JAKO OBYWATELE UNII KORZYSTAMY Z PODSTAWOWYCH PRZYWILEJÓW, KTÓRE CZĘSTO UWAŻAMY ZA OCZYWISTE. NALEŻĄ DO NICH POKÓJ W NASZYM REGIONIE, BYCIE CZĘŚCIĄ JEDNEJ Z NAJWIĘKSZYCH GOSPODAREK ŚWIATA ORAZ SWOBODA ŻYCIA, NAUKI, PRACY W INNYCH PAŃSTWACH UE I PODRÓŻOWANIA DO NICH. KORZYSTAMY RÓWNIEŻ Z MNIEJ OCZYWISTYCH, CODZIENNYCH UDOGODNIEŃ, KTÓRE RZECZYWIŚCIE ZMIENIAJĄ NASZE ŻYCIE NA LEPSZE. W TYM ROZDZIALE PRZEDSTAWIAMY KILKA KONKRETNYCH PRZYKŁADÓW TEGO, CO UNIA ROBI DLA SWOICH OBYWATELI.

JAK UE WPŁYWA NA NASZE ŻYCIE CODZIENNE?

Wszystkie działania UE opierają się na Traktatach, w których określono zasady funkcjonowania UE przyjęte dobrowolnie i demokratycznie przez wszystkie państwa członkowskie UE.

UE podejmuje działania w obszarach, w których została do tego upoważniona przez kraje UE i w których podjęcie wspólnych działań jest uzasadnione. Chodzi tu na przykład o działania podejmowane w związku ze zmianą klimatu lub w zakresie handlu na świecie.

W tym rozdziale znajdziecie informacje o przepisach, które już zostały wdrożone i uchwalone przez UE (a w rozdziale 4 „Czym zajmuje się UE?” dowiecie się, co Unia robi, aby kontynuować te prace). Oto tylko niektóre z dotychczasowych osiągnięć UE.

Bezpieczne i łatwe podróże

Podróżowanie jest chwilowo utrudnione z powodu pandemii COVID-19. Jednak w normalnych warunkach podróżowanie po Europie jest obecnie o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Wynika to z faktu, że większość państw UE i niektóre kraje niebędące członkami UE zniosły kontrole na swoich granicach. Zniesienie kontroli granicznych było możliwe dzięki układowi z Schengen, nazwanemu tak od luksemburskiej miejscowości, w której w 1985 r. podpisały go kraje europejskie.

Jako obywatele Unii możecie podróżować bez paszportu na obszarze 27 „krajów strefy Schengen”: 23 państw UE (Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier i Włoch) oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Bułgaria, Cypr, Irlandia i Rumunia nie należą obecnie do strefy Schengen. Podczas podróży do krajów nienależących do strefy Schengen należy okazać ważny paszport lub dowód tożsamości.

Zapobieganie klęskom żywiołowym
Anasthassios z Grecji miał pożar w swoim mieszkaniu w Lizbonie tuż po podjęciu tam studiów. Nie znał portugalskiego numeru alarmowego, ale pamiętał, że może w Portugalii korzystać z numeru alarmowego 112, podobnie jak w swoim kraju pochodzenia w Grecji lub w dowolnym miejscu w UE. Zadzwonił więc pod numer 112 i połączył się bezpośrednio ze służbami ratunkowymi w Lizbonie, które od razu wysłały straż pożarną do jego mieszkania.

Jeśli znajdziesz się w niebezpieczeństwie w jakimkolwiek kraju UE, możesz bezpłatnie i z dowolnego telefonu stacjonarnego lub komórkowego zadzwonić pod europejski numer alarmowy 112.

ZADANIE NR 11 STREFA SCHENGEN

Czy Polska należy do strefy Schengen? Czy byliście już w innym kraju UE? Czy musieliście przejść przez kontrolę graniczną? W 2022 r. około 1,5 mln osób mieszkało w jednym państwie strefy Schengen i pracowało w innym. 3,5 mln osób codziennie przekracza granice między państwami strefy Schengen. Jak myślicie, co strefa Schengen oznacza tych osób i dla gospodarki na tych obszarach?

Podzielcie się na małe grupy i omówcie to ze swoimi koleżankami i kolegami.

Zdjęcie miasta Schengen w Luksemburgu, w pobliżu granicy Luksemburga z Niemcami i Francją, ze znakami wskazującymi granice tych państw.

