ЯК ГРОМАДЯНИ ЄВРОПИ, МИ КОРИСТУЄМОСЯ БАГАТЬМА БЛАГАМИ, ЯКІ ЧАСТО СПРИЙМАЄМО ЯК НАЛЕЖНЕ. НАПРИКЛАД, МИР У НАШОМУ РЕГІОНІ, ЩО Є ЧАСТИНОЮ ОДНІЄЇ З НАЙБІЛЬШИХ ЕКОНОМІК СВІТУ, А ТАКОЖ СВОБОДА ЖИТТЯ, НАВЧАННЯ, ПРАЦІ ТА ПОДОРОЖУВАННЯ ДО ІНШИХ КРАЇН ЄС. МИ ТАКОЖ МАЄМО МЕНШ ОЧЕВИДНІ ПЕРЕВАГИ – БУДЕННІ РЕЧІ, ЯКІ НАСПРАВДІ ТЕЖ Є ВАЖЛИВИМИ. У ЦЬОМУ РОЗДІЛІ ЙДЕТЬСЯ ПРО ДЕЯКІ КОНКРЕТНІ ПРИКЛАДИ ТОГО, ЩО САМЕ РОБИТЬ ЄС ДЛЯ СВОЇХ ГРОМАДЯН.

ЯКУ РОЛЬ ВІДІГРАЄ ЄС У ТВОЄМУ ПОВСЯКДЕННОМУ ЖИТТІ?

Усе, що робить ЄС, спирається на договори, які визначають правила його діяльності. Ці правила добровільно та демократично узгоджені всіма країнами ЄС.

Євросоюз діє в тих сферах, у яких країни-члени дали йому відповідний дозвіл і де доцільніше діяти спільно, зокрема для розв’язання питань кліматичних змін або торгівлі в усьому світі.

У цьому розділі йдеться про те, що вже впроваджено та реалізовано Євросоюзом (див. Розділ 4 «Що на порядку денному ЄС?», щоб дізнатися, як ЄС продовжує цю роботу). Ось лише деякі з досягнень ЄС на сьогодні.

Безпечні та легкі подорожі

Пандемія COVID-19 тимчасово ускладнила подорожування. Однак за звичайних обставин подорожувати Європою сьогодні стало набагато легше, ніж раніше, оскільки більшість країн ЄС і навіть деякі країни, що не входять до Євросоюзу, скасували прикордонний контроль між собою. Це стало можливим завдяки Шенгенській угоді, яку назвали на честь селища в Люксембурзі, в якому вона була підписана країнами Європи в 1985 році.

Як громадянин чи громадянка ЄС, ти можеш подорожувати, не потребуючи паспорта, в межах 27 "шенгенських країн": 23 країни ЄС (Австрія, Бельгія, Греція, Данія, Естонія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, та Швеція) плюс Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія. Болгарія, Ірландія, Ірландія та Румунія наразі не входять до Шенгенської зони. При відвідуванні або поверненні з країн, які не входять до Шенгенської зони, необхідно пред’явити дійсний паспорт або посвідчення особи.

Запобігти біді

У Анастасіоса, із Греції, сталась пожежа у квартирі в Лісабоні відразу після того, як він переїхав туди на навчання. Він не знав номера португальської екстреної служби, але пам'ятав, що може скористатися номером 112 в Португалії, як і в його рідній країні, Греції, або в будь-якій точці ЄС. Тож він набрав 112 і одразу ж потрапив до лісабонської екстреної служби, котра негайно відіслала до його будинку пожежну команду.

Якщо ти опинишся в небезпеці в будь-якій країні ЄС, то можеш зателефонувати за європейським екстреним номером 112 з будь-якого стаціонарного або мобільного телефону безкоштовно.

