JAKO EVROPŠTÍ OBČANÉ MÁME PROSPĚCH ZE ZÁKLADNÍCH VĚCÍ, KTERÉ ČASTO POVAŽUJEME ZA SAMOZŘEJMOST. PATŘÍ K NIM MÍR V REGIONU, TO, ŽE JSME SOUČÁSTÍ JEDNÉ Z NEJVĚTŠÍCH SVĚTOVÝCH EKONOMIK, A SVOBODA ŽÍT, STUDOVAT A PRACOVAT V JINÝCH ZEMÍCH EU A CESTOVAT DO NICH. MÁME I MÉNĚ VIDITELNÉ VÝHODY, BĚŽNÉ VĚCI, KTERÉ OPRAVDU HODNĚ ZNAMENAJÍ. TATO KAPITOLA VYZDVIHUJE NĚKOLIK KONKRÉTNÍCH PŘÍKLADŮ TOHO, CO EU DĚLÁ PRO SVÉ OBČANY.

JAKÝ MÁ EU VÝZNAM VE VAŠEM KAŽDODENNÍM ŽIVOTĚ?

Vše, co EU dělá, vychází ze smluv, které obsahují pravidla fungování EU. Na těch se všechny země EU dobrovolně a demokraticky dohodly.

EU jedná v těch oblastech, v nichž ji země EU pověřily a v nichž má smysl jednat společně, jako je změna klimatu nebo obchodování na celém světě.

V této kapitole naleznete informace o tom, co již EU provedla a uzákonila (a v kapitole 4 „Co má EU ve svém programu“ naleznete informace o tom, co se děje, aby se v této práci pokračovalo). Zde najdete jen několik málo dosavadních úspěchů EU.

Bezpečné a snadné cestování

Cestování je kvůli pandemii COVID-19 dočasně obtížnější. Cestování v Evropě je však v současnosti za běžných okolností mnohem jednodušší než dřív. Většina zemí EU a některé země, které nejsou členy EU, totiž zrušily vzájemné hraniční kontroly. Toto zrušení hraničních kontrol je dáno Schengenskou dohodou, pojmenovanou po vesnici v Lucembursku, kde ji evropské země v roce 1985 podepsaly.

Jako evropský občan můžete cestovat bez cestovního pasu v rámci 27 zemí „schengenského prostoru“: 22 zemí EU (Belgie, Česko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko) a Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko. Bulharsko, Kypr a Rumunsko nejsou v současné době součástí schengenského prostoru. Při cestování do zemí mimo schengenský prostor nebo při návratu z těchto zemí budete potřebovat platný cestovní pas nebo občanský průkaz.

Předcházet katastrofám
Anasthassios z Řecka se právě přestěhoval za studiem do Lisabonu. V jeho bytě začalo hořet. Neznal portugalské číslo tísňového volání, ale vzpomněl si, že v Portugalsku může využít tísňovou linku 112, stejně jako ve své domovské zemi Řecku nebo kdekoli jinde v EU. Zavolal tedy na číslo 112 a spojil se přímo s lisabonskou záchrannou službou, která k němu ihned vyslala hasiče.

Pokud se v kterékoli zemi EU ocitnete v nebezpečí, můžete z jakéhokoli telefonu (pevné linky nebo mobilního telefonu) bezplatně zavolat na evropské číslo tísňového volání 112.

ÚKOL 11 SCHENGENSKÝ PROSTOR

Je vaše země součástí schengenského prostoru? Cestovali jste vy nebo někdo z vaší rodiny v poslední době do jiné země EU? Museli jste projít hraničními kontrolami? V roce 2022 žilo v některé ze zemí schengenského prostoru a pracovalo v jiné přibližně 1,5 milionu lidí. Denně mezi státy Schengenu přejíždí 3,5 milionu lidí. Co myslíte, že pro ně a pro hospodářství v těchto oblastech Schengenská dohoda znamená?

