Специален доклад
10 2018

Схема за основно плащане за земеделски стопани — системата функционира, но оказва ограничено въздействие върху опростяването, насочването и сближаването на нивата на подпомагане

Относно доклада Със своите годишни разходи от около 18 млрд. евро въведената през 2015 г. схема за основно плащане е най-голямата схема на ЕС за подпомагане на доходите на земеделските стопани. Сметната палата установи, че схемата функционира, но нейното влияние върху опростяването, насочването и сближаването на нивата на подпомагане е ограничено.
Сметната палата отправя редица препоръки към Комисията относно коригирането на правата на плащане за земеделските стопани, ключовите механизми за контрол на разплащателните агенции, системите на Комисията за разпространение на информация сред държавите членки и ролята на националните сертифициращи органи.
По отношение на следващия програмен период след 2020 г. Сметната палата препоръчва на Комисията да анализира факторите, които оказват въздействие върху доходите за всички групи земеделски стопани, техните нужди от подпомагане на доходите и стойността на обществените блага, които земеделските стопани осигуряват. Още от самото начало предлаганите мерки за подкрепа на земеделските стопани следва да бъдат обвързани с подходящи оперативни цели и базови стойности, спрямо които да се сравняват резултатите от подпомагането.

Настоящият документ е публикуван на 23 официални езика на ЕС и в следния посочен формат:
PDF
PDF General Report

Кpатко изложение

I

С реформата на общата селскостопанска политика от 2013 г. е въведена нова схема за основно плащане (СОП) за земеделските стопани, която се прилага в 18 държави членки1. Подобно на своя предшественик — Схемата за единно плащане (СЕП), СОП има за цел да осигури основно подпомагане на доходите на земеделските стопани и по този начин да допринесе за постигането на жизнеспособно производство на храни в ЕС, без това да доведе до изкривяване на производствените решения. Със своите годишни разходи от около 18 млрд. евро, отпускани на около 4 млн. земеделски стопани, тя е най-голямата схема на ЕС за подпомагане на доходите на земеделските стопани.

II

Главният одитен въпрос на Сметната палата в настоящия доклад е дали Комисията и държавите членки правилно са приложили СОП. Заключението на Сметната палата е, че схемата функционира, но нейното влияние върху опростяването, насочването и сближаването на нивата на подпомагане е ограничено.

III

Въвеждането на СОП е изисквало значителни усилия от страна на националните органи, но системите за контрол в държавите членки, които Сметната палата посети, до голяма степен са намалили риска от неправилно изчисляване и разпределяне на правата на плащане. Последващите плащания по СОП като цяло не са съществено засегнати от грешки. Въпреки това през 2017 г. в някои случаи стойностите на правата на плащане по СОП все още са неточни, изчислени са само предварително или се основават на приблизителни оценки, а някои от разплащателните агенции, които Сметната палата посети, са се сблъскали с особени трудности.

IV

Комисията е предоставила на държавите членки подробни насоки в този процес. Въпреки разясненията държавите членки невинаги са тълкували конкретните правила за изчисляване по последователен начин и не са предоставили на Комисията цялата информация за мониторинга. Като цяло собствените одити на Комисията са постигнали добри резултати, но тя е можела да изисква повече от сертифициращите органи.

V

Един от водещите принципи на реформата на ОСП от 2013 г. е опростяването. Сложните правила на ЕС относно СОП и допустимата за подпомагане земя съдържат многобройни варианти и изключения за прилагането на схемата. Правилата за изчисляване и вариантите, избрани от държавите членки, невинаги са били в полза на опростяването; в някои случаи те дори са увеличили сложността, засилили са тежестта върху националните администрации и са допуснали някои земеделските стопани да реализират неочаквани облаги.

VI

С реформата на ОСП от 2013 г. е въведен отрицателен списък с цел да се изключат бенефициентите, чиято основна дейност не е селското стопанство. Използването на този списък е било ефективно само отчасти, възможно е той да е довел до различно третиране на сходни кандидатури и е представлявал значителна административна тежест за разплащателните агенции. Предвид тези трудности Съветът и Парламентът се споразумяха, че считано от 2018 г. държавите членки ще могат да решават дали да намалят критериите, чрез които кандидатите могат да доказват своя статут на „активен земеделски стопанин“, или да спрат да прилагат отрицателния списък.

VII

С реформата също така са разширени категориите земя, за които се предоставя подпомагане, и се дава възможност на държавите членки да вземат мерки за намаляване на риска от спекулативни заявления. В опит да се насочи по-добре подпомагането към земеделската земя обаче това е създало сериозни проблеми при прилагането.

VIII

Реформата на ОСП от 2013 г. е стъпка към уеднаквяване на равнищата на подпомагане на хектар. Съгласно реформата, по правило всички права на плащане, активирани през 2019 г. в дадена държава членка или регион, следва да имат еднаква единична стойност, но този вариант са избрали само шест от 18-те държави членки за цялата или за голяма част от територията си, а още една ще го направи до 2020 г. Като дерогация, другите държави членки са имали право да вземат предвид фактори от минали периоди, когато изчисляват стойността на правата на плащане, които земеделските стопани следва да имат през 2019 г. Избраните от държавите членки варианти са оказали значително въздействие върху степента на преразпределяне на подпомагането, като в някои случаи земеделските стопани са успели да замразят особено високи равнища на подпомагане, произтичащи от минали равнища на субсидии.

IX

Тъй като схемата по същество е свързана с площите, подпомагането по СОП по-скоро облагодетелства по-големите земеделски стопанства. Поради структурата на схемата Комисията очаква, че с реформата на ОСП от 2013 г. капитализацията на подпомагането в цените на земята ще се повиши, което е от полза за собствениците на земеделски земи.

X

Подпомагането по СОП е важен източник на доходи за много земеделски стопани, но има присъщи ограничения. То не отчита пазарните условия, ползването на земеделската земя или индивидуалните обстоятелства на стопанството и не се основава на анализ на цялостното състояние на доходите на земеделските стопани.

XI

Целта на Договора за осигуряване на приемлив жизнен стандарт на земеделските стопани и общата цел на ОСП за жизнеспособно производство на храни и доходи на земеделските стопани все още не са превърнати в измерими цели, като липсват и базови стойности, спрямо които да се сравнят постигнатите резултати.

XII

Що се отнася до действащата СОП, приложима до 2020 г., Сметната палата отправя редица препоръки към Комисията относно изчисляването и разпределянето на правата на плащане по СОП, осигуряването на правилно прилагане на ключовите механизми за контрол на разплащателните агенции, системите на Комисията за разпространение на информация сред държавите членки и ролята на сертифициращите органи.

XIII

Що се отнася до разработването на предложенията на Комисията за следващия програмен период, Сметната палата препоръчва тя да анализира факторите, които оказват въздействие върху доходите за всички групи земеделски стопани, техните нужди от подпомагане на доходите и стойността на обществените блага, които земеделските стопани осигуряват, както и да обвърже от самото начало предлаганите мерки с подходящи оперативни цели и базови стойности, спрямо които да се сравняват резултатите от подпомагането.

Въведение

01

Увеличаването на селскостопанската производителност и осигуряването по този начин на приемлив жизнен стандарт за земеделските стопани са ключови цели на Договора за функционирането на Европейския съюз и основен въпрос за общата селскостопанска политика (ОСП)2. Преди 1992 г. ОСП е съсредоточена върху подпомагането на гарантирани цени (интервенционни цени) за селскостопанските продукти. Това е довело до значително свръхпроизводство и непропорционален ръст на разходите на ЕС. Реформата на ОСП от 1992 г. намалява интервенционните цени на зърнените култури и говеждото месо и задължава по-големите земеделски стопанства да оставят под угар част от земята си. Като компенсация за очакваните загуби на доходи вследствие на намалението на цените на зърнените култури и говеждото месо, производителите имат право да получават преки плащания, обвързани със засетите площи или с броя на животните. Общото равнище на разходите е ограничено от специфични за секторите тавани на регионално или национално равнище.

02

Реформата на ОСП от 2003 г. не промени общото равнище на директно подпомагане; тя обаче въведе система за подпомагане на доходите на земеделските стопани, обвързано със земеделските площи, но без задължение за производство („отделяне“), известна като Схема за единно плащане (СЕП). Земеделските стопани в държавите членки, които се присъединяват към ЕС през 2004 г. и 2007 г., разполагат с подобна, но преходна отделена от производството схема — Схемата за единно плащане на площ (СЕПП). С успешното интегриране на подпомагането в различните селскостопански сектори в рамките на СЕП, тя се превърна в най-голямата схема на ЕС за подпомагане на земеделските стопани.

03

В предишната си дейност по СЕП Сметната палата установи, че тази схема осигурява определено равнище на подпомагане на доходите и дава на земеделските стопани свобода да произвеждат това, което се търси на пазарите. Сметната палата обаче установи и липса на прецизност в начина на дефиниране на ключови термини като „земеделски стопанин“, „допустима за подпомагане земя“ и „селскостопанска дейност“. Тя препоръча подпомагането да бъде насочено към „активните земеделски стопани“, допустимата за подпомагане земя и селскостопанската дейност да бъдат по-ясно дефинирани и изчисляването на правата на плащане да става въз основа на конкретните условия за земеделие в различните региони3. Сметната палата също така установи, че СЕП съдържа грешки при изчисляването и слабости във вътрешния контрол в държавите членки и препоръча разплащателните агенции да коригират грешките и да приемат ясни процедури, които да включват ефективни проверки относно надеждността на данните, свързани с изчисленията, както и относно точността на правата за получаване на плащания4.

04

Реформата на ОСП от 2003 г. продължава системата на отделено от производството подпомагане, но е придружена от незначително намаляване на общия бюджет за директни плащания за периода 2014—2020 г.5 С нея се въвежда нова структура на директните плащания за земеделските стопани, която се състои от схемата за основно плащане (СОП)6, на разположение и на държавите членки, които са въвели СЕПП, плащане за селскостопански практики, които са благоприятни за климата и околната среда7, и подпомагане за млади земеделски стопани8. Освен това държавите членки могат да се възползват от редица варианти, за които се очаква, че ще насочат по-добре подпомагането за земеделските стопани в сектори или региони с икономически затруднения или за по-малките земеделски стопанства.

05

СОП влезе в сила от референтната 2015 година (като плащанията са финансирани от бюджета на ЕС за 2016 г.) и в момента схемата се прилага от 18 държави членки9. Тя е най-голямата схема на ЕС за директно подпомагане за земеделските стопани, на стойност около 18 млрд. евро годишно, и се финансира изцяло от бюджета на ЕС. През 2015 г. подпомагане по СОП са получавали около 4 млн. стопанства в ЕС. Въз основа на решенията на държавите членки как да бъде разпределен националният бюджетен таван за различните схеми за директно подпомагане, всяка година Комисията изчислява наличните суми за подпомагане по СОП, което гарантира, че на земеделските стопани може да бъде отпусната максимална част от наличния бюджет10. В резултат на това делът на подпомагането по СОП от общите директни плащания на ЕС може да варира значително в отделните държави членки (вж. фигура 1).

Фигура 1

Дял на подпомагането по СОП от преките плащания на ЕС по държави членки през 2015 г.

Източник: Европейска сметна палата.

06

Правната рамка на ЕС за реформата на ОСП от 2013 г. определя жизнеспособното производство на храни като обща цел на директното подпомагане11. Подобно на своя предшественик СЕП, СОП има за цел да осигури основно подпомагане на доходите на земеделските стопани, без това да доведе до изкривяване на производствените решения12. Това следва да осигури защитна мрежа за земеделските стопани, изправени пред висока нестабилност на пазарните цени за техните продукти, и по този начин ще спомогне за стабилизиране на техните доходи, като същевременно им дава възможност да вземат производствени решения въз основа на пазарното търсене. Като отделена от производството схема за подпомагане, тя е независима от селскостопанското производство и по този начин е в съответствие с международните търговски споразумения13.

07

Плащането на подпомагане зависи от поддържането на земеделските площи в състояние, което да ги прави подходящи за паша или обработване. По този начин то спомага за запазване на потенциала на селскостопанското производство в ЕС и следователно за избягване на изоставянето на земя. Земеделските стопанства, които получават подпомагане, трябва да спазват минимални стандарти относно поддържането на земята, така че да се гарантира нейното добро земеделско и екологично състояние, както и да изпълняват определени задължения за стопанствата си относно безопасността на храните, здравето на животните и растенията и хуманното отношение към животните (кръстосано спазване). Това следва да допринесе за постигането на другите общи цели на ОСП, свързани със земеползването, като например опазването на почвата, биологичното разнообразие и смекчаването на последиците от изменението на климата.

Ключови елементи на схемата за основно плащане

08

Достъпът до подпомагане по СОП зависи от притежаването на права на плащане („права за получаване на плащане по СОП“). Всяко право на плащане дава на своя притежател прехвърляемо право на годишно плащане на определен размер подпомагане по СОП, ако бъде декларирано заедно с един хектар допустима за подпомагане земеделска земя („активиране“). По принцип това обхваща цялата обработваема земя, постоянно затревени площи и земя с трайни насаждения. Максималната обща стойност на всички права на плащане по СОП в даден регион или държава членка е ограничена в рамките на определен бюджетен таван.

09

Допустимостта за подпомагане по СОП (и притежаването на права на плащане по СОП) е предварително условие за получаването и на други директни плащания от земеделските стопани, като например плащане за екологизиране, преразпределително плащане14 и плащане за млади земеделски стопани. Повечето държави членки са избрали плащането за екологизиране, а много от тях — плащането за млади земеделски стопани, да бъде фиксиран процент от стойността на правата на плащане, активирани от кандидатите. Това означава, че неправилното разпределяне на правата на плащане по СОП (по отношение на тяхната стойност или брой) се отразява и върху точността на плащанията по другите схеми за директно подпомагане.

10

СОП е насочена към земеделските стопани. Като земеделски стопани се определят всички физически и юридически лица или групи от физически или юридически лица, които осъществяват селскостопанска дейност, чрез която произвеждат селскостопански продукти, поддържат земеделска земя в състояние, което да я прави подходяща за паша или обработване, или извършват минимална дейност в земеделски площи, които естествено се поддържат в състояние, подходящо за паша или обработване.

11

С цел да се гарантира по-добро насочване на подпомагането към „активните земеделски стопани“, считано от 2015 г. е било въведено задължение за определени предприятия, които може да са ангажирани с управление на земя, но чиято основна дейност е насочена само в незначителна степен към селскостопанска дейност, като например летища, железопътни услуги, водни съоръжения, услуги в сферата на недвижимите имоти, спортни игрища и места за отдих, и които са получили преки плащания над установения от държавите членки праг15, да представят доказателство, че тяхната селскостопанска дейност е значителна, ако кандидатстват за подпомагане. Държавите членки са имали право да приемат по-строги правила, като добавят още предприятия към списъка или като изключат като цяло всички лица, чиито селскостопански дейности представляват само незначителна част от цялостната им икономическа дейност или чиято основна дейност не се изразява в упражняване на селскостопанска дейност.

12

При предходната СЕП стойностите на правата на плащане в повечето държави членки зависят от стойността на плащанията за подпомагане в миналото, обвързано с производството, които всеки земеделски стопанин е получил през определен референтен период16. В резултат на това отделните нива на подпомагане на хектар са можели да варират значително между земеделските стопани в зависимост от техните равнища на подпомагане в миналото17.

13

Реформата на ОСП от 2013 г. има за цел с течение на времето да премахне или поне да намали тези компоненти от минали периоди в стойността на правата на плащане и да ги сближи в посока еднакви стойности на хектар най-късно до 2019 г. („вътрешно сближаване“). С цел да бъдат избегнати неблагоприятни финансови последици за земеделските стопани, държавите членки имат възможност да запазят компонент от минали периоди в стойността на правата на плащане и след 2019 г. Това означава, че стойността на плащанията в миналото към земеделските стопани в рамките на предишните обвързани с производството схеми за подпомагане ще продължи да бъде отразявана в стойността на правата на плащане по СОП, докато не бъде осъществена друга бъдеща реформа на ОСП. Въпреки това, както е посочено в точка 67 по-долу, въздействието на тези различия ще бъде намалено през периода до 2019 г.

14

Между 2016 г. и 2019 г. размерът на сумите, налични по СОП, допълнително се изменят, тъй като националните тавани на държавите членки ще бъдат намалени или увеличени („външно сближаване“)18.

15

Държавите членки са имали възможност да избират между три основни модела за установяване на стойността на правата на плащане по СОП (вж. фигура 2):

Фигура 2

Основни модели на прилагане на СОП

Източник: Европейска сметна палата.

16

В рамките на основните модели на СОП държавите членки разполагат с множество варианти за прилагане на схемата. Тези варианти дават възможност на държавите членки да въведат национални преференции за равнището, на което желаят да прилагат схемата (национално или регионално), за изчисляването на референтните суми за земеделските стопани и стойността на техните права на плащане по СОП, за начина за по-добро насочване на подпомагането към „активните земеделски стопани“ и за начина на определяне на площта, отговаряща на условията за разпределяне на права на плащане по СОП19.

Изчисляване и разпределяне на правата на плащане по СОП

17

Държавите членки е трябвало да установяват правата на плащане по СОП през 2015 г. и да ги отпуснат на земеделските стопани. Освен това те е трябвало да заделят определена сума от наличния бюджет в национален резерв, за да разпределят права на плащане по СОП за млади земеделски стопани, земеделски стопани, които започват своята селскостопанска дейност, или земеделски стопани в специално положение20.

18

По правило във всички модели на СОП броят на правата на плащане, разпределени на земеделските стопани, е равен на броя на допустимите за подпомагане хектари земеделска земя, които те са обработвали през 2015 г. Стойността е зависела от конкретния модел на СОП, избран от държавата членка или региона. Там, където през 2015 г. държавите членки вече са прилагали модел на СОП с фиксирана ставка, всички земеделски стопани в даден регион са получили права на плащане по СОП с еднаква единична стойност на хектар (вж. фигура 3).

Фигура 3

Елементи за изчисляване на правата на плащане по СОП (модел с фиксирана ставка)

*) Без площта, свързана с права на плащане, от националния резерв

Източник: Европейска сметна палата.

19

В държавите членки, които са избрали модел на СОП на база сближаване, т.е. които през 2015 г. не са прилагали еднакви стойности на хектар, националните органи по принцип са използвали шест елемента като основа на своите изчисления (вж. фигура 4)21:

  • общата допустима за подпомагане земеделска площ през 2015 г. на всички „активни земеделски стопани“ в дадена държава членка или регион;
  • земеделската площ, допустима за подпомагане през 2015 г. за всеки отделен кандидат;
  • индивидуалната референтна сума за 2014 г.22 на кандидатите през 2015 г.;
  • общите референтни суми за 2014 г. за всички „активни земеделски стопани“ през 2015 г.;
  • националните или регионалните тавани, приложими през 2015 г. за СОП;
  • националната или регионалната целева стойност (националната или регионалната средна стойност) за 2019 г.

Фигура 4

Елементи за изчисляване на правата на плащане по СОП (модели на база сближаване)

*) Без площта за права на плащане от националния резерв

Източник: Европейска сметна палата.

20

Всички модели на база сближаване са имали общата характеристика, че разплащателните агенции на държавите членки трябва да определят индивидуалната референтна сума за всеки земеделски стопанин, като обърнат внимание на промените в личното положение на съответния земеделски стопанин, като например сливания, разделяния или прехвърляния на земя, извършени между 2014 г. и 2015 г. За да се избегне усложняване, държавите членки, които са приложили СОП въз основа на регионалния модел, са имали и възможността да запазят съществуващите права на плащане по СЕП, превърнали се впоследствие в права на плащане по СОП23.

