Специален доклад
05 2018

Възобновяема енергия за устойчиво развитие на селските райони — значителен потенциал за полезно взаимодействие, който обаче до голяма степен остава нереализиран

'

Относно доклада Използването на повече енергия от възобновяеми източници (ВЕИ) е от решаващо значение за намаляване на емисиите от парникови газове в ЕС и на неговата зависимост от изкопаеми горива и вносна енергия, увеличавайки по този начин сигурността на енергийните му доставки. Освен това енергията от възобновяеми източници може да играе важна роля като двигател на устойчивото развитие в селските райони. Въз основа на извършения от нея одит Сметната палата констатира, че съществува потенциал за полезно взаимодействие между политиката за енергия от възобновяеми източници и финансирането за подпомагане на устойчивото развитие, но този потенциал остава все още до голяма степен нереализиран. Политиката на ЕС за енергията от ВЕИ не определя достатъчно ясно условията за успешно обвързване на енергията от ВЕИ с развитието на селските райони. Предоставеното специално финансиране за развитие на селските райони би могло да играе роля при постигането на целите на ЕС и националните цели за енергия от възобновяеми източници, но държавите членки невинаги дават приоритет на онези проекти за енергия от ВЕИ, които могат да допринесат за устойчивото развитие на селските райони на ЕС.

Настоящият документ е публикуван на 23 официални езика на ЕС и в следния посочен формат:
PDF
PDF General Report

Кратко изложение

I

Енергията от възобновяеми източници е енергия, произвеждана от възобновяеми енергийни източници, които не са основани на изкопаеми суровини и които се възстановяват в рамките на човешкия живот. Въпреки че производството и потреблението на енергия от възобновяеми източници в ЕС нарастват, все още са необходими допълнителни усилия за постигане на целите на ЕС за енергия от възобновяеми източници — 20 % дял на възобновяемите енергийни източници от крайното потребление на енергия до 2020 г., който до 2030 г. да се увеличи най-малко до 27 %. Използването на повече енергия от възобновяеми източници е изключително важно, за да може ЕС да намали емисиите си на парникови газове с оглед на спазването на Парижкото споразумение относно изменението на климата от 2015 г. Повишеното използване на енергия от възобновяеми източници също така би могло да намали зависимостта на ЕС от изкопаеми горива и вносна енергия, като по този начин допринася за сигурността на неговите енергийни доставки. Има няколко програми на ЕС и национални програми за финансиране, които стимулират производството и използването на енергия от възобновяеми източници, като един източник на средства от ЕС е Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР).

II

В одита на Сметната палата беше разгледана връзката между енергията от възобновяеми източници и развитието на селските райони. Сметната палата проучи рамката на политика на ЕС за енергията от възобновяеми източници като цяло и конкретно начина, по който тя е интегрирала специфичните аспекти на развитието на селските райони. Сметната палата анализира дали използваната рамка за изразходване на средствата, предназначени за развитие на селските райони, е била разработена и прилагана по начин, който да улесни както използването на енергия от възобновяеми източници, така и устойчивото развитие на селските райони.

III

Въз основа на извършения одит Сметната палата заключава, че съществува потенциал за полезно взаимодействие между политиката за енергия от възобновяеми източници и ЕЗФРСР с оглед подпомагане на устойчивото развитие на селските райони, но този потенциал все още остава до голяма степен нереализиран.

IV

Въпреки че в редица проучвания се препоръчва проактивен подход за разгръщане на потенциала за полезно взаимодействие, Сметната палата установи, че политиката на ЕС за енергията от възобновяеми източници се нуждае от по-ясно определяне на условията за успешно обвързване на този вид енергия с развитието на селските райони. Отчитаме, че някои инструменти в предложената рамка на политика за енергията от възобновяеми източници имат потенциал да подобрят това положение. Нито настоящата, нито предложената рамка за устойчивост на биоенергията (свързана с производството и използването на биомаса) предоставят адекватна база за достатъчна защита на селските райони срещу установените екологични и социално-икономически рискове, както и за максимално увеличаване на техния потенциал за по-нататъшно устойчиво развитие.

V

Предвиденото специално финансиране за развитие на селските райони може да играе роля при постигането на целите на ЕС и националните цели за енергия от възобновяеми източници, но това следва да бъде допълващо по отношение на устойчивото развитие на селските райони на ЕС. Комисията обаче не е предоставила достатъчно тълкуване или насоки в това отношение, както и относно начина, по който ЕЗФРСР следва да допълва съществуващите схеми на ЕС и националните схеми за финансиране. Вследствие на това повечето посетени държави членки не са дали приоритет на онези проекти за енергия от възобновяеми източници, които биха могли да допринесат за устойчивото развитие на селските райони.

VI

Освен това Комисията не разполага с изчерпателна информация за разходите по ЕЗФРСР за енергия от възобновяеми източници в областта на развитието на селските райони през програмния период 2007—2013 г. и за начина, по който те се вписват в общите разходи на ЕС за енергия от възобновяеми източници. Също така съществува малко информация за това какво е постигнато с изразходваните средства. Въпреки някои подобрения през програмния период 2014—2020 г., все още съществуват слабости в системата за мониторинг, главно поради усложнения при програмирането и ограничения обхват на основните показатели.

VII

Извадката от одитирани проекти включва както инвестиции, чрез които на трети лица е доставена енергия от възобновяеми източници, така и други инвестиции, чрез които е била произведена енергия за собствено потребление от собственика на проекта. Сметната палата счете повечето посетени проекти за успешни поради тяхното положително икономическо и екологично въздействие в областта на развитието на селските райони. Слабостите в процедурите на държавите членки за подбор обаче са довели до финансиране на проекти, които са донесли икономическа полза на собствениците на проектите, но са оказали незначително допълнително въздействие върху селските райони.

VIII

Въз основа на тези констатации Сметната палата отправя следните препоръки:

  • При разработването на бъдещата политика за енергия от възобновяеми източници Комисията и държавите членки следва да вземат под внимание обстоятелствата и нуждите на селските райони, по-специално при създаването на интегрираните национални планове в областта на енергетиката и климата.
  • Комисията, заедно със съзаконодателите, следва да разработи бъдещата рамка на политика за биоенергията по начин, който да осигурява по-добра защита срещу неустойчивото снабдяване с биомаса за енергия.
  • Комисията следва ясно да определи целта и ролята на подпомагането от ЕЗФРСР за инвестиции в енергия от възобновяеми източници.
  • По отношение на подпомагането от ЕЗФРСР за енергия от възобновяеми източници Комисията следва да изисква от държавите членки да представят в своите разширени годишни доклади за изпълнението за 2019 г. съответната информация за постиженията на програмите по проектите за енергия от възобновяеми източници.
  • Комисията следва да подчертае пред държавите членки необходимостта от прилагане на подходящи процедури за подбор с цел да се предоставя подкрепа само на жизнеспособни проекти за енергия от възобновяеми източници, които имат ясна полза за устойчивото развитие на селските райони.

Въведение

Енергията от възобновяеми източници в ЕС

01

Енергията от възобновяеми източници е енергия, произвеждана от възобновяеми енергийни източници, които не се основават на изкопаеми суровини и които се възстановяват в рамките на човешкия живот. Възобновяемите енергийни източници включват слънчева и вятърна енергия, морска енергия и водноелектрическа енергия, геотермална енергия и биоенергия1 2. На фигура 1 са показани основните видове енергия от възобновяеми източници, съответните технологии и техните обичайни приложения.

Фигура 1

Възобновяеми енергийни източници, технологии и приложения

Източник: ЕСП.

02

Използването на повече енергия от възобновяеми източници е изключително важно, за да може ЕС да намали емисиите си на парникови газове с оглед на спазването на Парижкото споразумение относно изменението на климата от 2015 г. Повишеното използване на енергия от възобновяеми източници също така би могло да намали зависимостта на ЕС от изкопаеми горива и вносна енергия, като по този начин увеличава сигурността на своите енергийни доставки.

03

През 2015 г. 26,7 % от първичната енергия, произведена в ЕС, е получена от възобновяеми източници (вж. фигура 2). Производството на енергия от възобновяеми източници се е увеличило от около 120 млн. т н.е. през 2005 г. на 205 млн. т н.е. през 2015 г. (увеличение от 71 %), като производството на първична енергия от повечето други източници е намаляло през същия период както като абсолютна, така и като относителна стойност3.

Фигура 2

Производство на първична енергия, ЕС-28, 2015 г. (% от общото производство, основано на тонове нефтен еквивалент)

Бележка: В статистическите документи източниците на биомаса включват дървесина и други твърди биогорива, биогаз, течни биогорива и отпадъци от възобновяеми (биоразградими) материали.

Източник: Евростат (nrg_100a) и (nrg_107a) (http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Energy_production_and_imports и http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Renewable_energy_statistics).

04

На фигура 2 също така е показано, че биомасата (включително биоразградимата част от отпадъците) определено е най-важният източник на възобновяема енергия в ЕС: нейният дял в общото производство на възобновяема енергия е 63,3 %. Това прави отраслите на земеделието и горското стопанство особено важни за производството на енергия от възобновяеми източници. През 2010 г. 48,5 % (80,7 млн. т н.е.) от енергията от възобновяеми източници в ЕС е получена от биомаса от горското стопанство, а биомасата от земеделието съставлявала още 10,6 % (17,6 млн. т н.е.)4.

Рамка на политика на ЕС за енергията от възобновяеми източници

05

Основният елемент на настоящата рамка на политика на ЕС за енергията от възобновяеми източници е Директивата за енергията от възобновяеми източници. Директивата е неразделна част от пакета на ЕС за енергетиката и климата до 2020 г.5, определящ три цели, валидни за целия ЕС, които да бъдат постигнати до 2020 г. Една от тези цели е 20 % от енергията, потребявана в ЕС, да бъде произвеждана от възобновяеми източници6. В директивата се определят и национални цели за дела на потребяваната енергия от възобновяеми източници, които варират от 10 % в Малта до 49 % в Швеция7. В нея също така се предвижда, че 10 % от използваната енергия в транспортния сектор във всички държави членки следва да бъде от възобновяеми източници.

06

Директивата за енергията от възобновяеми източници задължава държавите членки да приемат национални планове за действие относно енергията от възобновяеми източници (НПДЕВИ) и да докладват на Комисията на всеки две години относно напредъка по постигането на определените от тях цели за енергия от възобновяеми източници. Въз основа на тези отделни доклади Комисията изготвя доклад за напредъка, в който прави преглед на развитието на политиката за енергията от възобновяеми източници в ЕС8.

07

През 2014 г. Европейският съвет прие нова рамка в областта на климата и енергетиката, в която бяха определени нови цели със срок на изпълнение до 2030 г. В тях се предвижда до 2030 г. най-малко 27 % от енергията на ЕС да бъде от възобновяеми източници9. За тази цел Комисията е направила няколко законодателни предложения, по-специално в своя пакет „Чиста енергия за всички европейци“ (наричан още „Зимният пакет“) от 30 ноември 2016 г. Този пакет съдържа предложение за преразглеждане на Директивата за енергията от възобновяеми източници (наричано в настоящия доклад „предложение за ДЕВИ ІІ)10, което понастоящем преминава през законодателна процедура.