Rozdělte se do skupinek a diskutujte o tom se svými spolužáky.

Město Schengen v Lucembursku poblíž lucemburských hranic s Německem a Francií, s označením směru, kde se hranice s těmito zeměmi nacházejí.

Všichni, kdo cestují po EU:

  • jsou chráněni celým souborem práv cestujících, pokud cestují letecky, po železnici, lodí, autobusem nebo autokarem (například za určitých okolností mohou získat náhradu škody, je-li jejich let zrušen),
  • jsou chráněni, pokud kupují souborné cestovní služby, což znamená, že společnost, která jim prodala dovolenou, musí řešit jejich stížnost (například jsou-li ubytováni v hotelu nižší kategorie),
  • jsou chráněni, pokud poskytovatel souborných služeb nebo letecká společnost zkrachují.

Jaká práva máte jako cestující v EU, si můžete zkontrolovat kdykoli a kdekoli. Jednoduše si stáhněte aplikaci: europa.eu/!wp63Wm

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Při cestách do země mimo Evropskou unii mohou občané EU získat pomoc od konzulátu nebo velvyslanectví kterékoli jiné země EU, pokud tam jejich domovská země nemá zastoupení.

Zdraví a bezpečnost při cestování

Pokud onemocníte nebo máte nehodu během návštěvy jiné země EU, Islandu, Lichtenštejnska, Norska nebo Švýcarska, jako občan EU máte právo na veřejnou zdravotní péči za stejných podmínek a za stejné náklady jako lidé v hostitelské zemi. Než vyrazíte do zahraničí, požádejte svého poskytovatele zdravotní péče o evropský průkaz zdravotního pojištění (europa.eu/!du43XT).

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

EU spolu se zeměmi, které ji tvoří, je předním dárcem humanitární pomoci: pomáhá lidem v nouzi po celém světě. V posledních letech EU zasahovala při několika krizích, například na Ukrajině, v Jemenu, v Sýrii a v Demokratické republice Kongo. EU také poskytuje a koordinuje okamžitou pomoc lidem v oblastech zasažených katastrofami v Evropě i ve světě, a sice prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU. O pomoc může požádat kterákoli země. V roce 2022 byl tento mechanismus aktivován 106krát. Jednalo se například o reakci na válku na Ukrajině, požáry v Evropě, pandemii COVID-19 v Evropě i jinde ve světě či záplavy v Pákistánu.

Další informace o rescEU: europa.eu/!qW3B3c a mechanismus civilní ochrany EU: europa.eu/!YTRBmG

play video PODÍVEJTE SE NA VIDEO: Evropské zdravotní pojištění
europa.eu/!JH73NV

Společná měna ve dvaceti zemích EU: euro

Eurobankovky a euromince byly zavedeny v roce 2002 ve dvanácti zemích EU. Doposud své národní měny nahradilo eurem celkem dvacet zemí. Více než 75 % osob v EU – přibližně 347 milionů – používá euro každý den.

Používání společné měny na jednotném trhu, kde spolu obchodují lidé z různých zemí, má mnoho výhod. Spotřebitelé mohou jednodušeji srovnávat ceny doma, v zahraničí i on-line. Společnosti mohou počítat a zákazníkům účtovat v jedné měně a neohrožují je výkyvy kurzu. Díky tomu jsou ceny stabilní.

Další informace o euru: europa.eu/!Jf73cK

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Euromince mají jednu stranu shodnou – používá se pro všechny mince bez ohledu na to, v jaké zemi eurozóny byly vyrobeny. Je na ní vyobrazena mapa Evropy. Avšak na druhé straně má každá země svůj vlastní motiv. Poznáváte symbol na této dvoueurové minci? Uhodnete, odkud pochází?

ÚKOL 12 KTERÉ ZEMĚ JSOU V EUROZÓNĚ?

Následující tabulka uvádí všech 27 zemí EU. Zaškrtněte dvacet zemí, které jako svou měnu používají euro.