Роля на Комисията и на държавите членки при въвеждането на СОП

21

Комисията и държавите членки са отговорни съвместно за управлението на СОП и другите схеми за директни плащания. Комисията обаче запазва крайната отговорност за изпълнението на бюджета24. Това означава, че Комисията е трябвало да гарантира правилното прилагане на СОП посредством подходящи делегирани правни актове, мониторинг на управлението на СОП в държавите членки и одити на съответствието на системите за контрол за администрирането на схемата. В случай че прилагането на национално равнище не е в съответствие с правната рамка на ЕС, Комисията може да приложи финансови корекции.

22

Държавите членки са изчислявали правата на плащане по СОП и са ги регистрирали в специална база данни. Те също така е трябвало да гарантират, че акредитираните разплащателни агенции впоследствие са изплатили подпомагането по СОП на земеделските стопани. За тази цел националните органи е трябвало да използват интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК), за да гарантират точността на плащанията и предотвратяването на нередностите. Като използва надеждна информация за земеделските площи и система за автоматизирани кръстосани проверки, ИСАК следва също така да помага на земеделските стопани да попълват правилно декларациите и по този начин ефективно да се идентифицират възможните нередности. Освен това независим национален сертифициращ орган е трябвало да извърши одит на законосъобразността и редовността на всички разходи на ЕС, които разплащателните агенции са изплатили. На фигура 5 е показана ролята на Комисията и на държавите членки при прилагането на СОП.

Фигура 5

Роля на Комисията и на държавите членки при прилагането на СОП

Източник: Европейска сметна палата.

Обхват и подход на одита

23

Целта на настоящия одит беше да се определи дали през 2015 г. Комисията и държавите членки са въвели СОП в съответствие с правната рамка на ЕС и с целите на ОСП. В този контекст Сметната палата провери и характеристики, които произтичат от концепцията на СОП като схема, по която се предоставя отделено от производството подпомагане на доходите на земеделските стопани. Сметната палата потърси отговор на следния главен одитен въпрос:

Схема за основно плащане за земеделските стопани — правилно ли е прилагането ѝ от Комисията и държавите членки?

24

За да отговори на този въпрос, Сметната палата провери дали:

  • системите за контрол на държавите членки са намалили риска от неправилно изчисляване на правата на плащане по СОП;
  • Комисията е подкрепила по подходящ начин въвеждането на основното плащане от държавите членки, както и дали в достатъчна степен е упражнявала надзор и извършвала одити на държавите членки;
  • въвеждането на СОП е допринесло за опростяване както за земеделските стопани, така и за администрациите, както и дали то е било в съответствие с целите на ОСП.
25

Сметната палата извърши своя одит в периода септември 2016 г.—април 2017 г., като той включваше:

  • изпращане на анкета до всички 18 държави членки, които са въвели СОП, за да се получат ключови данни и информация за нейната структура и прилагане. Където е уместно, Сметната палата използва резултатите от тази анкета за своя доклад;
  • посещения на Европейската комисия — Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“, и на шест държави членки (Германия (Долна Саксония), Гърция, Испания, Франция, Италия и Обединеното кралство (Англия и Шотландия), избрани въз основа на техния дял в наличния бюджет на ЕС за СОП и на конкретния модел, който те са избрали за прилагане на схемата. Сметната палата проведе интервюта, анализира процедури и данни и проучи съответните документи;
  • одит на извадка от 400 досиета на права на плащане на земеделски стопани от референтната 2015 година. Сметната палата ги подбра отчасти на случаен принцип и отчасти въз основа на оценка на риска, за да провери изчисленията на правата на плащане по СОП и прилаганите ключови механизми за контрол.

Освен това Сметната палата взе предвид резултатите от своята работа във връзка с декларацията за достоверност за 2016 г.

Констатации и оценки

Системите за контрол на посетените държави членки до голяма степен са намалили риска от неправилно изчисляване и разпределяне на правата на плащане по СОП, но някои решения на национално равнище са създали особени трудности за някои разплащателни агенции

Повечето държави членки са се справили с предизвикателствата и като цяло плащанията по СОП за земеделските стопани не са засегнати от съществено ниво на грешки…

26

Всички държави членки, които Сметната палата посети, са се сблъскали с редица предизвикателства при прилагането на СОП. Тяхното естество до голяма степен зависи от вариантите, които държавите са избрали. По-специално, те е трябвало:

  • да проверяват правото на кандидатите на подпомагане по СОП, т.е. дали те са били бенефициенти на директно подпомагане през 2013 г. и дали са „активни земеделски стопани“ през 2015 г.;
  • да определят индивидуалната референтна сума за всеки земеделски стопанин, когато държавата членка не прилага фиксирана ставка на хектар;
  • да определят допустимата за подпомагане земеделска площ за всеки земеделски стопанин за 2015 г. въз основа на най-актуалната информация от системите за идентификация на земеделските парцели (СИЗП) и проверките на място. Това евентуално е изисквало и определянето на площта, която не е била допустима за подпомагане преди въвеждането на СОП;
  • да определят стойността на правата на плащане по СОП за периода 2015—2019 г. след завършването на всички проверки и изчисления;
  • да изпратят уведомления до засегнатите земеделски стопани до края на 2015 г. или до 1 април 2016 г., ако националните органи са разполагали само с предварителни данни;
  • да извършат плащанията по СОП и друго директно подпомагане до 30 юни 2016 г.
27

Повечето държави членки са се справили с предизвикателствата и са приключили изчисленията си в рамките на законовите срокове или близо до тях. За Испания, Франция, Италия, Нидерландия, Австрия, Швеция и Обединеното кралство (Шотландия) обаче, които не са били в състояние да извършат окончателните плащания към всички земеделски стопани в рамките на законовия срок 30 юни 2016 г., Комисията е позволила плащанията да бъдат извършени без намаления до 15 октомври 2016 г.25

28

Наличните данни показват, че плащанията, основани на права по СОП, в рамките на ЕС като цяло не са съществено засегнати от грешки26. Грешките в изчисленията обаче биха могли да засегнат плащанията към голям брой отделни земеделски стопани и да намалят надеждността на базите данни за правата на плащане по СОП, както е обяснено по-нататък.

…но в някои случаи стойностите на правата на плащане по СОП са неточни, изчислени са само предварително или се основават на приблизителни оценки…

29

Сметната палата установи, че в повечето случаи държавите членки (или регионите) са приложили правилно общите правила за изчисляване и с изключение на Италия и на един регион в Германия (Мекленбург-Предна Померания) са спазили приложимите национални или регионални тавани. В някои случаи обаче Сметната палата установи, че стойностите на правата на плащане по СОП са неточни, изчислени са само предварително или се основават на приблизителни оценки, което е повлияло на разпределението на плащанията между отделните земеделски стопани:

  1. Обединеното кралство (Шотландия) органите не са приложили правилно правилата за изчисляване с оглед на определянето на целевите стойности на фиксираната ставка за 2019 г., както и годишните бюджетни корекции до тази година. В Нидерландия органите са изчислили невярна стойност на сближаване за коригирането на правата на плащане в посока към фиксирана ставка през 2019 г. Това все пак не е засегнало общия размер на плащанията в Шотландия и в Нидерландия и е повлияло съвсем слабо върху разпределението на плащанията между отделните земеделски стопани.
  2. Франция и Обединеното кралство (Англия и Шотландия) са използвали предварителни данни или приблизителни оценки, тъй като са се сблъскали с особени трудности при своевременното изчисляване на окончателните стойности на правата на плащане по СОП. Това се е отразило на точността на стойностите на правата на плащане по СОП, тъй като промените в един от елементите на изчислението (например общата допустима за подпомагане площ) са довели до евентуални промени в други елементи (например стойността на правата на плащане) и биха могли да имат допълнително отражение върху изчисляването на стъпките на сближаване. Това означава и че земеделските стопани не са знаели окончателната стойност на своите права на плащане по СОП преди да кандидатстват за следващата референтна година. По-долу Сметната палата описва някои от различните проблеми, с които държавите са се сблъскали.
    1. През май 2017 г. разплащателната агенция във Франция все още изчисляваше окончателната стойност на правата на плащане по СОП за 2015 г. и не ги беше разпределила официално на земеделските стопани. Закъснението се обяснява със забавеното въвеждане на нова система за идентификация на земеделските парцели, с трудностите при идентификацията на неземеделските площи и със значителните закъснения в проверките на място на земеделските стопани за 2015 г., които френските органи са приключили чак през декември 2016 г.27
    2. В Обединеното кралство (Англия и Шотландия) са се сблъскали със значителни закъснения при изчисляването на стойностите на правата на плащане, защото в Англия, където е решено да се запазят предишните права на плащане по СЕП, пълните данни за земната покривка не са били на разположение навреме. Поради това органите са били в състояние да оценят единствено окончателната допустима за подпомагане площ, която обаче е била ключов елемент за точното изчисляване на стойностите на правата на плащане. Освен това новата компютърна система за обработка на заявленията не е работила според очакванията и е принудила разплащателната агенция да се върне към заявления на хартия. Това е довело до сериозни затруднения по отношение на коригирането на правата на плащане по СОП спрямо допустимите за подпомагане площи и изпълнението на сроковете за плащане28. В Шотландия органите са се сблъскали със затруднения във връзка със своевременната обработка на всички заявления, отчасти и поради факта, че е имало изоставане в идентификацията на допустимите за подпомагане постоянно затревени площи. Те са направили само примерни изчисления на стойностите на правата на плащане по СОП, за да спазят крайните срокове за отпускането на подпомагането, но през май 2017 г. все още не бяха определили окончателните стойности29.

…а някои от посетените разплащателни агенции са се сблъскали с особени затруднения

30

Разплащателните агенции е трябвало да създадат ефективни ключови механизми за контрол, за да гарантират точността на броя и стойността на правата на плащане по СОП, разпределени на земеделските стопани. Това е включвало извършване на кръстосани проверки на допустимостта за подпомагане на площите, които земеделските стопани са декларирали в своите заявления за подпомагане, спрямо данните в СИЗП30 и спрямо референтните данни за минали периоди, както и извършване на проверки на автентичността на удостоверителните документи, предоставени от земеделските стопани, и проверки на изчислението на правата на плащане по СОП. В следващите точки Сметната палата описва някои от различните проблеми, с които са се сблъскали посетените от нея държави членки.

31

В Италия за изчисляването на правата на плащане по СОП и за тяхното разпределяне на земеделските стопани е отговарял централен координиращ орган извън рамката за вътрешен контрол на италианските разплащателни агенции. Той не е завършил всички проверки относно допустимостта за подпомагане на земеделските стопани и все още е имало неясноти във връзка с допустимостта за подпомагане на значителна част от постоянно затревените площи. Това е довело до повтарящ се процес, чрез който същият координиращ орган е трябвало да преизчисли стойностите на около една трета от правата на плащане по СОП след тяхното първоначално разпределяне. В крайна сметка тяхната обща стойност е надвишила националния бюджетен таван. Съгласно законодателството на ЕС това е трябвало да доведе до допълнително коригиране на стойността на всички права на плащане по СОП в Италия. Въздействието върху плащанията за подпомагане на земеделските стопани вероятно е слабо като цяло, но би могло да е по-съществено на ниво отделни земеделски стопани. През април 2017 г. продължаваха да се правят преизчисления, които засягат и стойностите на правата на плащане по СОП и последващите плащания за подпомагане за бъдещи години31.

32

Наличието на надеждна информация в СИЗП относно действителната допустима за подпомагане площ на заявените парцели е друг ключов фактор за правилното определяне на правата на плащане по СОП. В две от шестте посетени държави членки Сметната палата установи, че информацията в СИЗП като цяло е актуална. Във Франция, Италия и Обединеното кралство в много случаи тя се е актуализирала паралелно с изчисляването на правата на плащане по СОП32. Гръцката разплащателна агенция, която в продължение на няколко години е полагала сериозни усилия за точното идентифициране на постоянно затревените площи, не е разполагала с необходимите национални средства, за да актуализира цялата СИЗП с най-новата налична информация. Ето защо през 2015 г. за повече от половината от засегнатата територия органите е трябвало да използват изображения още от 2008 г. като основа на изчислението на правата на плащане по СОП33.

33

Около 90 % от всички постоянно затревени площи в Гърция и над 25 % от земеделските площи на страната представляват земи, които са публична собственост. За този вид земя гръцките органи са изчислили правата на плащане по СОП въз основа на средния регионален брой животни на хектар и броя животни, декларирани от всеки отделен земеделски стопанин в неговото заявление за подпомагане34. Ненадеждната информация в регистъра на животните обаче е затруднила точното изчисляване на броя на правата на плащане по СОП, разпределени на земеделските стопани35.

Комисията е подпомогнала по подходящ начин въвеждането на СОП, но е можела да изисква повече от сертифициращите органи

Като цяло Комисията е упражнявала добър надзор върху процеса на изпълнение и е предоставила подробни насоки…

34

Наличието на широк кръг от варианти за държавите членки, предвидени от законодателството на ЕС, е усложнило разпоредбите, и е създало риск от неправилно тълкуване и неяснота. Комисията е успяла да предостави своевременно разпоредби за изпълнение36. Държавите членки обаче са поискали допълнителни насоки от Комисията относно своя конкретен модел на прилагане. В резултат на това след 2014 г. Комисията е издала повече от 400 обяснителни бележки до държавите членки и е провела двустранни срещи с националните органи, за да гарантира гладкото прилагане на СОП и другите схеми на ЕС за директно подпомагане. Въпреки предоставените разяснения държавите членки невинаги са тълкували по последователен начин конкретните правила за изчисляване.

…но държавите членки не са предоставили цялата информация за мониторинга

35

Тъй като Комисията отговаря за мониторинга на схемата, всички държави членки, прилагащи СОП, са били длъжни да я информират за избраните от тях варианти, давайки възможност на Комисията да извърши задълбочен анализ на спазването на правната рамка на ЕС от тяхна страна и да предприеме последващи действия. През май 2017 г. обаче Комисията все още не e разполагала с ключова информация, като например общата стойност на правата на плащане по СОП за 2015 г., разпределени на земеделските стопани от Франция и Италия, на които, взети заедно, се пада 31 % от наличния бюджет. Липсата на тази информация допълнително е затруднила извършването на мониторинг на схемата. В съответствие със законодателството на ЕС Комисията не е имала право да намалява плащанията към държавите членки, ако те не предадат навреме конкретна статистическа информация.

Като цяло собствените одити на Комисията са постигнали добри резултати…

36

Комисията е започнала своевременно одита на прилагането на СОП в държавите членки и този одит е постигнал добри резултати, въпреки че липсата на ресурси не ѝ е позволила да проведе всички планирани одити на място. Поради ранните дати на повечето от посещенията Комисията не е била в състояние също така да оцени качеството на проверката на изчисляването на правата на плащане по СОП, извършена от сертифициращите органи.

37

Одитната дейност на Комисията е била съсредоточена основно върху проверки на извадки от операции и върху допустимостта за подпомагане на декларираните площи. Тя е акцентирала в по-малка степен върху проверката на общите изчисления, прилаганите вътрешни механизми за контрол и върху това дали държавите членки са въвели системи, позволяващи строг мониторинг на управлението на правата на плащане по СОП, като например изчисляването на приложимите тавани и тяхното спазване, управлението на националния резерв в т.ч. процедурите за отмяна на правата на плащане по СОП.

…но е можела да изисква повече от сертифициращите органи

38

Всички разходи на ЕС, които разплащателните агенции на държавите членки изплащат, подлежат на годишен сертифициращ одит от организационно независим орган. Тези одитори следва да представят становище, изготвено съгласно международно приетите одитни стандарти, относно изчерпателността, точността и достоверността на годишния финансов отчет на разплащателната агенция, доброто функциониране на нейната система за вътрешен контрол и законосъобразността и редовността на разходите, за чието възстановяване е отправено искане до Комисията37. Тъй като стойността на правата на плащане по СОП е ключов елемент за изчисляването на сумите на подпомагане, отпускани на земеделските стопани, извършваната от сертифициращите органи проверка на изчисляването на правата на плащане по СОП е от особена важност. На фона на текущото сближаване и възможните корекции на стойностите на правата на плащане по СОП, това е от значение и за следващите финансови години.

39

В насоките си за сертифициращите органи Комисията посочва, че техните проверки следва да включват „оценка на въведените процедури за гарантиране на правилното разпределяне на правата на плащане по СОП“ и изисква от тях да дават становище дали разплащателните агенции са създали подходяща система за идентифициране и регистриране на правата на плащане по СОП и дали са приложили подходящи механизми за контрол по отношение на установяването на схемата. В насоките на Комисията се изисква да се извършва проверка на съответствието на десет операции, но не се дават подробности относно това какви проверки се очаква да извършват сертифициращите органи по отношение на точността на изчисленията.

40

В посетените от Сметната палата държави членки сертифициращите органи са тълкували насоките на Комисията по различен начин и броят на операциите, за които Комисията препоръчва да се извършва проверка на съответствието, е бил твърде нисък, за да се достигне до валидни общи заключения за точността на изчисляването относно правата на плащане по СОП.

41

В насоките на Комисията не се уточнява ролята на сертифициращите органи, когато при изчисленията на правата на плащане по СОП са участвали други органи, различни от разплащателните агенции. В резултат на това:

  • в Германия (Долна Саксония) точността на това изчисление изобщо не е била проверявана от сертифициращ орган, тъй като изчислението е било извършено от централен координиращ орган, който не подлежи на сертифициращ одит;
  • в Италия сертифициращият орган просто е посочил, че към момента на изготвяне на неговия доклад координиращият орган още не е бил приключил с изчисляването на правата на плащане по СОП;
  • във Франция сертифициращият орган е потвърдил, че разплащателната агенция не е приложила правилно метода за изчисляване, определен от Министерството на земеделието, но е посочил, че данните все още не са били окончателни и че не е проверил някои изчисления.

Някои от правилата за изчисляване и вариантите, избрани от държавите членки, понякога увеличават сложността, засилват тежестта върху националните администрации и позволяват на някои земеделски стопани да реализират неочаквани облаги

Някои правила за определяне на правата на плащане по СОП изискват сложни изчисления

42

Една от основните цели и едно от ключовите изисквания на реформата на ОСП от 2013 г. е намаляването на административната тежест. Комисията и държавите членки е трябвало да вземат това предвид при изготвянето на съответните разпоредби относно схемата за директно подпомагане38.

43

Изборът на модела за изчисляване на правата на плащане по СОП е оказал значително въздействие върху сложността, с която са се сблъскали националните органи. Въпреки че моделът с фиксирана ставка, прилаган в Германия, Франция (Корсика), Малта и Обединеното кралство (Англия), е открил възможност за опростени изчисления на стойностите и броя на правата на плащане, това важи в по-малка степен за моделите на база сближаване, прилагани в другите държави членки или региони, с техните подробни и специфични правила за изчисляване, които държавите членки често са допълвали с национални или регионални разпоредби за изпълнение. Това не само е можело да доведе до грешки в изчисленията, но е създало и много допълнителна работа на разплащателните агенции39.

Вариантите, избрани от някои държави членки, в някои случаи са довели до значителен обем работа за националните администрации…

44

Държавите членки са имали възможност допълнително да обособят, въз основа на обективни критерии, своята територия и да прилагат СОП на регионално равнище. Сред тези критерии са институционална структура (напр. Германия), регионален селскостопански потенциал (напр. Обединеното кралство (Англия и Шотландия) или агрономски характеристики (напр. Гърция и Испания).

