ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ БАГАТО ДОСЯГ З МОМЕНТУ СВОГО ЗАСНУВАННЯ. ВІН ЗАБЕЗПЕЧИВ БІЛЬШ НІЖ ПІВ СТОЛІТТЯ МИРУ, СТАБІЛЬНОСТІ ТА ПРОЦВІТАННЯ. ВІН ДОПОМІГ ПІДВИЩИТИ РІВЕНЬ ЖИТТЯ, А ТАКОЖ СТВОРИВ НАЙБІЛЬШИЙ У СВІТІ ЄДИНИЙ РИНОК І ЗАПРОВАДИВ ЄВРО. ЩО БУДЕ ДАЛІ? У ЦЬОМУ РОЗДІЛІ ТИ ДІЗНАЄШСЯ БІЛЬШЕ ПРО ТЕ, ЯК ЄС РОЗВ’ЯЗУЄ СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ТА ЯКІ ОСНОВНІ ПРІОРИТЕТИ МАЄ НА НАЙБЛИЖЧІ РОКИ.

ЩО НА ПОРЯДКУ ДЕННОМУ ЄС?

Ми живемо у непростий час. Зміна клімату, втрата біорізноманіття та шкода довкіллю загрожують Європі та всьому світу. Водночас нові цифрові технології змінюють спосіб нашого життя, роботи та ведення бізнесу. Ці нові цифрові технології відкривають нові можливості, але водночас несуть нові ризики. Крім того, глобальна пандемія COVID-19 у 2020—2021 роках та російське вторгнення в Україну у 2022 році перевернули наше життя з ніг на голову. Вона показала, як швидко світ може опинитися в кризі і як важливо для ЄС бути готовим реагувати на нові виклики, одночасно вирішуючи вже наявні.

Вступаючи на посаду Голови Європейської комісії у 2019 році, Урсула фон дер Ляєн представила шість ключових амбітних цілей для Європи на найближчі роки: від лідерства в процесі переходу до здорової планети та нового цифрового світу до зміцнення ролі ЄС як світового лідера. У відповідь на глобальну пандемію ЄС розробив план відновлення Європи, щоб після COVID-19 вона стала більш екологічною, цифровою та стійкою, а також надавала більше можливостей для молоді. Цей план відновлення називається NextGenerationEU. У цьому розділі описані кроки ЄС за кожним пріоритетним напрямом, які необхідні для досягнення поставлених цілей.

«Ми не можемо замінити втрачений час, який пандемія забрала у молоді, але ми можемо побудувати щось краще й справедливіше для них і разом з ними. Ми повинні діяти зараз, і молоді люди мають відігравати центральну роль у цих змінах».

Дізнайся більше про політичні пріоритети ЄС: ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024_en

Урсула фон дер Ляєн, Голова Європейської комісії, 9 травня 2021 року, на відкритті Конференції, присвяченій майбутньому Європи, Страсбург, Франція.

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн спілкується з молодою особою.

Солідарність ЄС з Україною

24 лютого 2022 року Росія розпочала масштабне вторгнення і агресивну війну проти України.

Європейський Союз невідкладно вжив заходів у відповідь на вторгнення. 27 держав-членів та їхні партнери у всьому світі засудили неспровоковану і невиправдану агресивну війну, діяли швидко і наполегливо, щоб шляхом жорстких санкцій ізолювати Росію економічно і підірвати її здатність вести війну.

ЄС також тісно співпрацював із сусідніми з Україною державами, щоб підтримати їх у забезпеченні захисту для людей, які рятуються від вторгнення.

У червні 2022 року Україні було надано статус кандидата, що дає цій державі перспективу членства в ЄС.

Щирий прийом людей, які рятуються від війни в Україні

Багато українців виїхали зі своєї країни, щоб шукати притулку в країнах ЄС. ЄС надав їм широку підтримку: від допомоги на кордоні, підтримки систем охорони здоров'я, захисту дітей, доступу до шкільної освіти, працевлаштування, медичної допомоги та житла.

Дізнайся більше про країни ЄС, які щиро прийняли людей, що рятуються від війни в Україні.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

За оцінками, 5,7 мільйонів дітей шкільного віку в Україні постраждали від невиправданої агресії з боку Росії, а тисячі шкіл і навчальних закладів були пошкоджені. Для них безпечний доступ до школи є першорядним, оскільки це дає їм відчуття нормальності і має важливе значення для їхнього добробуту і майбутнього. У 2022 році ЄС виділив 100 мільйонів євро на реабілітацію пошкоджених українських шкіл і надав 14 мільйонів євро на закупівлю і доставку шкільних автобусів для дітей в Україні. Європейська комісія також організувала кампанію солідарності, закликавши державні та приватні компанії передавати шкільні автобуси для України.

Діти вітають нових однокласників з України в італійській школі.

Кілька дітей вітають українських учнів у своєму класі українськими прапорцями.

Фінансування відновлення Європи

Інвестуючи в проєкти та ініціативи, ЄС прагне усунути заподіяну пандемією економічну та соціальну шкоду, щоб зробити Європу здоровішою, більш екологічною, цифровою та здатною вирішувати майбутні виклики. Щоб прискорити відновлення, ЄС використовує довгостроковий бюджет ЄС на 2021-2027 роки, а також спеціальний планом відновлення, відомий як NextGenerationEU. Разом узяті, вони становлять трохи більше 2 трильйонів євро (2 018 мільярдів євро) на прискорення відновлення.

Більша частина фінансування від NextGenerationEU буде використана для надання фінансової підтримки країнам ЄС, щоб допомогти їм вийти з кризи більш екологічним, цифровим й сильнішим. ЄС планує досягти цієї мети завдяки інвестиціям у сфери, які впливають на всіх європейців, зокрема на забезпечення швидшого підключення до інтернету, екологічно чистої енергетики та транспорту, освіти й навчання, а також підвищення енергоефективності будівель.

Додаткову інформацію див. у розділі «Економіка, що працює для людей».

Дізнайся про плани відновлення твоєї країни: europa.eu/!wYRggt

Дізнайся більше: ec.europa.eu/info/strategy/recovery-plan-europe_en

Інфографіка, що подає огляд витрат ЄС з 2021 до 2027 року.

