Osobitná správa
č.05 2018

Energia z obnoviteľných zdrojov pre udržateľný rozvoj vidieka: významný potenciál synergií, avšak zväčša nezrealizovaný

O správe Zvýšené využívanie energie z obnoviteľných zdrojov je nevyhnutné pre zníženie emisií skleníkových plynov v EÚ a závislosti EÚ od fosílnych palív a dovážanej energie, čím sa prispeje k bezpečnosti jej dodávok energie. Energia z obnoviteľných zdrojov môže navyše zohrávať úlohu hybnej sily udržateľného rozvoja vo vidieckych oblastiach. Pri audite sme zistili, že medzi politikou v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a financiami vyčlenenými na uľahčenie udržateľného rozvoja existujú potenciálne synergie, ktoré však zatiaľ zostávajú zväčša nezrealizované. Politika EÚ týkajúca sa energie z obnoviteľných zdrojov nevymedzuje dostatočne jasne podmienky úspešného prepojenia energie z obnoviteľných zdrojov s rozvojom vidieka. Financie špecificky určené na rozvoj vidieka by mohli zohrávať úlohu pri dosahovaní cieľov EÚ a národných cieľov týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov, členské štáty však neuprednostnili vždy tie projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré by mohli prispieť k udržateľnému rozvoju vidieka.

Táto publikácia je dostupná v 23 jazykoch v tomto formáte:
PDF
PDF General Report

Zhrnutie

I

Energia z obnoviteľných zdrojov je energia vytvorená z obnoviteľných, nefosílnych zdrojov, ktoré sa počas ľudského života dopĺňajú. Výroba i spotreba energie z obnoviteľných zdrojov sa v EÚ zvyšujú, no ak sa má dosiahnuť cieľ EÚ týkajúci sa energie z obnoviteľných zdrojov, aby takáto energia tvorila 20 % konečnej spotreby energie do roku 2020 a aspoň 27 % do roku 2030, je potrebné vyvinúť viac úsilia. Využívanie väčšieho podielu energie z obnoviteľných zdrojov je zásadne dôležité, ak má EÚ znížiť emisie skleníkových plynov, aby tak splnila Parížsku dohodu o zmene klíme z roku 2015. Zvýšeným využívaním energie z obnoviteľných zdrojov by sa mohla tiež znížiť závislosť EÚ od fosílnych palív a dovážanej energie, čo by prispelo k bezpečnosti dodávok energie. Na stimulovanie výroby a využívania energie z obnoviteľných zdrojov je k dispozícii niekoľko programov financovania EÚ i členských štátov, pričom jedným zo zdrojov finančných prostriedkov EÚ je Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV).

II

V rámci nášho auditu sme preskúmali vzťah medzi energiou z obnoviteľných zdrojov a rozvojom vidieka. Analyzovali sme rámec politiky EÚ pre energiu z obnoviteľných zdrojov ako celok i to, akým spôsobom boli do tohto rámca začlenené konkrétne aspekty rozvoja vidieka. Posudzovali sme, či bol rámec, ktorý sa uplatňoval pri vynakladaní financií vyčlenených na rozvoj vidieka, navrhnutý a realizovaný takým spôsobom, aby uľahčoval využívanie energie z obnoviteľných zdrojov i udržateľný rozvoj vidieka.

III

Na základe našej audítorskej práce sme dospeli k záveru, že medzi politikou v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a EPFRV existujú potenciálne synergie, ktoré by mohli uľahčiť udržateľný rozvoj vidieka, no ktoré však zatiaľ zostávajú zväčša nezrealizované.

IV

V niekoľkých štúdiách sa odporúča, aby sa k uvoľneniu potenciálnych synergií pristupovalo iniciatívne, my sme však zistili, že politika EÚ v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov by mohla jasnejšie vymedzovať podmienky úspešného prepojenia energie z obnoviteľných zdrojov s rozvojom vidieka. Uznávame, že určité nástroje vymedzené v rámci pre politiku v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov majú potenciál túto situáciu zlepšiť. Súčasný ani navrhovaný rámec udržateľnosti bioenergie (výroba a využívanie biomasy) neposkytujú primeraný základ pre dostatočnú ochranu vidieckych oblastí pred identifikovanými environmentálnymi a sociálno-ekonomickými rizikami ani pre maximálne možné využitie ich potenciálu v súvislosti s ďalším udržateľným rozvojom.

V

Financie špecificky určené na rozvoj vidieka môžu zohrávať úlohu pri dosahovaní cieľov EÚ a členských štátov týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov, malo by to však dopĺňať udržateľný rozvoj vidieckych oblastí EÚ. Komisia však neposkytla dostatočné objasnenie či usmernenie k tomuto aspektu ani k tomu, ako by mal EPFRV doplniť existujúce systémy financovania na úrovni EÚ a členských štátov. V dôsledku toho väčšina kontrolovaných členských štátov neuprednostnila tie projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré by mohli prispieť k udržateľnému rozvoju vidieka.

VI

Komisia okrem toho nemá úplné informácie o výdavkoch z EPFRV na energiu z obnoviteľných zdrojov v programovom období 2007 – 2013 ani o tom, ako zapadajú do celkových výdavkov EÚ na energiu z obnoviteľných zdrojov. Množstvo informácií o tom, čo sa dosiahlo pomocou vynaložených financií, je tiež obmedzené. Napriek určitým zlepšeniam v programovom období 2014 – 2020 stále pretrvávajú nedostatky v systéme monitorovania, hlavne v dôsledku komplikácií pri programovaní a obmedzeného záberu hlavných ukazovateľov.

VII

Naša vzorka kontrolovaných projektov zahŕňala investície, prostredníctvom ktorých sa poskytla energia z obnoviteľných zdrojov tretím stranám, aj investície, pomocou ktorých sa vyrobila energia pre vlastnú spotrebu vlastníkov projektov. Väčšinu kontrolovaných projektov považujeme za úspešnú, pretože mali pozitívny ekonomický a environmentálny vplyv na rozvoj vidieka. Nedostatky výberových postupov v členských štátoch však viedli aj k tomu, že sa financovali projekty, ktoré síce mali ekonomický prínos pre vlastníkov projektov, širší dosah na vidiecke oblasti bol však len malý.

VIII

Na základe týchto zistení predkladáme nasledujúce odporúčania:

  • Pri koncipovaní budúcej politiky v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov by Komisia a členské štáty mali zohľadniť situáciu vo vidieckych oblastiach a ich potreby, a to najmä pri vypracúvaní integrovaných národných plánov v oblasti energetiky a klímy.
  • Komisia by mala so spoluzákonodarcami navrhnúť budúci rámec politiky pre bioenergiu takým spôsobom, aby poskytoval lepšiu ochranu pred neudržateľným získavaním zdrojov biomasy na výrobu energie.
  • Komisia by mala konkretizovať účel a úlohu podpory z EPFRV na investície do energie z obnoviteľných zdrojov.
  • Pokiaľ ide o podporu z EPFRV na energiu z obnoviteľných zdrojov, Komisia by mala od členských štátov vyžadovať, aby vo svojich vylepšených výročných správach o vykonávaní, ktoré predložia v roku 2019, uviedli relevantné informácie o výsledkoch projektov týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov a dosiahnutých v kontexte programov.
  • Komisia by mala členským štátom zdôrazniť potrebu uplatňovať relevantné výberové postupy, aby sa podpora poskytovala len životaschopným projektom v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré budú jasným prínosom pre udržateľný rozvoj vidieka.

Úvod

Energia z obnoviteľných zdrojov v EÚ

01

Energia z obnoviteľných zdrojov je energia vytvorená z obnoviteľných, nefosílnych zdrojov, ktoré sa počas ľudského života dopĺňajú. Medzi obnoviteľné zdroje energie patrí slnečná a veterná energia, energia z oceánov a vodná energia, geotermálna energia a bioenergia1, 2. Hlavné druhy energie z obnoviteľných zdrojov, príslušné technológie a príklady typického uplatnenia sú zobrazené v ilustrácii 1.

Ilustrácia 1

Obnoviteľné zdroje energie, technológie a uplatnenie

Zdroj: Dvor audítorov.

02

Využívanie väčšieho podielu energie z obnoviteľných zdrojov je zásadne dôležité, ak má EÚ znížiť emisie skleníkových plynov, aby tak splnila Parížsku dohodu o zmene klíme z roku 2015. Zvýšeným využívaním energie z obnoviteľných zdrojov by sa mohla tiež znížiť závislosť EÚ od fosílnych palív a dovážanej energie, čo by prispelo k bezpečnosti dodávok energie.

03

V roku 2015 pochádzalo 26,7 % primárnej energie vyprodukovanej v EÚ z obnoviteľných zdrojov (pozri ilustráciu 2). Výroba energie z obnoviteľných zdrojov vzrástla z približne 120 Mtoe v roku 2005 na 205 Mtoe v roku 2015 (nárast o 71 %), kým produkcia primárnej energie z väčšiny ostatných zdrojov v tom istom období klesla, a to v absolútnom aj relatívnom vyjadrení3.

Ilustrácia 2

Výroba primárnej energie, EÚ-28, 2015 (% z celkového množstva, na základe ton ropného ekvivalentu)

Poznámka: V štatistických dokumentoch zdroje z biomasy zahŕňajú aj drevo a ostatné tuhé biopalivá; bioplyn, kvapalné biopalivá; a obnoviteľný (biologicky rozložiteľný) odpad.

Zdroj: Eurostat (nrg_100a) and (nrg_107a) (http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Energy_production_and_imports a http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Renewable_energy_statistics).

04

Z ilustrácie 2 vyplýva aj to, že biomasa (vrátane biologicky rozložiteľnej časti odpadu) je v EÚ nesporne najvýznamnejším obnoviteľným zdrojom energie: tvorí 63,3 % celkovej produkcie energie z obnoviteľných zdrojov. Poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo je preto z hľadiska výroby energie z obnoviteľných zdrojov obzvlášť dôležité. V roku 2010 pochádzalo 48,5 % (80,7 Mtoe) energie z obnoviteľných zdrojov vyrobenej v EÚ z lesnej biomasy, zatiaľ čo poľnohospodárska biomasa tvorila ďalších 10,6 % (17,6 Mtoe)4.

Rámec politiky EÚ pre energiu z obnoviteľných zdrojov

05

Hlavným prvkom súčasného rámca politiky EÚ pre energiu z obnoviteľných zdrojov je smernica o obnoviteľných zdrojoch energie. Smernica je neodlučiteľnou súčasťou klimaticko-energetického balíka EÚ na rok 20205, v ktorom sa stanovujú tri ciele pre celú EÚ, ktoré sa majú dosiahnuť do roku 2020. Jedným z týchto cieľov je, aby sa z obnoviteľných zdrojov vyrobilo 20 % energie, ktorá sa spotrebuje v EÚ6. V smernici sa stanovujú aj národné cieľové hodnoty pre podiel spotrebovanej energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré sa pohybujú od 10 % pre Maltu do 49 % pre Švédsko7. Ďalej sa v nej stanovuje, že 10 % energie využívanej v odvetví dopravy vo všetkých členských štátoch by malo pochádzať z obnoviteľných zdrojov.

06

V smernici o obnoviteľných zdrojoch energie sa od členských štátov vyžaduje, aby prijali národné akčné plány pre energiu z obnoviteľných zdrojov (NREAP) a aby Komisii každé dva roky predložili správu o napredovaní dosahovania cieľov týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov. Komisia používa tieto jednotlivé správy pri príprave správy o pokroku, v ktorej podáva prehľad o vývoji politiky v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov v EÚ8.

07

V roku 2014 prijala Európska rada nový rámec politík v oblasti klímy a energetiky, v ktorom sa stanovujú nové cieľové hodnoty, ktoré sa majú dosiahnuť do roku 2030. V súlade s týmito cieľmi má aspoň 27 % energie EÚ do roku 2030 pochádzať z obnoviteľných zdrojov9. Na tento účel predložila Komisia niekoľko legislatívnych návrhov, predovšetkým v balíku pod názvom Čistá energia pre všetkých Európanov (známy tiež ako „zimný balík“) z 30. novembra 2016. Tento balík obsahoval návrh revízie smernice o obnoviteľných zdrojoch energie (v tejto správe sa naň odkazuje ako na návrh druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie)10 a v súčasnosti je predmetom legislatívneho postupu.

08

Komisia v návrhu druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie navrhla odstrániť záväzné národné ciele pre členské štáty. Požadovala však, aby nezaostali za cieľmi stanovenými na rok 2020. Vo svojom návrhu týkajúcom sa riadenia energetickej únie11 od nich vyžadovala, aby vypracovali integrované národné plány v oblasti energetiky a klímy s cieľom zabezpečiť, aby boli ich snahy dostatočne ambiciózne a koherentné, aby sa splnili ciele EÚ.

09

Hoci energia z obnoviteľných zdrojov tvorí 26,7 % energie vyrobenej v EÚ (pozri ilustráciu 2), pokiaľ ide o spotrebu, podľa správy Komisie o pokroku v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov z roku 2017 tvoril podiel energie z obnoviteľných zdrojov v EÚ v roku 2014 len 16 %. Dôvodom je to, že viac než polovica spotrebovanej energie v EÚ pochádzala z čistého dovozu (väčšinou plyn a surová ropa)12. V tej istej správe sa ďalej uvádza, že EÚ ako celok i väčšina členských štátov splnia alebo prekročia svoje ciele na rok 2020. Na základe prognóz sa však tiež očakáva, že Írsko, Luxembursko, Holandsko a Spojené kráľovstvo nesplnia národné ciele13.

Systémy podpory v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov

10

Členské štáty zaviedli rôzne politické opatrenia na posilnenie produkcie energie z obnoviteľných zdrojov a dosiahnutie národných cieľov týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov. Patria medzi ne finančné stimuly ako výkupné tarify alebo výkupné prémie a opatrenia ako povinné kvóty s obchodovateľnými zelenými certifikátmi. Často sa využívajú kombinácie týchto nástrojov, a to najmä v sektore elektrickej energie. V sektore vykurovania a chladenia je podpora založená najmä na grantoch na investície a daňových stimuloch14.

11

Energia z obnoviteľných zdrojov je prierezovou prioritou, ktorá je relevantná pre mnohé oblasti politiky EÚ. EÚ poskytuje podporu na energiu z obnoviteľných zdrojov v rámci niekoľkých programov financovania. Zahŕňajú Európsky fond regionálneho rozvoja (EFRR) a Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV), ako aj programy Horizont 2020 a LIFE15.

12

Komisia nebola schopná poskytnúť úplné aktuálne informácie o celkovej finančnej podpore na energiu z obnoviteľných zdrojov z programov EÚ ani z národných systémov zriadených členskými štátmi. Jedine štúdia spoločnosti Ecofys pod názvom Dotácie a náklady na energiu v EÚ16 obsahuje odhady ročných dotácií na oblasť energie z obnoviteľných zdrojov v rokoch 2008 až 2012. Podľa týchto údajov sa z verejných finančných prostriedkov v roku 2012 vyplatilo 99,4 mld. EUR na podporu sektora energetiky v EÚ, a to hlavne zo štátnych rozpočtov, pričom 40,32 mld. EUR z tejto sumy bolo určených na energiu z obnoviteľných zdrojov. Hlavnými typmi pomoci poskytnutej na energiu z obnoviteľných zdrojov boli výkupné tarify (23,8 mld. EUR), výkupné prémie (6,4 mld. EUR) a granty na investície (4 mld. EUR).

Energia z obnoviteľných zdrojov ako súčasť rámca politiky EÚ v oblasti rozvoja vidieka

13

V legislatívnych a politických dokumentoch EÚ sa rozpoznáva potenciálne pozitívny dosah energie z obnoviteľných zdrojov na rozvoj vidieka. V smernici i v návrhu druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie sa spomínajú príležitosti, ktoré energia z obnoviteľných zdrojov predstavuje pre zamestnanosť a regionálny rozvoj „najmä vo vidieckych a izolovaných oblastiach“17.

14

V strategických usmerneniach Spoločenstva pre politiku rozvoja vidieka na obdobie 2007 – 201318 a v nariadení (ES) č. 1698/200519 sa tieto záležitosti rozoberajú v kontexte rámca politiky rozvoja vidieka. Úvahy o potenciáli výroby a využívania energie z obnoviteľných zdrojov vo vidieckych oblastiach boli rozpracované v preskúmaní stavu reformy SPP, reformnom balíku Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), ktorý ministri poľnohospodárstva EÚ schválili v novembri 2008. V tomto kontexte označili energiu z obnoviteľných zdrojov za jednu zo šiestich „nových výziev“20.

15

V programovom období 2014 – 2020 sa podpora EÚ pre rozvoj vidieka vrátane podpory na projekty týkajúce sa energie z obnoviteľných zdrojov poskytuje v súlade s novým rámcom. EPFRV sa stal jedným z piatich európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF). Tento rámec má umožniť lepšiu koordináciu rôznych fondov a zlepšiť vykonávanie stratégie Európa 2020 na zabezpečenie inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu21. Strategické ciele v rámci stratégie Európa 2020 boli prenesené do 11 tematických cieľov na úrovni fondov EŠIF. Za EPFRV boli ďalej rozdelené na šesť priorít rozvoja vidieka a 18 oblastí zamerania22 (pozri ilustráciu 3). Naše stanovisko k novému postupu programovania sa uvádza v osobitnej správe č. 16/2017: Programovanie rozvoja vidieka: je potrebné menej zložitosti a väčšie zameranie na výsledky.

Ilustrácia 3

Rámec pre rozvoj vidieka v programovom období 2014 – 2020

Zdroj: Európska komisia, Európska sieť pre rozvoj vidieka, Prehľad o politike na obdobie 2014 – 2020 (upravený) (Policy overview 2014 – 2020), (https://enrd.ec.europa.eu/en/node/1587/policy-overview-2014 – 2020).

16

Energia z obnoviteľných zdrojov je zahrnutá do oblasti zamerania 5C, ktorej cieľom je uľahčenie dodávok a využívania obnoviteľných zdrojov energie, vedľajších produktov, odpadu, zvyškov a iných nepotravinových surovín na účely biohospodárstva. To znamená, že opatrenia financované z EPFRV na podporu využívania energie z obnoviteľných zdrojov by v zásade mali byť priradené pod oblasť zamerania 5C.

17

V rámci politiky rozvoja vidieka s investičnou podporou na využívanie energie z obnoviteľných zdrojov spoločne hospodária Komisia a členské štáty. Programy rozvoja vidieka (PRV) vypracúvajú členské štáty a schvaľuje ich Komisia. Členské štáty potom vyberú projekty, na ktoré sa vyčlenia finančné prostriedky, a to na základe predložených programov.

Rozsah auditu a audítorský prístup

18

Preskúmali sme rámec pre energiu z obnoviteľných zdrojov a zamerali sme sa pri tom na to, akým spôsobom boli do neho začlenené aspekty rozvoja vidieka. Naša hlavná audítorská otázka znela: „Uľahčuje podpora z EPFRV využívanie energie z obnoviteľných zdrojov a udržateľný rozvoj vidieka?“

19

Posudzovali sme, či a ako sa prostredníctvom nástrojov politiky v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov na úrovni EÚ a členských štátov aktívne podporoval rozvoj vidieka. Bioenergia má pre vidiecke oblasti mimoriadny význam, pretože je tu ľahký prístup k biomase, ako sú plodiny, živočíšny a organický odpad a drevná biomasa, no spájajú sa s ňou určité environmentálne a sociálno-ekonomické riziká (body 2341).

20

Preskúmali sme tiež rámec politiky v oblasti rozvoja vidieka a jeho vykonávanie na úrovni členských štátov s cieľom posúdiť, či podpora z EPFRV na energiu z obnoviteľných zdrojov skutočne prispela k udržateľnému rozvoju vidieka (body 4281).

21

Zohľadniac prácu OECD v tejto oblasti23 sme dospeli k záveru, že investície do energie z obnoviteľných zdrojov prispievajú k udržateľnému rozvoju vidieka, ak zaistia jeden alebo viaceré z týchto prínosov:

  • environmentálne prínosy,
  • diverzifikáciu príjmov pre poľnohospodárov a správcov lesov,
  • pracovné a podnikateľské príležitosti vo vidieckych podnikoch a pre vidiecke podniky,
  • novú a lepšiu energetickú infraštruktúru a služby vo vidieckych oblastiach,
  • nové zdroje príjmov na podporu kľúčových verejných služieb a infraštruktúry vo vidieckych oblastiach.
22

Audit sme vykonávali od septembra 2016 do mája 2017 a audítorské dôkazy sme zozbierali z týchto zdrojov:

  • dokladové preskúmanie a rozhovory so zamestnancami štyroch generálnych riaditeľstiev Európskej komisie: GR pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (AGRI), GR pre energetiku (ENER), GR pre životné prostredie (ENV) a GR pre oblasť klímy (CLIMA),
  • audity v piatich členských štátoch: Bulharsko, Francúzsko (Dolná Normandia), Taliansko (Toskánsko), Litva a Rakúsko. Tieto štáty boli vybrané, lebo tvoria 53 % plánovaných výdavkov v rámci oblasti zamerania 5C a aby boli geografické oblasti zastúpené vyvážene. Preskúmali sme päť príslušných programov rozvoja vidieka (PRV) a iné relevantné dokumenty a uskutočnili sme rozhovory so zamestnancami riadiacich orgánov v oblasti rozvoja vidieka, platobných agentúr a ministerstiev energetiky v uvedených členských štátoch. 29 projektov týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov z programových období 2007 – 2013 a 2014 – 2020 sme skontrolovali na mieste a uskutočnili rozhovory s projektovými manažérmi (pozri prílohu II). Kontrolované projekty sa týkali hlavne investícií do zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, bolo medzi nimi však aj niekoľko podporných projektov, napríklad projekty v súvislosti s obhospodarovaním lesov či investície do zariadení na výrobu drevnej štiepky alebo peliet,
  • stručný prieskum v šiestich členských štátoch (Írsko, Luxembursko, Holandsko, Poľsko, Rumunsko a Slovinsko), ktoré na oblasť zamerania 5C pridelili buď len malú sumu financovania z EPFRV alebo na ňu nepridelili žiadne finančné prostriedky. Snažili sme sa tým zistiť ich dôvody,
  • konzultačné stretnutia s relevantnými zainteresovanými stranami vrátane Európskeho združenia pre biomasu (AEBIOM) a združenia organizácií BirdLife s cieľom prediskutovať potenciálne prínosy bioenergie a súvisiace riziká pre udržateľnosť.

Pripomienky

Rámec politiky EÚ pre energiu z obnoviteľných zdrojov by mohol lepšie využiť príležitosti, ktoré ponúka energia z obnoviteľných zdrojov vo vidieckych oblastiach, a zároveň zmierniť riziká, ktoré sú s ňou spojené

23

V tejto časti skúmame, či rámec politiky pre energiu z obnoviteľných zdrojov podnecuje k využívaniu potenciálnych prínosov energie z obnoviteľných zdrojov vo vidieckych oblastiach a zároveň zmierňuje súvisiace environmentálne a sociálno-ekonomické riziká. Zamerali sme sa na konkrétny prípad bioenergie, pretože bioenergia je energiou z obnoviteľných zdrojov, pri ktorej je najevidentnejšia súvislosť s vidieckymi oblasťami.

Príležitosti, ktoré ponúka zavedenie používania energie z obnoviteľných zdrojov na vidieku, neboli dostatočne využité

Štúdie poukazujú na potenciálne pozitívne účinky energie z obnoviteľných zdrojov na rozvoj vidieka…
24

Niekoľko štúdií poukazuje na to, že projekty týkajúce sa energie z obnoviteľných zdrojov možno rozvinúť tak, aby boli prínosom pre miestne záujmy a udržateľný rozvoj vidieka24. V súvislosti s energiou z obnoviteľných zdrojov sa môžu napríklad vytvoriť priame pracovné miesta (napríklad na prevádzkovanie a údržbu zariadení), no väčšina dlhodobých pracovných miest je jej nepriamym dôsledkom a vzniká po celom dodávateľskom reťazci (výstavba, výroba alebo v prípade biomasy v lesnom hospodárstve a poľnohospodárstve). Podľa štúdií, ktoré sme preskúmali, sa výstavbou súčastí solárnych panelov alebo veterných turbín v niektorých prípadoch dokázalo oživiť existujúce výrobné zariadenia, ktoré sa dovtedy nevyužívali na výrobu energie. Niektoré štúdie informovali o inováciách (napr. vytvorenie nových produktov, postupov a politík) vo vidieckych oblastiach s inštalovanými zariadeniami na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov. Energia z obnoviteľných zdrojov môže byť novým zdrojom príjmov pre poľnohospodárov a vlastníkov lesov, ale aj pre vlastníkov pozemkov a miestne orgány. Ak okrem toho vidiecke komunity vyrábajú vlastnú energiu, môžu sa stať menej závislými od cenových výkyvov konvenčných palív.

25

V štúdiách sa však zdôrazňuje, že na dosiahnutie maximálnych ekonomických výhod využívania energie z obnoviteľných zdrojov vo vidieckych oblastiach je potrebné uplatňovať prístup k politike rozvoja vidieka, ktorý je prispôsobený miestnym podmienkam a príležitostiam a zameraný na konkurencieschopnosť vidieckych oblastí. Na to treba brať do úvahy určité kľúčové faktory (pozri rámček 1).

Rámček 1

Kľúčové faktory úspešného prepojenia energie z obnoviteľných zdrojov s rozvojom vidieka

Organizácia OECD vo svojej štúdii pod názvom Prepojenie energie z obnoviteľných zdrojov s rozvojom vidieka, vymedzila tieto kľúčové faktory25:

  • začleniť stratégie v oblasti energetiky do stratégie miestneho hospodárskeho rozvoja tak, aby odrážali miestny potenciál a potreby,
  • integrovať energie z obnoviteľných zdrojov do väčších dodávateľských reťazcov vo vidieckych hospodárstvach, ako poľnohospodárstvo, lesné hospodárstvo, tradičná výroba a ekologický cestovný ruch,
  • obmedziť dotácie, pokiaľ ide o ich rozsah a trvanie, a využívať ich len na podporu takých projektov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré sú blízko presadenia na trhu,
  • nevnucovať oblastiam také typy energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré pre ne nie sú vhodné,
  • zamerať sa na relatívne vyspelé technológie, ako je teplo z biomasy, vodná a veterná energia v malom meradle,
  • vytvoriť integrovaný energetický systém založený na malých sieťach schopných podporovať výrobné činnosti,
  • brať na vedomie, že energia z obnoviteľných zdrojov je v konkurencii s ostatnými odvetviami, pokiaľ ide vstupy, predovšetkým pôdu,
  • potenciálne projekty posudzovať pomocou investičných kritérií, a nie na základe krátkodobých subvenčných úrovní,
  • zaistiť spoločenskú akceptáciu zo strany miestnych komunít tak, že sa pre ne zabezpečia jasné prínosy a že budú zapojené do celého procesu.
26

Skúsenosti zo zavádzania používania energie z obnoviteľných zdrojov vo vidieckych oblastiach v Nórsku, vo Švédsku a Fínsku vyzdvihujú dôležitosť miestnej spolupráce pre podporu využívania energie z obnoviteľných zdrojov a rozvoj vidieka. Tieto príklady sa týkajú predovšetkým lesnej biomasy26. Súčasťou typického modelu týchto tzv. bioenergetických komunít sú výrobcovia biomasy, drevospracujúce závody, miestne orgány a miestne organizácie občianskej spoločnosti. Tieto zainteresované strany často spolupracujú s konzultantmi a výskumnými ústavmi.

… no o dosiahnutie týchto prínosov by sa mohlo prostredníctvom politiky EÚ v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov usilovať aktívnejšie
27

Zistili sme, že súčasný rámec politiky EÚ pre energiu z obnoviteľných zdrojov by mohol byť účinnejšou podporou pre projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré sú prínosom pre vidiecke oblasti.