08

В своето предложение за ДЕВИ ІІ Комисията е предложила да се премахнат обвързващите национални цели за държавите членки. Тя обаче е изискала те да не изостават от целите си за 2020 г. В предложението си относно управлението на енергийния съюз11 тя ги задължава да изготвят интегрирани национални планове в областта на енергетиката и климата, за да гарантират, че националните им усилия са достатъчно амбициозни и последователни за постигането на целите на ЕС.

09

Въпреки че енергията от възобновяеми източници представлява 26,7 % от енергията, произведена в ЕС (вж. фигура 2), според доклада на Комисията от 2017 г. за напредъка в областта на енергията от възобновяеми източници, през 2014 г. делът на потребената енергия от възобновяеми източници в ЕС е достигнал едва 16 %. Причината за това е, че повече от половината от потреблението на енергия в ЕС е било осигурено чрез нетен внос (предимно газ и суров нефт)12. В същия доклад се посочва, че ЕС като цяло и повечето държави членки ще постигнат или надвишат целите си за 2020 г. Съгласно тези прогнози обаче се очаква също така Ирландия, Люксембург, Нидерландия и Обединеното кралство да не постигнат националните си цели13.

Схеми за подпомагане на енергията от възобновяеми източници

10

За да насърчат производството на енергия от възобновяеми източници и за да постигнат националните си цели в областта на енергията от възобновяеми източници, държавите членки прилагат различни мерки на политика. Те включват финансови стимули като преференциални тарифи (ПТ) или премии за изкупуване (ПИ), както и мерки като квотни задължения с търгуеми зелени сертификати. Често се използват комбинации от тези инструменти, особено в електроенергийния сектор. В сектора на отоплението и охлаждането подкрепата се основава главно на безвъзмездна финансова помощ за инвестиции и данъчни стимули14.

11

Енергията от възобновяеми източници е общ приоритет, който е от значение за много области на политика на ЕС. ЕС предоставя подкрепа за енергията от възобновяеми източници в рамките на няколко програми за финансиране. Това са Европейският фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), както и програмите „Хоризонт 2020“ и LIFE15.

12

Комисията не можа да предостави актуална изчерпателна информация за общия размер на финансовата подкрепа за енергия от възобновяеми източници както от програмите на ЕС, така и от националните схеми, въведени от държавите членки. Само в проучването на Ecofys „Subsidies and costs of EU energy“ („Субсидии и разходи за енергия в ЕС“)16 са представени разчети за годишните субсидии за енергия от възобновяеми източници от 2008 г. до 2012 г. Съгласно тези данни през 2012 г. са изплатени 99,4 млрд. евро публични средства в подкрепа на енергийния сектор в ЕС, главно от националните бюджети, от които 40,32 млрд. евро са били предназначени за енергия от възобновяеми източници. ПТ (23,8 млрд. евро), ПИ (6,4 млрд. евро) и безвъзмездната финансова помощ за инвестиции (4 млрд. евро) са основните видове помощ, отпусната за възобновяеми енергийни източници.

Енергията от възобновяеми източници в рамката на политика на ЕС за развитие на селските райони

13

В законодателните документи и документите относно политиката на ЕС се посочва потенциалното положително въздействие на енергията от възобновяеми източници върху развитието на селските райони. В Директивата за енергията от възобновяеми източници и в предложението за ДЕВИ ІІ се посочват възможностите, които предоставя енергията от възобновяеми източници за заетост и регионално развитие, „особено в селски и изолирани области“17.

14

Стратегическите насоки на Общността за развитие на селските райони за периода 2007—2013 г.18 и Регламент (EО) № 1698/200519 поставят тези въпроси в контекста на рамката на политика за развитие на селските райони. Съображенията относно потенциала на производството и използването на енергия от възобновяеми източници в селските райони са разширени в „Проверката на състоянието“ – пакет от реформи на Общата селскостопанска политика (ОСП), договорен от министрите на земеделието в ЕС през ноември 2008 г. В този контекст те са признали енергията от възобновяеми източници като едно от шестте „нови предизвикателства“20.

15

През програмния период 2014—2020 г. подкрепата от ЕС за развитие на селските райони, включително подкрепата за проекти за енергия от възобновяеми източници, се предоставя по нова рамка. ЕЗФРСР става един от петте европейски структурни и инвестиционни фондове (ЕСИ фондове). Тази рамка има за цел да осигури по-добра координация на различните фондове с оглед подобряване на изпълнението на стратегията за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж „Европа 2020“21. Стратегическите цели на стратегията „Европа 2020“ са превърнати в 11 тематични цели на равнището на ЕСИ фондовете. За ЕЗФРСР те са подразделени на шест приоритета за развитие на селските райони и 18 целеви области22 (вж. фигура 3). Мнението на Сметната палата за новата процедура на програмиране е представено в Специален доклад № 16/2017 „Програми за развитие на селските райони: необходимо е опростяване и по-голяма насоченост към резултатите“.

Фигура 3

Рамка за развитие на селските райони през програмния период 2014—2020 г.

Източник: Европейска комисия, Европейска мрежа за развитие на селските райони (ЕМРСР, „Преглед на политиката 2014—2020 г.“, (адаптиран) (https://enrd.ec.europa.eu/en/node/1587/policy-overview-2014-2020).

16

Енергията от възобновяеми източници е обхваната в целева област 5В, която е свързана с „улесняване на доставките и използването на възобновяеми източници на енергия, на странични продукти, отпадъци и остатъци, и други нехранителни суровини за целите на биоикономиката“. Това означава, че мерките по ЕЗФРСР, които подпомагат използването на енергия от възобновяеми източници, по принцип следва да бъдат причислени към целева област 5В.

17

В рамките на политиката за развитие на селските райони помощта за инвестиции за разпространение на енергията от възобновяеми източници се управлява съвместно от Комисията и държавите членки. Програмите за развитие на селските райони (ПРСР) се изготвят от държавите членки и се одобряват от Комисията. След това държавите членки избират проектите, към които да насочат финансирането, въз основа на представените програми.

Обхват и подход на одита

18

Сметната палата проучи рамката за енергията от възобновяеми източници, като насочи вниманието си към начина, по който са интегрирани въпросите, свързани с развитието на селските райони. Основният въпрос на одита е следният: „Спомага ли подкрепата от ЕЗФРСР за възобновяеми източници на енергия за разпространението на енергия от възобновяеми източници и устойчиво развитие на селските райони?“

19

Сметната палата анализира дали и по какъв начин инструментите на политиката за енергията от възобновяеми източници на равнището на ЕС и на държавите членки са подпомогнали активно развитието на селските райони. Биоенергията е от първостепенно значение за селските райони, където биомасата – например отпадъците от растителни култури, животинските и органичните отпадъци и дървесната биомаса – е леснодостъпна, но с нея са свързани някои екологични и социално-икономически рискове (точки 2341).

20

Сметната палата също така проучи рамката на политика за развитие на селските райони и нейното прилагане на равнището на държавите членки, за да оцени дали подкрепата от ЕЗФРСР за енергия от възобновяеми източници действително е допринесла за устойчивото развитие на селските райони (точки 4281).

21

Като взима предвид работата на ОИСР в тази област23, Сметната палата прецени, че инвестициите в енергия от възобновяеми източници допринасят за устойчивото развитие на селските райони, ако предоставят една или повече от следните ползи:

  • ползи за околната среда,
  • диверсификация на доходите на земеделските стопани и собствениците на гори,
  • работни места и бизнес възможности във и за предприятията в селските райони,
  • нова и по-добра енергийна инфраструктура и услуги в селските райони,
  • нови източници на приходи за подпомагане на ключови обществени услуги и инфраструктура в селските райони.
22

Сметната палата извърши одита си от септември 2016 г. до май 2017 г., като събра одитни доказателства от следните източници.

  • Документни проверки и събеседвания със служители от четирите генерални дирекции на Европейската комисия: ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ (AGRI), ГД „Енергетика“ (ENER), ГД „Околна среда“ (ENV) и ГД „Действия по климата“ (CLIMA).
  • Одитни посещения в пет държави членки: Австрия, България, Италия (Тоскана), Литва и Франция (Долна Нормандия). Тези държави членки бяха избрани, защото за тях са отпуснати 53 % от планираните разходи за целева област 5В, а също и за да се осигури балансирано географско представяне. Сметната палата извърши преглед на съответни пет ПРСР и други свързани документи и проведе разговори със служители на управляващите органи за развитие на селските райони в държавите членки, разплащателните агенции и министерствата на енергетиката. Одиторите посетиха на място 29 проекта за възобновяема енергия от програмните периоди 2007-2013 г. и 2014-2020 г. и проведоха интервюта с ръководителите на проектите (вж. приложение II. Това представляват предимно проекти за инвестиции в съоръжения за енергия от възобновяеми източници, но имаше и редица подпомагащи проекти, например за горско управление или инвестиции в съоръжения за производство на дървесни стърготини или пелети.
  • Кратка анкета сред шест държави членки (Ирландия, Люксембург, Нидерландия, Полша, Румъния и Словения), в които за целева област 5В е отпусната само малка част от финансирането от ЕЗФРСР или изобщо не е отпуснато финансиране. Целта на Сметната палата е да установи причините за това.
  • Консултативни срещи със съответните заинтересовани страни, включително Европейската асоциация по биомаса (AEBIOM) и BirdLife с цел да се обсъдят потенциалните ползи и рискове за устойчивостта на биоенергията.

Констатации и оценки

Рамката на политика на ЕС за енергията от възобновяеми източници следва да използва по-добре възможностите за разпространение на енергия от възобновяеми източници в селските райони, като същевременно се намалят свързаните с това рискове

23

В настоящия раздел Сметната палата разглежда въпроса дали рамката на политика за енергията от възобновяеми източници насърчава потенциалните ползи, предоставяни от тази енергия в селските райони, намалявайки същевременно съпътстващите екологични и социално-икономически рискове. Сметната палата се съсредоточи върху конкретния случай с биоенергията, тъй като тя представлява енергия от възобновяеми източници, която е най-тясно свързана със селските райони.

Не са използвани в достатъчна степен възможностите на енергията от възобновяеми източници за развитието на селските райони

Проучванията показват потенциалното положително въздействие на енергията от възобновяеми източници върху развитието на селските райони…
24

Редица проучвания показват, че проектите за енергия от възобновяеми източници може да се развиват в полза на местните интереси и устойчивото развитие на селските райони24. Например енергията от възобновяеми източници може да създава преки работни места (оборудване за експлоатация и поддръжка), но повечето дългосрочни работни места са непреки и могат да се открият по цялата верига на доставки (строителство, производство или в случая с биомасата – в горското и селското стопанство). В някои случаи разгледаните от Сметната палата проучвания показаха, че изграждането на компоненти за слънчеви панели или вятърни турбини е успяло да съживи съществуващи производствени възможности, които преди това не са били използвани за производство на енергия. В някои проучвания се съобщава за иновации (например разработване на нови продукти, практики и политики) в селските райони с инсталации за енергия от възобновяеми източници. Енергията от възобновяеми източници може да бъде нов източник на приходи за земеделските стопани или собствениците на гори, но също така и за собствениците на земя или за местните органи. Освен това чрез производство на собствена енергия селските общности могат да намалят зависимостта си от колебанията в цените на конвенционалните горива.

