Posebno poročilo
št.19 2017

Uvozni postopki: pomanjkljivosti v zakonodajnem okviru in neuspešno izvajanje negativno vplivajo na finančne interese EU

Ta publikacija je na voljo v 23 jezikih in v naslednjem formatu:
PDF
PDF General Report

Povzetek

O tem poročilu

I

Blago, ki vstopa v EU iz držav zunaj Evropske unije, je pred sprostitvijo v prosti promet znotraj EU predmet carinskih kontrol držav članic. Sodišče je preučilo, ali Evropska komisija in države članice zagotavljajo, da se z uvoznimi postopki ščitijo finančni interesi EU. Ugotovilo je pomembne slabosti in vrzeli, ki kažejo na to, da se kontrole ne izvajajo uspešno, kar negativno vpliva na finance EU. Sodišče daje Komisiji in državam članicam več priporočil za izboljšanje zasnove in izvajanja kontrol.

O carinskih kontrolah

II

Carinske kontrole lahko zagotovijo zaščito finančnih interesov EU, le če temeljijo na skupnih pravilih in če jih države članice izvajajo na usklajen in standardiziran način.

III

Ob vstopu bi morali carinski organi držav članic uvoza od uvoznika zahtevati plačilo ali zavarovanje vseh carin za uvoženo blago. Vendar lahko uvozniki namenoma zmanjšajo carino ali se ji izognejo tako, da na primer podcenijo svoje blago, navedejo lažno državo porekla ali spremenijo tarifno uvrstitev proizvoda zaradi nižje stopnje dajatve.

IV

Carine predstavljajo 14 % proračuna EU. Njihova utaja povečuje izpad carin, ki ga morajo države članice nadomestiti z višjimi prispevki iz naslova BND. Stroške pa na koncu nosijo evropski davkoplačevalci.

Kako je Sodišče izvedlo revizijo

V

Sodišče je preučilo, ali carinske kontrole EU ščitijo njene finančne interese in ali so Komisija in države članice oblikovale zanesljive uvozne postopke, ki ščitijo te interese.

Kaj je Sodišče ugotovilo

VI

Sodišče je ugotovilo resne slabosti, ki kažejo na pomanjkljivosti v carinskem zakonodajnem okviru in neučinkovito izvajanje carinskih kontrol pri uvozu, kar negativno vpliva na finančne interese EU.

VII

Države članice nimajo zadostne finančne spodbude za izvajanje carinskih kontrol. Tiste, ki izvajajo carinske kontrole, ampak niso uspešne pri izterjavi izgubljenih prihodkov EU, tvegajo finančne posledice, nasprotno pa tiste, ki takšnih kontrol ne izvajajo, ne morejo utrpeti takih posledic.

VIII

Države članice so dosegle napredek pri enotni uporabi carinske zakonodaje. Vendar imajo pri carinskih kontrolah različne pristope glede preprečevanja podcenitve blaga, napačne navedbe porekla in napačne tarifne uvrstitve ter naložitve carinskih sankcij. Obremenjujoče carinske kontrole lahko vplivajo na to, kateri carinski urad za uvoz bo izbral trgovec, letališča in pristanišča z manj carinskimi kontrolami pa lahko privabljajo več prometa.

IX

V državah članicah še vedno obstajajo številne vrzeli v zvezi s kontrolo uvoza.

Kaj Sodišče priporoča

X

Sodišče Komisiji in državam članicam izreka priporočila, ki so navedena v nadaljevanju.

XI

Komisija naj:

  1. – da bi lahko izpolnila zahtevo Evropskega parlamenta – razvije metodologijo in pripravi redne ocene izgub zaradi neplačanih carin od leta 2019, njihove rezultate pa upošteva pri dodeljevanju sredstev in pri določanju operativnih ciljev;
  2. preuči vse razpoložljive možnosti za okrepitev podpore nacionalnim carinskim upravam pri izvajanju njihove pomembne naloge v EU v novem večletnem finančnem okviru, vključno s ponovno oceno primerne stopnje stroškov pobiranja carin;
  3. v naslednjem večletnem finančnem okviru predlaga, da je treba s prihodnjimi akcijskimi programi EU, ki služijo podpori carinske unije, prispevati k finančni vzdržnosti evropskih informacijskih sistemov na področju carine;
  4. bo bolj specifična pri zahtevah, navedenih v sporočilih o medsebojni pomoči, da bi zagotovila, da se v državah članicah enako izvajajo;
  5. predlaga spremembe carinske zakonodaje v letu 2018, s katerimi bi navedba pošiljatelja v uvozni carinski deklaraciji postala obvezna.
XII

Države članice naj:

  1. kontrole, ki so bile predlagane na podlagi posebnega filtra tveganja, razveljavljajo le s predhodnim ali neposrednim dovoljenjem nadrejenih;
  2. v svoje elektronske sisteme za sprostitev blaga uvedejo preglede za blokiranje uvoznih deklaracij, na podlagi katerih se zahteva za oprostitev dajatev za blago v prijavljeni vrednosti nad 150 evrov ali za komercialne pošiljke, ki so prijavljene kot darila;
  3. pripravijo načrte preiskav za preprečevanje zlorab te oprostitve pri blagu e-trgovanja z državami zunaj EU.

Uvod

01

EU bo leta 2018 obeležila 50. obletnico carinske unije. Carinska unija pomeni, da na notranjih mejah med državami članicami ni carin in kvot in da so določene skupne carine za uvoz iz tretjih držav. Carinska unija in skupna trgovinska politika sta področji v izključni pristojnosti EU1, v okviru katerih se oblikuje večina carinske politike in sprejme večina carinske zakonodaje. Vendar pa so za izvajanje carinske zakonodaje odgovorne predvsem države članice2.

02

Čeprav so bile notranje meje odpravljene, je blago, ki vstopa v države članice iz držav zunaj carinskega območja EU, predmet carinskih kontrol in je zanj treba plačati carino, preden se sprosti v prosti promet v EU.

03

Sprostitev uvoženega blaga v prosti promet pomeni, da se lahko blago prosto giblje na enotnem trgu EU, tako kot vsak proizvod s poreklom iz EU3. Tako mora carinska uprava države članice uvoza ob vstopu od uvoznika zahtevati plačilo ali zavarovanje vseh carin za uvoženo blago.

04

Carine so skupaj z dajatvami na sladkor (s skupnim imenom tradicionalna lastna sredstva) pomemben vir prihodkov za proračun EU. Po odštetju stroškov pobiranja se prenesejo v proračun. Leta 2016 so tradicionalna lastna sredstva znašala 20,1 milijarde EUR in so predstavljala 14 % prihodkov EU.

05

Carinski organi imajo več ciljev, katerim morajo dodeliti omejene vire. Prizadevajo si za izpolnjevanje ciljev, kot so uporaba nefiskalnih ukrepov, katerih cilj je izboljšanje notranje varnosti EU, zaščita Unije pred nepravično in nezakonito trgovino ter varstvo okolja. Boj proti terorizmu je postal prednostna naloga carinskih organov. Odgovorni so tudi za pobiranje carin, trošarin in davka na dodano vrednost (DDV) pri uvozu.

06

Za carinske organe je izziv najti ravnotežje med potrebo po omogočanju lažjega trgovanja s hitrejšimi in tekočimi uvoznimi postopki ter carinskimi kontrolami, ki jih je treba izvajati. Obremenjujoče carinske kontrole lahko vplivajo na to, kateri carinski urad za uvoz bo izbral trgovec, letališča in pristanišča z manj carinskimi kontrolami pa lahko privabljajo več prometa.

07

Carinska obveznost v trenutku sprostitve blaga je odvisna od treh dejavnikov: (i) carinske vrednosti uvoženega blaga, kadar je dajatev določena kot delež te vrednosti (ad valorem); (ii) porekla blaga; in (iii) tarifne uvrstitve blaga, ki skupaj s poreklom določa stopnjo carinske dajatve, ki se uporabi za carinsko vrednost.

Kako poteka carinska utaja

08

Uvoznik lahko namerno zmanjša carinsko obveznost:

  1. z navedbo podcenjene vrednosti, tj. ko uvoznik prijavi vrednost uvoženega blaga, ki je nižja od dejanske vrednosti, pogosto pa hkrati predloži ponarejene trgovinske dokumente;
  2. z napačno navedbo porekla, pri kateri uvoznik navede lažno državo porekla uvoženega blaga;
  3. z napačno uvrstitvijo, pri kateri izdelek uvrsti v razred z nižjo stopnjo dajatve; ali
  4. s kombinacijo zgoraj naštetega.
09

Uvozniki lahko zlorabijo možnost oprostitve carine, tako da zaprosijo za izvzetje od dajatev za blago, ki za to ni upravičeno.

Izgube zaradi neplačanih carin in njihov vpliv

10

Carinska utaja povečuje izpad carin, ki je v študiji Evropskega parlamenta4 opredeljen kot razlika med teoretično višino uvoznih dajatev, ki bi jih bilo treba pobrati za gospodarstvo kot celoto, in dejansko zbranimi uvoznimi dajatvami. Morebitni izpad pri pobiranju carin je treba nadomestiti z višjimi prispevki držav članic iz naslova bruto nacionalnega dohodka (BND), stroške pa na koncu nosijo evropski davkoplačevalci.

Kako preprečevati carinske utaje: carinske kontrole in izmenjava informacij

11

Blago, ki je uvoženo v EU, je predmet carinskih kontrol. Carinske kontrole lahko zagotovijo pravilno delovanje notranjega trga in ščitijo finančne interese EU samo, kadar temeljijo na skupnih pravilih in kadar se uporabljajo na usklajen in standardiziran način v državah članicah.

12

Carinske kontrole pri uvozu se lahko opravijo:

  1. pred prihodom blaga na ozemlje EU ali na kraju raztovarjanja, v tem primeru se imenujejo kontrole pred prihodom blaga ali kontrole pred sprostitvijo blaga;
  2. ob uvozu blaga, t. i. kontrole pri sprostitvi blaga; ali
  3. po uvozu blaga, ko je blago v prostem prometu. To so kontrole po sprostitvi blaga. Kontrole lahko temeljijo na revizijah (revizije po sprostitvi blaga) ali na transakcijah (druge kontrole po sprostitvi blaga).
13

Ker EU nima usklajenih okvirov za nadzor in obvladovanje tveganja, se kombinacija in pogostost teh treh oblik kontrol v državah članicah razlikujeta. Manj uspešne kontrole v fazah pred sprostitvijo blaga in pri sprostitvi blaga pomenijo, da je treba preostala tveganja, ki vplivajo na pobiranje carin, ublažiti v fazi po sprostitvi blaga.

14

Carinski organi si morajo z drugimi državami izmenjavati informacije o mednarodni trgovini, da se zagotovi skladnost s carinskimi predpisi in to, da so prihodki pobrani v celoti. To imenujemo medsebojna upravna pomoč.

15

Izmenjava informacij lahko poteka na ravni EU med državami članicami ali med njimi in Komisijo ali na mednarodni ravni z državami, ki niso članice EU. Izmenjava informacij na ravni EU poteka bodisi v okviru Uredbe o medsebojni pomoči bodisi v okviru carinskega sistema za obvladovanje tveganj, kadar gre za informacije v zvezi s tveganjem.

16

Carinski organi lahko med seboj sodelujejo ter si izmenjujejo informacije in najboljše prakse tudi v okviru skupnih ukrepov, seminarjev, tečajev usposabljanja, projektnih skupin, delovnih obiskov in čezmejnih operacij, ki se financirajo iz akcijskih programov EU. Izmenjava informacij in sodelovanje med carinskimi organi za zaščito finančnih interesov EU se financirata iz dveh osrednjih akcijskih programov EU: Carina 2013/2020 in Herkul II/III.

17

V okviru programa Carina 2013 je bilo v šestih letih izvajanja zagotovljenih skoraj 325 milijonov EUR za podporo in dopolnitev ukrepov, ki jih izvajajo države članice za zagotavljanje učinkovitega delovanja notranjega trga na carinskem področju5. Program Carina 2020 podpira delovanje carinske unije. Njegova uredba določa več posebnih ciljev, katerih namen je podpora carinskim organom pri zaščiti finančnih in gospodarskih interesov EU, ter zagotavlja finančna sredstva v višini skoraj 525 milijonov EUR za obdobje 2014–2020.

18

Herkul II je bil akcijski program EU za financiranje ukrepov za preprečevanje goljufij, korupcije in vseh drugih nezakonitih dejavnosti, ki škodijo finančnim interesom Unije, ter boj proti njim, v okviru katerega je bilo med letoma 2007 in 2013 za ukrepe proti goljufijam namenjenih skoraj 100 milijonov EUR. Nasledil ga je Herkul III s proračunom v višini 105 milijonov EUR za obdobje 2014–2020.

19

Carinski organi si izmenjujejo informacije in sodelujejo z državami, ki niso članice EU, v okviru mednarodnih sporazumov, kot so sporazumi o preferencialnih trgovinskih režimih, sporazumi o medsebojni pomoči in ureditve za upravno sodelovanje.

20

Preferencialni trgovinski režimi omogočajo trgovinskim partnerjem, da pri medsebojni trgovini drug drugemu odobrijo preferencialne pogoje. Lahko so vzajemni ali enostranski. Sporazumi o medsebojni pomoči zagotavljajo pravno podlago, da se lahko od tretjih držav zahtevajo informacije, zlasti za preprečevanje in preiskovanje kršitev carinske zakonodaje ter boj proti njim.

21

Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF) sklepa ureditve za upravno sodelovanje z organi držav, ki niso članice EU, in upravnimi preiskovalnimi službami mednarodnih organizacij. Njihov namen je zagotoviti praktične smernice za operativno sodelovanje urada OLAF s partnerskimi organi, zlasti z imenovanjem kontaktne točke.

Obseg revizije in revizijski pristop

22

Pri reviziji je bilo ocenjeno, ali so Komisija in države članice oblikovale zanesljive uvozne postopke, ki ščitijo finančne interese EU.

23

Sodišče je obiskalo carinske organe v petih državah članicah: v Španiji, Italiji, Romuniji, Združenem kraljestvu in na Poljskem. Države članice so bile izbrane na podlagi naslednjih meril tveganja: (i) velikost prispevka tradicionalnih lastnih sredstev v proračun EU; (ii) pogostost navedb podcenjenih vrednosti v državi članici; in (iii) delež kontrol, ki temeljijo na revizijah, v skupnem številu kontrol po sprostitvi blaga.

24

Revizijsko obdobje je trajalo od leta 2007 do leta 2017. Revizija je bila opravljena v dveh fazah (za več informacij o revizijskem pristopu glej Prilogo I in Prilogo II):

  1. Prva faza: pripravljalno delo na Komisiji in v državah članicah, vključno z obiskom služb Komisije (GD za obdavčenje in carinsko unijo, GD za proračun, urada OLAF in Skupnega raziskovalnega središča (JRC)) in Svetovne carinske organizacije (WCO), za pridobitev informacij in podatkov, ki bi lahko bili uporabni pri revizijskem delu na terenu v državah članicah. To je Sodišču omogočilo tudi primerjavo carinske zakonodaje in postopkov EU s standardi Svetovne carinske organizacije6. Da bi preverilo, ali carinske kontrole in postopki obvladovanja tveganj potekajo nemoteno, je Sodišče pred vsakim obiskom države članice izbralo štiri vzorce primerov tveganega uvoza in en vzorec revizij, ki so jih izvedli carinski organi.
  2. Druga faza: revizijsko delo na terenu na Komisiji (v GD za obdavčenje in carinsko unijo, GD za proračun ter uradu OLAF) in v izbranih državah članicah, s posebnim poudarkom na sistemih in kontrolah.

Opažanja

V trenutnem sistemu carine kot vir financiranja proračuna EU nimajo prednostnega pomena

25

Poročilo skupine na visoki ravni za lastna sredstva7 poudarja, da so tradicionalna lastna sredstva referenčno merilo za prave prihodke EU. Vendar EU doslej še ni izvedla ocene izpada carin, obstajajo dejavniki, ki države članice odvračajo od izvajanja kontrol, financiranje carinskih programov EU pa v celoti ne zagotavlja finančne vzdržnosti carinske unije ali pa ni vedno povezano z zaščito finančnih interesov EU.

Komisija ni opravila ocene izpada carin

26

Leta 2014 je Evropski parlament pozval8 Komisijo, naj zbere zanesljive podatke o izpadu carin in DDV v državah članicah ter mu o tem poroča vsakih šest mesecev. Komisija zahteve v zvezi z izpadom carin ni izpolnila, redno pa financira študije o višini izpada DDV. Komisija objavi letno primerjavo med dodatnimi tradicionalnimi lastnimi sredstvi, ki jih je izračunala pri svojih inšpekcijskih dejavnostih, in dejansko pobranim zneskom. Tega nikakor ni mogoče obravnavati kot izgube zaradi neplačanih carin, kot so opredeljene v odstavku 10.

27

OLAF je opravil izračun potencialnih izgub carin in DDV zaradi navajanja podcenjenih vrednosti uvoza tekstila in obutve iz Kitajske v Združeno kraljestvo. Potencialna izguba carin za obdobje 2013–2016 je po izračunu znašala skoraj 2 milijardi EUR. OLAF trenutno ocenjuje, ali so potencialne izgube tudi v drugih državah članicah, vključno s štirimi, ki jih je v vzorec zajelo Sodišče.

28

Z letno oceno izgube carin bi bilo mogoče oceniti smotrnost poslovanja carinske unije pri zaščiti finančnih interesov EU. Komisiji in državam članicam pa bi taka ocena pomagala, da sredstva usmerijo tja, kjer so najbolj potrebna.

Obstaja dejavnik, ki države članice odvrača od izvajanja carinskih kontrol

29

Carinski organi držav članic so odgovorni za pobiranje carin: sprejeti morajo vse ukrepe, ki so potrebni za zagotovitev pravilnega prenosa dajatev v proračun EU in zaščito finančnih interesov EU.9 Da bi to zagotovila, Komisija vsako leto pregleda carinske organe držav članic.

30

V primeru upravnih napak10 lahko Komisija uveljavlja finančno odgovornost države članice. Države članice, ki ne izvajajo carinskih kontrol, temu tveganju morda niso izpostavljene. V Združenem kraljestvu smo na primer ugotovili, da so plačilno nesposobni trgovci izključeni iz ciljne populacije, ki je zajeta v projekt kontrol po sprostitvi blaga. Ena od držav članic se je dejansko pritožila, da bolj kot se bori proti goljufiji, večje je tveganje, da bo Komisija uveljavljala njeno finančno odgovornost.

31

Če carinski organi opravijo kontrolo po sprostitvi blaga in pri tem odkrijejo prenizko plačilo carine, morajo pobrati dolgovani znesek. Carinski organi o dolgovanem znesku obvestijo dolžnika z odločbo o obračunu carine po sprostitvi blaga. Statistični podatki Komisije kažejo, da se je število odločb o obračunu carine po sprostitvi blaga11 (glej sliko 1) v izbranih državah članicah, z izjemo Poljske, zmanjšalo.

Slika 1

Število odločb o obračunu carine po sprostitvi blaga v izbranih državah članicah (2012–2016)

Vir: podatkovna zbirka OWNRES

32

Ker ni ocene izgub zaradi neplačanih carin, ni mogoče oceniti, ali je to posledica upada uspešnosti carinskih kontrol po sprostitvi blaga ali zmanjšanja teh izgub.

Nezadostno financiranje vseevropskih sistemov IT lahko povzroči zamude pri izvajanju carinskega zakonika Unije

33

Celovito izvajanje carinskega zakonika Unije je neločljivo povezano z razvojem sistemov IT za podporo. Do 31. decembra 2020 morajo biti dokončno uvedeni vsi elektronski sistemi, ki jih zahteva carinski zakonik Unije. Po tem datumu mora postati uporaba tehnik elektronske obdelave podatkov pravilo, carina EU pa se bo usmerila k brezpapirnemu okolju.

34

Kot je navedeno v končni oceni akcijskega programa Carina 201312, bi lahko zaradi nezadostnih nacionalnih naložb nastale zamude pri uvedbi carinskih sistemov po vsej EU. Iz tega programa so bile financirane specifikacije EU za vseevropske IT sisteme, države članice pa so krile stroške uskladitve nacionalnih sistemov s specifikacijami EU.

35

Po navedbah uradnikov držav članic je iz iste ocene razvidno, da je višina stroškov za nacionalne uprave podobna tistim, ki jih krije Komisija, ter da sta lahko uvedba in nadgradnja evropskih sistemov za države članice še posebej draga, če so nacionalni sistemi zapleteni in če niso integrirani. Nekatere komponente evropskih informacijskih sistemov pa se ne financirajo iz programa Carina 2020 in stroške zanje krijejo države članice13.

36

Omejitve nacionalnih proračunov lahko ogrozijo pravilno uporabo evropskih sistemov, nekatere države članice pa so poročale o pomanjkanju sredstev v nacionalnih proračunih v letu 2015. Poleg tega so države članice v svojih odgovorih na vprašalnik, ki jim ga je poslala Komisija leta 2016, potrdile, da obstaja tveganje zamud

37

Kot je ugotovila Komisija, je leta 2015 sedem držav članic pobralo več kot 80 % tradicionalnih lastnih sredstev, štiri države članice pa so pobrale skoraj 60 % tradicionalnih lastnih sredstev14. To je treba primerjati z zneski zadržanih stroškov pobiranja, saj na primer ena država članica15 zadrži več kot 1 milijardo EUR, na drugi strani pa zadrži druga16 manj kot 10 milijonov EUR. Vendar v carinskih sistemih obstajajo tudi fiksni stroški, na primer glede informacijskih sistemov17.

38

V poročilu skupine na visoki ravni za lastna sredstva je navedeno, da so države, kjer se nahajajo glavna vstopna pristanišča (v Belgiji in na Nizozemskem) – in kjer je znesek zbranih tradicionalnih lastnih sredstev precejšnji – občasno izjavile, da je njihov delež tradicionalnih lastnih sredstev previsok. Nasprotno pa so države, ki prispevajo manj tradicionalnih lastnih sredstev, razmeroma bolj obremenjene pri financiranju komponent evropskih informacijskih sistemov, ki se ne krijejo iz akcijskega programa Carina 2020.

