Tematsko izvješće
br.02 2018

Operativna učinkovitost ESB-a u upravljanju kriznim situacijama u bankama

O izvješću: U sklopu uspostave jedinstvenog nadzornog mehanizma Europska središnja banka preuzela je 2014. odgovornost za nadzor nad bankama. Njezina je zadaća u tom pogledu doprinijeti sigurnosti i stabilnosti bankovnog sustava. Približno 120 bankarskih grupa u europodručju pod izravnim je nadzorom ESB-a, dok nadzor nad ostalim bankarskim grupama obavljaju nacionalna nadzorna tijela u bliskoj suradnji s ESB-om.
Ovom se revizijom procijenila operativna učinkovitost ESB-a u upravljanju jednom specifičnom nadzornom zadaćom: upravljanjem kriznim situacijama. Sud je utvrdio da je ESB uspostavio pouzdan okvir za upravljanje kriznim situacijama. Međutim, postoje određeni nedostatci u načinu na koji je taj okvir uređen i naznake neučinkovite primjene koje je potrebno otkloniti.
Sud je iznio niz preporuka koje se odnose na bolje korištenje procjenama planova oporavka, izradu operativnih smjernica za aktivnosti upravljanja kriznim situacijama i poboljšanje sustava za izvješćivanje o upravljanju.

Ova publikacija dostupna je na 23 jezika u sljedećem formatu:
PDF
PDF General Report

Sažetak

O jedinstvenom nadzornom mehanizmu

I

Financijska kriza iz 2008 godine potaknula je velike promjene u financijskom uređenju u EU-u. Ojačan je pravni okvir za nadzor nad bankama te je 2014. uspostavljen jedinstveni nadzorni mehanizam (SSM). Odgovornost za nadzor nad velikim bankama u europodručju povjerena je Europskoj središnjoj banci (ESB). SSM čine Europska središnja banka (ESB) i nacionalna nadzorna tijela zemalja sudionica. Jedan je od glavnih ciljeva SSM-a ojačati stabilnost bankovnog sustava u europodručju.

Predmet revizije

II

Ovom se revizijom ispitivala operativna učinkovitost ESB-a u upravljanju jednom specifičnom nadzornom zadaćom – upravljanjem kriznim situacijama. U okviru tog procesa nadzorna tijela utvrđuju koje se banke suočavaju s financijskim poteškoćama i, po potrebi, poduzimaju određene mjere. Cilj je upravljanja kriznim situacijama očuvati financijsku stabilnost i smanjiti ovisnost o javnim sredstvima. Upravljanje kriznim situacijama uključuje planiranje oporavka unaprijed, i to u svrhu pripreme za krizne situacije. Također podrazumijeva i da nadzorno tijelo utvrdi pogoršanje financijske situacije banke te da, po potrebi, iskoristi svoje ovlasti rane intervencije.

Nalazi revizije

III

Općenito gledajući, ESB je u okviru svoje nadzorne uloge uspostavio pouzdan okvir za postupke upravljanja kriznim situacijama. Organizacijski ustroj ESB-a te njegovo raspoređivanje resursa za procjenu planova oporavka i nadzora nad bankama u kriznoj situaciji zadovoljavajući su, unatoč određenim nedostatcima u početnom planiranju i potrebi za poboljšanjem raspoređivanja osoblja na rad na najhitnijim slučajevima.

IV

ESB je u fazi finalizacije sporazuma o vanjskoj suradnji i usklađivanju s drugim nadzornim tijelima i Jedinstvenim sanacijskim odborom. Ipak, neriješena pitanja mogla bi prouzrokovati kašnjenja i ograničiti razmjenu informacija te smanjiti učinkovitost koordinacije.

V

Proces koji ESB provodi za procjenu planova oporavka banaka pozitivan je. Uspostavljeni su postupci njihova podnošenja i praćenja te ocjenjivači imaju pristup korisnim alatima i smjernicama, iako bi one mogle biti i bolje, posebice u području pokazatelja plana oporavka. Nadalje, rezultati procjena planova oporavka ne upotrebljavaju se sustavno za utvrđivanje kriznih situacija i pružanje odgovora na njih. Isto tako, Sud nije u mogućnosti donijeti zaključak o operativnoj učinkovitosti upravljanja tim procesom u praksi jer ESB nije dostavio dovoljno dokaza u tom pogledu.

VI

Postoje određeni nedostatci u okviru ESB-a za upravljanje kriznim situacijama, kao i naznake neučinkovite provedbe. Smjernice za procjene u vezi s ranom intervencijom nisu dovoljno razrađene te se u njima ne definiraju objektivni kriteriji ili pokazatelji s pomoću kojih se može utvrditi da se banka nalazi u kriznoj situaciji. Ne postoje smjernice o najboljoj primjeni ovlasti ESB-a, kao ni o najprikladnijim mjerama koje bi se trebale razmotriti u specifičnim scenarijima. Sud nije pribavio dostatne dokaze o stvarnoj primjeni ovlasti ESB-a te stoga nije u mogućnosti iznijeti zaključak o učinkovitosti njegova upravljanja u praksi. Također, smjernice o procjenama vjerojatnosti propasti banaka nisu dovoljno opsežne ni detaljne.

Pristup dokazima

VII

ESB je odbio dostaviti važne dokaze koje je Sud zatražio radi provođenja revizije, što je nepovoljno utjecalo na samu reviziju. To znači da su opažanja i zaključci Suda okvirni. Sud može iznijeti općenite zaključke o izradi procesa ESB-a, ali nije u mogućnosti potvrditi operativnu učinkovitost ESB-a u upravljanju kriznim situacijama u praksi.

Preporuke Suda

VIII

Sud iznosi niz preporuka za poboljšanje načina na koji ESB upravlja kriznim situacijama.

IX

Kad je riječ o suradnji, ESB bi trebao poboljšati koordinaciju s vanjskim akterima i uspostaviti unutarnji okvir za dodatan nadzor financijskih konglomerata. Kad je riječ o planiranju oporavka, ESB bi trebao pružiti dodatne smjernice o kalibriranju pokazatelja plana oporavka.

X

Kad je riječ o utvrđivanju kriznih situacija, ESB bi trebao dodatno razraditi svoje smjernice o procjenama u vezi s ranom intervencijom te postaviti pokazatelje za utvrđivanje pogoršanja financijskog stanja banke. I u tim bi okolnostima trebao sustavno upotrebljavati informacije dobivene na temelju procjena planova oporavka.

XI

Kad je riječ o pružanju odgovora na krizne situacije, ESB bi trebao zajamčiti da se problemi kvantificiraju prije nego se počnu razmatrati mjere odgovora na krizne situacije te bi trebao uvesti izvješćivanje u svrhu sustavnog praćenja kvalitete imovine. Također bi trebao dodatno razraditi svoje operativne smjernice o procjenama u vezi s ranom intervencijom, uključujući sustavnu primjenu iskustva stečenog na temelju procjene planova oporavka banaka. Konačno, kad je riječ o „procjenama vjerojatnosti propasti banaka”, ESB bi trebao dodatno razraditi svoje operativne smjernice.

Uvod

01

Jedna je od pouka izvučenih iz financijske krize iz 2008. godine da je potrebno poboljšati bankarski regulatorni okvir kako bi se zajamčilo bolje upravljanje kriznim situacijama. U Europskoj uniji to se pitanje riješilo prenošenjem u nacionalno zakonodavstvo Direktive 2014/59/EU, koja je poznatija kao Direktiva o oporavku i sanaciji banaka. Njome je uspostavljen europski okvir za oporavak i sanaciju.

02

U skladu s novim svjetskim standardima taj se okvir sastoji od tri stupa: planiranja oporavka koje je zadatak banaka, rane intervencije koja je zadatak nadzornih tijela i, u krajnjem slučaju, sanacije. Europska komisija donijela je i provedbene uredbe koje, zajedno sa smjernicama koje je izdalo Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo, služe tumačenju i pojašnjavanju regulatornog okvira te jamčenju njegove ujednačene primjene.

03

U okviru jedinstvenog nadzornog mehanizma (SSM)1 Europskoj središnjoj banci (ESB) od studenoga 2014. godine povjerena je zadaća jamčenja učinkovitog operativnog upravljanja zadatcima koji se odnose na procjenu postupaka koje banke provode za planiranje oporavka, kao i zadaća rane intervencije za važne banke u europodručju. Od srpnja 2017. ESB izravno nadzire 120 važnih banaka u europodručju, u čijem je vlasništvu nešto više od 80 % ukupne bankovne imovine, odnosno otprilike 22 000 milijardi eura. ESB procjenjuje da će njegov ukupni trošak bonitetnog nadzora nad bankovnim sustavom 2017. godine iznositi 490 milijuna eura – iznos koji financiraju same banke ubiranjem različitih naknada.

04

Svrha je planiranja oporavka i rane intervencije zajamčiti ublažavanje kriznih situacija, što banke mogu postići same ili s pomoću nadzornih mjera. Krizne situacije za potrebe ovog izvješća definiraju se kao one situacije u kojima su se okolnosti u banci toliko pogoršale da je ugroženo njezino financijsko stanje. Za izvršenje ove nadzorne zadaće potreban je okvir za upravljanje kriznim situacijama. To je proces pripreme za krizne situacije, njihovo utvrđivanje i pružanje odgovora u slučaju kriznih situacija.

05

Planiranje oporavka novi je sastavni dio regulatornog okvira. Prema Direktivi o oporavku i sanaciji banaka banke su sada obvezne izrađivati i održavati planove oporavka koji se sastoje od mjera koje banke, kao prvi odgovor na pogoršanje okolnosti, planiraju poduzeti radi oporavka njihova financijskog stanja. Nadzorna tijela za banke procjenjuju kvalitetu tih planova i utvrđuju jesu li opcije oporavka opravdane i provedive.

06

Prema mišljenju Bazelskog odbora za nadzor banaka „ranom intervencijom može se spriječiti da utvrđeni nedostatak preraste u prijetnju sigurnosti i stabilnosti”2. To je ključan sastavni dio upravljanja kriznim situacijama u okviru nadzora banaka. Direktivom o oporavku i sanaciji banaka uveden je sveobuhvatan skup alata za ranu intervenciju, a Uredbom EU-a o uspostavi SSM-a3 ESB-u se daju ovlasti za ranu intervenciju.

07

Djelotvorno upravljanje kriznim situacijama stoga sada u prvom redu ovisi o tome da ESB operativno učinkovito upravlja svojim širokim ovlastima. To podrazumijeva jačanje njegovih nadzornih kapaciteta za utvrđivanje i nepovoljnih događanja i pružanje odgovora na njih na već u ranoj fazi. Isto tako, potrebno je zajamčiti odgovarajući unutarnji i vanjski protok informacija te pravodobno donošenje odluka. Posljednji je preduvjet za operativno učinkovito upravljanje u kriznim situacijama neometana razmjena informacija te učinkovita koordinacija s drugim nadzornim tijelima i relevantnim nadležnim tijelima.

08

Procjena planova oporavka i utvrđivanje nastanka krizne situacije osjetljive su odluke koje bi se trebale temeljiti na pouzdanom procesu. Isto vrijedi i za uporabu diskrecijskih nadzornih ovlasti jer je za rješavanje problema potrebno odgovarajuće prilagoditi mjere na ciljan i razmjeran način. Jedan je od ključnih izazova odrediti kriterije koji bi omogućili dosljedno postupanje prema bankama s različitim poslovnim modelima, koje posluju na različitim tržištima i nad kojima nadzor obavljaju timovi s različitim iskustvom u pogledu nadzora.

09

Stoga je potrebno postići ravnotežu između općenitih i sveobuhvatnih kriterija te onih koji su specifični za svaku pojedinu instituciju, pri čemu je istodobno potrebno omogućiti dovoljnu fleksibilnost u načinu na koji se ti kriteriji primjenjuju. Isto tako, svi kriteriji moraju biti jasno izraženi i dovoljno pouzdani kako bi se zajamčio dosljedan nadzor i pružila zaštita od neravnoteže zbog nepostupanja (relativne prednosti nepoduzimanja nikakvih mjera) i nelegitimnog utjecaja na regulativu (postupanje u skladu s interesima banke, a ne javnim interesom).

10

Na temelju postupka nadzorne provjere i ocjene (SREP)4 otprilike dvije trećine banaka na koje su se primjenjivali postupci ESB-a za upravljanje kriznim situacijama dobilo je ocjenu 4 (što je najgora ocjena prije nego se utvrdi da banka propada ili je vjerojatno da će propasti), dok je jednoj banci dodijeljena ocjena 3. Samo je jednoj banci na temelju SREP-a dodijeljena ocjena 2. Na većini banaka postupci upravljanja kriznim situacijama primjenjivali su se barem godinu dana – a na nekima i tijekom cijelog razdoblja. Podatci za 2016. godinu pokazuju da je na temelju SREP-a 11 % banaka u Europi dobilo ocjenu 4. U drugom tromjesečju 2016. razine kapitala u pet banaka bile su ispod razine okidača za najveći raspodjeljivi iznos.

Revizijski pristup i metodologija

11

Sud je ispitao je li ESB, u svojoj ulozi nadzornog tijela, uspio uspostaviti operativno učinkovit okvir za postupke upravljanja kriznim situacijama.5 Posebna je pozornost posvećena sljedećim pitanjima:

  1. omogućuju li nadzorne metodologije i povezani postupci ESB-a učinkovito utvrđivanje značajnog pogoršanja financijskog stanja banke i pružanje odgovora na takvo pogoršanje
  2. omogućuje li se operativnim postupcima i sporazumima o usklađivanju i suradnji, kako s ESB-om tako i s drugim relevantnim akterima, učinkovito upravljanje kriznim situacijama.
12

U tom kontekstu revizijom se nastojalo ispitati sljedeće:

  1. organizacijski ustroj ESB-a i procesi zapošljavanja i raspoređivanja osoblja
  2. procesi za razmjenu informacija, koordinaciju i suradnju, kako na razini ESB-a tako i na vanjskoj razini s ostalim dionicima
  3. procesi ESB-a za procjenu planova oporavka, uključujući popratne alate i praksu
  4. procese ESB-a za primjenu okvira za ranu intervenciju, uključujući kriterije i metode za jamčenje utvrđivanja kriznih situacija i pružanje prikladnog odgovora već u ranoj fazi.
13

Revizijski kriteriji temelje se na sljedećim izvorima:

  1. relevantnom zakonodavstvu – Direktivi o oporavku i sanaciji banaka, Direktivi o kapitalnim zahtjevima IV.6 i Uredbi o jedinstvenom sanacijskom mehanizmu (Uredba o SSM-u)
  2. relevantnim delegiranim uredbama Komisije i smjernicama nadzornog tijela EBA
  3. relevantnim svjetskim standardima (Bazelskog odbora za nadzor banaka i Odbora za financijsku stabilnost – FSB) te
  4. internim smjernicama i postupcima ESB-a.
14

Sud je prikupio revizijske dokaze održavanjem sastanaka i razgovora s ključnim nadzornim osobljem ESB-a i pregledom određenih internih dokumenata i javno dostupnih podataka. Osim revizijskog rada obavljenog u prostorijama ESB-a, Sud je poslao i upitnik bankama važnima za sustav kako bi prikupio povratne informacije o učinkovitosti procesa planiranja oporavka.

15

Revizija je bila usmjerena samo na operativnu učinkovitost ESB-a u upravljanju kriznim situacijama u bankama koje ESB izravno nadzire (koje se nazivaju „važnim” ili „značajnim institucijama”. Opsegom nisu obuhvaćene aktivnosti upravljanja kriznim situacijama provedene u „manje važnim institucijama” ni interakcija ESB-a sa sanacijskim tijelima, osim pravodobne razmjene informacija. Sud revizijom nije obuhvatio pitanje prikladnosti pojedinačnih nadzornih odluka ESB-a, već omogućuje li se uspostavljenim procesima pravodobno donošenje odluka i omogućuje li se procjenama obavljenima prije donošenja odluka da te odluke budu utemeljene.

16

Sud se i dalje suočava s problemom ograničenosti opsega. ESB je dostavio opsežnu dokumentaciju koja je bila potrebna za ovu reviziju te je uložio znatne resurse za pružanje podrške ovoj reviziji, čime je omogućio da se revizija provede u skladu s planiranim rokovima. Sud i ESB sklopili su sporazume o suradnji kako bi se zajamčila zaštita povjerljivih podataka i neometana razmjena dokumentacije. Slijedom toga, Sud je prikupio dovoljno dokaza o načinu na koji je sustav izrađen da donese prikladne zaključke o tom pitanju. Međutim, nisu dostavljeni dostatni dokazi u vezi s ispitivanjem kontrola i dokaznim ispitivanjem. Sve pojedinosti iznose se u prilogu I. To znači da je Sud imao ograničene revizijske dokaze u vezi s operativnom učinkovitošću provedbe procjene planova oporavka i ostalih aktivnosti upravljanja kriznim situacijama u praksi, a katkad takvi dokazi nisu bili dostupni odmah. Iako je Sud zaprimio veliku količinu dokumenata, nije pronašao odgovor na sva revizijska pitanja u skladu s relevantnim revizijskim standardima te se stoga ovo izvješće u pogledu tih područja revizije nužno mora smatrati okvirnim.

Opažanja

Organizacijski ustroj, zapošljavanje i raspoređivanje osoblja za aktivnosti upravljanja kriznim situacijama

17

Kako bi bile operativno učinkovite, za aktivnosti upravljanja kriznim situacijama koje provodi ESB potrebna je organizacijska struktura kojom se podržava uspješnost, ali i prikladno zapošljavanje i raspoređivanje osoblja. To znači da je potrebno utvrditi potrebe za osobljem na temelju planiranja s jasnom vizijom te zaposliti dovoljan broj osoba s prikladnim vještinama. Trebali bi postojati i procesi za preraspodjelu osoblja u pojedinačnim slučajevima kako bi se pružio odgovor u hitnim situacijama.

Ukupno gledajući, organizacijski ustroj je prikladan

18

Zajednički nadzorni timovi u ESB-u zaduženi su za stalni nadzor, uključujući nadzor nad planovima oporavka banaka i upravljanje kriznim situacijama. Na čelu zajedničkih nadzornih timova uvijek je član osoblja ESB-a. Njih čini osoblje ESB-a i osoblje koje su imenovala nadzorna tijela država članica sudionica. Prethodno obavljena revizija pokazala je da ESB nema dovoljnu kontrolu nad brojem i vještinama tih nadzornika7. Nadalje, u ESB-u je uspostavljen Odjel za upravljanje kriznim situacijama koji čine stručnjaci s posebnim stručnim znanjem u području upravljanja kriznim situacijama koji pružaju podršku zajedničkim nadzornim timovima. Dosljednost donošenja odluka zajedničkih nadzornih timova i operativna učinkovitost njihovog rada može se zajamčiti i interakcijom s Odjelom za upravljanje kriznim situacijama (vidi okvir 1.).

Okvir 1.

Zadaće Odjela za upravljanje kriznim situacijama

Glavni ciljevi Odjela za upravljanje kriznim situacijama su: (a) zajamčiti dosljednu obradu pitanja u vezi s upravljanjem kriznim situacijama, (b) pružati smjernice i stručnu podršku, relevantne informacije i administrativnu pomoć zajedničkim nadzornim timovima i timu SSM-a za upravljanje kriznim situacijama, (c) pružati obuku zajedničkim nadzornim timovima, (d) djelovati kao početna točka za suradnju sa sanacijskim tijelima.

Za svaku instituciju važnu za sustav Odjel za upravljanje kriznim situacijama imenovao je osobu za izravan kontakt sa zajedničkim nadzornim timovima. Osoba za kontakt u prosjeku pruža podršku devet zajedničkih nadzornih timova u obavljanju njihovih zadaća u vezi s upravljanjem kriznim situacijama.

19

Osim gore navedenog, Odjel za upravljanje kriznim situacijama ui prati pokazatelje povezane s kriznim situacijama na temelju rizika i slabosti institucija SSM-a. Te informacije zaprima od Odjela za analizu rizika i odjela za upravljanje rizicima nadležnih nacionalnih tijela, dok nadzorne podatke zaprima od Glavne uprave ESB-a za statistiku.

20

Takvom organizacijskom strukturom jača se učinkovitost operativnog upravljanja zadaćama. Odgovornosti i dužnosti zajedničkih nadzornih timova i Odjela za upravljanje kriznim situacijama jasno su odvojene, što doprinosi učinkovitoj interakciji među tim dvjema stranama, dok takva interakcija pak, s druge strane, potiče takvu podjelu uloga. Zajednički nadzorni timovi imaju jasne odgovornosti u pogledu stalnog nadzora te su uključeni u nekoliko faza upravljanja kriznim situacijama, počevši od pripremnih aktivnosti do, u konačnici, rane intervencije ili postupka kojim se proglašava da banka propada ili je vjerojatno da će propasti.

21

ESB je dodatno poboljšao svoju interakciju sa zajedničkim nadzornim timovima podjelom Odjela za upravljanje kriznim situacijama u dva zasebna odsjeka: za „Operacije upravljanja kriznim situacijama” i „Politiku upravljanja kriznim situacijama i suradnju u tom području”. Odsjek za operacije upravljanja kriznim situacijama nadležan je za interakciju pojedinih banaka sa zajedničkim nadzornim timovima, dok su odsjeku za politiku upravljanja kriznim situacijama i suradnju u tom području povjerene zadaće u pogledu koordiniranja politika u vezi s okvirom upravljanja kriznim situacijama i suradnjom s nadležnim tijelima, sanacijskim tijelima i ostalim dionicima.

Međutim, na početku su postojali nedostatci u planiranju

22

Stručna podrška Odjela za upravljanje kriznim situacijama može biti ključna za operativnu učinkovitost upravljanja kriznim situacijama jer nije sigurno da će članovi zajedničkih nadzornih timova imati potrebne vještine upravljanja kriznim situacijama.

23

U početnoj fazi procesa planiranja zapošljavanja osoblja u Odjelu za upravljanje kriznim situacijama nije bilo unaprijed određeno koja je kombinacija vještina potrebna. Nadalje, kad je riječ o uspostavi SSM-a, pri zapošljavanju članova zajedničkih nadzornih timova nije se izričito zahtijevalo iskustvo u području upravljanja kriznim situacijama. Isto tako, ESB nema ovlasti zahtijevati da članovi zajedničkih nadzornih timova koje šalju nacionalna tijela imaju potrebno iskustvo rada u tom području. Odjela za ljudske resurse trenutačno raspravlja o mogućnosti uspostave baze podataka s vještinama i kvalifikacijama osoblja koje se zapošljava za rad na SSM-u.

Općenito gledajući, zapošljavanje osoblja Odjela za upravljanje kriznim situacijama bilo je učinkovito

24

Na temelju uzorka koji je ispitao, Sud je zaključio da je zapošljavanje osoblja Odjela za upravljanje kriznim situacijama općenito gledajući bilo učinkovito, posebice s obzirom na to koliki je bio izazov pronaći osobe s relevantnim iskustvom. Zapošljavanje je od početa do kraja trajalo od dva do šest mjeseci i svi su zaposleni članovi osoblja imali potrebne vještine.

Međutim, ESB nije uspostavio posebne postupke za ponovnu procjenu dodjele osoblja zajedničkim nadzornim timovima i za njihovo preraspoređivanje kojim bi se omogućila operativna učinkovitost upravljanja tim osobljem

25

Kako je pojašnjeno u odlomku 119. tematskog izvješća Suda8, broj i razina temeljitosti nadzornih zadaća trebali bi ovisiti o rizičnosti nadziranog subjekta. Brzo pogoršanje okolnosti u kojima se nalazi banka moglo bi dovesti do ograničenja resursa nadležnih zajedničkih nadzornih timova. U kriznoj situaciji zajednički timovi mogu smanjiti opseg ili odgoditi redovne zadaće. Međutim, ne postoji nikakav proces ponovne procjene potreba za osobljem ili ponovne dodjele osoblja, što bi moglo nepovoljno utjecati na operativnu učinkovitost upravljanja u kriznoj situaciji.

Suradnja i koordinacija u pogledu upravljanja kriznim situacijama

26

Za operativno učinkovito upravljanje kriznim situacijama potrebna je djelotvorna suradnja i koordinacija relevantnih dionika. To je posebice važno kad je riječ o prekograničnim bankarskim grupama, s obzirom na njihovu složenu narav.

27

Prema zakonodavstvu EU-a9 ESB je, pri rješavanju krizne situacije u banci, dužan razmjenjivati podatke i koordinirati svoje aktivnosti s drugim tijelima. Ta tijela mogu biti ostala nadležna tijela za nadzor banaka unutar kolegija nadzornih tijela, nadzorna tijela za osiguranje, sanacijska tijela i tijela za makrobonitetni nadzor.

28

Kolegiji nadzornih tijela forum su za suradnju u području nadzora i koordinacije, kako u redovnim, tako i u kriznim situacijama. Operativno učinkovito upravljanje zadaćama kolegija uključivalo bi razmjenu relevantnih informacija, koordinaciju kriznih procjena i koordinaciju odgovora na krizne situacije.

