Специален доклад
11 2019

Нормативната уредба на ЕС допринася за модернизиране на управлението на въздушното движение, но финансирането до голяма степен не е било необходимо

(съгласно член 287, параграф 4, втора алинея от ДФЕС)

Относно настоящия доклад В настоящия одит ЕСП прави оценка на интервенцията на ЕС при фазата на разгръщане на SESAR, технологичният стълб на инициативата за Единно европейско небе (ЕЕН). SESAR има за цел да хармонизира и модернизира управлението на въздушното движение в цяла Европа.
Сметната палата стигна до заключението, че регулаторната намеса от страна на ЕС под формата на общи проекти има добавена стойност. Беше установено обаче и че финансирането от ЕС в подкрепа на модернизацията на УВД до голяма степен не е било необходимо, както и че управлението на финансирането е засегнато от някои недостатъци. Сметната палата отправя редица препоръки към Европейската комисия с цел подобряване на подкрепата за модернизацията на УВД.

Настоящият документ е публикуван на 23 официални езика на ЕС и в следния посочен формат:
PDF
PDF General Report

Кpатко изложение

I

Безопасното и ефективно осъществяване на рекордните нива на въздушно движение в Европа изисква стабилна система за управление на въздушното движение. Управлението на въздушното движение традиционно се разработва и предоставя на национално равнище от специфични за всяка държава доставчици на аеронавигационно обслужване. Рисковете, свързани с едновременното съществуване на различни доставчици на аеронавигационно обслужване и необходимостта да се гарантира тяхната оперативна съвместимост с летищата, ползвателите на въздушното пространство и Управителния орган на мрежата (Евроконтрол), накараха ЕС да включи в своята широка политика за Единно европейско небе проект за хармонизиране и модернизация на технологиите — SESAR. ЕС е отделил общо 3,8 млрд. евро за SESAR за периода 2005—2020 г.

II

След оказаната подкрепа за фазите на дефиниране и развитие на проекта SESAR, през 2014 г. ЕС разшири своята интервенция до реалното внедряване на нови технологии за управление на въздушното движение и оперативните процедури. Основният елемент на интервенцията на ЕС е въвеждането на разпоредби, които изискват заинтересованите страни да извършат определени координирани инвестиции (известни като съвместни проекти), и отпускането на финансиране от бюджета на ЕС в подкрепа на тези инвестиции, което възлиза на приблизително 1,6 млрд. евро през периода 2014—2017 г.

III

Европейската сметна палата публикува Специален доклад № 18/2017 относно Единното европейско небе, в който докладва относно дефинирането и развитието на проекта SESAR. В настоящия одит Сметната палата разгледа третата фаза на SESAR — разгръщането на проекти, насочени към модернизиране на управлението на въздушното движение. Беше направена оценка дали интервенцията на ЕС е проектирана по подходящ начин, за да посрещне потребностите и да насочва проектите, които имат най-голяма нужда от подпомагане, както и дали интервенцията е била изпълнена добре и дали е подпомогнала управлението на въздушното движение в ЕС.

IV

Сметната палата посети органи, участващи в управлението на SESAR: Европейската комисия, съвместното предприятие SESAR, Алианса за разгръщане на SESAR в качеството му на Управителен орган по разгръщането, Изпълнителната агенция за иновации и мрежи и Европейската агенция по отбрана. Беше проверена също така извадка от 17 съфинансирани от ЕС проекти, изпълнявани от летища, доставчици на аеронавигационно обслужване, ползватели на въздушното пространство и Евроконтрол.

V

Сметната палата установи, че понятието за общи проекти насърчава координирани инвестиции. Въпреки това, при първоначалното му изпълнение — Пилотния съвместен проект — неправилно са включени някои функции, които не са добре развити и/или не изискват синхронизирано разгръщане с участието на множество заинтересовани страни, за да доведат до очакваните ползи. Освен това, липсата на санкции в случай на несъответствие отчасти подкопава неговата ефективност.

VI

Сметната палата направи преглед на анализа на разходите и ползите, представен за Пилотния съвместен проект, и установи, че той има недостатъци, тъй като не са били взети предвид таксите на доставчиците на аеронавигационно обслужване, които компенсират разходите по инвестицията. Това е довело до риск от инвестиране на средствата от ЕС в проекти, които биха били финансирани без и подкрепа от страна на ЕС.

VII

Слабости в прилагането на схемата за финансиране допълнително са намалили нейната ефективност.

  1. Значителна част от средствата са отпускани без подходящо приоритизиране.
  2. Финансираните от ЕС проекти са групирани според административни критерии, насочени към улесняване на управлението на безвъзмездната помощ, а не според технически съображения.
  3. Настоящият механизъм за финансиране изисква някои бенефициенти да участват в проверката на своите собствени заявления и им позволява да влияят върху финансирането на допустими проекти. Потенциалният конфликт на интереси не е бил смекчен в достатъчна степен.
VIII

Въпреки, че законовият срок за разгръщането на Пилотния съвместен проект варира между 2018 г. и 2026 г., а изпълнението на повечето проекти все още не е приключило, забавеното изпълнение на някои от тях излага на риск спазването на регулаторните изисквания. Освен това все още предстои да бъдат доказани действителните ползи за ефективността на управлението на въздушното движение в оперативна среда.

IX

Сметната палата препоръчва на Комисията:

  1. да подобри насочеността на общите проекти;
  2. да укрепи ефективността на общите проекти;
  3. да преразгледа финансовата подкрепа на ЕС за модернизиране на управлението на въздушното движение;
  4. да преразгледа и формализира изготвянето и подаването на заявления за финансиране;
  5. да осигури подходящ мониторинг на ползите от изпълнението на модернизацията на УВД.

Въведение

Нивата на въздушно движение са рекордно високи, но инфраструктурата е разпокъсана

01

Въздушният транспорт има голямо значение за конкурентоспособността на европейската промишленост и услуги и е важен елемент от вътрешния пазар на ЕС. Той създава условия за мобилност на хората и стоките в рамките на ЕС и извън него, като същевременно насърчава икономическия растеж, заетостта и търговията. През 2017 г. около 1 млрд. пътници и 16 млн. товари са заминали от или са пристигнали на летищата в ЕС1. През 2018 г. въздушното движение в Европа достигна рекорд от 11 млн. полета, средно около 30 000 на ден. В най-натоварените дни до 37 000 полета са преминали през европейското въздушно пространство2.

02

За безопасното и ефективно осъществяване на такива нива на движение се изисква стабилна система за управление на въздушното движение (УВД). УВД включва участници както на земята (доставчици на аеронавигационно обслужване, метеорологични информационни услуги и Управителния орган на мрежата), така и във въздуха (най-вече търговски авиокомпании, но също и търговска, обща и военна авиация). УВД осигурява съответното разстояние между въздухоплавателните средства, за да постигне безопасен, ефикасен и експедитивен поток на въздушното движение, като същевременно предоставя на ползвателите на въздушното пространство и аеронавигационна информация (например навигационни средства или метеорологична информация).

Снимка 1 — Осигуряване на разстояние между въздухоплавателните средства

© Предоставена от Евроконтрол.

03

В Европа УВД традиционно се разработва и предоставя на национално равнище от специфични за всяка държава доставчици на аеронавигационно обслужване (ДАНО). В резултат на това международните полети попадат последователно под отговорността на различни ДАНО, когато преминават от въздушното пространство на една държава към това на друга. Тази фрагментарност на управлението на въздушното пространство е основният фактор, който възпрепятства ефективността на европейската система за УВД, специално в областите на капацитета и разходната ефективност3.

04

Въпреки че безопасно управлява рекорден брой полети, системата за УВД не винаги е в състояние да отговори на всички нужди на ползвателите на въздушното пространство. Закъсненията се увеличават с нарастването на обема на въздушното движение, особено от 2013 г. насам4. През 2018 г. всеки един от тези 11 млн. полета има средно по 1,73 минути закъснение по маршрута5, които са по вина на система за УВД, и се дължат на ограничения в капацитета от различно естество (вж. фигура 1). Докладването на средна стойност на закъсненията прикрива значителни нарушения на нормалните операции, особено в най-натоварените дни на лятото.

Фигура 1 — Движение и закъснения по маршрута, 2008—2018 г.

Източник: Евроконтрол.

05

Управлението на въздушното движение в Европа се финансира от операторите на въздухоплавателните средства, известни като ползватели на въздушното пространство, които заплащат за услугите, които получават, въз основа на вида на въздухоплавателното средство и прелетяното разстояние в зоната на отговорност на всеки ДАНО, съгласно планираната траектория. През 2016 г. те са платили около 9 млрд. евро за тези услуги6, или средно малко над 900 евро на полет.

Политиката за Единно европейско небе и SESAR — Отговорът на ЕС на недостатъците на управлението на въздушното движение

06

Целта на политиката „Единно европейско небе“ (ЕЕН) е да се подобри цялостната ефективност на управлението на въздушното движение, като същевременно се изпълнят изискванията на всички ползватели на въздушното пространство. Началото на политиката е поставено през 2004 г. и за нейното изпълнение е установена регулаторна рамка, която включва общи правила относно безопасността на УВД, предоставянето на услуги за УВД, управлението на въздушното пространство и оперативната съвместимост в рамките на мрежата.

07

Регулаторната рамка се допълва от програма за технологична модернизация, известна като „проект SESAR“ (изследване на УВД в единното европейско небе). SESAR има за цел да хармонизира и модернизира системите и процедурите за УВД в цяла Европа чрез насърчаване на координираното определяне, разработване и прилагане на редица технологии и оперативни концепции. От самото начало SESAR е разделен на фаза на дефиниране (изготвяне на Европейския генерален план за модернизация на УВД), фаза на развитие (създаване на необходимата технологична основа) и фаза на разгръщане (внедряване в оперативната среда на новите системи и процедури). ЕС подкрепя финансово SESAR от самото му начало, както е обобщено в таблица 1 по-долу.

Таблица 1 — Финансова подкрепа от ЕС за проекта SESAR
Етап Период Принос от ЕС (в млн. евро) Източник на финансиране
Дефиниране 2005—2007 г. 30 TEN-T
Развитие 2007—2013 г. 700 TEN-T и Седма рамкова програма
2014—2020 г. 585 „Хоризонт 2020“
Разгръщане 2014—2020 г. 2 500 Механизъм за свързване на Европа
Общо 3 815

Източник: ЕСП. Сумите, посочени за периода 2014—2020 г., са предварителни.

08

В своя Специален доклад № 18/2017 „Единно европейско небе“ – променена култура, но не и единно небе“ Сметната палата разглежда основни регулаторни елементи на политиката за ЕЕН, както и фазите на дефиниране и развитие на проекта SESAR (2005—2013 г.). Сметната палата достигна до заключението, че инициативата е създадена в отговор на ясна необходимост и е довела до по-изразена култура на ефективност на УВД. Управлението на европейското въздушно пространство обаче остава разпокъсано и концепцията за единно европейско небе все още не е осъществена. Фазата на разгръщане не влиза в обхвата на одита, тъй като все още е в началото си.

Фаза на разгръщане на SESAR

09

През 2005 г., когато стартира SESAR, обхватът на участието на ЕС е ограничен до дефинирането и развитието: планирано е заинтересованите страни от промишлеността да поемат отговорността както за управлението, така и за финансирането на фазата на разгръщане7.