Витрати ЄС у 2021—2027 рр.: загальну суму 2 018 млрд євро складають семирічний бюджет ЄС (1 211 млрд євро) та 807 мільярдів євро з NextGenerationEU — пакету відновлення після Covid-19.

Солідарність в дії

Європейські країни продемонструвал исправжню солідарність, підтримуючи одна одну під час пандемії Covid-19. Наприклад, лікарні по всьому ЄС приймали пацієнтів з інших країн та спрямовували медичні бригади для надання допомоги своїм сусідам. ЄС також координував постачання захисних засобів туди, де це було необхідно найбільше, і організував спільну закупівлю вакцин для ЄС. ЄС також прагне досягти того, щоб безпечні вакцини стали доступними в усіх куточках світу. Єврокомісія та країни ЄС є провідними донорами COVAX – глобальної ініціативи, спрямованої на забезпечення рівного доступу до вакцин від COVID-19. Вони також підтримують кампанії з вакцинації у країнах-партнерах.

Дізнайся більше про європейську солідарність в дії: europa.eu/!wR98Uj

Дізнайся більше про реагування ЄС на кризу, пов’язану з новим коронавірусом: europa.eu/!wNDRGT

Доставка медичного обладнання з резервів rescEU у Празі, Чехія, 24 жовтня 2020 року.

Двоє чоловіків збирають на дебаркадері медичний пристрій. Збоку стоїть ящик із європейським прапором.

Європейський зелений курс

Зміна клімату є однією з найбільших проблем, з якими сьогодні стикається людство. З восьми мільйонів видів на Землі один мільйон знаходиться під загрозою зникнення. Ліси й океани зазнають забруднення й знищення. Не дивно, що молодь, стурбована станом планети, яку успадкує, очолила заклики до розширення кліматичних заходів.

Європейський Союз очолює глобальні зусилля з боротьби зі зміною клімату. ЄС відіграв ключову роль у досягненні знакової глобальної угоди щодо клімату в Парижі у 2015 році. ЄС має намір стати до 2050 року першим у світі кліматичним нейтральним континентом, де ми виробляємо не більше парникових газів, ніж можемо поглинути.

Європейська зелена угода – це план дій ЄС для досягнення цієї мети та перетворення ЄС на сучасну, ресурсозберігаючу і конкурентоспроможну економіку. Окрім інших заходів, це означає масштабні скорочення викидів парникових газів, інвестування в зелені технології та захист нашого природного середовища. Це також означатиме подолання неминучих наслідків зміни клімату завдяки тому, що суспільства будуть стійкішими.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Мета ЄС стати кліматично нейтральним до 2050 року була закріплена завдяки першому в історії європейському закону про клімат. Цей закон також закріплює юридичну обов’язковість проміжної мети ЄС – скорочення чистих викидів парникових газів не менш ніж на 55 % до 2030 року порівняно з рівнем 1990 року. ЄС також розпочав роботу над визначенням мети на 2040 рік, і навесні 2023 року була організована громадська консультація.

Реалізація Європейського зеленого курсу

Виконання зобов’язань ЄС щодо захисту клімату вимагає дій у всіх галузях – від промисловості, енергетики і транспорту до виробництва харчових продуктів, сільського господарства та будівництва. Це передбачатиме збільшення обсягів використання чистої енергії, зниження рівня забруднення навколишнього середовища, підвищення енергоефективності наших будівель і розгортання екологічно чистого транспорту, а також пального й інфраструктури для його обслуговування. У липні 2021 року Європейська комісія запропонувала цілу низку заходів для виведення ЄС на шлях досягнення кліматичної мети до 2030 року. До цих заходів відносяться:

  • збільшення частки відновлюваної енергії в енергобалансі ЄС до 42,5-45 %;
  • скорочення викидів від будівель, автомобільного транспорту та судноплавства шляхом застосування до цих секторів схеми торгівлі квотами на викиди;
  • більш амбітні цілі щодо зниження викидів двоокису вуглецю (CO2) у нових легкових автомобілях і мікроавтобусах;
  • відновлення європейських лісів, ґрунтів, боліт і торфовищ для забезпечення поглинання і накопичення ними вуглекислого газу.

ЄС надаватиме фінансову підтримку тим, хто постане перед найбільшими труднощами, щоб не залишити поза увагою жодну людину чи регіон. Зокрема, у період з 2021 до 2027 року Євросоюз спрямовуватиме не менше 30 % своїх витрат на ініціативи, пов’язані з кліматом.

Продукція, яка реалізується в ЄС, має бути розроблена так, щоб служити довше, бути зручнішою для повторного використання, ремонту й переробки. Також у ній має використовуватись якнайбільше перероблених матеріалів. Новий план дій щодо циркулярної економіки – один з основних елементів Європейського зеленого курсу – спрямований на те, щоб стала продукція була нормою в ЄС.

Пістограма, що показує цілі ЄС зі зменшення викидів у атмосферу на 2030 та 2050 роки

Нова мета — скоротити чистий рівень викидів парникових газів щонайменше на 55% до 2030 року (проти рівнів 1990 року). Довгострокова стратегія ЄС полягає в досягненні до 2050 року нульового рівня викиду парникових газів.

Дізнайся про пропозицію Комісії щодо реалізації Європейського зеленого курсу: europa.eu/!XwJXrM

У відповідь на труднощі і порушення глобального енергетичного ринку, спричинені вторгненням Росії в Україну, Європейська комісія розробила план REPowerEU, щоб допомогти REPowerEU, щоб допомогти

  • заощаджувати енергію
  • виробляти чисту енергію
  • диверсифікувати наші енергопостачання

Він підкріплений фінансовими та юридичними заходами для побудови нової енергетичної інфраструктури і системи, якої потребує Європа.

Дізнайся більше про План REPowerEU

play videoПереглянути відеo audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-225403

ЗАВДАННЯ 17 ЗЕЛЕНИЙ ВИКЛИК

А що можна зробити всім класом чи навіть школою, щоб зробити свій внесок у розбудову більш «зеленої» Європи? Ваш вчитель зможе знайти деякі ідеї для обговорення в класі у посібнику для вчителів «Зелений виклик». Працюючи в невеликих групах, обговоріть свої ідеї.