  • Belgie
  • Bulharsko
  • Česko
  • Dánsko
  • Estonsko
  • Finsko
  • Francie
  • Chorvatsko
  • Irsko
  • Itálie
  • Kypr
  • Litva
  • Lotyšsko
  • Lucembursko
  • Maďarsko
  • Malta
  • Německo
  • Nizozemsko
  • Polsko
  • Portugalsko
  • Rakousko
  • Rumunsko
  • Řecko
  • Slovensko
  • Slovinsko
  • Španělsko
  • Švédsko

Studium, odborná příprava, práce a dobrovolnictví

Díky EU může kdokoli využívat svobodu pohybu mezi zeměmi EU.

Svoboda pohybu se nevztahuje pouze na cestování a dovolenou. Také znamená, že můžete:

  • školit se a studovat kdekoli v EU za stejných podmínek jako státní příslušníci dané země,
  • pracovat kdekoli v EU a využívat příležitosti, které nabízí celoevropský trh práce.

Více informací najdete zde: europa.eu/!cJHvXc

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Na internetových stránkách EURES najdete tisíce oznámení o pracovních nabídkách z celé EU, Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska. Pomáhá také zaměstnavatelům hledat kandidáty z jiných zemích EU k obsazení volných pracovních míst (europa.eu/!BJP7nm).

Europass nabízí snadno použitelný vzor pro váš životopis spolu s dalšími nástroji pro sdělování vašich dovedností zaměstnavatelům v celé EU (www.europa.eu/europass/cs).

Systém záruk pro mladé lidi

Mnoho mladých lidí nemá určité dovednosti a kvalifikace, které zaměstnavatelé hledají. Díky systému záruk pro mladé lidi může EU pomoci mladým lidem získat nové a užitečné dovednosti, například v podobě stáže na pracovišti nebo individuálního profesního poradenství.

Další informace nejen o registraci vám poskytne vnitrostátní kontaktní místo: europa.eu/!CvdG9m

Přes 24 milionů mladých lidí, kteří se zaregistrovali do systémů záruk pro mladé lidi, získalo od roku 2013 nabídku zaměstnání, dalšího vzdělávání, učňovské přípravy a stáží.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Od svého založení v roce 2013 zpřístupnila Evropská aliance pro učňovskou přípravu více než jeden milion učňovských míst.

Další informace naleznete zde: europa.eu/!drJcRU

Mladší děti jsou rovněž podporovány prostřednictvím evropské záruky pro děti, což je program určený pro osoby mladší 18 let, jehož cílem je bojovat proti sociálnímu vyloučení a chudobě prostřednictvím vzdělávání, zdravotní péče, stravy a bydlení.

Další informace viz
kapitola 4 „Co má EU ve svém programu?“.

Erasmus+

Možná jste už slyšeli o programu Erasmus+. Tato iniciativa EU pomáhá lidem strávit určitý čas v zahraničí. Program je otevřen mladým lidem, studentům, stážistům, učitelům a zaměstnancům působícím v oblasti vzdělávání a dobrovolníkům z celého světa. Studenti v rámci univerzitního i odborného vzdělávání mohou získat finanční a organizační podporu z programu Erasmus+ pro svůj pobyt ve 33 zemích Evropy i ve světě. Evropský bodovací systém zajišťuje, že výsledky dosažené v zahraničí se vám započítávají i do studia v domovské zemi.

Školy mohou spolupracovat s jinými školami nebo organizacemi v jiných zemí EU. Požádejte svého učitele nebo ředitele školy, aby vám pomohli zjistit příležitosti, které Erasmus+ nabízí.