10

Тази позиция обаче се променя с течение на времето. През 2011 г. Комисията изготвя оценка, според която единствено навременното, синхронизирано и координирано разгръщане, напълно интегрирано в рамката на ЕЕН, би допринесло ефективно за постигане на целите на ЕЕН във връзка с резултатите8. Комисията, заедно с държавите членки, заключава, че намесата на ЕС ще бъде необходима за насърчаване на внедряването на новите технологии, разработени през първите две фази на SESAR. Това би помогнало да се преодолее феномена на „предимството на включилия се последен“, при който заинтересованите страни са склонни да отложат извършването на инвестиции, тъй като ползите ще бъдат реализирани едва когато бъдат оборудвани всички заинтересовани страни. Освен това Комисията е решила да предостави публично финансиране за обезщетение на заинтересованите страни, понасящи финансови загуби за внедряването на новите технологии. Такива загуби могат да се очакват при военните и държавните въздухоплавателни средства, както и при авиацията с общо предназначение и бизнес авиацията.

11

В отговор на тези потребности, след консултации с всички заинтересовани лица, в т.ч. държавите членки и други органи на ЕЕН, Комисията планира фазата на разгръщане на SESAR въз основа на концепцията за „общи проекти“9, които изискват координирано внедряване на конкретен набор от функции на УВД (вж. каре 1) от редица заинтересовани страни в рамките на определен срок. Последователността от конкретни стъпки, необходими за разгръщането, следва да бъде определена в програма за разгръщане10.

Каре 1

Понятието за функция за УВД в общи проекти

Функционални възможности за УВД означава група от технологии или процедури, насочени към подобряване на управлението на въздушното движение. Законодателството на ЕС определя по-подробно функционалните възможности за УВД като „група от оперативни функции или услуги за УВД, свързани с управлението на траекторията и въздушното пространство и наземното управление или за обмен на информация в работната среда на маршрута, терминала, летището или мрежата“.

За да бъде включена дадена функция в общ проект, тя трябва да води до значителни подобрения на ефективността на мрежата, да бъде готова за изпълнение и да изисква синхронизирано разгръщане.

12

Управлението на разгръщането се състои от три нива:

  1. Ниво на политика: Европейската комисия носи основната отговорност за приемането на общи проекти, избира Управителния орган по разгръщането, одобрява програмата за разгръщане и управлява средствата на ЕС в помощ на внедряването (с подкрепата на Изпълнителната агенция за иновации и мрежи (INEA). Пилотният съвместен проект11 (ПСП) е първият и до този момент единственият общ проект, приет от Комисията.
  2. Ниво на управление: управителен орган по разгръщането, който представлява не отделно лице, а консорциум от заинтересовани страни (вж. каре 2). Управителният орган по разгръщането носи основната отговорност за разработването, изпълнението и мониторинга на програмата за разгръщане, както и за обединяването на оперативните заинтересовани страни, които са необходими за изпълнението на съвместните проекти.
  3. Ниво на изпълнение: оперативни заинтересовани страни, които отговарят за изпълнението на проекти в съответствие с програмата за разгръщане.

Каре 2

Управителен орган по разгръщането на SESAR

Функциите на Управителния орган по разгръщането на SESAR са официално възложени на група заинтересовани страни, известна като Алианс за разгръщане на SESAR (АРС), по силата на рамково споразумение за партньорство (РСП), подписано през декември 2014 г. и в сила до края на 2020 г.

АРС първоначално се състои от 11 ДАНО, четири групи от авиокомпании и Европейското обединение по икономически интереси, което представлява 25 европейски летища. През 2018 г. два допълнителни ДАНО и една авиокомпания са се присъединили към АРС. Членовете на АРС предоставят персонал, командирован към Управителния орган по разгръщането, за изпълнението на неговите задачи.

АРС е създаден отначало като консорциум от заинтересовани лица без правна форма, но през януари 2018 г. променя статута си, за да се превърне в международна асоциация с нестопанска цел.

Дейностите на Управителния орган по разгръщането на SESAR се финансират изцяло от ЕС. Общо 14,5 млн. евро са били предоставени в периода 2014—2017 г.

Финансиране от ЕС за фазата на разгръщане на SESAR

13

През 2013 г. насоките за трансевропейската транспортна мрежа12 определят SESAR като приоритетен проект от общ интерес, а по Механизма за свързване на Европа (МСЕ)13 е заделен общ пакет подпомагане в размер на 3 млрд. евро през периода 2014—2020 г. Финансовият пакет впоследствие е намален на 2,5 млрд. евро в резултат на създаването на Европейския фонд за стратегически инвестиции и на необходимостта от преразпределяне на средства от бюджета на ЕС. Тези средства се управляват пряко от Комисията и от нейната Изпълнителната агенция за иновации и мрежи (INEA). Те обхващат съответно между 20 % и 50 % от допустимите разходи за въздушни и наземни инвестиции. В държавите членки, попадащи в обхвата на политиката на сближаване, размерът на финансирането е до 85 % от всички допустими разходи.

14

Средствата са насочени на първо място към изпълнението на пилотни съвместни проекти, въпреки че други проекти за УВД също са допустими. Между 2014 г. и 2017 г. INEA е обявила седем покани за представяне на предложения14, което е довело до отпускане на около 1,6 млрд. евро подкрепа за 414 проекти и дейности за координиране.

Обхват и подход на одита

15

В настоящия одит Сметната палата направи оценка на начина, по който Комисията е управлявала разгръщането на проекта SESAR от 2011 г. насам, както и на начина, по който това разгръщане е спомогнало за постигането на целите на политиката за единно европейско небе. Сметната палата провери дали участието на ЕС във фазата на разгръщане на SESAR чрез осигуряване на регулаторна рамка и финансова подкрепа:

  1. е оправдано от гледна точка на добавената стойност за ЕС и дали е било добре подготвено;
  2. е изпълнено така, че да представлява ефективно използване на ресурсите на ЕС;
  3. е допринесло за подобряване на ефективността на европейската система за УВД.
16

Сметната палата посети органи, участващи в управлението на SESAR: Европейската комисия, Съвместното предприятие SESAR, Алианса за разгръщане на SESAR в качеството му на Управителен орган по разгръщането, INEA, Европейската агенция по отбрана, както и редица заинтересовани страни, включително летища, ДАНО, ползватели на въздушното пространство и Евроконтрол. Тя посети също така Международната организация за гражданско въздухоплаване (ИКАО), където направи преглед на ролята на ЕС и проекта SESAR при създаването на международни стандарти в областта на УВД. Сметната палата посети и канадския ДАНО („Nav Canada“), за да добие представа за начина, по който УВД се провежда в друг регионален контекст.

17

Сметната палата направи преглед на процеса на кандидатстване и подбор, който води до предоставянето на около 1,3 млрд. евро по покани за представяне на предложения във връзка с МСЕ през периода 2014—2016 г. Беше анализирана също така извадка от 17 съфинансирани от ЕС проекта15, като бяха взети предвид проектите, свързани с изпълнението на пилотния съвместен проект, както и други проекти, които допринасят за реализирането на ЕЕН. Сметната палата извърши оценка доколко необходими са били проверените проекти, както и тяхното финансиране от ЕС, разгледа връзките им с Европейския генерален план за УВД и с пилотния съвместен проект, както и резултатите на всеки проект до настоящия момент, заедно с тяхното въздействие върху резултатите на европейската система за УВД.

Констатации и оценки

Нормативната уредба на ЕС в областта на модернизирането на управлението на въздушното движение е довела до допълнителни ползи въпреки недостатъците

18

Сметната палата направи оценка дали нормативната уредба на ЕС за модернизацията на УВД носи добавена стойност. В частност, Сметната палата разгледа необходимостта от координация на равнището на ЕС, въпроса дали съществуват инструменти за ефективно налагане на изпълнението, както и дали ПСП е насочен към основните оперативни промени, които са готови за прилагане и изискват синхронизирано разгръщане.

Координацията на равнището на ЕС носи ползи за модернизирането на УВД

19

Сметната палата направи оценка дали интервенцията на равнището на ЕС за координиране на внедряването на нови технологии или оперативни процедури за УВД:

  1. смекчава въздействието на фрагментираното предоставяне на аеронавигационно обслужване;
  2. осигурява оперативна съвместимост между летища, ДАНО, ползватели на въздушното пространство и Управителния орган на мрежата.
20

През 2013 г. Комисията прие регламент за определяне на концепцията за общи проекти16. Чрез въвеждането на функции от определен брой заинтересовани страни и до определен срок, общите проекти насърчават координирани действия и смекчават „предимството на включилия се последен“, което в миналото е възпрепятствало технологичната модернизация на УВД. Координираните действия също така стимулират налагането на виждане за УВД като мрежа, което може да намали фрагментирането.

Липсата на санкции за несъответствие с изискванията намалява потенциалната ефективност на регламента

21

Премахването на предимството на включилия се последен и навременното изпълнение на общите проекти няма да бъдат постигнати, ако регламентът не се спазва. Регламентът следва да включва механизми за осигуряване на съответствие с изискванията, които да са ефективни, пропорционални и възпиращи.

22

Регламент за изпълнение (ЕС) № 409/2013 на Комисията определя целта и съдържанието на общите проекти, както и правилата за тяхното изготвяне, приемане, изпълнение и мониторинг. Не съществуват обаче специфични механизми за налагане на изпълнението. С изключение на предвиденото от Договорите за ЕС производство за установяване на нарушение, което е насочено към държавите членки и може да бъде стартирано едва след като се установи несъответствие, Комисията не разполага с други правомощия за санкциониране на несъответствието с правилата, например, за да гарантира, че изискваните функции са въведени от заинтересованите страни в рамките на предвидения срок. Липсата на подходящи механизми за налагане на изпълнението намалява ефективността на регламента на ЕС.

23

Липсата на напълно независими и адекватно обезпечени с ресурси национални надзорни органи (ННО), които да отговарят за надзора на ДАНО, допълнително влошава този проблем. В рамките на Единното европейско небе ННО отговарят за сертифицирането и надзора на техните национални ДАНО, както и за изготвянето и мониторинга на техните планове и цели за ефективност. В своя Специален доклад № 18/2017 Сметната палата отбеляза, че някои ННО не разполагат с подходящи ресурси и не са напълно независими от ДАНО, върху които упражняват надзор. Това утежнява проблема с недостатъчните механизми за налагане на изпълнение.

24

В регламента относно схемата за таксуване вече е предвидена система за модулиране на таксите, с изричната цел да се ускори внедряването на функциите за УВД на SESAR17. Модулирането има за цел да стимулира поведението на оперативните заинтересовани страни посредством увеличаване или намаляване на таксите за аеронавигационно обслужване, в зависимост например от степента на съответствието им с общите проекти. Въпреки това, използването на такава система в момента зависи от преценката на държавите членки и тя никога не е била прилагана.