Każdej osobie podróżującej przez UE:

  • przysługuje pełna ochrona praw pasażerów podczas podróży samolotem, koleją, statkiem, autobusem lub autokarem (w pewnych okolicznościach podróżujący mogą na przykład uzyskać rekompensatę w przypadku odwołania lotu);
  • przysługuje ochrona przy zakupie wycieczek zorganizowanych, co oznacza, że biuro podróży, które sprzedało taką wycieczkę, musi rozpatrzyć reklamację klienta (na przykład jeśli trafił do hotelu o standardzie niższym niż obiecywany);
  • przysługuje ochrona w przypadku upadłości biura turystycznego lub linii lotniczej.

prawami pasażerów UE można zapoznać się zawsze i wszędzie. Po prostu pobierz aplikację: europa.eu/!7GW67G.

CZY WIECIE, ŻE ...?

W przypadku podróży do kraju spoza Unii Europejskiej obywatele UE mogą uzyskać pomoc w konsulacie lub ambasadzie każdego innego kraju UE, jeśli ich własny kraj nie ma tam przedstawicielstwa.

Zdrowie i bezpieczeństwo podczas podróży

Jeśli zachorujecie lub ulegniecie wypadkowi w trakcie wizyty w innym kraju UE lub w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii bądź Szwajcarii, jako obywatele Unii macie prawo otrzymać państwową opiekę zdrowotną na takich samych warunkach i po takich samych kosztach jak obywatele tego kraju. Przed wyjazdem za granicę należy zwrócić się do swojego krajowego świadczeniodawcy o wydanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (europa.eu/!RC68Yb).

CZY WIECIE, ŻE ...?

Unia Europejska wraz z państwami, które do niej należą, są głównym darczyńcą pomocy humanitarnej: wspiera osoby potrzebujące na całym świecie. W ostatnich latach UE zareagowała na szereg kryzysów, między innymi w Ukrainie, Jemenie, Syrii i Demokratycznej Republice Konga. UE zapewnia również i koordynuje pomoc dla mieszkańców obszarów dotkniętych katastrofami w Europie i na całym świecie poprzez Unijny Mechanizm Ochrony Ludności. Każdy kraj może zwrócić się do niego o pomoc. W 2022 r. mechanizm ten uruchomiono 106 razy, na przykład w odpowiedzi na wojnę w Ukrainie, pożary lasów w Europie, COVID-19 w Europie i na świecie oraz powodzie w Pakistanie.

Więcej informacji na temat rescEU: europa.eu/!qW3B3c i Unijny Mechanizm Ochrony Ludności: europa.eu/!YTRBmG.

play video OBEJRZYJ FILM Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego
europa.eu/!jd46FN

Wspólna waluta w 20 państwach UE: euro

Banknoty i monety euro wprowadzono w 12 państwach UE w 2002 r., a dotychczas w sumie 20 państw zastąpiło walutą euro swoje waluty krajowe. Ponad 75 proc. ludzi w UE – 347 mln z nas – posługuje się euro na co dzień.

Istnieje wiele korzyści płynących z korzystania ze wspólnej waluty na jednolitym rynku, na którym handlują ze sobą ludzie z różnych krajów. Konsumenci mogą łatwiej porównywać ceny w kraju, za granicą i w internecie. Przedsiębiorstwa mogą obliczać i pobierać opłaty od klientów w jednej walucie i nie są narażone na ryzyko wahań kursu walutowego. Dzięki temu ceny utrzymują się na stabilnym poziomie.

Dowiedz się więcej na temat euro: europa.eu/!GP44mC.

CZY WIECIE, ŻE ...?

Monety euro mają stronę wspólną – stosowaną dla wszystkich monet bez względu na to, w jakim kraju strefy euro zostały wyprodukowane – na której przedstawiona jest mapa Europy. Z kolei na drugiej stronie każde państwo umieszcza własny motyw. Czy rozpoznajecie symbol na tej monecie o nominale dwóch euro? Czy wiecie, skąd pochodzi?

ZADANIE NR 12 KTÓRE KRAJE NALEŻĄ DO STREFY EURO?

W tabeli poniżej wymieniono wszystkie 27 państw UE. Zaznacz 20 krajów, w których walutą jest euro.