45

В тази връзка Испания е въвела 50 нови региона по СОП, определени от националните органи въз основа на агрономски характеристики и на тяхното земеползване през 2013 г. Тези региони обхващат около 316 земеделски зони (comarcas agrarias), което означава, че земя, която принадлежи към един регион по СОП, може да е разположена в няколко земеделски зони и автономни области в континенталната част на Испания. В много от регионите обаче средните единични стойности на правата на плащане по СОП са се различавали само в незначителна степен. Въпреки че тази регионализация е в съответствие с правната рамка на ЕС, тя е усложнила управлението на земята. Земеделските стопани са можели да използват своите права на плащане само в региона, за който същите са били първоначално разпределени, за отделни земеделски парцели в едно и също село (вж. фигура 6).

Фигура 6

Сложно прилагане на СОП на регионално равнище в Испания

Източник: Европейска сметна палата, въз основа на данни на испанските органи (FEGA).

За разлика от Испания, Гърция е използвала далеч не толкова сложен модел, основан на селскостопанските характеристики и обхващащ само три региона.

46

Предизвикателствата за безпроблемното изпълнение на СОП са били породени не само от избрания от държавите членки модел на СОП, но и от предвидените в законодателството на ЕС варианти за определянето на допустимите за подпомагане площи. Очакванията са били това да подобри насочването на подпомагането, но то е можело сериозно да забави изчисляването на правата на плащане по СОП и да повлияе на точността на тяхната стойност (вж. каре 1).

Каре 1

Примери за избрани от държавите членки варианти, които са допринесли за значително забавяне на прилагането на СОП

По правило всички площи, които са заети от обработваема земя, постоянно затревени площи или трайни насаждения, са допустими за подпомагане по СОП. Освен това, с цел запазване на определени особености на ландшафта, като например живи плетове, езера, канавки, дървета в редица, в група или изолирани, синори и тераси, държавите членки могат да решат, че те също са допустими за разпределяне на права на плащане по СОП. Съгласно правилата за плащането за екологизиране обаче държавите членки са имали възможност да определят други особености на ландшафта като „екологично насочени площи“, които не са допустими за подпомагане по СОП. При вземането на такова решение от дадена държава членка всички особености е трябвало да бъдат проверени и регистрирани в националната СИЗП. Франция е избрала рамка, при която френските органи — в рамките на основна актуализация на тяхната СИЗП — е трябвало да регистрират и упражнят надзор над около 45 млн. такива особености на ландшафта и да установят дали те са допустими за подпомагане по СОП и по плащането за екологизиране, дали са допустими само по плащането за екологизиране или изобщо не са допустими за подпомагане. Когато земеделските стопани са декларирали парцели, които са съдържали и недопустими особености, те е трябвало да бъдат проверявани ръчно и често е трябвало да бъде осъществена връзка със земеделските стопани, за да се изясни въпросът, въпреки че сумите на въпросното подпомагане са били незначителни. Това е допринесло значително за забавянето на изчисляването на правата на плащане по СОП и изплащането на подпомагането във Франция.

В Италия минималното задължително ниво на земеделска дейност за целите на допустимостта на значителна част от постоянно затревените площи40 варира в зависимост от местоположението на парцелите. Освен това на регионално ниво се прилагат и голям брой изключения. Италианските органи е трябвало да идентифицират всички парцели, за които са били приложими специфичните условия, чрез справка в поземлените регистри и след това да извършат кръстосана проверка със заявленията за подпомагане на земеделските стопани. До края на одита на Сметната палата тази процедура продължаваше да е в ход и италианските органи не бяха в състояние да ни информират кога ще приключат работата си. Този подробен подход е увеличил сложността и е предизвикал сериозно забавяне при изчисляването на правата на плащане и извършването на плащанията за подпомагане.

…а някои земеделски стопани са успели да реализират неочаквани облаги, като са намалили значително размера на своите стопанства

47

За държавите членки, които са приложили подход към СОП на база сближаване41, е възникнал специфичен риск от свръхкомпенсиране на земеделските стопани с въвеждането на СОП, тъй като те значително са намалили броя на хектарите, обработвани от референтния период (2014 г.) до 2015 г. Това е дало възможност за концентриране на референтната сума, получена от по-голяма площ, на по-малка площ, позволявайки на тези земеделски стопани да реализират неочаквани облаги.

48

Държавите членки са имали възможност да си върнат неочакваните облаги42. От 13 държави членки, където това е било приложимо, седем са използвали тази възможност43, което им е позволило също така да преразпределят тези средства по-ефективно, например чрез разпределяне на права на плащане по СОП на млади земеделски стопани. В Италия обаче органите не са идентифицирали надлежно всички земеделски стопани, които са реализирали неочаквани облаги, или в други случаи са приложили неправилно правилата. Във Франция органите първоначално са решили да приложат клаузата за неочакваните облаги, но не са били в състояние да го направят на практика (вж. каре 2)44.

Каре 2

Примери за неочаквани облаги поради намаляване на размерите на стопанствата

Размерът на неочакваните облаги понякога е бил значителен. В Испания органите са си върнали референтни суми в размер на над 75 млн. евро от повече от 7 000 земеделски стопани, които след това са могли да използват за разпределяне към стартиращи земеделски стопани. Това представлява около 3 % от изплатеното в Испания подпомагане по СОП.

Тъй като Франция не е приложила клаузата за неочаквани облаги, общото равнище на неочаквани облаги, реализирани от земеделските стопани, не е известно. Сметната палата обаче откри отделни земеделски стопани, които са получили директни плащания през 2014 г., но през 2015 г. са прехвърлили почти цялата си земя на други земеделски стопани, включително на членове на семейството. В крайни случаи, те са задържали само малко парче земя, понякога едва 0,01 хa, за което са имали право да натрупат цялата си референтна сума, което е довело до стойности на правата на плащане по СОП до 9 000 евро, а понякога и повече. Това е било възможно от правна гледна точка поради факта, че Франция, за разлика от други държави, не е определила минимална площ земя, необходима на земеделските стопани, за да заявят права за получаване на плащане по СОП45. Лицата или дружествата, които са получили земята, са успели да получат права на плащане от националния резерв като нови земеделски стопани.

Новите правила са имали за цел да подобрят насочването на подпомагането, но са били само отчасти ефективни

Новите правила са въвели изисквания за конкретни проверки на определени категории кандидати за помощ…

49

Целта на реформата на ОСП от 2013 г. е по-добро насочване на прякото подпомагане от ЕС към действителните земеделски стопани и с нея се въвежда концепцията за т.нар. „активен земеделски стопанин“46. Тази концепция предвижда задължителни допълнителни изисквания за допустимост за подпомагане за две категории кандидати за помощ: лица, които обработват земя, която естествено се поддържа в състояние, подходящо за паша или обработване47 и лица с основна дейност, включена в отрицателен списък. Втората категория кандидати могат да се допуснат отново, ако са в състояние да докажат, че тяхната селскостопанска дейност не е „незначителна“.

50

Новите правила са позволили на държавите членки да освободят кандидатите за годишни преки плащания на стойност до 5 000 евро от всякакви проверки или да установят свои собствени алтернативни критерии, според които е възможно кандидатите да се допуснат отново и да получат пряко подпомагане от ЕС. Единадесет от общо 18 държави членки са приложили максималния праг от 5 000 евро за цялата си територия или за част от нея48. Държавите членки също така са имали право като цяло да се въздържат да изплащат помощ на лица, чиито селскостопански дейности представляват само незначителна част от цялостната им икономическа дейност или чиято основна дейност не се изразява в селскостопанска дейност.

51

Тъй като СОП е отделена от селскостопанското производство, не е било възможно от земеделските стопани да се изисква да реализират доход от селскостопанска дейност, за да бъдат допустими за подпомагане. По принцип бенефициентите са имали възможност да възлагат всички селскостопански дейности върху своята земя на трети страни, без да губят статута си на „активни земеделски стопани“. Въпреки това, земеделските стопани е трябвало да разполагат с правомощия за вземане на решения, да получават ползи и да носят финансови рискове във връзка с земеделската дейност върху заявената земя.

…и някои държави членки са постигнали добри резултати…

52

Сметната палата установи, че въз основа на административни данни, като например търговски или данъчни регистри, Испания и Италия са постигнали добри резултати в идентифицирането на кандидатите без селскостопански дейности или само с незначителни селскостопански дейности49. Нидерландия информира Сметната палата, че националните органи са изключили около 4 % от кандидатите, тъй като тяхната основна дейност или предметът на дейността на предприятието не са били насочени към селскостопанска дейност и поради това не е било възможно да бъдат включени в официалния търговски регистър.

53

Въпреки това, макар и по принцип да са изисквали от кандидатите да декларират дали имат дейности от отрицателния списък, всички посетени от Сметната палата държави членки са имали трудности при правилното определяне на кандидатите, за които е трябвало да се провери статутът на „активни земеделски стопани“, защото формулярът за кандидатстване не е бил достатъчно ясен или защото понякога не са проверили в достатъчна степен случаите на възможно заобикаляне на правилата.

…изпълнението обаче е било ефективно само отчасти и е създало значителна административна тежест…

54

В зависимост от решението на национално равнище, броят на кандидатите, подлежащи на проверки относно значимостта на тяхната селскостопанска дейност, е варирал значително: в някои случаи повечето кандидати в дадена държава членка или регион са били под приложимите прагове, а в повечето случаи държавите членки са решили да не разширяват отрицателния списък. Кандидатите, които са били включени в отрицателния списък и са надвишавали прага, са имали възможност да представят доказателства, че i) директните им плащания са възлизали на най-малко 5 % от техните доходи от неселскостопанска дейност през най-близката данъчна година, ii) основният им предмет на дейност е бил селско стопанство, или iii) селскостопанските им дейности не са били незначителни. По отношение на последната възможност, държавите членки отново са имали много голяма свобода при определянето на критерии. Докато някои държави членки са използвали критерии като дял на дохода от неселскостопанска дейност спрямо общия размер на дохода, то в Германия и в Обединеното кралство (с изключение на Шотландия) са приемали за „активни земеделски стопани“ и кандидати, които са декларирали, че имат дейности от отрицателния списък, ако техните допустими за подпомагане хектари са превишавали брой, близък до средния на национално или регионално равнище. Това е можело да доведе до изключване на кандидати с дейности, посочени в отрицателния списък, ако са имали по-малко земя от определения праг, докато кандидати с хектари над прага е можело да бъдат допуснати независимо дали дейностите им са били незначителни или не.

55

В крайна сметка в повечето посетени държави членки органите са изключили съвсем малко лица, тъй като повечето попадащи в обхвата на отрицателния списък лица са отговаряли на изискванията на някоя от възможностите да бъдат допуснати отново. Например в Германия органите първоначално са направили задълбочена проверка на около 1 000 кандидати, които са декларирали, че имат дейности от отрицателния списък. Това е предизвикало значителна административна тежест, но е довело до изключването на едва 26 кандидати от достъп до СОП.

…и понякога е било налице различно третиране на сходни кандидати

56

На последно място, приетите от държавите членки критерии в някои случаи са довели до различно третиране на кандидати в сравними ситуации, тъй като националните органи са тълкували законодателството на ЕС по различен начин или не са разширили отрицателния списък, така че да бъдат включени субекти, заети обичайно с управление на земя, чиято селскостопанска дейност е незначителна или чийто предмет на дейност не представлява селскостопанска дейност (вж. каре 3).

Каре 3

Примери за различно третиране на сравними ситуации

В Германия органите са възприели позицията, че клубовете за езда или училищата по езда трябва да доказват статута си на „активни земеделски стопани“ само ако имат постоянни спортни съоръжения, като например манеж за трениране на коне. Във Франция органите са приели, че клубовете за езда и подобните дейности попадат в категорията спорт и забавления, което означава, че всички идентифицируеми кандидати с такива дейности са били проверявани за статут на активни земеделски стопани. В резултат на това около 700 кандидати са били изключени от преките плащания.

Органите в Италия са решили да включат публичните субекти в отрицателния списък с известни изключения. Поради това общините и органите в сектора на горското стопанство са били принципно изключени от разпределението на правата на плащане по СОП. Германия и Обединеното кралство (Англия) не са включили тези субекти в отрицателния списък. В резултат от това общините и органите в сектора на горското стопанство, занимаващи се с поддържане на публична земя, по принцип са били допустими за разпределение на права на плащане по СОП.

От 2018 г. държавите членки могат да решат да опростят критериите или да прекратят прилагането на „отрицателния списък“

57

Като част от преразглеждането на финансовите правила, приложими за общия бюджет на ЕС, Комисията предложи на държавите членки да се даде по-голяма свобода на действие при прилагането на определението за „активен земеделски стопанин“, така че системата да стане значително по-малко обременяваща чрез намаляване на броя на критериите към кандидатите за доказването на статут на „активен земеделски стопанин“ или чрез прекратяване на прилагането на разпоредбите50. Причина за последното предложение са опасенията, че трудностите и административните разходи за прилагане на клаузата за активен земеделски стопанин надхвърлят ползите от изключването на много ограничен брой неактивни бенефициенти от схемите за директно подпомагане. През октомври 2017 г. Съветът и Парламентът се споразумяха, че считано от 2018 г. държавите членки ще могат да решават дали да намалят критериите, чрез които кандидатите могат да доказват своя статут на „активен земеделски стопанин“, което оставя на кандидатите по-малко възможности да бъдат допуснати отново, или да спрат да прилагат отрицателния списък51.

С новите правила са разширени категориите земя, за които се предоставя подпомагане…

58

Земеделските стопани са можели да получат права на плащане по СОП и плащане по СОП и друго свързано с площи директно подпомагане само ако имат допустима за подпомагане земеделска земя. Държавите членки също така са имали възможност да разширят допустимостта за подпомагане, така че да бъдат обхванати и постоянно затревените площи, в които тревата и другите тревни фуражи не са преобладаващи. На практика това засяга площи с вечнозелени храсти или гори в региони, където използването на такава земя е част от установените местни практики52. По предишната СЕП допустимостта на тази земя за подпомагане не е била достатъчно ясна53.

…и е дадена възможност на държавите членки да вземат мерки за намаляване на риска от спекулативни заявления…

59

В миналото Сметната палата установи, че в рамките на СЕП инвеститорите са имали възможност да получават права на плащане с висока стойност и да ги декларират заедно със земя с ниска стойност, която не е изисквала никаква дейност или се е нуждаела от минимална дейност за поддържане54. Това е довело до изплащане на подпомагане от ЕС за доходите на лица, които не се занимават със селско стопанство. Сметната палата откри държави членки, които са предприели мерки по СОП, довели до частично коригиране на това положение или предназначени да намалят риска от спекулативни заявления (вж. каре 4).

Каре 4

Ефективно намаляване на страничните ефекти от отделянето на директното подпомагане от производството

В Обединеното кралство (Шотландия) органите са взели решение да приложат регионалния модел на СОП, за да подобрят насочването на подпомагането за земеделските стопани в районите с по-висок селскостопански потенциал или за земеделските стопани, които активно използват своята земя. Те са решили да определят конкретни региони, които са включвали най-неплодородната земя („диви пасища“). В държавите членки, които са избрали регионалния модел на СОП (като Обединеното кралство (Шотландия), правата на плащане могат да се прехвърлят или активират само в рамките на същия регион. Това прави невъзможно прехвърлянето на права на плащане по СОП с по-висока стойност от други региони към този вид земя. До 2019 г. всички права на плащане по СОП в рамките на тези региони ще бъдат коригирани до много ниска стойност на хектар, която отразява по-добре ниския селскостопански потенциал на земята. Земеделските стопани, които активно използват своята земя за производство, могат да се възползват от нововъведена специална схема за подпомагане за овце, която има за цел да намали риска от изоставяне на земя и намаляване на производството. Въпреки че през 2015 г. отделни инвеститори все още са получавали значителни суми като подпомагане, предприетите мерки постепенно ще засилят насочването на подпомагането до 2019 г.

В Испания големи постоянно затревени площи не са били използвани от много години. Съществувал е риск кандидатите да декларират тази земя с единствената цел да получат права на плащане по СОП, въпреки че не са извършвали селскостопански дейности в нея. Испанските органи взели решение да разпределят правата на плащане по СОП въз основа на земята, заявена през май 2013 г. (т.е. преди земеделските стопани да са се запознали с реформата на ОСП от 2013 г., приета през декември 2013 г.), ако тази площ е по-малка от площта през 2015 г. Освен това те са приемали заявления за този вид земя само ако земеделските стопани предоставят доказателства, че действително я използват за селскостопански дейности, като в съмнителните случаи предприемали проверки на място.

…като обаче са създадени и сериозни проблеми при изпълнението

60

Съгласно законодателството на ЕС, земята по принцип е допустима за подпомагане само ако земеделските стопани я използват за селскостопанска дейност55. Това спомага да се избегне изоставянето на земя и да се предотврати влошаването на състоянието на местообитанията. Сметната палата установи, че повечето държави членки са определили редовна минимална годишна дейност, като например паша или като алтернативен избор косене, която е подходяща за поддържането на селскостопанския потенциал на земята или за предотвратяване на влошаването на състоянието на местообитанията. Държавите членки са имали възможност също така да регламентират характеристиките, които трябва да има дадена земеделска площ, за да се счита за използвана за селскостопанска дейност56. Определянето на конкретните характеристики обаче е затруднило държавите членки, избрали този вариант: например Франция и Обединеното кралство (Англия) са определили широкообхватни характеристики като „непокрити от гъсти храсти“ (Англия) или „липса на преобладаващи нежелани плевели“ (Франция). Това е довело до объркване при земеделските стопани относно допустимостта за подпомагане на тяхната земя и до разпределя2не на права на плащане по СОП за изоставени площи.

61

Освен това за площите в региони със специфични климатични условия или ниско качество на почвата е възможно да не се изискват специални редовни дейности за поддържане на техния селскостопански потенциал. Новите правила предвиждат, че такива площи, които „естествено се поддържат в състояние, подходящо за паша или обработване“, са допустими за подпомагане само ако земеделските стопани извършват минимална дейност в тях57.

62

Държавите членки са били свободни да решат дали имат „площи, които естествено се поддържат в състояние, подходящо за паша или обработване“. Например Франция и Италия са определили площи в планинските региони над определена надморска височина, за които са изисквали редовна паша или косене като минимална селскостопанска дейност. Въпреки това органите в Обединеното кралство (Шотландия) са счели, че съгласно действащото законодателство на ЕС тази минимална дейност не е задължително да бъде селскостопанска дейност или да е свързана с управление на земята (вж. каре 5).

Каре 5

Минимални дейности върху земята, която естествено се поддържа в състояние, подходящо за паша или обработване

В Обединеното кралство (Шотландия) нискокачествените постоянно затревени площи („дивите пасища“) са определени за „земя, която естествено се поддържа в състояние, подходящо за паша или обработване“. Тези площи са били допустими за подпомагане само ако земеделските стопани са ги използвали за селскостопанско производство или, като алтернативен вариант, са извършвали екологична оценка на земята всяка календарна година. Това включва карта и описание на околната среда на стопанството, проучване на здравето на птиците за разплод, бозайниците, пеперудите и растенията, както и мониторинг на местообитанията. През 2015 г. такива оценки са били направени за около 190 000 ха.

Снимка 1

Земя, която естествено се поддържа в състояние, подходящо за паша или обработване, и която е предмет на екологична оценка

Източник: Европейска сметна палата.

Оценката е включвала значителни разходи за бенефициентите, но е осигурила много важни екологични данни. Тяхната връзка с целта за подпомагане на доходите на земеделските стопани обаче е била слаба.

