ЧАСТО В НОВИНАХ МОЖНА ПОЧУТИ, ЩО «БРЮССЕЛЬ» ВИРІШИВ ТАК АБО ІНАКШЕ. ЩО ЦЕ НАСПРАВДІ ОЗНАЧАЄ? ХТО ЧИ ЩО ТАКЕ «БРЮССЕЛЬ»? У ЦЬОМУ РОЗДІЛІ ЙДЕТЬСЯ ПРО СТРУКТУРУ ЄС. ТИ ДІЗНАЄШСЯ ПРО ОСНОВНІ ІНСТИТУЦІЇ ЄС, ЯКІ ОБОВ’ЯЗКИ ВОНИ МАЮТЬ І ЩО ЇМ ДОЗВОЛЕНО РОБИТИ. ТИ ТАКОЖ ДІЗНАЄШСЯ ПРО ТЕ, ЯК ТИ МОЖЕШ ВПЛИВАТИ НА ЇХНЮ ДІЯЛЬНІСТЬ.

ЯК ПРАЦЮЄ ЄС?

Хто і що вирішує в ЄС?

У політичних дискусіях часто згадують певних осіб, зокрема прем’єр-міністра твоєї країни чи лідера опозиції. Саме вони ухвалюють рішення й визначають напрями політики. В ЄС існує така сама система.

Європейські інституції – це просто місця, де політики з усіх країн ЄС можуть зустрічатися та працювати разом задля досягнення конкретних результатів. Розгляньмо інституції, де ухвалюються більшість рішень ЄС.

Європейський парламент

europarl.europa.eu

Європейський парламент – єдина інституція ЄС, яка обирається напряму, тобто колективним голосуванням звичайних людей. Депутати Європейського парламенту обираються громадянами країн ЄС кожні 5 років. Право голосу на цих виборах має будь-яка особа, що є громадянином ЄС. У деяких країнах Євросоюзу, де негромадяни іноді можуть голосувати на субнаціональних виборах, до участі у виборах до Європарламенту також можуть допускати людей, які відповідають певним умовам проживання (наприклад, не є громадянами, проте легально проживають у країні ЄС).

Будівля Європейського парламенту в Страсбурзі, Франція. / Інфографіка, що зображує сектори, виділені кожній політичній групі в Європейському парламенті. / Засідання Європейського парламенту в Брюсселі, Бельгія. / Інфографіка, що зображує сектори, виділені кожній політичній групі в Європейському парламенті.

Останні вибори до Європарламенту відбулися у 2019 році. Наступні відбудуться у 2024 році. Починаючи з 18 років можна голосувати на виборах у всіх країнах ЄС, крім Австрії та Мальти, де можна голосувати з 16 років, та Греції, де право голосу надається з 17 років. Бельгія та Німеччина знизили вік голосування до 16 років на деяких виборах, скажімо, на європейських виборах.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Молодь – люди віком від 15 до 30 років – мають найбільш проєвропейські погляди з усіх поколінь. У 2019 році понад 70 % з цих осіб висловили своє позитивне ставлення до ЄС.

Джерело: Flash Eurobarometer 478

Основні засідання Європейського парламенту або «пленарні засідання» проводяться 12 разів на рік у Страсбурзі, Франція, і до 6 разів на рік у Брюсселі, Бельгія.

Європейський парламент складається з 705 депутатів від усіх країн ЄС, яких ще називають євродепутатами. Кількість євродепутатів у кожній країні різна: більш густонаселені країни мають більше депутатів, ніж невеликі, менш населені країни. Євродепутати з різних країн ЄС зі схожими політичними поглядами не створюють окремі групи відповідно до свого громадянства, а працюють разом у політичних групах подібно до роботи в національних парламентах.

Європейський парламент ухвалює рішення щодо законів ЄС разом із Радою Європейського Союзу. За відсутності згоди між Парламентом і Радою щодо певного законодавчого акту новий закон ухвалений не буде. Європарламент обирає Голову Європейської комісії та має право затвердити або розпустити всю Європейську комісію. Він також затверджує бюджет Євросоюзу.

Інфографіка, що показує різний передбачений законом вік набуття права голосу усюди в ЄСГромадяни ЄС безпосередньо обирають депутатів Європейського парламенту.