Посібник для вчителів «Зелений виклик»: europa.eu/!wKxBm7

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

На будівлі припадає 40 % енергоспоживання в ЄС і 36 % викидів CO2, пов’язаних з енергетикою. Хороша новина полягає в тому, що до 2030 року 35  мільйонів будівель у ЄС можуть бути модернізовані, а це значно скоротить викиди та створить 160 000 нових робочих місць у будівельному секторі.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

На виробництво та використання енергії припадає 75 % викидів у ЄС. Економія енергії завдяки підвищенню енергоефективності та масового розширення обсягів використання відновлюваних джерел призведе до прямого скорочення викидів, зниження рівня забруднення повітря та зменшення залежності від викопного палива.

Дізнайся більше про енергетику в цій серії коротких відеороликів: europa.eu/learning-corner/eu-energy-policy_en

Знаки на краю лісу, що вказують на зону Natura 2000.

Території програми Natura 2000 позначені у різних куточках Європи.

Провідна роль у глобальній боротьбі зі змінами клімату

Зміна клімату – це глобальна проблема, яку не можна вирішити лише силами ЄС. Європейський Союз співпрацює з іншими країнами та регіонами світу для досягнення цілей Паризької угоди. Ця угода має на меті утримати глобальне потепління на рівні «значно нижче 2°C» порівняно з температурами, що спостерігалися до індустріальної революції, докладаючи зусиль для обмеження зростання глобального потепління на рівні до 1,5°C. Країни щороку зустрічаються для обговорення прогресу в досягненні цієї мети на Конференції ООН зі зміни клімату, відомої як КС (Конференція сторін).

Захист і відновлення природи

Природа – наш найліпший союзник у боротьбі зі зміною клімату та спалахами захворювань. Проте «павутиння життя», від якого ми залежимо, перебуває під загрозою через несталу діяльність людини. Зробити природу знову здоровою – головна мета Європейського зеленого курсу. ЄС планує досягти цього, зокрема, шляхом розширення мережі територій, що охороняються, на суші й на морі (мережа, відома як Natura 2000), висадження мільярдів дерев і заохочення сталих методів ведення сільського господарства. ЄС також працює над тим, щоб харчові продукти, які ми споживаємо, були здоровими, доступними та вироблялися екологічно безпечним способом. Це передбачає скорочення застосування шкідливих пестицидів і розширення органічного сільського господарства.

Дізнайся більше про стратегію ЄС щодо збереження біорізноманіття до 2030 року: europa.eu/!Hw37Bu

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

ЄС та його країни-члени є найбільшими у світі структурами, які забезпечують фінансування заходів для подолання кліматичних змін. У 2021 році вони передали понад 23 мільярди євро на підтримку країн, що розвиваються, в їхніх зусиллях з боротьби зі зміною клімату.

Відвідай вебсайт «Our planet, our future» та дізнайся більше про кліматичні зміни: europa.eu/learning-corner/our-planet-our-future_en

Дізнайся більше про Європейський зелений курс тут: europa.eu/!Tr74bn

Європа, пристосована до епохи цифрових технологій

Пандемія COVID-19 прискорила перехід Європи до цифрових технологій. Цифрові технології підтримують зв’язок між сім’ями та друзями, забезпечують освітню діяльність у класах і роботу підприємств. Тепер вони стали невід’ємною частиною нашого життя. Однак не всі мають рівний доступ до цих технологій або навички, що дозволяють повною мірою користуватися їхніми перевагами.

Євросоюз прагне перетворити наступні 10 років на цифрове десятиліття Європи. ЄС працює над тим, щоб цифрова трансформація стосувалася всіх, а не тільки певної частини населення. Це означає, наприклад, що кожна людина повинна мати високошвидкісний доступ до інтернету та навички, необхідні для використання можливостей цифрового світу. Водночас нові технології, зокрема штучний інтелект, трансформують наш світ, приносячи не лише безліч переваг, але й нові проблеми. ЄС прагне стати лідером у розробці нових глобальних стандартів, щоб європейці могли довіряти тому, що пропонують ці технології.

Цифровий перехід і більш розумне використання технологій також матимуть вирішальне значення для того, щоб допомогти ЄС стати кліматично нейтральним до 2050 року і досягти цілей Європейського зеленого курсу.

Перетворення цифрового десятиліття Європи на реальність

У березні 2021 року Європейська комісія представила бачення цифрової трансформації Європи до 2030 року, а також презентувала низку конкретних цілей та план їхнього досягнення. Ці завдання спрямовані на досягнення чотирьох основних цілей: формування технологічно обізнаного континенту з населенням, що має навички роботи з цифровими технологіями, і висококваліфікованими цифровими фахівцями; створення першокласної надійної та безпечної цифрової інфраструктури; створення у Європі значної частки диджиталізованих підприємств; модернізація державних послуг, які відповідають потребам суспільства. Перша в історії програма «Цифрова Європа» з бюджетом 7,5 млрд євро на 2021–2027 роки забезпечить фінансування проєктів у таких важливих галузях, як штучний інтелект, суперкомп’ютери, кібербезпека та передові навички. У рамках плану відновлення ЄС країни-члени мають інвестувати не менше 20 % коштів, отриманих із фонду NextGenerationEU у цифрові ініціативи.

Ключові цілі цифрової трансформації Європи до 2030 року:

Навички, Інфраструктури, Бізнес, Держава
  • щонайменше 80% дорослих матимуть базові цифрові навички;
  • 20 мільйонів фахівців у галузі ІКТ – зокрема збільшення кількості жінок, які працюють у цифрових сферах;
  • гігабітний інтернет для всіх домогосподарств ЄС і всіх населених пунктів, де є зв’язок 5G;
  • у Європі має з’явитися перший квантовий комп’ютер;
  • три з чотирьох компаній мають користуватися послугами хмарних обчислень;
  • усі ключові державні послуги мають бути доступні в режимі онлайн;
  • усі громадяни повинні мати доступ до своїх медичних електронних записів;
  • 80 % громадян мають користуватися цифровими посвідченнями особи.

