Specialioji ataskaita
Nr.19 2017

Importo procedūros: teisinės sistemos trūkumai ir neveiksmingas įgyvendinimas daro poveikį ES finansiniams interesams

Šis leidinys yra paskelbtas 23 kalbomis ir šiuo formatu:
PDF
PDF General Report

Santrauka

Apie šią ataskaitą

I

Prekės, į ES atvežamos iš Europos Sąjungai nepriklausančių šalių, Europos Sąjungoje gali būti išleidžiamos į laisvą apyvartą tik valstybėms narėms atlikus jų muitinį tikrinimą. Mes tikrinome, ar Europos Komisija ir valstybės narės užtikrina, kad importo procedūros apsaugotų ES finansinius interesus. Nustatėme reikšmingų trūkumų ir spragų, iš to matyti, kad tikrinimas nėra veiksmingas. Tai daro neigiamą poveikį ES finansams. Kad pagerėtų tikrinimo modelis ir kad tikrinimai būtų geriau atliekami, Komisijai ir valstybėms narėms teikiame keletą rekomendacijų.

Apie muitinį tikrinimą

II

Muitiniu tikrinimu ES finansinių interesų apsauga gali būti užtikrinama, tik jeigu valstybės narės jį atlieka laikydamosi bendrų taisyklių ir suderintu bei standartizuotu būdu.

III

Importo valstybės narės muitinė turėtų reikalauti, kad importuotojas, įveždamas prekes, sumokėtų visus už importuojamas prekes mokėtinus muitus arba pateiktų garantiją, kad muitai bus sumokėti. Tačiau importuotojai gali tyčia sumažinti mokėtiną muitą arba jo išvengti, pavyzdžiui, nurodydami per mažą savo prekių vertę, deklaruodami ne tą kilmės šalį arba pasirinkdami prekes klasifikuoti taip, kad būtų taikoma mažesnė muito norma.

IV

Muitai sudaro iki 14 % ES biudžeto. Jų slėpimas didina muitų nepriemoką, dėl to turi didėti valstybių narių bendrųjų nacionalinių pajamų įnašai. Kainą galiausiai sumoka Europos mokesčių mokėtojai.

Kaip atlikome auditą

V

Tikrinome, ar ES muitiniu tikrinimu saugomi ES finansiniai interesai, taip pat ar Komisija ir valstybės narės nustatė patikimas importo procedūras, kad tie interesai būtų saugomi.

Ką nustatėme

VI

Nustatėme didelių trūkumų, iš kurių matyti, kad muitinės teisinėje sistemoje esama spragų, taip pat tai, kad neveiksmingai atliekamas importo muitinis tikrinimas, o tai turi neigiamą poveikį ES finansiniams interesams.

VII

Valstybės narės finansiniu požiūriu nepakankamai skatinamos vykdyti muitinį tikrinimą. Muitinį tikrinimą vykdančios valstybės narės, kurioms nepavyksta susigrąžinti prarastų ES pajamų, rizikuoja patirti finansinių padarinių, o tokio tikrinimo nevykdančios valstybės narės gali tokių padarinių išvengti.

VIII

Valstybės narės padarė pažangą – muitinės teisės aktai taikomi vienodžiau. Bet valstybės narės laikosi skirtingo požiūrio į muitinį tikrinimą, kuriuo siekiama kovoti su atvejais, kai nurodoma per maža vertė, neteisingai nurodoma kilmė ir neteisingai klasifikuojama, ir taikyti sankcijas.

IX

Apsunkinantis muitinis tikrinimas prekybininkus gali paskatinti rinktis importo muitinės įstaigą, o (oro) uostai, kuriuose vykdoma mažiau muitinio tikrinimo, gali pritraukti didesnius prekių srautus.

Ką rekomenduojame

X

Valstybėse narėse tebėra importo tikrinimo spragų.

XI

Komisijai ir valstybėms narėms pateikiame keletą rekomendacijų.

Komisija turėtų:

  1. tam, kad įvykdytų Europos Parlamento prašymą, sukurti metodiką muitų nepriemokai nuo 2019 m. apskaičiuoti, rengti jos periodinius įverčius ir atsižvelgti į gautus rezultatus paskirstant išteklius ir nustatant veiklos tikslus;
  2. išnagrinėti visas galimybes, kaip galima sustiprinti paramą nacionalinėms muitinės tarnyboms vykdant naujoje daugiametėje finansinėje programoje nustatytą svarbų ES vaidmenį, be kita ko iš naujo įvertinant tinkamą muitų surinkimo sąnaudų normą;
  3. įgyvendinant naują daugiametę finansinę programą, pasiūlyti, kad naujos kitos muitų sąjungą remiančios ES veiksmų programos, kuriomis yra remiama muitų Sąjunga, būtų naudojamos siekiant didinti muitinės Europos informacinių sistemų finansinį tvarumą;
  4. patikslinti savitarpio pagalbos pranešimuose teikiamus prašymus, siekiant užtikrinti, kad jie būtų vienodai įgyvendinami visose valstybėse narėse; ir
  5. pasiūlyti muitinės teisės aktų pakeitimus 2018 m., pagal kuriuos būtų privaloma muitinės importo deklaracijoje nurodyti prekių siuntėją.
XII

Valstybės narės turėtų:

  1. nustatyti, kad prieš pasirenkant nepaisyti konkretaus rizikos filtro siūlymo atlikti tyrimą arba tuo metu, kai pasirenkama to siūlymo nepaisyti, turi būti gautas aukštesnes pareigas einančio pareigūno patvirtinimas;
  2. nustatyti, kad jų elektroninio prekių išleidimo sistemose būtų atliekami patikrinimai ir būtų neleidžiama priimti importo deklaracijų, kuriomis prašoma taikyti muitų lengvatą, kai prekių deklaruojama vertė didesnė nei 150 eurų arba kai nurodoma, kad komercinės siuntos yra dovana, ir
  3. parengti tyrimų planus, kad būtų užkirstas kelias piktnaudžiavimui šia lengvata, kai prekės perkamos ES nepriklausančių šalių e. parduotuvėse.

Įvadas

01

2018 m. ES švęs 50-ąją muitų sąjungos sukaktį. Muitų sąjunga reiškia, kad ties valstybes nares skiriančiomis vidaus sienomis netaikomi muitai ir kvotos, o iš trečiųjų šalių importuojamoms prekėms taikomi bendrieji muitai. Muitų sąjunga, kartu su bendra prekybos politika, yra išimtinė ES kompetencijos sritis1, kurios pagrindu plėtojama didžioji muitų politikos dalis ir priimama daugiausia muitinės teisės aktų. Tačiau atsakomybė už muitinės teisės aktų įgyvendinimą pirmiausia tenka valstybėms narėms2.

02

Nors vidaus sienos panaikintos, turi būti atliekamas į valstybes nares iš ES muitų teritorijos išorės patenkančių prekių muitinis tikrinimas ir, prieš prekes išleidžiant į laisvą apyvartą Europos Sąjungoje, turi būti sumokėti visi muitai.

03

Importuojamų prekių išleidimas į laisvą apyvartą reiškia, kad prekės gali laisvai cirkuliuoti ES bendrojoje rinkoje, kaip bet kuris ES kilmės produktas3. Taigi, importo valstybės narės muitinės administracija turėtų reikalauti, kad importuotojas, įveždamas prekes, sumokėtų visus už importuojamas prekes mokėtinus muitus arba pateiktų garantiją, kad muitai bus sumokėti.

04

Muitai, kartu su cukraus gamybos mokesčiais (bendrai tai vadinama tradiciniais nuosavais ištekliais (TNI)), yra svarbus ES biudžeto pajamų šaltinis. Atskaičius surinkimo išlaidas, jie pervedami į biudžetą. 2016 m. TNI sudarė 14 % ES pajamų ir buvo 20,1 milijardo eurų.

05

Muitinės siekia kelių tikslų ir kiekvienam jų reikia paskirstyti menkus išteklius. Muitinių siektini tikslai – taikyti nemokestines priemones, kuriomis siekiama didinti ES vidaus saugumą, saugoti Sąjungą nuo nesąžiningos ir neteisėtos prekybos ir saugoti aplinką. Muitinių prioritetu tapo ir kova su terorizmu. Muitinės taip pat atsakingos už muitų, akcizų ir pridėtinės vertės mokesčio, mokėtino importuojant, surinkimą.

06

Muitinėms nelengva suderinti poreikį lengvinti prekybą, taikant greitesnes ir sklandesnes importo procedūras, ir poreikį vykdyti muitinį tikrinimą. Apsunkinantis muitinis tikrinimas prekybininkus gali paskatinti rinktis importo muitinės įstaigą, o (oro) uostai, kuriuose taikoma mažiau muitinio tikrinimo priemonių, gali pritraukti daugiau transporto srautų.

07

Prievolė mokėti muitą prekių išleidimo metu priklauso nuo trijų veiksnių: i) importuojamų prekių muitinės vertės, kai muitas nustatomas kaip procentinė šios vertės dalis (ad valorem); ii) prekių kilmės ir iii) prekių tarifinio klasifikavimo – juo remiantis, kartu atsižvelgiant į kilmę, nustatoma muito norma, taikytina pagal muitinę vertę.

Kaip atsiranda muitų slėpimas

08

Importuotojas gali tyčia sumažinti mokėtiną muitą:

  1. nurodydamas per mažą vertę, t. y. importuojamų prekių vertę importuotojas deklaruoja mažesnę nei tikroji jų vertė, dažnai pridėdamas suklastotus komercinius dokumentus;
  2. neteisingai nurodydamas kilmę – importuotojas deklaruoja ne tą importuojamų prekių kilmės šalį;
  3. neteisingai klasifikuodamas – produktą klasifikuoja taip, kad būtų taikoma mažesnė muito norma, arba
  4. derina kelias iš paminėtų priemonių.
09

Galiausiai, importuotojai gali piktnaudžiauti atleidimu nuo importo muitų, t. y. prašyti nuo muito atleisti prekes, neatitinkančias tokio atleidimo reikalavimų.

Muitų nepriemoka ir to poveikis

10

Muitų slėpimas didina muitų nepriemoką, o ši Europos Parlamento (EP) tyrime4 apibrėžiama kaip teorinio importo muito, kurį reikia surinkti ekonomikoje, kaip visumoje, ir faktiškai surenkamo muito skirtumas. Renkant muitus susidaranti muitų nepriemoka turi būti kompensuojama didesniais valstybių narių mokamais bendrųjų nacionalinių pajamų įnašais, taigi galiausiai ta našta tenka Europos mokesčių mokėtojams.

Kaip kovoti su muitų slėpimu. Muitinis tikrinimas ir keitimasis informacija

11

Turi būti atliekamas muitinis į ES importuojamų prekių tikrinimas. Tinkamas vidaus rinkos veikimas ir ES finansinių interesų apsauga tokiu muitiniu tikrinimu gali būti užtikrinami, tik jeigu valstybės narės jį atlieka laikydamosi bendrų taisyklių ir suderintu bei standartizuotu būdu.

12

Importo muitinį tikrinimą galima atlikti:

  1. prieš prekes atvežant į ES teritoriją arba iškrovimo vietoje – tokiu atveju tai vadinama tikrinimu prieš prekių atvežimą arba prieš išleidimą;
  2. kai prekės importuojamos – tai vadinama tikrinimu išleidžiant prekes, arba
  3. prekes importavus, kai jos jau išleistos į laisvą apyvartą. Toks tikrinimas laikomas tikrinimu po prekių išleidimo. Tai gali būti auditu (auditas po prekių išleidimo) arba sandoriu (kitų rūšių tikrinimas po prekių išleidimo) paremtas tikrinimas.
13

Kadangi ES neturi suderintų kontrolės ir rizikos valdymo sistemų, visų šių trijų formų tikrinimo priemonių derinys ir tai, kuri priemonė taikoma dažniausiai, valstybėse narėse skiriasi. Kai prieš prekių išleidimą ir išleidžiant prekes atliekamas tikrinimas yra nelabai veiksmingas, likusi rizika, daranti poveikį muitų surinkimui, turėtų būti mažinama etape po prekių išleidimo.

14

Muitinės su kitomis šalimis turi keistis informacija apie tarptautinę prekybą, siekiant užtikrinti, kad būtų laikomasi muitų nuostatų ir kad būtų gaunamos visos pajamos. Tai vadinama administracine savitarpio pagalba.

15

ES lygmeniu informacija gali būti keičiamasi tarp valstybių narių arba tarp valstybių narių ir Komisijos, tarptautiniu lygmeniu ja gali būti keičiamasi su ES nepriklausančiomis šalimis. ES lygmeniu informacija keičiamasi pagal savitarpio pagalbos reglamentą arba muitinės rizikos valdymo sistemoje, kai informacija susijusi su rizika.

16

Muitinės taip pat gali bendradarbiauti tarpusavyje, keistis informacija ir geriausia patirtimi; tam gali būti imamasi bendrų veiksmų, rengiami seminarai, mokymo kursai, sudaromos projekto grupės, vykstama darbo vizitų, vykdomos tarpvalstybinės operacijos, finansuojamos pagal ES veiksmų programas. Muitinių keitimasis informacija ir bendradarbiavimas, siekiant apsaugoti ES finansinius interesus, finansuojami pagal dvi pagrindines veiksmų programas – „Muitinė 2013“ bei „Muitinė 2020“ ir „Hercule II“ bei „Hercule III“.

17

Pagal programą „Muitinė 2013“ šešerių metų įgyvendinimo laikotarpiui skirta beveik 325 milijonai eurų; šios lėšos skirtos „paremti ir papildyti veiksmus, kurių valstybės narės imasi muitinės veiklos srityje siekdamos užtikrinti veiksmingą vidaus rinkos veikimą“5. Pagal programą „Muitinė 2020“ remiamas muitų sąjungos veikimas. Programos reglamente nustatyti keli konkretūs tikslai ir siekiama muitinėms padėti saugoti ES finansinius ir ekonominius interesus; paramai pagal programą 2014–2020 m. skirta beveik 525 milijonai eurų.

18

„Hercule II“ buvo ES veiksmų programa, skirta finansuoti veiksmams, kuriais siekiama užkirsti kelią sukčiavimui, korupcijai ir kitai neteisėtai veiklai, darančiai poveikį ES finansiniams interesams, ir kovoti su tuo; 2007–2013 m. pagal šią programą kovai su sukčiavimu skirta beveik 100 milijonų eurų. Po šios programos sekė programa „Hercule III“, o jai skirtą 2014–2020 m. biudžetą sudaro 105 milijonai eurų.

19

Muitinės su ES nepriklausančiomis šalimis keičiasi informacija ir bendradarbiauja pagal tarptautinius susitarimus, tokius kaip lengvatiniai prekybos susitarimai, savitarpio pagalbos susitarimai ir administracinio bendradarbiavimo susitarimai.

20

Lengvatiniais susitarimais prekybos partneriams suteikiama galimybė tarpusavyje vykdant prekybos sandorius pasinaudoti lengvatinėmis sąlygomis. Šie susitarimai gali būti abipusiai arba vienašaliai. Savitarpio pagalbos susitarimais nustatomas teisinis pagrindas prašyti informacijos iš ES nepriklausančių šalių, visų pirma siekiant užkirsti kelią veiksmams, kuriais pažeidžiami muitinės teisės aktai, tirti tokius veiksmus ir su jais kovoti.

21

Europos Komisijos Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) su ES nepriklausančių valstybių institucijomis ir tarptautinių organizacijų administracinių tyrimų tarnybomis sudaro administracinio bendradarbiavimo susitarimus. Susitarimais siekiama nustatyti praktines OLAF operatyvinio bendradarbiavimo su institucijomis partnerėmis gaires, visų pirma paskiriant ryšių punktą.

Audito apimtis ir metodas

22

Atliekant auditą vertinta, ar Komisija ir valstybės narės nustatė patikimas importo procedūras ES finansiniams interesams apsaugoti.

23

Lankėmės penkių valstybių narių (Ispanijos, Italijos, Lenkijos, Rumunijos ir Jungtinės Karalystės) muitinėse. Valstybės narės buvo atrinktos remiantis šiais rizikos kriterijais: i) jų TNI įnašo į ES biudžetą dydžiu; ii) atvejų valstybėje narėje, kai nurodyta per maža prekių vertė, skaičiumi ir iii) auditu grindžiamų patikrinimų dalimi, palyginti su visomis po prekių išleidimo atliekamo tikrinimo priemonėmis.

24

Atliktas 2007–2017 m. laikotarpio auditas. Auditą atlikome dviem etapais (žr. išsamesnę informaciją apie audito metodą I priede ir II priede):

  1. pirmame etape buvo atliekamas parengiamasis darbas Komisijoje ir valstybėse narėse, įskaitant apsilankymą Komisijos tarnybose (Mokesčių ir muitų sąjungos GD, Biudžeto GD, OLAF ir Jungtiniame tyrimų centre (JRC)) ir Pasaulio muitinių organizacijoje (PMO), siekiant surinkti informaciją ir duomenis, kurie būtų naudingi valstybėse narėse atliekant audito darbą vietoje. Taigi taip pat galėjome ES muitinės teisės aktus ir procedūras palyginti su Pasaulio muitinių organizacijos standartais6. Siekdami patikrinti, ar muitinis tikrinimas ir rizikos valdymo procedūros veikia sklandžiai, prieš kiekvieną apsilankymą valstybėje narėje atrinkdavome keturis rizikingo importo atvejų pavyzdžius ir muitinių atlikto audito imtis.
  2. Antrasis etapas buvo susijęs su vietoje (ir Komisijoje (Mokesčių ir muitų sąjungos generaliniame direktorate, Biudžeto generaliniame direktorate bei OLAF), ir atrinktose valstybėse narėse) atliekamu audito darbu, ypatingą dėmesį skiriant sistemoms ir tikrinimo priemonėms.

Pastabos

Dabartinėje sistemoje muitų, kaip ES biudžeto finansavimo šaltinio, svarbai neteikiamas pirmumas

25

Aukšto lygio grupės nuosavų išteklių klausimais ataskaitoje7 pabrėžiama, kad TNI yra tikrųjų ES įplaukų įvertinimo kriterijus. Tačiau ES neapskaičiuoja muitų nepriemokos, valstybės narės neskatinamos vykdyti kontrolės, o ES muitinėms skirtų programų finansavimu nevisiškai užtikrinamas finansinis muitų sąjungos stabilumas arba tas finansavimas ne visada siejamas su ES finansinių interesų apsauga.

Komisija neapskaičiuoja muitų nepriemokos

26

2013 m. EP paprašė8 Komisijos „rinkti patikimus duomenis apie muitų ir PVM nepriemoką valstybėse narėse ir kas šešis mėnesius pranešti Parlamentui informaciją šiuo klausimu“. Komisija šio prašymo muitų nepriemokos atžvilgiu nevykdo, nors reguliariai finansuoja PVM nepriemokos dydžio tyrimus. Komisija kasmet skelbia vykdant savo inspektavimus nustatytų papildomų TNI sumų ir iš tikrųjų surinktų sumų palyginimą. Tai niekaip negali būti laikoma muitų nepriemoka, apibrėžta 10 dalyje.

27

OLAF apskaičiavo galimus muitų ir PVM praradimus dėl to, kad nurodoma per maža iš Kinijos į JK importuojamų tekstilės gaminių ir avalynės vertė. Apskaičiuota galima prarastų muitų suma 2013–2016 m. buvo apie 2 milijardai eurų. OLAF atlieka vertinimą, ar galimų praradimų nėra ir kitose valstybėse narėse, įskaitant likusias keturias Audito Rūmų audituotas valstybes.

28

Kasmet apskaičiuojant muitų nepriemoką, būtų galima įvertinti, kiek veiksmingai dėl muitų sąjungos apsaugomi ES finansiniais interesai. Be to, Komisijai ir valstybėms narėms tai padėtų tikslingai paskirstyti išteklius tam, kam jų labiausiai reikia.

Valstybės narės turi paskatų nevykdyti muitinio tikrinimo

29

Valstybių narių muitinės yra atsakingos už muitų surinkimą: jos privalo imtis visų priemonių, kad būtų užtikrintas deramas muitų pervedimas į ES biudžetą ir saugomi ES finansiniai interesai9. Kad tai užtikrintų, Komisija valstybių narių muitines kasmet tikrina.

30

Komisija, nustačiusi administracinių klaidų, valstybei narei gali nustatyti finansinę prievolę10. Muitinio tikrinimo neatliekančioms valstybėms narėms tokia rizika gali neiškilti, pavyzdžiui, mes nustatėme, kad Jungtinėje Karalystėje nemokūs prekybininkai neįtraukiami į tikslinę tiriamąją po prekių išleidimo atliekamo tikrinimo projekto visumą. Viena valstybė narė netgi skundėsi, kad kuo intensyviau ji kovoja su sukčiavimu, tuo didesnis pavojus kyla, kad Komisija jai nustatys finansinę atsakomybę.

31

Muitinei atlikus patikrinimą po prekių išleidimo ir nustačius, kad sumokėtas per mažas muitas, muitinė privalo surinkti muitą, kurį reikėjo sumokėti. Po prekių išleidimo teikiamu reikalavimo pranešimu muitinė skolininkui nurodo mokėtiną sumą. Remiantis Komisijos statistiniais duomenimis, atrinktose valstybėse narėse, išskyrus Lenkiją, po prekių išleidimo teikiamų reikalavimo pranešimų skaičius sumažėjo11 (žr. 1 diagramą).

1 diagrama

Po prekių išleidimo teikiamų reikalavimo pranešimų skaičius atrinktose valstybėse narėse (2012–2016 m.)

Šaltinis: duomenų bazė OWNRES.

32

Kadangi muitų nepriemoka neapskaičiuojama, nėra galimybės įvertinti, ar tas skaičius sumažėjo dėl to, kad mažėja po prekių išleidimo atliekamo tikrinimo veiksmingumas, ar dėl to, kad mažėja ta nepriemoka.

Dėl per mažo transeuropinių IT sistemų finansavimo gali būti vėluojama įgyvendinti Sąjungos muitinės kodeksą

33

Išsamus Sąjungos kodekso įgyvendinimas yra neatskiriamai susijęs su pagalbinių IT sistemų plėtojimu. Visos Sąjungos muitinės kodeksui įgyvendinti reikalingos elektroninės sistemos turi būti visiškai įdiegtos iki 2020 m. gruodžio 31 d. Po tos dienos elektroniniai duomenų tvarkymo būdai turi tapti norma, ir ES muitinės nebenaudos jokių popierinių dokumentų.

34

Remiantis galutiniu veiksmų programos „Muitinė 2013“ vertinimu12, dėl nepakankamų nacionalinių investicijų gali būti vėluojama visoje ES įdiegti muitinės sistemas. Pagal šią programą buvo finansuojamos ES transeuropinių IT sistemų specifikacijos, o nacionalinių sistemų suderinimo su ES specifikacijomis išlaidos teko valstybėms narėms.

35

Tame vertinime teigiama, kad, pasak valstybių narių pareigūnų, nacionalinių administracijų išlaidos yra panašaus dydžio kaip ir Komisijai tenkančios išlaidos, o jeigu nacionalinės sistemos sudėtingos ir nepakankamai integruotos, Europos sistemų diegimas ir atnaujinimas valstybėms narėms gali būti itin brangus. Tačiau kelios Europos informacinių sistemų sudedamosios dalys nefinansuojamos pagal programą „Muitinė 2020“, ir su jomis susijusios išlaidos tenka valstybės narėms13.

36

Nacionalinio biudžeto apribojimai gali kelti pavojų tinkamam Europos sistemų įgyvendinimui, o kelios valstybės narės pranešė, kad 2015 m. jų nacionaliniame biudžete nepakako lėšų. Be to, valstybės narės patvirtino, jog kyla rizika, kad jos vėluos atsakyti į Komisijos 2016 m. atsiųstą klausimyną.

37

Kaip pažymėjo Komisija, 2015 m. septynios valstybės narės surinko daugiau kaip 80 % TNI, o keturios valstybės narės – beveik 60 % TNI14. Tai reikėtų lyginti su pasiliekamomis surinkimo išlaidų sumomis, nes, pavyzdžiui, viena valstybė narė15 pasilieka daugiau kaip milijardą eurų, o kita16 (kitas kraštutinumas) – mažiau nei 10 milijonų eurų. Tačiau muitinių sistemoms būdingos pastoviosios išlaidos, pavyzdžiui, tai galima pasakyti apie IT sistemas17.

38

Remiantis Aukšto lygio grupės nuosavų išteklių klausimais ataskaita, šalys, kuriose yra pagrindiniai įvežimo uostai (Belgija, Nyderlandai) – taigi jose surenkama didžiausia TNI dalis,– kelis kartus teigė, kad jų TNI dalis yra per didelė. Priešingai, maži TNI įnašai reiškia gana sunkią naštą, tenkančią finansuojant Europos informacinių sistemų sudedamąsias dalis, nefinansuojamas pagal veiksmų programą „Muitinė 2020“.

