Īpašais ziņojums
Nr.10 2018

Pamata maksājuma shēma lauksaimniekiem — tiek īstenota pareizi, taču tai ir ierobežota ietekme uz vienkāršošanu, atbalsta mērķtiecīgāku piešķiršanu un atbalsta līmeņu konverģenci

Par ziņojumu Pamata maksājuma shēma, kuru ieviesa 2015. gadā un kuras gada izdevumi ir aptuveni 18 miljardi EUR, ir ES lielākā ienākumu atbalsta shēma lauksaimniekiem. Mēs konstatējām, ka shēma tiek īstenota pareizi, taču tās ietekme uz vienkāršošanu, atbalsta mērķtiecīgāku piešķiršanu un atbalsta līmeņu konverģenci ir ierobežota.
Mēs sniedzam vairākus ieteikumus Komisijai par lauksaimniekiem paredzēto maksājumtiesību koriģēšanu, maksājumu aģentūru galvenajiem kontroles mehānismiem, sistēmām, kuras izmanto, lai izplatītu informāciju dalībvalstīm, kā arī valstu sertifikācijas struktūru lomu.
Attiecībā uz nākamo plānošanas periodu pēc 2020. gada mēs iesakām Komisijai analizēt faktorus, kuri ietekmē visu lauksaimnieku grupu ienākumus, to ienākumu atbalsta vajadzības un lauksaimnieku nodrošināto sabiedrisko labumu vērtību. Lauksaimniekiem paredzētie ierosinātie ienākumu atbalsta pasākumi jau no paša sākuma jāsaista ar atbilstīgiem darbības mērķiem un atsauces scenārijiem, ar kuriem var salīdzināt to darbības rezultātus.

Šī publikācija ir pieejama 23 valodās un šādā formātā:
PDF
PDF General Report

Kopsavilkums

I

Īstenojot kopējās lauksaimniecības politikas 2013. gada reformu, tika ieviesta jauna pamata maksājuma shēma (PMS) lauksaimniekiem, kuru piemēroja 18 dalībvalstīs1. PMS mērķis, tāpat kā iepriekšējās — vienotā maksājuma shēmas (VMS) — mērķis, ir nodrošināt pamata ienākumu atbalstu lauksaimniekiem un tādējādi veicināt ekonomiski dzīvotspējīgu pārtikas ražošanu ES, neradot negatīvu ietekmi uz lēmumiem, kas skar ražošanu. Šī shēma, kuras gada izdevumi ir aptuveni 18 miljardi EUR, ko piešķir apmēram 4 miljoniem lauksaimnieku, ir ES lielākā ienākumu atbalsta shēma lauksaimniekiem.

II

Mūsu galvenais revīzijas jautājums šajā ziņojumā bija, vai Komisija un dalībvalstis PMS īsteno atbilstīgi. Mēs secinām, ka shēma tiek īstenota pareizi, taču tās ietekme uz vienkāršošanu, atbalsta mērķtiecīgāku piešķiršanu un atbalsta līmeņu konverģenci ir ierobežota.

III

Lai ieviestu PMS, dalībvalstu iestādēm bija jāpieliek ievērojamas pūles, taču mūsu apmeklēto dalībvalstu kontroles sistēmas lielā mērā mazināja nepareizu aprēķinu un maksājumtiesību piešķiršanas risku. Attiecīgajos PMS maksājumos kopumā nebija būtiska kļūdu līmeņa. Taču 2017. gadā dažos gadījumos PMS maksājumtiesību vērtības joprojām bija neprecīzas, aprēķinātas tikai provizoriski vai balstītas uz aplēsēm, turklāt dažas mūsu apmeklētās maksājumu aģentūras saskārās ar īpašām grūtībām.

IV

Komisija šajā procesā sniedza dalībvalstīm vispusīgus norādījumus. Neraugoties uz sniegtajiem skaidrojumiem, dalībvalstis ne vienmēr konsekventi interpretēja konkrētus aprēķināšanas noteikumus un nesniedza Komisijai visu uzraudzības informāciju. Kopumā Komisijas veiktajām revīzijām bija labi rezultāti, taču tā sertifikācijas struktūrām varēja izvirzīt augstākas prasības.

V

Viens no KLP 2013. gada reformas būtiskākajiem principiem bija vienkāršošana. Sarežģītie ES noteikumi par PMS un attiecināmo zemi ietvēra neskaitāmus shēmas īstenošanas variantus un izņēmumus. Dalībvalstu izvēlētie aprēķināšanas noteikumi un varianti ne vienmēr veicināja vienkāršošanu — reizēm tie vēl vairāk sarežģīja situāciju, palielināja valsts iestāžu slogu un ļāva dažiem lauksaimniekiem gūt negaidītu papildu peļņu.

VI

Īstenojot KLP 2013. gada reformu, tika ieviests tā dēvētais negatīvais saraksts, lai izslēgtu atbalsta saņēmējus, kuru pamatdarbība nebija lauksaimniecība. Šā saraksta piemērošana bija tikai daļēji efektīva, tā varēja izraisīt līdzīgu pieteikumu atšķirīgu izskatīšanu un radīja būtisku administratīvu slogu maksājumu aģentūrām. Ņemot vērā šīs grūtības, Padome un Eiropas Parlaments vienojās, ka, sākot no 2018. gada, dalībvalstis var lemt par to, vai tās samazina kritērijus, kurus izmanto, lai pieteikumu iesniedzēji pierādītu savu aktīvā lauksaimnieka statusu, vai arī pārtrauc piemērot negatīvo sarakstu.

VII

Reforma arī paplašināja zemes kategorijas, kurām izmaksā atbalstu, kā arī ļāva dalībvalstīm veikt pasākumus, kuri mazina spekulatīvu pieprasījumu risku. Taču, cenšoties mērķtiecīgāk sadalīt atbalstu lauksaimniecības zemei, tika radītas sarežģītas īstenošanas problēmas.

VIII

KLP 2013. gada reforma bija centieni panākt vienlīdzīgāku atbalsta līmeni par hektāru. Saskaņā ar šo reformu visām maksājumtiesībām, kas 2019. gadā aktivizētas kādā dalībvalstī vai reģionā, parasti vajadzētu būt vienotai vienības vērtībai, taču tikai sešas no 18 dalībvalstīm šo variantu izvēlējās visā to teritorijā vai tās lielākajā daļā un septītā — līdz 2020. gadam. Piemērojot atkāpi, pārējām dalībvalstīm, aprēķinot maksājumtiesību vērtību lauksaimniekiem 2019. gadā, tika atļauts ņemt vērā vēsturiskus faktorus. Dalībvalstu izvēlei bija būtiska ietekme uz atbalsta pārdales līmeni, un lauksaimnieki dažos gadījumos varēja iesaldēt īpaši lielu atbalsta apjomu, pamatojoties uz iepriekšējiem subsīdiju līmeņiem.

IX

Tā kā shēma galvenokārt attiecās uz platībām, PMS atbalsts principā bija labvēlīgāks lielākām saimniecībām. Shēmas struktūras dēļ Komisija sagaida, ka KLP 2013. gada reformas rezultātā atbalsta kapitalizācija zemes cenās palielināsies, nodrošinot ieguvumu lauksaimniecības zemes īpašniekiem.

X

PMS atbalsts ir nozīmīgs ienākumu avots daudziem lauksaimniekiem, taču tam ir objektīvi ierobežojumi. Šajā shēmā netiek ņemti vērā tirgus apstākļi, lauksaimniecības zemes izmantošana vai lauku saimniecības konkrētā situācija, turklāt tās pamatā nav lauksaimnieku vispārējās ienākumu situācijas analīze.

XI

Nedz Līguma mērķis nodrošināt pietiekami augstu dzīves līmeni lauksaimniekiem, nedz arī vispārējais KLP mērķis nodrošināt ekonomiski dzīvotspējīgu pārtikas ražošanu un ienākumus lauksaimniekiem vēl nav izteikti izmērāmos mērķos, kā arī nav atsauces scenārija, ar kuru varētu salīdzināt sasniegtos rezultātus.

XII

Attiecībā uz pašreizējo PMS shēmu, ko piemēro līdz 2020. gadam, mēs sniedzam vairākus ieteikumus Komisijai par PMS maksājumtiesību aprēķināšanu un sadali, pievēršoties maksājumu aģentūru galveno kontroles mehānismu pienācīgai ieviešanai, Komisijas sistēmām, ko izmanto, lai izplatītu informāciju dalībvalstīm, kā arī sertifikācijas struktūru lomai.

XIII

Saistībā ar Komisijas priekšlikumu izstrādi nākamajam plānošanas periodam mēs iesakām Komisijai analizēt faktorus, kuri ietekmē visu lauksaimnieku grupu ienākumus, to ienākumu atbalsta vajadzības un lauksaimnieku nodrošināto sabiedrisko labumu vērtību, kā arī jau no sākuma sasaistīt ierosinātos pasākumus ar atbilstīgiem darbības mērķiem un atsauces scenārijiem, ar kuriem varētu salīdzināt atbalsta darbības rezultātus.

Ievads

01

Lauksaimniecības ražīguma celšana un līdz ar to pietiekami augsta dzīves līmeņa panākšana lauksaimniekiem ir galvenie Līgumā paredzētie mērķi un kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) nozīmīgs uzdevums2. Līdz 1992. gadam KLP uzsvars tika likts uz atbalstu lauksaimniecības produktu garantētām cenām (intervences cenām). Tas radīja ievērojamu pārprodukciju un ES izdevumu nesamērīgu pieaugumu. Ar KLP 1992. gada reformu samazināja intervences cenas labībai un liellopu gaļai, un lielām saimniecībām noteica pienākumu daļu zemes atstāt atmatā. Kā kompensāciju par paredzamajiem ienākumu zaudējumiem, kam par iemeslu bija labības un liellopu gaļas cenu pazemināšana, ražotāji saņēma tiešus maksājumus, kuru lielums bija atkarīgs no apsētajām platībām vai mājlopu skaita. Izdevumu kopējo apjomu ierobežoja, piemērojot katrai nozarei noteiktus reģionu vai valstu maksimālos apjomus.

02

Īstenojot KLP 2003. gada reformu, tiešā atbalsta vispārējais līmenis nemainījās, taču tika ieviesta ienākumu atbalsta sistēma lauksaimniekiem, kas bija saistīta ar lauksaimniecības platībām, taču neparedzēja pienākumu ražot (atdalīšana), proti, vienotā maksājuma shēma (VMS). Līdzīga pārejas shēma — vienotā platībmaksājuma shēma (VPMS) — bija pieejama lauksaimniekiem dalībvalstīs, kuras pievienojās ES 2004. un 2007. gadā. Tā kā atbalsts dažādās lauksaimniecības nozarēs tika secīgi integrēts VMS, tā kļuva par lielāko ES ienākumu atbalsta shēmu lauksaimniekiem.

03

Iepriekš veicot darbu saistībā ar VMS, mēs konstatējām, ka šī shēma nodrošināja zināmu ienākumu atbalsta līmeni un ļāva lauksaimniekiem ražot to, ko pieprasīja tirgos. Taču mēs konstatējām arī, ka nebija pietiekami precīzi definēti tādi būtiski termini kā “lauksaimnieks”, “atbalsttiesīgā zeme” un “lauksaimnieciskā darbība”. Mēs ieteicām atbalstu novirzīt aktīviem lauksaimniekiem, skaidrāk definēt terminus “atbalsttiesīgā zeme” un “lauksaimnieciskā darbība”, kā arī maksājumtiesību aprēķinus balstīt uz esošajiem lauksaimnieciskās darbības apstākļiem dažādos reģionos3. Mēs konstatējām arī, ka VMS bija pieļautas aprēķinu kļūdas, un atklājām iekšējās kontroles nepilnības dalībvalstīs, un ieteicām maksājumu aģentūrām labot kļūdas un pieņemt skaidras procedūras, lai integrētu efektīvas pārbaudes attiecībā uz aprēķinu pamatā esošo datu ticamību un maksājumtiesību precizitāti4.

04

KLP 2013. gada reforma paredzēja turpināt piemērot atdalītā atbalsta sistēmu, taču tika nedaudz samazināts kopējais budžets, kas pieejams tiešajiem maksājumiem 2014.–2020. gada periodā5. Īstenojot šo reformu, tika ieviesta jauna tiešo maksājumu lauksaimniekiem struktūra, kuru veido pamata maksājuma shēma (PMS)6, kura pieejama arī dalībvalstīm, kuras ieviesa VPMS, maksājums lauksaimniecības praksei, kas labvēlīgi ietekmē klimatu un vidi7, un atbalsts gados jaunajiem lauksaimniekiem8. Turklāt dalībvalstis var izvēlēties kādu no vairākiem variantiem, kas ļauj efektīvāk novirzīt atbalstu lauksaimniekiem ekonomiskās grūtībās esošās nozarēs vai reģionos vai mazākām lauku saimniecībām.

05

PMS sāka piemērot no 2015. pieprasījumu gada (maksājumus finansēja no 2016. gada ES budžeta), un patlaban shēmu piemēro 18 dalībvalstis9. Tā ir lielākā ES tiešā atbalsta shēma lauksaimniekiem, kuras izmaksas sasniedz aptuveni 18 miljardus EUR gadā, un to pilnībā finansē no ES budžeta. 2015. gadā PMS atbalstu saņēma aptuveni 4 miljoni ES lauku saimniecību. Ņemot vērā dalībvalstu lēmumus par valsts maksimāli pieļaujamā budžeta sadali dažādām tiešā atbalsta shēmām, Komisija aprēķina PMS atbalstam katru gadu pieejamās summas, tādējādi nodrošinot, ka lauksaimniekiem var izmaksāt pēc iespējas lielākas pieejamā budžeta summas10. Ņemot to vērā, PMS atbalsta īpatsvars kopējos ES tiešajos maksājumos dalībvalstīs var ievērojami atšķirties (sk. 1. attēlu).

1. attēls

PMS atbalsta īpatsvars ES tiešajos maksājumos dalībvalstīm 2015. gadā

Avots: Eiropas Revīzijas palāta.

06

KLP 2013. gada reformas ES tiesiskais regulējums nosaka, ka ekonomiski dzīvotspējīga pārtikas ražošana ir tiešā atbalsta vispārīgais mērķis11. PMS mērķis, tāpat kā iepriekšējās VMS mērķis, ir nodrošināt pamata ienākumu atbalstu lauksaimniekiem, neradot negatīvu ietekmi uz lēmumiem, kas skar ražošanu12. Šai shēmai jārada drošības tīkls lauksaimniekiem, kuri pakļauti to produktu tirgus cenu augstai nepastāvībai, un tādējādi jāpalīdz stabilizēt lauksaimnieku ienākumus, vienlaikus ļaujot tiem pieņemt lēmumus par ražošanu, pamatojoties uz pieprasījumu tirgū. PMS kā atdalīta atbalsta shēma nav atkarīga no lauksaimnieciskās ražošanas un tādējādi atbilst starptautiskajiem tirdzniecības nolīgumiem13.

07

Atbalstu izmaksā ar nosacījumu, ka lauksaimniecības zemes tiek uzturētas noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai piemērotā stāvoklī. Tādējādi tas var palīdzēt saglabāt ES lauksaimnieciskās ražošanas potenciālu un tādā veidā novērst zemes pamešanu. Lauku saimniecībām, kuras saņem atbalstu, jāatbilst minimālajiem uzturēšanas standartiem, lai nodrošinātu labus zemes lauksaimniecības un vides apstākļus, kā arī jāizpilda konkrēti pienākumi attiecībā uz pārtikas nekaitīgumu, dzīvnieku un augu veselību un dzīvnieku labturību (savstarpējā atbilstība). Šīm prasībām jāpalīdz sasniegt citus KLP vispārīgos mērķus saistībā ar zemes izmantošanu, piemēram, attiecībā uz augsnes aizsardzību, bioloģisko daudzveidību un klimata pārmaiņu mazināšanu.

Pamata maksājuma shēmas galvenie elementi

08

Lai iegūtu PMS atbalstu, ir jābūt iegūtām maksājumtiesībām (turpmāk — “PMS maksājumtiesības”). Katras maksājumtiesības dod to turētājam nododamas tiesības saņemt gada maksājumu, kuru veido konkrēta PMS atbalsta summa, ja to deklarē kopā ar vienu hektāru atbalsttiesīgās lauksaimniecības zemes (turpmāk — “aktivizēšana”). Būtībā tas attiecas uz visu aramzemi, ilggadīgajiem zālājiem un zemi, kurā aug ilggadīgi stādījumi. PMS maksājumtiesību maksimālā kopējā vērtība konkrētā reģionā vai dalībvalstī ir iekļauta noteiktā maksimāli pieļaujamā budžetā.

09

Tiesības uz PMS (kā arī PMS maksājumtiesību iegūšana) ir arī priekšnosacījums, lai lauksaimnieki saņemtu citus tiešos maksājumus, piemēram, zaļināšanas maksājumu, pārdalošo maksājumu14 un maksājumu gados jaunajiem lauksaimniekiem. Lielākā daļa dalībvalstu izvēlējās maksāt zaļināšanas maksājumu un daudzas — maksājumu gados jaunajiem lauksaimniekiem — kā noteiktu procentuālo daļu no pieteikumu iesniedzēju aktivizēto maksājumtiesību vērtības. Tas nozīmē, ka PMS maksājumtiesību nepareiza sadale (vērtības vai skaita ziņā) ietekmē arī citu tiešā atbalsta shēmu maksājumu pareizību.

10

PMS ir paredzēta lauksaimniekiem. Lauksaimnieki ir visas fiziskas vai juridiskas personas vai šādu personu grupas, kuras veic lauksaimniecisku darbību un šādas darbības ietvaros ražo lauksaimniecības produktus, uztur lauksaimniecības zemes noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai piemērotā stāvoklī vai veic darbību minimumu lauksaimniecības zemēs, kuras tiek dabiski uzturētas noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai piemērotā stāvoklī.

11

Lai nodrošinātu atbalsta mērķtiecīgāku sadali aktīvajiem lauksaimniekiem, no 2015. gada atsevišķiem uzņēmumiem, kuri varēja būt iesaistīti zemes apsaimniekošanā, bet kuru uzņēmējdarbības mērķis tikai nelielā mērā bija saistīts ar lauksaimniecisko darbību, piemēram, lidostām, uzņēmumiem, kas sniedz dzelzceļa pakalpojumus, hidrotehniskām būvēm, uzņēmumiem nekustamo īpašumu jomā vai personām, kas pārvalda pastāvīgus sporta un atpūtas laukumus, un kuri bija saņēmuši tiešos maksājumus, kas pārsniedz dalībvalstu noteikto robežvērtību15, ja tie pieteicās atbalsta saņemšanai, bija jāpierāda, ka to lauksaimnieciskā darbība ir nozīmīga. Dalībvalstis bija tiesīgas pieņemt stingrākus noteikumus, sarakstā iekļaujot vēl citus uzņēmumus vai kopumā izslēdzot visas personas, kuru lauksaimnieciskā darbība veidoja vien nenozīmīgu daļu no to kopējās saimnieciskās darbības vai pamata uzņēmējdarbība neietvēra lauksaimniecisko darbību.

12

Saskaņā ar iepriekšējo VMS maksājumtiesību vērtība lielākajā daļā dalībvalstu bija atkarīga no vēsturisko atbalsta maksājumu vērtības, kas bija saistīta ar ražošanu un ko katrs lauksaimnieks bija saņēmis konkrētā atsauces periodā16. Tādējādi individuāli atbalsta līmeņi par hektāru varēja ievērojami atšķirties lauksaimnieku starpā atkarībā no to vēsturiskā atbalsta līmeņa17.

13

KLP 2013. gada reformas mērķis bija pakāpeniski atmest vai vismaz samazināt šos vēsturiskos komponentus maksājumtiesību vērtībās un, vēlākais, līdz 2019. gadam, tuvināt tās vienotām vērtībām par hektāru (iekšējā konverģence). Lai izvairītos no postošām finansiālām sekām lauksaimniekiem, dalībvalstis varētu saglabāt vēsturisko komponentu maksājumtiesību vērtībā pēc 2019. gada. Tas nozīmē, ka, nosakot PMS maksājumtiesību vērtību, arī turpmāk — līdz nākamajai KLP reformai — tiks ņemta vērā lauksaimnieku vēsturisko maksājumu vērtība saskaņā ar iepriekšējām saistītā atbalsta shēmām. Taču, kā izklāstīts 67. punktā, šādu atkāpju ietekme līdz 2019. gadam tiks samazināta.

14

Laikposmā no 2016. līdz 2019. gadam PMS pieejamās summas vēl vairāk mainās, jo dalībvalstīm tiks palielināts vai samazināts valsts maksimālais apjoms (ārējā konverģence)18.

15

Dalībvalstis varēja izvēlēties kādu no PMS maksājumtiesību vērtības noteikšanas trim pamatmodeļiem (sk. 2. attēlu).

2. attēls

PMS īstenošanas pamatmodeļi

Avots: Eiropas Revīzijas palāta.

16

Izmantojot PMS pamatmodeļus, dalībvalstīm bija pieejami dažādi shēmas īstenošanas varianti. Šie varianti ļauj dalībvalstīm atbilstīgi savām vajadzībām noteikt līmeni, kurā tās vēlas piemērot shēmu (valsts vai reģionālais līmenis), aprēķināt atsauces summas lauksaimniekiem un PMS maksājumtiesību vērtības un noteikt, kā mērķtiecīgāk novirzīt atbalstu aktīvajiem lauksaimniekiem un kā noteikt platību, kurai var piešķirt PMS maksājumtiesības19.

PMS maksājumtiesību aprēķināšana un piešķiršana

17

Dalībvalstīm bija jānosaka PMS maksājumtiesības 2015. gadā un jāpiešķir tās lauksaimniekiem. Tām arī konkrēta summa no pieejamā budžeta bija jāiezīmē valsts rezervē, lai piešķirtu PMS maksājumtiesības gados jaunajiem lauksaimniekiem, lauksaimniekiem, kuri uzsāk lauksaimniecisko darbību, vai lauksaimniekiem īpašā situācijā20.

18

Parasti visos PMS modeļos lauksaimniekiem piešķirto maksājumtiesību skaits bija vienāds ar atbalsttiesīgās lauksaimniecības zemes hektāru skaitu, ko tie apstrādāja 2015. gadā. Vērtība bija atkarīga no konkrētā PMS modeļa, ko dalībvalsts vai reģions bija izvēlējies. Ja dalībvalstis 2015. gadā jau piemēroja vienotās likmes PMS modeli, visi lauksaimnieki attiecīgajā reģionā saņēma PMS maksājumtiesības ar vienādu vienības vērtību par hektāru (sk. 3. attēlu).

3. attēls

PMS maksājumtiesību aprēķina elementi (vienotās likmes modelis)

*) Izņemot platību, uz ko attiecas maksājumtiesības no valsts rezerves.

Avots: Eiropas Revīzijas palāta.

19

Tajās dalībvalstīs, kuras izvēlējās PMS konverģences modeli, proti, dalībvalstīs, kuras 2015. gadā nepiemēroja vienādas vērtības par hektāru, dalībvalstu iestādes būtībā balstīja savus aprēķinus uz sešiem elementiem (sk. 4. attēlu)21, un tie bija:

  • visu aktīvo lauksaimnieku kopējā atbalsttiesīgās lauksaimniecības zemes platība 2015. gadā konkrētā dalībvalstī vai reģionā;
  • katra atsevišķā pieteikuma iesniedzēja atbalsttiesīgā lauksaimniecības zeme 2015. gadā;
  • 2015. gada pieteikumu iesniedzēju atsevišķas atsauces summas 2014. gadā22;
  • 2014. gada kopējās atsauces summas visiem 2015. gada aktīvajiem lauksaimniekiem;
  • valsts vai reģiona maksimālais apjoms, ko PMS piemēroja 2015. gadā;
  • valsts vai reģiona mērķvērtība (valsts vai reģiona vidējā vērtība) 2019. gadam.

4. attēls

PMS maksājumtiesību aprēķina elementi (konverģences modelis)

*) Izņemot platību, uz ko attiecas maksājumtiesības no valsts rezerves.

Avots: Eiropas Revīzijas palāta.

20

Visiem konverģences modeļiem bija kopīga iezīme — dalībvalsts maksājumu aģentūrām bija jānosaka individuāla atsauces summa katram lauksaimniekam un jāņem vērā lauksaimnieka individuālā situācija, piemēram, zemes apvienošana, dalīšana vai nodošana laikposmā no 2014. līdz 2015. gadam. Lai izvairītos no sarežģītības, dalībvalstis, kuras bija piemērojušas VMS reģionālā līmenī, varēja saglabāt esošās VMS maksājumtiesības, kuras kļuva par PMS maksājumtiesībām23.