  • Austria
  • Belgia
  • Bułgaria
  • Chorwacja
  • Cypr
  • Czechy
  • Dania
  • Estonia
  • Finlandia
  • Francja
  • Grecja
  • Hiszpania
  • Holandia
  • Irlandia
  • Litwa
  • Luksemburg
  • Łotwa
  • Malta
  • Niemcy
  • Polska
  • Portugalia
  • Rumunia
  • Słowacja
  • Słowenia
  • Szwecja
  • Węgry
  • Włochy

Studia, staże, praca i wolontariat

Dzięki Unii każdy może korzystać ze swobody przemieszczania się po terytorium UE.

Swoboda ta dotyczy nie tylko podróży i wakacji. Oznacza ona również możliwość:

  • odbywania staży i studiowania w dowolnym kraju UE na takich samych warunkach jak obywatele danego państwa;
  • podjęcia pracy w dowolnym państwie UE i korzystania z możliwości, jakie oferuje unijny rynek pracy.

Więcej informacji: europa.eu/!cD847P.

CZY WIECIE, ŻE ...?

Na stronie EURES można znaleźć tysiące ogłoszeń o pracy z całej UE oraz z Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Pomaga ona również pracodawcom w znalezieniu kandydatów z innych krajów UE na nieobsadzone stanowiska (europa.eu/!RmcbHN).

Na platformie europass znajdziecie łatwy w użyciu wzór CV oraz inne narzędzia, dzięki którym będziecie mogli poinformować pracodawców w całej UE o swoich umiejętnościach (www.europa.eu/europass/pl).

Gwarancja dla młodzieży

Wiele młodych osób nie ma tych umiejętności i kwalifikacji, jakich szukają pracodawcy. Dzięki gwarancji dla młodzieży UE może pomóc młodym ludziom zdobyć nowe i przydatne umiejętności. Ta pomoc może mieć formę szkoleń w miejscu pracy lub indywidualnego poradnictwa zawodowego.

Aby uzyskać więcej informacji i zapisać się do programu, należy zgłosić się do krajowego punktu kontaktowego: europa.eu/!6rn4h6.

Od 2013 r. ponad 24 mln młodych osób, które zarejestrowały się w programie gwarancji dla młodzieży, otrzymało ofertę pracy, kształcenia ustawicznego, praktyk zawodowych lub staży.

CZY WIECIE, ŻE ...?

Od momentu powstania w 2013 r. w ramach europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego udostępniono ponad milion. praktyk zawodowych.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: europa.eu/!cubD7j.

Dzieci otrzymują również wsparcie w ramach europejskiej gwarancji dla dzieci, która jest programem przeznaczonym dla osób poniżej 18 roku życia, mającym na celu zwalczanie wykluczenia społecznego i ubóstwa poprzez edukację, opiekę zdrowotną, żywienie i zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych.

Więcej informacji znajdziecie w 
rozdziale 4 „Czym zajmuje się UE?”
.

Program Erasmus+

Pewnie już słyszeliście o programie Erasmus+. Jest to unijna inicjatywa, która umożliwia wyjazd za granicę na studia, staż lub do pracy. Program jest otwarty dla młodzieży, studentów, stażystów, nauczycieli i pracowników oświaty oraz wolontariuszy z całego świata. W ramach programu Erasmus+ studenci i osoby w trakcie szkolenia zawodowego mogą uzyskać wsparcie finansowe i organizacyjne pobytu w jednym z 33 krajów w Europie i na świecie. Dzięki europejskiemu systemowi transferu punktów zajęcia na zagranicznym uniwersytecie są zaliczane także na macierzystej uczelni.

Uczelnie mogą współpracować z innymi szkołami lub organizacjami z innych państw UE. Możecie poprosić swojego nauczyciela lub wychowawcę o sprawdzenie, jakie możliwości oferuje program Erasmus+.

Możecie również zdecydować się na zdobywanie kwalifikacji w trakcie pracy za granicą. Co roku wielu młodych Europejczyków odbywa część przygotowania zawodowego w innym państwie UE. Program Erasmus+ współpracuje z różnego rodzaju przedsiębiorstwami i instytucjami realizującymi projekty dla młodzieży.

play video OBEJRZYJ FILM: Czym jest Erasmus+? europa.eu/!D6HKNY

Więcej informacji na temat programu Erasmus+ można znaleźć na tej stronie: erasmus-plus.ec.europa.eu/pl. Obejrzyjcie też nagranie video, w którym uczestnicy wymiany młodzieży w ramach programu Erasmus+ dzielą się swoimi doświadczeniami: audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-112392.

