Eriaruanne
nr19 2017

Impordiprotseduurid: puudused õigusraamistikus ja ebatõhus rakendamine mõjutavad ELi finantshuve

Käesolev väljaanne on saadaval 23 keeles ning järgmises formaadis:
PDF
PDF General Report

Kokkuvõte

Lühidalt aruandest

I

ELi muudest riikidest sisenev kaup peab läbima liikmesriigi tehtava tollikontrolli, enne kui see lubatakse vabasse ringlusse Euroopa Liidus. Kontrollikoda uuris, kas Euroopa Komisjon ja liikmesriigid tagavad, et impordiprotseduuridega kaitstakse ELi finantshuve. Kontrollikoda leidis olulisi puudusi ning seaduselünki, mis näitavad, et kontrollid ei ole tulemuslikud. See avaldab negatiivset mõju ELi tuludele. Kontrollikoda esitab komisjonile ja liikmesriikidele mitu soovitust kontrollimehhanismide kavandamise ja rakendamise parandamiseks.

Tollikontrollidest

II

Tollikontrollid tagavad ELi finantshuvide kaitse vaid juhul, kui need põhinevad ühistel eeskirjadel ning liikmesriigid kohaldavad neid ühtlustatud korras.

III

Kauba sisenemisel peavad impordiliikmesriigi tolliasutused nõudma importijalt mis tahes tollimaksude maksmist või tagatise esitamist nende tasumiseks. Importijad võivad aga tahtlikult vähendada või vältida tollimakse, näiteks esitades kaupade väärtuse tegelikust väiksemana, deklareerides vale päritoluriigi või muutes toote klassifikatsiooni, nii et tollimaksumäär oleks madalam.

IV

Tollimaksud moodustavad 14 % ELi eelarvest. Tollimaksude maksmisest kõrvalehoidumine suurendab tollimaksu alalaekumist ning seda tuleb kompenseerida liikmesriikide kogurahvatulul põhinevate suuremate osamaksetega. Lõppkokkuvõttes kannavad kulud seega ELi maksumaksjad.

Auditi läbiviimine

V

Kontrollikoda uuris, kas ELi tollikontrollid kaitsevad liidu finantshuve ning kas komisjon ja liikmesriigid on ELi finantshuvide kaitsmiseks kehtestanud ranged impordiprotseduurid.

Kontrollikoja leiud

VI

Kontrollikoda leidis tõsiseid puudusi, mis näitavad, et tollialases õigusraamistikus esineb vajakajäämisi ning impordi tollikontrolle ei kohaldata tulemuslikult. See avaldab negatiivset mõju ELi finantshuvidele.

VII

Tollikontrollide läbiviimist liikmesriikides ei motiveerita rahaliselt piisavalt. Liikmesriigid, kes teevad tollikontrolle, kuid kellel ELi saamatajäänud tulu sissenõudmine ei õnnestu, riskivad finantstagajärgedega. Need liikmesriigid, kes tollikontrolle ei tee, ei riski millegagi.

VIII

Liikmesriigid on teinud edusamme tollialaste õigusaktide ühtse kohaldamise vallas. Liikmesriigid kasutavad aga eri lähenemisviise kaupade väärtuse tegelikust väiksemaks hindamise, vale päritolumaa märkimise ja vale klassifitseerimisega võitlemiseks ning tollieeskirjade rikkumise eest karistuste määramisel. Koormavad tollikontrollid võivad mõjutada ettevõtjate poolset imporditolliasutuse ja lennujaama/sadama valikut, nii et rohkem võidakse kasutada punkte, kus kontroll ei ole nii põhjalik.

IX

Liikmesriikides esineb endiselt mitmeid seaduslünki impordi kontrollimisel.

Kontrollikoja soovitused

X

Kontrollikoda esitab komisjonile ja liikmesriikidele mitu soovitust.

XI

Kontrollikoda soovitab komisjonil

  1. Euroopa Parlamendi nõude täitmiseks töötada välja metoodika ja alates 2019. aastast koostada tollimaksu alalaekumise perioodilise prognoosi, võttes selle tulemusi arvesse vahendite jagamisel ja tegevuseesmärkide koostamisel;
  2. kaaluda kõiki võimalikke variante, et tugevdada toetust riiklikele tolliasutustele nende tähtsa rolli täitmisel uue mitmeaastase finantsraamistiku rakendamisel, sh vaadata läbi sissenõudmiskulude asjakohane määr;
  3. järgmise mitmeaastase finantsraamistiku puhul teha ettepanek, et järgmiseid tolliliitu toetavaid ELi tegevusprogramme kasutataks tolli Euroopa infosüsteemide rahalise jätkusuutlikkusse toetamiseks;
  4. muuta vastastikuse abi teatistes sisalduvad nõuded täpsemaks, et tagada nende ühtlustatud rakendamine liikmesriikides;
  5. teha ettepanek tollialaste õigusaktide muutmiseks 2018. aastal, eesmärgiga muuta kaubasaatja märkimine impordideklaratsioonis kohustuslikuks.
XII

Liikmesriigid peaksid:

  1. nõudma, et riskifiltri soovitatud kontrollimeetme tegemata jätmine oleks eelnevalt või vahetult ülemuse poolt heaks kiidetud;
  2. võtma kauba elektroonilistes vabastamise süsteemides kasutusele kontrollid, et blokeerida impordideklaratsioonid, milles taotletakse tollimaksuvabastust kaupadele, mille deklareeritud väärtus on üle 150 euro või kaubasaadetistele, mis on deklareeritud kingitusena;
  3. koostama uurimiskavad, mille abil takistada selle maksuvabastuse kuritarvitamist e-kaubanduses ELi mittekuuluvate riikidega.

Sissejuhatus

01

2018. aastal tähistab EL tolliliidu 50. aastapäeva. Tolliliit tähendab tollimaksude ja kvootide puudumist liikmesriikide vahelistel sisepiiridel ning ühtsete tollimaksude kehtestamist kolmandatest riikidest pärinevate toodete impordi puhul. Tolliliit ja ühine kaubanduspoliitika kuuluvad ELi ainupädevusse1, mille raames määratletakse suurem osa tollipoliitikast ja võetakse vastu tollialased õigusaktid. Tollialaste õigusaktide rakendamise eest vastutavad aga peamiselt liikmesriigid2.

02

Kuigi liidu sisepiiridel on kontroll kaotatud, peab ELi liikmesriikidesse väljapoolt ELi tolliterritooriumi sisenev kaup läbima tollikontrolli, enne kui see lubatakse vabasse ringlusse Euroopa Liidus.

03

Kauba vabasse ringlusse lubamine tähendab, et kaup võib ELi ühtsel turul vabalt liikuda, samamoodi nagu kõiki liidust pärinevaid tooteid3. Kauba sisenemisel peavad impordiliikmesriigi tolliasutused seega nõudma importijalt mis tahes tollimaksude maksmist või tagatise esitamist nende tasumiseks.

04

Tollimaksud ja suhkrutootmise maksud (mis kokku moodustavad traditsioonilised omavahendid) on ELi eelarvetulu tähtis allikas. Need kantakse eelarvesse pärast sissenõudmiskulude mahaarvamist. 2016. aastal moodustasid traditsioonilised omavahendid 14 % ELi tuludest ehk 20,1 miljardit eurot.

05

Tolliasutustel on mitu eesmärki ning kõiki neid tuleb nappidest vahenditest rahastada. Tolliasutused püüavad rakendada mittefiskaalseid meetmeid, et parandada ELi sisejulgeolekut, kaitsta liitu ebaõiglase või ebaseadusliku kaubanduse eest ja kaitsta keskkonda. Tolliasutustele prioriteediks on muutunud ka võitlus terrorismiga. Lisaks vastutavad asutused tollimaksude, aktsiiside ja impordi käibemaksude kogumise eest.

06

Tolliasutustel on keeruline tagada tasakaal kiiremate ja sujuvamate impordimenetluste abil kaubanduse edendamise vajaduse ning tollikontrollide tegemise vajaduse vahel. Koormavad tollikontrollid võivad mõjutada ettevõtjate poolset imporditolliasutuse ja lennujaama/sadama valikut, nii et rohkem võidakse kasutada punkte, kus kontroll ei ole nii põhjalik.

07

Tollimaksude tasumise kohustus kaupade vabastamise hetkel sõltub kolmest tegurist: i) imporditud toodete tolliväärtus – seda juhul, kui tollimaks määratakse protsendina sellest väärtusest (ad valorem); ii) kaupade päritolu; iii) kaupade tariifne klassifitseerimine, mis koos päritoluga määrab tolliväärtusele kohaldatava tollimaksumäära.

Kuidas tollimaksudest kõrvale hoidutakse

08

Importijad võivad tahtlikult vähendada tollimaksude tasumise kohustust, näiteks

  1. kaupade väärtuse tegelikust väiksemana näitamise kaudu, deklareerides imporditud kaupade väärtuse tegelikust väiksemana, millega sageli kaasneb võltsitud arve esitamine;
  2. vale päritolukirjelduse esitamisega, märkides imporditud kaubale vale päritoluriigi;
  3. vale klassifitseerimise kaudu, muutes toote klassifikatsiooni, nii et tollimaksumäär oleks madalam;
  4. kombineerides eespool nimetatud viise.
09

Lisaks võivad importijad kuritarvitada tollimaksuvabastust, taotledes maksuvabastust kaupadele, mille suhtes seda kohaldada ei saa.

Tollimaksude alalaekumine ja selle mõju

10

Tollimaksudest kõrvalehoidumine suurendab tollimaksude alalaekumist, mis Euroopa Parlamendi aruandes4 on määratletud kogu majanduse teoreetiliselt kogutava imporditulu määra ja tegelikult kogutava imporditulu määra vahena. Tollimaksu alalaekumise peavad liikmesriigid kompenseerima suurema kogurahvatulu osamaksena ning lõppkokkuvõttes kannavad selle kulu Euroopa Liidu maksumaksjad.

Tollimaksudest kõrvalehoidumisega võitlemine: tollikontroll ja teabevahetus

11

ELi imporditud kaup peab läbima tollikontrolli. Tollikontrollid tagavad siseturu nõuetekohase toimimise ja ELi finantshuvide kaitse vaid juhul, kui need põhinevad ühistel eeskirjadel ning liikmesriigid kohaldavad neid ühtlustatud korras.

12

Impordi tollikontrolle tehakse

  1. enne kauba jõudmist ELi territooriumile või mahalaadimise kohas. Sellisel juhul on tegemist saabumiseelse või tollivormistuseelse kontrolliga;
  2. kauba importimisel, seda nimetatakse kauba vabastamise kontrolliks
  3. pärast kauba importimist, kui see on juba vabasse ringlusse lubatud. Seda nimetatakse tollivormistusjärgseks kontrolliks. Kontrollid võivad olla kas auditipõhised (tollivormistusjärgsed auditid) või tehingupõhised (muud tollivormistusjärgsed kontrollid).
13

Kuna ELil puuduvad ühtlustatud kontrolli- ja riskijuhtimise raamistikud, varieeruvad nimetatud kolme kontrolliviisi kombineerimine ja levimus liikmesriigiti. Vähem tõhus kontroll kauba vabastamisele eelnevas ja vabastamise etapis tähendab, et tollimaksude kogumist mõjutavaid allesjäänud riske tuleb leevendada tollivormistusjärgses etapis.

14

Tolliasutused peavad vahetama rahvusvahelise kaubanduse alast teavet teiste riikidega, et tagada tollialaste õigusaktide järgimine ning tulude sissenõudmise täielikkus. Seda nimetatakse vastastikuseks haldusabiks.

15

Teabevahetus võib toimuda ELi tasandil liikmesriikide vahel või liikmesriikide ja komisjoni vahel, või rahvusvahelisel tasandil ELi mittekuuluvate riikidega. Teabevahetus ELI tasandil toimub kas vastastikuse abi määruse alusel või riskiteabe vahetuseks ette nähtud tolliasutuste riskijuhtimissüsteemi abil.

16

Tolliasutused võivad teha ka koostööd ning vahetada teavet ja parimaid tavasid ELi tegevusprogrammidest rahastatud ühiste meetmete, seminaride, koolituste, projektirühmade, tööalaste külastuste ja piiriülese tegevuse kaudu. Kaks peamist ELi tegevusprogrammi tolliasutuste vahelise teabevahetuse ja koostöö rahastamiseks ja ELi finantshuvide kaitsmiseks on Toll 2013/2020 ja Herakles II/III.

17

Programmist Toll 2013 eraldati selle kuueaastase rakendamise ajal ligi 325 miljonit eurot, et „toetada ja täiendada liikmesriikide meetmeid, et tagada siseturu tõhus toimimine tollivaldkonnas“5. Toll 2020 toetab tolliliidu toimimist. Selle määruses esitatakse mitu täpsemat eesmärki tolliasutuste toetamiseks ELi finants- ja majandushuvide kaitsmisel ning perioodiks 2014–2020 eraldati selleks programmist ligi 525 miljonit eurot.

18

ELi tegevusprogrammist Herakles II rahastati meetmeid, mille eesmärk oli vältida pettust, korruptsiooni ja mis tahes muud liidu finantshuve kahjustavat ebaseaduslikku tegevust ning võidelda nende vastu. Pettusevastastele meetmetele eraldati ajavahemikul 2007–2013 peaaegu 100 miljonit eurot. Tegevusprogrammile järgnes perioodil 2014–2020 programm Herakles III, mille eelarve on 105 miljonit eurot.

19

Tolliasutused vahetavad teavet ja teevad koostööd ELi mittekuuluvate riikidega rahvusvahelises raamistikus (nagu kauplemise sooduskord, vastastikuse abi lepingud ja halduskoostöö kord).

20

Kaubanduse sooduskord võimaldab kaubanduspartneritel kehtestada omavahelisele kauplemisele soodustingimused. Soodustused võivad olla kas vastastikused või ühepoolsed. Vastastikuse abi lepingud annavad õigusliku aluse taotleda teavet ELi mittekuuluvalt riigilt, eelkõige tollialaseid õigusakte rikkuva tegevuse takistamiseks, uurimiseks või sellega võitlemiseks.

21

Euroopa Komisjoni Pettustevastane Amet (OLAF) sõlmib halduskoostöö kokkulepped ELi mittekuuluvate riikide ametiasutuste ja rahvusvaheliste organisatsioonide haldusjuurdlustalitustega. Nende eesmärk on tagada praktilised suunised OLAFi koostööks partnerasutustega, eelkõige kontaktpunkti määramise abil.

Auditi ulatus ja lähenemisviis

22

Auditi käigus hinnati, kas Euroopa Komisjon ja liikmesriigid on ELi finantshuvide kaitsmiseks kehtestanud ranged impordiprotseduurid.

23

Kontrollikoda külastas tolliasutusi viies liikmesriigis: Hispaania, Itaalia, Poola, Rumeenia ja Ühendkuningriik. Liikmesriikide valik põhines järgmistel riskikriteeriumidel: i) liikmesriigi traditsioonilistest omavahenditest ELi eelarvesse tehtava osamakse suurus; ii) kauba väärtuse tegelikust väiksemaks hindamise esinemissagedus liikmesriigis; iii) auditipõhiste kontrollide osakaal tollivormistusjärgsete kontrollide hulgas.

24

Auditeeriti ajavahemikku 2007–2017. Audit viidi läbi kahes etapis (auditi lähenemisviisi üksikasjalikum kirjeldus on esitatud I ja II lisas):

  1. esimene etapp: ettevalmistav töö komisjonis ja liikmesriikides, sh komisjoni talituste külastamine: maksunduse ja tolliliidu peadirektoraat, eelarve peadirektoraat, OLAF, Teadusuuringute Ühiskeskus ja Maailma Tolliorganisatsioon. Eesmärk oli koguda teavet ja andmeid, millest on kasu liikmesriikides tehtava audititöö käigus. See võimaldas kontrollikojal võrrelda ELi tolliõigust ja -menetlusi Maailma Tolliorganisatsiooni standarditega6. Testimaks, kas tollikontrollid ja riskijuhtimismenetlused toimivad sujuvalt, koostati enne iga liikmesriigi külastamist neli valimit riskidest ohustatud imporditehingutest ning üks tolliasutuste tehtud audititest koostatud valim;
  2. teine etapp: audititöö nii komisjonis (maksunduse ja tolliliidu peadirektoraat, eelarve peadirektoraat ja OLAF) kui valitud liikmesriikides. Erilist tähelepanu pöörati süsteemidele ja kontrollidele.

Tähelepanekud

Praeguse süsteemi prioriteediks ei ole tollimaksude kui ELi eelarvetulu allika tähtsus

25

Kõrgetasemelise omavahendite töörühma aruandes7 rõhutatakse, et traditsioonilised omavahendid on ELi tegeliku tulu võrdlusalus. EL ei ole aga veel hinnanud tollimaksu alalaekumist, liikmesriigid ei ole motiveeritud kontrolle tegema ning ELi tolliprogrammide rahastamine ei taga täielikult tolliliidu rahalist jätkusuutlikkust või ei ole see tingimata seotud ELi finantshuvide kaitsmisega.

Komisjon ei ole koostanud hinnangut tollimaksude alalaekumise kohta

26

2013. aastal palus Euroopa Parlament8 komisjonil koguda usaldusväärseid andmeid liikmesriikide tolli- ja käibemaksu alalaekumise kohta ning anda sellest iga kuue kuu järel Euroopa Parlamendile aru. Komisjon ei ole tollimaksude alalaekumise kohta andmeid kogunud, kuid rahastab regulaarseid uuringuid käibemaksu alalaekumise kohta. Komisjon avaldab igal aastal oma kontrollitegevuse tulemusel kindlaks tehtud täiendavate traditsiooniliste omavahendite ja tegelikult kogutud summade võrdluse. Seda ei saa mingil viisil käsitleda punktis 10 määratletud tollimaksude alalaekumisena.

27

OLAF on koostanud tollimaksude maksmisest kõrvalehoidumisega põhjustatud kulu kalkulatsiooni Hiinast Ühendkuningriiki imporditud tekstiiltoodete ja jalanõude kohta. Perioodil 2013–2016 oli tollimaksude alalaekumine arvutuste kohaselt ligi 2 miljardit eurot. OLAF kontrollib, kas alalaekumist võis esineda ka teistes liikmesriikides, sh ülejäänud neljas kontrollikoja valimisse kuulunud riigis.

28

Tollimaksude alalaekumise iga-aastane prognoos võimaldaks hinnata tolliliidu tegevust ELi finantshuvide kaitsmisel. See võimaldaks ka komisjonil ja liikmesriikidel suunata vahendeid valdkondadesse, kus neid kõige enam vajatakse.

Liikmesriikidel puudub motivatsioon tollikontrollide tegemiseks

29

Liikmesriikide tolliasutused vastutavad tollimaksude kogumise eest: nad peavad võtma vajalikud meetmed, tagamaks, et maksud kantakse ELi eelarvesse, ning kaitsema ELi finantshuve9. Selle tagamiseks kontrollib komisjon igal aastal liikmesriikide tolliasutusi.

30

Komisjon võib lugeda liikmesriigi haldusvigade avastamise korral rahaliselt vastutavaks10. Liikmesriike, kus tollikontrolle ei tehta, ei pruugi selline risk ohustada. Kontrollikoda leidis, et Ühendkuningriigis on maksejõuetud ettevõtjad tollivormistusjärgse kontrolli projekti valimist välja arvatud. Üks liikmesriik kaebas, et mida enam pettusega võidelda, seda suurem on oht, et komisjon paneb nad majanduslikult vastutama.

31

Kui tolliasutused avastavad tollivormistusjärgse kontrolli käigus tollimaksu alalaekumise, peavad nad tasumisele kuuluvad tollimaksud sisse nõudma. Tolliasutus teatab võlgnikule tasumisele kuuluva summa tollivormistusjärgse maksenõudega. Komisjoni statistika näitab, et valitud liikmesriikides (Poola välja arvatud) on tollivormistusjärgsete maksenõuete arv vähenenud11 (vt joonis 1).

Joonis 1

Tollivormistusjärgsete maksenõuete arv valitud liikmesriikides (2012–2016)

Allikas: OWNRES andmebaas.

32

Tollimaksude alalaekumise iga-aastase prognoosi puudumise tõttu ei ole võimalik hinnata, kas põhjuseks on tollivormistusjärgsete kontrollide kahanev tulemuslikkus või tollimaksude alalaekumise vähenemine.

Üleeuroopaliste IT-süsteemide alarahastamine võib tekitada viivitusi liidu tolliseadustiku rakendamisel

33

Liidu tolliseadustiku täielik rakendamine on tihedalt seotud seda toetavate IT-süsteemide väljaarendamisega. Kõik liidu tolliseadustiku rakendamiseks vajalikud elektroonilised süsteemid peaksid olema kasutusele võetud 31. detsembriks 2020. Pärast seda kuupäeva peavad elektrooniliste andmetöötlusvahendite kasutamine olema üldine tava ning ELi tolli töö peab muutuma paberivabaks.

34

Tegevusprogrammi Toll 2013 viimase hindamise kohaselt12 võivad ebapiisavad riiklikud investeeringud põhjustada viivitusi tollisüsteemide üleeuroopalisel kasutuselevõtul. Sellest programmist rahastati üleeuroopaliste IT-süsteemide ELi spetsifikatsioone ja liikmesriigid kandsid riiklike süsteemide ELi spetsifikatsioonidega vastavusse viimise kulud.

35

Samas hindamises märgitakse, et liikmesriikide ametnike andmeil on liikmesriikide haldusasutuste kulud samas suurusjärgus komisjoni omadega ning Euroopa süsteemide rakendamine ja uuendamine võib liikmesriikide jaoks eriti kulukaks osutuda, kui riiklikud süsteemid on keerukad ja ei ole Euroopa süsteemidega integreeritud. Osa Euroopa infosüsteemide komponentidest ei rahastata mitte tegevusprogrammist Toll 2020, vaid liikmesriikide poolt13.

36

Seega võivad liikmesriikide eelarvepiirangud seada ohtu Euroopa süsteemide korrektse rakendamise ning mõned liikmesriigid teatasid 2015. aastal eelarvevahendite puudumisest. Lisaks on liikmesriigid oma vastustes komisjoni 2016. aastal saadetud küsimustikule kinnitanud viivituste tekkimise ohtu.

37

Nagu komisjon märkis, „pärines 2015. aastal rohkem kui 80 % kogutud traditsioonilistest omavahenditest seitsmest liikmesriigist ning peaaegu 60 % traditsioonilistest omavahenditest pärines neljast liikmesriigist14. See peegeldub ka endale jäetavate sissenõudmiskulude suuruses – näiteks üks liikmesriik15 jätab endale enam kui miljard eurot, teine liikmesriik16 samas alla 10 miljoni euro. Tollisüsteemides on aga ka püsikulud, näiteks IT-süsteemide omad“17.

38

Kõrgetasemelise omavahendite töörühma aruande kohaselt on „riigid, kus asuvad peamised saabumissadamad (Belgia, Madalmaad) ja kus seega kogutakse suur osa traditsioonilistest omavahenditest, ajuti avaldanud arvamust, et nende osa traditsiooniliste omavahendite sissenõudmiskulude katteks kinni peetud summadest on liiga suur.“ Seevastu peavad need riigid, kelle osa traditsioonilistest omavahenditest on väiksem, kandma suhteliselt suurema osa Euroopa infosüsteemi nende komponentide rahastamisest, mida ei finantseerita tegevusprogrammist Toll 2020.