ЗАВДАННЯ 11 ШЕНГЕНСЬКА ЗОНА

Чи входить твоя країна до Шенгенської зони? Чи подорожував(-ла) ти або твої рідні до іншої країни ЄС? У 2022 році близько 1,5 мільйона людей жили в одній шенгенській країні, а працювали в іншій. Щодня 3,5 мільйони людей перетинають кордони між країнами Шенгенської зони. Яке значення, на твою думку, має Шенген для цих людей та економіки цих регіонів?

Обміркуйте це питання з однокласниками, працюючи в малих групах.

Місто Шенген у Люксембурзі, недалеко від кордонів Люксембургу з Німеччиною і Францією, зі знаками, що вказують кордони з Німеччиною і Францією.

Кожен, хто подорожує Євросоюзом:

  • має всі права пасажира під час пересування повітряним, залізничним, морським або автобусним транспортом (наприклад, за певних обставин може отримати компенсацію за скасування рейсу);
  • захищений при купівлі пакетних турів, тобто компанія, яка продала такий тур, зобов’язана розглянути скаргу туриста (наприклад, якщо готель, у якому його розмістили, не відповідає заявленому рівню якості);
  • захищений на випадок банкрутства туроператора чи авіакомпанії.

Ознайомитися з правами пасажира в ЄС можна в будь-який час. Просто завантажуй застосунок: europa.eu/!Fk66KJ

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Під час перебування у країні, яка не є членом Євросоюзу, громадяни ЄС можуть отримати допомогу в консульстві чи посольстві будь-якої іншої країни ЄС, якщо в цій країні немає представництва їхньої батьківщини.

Здоров’я та безпека під час подорожі

У разі хвороби або нещасного випадку під час відвідування іншої країни ЄС, Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії чи Швейцарії, громадяни ЄС мають право отримати державну медичну допомогу на тих самих умовах і за ту саму ціну, що й мешканці країни, яку вони відвідують. Перш ніж виїжджати за кордон, попроси свою національну службу охорони здоров’я надати тобі європейську картку медичного страхування (europa.eu/!JH73NV).

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

ЄС, разом з країнами, які його утворюють, є провідним донором гуманітарної допомоги: він підтримує у всьому світі людей, котрі потребують цього. Протягом останніх років ЄС вжив заходів у відповідь на низку криз, скажімо в Україні, Ємені, Сирії та Демократичній Республіці Конго. За допомогою Механізму цивільного захисту ЄС також надає і координує допомогу людям в місцевостях, які постраждалих від стихійних лих у Європі і повсюди у світі. Будь-яка країна може звернутися за підтримкою. У 2022 році цей Механізм було задіяно 106 разів. Наприклад, заходи у відповідь на війну в Україні, лісові пожежі в Європі, COVID-19 у Європі та в усьому світі, а також повені в Пакистані.

Для додаткової інформації про rescEU: europa.eu/!qW3B3c і Механізм цивільного захисту ЄС: europa.eu/!YTRBmG

play video ПЕРЕГЛЯНЬ ЦЕЙ ВІДЕОРОЛИК: Європейська картка медичного страхування europa.eu/!JH73NV

Євро – спільна валюта 20 країн ЄС

Банкноти та монети євро були запроваджені у 2002 році в 12 країнах ЄС, а сьогодні вже 20 країн використовують євро замість своєї національної валюти. Щодня євро користуються понад 75 % мешканців ЄС, а це близько 347 мільйонів людей.

Використання спільної валюти на єдиному ринку, де люди з різних країн спільно ведуть торгівлю, має чимало переваг. Споживачам легше порівнювати ціни у себе вдома, за кордоном та в інтернеті. Підприємства можуть розраховувати та стягувати плату з клієнтів в одній валюті, уникаючи ризику коливань обмінного курсу. Це сприяє стабільності цін.

Дізнайся більше про євро: europa.eu/!DJ38wd

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Дизайн однієї сторони монет євро однаковий для всіх країн, незалежно від того, в якій країні Єврозони їх було виготовлено – це зображення мапи Європи. Інша сторона монети має унікальний для кожної країни дизайн. Чи впізнаєш символ на цій монеті номіналом 2 євро? Чи зможеш здогадатися, звідки ця монета?