Някои функции на ПСП не отговарят на критериите за общи проекти

25

Всяка функция за УВД, съдържаща се в даден съвместен проект, трябва да е съобразена със следните три основни критерия: тя следва да представлява „основна оперативна промяна“, според определението на Европейския генерален план за УВД18, да бъде готова за изпълнение и да изисква синхронизирано разгръщане19. Синхронизирането е в основата на общите проекти. Целта е да се гарантира, че инвестициите, които изискват участие на множество заинтересовани страни, не са възпрепятствани от забавяния при някои от тях. За да осигурят добавена стойност за ЕС, общите проекти следва да не съдържат функции, които не отговарят на основните критерии.

26

Първото прилагане на концепцията за общи проекти става през 2014 г. с приемането на пилотния съвместен проект (ПСП) чрез Регламент за изпълнение (ЕС) № 716/2014 на Комисията. ПСП съдържа общо шест функции за УВД (AF) с целеви срокове за внедряване в периода 2018—2026 г. (вж. таблица 2).

Таблица 2 — Пилотният съвместен проект (2014 г.)
Функция за УВД Заинтересовани страни20 Краен срок21
Разширено управление на долитанията и базирана на летателните характеристики навигация в зоните за маневриране на терминали с висока плътност на въздушното движение (AF1) ДАНО и Управителен орган на мрежата 2024 г.
Интегриране и пропускателна способност на летищата (AF2) ДАНО и летища 2021—2024 г.
Гъвкаво управление на въздушното пространство и свободни въздушни трасета (AF3) ДАНО, Управителен орган на мрежата и ползватели на въздушно пространство 2018—2022 г.
Съвместно управление на мрежата (AF4) ДАНО, летища, Управителен орган на мрежата и ползватели на въздушното пространство 2022 г.
Първоначално управление на информацията за цялата система (AF5) ДАНО, летища, Управителен орган на мрежата и ползватели на въздушното пространство 2025 г.
Първоначален обмен на информация за траекторията (AF6) ДАНО, Управителен орган на мрежата и ползватели на въздушно пространство 2025—2026 г.

Източник: Регламент за изпълнение (ЕС) № 716/2014 на Комисията.

27

Сметната палата установи, че функциите на ПСП представляват основни оперативни промени, съгласно изискването на концепцията за общи проекти. Не всички те обаче са добре разработени и готови за прилагане и/или изискват синхронизирано разгръщане за постигане на очакваните ползи от изпълнението.

28

Сметната палата разгледа предложението за общ проект, изготвено от Съвместното предприятие SESAR през 2013 г., и установи, че то включва технологии, които не са били достатъчно добре разработени към датата на оценка, но са се нуждаели от допълнителна научноизследователска и развойна дейност, за да бъдат готови за действие. Вследствие на това предложението е включвало функции, за които съответната научноизследователска и развойна дейност все още не е била напълно приключена, и които поради това не са били достатъчно напреднали в развитието си, за да бъдат част от предложението. Според извършения от Сметната палата анализ, необходимите технологии са достигнали ниво на разработеност, което би позволило тяхното прилагане, постепенно и едва след приемането на ПСП (21 % през 2015 г., 81 % през 2016 г.). Пример за тази липса на готовност е показан по-долу в каре 3.

Каре 3

Oперативна съвместимост на полетите: актуална, но все още не е готова за разгръщане

Оперативната съвместимост на полетите е в основата на европейската концепция за управлението на въздушното движение и е основен фактор за функции 5 и 6 на ПСП. Тя позволява на множество заинтересовани страни (и по-специално на различните ДАНО по траекторията на полета) да виждат едновременно и в реално време всеки полет, който е или ще бъде от значение за техните дейности. Това води до по-големи нива на предвидимост, капацитет на въздушното пространство, ефикасност и безопасност на полетите в сравнение с актуалната ситуация, при която всеки контролен център вижда полета едва след навлизането му във въздушното пространство на съответната държава. Въпреки това, необходимата научноизследователска и развойна дейност на Съвместното предприятие SESAR е сложна и се очаква да продължи поне до 2020 г.

© Предоставена от Съвместно предприятие SESAR.

29

В допълнение към научноизследователската и развойна дейност, повечето функции също така се нуждаят от отраслови спецификации и стандарти, които да дадат възможност за тяхното разгръщане. Въпреки това, предложението от Съвместното предприятие SESAR предупреждава за липсата на такива стандарти в случаите на AF 1, 2, 5 и 6. Проектът SESAR е засегнат от недостатък в тази област, тъй като нито Съвместното предприятие SESAR, нито Управителният орган по разгръщането имат правомощия да осигурят стандартизация. По време на изготвянето на настоящия доклад този недостатък все още създава висок риск за разгръщането.

30

Недостатъчната зрялост на технологиите многократно се посочва като риск за разгръщането от страна на Управителния орган по разгръщането22, по-специално като потенциална причина за закъснения и нехармонизирано разгръщане, засягаща най-вече AF 4, 5 и 6. В допълнение, това е позволило финансирането от ЕС да бъде насочено към подпомагане на разгръщането на неразработени технологии (вж. точка 56).

31

Съгласно регламента, необходимостта от синхронизирано разгръщане на дадена функция следва да се оценява от Комисията въз основа на географския обхват, целевите срокове и оперативните заинтересовани страни, необходими за внедряването на функциите за УВД23. Сметната палата установи, че тези критерии не са достатъчни, тъй като те не показват необходимостта от синхронизирано участие на множество заинтересовани страни (въздух-земя, земя-земя или и двете), за да бъдат постигнати оперативни ползи. В тях не се посочва специфичната необходимост от координирани действия. Следователно, настоящата формулировка в регламента би позволила на всяка съществена и добре разработена функция да отговори на изискванията за включване в общ проект.

32

Всички функции, включени в ПСП, с изключение на две, изискват синхронизация с участието на множество заинтересовани страни. Въпреки това, конкретни компоненти от AF 1 (например навигация, основаваща се на летателните характеристики в зоните за маневриране на терминали с висока плътност на въздушното движение) и AF 2 (например мрежите за безопасност на летищата) са с местен характер, трябва да бъдат съобразени с конкретни летища и могат да осигурят ползи от изпълнението дори ако се внедрят независимо от други функции в местен мащаб.

33

В тези два случая Сметната палата счита, че добавената стойност на координацията на нивото на ЕС е ограничена. Задължителното въвеждане на функции, които не изискват синхронизиране с много заинтересовани страни, не е насочено към „предимството на включилия се последен“ и това отслабва целта на концепцията за общ проект.

Финансирането от ЕС до голяма степен не е било необходимо

34

В този раздел се разглежда дали финансирането от ЕС по линия на ПСП е използвано за насочване към бенефициентите, които имат най-голяма нужда от разгръщане на проекти за модернизиране на УВД. Сметната палата провери риска финансиране от ЕС да бъде изплатено на бенефициенти, които не се нуждаят от него („икономически загуби от неефективно разпределение на ресурсите“ — вж. каре 4). Сметната палата извърши преглед на първоначалния случай, предложен за финансиране на проекти от страна на Комисията, провери дали този случай е съществувал на практика, както и въздействието, който той е оказал върху инвестиционните решения на заинтересованите страни.

Каре 4

Какво представляват икономическите загуби от неефективно разпределение на средства от ЕС

Икономическите загуби от неефективното разпределение на ресурсите представляват риск за доброто финансово управление на бюджета на ЕС. Те се отнасят до степента, в която бенефициентът би направил инвестицията дори при липса на финансиране от ЕС. Предоставянето на безвъзмездна финансова помощ в тези случаи представлява неефикасно използване на бюджета на ЕС, тъй като тя не е необходима, за да бъде направена инвестицията.

Основните начини за намаляване на риска от икономически загуби поради неефективно разпределение на ресурсите е планирането на помощта от ЕС така, че тя да е на разположение единствено при установена нужда от публична интервенция. Например, възможно е публичното подпомагане да е необходимо за иновационни инвестиции, при които трудно може да се намери необходимият капитал, или в случаите, когато финансовата възвръщаемост не отговаря на всички разходи по инвестицията, например проект с ползи предимно за околната среда.

Рискът от икономически загуби поради неефективно разпределение на ресурсите може да бъде смекчен в процеса на подбор на проекти. Възлагащите органи могат да получат информация относно финансовото положение на бенефициента, както и относно разходите и ползите от проекта за инвестиции, като по този начин могат да направят преценка дали е необходима безвъзмездна финансова помощ, за да бъде изпълнен проектът.

Първоначалната обосновка за финансиране не е била следвана

35

Финансирането от ЕС за разгръщане следва да бъде ограничено до средства, необходими за ускоряване на инвестициите в трансевропейските мрежи, създаване на възможност за изпълнение на проекти от общ интерес, проекти с европейска добавена стойност и със значителни обществени ползи, които не получават достатъчно финансиране от пазара24. Освен това то следва да се ограничи до преодоляване на ситуации, при които инвестицията води до по-високи разходи, отколкото ползи за отделните заинтересовани страни25.

36

В съобщението си от 2011 г. относно механизмите за управление и стимулиране на разгръщането на програмата SESAR26 Комисията посочва, че въпреки съществуването на силен стимул за ДАНО да инвестират на ранен етап в нови технологии27, някои други категории заинтересовани страни (по-специално военните и държавните въздухоплавателни средства, авиацията с общо предназначение и бизнес авиацията) може да не откриват финансови предимства от инвестициите. Комисията заключава, че за да се смекчат рисковете, свързани с неблагоприятни стопански условия, както и за привличане на частни финансови средства, за реализацията на SESAR за периода 2014—2024 г. ще бъдат необходими 3 млрд. евро финансиране от ЕС.

37

Този анализ на Комисията е в съответствие с приложимия към момента Европейски генерален план за УВД, който поставя по-голямата част от изискванията за инвестиции върху заинтересованите страни с дейност във въздуха (73 %). Евентуалното забавяне на инвестициите от въздушните заинтересовани страни би застрашило сериозно модернизирането на УВД.

38

Въпреки това, тази обосновка за насърчаване на заинтересованите страни с дейност във въздуха да инвестират не се спазва на практика:

  1. приетият от Комисията ПСП поставя по-голямата част от изискванията за инвестиции върху заинтересовани страни с дейност на земята (близо 80 %, представени също в точка 41 по-долу) — друга група от заинтересовани страни, различни от тези, за които са били определени нуждите от финансиране в Европейския генерален план за УВД и в Съобщението от 2011 г. Това е резултат от извършения от СП SESAR анализ на потенциалните технологични подобрения, предвидени в Генералния план — тези, които са били действително готови за изпълнение и са имали нужда от синхронизиране, са се оказали до голяма степен в областта на работа на заинтересованите страни с дейност на земята.
  2. Въпреки значителното намаляване на инвестициите, за които финансирането от ЕС е счетено за необходимо (от заинтересованите страни с дейност във въздуха вече не се очаква да поемат основната част от инвестициите, а само 20 %), първоначално предложеният финансов пакет не е преразгледан за намаление, а в Регламента за МСЕ отново са заделени 3 млрд. евро за периода 2014—2020 г. При това положение, цялостното използване на финансовия пакет означава насочването му към тези, за които необходимостта е значително по-малка28. Следователно финансирането от ЕС още от самото начало е било изложено на висок риск от икономически загуби поради неефективно разпределение на ресурсите.
39

Анализът на безвъзмездната финансова помощ, отпусната през периода 2014—2017 г., показва, че основните получатели на безвъзмездна финансова помощ от ЕС са били заинтересованите страни с дейност на земята, което е в рязък контраст с оценката на нуждите за 2011 г. (вж. фигура 2).