  1. V legislatívnych a politických dokumentoch EÚ sa spomína potenciálne pozitívny dosah energie z obnoviteľných zdrojov na rozvoj vidieka. Avšak hoci sa v odôvodneniach smernice o obnoviteľných zdrojoch energie spomína aspekt rozvoja vidieka v rámci využívania energie z obnoviteľných zdrojov, legislatívna časť smernice neobsahuje žiadne konkrétne ustanovenia týkajúce sa presadzovania rozvoja vidieka.
  2. V národných akčných plánoch pre energiu z obnoviteľných zdrojov (NREAP) a v príslušných správach o pokroku sa energia z obnoviteľných zdrojov dáva do súvisu s rozvojom vidieka len v malej miere. EPFRV sa ako zdroj financovania projektov z obnoviteľných zdrojov spomína len zriedka. V kontrolovaných členských štátoch tiež očividne chýba koordinácia medzi jednotlivými ministerstvami, ktoré sa venujú politikám v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a rozvoja vidieka.
28

Naše zistenia potvrdzuje aj štúdia pod názvom Vplyvy energie z obnoviteľných zdrojov na európskych poľnohospodárov (december 2011) aj Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV), ktoré uvádzajú, že členské štáty mali vypracovať stratégie na prepojenie rozvoja vidieka s využívaním energií z obnoviteľných zdrojov, no neurobili to27.

29

V niektorých členských štátoch sme však našli aj pozitívne príklady stratégií v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov, v ktorých sa zohľadňuje aspekt vidieka (pozri rámček 2).

Rámček 2

Pozitívne príklady stratégií v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov zohľadňujúcich vidiecke oblasti

V Rakúsku sa od roku 2009 financuje z národného fondu pre klímu a energetiku program Klima- und Energie-Modellregionen (KEM). V rámci neho sú regióny vyzvané, aby vytvorili a zaviedli do praxe koncepcie opatrení v oblasti klímy a energetiky založené na tzv. prístupe zdola nahor s cieľom uspokojiť dopyt po energii rozumnou kombináciou energií vyrobených z obnoviteľných zdrojov, zvýšenou energetickou účinnosťou a inteligentnou reguláciou v súlade s vlastným potenciálom a potrebami. V súčasnosti je do programu KEM zapojených 99 regiónov, čo predstavuje 65 % vidieckych oblastí Rakúska.

Francúzsko má strategický plán pre anaeróbnu fermentáciu zameraný na vidiecke oblasti, ktorý sa nazýva EMAA (Énergie Méthanisation Autonomie Azote). Jeho účelom je do roku 2020 vybudovať v poľnohospodárskych podnikoch vo Francúzsku 1 000 anaeróbnych fermentorov. Plán EMAA má za cieľ vytvoriť francúzsky model na maximalizáciu pozitívnych externých účinkov anaeróbnej fermentácie (ako je zníženie emisií skleníkových plynov či opätovné zužitkovanie rôznych typov organického odpadu) a poskytnúť poľnohospodárom dodatočný zdroj príjmov. Na konci roka 2015 existovalo v poľnohospodárskych podnikoch vo Francúzsku 236 anaeróbnych fermentorov.

30

V deklarácii z Európskej konferencie o rozvoji vidieka v Corku v septembri 201628 sa odporúča uplatňovať mechanizmy na posúdenie vplyvu politík na vidiecke oblasti (tzv. rural proofing) s cieľom zaistiť, aby bol „potenciál vidieka zabezpečiť inovatívne, inkluzívne a udržateľné riešenia“ zohľadnený v politikách a stratégiách Únie. Posúdením vplyvu politík na vidiecke oblasti sa majú nájsť najlepšie spôsoby realizácie politík vo vidieckych oblastiach a zabezpečiť, aby sa vidieckym oblastiam dostávalo spravodlivých výsledkov politiky29. V máji 2017 Komisia informovala, že začala analyzovať relevantné štúdie a skúsenosti členských štátov. Výsledky tejto práce sa môžu využiť na vytvorenie mechanizmu na posúdenie vplyvu politík na vidiecke oblasti.

31

Komisia v balíku nazvanom Čistá energia pre všetkých Európanov (pozri bod 7) navrhla niekoľko opatrení a nástrojov, ktoré by mohli posilniť potenciálne pozitívne účinky využívania energie z obnoviteľných zdrojov na rozvoj vidieka:

  1. Národné akčné plány pre energiu z obnoviteľných zdrojov by mali byť nahradené integrovanými plánmi v oblasti energetiky a klímy, pretože podľa Komisie by lepšie zohľadňovali záujmy vidieckych oblastí a rôznych zodpovedných orgánov a zároveň by zjednodušili podávanie správ tým, že sa zamedzí prekrývaniu.
  2. V nariadení o riadení energetickej únie30 sa od členských štátov vyžaduje, aby brali do úvahy všetky zainteresované strany a lepšie využili synergie v rôznych sektoroch.
  3. V návrhu Komisie týkajúcom sa druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie sa zavádzajú ustanovenia v súvislosti so samospotrebiteľmi energie z obnoviteľných zdrojov a s komunitami vyrábajúcimi energiu z obnoviteľných zdrojov31. Ich účelom je dať samospotrebiteľom možnosť vyrábať, uskladňovať, spotrebúvať a predávať elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov bez toho, aby znášali neúmernú záťaž, a umožniť miestnym komunitám angažovať sa a pomôcť pri vytváraní konkrétnych stratégií na zlepšenie akceptácie a zavádzania energie z obnoviteľných zdrojov, a tým uvoľniť potenciál, ktorý existuje vo vidieckych oblastiach.

Tieto návrhy Komisie považujeme za užitočné kroky smerom k zlepšeniu začlenenia vidieckeho rozmeru do politiky EÚ v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov.

V rámci politiky EÚ pre energiu z obnoviteľných zdrojov sa v plnej miere neriešia environmentálne a sociálno-ekonomické riziká bioenergie pre vidiecke oblasti

32

Bioenergia nie je synonymom udržateľnej energie. Udržateľnosť bioenergie závisí hlavne od toho, ako sa produkuje a využíva biomasa. Výroba a využívanie biomasy môžu byť neudržateľné, napríklad ak majú na ľudí, životné prostredie alebo prírodné zdroje negatívny vplyv, ktorý ohrozuje schopnosť budúcich generácií naplniť svoje potreby.

33

Bioenergia je energiou z obnoviteľných zdrojov, pri ktorej je najjasnejšia súvislosť s vidieckymi oblasťami. Suroviny32 používané na výrobu bioenergie sa takmer vo všetkých prípadoch získavajú z vidieckych oblastí. Pestovanie a získavanie poľnohospodárskej a lesnej biomasy ponúka príležitosti na diverzifikáciu poľnohospodárskych príjmov, pracovné a podnikateľské príležitosti a možnosti poskytovania nových služieb na vidieku.

34

Keď tuhá biomasa, bioplyn alebo biometán nahradia používanie konvenčných fosílnych palív, majú potenciál znížiť emisie skleníkových plynov, ako je to zobrazené v ilustráciách A1 a A2 v prílohe I. Tento potenciál sa líši v závislosti od systému výroby poľnohospodárskej alebo lesnej biomasy a systému výroby bioplynu a biometánu.

35

S bioenergiou sa však spájajú aj environmentálne a sociálno-ekonomické riziká pre vidiecke oblasti. Napríklad zmena využívania pôdy, zintenzívnenie obhospodarovania lesov či intenzívne pestovanie energetických plodín môže viesť k zníženiu biodiverzity, degradácii pôdy alebo nedostatku vody a jej znečisteniu (pozri rámček 3). Spaľovanie drevnej biomasy môže tiež viesť k vyšším emisiám určitých škodlivých látok znečisťujúcich vzduch33 a prebieha neustála diskusia o tom, či je drevná biomasa skutočne uhlíkovo neutrálna (pozri rámček A1)34. Identifikovali sme 16 environmentálnych a sociálno-ekonomických rizík spojených s výrobou a využívaním bioenergie (pozri tabuľku 1, a tiež tabuľky A2 a A3 v prílohe I)35. Komisia analyzovala riziká spojené s výrobou a využívaním bioenergie v posúdení vplyvu týkajúcom sa udržateľnosti bioenergie, vypracovanom na účely prepracovaného znenia smernice o obnoviteľných zdrojoch energie36.

Rámček 3

Stimuly na výrobu bioplynu v Nemecku vyvolali neudržateľné pestovanie energetických plodín

Nemecko je najväčším výrobcom bioplynu v Európe (má 10 846 výrobných zariadení a produkuje 63 % celkového objemu v EÚ). Elektrina z bioplynu tvorí 16,8 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov vyrobenej v Nemecku37.

Výroba bioplynu bola po roku 2000 intenzívne stimulovaná na základe ustanovení zákona o obnoviteľných zdrojoch energie. V súlade s týmto zákonom boli zariadenia na výrobu bioplynu uprednostnené pri pripájaní do elektrizačnej sústavy. Takisto im bolo umožnené predávať elektrickú energiu/bioplyn za výkupnú tarifu stanovenú na 20 rokov. Pri zmenách tohto zákona v roku 2004 a 2009 boli zavedené ďalšie bonusy, napríklad bonus za využívanie energetických plodín. Väčšina zariadení na výrobu bioplynu v Nemecku používala ako surovinu zmes energetických plodín a hnoja.

V roku 2013 sa na pestovanie energetických plodín, najmä kukuričnej siláže (73 %), využívala plocha s približnou rozlohou 1 157 000 ha (6,9 % obhospodarovanej poľnohospodárskej pôdy). Zvýšené využívanie energetických plodín, najmä kukurice, však vyvolalo kontroverzie ako konkurenčné problémy (využívanie biomasy a pôdy), zvýšenie cien za prenájom pôdy, zmeny vo využívaní pôdy (kratšie striedanie plodín, viac orby, menej trvalých pasienkov) a prebytok živín a viedlo tiež k problémom v súvislosti s akceptáciou zo strany obyvateľstva38, 39.

Niekoľkými zmenami tohto zákona v rokoch 2012, 2014 a 2017 (zníženie platieb, zrušenie bonusov atď.) sa vyvinula snaha o spomalenie rastu tohto sektora a podporilo využívanie odpadu namiesto energetických plodín. K podobnej zmene legislatívy došlo nedávno aj v Taliansku, druhom najväčšom výrobcovi bioplynu v Európe40.

36

V právnych predpisoch EÚ, ktoré sú v súčasnosti v platnosti41, sú stanovené kritériá udržateľnosti pre biopalivá a biokvapaliny42. Odkedy boli tieto kritériá prijaté v roku 2009 a zmenené v roku 2015, prebiehajú diskusie o udržateľnosti bioenergie. Komisia preto vo svojom balíku Čistá energia pre všetkých Európanov predložila kritériá udržateľnosti, ktoré by platili aj pre iné typy bioenergie, ako je bioenergia z tuhých a plynných palív vyrobených z biomasy používanej na výrobu tepla a elektrickej energie.

37

Návrh Komisie obsahuje dva typy kritérií udržateľnosti:

  1. kritériá stanovujúce určité limity, pokiaľ ide o výrobu palív z biomasy pochádzajúcej z poľnohospodárstva a lesného hospodárstva;
  2. a kritériá vyžadujúce minimálny percentuálny podiel úspor emisií skleníkových plynov pre rôzne zariadenia využívajúce bioplyny, biokvapaliny a palivá z biomasy.
38

Preskúmali sme, či a do akej miery tieto kritériá pokrývajú riziká, ktoré sme identifikovali, a či navrhovaný rámec43 poskytuje primeraný základ pre využívanie energie z udržateľných zdrojov vo vidieckych oblastiach.

39

Kritériá zahrnuté do návrhu Komisie nie sú záväznou podmienkou pre uvedenie bioenergie na trh; záväzné sú len vtedy, keď sa:

  1. výroba bioenergie započítava ako príspevok k plneniu cieľa týkajúceho sa energie z obnoviteľných zdrojov, a na meranie dodržiavania povinností v súvislosti s energiou z obnoviteľných zdrojov;
  2. stanovuje to, ktorá biomasa používaná na výrobu energie je oprávnená na získanie finančnej podpory.
40

Návrh sa nevzťahuje na všetky plodiny a využitia ani na niekoľko typov zariadení (pozri bod A3). Spomedzi 16 rizík, ktoré sme identifikovali, sa v návrhu druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie v plnej miere riešili len tri a dve ďalšie sa riešili v iných legislatívnych aktoch. 11 z týchto rizík sa rieši čiastočne. Riziká, ktoré sa neriešia, súvisia hlavne so zintenzívnením poľnohospodárskych postupov a obhospodarovania lesov, spaľovaním biomasy a s emisiami zo škodlivín vznikajúcich počas zvyšku životného cyklu bioenergie (pozri tabuľku 1 a tabuľky A2 a A3 v prílohe I). Podrobnosti našej analýzy a záverov dokladajúcich tabuľku 1 sú uvedené v prílohe I.

Tabuľka 1

Pokrytie rizík z hľadiska udržateľnosti v súvislosti s bioenergiou v návrhu druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie

  Riziká z hľadiska udržateľnosti Bolo riziko riešené?
1) Zníženie biodiverzity

1 a)v dôsledku priamej zmeny využívania pôdy (napr. odlesňovanie, strata chránených oblastí)

 

1 b)v dôsledku zintenzívnenia poľnohospodárskych postupov (napr. strata diverzity plodín)

 

1 c)v dôsledku zintenzívnenia obhospodarovania lesov

 
2) Degradácia pôdy

2 a)v dôsledku priamej zmeny využívania pôdy (ktorá vedie napr. k strate uhlíka v pôde, erózii)

 

2 b)v dôsledku zintenzívnenia poľnohospodárskych postupov (ktoré vedie napr. k zhutňovaniu, poklesu úrodnosti pôdy, erózii)

 

2 c)v dôsledku zintenzívnenia obhospodarovania lesov (ktoré vedie napr. k poklesu úrodnosti pôdy v lesoch z dôvodu extrakcie živín – lesného odpadu)

 
3) Nedostatok vody a jej znečistenie

3 a)v dôsledku priamej zmeny využívania pôdy (napr. zmeny vodnej bilancie)

 

3 b)v dôsledku zintenzívnenia poľnohospodárskych postupov (napr. zavlažovanie, hnojenie)

 

3 c)v dôsledku zintenzívnenia obhospodarovania lesov (napr. zmeny vodnej bilancie)

 
4) Emisie skleníkových plynov

4 a)v dôsledku emisií skleníkových plynov počas životného cyklu, s výnimkou biogénneho uhlíka (napr. používanie hnojív, preprava biomasy, únik metánu z bioplynových staníc)

 

4 b)v dôsledku nepriamych vplyvov (napr. nepriama zmena využívania pôdy z dôvodu vytlačenia pestovania potravinárskych plodín, mladšie lesy)

 

4 c)v dôsledku emisií CO2 zo spaľovania biomasy (biogénne emisie)

 
5) Znečistenie ovzdušia

5 a)v dôsledku spaľovania biomasy (napr. tuhé častice, SO2 atď.)

 

5 b)v dôsledku emisií škodlivín vznikajúcich počas zvyšku životného cyklu bioenergie (napr. preprava biomasy)

 
6) Sociálno-ekonomické riziká

6 a)neefektívne využívanie biomasy (vrátane neuplatňovania zásady kaskádovitého využívania, neoptimálnych metód konverzie biomasy na energiu)

 

6 b)konkurencia zo strany existujúcich uplatnení (napr. produkcia potravín, drevo pre drevospracujúci priemysel)

 

Vysvetlivky:

     
Riešené riziko Čiastočne riešené riziko Neriešené riziko

Zdroj: Dvor audítorov.

41

Stanovenie cieľov v súvislosti s energiou z obnoviteľných zdrojov v kombinácii so systémami verejnej podpory pre bioenergiu stimuluje využívanie bioenergie. Predovšetkým v oblastiach dopravy a výroby elektriny sa to deje už od začiatku 21. storočia. Časť tejto bioenergie sa dováža: v roku 2015 EÚ doviezla 34 % peliet a 9,5 % kvapalných biopalív, ktoré spotrebovala44. V situácii, keď chýbajú dostatočné záruky (slabé kritériá udržateľnosti), považujeme za riskantné, že návrhom druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie sa prostredníctvom ambicióznych cieľov pre energiu z obnoviteľných zdrojov v kombinácii z finančnými stimulmi podporuje výroba a využívanie bioenergie, pretože to môže dlhodobo zvýšiť používanie neudržateľnej biomasy. Navrhovaný rámec preto neposkytuje primeraný základ pre maximálne využitie potenciálu vidieckych oblastí na udržateľný rozvoj.

EPFRV sa dostatočne nesnaží o dosiahnutie cieľov v oblasti rozvoja vidieka prostredníctvom výdavkov na energiu z obnoviteľných zdrojov

42

Členské štáty sa môžu rozhodnúť financovať investície do energie z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom EPFRV. Cieľom politiky EÚ v oblasti rozvoja vidieka je pomáhať vidieckym oblastiam EÚ pri prekonávaní ekonomických, environmentálnych a sociálnych problémov. Investície do energie z obnoviteľných zdrojov financované z EPFRV by preto mali byť pre vidiecke oblasti jasným prínosom. V nasledujúcich častiach skúmame, či Komisia a členské štáty navrhli a vykonali primerané stratégie a opatrenia a či sú schopné preukázať výsledky, ktoré sa dosiahli vďaka podpore z EPFRV, v súvislosti s využívaním energie z obnoviteľných zdrojov i v súvislosti s udržateľným rozvojom vidieka.

Energia z obnoviteľných zdrojov sa pri programovaní rozvoja vidieka dostatočne nezohľadňuje

43

EPFRV má potenciál podporiť projekty, ktoré prispievajú k využívaniu energie z obnoviteľných zdrojov aj k udržateľnému rozvoju vidieka. S cieľom dosiahnuť za vynaložené prostriedky optimálnu hodnotu, by malo byť financovanie z EPFRV založené na spoľahlivej stratégii a poskytované v súlade s náležite vymedzenými a kvantifikovanými potrebami. Malo by byť tiež koordinované s inými dostupnými zdrojmi financovania a ostatnými nástrojmi politiky, ako sú národné akčné plány pre energiu z obnoviteľných zdrojov.

44

Príjemcovia v rámci projektov týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov môžu prostredníctvom predaja vyprodukovanej energie za zvýhodnené alebo trhové ceny získať späť vynaložené investičné náklady alebo zlepšiť ekonomickú výkonnosť svojich operácií. Ak je však investičná podpora z EPFRV doplnená o atraktívne výkupné tarify, vzniká riziko nadmernej kompenzácie a finančnej výhody pre príjemcov vo forme nezákonnej štátnej pomoci, čo sa potvrdilo aj pri audite Komisie v Bulharsku. Rôzne prístupy v členských štátoch, ktoré sme navštívili, sú uvedené v rámčeku 4.

Rámček 4

Rôzne prístupy členských štátov ku kombinovaniu podpory z EPFRV s výkupnými tarifami

V Bulharsku a vo Francúzsku bolo v programovom období 2007 – 2013 povolené kombinovať výkupné tarify s podporou z EPFRV. Po audite v Bulharsku Komisia navrhla finančné opravy, pretože dospela k záveru, že tento prístup finančne zvýhodnil príjemcov prostredníctvom nezákonnej štátnej pomoci. Bulharské orgány na základe toho retroaktívne znížili výkupné tarify, aby znížili pôvodne navrhnutú opravu. O podobných zmenách vo Francúzsku nemáme informácie.

Litva v zásade takéto kombinovanie podpory nepovolila. Jeden z kontrolovaných príjemcov sa však súdil a napokon získal výkupnú tarifu aj investičnú podporu z EPFRV.

V Rakúsku a Taliansku (Toskánsko) bolo možné v programovom období 2007 – 2013 získať platby výkupných taríf i podporu z EPFRV, no podpora z EPFRV bola znížená pre projekty, ktoré dostali aj podporu vo forme výkupných taríf. V programovom období 2014 – 2020 kombinovanie podpory z EPFRV a výkupných taríf nie je povolené.

Celkové plánované výdavky z rôznych fondov EÚ na energiu z obnoviteľných zdrojov nie sú známe
45

O plánovaných výdavkoch na investície do energie z obnoviteľných zdrojov vo všeobecnosti z fondov EŠIF ani konkrétne z EPFRV v programovom období 2014 – 2020 nie sú k dispozícii žiadne úplné údaje. Tematický cieľ fondov EŠIF č. 4 „prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo“, na ktorý sa plánuje vynaložiť suma výdavkov vo výške 44 814 mil. EUR45, zahŕňa energiu z obnoviteľných zdrojov, ale aj energetickú účinnosť a udržateľnú mestskú mobilitu. Komisia v dôsledku toho nemá jasný obraz o plánovanom príspevku investícií z fondov EŠIF na využívanie energie z obnoviteľných zdrojov.

46

EPFRV tvoril zhruba 11 % financií pridelených z fondov EŠIF na tematický cieľ 4 (približne 5 027 mil. EUR46), zatiaľ čo plánované výdavky z EPFRV na oblasť zamerania 5C v programovom období 2014 – 2020 boli 798,9 mil. EUR (pozri ilustráciu 4). Investície v tejto oblasti zamerania však nie sú určené len na energiu z obnoviteľných zdrojov, ale aj na iné aspekty biohospodárstva, ako sú dodávky a využívanie vedľajších produktov, odpadu, zvyškov a iných nepotravinových surovín.

47

Na druhej strane členské štáty môžu realizovať projekty so zložkami týkajúcimi sa energie z obnoviteľných zdrojov aj v rámci iných oblastí zamerania (pozri body 5558), čo ešte viac komplikuje analýzu prispenia EPFRV na financovanie energie z obnoviteľných zdrojov. Na základe prieskumu sme zistili (pozri bod 22), že napríklad Rumunsko (pozri rámček 6) a Slovinsko sa rozhodli prideliť na oblasť zamerania 5C len nízku sumu financovania, prípadne nepridelili žiadne prostriedky, pretože považovali za vhodnejšie iné oblasti zamerania, napríklad 2A, 3A, 6A alebo 6B. Holandsko a Poľsko odpovedali, že na energiu z obnoviteľných zdrojov nenaplánovali žiadne výdavky z EPFRV, pretože ostatné fondy EŠIF a vlastné národné programy považovali za postačujúce na podporu využívania energie z obnoviteľných zdrojov vo vidieckych oblastiach.

Ilustrácia 4

Pridelenie financovania na oblasť zamerania 5C členskými štátmi na programové obdobie 2014 – 2020 a výdavky, ktoré vznikli k 12. októbru 2017 (v mil. EUR)

Zdroj: Európska komisia (SFC), 12. októbra 2017.

48

Do polovice programového obdobia vznikli výdavky len vo výške 40,9 mil. EUR (5,1 % z celkového rozpočtu vo výške 800 mil. EUR)47. Značné oneskorenie vykonávania programu v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov môže byť odrazom ťažkostí v súvislosti s programovaním oblastí zamerania (pozri body 5558), ktoré sa pridali k oneskoreniam pri prijímaní PRV a k času, ktorý členské štáty potrebovali na návrhy a prispôsobenie sa novému rámcu.

Rozsah zlepšenia prepojenia medzi identifikovanými potrebami a prístupom k financovaniu energie z obnoviteľných zdrojov stanovenom v PRV
49

V usmerneniach Komisie k strategickému programovaniu na obdobie 2014 – 2020 sa uvádza, že opis stratégie (intervenčná logika) by mal na základe analýzy SWOT a určených potrieb zdôvodniť výber a kombináciu opatrení rozvoja vidieka a stanovenie priorít v rámci nich. Musí určiť priority z hľadiska jednotlivých vymedzených potrieb a zdôvodniť stanovenie týchto priorít. Komisia preto posudzuje strategické úvahy členských štátov o využívaní energie z obnoviteľných zdrojoch vo fáze schvaľovania PRV.

50

Komisia poskytuje členským štátom usmernenie prostredníctvom pracovných skupín, monitorovacích výborov, kontrolných zoznamov, usmernení k opatreniam (tzv. spisov k opatreniam) atď. s cieľom uľahčiť vypracovanie a vykonávanie PRV. V usmerňovacích dokumentoch sa však priamo nehovorí o strategických aspektoch energie z obnoviteľných zdrojov ani o tom, čo sa má dosiahnuť prostredníctvom investícií z EPFRV do energie z obnoviteľných zdrojov, ako by mali tieto investície zaistiť pre vidiecke oblasti pridanú hodnotu a ako by mal EPFRV dopĺňať existujúce systémy financovania z prostriedkov EÚ a členských štátov.

51

Zistili sme, že všetkých päť PRV, ktoré sme preskúmali, obsahovalo povinné prvky, pokiaľ ide o stanovenie cieľov, potreby a strategické aspekty energie z obnoviteľných zdrojov, ale ani jeden z nich nezahŕňal komplexnú analýzu alebo vyčíslenie súvisiacich finančných potrieb. S výnimkou Rakúska kontrolované členské štáty účinne nevyužili identifikované potreby a analýzy SWOT ako základ pre strategický prístup k energii z obnoviteľných zdrojov vo svojich PRV a ich prístup zostal preto veľmi všeobecný. Ďalšie nedostatky sa týkali vykonávania a krátkodobých zmien pôvodných stratégií (pozri rámček 5).

Rámček 5

Zmeny pôvodného prístupu k financovaniu energie z obnoviteľných zdrojov stanoveného v PRV

Bulharsko: stratégia pre obnoviteľnú energiu nebola upravená podľa odporúčaní hodnotiteľa a v súlade s trhovými podmienkami

V Bulharsku sa vyše 90 % projektov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov schválených v období 2007 – 2013 týkalo slnečnej energie, v súvislosti s ktorou sa poskytovali atraktívne výkupné tarify z predaja elektriny. V hodnotení bulharského PRV na obdobie 2007 – 2013 v polovici trvania sa konštatuje, že potenciál Bulharska na výrobu biomasy nebol plne využitý, najmä v dôsledku vonkajších trhových faktorov. Hodnotiteľ si všimol veľký počet projektov týkajúcich sa slnečnej energie a odporučil, aby sa poskytovala vyváženejšia podpora z EPFRV na rozličné druhy energie z obnoviteľných zdrojov. Orgány však svoju stratégiu neupravili tak, aby zohľadnili napríklad potenciál biomasy v druhej časti programového obdobia 2007 – 2013. V programovom období 2014 – 2020 už v Bulharsku nie sú oprávnené investície do projektov zameraných na predaj energie.

Francúzsko (Dolná Normandia): stanovené potreby v súvislosti s energiou z obnoviteľných zdrojov sa majú riešiť s polovicou pôvodne plánovaných finančných prostriedkov z EPFRV

V auguste 2015 Komisia schválila PRV francúzskeho regiónu Dolná Normandia, ktorý vychádzal z potrieb, ktoré stanovil samotný región. V marci 2017 Dolná Normandia predložila pozmenenú verziu svojho PRV. V dôsledku toho sa finančné prostriedky z EPFRV na energiu z obnoviteľných zdrojov v rámci oblasti zamerania 5C znížili o 48 %, zo 14,6 na 7,6 mil. EUR. Nie je jasné, či sa potreby pôvodne stanovené v PRV znížili alebo vytratili za taký krátky čas alebo či sa na ne poskytla podpora z iných systémov EÚ alebo národných systémov.

52

Usmernením ani kontrolami Komisie sa týmto nedostatkom nezabránilo. Nezabezpečili, aby členské štáty sformulovali dôkladné stratégie pre energiu z obnoviteľných zdrojov vo vidieckych oblastiach. Výber opatrení EPFRV a rozpočet, ktorý bol na ne pridelený, navyše nie vždy logicky vyplýval z potenciálu a potrieb opísaných v PRV.

