PRI POROČILIH POGOSTO SLIŠIŠ, DA SE JE „BRUSELJ“ NEKAJ ODLOČIL. AMPAK KAJ TO PRAVZAPRAV POMENI? KDO ALI KAJ SPLOH JE „BRUSELJ“? TO POGLAVJE VSEBUJE KRATEK PREGLED STRUKTURE EU. V NJEM SO PREDSTAVLJENE GLAVNE INSTITUCIJE EU TER NJIHOVE PRISTOJNOSTI. SPOZNAL/SPOZNALA BOŠ, KAJ LAHKO TE INSTITUCIJE DELAJO IN KAKO LAHKO VPLIVAŠ NA NJIHOVO DELO.

KAKO DELUJE EU?

Kdo odloča o čem v EU?

Ko poslušaš politične razprave, se pogosto omenjajo določene osebe, na primer predsednica ali predsednik vlade tvoje države ali vodja opozicije. Ljudje so namreč tisti, ki sprejemajo odločitve in oblikujejo politiko. Enako velja za EU.

Evropske institucije so zgolj mesta, na katerih se lahko srečujejo politiki iz vseh držav EU, da bi sodelovali za konkretne rezultate. V nadaljevanju so predstavljene institucije, v katerih sprejmejo večino odločitev.

Evropski parlament

europarl.europa.eu

Evropski parlament kot edina neposredno voljena institucija EU predstavlja glas običajnih ljudi. Poslance in poslanke vsakih pet let neposredno volijo evropski državljani in državljanke. Na teh volitvah lahko glas odda vsak državljan in državljanka EU. V nekaterih državah EU, kjer lahko v nekaterih primerih na podnacionalnih volitvah volijo tudi nedržavljani in nedržavljanke, lahko na volitvah v Evropski parlament glas oddajo tudi osebe, ki izpolnjujejo druge pogoje glede stalnega prebivališča (kot so nedržavljani in nedržavljanke, ki zakonito prebivajo v državi).

Stavba Evropskega parlamenta v Strasbourgu v Franciji. / Seja Evropskega parlamenta v Bruslju v Belgiji. / Infografika ponazarja porazdelitev poslanskih sedežev med posamezne politične skupine v Evropskem parlamentu.

Zadnje volitve v Evropski parlament so bile leta 2019. Naslednje bodo leta 2024. V vseh državah EU dobiš volilno pravico pri 18. letu starosti, razen v Avstriji, na Malti in v Grčiji, kjer lahko voliš ob dopolnjenem 16. oziroma 17. letu starosti. Nekatere države, kot sta Belgija in Nemčija, so starostno mejo za nekatere volitve, med njimi evropske volitve, znižale na 16 let.

ŽE VEŠ?

Od vseh generacij so najbolj proevropsko usmerjeni mladi, stari 15–30 let. Leta 2019 jih je več kot 70 % navedlo, da imajo pozitivno mnenje o EU.

Vir: Raziskava Flash Eurobarometer 478

Glavna zasedanja Evropskega parlamenta, imenovana tudi plenarna zasedanja, potekajo dvanajstkrat letno v Strasbourgu v Franciji, do šestkrat letno pa v Bruslju v Belgiji.

V Evropskem parlamentu je 705 poslancev in poslank iz vseh držav EU. Posamezne države imajo različno število poslancev in poslank: države z večjim številom prebivalcev imajo več poslancev in poslank kot države z manjšim številom prebivalcev. Tako kot v nacionalnih parlamentih poslanci in poslanke iz vse EU s podobnimi političnimi stališči sodelujejo v političnih skupinah, namesto da bi oblikovali skupine glede na državljanstvo.

Evropski parlament odloča o zakonodaji EU skupaj s Svetom Evropske unije. Če se Parlament in Svet ne moreta sporazumeti glede zakonodajnega akta, novi zakonodajni akt ni sprejet. Parlament izvoli predsednico/predsednika Evropske komisije in ima pravico potrditi ali razpustiti celotno Evropsko komisijo. Poleg tega potrdi proračun Evropske unije.