Můžete se také rozhodnout pro stáž na pracovišti v zahraničí. Každoročně absolvuje mnoho mladých Evropanů část své učňovské přípravy v jiné zemi EU. Program Erasmus+ funguje v partnerství s podniky a institucemi, které nabízejí projekty pro mladé lidi.

play video PODÍVEJTE SE NA VIDEO: Co je Erasmus+? europa.eu/!VfRHRt

Více informací o příležitostech programu Erasmus+ najdete zde: erasmus-plus.ec.europa.eu/cs. Můžete si také poslechnout zkušenosti mladých lidí, kteří se zúčastnili výměny mládeže v rámci programu Erasmus+: audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-112392

A vyzkoušejte speciální aplikaci Erasmus+: erasmusapp.eu/

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Od zahájení prvního programu Erasmus v roce 1987 využilo příležitostí, které tento program nabízí, více než deset milionů mladých lidí. Očekává se, že v letech 2021 až 2027 využije nový program Erasmus+ dalších deset milionů osob. Rozpočet činí 28 miliard EUR, což je více než dvojnásobek částky, která byla na program přidělena dříve.

Evropský sbor solidarity

Pokud chcete smysluplně přispět společnosti a projevit solidaritu se svou komunitou, pak by mohl být Evropský sbor solidarity ideální příležitostí. Mladým lidem ve věku 18–30 let umožňuje zapojit se do širokého okruhu aktivit, a to buď prostřednictvím dobrovolnické činnosti, nebo nastoupením na stáž. Pro mnohé z nich by to také mohl být odrazový můstek do zaměstnání.

Chcete se zapojit? Další informace o Evropském sboru solidarity naleznete zde: europa.eu/youth/solidarity_cs

Informace o dalších příležitostech pro dobrovolnictví v EU naleznete zde: europa.eu/learning-corner/work-and-study_cs

play video PODÍVEJTE SE NA VIDEO: Evropský sbor solidarity europa.eu/!BFbtgQ

Iniciativa „DiscoverEU“

Díky iniciativě Evropské unie DiscoverEU budete mít možnost prozkoumat Evropu s bezplatnou jízdenkou. Pokud je vám 18 let a jste občanem členského státu EU, můžete požádat o jednu z bezplatných jízdenek a poznávat EU po dobu až jednoho měsíce.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

V prvních čtyřech kolech programu DiscoverEU získalo jízdenku více než 200 000 mladých lidí.

Další informace o DiscoverEU: europa.eu/youth/discovereu_cs

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Evropský portál pro mládež je vaší branou ke všemu, co potřebujete vědět, abyste se jako mladí lidé žijící v Evropě mohli rozvíjet. Kromě informací o programech financovaných EU, jako je Erasmus+, portál obsahuje také novinky a příležitosti v oblasti dobrovolnictví, zaměstnání, vzdělávání, cestování, životního prostředí, sportu a kultury.

Prohlédněte si jej zde: europa.eu/youth/home_cs

ÚKOL 13 DOBROVOLNICKÁ ČINNOST NEBO STUDIUM V ZAHRANIČÍ

Umíte si představit, že pracujete jako dobrovolník v zahraničí nebo strávíte část studia na univerzitě v jiné zemi? Ve dvojicích vytvořte seznam čtyř argumentů „pro“ a čtyř argumentů „proti“. Který argument vyhraje? Porovnejte své výsledky se spolužáky a diskutujte o nich.

Volný pohyb zboží, služeb a kapitálu

Díky jednotnému trhu EU se mohou v EU volně pohybovat nejen lidé, ale také zboží, služby a kapitál. Lidé, zboží, služby a kapitál jsou někdy označovány jako čtyři „pilíře“ volného pohybu v EU. Nezapomínejte, že „kapitál“ neznamená pouze „peníze“. Zahrnuje také investice a půjčky. Pro podniky v EU je tak jednodušší působit ve více než jedné zemi a konkurovat celosvětově. Bez ohledu na svou velikost mají společnosti v EU přístup na vnitrostátní trhy všech zemí EU a k přibližně 447 milionům potenciálních zákazníků. Proč je to důležité? Větší konkurence vede k nižším cenám a většímu výběru výrobků a služeb pro konečného spotřebitele – a to jste vy!