25

В проучванията се подчертава обаче, че за да се увеличат максимално икономическите ползи от разпространението на енергията от възобновяеми източници, е необходим подход към политиката за развитие на селските райони, който да е подходящо адаптиран към местните условия и възможности и да е насочен към конкурентоспособността на селските райони. За тази цел е необходимо да се вземат под внимание някои ключови фактори (вж. каре 1).

Каре 1

Ключови фактори за успешно обвързване на енергията от възобновяеми източници с развитието на селските райони

В своето проучване „Обвързване на енергията от възобновяеми източници с развитието на селските райони“ ОИСР е определила следните ключови фактори25:

  • Включване на енергийни стратегии в стратегията за местно икономическо развитие, отразявайки по този начин местния потенциал и нужди.
  • Интегриране на енергията от възобновяеми източници в по-големите вериги на доставки в икономиките на селските райони, като например земеделие и горско стопанство, традиционно производство и екологичен туризъм.
  • Ограничаване на обхвата и продължителността на субсидиите и използване на субсидии само за насърчаване на проекти за енергия от възобновяеми източници, за които е много вероятно да бъдат жизнеспособни на пазара.
  • Избягване на въвеждането на някои видове енергия от възобновяеми източници в райони, които не са подходящи за тях.
  • Насочване към сравнително утвърдени технологии като топлинна енергия от биомаса, малки ВЕЦ и вятърни централи.
  • Създаване на интегрирана енергийна система, основана на малки мрежи, които са в състояние да поддържат производствени дейности.
  • Признаване на факта, че енергията от възобновяеми източници се конкурира за ресурси с другите сектори, по-специално за земя.
  • Оценяване на потенциални проекти чрез използване на критерии за инвестиции, а не въз основа на равнищата на краткосрочните субсидии.
  • Осигуряване на социално приемане на местно ниво чрез гарантиране на ясни ползи за местните общности и чрез ангажирането им в процеса.
26

Опитът от разпространението на енергията от възобновяеми източници в селските райони на Норвегия, Финландия и Швеция ясно показва значението на местното сътрудничество с цел насърчаване на разпространението на енергия от възобновяеми източници и развитие на селските райони. Тези примери включват предимно горска биомаса26. Обичайният модел на тези „биоенергийни общности“ включва производители на биомаса, преработвателни отрасли в горското стопанство, местни органи и местни организации на гражданското общество. Тези заинтересовани страни често работят заедно с консултантски организации или изследователски институти.

… но политиката на ЕС за енергията от възобновяеми източници би могла да преследва по-активно постигането на тези ползи
27

Сметната палата установи, че настоящата рамка на политика на ЕС за енергията от възобновяеми източници би могла да насърчава по-ефективно проектите за енергия от възобновяеми източници, които са от полза за селските райони.

  1. В законодателните документи и документите относно политиката на ЕС се посочва потенциалното положително въздействие на енергията от възобновяеми източници върху развитието на селските райони. Въпреки че в съображенията на Директивата за енергията от възобновяеми източници разпространението на тази енергия се разглежда и в измерението „развитие на селските райони“, в законодателната част на директивата липсват конкретни разпоредби във връзка с насърчаването на развитието на селските райони.
  2. В НПДЕВИ и в съответните доклади за напредъка не се прави почти никаква връзка между енергията от възобновяеми източници и развитието на селските райони. ЕЗФРСР рядко се споменава като източник на финансиране за проекти за енергия от възобновяеми източници. Освен това е налице очевидна липса на координация между различните министерства, които се занимават с енергията от възобновяеми източници и с развитието на селските райони в посетените държави членки.
28

Констатациите на Сметната палата се подкрепят от проучването „Impacts of Renewable Energy on European Farmers“ („Въздействие на енергията от възобновяеми източници върху европейските земеделски стопани“) (декември 2011 г.) и от Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК), според които държавите членки е трябвало да разработят стратегии за обвързване на развитието на селските райони с разпространението на енергия от възобновяеми източници, но не са го направили27.

29

Въпреки това в някои държави членки Сметната палата установи и добри примери за стратегии относно енергията от възобновяеми източници, в които измерението „селски райони“ е взето под внимание (вж. каре 2).

Каре 2

Добри примери за стратегии за енергия от възобновяеми източници, в които се вземат под внимание селските райони

В Австрия програмата „Klima- und Energie-Modellregionen“ (KEM) от 2009 г. се финансира по линия на националния фонд за климата и енергетиката. Тя приканва регионите да разработват и прилагат концепции „отдолу нагоре“ за действия в областта на климата и енергетиката, да отговарят на нуждите от енергия с интелигентен микс от производство на енергия от възобновяеми източници, повишена енергийна ефективност и интелигентен контрол съгласно техния собствен потенциал и нужди. Понастоящем в програмата KEM участват 99 региона, които обхващат 65 % от селските райони на Австрия.

Франция има стратегически план за анаеробно разграждане, който е специализиран за селските райони и се нарича EMAA (план Énergie Méthanisation Autonomie Azote). Неговата цел е до 2020 г. в земеделските стопанства на Франция да бъдат изградени 1 000 анаеробни ферментатора. EMAA има за цел да разработи френски модел за максимално увеличаване на положителните външни ефекти от анаеробното разграждане (например намаляване на емисиите от парникови газове или оползотворяване на различни видове органични отпадъци) и за осигуряване на допълнителен източник на доходи за земеделските стопани. В края на юни 2015 г. във Франция е имало 236 анаеробни ферментатора.

30

С декларацията от Европейската конференция за развитие на селските райони, проведена в Корк през септември 2016 г.28, се изразява подкрепа за „механизми за проверка на въздействието върху селските райони“, чрез които „потенциалът на селските райони да осигуряват иновативни, приобщаващи и устойчиви решения“ да бъде отразен в политиките и стратегиите на Съюза. Проверката на въздействието върху селските райони е свързан с намирането на най-добри начини за осъществяване на политиките в селските райони и осигуряване на условия за това селските райони да получават справедливи резултати от политиката29. През май 2017 г. Комисията заяви, че е започнала да проучва съответните изследвания и опита на държавите членки. Резултатите от тази дейност може да се използват за разработване на механизъм за проверка на въздействието върху селските райони.

31

В своя пакет „Чиста енергия за всички европейци“ (вж. точка 7) Комисията е предложила редица разпоредби и инструменти, които биха могли да повишат потенциалното положително въздействие на разпространението на енергията от възобновяеми източници върху развитието на селските райони.

  1. Интегрираните планове в областта на енергетиката и климата следва да заменят НПДЕВИ, което според Комисията ще отговори по-добре на нуждите на селските райони и на различните компетентни органи, като същевременно рационализира докладването чрез избягване на дублирането.
  2. Регламентът относно управлението30 задължава държавите членки да вземат под внимание всички заинтересовани страни и да използват по-добре полезното взаимодействие в различните сектори.
  3. Предложението на Комисията за ДЕВИ ІІ съдържа разпоредби относно потребителите на собствена електроенергия от възобновяеми източници и общностите за енергия от възобновяеми източници31. Тяхната цел е да дадат права на потребителите на собствена енергия да генерират, акумулират, консумират и продават електроенергия, без да са изправени пред непропорционални тежести, и да дадат възможност на местните общности да вземат участие и да подпомогнат разработването на специфични стратегии за подобряване на възприемането и разпространението на енергията от възобновяеми източници, като по този начин разгърнат потенциала, който съществува в селските райони.

Сметната палата счита, че тези предложения на Комисията са полезни стъпки към по-добро интегриране на измерението „селски райони“ в политиката на ЕС за енергия от възобновяеми източници.

Рамката на политика за енергия от възобновяеми източници на ЕС не отчита изцяло екологичните и социално-икономическите рискове от биоенергията за селските райони

32

Биоенергията не е синоним на устойчива енергия. Устойчивостта на биоенергията зависи в голяма степен от това как се произвежда и използва биомасата. Производството и употребата на биомаса могат да бъдат неустойчиви, например ако оказват отрицателно въздействие върху хората, околната среда или природните ресурси по начин, който излага на риск възможността на бъдещите поколения да посрещат своите нужди.

33

Биоенергията е енергия от възобновяеми източници, която е най-силно свързана със селските райони. Почти във всички случаи суровините32, използвани за производство на биоенергия, се добиват от селските райони. Отглеждането и добиването на биомаса от земеделието и горското стопанство дава възможности за диверсификация на приходите на земеделските стопанства, за работни места и бизнес възможности, както и за предоставяне на нови услуги в селските райони.

34

Когато твърдата биомаса, биогазът или биометанът заменят използването на конвенционални изкопаеми горива, те имат потенциала да намалят емисиите на парникови газове, както е показано на фигура А1 и А2 в приложение І. Този потенциал варира в зависимост от системата за производство на биомаса от земеделието и горското стопанство и от системата за производство на биогаз и биометан.

35

Биоенергията обаче поражда също и екологични и социално-икономически рискове за селските райони. Например промените в земеползването, интензивното управление на горите или интензивното отглеждане на енергийни култури може да доведат до намаляване на биологичното разнообразие, влошаване на качеството на почвите или недостиг и замърсяване на водата (вж. каре 3). Изгарянето на дървесна биомаса може да доведе също и до по-високи емисии на някои вредни замърсители на въздуха33, а в момента се водят дискусии относно това дали дървесната биомаса действително е неутрална по отношение на въглеродните емисии (вж. каре А1)34. Сметната палата набеляза 16 екологични и социално-икономически риска, свързани с производството и използването на биоенергия (вж. таблица 1, както и таблици А2 и А3 в приложение І)35. Комисията е анализирала рисковете, свързани с производство на биоенергия и ги използва в своята Оценка на въздействието относно устойчивостта на биоенергията, изготвена с оглед изменението на директивата за енергията от възобновяеми източници36.

Каре 3

Стимулите за производство на биогаз в Германия са довели до неустойчиво отглеждане на енергийни култури

Германия е най-големият производител на биогаз в Европа (тя има 10 846 производствени съоръжения, които съставляват 63 % от общия брой за ЕС). Електроенергията от биогаз съставлява 16,8 % от електроенергията от възобновяеми източници, произвеждана в Германия37.

След 2000 г. производството на биогаз е било силно стимулирано от разпоредбите на Закона за възобновяемите енергийни източници (EEG). Съгласно този закон, на инсталациите за биогаз е предоставяно приоритетно свързване към електропреносната мрежа. Също така те са могли да продават електроенергия/биогаз при преференциална тарифа, фиксирана за период от 20 години. С промените на EEG през 2004 г. и 2009 г. са въведени допълнителни бонуси, например бонус за използване на енергийни култури. Повечето инсталации за биогаз в Германия са използвали като суровина комбинация от енергийни култури и оборски тор.