ЗАВДАННЯ 12 ЯКІ КРАЇНИ ВХОДЯТЬ ДО ЄВРОЗОНИ?

У таблиці нижче перераховані всі 27 країн ЄС. Вкажи 20 країн, які використовують євро як свою валюту.

  • Австрія
  • Бельгія
  • Болгарія
  • Греція
  • Данія
  • Естонія
  • Ірландія
  • Іспанія
  • Італія
  • Кіпр
  • Латвія
  • Литва
  • Люксембург
  • Мальта
  • Нідерланди
  • Німеччина
  • Польща
  • Португалія
  • Румунія
  • Словаччина
  • Словенія
  • Угорщина
  • Фінляндія
  • Франція
  • Хорватія
  • Швеція
  • Чехія

Освіта, навчання, робота й волонтерство

Завдяки ЄС кожен може скористатися свободою пересування країнами ЄС.

Свобода пересування стосується не лише подорожей та відпусток. Це також означає, що ти можеш:

  • навчатися та здобувати освіту в будь- якій країні ЄС на тих самих умовах, що і громадяни цієї країни;
  • працювати в будь-якій країні ЄС і користуватися можливостями, які відкриває ринок праці в усьому ЄС.

Дізнайся більше тут: europa.eu/!tK96XW

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

На вебсайті EURES можна знайти тисячі оголошень про вакансії з усіх країн ЄС, а також Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії. Крім того, цей вебсайт допомагає роботодавцям шукати кандидатів з інших країн ЄС і заповнювати вакансії (ec.europa.eu/eures).

Europass пропонує тобі простий шаблон для створення резюме та інші інструменти, які допоможуть розповісти про свої навички роботодавцям з різних країн ЄС (europa.eu/europass/uk).

Програма гарантій для молоді

Чимало молодих людей не мають певних навичок і кваліфікацій, які потрібні роботодавцям. Завдяки  програмі гарантій для молоді Євросоюз може допомогти молодим людям опанувати нові корисні навички. Це може бути навчання на робочому  місці або індивідуальна профорієнтація.

Щоб дізнатися більше про цю програму та зареєструватися, звернись до національного інформаційного пункту: europa.eu/!hD3XR9

Починаючи з 2013 року понад 24 мільйони молодих людей, які зареєструвалися в програмах молодіжних гарантій, отримали пропозиції працевлаштування, продовження освіти, навчання або стажування.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

З моменту свого заснування у 2013 році Європейський альянс учнівських стажувань організував понад 1 мільйона стажувань.

Щоб отримати додаткову інформацію, див.: europa.eu/!DG98WG

Діти молодшого віку також отримують підтримку в рамках Європейської гарантії дітей. Ця програма була розроблена для дітей до 18 років. Вона має на меті подолати соціальну ізоляцію та бідність завдяки забезпеченню освіти, охорони здоров’я, харчування та житла.

Дізнайтесь більше у Розділі 4 «Що на порядку денному ЄС?».

Програма Erasmus+

Можливо, тобі вже відомо про існування Програми Erasmus+. Ця ініціатива ЄС допомагає людям провести певний час за кордоном. Вона призначена для молоді, студентів, стажистів, викладачів та освітян, а також волонтерів з усього світу. За програмою Erasmus+ студенти вищих навчальних закладів і профтехучилищ можуть отримати фінансову та організаційну підтримку для перебування в 33 країнах Європи та світу. Європейська система оцінювання дозволяє зараховувати бали, здобуті під час навчання за кордоном, до курсу навчання, яке ти здобуваєш у своїй рідній країні.

Школи можуть співпрацювати з іншими школами чи організаціями в інших країнах ЄС. Розпитай свого вчителя або керівництво навчального закладу про можливості Програми Erasmus+.