Koniecznie sprawdźcie też aplikację opracowaną specjalnie dla programu Erasmus+: erasmusapp.eu.

CZY WIECIE, ŻE ...?

Od czasu rozpoczęcia realizacji pierwszego programu Erasmus w 1987 r. na wymianę zagraniczną wyjechało już ponad 10 mln osób. Szacuje się, że w latach 2021–2027 z nowego programu Erasmus+ skorzysta kolejnych 10 mln osób. Jego budżet wynosi 28 mld euro. To ponad dwa razy więcej niż w poprzedniej edycji.

Europejski Korpus Solidarności

Jeśli chcecie wnieść znaczący wkład w życie społeczne i okazać solidarność z Waszą społecznością, Europejski Korpus Solidarności może być dla Was idealną okazją. Dzięki niemu młodzi ludzie w wieku 18–30 lat mogą uczestniczyć w wielu różnych działaniach w ramach wolontariatu albo stażu. Dla wielu młodych ludzi może to być również doskonała okazja do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych.

Jesteście zainteresowani? Więcej informacji na temat Europejskiego Korpusu Solidarności: europa.eu/youth/solidarity_pl.

Inne możliwości wolontariatu w UE znajdziecie tutaj: europa.eu/learning-corner/work-and-study_pl.

play video OBEJRZYJ FILM: Europejski Korpus Solidarności europa.eu/!4DjDWM

Inicjatywa DiscoverEU

Dzięki unijnej inicjatywie DiscoverEU macie szansę na zdobycie bezpłatnego biletu na podróż po Europie. Jeśli ukończyliście 18 lat i jesteście obywatelami jednego z państw członkowskich UE, możecie ubiegać się o bezpłatny bilet i zwiedzać UE przez okres do 1 miesiąca.

CZY WIECIE, ŻE ...?

Ponad 200 tys. młodych ludzi otrzymało bilet DiscoverEU.

Więcej informacji na temat DiscoverEU: europa.eu/youth/discovereu_pl.

CZY WIECIE, ŻE ...?

Europejski Portal Młodzieżowy to przepustka do wszystkiego, co pozwoli Wam korzystać z możliwości, jakie mają młodzi ludzie mieszkający w Europie. Oprócz informacji na temat programów finansowanych przez UE, takich jak Erasmus+, na portalu znajdziecie również aktualności i informacje o możliwościach w zakresie wolontariatu, zatrudnienia, nauki, podróży, ochrony środowiska, sportu i kultury.

Więcej informacji: europa.eu/youth/home_pl.

ZADANIE NR 13 WOLONTARIAT LUB STUDIA ZA GRANICĄ

Czy chcielibyście wziąć udział w wolontariacie za granicą albo przez jakiś czas studiować na uczelni w innym kraju UE? W parach sporządźcie listę czterech argumentów „za” i czterech „przeciw”. Który pojawia się najczęściej? Porównajcie swoje argumenty z argumentami kolegów i koleżanek.

Swobodny przepływ towarów, usług i kapitału

Dzięki jednolitemu rynkowi UE nie tylko ludzie mogą się swobodnie przemieszczać w obrębie UE. Na tym rynku odbywa się bowiem także swobodny przepływ towarów, usług i kapitału. Ludzie, towary, usługi i kapitał są czasami określane mianem czterech „filarów” swobodnego przepływu w UE. Pamiętaj, że „kapitał” oznacza nie tylko pieniądze. To także inwestycje i pożyczki. Ułatwia to unijnym przedsiębiorstwom prowadzenie działalności w więcej niż jednym kraju i konkurowanie na rynku światowym. Niezależnie od swojej wielkości przedsiębiorstwa w UE mają dostęp do rynków krajowych wszystkich państw UE i mogą kierować swoją ofertę do około 447 mln potencjalnych klientów. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Większa konkurencja prowadzi do niższych cen i szerszego wyboru produktów i usług dla konsumentów końcowych – czyli Was!

CZY WIECIE, ŻE ...?

Na portalu Twoja Europa znajdziesz pomocne wskazówki i praktyczne porady dotyczące życia, pracy i podróżowania w innych krajach UE: europa.eu/youreurope/#en.