През 2013 г. за производството на енергийни култури, предимно царевичен силаж (73 %), е използвана площ от около 1 157 000 хектара (6,9 % от използваната земеделска площ). В същото време повишеното използване на енергийни култури, по-специално на царевица, е породило противоречия, например по отношение на конкуренцията (за използване на биомаса, за използване на почвите), по-високи наеми на земите, промени в земеползването (по-кратка ротация на културите, повече оран, по-малко постоянни пасища) и хранителни излишъци, и е довело също до проблеми с приемането от населението38, 39.

Редица изменения на EEG през 2012 г., 2014 г. и 2017 г. (намалени плащания, премахване на бонусите и т.н.) са имали за цел да забавят растежа на сектора и да насърчат използването на отпадъци вместо енергийни култури. Подобна промяна в законодателство наскоро беше извършена в Италия, втория по големина производител на биогаз в Европа40.

36

Действащото в момента законодателство на ЕС41 определя критерии за устойчивост на биогоривата и течните биогорива42. Тъй като тези критерии бяха приети през 2009 г. и изменени през 2015 г., все още продължават дискусиите относно устойчивостта на биоенергията. Вследствие на това в своя пакет „Чиста енергия за всички европейци“ Комисията предложи критерии за устойчивост, които да се прилагат и за други видове биоенергия, като например биоенергията от твърди и газообразни горива от биомаса, използвана за производство на топлоенергия и електроенергия.

37

Предложението на Комисията съдържа два вида критерии за устойчивост:

  1. критерии, които въвеждат някои ограничения по отношение на производството на горива от биомаса от земеделието и горското стопанство, и
  2. критерии, които изискват минимален процент на намаление на емисиите на парникови газове за различните инсталации, използващи биогорива, течни биогорива и горива от биомаса.
38

Сметната палата провери дали и до каква степен критериите обхващат установените от нея рискове, както и дали предложената рамка43 предоставя адекватна база за разпространение на устойчива енергия от възобновяеми източници в селските райони.

39

Съдържащите се в предложението на Комисията критерии не са задължително условие при продажбата на биоенергия на пазара. Те са задължителни само в случаите когато:

  1. се приема, че производството на биоенергия допринася за постигане на целта за енергия от възобновяеми източници и за измерване на спазването на задълженията по отношение на енергията от възобновяеми източници, и
  2. определянето на това коя биомаса, използвана за производство на енергия, е допустима за финансово подпомагане.
40

Предложението не обхваща всички култури и употреби, както и няколко вида инсталации (вж. точка А3). Само три от установените от Сметната палата шестнадесет риска са отчетени изцяло в предложението за ДЕВИ ІІ, два са отчетени в други законодателни актове; други 11 риска са отчетени частично. Рисковете, които не са отчетени, са свързани основно с интензификацията на земеделските практики и управлението на горите, изгарянето на биомаса и емисиите на замърсители през останалата част от жизнения цикъл на биоенергията (вж. таблица 1, както и таблици А2 и А3 в приложение І). Подробният анализ и заключения на Сметната палата в подкрепа на таблица 1 са изложени в приложение І.

Таблица 1

Отчитане на рисковете за устойчивостта, свързани с биоенергията, в предложението на Комисията за ДЕВИ ІІ

  Рискове за устойчивостта Отчетен ли е рискът?
1) Намаляване на биологичното разнообразие

1а)поради промени в прякото земеползване (например обезлесяване, загуба на защитени зони)

 

1б)поради интензификация на земеделските практики (например загуба на разнообразие на културите)

 

1в)поради интензификация на управлението на горите

 
2) Влошаване на качеството на почвите

2а)поради промени в прякото земеползване (водещи например до загуба на въглерод в почвата, ерозия)

 

2б)поради интензификация на земеделските практики (водещи например до уплътняване, загуба на плодородието на почвата, ерозия)

 

2в)поради интензификация на управлението на горите (водещи например до загуба на плодородието на почвата в горите поради извличане на хранителни вещества – горскостопански остатъци)

 
3) Недостиг и замърсяване на водата

3а)поради промени в прякото земеползване (например промени във водния баланс)

 

3б)поради интензификация на земеделските практики (например напояване, торене)

 

3в)поради интензификация на управлението на горите (например промени във водния баланс)

 
4) Емисии на парникови газове (ПГ)

4а)поради емисии на парникови газове в рамките на цялостния жизнен цикъл с изключение на биогенния въглерод (например използване на изкуствени торове, транспортиране на биомасата, изтичане на метан от съоръженията за производство на биогаз)

 

4б)поради косвени последици (например непреки промени в земеползването (НПЗП) поради изместване на отглеждането на хранителни култури, по-млади гори)

 

4в)поради емисии на CO2 от изгаряне на биомаса (биогенни емисии)

 
5) Замърсяване на въздуха

5а)поради изгаряне на биомаса (например прахови частици, SO2…)

 

5б)поради емисии на замърсители през останалата част от жизнения цикъл на биоенергията (например транспортиране на биомасата)

 
6) Социално-икономически

6а)недостатъчно използване на биомасата (включително неприлагане на каскадния принцип, неоптимални методи на преобразуване от биомаса в енергия)

 

6б)конкуренция със съществуващи потребители (например производство на храни, дървесина за хартия и целулозната промишленост)

 

Пояснения:

     
Рискът е отчетен Рискът е частично отчетен Рискът не е отчетен

Източник: ЕСП.

41

Определянето на цели за енергия от възобновяеми източници в комбинация със схемите за публично подпомагане стимулират използването на биоенергия. Това важи особено за транспорта и производството на електроенергия от началото на 2000 г. Част от тази бионерегия е внос — през 2015 г. от потребените от ЕС пелети и течни биогорива съответно 34 % и 9,5 % са били внос44. Предвид липсата на достатъчно защити (слаби критерии за устойчивост) Сметната палата счита, че насърчаването на производството и използването на биоенергия чрез амбициозни цели за енергия от ВЕИ в комбинация с финансови стимули в предложението за ДЕВИ ІІ поражда риск, тъй като в дългосрочен план това може да доведе до по-голямо използване на неустойчива биомаса. Поради това предложената рамка не предоставя адекватна база за максимално увеличаване на потенциала за устойчиво развитие на селските райони.

ЕЗФРСР не преследва в достатъчна степен целите за развитие на селските райони чрез своите разходи за енергия от възобновяеми източници

42

Държавите членки могат да решат да финансират инвестиции в енергия от възобновяеми източници чрез ЕЗФРСР. Политиката на ЕС за развитие на селските райони има за цел да подпомогне селските райони на ЕС да посрещнат икономическите, екологичните и социалните предизвикателства. Ето защо инвестициите в енергия от възобновяеми източници, финансирани чрез ЕЗФРСР, следва да носят ясни ползи за селските райони. В следващите раздели Сметната палата разглежда въпросите дали Комисията и държавите членки са разработили и приложили подходящи стратегии и мерки и дали могат да докажат постиженията от помощта на ЕЗФРСР както за разпространението на енергията от възобновяеми източници, така и за устойчивото развитие на селските райони.

Енергията от възобновяеми източници не е взета предвид в достатъчна степен при изготвянето на програмите за развитие на селските райони

43

ЕЗФРСР има потенциала да подпомага проекти, които допринасят както за разпространението на енергията от възобновяеми източници, така и за устойчивото развитие на селските райони. За да се насърчи по-добрата икономическа ефективност, финансирането от ЕЗФРСР следва да се основава на стабилна стратегия и да се отпуска съгласно точно установени и количествено определени нужди. То следва също така да бъде координирано с другите налични източници на финансиране и с другите инструменти на политиката, като например НПДЕВИ.

44

Бенефициентите по проектите за енергия от възобновяеми източници може да възстановят част от разходите си за инвестиции чрез продажба на произведената енергия на преференциални или пазарни цени, или да подобрят икономическата ефективност на своите дейности. Когато обаче помощта за инвестиции от ЕЗФРСР е допълнена с атрактивни ПТ, съществува риск от свръхкомпенсиране и неправомерна държавна помощ под формата на финансово предимство за бенефициентите и това е било потвърдено от одит на Комисията в България. Различните подходи в посетените държави членки са показани в каре 4.

Каре 4

Различни подходи в държавите членки за комбиниране на подпомагането от ЕЗФРСР и преференциалните тарифи

В България и Франция през програмния период 2007—2013 г. е било позволено комбинирането на ПТ и подпомагането от ЕЗФРСР. След извършен одит в България Комисията е предложила финансови корекции, тъй като е счела, че с този подход се предоставя неправомерна държавна помощ под формата на финансово предимство за бенефициентите. Вследствие на това българските органи са понижили със задна дата ПТ, за да намалят първоначално предложената корекция. Сметната палата не разполага с информация за подобни промени във Франция.

В Литва този вид комбинирано подпомагане по принцип не е било разрешено. Един от посетените бенефициенти обаче се е обърнал към съда и в крайна сметка е получил както ПТ, така и помощ за инвестиции от ЕЗФРСР.

В Австрия и Италия (Тоскана) през програмния период 2007—2013 г. е било възможно да се получат както плащания за ПТ, така и подкрепа от ЕЗФРСР, но последната е била по-малка за проектите, които са получавали помощ под формата на ПТ. През програмния период 2014—2020 г. не е позволено комбиниране на подкрепата от ЕЗФРСР и ПТ.

Не е известен общият размер на планираните разходи за енергия от възобновяеми източници от различните фондове на ЕС
45

Не са предоставени изчерпателни данни за планираните разходи за инвестиции в енергия от възобновяеми източници през програмния период 2014—2020 г. общо по линия на ЕСИ фондовете и в частност от ЕЗФРСР. Тематична цел 4 на ЕСИ фондовете, „Преход към нисковъглеродна икономика“, на която се падат планирани разходи в размер на 44,814 млрд. евро45, включва енергия от възобновяеми източници, но също и енергийна ефективност и устойчива градска мобилност. Следователно Комисията няма ясна представа за планирания принос на инвестициите по ЕСИ фондовете за разпространението на енергията от възобновяеми източници.

46

На ЕЗФРСР се падат около 11 % от средствата от ЕСИ фондовете за тематична цел 4 (приблизително 5,027 млрд. евро46), докато за програмния период 2014—2020 г. планираните разходи по линия на ЕЗФРСР за целева област 5В възлизат на 798,9 млн. евро (вж. фигура 4). Инвестициите в рамките на тази целева област обаче не са свързани само с енергията от възобновяеми източници, а също и с други аспекти на биоикономиката, като доставка и използване на странични продукти, отпадъци, остатъци и други нехранителни суровини.