Фигура 2 — Разпределение на средствата от ЕС за разгръщането на SESAR към различните категории заинтересовани страни (в млн. евро и % от общия размер на отпуснатите за периода 2014—2017 г. средства)

Източник: Изчисление на ЕСП на базата на безвъзмездната финансова помощ, отпусната за периода 2014—2017 г.

Анализът на разходите и ползите за ПСП има недостатъци

40

Регламентите на ЕС29 изискват общите проекти да бъдат придружени от анализ на разходите и ползите (АРП). Този анализ следва, наред с другото, да идентифицира потенциалните положителни или отрицателни последици за определени категории оперативни заинтересовани страни и да се използва за модулиране на финансовата помощ от МСЕ за всеки проект.

41

АРП, който придружава пилотния съвместен проект, е изготвен от Съвместното предприятие SESAR и е включен в цялостното му предложение. Сметната палата провери допусканията в този анализ и общите резултати. Анализът на разходите и ползите обхваща периода 2014—2030 г. и представя общ положителен нетен резултат от 2,4 млрд. евро, разпределени неравномерно между заинтересованите страни: от ползвателите на въздушното пространство се очаква да бъдат основните бенефициенти от изпълнението на ПСП, въпреки че е необходимо да направят сравнително малки инвестиции (0,6 млрд. евро). От друга страна, заинтересованите страни с дейност на земята трябва да направят по-голямата част от инвестициите (3 млрд. евро или 80 % от общата сума в размер на 3,8 млрд. евро съгласно оценката от АРП) и се очаква да реализират загуби от тези инвестиции. АРП показва също така различните вноски от 6-те функции (вж. фигура 3).

Фигура 3 — Различни очаквани въздействия на ПСП

Източник: Анализ на ЕСП на базата на Предложението относно съдържанието на пилотния съвместен проект на СП SESAR (2013 г.).

42

Сметната палата анализира АРП и установи, че той съдържа един основен недостатък, тъй като приема, че е невъзможно да се прехвърлят разходите и ползите между заинтересованите страни. Това не е вярно, тъй като ДАНО са в състояние да си възстановят разходите за инвестиции от ползвателите на въздушното пространство, в съответствие с регламента за общата схема за таксуване. Регламентът дава възможност на ДАНО да събират такси за такива инвестиции от ползвателите, особено ако те са в съответствие с Генералния план за УВД и се изпълняват чрез съвместни проекти като ПСП30.

43

Пропускът да се включат приходите, генерирани от ДАНО, чрез схемата за таксуване води до отрицателна икономическа предпоставка за тях (в размер на 440 млн. евро, както е показано на фигура 3 по-горе), което съответства на действителността31. От друга страна, тъй като ползвателите на въздушното пространство ще трябва да платят за същите тези инвестиции, прогнозната им полза е завишена. Подобно заключение е направено и за останалите заинтересовани страни с наземна дейност, дори ако трансмисионните механизми се различават. Тази ситуация се отразява неблагоприятно върху ползата, която може да се извлече от АРП, както по отношение на насочването на инвестиционните решения на заинтересованите страни, така и при оценката на необходимостта и на добавената стойност на финансирането от ЕС в тяхна подкрепа.

По-голямата част от одитираните проекти не са се нуждаели от финансиране от ЕС

44

Сметната палата провери дали финансирането от ЕС е успяло да съгласува поведението на заинтересованите страни с целите на политиката на ЕС за модернизиране на УВД. По-специално, финансирането следва да доведе до инвестиционни решения в съответствие с Генералния план за УВД и в частност с Пилотния съвместен проект.

45

Анализът на Сметната палата показва, че по-голямата част от инвестиционните решения на одитираните заинтересовани страни не се базират на, нито са били предизвикани от финансиране от ЕС, което потвърждава наличието на икономически загуби от неефективно разпределение на ресурсите. Девет от 14 проекта от извадката, които са свързани с ПСП, са били одобрени или дори стартирани преди приемането на регламента. Освен това 13 от общо 17 проекта, включени в одитната извадка, са били одобрени за изпълнение преди решението за отпускане на съфинансиране. ЕСП отбелязва също така, че текстът на поканата за представяне на предложения по МСЕ от 2014 г. изрично дава приоритет на заявленията, свързани с инвестиции, които вече са стартирали.

46

При всички проекти от извадката, изпълнени от ДАНО (отпуснато финансиране от ЕС общо 159 млн. евро), същите инвестиции са били включени в съответните им планове за ефективност и след това разходите по тях са били начислени на ползвателите на въздушното пространство32. Това създава ситуация на възможно двойно финансиране — въпреки че доставчиците на аеронавигационно обслужване възстановяват изцяло свързаните с инвестициите разходи от ползвателите на въздушното пространство чрез договорените такси за аеронавигационно обслужване, след това те получават безвъзмездни средства от ЕС, което увеличава приходите им и допълнително ги компенсира за същата инвестиция.

47

Схемата за таксуване има за цел да преодолее тези елементи на двойно финансиране, като изисква от ДАНО да приспаднат субсидията от навигационните такси, приложими за ползвателите на въздушното пространство. Въпреки това това приспадане все още не се прилага последователно от ДАНО — от петте ДАНО, включени в одитната извадка, само един постепенно приспада субсидията.

48

Дори ако се прилага на практика, приспадането на практика би довело до прехвърлянето на безвъзмездна финансова помощ за потребителите — резултат, който не обслужва никоя съгласувана политическа цел. Освен това, според АРП на ПСП, ползвателите на въздушното пространство вече са единствените бенефициенти от разгръщането на ПСП, поради въвеждането на по-ефикасна система за УВД. Да се добави към тази полза финансова компенсация под формата на намалени такси за аеронавигационно обслужване, изплащани от бюджета на ЕС, не е оправдано, особено като се има предвид, че това се извършва независимо от нивото на спазване на изискванията на ПСП от ползвателите на въздушното пространство.

Слабости при изпълнението допълнително намаляват ефективността на финансирането от ЕС

49

В този раздел Сметната палата анализира дали финансирането от ЕС е управлявано по начин, който гарантира адекватното използване на средствата на ЕС. Сметната палата извърши преглед на поканите за предложения, публикувани от INEA от 2014 г. до 2017 г., както и на процеса на подбор под ръководството на Комисията. Сметната палата провери дали поканите за представяне на предложения са определили ясни приоритети, дали заявленията са били групирани така, че най-добре да координират инвестициите, и дали при процеса е липсвал потенциален конфликт на интереси.

Финансирането от ЕС не е приоритизирано по подходящ начин

50

Сметната палата констатира липса на подходящо приоритизиране:

  1. поканите за представяне на предложения на МСЕ от 2014 г. и 2015 г. не са определили конкретни приоритети за финансиране извън този, който се отнася до ПСП. Освен това поканите са обявени без одобрена програма за разгръщане, която да описва подробно какво е необходимо за изпълнението на ПСП. Въпреки това по тези две покани са отпуснати над 1 млрд. евро (64 % от общото финансиране от ЕС за SESAR, отпуснато между 2014 г. и 2017 г. — вж. фигура 4).
  2. Фигура 4 — Средства, отпуснати по всяка покана за представяне на предложения по МСЕ (в млн. евро)

    Източник: ЕСП, въз основа на данни от Изпълнителната агенция за иновации и мрежи (INEA).

  3. При липсата на конкретни приоритети, финансирането от ЕС на практика е насочвано към големи проекти за подновяване на системата за УВД, които вече са били в процедура за инвестиции и готови за изпълнение. 53 % от средствата, отпуснати при поканите от периода 2014—2015 г., са разпределени между пет големи ДАНО.
  4. От 2016 г. нататък поканите за представяне на предложения определят конкретни приоритети. Сметната палата обаче констатира, че някои приоритети са посочили елементи, които са извън обхвата на ПСП33. Като цяло отпуснатите безвъзмездни средства за такива проекти за периода от 2014 г. до датата на настоящия доклад възлизат на 141 млн. евро.
51

Освен това всички покани са резервирали около 20 % от наличното финансиране за така наречените „други проекти“, които допринасят за изпълнението на Единното европейско небе, но са извън обхвата на ПСП. Около 290 млн. евро са отпуснати за проекти в тази категория в рамките на поканите за представяне на предложения от периода 2014—2017 г. Тъй като не съществува изискване за координирани действия около общ проект, подкрепата на ЕС за тази категория проекти е ефективна в ограничена степен за преодоляване на фрагментирането.

52

Липсата на конкретни приоритети е намалила ефективността на финансирането от ЕС. Особено тревожен е фактът, че такъв е случаят за първите две години, тъй като това е периодът, през който са отпуснати най-големите суми на финансиране. Това означава, че те не са използвани за инвестициите, които са от най-голямо значение за изпълнението на ПСП.

Групирането на заявленията за финансиране не е спомогнало за ефективната синхронизация на проектите и за подходяща оценка на заявленията

53

Финансирането от ЕС е предназначено за подпомагане на ефективното синхронизиране и цялостната координация на проектите за изпълнение и свързаните с тях инвестиции в съответствие с програмата за разгръщане (вж. каре 5), разработена от Управителния орган по разгръщането и одобрена от Комисията. Оценката на проектите, свързани с ПСП, следва да разглежда необходимостта от синхронизиране, потенциалните подобрения на ефективността на мрежата, както и доколко те обхващат реалните недостатъци, свързани с програмата за разгръщане.

Каре 5

Синхронизацията съгласно определението ѝ в програмата за разгръщане

Програмата за разгръщане е ключов компонент на рамката за управление, създадена за изпълнението на общи проекти. Тя е организирана на четири равнища: функции за УВД (ниво 1) и подфункции (ниво 2), както са описани в ПСП; клъстери или групи за изпълнение (ниво 3), които обединяват местните проекти за изпълнение (ниво 4).

Координационната дейност, осъществена от Управителния орган по разгръщането на ниво 3, е от основно значение от гледна точка на обединяващия принцип на общия проект. Клъстерите са определени като инициативи за изпълнение на проекти, в които се групират местните проекти за изпълнение, и които изискват координация/синхронизиране на местно или регионално равнище и/или следват една и съща (част от) подфункция34.

Допълнителни подробности за програмата за разгръщане са предоставени в приложение I.

54

Във всяка стартирана от INEA покана за представяне на предложения изрично се посочва, че Управителният орган по разгръщането действа като координатор на проектите. Кандидатите по общи проекти трябва да координират своите заявления с Управителния орган по разгръщането, който следва да провери и прецени доколко са подходящи за общия проект. На практика Управителният орган по разгръщането получава отделните заявления по проектите, групира ги и подава на INEA групови заявления за финансиране.

55

По-конкретно, Сметната палата установи, че въпреки че групирането също е можело да бъде използвано за техническа координация, това не е било направено в контекста на финансирането на общия проект.