63

Новите правила също така са позволили на държавите членки да разпределят права на плащане по СОП за земеделски площи, в които тревата и другите тревни фуражи не са били преобладаващи. Това са например залесени пасища или вечнозелени храсти, годни за паша, при условие че земеделските стопани традиционно са използвали тази земя за паша на животни. Обикновено пашата е единствената дейност, която може да поддържа тази земя в добро състояние, да я разграничи от неземеделската земя и да предотврати нейното увреждане или изоставяне58. Обвързването на подпомагането с притежаването на животни обаче не би било в съответствие с отделянето на правата на плащане от производството по СОП. Поради това държавите членки са имали затруднения при разработването на правила, които да гарантират поддържането на земята в достатъчна степен.

Реформата на ОСП от 2013 г. е стъпка към уеднаквяване на разпределението на подпомагането на хектар и все още е трудно да се установи ефикасността на подпомагането по СОП за доходите на земеделските стопани

Реформата на общата селскостопанска политика от 2013 г. е замислена като стъпка към уеднаквяване на подпомагането на хектар…

64

В рамките на реформата на ОСП от 2003 г. земеделските стопани получават подпомагане за доходите най-вече въз основа на своето равнище на директно подпомагане през периода от 2000 г. до 2002 г. Въпреки че реформата на ОСП от 2003 г. вече е позволила на държавите членки да намалят тези елементи от предишните периоди в стойностите на правата на плащане по СЕП или да ги доближат до уеднаквена сума на хектар, това са решили да направят само няколко държави членки59.

65

Реформата на ОСП от 2013 г. е стъпка към уеднаквяване на равнищата на подпомагане на хектар. Съгласно реформата „по правило всички права на плащане, активирани през 2019 г. в дадена държава членка или регион, следва да имат еднаква единична стойност“60. Като дерогация, с цел да бъдат избегнати неблагоприятни финансови последици за земеделските стопани, държавите членки са имали право да вземат предвид фактори от минали периоди, когато изчисляват стойността на правата на плащане, които земеделските стопани следва да имат през 2019 г. Шест от 18-те държави членки, прилагащи схемата, ще започнат да плащат еднаква стойност на хектар в своите региони до 2019 г., а още една ще го направи до 2020 г. (вж. фигура 7)61.

Фигура 7

Прилагане на СОП в държавите членки

Източник: Европейска сметна палата.

…но по-голямата част от държавите членки са избрали варианта с частично сближаване…

66

Преходът към модел на СОП с фиксирана ставка би могъл да доведе до значително преразпределяне на подпомагането между земеделските стопани и селскостопанските сектори и така да се отрази значително на доходите на отделните земеделски стопани.

67

Предвид горното, единадесет държави членки са избрали модел на частично сближаване. Този модел гарантира, че до 2019 г. всички права на плащане по СОП ще са с единична стойност най-малко 60 % от националната или регионалната средна стойност. Франция (континенталната част) е избрала по-амбициозен модел, съгласно който всички земеделски стопани ще имат право на 70 % от средната национална единична стойност на хектар до 2019 г., с цел да се улесни последващото коригиране в посока еднакво подпомагане на хектар. По-голямата част от тези единадесет държави членки са решили да ограничат намаляването на стойностите на правата на плащане на земеделските стопани, които превишават средната стойност за 2019 г., до най-много 30 %, допустими съгласно законодателството на ЕС.

68

Сметната палата установи, че не само избраният модел на СОП, но и критериите за регионалното разпределяне на наличните бюджетни тавани биха могли да окажат значително въздействие върху равнището на преразпределяне, както и че земеделските стопани биха могли да запазят особено високи равнища на подпомагане в резултат на минало производство (вж. каре 6).

Каре 6

Ефекти от преразпределението в зависимост от приложения модел на СОП

Моделът на СОП в Испания се основава на регионалния селскостопански потенциал и отчита фактори като вида на земята или на насажденията през 2013 г. Планирането на 50-те региона е довело до 50 различни целеви единични стойности за 2019 г., вариращи от около 60 евро до 1 430 евро. Сумите, преразпределени на земеделските стопани в рамките на сближаването от 2015 г. до 2019 г., представляват само 5,9 % от тавана на СОП в Испания. Италия е взела друго решение, като е избрала да определи само един регион с целева единична стойност на хектар за 2019 г. от около 217 евро. Преразпределението на подпомагането от 2015 г. до 2019 г. между земеделските стопани и регионите ще представлява 10,7 % от общия размер на годишния таван по СОП62.

69

Определянето на националните тавани въз основа на равнища на подпомагане в миналото и различията в решенията на държавите членки за разпределянето на националните тавани за директни плащания по съществуващите схеми означава, че средните равнища на подпомагането по СОП варират значително (вж. таблица 1).

Таблица 1

Средни стойности на правата на плащане по СОП за 2015 г.

Държава членка Регион СОП – Региони Средна стойност на правото на плащане по СОП за 2015 г. (в евро)1) Дял на СОП от директните плащания на ЕС
(%)
Белгия Фландрия 1 235 59
Валония 1 122 32
Дания 1 201 62
Германия 132) 155 – 192 60
Ирландия 1 183 68
Гърция 3 258/314/386 63
Испания 50 60 - 1 430 58
Франция 2 1353) / 144 47
Хърватия 1 79 61
Италия 1 229 60
Люксембург 1 185 68
Малта 1 76 13
Нидерландия 1 289 67
Австрия 1 200 68
Португалия 1 99 49
Словения 1 165 54
Финландия 2 110/126 51
Швеция 1 127 55
Обединено кралство Англия 3 45/170/172 68
Северна Ирландия 1 235 68
Шотландия 3 143) / 513) / 1413) 60
Уелс 1 121 58

1)в държавите членки, които не прилагат фиксирана ставка на хектар, индивидуалните стойности може да се отклоняват значително от стойностите в таблицата

2)1 регион до 2019 г.

3)предварителни стойности

Източник: Европейска сметна палата.

В допълнение за земеделските стопани в сходни ситуации съществува риск различаващите се в значителна степен равнища на подпомагане да окажат отрицателно влияние върху условията на конкуренция и да се отразят на уеднаквяването по ОСП.

…но установяването на ефикасността на подпомагането по СОП за доходите на земеделските стопани продължава да е трудно

70

С реформата на ОСП от 2013 г. се гарантира, че до 2019 г. земеделските стопани ще получават минимално подпомагане на хектар. По правило стандартният размер на подпомагането на хектар не отчита конкретните характеристики на стопанството, като напр. разходите за селскостопанска дейност, генерираните приходи, рентабилността на стопанството или нуждата от подпомагане на доходите от ЕС. Тъй като общата сума на подпомагането, изплащано на дадено стопанство, е пропорционална на броя на обработваните хектари, подпомагането по СОП облагодетелства по скоро по-големите стопанства, които могат в по-голяма степен да реализират икономии от мащаба отколкото по-малките стопанства63. Някои големи екстензивни стопанства или управители на земя с ниски равнища на подпомагане в миналото може да получат значително увеличаване на подпомагането от ЕС за доходите, без това да е свързано с промяна по отношение на обработването на земята, разходите или пазара (вж. каре 7).

Каре 7

Примери за преразпределение в резултат от реформата от 2013 г., без да има промени в земеделските практики64

В Италия Сметната палата откри животновъд, отглеждащ екстензивно овце и добитък, с около 270 хa допустима за подпомагане земя, най-вече публични нискокачествени затревени площи. Преди 2015 г. земеделският стопанин е получавал около 5 000 евро годишно директно подпомагане. С въвеждането на СОП земеделският стопанин е получил права на плащане по СОП, чиято стойност се е увеличила до около 61 000 евро.

В Обединеното кралство (Шотландия) Сметната палата откри земеделски стопанин, притежаващ няколко хиляди хектара нискокачествени постоянно затревени площи. Земеделският стопанин никога не се е занимавал със селскостопанско производство, но преди реформата е закупил права на плащане от други земеделски стопани и по този начин е получил около 27 000 евро подпомагане по СЕП. С въвеждането на СОП той е получил права на плащане по СОП на обща стойност над 34 000 евро. В резултат на сближаването тяхната стойност до 2019 г. ще скочи до около 130 000 евро.

В Германия (Долна Саксония) органите са разширили допустимостта за подпомагане на земята, така че да бъдат обхванати и площите с вечнозелени храсти. В резултат на това на овцевъд, притежаващ няколкостотин хектара такава земя, са били разпределени допълнителни права на плащане по СОП в размер на 65 000 евро.

71

Сметната палата все още не е успяла да оцени пълното въздействие на реформата на ОСП от 2013 г. върху доходите на земеделските стопани и жизнеспособността на техните стопанства. Сметната палата обаче е отбелязвала и в предишни доклади, че системата, свързана изключително с площите, е довела до нарастване на пазарната цена на земеделската земя и на арендите, както и до появата на нови категории кандидати за помощ65. Комисията очаква, че поради структурата на СОП и на другите свързани с площите плащания за подпомагане, реформата на ОСП от 2013 г. ще бъде свързана с допълнително увеличаване на капитализацията на отделеното от производството подпомагане в стойността на земята66. С други думи, голяма част от подпомагането по СОП облагодетелства собствениците на земеделска земя.

72

Въпреки че подпомагането по СОП е съществен източник на доходи за много земеделски стопани, схемата има присъщи ограничения. То се изплаща независимо от това дали даден земеделски стопанин има нисък или висок доход и поради това евентуално се нуждае от публично подпомагане, както и независимо от вида на ползването на земята и разходите във връзка с това. За доходите на земеделските стопани от дейности, които не са свързани със стопанството, има твърде малко информация, за да се прецени дали предоставеното подпомагане е подходящо67. Само няколко държави членки са решили да разпределят права на плащане по СОП въз основа на агрономските или социално-икономическите характеристики на регионите, надлежно разграничавайки по този начин подпомагането между тези региони68, или да изключат от разпределението определени площи, когато според тях земеделските стопани по принцип не се нуждаят особено от подпомагане по СОП69.

73

Целта на Договора за осигуряване на приемлив жизнен стандарт на земеделските стопани и общата цел на ОСП за жизнеспособно производство на храни, която е пряко свързана със СОП, не са ясно определени и не са превърнати в измерими цели; няма и базови стойности, спрямо които да може да се измери ефективността и ефикасността на подпомагането за увеличаването на доходите на земеделските стопани. Не е известно и кое разпределение на подпомагането сред общността на земеделските стопани е най-ефективно и ефикасно, за да се гарантира жизнеспособно производство на храни в ЕС и приемлив жизнен стандарт на земеделските стопани. Ето защо продължава да е трудно да се оценят резултатите от подпомагането по СОП, що се отнася до постигането на нейната основна цел, както и дали тя би могла да бъде постигната чрез други разпределения на подпомагането, включващи по-малко бюджетни разходи70.

Заключения и препоръки

74

Главният одитен въпрос на Сметната палата в настоящия доклад е дали Комисията и държавите членки правилно са приложили СОП. Заключението на Сметната палата е, че схемата функционира, но нейното влияние върху опростяването, насочването и сближаването на нивата на подпомагане е ограничено.

75

Въвеждането на СОП е изисквало значителни усилия от страна на националните органи, тъй като те е трябвало да определят и разпределят права на плащане по СОП на около четири милиона земеделски стопани. Като цяло повечето държави членки са се справили с тези предизвикателства. Те до голяма степен са намалили рисковете от неправилно изчисляване и плащанията за подпомагане не са засегнати от съществено ниво на грешки. През 2017 г. в няколко държави членки обаче стойностите на правата на плащане по СОП все още са изчислени само предварително, основават се на приблизителни оценки или са засегнати от грешки при изчисляването, а някои от посетените от Сметната палата разплащателни агенции са се сблъскали с особени затруднения по отношение на ключовите механизми за контрол и идентифицирането на допустимите за подпомагане площи (точки 2633).

Препоръка 1

Комисията следва да гарантира, че държавите членки ще прилагат по подходящ начин ключовите механизми за контрол и ще коригират правата на плащане по СОП, чиито стойности са засегнати в значителна степен от неприлагането на съответните правила или от липсата на актуална информация за земеползването.

Целева дата за изпълнение: 2018 г.

76

Като цяло Комисията е упражнявала добър надзор върху прилагането на СОП, но това невинаги е можело да гарантира съгласувано тълкуване на сложните правила за изчисляване. Някои държави членки също така не са предоставяли надлежно ключова информация, което е затруднило мониторинга на схемата от страна на Комисията (точки 34 и 35).

77

Като цяло собствените одити на Комисията са постигнали добри резултати, но тя е можела да изисква повече от сертифициращите органи по отношение на техните проверки на ключовите механизми за контрол на разпределението на правата на плащане по СОП, както и на точността на годишното изчисление на правата на плащане по СОП (точки 3641).

Препоръка 2

Комисията следва:

  1. да провери и направи преглед на ефективността на своите системи за разпространение на информация сред държавите членки, с цел постигане от тяхна страна на максимално съгласувано тълкуване и прилагане на правната рамка за СОП.
  2. да направи оценка на варианти на бъдещо законодателство, което да ѝ позволи да задължи държавите членки да предоставят ключова информация относно прилагането на схемите за директно подпомагане.
  3. да прецизира съответната роля на Комисията и на сертифициращите органи при проверките за наличие на ефективни ключови механизми за контрол и при централното изчисляване на правата на плащане по СОП.

Целева дата за изпълнение: 2018 г.

78

Сложните правила за изчисляването на правата на плащане по СОП и разнообразието от възможности и изключения, избрани от някои държави членки по отношение на допустимостта за подпомагане на земята и планирането на регионите, са увеличили тежестта върху националните администрации. Това не е допринесло за постигане на общата цел за опростяване (точки 4246).

79

В случаите, когато държавите членки не са използвали определена възможност, предвидена в законодателството на ЕС, за земеделските стопани, които значително са намалили обработваните площи между 2014 г. и 2015 г., е било възможно да реализират неочаквани облаги (точки 47 и 48).

80

Новите правила са имали за цел да подобрят насочването на подпомагането по СОП и другите директни плащания към активните земеделски стопани. Въпреки че някои държави членки са постигнали добри резултати, прилагането на правилата за „активни земеделски стопани“ е било ефективно само отчасти, породило е значителна административна тежест и в някои случаи е довело до различно третиране на сходни кандидати, без да се постигнат очакваните резултати. В резултат на това Съветът и Парламентът се споразумяха, че считано от 2018 г. държавите членки ще могат да решават дали да намалят критериите, чрез които кандидатите могат да доказват своя статут на „активен земеделски стопанин“, или да спрат да прилагат отрицателния списък (точки 4957).

81

С реформата на ОСП от 2013 г. също така са разширени категориите земя, за които се предоставя подпомагане, и се дава възможност на държавите членки да вземат мерки за намаляване на риска от спекулативни заявления. Стремежът да се насочи по-добре подпомагането към земеделската земя обаче е създал сериозни проблеми при прилагането (точки 5863).

82

Реформата на ОСП от 2013 г. е стъпка към уеднаквяване на равнищата на подпомагане на хектар. Съгласно реформата, „по правило всички права на плащане, активирани през 2019 г. в дадена държава членка или регион, следва да имат еднаква единична стойност“. Като дерогация, държавите членки са имали право да вземат предвид фактори от минали периоди при изчисляването на стойността на правата на плащане, които земеделските стопани следва да имат през 2019 г. — възможност, известна като частично сближаване. Шест от 18-те държави членки, прилагащи схемата, ще започнат да плащат еднаква стойност на хектар в своите региони за цялата или за голяма част от територията си до 2019 г.71, а още една ще направи това до 2020 г. Останалите единадесет държави членки са избрали частично сближаване. Избраните от държавите членки възможности са оказали значително въздействие върху степента на преразпределяне на подпомагането, като в някои случаи земеделските стопани са успели да замразят особено високи равнища на подпомагане, произтичащи от минали равнища на субсидии (точки 6469).

83

Разпределението на правата на плащане по СОП през 2015 г. като цяло е било пропорционално на обработваните площи през тази година. Сближаването в посока уеднаквяване на ставките на хектар е оказало значително въздействие върху разпределението на подпомагането между земеделските стопани. Тъй като схемата по същество е свързана с площите, подпомагането по СОП по-скоро облагодетелства по-големите земеделски стопанства. Комисията очаква, че поради структурата на СОП и на другите свързани с площите плащания за подпомагане, реформата на ОСП от 2013 г. ще бъде свързана с допълнително увеличаване на капитализацията на отделеното от производството подпомагане в стойността на земята, като това ще е от полза за собствениците на земеделска земя (точки 70 и 71).

84

Подпомагането по СОП е важен източник на доходи за много земеделски стопани, но има присъщи ограничения. То не отчита пазарните условия, ползването на земеделската земя или индивидуалните обстоятелства на стопанството, и не се основава на анализ на цялостното състояние на доходите на земеделските стопани (точка 72).

85

Целта на Договора за осигуряване на приемлив жизнен стандарт на земеделските стопани и общите цели на ОСП за жизнеспособно производство на храни и доходи на земеделските стопани все още не са превърнати в измерими цели, като липсват и базови стойности, спрямо които биха могли да се сравнят постигнатите резултати. При един бъдещ сценарий с намалени бюджети това затруднява измерването на резултатите от подпомагането и определянето на възможността за постигане на целите чрез различно разпределение на подпомагането и при по-ниски бюджетни разходи (точка 73).

Препоръка 3

Преди да представи каквото и да е предложение за бъдещата структура на ОСП, Комисията следва да направи оценка на състоянието на доходите за всички групи земеделски стопани и да анализира техните нужди от подпомагане на доходите, като вземе предвид настоящото разпределение на европейско и национално подпомагане, селскостопанския потенциал на земята, разликите между площите, основно предназначени за селскостопанско производство или за поддържане в добро състояние, разходите и жизнеспособността на селскостопанската дейност, доходите от храни и друго селскостопанско производство, както и от неселскостопански източници, факторите за ефективността и конкурентоспособността на стопанствата и стойността на обществените блага, които земеделските стопани осигуряват.

Комисията следва да обвърже от самото начало предлаганите мерки с подходящи оперативни цели и базови стойности, спрямо които да се сравняват резултатите от подпомагането.

Целева дата за изпълнение: 2019 г.

Настоящият специален доклад беше приет от Одитен състав I, ръководен от Phil WYNN OWEN — член на Сметната палата, в Люксембург на заседанието му от 7 февруари 2018 г.

За Сметната палата

Klaus-Heiner LEHNE
Председател

Приложения

Приложение I

Бюджетни тавани за схемата за основно плащане за периода 2015—2020 г.1

(в млн. евро)
Държава членка 2015 г. 2016 г. 2017 г. 2018 г. 2019 г. 2020 г.
Белгия 231,51 225,60 222,20 214,40 211,28 225,12
Дания 565,12 564,77 553,02 546,80 539,58 581,97
Германия 3 063,11 3 042,98 3 022,78 3 005,47 2 988,16 3 128,96
Ирландия 828,31 828,43 826,18 825,89 825,61 825,61
Гърция 1 205,70 1 182,88 1 129,25 1 103,65 1 091,17 1 156,27
Испания 2 809,79 2 816,11 2 826,61 2 835,99 2 845,37 2 845,37
Франция 3 577,32 3 199,09 3 185,17 2 280,46 2 272,64 2 528,64
Хърватия 79,65 87,94 108,75 126,00 143,25 138,04
Италия 2 345,13 2 314,33 2 245,53 2 217,39 2 189,26 2 189,26
Люксембург 22,86 22,82 22,78 22,76 22,74 22,74
Малта 0,65 0,65 0,65 0,64 0,65 0,26
Нидерландия 521,77 513,03 504,28 475,19 466,96 509,89
Австрия 471,28 470,85 470,39 470,38 470,38 470,38
Португалия 279,10 284,81 274,19 273,50 279,56 279,56
Словения 74,80 73,58 73,62 71,58 71,12 71,12
Финландия 267,42 269,56 262,27 262,55 262,84 262,84
Швеция 383,29 401,64 401,86 402,46 403,06 403,06
Обединено кралство 2 100,80 2 091,38 2 112,70 2 102,72 2 092,65 2 346,80

1 Държавите членки може да решат да променят първоначалното си решение за разпределението на своя национален таван за директните плащания (Приложение II към Регламент (ЕС) № 1307/2013). В този случай ще бъде направена корекция и на годишния бюджетен таван за СОП.