47

От друга страна държавите членки могат да осъществяват проекти с компоненти, свързани с енергията от възобновяеми източници, в рамките на други целеви области (вж. точки 5558), което допълнително усложнява анализа на приноса на ЕЗФРСР за финансирането на енергията от възобновяеми източници. От проведеното от нас проучване разбрахме (вж. точка 22), че Румъния (вж. каре 6) и Словения са решили да отпуснат ниско равнище на финансиране или изобщо да не отпускат финансиране за целева област 5В, тъй като са счели, че други целеви области като 2А, 3А, 6А или 6Б са по-целесъобразни. Нидерландия и Полша отговориха, че не са програмирали никакви разходи по ЕЗФРСР за енергия от възобновяеми източници, тъй като са счели, че другите ЕСИ фондове и собствените им национални програми са достатъчни за подпомагане на разпространението на енергията от възобновяеми източници в селските райони.

Фигура 4

Разпределение на финансирането за целева област 5В по държави членки за периода 2014—2020 г. и направени разходи към 12 октомври 2017 г. (в млн. евро)

Източник: Европейска комисия, (SFC), 12 октомври 2017 г.

48

В средата на програмния период са направени едва 40,9 млн. евро разходи (5,1 % от общия бюджет от 800 млн. евро)47. Значителните забавяния в изпълнението на програмите за енергия от възобновяеми източници може би отразяват трудности при програмирането на целевите области (вж. точки 5558) в допълнение към закъснялото приемане на ПРСР и времето, необходимо на държавите членки за разработване и приемане на новата рамка.

Следва да има по-добро обвързване между заложените в ПРСР установени нужди и подхода за финансиране на възобновяема енергия
49

В Насоките на Комисията за стратегическо програмиране за периода 2014—2020 г. се посочва, че „описанието на стратегията (интервенционната логика) следва да обосновава избора, комбинирането и приоритизирането на мерките за развитие на селските райони в светлината на резултатите от SWOT анализа и установените нужди. То трябва да дава приоритет на различните установени нужди и да обосновава приоритизирането“. За тази цел на етапа на одобрение на ПРСР Комисията извършва преглед на стратегическите съображения на държавите членки за разпространение на енергия от възобновяеми източници.

50

Комисията предоставя насоки на държавите членки чрез работни групи, мониторингови комитети, контролни списъци, насоки за мерките („фишове на мерките“) и т.н. с цел да улесни създаването и изпълнението на ПРСР. В документите с насоки обаче не се разглеждат изрично стратегическите съображения във връзка с енергията от възобновяеми източници, нито какво следва да постигнат инвестициите по ЕЗФРСР в енергия от възобновяеми източници, по какъв начин следва да създадат добавена стойност за селските райони и как ЕЗФРСР следва да допълва съществуващите схеми на ЕС и национални схеми за финансиране.

51

Сметната палата установи, че и петте проверени ПРСР са съдържали задължителните елементи по отношение на определянето на целите, нуждите и стратегическите съображения във връзка с енергията от възобновяеми източници, но нито една от тях не е включвала изчерпателен анализ или остойностяване на свързаните с това финансови нужди. С изключение на Австрия посетените държави членки не са използвали ефективно установените от тях нужди и SWOT анализите, за да предоставят информация в своите ПРСР за стратегическия си подход към енергията от възобновяеми източници. Техният подход остава твърде общ. Други слабости са свързани с изпълнението и краткосрочните промени на първоначалните стратегии (вж. каре 5).

Каре 5

Промени в първоначално определения в ПРСР подход към финансирането на проекти за възобновяема енергия

България — стратегията за енергия от възобновяеми източници не е съобразена с препоръките на оценителя и пазарните условия

В България над 90 % от одобрените проекти за енергия от възобновяеми източници през периода 2007—2013 г. са били свързани със слънчева енергия – която също така се е ползвала от атрактивни преференциални тарифи на продажбите на електроенергия. В средносрочната оценка на българската ПРСР за периода 2007—2013 г. е посочено, че потенциалът на България за производство на биомаса не е напълно реализиран, главно поради външни пазарни фактори. Отбелязвайки големия брой проекти за слънчева енергия, оценителят е препоръчал да се прилага по-балансирано подпомагане от ЕЗФРСР за различните видове енергия от възобновяеми източници. Органите обаче не са адаптирали своята стратегията, за да вземат предвид например потенциала на биомасата за втората част на програмния период 2007—2013 г. В България инвестициите в проекти за продажба на енергия вече не са допустими през програмния период 2014—2020 г.

Франция (Долна Нормандия) — за установените нужди от енергия от възобновяеми източници ще бъде изразходвано половината от първоначално планираното финансиране от ЕЗФРСР

През август 2015 г. Комисията е одобрила ПРСР на френския регион Долна Нормандия, която е била основана на установените от самия регион нужди. През март 2017 г. Долна Нормандия е внесла актуализиран вариант на своята ПРСР. В резултат на това финансирането от ЕЗФРСР за възобновяема енергия по целева област 5В е намаляло с 48 % — от 14,6 на 7,6 млн. евро. Не е ясно дали първоначално установените нужди в ПРСР действително са намалели или са изчезнали за толкова кратък период от време, нито дали са били покрити от други схеми на ЕС или национални схеми.

52

Насоките и проверките на Комисията не са предотвратили тези слабости. Те не са накарали държавите членки да формулират надеждни стратегии за енергия от възобновяеми източници в селските райони. Освен това изборът на мерки по ЕЗФРСР и отпуснатите за тях бюджетни средства невинаги произтичат логично от потенциала и нуждите, описани в ПРСР.

Слаба координация между различните източници на финансиране за енергия от възобновяеми източници
53

Настоящата законодателна рамка48 насърчава ефективното, ефикасно и координирано изпълнение на различните фондове на ЕС и по-специално на ЕСИ фондовете. Отговорността за обосноваване на необходимостта от интервенция по ПРСР и за гарантиране на добра координация между фондовете е главно на държавите членки. Комисията предоставя подкрепа и насоки на държавите членки, като издава стратегически насоки за насърчаване на добрите практики и мониторинг на изпълнението на програмите.

54

При прегледа на извадка от споразумения за партньорство и ПРСР за програмния период 2014—2020 г. Сметната палата установи, че държавите членки са определили няколко потенциални източника на финансиране и са изложили общи принципи на разграничаване и мерки за предотвратяване на двойното финансиране. Проверените стратегически документи обаче не съдържаха допълнителна информация за ползите, които биха могли да се постигнат чрез ефективна координация между различните източници на финансиране за енергия от възобновяеми източници. Също така липсват анализи на потенциалните ефекти на заместване или на недостига на финансиране в тази област49.

Отнасяне на мерките за енергия от възобновяеми източници към различни целеви области
55

Както е пояснено в точки 14 и 15, рамката на политика за развитие на селските райони за периода 2014—2020 г. е структурирана около шест приоритета, които се разделят допълнително на 18 тематични целеви области (вж. фигура 3). Подкрепата за енергия от възобновяеми източници е обхваната в целева област 5В, която е свързана с доставките и използването на енергия от възобновяеми източници.

56

Целевите области се реализират чрез мерки за развитие на селските райони. На фигура 5 са посочени примери за отнасянето на мерките и определените показатели за приоритет 5. Една мярка обаче може да допринася за няколко целеви области, приоритета и цели.

Фигура 5

Пример за групиране на мерките и показателите за приоритет 5 и неговите целеви области

Източник: Европейска комисия, ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ (адаптирано от ЕСП).

57

Освен това държавите членки могат да определят вторични ефекти за конкретните мерки, определени в рамките на целева област 5В, които оказват въздействие върху допълнителни целеви области. Например добавянето на фотоволтаични панели на покрива на нов хамбар, използвани за подобряване на икономическите резултати на даден бенефициент, би могло да се оцени като проект за енергия от възобновяеми източници (т.е. в рамките на целева област 5В) или като част от проект за модернизация на земеделско стопанство и по този начин да попадне в целева област 2А (вж. фигура 3), а компонентът на възобновяемата енергия да има вторичен ефект върху целева област 5В.

58

Държавите членки не са отнасяли последователно мерките за енергия от възобновяеми източници и видовете проекти към едни и същи целеви области (вж. каре 6). Това ще окаже въздействие върху ефективността на мониторинга и оценката на проектите за енергия от възобновяеми източници, финансирани чрез ЕЗФРСР (вж. точки 6971), най-вече поради факта, че Комисията не е издала допълнителни насоки за последователното отнасяне на проекти към целевите области в отделните държави членки.

Каре 6

Отнасяне на проекти за енергия от възобновяеми източници към различни целеви области

Франция – разпределяне на мерки в областта на горското стопанство

Някои мерки в горското стопанство улесняват производството и продажбата на енергия от дървесина и поради това могат да бъдат свързани с енергията от възобновяеми източници50. Френските региони са отнасяли непоследователно мерките в горското стопанство към целевите области. По-малко от половината региони във Франция са ги отнесли към целева област 5В. Останалите региони са ги отнесли към други целеви области като например 2А, 2Б, 2В, 5Д или 6А. Изборът им е зависел от установените нужди и избраната за активиране целева област, въпреки че очакваният резултат от мерките е бил сходен.

Румъния и България – проекти за енергия от възобновяеми източници за собствено потребление

През периода 2014—2020 г. Румъния и България са подпомагали значително или единствено проекти за енергия от възобновяеми източници за собствено потребление (в земеделските стопанства или в предприятията, без продажба на енергия). България счита, че тези проекти допринасят за целева област 5В и е на трето място от всички държави членки по отпусната най-голяма сума за тази целева област. Румънските органи обаче са отпуснали много нисък бюджет за целева област 5В, тъй като са счели, че инвестициите в енергия от възобновяеми източници за собствена употреба имат само второстепенен принос за целева област 5В. Вместо това тези проекти са били причислени към целеви области 2А, 3А, 6А или 6Б.

Мониторингът и оценката предоставят ограничена информация за финансирането и резултатите от инвестициите в енергия от възобновяеми източници

59

Информацията от изпълнението, която показва ефективността и ефикасността при изразходването на средствата за развитие на селските райони за енергия от възобновяеми източници, е необходима, за да се покаже какво е било постигнато с финансирането от бюджета на ЕС и да се демонстрира, че средствата са били добре изразходвани. Освен това информацията от мониторинга и оценката е ценен инструмент за подобряване на ефикасността и ефективността на разходите за развитие на селските райони, който може да насочва текущото управление на програмите, да набелязва евентуални подобрения и да подпомага формулирането на бъдещата политика.

Обща рамка за мониторинг и оценка (ОРМО) на енергията от възобновяеми източници през периода 2007—2013 г.
Липсва изчерпателна информация от мониторинга съгласно ОРМО за енергията от възобновяеми източници
60

Много държави членки (включително всичките пет посетени държави членки) са решили от началото на програмния период 2007—2013 г. да използват средствата от ЕЗФРСР за финансиране на проекти за енергия от възобновяеми източници. По това време не е имало конкретни показатели за измерване на крайните продукти или резултати от проектите за енергия от възобновяеми източници.