Valstybių narių muitinės infrastruktūros finansavimas pagal veiksmų programą „Hercule“ ne visada siejamas su ES finansinių interesų apsauga

39

Išnagrinėjome programos „Hercule II“ paramos gavėjų pateiktų galutinių įgyvendinimo ataskaitų pavyzdžius ir nustatėme, kad ne visada esama aiškaus ryšio tarp finansuojamos įrangos naudojimo ir ES finansinių interesų apsaugos. Pavyzdžiui, pagal programą buvo finansuotas hašišo konfiskavimas naudojant endoskopus, didelės vertės automobilių areštui naudota sekimo minikamera ir pan.

40

Savo Nuomonėje Nr. 3/2012 nustatėme18, kad „bendrai finansuojama įranga yra nebūtinai naudojama vien ES finansinių interesų apsaugai, bet ir operacijoms, susijusioms su narkotikais, ginklais, pabėgimu iš kalėjimo, prekyba žmonėmis, mokesčių slėpimu, sukčiavimu kreditinėmis kortelėmis, pinigų klastojimu ir korupcija nacionalinėse teisėsaugos įstaigose“. Dėl to gali sumažėti muitinių veiksmingumas, reikalingas ES finansiniams interesams apsaugoti.

Nepanaudotos visos ES priemonių ir programų, skirtų padėti muitinėms keistis informacija ir gerinti bendradarbiavimą, galimybės

41

ES lygmeniu informacija gali būti keičiamasi tarp valstybių narių arba tarp valstybių narių ir Komisijos, tarptautiniu lygmeniu ja gali būti keičiamasi su ES nepriklausančiomis šalimis. Nustatėme, kad ES yra sukūrusi sistemą, kurioje galima keistis informacija, bet nepanaudojamos visos tos sistemos galimybės.

ES tarp valstybių narių ir tarp valstybių narių bei Komisijos nustatė teikiančius vilčių informacijos kanalus, bet esama jų turinio ir naudojimo trūkumų

Valstybės narės naudoja ne visas keitimosi informacija pagal savitarpio pagalbos reglamentą priemones
42

Naudodamos savitarpio pagalbos reglamentu nustatytas priemones ir duomenų bazes valstybės narės gali viena su kita ir su Komisija keistis informacija, susijusia su muitinės teisės aktų pažeidimais19. Šia informacija keičiamasi saugioje Kovos su sukčiavimu informacinėje sistemoje – tai elektroninių ryšių priemonė, skirta padėti valstybėms narėms vykdyti savo prievoles pranešti apie pažeidimus.

43

Remdamasi valstybių narių siunčiama informacija Komisija gali nuspręsti pradėti tyrimą. Komisija taip pat gali nuspręsti valstybėms narėms skelbti apie sukčiavimą; tam ji gali siųsti savitarpio pagalbos pranešimus.

44

Nustatėme, kad valstybės narės nevienodai vykdo OLAF savitarpio pagalbos pranešimuose teikiamus prašymus, skirtus kovai su sukčiavimu, kai nurodoma per maža vertė, neteisinga kilmė arba klasė. Mes taip pat nustatėme atvejų, kai audituotos valstybės narės nevykdė OLAF prašymų.

45

Kad būtų lengviau užkirsti kelią muitinės teisės aktų pažeidimams, tirti tuos pažeidimus ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn už tuos pažeidimus, valstybės narės gali naudoti kitas informacines sistemas, pavyzdžiui, Muitinės informacinę sistemą. Tačiau nustatėme, kad Muitinės informacinę sistemą20 atrinktų valstybių narių, išskyrus Lenkiją, muitinės retai naudoja su kitų valstybių narių kompetentingomis institucijomis keisdamosi informacija apie muitinės teisės aktų pažeidimus ar sukčiavimą.

46

Valstybės narės taip pat skundėsi dėl problemos, susijusios su tuo, kad, kai keičiamasi su rizika susijusia informacija, pranešimą tenka teikti du kartus – Muitinės informacinėje sistemoje ir rizikos informacijos formoje. Dėl to, kad mažai naudojamasi Muitinės informacinės sistemos duomenų baze ir kad pranešimai iš dalies sutampa, mažėja šio keitimosi informacija veiksmingumas.

47

Kad pranešimai nebesutaptų, Komisija parengė projektą „Vienas konfiskavimas, viena ataskaita“. 2016 m. Komisija valstybių narių paprašė dalyvauti apklausoje. Didžioji dauguma valstybių narių nurodė, kad spręstina problema yra reikalavimas teikti daug pranešimų. Be to, įgyvendinant veiksmų programą „Muitinė 2020“, iš valstybių narių ir Komisijos atstovų buvo sudaryta projekto grupė21 pradinėms apklausos išvadoms aptarti ir rekomendacijoms, kaip spręsti šį klausimą, pateikti.

Keitimasis informacija siekiant šalinti atvejus, kai nurodoma per maža vertė, veikia tinkamai
48

Siekdama pašalinti per mažos vertės nurodymo riziką, Komisija parengė metodiką, pagal kurią galima apskaičiuoti „teisingas kainas“22 – tam COMEXT23 duomenims taikoma statistinė procedūra ir gaunami patikimi importuojamų prekių kainų įverčiai24. OLAF šiuos įverčius platina valstybių narių muitinėms.

49

Ši informacija apie teisingas kainas yra veiksminga priemonė, naudotina rizikos valdymo tikslais, siekiant padėti nustatyti galimus per mažos kainos nurodymo atvejus, kai kyla dar kitokio pobūdžio rizika arba esama kitų sukčiavimo rodiklių, pavyzdžiui, importuojant dalyvauja įtartini (neigiamai vertinami) prekybininkai. Ją taip pat galima naudoti kaip pagrindą įvertinant su per maža nurodyta verte susijusią muitų nepriemokos dalį.

Pastaruoju metu geriau keičiamasi informacija, kuria siekiama kovoti su atvejais, kai neteisingai nurodoma kilmė
50

Importuotojai mokėtiną muitą gali sumažinti ir neteisingai nurodydami importuojamų prekių kilmės šalį. Neteisingai nurodžius kilmę, galima taikyti sumažintą arba nulinę muito normą, nustatytą lengvatiniuose prekybos susitarimuose, ir (arba) išvengti antidempingo arba kompensacinių muitų25, taikomų faktinei kilmės šaliai. Kartais tikroji prekių kilmė slepiama tarpinėje šalyje, kurioje prekės laikinai laikomos sandėliuose, vykdant apgaulingas perkrovimo operacijas, o tada prekes į ES išsiunčiant su suklastotais dokumentais. Internete radome kelis atvejus, kai įmonės siūlo tokias apgaulingo perkrovimo paslaugas.

51

Kovai su tokio pobūdžio sukčiavimu Komisija parengė priemonę „ConTraffic“ ir konteinerių būsenos pranešimus (KBP). Šiomis priemonėmis teikiama informacija apie konteinerių maršrutus, taip pat muitinėms teikiamos rizikos vertinimo paslaugos. Sistema, nustačiusi importuotojo nurodytos kilmės šalies ir konteinerio maršruto neatitikimą, valstybėms narėms automatiškai siunčia pranešimus apie sukčiavimą.

1 langelis.

Pavyzdžiai, kai dėl apgaulingo perkrovimo neteisingai nurodoma kilmė, ir tokio sukčiavimo finansinis poveikis

Prekybininkas perka dviračius iš Kinijos. Dviračiams iš Kinijos taikomas antidempingo muitas, kuris sudaro 48,5 % gaminio vertės. Dviračių siunta išvežama iš Kinijos, perkraunama Singapūre, tada dar kartą – Malaizijoje. Importuojant teikiamame krovinio dokumente nurodoma, kad dviračiai yra iš Bangladešo, o ankstesnis konteinerių maršrutas nenurodomas. Pagal muitinei pateiktus dokumentus importuotojui neturėtų būti taikomas antidempingo muitas. Jeigu muitinės pareigūnas naudoja KBP arba stebėjimo sistemą „Contraffic“, jis gali atsekti konteinerio maršrutą ir paprašyti importuotojo papildomų dokumentų, kuriais būtų galima įrodyti tikrąją prekių kilmę.

OLAF vykdo antidempingo muitų slėpimo tyrimus: „2013 m. birželio mėn. antidempingo muitą ES nustatė Kinijoje gaminamiems saulės energijos moduliams. Pirmieji požymiai, kad šio muito stengiamasi išvengti neteisingai nurodant kilmės šalį, pastebėti jau po kelių savaičių. OLAF 2013 m. gruodžio mėn. pradėjo apgaulingo perkrovimo Japonijoje (neteisingai nurodyta Japonijos kilmė) tyrimą, o 2014 m. kovo mėn. – apgaulingo perkrovimo Malaizijoje (neteisingai nurodyta Malaizijos kilmė) tyrimą. OLAF Japonijos ir Malaizijos institucijų paprašė pagalbos, o tyrimai buvo vykdomi kartu su keliomis valstybėmis narėmis. OLAF kol kas rekomendavo išieškoti per 50 milijonų eurų, be to ji kelioms valstybėms narėms rekomendavo OLAF tyrimų rezultatais pasinaudoti baudžiamajame procese“26.

52

Remiantis JRC duomenimis, 2008–2015 m. laikotarpiu OLAF ir JRC bendradarbiaujant su 12 valstybių narių vykdytame eksperimentiniame bandomajame projekte per „ConTraffic“ sistemą buvo ištirta 5 milijonai importuotų prekių, dėl kurių valstybėms narėms iš viso buvo išsiųsti 1 187 įspėjamieji pranešimai apie galimą su prekių kilme susijusį sukčiavimą. Galima ekonominė šių įspėjamųjų pranešimų vertė buvo 19 milijonų eurų. Iš viso 2 % tirtų prekių deklaruota kilmė ir siuntimo šalis neatitiko konteinerių maršruto. Remdamasi projekto „ConTraffic“ duomenimis Komisija padarė išvadą27, kad „2011 m. 27 ES valstybėse narėse turėjo būti daugiau kaip 1 500 atvejų, kai kilmė nurodyta neteisingai, ir dėl tų atvejų ES iš viso neteko bent 25 milijonų eurų, ir tikėtina, kad prarastos pajamos buvo didesnės nei 100 milijonų eurų“.

53

Tačiau priemonė „ConTraffic“ turi savų trūkumų ir negali visada parodyti tikrosios prekių kilmės.

Keitimasis su rizika susijusia informacija. Per didelis informacijos kiekis duoda priešingus rezultatus
54

Muitinės privalo keistis rizikos informacija, susijusia ne tik su pastebėta rizika, bet ir su grėsme, dėl kurios kur nors Sąjungoje kyla didelė rizika28; tam jos turi naudoti rizikos informacijos formą. Tačiau muitinės atstovai, su kuriais kalbėjomės, buvo susirūpinę dėl iš kitų valstybių narių gaunamų rizikos informacijos formų, nes jose ne visada pateikiami pakankamai išsamūs duomenys, kad tos formos būtų naudingos. Taip pat buvo paminėta problema, susijusi su dvigubu pranešimu muitinės rizikos valdymo sistemoje ir Muitinės informacinėje sistemoje. Be to, valstybės narės ir OLAF ne visada pateikia tinkamus atsiliepimus.

55

Remiantis galutiniu programos „Muitinė 2013“ vertinimu29, kelios valstybės narės daug rizikos informacijos formų užpildė tada, kai rizika buvo maža ir vietos masto. Dėl to informacijos buvo gerokai per daug, o pagrindinę riziką nustatyti – sunku.

Bendradarbiavimas ir keitimasis informacija su ES nepriklausančiomis šalimis gerėja

56

Jeigu valstybei narei kyla pagrįstų abejonių dėl nurodytos lengvatinės kilmės įrodymo galiojimo ir (arba) tikrumo, ji šaliai naudos gavėjai arba lengvatinio susitarimo šaliai partnerei gali siųsti administracinio bendradarbiavimo prašymą ir paprašyti patvirtinti kilmę. Pagrįstų abejonių gali atsirasti tada, kai spaudo kilmę įrodančiame dokumente pavyzdys arba tą dokumentą išdavusi institucija skiriasi nuo nurodytųjų Komisijos tvarkomoje Prekių pavyzdžių valdymo sistemoje30. ES nepriklausančios šalies institucijų atsakymas, o tam tikrais atvejais tai, kad atsakymo negauta, gali pateisinti atsisakymą taikyti lengvatinį muitų tarifų režimą31.

57

Vertinome, kaip Komisija įgyvendina Audito Rūmų 5–13 rekomendacijas, pateiktas Specialiojoje ataskaitoje Nr. 2/2014 „Ar tinkamai valdomi preferenciniai prekybos susitarimai?“, ir nustatėme, kad Komisija įgyvendino lengvatinių susitarimų veikimo stebėjimo veiksmų planą32 bei nustatė nuolatinę stebėjimo tvarką (klausimynai, vizitai ir kt.).

58

Tačiau valstybės narės pranešė apie problemas, kurių kyla su tokiomis šalimis kaip Indija, Indonezija, Afganistanas, Nepalas ir Bangladešas ir kurios susijusios su vėluojančiais atsakymais ir nepakankama atsakymų į administracinio bendradarbiavimo prašymus kokybe. Su Indija ir Vietnamu susijusių problemų Audito Rūmai nustatė ir atlikdami pirmiau minėtą auditą33.

59

Savitarpio pagalbos susitarimai (SPS) arba SPS protokolai prie tarptautinių susitarimų yra teisinis pagrindas, kuriuo remiantis galima prašyti informacijos iš ES nepriklausančių šalių, ir šie susitarimai tinkamai atlieka savo funkciją. Tačiau nustatėme atvejų, kai Kinija nepakankamai bendradarbiavo: valstybės narės pranešė apie problemas, kurių kyla siekiant gauti atsakymus į prašymus, nusiųstus remiantis savitarpio pagalbos susitarimais. Pasak OLAF, iki šiol buvo atsakyta tik į 1/3 iš beveik 150 prašymų patvirtinti, Kinijai nusiųstų įvykdžius bendrą muitinių operaciją „Gyvatė“34. Jungtinė Karalystė, siekdama gauti informacijos apie eksportą į Jungtinę Karalystę, naudojasi Kinijoje esančio savo ryšių palaikymo muitų klausimais užsienyje pareigūno paslaugomis. OLAF Pekine taip pat turi savo ryšių palaikymo užsienyje pareigūną.

60

Įgyvendinant su per mažos vertės nurodymu susijusį veiksmų planą, pridėtą prie 2015 m. Strateginio administracinio bendradarbiavimo susitarimo, Kinijos institucijos į Europos Sąjungai teikiamus dokumentus ėmė įtraukti atsakomybės ribojimo pareiškimą, kuriame nurodoma, kad tų dokumentų negalima naudoti vykstant administraciniams procesams. Įrodymai dėl eksportuojant deklaruojamų tekstilės gaminių ir avalynės kainų valstybių narių muitinėms leistų lengviau susigrąžinti praradimus dėl nurodytos per mažos prekių vertės, kai prekybininkai teisme užginčija po prekių išleidimo teikiamus reikalavimo pranešimus.

61

Remdamasi savo operatyviniais poreikiais OLAF dabar dalyvauja derybų dėl kelių administracinio bendradarbiavimo susitarimų su ES nepriklausančių šalių institucijomis partnerėmis ir tarptautinėmis organizacijomis procese. OLAF ir ES nepriklausančių šalių tyrimų institucijų administracinio bendradarbiavimo susitarimai yra svarbi papildoma Europos Sąjungos finansinių interesų apsaugos priemonė, kuria papildoma esama teisinė sistema.

ES veiksmų programomis paskatintas valstybių narių dalijimasis žiniomis ir bendradarbiavimas, bet programomis nepavyko užtikrinti, kad visos muitinės administracijos veiktų kaip viena

62

Pagal programas „Muitinė 2013“, „Muitinė 2020“, „Hercule II“ ir „Hercule III“ skiriama lėšų, kad muitinės galėtų tarpusavyje bendradarbiauti ir keistis informacija bei geriausia patirtimi; tam i) naudojamos ryšių ir keitimosi informacija sistemos ir ii) dalyvaujama vykdant bendrus veiksmus, pavyzdžiui, rengiant seminarus, mokymus, sudarant projekto grupes, vykstant darbinių vizitų ir vykdant tarpvalstybines operacijas. Nustatėme, kad ir programa „Muitinė 2013“, ir programa „Hercule II“ veiksmingai paskatintas valstybių narių dalijimasis žiniomis ir bendradarbiavimas.

63

Tačiau, remiantis Komisijos „Hercule II“ (Herkulio programos II) tikslų įgyvendinimo ataskaita35, parengta Europos Parlamentui ir Tarybai, „nors stengtasi koordinuoti įvairių Sąjungos programų planavimą, pavyzdžiui, muitų srityje, būtų galima nuveikti daugiau siekiant stiprinti Komisijos tarnybų bendradarbiavimą, kad būtų galima gauti naudos iš programų sinergijos ir užkirsti kelią ES programų ir iniciatyvų dubliavimuisi“.

64

Konkretus programos „Muitinė 2013“ tikslas – „siekiant dirbti produktyviau ir veiksmingiau, toliau taikyti valstybių narių muitinių administracijų darbo rezultatų vertinimo sistemą“36. Tačiau nenustatėme, kad būtų kokių nors veiklos rodiklių, pagal kuriuos būtų galima vertinti, kaip pasiektas programos „Muitinė 2013“ tikslas užtikrinti, kad muitinės administracijos veiktų, lyg jos būtų viena administracija, užtikrinant muitinį tikrinimą, leidžiantį pasiekti lygiaverčių rezultatų kiekvienoje ES muitų teritorijos vietoje, arba vertinti, kaip pasiektas programos „Muitinė 2013“ tikslas saugoti finansinius ES interesus. Mes nustatėme, kad programa „Muitinė 2013“ nepasiekė savo tikslo užtikrinti, kad visos muitinės administracijos veiktų kaip viena (žr. 89110 dalis).

65

Išvada, padaryta atlikus galutinį programos „Muitinė 2013“ vertinimą ir susijusi su ES finansinių interesų apsauga, buvo paremta iš daugumos nacionalinių administracijų gautais atsiliepimais. Atsiliepimai apie muitinės rizikos valdymo sistemos ir sistemos „Surveillance 2“ indėlį valdant riziką buvo teigiami. Tačiau nustatėme trūkumų, darančių poveikį abiem keitimosi informacija sistemoms. Taip pat nustatėme, kad valstybių narių administracijos neveikia taip, lyg būtų viena administracija.

66

Kalbant apie bendrus veiksmus, programa padėta kurti ir palaikyti tinklus. Remiantis galutiniu vertinimu, turėta patikimų įrodymų, kad programa labai padėta ES valstybėms narėms skleisti atitinkamą informaciją, gerąją patirtį ir darbo metodus bei procedūras, visų pirma tai pasakytina apie IT sistemų nacionalinių specifikacijų rengimą ir diegimą.

67

Kalbant apie programą „Muitinė 2020“, nors galutiniame programos „Muitinė 2013“ vertinime buvo pateikta rekomendacija „nustatyti išsamią stebėjimo sistemą veiklos rezultatams fiksuoti ir susirūpinimą keliančioms problemoms laiku nustatyti“, nenustatėme jokių įrodymų, kad valstybės narės rinktų veiklos rodiklius, pagal kuriuos būtų vertinamas valstybių narių konvergencijos lygis (t. y. veikimas taip, lyg tai būtų viena administracija).

68

Pagal programos „Hercule II“ sprendimo37 1 straipsnio 2 dalies a punktą, vienas iš programos tikslų – skatinti tarpvalstybinį ir tarpdisciplininį valstybių narių valdžios institucijų, Komisijos ir OLAF bendradarbiavimą. Tačiau galutiniame vertinime padaryta išvada, kad programa „Hercule II“ pirmiausia paskatintas tarpvalstybinis ir tarpdisciplininis valstybių narių bendradarbiavimas38. Pagrindiniai veiksniai, padėję tai pasiekti, buvo kovos su sukčiavimu srities mokymai, taip pat mokymai, seminarai ir konferencijos, susiję su teisiniais aspektais.

69

Informacijos apie programos „Muitinė 2020“ poveikio rodiklių pasiekimą nėra. Be to, nėra informacijos apie su programa „Hercule III“ susijusių išdirbių, rezultatų ir poveikio rodiklių pasiekimą. Todėl negalime pateikti jokio preliminaraus tų programų veiksmingumo vertinimo.

ES padarė pažangą siekdama vienodai taikyti muitinės teisės aktus

70

Būdama muitų sąjunga ES turi vienodai taikyti Bendrąjį muitų tarifą ir ES muitinės teisės aktus, taip užtikrindama ES finansinių interesų apsaugą ir vienodas sąlygas vidaus rinkoje veikiantiems prekybininkams.

71

Tarifą sudaro nomenklatūros rinkiniui suteiktas pavadinimas (arba prekių klasifikavimas) ir kiekvienos klasės prekėms taikomos tam tikros muito normos. Jis bendras visoms valstybėms narėms, bet muito normos priklauso nuo importuojamų prekių pobūdžio ir kilmės. Tai apima visus kitus ES teisės aktus, darančius poveikį už konkrečias importuotas prekes mokamo muito dydžiui, pavyzdžiui, bendrosios prekybos politikos teisės aktus39.

Europos Sąjungos integruotuoju muitų tarifu (TARIC) apskritai užtikrinamas vienodas tarifinių reguliavimo priemonių taikymas

72

TARIC, ES integruotasis muitų tarifas, yra daugiakalbė duomenų bazė, į kurią integruotos visos priemonės, susijusios su Bendruoju muitų tarifu, taip pat prekybos ir žemės ūkio teisės aktai. Tai padeda užtikrinti vienodą taikymą visose valstybėse narėse, o ekonominės veiklos vykdytojas gali aiškiai matyti visas priemones, kurių reikia imtis prekes importuojant į ES arba eksportuojant iš ES40.

73

Ar TARIC duomenų bazė valstybėse narėse integruota į prekių išleidimo sistemas arba susieta su jomis, Komisija stebi dviem būdais: i) rengdama stebėjimo vizitus į valstybių narių muitines ir ii) per duomenų bazę „Surveillance 2“ nuolat stebėdama valstybėse narėse pateiktų muitinės deklaracijų kokybę ir teisingumą (patikimumo patikrinimai).

74

Nustatėme, kad Jungtinė Karalystė nenaudoja naujausios TARIC versijos (TARIC 3), nes TARIC 1 yra vienintelė versija, kurią galima naudoti Jungtinės Karalystės muitinės elektroninio prekių išleidimo sistemoje. TARIC 3 duomenys rankiniu būdų konvertuojami į TARIC 1 duomenis ir įkeliami. Be to, Jungtinės Karalystės nacionalinėje TARIC sistemoje nėra keleto TARIC ribojimo priemonių. Galiausiai, Jungtinė Karalystė naudoja kitokius muitinės procedūrų kodus nei kitos valstybės narės41.

75

Be to, Jungtinė Karalystė Komisijai neteikia atskirų ataskaitų, skirtų duomenų bazei „Surveillance 2“, kai supaprastintų procedūrų atveju importo deklaracijose nurodyta mažesnė nei 1 000 eurų suma42, nes Eurostatui teikiamiems statistiniams duomenims apie išorės prekybą su ES nepriklausančiomis šalimis ji taiko viršutinę ribą. Šios ribos nesiekiančioms importuojamoms prekėms taikomas specialus prekių kodas, nustatytas susitarus su Eurostatu, kad būtų atsižvelgiama į šį teisės aktų aspektą. 2014 ir 2015 m. Jungtinėje Karalystėje 88 % importo deklaracijų prekių lygmeniu buvo pateikta taikant supaprastintas procedūras.

76

Į Jungtinę Karalystę importuojantiems prekybininkams kyla didelė rizika, kad ES teisės aktai bus taikomi nevienodai, nes:

  1. muitinės elektroninio prekių išleidimo sistemoje TARIC duomenys atnaujinami rankiniu būdu, dėl to kyla rizika, kad gali būti netikslumų arba kad bus surinktos ne visos pajamos;
  2. JK TARIC nenustatyta ribojimo priemonių, dėl to kyla saugos ir saugumo rizika;
  3. neatliekami importo deklaracijų, nesiekiančių 1 000 eurų, patikimumo patikrinimai, dėl to dar labiau didėja rizika TARIC taikyti neteisingai, ir
  4. importuojamoms prekėms naudojami kitokie muitinės procedūrų kodai, o tai yra našta keliose valstybėse narėse veiklą vykdantiems prekybininkams, be to, kyla rizika, kad bus neteisingai taikomos muitų nuostatos.
77

Be to, Komisija TARIC atnaujina atgaline data, o tai gali turėti poveikį ES finansiniams interesams. Tačiau Biudžeto generaliniam direktoratui apie šiuos atnaujinimus nepranešama sistemingai, kad direktorato darbuotojai galėtų stebėti, ar atnaujinimai vienodai taikomi valstybėse narėse.