Liikmesriikide tollitaristu rahastamine tegevusprogrammi Herakles raames ei ole alati seotud ELi finantshuvide kaitsmisega

39

Kontrollikoda vaatas läbi programmi Herakles II toetusesaajate lõplike rakendusaruannete valimi ja leidis, et rahastatud varustuse abil saavutatud tulemuste ja ELi finantshuvide kaitse vaheline seos ei ole alati selge. Näiteks rahastas programm hašiši konfiskeerimist endoskoopide kasutamise abil ning minikaamera kasutamist hinnaliste sõidukite arestimiseks.

40

Kontrollikoda leidis oma arvamuses nr 3/201218, et kaasrahastatud seadmeid ei kasutata üksnes ELi finantshuvide kaitseks, vaid ka liikmesriikide õiguskaitseorganite narkootikumide, relvade, vanglapõgenemiste, inimkaubanduse, maksupettuste, krediitkaardipettuste, valeraha ja korruptsiooniga seotud operatsioonide käigus. See võib vähendada tolli mõjusust ELi finantshuvide kaitsmisel.

ELi vahendid ja programmid tollialase teabe vahetamiseks ja koostöö suurendamiseks ei ole saavutanud oma täit potentsiaali

41

Teabevahetus võib toimuda ELi tasandil liikmesriikide vahel, liikmesriikide ja komisjoni vahel või rahvusvahelisel tasandil ELi mittekuuluvate riikidega. Kontrollikoda leidis, et EL on loonud süsteemi, mis võimaldab sellist teabevahetust, kuid seda ei kasutata täies ulatuses.

EL on loonud suure potentsiaaliga teabevahetuskanalid liikmesriikide ning komisjoni ja liikmesriikide vahel, kuid nende sisu ja kasutus on puudulikud

Liikmesriigid ei kasuta vastastikuse abi määrusega ette nähtud teabevahetuse rakendusi täies ulatuses
42

Liikmesriigid võivad vahetada omavahel ja komisjoniga teavet tollialaste õigusaktide rikkumise kohta, kasutades selleks vastastikuse abi määrusega ette nähtud vahendeid ja andmebaase19. Teabevahetus toimub pettustevastase infosüsteemi (AFIS) kaudu. See on elektrooniline teabeedastusvahend, mis aitab liikmesriikidel täita kohustust rikkumiste kohta aru anda.

43

Liikmesriikide saadetud teabe alusel võib komisjon otsustada algatada juurdluse. Komisjon võib ka otsustada levitada vastastikuse abi teatiste kaudu pettusehoiatusi liikmesriikides.

44

Kontrollikoda leidis, et liikmesriigid ei rakenda ühtlustatud viisil OLAFi poolt vastastikuse abi teatistes esitatud nõudeid kaupade väärtuse tegelikust väiksemana näitamise, vale päritolukirjelduse ja vale klassifitseerimisega võitlemiseks. Kontrollikoda leidis ka juhtumeid, mil auditeeritud liikmesriik ei täitnud OLAFi nõudeid.

45

Liikmesriigid võivad kasutada teisi infosüsteeme, nagu tolliinfosüsteem (TIS), mis aitavad neil ennetada, uurida ja karistada tollialaste õigusaktide rikkumisi, võimaldades kiiremini teavet saada. Kontrollikoda leidis siiski, et valitud liikmesriikide (välja arvatud Poola) tolliasutused kasutavad harva tollinfosüsteemi20 teiste liikmesriikide pädevate asutustega teabe vahetamiseks tollialaste õigusaktide rikkumiste / pettuste kohta.

46

Lisaks kaebasid liikmesriigid topeltaruandluse probleemi üle nii tolliinfosüsteemis kui riskiga seonduva teabe vahetamisel riskiteabevormi abil. Tolliinfosüsteemi andmebaasi vähene kasutamine ja sisestatava info osaline kattumine vähendavad nimetatud teabevahetusviiside mõjusust.

47

Kattumise kõrvaldamiseks käivitas komisjon projekti „One Seizure One Report“ (ühe arestimise kohta üks aruanne). 2016. aastal palus komisjon liikmesriikidel vastata küsimustikule. Suurem osa liikmesriike nimetas lahendamist vajava probleemina mitmekordse aruandluse. Lisaks loodi tegevusprogrammi Toll 2020 raames projektirühm21, mis koosnes liikmesriikide ja komisjoni esindajatest, et arutada uuringu esialgseid järeldusi ja esitada soovitused selle küsimuse lahendamiseks.

Teabevahetus kaupade väärtuse tegelikust väiksemana näitamisega võitlemiseks toimib hästi
48

Kaupade väärtuse tegelikust väiksemana näitamise riski ärahoidmiseks töötas komisjon välja metoodika „õiglaste hindade“22 hindamiseks, kohaldades statistilist menetlust COMEXTi23 andmetele, et koostada täpsed hinnangud imporditud toodete hindade kohta24. OLAF edastab need hinnangulised suurused liikmesriikide tolliasutustele.

49

Teave õiglaste hindade kohta on mõjus riskijuhtimisvahend, sest aitab teha kindlaks kaupade väärtuse tegelikust väiksemana näitamise juhtumeid, kui on olemas ka muud riski- või pettusenäitajad, nagu impordiga seotud kahtlustäratavad (halva kuulsusega) kauplejad. Teabe alusel saab ka prognoosida kauba väärtuse tegelikust väiksemana esitamisest põhjustatud tollimaksude alalaekumist.

Teabevahetus vale päritolukirjeldusega võitlemiseks on viimasel ajal paranenud
50

Importijad võivad vähendada tollimaksude tasumise kohustust, deklareerides imporditud kaubale vale päritoluriigi. Sellisel viisil saavad nad kauplemise sooduskorra alusel kasutada väiksemat tollimaksumäära või nullmäära ja/või vältida tegeliku päritoluriigi alusel määratud dumpinguvastase tollimaksu25 või tasakaalustava tollimaksu tasumist. Mõnikord varjatakse kaupade tegelikku päritolu pettuslikku ümberlaadimise kaudu transiidiriigis, kus kaupu ajutiselt ladustatakse ja sealt siis võltsitud dokumentidega edasi ELi saadetakse. Kontrollikoda leidis internetis mitu ettevõtjat, kes pakkusid sellist pettuslikku transiiditeenust.

51

Selle pettusega võitlemiseks on komisjon töötaud välja ConTraffic-süsteemi ja konteinerite saatekirjad. Need vahendid annavad tolliasutustele teavet konteinerite liikumise kohta ning võimaldavad hinnata riske. Süsteem saadab automaatselt liikmesriigile teate pettuseohu kohta, kui leiab, et importija deklareeritud päritoluriik ja konteineri marsruut ei klapi.

1. selgitus

Näide valest päritolukirjeldusest pettusliku transiidi abil ja selle finantsmõjust

Kaupleja ostab Hiinast jalgrattaid. Dumpinguvastane tollimaks Hiinast toodud jalgratastele on 48,5 % toote väärtusest. Saadetis väljub Hiinast, see laaditakse ümber Singapuris ja edasi Malaisias. Impordihetkel esitatud kaubadokumendis on märgitud, et jalgrattad pärinevad Bangladeshist, ning konteineri eelnevat marsruuti ei ole mainitud. Tollile esitatud dokumentide järgi ei peaks importija dumpinguvastast tollimaksu maksma. Kui tolliametnik kasutab konteinerite saatekirju või ConTraffic-seiresüsteemi, saab ta näha konteineri marsruuti ning nõuda importijalt täiendavaid dokumente, et tõestada kauba tegelik päritolu.

OLAF teeb dumpinguvastasest tollimaksust kõrvalehoidumise kohta juurdlusi: „2013. aasta juunis kehtestas EL dumpinguvastase tollimaksu Hiinas toodetud fotoelektrilistele moodulitele. Esimesed märgid sellest maksust kõrvalehoidumise kohta ilmnesid mõne nädala jooksul. OLAF algatas 2013. aasta detsembris juurdluse Jaapani kaudu toimunud pettusliku transiidi kohta (vale päritolukirjeldusena oli märgitud Jaapan) ja 2014. aasta märtsis juurdluse Malaisia kaudu toimunud pettusliku transiidi kohta (vale päritolukirjeldusena oli märgitud Malaisia). OLAF palus abi Jaapani ja Malaisia ametnikelt ning viis juurdluse läbi koostöös mitme liikmesriigiga. Siiani on OLAF soovitanud nõuda sisse üle 50 miljoni euro ning mitmele liikmesriigile on esitatud soovitus kasutada OLAFi juurdluste tulemusi kriminaalmenetluse algatamiseks“26.

52

Teadusuuringute Ühiskeskuse andmetel analüüsiti perioodil 2008–2015 OLAFi ja Teadusuuringute Ühiskeskuse juhitud ja koostöös 12 liikmesriigiga toimunud pilootprojekti raames 5 miljoni imporditud toote deklareeritud päritolu. Selleks kasutati ConTraffic-süsteemi ja liikmesriikidele saadeti 1187 teavitust päritoluga seotud võimalike pettuste kohta. Teavituste potentsiaalne majanduslik väärtus oli 19 miljonit eurot. Kokku oli 2 % analüüsitud kaupade puhul esitatud päritolu ja lähteriik, mis ei vastanud konteinerite marsruudile. ConTraffic-projekti alusel järeldas komisjon27, et „2011. aastal oli ELi 27 liikmesriigis enam kui 1500 vale päritolu deklareerimise juhtumit, mis põhjustas ELile tõenäoliselt vähemalt 25 miljoni euro ulatuses saamata jäänud tulu (tõenäoliselt ületas see summa aga 100 miljonit eurot)“.

53

ConTraffic-süsteemil on siiski oma piirangud ja see ei aita alati kindlaks teha kaupade tegelikku päritolu.

Riskiteabe vahetus: liiga suur hulk teavet on kahjulik
54

Tolliasutused on kohustatud vahetama riskiteabe vormide abil riskialast teavet, mis on seotud mitte ainult täheldatud riskidega, vaid ka mujal liidus suurt ohtu kujutavate riskidega28. Küsitletud tolliasutuste esindajad väljendasid muret teistelt liikmesriikidelt saadud riskiteabe vormide üle, sest need ei sisalda alati piisavalt üksikasju, et neist kasu oleks. Mainiti ka topeltaruandluse probleemi ühises tolli riskijuhtimissüsteemis ja tolliinfosüsteemis. Lisaks ei anna liikmesriigid ja OLAF alati asjakohast tagasisidet.

55

Programmi Toll 2013 lõpphindamise kohaselt29 esitasid mõned liikmesriigid mitmeid riskiteabe vorme suhteliselt väikeste kohalike riskide kohta. Seetõttu oli teabehulk liiga suur ja peamisi riske tuvastada keeruline.

Koostöö ja teabevahetus ELi mittekuuluvate riikidega paraneb

56

Kui liikmesriigil on põhjust kahelda sooduspäritolu tõendavate dokumentide ja liikumissertifikaatide kehtivuses ja/või autentsuses, võib liikmesriik saata soodustusi saavale riigile/partnerriigile halduskoostöö taotluse. Põhjendatud kahtlus võib tekkida, kui päritolusertifikaadil kasutatud templi näidis või selle väljastanud ametiasutus erineb komisjoni näidiste käitlemise süsteemi andmebaasis30 olevast. ELi mittekuuluva riigi vastus või teatud tingimustel ka selle puudumine võib olla tariifsest sooduskohtlemisest keeldumise põhjuseks31.

57

Kontrollikoda tegi järelkontrolli oma eriaruandes nr 2/2014 („Kas kaubanduse sooduskorda hallatakse asjakohaselt?“) esitatud soovituste nr 5–13 komisjonipoolse rakendamise üle ning leidis, et komisjon on rakendanud kaubanduse sooduskorra kokkulepete seire alase tegevuskava32 ning kehtestanud püsiva seirekorra (küsimustikud, külastused jne).

58

Liikmesriigid teatasid aga probleemidest seoses hilinemisega saabunud vastustega ja halduskoostöö taotlustele saadetud vastuste ebapiisava kvaliteediga järgmiste riikide puhul: India, Indoneesia, Afganistan, Nepal ja Bangladesh. Kontrollikoda oli India ja Vietnamiga seotud probleemid avastanud juba eelpool mainitud auditi käigus33.

59

Vastastikuse abi lepingud ja nende rahvusvaheliste kokkulepete protokollid annavad õigusliku aluse taotleda teavet ELi mittekuuluvalt riigilt ning täidavad oma eesmärgi hästi. Kontrollikoda leidis siiski, et Hiinapoolne koostöö ei olnud piisav: liikmesriigid teatasid probleemidest seoses vastuste saamisega vastastikuse abi raames esitatud päringutele. OLAFi andmetel on Hiinale ühise tollioperatsiooni „Snake“34 raames saadetud ligi 150 kontrollitaotlusest vastatud vaid ligi kolmandikule. Ühendkuningriik kasutab Hiinas oma tolli kontaktametnikku, et saada teavet ekspordi kohta Ühendkuningriiki. Ka OLAFil on Pekingis oma kontaktametnik.

60

2015. aasta strateegilise halduskoostöö lepinguga kaasneva kauba väärtuse tegelikust väiksemana näitamist käsitleva tegevuskava raames on Hiina ametiasutused lisanud ELile esitatavatele dokumentidele vastutuse välistamise sätte, mille kohaselt ei tohi neid dokumente haldusmenetlustes kasutada. Tõendid ekspordil deklareeritud tekstiiltoodete ja jalanõude hindade kohta aitaksid liikmesriikide ametiasutustel kergemini sisse nõuda kauba väärtuse tegelikust väiksemana näitamise tõttu kantud kahju, kui kauplejad vaidlustavad kohtus tollivormistusjärgsed maksenõuded.

61

Oma reaalsetele vajadustele tuginedes peab OLAF praegu läbirääkimisi mitmete halduskoostöö lepingute sõlmimise üle ELi mittekuuluvate riikide partnerasutuste ja rahvusvaheliste organisatsioonidega. Halduskoostöö kord OLAFi ja ELi mittekuuluvate riikide juurdlusasutuste vahel on oluline abivahend ELi finantshuvide kaitsmisel ning täiendab olemasolevat õigusraamistikku.

ELi tegevusprogrammid on edendanud liikmesriikidevahelist teadmiste jagamist ja koostööd, kuid ei ole olnud tulemuslikud selle tagamisel, et kõik tolliasutused tegutseksid ühtsetel alustel

62

Tegevusprogrammidest Toll 2013/2020 ja Herakles II/III eraldatakse vahendeid, mis võimaldavad tolliasutustel koostööd teha ning vahetada teavet ja parimaid tavasid i) kommunikatsiooni- ja teabevahetussüsteemide kaudu ja ii) osaledes seminarides, projektirühmades, tööalastel külastustel ja piiriülestes operatsioonides. Kontrollikoda leidis, et nii Toll 2013 ja Herakles II on olnud tulemuslikud liikmesriikide vahelise kommunikatsiooni ja teabevahetuse edendamisel.

63

Komisjoni aruandes Euroopa Parlamendile ja nõukogule programmi Herakles II eesmärkide saavutamise kohta35 märgiti siiski, et „ehkki liidu eri programmide kavandamist on näiteks tollivaldkonnas püütud koordineerida, võiks komisjoni talituste koostöö tihendamiseks rohkem ära teha, et saada kasu programmide koostoimest ning vältida ELi programmide ja algatuste kattumist“.

64

Tegevusprogrammi Toll 2013 eesmärk on „hoida töös liikmesriikide tolliasutuste tõhususe ja tulemuslikkuse parandamise süsteem, mis võimaldaks hinnata nende tööd“36. Kontrollikoda ei leidnud aga tulemusnäitajaid, mille abil mõõta tegevusprogrammi Toll 2013 eesmärgi, mille kohaselt peaksid kõik tolliasutused „tegutsema ühtsetel alustel“, tagades kontrolli, mille tulemused on võrdväärsed kõikjal ELi tolliterritooriumil, ja Toll 2013 ELi finantshuvide kaitsmise eesmärgi saavutamist. Kontrollikoda leidis, et Toll 2013 ei ole saavutanud oma eesmärki tagada see, et kõik tolliasutused tegutseksid ühtsetel alustel (vt punktid 89110).

65

Tegevusprogrammi Toll 2013 lõpphindamise järeldus ELi finantshuvide kaitsmise kohta põhines suurema osa liikmesriikide haldusasutuste saadetud tagasisidel. Tagasiside tolli riskijuhtimissüsteemi ja Surveillance2 panuse kohta riskijuhtimisse oli positiivne. Kontrollikoda leidis mõlemas teabevahetussüsteemis siiski puudusi. Lisaks leidis kontrollikoda, et liikmesriikide asutused ei tegutse ühtsetel alustel.

66

Ühismeetmete osas on programm aidanud kaasa võrgustike loomisele ja toetamisele. Lõpphindamise kohaselt oli kaalukaid tõendeid selle kohta, et programm aitas märkimisväärselt kaasa asjaomase teabe, hea tava, töömeetodite ja menetluste levitamisele ELi liikmesriikide vahel, eelkõige riiklike spetsifikatsioonide koostamisel IT- süsteemidele ja nende rakendamisel.

67

Toll 2020 puhul leidis kontrollikoda, et kuigi lõpphindamises soovitati „töötada välja terviklik järelevalveraamistik tulemuslikkuse seireks ja tuvastada probleemid õigeaegselt“, puuduvad tõendid selle kohta, et liikmesriigid koguksid tulemusnäitajaid liikmesriikide vahelise ühtlustatuse mõõtmiseks (ühtsetel alustel tegutsemine).

68

Herakles II otsuse artikli 1 lõike 2 punkti a alusel37 oli üks programmi eesmärke riikidevahelise ja mitmeid valdkondi hõlmava koostöö edendamine liikmesriikide ametiasutuste, komisjoni ja OLAFi vahel. Lõpphindamises järeldatakse aga, et peamiselt edendas tegevusprogramm Herakles II liikmesriikidevahelist ja mitmeid valdkondi hõlmavat koostööd38. See toimus peamiselt pettusevastase võitluse teemalise koolituse ning õigusliku suunitlusega koolituste, seminaride ja konverentside raames.

69

Teave Toll 2020 mõjunäitajate saavutamise ulatuse kohta ei ole saadaval. Lisaks puudub teave Herakles III väljundi-, tulemus- ja mõjunäitajate saavutamise kohta. Seetõttu ei saa kontrollikoda anda esialgset hinnangut nende programmide tulemuslikkuse kohta.

EL on teinud edusamme tollialaste õigusaktide ühtsel kohaldamisel

70

Tolliliiduna peab EL kohaldama ühist tollitariifistikku ja ELi tollialaseid õigusakte ühtlustatud viisil, tagades ELi finantshuvide kaitse ja võrdsed tingimused siseturul tegutsevatele kauplejatele.

71

Tariif tähendab nomenklatuuri (ehk kaupade klassifitseerimise) ja iga kaubaklassi puhul kohaldatava maksumäära kombinatsiooni. Tariif on sama kõikide ELi liikmesriikide jaoks, kuid maksumäär sõltub imporditud kauba liigist ja päritolust. See hõlmab kogu ülejäänud ELi õigusakte, mis mõjutavad konkreetse kauba importimisel tasumisele kuuluvat tollimaksu, nagu näiteks ühist kaubanduspoliitikat39.

TARIC tagab tariifsete meetmete ühetaolise kohaldamise

72

TARIC ehk Euroopa Liidu integreeritud tariifistik on mitmekeelne andmebaas, kuhu integreeritakse kõik ühise tollitariifistikuga seotud meetmed ning kaubandus- ja põllumajandusalased õigusaktid. See aitab tagada tariifide ühetaolise kohaldamise kõikides liikmesriikides ning annab ettevõtjatele selge ülevaate meetmetest, mida nad peavad võtma kaupade ELi importimiseks või nende EList eksportimiseks40.

73

Komisjon teeb järelevalvet selle üle, kas TARIC andmebaas on integreeritud või seotud liikmesriikides tollivormistussüsteemidega, tehes seda kahel moel: i) kontrollkülastused liikmesriikide tolliasutustesse ning ii) pidev järelevalve liikmesriikides esitatud tollideklaratsioonide kvaliteedi/õigsuse üle (usaldusväärsuse kontroll) Surveillance 2 andmebaasi abil.

74

Kontrollikoda leidis, et Ühendkuningriik ei kasuta TARIC-süsteemi kõige uuemat versiooni, TARIC3, sest TARIC1 on ainus versioon, mida Ühendkuningriigi elektrooniline tollivormistussüsteem kasutada saab. TARIC3 andmed konverteeritakse TARIC1 versiooni käsitsi ning laaditakse üles. Lisaks puuduvad Ühendkuningriigi TARIC-süsteemis mõned TARICi piiravad meetmed. Samuti kasutatakse Ühendkuningriigis teistest liikmesriikidest erinevaid tolliprotseduuride koode41.

75

Ühtlasi ei edasta Ühendkuningriik komisjonile Surveillance2- andmebaasi jaoks eraldi teavet impordideklaratsioonide kohta, mille summa on alla 1000 euro42 lihtsustatud protseduuride puhul, sest Ühendkuningriigis kasutatakse lävendit, mis kehtib Eurostatile ELi mittekuuluvate riikidega toimuva väliskaubanduse kohta statistika kogumiseks. Õigusaktidest tulenevate nõuete täitmiseks kogutakse sellest lävendist allapoole jäävad tooted Eurostatiga kokku lepitud spetsiaalse kaubakoodi alla. 2014. ja 2015. aastal esitati Ühendkuningriigis 88 % kaubaartikli tasandi impordideklaratsioonidest lihtsustatud protseduure kasutades.

76

Õigusaktide ebaühtlase kohaldamise risk Ühendkuningriiki kaupa importivate kauplejate puhul on suur, sest

  1. TARICi manuaalse ajakohastamisega elektroonilises tollivormistussüsteemis kaasneb vigade ja tulude ebatäieliku kogumise oht;
  2. piiravate meetmete puudumine Ühendkuningriigi TARICis toob kaasa turva- ja julgeolekuohu;
  3. alla 1000 euro jäävate impordideklaratsioonide usaldusväärsuse kontrollide puudumine suurendab veelgi TARICi vale kasutamise ohtu;
  4. teistest liikmesriikidest erinevate tolliprotseduuride koodide kasutamine Ühendkuningriigis on koormav teistes liikmesriikides tegutsevatele kauplejatele ning võib tuua kaasa tollialaste õigusaktide vale kohaldamise.
77

Lisaks ajakohastab komisjon TARIC-süsteemi tagasiulatuvalt ning see võib mõjutada ELi finantshuve. Eelarve peadirektoraati ei teavitata aga süstemaatiliselt tehtud ajakohastamistest, et direktoraat saaks teha järelevalvet TARICi ühetaolise kohaldamise üle liikmesriikides.