  1. Въпреки че заявленията за проекти са организирани в клъстери според функцията за ПСП, отделните проекти не са били координирани и е липсвало сътрудничество между различните заинтересовани страни при тяхното изпълнение. Вместо това, обединяването на индивидуални проекти в клъстери е извършено по административни съображения: график (планирана начална и крайна дата) и проценти на финансиране за държави, които участват или не участват в политиката на сближаване.
  2. Въпреки че са обединени в групи, повече от 70 % от съфинансираните към днешна дата проекти са били осъществени от отделни заинтересовани страни. Това потвърждава, че в голяма степен финансирането от ЕС не се използва за насърчаване на координирани действия, където е необходимо.
  3. Някои оперативни концепции в рамките на ПСП, които по принцип биха имали полза от синхронизирано разгръщане, всъщност са били приложени поотделно от съответните заинтересовани страни. Пример за това е изпълнението на Свободното трасово въздушно пространство от AF 3, което по принцип изисква съгласувани действия на ДАНО и на ползвателите на въздушното пространство. Одитът показа обаче, че тези заинтересовани страни изпълняват тази функция в отделни клъстери, с различни срокове, което ги направи неефикасни и удължава периодите на изпълнение.
56

Освен това Сметната палата установи, че групираните заявления включват голям брой отделни проекти за изпълнение (до 104 в един случай) и че са с широк обхват, като покриват пълния набор от функции и подфункции, описани в ПСП. Беше установено, че въпреки че спазват образците на INEA, те представят важна информация по синтезиран начин. Това означава, че INEA не може да разглежда по задълбочен начин целесъобразността и въздействието на заявленията:

  1. всички ДАНО, включени в извадката, са представили проекти, които, въпреки обявената насоченост към конкретна функция на ПСП, в действителност обхващат подновяването на целите им системи за УВД. Въпреки това информацията, предоставена на INEA, не позволява адекватно определяне на разходите, отговарящи на конкретната функция за ПСП, към която са насочени. Като цяло в контекста на поканите за заявяване на интерес от периода 2014—2017 г., близо 500 млн. евро финансиране от ЕС са отпуснати за модернизиране на системата за УВД, приблизително 30 % от всички безвъзмездни средства до момента.
  2. Анализите на разходната ефективност (АРЕ), които се изискват от поканите на INEA, са представени в групи, а не по отделно за всяко предложение за проект, което пречи на INEA да направи оценка на съответствието на даден проект с АРП на ПСП. Освен това одитът на Сметната палата установи повсеместно ниски резултати на АРЕ, което показва, че съотношението между разходите и ползите на проектите, за които се заявява съфинансиране от ЕС, е значително по-лошо от това в АРП на ПСП.
  3. Сметната палата откри няколко (8 от 17) случая, при които съдържанието на проектите е било частично или изцяло извън обхвата на ПСП. В два от случаите финансираните проекти са заявили, че подкрепят разгръщането на обмена на полетна информация — функция, която не е била готова за изпълнение.
57

Според Сметната палата тези слабости показват, че групирането е подкопало основната цел на SESAR за синхронизирано разгръщане. Проектите са групирани по административни причини, а не в групи с участието на множество заинтересовани страни, насочени към постигане на оперативна синхронизация. Освен това извършването на подходяща оценка на предложенията е възпрепятствано от размера, разнородността и липсата на прозрачност в рамките на клъстерите.

Рискът от конфликт на интереси не е бил смекчен в достатъчна степен

58

Финансовият регламент на ЕС изисква финансовите участници и другите участници в изпълнението, управлението, одита или контрола на бюджета да не предприемат никакви действия, които могат да поставят собствените им интереси в конфликт с тези на Съюза35. Освен това регламентът относно определянето на общи проекти възлага отговорността за осигуряване на ефективно управление на рисковете и конфликтите на интереси на Управителния орган по разгръщането36.

59

Както е описано в точка 54, в правилата, установени от INEA, се посочва, че кандидатите за финансиране на проекти за изпълнение на ПСП трябва да координират предложенията си с Управителния орган по разгръщането, който след това пристъпва към преглед на тези индивидуални заявления за проекти. На практика УО също е подкрепял изготвянето на заявления, групирал ги е и ги е представял на INEA за финансиране.

60

Алиансът за разгръщане на SESAR, в качеството си на Управителен орган по разгръщането, е консорциум, съставен от някои, но не от всички заинтересовани страни от областта на УВД. Неговите членове сами по себе си са получатели на финансиране и командироват персонал към Управителния орган по разгръщането за изпълнението на неговите задачи, по-специално прегледа на собствените проекти на членовете, които са от значение за ПСП. ЕСП счита, че тази рамка създава потенциален конфликт на интереси по отношение на отпуснатото финансиране от ЕС. Този потенциален конфликт на интереси не е бил преодолян в достатъчна степен.

  1. Няма официален документ, който да възлага на Управителния орган по разгръщането отговорността за подаване на групови заявления, нито да описва процедурите, които трябва да бъдат следвани при този процес. Особено изложена на риск е дейността по преглеждането на отделни заявления, когато липсва гаранция за независимост между кандидата и служителите на Управителния орган по разгръщането, които извършват прегледа.
  2. Управителният орган по разгръщането не документира в достатъчна степен взаимодействията с кандидатите при изготвянето на групови заявления. По-специално, той не води подробен регистър за контактите със заинтересованите страни, последващите действия и тяхната обосновка. Това ограничава възможността за проследяване на процеса от първоначалните предложения за проектите до крайния състав на груповите заявления (вж. каре 6).
  3. С цел да се оптимизира разпределението на средства, тъй като има прекалено много кандидати по поканите, Управителният орган по разгръщането съветва кандидатите за големи инвестиционни проекти да ги разделят на етапи, разпръснати в няколко покани за представяне на предложения. В зависимост от обхвата на проектите и от техните етапи, подобно разделяне ефективно променя окончателното разпределение на средствата за всеки от тях.
  4. В поканата от 2015 г. оттеглянето на някои от кандидатите след отпускане на финансирането и преди подписването на договорите за безвъзмездна финансова помощ е накарало INEA да преразпредели средствата, останали след това оттегляне. Преразпределянето обаче е следвало конкретно предложение, предоставено от Управителния орган по разгръщането. Въпреки че в крайна сметка е одобрен от Комисията, този процес не прилага достатъчно прозрачни критерии и е от полза за ограничен брой проекти.

Каре 6

Пример за недостатъчна прозрачност

По поканата за 2015 г. Управителният орган по разгръщането е получил 318 отделни предложения, но 108 от тях не са присъствали в клъстерите, представени накрая на INEA. Управителният орган по разгръщането не води систематичен регистър за причините за тяхното отстраняване и не може да представи равнение между получените и продължилите към следващите етапи предложения. Липсата на систематичен регистър вреди на прозрачността на процеса на групиране.

В рамките на една и съща покана Управителният орган по разгръщането е създал и приоритетни групи сред одобрените предложения съгласно критерии, разработени от самия Управителен орган, а не от INEA в нейната покана за представяне на предложения. Това в крайна сметка е довело до различни проценти на съфинансиране за различните проекти, дори и ако те са били насочени към същите функции за ПСП.

Все още няма доказателства за подобряване на УВД в Европа

61

В този раздел Сметната палата анализира дали интервенцията на ЕС действително допринася за подобряване на ефективността на европейското УВД. Сметната палата анализира постигнатия до момента напредък при разгръщането на ПСП, както по отношение на крайните продукти, които в действителност са внедрени в реална оперативна среда, така и по отношение на ползите за ефективността на системата за УВД. За тази цел Сметната палата оцени дали изпълнението на ПСП е в ход съгласно регулаторните срокове и дали системата за мониторинг е установила действителни ползи от изпълнението.

Разгръщането е в ход, но се увеличава рискът от закъснения

62

ПСП определя срокове, вариращи между 2018 г. и 2026 г. за пълната реализация на своите 6 функции (вж. таблица 2 по-горе). В допълнение към срока за завършване, всеки договор за безвъзмездна финансова помощ определя очакваните резултати от всеки проект за изпълнение.

63

30 % от компонентите на ПСП все още не са планирани или са в процес на планиране (вж. каре 7). Те са свързани предимно с функции 4, 5 и 6 на УВД, при които някои от технологиите, необходими за изпълнението, все още не са готови за разгръщане. В Плана за управление на риска на програмата за разгръщане многократно се определят тези рискове. Това се дължи отчасти на липсата на зрелост на разработката на необходимите технологии и концепции, описани в точка 28 и може да се отрази негативно на спазването на сроковете на ПСП.

Каре 7

Изпълнение на пилотния съвместен проект

Управителният орган по разгръщането следи за изпълнението на ПСП. За тази цел той събира и публикува информация за атомите на изпълнение.

Към юли 2018 г. напредъкът на разгръщането на ПСП, измерен в така наречените атоми на изпълнението37, е, както следва:

Източник: ЕСП, въз основа на данни от Управителния орган по разгръщането на SESAR, Мониторинг от 2018 г.

64

Изпълнението на някои от вече стартираните проекти е засегнато от закъснения. Извадката на Сметната палата показа, че при 3 от 6 завършени проекти се наблюдават закъснения с продължителност до 12 месеца след първоначалния краен срок38. Искането, отправено от Управителния орган по разгръщането към INEA, за удължаване на срока с 12 месеца на датата на приключване на 18 проекта, потвърждава в по-широк мащаб описаната ситуация39.

65

В рамките на ПСП общо 299 проекта за изпълнение са стартирани в резултат от поканите за представяне на предложения от 2014 г., 2015 г. и 2016 г. В своя мониторингов доклад от юни 2018 г.40 Управителният орган по разгръщането обявява, че 72 от тези 299 проекта са приключени. Сметната палата обаче отбелязва, че 24 от 72-та проекта не представляват оперативно решение, което вече се прилага, а проучвания, фактори или проекти, свързани с безопасността.

Ефективният мониторинг на разгръщането е изправен пред някои предизвикателства

66

Комисията, подпомагана от Управителния орган по разгръщането, следва да извършва мониторинг на разгръщането на SESAR по отношение на въздействието върху ефективността на УВД. Следва да са налице доказателства, че финализираните проекти за изпълнение са допринесли за подобряване на ефективността на УВД спрямо очакванията, определени в Генералния план за УВД, АРП на ПСП, Програмата за разгръщане и заявлението за проекта.

67

INEA отговаря за мониторинга на напредъка на всички проекти, съфинансирани чрез МСЕ. Въпреки това, без ясен мандат за мониторинг на изпълнението, INEA се фокусира върху крайните продукти на проектите, а не върху резултатите.

68

Управителният орган по разгръщането отговаря за наблюдението на ПСП (вж. точка 12). Сметната палата установи няколко предизвикателства при този процес:

  1. оперативните заинтересовани страни, които разгръщат ПСП, редовно информират Управителния орган по разгръщането относно напредъка на изпълнението. Тази информация обаче не се проверява по независим начин. Освен това, единствено получателите на безвъзмездна финансова помощ от ЕС са договорно задължени да предоставят такава информация, което означава, че цялостният мониторинг на ПСП зависи от доброволното докладване на другите41.
  2. Измерването на напредъка на изпълнението на ПСП предоставя количествен преглед (вж. каре 7), който отново е съсредоточен върху разгърнатите крайни продукти. Поради това той не се отнася до предоставянето на ползи за ефективността на УВД за оперативните заинтересовани страни или за мрежата като цяло. В подбраната от Сметната палата извадка от завършени проекти беше установена липса на измерване на действителните резултати от изпълнението42.
  3. Управителният орган по разгръщането все още е в процес на разработване на надеждна методология за измерване на действителните резултати от проектите, както и на сравнение на резултатите с първоначалните очаквания (АРП на ПСП) и техния принос за постигането на целите в плановете за ефективност43. При липсата на тези инструменти не може да се гарантира, че очакваните ползи ще се реализират, особено по отношение на ползвателите на въздушното пространство.
69

В резултат от изложените по-горе факти, все още не са налице достатъчно доказателства, за да се демонстрира приносът на ПСП и на финансираните от ЕС проекти за изпълнение към ефективността на УВД в реална оперативна среда.

