VE ZPRÁVÁCH ČASTO SLÝCHÁTE, ŽE „BRUSEL“ ROZHODL TO ČI ONO. CO TO ALE VLASTNĚ ZNAMENÁ? KDO NEBO CO PŘESNĚ JE „BRUSEL“? TATO KAPITOLA VÁM STRUČNĚ VYSVĚTLÍ, JAK JE EU USPOŘÁDÁNA. DOZVÍTE SE O HLAVNÍCH ORGÁNECH EU, O JEJICH POVINNOSTECH A O TOM, CO MOHOU DĚLAT. DOZVÍTE SE TAKÉ, JAK MŮŽETE OVLIVNIT JEJICH PRÁCI.

JAK EVROPSKÁ UNIE FUNGUJE?

Kdo o čem v EU rozhoduje?

Když slyšíte diskuze o politice, často se mluví o lidech: například o předsedovi vlády vaší země nebo o lídru opozice. Jsou to totiž lidé, kdo přijímá rozhodnutí a utváří politiky. A totéž platí pro EU.

Evropské orgány jsou jednoduše místa, kde se politici ze všech zemí EU mohou setkávat a společně pracují na dosažení konkrétních výsledků. Seznamme se nyní s orgány, v nichž se přijímá většina rozhodnutí.

Evropský parlament

europarl.europa.eu

Jako jediný přímo volený orgán EU představuje Evropský parlament společný hlas obyčejných lidí. Poslanci jsou voleni evropskými občany přímo každých pět let. Každý, kdo má občanství EU, má právo volit v těchto volbách. V některých zemích EU, kde se mohou osoby, jež nejsou jejich občany, někdy účastnit voleb na nižší než celostátní úrovni, mohou lidé, kteří splňují jiné podmínky pobytu (jako jsou cizí státní příslušníci oprávněně pobývající v dané zemi), volit také ve volbách do Evropského parlamentu.

Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku (Francie). / Zasedání Evropského parlamentu v Bruselu (Belgie).  / Infografika znázorňující bloky křesel přidělených jednotlivým politickým skupinám v Evropském parlamentu.

Poslední evropské volby se konaly v roce 2019. Příští budou uspořádány v roce 2024. Od osmnácti let máte právo volit ve všech zemích EU kromě Rakouska a Malty, kde můžete volit od šestnácti let, a Řecka, kde můžete volit od sedmnácti let. Některé země, například Belgie a Německo, snížily věk pro účast v některých volbách, jako jsou volby do Evropského parlamentu, na šestnáct let.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Mladí lidé – ve věku od 15 do 30 let – jsou ze všech generací nejvíce proevropští. V roce 2019 více než 70 % z nich uvedlo, že mají na EU pozitivní názor.

Zdroj: Bleskový průzkum Eurobarometr 478

Hlavní zasedání Evropského parlamentu, známá také jako „plenární zasedání“, se konají dvanáctkrát ročně ve Štrasburku ve Francii a až šestkrát ročně v Bruselu v Belgii.

Evropský parlament má 705 poslanců ze všech zemí EU. Počet poslanců za jednotlivé země se liší: lidnatější země mají více poslanců než menší, méně lidnaté země. Poslanci z celé EU s podobnými politickými názory pracují společně v politických skupinách stejně jako ve vnitrostátních parlamentech a nevytvářejí skupiny podle své národnosti.

Evropský parlament rozhoduje o právních předpisech EU společně s Radou Evropské unie. Pokud se Parlament a Rada ohledně některého návrhu předpisu neshodnou, žádný nový právní předpis nebude. Parlament volí předsedu Evropské komise a má právo schválit nebo odvolat celou Evropskou komisi. Kromě toho schvaluje rozpočet Evropské unie.

Infografika znázorňující různé věkové hranice pro právo volit v celé EU.Evropští občané volí poslance Evropského parlamentu přímo.

ÚKOL 5 VAŠI ZÁSTUPCI V EVROPSKÉM PARLAMENTU

Příští volby do Evropského parlamentu se budou konat v roce 2024 a možná do té doby budete moci volit. Vaši zástupci spolupracují s ostatními poslanci Evropského parlamentu v politických skupinách. K vytvoření politické skupiny je zapotřebí 23 poslanců z nejméně jedné čtvrtiny z 27 zemí EU. V současné době existuje v Parlamentu sedm politických skupin. Poslanci nemohou být současně členy více než jedné politické skupiny. Ostatní poslanci nepatří k žádné politické skupině a označují se jako nezařazení.