78

Licencijos ir priežiūros dokumentai labai svarbūs taikant tokias prekybos politikos priemones, kaip muitų tarifų taikymo sustabdymas43, tarifinės kvotos, kvotos, didžiausi tarifai44 ir priežiūros priemonės45. Taikant šias priemones svarbu importuojamų prekių kiekio apskaita – tam tikrais atvejais negalima viršyti tam tikro kiekio, o jį viršijus taikoma standartinė muito norma.

79

Licencijos ir priežiūros dokumentai išduodami nustatytam prekių kiekiui. Siekiant užtikrinti, kad jokios prekės nebūtų išleistos į ES rinką be galiojančio dokumento, išleidimo metu kiekvienai pavienei importuojamų prekių partijai kiekiai turi būti nurodyti licencijoje ir patvirtinti muitinės46.

80

Audito Rūmai savo Specialiojoje ataskaitoje Nr. 1/2010 „Ar veiksmingai kontroliuojamos importui taikomos supaprastintos muitinės procedūros?“ rekomendavo47 Komisijai „skatinti valstybes nares kompiuterizuoti visų supaprastintų procedūrų atlikimą, įskaitant elektroninį licencijų ir panašių dokumentų valdymą (užpildymą internetu prekių išleidimo metu), ir kompiuterizuotų rizikos profilių, apimančių TNI ir bendrosios prekybos politikos klausimus, taikymą“.

81

Numatoma, kad ši rekomendacija bus įgyvendinta iki 2020 m. pabaigos, kai bus visiškai įgyvendintos Sąjungos muitinės kodekso supaprastintų procedūrų nuostatos48. Tačiau tai neapims elektroninio licencijų ir panašių dokumentų užpildymo išleidžiant prekes visose valstybėse narėse. Importuojamos prekės, neturinčios galiojančio dokumento, daro neigiamą poveikį ES gamintojų interesams, nors prekybos politikos priemonėmis tuos interesus reikėtų apsaugoti. Be to, tai gali daryti neigiamą poveikį ES finansiniams interesams tais atvejais, kai sustabdomas muitų tarifų taikymas, taikomos tarifinės kvotos, kvotos ir didžiausi tarifai.

Komisija įvykdė Europos Audito Rūmų rekomendacijas dėl privalomosios tarifinės informacijos

82

Privalomoji tarifinė informacija – tai oficialus trejus metus galiojantis muitinės priimamas rašytinis sprendimas, kuriuo pareiškėjui prieš importuojant (arba eksportuojant) pateikiamas ES tarifų nomenklatūros prekių klasifikavimo vertinimas. Privalomoji tarifinė informacija privaloma visoms ES muitinėms ir sprendimo turėtojui. Kai importuotojui pateikiama privalomoji tarifinė informacija, tai turi būti nurodyta importuojamų prekių, kurioms taikoma privalomoji tarifinė informacija, muitinės deklaracijoje. Privalomoji tarifinė informacija prekybininkams teikia užtikrintumo ir padeda vienodai taikyti muitinės teisės aktus.

83

Vertinome, kaip Komisija įgyvendina mūsų ankstesnėje specialiojoje ataskaitoje pateiktas rekomendacijas49. Nustatėme, kad nors esama tam tikrų IT srities pokyčių50, įsigaliosiančių tik 2017 m. spalio mėn., 2016 m. gegužės 1 d. įsigaliojus Sąjungos muitinės kodeksui ir deleguotiesiems aktams į visas rekomendacijas buvo atsižvelgta.

84

Tačiau mūsų atrinktų valstybių narių muitinės išleisdamos prekes netikrina, ar privalomosios tarifinės informacijos turėtojas ją naudoja joje nurodytos rūšies importuojamoms prekėms. Importo deklaracijos, kuriose nurodytas TARIC kodas skiriasi, bet yra panašus į nurodytąjį privalomojoje tarifinėje informacijoje, rizikos valdymo sistemoje nežymimos vėliavėle, reiškiančia, kad reikia tikrinimo po prekių išleidimo. Taigi, privalomosios tarifinės informacijos sprendimu nepatenkintas privalomosios tarifinės informacijos turėtojas importuojamas prekes gali neteisingai klasifikuoti ir apeiti sprendimą, jeigu valstybės narės jo prašymo netikrina, ir taip išvengti didesnių privalomojoje tarifinėje informacijoje nustatytų muitų mokėjimo.

Dar nėra visoje ES galiojančių vertinimo sprendimų

85

Visoje ES galiojantis vertinimo sprendimas būtų oficialus muitinės išduodamas rašytinis sprendimas, kuriuo pareiškėjui prieš importuojant pateikiamas tam tikram muitinės vertės elementui taikytino režimo vertinimas, galiojantis nurodytą laikotarpį. Sprendime būtų nurodoma, kaip vertinti, pavyzdžiui, komisinį mokestį, autorinį atlyginimą arba susitarimų dėl susijusių subjektų perdavimo sandorių kainodaros aspektus muitinio įvertinimo tikslais51.

86

Visoje ES galiojantis sprendimas dėl vertės nustatymo teiktų teisinio saugumo ir užtikrintų vienodas sąlygas keliose valstybėse narėse veiklą vykdantiems prekybininkams. Rekomenduojame52, kad Komisija imtųsi reikiamų teisėkūros ir administracinių veiksmų ir pašalintų problemą, susijusią su tuo, kad „nėra Bendrijos teisės nuostatų, kuriomis būtų leidžiama priimti visoje Bendrijoje galiojančius sprendimus dėl vertės nustatymo“.

87

Sąjungos muitinės kodekse53 Komisijai suteikti įgaliojimai deleguotuoju aktu išplėsti su privalomąja informacija susijusių sprendimų taikymo sritį, kad sprendimai būtų „taikytini ir kitiems veiksniams, kuriais remiantis taikomas importo arba eksporto muitas ir kitos su prekyba prekėmis susijusios priemonės“, taigi ir vertinimo klausimams. Tačiau iki šiol Komisija dar nėra panaudojusi šių įgaliojimų.

88

Komisija Audito Rūmų rekomendacijos dar neįgyvendino. Praėjus 17 metų, dar nėra galimybių priimti visoje ES galiojančių sprendimų dėl vertės nustatymo.

Valstybės narės nesilaiko vienodo požiūrio į muitinį importuojamų prekių tikrinimą, todėl gali būti sumokami ne visi muitai

89

Valstybių narių muitinės turėtų „veikti taip, lyg jos būtų viena“ muitinė. Tai buvo vienas pagrindinių programos „Muitinė 2013“ tikslų. Kai valstybės narės nesilaiko vienodo požiūrio į muitinį tikrinimą, sukčiai gali pasirinkti silpniausią visos grandinės grandį ir nesąžiningai importuoti prekes.

90

Nustatėme, kad valstybės narės muitinio tikrinimo nevykdo suderintai ir standartizuotai, nors tuo būtų galima visoje Sąjungoje užtikrinti lygiavertį muitinį tikrinimą ir išvengti antikonkurencinio elgesio įvairiose Sąjungos prekių įvežimo ir išvežimo vietose.

Nesilaikant vienodo požiūrio į muitinį su per maža nurodyta verte susijusį tikrinimą, iškraipomas importo valstybių narių pasirinkimas

91

Valstybėms narėms kyla uždavinys kovoti su sukčiavimu, susijusiu su per mažos vertės nurodymu. Tokiais galimo sukčiavimo atvejais pirmumas turėtų būti teikiamas tikrinimui išleidžiant prekes, nes importuotojai vėliau gali tapti nemokūs arba dingti. Kilus pagrįstų abejonių, kad deklaruojama vertė atitinka tikrąją sandorio vertę, muitinė, muitinį tikrinimą vykdydama išleidžiant prekes, gali paprašyti papildomos informacijos ir papildomų dokumentų. Pagrįstų abejonių gali kilti visų pirma tada, kai deklaruojama vertė yra mažesnė už apibrėžtą rizikos ribinę vertę.

92

Rizikos valdymo tikslais rizikos ribinė vertė gali būti nustatoma pagal teisingas kainas (žr. 48 dalį). Tam tikrais atvejais importuotojai pateikia patvirtinančių įrodymų (sąskaitos faktūros, pardavimo sutartys, banko išrašai), kurie visi atitinka deklaruotas (neteisingas) mažas vertes. Muitinei pateiktuose dokumentuose viskas atitinka ir deklaruotą per mažą vertę yra sudėtinga nustatyti. Tokiais atvejais gali būti atlikta kitų mokėjimų grynaisiais pinigais arba per trečiuosius asmenis, padengiančių skirtumą tarp deklaruotos (per mažos vertės) ir tikros kainos. 2 diagramoje pateiktas nurodytos per mažos vertės pavyzdys, kai buvo iš anksto sumokėta grynaisiais pinigais.

2 diagrama

Nurodyta per maža vertė ir atliktas išankstinis mokėjimas grynaisiais pinigais

Šaltinis. Europos Audito Rūmai; remtasi Pasaulio muitinių organizacijos duomenimis.

93

42 muitinės procedūra yra režimas, kuriuo importuotojas naudojasi, kad būtų atleistas nuo PVM tais atvejais, kai importuotos prekės vėliau bus išvežtos į kitą valstybę narę. Tokiu atveju PVM yra mokėtinas paskirties valstybėje narėje54. Kai importuojama pagal 42 procedūrą, papildomos informacijos apie faktinę sandorio vertę turėtų būti prašoma iš paskirties valstybės narės muitinės, remiantis savitarpio pagalbos susitarimu, nes tokiais atvejais galutinis prekių gavėjas gali, pavyzdžiui, Kinijos tiekėjui sumokėti daug didesnę sumą nei sąskaitos faktūros vertė, muitinės atstovo nurodoma importo valstybės narės muitinei. Tačiau tam gali prireikti daug laiko arba pastangos gali būti nesėkmingos, nes deklaruojamas prekes įsigyjantis subjektas gali skirtis nuo prekių galutinio gavėjo arba prekybininkas gali pradingti55.

94

Jeigu abejonės neišsklaidomos, galima paimti importuojamų prekių pavyzdžių ir pareikalauti užstato56, kuriuo būtų padengtas galimas muitų praradimas. Komisija, įgyvendindama bendrųjų prioritetinių tikrinimo sričių nepaisymo priemonę, susijusią su atvejais, kai nurodoma per maža tekstilės gaminių ir avalynės iš Azijos vertė, valstybėms narėms pateikė aiškias gaires, kaip elgtis esant per mažai vertei. Tačiau tebėra praktinių sunkumų.

95

Kiekvienoje aplankytoje valstybėje narėje atrinkome 30 iš Azijos 2015 m. importuotų tekstilės gaminių ir avalynės, kurių vertė galbūt buvo nurodyta per maža, pavyzdžių ir patikrinome, ar OLAF savitarpio pagalbos pranešimuose pateikti prašymai, susiję su per maža nurodyta verte, buvo įvykdyti. Nustatėme, kad valstybės narės atitinkamus savitarpio pagalbos prašymus vykdė skirtingai ir kad į OLAF prašymus ne visada atsakyta. Taip pat nustatėme, kad visų paimtų pavyzdžių vertė buvo nurodyta gerokai per maža. Keliais atvejais apdorotos medvilnės kainos, nurodytos importuojant, buvo mažesnės net už žaliavos kainą. Toliau pateiktose 3 diagramoje ir 4 diagramoje lyginamos apdorotos medvilnės rizikos ribinės vertės, žaliavos kainos ir importuojant į Jungtinę Karalystę ir Lenkiją nurodytos paimtų pavyzdžių kainos.

3 diagrama

Jungtinėje Karalystėje paimtų importuojamos apdorotos medvilnės prekių pavyzdžių kainos ir jų palyginimas su rizikos ribinėmis vertėmis bei žaliavinės medvilnės kaina

Šaltinis. Europos Audito Rūmai; remtasi interneto šaltiniu THESEUS (https://theseus.jrc.ec.europa.eu) ir duomenimis iš http://www.finanzen.net/rohstoffe/baumwollpreis/euro/historisch.

4 diagrama

Lenkijoje paimtų importuojamos apdorotos medvilnės prekių pavyzdžių kainos ir jų palyginimas su rizikos ribinėmis vertėmis bei žaliavinės medvilnės kaina

Šaltinis. Europos Audito Rūmai; remtasi interneto šaltiniu THESEUS (https://theseus.jrc.ec.europa.eu) ir duomenimis iš http://www.finanzen.net/rohstoffe/baumwollpreis/euro/historisch.

96

Taip pat nustatėme, kad valstybės narės, kuriose mažiau tikrinama išleidžiant prekes iš muitinės, pritraukia didesnius importo srautus. Tai itin akivaizdu tais atvejais, kai tikrinimas susijęs su nurodoma per maža iš Kinijos importuojamų tekstilės gaminių ir avalynės verte, –tikrinimo išleidžiant prekes neatliekančios valstybės narės pritraukia srautus iš kitų valstybių narių.

97

Jungtinė Karalystė netaiko 92 dalyje aprašytų rizikos ribinių verčių ir išleidžiant prekes nereikalauja deklaruojamų prekių, kurių nurodyta muitinė vertė gali būti per maža, garantijos, kuria būtų galima pasinaudoti nesurinktam muitui padengti. Tačiau OLAF visų valstybių narių paprašė imtis visų deramų prevencinių priemonių, kad būtų apsaugoti ES finansiniais interesai, ir, nustačius įtartiną siuntą, reikalauti garantijos, kad vėliau nebūtų prarasti muitai.

98

Nustatėme, kad Jungtinėje Karalystėje nereikalaujant garantijos, kai prekių vertė gali būti nurodyta per maža, srautai nukreipiami į ją: iš Kinijos importuojamos prekės, kurių vertė nurodoma gerokai per maža ir kurios tranzitu vežamos iš kitų valstybių narių, Jungtinėje Karalystėje įforminus pagal 42 procedūrą, vežamos atgal į žemyninę Europą, pavyzdžiui, tekstilės gaminiai arba avalynė iš Kinijos taikant išorės tranzito procedūrą iš Hamburgo siunčiami į Doverį, ir įforminus pagal 42 procedūrą, bet neatlikus tikrinimo išleidžiant prekes, išleidžiami į laisvą apyvartą, o tada vežami, pavyzdžiui, į Lenkiją arba Slovakiją. 5 diagramoje pateikiamas tokios palankiausios prekių įvežimo vietos paieškos, kai taikoma 42 procedūra, pavyzdys.

5 diagrama

Palankiausios prekių įvežimo vietos paieškos, kai taikoma 42 procedūra, pavyzdys

Šaltinis. Europos Audito Rūmai.

99

2016 m. Prancūzijos muitinė, bendradarbiaudama su OLAF, vykdė operaciją „Aštuonkojis“. Dėmesys buvo sutelktas į importą, kai taikoma 42 procedūra. Administracinio bendradarbiavimo veiksmais aiškiai nustatyta, kad su per mažos vertės nurodymu susijusio sukčiavimo atvejų daugiausia būta Jungtinėje Karalystėje, o padėtį dar labiau pablogino tai, kad paskirties valstybėse narėse nemokėtas PVM. Pagal suklastotas sąskaitas faktūras deklaruojama vertė buvo sumažinta 5–10 kartų, ir tai turėjo didžiulį poveikį surenkamiems muitams ir mokesčiams57.

100

Kalbant apie nesąžiningo naudojimosi 42 procedūra poveikį PVM ir muitų nesurinkimui, mūsų Specialiosios ataskaitos Nr. 24/201558 83 dalyje teigiama: „Jungtinėje Karalystėje nustatėme du pagal 42 muitinės procedūrą importuotų prekių nepakankamo įvertinimo atvejus, kuriuos po to, kai OLAF atliko bendrą muitinės operaciją, jau buvo nustačiusi Jos Didenybės mokesčių ir muitų inspekcija. Jos Didenybės mokesčių ir muitų inspekcijos įvertintas poveikis PVM surinkimui Jungtinėje Karalystėje – 0,5 milijono svarų sterlingų ir 10,6 milijono svarų sterlingų kitose valstybėse narėse. Apskaičiuotasis poveikis muitų surinkimui Jungtinėje Karalystėje sudaro 81 milijoną svarų sterlingų. Šiuos poveikius, susijusius su visais dviejų į imtį įtrauktų prekybininkų importuotais objektais, per trejų metų laikotarpį įvertino Jos Didenybės mokesčių ir muitų inspekcija“.

101

6 diagramoje pateikti 2007–2016 m. laikotarpio Eurostato duomenys apie penkias Audito Rūmų atrinktas valstybes nares. Valstybėse narėse, kuriose išleidžiant prekes buvo įvestas nuodugnus tikrinimas, ar nenurodyta per maža iš Kinijos importuojamų tekstilės gaminių ir avalynės vertė, padidėjo vidutinės deklaruojamos importo kainos, bet jose sumažėjo importo apimtis. Jungtinėje Karalystėje importo apimtis padidėjo 358 000 tonų, o kitose keturiose valstybėse narėse ji bendrai sumažėjo 264 000 tonų.

6 diagrama

2007–2016 m. importuotų tekstilės gaminių ir avalynės vidutinės kainos ir kiekiai

Šaltinis. Eurostatas.

102

Tai patvirtinama ir OLAF apskaičiuotais 2013–2016 m. dėl nurodytos per mažos tekstilės gaminių ir avalynės vertės galbūt nesurinktų mokesčių duomenimis.

103

Pasak OLAF59, apskaičiuotoji Jungtinės Karalystės tradicinių nuosavų išteklių suma turėjo būti 1,9874 milijardo eurų (bendroji suma) arba 1,5736 milijardo eurų (grynoji suma) didesnė, palyginti su 2013–2016 m. laikotarpiu. Galimo nuostolio (grynąja suma, atskaičius surinkimo išlaidas), palyginti su visais nuosavais ištekliais ir tradiciniais nuosavais ištekliais, valstybių narių faktiškai pateiktais per tą patį laikotarpį, kiekybinis įvertinimas pateikiamas toliau 7 diagramoje.

7 diagrama

Apskaičiuotosios Jungtinėje Karalystėje galbūt nesurinktų mokesčių sumos poveikis ES biudžetui

Šaltinis. DG Budget, 2016 m. metinė veiklos ataskaita.

104

Tai dar kartą patvirtina mūsų Specialiojoje ataskaitoje Nr. 23/2016 nustatytus faktus, kad „kai įvairiose valstybėse narėse nėra valstybės pagalbos jūrų uostams gairių ir skiriasi muitinio tikrinimo praktika, pasaulinėms laivybos linijoms vieni uostai gali būti patrauklesni už kitus“60.

Valstybės narės laikosi skirtingo požiūrio į kovą su kilmės klastojimu ir neteisingu klasifikavimu

105

OLAF savitarpio pagalbos pranešimais valstybes nares gali įspėti apie sukčiavimą. Pranešimuose valstybių narių muitinėms pateikiami prašymai apsaugoti ES finansinius interesus.

106

Nustatėme, kad penkiose atrinktose valstybėse narėse laikytasi skirtingo požiūrio į tolesnius veiksmus gavus OLAF savitarpio pagalbos pranešimą Nr. 2015/15 dėl neteisingo klasifikavimo ir pranešimus Nr. 2014/21–2015/18 dėl neteisingai nurodytos kilmės. Nesąžiningi prekybininkai gali pasinaudoti tokiais atvejais, kai skiriasi požiūris į muitinį tikrinimą, ir išvengti muitų mokėjimo.

107

Taip pat nustatėme, kad, gavus savitarpio pagalbos pranešimus, veiksmų lengviau imtis toms valstybėms narėms, kuriose privaloma muitinės importo deklaracijoje nurodyti siuntėją.

Valstybės narės laikosi skirtingo požiūrio į sankcijų taikymą

108

Europos Sąjungoje muitinės teisės aktų vykdymo užtikrinimas yra valstybių narių pareiga61, ir valstybės narės, siekdamos užkirsti kelią pažeidimams, gali taikyti įvairiausias civilines, administracines ir (arba) baudžiamąsias sankcijas. Dėl to gali būti iškraipoma teisėtų prekybininkų konkurencija vidaus rinkoje, o sukčiai gali pasinaudoti tais skirtumais ir padaryti žalos ES finansiniams interesams.

109

Nustatėme, kad Lenkijoje, Belgijoje ir Prancūzijoje muitinės teisės aktų pažeidimai laikomi nusikalstama veika ir dėl jų sistemingai pradedamas baudžiamasis procesas. Lenkijoje už muitinės teisės aktų pažeidimus netaikomos nei administracinės, nei civilinės sankcijos.

110

Komisija pateikė pasiūlymą dėl direktyvos dėl Sąjungos muitų teisės pažeidimų ir sankcijų teisinės sistemos62, Taryba ir Europos Parlamentas dabar šį pasiūlymą nagrinėja. Pasiūlymas dėl direktyvos pateiktas atlikus valstybių narių teisės sistemų, susijusių su muitinės teisės aktų pažeidimais ir sankcijomis, tyrimą63.

Importo muitinis tikrinimas turi spragų

111

Valstybių narių muitinių vykdomas rizikos valdymas apima įvairių rūšių ir įvairaus lygio rizikos, susijusios su tarptautine prekyba prekėmis, nustatymu, vertinimu, analizavimu ir mažinimu.

112

ES muitinių vykdomam rizikos valdymui taikomas principas „vertinti iš anksto, prireikus kontroliuoti“. Atsižvelgiant į kylančią riziką, veiksmų gali būti imamasi prieš prekes pakraunant eksporto šalyje, prieš prekes atvežant į ES teritoriją arba iškrovimo vietoje, importavimo metu arba po to, kai prekės išleidžiamos į laisvą apyvartą64.

113

Importui gali būti taikomos įprastos arba supaprastintos procedūros. Kai prekes importuojant taikomos supaprastintos procedūros, tai palanku prekybininkams, nes prekės greičiau išleidžiamos. Komisija kasmet rengia muitų sąjungos rezultatų ataskaitą, joje apžvelgia įvairių rūšių muitinio tikrinimo dažnumą ir veiksmingumą.

Valstybės narės nevykdo tikrinimo prieš atvežimą, nors tuo būtų saugomi ES finansiniai interesai

114

Etape iki atvežimo muitinės gali gauti išankstinės informacijos apie tai, kad greitai bus atvežtas krovinys; ta informacija gaunama iš krovinio manifestų ir kitų šaltinių. Europos Sąjungoje vežėjai arba jų įgaliotieji atstovai nurodytu laiku dar prieš prekių atvežimą gali elektroniniu būdu teikti bendrąsias deklaracijas pirmajame įvežimo į ES muitų teritoriją (oro) uoste. Muitinių rizikos analizės grupės gali analizuoti šiuos duomenis ir atlikti preliminarią tikslinę atranką. Tačiau tame etape gaunama nedaug informacijos, kad būtų galima nuodugniai patikrinti mokesčių tikslais, pavyzdžiui, kad būtų galima patikrinti nurodytą importuojamų prekių vertę arba klasifikaciją65.

115

Penkių atrinktų valstybių narių muitinės tvirtino, kad negali prieš prekių atvežimą pagal bendrąsias deklaracijas atlikti tikrinimo mokesčių tikslais, nes nepakanka svarbių duomenų. Tačiau įtartinų (neigiamai vertinamų) prekybininkų tikrinimas prieš prekių atvežimą gali būti atliekamas mokesčių tikslais, jeigu bendrojoje deklaracijoje pateikti siuntėjo ir gavėjo duomenys. Nors paprastai taip ir būna, tokie duomenys gali būti ir nepateikti66.

Valstybės narės ne visada atlieka tikrinimus, kuriuos rekomenduoja vykdyti jų rizikos valdymo sistemos

116

Rizikos valdymo sistemos siūlomas tikrinimas išleidžiant prekes gali būti fizinis patikrinimas, dokumentų patikrinimas arba pavyzdžių ėmimas išsamesnei analizei, įskaitant laboratorinę analizę.

117

Nustatėme, kad Audito Rūmų atstovų aplankytose valstybėse narėse, išskyrus Jungtinę Karalystę, muitinės pareigūnas gali nevykdyti rizikos filtro rekomenduojamos tikrinimo priemonės, ir tam nereikia jokio aukštesnes pareigas einančio darbuotojo pritarimo ar patvirtinimo. Tai vidaus kontrolės sistemos spraga, dėl jos mažėja muitinės rizikos valdymo sistemos veiksmingumas.

118

Jungtinėje Karalystėje dokumentų ir fiziniai patikrinimai atliekami tik vykdant įprastas importo procedūras, o tai sudaro 12 % importo deklaracijų. Nustatėme, kad 99,77 % importo, 2015 m. deklaruoto vykdant įprastas procedūras, buvo įforminta per valandą, o atliekant dokumentų patikrinimus, kuriais išleidžiant prekes siekiama patikrinti, ar teisingai nurodyta kilmė, netikrinami nei originalūs kilmės įrodymai, nei duomenų bazėje „ConTraffic“ ieškoma neatitikimo. Tai verčia abejoti Jungtinėje Karalystėje atliekamo muitinio tikrinimo veiksmingumu. Likę 88 % importo deklaracijų buvo pateikta vykdant supaprastintas procedūras, ir tikrinimas išleidžiant prekes visai nevykdytas.