78

Litsentsid ja seiredokumendid on äärmiselt olulised selliste kaubanduspoliitika meetmete puhul nagu tariifide kohaldamise peatamine43, tariifikvoodid, kvoodid, tariifilaed44 ja seiremeetmed45. Nende meetmete kohaldamisel on oluline saada ülevaade imporditud kauba mahust, mida mõnel juhul ei tohi ületada, või kui see ületatakse, tuleb kohaldada standardset tollimaksumäära.

79

Litsentsid ja järelevalvedokumendid väljastatakse kindlaksmääratud kaubakogusele. Tagamaks, et kaupu ei lubata ELi turule ilma kehtiva dokumendita, tuleb kauba kogus litsentsist maha arvata ning toll peab seda kinnitama iga sisseveo puhul kauba vabastamise hetkel46.

80

Eriaruandes nr 1/2010 („Kas impordi lihtsustatud tolliprotseduure kontrollitakse mõjusalt?“) soovitas kontrollikoda47 komisjonil „julgustada kõiki liikmesriike muutma lihtsustatud protseduuride menetlemine arvutipõhiseks, sealhulgas haldama litsentse ja muid samalaadseid dokumente elektrooniliselt (kaubakoguse mahaarvamine reaalajas selle vabastamise hetkel), ning kasutama seoses traditsiooniliste omavahendite ja ühise kaubanduspoliitikaga arvutipõhiseid riskiprofiile“.

81

See soovitus on lubatud rakendada 2020. aasta lõpuks, koos liidu tolliseadustiku lihtsustatud protseduure käsitlevate sätete täieliku kasutuselevõtuga48. See ei hõlma aga litsentside ja muude samalaadsete dokumentide mahaarvamist reaalajas kauba vabastamise hetkel kõikides liikmesriikides. Kehtiva dokumendita kaubad avaldavad negatiivset mõju nende ELi tootjate huvidele, keda see kaubanduspoliitika meede kaitsma peaks. Lisaks võib see mõjutada ELi finantshuve tariifide kohaldamise peatamise, tariifikvootide, kvootide ja tariifilae puhul.

Komisjon rakendas kontrollikoja soovitused siduva tariifiinformatsiooni kohta

82

Siduva tariifiinformatsiooniga seonduv otsus (STI-otsus) on kolm aastat kehtiv ametlik kirjalik otsus, mille väljastab tolliasutus, kes annab taotlejale enne kaupade importimist (või eksportimist) hinnangu kaupade klassifitseerimise kohta ELi tariifinomenklatuuris. STI-otsus on siduv kõikide ELi tolliasutuste ja otsuse valdaja jaoks. Kui importija on STI-otsuse valdaja, tuleb see siduva tariifiinformatsiooni hõlmatavate kaupade importimisel tollideklaratsioonis ära märkida. STI-otsus annab kauplejatele kindluse ning edendab tollialaste õigusaktide ühtset kohaldamist.

83

Kontrollikoda uuris eelmises eriaruandes49 antud soovituste komisjonipoolset elluviimist. Kontrollikoda leidis, et kuigi mõned IT-lahendused on kasutatavad alles 2017. aasta oktoobrist50, on kõik soovitused liidu tolliseadustiku ning selle rakendusakti ja delegeeritud aktide jõustumisega 1. mail 2016 ellu viidud.

84

Kontrollikoja auditiks valitud liikmesriikide tolliasutused ei kontrolli aga tollivormistuse käigus, kas STI-otsus valdaja ka tegelikult kasutab seda dokumendis märgitud liiki kaupade importimisel. Impordideklaratsioone, milles deklareeritud TARIC-kood on sarnane, kuid mitte päris vastav STI-otsuses esitatud koodiga, ei märgita riskijuhtimissüsteemis tollivormistusjärgset kontrolli vajavateks. Seega võib STI-otsuse valdaja, kes ei ole STI-otsusega rahul, imporditud tooted valesti klassifitseerida, et otsuse täitmisest kõrvale hoiduda, kui liikmesriigid selle kasutamist ei kontrolli. Sel viisil on võimalik vältida STI-otsuses märgitud suuremate tollimaksude maksmist.

Endiselt puuduvad kogu liitu hõlmavad tolliväärtuse määramise otsused

85

Kogu liitu hõlmav tolliväärtuse määramise otsus oleks teatud aja vältel kehtiv tolliasutuse väljastatud ametlik kirjalik otsus, milles antakse taotlejale hinnang selle kohta, kuidas tuleks teatud tolliväärtuse osa enne importi menetleda. Otsus täpsustaks, kuidas menetleda näiteks komisjonitasu, litsentsitasu või siirdehindade lepingu aspekte tolliväärtuse määramisel51.

86

Kogu liitu hõlmav tolliväärtuse määramise otsus annaks mitmes liikmesriigis tegutsevatele kauplejatele õiguskindluse ning võrdsed tingimused. Kontrollikoda soovitas52 komisjonil võtta asjakohased seadusandlikud ja haldusmeetmed, et korvata „selliste ühenduse õiguse sätete puudumine, mis võimaldaksid koostada kogu ühendust hõlmavaid tolliväärtuse määramise otsuseid“.

87

Liidu tolliseadustik53 andis komisjonile volitused STIga seotud otsuse ulatust delegeeritud akti abil laiendada, et see hõlmaks ka „muid tegureid, mille alusel kohaldatakse impordi- või eksporditollimaksu ning muid kaubavahetusega seonduvaid meetmeid“, hõlmates seega tolliväärtuse määramise küsimusi. Komisjon ei ole aga siiani neid volitusi kasutanud.

88

Komisjon ei ole kontrollikoja soovitust veel täielikult rakendanud. Ka 17 aastat hiljem ei ole ikka veel võimalik teha kogu liitu hõlmavaid otsuseid.

Liikmesriigid ei kasuta impordi tollikontrolli puhul ühtlustatud lähenemisviisi, mis võib põhjustada tollimaksude alalaekumist

89

Liikmesriigi tolliasutused peaksid tegutsema ühtsetel alustel. See oli üks Toll 2013 eesmärkidest. Kui liikmesriigid ei kasuta tollikontrollide puhul ühtlustatud lähenemisviisi, võivad petturid valida ahela nõrgima lüli, et panna toime impordipettus.

90

Kontrollikoda leidis, et liikmesriigid ei kohalda tollikontrolle ühtlustatud ja standardsel viisil, et tagada samaväärne tollikontrollide tase kogu liidus ja vältida konkurentsivastast käitumist liitu sisenemise ja väljumise punktides.

Ühtlustatud lähenemisviisi puudumine tollikontrollide puhul kaupade väärtuse tegelikust väiksemana näitamise ärahoidmiseks moonutab impordiliikmesriigi valikut

91

Liikmesriigid peavad võitlema kauba väärtuse tegelikust väiksemana näitamise probleemiga. Võimalike pettusejuhtude puhul peaksid tollivormistuskontrollid olema prioriteediks, sest importijad võivad hiljem muutuda maksejõuetuks või kaduda. Kui on põhjendatud kahtlus selle kohta, kas deklareeritud väärtus vastab tegelikule tehinguväärtusele, võib tolliasutus tollivormistuskontrolli käigus nõuda täiendavat teavet ja täiendavate dokumentide esitamist. Põhjendatud kahtlus võib tekkida eelkõige siis, kui deklareeritud väärtus on väiksem kui väärtuse riskilävi.

92

Riskijuhtimise eesmärgil võib väärtuse riskiläve määrata õiglaste hindade alusel (vt punkt 48). Teatud juhtudel esitavad importijad tõendavad dokumendid (arved, müügilepingud, pangaväljavõtted), mis kõik vastavad deklareeritud (valele) madalale väärtusele. Tollile esitatud dokumentides klapivad kõik andmed ning kauba väärtuse tegelikust väiksemana esitamist on raske avastada. Sellisel juhul võib olla tehtud muid makseid kas sularahas või kolmandate poolte kaudu, et katta deklareeritud (väiksemana esitatud) ja tegeliku hinna vahe. Joonisel 2 on esitatud näide kauba väärtuse tegelikust väiksemana näitamise kohta koos sularahas tehtud ettemaksega.

Joonis 2

Kauba väärtuse tegelikust väiksemana näitamine koos sularahas tehtud ettemaksega

Allikas: Euroopa Kontrollikoda Maailma Tolliliidu näite alusel.

93

Tolliprotseduuri 42 (TP 42) kasutavad importijad käibemaksuvabastuse saamiseks, kui imporditud kaubad viiakse edasi teise liikmesriiki. Antud juhul kuulub käibemaks tasumisele sihtliikmesriigis54. Kui kaup imporditakse tolliprotseduuri 42 alusel, tuleb vastastikuse abi vormis nõuda sihtliikmesriigi tolliasutuselt täiendavat teavet tegeliku tehinguväärtuse kohta, sest sellisel juhul võib kauba lõppsaaja teha näiteks Hiina tarnijale makse, mis on palju suurem tolliesindaja poolt impordiliikmesriigi tolliasutusele esitatud arvel märgitud väärtusest. See võib aga olla aeganõudev või edutu ettevõtmine, sest deklareeritud kaubasaaja võib erineda kauba lõppsaajast või olla varifirma55.

94

Kahtluste püsimisel võidakse võtta imporditud kauba näidis ja nõuda tagatist56 võimaliku saamata jäänud tollimaksu katteks. Komisjon on koostanud liikmesriikidele selged suunised selle kohta, kuidas võidelda kaupade väärtuse tegelikust väiksemana näitamisega Aasia riikidest pärit tekstiiltoodete ja jalanõude väärtuse tegelikust väiksemana näitamise puhul prioriteetse kontrolliala allahindluse rakendamisel. Siiski esineb endiselt praktilisi probleeme.

95

Iga külastatud liikmesriigi puhul koostas kontrollikoda valimi 2015. aastal tehtud 30 imporditehingust, mis hõlmasid Aasiast pärit potentsiaalselt tegelikust väiksemana näidatud väärtusega tekstiiltooteid ja jalanõusid. Eesmärk oli kontrollida, kas OLAFi vastastikuse abi teatistes esitatud väärtuse tegelikust väiksemana näitamise seisukohast olulised nõuded on täidetud. Kontrollikoda leidis, et liikmesriigid olid asjaomaseid vastastikuse abi taotlusi rakendanud eri viisil ning OLAFI nõuded ei olnud kõikidel juhtudel täidetud. Lisaks leidis kontrollikoda, et kõigi valimisse kuulunud toodete väärtus oli näidatud tegelikust oluliselt väiksemana. Mõnel juhul oli importimisel deklareeritud töödeldud puuvilla hind isegi toorpuuvilla hinnast madalam. Joonistel 3 ja 4 on esitatud töödeldud puuvilla õiglase hinna, toorpuuvilla riski läviväärtuse ning Ühendkuningriigi ja Poola valimites impordi käigus deklareeritud hindade võrdlus:

Joonis 3

Imporditud töödeldud puuvillast kaupade hind Ühendkuningriigi valimis ja selle võrdlus riski läviväärtuse ja toorpuuvilla hinnaga

Allikas: kontrollikoda veebiandmebaasi THESEUS (https://theseus.jrc.ec.europa.eu) alusel ja http://www.finanzen.net/rohstoffe/baumwollpreis/euro/historisch.

Joonis 4

Imporditud töödeldud puuvillast kaupade hind Poola valimis ja selle võrdlus riski läviväärtuse ja toorpuuvilla hinnaga

Allikas: kontrollikoda veebiandmebaasi THESEUS (https://theseus.jrc.ec.europa.eu) alusel ja http://www.finanzen.net/rohstoffe/baumwollpreis/euro/historisch.

96

Kontrollikoda leidis ka, et liikmesriikidesse, kus vähem tollivormistuskontrolle tehakse, imporditakse rohkem kaupa. Eriti ilmne on see Hiinast pärit tekstiiltoodete ja jalanõude väärtuse tegelikust väiksemana näitamisega seotud kontrollide puhul, mil tollivormistuskontrolle mittetegevad liikmesriigid on kauplejatele atraktiivsemad.

97

Ühendkuningriigis ei kasutata punktis 92 kirjeldatud riski läviväärtuseid, ega nõuta ka tagatist võimaliku laekumata jäänud tollimaksu hüvitamiseks sellise kauba vabastamisel, mille tolliväärtus on potentsiaalselt tegelikust väiksemaks hinnatud. OLAF nõudis siiski kõigilt liikmesriikidelt liidu finantshuvide kaitseks asjakohaste ettevaatusabinõude võtmist ning „tagatiste nõudmist tuvastatud kahtlaste kaubasaadetiste puhul, et hoida edaspidi ära tollimaksude alalaekumine“.

98

Kontrollikoda leidis, et Ühendkuningriigi poolne tagatise mittenõudmine tegelikust väiksemaks hinnatud väärtusega kauba puhul on tekitanud kauba ümbersuunamist: Hiinast pärit tegelikust väiksemaks hinnatud väärtusega kaup tuleb transiitkaubana teistest liikmesriikidest ning pärast TP 42 alusel tehtud tollivormistust Ühendkuningriigis transporditakse see tagasi mandri-Euroopasse. Näiteks Hiinast pärit tekstiiltooted ja jalanõud saadetakse välistransiidiprotseduuri raames Hamburgist Doverisse, kus need TP 42 alusel ilma selleks tehtava kontrollita vabastatakse ning transporditakse seejärel tagasi näiteks Poolasse või Slovakkiasse. Joonisel 5 on toodud näide soodsama impordikoha otsimisest TP 42 abil:

Joonis 5

Soodsama impordikoha otsimine tolliprotseduur 42 (TP 42) abil

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

99

Operatsioon „Octopus“ viidi läbi 2016. aastal Prantsuse tolliasutuste ja OLAFi koostöös. Operatsioon keskendus tolliprotseduuri 42 kasutades imporditud kaupadele. See halduskoostöö meede näitas, et kaupade väärtuse tegelikust väiksemana esitamise pettus pandi peamiselt toime Ühendkuningriigis ning olukorda raskendab see, et sihtliikmesriigis käibemaksu ei tasutud. Võltsitud arvete alusel deklareeritud väärtused olid 5–10 korda tegelikust väiksemana esitatud, mis mõjutas märkimisväärselt kogutud tollimaksu ja muude maksude suurust57.

100

Tolliprotseduuri 42 väärkasutuse kohta (käibemaksu ja tollimaksu alalaekumine) on kontrollikoja eriaruandes nr 24/201558 märgitud järgmist: „Kontrollikoda leidis Ühendkuningriigis kaks juhtumit tolliprotseduuri 42 abil vabasse ringlusse lubatud kaupade väärtuse näitamise kohta tegelikust väiksemana; Ühendkuningriigi maksu- ja tolliamet oli need juhtumid OLAFi ühise tollioperatsiooni tulemusel juba avastanud. Ühendkuningriigi maksu- ja tolliameti andmeil on hinnanguline mõju käibemaksu kogumisele 0,5 miljonit naelsterlingit Ühendkuningriigis ning 10,6 miljonit naelsterlingit teistes liikmesriikides. Juhtumite hinnanguline mõju tollimaksude kogumisele Ühendkuningriigis on 81 miljonit naelsterlingit. Nimetatud hinnangulise mõju arvutas Ühendkuningriigi maksu- ja tolliamet ja see puudutab valimisse sattunud kahe ettevõtte poolt kolme aasta vältel imporditud kaupu“.

101

Joonisel 6 on esitatud perioodi 2007–2016 hõlmavad Eurostati andmed kontrollikoja valitud viie liikmesriigi kohta. Liikmesriigid, kes tegid põhjalikke tollivormistuskontrolle Hiinast pärit tekstiiltoodete ja jalanõude väärtuse tegelikust väiksemana näitamise üle, suutsid suurendada deklareeritud impordi keskmist hinda, kuid samas vähenes nende liikmesriikide impordimaht. Ühendkuningriigi impordimaht suurenes 358 000 tonni võrra, samas kui ülejäänud neljas liikmesriigis vähenes see kokku 264 000 tonni võrra.

Joonis 6

Ajavahemikul 2007–2016 imporditud tekstiiltoodete ja jalanõude keskmised hinnad ja kogused

Allikas: Eurostat.

102

Seda kinnitab ka OLAFi prognoos perioodi 2013–2016 tollimaksu võimaliku alalaekumise kohta tekstiiltoodete ja jalanõude väärtuse tegelikust väiksemana esitamise tõttu.

103

OLAFi andmetel59 „oleks Ühendkuningriik pidanud tegema kättesaadavaks hinnanguliselt 1,9874 miljardi euro (bruto) või 1,5736 miljardi euro (neto) võrra rohkem traditsioonilisi omavahendeid, kui ta seda perioodil 2013–2016 tegi. Kahju võimalik suurus (netosumma pärast sissenõudmiskulude mahaarvamist) võrreldes omavahendite ja samal perioodil liikmesriigi poolt tegelikult kättesaadavaks tehtud traditsiooniliste omavahenditega on esitatud allpool“ (joonisel 7).

Joonis 7

Ühendkuningriigi tollimaksude võimaliku alalaekumise mõju ELi eelarvele

Allikas: Komisjoni eelarve peadirektoraadi 2016. aasta tegevusaruanne.

104

See kinnitab kontrollikoja eriaruande nr 23/2016 leide, mille kohaselt „võivad erinevused liikmesriikide tollikontrolliprotseduurides rahvusvaheliste laevaliinide jaoks ühe sadama teistega võrreldes ligitõmbavamaks muuta“60.

Liikmesriigid kasutavad päritolu ja klassifitseerimisega seotud pettustega võitlemisel eri lähenemisviisi

105

OLAF võib levitada vastastikuse abi teatiste kaudu pettusehoiatusi liikmesriikides. Teatised sisaldavad liikmesriikide tolliasutustele esitatud nõudeid ELi finantshuvide kaitsmiseks.

106

Kontrollikoda leidis, et viis valitud liikmesriiki kasutas eri lähenemisviise OLAFi vastastikuse abi teatiste nr 2015/15 (valesti klassifitseerimine) ja nr 2014/21–2015/18 (vale päritolukirjeldus) alusel parandusmeetmete võtmiseks. Ebaausad kauplejad võivad tollikontrollide puhul kasutada väga mitmesuguseid võtteid, et vältida tollimaksude maksmist.

107

Kontrollikoda leidis ka, et vastastikuse abi teatiste põhjal on kergem parandusmeetmeid võtta neis liikmesriikides, kus kaubasaatja märkimine impordi deklaratsioonis on kohustuslik.

Liikmesriigid rakendavad karistussüsteeme erinevalt

108

ELis on tollialaste õigusaktide jõustamine liikmesriikide kohustus61 ning rikkumiste ärahoidmiseks võib kasutada mitmesuguseid tsiviil-, haldus- ja/või kriminaalkaristusi. See võib moonutada seaduslike kauplejate vahelist konkurentsi siseturul, samas kui petturid võivad neid erinevusi ära kasutada ja kahjustada ELi finantshuve.

109

Kontrollikoda leidis, et Poola, Belgia ja Prantsusmaa tollialaste õigusaktide rikkumised loetakse kriminaalseteks ning nende puhul algatatakse süstemaatiliselt kriminaalmenetlusi. Poolas ei kasutada tollialaste õigusaktide rikkumise puhul ei haldus- ega tsiviilkaristusi.

110

Komisjon esitas direktiivi ettepaneku tollieeskirjade rikkumisi ja asjaomaseid karistusi käsitleva liidu õigusraamistiku kohta62, mida nõukogu ja Euroopa Parlament praegu läbi vaatavad. Direktiivi ettepanek põhineb uuringul, milles vaadeldi tollieeskirjade rikkumisi ja asjaomaseid karistusi käsitlevaid liikmesriikide õigusraamistikke63.

Impordi tollikontrollis on mitmeid seaduslünki

111

Liikmesriikide tolliasutuste riskijuhtimine hõlmab rahvusvahelise kaubavahetusega seotud eri tüüpi ja eri tasandite riskide kindlakstegemist, hindamist, analüüsimist ja maandamist.

112

ELi tolli riskijuhtimine toimib põhimõttel „eelnev hindamine ja vajaduspõhine kontrollimine“. Sõltuvalt asjaomastest riskidest võidakse nendega tegeleda enne kauba laadimist ekspordiriigis, enne selle saabumist ELi territooriumile, mahalaadimise kohas, importimise hetkel või siis, kui kaubad on lubatud vabasse ringlusse64.

113

Import võib toimuda tavalise või lihtsustatud protseduuri abil. Kaupade importimine lihtsustatud protseduuri abil lihtsustab kaubavahetust, sest kiirendab kaupade vabastamist. Komisjon koostab igal aastal aruande tolliliidu toimimise kohta, milles antakse ülevaade tehtud eri liiki tollikontrollide sageduse ja mõjususe kohta.

Liikmesriigid ei tee ELi finantshuvide kaitsmiseks saabumiseelseid kontrolle

114

Tolliasutused võivad enne kauba saabumist saada teavet peatselt saabuva lasti kohta kaubamanifestidest ja muudest allikatest. ELis võivad vedajad või nende volitatud esindajad esitada sisenemise ülddeklaratsioonid ettenähtud ajal elektrooniliselt enne kauba saabumist esimesse ELi tolliterritooriumil asuvasse sadamasse/lennujaama. Tolli riskianalüüsi tegevad rühmad saavad andmeid analüüsida ning teha esialgse otsuse, mida kontrollida. Selles etapis on aga liiga vähe andmeid selleks, et võimaldada põhjalikke maksustamise eesmärgil tehtavaid kontrolle, nagu imporditud kauba tolliväärtuse või klassifikatsiooni kontrollimine65.

115

Viie valitud liikmesriigi tolliasutused väitsid, et nad ei saa teha sisenemise ülddeklaratsioonide saabumiseelset maksualast kontrolli, sest neil ei ole selleks vajalikke andmeid. Kui sisenemise ülddeklaratsioonis on esitatud andmed nii kauba saatja kui vastuvõtja kohta, võivad kahtlustäratavad (halva kuulsusega) kauplejad anda aga põhjuse käivitada maksude seisukohast olulised saabumiseelsed kontrollid. Kuigi sellekohased andmed on sageli olemas, võivad need ka puududa66.

Liikmesriigid ei tee alati riskijuhtimissüsteemi soovitatud kontrolle

116

Riskijuhtimissüsteemi soovitatud tollivormistuskontrollid võivad olla kas füüsilised, dokumentaalsed või hõlmata valimi koostamist kaupadest, et teha täiendavaid analüüse, sh laboratoorsed analüüsid.

117

Kontrollikoda leidis, et külastatud liikmesriikides (välja arvatud Ühendkuningriik) võib tolliametnik eirata riskifiltri soovitatud kontrollimeedet ilma ülemuse heakskiidu või kinnituseta. Tegemist on sisekontrollisüsteemi puudusega, mis nõrgendab tolli riskijuhtimissüsteemi tulemuslikkust.