Komisijas un dalībvalstu uzdevumi PMS ieviešanā

21

Komisija un dalībvalstis ir kopīgi atbildīgas par PMS un citu tiešo maksājuma shēmu pārvaldību. Taču Komisija saglabā pilnīgu atbildību par budžeta izpildi24. Tas nozīmē, ka Komisijai bija jānodrošina PMS pareiza īstenošana, pieņemot atbilstīgus deleģētos tiesību aktus, uzraugot PMS pārvaldību dalībvalstīs un veicot shēmas administrēšanas kontroles sistēmu atbilstības revīzijas. Ja īstenošana dalībvalstī neatbilst ES tiesiskajam regulējumam, Komisija var piemērot finanšu korekcijas.

22

Dalībvalstis aprēķināja PMS maksājumtiesības un ievadīja aprēķinus īpašā datubāzē. Dalībvalstīm bija arī jānodrošina, ka akreditētas maksājumu aģentūras vēlāk izmaksāja PMS atbalstu lauksaimniekiem. Šai sakarā dalībvalstu iestādēm bija jāizmanto integrētā administrācijas un kontroles sistēma (IAKS), lai nodrošinātu maksājumu pareizību un novērstu pārkāpumus. Tā kā tiek izmantota ticama informācija par lauksaimniecības zemes platībām un automatizētu kontrolpārbaužu sistēma, IAKS būtu arī jāpalīdz lauksaimniekiem sniegt pareizas deklarācijas un tādējādi jānodrošina iespējamo pārkāpumu efektīva atklāšana. Turklāt neatkarīgai valsts sertifikācijas struktūrai bija jāveic revīzijas par maksājumu aģentūru izmaksāto visu ES izdevumu likumību un pareizību. 5. attēlā redzami Komisijas un dalībvalstu uzdevumi PMS īstenošanā.

5. attēls

Komisijas un dalībvalstu uzdevumi PMS īstenošanā

Avots: Eiropas Revīzijas palāta.

Revīzijas tvērums un pieeja

23

Šīs revīzijas mērķis bija noteikt, vai 2015. gadā Komisija un dalībvalstis ieviesa PMS atbilstīgi ES tiesiskajam regulējumam un KLP mērķiem. Šai sakarā mēs pārbaudījām arī aspektus, ko noteica PMS kā tādas shēmas struktūra, kas nodrošina atdalītu ienākumu atbalstu lauksaimniekiem. Mēs centāmies rast atbildi uz galveno revīzijas jautājumu:

pamata maksājuma shēma lauksaimniekiem — vai Komisija un dalībvalstis shēmu īstenoja atbilstīgi?

24

Lai atbildētu uz šo jautājumu, mēs pārbaudījām, vai

  • dalībvalstu kontroles sistēmas mazināja PMS maksājumtiesību nepareizas aprēķināšanas risku;
  • Komisija sniedza pienācīgu atbalstu dalībvalstīm, kad tās ieviesa pamata maksājumu, un veica pietiekamu uzraudzību un revīzijas dalībvalstīs;
  • PMS ieviešana veicināja vienkāršošanu gan lauksaimniekiem, gan arī iestādēm un vai PMS ieviešana bija atbilstīga KLP mērķiem.
25

Mēs veicām revīziju no 2016. gada septembra līdz 2017. gada aprīlim, un tā ietvēra:

  • aptauju, ko nosūtīja visām 18 dalībvalstīm, kuras bija ieviesušas PMS, lai iegūtu pamatdatus un informāciju par shēmas struktūru un īstenošanu; attiecīgos gadījumos mēs izmantojām rezultātus ziņojuma sagatavošanai;
  • apmeklējumus Eiropas Komisijā — Lauksaimniecības un lauku attīstības ģenerāldirektorātā — un sešās dalībvalstīs (Vācijā (Lejassaksijā), Grieķijā, Spānijā, Francijā, Itālijā un Apvienotajā Karalistē (Anglijā un Skotijā), kuras tika izvēlētas, ņemot vērā to īpatsvaru PMS pieejamajā ES budžetā un īpašo modeli, ko šīs dalībvalstis bija izvēlējušās shēmas īstenošanai. Mēs veicām iztaujāšanas, analizējām procedūras un datus, kā arī pārbaudījām attiecīgos dokumentus;
  • revīziju izlasei, ko veidoja 400 lauksaimnieku maksājumtiesību lietas 2015. pieprasījumu gadā. Mēs tās izvēlējāmies daļēji pēc nejaušības principa un daļēji, pamatojoties uz riska novērtējumu, lai pārbaudītu PMS maksājumtiesību aprēķinus un galvenos piemērotos kontroles mehānismus.

Turklāt mēs ņēmām vērā arī mūsu veiktā darba rezultātus saistībā ar 2016. gada ticamības deklarāciju.

Apsvērumi

Apmeklēto dalībvalstu kontroles sistēmas lielākoties mazināja PMS maksājumtiesību nepareizas aprēķināšanas un piešķiršanas risku, taču dalībvalstu izdarītā izvēle varēja radīt īpašas grūtības dažām maksājumu aģentūrām

Lielākā daļa dalībvalstu pārvarēja grūtības un PMS maksājumos lauksaimniekiem kopumā nebija būtiska kļūdu līmeņa, …

26

Visas mūsu apmeklētās dalībvalstis saskārās ar vairākām grūtībām, īstenojot PMS. Šīs grūtības pēc būtības bija lielā mērā atkarīgas no dalībvalstu izvēlētajiem variantiem. Dalībvalstīm it īpaši bija jāveic šādas darbības:

  • jāpārbauda pieteikumu iesniedzēju tiesības uz PMS atbalstu, proti, jāpārbauda, vai tie bija tiešā atbalsta saņēmēji 2013. gadā un aktīvie lauksaimnieki 2015. gadā;
  • jānosaka individuāla atsauces summa katram lauksaimniekam, ja dalībvalsts nepiemēroja vienoto likmi par hektāru;
  • jānosaka katra lauksaimnieka atbalsttiesīgās lauksaimniecības zemes platība 2015. gadā, pamatojoties uz jaunāko informāciju zemes gabalu identifikācijas sistēmās (ZGIS) un pārbaudēm uz vietas. Tas varēja nozīmēt arī to, ka bija jāidentificē zeme, kas pirms PMS ieviešanas nebija atbalsttiesīga zeme;
  • pēc visu pārbaužu pabeigšanas un aprēķinu veikšanas jānosaka PMS maksājumtiesību vērtība 2015.–2019. gadam;
  • jāinformē attiecīgie lauksaimnieki līdz 2015. gada beigām vai, ja dalībvalstu iestāžu rīcībā bija tikai provizoriski dati, — līdz 2016. gada 1. aprīlim;
  • jāizmaksā PMS un cits tiešais atbalsts līdz 2016. gada 30. jūnijam.
27

Lielākā daļa dalībvalstu pārvarēja grūtības un pabeidza aprēķinus tiesību aktos paredzētajos termiņos vai tuvu tiem. Taču Spānijai, Francijai, Itālijai, Nīderlandei, Austrijai, Zviedrijai un Apvienotajai Karalistei (Skotijai), kuras nevarēja veikt galīgos maksājumus visiem lauksaimniekiem tiesību aktos noteiktajā termiņā, proti, līdz 2016. gada 30. jūnijam, Komisija atļāva veikt maksājumus bez samazinājumiem līdz 2016. gada 15. oktobrim25.

28

Pamatojoties uz pieejamajiem datiem, ES maksājumos atbilstīgi PMS maksājumtiesībām kopumā nebija būtiska kļūdu līmeņa26. Taču, kā paskaidrots turpmāk, aprēķinu kļūdas varēja skart maksājumus daudziem individuāliem lauksaimniekiem un mazināt PMS maksājumtiesību datubāzu ticamību.

… taču dažos gadījumos PMS maksājumtiesību vērtības bija neprecīzas, aprēķinātas tikai provizoriski vai balstītas uz aplēsēm, …

29

Mēs konstatējām, ka dalībvalstis (vai reģioni) lielākoties bija pareizi piemērojušas vispārīgos aprēķināšanas noteikumus un, izņemot Itāliju un vienu reģionu Vācijā (Mēklenburga-Priekšpomerānija), ievēroja piemērojamo valsts vai reģiona maksimālo apjomu. Taču dažos gadījumos mēs konstatējām ka PMS maksājumtiesību vērtības bija neprecīzas, aprēķinātas tikai provizoriski vai balstītas uz aplēsēm, un tas ietekmēja maksājumu sadali atsevišķiem lauksaimniekiem.

  1. Apvienotajā Karalistē (Skotijā) iestādes nebija pareizi piemērojušas aprēķināšanas noteikumus, nosakot vienotas likmes mērķvērtības 2019. gadam, kā arī ikgadējās budžeta korekcijas līdz šim gadam. Nīderlandē iestādes aprēķināja nepareizu konverģences vērtību maksājumtiesību korekcijai virzībā uz 2019. gada vienoto likmi. Taču šīs kļūdas neietekmēja maksājumu kopējo apjomu nedz Skotijā, nedz arī Nīderlandē, tām bija vien neliela ietekme uz maksājumu sadali atsevišķiem lauksaimniekiem.
  2. Francija un Apvienotā Karaliste (Anglija un Skotija) izmantoja provizoriskus datus vai aplēses, jo tās saskārās ar īpašām grūtībām saistībā ar PMS maksājumtiesību galīgo vērtību savlaicīgu aprēķināšanu. Tas ietekmēja PMS maksājumtiesību vērtību pareizību, jo izmaiņas vienā aprēķina elementā (piemēram, kopējā atbalsttiesīgā platībā) radīja iespējamas izmaiņas citos elementos (piemēram, maksājumtiesību vērtībā), kā arī varēja ietekmēt konverģences aprēķinu. Tas nozīmēja arī to, ka lauksaimnieki, piesakoties nākamajam pieprasījumu gadam, nezināja savu PMS maksājumtiesību galīgo vērtību. Turpmāk aprakstīti vairāki no dažādajiem problēmjautājumiem, ar kuriem saskārāmies.
    1. Francijā maksājumu aģentūra 2017. gada maijā joprojām aprēķināja 2015. gada PMS maksājumtiesību galīgo vērtību un maksājumtiesības nebija formāli piešķīrusi lauksaimniekiem. Kavēšanās tiek skaidrota ar jaunās zemes gabalu identifikācijas sistēmas novēlotu ieviešanu, grūtībām saistībā ar to platību identificēšanu, kas nav lauksaimniecības zeme, un ievērojamu kavēšanos 2015. gadā, veicot lauksaimnieku pārbaudes uz vietas, ko Francijas iestādes pabeidza tikai 2016. gada decembrī27.
    2. Apvienotā Karaliste (Anglija un Skotija) saskārās ar ievērojamu kavēšanos, aprēķinot maksājumtiesību vērtības, jo Anglijā, kura izvēlējās saglabāt iepriekšējās VMS maksājumtiesības, savlaicīgi nebija pieejami pilnīgi zemes pārklājuma dati. Tādējādi iestādes varēja tikai aptuveni noteikt galīgo atbalsttiesīgo platību, taču tā bija būtisks elements, kas vajadzīgs, lai precīzi aprēķinātu maksājumtiesību vērtības. Turklāt jaunā pieprasījumu apstrādes datorsistēma nedarbojās tā, kā tika cerēts, un maksājumu aģentūra bija spiesta atsākt papīra formāta pieteikumu izskatīšanu. Šī situācija radīja nopietnas grūtības saistībā ar PMS maksājumtiesību koriģēšanu atbilstīgi atbalsttiesīgajām platībām un maksājumu termiņu ievērošanu28. Arī Skotijā iestādes saskārās ar grūtībām saistībā ar visu pieprasījumu savlaicīgu apstrādi daļēji tādēļ, ka tās nebija savlaicīgi identificējušas atbalsttiesīgos ilggadīgos zālājus. Iestādes veica vien ilustratīvus PMS maksājumtiesību vērtību aprēķinus, lai ievērotu atbalsta izmaksas termiņus, taču 2017. gada maijā tās joprojām nebija noteikušas galīgās vērtības29.

… turklāt dažas apmeklētās maksājumu aģentūras saskārās ar īpašām grūtībām

30

Maksājumu aģentūrām bija jāievieš efektīvi galvenie kontroles mehānismi, lai nodrošinātu lauksaimniekiem piešķirto PMS maksājumtiesību skaita un vērtību pareizību. Tas ietvēra platību, kuras lauksaimnieki bija deklarējuši savos atbalsta pieteikumos, attiecināmības kontrolpārbaudi, veicot salīdzināšanu ar ZGIS datiem30 un vēsturiskajiem atsauces datiem, kā arī lauksaimnieku iesniegto apliecinošo dokumentu autentiskuma pārbaudi un PMS maksājumtiesību aprēķinu pārskatīšanu. Turpmākajos punktos mēs aprakstām vairākas no dažādajām situācijām, ar kurām saskārāmies apmeklētajās dalībvalstīs.

31

Itālijā par PMS maksājumtiesību aprēķināšanu un to piešķiršanu lauksaimniekiem bija atbildīga centrālā koordinācijas iestāde, kura nebija pakļauta Itālijas maksājumu aģentūru iekšējai kontroles sistēmai. Tā nebija pabeigusi visas pārbaudes saistībā ar lauksaimnieku attiecināmību, un joprojām bija neskaidrības saistībā ar ievērojamas daļas ilggadīgo zālāju attiecināmību. Šādas situācijas sekas bija iteratīvs process, kad tai pašai koordinācijas struktūrai bija jāpārrēķina vērtības aptuveni vienai trešdaļai PMS maksājumtiesību pēc tam, kad tās sākotnēji jau bija piešķirtas. Galu galā to kopējā vērtība pārsniedza valsts maksimāli pieļaujamo budžetu. Saskaņā ar ES tiesību aktiem šā iemesla dēļ bija jākoriģē visu Itālijas PMS maksājumtiesību vērtība. Ietekme uz atbalsta maksājumiem lauksaimniekiem, visticamāk, kopumā būs neliela, taču tā varētu būt būtiskāka atsevišķu lauksaimnieku līmenī. 2017. gada aprīlī turpināja veikt pārrēķinus, un tie ietekmēja arī PMS maksājumtiesību vērtības un attiecīgos atbalsta maksājumus turpmākajos gados31.

32

Uzticama informācija ZGIS par atbalsttiesīgo zemes gabalu, par kuriem tika prasīts atbalsts, faktisko platību bija vēl viens būtisks aspekts, lai pareizi noteiktu PMS maksājumtiesības. Divās no sešām apmeklētajām dalībvalstīm mēs konstatējām, ka informācija ZGIS kopumā bija aktuāla. Francijā, Itālijā un Apvienotajā Karalistē šī informācija tika aktualizēta lielā mērā vienlaikus ar PMS maksājumtiesību aprēķināšanu32. Grieķijas maksājumu aģentūrai, kas vairākus gadus ieguldīja lielu darbu, lai pareizi identificētu ilggadīgos zālājus, trūka vajadzīgā valsts finansējuma, lai visā ZGIS atjauninātu jaunāko pieejamo informāciju. Šā iemesla dēļ 2015. gadā iestādēm, aprēķinot PMS maksājumtiesības, attiecībā uz vairāk nekā pusi no attiecīgās teritorijas bija jāizmanto 2008. gada attēli33.

33

Aptuveni 90 % no visiem ilggadīgajiem zālājiem Grieķijā un vairāk nekā 25 % no tās lauksaimniecības zemes ir valsts zeme. Šim zemes veidam Grieķijas iestādes aprēķināja PMS maksājumtiesības, pamatojoties uz vidējo dzīvnieku skaitu reģionā uz vienu hektāru un dzīvnieku skaitu, ko katrs lauksaimnieks bija deklarējis savā atbalsta pieteikumā34. Taču neuzticama informācija dzīvnieku reģistrā apgrūtināja lauksaimniekiem piešķirto PMS maksājumtiesību skaita precīzu aprēķināšanu35.

Komisija pienācīgi atbalstīja PMS ieviešanu, taču būtu varējusi izvirzīt augstākas prasības sertifikācijas struktūrām

Kopumā Komisija labi uzraudzīja īstenošanas procesu un sniedza plašus norādījumus, …

34

Lielās izvēles iespējas dalībvalstīm, ko paredzēja ES tiesību akti, padarīja noteikumus sarežģītākus, un tas radīja nepareizas interpretācijas un neskaidrības risku. Komisijai izdevās savlaicīgi nodrošināt īstenošanas noteikumus36. Taču dalībvalstis prasīja Komisijai papildu norādījumus par to konkrētajiem īstenošanas modeļiem. Attiecīgi kopš 2014. gada Komisija ir izdevusi vairāk nekā 400 norādījumu dokumentu dalībvalstīm un rīkojusi divpusējas tikšanās ar valstu iestādēm, lai nodrošinātu PMS un citu ES tiešā atbalsta shēmu raitu īstenošanu. Neraugoties uz sniegtajiem skaidrojumiem, dalībvalstis ne vienmēr konsekventi interpretēja konkrētus aprēķināšanas noteikumus.

… taču dalībvalstis nesniedza visu uzraudzības informāciju

35

Tā kā Komisija ir atbildīga par shēmas uzraudzību, visām dalībvalstīm, kuras piemēroja PMS, bija jāinformē Komisija par savu izvēli, kas ļāva Komisijai veikt padziļinātu analīzi par to atbilstību ES tiesiskajam regulējumam un veikt turpmākos pasākumus. Taču 2017. gada maijā Komisijai joprojām trūka būtiskas informācijas, piemēram, par 2015. gada to PMS maksājumtiesību kopējo vērtību, kas bija piešķirtas lauksaimniekiem Francijā un Itālijā un kas kopā veidoja 31 % no pieejamā budžeta. Šīs informācijas trūkums apgrūtināja shēmas uzraudzību. Saskaņā ar ES tiesību aktiem Komisijai nebija tiesību samazināt maksājumus dalībvalstīm, ja tās savlaicīgi nebija iesniegušas īpašu statistikas informāciju par PMS.

Kopumā Komisijas veiktās revīzijas deva labus rezultātus, …

36

Komisija savlaicīgi uzsāka revīziju par PMS īstenošanu dalībvalstīs, kas deva labus rezultātus, taču resursu trūkums liedza tai veikt visas plānotās revīzijas uz vietas. Tā kā lielākā daļa apmeklējumu notika agrīnā posmā, Komisija arī nevarēja izvērtēt sertifikācijas struktūru veikto PMS maksājumtiesību aprēķināšanas pārbaužu kvalitāti.

37

Komisijas revīzijas darbs galvenokārt bija vērsts uz darījumu izlašu un deklarēto platību attiecināmības pārbaudēm. Tā pievērsa mazāku vērību vispārīgo aprēķinu apstiprināšanai, piemērotajiem iekšējās kontroles mehānismiem un tam, vai dalībvalstis bija ieviesušas sistēmas, kas ļāva stingri uzraudzīt PMS maksājumtiesību pārvaldību, piemēram, to aprēķināšanu un atbilstību piemērojamajiem maksimālajiem apjomiem, kā arī valsts rezerves pārvaldību, tostarp procedūras PMS maksājumtiesību atcelšanai.

… taču tā būtu varējusi izvirzīt augstākas prasības sertifikācijas struktūrām

38

Attiecībā uz visiem ES izdevumiem, kurus dalībvalstu maksājumu aģentūras izmaksā, organizatoriski neatkarīga struktūra veic ikgadēju sertifikācijas revīziju. Šiem revidentiem jāsniedz atzinums, kurš izstrādāts saskaņā ar starptautiski atzītiem revīzijas standartiem, par maksājumu aģentūras gada pārskatu pilnīgumu, pareizību un patiesumu, tās iekšējās kontroles sistēmas pienācīgu darbību un to izdevumu likumību un pareizību, kuru atmaksāšana ir pieprasīta no Komisijas37. Tā kā PMS maksājumtiesību vērtība ir būtisks elements, lai aprēķinātu lauksaimniekiem izmaksājamā atbalsta summas, sertifikācijas struktūru veiktajām pārbaudēm par PMS maksājumtiesību aprēķināšanu bija īpaši būtiska nozīme. Ņemot vērā notiekošo konverģenci un PMS maksājumtiesību vērtību iespējamās korekcijas, tas ir būtiski arī turpmākajiem finanšu gadiem.

39

Komisija savās sertifikācijas struktūrām paredzētajās pamatnostādnēs norādīja, ka to pārbaudēs jāiekļauj “to ieviesto procedūru novērtējums, kuras īsteno, lai nodrošinātu PMS maksājumtiesību pareizu piešķiršanu”, un prasīja sertifikācijas struktūrām sniegt atzinumu par to, vai maksājumu aģentūras bija izveidojušas atbilstīgu sistēmu PMS maksājumtiesību identificēšanai un reģistrācijai un piemērojušas atbilstīgus kontroles mehānismus attiecībā uz shēmas izveidi. Komisijas pamatnostādnēs tika prasīts veikt desmit darījumu atbilstības pārbaudi, bet nebija paskaidrots, kādas pārbaudes sertifikācijas struktūrām jāveic saistībā ar aprēķinu pareizību.

40

Mūsu apmeklētajās dalībvalstīs sertifikācijas struktūras Komisijas pamatnostādnes bija interpretējušas dažādi, un darījumu skaits, ko Komisija ieteica atbilstības pārbaudēm, bija pārāk neliels, lai izdarītu derīgus vispārīgus secinājumus par PMS maksājumtiesību aprēķināšanas pareizību.

41

Komisijas pamatnostādnēs nebija noteikta sertifikācijas struktūru funkcija, ja PMS maksājumtiesību aprēķināšanā bija iesaistītas struktūras, kas nebija maksājumu aģentūras; tā rezultātā:

  • Vācijā (Lejassaksijā) sertifikācijas struktūra šo aprēķinu pareizību nekādā veidā nepārbaudīja, jo aprēķināšanu veica centrālā koordinācijas struktūra, kurai sertifikācijas revīzija netika veikta;
  • Itālijā sertifikācijas struktūra minēja tikai to, ka laikā, kad tā sagatavoja savu ziņojumu, koordinācijas struktūra nebija pabeigusi PMS maksājumtiesību aprēķināšanu;
  • Francijā sertifikācijas struktūra apstiprināja, ka maksājumu aģentūra bija pareizi piemērojusi Lauksaimniecības ministrijas noteikto aprēķināšanas metodi, taču ziņoja, ka dati vēl nebija galīgi un ka atsevišķus aprēķinus tā nebija pārbaudījusi.

Daži dalībvalstu izvēlētie aprēķināšanas noteikumi un varianti varēja vēl vairāk sarežģīt situāciju, palielināt valsts iestāžu slogu un ļaut dažiem lauksaimniekiem gūt negaidītu papildu peļņu

Dažos noteikumos par PMS maksājumtiesību noteikšanu bija paredzēti sarežģīti aprēķini

42

Viens no KLP 2013. gada reformas pamatmērķiem un būtiska prasība bija mazināt administratīvo slogu, un Komisijai un dalībvalstīm, izstrādājot attiecīgos noteikumus par tiešā atbalsta shēmu, tas būtu bijis jāņem vērā38.

43

PMS maksājumtiesību aprēķināšanas modeļa izvēlei bija būtiska ietekme uz sarežģītību, ar kādu saskārās dalībvalstu iestādes. Lai gan vienotās likmes modelis, ko piemēroja Vācijā, Francijā (Korsikā), Maltā un Apvienotajā Karalistē (Anglijā), paredzēja vienkāršus maksājumtiesību vērtību un skaita aprēķinus, to mazākā mērā var attiecināt uz konverģences modeļiem, kurus piemēroja citās dalībvalstīs vai reģionos, — šiem modeļiem bija sīki izstrādāti un specifiski aprēķināšanas noteikumi, kurus dalībvalstis bieži vien papildināja ar valsts vai reģionāliem īstenošanas noteikumiem. Šāda situācija ne tikai varēja radīt aprēķinu kļūdas, bet arī prasīja no maksājumu aģentūrām ievērojamu papildu darbu39.

Dažu dalībvalstu izvēlētie varianti varēja radīt būtisku slogu dalībvalstu iestādēm, …

44

Dalībvalstis, piemērojot objektīvus kritērijus, varēja sīkāk diferencēt savu teritoriju un piemērot PMS reģionālā līmenī. Cita starpā šie kritēriji bija institucionālā struktūra (piemēram, Vācijā), reģionālais lauksaimniecības potenciāls (piemēram, Apvienotajā Karalistē (Anglijā un Skotijā)) vai agronomiskās īpašības (piemēram, Grieķijā un Spānijā).