Slabá koordinácia rôznych zdrojov financovania na energiu z obnoviteľných zdrojov
53

Súčasným legislatívnym rámcom48 sa presadzuje účinné, efektívne a koordinované vynakladanie financií z rôznych zdrojov EÚ, predovšetkým z fondov EŠIF. Zodpovednosť za zdôvodnenie potreby zásahu v súlade s PRV a zabezpečenie dobrej koordinácie fondov nesú predovšetkým členské štáty. Komisia poskytuje členským štátom podporu a rady vydávaním strategických usmernení, propagáciou osvedčených postupov a monitorovaním vykonávania programov.

54

Pri preskúmaní vzorky partnerských dohôd a PRV za programové obdobie 2014 – 2020 sme zistili, že členské štáty našli niekoľko potenciálnych zdrojov financovania a stanovili všeobecné demarkačné zásady a opatrenia na zabránenie dvojitému financovaniu. Strategické dokumenty, ktoré sme preskúmali, však neobsahovali žiadne ďalšie informácie o prínosoch, ktoré by zabezpečila účinná koordinácia rozličných zdrojov financovania na energiu z obnoviteľných zdrojov. Neanalyzovali sa ani potenciálne substitučné účinky či medzery vo financovaní v tejto oblasti49.

Zaraďovanie opatrení týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov do rôznych oblastí zamerania
55

Ako sa vysvetľuje v bodoch 14 a 15, rámec politiky rozvoja vidieka na obdobie 2014 – 2020 je založený na šiestich prioritách, ktoré sa ďalej členia na 18 tematických oblastí zamerania (pozri ilustráciu 3). Podpora na energiu z obnoviteľných zdrojov patrí pod oblasť zamerania 5C, ktorej predmetom sú dodávky a využívanie energie z obnoviteľných zdrojov.

56

Oblasti zamerania sa realizujú prostredníctvom opatrení na rozvoj vidieka. V ilustrácii 5 sú zobrazené príklady rozdelenia opatrení a ukazovateľov stanovených pre prioritu 5. Jedno opatrenie však môže prispieť k viacerým oblastiam zamerania, prioritám a cieľom.

Ilustrácia 5

Príklad skupiny opatrení a ukazovateľov pre prioritu 5 a jej oblasti zamerania

Zdroj: Európska komisia, DG AGRI (upravené Dvorom audítorov).

57

Členské štáty môžu okrem toho určiť druhotné účinky konkrétnych opatrení kategorizovaných v rámci oblasti zamerania 5C, ktoré majú vplyv aj na ďalšie oblasti zamerania. Napríklad inštalácia fotovoltických panelov na strechu novej stodoly na zlepšenie hospodárskej výkonnosti príjemcu možno považovať za projekt v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov (t. j. v rámci oblasti zamerania 5C) alebo ako časť projektu modernizácie poľnohospodárskeho podniku, čím by spadal do oblasti zamerania 2A (pozri ilustráciu 3), so zložkou týkajúcou sa energie z obnoviteľných zdrojov, ktorá má druhotný účinok na oblasť zamerania 5C.

58

Členské štáty nezaraďujú opatrenia týkajúce sa energie z obnoviteľných zdrojov a typy projektov do oblastí zamerania jednotne (pozri rámček 6). To ovplyvní účinnosť monitorovania a hodnotenia projektov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov financovaných z EPFRV (pozri body 6971), hlavne preto, že Komisia nevydala dodatočné usmernenia k tomu, ako kategorizovať projekty do oblastí zamerania jednotne vo všetkých členských štátoch.

Rámček 6

Zaraďovanie projektov týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov do rôznych oblastí zamerania

Francúzsko – kategorizácia opatrení lesného hospodárstva

Niektoré opatrenia lesného hospodárstva pomáhajú pri výrobe a predaji energie z dreva a môžu sa teda dať do súvisu s energiou z obnoviteľných zdrojov50. Jednotlivé regióny Francúzska zaraďovali opatrenia lesného hospodárstva do oblastí zamerania nejednotne. Menej než polovica regiónov Francúzska ich zaraďovala do oblasti zamerania 5C a zvyšok ich kategorizoval v rámci ostatných oblastí zamerania, napríklad 2A, 2B, 2C, 5E alebo 6A. Výber závisel od určených potrieb a od toho, ktorá vybraná oblasť zamerania mala byť aktivovaná, a to aj napriek tomu, že výsledok opatrení bol podobný.

Rumunsko a Bulharsko – projekty energie z obnoviteľných zdrojov pre vlastnú spotrebu

V období 2014 – 2020 Rumunsko a Bulharsko významne alebo výhradne podporovali projekty týkajúce sa energie z obnoviteľných zdrojov pre vlastnú spotrebu (v poľnohospodárskom podniku alebo v závode, pričom energia sa nepredávala). Bulharsko je toho názoru, že tieto projekty prispievajú k oblasti zamerania 5C a na túto oblasť zamerania pridelilo tretiu najvyššiu sumu zo všetkých členských štátov. Rumunské orgány však na oblasť zamerania 5C pridelili len veľmi nízky rozpočet, pretože podľa nich investície do energie z obnoviteľných zdrojov pre vlastnú spotrebu prispievali k oblasti zamerania 5C len nepriamo. Tieto projekty boli namiesto toho zaradené do oblastí zamerania 2A, 3A, 6A či 6B.

Z monitorovania a hodnotenia sa získava málo informácií o financovaní a výsledkoch investícií do energie z obnoviteľných zdrojov

59

Na preukázanie výsledkov, ktoré sa dosiahli prostredníctvom rozpočtových prostriedkov EÚ, a skutočnosti, že sa tieto prostriedky použili dobre, sú potrebné informácie o výkonnosti zamerané na účinnosť a efektívnosť financovania v oblasti rozvoja vidieka vynaloženého na energiu z obnoviteľných zdrojov. Informácie z monitorovania a hodnotenia sú okrem toho cenným nástrojom na zlepšenie efektívnosti a účinnosti výdavkov na rozvoj vidieka tým, že usmerňujú prebiehajúce riadenie programov, pričom poukazujú na možné zlepšenia a pomáhajú formovať budúcu politiku.

Energia z obnoviteľných zdrojov v spoločnom rámci monitorovania a hodnotenia na obdobie 2007 – 2013
Spoločný rámec monitorovania a hodnotenia neposkytol komplexné informácie o monitorovaní v súvislosti s energiou z obnoviteľných zdrojov
60

Mnohé členské štáty (vrátane všetkých piatich členských štátov, ktoré sme kontrolovali) sa rozhodli využiť prostriedky z EPFRV na financovanie projektov týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov od začiatku programového obdobia 2007 – 2013. V tom čase neboli zavedené žiadne ukazovatele na meranie výstupov alebo výsledkov projektov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov.

61

To sa zmenilo v kontexte preskúmania stavu reformy SPP (tzv. zdravotnej prehliadky), keď bola energia z obnoviteľných zdrojov uznaná za „novú výzvu“ a členské štáty získali dodatočné financovanie na projekty týkajúce sa energie z obnoviteľných zdrojov na zvyšok programového obdobia (2009 – 2013) (pozri bod 14). Členským štátom sa v tejto súvislosti uložila povinnosť monitorovať výdavky a počet príjemcov v rámci projektov týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov financovaných v rámci tejto „novej výzvy“. Nemuseli však zbierať údaje o dosiahnutých výsledkoch projektov, ako je vyprodukovaná energia z obnoviteľných zdrojov či inštalovaný výkon. V dôsledku toho na úrovni EÚ neexistujú komplexné informácie o projektoch týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov financovaných z EPFRV v období 2007 – 2013 a ukazovatele, ktoré sú k dispozícii, sa týkajú výhradne dodatočných financií vynaložených na energiu z obnoviteľných zdrojov po preskúmaní stavu reformy SPP.

62

Preskúmali sme údaje o projektoch týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov (počet projektov, vyplatená podpora), ktoré poskytli kontrolované členské štáty, a v štyroch z nich51 sme zaznamenali niekoľko nezrovnalostí medzi údajmi, ktoré predložili Komisii, a našimi výpočtami na základe údajov z ich projektových databáz. Orgány neboli schopné tieto nezrovnalosti vysvetliť, čím sa spochybňuje správnosť a úplnosť údajov z preskúmania stavu reformy SPP.

63

Na úrovni EÚ navyše nie sú k dispozícii úplné informácie ani o počte projektov, množstve vyrobenej energie z obnoviteľných zdrojov či inštalovanom výkone. V dôsledku toho je nemožné vyčísliť prispenie EPFRV k využívaniu energie z obnoviteľných zdrojov vo vidieckych oblastiach. Keďže chýbajú relevantné a spoľahlivé informácie o energii z obnoviteľných zdrojov, účinnosť týchto opatrení v uvedenom období nie je možné posúdiť a nie je jasné, z čoho členské štáty vo svojich PRV vychádzali pri vypracúvaní častí týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov. Tieto zistenia sú v súlade s našimi predchádzajúcimi pripomienkami k údajom o monitorovaní podpory z EFRR a Kohézneho fondu pre energiu z obnoviteľných zdrojov v programovom období 2007 – 201352.

Hodnotenia programov v spoločnom rámci monitorovania a hodnotenia poskytujú len obmedzené množstvo informácií o vplyve podpory energie z obnoviteľných zdrojov na rozvoj vidieka
64

Oneskorenia pri vykonávaní programov vo VFR sú opakujúcim sa problémom, ktorý sme v minulosti zaznamenali v mnohých oblastiach politík53. Oneskorenia pri vykonávaní PRV na obdobie 2007 – 2013 boli znovu spôsobené nesúladom medzi výdavkovým cyklom a načasovaním povinnosti predložiť správu. Dôsledkom bolo, že na účely hodnotenia v polovici trvania programu boli k dispozícii len obmedzené relevantné údaje o energii z obnoviteľných zdrojov, hoci isté užitočné informácie boli predložené (pozri rámček 7). Mnohé členské štáty čelili oneskoreniam pri finalizácii svojich hodnotení ex post54.

65

Z nášho preskúmania hodnotení ex post vyplynulo, že sa venovali investíciám do energie z obnoviteľných zdrojov (napr. využité opatrenia), no dosah týchto investícií na udržateľný rozvoj vidieka sa nie vždy analyzoval. Relevantné analýzy týkajúce sa napríklad environmentálneho prínosu energie z obnoviteľných zdrojov pre vidiecke oblasti, diverzifikácie príjmov, vytvárania pracovných miest, skvalitňovania energetickej infraštruktúry a služieb vo vidieckych oblastiach atď. sa nevykonali.

66

Zaznamenali sme však niektoré osvedčené postupy hodnotenia projektov týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov (pozri rámček 7).

Rámček 7

Príklady osvedčených postupov hodnotenia energie z obnoviteľných zdrojov vo vidieckych oblastiach

Regionálne orgány Toskánska (Taliansko) vykonali dodatočné hodnotenia, v rámci ktorých sa získali relevantné informácie o prispení podporených projektov k využívaniu energie z obnoviteľných zdrojov: vypracovali hodnotiacu správu o 15 projektoch týkajúcich sa integrovaného dodávateľského reťazca, hodnotiacu správu o opatreniach lesného hospodárstva, v ktorej sa analyzuje dodávateľský reťazec energie z dreva a potenciál tohto sektoru, a dokument, ktorý sa venuje skúsenostiam v súvislosti s piatimi systémami diaľkového vykurovania financovanými v rámci programu Leader+ v období 2000 – 2006.

Rakúske orgány tiež vypracovali hodnotiace správy o energii z obnoviteľných zdrojov, konkrétne v súvislosti s opatrením 321 (základné služby pre hospodárstvo a vidiecke obyvateľstvo). V správe boli zozbierané informácie o ekonomických, regionálnych, sociálnych a environmentálnych účinkoch projektov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov, a to na základe hodnotiacej schémy s 30 podrobnými ukazovateľmi. Na základe 20 prípadových štúdií hodnotitelia dospeli k záveru, že systémy vykurovania biomasou v podobe zavedenej v Rakúsku mali pozitívne účinky na udržateľný rozvoj vidieka, napríklad dodávky dreva z regiónu, vytvorenie pracovných miest po celom dodávateľskom reťazci a dodávky tepla pre vidiecke obyvateľstvo.

Rakúsko ukázalo aj ďalšie príklady osvedčených postupov tým, že vykonávalo monitorovacie a hodnotiace činnosti aj mimo spoločného rámca hodnotenia a monitorovania, ako sú štúdie o ekonomických a regionálnych účinkoch národného programu zameraného na podporu miestnych a regionálnych iniciatív týkajúcich sa využívania energie z obnoviteľných zdrojov (pozri rámček 2). Záverom týchto štúdií bolo, že zvyšovaním povedomia a koordináciou aktivít v regióne sa zabezpečili najužitočnejšie vplyvy na zapojené regióny. Orgány tiež zaviedli mechanizmus riadenia kvality pre systémy vykurovania biomasou určitej veľkosti, pričom zbierali porovnávacie údaje, ktoré boli užitočné pre vlastníkov projektov.

Energia z obnoviteľných zdrojov v spoločnom rámci monitorovania a hodnotenia na obdobie 2014 – 2020
67

Cieľom nového rámca výkonnosti na programové obdobie 2014 – 2020 je zabezpečiť, aby bolo vykonávanie programov rozvoja vidieka viac orientované na výsledky ako v minulosti. Spoločný rámec monitorovania a hodnotenia pre oblasť rozvoja vidieka55 v tomto kontexte zahŕňa spoločný súbor podrobných ukazovateľov, ktoré sa majú uplatňovať v súvislosti s oblasťami zamerania, spolu so spoločnými hodnotiacimi otázkami, ktoré majú byť zodpovedané v budúcnosti, pričom zámerom je posúdiť napredovanie a dosiahnuté výsledky politiky rozvoja vidieka, ako aj dosah, účinnosť, efektívnosť a relevantnosť intervenčných opatrení v rámci politiky rozvoja vidieka.

68

V spoločnom rámci monitorovania a hodnotenia sa vyžaduje poskytnutie monitorovacích informácií o celkových investíciách do výroby energie z obnoviteľných zdrojov (cieľový ukazovateľ T16) a o energii z obnoviteľných zdrojov vyrábanej v rámci podporovaných projektov (doplnkový ukazovateľ výsledku R15). Členské štáty majú možnosť stanoviť pre konkrétne opatrenia dodatočné ukazovatele výstupov a Komisia potvrdila, že desať členských štátov alebo regiónov56 sa to aj rozhodlo urobiť. Avšak väčšina z týchto dodatočných ukazovateľov špecifických pre opatrenia v rámci oblasti zamerania 5C bola ukazovateľmi vstupov, napr. verejné výdavky, alebo ukazovateľmi výstupov, napr. počet podporených príjemcov, projektov a opatrení. Tieto ukazovatele teda nemôžu poskytnúť spoľahlivý základ pre posúdenie výsledkov zložky PRV týkajúcej sa energie z obnoviteľných zdrojov, a zameranie na výsledky by teda nebolo možné zvýšiť57.

69

Ďalšou komplikáciou je skutočnosť, že informácie o výkonnosti sa zbierajú len na úrovni oblastí zamerania58. Projekty financované z EPFRV a zaradené do oblasti zamerania 5C preto neposkytujú úplné údaje o energii z obnoviteľných zdrojov vo vidieckych oblastiach, pretože niektoré projekty môžu nepriamo súvisieť s energiou z obnoviteľných zdrojov (ako obhospodarovanie lesov), no sú zaradené do oblasti zamerania 5C, kým iné môžu byť vyhodnotené ako projekty, ktoré prispievajú k oblasti zamerania 5C nepriamo a sú preto zaradené do iných oblastí zamerania, ako napríklad 2A, 3A, 6A, 6B atď. V dôsledku toho budú informácie o celkových investíciách do výroby energie z obnoviteľných zdrojov (cieľový ukazovateľ T16) odzrkadľovať len to, čo bolo zaradené do oblasti zamerania 5C, a neposkytnú celkový obraz o všetkých investíciách do energie z obnoviteľných zdrojov vo vidieckych oblastiach.

70

Ďalší ukazovateľ, ukazovateľ výsledku R15 – energia z obnoviteľných zdrojov vyrábaná v rámci podporovaných projektov, má pokrývať všetky projekty týkajúce sa energie z obnoviteľných zdrojov. V usmernení Komisie sa však uvádza, že údaje o tomto ukazovateli by hodnotitelia mohli zbierať rôznymi spôsobmi, napríklad prostredníctvom štatistických prieskumov na úrovni EÚ a členských štátov. Porovnateľnosť údajov na úrovni EÚ preto závisí od rozhodnutí hodnotiteľov.

71

Hoci Komisia vydala podrobné usmernenia, aby poskytla podporu pri príprave vypracúvania správ a hodnotení, previazanosť ukazovateľov v spoločnom rámci monitorovania a hodnotenia s oblasťami záujmu môže pre hodnotiteľov predstavovať ďalšiu záťaž, zasiahnuť kvalitu hodnotení programov a ich porovnateľnosť a, ako v minulosti, viesť k oneskoreniam. Ak v kľúčových časoch podávania správ nie sú k dispozícii informácie z monitorovania a hodnotenia, členské štáty a Komisia môžu premeškať príležitosť zlepšiť vykonávanie opatrení týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov.

Projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov potvrdili svoj potenciál pre rozvoj vidieka aj napriek nedostatkom vo výberových postupoch a pri realizácii projektov

72

Členské štáty sú zodpovedné za výber projektov v oblasti rozvoja vidieka a opatrenia na rozvoj vidieka majú lepšie zamerať na priority EÚ a svoje ciele a stratégie. Členské štáty sú preto povinné stanoviť a uplatňovať jasné, relevantné a objektívne kritériá oprávnenosti a výberové kritériá spolu s objektívnymi, spravodlivými a transparentnými postupmi59.

73

Kritériá oprávnenosti sú požiadavkami, ktoré musia projekty spĺňať, aby boli oprávnené na získanie podpory z EPFRV. Oprávnenosť je podmienka, ktorá je buď splnená alebo nesplnená. Výberové kritériá stanovujú členské štáty s cieľom uprednostniť projekty, ktoré najlepšie spĺňajú identifikované potreby a ciele vymedzené v PRV. Členské štáty by mali uplatňovať výberové kritériá aj v prípadoch, keď je dostatok financií na schválenie všetkých prihlášok, aby tak zaistili riadne finančné hospodárenie60. V kontexte témy tejto správy by mali predovšetkým zabezpečiť výber životaschopných projektov, ktoré podporia využívanie energie z obnoviteľných zdrojov a vidieckym oblastiam poskytnú pridanú hodnotu.

Väčšina projektov bola prínosom pre využívanie energie z obnoviteľných zdrojov a rozvoj vidieka
74

Kontrolovali sme projekty týkajúce sa energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré boli rôzneho typu a veľkosti (pozri prílohu II). Vzorka projektov zahŕňala investície, prostredníctvom ktorých sa poskytla energia z obnoviteľných zdrojov tretím stranám, aj investície, pomocou ktorých sa vyrobila energia pre vlastnú spotrebu vlastníkov projektov.

75

Účelom projektov, ktoré dodávali energiu tretím stranám, bola najmä diverzifikácia príjmov poľnohospodárskych alebo lesných podnikov. Niektoré projekty iniciovali a realizovali MSP alebo mikropodniky. Úspešné projekty tohto typu poskytli nové a priaznivo prijaté energetické služby domácnostiam a verejným budovám vo vidieckych oblastiach. Tieto projekty mali prínos z hľadiska životného prostredia, najmä v prípade systémov diaľkového vykurovania, ktoré sú vo všeobecnosti energeticky účinnejšie a majú nižšie emisie ako individuálne systémy vykurovania. Tieto projekty tiež umožnili vlastníkom využiť nové podnikateľské príležitosti. Dodávateľom surovín v miestnom dodávateľskom reťazci pre biomasu, hlavne poľnohospodárom a lesníkom dali možnosť diverzifikovať svoje príjmy a udržať svoje podniky (pozri rámček 8).

76

Zavádzanie využívania energie z obnoviteľných zdrojov si vyžaduje dôkladné plánovanie, ako aj inštalačné a údržbárske práce. Expertíza a skúsenosti získané v regióne sú cenným prínosom pre jeho ďalší rozvoj, pokiaľ ide o výrobu a využívanie energie z obnoviteľných zdrojov, a výhody môžu presiahnuť pôvodné investície do projektu.

Rámček 8

Osvedčené postupy v rámci projektov na dodávanie energie tretím stranám financovaných z EPFRV

Systémy diaľkového vykurovania na rakúskom vidieku

Podpora z EPFRV na energiu z obnoviteľných zdrojov v programovom období 2007 – 2013 bola v Rakúsku zameraná na ďalší rozvoj systémov diaľkového vykurovania na báze dreva.

Jeden z projektov, ktoré sme kontrolovali, sa týkal podpory z EPFRV na diverzifikáciu činnosti, aby zahŕňali aj iné ako poľnohospodárske aktivity. Realizovalo ho družstvo pozostávajúce z 26 poľnohospodárov na čiastočný úväzok, ktorí spolu vlastnili a obhospodarovali les s rozlohou 400 ha. Zriadili miestny systém vykurovania kotlom na drevnú štiepku s výkonom 398 kW. Systém poskytoval ročne teplo s výkonom 580 MWh trom budovám mimo dediny: domovu dôchodcov, budove zariadenia pre asistovaný život a kláštoru. Poľnohospodári prevádzkovali systém vykurovania a drevo na výrobu drevnej štiepky zabezpečovali z vlastných lesov, pričom využívali hlavne drevo nízkej kvality z prerieďovania, pre ktoré dovtedy nemali trh.

Poľnohospodári ťažili z projektu ekonomicky: zaistili si zdroje príjmu zo samotného tepla i z drevnej štiepky. A okrem toho získali aj nové zručnosti účasťou na kurzoch pre subjekty prevádzkujúce systémy diaľkového vykurovania.

Ostatné systémy diaľkového vykurovania kotlami na drevnú štiepku, ktoré sme kontrolovali, prevádzkovali MSP alebo mikropodniky a mali väčší energetický výkon, a poskytovali teda teplo väčšiemu počtu spotrebiteľov vrátane súkromných domov, miestnych orgánov a reštaurácií. Vo všetkých prípadoch drevo alebo štiepku dodávali miestni poľnohospodári alebo správcovia lesov vzdialení maximálne 50 km.

77

Projekty výroby energie pre vlastnú spotrebu mali prínos pre poľnohospodárske a lesné podniky a závody na spracovanie potravín napríklad tým, že zaistili energetickú bezpečnosť a sebestačnosť, nižšie náklady na energiu, lepšiu finančnú výkonnosť alebo nižšiu emisnú stopu. Nepriamo tiež prispeli k udržateľnému rozvoju vidieka tým, že pre miestnych obyvateľov vytvorili pracovné miesta a možnosti príjmu, alebo tým, že prispeli k zlepšeniu stavu životného prostredia v regióne (pozri rámček 9).

Rámček 9

Projekty výroby energie z obnoviteľných zdrojov pre vlastnú spotrebu nepriamo prispievajú k rozvoju vidieka

Zníženie emisnej stopy vinárskeho podniku v Toskánsku

Projekt s viacerými zložkami, ktorý sme kontrolovali, získal podporu z EPFRV na spracovanie potravín. Týkal sa budovy nového vinárskeho podniku. Environmentálna udržateľnosť bola prioritou pre vinársky podnik, ktorý počítal emisnú stopu svojich produktov. Projekt mal viacero prvkov na zníženie spotreby energie a výrobu energie z obnoviteľných zdrojov: geotermálne zariadenie na chladenie, fotovoltické zariadenie, vykurovacie zariadenie na drevnú biomasu a niekoľko investícií do úspory energie (systém zachytávania svetla, ventilácia, odparovacia chladiaca veža). V roku 2015 spoločnosť vyprodukovala 68 % energie, ktorú spotrebovala. Vďaka projektu sa tiež znížila emisná stopa na fľašu vína.

Okrem zlepšenia environmentálnej výkonnosti spoločnosť zlepšila aj svoje výsledky hospodárenia, čo jej umožnilo zvýšiť počet zamestnancov (z osem v januári 2011 na 20 v decembri 2016).

Malé projekty energie z obnoviteľných zdrojov v Bulharsku prispôsobené potrebám poľnohospodárov

Dva investičné projekty v malých poľnohospodárskych podnikoch (12,5 ha a 4 ha), ktoré sme kontrolovali v Bulharsku, vyzdvihujú potenciál projektov týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov financovaných z EPFRV, aj keď len skromný. Pri oboch projektoch sa využívala elektrická energia z fotovoltických článkov na pohon zavlažovacieho čerpadla pri pestovaní bio lieskových orechov a hľuzovky a na elektrické osvetlenie skladu bio ovocia. Oba projekty sa realizovali za dedinou bez pripojenia do elektrizačnej sústavy, takže fotovoltické zariadenia sa považovali za hospodárne riešenie šetrné k životnému prostrediu a prispôsobené potrebám poľnohospodárov. Pestovanie bio lieskových orechov a hľuzovky poskytuje príležitosti nielen poľnohospodárom, ale aj regiónu na rozvinutie nových možností podnikania.

Výberové postupy členských štátov nezabezpečili, aby sa zvolili najrelevantnejšie projekty…
78

Členské štáty sú povinné stanoviť výberové kritériá na výber projektov s cieľom zabezpečiť najlepšie využitie finančných zdrojov na rozvoj vidieka. Zistili sme, že kontrolované členské štáty sa nie vždy riadili touto zásadou.

79

Preskúmali sme výberové kritériá a postupy v programovom období 2014 – 2020 a zistili sme, že štyri z piatich členských štátov61, ktoré sme navštívili, uplatňovali výberové kritériá, ktoré boli do určitej miery relevantné na to, aby zabezpečili uprednostnenie projektov uľahčujúcich využívanie energie z obnoviteľných zdrojov a udržateľný rozvoj vidieka: napríklad projekty, pri ktorých sa očakávali pozitívne účinky na diverzifikáciu príjmov a životné prostredie, používali suroviny vyprodukované a spracované lokálne (palivá z biomasy) alebo pri ktorých sa zohľadňovali miestne stratégie a zapojenie miestneho obyvateľstva. Tieto snahy však sčasti ohrozili slabé výberové postupy. Dospeli sme k záveru, že Rakúsko, Bulharsko, Taliansko (Toskánsko) a Francúzsko (Dolná Normandia, pokiaľ ide o jej opatrenia v oblasti lesného hospodárstva) používali nenáročné systémy bodovania s minimálnymi prahmi, ktoré sa dali prekročiť splnením len jedného kritéria, prípadne malého počtu kritérií.

… čo viedlo k výberu niektorých projektov týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov, ktorých prínos pre vidiecke oblasti bol nevýznamný
80

Nedostatky výberového procesu môžu viesť k tomu, že sa financujú projekty, ktoré síce majú ekonomický prínos pre vlastníkov projektov, no dosah na vidiecke oblasti je len malý. To je prípad aj niektorých projektov, ktoré sme kontrolovali počas auditu. Finančná podpora sa nie vždy využila na vytvorenie pracovných miest alebo iniciovanie nových podnikateľských príležitostí, na zlepšenie situácie existujúceho poľnohospodárskeho alebo lesného podniku alebo na poskytovanie energetických služieb vidieckemu obyvateľstvu (pozri rámček 10).

Rámček 10

Projekty týkajúce sa energie z obnoviteľných zdrojov s nevýznamným prínosom pre rozvoj vidieka

Nevýznamný prínos projektov fotovoltickej energie v Bulharsku na vidiecke oblasti

Ako sa uvádza v rámčeku 2, Bulharsko použilo vyše 90 % podpory z EPFRV určenej na energiu z obnoviteľných zdrojov v programovom období 2007 – 2013 na projekty fotovoltickej energie, a to aj napriek odporúčaniam, aby sa to nerobilo, a napriek obmedzeniam kapacity sústavy62.