Ти також можеш навчатись на робочому місці за кордоном. Щороку багато молодих європейців проходять часткове стажування в іншій країні ЄС. Програма Erasmus+ діє за підтримки підприємствам та установам, які розробляють проєкти для молоді.

play video ПЕРЕГЛЯНЬ ЦЕЙ ВІДЕОРОЛИК: Що таке Erasmus+? europa.eu/!rFGPhX

Дізнайтеся більше про можливості Erasmus+ тут: erasmus-plus.ec.europa.eu/ Також можна послухати учасників Програми Erasmus+, які розповідають про свій досвід участі у молодіжних обмінах: audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-112392

А ще скористайся спеціальним застосунком Erasmus+: erasmusapp.eu

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

З моменту запуску першої Програми Erasmus у 1987 році понад 10 мільйонів молодих людей скористалися її можливостями. Очікується, що з 2021 по 2027 роки в новій програмі Erasmus+ візьмуть участь ще 10 мільйонів осіб. Бюджет цієї програми становить 28 мільярдів євро, що більш ніж удвічі перевищує бюджет попередньої програми.

Європейський корпус солідарності

Якщо ти прагнеш зробити вагомий внесок у життя суспільства та проявити солідарність зі своєю громадою, тоді ідеальною можливістю для тебе може стати Європейський корпус солідарності. Ця ініціатива дозволяє молоді віком від 18 до 30 років брати участь у різноманітних заходах – як в якості волонтерів, так і в якості працівників. Ця діяльність також може стати сходинкою на шляху до працевлаштування для багатьох людей.

Цікаво? Докладніше про Європейський корпус солідарності читай тут: europa.eu/youth/solidarity_en

Дізнайся про інші можливості для волонтерів у ЄС тут: europa.eu/learning-corner/work-and-study_en

play video ПЕРЕГЛЯНЬ ЦЕЙ ВІДЕОРОЛИК: Європейський корпус солідарності europa.eu/!7pHQTg

Ініціатива DiscoverEU

Завдяки ініціативі Європейського Союзу DiscoverEU можна досліджувати Європу з безкоштовним проїзним квитком. Якщо тобі виповнилося 18 років і ти є громадянином(-кою) країни ЄС, ти можеш подати заявку на отримання одного з безкоштовних проїзних квитків і досліджувати Євросоюз протягом 1 місяця.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Понад 200 000 тисяч молодих людей отримали проїзний квиток DiscoverEU.

Дізнайся більше про програму DiscoverEU: europa.eu/youth/discovereu_en

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Європейський молодіжний портал – це вікно у світ інформації, яка потрібна молоді для успішного життя в Європі. Окрім інформації про програми, що фінансуються ЄС (як-от програма Erasmus+), на цьому порталі публікують новини та розповідають про можливості волонтерства, працевлаштування, освіти, подорожування, а також про проблеми захисту довкілля, спорт і культуру.

Дізнайся більше тут: europa.eu/youth/home_en

ЗАВДАННЯ 13 ВОЛОНТЕРСТВО АБО НАВЧАННЯ ЗА КОРДОНОМ

Замислюєшся над волонтерською діяльність за кордоном або навчанням в університеті іншої країни? Працюючи в парах, складіть список із чотирьох аргументів «за» та чотирьох аргументів «проти». Який аргумент опинився на першому місці? Порівняйте свої результати з однокласниками та обговоріть їх.

Вільний рух товарів, послуг і капіталу

Завдяки єдиному ринку в ЄС вільно пересуватися Євросоюзом можуть не тільки люди, але й товари, послуги та капітал. Людей, товари, послуги та капітал іноді називають чотирма «стовпами» вільного руху в ЄС. Пам’ятай, що «капітал» означає не лише «гроші», а ще й інвестиції та позики. Це допомагає бізнесу в ЄС працювати в кількох країнах і конкурувати на глобальному рівні. Незалежно від розміру компанії в ЄС мають доступ до національних ринків усіх країн ЄС і близько 447 мільйонів потенційних клієнтів. Чому це важливо? Більша конкуренція сприяє зниженню цін і забезпечує ширший вибір продуктів і послуг для кінцевого споживача – тобто для тебе!