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Webové stránky Your Europe (Vaše Evropa) vám nabízejí praktickou pomoc a poradenství týkající se života, práce a cestování v jiných zemích EU: europa.eu/youreurope/#cs

ÚKOL 14 CO PRO VÁS KONKRÉTNĚ VOLNÝ POHYB ZNAMENÁ?

Přiřaďte příklady ke čtyřem pilířům jednotného trhu (volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu) a a doplňte „ano“ nebo „ne“ do odpovídajících políček.

Příklady Volný pohyb osob Volný pohyb zboží Volný pohyb služeb Volný pohyb kapitálu
1. Mohu si koupit ojeté auto v zahraničí a přivézt si ho bez proclení. ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE
2. V EU mohu cestovat, kam chci. ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE
3. Mohu studovat v jiné zemi EU. ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE
4. Moji rodiče si mohou nechat zrenovovat koupelnu od obkladače z jiné země EU. ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE
5. Rodiče mi mohou poslat peníze do země, ve které právě studuji, a to bez dalších poplatků. ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE
6. Mohu pracovat v jiné zemi EU. ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE
7. Mohu si koupit zboží on-line z jiné země EU bez proclení. ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE

Bezpečnost výrobků a potravin

Lidé v celé EU mají přístup k vysoce kvalitním a bezpečným potravinám a zboží. EU má normy pro bezpečnost potravin, které patří k nejpřísnějším na světě. Zavedla povinné kontroly v celém zemědělsko-potravinářském řetězci, aby zajistila, že rostliny a zvířata jsou zdravé, že potraviny a krmivo pro zvířata jsou bezpečné a že výrobky jsou správně označeny.

EU rovněž zavedla přísné bezpečnostní požadavky pro širokou škálu výrobků, jako jsou hračky a elektronické spotřebiče. Výrobci musí tyto požadavky splňovat, aby své výrobky mohli prodávat v zemích EU. Pokud se v Evropě prodávají vadné nebo nebezpečné výrobky, systém EU pro rychlou výměnu informací usnadňuje vnitrostátním orgánům vydávání varování, vzájemné sdílení nejnovějších informací a ochranu spotřebitelů.

 

ÚKOL 15 EVROPSKÉ ZNAČKY

Právní předpisy EU zavedly přísná pravidla pro označování potravin, nápojů, kosmetických výrobků a elektronických spotřebičů. Některé značky pomáhají chránit spotřebitele, zatímco jiné je informují o určitých vlastnostech výrobku. Existují například značky informující o tom, které výrobky jsou ekologické nebo energeticky účinné. Bez správného označení nebude výrobku umožněn vstup na trh.

Poznáváte níže uvedené značky? Kde se s nimi můžete setkat? Co znamenají?

Infografika znázorňující různé značky EU, se kterými se můžete setkat na výrobcích zakoupených v EU:

označení CE pro uvádění na trh, ekoznačka EU, logo EU pro ekologickou produkci, energetický štítek EU, zeměpisná označení EU.

Další informace o energii najdete v této sérii krátkých videí: europa.eu/learning-corner/eu-energy-policy_cs

Práva spotřebitelů

Pokud nakupujete v EU, jste chráněni celou řadou předpisů. Máte například záruku nejméně dva roky na výrobky zakoupené v EU. To znamená, že když se po roce porouchá váš mobilní telefon, oprava nebo výměna bude muset být bezplatná a nezáleží na tom, ve které zemi EU jste jej původně koupili.

Stále více z nás nakupuje on-line a spotřebitelé v EU jsou nyní lépe chráněni díky právním předpisům EU, které:

Kvalitní telekomunikace

Mnozí z nás používají chytré telefony a tablety. Jako občan EU můžete:

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Díky pravidlům EU můžete při cestách po EU používat telefon bez dalších poplatků. Také si nemusíte nechat ujít svou oblíbenou hudbu nebo televizní pořady a můžete streamovat stejný obsah, k jehož odběru jste se přihlásili doma, ať už jste kdekoli v EU.

