З МОМЕНТУ СТВОРЕННЯ ЄВРОСОЮЗУ У 1957 РОЦІ КІЛЬКІСТЬ КРАЇН, ЩО ВХОДЯТЬ ДО ЙОГО СКЛАДУ, ЗБІЛЬШИЛАСЯ З 6 ДО 27. ЦІ КРАЇНИ ОБ’ЄДНАЛИ СВОЇ ЗУСИЛЛЯ, ЩОБ РАЗОМ БУДУВАТИ КРАЩЕ МАЙБУТНЄ. ЯКІ КРАЇНИ Є ЧЛЕНАМИ ЄС І КОЛИ ВОНИ ПРИЄДНАЛИСЯ ДО ЄВРОСОЮЗУ? У ЦЬОМУ РОЗДІЛІ ТИ ДІЗНАЄШСЯ ПРО ТЕ, ЯК ЄС СТАВ ТАКИМ, ЯК СЬОГОДНІ, ТА ЩО РОБИТЬ ЙОГО УНІКАЛЬНИМ.

ЩО ТАКЕ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ?

Держави-члени ЄС

Європейський Союз – це унікальне партнерство 27 європейських країн, які називають державами-членами або країнами ЄС. Разом вони охоплюють більшу частину європейського континенту. У ЄС мешкає близько 447 мільйонів осіб або майже 6 % населення світу. Громадяни країн ЄС також є громадянами ЄС.

ЗАВДАННЯ 1 ЯКІ КРАЇНИ Є ЧЛЕНАМИ ЄС?

Ознайомся із переліком прапорів і назв країн праворуч. Усі вони – європейські країни, проте не всі є членами Європейського Союзу. Після того, як визначиш країни ЄС, знайди їх на мапі. Якщо тобі потрібна допомога, завітай на цей вебсайт: europa.eu/!cW78Hk

Карта Європи зі списком 43 європейських країн із їхніми прапорами.

АВСТРІЯ

АЛБАНІЯ

АНДОРРА

БЕЛЬГІЯ

БІЛОРУСЬ

БОЛГАРІЯ

БОСНІЯ І
ГЕРЦЕҐОВИНА

ВАТИКАН

ГРЕЦІЯ

ДАНІЯ

ЕСТОНІЯ

ІРЛАНДІЯ

ІСЛАНДІЯ

ІСПАНІЯ

ІТАЛІЯ

КІПР

ЛАТВІЯ

ЛИТВА

ЛЮКСЕМБУРГ

ЛІХТЕНШТЕЙН

МАЛЬТА

МОЛДОВА

МОНАКО

НІДЕРЛАНДИ

НІМЕЧЧИНА

НОРВЕГІЯ

ПІВНІЧНА МАКЕДОНІЯ

ПОЛЬЩА

ПОРТУГАЛІЯ

РУМУНІЯ

САН-МАРИНО

СЕРБІЯ

СЛОВАЧЧИНА

СЛОВЕНІЯ

СПОЛУЧЕНЕ КОРОЛІВСТВО

ТУРЕЧЧИНА

УГОРЩИНА

УКРАЇНА

ФІНЛЯНДІЯ

ФРАНЦІЯ

ХОРВАТІЯ

ЧЕХІЯ

ЧОРНОГОРІЯ

ШВЕЙЦАРІЯ

ШВЕЦІЯ


Примітка: на національному референдумі в червні 2016 року Сполучене Королівство проголосувало за вихід з ЄС та вийшло з нього у 2020 році.

ЗАВДАННЯ 2 ЧИ БАГАТО ТОБІ ВІДОМО ПРО РІЗНІ КРАЇНИ ЄС?

Уяви, що ти працюєш у національній туристичній раді. Вибери дві країни ЄС, які тобі найкраще відомі, і напиши про них короткий текст для туристів. Наприклад, скільки людей проживає в цих двох країнах, як називаються їхні столиці? Що вони можуть запропонувати гостям (кухня, культура, мова тощо)?

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

ЄС має дев’ять регіонів, які розташовані далеко від європейського континенту. До цих заморських територій (їх ще називають «віддаленими регіонами») належать: Французька Гвіана, Гваделупа, Мартиніка, Майотта, Реюньйон і Сен-Мартен (Франція), Азорські острови та Мадейра (Португалія), а також Канарські острови (Іспанія).