Financiranje carinske infrastrukture držav članic v okviru akcijskega programa Herkul ni bilo vedno povezano z zaščito finančnih interesov EU

39

Sodišče je preučilo primere končnih poročil o izvajanju, ki so jih zagotovili upravičenci akcijskega programa Herkul II, in ugotovilo, da povezava med rezultati, doseženimi s financirano opremo, in zaščito finančnih interesov EU, ni bila vedno jasna. S programom so bila na primer prispevana sredstva za zaplembo hašiša z uporabo endoskopov, zaseg dragih vozil z majhno vohunsko kamero itn.

40

V svojem mnenju št. 3/2012 je Sodišče ugotovilo18, da se sofinancirana oprema ne uporablja vedno samo za zaščito finančnih interesov EU, ampak tudi za operacije v zvezi z mamili, orožjem, pobegi iz zaporov, trgovino z ljudmi, davčnimi goljufijami, goljufijami s kreditnimi karticami, ponarejanjem denarja in korupcijo v nacionalnih organih pregona, kar bi lahko zmanjšalo uspešnost carine pri zaščiti finančnih interesov EU.

Orodja in programi EU za izmenjavo carinskih informacij ter okrepljeno sodelovanje niso dosegli svojega polnega potenciala

41

Izmenjava informacij lahko poteka na ravni EU med državami članicami ali med njimi in Komisijo ali na mednarodni ravni z državami, ki niso članice EU. Sodišče je ugotovilo, da je EU vzpostavila sistem, ki omogoča izmenjavo teh informacij, vendar se te izmenjave ne izkoriščajo v celoti.

EU je vzpostavila obetavne kanale za obveščanje med državami članicami ter med Komisijo in državami članicami, vendar se v vsebini in uporabi teh kanalov pojavljajo slabosti

Države članice v okviru uredbe o medsebojni pomoči v celoti ne izkoriščajo orodij za izmenjavo informacij
42

Države članice si lahko izmenjajo informacije v zvezi s kršitvami carinske zakonodaje med seboj in s Komisijo z uporabo orodij in podatkovnih zbirk, ki so določene v uredbi o medsebojni pomoči19. Izmenjava informacij poteka prek informacijskega sistema za boj proti goljufijam (AFIS), ki je elektronsko komunikacijsko orodje, ki državam članicam pomaga izpolnjevati njihove obveznosti poročanja o nepravilnostih.

43

Na podlagi informacij, ki jih pošljejo države članice, se Komisija odloči o tem, ali bo začela preiskavo. Komisija se lahko odloči tudi za razširjanje opozoril o goljufiji v države članice z uporabo sporočil o medsebojni pomoči.

44

Sodišče je ugotovilo, da države članice ne izvajajo na enoten način zahtev, ki jih OLAF v sporočilih o medsebojni pomoči izda za preprečevanje goljufij v zvezi s podcenitvijo, napačno navedbo porekla ali napačno tarifno uvrstitvijo. Odkrili smo tudi primere, pri katerih revidirane države članice niso izpolnile zahtev urada OLAF.

45

Države članice lahko za pomoč pri preprečevanju, preiskovanju in pregonu kršitev carinske zakonodaje uporabljajo druge informacijske sisteme, kot je carinski informacijski sistem (CIS), ki omogočajo hitrejši dostop do podatkov. Sodišče je ugotovilo, da – razen na Poljskem – carinski organi v drugih izbranih državah članicah redko uporabljajo carinski informacijski sistem20 za izmenjavo informacij o carinskih nepravilnostih/goljufiji s pristojnimi organi v drugih državah članicah.

46

Države članice so se pritožile tudi o problemu dvojnega poročanja v carinskem informacijskem sistemu in pri izmenjavi informacij o tveganju na obrazcu za informacije o tveganju. Ta nizka stopnja uporabe podatkovne zbirke carinskega informacijskega sistema in njegovo prekrivanje zmanjšujeta uspešnost teh izmenjav informacij.

47

Da bi odpravili to prekrivanje, je Komisija zasnovala projekt „En zaseg, eno poročilo”. Leta 2016 je pozvala države članice k izpolnitvi ankete. Velika večina držav članic je opredelila večkratno poročanje kot problem, ki ga je treba obravnavati. Poleg tega je bila v okviru akcijskega programa Carina 2020 ustanovljena projektna skupina21, sestavljena iz predstavnikov držav članic in Komisije, da bi se razpravljalo o prvih ugotovitvah ankete in izdala priporočila za reševanje tega problema.

Izmenjava informacij za preprečevanje podcenitev deluje dobro
48

Da bi Komisija odpravila tveganje podcenitev, je razvila metodologijo za oceno poštenih cen22, pri kateri se z uporabo statističnega postopka na podatkih zbirke COMEXT23 pridobivajo zanesljive ocene za cene uvoženega blaga24. OLAF te podatke posreduje carinskim organom držav članic.

49

Te informacije o poštenih cenah so uspešno orodje za obvladovanje tveganj pri prepoznavanju potencialnih primerov podcenitve, ko obstajajo tudi drugih kazalniki tveganja ali goljufije, kot so sumljivi trgovci, ki so vpleteni pri uvozu (trgovci s slabim slovesom). Uporabile bi se lahko tudi kot podlaga za oceno tistega dela izgub zaradi neplačanih carin, ki jih gre pripisati navedbam podcenjenih vrednosti.

Izmenjava informacij za preprečevanje napačnih navedb porekla se je v zadnjem času izboljšala
50

Uvozniki lahko zmanjšajo carinske obveznosti tako, da navedejo napačno državo porekla uvoženega blaga. Na ta način pridobijo znižano ali nično stopnjo carine, ki je določena v preferencialnem trgovinskem režimu in/ali se izognejo plačilu protidampinških in izravnalnih dajatev25, ki so določene za dejansko državo izvora. Včasih je pravo poreklo blaga prikrito v okviru goljufivega pretovarjanja blaga v vmesni državi, kjer je blago začasno skladiščeno in nato z lažno dokumentacijo odpremljeno v EU. Sodišče je na spletu odkrilo več primerov, kjer družbe ponujajo tovrstne storitve goljufivega pretovarjanja.

51

Za obravnavanje takih prevar je Komisija razvila sistem ConTraffic in sporočila o statusu zabojnikov. Ta orodja carinskim organom zagotavljajo informacije o poteh zabojnikov in storitve ocenjevanja tveganja. Sistem državam članicam samodejno pošilja sporočila o goljufijah, ko zazna neujemanje med državo porekla, ki jo je prijavil uvoznik, in potjo zabojnika.

Okvir 1

Primeri napačnih navedb porekla z goljufivim pretovarjanjem in njihove finančne posledice

Trgovec kupi kolesa iz Kitajske. Protitampinške dajatve za kolesa iz Kitajske znašajo 48,5 % vrednosti proizvoda. Pošiljka koles zapusti Kitajsko in je pretovorjena v Singapurju ter ponovno v Maleziji. V dokumentaciji o tovoru, ki je predložena ob uvozu koles, je navedeno, da kolesa prihajajo iz Bangladeša brez navedb o predhodni poti zabojnikov. V skladu z dokumentacijo, ki se predloži carini, uvozniku ne bodo zaračunane protidampinške dajatve. Če carinski uradnik uporablja sporočila o statusu zabojnikov ali sistem za spremljanje ConTraffic, lahko sledi poti zabojnika in od uvoznika zahteva dodatne dokumente, ki dokazujejo pravo poreklo blaga.

OLAF izvaja preiskave v zvezi z utajami protidampinških dajatev. Junija 2013 je EU uvedla protidampinško dajatev na solarne module, ki so izdelani na Kitajskem. Do prvih znakov, da se tej dajatvi izogiba z napačno navedbo porekla, je prišlo že v nekaj tednih. Decembra 2013 je OLAF sprožil preiskavo o goljufivem pretovarjanju prek Japonske (napačne navedbe o japonskem poreklu) in marca 2014 o goljufivem pretovarjanju prek Malezije (napačne navedbe o malezijskem poreklu). OLAF je zaprosil za pomoč japonske in malezijske organe ter skupaj z več državami članicami izvedel preiskave. OLAF je do zdaj priporočil izterjavo več kot 50 milijonov EUR in več državam članicam svetoval uporabo rezultatov svojih preiskav v kazenskih postopkih26.

52

Po podatkih JRC je bilo v obdobju 2008–2015 v okviru eksperimentalnega pilotnega projekta, ki sta ga vodila urad OLAF in JRC v sodelovanju z 12 državami članicami, analizirana navedba porekla z uporabo sistema ConTraffic za 5 milijonov uvoženih izdelkov, pri tem pa je bilo državam članicam poslanih 1 187 opozoril v zvezi s potencialno prevaro glede porekla. Potencialna ekonomska vrednost teh obvestil je bila 19 milijonov EUR. Pri skupaj 2 % analiziranega blaga se navedeno poreklo in odpremna država nista ujemala s potjo zabojnikov. Na podlagi projekta ConTraffic je Komisija ugotovila27, da je bilo v letu 2011 v EU-27 verjetno več kot 1 500 primerov lažnih izjav o poreklu, kar je povzročilo izgubo prihodkov EU v skupni vrednosti najmanj 25 milijonov EUR, ki pa bo verjetno presegla 100 milijonov EUR.

53

Sistem ConTraffic pa ima omejitve in z njim ni vedno mogoče ugotoviti pravega porekla blaga.

Izmenjava informacij o tveganju: imeti preveč informacij je kontraproduktivno
54

Carinski organi si morajo z uporabo obrazcev za informacije o tveganju izmenjavati informacije, ki se nanašajo ne samo na ugotovljena tveganja, ampak tudi na nevarnosti, ki predstavljajo visoko tveganje drugje v Uniji28. Carinski predstavniki, s katerimi so bili opravljeni razgovori, so izrazili pomisleke o obrazcih za informacije o tveganju, ki jih prejmejo od drugih držav članic, saj ti vedno ne vsebujejo dovolj podrobnih informacij, da bi bili koristni. Omenjen je bil tudi problem dvojnega poročanja v okviru skupnega carinskega sistema za obvladovanje tveganja (CRMS) in carinskega informacijskega sistema. Poleg tega države članice in OLAF vedno ne zagotavljajo ustreznih povratnih informacij.

55

V končni oceni programa Carina 201329 je navedeno, da so nekatere države članice za razmeroma majhna in lokalna tveganja vložile veliko obrazcev za informacije o tveganju. To je privedlo do prevelike količine informacij in težav z opredelitvijo ključnih tveganj.

Sodelovanje in izmenjava informacij z državami nečlanicami se izboljšujeta

56

Če država članica upravičeno dvomi o veljavnosti in/ali pristnosti dokaza o navedenem preferencialnem poreklu, lahko državi upravičenki/partnerski državi preferencialnega trgovinskega režima pošlje zahtevek za upravno sodelovanje, v katerem se potrdi poreklo. Upravičeni dvomi lahko nastanejo, kadar se vzorec žiga, ki je uporabljen na dokazilu o poreklu, ali organ, ki ga je izdal, razlikujeta od tistih, prikazanih v podatkovni zbirki sistema upravljanja s primerki30 (SMS), ki ga upravlja Komisija. Odgovor organov držav, ki niso članice EU, ali pod nekaterimi pogoji njegova odsotnost se lahko uporabita za utemeljitev zavrnitve preferencialne tarifne obravnave31.

57

Sodišče je spremljalo, kako je Komisija izvajala priporočila št. 5–13 iz njegovega Posebnega poročila št. 2/2014 – Ali je upravljanje preferencialnih trgovinskih režimov ustrezno?, in ugotovilo, da je Komisija izvedla akcijski načrt za spremljanje delovanja preferencialnih trgovinskih režimov32 in uvedla stalno rutinsko spremljanje (vprašalniki, obiski itd.).

58

Kljub temu so države članice poročale o težavah z državami, kot so Indija, Indonezija, Afganistan, Nepal in Bangladeš, v zvezi s poznimi odgovori in nezadostno kakovostjo odgovorov na zahtevke za upravno sodelovanje. Težave v zvezi z Indijo in Vietnamom je Sodišče odkrilo že v zgoraj omenjeni reviziji33.

59

Sporazumi o medsebojni pomoči ali protokoli k mednarodnim sporazumom o medsebojni pomoči zagotavljajo pravno podlago za zahtevo po informacijah od držav, ki niso članice EU, in dobro služijo svojemu namenu. Vendar pa je Sodišče ugotovilo primere nezadostnega sodelovanja iz Kitajske. Države članice so poročale o težavah pri prejemanju odgovorov na zahtevke za medsebojno pomoč. OLAF je navedel, da je bilo doslej odgovorjeno le na tretjino od približno 150 zahtevkov za potrditev, ki so bili na Kitajsko poslani v okviru skupne carinske operacije Snake34. Združeno kraljestvo ima na Kitajskem svojega zunanjega carinskega uradnika za zvezo za pridobitev informacij o izvozu v Združeno kraljestvo. OLAF ima tudi zunanjega uradnika za zvezo v Pekingu.

60

V okviru akcijskega načrta proti podcenitvam, ki je spremljal dogovor o strateškem upravnem sodelovanju iz leta 2015, so kitajski organi v dokumente, ki so jih predložili EU, vključili izjavo o omejitvi odgovornosti, ki navaja, da dokumentov ni mogoče uporabiti v upravnem postopku. Z dokazi o cenah tekstila in obutve, ki so bile prijavljene ob izvozu, bi države članice lažje izterjale izgube zaradi podcenitev, kadar se trgovci na sodišču pritožijo zoper zahtevke za naknadno plačilo carine.

61

Zaradi svojih operativnih potreb je OLAF trenutno v postopku pogajanj o več ureditvah za upravno sodelovanje s partnerskimi organi v državah nečlanicah in mednarodnimi organizacijami. Ureditve za upravno sodelovanje med uradom OLAF in preiskovalnimi organi držav nečlanic predstavljajo pomembno dodatno orodje za zaščito finančnih interesov Evropske unije, ki dopolnjujejo obstoječ pravni okvir.

Akcijski programi EU so spodbudili izmenjavo znanja in sodelovanje med državami članicami, vendar pa niso bili uspešni pri zagotavljanju, da vse carinske uprave delujejo kot ena

62

S programi Carina 2013/2020 in Herkul II/III se zagotavljajo sredstva, ki carinskim organom omogočajo medsebojno sodelovanje ter izmenjavo informacij in dobrih praks s (i) komunikacijskimi sistemi in sistemi za izmenjavo informacij; in (ii) sodelovanjem v skupnih projektih, kot so seminarji, usposabljanja, projektne skupine, delovni obiski in čezmejne operacije. Sodišče je ugotovilo, da sta se programa Carina 2013 in Herkul II pri spodbujanju izmenjave znanja in sodelovanja med državami članicami, izkazala kot uspešna.

63

V poročilu Komisije, namenjenem Evropskemu parlamentu in Svetu, o doseganju ciljev programa Herkul II35 je navedeno, da bi se kljub prizadevanjem za uskladitev načrtovanja različnih programov Unije, na primer na področju carine, lahko več truda vložilo v okrepitev sodelovanja med službami Komisije, da bi se izkoristile sinergije med programi ter preprečila prekrivanja med programi in pobudami EU.

64

Poseben cilj programa Carina 2013 je ohranitev sistema merjenja učinkovitosti carinskih uprav držav članic, da bi se izboljšala njihova uspešnost in učinkovitost36. Vendar pa Sodišče ni ugotovilo nobenih kazalnikov smotrnosti za merjenje doseganja cilja programa Carina 2013, da vse carinske uprave držav članic delujejo, kot da bi bile ena sama uprava,in zagotavljajo kontrole z enakovrednimi rezultati na vsaki točki carinskega območja EU, ali za merjenje doseganja cilja programa Carina 2013 o zaščiti finančnih interesov EU. Sodišče je ugotovilo, da s programom Carina 2013 ni bil dosežen cilj, da bi vse carinske uprave delovale kot ena (glej odstavke 89 do 110).

65

Zaključek iz končne ocene programa Carina 2013, ki je povezan z zaščito finančnih interesov EU, je temeljil na povratnih informacijah, ki jih je posredovala večina nacionalnih uprav. Te so bile pozitivne v zvezi s carinskim sistemom za obvladovanje tveganja in prispevki sistema Surveillance2 za obvladovanje tveganj. Vendar je Sodišče odkrilo slabosti v obeh sistemih za izmenjavo informacij. Ugotovilo je tudi, da uprave držav članice ne delujejo kot ena uprava.

66

V zvezi s skupnimi ukrepi je program prispeval k vzpostavitvi in vzdrževanju omrežij. Glede na informacije iz končne ocene obstajajo trdni dokazi, da je program bistveno prispeval pri širjenju pomembnih informacij, dobrih praks ter delovnih metod in postopkov med državami članicami EU, zlasti v zvezi z razvojem nacionalnih specifikacij za sisteme IT in njihovo uporabo.

67

Kljub temu, da je bil v okviru končne ocene programa Carina 2013 priporočen razvoj celovitega okvira spremljanja za spremljanje smotrnosti delovanja in pravočasno odkrivanje problemov, Sodišče v zvezi s programom Carina 2020 ni odkrilo nobenih dokazov, da države članice zbirajo podatke za kazalnike smotrnosti delovanja, s katerimi bi se merila stopnja konvergence med državami članicami (tj. delovanje kot ena uprava.

68

V skladu s členom 1(2)(a) Sklepa o programu Herkul II37 je bil eden od ciljev programa izboljšanje čezmejnega in multidisciplinarnega sodelovanja med organi držav članic, Komisijo in uradom OLAF. Vendar je bilo v končni oceni ugotovljeno, da je bilo s programom Herkul II okrepljeno predvsem čezmejno in multidisciplinarno sodelovanje med državami članicami38. Pri tem so bila zlasti pomembna izobraževanja na področju boja proti goljufijam ter izobraževanja, seminarji in konference s področja pravnih zadev.

69

Informacije o tem, v kolikšni meri so bile dosežene ciljne vrednosti kazalnikov učinkov pri programu Carina 2013, niso na voljo. Prav tako ni na voljo informacij o doseganju ciljnih vrednosti kazalnikov izložkov, rezultatov in učinkov pri programu Herkul III. Sodišče zaradi tega ne more pripraviti nobene začasne ocene o uspešnosti teh programov.

EU je napredovala v smeri enotne uporabe carinske zakonodaje

70

Kot carinska unija mora EU poenoteno izvajati skupno carinsko tarifo in carinsko zakonodajo EU, da se zagotovi zaščita finančnih interesov EU in enaki pogoji za trgovce, ki delujejo na notranjem trgu.

71

Tarifa je ime za kombinacijo nomenklature (ali uvrstitve blaga) in stopenjdajatev, ki se uporabljajo za posamezen razred blaga. Skupna je vsem državam članicam EU, vendar so stopnje dajatve odvisne od narave uvoženega blaga in njegovega izvora. Vsebuje vso drugo zakonodajo EU, ki vpliva na višino carine, ki se plača na določen uvoz, na primer skupno trgovinsko politiko39.

TARIC v splošnem zagotavlja enotno uporabo tarifnih ukrepov

72

TARIC, integrirana carinska tarifa EU, je večjezična podatkovna zbirka, ki vsebuje vse ukrepe v zvezi s skupno carinsko tarifo ter trgovinsko in kmetijsko zakonodajo. Tarifa pomaga zagotavljati njihovo enotno uporabo v vseh državah članicah in gospodarskim subjektom zagotavlja jasen pregled nad vsemi ukrepi, ki jih je treba sprejeti pri uvozu v EU ali izvozu blaga iz EU40.

73

Komisija to, ali je podatkovna zbirka TARIC integrirana ali povezana s sistemi sprostitve blaga v državah članicah, spremlja na dva načina: (i) z nadzornimi obiski pri carinskih organih držav članic in (ii) s stalnim spremljanjem kakovosti/pravilnosti (preverjanja verodostojnosti) carinskih deklaracij, ki so vložene v državah članicah, prek podatkovne zbirke Surveillance 2.

74

Sodišče je ugotovilo, da Združeno kraljestvo ne uporablja sedanje različice podatkovne zbirke TARIC, TARIC 3, saj je TARIC 1 edina različica, ki se lahko uporablja v elektronskem sistemu sprostitve blaga Združenega kraljestva. Podatki iz TARIC 3 se pretvorijo in naložijo v TARIC 1 ročno. Poleg tega v nacionalnem sistemu TARIC Združenega kraljestva manjkajo nekaterih omejitveni ukrepi TARIC. Združeno kraljestvo uporablja drugačne šifre v okviru carinskega postopka kot druge države članice41.

75

Poleg tega za podatkovno zbirko Surveillance 2 Združeno kraljestvo ne poroča Komisiji posebej o dokumentaciji v zvezi z uvoznimi deklaracijami pod 1 000 EUR42 za poenostavljene postopke, saj uporablja prag, ki je določen za pošiljanje statističnih podatkov o zunanji trgovini z državami, ki niso članice EU, Eurostatu. Uvoženi izdelki pod tem pragom se združijo pod posebno šifro blaga, ki je bila dogovorjena z Eurostatom, da se zadosti temu elementu zakonodaje. V letih 2014 in 2015 je bilo v Združenem kraljestvu 88 % uvoznih deklaracij na ravni artiklov vloženih z uporabo poenostavljenih postopkov.