ЗАВДАННЯ 5 ТВОЇ ПРЕДСТАВНИКИ В ЄВРОПЕЙСЬКОМУ ПАРЛАМЕНТІ

Наступні вибори до Європарламенту відбудуться у 2024 році. Можливо, у цей час ти вже матимеш право голосувати. Твої представники працюють у політичних групах разом з іншими депутатами Європейського парламенту. Для формування політичної групи необхідно 23 депутати,принаймні від чверті з 27 країн ЄС. Зараз у Європарламенті сім політичних груп. Євродепутати одночасно не можуть належати до кількох політичних груп – лише до однієї. Деякі євродепутати взагалі не належать до жодної політичної групи та є незалежними депутатами Європарламенту.

У невеликих групах погляньте на карту за цим посиланням та проаналізуйте, які партії вашої країни досягли успіху на останніх європейських виборах і до яких груп вони належать: europa.eu/!mP79pm

Тут можна побачити, як розміщуються депутати на пленарному засіданні: europa.eu/!qp74Dm

Чи впізнаєш ти деяких депутатів зі своєї країни?

Європейська рада

consilium.europa.eu/en/european-council

Європейська рада збирає разом обраних лідерів країн ЄС, тобто глав держав чи глав урядів. Ці лідери зустрічаються щонайменше чотири рази на рік. Їхні зустрічі часто називають «європейськими самітами». Європейська рада визначає основні політичні пріоритети ЄС і загальний політичний курс. Її очолює голова, якого обирають кожні 2,5 роки.

Європейська рада не ухвалює закони ЄС. Цим займаються Європейський парламент і Рада Європейського Союзу – не плутай їх!

Кімната для засідань у будівлі «Європа»
пояснює склад Європейської ради. Тут показано прапори 27 держав-членів і три прапори ЄС, що представляють очільників інституцій ЄС.

Очільники кожної з тих 27 держав-членів Європейського Союзу представлені мальованими портретами з прапорами своїх країн, розташованими перед ними. Є також три зображення з прапорами ЄС, які представляють Голову Ради й двох інших очільників ЄС. Учасники розміщуються колом, як і на будь-якому засіданні на вищому рівні.

Європейська рада

Лідери ЄС і національні лідери беруть участь в європейському саміті, який проходить під керівництвом Голови Європейської ради.

Рада Європейського Союзу

consilium.europa.eu/en/council-eu

Рада Європейського Союзу – скорочено «Рада» – представляє уряди країн ЄС. У Раді збираються міністри всіх країн ЄС для обговорення й ухвалення рішень щодо політики та законів ЄС. Які саме міністри будуть присутні на засіданні – залежить від винесеної на обговорення теми. Якщо засідання присвячене питанням забруднення повітря, зустрічатимуться міністри навколишнього середовища. Якщо обговорюються питання безробіття, у засіданні братимуть участь міністри, відповідальні за зайнятість та соціальне забезпечення.

Рада є одним із двох законодавчих органів ЄС. Отже, в Європейському Союзі нічого не можна зробити без участі міністрів з усіх країн ЄС.

Країни ЄС визначають правила голосування в Раді. Рада ухвалює більшість рішень більшістю голосів, а деякі питання потребують одностайного рішення. У тих сферах, де за домовленістю країн ЄС рішення мають ухвалюватися одностайно – наприклад, з питань оподаткування чи безпеки – свою згоду мають надати всі міністри.

У багатьох інших сферах міністри ухвалюють рішення більшістю голосів, зокрема при ухваленні законодавства ЄС про права споживачів, відновлення економіки після пандемії COVID-19 або захист довкілля, як-то про поводження з побутовими відходами.

Кожні пів року в Раді головують різні країни ЄС. Після Швеції та Іспанії в 2023 році, у 2024 році головуватимуть Бельгія і Угорщина, а Польща і Данія – в 2025 році.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Рада одностайно голосує з таких питань:

  • найпоширеніші питання зовнішньої політики та політики безпеки;
  • громадянство (надання нових прав громадянам ЄС);
  • членство в ЄС;
  • гармонізація національного законодавства щодо непрямого оподаткування;
  • фінанси ЄС;
  • окремі питання правосуддя та внутрішніх справ (наприклад, сімейне право, співпраця поліції);
  • гармонізація національного законодавства у сфері соціального забезпечення та соціального захисту.

У разі одностайного голосування утримання від голосування не перешкоджає ухваленню рішення.

Переглянь цей короткий документальний фільм і дізнайся більше про Раду ЄС: europa.eu/!Xm48xu

ЗАВДАННЯ 6 ГОЛОСУВАННЯ В РАДІ ЄС

На засіданнях Ради близько 80 % законодавчих пропозицій приймаються кваліфікованою більшістю, яку ще називають «подвійною більшістю». При голосуванні кваліфікованою більшістю кожен міністр віддає один голос «за» чи «проти» пропозиції або утримується від голосування. Оскільки кількість людей, яку представляє кожен міністр, залежить від кількості населення країни, для справедливого прийняття рішення потрібна «подвійна більшість», тобто за прийняття закону має проголосувати щонайменше 55 % країн ЄС (15 з 27), які представляють щонайменше 65 % всього населення ЄС (близько 447 мільйонів осіб).