Ve skupinkách se podívejte na tuto mapu dostupnou na následujícím linku, v níž uvidíte, které strany z vaší země byly úspěšné v posledních evropských volbách a ke kterým skupinám patří: europa.eu/!puVurD

Zde si můžete prohlédnout, jak poslanci zasedají v plénu: europa.eu/!BDDkNH

Poznáváte některé z poslanců z vaší země?

Evropská rada

consilium.europa.eu/cs/european-council/

Evropská rada sdružuje volené vedoucí představitele zemí EU, tj. hlavy států nebo předsedy vlád. Tito vedoucí představitelé se scházejí nejméně čtyřikrát za rok. Jejich zasedání se často označují jako „evropské summity“. Evropská rada stanoví hlavní politické priority EU a celkový politický směr. V jejím čele stojí předseda, který se volí každého 2,5 roku.

Evropská rada nepřijímá právní předpisy EU. To je práce Evropského parlamentu a Rady Evropské Unie – nepleťte si je.

ALESPOŇ ČTYŘI SUMMITY ZA ROK / Zasedací místnost v budově Europa.
Infografika vysvětlující složení Evropské rady. Znázorňuje vlajky 27 členských států a tři vlajky EU, které reprezentují vedoucí představitele orgánů EU.

Představitel každého z 27 členských států Evropské unie je reprezentován kreslenou postavou s vlajkou své země před sebou. Jsou zde také tři postavy s vlajkou EU, které znázorňují předsedu Rady a další dva vedoucí představitele EU. Účastníci sedí v kruhu, jak je to obvyklé pro veškerá zasedání v rámci summitu.

Evropská rada

Vedoucí představitelé EU a členských států se účastní evropského summitu, jemuž předsedá předseda Evropské rady.

Rada Evropské unie

consilium.europa.eu/cs/council-eu

Rada Evropské unie, známá zkráceně také jako Rada, zastupuje vlády zemí EU. V Radě se scházejí ministři ze všech zemí EU, aby jednali o politikách a právních předpisech EU a přijímali o nich rozhodnutí. To, kteří ministři se sejdou, závisí na projednávaném tématu. Pokud je zasedání například na téma znečištění ovzduší, pak se sejdou ministři životního prostředí. Pokud je pozornost zaměřena na nezaměstnanost, pak se zúčastní ministři odpovědní za zaměstnanost a sociální věci.

Rada je jedním ze dvou zákonodárných orgánů EU. Bez ministrů ze všech zemí EU nelze v Evropské unii nic udělat.

O pravidlech hlasování v Radě rozhodují země EU. Rada přijímá většinu svých rozhodnutí většinovým hlasováním a v některých případech jednomyslně. V oblastech, v nichž se země EU dohodly, že rozhodnutí musí být přijímána jednomyslně – například v oblasti zdanění nebo bezpečnosti –, to znamená, že s přijetím rozhodnutí musí souhlasit všichni ministři.

V mnoha dalších oblastech přijímají ministři rozhodnutí většinovým hlasováním, například při přijímání právních předpisů EU o právech spotřebitelů, o otázkách, jako je hospodářské oživení po pandemii COVID-19, nebo o otázkách životního prostředí, jako je způsob nakládání s městským odpadem.

Předsednictví Rady vykonává každých šest měsíců jiná země EU. Po předsednictví Švédska a Španělska v roce 2023 budou v roce 2024 předsedat Belgie a Maďarsko a v roce 2025 Polsko a Dánsko.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Rada jednomyslně hlasuje o:

  • většině záležitostí společné zahraniční a bezpečnostní politiky,
  • občanství (udělování nových práv občanům EU),
  • členství v EU,
  • harmonizaci vnitrostátních právních předpisů o nepřímém zdanění,
  • financích EU,
  • některých otázkách v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí (např. rodinné právo, policejní spolupráce),
  • harmonizaci vnitrostátních právních předpisů o sociálním zabezpečení a sociální ochraně.

Při jednomyslném hlasování nebrání zdržení se hlasování přijetí rozhodnutí.