76

Trgovci, ki uvažajo v Združeno kraljestvo, se soočajo z velikim tveganjem neenotne uporabe zakonodaje EU, zaradi:

  1. ročnega posodabljanja podatkovne zbirke TARIC v elektronskem carinskem sistemu za sprostitev blaga, kar zajema tveganje netočnosti in tega, da prihodki niso v celoti pobrani;
  2. manjkajočih omejitvenih ukrepov v podatkovni zbirki TARIC za Združeno kraljestvo, kar zajema tveganja v zvezi z varnostjo in zaščito;
  3. manjkajočih preverjanj verodostojnosti pri dokumentih v zvezi z uvoznimi deklaracijami z vrednostjo manj kot 1 000 EUR, kar še dodatno povečuje tveganje za napačno uporabo carinske tarife TARIC; in
  4. uporabe drugačnih šifer za carinski postopek pri uvozu, kar za trgovce, ki poslujejo v različnih državah članicah, predstavlja breme in tveganje za napačno uporabo carinskih predpisov.
77

Poleg tega pa Komisija tarifo TARIC posodablja z retroaktivnim učinkom, ki lahko vplivajo na finančne interese EU. Vendar se te posodobitve sistematično ne posredujejo GD za proračun, da bi lahko ta spremljal njihovo enotno izvajanje v državah članicah.

78

Dovoljenja in listine o nadzoru so bistvene za izvajanje ukrepov trgovinske politike, kot so tarifne opustitve43, tarifne kvote, kvote, tarifni plafoni44 in nadzorni ukrepi45. Pri izvajanju teh ukrepov je treba popisati obseg uvoženega blaga, ki se v nekaterih primerih ne sme preseči, če pa se, se uporabijo standardne stopnje dajatev.

79

Dovoljenja in listine o nadzoru so izdane za določeno količino blaga. Da se zagotovi, da blago ni sproščeno na trg EU brez veljavnega dokumenta, morajo biti količine delno odpisane na dovoljenju, carina pa jih mora potrditi za vsak posamezen uvoz v trenutku sprostitve46.

80

Sodišče je v svojem Posebnem poročilu št. 1/2010 – Ali se poenostavljeni carinski postopki za uvoz uspešno kontrolirajo? – priporočilo47, da mora Komisija vse države članice spodbujati, naj za obdelavo podatkov pri poenostavljenih postopkih začnejo uporabljati računalniške sisteme, vključno z elektronskim upravljanjem (spletni odpis vrednosti ob sprostitvi blaga) dovoljenj in podobnih dokumentov, ter elektronske profile tveganja, ki zajemajo tradicionalna lastna sredstva in skupno trgovinsko politiko.

81

To priporočilo naj bi se izvedlo do konca leta 2020 s celotno uvedbo določb carinskega zakonika Unije o poenostavljenih postopkih48. Vendar ne bo vključevalo spletnega odpisa ob sprostitvi blaga na licencah in podobnih dokumentih v vseh državah članicah. Uvoz brez veljavnega dokumenta negativno vpliva na interese proizvajalcev EU, ki naj bi jih ukrep trgovinske politike ščitil. Poleg tega pa lahko v primerih tarifnih opustitev, tarifnih kvot, kvot in tarifnih plafonov vpliva na finančne interese EU.

Komisija je izvedla priporočila Evropskega računskega sodišča o zavezujočih tarifnih informacijah

82

Zavezujoča tarifna informacija (ZTI) je uradna pisna odločba, ki velja tri leta in jo carinski organ izda vlagatelju, v njej pa da oceno o uvrstitvi blaga v tarifni nomenklaturi EU pred uvozom (ali izvozom). Odločba ZTI je zavezujoča za vse carinske organe EU in imetnika odločbe. Če je uvoznik imetnik odločbe ZTI, se to zabeleži v carinsko deklaracijo za tiste vrste uvožene izdelke, ki jih ZTI pokriva. Odločba ZTI prinaša trgovcem gotovost in prispeva k enotni uporabi carinske zakonodaje.

83

Spremljali smo, kako Komisija izvaja naša priporočila iz prejšnjega posebnega poročila49. Ugotovili smo, da so bila kljub nekaterim izboljšavam informacijske tehnologije50, ki bodo na voljo šele oktobra 2017, z začetkom veljavnosti carinskega zakonika Unije ter njegovimi izvedbenimi in delegiranimi akti 1. maja 2016, obravnavan vsa priporočila.

84

Vendar carinski organi izbranih držav članic pri sprostitvi blaga ne preverjajo, ali imetnik odločbe ZTI to dejansko uporablja za uvoz tiste vrste blaga, ki je v njej navedena. Prav tako se vozne deklaracije, v katerih je prijavljena šifra TARIC drugačna, ampak podobna tisti, ki je navedena v odločbi ZTI, v sistemu za obvladovanje tveganja ne označijo za kontrole po sprostitvi blaga. Tako lahko imetnik ZTI, ki ni zadovoljen z odločbo ZTI, napačno razvrsti uvoz, da v primeru, če države članice ne preverijo njegovega zahtevka, obide odločbo in se tako izogne plačilu višjih dajatev, ki so predpisane v odločbi ZTI.

Odločb o vrednotenju na ravni EU še zmeraj ni

85

Odločba o vrednotenju na ravni EU bi bila uradna pisna odločba, v kateri bi carinski organ vlagatelju pred uvozom predložil oceno, kako naj bi bil carinsko obravnavan določen element carinske vrednosti v nekem obdobju. V odločbi bi bilo navedeno, kako se za namene carinskega vrednotenja obravnavajo, na primer, plačilo provizije, plačilo licenčnine ali določeni elementi sporazuma o določanju transfernih cen51.

86

Odločba o vrednotenju na ravni EU bi zagotovila pravno varnost in zagotovila enake konkurenčne pogoje za trgovce, ki delujejo v več državah članicah. Sodišče je Komisiji priporočilo52, naj sprejme ustrezne zakonodajne in upravne ukrepe, s katerimi bi rešila neobstoj zakonodajnih določb Skupnosti, ki bi omogočale vzpostavitev odločb o vrednotenju na ravni Skupnosti.

87

Carinski zakonik Unije53 Komisiji omogoča, da z delegiranimi akti razširi področje uporabe odločb v zvezi z zavezujočimi informacijami, da se zajamejo tudi drugi „dejavniki, na podlagi katerih se uporabljajo uvozne in izvozne dajatve, in drugi ukrepi v zvezi z blagovno menjavo”, s tem pa vključijo tudi dejavniki vrednotenja. Vendar Komisija doslej te možnosti še ni izkoristila.

88

Komisija še ni pričela z izvajanjem priporočila Sodišča. Po 17 letih še vedno ni mogoče izdati odločb o vrednotenju na ravni Unije.

Države članice nimajo enotnega pristopa pri carinskih kontrolah uvoza, kar lahko vodi do prenizkih plačil carin

89

Carinski organi držav članic bi morali delovati kot ena uprava, kar je bil eden od ciljev programa Carina 2013. Če države članice nimajo enotnega pristopa pri carinskih kontrolah, lahko goljufi za svoj nezakonit uvoz izberejo najšibkejši člen v verigi.

90

Sodišče je ugotovilo, da države članice carinskih kontrol ne izvajajo usklajeno in poenoteno, da bi bile carinske kontrole zagotovljene v enakovrednem obsegu po vsej Uniji, s čimer bi se preprečilo protikonkurenčno ravnanje na različnih vstopnih in izstopnih točkah Unije.

Pomanjkanje enotnega pristopa k carinskim kontrolam v zvezi s podcenjevanjem izkrivlja izbiro države članice uvoza

91

Države članice se soočajo z izzivom, kako preprečiti goljufije zaradi podcenjevanja. Kontrolam pri sprostitvi blaga bi bilo treba v teh primerih morebitnih goljufij dati prednost, ker lahko uvozniki pozneje postanejo plačilno nesposobni ali izginejo. Kadar obstaja upravičen dvom, da prijavljena vrednost predstavlja dejansko transakcijsko vrednost, lahko carinski organi pri izvajanju kontrol pri sprostitvi blaga zahtevajo dodatne informacije in predložitev dodatne dokumentacije. Upravičeni dvomi se lahko pojavijo zlasti takrat, ko prijavljena vrednost ne dosega opredeljene vrednosti pragu tveganja.

92

Za namene obvladovanja tveganja se lahko vrednost pragu tveganja določi na podlagi poštenih cen (glej odstavek 48). V nekaterih primerih uvozniki predložijo dokaze (račune, kupoprodajne pogodbe, bančne izpiske), ki se ujemajo s prijavljenimi (napačnimi) nizkimi vrednostmi. Na dokumentih, predloženih carinskim organom, se vse ujema, zato je podcenitev vrednosti blaga težko odkriti. V takih primerih se za razliko med prijavljeno (podcenjeno) vrednostjo in resnično ceno pogosto izvedejo druga plačila, bodisi v gotovini bodisi preko tretjih strani. Slika 2 spodaj prikazuje primer podcenitve z gotovinskim predplačilom.

Slika 2

Podcenitev z gotovinskim predplačilom

Vir: Evropsko računsko sodišče na primeru Svetovne carinske organizacije

93

Carinski postopek 42 je postopek, ki ga uvozniki uporabijo za pridobitev oprostitve plačila DDV, kadar se uvoženo blago prepelje naprej v drugo državo članico. V tem primeru se DDV plača v namembni državi članici54. Pri uvozu s carinskim postopkom 42 je treba od carinskih organov namembne države članice, v okviru medsebojne pomoči, zahtevati dodatne informacije o dejanski vrednosti transakcije, saj lahko v teh primerih končni prejemnik blaga izvede plačilo, npr. kitajskemu dobavitelju, ki je precej višje od vrednosti na računu, ki ga je carinski zastopnik predložil carinskim organom v državi članici uvoza. Vendar pa lahko to zahteva veliko časa ali je neuspešno, ker je lahko prijavljeni pridobitelj druga oseba kot končni prejemnik blaga ali pa je neobstoječi trgovec55.

94

Če še vedno obstaja dvom, se lahko odvzamejo vzorci uvoženega blaga in zahteva56 zavarovanje za kritje morebitnih izgub. Komisija je državam članicam zagotovila jasne smernice o tem, kako preprečevati podcenitev, pri izvajanju operacije Discount v okviru prednostnih kontrolnih območij (PCA), s katero se je obravnavalo podcenjevanje tekstila in obutve iz azijskih držav. Vendar praktične težave še vedno obstajajo.

95

Sodišče je v vseh obiskanih državah članicah izbralo vzorec 30 primerov morebitno podcenjenega uvoza tekstila in obutve iz Azije iz leta 2015, da bi preverilo, ali so bile izpolnjene zahteve v zvezi s podcenitvijo, navedene v sporočilih o medsebojni pomoči urada OLAF. Sodišče je ugotovilo, da so države članice zadevna sporočila o medsebojni pomoči izvrševale na različne načine in da zahteve urada OLAF niso bile vedno izpolnjene. Sodišče je prav tako ugotovilo, da so bili vsi vzorci izdelkov znatno podcenjeni. V nekaterih primerih so bile cene predelanega bombaža, ki so bile prijavljene ob uvozu, celo nižje od cene surovega bombaža. Slika 3 in Slika 4 prikazujeta primerjavo med vrednostmi pragu tveganja za predelan bombaž, cenami surovega bombaža in cenami, prijavljenimi ob uvozu, v vzorcih iz Združenega kraljestva in Poljske.

Slika 3

Cene uvoženega blaga iz predelanega bombaža v vzorcu iz Združenega kraljestva in primerjava z vrednostmi pragu tveganja in ceno surovega bombaža

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi podatkov iz spletnega vira THESEUS (https://theseus.jrc.ec.europa.eu) in http://www.finanzen.net/rohstoffe/baumwollpreis/euro/historisch.

Slika 4

Cene uvoženega blaga iz predelanega bombaža v vzorcu iz Poljske in primerjava z vrednostmi pragu tveganja in ceno surovega bombaža

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi podatkov iz spletnega vira THESEUS (https://theseus.jrc.ec.europa.eu) in http://www.finanzen.net/rohstoffe/baumwollpreis/euro/historisch.

96

Poleg tega je Sodišče ugotovilo, da države članice, ki izvajajo manj kontrol pri sprostitvi blaga, privabljajo več uvoza. To je še posebej opazno v primerih kontrol, povezanih s podcenitvijo tekstila in obutve iz Kitajske, pri katerih države članice, ki ne izvajajo kontrol pri sprostitvi blaga, privabljajo promet iz drugih držav članic.

97

Združeno kraljestvo ne uporablja pragov tveganja, opisanih v odstavku 92, in ne zahteva zavarovanja za sprostitev blaga, ki bi lahko imelo prijavljeno podcenjeno vrednost, da bi se s tem pokrile morebitne izgube zaradi premalo plačanih carin. Vendar pa je OLAF od vseh držav članic zahteval, naj sprejmejo vse ustrezne previdnostne ukrepe za zaščito finančnih interesov EU in da naj zahtevajo polog za carinske dajatve za odkrite sumljive pošiljke, da bi preprečile prihodnje izgube zaradi neplačanih carin.

98

Ugotovili smo, da je to, da Združeno kraljestvo za blago, ki je bilo morebiti podcenjeno, ne zahteva zavarovanja, povzročilo preusmeritev prometa: uvoženo kitajsko blago, ki je znatno podcenjeno, potuje preko tranzitnih držav članic in se po opravljenem carinskem postopku 42 v Združenem kraljestvu prepelje nazaj v celinsko Evropo, npr. tekstil ali obutev iz Kitajske se odpremi v okviru postopka zunanjega tranzita iz Hamburga do Dovra, kjer se po carinskem postopku 42 sprosti v prosti promet brez kontrol pri sprostitvi, nato pa se prepelje nazaj na npr. Poljsko ali Slovaško. Slika 5 prikazuje primer takega „izbiranja najugodnješega uvoznega kraja” z uporabo carinskega postopka 42.

Slika 5

Primer „izbiranja najugodnejšega uvoznega kraja” z uporabo carinskega postopka 42

Vir: Evropsko računsko sodišče.

99

Operacijo Octopus so leta 2016 izvedli francoski carinski organi v sodelovanju z uradom OLAF. Osredotočena je bila na uvoz v okviru carinskega postopka 42. Ta operacija upravnega sodelovanja je pokazala, da je do goljufij s podcenjevanjem prihajalo predvsem v Združenem kraljestvu, položaj pa je še dodatno poslabšalo dejstvo, da DDV ni bil plačan v namembni državi članici. Vrednosti, prijavljene na podlagi ponarejenih računov, so bile podcenjene za pet- do desetkrat in so pomembno vplivale na pobrane carinske dajatve in davke57.

100

Kar zadeva učinek goljufive uporabe carinskega postopka 42 na izgube zaradi neplačanih DDV-ja in carin, je Sodišče v odstavku 83 svojega Posebnega poročila št. 24/201558 navedlo, da je v Združenem kraljestvu v dveh primerih opazilo podcenjen uvoz po carinskem postopku 42, ki ga je na podlagi skupne carinske operacije urada OLAF že zaznala davčna in carinska uprava Združenega kraljestva. Davčna in carinska uprava Združenega kraljestva je ocenila, da bo učinek na pobran DDV v Združenem kraljestvu znašal 0,5 milijona GBP, v drugih državah članicah pa 10,6 milijona GBP. Ocenjeni učinek na znesek pobranih carin v Združenem kraljestvu znaša 81 milijonov GBP. Te učinke je davčna in carinska uprava Združenega kraljestva ocenila za vse postavke, ki sta jih v obdobju treh let uvozila dva trgovca zajeta v vzorcu.

101

Slika 6 prikazuje podatke Eurostata za obdobje 2007–2016 o petih državah članicah, ki jih je izbralo Sodišče. V državah članicah, ki so izvajale kontrole pri sprostitvi blaga v zvezi s podcenjeno navedeno vrednostjo tekstila in obutve iz Kitajske, je prišlo do povečanja povprečne prijavljene cene uvoženega blaga, njihova količina uvoza pa se je zmanjšala. Povečanje količine uvoza v Združenem kraljestvu je znašalo 358 000 ton, medtem ko je skupno zmanjšanje v drugih štirih državah članicah znašalo 264 000 ton.

Slika 6

Povprečne cene in količine uvoženega tekstila in obutve v obdobju 2007–2016

Vir: Eurostat.

102

To dodatno potrjujejo ocene potencialnih izgub dajatev zaradi podcenitve tekstila in obutve, ki jih je za obdobje 2013–2016 izvedel OLAF.

103

Po navedbah urada OLAF59 bi moralo od leta 2013 do leta 2016 Združeno kraljestvo dati na razpolago znesek tradicionalnih lastnih sredstev, ki je za 1,9874 milijarde EUR (bruto) oz. za 1,5736 milijarde EUR (neto) večji od zneska, ki ga je dejansko dalo na razpolago. Količinska opredelitev potencialne izgube (v neto vrednosti, po odbitku stroškov pobiranja) v primerjavi s skupnimi lastnimi sredstvi in tradicionalnimi lastnimi sredstvi, ki so jih države članice dejansko dale na razpolago v istem obdobju, je na voljo na Sliki 7.

Slika 7

Učinek ocenjenega zneska potencialnih izgub v Združenem kraljestvu na proračun EU

Vir: Letno poročilo o dejavnostih GD za proračun za leto 2016.

104

To še dodatno potrjuje ugotovitve Sodišča iz Posebnega poročila št. 23/2016, da lahko zaradi različnih praks carinske kontrole med državami članicami neko pristanišče postane za svetovne ladijske družbe privlačnejše od drugih60.

Države članice uporabljajo različne pristope za preprečevanje goljufij v zvezi s poreklom in tarifno uvrstitvijo

105

OLAF lahko pošlje opozorila o goljufijah v države članice z uporabo sporočil o medsebojni pomoči, ki vsebujejo zahteve, naj carinski organi držav članic zaščitijo finančne interese EU.

106

Sodišče je ugotovilo, da je pet izbranih držav članic uporabljalo drugačne pristope v zvezi z obravnavo sporočil o medsebojni pomoči urada OLAF 2015/15 o napačni tarifni uvrstitvi in 2014/21–2015/18 o napačni navedbi porekla. Nepošteni trgovci lahko izkoristijo kakršen koli drugačen pristop k carinskim kontrolam, da bi se izognili plačilu carine.

107

Sodišče je ugotovilo tudi, da je obravnavanje sporočil o medsebojni pomoči enostavneje v tistih državah članicah, v katerih je na uvozni carinski deklaraciji obvezna navedba pošiljatelja.

Države članice imajo različne pristope k uporabi sankcij

108

V EU je izvrševanje carinske zakonodaje obveza držav članic61, ki lahko za preprečevanje kršitev uporabljajo različne civilne, upravne in/ali kazenske sankcije. To pa lahko izkrivlja konkurenco na notranjem trgu med trgovci, ki poslujejo zakonito, goljufi pa lahko te razlike izkoriščajo in tako škodujejo finančnim interesom EU.

109

Sodišče je ugotovilo, da se carinske kršitve na Poljskem, v Belgiji in Franciji obravnavajo kot kazniva dejanja in sistematično vodijo do sprožitve kazenskih postopkov. Na Poljskem ni ne upravnih ne civilnih sankcij za carinske kršitve.

110

Komisija je predstavila predlog direktive o določitvi pravnega okvira Unije za carinske kršitve in sankcije62, ki ga trenutno preučujeta Svet in Evropski parlament. Predlog direktive je rezultat študije63 o pravnih okvirih držav članic v zvezi s carinskimi kršitvami in sankcijami.

Pri carinskih kontrolah uvoženega blaga obstajajo vrzeli

111

Obvladovanje tveganja, ki ga izvajajo carinski organi držav članic, zajema opredeljevanje, oceno, analizo in blaženje različnih vrst in ravni tveganj, ki so povezana z mednarodno trgovino z blagom.

112

Obvladovanje carinskih tveganj v EU deluje po načelu „predhodna ocena, nadzor po potrebi”. Glede na tveganja v konkretnem primeru se lahko ta obravnavajo pred natovarjanjem blaga v državi izvoznici, pred prihodom blaga na ozemlje EU ali na kraju raztovarjanja, ob uvozu ali po tem, ko se blago sprosti v prosti promet64.

113

Uvoz se lahko izvede z rednimi ali poenostavljenimi postopki. Uvoz blaga s poenostavljenimi postopki omogoča lažje trgovanje zaradi hitrejše sprostitve blaga. Komisija vsako leto pripravi poročilo o smotrnosti delovanja carinske unije, ki vsebuje pregled pogostosti in uspešnosti različnih vrst izvedenih carinskih kontrol.

Države članice ne izvajajo kontrol pred prihodom, da bi zaščitile finančne interese EU

114

V fazi pred prihodom lahko carinski organi pridobijo predhodne informacije o bližnjem prihodu tovora iz blagovnih manifestov in drugih virov. V EU lahko prevozniki ali njihovi pooblaščeni zastopniki vložijo elektronske vstopne skupne deklaracije v prvem pristanišču ali letališču vstopa na carinsko območje EU v predpisanem času pred prihodom blaga. Ekipe za analizo carinskega tveganja lahko te podatke analizirajo in sestavijo predhoden ciljni izbor. Vendar pa je v tej fazi na voljo majhna količina informacij, ki bi omogočila natančne preglede za fiskalne namene, npr. v zvezi z vrednotenjem ali tarifno uvrstitvijo uvoženega blaga65.

115

Pet izbranih carinskih organov držav članic je trdilo, da zaradi pomanjkanja ustreznih podatkov niso mogli opraviti pregledov vstopnih skupnih deklaracij pred prihodom blaga za fiskalne namene. Vendar se lahko v primeru sumljivih trgovcev (trgovci s slabim slovesom) sprožijo pregledi pred prihodom blaga, ki so relevantni za fiskalne namene, če so v vstopnih skupnih deklaracijah navedeni podatki o pošiljatelju in prejemniku. Čeprav je to ponavadi tako, lahko takšni podatki tudi manjkajo66.

Države članice vedno ne opravljajo kontrol, ki jih predlagajo njihovi sistemi za obvladovanje tveganja

116

Kontrole pri sprostitvi blaga, ki jih predlaga sistem za obvladovanje tveganja, so lahko fizične, dokumentarne ali pa obsegajo vzorčenje blaga za nadaljnjo analizo, vključno z laboratorijsko analizo.

117

Sodišče je ugotovilo, da lahko carinski uradniki v državah članicah, ki jih je obiskalo, razen v Združenem kraljestvu, razveljavijo kontrolne ukrepe, ki se predlagajo na podlagi filtra tveganja, brez kakršne koli hierarhične odobritve ali potrditve. To predstavlja vrzel v sistemu notranjega nadzora, ki zmanjšuje uspešnost sistema za obvladovanje carinskih tveganj.