Офіційні мови ЄС

Європейський Союз має 24 офіційні мови.

Чому так багато? Без держав-членів та їхніх народів не було б і ЄС. Як демократична організація, Євросоюз має спілкуватися з урядами та мешканцями держав-членів, підприємствами й державними органами їхніми рідними мовами. Кожен, хто проживає в ЄС, має право знати, що роблять від його імені та на його податки, а також яких правил слід дотримуватися. Кожен також повинен мати можливість брати участь у діяльності ЄС без необхідності опанування іншої мови.

Dobró útro / Buenos días
Dobré ráno / Godmorgen
Guten Morgen / Tere hommikust
Kalimera / Good morning
Bonjour / Dia DUIT
Dobro jutro / Buongiorno
Labas rytas / Labrīt
JÓ NAPOT / L-Għodwa t-Tajba
Goedemorgen / Dzień dobry
Bom dia / Bună dimineaţa
Dobré ráno / Dobro jutro
Hyvää huomenta / God morgon

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Ти можеш написати листа до інституцій ЄС будь-якою з 24-х офіційних мов ЄС і отримаєш відповідь цією ж мовою.

Європейські цінності

Чи доводилося тобі чути фразу «Єдність у різноманітті»? Це гасло ЄС, що уособлює всі цінності Євросоюзу. Хоча кожна країна ЄС має свою власну культуру, мову і традиції, усі країни ЄС поділяють спільні цінності, яких вони мають дотримуватися як члени Європейського Союзу.

Однією з фундаментальних цінностей, що єднає всі країни ЄС, є демократія. Це означає, що лише демократичні країни можуть бути членами ЄС. Іншими цінностями, спільними для всіх країн ЄС, є повага до людської гідності, свобода, рівність, верховенство права та повага до прав людини, зокрема прав меншин.

ЄС спирається на шість ключових цінностей, які становлять основу нашого суспільства:

  • повага до людської гідності;
  • свобода;
  • демократія;
  • рівність;
  • верховенство права;
  • повага до прав людини, зокрема прав меншин.

Ці виборювані роками цінності сформували суспільство, в якому ми зараз живемо.

Цінності ЄС задокументовані в договорах ЄС і в Хартії основоположних прав Європейського Союзу. Це важливі юридичні документи, які схвалили всі країни ЄС, а тому всі вони мають їх дотримуватись.

play video ПЕРЕГЛЯНЬ ЦЕЙ ВІДЕОРОЛИК: у ньому ти зможеш дізнатися про цінності ЄС за одну хвилину europa.eu/!uwrcHp

Договори ЄС містять правила, які регулюють роботу ЄС. Час від часу ці правила змінюються, наприклад, у разі приєднання нових країн або змін у роботі ЄС. Останнім договором є Лісабонська угода, яка була підписана в столиці Португалії у 2007 році.

Дізнайся більше про договори ЄС: europa.eu/!gy77mf

Хартія основоположних прав Європейського Союзу набула чинності разом із Лісабонською угодою. Хартія визначає права та свободи, які мають всі люди, котрі мешкають в ЄС, зокрема особисті, економічні та соціальні права. З огляду на потреби сучасного суспільства, до Хартії були включені нові основоположні права – право на захист даних і гарантії щодо біоетики. Також Хартія містить спеціальні положення про права дітей віком до 18 років, згідно з якими права дітей є невід’ємною складовою прав людини, які ЄС та його держави-члени зобов’язані захищати і яких повинні обов’язково дотримуватися.

Дізнайся більше про Хартію основоположних прав ЄС: fra.europa.eu/en/eu-charter
Та Стратегію ЄС про права дитини: ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/rights-child_en

Із 6 до 27 країн ЄС

До складу Євросоюзу входять дуже різні країни. Німеччина, яка нараховує близько 84 мільйони мешканців, є найбільшою країною ЄС за чисельністю населення, а Мальта з населенням у 500 000 мешканців – найменшою. В Євросоюзі люди розмовляють різними мовами, використовуючи один із трьох різних алфавітів – латиницю, грецький алфавіт і кирилицю. Усі країни мають різні традиції, культуру, кухню й свята.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

На прапорі ЄС по колу розташовано 12 золотих зірок на синьому тлі. Прийнятий у 1984 році Європейським Союзом (який на той час називався Європейським економічним співтовариством), цей прапор сьогодні майорить над будівлями, парками та визначними місцями по всій Європі. Кількість зірок ніколи не змінюється – їх завжди 12. Вони символізують єдність, солідарність і злагоду народів Європи.