118

Ühendkuningriigis kehtivad dokumentaalsed ja füüsilised kontrollid ainult tavaliste impordiprotseduuride puhul, mis moodustavad 12 % impordideklaratsioonidest. Kontrollikoda leidis, et 99,77 % tavaprotseduuri alusel deklareeritud impordist lubati ringlusse tunni jooksul ning vale päritolukirjelduse avastamiseks kaupade vabastamise käigus tehtud dokumentaalsete kontrollide käigus ei kontrollitud mittevastavuse avastamiseks ei algseid päritolu tõendavaid dokumente ega ConTraffic-andmebaasi. See seab kahtluse alla Ühendkuningriigis tehtavate tollivormistuskontrollide tulemuslikkuse. Ülejäänud 88 % impordideklaratsioonide esitamisel kasutati lihtsustatud protseduure, mille puhul tollivormistuskontrolle ei tehtud.

Tollivormistusjärgsete kontrollide ulatus ei korva lihtsustatud tolliprotseduuride raames tehtavate tollivormistuskontrollide vähenemist

119

Impordi lihtsustatud tolliprotseduuride kasutamisel saavad vastavat luba omavad kauplejad kasu kiirenenud tollivormistusprotsessist. Toll usaldab impordideklaratsioonide korrektsust ja vähendab enne kaupade vabastamist tehtavate kontrollide arvu. See tuleks korvata enne tolliprotseduuri kasutamise loa andmist tehtava kontrollimise ja järelaudititega67. 2015. aastal kasutati ligi nelja viiendiku ELi imporditehingute puhul lihtsustatud tolliprotseduure, millest 0,2 % pidi läbima tollivormistuskontrolli.

120

Kontrollikoda leidis aga, et Hispaanias ja Ühendkuningriigis ei tehta lihtsustatud tolliprotseduuride puhul tollivormistuskontrolle. Eriti tõsine on olukord Ühendkuningriigi puhul, sest valdav enamik impordideklaratsioone esitatakse lihtsustatud tolliprotseduuri kasutades.

121

Volitatud ettevõtja on usaldusväärne kaupleja, kelle eeliseks on harvemad füüsilised ja dokumentaalsed kontrollid tollivormistuse käigus. Volitatud ettevõtja loa annab toll, kui kaupleja vastab teatud nõuetele68.

122

Üks liidu tolliseadustikuga ette nähtud lihtsustus võimaldab impordideklaratsiooni esitamist kande tegemise kaudu volituse saanud ettevõtja raamatupidamisarvestusse. Sellisel juhul peab kaupleja teatama kauba tollile esitamisest, kuid teade ei pea sisaldama teavet kauba päritolu, tariifse klassifitseerimise ega väärtuse kohta69, mis võimaldaks tollil teha põhjalikku maksualast riskianalüüsi. Lisaks võivad tolliasutused vabastada volitatud ettevõtja kauba tollile esitamise kohustusest70.

123

Kontrollikoda leidis juhtumeid, mil kulleriteenuseid pakkuvad volitatud ettevõtjad kuritarvitasid tollimaksuvabastust väikese väärtusega kaubasaadetiste puhul, ning juhtumeid, mil volitatud ettevõtjad ei olnud kontrollikoja külastuse ajal täitnud volitatud ettevõtja staatuse saamise tingimusi või olid kas deklarandi või esindajana esitanud Hiinast imporditud tekstiiltoodete ja jalanõude väärtuse tegelikust väiksemana.

124

Kontrollikoda leidis, et Itaalia ja Rumeenia ei tee tollikontrolli juhendis ette nähtud tollivormistusjärgseid auditeid, isegi mitte volitatud ettevõtjate puhul. Ühendkuningriigis kontrollis kontrollikoda 10 tollivormistusjärgse auditi toimikut, kuid ükski neist ei olnud tegelikult tollivormistusjärgne audit, vaid pigem volitatud ettevõtjatele esitatud nõuete jätkuva täitmise hindamine või sellekohane järelevalve.

125

Juulis 2016 märkis komisjon, et kuus liikmesriiki71 kas ei teinud üldse tollivormistusjärgseid auditeid või ei andnud nende kohta teavet. Ligi 20 % ELis kogutud tollimaksudest pärines nendest liikmesriikidest72. Tollivormistusjärgsete auditite eesmärk on tegeleda pärast tollivormistust ja muid tollivormistusjärgseid kontrolle alles jäänud riskidega; kui neid auditeid ei tehta, jäävad ka riskid püsima.

Tollivormistusjärgsed kontrollid hõlmavad harva importi teistesse liikmesriikidesse

126

Kui importija, kelle peakorter on ühes liikmesriigis (liikmesriik 2), teeb imporditehingu teises liikmesriigis (liikmesriik 1), siis peab tollikontrolli tegema viimane73.

127

Kontrollikoda leidis, et liikmesriigi 1 tolliasutused ei võta ühendust liikmesriigi 2 tolliasutusega, et nõuda selle territooriumil asuva kaupleja arvestusdokumente, pangaväljavõtteid jne, ning et liikmesriigi 2 tolliasutused ei ole teadlikud toimunud imporditehingutest, sest liikmesriigi 1 ametiasutustel puudub kohustus neid sellest teavitada.

128

Olukorda halvendab ka asjaolu, et praeguses liikmesriikide importi hõlmavas andmebaasis Surveillance2 olevatest andmetest on tollivormistusjärgsete auditite puhul vähe kasu, sest need ei sisalda importija ja/või deklarandi nime. Nimesid ja muid asjakohaseid andmeid sisaldava andmebaasi Surveillance3 täielik kasutuselevõtt74 toimub eeldatavalt alles 1. oktoobril 2018.

129

Kontrollikoda leidis, et eelkõige puudutab see olukord tolliprotseduuri 42. Selle protseduuri alusel võib liikmesriigis 2 tegutsev kaupleja määrata endale liikmesriigis 1 esindaja, kes teeb seal imporditehingu ja muudab tollivormistusjärgse kontrolli tegemise veelgi keerulisemaks.

130

OLAFi andmetel on kuni 57 % tegelikust väiksemana näidatud väärtuse kahtlusega Hiinast pärit tekstiiltoodete ja jalanõude impordi tollivormistustest tehtud TP42 alusel, kuigi selle protseduuri alusel tehakse tollivormistus ainult 16 % puhul impordist.

131

Slovakkias 2016. aasta detsembris tehtud kontrolli käigus leidis komisjon, et kõige suurem kaupade väärtuse tegelikust väiksemana näitamise oht oli TP42 alusel tehtud impordi puhul, mil importija tegutses enamasti teises liikmesriigis; seetõttu on sellega ka keerulisem tollivormistusjärgsete kontrollide abil võidelda.

Kontrollide puudumine väikese väärtusega kaubasaadetiste tollimaksuvabastuse puhul tekitab tollimaksu alalaekumist

132

Tollialastes õigusaktides on väikese väärtusega saadetiste impordi puhul ette nähtud erandid või tollimaksuvabastus. Kaup, mille väärtus ei ületa teatud piirmäära, on vabastatud tolli- ja muudest maksudest. Põhjuseks on see, et väikese väärtusega kaubalt kogutud potentsiaalne maksutulu ei kompenseeri tollieeskirjadest kinni pidamise tagamiseks vajalikke haldus- ja ettevõtluskulusid.

133

E-kaubanduse kiire levik on seda olukorda muutnud. Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) tunnistab75, et „ajal, mil võeti kasutusele kõige uuemad väikese väärtusega impordi tollimaksuvabastused, ei olnud internetikaubandust veel olemas ning tollimaksuvabastusest kasu saavate imporditehingute arv oli suhteliselt väike“.

134

ELi mittekuuluvast riigist pärit kauba ettevõtjalt tarbijale müümisel on väikese väärtusega kaup käibemaksust (ja tollimaksust) vabastatud, kui kauba väärtus ei ületa 10 või 22 eurot. Kui kauba väärtus on üle 150 euro, tuleb lisaks käibemaksule tasuda ka tollimaks. Ühe eraisiku poolt teisele eraisikule (P2P) saadetud kingitus on vabastatud tollimaksust ja käibemaksust, kui selle väärtus ei ületa 45 eurot. Kui väärtus on üle 45 euro, aga jääb alla 700 euro (ilma käibemaksuta), võib kohaldada ühtset standardset 2,5 protsendilist tollimaksumäära. Kõik need vabastused kehtivad ka interneti kaudu ELi mittekuuluvatest riikidest ostetud kaupade puhul.

135

Kontrollikoda leidis, et valitud liikmesriikide elektroonilised kauba vabastamise süsteemid aktsepteerisid i) imporditehinguid, mille puhul taotleti tollimaksust vabastust väikese väärtusega kauba puhul, kuigi nende deklareeritud väärtus76 oli suurem kui 150 eurot, ning ii) kingitusena deklareeritud kommertskauba imporditehinguid.

136

Kontrollikoda leidis ka, et kullerid, kes olid volitatud ettevõtjad, kuritarvitasid tollimaksuvabastusi imporditehingute puhul, mis toimusid pärast liidu tolliseadustiku delegeeritud akti ja rakendusakti77 jõustumist 1. mail 2016. See on eriti tõsine probleem, sest volitatud ettevõtjate sisekontrollimehhanismid peavad suutma ära hoida ja avastada ebaseaduslikke ja eeskirjadevastaseid tehinguid78.

137

Ühendkuningriigis kogutud tõendid e-kaubanduse kohta näitavad, et Kaug-Idast ja üha enam ka USAst imporditud kaupade väärtuse tegelikust väiksemana näitamine on massiline, deklaratsioonides esitatakse tegelikust 10–100 korda väiksem hind.

138

Belgia tolli andmetel deklareeritakse teatud ELi mittekuuluvate riikide veebisaitidelt tehtud ostud süstemaatiliselt alla 22-eurose väärtusega kaupadeks, kuigi tarbija maksis tegelikult rohkem79.

139

Konsultatsioonifirma Copenhagen Economics tehtud uuringu kohaselt80 tasutakse imporditollimaksu ainult 47 % puhul maksustatavatest postisaadetistest ning imporditollimaksude sellise puuduliku kogumise tõttu kaotab EL tollimaksudena ligi 0,25 miljardit eurot.

140

Seega tekib tollimaksude alalaekumine kahel viisil: i) kaupade väärtuse tegelikust väiksemana näitamise kaudu, mil kaubad deklareeritakse tollimaksust vabastatud väikese väärtusega kaubasaadetistena; ii) tollimaksuvabastuse taotlemisega kaupadele, millel pole selleks õigust (nagu kaubad, mille deklareeritud väärtus on suurem kui 150 eurot), kuid mille tollivormistussüsteem seaduselünga tõttu heaks kiidab, või kingitustena deklareeritud (P2P) kommertssaadetistele (B2C), sest neid toll ei kontrolli.

141

Volitatud ettevõtja staatusega kullerite puhul on see veelgi lihtsam, sest nende puhul tehakse vähem füüsilisi ja dokumentaalseid kontrolle; see tähendab ka vähem kontrolle impordikohas, millega võidakse arvestada ka tollivormistusjärgsete kontrollide puhul81.

Järeldused ja soovitused

142

Auditiga uuriti, kas ELi impordiprotseduurid kaitsevad liidu finantshuve. Kontrollikoda leidis tõsiseid puudusi, mis näitavad, et õigusraamistikus esineb vajakajäämisi ning liikmesriikide impordi tollikontrollid ei ole tulemuslikud. See avaldab negatiivset mõju ELi finantshuvidele.

143

Tollimaksude alalaekumise iga-aastase hinnangulise suuruse puudumine avaldab negatiivset mõju tolliliidu tegevuse hindamisele ELi finantshuvide kaitsmisel ning takistab ressursside tõhusat eraldamist valdkondadele, nagu kaupade väärtuse tegelikust väiksemana näitamine, või liikmesriikidele, kus potentsiaalne alalaekumine on kõige suurem (vt punktid 2628).

1. soovitus

Euroopa Parlamendi nõude täitmiseks peaks komisjon töötama välja metoodika ja alates 2019. aastast esitama tollimaksu alalaekumise perioodilise prognoosi, võttes selle tulemusi arvesse vahendite jagamisel ja tegevuseesmärkide koostamisel.

Kavandatud rakendamisaeg: 2019.

144

Liikmesriigid ei ole rahaliselt piisavalt motiveeritud viima läbi tollikontrolli ja ELi eelarvesse tollimakse koguma. Liikmesriigid, kes tollikontrolle teevad, aga kellel tollimakse sisse nõuda ei õnnestu, riskivad finantstagajärgedega, sellal kui need liikmesriikidele, kes tollikontrolle ei tee, ei pruugi sellest tekkida mitte ühegi negatiivset tagajärge. Üks liikmesriik kaebas, et mida enam pettustega võidelda, seda suurem on oht, et komisjon paneb nad majanduslikult vastutama (vt punktid 2932).

145

Kuigi rahastamine toimub ELi tegevusprogrammidest, ei ole see alati seotud ELi finantshuvide kaitsmisega. Liikmesriigid ei eralda alati vajalikke rahalisi vahendeid Euroopa infosüsteemide liiduvälistele komponentidele, mida ei rahastata tegevusprogrammidest, ja see võib põhjustada viivitusi liidu tolliseadustiku rakendamisel. Mõned liikmesriigid, kus asuvad peamised saabumissadamad, tunnistavad, et nende osa traditsiooniliste omavahendite sissenõudmiskulude katteks kinni peetud summadest on liiga suur (vt punktid 3340).

2. soovitus

Komisjon peaks kaaluma kõiki võimalikke variante, et tugevdada toetust riiklikele tolliasutustele nende tähtsa rolli täitmisel uue mitmeaastase finantsraamistiku rakendamisel, sh vaadata läbi sissenõudmiskulude asjakohane määr.

Soovituse täitmise tähtaeg: järgmise mitmeaastase finantsraamistiku alguseks.

3. soovitus

Komisjon peaks järgmise mitmeaastase finantsraamistiku puhul tegema ettepaneku, et järgmiseid tolliliitu toetavaid ELi tegevusprogramme kasutataks tolli Euroopa infosüsteemide rahalise jätkusuutlikkusse toetamiseks.

Soovituse täitmise tähtaeg: järgmise mitmeaastase finantsraamistiku alguseks.

146

Teabevahetus ja koostöö tolliküsimustes toimib sujuvalt. Audit näitas aga, et on endiselt esineb puudusi teabevahetuse rakendustes, seda nii sisu kui kasutuse vallas (vt punktid 4169).

4. soovitus

Kontrollikoda soovitab komisjonil

  1. teha ettepaneku tollialaste õigusaktide muutmiseks 2018. aastal, eesmärgiga muuta kaubasaatja märkimine impordi deklaratsioonis kohustuslikuks;
  2. muuta vastastikuse abi teatistes sisalduvad nõuded täpsemaks, et tagada nende ühtlustatud rakendamine liikmesriikides.

Soovituse täitmise tähtaeg: viivitamata.

5. soovitus

2018. aastal peaks komisjon määrama OLAFi kontaktametniku ELi mittekuuluvatesse riikidesse, kus leiab aset suurem osa pettuslikke ümberlaadimisi vabatsoonides.

147

ELi tollialaste õigusaktide ühtse kohaldamise osas võib märkida, et Euroopa Liidu integreeritud tariifistikku (TARIC) kohaldatakse ühtlustatult neljas viiest auditeeritud liikmesriigist. TARIC-süsteemi on aga tehtud tagasiulatuvalt finantsmõju omavaid muudatusi, mis tuleb ka liikmesriikides korralikult rakendada. Liikmesriigid ei kontrolli põhjalikult seda, kas valdajad neile väljastatud STI-otsuseid kauba impordi käigus ka tegelikkuses kasutavad. Kuigi liidu tolliseadustik annab komisjonile volitused teha kogu liitu hõlmavaid tolliväärtuse määramise otsuseid, ei ole komisjon neid veel teinud (vt punktid 7088).

6. soovitus

Kontrollikoda soovitab komisjonil

  1. teha põhjaliku järelkontrolli liikmesriikide poolse STI-otsuste järgimise kontrollimise üle;
  2. muuta viivitamatult võimalikuks kogu liitu hõlmavate tolliväärtuse määramise otsuste väljastamine, mida kontrollikoda soovitas juba eriaruandes nr 23/2000.
148

Liikmesriigid kasutavad tollikontrollide käigus eri lähenemisviise kaupade väärtuse tegelikust väiksemana näitamise, vale päritolukirjelduse ja vale klassifitseerimisega võitlemiseks ning karistuste määramisel. Tolliasutustel on keeruline tagada tasakaal kiiremate ja sujuvamate impordimenetluste abil kaubanduse edendamise vajaduse ning tollikontrollide tegemise vajaduse vahel. Koormavad tollikontrollid võivad mõjutada ettevõtjate poolset imporditolliasutuse ja lennujaama/sadama valikut, nii et rohkem kasutatakse punkte, kus kontroll ei ole nii põhjalik. Kontrollikoda leidis soodsama impordikoha otsimise juhtumeid, st kauplejad valivad tegelikust väiksemana esitatud väärtusega kaupade impordiks liikmesriigid, kus kontroll ei ole nii põhjalik (vt punktid 89110).

7. soovitus

Komisjon peaks tegema ettepaneku õigusaktide muutmiseks, et võimaldada alates 2021. aastast finantskorrektsioonide rakendamine nendes liikmesriikides, kes ei tegele riskidega piisavalt ning võivad soodustada soodsamate impordikohtade otsimist.

149

Kuna andmeid ei ole piisavalt, ei tee liikmesriigid maksualast riskianalüüsi ei enne kauba saabumist ega pärast kaupleja teatist kauba saabumisest tema valdusse. Lisaks leiti viies auditeeritud liikmesriigis, et tolliametnik võib eirata riikliku riskifiltri soovitatud kontrollimeedet ilma ülemuse heakskiiduta. Lihtsustatud protseduuride kasutamisel ei kompenseeri liikmesriigid väiksemat tollivormistuskontrollide arvu tollivormistusjärgsete kontrollidega. Kauba importimisel muusse liikmesriiki kui see, kus kaupleja ise tegutseb, tehakse tollivormistusjärgset kontrolli harva. Liikmesriikidel on keeruline tagada, et kauplejad peaksid kinni tollimaksuvabastusest väikese väärtusega saadetiste puhul, mis tekitab maksude alalaekumist liikmesriikide ja ELi eelarvesse. Kontrollikoda leidis ka, et kulleriteenuseid pakkuvad volitatud ettevõtjad kuritarvitasid sellist tollimaksuvabastust (vt punktid 111141).

8. soovitus

Komisjon peaks 2018. aastal

  1. tegema ettepaneku võtta seadusandlikke meetmeid, et teha kohustuslikuks täiendava teabe esitamine, mis võimaldaks teha finantsriskianalüüsi enne kauba saabumist või pärast kaupleja teatist kauba saabumisest tema valdusse;
  2. parandama Surveillance-andmebaasi, et teha tolliprotseduuri 42 kasutamise korral kindlaks kauba saaja;
  3. uurima väikese väärtusega kommertssaadetiste maksuvabastuse kuritarvitamist e-kaubanduses ELi mittekuuluvate riikidega.

9. soovitus

Liikmesriigid peaksid viivitamatult

  1. nõudma, et riskifiltri soovitatud kontrollimeetme tegemata jätmine oleks eelnevalt või vahetult ülemuse poolt heaks kiidetud;
  2. võtma elektroonilistes tollivormistussüsteemides kasutusele kontrollid, et blokeerida impordideklaratsioonid, milles taotletakse tollimaksuvabastust kaupadele, mille deklareeritud väärtus on üle 150 euro või kingitusena (P2P) deklareeritud kommertssaadetistele (B2C);
  3. tegema järelkontrolli selle üle, kas kauplejad, sh volitatud ettevõtjad, peavad väikese väärtusega saadetiste puhul kinni tollimaksuvabastusest;
  4. koostama uurimiskavad, mille abil takistada selle maksuvabastuse kuritarvitamiste e-kaubanduses ELi mittekuuluvate riikidega.

IV auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige Baudilio TOMÉ MUGURUZA, võttis käesoleva aruande vastu 7. novembri 2017. aasta koosolekul Luxembourgis.

Kontrollikoja nimel

president
Klaus-Heiner LEHNE

Lisad

I lisa

Euroopa Kontrollikoja auditi lähenemisviis komisjoni tasandil

Kontrollikoda tegi audititöö komisjonis kahes etapis, milleks olid ettevalmistusetapp ja välitöö.

01

Ettevalmistavas etapis külastati teabe kogumise eesmärgil maksunduse ja tolliliidu peadirektoraati, eelarve peadirektoraati, OLAFit ja Teadusuuringute Ühiskeskust.

Külastuste ajal arutati komisjoniga auditi metoodikat (auditiküsimused, -kriteeriumid ja -standardid), sealhulgas auditimetoodikat liikmesriikides, ning komisjoni vastuseid enne külastust saadetud küsimustikule. Kontrollikoda sai ka tagasisidet ja ettepanekuid seoses kauba vabasse ringlusse lubamist ohustavate peamiste olemuslike riskidega, milleks on kauba väärtuse näitamine tegelikust väiksemana, vale päritolukirjeldus ja vale klassifitseerimine, ning kogus vajalikke dokumente.

Teadusuuringute Ühiskeskuses tutvustas komisjon oma teadusprojekte, mis käsitlesid konteinerite seiret (ConTraffic) ja õiglase hinna hindamist (THESEUS). Teadusuuringute Ühiskeskus võimaldas audiitoritele juurdepääsu ConTraffic-andmebaasile ja veebipõhisele ressursile THESEUS.

Maksunduse ja tolliliidu peadirektoraat võimaldas audiitoritele juurdepääsu andmebaasile Surveillance 2, mis hõlmab autentseid templeid ja ametiasutusi, mis võivad väljastada sooduspäritolu- ja liikumissertifikaate.

Eelarve peadirektoraat võimaldas lõpuks audiitoritele juurdepääsu andmebaasile OWNERS, mis hõlmab avastatud pettuseid ja eeskirjade eiramisi 10 000 eurot ületavate summade puhul, ja WOMIS, mis sisaldab aruandeid teatud lävendit ületavate summade kohta, mille puhul ei ole liikmesriigid summasid ELi eelarvesse suunanud, sest leiavad, et põhjus, miks summasid ei ole võimalik sisse nõuda, ei ole neist tingitud. Komisjon esitab kuue kuu jooksul aruannete kättesaamisest nende kohta oma kommentaarid.

Kontrollikoda uuris asjassepuutuvat tulemuslikkuse alast teavet, aasta tegevusaruandeid, maksunduse ja tolliliidu peadirektoraadi tolliliidu tulemusaruandeid, ning ELi tegevusprogramme Herakles II/III ja Toll 2013/2020 käsitlevaid edu- ja hindamisaruandeid. Lisaks kontrollis kontrollikoda andmebaasi, mis sisaldas ajakohastatud teavet kontrollikoja varasemate soovituste põhjal võetud meetmete kohta (RAD-andmebaas).