45

Šajā kontekstā Spānija izveidoja 50 jaunus PMS reģionus, kurus valsts iestādes noteica, pamatojoties uz agronomiskām īpašībām un to zemes izmantojumu 2013. gadā. Šie reģioni aptvēra aptuveni 316 comarcas agrarias, un tas nozīmēja, ka viena PMS reģiona zeme varēja atrasties vairākās comarcas un autonomajās kopienās Spānijas kontinentālajā daļā. Taču daudzos reģionos PMS maksājumtiesību vidējās vienības vērtības atšķīrās tikai nedaudz. Lai gan šāda reģionalizācija atbilda ES tiesiskajam regulējumam, tā sarežģīja zemes pārvaldību. Lauksaimnieki savas maksājumtiesības varēja izmantot tikai reģionā, kuram tās sākotnēji bija piešķirtas, un tās varēja attiekties uz atsevišķiem lauksaimniecības zemes gabaliem viena ciema teritorijā (sk. 6. attēlu).

6. attēls

Sarežģītā reģionālās PMS īstenošana Spānijā

Avots: Eiropas Revīzija palāta, pamatojoties uz Spānijas iestāžu datiem (FEGA).

Atšķirībā no Spānijas Grieķija izmantoja daudz vienkāršāku modeli, kas bija balstīts uz lauksaimnieciskām pazīmēm un aptvēra tikai trīs reģionus.

46

PMS sekmīgu īstenošanu apgrūtināja ne tikai dalībvalstu izvēlētais PMS modelis, bet arī iespējas, ko paredzēta ES tiesību akti saistībā ar attiecināmo platību noteikšanu. Šādām iespējām bija jāveicina atbalsta mērķtiecīgāka piešķiršana, taču tās varēja būtiski aizkavēt PMS maksājumtiesību aprēķināšanu un ietekmēt to vērtības pareizību (sk. 1. izcēlumu).

1. izcēlums

Dalībvalstu izvēle, kas veicināja ievērojamu kavēšanos PMS īstenošanā

Parasti visas platības, ko aizņem aramzeme, ilggadīgie zālāji un ilggadīgie stādījumi, ir platības, kurām var piemērot BPS. Turklāt, lai aizsargātu konkrētus ainavas elementus, piemēram, dzīvžogus, dīķus, grāvjus, rindās, grupās vai atsevišķi augošus kokus, laukmalas vai terases, dalībvalsts varēja nolemt, ka arī tiem var piešķirt PMS maksājumtiesības. Taču saskaņā ar zaļināšanas maksājuma noteikumiem dalībvalstis citus ainavas elementus varēja atzīt par “ekoloģiski nozīmīgām platībām”, uz kurām PMS neattiecās. Ja dalībvalsts pieņēma šādu lēmumus, visi elementi bija jāpārbauda un jāreģistrē valsts ZGIS. Francija izvēlējās izmantot sistēmu, kas paredzēja, ka Francijas iestādēm, veicot to ZGIS vērienīgu atjaunināšanu, bija jāreģistrē un jāuzrauga aptuveni 45 miljoni šādu ainavas elementu un jānosaka, vai tiem varēja piemērot PMS un zaļināšanas maksājumu vai tikai zaļināšanas maksājumu, vai arī tie nebija atbalsttiesīgi. Ja lauksaimnieki deklarēja zemes gabalus, kuros atradās arī neattiecināmi elementi, tie bija jāpārbauda manuāli, un bieži vien bija jāsazinās ar lauksaimniekiem, lai precizētu attiecīgo gadījumu, lai gan attiecīgās atbalsta summas bija niecīgas. Šāda situācija būtiski veicināja kavēšanos PMS maksājumtiesību aprēķināšanā un atbalsta izmaksā Francijā.

Itālijā lauksaimnieciskās darbības minimālais līmenis, kas bija nepieciešams ilggadīgo zālāju40 ievērojamas daļas attiecināmībai, atšķīrās atkarībā no zemes gabalu atrašanās vietas un dažādiem izņēmumiem, kurus piemēroja reģionālā līmenī. Itālijas iestādēm bija jāidentificē visi zemes gabali, uz kuriem attiecās īpašie nosacījumi, meklējot ierakstus Itālijas zemes reģistrā, un pēc tam jāveic to kontrolpārbaude, salīdzinot ar lauksaimnieku atbalsta pieteikumiem. Mūsu revīzijas beigu posmā šī procedūra joprojām tika īstenota, un Itālijas iestādes nevarēja sniegt informāciju par to, kad šis darbs tiks pabeigts. Šāda sīki izstrādāta pieeja veicināja sarežģītību un radīja ievērojamu kavēšanos saistībā ar maksājumtiesību aprēķināšanu un atbalsta maksājumu veikšanu.

… un daži lauksaimnieki varēja gūt negaidītu papildu peļņu, būtiski samazinot savu saimniecību lielumu

47

Dalībvalstīs, kuras PMS piemēroja konverģences pieeju41, radās īpašs risks saistībā ar to, ka lauksaimnieki pēc PMS ieviešanas saņēma pārmērīgi lielu kompensāciju, jo tie laikposmā no atsauces perioda (2014. gads) līdz 2015. gadam ievērojami samazināja apstrādāto hektāru skaitu. Šāda situācija ļāva atsauces summu, ko ieguva no lielākās platības, koncentrēt mazākā platībā, tādējādi sniedzot iespēju šiem lauksaimniekiem gūt negaidītu papildu peļņu.

48

Dalībvalstis varēja atgūt šādu negaidītu papildu peļņu42. No trīspadsmit dalībvalstīm, kurām šo pieeju piemēroja, septiņas izmantoja šo iespēju43, un tas arī ļāva šīm valstīm pārdalīt šos līdzekļus efektīvāk, piemēram, piešķirot PMS maksājumtiesības gados jaunajiem lauksaimniekiem. Taču Itālijā iestādes pienācīgi neidentificēja visus lauksaimniekus, kuri bija guvuši negaidītu papildu peļņu, vai citos gadījumos noteikumus piemēroja nepareizi. Francijā iestādes sākotnēji nolēma piemērot noteikumu par negaidītu papildu peļņu, taču praktiski nevarēja to izdarīt (sk. 2. izcēlumu)44.

2. izcēlums

Piemēri par negaidītu papildu peļņu, kas gūta, samazinot lauku saimniecību lielumu

Negaidītas papildu peļņas apmērs varēja būt ievērojams. Spānijā iestādes atguva atsauces summas vairāk nekā 75 miljonu EUR apmērā no vairāk nekā 7000 lauksaimnieku, un tās šo summu varēja izmantot, lai piešķirtu finansējumu jaunajiem lauksaimniekiem. Šī summa veidoja aptuveni 3 % no Spānijā izmaksātā PMS atbalsta.

Tā kā Francija noteikumu par negaidītu papildu peļņu nepiemēroja, kopējais negaidītas papildu peļņas līmenis, ko lauksaimnieki ieguva, nav zināms. Taču mēs konstatējām, ka atsevišķi lauksaimnieki, kuri 2014. gadā bija saņēmuši tiešos maksājumus, 2015. gadā nodeva gandrīz visu savu zemi citiem lauksaimniekiem, tostarp ģimenes locekļiem. Nopietnākajos gadījumos šie lauksaimnieki saglabāja vien nelielu zemes gabalu, reizēm tikai 0,01 ha, par kuru tie varēja iegūt visu savu atsauces summu, kā rezultātā PMS maksājumtiesību vērtības sasniedza pat 9000 EUR un vairāk. Tas bija likumīgi, jo Francija atšķirībā no citām dalībvalstīm nebija noteikusi lauksaimnieku minimālo zemes platību, kas bija vajadzīga, lai pieprasītu PMS maksājumtiesības45. Personas vai uzņēmumi, kuri ieguva zemi, varēja saņemt maksājumus no valsts rezerves kā jaunie lauksaimnieki.

Jauno noteikumu mērķis bija veicināt atbalsta mērķtiecīgāku piešķiršanu, taču tie bija tikai daļēji efektīvi

Jaunie noteikumi ieviesa prasību veikt īpašas pārbaudes attiecībā uz atbalsta pieprasītāju konkrētām kategorijām, …

49

KLP 2013. gada reformas mērķis bija veicināt ES tiešā atbalsta mērķtiecīgāku piešķiršanu lauksaimniekiem, kuri patiešām nodarbojās ar lauksaimniecību, un ar to tika ieviests tā sauktā aktīvā lauksaimnieka jēdziens46. Šis jēdziens paredzēja obligātas papildu attiecināmības prasības divām atbalsta pieprasītāju kategorijām, proti, personām, kuras galvenokārt apstrādāja zemi, kas tiek dabiski uzturēta noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai piemērotā stāvoklī47, un personām, kuru uzņēmējdarbība iekļauta negatīvajā sarakstā. Pēdējā minētā personu grupa varēja atkal kļūt atbalsttiesīga, ja šīs personas varēja pierādīt, ka to lauksaimnieciskā darbība nebija maznozīmīga.

50

Jaunie noteikumi ļāva dalībvalstīm atbrīvot no visām pārbaudēm pieteikumu iesniedzējus, kuru gada tiešie maksājumi nepārsniedz 5000 EUR, vai noteikt savus alternatīvus kritērijus, saskaņā ar kuriem pieteikumu iesniedzēji atkal varēja kļūt atbalsttiesīgi un saņemt ES tiešo atbalstu. Vienpadsmit no astoņpadsmit dalībvalstīm piemēroja maksimālo 5000 EUR robežvērtību visā valsts teritorijā vai konkrētā tās daļā48. Turklāt dalībvalstis bija tiesīgas vispār neizmaksāt atbalstu personām, kuru lauksaimnieciskā darbība veidoja vien nenozīmīgu daļu no to kopējās saimnieciskās darbības vai kuru pamata uzņēmējdarbība neietvēra lauksaimniecisko darbību.

51

Tā kā PMS ir atdalīta no lauksaimnieciskās ražošanas, lauksaimniekiem nevarēja izvirzīt prasību gūt ienākumus no lauksaimnieciskās darbības, lai iegūtu tiesības saņemt atbalstu. Atbalsta saņēmēji būtībā varēja visu lauksaimniecisko darbību savā zemē uzticēt veikt trešām personām, nezaudējot savu aktīvā lauksaimnieka statusu. Tomēr lauksaimniekiem būtu jābūt lēmumu pieņemšanas pilnvarām, ieguvumiem un finanšu riskiem atkarībā no lauksaimnieciskās darbības deklarētajā zemē.

… un dažas dalībvalstis sasniedza labus rezultātus, …

52

Mēs konstatējām, ka, pamatojoties uz administratīvajiem datiem, piemēram, komercreģistra vai nodokļu maksātāju reģistra datiem, Spānija un Itālija guva labus rezultātus, identificējot pieteikumu iesniedzējus, kuri neveica lauksaimniecisko darbību vai kuru šāda veida darbība bija maznozīmīga49. Nīderlande mūs informēja, ka valsts iestādes izslēdza aptuveni 4 % no pieteikumu iesniedzējiem, jo to pamatdarbība vai uzņēmējdarbības mērķis nebija vērsts uz lauksaimniecisko darbību, un tādēļ tos nevarēja iekļaut oficiālajā uzņēmumu reģistrā.

53

Taču, lai gan parasti valsts iestādes prasīja pieteikumu iesniedzējiem deklarēt, vai to darbības bija iekļautas negatīvajā sarakstā, visas mūsu apmeklētās dalībvalstis saskārās ar grūtībām saistībā ar tādu pieteikumu iesniedzēju pienācīgu identificēšanu, kuru aktīvo lauksaimnieku statuss iestādēm bija jāpārbauda vai nu tādēļ, ka pieteikuma veidlapa nebija pietiekama skaidri aizpildīta, vai arī tādēļ, ka atsevišķos gadījumos iestādes pietiekami neizmeklēja iespējamos noteikumu apiešanas gadījumus.

… taču īstenošana bija tikai daļēji efektīva un radīja būtisku administratīvo slogu, …

54

Atkarībā no valstu izvēlētajām iespējām varēja ievērojami atšķirties to pieteikumu iesniedzēju skaits, kuriem piemēroja pārbaudes par to lauksaimnieciskās darbības nozīmīgumu, — dažos gadījumos lielākā daļa pieteikumu iesniedzēju dalībvalstī vai reģionā nesasniedza piemērojamās robežvērtības, un vairumā gadījumu dalībvalstis bija nolēmušas nepaplašināt negatīvo sarakstu. Pieteikumu iesniedzēji, kuri bija iekļauti negatīvajā sarakstā un kuri pārsniedza robežvērtību, varēja iesniegt pierādījumus, ka i) pēdējā finanšu gadā to tiešie maksājumi veidoja vismaz 5 % no to ar lauksaimniecisko darbību nesaistītajiem ienākumiem, ii) to pamatdarbības mērķis bija lauksaimnieciskā darbība vai iii) to lauksaimnieciskā darbība nebija maznozīmīga. Saistībā ar pēdējo iespēju dalībvalstīm arī šajā gadījumā bija liela rīcības brīvība kritēriju noteikšanā. Lai gan dažas dalībvalstis piemēroja tādu kritēriju kā ar lauksaimniecisko darbību nesaistītu ienākumu īpatsvars no kopējiem ienākumiem, Vācija un Apvienotā Karaliste (izņemot Skotiju) kā aktīvos lauksaimniekus apstiprināja arī pieteikumu iesniedzējus, kuri bija deklarējuši, ka to darbības veidi bija negatīvajā sarakstā, ja to attiecināmais hektāru skaits pārsniedza platību, kas bija tuva vidējai platībai valstī vai reģionā. Šā iemesla dēļ varēja rasties situācijas, kad pieteikumu iesniedzēji, kuru darbības veidi bija minēti negatīvajā sarakstā, tika izslēgti, ja to zemes platība bija mazāka par šo robežvērtību, savukārt pieteikumu iesniedzēji, kuru hektāru skaits pārsniedza noteikto robežvērtību, varēja tikt apstiprināti neatkarīgi no tā, vai to lauksaimnieciskā darbība bija vai nebija maznozīmīga.

55

Visbeidzot, lielākajā daļā apmeklēto dalībvalstu iestādes izslēdza ļoti maz personu, jo lielākā personu daļa, uz kurām attiecās negatīvais saraksts, atbilda vienam no kritērijiem, lai tās atkal varētu kļūt atbalsttiesīgas. Piemēram, Vācijā iestādes sākotnēji rūpīgi pārbaudīja aptuveni 1000 pieteikumu iesniedzēju, kuri bija deklarējuši, ka to darbības veidi ir negatīvajā sarakstā. Tas radīja būtisku administratīvu slogu, taču galu galā piekļuve PMS tika liegta tikai 26 pieteikumu iesniedzējiem.

… kā arī varēja izraisīt atšķirīgu attieksmi pret līdzīgiem pieteikumu iesniedzējiem

56

Kā pēdējo aspektu var minēto to, ka dalībvalstu pieņemtie kritēriji varēja radīt atšķirīgu attieksmi pret pieteikumu iesniedzējiem līdzīgās situācijās, jo valstu iestādes atšķirīgi interpretēja ES tiesību aktus vai neattiecināja negatīvo sarakstu uz struktūrām, kuras parasti bija iesaistītas zemes apsaimniekošanā un kuru lauksaimnieciskā darbība bija maznozīmīga vai kuru pamatdarbības mērķis nebija lauksaimnieciskā darbība (sk. 3. izcēlumu).

3. izcēlums

Piemēri par atšķirīgu attieksmi līdzīgās situācijās

Vācijā iestādes izvirzīja prasību, ka jāšanas klubiem vai jāšanas skolām bija jāpierāda aktīva lauksaimnieka statuss tikai tādā gadījumā, ja tiem bija pastāvīgas sporta būves, piemēram, zirgu apmācības manēža. Francijā iestādes uzskatīja, ka jāšanas klubi un līdzīgas darbības ietilpa sporta un atpūtas kategorijā, un tas nozīmēja, ka atbilstība aktīvā lauksaimnieka statusam tika pārbaudīta visiem identificējamiem pieteikumu iesniedzējiem, kuri veica šādas darbības. Tā rezultātā pieeja tiešajiem maksājumiem tika liegta aptuveni 700 pieteikumu iesniedzēju.

Iestādes Itālijā nolēma negatīvajā sarakstā ar dažiem izņēmumiem iekļaut visas publiskās struktūras. Tādējādi pašvaldībām un mežsaimniecības iestādēm būtībā tika liegta iespēja saņemt PMS maksājumtiesības. Vācija un Apvienotā Karaliste (Anglija) negatīvo sarakstu uz šādām struktūrām neattiecināja. Tādēļ pašvaldības un mežsaimniecības iestādes, kurām bija zināmas funkcijas valsts zemes uzturēšanā, būtībā bija tiesīgas saņemt PMS maksājumtiesības.

Kopš 2018. gada dalībvalstis var pieņemt lēmumu vienkāršot kritērijus vai pārtraukt piemērot “negatīvo sarakstu”

57

Pārskatot finanšu noteikumus, ko piemēro ES vispārējam budžetam, Komisija ierosināja paredzēt dalībvalstīm lielāku rīcības brīvību, piemērojot aktīvā lauksaimnieka definīciju, lai būtiski samazinātu sistēmas radīto slogu, vai nu samazinot to kritēriju skaitu, kuri pieejami pieteikumu iesniedzējiem, lai pierādītu aktīvā lauksaimnieka statusu, vai pārtraucot piemērot noteikumus50. Pēdējais minētais priekšlikums tika pamatots ar paustajām bažām par to, ka aktīvā lauksaimnieka klauzulas īstenošanas grūtības un administratīvās izmaksas pārsniedz ieguvumus, ko rada ļoti neliela skaita neaktīvo atbalsta saņēmēju izslēgšana no tiešā atbalsta shēmām. Padome un Eiropas Parlaments 2017. gada oktobrī vienojās, ka, sākot no 2018. gada, dalībvalstis var lemt par to, vai tās samazina kritērijus, kurus izmanto, lai pieteikumu iesniedzēji pierādītu savu aktīvā lauksaimnieka statusu, tādējādi ierobežojot pieteikumu iesniedzēju iespējas atkal kļūt atbalsttiesīgiem, vai arī pārtrauc piemērot negatīvo sarakstu51.

Jaunie noteikumi paplašināja atbalsttiesīgās zemes kategorijas …

58

Lauksaimnieki PMS maksājumtiesības un PMS maksājumus un citu platībatkarīgu tiešo atbalstu varēja saņemt tikai tad, ja to rīcībā bija atbalsttiesīga lauksaimniecības zeme. Dalībvalstis varēja arī paplašināt attiecināmību, iekļaujot arī ilggadīgos zālājus, ja stiebrzāles un citi lopbarības zālaugi nebija dominējoši. Praksē tas attiecās uz virsājiem vai mežu platībām reģionos, kuros šādas zemes izmantošana bija daļa no izveidotās vietējās prakses52. Saskaņā ar iepriekšējo VMS šādas zemes attiecināmība atbalsta saņemšanai nav bijusi pietiekami skaidra53.

… un ļāva dalībvalstīm veikt pasākumus, lai mazinātu spekulatīvu pieprasījumu risku, …

59

Mēs jau senāk secinājām, ka saskaņā ar VMS ieguldītāji varēja iegūt maksājumtiesības ar augstu vērtību un deklarēt tās kopā ar mazvērtīgu zemi, kura prasīja vien minimālu uzturēšanas darbu vai kurā šāds darbs nebija jāveic vispār54. Tā rezultātā ES ienākumu atbalsts tika izmaksāts personām, kuras ar lauksaimniecību nenodarbojās. Mēs konstatējām, ka dažas dalībvalstis veica pasākumus saskaņā ar PMS, kuri daļēji atrisināja šo situāciju vai kuru mērķis bija mazināt spekulatīvu pieprasījumu risku (sk. 4. izcēlumu).

4. izcēlums

Atdalītā tiešā atbalsta blakusiedarbības efektīva mazināšana

Apvienotajā Karalistē (Skotijā) iestādes nolēma piemērot PMS reģionalizāciju, lai veicinātu atbalsta mērķtiecīgāku piešķiršanu lauksaimniekiem apgabalos ar augstāku lauksaimniecības potenciālu vai lauksaimniekiem, kuri aktīvi izmanto savu zemi. Tās nolēma noteikt īpašus reģionus, kuros atrodas maznozīmīgākā zeme (nekultivētas ganības). Dalībvalstīs, kuras izvēlējās PMS reģionalizāciju, piemēram, Apvienotajā Karalistē (Skotijā), maksājumtiesības var nodot vai aktivizēt tikai tajā pašā reģionā. Tāpēc nav iespējams citu reģionu PMS maksājumtiesības ar augstāku vērtību nodot šāda veida zemei. Līdz 2019. gadam visas PMS maksājumtiesības šajos reģionos tiks pielāgotas ļoti zemai vērtībai par hektāru, tādējādi labāk ņemot vērā šādas zemes zemo lauksaimniecības potenciālu. Lauksaimnieki, kuri aktīvi izmanto savu zemi ražošanai, var piekļūt jaunai īpašai aitkopības atbalsta shēmai, kuras mērķis ir mazināt zemes pamešanas risku un ražošanas samazināšanos. Lai gan 2015. gadā atsevišķi ieguldītāji joprojām saņēma ievērojamas atbalsta summas, veiktie pasākumi līdz 2019. gadam pakāpeniski uzlabos atbalsta mērķtiecīgāku piešķiršanu.

Spānijā lielas ilggadīgo zālāju platības netika izmantotas daudzus gadus. Pastāvēja risks, ka pieteikumu iesniedzēji varētu deklarēt šo zemi tikai tādēļ, lai saņemtu PMS maksājumtiesības, lai gan viņi šajās platībās lauksaimniecisko darbību nebija veikuši. Spānijas iestādes nolēma piešķirt PMS maksājumtiesības, pamatojoties uz 2013. gada maijā deklarēto zemi (proti, šajā laikā lauksaimniekiem vēl nebija iespējams iepazīties ar KLP 2013. gada reformas noteikumiem, ko pieņēma 2013. gada decembrī), ja platība bija mazāka nekā 2015. gadā. Turklāt iestādes pieprasījumus par šāda veida zemi pieņēma tikai tādā gadījumā, ja lauksaimnieki iesniedza pierādījumus, ka viņi to faktiski izmantoja lauksaimnieciskajai darbībai, un šaubu gadījumos veica pārbaudes uz vietas.

… taču jaunie noteikumi arī radīja sarežģītas īstenošanas problēmas

60

Saskaņā ar ES tiesību aktiem parasti zeme ir atbalsttiesīga tikai tad, ja lauksaimnieki to izmanto lauksaimnieciskai darbībai55. Šie noteikumi palīdz izvairīties no zemes pamešanas un novērš situācijas pasliktināšanos dzīvotnēs. Mēs konstatējām, ka lielākā daļa dalībvalstu bija definējušas regulāri veicamas minimālās darbības gada laikā, piemēram, noganīšanu vai, alternatīvā variantā, pļaušanu, kuras bija piemērotas, lai saglabātu zemes lauksaimniecības potenciālu vai lai novērstu situācijas pasliktināšanos dzīvotnēs. Dalībvalstis varēja arī noteikt lauksaimniecības zemes pazīmes, kuru esamība bija pamatojums, lai uzskatītu, ka zeme tiek izmantota lauksaimniecības darbībai56. Izrādījās, ka dalībvalstīm, kuras izvēlējās šo iespēju, bija sarežģīti noteikt īpašas pazīmes — piemēram, Francija un Apvienotā Karaliste (Anglija) noteica plašas pazīmes, tādas kā “nav blīvu krūmāju” (Anglija) vai “nedominē nevēlamas nezāles” (Francija). Tādēļ lauksaimniekiem varēja rasties neskaidrība par viņu zemes attiecināmību, un PMS maksājumtiesības varēja tikt piešķirtas par pamestām zemēm.

61

Turklāt platībās, kuras atrodas reģionos ar īpašiem klimatiskiem apstākļiem vai sliktu augsnes kvalitāti, var nebūt vajadzīgas īpašas regulāras darbības, lai saglabātu lauksaimniecības potenciālu. Jaunie noteikumi paredzēja, ka šādas zemes, “kuras tiek dabiski uzturētas noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai piemērotā stāvoklī”, bija atbalsttiesīgas tikai tādā gadījumā, ja lauksaimnieki šajās platībās veica konkrētu darbību minimumu57.