ЗАВДАННЯ 3 ЩО ОЗНАЧАЮТЬ ЦІННОСТІ ТА ПРИНЦИПИ ЄС НА ПРАКТИЦІ?

Частина 1. Дай відповідь на кожне з цих восьми запитань, зробивши позначку в колонці з правильною відповіддю. У невеликих групах обговоріть, що, на вашу думку, може або не може робити країна, якщо вона прагне стати членом ЄС.

Країна … (A)
може стати членом ЄС
(B)
не може стати членом ЄС
1. в якій відсутня свобода преси ТАК / НІ ТАК / НІ
2. яка застосовує смертну кару ТАК / НІ ТАК / НІ
3. яка дозволяє громадянам протестувати проти влади ТАК / НІ ТАК / НІ
4. в якій регулярно обирають парламент ТАК / НІ ТАК / НІ
5. в якій армія визначає політику і може навіть втручатися у внутрішні справи, застосовуючи військову силу ТАК / НІ ТАК / НІ
6. в якій люди вважаються невинуватими, допоки їхня вина не доведена судом ТАК / НІ ТАК / НІ
7. в якій є лише одна партія, що завжди перебуває при владі ТАК / НІ ТАК / НІ
8. яка захищає меншини, навіть якщо більшість проти них ТАК / НІ ТАК / НІ

Частина 2. Працюючи у невеликих групах, оберіть дві з шести зазначених нижче цінностей ЄС і поміркуйте, що вони означають для вас.

Як усе починалось?

Після двох руйнівних світових воєн у першій половині двадцятого століття (1914–1918 рр. і 1939–1945 рр.) люди були сповнені рішучості не допустити нічого подібного знову.

У період з 1945 по 1950 рр. деякі європейські політики, зокрема Робер Шуман, Конрад Аденауер, Альчіде де Гаспері та Вінстон Черчилль, розпочали процес створення Європейського Союзу. Їхнє бачення полягало в економічному та політичному об’єднанні європейських країн заради забезпечення тривалого миру і процвітання.

9 травня 1950 року міністр закордонних справ Франції Робер Шуман запропонував об’єднати європейський видобуток вугілля та виробництво сталі, які на той час слугували сировиною для війни: вугілля було енергоресурсом, а сталь була необхідна для виробництва зброї та техніки. В разі об’єднання виробництва, жодна країна не могла б таємно озброїтися проти інших. Відповідно до цієї пропозиції у 1952 році було створене Європейське співтовариство вугілля та сталі. Його заснували шість сусідніх країн – Бельгія, Франція, Німеччина, Італія, Люксембург і Нідерланди, заклавши фундамент того Євросоюзу, який ми знаємо сьогодні.

Дізнатися більше про людей, які формували Європейський Союз упродовж багатьох років, можна у нашій серії «Піонери ЄС» за посиланням:

europa.eu/!MtRV9x

Розширення Європейського співтовариства вугілля та сталі

Кілька років потому шість країн-засновників вирішили розширити свою співпрацю на інші галузі економіки. У 1957 році вони підписали Римський договір, згідно з яким було створене Європейське економічне співтовариство. Цей договір набув чинності в 1958 році. Його початковою метою було сприяння торгівлі та подальшій економічній інтеграції країн-учасниць.

Нові члени

У 1973 році Данія, Ірландія і Сполучене Королівство (*) приєдналися до Європейського економічного співтовариства. За кілька років після припинення існування правих диктатур у Південній Європі три країни отримали право подати заявку на членство. Першою з них стала Греція, яка приєдналася в 1981 році. У 1986 році приєдналися Іспанія та Португалія. У 1993 році був створений Європейський Союз, а через два роки до нього приєдналися Австрія, Фінляндія та Швеція. Таким чином кількість держав-членів ЄС досягла 15.

Невдовзі після Другої світової війни Європа була поділена на схід і захід «залізною завісою», адже розпочалася 40-річна холодна війна. Символом цього поділу стала Берлінська стіна, яка розділила Берлін на дві частини. Після падіння комунізму в 1989 році колишні комуністичні країни Центральної та Східної Європи розпочали процес демократизації та подали заявку на вступ до ЄС.