Kontrollikoda külastas Maailma Tolliorganisatsiooni, kus esitleti auditit, arutati organisatsiooni rolli, kohustusi ja probleeme seoses kauba väärtuse tegelikust väiksemana esitamisega, tolliväärtuse määramise otsustega, päritolu, tulude alalaekumise ja e-kaubandusega. Kontrollikoda arutas asjaomaseid rahvusvahelisi standardeid, nagu üldise tolli- ja kaubanduskokkuleppe (GATT) VII artikli rakendamise leping (nn leping tolliväärtuse määramise kohta); Maailma Tolliorganisatsiooni tolliprotseduuride lihtsustamist ja ühtlustamist käsitlev muudetud Kyoto konventsioon ning Maailma Tolliorganisatsiooni suunised. Külastuse eesmärk oli uurida, kas komisjon järgib rahvusvahelisi parimaid tavasid. Kontrollikoda vaatas läbi kõige asjakohasemad ja uuemad Maailma Tolliorganisatsiooni suunised, eelkõige tulupaketi. Seda kasutati võrdlusalusena küsimustiku koostamisel valitud liikmesriikidele. Küsimustik käsitles hindamist, päritolu ja tariifset klassifitseerimist.

02

Auditi välitööde ajal saatis kontrollikoda komisjonile üldise küsimustiku. Küsimustikus uuriti, kas komisjon tagab, et impordiprotseduurid kaitsevad ELi finantshuve. Lisaks kogus kontrollikoda teavet praeguste arengusuundade ja komisjoni tegevuse kohta seoses selliste teemadega nagu tollimaksude alalaekumine, ELi tegevusprogrammid, mis käsitlevad koostööd liikmesriikide tolliasutuste vahel, vastastikune abi, liikmesriikide poolne tollialaste õigusaktide ühetaoline rakendamine ja see, kas komisjon on kavandanud põhjalikud impordiprotseduurid, et vältida traditsiooniliste omavahendite alalaekumist põhjustavaid seaduselünki.

Üldisele küsimustikule vastasid eelarve peadirektoraat, OLAF ning maksunduse ja tolliliidu peadirektoraat. Lisaks saatis kontrollikoda igale neist kaks täiendavat küsimustikku ning korraldas intervjuud vastutavate üksuste esindajatega küsimustikus käsitletud eri valdkondade teemadel.

Kontrollikoda tegi järelkontrolli käesoleva auditi seisukohast asjakohaste eriaruannete soovituste komisjonipoolse rakendamise üle: eriaruanne nr 2/2008 siduva tariifiinformatsiooni kohta, eriaruanne nr 1/2010: „Kas impordi lihtsustatud tolliprotseduure kontrollitakse mõjusalt?“ ja eriaruanne nr 2/2014: „Kas kaubanduse sooduskorda hallatakse asjakohaselt?“.

II lisa

Euroopa Kontrollikoja auditi lähenemisviis liikmesriikides

Kontrollikoda tegi audititööd kahes etapis, milleks olid ettevalmistusetapp ja kohapealne audititöö.

01

Ettevalmistusetapis valiti välja viis liikmesriiki: Hispaania, Itaalia, Poola, Rumeenia ja Ühendkuningriik. Liikmesriikide valik põhines järgmistel riskikriteeriumidel: i) liikmesriigi traditsioonilistest omavahenditest ELi eelarvesse tehtava osamakse suurus; ii) kauba väärtuse tegelikust väiksemana esitamise esinemissagedus liikmesriigis; iii) auditipõhiste kontrollide osakaal tollivormistusjärgsete kontrollide hulgas.

Valitud liikmesriikidesse saadeti auditiküsimustik. Küsimustikuga uuriti, kas liikmesriigid tagavad, et impordiprotseduuridega kaitstakse ELi finantshuve. Kõigilt valitud liikmesriikidelt saadi kirjalikud vastused.

Enne iga liikmesriigi külastamist valis kontrollikoda välja

  1. 30 imporditehingut, mille puhul kauba väärtus võis olla esitatud tegelikust väiksemana. Valiku tegemiseks kasutati Surveillance2-andmebaasis registreeritud 2015. aasta imporditehingute valimi visuaalset andmeanalüüsi liikmesriikide kaupa, kasutades Tableau-tarkvara. Potentsiaalselt tegelikust väiksemaks hinnatud väärtust võrreldi Teadusuuringute Ühiskeskuse THESEUS-andmebaasis avaldatud õiglase kilohinnaga ja Surveillance2-andmebaasi keskmise ühikuhinnaga;
  2. 30 imporditehingut, mille kohta OLAF oli esitanud vastastikuse abi teatise, et võidelda kaupade vale klassifitseerimisega. Kontrollikoda koostas ACL-programmi abil juhuvalimi Surveillance2-andmebaasis registreeritud iga liikmesriigi 2015. aasta imporditehingutest;
  3. kõik imporditehingud, mille kohta Surveillance2-andmebaasi alusel oli 2015. aastal koostatud vastastikuse abi teatis vale klassifitseerimisega võitlemiseks;
  4. riskipõhise valimi, mis koosnes kümnest liikmesriikide poolt viimase kuue aasta jooksul tehtud volitatud ettevõtjaid käsitleva auditi toimikust;
  5. riskipõhise valimi, mis koosnes tüüpilise kullerina tegutseva volitatud ettevõtja 2016. aastal (pärast liidu tolliseadustiku jõustumist 1. mail 2016) esitatud kümnest ajutise ladustamise ülddeklaratsioonist, et kontrollida kauba liikumist kuni vabasse ringlusse lubamiseni ning uurida, kas on peetud kinni kauba tollivormistuse maksimaalsest tähtajast ning hindamist, tollimaksuvabastust ja kindlamääralist tollimaksu käsitlevatest eeskirjadest;
  6. riskipõhise valimi, mis koosnes antud volitatud ettevõtja poolt 2016. aastal, pärast liidu tolliseadustiku jõustumist 1. mail 2016 vabasse ringlusse lubatud kümnest tootest, et kontrollida eelnevaid etappe kuni ajutise ladustamise ülddeklaratsioonini ning kontrollida, kas on peetud kinni kauba tollivormistuse maksimaalsest tähtajast ning tolliväärtuse määramist, tollimaksuvabastust ja kindlamääralist tollimaksu käsitlevatest eeskirjadest.
02

Kohapealse audititöö käigus külastati Hispaania, Itaalia, Poola, Rumeenia ja Ühendkuningriigi tolliasutusi. Igas valitud liikmesriigis arutati enne auditit esitatud küsimustikule saadud vastuseid ning tehti intervjuud ametnikega, kes vastutasid küsimustikus käsitletud valdkondade eest, milleks olid väärtuse määramine, päritolu, tariifne klassifitseerimine, riskijuhtimine, volitatud ettevõtjad, tollivormistusjärgne kontroll ja Toll 2013/2020.

Rahvusvaheliste standardite alusel kontrolliti, kas i) liikmesriikide tollivormistusjärgsed kontrollid hõlmasid pärast tollivormistust alles jäänud riske; ii) liikmesriikide tollivormistusjärgsed kontrollid hõlmasid teistes liikmesriikides tehtud imporditehinguid; iii) kas liikmesriikide tolliasutused tegutsesid ühtsetel alustel; iv) kas liikmesriikide tolliasutused pöörasid asjakohast tähelepanu kulleriga saadetud kaubale. Eelnevalt koostatud valimi tulemusi analüüsiti ja arutati kontrollnimekirja alusel.

Erilist tähelepanu pöörati süsteemidele ja kontrollimehhanismidele, sh testiti väikese väärtusega saadetiste usaldusväärsuse kontrolliga seotud kaupade vabastamisse süsteemi katsekeskkonnas.

Komisjoni vastus

Kokkuvõte

I

Komisjon märgib, et kõnealuses aruandes sisalduvad peamised järeldused käsitlevad liikmesriikide kontrollides esinevaid puudusi ja rakendamisega seotud ülesandeid, mille täitmise eest vastutavad täielikult liikmesriikide ametiasutused. Komisjon kontrollib aga liikmesriikidepoolset traditsiooniliste omavahendite kogumist ja kättesaadavaks tegemist ning tema tegevusel on korrigeeriv mõju.

Kui komisjon leiab, et liikmesriikide kontrollid ei ole tõhusad ja selle tulemusel jääb saamata traditsioonilisi omavahendeid, siis vastutavad liikmesriigid selle kahju eest ning hilinenud maksete suhtes kohaldatakse märkimisväärset viivist. See tähendab seda, et liikmesriikide ebatõhusate kontrollide negatiivset mõju ELi tuludele kompenseerivad komisjoni kontrollid. Viivised hilinenud maksete eest enam kui korvavad vahendite ELi eelarve jaoks kättesaadavaks tegemisel tekkivaid viivitusi, seega tagavad komisjoni kontrollid ELi finantshuvide igakülgse kaitse.

Komisjon tervitab kõiki ettepanekuid kontrolli tõhustamiseks.

VI

Tollivaldkonna õigusraamistikus esinevaid vajakajäämisi käsitletakse 1. mail 2016 jõustunud liidu tolliseadustiku põhjal. Sellest hakatakse täielikku kasu saama siis, kui kõik selle rakendamiseks vajalikud elektroonilised süsteemid toimivad. Liidu tolliseadustiku põhieesmärk on paremini kaitsta liidu rahalisi vahendeid (omavahendeid), i) muutes Euroopa tollialased õigusaktid pettusekindlaks (st kõrvaldades lüngad, lõpetades eeskirjade ebajärjepideva tõlgendamise ja kohaldamise ning võimaldades tollile elektroonilise juurdepääsu asjakohasele teabele), ii) tagades liikmesriikides tollikontrolli ühtlustatuma ja standardiseerituma kohaldamise, mis põhineb ühtsel riskijuhtimise raamistikul ja selle rakendamiseks kasutatavatel elektroonilistel süsteemidel, ja iii) kehtestades ühtse tagatiste süsteemi. Nende meetmete eesmärk ei ole mitte üksnes paremini kaitsta ELi finantshuve ning ELi kodanike turvalisust ja julgeolekut, vaid ka takistada konkurentsivastast käitumist erinevates ELi sisenemis- ja väljumispunktides.

VII

Komisjon on seisukohal, et liikmesriikidel on tollikontrollide läbiviimiseks piisavad rahalised stiimulid. ELi tollivaldkonna õigusraamistikku nõuetekohase hoolsusega kohaldavad liikmesriigid ei riski finantsvastutusega traditsiooniliste omavahendite eest, mida ei ole võimalik sisse nõuda neist mitte sõltuvatel põhjustel.

VIII

Liidu tolliseadustiku artikli 46 lõike 1 kohaselt võivad liikmesriikide tolliasutused viia läbi mis tahes tollikontrolle, mida nad vajalikuks peavad. Seepärast on vastavad tavad liikmesriigiti teataval määral erinevad. Peamiselt põhinevad tollikontrollid aga riskianalüüsil. Riskikriteeriumide ja standardite ühtse kohaldamise toetamiseks koostatakse praegu rakendusakti finantsriskidega seotud ELi ühiste riskikriteeriumide kohta. Väljatöötamisel on vajalikud suunised, et aidata saavutada ühtne arusaamine ja rakendamine. 2018. aastal on ette nähtud katseline rakendamine liikmesriikides.

XI a)

Komisjon ei nõustu soovitusega.

Euroopa Parlament nõudis komisjonilt, et ta koguks „usaldusväärseid andmeid liikmesriikide tollimaksu […] alalaekumise kohta“. Komisjon juba esitab iga-aastased arvutused oma traditsiooniliste omavahendite kontrollide käigus kindlakstehtud tollimaksude alalaekumise kohta. Kõnealused summad nõutakse liikmesriikidelt sisse ja kogutakse ELi eelarvesse.

Komisjoni arvutus, mis põhineb kindlatel andmetel, on kõige usaldusväärsem meetod sellise alalaekumise kindlaksmääramiseks ja seda kasutatakse tegevuslikel eesmärkidel, nimelt komisjoni iga-aastase liikmesriikide kontrollimise programmi koostamiseks.

Komisjon ei ole teadlik ühestki muust sobilikust metoodikast, kuid ta kaaluks positiivselt kõiki soovitusi mõistliku metoodika kohta, mis võiks komisjoni arvutusi täiendada.

Vt ka vastused punktidele 25 ja 26.

b)

Komisjon nõustub soovitusega. Praegu hindab komisjon võimalusi parandada järgmises mitmeaastases finantsraamistikus liikmesriikide tolliteenistuste rahastamist. Komisjon leiab, et liikmesriikide tollitoimingud ja seotud tegevuskulud sõltuvad mitmest tegurist, sealhulgas liikmesriigi tolli struktuurne ülesehitus, liikmesriigi tolliteenistuse käsutuses olevad vahendid ning kaubanduse struktuur ja maht, mis on tingitud liikmesriigi geograafilisest asendist. Praegu viib komisjon läbi tolliliidu mõju hindamise uuringut, et uurida muu hulgas võimalusi rahastada tolliinvesteeringuid ELi rahastamisvahenditest.

c)

Komisjon võib soovitusega osaliselt nõustuda sel määral, et ta jagab kontrollikoja soovituse eesmärki, kuid märgib praeguses etapis, et tal ei ole võimalik võtta konkreetseid kohustusi seoses oma ettepanekutega järgmise mitmeaastase finantsraamistiku kohta.

d)

Komisjon nõustub soovitusega olla liikmesriikidelt vastastikuse abi teatistes taotletava tegevuse osas täpsem ning märgib, et põhieesmärgiks jääb võrdväärsete tulemuste saavutamine. OLAFi vastastikuse abi taotlused kuuluvad määruse nr 515/1997 kohaldamisalasse ning seetõttu on need seadusjärgsed ja kohustuslikud. Liikmesriikidele välja pakutud meetmete näol on tegemist soovituste kogumiga, mis ei pruugi kõikidele liikmesriikidele iga juhtumi puhul sobida.

e)

Komisjon nõustub soovitusega. Kuigi kaubasaatja märkimine impordideklaratsioonis on juba kohustuslik nendes liikmesriikides, kes ei kasutanud võimalust nende andmete nõudmisest loobuda, võtab komisjon 2018. aastal koos liikmesriikidega järelmeetmeid, et teha nende andmete esitamine kõikides liikmesriikides kohustuslikuks. See võib tuua kaasa olulisi kulusid nendele liikmesriikidele, kes neid andmeid praegu ei kogu. Vastuvõtmise tegelik kuupäev sõltub läbirääkimistest liikmesriikidega.

Sissejuhatus

11

Liidu tolliseadustiku artikli 46 lõike 1 kohaselt võivad liikmesriikide tolliasutused viia läbi mis tahes tollikontrolle, mida nad vajalikuks peavad. Seepärast on vastavad tavad liikmesriigiti teataval määral erinevad. Peamiselt põhinevad tollikontrollid aga riskianalüüsil. Riskikriteeriumide ja standardite ühtse kohaldamise toetamiseks koostatakse praegu rakendusakti finantsriskidega seotud ELi ühiste riskikriteeriumide kohta. Väljatöötamisel on vajalikud suunised, et aidata saavutada ühtne arusaamine ja rakendamine. 2018. aastal on ette nähtud katseline rakendamine liikmesriikides.

13

Ühtne riskijuhtimise raamistik kehtestati ELi tollialases õiguses määrusega (EÜ) nr 648/2005 ja see on hõlmanud mitut meedet, millega toetatakse liikmesriike finantsriskide süstemaatilisel käsitlemisel:

  • tollikontrolli juhendi koostamine, milles käsitletakse põhjalikult auditite ja tollivormistusjärgsete (nüüd vabastusjärgsete) kontrollide läbiviimist;
  • operatiivse tollikontrolli käsiraamatu koostamine, milles käsitletakse kontrolle tollivormistuse ajal ja millesse on koondatud liikmesriikides kindlaks tehtud parim tava, muu hulgas seoses tariifse klassifitseerimise, väärtuse hindamise, päritolu ja dumpinguvastaste meetmetega seotud finantsriskidega;
  • prioriteetsed kontrollimeetmed, millega käsitletakse aktiivselt konkreetseid teemasid, et teha kindlaks, kuidas saaksid liikmesriigid kõige paremini riskide ja tollikontrolli probleemidega süstemaatiliselt tegeleda.
14

Vastastikuse haldusabi eesmärk on tagada tulude sissenõudmine tollialaste õigusaktide rikkumise takistamise ja uurimise ning selle vastu võitlemise kaudu.

15

ELi tasandil: elektrooniline tolli riskijuhtimissüsteem, mis toetab elektroonilist reaalajas riskiteabe vahetust liikmesriikide vahel ning liikmesriikide ja komisjoni vahel, ühendab 841 tolliasutust, sealhulgas kõiki rahvusvahelisi sadamaid ja lennujaamasid, suuremaid piiripunkte maismaal ja kõiki riiklikke riskianalüüsikeskusi ning sellel on praegu ligikaudu 4000 kasutajat. Tolli riskijuhtimissüsteemile on otsene juurdepääs mitmel komisjoni talitusel: maksunduse ja tolliliidu, tervise- ja tarbijaküsimuste, kaubanduse, eelarve, õigus- ja tarbijaküsimuste, keskkonna, põllumajanduse ja maaelu arengu ning siseturu, tööstuse, ettevõtluse ja VKEde peadirektoraatidel ning OLAFil.

ELi tasandil toimub teabevahetus määruse (EÜ) nr 515/97 alusel ja rahvusvahelisel tasandil rahvusvaheliste lepingute alusel.

19

Õiguslikke aluseid on tõepoolest üsna palju. Näiteks kehtib 51 vastastikuse haldusabi sätet/protokolli, mis käsitlevad 79 riiki või territooriumit. Läbirääkimised teistega, nt Mercosuri riikidega, on pooleli ja osad lepingud (teatavate majanduspartnerluslepinguga ühinenud riikidega) ei ole veel jõustunud.

Halduskoostöö kord iseenesest ei paku eraldi õiguslikku alust teabe vahetamiseks.

20

Vastastikuse haldusabi sätted moodustavad osa kahepoolsest sooduskorrast (vabakaubanduslepingutest), ent ka selliste autonoomsete sooduskordadega nagu üldine soodustuste süsteem nõutakse, et soodustatud riigid osutaksid abi, mis võimaldaks takistada pettusi või õigusnormide rikkumisi seoses tariifse soodustuse andmisega.

Tõhusate pettusevastaste meetmetega – näiteks klausel, mis võimaldab abi andmata jätmise korral tariifse soodustuse peatada – püütakse tagada piisaval tasemel vastastikune haldusabi kolmandatelt riikidelt, kes ELi importimisel tariifset soodustust saavad.

Tähelepanekud

25

Komisjon juba arvutab traditsiooniliste omavahendite kogumisel alalaekumist, tuginedes eelarve peadirektoraadi kontrollide tulemusel kindlaks tehtud tollimaksu alalaekumisele.

Omavahendeid käsitlevate õigusaktidega on liikmesriikidele kontrollide tegemiseks ette nähtud tugevad stiimulid hilinenud maksete eest nõutava märkimisväärse viivise näol.

Liikmesriigid leppisid ELi tolliprogrammide rahastamises kokku kehtiva mitmeaastase finantsraamistiku alusel ja praegu vaadatakse läbi nende rahastamist järgmise mitmeaastase finantsraamistiku alusel.

26

Komisjon juba esitab iga-aastased arvutused oma traditsiooniliste omavahendite kontrollide käigus kindlakstehtud tollimaksude alalaekumise kohta. Kõnealused summad nõutakse liikmesriikidelt sisse ja kogutakse ELi eelarvesse. Käibemaks on erinevat laadi tuluallikas, seega ei saa käibemaksu alalaekumise hindamiseks kasutatavat lähenemisviisi kohaldada tollimaksu alalaekumise suhtes.

Komisjoni arvutus, mis põhineb kindlatel andmetel, on kõige usaldusväärsem meetod sellise alalaekumise kindlaksmääramiseks.

Komisjon ei ole teadlik ühestki muust sobilikust metoodikast, kuid ta suhtub positiivselt kõikidesse soovitustesse mõistliku metoodika kohta, mis võiks komisjoni arvutusi täiendada.

27

Seoses potentsiaalse kuluga, mille OLAF arvutas Ühendkuningriigi kohta, võetakse järelmeetmeid ärakuulamismenetluses, mis selle liikmesriigiga pooleli on. Komisjon ei saa selliseid käimasolevaid menetlusi kommenteerida. Komisjon uurib võimalikku kauba väärtuse tegelikust väiksemana näitamist teistes liikmesriikides.

28

Komisjon kasutab süstemaatiliselt alalaekumise arvutusi ja kõiki muid asjakohaseid riskinäitajaid, et oma kontrollideks tõhusalt vahendeid eraldada. Vt vastused punktidele 25 ja 26. Komisjon ei ole teadlik ühestki muust sobilikust metoodikast, kuid ta kaaluks kõiki soovitusi mõistliku metoodika kohta, mis võiks komisjoni arvutusi täiendada.

30

Komisjon teeb kontrolle, et tagada ELi tollialaste õigusaktide järjepidev kohaldamine kõikides liikmesriikides ja liidu finantshuvide kaitse. Liikmesriigid, kes ei tee kontrolle ja kelle tõttu jääb traditsioonilisi omavahendeid seepärast saamata, riskivad kahju eest vastutamisega, mis annab neile stiimuli olla hoolas, et vastutust vältida.

Maksejõuetute ettevõtjate võlgade suhtes tuleb teha hoolikat järelkontrolli, võttes arvesse ülejäänud varasid ja liikmesriigi tolli eelisõigust likvideerimise korral. Ühendkuningriigi tollil ei ole likvideerimise korral eelisõigust.

Järgmise mitmeaastase finantsraamistiku koostamisel kaalub komisjon, kas omavahendeid käsitleva kehtiva õigusraamistiku muutmisega saaks parandada stiimuleid tõhusate kontrollide tegemiseks liikmesriikides.

31

ELi kehtivate tollialaste õigusaktidega ei eelistata vabastusjärgseid kontrolle ning vabastusjärgsete maksenõuete arvu vähenemist võib selgitada mitme teguriga, muu hulgas sellega, et kõnealused liikmesriigid teevad muid kui vabastusjärgseid kontrolle.

Komisjon märgib, et kontrollikoja mainitud riikides kasvas 2016. aastal vabastusjärgselt kontrollitud impordideklaratsioonide arv.

32

Nagu eespool märgitud (vt vastus punktile 26), siis komisjon juba esitab alalaekumise arvutuse. Peale selle võib tollimaksu alalaekumise suurenemine või vähenemine olla tingitud mitmest tegurist. On raske (kui mitte võimatu) teha kindlaks põhjuse-tagajärje suhet individuaalsete teguritega.

33

2020. aasta detsembriks on tagatud 80 % liidu tolliseadustiku süsteemide tööst. Sellest hoolimata on praegu koostatavas elektroonilise tolli mitmeaastase strateegilise kava 2017. aasta läbivaadatud versioonis kindlaks tehtud vajadus kehtestada kuue liidu tolliseadustiku süsteemi kasutuselevõtmiseks 31. detsembrist 2020 hilisem kuupäev tulenevalt inim- ja finantsressursside piirangutest. Seda lähenemisviisi arutatakse praegu liikmesriikidega ja komisjon kaalub asjakohaseid seadusandlikke meetmeid.

38

Komisjonile ei ole teada ühtki liikmesriiki, kelle arvates oleks tema osa traditsiooniliste omavahendite sissenõudmise kuludes liiga suur. Liikmesriigid võtsid praeguse sissenõudmiskulude süsteemi ühehäälselt vastu.