29

Kolegiji bi se trebali temeljiti na pisanim sporazumima koji uključuju odredbe o povjerljivosti, uporabi i razmjeni informacija te koordinaciji među članovima10. U predlošku za pisane sporazume i internim postupcima ESB-a zajedničkim se nadzornim timovima pružaju smjernice za sklapanje pisanih sporazuma s drugim tijelima. Međutim, kad je riječ o kriznim situacijama, postupci ESB-a ne uključuju posebne upute u vezi s opsegom i količinom posebnih informacija o bankarskoj grupi koje je potrebno razmijeniti. U dosad sklopljenim pisanim dogovorima takve informacije nisu uvijek bile definirane kako je propisano. Nepostojanje takvih sporazuma moglo bi nepovoljno utjecati na učinkovito djelovanje kolegija u kriznoj situaciji.

Koordinacija i suradnja s drugim tijelima još nije u potpunosti uspostavljena

30

U svojstvu konsolidirajućeg nadzornog tijela, ESB predsjeda nad 34 kolegija nadzornih tijela, uključujući četiri međunarodna kolegija koja ne uključuju druge predstavnike EU-a osim ESB-a. ESB je trenutačno u procesu sklapanja pisanog sporazuma o usklađivanju i suradnji čija je svrha olakšati upravljanje kriznim situacijama u okviru tih kolegija. ESB je do lipnja 2017. sklopio sporazume o usklađivanju i suradnji s tek pet kolegija (vidi tablicu 1.). ESB nije davao prednost sklapanju pojedinih sporazuma o usklađivanju i suradnji na temelju rizičnosti. Pregovori su katkad zahtjevni jer, među ostalim, ovise o spremnosti drugih ugovornih strana na suradnju. Nepostojanjem sporazuma o usklađivanju i suradnji može se smanjiti sposobnost ESB da pravodobno i učinkovito pruži odgovor na kriznu situaciju.

Tablica 1.

Status sporazuma o usklađivanju i suradnji

Status Broj institucija
Sklopljeno 5
U iščekivanju odobrenja ESB-a 4
U postupku internog pregleda ESB-a 18
U tijeku (uključujući dvije globalne banke važne za sustav) 3
Postupak nije započet (međunarodni kolegiji) 4

Izvor: ESB.

31

Dokumenti koje je dostavio ESB sadrže ograničene operativne smjernice za zajedničke nadzorne timove čija je svrha zajamčiti da se njihovim zadaćama povezanima s kolegijima u kriznoj situaciji upravlja na dosljedan i učinkovit način.

32

Isto tako, ne postoji interni okvir pravila kojima bi se zajamčilo uklanjanje11 dodatnih izazova koji proizlaze iz dodatnog nadzora 29 financijskih konglomerata12. Nepostojanje takvog okvira moglo bi utjecati na djelotvornost i pravodobnost intervencije u slučaju da se jedan od financijskih konglomerata nađe u kriznoj situaciji.

33

Upravo je iz ta dva razloga predložak ESB-a za sporazume o usklađivanju i suradnji toliko važan za operativnu učinkovitost prekograničnog upravljanja kriznim situacijama. Međutim, predložak ne sadrži propisani najmanji skup informacija koje bi se trebale razmijeniti među članovima kolegija u kriznim situacijama13. U dokazima koji su bili dostupni Sudu nisu bili pronađeni primjeri u kojima se ESB složio s tim najmanjim skupom informacija. Zbog nedavne uspostave sanacijskih kolegija i činjenice da je 19 prekograničnih bankarskih grupa trenutačno pod nadležnošću Jedinstvenog sanacijskog odbora, potpun nije ni dio predloška koji se odnosi na interakciju između kolegija nadzornih tijela i sanacijskih kolegija. ESB je izjavio da namjerava preispitati taj dio predloška nakon finalizacije pisanih sporazuma za sanacijske kolegije i skupine za upravljanje kriznim situacijama.

Potrebno je poboljšati interakciju s Jedinstvenim sanacijskim odborom i drugim dionicima

34

Učinkovita interakcija sa sanacijskim tijelima općenito, a posebno s Jedinstvenim odborom za sanaciju kao novim tijelom EU-a čija je zadaća sanirati banke koje propadaju, postala je novi i ključni dio upravljanja kriznim situacijama.

35

Suradnja ESB-a s Jedinstvenim sanacijskim odborom podrazumijeva dijeljenje i razmjenu informacija relevantnih za zadaće jedne ili obiju organizacija. Oni uključuju planiranje sanacije, nalaganje mjera rane intervencije i donošenje procjene vjerojatnosti propasti banke.

36

Kao prvi korak prema jamčenju učinkovitog protoka informacija, ESB i Jedinstveni sanacijski odbor potpisali su memorandum o razumijevanju u prosincu 2015. Trenutačno je u tijeku ažuriranje memoranduma o razumijevanju u svrhu povećanja opsega i količine informacije koje se pružaju Jedinstvenom sanacijskom odboru za potrebe planiranja sanacije i rješavanja kriznih situacija. Ažuriranje se temelji na iskustvima stečenima tijekom protekle dvije godine.

37

Jedinstveni sanacijski odbor od travnja 2015. ima pristup na daljinu Darwinu, sustavu ESB-a za upravljanje dokumentima i arhivom, a od prosinca 2016. ima pristup IMAS-u, sustavu upravljanja informacijama koji se upotrebljava u okviru SSM-a. Količina informacija koja se razmjenjuje s Jedinstvenim sanacijskim odborom o situacijama koje nisu krizne ograničena je. Kad je riječ o kriznim situacijama, trenutačno ne postoji unaprijed definirani paket informacija koje je potrebno dostaviti Jedinstvenom sanacijskom odboru. Slijedom toga, ESB stavlja na raspolaganje informacije koje smatra relevantnima, a ako su Jedinstvenom sanacijskom odboru potrebne dodatne informacije, mora ih posebno zatražiti.

38

Prethodnim dogovorom o tome koje su informacije potrebne olakšalo bi se dostavljanje podataka Jedinstvenom sanacijskom odboru u kriznoj situaciji, čime bi se riješio trenutačan problem operativne neučinkovitosti. Ipak, to nije dovoljno za jamčenje da će Jedinstveni sanacijski odbor zaprimiti te informacije u ranoj fazi krize. Razina informacija koja se stavlja na raspolaganje ne povećava se automatski ako dođe do tolikog pogoršanja financijskog stanja banke da se smatra da se ona nalazi u kriznoj situaciji. Razina se povećava samo ako ESB razmatra ranu intervenciju i to prikladno označi u fazi upisivanja u IMAS ili u drugim slučajevima kada ESB to smatra prikladnim.

39

Ukupno gledajući, ti nedostatci nepovoljno su utjecali na operativnu učinkovitost upravljanja sustavom. Umjesto da se od samog početka zaprimaju sveobuhvatniji skupovi podataka, u stvarnosti se razmjena obavlja u okviru mnogobrojnih ad hoc zahtjeva Jedinstvenog sanacijskog odbora za koji se podati trebaju pripremati, odobravati i prenositi. Nadalje, proces razmjene šireg skupa informacija s pogoršanjem stanja institucije mogao bi se dodatno poboljšati kako bi se pospješila operativna učinkovitost upravljanja. Dodatne informacije o suradnji među tim dvama tijelima nalaze se u nedavno objavljenom tematskom izvješću Suda o Jedinstvenom sanacijskom odboru.

Europski odbor za sistemske rizike
40

Europski odbor za sistemske rizike nadležan je za makrobonitetni nadzor financijskog sustava u EU-u. On utvrđuje sistemske rizike i određuje koliko su prioritetni te izdaje upozorenja i preporuke za korektivne mjere. Sud nije pronašao razrađene postupke kojima bi se jamčilo da se sistemski rizici za financijsku stabilnost koje je utvrdio Europski odbor za sistemske rizike uzimaju u obzir pri upravljanju kriznim situacijama koje provodi ESB.

Suradnja s relevantnim tijelima
41

ESB je uspostavio interne procese za pripremanje i odobravanje sporazuma o suradnji ili memoranduma o razumijevanju te pregovaranje o njima s ostalim relevantnim tijelima u svrhu koordinacije u kriznoj situaciji (vidi sliku 1.). Potpisao je memorandume o razumijevanju s Europskim nadzornim tijelom za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA) te nastavlja s radom na sklapanju sporazuma o suradnju s nacionalnim tijelima za nadzor tržišta kapitala, nadzornim tijelima država članica koje nisu u europodručju i nacionalnim tijelima izvan EU-a.

Slika 1.

Četiri područja nadzora obuhvaćena memorandumima o razumijevanju sklopljenima s drugim nadležnim tijelima

Izvor: ESB.

42

Sklapanju određenih sporazumima sa zemljama koje nisu članice EU-a daje se prednost, što ovisi o nizu čimbenika, kao što je analiza izloženosti i struktura bankarske grupe. Međutim, ti se prioriteti ne odražavaju ni u jednom ukupnom akcijskom planu s ESB-om. Isto tako, ne određuje se koliko su prioritetni sporazumi koji se sklapaju s nacionalnim tijelima za nadzor tržišta kapitala, kao ni sporazumi s državama članicama koje nisu sudionice SSM-a. U praksi potpisivanje memoranduma o razumijevanju s tijelima izvan EU-a ovisi o spremnosti za suradnju druge ugovorne strane. Dosad sklopljeni sporazumi, koji su se odnosili na stalni nadzor, ne sadrže posebne dogovore u vezi s aktivnostima upravljanja kriznim situacijama.

43

Osim gore navedenog, ESB je zakonski obvezan obavijestiti ostale dionike o mogućoj kriznoj situaciji, ovisno o njezinoj ozbiljnosti. Ti su dionici EBA, nacionalne središnje banke i organizacijska jedinica ESB-a koja provodi monetarne funkcije.

Planiranje oporavka

44

Jedna od ključnih obveza propisanih Direktivom o oporavku i sanaciji banaka izrada je i održavanje planova povrata banke u prijašnje financijsko stanje u slučaju naglog pogoršanja. Ti su planovi poznati kao planovi oporavka. U svojstvu nadzornog tijela za banke ESB je dužan procijeniti kvalitetu planova oporavka na godišnjoj razini.

45

Za operativno učinkovit proces procjene planova oporavka potrebni su koherentniji alati i jasno definirane uloge i odgovornosti unutar ESB-a. U tom bi slučaju zajednički nadzorni timovi obavljali svoje procjene i pružali povratne informacije bankama u određenom vremenskom roku, čime bi se Jedinstvenom sanacijskom odboru pružila prilika da izrazi svoje mišljenje14.

46

Isto tako, operativno učinkovitim procesom omogućilo bi se brzo utvrđivanje mogućih nedostataka i zajamčila dosljednost u procjeni planova oporavka na razini svih zemalja sudionica SSM-a. U konačnici, rezultati ukupnih procjena mogli bi se sustavno upotrebljavali kao osnova za pripremu i upravljanje.

ESB je nakon prijelazne faze uspostavio dosljedne rokove za podnošenje planova oporavka

47

ESB je morao raspodijeliti proces podnošenja planova oporavka u nekoliko faza zbog kašnjenja u prenošenju Direktive o oporavku i sanaciji banaka u nacionalno zakonodavstvo u brojnim državama članicama 2015. godine. Taj je proces odgovarajuće prilagođen te je za drugi krug 2016. godine usvojen novi pristup podnošenju i provedbi planova, čime se poboljšala operativna učinkovitost procesa.

Međutim, donošenje zajedničkih odluka o planovima oporavka za bankarske grupe i dalje predstavlja određeni izazov

48

Točan postupak koji se treba primijeniti za procjenu ovisi o strukturi banke ili bankarske grupe. Na primjer, kolegij nadzornih tijela za prekogranične bankarske grupe mora donijeti zajedničku jednoglasnu odluku. U prilogu II. opisuje se tijek procesa procjene planova oporavka koju provode kolegiji nadzornih tijela.

49

Prema navodima ESB-a, u prvom krugu podnošenja planova oporavka postojala su kašnjenja zbog niza razloga. 71 od 106 banaka (67 %) podnijelo je svoje planove oporavka u roku. Jedinstveni sanacijski odbor u ciklusu iz 2015. godine nije iznio primjedbe ni o jednom od planova. Kada je postupak zahtijevao uključenost kolegija nadzornih tijela, službeni proces donošenja zajedničke odluke dovršen je u samo 11 slučajeva od njih 32 (34 % slučajeva), u kojima je donesena zajednička odluka svih članova. Ukupno gledajući, ti rezultati upućuju na određenu dozu neučinkovitosti u radu kolegija nadzornih tijela.

Angažiranje nacionalnih stručnjaka znači da postoji mogućnost sukoba u upravnom sustavu (engl. governance)

50

Nadležno tijelo odgovorno je za procjenu planova oporavka15. Za institucije važne za sustav nadležno tijelo je ESB. Prema uputama ESB-a za provedbu nadzora16 zaposlenici nacionalnih nadležnih tijela sudjeluju u procjeni planova oporavka, a da pritom nisu članovi zajedničkih nadzornih timova ili ne odgovaraju potkoordinatoru predmetnog nacionalnog nadležnog tijela. Oni odgovaraju voditelju odgovarajuće nacionalne službe. Sud je u tematskom izvješću br. 29/2016 (odlomci 140., 141. i 147.) zaključio da bi dvostruke hijerarhijske strukture te nepostojanje obvezujućih povratnih informacija o radnoj uspješnosti mogle nepovoljno utjecati na uspješnost i operativnu učinkovitost upravljanja postupkom procjene. U tom je slučaju situacija još problematičnija jer ne postoji poveznica sa zajedničkim nadzornim odborom preko potkoordinatora nacionalnog nadležnog tijela, kao ni službeno definiran proces preuzimanja zadataka. U Uputama se ne pružaju ni smjernice za proceduralnu interakciju između koordinatora zajedničkog nadzornog tima i relevantnih nacionalnih stručnjaka.

Odjel za upravljanje kriznim situacijama prati proces planiranja oporavka i pruža općenite smjernice zajedničkim nadzornim timovima i bankama, ali potrebna su određena poboljšanja

51

Tijekom dva interna pregleda, Odjel je utvrdio određene probleme koji se odnose na učinkovito upravljanje procesom procjene. Pojavila se potreba za daljnjim smjernicama o opcijama, scenarijima i pokazateljima oporavka, koje su se naknadno pružile nadzornim tijelima u nizu područja planiranja oporavka. To je dovelo do usklađenijeg i učinkovitijeg pristupa procjeni.

52

Kako bi se poboljšala kvaliteta planova i opravdanost opcija oporavka te zajamčila operativna učinkovitost procesa, ključno je da institucije na jasan i dosljedan način izvješćuju o ključnim podatcima koji su propisani Direktivom o oporavku i sanaciji. U tu svrhu ESB je institucijama dostavio sažeti standardizirani predložak za izvješćivanje koji im omogućuje ujednačeno prikazivanje ključnih financijskih podataka. Alat koji sadržava predložak sastoji se od unaprijed određenih evaluacija i s pomoću njega je moguće povezivati informacije iz pokazatelja, scenarija i opcija te kvantificirati njihove učinke. Predložak se prvi puta upotrijebio za ciklus iz 2016. S pozitivne strane, već je u određenoj mjeri izmijenjen i ažuriran za sljedeći krug unošenjem dodatnih smjernica za banke i nadzorna tijela.

53

Neovisno o smjernicama koje je Odjel za upravljanje kriznim situacijama u suradnji s mrežom za upravljanje kriznim situacijama već izradio za niz područja, zajednički nadzorni timovi i mnogobrojne banke potvrdile su u okviru upitnika koji je proveo Sud (vidi odlomak 14.) da im je potrebna dodatna pomoć kako bi poboljšali kvalitetu informacija koje se pružaju u planovima oporavka (za detaljne odgovore vidi prilog III.). Jedno od posebno važnih područja je i kalibriranje pragova pokazatelja, primjerice, postavljanjem razine okidača za omjere/pokazatelje te procjenom prikladnosti razlike između odabrane razine okidača i regulatornog zahtjeva za taj omjer/pokazatelj. Ipak, potrebno je naglasiti da je u vezi s tim EBA već pružila određene smjernice.

54

ESB nije pružio posebne smjernice o tome zajedničkim nadzornim timovima, te oni tako raspolažu samo onima koje je izradila EBA17 i koje se odnose na procjenu kvalitete pokazatelja (preciznije na prikladnost kalibriranja pragova za svaki od pokazatelja). Takve bi smjernice poboljšale operativnu učinkovitost upravljanja procesom. Sud je zaključno s lipnjem 2017. utvrdio da ESB nije obavio istorazinsku analizu banaka sa sličnim poslovnim modelima i značajkama (koja prema EBA-i može omogućiti utvrđivanje zajedničkih trendova i najbolje prakse).

ESB je pravne zahtjeve za procjenu planova oporavka obuhvatio alatom koji je učinkovit i u velikoj mjeri sveobuhvatan

55

ESB i nacionalna nadležna tijela udružili su snage kako bi izradili predložak koji obuhvaća sve pravne zahtjeve za procjenu planova oporavka. Predložak je olakšao posao nadzornim tijelima, poboljšao kvalitetu procjena i ojačao operativnu učinkovitost načina na koji se procesom upravlja. Usmenim povratnim informacijama koordinatora zajedničkih nadzornih timova potvrđeno je njihovo pozitivno mišljenje o predlošku.

56

ESB je izradio jedan alat u Excelu čija je svrha podupirati procjenu opravdanosti i provedivosti pojedinačnih opcija oporavka. U alatu se kombiniraju kvalitativni podatci iz procjena planova oporavka s podatcima specifičnima za pojedine banke i podatcima o tržištu te se izračunava učinak velikog broja mogućih mjera u različitim scenarijima. S obzirom na to da omogućava pristup mnoštvu podataka, kako povijesnih tako i aktualnih, trebao bi pripomoći u stvaranju realističnije predodžbe o provedivosti pojedinačnih mjera te u tom pogledu poboljšava operativnu učinkovitost upravljanja tim procjenama.

57

Uspostavljen je postupak godišnjeg ažuriranja alata za procjenu planova oporavka u okviru posebne skupine stručnjaka iz mreže za upravljanje kriznim situacijama. ESB je Sudu dostavio dokaze u kojima pokazuje da se alat za procjenu uspoređuje sa zahtjevima Delegirane uredbe Komisije (EU) 2016/98 te da se određeni elementi trebaju ažurirati i uklopiti u alat. U alatu se upućuje i na relevantne pravne zahtjeve ui vezi s poboljšanjem učinkovitosti.

58

Međutim, Sud je utvrdio da nije postojao službeni postupak analize komparativnih izvješća EBA-e18, kao ni dokumentacija kojom bi se pokazalo odražavaju li se nalazi i preporuke iz tih izvješća u samom alatu, čime bi se korisniku pružile dodatne smjernice i praktični primjeri. Tim bi se elementima poboljšala operativna učinkovitost procjena jer ocjenjivači ne bi trebali tražiti smjernice u nizu dokumenata na koje nisu dane poveznice.

59

Iako ocjenjivači obično imaju pristup sustavu IMAS, ESB nije uspostavio službeni postupak za pružanje smjernica o provjeri informacije u planovima oporavka upućivanjem na druge izvore (npr. izvješća o angažmanu revizora, registre, podatke dobivene na temelju SREP-a, izvješća o neposrednom nadzoru), što uključuje i poveznice na druge izvore. Taj bi nedostatak smjernica mogao utjecati na operativnu učinkovitost, posebice u slučajevima u kojima planove oporavka procjenjuju nacionalni stručnjaci iz nacionalnih nadležnih tijela koji nisu članovi relevantnog zajedničkog nadzornog tima ili niži članovi osoblja.

Međutim, rezultati planiranja oporavka ne upotrebljavaju se sustavno za utvrđivanje kriznih situacija ili upravljanje njima

60

Procjena planova oporavka završava ispunjavanjem predloška za procjenu i slanjem dopisa s povratnim informacijama u kojem se opisuju nedostatci plana banci. Upute za provedbu nadzora sadrže opća pravila za uporabu tih informacija. Kako bi se promicala operativna učinkovitost, rezultati procjena planova oporavka trebali bi biti središnji i sistemski sastavni dio procesa stalnog nadzora koji provodi ESB. Međutim, nije uspostavljen nikakav poseban postupak za to, niti su definirana ostvarenja, dokumentirana primjerice u obliku sažetog izvješća, kojima bi se od zajedničkih nadzornih timova zahtijevalo da aspekte plana oporavka uključe u aktivnosti stalnog nadzora. Za primjere vidi okvir 2.

Okvir 2.

Kako zajednički nadzorni timovi mogu iskoristiti rezultate procjene planova oporavka za stalni nadzor

Praćenje pokazatelja

Praćenje jesu li banke poduzele mjere, kako je predviđeno u planu oporavka, ali to nisu tako označile

Neposredni nadzor (npr. za procjenu provedivosti u slučaju nepouzdanosti pruženih informacija ili za procjenu točnosti povezanih podataka i pretpostavki)

Praćenje slučajeva u kojima je gotovo došlo do povrede pokazatelja planova oporavka19

Izrada kratkog izvješća o mogućim mjerama intervencije u kontekstu upravljanja kriznim situacijama u banci

61

Rezultati procjena planova oporavka još se ne uzimaju u obzir u raspravama tima za upravljanje kriznim situacijama u određenoj instituciji20 ili u raspravama o mogućoj uporabi mjera rane intervencije. Iz prethodno navedenih informacija nije jasno postoji li ikakva sustavna uporaba lako dostupnih informacija dobivenih na temelju procesa procjene. Primjerice, ne jamči se provedba sustavnog praćenja povrede pokazatelja ili provedbe mjera oporavka. Ti nedostatci mogu nepovoljno utjecati na operativnu učinkovitost upravljanja utvrđivanjem kriznih situacija, ranim intervencijama i odgovorom na krizne situacije.

Nadzirani subjekti imaju općenito pozitivno mišljenje o procesu planiranja oporavka

62

U sklopu revizije Sud je od svih banaka koje su dostavile planove oporavka ESB-u zatražio da ispune elektronički upitnik. Zatraženo je da izraze stajališta o utvrđenim standardima za planiranje oporavka i svojoj interakciji s ESB-om u sklopu tog procesa. Upitnik je poslan na adrese svih 125 važnih institucija te se ispunjavao tijekom ožujka i travnja 2017. Odgovori su zaprimljeni od 64 subjekta u 17 država članica (vidi prilog III. za detaljne odgovore).

63

Općenito govoreći, banke su izrazile pozitivno mišljenje o procesu planiranja oporavka, no također su upozorile na potrebu za dodatnim pojašnjenjima i smjernicama kako bi se uklonile preostale nejasnoće u određenim područjima. Riječ je, među ostalim, o definiranju znakova ranog upozorenja i pokazatelja plana oporavka, kalibriranju pokazatelja i primjerenih pragova, usklađivanju pokazatelja s poslovnim modelima banaka i usvojenoj metodologiji za povratno testiranje otpornosti na stres u čitavom nizu scenarija. Deset banaka istaknulo je da se iste informacije ponekad traže dvaput i zatražilo da se jasnije razlikuju informacije koje se traže za planove oporavka od onih koje se traže za sanacijske planove21.

64

Većina banaka izrazila je pozitivno mišljenje o interakciji s ESB-om, iako ih je sedam navelo da je slanje dopisa s povratnim informacijama kasnilo ili da takvi dopisi uopće nisu poslani22. Dvanaest banaka izrazilo je stajalište da bi zajednički nadzorni timovi trebali biti konkretniji u pružanju tehničke pomoći bankama, istaknuvši i slične probleme koji se odnose na smjernice o tome kako uključiti banke kćeri u planove oporavka za bankarske grupe. Naposljetku, devet banaka dovelo je u pitanje primjenu načela proporcionalnosti. Detaljna analiza odgovora na svako pitanje nalazi se u prilogu III.

Zbog ograničenosti uzorka koji je dostavio ESB nije bilo moguće izvesti zaključke o procjenama planova oporavka

65

S obzirom na ograničenja opisana u odlomku 16. Sud je bio primoran prilagoditi svoje revizijske postupke te je bio u mogućnosti jedino usporediti (djelomično izostavljene) informacije o odabranim aspektima triju planova oporavka s dostupnim kriterijima/smjernicama i procjenama obavljenima na temelju tih kriterija/smjernica. Cilj Suda bio je, u mjeri u kojoj je to bilo moguće, obaviti evaluaciju koherentnosti i dosljednosti alata za procjenu kao sastavnog dijela operativnih procesa koje primjenjuje rukovodstvo. U tu je svrhu Sud, u mjeri u kojoj je to bilo moguće, ispitao kako se procjene primjenjuju u praksi i pružaju li bankama korisne povratne informacije u vidu iscrpnog popisa utvrđenih nedostataka.