62

Dalībvalstis varēja noteikt, vai to teritorijā atradās zemes, “kuras tiek dabiski uzturētas noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai piemērotā stāvoklī”. Piemēram, Francija un Itālija bija noteikušas zemes kalnainos reģionos, kuras atradās konkrētā augstumā un kurās kā minimālo lauksaimniecisko darbību tās prasīja veikt noganīšanu vai pļaušanu. Taču Apvienotajā Karalistē (Skotijā) iestādes uzskatīja, ka saskaņā ar spēkā esošajiem ES tiesību aktiem šādam darbību minimumam obligāti nebija jābūt lauksaimnieciskai darbībai vai saistītam ar zemes apsaimniekošanu (sk. 5. izcēlumu).

5. izcēlums

Darbību minimums zemēs, kuras tiek dabiski uzturētas noganīšanai vai kultūru audzēšanai piemērotā stāvoklī

Apvienotā Karaliste (Skotija) sliktus ilggadīgos zālājus (nekultivētas ganības) atzina par zemēm, “kuras tiek dabiski uzturētas noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai piemērotā stāvoklī”. Šīs zemes bija atbalsttiesīgas tikai tad, ja lauksaimnieki tās izmantoja lauksaimnieciskai ražošanai vai alternatīvā gadījumā katrā kalendārā gadā veica zemes vides novērtējumu. Tas ietvēra karti un lauku saimniecības vides aprakstu, apsekojumus par produktīviem putniem, zīdītājiem, tauriņiem un augu veselību, kā arī dzīvotņu uzraudzību. 2015. gadā šādi novērtējumi bija pieejami par aptuveni 190 000 ha.

1. attēls

Zeme, kura tiek dabiski uzturēta noganīšanai piemērotā stāvoklī un kam veic vides novērtējumu

Avots: Eiropas Revīzijas palāta.

Novērtējumu veikšana radīja ievērojamas izmaksas atbalsta saņēmējiem, taču sniedza vērtīgus vides datus. Tomēr tiem bija maza saistība ar ienākumu atbalsta lauksaimniekiem mērķi.

63

Jaunie noteikumi arī ļāva dalībvalstīm piešķirt PMS maksājumtiesības lauksaimniecības zemēm, kurās stiebrzāles vai citi lopbarības zālaugi nebija dominējoši. Tās varēja būt meža ganības vai noganāmi virsāji ar nosacījumu, ka lauksaimnieki tradicionāli šādu zemi izmantoja dzīvnieku ganīšanai. Parasti noganīšana ir vienīgā darbība, kas var nodrošināt šādas zemes saglabāšanu labā stāvoklī, ļauj to atšķirt no lauksaimniecībā neizmantojamas zemes un novērš kaitējumu šādām zemēm vai to pamešanu58. Taču nosacījums, ka atbalsts ir pieejams, ja tiek turēti dzīvnieki, nebūtu atbilstīgs PMS atdalīšanas principam. Tādēļ dalībvalstīm bija sarežģīti izstrādāt noteikumus, lai nodrošinātu zemes pietiekamu uzturēšanu.

KLP 2013. gada reforma bija centieni panākt atbalsta vienlīdzīgāku sadali par hektāru, un joprojām ir sarežģīti novērtēt, cik lietderīgs bija PMS atbalsts lauksaimnieku ienākumiem

Kopējās lauksaimniecības politikas 2013. gada reforma bija iecerēta kā centieni panākt vienlīdzīgāku atbalstu par hektāru, …

64

Saskaņā ar 2003. gada KLP reformu lauksaimnieki saņēma ienākumu atbalstu, galvenokārt pamatojoties uz to tiešā atbalsta līmeni 2000.–2002. gadā. Lai gan KLP 2003. gada reforma jau ļāva dalībvalstīm samazināt šos vēsturiskos elementus VMS maksājumtiesību vērtībās vai tuvināt tās vienotai summai par hektāru, tikai dažas dalībvalstis nolēma tā darīt59.

65

KLP 2013. gada reforma bija centieni panākt vienlīdzīgāku atbalsta līmeni par hektāru. Reforma paredzēja, ka “visām maksājumtiesībām, kas 2019. gadā aktivizētas kādā dalībvalstī vai reģionā, parasti vajadzētu būt vienotai vienības vērtībai”60. Piemērojot atkāpi, lai neradītu traucējošas finansiālas sekas lauksaimniekiem, dalībvalstīm, aprēķinot maksājumtiesību vērtību, ko lauksaimniekiem būtu jāsaņem 2019. gadā, tika atļauts ņemt vērā vēsturiskus faktorus. Sešas no astoņpadsmit dalībvalstīm, kuras piemēro shēmu, līdz 2019. gadam savos reģionos maksās vienotu vērtību par hektāru, un septītā dalībvalsts to darīs līdz 2020. gadam (sk. 7. attēlu)61.

7. attēls

PMS īstenošana dalībvalstīs

Avots: Eiropas Revīzijas palāta.

… taču lielākā daļa dalībvalstu ir izvēlējušās daļējas konverģences variantu, …

66

Pāreja uz vienotas likmes PMS modeli varētu veicināt ievērojamu atbalsta pārdali lauksaimnieku un lauksaimniecības nozaru starpā un tādējādi būtiski ietekmēt atsevišķu lauksaimnieku ienākumu situāciju.

67

Ņemot to vērā, vienpadsmit dalībvalstis izvēlējās daļējas konverģences modeli. Šis modelis nodrošina, ka līdz 2019. gadam visām PMS maksājumtiesībām būs vienota vērtība, kas atbilst vismaz 60 % no valsts vai reģiona vidējās vērtības. Francija (kontinentālā daļa) izvēlējās pretenciozāku modeli, kurš paredzēja, ka visiem lauksaimniekiem līdz 2019. gadam būs tiesības saņemt 70 % no vidējās valsts vienības vērtības par hektāru, lai turpmāk atvieglotu pielāgošanos vienotam atbalstam par hektāru. Kā to pieļāva ES tiesību akti, lielākā daļa no šīm vienpadsmit dalībvalstīm nolēma ierobežot maksājumtiesību vērtību samazinājumu līdz ne vairāk kā 30 % tiem lauksaimniekiem, kuru maksājumtiesību vērtība bija augstāka par 2019. gada vidējo vērtību.

68

Mēs konstatējām, ka būtisku ietekmi uz pārdales līmeni varētu radīt ne tikai PMS modeļa izvēle, bet arī kritēriji pieejamā maksimālā apjoma sadalei reģionālā līmenī, un lauksaimniekiem varētu saglabāties īpaši augsts atbalsta līmenis, kas izriet no iepriekšējā ražošanas apjoma (sk. 6. izcēlumu).

6. izcēlums

Pārdales ietekme atkarībā no piemērotā PMS modeļa

Spānijas PMS modeļa pamatā ir reģionālais lauksaimniecības potenciāls, un tajā ņemti vērā tādi faktori kā zemes vai kultūraugu veids 2013. gadā. Piemērojot modeli 50 reģionos, tika noteiktas 50 dažādas vienības mērķvērtības 2019. gadam no aptuveni 60 EUR līdz 1430 EUR. Saskaņā ar konverģenci lauksaimniekiem pārdalītās summas no 2015. līdz 2019. gadam veido tikai 5,9 % no Spānijas PMS maksimālā apjoma. Itālija šādu variantu neizvēlējās un nolēma noteikt tikai vienu reģionu, kurā 2019. gada mērķvērtība par hektāru ir aptuveni 217 EUR. Lauksaimnieku un reģionu starpā pārdalītais atbalsts laikposmā no 2015. līdz 2019. gadam būs 10,7 % no gada kopējā PMS maksimālā apjoma62.

69

Valstu maksimālo apjomu noteikšana, pamatojoties uz vēsturiskajiem atbalsta līmeņiem, kā arī dalībvalstu izvēlētie dažādie varianti valsts maksimālā apjoma sadalei tiešajiem maksājumiem pieejamajās shēmās nosaka to, ka PMS atbalsta vidējais līmenis būtiski atšķiras (sk. 1. tabulu).

1. tabula

PMS maksājumtiesību vidējās vērtības 2015. gadā

Dalībvalsts Reģions PMS reģioni Vidējā PMS maksājumtiesību vērtība 2015. gadā (EUR)1) PMS īpatsvars ES tiešajos maksājumos
(%)
Beļģija Flandrija 1 235 59
Valonija 1 122 32
Dānija 1 201 62
Vācija 132) 155-192 60
Īrija 1 183 68
Grieķija 3 258 / 314 / 386 63
Spānija 50 60-1 430 58
Francija 2 1353) / 144 47
Horvātija 1 79 61
Itālija 1 229 60
Luksemburga 1 185 68
Malta 1 76 13
Nīderlande 1 289 67
Austrija 1 200 68
Portugāle 1 99 49
Slovēnija 1 165 54
Somija 2 110 / 126 51
Zviedrija 1 127 55
Apvienotā Karaliste Anglija 3 45 / 170 / 172 68
Ziemeļīrija 1 235 68
Skotija 3 143) / 513) / 1413) 60
Velsa 1 121 58

1)Dalībvalstīs, kuras nepiemēro vienoto likmi par hektāru, individuālas vērtības var būtiski atšķirties no tabulā norādītajām vērtībām.

2)Viens reģions līdz 2019. gadam.

3)Provizoriskas vērtības.

Avots: Eiropas Revīzijas palāta.

Turklāt attiecībā uz lauksaimniekiem salīdzināmos apstākļos pastāv risks, ka atbalsta līmeņu būtiskās atšķirības var negatīvi ietekmēt konkurences nosacījumus un traucēt KLP vienveidīgai piemērošanai.

… turklāt joprojām ir sarežģīti novērtēt, cik lietderīgs ir PMS atbalsts lauksaimnieku ienākumiem

70

KLP 2013. gada reforma nodrošina, ka līdz 2019. gadam lauksaimnieki saņems minimālo atbalstu par hektāru. Standarta atbalsta summa par hektāru pēc būtības neatspoguļo lauku saimniecības īpašos apstākļus, piemēram, lauksaimniecības izmaksas, radītos ienākumus, lauku saimniecības rentabilitāti vai vajadzību pēc ES ienākumu atbalsta. Tā kā kopējā lauku saimniecībai samaksātā atbalsta summa ir proporcionāla apsaimniekoto hektāru skaitam, PMS ir labvēlīgāka lielākām saimniecībām, kuras biežāk nekā mazākas saimniecības var panākt apjomradītus ietaupījumus63. Dažas lielas un ekstensīvi strādājošas lauku saimniecības vai zemes apsaimniekotājus ar vēsturiski zemu atbalsta līmeni var ietekmēt ES ienākumu atbalsta būtiska palielināšanās, kas nav saistīta ar izmaiņām to saimniekošanas modeļos, to izmaksās vai tirgū (sk. 7. izcēlumu).

7. izcēlums

Piemēri par pārdali saskaņā ar 2013. gada reformu, nemainot saimniekošanas modeli64

Itālijā mēs atklājām ekstensīvu saimniecību, kurā audzēja aitas un liellopus, ar 270 ha attiecināmas zemes, kas lielākoties bija valstij piederoši slikti zālāji. Līdz 2015. gadam lauksaimnieks bija saņēmis ikgadējo tiešo atbalstu aptuveni 5000 EUR apmērā. Pēc PMS ieviešanas lauksaimnieks saņēma PMS maksājumtiesības, kuru vērtība palielinājās līdz aptuveni 61 000 EUR.

Apvienotajā Karalistē (Skotijā) mēs atklājām lauksaimnieku, kuram piederēja vairāki tūkstoši hektāru sliktu ilggadīgu zālāju. Lauksaimnieks nekad nebija iesaistījies lauksaimnieciskajā ražošanā, taču pirms reformas viņš bija iegādājies maksājumtiesības no citiem lauksaimniekiem un tādējādi saņēma VMS atbalstu aptuveni 27 000 EUR apmērā. Pēc PMS ieviešanas viņš saņēma PMS maksājumtiesības, kuru kopējā vērtība pārsniedza 34 000 EUR. Konverģences dēļ to vērtība līdz 2019. gadam palielināsies līdz aptuveni 130 000 EUR.

Vācijā (Lejassaksijā) iestādes paplašināja zemes attiecināmību, iekļaujot arī virsājus. Tā rezultātā aitu audzētājs ar vairākiem simtiem hektāru šādas zemes saņēma papildu PMS maksājumtiesības 65 000 EUR apmērā.

71

Mēs vēl nevarējām izvērtēt KLP 2013. gada reformas pilnīgu ietekmi uz lauksaimnieku ienākumiem un to saimniecību dzīvotspēju. Taču jau iepriekšējos ziņojumos mēs minējām novērojumus, ka tikai uz platībatkarības principu balstīta sistēma palielināja lauksaimniecības zemes tirgus cenu un zemes nomas maksu, kā arī veicināja jaunu atbalsta saņēmēju kategoriju parādīšanos65. Komisija sagaida, ka PMS un citu platībatkarīgo atbalsta maksājumu shēmu struktūras dēļ KLP 2013. gada reforma būs saistīta ar atdalītā atbalsta vēl lielāku kapitalizāciju zemes vērtībā66. Citiem vārdiem sakot, lielāko daļu PMS atbalsta saņem lauksaimniecības zemes īpašnieki.

72

Lai gan PMS atbalsts ir nozīmīgs ienākumu avots daudziem lauksaimniekiem, shēmai piemīt objektīvi ierobežojumi. Atbalstu izmaksā neatkarīgi no tā, vai lauksaimniekam ir zemi vai augsti ienākumi un tādēļ ir vai nav vajadzīgs publiskais atbalsts, kā arī neatkarīgi no zemes izmantojuma veida un ar to saistītajām izmaksām. Ir pārāk maz informācijas par lauksaimnieku ienākumiem, kuri nav saistīti ar lauku saimniecības darbību, lai izvērtētu, vai piešķirtais atbalsts ir atbilstīgs67. Tikai dažas dalībvalstis nolēma piešķirt PMS maksājumtiesības, pamatojoties uz reģionu agronomiskām vai sociāli ekonomiskām pazīmēm, tādējādi atbilstīgi dažādojot atbalstu šiem reģioniem68, vai izslēgt no atbalsttiesīgajām platībām zemes, ja tās uzskatīja, ka lauksaimniekiem PMS atbalsts kopumā nebija īpaši vajadzīgs69.

73

Nedz Līguma mērķis nodrošināt pietiekami augstu dzīves līmeni lauksaimniekiem, nedz arī vispārējais KLP mērķis nodrošināt ekonomiski dzīvotspējīgu pārtikas ražošanu, kas tieši saistīta ar PMS, nav skaidri noteikti un izteikti izmērāmos mērķos, kā arī nav atsauces scenārija, ar kuru varētu salīdzināt atbalsta efektivitāti un lietderību lauksaimnieku ienākumu palielināšanā. Nav arī zināms, kurš lauksaimnieku atbalsta sadales modelis ir efektīvākais un lietderīgākais, lai nodrošinātu ekonomiski dzīvotspējīgu pārtikas ražošanu ES un pietiekami augstu dzīves līmeni lauksaimniekiem. Tāpēc joprojām ir sarežģīti novērtēt PMS atbalsta darbības rezultātus attiecībā uz tās galvenā mērķa sasniegšanu, kā arī to, vai šo mērķi varētu sasniegt, izmantojot citus atbalsta sadalījumus, kas saistīti ar zemākām budžeta izmaksām70.

Secinājumi un ieteikumi

74

Mūsu galvenais revīzijas jautājums šajā ziņojumā bija, vai Komisija un dalībvalstis PMS īsteno pareizi. Mēs secinām, ka shēma tiek īstenota pareizi, taču tās ietekme uz vienkāršošanu, atbalsta mērķtiecīgāku piešķiršanu un atbalsta līmeņu konverģenci ir ierobežota.

75

Valstu iestādēm bija jāīsteno ievērojami centieni, lai ieviestu PMS, jo tām bija jānosaka un jāpiešķir PMS maksājumtiesības aptuveni četriem miljoniem lauksaimnieku. Kopumā lielākā daļa dalībvalstu pārvarēja šīs grūtības. Tās lielākoties mazināja nepareizu aprēķinu risku, un atbalsta maksājumos nebija būtiska kļūdu līmeņa. Taču 2017. gadā vairākās dalībvalstīs PMS maksājumtiesību vērtības joprojām tika aprēķinātas tikai provizoriski, bija balstītas uz aplēsēm vai bija pieļautas kļūdas to aprēķinos, un dažas mūsu apmeklētās maksājumu aģentūras saskārās ar īpašām grūtībām, īstenojot galvenos kontroles mehānismus un identificējot atbalsttiesīgās platības (26.–33. punkts).

1. ieteikums

Komisijai jānodrošina, lai dalībvalstis pienācīgi īstenotu galvenos kontroles mehānismus un koriģētu PMS maksājumtiesības, ja vērtības būtiski ietekmē attiecīgo noteikumu nepiemērošana vai trūkst aktuālas informācijas par zemes izmantojumu.

Īstenošanas termiņš: 2018. gads.

76

Kopumā Komisija bija labi uzraudzījusi PMS īstenošanu, taču tas ne vienmēr nodrošināja sarežģīto aprēķināšanas noteikumu saskaņotu interpretāciju. Turklāt dažas dalībvalstis nebija savlaicīgi iesniegušas būtisku informāciju, kas apgrūtināja Komisijas veikto shēmas uzraudzību (34. un 35. punkts).

77

Kopumā Komisijas veiktās revīzijas deva labus rezultātus, taču tā varēja izvirzīt augstākas prasības sertifikācijas struktūrām, kuras pārbaudīja PMS maksājumtiesību piešķiršanas galvenos kontroles mehānismus un PMS maksājumtiesību ikgadējo aprēķinu precizitāti (36.–41. punkts).

2. ieteikums

Komisijai

  1. jāizskata un jāizvērtē, cik efektīvas ir tās sistēmas, ko izmanto informācijas izplatīšanai starp dalībvalstīm, lai tās maksimāli saskaņoti interpretētu un piemērotu PMS tiesisko regulējumu;
  2. jāapsver turpmākie tiesību akti, kas tai ļautu pieprasīt no dalībvalstīm būtisku informāciju par tiešā atbalsta shēmu īstenošanu;
  3. jāprecizē, kādas ir Komisijas un sertifikācijas struktūru attiecīgās funkcijas efektīvu galveno kontroles mehānismu esamības pārbaudēs un PMS maksājumtiesību centralizētā aprēķināšanā.

Īstenošanas termiņš: 2018. gads.

78

Sarežģīti noteikumi par PMS maksājumtiesību aprēķināšanu, kā arī dažu dalībvalstu izvēlētie dažādie varianti un izņēmumi attiecībā uz zemes attiecināmību un reģionu plānojumu palielināja valstu iestāžu slogu. Šāda situācija neveicināja vispārējā vienkāršošanas mērķa sasniegšanu (42.–46. punkts).

79

Ja dalībvalstis neizmantoja ES tiesību aktos paredzēto variantu, lauksaimnieki, kuri laikposmā no 2014. līdz 2015. gadam būtiski samazināja apsaimniekotās zemes, varēja iegūt negaidītu papildu peļņu (47. un 48. punkts).

80

Jaunos noteikumus pieņēma, lai mērķtiecīgāk sadalītu PMS atbalstu un citus tiešos maksājumus aktīviem lauksaimniekiem. Lai gan dažas dalībvalstis sasniedza labus rezultātus, tā dēvētā aktīvā lauksaimnieka noteikumu īstenošana bija tikai daļēji efektīva, radīja ievērojamu administratīvo slogu, kā arī varēja radīt atšķirīgu attieksmi pret līdzīgiem pieteikumu iesniedzējiem, nenodrošinot gaidītos rezultātus. Ņemot to vērā, Padome un Eiropas Parlaments vienojās, ka, sākot no 2018. gada, dalībvalstis var izlemt, vai tās samazina kritērijus, kurus izmanto, lai pieteikumu iesniedzēji pierādītu savu aktīvā lauksaimnieka statusu, vai arī pārtrauc piemērot negatīvo sarakstu (49.–57. punkts).

81

Īstenojot KLP 2013. gada reformu, tika paplašinātas atbalsttiesīgās zemes kategorijas, kā arī tika paredzēta iespēja dalībvalstīm veikt pasākumus, lai mazinātu spekulatīvu pieprasījumu risku. Taču, cenšoties mērķtiecīgāk sadalīt atbalstu lauksaimniecības zemei, radās sarežģītas īstenošanas problēmas (58.–63. punkts).

82

KLP 2013. gada reforma bija centieni panākt vienlīdzīgāku atbalsta līmeni par hektāru. Reforma paredzēja, ka visām maksājumtiesībām, kas 2019. gadā aktivizētas kādā dalībvalstī vai reģionā, parasti vajadzētu būt vienotai vienības vērtībai. Piemērojot atkāpi, dalībvalstīm, aprēķinot vērtību maksājumtiesībām, ko lauksaimnieki saņemtu 2019. gadā, tika atļauts ņemt vērā vēsturiskus faktorus — šis variants zināms kā daļēja konverģence. Sešas no astoņpadsmit dalībvalstīm, kuras piemēro shēmu, līdz 2019. gadam visā savā teritorijā vai tās lielākajā daļā maksās vienotu vērtību par hektāru71, un septītā dalībvalsts vienotu vērtību maksās līdz 2020. gadam. Pārējās vienpadsmit dalībvalstis izvēlējās daļējas konverģences modeli. Dalībvalsts izvēlei bija būtiska ietekme uz atbalsta pārdales līmeni, un lauksaimnieki dažos gadījumos varēja iesaldēt īpaši augstu atbalsta līmeni, kas izrietēja no iepriekšējiem subsīdiju līmeņiem (64.–69. punkts).

83

PMS maksājumtiesības 2015. gadā kopumā piešķīra proporcionāli minētajā gadā apsaimniekoto zemju platībai. Konverģencei virzībā uz vienādākām likmēm par hektāru bija būtiska ietekme uz atbalsta sadali lauksaimnieku starpā. Tā kā shēma galvenokārt attiecās uz platībām, PMS shēma bija labvēlīgāka lielākām saimniecībām. Komisija sagaida, ka PMS un citu platībatkarīgo atbalsta maksājumu shēmu struktūras dēļ KLP 2013. gada reforma būs saistīta ar atdalītā atbalsta vēl lielāku kapitalizāciju zemes vērtībā, un tas pozitīvi ietekmēs lauksaimniecības zemes īpašniekus (70. un 71. punkts).

84

PMS atbalsts ir nozīmīgs ienākumu avots daudziem lauksaimniekiem, taču tam ir objektīvi ierobežojumi. Šajā shēmā netiek ņemti vērā tirgus apstākļi, lauksaimniecības zemes izmantošana vai lauku saimniecības konkrētā situācija, turklāt tās pamatā nav lauksaimnieku vispārējās ienākumu situācijas analīze (72. punkts).

85

Nedz Līguma mērķis nodrošināt pietiekami augstu dzīves līmeni lauksaimniekiem, nedz arī vispārējie KLP mērķi nodrošināt ekonomiski dzīvotspējīgu pārtikas ražošanu un ienākumus lauksaimniekiem vēl nav izteikti izmērāmos mērķos, kā arī nav atsauces scenārija, ar kuru varētu salīdzināt sasniegtos rezultātus. Nākotnes scenārijā, kas paredz budžeta finansējuma samazinājumu, tas sarežģī atbalsta darbības rezultātu izvērtēšanu, kā arī ir grūti noteikt, vai mērķus varētu sasniegt, izmantojot citus atbalsta sadalījumus un ar mazākām budžeta izmaksām (73. punkts).

3. ieteikums

Pirms jebkāda priekšlikuma izstrādes par KLP turpmāko struktūru Komisijai jānovērtē visu lauksaimnieku grupu ienākumi, kā arī jāveic to ienākumu atbalsta vajadzības analīze, ņemot vērā ES un valstu atbalsta pašreizējo sadali, zemes lauksaimniecības potenciālu, to zemes platību atšķirības, kas galvenokārt saistītas ar lauksaimniecisko ražošanu vai uzturēšanu, lauksaimniecības izmaksas un ekonomisko dzīvotspēju, ienākumus no pārtikas un citu veidu lauksaimnieciskās ražošanas, kā arī ienākumus no avotiem, kuri nav saistīti ar lauksaimniecību, faktorus, kas nosaka lauku saimniecību efektivitāti un konkurētspēju, un lauksaimnieku nodrošināto sabiedrisko labumu vērtību.

Komisijai jau no paša sākuma ierosinātie pasākumi jāsaista ar atbilstīgiem darbības mērķiem un atsauces scenārijiem, ar kuriem varētu salīdzināt atbalsta darbības rezultātus.

Īstenošanas termiņš: 2019. gads.

Šo īpašo ziņojumu 2018. gada 7. februāra sēdē Luksemburgā pieņēma I apakšpalāta, kuru vada Revīzijas palātas loceklis Phil WYNN OWEN.