Infografika prikazuje različne zakonsko določene starostne meje za volilno pravico v Evropski uniji.Evropski državljani in državljanke neposredno izvolijo poslance in poslanke Evropskega parlamenta.

NALOGA 5 TVOJE PREDSTAVNICE IN PREDSTAVNIKI V EVROPSKEM PARLAMENTU

Naslednje volitve v Evropski parlament bodo leta 2024 in morda boš takrat že lahko volil/volila. Tvoje predstavnice in predstavniki sodelujejo z drugimi poslanci in poslankami Evropskega parlamenta v političnih skupinah. Za ustanovitev politične skupine je potrebnih 23 poslancev in poslank iz vsaj ene četrtine 27 držav EU. Trenutno je v Evropskem parlamentu sedem političnih skupin. Poslanci in poslanke ne morejo sočasno pripadati več političnim skupinam. Nekateri poslanci in poslanke ne pripadajo nobeni politični skupini in so zato neodvisni poslanci/neodvisne poslanke.

V majhnih skupinah si na naslednji povezavi oglejte zemljevid, ki prikazuje, katere stranke iz vaše države so bile uspešne na zadnjih evropskih volitvah in katerim skupinam pripadajo: europa.eu/!YBcTdC.

Sedežni red poslancev in poslank na plenarnih zasedanjih je na voljo na spletnem naslovu: europa.eu/!BXHGKD.

Prepoznaš katerega poslanca ali poslanko iz svoje države?

Evropski svet

consilium.europa.eu/sl/european-council/

Evropski svet sestavljajo izvoljeni voditelji in voditeljice držav EU, tj. voditelji in voditeljice držav ali vlad. Srečajo se najmanj štirikrat letno, srečanja pa se pogosto imenujejo evropski vrh. Evropski svet določa glavne politične prednostne naloge in splošne politične usmeritve EU. Predseduje mu predsednik/predsednica, ki je izvoljen/izvoljena vsaki dve leti in pol.

Evropski svet ne sprejema zakonodajnih aktov EU. Za to sta pristojna Evropski parlament in Svet Evropske unije – pazi, da ne pomešaš teh institucij.

 VSAJ 4 SREČANJA NA LETO / Sejna soba v stavbi Europa.
Infografika pojasnjuje sestavo Evropskega sveta. Prikazane so zastave 27 držav članic in tri evropske zastave, ki predstavljajo voditelje in voditeljice institucij Evropske unije.

Vsi voditelji in voditeljice 27 držav članic Unije so ponazorjeni s sličico in zastavo svoje države. Tri sličice z evropskimi zastavami predstavljajo predsednika Sveta in drugi dve voditeljici Evropske unije. Udeleženci in udeleženke so razporejeni v krogu kot pri vsakem srečanju na vrhu.

Evropski svet

Voditelji in voditeljice EU ter nacionalni voditelji in voditeljice se udeležijo evropskega vrha, ki mu predseduje predsednik/predsednica Evropskega sveta.

Svet Evropske unije

consilium.europa.eu/sl/council-eu

V Svetu Evropske unije, imenovanem tudi Svet, so zastopane vlade držav EU. V Svetu se srečujejo ministri in ministrice iz vseh držav EU, da bi obravnavali in odločali o politikah in zakonih EU. Kateri ministri in ministrice se udeležijo srečanja, je odvisno od obravnavane teme. Če se na primer srečanje nanaša na onesnaževanje zraka, se ga udeležijo ministri in ministrice za okolje. Če je glavna tema brezposelnost, se srečajo ministri in ministrice za zaposlovanje in socialne zadeve.

Svet je eden od dveh zakonodajnih organov EU. Zato brez ministrov in ministric iz vseh držav EU ni mogoče v Evropski uniji storiti ničesar.

Pravila glasovanja v Svetu določijo države EU. Svet odločitve večinoma sprejema z večino glasov in v nekaterih primerih soglasno. Države EU so se dogovorile, da je treba na nekaterih področjih, kot sta obdavčitev ali varnostna vprašanja, odločitve sprejemati soglasno, kar pomeni, da se morajo z odločitvijo strinjati vsi ministri in ministrice, da se ta lahko sprejme.