66

Sud je utvrdio manje nekoherentnosti u pogledu kriterija procjene za odjeljak posvećen pokazateljima te u pogledu procjene povratnih informacija za banku koje se temelje na tim pokazateljima. Povrh toga, revizijski trag informacija kompromitiran je činjenicom da ocjenjivači ne upućuju na relevantne dijelove plana oporavka ili nadzorne dokumentacije23. Međutim, dostupni dokazi bili su nedovoljni da Sud izvede zaključak o učinkovitosti stvarne provedbe procesa planiranja oporavka. Za detaljnu analizu ograničenosti opsega vidi prilog I.

Utvrđivanje kriznih situacija

67

Regulatorni okvir EU-a uključuje širok spektar ovlasti za ranu intervenciju i drugih nadzornih ovlasti za postupanje s bankama u kriznim situacijama. ESB je, kao nadzorno tijelo, uspostavio okvir za upravljanje kriznim situacijama na temelju kojega bi se trebali moći pružati pravodobni i djelotvorni odgovori te zajamčiti prikladno donošenje odluka tijekom krizne situacije.

68

Kako bi se postigla operativna učinkovitost, tim je okvirom potrebno zajamčiti da ESB primjenjuje svoje ovlasti u skladu s relevantnim smjernicama EBA-e i ciljevima SSM-a. Operativna učinkovitost upravljanja kriznim situacijama ovisi o nadzornim kapacitetima za utvrđivanje kriznih situacija u ranoj fazi. To iziskuje jasno razumijevanje pravne osnove za primjenu rane intervencije i drugih nadzornih ovlasti, uz objektivne kriterije za takvo postupanje i poštovanje načela proporcionalnosti. U tom su pogledu osobito važni odgovarajući procesi te sveobuhvatne i detaljne smjernice za osoblje s obzirom na pravne izazove koje je ESB utvrdio u pogledu ujednačene primjene svojih ovlasti.

ESB je raspodijelio zadatke i utvrdio okvirne radne procedure za utvrđivanje kriznih situacija i pružanje odgovora na njih, ali njegove smjernice za provedbu relevantnih odredbi nisu dovoljno razrađene

69

Dva glavna operativna dokumenta na razini ESB-a za upravljanje kriznim situacijama dva su poglavlja Priručnika SSM-a i Akcijski plan SSM-a za hitne slučajeve. U tim dokumentima riječ je o uporabi ovlasti za ranu intervenciju i drugim operativnim aspektima, kao što su osnivanje i djelovanje tima za upravljanje kriznim situacijama.

70

Priručnik SSM-a i Akcijski plan za hitne slučajeve sadržavaju tek referencije na relevantne zakonske odredbe i smjernice EBA-e o ovlastima za ranu intervenciju, a ne konkretne smjernice o tome kako ih primjenjivati. U smjernicama za procjenu u vezi s ranom intervencijom u okviru SREP-a (SREP Guidance for Early Assessment), koje su ažurirane u srpnju 2016., upućuje se na relevantno zakonodavstvo i smjernice EBA-e te se povrh toga navode određena kontrolna pitanja, kao i popis tema koje je potrebno dokumentirati. Međutim, u njima nema opisa zakonskih ovlasti ESB-a, kao ni uvjeta njihove primjene koji su propisani nacionalnim zakonodavstvom i Uredbom o SSM-u. Tim se dokumentom isto tako ne pružaju jasne smjernice o objektivnim elementima koje je potrebno razmotriti za primjenu nadzornih prosudbi i diskrecijskih ovlasti u tom kontekstu.

71

Smjernicama za procjenu u vezi s ranom intervencijom u okviru SREP-a iz 2016. nije utvrđen ni relevantni minimalni regulatorni kapitalni zahtjev (tj. jesu li uključeni 1. stup, 2. stup i kapitalne pričuve), ni relevantni zahtjevi u pogledu likvidnosti. Njime nisu utvrđeni ni ostali bonitetni zahtjevi, što se posebice odnosi na zahtjeve povezane s upravnim sustavima (engl. governance) i operativnim kapacitetima, koji bi se u tom pogledu trebali uzeti u obzir. U smjernicama isto tako nije objašnjeno što se smatra povredom relevantnih regulatornih zahtjeva, odnosno što bi moglo dovesti do njihove povrede u bliskoj budućnosti – iako je to temelj za razumijevanje u kojim slučajevima ESB treba primijeniti svoje ovlasti.

72

Sve u svemu, do lipnja 2017. osoblje ESB-a imalo je vrlo malu potporu u obliku smjernica za primjenu nadzornih prosudbi i diskrecijskih ovlasti. To može nepovoljno utjecati na učinkovitost ESB-a pri operativnom upravljanju utvrđivanjem kriznih situacija i pružanjem odgovora na njih.

ESB je uspostavio procese za utvrđivanje kriznih situacija

73

U Priručniku SSM-a i Akcijskom planu za hitne slučajeve navodi se da bi „značajno pogoršanje” financijskog stanja institucije trebalo biti okidač da ESB započne s aktivnostima upravljanja kriznim situacijama. U priručniku se navodi da bi se značajno pogoršanje trebalo utvrđivati na temelju sljedećega:

  1. obavijesti o mogućoj kriznoj situaciji koju šalje sama institucija
  2. pogoršanja koje utvrde zajednički nadzorni timovi, osobito na temelju opažanja iz sustava ESB-a za procjenu rizika (sustav RAS24)
  3. horizontalnog praćenja koje obavlja Odjel za upravljanje kriznim situacijama.
74

Obavijesti o mogućoj kriznoj situaciji koje šalje nadzirani subjekt do sada su bili uglavnom samo iznimka, a ne pravilo. U praksi, ESB utvrđuje krizne situacije u okviru stalnog nadzora.

Okvir 3.

Utvrđivanje kriznih situacija

Zajednički nadzorni timovi prate širok spektar financijskih i nadzornih podataka, kako zasebno za svaku instituciju, tako i na horizontalnoj razini. Za procjenu inherentne rizičnosti institucije, njezina položaja u odnosu na grupu usporedivih institucija i njezine osjetljivosti na vanjske čimbenike primjenjuje se usklađena metodologija za SREP. Najmanje jednom godišnje donosi se odluka u vezi sa SREP-om te se svakom nadziranom subjektu daje određena ocjena. Ocjene temeljem SREP-a generiraju se automatski na osnovi posebnih regulatornih i financijskih izvješća, kao i kvantitativnih i kvalitativnih procjena prethodno utvrđenih kriterija koje obavljaju zajednički nadzorni timovi, no za određene prilagodbe konačnog rezultata moguće je primijeniti „opreznu prosudbu”.

Iz operativne perspektive, sustavom RAS podupiru se svakodnevne nadzorne aktivnosti zajedničkih nadzornih timova. Taj se sustav upotrebljava se za kontinuiranu evaluaciju razine rizičnosti i kontrola institucija u vezi s njihovim poslovnim modelom, unutarnjim upravnim sustavom, adekvatnošću kapitala i adekvatnošću likvidnosti. U sustav RAS redovito se unose podatci iz izvješća i kvalitativne informacije, kao i ad hoc informacije zaprimljene od zajedničkih nadzornih timova iz niza različitih izvora (uključujući kratkoročne postupke, vanjska revizijska izvješća i sastanke). Na temelju sustava RAS dobiva se analiza rizika na temelju ocjena. Procjene koje obavljaju zajednički nadzorni timovi provode se i dokumentiraju s pomoću sustava IMAS na kontinuiranoj osnovi.

Međutim, ne postoji zajednički skup pokazatelja s jasnim pragovima za utvrđivanje pogoršanja te su utvrđeni određeni nedostatci u pogledu ključnog znaka za utvrđivanje krizne situacije

75

Direktivom o oporavku i sanaciji banaka propisana je obvezna primjena rane intervencije i drugih nadzornih ovlasti ako banka povrijedi ili ako je, zbog naglog pogoršanja financijskog stanja koje je procijenjeno na temelju niza aktiviranih okidača, izgledno da neće ispuniti regulatorne zahtjeve, kao što su oni povezani s razinom kapitala. Smjernicama EBA-e za primjenu mjera rane intervencije25 ESB-u se pruža dodatan skup alata kojima se utvrđuje jesu li ispunjeni uvjeti za ranu intervenciju.

76

U smjernicama EBA-e u istaknuto je da okidači za pojedinačne banke na temelju kojih se procjenjuje treba li primijeniti mjere rane intervencije među ostalim obuhvaćaju: ocjenu temeljem SREP-a, značajne promjene ili odstupanja utvrđene praćenjem ključnih financijskih i nefinancijskih pokazatelja u okviru SREP-a (npr. stope kapitala i likvidnosti) te bitne događaje koji bi mogli imati bonitetni učinak. Ako nadležna tijela odluče pratiti ključne pokazatelje s pomoću SREP-a, u skladu sa smjernicama EBA-e trebaju utvrditi pokazatelje i odrediti pragove koji su relevantni s obzirom na specifična svojstva pojedinačnih institucija ili grupa institucija koje imaju slične karakteristike. Mogući kriteriji za utvrđivanje značajnog pogoršanja uključuju mjerljive kriterije za izgledno kršenje regulatornih zahtjeva koji bi mogli biti povezani s okidačima za plan oporavka određene institucije. To bi pomoglo zajamčiti operativnu učinkovitost upravljanja utvrđivanjem kriznih situacija i pružanjem odgovora na njih.

77

Operativne smjernice ESB-a za ranu intervenciju obrađuju tu temu u kontekstu SREP-a. U njima se stavlja naglasak na važnost ocjene temeljem SREP-a kao upozorenja o mogućoj kriznoj situaciji koja bi trebala biti okidač za nadzornu procjenu potrebe za primjenom ovlasti povezanih s ranom intervencijom. Osim toga, u smjernicama se upućuje na primjenjivo zakonodavstvo i relevantne smjernice EBA-e. ESB je potvrdio da se služi svim vrstama navedenih okidača, tj. ocjenom temeljem SREP-a, značajnim promjenama ili odstupanjima ključnih pokazatelja i bitnim događajima, među kojima se osobito ističu stvarne povrede minimalnih regulatornih zahtjeva. Međutim, ESB nije utvrdio pragove za pojedinačne institucije na razini višoj od minimalnih zahtjeva koji bi mogli poslužiti kao upozorenje o mogućim budućim („vjerojatnim”) povredama. Drugim riječima, u tom sustavu stvarna povreda nadzornog zahtjeva pokazatelj je za primjenu rane intervencije. ESB se također ne služi na sustavan način pokazateljima i okidačima u vezi s oporavkom koje je odobrio kao prikladne za utvrđivanje kriznih situacija za pojedinačne banke u kontekstu planiranja oporavka, kao ni objektivnim elementima koji mogu upućivati na to da banka propada ili da je vjerojatno da će propasti, onako kako je to propisano smjernicama EBA-e (vidi također odlomak 84.). Kad je riječ o bitnim događajima, smjernice ESB-a nisu konkretnije od onoga što je već navedeno u smjernicama EBA-e.

78

Stoga je ukupna ocjena temeljem SREP-a koja označava da je banka izložena visokom riziku26 jedini okidač kojim se ESB sustavno služi za operativno upravljanje svojim aktivnostima upravljanja kriznim situacijama. Ocjene temeljem SREP-a određuju se tek jednom godišnje u okviru godišnjeg procesa provedbe SREP-a u rujnu. ESB je naglasio da bi se ažuriranje tih ocjena moglo obavljati i češće, i to na temelju njegova vlastitog stalnog praćenja pokazatelja rizičnosti. Nije pružen uvid ni u kakve konkretne primjere ocjena temeljem SREP-a koje su doprinijele utvrđivanju situacije koja se brzo pogoršavala, kao ni u primjere ažuriranja tih ocjena u kriznoj situaciji. Smjernicama se promiče obavljanje procjena u vezi s ranom intervencijom u kontekstu godišnjeg procesa donošenja odluka u vezi sa SREP-om.

79

Nedostatak formalno utvrđenih okidača ne znači da ESB uopće ne primjenjuje cjelovitije procjene koje se temelje na manje formalnim kriterijima za utvrđivanje kriznih situacija. Zajednički nadzorni timovi u okviru SREP-a redovito prate širok spektar pokazatelja, iako nije zajamčeno da to dosljedno čine svi timovi, a za dio obavljenih procjena nije potrebno odobrenje rukovodećeg kadra. ESB nije detaljno analizirao koji su pokazatelji ili drugi događaji najviše doprinijeli utvrđivanju banaka u kriznoj situaciji.

Također, potrebno je unaprijediti sustave praćenja

80

Okidači iz plana oporavka koji su utemeljeni na izvješćima o pojedinačnim institucijama nisu ugrađeni u sustav IT-a kojim se služi ESB. Svaki zajednički nadzorni tim mora ih pratiti ručno – ako se njihovo praćenje uopće obavlja – te ne postoje automatska upozorenja o slučajevima (u kojima je gotovo došlo do) povrede. To nepovoljno utječe na operativnu učinkovitost upravljanja utvrđivanjem kriznih situacija.

81

Operativnom upravljanju utvrđivanjem kriznih situacija doprinose različiti odjeli ESB-a. Oni izrađuju širok spektar materijala koji sadržavaju informacije relevantne za utvrđivanje kriznih situacija, uključujući izvješća o povredama regulatornih zahtjeva i praćenju kritičnih razina za određene rizike. Međutim, nismo mogli utvrditi postoji li jasno definiran postupak za prikupljanje, obradu i procjenu tih informacija, kao i izvješćivanje viših hijerarhijskih razina te postupanje na temelju tih informacija. Sud također nije bio u mogućnosti utvrditi služe li se zajednički nadzorni timovi ili više rukovodstvo sustavno tim izvješćima za utvrđivanje kriznih situacija, i ako da – u kojoj mjeri.

82

Osim toga, Sud nije uočio ništa što bi navelo na zaključak da postoje upravljački informacijski sustavi koji bi upozorili na značajno pogoršanje stanja ako zajednički nadzorni timovi ne utvrde i/ili ne prijave takve slučajeve. Isto tako, ne postoji poseban proces kojim bi se zajamčilo da će povrede regulatornih zahtjeva navesti nadležni zajednički nadzorni tim da istraži je li došlo do značajnog pogoršanja financijskog stanja, odnosno je li potrebna procjena vjerojatnosti propasti banke.

83

Naime, Sud je utvrdio nedostatke u procesu praćenja povreda pokazatelja plana oporavka. Međutim, učinkovitim praćenjem povećali bi se operativni kapaciteti za utvrđivanje mogućih kriznih situacija u ranoj fazi. Banke su u više od 40 % slučajeva povrede prijavljivale uz kašnjenje od najmanje četiri tjedna27. Predmetne povrede odnosile su se na kapitalne pokazatelje (otprilike 30 %), pokazatelje profitabilnosti (26 %), pokazatelje kvalitete imovine (17 %) i, u manjoj mjeri, pokazatelje likvidnosti i tržišne pokazatelje.

84

Osim toga, postoje dokazi koji upućuju na to da se zajednički nadzorni timovi u pojedinim slučajevima ne pridržavaju procesa ESB-a za upravljanje kriznim situacijama. Primjerice, određene povrede pokazatelja plana oporavka nisu prijavljene Odjelu za upravljanje kriznim situacijama iako su trebale biti. Sud nije uspio potvrditi da se primjena aktivnosti upravljanja kriznim situacijama, kao što su službene procjene u vezi s ranom intervencijom, razmatrala čak ni u slučajevima povreda važnih regulatornih pravila, ali je dobio potvrdu da su u nekoliko slučajeva u kojima se to jest razmatralo već bile donesene određene nadzorne mjere ili mjere rane intervencije radi ublažavanja nastalog problema.

85

Nije bilo ni dokaza o tome da se primjenjuje sustavan pristup kojim bi se zajamčilo da se mogući mikrobonitetnih učinci makroekonomskih kretanja i povećanje sistemskog rizika uzimaju u obzir kako bi se povećala učinkovitost utvrđivanja kriznih situacija. Organizacijske jedinice ESB-a koje provode nadzorne i monetarne funkcije razmjenjuju informacije o makrobonitetnim i mikrobonitetnim kretanjima. Međutim, Sud nije pronašao dokaze da ESB u provedbi nadzora posebno razmatra takva pitanja, primjerice stupnjevanjem važnosti određenih čimbenika rizika u sustavu RAS, niti da se ta kretanja sustavno procjenjuju u okviru SREP-a. Isto tako, Sud nije dobio uvid ni u jedan proces za sustavno praćenje daljnjeg postupanja u vezi sa sistemskim rizicima koje je utvrdio ESRB ili neko drugo makrobonitetno tijelo.

86

Nedostatak centraliziranog praćenje pokazatelja također bi mogao negativno utjecati na učinkovitost upravljanja. Sud nije pronašao dokaze da se upravljačkim informacijskim sustavima ESB-a višem rukovodstvu pruža sveobuhvatan, ažuriran pregled svih institucija na koje se primjenjuje upravljanje kriznim situacijama. Takav skup podataka pomogao bi rukovodećem kadru u obavljanju njihovih zadataka, što bi doprinijelo operativnoj učinkovitosti. Ne postoji sustav „izvješćivanja o iznimkama” kojim bi se omogućilo da se informacije automatski prosljeđuju na odgovarajuće hijerarhijske razine ako ispunjavaju prethodno određene kriterije. Čini se da ne postoji ni jasno definiran proces praćenja daljnjeg postupanja.

87

Prema informacijama iz izvješća o unutarnjoj reviziji, zajednički nadzorni timovi ne upotrebljavaju na učinkovit način sustav ESB-a za praćenje daljnjeg postupanja u vezi sa stalnim nadzorom te se praćenje mjera poduzetih kao odgovor na veliku većinu zahtjeva iz odluka nadzornog odbora čak ni ne dokumentira (za uzorak koji je sastavila služba za unutarnju reviziju, 81 % slučajeva nije evidentirano u sustavu, a za 17 % nije dokumentirana povezana aktivnost).

Odluka o tome kada obavljati procjene u vezi s ranom intervencijom i kako ih prikazivati uvelike ovisi o nadzornim timovima

88

Dokazi koje je Sud prikupio u pogledu učinkovitosti operativnog upravljanja utvrđivanjem kriznih situacija na razini ESB-a nisu bili ni dostatni ni reprezentativni. Unatoč tome, uputili su na određene nedostatke u izradi.

89

Na temelju pregledane dokumentacije i obavljenih razgovora Sud je utvrdio da se procjene u vezi s ranom intervencijom u prvom redu provode u kontekstu godišnjeg ciklusa SREP-a, tj. svake godine u isto vrijeme. Načelno govoreći, i bitni događaji tijekom godine trebali bi biti okidač za pokretanje službenih procjena u vezi s ranom intervencijom. ESB je potvrdio da takvi slučajevi postoje, ali da to nije bilo vidljivo iz uzorka koji je sastavio Sud. Naime, iz ograničenih dokaza koji su predočeni Sudu proizlazi da naizgled važne regulatorne povrede u određenim slučajevima nisu potaknule službene procjene u vezi s ranom intervencijom neovisno o procesu provedbe SREP-a, ali to ne isključuje mogućnost da je ESB ipak razmotrio poduzimanje odgovarajućih nadzornih mjera ili mjera rane intervencije.

90

U skladu sa smjernicama EBA-e i smjernicama ESB-a, procjene u vezi s ranom intervencijom koje je ESB predočio Sudu općenito su sadržavale izjave o neispunjavanju ili izglednom neispunjavanju regulatornih zahtjeva. Svi slučajevi odnosili su se na povrede (ili izgledne povrede) kapitalnih zahtjeva, a ne na povrede (ili izgledne povrede) zahtjeva u pogledu likvidnosti. Nije bilo govora o povredama drugih regulatornih zahtjeva, što se posebice odnosi na ozbiljne nedostatke u pogledu okvira upravnog sustava i okvira za upravljanje rizicima u određenoj instituciji u okviru stalnog nadzora ESB-a, kao ni sustavnog navođenja prethodnih povreda.

91

Općenito govoreći, Sud nije mogao utvrditi jesu li svi relevantni nalazi dobiveni na temelju nadzora uzeti u obzir u dokumentaciji o službenim procjenama u vezi s ranom intervencijom. Zaključci predočeni Sudu u pogledu povreda ili izglednih povreda zahtjeva temeljili su se u načelu na brojčanim vrijednostima i projekcijama koje su dostavile banke, čak i u slučajevima u kojima je ESB imao dokaze da su prijavljene brojčane vrijednosti upitne, iako Sud razumije da se to u određenim slučajevima moglo ublažiti analizama osjetljivosti koje su uputile na niz mogućih ishoda za predmetnu banku, ili pak nekim drugim mjerama.

Pružanje odgovora na krizne situacije

92

Ako se utvrdi da je banka u kriznoj situaciji, od zajedničkih nadzornih timova očekuje se da pojačaju nadzornu kontrolu te im se daje u zadatak da odrede odgovarajući odgovor, u bliskoj suradnji s Odjelom za upravljanje kriznim situacijama. To podrazumijeva predlaganje primjene rane intervencije i drugih nadzornih ovlasti te, ovisno o ozbiljnosti krizne situacije, može uključivati obavljanje procjene vjerojatnosti propasti banke.

Narav i opseg pojačane nadzorne aktivnosti definiraju se na razini svakog pojedinačnog zajedničkog nadzornog tima

93

ESB nije dostavio Sudu dokaze ni o kakvim formalnim smjernicama koje se odnose na pojačavanje nadzorne kontrole (na koji način, u kojem opsegu i koje su opcije). Pojašnjeno je da je uobičajena praksa pojačati interakciju s višim rukovodstvom predmetne banke i zatražiti slanje češćih i detaljnijih izvješća prije službenog pokretanja aktivnosti upravljanja kriznim situacijama.

Alati za praćenje likvidnosti su uspostavljeni

94

Dostupnost potpunih i ažuriranih podataka o likvidnosti ključna je za operativnu učinkovitost upravljanja bankom u kriznoj situaciji. ESB je stoga izradio predložak izvješća o likvidnosti kojim se banke trebaju služiti u kriznim situacijama. Taj predložak omogućuje dostavljanje ključnih informacija o financijskim sredstvima i likvidnosti. Osim toga, od institucija se traži da iznesu vlastite procjene i objasne svoja očekivanja,

95

no nisu dužne navesti na kojim se pretpostavkama temelje takve informacije. Još je jedan mogući nedostatak činjenica da se podatci prikupljaju isključivo na razini bankarske grupe, što može značiti da bi krizna situacija na razini banke kćeri mogla dovesti u pitanje korisnost predloška u smislu pružanja ključnih informacije koje su ESB-u potrebne za učinkovito upravljanje situacijom.

Međutim, kako bi se postigla operativna učinkovitost, u okviru tog procesa potrebno je kvantificirati nastale ili izgledne gubitke

96

Jednaku važnost za operativno učinkovito upravljanje kriznim situacijama imaju utvrđivanje i procjena učinka nepovoljnih kretanja na vlasnički kapital. Budući da je cilj rane intervencije ponovna uspostava održivosti banke, potrebno je usvojiti stajalište o nepriznatim i izglednim gubitcima, kao i drugim čimbenicima koji se još ne prikazuju u okviru podataka koje banka dostavlja. Na temelju predočenih dokaza Sud ne može potvrditi da postoji učinkovit proces, uključujući smjernice za zajedničke nadzorne timove, kojim bi se zajamčilo da se prije razmatranja mogućih mjera odgovora na kriznu situaciju procijeni razmjer predmetnog problema. Ni u opisu procesa koji je sastavio ESB nije jasno navedena potreba da se u takvim slučajevima, izvan godišnjeg procesa donošenja odluke u vezi sa SREP-om, razmotri mogućnost da se od banaka zatraži primjena posebne politike rezerviranja u odnosu na vlastita sredstva ili da se na temelju kvantificirane procjene poveća zahtjev u okviru 2. stupa.

97

Povrh toga, upravljanje kriznim situacijama iziskuje detaljnije informacije. ESB raspolaže standardnim alatom za praćenje loših kredita s pomoću kojeg je moguće stvoriti djelomičnu predodžbu. Prema smjernicama EBA-e, ako je određena banka dobila najnižu ocjenu temeljem SREP-a te usto postoji zabrinutost u pogledu kvalitete njezine imovine, ESB bi trebao razmotriti prikupljanje informacija za procjenu vrijednosti imovine te banke, primjerice provedbom neposrednog nadzora (tj. nadzora na licu mjesta) u kontekstu procjene u vezi s ranom intervencijom. Međutim, Sud nije pribavio dokaze o tome da na razini ESB-a postoji takav postupak. U trenutcima u kojima je potrebno hitno donošenje odluka, nepostojanje takvih informacija može nepovoljno utjecati na učinkovitost upravljačkih operacija.

98

ESB raspolaže tek ograničenim brojem timova za neposredni nadzor koji obavljaju detaljnu analizu kvalitete imovine banaka u kriznoj situaciji. Čak i u slučajevima u kojima je zajednički nadzorni tim utvrdio određene probleme u portfelju imovine, redovni proces neposrednog nadzora može potrajati i do godine dana. Time se ograničavaju operativni kapaciteti za brzo reagiranje na krizne situacije.