118

V Združenem kraljestvu se dokumentarni in fizični pregledi uporabljajo samo za redne uvozne postopke, ki predstavljajo 12 % uvoznih deklaracij. Sodišče je ugotovilo, da je bilo 99,77 % uvoženega blaga, ki je bilo prijavljeno v okviru rednih uvoznih postopkov leta 2015, ocarinjenega v eni uri in da se pri dokumentarnih kontrolah za preprečevanje napačne navedbe porekla pri sprostitvi blaga ne preverjajo izvirna dokazila o poreklu ali podatkovna baza ConTraffic, da bi se odkrila neskladja. Zaradi tega je uspešnost kontrol pri sprostitvi blaga v Združenem kraljestvu vprašljiva. Preostalih 88 % uvoznih deklaracij je bilo vloženih z uporabo poenostavljenih postopkov in niso bile zajete v kontrole pri sprostitvi blaga.

Večje število kontrol po sprostitvi blaga ne odtehta zmanjšanja števila kontrol pri sprostitvi blaga zaradi poenostavljenih postopkov

119

Trgovci, ki imajo dovoljenje za uporabo poenostavljenih carinskih postopkov za uvoz, lahko uporabijo pospešene postopke sprostitve blaga. Carina se zanaša na pravilnost njihovih uvoznih deklaracij in izvaja manj kontrol pred sprostitvijo, kar bi bilo treba nadoknaditi z revizijami pred izdajo dovoljenja in naknadnimi revizijami67. Leta 2015 je bilo skoraj 80 % vsega uvoza v EU opravljenega s poenostavljenimi postopki, od tega so bile za 0,2 % uvoza izvedene kontrole pri sprostitvi blaga.

120

Vendar je Sodišče ugotovilo, da se v Španiji in v Združenem kraljestvu kontrole pri sprostitvi blaga pri poenostavljenih postopkih ne opravljajo. To je še posebej zaskrbljujoče v Združenem kraljestvu, saj je tam velika večina uvoznih deklaracij vloženih z uporabo poenostavljenih postopkov.

121

Pooblaščen gospodarski subjekt je zanesljiv trgovec, pri katerem se opravi manj fizičnih kontrol in kontrol dokumentov pri carinjenju. Carinski organi izdajo dovoljenje za pooblaščene gospodarske subjekte, če trgovec izpolnjuje določene zahteve.68

122

Ena od poenostavitev, ki je določena v carinskem zakoniku Unije, dovoljuje predložitev uvozne deklaracije z vpisom v evidenco imetnika dovoljenja. V tem primeru mora trgovec carinske organe obvestiti o predložitvi blaga. Podatki o poreklu, tarifni uvrstitvi in vrednosti blaga, ki bi carinskim organom omogočili smiselno analizo tveganja za fiskalne namene, v tem obvestilu69 niso vključeni. Poleg tega pa lahko carinski organi pooblaščeni gospodarski subjekt odvežejo obveznosti predložitve blaga carinskim organom.70

123

Sodišče je ugotovilo primere pooblaščenih gospodarskih subjektov v kurirskem sektorju, ki zlorabljajo oprostitev carine za pošiljke majhnih vrednosti, in druge primere pooblaščenih gospodarskih subjektov, ki v času obiska Sodišča niso izpolnjevali pogojev za pooblaščene gospodarske subjekte ali ki so kot deklaranti ali zastopniki prijavljali podcenjeno vrednost uvoženega tekstila in čevljev iz Kitajske.

124

Sodišče je ugotovilo, da Italija ne izvaja revizij po sprostitvi blaga tako, kot so opredeljene v navodilih za carinsko revizijo, in sicer niti v zvezi s pooblaščenimi gospodarskimi subjekti. Sodišče je v Združenem kraljestvu preučilo 10 spisov o revizijah po sprostitvi blaga, ki so se nanašale na pooblaščene gospodarske subjekte, vendar nobeden ni bil dejanska revizija po sprostitvi blaga, ampak ocena ali spremljanje kontinuiranega izpolnjevanja pogojev za pooblaščene gospodarske subjekte.

125

Julija 2016 je Komisija opozorila na to, da šest držav članic71 ni izvajalo revizij po sprostitvi blaga ali o teh revizijah ni predložilo nobenih informacij. Te države članice so prispevale približno 20 % vseh carin, pobranih v EU72. Revizije po sprostitvi blaga so namenjene preprečevanju preostalih tveganj po sprostitvi blaga in drugih kontrolah po sprostitvi blaga, kadar pa se ne izvajajo, tveganja ostanejo.

Kontrole po sprostitvi blaga redko zajamejo uvoz v druge države članice

126

Kadar uvoznik s sedežem v eni državi članici (država članica 2) izvede uvoz v drugo državo članico (država članica 1), mora carinsko kontrolo opraviti slednja73.

127

Sodišče je ugotovilo, da carinski organi države članice 1 od carinskih organov države članice 2 ne zahtevajo računovodskih evidenc, bančnih računov itd. trgovca, ki ima sedež na njenem ozemlju, in da carinski organi države članice 2 ne vedo za opravljen uvoz, saj jih carinski organi države članice 1 o tem niso dolžni obvestiti.

128

To stanje otežuje še to, da so informacije, ki so vključene v obstoječo podatkovno zbirko o uvozu v države članice, Surveillance 2, le delno uporabne za revizije po sprostitvi blaga, saj ne vključujejo imena uvoznika in/ali deklaranta. Končna uvedba74 podatkovne zbirke, imenovane Surveillance 3, ki vključuje te in druge ustrezne informacije, ni predvidena pred 1. oktobrom 2018.

129

Sodišče je ugotovilo, da to velja zlasti za carinski postopek 42. V okviru tega postopka lahko uvoznik s sedežem v državi članici 2 imenuje svojega zastopnika v državi članici 1, ki bo tam opravil uvoz, kar otežuje izvajanje kontrol po sprostitvi blaga.

130

Po podatkih urada OLAF je okoli 57 % vsega domnevno podcenjenega uvoženega tekstila in obutve iz Kitajske ocarinjenega v okviru carinskega postopka 42, čeprav se v okviru tega postopka ocarini le 16 % vsega uvoza.

131

Komisija je med pregledom, ki je bil opravljen na Slovaškem decembra 2016, prav tako ugotovila, da je bilo glavno tveganje podcenitve odkrito pri uvozu v okviru carinskega postopka 42, pri tem pa ima uvoznik običajno sedež v drugi državi članici, kar otežuje preprečevanje prijavljanja podcenjene vrednosti s kontrolami po sprostitvi blaga.

Pomanjkanje pregledov v zvezi z oprostitvijo plačila carine za pošiljke majhnih vrednosti povzroča premajhna plačila carin

132

Carinska zakonodaja zagotavlja izvzetje od dajatev ali oprostitev dajatev za pošiljke zanemarljivih vrednosti. Blago, katerega vrednost ne presega določenega praga, je oproščeno plačila carine in drugih davkov. Razlog za to je, da majhna vrednost potencialnih pobranih prihodkov od pošiljk majhnih vrednosti ne odtehta upravnih in operativnih stroškov, ki so potrebni za zagotovitev skladnosti s carinskimi pravili.

133

Hitra širitev e-trgovanja je spremenila to stanje. Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) navaja75: „Ko je bila uvedena večina sedanjih olajšav za uvoz blaga majhnih vrednosti, spletnega nakupovanja še ni bilo in količina uvoženega blaga, ki je bilo oproščeno plačila carine, je bila razmeroma majhna.“

134

Blago, ki ga podjetja dobavljajo potrošnikom in je kupljeno v državah, ki niso članice EU, je zaradi svoje majhne vrednosti upravičeno do oprostitve DDV (in carine), kadar njegova vrednost ne presega praga v višini 10 oziroma 22 EUR. Poleg DDV se mora za blago, katerega vrednost je višja od 150 EUR, zaračunati tudi carina. Darilo, ki ga fizična oseba pošlje drugi fizični osebi, je oproščeno carine in DDV, če njegova vrednost ne presega 45 EUR. Če njegova vrednost presega 45 EUR, vendar pa brez DDV ni večja od 700 EUR, se lahko uporabi standardna pavšalna carinska stopnja v višini 2,5 %. Vse te oprostitve veljajo tudi za blago, kupljeno na spletu iz držav nečlanic EU.

135

Sodišče je ugotovilo, da se je v elektronskih sistemih za sprostitev blaga v izbranih državah članicah dopuščalo: (i) da se za oprostitev carine na podlagi zanemarljive vrednosti prijavi blago, katerega prijavljena vrednost76 je bila višja od 150 EUR, in (ii) da se komercialne pošiljke uvozijo kot darila.

136

Sodišče je ugotovilo, da so tudi kurirska podjetja s statusom pooblaščenih gospodarskih subjektov zlorabljala te oprostitve carin za blago, ki je bilo uvoženo po začetku veljavnosti delegiranih in izvedbenih aktov77 carinskega zakonika Unije 1. maja 2016. To je še posebej zaskrbljujoče, saj morajo pooblaščeni gospodarski subjekti izvajati notranje kontrole, ki omogočajo preprečevanje in odkrivanje nezakonitih ali nepravilnih transakcij78.

137

Dokazi, ki jih je Združeno kraljestvo zbralo o elektronskem trgovanju, kažejo na obsežno podcenjevanje blaga, uvoženega iz Daljnega vzhoda in čedalje več iz ZDA, prijavljene vrednsot pa so od 10 do 100-krat manjše od dejanskih.

138

Po podatkih belgijskih carinskih organov se blago, kupljeno prek nekaterih spletnih strani iz držav, ki niso članice EU, sistematično deklarira kot blago z vrednostjo, nižjo od 22 EUR, čeprav je potrošnik zanj dejansko plačal več79.

139

Po podatkih iz študije svetovalnega podjetja Copenhagen Economics80 se uvozne dajatve obračunavajo samo za 47 % poštnih pošiljk, za katere bi se morala zaračunati carina, to nepopolno zaračunavanje uvoznih dajatev pa neposredno pomeni izgubo zaradi neplačanih carinskih dajatev v EU v višini 0,25 milijarde EUR.

140

Tako lahko pride do izgub zaradi neplačanih carin na dva načina: (i) pri prijavi podcenjenega blaga, kadar je blago napačno prijavljeno kot upravičeno do oprostitve na podlagi majhne vrednosti; in (ii) pri oprostitvi carine za blago, ki za to ni upravičeno, npr. blago s prijavljeno vrednostjo, višjo od 150 EUR, ki ga je carinski sistem za sprostitev blaga kljub temu sprejel zaradi vrzeli v sistemu, ali komercialne pošiljke (ki jih podjetja pošljejo potrošnikom), ki so prijavljene kot darila (kot da jih je ena fizična oseba poslala drugi fizični osebi).

141

V primeru kurirskih podjetij s statusom pooblaščenega gospodarskega subjekta je to še bolj verjetno, saj se pri njih izvaja manj fizičnih in dokumentarnih kontrol, to pa pomeni tudi manj kontrol na točki uvoza in po sprostitvi blaga.81

Zaključki in priporočila

142

S to revizijo je Sodišče obravnavalo vprašanje, ali se z uvoznimi postopki EU ščitijo njeni finančni interesi. Sodišče je ugotovilo resne slabosti, ki kažejo na slabosti v zakonodajnem okviru in na to, da države članice neuspešno izvajajo carinske kontrole pri uvozu, kar negativno vpliva na finančne interese EU.

143

Ker ni ocene izgub zaradi neplačanih carin, ni mogoče dobro oceniti smotrnosti delovanja carinske unije, kar zadeva zaščito finančnih interesov EU, hkrati pa ni mogoče učinkovito dodeljevati sredstev posameznim področjem, npr. za preprečevanje navajanja podcenjenih vrednosti ali za države članice, kjer so bile ugotovljene najvišje potencialne izgube (glej odstavke 26 do 28).

Priporočilo 1

Komisija bi morala – da bi lahko izpolnila zahtevo Evropskega parlamenta – razviti metodologijo in pripraviti redne ocene izgub zaradi neplačanih carin od leta 2019, njihove rezultate pa upoštevati pri dodeljevanju sredstev in pri določanju operativnih ciljev.

Ciljni rok za uresničitev: leto 2019.

144

Države članice nimajo dovolj finančni spodbud za izvajanje carinskih kontrol in izboljšanje pobiranja carin za proračun EU. Države članice, ki izvajajo carinske kontrole, ampak niso uspešne pri izterjavi, tvegajo finančne posledice zaradi teh izgub, nasprotno pa države članice, ki takšnih kontrol ne izvajajo, morda ne bodo utrpele nobenih negativnih posledic. Poleg tega se je ena država članica pritožila, da bolj kot se bori proti goljufiji, večje je tveganje, da bo Komisija menila, da je finančno odgovorna (glej odstavke 29 do 32).

145

Tudi kadar se financiranje zagotavlja v okviru akcijskih programov EU, ni vedno povezano z zaščito finančnih interesov EU. Države članice ne zagotavljajo vedno potrebnih finančnih sredstev za izvajanje komponent evropskih informacijskih sistemov, ki niso komponente Unije in ki se ne financirajo iz akcijskih programov, kar lahko vodi do zamud pri izvajanju carinskega zakonika Unije. Nekatere države članice, v katerih se nahajajo glavna pristanišča vstopa, priznavajo, da je njihov delež zadržanega zneska tradicionalnih lastnih sredstev previsok (glej odstavke 33 do 40).

Priporočilo 2

Komisija bi morala preučiti vse razpoložljive možnosti za okrepitev podpore nacionalnim carinskim upravam pri izvajanju njihove pomembne naloge v EU v novem večletnem finančnem okviru, vključno s ponovno oceno primerne stopnje stroškov pobiranja.

Ciljni datum za uresničitev: do začetka naslednjega večletnega finančnega okvira.

Priporočilo 3

Komisija bi morala predlagati, da je treba s prihodnjimi akcijskimi programi EU, ki služijo podpori carinske unije, prispevati k finančni vzdržnosti evropskih informacijskih sistemov na področju carine.

Ciljni rok za uresničitev: do začetka naslednjega večletnega finančnega okvira.

146

Izmenjava informacij in sodelovanje v carinskih zadevah deluje nemoteno. Vendar pa je revizija pokazala, da so v orodjih za izmenjavo informacij še vedno slabosti, tako v njihovi vsebini kot pri njihovi uporabi (glej odstavke 41 do 69).

Priporočilo 4

Komisija bi morala:

  1. predlagati spremembe carinske zakonodaje v letu 2018, s katerimi bi postala obvezna navedba pošiljatelja v uvozni carinski deklaraciji, in
  2. biti bolj specifična pri zahtevah, navedenih v sporočilih o medsebojni pomoči, da bi zagotovila, da se v državah članicah enako izvajajo.

Ciljni rok za uresničitev: takoj.

Priporočilo 5

Komisija bi morala v letu 2018 imenovati čezmorskega uradnika za zvezo urada OLAF v državah, ki niso članica EU in v katerih poteka večina goljufivega pretovarjanja v prostih conah.

147

Kar zadeva enotno uporabo carinske zakonodaje EU, se integrirana tarifa Evropske unije (TARIC) enotno uporablja v štirih od petih revidiranih državah članicah. Vendar pa se v podatkovno zbirko TARIC vnašajo retroaktivne spremembe, ki imajo finančni učinek in jih morajo države članice skrbno izvajati. Države članice ne pregledujejo ustrezno, ali imetniki v trenutku uvoza dejansko uporabljajo izdane odločbe o zavezujočih tarifnih informacijah (ZTI). Čeprav ima v skladu s carinskim zakonikom Unije Komisija možnost za izdajo odločb o vrednotenju na ravni EU, pa Komisija tega še ni storila (glej odstavke 70 do 88).

Priporočilo 6

Komisija bi morala:

  1. do leta 2020 začeti skrbno spremljati, ali države članice preverjajo upoštevanje odločb o zavezujočih tarifnih informacijah; in
  2. nemudoma omogočiti izdajo odločb o vrednotenju na ravni EU, kot je Sodišče priporočilo v svojem Posebnem poročilu št. 23/2000.
148

Države članice imajo različne pristope pri izvajanju carinskih kontrol za preprečevanje navajanja podcenjene vrednosti blaga, napačne navedbe porekla in napačne tarifne uvrstitve ter pri izreku sankcij. Za carinske organe je izziv najti ravnotežje med potrebo po omogočanju lažjega trgovanja s hitrejšimi in tekočimi uvoznimi postopki ter carinskimi kontrolami, ki jih je treba izvajati. Obremenjujoče carinske kontrole lahko vplivajo na to, kateri carinski urad bo za uvoz izbral trgovec, letališča in pristanišča z manj carinskimi kontrolam pa privabljajo več prometa. Sodišče je odkrilo primere „izbiranja najugodnejšega uvoznega kraja”, tj. primere, ko se trgovci odločijo za uvoz blaga s podcenjeno vrednostjo v države članice z manj strogimi kontrolami (glej odstavke 89 do 110).

Priporočilo 7

Komisija bi morala predlagati zakonodajne spremembe, ki bi od leta 2021 omogočale naložitev finančnih popravkov tistim državam članicam, ki tveganj ne obravnavajo ustrezno in morda celo spodbujajo „izbiranje najugodnejšega uvoznega kraja”.

149

Zaradi pomanjkanja zadostnih podatkov države članice ne izvajajo analize tveganja za fiskalne namene v fazi pred prihodom blaga ali ob obvestilu trgovcev o prihodu blaga v njihove prostore. Poleg tega lahko v petih revidiranih državah članicah carinski organi izpustijo preglede, ki jih predlaga nacionalni sistem za obvladovanje tveganja, ne da bi za to potrebovali odobritev hierarhije. Kar zadeva poenostavljene postopke, države članice manjšega števila kontrol pri sprostitvi blaga ne morejo nadomestiti s kontrolami po sprostitvi blaga. Kadar trgovec uvozi blago v državo članico, v kateri nima sedeža, se to blago redko naknadno preveri. Države članice imajo težave pri preverjanju, ali trgovci poslujejo skladno s pravili o oprostitvi carin za pošiljke majhnih vrednosti, kar pomeni izgubo za nacionalne proračune in proračun EU. Sodišče je ugotovilo, da pooblaščeni gospodarski subjekti, ki delujejo v kurirskem sektorju, zlorabljajo takšne oprostitve (glej odstavke 111 do 141).

Priporočilo 8

Komisija bi morala v letu 2018:

  1. predlagati zakonodajne ukrepe, v skladu s katerimi bo obvezna navedba dodatnih podatkovnih elementov, ki bodo omogočali izvedbo analize finančnega tveganja, v fazi pred prihodom blaga in na obvestilih trgovcev o prihodu blaga v njihove prostore;
  2. izboljšati podatkovno zbirko Surveillance tako, da bi se ugotovil prejemnika blaga, kadar se uporabi carinski postopek 42; in
  3. preiskati zlorabo oprostitev carin za pošiljke majhnih vrednosti pri e-trgovanju z državami, ki niso članice EU.

Priporočilo 9

Države članice bi morale takoj:

  1. razveljavitev kontrol, ki jih predlagajo sistemi za obvladovanje tveganja, pogojiti s predhodnim ali neposrednim dovoljenjem hierarhije;
  2. v svoje elektronske sisteme za sprostitev blaga uvesti preglede, s katerimi bi se blokiral sprejem uvoznih deklaracij, s katerimi se zahteva oprostitev dajatev za pošiljke majhnih vrednosti in na katerih je prijavljena prava vrednost večja od 150 EUR, ali deklaracij za komercialne pošiljke (ki jih podjetje pošlje potrošniku), ki so prijavljene kot darila (kot pošiljke fizičnih oseb drugim fizičnim osebam);
  3. naknadno preveriti skladnost trgovcev s pravili za oprostitev carin za pošiljke majhnih vrednosti, vključno s pooblaščenimi gospodarskimi subjekti;
  4. pripraviti načrte preiskav za preprečevanje zlorab te olajšave pri e-trgovanju z državami zunaj EU.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi Baudilio TOMÉ MUGURUZA, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 7. novembra 2017.

Za Evropsko računsko sodišče

Klaus-Heiner LEHNE
Predsednik

Prilogi

Priloga I

Revizijski pristop Sodišča na ravni Komisije

Sodišče je revizijo pri Komisiji opravilo v dveh fazah, in sicer v okviru pripravljalne faze in revizijskega dela na kraju samem.

01

V pripravljalni fazi je opravilo obiske, namenjene zbiranju informacij, pri GD za obdavčenje in carinsko unijo, GD za proračun, uradu OLAF in Skupnem raziskovalnem središču (JRC).

V tem okviru je potekala razprava o revizijski metodologiji s Komisijo (revizijska vprašanja, merila in standardi), vključno z revizijsko metodologijo v državah članicah in odgovori Komisije na vprašalnik Sodišča pred obiskom. Sodišče je prejelo tudi povratne informacije in predloge v zvezi s navedbo podcenjene vrednosti, napačno navedbo porekla in napačno tarifno uvrstitvijo, ki predstavljajo glavna tveganja, ki vplivajo na sprostitev blaga v prosti promet, ter zbralo ustrezne dokumente.

Komisija je ob obisku v Skupnem raziskovalnem središču predstavila svoje znanstvene projekte za sledenje zabojnikom (ConTraffic) in oceno poštenih cen (THESEUS). Skupno raziskovalno središče je revizorjem odobrilo dostop do podatkovne zbirke ConTraffic in spletnega vira podatkov THESEUS.

GD za obdavčenje in carinsko unijo je revizorjem odobril dostop do podatkovne zbirke Surveillance 2 z evidenco uvoznih deklaracij in do sistema upravljanja s primerki (SMS), podatkovne zbirke o izvirnih žigih in organih, ki lahko izdajo potrdilo o preferencialnem poreklu ali potrdilo o gibanju blaga.