61

Това се е променило в контекста на „Проверката на състоянието“ на ОСП, когато енергията от възобновяеми източници е била призната като „ново предизвикателство“ и държавите членки са получили допълнително финансиране за проекти за енергия от възобновяеми източници за останалата част от програмния период (2009—2013 г.) (вж. точка 14). В този контекст от държавите членки се е изисквало да следят разходите и броя на бенефициентите по проекти за енергия от възобновяеми източници, финансирани в рамките на това „ново предизвикателство“. Те обаче не е трябвало да събират данни за постиженията на проектите, като например произведената енергия от възобновяеми източници или инсталирания капацитет. Вследствие на това на ниво ЕС не съществува изчерпателна информация за проектите за енергия от възобновяеми източници, финансирани чрез ЕЗФРСР през периода 2007—2013 г. Съществуващите показатели се отнасят единствено до допълнителните средства, изразходвани за енергия от възобновяеми източници в рамките на „Проверката на състоянието“ на ОСП.

62

Сметната палата провери предоставените от посетените държави членки данни за проектите за енергия от възобновяеми източници (брой проекти, изплатено подпомагане) и установи редица несъответствия в четири от посетените държави членки51 между докладваните данни на Комисията и изчисленията на Сметната палата въз основа на цифрите на държавите членки от базите данни за проектите. Органите не бяха в състояние да ни предоставят разяснения, което поражда съмнения относно точността и пълнотата на данните от „Проверката на състоянието“ на ОСП.

63

Освен това на равнището на ЕС не е предоставена изчерпателна информация за броя на проектите, производството на енергия от възобновяеми източници или инсталирания капацитет. Следователно не е възможно да се определи количествено приносът на ЕЗФРСР за разпространението на енергия от възобновяеми източници в селските райони. Поради липса на подходяща и надеждна информация за енергията от възобновяеми източници не е възможно да се оцени ефективността на тези мерки през този период и остава неясно на какво основание държавите членки са разработили разделите за енергия от възобновяеми източници в своите ПРСР. Настоящите констатации съответстват на предишните констатации на Сметната палата относно данните от мониторинга на предоставеното от ЕЗФРСР и КФ подпомагане за енергия от възобновяеми източници през програмния период 2007—2013 г.52

Извършените в рамките на ОРМО оценки на програмите дават ограничена информация за въздействието на подпомагането за енергия от възобновяеми източници върху развитието на селските райони
64

Закъсненията при изпълнението на програмите по МФР са повтарящи се проблеми, които в миналото Сметната палата е установила в много области на политика53. Закъсненията при изпълнението на ПРСР за периода 2007—2013 г. отново са довели до несъответствие между разходния цикъл и графика на задължителното докладване. Поради това за средносрочните оценки са били предоставени ограничени достоверни данни за енергията от възобновяеми източници, въпреки че е била предоставена известна полезна информация (вж. каре 7). В много държави членки се наблюдават закъснения при приключването на техните последващи оценки54.

65

Прегледът на Сметната палата на последващите оценки показа, че в тях са разгледани инвестициите в енергия от възобновяеми източници (използваните мерки), но невинаги е било обсъждано въздействието им върху устойчивото развитие на селските райони. Не са били извършени адекватни анализи, които да обхващат например екологичните ползи от енергията от възобновяеми източници за селските райони, диверсификацията на доходите, създаването на работни места, подобренията в енергийната инфраструктура и услугите в селските райони и т.н.

66

Все пак Сметната палата отбеляза някои добри практики по отношение на оценяването на проектите за енергия от възобновяеми източници (вж. каре 7).

Каре 7

Примери за добри практики при оценяването на енергията от възобновяеми източници в селските райони

Регионалните власти в Тоскана (Италия) са извършили допълнително оценяване, в което се съдържа полезна информация относно приноса на подпомогнатите проекти за развитие на енергията от възобновяеми източници — доклад за оценка на 15 интегрирани проекта по веригата за доставки, доклад за оценка на мерки в горското стопанство, разглеждане на веригата за доставки „дървесина — енергия“ и потенциала на този сектор, както и информация относно опита на пет системи за централно отопление, финансирани по LEADER+ в периода 2000—2006 г.

Австрийските органи също са изготвили доклади за оценка относно енергията от възобновяеми източници, по-специално за мярка 321 (Основни услуги за икономиката и населението в селските райони). В доклада е събрана информация за икономическите, регионалните, социалните и екологичните ефекти на проектите за енергия от възобновяеми източници посредством матрица за оценка с 30 подробни показателя. От 20-те изследвани случая оценителите заключават, че въздействието на отоплителните системи с биомаса, внедрени в Австрия, е било положително за устойчивото развитие на селските райони, като например за регионалните доставки на дървесина, създаването на работни места по веригата на доставки и осигуряването на топлинна енергия за населението в селските райони.

Австрия показва и други примери за добри практики чрез извършване на дейности за мониторинг и оценка извън ОРМО, като например проучвания на икономическото и регионалното въздействие на национална програма, насочена към подпомагане на местни и регионални инициативи за разпространение на енергия от възобновяеми източници (каре 2). Тези проучвания заключават, че повишаването на осведомеността и координацията на дейностите на регионално равнище са сред най-ценните въздействия за участващите региони. Органите също така са въвели система за управление на качеството за определен размер отоплителни системи с биомаса и са събирали данни за сравнителна оценка, които са били полезни за собствениците на проекта.

Обща система за мониторинг и оценка (ОСМО) на енергията от възобновяеми източници през периода 2014—2020 г.
67

Новата рамка за изпълнението за програмния период 2014—2020 г. има за цел да ориентира в по-голяма степен изпълнението на програмите за развитие на селските райони към резултатите, в сравнение с миналото. В този контекст ОСМО55 – системата за мониторинг и оценка на развитието на селските райони – предоставя подробен общ набор от показатели, които могат да бъдат използвани за целевите области, заедно с общи въпроси за оценка, на които да бъде отговорено в бъдеще. Целта е да се оценят напредъкът и постиженията на политиката за развитие на селските райони, както и въздействието, ефективността, ефикасността и целесъобразността на интервенциите на политиката за развитие на селските райони.

68

ОСМО изисква предоставяне на мониторингова информация относно „Общ размер на инвестициите в производство на енергия от ВЕИ“ (целеви показател T 16) и относно „Произведената от подпомогнатите проекти енергия от ВЕИ“ (допълващ показател за резултати R 15). Държавите членки имат възможност да определят допълнителни показатели за крайни продукти по отношение на специфични мерки и Комисията потвърди, че десет държави членки или региони56 са решили да направят това. Въпреки всичко по-голямата част от тези допълнителни специфични показатели за целева област 5В са показатели за вложени ресурси (например размер на публичните разходи) или показатели за крайни продукти и услуги (например брой на подпомогнатите бенефициенти, проекти или дейности). Следователно тези показатели не могат да предоставят надеждна основа за оценка на резултатите от компонента на ПРСР, отнасящ се до енергия от възобновяеми източници, поради което акцентът върху ориентирането към резултатите не е могъл да бъде засилен57.

69

Допълнително усложнение е фактът, че информацията за изпълнението се събира само на равнище целеви области58. Ето защо проектите по ЕЗФРСР, отнесени към целева област 5В, не предоставят изчерпателни данни за енергията от възобновяеми източници в селските райони, тъй като някои проекти могат да бъдат непряко свързани с енергия от възобновяеми източници (например управление на горите) и да бъдат отнесени към целева група 5В, докато за други може да се приема, че имат второстепенен принос към целева област 5В и поради това да бъдат подпомагани в рамките на други целеви области като 2А, 3А, 6А, 6Б и т.н. В резултат на това информацията относно „Общ размер на инвестициите в производство на енергия от възобновяеми източници“ (целеви показател T 16) ще отразява само това, което е отнесено към целева област 5В, и няма да дава цялостна представа за всички инвестиции в енергия от възобновяеми източници в селските райони.

70

Друг показател — показателят за резултати R 15 „Произведена от подпомогнатите проекти енергия от ВЕИ“, има за цел да обхване всички проекти за енергия от възобновяеми източници. Съгласно насоките на Комисията обаче данните за този показател могат да се събират от оценителите по различни начини, например чрез статистически проучвания на ниво ЕС и национално ниво. Това означава, че сравнимостта на данните на ниво ЕС зависи от избора, който правят оценителите.

71

Въпреки че Комисията е издала подробни насоки в подкрепа на подготовката на докладването и оценката, взаимовръзките между показателите на ОСМО и целевите области биха могли да затруднят допълнително оценителите, да окажат въздействие върху качеството на оценките на програмите и тяхната съпоставимост и може да доведат до забавяния, както в миналото. Ако в ключовия момент за докладването липсва надеждна информация от мониторинга и оценяването, държавите членки и Комисията може да пропуснат възможността за подобряване на изпълнението на мерките в областта на енергията от възобновяеми източници.

Проектите за енергия от възобновяеми източници потвърждават потенциала си за развитие на селските райони въпреки слабостите в процедурите за подбор и в изпълнението на проектите

72

Държавите членки отговарят за подбора на проекти за развитие на селските райони с цел по-добро насочване на мерките за развитие на селските райони към приоритетите на ЕС и целите и стратегиите на държавите членки. За тази цел от държавите членки се изисква да определят и прилагат ясни, подходящи и обективни критерии за допустимост и подбор, както и обективни, справедливи и прозрачни процедури59.

73

Критериите за допустимост са изисквания, които трябва да бъдат изпълнени от проектите, за да бъдат допустими за подпомагане по ЕЗФРСР. Тази допустимост е условие, което изисква отговор „да“ или „не“. Критериите за подбор се определят от държавите членки с цел приоритизиране на такива проекти, които отговарят в най-голяма степен на установените нужди и на целите, определени в ПРСР. Държавите членки следва да прилагат критериите за допустимост дори в случаите, когато са предоставени достатъчно средства за всички заявления, подлежащи на одобрение, с цел да се гарантира добро финансово управление60. В настоящия случай те следва да гарантират по-специално подбор на жизнеспособните проекти, които подпомагат разпространението на енергия от възобновяеми източници и носят добавена стойност за селските райони.

Повечето проекти са донесли ползи за разпространението на енергията от възобновяеми източници и за развитието на селските райони
74

Сметната палата извърши одит на различни по вид и големина проекти за енергия от възобновяеми източници (вж. приложение ІІ). Извадката от проекти включва както инвестиции, чрез които на трети страни е доставена енергия от възобновяеми източници, така и други инвестиции, чрез които е била произведена енергия за ползване от собственика на проекта.

75

Целта на проектите за „доставка на енергия на трети страни“ е била предимно диверсификация на приходите на земеделските и горските стопанства. Някои проекти са били инициирани и осъществени от МСП или микропредприятия. Успешните проекти от този вид са предоставили нови и добре приети енергийни услуги на частни домакинства и обществени сгради в селските райони. Тези проекти са имали екологични ползи, особено в случая на системите за централно отопление, които по принцип са енергийно по-ефективни и имат по-ниски емисии от системите за индивидуално отопление. Тези проекти също така са позволили на собствениците да се възползват от нови бизнес възможности. С тях е дадена възможност на доставчиците на суровини по местната верига на доставки на биомаса – предимно земеделски и горски стопани – да разнообразят доходите си и да поддържат стопанствата си (вж. каре 8).