Дізнайся більше про цифрові цілі на 2030 рік: europa.eu/!qg48yY

Навички для цифрової епохи

Знання цифрових технологій потрібні для навчання та роботи. Вони також необхідні для доступу до зростаючої кількості державних послуг у режимі онлайн – від відкриття банківського рахунку до подання заяви на навчання за кордоном. Проте, сьогодні майже кожна п’ята молода людина не має базових цифрових навичок. Хоча за освіту й навчання відповідають окремі країни-члени, Євросоюз надає підтримку в цій сфері, інвестуючи в такі програми, як-от Європейська програма розвитку компетентностей і План дій щодо цифрової освіти, для навчання європейців і збільшення європейського кадрового резерву.

Європейська комісія реалізує широкий спектр проєктів, спрямованих на допомогу країнам ЄС у підвищенні рівня цифрових навичок. Серед них можна згадати щорічний тиждень кодування ЄС і стажування «Цифрові можливості», які дають студентам вищих навчальних закладів можливість здобути практичний професійний досвід у цифрових галузях, популярних на ринку праці.

Відкрий світ цифрових можливостей, переглянувши цей мультсеріал про цифрових дослідників: europa.eu/!fPwNr6

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

За даними таблиці показників «Жінки в цифровому світі», підготовленої у 2021 році, кількість жінок складає лише 19 % ввід загальної кількості фахівців у галузі ІКТ в ЄС. Євросоюз вживає заходів щодо збільшення залучення жінок до цифрового сектору шляхом боротьби зі стереотипами, розвитку освіти та навчання цифровим навичкам, а також заохочення більшої кількості жінок-підприємиць до роботи в цьому секторі.

Зміцнення довіри до технологій

Штучний інтелект (ШІ) може допомогти нам у різний спосіб, зокрема зробити медичну діагностику точнішою та мінімізувати вплив сільського господарства на навколишнє середовище. Однак деякі люди побоюються, що штучний інтелект може загрожувати їхній роботі, або не довіряють цим технологіям. Для розв’язання цієї проблеми Єврокомісія запропонувала нові правила, аби гарантувати безпечність, прозорість, етичність, неупередженість і контрольованість систем ШІ, які використовуються в ЄС.

ЗАВДАННЯ 18 ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ – ПИТАННЯ ДОВІРИ

Які переваги та ризики пов’язані зі штучним інтелектом? Обміркуйте це питання в невеликих групах.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Vega – перший в ЄС суперкомп’ютер світового класу – був запущений у Мариборі, Словенія, у квітні 2021 року. Він може виконувати неймовірні 6,9 мільйона мільярдів обчислень за секунду! Названий на честь відомого математика Юрія Веги, він є одним із восьми суперкомп’ютерів вищого класу, які допоможуть європейським дослідникам, промисловцям і підприємствам досягти успіхів у багатьох галузях – від розробки ліків і нових матеріалів до боротьби зі змінами клімату.

Безпека в інтернеті

В Євросоюзі діють одні з найсуворіших у світі правил захисту даних та конфіденційності. Вони допомагають гарантувати безпеку та справедливість в онлайн-середовищі. Також вони допомагають захистити людей, зокрема дітей, від незаконного та шкідливого контенту. Однак онлайн-платформи можуть використовуватися не за призначенням для розповсюдження незаконного вмісту, зокрема мови ворожнечі або терористичного контенту, або ж для продажу небезпечних товарів та контрафактної продукції. Європейська комісія працює над тим, щоб те, що є незаконним в офлайні, залишалося незаконним і в онлайні. Вона також вживає заходів для підвищення кібербезпеки в усьому ЄС і захисту його урядів, громадян і підприємств від глобальних кіберзагроз. У рамках цієї діяльності ЄС допоміг створити спільний кіберпідрозділ, який дозволив об’єднати ресурси й досвід ЄС та його країн-членів. Мета цієї діяльності полягає в ефективному запобіганні, стримуванні та реагуванні на масові кіберінциденти та кіберкризи.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Мережа центрів безпечного інтернету, що фінансується ЄС, допомагає підвищити обізнаність про безпеку в інтернеті. У кожному з цих центрів є молодіжна група, де молоді люди дають цінні поради та рекомендації своїм одноліткам, виходячи з власного досвіду використання онлайн-технологій.

Дізнайся більше про Європу, пристосовану до епохи цифрових технологій, на вебсайті: europa.eu/!fG74BH

Економіка, що працює для людей

Пандемія коронавірусу стала серйозним шоком для економіки Європи, вплинувши на засоби до існування людей та бізнес у всіх галузях. Молоді люди, чимало з яких працюють у таких найбільш постраждалих секторах, як-от туризм і готельний бізнес, особливо постраждали від втрати робочих місць.

Окрім вжиття заходів щодо захисту підприємств і працівників від економічних наслідків пандемії, ЄС також розробив план відновлення Європи . Цей план, який називається NextGenerationEU, спрямований не лише на усунення збитків, завданих пандемією, але (як випливає із назви) й на інвестування у наступне покоління європейців і довгострокове майбутнє ЄС. Фінансування програми NextGenerationEU здійснюється додатково до бюджету ЄС на 2021–2027 роки, надаючи усім країнам ЄС унікальну можливість прискорити відновлення та «зелений» і цифровий перехід по всьому ЄС. Загальна вартість пакета заходів для відновлення становить понад 2 трильйони євро.

ЄС працює над зміцненням економіки у всіх країнах і регіонах, надаючи особливу увагу підтримці молоді. Євросоюз також працює над усуненням нерівності та підвищенням рівня життя всіх європейців.

NextGenerationEU

Обсяг фонду відновлення NextGenerationEU становить понад 800 млрд євро. Цей фонд переважно фінансуватиме реформи та інвестиції в державах-членах ЄС до 2026 року. У цей період Європейська комісія здійснюватиме запозичення на ринках капіталу від імені ЄС. Отримані кошти розподілятимуться між країнами ЄС для фінансування різних проєктів та ініціатив. Щоб отримати фінансову підтримку, країни ЄС мали надати національні плани щодо того, як вони використовуватимуть виділені кошти. Вони повинні були виділити певну частку своїх витрат на ініціативи в галузі клімату й цифрових технологій. Це допоможе ЄС досягти мети кліматичної нейтральності до 2050 року та сприятиме переходу Європи на цифрові технології, створюючи робочі місця і стимулюючи економічне зростання.