GD za proračun je revizorjem odobril dostop do podatkovne zbirke OWNRES o primerih goljufij in nepravilnosti, ki se nanašajo na zneske, večje od 10 000 EUR, in do podatkovne zbirke WOMIS, ki vsebuje poročila o neizterljivih zneskih nad določenim pragom, ki jih države članice niso dale na razpolago proračunu EU, saj menijo, da razlogov, zakaj zneskov ni bilo mogoče izterjati, ni mogoče pripisati njim. Komisija objavi svoje pripombe na poročila v šestih mesecih po njihovem prejemu.

Sodišče je preučilo ustrezne informacije o smotrnosti delovanja, kot so letna poročila o dejavnostih, poročila o smotrnosti delovanja carinske unije GD za obdavčenje in carinsko unijo ter poročila o napredku in vrednotenju v zvezi z akcijskimi programi Herkul II/III in Carina 2013/2020. Sodišče je preučilo tudi podatkovno zbirko, ki vsebuje posodobljene informacije o spremljanju izvajanja prejšnjih poročil Sodišča, podatkovno zbirko RAD.

Sodišče je obiskalo Svetovno carinsko organizacijo, kjer je predstavilo svojo revizijo ter razpravljalo o njeni vlogi, odgovornostih in izzivih v zvezi z prijavljanjem podcenjenih vrednosti, odločitvami o vrednotenju, poreklom, pomanjkanjem zbranih prihodkov in e-trgovanjem. Sodišče je razpravljalo o relevantnih mednarodnih standardih, kot so Sporazum o izvajanju člena VII Splošnega sporazuma o carinah in trgovini (GATT), t. i. sporazum o carinskem vrednotenju, revidirana Kjotska konvencija WCO o poenostavitvi in uskladitvi carinskih postopkov ter smernice WCO. Namen tega obiska je bil oceniti, ali Komisija upošteva mednarodne najboljše prakse. Sodišče je preučilo najbolj relevantne in najnovejše smernice WCO, zlasti zbirko o prihodkih. Ta je bila uporabljena kot referenčno merilo za pripravo vprašalnikov o vrednotenju, poreklu in tarifni uvrstitvi, ki so bili poslani izbranim državam članicam.

02

Med revizijskim delom na terenu je Sodišče poslalo splošen vprašalnik Komisiji, ki je obravnaval vprašanje, ali Komisija zagotavlja, da se z uvoznimi postopki ščitijo finančni interesi EU. Sodišče je prav tako zbralo dokaze o trenutnem dogajanju in dejavnostih Komisije na področjih, kot so izgube zaradi neplačanih carin, akcijski programi EU v zvezi s sodelovanjem med carinskimi upravami držav članic, medsebojna pomoč in spremljanje enotnega izvajanja carinskih predpisov v državah članicah, in o tem, ali je Komisija zasnovala zanesljive uvozne postopke, s katerimi bi se izognili vrzelim, ki vodijo do prenizkih plačil tradicionalnih lastnih sredstev.

Na ta splošni vprašalnik so odgovorili GD za proračun, OLAF in GD za obdavčenje in carinsko unijo. Poleg tega je Sodišče vsem poslalo dva dodatna vprašalnika in organiziralo pogovore s predstavniki enot, ki so pristojni za različna področja, obravnavana v vprašalniku.

Sodišče je spremljalo, kako je Komisija izvedla priporočila iz njegovih posebnih poročil, ki so relevantna za to revizijo, kot so Posebno poročilo št. 2/2008 o zavezujočih tarifnih informacijah (ZTI), Posebno poročilo št. 1/2010 – Ali se poenostavljeni carinski postopki za uvoz uspešno kontrolirajo? in Posebno poročilo št. 2/2014 – Ali je upravljanje preferencialnih trgovinskih režimov ustrezno?

Priloga II

Revizijski pristop Evropskega računskega sodišča v državah članicah

Sodišče je revizijo opravilo v dveh fazah, in sicer v okviru pripravljalne faze in revizijskega dela na terenu.

01

V pripravljalni fazi je Sodišče izbralo pet držav članic: Španijo, Italijo, Poljsko, Romunijo in Združeno kraljestvo. Izbor držav članic je temeljil na naslednjih kriterijih tveganja: (i) velikost prispevka tradicionalnih lastnih sredstev v proračun EU; (ii) pogostost navedb podcenjenih vrednosti v državi članici; in (iii) delež kontrol, ki temeljijo na revizijah, v okviru vseh kontrol po sprostitvi blaga.

Sodišče je vsem izbranim državam članicam poslalo vprašalnik, ki je obravnaval vprašanje, ali države članice zagotavljajo, da se z uvoznimi postopki ščitijo finančni interesi EU. Sodišče je prejelo pisne odgovore od vseh izbranih držav članic.

Pred vsakim obiskom v državi članici je Sodišče izbralo:

  1. 30 uvoznih transakcij, katerih vrednost je bila morda podcenjena. Za ta izbor je Sodišče uporabilo vizualno analitiko na populaciji uvoženega blaga, ki jih je leta 2015 zabeležila v podatkovno bazo Surveillance 2 posamezna država članica. Uporabilo je programsko opremo Tableau. Sodišče je potem primerjalo potencialno podcenjene vrednosti s poštenimi cenami na kilogram, ki jih je Skupno raziskovalno središče objavilo v zbirki THESEUS, in s povprečno ceno na enoto, ki je evidentirana v zbirki Surveillance 2;
  2. 30 uvoznih transakcij, na katere so se nanašala sporočila o medsebojni pomoči, ki jih je izdal OLAF za preprečevanje napačne tarifne uvrstitve blaga. Sodišče je naključno izbralo uvoženo blago, ki so ga posamezne države članice evidentirale v zbirko Surveillance 2 leta 2015 z uporabo programskega orodja ACL;
  3. celotno populacijo uvoženega blaga, ki je bila zajeta va sporočilih o medsebojni pomoči za preprečevanje napačne navedbe porekla v letu 2015 na podlagi podatkov iz zbirke Surveillance 2;
  4. vzorec, ki je bil sestavljen na podlagi tveganj in je zajemal 10 spisov o revizijah v zvezi s pooblaščenimi gospodarskimi subjekti, ki so jih v zadnjih 6 letih opravile države članice;
  5. vzorec, ki je bil sestavljen na podlagi tveganj in je zajemal 10 skupnih deklaracij za začasno skladiščenje, ki jih je opravil tipičen pooblaščen gospodarski subjekt iz kurirskega sektorja leta 2016, po začetku veljavnosti določb carinskega zakonika Unije 1. maja 2016, da bi se blago sledilo do njegove sprostitve v prosti promet in da bi se preverilo izpolnjevanje pravil o skrajnem roku zaključitve postopka v zvezi z blagom, vrednotenju, oprostitvah carin in pavšalnem obdavčenju; in
  6. vzorec, ki je bil sestavljen na podlagi tveganj in je zajemal 10 izdelkov, ki jih je ta pooblaščen gospodarski subjekt sprostil v prosti promet leta 2016, po začetku veljavnosti določb carinskega zakonika Unije 1. maja 2016, da bi se blago sledilo nazaj do skupne deklaracije za začasno skladiščenje in preverilo izpolnjevanje pravil o skrajnem roku zaključka postopka v zvezi z blagom, vrednotenju, oprostitvah carin in pavšalnem obdavčenju.
02

Med revizijskim delom na terenu je Sodišče obiskalo carinske organe Španije, Italije, Poljske, Romunije in Združenega kraljestva. Sodišče je v vsaki izbrani državi članici razpravljalo o predhodno prejetih odgovorih na vprašalnik in opravilo razgovore z uradniki, ki so pristojni za različna področja, omenjena v vprašalniku, in zlasti za vrednotenje, navedbe porekla, tarifno uvrstitev, obvladovanje tveganj, pooblaščene gospodarske subjekte, kontrole po sprostitvi blaga in programe Carina 2013/2020.

Na podlagi mednarodnih standardov je preverilo: (i) ali so se kontrole po sprostitvi blaga v državah članicah uporabljale za obvladovanje preostalih tveganj po kontrolah pri sprostitvi blaga; (ii) ali so kontrole po sprostitvi blaga v državah članicah obsegale blago, uvoženo v druge države članice; (iii) ali so carinske uprave držav članic svoje naloge opravljale tako, kot bi bile ena uprava; in (iv) ali so carinske uprave držav članic namenjale ustrezno pozornost kurirskim pošiljkam. Sodišče je analiziralo in razpravljalo o rezultatih predhodno izbranih vzorcev na podlagi kontrolnega seznama.

Posebno pozornost je namenilo sistemom in kontrolam, vključno s testom v simuliranem okolju carinskih sistemov za sprostitev blaga, ki se je nanašal na preverjanje verodostojnosti pri pošiljkah majhnih vrednostih.

Odgovor Komisije

Povzetek

I

Komisija ugotavlja, da se bistvene ugotovitve iz tega poročila nanašajo na pomanjkljivosti pri nadzoru, ki ga opravljajo države članice, in naloge izvajanja, za opravljanje katerih so v celoti odgovorni nacionalni organi. Vendar Komisija pregleduje, kako države članice pobirajo tradicionalna lastna sredstva in jih dajejo na razpolago, kar ima korektivni učinek.

Kadar Komisija ugotovi, da kontrole držav članic niso učinkovite in vodijo v izgube tradicionalnih lastnih sredstev, uveljavlja odgovornost držav članic za navedene izgube, pri čemer se za zapoznelo plačilo uporabijo zelo visoke obresti. To pomeni, da Komisija z inšpekcijskimi pregledi preprečuje škodljivi učinek neučinkovitih kontrol držav članic na finance EU. Zamudne obresti več kot nadomestijo zamude pri dajanju na razpolago za proračun EU, zato Komisija z inšpekcijskimi pregledi zagotavlja celovito zaščito finančnih interesov EU.

Komisija pozdravlja vse predloge za izboljšanje kontrole.

VI

Pomanjkljivosti v carinskem pravnem okviru se obravnavajo v okviru carinskega zakonika Unije, ki je začel veljati 1. maja 2016. Celotne koristi zakonika bodo zagotovljene, ko bodo operativni vsi elektronski sistemi za njegovo izvajanje. Glavni cilj carinskega zakonika Unije je bolje zaščititi finančne vire Unije (lastna sredstva) z (i) zagotovitvijo neprepustnosti evropske carinske zakonodaje za goljufije (tj. zapiranjem vrzeli, odpravo neusklajene razlage in uporabe predpisov ter zagotovitvijo elektronskega dostopa do ustreznih informacij carinskim organom), (ii) zagotovitvijo bolj usklajene in standardizirane uporabe carinskih kontrol v državah članicah na podlagi skupnega okvira za obvladovanje tveganja in elektronskega sistema za njegovo izvajanje ter (iii) uvedbo skupnega sistema zavarovanj. Ti ukrepi niso namenjeni zgolj boljši zaščiti finančnih interesov EU ter varnosti in varstvu državljanov EU, ampak tudi preprečevanju protikonkurenčnega ravnanja na različnih vstopnih in izstopnih točkah EU.

VII

Komisija meni, da imajo države članice zadostne finančne spodbude za izvajanje carinskih kontrol. Države članice, ki skrbno uporabljajo carinski zakonodajni okvir EU, niso finančno odgovorne za tradicionalna lastna sredstva, ki postanejo neizterljiva zaradi razlogov, nad katerimi nimajo nadzora.

VIII

V skladu s členom 46(1) carinskega zakonika Unije so carinski organi držav članic odgovorni za to, da opravijo vsako carinsko kontrolo, ki jo štejejo za potrebno. Zato se prakse v zvezi s tem v posameznih državah članicah nekoliko razlikujejo. Vendar pa carinske kontrole temeljijo predvsem na analizi tveganja. Da bi se podprla enotna uporaba meril tveganja in standardov, se pripravlja izvedbeni akt o skupnih merilih tveganja EU za finančna tveganja. Zdaj se pripravljajo navodila, potrebna za podporo skupnemu razumevanju in izvajanju. Pilotno izvajanje v državah članicah je predvideno za leto 2018.

XI (a)

Komisija ne sprejema tega priporočila.

Evropski parlament je Komisijo pozval, naj „zbere zanesljive podatke o izpadu carin […] v državah članicah“. Komisija že zagotavlja letne izračune izpada pri pobiranju carin, opredeljenega pri njenih inšpekcijskih pregledih tradicionalnih lastnih sredstev. Zadevni zneski se izterjajo od držav članic in poberejo v korist proračuna EU.

Izračun Komisije na podlagi zanesljivih podatkov je najzanesljivejša metodologija za ugotavljanje takega izpada ter se uporablja za operativne namene, in sicer za pripravo letnega programa inšpekcijskih pregledov držav članic.

Komisija ni seznanjena z nobeno drugo ustrezno metodologijo, vendar bi pozitivno obravnavala vse morebitne predloge za izvedljivo metodologijo, s katero bi se lahko dopolnili izračuni Komisije.

Glej tudi odgovora na odstavka 25 in 26.

(b)

Komisija sprejema to priporočilo. Komisija zdaj ocenjuje možnosti za izboljšanje financiranja nacionalnih carinskih služb v okviru naslednjega večletnega finančnega okvira. Komisija meni, da so carinske operacije držav članic in povezani stroški delovanja odvisni od številnih dejavnikov, vključno s strukturno sestavo carinske uprave države članice, viri, ki so na voljo nacionalni carinski službi, ter vzorcem in obsegom trgovine, ki sta posledica geografskega položaja države članice. Komisija zdaj izvaja študijo ocene vpliva carinske unije, da bi med drugim proučila možnosti financiranja carinskih naložb na podlagi instrumentov EU za financiranje.

(c)

Komisija lahko deloma sprejme to priporočilo, kolikor ima isti cilj kot priporočilo Evropskega računskega sodišča, vendar v tej fazi ugotavlja, da ne more sprejeti posebnih zavez glede svojih predlogov za naslednji večletni finančni okvir.

(d)

Komisija sprejema priporočilo o večji natančnosti pri ukrepih, ki se zahtevajo od držav članic v sporočilih o medsebojni pomoči, pri čemer ugotavlja, da bo glavni cilj še naprej zagotavljati enakovredne rezultate. Zahteve urada OLAF v zvezi z medsebojno pomočjo so zajete z Uredbo (ES) št. 515/97, zato so zakonite in obvezne. Ukrepi, ki se predlagajo državam članicam, pomenijo nabor priporočil, ki ne ustrezajo nujno vsem državam članicam v vsakem primeru.

(e)

Komisija sprejema to priporočilo. Čeprav je navedba pošiljatelja v uvozni carinski deklaraciji že zdaj obvezna v državah članicah, ki niso uporabile možnosti opustitve zahteve glede podatkov, bo Komisija leta 2018 z državami članicami sprejela nadaljnje ukrepe, da bo ta navedba postala obvezna v vseh državah članicah. To lahko vključuje precejšnje stroške za tiste države članice, ki je še ne zahtevajo. Dejanski datum sprejetja bo odvisen od pogajanj z državami članicami.

Uvod

11

V skladu s členom 46(1) carinskega zakonika Unije so carinski organi držav članic odgovorni za to, da opravijo vsako carinsko kontrolo, ki jo štejejo za potrebno. Zato se prakse v zvezi s tem v posameznih državah članicah nekoliko razlikujejo. Vendar pa carinske kontrole temeljijo predvsem na analizi tveganja. Da bi se podprla enotna uporaba meril tveganja in standardov, se pripravlja izvedbeni akt o skupnih merilih tveganja EU za finančna tveganja. Zdaj se pripravljajo navodila, potrebna za podporo skupnemu razumevanju in izvajanju. Pilotno izvajanje v državah članicah je predvideno za leto 2018.

13

Skupni okvir za obvladovanje tveganj je bil v carinsko zakonodajo EU uveden z Uredbo (ES) št. 648/2005 in vključuje več ukrepov za podporo državam članicam pri sistematičnem obravnavanju finančnih tveganj:

  • zagotovitev navodil za carinsko revizijo, ki celovito obravnavajo izvajanje revizij in pregledov po carinjenju (zdaj: po prepustitvi blaga);
  • zagotovitev priročnika o operativnih carinskih kontrolah, v katerem se obravnavajo kontrole pri carinjenju in so zbrane dobre prakse, ugotovljene v državah članicah, tudi za finančna tveganja v zvezi s tarifno uvrstitvijo, vrednotenjem, poreklom in protidampinškimi ukrepi;
  • prednostne kontrolne ukrepe, s katerimi se intenzivno obravnavajo posebna vprašanja za ugotovitev, kako lahko države članice najbolje sistematično obravnavajo tveganje in izzive v zvezi s carinsko kontrolo.
14

Medsebojna upravna pomoč je namenjena zagotovitvi pobiranja prihodkov s preprečevanjem in preiskovanjem kršitev carinske zakonodaje ter bojem proti njim.

15

Na ravni EU: Elektronski carinski sistem za obvladovanje tveganja (CRMS) za podporo elektronski izmenjavi informacij o tveganju v realnem času med državami članicami ter med Komisijo in državami članicami povezuje 841 carinskih uradov, vključno z vsemi mednarodnimi pristanišči in letališči, pomembnimi kopenskimi mejnimi prehodi in vsemi nacionalnimi centri za analizo tveganja, ter ima zdaj približno 4 000 uporabnikov. Različne službe Komisije imajo neposreden dostop do CRMS: TAXUD, OLAF, SANCO, TRADE, BUDG, JUST, ENV, AGRI, GROW.

Izmenjava informacij na ravni EU poteka na podlagi Uredbe (ES) št. 515/97, na mednarodni ravni pa na podlagi mednarodnih sporazumov.

19

Pravnih podlag je dejansko precej veliko. Uporabljajo se na primer določbe/protokoli 51 sporazumov o medsebojni pomoči, ki se nanašajo na 79 držav/ozemelj. Z drugimi, kot so države Mercosur, zdaj potekajo pogajanja, nekateri pa še niso začeli veljati (nekatere države s sporazumom o gospodarskem partnerstvu).

Ureditve za upravno sodelovanje kot take ne zagotavljajo ločene pravne podlage za izmenjavo informacij.

20

Določbe sporazumov o medsebojni pomoči so del dvostranskih preferencialnih režimov (sporazumi o prosti trgovini), vendar se tudi z avtonomnimi preferencialnimi režimi, kot je splošni sistem preferencialov, zahteva, da države upravičenke zagotovijo pomoč, s katero je mogoče preprečiti goljufije ali nepravilnosti v zvezi z odobritvijo tarifnih preferencialov.

Učinkoviti ukrepi za boj proti goljufijam, kot je klavzula, v skladu s katero se lahko tarifni preferencial začasno ukine v primeru pomanjkanja pomoči, so namenjeni zagotovitvi ustrezne ravni sporazumov o medsebojni pomoči tretjih držav, ki jim koristijo tarifni preferenciali pri uvozu v EU.

Opažanja

25

Komisija že zdaj izračuna vrzel pri pobiranju tradicionalnih lastnih sredstev na podlagi pomanjkljivosti pri pobiranju carin, ugotovljenih pri inšpekcijskih dejavnostih GD BUDG.

Zakonodaja o lastnih sredstvih z zelo visokimi zamudnimi obrestmi države članice močno spodbuja k izvajanju kontrol.

Države članice so se dogovorile o financiranju programov Carina EU za sedanji večletni finančni okvir, financiranje za naslednji večletni finančni okvir pa se zdaj pregleduje.

26

Komisija že zagotavlja letne izračune izpada pri pobiranju carin, opredeljenega pri njenih inšpekcijskih pregledih tradicionalnih lastnih sredstev. Zadevni zneski se izterjajo od držav članic in poberejo v korist proračuna EU. DDV je vir prihodkov drugačne narave, zato pristop, ki se uporablja za oceno izpada DDV, za „izpad carin“ ni uporaben.

Izračun Komisije na podlagi zanesljivih podatkov je najzanesljivejša metodologija za ugotavljanje takega izpada.

Komisija ni seznanjena z nobeno drugo ustrezno metodologijo, vendar bi pozitivno obravnavala vse morebitne predloge za izvedljivo metodologijo, s katero bi se lahko dopolnili izračuni Komisije.

27

V zvezi s potencialnimi izgubami, ki jih je urad OLAF izračunal za Združeno kraljestvo, se izvajajo nadaljnji ukrepi v okviru kontradiktornega postopka z navedeno državo članico. Komisija takih tekočih postopkov ne more komentirati. Komisija proučuje morebitne podcenitve v drugih državah članicah.

28

Komisija sistematično uporablja svoj izračun izpada skupaj z vsemi drugimi ustreznimi kazalniki tveganja, da bi učinkovito razporedila sredstva za svoje inšpekcijske preglede. Glej odgovora na odstavka 25 in 26. Komisija ni seznanjena z nobeno drugo ustrezno metodologijo, vendar bi proučila vse morebitne predloge za izvedljivo metodologijo, s katero bi se lahko dopolnili izračuni Komisije.

30

Komisija izvaja inšpekcijske preglede, da bi zagotovila usklajeno uporabo carinske zakonodaje EU v vseh državah članicah in zaščito finančnih interesov Unije. Države članice, ki ne izvajajo kontrol in s tem povzročijo izgube tradicionalnih lastnih sredstev, tvegajo, da bodo odgovorne za izgube, to pa je zanje spodbuda za skrbno ravnanje, da bi se tako izognile odgovornosti.

V zvezi z neporavnanimi dolgovi plačilno nesposobnih trgovcev bi bilo treba sprejeti skrbne nadaljnje ukrepe ob upoštevanju preostalih sredstev in prednostne pravice carinskih organov države članice v primeru likvidacije. Carinski organi Združenega kraljestva v primeru likvidacije nimajo prednostne pravice.

Komisija bo pri pripravah za naslednji večletni finančni okvir proučila, ali se lahko s spremembami sedanjega pravnega okvira za lastna sredstva izboljšajo spodbude za učinkovite kontrole v državah članicah.

31

Veljavna carinska zakonodaja EU ne daje prednosti kontrolam po prepustitvi blaga, zmanjšanje števila odločb o naknadnem obračunu carine pa je mogoče pojasniti z več dejavniki, med drugim s tem, da navedene države članice izvajajo druge kontrole, ki niso kontrole po prepustitvi blaga.