Приложение II

Модели на прилагане на схемата за основно плащане

Държава членка Регион Прилагане на регионално равнище Модел на СОП Запазване на правата на плащане по СЕП Брой на бенефициентите Минимален размер на стопанствата Минимално равнище на средната стойност за 2019 г.
на хектар
Максимално намаление
на стойностите на правата на плащане до 2019 г.
Референтна сума по СЕП Интегриране на директни плащания, различни от СЕП Площи за целите на изчисляването на броя права на плащане Клауза за неочаквани облаги
Белгия Фландрия Не Частично сближаване Не 22,275 2 ха 60 % 30 % Стойности на правата на плащане по СЕП за 2014 г. Не за 2015 г. или за 2013 г., ако са по-малко Не
Валония Не Не 13,666 1 ха Не 2015 Не
Дания Не Частично сближаване Да 40,696 2 ха 60 % Не Не е приложимо Не 2015 Не е приложимо
Германия 13 региона през 2015 г.
1 регион през 2019 г.
Фиксирана ставка през 2015 г. Не 320,786 1 ха Не е приложимо Не е приложимо Не е приложимо Не е приложимо 2015 Не е приложимо
Ирландия Не Частично сближаване Не 121,355 60 % Не Стойности на правата на плащане по СЕП за 2014 г. Да за 2015 г. или за 2013 г., ако са по-малко Не
Гърция 3 региона Частично сближаване Не 684,306 0,4 ха 60 % 30 % Стойности на правата на плащане по СЕП за 2014 г. Не 2015 г., но без обработваема земя с постоянни оранжерии Да
Испания 50 региона Частично сближаване Не 784,938 0,2 ха 60 % 30 % Плащания по СЕП за 2014 г. Да за 2015 г. или за 2013 г., ако са по-малко Да
Франция Континентален Частично сближаване Не 358 5341) 70 % 30 % Плащания по СЕП за 2014 г. Да 2015 г., но без лозя (2013 г.) Не
Корсика Фиксирана ставка през 2015 г. Не 2,004 Не е приложимо Не е приложимо Не е приложимо Не 2015 г., но без лозя (2013 г.) Не е приложимо
Хърватия Не Частично сближаване Не 72,152 1 ха 60 % Не Плащания по СЕП за 2014 г. Да 2015 Да
Италия Не Частично сближаване Не 982 0021) 0,5 ха 60 % 30 % Плащания по СЕП за 2014 г. Да 2015 Да
Люксембург Не Частично сближаване Не 1,830 0,3 ха 0 Не Плащания по СЕП за 2014 г. Не е приложимо 2015 Не
Малта Не Фиксирана ставка през 2015 г. Не 5,178 0,3 ха Не е приложимо Не е приложимо Не е приложимо Не е приложимо 2015 Не е приложимо
Нидерландия Не Пълно сближаване до 2019 г. Не 47,029 0,3 ха Не е приложимо Не е приложимо Стойности на правата на плащане по СЕП за 2014 г. Не 2015 г., но без обработваема земя с постоянни оранжерии Не
Австрия Не Пълно сближаване до 2019 г. Не 108,054 1,5 евро/ха Не е приложимо Не е приложимо Плащания по СЕП за 2014 г. Да 2015 Да
Португалия Не Частично сближаване Не 158,831 0,5 ха 60 % 30 % Плащания по СЕП за 2014 г. Да за 2015 г. или за 2013 г., ако са по-малко Да
Словения Не Частично сближаване Не 55,465 1 ха 60 % 30 % Плащания по СЕП за 2014 г. Да 2015 Не
Финландия 2 региона Пълно сближаване до 2019 г. Да 52,024 60 % Не Не е приложимо Не 2015 Не е приложимо
Швеция Не Пълно сближаване до 2020 г. Да 60,543 4 ха Не е приложимо Не е приложимо Не е приложимо Не 2015 Не е приложимо
Обединено кралство Англия 3 региона Фиксирана ставка през 2015 г. Да 87,303 5 ха Не е приложимо Не е приложимо Не е приложимо Не е приложимо 2015 Не е приложимо
Северна Ирландия Не Частично сближаване Не 23,327 3 ха 71,4 % Не Стойности на правата на плащане по СЕП за 2014 г. Не 2015 Не
Шотландия 3 региона Пълно сближаване до 2019 г. Не 18,243 3 ха Не е приложимо Не е приложимо Стойности на правата на плащане по СЕП за 2014 г. Не 2015 Да
Уелс Не Пълно сближаване до 2019 г. Не 15,348 5 ха Не е приложимо Не е приложимо Стойности на правата на плащане по СЕП за 2014 г. Не 2015 Да

1)Предварителни данни

Приложение ІІІ

Прилагане на концепцията за „активен земеделски стопанин“

Държава членка Регион Праг за освобождаване от прилагането на разпоредбите за активен земеделски стопанин (в евро) Разширяване на отрицателния списък Разширяване, така че да бъдат включени всички кандидати, които имат само незначителна селскостопанска дейност1) Праг за площ, над който дейностите се считат за значителни (в ха) Земя, естествено поддържана в състояние, подходящо за паша или обработване
Белгия Фландрия 0 Не Не Да
Валония 350 Не Не Не
Дания 5 000 Не Не Не
Германия 5 000 Да Не 38 Да
Ирландия 5 000 Не Не 32 Не
Гърция 5 000 Не Да Не
Испания 1 250 Не Не Не
Франция 200 Не Не Да
Хърватия 5 000 Не Не Не
Италия 1 250 2) Да Да Да
Люксембург 100 Не Не Не
Малта 250 Да Не Не
Нидерландия 0 Да Да Не
Австрия 1 250 Не Не Не
Португалия 5 000 Не Не Не
Словения 5 000 Не Не Не
Финландия 5 000 Не Не Не
Швеция 5 000 Не Не 36 Не
Обединено кралство Англия 5 000 Не Не 36 Не
Северна Ирландия 5 000 Не Не 26 Не
Шотландия 5 000 Не Не Да
Уелс 0 Не Не 21 Да

1) член 9, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1307/2013

2) 5 000 евро в необлагодетелствани или планински райони

Отговори на Комисията

Кpатко изложение

III

Законодателството на ЕС изисква от държавите членки да предоставят права на плащане за допустимите за подпомагане хектари, определени в годината на първото разпределение на правата на плащане, т.е. хектарите, считани за допустими след приключването на административния контрол и контрола на място (КМ). Също така, стойността на правата на плащане трябваше да бъде изчислена само след установяване на броя на правата на плащане.

Подобни неточности в стойностите на правата на плащане по СОП бяха установени по време на проведените от Комисията одити за съответствие. Процедурите за съответствие са в ход. Всеки финансов риск за бюджета на ЕС за разходите по СОП ще бъде покрит чрез финансови корекции.

IV

Комисията предостави ясни и недвусмислени насоки, на разположение на всички държави членки в уеб-базираната система на Комуникационния и информационен ресурсен център за администрации, предприятия и граждани („CIRCABC“)1. Отговорност на държавите членки е да направят справка с наличните насоки. Някои данни не бяха предадени своевременно от няколко държави членки.

Бяха извършени одитни мисии за проверка на работата на сертифициращите органи относно правата на плащане по СОП. По отношение на проверката, която трябва да се извърши на правата на плащане, насоките на Комисията не могат да бъдат прекалено предписателни, тъй като сертифициращите органи са квалифицирани одитори и в съответствие с международно приетите одитни стандарти, те следва да използват професионалната си преценка при извършването на сертификационната дейност. В някои държави членки сертифициращият орган преизчисли правата на плащане за всички операции, подлежащи на съществена проверка (т.е. за статистически подбраната извадка).

V

Процесът на съвместно законотворчество доведе до няколко варианта за прилагане на схемата за основно плащане. Същевременно той съдържаше и възможността държавите членки да ограничат избора си. Впечатлението на Комисията е, че държавите членки, които прилагат ограничителен подход към вариантите на общата селскостопанска политика (ОСП), са изпитали по-малка административна тежест.

VI

Отрицателният списък не беше част от предложението на Комисията, а беше въведен в резултат на политическия компромис. Макар че в първоначалното предложение на Комисията трябва да бъде предвидена една-единствена проверка за всички предявили права лица (директни плащания в размер най-малко на 5 % от общите приходи от неселскостопански дейности), съзаконодателите предоставиха някои възможности за избор относно прилагането на разпоредбата за активен земеделски стопанин, като позволиха на държавите членки да вземат предвид своите национални особености.

VII

Насочването на подпомагането често води до по-голяма сложност при изпълнението. Ясно е, че всяка промяна в правните изисквания, включително в определенията за допустимост, има отражение върху системите за администриране и контрол (ИСАК). Комисията предостави широка подкрепа при изпълнението на последната реформа, включително за извършването на първото разпределение на правата на плащане.

IX

Директните плащания в по-голямата си част се отпускат на хектар допустима площ и поради това са силно зависими от земеделската площ на стопанството. СОП обаче не следва да се оценяват като самостоятелна схема. СОП гарантира, че земеделските производители получават минимално подпомагане на хектар. СОП се допълва от други плащания, които благоприятстват преразпределението на подпомагането. Всъщност анализът на Комисията показва, че директните плащания на хектар намаляват с увеличаване на размера на стопанствата и че подпомагането на база единица е по-голямо за малките стопанства, които средно имат по-ниски доходи на работник.

Стойността на земята е до голяма степен повлияна от редица фактори, различни от подпомагането за ОСП: например цените на селскостопанските стоки, урбанизационния натиск, националните разпоредби за пазара на земя, данъците, продължителността на договорите за наем и т.н. Освен това в държавите членки по СОП, в които правата на плащане могат лесно да се търгуват без земя, подпомагането на доходите е по-малко капитализирано в цените на земята.

X

Целта на СОП е да подобри цялостното състояние на доходите на земеделските стопани. Подпомагането по СОП е на база площ, отделено е от производството и в повечето държави членки е свързано с историческите референтни данни. То не е съсредоточено върху индивидуалните обстоятелства във всяко стопанство, за да се избегне прекомерната административна тежест. По-нататъшното насочване на помощта се осъществява чрез други схеми, като например плащането за млади земеделски стопани, преразпределителното плащане, схемата за малки земеделски стопани и доброволно обвързаното с производството подпомагане.

С предстоящата оценка на въздействието, която е част от предложението за новия модел за осъществяване на ОСП, ще се анализира настоящото разпределение и насочване на подпомагането на доходите по размера и вида на стопанството, като се вземе предвид доходът от селскостопански дейности. Освен това при оценката на значимостта на подпомагането на доходите като цяло ще бъдат взети предвид и други приходи от неселскостопански дейности, основаващи се на земеделски фактори (като например селскостопанския туризъм). Във връзка с това, тъй като оценката на въздействието все още е в начален стадий, все още не е възможно да се определи дали тя ще обхване всички фактори, посочени в настоящата констатация.

XI

Осигуряването на приемлив жизнен стандарт на земеделските стопани действително е цел на ОСП, предвидена в Договора. В Съобщението на Комисията „Бъдещето на прехраната и селското стопанство“ се предлага нов модел за осъществяване на ОСП, в който Съюзът следва да определи основните параметри на политиката, докато държавите членки следва да носят по-голяма отговорност и по-голяма отчетност за начина, по който ще постигнат целите и задачите, които следва да бъдат представени и обосновани в стратегически план на ОСП. Комисията признава значението на целта на ОСП за жизнеспособно производство на храни и възложи извършването на оценка на въздействието на мерките на ОСП върху „жизнеспособното производство на храни“.

XII

Някои препоръки бяха приети, а други бяха отхвърлени. А именно, бяха приети препоръките относно разпределението и изчисляването на правата на плащане по СОП и относно ролята на сертифициращите органи. Препоръката относно системите на Комисията за разпространение на информация между държавите членки обаче беше отхвърлена.

XIII

Що се отнася до предложенията за следващия програмен период, Комисията отчасти приема препоръката. В Съобщението на Комисията „Бъдещето на прехраната и селското стопанство“2 се предлага нов модел за осъществяване на ОСП. Съобщението има за цел по-голяма субсидиарност, която да позволи по-добро отчитане на местните условия и потребности спрямо целите и задачите. Оценката на въздействието, която ще бъде в основата на предложението на Комисията за ОСП след 2020 г., ще взема предвид всички налични доказателства за ефективността на политиката досега, наред с другото и анализ на някои от предложените фактори, и ще използва тази информация при анализиране на конкретни решения за бъдещето.

За да не се предопределят резултатите от гореспоменатата оценка на въздействието, Комисията не може да приеме препоръката предложените мерки да се обвържат от самото начало с подходящи оперативни цели и базови стойности, спрямо които да може да се направи сравнение на резултатите от подпомагането на този етап. Въпреки това, в съответствие със Съобщението на Комисията относно „Бъдещето на прехраната и селското стопанство“, ще бъде разгледан начинът за оценка на резултатите от всякакви видове интервенции, включително, когато е целесъобразно, подпомагането на доходите.

Въведение

03

По повод на реформата от 2013 г. Комисията разгледа слабостите, установени от Европейската сметна палата, и по този начин беше въведена задължителната клауза за „активен земеделски стопанин“. Съгласно предишната система (уредена с Регламент (ЕО) № 73/2009) държавите членки вече можеха по своя преценка да изключват лица от достъп до директно подпомагане. Изключването можеше да се извърши, ако селскостопанската дейност представлява само незначителна част от цялостната икономическа дейност на тези лица или ако целта на стопанската дейност не е насочена или е едва слабо насочена към извършване на селскостопанска дейност. Единствено Нидерландия беше избрала тази възможност.

Също така, определението за допустима земя беше подобрено, за да включва специфични изисквания за естествено поддържани площи. Освен това на държавите членки се разрешава да съставят списък на областите, които се използват предимно за неселскостопански дейности. Определението за земеделски стопанин и за земеделска дейност отразява отделянето на директните плащания от селскостопанското производство и съответната необходимост производствените дейности да не се налагат като критерии за допустимост с оглед на правилата на СТО за „зелената кутия“.

Подобни грешки и слабости бяха установени по време на проведените от Комисията одити за съответствие относно схемата за единно плащане (СЕП). Финансовият риск за бюджета на ЕС, произтичащ от тези грешки и слабости, беше покрит чрез финансови корекции, които бяха прилагани, докато съответните държави членки предприеха подходящи корективни мерки за гарантиране на законосъобразността и редовността на разходите по СЕП.

12

Вж. отговора на Комисията по точка 13.

13

За държавите членки, прилагащи модела за частично сближаване, стойността на правата на плащане се основава на исторически елементи и поради това остават исторически различия в нивата на подпомагане на хектар. Тези различия в нивата на подпомагане обаче ще намалеят постепенно през референтната 2019 г. в резултат на процеса на вътрешно сближаване.

Констатации и оценки

29

Превишаването на тавана на СОП беше установено и при одита за съответствие, извършен от Комисията в Италия. Процедурата за съответствие е в ход. Всеки финансов риск за бюджета на ЕС за разходите по СОП ще бъде покрит чрез финансови корекции.

  1. Досега не е имало одит на съответствието на системата за управление и контрол, свързана с правата на плащане по СОП в Обединеното кралство — Шотландия. В случай на откриване на грешки във връзка с предоставените права на плащане, произтичащите от това финансови рискове за бюджета на ЕС ще бъдат покрити чрез финансови корекции, докато бъдат предприети подходящи корективни мерки, за да се гарантира законосъобразността и редовността на разходите по СОП.

    Що се отнася до Нидерландия, Комисията е наясно с констатациите на Сметната палата, в които се посочва неправилното прилагане на правилата за вътрешно сближаване. Този въпрос ще бъде взет предвид в анализа на риска при планирането на одита от страна на Комисията.

  2. Фактът, че земеделските стопани не са знаели окончателната стойност на техните права на плащане по СОП, преди да подадат заявление за следващата референтна година, беше установен и по време на одита на Комисията за съответствие, извършен във Франция и Обединеното кралство — Англия. Процедурите за съответствие са в ход. Всеки финансов риск за бюджета на ЕС ще бъде покрит чрез финансови корекции.

Относно Обединеното кралство — Шотландия — вж. отговора на Комисията по точка 29, буква а).

  1. Подобни закъснения бяха установени и по време на одита за съответствие, проведен от Комисията във Франция.

    Като се вземат предвид недостатъците, на 12 юли 2016 г. беше прието Решение за изпълнение на Комисията (C (2016) 4287), с което бяха преустановени месечните плащания за Франция от юли 2016 г. до юли 2017 г. включително. Временното спиране беше на ниво от 3 % от директните плащания, за които са подадени искания за възстановяване.

    Процедурата за съответствие е в ход. Всякакъв финансов риск за бюджета на ЕС ще бъде покрит чрез финансови корекции, докато бъдат предприети подходящи корективни мерки от държавите членки, за да се гарантира законосъобразността и редовността на разходите по СОП.

  2. Подобни слабости в системата за управление и контрол, свързана със СОП, бяха установени по време на проведените от Комисията одити за съответствие в Обединеното кралство — Англия. Процедурата за съответствие е в ход. Всякакъв финансов риск за бюджета на ЕС, произтичащ от тези слабости, ще бъде покрит чрез финансови корекции, които трябва да бъдат прилагани, докато бъдат предприети подходящи корективни мерки за гарантиране на законността и редовността на разходите по СОП.

Относно Обединеното кралство — Шотландия — вж. отговора на Комисията по точка 29, буква а).

31

Подобни слабости в системата за управление и контрол, свързана със СОП, бяха установени по време на проведените от Комисията одити за съответствие в Италия. Процедурите за съответствие са в ход. Всякакъв финансов риск за бюджета на ЕС, произтичащ от тези слабости, ще бъде покрит чрез финансови корекции, които трябва да бъдат прилагани, докато бъдат предприети подходящи корективни мерки за гарантиране на законосъобразността и редовността на разходите по СОП.

32

Одитите за съответствие, проведени от Комисията в Гърция, Франция, Италия и Обединеното кралство, доведоха до подобни констатации. Процедурата за съответствие е в ход. Всякакъв финансов риск за бюджета на ЕС, произтичащ от тези грешки и слабости, ще бъде покрит чрез финансови корекции, които трябва да бъдат прилагани, докато бъдат предприети подходящи корективни мерки за гарантиране на законосъобразността и редовността на разходите по СОП.

33

Надеждността на информацията в регистъра на животните ще бъде проверена по време на одита за съответствие, планиран за първата половина на 2018 г., в съответствие с многогодишната програма за одит за периода 2017—2020 г. Всякакъв финансов риск за бюджета на ЕС ще бъде покрит чрез финансови корекции, които трябва да бъдат прилагани, докато бъдат предприети подходящи корективни мерки за гарантиране на законосъобразността и редовността на разходите по СОП.

34

Изготвените от Комисията насоки бяха ясни, недвусмислени и последователни. Освен това като общо правило всеки тълкувателен документ или отговор от общ интерес се предоставя на всички държави членки чрез уеб-базираната услуга CIRCABC. Представителите на всички държави членки, които имат достъп до CIRCABC, могат да се абонират за система за предупреждение, с която се гарантира, че те получават уведомление всеки път, когато на CIRCABC бъде предоставен нов документ. Отговорност на държавите членки е редовно да се консултират със CIRCABC, за да са сигурни, че прилагат правилно законодателството на ЕС.