Na veliko drugih področjih ministri in ministrice odločajo z večino glasov, na primer o sprejetju zakonodaje EU o pravicah potrošnikov, vprašanjih, kot je okrevanje gospodarstva po pandemiji COVID-19, ali okoljskih vprašanjih, kot je čiščenje komunalne odpadne vode.

Svetu vsakih šest mesecev predseduje druga država EU. Po Švedski in Španiji v letu 2023 bosta predsedovanje v letu 2024 prevzeli Belgija in Madžarska, v letu 2025 pa Poljska in Danska.

ŽE VEŠ?

Svet odloča s soglasjem o:

  • večini vprašanj skupne zunanje in varnostne politike,
  • državljanstvu (podelitvi novih pravic državljankam in državljanom EU),
  • članstvu v EU,
  • harmonizaciji nacionalne zakonodaje o posrednem obdavčenju,
  • finančnih sredstvih EU,
  • nekaterih vprašanjih na področju pravosodja in notranjih zadev (npr. družinskem pravu, policijskem sodelovanju),
  • harmonizaciji nacionalne zakonodaje o socialni varnosti in socialni zaščiti.

Vzdržani glasovi ne preprečujejo sprejetja odločitev, za katere se zahteva soglasje.

Več informacij o Svetu je na voljo v kratkem dokumentarnem filmu na spletnem naslovu: europa.eu/!Xm48xu.

NALOGA 6 GLASOVANJE V SVETU

Na sejah Sveta je približno 80 % odločitev o predlogih zakonodajnih aktov sprejetih s kvalificirano večino, imenovano tudi dvojna večina. Pri glasovanju s kvalificirano večino vsak minister ali ministrica odda en glas za predlog ali proti njemu ali pa se glasovanja vzdrži. Ker je število državljank in državljanov, ki jih posamezni minister ali ministrica zastopa, odvisno od števila prebivalstva njegove ali njene države, je za pravično odločanje potrebna dvojna večina: da bi bil zakonodajni akt sprejet, mora zanj glasovati vsaj 55 % držav EU (15 od 27), ki predstavljajo najmanj 65 % celotnega prebivalstva EU (približno 447 milijonov).

Več podrobnosti je na voljo na spletnem naslovu: europa.eu/!HkXYYX.

Pri nalogi v nadaljevanju preizkusi glasovalni kalkulator na spletnem mestu Sveta in si oglej, kako ta sistem deluje: europa.eu/!fVYTkM.

Zamisli si, da je tvoj razred zbral denar za šolski izlet in da se morate zdaj dogovoriti o destinaciji. Nekdo predlaga, naj se o predlagani destinaciji glasuje s kvalificirano večino. Se vsi strinjate ali morate glasovati s kvalificirano večino?

Izberite nekoga, ki bo zastopal Evropsko komisijo in eno minuto zagovarjal neko destinacijo. Izberite drugo osebo, ki bo odgovorna za glasovalni kalkulator. Vsakemu sošolcu oziroma sošolki dodelite vlogo ministra oziroma ministrice iz vsake od 27 držav EU.

Vsak minister oziroma ministrica nato glasuje za predlagano destinacijo ali proti njej, lahko pa se glasovanja vzdrži.

Rezultate preverite s kalkulatorjem Sveta. Kakšen je bil rezultat? Ali ste se lahko dogovorili o predlagani destinaciji? V skupini razpravljajte o svojih mnenjih v zvezi s takim postopkom glasovanja.

KVALIFICIRANA VEČINA: 27 držav članic, Za sprejetje mora glasovati najmanj: 55 % = 15. SKUPNA NAVADNA VEČINA = prebivalstva, Za sprejetje mora glasovati najmanj: 65 %. Uporabi glasovalni kalkulator.
Infografika pojasnjuje sistem glasovanja na sejah Sveta Evropske unije. Malta ima 0,11 odstotka prebivalstva Evropske unije, Nemčija pa 18,54 odstotka.