76

Разпространението на енергия от възобновяеми източници изисква също и задълбочено планиране, както и дейности по монтаж и поддръжка. Придобитите в региона експертен опит и познания са ценни активи за неговото по-нататъшно развитие в областта на производството и употребата на енергия от възобновяеми източници, а ползите могат да надхвърлят първоначалните инвестиции по проекта.

Каре 8

Добри практики в проекти за доставка на енергия на трети страни, финансирани по ЕЗФРСР

Системи за централно отопление в селските райони на Австрия

Подпомагането от ЕЗФРСР за енергия от възобновяеми източници в Австрия през програмния период 2007—2013 г. е било насочено към по-нататъшното разработване на системи за централно отопление на базата на дървесина.

Един от посетените проекти е свързан с подпомагане от ЕЗФРСР за диверсификация към неземеделски дейности. Той се ръководи от кооперация от 26 земеделски стопани на непълен работен ден, които съвместно притежават и управляват гора с площ 400 хектара. Стопаните са създали местна система за отопление с котел на дървесни стърготини с капацитет 398 kW. Системата осигурява 580 MWh топлинна енергия годишно на три сгради извън селото: детска градина, дом за нуждаещи се от грижи лица и манастир. Земеделските стопани управляват системата за отопление и осигуряват дървесината за производството на дървесни стърготини от собствената си гора, като използват предимно дървесина с ниско качество от прореждания, за която преди това не са имали пазар.

Те имат икономическа изгода от проекта — получават приходи от самата топлинна енергия и от дървесните стърготини. Освен това са придобили нови умения чрез участие в курсове, предназначени за организации, управляващи системи за централно отопление.

Други системи за централно отопление с котли на дървесни стърготини, които Сметната палата посети, са управлявани от МСП или микропредприятия и имат по-голям енергиен капацитет, поради което предоставят топлинна енергия на по-голям брой потребители, включително на частни домове, местни служби и ресторанти. Във всичките случаи дървесината или стърготините се доставят от местни земеделски стопани или собственици на гори, разположени в радиус от 50 км.

77

„Проектите за собствено потребление“ са осигурили ползи на земеделските или горските стопанства и предприятията за преработка на храни, например като са осигурили енергийна сигурност и независимост, по-ниски разходи за енергия, по-добри финансови резултати или намален въглероден отпечатък. Те имат непряк принос и за устойчивото развитие на селските райони чрез осигуряване на работни места и възможности за доходи на местните жители или чрез приноса им за подобряване на състоянието на околната среда в региона (вж. каре 9).

Каре 9

Проектите за енергия от възобновяеми източници „за собствено потребление“ имат непряк принос за развитието на селските райони

Намаляване на въглеродния отпечатък на винарска изба в Тоскана

Един многостранен проект, посетен от Сметната палата, беше получил подпомагане от ЕЗФРСР в областта на преработката на храни и се отнасяше до изграждането на нова винарска изба. Екологичната устойчивост е приоритет за винарската изба, която изчислява въглеродния отпечатък на продуктите си. Проектът включва редица елементи за намаляване на потреблението на енергия и производство на енергия от възобновяеми източници — геотермална станция за охлаждане, фотоволтаична инсталация, отоплителна централа на дървесна биомаса и редица инвестиции за икономии на енергия (система за улавяне на слънчева светлина, вентилация, охладителна кула за отвеждане на изпарения). През 2015 г. предприятието е произвело 68 % от използваната от него енергия. Проектът също така беше довел до намаляване на въглеродния отпечатък на бутилка вино.

Освен че е подобрило екологичните си показатели, предприятието е подобрило и икономическите си резултати, което му е позволило да увеличи и броя на служителите си (от 8 през януари 2011 г. на 20 през декември 2016 г.).

Малки проекти за енергия от възобновяеми източници в България, адаптирани към нуждите на земеделските стопани

Два посетени инвестиционни проекта в малки земеделски стопанства (12,5 ха и 4 ха) в България показват потенциала на финансираните от ЕЗФРСР проекти за енергия от възобновяеми източници, макар и в по-умерена степен. Те използват електроенергия от фотоволтаични клетки за задвижване на помпа за напояване за биологично производство на лешници и трюфели, както и за електрическо осветление в склад за биологични плодове. И двата проекта са осъществени извън селото и не са свързани с мрежата, поради което е счетено, че фотоволтаичните инсталации са икономични и екологосъобразни решения, адаптирани към нуждите на земеделските стопани. Биологичното производство на лешници и трюфели предоставя възможности не само на земеделските стопани, но и на региона за развиване на нови възможности за бизнес.

Процедурите за подбор на държавите членки обаче не са осигурили избор на най-подходящите проекти…
78

От държавите членки се изисква да определят критерии за подбор на проекти с цел да се гарантира, че финансовите средства за развитие на селските райони се използват по най-добрия начин. Сметната палата установи, че посетените държави членки невинаги са спазвали този принцип.

79

Сметната палата провери критериите и процедурите за подбор през програмния период 2014—2020 г. и установи, че четири от петте посетени държави членки61 са използвали критерии за подбор, които в известна степен осигуряват приоритет за проектите, допринасящи за разпространението на енергия от възобновяеми източници и за устойчивото развитие на селските райони — например проектите, от които се е очаквало да имат положително въздействие върху диверсификацията на доходите и върху околната среда, използването на местно произведени и преработени суровини (горива от биомаса) или отчитането на местните стратегии и участието на местното население. Тези усилия обаче са били отчасти застрашени от слабите процедури за подбор. Считаме, че Австрия, България, Италия (Тоскана) и Франция (Долна Нормандия, по отношение на мерките в горското стопанство) са използвали прости системи за оценяване, при които минималните прагове могат да бъдат достигнати чрез изпълнение на един или няколко критерия.

… и в резултат на това са били избрани някои проекти за енергия от възобновяеми източници, които са донесли незначителни ползи за селските райони
80

Слабостите в процеса на подбор могат да доведат до финансиране на проекти, които предоставят икономическа полза на собствениците на проектите, но оказват незначително въздействие върху селските райони. Това важи за някои от посетените проекти по време на одита. Финансовата подкрепа невинаги е използвана за създаване на работни места или за иницииране на допълнителни възможности за бизнес, за подобряване на състоянието на съществуващите земеделски или горски стопанства, или за предоставяне не енергийни услуги на населението в селските райони (вж. каре 10).

Каре 10

Проекти за енергия от възобновяеми източници, които са донесли незначителни ползи за развитието на селските райони

Незначителна полза за селските райони от фотоволтаични проекти в България

Както е показано в каре 2, през програмния период 2007—2013 г. България е използвала повече от 90 % от своето подпомагане от ЕЗФРСР за енергия от възобновяеми източници за фотоволтаични проекти, въпреки препоръките за противното и въпреки ограниченията в капацитета на мрежата62.

Три посетени проекта за енергия от възобновяеми източници в България са получили подпомагане от ЕЗФРСР за създаване и развитие на микропредприятия и за диверсификация към неземеделски дейности. Всеки от проектите е създал едно работно място за поддръжка и охрана на инсталациите. И трите проекта зависят от преференциални плащания на ПТ и не предоставят други възможности за бизнес или услуги, като по този начин не създават значителни ползи за развитието на селските райони.

81

Посетените от Сметната палата проекти потвърждават положителното въздействие на някои видове проекти за енергия от възобновяеми източници, които оправдават подпомагането от ЕЗФРСР. Предвид наличието на редица други схеми за енергийно подпомагане обаче, проектите, които не допринасят едновременно и за постигане на целта за енергията от възобновяеми източници, и за общата цел за развитие на селските райони, не следва да получават подпомагане от ЕЗФРСР.

Заключения и препоръки

82

В законодателните документи и документите относно политиката на ЕС се акцентира върху намерението да се използва потенциалното положително въздействие на инвестициите в енергия от възобновяеми източници върху развитието на селските райони. Проучванията потвърждават, че енергията от възобновяеми източници може да има положително въздействие върху устойчивото развитие на селските райони, но също така че съществуват екологични и социално-икономически рискове, свързани с разпространението на някои видове възобновяема енергия.

83

В своя одит Сметната палата проучи рамката за енергията от възобновяеми източници, като се съсредоточи върху начина, по който тя е интегрирала аспектите на развитието на селските райони. Сметната палата също така проучи рамката на политика за развитие на селските райони и нейното прилагане в държавите членки, за да оцени дали подкрепата от ЕЗФРСР за енергия от възобновяеми източници действително е допринесла за устойчивото развитие на селските райони.

84

Въз основа на одитната си дейност Сметната палата заключава, че финансирането на проекти за енергия от възобновяеми източници има значителен потенциал за подпомагане на устойчивото развитие на селските райони, но този потенциал все още остава до голяма степен нереализиран.

85

Сметната палата установи, че измерението „развитие на селските райони“ в контекста на енергията от възобновяеми източници не е било разгледано в достатъчна степен в настоящата рамка на политика на Комисията и на държавите членки. Вследствие на това възможностите за разпространение на енергията от възобновяеми източници в селските райони не са използвани в достатъчна степен. Комисията наскоро предложи някои промени в рамката на политика за енергията от възобновяеми източници, които имат потенциал да подобрят това положение (точки 2431).

Препоръка 1 – Проверка на въздействието върху селските райони на бъдещата политика за енергията от възобновяеми източници

При разработването на бъдещата политика за енергия от възобновяеми източници Комисията и държавите членки следва да вземат под внимание обстоятелствата и нуждите на селските общности и икономиката в селските райони, да разгледат потенциалното положително и отрицателно въздействие на политиката и да гарантират, че селските райони ще получат справедливи резултати от политиката.

За тази цел Комисията, в сътрудничество с държавите членки, следва да разработи подходящ механизъм, който може да бъде вдъхновен от механизма за проверка на въздействието върху селските райони, предвиден съгласно „Ориентация на политиката 1“ от Корк 2.0 декларация от 2016 г.

Комисията следва да въведе този инструмент в процеса на консултации с държавите членки относно интегрираните национални планове в областта на енергетиката и климата, за които Комисията трябва да бъде уведомена до 1 януари 2019 г., и да насочва държавите членки относно тяхното прилагане.

Целева дата на изпълнение – до края на 2019 г.

86

Освен това за биоенергията, която е най-тясно свързаната със селските райони възобновяема енергия, екологичните и социално-икономическите рискове, съпътстващи нейното разпространение, не са отчетени в достатъчна степен в настоящата или предложената рамка на политика на Комисията. Съчетанието от цели в областта на енергията от възобновяеми източници, схеми за публично подпомагане и слаби критерии за устойчивост крие риск от насърчаване на използването на биомаса за енергийни цели, без да се предоставят достатъчно гаранции, че биомасата произхожда от устойчиви източници (точки 3241).