Додаткову інформацію можна знайти за посиланням: europa.eu/!fh76Jm

Щоб зрозуміти, як працює ця система, скористайся калькулятором голосів на вебсайті Ради ЄС: europa.eu/!rM38Ru

Уяви, що твій клас зібрав гроші на шкільну екскурсію, а тепер вам потрібно домовитися, куди саме помандрувати. Хтось пропонує поставити це питання на голосування кваліфікованою більшістю. Чи поділяєте ви всі спільну думку про те, куди їхати на екскурсію, або ж потрібно розв’язуватице питання голосуванням кваліфікованою більшістю?

Виберіть когось, хто представлятиме Європейську Комісію – ця людина має 1 хвилину для обґрунтування того, куди саме їхати на екскурсію. Іншому однокласнику або однокласниці доручіть відповідати за калькулятор голосів у Раді. А всі інші однокласники гратимуть роль міністрів від кожної з 27 країн ЄС.

Після цього кожен «міністр» має проголосувати «за» чи «проти» запропонованої екскурсії або може утриматися від голосування.

Перевірте результат на калькуляторі Ради. Що вийшло? Чи вдалося узгодити місце проведення екскурсії? Обговоріть з групою свої думки щодо такого механізму голосування.

КВАЛІФІКОВАНА БІЛЬШІСТЬ: 27 держав-членів, Мінімальна кількість голосів «за» для ухвалення рішення: 55 % = 15. ПОВНА ПРОСТА БІЛЬШІСТЬ = Населення, Мінімальна кількість голосів «за» для ухвалення рішення: 65 % Скористайся калькулятором голосів.
Інфографіка, що пояснює систему голосування на засіданнях Ради Європейського Союзу. На Мальті проживає 0,11% населення ЄС, тоді як у Німеччині — 18,56%.

Європейська комісія

ec.europa.eu

Інфографіка, що пояснює склад Європейської комісії. На ній представлені 27 комісарів, по одному від кожної країни ЄС.

Європейська комісія складається з 27 єврокомісарів – по одному від кожної країни ЄС. Разом із Головою Європейської комісії, комісари формують виконавчу гілку влади ЄС, яка відповідає за щоденне функціонування Союзу. Їхній мандат триває 5 років.

Дізнайся більше про Європейську комісію в цьому короткому відео: europa.eu/!HPrvR7

Голова Європейської комісії висувається державами-членами через Європейську раду та офіційно призначається Європейським парламентом. Інші комісари висуваються урядами їхніх країн і затверджуються Європейським парламентом. Комісари представляють не позицію своєї країни, а спільні інтереси ЄС. Кожному члену Комісії Голова доручає відповідати за конкретну сферу політики, наприклад енергетику, економіку або довкілля.

Європейська комісія пропонує нові закони та програми, керуючись загальними інтересами ЄС. Перш ніж висувати ту чи іншу пропозицію, Комісія запитує думку національних парламентів, урядів, зацікавлених груп, експертів і широкої громадськості, запрошуючи їх висловлювати свої коментарі онлайн.

Щоб дізнатися більше про те, як бути почутим у процесі формування політики ЄС, див. розділ: Твій голос у процесі прийняття рішень в ЄС

Пропозиції Єврокомісії детально вивчаються Європейським парламентом і Радою. Ці дві інституції ухвалюють остаточне рішення щодо всіх законів ЄС. Вони можуть внести поправки до законопроєкту або відхилити його взагалі. Єврокомісія керує політикою ЄС і бюджетом, а також забезпечує правильне застосування законодавства ЄС у країнах Євросоюзу.

Європейська комісія є «виконавчим органом» ЄС. Інфографіка, що пояснює функції Європейської комісії.

Європейська комісія відповідає за управління бюджетом ЄС, моніторинг застосування законів ЄС та розробку законів ЄС.

Молодь у Європейському парламенті. / Група молодих людей перед будівлею Європейського парламенту в Страсбурзі.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Повсякденну роботу Єврокомісії виконують адміністративні співробітники, експерти, перекладачі та помічники. Посадовців Єврокомісії – як і співробітників інших інституцій ЄС – набирають через Європейське бюро з відбору персоналу (epso.europa.eu).