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

На вебсайті Your Europe зібрані практичні рекомендації та поради про життя, роботу і подорожі в інші країни ЄС: europa.eu/youreurope/#en

ЗАВДАННЯ 14 ЩО ДЛЯ ТЕБЕ НА ПРАКТИЦІ ОЗНАЧАЄ ВІЛЬНИЙ РУХ?

Згрупуй приклади за чотирма принципами єдиного ринку (вільне пересування людей, товарів, послуг і капіталу), зробивши позначку у відповідній клітинці.

Приклади Вільний рух людей Вільний рух товарів Вільний рух послуг Вільний рух капіталу
1. Я можу купити уживаний автомобіль за кордоном і забрати його додому без сплати митних платежів. ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ
2. Я можу подорожувати куди завгодно в межах ЄС. ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ
3. Я можу навчатися в іншій країні ЄС. ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ
4. Мої батьки можуть доручити ремонт ванної кімнати фахівцеві з іншої країни ЄС. ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ
5. Мої батьки можуть надсилати мені гроші без жодних додаткових комісій у країні, де я навчаюся. ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ
6. Я можу працювати в іншій країні ЄС. ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ
7. Я можу купувати товари онлайн з іншої країни ЄС без сплати митних платежів. ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ

Безпека товарів і харчових продуктів

На території ЄС люди мають доступ до високоякісних та безпечних харчових продуктів і товарів. В ЄС діють одні з найвищих у світі стандартів безпеки харчових продуктів. Євросоюз запровадив обов’язкові перевірки на всіх етапах агропродовольчого ланцюжка задля забезпечення здоров’я рослин і тварин, безпеки харчових продуктів та кормів, а також належного маркування товарів.

Євросоюз також запровадив суворі вимоги безпеки для широкого спектра виробів, зокрема іграшок та електронних приладів. Виробники мають обов’язково дотримуватися цих вимог, якщо прагнуть реалізовувати свою продукцію в країнах ЄС. Якщо на території Європи реалізуються несправні або небезпечні товари, Система швидкого сповіщення країн ЄС дозволяє національним органам оперативно сповіщати про загрозу, обмінюватись актуальними даними та дбати про безпеку споживачів.

 

ЗАВДАННЯ 15 ЄВРОПЕЙСЬКЕ МАРКУВАННЯ

Законодавство ЄС встановлює суворі правила маркування харчових продуктів, напоїв, косметичних товарів та електронних приладів. Деякі етикетки допомагають захистити споживачів, а інші повідомляють їм про певні характеристики продукції. Наприклад, існують етикетки, що інформують споживачів про те, які продукти є органічними чи енергоефективними. Без належного маркування продукція не може з’явитися на ринку.

Чи відомі тобі ці етикетки? Де їх можна знайти? Що вони означають?

Інфографіка, що показує різні маркування ЄС, які можна знайти на продуктах, куплених у ЄС.

маркетингове маркування Європейської спільноти, екомаркування ЄС, органічне маркування ЄС, енергетичне маркування ЄС, географічні позначення ЄС

Дізнайся більше про енергетику в цій серії коротких відеороликів: europa.eu/learning-corner/eu-energy-policy_en

Права споживачів

Коли ти щось купуєш в ЄС, тебе захищають різноманітні закони. Зокрема, тобі надається щонайменше 2 роки гарантії на товари, придбані в ЄС. Так, якщо твій мобільний телефон вийшов із ладу через рік, його відремонтують або замінять безкоштовно, незалежно від того, де саме в ЄС він був придбаний.

Дедалі більше людей обирають покупки онлайн, і споживачі з ЄС наразі краще захищені завдяки законодавству ЄС, яке:

Якісні телекомунікаційні послуги

Багато хто з нас користується смартфонами та планшетами. Громадяни ЄС можуть:

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Подорожуючи Євросоюзом, ти можеш користуватися телефоном без додаткових витрат завдяки правилам ЄС. Окрім того, у будь-якому куточку Євросоюзу ти не пропустиш улюблені музичні чи телевізійні шоу, адже зможеш переглядати той самий контент, на який підписався(-лася) ще вдома.