Tikrinimo po prekių išleidimo apimtimi nekompensuojama tai, kad vykdant supaprastintas procedūras tikrinimas išleidžiant prekes neatliekamas

119

Prekybininkams, kuriems importuojant leidžiama naudotis supaprastintomis muitinės procedūromis, naudingas paspartintas muitinio prekių išleidimo procesas. Muitinės pasitiki jų importo deklaracijų teisingumu ir prieš išleidimą mažiau tikrina. Tai turėtų būti kompensuojama atliekant auditą prieš leidimo išdavimą ir ex post auditą67. 2015 m. beveik keturioms penktosioms viso ES importo buvo taikytos supaprastintos procedūros, iš jų 0,2 % buvo atliktas tikrinimas išleidžiant prekes.

120

Tačiau Ispanijoje ir Jungtinėje Karalystėje nustatėme, kad vykdant supaprastintas procedūras tikrinimas išleidžiant prekes neatliekamas. Tokia padėtis itin pavojinga Jungtinėje Karalystėje, nes didžioji dauguma importo deklaracijų teikiamos vykdant supaprastintas procedūras.

121

Įgaliotasis ekonominės veiklos vykdytojas (ĮEVV) yra patikimas prekybininkas, gaunantis naudos iš to, kad per jo importuojamų prekių muitinį įforminimą atliekama mažiau fizinių ir dokumentais grindžiamų patikrinimų. Muitinė ĮEVV statusą suteikia, jei prekybininkas atitinka tam tikrus kriterijus68.

122

Vykdant vieną iš supaprastintų procedūrų, nustatytų Sąjungos muitinės kodekse, importo deklaracijas galima teikti jas įtraukiant į leidimo turėtojo apskaitos registrus. Tokiu atveju prekybininkas privalo muitinei pranešti apie prekių pateikimą, bet tame pranešime nepateikiami duomenys apie prekių kilmę, tarifinį klasifikavimą ir vertę69, kuriais remdamasi muitinė galėtų mokesčių tikslais atlikti prasmingą rizikos analizę. Be to, muitinė ĮEVV gali atleisti nuo prievolės pateikti prekes muitinei70.

123

Mes nustatėme atvejų, kai ĮEVV, vykdantys veiklą kurjerių paslaugų sektoriuje, piktnaudžiavo muitų lengvata, taikoma mažos vertės siuntoms, kitais atvejais ĮEVV mūsų apsilankymo metu nesilaikė jiems nustatytų sąlygų, taip pat atvejų, kai ĮEVV, būdami deklarantu arba atstovais, nurodė per mažą iš Kinijos importuojamų tekstilės gaminių ir avalynės vertę.

124

Mes nustatėme, kad Italija neatlieka audito po prekių išleidimo, kaip nustatyta Muitinės audito vadove; net ir ĮEVV atžvilgiu. Jungtinėje Karalystėje patikrinome 10 audito po prekių išleidimo bylų, susijusių su įgaliotaisiais ekonominės veiklos vykdytojais, bet nė karto nebuvo faktiškai atliktas auditas po prekių išleidimo, veikiau buvo vertinama arba stebima, ar nuolat laikomasi įgaliotojo ekonominės veiklos vykdytojo sąlygų.

125

Galiausiai, 2016 m. liepos mėn. Komisija nustatė, kad šešios valstybės narės71 apskritai nevykdė auditų po prekių išleidimo arba neteikė apie tokius auditus jokios informacijos. Šiose valstybėse narėse surenkama maždaug 20 % visų ES surenkamų muitų72. Auditu po prekių išleidimo siekiama šalinti po prekių išleidimo ir po kitų rūšių tikrinimo po prekių išleidimo liekančią riziką, bet kai tai neatliekama, rizika išlieka.

Tikrinimas po prekių išleidimo retai apima importą į kitas valstybes nares

126

Kai importuotojas, kurio centrinė būstinė yra vienoje valstybėje narėje (antroji valstybė narė), importo operaciją vykdo kitoje valstybėje narėje (pirmoji valstybė narė), muitinį tikrinimą turi atlikti pastaroji73.

127

Nustatėme, kad pirmosios valstybės narės muitinė nesikreipia į antrosios valstybės narės muitinę ir neprašo jos teritorijoje veikiančio prekybininko apskaitos dokumentų, banko sąskaitų ir pan., taip pat nustatėme, kad antrosios valstybės narės muitinė nežino apie importuojamas prekes, nes pirmosios valstybės narės muitinei nenustatyta prievolė apie tai pranešti.

128

Padėtis dar pablogėja dėl to, kad valstybėse narėse veikiančioje duomenų bazėje „Surveillance 2“ pateikta informacija mažai naudinga atliekant auditą po prekių išleidimo, nes joje nenurodytas importuotojo ir (arba) deklaranto pavadinimas. Nemanoma, kad duomenų bazė „Surveillance 3“ – joje bus ši ir kita svarbi informacija – iki 2018 m. spalio 1 d. bus visiškai įdiegta74.

129

Nustatėme, kad tai itin aktualu taikant 42 procedūrą. Taikant šią procedūrą, antrojoje valstybėje narėje esantis importuotojas pirmojoje valstybėje narėje gali paskirti atstovą importo procedūroms joje vykdyti, dėl to dar pasunkėja tikrinimas po prekių išleidimo.

130

Pasak OLAF, apie 57 % visų iš Kinijos importuojamų prekių tekstilės gaminių ir avalynės srityje, kurių vertė, kaip įtariama, nurodyta per maža, įforminama taikant 42 procedūrą, nors pagal šią procedūrą įforminama tik 16 % importuojamų prekių.

131

2016 m. gruodžio mėn. atlikdama patikrinimą Slovakijoje Komisija taip pat nustatė, kad pagrindinė per mažos vertės nurodymo rizika buvo nustatyta tais importo atvejais, kai taikyta 42 procedūra ir kai importuotojas paprastai būdavo įsisteigęs kitoje valstybėje narėje, taigi tai dar labiau apsunkino kovą su šiuo sukčiavimu atliekant tikrinimą po prekių išleidimo.

Kadangi atvejai, kai dėl mažos siuntos vertės siunta neapmokestinama, netikrinami, sumokama per mažai muitų

132

Muitinės teisės aktuose nustatyta, kad labai mažos vertės siuntoms taikomos išimtys arba jos neapmokestinamos. Prekėms, kurių vertė nesiekia tam tikros ribos, netaikomi nei muitai, nei kiti mokesčiai. Taip yra dėl to, kad iš mažos vertės siuntų galima gauti mažai pajamų, taigi tai neverta administracinių ir veiklos sąnaudų, kurių reikia siekiant užtikrinti atitiktį tiems muitinės teisės aktams.

133

Sparti e. prekybos plėtra šią padėtį kiek pakeitė. Kaip pripažįsta Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija75, „tuo metu, kai buvo nustatyta dauguma mažos vertės importuojamoms prekėms taikomų mokesčių lengvatų, prekyba internete nevykdyta, ir importuojamų prekių, kurios galėjo būti neapmokestinamos, buvo palyginti mažai“.

134

Prekės, kurias vartotojai perka iš verslo įmonių, esančių ES nepriklausančiose šalyse, dėl mažos siuntos vertės nuo PVM (ir muito) atleidžiamos, kai jų vertė neviršija 10 arba 22 eurų ribos. Be PVM, kai prekių vertė didesnė nei 150 eurų, turi būti mokamas muitas. Vieno privataus asmens kitam privačiam asmeniui siunčiamai dovanai muitas ir PVM netaikomi, jeigu vertė neviršija 45 eurų. Vertei viršijus 45 eurus, bet neviršijus 700 eurų, neįskaitant PVM, gali būti taikoma standartinė fiksuotoji 2,5 % muito norma. Visos šios lengvatos taikomos ir internete iš ES nepriklausančių šalių perkamoms prekėms.

135

Nustatėme, kad atrinktose valstybėse narėse elektroninėse po prekių išleidimo sistemose leista i) importuojamoms prekėms taikyti nuostatą dėl muitų netaikymo nedidelės vertės prekėms, nors tų prekių deklaruota vertė76 buvo didesnė nei 150 eurų, o ii) importuojamas komercines siuntas leista deklaruoti kaip dovanas.

136

Taip pat nustatėme, kad 2016 m. gegužės 1 d. įsigaliojus Sąjungos muitinės kodekso deleguotiesiems ir įgyvendinimo aktams77 šiuo importuojamų prekių neapmokestinimu piktnaudžiavo net įgaliotojo ekonominės veiklos vykdytojo statusą turintys kurjeriai. Tai itin rimta, nes iš įgaliotųjų ekonominės veiklos vykdytojų reikalaujama vykdyti vidaus kontrolę, kuria būtų galima užkirsti kelią neteisėtiems arba neleistiniems sandoriams ir nustatyti juos78.

137

Remiantis Jungtinės Karalystės surinktais su e. prekyba susijusiais įrodymais, esama labai daug atvejų, kai iš Tolimųjų Rytų importuojamų prekių vertė nurodoma per maža, taip pat daugėja tokių siuntų iš JAV, ir vertė sumažinama 10–100 kartų, palyginti su tikrąja verte.

138

Pasak Belgijos muitinės, per tam tikras ne ES esančias svetaines perkamos prekės sistemingai deklaruojamos kaip mažesnės nei 22 eurų vertės prekės, nors vartotojas iš tikrųjų sumoka daugiau79.

139

Galiausiai, remiantis „Copenhagen Economics“ atliktu tyrimu80, importo muitai taikomi tik 47 % apmuitinamųjų pašto siuntų, o kai sumokami ne visi muitai, ES tiesiogiai netenka 0,25 milijardo eurų.

140

Taigi, muitų netenkama dviem būdais: i) kai nurodoma per maža prekių vertė, taigi prekės neteisingai deklaruojamos kaip atitinkančios mažos vertės siuntoms taikomos lengvatos taikymo reikalavimus, ir ii) kai lengvata taikoma prekėms, neatitinkančioms lengvatos taikymo reikalavimų, pavyzdžiui, po prekių išleidimo sistema dėl sistemos spragų leidžia neapmokestinti prekių, kurių deklaruojama vertė didesnė nei 150 eurų, arba komercinės siuntos (kai privatus asmuo perka iš verslo įmonės) nurodomos kaip dovanos (kai privatus asmuo siunčia privačiam asmeniui), nes tokiu atveju muitinė siuntų netikrina.

141

Kai kurjeriams suteiktas įgaliotojo ekonominės veiklos vykdytojo statusas, tokių galimybių atsiranda dar daugiau, nes įgaliotieji ekonominės veiklos vykdytojai mažiau tikrinami, t. y. atliekama mažiau fizinių ir dokumentų patikrinimų, taigi ir mažiau patikrinimų įvežimo vietoje, be to, į šį statusą gali būti atsižvelgiama ir atliekant tikrinimą po prekių išleidimo81.

Išvados ir rekomendacijos

142

Atliekant auditą tikrinta, ar ES importo procedūromis saugomi Sąjungos finansiniai interesai. Nustatėme didelių trūkumų, iš kurių matyti, kad teisinė sistema turi spragų, taip pat tai, kad valstybės narės neveiksmingai atlieka importo muitinį tikrinimą, o tai turi neigiamą poveikį ES finansiniams interesams.

143

Tai, kad neapskaičiuota muitų nepriemoka, daro neigiamą poveikį muitų sąjungos rezultatų, susijusių su ES finansinių interesų apsauga, vertinimui ir trukdo veiksmingai paskirstyti išteklius sritims (pavyzdžiui, kovai su atvejais, kai nurodoma per maža vertė) arba valstybėms narėms, kuriose nustatomos didžiausios galimos nepriemokos (žr. 2628 dalis).

1 rekomendacija

Tam, kad įvykdytų Europos Parlamento prašymą, Komisija turėtų sukurti metodiką muitų nepriemokai nuo 2019 m. apskaičiuoti, rengti jos periodinius įverčius ir atsižvelgti į gautus rezultatus paskirstant išteklius ir nustatant veiklos tikslus.

Tikslinė įgyvendinimo data: 2019 m.

144

Valstybės narės finansiniu požiūriu nepakankamai skatinamos vykdyti muitinį tikrinimą ir gerinti muitų surinkimą į ES biudžetą: muitinį tikrinimą vykdančios valstybės narės, kurioms nepavyksta sumų išieškoti, rizikuoja patirti finansinius tų nepriemokų padarinius, o tokio tikrinimo nevykdančios valstybės narės gali tokių padarinių išvengti. Be to, viena valstybė narė skundėsi, kad kuo intensyviau ji kovoja su sukčiavimu, tuo didesnis pavojus jai kyla, kad Komisija jai nustatys finansinę atsakomybę (žr. 2932 dalis).

145

Net jeigu pagal ES veiksmų programas skiriamas finansavimas, jis ne visada siejamas su ES finansinių interesų apsauga. Valstybės narės ne visada skiria būtinų finansinių išteklių Europos informacinių sistemų sudedamųjų dalių, esančių ne Sąjungoje, diegimui, o pagal veiksmų programas tos dalys nefinansuojamos, taigi gali būti vėluojama įgyvendinti Sąjungos muitinės kodeksą. Kelios valstybės narės, kuriose yra pagrindiniai įvežimo uostai, sutinka, kad jų TNI dalis per didelė (žr. 3340 dalis).

2 rekomendacija

Komisija turėtų išnagrinėti visas galimybes, kaip galima sustiprinti paramą nacionalinėms muitinės tarnyboms vykdant naujoje daugiametėje finansinėje programoje nustatytą svarbų ES vaidmenį, be kita ko iš naujo įvertinant tinkamą muitų surinkimo sąnaudų normą.

Tikslinė įgyvendinimo data: prieš sekančios DFP pradžią.

3 rekomendacija

Komisija turėtų pasiūlyti, kad kitos muitų sąjungą remiančios ES veiksmų programos būtų naudojamos siekiant didinti muitinės Europos informacinių sistemų finansinį tvarumą.

Tikslinė įgyvendinimo data: prieš sekančios DFP pradžią.

146

Muitinių keitimasis informacija ir bendradarbiavimas vyksta sklandžiai. Bet atliekant auditą nustatyta, kad keitimosi informacija priemonės dar tebeturi trūkumų, ir tai pasakytina tiek apie jų turinį, tiek apie naudojimą (žr. 4169 dalis).

4 rekomendacija

Komisija turėtų:

  1. pasiūlyti muitinės teisės aktų pakeitimus 2018 m., pagal kuriuos būtų privaloma muitinės importo deklaracijoje nurodyti prekių siuntėją; ir
  2. patikslinti savitarpio pagalbos pranešimuose teikiamus prašymus, siekiant užtikrinti, kad jie būtų vienodai įgyvendinami visose valstybėse narėse.

Tikslinė įgyvendinimo data: nedelsiant.

5 rekomendacija

2018 m. Komisija ES nepriklausančiose šalyse, kuriose nustatoma daugiausia su laisvosiomis zonomis susijusių apgaulingo perkrovimo atvejų, turėtų paskirti OLAF ryšių palaikymo užsienyje pareigūną.

147

Kalbant apie vienodą ES muitinės teisės aktų taikymą, keturiose iš penkių per auditą tikrintų valstybių narių Europos Sąjungos integruotasis muitų tarifas (TARIC) taikomas vienodai. Tačiau esama atgaline data padarytų TARIC pakeitimų, turinčių finansinį poveikį, ir valstybės narės tuos pakeitimus turi kruopščiai įgyvendinti. Valstybės narės tinkamai netikrina, ar privalomosios tarifinės informacijos turėtojai importuodami prekes iš tikrųjų remiasi jiems pateiktais privalomosios tarifinės informacijos sprendimais. Nors Sąjungos muitinės kodekse Komisijai paskirta funkcija užtikrinti, kad būtų galima priimti visoje ES galiojančius sprendimus dėl vertės nustatymo, Komisija to dar nepadarė (žr. 7088 dalis).

6 rekomendacija

Komisija turėtų:

  1. valstybėse narėse atidžiai stebėti, kaip jos tikrina, ar tinkamai naudojami privalomosios tarifinės informacijos sprendimai iki 2020 m.; ir
  2. ilgiau nedelsdama, sudaryti galimybę priimti visoje ES galiojančius sprendimus dėl vertės nustatymo, kaip rekomenduojama Specialiojoje ataskaitoje Nr. 23/2000.
148

Valstybės narės laikosi skirtingo požiūrio į muitinį tikrinimą, kuriuo siekiama kovoti su atvejais, kai nurodoma per maža vertė, neteisingai nurodoma kilmė ir neteisingai klasifikuojama, ir taikyti sankcijas. Muitinėms nelengva suderinti poreikį lengvinti prekybą, taikant greitesnes ir sklandesnes importo procedūras, ir poreikį vykdyti muitinį tikrinimą. Apsunkinantis muitinis tikrinimas prekybininkus gali paskatinti rinktis importo muitinės įstaigą ir (oro) uostus, kuriuose, siekiant pritraukti daugiau srautų, taikoma mažiau muitinio tikrinimo priemonių. Audito Rūmai nustatė palankiausios prekių įvežimo vietos paieškos atvejų, t. y. atvejų, kai prekybininkai pasirinko prekes, kurių vertė buvo nurodyta per maža, įvežti į valstybes nares, kuriose mažiau tikrinama (žr. 89110 dalis).

7 rekomendacija

Komisija turėtų pasiūlyti teisės aktų pakeitimus, kurie jai leistų nuo 2021 m. nustatyti finansinius pataisymus valstybėms narėms, kurios tinkamai nevaldo rizikos ir galimai skatina palankiausios prekių įvežimo vietos paieškas.

149

Kadangi nepakanka duomenų, valstybės narės etape iki atvežimo arba tada, kai prekybininkai praneša apie prekių atvežimą į jų patalpas, neanalizuoja rizikos mokesčių tikslais. Be to, penkiose valstybėse narėse, kuriose atliktas auditas, muitinės pareigūnai gali nekreipti dėmesio į tai, kad nacionalinė rizikos valdymo sistema rekomenduoja atlikti patikrinimą, ir tam nereikia gauti aukštesnes pareigas einančio pareigūno patvirtinimo. Kalbant apie supaprastintas procedūras, valstybės narės žemesnio muitinio tikrinimo lygio nekompensuoja tikrinimu po prekių išleidimo. Be to, jeigu prekybininkas importuoja į kitą valstybę narę, o ne į tą, kurioje yra įsisteigęs, tokio importo ex post patikrinimai retai atliekami. Valstybėms narėms sunku užtikrinti, kad prekybininkai laikytųsi reikalavimų, susijusių su mažos vertės siuntoms taikomų muitų lengvatų taikymu, dėl to nacionaliniai biudžetai ir ES biudžetas netenka lėšų. Nustatėme, kad kurjerių paslaugų sektoriuje veikiantys ĮEVV piktnaudžiauja tokia lengvata (žr. 111141 dalis).

8 rekomendacija

2018 m. Komisija turėtų:

  1. pasiūlyti teisėkūros veiksmą, kuriuo būtų nustatyta, kad privaloma teikti papildomus duomenų elementus, kuriais remiantis etape iki atvežimo arba tada, kai prekybininkai praneša apie prekių atvežimą į jų patalpas, būtų galima atlikti finansinės rizikos analizę;
  2. patobulinti duomenų bazę „Surveillance“, kad, kai taikoma 42 procedūra, būtų nustatoma prekių gavėjo tapatybė, ir
  3. ištirti piktnaudžiavimo mažos vertės siuntoms taikoma muitų lengvata, kai prekės perkamos ES nepriklausančių šalių e. parduotuvėse, atvejus.

9 rekomendacija

Valstybės narės turėtų nedelsdamos:

  1. nustatyti, kad prieš pasirenkant nepaisyti konkretaus rizikos filtro siūlymo atlikti tyrimą arba tuo metu, kai pasirenkama to siūlymo nepaisyti, būtų gautas aukštesnes pareigas einančio pareigūno patvirtinimas;
  2. savo muitinės elektroninio prekių išleidimo sistemose imtis patikrinimų, kad būtų neleidžiama priimti importo deklaracijų, kuriomis prašoma taikyti mažos vertės siuntoms taikomą muitų lengvatą, kai deklaruojama vidinė vertė didesnė nei 150 eurų arba kai nurodoma, kad komercinės siuntos (verslo įmonių siunčiamos vartotojui) yra dovana (privataus asmens privačiam asmeniui);
  3. ex post tikrinti, ar prekybininkai, įskaitant įgaliotuosius ekonominės veiklos vykdytojus, laikosi mažos vertės siuntoms taikomos muitų lengvatos reikalavimų;
  4. parengti tyrimų planus, kad būtų užkirstas kelias piktnaudžiavimui, kai prekės perkamos ES nepriklausančių šalių e. parduotuvėse.

Šią ataskaitą priėmė IV kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Baudilio TOMÉ MUGURUZA, 2017 m. lapkričio 7 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu


Pirmininkas

Klaus-Heiner LEHNE

Priedai

I Priedas

Audito Rūmų taikytas audito metodas Komisijos lygmeniu

Komisijoje auditą atlikome dviem etapais: vienas etapas buvo skirtas pasirengimui, kitas – auditui vietoje.

01

Parengiamajame etape informacijos rinkimo tikslais lankėmės Mokesčių ir muitų sąjungos GD, Biudžeto GD, OLAF ir Jungtiniame tyrimų centre (JRC).

Su Komisija aptarėme audito metodiką (audito klausimus, kriterijus ir standartus), įskaitant valstybėse narėse taikomą audito metodiką ir Komisijos atsakymus į prieš apsilankant mūsų pateiktą klausimyną. Taip pat gavome atsiliepimų ir pasiūlymų dėl atvejų, kai nurodoma per maža vertė, neteisingai nurodoma kilmė arba neteisingai klasifikuojama, dėl pagrindinės būdingos rizikos, darančios poveikį prekių išleidimui į laisvą apyvartą, taip pat surinkome aktualius dokumentus.

Jungtiniame tyrimų centre Komisija pristatė savo mokslinius projektus, susijusius su konteinerių srautais („ConTraffic“) ir teisingų kainų įvertinimu („Theseus“). Jungtinis tyrimų centras auditoriams suteikė prieigą prie duomenų bazės „ConTraffic“ ir interneto šaltinio „Theseus“.

Mokesčių ir muitų sąjungos GD auditoriams suteikė prieigą prie duomenų bazės „Surveillance 2“, taip pat importo deklaracijų apskaitos duomenų bazės, Prekių pavyzdžių valdymo sistemos, autentiškų spaudų ir institucijų, galinčių išduoti lengvatinės kilmės arba judėjimo sertifikatą, duomenų bazės.

Galiausiai, Biudžeto GD auditoriams suteikė prieigą prie duomenų bazės OWNRES, kurioje laikomi duomenys apie sukčiavimo ir pažeidimų atvejus, kai vertė didesnė nei 10 000 eurų, ir duomenų bazės WOMIS, kurioje laikomos ataskaitos, susijusios su neišieškomomis sumomis, kurių vertė didesnė už tam tikrą viršutinę ribą, kai valstybės narės neperveda atitinkamų sumų į ES biudžetą, nes mano, kad šios sumos negali būti išieškotos dėl su jomis nesietinų priežasčių. Komisija pateikia savo pastabas dėl šių ataskaitų per šešis mėnesius nuo jų gavimo.

Nagrinėjome aktualią su veiklos rezultatais susijusią informaciją, pavyzdžiui, metines veiklos ataskaitas, Mokesčių ir muitų GD muitų sąjungos rezultatų ataskaitas ir pažangos bei vertinimo ataskaitas, susijusias su ES veiksmų programomis „Hercule II“, „Hercule III“, „Muitinė 2013“ ir „Muitinė 2020“. Taip pat nagrinėjome RAD (Rekomendacijos, veiksmai, įvykdymo patvirtinimas) duomenų bazę – joje pateikiama naujausia informacija apie tolesnius veiksmus, kurių imtasi reaguojant į Europos Audito Rūmų pateiktas rekomendacijas.

Lankėmės Pasaulio muitinių organizacijoje ir pristatėme savo auditą, aptarėme jo svarbą, atsakomybę, uždavinius, susijusius su atvejais, kai nurodoma per maža vertė, taip pat su sprendimais dėl vertės ir kilmės nustatymo, su negaunamomis pajamomis ir e. prekyba. Aptarėme atitinkamus tarptautinius standartus, pavyzdžiui, Sutartį dėl Bendrojo susitarimo dėl muitų tarifų ir prekybos VII straipsnio įgyvendinimo (ši sutartis dar vadinama Muitinio įvertinimo susitarimu), Pasaulio muitinių organizacijos pataisytą Kioto konvenciją dėl muitinės procedūrų supaprastinimo ir suderinimo, Pasaulio muitinių organizacijos gaires. Šio vizito tikslas buvo vertinti, ar Komisija laikosi tarptautinės geriausios praktikos. Nagrinėjome aktualiausias ir naujausias Pasaulio muitinių organizacijos gaires, visų pirma susijusias su pajamų rinkiniu. Jomis, kaip lyginamuoju standartu, remtasi rengiant atrinktoms valstybėms narėms siųstus klausimynus, susijusius su vertės nustatymu, kilme ir tarifiniu klasifikavimu.