Ці посадовці є громадянами країн ЄС, яких відібрали на конкурсній основі. У Єврокомісії працює близько 32 000 осіб. На перший погляд, це чимало, але насправді це менше, ніж кількість співробітників більшості мерій великих міст у ЄС.

Якщо тебе цікавить кар’єра в цьому напрямку, можна подати заявку на стажування в ЄС у будь-якій інституції Європейського Союзу.

Отримати додаткову інформацію можна за посиланням: europa.eu/!tu37Kg

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Ти можеш відвідати інституції ЄС!

Організуй екскурсію до Європейського парламенту, Ради ЄС, Європейської ради або Єврокомісії особисто чи онлайн.

Зображення чоловіків і жінок, які зібралися біля комп'ютера в офісі Європейської комісії. / Дві фотографії, на яких зображені люди, котрі дивляться на інтерактивну карту в музеї Європейського парламенту «Парламентаріум» у Брюсселі.

Суд Європейського Союзу

За останні 70 років країни ЄС разом розробили багато законів ЄС. Суд забезпечує однакове тлумачення й імплементацію цих законів. Якщо національний суд має сумніви щодо тлумачення будь-якого з цих законів, він може звернутися до Суду ЄС за роз’ясненнями. Окремі країни ЄС не завжди повністю застосовують закони ЄС. У цьому випадку Єврокомісія або інша країна ЄС може передати відповідну справу до Суду ЄС. Суд знаходиться в Люксембурзі та складається з одного судді від кожної країни ЄС.

Щоб отримати додаткову інформацію, див.: curia.europa.eu

ЗАВДАННЯ 7 ХТО І ЩО РОБИТЬ В ЄС?

Ти вже отримав(-ла) чимало нової інформації! Однак важливо розуміти, що саме означає «Брюссель», а також хто і за що відповідає в Євросоюзі. Цей тест допоможе дізнатися, скільки тобі вдалося запам’ятати. Вкажи «так» або «ні» навпроти інституції або інституцій, що підходять під опис.

Хто…? Європейський парламент Європейська рада Рада Європейського Союзу Європейська комісія Суд Європейського Союзу
1. вносить пропозиції щодо законодавства ЄС ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ
2. затверджує закони ЄС ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ
3. складається з одного представника / члена від кожної країни ЄС ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ
4. обирається напряму ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ
5. здійснює управління бюджетом ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ
6. представляє інтереси народу ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ
7. представляє інтереси країн ЄС / їхніх урядів ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ
8. представляє інтереси ЄС в цілому ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ
9. приймає рішення щодо тлумачення законів ЄС ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ
10. визначає загальний політичний напрямок ЄС ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ ТАК / НІ

Крім інституцій, про які тут йдеться, можливо, ти знаєш також і про інші інституції та органи ЄС:

  • Європейський центральний банк: ecb.europa.eu
  • Європейська рахункова палата: eca.europa.eu
  • Європейська служба зовнішніх справ: eeas.europa.eu
  • Європейський соціально-економічний комітет: eesc.europa.eu
  • Європейський комітет регіонів: cor.europa.eu
  • Європейський інвестиційний банк: eib.org
  • Європейський омбудсмен: ombudsman.europa.eu
  • Європейський інспектор із захисту персональних даних: edps.europa.eu
Щоб отримати додаткову інформацію, див.: europa.eu/!NX37Dd

ЗАВДАННЯ 8 ЗАКОНОТВОРЧИЙ ПРОЦЕС У ЄС

Найпоширеніша процедура прийняття законів в ЄС називається «звичайною законодавчою процедурою». Під час цієї процедури пропозиції щодо нового закону розглядаються не більше трьох разів (у так званих читаннях). Якщо згоди не досягнуто, пропозиція відкликається.

Договори про ЄС визначають, хто та в яких сферах може ухвалювати закони: ЄС, національні уряди чи обоє. Країни ЄС відповідають за ухвалення рішень і прийняття законів у певних сферах своєї національної політики, зокрема у галузі промисловості, охорони здоров’я та освіти. У цих сферах ЄС лише підтримує національні уряди. А там, де можуть діяти Євросоюз або національні уряди, ЄС може вживати заходів лише за умови, що такі заходи будуть ефективнішими.

Дізнайся більше про компетенцію ЄС: europa.eu/!Nm66pq

Загалом у читаннях законопроєктів беруть участь три інституції: Європейський парламент, Рада Європейського Союзу та Європейська комісія. Помістіть кожну інституцію у відповідне поле.

Інфографіка з полями для внесення відповідей на питання про законотворчість у ЄС.

ЗАВДАННЯ 9 ХТО Є ХТО?