Безпека в інтернеті

Кожен, хто проводить час в інтернеті, знає, як легко натрапити на невідповідний, недостовірний або навіть екстремістський контент.

Заради нашої безпеки Європейський кодекс поведінки бореться з незаконним розпалюванням ненависті в інтернеті, забезпечуючи швидкий розгляд запитів щодо видалення расистського та ксенофобського контенту. Кодекс практики щодо протидії дезінформації об’єднує соціальні мережі та представників рекламної індустрії, які погодилися взяти на себе низку зобов’язань, що охоплюють усі аспекти їхньої діяльності – від забезпечення прозорості до боротьби з фейковими обліковими записами. Facebook, Microsoft, Twitter, YouTube та інші онлайн-платформи тепер оцінюють 90 % позначеного контенту протягом 24 годин. Європейська стратегія забезпечення кращого інтернету для дітей встановила золотий стандарт для захисту та розширення прав і можливостей дітей молодшого віку в мережі.

Знайди на мапі ресурси у своїй країні: betterinternetforkids.eu/sic

Захист твоїх персональних даних і забезпечення конфіденційності в інтернеті також є величезним пріоритетом, і ЄС вважає це складовою твоїх фундаментальних прав. Загальний регламент про захист даних – це закон ЄС, який допомагає в забезпеченні вищезазначеного, адже він встановлює правові засади для збору та обробки особистої інформації від осіб, які проживають в ЄС.

Чи турбують тебе фейкові новини? За допомогою цього інструмента та за підтримки свого вчителя ти зможеш дізнатися, як визначити дезінформацію і як з нею боротися, а також як почати розмову на важливі теми, пов’язані із загрозою отримання неправдивої інформації. Серед них є питання, що впливають на громадське здоров’я, демократію, а також культурні та правові норми, які є фундаментом нашого суспільства.

 

Рівність та права людини

Кожному жителю ЄС гарантовано ряд основоположних прав. Повага до прав та гідності людини закріплена договорами і Хартією основоположних прав Європейського Союзу. Вони забороняють будь-яку дискримінацію за ознакою статі, сексуальної орієнтації, раси, етнічної приналежності, національності, мови, релігії, віку чи інвалідності.

ЄС працює пліч-о-пліч з державами-членами для заохочення поваги до інших людей, забезпечення дотримання законів про недискримінацію та захист прав людини на території ЄС і поза його межами. Питання прав людини також включені до міжнародних торговельних угод ЄС з іншими країнами.

Проте прогрес починається вдома. На сьогодні ЄС вжив кілька широкомасштабних заходів проти більшості основних форм дискримінації. Наприклад, до діяльності у сфері політики щодо людей з обмеженими можливостями відноситься як прийняття відповідного законодавства (Закон ЄС про доступність набув чинності у 2019 році), так і впровадження ініціатив, що сприяють розвитку доступності міст (нагорода ЄС «Доступне місто»).

Попри ці конкретні кроки, люди продовжують стикатися з дискримінаціэю, переслідуваннями і зловживаннями у Європі та світі. Для боротьби з різними формами ненависті й дискримінації ЄС запровадив план підвищення рівності.

Дізнайся більше у Розділі 4 «Що на порядку денному ЄС?».

Баланс між роботою та особистим життям і якість життя

ЄС наполегливо працює над тим, щоб зробити суспільство чеснішим і соціально справедливішим. Важливою частиною цього є забезпечення рівноваги між нашим життям на роботі і нашим життям поза роботою. Від серпня 2022 року всі країни ЄС повинні застосовувати правила ЄС, що поліпшують умови праці для батьків і опікунів. Ці правила мають на меті заохотити справедливіший розподіл батьківських відпусток, запровадити відпустки для опікунів та подолати низьку представленість жінок на ринку праці. Такі правила також поширюють на всіх працівників право на гнучкий графік роботи.