99

Određene banke imaju visoku ocjenu temeljem SREP-a zbog visoke stope loših kredita ili drugih problema u vezi s kvalitetom imovine koji su utvrđeni tijekom provedbe posebnih postupaka ESB-a. Uprava ESB-a ne raspolaže ni sažetim informacijama o tome u kojoj su mjeri ti problemi procjenjivani u okviru neposrednih nadzora ili na druge načine, niti postoji proces za buduće prikupljanje informacija na taj način.

Potrebne su iscrpnije smjernice u pogledu pravnih ovlasti i praktičnih mjera

100

Kako bi se zajamčila operativna učinkovitost upravljanja odgovorima na krizne situacije, ESB-u je potrebno sljedeće:

  1. jasno razumijevanje pravnih ovlasti kojima raspolaže i smjernica za njihovu primjenu
  2. jasno razumijevanje niza praktičnih mjera dostupnih u različitim scenarijima
  3. način da zajamči da se nalazi dobiveni na temelju procjene planova oporavka uzimaju u obzir na odgovarajući način
  4. smjernice, alati i osposobljavanje.
101

Prvi preduvjet za operativno učinkovito upravljanje kriznim situacijama jasno je razumijevanje ovlasti kojima ESB raspolaže i pravnih uvjeta za njihovu primjenu. ESB se služi općim postupcima za primjenu nadzornih ovlasti koje se u kriznoj situaciji mogu proširiti i na nalaganje određenih mjera. Također se služi predloškom nacrta odluke i kontrolnim popisom stavki za provjeru s pitanjima na koja je potrebno odgovoriti u okviru procjene u vezi s ranom intervencijom. Međutim, time se pojedinačnim nadzornim tijelima ne pružaju smjernice o primjeni nadzorne prosudbe u kriznoj situaciji.

102

Nadalje, pred jamčenjem provedbe regulatornog okvira u kriznoj situaciji stoji niz specifičnih izazova. Tekst Uredbe o SSM-u nije usklađen s tekstom Direktive o oporavku i sanaciji banaka, postoje moguća preklapanja i nema jasne hijerarhije među pojedinačnim mjerama. Osim toga, postoji rizik da su se razlikama u načinu na koji je Direktiva o oporavku i sanaciji banaka prenesena u nacionalna zakonodavstva zemalja sudionica dodatno pogoršale postojeće nedosljednosti. Utvrdivši te izazove ESB je početkom 2016. proveo upitnik među nacionalnim nadležnim tijelima i izvijestio Komisiju o zaključku da je u zakonodavstvu potrebno jasnije definirati ranu intervenciju i njezin odnos s redovnim nadzornim mjerama kako bi se zajamčila njezina učinkovita primjena. Međutim, na temelju toga nisu izrađeni nikakvi procesi ili smjernice kojima bi se osoblju ESB-a pomoglo u rješavanju utvrđenih izazova.

103

ESB nije sastavio sveobuhvatan popis konkretnih mjera koje bi se mogle poduzeti u posebnim okolnostima, kao ni pravnih ovlasti na kojima bi se te mjere mogle temeljiti. Osim toga, ESB nije analizirao koje bi mjere rane intervencije ili druge mjere bilo najprikladnije primijeniti. Time se povećava rizik od mogućeg nepoduzimanja prikladnih mjera. Promjenom takvih praksi povećala bi se dosljednost ESB-a u donošenju odluka o primjeni tih ovlasti, uz istodobno povećanje operativne učinkovitosti u pogledu upravljanja cjelokupnim procesom. To nepovoljno utječe na operativnu učinkovitost upravljanja u pogledu sposobnosti brze i primjerene reakcije.

104

Nema dokaza o tome da postoji postupak kojim bi se zajamčilo da se uzmu u obzir nalazi dobiveni na temelju procjene planova oporavka koji se odnose na studije banaka o opravdanosti i provedivosti opcija oporavka.

Potrebne su iscrpnije smjernice u pogledu praćenja provedbe nadzornih mjera

105

Kada dođe do nalaganja nadzornih mjera, od zajedničkih nadzornih timova očekuje se da prate njihovu provedbu i procjenjuju rezultate. U tom pogledu ne postoje posebne operativne smjernice ESB-a. Primjerice, nema izričitog opisa učestalosti potrebnih ažuriranja, mjera za koje je potrebno postrožiti praćenje ili produženja rokova.

106

U izvješću o unutarnjoj reviziji upozorava se na znatne nedostatke u općem sustavu za praćenje planiranih mjera za ublažavanje nadzornih rizika ili zahtjeva postavljenih u okviru stalnog nadzora (vidi odlomak 87.), što dovodi u pitanje sustavnost praćenja daljnjeg postupanja.

Potrebne su iscrpnije smjernice u pogledu jasnoće smjernica za procjene vjerojatnosti propasti banaka

107

Ako se situacija dodatno pogorša, primjerice zato što se pokaže da mjere nisu djelotvorne, ESB može biti primoran obaviti procjenu vjerojatnosti propasti za predmetnu banku. U članku 32. stavku 4. Direktive o oporavku i sanaciji banaka navode se okolnosti u kojima bi trebalo smatrati da banka propada ili je vjerojatno da će propasti. U jednoj od smjernica EBA-e o procjenama vjerojatnosti propasti banaka utvrđen je niz objektivnih elemenata na kojima bi se trebala temeljiti nadzorna odluka.

108

ESB je izradio vlastite interne smjernice o provedbi navedene smjernice EBA-e. Međutim, time su znatno smanjeni opseg primjene i razina detaljnosti u odnosu na izvornu smjernicu. Naime, ne postoji rasprava o objektivnim elementima koji su navedeni u smjernicama EBA-e za potrebe procjene i nema uputa za osoblje o tome kako se služiti smjernicama28. Prema mišljenju Suda u njima također nisu navedene moguće povrede u vezi s uređenjem korporativnih upravnih sustava koje bi, prema smjernicama EBA-e, u tom pogledu trebalo razmotriti.

109

S obzirom na to da je svrha internih smjernica ESB-a objasniti zahtjeve iz smjernica EBA-e iz operativne perspektive, što njima nije u potpunosti postignuto, ne može se reći da je oblikovanje procesa za upravljanje procjenama vjerojatnosti popasti banaka u potpunosti operativno učinkovito.

Potrebne su iscrpnije smjernice u pogledu aktivnosti osposobljavanja i simulacijskih aktivnosti radi jačanja operativne učinkovitosti upravljanja

110

Odjel za upravljanje kriznim situacijama organizirao je osposobljavanje o upravljanju kriznim situacijama o kojemu su sudionici općenito izrazili pozitivno mišljenje. Međutim, na osposobljavanje u vezi s okvirom za ranu intervenciju trebalo je staviti veći naglasak. Sudjelovanje osoblja iz nacionalnih nadležnih tijela u radu pojedinih zajedničkih nadzornih timova bilo je nezadovoljavajuće u područjima povezanima s upravljanjem kriznim situacijama. Povrh toga, ESB nije uspostavio strukturirane sastanke za razmjenu povratnih informacija s navedenim timovima u svrhu utvrđivanja potreba za osposobljavanjem osim prethodno navedenih.

111

U sklopu priprema za krizne situacije Odjel za upravljanje kriznim situacijama zadužen je da, u bliskoj suradnji s nacionalnim nadležnim tijelima, organizira simulacijske aktivnosti u vezi s upravljanjem takvim situacijama. Međutim, nijednom takvom dosadašnjom aktivnošću nisu obuhvaćene rane faze moguće krizne situacije ili faza rane intervencije. Ne postoji dokumentacija koja bi pokazala da je ESB u tom smislu izradio posebnu metodologiju ili smjernice, ili da ih namjerava izraditi u bliskoj budućnosti.

Potrebno je poboljšati dokumentiranje odgovora na krizne situacije tijekom obavljanja procjena u vezi s ranom intervencijom

112

Iako je ESB Sudu dostavio dokumentaciju i informacije koje su mu omogućile stvaran uvid u relevantne procese povezane s upravljanjem procesima rane intervencije, to je učinio uz određena ograničenja i izostavljene dijelove. Slijedom navedenoga, Sud ne može izvesti opći zaključak kojim bi potvrdio da je ESB uspostavio operativno učinkovit proces upravljanja kojim se jamči primjena njegovih ovlasti za ranu intervenciju u skladu s regulatornim okvirom i relevantnim smjernicama EBA-e. Međutim, Sud je zabilježio slučajeve nepridržavanja operativnih smjernica ESB-a za procjene u vezi s ranom intervencijom.

113

Dokazima nisu bili obuhvaćeni primjeri rasprava o pravnoj podlozi za određenu predloženu mjeru, bilo u okviru Uredbe o SSM-u ili nacionalnog zakonodavstva, kao što je predviđeno smjernicama ESB-a. To je navodno uzeto u obzir u drugim dokumentima koji Sudu nisu dani na uvid.

114

U procjenama u vezi s ranom intervencijom koje su bile predočene Sudu također nije bilo rasprave o raspoloživim mjerama, što je jedan od elemenata operativno učinkovitog procesa za odabir najprikladnije mjere. U većini slučajeva iz same procjene nije bilo jasno na koji bi se način predloženom mjerom riješio problem povrede ili izglednih povreda.

115

U operativnim smjernicama ESB-a o mjerama rane intervencije navodi se da bi trebalo razmotriti je li mjera bila potrebna, primjerena i prikladna. U dokazima koji su bili predočeni Sudu nije bilo procjene tih aspekata. Izostavljena je i rasprava o prethodnim mjerama, čak i u slučajevima u kojima su one bile slične novim prijedlozima. To je u suprotnosti s izričitim zahtjevom iz smjernica ESB-a.

116

U dokumentima koji su predočeni Sudu nije jasno i izričito objašnjeno zašto je zajednički nadzorni tim smatrao da će se predloženim mjerama utvrđeni nedostatci ukloniti u razumnom roku. Sudu također nisu predočeni dokazi da je ESB u tom smislu izričito razmatrao mjere oporavka ili druge mjere iz plana oporavka, niti da je bio spreman skrenuti pozornost na slučajeve u kojima je smatrao da se nijednom od predloženih opcija oporavka nije mogao riješiti problem.

117

U većini je slučajeva ostalo nejasno je li ESB prije pružanja odgovora na kriznu situaciju uopće pokušao kvantificirati razmjere utvrđenog problema. Naime, nije bilo postupka za usmjeravanje neposrednih nadzora radi kvantificiranja učinka nepriznatih i izglednih gubitaka te drugih čimbenika koji se još ne prikazuju u okviru podataka koje banka dostavlja. Iz procjena koje je Sud pregledao nije bilo jasno je li predloženim mjerama problem povrede ili izgledne povrede moguće riješiti u razumnom roku, iako je to jedan od izričitih zahtjeva iz smjernica ESB-a.

118

Na temelju predočenih dokaza Sud nije bio u mogućnosti potvrditi je li ESB učinkovit u praćenju provedbe mjera rane intervencije. Posebice nije mogao utvrditi postoji li brzo praćenje daljnjeg postupanja, ili u obliku dodatnih mjera ili u obliku procjene vjerojatnosti propasti banke, kao što je predviđeno procesima ESB-a za upravljanje kriznim situacijama.

119

Dostavljeni dokazi omogućili su Sudu da obavi reviziju samo odabranih aspekata operativne učinkovitosti odgovora ESB-a na krizne situacije. Rad Suda bio je ograničen na dokumente koje je ESB odlučio dostaviti, no oni nisu bili dovoljni za izvođenje općeg zaključka o provedbi operativnih procesa za upravljanje kriznim situacijama.

Zaključci i preporuke

120

ESB je u okviru svoje nadzorne uloge uspostavio pouzdan okvir za postupke upravljanja kriznim situacijama, no i dalje su potrebna znatna poboljšanja:

  1. Organizacijski ustroj je zadovoljavajući i njime se, općenito govoreći, jamči odgovarajući protok informacija unutar ESB-a. Mogli bi se poboljšati postupci za vanjsku suradnju i koordinaciju.
  2. Sud je uočio određene nedostatke u vezi s okvirom za upravljanje kriznim situacijama, kao i naznake neučinkovite provedbe, koji su detaljnije navedeni u zaključcima u nastavku.

Organizacijski ustroj

121

Organizacijski ustroj je zadovoljavajući, unatoč nedostatcima u početnoj fazi planiranja (odlomci 17.23.). Općenito gledajući, zapošljavanje osoblja Odjela za upravljanje kriznim situacijama bilo je učinkovito (odlomci 24. i 25.). U ESB-u trenutačno ne postoje postupci za ponovnu procjenu potreba za osobljem i preraspoređivanje osoblja u zajedničke nadzorne timove koji rade na rješavanju kriznih situacija (odlomak 25.).

Suradnja i koordinacija u pogledu upravljanja kriznim situacijama

122

Koordinacija i suradnja s drugim tijelima još nije u potpunosti uspostavljena. Postoje tek ograničene operativne smjernice kojima se u kriznoj situaciji jamči da zajednički nadzorni timovi mogu upravljati svojim zadaćama povezanima s kolegijima nadzornih tijela na dosljedan i učinkovit način (odlomci 29.31.). Osim toga, još ne postoji interni okvir pravila za dodatni nadzor nad financijskim konglomeratima (odlomak 32.).

123

Suradnja ESB-a s Jedinstvenim sanacijskim odborom počiva na dijeljenju i razmjeni informacija relevantnih za obavljanje njihovih zadaća. Jedinstveni sanacijski odbor u fazi rane intervencije dobiva pristup širem skupu informacija kad god ESB to smatra primjerenim ili na zahtjev Odbora. Međutim, razina informacija koje se stavljaju na raspolaganje ne povećava se automatski s pogoršanjem financijskog stanja banke (odlomci 34.39.).

1. preporuka

ESB bi trebao pojačati suradnju s vanjskim akterima:

  1. ulaganjem daljnjih napora u sklapanje sporazuma o usklađivanju i suradnji sa svim kolegijima nadzornih tijela za koje je ESB konsolidirajuće nadzorno tijelo te poboljšanjem razmjene informacija s Jedinstvenim sanacijskim odborom. Potonje bi trebalo rješavati u okviru trenutačnog procesa izmjene memoranduma o razumijevanju između te dvije institucije
  2. donošenjem internog okvira za dodatni nadzor nad financijskim konglomeratima.

Ciljni rok provedbe: 4. tromjesečje 2018.

Planiranje oporavka

124

ESB je izradio odgovarajuće interne postupke za praćenje procesa procjene planova oporavka (odlomak 51.) i uspostavio dosljedne rokove za podnošenje planova oporavka (odlomak 47.). U kontekstu kolegija nadzornih tijela i dalje postoje određeni inherentni izazovi (odlomci 48. i 49.). U procjenu planova mogu biti uključeni i nacionalni stručnjaci, što može dovesti do pojave rizika za upravni sustav (odlomak 50.). U pogledu većine aspekata pružene su dostatne smjernice, osim u vezi s pokazateljima za planiranje oporavka (odlomci 51.54.). ESB je sve pravne zahtjeve obuhvatio učinkovitim alatom za procjenu, ali Sud nije utvrdio postojanje nikakva dodatnog sažetog izvješća ili sustavnog postupka za uporabu procjena u okviru stalnih nadzornih zadaća za utvrđivanje kriznih situacija i upravljanje njima (odlomci 55.61.). Općenito, povratne informacije nadziranih subjekata bile su pozitivne (odlomci 62.64.). Međutim, zbog ograničenja u pogledu dokumentacije koju je Sud uspio pribaviti, on nije u mogućnosti donijeti zaključak o operativnoj učinkovitosti procesa procjene planova oporavka u praksi (odlomci 65. i 66.).

2. preporuka

Kad je riječ o planiranju oporavka, ESB bi trebao:

  1. poboljšati dosljednost pristupa u pogledu banaka koje imaju slične poslovne modele i/ili posluju u istim zemljama, i to izradom dodatnih smjernica, među ostalim i za kalibriranje pokazatelja.
  2. usredotočiti se na dodatne publikacije u obliku sažetih izvješća i pobrinuti se za to da zajednički nadzorni timovi sustavno primjenjuju procjene planova oporavka u prepoznavanju kriznih situacija i upravljanju njima.

Ciljni rok provedbe: 4. tromjesečje 2018.

Utvrđivanje kriznih situacija

125

Postojeće smjernice za utvrđivanje kriznih situacija nisu dovoljno razrađene i u njima se ne navode objektivni kriteriji koji bi doprinijeli operativnoj učinkovitosti upravljanja (odlomci 67.72.). Postupci za utvrđivanje kriznih situacija su uspostavljeni, no ne postoji skup pokazatelja s jasnim pragovima za utvrđivanje pogoršanja stanja nadziranog subjekta. I to nepovoljno utječe na operativnu učinkovitost upravljanja kriznim situacijama (odlomci 73.79.). Na operativnu učinkovitost ESB-a u upravljanju utvrđivanjem kriznih situacija dodatno utječe činjenica da se procjene u vezi s ranom intervencijom uglavnom provode u kontekstu godišnjeg ciklusa SREP-a, a ne kao reakcija na dokaze o značajnom pogoršanju financijskog stanja određene banke (odlomci 89.91.). Također, popratna dokumentacija nije u potpunosti u skladu s elementima utvrđenima u postojećim smjernicama.

3. preporuka

ESB bi trebao:

  1. dodatno razraditi svoje smjernice o procjenama u vezi s ranom intervencijom te definirati skup pokazatelja s jasnim pragovima za utvrđivanje mogućeg pogoršanja financijskog stanja banke, koristeći se pritom nekima od pokazatelja i okidača koji su ocijenjeni kao primjereni u okviru procjene plana oporavka predmetne banke, te ih povezati ih s jasnim eskalacijskim postupcima kako bi se omogućila operativno učinkovita uporaba dostupnih informacija
  2. promicati brzu i sustavnu uporabu procjena u vezi s ranom intervencijom čim se pojave dokazi o značajnom pogoršanju financijskog stanja banke
  3. naglašavati važnost osiguravanja kvalitete procjena u vezi s ranom intervencijom kako bi se zajamčilo pridržavanje internih procesa i smjernica.

Ciljni rok provedbe: 2. tromjesečje 2018.

126

ESB nema uspostavljene jasno definirane postupke i sustave za obradu i procjenu informacija, kao i izvješćivanje viših hijerarhijskih razina te postupanje na temelju mnoštva informacija koje su mu dostupne na sveobuhvatan način te ne postoji sustavno dokumentiranje centraliziranog praćenja nalaza i daljnjeg postupanja prema tim nalazima (odlomci 80.86.).

4. preporuka

ESB bi trebao doraditi svoje procese za obradu svih informacija (uključujući informacije o sistemskom riziku) kako bi kapacitete za rano utvrđivanje banaka u kriznoj situaciji povećao na najveću moguću razinu. To bi se trebalo postići uvođenjem upravljačkog informacijskog sustava za sustavno izvješćivanje o povredama i slučajevima u kojima je gotovo došlo do povrede regulatornih zahtjeva te provođenjem centraliziranih provjera.

Ciljni rok provedbe: 1. tromjesečje 2019.

Pružanje odgovora na krizne situacije

127

Trenutačni pristup ESB-a operativnom upravljanju odgovorima na krizne situacije ne obuhvaća postupak kojim bi se zajamčilo da se prije razmatranja mogućih nadzornih mjera kvantificira razmjer predmetnog problema. Naime, ESB nema na raspolaganju spremne timove za neposredni nadzor koji bi mogli provesti detaljnu analizu kvalitete imovine banaka u kriznoj situaciji (odlomci 96.99.).

5. preporuka

ESB bi trebao:

  1. dodatno razraditi svoje smjernice za ranu intervenciju kako bi se zajamčilo da se prije razmatranja mogućih mjera odgovora na kriznu situaciju kvantificiraju svi relevantni nadzorni nalazi
  2. uspostaviti jasne procese za dobivanje jamstva o kvaliteti imovine institucija čije se financijsko stanje osjetno pogoršalo, u slučajevima u kojima postoje nejasnoće u vezi s procjenom vrijednosti imovine. ESB bi osobito trebao imati na raspolaganju spremne timove za neposredni nadzor koji bi mogli provesti detaljnu analizu kvalitete imovine banaka u kriznoj situaciji
  3. izrađivati redovna izvješća o napretku namijenjena višem rukovodstvu u kojima bi se na sažet, sustavan i iscrpan način usmjeren na budućnost prikazivalo kako se s pomoću neposrednih nadzora ili na druge načine rješava problem banka koje imaju poteškoća s kvalitetom imovine.

Ciljni rok provedbe: 4. tromjesečje 2018.

128

ESB je utvrdio poteškoće u primjeni mjera rane intervencije koje su dostupne za pružanje odgovora na krizne situacije (uključujući preklapanja s drugim mjerama). Od zakonodavca je zatražio zakonske promjene, ali svojem osoblju nije pružio smjernice koje bi doprinijele rješavanju tih poteškoća. Ne postoji ni opis konkretnih mjera koje bi se mogle razmotriti u nizu različitih scenarija, kao ni pravnih ovlasti na kojima bi se te mjere mogle temeljiti. U tom pogledu, pri donošenju odluke o tome koje je ovlasti i mjere potrebno razmotriti u određenom scenariju, ESB ne primjenjuje dragocjeno iskustvo stečeno u okviru prethodnih procjena planova oporavka i kriznih situacija. Pažljivom primjenom tog iskustva mogla bi se znatno povećati operativna učinkovitost kad bi se zajamčilo da su sve mjere koje se primjenjuju primjerene i razmjerne (odlomci 101.104.).

6. preporuka

ESB bi trebao dodatno razraditi svoje operativne smjernice o procjenama u vezi s ranom intervencijom u svrhu:

  1. pronalaska rješenja za uočene poteškoće u primjeni svojih ovlasti, i to pozivanjem Komisije da razmotri predlaganje zakonodavnih promjena radi uklanjanja eventualnih nedostataka u postojećem okviru
  2. uvođenja iscrpnog opisa konkretnih mjera koje je potrebno razmotriti u nizu različitih scenarija, kao i pravnih ovlasti koje je potrebno primijeniti. U tu svrhu, ESB bi trebao sustavno primjenjivati iskustvo stečeno u okviru procjena planova banaka za oporavak i prethodnih kriznih situacija.

Ciljni rok provedbe: 4. tromjesečje 2018.

129

Smjernice ESB-a o provedbi smjernica EBA-e za procjenu vjerojatnosti propasti banke imaju premali opseg primjene i razinu detaljnosti te nisu jasne u pogledu načina na koji bi se trebali iskorištavati objektivni elementi opisani u smjernicama EBA-e u kontekstu procjene vjerojatnosti propasti banke (odlomci 107.109.).

7. preporuka

ESB bi trebao dodatno razraditi svoje operativne smjernice za procjene vjerojatnosti propasti banke, posebice tako da dodatno pojasni način uporabe objektivnih elemenata opisanih u smjernicama EBA-e.

Ciljni rok provedbe: 1. tromjesečje 2018.

130

ESB je odbio Sudu dati pristup dokumentima i informacijama koje su mu bile potrebne za obavljanje njegove zadaće. Na temelju dokumenata koje je zaprimio Sud je bio u mogućnosti procijeniti u kojoj su mjeri izrada procjene plana oporavka i aktivnosti upravljanja kriznim situacijama doprinijele operativnoj učinkovitosti. Međutim, dokazi koje je ESB dostavio o provedbi tih aktivnosti bili su vrlo ograničenog opsega te stoga Sud nije mogao izvesti zaključke u pogledu operativne učinkovitosti te institucije u upravljanju kriznim situacijama u praksi (vidi prilog I.).

8. preporuka

ESB bi trebao Revizorskom sudu odobriti pristup svim dokumentima ili informacijama koje Sud zatraži radi obavljanja svojih zadaća, u interesu jamčenja odgovornosti.

Ciljni rok provedbe: odmah.

Ovo je izvješće usvojilo IV. revizijsko vijeće, kojim predsjeda član Revizorskog suda Baudilio Tomé Muguruza, na sastanku održanom u Luxembourgu 12. prosinca 2017.