Тобі вже досить багато відомо про європейські інституції. А чи знаєш ти імена та обличчя тих, хто їх очолює? Хто сьогодні обіймає посаду:

  1. Голови Європейського парламенту?
  2. Голови Європейської ради?
  3. Голови Європейської комісії?
  4. Верховного представника ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки?
Жінка з гучномовцем, підбадьорювана натовпом людей.

Твій голос у процесі прийняття рішень в ЄС

Як громадянин(-ка) Європи, ти можеш впливати на політику ЄС різними способами.

play video ПЕРЕГЛЯНЬ ЦЕЙ ВІДЕОРОЛИК: У який спосіб ти формуєш інституції ЄС?
europa.eu/!gwKXmw

Голосуй у своїй країні

Голосування за свого члена Європейського парламенту в Брюсселі та Страсбурзі має величезний вплив так само, як і голосування на виборах до свого національного уряду, адже твоя держава і національний уряд впливають на роботу ЄС.

Інфографіка, що показує різні способи, у які європейські громадяни можуть впливати на політику ЄС.

Ваш голос на загальних виборах у вашій країні допомагає вибрати уряд країни. Голова держави або уряду вашої країни є членом Європейської ради. Ваш голос також допомагає обрати міністрів освіти, довкілля та ін. вашої країни, які ухвалюють рішення на засіданнях Ради. Ваш голос на виборах до Європейського парламенту допомагає обрати ваших представників у Європейському парламенті, які працюють у політичних групах разом із євродепутатами з інших країн ЄС.

Долучайся до онлайн-консультацій

Ти можеш зробити так, щоб твій голос почули, взявши участь в онлайн-консультаціях із громадськістю. Перед внесенням пропозицій щодо нових законів ЄС і протягом усього процесу схвалення рішень, Європейська комісія враховує думку пересічних громадян, а також представників державного та приватного секторів.

Візьми участь тут: europa.eu/!Tk33yq

Бери участь у дебатах в ЄС

Ти також можеш висловити свою думку про те, що відбувається в ЄС, під час численних дебатів, які відбуваються як фізично, так і онлайн по всьому Євросоюзу.

Дізнатися більше про те, як взяти участь у процесі формування політики ЄС, можна за посиланням: europa.eu/!nhTNBf

Познайомтесь із платформою together.eu, якщо хочете підтримати демократію в Європі й посприяти проведенню голосування на європейських виборах 2024 року; ця платформа об'єднує людей в усій Європі, щоб зустрітися, поділитися знаннями і отримати нові навички.

Попроси Єврокомісію запропонувати новий закон

play video ПЕРЕГЛЯНЬ ЦЕЙ ВІДЕОРОЛИК: Що означає Європейська громадянська ініціатива? Прояви ініціативу europa.eu/!kpmXmn

Громадяни ЄС можуть запустити або підтримати Європейську громадянську ініціативу (europa.eu/!JC69Xw). Ці ініціативи є зверненням до Європейської комісії щодо формування законодавства у тій чи іншій сфері, за яку відповідає ЄС, зокрема у сфері навколишнього середовища, сільського господарства чи транспорту. Група щонайменше з семи громадян ЄС, які проживають у семи різних країнах ЄС, може виступити з певною ініціативою та зібрати підписи на її підтримку. Коли ініціативу підпише 1 мільйон людей або понад 0,2 % населення ЄС, її можна подати на розгляд до Європейської комісії.

Перша в історії європейська громадянська ініціатива «Right2Water» («Право на воду») зібрала 1,6 мільйона підписів. Завдяки цій ініціативі були запропоновані нові правила щодо питної води.

А ТИ ЗНАЄШ, ЩО...?

Європейська комісія має невеликі офіси у всіх країнах ЄС (їх називають «представництвами»). Співробітники цих офісів розмовляють мовою (мовами) відповідної країни. Ти можеш спілкуватися з ними або отримати письмову інформацію про ЄС рідною для тебе мовою. В усіх країнах ЄС також діють місцеві інформаційні центри мережі Europe Direct. Їхні контактні дані наведені наприкінці цього буклета.

ЗАВДАННЯ 10 ПРІОРИТЕТИ ДЛЯ ТВОГО ПРЕДСТАВНИКА В ЄВРОПЕЙСЬКОМУ ПАРЛАМЕНТІ

Працюючи у невеликих групах, складіть список із п’яти основних тем, які, на вашу думку, має захищати ваш представник у Європарламенті. Для прикладу можна прочитати про резолюцію Європейського парламенту щодо скорочення використання пластикових пакетів у Європі за посиланням: europa.eu/!Bt79yQ.