Revīzijas palātas vārdā —

priekšsēdētājs
Klaus Heiner LEHNE

Pielikumi

I pielikums

Pamata maksājuma shēmas maksimāli pieļaujamā summa budžetā 2015.–2020. gadam1

(miljoni EUR)
Dalībvalsts 2015. g. 2016. g. 2017. g. 2018. g. 2019. g. 2020. g.
Beļģija 231,51 225,60 222,20 214,40 211,28 225,12
Dānija 565,12 564,77 553,02 546,80 539,58 581,97
Vācija 3 063,11 3 042,98 3 022,78 3 005,47 2 988,16 3 128,96
Īrija 828,31 828,43 826,18 825,89 825,61 825,61
Grieķija 1 205,70 1 182,88 1 129,25 1 103,65 1 091,17 1 156,27
Spānija 2 809,79 2 816,11 2 826,61 2 835,99 2 845,37 2 845,37
Francija 3 577,32 3 199,09 3 185,17 2 280,46 2 272,64 2 528,64
Horvātija 79,65 87,94 108,75 126,00 143,25 138,04
Itālija 2 345,13 2 314,33 2 245,53 2 217,39 2 189,26 2 189,26
Luksemburga 22,86 22,82 22,78 22,76 22,74 22,74
Malta 0,65 0,65 0,65 0,64 0,65 0,26
Nīderlande 521,77 513,03 504,28 475,19 466,96 509,89
Austrija 471,28 470,85 470,39 470,38 470,38 470,38
Portugāle 279,10 284,81 274,19 273,50 279,56 279,56
Slovēnija 74,80 73,58 73,62 71,58 71,12 71,12
Somija 267,42 269,56 262,27 262,55 262,84 262,84
Zviedrija 383,29 401,64 401,86 402,46 403,06 403,06
Apvienotā Karaliste 2 100,80 2 091,38 2 112,70 2 102,72 2 092,65 2 346,80

1 Dalībvalstis var izlemt grozīt savu sākotnējo lēmumu par savu tiešo maksājumu valsts maksimālā apjoma piešķiršanu (Regula (ES) Nr. 1307/2013, II pielikums). Šādā gadījumā tiek koriģēts arī PMS gada maksimāli pieļaujamais gada budžets.

II pielikums

Pamata maksājuma shēmas īstenošanas modeļi

Dalībvalsts Reģions Piemērošana reģionālā līmenī PMS modelis Saglabātas VMS maksājumtiesības Saņēmēju skaits Lauku saimniecības minimālais lielums 2019. g. vidējās vērtības par hektāru minimālais līmenis Maksājumtiesību vērtību maksimālais samazinājums līdz 2019. g. VMS atsauces summa Ar VMS nesaistītu tiešo maksājumu integrēšana Platības maksājumtiesību skaita aprēķināšanai Noteikums par negaidītu papildu peļņu
Beļģija Flandrija Daļēja konverģence 22 275 2 ha 60 % 30 % 2014. g. VMS maksājumtiesību vērtības Platības 2015. g. vai 2013. g., ja platība ir mazāka
Valonija 13 666 1 ha 2015
Dānija Daļēja konverģence 40 696 2 ha 60 % Neattiecas 2015 Neattiecas
Vācija 13 reģioni 2015. g.
1 reģions 2019. g.
Vienotā likme 2015. gadā 320 786 1 ha Neattiecas Neattiecas Neattiecas Neattiecas 2015 Neattiecas
Īrija Daļēja konverģence 121 355 - 60 % 2014. g. VMS maksājumtiesību vērtības Platības 2015. g. vai 2013. g., ja platība ir mazāka
Grieķija 3 reģioni Daļēja konverģence 684 306 0,4 ha 60 % 30 % 2014. g. VMS maksājumtiesību vērtības Platības 2015. g., izņemot aramzemi zem pastāvīga siltumnīcas pārseguma
Spānija 50 reģioni Daļēja konverģence 784 938 0,2 ha 60 % 30 % 2014. g. VMS maksājumi Platības 2015. g. vai 2013. g., ja platība ir mazāka
Francija Kontinentālā daļa Daļēja konverģence 358 5341) - 70 % 30 % 2014. g. VMS maksājumi 2015. g., izņemot vīna dārzus (2013. g.)
Korsika Vienotā likme 2015. gadā 2 004 - Neattiecas Neattiecas Neattiecas 2015. g., izņemot vīna dārzus (2013. g.) Neattiecas
Horvātija Daļēja konverģence 72 152 1 ha 60 % 2014. g. VMS maksājumi 2015
Itālija Daļēja konverģence 982 0021) 0,5 ha 60 % 30 % 2014. g. VMS maksājumi 2015
Luksemburga Daļēja konverģence 1 830 0,3 ha 0 2014. g. VMS maksājumi Neattiecas 2015
Malta Vienotā likme 2015. gadā 5 178 0,3 ha Neattiecas Neattiecas Neattiecas Neattiecas 2015 Neattiecas
Nīderlande Pilnīga konverģence līdz 2019. gadam 47 029 0,3 ha Neattiecas Neattiecas 2014. g. VMS maksājumtiesību vērtības 2015. g., izņemot aramzemi zem pastāvīga siltumnīcas pārseguma
Austrija Pilnīga konverģence līdz 2019. gadam 108 054 1,5 ha Neattiecas Neattiecas 2014. g. VMS maksājumi 2015
Portugāle Daļēja konverģence 158 831 0,5 ha 60 % 30 % 2014. g. VMS maksājumi Platības 2015. g. vai 2013. g., ja platība ir mazāka
Slovēnija Daļēja konverģence 55 465 1 ha 60 % 30 % 2014. g. VMS maksājumi 2015
Somija 2 reģioni Pilnīga konverģence līdz 2019. gadam 52 024 - 60 % Neattiecas 2015 Neattiecas
Zviedrija Pilnīga konverģence līdz 2020. gadam 60 543 4 ha Neattiecas Neattiecas Neattiecas 2015 Neattiecas
Apvienotā Karaliste Anglija 3 reģioni Vienotā likme 2015. gadā 87 303 5 ha Neattiecas Neattiecas Neattiecas Neattiecas 2015 Neattiecas
Ziemeļīrija Daļēja konverģence 23 327 3 ha 71,4 % 2014. g. VMS maksājumtiesību vērtības 2015
Skotija 3 reģioni Pilnīga konverģence līdz 2019. gadam 18 243 3 ha Neattiecas Neattiecas 2014. g. VMS maksājumtiesību vērtības 2015
Velsa Pilnīga konverģence līdz 2019. gadam 15 348 5 ha Neattiecas Neattiecas 2014. g. VMS maksājumtiesību vērtības 2015

1)Provizoriski dati.

III pielikums

Jēdziena “aktīvs lauksaimnieks” īstenošana

Dalībvalsts Reģions Robežvērtība, lai atbrīvotu no aktīvā lauksaimnieka noteikumu piemērošanas (EUR) Negatīvā saraksta attiecināšana Attiecināšana uz visiem pieteikumu iesniedzējiem ar maznozīmīgu lauksaimniecisko darbību1) Platības robežvērtība, no kuras darbību uzskata par nozīmīgu (ha) Zeme, kura tiek dabiski uzturēta noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai piemērotā stāvoklī
Beļģija Flandrija 0
Valonija 350
Dānija - 5 000
Vācija - 5 000 38
Īrija - 5 000 32
Grieķija - 5 000
Spānija - 1 250
Francija - 200
Horvātija - 5 000
Itālija - 1 250 2)
Luksemburga - 100
Malta - 250
Nīderlande - 0
Austrija - 1 250
Portugāle - 5 000
Slovēnija - 5 000
Somija - 5 000
Zviedrija - 5 000 36
Apvienotā Karaliste Anglija 5 000 36
Ziemeļīrija 5 000 26
Skotija 5 000
Velsa 0 21

1)Regula (ES) Nr. 1307/2013, 9. panta 3. punkts.

2)5 000 EUR nelabvēlīgākos vai kalnainos apvidos.

Komisijas atbildes

Kopsavilkums

III

Saskaņā ar ES tiesību aktiem dalībvalstīm bija jāpiešķir maksājumtiesības par atbalsttiesīgiem hektāriem, kas noteikti pirmajā maksājumtiesību piešķiršanas gadā, t. i., par hektāriem, kas tika atzīti par atbalsttiesīgiem pēc administratīvās pārbaudes un pārbaudes uz vietas (OTSC) beigām. Tāpat arī maksājumtiesību vērtība bija jāaprēķina tikai pēc tam, kad bija noteikts maksājumtiesību skaits.

Komisija atbilstības revīziju laikā konstatēja līdzīgas neprecizitātes pamata maksājuma shēmas (PMS) maksājumtiesību vērtībās. Atbilstības noskaidrošanas procedūras turpinās. Ja ES budžetam būs radīts finanšu risks saistībā ar PMS izdevumiem, tas tiks novērsts ar finanšu korekcijām.

IV

Komisija sniedza skaidrus un nepārprotamus norādījumus, kas visām dalībvalstīm bija pieejami Komunikācijas un informācijas centra pārvaldes iestādēm, uzņēmumiem un iedzīvotājiem (CIRCABC)1 tīmekļa sistēmā. Dalībvalstis pašas ir atbildīgas par pieejamo pamatnostādņu izmantošanu. Dažas dalībvalstis laikus neiesniedza daļu informācijas.

Tika veikti revīzijas apmeklējumi, lai pārbaudītu sertifikācijas struktūru darbu, kas saistīts ar PMS maksājumtiesībām. Attiecībā uz maksājumtiesību pārbaudīšanu Komisijas pamatnostādnes nevar būt pārāk preskriptīvas, jo sertifikācijas struktūras ir kvalificēti revidenti un saskaņā ar starptautiski pieņemtiem revīzijas standartiem tām būtu sertifikācijas darbā jāpaļaujas uz saviem profesionālajiem spriedumiem. Dažās dalībvalstīs sertifikācijas struktūra pārrēķināja maksājumtiesības visiem darījumiem, kuriem tika veikta padziļināta pārbaude (t. i., statistiski atlasītam paraugam).

V

Kopīgas likumdošanas procesa rezultātā tika paredzētas vairākas pamata maksājuma shēmas īstenošanas iespējas. Taču dalībvalstīm tika paredzēta arī iespēja piemērot ierobežojumus savai izvēlei. Komisijai ir radies iespaids, ka dalībvalstīs, kuras piemēroja ierobežojošu pieeju KLP iespējām, bija mazāks administratīvais slogs.

VI

Komisijas priekšlikumā negatīvais saraksts nebija paredzēts, tas tika ieviests politiska kompromisa rezultātā. Komisija sākotnēji ierosināja veikt vienu pārbaudi visiem atbalsta pieprasītājiem (tiešie maksājumi veido vismaz 5 % no kopējiem ar lauksaimniecību nesaistītajiem ieņēmumiem), taču likumdevēji noteica vairākas politiskas izvēles, kā īstenot aktīva lauksaimnieka noteikumu, lai dalībvalstis varētu ņemt vērā savas nacionālās īpatnības.

VII

Atbalsta mērķtiecīgāka piešķiršana bieži noved pie sarežģītākas īstenošanas. Skaidrs, ka jebkādas izmaiņas juridiskajās prasībās, tostarp attiecināmības definīcijās, atbalsojas administrācijas un kontroles sistēmās (IAKS). Komisija sniedza pamatīgu atbalstu iepriekšējās reformas īstenošanas laikā, tostarp saistībā ar maksājumtiesību pirmreizējo piešķiršanu.

IX

Lielais vairums tiešo maksājumu tiek piešķirti par atbalsttiesīgās platības hektāru un tāpēc ir cieši saistīti ar saimniecības lauksaimniecības zemi. Taču PMS nevajadzētu uzlūkot kā savrupu shēmu. PMS nodrošina, ka lauksaimnieki saņem atbalsta minimumu par hektāru. PMS papildina citi maksājumi, kas veicina atbalsta pārdali. Patiesībā Komisijas analīze liecina, ka jo lielāka saimniecība, jo mazāki tiešie maksājumi uz hektāru un ka lielāku vienības atbalstu saņem mazākas saimniecības, kurās ienākumi uz vienu strādnieku vidēji ir zemāki.

Zemes vērtību būtiski ietekmē arī vairāki citi faktori, ne tikai KLP atbalsts, piemēram, lauksaimniecības patēriņa preču cenas, pilsētu spiediens, valsts noteikumi par zemes tirgu, nodokļi, nomas līgumu ilgums utt. Turklāt pamata maksājumu shēmas dalībvalstīs, kurās atbalsttiesības var viegli pārdot bez zemes, ienākumu atbalsts kapitalizējas zemes cenās mazāk.

X

PMS mērķis ir palielināt lauksaimnieku ienākumus kopumā. PMS atbalsts ir atkarīgs no platības, atsaistīts no ražošanas un lielākajā daļā dalībvalstu saistīts ar vēsturiskām atsauces vērtībām. Tajā netiek ņemti vērā individuālie apstākļi katrā lauku saimniecībā, lai izvairītos no pārmērīga administratīvā sloga. Mērķtiecīgāku atbalstu papildus piešķir no citām shēmām, piemēram, maksājuma jaunajiem lauksaimniekiem, pārdalošā maksājuma, mazo lauksaimnieku atbalsta shēmas un brīvprātīgo saistītā atbalsta.

Gaidāmajā ietekmes novērtējumā, kas ir daļa no priekšlikuma par jauno KLP īstenošanas modeli, tiks analizēts pašreizējais ienākumu atbalsta sadalījums un mērķtiecīgā piešķiršana pēc saimniecības lieluma un lauksaimniecības veida, ņemot vērā lauksaimnieciskajās darbībās gūtos ienākumus. Turklāt, novērtējot ienākumu atbalsta kopējo nozīmi, tiks ņemti vērā arī citi ieņēmumi, kas gūti ar lauksaimniecību nesaistītās darbībās, kurās izmanto lauksaimniecības kapitālu (piemēram, lauku tūrismā). Attiecībā uz iepriekš minēto jānorāda, ka ietekmes novērtējums vēl ir sākumposmā, tāpēc vēl nav iespējams noteikt, vai tajā būs aplūkoti visi šajā apsvērumā minētie faktori.

XI

Līgumā tik tiešām kopējai lauksaimniecības politikai ir noteikts mērķis nodrošināt pietiekami augstu dzīves līmeni lauksaimniekiem. Komisijas paziņojumā “Pārtikas un lauksaimniecības nākotne” ir ierosināts jauns KLP īstenošanas modelis, kurā Savienībai būtu jāparedz politikas pamatparametri, bet dalībvalstīm būtu jāuzņemas lielāka atbildība un pārskatatbildība par to, kā tās sasniedz mērķus un mērķvērtības, kas būtu jānosaka un jāpamato stratēģiskajā KLP plānā. Komisija atzīst, ka KLP mērķis nodrošināt ekonomiski dzīvotspējīgu pārtikas ražošanu, ir nozīmīgs, un ir uzdevusi izvērtēt KLP pasākumu ietekmi uz “ekonomiski dzīvotspējīgu pārtikas ražošanu”.

XII

Daži ieteikumi tika pieņemti, citi — noraidīti. Konkrētāk, ir pieņemti ieteikumi par PMS maksājumtiesību piešķiršanu un aprēķināšanu un par sertifikācijas struktūru nozīmi. Taču ieteikums par Komisijas sistēmām, kuras izmanto, lai izplatītu informāciju dalībvalstīm, ir noraidīts.

XIII

Kas attiecas uz Komisijas priekšlikumiem nākamajam plānošanas periodam, Komisija pieņem ieteikumu daļēji. Komisijas paziņojumā “Pārtikas un lauksaimniecības nākotne”2 ir ierosināts jauns KLP īstenošanas modelis. Paziņojuma mērķis ir palielināt subsidiaritāti, lai, apsverot mērķus un mērķvērtības, varētu labāk ņemt vērā vietējos apstākļus un vajadzības. Ietekmes novērtējumā, kas būs pamatā Komisijas priekšlikumam par KLP laikposmam pēc 2020. gada, būs ņemti vērā visi pieejamie pierādījumi par politikas līdzšinējiem rezultātiem, cita starpā dažu ierosināto faktoru analīze, un šī informācija tiks izmantota, analizējot konkrētus nākotnei paredzētus risinājumus.

Lai pāragri nespriestu par iepriekš minētā ietekmes novērtējuma rezultātiem, Komisija šajā posmā nevar pieņemt ieteikumu jau no sākuma sasaistīt ierosinātos pasākumus ar atbilstīgiem darbības mērķiem un atsauces scenārijiem, ar kuriem varētu salīdzināt atbalsta darbības rezultātus. Taču saskaņā ar Komisijas paziņojumu par pārtikas un lauksaimniecības nākotni tiks apsvērts veids, kā novērtēt jebkādu veidu intervences pasākumu sniegumu, tostarp attiecīgā gadījumā ienākumu atbalsta sniegumu.

Ievads

03

2013. gada reformā Komisija centās novērst Palātas atklātās nepilnības, un tā rezultātā tika ieviests obligātais “aktīva lauksaimnieka” noteikums. Iepriekšējā sistēmā (ko reglamentēja Regula (EK) Nr. 73/2009) dalībvalstis jau varēja brīvprātīgi izslēgt personas no tiešā atbalsta piešķiršanas. Izslēgt varēja, ja lauksaimnieciskās darbības bija tikai nebūtiska šo personu kopējās saimnieciskās darbības daļa vai ja darījumdarbība nebija vērsta uz lauksaimniecisko darbību vai bija uz to vērsta tikai margināli. Šo iespēju izmantoja tikai Nīderlande.

Ir uzlabota arī atbalsttiesīgās zemes definīcija, iekļaujot īpašas prasības par dabiski uzturētām platībām. Turklāt dalībvalstis drīkst sagatavot tādu platību sarakstu, kuras izmanto galvenokārt ar lauksaimniecību nesaistītai darbībai. Lauksaimnieka un lauksaimnieciskās darbības definīcija atspoguļo, ka tiešie maksājumi ir atsaistīti un ka tāpēc, ņemot vērā Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) noteikumus par “zaļo kasti”, nevajag ražošanas darbības noteikt par attiecināmības kritērijiem.

Komisijas īstenotajās atbilstības revīzijās attiecībā uz vienoto maksājumu shēmu (VMS) tika konstatētas līdzīgas kļūdas un nepilnības. Finanšu risks, ko ES budžetam radīja šīs kļūdas un nepilnības, tika novērsts ar finanšu korekcijām, kas tika piemērotas, līdz attiecīgās dalībvalstis sāka īstenot atbilstošus korektīvus pasākumus, lai nodrošinātu VMS izdevumu likumību un pareizību.

12

Skatīt Komisijas atbildi uz 13. punktu.

13

Dalībvalstīs, kas piemēro daļējas konverģences modeli, maksājumtiesību vērtības pamatā ir vēsturiskie faktori un tāpēc saglabājas vēsturiskas atšķirības atbalsta apmērā uz vienu hektāru. Taču iekšējās konverģences procesa rezultātā šīs atbalsta apmēra atšķirības līdz 2019. pieprasījumu gadam pakāpeniski samazināsies.

Apsvērumi

29

PMS maksimālā apjoma pārsniegumu konstatēja arī Komisija atbilstības revīzijas laikā Itālijā. Atbilstības noskaidrošanas procedūra turpinās. Ja ES budžetam būs radīts finanšu risks saistībā ar PMS izdevumiem, tas tiks novērsts ar finanšu korekcijām.

  1. Apvienotajā Karalistē, Skotijā, vēl nav veikta atbilstības revīzija ar PMS maksājumtiesībām saistītajai pārvaldības un kontroles sistēmai. Ja tiks konstatētas kļūdas piešķirtajās maksājumtiesībās, finanšu risks, ko tās radījušas ES budžetam, tiks novērsts ar finanšu korekcijām, kas tiks piemērotas, līdz tiks īstenoti atbilstoši korektīvi pasākumi, lai nodrošinātu PMS izdevumu likumību un pareizību.

    Kas attiecas uz Nīderlandi — Komisija ir informēta par Palātas konstatējumu, ka ir nepareizi piemēroti iekšējās konverģences noteikumi. Šī problēma tiks ņemta vērā riska analīzē, kas tiks veikta saistībā ar Komisijas veicamās revīzijas plānošanu.

  2. To, ka lauksaimnieki, piesakoties nākamajam pieprasījumu gadam, nezināja savu PMS maksājumtiesību galīgo vērtību, konstatēja arī Komisija atbilstības revīzijā, kas tika veikta Francijā un Apvienotajā Karalistē, Anglijā. Atbilstības noskaidrošanas procedūras turpinās. Ja ES budžetam būs radīts kāds finanšu risks, tas tiks novērsts ar finanšu korekcijām.

Attiecībā uz Apvienoto Karalisti, Skotiju, skatīt Komisijas atbildi uz 29. punkta a) apakšpunktu.

  1. Komisija Francijā veiktajā atbilstības revīzijā konstatēja līdzīgus kavējumus.

    Ņemot vērā šos trūkumus, Komisija 2016. gada 12. jūlijā pieņēma Īstenošanas lēmumu (C(2016) 4287), ar ko apturēja ikmēneša maksājumus Francijai uz laiku no 2016. gada jūlija līdz 2017. gada jūlijam (ieskaitot). Šis pārtraukums skāra 3 % no tiešajiem maksājumiem, par kuriem iesniegts atmaksāšanas pieprasījums.

    Atbilstības noskaidrošanas procedūra turpinās. Ja ES budžetam būs radīts kāds finanšu risks, tas tiks novērsts ar finanšu korekcijām, kas tiks piemērotas, līdz dalībvalsts īstenos atbilstošus korektīvus pasākumus, lai nodrošinātu PMS izdevumu likumību un pareizību.

  2. Līdzīgas nepilnības ar PMS saistītajā pārvaldības un kontroles sistēmā tika konstatētas arī Komisijas īstenotajās atbilstības revīzijās, kas tika veiktas Apvienotajā Karalistē, Anglijā. Atbilstības noskaidrošanas procedūra turpinās. Ja šīs nepilnības būs radījušas kādu finanšu risku ES budžetam, tas tiks novērsts ar finanšu korekcijām, kas tiks piemērotas, līdz tiks īstenoti atbilstoši korektīvi pasākumi, lai nodrošinātu PMS izdevumu likumību un pareizību.

Attiecībā uz Apvienoto Karalisti, Skotiju, skatīt Komisijas atbildi uz 29. punkta a) apakšpunktu.

31

Līdzīgas nepilnības ar PMS saistītajā pārvaldības un kontroles sistēmā tika konstatētas arī Komisijas īstenotajās atbilstības revīzijās, kas tika veiktas Itālijā. Atbilstības noskaidrošanas procedūras turpinās. Ja šīs nepilnības būs radījušas kādu finanšu risku ES budžetam, tas tiks novērsts ar finanšu korekcijām, kas tiks piemērotas, līdz tiks īstenoti atbilstoši korektīvi pasākumi, lai nodrošinātu PMS izdevumu likumību un pareizību.

32

Atbilstības revīzijās, ko Komisija īstenoja Grieķijā, Francijā, Itālijā un Apvienotajā Karalistē, tika izdarīts līdzīgs secinājums. Atbilstības noskaidrošanas procedūra turpinās. Ja šīs kļūdas vai nepilnības būs radījušas kādu finanšu risku ES budžetam, tas tiks novērsts ar finanšu korekcijām, kas tiks piemērotas, līdz tiks īstenoti atbilstoši korektīvi pasākumi, lai nodrošinātu PMS izdevumu likumību un pareizību.

33

Dzīvnieku reģistrā ietvertās informācijas uzticamība tiks pārbaudīta atbilstības revīzijā, ko saskaņā ar Daudzgadu revīzijas programmu 2017.–2020. gadam plānots veikt 2018. gada pirmajā pusē. Ja ES budžetam būs radīts kāds finanšu risks, tas tiks novērsts ar finanšu korekcijām, kas tiks piemērotas, līdz tiks īstenoti atbilstoši korektīvi pasākumi, lai nodrošinātu PMS izdevumu likumību un pareizību.

34

Komisijas izdotās pamatnostādnes bija skaidras, nepārprotamas un konsekventas. Turklāt parasti vispārējas intereses interpretācijas dokumentus un atbildes dara pieejamus visām dalībvalstīm tīmekļa pakalpojumā CIRCABC. Visu dalībvalstu pārstāvji, kam ir piekļuve CIRCABC, var aktivizēt brīdinājumu sistēmu, lai saņemtu paziņojumu ikreiz, kad CIRCABC kļūst pieejams kāds jauns dokuments. Dalībvalstis pašas ir atbildīgas par to, vai tās regulāri apmeklē CIRCABC, lai pārliecinātos, ka tās piemēro ES tiesību aktus pareizi.