Za Revizorski sud

Klaus-Heiner Lehne
predsjednik

Prilozi

Prilog I

Ograničenost opsega

Što je Sud zatražio Što je ESB dostavio Što je nedostajalo Što je to značilo za reviziju koju je Sud proveo nad operativnom učinkovitošću upravljanja Ograničenost opsega
Uzorkovanje planova oporavka
Cjeloviti planovi oporavka i procjene zajedničkih nadzornih timova (predložak, dopisi s povratnim informacijama i zajedničke odluke) za 8 nasumično odabranih banaka Dijelovi s izostavljenim informacijama o „pokazateljima”, „opcijama” i „scenarijima”, svaki pojedinačni dio za 3 plana oporavka, ali ne i više od jednog dijela iz istog plana; isto tako, procjene zajedničkih nadzornih timova u vezi s tim dijelovima, kao i redigirani dopisi i zajedničke odluke Konačna veličina uzorka nije bila reprezentativna jer je predstavljala tek 1 % skupine podataka. Izostavljeni su svi kvantitativni podatci. Informacije nisu obuhvaćale sva područja planiranja oporavka te niti jedan plan nije dostavljen u cijelosti. Sudu tako nisu dostavljene dostatne informacije kako bi mogao provesti testove provlačenja (engl. walk-through tests), dokazno ispitivanje i ispitivanje kontrola. Sud nije bio u mogućnosti ispitati jesu li u praksi alati za procjenu omogućili sveobuhvatnu, dosljednu i operativno učinkovitu procjenu na razini cijelog SSM-a. Nije mogao provjeriti (a) jesu li početne smjernice (opći kriteriji za svako pitanje) i naknadne nadopune bile koherentne i jesu li ih pojedinačni zajednički nadzorni timovi mogli lako razumjeti kako bi se odgovori na pitanja u alatu u svakom trenutku mogli dosljedno i učinkovito pružati; (b) jesu li dodatne funkcije i ispisi u alatu omogućili učinkovito evidentiranje svih nedostataka utvrđenih tijekom procjene, u svrhu pružanja povratnih informacija bankama. Dokumenti stavljeni na raspolaganje u svrhu uzorkovanja nisu omogućili Sudu da provede korisne i prikladne revizijske postupke kako bi provjerio jesu li smjernice/kriteriji u praksi bili koherentni i jesu li se primjenjivali dosljedno i učinkovito. Nije bio u mogućnosti iznijeti zaključak o uporabi alata za procjenu te stoga nije u mogućnosti izraziti mišljenje o operativnoj učinkovitosti procjene planova oporavka u praksi.
Uzorkovanje banaka koje se nalaze u kriznoj situaciji
Potpuni pristup nadzornim spisima (npr. bilješke, procjene, operativni akti, nacrti i konačne odluke, dokumentacija o komunikaciji/savjetovanju s unutarnjim i vanjskim dionicima, dnevni redovi i zapisnici) za 5 banaka koje su zapale u krizu u različitoj mjeri i koje su nasumično odabrane kako bi se obuhvatile sve faze procesa ESB-a za upravljanje kriznim situacijama. Ograničen izbor dokumenata za 3 banke od kojih svaka obuhvaća samo jednu fazu upravljanja kriznim situacijama koje provodi ESB i koji nisu poredani kronološki. Iz tih dokumenata izostavljene su brojne informacije (zacrnjeni su datumi, najvažniji regulatorni podatci, autori, primatelji i dijelovi obrazloženja). Uzorak nije bio reprezentativan, sa samo jednim primjerom za svaku od faza, te stoga nije postojala cjelovita dokumentacija za čitav proces od početka do kraja za istu banku. Dokumenti su unaprijed odabrani i iz njih su izostavljene brojne informacije, što znači da Sud nije imao potpuni pristup spisima. Informacije nisu bile dostatne za provođenje testova provlačenja od utvrđivanja krize do njezina završetka. Taj je uzorak bio ključan za procjenu koju je Sud obavljao nad određenim ključnim postupcima (ispitivanja kontrola i detalja), posebice s obzirom na to su dokumentacija i smjernice u vezi sa sustavom često bile nepotpune.
Nije bilo moguće obaviti testove provlačenja u svrhu provjere operativne učinkovitosti upravljanja pripremom za kriznu situaciju, utvrđivanjem i praćenjem krizne situacije i pružanjem odgovora na nju tijekom cijelog procesa. Čak i u malom broju unaprijed odabranih dokumenata koje smo zaprimili, povezani podatci bili su izostavljeni i nedostupni, što je znatno ograničilo sposobnost Suda da procijeni operativnu učinkovitost upravljanja.
Sud nije bio u mogućnosti obaviti testove provlačenja, sveobuhvatno ispitivanje kontrola ili dokazno ispitivanje kako bi provjerio operativnu učinkovitost aktivnosti ESB-a za upravljanje kriznim situacijama (npr. interna i vanjska komunikacija s kolegijima i Jedinstvenim sanacijskim odborom, utvrđivanje kriznih situacija i pružanje odgovora na njih). Sud se morao osloniti na dostavljene mu informacije i nije imao na raspolaganju pozadinske informacije koje su mu bile potrebne za procjenu. Nije u mogućnosti izraziti mišljenje o operativnoj učinkovitosti aktivnosti upravljanja kriznim situacijama u praksi.

Prilog II

Proceduralni koraci koje je potrebno slijediti tijekom procjene planova oporavka u kontekstu kolegija nadzornih tijela

Prilog III

Upitnik za nadzirane subjekte

Pitanja 1. – 5. odnose se kontaktne informacije koje obuhvaćaju: sjedište u predmetnoj zemlji, naziv subjekta, naziv kontaktne točke, adresu e-pošte i telefonski broj.

1. Standardi koje je izradila EBA

Pitanje 6.: koliko je koristan dokument EBA-GL-2015-02 (Smjernice o minimalnom popisu kvalitativnih i kvantitativnih pokazatelja plana oporavka)?

Pitanje 7.: navedite pojedinosti o svim područjima za koja smatrate da su smjernice nepotpune (vidi okvir 1.1.).

Izrazito koristan 4 6 %
Vrlo koristan 27 42 %
Koristan 27 42 %
Donekle koristan 5 8 %
Nimalo koristan 0 0 %
Nema odgovora 1 2 %
Ukupno 64 100 %

Pitanje 8.: koliko je koristan dokument EBA/RTS/2014/11 (Konačni nacrt regulatornih tehničkih standarda o sadržaju planova oporavka)?

Pitanje 9.: navedite pojedinosti o svim područjima za koja smatrate da su standardi nepotpuni (vidi okvir 1.1.).

Izrazito koristan 4 6 %
Vrlo koristan 26 41 %
Koristan 30 47 %
Donekle koristan 3 5 %
Nimalo koristan 0 0 %
Nema odgovora 1 2 %
Ukupno 64 100 %

Pitanje 10.: koliko je koristan dokument EBA/GL/2014/06 (Smjernice o nizu scenarija koji se trebaju primijeniti u planovima oporavka)?

Pitanje 11.: navedite pojedinosti o svim područjima za koja smatrate da su standardi nepotpuni (vidi okvir 1.1.).

Izrazito koristan 2 3 %
Vrlo koristan 16 25 %
Koristan 35 55 %
Donekle koristan 9 14 %
Nimalo koristan 1 2 %
Nema odgovora 1 2 %
Ukupno 64 100 %

Pitanje 12.: koliko je koristan dokument EBA/RTS/2014/12 (Konačni nacrt regulatornih tehničkih standarda o procjeni planova oporavka)?

Pitanje 13.: navedite pojedinosti o svim područjima za koja smatrate da su standardi nepotpuni (vidi okvir 1.1.).

Izrazito koristan 1 2 %
Vrlo koristan 9 14 %
Koristan 28 44 %
Donekle koristan 17 27 %
Nimalo koristan 0 0 %
Nije primjenjivo 2 3 %
Nema odgovora 7 11 %
Ukupno 64 100 %

Pitanje 14.: smatrate li da su izvorne smjernice EBA-e (EBA/REC/2013/02) za izradu planova oporavka bile prikladne u sljedećim područjima?

(a) Pokazatelji plana oporavka i razine kalibriranja

Izvrsne 1 2 %
Dobre 13 21 %
Prikladne 13 21 %
Loše 20 32 %
Vrlo loše 3 5 %
Nema odgovora 13 21 %
Ukupno 63 100 %

(b) Scenariji i opcije iz planova oporavka

Izvrsne 2 3 %
Dobre 14 22 %
Prikladne 16 25 %
Loše 16 25 %
Vrlo loše 2 3 %
Nema odgovora 13 21 %
Ukupno 63 100 %

(c) Utvrđivanje ključnih funkcija i temeljnih linija poslovanja

Izvrsne 1 2 %
Dobre 8 13 %
Prikladne 19 30 %
Loše 18 29 %
Vrlo loše 4 6 %
Nema odgovora 13 21 %
Ukupno 63 100 %

Pitanje 15.: što se može učiniti kako bi se dodatno poboljšali aspekti obuhvaćeni gore navedenim pitanjima (vidi okvir 1.1.)?

2. Opće smjernice koje je pružila EBA ili koje su pružene u okviru interakcije s ESB-om (npr. sa zajedničkim nadzornim timom)

Pitanje 16.: ako ste slali pitanja ESB-u, jeste li dobili odgovore u razumnom roku?

Vrlo brz odgovor 5 8 %
Brz odgovor 7 11 %
U prikladnom roku 24 39 %
Spor odgovor 9 15 %
Nije bilo odgovora ESB-a 1 2 %
Nije primjenjivo 12 19 %
Nije ponuđen odgovor na pitanje 4 6 %
Ukupno 62 100 %

Pitanje 17.: jesu li odgovori ESB-a jasni i dobro objašnjeni?

Uvijek 4 6 %
Često 22 35 %
Ponekad 17 27 %
Rijetko 3 5 %
Nikad 0 0 %
Nije primjenjivo 13 21 %
Nema odgovora 3 5 %
Ukupno 62 100 %

Pitanje 18.: doprinose li odgovori ESB-a poboljšanju kvalitete plana oporavka?

Uvijek 11 18 %
Često 17 28 %
Ponekad 17 28 %
Rijetko 2 3 %
Nikad 0 0 %
Nije primjenjivo 12 20 %
Nema odgovora 2 3 %
Ukupno 61 100 %

Pitanje 19.: jesu li odgovori ili smjernice ESB-a prije podnošenja plana oporavka u skladu sa sadržajem dopisa s povratnim informacijama poslanog na kraju ciklusa podnošenja?

Pitanje 20.: ako je odgovor „ne”, molimo opišite probleme i predložite poboljšanja (vidi okvir 1.2.).

Da 33 53 %
Ne 2 3 %
Nije primjenjivo 19 31 %
Nema odgovora 8 13 %
Ukupno 62 100 %
Smjernice u vezi s odjeljkom planova oporavka posvećenom strukturi i poslovanju institucije

Pitanje 21.: koju ste razinu interakcije imali sa zajedničkim nadzornim timom u vezi s odjeljkom planova oporavka posvećenom strukturi i poslovanju institucije?

Visoka 6 10 %
Srednja 29 47 %
Niska 19 31 %
Nikakva 3 5 %
Nema odgovora 5 8 %
Ukupno 62 100 %

Pitanje 22.: općenito govoreći (npr. u pogledu rada zajedničkih nadzornih timova i smjernica EBA-e), jeste li dobili jasne smjernice u vezi s odjeljkom planova oporavka posvećenom strukturi i poslovanju institucije u sljedećim područjima?

(a) Ukupne globalne strategije poslovanja i upravljanja rizicima, poslovni model i poslovni plan

Vrlo dobre 4 7 %
Dobre 27 44 %
Prihvatljive 20 33 %
Loše 3 5 %
Vrlo loše 0 0 %
Nije primjenjivo 5 8 %
Nema odgovora 2 3 %
Ukupno 61 100 %

(b) Utvrđivanje i detaljan prikaz temeljnih linija poslovanja i ključnih funkcija

Vrlo dobre 6 10 %
Dobre 17 28 %
Prihvatljiv 21 35 %
Loše 10 17 %
Vrlo loše 0 0 %
Nije primjenjivo 5 8 %
Nema odgovora 1 2 %
Ukupno 60 100 %

(c) Unutarnja i vanjska međusobna povezanost

Vrlo dobre 3 5 %
Dobre 18 30 %
Prihvatljiv 20 33 %
Loše 13 21 %
Vrlo loše 0 0 %
Nije primjenjivo 4 7 %
Nema odgovora 3 5 %
Ukupno 61 100 %

Pitanje 23.: što se može učiniti kako bi se dodatno poboljšali aspekti obuhvaćeni prethodnim pitanjem koji se odnose na strukturu i poslovanje institucije (vidi okvir 1.2.)?

Smjernice u vezi s odjeljkom planova oporavka posvećenom upravnom sustavu (engl. governance)

Pitanje 24.: koju ste razinu interakcije imali sa zajedničkim nadzornim timom u vezi s odjeljkom planova oporavka posvećenom upravnom sustavu?

Visoka 12 20 %
Srednja 29 48 %
Niska 11 18 %
Nikakva 4 7 %
Nema odgovora 5 8 %
Ukupno 61 100 %

Pitanje 25.: općenito govoreći (npr. kroz rad zajedničkih nadzornih timova i smjernice EBA-e), jeste li dobili jasne smjernice u vezi s odjeljkom planova oporavka posvećenom upravnom sustavu u sljedećim područjima?

(a) Izrada, održavanje i ažuriranje plana oporavka

Vrlo dobre 9 15 %
Dobre 35 57 %
Prihvatljiv 9 15 %
Loše 2 3 %
Vrlo loše 3 5 %
Nije primjenjivo 2 3 %
Nema odgovora 1 2 %
Ukupno 61 100 %

(b) Integriranost i usklađenost plana oporavka s upravnim sustavom i internim postupcima institucije

Vrlo dobre 11 18 %
Dobre 26 43 %
Prihvatljiv 16 26 %
Loše 4 7 %
Vrlo loše 1 2 %
Nije primjenjivo 2 3 %
Nema odgovora 1 2 %
Ukupno 61 100 %

(c) Eskalacijski postupci za pokretanje primjene i provedbu plana oporavka.

Vrlo dobre 10 16 %
Dobre 29 48 %
Prihvatljiv 13 21 %
Loše 6 10 %
Vrlo loše 0 0 %
Nije primjenjivo 2 3 %
Nema odgovora 1 2 %
Ukupno 61 100 %

Pitanje 26.: što se može učiniti kako bi se dodatno poboljšali aspekti obuhvaćeni prethodnim pitanjem koji se odnose na upravni sustav (vidi okvir 1.2.)?

Smjernice u vezi s pokazateljima plana oporavka

Pitanje 27.: koju ste razinu interakcije imali sa zajedničkim nadzornim timom u vezi s pokazateljima plana oporavka?

Visoka 20 33 %
Srednja 25 41 %
Niska 10 16 %
Nikakva 1 2 %
Nema odgovora 5 8 %
Ukupno 61 100 %

Pitanje 28.: općenito govoreći (npr. kroz rad zajedničkih nadzornih timova i smjernice EBA-e), jeste li dobili jasne smjernice u vezi s pokazateljima plana oporavka u sljedećim područjima?

(a) Skup ili okvir pokazatelja

Vrlo dobre 7 11 %
Dobre 32 52 %
Prihvatljiv 17 28 %
Loše 2 3 %
Vrlo loše 1 2 %
Nije primjenjivo 1 2 %
Nema odgovora 1 2 %
Ukupno 61 100 %

(b) Način na koji se pokazatelji trebaju kalibrirati (u odnosu na poslovni model institucije, njezinu veličinu i složenost, regulatorne zahtjeve i druga pitanja) u svrhu aktivacije opcija oporavka

Vrlo dobre 3 5 %
Dobre 15 25 %
Prihvatljiv 27 44 %
Loše 12 20 %
Vrlo loše 1 2 %
Nije primjenjivo 2 3 %
Nema odgovora 1 2 %
Ukupno 61 100 %

(c) Integriranost i usklađenost pokazatelja s općim okvirom institucije za upravljanje rizicima u svrhu djelotvornog upravljanja rizicima i kriznim situacijama.

Vrlo dobre 4 7 %
Dobre 23 38 %
Prihvatljiv 24 39 %
Loše 7 11 %
Vrlo loše 0 0 %
Nije primjenjivo 1 2 %
Nema odgovora 2 3 %
Ukupno 61 100 %

Pitanje 29.: što se može učiniti kako bi se dodatno poboljšali aspekti obuhvaćeni prethodnim pitanjem koji se odnose na pokazatelje plana oporavka (vidi okvir 1.2.)?

Smjernice u vezi s opcijama oporavka

Pitanje 30.: koju ste razinu interakcije imali sa zajedničkim nadzornim timom u vezi s opcijama oporavka?

Visoka 15 25 %
Srednja 30 49 %
Niska 9 15 %
Nikakva 1 2 %
Nema odgovora 6 10 %
Ukupno 61 100 %

Pitanje 31.: općenito govoreći (npr. kroz rad zajedničkih nadzornih timova i smjernice EBA-e), jeste li dobili jasne smjernice u vezi s opcijama oporavka u sljedećim područjima?

(a) Procjena opcija oporavka institucije

Vrlo dobre 4 7 %
Dobre 27 44 %
Prihvatljiv 22 36 %
Loše 5 8 %
Vrlo loše 1 2 %
Nije primjenjivo 1 2 %
Nema odgovora 1 2 %
Ukupno 61 100 %

(b) Analiza opravdanosti, učinka i provedivosti opcija oporavka

Vrlo dobre 5 8 %
Dobre 23 38 %
Prihvatljiv 22 36 %
Loše 8 13 %
Vrlo loše 1 2 %
Nije primjenjivo 1 2 %
Nema odgovora 1 2 %
Ukupno 61 100 %

Pitanje 32.: što se može učiniti kako bi se dodatno poboljšali aspekti obuhvaćeni prethodnim pitanjem koji se odnose na opcije oporavka (vidi okvir 1.2.)?

Smjernice u vezi s različitim scenarijima

Pitanje 33.: koju ste razinu interakcije imali sa zajedničkim nadzornim timom u vezi s različitim scenarijima?

Visoka 10 16 %
Srednja 30 49 %
Niska 15 25 %
Nikakva 1 2 %
Nema odgovora 5 8 %
Ukupno 61 100 %

Pitanje 34.: općenito govoreći (npr. kroz rad zajedničkih nadzornih timova i smjernice EBA-e), jeste li dobili jasne smjernice u vezi s različitim scenarijima u sljedećim područjima?

(a) Prikladnost odabranih scenarija

Vrlo dobre 4 7 %
Dobre 21 34 %
Prihvatljiv 26 43 %
Loše 6 10 %
Vrlo loše 2 3 %
Nije primjenjivo 1 2 %
Nema odgovora 1 2 %
Ukupno 61 100 %

(b) Učinak i provedivost opcija oporavka u različitim scenarijima.

Vrlo dobre 2 3 %
Dobre 22 36 %
Prihvatljiv 24 39 %
Loše 8 13 %
Vrlo loše 2 3 %
Nije primjenjivo 1 2 %
Nema odgovora 2 3 %
Ukupno 61 100 %

Pitanje 35.: što se može učiniti kako bi se dodatno poboljšali aspekti obuhvaćeni prethodnim pitanjem koji se odnose na različite scenarije (vidi okvir 1.2.)?

3. Jasnoća dopisa s povratnim informacijama

Pitanje 36.: smatrate li da su u dopisima s povratnim informacijama poslanima kao odgovor na drugi krug podnošenja planova oporavka iznesene pouzdane informacije o sljedećim područjima?

(a) Pokazatelji plana oporavka i razine kalibriranja

Uvijek 7 12 %
Često 20 33 %
Ponekad 15 25 %
Rijetko 5 8 %
Nikad 0 0 %
Nije primjenjivo 8 13 %
Nema odgovora 5 8 %
Ukupno 60 100 %

(b) Scenariji i opcije iz planova oporavka

Uvijek 5 8 %
Često 23 38 %
Ponekad 15 25 %
Rijetko 4 7 %
Nikad 0 0 %
Nije primjenjivo 8 13 %
Nema odgovora 5 8 %
Ukupno 60 100 %

(c) Utvrđivanje ključnih funkcija i temeljnih linija poslovanja

Uvijek 5 8 %
Često 20 33 %
Ponekad 11 18 %
Rijetko 4 7 %
Nikad 3 5 %
Nije primjenjivo 12 20 %
Nema odgovora 5 8 %
Ukupno 60 100 %

Pitanje 37.: smatrate li da su dopisi s povratnim informacijama ispunili vaše potrebe u smislu jasnoće sadržaja?

Pitanje 38.: ako ste na prethodno pitanje odgovorili s „nikad”, „rijetko” ili „ponekad”, što bi se moglo poboljšati (vidi okvir 1.3.)?

Uvijek 4 7 %
Često 26 44 %
Ponekad 12 20 %
Rijetko 4 7 %
Nikad 0 0 %
Nije primjenjivo 8 14 %
Nema odgovora 5 8 %
Ukupno 59 100 %

Pitanje 39.: ako je dopis s povratnim informacijama sadržavao preporuke ili su u njemu izneseni prijedlozi za izmjene plana oporavka, jeste li imali dovoljno vremena za provedbu te primjedbe, odnosno uklanjanje istaknutih nedostataka prije podnošenja sljedećeg plana oporavka ili ad hoc ažuriranja plana oporavka?

Uvijek 19 31 %
Često 20 33 %
Ponekad 11 18 %
Rijetko 1 2 %
Nikad 1 2 %
Nije primjenjivo 5 8 %
Nema odgovora 4 7 %
Ukupno 61 100 %

Pitanje 40.: imate li jasno uspostavljen kanal za komunikaciju s ESB-om?

Uvijek 49 80 %
Često 9 15 %
Ponekad 2 3 %
Rijetko 0 0 %
Nikad 0 0 %
Nije primjenjivo 0 0 %
Nema odgovora 1 2 %
Ukupno 61 100 %

Pitanje 41.: jesu li članovi osoblja ESB-a dostupni za pojašnjavanje nalaza za vašu instituciju?

Uvijek 27 44 %
Često 19 31 %
Ponekad 8 13 %
Rijetko 1 2 %
Nikad 0 0 %
Nije primjenjivo 3 5 %
Nema odgovora 3 5 %
Ukupno 61 100 %

Pitanje 42.: ako ste na prethodno pitanje odgovorili s „nikad”, „rijetko” ili „ponekad”, što bi se moglo poboljšati (vidi okvir 1.3.)?

4. Rasprava s ESB-om o pitanjima istaknutima u dopisima s povratnim informacijama

Pitanje 43.: prije ponovnog podnošenja plana oporavka, jeste li imali dovoljno vremena za očitovanje o povratnim informacijama ESB-a i raspravu s ESB-om?

Pitanje 44.: ako je odgovor „ne”, molimo opišite koji su se problemi pojavili i predložite poboljšanja (vidi okvir 1.4.).

Uvijek 21 34 %
Često 18 30 %
Ponekad 4 7 %
Rijetko 4 7 %
Nikad 2 3 %
Nije primjenjivo 8 13 %
Nema odgovora 4 7 %
Ukupno 61 100 %

Pitanje 45.: smatrate li da je postupak rješavanja problema / provedbe mjera navedenih u povratnim informacijama učinkovit?

Pitanje 46.: ako ste na prethodno pitanje odgovorili s „nikad”, „rijetko” ili „ponekad”, što bi se moglo poboljšati (vidi okvir 1.4.)?

Uvijek 13 21 %
Često 24 39 %
Ponekad 12 20 %
Rijetko 2 3 %
Nikad 0 0 %
Nije primjenjivo 5 8 %
Nema odgovora 5 8 %
Ukupno 61 100 %
5. Ažuriranje planova oporavka

Pitanje 47.: je li jednostavno stupiti u kontakt s nadzornim tijelom za potrebe razmatranja pitanja relevantnih za ažuriranje planova oporavka?

Uvijek 27 44 %
Često 19 31 %
Ponekad 4 7 %
Rijetko 0 0 %
Nikad 0 0 %
Nije primjenjivo 7 11 %
Nema odgovora 4 7 %
Ukupno 61 100 %

Pitanje 48.: Ako su u okviru procjene plana oporavka utvrđeni značajni nedostaci ili prepreke, je li razdoblje od 2 + 1 mjeseca dovoljno za podnošenje izmijenjenog plana oporavka?

Pitanje 49.: ako ste na prethodno pitanje odgovorili s „nikad”, „rijetko” ili „ponekad”, što bi se moglo poboljšati (vidi okvir 1.5.)?

Uvijek 0 0 %
Često 6 10 %
Ponekad 9 15 %
Rijetko 12 20 %
Nikad 3 5 %
Nije primjenjivo 28 46 %
Nema odgovora 3 5 %
Ukupno 61 100 %

Pitanje 50.: je li ESB za potrebe procjene izmijenjenog plana oporavka zatražio informacije koje su već bile dostavljene za potrebe prvotne procjene plana oporavka?

Pitanje 51.: molimo navedite dodatne detalje i predložite poboljšanja (vidi okvir 1.5.).

Uvijek 2 3 %
Često 0 0 %
Ponekad 8 13 %
Rijetko 6 10 %
Nikad 15 25 %
Nije primjenjivo 26 43 %
Nema odgovora 4 7 %
Ukupno 61 100 %
6. Općenita procjena planiranja oporavka

Pitanje 52.: općenito govoreći, je li procesom planiranja oporavka ostvarena dodana vrijednost u smislu boljeg razumijevanja problematike i pripravnosti na krizne situacije na razini vaše institucije?

U vrlo velikoj mjeri 10 17 %
U velikoj mjeri 31 52 %
U određenoj mjeri 13 22 %
U vrlo maloj mjeri 4 7 %
Nimalo 0 0 %
Nije primjenjivo 1 2 %
Nema odgovora 1 2 %
Ukupno 60 100 %

Pitanje 53.: kako ocjenjujete cjelokupan proces s obzirom na njegovu razinu formalnosti (tj. koliko je naglasak stavljen na formalnosti umjesto na rizike)?