36

Някои одитни мисии действително не бяха изпълнени съгласно планираното през календарните години 2016 и 2017. С наличните човешки ресурси беше даден приоритет на необходимите последващи действия във връзка с 13-те одита по документи, започнати през 2016 г., които освен доброволно обвързаното с производството подпомагане обхващат и свързаните със СОП елементи, като клаузата за активен земеделски стопанин, разпределението на правата на плащане от националната резерв и др.

Комисията извърши преглед на работата на сертифициращите органи по отношение на законосъобразността и редовността въз основа на анализ на риска и по този начин не даде особен приоритет на работата по правата на плащане по СОП, тъй като работата на сертифициращите органи обхваща както средствата от ОСП, така и всички мерки. Бяха планирани някои мисии, по-специално за разглеждане на работата на сертифициращия орган относно правата на плащане по СОП. За мисиите, чийто обхват не представляваше права на плащане, Комисията не разгледа конкретно работата на сертифициращия орган относно правата на ползване, освен ако те не бяха свързани с конкретни рискове. В контекста на финансовото уравняване бяха разгледани всички въпроси, свързани с правата на плащане по СОП.

37

Съгласно нейната одитна стратегия работата на Комисията по одитите за съответствие е системна и основана на риска, т.е. тя е съсредоточена върху проверката на ключовите механизми за контрол с най-високия съответен финансов риск в случай на неспазване на правилата на ЕС, например чрез прегледа на извадки от операции. Предвид времето на провеждане на тези одити за съответствие, за ключови механизми за контрол с най-високия съответен финансов риск бяха счетени тези, свързани с първото разпределение на правата на плащане по СОП, както и с разпределението на нови права на плащане по СОП от националния резерв, което е важен аспект на управлението на националния резерв. Прегледът на извадки от операции също даде възможност за проверката на важни общи елементи, свързани с изчисленията (т.е. на различни приложени коефициенти и изчислени годишни средни стойности и др.).

Повечето от одитите за съответствие, свързани с правата на плащане по СОП, бяха извършени през 2016 г. По това време (когато първото разпределяне на правата на плащане беше току-що завършено или дори още не беше завършено и като се имат предвид значителните закъснения при прилагането на СОП в някои държави членки), процедурите за отмяна на неправомерно разпределените права на плащане не бяха оценени като представляващи висок финансов риск.

39

Проверката на правата на плащане, която трябва да се извърши от сертифициращите органи, е двойна и е определена в насоките, предоставени на сертифициращите органи:

  • първо, проверката се отнася до процедурите, въведени от държавата членка, за да се гарантира правилното разпределение на правата на плащане и правилното изчисляване на стойността на правата на плащане (вж. раздел 5.2 от Насока 2). Основните процедурни аспекти, които трябва да бъдат проверени, са описани подробно в раздел 7.2.2 от Насока 3, тъй като разпределянето на правата на плащане следва да бъде разгледано от гледна точка на процедурите (системите). Това следва да бъде последвано от проверка на съответствието на определени операции. В Насока 3 се предлагат 10 операции. За проверките за съответствие в Насока 2 ясно се предлага да се използва списъкът на ключовите и допълнителните механизми за контрол като референтна стойност (вж. стр. 21 от Насока 2 за финансовата 2016 година);
  • на второ място, по време на съществената проверка на досиетата за директни плащания, сертифициращият орган следва да извърши проверка на аритметичната точност, както и проверка на това дали окончателният брой на правата на плащане са били взети предвид при плащането.
40

Насоките на Комисията не могат да бъдат прекалено предписателни, тъй като сертифициращите органи са квалифицирани одитори и в съответствие с международно приетите одитни стандарти, те следва да използват професионалната си преценка при извършването на сертификационната дейност. В някои държави членки сертифициращият орган преизчисли правата на плащане за всички операции, подлежащи на съществена проверка (т.е. за статистически подбраната извадка).

41

Насоките на Комисията са общи и не могат да отговорят на всички ситуации в държавите членки. Независимо от това, насоките са ясни относно работата, която трябва да бъде извършена от сертифициращите органи по отношение на правата на плащане, посочени в отговора на Комисията по точка 39. Освен това в раздел 7.2.2 на Насока 3 се уточнява, че финансовата 2016 година (календарна година 2015 г.) е първата година от установяването на правата на плащане, поради което беше поискано заключението на сертифициращите органи относно процеса на разпределяне на правата на плащане.

Освен това няколко държави членки закъсняха с установяването на окончателните права на плащане. Тъй като сертифициращите органи имат стриктни срокове за отчитане (т.е. 15 февруари след въпросната финансова година), те невинаги са могли да заключат относно точността на изчисляването на правата на плащане.

Първо тире: В повечето държави членки с регионални разплащателни агенции и права на плащане, изчислявани на национално равнище, е възможно изчисленията на правата на плащане да подлежат на сертифициращия одит. В случая с Германия централният орган, който изчисляваше правата на плащане, не подлежеше на сертификационен одит. По този начин случаят с Германия (Долна Саксония) не беше показателен за работата на сертифициращите органи, извършена в други държави членки.

Второ тире: Въпросът относно правата на плащане за Италия се следи чрез текущ одит за съответствие.

Трето тире: Въпросът относно правата на плащане за Франция се следи чрез текущ одит за съответствие.

42

Първоначалното предложение на Комисията имаше за цел опростяване на схемата за директни плащания. Всъщност първоначалното предложение на Комисията съдържаше по-малко варианти и следователно беше по-опростено. По време на процеса на съвместно законотворчество обаче бяха добавени други варианти, което направи правилата по-сложни. Освен това опростяването е една от основните цели в обсъжданията относно новата обща селскостопанска политика за периода след 2020 г.

43

Макар да е вярно, че моделът на вътрешно сближаване за установяване на стойностите на правата на плащане е по-сложен, следва да се отбележи, че прилагането на този модел като алтернатива на простия модел на фиксирана ставка от първата година на прилагане беше вариант за държавите членки. Изборът на конкретен модел за прилагане от страна на държавите членки е в съответствие с принципа на споделено управление на ОСП, съгласно който прилагането се осъществява пряко от всяка държава членка и националните органи отговарят за управлението и контрола на директните плащания за земеделските стопани в тяхната държава.

45

Испанските органи взеха решение относно модела за регионализация на СОП въз основа на множество критерии в тясно сътрудничество с регионалните органи. Прилагането на настоящата регионализация на СОП ще бъде оценено и взето предвид при обмислянето на бъдещата ОСП.

46

Разширяването на определението за допустима площ не беше задължително за държавите членки. При използването на тази възможност отговорност на държавите членки е да оценят сложността на системата, която решат да въведат заедно с действителната необходимост да се отчетат специфичните селскостопански методи на тяхната територия.

48

Законодателството предвижда възможността за ограничаване на увеличението на стойността на правата на плащане, в случай че такова увеличение би довело до неочаквана облага. Дали да се приложи тази незадължителна разпоредба или не попада в обхвата на отговорност на държавите членки.

Освен това, когато възникват неочаквани облаги поради изкуствено създадени условия и в противоречие с целите на ОСП, се прилага (задължителната) клауза за заобикаляне, посочена в член 60 от Регламент (ЕС) № 1306/2013. В резултат на прилагането на член 60 не се предоставя предимство в полза на такива физически или юридически лица.

И накрая, тези стопанства, които получават права на плащане с висока стойност чрез концентриране на подпомагането върху по-малка площ, направиха тези права на плащане подлежащи на по-голямо намаление поради вътрешното сближаване.

Насрещен отговор на ЕСП

Клаузата относно заобикалянето на разпоредби, постановена в член 60 от Регламент (ЕС) № 1306/2013, и вътрешното сближаване оказват само ограничено въздействие като механизми за намаляване на неочаквани облаги.

Както многократно е посочвано от Съда на ЕС, прилагането от държавите членки на клаузата относно заобикалянето на разпоредби изисква, от една страна, съвкупност от обективни обстоятелства, при които, въпреки формалното спазване на предвидените условия в правната уредба на Европейския съюз, преследваната с тази правна уредба цел не е постигната, и от друга страна, е необходим субективен елемент, изразяващ се в намерението да се получи предимство, като изкуствено се създават условията, необходими за постигането ѝ. В случая на неочаквани облаги в резултат от прехвърлянето на земя на други земеделски стопани (вж. каре 2) за държавите членки е изключително трудно да докажат, че прехвърляйки земята заявителят е имал единствено намерение да получи предимство в нарушение на целите на СОП.

До 2019 г. вътрешното сближаване ще намали стойността на правата на плащане по СОП, посочени в каре 2 с около 25 %, а това означава, че през тази година земеделските стопани ще продължат да се възползват от 75 % от неочакваните облаги.

53

По време на проведените от Комисията одити за съответствие бяха установени подобни недостатъци, свързани с проверката на статута на активен земеделски стопанин на заявителите. Процедурите за съответствие са в ход. Всякакъв финансов риск за бюджета на ЕС ще бъде покрит чрез финансови корекции, докато бъдат предприети подходящи корективни мерки от държавите членки, за да се гарантира законосъобразността и редовността на разходите, свързани с директните плащания.

54

Съзаконодателите предоставиха някои възможности за избор относно прилагането на разпоредбата за активен земеделски стопанин, като позволиха на държавите членки да вземат предвид своите национални особености.

Комисията даде благоприятна оценка за използването на праг, изразен в допустими за подпомагане хектари, като алтернативен критерий за целите на член 9, параграф 2, буква б) от Регламент (ЕС) № 1307/2013, за да докаже, че селскостопанската дейност не е незначителна, ако това условие не води до създаването на стимул за земеделските стопани да произвеждат.

55

Отрицателният списък не беше част от предложението на Комисията, а беше въведен в резултат на политическия компромис. Макар че в първоначалното предложение на Комисията трябва да бъде предвидена една-единствена проверка за всички предявили права лица (директни плащания в размер най-малко на 5 % от общите приходи от неселскостопански дейности), съзаконодателите предоставиха някои възможности за избор относно прилагането на разпоредбата за активен земеделски стопанин, като позволиха на държавите членки да вземат предвид своите национални особености. Поради съществуването на отрицателния списък е много вероятно някои предприятия да са решили въобще да не прилагат тази разпоредба и тези данни не са на разположение на Комисията.

Каре 3 — Примери за различно третиране на сравними ситуации

Комисията публикува насоки за прилагането на член 9 от Регламент (ЕС) № 1307/2013 (DSCG/2014/29). От държавите членки зависи да продължат да прилагат тази разпоредба в съответствие с целта на правилото за активен земеделски стопанин и общите принципи на правото на ЕС.

Що се отнася до постоянните спортни игрища и места за отдих, отрицателният списък цели насочването към специализирани оператори на трайно съществуващи площи с постоянни приспособления и/или постоянни изкуствени структури за зрители, които се използват за спортни и развлекателни дейности. Германия е следвала тези насоки. Съществува постоянна процедура за уравняване с оглед на съответствието за Франция.

Съзаконодателят предвижда гъвкавост, позволяваща на държавите членки да калибрират отрицателния списък според специфичните им обстоятелства и нужди. Всъщност в член 9, параграф 2, втора алинея от Регламент (ЕС) № 1307/2013 на държавите членки се позволява да добавят към отрицателния списък всякакви други подобни неселскостопански предприятия или дейности въз основа на обективни и недискриминационни критерии. Независимо от това всички допълнения към списъка трябва да бъдат обективно обосновани въз основа на теста за „аналогичност“, посочен в член 9, параграф 2, т.е. предприятията/дейностите на такива субекти следва да бъдат сходни по характер с тези на вече включените в отрицателните списък.

Също така, съзаконодателят реши да даде възможност за незадължително прилагане на член 9, параграф 3 от същия регламент.

57

В резултат на процеса на преговаряне по т.нар. Регламент „Омнибус“3 прилагането на член 9, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1307/2013 (отрицателния списък) може да бъде преустановено от 2018 г. или всяка следваща година. За разлика от това, член 9, параграф 1 продължава да се прилага за всички държави членки, които имат естествено поддържани площи.

60

Определянето на допустимостта въз основа на характеристиките на земеделската земя не освобождава земеделските стопани от извършването на селскостопанска дейност. Характеристиките следва да са резултат от тази дейност. Когато държавите членки определят тези характеристики правилно, изоставените площи ще изглеждат като такива и следователно ще се считат за недопустими.

62

Комисията счита, че за естествено поддържаните площи минималната дейност не следва да бъде напълно отделена от управлението на земята, освен ако това не е резултат от изпълнението на „Натура 2000“ (което също означава, че площите имат право да получават плащания през 2008 г.)4.

Каре 5 — Минимални дейности върху земята, която естествено се поддържа в състояние, подходящо за паша или обработване

Шотландските органи не уведомиха Комисията за своето решение да извършват екологична оценка на земята през всяка календарна година вместо на селскостопанската дейност.

Спорно е дали екологичната оценка може да се счита за минимална дейност върху земеделската площ.

Очаква се дейността да има въздействие върху самата земя (напр. да поддържа или дори да повиши естествената стойност на това пасище) и не се ограничава до наблюдение на екологичното състояние на площта, чието развитие не е следствие от извършено от земеделския стопанин действие.

Каре 6 — Ефекти от преразпределението в зависимост от приложения модел на СОП

Испанските органи взеха решение относно модела за регионализация на СОП въз основа на множество критерии в тясно сътрудничество с регионалните органи. Прилагането на настоящата регионализация на СОП ще бъде оценено и взето предвид при обмислянето на бъдещата ОСП.

Въпреки че сумата, прехвърлена от права на плащане с висока стойност към права на плащане с ниска стойност, изразена като процент от тавана на СОП, показва по-добро сближаване в Италия в сравнение с Испания, сравнението на гореспоменатия процент не позволява да се направят заключения относно различните ефекти от сближаването между всички държави членки. Всъщност държава членка, за която този процент е по-висок от този за друга държава членка, не води непременно до по-добра ситуация в края на периода. Важно е да се вземе предвид и началното положение, и по-специално възможността за по-нататъшно сближаване. Въпреки че прехвърлянето на средства като процент от тавана на СОП ще бъде по-ниско в държава членка със стойности на правата на плащане, близки до средните стойности, още в началото на периода на сближаване, тази държава членка може накрая да се окаже с по-съгласувани стойности от държава членка с много по-голям процент на прехвърлени средства.

69

Разликата в средното ниво на подпомагането по СОП се обяснява отчасти с факта, че държавите членки са направили различни избори по отношение на разпределението на средствата за различните схеми за директни плащания. Пакетът на СОП се равнява на размера на средствата, които остават след разпределението на средства за тези други схеми.

СОП е отделено плащане, което по определение има минимален ефект върху производствените решения на земеделските стопани и следователно върху пазарните условия и условията на конкуренция. Оценката, направена от Европейската сметна палата, се основава на теоретичното предположение, че земеделските стопани в различните държави членки се намират в еднакво положение. Такава сравнима ситуация би означавала не само равнопоставеност на производствените условия, но и че цените на земята, наемите и другите фактори на производство са еднакви между две държави членки.

70

Схемата за основно плащане гарантира, че всички земеделски производители получават минимално подпомагане на хектар. Други схеми като например преразпределителното плащане, плащането за млади земеделски стопани, схемата за малки земеделски стопани и доброволно обвързаното с производството подпомагане дават възможност за насочването на директните плащания. СОП е основана на площ система и в резултат на това общото подпомагане има тенденция да се увеличава в зависимост от размера на стопанството. Анализът на Комисията обаче показва, че директните плащания на хектар намаляват с увеличаване на размера на стопанствата и че подпомагането на база единица е по-голямо за малките стопанства, които средно имат по-ниски доходи на работник, главно поради използването на други схеми за директни плащания.

Каре 7 — Примери за преразпределение в резултат от реформата от 2013 г., без да има промени в земеделските практики

Европейската сметна палата дава примери за стопанства, в които подпомагането, получавано от земеделския стопанин, се увеличава експоненциално, въпреки че няма промяна в начина на обработване на земята.

Комисията счита, че абсолютният размер на подпомагането не може да се разглежда като самостоятелна цифра, а следва да бъде оценен заедно с размера на площта и подпомагането, получено от други земеделски стопани в сравними ситуации преди и след действията по сближаване. В действителност, тъй като сме в контекста на сближаването, значително увеличаване на подпомагането за даден земеделски стопанин най-вероятно може да се обясни с факта, че подпомагането, получено от земеделския стопанин преди въвеждането на СОП, е значително под средното, и/или с обхванатата по-голяма площ на СОП в сравнение със СЕП. Както увеличаването на правата на плащане с ниска стойност, така и обхващането на по-голяма площ бяха ясни цели на схемата.

Когато разгледаме по-отблизо примерите, подчертани от Европейската сметна палата, ситуациите не са толкова крайни, колкото може да изглеждат на пръв поглед.

Например в Обединеното кралство-Шотландия, където подпомагането се доближава до регионална фиксирана ставка през 2019 г., максималното подпомагане за площ през референтната 2019 г. е фиксирано на 161 EUR/ha за регион 1 (обработваема земя и постоянно затревени площи), 26,9 EUR/ha за регион 2 (естествени пасища в райони, които не са необлагодетелствани, и в необлагодетелствани райони с категории на пасищата B, C и D) и 8,7 EUR/ha за регион 3 (естествени пасища в необлагодетелствани райони с категория на пасищата А). Комисията счита, че тези нива на плащания на площ не са определени на неподходящо ниво.

В предоставения пример за Италия средното плащане на хектар на въпросния земеделски стопанин възлиза на около 225 EUR, което е малко под средната стойност на правата на плащане по СОП в Италия за календарна 2015 г. (228 EUR/ha).

Що се отнася до Германия, следва да се изясни, че ситуацията в тази държава членка ще се развие до наличието на национална фиксирана ставка до 2019 г.

71

Директните плащания могат да бъдат капитализирани в по-голяма или по-малка степен в цените на земята съгласно различни фактори. Движещите фактори за стойността на земята са многобройни и подпомагането за ОСП е само един от тях: цените на селскостопанските стоки и селскостопанската производителност, урбанизационния натиск, различните национални разпоредби за пазара на земя, продължителността на договорите за наем, различните нива на данъците върху земята… Съгласно Swinnen и др. „субсидиите за ОСП оказват въздействие върху стойностите на земята, но въздействието варира значително в отделните държави и изглежда сравнително скромно в сравнение с други фактори, особено когато цените на земята са високи5. Освен това в държавите членки по СОП, в които правата на плащане могат лесно да се търгуват без земя, подпомагането на доходите е по-малко капитализирано в цените на земята.

72

СОП позволява на държавите членки да насочват подпомагането, като изключват земеделските стопани, които не се нуждаят особено от подпомагане на доходите, или като разграничават основното плащане. По-нататъшното насочване на подпомагането се постига основно чрез други схеми: преразпределително плащане, плащане за млади земеделски стопани, схема за малки земеделски стопани или доброволно обвързано с производството подпомагане. Докато някои държави членки показват значителна степен на насочване на подпомагането, в други държави членки насочването е извършено в по-малка степен.

Освен това в Договора се прави връзка между увеличаването на селскостопанската производителност като средство за осигуряване на приемлив жизнен стандарт за хората, занимаващи се със селско стопанство, в частност посредством увеличаването на индивидуалните доходи на лицата, осъществяващи тази селскостопанска дейност. В този смисъл е целесъобразно вниманието да се съсредоточи върху доходите от селскостопанска дейност, тъй като тези доходи са от първостепенно значение за ОСП6. И накрая, разходите за събиране на данни относно доходите на земеделските домакинства може да надхвърлят ползите7.

73

В Съобщението на Комисията „Бъдещето на прехраната и селското стопанство“8 се предлага нов модел за осъществяване на ОСП.