Інвестиції на десятиліття вперед за допомогою фондів NextGenerationEU

Інфографіка, що показує розподіл коштів із пакету NextGenerationEU за кількома програмами.

Більшість коштів із пакету NextGenerationEU (723,8 млрд євро в поточних цінах) буде витрачено програмою Механізму відновлення й стійкості. Ця програма охоплює широкомасштабну фінансову підтримку державних інвестицій та такі галузі, як зелені та цифрові проєкти. Підтримка буде надаватися у вигляді грантів (338,0 млрд євро) та позик (385,8 млрд євро) у поточних цінах. Решта 83,1 млрд євро інвестуються в кілька інших програм.

Підтримка молоді у Європі

ЄС працює над тим, щоб молоді люди здобували навички та компетенції, необхідні в умовах швидкозмінного ринку праці – зокрема ті, які дозволять молоді досягти успіху в процесі переходу до зеленого та цифрового світу. Єврокомісія представила цільові ініціативи для підтримки держав-членів на шляху до зниження рівня безробіття та допомоги молоді, яка виходить на ринок праці. В рамках ініціативи з підтримки зайнятості молоді було вдосконалено програму молодіжних гарантій, яка тепер охоплює ширшу цільову групу молоді віком від 15 до 29 років. У документі також передбачені заходи щодо розвитку учнівства, зокрема відновлення діяльності Європейського альянсу учнівських стажувань, який тепер стає в пригоді як роботодавцям, так і молоді, а також реформи, спрямовані на те, щоб зробити професійну освіту й навчання більш сучасними, привабливими та гнучкими.

Нова ініціатива ЄС під назвою ALMA (Aim, Learn, Master, Achieve) допоможе молодим людям, які не мають роботи, освіти чи підготовки, знайти свій шлях на ринку праці. Вона поєднуватиме підтримку в здобутті освіти, професійної підготовки або працевлаштуванні у їхній рідній країні з трудовим стажуванням в іншій країні ЄС.

Єврокомісія також працює над покращенням умов для осіб з нестандартними формами зайнятості, наприклад, коли робота організована через цифрові платформи, що стає дедалі поширенішою серед молоді.

Загальна мета полягає в тому, щоб у період з 2021 по 2027 роки країни ЄС інвестували щонайменше 22 млрд євро з коштів Євросоюзу в заходи з підтримки зайнятості серед молоді. Наприклад, ресурси ЄС можуть бути використані для преміювання малого бізнесу за залучення стажистів, кредитування стартапів і надання грантів підприємцям-початківцям та проведення тренінгів, які допомагають молодим людям опановувати нові навички, необхідні на ринку праці.

Дізнайся більше про підтримку зайнятості серед молоді: europa.eu/!xd44DP

Молоді працівники роблять нотатки, слухаючи керівника

На шляху до справедливого та інклюзивного відновлення

Від забезпечення права на рівні можливості та підтримки зайнятості до справедливої заробітної плати для гідного рівня життя: Європейський стовп соціальних прав встановив 20 принципів, спрямованих на створення справедливих ринків праці та систем соціального забезпечення, що працюють на користь кожного. Реалізація цих принципів є спільним обов’язком інституцій ЄС, національних, регіональних і місцевих органів влади, соціальних партнерів і громадянського суспільства.

Комплекс цілей, які ЄС має досягти до 2030 року, спрямований на забезпечення доступу більшої кількості європейців до необхідних навичок і рівних можливостей у більш цифровій, стійкій та інклюзивній економіці.

Бути інклюзивним означає враховувати потреби всіх учасників суспільства. Це також означає, що кожен повинен мати можливість працювати та заробляти власні гроші. Наприклад, Європейська комісія працюватиме над тим, щоб люди з інвалідністю могли брати участь у навчальних курсах і здобувати нові навички, а також отримувати роботу та бути самостійними.

Єврокомісія також пропонує нові заходи для забезпечення жінкам і чоловікам рівної оплати за рівну працю. Ці заходи підвищать обізнаність про умови оплати праці на підприємстві й нададуть більше інструментів роботодавцям і працівникам для подолання дискримінації щодо оплати.

Новий Європейський соціальний фонд «Плюс» підтримуватиме людей, регіони та країни ЄС, які стикаються з різними проблемами – від відновлення після пандемії до досягнення цілей ЄС у сфері зайнятості, соціальної інтеграції, освіти та клімату (europa.eu/!djQfMd).

Дізнайся більше про ініціативи Єврокомісії щодо реалізації 20 принципів Європейського стовпу соціальних прав: europa.eu/!BgrDx7

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

2023 рік – це Європейський рік навичок. Він присвячений тому, щоб допомогти людям отримати правильні навички для якісних робочих місць та допомогти компаніям, зокрема малим та середнім підприємствам, подолати дефіцит навичок у ЄС.

Дізнайся більше: year-of-skills.europa.eu/index_en

ЗАВДАННЯ 19 ТВОЇ ПРІОРИТЕТИ НА ШЛЯХУ ДО БІЛЬШ СПРАВЕДЛИВОЇ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ЄВРОПИ

Нижче наведені напрями, включені до Європейського стовпа соціальних прав. Обери три найважливіші для тебе напрями, а потім обговори свій вибір у невеликих групах.

  1. Освіта, тренінги та навчання протягом усього життя
  2. Гендерна рівність
  3. Догляд за дітьми та підтримка дітей
  4. Інформація про умови зайнятості та захист у разі звільнення
  5. Соціальний діалог і залученість працівників
  6. Баланс між роботою та особистим життям
  7. Справедлива мінімальна заробітна плата
  8. Охорона здоров’я
  9. Інклюзивний підхід до людей з інвалідністю
  10. Житло й допомога безпритульним

Дізнайся більше про плани ЄС зі створення економіки, яка працює для людей: europa.eu/!MM38Gv

Молода жінка в інвалідному візку працює на портативному комп’ютері в ательє

Посилення ролі Європи у світі

У Європейському Союзі проживає близько 447 мільйонів людей. ЄС посідає третє місце за чисельністю населення у світі після Китаю та Індії та відіграє важливу роль на світовій арені. Діючи як єдиний ринок із 27 країнами, ЄС є найбільшим у світі торговим блоком. Міжнародні торговельні угоди забезпечують економічне зростання Європи та її партнерів. Вони також сприяють поширенню європейських принципів і цінностей, зокрема демократії, прав людини, соціальних права, а також боротьбі зі зміною клімату.