Vrlo praktičan 2 3 %
Praktičan 9 15 %
Prihvatljiv 26 43 %
Formalan 13 22 %
Vrlo formalan 7 12 %
Nije primjenjivo 1 2 %
Nema odgovora 2 3 %
Ukupno 60 100 %

Pitanje 54.: smatrate li da ste sudjelovali u raspravi o ključnim rizicima?

Pažljivo razmatranje ključnih rizika 16 27 %
Ključni rizici često su razmatrani 20 33 %
Djelomično razmatranje ključnih rizika 10 17 %
Ključni rizici razmatrani su u maloj mjeri 3 5 %
Ključni rizici uopće nisu razmatrani 0 0 %
Nije primjenjivo 4 7 %
Nema odgovora 7 12 %
Ukupno 60 100 %

Pitanje 55.: molimo predložite eventualna daljnja poboljšanja koja nisu obuhvaćena odgovorima koje ste već dali, a koja bi se mogla uvesti u svrhu povećanja općenite kvalitete planiranja oporavka (vidi okvir 1.6.).

 

 

Okvir 1. – Upitnik za nadzirane subjekte

U pogledu onoga što bi se moglo poboljšati, pojedinačni nadzirani subjekti važni za sustav iznijeli su sljedeće komentare:

1. Standardi koje je izradila EBA

  • Smjernice EBA-e o minimalnom popisu kvalitativnih i kvantitativnih pokazatelja plana oporavka (EBA-GL-2015-02) vrlo su preskriptivne (7 banaka) u određenim područjima, što subjektima ne ostavlja prostora za vlastito tumačenje (npr. popis obveznih pokazatelja). Nadalje, subjekti su izjavili da bi im trebalo biti dopušteno odabrati pokazatelje koji su najprikladniji s obzirom na njihov specifičan poslovni model (12 banaka) jer bi se time omogućilo učinkovitije usklađivanje s postojećim potrebama za informacijama i okvirima za upravljanje rizicima. Isto tako, subjekti su komentirali da bi te smjernice trebale sadržavati tehničke definicije (6 banaka) za svaki pokazatelj oporavka i da bi u njima trebalo biti detaljnije pojašnjeno nepoštovanje pokazatelja oporavka. Subjekti su izrazili mišljenje da bi interakcija između matičnog društva i društava kćeri trebala biti bolje organizirana i da bi se trebalo bolje razlikovati obvezne pokazatelje za matična društva i društva kćeri (2 banke)
  • Konačni nacrt regulatornih tehničkih standarda EBA-e o sadržaju planova oporavka (EBA/RTS/2014/11) ne pruža jasne smjernice o sadržaju „integriranog” plana oporavka bankarske grupe niti o tome kako integrirati pojedinačne značajne subjekte (društva kćeri) u plan oporavka bankarske grupe (3 banke). Nadalje, subjekti su komentirali da banke moraju nadopunjavati veliku količinu informacija (na temelju smjernica EBSA-e i povratnih informacija ESB-a) koje su tek u ograničenoj mjeri korisne u kriznoj situaciji i koje su inače već prisutne u drugim dokumentima koje dostavljaju ESB-u (8 banaka). Isto tako, subjekti su napomenuli da bi se trebala napraviti jasna razlika između sadržaja povezanog s planovima oporavka i sadržajem u vezi sa planiranjem sanacije te da su dijelovi sadržaja planova oporavka nebitni za mjere oporavka, ali izrazito važni za planiranje sanacije (4 banke)
  • Nacrtom regulatornih tehničkih standarda EBA-e o nizu scenarija koji se trebaju iskoristiti u planovima oporavka (EBA/GL/2014/06) nije jasno definirana metodologija povratnog testiranja otpornosti (9 banaka). Nadalje, subjekti su komentirali da bi bilo izrazito korisno da se dodatno pojasni razlika između događaja koji se brzo i događaja koji se sporo razvijaju (4 banke) te da bi korisno bilo i pojasniti ozbiljnost i raspored scenarija (3 banke)
  • Zahtjevi iz konačnog nacrta regulatornih tehničkih standarda EBA-e o procjeni planova oporavka (EBA/RTS/2014/12) preopćeniti su (7 banaka) te bi se mogli poboljšati pružanjem dodatnih smjernica. Subjekti su komentirali i da bi bilo izrazito korisno da se dodatno pojasni integracija društava kćeri u plan oporavka bankarske grupe (3 banke) te da bi se mogle uključiti dodatne pojedinosti o načinu na koji bi nadzorna tijela trebala primijeniti načelo razmjernosti, uzimajući u obzir veličinu i poslovni model (2 banke)
  • Općenito gledajući, smjernice EBA-e opisane su na vrlo apstraktnoj razini te je potrebno da one budu ciljane, koncizne i da pružaju jasan smjer (9 banaka). Subjekti su također komentirali da je potrebno podrobnije pojasniti kalibriranje pokazatelja oporavka (5 banka)

2. Opće smjernice koje je pružila EBA ili koje su pružene u okviru interakcije s ESB-om (npr. sa zajedničkim nadzornim timom)

  • Odgovori ili smjernice ESB-a prije podnošenja plana oporavka trebali bi biti više usmjereni na kvalitetu plana oporavka, a ne temeljiti se na usklađivanju i usporedivosti planova oporavka (3 banke). Nadalje, neki subjekti komentirali su da još nisu primili dopise s povratnim informacijama nakon podnošenja plana oporavka i da su im oni već trebali biti poslani (3 banke).
  • Kad je riječ o strukturi i poslovanju institucije, potrebno je pružiti detaljnije smjernice o tome kako utvrditi/rasporediti osnovna područja poslovanja i ključne funkcije, kao i o internoj i vanjskoj povezanosti (10 banaka). Isto tako, subjekti su komentirali da se smjernice trebaju uskladiti sa zahtjevima sanacijskih tijela (8 banaka). Subjekti su komentirali da bi interakcija sa zajedničkim nadzornim timovima više trebala biti u obliku primanja pomoći ili odgovora na tehnička pitanja te da bi članovi zajedničkih nadzornih timova i drugi članovi nadzornih timova trebali više međusobno komunicirati kako bi se izbjeglo dvostruko ulaganje napora zbog toga što su potrebne informacije već bile dostavljene u okviru drugih propisanih izvješća (4 banke).
  • Kad je riječ o upravnom sustavu, bilo bi korisno da smjernice sadrže više pojedinosti o upravnom sustavu, povezanosti s društvima kćerima i eskalacijskim postupcima (5 banaka).
  • Kad je riječ o pokazateljima planova oporavka, potrebno je pružiti jasnije smjernice za kalibriranje pokazatelja (8 banaka). Osim toga, subjekti su komentirali da im je potrebna veća fleksibilnost u procjeni odabira pokazatelja oporavka u instituciji (5 banaka).
  • U pogledu opcija oporavka potrebno je pružiti više pojedinosti o kriterijima za procjenu opravdanosti i provedivosti opcija oporavka (11 banaka).
  • U pogledu scenarija, ukupna razina potrebnih detalja nije uvijek jasna (4 banke). Osim toga, vremenski aspekt trebao bi biti jasniji (2 banke), dok scenariji/pristupi u vezi s povratnim testovima otpornosti nisu dovoljno detaljno pojašnjeni (5 banaka).

3. Jasnoća dopisa s povratnim informacijama

  • Kad je riječ o sadržajnoj jasnoći dopisa s povratnim informacijama, trebala bi postojati jasnija razlika između planiranja oporavka i planiranja sanacije (2 banke), bilo bi korisno dobiti detaljnije preporuke radi provedbe očekivanih poboljšanja (10 banaka) i potrebna je veća fleksibilnost u analizi i veća spremnost razumijevanja stajališta banke u pogledu pokazatelja oporavka i razina okidača (2 banke). Isto tako, nekoliko je banaka napomenulo da još nije zaprimilo dopise s povratnim informacijama (7 banaka).
  • U pogledu dostupnosti članova osoblja ESB-a za pojašnjavanje nalaza, potrebna je bolja koordinacija komunikacije među svim stranama uključenima u planiranje oporavka (6 banaka). Osim toga, neke su banke napomenule da je dodijeljeno vrijeme za provedbu preporuka često prekratko (3 banke).

4. Rasprava s ESB-om o pitanjima istaknutima u dopisima s povratnim informacijama

  • Kad je riječ o povratnim informacijama ESB-a prije ponovnog podnošenja plana oporavka, subjekti su komentirali da se u vremenskim okvirima/rokovima za unošenje izmjena u planove oporavka mora voditi računa o razlikama u lokalnim rasporedima uprave/nadzornih tijela koji možda nisu u skladu s nadzornim zahtjevima. U tom je području potrebna veća fleksibilnost te se preporučuje dijalog / razmjena iskustva među nadzornim tijelima. Isto tako, subjekti su komentirali da je komunikacija uglavnom bila jednosmjerna i da nije bilo moguće poslati primjedbe na povratne informacije ESB-a (3 banke).
  • U pogledu rješavanja pitanja / provedbe mjera navedenih u povratnim informacijama, subjekti su komentirali da je bankama potrebno dati dovoljno vremena za njihove primjedbe, ali i ostaviti dovoljno vremena za provedbu konačne nadzorne procjene (3 banke). Nadalje, subjekti su komentirali da ESB provjerava sve elemente iz smjernica EBA-e, pri čemu ne provjerava jesu li oni uistinu relevantni za tu banku, što dovodi do uključivanja dodatnih informacija u plan oporavka čija je korist za instituciju tek ograničena u kriznoj situaciji (5 banaka).

5. Ažuriranje planova oporavka

  • Kad je riječ o roku za podnošenje izmijenjenog plana oporavka od 2+1 mjeseca (u slučaju da su procjenom plana oporavka utvrđeni značajni nedostatci ili prepreke), subjekti su komentirali da bi taj rok trebao biti fleksibilan ovisno o utvrđenim značajnim nedostatcima ili preprekama te da je, u slučaju da se utvrde ozbiljni problemi, ta rok prekratak (18 banaka).
  • U pogledu informacija koje ESB traži za procjenu izmijenjenog plana oporavka, subjekti su komentirali da su katkad informacije već dostupne, ali da se čini da se ne razmjenjuju djelotvorno sa svim uključenim nadzornim tijelima (4 banke).

6. Općenita procjena planiranja oporavka

  • Potrebna su konkretnija pojašnjenja u pogledu poboljšanja ključnih elemenata i staviti manji naglasak na formalnosti u smjernicama, čime se može smanjiti djelotvornost u praksi (7 banaka).
  • Moguće je dodatno iskoristiti sinergiju između informacija potrebnih za planiranje oporavka (SSM) i informacija potrebnih za planiranje sanacije (SRB). To bi znatno doprinijelo dosljednosti povezanih informacija/podataka (čime bi se izbjegla nepotrebna preklapanja) i bilo korisno i za nadzorna tijela i za banke (1 banka).
  • Stavljanjem naglaska na potpuno usklađivanje svih planova oporavka (u Europi) naizgled se zaboravljaju razlike koje postoje među bankama. Primjedbe i povratne informacije ne doprinose uvijek operativnoj iskoristivosti planova oporavka i pripremljenosti banke za fazu oporavka. Umjesto toga čini se da se bave pitanjima usporedivosti planova oporavka među bankama, što prema našem mišljenju ne bi trebao biti krajnji cilj planiranja oporavka (1 banka).
  • Plan oporavka trebao bi biti strateški dokument iza kojeg u potpunosti stoji upravno tijelo banke. Međutim, zbog potrebe da se poštuju odgovarajući zahtjevi planovi oporavka pretvorili su se u teško čitljive i razumljive, opsežne dokumente (koji broje stotine ili tisuće stranica) (1 banka)

Odgovor ESB-a

Sažetak

Što je Sud utvrdio

Odlomak IV.

ESB priznaje da finalizacija sporazuma traje dulje nego što se očekivalo zbog složenosti pregovora među brojnim tijelima, ali napredujemo i očekujemo da će pismeni sporazumi za kolegije nadzornih tijela uskoro biti dovršeni.

Odlomak V.

ESB je dostavio dokumente i informacije koji su potrebni Revizorskom sudu da u skladu sa svojom zadaćom, koja je utvrđena člankom 27. stavkom 2. Protokola o Statutu ESSB-a i ESB-a (u daljnjem tekstu: Statut ESSB-a) i člankom 20. stavkom 7. Uredbe o SSM-u, procijeni operativnu učinkovitost uprave ESB-a u uspostavi postupaka za upravljanje krizama u sklopu njegove nadzorne funkcije. ESB se, s tim u vezi, ne slaže s izjavom Suda da ne može donijeti zaključak o operativnoj učinkovitosti upravljanja tim procesom zato što mu ESB nije dostavio dovoljno dokaza. ESB je, u skladu s obvezama koje proizlaze iz Statuta ESSB-a i Uredbe o SSM-u, u potpunosti surađivao s Revizorskim sudom u svrhu olakšanja revizije te je uložio znatno vrijeme i sredstva kako bi revizijskom timu pružio veliku količinu dokumenata i objašnjenja. Ima dokumenata o pojedinačnim značajnim institucijama koje nismo mogli dostaviti u cijelosti ili smo ih dostavili u pročišćenom obliku, ali sve smo dokumente dostavili u skladu s ovlastima Suda.

Odlomak VI.

U vezi s napomenom Revizorskog suda da nije raspolagao dostatnim dokazima, ESB ponavlja mišljenje izraženo u komentarima u prethodnom odlomku. U vezi s ostalim zaključcima u odlomku:

  1. ESB postupa u skladu s EBA-inim smjernicama o ranoj intervenciji. Operativne upute za procjene povezane s ranom intervencijom posuvremenjuju se i dostavljaju zajedničkim nadzornim timovima svake godine. U najnovijim uputama, koje su sastavljene u rujnu 2017. i nisu uzete u obzir tijekom revizije, riješena su pitanja na koja Revizorski sud upozorava (uključujući opis pokazatelja i objektivne kriterije).
  2. U svim kriznim situacijama uzimaju se u obzir sve nadzorne ovlasti i ovlasti za ranu intervenciju. ESB ne ograničava moguće korištenje svojim ovlastima na određene scenarije.

ESB postupa u skladu s EBA-inim smjernicama za procjenu kojom se utvrđuje propada li institucija ili je vjerojatno da će propasti. ESB je pripremio (i) operativne upute za zajedničke nadzorne timove povezane s procjenom kojom se utvrđuje propada li institucija ili je vjerojatno da će propasti i (ii) dodatne interne upute za utvrđivanje propada li institucija ili je vjerojatno da će propasti (članak 18. Uredbe o jedinstvenom sanacijskom mehanizmu). Te upute bile su među dokumentima koji su bili predmet revizije Revizorskog suda.

Pristup dokazima

Odlomak VII.

ESB je Revizorskom sudu dostavio sve tražene dokumente povezane s postupcima i politikama. Kada je riječ o informacijama o pojedinačnim bankama, Revizorski sud zatražio je cjelovite cikluse planiranja oporavka za osam banaka i cjelovite nadzorne spise za pet banaka u različitim kriznim fazama. U vezi s tim, ESB je Revizorskom sudu dostavio:

  • dijelove devet planova oporavka (nasumično odabranih banaka, čiji se identitet ne navodi) i tri dopisa s povratnim informacijama na temelju planova oporavka
  • tri spisa (za različite banke, čiji se identitet ne navodi), koji su sadržavali dijelove alata za procjenu planova oporavka, dopisa s povratnim informacijama i zajedničkih odluka povezanih s dijelovima planova oporavka koji se odnose na pokazatelje, scenarije i mogućnosti
  • tri spisa o značajnim institucijama, koji su sadržavali redigirane dokumente za banke u različitim kriznim fazama (banke su nasumično odabrane), u kojima je prikriven jedino identitet pojedinačnih banaka
  • slijed kriznih događaja u Excelu za jednu značajnu instituciju, čiji se identitet ne navodi.

Zadaća ESB-a povezana s planovima oporavka ograničena je na njihovu procjenu te stoga ne obuhvaća njihovu pripremu, a revizijski mandat Revizorskog suda ograničen je na procjenu operativne učinkovitosti postupka procjene tih planova. Stoga smatramo da je Revizorski sud mogao ocijeniti operativnu učinkovitost tog postupka zahvaljujući pristupu cjelokupnom nizu alata za procjenu i uputa povezanih s horizontalnom funkcijom koji su dostupni zajedničkim nadzornim timovima kao i pristupu procjeni triju planova oporavka.

U vezi s pojedinačnim krizama, ESB smatra da je Revizorski sud dobio dovoljno informacija za ocjenu operativne učinkovitosti upravljanja ESB-a kriznim situacijama. Revizorski sud imao je pristup odabranim dokumentima iz nadzornih spisa u kojima se ne navodi identitet institucije (procjenama povezanima s ranom intervencijom, bilješkama za Nadzorni odbor, internim bilješkama s analizama itd.). Istodobno je dobio i mjerodavnu dokumentaciju koju su izradile horizontalne funkcije SSM-a.

Što Sud preporučuje

Odlomak IX.

Formalno usklađivanje u sklopu kolegija znatno će se poboljšati kada se sklope pisani sporazumi o usklađivanju i suradnji. U praksi usklađivanje postaje sve bolje sa završetkom svakog godišnjeg nadzornog ciklusa nadzornih kolegija, koji su potpuno operativni.

Davanje dodatnih uputa o pokazateljima plana oporavka prioritet je odjela ESB-a Upravljanje krizama. Postojeće EBA-ine smjernice dopunjene su u ciklusu 2017. sveobuhvatnim uspoređivanjem banaka s bankama usporedivih značajki, što zajedničkim nadzornim timovima omogućuje bolju procjenu adekvatnosti pokazatelja pojedinačnih banaka. Referentne vrijednosti za usporedbe banaka s bankama usporedivih značajki i dalje će se posuvremenjivati svake godine.

Odlomak XI.
  1. Sva pitanja kvantificiraju se prije razmatranja mjera odgovora na kriznu situaciju, što potvrđuje dokumentacija koja je dostavljena Revizorskom sudu tijekom revizije (procjene povezane s mjerama rane intervencije, bilješke za Nadzorni odbor, interna analiza i dr.).
  2. ESB sustavno prati kvalitetu imovine banaka, i neizravno (npr. praćenje koje provode zajednički nadzorni timovi i trajni rad radne skupine za neprihodonosne kredite koja je osnovana u srpnju 2015.) i izravno posebnim provjerama kreditnog rizika, kojih je u 2016. provedeno više od 60.
  3. ESB postupa u skladu s EBA-inim smjernicama za procjenu kojom se utvrđuje propada li institucija ili je vjerojatno da će propasti. Osim toga, ESB je pripremio (i) operativne upute za zajedničke nadzorne timove povezane s procjenom kojom se utvrđuje propada li institucija ili je vjerojatno da će propasti i (ii) dodatne interne upute za utvrđivanje propada li institucija ili je vjerojatno da će propasti (članak 18. Uredbe o jedinstvenom sanacijskom mehanizmu). Mjerodavne upute bile su među dokumentima koji su bili predmet revizije Revizorskog suda.

Revizijski pristup i metodologija

Odlomak 14.

Treba istaknuti da je Revizorski sud za potrebe ove revizije na uvid dobio 509 dokumenata (ukupno približno 5800 stranica). Ukupno je organizirano 38 sastanaka revizorskog tima Revizorskog suda s osobljem ESB-a.

Odlomak 16.

Na raspolaganje su stavljeni svi dokumenti povezani s politikom i postupcima. U vezi s dokumentima o pojedinačnim bankama, Revizorskom sudu dani su dokumenti koji omogućuju provjeru primjene postupaka, ali ne otkrivaju identitet pojedinačne banke. Uzimajući u obzir stroga pravila Revizorskog suda o povjerljivosti, dokumenti su revidirani u najmanjoj mjeri i isključivo radi zaštite povjerljivosti identiteta banke, koji nije potreban za provedbu revizije.

Opažanja

Organizacijski ustroj, zapošljavanje i raspoređivanje osoblja za aktivnosti upravljanja kriznim situacijama

Odlomak 25.

U posljednjoj rečenici odlomka navodi se da ESB nema postupak ponovne procjene potreba za osobljem ili ponovnog raspoređivanja osoblja u kriznim situacijama. Međutim, u kriznim situacijama zajedničke nadzorne timove podupire odjel Upravljanje krizama i drugi resursi glavne uprave Mikrobonitetni nadzor IV. Nadalje, ESB smatra da posebni »postupci« nisu potrebni jer su rukovoditelji, ako je to potrebno, sposobni preusmjeriti resurse među jedinicama.

Suradnja i koordinacija u pogledu upravljanja kriznim situacijama

Odlomak 29.

Upute za zajedničke nadzorne timove s obzirom na sporazume kolegija nadzornih tijela dostupne su u sustavu IMAS. Riječ je o iscrpnim internim uputama, koje uključuju upućivanja na pravni okvir i EBA-ine dokumente, naputke i predloške za detaljan prikaz grupa, predloške (s upisanim primjerima) za pisane sporazume o usklađivanju i suradnji, operativne faze i interne postupke za odobrenje pisanih sporazuma o usklađivanju i suradnji te predloške za program nadzornog ispitivanja kolegija.

Predložak za pisani sporazum o usklađivanju i suradnji obuhvaća najmanji skup informacija koje je potrebno razmijeniti u kriznoj situaciji upućujući na minimalne pravne zahtjeve (članak 17. stavak 3. i članak 19. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2016/98 i članak 13. Provedbene uredbe Komisije (EU) 2016/99), a nijedan član kolegija nije zatražio dostavljanje informacija koje nisu obuhvaćene tim pravnim zahtjevima.

Odlomak 30.

Do kraja listopada 2017. sklopljeno je 12 pisanih sporazuma o usklađivanju i suradnji, dva su bila u postupku odobrenja, 14 ih je bilo predmet unutarnjeg preispitivanja, a o dva sporazuma još se pregovaralo.

Nisu određeni prioritetni pisani sporazumi o usklađivanju i suradnji s obzirom na rizik jer sekundarno zakonodavstvo nalaže sklapanje takvog sporazuma za sve kolegije i ne ostavlja mogućnost pristupa na temelju rizičnosti. Glavni čimbenik koji je utjecao na sklapanje tih sporazuma složenost je situacije različitih kolegija koji uključuju tijela iz brojnih jurisdikcija i potrebe da se najrazličitiji zahtjevi spoje u jedinstven, zajednički dokument.

Naposljetku, premda pojedini pisani sporazumi o usklađivanju i suradnji još nisu sklopljeni, mjerodavno zakonodavstvo sadržava zahtjeve koji uređuju suradnju tijela država članica EU-a, tako da primjena tih zahtjeva ne ovisi bitno o postojanju pisanih sporazuma o usklađivanju i suradnji. Stoga je rizik da bi nepostojanje pisanog sporazuma o usklađivanju i suradnji moglo smanjiti sposobnost ESB-a da pravodobno i učinkovito odgovori na krizu ograničen.

Odlomak 31.

Način na koji jedinstveni nadzorni timovi u kriznim situacijama upravljaju zadaćama povezanima s kolegijima podrobno je opisan u Delegiranoj uredbi Komisije (EU) 2016/98 i Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2016/99, koje se nalaze u sustavu IMAS kako bi bile lako dostupne zajedničkim nadzornim timovima. Nadalje, operativne upute za rad kolegija dane su u odjeljku 3.12. Nadzornog priručnika. ESB se stoga ne slaže s tim zaključkom.

Odlomak 32.

ESB radi na uspostavi nadzornog okvira za financijske konglomerate. Nadamo se da ćemo ga, po odobrenju, primijeniti u sljedećem nadzornom ciklusu. Zajednički nadzorni timovi zasad se u postupanju prema financijskim konglomeratima oslanjanju na prakse nacionalnih nadležnih tijela koje su prethodile SSM-u.

Odlomak 33.

Predložak za pisani sporazum o usklađivanju i suradnji obuhvaća najmanji skup informacija koje je potrebno razmijeniti u kriznoj situaciji upućujući na minimalne pravne zahtjeve (članak 17. stavak 3. i članak 19. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2016/98 i članak 13. Provedbene uredbe Komisije (EU) 2016/99), a nijedan član kolegija nije zatražio dostavljanje informacija koje nisu obuhvaćene tim pravnim zahtjevima. Kao što je navedeno, dio predloška koji se odnosi na uzajamno djelovanje nadzornih i sanacijskih kolegija nije dovršen jer su sanacijski kolegiji tek nedavno osnovani. Još se radi na tome, pri čemu se polazi od iskustva stečenog u prethodnim ciklusima kolegija od osnivanja Jedinstvenog sanacijskog odbora.

Potrebno je poboljšati interakciju s Jedinstvenim sanacijskim odborom i drugim dionicima

Odlomak 37.