Bezpečné on-line prostředí

Každý, kdo tráví čas on-line, ví, jak snadné je narazit na internetu na nevhodný, zavádějící, nebo dokonce extremistický obsah.

Abychom byli v bezpečí, bojuje kodex chování EU proti nezákonným nenávistným projevům na internetu tím, že zajišťuje, aby žádosti o odstranění rasistického a xenofobního obsahu byly rychle vyřízeny. Kodex zásad boje proti dezinformacím spojuje sociální sítě a reklamní průmysl, které se dohodly na souboru závazků týkajících se všeho od transparentnosti až po falešné účty. Facebook, Microsoft, Twitter, YouTube a další on-line platformy nyní hodnotí 90 % nahlášeného obsahu do 24 hodin. Evropská strategie pro internet lépe uzpůsobený dětem stanovila zlatý standard pro ochranu a posílení postavení mladších dětí na internetu.

Podívejte se na mapu a zjistěte, jaké jsou informační zdroje ve vaší zemi: betterinternetforkids.eu/sic

Ochrana osobních údajů a zajištění soukromí na internetu je rovněž velkou prioritou a EU tyto oblasti považuje za součást vašich základních práv. Obecné nařízení o ochraně osobních údajů je právní předpis EU, který napomáhá prosazování těchto práv tím, že stanoví právní rámec pro shromažďování a zpracování osobních údajů od jednotlivců, kteří žijí v EU.

Znepokojují vás falešné zprávy? S touto sadou nástrojů a s pomocí svého učitele můžete zjistit, jak odhalit dezinformace a bojovat proti nim a zahájit konverzaci o důležitých tématech, které hrozba špatných informací přináší. Patří mezi ně otázky týkající se veřejného zdraví, demokracie a kulturních a právních norem, na nichž stojí naše společnosti.

 

Rovnost a lidská práva

Všem osobám žijícím v EU je zaručena řada základních práv. Respektování lidských práv a důstojnosti je zakotveno ve Smlouvách a upevněno Listinou základních práv Evropské unie. Tím je zakázána diskriminace na základě pohlaví, sexuální orientace, rasy, etnické příslušnosti, národnosti, jazyka, náboženského vyznání, věku nebo zdravotního postižení.

EU spolupracuje s členskými státy na podpoře vzájemného respektu, prosazování nediskriminačních právních předpisů a dodržování lidských práv v celé EU i mimo ni. Ochrana lidských práv je rovněž zahrnuta v mezinárodních obchodních dohodách EU s jinými zeměmi.

Pokrok však začíná u nás v Evropě. EU dosud přijala rozsáhlá opatření proti většině hlavních forem diskriminace. Například opatření týkající se zdravotně postižených osob zahrnují vše od právních předpisů (evropský akt o přístupnosti platí od roku 2019) až po iniciativy podporující přístupná města (Evropská cena pro bezbariérová města).

Navzdory těmto konkrétním krokům lidé i nadále čelí diskriminačnímu zacházení, obtěžování a zneužívání v celé Evropě i ve světě. Za účelem boje proti různým formám nenávisti a diskriminace zahájila EU plán na posílení rovnosti.

Další podrobnosti viz kapitola 4 „Co má EU ve svém programu?“.

Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem a kvalita života

EU usilovně pracuje na tom aby byla společnost spravedlivější a sociálně spravedlivější. Důležitou součástí tohoto úsilí je zajištění rovnováhy mezi našimi životy v práci a našimi životy mimo práci. Všechny země EU musí od srpna 2022 uplatňovat pravidla EU, která mají zlepšit pracovní podmínky pro rodiče a pečující osoby. Cílem těchto pravidel je podpořit rovnoměrnější sdílení rodičovské dovolené, zavést pečovatelskou dovolenou a řešit nedostatečné zastoupení žen na trhu práce. Pravidla by měla rovněž rozšířit právo na pružné uspořádání pracovní doby na všechny pracovníky.