Дізнайся більше: europa.eu/!tf43Vq

Захист довкілля та боротьба з кліматичними змінами

ЄС завжди був на передовій боротьби зі змінами клімату. Він є лідером з міжнародних угод щодо скорочення викидів вуглекислого газу та зниження глобальної температури відповідно до Паризької угоди. У ЄС діють одні з найвищих у світі екологічних стандартів. Ці стандарти захищають наше природне довкілля, біорізноманіття, питну воду, воду для купання та якість повітря. Мережа природних територій, що охороняються ЄС – EU’s Natura 2000 – створила простір, де стала діяльність людини може співіснувати з вразливими та рідкісними біологічними видами і середовищами їхнього проживання.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Правила, що забороняють 10 одноразових пластикових предметів, які найчастіше зустрічаються на пляжах Європи (від ватних паличок до соломинок для повітряних кульок і напоїв), набули чинності в липні 2021 року: europa.eu/!tDnjbx.

Однак боротьба зі змінами клімату стала ще актуальнішою. Зараз нам необхідно активізувати наші зусилля щодо захисту людей, забезпечення продовольчої безпеки, обмеження нестачі води та усунення інших наслідків екстремальних змін температури. ЄС взяв на себе зобов’язання щодо Європейскього зеленого курсу – великого пакета заходів щодо боротьби зі зміною клімату, зобов’язуючись стати першим кліматично нейтральним континентом до 2050 року.

Дізнайся більше у Розділі 4 «Що на порядку денному ЄС?».

play video ПЕРЕГЛЯНЬ ЦЕЙ ВІДЕОРОЛИК: Європейський зелений курс europa.eu/!7F6NCB

Фінансування від ЄС у вашому регіоні

Країни та регіони ЄС відрізняються не лише розмірами, а й рівнем добробуту. За минулі роки тисячі проєктів одержали фінансування від ЄС. Ці проєкти стали в пригоді як окремим країнам ЄС, так і Євросоюзу в цілому, створюючи робочі місця, стимулюючи економічне зростання та покращуючи якість життя громадян.

Люди не завжди знають про те, що ЄС фінансував або фінансує проєкти, які впроваджуються поряд із місцем їхнього проживання. Проте ці проєкти, які отримали фінансову підтримку з боку ЄС, приносять їм користь, створюючи мільйони нових робочих місць, розвиваючи стратегічні транспортні зв’язки, модернізуючи енергетичну інфраструктуру, запроваджуючи широкосмуговий зв’язок, інвестуючи у дослідження та інновації, а також захищаючи культурну спадщину та природні території.

Відвідай ці вебсайти та ознайомся з деякими проєктами, які отримали фінансування ЄС у твоїй країні. Ти побачиш, що ЄС набагато ближче до твого дому, ніж ти уявляєш: kohesio.ec.europa.eu/en/

Завдяки фінансуванню ЄС можна безкоштовно під’єднатися до мережі Інтернет в бібліотеках, парках, музеях та інших громадських місцях по всій Європі, де є цей знак.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Програма Creative Europe спрямована на заохочення культурної різноманітності Європи. Знак європейської спадщини, культурні столиці Європи та Дні європейської спадщини сприяють тому, щоб якомога більше людей відкривали для себе спільне культурне коріння Європи.

Дізнайся більше про культуру та креативність в ЄС: ec.europa.eu/culture

Інвестиції ЄС у наукові дослідження

Наука здатна змінити якість нашого життя. Саме тому ЄС інвестує мільярди євро в дослідження та інновації для боротьби зі змінами клімату, стимулювання розвитку та зайнятості, а також для вирішення інших важливих завдань. Основна програма фінансування ЄС у цій галузі називається Horizon Europe. Попередній цикл фінансування цієї програми допоміг прискорити розробку вакцин, забезпечив інвестиції у проєкти із захисту біорізноманіття та використання супутника Galileo для створення більш точних GPS-систем і мап. Враховуючи важливість цієї програми для майбутнього ЄС, Horizon Europe отримала фінансування у розмірі 95,5 млрд євро на 2021–2027 рр. Основна увага приділятиметься зеленим технологіям, штучному інтелекту та багатьом іншим напрямам.