Komisija ugotavlja, da se je v državah, ki jih je navedlo Evropsko računsko sodišče, število uvoznih deklaracij, pregledanih po prepustitvi blaga, leta 2016 povečalo.

32

Kot je navedeno zgoraj (glej odgovor na odstavek 26), Komisija že zdaj pripravi izračun izpada. Poleg tega je lahko povečanje/zmanjšanje izpada carin posledica številnih dejavnikov. Težko bi bilo ugotoviti, kakšna je vzročno-posledična povezava s posameznimi dejavniki, če ne celo nemogoče.

33

Do decembra 2020 bo opravljeno 80 % dela v zvezi s sistemi carinskega zakonika Unije. Ne glede na to je bilo pri reviziji večletnega strateškega načrta elektronskega carinskega sistema za leto 2017, ki se zdaj pripravlja, ugotovljeno, da je treba zaradi omejenih človeških in finančnih virov za začetek delovanja šestih sistemov carinskega zakonika Unije določiti datum po 31. decembru 2020. O tem pristopu zdaj poteka razprava z državami članicami in Komisija bo proučila možnosti za sprejetje ustreznih zakonodajnih ukrepov.

38

Komisija ni seznanjena s tem, da bi katera država članica priznala, da je njen delež stroškov pobiranja tradicionalnih lastnih sredstev prevelik. Države članice so soglasno sprejele sedanji sistem stroškov pobiranja.

40

Nacionalne in regionalne uprave v državah članicah lahko z nepovratnimi sredstvi za tehnično pomoč, dodeljenimi v okviru programa Herkul, kupijo opremo za operacije v podporo preiskavam kršitev, kot so nepravilnosti, sumi goljufije in korupcije, ki so v nasprotju s finančnimi interesi EU. Te operacije vključujejo na primer dejavnosti za identifikacijo in odkrivanje organiziranih kriminalnih združb, ki se ukvarjajo s tihotapljenjem cigaret in tobaka, pa tudi z mamili, trgovino z ljudmi ali orožjem. Uporabe te opreme ni mogoče vnaprej omejiti na operacije za zaščito finančnih interesov EU.

41

Komisija zdaj proučuje morebitne pobude za krepitev uporabe razpoložljivih virov podatkov.

44

Države članice zahteve iz sporočil o medsebojni pomoči obogatijo s svojim obveščevalnim delom. V nekaterih primerih je neenotnost ukrepov morda utemeljena, rezultati pa morajo biti enakovredni.

Pri inšpekcijskih pregledih tradicionalnih lastnih sredstev, ki jih izvaja Komisija, se redno proučujejo nadaljnji ukrepi držav članic v zvezi s sporočili urada OLAF o medsebojni pomoči. Kadar države članice ne sprejmejo ustreznih nadaljnjih ukrepov in zato nastanejo izgube tradicionalnih lastnih sredstev, Komisija uveljavlja finančno odgovornost držav članic za izgube.

45

Carinski informacijski sistem (CIS) je na voljo vsem carinskim organom držav članic. Tudi če ga vse države članice uporabljajo za predvidene namene, se v vsaki državi članici uporablja različno.

Urad OLAF zdaj v tesnem sodelovanju z državami članicami pripravlja novo različico CIS, ki bo vključevala spremembe Uredbe (ES) št. 515/97 in upoštevala zahteve držav članic po izboljšanju.

46

Carinski sistem za obvladovanje tveganja (CRMS) podpira elektronsko izmenjavo informacij o tveganju v realnem času med državami članicami ter med Komisijo in državami članicami.

Celotni pregled sistemov, njihovega obsega, ciljev in časovnega načrta je na voljo v različici večletnega strateškega načrta za leto 2016, objavljeni na spletnem mestu Europa1.

Sistemi imajo svoje cilje in namene ter različne pravne podlage. Države članice so večkratno poročanje opredelile kot veliko težavo. Sinergije in povezave med sistemi so dokumentirane v modelih poslovnih procesov, ki so prav tako na voljo na spletnem mestu Europa2.

47

V tem času je projektna skupina, ustanovljena za obravnavo težave, predstavila svoje poročilo, ki razkriva zapletenost večkratnega poročanja in kaže, da te težave ni mogoče rešiti s „preprosto“ IT-rešitvijo s prenosom podatkov med obema sistemoma. Priporočila skupine se zdaj obravnavajo.

50

Države članice uporabljajo obvladovanje tveganja in so oblikovale profile tveganja, da bi izbrale pošiljke, ki bi bile lahko napačno uvrščene ali prijavljene z napačnim poreklom.

Komisija bo v kratkem predlagala izvedbeni akt o skupnih merilih tveganja za finančna tveganja, da bi odpravila navedene težave (glej tudi odgovor na odstavek 11 zgoraj).

Komisija pri svojih inšpekcijskih pregledih tradicionalnih lastnih sredstev redno pregleduje postopke držav članic za preprečitev takih goljufivih mehanizmov in boj proti njim.

51

V zvezi z goljufijami z napačno navedbo porekla uvoženega blaga je Komisija opravila raziskavo, da bi opredelila stroškovno učinkovita podporna orodja. Opredeljena rešitev temelji na sporočilih o statusu zabojnikov, izdelan pa je bil njen prototip, ki se je preskusil prek sistema ConTraffic. Ta tehnologija omogoča avtomatizirano navzkrižno preverjanje porekla, ki ga navedejo uvozniki, glede na pot zabojnika ter označevanje neujemanj.

Okvir 1

Opozoriti je treba, da je od 1. septembra 2016 na platformi informacijskega sistema za boj proti goljufijam (AFIS) na voljo nova aplikacija za spremljanje in sledenje zabojnikom. Aplikacija AFIS-CSM zajema gibanje zabojnikov, ki vstopajo na območje EU in izstopajo z njega, kot ga ladijski prevozniki sporočajo neposredno v osrednje odložišče.

52

V zvezi z analizo porekel v uvoznih deklaracijah v obdobju 2008–2015 in navedenimi 1 187 sporočili, poslanimi državam članicam, Komisija pojasnjuje, da je bila ta analiza izvedena v okviru poskusnega pilotnega projekta, pri katerem je prostovoljno sodelovalo 12 držav članic, v poslanih sporočilih pa so bili opredeljeni primeri potencialne carinske goljufije. Te informacije so bile državam članicam zagotovljene za boljše ciljno usmerjanje njihovih kontrol po carinjenju.

Skupni odgovor na odstavka 54 in 55

Pravna obveznost izmenjave informacij o tveganju prek CRMS je navedena v členu 46(5) carinskega zakonika Unije, v katerem je določena vrsta informacij, ki se izmenjujejo. Poleg tega je Komisija pripravila smernice, ki so na voljo v vseh jezikih EU, da bi podprla odločitev držav članic o ustreznih informacijah, ki se vključijo na obrazec za informacije o tveganju (RIF), ter zlasti novem tveganju in elementih ciljnega usmerjanja. Komisija v zadnjih letih ni prejela pritožb, ugotavlja, da se je kakovost RIF v zadnjih petih letih precej izboljšala, ter meni, da se bo s sistemom nacionalnih kontaktnih točk za CRMS, obsežnim usposabljanjem, ki se izvaja, in smernicami zagotovila potrebna kakovost. Glej tudi odgovor Komisije na odstavek 46.

58

V okviru akcijskega načrta za spremljanje delovanja preferencialnih trgovinskih režimov (COM(2014) 105 final) so bili leta 2016 poslani vprašalniki za spremljanje, leta 2017 pa so bili opravljeni obiski za spremljanje v Indiji in Indoneziji. Leta 2016 je bil Vietnamu poslan vprašalnik, z nadaljnjimi ukrepi v zvezi z njim pa so bila pojasnjena vsa opredeljena vprašanja. Nepal in Indija sta 1. januarja 2017 začela izvajati sistem samopotrjevanja porekla s strani registriranih izvoznikov (sistem REX). Komisija je tem državam zagotovila posebno usposabljanje (dodatno usposabljanje za Indijo je bilo izvedeno septembra 2017). Ko bodo te države sistem REX izvajale v celoti, se lahko sprejme odločitev o novih ustreznih ukrepih spremljanja. Za Bangladeš je treba šteti, da se redno spremlja z izmenjavami pisem in tesnim sodelovanjem s Komisijo. Da bi se veliko število zahtevkov za preverjanje potrdil za tekstil zmanjšalo, lahko nacionalni carinski organi EU pridobijo dostop do bangladeške programske opreme GSP-Tracker in jo uporabljajo, kar se bo spodbujalo. Kar zadeva Afganistan, Komisija ni seznanjena s težavami, o katerih je država članica poročala Evropskemu računskemu sodišču. Od te države članice se bo zahtevalo pojasnilo, o ustreznih ukrepih pa bo sprejeta odločitev. V vsakem primeru se bo sistem REX v tej državi izvajal od leta 2018. Organom te države je bilo predlagano posebno usposabljanje, ki je bilo izvedeno septembra 2017.

59

Sodelovanje iz Kitajske na podlagi zahtevkov v okviru sporazuma o medsebojni pomoči bi bilo treba dodatno okrepiti; na preveliko število zahtevkov države članice ne dobijo odgovora ali so odgovori pozni ali nepopolni ali pa dokumenti, ki jih predloži Splošna uprava kitajske carine (General Administration of China Customs – GACC), vsebujejo izjavo o omejitvi odgovornosti (glej spodaj). Urad OLAF spremlja tok informacij v okviru takih zahtevkov na podlagi sporazuma o medsebojni pomoči med EU in Kitajsko.

Naslednji ukrepi so že bili sprejeti: boljše prednostno razvrščanje zahtevkov s strani EU, ponovno imenovanje uradnika za zvezo v Pekingu, zagotovitev varnega elektronskega naslova v okviru AFIS Kitajski za olajšanje izmenjave informacij. Kljub tem pobudam je sodelovanje s Kitajsko še vedno nezadostno.

60

Urad OLAF meni, da izjava o omejitvi odgovornosti pomeni kršitev člena 17(3) sporazuma med EU in Kitajsko o sodelovanju in medsebojni upravni pomoči v carinskih zadevah, v katerem je navedeno:

„Pogodbenici lahko informacije, ki sta jih prejeli, in dokumente, v katere sta imeli vpogled v skladu z določbami tega sporazuma, uporabita kot dokazno sredstvo v svojih dokaznih spisih, poročilih in pri zaslišanju prič ter v upravnih postopkih.“

Vendar kitajski organi te določbe razlagajo drugače.

Urad OLAF je na pristojnih dvostranskih forumih (zadnjih dveh zasedanjih delovnih skupin za boj proti goljufijam in zadnjem zasedanju Skupnega odbora za carinsko sodelovanje) večkrat opozoril na to težavo s Kitajsko/GACC.

64

Končna ocena programa Carina 2013 v zvezi z njegovim prispevkom k ciljem na ravni politike in usklajenemu delovanju carinskih organov je bila pozitivna. V oceni je bilo ugotovljeno še, da je zagotovitev usklajenega delovanja postopek, ki ga ni mogoče izvesti čez noč, vendar program pomaga carinskim upravam doseči ta cilj.

Komisija je ob začetku programa Carina 2020 pripravila metodologijo za merjenje smotrnosti delovanja carinske unije v okviru projekta, imenovanega Smotrnost carinske unije (Customs Union Performance – CUP). Glavni cilj CUP je pokazati, kako carinske dejavnosti in operacije podpirajo doseganje strateških ciljev carinske unije3. V okviru CUP je bil za vsak strateški cilj (zaščita, carinske kontrole, olajševanje trgovine/konkurenčnost, sodelovanje in osnovni parametri) oblikovan nabor ključnih kazalnikov smotrnosti in kazalnikov zbiranja podatkov, ki so podrobno opisani v navodilih CUP4.

Projekt CUP se načrtuje kot skupni ukrep v okviru programa Carina 2020. Čeprav je cilj CUP širok in povezan s strateškimi cilji carinske unije, kot je navedeno zgoraj, se lahko nekateri kazalniki CUP uporabijo tudi za merjenje doseganja splošnih in posebnih ciljev programa. Vendar je treba opozoriti, da je več kazalnikov CUP označenih kot „omejeni na EU“, zato je njihova uporaba omejena.

65

Uprave držav članic pri uporabi členov 55 in 56 Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2015/2447 (pred tem pa tudi člena 308d IDCZ) pošiljajo podatke iz carinskih deklaracij za sprostitev v prosti promet v sistem Surveillance 2. Komisija ta prenos pozorno spremlja in ni ugotovila nobenih očitnih pomanjkljivosti.

69

V skladu z okvirom za merjenje smotrnosti za program Carina 2020 se kazalniki stopnje učinka za program zberejo pri vmesni in končni oceni. Rezultati vmesne ocene programa, vključno s kazalniki učinka, bodo objavljeni junija 2018. Kar zadeva program Herkul III, se bodo pri vmesni oceni celovito obravnavala vprašanja, ki jih je izpostavilo Evropsko računsko sodišče, predvsem uresničevanje posebnega cilja programa Herkul, kot se meri s ključnimi kazalniki uspešnosti iz člena 4 Uredbe (EU) št. 250/2014. Komisija bo poročilo o vmesni oceni predložila Evropskemu parlamentu in Svetu do konca leta 2017. Informacije o izložkih in kratkoročnih rezultatih so že na voljo ter se sporočajo v letnih pregledih izvajanja programa Herkul III.

74

Težava z neustrezno uporabo podatkov iz podatkovne zbirke TARIC je bila močno poudarjena pri misiji za nadzor v zvezi s TARIC, zaradi nje pa je bilo v poročilu o tem nadzornem ukrepu na Združeno kraljestvo naslovljenih več priporočil.

Združeno kraljestvo je ta priporočila upoštevalo in Komisijo obvestilo o razvoju novega sistema za prepustitev blaga.

75

Združeno kraljestvo od leta 2013 pošilja podatke iz carinskih deklaracij z vrednostjo, nižjo od 1 000 EUR, v podatkovno zbirko Surveillance 2.

76

Komisija je analizirala vprašanja, ki jih je izpostavilo Evropsko računsko sodišče, v okviru nadzornih obiskov med letoma 2010 in 2014, na podlagi tega pa zdaj preiskuje to temo v okviru morebitnega postopka za ugotavljanje kršitev zoper Združeno kraljestvo.

(c)

Odsotnost navedenih preverjanj verodostojnosti je povezana z delno uporabo TARIC. Združeno kraljestvo ne izvaja preverjanj verodostojnosti v celoti (glej tudi odgovor na odstavek 74).

77

Primeri posodobitve TARIC z retroaktivnim učinkom se nanašajo na zakonodajo, objavljeno v Uradnem listu EU, ki se uporablja za nazaj. O teh posebnih primerih se uprave držav članic obvestijo neposredno, da lahko sprejmejo potrebne finančne ukrepe (vračilo, izterjava).

81

V skladu s carinskim zakonikom Unije, ki se uporablja od 1. maja 2016, velja splošna obveznost uporabe elektronskih sredstev za izmenjavo in shranjevanje podatkov, tudi za poenostavljene postopke. Vsi sistemi se razvijajo in uporabljajo v skladu z delovnim programom za carinski zakonik Unije.

Kar zadeva dovoljenja in podobne dokumente, Komisija od junija 2017 pripravlja pravni predlog „programa enotnega okenca carine EU“, ki zajema vmesnik „enotno okence carine EU: izmenjava potrdil“.

Ta vmesnik povezuje nacionalne sisteme carinjenja s podatkovnimi zbirkami, ki jih gosti Komisija na centralni ravni in podpirajo elektronsko izvajanje poslovnih procesov. Vključuje funkcijo za samodejno preverjanje razpoložljivosti potrdil, ki jih je treba predložiti carini ob predložitvi blaga. V prihodnji različici tega vmesnika, ki bo operativna do konca leta 2018, bo ta funkcija razširjena, pri čemer bo zlasti povečano število podprtih potrdil ter omogočeno upravljanje količine in odpisov na ravni EU.

Države članice lahko že od leta 2014 prostovoljno uporabljajo ta vmesnik (zdaj ga uporablja sedem držav članic), Komisija pa je prepričana, da se bo število držav članic, ki ga uporabljajo, v prihodnje povečalo s širitvijo funkcionalnosti. Več držav članic je izrazilo zanimanje in namero za sodelovanje pri projektu v prihodnjih letih.

84

Komisija je nadgradila svoja sistema EBTI in Surveillance, da bi državam članicam pomagala pri nadzoru uporabe zavezujočih tarifnih informacij (ZTI). Nacionalni sistemi še niso nadgrajeni, saj je v skladu s carinskim zakonikom Unije določeno prehodno obdobje za izpolnitev te obveznosti v državah članicah do leta 2020, zato tega nadzora z uporabo sistema Surveillance še ni mogoče izvajati.

Izvajajo se lahko samo ročni pregledi carinskih deklaracij.

Komisija bo v zvezi z izvajanjem novih določb carinskega zakonika Unije sprejela nadaljnje ukrepe, ko bodo na voljo zadostni podatki.

V zvezi s tovrstno napačno uvrstitvijo glej tudi odgovor na odstavek 50.

86

V času Posebnega poročila št. 23/2000 pravne podlage za vzpostavitev sistema vnaprejšnjih odločitev na področju vrednotenja v EU ni bilo.

88

Komisija je s carinskimi upravami držav članic in poslovno skupnostjo opravila skupno oceno ustreznosti, izvedljivosti in posledic uvedbe in uporabe koncepta zavezujočih informacij o vrednotenju v EU v smislu stroškov/koristi itd. Komisija pričakuje, da bo delo končano, odločitev o morebitnih nadaljnjih ukrepih pa sprejeta na začetku leta 2018.

89

Dejstvo, da države članice ne upoštevajo enotnega pristopa, ne vodi nujno v prenizka plačila carin, čeprav jih lahko povzroči. Različni pristopi, ki se uporabljajo, lahko imajo podobne učinke.

Glej odgovor na odstavek 11.

92

Vrednost praga se lahko uporabi kot kazalnik tveganja samo za ciljno usmeritev na pošiljko, vendar ni dokazilo o plačani ceni (glej tudi odgovor na odstavek 11).

95

Komisija je že izvedla inšpekcijske preglede v zvezi s podcenitvijo, vključno z misijami v Združeno kraljestvo novembra 2016 in maja 2017 ter misijo na Slovaško leta 2016, zdaj pa izvaja nadaljnje ukrepe v zvezi s povezanimi poročili. Poleg tega je Komisija od vseh držav članic, v katerih je leta 2017 opravila inšpekcijske preglede, zahtevala informacije v zvezi z njihovimi postopki za odpravo tveganj podcenitve ter namerava v prihodnje obravnavati to vprašanje kot zelo pomembno prednostno nalogo.

96

Komisija zdaj nadalje preiskuje vprašanje podcenitve tekstila in obutve iz Kitajske.

97

Komisija je pregledala podcenitev pri svojih inšpekcijskih pregledih tradicionalnih lastnih sredstev v Združenem kraljestvu novembra 2016 in maja 2017. To bo nadaljevala pri svojem inšpekcijskem pregledu tradicionalnih lastnih sredstev v Združenem kraljestvu novembra 2017. Komisija izvaja tudi nadaljnje ukrepe v zvezi s poročilom urada OLAF o podcenitvi v Združenem kraljestvu. Komisija bo še naprej pozorno spremljala podcenitev v Združenem kraljestvu in bo sprejela vse ustrezne ukrepe za zaščito finančnih interesov Unije, po potrebi tudi s tožbo, kot določata Pogodbi. Glej tudi odgovor na odstavek 96.

100

Carinski postopek 42 je pomembno orodje za olajševanje za zakonita podjetja. Vendar Komisija in Računsko sodišče že več let države članice opozarjata, da lahko goljufi zlorabijo postopek, za carinske in davčne uprave pa so bila pripravljena priporočila v zvezi z nadzorom in izmenjavo informacij. Države članice imajo pravna in operativna orodja za preverjanje transakcij z vidika tveganja na področju carine in DDV, vendar tak nadzor zahteva dobro sodelovanje med carinskimi in davčnimi upravami na nacionalni ravni.

104

Glej odgovor Komisije na odstavke 82 in 93 do 99 Posebnega poročila št. 23/2016.

106

Kljub nekaterim trenutnim težavam je Komisija na splošno zadovoljna s stopnjo sodelovanja z večino držav članic.

Komisija namenja posebno pozornost inšpekcijskim pregledom carinskih postopkov držav članic za preprečitev napačnega navajanja porekla in/ali napačnega opisovanja blaga ter boju proti temu, pri čemer se osredotoča zlasti na sporočila o medsebojni pomoči, ki jih je navedlo Evropsko računsko sodišče. Tako bo ravnala še naprej.

107

Navedba pošiljatelja v carinski uvozni deklaraciji je podatkovni element, ki ga lahko države članice zdaj opustijo. Obvezen je v državah članicah, ki možnosti opustitve niso uporabile. Komisija bo leta 2018 z državami članicami sprejela nadaljnje ukrepe in na podlagi rezultatov teh ukrepov morebiti proučila možnost sprejetja pravnih korakov za to, da bo navedba pošiljatelja postala obvezna v vseh državah članicah. Upoštevati je treba, da bodo zaradi zbiranja teh informacij nastali precejšnji stroški za tiste države članice, ki jih še ne zbirajo. Dejanski datum sprejetja bo odvisen od pogajanj z državami članicami.

112

Upoštevati je treba, da se ta navedba enako nanaša na obvladovanje tveganja za varstvo in varnost ter ne utemeljuje ustreznosti analize tveganja za finančne namene pred prihodom blaga na ozemlje EU.

113

Komisija bo še naprej vsako leto pripravila poročilo o smotrnosti carinske unije. To poročilo bo zajemalo tudi področje carinskih kontrol.

S carinskim zakonikom Unije se je ohranila možnost uporabe poenostavitev. Namenska projektna skupina je pripravila smernice za uporabo poenostavljenih postopkov.