40

Heraklese programmi alusel antavad tehnilise abi toetused võimaldavad liikmesriikide kesk- ja piirkondlikel haldusasutustel osta seadmeid, mida kasutatakse ELi finantshuvide vastu sooritatud rikkumiste, näiteks õigusnormide rikkumiste ning pettuse- ja korruptsioonikahtluste uurimist toetavates operatsioonides. Need operatsioonid hõlmavad näiteks sigarettide ja tubaka ebaseadusliku üle piiri toimetamisega, aga ka uimastite, inimkaubanduse või relvadega seotud kuritegelike organisatsioonide kindlakstegemise ja avastamise alast tegevust. Selliste seadmete kasutamist ei ole võimalik eelnevalt piirata ELi finantshuvide kaitsega seotud operatsioonidega.

41

Komisjon kaalub praegu võimalikke algatusi olemasolevate andmeallikate kasutamise tõhustamiseks.

44

Liikmesriigid täiendavad vastastikuse abi teatistes esitatud nõudeid oma andmete kogumise alase tegevusega. Mõnel juhul võib tegevuse ebaühtlus olla põhjendatud, kuivõrd tulemused on samaväärsed.

Traditsioonilisi omavahendeid käsitlevate komisjoni kontrollidega uuritakse regulaarselt, kuidas liikmesriigid OLAFi vastastikuse abi teatisi järgivad. Kui selle tõttu, et liikmesriigid neid nõuetekohaselt ei järgi, jääb traditsioonilisi omavahendeid saamata, siis paneb komisjon liikmesriigid kahju eest rahaliselt vastutama.

45

Tolliinfosüsteem (TIS) on kättesaadav kõikide liikmesriikide tolliasutustele. Isegi kui kõik liikmesriigid süsteemi ettenähtud eesmärgil kasutavad, on selle kasutamine igas liikmesriigis erinev.

Praegu töötab OLAF tihedas koostöös liikmesriikidega välja TISi uut versiooni, et hõlmata sellesse määruse nr 515/97 muutmisest tingitud muudatused ja täita liikmesriikide taotlused süsteemi parandada.

46

Tolli riskijuhtimissüsteem toetab riskiteabe elektroonilist reaalajas vahetamist liikmesriikide vahel ning liikmesriikide ja komisjoni vahel.

Täielik ülevaade süsteemidest ning nende ulatusest, eesmärkidest ja ajakavadest on esitatud mitmeaastase strateegilise kava 2016. aasta versioonis, mis on avaldatud Europa veebisaidil1.

Iga süsteem täidab oma eesmärki ja neil on erinevad õiguslikud alused. Liikmesriigid märkisid, et mitmekordne aruandlus on suur probleem. Süsteemidevahelised sünergiad ja seosed on dokumenteeritud äriprotsesside mudelites, mis on samuti kättesaadavad Europa veebisaidil2.

47

Vahepeal on probleemi lahendamiseks loodud projektirühm esitanud oma aruande, mis näitas, et mitmekordne aruandlus on keeruline ja et seda probleemi ei saa kõrvaldada n.ö lihtsa IT-lahendusega, edastades andmeid kahe süsteemi vahel. Praegu hinnatakse rühma soovitusi.

50

Liikmesriigid kasutavad riskijuhtimist ja on koostanud riskiprofiilid, et valida välja kaubasaadetised, mis võivad olla valesti klassifitseeritud või mille päritolu võib olla valesti deklareeritud.

Nende küsimuste lahendamiseks teeb komisjon varsti ettepaneku finantsriskide ühiseid riskikriteeriume käsitleva rakendusakti kohta (vt ka vastus punktile 11 eespool).

Komisjon kontrollib oma traditsioonilisi omavahendeid käsitlevate kontrollidega regulaarselt liikmesriikide menetlusi selliste pettusemehhanismide vältimiseks ja nende vastu võitlemiseks.

51

Imporditud kaupade päritolu valesti deklareerimisega seotud pettuse küsimuses viis komisjon läbi uuringu, et teha kindlaks kulutõhusad tugivahendid. Kindlakstehtud lahendusest, mis põhineb konteinerite olekusõnumite andmetel, on loodud prototüüp ja seda on ConTraffic-süsteemi kaudu katsetatud. See tehnoloogia võimaldab importijate deklareeritud päritolu konteineri marsruudiga automaatselt ristkontrollida ja ebakõlad esile tõsta.

1. selgitus

Tuleb märkida, et alates 1. septembrist 2016 on pettustevastase infosüsteemi (AFIS) platvormi kaudu kättesaadav uus rakendus, mis võimaldab konteinereid tuvastada ja jälgida. See rakendus, AFIS-CSM (pettustevastane infosüsteem – konteinerite olekusõnumid), sisaldab andmeid ELi territooriumile sisenevate ja sealt väljuvate konteinerite liikumise kohta, millest mereveoettevõtjad teatavad otse kesksele teabehoidlale.

52

Seoses impordideklaratsioonides märgitud päritolu analüüsimisega aastatel 2008–2015 ja nimetatud 1187 teatega, mis liikmesriikidele saadeti, soovib komisjon selgitada, et see analüüs toimus koostöös 12 vabatahtliku liikmesriigiga korraldatud katseprojekti raames ja esitatud teadetega tehti kindlaks võimaliku tollipettuse juhtumid. See teave esitati liikmesriikidele, et nad saaksid oma tollivormistusjärgseid kontrolle paremini suunata.

Ühine vastus punktidele 54 ja 55

Õiguslikku kohustust tolli riskijuhtimissüsteemi kaudu riskiteavet vahetada on nimetatud liidu tolliseadustiku artikli 46 lõikes 5, kus on sätestatud, mis liiki teavet tuleb vahetada. Peale selle on komisjon koostanud kõikides ELi keeltes kättesaadavad suunised, et aidata liikmesriikidel otsustada, millist asjakohast teavet ning eelkõige uusi riski ja suunamisega seotud elemente tuleb riskiteabe vormil esitada. Komisjonile ei ole viimastel aastatel kaebusi esitatud, ta on täheldanud riskiteabe vormide kvaliteedi märgatavat paranemist viimase viie aasta jooksul ning usub, et tolli riskijuhtimissüsteemi riiklike kontaktpunktide süsteem, pakutav laiaulatuslik koolitus ja suunised tagavad vajaliku kvaliteedi. Vt ka komisjoni vastus punktile 46.

58

„Sooduskaubanduse korra toimimise järelevalve tegevuskava“ (COM(2014) 105 final) raames saadeti Indiale ja Indoneesiale 2016. aastal kontrollküsimustikud ja 2017. aastal tehti nendesse riikidesse kontrollkäigud. Vietnamile saadeti 2016. aastal küsimustik ja järgnevalt selgitati kõiki tuvastatud probleeme. Alates 1. jaanuarist 2017 hakati Nepalis ja Indias kasutama registreeritud eksportijate isesertifitseerimise süsteemi (REX-süsteemi). Komisjon korraldas neile riikidele erikoolitusi (2017. aasta septembris korraldati täiendav koolitus Indiale). Uute asjakohaste järelevalvemeetmete üle võib otsustada pärast seda, kui REX-süsteem on nendes riikides täielikult rakendatud. Bangladeshi üle tehakse regulaarselt järelevalvet kirjavahetuse ja tihedate kontaktide kaudu komisjoniga. Tekstiiltoodete sertifikaatide kontrollimise taotluste suure arvu vähendamiseks on ELi liikmesriikide tolliasutustel võimalik pääseda juurde Bangladeshi andmebaasile GSP-tracker ja seda kasutada ning seda võimalust edendatakse. Afganistani puhul ei ole komisjon teadlik probleemidest, millest üks liikmesriik kontrollikojale teatas. Kõnealuselt liikmesriigilt palutakse selgitusi ja tehakse otsus asjakohaste meetmete kohta. Igal juhul hakatakse selles liikmesriigis alates 2018. aastast REX-süsteemi rakendama. Asjaomase riigi ametiasutustele pakuti välja erikoolitus, mis toimus 2017. aasta septembris.

59

Hiina poolset koostööd vastastikuse abi lepingute raames esitatud päringutele vastamisel tuleks veelgi tugevdada; liiga paljudele liikmesriikide esitatud päringutele ei vastata, vastamisel esineb viivitusi, vastused ei ole terviklikud või on Hiina tolliameti esitatud dokumentidele lisatud vastutuse välistamise säte (vt allpool). ELi ja Hiina vahelisi teabevooge selliste vastastikuse abi lepingute raames esitatud päringute kontekstis jälgib OLAF.

Juba on võetud järgmised meetmed: päringute parem prioriseerimine ELi poolt, kontaktametniku ametisse ennistamine Pekingis, Hiinale turvalise AFISe e-posti ühenduse loomine teabe sujuvamaks vahetamiseks. Nendest algatustest hoolimata ei ole koostöö Hiinaga ikka veel piisav.

60

OLAF leiab, et vastutuse välistamise sättega rikutakse ELi ja Hiina vahelise tolliküsimustes toimuva koostöö ja vastastikuse haldusabi lepingu artikli 17 lõiget 3:

„[…] lepinguosalised [võivad] käesoleva lepingu sätete kohaselt saadud teavet ja uuritud dokumente kasutada tõenditena oma tõendusmaterjalides, aruannetes ja ütlustes ning haldusmenetluses.“

Hiina ametiasutused tõlgendavad neid sätteid aga teistmoodi.

OLAF on pädevates kahepoolsetes foorumites korduvalt (pettusevastaste töörühmade kahel viimasel kohtumisel, ühise tollikoostöö komitee viimasel kohtumisel) sellele küsimusele Hiina / Hiina tolliameti tähelepanu juhtinud.

64

Lõplik hinnang programmi „Toll 2013“ kohta oli positiivne seoses programmi panusega poliitikatasandi eesmärkide saavutamisse ja seoses sellega, et see aitab tolliasutustel ühtsena töötada. Peale selle märgiti hinnangus, et ühtsetel alustel tegutsemine on järkjärguline protsess, mida ei ole võimalik saavutada üleöö, kuid programm aitab tolliasutustel selle eesmärke täita.

Programmi „Toll 2020“ alustades on komisjon tolliliidu toimimise projekti raames välja töötanud metoodika tolliliidu toimimise tulemuslikkuse mõõtmiseks. Tolliliidu tulemuslikkuse projekti põhieesmärk on näidata, kuidas tolli tegevus ja operatsioonid toetavad tolliliidu strateegiliste eesmärkide saavutamist3. Tolliliidu tulemuslikkuse projekti raames on iga strateegilise eesmärgi kohta (kaitse, tollikontrollid, hõlbustamine/konkurentsivõime ja koostöö pluss põhiparameetrid) kehtestatud võtmetähtsusega tulemuslikkuse põhinäitajad ja andmete kogumise näitajad, mida on üksikasjalikult kirjeldatud tolliliidu tulemuslikkuse projekti juhendis4.

Tolliliidu tulemuslikkuse projekti arendatakse ühismeetmena programmi „Toll 2020“ alusel. Kuigi tolliliidu tulemuslikkuse projekti eesmärk on laiaulatuslik ja seotud tolliliidu strateegiliste eesmärkidega, nagu eespool osutatud, saab teatavaid tolliliidu tulemuslikkuse projekti näitajaid kasutada ka programmi üld- ja erieesmärkide saavutamise mõõtmiseks. Tuleb aga märkida, et mitme tolliliidu tulemuslikkuse projekti näitaja kohta on märgitud, et need piirduvad ELiga, ja seepärast on nende kasutamine piiratud.

65

Komisjoni rakendusmääruse (EL) 2015/2447 artiklite 55 ja 56 (ja varem tolliseadustiku rakendussätete artikli 308d) kohaselt saadavad liikmesriikide haldusasutused süsteemile Surveillance 2 kauba vabasse ringlusse lubamist käsitlevatest tollideklaratsioonidest võetud andmed. Komisjon jälgib andmete edastamist hoolikalt ja mingeid märgatavaid puudusi ei ole täheldatud.

69

„Toll 2020“ tulemuslikkuse mõõtmise raamistiku kohaselt kogutakse programmi mõjutaseme näitajaid vahe- ja lõpphindamise ajal. Programmi vahehindamise tulemused, sealhulgas mõjunäitajad, avaldatakse 2018. aasta juunis. Seoses Herakles III-ga: vahehindamisel käsitletakse igakülgselt kontrollikoja tõstatatud teemasid, eeskätt Heraklese programmi erieesmärgi saavutamist, mida mõõdetakse määruse (EL) nr 250/2014 artiklis 4 loetletud tulemuslikkuse põhinäitajatega. Komisjon esitab vahehindamise aruande Euroopa Parlamendile ja nõukogule 2017. aasta lõpuks. Teave väljundite ja lühiajaliste tulemuste kohta on juba kättesaadav ja selle kohta anti aru programmi Herakles III rakendamise aastaülevaadetes.

74

Probleemi, et TARICi andmeid ei kasutata nõuetekohaselt, rõhutati tungivalt TARICi järelevalvemissiooni käigus ning sellest tulenevalt esitati Ühendkuningriigile kõnealuse järelevalvemeetme aruandes mitu soovitust.

Ühendkuningriik on need soovitused teadmiseks võtnud ja teavitas komisjoni uue kaupade vabastamise süsteemi väljatöötamisest.

75

Alates 2013. aastast on Ühendkuningriik saatnud Surveillance 2 süsteemi andmebaasile andmed tollideklaratsioonidest, mille väärtus on alla 1000 euro.

76

Komisjon analüüsis küsimusi, mille kontrollikoda siin tõstatas, seoses aastatel 2010–2014 toimunud kontrollkäikudega, ning uurib sellest tulenevalt praegu seda teemat Ühendkuningriigi suhtes võimaliku rikkumismenetluse algatamise raames.

c)

Nimetatud usaldusväärsuse kontrollide puudumine on seotud TARICi osalise kohaldamisega. Ühendkuningriik ei kohalda täielikult usaldusväärsuse kontrolle (vt ka vastus punktile 74).

77

TARIC-süsteemi tagasiulatuva ajakohastamise juhtumid on seotud Euroopa Liidu Teatajas avaldatud õigusaktidega, mida kohaldatakse tagasiulatuvalt. Neist konkreetsetest juhtumitest teavitatakse liikmesriikide haldusasutusi otse, et neil oleks võimalik võtta vajalikke finantsmeetmeid (hüvitamine, sissenõudmine).

81

Vastavalt liidu tolliseadustikule, mida kohaldatakse alates 1. maist 2016, on üldine kohustus kasutada andmete vahetamiseks ja säilitamiseks elektroonilisi vahendeid, sealhulgas lihtsustatud protseduuride puhul. Kõiki süsteeme arendatakse ja need võetakse kasutusele kooskõlas liidu tolliseadustiku tööprogrammiga.

Seoses litsentside ja samalaadsete dokumentidega on komisjon alates 2017. aasta juunist töötanud õigusakti ettepanekuga ELi tollivaldkonna ühtse liidese programmi kohta, mis hõlmab liidest „ELi tollivaldkonna ühtne liides: sertifikaatide vahetamine“.

See liides ühendab liikmesriikide tollivormistussüsteemid komisjoni hallatavate kesksete andmebaasidega, toetades äriprotsesside elektroonilist läbiviimist. See hõlmab tollile kauba esitamisel esitada tulevate sertifikaatide olemasolu automaatse kontrollimise funktsiooni. Liidese tulevase versiooniga, mis on kasutusvalmis 2018. aasta lõpuks, laiendatakse seda funktsiooni, eelkõige selleks, et suurendada toetatud sertifikaatide arvu ning võimaldada kvantiteedi haldamist ja mahakandmist ELi tasandil.

Kõnealune liides on kõikidele liikmesriikidele alates 2014. aastast vabatahtlikkuse alusel juba kättesaadav (praegu kasutavad seda seitse liikmesriiki) ja komisjon on kindel, et see arv kasvab koos funktsioonide lisandumisega. Mitu liikmesriiki on väljendanud oma huvi ja kavatsust projektiga järgmistel aastatel liituda.

84

Komisjon on uuendanud oma Euroopa siduva tariifiinformatsiooni (EBTI) süsteemi ja Surveillance-süsteemi, et aidata liikmesriikidel kontrollida siduva tariifiinformatsiooni kasutamist. Kuna riiklikke süsteeme ei ole veel uuendatud – liidu tolliseadustiku alusel on liikmesriikidel selle kohustuse täitmiseks üleminekuperiood kuni 2020. aastani –, ei ole seda kontrolli Surveillance-süsteemi kasutades veel võimalik teha.

Järelkontroll on võimalik üksnes tollideklaratsioonide käsitsi kontrollimise teel.

Komisjon võtab liidu uue tolliseadustiku sätete rakendamiseks järelmeetmeid siis, kui selleks on piisavalt andmeid.

Seoses sellise valesti klassifitseerimise liigiga vt ka vastus punktile 50.

86

Eriaruande nr 23/2000 esitamise ajal puudus Euroopa Liidus õiguslik alus tolliväärtuse määramise valdkonnas eelotsuste süsteemi kehtestamiseks.

88

Komisjon hindab ühiselt koos liikmesriikide tolliasutuste ja äriringkondadega Euroopa Liidus väärtuse hindamist käsitleva siduva teabe mõiste kehtestamise ja kohaldamise asjakohasust, teostatavust ja mõju (kuludele ja tuludele jne). Komisjon eeldab, et 2018. aasta alguseks viiakse see töö lõpule ja tehakse otsus võimaliku järgneva tegevuse kohta.

89

Asjaolu, et liikmesriigid ei kasuta ühtlustatud lähenemisviisi, ei põhjusta tingimata tollimaksude alalaekumist, kuid võib seda teha. Erinevatel kohaldatud lähenemisviisidel võib olla sarnane mõju.

Vt vastus punktile 11.

92

Künnisväärtust saab kasutada üksnes riskinäitajana teatava kaubasaadetise väljavalimiseks, ent see ei tõenda makstud hinda (vt vastus punktile 11).

95

Komisjon on kauba väärtuse tegelikust väiksemana näitamist juba kontrollinud, muu hulgas tehti 2016. aasta novembris ja 2017. aasta mais kontrollkäigud Ühendkuningriiki ja 2016. aastal Slovakkiasse, ning praegu viib komisjon läbi asjaomaste aruannete järelkontrolli. Samuti on komisjon taotlenud kõikidelt 2017. aastal kontrollitud liikmesriikidelt teavet menetluste kohta, mille abil nad võitlevad kauba väärtuse tegelikust väiksemana näitamise vastu, ja kavatseb sellele teemale edaspidi suurt tähelepanu pöörata.

96

Praegu uurib komisjon täiendavalt Hiinast pärit tekstiiltoodete ja jalanõude väärtuse tegelikust väiksemana näitamise teemat.

97

Komisjon uuris kauba väärtuse tegelikust väiksemana näitamist Ühendkuningriigis 2016. aasta novembris ja 2017. aasta mais tehtud traditsiooniliste omavahendite kontrollide käigus. Komisjon jätkab seda traditsiooniliste omavahendite kontrolli käigus, mis tehakse Ühendkuningriigis 2017. aasta novembris. Samuti võtab komisjon aktiivselt järelmeetmeid seoses OLAFi aruandega kauba väärtuse tegelikust väiksemana näitamise kohta Ühendkuningriigis. Komisjon jälgib ka edaspidi hoolikalt kauba väärtuse tegelikust väiksemana näitamist Ühendkuningriigis ja võtab liidu finantshuvide kaitsmiseks kõik asjakohased meetmed, sealhulgas aluslepingutes sätestatud õiguslikud meetmed (kui see on asjakohane). Vt ka vastus punktile 96.

100

Tolliprotseduur 42 hõlbustab oluliselt seaduslikku äritegevust. Komisjon, nagu ka kontrollikoda, on aga mitme aasta jooksul liikmesriikidele märku andnud, et petturid saavad seda protseduuri kuritarvitada, ning tolli- ja maksuasutuste jaoks on koostatud soovitused kontrolli ja teabevahetuse kohta. Liikmesriikidel on õiguslikud ja operatiivvahendid, et kontrollida tehinguid tolli- ja käibemaksuriski seisukohast, ent selline kontroll nõuab head koostööd riigi tasandi tolli- ja maksuasutuste vahel.

104

Vt komisjoni vastused eriaruande nr 23/2016 punktidele 82 ja 93–99.

106

Komisjon on üldiselt rahul enamiku liikmesriikide tehtava koostöö tasemega, hoolimata täpsusega seotud probleemide olemasolust.

Komisjon on pööranud erilist tähelepanu sellele, et kontrollida liikmesriikide tolliprotseduure, mille eesmärk on päritolu valesti deklareerimise ja/või kaupade valesti kirjeldamise lõpetamine ja selle vastu võitlemine, keskendudes eriti kontrollikoja nimetatud vastastikuse abi teatistele. Komisjon jätkab seda tegevust ka edaspidi.

107

Praegu on kaubasaatja märkimine impordideklaratsioonis andmeelement, mille kasutamisest võivad liikmesriigid loobuda. See on kohustuslik nendes liikmesriikides, kes seda võimalust ei kasutanud. Komisjon teeb 2018. aastal koos liikmesriikidega järelkontrolli ja võib sõltuvalt selle tulemustest kaaluda võimalust võtta õiguslikke meetmeid, et muuta kaubasaatja märkimine kõikides liikmesriikides kohustuslikuks. Tuleb aga meeles pidada, et selle teabe kogumine toob kaasa olulisi kulusid nendele liikmesriikidele, kes seda praegu ei kogu. Vastuvõtmise tegelik kuupäev sõltub läbirääkimistest liikmesriikidega.

112

Tuleb arvesse võtta, et see märge osutab samaväärselt turvalisus- ja julgeolekuriskide juhtimisele ega põhjenda enne kauba ELi territooriumile saabumist finantseesmärgil tehtava riskianalüüsi kasulikkust.

113

Komisjon koostab ka edaspidi tolliliidu toimimise tulemuslikkuse kohta igal aastal aruande. Kõnealuses aruandes käsitletakse ka tollikontrollide valdkonda.

Liidu tolliseadustikus säilitati võimalus kasutada lihtsustatud protseduure. Spetsiaalne projektirühm on koostanud suunised lihtsustatud protseduuride kohaldamise kohta.

114

Maksualane riskianalüüs ei põhine andmetel, mis on enne kauba saabumist sisenemise ülddeklaratsiooni esitavatele vedajatele üldiselt kättesaadavad, vaid tollideklaratsiooni andmetel. Sisenemise ülddeklaratsiooni andmeid saab aga kasutada selleks, et juhtida tähelepanu teatavale kaubasaadetisele, kui see ELi saabub. Vt ka vastus punktile 115.

115

Sisenemise ülddeklaratsiooni eesmärk on peamiselt turvalisus- ja julgeolekuriskide analüüsimine (liidu tolliseadustiku artikkel 128). Maksualase riskianalüüsi saab teha vaid siis, kui kooskõlas liidu tolliseadustiku artikliga 130 esitatakse koos sisenemise ülddeklaratsiooniga ka tollideklaratsioon. Seda võimalust kasutavate kauplejate kaupade saabumisel toimub tollivormistus tavaliselt kiirendatud korras. Ei ole vajalik kehtestada kohustust lisada sisenemise ülddeklaratsiooni kõikidel juhtudel kauba saatja ja vastuvõtja andmed, sest sisenemise ülddeklaratsiooni ei kasutata maksustamise eesmärgil (vt vastus punktile 114).