Evropska komisija

ec.europa.eu

Infografika pojasnjuje sestavo Evropske komisije. Prikazanih je 27 članic in članov, po eden iz vsake države Evropske unije.

Evropsko komisijo sestavlja 27 komisarjev in komisark – en/ena iz vsake države EU. Skupaj s predsednico/predsednikom Evropske komisije so izvršilna veja EU, pristojna za vsakodnevno delovanje EU. Njihovi mandati trajajo pet let.

Več informacij o Komisiji je na voljo v tej kratki videopredstavitvi na spletnem naslovu: europa.eu/!7F3txW

Predsednico/predsednika Evropske komisije predlagajo države članice v Evropskem svetu, uradno pa ga/jo imenuje Evropski parlament. Komisarje in komisarke predlagajo vlade njihovih držav, potrdi pa jih Evropski parlament. Komisarji in komisarke ne zastopajo stališč države, iz katere prihajajo, temveč skupne interese EU. Predsednica/predsednik vsaki/vsakemu članici/članu Komisije podeli pristojnost za določeno področje politike, na primer energijo, gospodarstvo ali okolje.

Evropska komisija predlaga nove zakonodajne akte in programe v splošnem interesu EU. Komisija pred oblikovanjem predloga nacionalne parlamente, vlade, interesne skupine, strokovnjake in strokovnjakinje ter širšo javnost pozove, naj prek spleta predložijo svoje pripombe, da bi pridobila njihova mnenja.

Več informacij o tem, kako lahko v postopku oblikovanja politik EU izraziš svoje mnenje, je na voljo v oddelku Tvoj glas pri sprejemanju odločitev EU.

Predloge Komisije podrobno pregledata Evropski parlament in Svet. Ti instituciji sprejmeta končne odločitve o vseh zakonih EU. Predloge lahko spremenita ali jih povsem zavrneta. Evropska komisija upravlja tudi politike EU in proračun ter zagotavlja, da države EU pravilno izvajajo zakonodajo EU.

Evropska komisija je izvršilni organ EU Infografika pojasnjuje vlogo Evropske komisije.

Evropska komisija je zadolžena za upravljanje proračuna Evropske unije, spremljanje izvajanja evropske zakonodaje in pripravo predlogov zakonodajnih aktov Unije.

Mladi v klopeh Evropskega parlamenta. / Skupina mladih pred stavbo Evropskega parlamenta v Strasbourgu.

ŽE VEŠ?

Vsakodnevno delo Komisije opravljajo njeno upravno osebje, strokovnjaki in strokovnjakinje, prevajalci in prevajalke, tolmači in tolmačke ter pomočnice in pomočniki. Zaposlovanje uradnikov in uradnic Komisije poteka enako kot zaposlovanje osebja drugih institucij EU, in sicer prek Evropskega urada za izbor osebja (epso.europa.eu).

Te uradnice in uradniki so državljani in državljanke držav EU in so izbrani v izbirnih postopkih. Komisija zaposluje približno 32 000 ljudi. Morda se zdi veliko, vendar je članov osebja pravzaprav manj kot zaposlenih v večini velikih mestnih uprav v EU.

Če te ta poklicna pot morda zanima, se lahko pri kateri koli instituciji EU prijaviš za pripravništvo EU.

Več informacij o tem je na voljo na spletnem naslovu: europa.eu/!qh78xD.

ŽE VEŠ?

Evropske institucije lahko obiščeš!

Evropski parlament, Svet, Evropski svet ali Evropsko komisijo lahko obiščeš osebno ali prek spleta.

Ilustracija s skupino moških in žensk pred računalnikom v pisarni Evropske komisije. / Fotografiji kažeta obiskovalce in obiskovalke muzeja Evropskega parlamenta Parlamentarium v Bruslju pri ogledu interaktivnega zemljevida.