02

Atlikdami audito darbą vietoje, bendrąjį klausimyną nusiuntėme Komisijai. Šis klausimynas buvo skirtas klausimui, ar Komisija užtikrina, kad ES importo procedūromis būtų saugomi ES finansiniai interesai. Be to, surinkome duomenų apie naujausius pokyčius, taip pat apie Komisijos veiklą tokiose srityse kaip muitų nepriemoka, ES veiksmų programos, susijusios su valstybių narių muitinių administracijų bendradarbiavimu, savitarpio pagalba, stebėjimu, ar valstybės narės vienodai įgyvendina muitinės teisės aktų nuostatas, ir ar Komisija nustatė patikimas importo procedūras, kad būtų išvengta spragų, dėl kurių mažėja TNI.

Į šį bendrąjį klausimyną atsakė Biudžeto GD, OLAF ir Mokesčių ir muitų sąjungos GD. Be to, kiekvienam jų nusiuntėme du papildomus klausimynus, surengėme pokalbius su padalinių atstovais, atsakingais už įvairias klausimynuose nagrinėjamas sritis.

Tikrinome, kaip Komisija įgyvendina specialiąsias ataskaitas, aktualias atliekant šį auditą, pavyzdžiui, Specialiąją ataskaitą Nr. 2/2008 dėl privalomosios tarifinės informacijos, Specialiąją ataskaitą Nr. 1/2010 „Ar veiksmingai kontroliuojamos importui taikomos supaprastintos muitinės procedūros?“ ir Specialiąją ataskaitą Nr. 2/2014 „Ar tinkamai valdomi preferenciniai prekybos susitarimai?“.

II Priedas

Audito Rūmų valstybėse narėse taikytas audito metodas

Auditą atlikome dviem etapais: vienas etapas buvo skirtas pasirengimui, kitas – audito darbui vietoje.

01

Pasirengimo etape atrinkome penkias valstybes nares: Ispaniją, Italiją, Lenkiją, Rumuniją ir Jungtinę Karalystę. Valstybės narės buvo atrinktos remiantis šiais rizikos kriterijais: i) jų TNI įnašo į ES biudžetą dydžiu; ii) atvejų valstybėje narėje, kai nurodyta per maža prekių vertė, skaičiumi ir iii) auditu grindžiamo tikrinimo atvejų dalimi, palyginti su visomis po prekių išleidimo atliekamo tikrinimo priemonėmis.

Atrinktoms valstybėms narėms išsiuntėme klausimyną. Šis klausimynas buvo skirtas klausimui, ar valstybės narės užtikrina, kad importo procedūromis būtų saugomi ES finansiniai interesai. Rašytinius atsakymus gavome iš visų atrinktų valstybių narių.

Prieš kiekvieną apsilankymą valstybėse narėse atrinkome:

  1. 30 importo sandorių, kuriuos vykdant galbūt buvo nurodyta per maža vertė. Atlikdami šią atranką į duomenų bazę „Surveillance 2“ kiekvienos valstybės narės 2015 m. įtrauktai importo tiriamajai visumai taikėme vizualiąją duomenų analizę; tam naudojomės platforma „Tableau“. Galimi atvejai, kai vertė nurodyta per maža, buvo lyginami su teisingomis vieno kilogramo kainomis, kurias Jungtinis tyrimų centras skelbia platformoje „Theseus“, taip pat su vidutine vieneto kaina, skelbiama duomenų bazėje „Surveillance 2“;
  2. 30 importo sandorių, dėl kurių OLAF dėl neteisingo prekių klasifikavimo pateikė savitarpio pagalbos pranešimus. Atsitiktine tvarka atrinkome importo sandorius, kiekvienos valstybės narės 2015 m. įtrauktus į duomenų bazę „Surveillance 2“; tam naudojome ACL;
  3. visą tiriamąją importo sandorių, dėl kurių, remiantis duomenų baze „Surveillance 2“, dėl neteisingo kilmės nurodymo 2015 m. buvo pateikti savitarpio pagalbos prašymai, visumą;
  4. rizika grindžiamą dešimties audito, valstybių narių atlikto per pastaruosius 6 metus, bylų, susijusių su įgaliotaisiais ekonominės veiklos vykdytojais, imtį;
  5. rizika grindžiamą dešimties su laikinu saugojimu susijusių bendrųjų deklaracijų imtį, kad tuos atvejus galėtume atsekti iki prekių išleidimo į laisvą apyvartą ir patikrinti, ar kurjerių paslaugų sektoriuje veikiantis tipinis įgaliotasis ekonominės veiklos vykdytojas 2016 m., 2016 m. gegužės 1 d. įsigaliojus Sąjungos muitinės kodekso nuostatoms, laikėsi taisyklių dėl maksimalaus prekių išleidimo termino, įvertinimo, muitų lengvatų ir vienodo tarifo apmokestinimo, ir
  6. rizika grindžiamą dešimties šio įgaliotojo ekonominės veiklos vykdytojo 2016 m., 2016 m. gegužės 1 d. įsigaliojus Sąjungos muitinės kodekso nuostatoms, į laisvą apyvartą išleistų prekių imtį, kad galėtume jas atsekti iki su laikinuoju saugojimu susijusios bendrosios deklaracijos ir patikrinti, ar laikytasi taisyklių dėl maksimalaus prekių išleidimo termino, įvertinimo, muitų lengvatų ir vienodo tarifo apmokestinimo.
02

Atlikdami auditą vietoje lankėmės Ispanijos, Italijos, Lenkijos, Rumunijos ir Jungtinės Karalystės muitinėse. Kiekvienoje atrinktoje valstybėje narėje aptarėme iš anksto gautus klausimyno atsakymus ir rengėme pokalbius su už įvairias sritis, įtrauktas į klausimyną, atsakingais pareigūnais, visų pirma tai buvo pareigūnai, atsakingi už įvertinimą, kilmę, tarifinį klasifikavimą, rizikos valdymą, įgaliotuosius ekonominės veiklos vykdytojus, tikrinimą po prekių išleidimo ir programas „Muitinė 2013“ ir „Muitinė 2020“.

Remdamiesi tarptautiniais standartais tikrinome, ar i) valstybių narių tikrinimu po prekių išleidimo pavyko nustatyti po tikrinimo išleidžiant prekes likutinę riziką; ii) valstybių narių tikrinimas po prekių išleidimo apėmė importą į kitas valstybes nares; iii) valstybių narių muitinės administracijos pareigas vykdė taip, lyg būtų viena administracija; ir iv) valstybių narių muitinės administracijos deramą dėmesį skyrė kurjerių siuntoms. Analizavome ir aptarėme pagal kontrolinį sąrašą iš anksto atrinktų imčių rezultatus.

Ypatingą dėmesį skyrėme sistemoms ir kontrolės priemonėms, be to, muitinio prekių išleidimo sistemų fiktyvioje aplinkoje tikrinome, kaip patikimai tikrinamos mažos vertės siuntos.

Komisijos atsakymai

Santrauka

I

Komisija pažymi, kad svarbiausi nustatyti faktai, įtraukti į šią ataskaitą, yra susiję su valstybių narių kontrolės trūkumais ir įgyvendinimo užduotimis, už kurių vykdymą yra visiškai atsakingos nacionalinės valdžios institucijos. Tačiau Komisija tikrina, kaip valstybės narės renka ir pateikia tradicinius nuosavus išteklius, nes tai turi taisomąjį poveikį.

Jei Komisija nustato, kad valstybių narių tikrinimai yra atliekami neveiksmingai ir dėl to prarandami tradiciniai nuosavi ištekliai, už šiuos nuostolius atsako valstybės narės, o už pavėluotą mokėjimą joms skaičiuojami labai dideli delspinigiai. Tai reiškia, kad valstybių narių neveiksmingai atliekamų tikrinimų neigiamą poveikį ES finansams bandoma pašalinti Komisijos patikrinimais. Už pavėluotą mokėjimą mokami delspinigiai su kaupu kompensuoja išlaidas, patirtas vėluojant pervesti lėšas į ES biudžetą, taigi Komisijos patikrinimai užtikrina visapusišką ES finansinių interesų apsaugą.

Komisija teigiamai vertina visus pasiūlymus, kuriais siekiama sugriežtinti kontrolę.

VI

VI. Muitų teisinės sistemos spragos šalinamos taikant 2016 m. gegužės 1 d. įsigaliojusį Sąjungos muitinės kodeksą. Visiškai pasinaudoti jo teikiama nauda bus galima tada, kai veiks visos jam įgyvendinti reikalingos elektroninės sistemos. Pagrindinis Sąjungos muitinės kodekso tikslas – geriau apsaugoti Sąjungos finansinius išteklius (nuosavus išteklius) i) užtikrinant, kad taikant Europos muitų teisės aktus nebūtų galima sukčiauti (t. y. panaikinant spragas, pašalinant nenuoseklaus taisyklių aiškinimo ir taikymo atvejus, taip pat suteikiant muitinėms elektroninę prieigą prie svarbios informacijos), ii) užtikrinant labiau suderintą ir standartizuotą valstybių narių atliekamų muitinių tikrinimų taikymą, grindžiamą bendra rizikos valdymo schema ir jos įgyvendinimui skirta elektronine sistema, ir iii) nustatant bendrą garantijų sistemą. Tikimasi, kad šiomis priemonėmis ne tik bus geriau apsaugomi ES finansiniai interesai ir užtikrinamas ES piliečių saugumas ir sauga, bet ir bus užkirstas kelias antikonkurenciniam elgesiui įvairiose ES prekių įvežimo ir išvežimo vietose.

VII

Komisija laikosi nuomonės, kad valstybėms narėms suteikiama pakankamai finansinių paskatų vykdyti muitinį tikrinimą. Kruopščiai ES muitų teisės aktus taikančioms valstybėms narėms netenka prisiimti finansinės atsakomybės, susijusios su TNI, kurių negalima išieškoti dėl nuo tų valstybių narių nepriklausančių priežasčių.

VIII

Pagal Sąjungos muitinės kodekso 46 straipsnio 1 dalį valstybių narių muitinės gali atlikti bet kokį muitinį tikrinimą, kuris, jų manymu, yra būtinas. Todėl skirtingose valstybėse narėse ši praktika šiek tiek skirsis. Nepaisant to, muitiniai tikrinimai pirmiausia grindžiami rizikos analize. Siekiant padėti suvienodinti rizikos kriterijų ir standartų taikymą, rengiamas įgyvendinimo aktas dėl finansinei rizikai taikomų bendrų ES rizikos kriterijų. Siekiant paskatinti bendrą sutarimą ir įgyvendinimą, šiuo metu teikiamos reikiamos konsultacijos. Numatoma, kad bandomasis šio akto įgyvendinimo etapas valstybėse narėse vyks 2018 m.

XI a)

Komisija nepritaria šiai rekomendacijai.

Europos Parlamentas paprašė Komisijos „surinkti patikimus duomenis apie muitų <…> nepriemoką valstybėse narėse“. Komisija jau teikia metinius renkamų muitų nepriemokos, nustatytos per TNI patikrinimus, apskaičiavimus. Valstybių narių reikalaujama sumokėti atitinkamas sumas ir jos surenkamos į ES biudžetą.

Tiksliais duomenimis grindžiama Komisijos skaičiavimo metodika yra patikimiausia metodika tokiai nepriemokai nustatyti ir yra naudojama veiklos vykdymo tikslais, pvz., rengiant metinę valstybių narių patikrinimo programą.

Komisija nežino jokios kitos tinkamos metodikos, tačiau neabejotinai apsvarstytų bet kokius pasiūlymus dėl galimos metodikos, kuria būtų galima papildyti Komisijos skaičiavimus.

Taip pat žr. atsakymus į 25 ir 26 dalių pastabas;

b)

Komisija pritaria rekomendacijai. Šiuo metu Komisija vertina galimybes pagal kitą DFP padidinti nacionalinių muitinės tarnybų finansavimą. Komisija mano, kad valstybių narių muitinių operacijų ir su jomis susijusias veiklos išlaidas lemia daug veiksnių, įskaitant valstybės narės muitinės administracijos struktūrą, nacionalinės muitinės tarnybos turimus išteklius, taip pat prekybos pasiskirstymą bei apimtį, kurie priklauso nuo valstybės narės geografinės padėties. Šiuo metu Komisija atlieka muitų sąjungos poveikio vertinimo tyrimą, kad išsiaiškintų, inter alia, kaip ES finansavimo priemonėmis galima finansuoti su muitinėmis susijusias investicijas;

c)

Komisija gali iš dalies sutikti su rekomendacija, nes pritaria tikslui, kurio siekiama Europos Audito Rūmų rekomendacija, tačiau pažymi, kad šiuo metu ji negali prisiimti konkrečių įsipareigojimų, susijusių su jos pasiūlymais dėl kitos DFP;

d)

Komisija pritaria rekomendacijai, kad ji turėtų konkrečiau nurodyti veiksmus, kurių valstybių narių prašoma imtis siunčiant savitarpio pagalbos pranešimus, ir pažymi, kad pagrindinis tikslas ir toliau bus pasiekti lygiaverčius rezultatus. OLAF savitarpio pagalbos prašymai numatyti Reglamente (EB) Nr. 515/97, todėl yra teisėti ir privalomi. Valstybėms narėms siūlomi veiksmai yra rekomendacijų, kurios nebūtinai visais atvejais tinka visoms valstybėms narėms, rinkinys;

e)

Komisija pritaria rekomendacijai. Nors tose valstybėse narėse, kurios nepasinaudojo galimybe netaikyti reikalavimo pateikti duomenis, muitinės importo deklaracijoje jau privaloma nurodyti siuntėją, 2018 m. Komisija imsis tolesnių veiksmų valstybių narių atžvilgiu, siekdama, kad reikalavimas nurodyti siuntėją būtų privalomas visose valstybėse narėse. Todėl šių duomenų vis dar nerenkančios valstybės narės gali patirti labai didelių išlaidų. Konkreti tokio reikalavimo priėmimo data priklausys nuo derybų su valstybėmis narėmis.

Įvadas

11

Pagal Sąjungos muitinės kodekso 46 straipsnio 1 dalį valstybių narių muitinės gali atlikti bet kokį muitinį tikrinimą, kuris, jų manymu, yra būtinas. Todėl skirtingose valstybėse narėse ši praktika šiek tiek skirsis. Nepaisant to, muitiniai tikrinimai pirmiausia grindžiami rizikos analize. Siekiant padėti suvienodinti rizikos kriterijų ir standartų taikymą, rengiamas įgyvendinimo aktas dėl finansinei rizikai taikomų bendrų ES rizikos kriterijų. Siekiant paskatinti bendrą sutarimą ir įgyvendinimą, šiuo metu teikiamos reikiamos konsultacijos. Numatoma, kad bandomasis šio akto įgyvendinimo etapas valstybėse narėse vyks 2018 m.

13

Bendra rizikos valdymo schema ES muitų teisės aktuose buvo nustatyta Reglamentu (EB) Nr. 648/2005 ir joje buvo numatyta keletas veiksmų, kuriais siekiama padėti valstybėms narėms sistemingai mažinti finansinę riziką:

  • pateikiamas Muitinės audito vadovas, kuriame išsamiai aprašoma, kaip atliekamas auditas ir patikrinimai po muitinio įforminimo (dabar – po prekių išleidimo);
  • pateikiamas Operatyvinių muitinių tikrinimų vadovas, kuriame aprašomi tikrinimai muitinio įforminimo metu ir kuriame sukaupti valstybių narių geriausios patirties pavyzdžiai, be kita ko, taikytini mažinant finansinę riziką, susijusią su tarifiniu klasifikavimu, įvertinimu, kilme ir antidempingo priemonėmis;
  • prioritetinio tikrinimo veiksmai, kuriais aktyviai sprendžiami konkretūs klausimai, siekiant nustatyti geriausią būdą, kaip valstybės narės sistemingai galėtų mažinti riziką ir spręsti su muitiniais tikrinimais susijusias problemas.
14

Administracine savitarpio pagalba siekiama užtikrinti, kad užkertant kelią muitų teisės aktų pažeidimams, juos nagrinėjant ir su jais kovojant, būtų surenkamos pajamos.

15

ES lygmeniu: Elektroninė muitinės rizikos valdymo sistema (MRVS), skirta padėti tikruoju laiku elektroninėmis priemonėmis keistis su rizika susijusia informacija tarp valstybių narių ir tarp Komisijos ir valstybių narių, jungia 841 muitinę, įskaitant visus tarptautinius uostus ir oro uostus, didžiuosius pasienio postus ir visus nacionalinius rizikos analizės centrus, ir šiuo metu turi apie 4 000 naudotojų. Tiesiogiai prisijungti prie MRVS gali įvairios Komisijos tarnybos: TAXUD, OLAF, SANCO, TRADE, BUDG, JUST, ENV, AGRI, GROW.

Keitimasis informacija ES lygmeniu vykdomas remiantis Reglamentu (EB) Nr. 515/97, o tarptautiniu lygmeniu – remiantis tarptautiniais susitarimais.

19

Iš tiesų teisinių pagrindų yra gana daug. Pavyzdžiui, galioja 51 savitarpio pagalbos susitarimų nuostata ir (arba) protokolas, susiję su 79 šalimis ir (arba) teritorijomis. Vedama ir daugiau derybų, pvz., su Pietų Amerikos šalių bendrąja rinka (MERCOSUR), o dar keli susitarimai turi netrukus įsigalioti (su kai kuriomis EPS šalimis).

Pačiais administracinio bendradarbiavimo susitarimais nėra numatyta atskiro keitimuisi informacija taikytino teisinio pagrindo.

20

Savitarpio pagalbos susitarimų nuostatos yra dvišalių lengvatinių susitarimų dalis, tačiau taikant nepriklausomas lengvatines sistemas, pvz., bendrąją lengvatinių muitų tarifų sistemą (BLS), reikalaujama, kad lengvatomis besinaudojanti šalis teiktų pagalbą ir taip padėtų užkirsti kelią sukčiavimui arba pažeidimams, susijusiems su lengvatinių muitų tarifų suteikimu.

Veiksmingomis kovos su sukčiavimu priemonėmis, tokiomis kaip sąlyga, kuria leidžiama sustabdyti lengvatinių muitų tarifų taikymą, jei trūksta pagalbos, siekiama užtikrinti, kad trečiosios šalys, kurios importuodamos į ES naudojasi lengvatiniais muitais, pakankamai gerai vykdytų savitarpio pagalbos susitarimus.

Pastabos

25

Komisija, remdamasi surinktų muitų trūkumu, nustatytu Biudžeto generaliniam direktoratui atlikus patikrinimus, jau apskaičiuoja muitų nepriemoką renkant TNI.

Nuosavų išteklių teisės aktuose numatyta rimtų paskatų valstybėms narėms atlikti tikrinimus – už pavėluotą mokėjimą skaičiuojami labai dideli delspinigiai.

Dėl ES muitinėms skirtų programų finansavimo valstybės narės susitarė rengiant dabartinę DFP, o rengiant kitą DFP jis yra peržiūrimas.

26

Komisija jau teikia metinius renkamų muitų nepriemokos, nustatytos per TNI patikrinimus, apskaičiavimus. Valstybių narių reikalaujama sumokėti atitinkamas sumas ir jos surenkamos į ES biudžetą. PVM yra kitokio pobūdžio pajamų šaltinis, todėl PVM nepriemokai apskaičiuoti taikomas metodas netaikytinas apskaičiuojant muitų nepriemoką.

Tiksliais duomenimis grindžiama Komisijos skaičiavimo metodika yra patikimiausia metodika tokiai nepriemokai nustatyti.

Komisija nežino jokios kitos tinkamos metodikos, tačiau neabejotinai apsvarstytų bet kokius pasiūlymus dėl galimos metodikos, kuria būtų galima papildyti Komisijos skaičiavimus.

27

OLAF apskaičiuota Jungtinėje Karalystėje galbūt nesurinktų mokesčių suma yra tikrinama, šiuo metu tai valstybei narei taikant prieštaravimų procedūrą. Tokių šiuo metu vykdomų procedūrų Komisija komentuoti negali. Komisija nagrinėja atvejus, kai galimai nurodyta per maža vertė, susijusius su kitomis valstybėmis narėmis.

28

Komisija sistemingai naudoja savo nepriemokos apskaičiavimus kartu su visais kitais svarbiais rizikos rodikliais, kad veiksmingai paskirstytų išteklius savo patikrinimams. Žr. atsakymus į 25 ir 26 dalių pastabas. Komisija nežino jokios kitos tinkamos metodikos, tačiau apsvarstytų bet kokius pasiūlymus dėl galimos metodikos, kuri papildytų Komisijos skaičiavimus.

30

Komisija atlieka patikrinimus, kad užtikrintų nuoseklų ES muitų teisės aktų taikymą visose valstybėse narėse ir kad būtų apsaugoti Sąjungos finansiniai interesai. Valstybėms narėms, kurios neatlieka tikrinimų ir taip praranda tradicinius nuosavus išteklius, kyla atsakomybės už nuostolius rizika, todėl tai yra paskata joms dirbti kruopščiai, kad išvengtų šios atsakomybės.

Nemokių prekybininkų skolos turėtų būti kruopščiai tikrinamos, atsižvelgiant į likusį turtą ir valstybės narės muitinės teikiamą prioritetą likvidavimo atveju. Jungtinės Karalystės muitinė likvidavimo atveju neteikia jokio prioriteto.

Rengdamasi kitai daugiametei finansinei programai, Komisija apsvarstys, ar dabartinės nuosavų išteklių teisinės sistemos pakeitimais galima labiau paskatinti valstybes nares veiksmingai atlieti tikrinimus.

31

Galiojančiais ES muitų teisės aktais neteikiama pirmenybė tikrinimui po prekių išleidimo, o sumažėjusį po prekių išleidimo teikiamų reikalavimo pranešimų skaičių galima pagrįsti keliais veiksniais, pvz., tikrinimą atlieka kitos valstybės narės nei tos, kuriose prekės išleidžiamos.

Komisija pažymi, kad 2016 m. Europos Audito Rūmų minimose šalyse importo deklaracijų, tikrintų po prekių išleidimo, skaičius išaugo.

32

Kaip nurodyta pirmiau (žr. atsakymą į 26 dalies pastabą), Komisija jau atlieka nepriemokos skaičiavimus. Be to, muitų nepriemokos padidėjimą (sumažėjimą) gali lemti daug veiksnių. Būtų sunku, o gal net neįmanoma, nustatyti priežasties (poveikio) sąsajų su konkrečiais veiksniais.

33

Iki 2020 m. gruodžio mėn. bus įdiegta 80 proc. Sąjungos muitinės kodekso sistemų Nepaisant to, rengiant 2017 m. elektroninės muitinės sistemos daugiamečio strateginio plano peržiūrą, dėl žmogiškųjų ir finansinių išteklių trūkumo kilo poreikis nukelti šešių Sąjungos muitinės kodekso sistemų veiklos pradžios datą po 2020 m. gruodžio 31 d. Šiuo klausimu dabar diskutuojama su valstybėmis narėmis ir Komisija apsvarstys tinkamų teisėkūros veiksmų galimybę.

38

Komisija nežino nė vienos valstybės narės, sutinkančios, kad jos TNI surinkimo išlaidų dalis yra per didelė. Valstybės narės vieningai priėmė dabartinę surinkimo išlaidų sistemą.

40

Pagal programas „Hercule“ teikiamomis techninės pagalbos dotacijomis sudaromos sąlygos nacionalinėms ir regioninėms valstybių narių administracijoms įsigyti operacijoms naudojamos įrangos, padedančios tirti nusižengimus, tokius kaip pažeidimai, įtariamas sukčiavimas ir korupcija, kenkiančius ES finansiniams interesams. Tokios operacijos gali apimti, pvz., veiklą, padedančią nustatyti ir aptikti organizuotas nusikalstamas grupuotes, užsiimančias ne tik cigarečių ir tabako, bet ir narkotikų kontrabanda, prekyba žmonėmis ar neteisėta prekyba ginklais. Neįmanoma iš anksto apriboti naudojimosi šia įranga ir leisti ja naudotis tik vykdant operacijas, susijusias su ES finansinių interesų apsauga.

41

Šiuo metu Komisija svarsto, kokiomis iniciatyvomis būtų galima sustiprinti turimų duomenų išteklių panaudojimą.

44

Valstybės narės savitarpio pagalbos pranešimų prašymus papildo savo pačių žvalgybos veikla. Kai kuriais atvejais nevienodus veiksmus galima pagrįsti, jei pasiekiami lygiaverčiai rezultatai.

Komisijos TNI patikrinimais reguliariai aiškinamasi, kokių tolesnių veiksmų ėmėsi valstybės narės, atsižvelgdamos į OLAF pateikus savitarpio pagalbos pranešimus. Jei dėl valstybių narių negebėjimo po tokių pranešimų imtis atitinkamų veiksmų prarandami TNI, Komisija valstybes nares laiko finansiškai atsakingomis už šiuos nuostolius.