Další informace o Radě naleznete v tomto krátkém dokumentu: europa.eu/!Xm48xu

ÚKOL 6 HLASOVÁNÍ V RADĚ

Na zasedáních Rady se přibližně 80 % návrhů právních předpisů rozhoduje hlasováním kvalifikovanou většinou, také nazývanou „dvojí většina“. Při hlasování kvalifikovanou většinou každý ministr odevzdá jeden hlas pro návrh nebo proti němu nebo se zdrží hlasování. Vzhledem k tomu, že počet osob zastoupených jednotlivými ministry se liší podle počtu obyvatel jeho země, je k přijetí spravedlivého rozhodnutí zapotřebí „dvojí většiny“: pro přijetí právního předpisu musí hlasovat nejméně 55 % zemí EU (15 z 27) představujících nejméně 65 % celkového počtu obyvatel EU (přibližně 447 milionů).

Podrobnější informace najdete zde: europa.eu/!vjfT9N

Vyzkoušejte si hlasovací kalkulátor na internetových stránkách Rady a pomocí úkolu níže zjistěte, jak tento systém funguje: europa.eu/!HhjrX6

Představte si, že vaše třída vybrala peníze na školní výlet a teď se musíte dohodnout, kam pojedete. Někdo navrhuje, aby se o navrhovaném cíli hlasovalo kvalifikovanou většinou. Jste všichni stejného názoru, nebo musíte hlasovat kvalifikovanou většinou?

Vyberte někoho, kdo bude zastupovat Evropskou komisi a na argumentaci pro určitý cíl výletu bude mít jednu minutu. Vyberte jiného studenta, který se ujme hlasovacího kalkulátoru Rady. Přidělte každému ze svých spolužáků roli ministra z každé z 27 zemí EU.

Každý „ministr“ by pak měl hlasovat pro navrhovaný cíl nebo proti němu – nebo se hlasování může zdržet.

Zkontrolujte výsledek na kalkulátoru Rady. Jak to dopadlo? Dokázali jste se dohodnout na navrhovaném cíli? Své úvahy o tomto typu hlasovacího procesu prodiskutujte ve skupině.

KVALIFIKOVANÁ VĚTŠINA: 27 členských států, Minimální počet hlasů „pro“ potřebný pro přijetí: 55 % = 15. PROSTÁ VĚTŠINA = Počet obyvatel, Minimální počet hlasů „pro“ potřebný pro přijetí: 65 % použít hlasovací kalkulátor.
Infografika vysvětlující systém hlasování na zasedáních Rady Evropské unie. Malta tvoří 0,11 % populace EU, kdežto Německo 18,56 %.

Evropská komise

ec.europa.eu

Infografika vysvětlující složení Evropské komise. Znázorňuje 27 členů, z nichž každý zastupuje jednu zemi EU.

Evropskou komisi tvoří 27 komisařů – jeden z každé členské země EU. Spolu s předsedou Evropské komise jsou komisaři výkonnou složkou EU, která odpovídá za každodenní chod EU. Jejich mandát trvá pět let.

Další informace o Komisi naleznete v tomto krátkém videu: europa.eu/!X3h74v

Předseda Evropské komise je jmenován členskými státy prostřednictvím Evropské rady a je formálně jmenován Evropským parlamentem. Ostatní komisaře navrhuje vláda jejich země a schvaluje Evropský parlament. Komisaři neprosazují postoje země, ze které pocházejí, ale zastupují společné zájmy EU. Každý člen Komise je předsedou pověřen odpovědností za určitou politickou oblast, například energetiku, hospodářství nebo životní prostředí.

Evropská komise navrhuje nové právní předpisy a programy v obecném zájmu EU. Než Komise předloží návrh, vyžádá si stanoviska vnitrostátních parlamentů, vlád, zájmových skupin, odborníků a široké veřejnosti a vyzve je, aby se vyjádřili on-line.

Další informace o tom, jak se můžete při tvorbě politik EU zapojit, najdete v části „Váš hlas v rozhodovacím procesu EU“

Návrhy Komise podrobně přezkoumá Evropský parlament a Rada. Tyto dva orgány přijímají konečná rozhodnutí o všech právních předpisech EU. Mohou návrhy pozměnit nebo zcela odmítnout. Evropská komise také řídí politiky a rozpočet EU a zajišťuje, aby země EU správně uplatňovaly právo Unie.

Evropská komise je „výkonným orgánem“ EU Infografika vysvětlující roli Evropské komise.

Evropská komise zodpovídá za správu rozpočtu EU, monitorování uplatňování práva EU a návrhy právních předpisů EU.

Mladí lidé sedící v Evropském parlamentu. / Skupina mladých lidí před budovou Evropského parlamentu ve Štrasburku.

VĚDĚLI JSTE, ŽE...?