Sodišče Evropske unije

Države EU so v zadnjih 70 letih skupaj pripravile veliko zakonodajnih aktov EU. Sodišče Evropske unije zagotavlja, da se ti akti enako razlagajo in uporabljajo. Če ima nacionalno sodišče pomisleke glede razlage katerega zakonodajnega akta, lahko zaprosi Sodišče za pojasnilo. Posamezne države EU včasih ne uporabljajo zakonodajnih aktov EU v celoti. V tem primeru lahko Komisija ali druga država EU predloži zadevo Sodišču. Sedež Sodišča je v Luxembourgu, sestavlja pa ga po ena sodnica ali sodnik iz vsake države EU.

Več informacij je na voljo na spletnem naslovu: europa.eu/!mWGPQU.

NALOGA 7 RAZDELITEV NALOG V EU

Na voljo je veliko informacij o institucijah, vendar je pomembno razumeti, kaj „Bruselj“ pravzaprav je in kdo je v EU za kaj pristojen. Opravi spodnji preizkus in preveri, koliko pomniš. V vsaki vrstici s križcem označi institucijo ali institucije, ki ustrezajo opisu.

Kdo? Evropski parlament Evropski svet Svet Evropske unije Evropska komisija Sodišče Evropske unije
1. Pripravlja predloge zakonodajnih aktov EU DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE
2. Odobri zakonodajne akte EU DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE
3. Ima (samo) eno predstavnico ali predstavnika/članico ali člana iz vsake države EU DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE
4. Je izvoljen neposredno DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE
5. Upravlja proračun DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE
6. Zastopa interese ljudi DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE
7. Zastopa interese držav EU/njihovih vlad DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE
8. Zastopa interese EU kot celote DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE
9. Odloča o razlagi zakonodajnih aktov EU DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE
10. Določa splošno politično usmeritev EU DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE DA/NE

Poleg tukaj obravnavanih institucij si morda slišal/slišala še za druge institucije in organe EU:

Več informacij je na voljo na spletnem naslovu: europa.eu/!mWGPQU

NALOGA 8 PRIPRAVA ZAKONODAJE V EU

Najobičajnejši postopek za oblikovanje zakonodajnih aktov v EU je redni zakonodajni postopek. V okviru tega postopka se predlogi novega zakonodajnega akta proučijo največ trikrat (pri tako imenovanih obravnavah). Če dogovora ni mogoče doseči, se predlog umakne.

Pogodbe EU določajo, kdo lahko sprejema zakone in na katerih področjih: EU, nacionalna vlada ali obe. Države EU so odgovorne za sprejemanje svojih odločitev in zakonov na nekaterih področjih nacionalne politike, kot so industrija, zdravstvo in izobraževanje. Na teh področjih EU zgolj zagotavlja podporo nacionalnim vladam. Na področjih, na katerih lahko ukrepa EU ali nacionalne vlade, lahko EU ukrepa samo, če lahko to stori učinkoviteje.

Več informacij o pristojnostih EU je na voljo na spletnem naslovu: europa.eu/!dUkmdd.

Pri obravnavah sodelujejo zlasti tri institucije: Evropski parlament, Svet Evropske unije in Evropska komisija. Posamezno institucijo vnesi v ustrezno polje na sliki.

Infografika prikazuje potek priprave zakonodaje v Evropski uniji. Prazne okvirčke je treba izpolniti.

NALOGA 9 KDO JE KDO?

Zdaj veš že veliko o evropskih institucijah, ampak ali poznaš imena in obraze njihovih vodilnih oseb? Kdo je sedanja/sedanji:

  1. predsednica ali predsednik Evropskega parlamenta?
  2. predsednica ali predsednik Evropskega sveta?
  3. predsednica ali predsednik Evropske komisije?
  4. visoka predstavnica ali visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko?
Ženska z megafonom v roki pred navdušeno množico.

Tvoj glas pri sprejemanju odločitev EU

Kot evropski državljan oziroma državljanka lahko na več načinov vplivaš na politike EU.

play video OGLEJ SI VIDEO: Kako oblikujete institucije EU? europa.eu/!wBxWMx

Voli v svoji državi

Glasovanje za poslanca ali poslanko Evropskega parlamenta v Bruslju in Strasbourgu ima tako velik vpliv kot glasovanje za nacionalno vlado. Voditelji in voditeljice držav in nacionalnih vlad namreč vplivajo na delo EU.