Съобщението има за цел по-голяма субсидиарност, която да позволи по-добро отчитане на местните условия и потребности спрямо целите и задачите. Освен това Комисията признава значението на целта на ОСП за жизнеспособно производство на храни и възложи извършването на оценка на въздействието на мерките на ОСП върху „жизнеспособното производство на храни“.

Оценката на въздействието, която ще бъде в основата на предложението на Комисията за ОСП след 2020 г., ще взема предвид всички налични доказателства за ефективността на политиката досега и ще използва тази информация при анализиране на конкретни решения за бъдещето.

Заключения и препоръки

74

Първоначалното предложение на Комисията имаше за цел опростяване на схемата за директни плащания. Всъщност първоначалното предложение на Комисията съдържаше по-малко варианти и следователно беше по-опростено. По време на процеса на съвместно законотворчество обаче бяха добавени други варианти, което направи правилата по-сложни.

Що се отнася до насочването, СОП позволява на държавите членки да насочват подпомагането, като изключват земеделските стопани, които не се нуждаят особено от подпомагане на доходите или чрез разграничаване на основното плащане. По-нататъшното насочване на подпомагането се постига основно чрез други схеми: преразпределително плащане, плащане за млади земеделски стопани, схема за малки земеделски стопани или доброволно обвързано с производството подпомагане. Докато някои държави членки показват значителна степен на насочване на подпомагането, в други държави членки насочването е извършено в по-малка степен.

Що се отнася до сближаването, съгласно Регламент (ЕС) № 1307/2013 държавите членки разполагаха с три варианта при прилагането на вътрешното сближаване (фиксирана ставка от 2015 г., пълна конвергенция до 2019 г. и „тунелен режим“ за частично сближаване). Следователно въздействието и последиците от прилагането могат да се различават в отделните държави членки. Също така, прилагането на регионализацията изигра значителна роля в действителното ниво на постигнатото сближаване.

75

С изключение на Нидерландия и Обединеното кралство-Шотландия, одитите за съответствие, проведени от Комисията, доведоха до подобни констатации. Процедурите за съответствие са в ход. Всякакъв финансов риск за бюджета на ЕС, произтичащ от грешки и слабости във функционирането на свързаните със СОП системи за управление и контрол, ще бъде покрит чрез финансови корекции, които трябва да бъдат прилагани, докато бъдат предприети подходящи корективни мерки за гарантиране на законосъобразността и редовността на разходите по СОП.

Препоръка 1

Комисията приема тази препоръка и счита, че тя вече изпълнява това чрез издадените насоки, извършения мониторинг и процедурите за одит на съответствието. Когато се установят грешки и слабости при функционирането на ключови механизми за контрол, Комисията отправя искане към държавите членки да предприемат корективни действия и наблюдава тяхното изпълнение от държавите членки.

Освен това Комисията предоставя насоки и съвети на държавите членки относно правилното прилагане на тези ключови механизми за контрол.

76

Директните плащания, като всички разходи по Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ), се изпълняват съгласно принципа на споделено управление между Комисията и държавите членки. За да се гарантира правилното прилагане на схемата по СОП, отговорността на държавите членки е да предоставят надлежно информацията и документите на Комисията, за да изпълнят задълженията, определени в Регламент (ЕС) № 1307/2013.

Комисията предостави ясни и последователни насоки и тълкуване, които когато са от общ интерес, са на разположение в CIRCABC за всички държави членки.

77

Комисията счита, че наистина е определила това, което се изисква от сертифициращите органи. Одитната дейност, очаквана от сертифициращите органи за финансовата 2016 година (календарната 2015 година), е ясно определена в Насоки 2 и 3.

Препоръка 2
  1. Комисията отхвърля тази препоръка, тъй като в съответствие с принципа на споделено управление отговорност на държавите членки е да прилагат последователното тълкуване на правната рамка за СОП. Всяко тълкуване и съответна информация се споделя с държавите членки в Комитета за директните плащания и съответните документи се качват в центъра CIRCABC, който също е на разположение на държавите членки. Съответно Комисията счита, че е предприела подходящи стъпки за разпространение на информация и за гарантиране на ефективността на съгласуваните тълкувания сред държавите членки, и затова счита, че допълнително максимизиране би било недостижимо.
  2. Комисията приема тази препоръка. Комисията признава значението на предаването на ключова информация относно прилагането на схемите за директно подпомагане. На този етап Комисията обаче не е в състояние да поеме конкретни ангажименти по отношение на законодателните предложения за периода след 2020 г. Освен това, съгласно сега действащото законодателство, Комисията може да предприеме различни официални правни действия. Някои съществуващи разпоредби позволяват на Комисията да преустанови плащанията, да счита за недопустими последващите декларации за разходи и да започне процедура за уравняване с оглед на съответствието. В случай на системни и съществени въпроси, свързани с несъответствие, Комисията може също така да започне процедура за нарушение, подготвена, ако това е целесъобразно, чрез стартиране на проект по „EU Pilot“ с възможност за налагане на санкция (еднократно или наказателно плащане), която Съдът на ЕС трябва да наложи в случай на неизпълнение на първото решение. Решението за подходящо действие зависи от оценката на всеки отделен случай и приложимата правна рамка.
  3. Комисията приема тази препоръка. Във връзка със съответните роли на Комисията и сертифициращите органи, Комисията счита, че тази препоръка е изпълнена, тъй като изискванията за одитната дейност на сертифициращите органи относно правата на плащане (преразглеждане на процеса на първото разпределение на правата на плащане и преразглеждане на изчисленията на стойността на правата на плащане през първата година от разпределенията; както и преразглеждане на всички нови разпределения на права на плащане, анулиране на права на плащане, сближаването и др. през следващите години) са ясно определени в Насоки 2 и 3 за финансовата 2016 година и за следващите години. В съответствие с международно приетите одитни стандарти, следва да има възможност за професионална преценка от страна на сертифициращите органи. Основната рамка е предоставена в насоките (т.е. процедурите трябва да бъдат проверявани заедно с механизмите за контрол, включени в процеса, като в същото време се използва списъкът с ключови и допълнителни механизми за контрол и др.), а след това сертифициращият орган изготвя и извършва свои собствени одитни проверки относно правата на плащане.

Комисията използва тази възможност, за да изясни, че когато институционалната структура на дадена държава членка не позволява на сертифициращите органи да одитират процедурите за разпределяне и изчисляване на правата на плащане, работата на органите на държавите членки (разплащателни агенции, сертифициращи органи или друг орган, отговарящ за изчисленията на правата на плащане) подлежи на одити за съответствие, за да се прецени дали се прилагат приложимата правна рамка и съответните насоки.

78

Първоначалното предложение на Комисията имаше за цел опростяване на схемата за директни плащания. Всъщност първоначалното предложение на Комисията съдържаше по-малко варианти и следователно беше по-опростено. По време на процеса на съвместно законотворчество обаче бяха добавени други варианти, което направи правилата по-сложни.

79

Когато възникне непредвидена печалба, тъй като земеделските стопани изкуствено са създали условия за получаване на много високи стойности на правата на плащане, държавите членки следва да прилагат клаузата за заобикаляне, което означава, че на съответните земеделски стопани не следва да се предоставя предимство.

Освен това земеделските стопани, които получават права на плащане с висока стойност чрез концентриране на референтната сума върху по-малка площ, ще подлежат на по-голямо намаление на стойността на техните права на плащане в резултат на вътрешното сближаване.

Насрещен отговор на ЕСП

Клаузата относно заобикалянето на разпоредби, постановена в член 60 от Регламент (ЕС) № 1306/2013, и вътрешното сближаване оказват само ограничено въздействие като механизми за намаляване на неочаквани облаги.

Както многократно е посочвано от Съда на ЕС, прилагането от държавите членки на клаузата относно заобикалянето на разпоредби изисква, от една страна, съвкупност от обективни обстоятелства, при които въпреки формалното спазване на предвидените условия в правната уредба на Европейския съюз, преследваната с тази правна уредба цел не е постигната, и от друга страна, е необходим субективен елемент, изразяващ се в намерението да се получи предимство, като изкуствено се създават условията, необходими за постигането ѝ. В случая на неочаквани облаги в резултат от прехвърлянето на земя на други земеделски стопани (вж. каре 2) за държавите членки е изключително трудно да докажат, че прехвърляйки земята заявителят е имал единствено намерение да получи предимство в нарушение на целите на СОП.

До 2019 г. вътрешното сближаване ще намали стойността на правата на плащане по СОП, посочени в каре 2 с около 25 %, а това означава, че през тази година земеделските стопани ще продължат да се възползват от 75 % от неочакваните облаги.

80

Степента на гъвкавост, предоставена на държавите членки, напр. разширяване на списъка с отрицателни дейности и/или прилагане на разпоредбата за активен земеделски стопанин към всички кандидати, им дава възможност да приспособят разпоредбата към своите специфични особености, но неизбежно води до диференцирано изпълнение.

Освен това през първата година от прилагането на клаузата за активен земеделски стопанин се изисква еднократно установяване на процедури за проверка на спазването на тази клауза. Въпреки че все още ще се изискват годишни проверки за държавите членки, които продължават да прилагат отрицателния списък, може основателно да се очаква, че през следващите години административната тежест ще намалее.

82

Ако през 2019 г. продължават да съществуват някои много високи нива на подпомагане на доходите, то те обаче са подлежали на намаления в сравнение с нивата им от 2015 г.

83

Схемата за основно плащане гарантира, че земеделските стопани получават минимално подпомагане на хектар. Други схеми като например преразпределителното плащане, плащането за млади земеделски стопани, схемата за малки земеделски стопани и доброволно обвързаното с производството подпомагане дават възможност за насочването на директните плащания. СОП е основана на площ система и в резултат на това общото подпомагане има тенденция да се увеличава в зависимост от размера на стопанството. Анализът на Комисията обаче показва, че директните плащания на хектар намаляват с увеличаване на размера на стопанствата и че подпомагането на база единица е по-голямо за малките стопанства, които средно имат по-ниски доходи на работник, главно поради използването на други схеми за директни плащания.

Значително увеличаване на подпомагането за даден земеделски стопанин най-вероятно може да се обясни с факта, че подпомагането, получено от земеделския стопанин преди въвеждането на СОП, е значително под средното, и/или с обхванатата по-голяма площ на СОП в сравнение със СЕП. Както увеличаването на правата на плащане с ниска стойност, така и обхващането на по-голяма площ бяха ясни цели на схемата.

84

Целта на СОП е да подобри цялостното състояние на доходите на земеделските стопани. Подпомагането по СОП е на база площ, отделено е от производството и в повечето държави членки е свързано с историческите референтни данни. То не е съсредоточено върху индивидуалните обстоятелства във всяко стопанство, за да се избегне прекомерната административна тежест.

Отделянето на правата на плащане от производството по СОП гарантира пазарна ориентация и избягва създаването на стимул за земеделските стопани да произвеждат.

Препоръка 3

Комисията приема частично тази препоръка.

В Съобщението на Комисията „Бъдещето на прехраната и селското стопанство“ от 29 ноември 2017 г. се предлага нов модел за осъществяване на ОСП, в който Съюзът следва да определи основните параметри на политиката (цели на ОСП, основни видове мерки, основни изисквания), докато държавите членки би трябвало да поемат по-голяма отговорност и и да се отчитат в по-голяма степен за начина, по който постигат целите и задачите, които следва да бъдат представени и обосновани в стратегически план за ОСП.

Оценката на въздействието, която ще бъде в основата на предложението на Комисията за ОСП след 2020 г., ще взема предвид всички налични доказателства за ефективността на политиката досега и ще използва тази информация при анализиране на конкретни решения за бъдещето.

По-специално Комисията ще анализира настоящото разпределение и насочване на подпомагането на доходите по размера и вида на стопанството, като се вземе предвид доходът от селскостопански дейности.

Комисията припомня, че9 ОСП подпомага доходите на земеделските стопани, като подкрепя селскостопанската дейност (подкрепа на база площ, няколко вида секторно специфична подкрепа, инвестиции, пазарни мерки, екологични дейности в земеделските площи). Поради това по отношение на СОП последователният подход би бил съсредоточаването върху доходите, генерирани от тези селскостопански дейности.

В допълнение в Съобщението на Комисията се предвижда насочване на подпомагането към „действителните земеделски стопани“, под които се разбират стопаните, активно занимаващи се с отглеждане, за да изкарват прехраната си.

Двойствеността на целите на директните плащания отразява признаването на „съвместната работа“ при доставянето на пазарни продукти и обществени блага и по този начин и трудностите за извършване на правилна икономическа оценка на всички обществени блага, осигурени от земеделските стопани. При оценката на значимостта на подпомагането на доходите като цяло обаче ще бъдат взети предвид и други приходи от неселскостопански дейности, основаващи се на земеделски фактори (като например селскостопанския туризъм).

Тъй като понастоящем оценката на въздействието все още е в начален стадий, все още не е възможно да се определи дали тя ще взема предвид всички фактори, посочени в препоръката.

И накрая, за да не се предопределят резултатите от гореспоменатата оценка на въздействието, Комисията не може да приеме препоръката предложените мерки да се обвържат от самото начало с подходящи оперативни цели и базови стойности, спрямо които да може да се направи сравнение на резултатите от подпомагането на този етап. Въпреки това, в съответствие със Съобщението на Комисията относно „Бъдещето на прехраната и селското стопанство“, ще бъде разгледан начинът за оценка на резултатите от всякакви видове интервенции, включително, когато е целесъобразно, подпомагането на доходите.

Съкращения

ДФЕС: Договор за функционирането на Европейския съюз

ЕС: Европейски съюз

ИСАК: Интегрирана система за администриране и контрол

ОСП: Обща селскостопанска политика

СД: Специален доклад

СЕП: Схема за единно плащане

СЕПП: Схема за единно плащане на площ

СИЗП: Система за идентификация на земеделските парцели

СОП: Схема за основно плащане

СТО: Световна търговска организация

ха: хекта

Речник на термините

Активен земеделски стопанин: Земеделски стопани, които осъществяват минимални дейности върху земя, естествено поддържана в състояние, подходящо за паша или обработване, или чиято селскостопанска дейност не е незначителна. Държавите членки разполагат с широка свобода на действие за определянето на подробните критерии. Кандидатите трябва да могат да докажат, че упражняват правомощията за вземане на решения, получават ползите и поемат финансовите рискове по отношение на селскостопанската дейност върху всеки парцел земя, за която кандидатстват за права на плащане.

Директни плащания (ДП): Схеми за подпомагане на земеделските стопани по Европейския фонд за гарантиране на земеделието, наричан обикновено „стълб 1“ на ОСП. Те имат за цел най-вече да осигурят подпомагане на доходите на земеделските стопани, но следва също така да допринесат за постигането на други свързани със земеползването цели като опазването на почвата, увеличаването на биологичното разнообразие и смекчаването на последиците от изменението на климата. За всяка държава членка има национален бюджетен таван.

Земеделски стопанин: Физическо или юридическо лице, или група физически или юридическа лица, независимо какъв е правният статут на тази група и на нейните членове съгласно националното право, чието стопанство се намира на територията на ЕС и което осъществява селскостопанска дейност.

Икономии от мащаба: Способността на даден земеделски стопанин да намали средните производствени разходи чрез увеличаване на обработваните площи.

Национален резерв: За целите на разпределянето на права на плащане главно на нови земеделски стопани или на земеделски стопани в специални ситуации, всяка държава членка управлява национален резерв. Националният резерв включва разликата между съответния национален таван за СОП и общата стойност на всички разпределени права на плащане.

Неочаквани облаги: Облага, която настъпва неочаквано, например от промени в законодателството.

Обща селскостопанска политика (ОСП): Политика на ЕС, насочена към жизнеспособно производство на храни, стабилизиране на селскостопанските пазари, доходи на земеделските стопани, наличност на доставките на храни, устойчиво управление на природните ресурси и дейностите, свързани с климата, и балансирано териториално развитие в селските райони.

Отделено от производството подпомагане: Подпомагане, което не е обвързано с производството на конкретен селскостопански продукт.

Отрицателен списък: Списък на предприятия или дейности, като например летища, водни съоръжения, услуги в сферата на недвижимите имоти или спортни игрища и места за отдих, които не се считат за „активни земеделски стопани“, освен ако могат да докажат, че техните селскостопански дейности не са незначителни.

Плащане за екологизиране: Плащане на площ за практики, които имат положителен принос за околната среда и климата.

Право на плащане (право на получаване на плащане по СОП): Прехвърляемо право, съгласно което активен земеделски стопанин може да получи определена сума подпомагане, ако го декларира заедно с един хектар допустима за подпомагане земеделска земя.

Разплащателна агенция: Орган на държава членка, отговорен за управлението на плащанията за подпомагане в областта на селското стопанство.

Реформа на ОСП от 1992 г.: Първата голяма реформа на ОСП („Реформа на Макшери“), довела до намаляване на интервенционните цени в секторите на обработваемите култури и производството на говеждо месо. Като компенсация за очакваните загуби на доходи реформата въвежда директни плащания за производителите на обработваеми култури и за земя, която ще бъде изведена от производство (земя под угар).

Реформа на ОСП от 2003 г.: С нея е въведено отделяне на директните плащания от селскостопанското производство, с цел засилване на пазарната ориентираност на земеделските стопани, и обвързване на плащанията със спазването на основни стандарти относно поддържането на земята в добро състояние, околната среда, безопасността на храните, здравето на животните и растенията и хуманното отношение към животните (известна като кръстосано спазване).

Реформа на ОСП от 2013 г.: С нея се изтъкват три цели на политиката (жизнеспособно производство на храни; устойчиво управление на природните ресурси и дейностите, свързани с климата; и балансирано териториално развитие), в първата от които изрично се споменават доходите от земеделие. Тя продължава системата на отделяне на директните плащания от производството, въведена с реформата на ОСП от 2003 г.

Сближаване: Процесът на коригиране на правата на плащане към по-справедливи стойности на хектар. До 2019 г. правата на плащане ще бъдат коригирани спрямо национални или регионални средни стойности (вътрешно сближаване). Успоредно с това стойностите на правата на плащане по СОП ще бъдат коригирани в резултат от решението на ЕС да потърси по-справедливо разпределение на директното подпомагане между държавите членки (външно сближаване).

Селскостопанска дейност: i) Производство, отглеждане или култивиране на селскостопански продукти и отглеждане на животни за селскостопански цели; ii) поддържане на земеделска площ в състояние, което да я прави подходяща за паша или обработване; или iii) извършване на минимална дейност, която се определя от държавите членки, в земеделски площи, които естествено се поддържат в състояние, подходящо за паша или обработване.

Споразумение за селското стопанство на СТО: Резултат от преговорите в рамките на Уругвайския кръг от периода 1986—1994 г.; с това споразумение държавите — членки на Световната търговска организация (СТО) се съгласяват да подобрят достъпа до пазара и да намалят субсидиите, които нарушават търговията, в областта на селското стопанство.

Стопанство: Всички използвани за селскостопански дейности и управлявани от земеделски стопанин единици, които се намират на територията на една и съща държава членка.

Схема за единно плащане: Схема за отделено от производството подпомагане на доходите на земеделските стопани, въведена с реформата на ОСП от 2003 г. За да получат директни плащания, земеделските стопани трябва да имат права на плащане и да ги „активират“ заедно с допустимата за подпомагане земеделска земя.

Схема за основно плащане (СОП): Схема за основно подпомагане на доходите на земеделските стопани, основана на права на плащане. За да получат директни плащания, земеделските стопани трябва да „активират“ своите права на плащане, заедно с допустима за подпомагане земеделска земя. Подпомагането е независимо (отделено) от селскостопанското производство и доходи.