36

2016. un 2017. kalendārajā gadā tik tiešām netika veikti daži ieplānotie revīzijas apmeklējumi. Ņemot vērā to, cik daudz darbinieku bija pieejams, par prioritāti tika noteikts uzdevums veikt nepieciešamo pēckontroli 2016. gadā sāktajām 13 dokumentālajām revīzijām, kas attiecās ne vien uz brīvprātīgo saistīto atbalstu, bet arī uz elementiem, kuri ir saistīti ar PMS, piemēram, aktīva lauksaimnieka noteikumu, maksājumtiesību piešķiršanu no valsts rezerves utt.

Komisija pārskatīja sertifikācijas struktūru darbu likumības un pareizības jomā, pamatojoties uz riska analīzi, tāpēc nepiešķīra īpašu prioritāti darbam, kas saistīts ar PMS maksājumtiesībām, jo sertifikācijas struktūru darbs attiecas uz abiem KLP fondiem un visiem pasākumiem. Bija plānoti daži apmeklējumi, kuros bija paredzēts pārskatīt sertifikācijas struktūras darbu tieši PMS maksājumtiesību jomā. Apmeklējumos, kuru darbības joma neietvēra maksājumtiesības, Komisija īpaši nepārskatīja sertifikācijas struktūras darbu maksājumtiesību jomā, ja vien ar to nebija saistīts konkrēts risks. Finansiālās noskaidrošanas kontekstā pievērsās visiem ar PMS maksājumtiesībām saistītajiem problēmjautājumiem.

37

Saskaņā ar Komisijas revīzijas stratēģiju Komisijas veiktais atbilstības revīzijas darbs ir balstīts uz sistēmu un atkarīgs no riska, t. i., tā mērķis ir pārbaudīt galvenos kontroles mehānismus, ar kuriem saistītais finanšu risks, ko var radīt ES noteikumu neievērošana, ir visaugstākais, un šīs pārbaudes tiek veiktas, piemēram, pārskatot darījumu izlases. Ņemot vērā šo atbilstības revīziju grafiku, par galvenajiem kontroles mehānismiem, ar kuriem saistīts visaugstākais finanšu risks, tika uzskatīti tie, kuri ir saistīti ar PMS maksājumtiesību pirmreizējo piešķiršanu, kā arī jauno PMS maksājumtiesību piešķiršanu no valsts rezerves, kas ir svarīgs valsts rezerves pārvaldības aspekts. Darījumu izlašu pārskatīšana arī deva iespēju pārbaudīt svarīgus vispārīgo aprēķinu elementus (t. i., dažādus piemērotos koeficientus un aprēķinātās gada vidējās vērtības, utt.).

Vairums atbilstības revīziju, kas saistītas ar PMS maksājumtiesībām, tika veiktas 2016. gadā. Tolaik (kad maksājumtiesību pirmreizējā piešķiršana bija tikko pabeigta vai pat vēl nebija pabeigta un dažās dalībvalstīs PMS īstenošana ievērojami kavējās) netika uzskatīts, ka nepamatoti piešķirtu maksājumtiesību anulēšanas procedūras rada augstu finanšu risku.

39

Sertifikācijas struktūru veicamajai maksājumtiesību pārbaudei ir divi mērķi, un tas ir izklāstīts sertifikācijas struktūrām nodrošinātajās pamatnostādnēs:

  • pirmkārt, jāpārbauda procedūras, ko dalībvalsts ieviesusi, lai nodrošinātu maksājumtiesību pareizu piešķiršanu un maksājumtiesību vērtības pareizu aprēķināšanu (sk. 2. pamatnostādņu 5.2. iedaļu). Galvenie pārbaudāmie procedūru aspekti ir minēti 3. pamatnostādņu 7.2.2. iedaļā, jo maksājumtiesību piešķiršana būtu jāaplūko no procedūru (sistēmu) skatupunkta. Pēc tam būtu jāpārbauda konkrētu darījumu atbilstība. 3. pamatnostādnēs ir ieteikti 10 darījumi. Attiecībā uz atbilstības pārbaudīšanu 2. pamatnostādnēs ir skaidri ieteikts par atsauci izmantot galveno un papildu kontroļu sarakstu (sk. 21. punktu 2. pamatnostādnēs 2016. finanšu gadam),
  • otrkārt, veicot padziļināto pārbaudi tiešo maksājumu dokumentiem, sertifikācijas struktūrai būtu jāpārbauda aritmētiskā pareizība un tas, vai maksājumi veikti par maksājumtiesību galīgo skaitu.
40

Komisijas pamatnostādnes nevar būt pārāk preskriptīvas, jo sertifikācijas struktūras ir kvalificēti revidenti un saskaņā ar starptautiski pieņemtiem revīzijas standartiem tām būtu sertifikācijas darbā jāpaļaujas uz saviem profesionālajiem spriedumiem. Dažās dalībvalstīs sertifikācijas struktūra pārrēķināja maksājumtiesības visiem darījumiem, kuriem tika veikta padziļināta pārbaude (t. i., statistiski atlasītam paraugam).

41

Komisijas pamatnostādnes ir vispārīgas, un tās nevar attiecināt uz visiem gadījumiem dalībvalstīs. Tomēr pamatnostādnēs ir skaidri noteikts ar maksājumtiesībām saistītais darbs, kas jāveic sertifikācijas struktūrām, kā norādīts Komisijas atbildē uz 39. punktu. Turklāt 3. pamatnostādņu 7.2.2. iedaļā ir norādīts, ka 2016. finanšu gads (2015. kalendārais gads) ir pirmais maksājumtiesību noteikšanas gads, tāpēc sertifikācijas struktūrām tika prasīts sniegt secinājumus par maksājumtiesību piešķiršanas procesu.

Jānorāda arī tas, ka vairākas dalībvalstis galīgās maksājumtiesības noteica novēloti. Tā kā sertifikācijas struktūrām ir stingri ziņošanas termiņi (t. i., nākamais 15. februāris pēc attiecīgā finanšu gada), tās ne vienmēr varēja izdarīt secinājumus par maksājumtiesību aprēķina pareizību.

Pirmā aizzīme. Vairumā dalībvalstu, kurās ir reģionālās maksājumu aģentūras un maksājumtiesības tiek aprēķinātas valsts līmenī, maksājumtiesību aprēķiniem ir iespējams veikt sertifikācijas revīziju. Vācijā centrālajai struktūrai, kas aprēķināja maksājumtiesības, neveica sertifikācijas revīziju. Tāpēc Vācijā (Lejassaksijā) nebija vērojams sertifikācijas struktūru darbs, kādu veic citās dalībvalstīs.

Otrā aizzīme. Ar Itālijas maksājumtiesībām saistītajai problēmai pievēršas pašlaik notiekošā atbilstības revīzijā.

Trešā aizzīme. Ar Francijas maksājumtiesībām saistītajai problēmai pievēršas pašlaik notiekošā atbilstības revīzijā.

42

Komisijas sākotnējā priekšlikuma mērķis bija vienkāršot tiešo maksājumu shēmu. Patiesībā Komisijas sākotnējā priekšlikumā bija mazāk iespēju un tāpēc tas bija vienkāršāks. Taču kopīgās likumdošanas procesā tika pievienotas vēl citas iespējas, kā rezultātā noteikumi kļuva sarežģītāki. Turklāt vienkāršošana ir viens no galvenajiem mērķiem diskusijās par jauno kopējo lauksaimniecības politiku laikposmam pēc 2020. gada.

43

Lai gan ir tiesa, ka maksājumtiesību vērtību noteikšanai paredzētais iekšējās konverģences modelis ir sarežģītāks, jāņem vērā, ka izvēle, vai piemērot šo modeli kā alternatīvu īstenošanas pirmajā gadā izmantotajam vienkāršajam vienotas likmes modelim, bija dalībvalstu ziņā. Dalībvalstīm sniegtā iespēja izvēlēties konkrētu īstenošanas modeli atbilst KLP dalītas pārvaldības principam, saskaņā ar kuru īstenošanu pārvalda katra dalībvalsts tieši un valstu iestādes ir atbildīgas par lauksaimniekiem veikto tiešo maksājumu administrāciju un kontroli savā valstī.

45

Spānijas iestādes pieņēma lēmumu par PMS reģionalizācijas modeli, pamatojoties uz daudziem kritērijiem, ciešā sadarbībā ar reģionālajām iestādēm. Pašreizējās PMS reģionalizācijas īstenošana tiks novērtēta un tiks ņemta vērā pārdomās par nākamo KLP.

46

Dalībvalstīm nebija obligāti jāpaplašina atbalsttiesīgās platības definīcija. Ja dalībvalstis izmanto šo iespēju, to pienākums ir novērtēt, cik sarežģīta ir sistēma, ko tās nolemj ieviest, un vai faktiski ir vajadzīgs ņemt vērā konkrētas lauksaimniecības metodes dalībvalsts teritorijā.

48

Tiesību aktos bija paredzēta iespēja ierobežot maksājumtiesību vērtības palielināšanu, ja šāds pieaugums radītu negaidītu papildu peļņu. Dalībvalstīm pašām ir jāizlemj, vai izmantot šo neobligāto noteikumu.

Turklāt, ja negaidītu papildu peļņu nodrošina mākslīgi apstākļi, kas radīti pretrunā KLP mērķiem, piemēro Regulas (ES) Nr. 1306/2013 60. pantā izklāstīto (obligāto) apiešanas klauzulu. Ja piemēro 60. pantu, šādām fiziskām vai juridiskām personām nepiešķir nekādas priekšrocības.

Visbeidzot, saimniecībām, kas iegūst maksājumtiesības ar lielu vērtību, koncentrējot atbalstu uz mazāku platību, šīs maksājumtiesības iekšējās konverģences dēļ samazināsies vairāk.

ERP replika

Apiešanas klauzulai, kas noteikta Regulas (ES) Nr. 1306/2013 60. pantā, un iekšējai konverģencei ir tikai ierobežota ietekme kā mehānismiem, ar kuriem mazina negaidītu papildu peļņu.

Kā vairākkārt lēmusi Tiesa, lai dalībvalstis piemērotu apiešanas klauzulu, pirmkārt, ir jābūt objektīvu apstākļu kopumam, no kura izriet, ka, lai arī formāli ievērojot Eiropas Savienības tiesiskajā regulējumā paredzētos nosacījumus, ar šo tiesisko regulējumu sasniedzamais mērķis nav sasniegts, un, otrkārt, subjektīvam elementam, proti, vēlmei gūt labumu, mākslīgi radot tā saņemšanai vajadzīgos nosacījumus. Ja negaidīta papildu peļņa rodas tāpēc, ka zemi nodod citiem lauksaimniekiem (sk. 2. izcēlumu), dalībvalstīm ir ārkārtīgi grūti pierādīt, ka, nododot zemi, pieteikuma iesniedzējs ir gribējis vienīgi gūt priekšrocības pretēji PMS mērķiem.

Iekšējā konverģence līdz 2019. gadam samazinās 2. izcēlumā minēto PMS maksājumtiesību vērtību par aptuveni 25 %, un tas nozīmē, ka lauksaimnieki minētajā gadā joprojām saņems 75 % no negaidītās papildu peļņas.

53

Komisija veiktajās atbilstības revīzijās konstatēja līdzīgus trūkumus pārbaudē attiecībā uz to, vai pieteikuma iesniedzējs ir uzskatāms par aktīvu lauksaimnieku. Atbilstības noskaidrošanas procedūras turpinās. Ja ES budžetam būs radīts kāds finanšu risks, tas tiks novērsts ar finanšu korekcijām, kas tiks piemērotas, līdz dalībvalsts īstenos atbilstošus korektīvus pasākumus, lai nodrošinātu tiešo maksājumu izdevumu likumību un pareizību.

54

Lai dalībvalstis varētu ņemt vērā savas nacionālās īpatnības, likumdevēji deva vairākas politiskas izvēles iespējas, kā īstenot aktīva lauksaimnieka noteikumu.

Komisija ir pozitīvi novērtējusi to, ka Regulas (ES) Nr. 1307/2013 9. panta 2. punkta b) apakšpunkta vajadzībām, lai pierādītu, ka lauksaimnieciskā darbība nav nenozīmīga, kā alternatīvs kritērijs tiek izmantota robežvērtība, kas izteikta kā atbalsttiesīgo hektāru skaits, ja šis nosacījums nestimulē lauksaimniekus ražot.

55

Komisijas priekšlikumā negatīvais saraksts nebija paredzēts, tas tika ieviests politiska kompromisa rezultātā. Komisija sākotnēji ierosināja veikt vienu pārbaudi visiem atbalsta pieprasītājiem (tiešie maksājumi veido vismaz 5 % no kopējiem ar lauksaimniecību nesaistītajiem ieņēmumiem), taču likumdevēji noteica vairākas politiskas izvēles, kā īstenot aktīva lauksaimnieka noteikumu, lai dalībvalstis varētu ņemt vērā savas nacionālās īpatnības. Tā kā pastāv negatīvais saraksts, ir ļoti iespējams, ka dažas struktūras ir nolēmušas neiesniegt pieteikumu vispār, un šie dati Komisijai nav pieejami.

3. izcēlums. Piemēri par atšķirīgu attieksmi līdzīgās situācijās

Komisija ir publicējusi vadlīnijas par Regulas (ES) Nr. 1307/2013 9. panta īstenošanu (DSCG/2014/29). Par turpmāko, proti, šā noteikuma īstenošanu atbilstoši aktīva lauksaimnieka noteikuma mērķim un ES tiesību vispārējiem principiem, ir atbildīgas dalībvalstis.

Attiecībā uz pastāvīgām sporta un atpūtas teritorijām negatīvā saraksta mērķis ir noteikt specializētus tādu pastāvīgu zemes platību ekspluatantus, kurās ir sporta un atpūtas pasākumos izmantojamas pastāvīgas ietaises un/vai pastāvīgas mākslīgās konstrukcijas skatītājiem. Vācija ir ievērojusi šo norādījumu. Attiecībā uz Franciju pašlaik notiek atbilstības noskaidrošanas procedūra.

Likumdevējs nodrošināja elastību, kas dod dalībvalstīm iespēju pielāgot negatīvo sarakstu saviem specifiskajiem apstākļiem un vajadzībām. Regulas (ES) Nr. 1307/2013 9. panta 2. punkta otrajā daļā dalībvalstīm pat ir atļauts, balstoties uz objektīviem un nediskriminējošiem kritērijiem, pievienot negatīvajam sarakstam citus līdzīgus nelauksaimniecības darījumdarbības veidus vai darbības. Taču visiem saraksta papildinājumiem jābūt objektīvi pamatotiem ar pozitīvu 9. panta 2. punktā minētā “līdzības” testa iznākumu, t. i., šādu struktūru darījumdarbības veidiem / darbībām pēc būtības vajadzētu būt līdzīgiem to struktūru darījumdarbības veidiem / darbībām, kuras jau ir iekļautas negatīvajā sarakstā.

Likumdevējs nolēma atļaut arī minētās regulas 9. panta 3. punktu īstenot pēc izvēles.

57

Par tā saukto “Omnibus regulu”3 risināto sarunu procesa rezultātā Regulas (ES) Nr. 1307/2013 9. panta 2. punktu (negatīvo sarakstu) var vairs nepiemērot, sākot no 2018. gada vai jebkura turpmāka gada. Savukārt 9. panta 1. punktu turpina piemērot visām dalībvalstīm, kurās ir dabiski uzturētas platības.

60

Tas, ka atbalsttiesības tiek noteiktas, pamatojoties uz lauksaimniecības zemes pazīmēm, nenozīmē, ka lauksaimniekiem nav jāveic lauksaimnieciskā darbība. Minētajām pazīmēm vajadzētu izpausties šādas darbības rezultātā. Ja dalībvalstis pareizi definē šīs pazīmes, pamestas platības ir atpazīstamas un tādējādi netiek uzskatītas par atbalsttiesīgām.

62

Komisija uzskata, ka attiecībā uz dabiski uzturētām platībām darbību minimumam nevajadzētu būt pilnībā atdalītam no zemes apsaimniekošanas, ja vien tas nav atdalīts Natura 2000 īstenošanas rezultātā (šādā gadījumā tas arī nozīmē, ka par platībām bija tiesības saņemt maksājumus 2008. gadā)4.

5. izcēlums. Darbību minimums zemēs, kuras tiek dabiski uzturētas noganīšanai vai kultūru audzēšanai piemērotā stāvoklī

Skotijas iestādes nepaziņoja Komisijai par savu lēmumu lauksaimniecisko darbību aizstāt ar zemes vides novērtējumu, kas veicams katru kalendāro gadu.

Ir apšaubāms, vai vides novērtējuma veikšanu var uzskatīt par darbību minimumu lauksaimniecības platībā.

Sagaidāms, ka darbība ietekmē pašu zemi (piem., saglabā vai pat uzlabo zālāja dabisko vērtību) un neaprobežojas tikai ar to, ka attiecīgajā platībā tiek novērots vides stāvoklis, kura izmaiņas nav lauksaimnieka rīcības rezultāts.

6. izcēlums. Pārdales ietekme atkarībā no piemērotā PMS modeļa

Spānijas iestādes pieņēma lēmumu par PMS reģionalizācijas modeli, pamatojoties uz daudziem kritērijiem, ciešā sadarbībā ar reģionālajām iestādēm. Pašreizējās PMS reģionalizācijas īstenošana tiks novērtēta un tiks ņemta vērā pārdomās par nākamo KLP.

Lai gan pēc summas, kas pārlikta no lielas vērtības maksājumtiesībām uz mazas vērtības maksājumtiesībām un izteikta kā procentuālā daļa no PMS maksimālā apjoma, var secināt, ka Itālijā konverģence ir sekmīgāka nekā Spānijā, pēc iepriekš minēto procentuālo daļu salīdzinājuma nevar izdarīt secinājumus par konverģences ietekmes atšķirībām visās dalībvalstīs. Patiesībā dalībvalstī, kurai šī procentuālā daļa ir lielāka nekā citā dalībvalstī, perioda beigās situācija ne vienmēr būs labāka. Ir svarīgi ņemt vērā arī sākotnējo situāciju, jo īpaši turpmākas konverģences iespēju. Lai arī pārliktie finanšu līdzekļi, kas izteikti kā procentuālā daļa no PMS maksimālā apjoma, būs mazāki dalībvalstī, kurā maksājumtiesību vērtības jau konverģences perioda sākumā ir tuvu vidējam rādītājam, šai dalībvalstij galu galā vērtības var būt konverģentākas nekā dalībvalstij, kurā pārlikto finanšu līdzekļu īpatsvars ir daudz lielāks.

69

Viens no PMS atbalsta vidējā līmeņa atšķirību iemesliem ir tas, ka dalībvalstis izvēlējās atšķirīgus veidus, kā piešķirt finanšu līdzekļus dažādajām tiešo maksājumu shēmām. PMS finansējums ir to finanšu līdzekļu summa, kas palikuši pāri pēc līdzekļu piešķiršanas minētajām citām shēmām.

No PMS tiek izmaksāti atsaistīti maksājumi, kam pēc būtības ir minimāla ietekme uz lauksaimnieku lēmumiem par ražošanu un tātad arī uz tirgus un konkurences apstākļiem. Palātas veiktais izvērtējums balstās uz teorētisku pieņēmumu, ka lauksaimnieku stāvoklis dažādās dalībvalstīs ir vienāds. Šāds līdzīgs stāvolis nozīmētu, ka divās dalībvalstīs ir ne vien līdzvērtīgi ražošanas apstākļi, bet arī vienādas zemes cenas, nomas maksa un citi ražošanas faktori.

70

Pamata maksājuma shēma nodrošina, ka visi lauksaimnieki saņem minimālo atbalstu par hektāru. Citas shēmas, piemēram, pārdalošais maksājums, maksājums jaunajiem lauksaimniekiem, mazo lauksaimnieku atbalsta shēma un brīvprātīgais saistītais atbalsts, dod iespēju piešķirt tiešos maksājumus mērķtiecīgāk. PMS ir platībatkarīga sistēma, tāpēc kopējam atbalstam ir tendence palielināties līdz ar saimniecības lielumu. Taču Komisijas analīze liecina, ka jo lielāka saimniecība, jo mazāki tiešie maksājumi uz hektāru un ka lielāku vienības atbalstu saņem mazākas saimniecības, kurās ienākumi uz vienu strādnieku vidēji ir zemāki, — galvenokārt tāpēc, ka tiek izmantotas citas tiešo maksājumu shēmas.

7. izcēlums. Piemēri par pārdali saskaņā ar 2013. gada reformu, nemainot saimniekošanas modeli

Palāta min tādu saimniecību piemērus, kurās lauksaimnieka saņemtais atbalsts eksponenciāli pieauga, lai gan viņu saimniekošanas veids nekādi nebija mainījies.

Komisija uzskata, ka atbalsta absolūto summu nevar uzlūkot kā atsevišķu skaitli, tā vietā tā būtu jāizvērtē, ņemot vērā arī platības lielumu un atbalstu, ko pirms konverģences īstenošanas saņēmuši un pēc tās īstenošanas saņem citi līdzīgā situācijā esoši lauksaimnieki. Konverģences kontekstā konkrēta lauksaimnieka saņemtā atbalsta būtisku pieaugumu, visticamāk, var izskaidrot ar to, ka pirms PMS ieviešanas lauksaimnieks saņēma atbalstu, kas bija daudz zemāks par vidējo vērtību, un/vai ar to, ka PMS aptver vairāk platību nekā VMS. Gan maksājumtiesību ar zemu vērtību vērtības celšana, gan platību aptvēruma palielināšana bija skaidri noteikti šīs shēmas mērķi.

Palūkojoties ciešāk uz Palātas sniegtajiem piemēriem, var secināt, ka situācija nav tika ārkārtēja, kā pirmajā mirklī varētu likties.

Piemēram, Apvienotajā Karalistē, Skotijā, kur konverģences rezultātā 2019. gadā atbalstam būs noteikta reģionāla vienotā likme, ir noteikts, ka maksimālais atbalsts uz platību 2019. pieprasījumu gadā būs EUR 161/ha 1. reģionā (aramzeme un ilggadīgie zālāji), EUR 26,9/ha 2. reģionā (nekultivētas ganības apgabalos, kas nav mazāk labvēlīgi, un mazāk labvēlīgā apgabalā (LFA) ar B, C un D kategorijas ganībām) un EUR 8,7/ha 3. reģionā (nekultivētas ganības mazāk labvēlīgā apgabalā (LFA) ar A kategorijas ganībām). Komisija neuzskata, ka šie maksājuma līmeņi uz platību būtu noteikti neatbilstoši.

Itālijas piemērā attiecīgā lauksaimnieka saņemtais vidējais maksājums uz hektāru ir aptuveni EUR 225, kas ir nedaudz mazāk par PMS maksājumtiesību vidējo vērtību Itālijā 2015. kalendārajā gadā (EUR 228/ha).

Attiecībā uz Vāciju jāpaskaidro, ka šī dalībvalsts līdz 2019. gadam valsts mērogā ieviesīs vienotu likmi.

71

Tiešie maksājumi var vairāk vai mazāk kapitalizēties zemes cenās atkarībā no dažādiem faktoriem. Zemes vērtību veido daudz faktoru — lauksaimniecības patēriņa preču cenas un lauksaimniecības ražīgums, pilsētu spiediens, atšķirīgi valsts zemes tirgus noteikumi, nomas līgumu termiņi, atšķirīgs zemes nodokļu apjoms utt. —, un KLP atbalsts ir tikai viens no tiem. Swinnen et al. norāda, ka “KLP subsīdijas ietekmē zemes vērtību, taču šī ietekme ievērojami atšķiras pa valstīm un šķiet relatīvi pieticīgāka nekā citu faktoru ietekme, jo īpaši vietās, kur zemes cenas ir augstas”5. Turklāt pamata maksājumu shēmas dalībvalstīs, kurās atbalsttiesības var viegli pārdot bez zemes, ienākumu atbalsts kapitalizējas zemes cenās mazāk.

72

PMS dod dalībvalstīm iespēju piešķirt atbalstu mērķtiecīgāk, izslēdzot lauksaimniekus, kam ienākumu atbalsts nav īpaši vajadzīgs, vai diferencējot pamata maksājumu. Vēl mērķtiecīgāk atbalstu piešķir galvenokārt no citām shēmām: pārdalošā maksājuma, maksājuma jaunajiem lauksaimniekiem, mazo lauksaimnieku atbalsta shēmas un brīvprātīgā saistītā atbalsta shēmas. Dažas dalībvalstis atbalstu piešķir īpaši mērķtiecīgi, bet citas — mazāk mērķtiecīgi.