Každodenní práci Komise vykonávají její administrativní pracovníci, odborníci, překladatelé, tlumočníci a asistenti. Úředníci Komise jsou stejně jako pracovníci ostatních orgánů EU přijímáni prostřednictvím Evropského úřadu pro výběr personálu (epso.europa.eu).

Tito úředníci jsou občany zemí EU a jsou vybíráni prostřednictvím výběrových řízení. Pro Komisi pracuje přibližně 32 000 osob. To může znít jako velmi vysoké číslo, ale ve skutečnosti je to méně, než činí počet magistrátních úředníků většiny velkých měst v EU.

Pokud vám to připadá jako zajímavá kariéra, můžete se přihlásit na odbornou stáž v kterémkoli orgánu EU.

Více informací najdete zde: europa.eu/!Nj76hP

VĚDĚLI JSTE, ŽE...?

Můžete navštívit evropské instituce.

Prohlédněte si Evropský parlament, Radu, Evropskou radu a Evropskou komisi osobně nebo on-line.

Ilustrace mužů a žen shromážděných okolo počítače v kanceláři Evropské komise. / Dvě fotografie znázorňující osoby, které si prohlížejí interaktivní mapu v Parlamentariu, muzeu Evropského parlamentu v Bruselu.

Soudní dvůr Evropské unie

Během posledních 70 let země EU společně vytvořily mnoho právních předpisů EU. Soudní dvůr zajišťuje, aby tyto právní předpisy byly vykládány a uplatňovány jednotně. Pokud má vnitrostátní soud pochybnosti o výkladu některého z těchto právních předpisů, může požádat Soudní dvůr o vysvětlení. Jednotlivé země EU neuplatňují právní předpisy EU vždy v plném rozsahu. V tomto případě může Komise nebo jiná země EU danou věc předložit soudu. Soud sídlí v Lucemburku a skládá se z jednoho soudce za každou zemi EU.

Další informace jsou k dispozici zde: curia.europa.eu

ÚKOL 7 KDO CO V EU DĚLÁ?

To bylo hodně informací. Je však důležité pochopit, co „Brusel“ skutečně je a kdo je za co v EU odpovědný. Udělejte si níže uvedený test a zjistěte, kolik si toho pamatujete. Zakřížkujte políčko u orgánu nebo orgánů, ke kterým se popis vztahuje.

Kdo…? Evropský parlament Evropská rada Rada Evropské unie Evropská komise Evropský soudní dvůr
1. vypracovává návrhy právních předpisů EU ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE
2. schvaluje právní předpisy EU ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE
3. skládá se z jednoho zástupce/člena za každou zemi EU ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE
4. je volen přímo ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE
5. spravuje rozpočet ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE
6. zastupuje zájmy lidí ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE
7. zastupuje zájmy zemí EU / jejich vlád ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE
8. zastupuje zájmy EU jako celku ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE
9. rozhoduje o výkladu právních předpisů EU ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE
10. určuje obecný směr politiky EU ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE ANO/NE

Kromě zde uvedených orgánů jste možná slyšeli o těchto dalších orgánech a institucích EU:

Další informace naleznete zde: europa.eu/!7HGyvq

ÚKOL 8 VYTVÁŘENÍ PRÁVNÍCH PŘEDPISŮ V EU

Nejběžnější postup vytváření právních předpisů v EU se nazývá „řádný legislativní postup“. Při tomto postupu se návrhy nového předpisu přezkoumávají až třikrát (v tzv. čteních). Pokud nelze dosáhnout dohody, návrh je stažen.

Smlouvy EU stanoví, kdo a ve kterých oblastech může přijímat právní předpisy: Evropská unie, vlády jednotlivých států, nebo oba subjekty. Země EU jsou odpovědné za přijímání vlastních rozhodnutí a právních předpisů v určitých oblastech vnitrostátní politiky, jako je průmysl, zdravotnictví a vzdělávání. V těchto oblastech EU pouze poskytuje vnitrostátním vládám podporu. V oblastech, kde mohou jednat EU nebo vlády jednotlivých členských států, může EU činit kroky pouze tehdy, pokud je schopna jednat efektivněji.

Více informací o pravomocích EU najdete na adrese: europa.eu/!g6TvuW

Do čtení jsou zapojeny především tři orgány: Evropský parlament, Rada Evropské unie a Evropská komise. Každý z orgánů přiřaďte do správného pole na obrázku.

Infografika s rámečky pro vyplnění odpovědí na otázky týkající se tvorby právních předpisů v EU.