Razina informacija koje se dostavljaju Jedinstvenom sanacijskom odboru u situacijama koje nisu krizne dogovorena je s Jedinstvenim sanacijskim odborom na temelju početne procjene potreba koja je provedena u trenutku sklapanja aktualnog memoranduma o razumijevanju krajem 2015. U skladu s tim memorandumom o razumijevanju, ESB Jedinstvenom sanacijskom odboru daje sve informacije koje su mu potrebne za planiranje sanacije. Više informacija razmjenjuje se u kriznim situacijama, kada Jedinstveni sanacijski odbor dobiva dodatne informacije, ili automatski u sustavu IMAS ili učitavanjem informacija u sustavu Darwin.

Odlomak 38.

U kriznoj situaciji ESB automatski stavlja na raspolaganje Jedinstvenom sanacijskom odboru opsežan skup informacija koje smatra bitnima u kriznim situacijama postavljajući »oznaku za proširene informacije« u sustavu IMAS. To se ne događa samo onda kada je banka predmet mjera rane intervencije, nego i u svim situacijama pogoršanja financijskog stanja koje bi moglo dovesti do povrede ili vjerojatne povrede nadzornih zahtjeva.

Ako mu je potrebno više informacija, Jedinstveni sanacijski odbor dostavlja zahtjev. Takvi zahtjevi smatraju se prioritetnima i informacije se odmah po prikupljanju učitavaju u Darwin.

Nadalje, Jedinstveni sanacijski odbor poziva se na sastanke Nadzornog odbora povezane sa svim bankama u kriznoj situaciji, tako da je jednako informiran kao i članovi Nadzornog odbora.

Odlomak 39.

Pogledajte prethodne ESB-ove komentare. S obzirom na činjenicu da je ESB postigao dogovor s Jedinstvenim sanacijskim odborom o (i) skupu informacija koje se razmjenjuju u svrhu planiranja sanacije, (ii) postupcima za intenziviranje razmjene informacija u kriznim situacijama i (iii) učinkovitim komunikacijskim kanalima koji se stavljaju na raspolaganje (sustavi Darwin i IMAS), ESB se ne slaže s tvrdnjom da postoji nepovoljan utjecaj na operativnu učinkovitost razmjene informacija.

Revizijom memoranduma o razumijevanju koja je u tijeku uzet će se u obzir iskustvo stečeno tijekom protekle dvije godine i dodatno povećati količina informacija koje se automatski dostavljaju Jedinstvenom sanacijskom odboru.

Europski odbor za sistemske rizike (ESRB)

Odlomak 40.

Nadzor banaka ESB-a uveo je interni postupak kojim se uređuje praćenje i interna dostava svih važnih dokumenata koje ESRB priprema i stavlja na raspolaganje za potrebe sastanaka Općeg odbora, Upravljačkog odbora i Savjetodavnog tehničkog odbora ESRB-a te pismenih konzultacija. To obuhvaća ne samo nacrte i konačne verzije upozorenja odnosno preporuka nego i druge dokumente važne za utvrđivanje sistemskih rizika za financijsku stabilnost. Mjerodavne upute zajedničkim nadzornim timovima s obzirom na SREP sadržane su u Nadzornom priručniku. To znači da ESB u sklopu postupka nadzornog pregleda i upravljanja krizama uzima u obzir sistemske rizike za financijsku stabilnost.

Suradnja s relevantnim tijelima

Odlomak 41.

ESB napominje da je potpisao memorandume o razumijevanju ne samo s Europskim nadzornim tijelom za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA) nego i s nekoliko nacionalnih tijela za nadzor tržišta kapitala u državama članicama EU-a kao i s tijelima trećih zemalja i tijelima EU-a. Sklopio je i memorandum o razumijevanju s Jedinstvenim sanacijskim odborom.

Odlomak 42.

U tijeku su pregovori sa svim tijelima koja je ESB odredio kao prioritetna u sklopu prve serije pregovora. Osim toga, »glavna nadzorna tijela« na vrhu su popisa prioriteta, što pokazuje da su prioriteti i aktivnosti ESB-a usklađeni.

Planiranje oporavka

Angažiranje nacionalnih stručnjaka znači da postoji mogućnost sukoba u upravnom sustavu

Odlomak 50.

Nadzornim priručnikom omogućava se nacionalnim stručnjacima iz horizontalnih funkcija da sudjeluju u raspravama o procjeni planova oporavka. To znači da se procjena nikad ne dodjeljuje isključivo zaposleniku nacionalnog nadležnog tijela koji nije član odgovarajućeg zajedničkog nadzornog tima. Taj zaposlenik surađuje s članovima zajedničkog nadzornog tima i odjelom Upravljanje krizama. To se odnosi i na druga područja, jer angažiranje nacionalnih stručnjaka nije ograničeno na procjenu planova oporavka.

Odlomak 53.

Zakonodavac je zadatak pripreme smjernica kojima se određuje minimalni popis kvalitativnih i kvantitativnih pokazatelja povjerio EBA-i (članak 9. stavak 2. Direktive o oporavku i sanaciji banaka (BRRD)). Davanje dodatnih uputa o pokazateljima plana oporavka prioritet je odjela Upravljanje krizama. U ciklusu procjene u 2017., koji je započeo u rujnu 2017., upute za zajedničke nadzorne timove dopunjene su sveobuhvatnim uspoređivanjem banaka s bankama usporedivih značajki, što zajedničkim nadzornim timovima omogućuje bolju procjenu adekvatnosti pokazatelja pojedinačnih banaka. Referentne vrijednosti za usporedbe banaka s bankama usporedivih značajki i dalje će se posuvremenjivati svake godine.

Odlomak 54.

Pogledajte ESB-ove komentare o odlomku 53. S obzirom na dodatnu stručnu analizu banaka usporedivih značajki, koja je provedena za ciklus 2017. i čiji su rezultati poslani svim zajedničkim nadzornim timovima u listopadu 2017., ESB smatra da je stručna analiza već provedena, a zajednički nadzorni timovi služe se njome u procjeni planova oporavka.

Odlomak 59.

Sva nadzorna tijela, uključujući stručnjake iz nacionalnih nadležnih tijela, imaju pristup informacijama o nadzoru u sustavu IMAS. Služenje sustavom IMAS i ključnim statističkim podatcima kao referentnim izvorima obuhvaćeno je standardnim osposobljavanjem u području nadzora te se ovaj zaključak stoga ne čini relevantan.

Odlomak 60.

Veza između procjene planova oporavka i aktivnosti stalnog nadzora opisana je u Nadzornom priručniku.

Odlomak 61.

Kao rezultat procjene planova oporavka pripremljeno je nekoliko standardiziranih dokumenata, koji uključuju sve važne informacije za uporabu planova oporavka u kriznim situacijama. Stavljanje sažetka povezanog s planom oporavka na dnevni red sastanaka o kriznim situacijama koristan je prijedlog i već je prihvaćen.

Odlomak 65.

ESB ponavlja mišljenja koja je iznio u komentarima o odlomku 16.

Odlomak 66.

Pogledajte ESB-ove komentare o odlomku VII.

Prepoznavanje kriznih situacija

Odlomak 69.

Osim ta dva glavna dokumenta, ESB stavlja na raspolaganje i druge upute:

  1. Kada je riječ o ranoj intervenciji, zajedničkim nadzornim timovima na raspolaganju je niz dodatnih dokumenata, uključujući detaljne operativne upute, za svaki ciklus procjene u sklopu SREP-a. Oni obuhvaćaju upute o pitanjima kao što su okidači, veze između procjene povezane s ranom intervencijom i SREP-a, kriteriji za procjenu, dostupne mjere, interakcija s Jedinstvenim sanacijskim odborom i usklađenost s drugim procjenama. Te upute stavljene su na raspolaganje zajedničkim nadzornim timovima u rujnu 2015., 2016. i 2017., kao dopuna EBA-inim smjernicama o ranoj intervenciji.
  2. Kada je riječ o procjeni kojom se utvrđuje propada li institucija ili je vjerojatno da će propasti, zajedničkim nadzornim timovima na raspolaganju je dodatni paket uputa, koje obuhvaćaju dokument namijenjen uporabi u ESB-u koji je odobrio Nadzorni odbor, a koji se odnosi na primjenu EBA-inih smjernica o procjeni kojom se utvrđuje propada li institucija ili je vjerojatno da će propasti, kao i vremenski raspored i postupovne mjere za procjene kojima se utvrđuje propada li institucija ili je vjerojatno da će propasti, a koje obuhvaćaju različite scenarije (npr. one koji se razvijaju brzo i koji se razvijaju sporo).
Odlomak 70.

Zakonske ovlasti ESB-a i uvjeti primjene mjera rane intervencije propisani su zakonodavstvom (BRRD-om i nacionalnim zakonskim propisima kojima je prenesena ta direktiva), a u svrhu lakšeg snalaženja ponovljeni su i u operativnim uputama koje su stavljene na raspolaganje zajedničkim nadzornim timovima za ciklus procjene u sklopu SREP-a u 2017. Objektivni elementi za formuliranje nadzornih prosudbi o ranoj intervenciji podrobno su opisani u EBA-inim smjernicama o ranoj intervenciji. Nadzorna tijela moraju procijeniti potrebu za ranom intervencijom ako je aktiviran jedan ili više okidača. Taj postupak redovito se provodi u ESB-u. EBA-ine smjernice sadržavaju i konkretan popis bitnih događaja (s primjerima) koji su okidač za procjenu povezanu s ranom intervencijom.

Odlomak 71.

Svi komentari Revizorskog suda već su uzeti u obzir u uputama koje su stavljene na raspolaganje u rujnu 2017., a odnose se na procjene povezane s ranom intervencijom u 2017. Te upute, na primjer, (i) posebno upućuju na mjerodavne zahtjeve (u vezi s kapitalom, likvidnošću i upravljanjem) i (ii) donose predložak za evidentiranje i opisivanje povreda ili vjerojatnih povreda. Stoga se zaključak iz odlomka 71. ne odnosi na postojeće upute.

Odlomak 72.

Pogledajte prethodne komentare ESB-a, iz kojih je vidljivo da su dodatne operativne upute na raspolaganju osoblju ESB-a.

Odlomak 77.

U EBA-inim uputama navedene su tri vrste okidača za provedbu procjene povezane s ranom intervencijom. Jedan od njih utemeljen je na ukupnoj ocjeni na temelju SREP-a, jedan na bitnim promjenama ili odstupanjima, a jedan na bitnim događajima. ESB se služi svim trima vrstama okidača. Svake godine ESB provodi procjene povezane s ranom intervencijom za sve banke koje su dobile (i) ocjenu tri na temelju SREP-a u kombinaciji s podocjenom četiri ili (ii) ocjenu četiri na temelju SREP-a. ESB je pripremio i svake godine posuvremenjuje operativne upute zajedničkim nadzornim timovima koje se odnose na procjene povezane s ranom intervencijom u sklopu SREP-a.

Odlomak 78.

Kao što je objašnjeno u komentarima o odlomku 77., ESB se u potpunosti služi svim trima okidačima koji su opisani u EBA-inim smjernicama. Ocjena na temelju SREP-a jedini je okidač koji dovodi do godišnje procjene, zbog toga što se ta ocjena posuvremenjuje (najmanje) jedanput godišnje. Bitne promjene i drugi bitni događaji uzimaju se obzir ako i kada nastanu, odnosno ad hoc.

Odlomak 79.

Što se tiče posljednje rečenice, ESB napominje da odjeljak 3.2. EBA-inih smjernica upućuje na pokazatelje koji se prate u sklopu SREP-a. ESB prati opsežan niz pokazatelja u sklopu SREP-a, a rezultati tog praćenja uzimaju se u obzir pri procjenama povezanima s ranom intervencijom.

Odlomak 80.

Shvaćamo vrijednost uvođenja postupka u svrhu centraliziranog praćenja svih povreda nadzornih zahtjeva. Na tom se kontinuirano radi. Kada je riječ o povredama okidača za plan oporavka, nije ih lako centralizirano pratiti s obzirom na to da plan oporavka svake institucije osim minimalnog popisa obuhvaća i različite pokazatelje oporavka s različitim graničnim vrijednostima. Međutim, BRRD-om se od institucija zahtijeva da bez odgode obavješćuju o odluci da se mjere iz plana oporavka poduzimaju ili ne poduzimaju. Utvrdi li se da institucije ne postupaju u skladu s obavještajnim zahtjevima, može ih se sankcionirati.

Odlomak 81.

Redoviti podroban izvještaj o povredama interno se dostavlja višem rukovodstvu i odgovarajućim horizontalnim jedinicama, uključujući odjel Upravljanje krizama. Postupak za prosljeđivanje informacija i pokretanje odgovora na krizu u slučaju značajnog pogoršanja uključen je u Akcijski plan za hitne slučajeve.

Radi se na poboljšanju sustava IMAS, koji će davati automatske obavijesti u slučaju povreda ili vjerojatnih povreda nadzornih zahtjeva.

Odlomak 82.

Pogledajte ESB-ov komentar o odlomku 81., koji se odnosi na poboljšanje sustava IMAS koje je u tijeku.

Akcijski plan za hitne slučajeve sadržava postupak kojim se uređuje način na koji zajednički nadzorni timovi uključuju unutarnje dionike u svrhu rješavanja problema znatnog pogoršanja financijskog stanja neke banke, a taj postupak prema potrebi uključuje i procjenu kojom se utvrđuje propada li institucija ili je vjerojatno da će propasti.

Odlomak 83.

Samo u jednom slučaju kašnjenje prijave banke ocijenjeno je »nepotrebnim«. Za tu banku zajednički nadzorni tim već je prethodno procijenio eskalacijski mehanizam iz plana oporavka neodgovarajućim te zatražio njegovo poboljšanje. U ostalim slučajevima razlike između datuma nastanka povrede i datuma prijave uzrokovane su na primjer kašnjenjem u prijavi zbog činjenice da su neki nadzorni podatci dostupni tek uz vremenski pomak.

Odlomak 84.
  1. ESB uvijek razmatra daljnje aktivnosti u slučajevima vjerojatnih povreda kapitalnih ili likvidnosnih zahtjeva.
  2. Povrede graničnih vrijednosti pokazatelja plana oporavka ne potiču nikakve automatske nadzorne aktivnosti. Ako nastane povreda, BRRD dopušta upravi banke fleksibilnost u odlučivanju o tome hoće li ili neće aktivirati mjere oporavka, o čemu uvijek mora obavijestiti nadzorno tijelo.
Odlomak 85.

Sustavnim pristupom osigurava se uzimanje u obzir sistemskih rizika i potencijalnih mikrobonitetnih učinaka makroekonomskih kretanja u različitim fazama ESB-ova postupka nadzora:

  • Odjel ESB-a Analiza rizika redovito izvještava o rizicima i trendovima na makrorazini koji mogu utjecati na financijski sustav i bankovnu industriju. Analiza se temelji na različitim izvorima, uključujući dio poslovanja ESB-a koji se odnosi na središnje bankarstvo, praćenje rizika koje provodi EBA i provjere koje provodi sam odjel.
  • Nadzorni odbor utvrđuje rizike u nastajanju i određuje nadzorne prioritete za svaku godinu prije pokretanja ciklusa nadzornog planiranja za zajedničke nadzorne timove.
  • Zajednički nadzorni timovi uzimaju u obzir te prioritete i pripremaju operativni plan nadzora za svaku godinu s obzirom na utjecaj tih prioriteta na institucije za koje su zaduženi.
  • U sklopu SREP-a i sustava procjene rizika razmatraju se sve relevantne informacije koje se odnose na te rizike i prioritete.

Što se tiče sistemskih rizika koje je utvrdio ESRB, ta analiza uzima se u obzir u sklopu SREP-a. Relevantni postupci zabilježeni su u Nadzornom priručniku.

Odlomak 86.

Prepoznavanje kriznih slučajeva ne odvija se »automatski« u sustavu. ESB je uspostavio sustav dvostrukog praćenja koji provode i odjel Upravljanje krizama i zajednički nadzorni timovi kako bi se osiguralo prepoznavanje svih kriznih slučajeva. Postupci prosljeđivanja informacija upravi utvrđeni su Akcijskim planom za hitne slučajeve i odgovarajućim odjeljkom Nadzornog priručnika. Nadzorni odbor redovito se tijekom svojih sastanaka obavještava o aktualnom statusu banaka koje se pozorno prate.

Odlomak 88.

Pogledajte ESB-ove komentare o odlomku V., VII., 14. i 16.

Odlomak 89.

ESB redovito procjenjuje ranu intervenciju u sklopu ciklusa SREP-a za sve relevantne banke u skladu s EBA-inim smjernicama. Također procjenjuje ranu intervenciju u svim slučajevima (vjerojatne) povrede kapitalnih ili likvidnosnih zahtjeva. Svi spisi koje je Revizorski sud pregledao odnosili su se na banke koje su dobile ocjenu tri ili četiri na temelju SREP-a i u svim tim slučajevima napravljene procjene povezane s ranom intervencijom.

Odlomak 91.

U slučajevima o kojima je riječ u procjenama povezanima s ranom intervencijom uzeti su u obzir svi dostupni relevantni nalazi nadzora, na primjer ishodi dijaloga o nadzoru, kontinuirane mjere koje banka provodi, nalazi izravnog nadzora, pitanja povezana s neprihodonosnim kreditima, rezultati testiranja otpornosti na stres, mogućnosti planova oporavka, pitanja povezana s financiranjem itd.

Odgovor na krizne situacije

Odlomak 95.

Što se tiče podataka na razini društava kćeri, napominjemo da zajednički nadzorni timovi mogu zatražiti od banaka za koje su zaduženi da im dostave dodatne podatke koji se odnose na tu razinu, a neki podatci te vrste zapravo su uključeni u predložak grupe.

Odlomak 96.

Revizorski sud upućuje na potrebu postojanja postupka kojim se od banaka zahtijeva primjena posebne politike rezerviranja. Kao i kada je riječ o svim ostalim ovlastima ESB-a ugrađenima u Uredbu o SSM-u, nema potrebe za utvrđivanjem posebnog postupka u tu svrhu. Primjenjuje se ESB-ov opći postupak donošenja odluka, koji uključuje odobrenje Nadzornog odbora i neisticanje prigovora pred Upravnim vijećem.

Odlomak 97.

ESB se pridržava EBA-inih smjernica o ranoj intervenciji. Kao što je predviđeno stavkom 11. tih smjernica, ako banka dobije ocjenu četiri na temelju SREP-a, ESB treba razmotriti poduzimanje mjere rane intervencije, odnosno prikupljanje informacija za potrebe vrednovanja (članak 27. stavak 1. točka (h) BRRD-a). Kao što je prethodno navedeno, ESB uvijek provodi procjenu povezanu s ranom intervencijom ako je banci na temelju SREP-a dodijeljena ocjena četiri. Tim procjenama razmatra se (i) jesu li ispunjeni uvjeti za ranu intervenciju i (ii) ako jesu, koje su najprimjerenije mjere, uključujući sve mjere iz BRRD-a. Stoga ovaj zaključak nije relevantan s obzirom na to da se odgovarajući postupak već primjenjuje u ESB-u.

Odlomak 99.

ESB-ov Nadzorni odbor obavještava se o rezultatima izravnog nadzora primanjem posuvremenjenih informacija o pojedinačnim bankama. Za banke čije su ocjene na temelju SREP-a visoke zajednički nadzorni timovi moraju Nadzornom odboru redovito dostavljati posuvremenjene informacije, tako da uprava uvijek bude obaviještena o relevantnim nalazima.

Odlomak 102.

ESB je pokrenuo raspravu o promjenama okvira za ranu intervenciju (pogledajte također Mišljenje ESB-a CON/2017/47).

Odlomak 103.

Što se tiče utvrđivanja mjera rane intervencije za različite scenarije, sumnjamo da je korisno utvrditi popis mjera za svaki potencijalni scenarij s obzirom na to da se krizni slučajevi razvijaju na različite načine. Na primjer, kriza kapitala može se pretvoriti u krizu likvidnosti, kriza koja se sporo razvija može se ubrzati i zahtijevati žurnije mjere i sl. Stoga treba smatrati da su sve nadzorne mjere i mjere rane intervencije neprestano dostupne.

Odlomak 105.

Zajednički nadzorni timovi prate mjere nadzora. Mjere rane intervencije slične su uobičajenim nadzornim mjerama kada je riječ o postupku odlučivanja i praćenja, uz dodatak interakcije s Jedinstvenim sanacijskim odborom u skladu s memorandumom o razumijevanju. Međutim, valja napomenuti da se mjere rane intervencije aktiviraju u okolnostima visoke razine nadzornih aktivnosti, kao što je utvrđeno u Nadzornom priručniku, te je stoga i praćenje njihove provedbe intenzivnije.

Odlomak 108.

ESB-ove dodatne upute o procjenama kojima se utvrđuje propada li institucija ili je vjerojatno da će propasti trebaju se tumačiti zajedno s EBA-inim smjernicama, kojih se ESB pridržava. Objektivni elementi za procjenu kojom se utvrđuje da institucija propada ili je vjerojatno da će propasti detaljno su utvrđeni u EBA-inim smjernicama. ESB-ove dodatne upute odnose se isključivo na članak 18. stavak 4. točku (a) Uredbe o jedinstvenom sanacijskom mehanizmu, jer je u tom području postojala potreba za pojašnjenjem politike o zahtjevima za nastavak odobrenja za rad i pružanjem iscrpnijih operativnih uputa za zajedničke nadzorne timove.

Odlomak 109.

Pogledajte ESB-ove komentare o odlomku 108. Iscrpne operativne upute ESB-a dodatak su EBA-inim smjernicama.

Odlomak 110.

Nakon što je Revizorski sud izdao preporuku u sklopu prve revizije SSM-a koju je proveo, ESB je uspostavio program osposobljavanja koji koordinira glavna uprava Mikrobonitetni nadzor IV, odjel Osiguranje kvalitete nadzora. Njime je obuhvaćen postupak popisivanja potreba, tijekom kojeg timovi izražavaju svoje potrebe za osposobljavanjem. Potom se organiziraju tečajevi s ciljem zadovoljavanja tih potreba. Rana intervencija obuhvaćena je redovitim edukacijama za upravljanje krizama koje organiziraju zaposlenici odjela Upravljanje krizama.

Odlomak 111.

Treba napomenuti da je ESB u 2017. u tri slučaja u potpunosti upotrijebio Akcijski plan za hitne slučajeve. Time je stekao iskustvo te je u tijeku ugradnja tog iskustva u okvir za upravljanje krizama.

Odlomak 112.

ESB je pružio niz relevantnih dokaza i informacija za potrebe revizije, koji uključuju:

  • sve dostupne informacije o postupcima i politici povezane s ranom intervencijom
  • uzorak dokumentacije triju banaka u kriznim situacijama uz dodatak detaljnog opisa slijeda događaja dopunjenog snimkom videokonferencije organizirane u svrhu pojašnjenja
  • također je organizirao nekoliko sastanaka i videokonferencija s koordinatorima i članovima zajedničkih nadzornih timova te rukovoditeljima i stručnjacima odjela Upravljanje krizama.

ESB se pridržava svojih smjernica o ranoj intervenciji pri provođenju procjena povezanih s ranom intervencijom.

Odlomak 113.

Ako se na temelju procjene povezane s ranom intervencijom ne donese prijedlog za donošenje mjere, nema potrebe za raspravu o pravnoj podlozi. Međutim, u slučajevima kada su predložene mjere rane intervencije, sastavlja se odluka koja uključuje opis pravne osnove i razloga.

Odlomak 118.

Pogledajte ESB-ove komentare o odlomcima 105. i 112.

Odlomak 119.

Pogledajte ESB-ove komentare o odlomku 112.

Zaključci i preporuke

Odlomak 120. točka (b)

Taj zaključak trebao bi se usporediti s pozitivnim komentarima u drugim dijelovima ovog izvještaja, na primjer onima o uspostavi okvira za postupke upravljanja krizama (odlomak III.), organizacijskoj strukturi za upravljanje krizama (odlomak 20.), uspostavi postupka za prikupljanje granularnih podataka o likvidnosti u kriznim situacijama (odlomak 94.) i potpisivanju memoranduma o razumijevanju kojim se uređuje interakcija s Jedinstvenim sanacijskim odborom (odlomak 36.).

Kada je riječ o ranoj intervenciji i procjenama kojima se utvrđuje propada li institucija ili je vjerojatno da će propasti, Revizorski sud usredotočuje se u svojim zaključcima na manjak dodatnih operativnih uputa. Međutim, kao što je objašnjeno u ESB-ovim komentarima o odlomcima 69. do 72., 97. i 108.: (i) postoje dodatne ESB-ove upute i (ii) te dodatne upute trebaju se tumačiti zajedno s EBA-inim smjernicama o ranoj intervenciji i o procjenama kojima se utvrđuje propada li institucija ili je vjerojatno da će propasti, kojih se ESB pridržava.

Suradnja i koordinacija u pogledu upravljanja kriznim situacijama

Odlomak 123.

Pogledajte ESB-ove komentare o odlomcima 37. i 38. Dostavljanje informacija Jedinstvenom sanacijskom odboru automatski se intenzivira kada je banka izložena stresu. Daljnje informacije, koje se nalaze izvan opsega automatskog intenziviranja, stavljaju se na raspolaganje Jedinstvenom sanacijskom odboru na njegov zahtjev, a prema takvim zahtjevima postupa se žurno.