Tri projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré sme kontrolovali v Bulharsku, získali podporu z EPFRV na vytvorenie a rozvoj mikropodnikov a na diverzifikáciu činnosti, aby zahŕňali aj iné ako poľnohospodárske aktivity. V rámci každého projektu sa vytvorilo jedno pracovné miesto na údržbu a ochranu zariadení. Všetky tri projekty záviseli od zvýhodnených platieb výkupných taríf a neposkytovali iné podnikateľské príležitosti ani služby, a pre rozvoj vidieka teda neprinášali žiadny významný úžitok.

81

Pri našich návštevách v rámci auditu sa potvrdil pozitívny vplyv niektorých typov projektov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov, čo opodstatňuje finančnú podporu poskytovanú z EPFRV. Ak sa však berie do úvahy skutočnosť, že existuje niekoľko ďalších systémov podpory pre energiu z obnoviteľných zdrojov, projekty, ktoré neprispievajú k cieľu týkajúcemu sa energie z obnoviteľných zdrojov a zároveň aj k celkovému cieľu v oblasti rozvoja vidieka, by nemali dostávať podporu z EPFRV.

Závery a odporúčania

82

V legislatívnych a politických dokumentoch EÚ sa zdôrazňuje zámer využiť potenciálne pozitívny dosah investícií do energie z obnoviteľných zdrojov na rozvoj vidieka. Štúdie potvrdzujú, že energia z obnoviteľných zdrojov môže mať pozitívne účinky na udržateľný rozvoj vidieka, no s využívaním niektorých typov energie z obnoviteľných zdrojov sa spájajú aj environmentálne a sociálno-ekonomické riziká.

83

Pri našom audite sme preskúmali rámec pre energiu z obnoviteľných zdrojov a zamerali sme sa pri tom na to, akým spôsobom boli do neho začlenené aspekty rozvoja vidieka. Preskúmali sme tiež rámec politiky v oblasti rozvoja vidieka a jeho vykonávanie v členských štátoch s cieľom posúdiť, či podpora z EPFRV na energiu z obnoviteľných zdrojov skutočne prispela k udržateľnému rozvoju vidieka.

84

Na základe našej audítorskej práce sme dospeli k záveru, že financovanie projektov týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov má významný potenciál uľahčiť udržateľný rozvoj vidieka, no tento potenciál sa zatiaľ zväčša nezrealizoval.

85

Zistili sme, že aspekt energie z obnoviteľných zdrojov týkajúci sa rozvoja vidieka nebol v súčasnom rámci politiky Komisie a členských štátov primerane zohľadnený. V dôsledku toho neboli príležitosti, ktoré ponúka zavedenie používania energie z obnoviteľných zdrojov vo vidieckych oblastiach, dostatočne využité. Komisia nedávno navrhla isté zmeny v rámci politiky pre energiu z obnoviteľných zdrojov, ktoré majú potenciál túto situáciu zlepšiť (body 2431).

Odporúčanie 1 – Posúdenie vplyvu budúcej politiky v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov na vidiecke oblasti

Pri koncipovaní budúcej politiky v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov by Komisia a členské štáty mali zohľadniť situáciu a potreby vidieckych komunít a ich hospodárstva, zvážiť potenciálne pozitívne a negatívne vplyvy politiky a zabezpečiť, aby sa vidieckym oblastiam dostávalo spravodlivých výsledkov politiky.

Na tento účel by Komisia v spolupráci s členskými štátmi mala vyvinúť relevantný mechanizmus, ktorý by mohol byť inšpirovaný mechanizmom na posúdenie vplyvu politík na vidiecke oblasti (tzv. rural proofing), ako je opísaný v bode 1 politického usmernenia v deklarácii Cork 2.0 z roku 2016.

Komisia by mala tento nástroj predstaviť pri konzultáciách s členskými štátmi o integrovaných národných plánoch v oblasti energetiky a klímy, ktoré jej majú byť zaslané do 1. januára 2019, a usmerniť členské štáty o tom, ako ho uplatňovať.

Plánovaný dátum vykonania: do konca roku 2019.

86

Okrem toho pokiaľ ide o bioenergiu, čo je energia z obnoviteľných zdrojov, pri ktorej je najevidentnejšia súvislosť s vidieckymi oblasťami, súčasný ani navrhovaný rámec politiky Komisie sa dostatočne nevenuje environmentálnym a sociálno-ekonomickým rizikám, ktoré sa s ňou spájajú. Kombinácia cieľov pre energiu z obnoviteľných zdrojov, systémov verejnej podpory a slabých kritérií udržateľnosti stanovených pre biomasu vyvoláva riziko, že sa zvýši využívanie biomasy na energetické účely bez toho, aby sa poskytli dostatočné záruky, že biomasa sa získava z udržateľných zdrojov (body 3241).

Odporúčanie 2 – Zlepšený rámec udržateľnosti bioenergie

Komisia by mala so spoluzákonodarcami navrhnúť budúci rámec politiky pre bioenergiu takým spôsobom, aby poskytoval dostatočnú ochranu pred neudržateľným získavaním zdrojov biomasy na výrobu energie. V tomto rámci by sa mali uznať a riešiť riziká z hľadiska udržateľnosti – že sa vďaka cieľom a systémom finančnej podpory zvýši využívanie bioenergie – a zabezpečiť zmiernenie súvisiacich environmentálnych a sociálno-ekonomických rizík.

Plánovaný dátum vykonania: 2020.

87

Komisia neposkytla jasné usmernenie k tomu, ako by podpora z EPFRV určená na energiu z obnoviteľných zdrojov mohla pridať hodnotu na európskej úrovni a ako by mala dopĺňať existujúce systémy financovania na úrovni EÚ a členských štátov. Vzniká tak riziko, že z EPFRV sa stane jednoducho len ďalší zdroj financovania energie z obnoviteľných zdrojov bez toho, aby sa za prioritu stanovil rozvoj vidieka.

88

Komisia vydala podrobné usmernenie pre členské štáty k tomu, ako zostaviť a vykonávať svoje PRV. Avšak čiastočne pre chýbajúcu jasnú víziu v súvislosti s podporou z EPFRV pre energiu z obnoviteľných zdrojov kontrolované členské štáty zaujali k podpore pre energiu z obnoviteľných zdrojov len veľmi všeobecný strategický prístup a neskoordinovali dostatočne podporu z EPFRV s rôznymi ďalšími zdrojmi financovania EÚ a národnými zdrojmi financovania určeného pre energiu z obnoviteľných zdrojov, aby zvýšili jeho dosah vo vidieckych oblastiach do najvyššej možnej miery. Ďalej sme zistili, že opatrenia týkajúce sa energie z obnoviteľných zdrojov sa v EÚ nezaraďovali do oblastí zamerania jednotne, čo sa zdá byť ako nie práve optimálna situácia, no považujeme to predovšetkým za problém monitorovania a hodnotenia (body 4958).

Odporúčanie 3 – Jasné usmernenie k úlohe EPFRV v súvislosti s podporou pre energiu z obnoviteľných zdrojov

Pri koncipovaní budúcich politík členských štátov v oblasti rozvoja vidieka by Komisia mala vymedziť, čo by sa malo dosiahnuť prostredníctvom investícií z EPFRV do energie z obnoviteľných zdrojov, ako majú zabezpečovať pridanú hodnotu vo vidieckych oblastiach a ako by mal EPFRV dopĺňať existujúce systémy financovania pre energiu z obnoviteľných zdrojov na úrovni EÚ a členských štátov.

Komisia by mala v tejto súvislosti využiť osvedčené postupy, ktoré sme zistili počas nášho auditu (pozri rámček 7, rámček 8 a rámček 9), ako aj podobné skúsenosti opísané v štúdii OECD pod názvom Prepojenie energie z obnoviteľných zdrojov s rozvojom vidieka (pozri rámček 1).

Plánovaný dátum vykonania: do konca roku 2018.

89

Dostupnosť relevantných a spoľahlivých informácií z monitorovania a hodnotenia je pri vypracúvaní správ zásadne dôležitá, aby mohla Komisia a členské štáty zlepšiť vynakladanie podpory z EPFRV na energiu z obnoviteľných zdrojov. Odhliadnuc od niektorých príkladov osvedčených postupov však o podpore pre energiu z obnoviteľných zdrojov z EPFRV a iných fondov EÚ dostupných v programovom období 2007 – 2013 nie sú žiadne informácie z monitorovania a hodnotenia (body 6065).

90

Na programové obdobie 2014 – 2020 vydala Komisia usmernenia s cieľom podporiť vypracúvanie správ a vykonávanie hodnotení členskými štátmi. Odlišné prístupy členských štátov k definovaniu primárneho a nepriameho príspevku projektov a ku kategorizácii opatrení a typov projektov však budú mať negatívny vplyv na účinnosť monitorovania a hodnotenia. Hlavné ukazovatele vzťahujúce sa na energiu z obnoviteľných zdrojov v programovom období 2014 – 202063 majú obmedzenú informačnú hodnotu z dôvodu ich limitovaného záberu a problémov v súvislosti s metodikou. Členské štáty mali možnosť použiť dodatočné relevantné ukazovatele, no urobilo to len zopár z nich. Tieto obmedzenia si od hodnotiteľov v členských štátoch vyžadujú dodatočné úsilie a môžu viesť k nejednotnosti správ na úrovni EÚ a oneskoreniam (body 6771).

91

V osobitnej správe č. 16/201764 sme už vyzdvihli, že je potrebné aby Komisia zaistila, aby vylepšené výročné správy o vykonávaní za rok 2019 obsahovali jasné a ucelené informácie o dosiahnutých výsledkoch programu, a presnejšie vymedzila rôzne typy ukazovateľov na programové obdobie po roku 2020.

Odporúčania 4 – Jednoduchší a zmysluplnejší rámec monitorovania a hodnotenia

Pokiaľ ide o podporu z EPFRV na energiu z obnoviteľných zdrojov, Komisia by mala od členských štátov vyžadovať, aby vo svojich vylepšených výročných správach o vykonávaní, ktoré predložia v roku 2019, uviedli relevantné informácie o výsledkoch projektov týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov a dosiahnutých v kontexte programov. Na základe týchto informácií by mala Komisia získať prehľad o tom, aká suma výdavkov bola z EPFRV vyplatená na projekty týkajúce sa energie z obnoviteľných zdrojov, aký energetický výkon bol inštalovaný alebo koľko energie sa v rámci týchto projektov vyrobilo.

Plánovaný dátum vykonania: do konca roku 2018.

92

Členské štáty sú zodpovedné za to, aby v súlade so svojimi stratégiami zamerali výber projektov na priority EÚ a svoje vlastné ciele. Na tento účel by mali stanoviť a uplatňovať jasné, relevantné a objektívne kritériá oprávnenosti a výberové kritériá spolu s objektívnymi, spravodlivými a transparentnými postupmi. Komisia v tejto súvislosti poskytuje pokyny, napríklad vo forme seminárov a usmernení65.

93

V rámci projektov, ktoré sme kontrolovali, sa vyrábala energia pre vlastnú spotrebu prevádzkovateľov projektov alebo na účely dodávok tretím stranám, prípadne sa využívanie energie z obnoviteľných zdrojov týmito projektmi podporilo nepriamo (body 7477). Vysoké rozpočty na oblasť zamerania 5C spolu s nízkou mierou čerpania (pozri bod 48) a slabými výberovými postupmi (body 78 a 79) vyvolávajú riziko, že podpora z EPFRV sa poskytne na také projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré vidieckym oblastiam, v ktorých sa realizujú, nezabezpečia žiadne jasné prínosy, len aby sa zabránilo zrušeniu viazanosti vyčlenených finančných prostriedkov.

Odporúčanie 5 – Lepší výber projektov zohľadňujúci pridanú hodnotu pre vidiecke oblasti a životaschopnosť projektov

S cieľom zmierniť riziká spojené s vysokými rozpočtami na oblasť zamerania 5C a nízkou mierou čerpania a slabými výberovými postupmi by Komisia mala členským štátom zdôrazniť potrebu uplatňovať relevantné výberové postupy, aby sa podpora poskytovala len životaschopným projektom v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré budú jasným prínosom pre udržateľný rozvoj vidieka.

Plánovaný dátum vykonania: do konca roku 2018.

Túto správu prijala komora I, ktorej predsedá Phil WYNN OWEN, člen Dvora audítorov, v Luxemburgu na svojom zasadnutí dňa 10. januára 2018.

Za Dvor audítorov

Klaus-Heiner LEHNE
predseda

Prílohy

Príloha I

Analýza: Zmierňuje rámec EÚ týkajúci sa udržateľnosti bioenergie súvisiace environmentálne a sociálno-ekonomické riziká v dostatočnej miere?

A1

Preskúmali sme, či (a do akej miery) sa prostredníctvom rámca EÚ pre udržateľnosť bioenergie rieši 16 environmentálnych a sociálno-ekonomických rizík súvisiacich s využívaním bioenergie.

Komisia navrhla zmeny súčasného rámca pre udržateľnosť bioenergie…
A2

V právnych predpisoch EÚ, ktoré sú v súčasnosti v platnosti66, sú stanovené kritériá udržateľnosti pre biopalivá a biokvapaliny. Odkedy boli tieto kritériá prijaté v roku 2009 a zmenené v roku 2015, prebiehajú diskusie o udržateľnosti bioenergie. Komisia preto vo svojom balíku Čistá energia pre všetkých Európanov predložila kritériá udržateľnosti, ktoré by platili aj pre iné typy bioenergie, ako je bioenergia z tuhých a plynných palív vyrobených z biomasy (pozri tabuľku A1).

Tabuľka A1

Navrhovaný rámec pre udržateľnosť bioenergie v skratke

Navrhnuté kritériá udržateľnosti
Kritériá udržateľnosti1 týkajúce sa výroby palív z biomasy Kritériá úspory emisií skleníkových plynov
z poľnohospodárstva z lesného hospodárstva

minimálny percentuálny podiel úspor emisií skleníkových plynov pre rôzne typy zariadení v závislosti od dátumu začiatku ich prevádzky (v súvislosti s otázkami započítavania pozri aj bod A4)

je zakázané získavať biomasu na účely energie z určitých typov pôdy (t. j. pôdy z vysokou biologickou rozmanitosťou, pôdy s vysokými zásobami uhlíka a rašelinísk)

mali by byť zavedené právne predpisy, systémy monitorovania a presadzovania právnych predpisov s cieľom zabezpečiť, že sa dodržiavajú určité postupy obhospodarovania lesov

krajiny alebo regióny, ktoré sú dodávateľmi lesnej biomasy pre EÚ, musia spĺňať niekoľko požiadaviek týkajúcich sa využívania pôdy, zmien vo využívaní pôdy a lesného hospodárstva vrátane ratifikácie Parížskej dohody; prijať záväzky a zaviesť opatrenia na ochranu a zvýšenie zásob a záchytu uhlíka; mať zavedený systém vykazovania emisií skleníkových plynov

článok 26 ods. 2 – článok 26 ods. 4 článok 26 ods. 5 – článok 26 ods. 6 článok 26 ods. 7
Iné ustanovenia s možným vplyvom na udržateľnosť bioenergie
Požiadavka energetickej účinnosti

potreba používať vysokoúčinnú technológiu kombinovanej výroby v zariadeniach vyrábajúcich elektrickú energiu s palivovou kapacitou >= 20 MW

článok 26 ods. 8
Strop pre využívanie potravinárskych alebo kŕmnych plodín

pre používanie potravinárskych alebo kŕmnych plodín na výrobu biopalív a biokvapalín by mal byť stanovený strop vo výške 7 %, ktorý by sa mal v roku 2030 znížiť na 3,8 %

článok 7
Cieľ pre vykurovanie a chladenie energiou z obnoviteľných zdrojov

podiel energie z obnoviteľných zdrojov na vykurovanie a chladenie by sa mal každoročne zvýšiť o 1 %

článok 23
Cieľ pre energiu z tzv. pokročilých biopalív

minimálny podiel energie z tzv. pokročilých biopalív (zoznam v prílohe IX), kvapalných a plynných motorových palív z obnoviteľných zdrojov nebiologického pôvodu, fosílnych palív vyrobených z odpadu a z elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov na celkovom množstve palív používaných v doprave by v roku 2021 mal byť 1,5 % a v roku 2030 by sa mal zvýšiť na 6,8 %

článok 25 ods. 1

1Kritériá udržateľnosti sa vzťahujú na zariadenia vyrábajúce elektrickú energiu, teplo a chlad alebo palivá s palivovou kapacitou vyššou ako 20 MW alebo rovnajúcou sa 20 MW (tuhá biomasa) a s elektrickým výkonom vyšším ako 0,5 MW alebo rovnajúcim sa 0,5 MW (plynná biomasa). Členské štáty môžu uplatňovať tieto kritériá aj na zariadenia s nižšou palivovou kapacitou.

Zdroj: Dvor audítorov.

… rozsah návrhu je však obmedzený…
A3

Rámec udržateľnosti sa nevzťahuje na všetku biomasu vyprodukovanú a použitú v EÚ. Uplatňuje sa len pri biomase používanej na energetické účely, niektoré plodiny a využitia sú vyňaté a počet zariadení, na ktoré sa vzťahuje, je obmedzený:

  1. Článok 7 ods. 1 sa nevzťahuje na plodiny určené na výrobu biopaliva na elektrickú energiu.
  2. Na bioplyn používaný v odvetví dopravy sa nevzťahujú kritériá úspory emisií skleníkových plynov (článok 26 ods. 7).
  3. Tieto kritériá sa vzťahujú len na zariadenia prekračujúce určitú kapacitu. Sektor priemyslu nie je najväčším spotrebiteľom tuhej biomasy, pretože väčšina sa využíva na vykurovanie obytných budov67. Okrem toho prah pre tuhú biomasu vo výške 20 MW bol stanovený výlučne na základe údajov o zariadeniach používajúcich drevnú štiepku68, no len 32 % tuhej biomasy vo forme drevnej štiepky spotrebúvajú zariadenia s kapacitou nad 1 MW69. Prah vo výške 0,5 MW pre bioplynové stanice znamená riziko, že kritériá sa budú uplatňovať len pri veľmi obmedzenom počte bioplynových staníc, pretože stanice na báze poľnohospodárskych surovín majú priemerný elektrický výkon 450 kW70.
… obsahuje nevyriešené otázky v súvislosti so započítavaním emisií skleníkových plynov…
A4

Výpočet výšky emisií skleníkových plynov z výroby bioenergie je problematická úloha. Najvýznamnejšie problémy sú opísané v nasledujúcej časti. Návrh druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie sa nimi však nezaoberá, mali by však byť riešené v rámci návrhu Komisie týkajúceho sa využívania pôdy, zmien vo využívaní pôdy a lesného hospodárstva.

  1. Na úrovni jednotlivých zariadení: v smernici o obnoviteľných zdrojoch energie sa priame emisie oxidu uhličitého vznikajúce pri spaľovaní biomasy v rámci posudzovania životného cyklu71 nezohľadňujú vo výpočtoch emisií skleníkových plynov. Implicitne sa pri tom predpokladá, že pri dorastaní rastlín dôjde k takmer okamžitej absorpcii oxidu uhličitého. Tento predpoklad je však nesprávny, pokiaľ ide o drevnú biomasu, z dôvodu času, ktorý je potrebný, aby stromy dorástli do dospelosti a preto, že sa nezohľadňuje absorpcia a uvoľňovanie oxidu uhličitého, ku ktorým by dochádzalo, keby sa pôda nevyužívala na produkciu biomasy. Tento bod je rozpracovaný v rámčeku A1.
  2. Na úrovni vnútroštátneho započítavania emisií skleníkových plynov: podľa súčasných pravidiel Kjótskeho protokolu týkajúcich sa vnútroštátneho započítavania emisií skleníkových plynov sa spaľovanie biomasy v sektore energetiky započítava ako nula za predpokladu, že akékoľvek vyplývajúce zmeny zásob uhlíka sa zohľadňujú ako emisie v sektore LULUCF72. Týmto postupom sa má zabrániť tomu, aby sa emisie započítali dvakrát. Avšak LULUCF zatiaľ nie je plne zahrnutý do domáceho cieľa EÚ na zníženie emisií do roku 2020, takže emisie skleníkových plynov zo spaľovania biomasy sa v súčasnosti nezapočítavajú v žiadnom sektore. V júli 2016 Komisia predložila návrh nariadenia, v ktorom by sa vyžadovalo, aby sa emisie a záchyty skleníkových plynov z LULUCF od roku 2021 začlenili do rámca politík v oblasti klímy a energetiky na rok 203073.

Rámček A1

Je využívanie drevnej biomasy uhlíkovo neutrálne?

Pri spaľovaní dreva na výrobu energie zvyčajne uniká viac oxidu uhličitého na jednotku vyprodukovanej energie ako pri spaľovaní fosílnych palív.

To znamená, že environmentálny prínos bioenergie v podobe nižších emisií skleníkových plynov sa nezmení na skutočnosť počas fázy používania biomasy (t. j. pri spaľovaní biomasy na energiu). Prínosy sa preto musia zaistiť pri výrobe biomasy, a to buď znížením emisií (najmä pri využívaní odpadu a zvyškov, ktoré by uvoľňovali oxid uhličitý do atmosféry, keby sa nezbierali na účely výroby energie) alebo zvýšením záchytu uhlíka (napr. ak výroba biomasy na energetické účely zvyšuje pestovanie rastlín, známe tiež ako tzv. dodatočná biomasa).

Vedci sa nezhodujú na tom, aký je primeraný časový rámec, v ktorom možno očakávať, že sa environmentálne prínosy bioenergie zrealizujú (obdobie uhlíkovej návratnosti). Z krátkodobého hľadiska spaľovanie biomasy z odpadu alebo zo zvyškov dreva môže zabezpečiť výrazné zníženie emisií skleníkových plynov. Avšak ťažba lesov predovšetkým na energetické účely zvýši obsah CO2 v atmosfére aj v prípade, že sa vysadia nové stromy, pretože novovysadené stromy nedokážu absorbovať také isté množstvo oxidu uhličitého ako dospelejšie stromy a znovuzachytenie množstva CO2 uvoľneného počas spaľovania potrvá určitý čas. Môže to vyvolať aj nezvratnú zmenu globálnej klímy, z jedného ustáleného stavu na druhý pri vyššej teplote (tzv. body zvratu klímy). Niektorí vedci tvrdia, že dĺžka obdobia uhlíkovej návratnosti nie je dôležitá, dôležité je, aby sa emisie CO2 napokon absorbovali.

Ďalšie diskusie sa venujú primeraným referenčným scenárom. Podľa vedeckého výboru EEA „základnou chybou predpokladu všeobecnej uhlíkovej neutrality biomasy je nezapočítavanie výroby a využívania biomasy, ktorú by pôda vyprodukovala, keby sa nevyužívala na účely bioenergie (kontrafaktuálny scenár). Výbor preto odporúča, aby sa na spotrebu bioenergie používala len biomasa vypestovaná navyše a odpad, t. j. biomasa, ktorá by sa inak rozložila v lese. Iní vedci nesúhlasia a tvrdia, že ťažba lesov na účely bioenergie je prijateľná, pretože z lesov by sa ťažilo aj tak.

… a nerieši úplne riziká z hľadiska udržateľnosti bioenergie
A5

Štatistické údaje potvrdzujú, že výroba biomasy pochádzajúcej z lesného hospodárstva a poľnohospodárstva v absolútnom vyjadrení sa zvyšuje74. Lesy EÚ, čisté úložisko uhlíka, sa rozširujú. Každý rok toto zvýšenie vyváži ekvivalent približne 10 % emisií skleníkových plynov EÚ, ktoré nesúvisia s LULUCF. Táto absorpčná kapacita však môže byť ohrozená a ostatné riziká z hľadiska udržateľnosti môžu zosilnieť, ak sa výrazne zvýši dopyt po bioenergii.

A6

V priebehu našej analýzy sme zistili, že rámec udržateľnosti stanovený v návrhu druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie v plnej miere nerieši 16 environmentálnych a sociálno-ekonomických rizík, ktoré sme identifikovali. Spomedzi 16 rizík, ktoré sme identifikovali, sa v návrhu druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie riešili len tri a dve ďalšie v iných legislatívnych aktoch. Ďalších šesť rizík sa riešilo čiastočne a päť sa neriešilo vôbec (pozri tabuľky A2 a A3). Hlavnými rizikami, ktoré sa neriešia, prípadne sa riešia len čiastočne sú tieto:

  1. Zintenzívnenie postupov v lesnom hospodárstve (pozri tabuľku A2, riziká 1 c), 2 c) a 3 c)). Komisia nenavrhla, aby sa požiadavky na udržateľnosť, ktoré sú v súčasnosti dobrovoľné, stali povinnými. V situácii, keď chýbajú záväzné normy, ktorými by sa zaručili rovnaké postupy obhospodarovania lesov s vysokou úrovňou udržateľnosti75, sa návrh spolieha na dobrovoľné iniciatívy v členských štátoch EÚ (napr. Forest Europe) a krajinách mimo EÚ, ktoré Únii dodávajú biomasu.
  2. Zintenzívnenie poľnohospodárskych postupov (pozri tabuľku A2, riziká 1 b), 2 b) a 3 b)). V súčasnej smernici o obnoviteľných zdrojoch energie sa v kritériách udržateľnosti výslovne ukladajú normy pre udržiavanie pôdy v dobrom poľnohospodárskom a environmentálnom stave76. Z návrhu druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie bola táto požiadavka odstránená. V dôsledku toho, príslušné environmentálne normy nie sú povinné pre oblasti, ktoré sa nekontrolujú v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky. Takého normy nie sú stanovené ani v súvislosti s biomasou dodávanou z krajín mimo EÚ.
  3. Kaskádovité využívanie (pozri tabuľku A3, riziko 6 a)). V súlade s logikou obehového hospodárstva by sa drevo malo dobre využiť predtým, ako sa použije znovu, zrecykluje a napokon spáli na získanie energie. Pri tejto zásade, známej ako zásada kaskádovitého využívania, sa uprednostňujú uplatnenia vyššej hodnoty a využitie na energetické účely sa presadzuje len v prípade, že začínajú dochádzať ostatné možnosti. Kaskády sa však uplatňujú len v prípadoch, keď majú význam z hľadiska hospodárenia. Silné politické stimuly na využívanie biomasy ako obnoviteľného zdroja energie, ako je finančná podpora a ambiciózne ciele, môžu túto logiku zdeformovať. V návrhu Komisie sa toto riziko nerieši.
A7

Stanovenie cieľov v súvislosti s energiou z obnoviteľných zdrojov v kombinácii so systémami verejnej podpory pre bioenergiu stimuluje využívanie bioenergie. Predovšetkým v oblastiach dopravy a výroby elektriny sa to deje už od začiatku 21. storočia. Časť tejto biomasy sa dováža: v roku 2015 EÚ doviezla 34 % peliet a 9,5 % kvapalných biopalív, ktoré spotrebovala77. V situácii, keď chýbajú dostatočné záruky (slabé kritériá udržateľnosti), považujeme za riskantné, že návrhom druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie sa prostredníctvom ambicióznych cieľov pre energiu z obnoviteľných zdrojov v kombinácii z finančnými stimulmi podporuje výroba a využívanie bioenergie, pretože to môže dlhodobo zvýšiť používanie neudržateľnej biomasy. Navrhovaný rámec preto neposkytuje primeraný základ pre dostatočnú ochranu vidieckych oblastí pred identifikovanými environmentálnymi a sociálno-ekonomickými rizikami ani pre maximálne možné využitie ich potenciálu v súvislosti s ďalším udržateľným rozvojom.