45

Muitinės informacine sistema (MIS) gali naudotis visos valstybių narių muitinės. Net jei visos valstybės narės naudojasi šia sistema tais tikslais, kuriems ji buvo sukurta, naudojimo būdai kiekvienoje valstybėje narėje skiriasi.

Šiuo metu OLAF, glaudžiai bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, rengia naują MIS versiją, siekiant į ją įtraukti dėl Reglamento (EB) Nr. 515/97 pakeitimų atsiradusius pokyčius ir atsižvelgti į valstybių narių prašymus sistemą patobulinti.

46

MRVS padeda tikruoju laiku elektroninėmis priemonėmis keistis su rizika susijusia informacija tarp valstybių narių ir tarp Komisijos ir valstybių narių.

Išsami sistemų, jų taikymo srities, uždavinių ir grafiko apžvalga pateikiama 2016 m. daugiamečio strateginio plano versijoje, skelbiamoje svetainėje „Europa“ 1.

Sistemos naudojamos pagal kiekvienai jų numatytas užduotis ir paskirtį, o jų teisinis pagrindas skiriasi. Valstybės nurodė, kad reikalavimas teikti daug pranešimų yra didelė problema. Sistemų sąveika ir ryšiai registruojami veiklos proceso modeliuose, kurie taip pat skelbiami svetainėje „Europa“2.

47

Per tą laiką problemai spręsti sutelkta projekto grupė pateikė savo ataskaitą, kuri atskleidė sudėtingą reikalavimo teikti daug pranešimų pobūdį ir tai, kad šios problemos negalima išspręsti pasitelkiant paprastą IT sprendimą ir perkeliant duomenis iš vienos sistemos į kitą. Šiuo metu nagrinėjamos grupės rekomendacijos.

50

Valstybės narės taiko rizikos valdymą ir sukūrė rizikos profilius, padedančius atrinkti siuntas, kurios gali būti neteisingai klasifikuotos arba deklaruotos neteisingai nurodant jų kilmę.

Netrukus Komisija, siekdama spręsti šias problemas, pasiūlys įgyvendinimo aktą dėl finansinei rizikai taikomų bendrų rizikos kriterijų (taip pat žr. pirmiau pateiktą atsakymą į 11 dalies pastabą).

Komisija, atlikdama TNI patikrinimus, reguliariai tikrina valstybių narių taikomas procedūras, kuriomis siekiama panaikinti tokius sukčiavimo mechanizmus ir su jais kovoti.

51

Kalbant apie sukčiavimo neteisingai nurodant importuotų prekių kilmę klausimą, Komisija atliko tyrimą, kad išsiaiškintų, kokių ekonomiškai veiksmingų pagalbos priemonių reikia. Pasitelkiant sistemą „ConTraffic“, pirmą kartą pritaikytas ir išbandytas sprendimas, grindžiamas konteinerio būsenos pranešimų duomenimis. Ši technologija sudaro sąlygas automatiškai atlikti importuotojų nurodytos kilmės ir konteinerio maršruto kryžminę patikrą ir nurodyti neatitikimus.

1 langelis.

Reikėtų pažymėti, kad nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. Kovos su sukčiavimu informacinės sistemos (angl. Anti-Fraud Information System, AFIS) platformoje veikia nauja taikomoji programa, leidžianti sekti ir stebėti konteinerius. Taikomojoje programoje AFIS-CSM kaupiami į ES teritoriją patenkančių ir iš jos išvežamų konteinerių maršrutai, kuriuos vandenynų vežėjai tiesiogiai perduoda centrinei duomenų saugyklai.

52

Dėl 2008–2015 m. importo deklaracijose nurodomos kilmės analizės ir nurodytų 1187 pranešimų, išsiųstų valstybėms narėms, Komisija norėtų paaiškinti, kad ši analizė buvo atlikta kartu su 12 savanoriškai dalyvavusių valstybių narių įgyvendinant eksperimentinį bandomąjį projektą, o išsiųstais pranešimais nurodyti galimi su muitais susijusio sukčiavimo atvejai. Ši informacija buvo pateikta valstybėms narėms, kad jos tikslingiau atliktų tikrinimus po muitinio įforminimo.

Bendras atsakymas į 54 ir 55 dalių pastabas.

Teisinis įsipareigojimas keistis su rizika susijusia informacija naudojantis MRVS nurodytas Sąjungos muitinės kodekso 46 straipsnio 5 dalyje, kurioje nustatytas informacijos, kuria reikia keistis, pobūdis. Be to, Komisija parengė gaires, su kuriomis galima susipažinti visomis ES kalbomis, skirtas padėti valstybėms narėms nuspręsti, kurią svarbią informaciją, ir ypač naujus rizikos ir tikslinius elementus, reikia nurodyti rizikos informacijos formoje. Pastaraisiais metais Komisija negavo nusiskundimų ir pažymi, kad per pastaruosius penkerius metus rizikos informacijos formos gerokai patobulėjo, todėl mano, kad nacionalinių MRVS ryšių punktų sistema, rengiami išsamūs mokymai ir gairės padės užtikrinti reikiamą kokybę. Taip pat žr. Komisijos atsakymą į 46 dalies pastabas.

58

Įgyvendinant „Lengvatinės prekybos susitarimų vykdymo stebėsenos veiksmų planą“ (COM(2014) 105 final), 2016 m. buvo išsiųsti stebėjimo klausimynai, o 2017 m. surengti stebėsenos vizitai Indijoje ir Indonezijoje. 2016 m. klausimynas buvo nusiųstas Vietnamui, o atsakymuose į jo klausimus buvo paaiškinti visas nustatytas problemas. Nuo 2017 m. sausio 1 d. Nepalas ir Indija pradėjo taikyti atitikties deklaracijų sistemą (REX sistemą), kuria naudojasi registruotieji eksportuotojai. Komisija šioms šalims surengė specialius mokymus (dar vieni mokymai Indijoje surengti 2017 m. rugsėjo mėn.). Kai šiose šalyse REX sistema bus visapusiškai įgyvendinta, bus galima priimti sprendimą imtis naujų atitinkamų stebėjimo veiksmų. Bangladešą reikėtų laikyti reguliariai stebima valstybe, nes keičiamasi raštais ir palaikomi glaudūs ryšiai su Komisija. Siekiant sumažinti didelį prašymų patikrinti tekstilės gaminių sertifikatus skaičių, ES nacionalinėms muitinėms gali būti suteikta prieiga prie Bangladešo automatizuotos BLS skirtos stebėjimo priemonės (angl. „GSP-tracker“) duomenų bazės bei galimybė ja naudotis ir bus skatinama tai daryti. Dėl Afganistano Komisija nebuvo informuota apie valstybės narės Europos Audito Rūmams nurodytas problemas. Bus siekiama gauti šios valstybės narės paaiškinimą ir bus priimtas sprendimas dėl atitinkamų veiksmų. Bet kuriuo atveju šioje šalyje REX sistema bus įgyvendinta 2018 m. Šios šalies valdžios institucijoms buvo pasiūlyti specialūs mokymai, surengti 2017 m. rugsėjo mėn.

59

Reikia ir toliau stiprinti bendradarbiavimą su Kinija, kai ji reaguoja į prašymus, pateiktus pagal savitarpio pagalbos susitarimus; lieka per daug neatsakytų valstybių narių prašymų, atsakymai vėluoja, yra neišsamūs arba Kinijos muitinių generalinės administracijos pateikti dokumentai yra pažymėti spaudu su atsakomybės ribojimo pareiškimu (žr. toliau). OLAF stebi informacijos, susijusios su tokiais prašymais, pateiktais pagal savitarpio pagalbos susitarimus, srautą tarp ES ir Kinijos.

Jau imtasi šių veiksmų: geriau nustatoma, kuriems ES prašymams teikti pirmenybę, grąžinta ryšių palaikymo pareigūno Pekine pareigybė, Kinijai pasiūlytas saugus Kovos su sukčiavimu informacinės sistemos e. pašto ryšys, siekiant sklandžiau keistis informacija. Nepaisant šių iniciatyvų, su Kinija bendradarbiaujama nepakankamai.

60

OLAF mano, kad atsakomybės ribojimo pareiškimu pažeidžiama ES ir Kinijos susitarimo dėl bendradarbiavimo ir administracinės savitarpio pagalbos muitinės reikalų srityje 17 straipsnio 3 dalis:

Susitariančios Šalys gali pagal šio Susitarimo nuostatas gautą informaciją ir peržiūrėtus dokumentus savo įrodymų protokoluose, ataskaitose ir parodymuose bei administraciniame procese naudoti kaip įrodymus.

Tačiau Kinijos valdžios institucijos šias nuostatas aiškina kitaip.

OLAF kompetentingame dvišaliame forume dar kartą (per du pastaruosius Kovos su sukčiavimu darbo grupių posėdžius, per pastarąjį Jungtinio muitinių bendradarbiavimo komiteto posėdį) iškėlė šį su Kinija (Kinijos muitinių generaline administracija) susijusį klausimą.

64

Programos „Muitinė 2013“ galutinis vertinimas, kalbant apie programos indėlį siekiant politikos tikslų ir padedant muitinėms veikti kaip vienai, buvo teigiamas. Vertinime taip pat pažymima, kad siekis veikti kaip vienai administracijai yra laipsniškas procesas, kurio negalima užbaigti per labai trumpą laiką, bet programa padeda muitinių administracijoms siekti šių tikslų.

Pradėjus įgyvendinti programą „Muitinė 2020“, Komisija parengė metodiką, pagal kurią vertinami muitų sąjungos veiklos rezultatai, pasiekti įgyvendinant projektą „Muitų sąjungos veiklos rezultatai (MSVR)“. Pagrindinis MSVR projekto tikslas – atskleisti, kaip muitinių veikla ir operacijomis padedama siekti muitų sąjungos strateginių tikslų3. Įgyvendinant MSVR projektą, kiekvienam strateginiam tikslui (apsauga, muitiniai tikrinimai, prekybos lengvinimas ir (arba) konkurencingumas, bendradarbiavimas ir pagrindiniai parametrai) buvo nustatyti pagrindiniai veiklos rodikliai ir duomenų rinkimo rodikliai; jie išsamiai aprašomi MSVR projekto aiškinamosiose pastabose4.

MSVR projektas plėtojamas įgyvendinant pagal programą „Muitinė 2020“ numatytus bendrus veiksmus. Nors MSVR projekto tikslas platus ir susijęs su muitų sąjungos strateginiais tikslais, kaip nurodyta pirmiau, kai kuriuos projekto MSVR rodiklius galima naudoti ir vertinant pažangą, padarytą siekiant bendrų ir konkrečių programos tikslų. Tačiau reikia pažymėti, kad keli MSVR rodikliai apibrėžti kaip „taikomi tik ES“, todėl jų panaudojimas yra ribotas.

65

Taikydamos Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2015/2447 55 ir 56 straipsnius (o anksčiau – Muitinės kodekso įgyvendinimo nuostatų 308d straipsnį), valstybių narių administracijos persiunčia iš muitinės deklaracijų, susijusių su išleidimu į laisvą apyvartą, paimtus duomenis į sistemą „Surveillance 2“. Komisija atidžiai stebi šį duomenų perdavimą ir nebuvo pastebėta jokių akivaizdžių trūkumų.

69

Remiantis programai „Muitinė 2020“ skirta veiklos rezultatų vertinimo sistema, programos poveikio lygio rodiklių duomenys surenkami atliekant laikotarpio vidurio ir galutinį vertinimus. Programos laikotarpio vidurio vertinimo rezultatai, įskaitant poveikio rodiklius, bus paskelbti 2018 m. birželio mėn. Programa „Hercule III“: atliekant laikotarpio vidurio vertinimą bus atidžiai nagrinėjami Europos Audito Rūmų iškelti klausimai, ypač pažanga, padaryta siekiant konkrečių programos „Hercule“ tikslų, vertinama taikant Reglamento Nr. 250/2014 4 straipsnyje nurodytus pagrindinius veiklos rezultatų rodiklius. Iki 2017 m. pabaigos Komisija Europos Parlamentui ir Tarybai pateiks laikotarpio vidurio vertinimo ataskaitą. Informacija apie ilgalaikius ir trumpalaikius rezultatus jau skelbiama, o su ja susijusios ataskaitos pateikiamos programos „Hercule III“ įgyvendinimo metinėse apžvalgose.

74

Problema, susijusi su netinkamai naudojamais TARIC duomenimis, buvo tvirtai pabrėžta per TARIC stebėsenos misiją, todėl šių stebėjimo veiksmų ataskaitoje buvo pateiktos kelios Jungtinei Karalystei skirtos rekomendacijos.

Jungtinė Karalystė atsižvelgė į šias rekomendacijas ir informavo Komisiją, kad buvo sukurta nauja prekių išleidimo sistema.

75

Nuo 2013 m. Jungtinė Karalystė iš muitinės deklaracijų, kurių vertė nesiekia 1 000 eurų, paimtus duomenis persiunčia į duomenų bazę „Surveillance 2“.

76

Komisija išanalizavo Europos Audito Rūmų šiame dokumente iškeltas problemas per 2010–2014 m. stebėsenos vizitus, todėl dabar šią temą nagrinėja, Jungtinei Karalystei taikydama pažeidimo nagrinėjimo procedūrą.

c)

minėti patikimumo patikrinimai neatliekami dėl to, kad TARIC sistema taikoma iš dalies. Jungtinė Karalystė neatlieka visapusiškų patikimumo patikrinimų (taip pat žr. atsakymą į 74 dalies pastabas).

77

Atvejai, kai TARIC atnaujinama atgaline data, yra susiję su Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje paskelbtais teisės aktais, taikomais atgaline data. Apie šiuos konkrečius atvejus tiesiogiai pranešama valstybių narių administracijoms, kad šios galėtų imtis reikiamų finansinių veiksmų (kompensavimo, išieškojimo).

81

Pagal nuo 2016 m. gegužės 1 d. taikomą Sąjungos muitinės kodeksą nustatytas bendras įpareigojimas keičiantis duomenimis ir juos kaupiant, įskaitant supaprastintas procedūras, naudotis elektroninėmis priemonėmis. Visos sistemos kuriamos ir diegiamos laikantis Sąjungos muitinės kodekso darbo programos.

Dėl licencijų ir panašių dokumentų Komisija nuo 2017 m. birželio mėn. rengia teisės akto pasiūlymą dėl „ES muitinių vieno langelio programos“, apimantį sąsają „ES muitinių vieno langelio sistema: keitimasis sertifikatais“.

Ši sąsaja jungia nacionalines muitinio įforminimo sistemas su Komisijos centralizuotai prižiūrimomis duomenų bazėmis, leidžiančiomis veikos procesus vykdyti elektroniniu būdu. Šioje sąsajoje galima pasinaudoti funkcija, leidžiančia automatiškai patikrinti, ar galima gauti sertifikatus, kurie turėtų būti pateikti muitinei kartu su pateikiamomis prekėmis. Būsimoje šios sąsajos versijoje, pradėsiančioje veikti iki 2018 m. pabaigos, ši funkcija bus praplėsta, visų pirma siekiant didinti pripažįstamų sertifikatų skaičių ir padėti suvaldyti kiekius bei nurašymus ES lygmeniu.

Šia sąsaja nuo 2014 m. savanoriškai jau gali naudotis visos valstybės narės (šiuo metu ja naudojasi septynios valstybės narės), o Komisija yra įsitikinusi, kad ateityje, daugėjant sąsajos funkcijų, šis skaičius išaugs. Kelios valstybės narės išreiškė susidomėjimą ir ketinimą artimiausiais metais prisijungti prie šio projekto.

84

Komisija atnaujino savo Europos privalomosios tarifinės informacijos sistemą ir sistemą „Surveillance“, kad padėtų valstybėms narėms tikrinti, kaip naudojama jų privalomoji tarifinė informacija. Kadangi nacionalinės sistemos dar neatnaujintos (pagal Sąjungos muitinės kodeksą šiam įsipareigojimui įvykdyti valstybėms narėms skirtas pereinamasis laikotarpis iki 2020 m.), tokių tikrinimų pasitelkiant sistemą „Surveillance“ atlikti dar negalima.

Informaciją galima stebėti tik fiziškai tikrinant muitinės deklaracijas.

Kai bus turima pakankamai duomenų, Komisija tikrins, kaip įgyvendinamos naujosios Sąjungos muitinės kodekso nuostatos.

Dėl tokio pobūdžio neteisingo klasifikavimo taip pat žr. atsakymą į 50 dalies pastabas.

86

Tuo metu, kai buvo parengta Specialioji ataskaita Nr. 23/2000, Europos Sąjungoje nebuvo teisinio pagrindo, kuriuo remiantis būtų sukurta išankstinio sprendimo sistema, taikytina nustatant vertę.

88

Komisija kartu su valstybių narių muitinės administracijomis ir verslo bendruomene ėmėsi bendro vertinimo, siekdama išsiaiškinti, ar ES nustatyta ir taikoma privalomosios vertės nustatymo informacijos priemonė sąnaudų (naudos) ir pan. požiūriu yra reikalinga, tinkama ir kokia jos reikšmė. Komisija tikisi iki 2018 m. pradžios užbaigti šį darbą ir priimti sprendimą, dėl kokios nors tolesnės veiksmų eigos.

89

Tai, kad valstybės narės netaiko vienodo metodo, nebūtinai lemia tai, kad sumokama per mažai muitų, tačiau taip gali būti. Skirtingi taikomi metodai gali turėti panašų poveikį.

Žr. atsakymą į 11 dalies pastabą.

92

Ribinę vertę, kaip rizikos rodiklį, galima naudoti tik siekiant nustatyti siuntą, tačiau tai nėra sumokėtos kainos įrodymas (taip pat žr. atsakymą į 11 dalies pastabas).

95

Komisija jau atliko atvejų, kai nurodoma per maža vertė, patikrinimus, įskaitant 2016 m. lapkričio mėn. ir 2017 m. gegužės mėn. misijas Jungtinėje Karalystėje ir 2016 m. misiją Slovakijoje, ir šiuo metu rengia susijusias ataskaitas. Komisija taip pat prašė pateikti informacijos visų valstybių narių, kurių procedūros, atliekamos siekiant mažinti atvejų, kai nurodoma per maža vertė, riziką, buvo tikrintos 2017 m., ir ketina toliau nagrinėjant šį klausimą skirti jam labai daug dėmesio.

96

Šiuo metu Komisija toliau nagrinėja problemą, susijusią su atvejais, kai nurodoma per maža iš Kinijos gaunamų tekstilės gaminių ir avalynės vertė.

97

Komisija patikrino atvejus, kai nurodoma per maža vertė, 2016 m. lapkričio mėn. ir 2017 m. gegužės mėn. atlikdama TNI patikrinimus Jungtinėje Karalystėje. Ji ir toliau tikrins šiuos atvejus ir 2017 m lapkričio mėn. atlikdama TNI patikrinimą Jungtinėje Karalystėje. Komisija taip pat ėmėsi aktyvių veiksmų atsižvelgdama į OLAF ataskaitą dėl atvejų Jungtinėje Karalystėje, kai nurodoma per maža vertė. Komisija ir toliau labai atidžiai stebės atvejus, kai nurodoma per maža vertė, Jungtinėje Karalystėje ir visomis tinkamomis priemonėmis užtikrins Sąjungos finansinių interesų apsaugą, prireikus imdamasi ir teisinių veiksmų, kurie numatyti Sutartyse. Taip pat žr. atsakymą į 96 dalies pastabas.

100

42 muitinės procedūra yra svarbi lengvinimo priemonė teisėtą veiklą vykdančioms įmonėms. Tačiau kelerius metus Komisija, kaip ir Audito Rūmai, bando įspėti valstybes nares, kad šia procedūra gali piktnaudžiauti sukčiai; muitinėms ir mokesčių administratoriams buvo parengtos rekomendacijos dėl kontrolės ir keitimosi informacija. Valstybės narės turi teisinių ir darbinių priemonių, kuriomis galima patikrinti sandorius muitinių ir PVM rizikos požiūriu; tačiau, kad būtų galima atlikti tokius patikrinimus, reikia gero muitinių ir mokesčių administratorių bendradarbiavimo nacionaliniu lygmeniu.

104

Žr. Komisijos atsakymą į Specialiosios ataskaitos Nr. 23/2016 82 ir 93–99 dalių pastabas.

106

Apskritai, nepaisant to, kad esama su punktualumu susijusių problemų, Komisiją tenkina daugelio valstybių narių bendradarbiavimo lygis.

Komisija ypač daug dėmesio skyrė valstybių narių muitinės procedūrų tikrinimui, kad užkirstų kelią atvejams, kai neteisingai nurodoma kilmė ir (arba) neteisingai aprašomos prekės, ir su jais kovotų, atkreipdama ypatingą dėmesį į Europos Audito Rūmų nurodytus savitarpio pagalbos pranešimus. Ji tai darys ir toliau.

107

Šiuo metu muitinės importo deklaracijoje nurodomas siuntėjas yra toks duomenų elementas, kurio valstybės narės gali nuspręsti nereikalauti nurodyti. Toms valstybėms narėms, kurios šia galimybe nepasinaudojo, šį elementą nurodyti privaloma. 2018 m. Komisija stebės padėtį valstybėse narėse ir, priklausomai nuo rezultatų, gali nuspręsti imtis teisinių veiksmų, kad visose valstybėse narėse būtų privaloma nurodyti siuntos gavėją. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad renkant šią informaciją susidarys daug išlaidų toms valstybėms narėms, kurios jos dar nerenka. Konkreti tokio reikalavimo priėmimo data priklausys nuo derybų su valstybėmis narėmis.

112

Reikėtų atsižvelgti į tai, kad šioje citatoje daroma nuoroda ir į saugumui ir saugai užtikrinti skirtą rizikos valdymą ir ja nepagrindžiama finansinės rizikos analizės, atliekamos prieš tai, kai prekės atvežamos į ES teritoriją, nauda.

113

Komisija ir toliau kasmet rengs Muitų sąjungos veiklos rezultatų ataskaitą. Šioje ataskaitoje taip pat bus nagrinėjami ir muitinių tikrinimų srities klausimai.

Sąjungos muitinės kodekse išlaikyta galimybė taikyti supaprastinimus. Speciali projekto grupė parengė rekomendacijas, kaip taikyti supaprastintas procedūras.

114

Rizikos analizė mokesčių tikslais atliekama remiantis ne bendrai vežėjams, teikiantiems įvežimo bendrąją deklaraciją (ĮBD) etape iki atvežimo, prieinamais duomenimis, o muitinės deklaracijų duomenimis. Tačiau prieinamus ĮBD duomenis galima naudoti siekiant pažymėti tam tikrą siuntą, ją atvežus į ES. Taip pat žr. atsakymą į 115 dalies pastabas.

115

Pirminis ĮBD tikslas – padėti atlikti saugumui ir saugai užtikrinti skirtą rizikos analizę (Sąjungos muitinės kodekso 128 straipsnis). Rizikos analizę mokesčių tikslais galima atlikti tik tais atvejais, kai muitinės deklaracijos, remiantis Sąjungos muitinės kodekso 130 straipsniu, pateikiamos kartu su ĮBD. Šia galimybe besinaudojantys prekybininkai paprastai naudojasi paspartintu prekių muitinio įforminimo procesu, kai jos atvežamos. Nėra tikslo nustatyti įpareigojimo į ĮBD visais atvejais įtraukti siuntėjo ir gavėjo duomenis, nes ĮBD nėra naudojamos mokesčių tikslais (tai pat žr. atsakymą į 114 dalies pastabas).

118

Komisija laikosi nuomonės, kad dokumentų ir fizinius patikrinimus, grindžiamus rizikos analize, taip pat privaloma taikyti prekėms, deklaruojamoms pagal supaprastintą procedūrą.

Komisija, taikydama galimo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą, nagrinės bet kokią veiklą, kuri pasirodys esanti nesuderinama su šiuo metu taikomais ES muitų teisės aktais.

Žr. atsakymą į 106 dalies pastabas.

119

Leidimai importuojant prekes naudotis supaprastintomis muitinės procedūromis išduodami muitinei atlikus išankstinius patikrinimus. Jie suteikiami prekybininkams, pateikusiems išsamią informaciją apie savo įmonių veiklą.

122

Šiuo metu Komisija nagrinėja, ar, taikant įtraukimo į deklaranto apskaitos registrus procedūrą, galima paskatinti pranešti apie prekių pateikimą. Vis dėlto reikėtų palikti galimybę tam tikromis aplinkybėmis netaikyti šio įpareigojimo įgaliotiesiems ekonominės veiklos vykdytojams, taip siekiant atsižvelgti į tai, kad tie ekonominės veiklos vykdytojai turi atitikti dar griežtesnius kriterijus.

Be to, Sąjungos muitinės kodekso įgyvendinimo akto 233 straipsniu sumažinamas galimo piktnaudžiavimo įtraukiant į deklaranto apskaitos registrus atvejų skaičius, taikant griežtą išankstinį pareiškėjo auditą, atidžiai stebint leidimų išdavimą ir reguliariai tikrinant operacijas pagal specialiai pritaikytą patikrinimo planą.