ZADANIE NR 14 CO „SWOBODNY PRZEPŁYW” OZNACZA W PRAKTYCE?

Dopasujcie przykłady do czterech filarów rynku wewnętrznego (swobodny przepływ osób, towarów, usługi i kapitału) i zaznaczcie odpowiednie pola.

Przykłady Swobodny przepływ osób Swobodny przepływ towarów Swobodny przepływ usług Swobodny przepływ kapitału
1. Mogę kupić używany samochód za granicą i zabrać go do kraju bez konieczności płacenia cła. TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE
2. Na obszarze UE mogę pojechać, dokąd chcę. TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE
3. Mogę studiować w innym kraju UE. TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE
4. Moi rodzice mogą nająć glazurnika z innego państwa UE do remontu łazienki. TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE
5. Moi rodzice mogą przesłać mi pieniądze do kraju, w którym studiuję, bez dodatkowych opłat. TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE
6. Mogę pracować w innym kraju UE. TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE
7. Mogę kupić przez internet towary z innego kraju UE bez konieczności płacenia cła. TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE

Bezpieczeństwo produktów i bezpieczeństwo żywności

W całej UE ludzie korzystają z bezpiecznej żywności wysokiej jakości oraz bezpiecznych produktów wysokiej jakości. W UE obowiązują jedne z najsurowszych na świecie norm bezpieczeństwa żywności. W całym łańcuchu rolno-spożywczym wprowadzono obowiązkowe kontrole mające na celu zapewnienie, aby rośliny i zwierzęta były zdrowe, aby żywność i pasza były bezpieczne oraz aby produkty były prawidłowo oznakowane.

UE wprowadziła również surowe wymogi bezpieczeństwa dla szerokiego zakresu produktów, takich jak zabawki i urządzenia elektroniczne. Producenci muszą spełniać te wymogi, aby móc sprzedawać swoje produkty w krajach UE. W przypadku sprzedaży wadliwych lub niebezpiecznych produktów w Europie unijny system wczesnego ostrzegania pozwala organom krajowym w łatwy sposób zareagować, wymienić najnowsze informacje i zapewnić bezpieczeństwo konsumentów.

 

ZADANIE NR 15 EUROPEJSKIE ZNAKI JAKOŚCI

W aktach prawnych UE wprowadzono surowe przepisy dotyczące oznakowania żywności, napojów, produktów kosmetycznych i urządzeń elektronicznych. Niektóre etykiety pomagają chronić konsumentów, natomiast inne zawierają informacje o pewnych cechach produktu. Na przykład istnieją etykiety wskazujące, które produkty są ekologiczne lub energooszczędne. Bez odpowiedniego oznakowania produkt nie zostanie dopuszczony do obrotu.

Czy rozpoznajecie poniższe etykiety? Gdzie można je znaleźć? Co one oznaczają?

Infografika przedstawiająca różne etykiety UE, które można znaleźć na produktach kupowanych w UE:

oznakowanie CE oznakowanie ekologiczne UE unijne logo produkcji ekologicznej unijna etykieta energetyczna unijne oznaczenia geograficzne.

Aby dowiedzieć się więcej o energii, obejrzyjcie serię krótkich filmów: europa.eu/learning-corner/eu-energy-policy_pl.

Prawa konsumentów

Kiedy robicie zakupy w Unii, chronią Was różnego rodzaju przepisy. Na przykład na produkty zakupione w UE przysługuje Wam co najmniej 2-letnia gwarancja. Jeżeli telefon komórkowy zepsuje się po roku używania, będzie musiał zostać bezpłatnie naprawiony lub wymieniony na nowy bez względu na to, w którym kraju UE został zakupiony.

Coraz częściej robimy zakupy przez internet, a konsumenci w UE są teraz lepiej chronieni dzięki unijnym przepisom, które:

Wysokiej jakości usługi telekomunikacyjne

Wielu z nas korzysta ze smartfonów i tabletów. Obywatele UE mają prawo do:

CZY WIECIE, ŻE ...?

Dzięki przepisom unijnym podczas podróży po UE możecie korzystać z telefonu bez żadnych dodatkowych opłat. Nie musicie rezygnować z ulubionej muzyki czy ulubionych seriali i możecie wyświetlać te same treści, które subskrybowaliście w domu, niezależnie od tego, w którym miejscu w UE jesteście.