Бележки

1 Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Дания, Ирландия, Испания, Италия, Люксембург, Малта, Нидерландия, Обединено кралство, Португалия, Словения, Финландия, Франция, Хърватия, и Швеция. Останалите държави членки, които се присъединиха към ЕС през 2004 г. или 2007 г., прилагат подобна, но преходна схема — Схемата за единно плащане на площ (СЕПП).

2 Вж. член 39 от Договора за функционирането на Европейския съюз (OВ C 326 от 26.10.2012 г., стр. 47).

3 Специален доклад № 5/2011 „Схема за единно плащане (СЕП): въпроси, които следва да бъдат разгледани с оглед усъвършенстване на доброто финансово управление“.

4 Специален доклад № 8/2014 „Ефективно ли е управлявала Комисията интегрирането на обвързаното с производството подпомагане в Схемата за единно плащане?“.

5 Приложение II от Регламент (ЕС) № 1307/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на правила за директни плащания за земеделски стопани по схеми за подпомагане в рамките на общата селскостопанска политика и за отмяна на Регламент (ЕО) № 637/2008 на Съвета и Регламент (ЕО) № 73/2009 на Съвета (OВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 608).

6 Дял III, глава 1, раздел 1 от Регламент (ЕС) № 1307/2013.

7 Т.нар. „плащане за екологизиране“; член 43, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1307/2013.

8 Член 50 от Регламент (ЕС) № 1307/2013.

9 Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Дания, Ирландия, Испания, Италия, Люксембург, Малта, Нидерландия, Обединено кралство, Португалия, Словения, Финландия, Франция, Хърватия, и Швеция. Другите държави членки продължават да прилагат СЕПП.

10 Вж. приложение I.

11 Член 110 от Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 352/78, (ЕО) № 165/94, (ЕО) № 2799/98, (ЕО) № 814/2000, (ЕО) № 1290/2005 и (ЕО) № 485/2008 на Съвета (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 549).

12 Вж. съображение 24 от Регламент (ЕО) № 1782/2003 на Съвета от 29 септември 2003 година относно установяване на общи правила за схеми за директно подпомагане в рамките на Общата селскостопанска политика и за установяване на някои схеми за подпомагане на земеделски производители, и за изменение на Регламенти (ЕИО) № 2019/93, (ЕО) № 1452/2001, (ЕО) № 1453/2001, (ЕО) № 1454/2001, (ЕО) 1868/94, (ЕО) № 1251/1999, (ЕО) № 1254/1999, (ЕО) № 1673/2000, (ЕИО) № 2358/71 и (ЕО) № 2529/2001 (OВ L 270, 21.10.2003 г., стр. 1).

13 Споразумение за селското стопанство на СТО (OВ L 336, 23.12.1994 г., стр. 22).

14 Член 41 от Регламент (ЕС) № 1307/2013.

15 Член 9, параграфи 2 и 4 от Регламент (ЕС) № 1307/2013.

16 По правило това са средните по размер обвързани с производството плащания, които земеделските стопани са получили през периода 2000—2002 г.

17 Повечето държави членки изчисляват правата на плащане по СЕП единствено въз основа на плащанията в миналото. За подробности вж. приложение I към Специален доклад № 5/2011 „Схема за единно плащане (СЕП): въпроси, които следва да бъдат разгледани с оглед усъвършенстване на доброто финансово управление“.

18 Други корекции могат да настъпят, ако държавите членки решат да променят разпределението на директните плащания по конкретни схеми, например ако се нуждаят от по-голям (или по-малък) размер подпомагане за млади земеделски стопани. В този случай държавите членки трябва линейно да намалят (или увеличат) стойността на всички права на плащане по СОП.

19 Вж. приложение II за вариантите, избрани от държавите членки.

20 Например с цел да се предотврати изоставянето на земя или в случай на форсмажорни обстоятелства, или при изключителни обстоятелства.

21 Членове 24—26 от Регламент (ЕС) № 1307/2013.

22 По принцип това са директните плащания, които земеделският стопанин е получил през 2014 г., или стойността на притежаваните права на плащане по СОП.

23 Този вариант са избрали Дания, Швеция, Финландия и Обединеното кралство (Англия). В този случай стойността и броят на правата на плащане по СОП за 2014 г. е трябвало да бъдат коригирани спрямо наличния за СОП бюджет и допустимите за подпомагане площи за 2015 г. В Англия всички права на плащане по СЕП са имали еднаква стойност на хектар на регионално равнище още през 2014 г.

24 Член 317 от ДФЕС.

25 Член 5, параграф 4 от Регламент (EС) № 907/2014 (OВ L 255, 28.8.2014 г., стр. 18). Комисията е длъжна да намали или прекъсне финансирането от ЕС за плащания, които държавите членки извършват в полза на земеделски стопани след изтичане на законоустановените крайни срокове. В такъв случай държавите членки трябва да финансират от собствените си бюджети частта от плащанията, която Комисията не възстановява.

26 Вж. точка 1.15 и глава 7 от Годишния доклад на Сметната палата за 2016 г. относно изпълнението на бюджета за финансовата 2016 година (OВ C 322, 28.9.2017 г., стр. 1).

27 Според данните, предоставени от френските органи, предварителните стойности са били с 0,5 %—2,9 % по-ниски от вероятните действителни стойности през 2015 г., докато за следващите години органите все още не са направили изчисления.

28 Съгласно специфичния модел на СОП, прилаган в Англия, трябвало e да бъдат отменени правата на плащане, надвишаващи допустимите за подпомагане площи, декларирани от земеделските стопани в техните заявления за подпомагане. Правата, които не са били надлежно отменени, биха могли да доведат до неправомерни плащания за подпомагане през следващите референтни години.

29 Според изчисленията на Сметната палата, за Шотландия общото въздействие върху действителните стойности на фиксираната ставка за 2019 г. в зависимост от региона е съответно 2,9 % по-ниско и 4,6 % по-високо от стойностите, които органите са били изчислили.

30 Вж. също Специален доклад № 25/2016 „Система за идентификация на земеделските парцели — полезен инструмент за определяне на допустимостта на земеделската земя, но управлението ѝ може още да се подобри“.

31 За да се покрие финансовият риск, италианските органи са взели решение да задържат 7 % от плащанията за година на прилагане 2016.

32 През юли 2016 г. Комисията е решила да задържи 3 % от месечните плащания, засягащи свързаната с площите помощ, декларирана от Франция по отношение на 2015 г., поради значителното забавяне на актуализирането на СИЗП.

33 До 2017 г. е имало по-нови ортогонални изображения, но 33 % от изображенията на земеделските площи не са били актуализирани.

34 Член 39, параграф 2 от Регламента за прилагане (ЕС) № 809/2014 на Комисията от 17 юли 2014 г. за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно интегрираната система за администриране и контрол, мерките за развитие на селските райони и кръстосаното спазване (ОВ L 227, 31.7.2014 г., стр. 69).

35 Това се основава на процента грешки, установен от националните органи при техните проверки във връзка с животните, макар че може би не всички грешки са свързани с недостатъци в регистъра на животните.

36 Делегиран регламент (ЕС) № 639/2014 на Комисията от 11 март 2014 година за допълнение на Регламент (ЕС) № 1307/2013 на Европейския парламент и на Съвета за установяване на правила за директни плащания за земеделски стопани по схеми за подпомагане в рамките на общата селскостопанска политика и за изменение на приложение X към същия регламент и Регламент за изпълнение (ЕС) № 641/2014 на Комисията от 16 юни 2014 година за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 1307/2013 на Европейския парламент и на Съвета за установяване на правила за директни плащания за земеделски стопани по схеми за подпомагане в рамките на общата селскостопанска политика (OВ L 181, 20.6.2014 г., стр. 1 и 74).

37 Вж. също Специален доклад № 7/2017 „Новата роля на сертифициращите органи в областта на разходите за ОСП: положителна стъпка към модел за единен одит, но със съществени слабости, които следва да се преодолеят“.

38 Съображение 2 от преамбюла на Регламент (ЕС) № 1307/2013.

39 Например органите във Франция са получили приблизително 360 000 заявления за разпределяне на права на плащане по СОП, 46 000 от които са били свързани с промяна на референтната сума и проверки на удостоверителните документи. Заедно с това те е трябвало да разгледат около 12 млн. аномалии, установени от тях при кръстосаните проверки със СИЗП. Те е трябвало да наемат още около 700 служители на временен договор, за да могат да обработят тези неочаквани обеми.

40 Земя, естествено поддържана в състояние, подходящо за паша или обработване, земя, която е част от установени местни практики по отношение на пашата на добитъка и нискокачествените пасищни земи.

41 Вж. фигура 2.

42 Член 28 от Регламент (ЕС) № 1307/2013.

43 Вж. приложение II. Тази възможност не е била приложима в пет държави членки (Дания, Швеция и Финландия са решили да запазят правата на плащане по СЕП, а Германия и Малта са прилагали СОП с фиксирана ставка през 2015 г.).

44 Във Франция и Италия органите не успяха да предоставят данни за общото финансово въздействие от неприлагането на клаузата за неочакваните облаги.

45 Вж. приложение II.

46 Съображение 10 от преамбюла на Регламент (ЕС) № 1307/2013. Вж. също точки 29—31 от Специален доклад № 5/2011.

47 Вж. точка 61.

48 За повече подробности вж. приложение III.

49 Испанските органи считат своя подход за ефективен като цяло, защото през 2015 г. са получили около 35 000 заявления по-малко в сравнение с 2014 г. Те обясняват това намаление с провеждането на информационна кампания за новите правила за „активни земеделски стопани“ и „селскостопанската дейност“. За другите държави членки обаче липсва такава информация.

50 Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, и за изменение на Регламент (ЕО) № 2012/2002, регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1305/2013, (ЕС) № 1306/2013, (ЕС) № 1307/2013, (ЕС) № 1308/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014, (ЕС) № 283/2014, (ЕС) № 652/2014 на Европейския парламент и на Съвета и на Решение № 541/2014/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (предложение „Омнибус“).

51 Регламент (ЕС) № 2017/2393 на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2017 година за изменение на Регламент (ЕС) № 1305/2013 относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), Регламент (ЕС) № 1306/2013 относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика, Регламент (ЕС) № 1307/2013 за установяване на правила за директни плащания за земеделски стопани по схеми за подпомагане в рамките на общата селскостопанска политика, Регламент (ЕС) № 1308/2013 за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и Регламент (ЕС) № 652/2014 за установяване на разпоредби за управлението на разходите, свързани с хранителната верига, здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях, здравето на растенията и растителния репродуктивен материал, OВ L 350, 29.12.2017 г., стр.15. Промяната не засяга правилата за минималните дейности върху земята, която естествено се поддържа в състояние, подходящо за паша или обработване.

52 През октомври 2017 г. Съветът и Парламентът се споразумяват за допълнителни промени в правилата относно допустимостта за подпомагане на земята, давайки възможност на държавите членки допълнително да разширят определението за постоянно затревени площи, така че да бъде обхваната земята, в която няма трева и други тревни фуражи.

53 Вж. точка 36 от Специален доклад № 5/2011.

54 Вж. точки 66—68 от Специален доклад № 5/2011.

55 Член 32, параграф 2, буква a) от Регламент (ЕС) № 1307/2013.

56 Член 4, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 639/2014.

57 Член 4, параграф 1, подточка iii) от Регламент (ЕС) № 1307/2013.

58 Тези площи са значителни в Обединеното кралство (Шотландия), Испания, Италия и Гърция, но също и в други държави членки, които не са обхванати от одита на Сметната палата.

59 Точки 46, 55 и 58 от Специален доклад № 5/2011.

60 Съображение 23 от преамбюла на Регламент (ЕС) № 1307/2013.

61 Германия, Малта, Нидерландия, Австрия, Швеция (2020 г.), Финландия и Обединеното кралство (с изключение на Северна Ирландия).

62 Испания и Италия са в голяма степен в сходно положение, що се отнася до разпределението на подпомагането преди реформата на ОСП от 2013 г.

63 На равнището на плащанията държавите членки може да смекчат тези ефекти, като приложат намаление на сумите над 150 000 евро за земеделски стопанин или като предоставят преразпределително плащане на хектар на всички земеделски стопани за определен брой хектари, който не надвишава 30 хa или средния размер на стопанството. По-голямата част от държавите членки прилагат намаление от 5 %.

64 Действителното равнище на подпомагането, изплатено на тези земеделски стопани, трябва да бъде увеличено с плащането за екологизиране, което за 2015 г. отговаря на 50,2 % от стойността на правото на плащане по СОП в Италия. В Обединеното кралство (Шотландия), в зависимост от региона, в който се намират парцелите, през тази година плащането за екологизиране възлиза на между 4 и 83 евро на хектар, а в Германия (Долна Саксония) — на 87 евро. В Италия и Шотландия земеделските стопани, отглеждащи добитък и овце, при определени условия са можели да се възползват от обвързано с производството подпомагане, плащано на животно, а земеделските стопани в Германия са можели да се възползват от преразпределително плащане от 50 евро за първите 30 хa и от още 30 евро за площ до 46 хa.

65 Вж. точки 27—31 и 53 от Специален доклад № 5/2011.

66 Вж. https://ec.europa.eu/jrc/en/publication/impact-2013-cap-reform-decoupled-payments-capitalization-land-values.

67 В рамките на друг одит Сметната палата установи, че статистическите данни, използвани за анализ на доходите на земеделските стопани, имат съществени ограничения от гледна точка на тяхното качество и количество. Вж. точки 27, 47, 50 и 77 от Специален доклад № 1/2016 „Добре планирана и основана на надеждни данни ли е системата на Комисията за измерване на резултатите по отношение на доходите на земеделските стопани?“.

68 Гърция, Испания, Франция (Корсика) и Обединеното кралство (с изключение на Северна Ирландия). Австрия е използвала специална възможност, която позволява разпределение на по-малък брой права на плащане по СОП за планинските райони.

69 Например във Франция за парцелите, засадени с лозя.

70 Вж. точка 81 от Специален доклад № 1/2016.

71 Франция е взела решение да въведе система с фиксирана ставка само за региона Корсика, който представлява едва 0,6 % от бюджетния таван на Франция за СОП.

 

1 CIRCABS е уеб-базирана услуга, предоставяна от Европейската комисия за споделяне на документи с държавите членки.

2 COM(2017) 713 окончателен.

3 Регламент (ЕС) 2017/2393 (OB L 350, 29.12.2017 г.).

4 Член 32, параграф 2, буква б), подточка i) от Регламент (ЕС) № 1307/2013.

5 Swinnen J. Ciaian P, Kancs d'A. (2008 г.) Проучване на функционирането на пазарите на земя в държавите — членки на ЕС, под влиянието на мерките, прилагани в рамките на Общата селскостопанска политика. Окончателен доклад. Център за европейски политически изследвания (CEPS):

6 Вж. отговорите на Комисията (резюме, параграфи V) по Специален доклад № 1/2016 на Европейската сметна палата: „Добре планирана и основана на надеждни данни ли е системата на Комисията за измерване на резултатите по отношение на доходите на земеделските стопани?“

7 Вж. отговорите на Комисията (резюме, параграфи VI.б) по Специален доклад № 1/2016 на Европейската сметна палата: „Добре планирана и основана на надеждни данни ли е системата на Комисията за измерване на резултатите по отношение на доходите на земеделските стопани?“

8 COM(2017) 713 окончателен.

9 Вж. отговорите на Комисията (резюме, параграфи I и V) по Специален доклад № 1/2016 на Европейската сметна палата: „Добре планирана и основана на надеждни данни ли е системата на Комисията за измерване на резултатите по отношение на доходите на земеделските стопани?“

Събитие Дата
Приемане на Меморандум за планиране на одита (МПО) / Начало на одита 29.6.2016 г.
Официално изпращане на проектодоклада до Комисията (или друг одитиран обект) 7.12.2017 г.
Приемане на окончателния доклад след съгласувателната процедура 7.2.2018 г.
Получаване на официалните отговори на Комисията (или друг одитиран обект) на всички езици 6.3.2018 г.

Одитен екип

Специалните доклади на ЕСП представят резултатите от извършени от нея одити на изпълнението или на съответствието по конкретни бюджетни области или теми на управлението. ЕСП подбира и разработва одитните си задачи така, че те да окажат максимално въздействие, като отчита рисковете за изпълнението или съответствието, проверявания обем приходи или разходи, предстоящите промени, както и политическия и обществения интерес.

Настоящият одит на изпълнението беше извършен от Одитен състав I „Устойчиво използване на природните ресурси“, с ръководител Phil Wynn Owen — член на ЕСП. Одитът беше ръководен от члена на ЕСП João Figueiredo. Ръководител на одитната задача беше Sven Kölling. Одитният екип включва Blanka Happach и Jan Huth, заместник-ръководители на одитната задача, Felipe Andres Miguelez, Ingrid Ciabatti, Michail Konstantopoulos и Anžela Poliulianaitė.

От ляво надясно: Ingrid Ciabatti, Michail Konstantopoulos, Blanka Happach, Jan Huth, Sven Kölling, João Figueiredo, Anžela Poliulianaitė

За контакти

ЕВРОПЕЙСКА СМЕТНА ПАЛАТА
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Тел. +352 4398-1
За запитвания: eca.europa.eu/bg/Pages/ContactForm.aspx
Уебсайт: eca.europa.eu
Туитър: @EUAuditors

Допълнителна информация за Европейския съюз можете да намерите в интернет (http://europa.eu).

Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз, 2018 г.

PDF ISBN 978-92-872-9175-2 ISSN 1977-5814 doi:10.2865/9421 QJ-AB-18-001-BG-N
HTML ISBN 978-92-872-9153-0 ISSN 1977-5814 doi:10.2865/54364 QJ-AB-18-001-BG-Q

© Европейски съюз, 2018 г.

Възпроизвеждането е разрешено при посочване на източника. За всяко използване или възпроизвеждане на снимките или на другите материали, чиито авторски права не са притежание на Европейския съюз, трябва да бъде поискано разрешение пряко от притежателите на авторските права.

ЗА КОНТАКТ С ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ЕС

Лично
В целия Европейския съюз съществуват стотици информационни центрове „Europe Direct“. Адресът на най-близкия до Вас център ще намерите на уебсайта https://europa.eu/european-union/contact_bg

По телефона или по електронна поща
Europe Direct е служба, която отговаря на въпроси за Европейския съюз. Можете да се свържете с тази служба:

  • чрез безплатния телефонен номер 00 800 6 7 8 9 10 11 (някои оператори може да таксуват обаждането),
  • или стационарен телефонен номер +32 22999696, или
  • по електронна поща чрез формуляра на разположение на адрес https://europa.eu/european-union/contact_bg.

ЗА ДА НАМЕРИТЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЕС

Онлайн
Информация за Европейския съюз на всички официални езици на ЕС е на разположение на уебсайта Europa на адрес http://europa.eu.

Публикации на ЕС
Можете да изтеглите или да поръчате безплатни и платени публикации от EU Bookshop на адрес https://publications.europa.eu/bg/web/general-publications/publications. Редица безплатни публикации може да бъдат получени от службата Europe Direct или от Вашия местен информационен център (вж. http://europa.eu/contact).

Право на ЕС и документи по темата
За достъп до правна информация от ЕС, включително цялото право на ЕС от 1951 г. насам на всички официални езици, посетете уебсайта EUR-Lex на адрес http://eur-lex.europa.eu.

Свободно достъпни данни от ЕС
Порталът на ЕС за свободно достъпни данни (http://data.europa.eu/euodp) предоставя достъп до набори от данни от ЕС. Данните могат да бъдат изтеглени и използвани повторно безплатно, както за търговски, така и за нетърговски цели.