123

Leidimų įgaliotiesiems ekonominės veiklos vykdytojams išdavimas yra nuolat stebimas. Jei įgaliotasis ekonominės veiklos vykdytojas neatitinka kriterijų, valstybių narių muitinės privalo arba sustabdyti įgaliotojo ekonominės veiklos vykdytojo leidimą, arba jį atšaukti. Jei Komisija turi išsamių žinių apie tai, kad valstybė narė neįgyvendina ES teisės, ji gali imtis atitinkamų teisinių veiksmų prieš tą valstybę narę.

Šiuo metu Komisija tiria konkrečių veiklos modelių, įskaitant skubų siuntų pristatymą, rizikos poveikį įgaliotųjų ekonominės veiklos vykdytojų prašymų pateikimo ir stebėsenos procesui.

124

Komisija skatina valstybes nares naudotis Muitinės audito vadovu, turint omenyje tai, kad šios gairės nėra teisiškai privalomos.

125

Iš tiesų kelios valstybės narės arba nepateikė ataskaitų dėl auditų po prekių išleidimo, arba nurodė tokius duomenis, kuriuos reikėjo patikslinti. Komisija reguliariai teikia metodinius paaiškinimus visoms valstybėms narėms, primygtinai prašo teikti tikslias ir patikimas ataskaitas ir ragina jas pateikti trūkstamą informaciją ir (arba) prireikus patikslinti pateiktą informaciją. Paprastai Komisija pasidalina savo analize ir ją aptaria su valstybėmis narėmis per (tradicinių) Nuosavų išteklių patariamojo komiteto posėdžius.

Komisija ir toliau vertins valstybių narių ataskaitas ir įtikinės valstybes nares, kad reikia atlikti tinkamus tikrinimus, įskaitant auditus po prekių išleidimo. Be to, Komisija, atlikdama tradicinių nuosavų išteklių patikrinimus, visada rekomenduoja valstybėms narėms vadovautis Komisijos parengtu Muitinės audito vadovu, nors nei vadovas, nei auditai po prekių išleidimo nėra privalomi.

127

Tolesnių veiksmų dėl šio klausimo jau imamasi keliose valstybėse narėse, Komisijai prašant dėti daugiau pastangų plėsti susijusių valstybių narių bendradarbiavimą savitarpio pagalbos srityje.

128

Duomenų bazėje „Surveillance 2“ kaupiamos visos muitinės deklaracijos dėl prekių išleidimo į laisvą apyvartą nuo 2011 m. Iš tiesų projekte „Surveillance 3“, kuris turėtų būti įgyvendintas iki 2018 m. spalio mėn., numatoma svarbi detalė – praplėsti renkamų duomenų elementų sąrašą.

131

Komisija laikosi nuomonės, kad tikrinimai po prekių išleidimo yra daug mažiau veiksminga priemonė, siekiant užkirsti kelią atvejams, kai nurodoma per maža vertė, ir su jais kovoti, nei tikrinimai, atliekami prieš jas išleidžiant. Ji sistemingai ragina valstybes nares spręsti problemą, susijusią su atvejais, kai nurodoma per maža vertė, ir atlikti tikrinimus prieš išleidžiant prekes.

132

Iki šiol loginis pagrindimas, kodėl nedidelės vertės siuntoms nebuvo taikomos muitų lengvatos, yra tai, kad administracinės ir veiklos išlaidos nusvertų surinktas pajamas.

Tačiau Komisija neatsisako galimybės išnagrinėti kitus susijusius veiksnius ir įvertinti galiojančių teisės aktų veiksmingumą ir efektyvumą. Šią problemą atidžiai išnagrinės projekto grupė.

134

Be Europos Audito Rūmų ataskaitoje nurodytų muito išimčių, esama ir keleto kitų.

Šiuo metu projekto grupė aptaria šias lengvatas ir jų taikymo poveikį.

135

Dėl leidimo taikyti lengvatą nedidelės vertės prekėms taikomam muitui, kai deklaruojamų prekių vertė yra didesnė kaip 150 EUR, Komisija laikosi nuomonės, kad valstybės narės turėtų pakoreguoti savo nacionalines importo sistemas taip, kad tokie taikymo atvejai būtų atmetami.

Komercinėms siuntoms, neteisingai deklaruotoms kaip dovanos, gali būti taikomi muitiniai tikrinimai, nes muitinės gali nuspręsti patikrinti, ar šios siuntos atitinka importo muitų lengvatų suteikimo sąlygas.

136

Žr. atsakymą į 123 dalies pastabas.

137

Atvejai, kai nurodoma per maža vertė, yra viena didžiausių problemų. Siekdama išspręsti visus susijusius susirūpinimą keliančius klausimus, projekto grupė išnagrinės įvairias galimybes optimizuoti muitinės formalumus.

138

Komisija žino apie problemą, susijusią su atvejais, kai nurodoma per maža prekių vertė. Ši problema ypač aktuali vykdant e. prekybą. Projekto grupė suteiks galimybę išnagrinėti, kaip su šiais atvejais kovojama valstybėse narėse ir kaip reikėtų išspręsti šią problemą.

139

Su apmuitinamosiomis pašto siuntomis susijusių atvejų, kai muitinėms sumokami ne visi importo muitai, problemą nagrinės projekto grupė.

140

Europos Audito Rūmų nurodytą problemą dėl muitų nesurinkimo nagrinės Mažos vertės siuntų projekto grupė.

Komisija taip pat pažymi, kad komercinėms siuntoms, neteisingai deklaruotoms kaip dovanos, gali būti taikomi muitiniai tikrinimai, nes muitinės gali nuspręsti patikrinti, ar šios siuntos atitinka importo muitų lengvatų suteikimo sąlygas.

141

Įgaliotųjų ekonominės veiklos vykdytojų statusas suteikia galimybę prekybos lengvinimą suderinti su muitiniais tikrinimais.

Taip pat žr. atsakymą į 123 dalies pastabas.

Išvados ir rekomendacijos

142

Su teisine sistema susijusios problemos sprendžiamos taikant 2016 m. gegužės 1 d. įsigaliojusį Sąjungos muitinės kodekso teisės aktų (kodekso ir jo deleguotųjų bei įgyvendinimo aktų) rinkinį. Visiškai pasinaudoti jo teikiama nauda bus galima tada, kai veiks visos jam įgyvendinti reikalingos elektroninės sistemos. Pagrindinis Sąjungos muitinės kodekso tikslas – geriau apsaugoti Sąjungos finansinius išteklius (nuosavus išteklius) i) užtikrinant, kad taikant Europos muitų teisės aktus nebūtų galima sukčiauti (t. y. panaikinant spragas, pašalinant nenuoseklaus taisyklių aiškinimo ir taikymo atvejus, taip pat suteikiant muitinėms elektroninę prieigą prie svarbios informacijos), ii) užtikrinant labiau suderintą ir standartizuotą valstybių narių atliekamų muitinių tikrinimų taikymą, grindžiamą bendra rizikos valdymo schema ir jos įgyvendinimui skirta elektronine sistema, ir iii) nustatant bendrą garantijų sistemą. Tikimasi, kad šiomis priemonėmis ne tik bus geriau apsaugomi ES finansiniai interesai ir užtikrinamas ES piliečių saugumas ir sauga, bet ir bus užkertamas kelias antikonkurenciniam elgesiui įvairiose ES prekių įvežimo ir išvežimo vietose. Be to, šiuo metu šis teisės aktų rinkinys atnaujinamas, siekiant ištaisyti atsirandančias klaidas ir neatitikimus, ypač jei dėl jų nuostatos taikomos nevienodai.

Žr. atsakymą į 25 ir 26 dalių pastabas.

143

Žr. atsakymą į 25 ir 26 dalių pastabas.

1 rekomendacija

Komisija nepritaria šiai rekomendacijai.

Europos Parlamentas paprašė Komisijos „surinkti patikimus duomenis apie muitų <…> nepriemoką valstybėse narėse“. Komisija jau teikia metinius renkamų muitų nepriemokos, nustatytos per TNI patikrinimus, apskaičiavimus. Valstybių narių reikalaujama sumokėti atitinkamas sumas ir jos surenkamos į ES biudžetą.

Tiksliais duomenimis grindžiama Komisijos skaičiavimo metodika yra patikimiausia metodika tokiai nepriemokai nustatyti ir yra naudojama veiklos vykdymo tikslais, pvz., rengiant metinę valstybių narių patikrinimo programą.

Komisija nežino jokios kitos tinkamos metodikos, tačiau neabejotinai apsvarstytų bet kokius pasiūlymus dėl galimos metodikos, kuria būtų galima papildyti Komisijos skaičiavimus.

Taip pat žr. atsakymus į 25 ir 26 dalių pastabas;

144

Komisija mano, kad tikrinimų neatliekančios valstybės narės labai rizikuoja užsitraukti finansinę atsakomybę, įskaitant atsakomybę mokėti delspinigius už pavėluotą mokėjimą ir už ES biudžeto patirtus nuostolius. Komisija mano, jog galimybė, kad valstybės narės gali būti laikomos finansiškai atsakingomis už administracines klaidas ar neišieškotas skolas, yra rimta paskata joms vykdyti tikrinimus ir dirbti kruopščiai, siekiant išvengti atsakomybės. Valstybėms narėms neišieškojus nesumokėtų sumų jų nepervedus į ES biudžetą būtų pažeidžiami nuosavų išteklių reglamentai ir atitinkama Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktika.

Rengdamasi kitai daugiametei finansinei programai, Komisija apsvarstys, ar dabartinės nuosavų išteklių teisinės sistemos pakeitimais galima labiau paskatinti valstybes nares veiksmingai atlieti tikrinimus.

145

Komisija nežino nė vienos valstybės narės, sutinkančios, kad jos TNI surinkimo išlaidų dalis yra per didelė; valstybės narės vieningai priėmė dabartinę išlaidoms padengti pasiliekamų lėšų sistemą.

2 rekomendacija

Komisija pritaria šiai rekomendacijai. Šiuo metu Komisija vertina galimybes pagal kitą DFP padidinti nacionalinių muitinės tarnybų finansavimą. Komisija mano, kad valstybių narių muitinių operacijų ir su jomis susijusias veiklos išlaidas lemia daug veiksnių, įskaitant valstybės narės muitinės administracijos struktūrą, nacionalinės muitinės tarnybos turimus išteklius, taip pat prekybos pasiskirstymą bei apimtį, kurie priklauso nuo valstybės narės geografinės padėties. Šiuo metu Komisija atlieka muitų sąjungos poveikio vertinimo tyrimą, kad išsiaiškintų, inter alia, kaip ES finansavimo priemonėmis galima finansuoti su muitinėmis susijusias investicijas.

3 rekomendacija

Komisija gali iš dalies pritarti rekomendacijai, nes pritaria tikslui, kurio siekiama Europos Audito Rūmų rekomendacija, tačiau pažymi, kad šiuo metu ji negali prisiimti konkrečių įsipareigojimų, susijusių su jos pasiūlymais dėl kitos DFP.

146

Komisija patobulino savo darbo metodus kuriant naujas ir (arba) atnaujintas mutinių taikomąsias programas, dar ankstyvuose kūrimo etapuose į procesą įtraukdama valstybes nares. Su reikalavimu teikti daug pranešimų susijusi problema, kuri jau buvo minėta 47 ir 54 dalyse, buvo išsamiai aptarta su valstybėmis narėmis, kad keitimasis muitinės informacija ES lygmeniu taptų ekonomiškai veiksmingesnis. Be to, įgyvendindama dabartinius IT projektus, Komisija ypač daug dėmesio skiria jų sujungiamumui su kitomis sistemomis – Kovos su sukčiavimu informacine sistema ir išorės IT sistemomis, kad sumažintų valstybių narių dedamas pastangas ir optimizuotų šių sistemų duomenų kokybę, naudojimo būdus ir paskirtį.

Taip pat dedama daug pastangų, siekiant suteikti veiksmingų analitinio ir statistinio saugomų duomenų panaudojimo priemonių.

4 rekomendacija a)

Komisija pritaria rekomendacijai. Nors tose valstybėse narėse, kurios nepasinaudojo galimybe netaikyti reikalavimo, muitinės importo deklaracijoje jau privaloma nurodyti siuntėją, 2018 m. Komisija imsis tolesnių veiksmų valstybėse narėse ir, priklausomai nuo rezultato, gali apsvarstyti galimybę imtis teisinių veiksmų, kad šis reikalavimas nurodyti siuntėją būtų privalomas visose valstybėse narėse. Todėl šių duomenų vis dar nerenkančios valstybės narės gali patirti labai didelių išlaidų.

b)

Komisija pritaria rekomendacijai, kad ji turėtų konkrečiau nurodyti veiksmus, kurių valstybių narių prašoma imtis siunčiant savitarpio pagalbos pranešimus, ir pažymi, kad pagrindinis tikslas ir toliau bus pasiekti lygiaverčius rezultatus. OLAF savitarpio pagalbos prašymai numatyti Reglamente (EB) Nr. 515/97, todėl yra teisėti ir privalomi. Valstybėms narėms siūlomi veiksmai yra rekomendacijų, kurios nebūtinai visais atvejais tinka visoms valstybėms narėms, rinkinys;

5 rekomendacija

Komisija pritaria rekomendacijai dėl turimų išteklių, tyrimų prioritetų ir trečiųjų šalių noro bendradarbiauti. Šiuo metu OLAF turi ryšių palaikymo pareigūnus Kinijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir Ukrainoje.

147

Atvejai, kai TARIC atnaujinama atgaline data, yra susiję su Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje paskelbtais teisės aktais, taikomais atgaline data. Apie šiuos konkrečius atvejus tiesiogiai pranešama valstybių narių administracijoms, kad šios galėtų imtis reikiamų finansinių veiksmų (kompensavimo, lėšų susigrąžinimo).

Komisija padės valstybėms narėms stebėti, kaip naudojama jų privalomoji tarifinė informacija. Atnaujintos Europos privalomosios tarifinės informacijos sistemos ir sistemos „Surveillance“ versijos nuo 2017 m. spalio mėn. palengvina šį stebėjimą. Naudojant keletą iš anksto nustatytų ataskaitų, galima nustatyti trūkstamo arba neteisingo panaudojimo atvejus. Taikant pratęstą naudojimąsi sprendimu, importuoti kiekiai bus stebimi taip pat, kaip rengiant įprastą ataskaitą.

Tačiau, kad valstybių narių vykdomi tikrinimai būtų prasmingi, jos taip pat turi pakoreguoti savo nacionalines sistemas ir siųsti naujus duomenų elementus pasitelkdamos sistemą „Surveillance“. Pagal Sąjungos muitinės kodeksą šiam įsipareigojimui įvykdyti valstybėms narėms taikomas pereinamasis laikotarpis iki 2020 m.

Taip pat žr. atsakymą į 88 dalies pastabas.

6 rekomendacija a)

Komisija pritaria rekomendacijai. Ji atnaujino savo Europos privalomosios tarifinės informacijos sistemą ir sistemą „Surveillance“, kad padėtų valstybėms narėms tikrinti, kaip naudojama jų privalomoji tarifinė informacija. Kadangi nacionalinės sistemos dar neatnaujintos (pagal Sąjungos muitinės kodeksą šiam įsipareigojimui įvykdyti valstybėms narėms skirtas pereinamasis laikotarpis iki 2020 m.), tokių tikrinimų pasitelkiant stebėjimo sistemą atlikti dar negalima.

Informaciją galima stebėti tik fiziškai tikrinant muitinės deklaracijas.

Kai bus turima pakankamai duomenų, Komisija tikrins, kaip įgyvendinamos naujosios Sąjungos muitinės kodekso nuostatos.

b)

Šiuo etapu Komisija nepritaria šiai rekomendacijai.

Šiuo metu Komisija atlieka tyrimą, kuriame dalyvauja valstybių narių ekspertai ir verslo atstovai, visų pirma rengdama viešas konsultacijas, kad įvertintų Sąjungoje veikiančios sprendimų priėmimo sistemos, susijusios su privalomąja vertės nustatymo informacija, naudingumą ir galimybes.

148

Komisija, atlikdama TNI patikrinimus, aktyviai sprendžia problemas, susijusias su atvejais, kai nurodoma per maža vertė, kai neteisingai nurodoma kilmė ir neteisingai aprašomos prekės, ir ypač daug dėmesio skiria Jungtinei Karalystei. Ji taip pat ėmėsi veiksmų reaguodama į su Jungtine Karalyste susijusią OLAF ataskaitą dėl atvejų, kai nurodoma per maža vertė. Komisija tęs šiuos veiksmus teikdama jiems pirmenybę.

7 rekomendacija

Komisija nepritaria šiai rekomendacijai, nes dabartiniuose teisės aktuose jau yra labai rimtų paskatų valstybėms narėms tinkamai šalinti riziką, susijusią su ES biudžeto nuostoliais, nes už pavėluotą mokėjimą taikomi dideli delspinigiai.

Tačiau Komisija, rengdama kitą daugiametę finansinę programą, išnagrinės visus galimus paskatų sistemos patobulinimus.

149

Šiuo metu taikant rizikos valdymo sistemą nėra privaloma kiekvienu atveju atlikti tikrinimus. Komisija aiškinasi, kaip galima patobulinti rizikos valdymą.

Žr. atsakymus į 114 ir 123 dalių pastabas.

8 rekomendacija a)

Komisija nepritaria šiai rekomendacijai, bet yra pasirengusi išnagrinėti Europos Audito Rūmų iškeltą klausimą, atsižvelgiant į šiuo metu vykdomą tyrimą, kaip sugriežtinti supaprastintoms procedūroms taikomus tikrinimo metodus. Dėl galimybės atlikti finansinę rizikos analizę etape iki atvežimo Komisija nurodo savo atsakymus į 114 ir 115 dalyse pateiktas pastabas;

b)

Komisija pritaria rekomendacijai; iš tiesų pasiūlytas patobulinimas jau apibrėžtas kuriant sistemą „Surveillance 3“, sistema bus įgyvendinta 2018 m. spalio mėn.;

c)

Komisija pritaria rekomendacijai, susijusiai su siūlymu nustatyti piktnaudžiavimo mažos vertės siuntoms taikoma muitų lengvata, kai prekės perkamos ES nepriklausančių šalių e. parduotuvėse, atvejus. Tai viena iš sukčiavimo nurodant per mažą vertę sričių, kurias šiuo metu tiria OLAF.

Komisija subūrė projekto grupę, kurią sudaro valstybės narės ir verslo atstovai ir kuri, inter alia, nagrinės muitinėms kylančius iššūkius, siekiant užtikrinti teisingą šios srities teisinių reikalavimų įgyvendinimą.

Terminų žodynėlis

Dokumentų tikrinimas – muitinės deklaracijoje pateiktos informacijos (pavyzdžiui, prekių aprašymo, vertės, kiekio) teisingumo, išsamumo ir pagrįstumo arba kitų dokumentų (pavyzdžiui, importo licencijų, kilmės sertifikatų) tikrinimas.

Fizinis tikrinimas – prekių patikrinimas, apimantis išsamų skaičiavimą ir pavyzdžių ėmimą, siekiant patikrinti, ar jie atitinka su prekėmis pateikiamą muitinės deklaraciją.

Importo muitas – už prekių importą mokėtinas muitas.

Importo procedūra – muitinės procedūros „išleidimas į laisvą apyvartą“ taikymas; po jos prekės gali būti parduotos ar suvartotos ES rinkoje.

Importo valstybė narė – valstybė narė, per kurią prekės yra fiziškai įvežamos į ES ir išleidžiamos į laisvą apyvartą.

Išleidus prekes atliekamas auditas – prekybininkų kontrolė, tikrinant jų sąskaitas, įrašus ir sistemas, siekiant įsitikinti, kad laikomasi muitinės teisės aktų, ir įvertinti su jų veikla susijusią riziką.

Įvežimo bendroji deklaracija – nustatytu būdu atliekamas nustatytos formos veiksmas, kuriuo asmuo per konkretų laikotarpį informuoja muitinę apie numatomą prekių įvežimą į Sąjungos muitų teritoriją.

Kitų rūšių tikrinimas išleidus prekes – muitinės deklaracijose pateiktos informacijos (pavyzdžiui, prekių aprašymo, vertės, kiekio) teisingumo, išsamumo ir pagrįstumo arba kitų dokumentų (pavyzdžiui, importo licencijų, kilmės sertifikatų) tikrinimas prekes importavus.

Muitinės deklaracija – nustatytu būdu atliekamas nustatytos formos veiksmas, kuriuo asmuo pareiškia pageidavimą, kad prekėms būtų įforminta tam tikra muitinės procedūra, atitinkamais atvejais nurodydamas ir konkrečius jos taikymo būdus.

Muitinės procedūra – bet kuri procedūra (išleidimas į laisvą apyvartą, specialiosios procedūros, eksportas), kuri gali būti įforminta prekėms vadovaujantis Kodeksu.

42 muitinės procedūra – režimas, kuriuo importuotojas naudojasi, kad būtų atleistas nuo PVM tais atvejais, kai importuotos prekės bus išvežtos į kitą valstybę narę. PVM yra mokėtinas paskirties valstybėje narėje.

Muitinės rizika – įvykio, susijusio su prekių, vežamų tarp Sąjungos muitų teritorijos ir šiai teritorijai nepriklausančių šalių ar teritorijų, įvežimu, išvežimu, tranzitu, gabenimu arba galutiniu vartojimu ir ne Sąjungos prekių laikymu Sąjungos muitų teritorijoje, dėl kurio nebūtų įmanoma tinkamai taikyti Sąjungos arba nacionalinių priemonių, iškiltų pavojus Sąjungos ir jos valstybių narių finansiniams interesams arba iškiltų grėsmė Sąjungos ir jos gyventojų saugumui bei saugai, žmonių, gyvūnų arba augalų sveikatai, aplinkai arba vartotojams, tikimybė, atsižvelgiant į šio įvykio poveikio lyginamąjį svorį.

Muitinės teisės aktai – teisės aktų visuma, kurią sudaro Kodeksas ir Sąjungos arba nacionaliniu lygmeniu patvirtintos kodekso papildymo ar įgyvendinimo nuostatos, Bendrasis muitų tarifas, teisės aktai, kuriais nustatoma Sąjungos atleidimo nuo muito sistema, ir tarptautiniai susitarimai, kuriuose yra su muitų teise susijusių nuostatų, tiek, kiek jie taikomi Sąjungoje.

Muitinės – valstybių narių muitinės administracijos ir visos kitos valdžios institucijos, atsakingos už muitinės teisės aktų taikymą.

Muitinis įforminimas – muitinės formalumų atlikimo, kad pareiškėjas galėtų disponuoti prekėmis, procesas.

Muitinis statusas – Sąjungos prekių arba ne Sąjungos prekių statusas.

Muitinis tikrinimas – konkretūs veiksmai, kuriuos muitinė atlieka siekdama užtikrinti, kad būtų laikomasi muitinės teisės aktų ir kitų teisės aktų, kuriais reglamentuojama prekių, vežamų tarp Sąjungos muitų teritorijos ir už šios teritorijos ribų esančių šalių ar teritorijų, įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu, gabenimo, saugojimo ir galutinio vartojimo, taip pat ne Sąjungos prekių ir prekių, kurioms taikoma galutinio vartojimo procedūra, laikymo Sąjungos muitų teritorijoje ir gabenimo joje tvarka.

Muitų sąjunga – lengvatinis prekybos susitarimas, pagal kurį prekybos partneriai, siekdami palengvinti tarpusavio prekybą, sudaro vieni kitiems lengvatines sąlygas naudotis savo produktais ir paslaugomis. Tai leidžia atitinkamose teritorijose abipusiškai panaikinti muitus ir kvotas bei šalių ne narių prekybos diskriminaciją ir nustatyti bendrą muitų tarifą.

Ne Sąjungos prekės – prekės, nesančios Sąjungos prekėmis, arba Sąjungos prekių muitinį statusą praradusios prekės.

Palankiausios prekių įvežimo vietos paieška – veiksmas, kai importuojant renkamasi sieną kirsti toje vietoje, kurioje mažiau tikrinama, ir taip neteisėtai sumokėti mažesnį muitą.

Prekių išleidimas – muitinės veiksmas, kuriuo suteikiama teisė atlikti su prekėmis veiksmus, leidžiamus atliekant joms įformintą muitinės procedūrą.

Prekių pateikimas muitinei – pranešimas muitinei apie prekių pristatymą į muitinės įstaigą arba bet kurią kitą muitinės nustatytą ar patvirtintą vietą.

Prioritetinės tikrinimo sritys – bendros rizikos valdymo sistemos dalis, kuri apima konkrečias muitinės procedūras, prekių rūšis, gabenimo maršrutus, transporto rūšis ar ekonominės veiklos vykdytojus, kuriems tam tikrą laiką taikomas aukštesnis rizikos analizės ir muitinio tikrinimo lygis.