Відносини ЄС з рештою світу ґрунтуються на солідарності та співпраці. Такі виклики, як зміна клімату, насильницький екстремізм, торгівля людьми й нелегальна міграція, не визнають кордонів, а високий рівень бідності можна подолати, лише співпрацюючи з країнами-партнерами, що розвивається.

ЄС працює над тим, щоб зробити світ безпечнішим місцем, у якому панує справедливе ставлення до людей та повага до законів. У своїх зовнішніх діях він керується принципами, які стали поштовхом до створення і розвитку самого ЄС – мир, демократія, верховенство закону, права людини та основоположні свободи. ЄС працює над зміцненням партнерських взаємин зі своїми найближчими сусідами на сході, зокрема, із західними Балканами, а також із сусідами, які знаходяться трохи далі (докладніше про країни-кандидати на вступ до ЄС див. Розділ 1. «Що таке Європейський Союз?»).

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

ЄС має понад 45 чинних торговельних угод із майже 80 партнерами по всьому світу. У 2020 році ЄС уклав нову угоду про торгівлю з Мексикою, а також набула чинності його торговельна угода з В’єтнамом.

Після виходу Великої Британії з Європейського Союзу 31 січня 2020 року, 30 грудня 2020 року ЄС і Сполучене Королівство підписали Угоду про торгівлю та співробітництво між ЄС і Великою Британією.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Понад 35 мільйонів робочих місць у Європі прямо чи опосередковано існують завдяки торгівлі з країнами, що не входять до ЄС.

Вільна та справедлива торгівля

Торговельні угоди полегшують країнам ведення бізнесу та допомагають створювати більше робочих місць, стимулюючи економічне зростання. Вони також надають покупцям в ЄС ширший вибір товарів із різних країн світу за нижчими цінами. Крім того, вони допомагають підприємствам ЄС конкурувати за кордоном. ЄС уклав угоди з багатьма країнами світу. Виступаючи єдиним фронтом, він має значно більшу вагу у міжнародних переговорах з питань торгівлі, аніж кожна країна окремо.

Торговельна політика може відігравати важливу роль у боротьбі зі зміною клімату та погіршенням стану довкілля. ЄС прагне зробити дотримання Паризької угоди щодо змін клімату важливим елементом майбутніх торговельних та інвестиційних угод.

ЄС очолює реформування правил світової торгівлі, щоб вони краще відповідали сучасним викликам.

Міжнародне співробітництво

ЄС тісно співпрацює зі своїми сусідами, а також з іншими країнами та міжнародними організаціями, зокрема з Організацією Об’єднаних Націй та Всесвітньою організацією охорони здоров’я, щоб розв’язувати спільні проблеми, як-от COVID-19 і зміна клімату. Він прагне створювати нові альянси з країнами за межами ЄС і зміцнювати співпрацю з багатосторонніми та регіональними організаціями.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Глобальний шлюз – це нова стратегія ЄС, спрямована на зміцнення зв’язків у цифровому, енергетичному та транспортному секторах, а також удосконалення систем охорони здоров’я, освіти та досліджень у всьому світі. Інвестиції в розмірі 300 мільярдів євро забезпечать демократичність, прозорість, екологічність, безпечність і доцільність цих зв’язків.

Дізнайся більше: europa.eu/!DfYv4w

Саміт ЄС-США у червні 2021 року ознаменував оновлення трансатлантичного партнерства та визначив спільний порядок денний для співпраці в постпандемічну епоху.

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, Голова Європейської ради Шарль Мішель і Президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден у будівлі Європейської ради.

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн відвідує авіаційну академію Аддис-Абеби.

ЄС бере участь у фінансуванні бізнес-школи, яка дає можливість молоді з країн Африки стати пілотами, бортпровідниками чи бортінженерами. Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн відвідує Ефіопську авіаційну академію в Аддис-Абебі 27 лютого 2020 року.

ЄС налагоджує ефективнішу й тіснішу співпрацю з країнами Африки. Він запропонував декілька форм партнерства, спираючись на спільні інтереси та цінності, зосереджені на таких ключових напрямках, як-от «зелений» перехід, цифрова трансформація, міграція та мобільність.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

ЄС має 140 офісів по всьому світу, які називають представництвами, які виконують функцію, схожу з посольствами. Вони відіграють важливу роль у представленні ЄС та його громадян, а також у формуванні мереж і різних форм партнерства.

ЗАВДАННЯ 20 ЄС У СВІТІ

Нижче наведені лише деякі приклади ролей ЄС на світовій арені. Обери три найважливіші для тебе та обґрунтуй свій вибір. Порівняй свої відповіді з відповідями однокласників.

  1. ЄС очолює та підтримує мирні переговори в усьому світі, щоб зупинити конфлікти.
  2. ЄС виступає за демократію та верховенство права у всьому світі. Він зробив права людини центральним аспектом відносин з іншими країнами.
  3. ЄС відіграє провідну роль у глобальній боротьбі зі змінами клімату.
  4. ЄС просуває та фінансово підтримує рівність і розширення прав і можливостей жінок у всьому світі.
  5. Євросоюз і країни ЄС є найбільшими у світі донорами допомоги, яка спрямовується на розвиток, а також гуманітарної допомоги.

Дізнайся більше про заходи ЄС для зміцнення позиції Європи у світі: commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/stronger-europe-world_uk

Просування нашого європейського способу життя

Європейський Союз – це більше, ніж єдиний ринок товарів і послуг. Це союз людей, які розділяють цілий перелік спільних цінностей. Ці цінності прописані в договорах ЄС і Хартії основоположних прав Європейського Союзу, що гарантують права людям, які живуть у ЄС. Такі цінності, зокрема демократія та верховенство права, є фундаментом наших суспільств. Наприклад, жодна демократія не може процвітати без незалежних судів, які гарантують захист основоположних прав і громадянських свобод, або без активного громадянського суспільства та вільних ЗМІ.