Turklāt Līgumā lauksaimniecības ražīguma palielināšana ir atzīta par līdzekli, kā nodrošināt pietiekami augstu dzīves līmeni lauksaimnieku kopienai, jo īpaši palielinot lauksaimniecībā iesaistīto personu individuālo peļņu. Tāpēc ir atbilstoši uzmanību vērst uz ienākumiem, kas gūti lauksaimnieciskajās darbībās, jo šie ienākumi ir kopējai lauksaimniecības politikai vissvarīgākie6. Visbeidzot, izmaksas, ko rada datu vākšana par lauku saimniecību ienākumiem, var būt lielākas par ieguvumiem7.

73

Komisijas paziņojumā “Pārtikas un lauksaimniecības nākotne”8 ir ierosināts jauns KLP īstenošanas modelis.

Paziņojuma mērķis ir palielināt subsidiaritāti, lai, apsverot mērķus un mērķvērtības, varētu labāk ņemt vērā vietējos apstākļus un vajadzības. Turklāt Komisija atzīst, ka KLP mērķis nodrošināt ekonomiski dzīvotspējīgu pārtikas ražošanu, ir nozīmīgs, un ir uzdevusi izvērtēt KLP pasākumu ietekmi uz “ekonomiski dzīvotspējīgu pārtikas ražošanu”.

Ietekmes novērtējumā, kas būs pamatā Komisijas priekšlikumam par KLP laikposmam pēc 2020. gada, būs ņemti vērā visi pieejamie pierādījumi par politikas līdzšinējiem rezultātiem, un šī informācija tiks izmantota, analizējot konkrētus nākotnei paredzētus risinājumus.

Secinājumi un ieteikumi

74

Komisijas sākotnējā priekšlikuma mērķis bija vienkāršot tiešo maksājumu shēmu. Patiesībā Komisijas sākotnējā priekšlikumā bija mazāk iespēju un tāpēc tas bija vienkāršāks. Taču kopīgās likumdošanas procesā tika pievienotas vēl citas iespējas, kā rezultātā noteikumi kļuva sarežģītāki.

Attiecībā uz mērķtiecīgāku atbalsta piešķiršanu jānorāda, ka PMS dod dalībvalstīm iespēju piešķirt atbalstu mērķtiecīgāk, izslēdzot lauksaimniekus, kam ienākumu atbalsts nav īpaši vajadzīgs, vai diferencējot pamata maksājumu. Vēl mērķtiecīgāk atbalstu piešķir galvenokārt no citām shēmām: pārdalošā maksājuma, maksājuma jaunajiem lauksaimniekiem, mazo lauksaimnieku atbalsta shēmas un brīvprātīgā saistītā atbalsta shēmas. Dažas dalībvalstis atbalstu piešķir īpaši mērķtiecīgi, bet citas — mazāk mērķtiecīgi.

Attiecībā uz konverģenci jānorāda, ka saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 1307/2013 dalībvalstīm ir trīs iespējas, kā īstenot iekšējo konverģenci (vienota likme no 2015. gada, pilnīga konverģence līdz 2019. gadam un daļēja konverģence — “tuneļa režīms”). Tāpēc īstenošanas ietekme un sekas dažādās dalībvalstīs var atšķirties. Turklāt arī reģionalizācijas piemērošana būtiski ietekmēja faktiski panākto konverģences līmeni.

75

Komisijas veiktajās atbilstības revīzijās tika izdarīts līdzīgs secinājums, izņemot par Nīderlandi un Apvienoto Karalisti (Skotiju). Atbilstības noskaidrošanas procedūras turpinās. Ja kļūdas un nepilnības ar PMS saistīto pārvaldības un kontroles sistēmu darbībā būs radījušas kādu finanšu risku ES budžetam, tas tiks novērsts ar finanšu korekcijām, kas tiks piemērotas, līdz tiks īstenoti atbilstoši korektīvi pasākumi, lai nodrošinātu PMS izdevumu likumību un pareizību.

1. ieteikums

Komisija pieņem šo ieteikumu un uzskata, ka tā jau šo ieteikumu īsteno ar izdotajām pamatnostādnēm, veikto uzraudzību un atbilstības revīzijas procedūrām. Ja galveno kontroles mehānismu darbībā tiek konstatētas kļūdas un nepilnības, Komisija pieprasa dalībvalstīm veikt korektīvas darbības un uzrauga, kā dalībvalstis tos īsteno.

Papildus tam Komisija nodrošina dalībvalstīm pamatnostādnes un padomus par to, kā pareizi īstenot šos galvenos kontroles mehānismus.

76

Tiešos maksājumus, tāpat kā visus Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda (ELGF) izdevumus, īsteno Komisija kopā ar dalībvalstīm saskaņā ar dalītas pārvaldības principu. Dalībvalstīm ir pienākums pienācīgi sniegt Komisijai informāciju un dokumentus, lai izpildītu Regulā (ES) Nr. 1307/2013 noteiktos pienākumus un tādējādi nodrošinātu PMS shēmas pareizu piemērošanu.

Komisija sniedza skaidras un konsekventas pamatnostādnes un interpretāciju, kas — ja tām ir vispārēja nozīme — ir pieejamas visām dalībvalstīm platformā CIRCABC.

77

Komisija uzskata, ka tā bija norādījusi, kas sertifikācijas struktūrām ir jādara. Revīzijas darbs, kas sertifikācijas struktūrām ir jāveic attiecībā uz 2016. finanšu gadu (2015. kalendāro gadu), ir skaidri izklāstīts 2. un 3. pamatnostādnēs.

2. ieteikums
  1. Komisija noraida šo ieteikumu, jo saskaņā ar dalītas pārvaldības principu par PMS tiesiskā regulējuma konsekventās interpretācijas piemērošanu ir atbildīgas dalībvalstis. Interpretācija un attiecīga informācija dalībvalstīm tiek nodota Tiešo maksājumu komitejā, un attiecīgi dokumenti tiek augšupielādēti platformā CIRCABC, kas arī ir pieejama dalībvalstīm. Attiecīgi Komisija uzskata, ka tā ir veikusi pienācīgas darbības, lai izplatītu informāciju un nodrošinātu faktisku interpretācijas konsekvenci starp dalībvalstīm, un tāpēc spriež, ka ieviest turpmākus uzlabojumus nav tās spēkos.
  2. Komisija pieņem šo ieteikumu. Komisija atzīst, cik svarīgi ir nosūtīt pamatinformāciju par tiešā atbalsta shēmu īstenošanu. Tomēr šajā posmā Komisija vēl nevar uzņemties konkrētas saistības par tiesību aktu priekšlikumiem laikposmam pēc 2020. gada. Turklāt jau saskaņā ar pašlaik spēkā esošajiem tiesību aktiem Komisija var veikt dažādas oficiālas tiesiskas darbības. Daži spēkā esoši noteikumi dod Komisijai iespēju apturēt maksājumus, nepieņemt tam sekojošas izdevumu deklarācijas un sākt atbilstīguma noskaidrošanas procedūru. Sistēmisku un būtisku neatbilstības problēmu gadījumā Komisija var arī sākt pārkāpuma procedūru, kurai vajadzības gadījumā sagatavojas, sākot lietu sistēmā “EU Pilot”, un saistībā ar kuru Tiesa var piemērot sankciju (sodanaudu vai kavējuma maksājumu), ja netiek izpildīts pirmais nolēmums. Lēmums par to, kāda darbība būtu atbilstoša, ir atkarīgs no novērtējuma katrā atsevišķā gadījumā un piemērojamā tiesiskā regulējuma.
  3. Komisija pieņem šo ieteikumu. Komisija uzskata, ka attiecībā uz Komisijas un sertifikācijas struktūru attiecīgajām funkcijām ieteikums ir īstenots, jo prasības par sertifikācijas struktūru veicamo revīzijas darbu maksājumtiesību jomā (maksājumtiesību pirmreizējās piešķiršanas procesa pārskatīšana un maksājumtiesību vērtības aprēķinu pārskatīšana pirmajā piešķiršanas gadā, un jaunu maksājumtiesību piešķiršanas, maksājumtiesību atcelšanas, konverģences u. c. pārskatīšana turpmākajos gados) ir skaidri noteiktas 2. un 3. pamatnostādnēs 2016. un turpmākajiem finanšu gadiem. Saskaņā ar starptautiski pieņemtiem revīzijas standartiem būtu jāļauj sertifikācijas struktūrām paļauties arī uz savu profesionālo spriedumu. Pamata satvars ir nodrošināts pamatnostādnēs (t. i., ir noteikts, ka procedūras jāpārbauda kopā ar kontroles mehānismiem, kas iekļauti attiecīgajā procesā, un šajā pārbaudē jāizmanto galveno un papildu kontroļu saraksts, utt.), un sertifikācijas struktūra, balstoties uz to, pati izstrādā un īsteno revīzijas pārbaudes maksājumtiesību jomā.

Komisija izmanto šo izdevību, lai paskaidrotu, ka tad, ja dalībvalsts iestāžu struktūras dēļ sertifikācijas struktūrām nav iespējams revidēt maksājumtiesību piešķiršanas un aprēķināšanas procedūras, dalībvalstu struktūru (maksājumu aģentūru, sertifikācijas struktūru vai citas par maksājumtiesību aprēķināšanu atbildīgās struktūras) darbam veic atbilstības revīziju, lai konstatētu, vai tiek ievērots piemērojamais tiesiskais regulējums un attiecīgās pamatnostādnes.

78

Komisijas sākotnējā priekšlikuma mērķis bija vienkāršot tiešo maksājumu shēmu. Patiesībā Komisijas sākotnējā priekšlikumā bija mazāk iespēju un tāpēc tas bija vienkāršāks. Taču kopīgās likumdošanas procesā tika pievienotas vēl citas iespējas, kā rezultātā noteikumi kļuva sarežģītāki.

79

Ja negaidīta papildu peļņa tiek gūta tāpēc, ka lauksaimnieki ir mākslīgi radījuši apstākļus, kas vajadzīgi, lai iegūtu ļoti augstu maksājumtiesību vērtību, dalībvalstīm būtu jāpiemēro apiešanas klauzula, kas nozīmē, ka attiecīgajiem lauksaimniekiem nevajadzētu piešķir nekādas priekšrocības.

Turklāt lauksaimniekiem, kas iegūst maksājumtiesības ar augstu vērtību, atsauces summu piesaistot mazākai platībai, iekšējās konverģences rezultātā maksājumtiesību vērtība samazināsies vairāk.

ERP replika

Apiešanas klauzulai, kas noteikta Regulas (ES) Nr. 1306/2013 60. pantā, un iekšējai konverģencei ir tikai ierobežota ietekme kā mehānismiem, ar kuriem mazina negaidītu papildu peļņu.

Kā vairākkārt lēmusi Tiesa, lai dalībvalstis piemērotu apiešanas klauzulu, pirmkārt, ir jābūt objektīvu apstākļu kopumam, no kura izriet, ka, lai arī formāli ievērojot Eiropas Savienības tiesiskajā regulējumā paredzētos nosacījumus, ar šo tiesisko regulējumu sasniedzamais mērķis nav sasniegts, un, otrkārt, subjektīvam elementam, proti, vēlmei gūt labumu, mākslīgi radot tā saņemšanai vajadzīgos nosacījumus. Ja negaidīta papildu peļņa rodas tāpēc, ka zemi nodod citiem lauksaimniekiem (sk. 2. izcēlumu), dalībvalstīm ir ārkārtīgi grūti pierādīt, ka, nododot zemi, pieteikuma iesniedzējs ir gribējis vienīgi gūt priekšrocības pretēji PMS mērķiem.

Iekšējā konverģence līdz 2019. gadam samazinās 2. izcēlumā minēto PMS maksājumtiesību vērtību par aptuveni 25 %, un tas nozīmē, ka lauksaimnieki minētajā gadā joprojām saņems 75 % no negaidītās papildu peļņas.

80

Dalībvalstīm nodrošinātā rīcības brīvība, piemēram, negatīvo darbību saraksta papildināšanā un/vai aktīva lauksaimnieka noteikuma piemērošanā visiem pieteikuma iesniedzējiem, dod tām iespēju pielāgot attiecīgo noteikumu savai specifikai, bet nenovēršami rada atšķirības īstenošanā.

Turklāt pirmajā aktīva lauksaimnieka klauzulas piemērošanas gadā bija vienu reizi jāievieš procedūras, kas paredzētas, lai pārbaudītu atbilstību šai klauzulai. Lai gan dalībvalstīm, kas turpinās izmantot negatīvo sarakstu, joprojām būs ik gadu jāveic pārbaudes, var pamatoti sagaidīt, ka nākamajos gados administratīvais slogs izlīdzināsies.

82

Pat ja 2019. gadā dažviet ienākumu atbalsts saglabāsies ļoti augstā līmenī, tas tomēr būs mazāks nekā 2015. gadā.

83

Pamata maksājuma shēma nodrošina, ka lauksaimnieki saņem minimālo atbalstu par hektāru. Citas shēmas, piemēram, pārdalošais maksājums, maksājums jaunajiem lauksaimniekiem, mazo lauksaimnieku atbalsta shēma un brīvprātīgais saistītais atbalsts, dod iespēju piešķirt tiešos maksājumus mērķtiecīgāk. PMS ir platībatkarīga sistēma, tāpēc kopējam atbalstam ir tendence palielināties līdz ar saimniecības lielumu. Taču Komisijas analīze liecina, ka jo lielāka saimniecība, jo mazāki tiešie maksājumi uz hektāru un ka lielāku vienības atbalstu saņem mazākas saimniecības, kurās ienākumi uz vienu strādnieku vidēji ir zemāki, — galvenokārt tāpēc, ka tiek izmantotas citas tiešo maksājumu shēmas.

Konkrēta lauksaimnieka saņemtā atbalsta būtisku pieaugumu, visticamāk, var izskaidrot ar to, ka pirms PMS ieviešanas lauksaimnieks saņēma atbalstu, kas bija daudz zemāks par vidējo vērtību, un/vai ar to, ka PMS aptver vairāk platību nekā VMS. Gan maksājumtiesību ar zemu vērtību vērtības celšana, gan platību aptvēruma palielināšana bija skaidri noteikti šīs shēmas mērķi.

84

PMS mērķis ir palielināt lauksaimnieku ienākumus kopumā. PMS atbalsts ir atkarīgs no platības, atsaistīts no ražošanas un lielākajā daļā dalībvalstu saistīts ar vēsturiskām atsauces vērtībām. Tajā netiek ņemti vērā individuālie apstākļi katrā lauku saimniecībā, lai izvairītos no pārmērīga administratīvā sloga.

Tā kā PMS ir atsaistītu maksājumu shēma, tiek nodrošināta orientācija uz tirgu un lauksaimnieki netiek stimulēti ražot.

3. ieteikums

Komisija daļēji pieņem šo ieteikumu.

Komisijas 2017. gada 29. novembra paziņojumā “Pārtikas un lauksaimniecības nākotne” ir ierosināts jauns KLP īstenošanas modelis, kurā Savienībai būtu jāparedz politikas pamatparametri (KLP mērķi, plaši intervences veidi, pamatprasības), bet dalībvalstīm būtu jāuzņemas lielāka atbildība un pārskatatbildība par to, kā tās sasniedz mērķus un mērķvērtības, kas būtu jānosaka un jāpamato stratēģiskajā KLP plānā.

Ietekmes novērtējumā, kas būs pamatā Komisijas priekšlikumam par KLP laikposmam pēc 2020. gada, būs ņemti vērā visi pieejamie pierādījumi par politikas līdzšinējiem rezultātiem, un šī informācija tiks izmantota, analizējot konkrētus nākotnei paredzētus risinājumus.

Konkrētāk, Komisija analizēs ienākumu atbalsta pašreizējo sadalījumu un mērķtiecīgo piešķiršanu pēc saimniecības lieluma un lauksaimniecības veida, ņemot vērā lauksaimnieciskajās darbībās gūtos ienākumus.

Komisija atgādina9, ka KLP atbalsta lauksaimnieku ienākumus, atbalstot lauksaimniecisko darbību (platībatkarīgs atbalsts, dažu veidu nozares atbalsts, ieguldījumi, tirgus pasākumi, vides pasākumi lauksaimniecības platībās). Tāpēc PMS kontekstā ir atbilstoši vērst uzmanību uz ienākumiem, kas gūti šajās lauksaimnieciskajās darbībās.

Turklāt Komisijas paziņojumā ir paredzēta atbalsta novirzīšana “reāliem lauksaimniekiem”, proti, tiem, kuri pelna iztiku, nodarbojoties ar aktīvu lauksaimniecību.

Tiešo maksājumu divējādais mērķis atspoguļo uzskatu, ka pastāv saikne starp tirgus produktu un sabiedrisko labumu nodrošināšanu, tāpēc ir grūti ekonomiskā ziņā pienācīgi novērtēt visus sabiedriskos labumus, ko sniedz lauksaimnieki. Taču, novērtējot ienākumu atbalsta kopējo nozīmi, tiks ņemti vērā citi ieņēmumi, kas gūti ar lauksaimniecību nesaistītās darbībās, kurās izmanto lauksaimniecības kapitālu (piemēram, lauku tūrismā).

Tā kā ietekmes novērtējums vēl ir sākumposmā, vēl nav iespējams noteikt, vai tajā būs aplūkoti visi šajā ieteikumā minētie faktori.

Visbeidzot, lai pāragri nespriestu par iepriekš minētā ietekmes novērtējuma rezultātiem, Komisija šajā posmā nevar pieņemt ieteikumu jau no sākuma sasaistīt ierosinātos pasākumus ar atbilstīgiem darbības mērķiem un atsauces scenārijiem, ar kuriem varētu salīdzināt atbalsta darbības rezultātus. Taču saskaņā ar Komisijas paziņojumu par pārtikas un lauksaimniecības nākotni tiks apsvērts veids, kā novērtēt dažādu veidu intervences pasākumu sniegumu, tostarp attiecīgā gadījumā ienākumu atbalsta sniegumu.

Saīsinājumi

ES: Eiropas Savienība

GP: gada pārskats

ĢD: ģenerāldirektorāts

ha: hektārs

IAKS: integrēta administrācijas un kontroles sistēma

ĪZ: īpašais ziņojums

KLP: kopējā lauksaimniecības politika

LESD: Līgums par Eiropas Savienības darbību

MT: maksājumtiesības

PMS: pamata maksājuma shēma

PTO: Pasaules Tirdzniecības organizācija

VMS: vienotā maksājuma shēma

VPMS: vienotā platībmaksājuma shēma

ZGIS: zemes gabalu identifikācijas sistēma

Glosārijs

Aktīvs lauksaimnieks — lauksaimnieks, kurš veic darbību minimumu zemē, kura tiek dabiski uzturēta noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai piemērotā stāvoklī, vai kura lauksaimnieciskā darbība nav maznozīmīga. Dalībvalstīm ir liela rīcības brīvība, nosakot sīki izstrādātus kritērijus. Pieteikumu iesniedzējiem jāspēj pierādīt, ka tiem ir tiesības pieņemt lēmumus par lauksaimnieciskajām darbībām, ko veic katrā zemes gabalā, par kuru tie pieteikuši maksājumtiesības, un ka tie saņem ieguvumus un sedz finansiālos riskus saistībā ar minētajām darbībām.

Apjomradīti ietaupījumi — lauksaimnieka spēja samazināt ražošanas vidējās izmaksas, palielinot apstrādāto zemju platību.

Atdalīts atbalsts — atbalsts, kas nav piesaistīts konkrēta lauksaimniecības produkta ražošanai.

KLP 1992. gada reforma — pirmā lielā KLP reforma (tā dēvētā Makšerija reforma), kura paredzēja samazināt intervences cenas laukaugu un liellopu gaļas ražošanas nozarē. Lai kompensētu paredzamos ienākumu zaudējumus, ar šo reformu ieviesa tiešus maksājumus laukaugu audzētājiem un lauksaimniekiem, kas pārtrauca izmantot zemi ražošanai, t. i., atstāja zemi atmatā.

KLP 2003. gada reforma — ar to tika ieviesta tiešo maksājumu atdalīšana no lauksaimnieciskās ražošanas, lai veicinātu lauksaimnieku orientāciju uz tirgu, kā arī tika noteikts, ka maksājumi ir atkarīgi no atbilstības pamatstandartiem attiecībā uz zemes uzturēšanu, vidi, pārtikas nekaitīgumu, dzīvnieku un augu veselību un dzīvnieku labturību (tā dēvētā savstarpējā atbilstība).

KLP 2013. gada reforma — tika uzsvērti trīs politikas mērķi (ekonomiski dzīvotspējīga pārtikas ražošana, dabas resursu ilgtspējīga pārvaldība un klimata politika, kā arī līdzsvarota teritoriālā attīstība), pirmajā no tiem īpaši pieminot lauksaimniecības ienākumus. Īstenojot šo reformu, turpināja izmantot sistēmu, kas paredzēja tiešo maksājumu atdalīšanu no ražošanas un ko ieviesa, īstenojot KLP 2003. gada reformu.

Konverģence — maksājumtiesību koriģēšana, nosakot taisnīgāku maksājumu vērtību par hektāru. Līdz 2019. gadam maksājumtiesības tiks koriģētas atbilstīgi valsts vai reģiona vidējai vērtībai (iekšējā konverģence). Vienlaikus tiks koriģētas PMS maksājumtiesības atbilstīgi ES lēmumam censties panākt tiešā atbalsta taisnīgāku sadali dalībvalstu starpā (ārējā konverģence).

Kopējā lauksaimniecības politika (KLP) — Eiropas politika, kuras mērķis ir ekonomiski dzīvotspējīga pārtikas ražošana, lauksaimniecības tirgu stabilizācija, lauksaimnieku ienākumi, pārtikas pieejamība, dabas resursu ilgtspējīga pārvaldība un klimata politika, kā arī līdzsvarota teritoriālā attīstība lauku apvidos.

Lauksaimnieciskā darbība — i) lauksaimniecības produktu ražošana vai audzēšana un dzīvnieku turēšana lauksaimniecības nolūkiem, ii) lauksaimniecības zemes uzturēšana noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai piemērotā stāvoklī vai iii) darbību minimums, ko nosaka dalībvalstis, lauksaimniecības zemēs, kuras tiek dabiski uzturētas noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai piemērotā stāvoklī.

Lauksaimnieks — fiziska vai juridiska persona vai fizisku vai juridisku personu grupa neatkarīgi no šādai grupai un tās locekļiem valsts tiesību aktos piešķirtā juridiskā statusa, kuras saimniecība atrodas ES un kura veic lauksaimniecisku darbību.

Lauku saimniecība — visas lauksaimnieciskām darbībām izmantotās un lauksaimnieka apsaimniekotās vienības, kuras atrodas tās pašas dalībvalsts teritorijā.

Maksājumtiesības (PMS maksājumtiesības) — aktīvam lauksaimniekam piešķirtas nododamas tiesības saņemt noteiktu atbalsta summu, ja to deklarē kopā ar vienu hektāru atbalsttiesīgās lauksaimniecības zemes.

Maksājumu aģentūra — dalībvalsts struktūra, kas atbildīga par lauksaimniecības atbalsta maksājumu pārvaldību.

Negaidīta papildu peļņa — negaidīta peļņa, ko nodrošina, piemēram, izmaiņas tiesību aktos.

Negatīvais saraksts — uzņēmumu veidu vai darbību saraksts, piemēram, lidostas, hidrotehniskas būves, pakalpojumi nekustamo īpašumu jomā, pastāvīgi sporta un atpūtas laukumi, kurus neuzskata par aktīviem lauksaimniekiem, izņemot, ja tie var pierādīt, ka to lauksaimnieciskā darbība nav maznozīmīga.

Pamata maksājuma shēma (PMS) — pamata ienākumu atbalsta shēma lauksaimniekiem, kas balstīta uz maksājumtiesībām. Lai saņemtu tiešos maksājumus, lauksaimniekiem jāaktivizē savas maksājumtiesības kopā ar atbalsttiesīgo lauksaimniecības zemi. Atbalsts ir neatkarīgs (atdalīts) no lauksaimnieciskās ražošanas un ienākumiem.

PTO Nolīgums par lauksaimniecību — 1986.–1994. gada sarunu Urugvajas kārtas iznākums, kad Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) dalībvalstis vienojās uzlabot tirgus pieejamību un mazināt tirdzniecību kropļojošas subsīdijas lauksaimniecības nozarē.