Bezpieczeństwo w sieci

Każdy, kto korzysta z internetu, wie, jak łatwo jest natknąć się w sieci na treści nieodpowiednie, wprowadzające w błąd, a nawet ekstremistyczne.

Aby zapewnić nam bezpieczeństwo, unijny kodeks postępowania służy zwalczaniu nielegalnego nawoływania do nienawiści w internecie i gwarantuje szybkie rozpatrywanie zgłoszeń dotyczących usunięcia treści rasistowskich i ksenofobicznych. Kodeks postępowania w zakresie zwalczania dezinformacji łączy sieci społecznościowe i podmioty z branży reklamowej, które uzgodniły szereg zobowiązań obejmujących szeroki zakres zagadnień, od przejrzystości po fałszywe konta. Facebook, Microsoft, Twitter, YouTube i inne platformy internetowe weryfikują obecnie 90 proc. zgłoszonych treści w ciągu 24 godzin. Europejska strategia na rzecz lepszego internetu dla dzieci ustanowiła złoty standard w zakresie ochrony i wzmacniania pozycji dzieci w sieci.

Odwiedź poniższą stronę i kliknij w odpowiednie miejsce na mapie, aby uzyskać więcej informacji na temat zasobów dostępnych w twoim kraju: betterinternetforkids.eu/sic.

Ochrona danych osobowych i zapewnienie prywatności w internecie również należą do jednych z najważniejszych priorytetów, a UE uznaje je za część praw podstawowych. Ogólne rozporządzenie o ochronie danych jest aktem prawnym UE, który pomaga egzekwować te zasady poprzez ustanowienie ram prawnych dla gromadzenia i przetwarzania danych osobowych osób mieszkających w UE.

Czy niepokoją Was fałszywe informacje? Dzięki temu zestawowi narzędzi i pomocy nauczyciela możecie dowiedzieć się, jak zauważać i zwalczać dezinformację oraz podjąć dyskusję na ważne tematy związane z zagrożeniem, jakie niosą ze sobą nieprawdziwe informacje. Wśród takich tematów znajdują się kwestie dotyczące zdrowia publicznego, demokracji oraz norm kulturowych i prawnych leżących u podstaw naszych społeczeństw.

 

Równość i prawa człowieka

Każdej osobie mieszkającej w UE gwarantuje się szereg praw podstawowych. Poszanowanie praw i godności człowieka jest zapisane w traktatach i wzmocnione w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej. Zgodnie z tym zapisem zakazuje się wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, język, religię, wiek lub niepełnosprawność.

UE prowadzi bliską współpracę z państwami członkowskimi, której celem jest promowanie szacunku dla innych, egzekwowanie przepisów o niedyskryminacji i stanie na straży praw człowieka w całej UE i poza jej granicami. Kwestie związane z prawami człowieka są również uwzględniane w międzynarodowych umowach handlowych zawieranych przez UE z innymi krajami.

Postęp zaczyna się jednak w domu. Jak dotąd UE podjęła szeroko zakrojone działania przeciwko większości najczęściej spotykanych form dyskryminacji. Na przykład działania w obszarze polityki dotyczącej niepełnosprawności obejmują zarówno akty prawne (w 2019 r. wszedł w życie europejski akt w sprawie dostępności), jak i inicjatywy promujące miasta „bez barier” (unijne nagrody Access City).

Pomimo tak konkretnych kroków ludzie nadal spotykają się z dyskryminacyjnym traktowaniem, wykorzystywaniem i nękaniem w całej Europie i na świecie. Aby zwalczać różne formy nienawiści i dyskryminacji, UE przedstawiła plan działania na rzecz równości.

Więcej informacji znajdziecie w rozdziale 4 „Czym zajmuje się UE?”.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym i jakość życia

UE dokłada wszelkich starań aby społeczeństwo stało się bardziej sprawiedliwe. Ważnym elementem tego procesu jest zapewnienie równowagi między naszym życiem w pracy a życiem poza pracą. Od sierpnia 2022 r. wszystkie kraje UE muszą stosować unijne przepisy poprawiające życie zawodowe rodziców i opiekunów. Służą one zachęceniu do równiejszego dzielenia się urlopem rodzicielskim, wprowadzenie urlopu opiekuńczego i rozwiązanie problemu niedostatecznej reprezentacji kobiet na rynku pracy. Przepisy te również rozszerzają prawo do elastycznej organizacji pracy na wszystkich pracowników.