Європейський спосіб життя є інклюзивним, тобто ніхто не повинен залишатися осторонь. Кожна людина, яка проживає в ЄС, повинна мати можливість розвиватись, брати участь і бути лідером незалежно від відмінностей за ознакою статі, расового чи етнічного походження, релігії чи переконань, інвалідності, віку чи сексуальної орієнтації. Європейська комісія здійснює політику та діяльність, спрямовані на боротьбу з дискримінацією і стереотипами, які надто часто поширені в суспільстві.

Спираючись на уроки, вивчені під час пандемії коронавірусу, ЄС працює над посиленням заходів реагування на кризи у сфері охорони здоров’я, одночасно вживаючи заходів щодо покращення всіх аспектів здоров’я громадян.

Формування союзу рівності

У Європейському Союзі діє одне з найширших антидискримінаційних законодавств у світі. Однак ще багато чого потрібно зробити для усунення нерівності, яка досі спостерігається в ЄС, заради того, щоб кожен міг мати гідне європейське життя. Єврокомісія активізує свою роботу за всіма напрямками – від боротьби з расизмом та антисемітизмом до забезпечення того, щоб люди, які приїжджають до Європи, та представники етнічних меншин не зазнавали маргіналізації чи соціальної ізоляції. Єврокомісія продовжує працювати над тим, щоб люди з інвалідністю мали рівні з усіма права та шанси в житті, а також докладає зусиль для боротьби з дискримінацією ЛГБТІК-спільноти.

Дізнайся більше про плани ЄС щодо боротьби з усіма формами дискримінації: europa.eu/!9fk3Bn

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Близько 87 мільйонів людей у ЄС мають ту чи іншу форму інвалідності.

Дізнайтеся, як ЄС планує захищати права людей з інвалідністю протягом наступного десятиліття: europa.eu/!My47xQ

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Майже 6 з 10 європейців вважають, що дискримінація за ознакою етнічного походження чи кольору шкіри широко поширена у їхній країні.

Джерело: Eurobarometer 2251


Відвідувач бібліотеки читає книгу шрифтом Брайля.

ЗАВДАННЯ 21 БОРОТЬБА З ДИСКРИМІНАЦІЄЮ

Чи пригадуєш випадки, коли ти бачив(-а) або, можливо, зазнавав(-ла) дискримінації? Що, на твою думку, можна зробити для боротьби з цим явищем? Обміркуйте це у невеликих групах і презентуйте свої думки класу.

Дотримання принципу верховенства права

Верховенство права безпосередньо впливає на життя кожного громадянина. Воно необхідне для забезпечення рівності кожного громадянина перед законом і захисту його прав. Воно також потрібне для унеможливлення зловживання владою з боку державних органів і забезпечення підзвітності осіб, які ухвалюють рішення.

Дізнайся, що робить ЄС для просування, захисту та забезпечення верховенства права в Європі: europa.eu/!Hm38wc

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Понад 8 із 10 громадян підкреслюють важливість ефективного судового захисту в незалежних судах, рівності перед законом, а також належного розслідування та переслідування корупціонерів.

Джерело: Eurobarometer 2235

Новий підхід до управління міграцією та наданням притулку в Європі

Європейський Союз виступає зоною захисту для людей, які рятуються від переслідувань або серйозної загрози у своїй рідній країні. Щороку тисячі людей приїжджають до Європи в пошуках міжнародного захисту чи кращого життя. Євросоюз спільно з країнами ЄС працює над покращенням управління потоком людей, які прибувають до ЄС. У 2020 році Єврокомісія висунула пропозиції щодо покращення системи міграції та надання притулку в Європі. Ці пропозиції передбачають пошук способів покращення співпраці з країнами походження та транзиту, успішної інтеграції біженців і повернення тих, хто не має права на продовження перебування.

europa.eu/!wt69FQ

Після вторгнення Росії в Україну, ЄС вперше за свою історію вжив виняткових заходів з введення в дію «схеми тимчасового захисту»: ця схема передбачає цілий комплекс заходів, щоб запропонувати швидку й ефективну допомогу людям, які рятуються від війни. Вона створює можливість надати біженцям однакові права в усьому ЄС, як-от проживання, житло, медична допомога та доступ до освіти для дітей.

Дізнайся більше про європейську солідарність з Україною: europa.eu/!CrG9bC

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Мігранти та громадяни ЄС, які раніше були мігрантами, відіграють важливу роль у європейському суспільстві та у різних секторах нашої економіки. ЄС працює над наданням їм можливості повноцінно брати участь у житті суспільства, зокрема забезпечує можливості для отримання освіти, праці, охорони здоров’я та житла.

play video ПЕРЕГЛЯНЬ ЦЕЙ ВІДЕОРОЛИК: інтерв’ю з Суаад Альшлех audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-195435

Суаад Альшлех приїхала до Європи як біженка з Сирії. Зараз вона реалізує свою мрію стати лікарем в Ірландії.

Захист здоров’я європейців

ЄС працює над тим, щоб країни ЄС спільно готувалися до кризи у сфері охорони здоров’я та вміли реагувати на неї, а також щоб медичні товари були доступними й недорогими. ЄС також працює над покращенням профілактики, лікування та подальшого догляду пацієнтів при таких захворюваннях, як рак. Ця робота, якою займається Європейський союз охорони здоров’я, дозволить ЄС ефективніше запобігати майбутнім пандеміям і боротися з ними, зміцнити європейські системи охорони здоров’я та ефективніше захищати здоров’я громадян.

За програмою фінансування EU4Health на 2021–2027 роки Євросоюз інвестує понад 5 мільярдів євро у заходи з доданою для ЄС вартістю з метою доповнення політики країн ЄС у галузі охорони здоров’я.

ec.europa.eu/health/funding/eu4health_en

Напрямки діяльності:

Покращення та зміцнення здоров’я громадян ЄС.
Удосконалення лікарських засобів, медичних пристроїв та продукції, необхідної у період кризи.
Захист людей в ЄС від серйозних транскордонних загроз для здоров’я.
Зміцнення систем охорони здоров’я.

Дізнайся більше про програму EU4Health в цьому короткому відео: europa.eu/!7YpYFT

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

У 2020 році рак діагностували у 2,7 мільйона осіб в Європейському Союзі, і ще 1,3 мільйона осіб загинуло від нього, у тому числі понад 2000 осіб молодого віку.