Заключения и препоръки

70

Фрагментираното предоставяне на аеронавигационно обслужване и необходимостта да се осигури оперативна съвместимост между летища, ДАНО, ползватели на въздушното пространство и Управителния орган на мрежата подтикват ЕС да подкрепи внедряването на нови технологии и оперативните процедури в областта на УВД. От 2014 г. насам ЕС използва два ключови инструмента за справяне с тези проблеми: регламент, постановяващ определени координирани инвестиции (съвместни проекти), и финансиране от бюджета на ЕС в подкрепа на тези инвестиции. В настоящия одит Сметната палата провери дали тези инструменти са обосновани и добре изпълнени, както и дали са подобрили ефективността на УВД в Европа.

71

Сметната палата стигна до заключението, че регулаторната намеса от страна на ЕС под формата на общи проекти има добавена стойност, макар че при първото прилагане на концепцията — Пилотният съвместен проект — липсват подходящи разпоредби за изпълнение и са включени функции, които не отговарят на необходимите критерии за подбор. Сметната палата установи също така, че финансирането от ЕС в подкрепа на модернизацията на УВД до голяма степен не е необходимо, както и че управлението на финансирането е засегнато от недостатъци.

72

Понятието за общи проекти насърчава координирани инвестиции. Въпреки това, при неговото първо проявление — Пилотния съвместен проект — неправилно са включени някои функции, които не са достатъчно добре развити и/или не изискват синхронизирано разгръщане с участието на множество заинтересовани страни, за да доведат до очакваните ползи. Освен това, липсата на санкции в случай на несъответствие с изискванията отчасти подкопава неговата ефективност (вж. точки 1833).

Препоръка 1 — Подобряване на фокуса на общите проекти

Комисията следва да подобри насочеността на общите проекти, като определи по-точни критерии за синхронизиране и като прилага стриктно критериите за зрелост на разработката при подбора на функции, за които да се възложи координирано разгръщане. ПСП следва да бъде съответно изменен.

Срок за изпълнение — до края на 2021 г.

Препоръка 2 — Засилване на ефективността на общите проекти

Комисията следва да изготви предложения за засилване на ефективността на общите проекти чрез укрепване на механизмите за налагане на тяхното изпълнение. Това би могло да включва, например, определяне на задължителен характер на системата за модулиране на таксите, приложими към както наземните, така и към въздушните заинтересовани страни, чието прилагане понастоящем е доброволно съгласно Регламента относно схемата за таксуване. Това модулиране следва да включва по-специално по-благоприятни навигационни такси за пионери в разгръщането на съвместни проекти.

Срок за изпълнение — до края на 2020 г.

73

Необходимостта от безвъзмездни средства за внедряване от МСЕ не е била демонстрирана в достатъчна степен и това е довело до финансирането на проекти, които биха били осъществени дори и без подпомагане от ЕС. Първоначалната логика е, че подкрепата на ЕС ще бъде необходима, за да се противодейства на финансови загуби от разгръщането и на трудности с достъпа до капитал на финансовите пазари; тези фактори обаче имат ограничено отражение. Финансирането от ЕС е основно насочено към наземните заинтересованите страни, които вече са били решили да направят подобни инвестиции, и които прехвърлят таксите за това към ползвателите на въздушното пространство в контекста на обичайната си дейност. В резултат на това инвеститори са получили безвъзмездна финансова помощ за активи, а освен това са си възвърнали инвестициите чрез таксуване на потребителите (вж. точки 3448).

Препоръка 3 — Преразглеждане на финансовата подкрепа на ЕС за модернизиране на УВД

Комисията следва да насочва по-добре финансовата подкрепа от ЕС за модернизиране на УВД —

  1. в настоящата рамка (2014—2020 г.) финансирането под формата на безвъзмездна помощ следва да бъде ограничено до:
    • поддържане и мониторинг на програмата за разгръщане, включително дейностите за техническо координиране;
    • компенсиране на заинтересованите страни за неблагоприятни стопански условия при разгръщането на проекти, въвеждащи достатъчно разработени и основни функции, за които е необходимо синхронизирано участие на голям брой заинтересовани страни.

    Срок за изпълнение — приложим за покани за подаване на предложения от 2019 г.

  2. В дългосрочен план, ако бюджетът на ЕС продължи финансирането на такова разгръщане извън настоящата финансова рамка, Комисията следва да определи подходящи цели, които подпомагането да постигне, както и сроковете за това.

Срок за изпълнение — до края на 2021 г.

74

Други недостатъци в реалното прилагане на схемата за финансиране допълнително намаляват нейната ефективност (вж. точки 4960):

  1. Значителна част от средствата е предоставена за поканите за представяне на предложения от 2014 г. и 2015 г. без да бъдат определени и прилагани ясни приоритети.
  2. Въпреки главната цел да се осигурят координирани инвестиции, финансираните от ЕС проекти са групирани според административни критерии, насочени към улесняване на управлението на безвъзмездната помощ, а не според технически съображения.
  3. Независимо от основната роля на Комисията при избора на проекти, настоящият механизъм за финансиране изисква някои бенефициенти, които играят ролята на Управителен орган по разгръщането, да участват в проверката на своите собствени заявления и им позволява да влияят върху отпускането на финансиране на допустими проекти. Потенциалният конфликт на интереси не е бил преодолян в достатъчна степен.
Препоръка 4 — Да се преразгледа и формализира изготвянето и подаването на заявления за финансиране

Комисията следва да:

  1. изясни, рационализира и формализира ролите и отговорностите на Управителния орган на по разгръщането на SESAR при изготвянето и подаването на заявления за финансиране, така че да бъде избегнат потенциален конфликт на интереси;
  2. Срок за изпълнение — до края на 2019 г.

  3. гарантира, че бъдещите покани за представяне на предложения изискват подадените заявления да отразяват и подпомагат техническото измерение на координацията, което е основната цел на общите проекти.

Срок за изпълнение — до края на 2021 г.

75

Въпреки че законовият срок за разгръщането на ПСП варира между 2018 г. и 2026 г., а изпълнението на повечето проекти все още не е приключило, ЕСП отбеляза, че забавеното изпълнение на някои от тях излага на риск спазването на регулаторните изисквания — отчасти следствие от включването в ПСП на недостатъчно разработени функции. Освен това все още предстои да бъдат доказани действителните ползи за ефективността на УВД в оперативна среда (вж. точки 6169).

Препоръка 5 — Да се гарантира подходящ мониторинг на ползите за ефективността, постигнати от модернизирането на УВД

Комисията следва да:

  1. гарантира, че модернизирането на УВД се следи по подходящ начин. Ползите за ефективността следва да се измерват и сравняват с първоначалните очаквания (АРП на ПСП);
  2. когато е приложимо за схемата за ефективност, да гарантира, че предложените цели вземат предвид всички реализирани ползи от изпълнението, като чрез това осигури достигането им до ползвателите на въздушното пространство.

Срок — възможно най-скоро, най-късно при следващата процедура за определяне на цели (отчетен период 4 на схемата за ефективност)

Настоящият доклад беше приет от Одитен състав II с ръководител Илиана Иванова — член на Европейската сметна палата, в Люксембург на заседанието му от 5 юни 2019 г.

За Сметната палата

Klaus-Heiner Lehne
Председател

Приложения

Приложение I

Програма за разгръщане

Какво представлява програмата за разгръщане?

Програмата за разгръщане е документ, насочен към подробно описание на техническите характеристики и насоки, необходими за изпълнението на общите проекти, като по този начин се насърчава участието на оперативните заинтересовани страни. Съгласно законодателството44 „Програмата за разгръщане осигурява подробен и структуриран работен план за всички дейности, необходими за внедряването на технологиите, процедурите и най-добрите практики, необходими за изпълнението на съвместните проекти“.

Снимка 2 — Програма за разгръщане

Източник: Управителен орган по разгръщането на SESAR, https://www.sesardeploymentmanager.eu/publications/deployment-programme/

Кой е отговорен за нейното изготвяне и одобряване?

Управителният орган по разгръщането на SESAR отговаря за разработването, поддържането и изпълнението на Програмата за разгръщане, предмет на одобрение от страна на Комисията45. От момента на неговото създаване през декември 2014 г., Управителният орган по разгръщането актуализира програмата за разгръщане поне веднъж годишно.

Кой участва в консултациите за нейното изготвяне?

Всяка версия на програмата за разгръщане преминава през процедура на консултации със съответните заинтересовани страни. В консултациите участват оперативните заинтересовани страни, натоварени с разгръщането на общите проекти, без оглед на това, дали са членове на Управителния орган по разгръщането, и ключови институционални заинтересовани страни, с които Управителният орган по разгръщането е подписал споразумения за сътрудничество, по-специално — Съвместното предприятие SESAR, Европейската агенция за отбрана, Управителния орган на мрежата, Европейската инвестиционна банка и EUROCAE. Процесът на консултация се осъществява в няколко цикъла, при които коментарите, представени от заинтересованите страни, се документират и получават отговори от Управителния орган по разгръщането, до окончателното му приемане.

Какво е нейното ниво на детайлност?

Пилотният съвместен проект (ПСП) предоставя преглед на високо равнище (функции и подфункции) на това, какво трябва да бъде разгърнато, от кого и кога. За да гарантира разбирането от страна на оперативните заинтересовани страни и да улесни техните инвестиции, необходими за разгръщането на функционалните възможности, предвидени в ПСП, програмата за разгръщане е въвела елемент на допълнителна детайлност — концепцията за групи. Групата представлява набор от еднородни технологични и оперативни елементи, които трябва да бъдат разгърнати в определен географски обхват и срок. За всяка група програмата за разгръщане включва информация относно нейното приложно поле, участващите заинтересовани страни, графикът за изпълнение, взаимозависимостите с други групи и очакваните подобрения на ефективността.

Изданието от 2018 г. на Програмата за разгръщане определя 48 групи, които са обединени в три клъстера:

  • 36 основни групи. Те отговарят на оперативните и технологичните подобрения, необходими за и в рамките на приложното поле на Регламента за ПСП.
  • 7 улесняващи групи. Те включват дейностите по изпълнението, които се счита, че подобряват цялостната ефективност на УВД. Те обаче не са част от обхвата на ПСП.
  • 5 допълващи групи. Те са предпоставки за функциите на ПСП, обаче сами по себе си не съставляват част от обхвата на ПСП.

Как се използва програмата при определянето на приоритети?