Dowiedz się więcej: europa.eu/!f4NWmg.

Ochrona środowiska i walka ze zmianą klimatu

UE zawsze zajmowała wiodącą pozycję w walce ze zmianą klimatu. Jest inicjatorem międzynarodowych porozumień w sprawie redukcji emisji dwutlenku węgla i obniżenia temperatury na świecie zgodnie z wymogami porozumienia paryskiego. W UE obowiązują jedne z najsurowszych na świecie norm środowiskowych. Normy te pozwalają chronić nasze siedliska przyrodnicze, bioróżnorodność, wodę pitną, wodę w kąpieliskach i jakość powietrza. Sieć chronionych obszarów naturalnych Natura 2000 UE stworzyła miejsca, w których zrównoważona działalność człowieka może współistnieć z rzadkimi i zagrożonymi gatunkami i siedliskami.

CZY WIECIE, ŻE ...?

W lipcu 2021 r. weszły w życie nowe przepisy zakazujące sprzedaży 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku, które najczęściej zanieczyszczają europejskie plaże – od patyczków higienicznych po patyczki do balonów i słomki.

Walka ze zmianą klimatu stała się jednak jeszcze pilniejsza. Musimy zintensyfikować nasze starania, aby chronić ludzi, zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, ograniczyć niedobory wody i zająć się innymi skutkami ekstremalnych zmian temperatury. UE z pełnym zaangażowaniem realizuje założenia Europejskiego Zielonego Ładu – obszernego pakietu środków służących walce ze zmianą klimatu – i podjęła zobowiązanie, aby do 2050 r. stać się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu.

Więcej informacji znajdziecie w rozdziale 4 „Czym zajmuje się UE?”.

play video OBEJRZYJ FILM: Europejski Zielony Ład europa.eu/!Mk4qR3

Finansowanie unijne w Waszym regionie

Państwa i regiony UE różnią się nie tylko powierzchnią, ale i poziomem dobrobytu. Na przestrzeni lat UE dofinansowała tysiące projektów. Projekty te przynoszą korzyści poszczególnym krajom UE, jak również UE jako całości. Są to inwestycje umożliwiające tworzenie nowych miejsc pracy, pobudzające wzrost gospodarczy i przyczyniające się do poprawy jakości życia obywateli.

Nie zawsze mamy świadomość, że w naszej okolicy realizowane są projekty finansowane z funduszy unijnych. A tymczasem projekty wspierane ze środków finansowych UE przynoszą nam korzyści w postaci stworzenia milionów nowych miejsc pracy, rozwoju strategicznych połączeń transportowych, modernizacji infrastruktury energetycznej, upowszechnienia łączności szerokopasmowej, inwestycji w badania naukowe i innowacje oraz ochrony dziedzictwa kulturowego i obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych.

Na poniższych stronach internetowych można znaleźć przykłady projektów z Waszego kraju, które otrzymały dofinansowanie z UE. Przekonacie się, że unijne inwestycje są znacznie bliżej niż mogłoby się Wam wydawać: kohesio.ec.europa.eu/pl/.

Dzięki środkom unijnym możecie bezpłatnie łączyć się z internetem w bibliotekach, parkach, muzeach i innych miejscach publicznych, w których widoczny jest ten symbol.

CZY WIECIE, ŻE ...?

Program Kreatywna Europa ma na celu wspieranie różnorodności kulturowej Europy. Znak dziedzictwa europejskiego, Europejskie Stolice KulturyEuropejskie Dni Dziedzictwa zachęcają coraz więcej osób do odkrywania wspólnych korzeni kulturowych Europy.

Więcej informacji na temat kultury i kreatywności w UE: ec.europa.eu/culture.

Inwestycje UE w badania naukowe

Dzięki nauce możemy zmieniać nasz sposób życia. Dlatego też UE inwestuje miliardy euro w badania naukowe i innowacje, aby walczyć ze zmianą klimatu, pobudzać wzrost gospodarczy i tworzyć nowe miejsca pracy oraz stawiać czoła innym wyzwaniom, z którymi musimy się mierzyć. Kluczowy program finansowania UE w tej dziedzinie to „Horyzont Europa”. Poprzedni cykl finansowania programu „Horyzont Europa” umożliwił opracowanie szczepionek w trybie przyspieszonym, realizację inwestycji w projekty mające na celu ochronę bioróżnorodności oraz wykorzystanie satelity Galileo do zwiększenia dokładności systemów GPS i map. Aby odzwierciedlić znaczenie programu „Horyzont Europa” dla przyszłości UE, na jego realizację w latach 2021–2027 przeznaczono budżet w wysokości 95,5 mld euro. Wśród głównych obszarów działań znajdą się m.in. zielone technologie i sztuczna inteligencja.