Ilustrácia A1

Znázornenie emisií skleníkových plynov v dodávateľskom reťazci v porovnaní s referenčnými emisiami fosílnych palív za najreprezentatívnejšie profily tuhej biomasy

Poznámka: Hodnoty nezahŕňajú spaľovanie a všetky emisie a záchyty biogénneho uhlíka v dodávateľskom reťazci, s výnimkou metánu. Hodnoty sú založené na štandardných hodnotách emisií skleníkových plynov. VPRRD = výmladková plantáž rýchlo rastúcich drevín.

a)Výpočty sú založené na údajoch o skleníkových plynoch z pestovania eukalyptu v tropických oblastiach.

b)Výpočty sú založené na údajoch o pestovaní topoľa v EÚ bez hnojenia syntetickými hnojivami.

c)Kmeňové drevo (ZP) = pelety vyrobené za pomoci zemného plynu ako procesného paliva, pri všetkých ostatných profiloch sa ako procesné palivo použilo drevo.

Zdroj: Giuntoli J, Agostini A, Edwards R, Marelli L, Profily tuhej a plynnej bioenergie: vstupné hodnoty a emisie skleníkových plynov (Solid and gaseous bioenergy pathways: input values and GHG emissions). Vypočítané podľa metodiky stanovenej v dokumente COM(2016) 767, EUR 27215 EN, doi:10.2790/27486, s. 131 (http://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/bitstream/JRC104759/ld1a27215enn.pdf).

Ilustrácia A2

Zobrazenie úspor skleníkových plynov za najreprezentatívnejšie profily bioplynu a biometánu

Poznámka: Hodnoty nezahŕňajú spaľovanie a všetky emisie a záchyty biogénneho uhlíka v dodávateľskom reťazci, s výnimkou metánu. Hodnoty sú založené na štandardných hodnotách emisií skleníkových plynov. Hodnoty vyššie ako 100 % predstavujú systémy, v ktorých kredity zo zlepšeného riadenia poľnohospodárstva viac než vykompenzovali emisie v dodávateľskom reťazci. Na ilustráciu sa uvádzajú aj hodnoty získané pri spoločnej fermentácii zmesi 70 % hnoja (mokrá hmotnosť) a 30 % kukurice (mokrá hmotnosť).

Zdroj: Giuntoli J, Agostini A, Edwards R, Marelli L, Profily tuhej a plynnej bioenergie: vstupné hodnoty a emisie skleníkových plynov (Solid and gaseous bioenergy pathways: input values and GHG emissions). Vypočítané podľa metodiky stanovenej v dokumente COM(2016) 767, EUR 27215 EN, doi:10.2790/27486, s. 141 (upravené) (http://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/bitstream/JRC104759/ld1a27215enn.pdf).

Tabuľka A2

Rozsah riešenia rizík súvisiacich s výrobou biomasy

Riziká z hľadiska udržateľnosti Bolo riziko riešené v rámci kritérií udržateľnosti alebo kritérií úspor emisií skleníkových plynov v návrhu druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie? Súvisiaci rámec politiky EÚ
Environmentálne 1) Zníženie biodiverzity 1 a) v dôsledku priamej zmeny využívania pôdy (napr. odlesňovanie, strata chránených oblastí) Áno:
Článok 26 ods. 2 písm. a), b) a c); článok 26 ods. 3 písm. b) a c); článok 26 ods. 5 písm. a) body ii), iii) a iv); článok 26 ods. 5 písm. b) body ii), iii) a iv)

Stratégia EÚ v oblasti biodiverzity:

smernica o vtáctve 2009/147/ES,
smernica o biotopoch 92/43/EHS,
nariadenie č. 1143/2014 o inváznych nepôvodných druhoch

1 b) v dôsledku zintenzívnenia poľnohospodárskych postupov (napr. strata diverzity plodín)
Čiastočne sa rieši v článku 7 ods. 1, v ktorom sa stanovuje limit pre potravinárske a kŕmne plodiny na účely biopalív a biokvapalín a palív z biomasy pre dopravu. Tento limit sa však nevzťahuje na používanie plodín na účely bioplynu na výrobu elektriny. Okrem toho bola odstránená zmienka o požiadavkách krížového plnenia (článok 17 ods. 6 smernice o obnoviteľných zdrojoch energie).

Spoločná poľnohospodárska politika:

nariadenie Rady č. 1306/2013,
vykonávacie nariadenie Komisie č. 809/2014,
delegované nariadenie Komisie č. 640/2014

1 c) v dôsledku zintenzívnenia obhospodarovania lesov Rieši sa čiastočne v článku 26 ods. 5 písm. a) bod iv) a článku 26 ods. 5 písm. b) bod iv), nestanovili sa však žiadne ďalšie opatrenia na udržateľné obhospodarovanie lesov. Článok 26 ods. 5 sa v plnej miere spolieha na existujúce právne predpisy a plány riadenia. Pri chýbajúcich záväzných normách, ktorými by sa zaručili rovnaké postupy obhospodarovania lesov s vysokou úrovňou udržateľnosti, sa návrh spolieha na dobrovoľné iniciatívy. Stratégia lesného hospodárstva EÚ COM(2013) 659 final
2) Degradácia pôdy 2 a) v dôsledku priamej zmeny využívania pôdy (ktorá vedie napr. k strate uhlíka v pôde, erózii) Áno:
Článok 26 ods. 3 písm. a); článok 26 ods. 4; článok 26 ods. 5 písm. a) bod ii) a článok 26 ods. 5 písm. b) bod ii)

Spoločná poľnohospodárska politika:

nariadenie Rady č. 1306/2013,
vykonávacie nariadenie Komisie č. 809/2014,
delegované nariadenie Komisie č. 640/2014

2 b) v dôsledku zintenzívnenia poľnohospodárskych postupov (ktoré vedie napr. k zhutňovaniu, poklesu úrodnosti pôdy, erózii) Rieši sa čiastočne.
Nepriamo a čiastočne sa rieši v bode 6 prílohy VI: na výpočet úspor emisií skleníkových plynov sa môžu zohľadniť určité poľnohospodárske postupy (napr. znížené alebo žiadne obrábanie pôdy, zlepšenie striedania plodín, využívanie krycích plodín), ak existujú spoľahlivé a overiteľné dôkazy o zvýšení uhlíka v pôde. Okrem toho bola odstránená zmienka o požiadavkách krížového plnenia (článok 17 ods. 6 smernice o obnoviteľných zdrojoch energie). Nie sú stanovené žiadne záruky v súvislosti so zvýšenou extrakciou zvyškov z poľnohospodárstva, ktorá vedie k degradácii pôdy.
2 c) v dôsledku zintenzívnenia obhospodarovania lesov (ktoré vedie napr. k poklesu úrodnosti pôdy v lesoch z dôvodu extrakcie živín – lesného odpadu) Rieši sa čiastočne. V článku 26 ods. 5 sa síce uvádzajú požiadavky týkajúce sa rizika používania neudržateľnej lesnej biomasy, no v súvislosti so zvýšenou extrakciou lesného odpadu, ktorá vedie k degradácii pôdy, sa nedefinujú žiadne záruky. Nestanovili sa žiadne ďalšie opatrenia na udržateľné obhospodarovanie lesov. Článok 26 ods. 5 sa v plnej miere spolieha na existujúce právne predpisy a plány riadenia, ak spĺňajú požiadavky stanovené v tomto článku. Pri chýbajúcich záväzných normách, ktorými by sa zaručili rovnaké postupy obhospodarovania lesov s vysokou úrovňou udržateľnosti, sa návrh spolieha na dobrovoľné iniciatívy. Stratégia lesného hospodárstva EÚ COM(2013) 659 final
3) Nedostatok vody a jej znečistenie 3 a) v dôsledku zmeny využívania pôdy (napr. zmeny vodnej bilancie) Áno:
Článok 26 ods. 3 písm. a); článok 26 ods. 4; článok 26 ods. 5 písm. a) bod ii) a článok 26 ods. 5 písm. b) bod ii)
Rámcová smernica o vode 2000/60/ES.
3 b) v dôsledku zintenzívnenia poľnohospodárskych postupov (napr. zavlažovanie, hnojenie) Rieši sa čiastočne. Nepriamo a čiastočne sa rieši v prílohe VI: Výmladková plantáž topoľov bez hnojenia vedie k mierne vyšším hodnotám úspor emisií skleníkových plynov ako pri výmladkovej plantáži topoľov s hnojením. Okrem toho bola odstránená zmienka o požiadavkách krížového plnenia (článok 17 ods. 6 smernice o obnoviteľných zdrojoch energie).

Spoločná poľnohospodárska politika:

nariadenie Rady č. 1306/2013,
vykonávacie nariadenie Komisie č. 809/2014,
delegované nariadenie Komisie č. 640/2014

3 c) v dôsledku zintenzívnenia obhospodarovania lesov (napr. zmeny vodnej bilancie) Rieši sa čiastočne. V článku 26 ods. 5 sa síce uvádzajú požiadavky týkajúce sa rizika používania neudržateľnej lesnej biomasy, no nestanovujú sa žiadne ďalšie opatrenia na udržateľné obhospodarovanie lesov. Článok 26 ods. 5 sa v plnej miere spolieha na existujúce právne predpisy a plány riadenia. Pri chýbajúcich záväzných normách, ktorými by sa zaručili rovnaké postupy obhospodarovania lesov s vysokou úrovňou udržateľnosti, sa návrh spolieha na dobrovoľné iniciatívy. Stratégia lesného hospodárstva EÚ COM(2013) 659 final
4) Emisie skleníkových plynov 4 a) v dôsledku emisií skleníkových plynov počas životného cyklu, s výnimkou biogénneho uhlíka (napr. používanie hnojív, preprava biomasy, únik metánu z bioplynových staníc) Čiastočne:
článok 26 ods. 7 písm. a), b) a c); článok 26 ods. 7 písm. d)
Uvedené požiadavky na úspory skleníkových plynov sa však nevzťahujú na bioplyn pre dopravu.

Politika v oblasti klímy:

návrh nariadenia o LULUCF, smernice o systéme obchodovania s emisnými kvótami 2003/87/ES a 2009/29/ES,
rozhodnutie o spoločnom úsilí 406/2009/ES,
smernica o kvalite palív 2009/30/ES,
smernica o energetickej efektívnosti 2012/27/EU

4 b) v dôsledku nepriamych vplyvov (napr. nepriama zmena využívania pôdy z dôvodu vytlačenia pestovania potravinárskych plodín, mladšie lesy) Čiastočne sa rieši v článku 7 ods. 1, v ktorom sa stanovuje limit pre potravinárske a kŕmne plodiny na účely biopalív a biokvapalín a palív z biomasy pre dopravu. Tento limit sa však nevzťahuje na používanie plodín na účely bioplynu na výrobu elektriny. Návrh nariadenia o LULUCF, smernica o ILUC 2015/1513

Zdroj: Dvor audítorov.

Tabuľka A3

Rozsah riešenia rizík súvisiacich s používaním biomasy

Riziká z hľadiska udržateľnosti Bolo riziko riešené v rámci kritérií udržateľnosti alebo kritérií úspor emisií skleníkových plynov v návrhu druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie? Súvisiaci rámec politiky EÚ
Environmentálne 4) Emisie skleníkových plynov 4 c) v dôsledku emisií CO2 zo spaľovania biomasy (biogénne emisie) Čiastočne:
článok 26 ods. 7 písm. a), b) a c); článok 26 ods. 7 písm. d)
Uvedené požiadavky na úspory skleníkových plynov sa však nevzťahujú na bioplyn pre dopravu.
Neobjasnené otázky v súvislosti so započítavaním emisií biogénnych skleníkových plynov sa neriešia (pozri body A1 a A4).

Politika v oblasti klímy:

smernice o systéme obchodovania s emisnými kvótami 2003/87/ES a 2009/29/ES,
rozhodnutie o spoločnom úsilí 406/2009/ES,
smernica o kvalite palív 2009/30/ES,
smernica o energetickej efektívnosti 2012/27/EU

5) Znečistenie ovzdušia 5 a) v dôsledku spaľovania biomasy (napr. tuhé častice, SO2 atď.) V tomto návrhu sa neriešia, no venujú sa im iné nástroje.
Právne predpisy sa nevzťahujú na veľký objem starých (bytových) vykurovacích zariadení na biomasu.

Politika EÚ v oblasti znečistenia ovzdušia:

smernica o ekodizajne 2009/125/ES,
smernica o stredne veľkých spaľovacích zariadeniach 2015/2193,
smernica o priemyselných emisiách 2010/75/EÚ

5 b) v dôsledku emisií škodlivín vznikajúcich počas zvyšku životného cyklu bioenergie (napr. preprava biomasy)
V tomto návrhu sa neriešia, no venujú sa im iné nástroje. Normy účinnosti vozidiel
Sociálno-ekonomické riziká 6 a) neefektívne využívanie biomasy (vrátane neuplatňovania zásady kaskádovitého využívania, neoptimálnych metód konverzie biomasy na energiu) Čiastočne: V článku 26 ods. 8 sa rieši účinnosť výroby elektriny z biomasy, netýka sa však už výroby tepla. Článok sa vzťahuje len na zariadenia s palivovou kapacitou > 20MW. Vzhľadom na menšiu priemernú veľkosť bioplynových staníc sa vzťahuje len na malú menšinu bioplynových staníc.
V návrhu sa nerieši riziko neuplatňovania zásady kaskádovitého využívania. Zásady hierarchie odpadu sa spomínajú v článku 7 ods. 5, ale len v súvislosti so zaradením nových surovín do prílohy IX (suroviny na výrobu pokročilých biopalív).
Smernica o energetickej efektívnosti 2012/27/EÚ,
Rámcová smernica o odpade 2008/98/ES
6 b) konkurencia zo strany existujúcich uplatnení (napr. produkcia potravín, drevo pre drevospracujúci priemysel) Čiastočne sa rieši v článku 7 ods. 1, v ktorom sa stanovuje limit pre potravinárske a kŕmne plodiny na účely biopalív a biokvapalín a palív z biomasy pre dopravu. Tento limit sa však nevzťahuje na používanie plodín na účely bioplynu na výrobu elektriny.
V článku 7 ods. 5 sa uznáva potreba zamedziť výrazné narušenie trhov pre (vedľajšie) produkty, odpady či zvyšky pri zaraďovaní nových surovín do prílohy IX (suroviny na výrobu pokročilých biopalív).
Potenciálne narušenie trhov s produktmi, odpadom a zvyškami, ktoré sú v súčasnosti zahrnuté v prílohe IX sa nespomína. Suroviny zaradené do prílohy IX nemožno neskôr vyňať.
 

Zdroj: Dvor audítorov.

Príloha II

Charakteristiky kontrolovaných projektov

Číslo projektu Programové obdobie
Opatrenie EPFRV
Názov projektu a stručný opis Skutočné náklady na projekt (celý projekt, v niektorých prípadoch vrátane častí, ktoré nesúvisia s energiou) Typ energie z obnoviteľných zdrojov
Spôsob používania energie
Charakteristiky projektu z hľadiska udržateľného rozvoja vidieka
01 AT-01 2007 – 2013
Opatrenie 121
Vykurovanie (hlavnej budovy) poľnohospodárskeho podniku drevnou biomasou 36 424,57 EUR Bioenergia
Vlastná spotreba energie

Environmentálne aspekty: energeticky účinný systém vykurovania; emisie tuhých častíc zo spaľovania dreva

Miestne dodávky paliva: drevo z vlastného lesa poľnohospodára

Nedošlo k diverzifikácii príjmov poľnohospodárskeho podniku; žiadne dodatočné poľnohospodárske činnosti či služby

02 AT-02 2007 – 2013
Opatrenie 413 (321)
Diaľkové vykurovanie – drevná biomasa (projekt rozšírenia tepelnej siete) 269 512,69 EUR Bioenergia
Dodávky energie tretím stranám

Environmentálne aspekty: energeticky účinný systém vykurovania; systém diaľkového vykurovania; emisie tuhých častíc zo spaľovania dreva

Miestne dodávky paliva: drevo od dodávateľov vzdialených max. 50 km od umiestnenia kotla

Diverzifikácia príjmov poľnohospodárskeho podniku/udržanie pracovných miest v poľnohospodárskych podnikoch a v dodávateľskom reťazci pre drevo

Poskytovanie miestnych energetických služieb

Miestne zapojenie (projekt Leader)

03 AT-03 2007 – 2013
Opatrenie 321
Diaľkové vykurovanie – drevná biomasa, bioplyn + distribučná sústava 928 443,47 EUR Bioenergia
Dodávky energie tretím stranám

Environmentálne aspekty: energeticky účinný systém vykurovania; systém diaľkového vykurovania; emisie tuhých častíc zo spaľovania dreva; produkcia hnoja pre biomasu

Miestne dodávky paliva: drevo od dodávateľov vzdialených max. 50 km od umiestnenia kotla a miestnej bioplynovej stanice

Diverzifikácia príjmov poľnohospodárskeho podniku/udržanie pracovných miest v poľnohospodárskych podnikoch a v dodávateľskom reťazci pre drevo

Poskytovanie miestnych energetických služieb

04 AT-04 2007 – 2013
Opatrenie 413 (311)
Diaľkové vykurovanie – drevná biomasa; poľnohospodárske družstvo 311 865,86 EUR Bioenergia
Dodávky energie tretím stranám

Environmentálne aspekty: energeticky účinný systém vykurovania; systém diaľkového vykurovania; emisie tuhých častíc zo spaľovania dreva

Miestne dodávky paliva: drevo od dodávateľov vzdialených max. 50 km od umiestnenia kotla

Diverzifikácia príjmov poľnohospodárskeho podniku/udržanie pracovných miest v poľnohospodárskych podnikoch a v dodávateľskom reťazci pre drevo (poľnohospodárskom družstve) a z predaja tepla

Poskytovanie miestnych energetických služieb

Miestne zapojenie (projekt Leader)

05 AT-05 2007 – 2013
Opatrenie 311
Bioplynová stanica 1 550 000,00 EUR Bioenergia
Dodávky energie tretím stranám a vlastná spotreba energie

Environmentálne aspekty: kombinovaná výroba tepla a elektriny; v bioplynovej stanici sa používal väčšinou živočíšny odpad z vlastného poľnohospodárskeho podniku a z iných miestnych poľnohospodárskych podnikov; produkcia hnoja pre biomasu

Diverzifikácia príjmov poľnohospodárskeho podniku/udržanie pracovného miesta v poľnohospodárskom podniku

Vytvorenie jedného pracovného miesta: technická údržba a účtovníctvo/finančné hospodárenie

Zmysluplné využitie tepla: poskytovanie služieb sušenia (semien); sušený hnoj pre záhradnícke podniky

06 AT-06 2014 – 2020
Opatrenie 6.4.3
Fotovoltické zariadenie 18 065,00 EUR Slnečná energia
Vlastná spotreba energie

Zníženie nákladov poľnohospodárskeho podniku na energiu

Nedošlo k diverzifikácii príjmov poľnohospodárskeho podniku; žiadne dodatočné poľnohospodárske činnosti či služby

07 AT-07 2014 – 2020
Opatrenie 4.1.1
Vykurovanie poľnohospodárskeho podniku drevnou biomasou 25 902,53 EUR Bioenergia
Vlastná spotreba energie

Environmentálne aspekty: energeticky účinný systém vykurovania; emisie tuhých častíc zo spaľovania dreva

Miestne dodávky paliva: drevo z miestnych lesov

Udržanie pracovných miest a rozšírenie poľnohospodárskych činností (rozšírenie chovu hospodárskych zvierat) vďaka úsporám a priestoru (ktorý sa dovtedy používal na skladovanie slamy)

08 BG-01 2007 – 2013
Opatrenie 121
Fotovoltické zariadenie pre zavlažovacie čerpadlo a iné elektrické zariadenia; pestovanie bio hľuzovky a lieskových orechov 42 791,12 EUR Slnečná energia
Vlastná spotreba energie

Environmentálne aspekty: používanie slnečnej energie (namiesto dieselového generátora, ktorý by bol alternatívou, pretože pozemok nie je pripojený do elektrizačnej sústavy dediny)

Zriadenie nového poľnohospodárskeho podniku s inovatívnou výrobou: nový podnik a vytvorenie pracovných miest

09 BG-02 2007 – 2013
Opatrenie 312
Fotovoltické zariadenie (mikropodnik) 278 112,28 EUR Slnečná energia
Dodávky energie tretím stranám

Vytvorenie mikropodniku: príjmy z predaja elektriny (platby výkupných taríf)

Vytvorenie jedného pracovného miesta (hlavne na dohľad)

Nebol vytvorený nový podnik, podnikateľské príležitosti ani nové služby

10 BG-03 2007 – 2013
Opatrenie 312
Fotovoltické zariadenie (mikropodnik) 277 908,78 EUR Slnečná energia
Dodávky energie tretím stranám

Vytvorenie mikropodniku: príjmy z predaja elektriny (platby výkupných taríf)

Vytvorenie jedného pracovného miesta (hlavne na dohľad)

Nebol vytvorený nový podnik, podnikateľské príležitosti ani nové služby

11 BG-04 2007 – 2013
Opatrenie 123
Fotovoltické zariadenie a bioplynová stanica (výroba tepla); vlastná spotreba v zariadení na spracovanie potravín 3 615 358,49 EUR Slnečná energia a bioenergia
Vlastná spotreba energie

Environmentálne aspekty: slnečná elektrická energia, čistenie odpadových vôd a zmysluplné využitie čistiarenského kalu v bioplynovej stanici

Zníženie nákladov spoločnosti na energiu

Poskytovanie zamestnania vo vidieckych oblastiach

Poskytovanie marketingových príležitostí miestnym poľnohospodárom (udržanie poľnohospodárskych podnikov a pracovných miest)

12 BG-05 2014 – 2020
Opatrenie 04.1
Fotovoltické zariadenie na osvetlenie; nový malý poľnohospodársky podnik projekt ešte nebol v čase auditu ukončený Slnečná energia
Vlastná spotreba energie

Environmentálne aspekty: používanie slnečnej energie (namiesto dieselového generátora, ktorý by bol alternatívou, pretože pozemok nie je pripojený do elektrizačnej sústavy dediny)

Zriadenie nového poľnohospodárskeho podniku s inovatívnou výrobou: nový podnik a vytvorenie pracovných miest

13 BG-06 2007 – 2013
Opatrenie 311
Fotovoltické zariadenie; diverzifikácia poľnohospodárskeho podniku 255 764,12 EUR Slnečná energia
Dodávky energie tretím stranám

Diverzifikácia príjmov poľnohospodárskeho podniku (platba výkupných taríf)

Vytvorenie jedného pracovného miesta (hlavne na dohľad)

Nebol vytvorený nový podnik, podnikateľské príležitosti ani nové služby

14 FR-01 2007 – 2013
Opatrenie 121
Inštalácia tepelného čerpadla 49 945,00 EUR Projekt na zabezpečenie energetickej účinnosti

Zlepšenie hospodárskej a environmentálnej výkonnosti poľnohospodárskych činností znížením spotreby palív v poľnohospodárskom podniku a zlepšenie produkcie mlieka

15 FR-02 2007 – 2013
Opatrenie 413 (311)
Vybudovanie anaeróbneho fermentora v poľnohospodárskom podniku 1 409 920,00 EUR Bioenergia
Dodávky energie tretím stranám a vlastná spotreba energie

Environmentálne aspekty: kombinovaná výroba tepla a elektriny; v bioplynovej stanici sa používal väčšinou živočíšny odpad z vlastného poľnohospodárskeho podniku a z iných miestnych poľnohospodárskych podnikov; produkcia hnoja pre biomasu

Diverzifikácia príjmov poľnohospodárskeho podniku/udržanie pracovného miesta v poľnohospodárskom podniku

Vytvorenie jedného pracovného miesta: technická údržba

Zmysluplné využitie tepla na sušenie obilnín

Miestne zapojenie (projekt Leader)

16 FR-03 2007 – 2013
Opatrenie 411 (121)
Fotovoltické zariadenie 47 500,00 EUR Slnečná energia
Dodávky energie tretím stranám

Zníženie nákladov poľnohospodárskeho podniku na energiu

Nedošlo k diverzifikácii príjmov poľnohospodárskeho podniku; žiadne dodatočné poľnohospodárske činnosti či služby

Miestne zapojenie (projekt Leader)

17 FR-04 2014 – 2020
Opatrenie 04.3
Podpora lesníckych služieb – zložka 2 13 506,00 EUR Projekty na podporu výroby biomasy
Tieto projekty boli vybrané, lebo v čase auditu sa ešte nezačali realizovať žiadne projekty investícií do energie z obnoviteľných zdrojov za obdobie 2014 – 2020

Podnikateľské príležitosti pre miestne lesné spoločnosti

18 FR-05 2014 – 2020
Opatrenie 08.6
Premena lesných porastov – zložka 2 projekt ešte nebol v čase auditu ukončený
19 IT-01 2007 – 2013
Opatrenie 311
Geotermálne zariadenie 71 042,00 EUR Geotermálna energia
Vlastná spotreba energie

Zlepšenie hospodárskej a environmentálnej výkonnosti poľnohospodárskych a agroturistických aktivít znížením emisií CO2 a zvýšením predaja vína

20 IT-02 2007 – 2013
Opatrenie 311
Fotovoltické zariadenie 16 570,12 EUR Slnečná energia
Vlastná spotreba energie

Zlepšenie hospodárskej a environmentálnej výkonnosti poľnohospodárskej činnosti prostredníctvom používania fotovoltického zariadenia a zvýšením agroturistických aktivít

21 IT-03 2007 – 2013
Opatrenie 123
Geotermálne zariadenie, vykurovanie biomasou, fotovoltické panely a systém na zachytávanie svetla 807 500,00 EUR Geotermálna energia, slnečná energia, bioenergia a postupy umožňujúce šetriť energiou
Vlastná spotreba energie

Environmentálne aspekty: zužitkovanie odpadu z prerezávania, čistenia priekop, kríkov a zalesnených častí poľnohospodárskeho podniku; úspory energie; nižšia emisná stopa (na fľašu vína)

Zvýšený predaj vína

Vytvorenie 12 nových pracovných miest

22 IT-04 2007 – 2013
Opatrenie 121
Montáž izolácie na úsporu energie 241 064,50 EUR Projekt na zabezpečenie energetickej účinnosti (projekt je súčasťou projektu IT-03)

Environmentálne prínosy úspor energie

23 IT-05 2007 – 2013
Opatrenie 121
Geotermálne zariadenie 315 022,94 EUR Geotermálna energia
Vlastná spotreba energie

Zlepšenie hospodárskej a environmentálnej výkonnosti poľnohospodárskej činnosti znížením emisií CO2 a zvýšením obratu

Dve miestne spoločnosti inštalovali geotermálne zariadenie

24 IT-06 2007 – 2013
Opatrenie 311
Fotovoltické panely, solárne tepelné panely a vykurovanie biomasou 32 740,20 EUR Geotermálna energia, slnečná energia, bioenergia
Vlastná spotreba energie

Environmentálne aspekty: účinné systémy na výrobu energie nahradili kotly na fosílne palivo (plyn)

Dodávky surovín (dreva) pochádzajú z vlastného obhospodarovania lesa a z odrezkov olivovníkov a ovocných stromov

Začatie agroturistických aktivít

Vytvorenie pracovných miest (2 – 3 ekvivalenty plného pracovného času)

Komponenty pre energiu z obnoviteľných zdrojov inštalovali len miestne spoločnosti

25 LT-01 2007 – 2013
Opatrenie 312
Vodná elektráreň 552 712,80 EUR Vodná energia
Dodávky energie tretím stranám

Diverzifikácia príjmov poľnohospodárskeho podniku prostredníctvom predaja elektriny (bez platieb výkupných taríf)

26 LT-02 2007 – 2013
Opatrenie 123
Výroba peliet zo slamy 831 500,00 EUR Výroba paliva z biomasy

Vytvorenie vidieckeho mikropodniku

Vytvorenie 20 pracovných miest

Využívanie miestnych surovín

Zásobovanie zariadení na energiu z obnoviteľných zdrojov peletami zo slamy nebolo ziskové, preto podnik prešiel na výrobu podstielky

27 LT-03 2007 – 2013
Opatrenie 312
Výroba peliet zo slamy a činnosti spojené s vykurovaním 202 784,00 EUR Bioenergia
Dodávky energie tretím stranám

Environmentálne aspekty: energeticky účinné vykurovanie dvoch verejných budov

Vytvorenie vidieckeho mikropodniku

Vytvorenie šiestich pracovných miest

Využívanie miestnych surovín

Zásobovanie zariadení na energiu z obnoviteľných zdrojov peletami zo slamy nebolo ziskové, preto podnik zvažoval prechod na výrobu podstielky

28 LT-04 2007 – 2013
Opatrenie 311
Výroba drevnej štiepky – obstaranie potrebného vybavenia (traktor, prípojné vozidlo, náves a štiepkovač na drevo) 85 200,00 EUR Výroba paliva z biomasy

Diverzifikácia príjmov poľnohospodárskeho podniku

Udržanie troch existujúcich pracovných miest

Pre traktor a iné zariadenia sa používa nafta

29 LT-05 2007 – 2013
Opatrenie 311
Veterné turbíny v poľnohospodárskom podniku 404 024,00 EUR Veterná energia
Dodávky energie tretím stranám

Diverzifikácia príjmov poľnohospodárskeho podniku prostredníctvom predaja elektriny (platba výkupných taríf)

Odpovede Komisie

Zhrnutie

IV

V smernici EÚ o obnoviteľných zdrojoch energie je stanovená podpora využívania energie z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom cieľa 20 % podielu tejto energie do roku 2020 a záväzných cieľov výroby energie z obnoviteľných zdrojov v jednotlivých členských štátoch. Členské štáty majú veľkú právomoc pri rozhodovaní o tom, akým spôsobom dosiahnu svoje národné ciele výroby energie z obnoviteľných zdrojov a aké druhy tejto energie podporia.