1. preporuka

ESB se slaže s preporukom.

  1. Što se tiče s pismenih sporazuma o usklađivanju i suradnji, rad na njihovu sklapanju u poodmakloj je fazi. Ustrajat ćemo u nastojanjima da sklopimo sve sporazume o usklađivanju i suradnji koji još nisu sklopljeni. Uskoro očekujemo znatan napredak s obzirom na to da procesi i pregovori s različitim dionicima dobro napreduju tijekom posljednjih nekoliko mjeseci.

    Što se tiče memoranduma o razumijevanju s Jedinstvenim sanacijskim odborom, u tijeku je njegovo revidiranje.

  2. Što se tiče financijskih konglomerata, započelo se s radom na njima. Prvi nacrt internog okvira za dodatni nadzor financijskih konglomerata mogao bi biti dovršen ove godine. Preostale radnje obavit će se tijekom 2018.

Planiranje oporavka

2. preporuka

ESB se slaže s preporukom.

  1. Što se tiče kalibriranja pokazatelja plana oporavka, EBA je već objavila smjernice u tom području te se dodatno radi na reviziji modula Jedinstvenog nadzornog priručnika o procjenama planova oporavka. U ciklusu procjene u 2017. zajednički nadzorni timovi mogu se osloniti na stručnu analizu banaka usporedivih značajki koju izrađuje odjel Upravljanje krizama u svrhu procjene kalibriranja pokazatelja plana oporavka.
  2. Odjel Upravljanje krizama već je zajedničkim nadzornim timovima stavio na raspolaganje predložak za sažete izvještaje u sklopu ciklusa procjene u 2017., koji je započeo krajem rujna 2017. Taj izvještaj dopunjuje postojeće sažete dokumente, odnosno dopise s povratnim informacijama, predložak za procjenu i predložak za zajedničku odluku EBA-e (za banke koje sudjeluju u kolegijima), te će se upotrijebiti u postupku procjene. Od zajedničkih nadzornih timova očekuje se služenje tim predloškom u svrhu izrade sažetih izvještaja u ciklusu procjene u 2017.

Prepoznavanje kriznih situacija

Odlomak 125.

Pogledajte ESB-ove komentare o odgovarajućim odlomcima (69. do 79. i 89. do 91.).

3. preporuka

ESB se slaže s preporukom.

  1. ESB se slaže s prijedlogom Revizorskog suda o daljnjem razvijanju uputa za ranu intervenciju u svrhu njihova povezivanja s Akcijskim planom za hitne slučajeve i utvrđivanja jasnih uvjeta za prijelaz između različitih faza tog plana. Istodobno usredotočuje napore na izmjene pravnog okvira za ranu intervenciju, na čemu surađuje s Jedinstvenim sanacijskim odborom i Europskom komisijom.
  2. ESB se slaže s preporukom Revizorskog suda o promicanju uporabe procjena povezanih s ranom intervencijom čim se otkrije značajno pogoršanje financijskog stanja banke. To je već ustaljena praksa.
  3. ESB se slaže s preporukom Suda o usredotočenju na osiguranje kvalitete s obzirom na provedbu internih uputa.
Odlomak 126.

Pogledajte ESB-ove komentare o odgovarajućim odlomcima (80. do 86.).

4. preporuka

ESB se slaže s preporukom.

Od osnivanja SSM-a ESB radi na uspostavljanju integriranih informacijskih sustava koji podupiru postupak nadzora. U 2017. pokrenuti su projekti u svrhu integracije izvještavanja o povredama i informacija povezanih s krizom u sustavu IMAS.

Odgovor na krizne situacije

Odlomak 127.

Pogledajte ESB-ove komentare o odgovarajućim odlomcima (96. do 99.).

5. preporuka

ESB se slaže s preporukom.

  1. ESB smatra da uspostavljeni postupak već osigurava kvantificiranje svih relevantnih nalaza u sklopu nadzora.
  2. ESB je već uspostavio postupak kojim se osigurava dobivanje dodatnih informacija o kvaliteti imovine institucija čije se financijsko stanje znatno pogoršalo.
  3. ESB će sastaviti redovito konsolidirano izvješće o napretku za sve banke kod kojih su utvrđeni problemi s kvalitetom imovine. Takve informacije već se pružaju višem rukovodstvu za svaku pojedinačnu banku.
Odlomak 128.

Pogledajte ESB-ove komentare o odgovarajućim odlomcima (101. do 104.).

6. preporuka

ESB se slaže s preporukom u točki a), ali ne prihvaća preporuku iz točke b).

  1. ESB već održava veze s Europskom komisijom s ciljem pojašnjavanja pitanja povezanih s ranom intervencijom.
  2. ESB ne smatra korisnim razvijanje potpunih scenarija i potencijalnog niza mjera s obzirom na to da se stvarne krizne situacije razvijaju na različite načine te stoga, ovisno o posebnim obilježjima svake krizne situacije, može biti potrebna kombinacija različitih mjera.
Odlomak 129.

Pogledajte ESB-ove komentare o odgovarajućim odlomcima (107. do 109.).

7. preporuka

ESB ne prihvaća preporuku s obzirom na to da je već sastavio upute o procjenama kojima se utvrđuje propada li institucija ili je vjerojatno da će propasti, koje dopunjuju EBA-ine smjernica o institucijama koje propadaju ili je vjerojatno da će propasti. Objektivni elementi na koje se upućuje u preporuci u potpunosti su opisani u EBA-inim smjernicama, kojih se ESB pridržava.

Odlomak 130.

Pogledajte ESB-ove komentare o odlomcima V., VI., VII., 14., 15. i 16.

8. preporuka

ESB ne prihvaća preporuku. Dostavio je dokumente i informacije koji su potrebni Revizorskom sudu da u skladu sa svojom zadaćom, koja je utvrđena člankom 27. stavkom 2. Statuta ESSB-a i člankom 20. stavkom 7. Uredbe o SSM-u, procijeni operativnu učinkovitost uprave ESB-a u uspostavi postupaka za upravljanje krizama u sklopu njegove nadzorne funkcije.

ESB će nastaviti u potpunosti surađivati s Revizorskim sudom kako bi mu omogućio izvršavanje zadaće, kao što je određeno Statutom ESSB-a i Uredbom o SSM-u.

Pokrate

EBA: Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo

ESB: Europska središnja banka

ESMA: Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala

ESSB: Europski sustav središnjih banaka

EU: Europska unija

FSB: Odbor za financijsku stabilnost

IMAS: sustav za upravljanje informacijama

SREP: postupak nadzorne provjere i ocjene

SRM: jedinstveni sanacijski mehanizam

SSM: jedinstveni nadzorni mehanizam

UFEU: Ugovor o funkcioniranju Europske unije

Uredba o SSM-u: Uredba o jedinstvenom nadzornom mehanizmu

Pojmovnik

Direktiva o oporavku i sanaciji banaka: Direktiva 2014/59/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o uspostavi okvira za oporavak i sanaciju kreditnih institucija i investicijskih društava te o izmjeni Direktive Vijeća 82/891/EEZ i direktiva 2001/24/EZ, 2002/47/EZ, 2004/25/EZ, 2005/56/EZ, 2007/36/EZ, 2011/35/EU, 2012/30/EU i 2013/36/EU te uredbi (EU) br. 1093/2010 i (EU) br. 648/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 173, 12.6.2014., str. 190.)

Direktiva o kapitalnim zahtjevima: Direktiva 2013/36/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 26. lipnja 2013. o pristupanju djelatnosti kreditnih institucija i bonitetnom nadzoru nad kreditnim institucijama i investicijskim društvima, izmjeni Direktive 2002/87/EZ te stavljanju izvan snage direktiva 2006/48/EZ i 2006/49/EZ (SL L 176, 27.6.2013., str. 338.).

Europski odbor za sistemske rizike: Europski odbor za sistemske rizike ima zadaću nadgledanja rizika u financijskom sustavu u EU-u kao cjelini (makrobonitetni nadzor).

Globalne financijske institucije važne za sustav (globalne sistemski važne financijske institucije): U studenome 2011. Odbor za financijsku stabilnost objavio je integrirani niz mjera predmetne politike za uklanjanje sistemskih i moralnih rizika koji su povezani s bankama važnima za sustav. U toj je publikaciji Odbor za financijsku stabilnost, služeći se metodologijom koju je izradio Bazelski odbor za nadzor banaka, kao globalne banke važne za sustav utvrdio početnu skupinu velikih banaka.

Jedinstveni nadzorni mehanizam (SSM): Pojam „jedinstveni nadzorni mehanizam” odnosi se na sustav nadzora nad bankama u europodručju. Čine ga Europska središnja banka (ESB) i nacionalna nadzorna tijela zemalja sudionica. Glavni su mu ciljevi:

  • zajamčiti sigurnost i stabilnost europskog bankovnog sustava
  • povećati financijsku integraciju i stabilnost
  • zajamčiti dosljedan nadzor.

SSM je jedan od dvaju stupova bankovne unije EU-a, dok drugi stup čini jedinstveni sanacijski mehanizam.

Jedinstveni sanacijski mehanizam (SRM): Jedinstveni sanacijski mehanizam (SRM) jedan je od stupova bankovne unije, dok drugi stup čini jedinstveni nadzorni mehanizam. Uspostavljen je kako bi se na jednom mjestu okupili ključno stručno znanje i resursi za upravljanje propadanjem bilo koje od kreditnih institucija u državama članicama sudionicama.

Jedinstveni sanacijski odbor: U okviru novog mehanizma za sanaciju banaka za europodručje, važne ovlasti povjerene su upravo Jedinstvenom sanacijskom odboru. Cilj je Odbora zajamčiti urednu sanaciju banaka koje propadaju uz minimalan učinak na realno gospodarstvo i javne financije. On uspostavlja ujednačena pravila i postupke za važne banke koje propadaju i koje su pod nadzorom ESB-a, kao i za druge prekogranične bankarske grupe. Također uklanjanja prepreke koje stoje na putu sanaciji, kao što su unutarnji ustroj i poslovanje banaka ili prekogranično priznanje sanacijskih mjera.

Mreža za upravljanje kriznim situacijama: Mreža sastavljena od različitih ustrojstvenih jedinica nacionalnih nadležnih tijela koje se bave upravljanjem kriznim situacijama.

Nacionalno nadležno tijelo: Nacionalno nadležno tijelo nacionalno je tijelo nadležno za nadzor nad bankama. To može biti nacionalna središnja banka ili poseban subjekt koji obavlja nadzor nad bankama, ili pak može postojati dvojni model. Tim se terminom obuhvaćaju različite vrste institucija koje provode nadzor nad bankama u Europi.

Najveći raspodjeljivi iznos: Najveći iznos koji banka smije isplatiti, primjerice za bonuse ili dividende.

Postupak nadzorne provjere i ocjene (SREP): Postupak nadzorne provjere i ocjene (SREP) za banke koje su pod izravnim nadzorom ESB-a provodi se u okviru zajedničkih nadzornih timova kako bi se zajamčilo da nadzirane institucije imaju uspostavljena odgovarajuća rješenja, strategije, procese i mehanizme, da održavaju adekvatan kapital i likvidnost u skladu s relevantnim pravilima i da imaju dobro upravljanje i pokriće rizika kojima već jesu, ili mogu biti, izloženi. Provedbom SREP-a dobiva se pojedinačna ocjena za svaku banku.

Procjena vjerojatnosti propasti banke: Procjena koju obavlja nadzorno ili sanacijsko tijelo u slučaju da banka prekrši, ili je vjerojatno da će u bliskoj budućnosti prekršiti, zahtjeve za nastavak odobrenja za rad, što može dovesti do pokretanja postupka u slučaju nesolventnosti ili sanacijskog postupka. Razlozi za takvu procjenu, među ostalim, uključuju sljedeće: banka je pretrpjela ili je vjerojatno da će pretrpjeti gubitke kojima će iscrpiti vlastita sredstva; njezina imovina već je, ili je vjerojatno da će u bliskoj budućnosti biti, manja od njezinih obveza; ili pak banka nije u mogućnosti platiti svoje obveze po njihovom dospijeću ili je vjerojatno da to neće moći u bliskoj budućnosti.

Skupina za upravljanje kriznim situacijama: Tijela svih globalnih institucija važnih za sustav koja se nalaze u matičnim zemljama ili zemljama domaćinima trebala bi imati skupinu za upravljanje kriznim situacijama u svrhu jačanja pripravnosti na prekogranične financijske krize koje utječu na poduzeće, kao i u svrhu olakšavanja upravljanja tim krizama i njihova rješavanja. Skupine za upravljanje kriznim situacijama trebale bi okupljati nadzorna tijela, središnje banke, sanacijska tijela, ministarstva financija i javna tijela koja su odgovorna za jamstvene sustave matičnih zemalja ili zemalja domaćina subjekata bankarskih grupa i koja su ključna za njihovu sanaciju, te bi trebale blisko surađivati s tijelima u drugim zemljama u kojima su predmetna poduzeća prisutna u sustavu.

Uredba o jedinstvenom nadzornom mehanizmu (Uredba o SSM-u): Uredba Vijeća (EU) br. 1024/2013 od 15. listopada 2013. o dodjeli određenih zadaća Europskoj središnjoj banci u vezi s politikama bonitetnog nadzora kreditnih institucija (SL L 287, 29.10.2013., str. 63).

Zajednički nadzorni timovi: Svakodnevni nadzor nad važnim (značajnim) institucijama u okviru SSM-a provode zajednički nadzorni timovi. Njih čine članovi osoblja iz ESB-a i iz nacionalnih nadležnih tijela zemalja u kojima je poslovni nastan financijskih institucija, banaka kćeri ili važnih prekograničnih podružnica određene bankarske grupe. Zajednički nadzorni tim osniva se za svaku važnu instituciju.

Bilješke

1 Pojam SSM odnosi se na sustav nadzora nad bankama u EU-u. SSM čine ESB i nacionalna nadzorna tijela zemalja sudionica, a glavni su mu ciljevi ojačati stabilnost europskog bankovnog sustava, povećati financijsku integraciju i stabilnost te zajamčiti postojan nadzor.

2 „Core Principles for Effective Banking Supervision”(Temeljna načela djelotvornog nadzora nad bankama), Bazelski odbor za nadzor banaka, str. 4.

3 Vidi Uredbu Vijeća (EU) br. 1024/2013 od 15. listopada 2013. o dodjeli određenih zadaća Europskoj središnjoj banci u vezi s politikama bonitetnog nadzora kreditnih institucija.

4 SREP (engl. supervisory review and evaluation process) engleska je pokrata za postupak nadzorne provjere i ocjene. Glavna je svrha SREP-a zajamčiti da su institucije uspostavile odgovarajuća rješenja (uključujući strategije, procese i mehanizme) te da imaju dovoljno kapitala i da su dovoljno likvidne da se omogući dobro upravljanje i pokriće njihovih rizika.

5 Ovlasti Suda u pogledu revizije operativne učinkovitosti uprave ESB-a izričito su potvrđene člankom 27.2. Protokola (br. 4) o Statutu Europskog sustava središnjih banaka (ESSB) i Europske središnje banke te člankom 20. stavkom 7. Uredbe o SSM-u.

6 Direktiva 2013/36/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 26. lipnja 2013. o pristupanju djelatnosti kreditnih institucija i bonitetnom nadzoru nad kreditnim institucijama i investicijskim društvima, izmjeni Direktive 2002/87/EZ te stavljanju izvan snage direktiva 2006/48/EZ i 2006/49/EZ.

7 Vidi odlomke 126. i 137. tematskog izvješća br. 29/2016. „Jedinstveni nadzorni mehanizam – dobar početak, ali potrebna su daljnja poboljšanja”http://www.eca.europa.eu/en/Pages/DocItem.aspx?did=39 744).

8 Tematsko izvješće br. 29/2016.

9 npr. Direktiva o kapitalnim zahtjevima IV.

10 Članak 115. Direktive o kapitalnim zahtjevima IV. i članak 5. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2016/98 od 16. listopada 2015.

11 Člankom 4. stavkom 1. točkom (h) Uredbe o SSM-u propisuje se da je ESB dužan sudjelovati u dodatnom nadzoru financijskih konglomerata u odnosu na kreditne institucije koje su u njega uključene i preuzeti ulogu koordinatora u slučajevima utvrđenima relevantnim pravom Unije.

12 Vidi Direktivu 2002/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 2002. o dodatnom nadzoru kreditnih institucija, društava za osiguranje i investicijskih društava u financijskom konglomeratu (SL L 35, 11.2.2003., str. 1.). Svrha je ove Direktive utvrditi jednake standarde za bonitetni nadzor financijskih konglomerata.

13 Člankom 18. stavkom 2. Delegirane uredbe Komisije 2016/98 propisuje se da je konsolidirajuće nadzorno tijelo dužno pojasniti članovima kolegija mjere i aktivnosti (koje je poduzelo ili planira poduzeti). U predlošku sporazuma o usklađivanju i suradnji upućuje se samo na napore koje su tijela uložila u „brzu razmjenu informacija navedenih u članku 114. Direktive o kapitalnim zahtjevima IV.”, što nije eksplicitno izraženo kao zahtjev propisan delegiranom uredbom Komisije.

14 Članak 6. stavak 4. Direktive o oporavku i sanaciji banaka.

15 Članak 6. stavak 2. Direktive o oporavku i sanaciji banaka.

16 „Zajednički nadzorni timovi trebali bi omogućiti nacionalnim stručnjacima iz horizontalnih organizacijskih jedinica da sudjeluju u odlučivanju u vezi s procjenom planova oporavka”.

17 Smjernice EBA-e o pokazateljima plana oporavka – EBA-GL-2015-02.

18 Njihova je svrha pomoći nadzornim tijelima koja obavljaju procjene da utvrde ključne elemente koje institucije moraju uzeti u obzir pri izradi svojih planova oporavka. Vidi komparativno izvješće EBA-e o planiranju oporavka na temu upravnih sustava i pokazatelja, str. 4.

19 Prema Uputama za provedbu nadzora rezultati procjene trebali bi se uključiti u SREP; svi nalazi i nedostatci utvrđeni tijekom procjene planova oporavka trebali bi se uzeti u obzir pri procjeni internog upravnog sustava i kontrola na razini institucija. Međutim, te su smjernice i dalje dosta općenite, što je i potvrđeno tijekom razgovora koje je Sud obavio sa zajedničkim nadzornim timovima.

20 Tim za upravljanje kriznim situacijama u određenoj instituciji djeluje kao središnje tijelo SSM-a za internu koordinaciju nadzornih radnji potrebnih za ublažavanje određene krizne situacije. Taj tim ujedno je i središnja točka za razmjenu informacija i koordinaciju nadzornog odgovora ESB-a.

21 Nedostatak takvog razlikovanja smatrao se osobito očitim u pogledu utvrđivanja i detaljnog prikaza pravnih subjekata, ključnih funkcija i linija poslovanja, što su elementi za koje se smatralo da nisu naročito relevantni za planiranje oporavka.

22 Jedna banka nije na vrijeme zaprimila dopis s povratnim informacijama nakon prvog kruga podnošenja planova. Šest drugih primjedbi odnosilo se na drugi krug.

23 Revizijski trag sustav je za praćenje detaljnih transakcija ili informacija povezanih s određenom stavkom. Riječ je o evidenciji promjena uvedenih u određenu bazu podataka ili dokument.

24 S pomoću sustava RAS ocjenjuju se razine rizičnosti i kontrole kreditnih institucija.

25 Smjernice EBA-e o okidačima rane intervencije u skladu s člankom 27. stavkom 4. Direktive 2014/59/EU, EBA/GL/2015/03, 29. srpnja 2015.

26 Navodi se jedino ukupna ocjena temeljem SREP-a, ali ne i komponente sustava RAS koje, u skladu s internim postupcima ESB-a, čine dio znaka za utvrđivanje krizne situacije.

27 U određenom broju slučajeva kašnjenje je bilo dulje od 6 mjeseci.

28 U relevantnim smjernicama navedeno je sljedeće: „Utvrđivanje vjerojatnosti propasti institucije i dalje ostaje diskrecijska procjena relevantnog tijela, no ovim se smjernicama utvrđuje širok spektar elemenata na kojima bi se ta prosudba trebala temeljiti. Otkrivanje samo jednog objektivnog elementa navedenoga u ovim smjernicama u nekoj instituciji ne bi trebalo biti povod za automatsku ocjenu da ona propada ili da će vjerojatno propasti, niti bi se na osnovi toga trebale automatski pokrenuti sanacijske mjere. Naprotiv, relevantna bi tijela u svakom pojedinačnom slučaju trebala ocijeniti vjerojatnost propasti banke na temelju sveobuhvatne procjene kvalitativnih i kvantitativnih objektivnih elemenata, uzimajući u obzir sve druge okolnosti i informacije relevantne za tu instituciju. Povrh toga, skup objektivnih elemenata navedenih u ovim smjernicama nije iscrpan te ne sprječava relevantna tijela da razmotre i druge elemente koji upozoravaju na to da institucija propada ili će vjerojatno propasti.”.

Događaj Datum
Donošenje memoranduma o planiranju revizije / početak revizije 28.2.2017.
Službeno slanje nacrta izvješća Europskoj središnjoj banci 3.11.2017.
Usvajanje završnog izvješća nakon raspravnog postupka 12.12.2017.
Primitak službenih odgovora Europske središnje banke na svim jezicima 14.12.2017.

Revizorski tim

U tematskim izvješćima Suda iznose se rezultati revizija uspješnosti i usklađenosti koje su provedene za posebna proračunska područja ili teme povezane s upravljanjem. U odabiru i osmišljavanju takvih revizijskih zadataka Sud nastoji postići što veći učinak uzimajući u obzir rizike za uspješnost ili usklađenost, vrijednost predmetnih prihoda ili rashoda, predstojeće razvojne promjene te politički i javni interes.

Ovo izvješće izradilo je IV. revizijsko vijeće, kojim predsjeda član Suda Baudilio Tomé Muguruza i koje je specijalizirano za područja reguliranja tržišta i konkurentnog gospodarstva. Reviziju je predvodio član Suda Kevin Cardiff, a pri izradi izvješća potporu su mu pružali voditelj njegova ureda Gediminas Mačys, ataše Shane Enright, ravnatelji Tony Murphy i Zacharias Kolias te voditelj radnog zadatka Mirko Gottmann. Revizorski tim činili su Paraskevi Demourtzidou, Jörg Genner, Violeta Radu i Giorgos Tsikkos.

Slijeva nadesno: Paraskevi Demourtzidou, Shane Enright, Jörg Genner, Mirko Gottmann, Kevin Cardiff, Giorgos Tsikkos, Zacharias Kolias, Violeta Radu, Gediminas Mačys.

Kontakt

EUROPSKI REVIZORSKI SUD
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUKSEMBURG

Tel.: +352 4398-1
Upiti: eca.europa.eu/hr/Pages/ContactForm.aspx
Internetske stranice: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Više informacija o Europskoj uniji dostupno je na internetu (http://europa.eu).

Luxembourg: Ured za publikacije Europske unije, 2018.

PDF ISBN 978-92-872-9131-8 ISSN 2315-2230 doi:10.2865/97840 QJ-AB-17-027-HR-N
HTML ISBN 978-92-872-9110-3 ISSN 2315-2230 doi:10.2865/580639 QJ-AB-17-027-HR-Q

© Europska unija, 2018.

Za svaku uporabu ili umnažanje fotografija ili druge građe koja nije obuhvaćena autorskim pravima Europske unije dopuštenje se mora zatražiti izravno od nositelja autorskih prava.

KONTAKT S EU-om

Osobno
U cijeloj Europskoj uniji postoje stotine informacijskih centara Europe Direct. Adresu najbližeg centra možete pronaći na: https://europa.eu/european-union/contact_hr

Telefonom ili e-poštom
Europe Direct je služba koja odgovara na vaša pitanja o Europskoj uniji. Možete im se obratiti:

TRAŽENJE INFORMACIJA O EU-u

Na internetu
Informacije o Europskoj uniji na svim službenim jezicima EU-a dostupne su na internetskim stranicama Europa: http://europa.eu

Publikacije EU-a
Besplatne publikacije EU-a i publikacije EU-a koje se plaćaju možete preuzeti ili naručiti preko EU Bookshopa: http://bookshop.europa.eu. Za više primjeraka besplatnih publikacija obratite se službi Europe Direct ili najbližemu informacijskom centru (vidjeti https://europa.eu/european-union/contact_fr).

Zakonodavstvo EU-a i povezani dokumenti
Za pristup pravnim informacijama iz EU-a, uključujući cjelokupno zakonodavstvo EU-a od 1951. na svim službenim jezičnim verzijama, posjetite internetske stranice EUR-Lexa: http://eur-lex.europa.eu

Otvoreni podatci iz EU-a
Portal otvorenih podataka EU-a (http://data.europa.eu/euodp/hr/data) omogućuje pristup podatkovnim zbirkama iz EU-a. Podatci se mogu besplatno preuzimati i ponovno uporabiti u komercijalne i nekomercijalne svrhe.