114

Analiza tveganja za davčne namene se ne opravi na podlagi podatkov, ki so praviloma na voljo prevoznikom, ki vložijo vstopno skupno deklaracijo (ENS) v fazi pred prihodom, temveč na podlagi podatkov v carinski deklaraciji. Vendar se lahko razpoložljivi podatki iz ENS uporabijo za to, da se posamezna pošiljka označi ob prihodu v EU. Glej tudi odgovor na odstavek 115.

115

ENS je namenjena predvsem za izvedbo analize tveganja za varnost in varstvo (člen 128 carinskega zakonika Unije). Analiza tveganja za davčne namene je mogoča samo, kadar se carinska deklaracija vloži skupaj z ENS v skladu s členom 130 carinskega zakonika Unije. Trgovci, ki to možnost uporabijo, so praviloma deležni pospešenega carinjenja svojega blaga ob prihodu. Uvedba obveznosti, da se v ENS v vseh primerih vključijo podatki o pošiljatelju in prejemniku, ni nujna, ker se ENS ne uporablja za davčne namene (glej odgovor na odstavek 114).

118

Komisija meni, da se morajo dokumentarni in fizični pregledi na podlagi analize tveganja uporabljati tudi za blago, ki se prijavi po poenostavljenem postopku.

Komisija bo vsako ponavljajočo se prakso, za katero se zdi, da je nezdružljiva z veljavno carinsko zakonodajo EU, proučila v okviru morebitnega postopka za ugotavljanje kršitev.

Glej odgovor na odstavek 106.

119

Dovoljenja za uporabo poenostavljenih carinskih postopkov za uvoz so odvisna od predhodnih pregledov carinskih organov. Izdajo se trgovcem, ki predložijo podrobne informacije o svojih poslovnih praksah.

122

Komisija zdaj proučuje, ali se lahko obvestilo o predložitvi v okviru postopka vpisa v evidence deklaranta razširi. Vendar bi bilo treba možnost, da se v določenih okoliščinah opusti ta obveznost pooblaščenih gospodarskih subjektov (AEO), ohraniti, da bi se upoštevalo dejstvo, da morajo navedeni gospodarski subjekti upoštevati strožja merila.

Poleg tega se morebitne zlorabe vpisa v evidence deklaranta zmanjšajo na podlagi člena 233 izvedbenega akta carinskega zakonika Unije, s katerim so določeni skrbna predhodna revizija vložnika, skrben nadzor nad dovoljenjem in redni nadzor nad operacijami na podlagi prilagojenega kontrolnega načrta.

123

Dovoljenje pooblaščenega gospodarskega subjekta je predmet stalnega nadzora. Ob neizpolnjevanju meril AEO morajo carinski organi držav članic zadržati ali razveljaviti dovoljenje AEO. Kadar je Komisija podrobno seznanjena, da država članica ne izvaja prava EU, lahko zoper navedeno državo članico uvede ustrezne sodne postopke.

Komisija zdaj proučuje vpliv tveganj posebnih poslovnih modelov, vključno z modeli pri dejavnosti hitre pošte, med postopkom v zvezi z zahtevkom AEO in postopkom nadzora.

124

Komisija države članice spodbuja k uporabi navodil za carinsko revizijo, pri čemer je treba upoštevati, da ta navodila niso pravno zavezujoča.

125

Dejansko več držav članic bodisi ni poročalo o revizijah po prepustitvi blaga bodisi je sporočilo podatke, v zvezi s katerimi so bila potrebna pojasnila. Komisija redno zagotavlja metodološka pojasnila vsem državam članicam, vztraja pri točnem in zanesljivem poročanju ter po potrebi poziva države članice, naj predložijo manjkajoče informacije in/ali pojasnijo predložene informacije. Analiza Komisije se praviloma predloži državam članicam na zasedanjih Svetovalnega odbora za (tradicionalna) lastna sredstva, kjer o njej poteka razprava.

Komisija bo še naprej ocenjevala poročila držav članic in jih opozarjala na potrebo po izvajanju ustreznih kontrol, vključno z revizijami po prepustitvi blaga. Poleg tega Komisija pri svojih inšpekcijskih pregledih tradicionalnih lastnih sredstev državam članicam vedno priporoča, naj upoštevajo navodila Komisije za carinsko revizijo, čeprav niti navodila niti revizije po prepustitvi blaga niso obvezni.

127

To vprašanje se že spremlja v več državah članicah, ki jih je Komisija pozvala, naj okrepijo prizadevanja za razširitev sodelovanja glede medsebojne pomoči med zadevnimi državami članicami.

128

Podatkovna zbirka Surveillance 2 od leta 2011 zajema vse carinske deklaracije za sprostitev v prosti promet. Projekt Surveillance 3, ki bi se moral izvesti do oktobra 2018, dejansko vključuje pomembno razširitev podatkovnih elementov, ki jih je treba zbrati.

131

Komisija meni, da so kontrole po prepustitvi blaga veliko manj učinkovite pri preprečevanju podcenitve in boju proti njej kot kontrole pred prepustitvijo. Države članice sistematično spodbuja k odpravljanju podcenitve s kontrolami pred prepustitvijo blaga.

132

Dejstvo, da bi upravni in poslovni stroški presegali pobrane prihodke, je do zdaj utemeljevalo izvzetje od dajatev ali oprostitev dajatev za pošiljke zanemarljive vrednosti.

Vendar Komisija ne zavrača možnosti proučitve drugih ustreznih dejavnikov ter ocene uspešnosti in učinkovitosti veljavne zakonodaje. To vprašanje bo obravnavala zlasti projektna skupina.

134

Poleg izvzetij od dajatev, navedenih v poročilu Evropskega računskega sodišča, obstajajo še nekatera druga.

Projektna skupina zdaj razpravlja o teh oprostitvah in vplivu njihove uporabe.

135

Kar zadeva sprejetje zahtevkov za oprostitev carinskih dajatev za blago zanemarljive vrednosti v zvezi z blagom, katerega deklarirana vrednost je bila višja od 150 EUR, Komisija meni, da bi morale države članice prilagoditi svoje nacionalne sisteme uvoza, da se bodo taki zahtevki zavrnili.

Komercialne pošiljke, ki so napačno prijavljene kot darila, so lahko predmet carinskih kontrol, saj se lahko carinski organi odločijo, da bodo preverili, ali so pogoji za odobritev oprostitve uvozne dajatve izpolnjeni.

136

Glej odgovor na odstavek 123.

137

Podcenitev je eno najpomembnejših vprašanj. Projektna skupina bo proučila različne možnosti za optimizacijo carinskih formalnosti za obravnavo vseh zadevnih skrbi.

138

Komisija se zaveda težave zaradi podcenitve blaga. Težava je razširjena zlasti v okviru elektronskega trgovanja. V okviru projektne skupine bo mogoče proučiti, kako se ta vprašanja obravnavajo v državah članicah in kako bi bilo treba rešiti težavo.

139

Vprašanje nepopolnega obračuna uvoznih dajatev v zvezi z obdavčljivimi poštnimi pošiljkami bo obravnavala projektna skupina.

140

Projektna skupina za pošiljke majhne vrednosti bo obravnavala vprašanje izgub carin, ki ga je navedlo Evropsko računsko sodišče.

Komisija ugotavlja, da so lahko komercialne pošiljke, ki so napačno prijavljene kot darila, predmet carinskih kontrol, saj se lahko carinski organi odločijo, da bodo preverili, ali so pogoji za odobritev oprostitve uvozne dajatve izpolnjeni.

141

Status AEO omogoča zagotovitev ravnovesja med olajševanjem trgovine in carinskimi kontrolami.

Glej tudi odgovor na odstavek 123.

Zaključki in priporočila

142

Težave s pravnim okvirom se obravnavajo v okviru svežnja carinskega zakonika Unije (zakonik ter njegov delegirani in izvedbeni akt), ki je začel veljati 1. maja 2016. Celotne koristi svežnja bodo zagotovljene, ko bodo operativni vsi elektronski sistemi za njegovo izvajanje. Glavni cilj carinskega zakonika Unije je bolje zaščititi finančne vire Unije (lastna sredstva) z (i) zagotovitvijo neprepustnosti evropske carinske zakonodaje za goljufije (tj. zapiranjem vrzeli, odpravo neusklajene razlage in uporabe predpisov ter zagotovitvijo elektronskega dostopa do ustreznih informacij carinskim organom), (ii) zagotovitvijo bolj usklajene in standardizirane uporabe carinskih kontrol v državah članicah na podlagi skupnega okvira za obvladovanje tveganja in elektronskega sistema za njegovo izvajanje ter (iii) uvedbo skupnega sistema zavarovanj. Ti ukrepi niso namenjeni zgolj boljši zaščiti finančnih interesov EU ter varnosti in varstvu državljanov EU, ampak tudi preprečevanju protikonkurenčnega ravnanja na različnih vstopnih in izstopnih točkah EU. Poleg tega se ta pravni sveženj stalno posodablja, da se obravnavajo napake in nedoslednosti, ki nastanejo, zlasti če povzročajo neusklajeno uporabo predpisov.

143

Glej odgovor na odstavka 25 in 26.

Priporočilo 1

Komisija ne sprejema tega priporočila.

Evropski parlament je Komisijo pozval, naj „zbere zanesljive podatke o izpadu carin […] v državah članicah“. Komisija že zagotavlja letne izračune izpada pri pobiranju carin, opredeljenega pri njenih inšpekcijskih pregledih tradicionalnih lastnih sredstev. Zadevni zneski se izterjajo od držav članic in poberejo v korist proračuna EU.

Izračun Komisije na podlagi zanesljivih podatkov je najzanesljivejša metodologija za ugotavljanje takega izpada ter se uporablja za operativne namene, in sicer za pripravo letnega programa inšpekcijskih pregledov držav članic.

Komisija ni seznanjena z nobeno drugo ustrezno metodologijo, vendar bi pozitivno obravnavala vse morebitne predloge za izvedljivo metodologijo, s katero bi se lahko dopolnili izračuni Komisije.

Glej tudi odgovora na odstavka 25 in 26.

144

Komisija trdi, da so države članice, ki ne izvajajo kontrol, izpostavljene velikemu tveganju finančne odgovornosti, vključno z zamudnimi obrestmi, za izgube v proračunu EU. Komisija meni, da možnost, da se uveljavi finančna odgovornost držav članic za upravne napake ali neizterjavo dolgov, pomeni močno spodbudo zanje za izvajanje kontrol in skrbno ravnanje za preprečitev odgovornosti. Neuspeh držav članic pri izterjavi dolgovanih zneskov in njihovem dajanju na razpolago za proračun EU ne bi bil v skladu z uredbami o lastnih sredstvih in ustrezno sodno prakso Sodišča.

Komisija bo pri pripravah za naslednji večletni finančni okvir proučila, ali se lahko s spremembami sedanjega pravnega okvira za lastna sredstva izboljšajo spodbude za učinkovite kontrole v državah članicah.

145

Komisija ni seznanjena s tem, da bi katera država članica priznala, da je njen delež stroškov pobiranja tradicionalnih lastnih sredstev prevelik, saj so države članice soglasno sprejele sedanji sistem stroškov zadržanega zneska.

Priporočilo 2

Komisija sprejema to priporočilo. Komisija zdaj ocenjuje možnosti za izboljšanje financiranja nacionalnih carinskih služb v okviru naslednjega večletnega finančnega okvira. Komisija meni, da so carinske operacije držav članic in povezani stroški delovanja odvisni od številnih dejavnikov, vključno s strukturno sestavo carinske uprave države članice, viri, ki so na voljo nacionalni carinski službi, ter vzorcem in obsegom trgovine, ki sta posledica geografskega položaja države članice. Komisija zdaj izvaja študijo ocene vpliva carinske unije, da bi med drugim proučila možnosti financiranja carinskih naložb na podlagi instrumentov EU za financiranje.

Priporočilo 3

Komisija lahko deloma sprejme to priporočilo, kolikor ima isti cilj kot priporočilo Evropskega računskega sodišča, vendar v tej fazi ugotavlja, da ne more sprejeti posebnih zavez glede svojih predlogov za naslednji večletni finančni okvir.

146

Komisija je izboljšala svoj način dela pri razvoju novih/posodobljenih carinskih aplikacij z vključitvijo držav članic v zgodnje faze razvoja. O vprašanju večkratnega poročanja carinskih informacij, navedenem v odstavkih 47 in 54, se je obsežno razpravljalo z državami članicami, da bi se izboljšala stroškovna učinkovitost izmenjave carinskih informacij na ravni EU. Poleg tega Komisija pri sedanjih projektih na področju IT namenja posebno pozornost njihovi povezljivosti z drugimi sistemi AFIS in zunanjimi IT-sistemi, da bi se čim bolj zmanjšala prizadevanja držav članic ter čim bolj izboljšali kakovost podatkov, uporaba in namen teh sistemov.

Veliko truda se namenja tudi zagotavljanju učinkovitih orodij za analitsko in statistično uporabo shranjenih podatkov.

Priporočilo 4 (a)

Komisija sprejema to priporočilo. Čeprav je navedba pošiljatelja v uvozni carinski deklaraciji že zdaj obvezna v državah članicah, ki niso uporabile možnosti opustitve zahteve glede podatkov, bo Komisija leta 2018 z državami članicami sprejela nadaljnje ukrepe in na podlagi rezultatov teh ukrepov morebiti proučila možnost sprejetja pravnih korakov za to, da bo ta navedba postala obvezna v vseh državah članicah. To lahko vključuje precejšnje stroške za tiste države članice, ki je še ne zahtevajo.

(b)

Komisija sprejema priporočilo o večji natančnosti pri ukrepih, ki se zahtevajo od držav članic v sporočilih o medsebojni pomoči, pri čemer ugotavlja, da bo glavni cilj še naprej zagotavljati enakovredne rezultate. Zahteve urada OLAF v zvezi z medsebojno pomočjo so zajete z Uredbo (ES) št. 515/97, zato so zakonite in obvezne. Ukrepi, ki se predlagajo državam članicam, pomenijo nabor priporočil, ki ne ustrezajo nujno vsem državam članicam v vsakem primeru.

Priporočilo 5

Komisija sprejema to priporočilo, pri čemer je treba upoštevati razpoložljive vire, preiskovalne prednostne naloge in pripravljenost tretjih držav za sodelovanje. Urad OLAF ima zdaj uradnike za zvezo na Kitajskem, v Združenih arabskih emiratih in Ukrajini.

147

Primeri posodobitve TARIC z retroaktivnim učinkom se nanašajo na zakonodajo, objavljeno v Uradnem listu EU, ki se uporablja za nazaj. O teh posebnih primerih se uprave držav članic obvestijo neposredno, da lahko sprejmejo potrebne finančne ukrepe (vračilo, izterjava).

Komisija bo pomagala državam članicam pri nadzoru uporabe ZTI. Od oktobra 2017 ta nadzor olajšujeta nadgrajeni različici sistemov EBTI in Surveillance. Neuporaba ali nepravilna uporaba se lahko odkrije z uporabo več predhodno opredeljenih poročil. V rednem poročilu se bodo spremljale tudi količine blaga, uvoženega na podlagi podaljšane uporabe.

Vendar morajo tudi države članice prilagoditi svoje nacionalne sisteme ter poslati nove podatkovne elemente prek sistema Surveillance, da se lahko izvaja smiseln nadzor. V skladu s carinskim zakonikom Unije je prehodno obdobje za izpolnitev te obveznosti v državah članicah do leta 2020.

Glej tudi odgovor na odstavek 88.

Priporočilo 6 (a)

Komisija sprejema to priporočilo. Svoja sistema EBTI in Surveillance je nadgradila, da bi državam članicam pomagala pri nadzoru uporabe ZTI. Nacionalni sistemi še niso nadgrajeni, saj je v skladu s carinskim zakonikom Unije določeno prehodno obdobje za izpolnitev te obveznosti v državah članicah do leta 2020, zato tega nadzora z uporabo sistema Surveillance še ni mogoče izvajati.

Izvajajo se lahko samo ročni pregledi carinskih deklaracij.

Komisija bo v zvezi z izvajanjem novih določb carinskega zakonika Unije sprejela nadaljnje ukrepe, ko bodo na voljo zadostni podatki.

(b)

Komisija v tej fazi ne sprejema tega priporočila.

Komisija zdaj izvaja študijo, v katero so zlasti na podlagi javnega posvetovanja vključeni strokovnjaki držav članic in predstavniki poslovne skupnosti, da bi ocenila zanimanje v Uniji za sistem odločb v zvezi z zavezujočimi informacijami o vrednotenju in njegovo izvedljivost.

148

Komisija pri svojih inšpekcijskih pregledih tradicionalnih lastnih sredstev dejavno obravnava podcenitev, napačno navajanje porekla in napačno opisovanje blaga, pri čemer posebno pozornost namenja Združenemu kraljestvu. Poleg tega izvaja nadaljnje ukrepe v zvezi s poročilom urada OLAF o podcenitvi, ki se nanaša na Združeno kraljestvo. To bo še naprej izvajala kot zelo pomembno prednostno nalogo.

Priporočilo 7

Komisija ne sprejema tega priporočila, saj sedanja zakonodaja že zdaj vključuje zelo močne spodbude za države članice za ustrezno obravnavo tveganj izgub iz proračuna EU v obliki visokih zamudnih obresti.

Ne glede na to bo Komisija proučila vse možnosti izboljšanja sistema spodbud v naslednjem večletnem finančnem okviru.

149

V sedanjem sistemu obvladovanja tveganja pregledi niso obvezni v vsakem primeru. Komisija proučuje možnosti za izboljšanje obvladovanja tveganja.

Glej odgovora na odstavka 114 in 123.

Priporočilo 8 (a)

Komisija ne sprejema tega priporočila, vendar je pripravljena proučiti vprašanje, ki ga je izpostavilo Evropsko računsko sodišče, v okviru tekočega proučevanja možnosti za okrepitev pristopa k nadzoru v primeru poenostavljenih postopkov. Kar zadeva izvajanje analize finančnega tveganja v fazi pred prihodom, se Komisija sklicuje na odgovora na odstavka 114 in 115.

(b)

Komisija sprejema to priporočilo. Predlagana izboljšava je dejansko že bila opredeljena v okviru razvoja sistema Surveillance 3, ki se bo začel izvajati do oktobra 2018.

(c)

Komisija sprejema to priporočilo v zvezi s preiskavo zlorabe oprostitev carin za pošiljke majhnih vrednosti pri e-trgovanju z blagom z državami nečlanicami EU. To je eno od področij goljufij s podcenitvijo, ki jih preiskuje urad OLAF.

Komisija je ustanovila projektno skupino, ki jo sestavljajo predstavniki držav članic in trgovine, da bi med drugim analizirala izzive, s katerimi se spopadajo carinski organi, ter zagotovila pravilno izpolnjevanje pravnih zahtev na tem področju.

Glosar

Carinjenje: proces izpolnjevanja carinskih formalnosti, zato da je vlagatelju zahtevka lahko blago na voljo.

Carinska deklaracija: dejanje, s katerim oseba na predpisan način in v predpisani obliki navede, da želi dati blago v določen carinski postopek, po potrebi z navedbo uporabe katerih koli posebnih režimov.

Carinska unija: preferencialni trgovinski režim, v skladu s katerim trgovinske partnerice druga drugi odobrijo preferencialni dostop do svojih izdelkov in storitev, da bi pospešile medsebojno trgovino. Vodi k vzajemni odpravi tarif in kvot na udeleženih območjih, diskriminaciji trgovine z nečlanicami in uvedbi skupne carinske tarife.

Carinska zakonodaja: skupek zakonodaje, ki jo sestavljajo carinski zakonik in njegove izvedbene in delegirane določbe, sprejete na ravni Unije ali nacionalni ravni, skupna carinska tarifa, zakonodaja o sistemu oprostitev carin v Uniji in mednarodni sporazumi, ki vsebujejo carinske določbe, če se uporabljajo v Uniji.

Carinske kontrole: določena dejanja, ki jih opravijo carinski organi, da bi zagotovili spoštovanje carinske in druge zakonodaje, ki ureja vstop, izstop, tranzit, gibanje, hrambo in posebno rabo blaga, ki se giblje med carinskim območjem Unije in državami ali ozemlji zunaj tega območja, ter prisotnost in gibanje neunijskega blaga in blaga, danega v postopek posebne rabe, znotraj carinskega območja Unije.

Carinski organi: carinske uprave držav članic in vsi drugi organi, ki so pristojni za izvajanje carinske zakonodaje.

Carinski postopek 42: postopek, ki ga uvozniki uporabljajo za pridobitev oprostitve plačila DDV, kadar bo uvoženo blago prepeljano v drugo državo članico. DDV se plača v namembni državi članici.

Carinski postopek: kateri koli od naslednjih postopkov, v katerega je dano blago v skladu s carinskim zakonikom – sprostitev v prosti promet, posebni postopki in izvoz.

Carinski status: status blaga kot unijskega ali neunijskega blaga.

Carinsko tveganje: verjetnost (ponderirana z učinkom) pojava dogodka, povezanega z vstopom, izstopom, tranzitom, gibanjem ali posebno rabo blaga, ki se giblje med carinskim območjem Unije in državami ali ozemlji zunaj tega območja, in povezanega s prisotnostjo neunijskega blaga znotraj carinskega območja Unije, ki bi preprečil pravilno uporabo ukrepov Unije ali nacionalnih ukrepov, ogrozil finančne interese Unije in njenih držav članic ali predstavljal grožnjo za varnost in varstvo Unije in njenih prebivalcev, zdravje ljudi, živali in rastlin, okolje ali potrošnike.

Dokumentacijski pregled: kontrola pravilnosti, popolnosti in veljavnosti informacij, vnesenih v carinsko deklaracijo (npr. opis blaga, vrednost in količina) ali v druge dokumente (npr. uvozna dovoljenja, potrdila o poreklu).

Druge kontrole po sprostitvi blaga: kontrole pravilnosti, popolnosti in veljavnosti informacij, navedenih v carinski deklaraciji (npr. opis blaga, vrednost, količina) ali drugih dokumentih (npr. uvozna dovoljenja, potrdila o poreklu), ki se opravijo po uvozu blaga.