O spôsobe, akým možno ďalej prispieť k prínosnosti energie z obnoviteľných zdrojov pre vidiek, sa lepšie rozhoduje v rámci politiky rozvoja vidieka a prijaté rozhodnutia sa lepšie realizujú prostredníctvom národných alebo regionálnych programov rozvoja vidieka.

Existujú dôkazy o tom, že súčasné kritériá EÚ týkajúce sa udržateľnosti pre biopalivá a biokvapaliny stanovené v platnej smernici o obnoviteľných zdrojoch energie (RED) účinne prispeli k predchádzaniu nežiaducim priamym vplyvom na životné prostredie. Smernica o obnoviteľných zdrojoch energie bola zmenená v roku 2015 s cieľom reagovať aj na riziká nepriamej zmeny využívania pôdy. V návrhu Komisie na prepracovanie smernice o obnoviteľných zdrojoch energie na obdobie po roku 2020 sa posilňujú kritériá udržateľnosti na úrovni EÚ, a to tak, že sa do nej zahŕňa tiež biomasa a bioplyn na výrobu tepla a elektriny, vďaka čomu budú vidiecke oblasti dostatočne chránené pred identifikovanými environmentálnymi a sociálno-ekonomickými rizikami a maximálne sa zmobilizuje bioenergetický potenciál pre ďalší udržateľný rozvoj.

Okrem toho legislatívny návrh Komisie o využívaní pôdy v rámci vykonávacieho balíka týkajúceho sa energie a klímy v EÚ do roku 2030 (návrh LULUCF) – v súčasnosti v spolurozhodovacom postupe (pričom spoluzákonodarcovia dosiahli predbežnú dohodu 14. decembra 2017) – poskytuje záruku celkovej udržateľnosti pre biomasu na všetky účely použitia, a to ustanovením o tom, že je nutné aspoň zachovať, ak nie zvýšiť, suchozemský záchyt uhlíka v EÚ („pravidlo nulového dlhu“).

Spoločná poľnohospodárska politika v súčasnosti navyše zaručuje ochranu organického uhlíka v ornej pôde a na trávnych porastoch. Spoločná poľnohospodárska politika má teda chrániť organický uhlík v pôde, a takto prispieť k udržateľnosti biomasy pre oblasť, na ktorú sa vzťahujú platby v rámci SPP. Komisia sa bude snažiť o budúce posilnenie ambície SPP, pokiaľ ide o efektívne využívanie zdrojov, ochranu životného prostredia a opatrenia na ochranu klímy.

V

V priebehu rokovaní o programovom období rokov 2014 – 2020 Komisia aktívne podporovala dosiahnutie súčinnosti a komplementárnosti pri používaní európskych štrukturálnych a investičných fondov pri súčasnom zohľadnení existujúcich vnútroštátnych alebo iných európskych systémov financovania. Voľba spôsobu vykonávania však patrí do rozsahu pôsobnosti členských štátov.

VI

Je síce pravda, že na začiatku obdobia rokov 2007 – 2013 neexistovali žiadne špecifické ukazovatele výstupov pre projekty týkajúce sa energie z obnoviteľných zdrojov, údaje o výdavkoch však boli k dispozícii po zavedení preskúmania stavu reformy SPP. Do spoločného rámca monitorovania a hodnotenia v období rokov 2007 – 2013 bol okrem toho zahrnutý ukazovateľ vplyvu, ktorý sa týkal výroby energie z obnoviteľných zdrojov.

V programovom období rokov 2014 – 2020 sa spoločný rámec monitorovania a hodnotenia zlepšil a zohľadňuje otázky dostupnosti údajov vo všetkých členských štátoch, nákladovej efektívnosti systému a prípustného administratívneho zaťaženia pre členské štáty.

VII

V právnom rámci sa vyžaduje, aby členské štáty zahrnuli do svojich programov rozvoja vidieka zásady stanovenia výberových kritérií, ale samotné postupy výberu a kritériá zostávajú v kompetencii členských štátov v súlade so zásadou zdieľaného hospodárenia.

VIII

Prvý pododsek: Komisia prijíma toto odporúčanie v tom rozsahu, v ktorom sa týka jej činnosti. Komisia sa domnieva, že sa vyjadrila k návrhu budúcej politiky energie z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom návrhu nariadenia o riadení energetickej únie a návrhu na prepracovanie smernice o obnoviteľných zdrojoch energie.

Členské štáty by pri zostavovaní integrovaných národných energetických a klimatických programov, ktoré sa vyžadujú v nariadení o riadení energetickej únie (v súčasnosti v spolurozhodovacom postupe), mohli okrem iného zohľadniť okolnosti a potreby svojich vidieckych oblastí.

Druhý pododsek: Toto odporúčanie sa prijíma. Komisia sa domnieva, že jej návrh na prepracovanie smernice o obnoviteľných zdrojoch energie (RED II) z roku 2016 významne posilňuje rámec EÚ pre udržateľnosť bioenergie vrátane dodatočných záruk, ktorými sa predchádza neudržateľnej ťažbe lesnej biomasy.

Okrem toho legislatívny návrh Komisie o využívaní pôdy v rámci vykonávacieho balíka týkajúceho sa energie a klímy v EÚ do roku 2030 (návrh LULUCF) – v súčasnosti v spolurozhodovacom postupe (pričom spoluzákonodarcovia dosiahli predbežnú dohodu 14. decembra 2017) – poskytuje záruku celkovej udržateľnosti pre biomasu na všetky účely použitia, a to ustanovením o tom, že je nutné aspoň zachovať, ak nie zvýšiť, suchozemský záchyt uhlíka v EÚ („pravidlo nulového dlhu“).

Ďalej, ako je uvedené v oznámení Budúcnosť potravinárstva a poľnohospodárstva, Komisia sa v budúcnosti bude snažiť o posilnenie ambície SPP, pokiaľ ide o efektívne využívanie zdrojov, ochranu životného prostredia a opatrenia na ochranu klímy.

Tretí pododsek: Komisia môže prijať toto odporúčanie len čiastočne, keďže v tejto fáze nie je oprávnená prijímať konkrétne záväzky týkajúce sa legislatívnych návrhov na obdobie po roku 2020.

Komisia sa zaväzuje, že vypracuje analýzu možných spôsobov posilnenia orientácie budúcej SPP na výsledky, a to prostredníctvom dosiahnutia pridanej hodnoty na úrovni EÚ a zároveň lepšieho zohľadnenia potrieb a zámerov dotknutých území, ako je uvedené v oznámení Komisie COM(2017) 713 final.

Štvrtý pododsek: Komisia toto odporúčanie čiastočne prijíma. Odporúčanie už bolo zrealizované a požadované informácie budú uvedené v rozšírených výročných správach o vykonávaní v roku 2019.

Piaty odsek: Komisia sa domnieva, že toto odporúčanie je určené členským štátom. Samotné postupy výberu a vymedzenie výberových kritérií zostávajú v kompetencii členských štátov v súlade so zásadou zdieľaného hospodárenia, Komisia sa však bude naďalej snažiť nabádať členské štáty, aby uplatňovali relevantné postupy výberu.

Úvod

12

Komisia už začala pripravovať novú štúdiu o podpore v energetickom sektore a ďalších sektoroch (napríklad v doprave) vrátane obnoviteľných zdrojov energie. V rámci nariadenia o riadení energetickej únie (v súčasnosti v postupe spolurozhodovania) Komisia monitoruje dotácie v sektore energetiky. Podrobná analýza a výsledky budú k dispozícii v nasledujúcom vydaní správy o energetických cenách a nákladoch, ktorá bude uverejnená v roku 2018.

15

Stanovisko Komisie je uvedené v odpovediach Komisie na osobitnú správu č. 16/2017.

Poznámky

25

Politika rozvoja vidieka ponúka flexibilný rámec/súbor nástrojov, ktorý členským štátom umožňuje, aby v súlade so zásadou subsidiarity a zdieľaného hospodárenia rozhodovali o tom, ako najlepšie podporia využívanie energie z obnoviteľných zdrojov v súlade s cieľmi politiky EÚ a konkrétnou situáciou, potenciálom a potrebami členských štátov/regiónov.

27

i) K spojeniu energie z obnoviteľných zdrojov s rozvojom vidieka dochádza dvoma spôsobmi. Na jednej strane môže politika EÚ v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov vytvoriť dopyt po energii z obnoviteľných zdrojov, a tak nepriamo podporiť rozvoj vo vidieckych oblastiach, ktoré sa stanú dodávateľmi tejto energie (napr. veternej alebo slnečnej) alebo surovín z biomasy (alebo z lesného hospodárstva a poľnohospodárstva). Na druhej strane je možné priamo podporiť výrobu energie z obnoviteľných zdrojov vo vidieckych oblastiach v rámci politiky rozvoja vidieka, ktorá je na úrovni EÚ podporovaná najmä prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka.

30

Odkaz na kontrolný mechanizmus na posúdenie vplyvu politík na vidiecke oblasti (tzv. rural proofing) je zahrnutý do oznámenia Komisie Budúcnosť potravinárstva a poľnohospodárstva [pozri stranu 22 oznámenia COM(2017) 713 final].

V tomto oznámení sa uvádza, že Komisia je odhodlaná podporovať kontrolný mechanizmus na posúdenie vplyvu politík na vidiecke oblasti, ktorý bude systematicky prehodnocovať príslušné politiky „vidieckou lupou“ z hľadiska možného dosahu na vidiecke komunity.

Konkrétnym príkladom kontrolného mechanizmu je koncepcia inteligentných dedín, ktorá je podporená rôznymi politikami a fondmi EŠIF na podporu vytvárania dedín budúcnosti, ktoré budú dobre vybavené na budovanie svojich vlastných aktív [pozri stranu 21 oznámenia COM(2017) 713 final].

35

Riziká súvisiace s výrobou a používaním bioenergie sú analyzované v posúdení vplyvu týkajúcom sa bioenergetickej udržateľnosti1 [SWD(2016) 418 final] z roku 2016, ktoré bolo pripravené na účely prepracovania smernice o obnoviteľnej energii. Vplyv výroby biomasy na tvorbu uhlíka sa analyzuje aj v posúdení vplyvu z roku 2016 k návrhu nariadenia LULUCF [SWD(2016) 249 final]2.

39

Súčasné a navrhované európske kritériá udržateľnosti pre bioenergiu sú pre členské štáty a hospodárske subjekty záväzné. Kritériá udržateľnosti na úrovni EÚ nie sú záväznou podmienkou pre uvedenie bioenergie na trh v EÚ. V záujme predchádzania nadmernému administratívnemu zaťaženiu sa európske kritériá udržateľnosti a úspory skleníkových plynov, ktoré sú stanovené v návrhu smernice RED II, neuplatňujú na malé zariadenia na vykurovanie/chladenie a výrobu elektriny založené na biomase, s palivovou kapacitou do 20 MW v prípade biomasy a 0,5 Mel v prípade bioplynu.

40

Riziká spojené s výrobou a používaním bioenergie a súvisiacim politickým rámcom EÚ sú analyzované v posúdení vplyvu týkajúcom sa udržateľnosti bioenergie, ktoré vypracovala Komisia na účely prepracovania smernice o obnoviteľných zdrojoch energie. Vplyv výroby biomasy na tvorbu uhlíka je analyzovaný aj v posúdení vplyvu z roku 2016 k nariadeniu LULUCF [SWD(2016) 249 final]3.

Prijatím smernice RED II sa posilnia európske kritériá udržateľnosti s cieľom minimalizovať významné riziká negatívneho environmentálneho vplyvu výroby biomasy určenej na výrobu energie. Cieľom tohto návrhu je predovšetkým minimalizovať riziko nepriaznivého vplyvu zvýšenia ťažby lesnej biomasy na životné prostredie. Ďalej sa v návrhu vyžaduje minimalizácia vplyvu ťažby biomasy na kvalitu pôdy a biodiverzitu. Dôkaz o súlade môže zahŕňať platné právne predpisy v krajine pôvodu biomasy alebo, ak nie sú k dispozícii, dôkaz na úrovni lesohospodárskeho podniku. Tieto kritériá je potrebné vnímať v súvislosti s ďalšími relevantnými politikami EÚ.

Okrem toho návrh nariadenia Komisie, aby boli emisie skleníkových plynov a záchyty z využívania pôdy, zmien vo využívaní pôdy a lesného hospodárstva začlenené do rámca politík v oblasti klímy a energetiky na obdobie do roku 2030 (nariadenie LULUCF), zahŕňa emisie alebo záchyty súvisiace s výrobou biomasy na účely výroby energie a predpisuje zachovanie zásob uhlíka LULUCF v EÚ („pravidlo o nulovom dlhu“).

41

Komisia sa domnieva, že platná smernica RED, ako aj návrh smernice RED II odrádzajú od neudržateľnej bioenergie.

Komisia je presvedčená o tom, že návrh smernice RED II podstatne posilňuje rámec udržateľnosti EÚ pre bioenergiu a zaručuje, že používanie bioenergie v EÚ po roku 2020 prinesie optimálne úspory skleníkových plynov a zároveň zníži na minimum riziká nepriaznivých environmentálnych vplyvov súvisiacich so zvýšenou ťažbou lesnej biomasy. Ďalšie záruky udržateľnosti stanovuje návrh nariadenia LULUCF predložený Komisiou – v súčasnosti v postupe spolurozhodovania. Podľa návrhu sa bude naďalej uplatňovať pravidlo o nulovom dlhu stanovené v Kjótskom protokole pre sektor LULUCF v EÚ, čo znamená, že sa má chrániť, alebo aspoň udržať, záchyt uhlíka.

43

Politika rozvoja vidieka je založená na zásadách zdieľaného hospodárenia a subsidiarity. Je teda v právomoci členských štátov/regiónov, aby určili, ako investície do energie z obnoviteľných zdrojov podporované v rámci Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka najlepšie uspokoja ciele rozvoja vidieka v súlade s ich konkrétnou situáciou, potenciálom a potrebami.

44

S cieľom predísť nadmernej kompenzácii sa v pravidlách poskytovania horizontálnej štátnej pomoci stanovuje maximálna výška pomoci a ďalšie podmienky, a to najmä všeobecné nariadenie (EÚ) č. 651/2014 o skupinových výnimkách (pozri oddiel 7) a Usmernenie o štátnej pomoci v oblasti ochrany životného prostredia a energetiky na roky 2014 – 2020.

Spoločná odpoveď Komisie na body 45 a 46:

Tematické ciele v rámci EŠIF sú úmyselne stanovené na širšej úrovni a nepokrývajú jednotlivé časti vzájomne prepojených aspektov, ako je samotné využívanie energie z obnoviteľných zdrojov. Cieľový ukazovateľ T 16 však dobre vyjadruje naprogramované investície do výroby energie z obnoviteľných zdrojov v rámci EPFRV (oblasť zamerania 5C, pozri tiež bod 68).

48

Komisia sa nedomnieva, že údajné ťažkosti súvisiace s programovaním oblastí zamerania viedli k značnému oneskoreniu vykonávania programu v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov. Oneskorenie je okrem iného spôsobené tým, koľko času potrebovali členské štáty na otvorenie výzev na predkladanie ponúk a výber projektov, ako aj na realizáciu týchto investičných projektov priamo na mieste.

50

Komisia poskytla komplexný súbor usmerňovacích dokumentov týkajúcich sa strategického programovania, v ktorých ukazuje členským štátom, ako majú vytvoriť stabilnú intervenčnú logiku, ktorá prispeje k prioritám a cieľom EÚ (ako je cieľ týkajúci sa energie z obnoviteľných zdrojov), ako aj k cieľom rozvoja vidieka v súlade s konkrétnou situáciou, potenciálom a potrebami členských štátov/regiónov. Táto intervenčná logika (voľba relevantných cieľov, stanovenie cieľov, kombinovanie príslušných opatrení, zodpovedajúce pridelenie finančných prostriedkov atď.) je stanovená v programoch rozvoja vidieka a Komisia ju dôkladne posúdila v priebehu rokovaní o programoch.

Uľahčenie dodávok a používanie energie z obnoviteľných zdrojov je len jedným cieľom z rozsiahleho súboru cieľov EPFRV. Členské štáty sa môžu rozhodnúť, že budú podporovať energiu z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom iných nástrojov, ako sú programy rozvoja vidieka. Koordinácia medzi rôznymi EŠIF a ďalšími nástrojmi financovania je zakotvená v partnerských dohodách, ktoré posudzuje Komisia.

51

Vyčíslenie finančných potrieb je vyjadrené v rozpočte vyčlenenom na príslušné opatrenia a v cieľových hodnotách stanovených pre príslušné ukazovatele. Komisia však uznáva, že existuje priestor pre ďalšie zlepšenie prepojenia medzi identifikovanými potrebami a strategickým prístupom.

Rámček 5 – Zmeny počiatočného prístupu k financovaniu energie z obnoviteľných zdrojov stanoveného v programoch rozvoja vidieka

Prvý pododsek:

Pokiaľ ide o Bulharsko, poučenie z vykonávania v programovom období rokov 2007 – 2013, vrátane vyššej miery chybovosti a finančných opráv, bolo zohľadnené v súčasnom programovom období. V programovom období rozvoja vidieka na roky 2014 – 2020 sa Bulharsko rozhodlo podporiť len tie projekty, ktoré súvisia so spotrebou v poľnohospodárskych podnikoch s cieľom zmierniť riziko budúcich chýb.

Druhý pododsek:

Úpravy pridelených finančných prostriedkov v priebehu programového obdobia môžu mať rôzne príčiny. V prípade Francúzska (Dolná Normandia) sa finančné prostriedky EPFRV vyčlenené na ciele v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov znížili, keďže uvedený región sa rozhodol, že zmení zdroj financovania určitých druhov projektov, pri ktorých sa pôvodne plánovalo financovanie v rámci EPFRV. Dôvody navrhnutej zmeny boli Komisii oznámené pred jej uskutočnením. Zmeny spočívali v tom, že financovanie programov na výrobu energie z dreva a schém súvisiacich s kotlami sa presunulo do vnútroštátnych systémov financovania v rámci Agentúry pre životné prostredie a hospodárenie s energiou (ADEME) a že sa podporili projekty v oblasti bioplynu (anaeróbna digescia) prostredníctvom kapitálových príspevkov alebo bankových záruk s pomocou Normandskej rozvojovej agentúry (ADN).

52

Strategické programovanie v rámci EPFRV sa skôr snaží dosahovať rovnováhu medzi rôznymi potrebami a cieľmi než vykonávať úplnú stratégiu pre energiu z obnoviteľných zdrojov vo vidieckych oblastiach.

Úpravy rozpočtových prostriedkov, ku ktorým došlo napríklad v programe rozvoja vidieka v Dolnej Normandii, musia byť odôvodnené v žiadosti o programové zmeny. Okrem toho väčšia ako 50 % zmena vyčísleného cieľa súvisiaceho s oblasťou zamerania, ktorá znamená významné rozpočtové presuny, si vyžaduje zmenu v programovej stratégii a Komisia o nej musí rozhodnúť formou vykonávacích aktov podľa článku 11 písm. a) nariadenia (EÚ) č. 1305/2013.

54

Komisia v priebehu rokovaní o partnerských dohodách a príslušných programoch aktívne podporovala dosiahnutie súčinnosti a komplementárnosti pri používaní európskych štrukturálnych a investičných fondov pri súčasnom zohľadnení existujúcich vnútroštátnych alebo iných európskych systémov financovania. Voľba spôsobu vykonávania však patrí do rozsahu pôsobnosti členských štátov.

Spoločná odpoveď Komisie na body 56 a 57:

V rámci strategického programového prístupu si členské štáty môžu vybrať, ktorú oblasť zamerania považujú za najvhodnejšiu na programovanie špecifického opatrenia v súlade s konkrétnym účelom tohto opatrenia. Z toho logicky vyplýva, že jedno opatrenie sa môže vyskytnúť v rôznych oblastiach zamerania. Rôznorodosť aspektov mnohých opatrení rozvoja vidieka, ktoré často nemajú len jeden cieľ, dobre vyjadruje koncepcia druhotných účinkov.

Rámček 6 – Nejednotné zaraďovanie projektov týkajúcich sa energie z obnoviteľných zdrojov do oblastí zamerania

Prvý pododsek:

Priradenie opatrení k rôznym oblastiam zamerania v rámci programov rozvoja vidieka tiež odráža vyčíslenie očakávaných výsledkov opatrenia, ktoré sa môžu v jednotlivých programoch líšiť. Opatrenia sa priraďujú k oblastiam zamerania podľa prvotného účinku. Druhotné účinky pri tom nie sú rozhodujúce.

Druhý pododsek:

Aj porovnanie programov rozvoja vidieka v Rumunsku a Bulharsku ukazuje rozdielne hodnotenie cieľov: Bulharsko chápe výrobu energie z obnoviteľných zdrojov pre vlastnú spotrebu ako prvotný cieľ opatrenia, a preto ju zaradilo do oblasti zamerania 5C. Pokiaľ ide o program rozvoja vidieka v Rumunsku, situácia je odlišná v tom zmysle, že program oprávňuje na získanie priameho príspevku z oblasti zamerania 5C len tie projekty, ktoré zahŕňajú investície do energie z obnoviteľných zdrojov pre vlastnú spotrebu, zatiaľ čo účinky ostatných opatrení programovaných v rámci oblastí zamerania FA 2A, 3A, 6A a 6B sa z pohľadu oblasti 5C považujú za druhotné. Jedným z príkladov je infraštruktúra malého rozsahu vrátane investícií do energie z obnoviteľných zdrojov a do úspor energie, pričom táto infraštruktúra má primárne prispievať k miestnemu rozvoju vo vidieckych oblastiach, a preto bola zaradená do oblasti zamerania 6B.

61

Je pravda, že na začiatku obdobia rokov 2007 – 2013 neexistovali žiadne špecifické výstupné ukazovatele pre projekty týkajúce sa energie z obnoviteľných zdrojov, spoločný rámec monitorovania a hodnotenia na obdobie rokov 2007 – 2013 však už obsahoval ukazovateľ, ktorý sa výslovne týkal výroby energie z obnoviteľných zdrojov na účely hodnotenia programov. Ukazovateľ vplyvu č. 7 Príspevok k boju proti zmene klímy sa sledoval prostredníctvom merania zvýšenia výroby energie z obnoviteľných zdrojov (kvantitatívna a kvalitatívna zmena výroby energie z obnoviteľných zdrojov priradená k intervencii financovanej z EPFRV).

62

Pokiaľ ide o podávanie správ o monitorovaní a ukazovateľoch, Komisia poskytuje usmernenia na pomoc členským štátom pri budovaní kapacít potrebných na plnenie monitorovacích povinností. Komisia posudzuje kvalitu údajov poskytnutých členskými štátmi. Za ich spoľahlivosť sú zodpovedné orgány členských štátov.

63

Keďže projekty, ktoré slúžia na využívanie energie z obnoviteľných zdrojov, sú rozptýlené v rôznych opatreniach a pred preskúmaním stavu reformy SPP neexistoval jediný výstupný ukazovateľ, je ťažké získať súhrnné informácie. Isté informácie o možnej účinnosti podpory investícií do energie z obnoviteľných zdrojov poskytuje ukazovateľ vplyvu, ktorý je uvedený v odpovedi na bod 61.

Vzhľadom na to, že energia z obnoviteľných zdrojov bola zavedená ako nová výzva až v rámci preskúmania stavu reformy, keď sa už začalo vykonávanie programov, informácie súvisiace s energiou z obnoviteľných zdrojov v hodnoteniach ex-ante použitých pri návrhoch programov rozvoja vidieka boli obmedzené.

65

V hodnoteniach ex-post museli všetky členské štáty/regióny odpovedať na konkrétnu hodnotiacu otázku priamo súvisiacu s energiou z obnoviteľných zdrojov. Komisia vydala usmernenie (ktoré nie je záväzné). Obsah hodnotení ex-post závisí od obsahu konkrétneho programu rozvoja vidieka, ktorý vyjadruje politické voľby členských štátov. Ak sa v programe rozvoja vidieka venuje energii z obnoviteľných zdrojov len okrajová pozornosť, bude tomu zodpovedať aj rozsah tejto témy v rámci hodnotenia.

Spoločná odpoveď Komisie na body 68 a 69:

Očakávané výsledky a príslušné ciele sú v rámci programov rozvoja vidieka stanovené na úrovni cieľov (t. j. oblastí zamerania), a nie na úrovni jednotlivých opatrení.

Efektívnosť a účinnosť programov rozvoja vidieka sa bude posudzovať prostredníctvom rozšírených hodnotení, pri ktorých ukazovatele spoločného rámca monitorovania a hodnotenia predstavujú len nástroj a budú doplnené ďalšími informáciami. Spoločné ukazovatele sa musia vymedziť tak, že sa zohľadní otázka dostupnosti údajov vo všetkých členských štátoch, nákladová účinnosť systému a primerané administratívne zaťaženie členských štátov. Komisia sa domnieva, že dodatočné ukazovatele špecifické pre daný program síce nie vždy zodpovedajú vymedzeniu ukazovateľov „výsledkov“, môžu však byť užitočné pri posudzovaní programov.

70

V prílohe 11 (s. 76) k usmerneniu Komisie s názvom „Posúdenie výsledkov programov rozvoja vidieka: Ako sa pripraviť na oznámenie výsledkov hodnotenia za rok 2017“ sú navrhnuté rôzne zdroje údajov, ako sú napríklad formuláre žiadostí príjemcov a žiadosti o platbu, národné/regionálne štatistiky, údaje dodávateľov energie a kontrolných subjektov a energetické štatistiky Eurostatu. Ako jeden z možných zdrojov údajov sú na poslednom mieste dlhého zoznamu ďalších možných zdrojov údajov uvedené prieskumy a diskusné skupiny (https://enrd.ec.europa.eu/evaluation/publications/guidelines-assessment-rdp-results-how-prepare-reporting-evaluation-2017_en).