118

Komisjon on seisukohal, et riskianalüüsil põhinevaid dokumentaalseid ja füüsilisi kontrolle tuleb kohaldada ka lihtsustatud protseduuri kaudu deklareeritavate kaupade suhtes.

Komisjon uurib võimaliku rikkumismenetluse raames kõiki jätkuvaid tavasid, mis võivad ilmselt olla vastuolus kohaldatavate ELi tollialaste õigusaktidega.

Vt vastus punktile 106.

119

Impordi lihtsustatud tolliprotseduuride kasutamise lubamine sõltub tolli eelnevatest kontrollidest. Sellise loa saavad kauplejad, kes esitavad oma äritavade kohta üksikasjalikku teavet.

122

Komisjon uurib praegu, kas protseduuri, mille puhul kauba esitamisest teatatakse deklarandi raamatupidamisarvestusse kande tegemise raamistikus, on võimalik täiustada või mitte. Võimalus volitatud ettevõtjad teatavatel tingimustel sellest kohustusest vabastada tuleks aga säilitada, arvestades asjaolu, et kõnealused ettevõtjad peavad täitma rangemaid kriteeriume.

Deklarandi arvestuskande võimalikku kuritarvitamist leevendab täiendavalt liidu tolliseadustiku rakendusakti artikkel 233, millega nähakse ette taotlejate põhjalik eelkontroll, loa hoolikas jälgimine ja regulaarne järelevalve toimingute üle ettevõtjale kohandatud kontrollikava kaudu.

123

Volitatud ettevõtja loa üle tehakse pidevat järelevalvet. Juhul kui volitatud ettevõtja staatuse saamise kriteeriumid ei ole täidetud, peab liikmesriigi toll volitatud ettevõtja loa peatama või tühistama. Kui komisjonil on üksikasjalikku teavet selle kohta, et mõni liikmesriik ei rakenda ELi õigust, võib ta selle liikmesriigi suhtes asjakohaseid õiguslikke meetmeid võtta.

Praegu uurib komisjon konkreetsete ärimudelite, sealhulgas kiirkulleriteenustega kaasnevate riskide mõju volitatud ettevõtja staatuse taotlemise ja selle üle järelevalve tegemise protsessi jooksul.

124

Komisjon õhutab liikmesriike tollikontrolli juhendit kasutama, pidades meeles, et see juhend ei ole õiguslikult siduv.

125

Mitu liikmesriiki on tõepoolest jätnud vabastusjärgsetest audititest teatamata või on esitanud andmeid, mis vajasid selgitamist. Komisjon annab kõigile liikmesriikidele korrapäraselt metoodilisi selgitusi, nõuab täpset ja usaldusväärset aruandlust ning palub neil vajaduse korral esitada puuduoleva teabe ja/või esitatud teavet selgitada. Tavaliselt jagatakse ja arutatakse komisjoni analüüsi liikmesriikidega (traditsiooniliste) omavahendite nõuandekomitee kohtumistel.

Komisjon hindab liikmesriikide aruandeid ka edaspidi ja tuletab neile meelde vajadust teha nõuetekohaseid kontrolle, sealhulgas vabastamisjärgseid auditeid. Peale selle soovitab komisjon oma traditsiooniliste omavahendite kontrollide käigus alati liikmesriikidele järgida komisjoni tollikontrolli juhendit, kuigi ei juhend ega vabastamisjärgsed auditid ole kohustuslikud.

127

Selles küsimuses võetakse juba järelmeetmeid mitmes liikmesriigis, kellelt komisjon nõuab suuremaid jõupingutusi asjaomaste liikmesriikide vahelise vastastikuse abistamise alase koostöö laiendamiseks.

128

Süsteemi Surveillance 2 andmebaas hõlmab kõiki vabasse ringlusse lubamise tollideklaratsioone alates 2011. aastast. Projekt Surveillance 3, mis peaks olema rakendatud 2018. aasta oktoobriks, hõlmab tõepoolest kogutavate andmete olulist laiendust.

131

Komisjon on seisukohal, et vabastamisjärgsed kontrollid on kauba väärtuse tegelikust väiksemana näitamise takistamisel ja selle vastu võitlemisel palju ebatõhusamad vahendid kui vabastamisele eelnevad kontrollid. Komisjon on süstemaatiliselt õhutanud liikmesriike lahendama kauba väärtuse tegelikust väiksemana näitamise probleemi vabastamisele eelnevate kontrollidega.

132

Väikese väärtusega saadetiste suhtes erandite tegemist või nende suhtes tollimaksuvabastuste kohaldamist on siiani põhjendatud asjaoluga, et haldus- ja ettevõtluskulud kaaluksid üles kogutud tulud.

Komisjon on aga nõus kaaluma võimalust uurida muid asjakohaseid tegureid ning hinnata kehtivate õigusaktide tõhusust ja tulemuslikkust. Seda küsimust arutatakse eeskätt projektirühmas.

134

Lisaks kontrollikoja aruandes osutatutele on olemas ka teatavaid muid tollimaksuvabastusi.

Projektirühm arutab praegu kõnealuseid vabastusi ja nende kohaldamise mõju.

135

Seoses selliste taotluste aktsepteerimisega, mis käsitlevad tollimaksust vabastust väikese väärtusega kauba puhul, mille deklareeritud väärtus on suurem kui 150 eurot, leiab komisjon, et liikmesriigid peaksid kohandama oma riiklikke impordisüsteeme selliste taotluste tagasilükkamiseks.

Kommertssaadetiste suhtes, mis on valesti deklareeritud kingitustena, võidakse kohaldada tollikontrolli, sest toll võib otsustada kontrollida, kas imporditollimaksuvabastuse andmise tingimused on täidetud.

136

Vt vastus punktile 123.

137

Kauba väärtuse tegelikust väiksema näitamine on üks olulisemaid probleeme. Projektirühm uurib eri võimalusi tolliformaalsuste optimeerimiseks, et lahendada kõik asjaomased murekohad.

138

Komisjon on teadlik kaupade väärtuse tegelikust väiksemana näitamise probleemist. See probleem on eriti terav e-kaubanduse kontekstis. Projektirühm aitab uurida, kuidas selliste küsimustega liikmesriikides tegeletakse ja kuidas tuleks probleem lahendada.

139

Tolli poolt maksustavatelt postisaadetistelt imporditollimaksu ebatäieliku nõudmise probleemi käsitletakse projektirühmas.

140

Kontrollikoja osutatud tollimaksude alalaekumise küsimust käsitleb väikese väärtusega kaubasaadetistega tegelev projektirühm.

Samuti märgib komisjon, et kommertssaadetiste suhtes, mis on valesti deklareeritud kingitustena, võidakse kohaldada tollikontrolli, sest toll võib otsustada kontrollida, kas imporditollimaksuvabastuse andmise tingimused on täidetud.

141

Volitatud ettevõtja staatus võimaldab omavahel tasakaalustada kaubanduse lihtsustamist ja tollikontrolle.

Vt ka vastus punktile 123.

Järeldused ja soovitused

142

Õigusraamistikuga seotud küsimusi käsitletakse 1. mail 2016 jõustunud liidu tolliseadustiku paketi (tolliseadustik pluss selle delegeeritud ja rakendusaktid) põhjal. Sellest hakatakse täielikku kasu saama siis, kui kõik selle rakendamiseks vajalikud elektroonilised süsteemid toimivad. Liidu tolliseadustiku põhieesmärk on paremini kaitsta liidu rahalisi vahendeid (omavahendeid), i) muutes Euroopa tollialased õigusaktid pettusekindlaks (st kõrvaldades lüngad, lõpetades eeskirjade ebajärjepideva tõlgendamise ja kohaldamise ning võimaldades tollile elektroonilise juurdepääsu asjakohasele teabele), ii) tagades liikmesriikides tollikontrolli ühtlustatuma ja standardiseerituma kohaldamise, mis põhineb ühtsel riskijuhtimise raamistikul ja selle rakendamiseks kasutatavatel elektroonilistel süsteemidel, ja iii) kehtestades ühtse tagatiste süsteemi. Nende meetmete eesmärk ei ole mitte üksnes paremini kaitsta ELi finantshuve ning ELi kodanike turvalisust ja julgeolekut, vaid ka välistada konkurentsivastast käitumist erinevates ELi sisenemis- ja väljumispunktides. Peale selle ajakohastatakse seda õigusaktide paketti pidevalt, et kõrvaldada tekkinud vead ja vastuolud, eelkõige juhul, kui need põhjustavad eeskirjade ebaühtlast kohaldamist.

143

Vt vastus punktidele 25 ja 26.

1. soovitus

Komisjon ei nõustu soovitusega.

Euroopa Parlament nõudis komisjonilt, et ta koguks „usaldusväärseid andmeid liikmesriikide tollimaksu […] alalaekumise kohta“. Komisjon juba esitab iga-aastased arvutused oma traditsiooniliste omavahendite kontrollide käigus kindlakstehtud tollimaksude alalaekumise kohta. Kõnealused summad nõutakse liikmesriikidelt sisse ja kogutakse ELi eelarvesse.

Komisjoni arvutus, mis põhineb kindlatel andmetel, on kõige usaldusväärsem meetod sellise alalaekumise kindlaksmääramiseks ja seda kasutatakse tegevuslikel eesmärkidel, nimelt komisjoni iga-aastase liikmesriikide kontrollimise programmi koostamiseks.

Komisjon ei ole teadlik ühestki muust sobilikust metoodikast, kuid ta kaaluks positiivselt kõiki soovitusi mõistliku metoodika kohta, mis võiks komisjoni arvutusi täiendada.

Vt ka vastused punktidele 25 ja 26.

144

Komisjon kinnitab, et kontrolle mitte tegevatel liikmesriikidel on märkimisväärne risk kanda ELi eelarvele põhjustatud kahju tõttu rahalist vastutust, mis hõlmab viiviseid hilinenud maksete eest. Komisjon on seisukohal, et võimalus panna liikmesriikidele rahaline vastutus haldusvigade või suutmatuse eest võlgu sisse nõuda on nende jaoks tugev stiimul teha kontrolle ja olla hoolas, et sellist vastutust vältida. Kui liikmesriigid ei suuda võlgnevusi sisse nõuda ja neid ELi eelarve jaoks kättesaadavaks teha, siis ei ole see kooskõlas omavahendeid käsitlevate eeskirjade ja Euroopa Kohtu asjakohase kohtupraktikaga.

Järgmise mitmeaastase finantsraamistiku koostamisel kaalub komisjon, kas omavahendeid käsitleva kehtiva õigusraamistiku muutmisega saaks parandada stiimuleid tõhusate kontrollide tegemiseks liikmesriikides.

145

Komisjon ei ole teadlik, et mõne liikmesriigi arvates oleks tema osa traditsiooniliste omavahendite sissenõudmise kuludes liiga suur; liikmesriigid võtsid praeguse sissenõudmiskulude süsteemi ühehäälselt vastu.

2. soovitus

Komisjon nõustub soovitusega. Praegu hindab komisjon võimalusi parandada järgmises mitmeaastases finantsraamistikus liikmesriikide tolliteenistuste rahastamist. Komisjon leiab, et liikmesriikide tollitoimingud ja seotud tegevuskulud sõltuvad mitmest tegurist, sealhulgas liikmesriigi tolli struktuurne ülesehitus, liikmesriigi tolliteenistuse käsutuses olevad vahendid ning kaubanduse struktuur ja maht, mis on tingitud liikmesriigi geograafilisest asendist. Praegu viib komisjon läbi tolliliidu mõju hindamise uuringut, et uurida muu hulgas võimalusi rahastada tolliinvesteeringuid ELi rahastamisvahenditest.

3. soovitus

Komisjon võib soovitusega osaliselt nõustuda sel määral, et ta jagab kontrollikoja soovituse eesmärki, kuid märgib praeguses etapis, et tal ei ole võimalik võtta konkreetseid kohustusi seoses oma ettepanekutega järgmise mitmeaastase finantsraamistiku kohta.

146

Komisjon on tõhustanud oma töömeetodeid tollivaldkonnas uute või ajakohastatud rakenduste väljatöötamisel, kaasates liikmesriike juba väljatöötamise varastes etappides. Tolliteabe mitmekordse esitamise küsimust, millele on juba osutatud punktides 47 ja 54, on liikmesriikidega ulatuslikult arutatud eesmärgiga muuta tolliteabe vahetamine ELi tasandil kulutõhusamaks. Peale selle pöörab komisjon käimasolevates IT-projektides erilist tähelepanu nende ühenduvusele muude AFISe ja väliste IT-süsteemidega, et minimeerida liikmesriikide jõupingutusi ja optimeerida andmete kvaliteeti ning nende süsteemide kasutamist ja eesmärki.

Samuti tehakse suurt tööd selle nimel, et pakkuda tõhusaid vahendeid säilitatavate andmete kasutamiseks analüütilistel ja statistilistel eesmärkidel.

4. soovitus a)

Komisjon nõustub soovitusega. Kuigi kaubasaatja märkimine impordideklaratsioonis on juba kohustuslik nendes liikmesriikides, kes ei kasutanud võimalust nende andmete nõudmisest loobuda, teeb komisjon 2018. aastal koos liikmesriikidega järelkontrolli ja võib sõltuvalt selle tulemustest kaaluda võimalust võtta õiguslikke meetmeid, et muuta nende andmete esitamine kõikides liikmesriikides kohustuslikuks. See võib tuua kaasa olulisi kulusid nendele liikmesriikidele, kes neid andmeid praegu ei kogu.

b)

Komisjon nõustub soovitusega olla liikmesriikidelt vastastikuse abi teatistes taotletava tegevuse osas täpsem ning märgib, et põhieesmärgiks jääb võrdväärsete tulemuste saavutamine. OLAFi vastastikuse abi taotlused kuuluvad määruse nr 515/1997 kohaldamisalasse ning seetõttu on need seadusjärgsed ja kohustuslikud. Liikmesriikidele välja pakutud meetmete näol on tegemist soovituste kogumiga, mis ei pruugi kõikidele liikmesriikidele iga juhtumi puhul sobida.

5. soovitus

Komisjon nõustub soovitusega, arvestades kasutatavaid vahendeid, uurimisprioriteete ja kolmanda riigi valmidust koostööd teha. Praegu on OLAFil kontaktametnikud Hiinas, Araabia Ühendemiraatides ja Ukrainas.

147

TARIC-süsteemi tagasiulatuva ajakohastamise juhtumid on seotud Euroopa Liidu Teatajas avaldatud õigusaktidega, mida kohaldatakse tagasiulatuvalt. Neist konkreetsetest juhtumitest teavitatakse liikmesriikide haldusasutusi otse, et neil oleks võimalik võtta vajalikke finantsmeetmeid (hüvitamine, sissenõudmine).

Komisjon abistab liikmesriike siduva tariifiinformatsiooni kasutamise jälgimisel. Alates 2017. aasta oktoobrist hõlbustavad kõnealust jälgimist EBTI süsteemi ja Surveillance-süsteemi uuendatud versioonid. Kasutamata jätmist või vale kasutamist on võimalik avastada mitme eelnevalt kindlaks määratud aruande abil. Ka pikendatud kasutamise raames imporditud koguseid jälgitakse regulaarsetes aruannetes.

Ent mõtestatud kontrolli tegemiseks peavad liikmesriigid kohandama ka oma riiklikke süsteeme ja saatma Surveillancesüsteemi kaudu uusi andmeelemente. Liidu tolliseadustiku alusel on liikmesriikidel selle kohustuse täitmiseks kuni 2020. aastani üleminekuperiood.

Vt ka vastus punktile 88.

6. soovitus a)

Komisjon nõustub soovitusega. Komisjon on uuendanud oma EBTI- ja Surveillance-süsteeme, et aidata liikmesriikidel kontrollida siduva tariifiinformatsiooni kasutamist. Kuna riiklikke süsteeme ei ole veel uuendatud – liidu tolliseadustiku alusel on liikmesriikidel selle kohustuse täitmiseks üleminekuperiood kuni 2020. aastani –, ei ole seda kontrolli Surveillance-süsteemi kasutades veel võimalik teha.

Järelkontroll on võimalik üksnes tollideklaratsioonide käsitsi kontrollimise teel.

Komisjon võtab liidu uue tolliseadustiku sätete rakendamiseks järelmeetmeid siis, kui selleks on piisavalt andmeid.

b)

Käesolevas etapis ei nõustu komisjon soovitusega.

Komisjon viib praegu läbi uuringut, milles eelkõige avaliku konsultatsiooni teel osalevad ka liikmesriikide eksperdid ja ettevõtjate esindajad, et hinnata väärtuse hindamist käsitleva siduva teabega seotud otsuste süsteemi vastu tuntavat huvi ja selle süsteemi loomise teostatavust liidus.

148

Komisjon käsitleb kauba väärtuse tegelikust väiksemana näitamist, päritolu valesti deklareerimist ja kaupade vale kirjeldamist väga aktiivselt oma traditsioonilise omaväärtuse kontrollide käigus, pöörates erilist tähelepanu Ühendkuningriigile. Ühtlasi võtab komisjon järelmeetmeid seoses Ühendkuningriiki käsitleva OLAFi aruandega kauba väärtuse tegelikust väiksemana näitamise kohta. Komisjon jätkab seda tegevust ja pöörab sellele suurt tähelepanu.

7. soovitus

Komisjon ei nõustu selle soovitusega, sest kehtivad õigusaktid juba sisaldavad hilinenud maksete eest nõutava suure viivise näol tugevaid stiimuleid selleks, et liikmesriigid tegeleksid piisavalt ELi eelarvet ohustavate kahjudega.

Järgmises mitmeaastases finantsraamistikus uurib komisjon aga kõiki võimalusi stiimulite süsteemi täiustamiseks.

149

Praegu ei nõuta riskijuhtimissüsteemiga iga juhtumi puhul kohustuslikke kontrolle. Komisjon uurib võimalusi riskijuhtimise parandamiseks.

Vt vastused punktidele 114 ja 123.

8. soovitus a)

Komisjon ei nõustu soovitusega, kuid on valmis uurima kontrollikoja tõstatatud küsimust käimasoleva uurimise raames selle kohta, kuidas tugevdada kontrollimeetodeid lihtsustatud protseduuride puhul. Seoses finantsriskide analüüsimisega enne kauba saabumist osutab komisjon oma vastustele punktidele 114 ja 115.

b)

Komisjon nõustub soovitusega; tegelikult on soovitatud täiustus juba määratletud 2018. aasta oktoobriks rakendatava Surveillance 3-süsteemi arendamise raamistikus.

c)

Komisjon nõustub soovitusega väikese väärtusega kommertssaadetiste maksuvabastuse kuritarvitamise uurimise kohta e-kaubanduses ELi mittekuuluvate riikidega. See on üks kauba väärtuse tegelikust väiksemana näitamisega seotud pettuse valdkondi, mida OLAF uurib.

Komisjon on moodustanud selles valdkonnas projektirühma, kuhu kuuluvad liikmesriigid ja kaubandussektori esindajad ning mis muu hulgas analüüsib tolli ees seisvaid probleeme, et tagada õiguslike nõuete korrektne rakendamine.

Sõnastik

Dokumendikontroll: tollideklaratsioonil või muudel dokumentidel (nt impordilitsentsid, päritolusertifikaadid) esitatud teabe (nt kaupade kirjeldus, väärtus, kogus) õigsuse, täielikkuse ja kehtivuse kontroll.

Esmatähtsad kontrollivaldkonnad: ühtse riskijuhtimise raamistiku see osa, mis hõlmab konkreetseid tolliprotseduure, kaupade liike, marsruute, transpordiviise või ettevõtjaid, kelle suhtes kohaldatakse teatud perioodil kõrgendatud riskianalüüsi ja tollikontrolle.

Füüsiline kontroll: kaupade kontroll, mis hõlmab üksikasjalikku arvestust ja valimite koostamist selleks, et kontrollida kaupade vastavust nendega kaasasolevatele tollideklaratsioonidele.

Impordi liikmesriik: liikmesriik, kus kaup füüsiliselt ELi saabub ja vabasse ringlusse lubatakse.

Impordiprotseduur: tolliprotseduuri „vabasse ringlusse lubamine“ rakendamine, pärast mida võib kaupu ELi turul müüa või tarbida.

Imporditollimaksud: kauba importimisel tasumisele kuuluv tollimaks.

Kauba esitamine tollile: tolliasutuste teavitamine kaupade saabumisest tolliametisse või mis tahes muusse tolliasutuse määratud või heakskiidetud kohta.

Kauba vabastamine: toiming, mille käigus vabastab tolliasutus kaubad antud tolliprotseduuris sätestatud eesmärkidel kasutamiseks.

Liidu kaup: kaup, mis kuulub ühte järgmistest kategooriatest:

  1. täielikult liidu tolliterritooriumil saadud kaup, mis ei hõlma väljaspool liidu tolliterritooriumi asuvatest riikidest või territooriumidelt imporditud kaupa;
  2. väljastpoolt liidu tolliterritooriumi asuvatest riikidest või territooriumidelt liidu territooriumile toodud ja vabasse ringlusse lubatud kaup;
  3. ainult punktis b osutatud kaubast või punktides a ja b osutatud kaubast liidu tolliterritooriumil saadud või toodetud kaup.

Liiduväline kaup: mitte liidu kaup või kaup, mis on kaotanud liidu kauba tollistaatuse.

Muud tollivormistusjärgsed kontrollid: pärast kaupade importimist tehtud tollideklaratsioonil või muudel dokumentidel (nt impordilitsentsid, päritolusertifikaadid) esitatud teabe (nt kaupade kirjeldus, väärtus, kogus) õigsuse, täielikkuse ja kehtivuse kontroll.

Otsus: tolli poolt tollialaste õigusaktide alusel tehtud toiming, millega tehakse lahend üksikjuhu suhtes ning millel on õiguslikud tagajärjed asjaomase isiku või asjaomaste isikute jaoks.

Riskijuhtimine: riski süstemaatiline kindlaksmääramine, sh juhuslike kontrollide abil, ja kõikide ohutegurite vähendamiseks vajalike meetmete rakendamine.

Riskiprofiil: riskikriteeriumide ja kontrollipiirkondade kombinatsioon (nt kaupade liik, päritoluriigid), mis näitab ohtu ja mistõttu tehakse ettepanek võtta kontrollimeede.

Sisenemise ülddeklaratsioon: toiming, millega isik teatab ettenähtud vormis ja korras ning ettenähtud tähtaja jooksul tollile, et kaup tuuakse liidu tolliterritooriumile.

Soodsamate impordikohtade otsimine: selliste impordipunktide valimine, kus on vähem kontrolle, et ebaseaduslikult maksta vähem tollimakse.

Tollialased õigusaktid: õigusaktide kogum, mis hõlmab järgnevat: tolliseadustik ning liidu või riigisisesel tasandil vastu võetud seda täiendavad või rakendavad sätted, ühine tollitariifistik, õigusaktid, millega luuakse liidu tollimaksuvabastuste süsteem ning tollialaseid sätteid sisaldavad rahvusvahelised lepingud selles ulatuses, kus need on liidus kohaldatavad.