Více informací najdete na adrese: europa.eu/!QMkhRw

Ochrana životního prostředí a boj proti změně klimatu

EU vždy stála v čele boje proti změně klimatu. Vede mezinárodní dohody o snižování emisí uhlíku a globální teploty v souladu s Pařížskou dohodou. Normy EU v oblasti životního prostředí patří k nejpřísnějším na světě. Tyto normy chrání naše přírodní stanoviště, biologickou rozmanitost, pitnou vodu, vodu ke koupání a kvalitu ovzduší. Síť chráněných přírodních oblastí EU Natura 2000 vytvořila prostředí, ve kterém mohou udržitelné lidské činnosti existovat společně se vzácnými a zranitelnými druhy a přírodními stanovišti.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

V červenci 2021 vstoupila v platnost pravidla zakazující deset plastových výrobků na jedno použití, které se nejčastěji nacházejí na evropských plážích – od vatových tyčinek po tyče na balónky a brčka.

Boj proti změně klimatu však znovu nabývá na naléhavosti. Nyní musíme zintenzivnit úsilí o ochranu lidí, potravinové zabezpečení, zabránění nedostatku vody a řešení dalších důsledků extrémních teplotních změn. EU se zavázala k Zelené dohodě pro Evropu, což je rozsáhlý balíček opatření pro boj proti změně klimatu, a přijala závazek, že se do roku 2050 stane prvním klimaticky neutrálním kontinentem.

Další podrobnosti viz kapitola 4 „Co má EU ve svém programu?“.

play video PODÍVEJTE SE NA VIDEO: Návrh Zelené dohody europa.eu/!BxD6tD

Financování EU ve vašem regionu

Země a regiony v EU se liší nejen velikostí; mají také různou úroveň bohatství. V průběhu let byly z prostředků EU financovány tisíce projektů. Tyto projekty byly přínosem jak pro jednotlivé země EU, tak pro EU jako celek tím, že vytvořily pracovní místa, podpořily hospodářský růst a zlepšily kvalitu života občanů.

Ne vždy si lidé uvědomují, že EU financovala nebo financuje projekty realizované v blízkosti místa, kde žijí. Projekty podporované z finančních prostředků EU jim však přinesly prospěch tím, že vytvořily miliony nových pracovních míst, vybudovaly strategická dopravní spojení, zlepšily energetickou infrastrukturu, zavedly širokopásmové připojení, investovaly do výzkumu a inovací a chránily kulturní dědictví a oblasti přírodních krás.

Navštivte tyto internetové stránky a podívejte se na některé příklady projektů, které ve vaší zemi obdržely finanční prostředky EU. Uvidíte, že EU je vašemu domovu o hodně blíž, než jste si mysleli: kohesio.ec.europa.eu/cs/

Díky finančním prostředkům EU se můžete zdarma připojit k internetu v knihovnách, parcích, muzeích a dalších veřejných prostorách po celé Evropě, kdekoli vidíte tuto značku. (+ WiFi4EU logo from link) below)

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Program Kreativní Evropa je zaměřen na podporu evropské kulturní rozmanitosti. Označení „Evropské dědictví“, „Evropská hlavní města kultury“ a „Dny evropského dědictví“ motivují více lidí, aby objevovali společné kulturní kořeny Evropy.

Více informací o kultuře a kreativitě v EU najdete na adrese: ec.europa.eu/culture/

Investice EU do výzkumu

Věda má moc změnit náš způsob života. Proto EU investuje miliardy eur do výzkumu a inovací, aby bojovala proti změně klimatu, podpořila růst a zaměstnanost a řešila další výzvy, kterým čelíme. Klíčový program financování EU v této oblasti se nazývá Horizont Evropa. Předchozí cyklus financování z programu Horizont Evropa pomohl urychlit vývoj očkovacích látek, investoval do projektů na ochranu biologické rozmanitosti a využil satelit Galileo, aby nám poskytl přesnější systémy GPS a mapy. Vzhledem k jeho významu pro budoucnost EU byl programu Horizont Evropa přidělen na období 2021–2027 rozpočet ve výši 95,5 miliardy EUR. Důraz bude kladen na zelené technologie, umělou inteligenci a mnoho dalšího.