Дізнайся, яким чином Європейський план боротьби з раком має на меті скоротити кількість смертей від цієї хвороби та поліпшити профілактику раку, лікування та догляд: europa.eu/!yV98ru

Медичний працівник робить пацієнту МРТ.

Медбрат налаштовує апарат для проведення МРТ, Університетська клініка Льєжа, Бельгія, 24 січня 2020 року.

Дізнайся більше про роботу ЄС із просування європейського способу життя: europa.eu/!uj93JY

Новий поштовх для європейської демократії

Демократія – це фундамент, на якому збудований Європейський Союз. У здоровій та успішній демократичній системі громадяни мають можливість вільно висловлювати свої погляди, обирати політичних лідерів або ставати ними, а також мати право голосу щодо свого майбутнього.

Останнім часом ми можемо спостерігати відродження політичної активності населення та підвищення явки виборців. Але, як і в багатьох інших куточках світу, демократія в ЄС та його країнах-членах стикається з певними проблемами – від зростання екстремізму та втручання у вибори до погроз на адресу журналістів і відчуття дистанції між людьми та їхніми обранцями при владі.

ЄС прагне зміцнювати демократичні процеси та заохочує громадян до участі у формуванні свого майбутнього в ЄС. Він також прагне зробити свої власні структури більш прозорими й демократичними.

Дізнайся більше про те, як ти можеш взяти участь і зробити свій голос почутим у розділі 2 «Як працює ЄС?», у підпункті «Твій голос у процесі ухвалення рішень.

 

Зміцнення демократії в ЄС

Права та свободи людини, прозорість і підзвітність посідають провідне місце в плані Європейської комісії зі зміцнення демократії в ЄС. Цей план зосереджений на проведенні вільних і чесних виборів, підтримці вільних незалежних ЗМІ та боротьбі з дезінформацією. Європейський Союз і країни ЄС активізують свою діяльність, протидіючи тим, хто намагається скористатися кризами, зокрема пандемією COVID-19, або поширює пропаганду чи ненависть. Одним із напрямів такої діяльності є виявлення та викриття дезінформації, а також робота з онлайн-платформами для обмеження поширення фейкових новин.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

73 % журналісток у всьому світі стикалися з насильством в інтернеті під час виконання своєї роботи (дослідження UNESCO / ICEF, 2020).

Надання права голосу дітям

Кожна дитина в Європі та в будь-якому іншому куточку світу повинна мати однакові права і жити без дискримінації та залякування. Перша в історії Стратегія ЄС з прав дитини спрямована на забезпечення захисту й підтримки всіх дітей (молодих людей віком до 18 років) незалежно від їхнього походження, соціального статусу чи місця проживання. Вона пропонує діяти в кількох напрямах, зокрема забезпечити права дітей на свободу від насильства та безпеку в інтернеті. Водночас ЄС працює над тим, щоб розірвати порочне коло бідності й знедоленості між поколіннями. Нова європейська гарантія для дітей спрямована на те, щоб діти, яким загрожує бідність чи соціальна ізоляція, мали доступ до здорового харчування, освіти, охорони здоров’я та проживання в нормальних умовах.

1/5 населення ЄС становлять діти або молодь віком до 18 років

Понад 10 000 дітей і представників молоді висловили свої ідеї та допомогли сформувати стратегію ЄС щодо прав дитини.

play video ПЕРЕГЛЯНЬ ЦЕЙ ВІДЕОРОЛИК: Стратегія ЄС щодо прав дитини europa.eu/!7hvXnG

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

У 2019 році 22,2 % дітей у ЄС жили в сім’ях із ризиком бідності чи соціальної ізоляції. Це майже 18 мільйонів дітей.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Щоб переконатися, що твій голос почуто, ЄС створив Платформу для участі дітей. Це безпечне місце, де ти можеш поділитися з політиками своїми думками про важливі питання. Ти можеш зв'язатися з іншими дітьми, взаємодіяти, дискутувати і дізнаватися про свої права. Ти також можеш дізнатися про закони та політику доступною для дітей мовою і зв'язатися з організаціями, які знаходяться поруч з твоїм домом!

Дізнайся більше: eu-for-children.europa.eu/

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

У травні 2021 року ЄС розпочав дебати, надавши людям по всьому ЄС можливість розповісти, у якій Європі вони хочуть жити. Обговорення та заходи були організовані як онлайн, так і фізично в усіх країнах. Такий зворотний зв’язок є важливим, адже він допоможе сформувати майбутнє ЄС.

Дізнайся більше про Конференцію, присвячену майбутньому Європи: futureu.europa.eu/?locale=en

Європа, що змінюється

Суспільства країн Європи змінюються: тривалість життя збільшується, а показник народжуваності зменшується. Розв’язання проблеми демографічних змін є ключем до побудови більш стійкого, сталого та справедливого Європейського Союзу. Наприклад, сільські райони по всьому ЄС часто страждають від скорочення населення, при цьому жителі цих районів загалом старші, ніж у міських. Сільські райони забезпечують нас харчовими продуктами, житлом, роботою та необхідними екосистемами й послугами. Для надання їм можливості продовжувати виконувати ці важливі ролі Європейська комісія розробила план дій, щоб допомогти сільським громадам і підприємствам повністю розкрити свій потенціал у найближчі десятиліття.

Подивись, як виглядатиме Європа в найближчі десятиліття: europa.eu/!jH37uX

ЗАВДАННЯ 22 ДІАЛОГИ З ГРОМАДЯНАМИ

Діалоги між єврокомісарами та громадськістю регулярно відбуваються по всьому ЄС. Якщо ти не можеш взяти участь в одному з таких заходів, чому б не організувати свій власний у класі? Троє–четверо учнів, які виконуватимуть роль єврокомісарів, мають обрати одну з тем, які розглядались у цьому розділі, як відправну точку для дискусії. У позакласний час вони можуть вивчити деталі обраної політики та підготувати 5-хвилинну доповідь. У класі, коли «єврокомісар» представить свою коротку доповідь, проведіть 15-хвилинну сесію запитань і відповідей під наглядом вчителя.

Дізнайся більше про новий поштовх ЄС до європейської демократії: europa.eu/!Ck78uh