Więcej informacji na temat programu „Horyzont Europa”: europa.eu/!Xf47NRP.

Więcej informacji znajdziecie w rozdziale 4 „Czym zajmuje się UE?”.

Infografika przedstawiająca część budżetu UE przeznaczoną na administrację

Budżet UE na lata 2021–2027, uzupełniony o NextGenerationEU, wynosi 2 018 mld euro. 4 proc. tej kwoty przeznacza się na administrację.

ZADANIE NR 16 UE W NASZYM ŻYCIU CODZIENNYM

Oto 10 przykładów tego, co UE robi dla Was na co dzień. Wybierzcie trzy, które są dla Was najistotniejsze, porównajcie swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów i uzasadnijcie swój wybór.

Można podróżować, studiować, pracować i mieszkać w dowolnym państwie UE. Dzięki jednolitemu rynkowi UE możliwy jest swobodny przepływ osób.

UE zlikwidowała bariery w wolnym handlu między swoimi członkami. Oznacza to, że można produkować, sprzedawać i kupować towary w dowolnym miejscu w UE. Z punktu widzenia konsumenta oznacza to większy wybór produktów po niższych cenach.

Na mocy układu z Schengen zniesiono kontrolę na granicach między większością krajów UE. Obecnie większość granic w obrębie UE można przekraczać bez okazywania paszportu.

Podczas pobytu w innym kraju UE można zachorować lub ulec wypadkowi. Dzięki europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego obywatele UE mają prawo do wszelkiego rodzaju leczenia, którego nie można odłożyć do czasu powrotu do kraju. Mogą korzystać z państwowej opieki zdrowotnej za granicą i płacić za nią tyle samo, co obywatele danego państwa.

Podróże samolotem stały się znacznie tańsze. UE rozbiła krajowe monopole oraz umożliwiła konkurencję w sektorze lotniczym. Obecnie większa liczba miast ma własne lotniska, między którymi realizowanych jest więcej bezpośrednich lotów. Ponadto zwiększono prawa pasażerów.

W ostatnich latach korzystanie z telefonów komórkowych i smartfonów za granicą stało się znacznie tańsze. Przepisy UE przyczyniły się do znacznego spadku kosztów (o ponad 90 proc. od 2007 r.) przez wprowadzenie górnych limitów cen. W czerwcu 2017 r. zniesiono opłaty roamingowe, co oznacza, że podczas korzystania z telefonu za granicą płaci się tyle samo co w kraju.

Obywatele UE są właścicielami swoich danych osobowych. Organizacje i firmy nie mogą przetwarzać danych osobowych obywateli UE bez ich zgody, a ponadto mają oni prawo wiedzieć, jakie dotyczące ich informacje są w posiadaniu tych podmiotów.

Prawo Unii chroni konsumenta zawsze, gdy zamawia on lub kupuje towary w miejscu innym niż sklep. Przykładowo, jeśli konsument podpisze umowę abonamentową lub inną umowę na ulicy albo kupi coś przez internet, może zmienić zdanie. Ma prawo do anulowania umowy lub zamówienia albo zwrotu towaru w ciągu 14 dni.

Jako konsumenci możecie chcieć sięgać po produkty ekologiczne. Unijna etykieta energetyczna pomoże Wam w podejmowaniu świadomych decyzji. Wiele produktów, takich jak żarówki, pralki, chłodziarki i telewizory, jest opatrzonych unijną etykietą energetyczną. Ułatwia to stwierdzenie, które produkty są najbardziej energooszczędne (oznakowanie A).

W UE mamy dostęp do czystej wody pitnej i czystej wody w kąpieliskach. Zanieczyszczenie środowiska nie zna granic, dlatego też UE wprowadziła obowiązkowe, ogólnoeuropejskie limity zanieczyszczenia powietrza i wody, a państwa UE muszą przestrzegać unijnych przepisów w tym obszarze.