Država članica uvoza: država članica, v kateri se blago fizično uvozi v EU in sprosti v prosti promet.

Fizični pregled: pregled blaga, ki vključuje podrobno štetje in vzorčenje, da se preveri, ali blago ustreza navedenemu na priloženi carinski deklaraciji.

Izbira najugodnejšega uvoznega kraja: izbira carinske točke uvoza z manj kontrolami z namenom nezakonitega plačila nižjih carin.

Medsebojna pomoč: vsak ukrep carinske uprave v imenu druge carinske uprave ali v sodelovanju z njo, ki je namenjen pravilnemu izvajanju carinske zakonodaje in preprečevanju, preiskovanju in preganjanju carinskih prekrškov.

Neunijsko blago: blago, ki ni unijsko blago ali je izgubilo carinski status unijskega blaga.

Obvladovanje tveganj: sistematsko prepoznavanje tveganja, tudi z naključnimi pregledi, in izvajanje vseh ukrepov, potrebnih za omejitev izpostavljenosti tveganju.

Odločba: dejanje carinskih organov, s katerim ti v skladu s carinsko zakonodajo odločijo o določeni zadevi in ki ima pravni učinek za eno ali več zadevnih oseb.

Predložitev blaga carini: obvestilo carinskim organom o prihodu blaga na carinski urad ali kateri koli drugi kraj, ki ga določijo in odobrijo carinski organi.

Prednostna kontrolna območja: del skupnega okvira za obvladovanje tveganj, ki zajema določene carinske postopke, vrste blaga, prometne poti, načine prevoza ali gospodarske subjekte, ki so v določenem obdobju predmet pogostejših analiz tveganja in carinskih kontrol.

Profil tveganja: kombinacija meril tveganja in področij kontrol (npr. vrsta blaga, država porekla), ki kaže na obstoj tveganja in je podlaga za predlog za izvedbo kontrolnega ukrepa.

Revizije po sprostitvi blaga: preverjanje trgovcev s pregledom njihovih računovodskih izkazov, evidenc in sistemov za zagotavljanje skladnosti s carinskimi predpisi in ovrednotenje tveganja, povezanega z njihovim poslovanjem.

Sprostitev blaga: dejanje, s katerim carinski organi prepustijo blago za namene, določene za carinski postopek, v katerega je blago dano.

Unijsko blago: blago, ki spada v eno izmed naslednjih kategorij:

  1. blago, ki je v celoti pridobljeno na carinskem območju Unije in ne vsebuje blaga, uvoženega iz držav ali ozemelj zunaj carinskega območja Unije;
  2. blago, ki je vneseno na carinsko območje Unije iz držav ali ozemelj zunaj tega območja in sproščeno v prosti promet;
  3. blago, ki je pridobljeno ali izdelano na carinskem območju Unije, bodisi izključno iz blaga iz točke (b) bodisi iz blaga iz točk (a) in (b).

Uvozna dajatev: carina, ki se plača ob uvozu blaga.

Uvozni postopek: uporaba carinskega postopka sprostitve v prosti promet, po katerem se blago lahko prodaja ali porabi na trgu EU.

Vstopna skupna deklaracija: dejanje, s katerim oseba obvesti carinske organe v predpisani obliki in na predpisan način ter v določenem roku, da bo blago vneseno na carinsko območje Unije.

Kratice

AFIS informacijski sistem za boj proti goljufijam

BND bruto nacionalni dohodek

CIS carinski informacijski sistem

CRMS skupni carinski sistem za obvladovanje tveganja

DDV davek na dodano vrednost

EU Evropska unija

GD BUDG Generalni direktorat za proračun

GD TAXUD Generalni direktorat za obdavčenje in carinsko unijo

JRC Skupno raziskovalno središče

OECD Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj

OLAF Evropski urad za boj proti goljufijam

TARIC integrirana carinska tarifa Skupnosti

WCO Svetovna carinska organizacija

Končne opombe

1 Člen 3 PDEU. Prečiščena različica Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) (UL C 202, 7.6.2016, str. 47).

2 Člen 291 PDEU.

3 Člen 201 Uredbe (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. oktobra 2013 o carinskem zakoniku Unije (prenovitev) (UL L 269, 10.10.2013, str. 1) določa, da sprostitev v prosti promet zagotavlja blagu, ki ni blago Unije, carinski status blaga Unije, in vključuje pobiranje vseh zapadlih uvoznih dajatev in po potrebi drugih dajatev, uporabo ukrepov trgovinske politike, prepovedi in omejitev ter izpolnjevanje drugih predpisanih formalnosti glede uvoza blaga.

4 Glej Evropski parlament, Generalni direktorat za notranjo politiko – From Shadow to Formal Economy: Levelling the Playing field in the Single Market, 2013.

5 V skladu s členom 1(1) Odločbe št. 624/2007/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. maja 2007 o vzpostavitvi akcijskega programa za carino v Skupnosti (Carina 2013) (UL L 154, 14.6.2007, str. 25).

6 Revidirana Kjotska konvencija, vodnik Svetovne carinske organizacije za obvladovanje tveganj, smernice Svetovne carinske organizacije za naknadne revizije itd.

7 Skupina na visoki ravni za lastna sredstva (2016) – Prihodnje financiranje EU: zaključno poročilo in priporočila.

8 Glej delovni dokument služb Komisije, ki spremlja dokument Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o nadaljnjem ukrepanju na podlagi sklepov o razrešnici za proračunsko leto 2011 – Odgovori na zahteve Evropskega parlamenta (COM(2013) 668 final) (SWD(2013) 348 final).

9 Glej Člen 2 (2) Uredbe Sveta (EU, Euratom) št. 608/2014 z dne 26. maja 2014 o določitvi izvedbenih ukrepov za sistem virov lastnih sredstev Evropske unije (UL L 168, 7.6.2014, str. 29) in člen 3(a) carinskega zakonika Unije.

10 Zadeva C-392/02 – Evropska komisija proti Kraljevini Danski, Zadeva C-60/13 – Komisija proti Združenemu kraljestvu.

11 Ti podatki zajemajo samo primere, kjer ugotovljeni zneski presegajo 10 000 EUR, ne glede na to, ali so bili izterjani.

12 Glej Coffey, Final Evaluation of the Customs 2013 Programme – Final report, 2014.

13 Komponente, ki niso komponente Unije v skladu s členom 9(3) Uredbe (EU) št. 1294/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2013 o uvedbi akcijskega programa za carino v Evropski uniji za obdobje 2014–2020 (Carina 2020) in razveljavitvi Odločbe št. 624/2007/ES (UL L 347, 20.12.2013, str. 209).

14 Nemčija (21 %), Združeno kraljestvo (17 %), Nizozemska (12 %), Belgija (9 %), Italija (9 %), Francija (9 %) in Španija (7 %).

15 Nemčija.

16 Malta.

17 Generalni direktorat Komisije za proračun (Minutes of the 168th meeting of the Advisory Committee on Own Resources (ACOR) of 1 December 2016).

18 Glej odstavek 28 mnenja Evropskega računskega sodišča št. 3/2012 o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o programu Herkul III za spodbujanje dejavnosti na področju zaščite finančnih interesov Evropske unije (UL C 201, 7.7.2012, str. 1)

19 Uredba Sveta (ES) št. 515/97 z dne 13. marca 1997 o medsebojni pomoči med upravnimi organi držav članic in o sodelovanju med njimi in Komisijo zaradi zagotavljanja pravilnega izvajanja carinske in kmetijske zakonodaje (UL L 82, 22.3.1997, str. 1).

20 Naslov V Uredbe Sveta (ES) št. 515/97.

21 Projektna skupina – Poročanje o carinskih zasegih v sistemih CRMS in AFIS-CIS.

22 Znane tudi kot povprečne cene brez osamelih vrednosti. To so statistične ocene, izračunane za cene trgovskih izdelkov na podlagi podatkov brez osamelih vrednosti.

23 COMEXT je podatkovna zbirka Eurostata za podrobne statistične podatke o mednarodni trgovini z blagom.

24 Spyros Arsenis, Domenico Perrotta, Francesca Torti, The Estimation of Fair Prices of Traded Goods from Outlier-Free Trade Data, 2015, EUR 27 696 EN. doi:1 0.2 788/57 125.

25 Do dampinga pride, kadar proizvajalci iz držav, ki niso članice EU, v EU prodajo blago po nižjih prodajnih cenah kot na domačem trgu ali po cenah, ki so nižje od stroškov proizvodnje. Če lahko Komisija na podlagi preiskave dokaže, da se to dogaja, lahko z uvedbo protidampinških dajatev popravi nastalo škodo za podjetja EU. Običajno so to dajatve na uvoz izdelkov iz zadevne države. Dajatve so lahko fiksne, spremenljive ali pa predstavljajo odstotek skupne vrednosti (ad valorem). Subvencioniranje se pojavi, kadar vlada države, ki ni članica EU, zagotovi finančno pomoč podjetjem za proizvodnjo ali izvoz blaga. Komisija ima pravico sprejeti nasprotne ukrepe proti vsem učinkom teh subvencij, ki izkrivljajo trgovino na trgu EU, potem ko opravi preiskavo, ali je subvencija nepoštena in škoduje podjetjem EU. Na uvoz subvencioniranega blaga se določijo izravnalne dajatve. Te dajatve so lahko fiksne, spremenljive ali pa predstavljajo odstotek skupne vrednosti (ad valorem).

26 Poročilo urada OLAF za leto 2015 (https://ec.europa.eu/anti-fraud/about-us/reports/olaf-report_en).

27 SWD(2013) 483 final.

28 V skladu s členom 46(5) carinskega zakonika Unije.

29 Glej Coffey, Final Evaluation of the Customs 2013 Programme – Final report, 2014.

30 SMS je aplikacija, ki jo uporablja Komisija za elektronsko pošiljanje informacij o žigih o poreklu carinskim upravam držav članic.

31 Glej odstavek 68 Posebnega poročila št. 2/2014.

32 COM(2014) 105 final.

33 Glej odstavek 88 Posebnega poročila Sodišča št. 2/2014.

34 Skupna carinska operacija leta 2014 urada OLAF in držav članic za preprečevanje podcenitev tekstila in obutve iz Kitajske.

35 COM(2015) 221 final.

36 V skladu s členom 5(c) sklepa o programu Carina 2013.

37 Sklep št. 804/2004/ES o delovnem programu Skupnosti za spodbujanje dejavnosti na področju zaščite finančnih interesov Skupnosti (program Herkul II), kot je bil spremenjen.

38 Ramboll (2014), Evaluation of the Hercule II programme – Final Report.

39 Glej https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/calculation-customs-duties/what-is-common-customs-tariff_en.

40 https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/calculation-customs-duties/what-is-common-customs-tariff/taric_en.

41 https://www.gov.uk/government/publications/uk-trade-tariff-customs-procedure-codes/imports-home-use-with-simultaneous-entry-for-free-circulation.

42 Za leto 2017 je bil določen prag v višini 873 GBP.

43 Tarifne opustitve pomenijo zmanjšanje ali odpravo carinske stopnje pri nekaterih kategorijah blaga v določenem časovnem obdobju za izpolnitev potreb po nekaterih surovinah in blagu, katerih domača proizvodnja v EU ni zadostna.

44 Tarifne kvote so podobne tarifnim opustitvam, vendar so omejene na določeno količino blaga. Kadar količina uvoza preseže prag, se uporabijo standardne stopnje dajatev. Morale bi se razlikovati od kvot, ki omejujejo največji obseg uvoza določene kategorije blaga do praga, ki v nobenem primeru ne sme biti presežen. Tarifni plafoni so podobni tarifnim kvotam, vendar je za uporabo standardne stopnje dajatve, ko se preseže prag uvoza, potreben pravni akt Unije.

45 Za nekatere kategorije blaga, ki ogrožajo interese proizvajalcev EU, kot so kmetijski in tekstilni izdelki, je potrebna listina o nadzoru za sprostitev v promet. Listina o nadzoru, ki jo lahko izda vsaka država članica, je veljavna na celotnem carinskem območju EU. Glej podatkovno zbirko nadzornih ukrepov na naslednji povezavi: http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/surv/surv_consultation.jsp?Lang=en.

46 Glej odstavek 68 Posebnega poročila št. 1/2010.

47 Glej odstavek 91(3) Posebnega poročila št. 1/2010.

48 Letno poročilo o dejavnostih GD TAXUD za leto 2015.

49 Posebno poročilo št. 2/2008 o zavezujočih tarifnih informacijah (ZTI) (UL C 103, 24.4.2008, str. 1).

50 Npr. potrditev številk EORI v podatkovni zbirki EBTI.

51 Glej Svetovna carinska organizacija (WCO), Revenue Package – Technical guidelines on advance rulings for classification, origin and valuation, and Practical guidelines for valuation control, 2015.

52 Glej odstavek 86 Posebnega poročila št. 23/2000 o vrednotenju uvoženega blaga za carinske namene (carinsko vrednotenje).

53 Člen 35 in člen 36(b) carinskega zakonika Unije.

54 Posebno poročilo št. 13/2011 – Ali se s kontrolo carinskega postopka 42 preprečujejo in ugotovijo utaje DDV?

55 Trgovec, registriran za namene DDV, ki z morebiti goljufivim namenom pridobi ali namerava pridobiti blago ali storitve, ne da bi plačal DDV, ter to blago in storitve dobavi z DDV, vendar pobranega DDV ne plača nacionalnemu davčnemu organu.

56 V skladu s členom 191 carinskega zakonika Unije in členom 244 izvedbenega akta carinskega zakonika Unije.

57 Glej rezultate skupne carinske operacije Octopus na http://www.douane.gouv.fr/articles/a12973-la-douane-et-l-olaf-presentent-les-resultats-de-l-operation-octopus.

58 Posebno poročilo Sodišča št. 24/2015 – Boj proti goljufijam na področju DDV znotraj Skupnosti: potrebnih je več ukrepov.

59 Letno poročilo o dejavnostih GD za proračun za leto 2016.

60 Glej odstavek 82 in odstavke 93 do 99 Posebnega poročila št. 23/2016 – Pomorski promet v EU: v nemirnih vodah – veliko neuspešnih in netrajnostnih naložb.

61 Na podlagi člena 4(3) Pogodbe o Evropski uniji.

62 COM(2013) 884 final.

63 Report from the Customs 2013 Project Group on Customs Penalties.

64 Glej COM(2014) 527 final z dne 21.8.2014.

65 Glej WCO, Revenue Package, „Technical guidelines on advance rulings for classification, origin and valuation, and Practical guidelines for valuation control”, 2015.

66 Do tega pride, ko prevozniki vložijo vstopno skupno deklaracijo s podatki iz glavne nakladnice in ne s podatki iz interne nakladnice špediterjev.

67 Posebno poročilo št. 1/2010 – Ali se poenostavljeni carinski postopki za uvoz uspešno kontrolirajo?

68 Člen 39 carinskega zakonika Unije določa merila za odobritev statusa pooblaščenega gospodarskega subjekta.

69 Sporočilo I2 za obvestilo o predložitvi blaga carinskim organom v primeru vpisa v evidence deklaranta v skladu s Prilogo B delegiranega akta carinskega zakonika Unije.

70 V skladu s členom 182 carinskega zakonika Unije.

71 Belgija, Estonija, Italija, Portugalska, Romunija in Slovenija.

72 Glej odstavek 4.18 Letnega poročila Sodišča za leto 2016.

73 Odbor za carinski zakonik (oddelek za splošne carinske predpise) je na svojem 30. zasedanju, ki je potekalo 19. maja 2000, ugotovil, da morajo opraviti preglede tiste države članice, v katerih je bilo blago carinjeno. Člani odbora so se strinjali, da bi se lahko pri računih in blagu na drugi lokaciji pojavile težave, ampak so zaključili, da morajo obravnavane države članice ustrezno sodelovati.

74 V skladu z izvedbenim sklepom Komisije (EU) 2016/578 z dne 11. aprila 2016 o oblikovanju delovnega programa v zvezi z razvojem in uporabo elektronskih sistemov, predvidenih v carinskem zakoniku Unije (UL L 6, 15.4.2016, str. 6).

75 OECD (2014), Addressing the Tax Challenges of the Digital Economy, OECD/G20 Base Erosion and Profit Shifting Project, OECD Publishing.

76 Prava vrednost je opredeljena kot vrednost izdelka brez stroškov prevoza in zavarovanja.

77 Izvedbena uredba Komisije (EU) 2015/2447 z dne 24. novembra 2015 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje nekaterih določb Uredbe (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o carinskem zakoniku Unije (UL L 343, 29.12.2015, str. 558).

78 V skladu s členom 25(1)(f) izvedbenega akta carinskega zakonika Unije.

79 Glej npr.: Cel Cybersquad spoorde al 858 frauderende webshops op, članek objavljen v De Standaard, 27. julija 2015, ki je na voljo na: http://www.standaard.be/cnt/dmf20 150 727_01 793 127.

80 Copenhagen Economics, E-commerce imports into Europe: VAT and customs treatment, 2016.

81 Glej Generalni direktorat za obdavčenje in carinsko unijo Evropske komisije, Smernice za pooblaščene gospodarske subjekte, 2016.

 

1 https://ec.europa.eu/taxation_customs/general-information-customs/electronic-customs_en.

2 https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/union-customs-code/ucc-bpm_en.

3 Sporočilo z naslovom Strategija za nadaljnji razvoj carinske unije, COM(2008) 169 final z dne 1. aprila 2008; strateški cilji iz leta 2008 so bili potrjeni kot „še vedno veljavni in ustrezni“ v Sklepih Sveta o napredku v zvezi s strategijo za nadaljnji razvoj carinske unije (2013/C 80/05 z dne 19. marca 2013).

4 Dokument TAXUD/A1/DB/D(2015) 394984 Rev 1 z dne 3. februarja 2016; ta dokument se pregleda januarja/februarja vsako leto; pripravlja se revizija za leto 2017, ki bo vključevala potrebne spremembe na podlagi izvajanja carinskega zakonika Unije.

Dogodek Datum
Sprejetje revizijskega memoranduma / začetek revizije 31.5.2016
Osnutek poročila uradno poslan Komisiji (ali drugemu revidirancu) 13.7.2017
Sprejetje končnega poročila po razčiščevalnem postopku 7.11.2017
Prejeti uradni odgovori Komisije (ali drugega revidiranca) v vseh jezikih 23.11.2017

Revizijska ekipa

Posebna poročila Evropskega računskega sodišča predstavljajo rezultate njegovih revizij politik EU in programov ali upravljavskih tem, ki se nanašajo na posamezna področja proračuna. Računsko sodišče izbira in načrtuje revizijske naloge tako, da je njihov učinek kar največji, in pri tem upošteva tveganje za smotrnost ali skladnost, višino ustreznih prihodkov ali porabe, prihodnji razvoj ter politični in javni interes.

To poročilo je pripravil senat IV, ki ga vodi član Evropskega računskega sodišča Baudilio Tomé Muguruza in ki je pristojen za področji regulacije trgov in konkurenčnega gospodarstva. Revizijo je vodil član Evropskega računskega sodišča Pietro Russo, pri pripravi poročila pa so mu pomagali vodja njegovega kabineta Chiara Cipriani, ataše Benjamin Jakob, vodilni upravni uslužbenec Paul Stafford in vodja naloge Carlos Soler Ruiz. Člani revizijske ekipe so bili Dan Danielescu, Maria Echanove, Josef Edelmann, Benny Fransen in Francois Gautier.

Od leve proti desni: Paul Stafford, Dan Danielescu, Benjamin Jakob, Maria Echanove, Benny Fransen, Pietro Russo, Josef Edelmann, Chiara Cipriani, Carlos Soler Ruiz.

Stik

EVROPSKO RAČUNSKO SODIŠČE
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUKSEMBURG

Tel.: +352 4398-1
Vprašanja: eca.europa.eu/sl/Pages/ContactForm.aspx
Spletišče: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Veliko dodatnih informacij o Evropski uniji je na voljo na internetu.
Dostop je mogoč na strežniku Europa (http://europa.eu).

Luxembourg: Urad za publikacije Evropske unije, 2017

PDFISBN 978-92-872-8415-0ISSN 1977-5784doi:10.2865/754740QJ-AB-17-018-SL-N
HTMLISBN 978-92-872-8421-1ISSN 1977-5784doi:10.2865/941535QJ-AB-17-018-SL-Q

© Evropska unija, 2017

Za dovoljenje za uporabo ali reprodukcijo fotografij ali drugega gradiva, za katere Evropska unija nima avtorskih pravic, je treba zaprositi neposredno imetnike avtorskih pravic.

STIK Z EU

Osebno
Po vsej Evropski uniji je na stotine informacijskih točk Europe Direct. Naslov najbližje lahko najdete na spletni strani: http://europa.eu/contact.

Po telefonu ali elektronski pošti
Europe Direct je služba, ki odgovarja na vaša vprašanja o Evropski uniji. Nanjo se lahko obrnete:

  • s klicem na brezplačno telefonsko številko: 00 800 6 7 8 9 10 11 (nekateri ponudniki lahko klic zaračunajo),
  • s klicem na navadno telefonsko številko: +32 22999696 ali
  • po elektronski pošti s spletne strani: http://europa.eu/contact.

ISKANJE INFORMACIJ O EU

Na spletu
Informacije o Evropski uniji v vseh uradnih jezikih EU so na voljo na spletišču Europa: http://europa.eu.

Publikacije EU
Brezplačne in plačljive publikacije EU lahko prenesete s spletišča EU Bookshop (http://publications.europa.eu/eubookshop) ali jih na tem spletišču naročite. Za več izvodov brezplačnih publikacij se obrnite na Europe Direct ali najbližjo informacijsko točko (http://europa.eu/contact).

Zakonodaja EU in drugi dokumenti
Do pravnih informacij EU, vključno z vso zakonodajo EU od leta 1951 v vseh uradnih jezikovnih različicah, lahko dostopate na spletišču EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu.

Odprti podatki EU
Do podatkovnih zbirk EU lahko dostopate na portalu odprtih podatkov EU (http://data.europa.eu/euodp). Podatke lahko brezplačno prenesete in uporabite tudi v komercialne namene.