Rizikos profilis – rizikos kriterijų ir tikrinimo sričių derinys (pavyzdžiui, prekių rūšis, kilmės šalis), kuriuo nurodomas rizikos buvimas ir siūloma taikyti kontrolės priemonę.

Rizikos valdymas – sistemingas rizikos nustatymas, įskaitant atsitiktinės atrankos būdu atliekamus tikrinimus, ir visų rizikos poveikiui riboti būtinų priemonių įgyvendinimas.

Savitarpio pagalba – bet kokie muitinės administracijos veiksmai, kurių imamasi kitos muitinės administracijos vardu arba bendradarbiaujant su ja, siekiant tinkamai taikyti muitų įstatymus ir užkirsti kelią muitinės teisės aktų pažeidimams, juos tirti ir šalinti.

Sąjungos prekės – prekės, priskiriamos kuriai nors iš šių kategorijų:

  1. tik Sąjungos muitų teritorijoje gautos prekės, kurių sudėtyje nėra iš Sąjungos muitų teritorijai nepriklausančių šalių ar teritorijų importuotų prekių;
  2. iš Sąjungos muitų teritorijai nepriklausančių šalių ar teritorijų į šią teritoriją įvežtos ir į laisvą apyvartą išleistos prekės;
  3. prekės, gautos arba pagamintos Sąjungos muitų teritorijoje arba vien tik iš b punkte nurodytų prekių, arba iš a ir b punktuose nurodytų prekių.

Sprendimas – bet kuris su muitinės teisės aktais susijęs muitinės veiksmas, kuriuo konkrečiu atveju duodamas nurodymas, atitinkamam asmeniui arba atitinkamiems asmenims turintis teisinį poveikį.

Santrumpos

AB – administracinis bendradarbiavimas

ABS – administracinio bendradarbiavimo susitarimai

AFIS – Kovos su sukčiavimu informacinė sistema

AM – antidempingo muitas

B2C – verslas vartotojui (angl. Business to consumer)

BAD – bendrasis administracinis dokumentas

BMRVS – Bendroji muitinės rizikos valdymo sistema

BNP – bendrosios nacionalinės pajamos

DG BUDG – Biudžeto generalinis direktoratas

DG TAXUD – Mokesčių ir muitų sąjungos generalinis direktoratas

EBPO – Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija

EP – Europos Parlamentas

ES – Europos Sąjunga

HMRC – Jos Didenybės mokesčių ir muitų inspekcija

ĮBD – įvežimo bendroji deklaracija

ĮEVV – įgaliotasis ekonominės veiklos vykdytojas

JRC – Jungtinis tyrimų centras

KBP – konteinerių būsenos pranešimas

KM – kompensaciniai muitai

LS – lengvatinis prekybos susitarimas

MIS – Muitinės informacinė sistema

42 MP – 42 muitinės procedūra

MSVR – muitų sąjungos veiklos rezultatai

OLAF – Europos Komisijos Europos kovos su sukčiavimu tarnyba

P2P – privatus privačiam (angl. Private to private)

PMO – Pasaulio muitinių organizacija

PPVS – prekių pavyzdžių valdymo sistema

PTI – privalomoji tarifinė informacija

PVM – pridėtinės vertės mokestis

RIF – rizikos informacijos forma

RPMKUP – ryšių palaikymo muitų klausimais užsienyje pareigūnas

SMK – Sąjungos muitinės kodeksas

SMKDA – Sąjungos muitinės kodekso deleguotasis aktas

SMKĮA – Sąjungos muitinės kodekso įgyvendinimo aktas

SP – savitarpio pagalba

SPS – savitarpio pagalbos susitarimai

TARIC – Europos Bendrijų integruotasis muitų tarifas

TNI – tradiciniai nuosavi ištekliai

URPP – ryšių palaikymo užsienyje pareigūnas

Galinės išnašos

1 SESV 3 straipsnis. Suvestinė Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) redakcija (OL C 202, 2016 6 7, p. 47).

2 SESV 291 straipsnis.

3 2013 m. spalio 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas (nauja redakcija) (OL L 269, 2013 10 10, p. 1), 201 straipsnyje nustatyta, kad ne Sąjungos prekėms įforminus išleidimo į laisvą apyvartą procedūrą, toms prekėms suteikiamas Sąjungos prekių muitinis statusas, ir turi būti surinktos visos privalomos importo muito sumos ir atlikti kiti privalomieji mokėjimai, nustatytos prekybos politikos priemonės, draudimai ir apribojimai, taip pat atlikti kiti nustatyti prekių importo formalumai.

4 Plg. Europos Parlamento Vidaus politikos generalinio direktorato tyrimas „Nuo šešėlinės prie oficialios ekonomikos. Vienodos sąlygos bendrojoje rinkoje“, 2013 m.

5 Pagal 2007 m. gegužės 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo Nr. 624/2007/EB, nustatančio Bendrijos muitinių veiksmų programą (Muitinė 2013), 1 straipsnio 1 dalį (OL L 154, 2007 6 14, p. 25).

6 Pataisyta Kioto konvencija, Pasaulio muitinių organizacijos rizikos valdymo vadovu, Pasaulio muitinių organizacijos po muitinio įforminimo atliekamo audito gairėmis ir kt.

7 Aukšto lygio grupės nuosavų išteklių klausimais ataskaita „ES finansavimas ateityje. Galutinė ataskaita ir rekomendacijos“ (angl. Future financing of the EU — Final Report and recommendations), 2016 m.

8 Žr. Komisijos tarnybų darbinį dokumentą, pridedamą prie dokumento „Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai dėl tolesnių priemonių, susijusių su 2011 finansinių metų biudžeto įvykdymo patvirtinimu (santrauka). Atsakymai į Europos Parlamento prašymus“ (COM(2013) 668 final) (SWD(2013) 348 final).

9 Plg. 2014 m. gegužės 26 d. Tarybos reglamento (ES, Euratomas) Nr. 608/2014, kuriuo nustatomos Europos Sąjungos nuosavų išteklių sistemos įgyvendinimo priemonės (OL L 168, 2014 6 7, p. 29), 2 straipsnio 2 dalis ir Sąjungos muitinės kodekso 3 straipsnio a punktas.

10 2005 m. lapkričio 15 d. Sprendimas Europos Komisija / Danijos Karalystė, C-392/02, 2014 m. balandžio 3 d. Sprendimas Komisija / Jungtinė Karalystė, C-60/13.

11 Šie duomenys apima tik atvejus, kai nustatytos sumos viršijo 10 000 eurų, neatsižvelgiant į tai, ar jos buvo išieškotos.

12 Coffey. Programos „Muitinė 2013“ galutinis vertinimas. Galutinė ataskaita, 2014 m.

13 2013 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1294/2013, kuriuo nustatoma 2014–2020 m. Europos Sąjungos muitinių veiksmų programa („Muitinė 2020“) ir panaikinamas Sprendimas Nr. 624/2007/EB (OL L 347, 2013 12 20, p. 209).

14 Vokietija (21 %), Jungtinė Karalystė (17 %), Nyderlandai (12 %), Belgija (9 %), Italija (9 %), Prancūzija (9 %) ir Ispanija (7 %).

15 Vokietija.

16 Malta.

17 Komisijos Biudžeto generalinis direktoratas (2016 m. gruodžio 1 d. 168-ojo Bendrijų nuosavų išteklių patariamojo komiteto (ACOR) posėdžio protokolas).

18 Žr. Europos Audito Rūmų nuomonės Nr. 3/2012 dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl programos „Hercule III“, skirtos Europos Sąjungos finansinių interesų apsaugos srities veiklai skatinti, pasiūlymo 28 dalį (OL C 201, 2012 7 7, p. 1).

19 1997 m. kovo 13 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 515/97 dėl valstybių narių administracinių institucijų tarpusavio pagalbos ir dėl pastarųjų bei Komisijos bendradarbiavimo, siekiant užtikrinti teisingą muitinės ir žemės ūkio teisės aktų taikymą (OL L 82, 1997 3 22, p. 1).

20 Komisijos reglamento (ES) Nr. 515/97 V antraštinė dalis.

21 Projekto grupė „Pranešimas apie muitinės konfiskuotas prekes Muitinės rizikos valdymo sistemoje ir Kovos su sukčiavimu informacinėje sistemoje bei Muitinės informacinėje sistemoje“ (angl. Reporting Customs seizures in CRMS and AFIS-CIS).

22 Jos taip pat žinomos kaip vidutinės kainos, neįtraukiant išskirčių. Tai yra prekybinių produktų kainoms apskaičiuojami statistiniai įverčiai, remiantis duomenimis be išskirčių.

23 COMEXT – tai Eurostato duomenų bazė, kurioje kaupiami išsamūs statistiniai tarptautinės prekybos prekėmis duomenys.

24 Spyros, Arsenis, Domenico, Perrotta, Francesca, Torti. „Tiekiamųjų prekių teisingų kainų apskaičiavimas remiantis prekybos duomenimis be išskirčių“ (angl. The Estimation of Fair Prices of Traded Goods from Outlier-Free Trade Data), 2015 m., EUR 27696 EN. doi:1 0.2 788/57125.

25 Dempingas atsiranda tada, kai ES nepriklausančios šalies gamintojai prekes ES parduoda mažesnėmis nei pardavimo savo šalies rinkoje arba nei gamybos savikaina kainomis. Nustačiusi, kad tai vyksta (tam atliekamas tyrimas), Komisija žalą ES bendrovėms gali ištaisyti antidempingo muitais. Paprastai tai būna iš konkrečios šalies importuojamiems produktams nustatomi muitai. Muitai gali būti nuolatiniai, kintamieji arba apskaičiuojami kaip procentinė bendros vertės dalis (ad valorem). Subsidijavimas yra ne ES šalies vyriausybės teikiama finansinė parama įmonėms, kuria jos skatinamos gaminti arba eksportuoti prekes. Komisijai suteikta teisė atsverti prekybą iškraipantį šių subsidijų poveikį ES rinkai po to, kai ištiriama, ar subsidija yra neteisinga ir žalinga ES įmonėms. Kompensaciniai muitai (KM) taikomi importuojamiems subsidijuojamiems produktams. Šie muitai gali būti nustatyto dydžio, kintamo dydžio arba visos produkto vertės procentinė dalis (ad-valorem).

26 OLAF 2015 m. ataskaita (https://ec.europa.eu/anti-fraud/about-us/reports/olaf-report_en).

27 SWD(2013) 483 final.

28 Pagal Sąjungos muitinės kodekso 46 straipsnio 5 dalį.

29 Žr. Coffey. Programos „Muitinė 2013“ galutinis vertinimas. Galutinė ataskaita, 2014 m.

30 Prekių pavyzdžių valdymo sistema – tai Komisijos naudojama programa, kuria valstybių narių muitinėms elektroniniu būdu siunčiama informacija apie kilmės spaudus.

31 Žr. Specialiosios ataskaitos Nr. 2/2014 68 dalį.

32 COM(2014) 105 final.

33 Žr. Europos Audito Rūmų specialiosios ataskaitos Nr. 2/2014 88 dalį.

34 2014 m. OLAF ir valstybių narių vykdyta bendra muitinių operacija, kuria siekta kovoti su atvejais, kai nurodoma per maža tekstilės gaminių ir avalynės iš Kinijos vertė.

35 COM(2015) 221 final.

36 Pagal programos „Muitinė 2013“ sprendimo 5 straipsnio c punktą.

37 Sprendimas Nr. 804/2004/EB, steigiantis Bendrijos veiksmų programą, skatinančią veiklą Bendrijos finansinių interesų apsaugos srityje (Herkulio programa), su pakeitimais.

38 Ramboll „Programos „Hercule II“ vertinimas. Galutinė ataskaita“ (angl. Evaluation of the Hercule II programme – Final Report), 2014 m.

39 Plg. https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/calculation-customs-duties/what-is-common-customs-tariff_en.

40 https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/calculation-customs-duties/what-is-common-customs-tariff/taric_en.

41 https://www.gov.uk/government/publications/uk-trade-tariff-customs-procedure-codes/imports-home-use-with-simultaneous-entry-for-free-circulation.

42 2017 m. nustatyta 873 svarų sterlingų riba.

43 Muitų tarifų taikymo sustabdymas reiškia, kad tam tikrų kategorijų prekių muito norma tam tikrą laikotarpį sumažinama arba visai netaikoma, kad būtų galima patenkinti tam tikrus žaliavų arba prekių, kurių ES vidaus gamyba nepakankama, poreikius.

44 Tarifinės kvotos yra panašios į muitų tarifų taikymo sustabdymą, bet taikoma tik tam tikram prekių kiekiui. Kai importuojamų prekių kiekis viršija nustatytą ribą, taikoma standartinė muito norma. Jas reikėtų skirti nuo kvotų, nes kvotomis ribojamas didžiausias tam tikros kategorijos prekių importo kiekis, nustatant ribą, kurios jokiu atveju negalima viršyti. Didžiausi tarifai yra panašūs į tarifines kvotas, bet kad viršijus importo ribą būtų galima taikyti standartinę muito normą, reikia priimti Sąjungos teisės aktą.

45 Tam tikrų kategorijų prekės, keliančios grėsmę ES gamintojų interesams, pavyzdžiui, žemės ūkio produktai ir tekstilės gaminiai, į laisvą apyvartą gali būti išleidžiami tik gavus priežiūros dokumentą. Bet kurios valstybės narės išduodamas priežiūros dokumentas galioja visoje ES muitų teritorijoje. Žr. priežiūros priemonių duomenų bazę adresu http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/surv/surv_consultation.jsp?Lang=lt.

46 Žr. Specialiosios ataskaitos Nr. 1/2010 68 dalį.

47 Žr. Specialiosios ataskaitos Nr. 1/2010 91 dalies 3 punktą.

48 DG TAXUD „2015 m. metinė veiklos ataskaita“.

49 Žr. Specialiąją ataskaitą Nr. 2/2008 dėl privalomosios tarifinės informacijos (OL C 103, 2008 4 24, p. 1).

50 Pavyzdžiui, „EORI Nos“ patvirtinimas Europos privalomosios tarifinės informacijos duomenų bazėje.

51 Plg. Pasaulio muitinių organizacija. Su pajamomis susijusių dokumentų rinkinys. „Techninės išankstinio sprendimo dėl klasifikavimo, kilmės ir vertės nustatymo gairės ir Praktinės vertės nustatymo kontrolės gairės“ (angl. Technical guidelines on advance rulings for classification, origin and valuation, and Practical guidelines for valuation control), 2015 m.

52 Žr. Specialiosios ataskaitos Nr. 23/2000 dėl importuojamų prekių vertės nustatymo muitų taikymo tikslais (muitinio įvertinimo) 86 dalį.

53 Sąjungos muitinės kodekso 35 straipsnis ir 36 straipsnio b punktas.

54 Specialioji ataskaita Nr. 13/2011 „Ar 42 muitinės procedūros kontrolė leidžia užkardyti ir aptikti PVM slėpimą?“

55 Prekiautojas, registruotas PVM mokėtojas, kuris, galbūt ketindamas sukčiauti, įsigyja arba ketina įsigyti prekių ar paslaugų nemokėdamas PVM ir šias prekes tiekia ar paslaugas teikia taikydamas PVM, tačiau gauto PVM neperveda nacionalinei mokesčių institucijai.

56 Pagal Sąjungos muitinės kodekso 191 straipsnį ir Sąjungos muitinės kodekso įgyvendinimo akto 244 straipsnį.

57 Bendros muitinių operacijos „Aštuonkojis“ rezultatai pateikti adresu http://www.douane.gouv.fr/articles/a12973-la-douane-et-l-olaf-presentent-les-resultats-de-l-operation-octopus.

58 Audito Rūmų specialioji ataskaita Nr. 24/2015 „Kova su sukčiavimu PVM Bendrijos viduje: reikia imtis daugiau veiksmų“.

59 Biudžeto GD, „2016 m. metinė veiklos ataskaita“.

60 Žr. Specialiosios ataskaitos Nr. 23/2016 „Jūrų transportas Europos Sąjungoje: neramūs vandenys – daug neveiksmingų ir netvarių investicijų “ 82 ir 93–99 dalys.

61 Pagal Europos Sąjungos sutarties 4 straipsnio 3 dalį.

62 COM(2013) 884 final.

63 Pagal programą „Muitinė 2013“ sudarytos Projekto grupės muitinės sankcijų klausimais ataskaita.

64 Plg. COM(2014) 527 final, 2014 8 21.

65 Plg. Pasaulio muitinių organizacija. Su pajamomis susijusių dokumentų rinkinys. „Techninės išankstinio sprendimo dėl klasifikavimo, kilmės ir vertės nustatymo gairės ir Praktinės vertės nustatymo kontrolės gairės“, 2015 m.

66 Jie būna nepateikti tada, kai vežėjai bendrojoje deklaracijoje nurodo bendrojo konosamento, o ne ekspeditoriaus laivo važtaraščio duomenis.

67 Specialioji ataskaita Nr. 1/2010 „Ar veiksmingai kontroliuojamos importui taikomos supaprastintos muitinės procedūros?“

68 Kriterijai dėl įgaliotojo ekonominės veiklos vykdytojo statuso suteikimo nustatyti Sąjungos muitinės kodekso 39 straipsnyje.

69 Pagal Sąjungos muitinės kodekso deleguotojo akto B priedą, muitinei teikiamo pranešimo apie prekių pateikimą I2 skiltis, kai įtraukiama į deklaranto apskaitos registrus.

70 Pagal Sąjungos muitinės kodekso 182 straipsnį.

71 Belgija, Estija, Italija, Portugalija, Rumunija ir Slovėnija.

72 Žr. Europos Audito Rūmų 2016 m. metinės ataskaitos 4.18 dalį.

73 Muitinės kodekso komiteto (Bendrųjų muitų teisės aktų skyrius) 2000 m. gegužės 19 d. vykusiame posėdyje padarė išvadą, kad „tikrinimą atlikti turi valstybės narės, kuriose yra įforminamos prekės. Buvo pripažinta, kad gali kilti sunkumų, kai apskaita ir prekės yra kitoje valstybėje narėje, bet manyta kad valstybės narės turėtų deramai palaikyti ryšius“.

74 Pagal 2016 m. balandžio 11 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimą (ES) 2016/578, kuriuo nustatoma darbo programa, susijusi su Sąjungos muitinės kodekse numatytų elektroninių sistemų kūrimu ir diegimu (OL L 6, 2016 4 15, p. 6).

75 EBPO), „Su mokesčiais susijusių uždavinių sprendimas skaitmeninėje ekonomikoje“ (angl. Addressing the Tax Challenges of the Digital Economy), EBPO / G 20 bazės erozijos ir pelno perkėlimo projektas, OECD Publishing, 2014 m.

76 Vidinė vertė, apibrėžiama kaip prekės vertė be frachto ir draudimo mokesčių.

77 2015 m. lapkričio 24 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2015/2447, kuriuo nustatomos išsamios tam tikrų Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas, nuostatų įgyvendinimo taisyklės (OL L 343, 2015 12 29, p. 558).

78 Pagal Sąjungos muitinės kodekso įgyvendinimo akto 25 straipsnio 1 dalies f punktą.

79 Žr., pavyzdžiui, 2015 m. liepos 27 d. leidinyje „De Standaard“ paskelbtą straipsnį „Cel Cybersquad spoorde al 858 frauderende webshops op“; straipsnį galima rasti adresu http://www.standaard.be/cnt/dmf20150727_01793127.

80 „Copenhagen Economics“, „E. parduotuvėse perkamų prekių importas į Europą. PVM ir muitų taikymas“ (angl. E-commerce imports into Europe: VAT and customs treatment), 2016 m.

81 Plg. Komisijos Mokesčių ir muitų sąjungos generalinis direktoratas „Įgaliotieji ekonominės veiklos vykdytojai. Gairės“, 2016 m.

 

1 https://ec.europa.eu/taxation_customs/general-information-customs/electronic-customs_en

2 https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/union-customs-code/ucc-bpm_en

3 2008 m. balandžio 1 d. Muitų sąjungos raidos strategija (COM(2008) 169); Tarybos išvadose dėl pažangos muitų sąjungos raidos strategijos srityje (2013 m. kovo 19 d., 2013/C 80/05) patvirtinta, kad 2008 m. nustatyti strateginiai tikslai „tebegalioja ir yra tinkami“.

4 2016 m. vasario 3 d. dokumentas TAXUD/A1/DB/D(2015) 394984 Rev 1; atkreipkite dėmesį, kad kiekvienų metų sausio – vasario mėn. šis dokumentas yra peržiūrimas; šiuo metu rengiamasi 2017 m. peržiūrai, kurią atlikus bus įtraukti reikiami su projekto MSVR įgyvendinimu susiję pakeitimai.

Etapas Data
APM patvirtinimas / audito pradžia 31.5.2016
Oficialus ataskaitos projekto siuntimas Komisijai (arba kitam audituojamam subjektui) 13.7.2017
Galutinės ataskaitos patvirtinimas po prieštaravimų procedūros 7.11.2017
Komisijos (ar kito audituojamo subjekto) oficialių atsakymų gavimas visomis kalbomis 23.11.2017

Audito grupė

Savo specialiosiose ataskaitose Audito Rūmai pateikia savo auditų, susijusių su ES politikomis ir programomis arba su konkrečių biudžeto sričių valdymo temomis, rezultatus. Audito Rūmai audito užduotis atrenka ir nustato taip, kad jos turėtų kuo didesnį poveikį, atsižvelgdami į neveiksmingumo ar neatitikties teisės aktams rizikas, susijusių pajamų ar išlaidų lygį, būsimus pokyčius ir politinį bei viešąjį interesą.

Šią ataskaitą parengė IV audito kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Baudilio Tomé Muguruza. Ji didžiausią dėmesį skiria rinkų organizavimui ir konkurencingai ekonomikai. Auditui vadovavo Audito Rūmų narys Pietro Russo. Rengiant ataskaitą jam padėjo kabineto vadovė Chiara Cipriani, atašė Benjamin Jakob, pagrindinis vadybininkas Paul Stafford ir užduoties vadovas Carlos Soler Ruiz. Audito grupę sudarė Dan Danielescu, Maria Echanove, Josef Edelmann, Benny Fransen ir Francois Gautier.

Iš kairės į dešinę: Paul Stafford, Dan Danielescu, Benjamin Jakob, Maria Echanove, Benny Fransen, Pietro Russo, Josef Edelmann, Chiara Cipriani, Carlos Soler Ruiz.

Kontaktas

EUROPOS AUDITO RŪMAI
12, rue Alcide de Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Tel. +352 4398-1
Užklausos: eca.europa.eu/lt/Pages/ContactForm.aspx
Interneto svetainė: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Daug papildomos informacijos apie Europos Sąjungą yra internete. Ji prieinama per portalą Europa (http://europa.eu).

Liuksemburgas: Europos Sąjungos leidinių biuras, 2017

PDFISBN 978-92-872-8397-9ISSN 1977-5725doi:10.2865/851166QJ-AB-17-018-LT-N
HTMLISBN 978-92-872-8409-9ISSN 1977-5725doi:10.2865/19860QJ-AB-17-018-LT-Q

© Europos Sąjunga, 2017

Dėl leidimo naudoti arba kopijuoti nuotraukas arba kitą medžiagą, kurių autorių teisės nepriklauso Europos Sąjungai, būtina tiesiogiai kreiptis į autorių teisių subjektus.

 

KAIP SUSISIEKTI SU ES

Asmeniškai
Visoje Europos Sąjungoje yra šimtai Europe Direct informacijos centrų. Artimiausio centro adresą rasite svetainėje http://europa.eu/contact

Telefonu arba el. paštu
Europe Direct tarnyba atsakys į jūsų klausimus apie Europos Sąjungą. Su šia tarnyba galite susisiekti:

  • nemokamu numeriu: 00 800 6 7 8 9 10 11 (kai kurie operatoriai už šiuos skambučius gali imti mokestį),
  • šiuo standartiniu numeriu: +32 22999696 arba
  • elektroniniu paštu svetainėje http://europa.eu/contact

KAIP RASTI INFORMACIJOS APIE ES

Internetas
Informacijos apie Europos Sąjungą visomis oficialiosiomis ES kalbomis galima rasti svetainėje Europa (http://europa.eu)

ES leidiniai
Nemokamų ir mokamų ES leidinių galite atsisiųsti arba užsisakyti svetainėje EU Bookshop (http://bookshop.europa.eu/). Jeigu jums reikia daugiau nemokamų leidinių egzempliorių, kreipkitės į Europe Direct arba į vietos informacijos centrą (žr. http://europa.eu/contact)

ES teisė ir susiję dokumentai
Norėdami susipažinti su ES teisine informacija, įskaitant visus ES teisės aktus nuo 1951 m. visomis oficialiosiomis kalbomis, apsilankykite svetainėje EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu)

ES atvirieji duomenys
ES atvirųjų duomenų portale (http://data.europa.eu/euodp/lt/data) galima susipažinti su ES duomenų rinkiniais. Duomenis galima nemokamai parsisiųsti ir pakartotinai naudoti tiek komerciniais, tiek nekomerciniais tikslais