Infografika prikazuje različne načine, na katere lahko evropski državljani in državljanke vplivajo na politike Evropske unije.

S svojim glasom na splošnih volitvah v svoji državi vplivate na izbiro vlade v svoji državi. Voditelj ali voditeljica države ali vlade iz vaše države je član ali članica Evropskega sveta. Vaš glas vpliva tudi na izbiro ministrov ali ministric za izobraževanje, okolje itd. iz vaše države, ki nato sprejemajo odločitve na zasedanjih Sveta. Vaš glas na volitvah v Evropski parlament vpliva na izbiro vaših predstavnic in predstavnikov v Evropskem parlamentu, ki v političnih skupinah sodelujejo s poslanci in poslankami iz drugih držav Evropske unije.

Sodeluj v javnih posvetovanjih

Svoje mnenje lahko izraziš s sodelovanjem v spletnih javnih posvetovanjih. Evropska komisija pred oblikovanjem predlogov za nove zakonodajne akte EU ter med celotnim postopkom sprejemanja odločitev poskuša pridobiti mnenja običajnih ljudi ter javnega in zasebnega sektorja.

Sodeluješ lahko tukaj: europa.eu/!rC48yg.

Razpravljaj z EU

Svoje mnenje o tem, kaj se dogaja v EU, lahko izraziš tudi v številnih razpravah, ki potekajo osebno in prek spleta po vsej EU:

Več informacij o tem, kako lahko sodeluješ pri oblikovanju politik EU, je na voljo na spletnem naslovu: europa.eu/!MPDCmF. Oglejte si platformo www.together.eu/sl, če želite podpreti demokracijo v Evropi z udeležbo na evropskih volitvah leta 2024; ta platforma povezuje ljudi po vsej Evropi s spodbujanjem srečevanja, izmenjavo znanja in pridobivanjem novih spretnosti.

Predlagaj Evropski komisiji, naj sprejme nov zakon

play video OGLEJ SI VIDEO: Kaj je evropska državljanska pobuda? Prevzemite pobudo europa.eu/!kpmXmn

Državljani in državljanke EU lahko začnejo ali podprejo evropsko državljansko pobudo (europa.eu/citizens-initiative/_sl). S tem Evropsko komisijo pozovejo, naj predlaga zakonodajo v zvezi z določenim vprašanjem, za katero je pristojna EU, na primer okolje, kmetijstvo ali promet. Pobudo lahko začne skupina vsaj sedmih državljank in državljanov EU iz sedmih različnih držav EU, ki morajo zbrati podpise v podporo pobudi. Ko pobudo s podpisom podpre milijon ljudi ali nekoliko več kot 0,2 % prebivalstva EU, se lahko predloži Evropski komisiji v proučitev.

Pri prvi evropski državljanski pobudi Right2Water (Pravica do vode) je bilo zbranih 1,6 milijona podpisov. Na podlagi pobude je bil pripravljen predlog novih predpisov za pitno vodo.

ŽE VEŠ?

Evropska komisija ima v vseh državah EU majhne urade (imenovane predstavništva) z osebjem, ki govori jezik ali jezike zadevne države. Z osebjem se lahko pogovoriš ali zaprosiš za pisne informacije o EU v svojem jeziku. Poleg tega so v vseh državah EU lokalne informacijske pisarne mreže Europe Direct. Njihovi kontaktni podatki so navedeni na koncu te brošure.

NALOGA 10 PREDNOSTNE NALOGE ZA TVOJO PREDSTAVNICO ALI PREDSTAVNIKA V EVROPSKEM PARLAMENTU

V majhnih skupinah sestavite seznam petih glavnih tem, za katere želite, da bi jih vaša predstavnica ali predstavnik zagovarjal v Evropskem parlamentu. Kot primer se lahko seznanite z resolucijo Parlamenta o zmanjšanju uporabe plastičnih vrečk v Evropi na spletnem naslovu: europa.eu/!YbJY9G.