Tiešie maksājumi (TM) — atbalsta shēmas lauksaimniekiem, ko piešķir no Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda, ko parasti sauc par KLP 1. pīlāru. To galvenais mērķis ir sniegt ienākumu atbalstu lauksaimniekiem, taču tiem jāpalīdz sasniegt arī citi mērķi, kas saistīti ar zemes izmantošanu, piemēram, aizsargāt augsni, veicināt bioloģisko daudzveidību un mazināt klimata pārmaiņas. Katrai dalībvalstij ir noteikts maksimāli pieļaujamais budžets.

Valsts rezerve — lai piešķirtu maksājumtiesības galvenokārt jauniem lauksaimniekiem vai lauksaimniekiem, kuri atrodas īpašā situācijā, katra dalībvalsts izmanto valsts rezervi. Valsts rezervē ieskaita starpību starp attiecīgo valsts PMS maksimālo apjomu un visu piešķirto maksājumtiesību kopsummu.

Vienotā maksājuma shēma — ienākumu atbalsta shēma lauksaimniekiem, kas atdalīta no ražošanas un ieviesta ar KLP 2003. gada reformu. Lai saņemtu tiešos maksājumus, lauksaimniekiem bija jāiegūst maksājumtiesības un jāaktivizē tās kopā ar atbalsttiesīgo lauksaimniecības zemi.

Zaļināšanas maksājums — platībatkarīgs maksājums par praksi, kas labvēlīgi ietekmē vidi un klimatu.

Beigu piezīmes

1 Beļģija, Dānija, Vācija, Īrija, Grieķija, Spānija, Francija, Horvātija, Itālija, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Austrija, Portugāle, Slovēnija, Somija, Zviedrija un Apvienotā Karaliste. Pārējās dalībvalstis, kuras pievienojās ES 2004. vai 2007. gadā, piemēro līdzīgu shēmu, kas ir pārejas perioda shēma, proti, vienotā platībmaksājuma shēmu (VPMS).

2 Sk. Līguma par Eiropas Savienības darbību 39. pantu (OV C 326, 26.10.2012., 47. lpp.).

3 Īpašais ziņojums Nr. 5/2011 “Vienotā maksājuma shēma (VMS): pareizas finanšu pārvaldības uzlabošanai risināmie jautājumi”.

4 Īpašais ziņojums Nr. 8/2014 “Vai Komisija ir efektīvi pārvaldījusi saistītā atbalsta integrēšanu vienotā maksājuma shēmā”.

5 Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 17. decembra Regula (ES) Nr. 1307/2013, ar ko izveido noteikumus par lauksaimniekiem paredzētiem tiešajiem maksājumiem, kurus veic saskaņā ar kopējās lauksaimniecības politikas atbalsta shēmām, un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 637/2008 un Padomes Regulu (EK) Nr. 73/2009, II pielikums (OV L 347, 20.12.2013., 608. lpp.).

6 Regula (ES) Nr. 1307/2013, III sadaļas 1. nodaļas 1. iedaļa.

7 Tā dēvētais zaļināšanas maksājums, Regulas (ES) Nr. 1307/2013 43. panta 1. punkts.

8 Regula (ES) Nr. 1307/2013, 50. pants.

9 Beļģija, Dānija, Vācija, Īrija, Grieķija, Spānija, Francija, Horvātija, Itālija, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Austrija, Portugāle, Slovēnija, Somija, Zviedrija un Apvienotā Karaliste. Pārējās dalībvalstis turpināja piemērot VPMS.

10 Sk. I pielikumu.

11 Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 17. decembra Regula (ES) Nr. 1306/2013 par kopējās lauksaimniecības politikas finansēšanu, pārvaldību un uzraudzību un Padomes Regulu (EEK) Nr. 352/78, (EK) Nr. 165/94, (EK) Nr. 2799/98, (EK) Nr. 814/2000, (EK) Nr. 1290/2005 un (EK) Nr. 485/2008 atcelšanu (OV L 347, 20.12.2013., 549. lpp.), 110. pants.

12 Sk. 24. apsvērumu 2003. gada 29. septembra Regulā (EK) Nr. 1782/2003, ar ko izveido kopīgus tiešā atbalsta shēmu noteikumus saskaņā ar kopējo lauksaimniecības politiku un izveido dažas atbalsta shēmas lauksaimniekiem, un groza Regulas (EEK) Nr. 2019/93, (EK) Nr. 1452/2001, (EK) Nr. 1453/2001, (EK) Nr. 1454/2001, (EK) Nr. 1868/94, (EK) Nr. 1251/1999, (EK) Nr. 1254/1999, (EK) Nr. 1673/2000, (EEK) Nr. 2358/71 un (EK) Nr. 2529/2001 (OV L 270, 21.10.2003., 1. lpp.).

13 PTO Nolīgums par lauksaimniecību (OV L 336, 23.12.1994., 22. lpp.).

14 Regula (ES) Nr. 1307/2013, 41. pants.

15 Regula (ES) Nr. 1307/2013, 9. panta 2. un 4. punkts.

16 Parasti tie bija vidējie saistītie maksājumi, ko lauksaimnieki saņēma laikposmā no 2000. līdz 2002. gadam.

17 Lielākā daļa dalībvalstu aprēķināja VMS maksājumtiesības, ņemot vērā tikai vēsturiskos maksājumus. Lai iegūtu plašāku informāciju, sk. īpašā ziņojuma Nr. 5/2011 “Vienotā maksājuma shēma (VMS): pareizas finanšu pārvaldības uzlabošanai risināmie jautājumi” I pielikumu.

18 Var tikt veiktas arī citas korekcijas, ja dalībvalstis nolemj veikt izmaiņas attiecībā uz konkrētām shēmām paredzētu tiešo maksājumu sadali, piemēram, ja tām nepieciešams lielāks (vai mazāks) atbalsts gados jaunajiem lauksaimniekiem. Šādā gadījumā dalībvalstīm ir lineāri jāsamazina (vai jāpalielina) visu PMS maksājumtiesību vērtība.

19 Dalībvalstu izvēlētos variantus sk. II pielikumā.

20 Piemēram, lai novērstu zemes pamešanu vai force majeure vai izņēmuma gadījumos.

21 Regula (ES) Nr. 1307/2013, 24.–26. pants.

22 Būtībā tie bija tiešie maksājumi, kurus lauksaimnieks bija saņēmis 2014. gadā, vai tam piederošo VMS maksājumtiesību vērtība.

23 Šo variantu izvēlējās Dānija, Zviedrija, Somija un Apvienotā Karaliste (Anglija). Šādā gadījumā VMS maksājumtiesību 2014. gada vērtības un skaits bija jāpielāgo 2015. gada pieejamajam PMS budžetam un atbalsttiesīgajām platībām. Anglijā 2014. gadā visām VMS maksājumtiesībām jau bija noteikta vienota reģionāla vērtība par hektāru.

24 LESD 317. pants.

25 Regula (ES) Nr. 907/2014 (OV L 255, 28.8.2014., 18. lpp.), 5. panta 4. punkts. Komisijai ir jāsamazina vai jāizslēdz no ES finansējuma maksājumi, kurus dalībvalstis veic lauksaimniekiem pēc juridiskā termiņa beigām. Šādā gadījumā dalībvalstīm no sava budžeta ir jāfinansē tā maksājumu daļa, kuru Komisija neatlīdzina.

26 Sk. 1.15. punktu un 7. nodaļu mūsu pārskatā par budžeta izpildi 2016. finanšu gadā (OV C 322, 28.9.2017., 1. lpp.).

27 Saskaņā ar Francijas iestāžu iesniegtajiem datiem 2015. gadā provizoriskās vērtības bija par 0,5–2,9 % zemākas nekā iespējamās faktiskās vērtības, taču par turpmākajiem gadiem iestādes aprēķinus vēl nebija veikušas.

28 Saskaņā ar specifisko PMS modeli, ko izmantoja Anglijā, maksājumtiesības, kuras pārsniedza atbalsttiesīgās platības, ko lauksaimnieki deklarēja savos atbalsta pieteikumos, bija jāatsauc. Ja maksājumtiesības netika atbilstīgi atsauktas, turpmākajos pieprasījumu gados varēja veidoties nelikumīgi atbalsta maksājumi.

29 Mēs lēšam, ka Skotijā atkarībā no reģiona kopējā ietekme uz faktiskajām 2019. gada vienotās likmes vērtībām svārstās no –2,9 % līdz 4,6 % salīdzinājumā ar iestāžu aprēķinātajām vērtībām.

30 Sk. arī īpašo ziņojumu Nr. 25/2016 “Zemes gabalu identifikācijas sistēma — noderīgs rīks lauksaimniecības zemes attiecināmības noteikšanai, taču tās pārvaldību iespējams uzlabot”.

31 Lai segtu finanšu risku, Itālijas iestādes nolēma ieturēt 7 % no 2016. pieprasījumu gada maksājumiem.

32 Komisija 2016. gada jūlijā nolēma ieturēt 3 % no tā platībatkarīgā atbalsta mēneša maksājumiem, ko Francija bija deklarējusi par 2015. gadu, jo bija pieļauta ievērojama kavēšanās saistībā ar ZGIS atjaunināšanu.

33 Līdz 2017. gadam bija pieejami jaunāki ortofotoattēli, taču nebija atjaunināti dati par 33 % lauksaimniecības zemes.

34 Komisijas 2014. gada 17. jūlija Īstenošanas regula (ES) Nr. 809/2014, ar ko paredz noteikumus par to, kā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1306/2013 piemēro attiecībā uz integrēto administrācijas un kontroles sistēmu, lauku attīstības pasākumiem un savstarpējo atbilstību, 39. panta 2. punkts (OV L 227, 31.7.2014., 69. lpp.).

35 To apstiprināja kļūdu īpatsvars, ko valsts iestādes bija konstatējušas ar dzīvniekiem saistītajās pārbaudēs, lai gan ne visas kļūdas var būt saistītas ar dzīvnieku reģistra nepilnībām.

36 Komisijas 2014. gada 11. marta Deleģētā regula (ES) Nr. 639/2014, ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1307/2013, ar ko izveido noteikumus par lauksaimniekiem paredzētiem tiešajiem maksājumiem, kurus veic saskaņā ar kopējās lauksaimniecības politikas atbalsta shēmām, un ar kuru groza minētās regulas X pielikumu, un Komisijas 2014. gada 16. jūnija Īstenošanas regula (ES) Nr. 641/2014, ar kuru paredz noteikumus par to, kā piemērot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1307/2013, ar ko izveido noteikumus par lauksaimniekiem paredzētiem tiešajiem maksājumiem, kurus veic saskaņā ar kopējās lauksaimniecības politikas atbalsta shēmām (OV L 181, 20.6.2014., 1. lpp. un 74. lpp.).

37 Sk. arī īpašo ziņojumu Nr. 7/2017 “Sertifikācijas struktūru jaunā loma saistībā ar KLP izdevumiem: pozitīvs solis vienotas revīzijas modeļa virzienā, bet vēl jārisina ievērojamas nepilnības”.

38 Regula (EK) Nr. 1307/2013, preambulas 2. apsvērums.

39 Piemēram, iestādes Francijā saņēma aptuveni 360 000 pieprasījumu par PMS maksājumtiesību piešķiršanu, un saistībā ar 46 000 no tiem bija jākoriģē atsauces summa un jāpārbauda apliecinošie dokumenti. Vienlaikus iestādēm bija jālabo aptuveni 12 miljoni kļūdu, kuras tās konstatēja, veicot kontrolpārbaudes ZGIS. Tām bija jāpieņem darbā vēl aptuveni 700 pagaidu darbinieku, lai paveiktu šādu negaidītu darba apjomu.

40 Zemes platības, kuras tiek dabiski uzturētas noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai piemērotā stāvoklī, zeme, kas veido daļu no izveidotās vietējās prakses noganīšanai un trūcīgām ganībām.

41 Sk. 2. attēlu.

42 Regula (ES) Nr. 1307/2013, 28. pants.

43 Sk. II pielikumu. Šī iespēja nebija piemērojama piecās dalībvalstīs (Dānija, Zviedrija un Somija nolēma saglabāt VMS maksājumtiesības, savukārt Vācija un Malta 2015. gadā piemēroja PMS vienoto likmi).

44 Nedz Francijas, nedz arī Itālijas iestādes nevarēja iesniegt datus par kopējo finansiālo ietekmi, ko radīja noteikuma par negaidītu papildu peļņu nepiemērošana.

45 Sk. II pielikumu.

46 Regula (EK) Nr. 1307/2013, preambulas 10. apsvērums. Sk. arī īpašā ziņojuma Nr. 5/2011 29.–31. punktu.

47 Sk. 61. punktu.

48 Plašāku informāciju sk. III pielikumā.

49 Spānijas iestādes uzskatīja, ka to pieeja bija kopumā efektīva, jo 2015. gadā tās saņēma par aptuveni 35 000 pieprasījumu mazāk nekā 2014. gadā. Tās skaidroja šādu samazinājumu ar informatīvu kampaņu par jaunajiem noteikumiem par aktīvajiem lauksaimniekiem un lauksaimniecisko darbību. Taču citās dalībvalstīs šāda informācija nebija pieejama.

50 Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, un ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2012/2002, Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1305/2013, (ES) Nr. 1306/2013, (ES) Nr. 1307/2013, (ES) Nr. 1308/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un (ES) Nr. 652/2014 un Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumu Nr. 541/2014/ES (Omnibus priekšlikums).

51 Eiropas Parlamenta un Padomes 2017. gada 13. decembra Regula (ES) 2017/2393, ar ko groza Regulas (ES) Nr. 1305/2013 par atbalstu lauku attīstībai no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA), (ES) Nr. 1306/2013 par kopējās lauksaimniecības politikas finansēšanu, pārvaldību un uzraudzību, (ES) Nr. 1307/2013, ar ko izveido noteikumus par lauksaimniekiem paredzētiem tiešajiem maksājumiem, kurus veic saskaņā ar kopējās lauksaimniecības politikas atbalsta shēmām, (ES) Nr. 1308/2013, ar ko izveido lauksaimniecības produktu tirgu kopīgu organizāciju un (ES) Nr. 652/2014, ar ko paredz noteikumus tādu izdevumu pārvaldībai, kuri attiecas uz pārtikas apriti, dzīvnieku veselību un dzīvnieku labturību, augu veselību un augu reproduktīvo materiālu (OV L 350, 29.12.2017., 15. lpp.). Izmaiņas neskar noteikumus par veicamo darbību minimumu platībās, kas tiek dabiski uzturētas noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai.

52 Padome un Parlaments 2017. gada oktobrī vienojās par papildu izmaiņām zemes attiecināmības noteikumos, ļaujot dalībvalstīm vēl vairāk paplašināt ilggadīgo zālāju definīciju, iekļaujot arī platības, kurās neaug stiebrzāles vai lopbarības zālaugi.

53 Sk. īpašā ziņojuma Nr. 5/2011 36. punktu.

54 Sk. īpašā ziņojuma Nr. 5/2011 66.–68. punktu.

55 Regula (ES) Nr. 1307/2013, 32. panta 2. punkta a) apakšpunkts.

56 Regula (ES) Nr. 639/2014, 4. panta 1. punkts.

57 Regula (ES) Nr. 1307/2013, 4. panta 1. punkta iii) apakšpunkts.

58 Šādas zemes ir būtiskas Apvienotajā Karalistē (Skotijā), Spānijā, Itālijā un Grieķijā, kā arī citās dalībvalstīs, kuras mūsu revīzijā nebija iekļautas.

59 Īpašais ziņojuma Nr. 5/2011, 46., 55. un 58. punkts.

60 Regula (ES) Nr. 1307/2013, preambulas 23. apsvērums.

61 Vācija, Malta, Nīderlande, Austrija, Zviedrija (2020. gads), Somija un Apvienotā Karaliste (izņemot Ziemeļīriju).

62 Spānija un Itālija bija lielā mērā salīdzināmas tiešā atbalsta sadalījumā pirms 2013. gada KLP reformas.

63 Maksājumu līmenī dalībvalstis var izlīdzināt šādu ietekmi, piemērojot samazinājumu summām, kuras pārsniedz 150 000 EUR lauksaimniekam vai piešķirot pārdalošo maksājumu par hektāru visiem lauksaimniekiem par platībām, kuras nepārsniedz 30 ha, vai par saimniecības vidējo lielumu. Lielākā daļa dalībvalstu piemēro 5 % samazinājumu.

64 Šiem lauksaimniekiem izmaksātā atbalsta faktiskais līmenis jāpalielina par zaļināšanas maksājumu, kas 2015. gadā Itālijā atbilda 50,2 % no PMS maksājumtiesību vērtības. Apvienotajā Karalistē (Skotijā) atkarībā no reģiona, kur atradās zemes gabali, attiecīgajā gadā zaļināšanas maksājums bija no 4 līdz 83 EUR par hektāru, savukārt Vācijā (Lejassaksijā) — līdz 87 EUR. Itālijā un Skotijā lauksaimnieki, kuri audzēja liellopus vai aitas, varēja noteiktos apstākļos iegūt saistīto atbalstu, ko maksā par katru dzīvnieku, savukārt lauksaimnieki Vācijā varēja saņemt pārdalošo maksājumu 50 EUR apmērā par pirmajiem 30 ha un vēl 30 EUR par platību līdz 46 ha.

65 Sk. īpašā ziņojuma Nr. 5/2011 27.–31. punktu un 53. punktu.

66 Sk. https://ec.europa.eu/jrc/en/publication/impact-2013-cap-reform-decoupled-payments-capitalization-land-values.

67 Citā revīzijā mēs konstatējām, ka tādu statistikas datu daudzumam un kvalitātei, ko izmantoja, lai analizētu lauksaimnieku ienākumus, bija būtiski ierobežojumi. Sk. 27., 47., 50. un 77. punktu īpašajā ziņojumā Nr. 1/2016 “Vai Komisijas sistēma darbības rezultātu novērtēšanai attiecībā uz lauksaimnieku ienākumiem ir labi izstrādāta un balstīta uz pamatotiem datiem”.

68 Grieķija, Spānija, Francija (Korsika) un Apvienotā Karaliste (izņemot Ziemeļīriju). Austrija izmantoja īpašu variantu, kas paredzēja iespēju piešķirt mazāk PMS maksājumiesību kalnainiem apvidiem.

69 Piemēram, ar vīnogulājiem apstādītiem zemes gabaliem Francijā.

70 Sk. īpašā ziņojuma Nr. 1/2016 81. punktu.

71 Francija nolēma ieviest vienotās likmes sistēmu tikai Korsikas reģionā, kurš veido vien 0,6 % no Francijas PMS maksimāli pieļaujamā budžeta.

 

1 CIRCABC ir Eiropas Komisijas nodrošināts tīmekļa pakalpojums, ko izmanto, lai dalībvalstīm darītu pieejamus dokumentus.

2 COM(2017) 713 final.

3 Regula (ES) 2017/2393 (OV L 350, 29.12.2017.).

4 Regulas (ES) Nr. 1307/2013 32. panta 2. punkta b) apakšpunkta i) punkts.

5 Swinnen, J., Ciaian P., Kancs, d’A., Study on the functioning of land markets in the EU Member States under the influence of measures applied under the Common Agricultural Policy. Final report, Centre for European Policy Studies (CEPS), 2008.

6 Skatīt Komisijas atbildes (kopsavilkuma V punkts) uz Eiropas Revīzijas palātas Īpašo ziņojumu Nr. 1/2016 “Vai Komisijas sistēma darbības rezultātu novērtēšanai attiecībā uz lauksaimnieku ienākumiem ir labi izstrādāta un balstīta uz pamatotiem datiem”.

7 Skatīt Komisijas atbildes (kopsavilkuma VI.b punkts) uz Eiropas Revīzijas palātas Īpašo ziņojumu Nr. 1/2016 “Vai Komisijas sistēma darbības rezultātu novērtēšanai attiecībā uz lauksaimnieku ienākumiem ir labi izstrādāta un balstīta uz pamatotiem datiem”.

8 COM(2017) 713 final.

9 Skatīt Komisijas atbildes (kopsavilkuma I un V punkts) uz Eiropas Revīzijas palātas Īpašo ziņojumu Nr. 1/2016 “Vai Komisijas sistēma darbības rezultātu novērtēšanai attiecībā uz lauksaimnieku ienākumiem ir labi izstrādāta un balstīta uz pamatotiem datiem”.

Notikums Datums
Revīzijas plāna pieņemšana / revīzijas sākums 29.6.2016.
Ziņojuma projekta oficiāla nosūtīšana Komisijai (vai citai revidējamai vienībai) 7.12.2017.
Galīgā ziņojuma pieņemšana pēc pretrunu procedūras 7.2.2018.
Komisijas (vai citas revidējamās vienības) oficiālās atbildes saņemtas visās valodās 6.3.2018.

Revīzijas darba grupa

ERP īpašajos ziņojumos tiek atspoguļoti rezultāti, kas iegūti atsevišķu budžeta jomu vai vadības aspektu lietderības un atbilstības revīzijās. ERP atlasa un izstrādā šos revīzijas uzdevumus tā, lai tiem būtu pēc iespējas lielāka ietekme, konkrēti, tiek ņemts vērā risks, kādam pakļauta lietderība vai atbilstība, attiecīgo ienākumu vai izdevumu apjoms, paredzamie notikumi, kā arī politiskās un sabiedrības intereses.

Šo lietderības revīziju veica I revīzijas apakšpalāta, kuru vada ERP loceklis Phil Wynn Owen un kura revidē dabas resursu ilgtspējīgu izmantošanu. Revīziju vadīja ERP loceklis João Figueiredo. Darbuzdevuma vadītājs bija Sven Kölling. Revīzijas darba grupā strādāja darbuzdevuma vadītāja vietnieki Blanka Happach un Jan Huth, kā arī revidenti Felipe Andres Miguelez, Ingrid Ciabatti, Michail Konstantopoulos un Anžela Poliulianaitė.

No kreisās uz labo: Ingrid Ciabatti, Michail Konstantopoulos, Blanka Happach, Jan Huth, Sven Kölling, João Figueiredo, Anžela Poliulianaitė.

Kontaktinformācija

EIROPAS REVĪZIJAS PALĀTA
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Tālrunis: +352 4398-1
Uzziņām: eca.europa.eu/lv/Pages/ContactForm.aspx
Tīmekļa vietne: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Plašāka informācija par Eiropas Savienību ir pieejama portālā Europa (http://europa.eu).

Luksemburga: Eiropas Savienības Publikāciju birojs, 2018.

PDF ISBN 978-92-872-9173-8 ISSN 1977-5717 doi:10.2865/31319 QJ-AB-18-001-LV-N
HTML ISBN 978-92-872-9171-4 ISSN 1977-5717 doi:10.2865/950645 QJ-AB-18-001-LV-Q

© Eiropas Savienība, 2018.

Lai izmantotu vai reproducētu fotoattēlus vai citus materiālus, uz kuriem neattiecas Eiropas Savienības autortiesības, atļauja jālūdz tieši autortiesību īpašniekam.

 

KĀ SAZINĀTIES AR ES

Klātienē
Visā Eiropas Savienībā ir simtiem Europe Direct informācijas centru. Sev tuvākā centra adresi varat atrast tīmekļa lapā https://europa.eu/european-union/contact_lv

Pa tālruni vai e-pastu
Europe Direct ir dienests, kas atbild uz jūsu jautājumiem par Eiropas Savienību. Ar šo dienestu varat sazināties šādi:

  • pa bezmaksas tālruni: 00 800 6 7 8 9 10 11 (daži operatori par šiem zvaniem var iekasēt maksu);
  • pa šādu parasto tālruņa numuru: +32 22999696;
  • pa e-pastu, izmantojot šo tīmekļa lapu: https://europa.eu/european-union/contact_lv

KĀ ATRAST INFORMĀCIJU PAR ES

Internetā
Informācija par Eiropas Savienību visās oficiālajās ES valodās ir pieejama vietnē Europa: http://europa.eu

ES publikācijas
ES bezmaksas un maksas publikācijas varat lejupielādēt vai pasūtīt vietnē EU Bookshop: https://publications.europa.eu/lv/web/general-publications/publications. Vairākus bezmaksas publikāciju eksemplārus varat saņemt, sazinoties ar Europe Direct vai tuvāko informācijas centru (sk. http://europa.eu/contact).

ES tiesību akti un ar tiem saistītie dokumenti
Ar visu ES juridisko informāciju, arī kopš 1951. gada pieņemtajiem ES tiesību aktiem visās oficiālajās valodās, varat iepazīties vietnē EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu

ES atklātie dati
ES atklāto datu portāls (http://data.europa.eu/euodp) dod piekļuvi ES datu kopām. Datus var lejupielādēt un bez maksas izmantot gan komerciāliem, gan nekomerciāliem mērķiem.