Tolliasutused: tollialaste õigusaktide kohaldamise eest vastutavad liikmesriikide asutused ja muud asutused.

Tollideklaratsioon: toiming, millega isik avaldab ettenähtud vormis ja viisil soovi suunata kaup teatavale tolliprotseduurile, vajaduse korral koos viitega mis tahes erikorra kohaldamiseks.

Tollikontroll: tolliasutuste toimingud, mille eesmärk on tagada kooskõla tollialaste õigusaktide ja muude õigusaktidega, mis käsitlevad liidu tolliterritooriumi ja sellest territooriumist väljaspool asuvate riikide või territooriumide vahel liikuva kauba sisenemist, väljumist, transiiti, liikumist, ladustamist ja lõppkasutust ning liiduvälise kauba ja lõppkasutusprotseduurile suunatud kauba liidu tolliterritooriumil liikumist ja olemasolu.

Tolliliit: kauplemise sooduskord, mille alusel võimaldavad kaubanduspartnerid vastastikku soodusjuurdepääsu oma toodetele ja teenustele, et hõlbustada kaubavahetust. Tulemuseks on tariifide ja kvootide kaotamine osalisterritooriumidel ning mitteliikmetega kauplemise diskrimineerimine, ning ühise tollitariifistiku loomine riikide vahel.

Tolliprotseduur 42: protseduur, mida importijad kasutavad käibemaksuvabastuse saamiseks, kui imporditud kaup viiakse teise liikmesriiki. Käibemaks kuulub tasumisele sihtliikmesriigis.

Tolliprotseduurid: mõni järgmistest protseduuridest, millele võib kaupa vastavalt tolliseadustikule suunata: vabasse ringlusse lubamine, eriprotseduurid, eksport.

Tollirisk: tõenäosus (mida on kaalutud selle tõsidusega), et liidu tolliterritooriumi ja väljaspool seda territooriumi asuvate riikide või territooriumide vahel liikuva kauba sisenemisel, väljumisel, transiidil, liikumisel või lõppkasutusel ning ilma liidu kauba tollistaatuseta kauba olemasolu korral tekib olukord, mis takistab ELi või liikmesriikide meetmete korrektset täitmist, seab ohtu ELi ja selle liikmesriikide finantshuvid või ohustab ELi julgeolekut ja ohutust, inimeste, loomade ja taimede tervist, keskkonda või tarbijaid.

Tollistaatus: kauba staatus liidu kauba või liiduvälise kaubana.

Tollivormistus: tolliformaalsuste täitmise protsess selleks, et taotleja saaks kaubad oma käsutusse.

Tollivormistusjärgne audit: kontrollitakse ettevõtjate raamatupidamist, dokumente ja süsteeme selleks, et tagada nende vastavus tollieeskirjadele ja hinnata nende äriga seonduvaid riske.

Vastastikune abistamine: tolliasutuste meetmed teise tolliasutuse nimel või sellega koostöös tollialaste õigusaktide õigeks kohaldamiseks ning tollieeskirjade rikkumise tõkestamisel, uurimisel ja karistamisel.

Lühendid

ADD: dumpinguvastane tollimaks

AFIS: pettustevastane teabesüsteem

B2C: ettevõtjalt tarbijale

CIS: tolliinfosüsteem

CRMS: ühine tolli riskijuhtimissüsteem

DG BUDG: eelarve peadirektoraat

DG TAXUD: maksunduse ja tolliliidu peadirektoraat

EL: Euroopa Liit

EP: Euroopa Parlament

HMRC: Ühendkuningriigi maksu- ja tolliamet

JRC Teadusuuringute Ühiskeskus

KM: käibemaks

OECD: Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon

OLAF: Euroopa Komisjoni Euroopa Pettustevastane Amet

P2P: eraisikult eraisikule

STI siduv tariifiinformatsioon

TARIC: ühenduse integreeritud tariifistik

TP-42: tolliprotseduur 42

UCC DA: liidu tolliseadustikuga seotud delegeeritud õigusakt

UCC IA: Liidu tolliseadustikuga seotud rakendusakt

UCC: liidu tolliseadustik

WCO: Maailma Tolliorganisatsioon

Järelmärkused

1 Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 3. Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon (ELT L 202, 7.6.2016, lk 47).

2 Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 291.

3 Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. oktoobri 2013. aasta määruse (EL) nr 952/2013, millega kehtestatakse liidu tolliseadustik (uuesti sõnastatud) (ELT L 269, 10.10.2013, lk 1), artiklile 201 annab vabasse ringlusse lubamine liiduvälisele kaubale liidu kauba tollistaatuse ning hõlmab tasumisele kuuluvate mis tahes imporditollimaksude sissenõudmist, vajaduse korral muude maksude sissenõudmist, kaubanduspoliitika meetmete, keeldude ja piirangute kohaldamist ja muude kauba impordi suhtes ette nähtud tolliformaalsuste täitmist.

4 Vt Euroopa Parlamendi sisepoliitika peadirektoraat, „From Shadow to Formal Economy: Levelling the Playing field in the Single Market“, 2013.

5 Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. mai 2007. aasta otsuse nr 624/2007/EÜ, millega kehtestatakse ühenduse tollialane tegevusprogramm („Toll 2013“) ( ELT L 154, 14.6.2007, lk 25), artikli 1 lõikele 1.

6 Muudetud Kyoto konventsioon, Maailma Tolliliidu riskijuhtimise suunised, Maailma Tolliliidu tollivormistusjärgsete auditite alased suunised jne.

7 Kõrgetasemelise omavahendite töörühma lõpparuanne ja soovitused teemal „Euroopa Liidu rahastamine tulevikus“, 2016.

8 Vt Komisjoni töödokument SWD(2013) 348 final, mis on lisatud komisjoni poolt nõukogule ja Euroopa Parlamendile esitatud aruandele 2011. aasta eelarve täitmisele heakskiidu andmise otsuse alusel võetud meetmete kohta – vastused Euroopa Parlamendi taotlustele (COM(2013) 668 final).

9 Vt nõukogu 26. mai 2014. aasta määruse (EL, Euratom) nr 608/2014, millega kehtestatakse Euroopa Liidu omavahendite süsteemi rakendusmeetmed (ELT L 168, 7.6.2014, lk 29), artikli 2 lõige 2, ning liidu tolliseadustiku artikli 3 punkt 2.

10 Kohtuasi C-392/02, Euroopa Komisjon vs. Taani Kuningriik, Kohtuasi C-60/13, Euroopa Komisjon vs Ühendkuningriik.

11 Andmed hõlmavad vaid juhtumeid, mil avastatud summad ületasid 10 000 eurot, sõltumata sellest, kas need on sisse nõutud.

12 Coffey, „Final Evaluation of the Customs 2013 Programme – Final report“, 2014.

13 Liiduvälised komponendid, vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2013. aasta määruse (EL) nr 1294/2013, millega luuakse Euroopa Liidu tollialane tegevusprogramm aastateks 2014–2020 („Toll 2020“) ning tunnistatakse kehtetuks otsus nr 624/2007/EÜ (ELT L 347, 20.12.2013, lk 209), artikli 9 lõikele 3.

14 Saksamaa (21 %), Ühendkuningriik (17 %), Madalmaad (12 %), Belgia (9 %), Itaalia (9 %), Prantsusmaa (9 %) ja Hispaania (7 %).

15 Saksamaa.

16 Malta.

17 Komisjoni eelarve peadirektoraat (omavahendite nõuandekomitee 168. koosoleku (ACOR) protokoll, 1. detsember 2016).

18 Vt Euroopa Kontrollikoja arvamus nr 3/2012 ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus programmi Herakles III kohta, millega edendatakse meetmeid Euroopa Liidu finantshuvide kaitse valdkonnas (OJ C 201, 7.7.2012, lk 1), punkt 28.

19 Vastavalt nõukogu määrusele (EÜ) nr 515/97, 13. märts 1997, liikmesriikide haldusasutuste vastastikusest abist ning haldusasutuste ja komisjoni vahelisest koostööst tolli- ja põllumajandusküsimusi käsitlevate õigusaktide nõutava kohaldamise tagamiseks (EÜT L 82, 22.3.1997, lk 1).

20 Nõukogu määruse (EÜ) nr 515/97 V jaotis.

21 Projektirühm „Reproting Customs seizures in CRMS and AFIS-CIS“.

22 Tuntud ka kui võõrväärtusteta hinnad (outlier-free average prices). Need on statistilised väärtused, mis on arvutatud kaubeldud kaupade hindade põhjal, millest eemaldatud võõrväärtused.

23 COMEXT on Eurostati andmebaas, mis sisaldab üksikasjalikku statistikat rahvusvahelise kaubavahetuse kohta.

24 Spyros Arsenis, Domenico Perrotta, Francesca Torti, „The Estimation of Fair Prices of Traded Goods from Outlier-Free Trade Data“, 2015, EUR 27 696 EN. doi:1 0.2 788/57125.

25 Dumpinguga on tegu, kui ELi-välise riigi tootjad müüvad ELis kaupu oma siseturu müügihindadest või tootmiskuludest madalama hinnaga. Kui komisjon teeb juurdluse abil kindlaks, et tegu on dumpinguga, võib ta korvata ELi ettevõtjatele tekkinud kahju, kohaldades dumpinguvastaseid tollimakse. Enamasti on tegemist impordi tollimaksudega asjaomasest riigist pärit tootele. Need võivad olla fikseeritud, muutuvad või protsentuaalsed (protsent koguväärtusest). Subsideerimine tähendab, et ELi mittekuuluva riigi valitsus annab ettevõtetele rahalist toetust kaupade tootmiseks või ekspordiks. Komisjonil on õigus võtta meetmeid nende toetuste kaubandust moonutava mõju puhul, kui eelnevalt on kindlaks tehtud, kas toetus on ebaõiglane ja kahjustab ELi ettevõtteid. Subsideeritud toodete impordile võib kehtestada tasakaalustava tollimaksu. See võib olla fikseeritud, muutuv või protsentuaalne (protsent koguväärtusest, ad valorem).

26 OLAFi aruanne, 2015 (https://ec.europa.eu/anti-fraud/about-us/reports/olaf-report_en).

27 SWD(2013) 483 final.

28 Vastavalt liidu tolliseadustiku artikli 46 lõikele 5.

29 Coffey, „Final Evaluation of the Customs 2013 Programme – Final report“, 2014.

30 Näidiste käitlemise süsteem on rakendus, mida komisjon kasutab liikmesriikide tolliasutustele elektroonilise teabe saatmiseks päritolutemplite kohta.

31 Vt eriaruanne nr 2/2014, punkt 68.

32 COM(2014) 105 final.

33 Vt kontrollikoja eriaruanne nr 2/2014, punkt 88.

34 OLAFi ja liikmesriikide 2014. aasta ühine tollioperatsioon, mis puudutas Hiinast pärit tekstiiltoodete ja jalanõude väärtuse näitamist tegelikust väiksemana.

35 COM(2015) 221 final.

36 Vastavalt Toll 2013 otsuse artikli 5 punktile c.

37 Otsus nr 804/2004/EÜ, millega kehtestatakse ühenduse tegevusprogramm meetmete edendamiseks ühenduse finantshuvide kaitse valdkonnas (programm Herakles II), muudetud kujul.

38 Ramboll, „Evaluation of the Hercule II programme – Final Report“, 2014.

39 Vt https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/calculation-customs-duties/what-is-common-customs-tariff_en.

40 https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/calculation-customs-duties/what-is-common-customs-tariff/taric_en.

41 https://www.gov.uk/government/publications/uk-trade-tariff-customs-procedure-codes/imports-home-use-with-simultaneous-entry-for-free-circulation.

42 2017. aastal on lävendiks 873 naelsterlingit.

43 Tariifide kohaldamise peatamine tähendab teatud kaubaliikide tollimaksumäära vähendamist või peatamist teatud ajaks, et rahuldada vajadus tooraine ja nende kaupade järele, mida ELis ei toodeta piisavalt.

44 Tariifikvoodid sarnanevad tariifide kohaldamise peatamisele, kuid on piiratud antud kaubamahuga. Kui kaubamaht ületab lävendi, kohaldatakse standardset tollimaksumäära. Seda tuleks eristada kvootidest, mis piiravad teatud kaubakategooria maksimaalset impordimahtu lävendini, mida mitte mingil juhul ei tohi ületada. Tariifilaed on sarnased tariifikvootidele, kuid standardse tollimäära kohaldamine pärast impordiläve ületamist eeldab liidu õigusakti vastuvõtmist.

45 Teatud kaubakategooriate puhul (nagu põllumajandus- ja tekstiiltooted), kus on ohus ELi tootjate huvid, on vabasse ringlusse lubamiseks vaja järelevalvedokumenti. Ükskõik millise liikmesriigi väljastatud järelevalvedokument kehtib kõikjal ELi tolliterritooriumil. Vt seiremeetmete andmebaasi aadressil: http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/surv/surv_consultation.jsp?Lang=en.

46 Vt kontrollikoja eriaruanne nr 1/2010, punkt 68.

47 Vt kontrollikoja eriaruanne nr 1/2010, punkti 91 alapunkt 3.

48 Maksunduse ja tolliliidu peadirektoraadi 2015. aasta tegevusaruanne.

49 Eriaruanne nr 2/2008, mis käsitleb siduvat tariifiinformatsiooni (ELT C 103, 24.4.2008, lk 1).

50 Nagu EORI-numbrite valideerimine EBTI andmebaasis.

51 Vt Maailma Tolliorganisatsioon, Revenue Package, „Technical guidelines on advance rulings for classification, origin and valuation, and Practical guidelines for valuation control“, 2015.

52 Vt eriaruanne nr 23/2000 imporditud kauba tolliväärtuse määramise kohta, punkt 86.

53 Liidu tolliseadustiku artikkel 35 ja artikli 36 punkt b.

54 Eriaruanne nr 13/2011 „Kas tolliprotseduuri 42 kontroll on käibemaksust kõrvalehoidumise ärahoidmiseks ja avastamiseks piisav?“

55 Käibemaksukohuslasena registreeritud ettevõte, kes tõenäoliselt petmiskavatsustega soetab või kavatseb soetada kaupu või teenuseid ilma käibemaksu maksmata ja tarnib neid kaupu või teenuseid käibemaksuga, aga ei anna kogutud käibemaksu üle riiklikule maksuhaldurile.

56 Vastavalt liidu tolliseadustiku artiklile 191 ja liidu tolliseadustiku rakendusakti artiklile 244.

57 Vt ühise tollioperatsiooni „Octopus“ tulemused aadressil http://www.douane.gouv.fr/articles/a12973-la-douane-et-l-olaf-presentent-les-resultats-de-l-operation-octopus.

58 Kontrollikoja eriaruanne nr 24/2015 „Võitlus ühendusesisese käibemaksupettusega: vajatakse täiendavaid jõupingutusi“.

59 Komisjoni eelarve peadirektoraadi 2016. aasta tegevusaruanne.

60 Eriaruanne nr 23/2016: „ELi meretransport – palju ebamõjusaid ja jätkusuutmatuid investeeringuid“, punktid 82 ja 93–99.

61 Euroopa Liidu lepingu artikli 4 lõike 3 alusel.

62 COM(2013) 884 final.

63 Toll 2013 tollialaste karistuste projektirühma aruanne.

64 Vt COM(2014) 527 final, 21.8.2014.

65 Vt Maailma Tolliorganisatsioon, Revenue Package, „Technical guidelines on advance rulings for classification, origin and valuation, and Practical guidelines for valuation control“, 2015.

66 Nii juhtub, kui vedaja esitab sisenemise ülddeklaratsiooni meretranspordi koondveokirja andmetega, mitte ekspediitoritelt saadud meretranspordi alamveokirja andmetega.

67 Eriaruanne nr 1/2010: „Kas impordi lihtsustatud tolliprotseduure kontrollitakse mõjusalt?“

68 Liidu tolliseadustiku artiklis 39 esitatakse kriteeriumid volitatud ettevõtja staatuse saamiseks.

69 Sõnum I2 kauba tollile esitamisest teatamise kohta, kui see kantakse deklarandi arvestusse vastavalt liidu tolliseadustiku delegeeritud akti lisale B.

70 Vastavalt liidu tolliseadustiku artiklile 182.

71 Belgia, Eesti, Itaalia, Portugal, Rumeenia ja Sloveenia.

72 Vt kontrollikoja 2016. aasta aastaaruanne, punkt 4.18.

73 Tolliseadustiku komitee (üldiste tollieeskirjade koosseis) järeldas oma 30. koosolekul 19.5.2000, et tollikontrolli teeb see liikmesriik, kus tehti tollivormistus. Komitee tunnistas, et võib esineda probleeme, kui arvestus ja kaubad on eri kohtades, kuid leidis, et asjaomased liikmesriigid peavad vajadusel sidet pidama.

74 Vastavalt komisjoni 11. aprilli 2016. aasta rakendusotsusele (EL) 2016/578, millega kehtestatakse liidu tolliseadustikus sätestatud elektrooniliste süsteemide väljaarendamise ja kasutuselevõtmise tööprogramm (ELT L 6, 15.4.2016, lk 6).

75 OECD, Addressing the Tax Challenges of the Digital Economy, OECD/G20 Base Erosion and Profit Shifting Project, OECD Publishing, 2014.

76 Tegelik väärtus tähendab toote väärtust ilma veo- ja kindlustuskuludeta.

77 Komisjoni 24. novembri 2015. aasta rakendusmäärus (EL) nr 2015/2447, millega nähakse ette Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 952/2013 (millega kehtestatakse liidu tolliseadustik) teatavate sätete üksikasjalikud rakenduseeskirjad (ELT 343, 29.12.2015, lk 558).

78 Vastavalt tolliseadustiku rakendusakti artikli 25 lõike 1 punktile f.

79 Vt näiteks: „Cel Cybersquad spoorde al 858 frauderende webshops op“, artikkel De Standaardis, 27. juuli 2015, aadressil: http://www.standaard.be/cnt/dmf20150727_01793127.

80 Copenhagen Economics, „E-commerce imports into Europe: VAT and customs treatment“, 2016.

81 Vt Komisjoni maksunduse ja tolliliidu peadirektoraat, „Authorised Economic Operator Guidelines“, 2016.

 

1 https://ec.europa.eu/taxation_customs/general-information-customs/electronic-customs_en.

2 https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/union-customs-code/ucc-bpm_en.

3 Tolliliidu arengustrateegia, COM(2008) 169, 1.4.2008; nõukogu järeldustes tolliliidu arengustrateegia edenemise kohta (2013/C 80/05, 19.3.2013) kinnitati, et 2008. aastal seatud strateegilisi eesmärke peetakse „endiselt kehtivateks ja asjakohasteks“.

4 Dokument TAXUD/A1/DB/D(2015) 394984 Rev. 1, 3. veebruar 2016; tuleb tähele panna, et see dokument vaadatakse iga aasta jaanuaris või veebruaris läbi; 2017. aasta läbivaadatud versiooni koostamine on pooleli ja see hõlmab liidu tolliseadustiku rakendamisel põhinevaid vajalikke muudatusi.

Sündmus Kuupäev
Auditiplaani vastuvõtmine / auditi algus 31.5.2016
Aruande projekti ametlik saatmine komisjonile (või mõnele teisele auditeeritavale) 13.7.2017
Aruande lõplik vastuvõtmine peale ärakuulamismenetlust 7.11.2017
Komisjoni (või mõne teise auditeeritava) vastuste saamine kõigis keeltes 23.11.2017

Auditirühm

Kontrollikoja eriaruannetes esitatakse konkreetseid eelarvevaldkondi või juhtimisega seotud teemasid hõlmavate ELi poliitika ja programmide auditite tulemused. Auditite valiku ja ülesehituse juures on kontrollikoja eesmärk maksimeerida nende mõju, võttes arvesse tulemuslikkuse ja vastavuse riske, konkreetse valdkonna tulude ja kulude suurust, tulevasi arengusuundi ning poliitilist ja avalikku huvi.

Aruande koostas turgude reguleerimise ja konkurentsivõimelise majanduse valdkondade auditeerimise eest vastutav IV auditikoda, mille eesistuja on kontrollikoja liige Baudilio Tomé Muguruza. Auditit juhtis kontrollikoja liige Pietro Russo. Teda toetasid kabinetiülem Chiara Cipriani, kabineti atašee Benjamin Jakob, valdkonnajuht Paul Stafford ja auditijuht Carlos Soler Ruiz. Auditirühma kuulusid Dan Danielescu, Maria Echanove, Josef Edelmann, Benny Fransen ja Francois Gautier.

Vasakult paremale: Paul Stafford, Dan Danielescu, Benjamin Jakob, Maria Echanove, Benny Fransen, Pietro Russo, Josef Edelmann, Chiara Cipriani, Carlos Soler Ruiz.

Kontakt

EUROOPA KONTROLLIKODA
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUKSEMBURG

Tel. +352 4398-1
Päringud: eca.europa.eu/et/Pages/ContactForm.aspx
Veebisait: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Lisateavet Euroopa Liidu kohta saab internetist Euroopa serverist (http://europa.eu).

Luxembourg: Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, 2017

PDFISBN 978-92-872-8442-6ISSN 1977-5652doi:10.2865/48981QJ-AB-17-018-ET-N
HTMLISBN 978-92-872-8440-2ISSN 1977-5652doi:10.2865/138189QJ-AB-17-018-ET-Q

© Euroopa Liit, 2017

Euroopa Liidu autoriõiguste alla mittekuuluvate fotode või muu materjali kasutamiseks või reprodutseerimiseks tuleb taotleda luba otse autoriõiguste valdajalt.

VÕTA ÜHENDUST ELiga

Isiklikult
Kõikjal Euroopa Liidus on sadu Europe Directi teabekeskusi. Teile lähima keskuse aadressi leiate: http://europa.eu/contact

Telefoni või e-postiga
Europe Direct on teenus, mis vastab Teie küsimustele Euroopa Liidu kohta. Teenusega saate ühendust võtta:

  • helistades tasuta numbril: 00 800 6 7 8 9 10 11 (mõni operaator võib nende kõnede eest tasu võtta),
  • helistades järgmisel tavanumbril: +32 22999696 või
  • e-posti teel: http://europa.eu/contact

ELi KÄSITLEVA TEABE LEIDMINE

Veebis
Euroopa Liitu käsitlev teave on kõigis ELi ametlikes keeltes kättesaadav Euroopa veebisaidil: http://europa.eu

ELi väljaanded
Tasuta ja tasulisi ELi väljaandeid saab alla laadida või tellida EU Bookshopi kaudu: http://bookshop.europa.eu. Suuremas koguses tasuta väljaannete saamiseks võtke ühendust talitusega Europe Direct või oma kohaliku teabekeskusega (vt http://europa.eu/contact).

ELi õigus ja seonduvad dokumendid
ELi käsitleva õigusteabe, sealhulgas alates 1951. aastast kõigi ELi õigusaktide konsulteerimiseks kõigis ametlikes keeleversioonides vt EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu

ELi avatud andmed
ELi avatud andmete portaal (http://data.europa.eu/euodp/et/data) võimaldab juurdepääsu ELi andmekogudele. Andmeid saab tasuta alla laadida ja taaskasutada nii ärilisel kui ka mitteärilisel eesmärgil.