ÚKOL 9 KDO JE KDO?

Už toho víte hodně o evropských orgánech, ale znáte jména a obličeje lidí, kteří je řídí? Víte, kdo je v současnosti:

  1. předsedou Evropského parlamentu?
  2. předsedou Evropské rady?
  3. předsedou Evropské komise?
  4. vysokým představitelem Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku?
Žena držící megafon před jásajícím davem.

Váš hlas v rozhodovacím procesu EU

Jako evropský občan můžete ovlivňovat politiky EU několika způsoby.

play video PODÍVEJTE SE NA VIDEO: Jak utváříte orgány EU? europa.eu/!PxTbfP

Hlasujte ve své zemi

Hlasování pro poslance Evropského parlamentu v Bruselu a ve Štrasburku má obrovský dopad, stejně jako hlasování pro vaši národní vládu. Je tomu tak proto, že jak vaše hlava státu, tak i vaše národní vláda ovlivňují práci EU.

Infografika zobrazující různé způsoby, jak mohou evropští občané ovlivňovat politiky EU.

Váš hlas ve všeobecných volbách ve vaší zemi pomáhá vybrat vládu vaší země. Hlava státu nebo předseda vlády vaší země je členem Evropské rady. Váš hlas také pomáhá vybrat ministry vaší země pro vzdělávání, životní prostředí atd., kteří přijímají rozhodnutí na zasedáních Rady. Váš hlas v evropských volbách pomáhá zvolit vaše zástupce v Evropském parlamentu, kteří pracují v politických skupinách společně s poslanci z jiných zemí EU.

Účastněte se on-line konzultací

Svůj názor můžete vyjádřit ve veřejných konzultacích on-line. Dříve než Evropská komise předloží návrhy nových právních předpisů EU, a během celého procesu rozhodování zjišťuje názory běžných občanů a také veřejného a soukromého sektoru.

Zúčastněte se zde: europa.eu/!Dh36pq

Debatujte o EU

Můžete se také vyjádřit k tomu, co se děje v EU, během mnoha diskusí, které probíhají jak fyzicky, tak on-line v celé EU.

Více informací o tom, jak se můžete zapojit do tvorby politik EU, si můžete přečíst zde: europa.eu/!VG6uDX. Seznamte se s platformou Together.eu, díky níž můžete podpořit demokracii v Evropě pomocí informování o volbách do Evropského parlamentu v roce 2024; tato platforma umožňuje lidem v celé Evropě setkávat se, sdílet znalosti a učit se novým dovednostem.

Požádejte Evropskou komisi, aby navrhla nový právní předpis

play video PODÍVEJTE SE NA VIDEO: Co je to evropská občanská iniciativa? Převezměte iniciativu. europa.eu/!kpmXmn

Občané EU mohou zahájit nebo podpořit evropskou občanskou iniciativu (europa.eu/citizens-initiative/_cs). Tyto iniciativy vyzývají Evropskou komisi, aby navrhla právní předpis ke konkrétní otázce, za kterou EU odpovídá, jako je životní prostředí, zemědělství nebo doprava. Skupina nejméně sedmi občanů EU žijících v sedmi různých zemích EU může zahájit iniciativu a shromáždit podpůrné podpisy. Jakmile iniciativu podepíše jeden milion lidí nebo něco málo přes 0,2 % obyvatel EU, může být předložena Evropské komisi k posouzení.

Vůbec první evropská občanská iniciativa, „Right2Water“ (Právo na vodu), shromáždila 1,6 milionu podpisů. Vedla k návrhu nových pravidel pro pitnou vodu.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Evropská komise má ve všech zemích EU malé kanceláře (tyto kanceláře se nazývají „zastoupení“), jejichž zaměstnanci hovoří jazykem nebo jazyky dané země. Můžete si s nimi promluvit nebo požádat o písemné informace o EU ve svém jazyce. Ve všech zemích EU existují také místní informační kanceláře sítě Europe Direct. Jejich kontaktní údaje naleznete na konci této příručky.

ÚKOL 10 PRIORITY PRO VAŠE ZÁSTUPCE V EVROPSKÉM PARLAMENTU

Ve skupinkách vytvořte seznam pěti hlavních témat, která byste chtěli, aby váš zástupce v Evropském parlamentu obhajoval. Například na těchto internetových stránkách si můžete přečíst usnesení Parlamentu o omezení plastových nákupních tašek v Evropě: europa.eu/!WfRk9n