Програмата за разгръщане включва подход за разгръщане, който да определя кои групи са необходими в краткосрочен план, за да се постигне своевременно разгръщане на цялата програма. Управителният орган по разгръщането насърчава съответните оперативни заинтересовани страни да следват този подход и да насочват своите дейности по разгръщането към такива групи, които се считат за най-неотложни. Освен това покани за представяне на предложения за МСЕ на INEA от 2016 г. отдават приоритет на тези предложения за проекти, които подкрепят изпълнението на определени групи от Програмата за разгръщане.

Кой извършва мониторинг на нейното изпълнение?

Управителният орган по разгръщането отговаря за мониторинга на изпълнението на Програмата за разгръщане. Всяка година Управителният орган по разгръщането събира информация от оперативните заинтересовани страни с цел да определи кои групи вече са в ход, кои са планирани и кои все още предстои да бъдат планирани. Той също декларира очакваната дата на приключване на групите. Тази информация позволява на Управителния орган по разгръщането да определи количествено атомите на изпълнението, които се използват като основа за измерване на напредъка на изпълнението на ПСП.

Бележки

1 Източник: Евростат, „Air passenger, freight and mail traffic by reporting country“.

2 Източник: Евроконтрол, „2018’s air traffic in a nutshell“. Статистическите данни се отнасят за полети, извършени по правилата за полети по прибори (ППП) в областта на отговорност на Управителния орган на мрежата.

3 За подробен анализ вж. Европейска сметна палата, Специален доклад № 18/2017 относно Единното европейско небе.

4 Преди 2013 г. най-голям брой закъснения е регистриран през 2010 г., което се дължи предимно на затрудненията, причинени от изригването на вулкан в Исландия.

5 Източник: Управителен орган на мрежата, „2018’s air traffic in a nutshell“, https://www.eurocontrol.int/news/2018-air-traffic.

6 Източник: Евроконтрол, „ATM Cost-Effectiveness“, сравнителен доклад, 2016 г. Тези данни се отнасят за приходите от аеронавигационно обслужване „от врата до врата“ и включват както таксите по маршрута, така и за обслужване в терминалите.

7 Съобщение на Комисията до Съвета относно проекта за изграждане на европейска система от ново поколение за ръководство на въздушното движение (SESAR) и създаването на съвместното предприятие SESAR, COM(2005) 602 окончателен.

8 Съобщение на Комисията до Съвета относно механизмите за управление и стимулиране на разгръщането на програмата SESAR, технологичният стълб на концепцията за Единно европейско небе — COM(2011) 923 окончателен.

9 Регламент за изпълнение (ЕС) № 409/2013 на Комисията предоставя подробна информация за определянето на съвместни проекти, както и за изграждането на структури за управление и създаването на стимули в подкрепа на изпълнението на Европейския генерален план за управление на въздушното движение.

10 Допълнителна информация за програмата за разгръщане е представена в приложение I.

11 Регламент за изпълнение (ЕС) № 716/2014 на Комисията за установяването на пилотния съвместен проект в подкрепа на изпълнението на Европейския генерален план за управление на въздушното движение.

12 Регламент (ЕС) № 1315/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно насоките на Съюза за развитието на трансевропейската транспортна мрежа.

13 Регламент (ЕС) № 1316/2013 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Механизъм за свързване на Европа.

14 Обикновено поканите за представяне на предложения се обявяват ежегодно. През някои години са били обявени специални покани за пакета за политиката на сближаване и за комбиниране на МСЕ с други финансови механизми.

15 На 17-те избрани проекта са били отпуснати общо около 229 млн. евро финансиране по МСЕ.

16 Регламент за изпълнение (ЕС) 409/2013 на Комисията.

17 Член 16 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 391/2013 на Комисията относно общата схема за таксуване. Регламентът предвижда правила, според които ДАНО и други наземни заинтересовани страни могат да начисляват на ползвателите на въздушното пространство такси за предоставянето на аеронавигационно обслужване.

18 В рамките на инициативата „Единно европейско небе“ (ЕЕН) Европейският генерален план за управление на въздушното движение е основният инструмент за определяне на приоритетите за модернизиране на УВД. Генералният план е една непрекъснато развиваща се пътна карта за определяне на рамката за дейностите за развитие, извършвани от Съвместното предприятие SESAR, като взема предвид също и дейностите за разгръщане, които следва да бъдат изпълнявани от всички оперативни заинтересовани страни. „Основна оперативна промяна“ според определението на Генералния план за УВД е оперативна промяна на УВД, която осигурява на оперативните заинтересовани страни значителни подобрения на ефективността на мрежата.

19 Член 4 от Регламент за изпълнение(ЕС) № 409/2013 на Комисията.

20 Не всички посочени заинтересовани страни са засегнати, тъй като ПСП също така определя географски обхват на прилагане.

21 Всяка функция за УВД може да се състои от две или повече подфункции. Срокът за разгръщане може да е различен за всяка от тях.

22 Управителен орган по разгръщането на SESAR, План за управление на риска, издания 2015—2018 г.

23 Член 4, параграф 5 от Регламент за изпълнение(ЕС) № 409/2013 на Комисията.

24 Преамбюл 2 и член 3 от Регламент (ЕС) № 1316/2013 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Механизъм за свързване на Европа.

25 Преамбюл 20 от Регламент за изпълнение(ЕС) № 409/2013 на Комисията.

26 COM(2011) 923 окончателен.

27 Схемата за ефективност, приложима за заинтересованите страни с дейност на земята, въвежда задължителни цели в различни области на дейност и финансови санкции в някои случаи на несъответствие.

28 Заинтересованите страни с дейност на земята, които предоставят аеронавигационно обслужване, действат в регулаторна рамка, която им позволява да си възстановят разходите за инвестиции от потребителите, посредством такси за аеронавигационно обслужване.

29 Регламент за изпълнение (ЕС) № 409/2013 на Комисията относно общите проекти, Регламент (ЕС) № 1315/2013 и Регламент (ЕС) № 1316/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно трансевропейската транспортна мрежа и относно Механизма за свързване на Европа.

30 Членове 6,3 и 6,4 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 391/2013 на Комисията.

31 В своето предложение за ПСП от 2013 г. СП SESAR признава, че прехвърлянето на разходите и ползите от ДАНО към ползвателите на въздушното пространство ще трябва да се разглежда в контекста на референтен период 2 (2015—2019 г.) и след него.

32 Подобна констатация е направена по отношение на Управителния орган на мрежата, който има свой собствен план за ефективност и също е обект на схемата за таксуване на ЕС, както и по отношение на включените в извадката заинтересовани страни с дейност на летища, които, въпреки че не са предмет на схемата за таксуване, също функционират в рамките на национален договор за икономическо регулиране, който включва част от съфинансиран от ЕС проект.

33 От 2016 г. нататък програмата за разгръщане определя основни, допълващи и улесняващи групи за изпълнение. Както е обяснено подробно в приложение I, допълващите групи не са част от ПСП, но са необходимо условие за изпълнението му. Улесняващите групи се считат за полезни, но не се изискват от ПСП. Поканите за представяне на предложения от 2016 г. и 2017 г. приоритизират съответно групи 2.5.2 (улесняващи) и 6.1.1, 6.1.3 и 6.1.4 (допълващи).

34 Рамково споразумение за партньорство, приложение 1, част Б1.

35 Член 61 от Регламент (ЕС, Евратом) № 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза.

36 Член 9.2, буква г) от Регламент за изпълнение(ЕС) № 409/2013 на Комисията.

37 Атом на изпълнението е най-малката единица на дейностите по изпълнението на ПСП. Тя се определя чрез комбинация от технически/оперативни елементи (например група на Програмата за разгръщане) и географски елемент (напр. летище или държава). При необходимост вторият елемент се заменя с една заинтересована страна (напр. Управителния орган на мрежата) или група от заинтересовани страни (например на ползвателите на въздушното пространство). Поради сложността да се предостави точен процент или нива на оборудването на въздухоплавателния флот, въздушните пропуски не се измерват за всички засегнати групи управителни органи по разгръщането, а се отчитат отделно от мониторинга на наземните пропуски.

38 Тези закъснения се дължат на по-продължителни от предвиденото процедури за възлагане на обществени поръчки или на трудности на изпълнители да постигнат договорените срокове поради техническата сложност на задачите.

39 През ноември 2018 г. Управителният орган по разгръщането е поискал от INEA изменение на специфичното споразумение за отпускане на безвъзмездна помощ за един от клъстерите от поканата за представяне на предложения от 2015 г. с цел удължаване на срока с 12 месеца за 18 от общо 51 ИП (35 %) от този клъстер — до края на 2019 г.

40 Управителен орган по разгръщането на SESAR, Доклад за напредъка на изпълнението, юни 2018 г. Броят на стартираните и приключените проекти е динамичен. Считано от февруари 2019 г., Управителният орган по разгръщането представя 105 завършени проекта от общо 348 стартирани.

41 Планът за управление на риска на програмата за разгръщане за 2018 г. установява, че изпълнението на ПСП извън контекста на рамковото споразумение за партньорство за разгръщането на SESAR носи висок риск.

42 Сметната палата установи едно изключение сред шестте проекти от извадката, при които е измерено реално подобрение, въпреки че не е определено парично.

43 Планове за ефективност, задължителни съгласно Регламента за схемата за ефективност за аеронавигационното обслужване (Регламент за изпълнение (ЕС) № 390/2013 на Комисията).

44 Член 11,1 от Регламент за изпълнение(ЕС) № 409/2013 на Комисията.

45 Член 12, параграф 1 от Регламент за изпълнение(ЕС) № 409/2013 на Комисията.

Акроними и съкращения

АРП: Анализ на разходите и ползите

АРС: Алианс за разгръщане на SESAR

ДАНО: Доставчик на аеронавигационно обслужване

ЕВРОКОНТРОЛ: Европейската организация за безопасност на въздухоплаването

ЕЕН: Единно европейско небе

ИКАО: Международна организация за гражданско въздухоплаване

МСЕ: Механизъм за свързване на Европа

НИРД: Научноизследователска и развойна дейност

ППП: Правила за полети по прибори

ПСП: Пилотен съвместен проект

РСП: Рамково споразумение за партньорство

СП SESAR: Съвместно предприятие SESAR

УВД: Управление на въздушното движение

УПВД: Управление на потоците въздушно движение

AF: Функция за УВД

EUROCAE: Европейската организация за оборудване за гражданското въздухоплаване

INEA: Изпълнителна агенция за иновации и мрежи

SESAR: Изследване на управлението на въздушното движение в единното европейско небе

ТЕN-Т: Трансевропейски транспортни мрежи

Речник на термините

Аеронавигационно обслужване: Услуги по въздушното движение (предимно контрол на въздушното движение); комуникационно, навигационно и обзорно обслужване (КНОО); метеорологично обслужване (МО) и аеронавигационно информационно обслужване (АИО).

Алианс за разгръщане на SESAR (АРС): АРС е създаден под формата на консорциум от заинтересовани страни, първоначално без правна форма, който се ръководи от разпоредбите на РСП и от Вътрешно споразумение за сътрудничество. През януари 2018 г. АРС промени статута си и се превърна в международна асоциация с нестопанска цел. Той действа като управителен орган по разгръщането на Съвместното предприятие SESAR за периода 2014—2020 г.