Je tiež potrebné pripomenúť, že usmernenia Komisie nepredstavujú záväzné dokumenty. Ich cieľom je zlepšiť kvalitu a porovnateľnosť hodnotení, za ktoré zodpovedajú členské štáty.

71

V rámci programov rozvoja vidieka môže fungovať niekoľko opatrení na dosiahnutie výsledkov daného cieľa. Takéto výsledky je možné posudzovať len prostredníctvom hodnotení. Komisia uznáva riziko následného administratívneho zaťaženia, snaží sa však dosiahnuť primeranú rovnováhu medzi nákladmi a prínosmi. Pokiaľ ide o údajnú nemožnosť porovnať údaje z dôvodu špecifických vlastností programov, ako sú napríklad dodatočné ukazovatele pre konkrétne programy, vplyvy a výsledky programu sú posúdené v individuálnom hodnotení tohto programu, ktoré slúži ako príklad pre ďalšie programy rozvoja vidieka, ktoré dokonca ani nemusia obsahovať príslušné opatrenia.

75

K lepšiemu využívaniu energie z obnoviteľných zdrojov v rámci rozvoja vidieka prispievajú rôzne činnosti, pričom investície do výroby energie z obnoviteľných zdrojov alebo využitie lesnej biomasy na energetické účely predstavujú len dve z nich.

Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka podporuje projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov aj prostredníctvom miestnych rozvojových stratégií podporovaných iniciatívou LEADER. Tieto iniciatívy miestneho rozvoja, ktoré sa opierajú o miestne komunity, sú zvyčajne prínosné z hľadiska lepšieho miestneho prijatia a zaručujú začlenenie projektov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov do širšej stratégie udržateľného rozvoja príslušnej miestnej oblasti.

78

Úlohou výberových kritérií je usporiadať projekty podľa hodnotenia cieľov programu ako celku, na základe určených potrieb a potenciálu.

V súlade so zásadou zdieľaného hospodárenia členský štát stanovuje výberové kritériá pre jednotlivé opatrenia a konzultuje monitorovací výbor programu rozvoja vidieka (v ktorom sú zastúpené všetky zainteresované strany v súlade so zásadou partnerstva).

79

Komisia sa podieľa na činnosti monitorovacích výborov a poskytuje usmernenia a spätnú väzbu. Súčasťou spätnej väzby môže byť aj upozornenie na príliš nízke prahové hodnoty. Tak to bolo napríklad v prípade francúzskeho programu rozvoja vidieka, ktorý kontroloval Európsky dvor audítorov.

Rámček 10 – Projekty týkajúce sa energie z obnoviteľných zdrojov s nevýznamným prínosom pre rozvoj vidieka

Na základe poučenia z programového obdobia rokov 2007 – 2013 sa v súčasnom bulharskom programe rozvoja vidieka podporujú investície do výroby energie z obnoviteľných zdrojov len pre vlastnú spotrebu (v poľnohospodárskom alebo inom podniku).

81

Členské štáty sú všeobecne vedené k tomu, aby v rámci EPFRV podporovali také projekty, ktoré významne prispievajú k rozvoju vidieka. Pri posudzovaní prínosov pre rozvoj vidieka v porovnaní s projektmi v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov financovanými z iných systémov podpory treba zohľadniť rozsah takýchto projektov v rámci EPFRV. V tejto súvislosti je potrebné vidieť počet vytvorených pracovných miest, ako aj ďalších obchodných príležitostí a poskytovaných služieb.

Závery a odporúčania

84

Komisia súhlasí s tým, že projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov majú potenciál prispieť k udržateľnému rozvoju vidieka, predovšetkým prostredníctvom zapojenia miestnych zainteresovaných strán. To, či sa zrealizuje potenciál financovania EPFRV v tejto oblasti, závisí od výberu členských štátov/regiónov pri navrhovaní programov rozvoja vidieka a dosahovaní rovnováhy medzi rôznymi cieľmi stratégií rozvoja vidieka.

85

Smernica o obnoviteľných zdrojoch energie predstavuje všeobecný právny rámec podpory rozvoja energie z obnoviteľných zdrojov v EÚ a dosiahnutia cieľov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2020. Rozvoj vidieka je síce dôležitou hybnou silou využívania energie z obnoviteľných zdrojov, samotná smernica však ponecháva členským štátom značnú voľnosť, pokiaľ ide o spôsob dosiahnutia národných cieľov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov vrátane spôsobu podpory využívania tejto energie vo vidieckych oblastiach. V návrhu Komisie na prepracovanie smernice o obnoviteľných zdrojoch energie sa rieši otázka vznikajúcich modelov spotreby energie z obnoviteľných zdrojov a komunít vyrábajúcich energiu z obnoviteľných zdrojov, ktoré môžu rozšíriť prínos energie z obnoviteľných zdrojov pre rozvoj vidieka.

Odporúčanie 1 – Posúdenie vplyvu budúcej politiky v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov na vidiecke oblasti

Prvý pododsek: Komisia prijíma toto odporúčanie v tom rozsahu, v ktorom sa týka jej činnosti. Komisia sa domnieva, že sa vyjadrila k návrhu budúcej politiky energie z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom návrhu nariadenia o riadení energetickej únie a návrhu na prepracovanie smernice o obnoviteľných zdrojoch energie.

Členské štáty by pri zostavovaní integrovaných národných energetických a klimatických programov, ktoré sa vyžadujú v nariadení o riadení energetickej únie (v súčasnosti v spolurozhodovacom postupe), mohli okrem iného zohľadniť okolnosti a potreby svojich vidieckych oblastí.

Druhý pododsek: Odkaz na kontrolný mechanizmus na posúdenie vplyvu politík na vidiecke oblasti (tzv. rural proofing) je zahrnutý do oznámenia Komisie Budúcnosť potravinárstva a poľnohospodárstva [pozri stranu 22 oznámenia COM(2017) 713 final].

V tomto oznámení sa uvádza, že Komisia je odhodlaná podporovať kontrolný mechanizmus na posúdenie vplyvu politík na vidiecke oblasti, ktorý bude systematicky prehodnocovať príslušné politiky „vidieckou lupou“ z hľadiska možného dosahu na vidiecke komunity.

Tretí pododsek: Toto odporúčanie sa prijíma v tom rozsahu, v akom sa v návrhu nariadenia Komisie o riadení energetickej únie (v súčasnosti v postupe spolurozhodovania) stanovuje interaktívny dialóg s členskými štátmi s cieľom posúdiť, či ciele a príspevky, ktoré sú súčasťou národných energetických a klimatických programov, stačia na spoločné dosiahnutie cieľov energetickej únie.

86

Modelovanie vypracované pre posúdenie vplyvu týkajúce sa udržateľnosti bioenergie poukazuje na skutočnosť, že zatiaľ čo dovoz biomasy sa podľa odhadov bude zvyšovať, dodávky biomasy na energetické účely výroby energie sa naďalej budú obstarávať z domácich zdrojov. Podľa vlastných modelov Komisie na obdobie rokov 2020 – 2030 dosiahne dopyt po biomase na kúrenie a výrobu energie svoj vrchol v roku 2025 a po roku 2030 mierne klesne v dôsledku konkurencie ďalších obnoviteľných zdrojov energie a energetickej efektívnosti budov. V dlhodobejšom výhľade (2050) sa predpokladá významné zvýšenie dopytu po biopalive z dôvodu potreby eliminovať emisie uhlíka v doprave vrátane letectva.

Komisia je tiež presvedčená o tom, že návrh na prepracovanie smernice o obnoviteľných zdrojoch energie posilňuje rámec udržateľnosti bioenergie v EÚ, čím poskytuje dostatočné záruky udržateľnosti výroby a používania biomasy určenej na výrobu energie.

Odporúčanie 2 – Zlepšený rámec udržateľnosti bioenergie

Komisia odporúčanie prijíma. Komisia je tiež presvedčená o tom, že prijatím návrhu na prepracovanie smernice o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorý je v súčasnosti v spolurozhodovacom postupe, sa posilní rámec udržateľnosti bioenergie v EÚ, ktorý poskytne dostatočné záruky udržateľnosti výroby a používania biomasy určenej na výrobu energie.

Okrem toho cieľom návrhu nariadenia Komisie, ktorým sa zahŕňajú emisie skleníkových plynov a záchyty z využívania pôdy, zmien vo využívaní pôdy a lesného hospodárstva do rámca politík v oblasti klímy a energetiky na obdobie do roku 2030 (nariadenie LULUCF) – v súčasnosti v postupe spolurozhodovania, pričom spoluzákonodarcovia dosiahli predbežnú dohodu 14. decembra 2017 – je zabezpečiť, aby sa emisie alebo záchyty pre biomasu určenú na výrobu energie vykazovali členskými štátmi na vnútroštátnej úrovni a aby sa pri nariadení LULUCF uplatňovalo pravidlo o nulovom dlhu. Komisia považuje toto odporúčanie za splnené, pokiaľ ide o návrhy Komisie týkajúce sa smernice RED II a nariadenia LULUCF.

Spoločná poľnohospodárska politika v súčasnosti zahŕňa ustanovenia o ochrane organického uhlíka v ornej pôde a na trávnych porastoch. Spoločná poľnohospodárska politika má teda chrániť organický uhlík v pôde, a takto prispieť k udržateľnosti biomasy pre oblasť, na ktorú sa vzťahujú platby v rámci SPP.

Ako je uvedené v oznámení Budúcnosť potravinárstva a poľnohospodárstva, Komisia sa v budúcnosti bude snažiť o posilnenie ambície SPP, pokiaľ ide o efektívne využívanie zdrojov, ochranu životného prostredia a opatrenia na ochranu klímy.

87

Komisia v priebehu rokovaní o partnerských dohodách a príslušných programoch aktívne podporovala dosiahnutie súčinnosti a komplementárnosti pri používaní európskych štrukturálnych a investičných fondov pri súčasnom zohľadnení existujúcich vnútroštátnych alebo iných európskych systémov financovania. Voľba spôsobu vykonávania však patrí do rozsahu pôsobnosti členských štátov.

V prípade projektov v oblasti obnoviteľnej energie môže EPFRV veľmi dobre poskytnúť adekvátny podporný mechanizmus pre miestne projekty a doplniť tak existujúce financovanie. Môže sa tiež orientovať na potenciálnych príjemcov vo vidieckych oblastiach, ktorí nemajú nárok na podporu z iných fondov.

88

V rámci strategického programového prístupu si členské štáty môžu vybrať, ktorú oblasť zamerania považujú za najvhodnejšiu pre programovanie špecifického opatrenia v súlade s cieľom tohto opatrenia. Z toho logicky vyplýva, že projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov sa vyskytujú v odlišných oblastiach zamerania.

Odporúčanie 3 – Jasné usmernenie k úlohe EPFRV v súvislosti s podporou pre energiu z obnoviteľných zdrojov

Prvý pododsek: Komisia môže prijať toto odporúčanie len čiastočne, keďže v tejto fáze nie je oprávnená prijímať konkrétne záväzky týkajúce sa legislatívnych návrhov na obdobie po roku 2020.

Komisia sa zaväzuje, že vypracuje analýzu možných spôsobov posilnenia orientácie budúcej SPP na výsledky, a to prostredníctvom dosiahnutia pridanej hodnoty na úrovni EÚ a zároveň lepšieho zohľadnenia potrieb a zámerov dotknutých území, ako je uvedené v oznámení Komisie COM(2017) 713 final.

Členské štáty/regióny sú najkompetentnejšie rozhodovať o tom, ktoré finančné nástroje sa najlepšie hodia pre ich konkrétnu situáciu a ako ich najlepšie skombinovať na dosiahnutie cieľov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a rozvoja vidieka čo najúspornejším spôsobom z hľadiska nákladov.

Druhý pododsek: Komisia prijíma toto odporúčanie a zastáva názor, že už ho vykonala.

Webové sídlo Európskej siete pre rozvoj vidieka zahŕňa databázu obsahujúcu osvedčené postupy vrátane, okrem iného, príkladov projektov energie z obnoviteľných zdrojov podporených z EPFRV a prístupov založených na komunitách v tejto oblasti. V rámci EIP-AGRI sa začala činnosť diskusnej skupiny o „rozšírení výroby a používania energie z obnoviteľných zdrojov v poľnohospodárskom podniku“. Prvé stretnutie sa uskutočnilo v dňoch 21. – 22. novembra 2017.

89

Je pravda, že na začiatku obdobia rokov 2007 – 2013 neexistovali žiadne špecifické výstupné ukazovatele pre projekty týkajúce sa energie z obnoviteľných zdrojov, spoločný rámec monitorovania a hodnotenia na obdobie rokov 2007 – 2013 však už obsahoval ukazovateľ vplyvu, ktorý sa týkal zvýšenia výroby energie z obnoviteľných zdrojov na účely hodnotenia programov. Poskytol určité informácie v závislosti od rozsahu, v akom sa programy zaoberali touto otázkou.

90

V rámci zásady zdieľaného hospodárenia zodpovedajú za hodnotenia programu rozvoja vidieka členské štáty.

Efektívnosť a účinnosť programov rozvoja vidieka sa bude posudzovať prostredníctvom rozšírených hodnotení, pri ktorých ukazovatele spoločného rámca monitorovania a hodnotenia predstavujú len nástroj a budú doplnené ďalšími informáciami. Spoločné ukazovatele sa musia vymedziť tak, že sa zohľadní otázka dostupnosti údajov vo všetkých členských štátoch, nákladová účinnosť systému a primerané administratívne zaťaženie členských štátov.

Aj keď doplňujúce ukazovatele špecifické pre daný program môžu viesť k zníženiu porovnateľnosti správ predložených Komisii, Komisia toto považuje za prípustné a domnieva sa, že to môže byť užitočné pre posúdenie programov.

91

V súčasnosti sa pripravujú usmernenia Komisie pre rozšírené podávanie správ o vykonávaní v roku 2019.

Ako je uvedené v plánoch na obdobie po roku 2020, Komisia sa zaväzuje, že bude analyzovať možné spôsoby zlepšenia merania výkonu SPP ako celku. Predpokladá sa vytvorenie rozšíreného modelu uplatňovania SPP zameraného na výsledky. Proces potvrdzovania vierohodnosti by sa na tento účel musel prispôsobiť požiadavkám tvorby politiky zameranej na výsledky vrátane rozvoja a uplatňovania spoľahlivých a merateľných ukazovateľov a dôveryhodného monitorovania výkonnosti a podávania správ.

Odporúčanie 4 – Jednoduchší a zmysluplnejší rámec monitorovania a hodnotenia

Komisia toto odporúčanie čiastočne prijíma. Odporúčanie už bolo zrealizované so zreteľom na údaje o výdavkoch v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a energie z obnoviteľných zdrojov vyrobenej v rámci podporených projektov. Tieto informácie budú uvedené v rozšírených výročných správach o vykonávaní za rok 2019.

Komisia však nie je oprávnená žiadať od členských štátov, aby v správach uvádzali informácie, ktoré nemali zbierať od začiatku programového obdobia, ako sú napríklad údaje o inštalovanom energetickom výkone.

93

V súčasnom programovom období sa uplatňuje tzv. pravidlo N+3 na programovej úrovni s cieľom umožniť úplné využitie finančných prostriedkov EPFRV podľa cieľov stanovených v príslušných programoch rozvoja vidieka. Cieľom je zníženie rizika neprínosnosti pomoci poskytnutej z EPFRV. Zároveň je možné upraviť výberové postupy v priebehu programového obdobia v súlade so zásadou zdieľaného hospodárenia a partnerstva.

Odporúčanie 5 – Lepší výber projektov zohľadňujúci pridanú hodnotu pre vidiecke oblasti a životaschopnosť projektov

Komisia sa domnieva, že toto odporúčanie je určené členským štátom. Samotné postupy výberu a vymedzenie výberových kritérií zostávajú v kompetencii členských štátov v súlade so zásadou zdieľaného hospodárenia, Komisia sa však bude naďalej snažiť nabádať členské štáty, aby uplatňovali relevantné postupy výberu.

Glosár a skratky

AEBIOM: Európske združenie pre biomasu (European Biomass Association)

Anaeróbna fermentácia: Proces, pri ktorom sa organická hmota, ako je živočíšny odpad alebo odpad z potravín, rozkladá, aby sa vyrobil bioplyn a organické hnojivo.

Analýza SWOT: Metóda na zistenie silných a slabých stránok, príležitostí a hrozieb (z angl. strenths, weaknesses, opportunities, threats) v organizácii alebo v regióne, ktorá sa využíva v programe rozvoja vidieka.

Bioenergia: Energia vyrobená z biomasy.

Biohospodárstvo: Tie odvetvia hospodárstva, ktoré na výrobu potravín, materiálov a energie využívajú obnoviteľné biologické zdroje, napríklad plodiny, lesy, ryby, zvieratá a mikroorganizmy.

Biomasa: Biologicky rozložiteľná časť produktov, odpadu a zvyškov biologického pôvodu z poľnohospodárstva vrátane rastlinných a živočíšnych látok, lesného hospodárstva a príbuzných odvetví vrátane rybárstva a akvakultúry, ako aj biologicky rozložiteľná časť odpadu vrátane priemyselného a komunálneho odpadu biologického pôvodu.

CO2: Oxid uhličitý

DG ENV: Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre životné prostredie

Diaľkové vykurovanie, diaľkové chladenie: Distribúcia tepelnej energie vo forme pary, horúcej a teplej vody alebo vychladených kvapalín z centrálneho zdroja výroby prostredníctvom siete do viacerých budov alebo na viacero miest na vyhrievanie alebo ochladzovanie priestorov alebo procesov.

EEG: Zákon o obnoviteľných zdrojoch energie (z nem. Erneuerbare-Energien-Gesetz)

Emisná stopa: Množstvo skleníkových plynov, ktoré sa vypustí do atmosféry počas životného cyklu akéhokoľvek produktu alebo činnosti a ktoré je vyjadrené ako ekvivalent oxidu uhličitého (CO2e).

Energia z obnoviteľných zdrojov: Energia získaná z obnoviteľných zdrojov, ktoré sa počas ľudského života prirodzene doplnia, napríklad slnečné žiarenie, vietor, biomasa a geotermálne teplo.

Európske štrukturálne a investičné fondy (EŠIF): Skupina piatich samostatných fondov, ktoré majú za cieľ znižovať regionálne rozdiely v EÚ, s rámcami politík stanovenými na sedemročné rozpočtové obdobie viacročného finančného rámca. Týmito piatimi fondmi sú: Európsky fond regionálneho rozvoja (EFRR), Európsky sociálny fond (ESF), Kohézny fond (KF), Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV) a Európsky námorný a rybársky fond (ENRF).

Európsky fond regionálneho rozvoja (EFRR): Európsky fond regionálneho rozvoja je zameraný na posilnenie hospodárskej a sociálnej súdržnosti v Európskej únii prostredníctvom vyrovnávania hlavných regionálnych rozdielov. Dosahuje sa to pomocou finančnej podpory na vybudovanie infraštruktúry a produktívnych investícií na vytváranie pracovných miest, predovšetkým pre podniky.

Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV): Poradný orgán, ktorý poskytuje zástupcom európskych sociálno-pracovných záujmových skupín a iným oficiálnu platformu na vyjadrenie názorov na záležitosti týkajúce sa EÚ.

Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV): Cieľom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka je pomáhať vidieckym oblastiam EÚ pri prekonávaní širokej škály ekonomických, environmentálnych a sociálnych problémov.

FV: Fotovoltický

GR: Útvary a služby Európskej komisie známe ako generálne riaditeľstvá.

GR AGRI: Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka

GR CLIMA: Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre oblasť klímy

GR ENER: Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre energetiku

Horizont 2020: Program EÚ pre výskum a inováciu na roky 2014 – 2020.

Iniciatíva Leader: Metóda miestneho rozvoja vedeného komunitou na mobilizáciu a rozvoj vidieckych komunít prostredníctvom miestnych verejno-súkromných partnerstiev (miestnych akčných skupín). Termín je francúzskym akronymom pochádzajúcim z výrazu Liaison Entre Actions de Développement de lʼEconomie Rurale (v slov. prepojenia medzi opatreniami na rozvoj vidieckeho hospodárstva)

Komunity vyrábajúce energiu z obnoviteľných zdrojov: MSP alebo nezisková organizácia, ktorých akcionári alebo členovia spolupracujú na výrobe, distribúcii, uskladnení alebo dodávkach energie z obnoviteľných zdrojov.

Kritériá udržateľnosti: Súbor kritérií pre biopalivá, biokvapaliny a palivá z biomasy vymedzených v smernici o obnoviteľných zdrojoch energie a v návrhu druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie a týkajúcich sa postupov využívania pôdy a obhospodarovania lesov, úspor emisií skleníkových plynov a efektívnosti konverzie energie na zaistenie environmentálnej udržateľnosti bioenergie.

LIFE: Finančný nástroj pre životné prostredie (z fr. L’Instrument Financier pour l’Environnement) Finančný nástroj EÚ na podporu projektov v oblasti životného prostredia, ochrany prírody a klímy v celej EÚ.

Merné jednotky energie

  • toe – tona ropného ekvivalentu je množstvo energie uvoľnenej pri spaľovaní jednej tony surovej ropy, približne 42 GJ
    ktoe – kilotona (tisíc ton) ropného ekvivalentu
    Mtoe – milión ton ropného ekvivalentu
  • kW – kilowatt
  • MWh/kWh – megawatthodina/kilowatthodina

MSP: Malé a stredné podniky

Národný akčný plán pre energiu z obnoviteľných zdrojov: Vypracúva sa v súlade s článkom 4 smernice o obnoviteľných zdrojoch energie.

Návrh druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie: Návrh Európskej komisie z 30. 11. 2016 týkajúci sa smernice o obnoviteľných zdrojoch energie na obdobie 2021 – 2030.

Nepriama zmena využívania pôdy (indirect land-use changes – ILUC): Premena využívania pôdy v dôsledku vytláčania poľnohospodárskej produkcie, t. j. keď sa existujúca poľnohospodárska pôda pretvorí na pôdu na pestovanie energetických plodín, ako je kukurica, Pennisetum purpureum či vŕba, a pestovanie potravín a krmív sa rozšíri na plochu, ktorá sa dovtedy nevyužívala na poľnohospodárstvo, napríklad lesy, trávny porast, rašeliniská, mokrade a iné ekosystémy bohaté na uhlík. Premenou týchto typov pôdy na ornú pôdu sa môžu zvýšiť emisie CO2.

Oblasť zamerania 5C: Oblasť zamerania „energia z obnoviteľných zdrojov“ zahŕňa širokú škálu cieľov vrátane uľahčenia dodávok a využívania obnoviteľných zdrojov energie, vedľajších produktov, odpadu, zvyškov a iných nepotravinových surovín na účely biohospodárstva.

Oblasti zamerania: Európska únie stanovila pre rozvoj vidieka šesť priorít. Tie sa delia na 18 „oblastí zamerania“ v snahe lepšie definovať ciele každej priority a uľahčiť proces programovania.

Partnerská dohoda: Dokument vypracovaný členským štátom s prispením partnerov, v ktorom sa stanovuje stratégia, priority a mechanizmy členského štátu na účinné a efektívne využívanie európskych štrukturálnych a investičných fondov. Komisia ho schvaľuje po posúdení a dialógu s členským štátom.

Posúdenie vplyvu politík na vidiecke oblasti (tzv. rural proofing): Posúdenie vplyvu politík na vidiecke oblasti má za cieľ porozumieť dosahu zásahov politiky vlády a zaistiť spravodlivé a rovnocenné výsledky politiky pre vidiecke oblasti. Zámerom je teda nájsť najlepšie spôsoby realizácie politík vo vidieckych oblastiach.

Posudzovanie životného cyklu (LCA): Viacfázový postup na výpočet environmentálneho vplyvu produktu alebo služby počas ich celého životného cyklu.

Povinné kvóty: Minimálne podiely obnoviteľných zdrojov energie na energetickom mixe energetických zariadení, dodávateľov elektrickej energie alebo niekedy aj veľkých spotrebiteľov elektriny stanovené vládami štátov, regionálnymi či miestnymi samosprávami.

Preskúmanie stavu reformy SPP: V roku 2009 sa preskúmali a upravili jednotlivé zložky SPP s cieľom zamerať SPP na vyvážený rozvoj, ktorý neohrozuje životné prostredie. Táto úprava je známa pod názvom „zdravotná prehliadka“ alebo preskúmanie stavu reformy SPP.

Program rozvoja vidieka (PRV): Dokument, ktorý vypracoval členský štát alebo región a schválila Komisia, na plánovanie a monitorovanie vykonávania politiky rozvoja vidieka na regionálnej alebo vnútroštátnej úrovni.

Programové obdobie: Obdobie vykonávania politiky rozvoja vidieka, ktoré sa zhoduje s viacročným finančným rámcom EÚ. Súčasným programovým obdobím je 2014 – 2020, ktorému predchádzalo programové obdobie 2007 – 2013.

Samospotrebiteľ (energie z obnoviteľných zdrojov): Aktívny zákazník, ktorý spotrebúva a môže uskladňovať a predávať elektrinu z obnoviteľných zdrojov, ktorá je vyrábaná v jeho priestoroch, vrátane bytových domov, obchodných sídiel alebo zón spoločných služieb či uzavretej distribučnej sústavy za predpokladu, že pre samospotrebiteľov energie z obnoviteľných zdrojov iných než domácnosti tieto činnosti nepredstavujú ich hlavnú obchodnú alebo podnikateľskú činnosť.

Skleníkové plyny: Plyny, ktoré pôsobia ako v atmosfére Zeme ako prikrývka, pod ktorou sa zachytáva teplo, čím sa otepľuje zemský povrch. Tento jav je známy ako skleníkový efekt. Medzi hlavné skleníkové plyny patrí oxid uhličitý (CO2), metán (CH4), oxid dusný (N2O) a fluórované plyny (HFC, PFC, SF6 a NF3).

Smernica o obnoviteľných zdrojoch energie: Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/28/ES z 23. apríla 2009 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov energie a o zmene a doplnení a následnom zrušení smerníc 2001/77/ES a 2003/30/ES (Ú. v. EÚ L 140, 5.6.2009, s. 16).

Spoločná poľnohospodárska politika (SPP): Súbor právnych predpisov a postupov prijatých Európskou úniou s cieľom ustanoviť spoločnú a jednotnú politiku v oblasti poľnohospodárstva a rozvoja vidieka.

Spoločný rámec monitorovania a hodnotenia: Rámec monitorovania a hodnotenia oblasti rozvoja vidieka pre celú EÚ uplatňovaný v programovom období 2007 – 2013. V programovom období 2014 – 2020 sa vzťahuje na obidva piliere SPP (EPFRV i EPZF).

Spoločný systém monitorovania a hodnotenia: Časť spoločného rámca monitorovania a hodnotenia – pravidlá a postupy vzťahujúce sa na oblasť rozvoja vidieka (druhý pilier SPP).

Štátna pomoc: Pomoc poskytnutá členskými štátmi, ktorou sú príjemcovia ekonomicky zvýhodnení. Môže mať formu priamej finančnej pomoci alebo nepriamej podpory, ako sú daňové výhody, zvýhodnené podmienky pri nákupe alebo prenájme pozemku, poskytnutie úveru alebo záruky na úver od banky za lepších podmienok ako sú bežné trhové sadzby atď.

Trialóg: Trojstranné zasadnutia zástupcov Parlamentu, Rady a Komisie na prerokovanie legislatívnych návrhov. Účelom týchto stretnutí je dospieť k dohode o balíku zmien právnych predpisov, ktoré budú prijateľné pre Radu i Parlament. Komisia vystupuje ako sprostredkovateľ a má uľahčiť dosiahnutie dohody medzi spoluzákonodarcami.