Дізнайся більше про Horizon Europe: europa.eu/!Xf47NRP

Дізнайся більше про бюджет ЄС у Розділі 4 «Що на порядку денному ЄС?».

Інфографіка, що показує частку бюджету ЄС, витраченого на адміністрування

Бюджет ЄС на 2021—2027 роки, доповнений інструментом NextGenerationEU, становить 2 018 млрд євро. 4% з них витрачається на адміністрування

ЗАВДАННЯ 16 ЄС У ТВОЄМУ ПОВСЯКДЕННОМУ ЖИТТІ

Ось 10 прикладів того, як ЄС працює для тебе у повсякденному житті. Вибери три найважливіші, на твою думку, порівняй свої відповіді з відповідями однокласників і поясни причини свого вибору.

Ти можеш подорожувати, навчатися, працювати та жити у будь-якій країні ЄС. Вільне переміщення людей стало можливим завдяки єдиному ринку ЄС.

ЄС усунув бар’єри для вільної торгівлі між країнами-членами. Це означає, що ти можеш виробляти, продавати та купувати товари в будь-якому куточку ЄС. Це також означає, що споживачі мають більший вибір товарів і нижчі ціни.

Шенгенська угода скасувала прикордонний контроль між більшістю країн ЄС. Тепер ти можеш перетинати більшість кордонів у межах ЄС без пред’явлення паспорта.

Подорожуючи до іншої країни ЄС, ти можеш захворіти чи потрапити в аварію. З європейською карткою медичного страхування ти маєш право на будь-яку невідкладну медичну допомогу. За кордоном ти отримуватимеш медичну допомогу, яку надає держава, і платитимеш за неї стільки, скільки сплачують місцеві мешканці.

Авіаперевезення стали значно дешевшими. ЄС зруйнував національні монополії та надав можливість існуванню конкуренцію в авіаційній галузі. Дедалі більше міст мають власні аеропорти, і кількість прямих рейсів між ними зросла. Також пасажири отримали більше прав.

Використання мобільних телефонів та смартпристроїв за кордоном в останні роки стало значно дешевшим. Правила ЄС суттєво скоротили витрати (більш ніж на 90 % порівняно з 2007 роком) завдяки обмеженням цін. Плату за роумінг було скасовано в червні 2017 року, а це означає, що при використанні телефону за кордоном ти платиш стільки, скільки й вдома.

Як громадянин(-ка) ЄС ти є власником своїх даних. Організації або компанії не мають права обробляти твою особисту інформацію без твоєї згоди, і ти маєш право знати, яку саме інформацію про тебе вони зберігають.

Законодавство ЄС захищає тебе щоразу, коли ти замовляєш чи купуєш товари будь-де поза магазином. Наприклад, якщо ти оформлюєш підписку чи контракт на вулиці, або купуєш товар через інтернет, ти маєш право передумати. Ти також маєш право скасувати замовлення або повернути покупку протягом 14 днів.

Як споживач ти, можливо, хочеш купувати «зелені» товари. Енергетичне маркування ЄС допоможе тобі зробити правильний вибір. Багато товарів, зокрема лампочки, пральні машини, холодильники й телевізори, мають енергетичне маркування ЄС. Це полегшує визначення найбільш енергоефективних виробів, які належать до класу «А».

В ЄС ти можеш насолоджуватися чистою водою для купання та пиття. Оскільки забруднення довкілля не знає кордонів, ЄС запровадив обов’язкові загальноєвропейські обмеження забруднення повітря й води. Країни ЄС повинні стежити за дотриманням цих обмежень.