Více informací o programu Horizont Evropa najdete zde: europa.eu/!Xf47NRP

Více informací o rozpočtu EU viz kapitola 4 „Co má EU ve svém programu?“

Infografika uvádějící podíl finančních prostředků z rozpočtu EU vynaložených na administrativu.

Rozpočet EU na období 2021–2027 navýšený o nástroj NextGenerationEU činí 2 018 miliard eur. Na administrativu jsou vynaložena 4 %.

ÚKOL 16 EU VE VAŠEM KAŽDODENNÍM ŽIVOTĚ

Zde je deset příkladů toho, co pro vás EU dělá v každodenním životě. Vyberte si tři, které jsou pro vás nejdůležitější, porovnejte své odpovědi s odpověďmi svých spolužáků a vysvětlete důvody vaší volby.

Můžete cestovat, studovat, pracovat a žít v kterékoli zemi EU. Díky jednotnému trhu EU je možný volný pohyb osob.

EU odstranila překážky volného obchodu mezi svými členy. To znamená, že můžete vyrábět, prodávat a kupovat zboží, kdekoli v EU chcete. Znamená to také, že spotřebitelé mají větší výběr výrobků a nižší ceny.

Schengenská dohoda zrušila hraniční kontroly mezi většinou zemí EU. Nyní můžete překračovat většinu hranic v rámci EU, aniž byste museli ukazovat cestovní pas.

Při cestování do jiné země EU můžete onemocnět nebo mít nehodu. S evropským průkazem zdravotního pojištění máte nárok na jakékoli lékařské ošetření, které nemůže počkat do vašeho návratu domů. V zahraničí se vám dostane státem poskytované zdravotní péče a zaplatíte stejné poplatky jako místní obyvatelé.

Cestování letadlem o dost zlevnilo. EU zrušila národní monopoly a letecké odvětví se otevřelo konkurenci. Více měst má dnes své vlastní letiště a je mezi nimi více přímých letů. Kromě toho byla posílena práva cestujících.

Používání mobilních telefonů a chytrých zařízení je v posledních letech mnohem levnější. Pravidla EU významně snížila náklady (od roku 2007 o více než 90 %) zavedením cenových stropů. Poplatky za roaming byly zrušeny v červnu 2017 a to znamená, že při používání svého telefonu v zahraničí nyní platíte stejnou cenu jako doma.

Jako občan EU vlastníte své údaje. Organizace nebo společnosti nemohou zpracovávat vaše osobní údaje bez vašeho souhlasu a vy máte právo vědět, jaké informace o vás uchovávají.

Zákony EU vás chrání, kdykoli si objednáte nebo koupíte zboží jinde než v obchodě. Když se například na ulici upíšete k předplatnému či podepíšete smlouvu nebo nakoupíte po internetu, můžete si to rozmyslet. Do čtrnácti dnů máte právo svou objednávku zrušit nebo svůj nákup vrátit.

Jako spotřebitel můžete chtít „nakupovat ekologicky“. Energetický štítek EU vám pomůže správně se rozhodnout. Mnoho výrobků, jako jsou žárovky, pračky, ledničky a televizory, jsou označeny energetickým štítkem EU. Je tak jednodušší rozeznat výrobky s nejvyšší energetickou účinností, které jsou klasifikovány jako „A“.

V EU máte k dispozici čistou vodu ke koupání i čistou pitnou vodu. Vzhledem k tomu, že znečištění životního prostředí nezná hranice, zavedla EU závazná celoevropská omezení pro znečištění vzduchu a vody. Země EU musí zajistit, aby tyto úrovně byly dodržovány.