Viacročný finančný rámec (VFR): Viacročný plán výdavkov EÚ, v ktorom sú jej politické priority vyjadrené z finančného hľadiska. Vzťahuje sa na obdobie siedmich rokov.

Výkupné prémie: Systém podpory, v rámci ktorého sa elektrina z obnoviteľných zdrojov zvyčajne predáva na trhu s elektrinou a výrobcovia dostávajú prémiu navyše k trhovej cene vyrobenej elektriny. Výkupné prémie môžu byť pevné (t. j. v nemennej výške, nezávislé od trhových cien) alebo pohyblivé (t. j. vo variabilnej výške v závislosti od vývoja trhových cien).

Výkupné tarify: Systém podpory, v rámci ktorého sa výrobcom energie z obnoviteľných zdrojov vyplácajú pevne stanovené ceny elektriny za každú jednotku energie vyprodukovanej a dodanej do elektrizačnej sústavy. Uhrádzanie výkupných taríf je zaručené počas určitého obdobia, ktoré často súvisí s ekonomickou životnosťou príslušného projektu v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov (zvyčajne 10 až 25 rokov).

Využívanie pôdy, zmeny vo využívaní pôdy a lesné hospodárstvo (land use, land use change and forestry – LULUCF): Sektor súpisu skleníkových plynov, ktorý zahŕňa emisie skleníkových plynov a skleníkové plyny odstránené záchytmi vyplývajúce z priamej ľudskej činnosti v súvislosti s využívaním pôdy, zmenou využívania pôdy a lesným hospodárstvom. Podobne ako iné odvetvia hospodárstva má aj využívanie pôdy, zmeny vo využívaní pôdy a lesné hospodárstvo vplyv na globálny kolobeh uhlíka. Činnosti spojené s využívaním pôdy, zmenou vo využívaní pôdy a lesným hospodárstvom môžu zvyšovať alebo znižovať množstvo skleníkových plynov v atmosfére a tým ovplyvňovať zmenu klímy buď negatívne (napr. odlesňovanie) alebo pozitívne (napr. zalesňovanie a obnova lesa).

Zelený certifikát: Obchodovateľná komodita, ktorou sa preukazuje, že isté množstvo energie sa vyrába z obnoviteľných zdrojov.

Koncové poznámky

1 Bioenergia vyrobená z biomasy. Biomasa je biologicky rozložiteľná časť produktov, odpadu a zvyškov biologického pôvodu z poľnohospodárstva vrátane rastlinných a živočíšnych látok, lesného hospodárstva a príbuzných odvetví vrátane rybárstva a akvakultúry, ako aj biologicky rozložiteľná časť odpadu vrátane priemyselného a komunálneho odpadu biologického pôvodu.

2 V smernici o obnoviteľných zdrojoch energie sa energia z obnoviteľných zdrojov definuje v článku 2 písm. a) takto: „‚energia z obnoviteľných zdrojov energie‘ je energia z obnoviteľných nefosílnych zdrojov, a to veterná, slnečná, aerotermálna, geotermálna a hydrotermálna energia a energia oceánu, vodná energia, biomasa, skládkový plyn, plyn z čističiek odpadových vôd a bioplyny“.

3 Eurostat, Zjednodušené energetické bilancie – ročné údaje [nrg_100a] (Simplified energy balances – annual data [nrg_100a]), naposledy aktualizované 8.6.2017 (http://ec.europa.eu/eurostat/web/energy/data/database).

4 Eurostat, Agroenvironmentálny ukazovateľ – výroba energie z obnoviteľných zdrojov (Agri-environmental indicator – renewable energy production). Údaje z marca 2013 (plánovaná aktualizácia článku: december 2018) (http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Archive: Agri-environmental_indicator_-_renewable_energy_production).

5 Navrhnuté Komisiou v januári 2008 a prijaté Parlamentom v decembri 2008 a Radou v apríli 2009; podrobnosti sú uvedené na webovej stránke EURLex – postup spolurozhodovania 2008/0016/COD http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/HIS/?uri=CELEX:32009L0028&qid=1464183881140

6 Článok 3 ods. 1 smernice o obnoviteľných zdrojoch energie.

7 Príloha I k smernici o obnoviteľných zdrojoch energie.

8 Články 22 a 23 smernice o obnoviteľných zdrojoch energie.

9 Závery Európskej rady z 23. a 24. októbra 2014, EUCO 169/14) z 24. októbra 2014.

10 COM(2016) 767 final/2 z 23.2.2017 – návrh smernice o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov.

11 COM(2016) 759 final z 30.11.2016 – návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o riadení energetickej únie (https://ec.europa.eu/energy/en/news/commission-proposes-new-rules-consumer-centred-clean-energy-transition).

12 Eurostat, Výroba a dovoz energie (Energy production and imports) (http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Energy_production_and_imports).

13 COM(2017) 57 final z 1.2.2017, Správa o pokroku v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov, s. 4 a 9.

14 Herczeg, M., 2012, Systémy podpory v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov v Európe (Renewable energy support schemes in Europe), Copenhagen Resource Institute, a Climate Policy Info Hub, Politiky podpory v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov v Európe (Renewable Energy Support Policies in Europe) (http://climatepolicyinfohub.eu/renewable-energy-support-policies-europe).

15 Nástroj financovania FREE – Future of Rural Energy in Europe (Budúcnosť vidieckej energetiky v Európe) (http://www.rural-energy.eu/en_GB/funding#.V0gVvU1f2Hv), Dohovor primátorov a starostov o klíme a energetike, Stručná príručka – možnosti financovania miestnych opatrení v oblasti klímy a energetiky v období 2014 – 2020 (Quick Reference Guide – Financing Opportunities for Local Climate & Energy Actions (2014 – 2020), Brusel, 2016 (http://www.covenantofmayors.eu/support/funding-instruments_en.html).

16 Ecofys, Dotácie a náklady na energiu v EÚ (Subsidies and costs of EU energy), 2014 (http://ec.europa.eu/energy/en/content/final-report-ecofys).

17 Pozri odôvodnenie 1 smernice o obnoviteľných zdrojoch energie a odôvodnenie 2 v návrhu druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie.

18 Rozhodnutie Rady 2006/144/ES z 20. februára 2006 o strategických usmerneniach Spoločenstva pre politiku rozvoja vidieka (programovacie obdobie 2007–2013) (Ú. v. EÚ L 55, 25.2.2006, s. 20) zmenené rozhodnutím Rady 2009/61/ES z 19. januára 2009 (Ú. v. EÚ L 30, 31.1.2009, s. 112). Pozri časti 3.1, 3.2, 3.3 a 3.4a.

19 Pozri odôvodnenia 22 a 23 nariadenia Rady (ES) č. 1698/2005 z 20. septembra 2005 o podpore rozvoja vidieka prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV) (Ú. v. EÚ L 277, 21.10.2005, s. 1).

20 Ostatnými „novými výzvami“ boli: zmena klímy, hospodárenie s vodou, biodiverzita, reštrukturalizácia sektoru mlieka a mliečnych výrobkov a širokopásmové pripojenie.

21 KOM(2010) 2020 v konečnom znení z 3.3.2010, Stratégia na zabezpečenie inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu.

22 Pozri článok 5 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1305/2013 zo 17. decembra 2013 o podpore rozvoja vidieka prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV) a o zrušení nariadenia Rady (ES) č. 1698/2005 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 487).

23 OECD, Prepojenie energie z obnoviteľných zdrojov s rozvojom vidieka (Linking Renewable Energy to Rural Development), OECD Publishing, 2012, (http://dx.doi.org/10.1787/9789264180444-en).

24 OECD, Prepojenie energie z obnoviteľných zdrojov s rozvojom vidieka (Linking Renewable Energy to Rural Development), OECD Publishing, 2012, (http://dx.doi.org/10.1787/9789264180444-en).

Revitalizácia miestneho hospodárstva rozvojom energie z obnoviteľných zdrojov: osvedčené postupy a prípadové štúdie (Revitalisation of local economy by development of renewable energy: good practices and case studies) (REvLOCAL) pre IEA-RETD (Medzinárodná agentúra pre energiu – platforma pre zavádzanie technológií na využívanie energie z obnoviteľných zdrojov) (http://iea-retd.org/archives/publications/revlocal).

AGRI-2010-EVAL-03 – Pedroli, B., Langeveld, H. a kol., Vplyvy energie z obnoviteľných zdrojov na európskych poľnohospodárov – zabezpečovanie výhod pre poľnohospodárov a spoločnosť (Impacts of Renewable Energy on European Farmers – Creating Benefits for Farmers and Society), záverečná správa pre Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, 5.12.2011 (https://ec.europa.eu/agriculture/external-studies/renewable-energy-impacts_sk).

SWD(2016) 416 z 30.11.2016, Hodnotenie REFIT týkajúce sa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/28/ES (REFIT evaluation of the Directive 2009/28/EC of the European Parliament and of the Council), s. 54 (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:52016SC0416).

25 OECD, Prepojenie energie z obnoviteľných zdrojov s rozvojom vidieka (Linking Renewable Energy to Rural Development), OECD Publishing, 2012, s. 18 – 19 (http://dx.doi.org/10.1787/9789264180444-en).

26 Informačný materiál výskumného centra Nordregio 2017:3, Bioenergia a rozvoj vidieka v Európe: politické odporúčania vyplývajúce z konzultácií výskumného projektu TRIBORN a zainteresovaných strán (Bioenergy and rural development in Europe: Policy recommendations from the TRIBORN research and stakeholder consultations), 2014 – 2017 (http://www.nordregio.se/en/Publications/Publications-2017/Bioenergy-and-rural-development-in-Europe-Policy-recommendations-from-the-TRIBORN-research-and-stakeholder-consultations-2014-17/).

27 AGRI-2010-EVAL-03 – Pedroli, B., Langeveld, H. a kol., Vplyvy energie z obnoviteľných zdrojov na európskych poľnohospodárov – zabezpečovanie výhod pre poľnohospodárov a spoločnosť (Impacts of Renewable Energy on European Farmers – Creating Benefits for Farmers and Society), záverečná správa pre Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, 5.12.2011 (https://ec.europa.eu/agriculture/external-studies/renewable-energy-impacts_sk).

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EHSV) k návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov (prepracované znenie), [COM(2016) 767 final – 2016-382-COD], bod 2.9 (https://webapi.eesc.europa.eu/documentsanonymous/eesc-2016 – 06926-00-00-ac-tra-sk.docx).

28 Európska komisia, Cork 2.0 deklarácia: Lepší život vo vidieckych oblastiach (http://enrd.ec.europa.eu/sites/enrd/files/cork-declaration_sk.pdf).

29 DEFRA, Rural proofing – praktická príručka k posúdeniu vplyvu politík na vidiecke oblasti (Rural proofing – Practical guidance to assess impacts of policies on rural areas), marec 2017 (https://www.gov.uk/government/publications/rural-proofing).

30 COM(2016) 759 final z 30.11.2016 – návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o riadení energetickej únie (https://ec.europa.eu/energy/en/news/commission-proposes-new-rules-consumer-centred-clean-energy-transition).

31 Články 21 a 22 návrhu druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie.

32 Ako sú poľnohospodárske plodiny (napr. repka, kukurica, ozdobnica (miscanthus)), odpad z poľnohospodárskej výroby, hnoj a drevo (napr. guľatina, drevo z prerezávania a prerieďovania, odpad z drevospracujúceho priemyslu).

33 Vrátane tuhých častíc a benzo[a]pyrénu.

34 IPCC, Osobitná správa o obnoviteľných zdrojoch energie a zmierňovaní zmeny klímy (Special Report on Renewable Energy Sources and Climate Change Mitigation), 2011.

Európska environmentálna agentúra, Stanovisko vedeckého výboru EEA k započítavaniu skleníkových plynov vo vzťahu k bioenergii (Opinion of the EEA Scientific Committee on Greenhouse Gas Accounting in Relation to Bioenergy), 15.9.2011, s. 4.

Bioenergia a rozvoj vidieka v Európe: politické odporúčania vyplývajúce z konzultácií výskumného projektu TRIBORN a zainteresovaných strán (Bioenergy and rural development in Europe: Policy recommendations from the TRIBORN research and stakeholder consultations), 2014-171, informačný materiál výskumného centra Nordregio 2017:3, uverejnený v máji 2017, s. 5.

Európska environmentálna agentúra, Kvalita vzduchu v Európe – správa z roku 2016 (Air quality in Europe – 2016 report), 2016.

Vedecká poradná rada európskych akadémií (EASAC), Multifunkčnosť a udržateľnosť lesov v Európskej únii (Multi-functionality and sustainability in the European Union’s forests), 2017.

Searchinger, T.D.; Beringer, T. a Strong, A., Má svet potenciál získať nízkouhlíkovú bioenergiu z cieleného využívania pôdy? (Does the world have low-carbon bioenergy potential from the dedicated use of land?), 2017.

Brack, D., Drevná biomasa pre energiu a teplo: vplyvy na celosvetovú klímu (Woody Biomass for Power and Heat: Impacts on the Global Climate), Chatham House, 23.2.2017.

Reakcia na správu inštitútu Chatham House pod názvom Drevná biomasa pre energiu a teplo: vplyvy na celosvetovú klímu (Woody Biomass for Power and Heat: Impacts on the Global Climate), 13.3.2017.

35 Riziká sme identifikovali hlavne na základe týchto dokumentov Komisie:

  • SWD(2014) 259 final z 28.7.2014, Súčasný stav udržateľnosti tuhej a plynnej biomasy používanej na elektrickú energiu, vykurovanie a chladenie v EÚ (State of play on the sustainability of solid and gaseous biomass used for electricity, heating and cooling in the EU).
  • SWD(2016) 418 final z 30.11.2016, Posúdenie vplyvu: udržateľnosť bioenergie. Sprievodný dokument k návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov (prepracované znenie) (Impact assessment: Sustainability of Bioenergy. Accompanying the document Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council on the promotion of the use of energy from renewable sources (recast).

Tento proces bol doplnený o preskúmania iných vedeckých štúdií a politických dokumentov.

36 SWD(2016) 418 final z 30.11.2016, Posúdenie vplyvu: udržateľnosť bioenergie. Sprievodný dokument k návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov (prepracované znenie) (Impact assessment: Sustainability of Bioenergy. Accompanying the document Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council on the promotion of the use of energy from renewable sources (recast).

37 Schaubach, K., Lauer, M., Rozvoj bioenergie v Nemecku a dôsledky zákona o obnoviteľných zdrojoch energie z roku 2017 (Bioenergy Development in Germany and implications of the 2017 Renewable Energy Act), Bundesministerium für Wirtschaft und Energie, 4.4.2017.

38 ADEME, Referenčná hodnota európskych stratégií pre výrobu a využívanie bioplynu (Benchmark des stratégies européennes des filières de production et de valorisation de biogaz), október 2014.

39 Vedecká poradná rada pre politiku v oblasti poľnohospodárstva v rámci spolkového ministerstva výživy, poľnohospodárstva a ochrany spotrebiteľov (http://www.bmel.de/SharedDocs/Downloads/EN/Ministry/Biogas-EEG.pdf).

40 Ministerská vyhláška zo 6. júla 2012 – Stimuly pre inú ako fotovoltickú výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov (Decreto ministeriale 6 luglio 2012 – Incentivi per energia da fonti rinnovabili elettriche non fotovoltaiche), pozri barometer Eurobserv’ER pre bioplyn za rok 2014 (https://www.eurobserv-er.org/biogas-barometer-2014).

41 Smernica a obnoviteľných zdrojoch energie a smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/30/ES z 23. apríla 2009, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 98/70/ES (tzv. smernica o kvalite paliva) (Ú. v. EÚ L 140, 5.6.2009, s. 88). V roku 2015 boli tieto smernice zmenené s cieľom riešiť problém nepriamej zmeny využívania pôdy spôsobenej výrobou biopalív na báze potravín.

42 Osobitná správa EDA č. 18/2016: Systém EÚ na certifikáciu udržateľných biopalív, body 10 a 11 (http://eca.europa.eu).

43 Návrh druhej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie v podobe uverejnenej 30. novembra 2016, s korigendom z 23. februára 2017.

44 AEBIOM, Štatistická správa za rok 2016 (Statistical report 2016), s. 121, 147 (výpočet).

45 Európska komisia (SFC), 12. októbra 2017.

46 Tamtiež.

47 Tamtiež.

48 Článok 27 ods. 1 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde, Európskom poľnohospodárskom fonde pre rozvoj vidieka a Európskom námornom a rybárskom fonde a ktorým sa stanovujú všeobecné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde a Európskom námornom a rybárskom fonde, a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 1083/2006 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 320).

49 Osobitná správa EDA č. 16/2017: Programovanie rozvoja vidieka: je potrebné menej zložitosti a väčšie zameranie na výsledky, body 25 až 29 (http://eca.europa.eu).

50 Opatrenia lesného hospodárstva v rámci EPFRV sa týkajú rôznych aspektov obhospodarovania lesov (spravidla zameraných na presadzovanie udržateľného obhospodarovania lesov a multifunkčnú úlohu lesov), ako aj poľnohospodárskych a lesníckych činností. Lesy sú hlavným zdrojom biomasy, ktorá je jedným z najdôležitejších typov obnoviteľného zdroja energie vo vidieckych oblastiach. Opatrenia lesného hospodárstva okrem iného uľahčujú výrobu a predaj energie z dreva. Ich účinok z hľadiska produkcie energie z obnoviteľných zdrojov je teda len čiastočný.

51 Všetky kontrolované členské štáty okrem Litvy.

52 Osobitná správa EDA č. 6/2014: Podpora z fondov politiky súdržnosti na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov – dosiahli sa ňou dobré výsledky?, body 28 a 29 (http://eca.europa.eu).

53 Osobitná správa EDA č. 16/2017, body 89 až 92.

54 V máji 2017 Komisia potvrdila, že ešte stále neboli predložené tri hodnotenia ex post: za Bulharsko, Rumunsko a Španielsko (Galícia).

55 Spoločný rámec monitorovania a hodnotenia bol ustanovený v článkoch 67 a 68 nariadenia (EÚ) č. 1305/2013 a v článku 14 a prílohách IV, V a VI k nariadeniu (EÚ) č. 808/2014, ktorým sa nahrádza spoločný rámec monitorovania a hodnotenia na programové obdobie 2007 – 2013.

56 Dánsko, Estónsko, Nemecko (Severné Porýnie-Vestfálsko), Taliansko (Sicília, Valle d’Aosta), Litva, Španielsko (národné, Katalánsko a Murcia) a Spojené kráľovstvo (Škótsko).

57 Osobitná správa EDA č. 16/2017, body 50 a 51.

58 Osobitná správa EDA č. 16/2017, body 23 a 24.

59 Pozri článok 49 nariadenia (EÚ) č. 1305/2013.

60 GR AGRI, Návrh usmernení k podmienkam oprávnenosti a výberovým kritériám na programové obdobie 2014 – 2020 (Draft Guidelines on eligibility conditions and selection criteria for the programming period 2014 – 2020), marec 2014.

61 Všetky kontrolované členské štáty okrem Bulharska použili relevantné kritériá.

62 GR ENER, Hodnotenie smernice o obnoviteľných zdrojoch energie v polovici trvania pre Európsku komisiu (Mid-term evaluation of the Renewable Energy Directive for the European Commission), apríl 2015, s. 38.

63 T 16 – celkové investície do výroby energie z obnoviteľných zdrojov, R 15 – energia z obnoviteľných zdrojov vyrábaná v rámci podporovaných projektov.

64 Osobitná správa č. 16/2017, odporúčania 3 a 4.

65 Európska komisia, Návrh usmernení k podmienkam oprávnenosti a výberovým kritériám na programové obdobie 2014 – 2020 a často kladené otázky (Draft Guidelines on eligibility conditions and selection criteria for the programming period 2014 – 2020 and FAQs). Výberové kritériá (https://enrd.ec.europa.eu/news-events/events/enrd-workshop-selection-criteria-towards-more-performant-rd-policy_en).

66 Smernica o obnoviteľných zdrojoch energie a smernica 2009/30/ES. V roku 2015 boli tieto smernice zmenené s cieľom riešiť problém nepriamej zmeny využívania pôdy spôsobenej výrobou biopalív na báze potravín.

67 Zo štatistických údajov o spotrebe tuhej biomasy vyplýva, že už len spotreba v obytných domoch (s výnimkou peliet) predstavuje 39 % celkovej spotreby tuhej biomasy. K tomuto údaju by sa mal pripočítať podiel spotreby „peliet“ (pričom treba brať do úvahy, že 65 % drevných peliet sa v EÚ spotrebúva na vykurovanie obytných budov) a „iných tuhých biopalív (používanie drevnej štiepky v malom rozsahu, čierneho výluhu atď.)“, ku ktorej dochádza inde ako v priemyselných areáloch.

68 Na úrovni EÚ nie je známy počet zariadení používajúcich tuhú biomasu (najmä zariadení používajúcich pelety a iné tuhé biopalivá (používanie drevnej štiepky v malom rozsahu, čierneho výluhu atď.)) ani ich veľkosť, no určité údaje existujú o zariadeniach používajúcich drevnú štiepku. Podľa úplnej správy združenia AEBIOM z roku 2016 predstavujú zariadenia používajúce drevnú štiepku s kapacitou vyše 20MW 16 % z celkového počtu zariadení používajúcich ako surovinu tento materiál, pričom len tieto samotné spotrebúvajú 75 % biomasy vo forme drevnej štiepky.

69 AEBIOM, Štatistická správa za rok 2016 (Statistical report 2016), s. 68 (výpočet).

70 Informácie o počte a kapacite bioplynových staníc v EÚ je sú veľmi obmedzené. V štatistickej správe Európskeho združenia pre bioplyn za rok 2016 (s. 8) sa uvádza, že priemerný elektrický výkon zariadení na báze poľnohospodárskych surovín je 450 kW.

71 Posudzovanie životného cyklu je nástroj na systematické vyhodnocovanie environmentálnych aspektov produktu alebo systému služieb počas všetkých fáz ich životného cyklu. Metódami posudzovania životného cyklu sa žiaľ nedajú primerane vystihnúť účinky využívania pôdy.

72 LULUCF znamená využívanie pôdy, zmeny vo využívaní pôdy a lesné hospodárstvo (z angl. land use, land use change and forestry); podrobnejšie vysvetlenie sa uvádza v glosári.

73 COM(2016) 479 final a SWD(2016) 249 final.

74 http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Agri-environmental_indicator_-_renewable_energy_production

75 Posúdenie vplyvu, SWD(2016) 418 final.

76 V článku 17 ods. 6 smernice o obnoviteľných zdrojoch energie sa stanovuje, že na poľnohospodársku pôdu využívanú na produkciu biopalív a biokvapalín sa vzťahujú požiadavky krížového plnenia. Niektoré z týchto požiadaviek súvisia s ochranou pôdy, so zachovaním organických látok v pôde a štruktúry pôdy, zabránením narušovaniu biotopov a s hospodárením s vodou.

77 AEBIOM, Štatistická správa za rok 2016 (Statistical report 2016), s. 121, 147 (výpočet).

 

1 http://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:1bdc63bd-b7e9-11e6-9e3c-01aa75ed71a1.0001.02/DOC_1&format=PDF.

2 http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:52016SC0249&from=EN

3 http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:52016SC0249&from=EN.

Udalosť Dátum
Schválenie memoranda o plánovaní auditu/začiatok auditu 10.11.2016
Oficiálne zaslanie návrhu správy Komisii (alebo inému kontrolovanému subjektu) 13.11.2017
Schválenie konečnej správy po námietkovom konaní 10.1.2018
Prijatie oficiálnych odpovedí Komisie (alebo iného kontrolovaného subjektu) vo všetkých jazykoch 7.2.2018

Audítorský tím

V osobitných správach Dvora audítorov sa predkladajú výsledky jeho auditov, ktoré sa týkajú politík a programov EÚ alebo tém riadenia súvisiacich s konkrétnymi rozpočtovými oblasťami. Dvor audítorov vyberá a navrhuje tieto audítorské úlohy tak, aby mali maximálny dosah, pričom sa zohľadňujú riziká pre výkonnosť či zhodu, výška súvisiacich príjmov alebo výdavkov, budúci vývoj a politický a verejný záujem.

Tento audit výkonnosti uskutočnila audítorská komora I – Udržateľné využívanie prírodných zdrojov, ktorej predsedá člen Dvora audítorov Phil Wynn Owen. Audit viedol člen Dvora audítorov Samo Jereb a podporu mu poskytla atašé kabinetu Jerneja Vrabic, hlavný manažér Michael Bain, hlavný audítorský tím Ramona Bortnowschi a Els Brems a audítori Roussalia Nikolova, Anžela Poliulianaitė, Maria Eulàlia Reverté i Casas, Frédéric Soblet, Pekka Ulander a Jolanta Žemailaitė. Miroslava Chakalova-Siddy a Richard Moore poskytli jazykovú podporu a Terje Teppan-Niesen vykonávala asistentské úlohy.

Kontakt

EURÓPSKY DVOR AUDÍTOROV
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Tel. +352 4398-1
Otázky: eca.europa.eu/sk/Pages/ContactForm.aspx
Webová stránka: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Viac doplňujúcich informácií o Európskej únii je k dispozícii na internete. Sú dostupné cez server Európa (http://europa.eu).

Luxemburg: Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, 2018.

PDFISBN 978-92-872-9254-4ISSN 1977-5776doi:10.2865/798031QJ-AB-18-002-SK-N
HTMLISBN 978-92-872-9256-8ISSN 1977-5776doi:10.2865/739852QJ-AB-18-002-SK-Q

© Európska únia, 2018.

Rozmnožovanie je povolené len so súhlasom autora. V prípade použitia či šírenia fotografií a iných materiálov, na ktoré sa nevzťahujú autorské práva Európskej únie, je potrebné žiadať povolenie priamo od držiteľov autorských práv.

OBRÁŤTE SA NA EÚ

Osobne
V rámci celej EÚ existujú stovky informačných centier Europe Direct. Adresu centra najbližšieho k vám nájdete na tejto webovej stránke: https://europa.eu/european-union/contact_sk.

Telefonicky alebo e-mailom
Europe Direct je služba, ktorá odpovedá na vaše otázky o Európskej únii. Túto službu môžete kontaktovať:

  • prostredníctvom bezplatného telefónneho čísla:
    • 00 800 6 7 8 9 10 11 (niektorí operátori môžu tieto hovory spoplatňovať),
    • prostredníctvom štandardného telefónneho čísla: +32 22999696 alebo
  • e-mailom na tejto webovej stránke: https://europa.eu/european-union/contact_sk.

VYHĽADÁVANIE INFORMÁCIÍ O EÚ

Online
Informácie o Európskej únii sú dostupné vo všetkých úradných jazykoch Európskej únie na webovej stránke Europa: http://europa.eu

Publikácie EÚ
Publikácie EÚ, bezplatné alebo platené, si môžete stiahnuť alebo objednať z kníhkupectva EU Bookshop na webovej stránke: https://publications.europa.eu/sk/web/general-publications/publications. Ak chcete získať viac než jeden výtlačok bezplatných publikácií, obráťte sa na službu Europe Direct alebo vaše miestne informačné centrum (pozri http://europa.eu/contact).

Právo EÚ a súvisiace dokumenty
Prístup k právnym informáciám EÚ vrátane všetkých právnych predpisov EÚ od roku 1951 vo všetkých úradných jazykoch nájdete na webovej stránke EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu.

Otvorený prístup k údajom z EÚ
Portál otvorených dát EÚ (http://data.europa.eu/euodp) poskytuje prístup k súborom dát z EÚ. Dáta možno stiahnuť a opätovne použiť bezplatne na komerčné aj nekomerčné účely.