Анализ на разходната ефективност: В общия контекст на поканите за представяне на предложения в рамките на МСЕ, анализът на разходната ефективност (АРЕ) има за цел да открои проектите, които за постигане на определени резултати (напр. спазването на даден стандарт) свеждат до минимум настоящата нетна стойност на разходите. По отношение на проектите, свързани с ПСП, УО изготвя АРЕ с цел представяне на съотношението между разходите и ползите на проектите-кандидати в сравнение с това на ПСП като цяло. Оценка на АРЕ 1 означава, че съотношението между разходите и ползите от този проект отговаря изцяло на очакванията на ПСП.

Доставчик на аеронавигационно обслужване (ДАНО): Всяка обществена или частна организация, която предоставя аеронавигационно обслужване за общия въздушен трафик.

Евроконтрол: Европейската организация за безопасност на въздухоплаването е междуправителствена организация, основана през 1960 г., която има за цел да насърчава безопасни, ефективни и екологосъобразни операции на въздушното движение в целия европейски регион. Наред с другите си функции, тя изпълнява функциите на управителен орган на мрежата и оказва съдействие на Комисията и на органа за преглед на ефективността при прилагането на схемите за ефективност и за таксуване.

Европейски генерален план за УВД: Основен инструмент за определяне на приоритети за модернизиране на УВД, съгласно договореното със заинтересованите страни в тази област. Генералният план е една непрекъснато развиваща се пътна карта за определяне на рамката за дейностите за развитие, извършвани от Съвместното предприятие SESAR с оглед също така на дейностите за разгръщане, които следва да бъдат изпълнявани от всички оперативни заинтересовани страни.

Закъснение в УПВД по маршрута: Ключов показател за изпълнение по отношение на капацитета, който измерва средното закъснение в минути в УПВД за полет, което може да се дължи на аеронавигационното обслужване и се определя като разликата между времето на излитане, поискано от оператора на въздухоплавателното средство в последния представен план на полета, и изчисленото време на излитане, определено от Управителния орган на мрежата.

Изпълнителна агенция за иновации и мрежи (INEA): Европейска агенция, създадена от Европейската комисия през 2014 г. с цел управление на техническото и финансовото изпълнение на конкретни програми на ЕС, сред които е и Механизмът за свързване на Европа.

Изследване на управлението на въздушното движение в единното европейско небе (SESAR): Проект, който има за цел да повиши ефективността на УВД, като модернизира и хармонизира системите за УВД чрез дефиниране, разработване, валидиране и разгръщане на иновативни технологични и оперативни решения за УВД.

Контрол на въздушното движение: Обслужване, което се предоставя с цел осигуряване на безопасно разстояние между въздухоплавателните средства и поддържане на последователен поток на въздушното движение.

Механизъм за свързване на Европа: Инструмент за финансиране за предоставяне на финансова помощ от ЕС за трансевропейските мрежи с цел да се подкрепят проекти от общ интерес в секторите на транспортните, телекомуникационните и енергийните инфраструктури и да се използват потенциалните полезни взаимодействия между тези сектори. В допълнение към безвъзмездната финансова помощ, МСЕ предоставя финансова подкрепа за проекти чрез иновативни финансови инструменти като гаранции и облигации за проекти.

Оперативна съвместимост: Набор от функционални, технически и оперативни свойства, изисквани от системите и участниците в европейската мрежа за управление на въздушното движение и от процедурите за експлоатация, за да се постигне безопасна, непрекъсната и ефикасна експлоатация. Съвместимостта се постига, когато системите и съставните части съответстват на основните изисквания.

Пилотен съвместен проект (ПСП): Първият съвместен проект за подкрепа на изпълнението на Европейския генерален план за УВД. За ПСП са определени 6 функции за УВД и той е приет като Регламент за изпълнение (ЕО) № 716/2014 на Комисията.

Ползватели на въздушно пространство: Оператори на граждански (търговски авиокомпании и общо въздухоплаване) или военни въздухоплавателни средства.

Разгръщане на SESAR: Дейностите и процесите, свързани с промишленото производство и внедряването на функциите за УВД, определени в Генералния план за УВД.

Ръководител на полети: Лице, упълномощено да предоставя услуги по контрол на въздушното движение.

Свободно трасово въздушно пространство: Специфично въздушно пространство, в рамките на което ползвателите могат свободно да планират маршрут между определена входна точка и определена изходна точка. Според наличието на въздушно пространство маршрутът може да бъде планиран директно от една точка към друга или през междинни (публикувани или непубликувани) точки, без да се позовава на трасовата мрежа за ОВД. В рамките на това въздушно пространство полетите продължават да подлежат на контрол на въздушното движение.

Схеми за ефективност и за таксуване: Схемата за ефективност определя задължителни цели за ДАНО в ключови области на дейността – безопасност, околна среда, капацитет на въздушното пространство и разходна ефективност. Схемата за таксуване определя правилата за изчисляване на таксовите единици, които се налагат на ползвателите на въздушното пространство за осигуряването на аеронавигационно обслужване.

Съвместни проекти: Регламенти на ЕС, които постановяват разгръщането на набор от функции за УВД по навременен, координиран и синхронизиран начин с цел постигане на основни оперативни промени. В рамките на съвместните проекти се определят функциите за УВД, които са готови за внедряване, след като за тях е постигнато подходящо равнище на производствена зрелост, и изискват синхронизирано въвеждане.

Съвместно предприятие SESAR (СП SESAR): Публично-частно партньорство, създадено с цел управление на дейностите в етапа на разработване на проекта SESAR. Целта на Съвместното предприятие SESAR е да насърчи модернизирането на Европейската система за управление на въздушното движение, като обедини и съгласува всички свързани научноизследователски и развойни дейности в ЕС. То отговаря за изпълнението на Европейския генерален план за УВД.

Управителен орган на мрежата: Функция, създадена от Европейската комисия през 2011 г. за изпълнение на ключови функции на наднационално (мрежово) равнище: управление на потоците въздушно движение, координирането на използването на ограничените ресурси, както и проектирането на европейската трасова мрежа. Функцията на управителен орган на мрежата е прехвърлена на Евроконтрол до края на 2019 г.

Управителен орган по разгръщането на SESAR (SESAR УО или УО): Функция, установена с Регламент за изпълнение (ЕС) № 409/2013 на Комисията и формализирана чрез рамково споразумение за партньорство. Тя включва главно разработването, предлагането, поддържането и изпълнението на програмата за разгръщане; привличането за участие на оперативните заинтересовани страни, които са необходими за изпълнението на съвместните проекти; гарантиране на ефективното синхронизиране и цялостната координация на проектите за внедряване и свързаните с това инвестиции.

Управление на въздушното движение (УВД): Съвкупност от бордни и наземни услуги (обслужване на въздушното движение, управление на въздушното пространство и управление на потоците въздушно движение), необходими за осигуряване на безопасност и ефикасност на движението на въздухоплавателните средства във всеки етап на полета.

Управление на потоците въздушно движение: Функция за осигуряване на безопасен, подреден и експедитивен поток на въздушното движение. Състои се от набор от правила и процедури, разработени с цел постигане на оптимално използване на наличния капацитет за контрол на въздушното движение и съответствие на обема на въздушното движение с капацитетите, заявени от съответните доставчици на аеронавигационно обслужване.

Функция за УВД Група от оперативни функции или услуги за УВД, свързани с управлението на траекторията и въздушното пространство и наземното управление или за обмен на информация в работната среда на маршрута, терминала, летището или мрежата.

Отговори на Комисията

https://www.eca.europa.eu/bg/Pages/DocItem.aspx?did=50455

Одитен екип

Специалните доклади на Европейската сметна палата представят резултатите от нейните одити на политиките и програмите на ЕС или теми, свързани с управлението, в конкретни бюджетни области. ЕСП подбира и разработва одитните си задачи така, че те да окажат максимално въздействие, като отчита рисковете за изпълнението или съответствието, проверявания обем приходи или разходи, предстоящите промени, както и политическия и обществения интерес.

Настоящият одит на изпълнението беше извършен от Одитен състав II с ръководител Илиана Иванова – член на ЕСП. Този състав е специализиран в областите на разходи, свързани с инвестициите за сближаване, растеж и приобщаване. Одитът беше ръководен от члена на ЕСП George Pufan, със съдействието на Patrick Weldon — ръководител на неговия кабинет, и Mircea Radulescu —аташе в кабинета; Pietro Puricella — главен ръководител; Afonso Malheiro — ръководител на задача; Luis De La Fuente Layos, Romuald Kayibanda, David Boothby и Maria Pia Brizzi — одитори.

От ляво на дясно: Patrick Weldon, Luis De La Fuente Layos, Romuald Kayibanda, Pietro Puricella, Afonso Malheiro, Maria Pia Brizzi, George Pufan, Mircea Radulescu

За контакти

ЕВРОПЕЙСКА СМЕТНА ПАЛАТА
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Тел. +352 4398-1
За запитвания: eca.europa.eu/bg/Pages/ContactForm.aspx
Уебсайт: eca.europa.eu
Туитър: @EUAuditors

Допълнителна информация за Европейския съюз можете да намерите в интернет (http://europa.eu).

Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз, 2019 г.

PDF ISBN 978-92-847-2152-8 ISSN 1977-5814 doi:10.2865/604295 QJ-AB-19-007-BG-N
HTML ISBN 978-92-847-2141-2 ISSN 1977-5814 doi:10.2865/03171 QJ-AB-19-007-BG-Q

© Европейски съюз, 2019 г.

Възпроизвеждането е разрешено при посочване на източника. За всяко използване или възпроизвеждане на снимките или на другите материали, чиито авторски права не са притежание на Европейския съюз, трябва да бъде поискано разрешение пряко от притежателите на авторските права.

ЗА КОНТАКТ С ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ЕС

Лично
В целия Европейския съюз съществуват стотици информационни центрове „Europe Direct“. Адресът на най-близкия до Вас център ще намерите на уебсайта https://europa.eu/european-union/contact_bg

По телефона или по електронна поща
Europe Direct е служба, която отговаря на въпроси за Европейския съюз. Можете да се свържете с тази служба:

  • чрез безплатния телефонен номер 00 800 6 7 8 9 10 11 (някои оператори може да таксуват обаждането),
  • или стационарен телефонен номер +32 22999696, или
  • по електронна поща чрез формуляра на разположение на адрес https://europa.eu/european-union/contact_bg.

ЗА ДА НАМЕРИТЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЕС

Онлайн
Информация за Европейския съюз на всички официални езици на ЕС е на разположение на уебсайта Europa на адрес https://europa.eu/european-union/index_bg.

Публикации на ЕС
Можете да изтеглите или да поръчате безплатни и платени публикации от EU Bookshop на адрес https://publications.europa.eu/bg/publications. Редица безплатни публикации може да бъдат получени от службата Europe Direct или от Вашия местен информационен център (вж. https://europa.eu/european-union/contact_bg).

Право на ЕС и документи по темата
За достъп до правна информация от ЕС, включително цялото право на ЕС от 1951 г. насам на всички официални езици, посетете уебсайта EUR-Lex на адрес http://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=bg.

Свободно достъпни данни от ЕС
Порталът на ЕС за свободно достъпни данни (http://data.europa.eu/euodp) предоставя достъп до набори от данни от ЕС. Данните могат да бъдат изтеглени и използвани повторно безплатно, както за търговски, така и за нетърговски цели.