У 2004 році до ЄС приєдналися вісім країн Центральної та Східної Європи: Чехія, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Польща, Словаччина й Словенія. Того ж року острови Середземномор’я Кіпр і Мальта також стали членами ЄС. У 2007 році до Євросоюзу приєдналися Болгарія та Румунія, а у 2013 році – Хорватія.

Приєднання нових членів ЄС розширило спільний ринок і допомогло підтримувати мир і процвітання в Європі. Будь-який новий член має бути готовим підписати угоди та прийняти повний звід законів ЄС. Він повинен поважати цінності ЄС, зокрема принципи демократії, верховенство права, людську гідність й основоположні свободи.

ЄС підтримує міцні стосунки не лише в межах своїх кордонів, але й з країнами-сусідами. Європейська політика сусідства спрямована на підтримку безпеки, стабільності та процвітання країн, які розташовані безпосередньо на схід і південь від ЄС. До того ж політика розширення ЄС охоплює потенційно нових членів. Окрім регіону «сусідства» глобальні відносини ЄС зазвичай спираються на торговельні угоди, партнерські відносини та багатосторонню співпрацю.

(*)Сполучене Королівство вийшло з ЄС у 2020 році.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Наразі країнами-кандидатами на членство в ЄС є Албанія, Боснія і Герцеговина, Молдавія, Північна Македонія, Сербія, Туреччина, Україна і Чорногорія. Грузія і Косово (*) є потенційними країнами-кандидатами.

(*) Це позначення не обмежує позицій щодо статусу та відповідає резолюції 1244/1999 Ради безпеки ООН і висновку Міжнародного суду щодо декларації незалежності Косово.

Інфографіка, що показує рік, коли кожна з держав-членів приєдналася до ЄС

Шість країн-засновниць — Бельгія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина й Франція. Данія, Ірландія і Сполучене Королівство приєдналися до Європейського Союзу 1 січня 1973 року, і кількість держав-членів зросла до дев'яти. Греція приєдналася в 1981 році, а Іспанія і Португалія в 1986 році. У 1995 році до Європейського Союзу приєдналися Австрія, Фінляндія та Швеція. Найбільше розширення відбулося в 2004 році, коли до ЄС приєдналися 10 країн: Естонія, Кіпр, Латвія, Литва, Мальта, Польща, Словаччина Словенія, Угорщина й Чехія. Болгарія та Румунія приєдналися до ЄС у 2007 році, а Хорватія у 2013 році була останньою країною, яка приєдналася до ЄС.

Нобелівська премія миру

ЄС був створений, щоб забезпечити тривалий мир серед його членів. Від моменту його заснування кількість насильницьких внутрішніх конфліктів і приводів для початку війни між європейцями значно зменшилась. У 2012 році на знак визнання діяльності заради забезпечення миру, демократії та прав людини в Європі та в усьому світі Європейський Союз отримав Нобелівську премію миру. ЄС передав грошову премію розміром 930 000 євро, яку подвоїв за власні кошти, дітям, позбавленим можливостей зростати в мирі.

ЄС КРІЗЬ РОКИ

Прослідкуй шлях ЄС від континенту, де точилася війна, до мирного союзу завдяки хронології створення ЄС:

europa.eu/learning-corner/eu-timeline/overview_en

ЗАВДАННЯ 4 ЩО ДЛЯ ТЕБЕ ОЗНАЧАЄ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ?

Ми вже побачили, що витоки Європейського Союзу сягають початку 1950-х років, коли його заснували люди, які пережили звірства однієї чи навіть двох світових воєн. Ці війни призвели до десятків мільйонів смертей по всьому континенту. В той час прагнення об’єднати країни та людей, які нещодавно пережили конфлікт, були далекоглядними.

На момент твого народження й народження твоїх друзів Євросоюз вже понад пів століття розвивався в умовах миру й процвітання, однак тобі можуть бути відомі історії про важкі випробування, які в цей період довелося пережити людям в інших куточках світу. Як представник молодого покоління, що ти думаєш про цей довготривалий мир у Європі? Чи сприймаєш його як належне, чи хвилюєшся іноді про майбутнє? Чи достатньо лише демократії для гарантування миру? Обговори ці питання з однокласниками.