Препоръка 2 – Подобрена рамка за устойчивост на биоенергията

Комисията, заедно със съзаконодателите, следва да разработи бъдещата рамка на политика за биоенергията по начин, който да осигурява достатъчни защити срещу неустойчивото снабдяване с биомаса за енергия. В рамката следва да се признават и отчитат рисковете за устойчивостта, произтичащи от насърчаването на използването на биоенергия чрез цели и схеми за финансово подпомагане, и да се следи за намаляване на свързаните с това екологични и социално-икономически рискове.

Целева дата на изпълнение: 2020 г.

87

Комисията не е предоставила ясни насоки относно начина, по който подпомагането от ЕЗФРСР за енергия от възобновяеми източници може да донесе добавена стойност на европейско равнище и относно това как то следва да допълва съществуващите схеми на ЕС и национални схеми за финансиране. Ето защо има риск ЕЗФРСР да се превърне просто в още един източник на финансиране за енергия от възобновяеми източници, без да се дава приоритет на развитието на селските райони.

88

Комисията е дала подробни насоки на държавите членки относно създаването и изпълнението на техните ПРСР. Отчасти поради липса на ясна визия за подпомагането от ЕЗФРСР за енергия от възобновяеми източници обаче посетените държави членки бяха възприели много общ стратегически подход към подпомагането за възобновяема енергия и не бяха координирали в достатъчна степен подпомагането от ЕЗФРСР с различните други източници от ЕС и националните източници на финансиране за енергия от възобновяеми източници, с цел максимално повишаване на неговото въздействие в селските райони. Освен това Сметната палата установи, че мерките в областта на енергията от възобновяеми източници не са разпределяни последователно към целевите области в ЕС, което изглежда неоптимално, но според нас това е проблем, свързан най-вече с мониторинга и оценката (точки 4958).

Препоръка 3 – Ясни насоки за ролята на ЕЗФРСР при подпомагането на енергия от възобновяеми източници

При разработването на бъдещата си политика за развитие на селските райони Комисията следва ясно да посочи какви инвестиции в енергия от възобновяеми източници следва да постигне ЕЗФРСР, как те следва да осигурят добавена стойност в селските райони и как ЕЗФРСР следва да допълва съществуващите схеми на ЕС и националните схеми за финансиране на енергия от възобновяеми източници.

В този контекст Комисията следва да използва съответния опит от добри практики, установени по време на одита на Сметната палата (вж. каре 7, каре 8 и каре 9), както и сходния опит, описан в проучването на ОИСР „Обвързване на енергията от възобновяеми източници с развитието на селските райони“ (вж. каре 1).

Целева дата на изпълнение – до края на 2018 г.

89

При изготвянето на докладите решаващо значение има наличието на подходяща и надеждна информация от мониторинга и оценката, за да могат Комисията и държавите членки да подобрят използването на подпомагането от ЕЗФРСР за енергия от възобновяеми източници. Въпреки някои примери за добри практики обаче липсва изчерпателна информация за мониторинг и оценка на подпомагането за проекти за енергия от възобновяеми източници от ЕЗФРСР и от други фондове на ЕС през програмния период 2007—2013 г. (точки 6065).

90

За програмния период 2014—2020 г. Комисията е издала насоки, за да подпомогне докладването и оценката от страна на държавите членки. Различните подходи на държавите членки по отношение на определянето на основния и второстепенния принос на проектите и отнасянето на мерките и видовете проекти обаче ще се отразят неблагоприятно върху ефективността на мониторинга и оценката. Основните показатели във връзка с енергията от възобновяеми източници през програмния период 2014—2020 г.63 имат ограничена информативна стойност поради ограничения си обхват и проблеми с методологията. Държавите членки са могли да използват допълнителни приложими показатели, но само някои от тях са го направили. Тези ограничения изискват допълнителни усилия от страна на оценителите от държавите членки и може да доведат до непоследователно докладване в целия ЕС и до закъснения (точки 6771).

91

В Специален доклад № 16/201764 Сметната палата вече подчерта необходимостта Комисията да гарантира, че подобреното годишно докладване на изпълнението през 2019 г. ще осигури ясна и изчерпателна информация за постиженията на програмите и ще определи по-точно различните видове показатели за програмния период след 2020 г.

Препоръка 4 – Опростена и по-съдържателна рамка за мониторинг и оценка

По отношение на подпомагането от ЕЗФРСР за енергия от възобновяеми източници Комисията следва да изисква от държавите членки да предоставят в своите разширени годишни доклади за изпълнението за 2019 г. съответната информация за постиженията на програмите по проектите за енергия от възобновяеми източници. Тази информация следва да дава представа на Комисията за това колко от разходите по ЕЗФРСР са изплатени за проекти за енергия от възобновяеми източници, колко е инсталираният енергиен капацитет или енергията, произведена от такива проекти.

Целева дата на изпълнение – до края на 2018 г.

92

Държавите членки са длъжни да насочват своя подбор на проекти към приоритетите на ЕС и към собствените си цели в съответствие със своята стратегия. За тази цел те следва да определят и прилагат ясни, подходящи и обективни критерии за допустимост и подбор, както и обективни, справедливи и прозрачни процедури. Комисията е дала указания в това отношение, например под формата на семинари и насоки65.

93

Посетените проекти произвеждат енергия за собствено потребление от операторите на проектите или за доставка на трети лица, или непряко подпомагат разпространението на енергия от възобновяеми източници (точки 7477). Въпреки това високите бюджети за целева област 5В, заедно с ниските нива на изпълнение (вж. точка 48) и слабите процедури за подбор (точки 78 и 79) пораждат риск подпомагането от ЕЗФРСР да бъде предоставено за проекти за енергия от възобновяеми източници, които не осигуряват доказана полза за селските райони, в които са разположени, в стремежа да не се допусне отмяна на отпуснатите финансови средства.

Препоръка 5 – По-добър подбор на проекти, така че да се вземат предвид добавената стойност за селските райони и жизнеспособността на проектите

За да намали рисковете, свързани с големите бюджети за целева област 5В, както и ниската степен на изпълнение и слабите процедури за подбор, Комисията следва да акцентира пред държавите членки върху необходимостта от прилагане на подходящи процедури за подбор с цел да се предоставя подкрепа само на жизнеспособни проекти за енергия от възобновяеми източници, които имат ясна полза за устойчивото развитие на селските райони.

Целева дата на изпълнение – до края на 2018 г.

Настоящият доклад беше приет от Одитен състав I, ръководен от Phil WYNN OWEN — член на Сметната палата, в Люксембург на заседанието му от 10 януари 2018 г.

За Сметната палата

Klaus-Heiner LEHNE
Председател

Приложения

Приложение I

Анализ: Намалява ли в достатъчна степен рамката на ЕС за устойчивост на биоенергията свързаните с тази енергия екологични и социално-икономически рискове?

A1

Сметната палата провери дали (и до каква степен) рамката на ЕС за устойчивост на биоенергията засяга 16-те екологични и социално-икономически риска, свързани с разпространението на биоенергията.

Комисията е предложила промени в настоящата рамка за устойчивост на биоенергията…
A2

В действащото в момента законодателство на ЕС66 са определени критерии за устойчивост на биогоривата и на течните биогорива. Тъй като тези критерии бяха приети през 2009 г. и изменени през 2015 г., все още продължават дискусиите относно устойчивостта на биоенергията. Вследствие на това в своя пакет „Чиста енергия за всички европейци“ Комисията предложи критерии за устойчивост, които ще се прилагат и за други видове биоенергия, като например биоенергията от твърди и газообразни горива от биомаса (вж. таблица А1).

Таблица А1

Резюме на предложената рамка за устойчивост на биоенергията

Предложени критерии за устойчивост
Критерии за устойчивост1 при производството на горива от биомаса Критерии за намаляване на емисиите на парникови газове
от земеделието от горското стопанство

-минимален процент на намаляване на емисиите на парникови газове за различните видове инсталации в зависимост от датата, на която са започнали да функционират (вж. също и точка А4 за проблеми при отчитането)

-забранява се добиването на биомаса за енергия от някои видове земя (т.е. земя с голямо значение за биологичното разнообразие, земя с високи въглеродни запаси и торфища)

-следва да се въведат закони и системи за мониторинг и правоприлагане, които да гарантират спазването на определени практики за управление на горите

-държавите или регионите, доставящи горска биомаса за ЕС, трябва да отговарят на редица изисквания в областта на ЗПЗГС, включително ратификация на Парижкото споразумение, ангажименти и действия за запазване и подобряване на въглеродните запаси и поглътителите на въглерод и наличие на схема за докладване за емисиите на парникови газове

Член 26, параграфи 2—4 Член 26, параграфи 5—6 Член 26, параграф 7
Други разпоредби, които могат да окажат въздействие върху устойчивостта на биоенергията
Изискване за енергийна ефективност

-необходимостта от използване на технология за високоефективно комбинирано производство за инсталации, които произвеждат електроенергия с входяща мощност (на база постъпващо гориво) по-голяма или равна на 20 MW

Член 26, параграф 8
Лимит за използването на хранителни или фуражни култури

-използването на хранителни или фуражни култури за производство на биогорива и течни биогорива следва да бъде ограничено до 7 % и намалено до 3,8 % през 2030 г.

Член 7
Цел за енергия от ВИ за отопление и охлаждане

-делът на енергията от възобновяеми източници, доставяна за отопление и охлаждане, следва да се увеличава с 1 % годишно

Член 23
Енергия от целта за „биогорива от нови поколения“

-минимално допустимият енергиен дял на „биогорива от нови поколения“ (посочени в приложение IX), на възобновяеми течни и газообразни горива от небиологичен произход, на изкопаеми горива на базата на отпадъци и на електроенергия от възобновяеми източници в общото количество транспортни горива следва да бъде 1,5 % през 2021 г. и да нарасне до 6,8 % през 2030 г.

Член 25, параграф 1

1Критериите за устойчивост се прилагат за инсталации, които произвеждат електроенергия, топлинна енергия и енергия за охлаждане или горива с входяща мощност (на база постъпващо гориво) по-голяма или равна на 20 MW (твърда биомаса) и с електрогенерираща мощност по-голяма или равна на 0,5 MW (газообразна биомаса). Държавите членки може да прилагат критериите за инсталации с по-малка входяща мощност (на база постъпващо гориво).

Източник: ЕСП.

… но обхватът на предложението е ограничен…
A3

Рамката за устойчивост не обхваща цялата биомаса, произвеждана и използвана в ЕС. Тя се прилага само за биомаса, използвана за енергийни цели, някои култури или приложения са изключени, а броят на обхванатите инсталации е ограничен.

  1. Културите, предназначени да бъдат използвани за създаване на биогаз за електроенергия, не са включени в член 7, параграф 1.
  2. Биогазът за употреба в транспортния сектор не е включен в критериите за намаление на емисиите на парникови газове (член 26, параграф 7).
  3. Тези критерии се прилагат само за инсталации над определен капацитет. Промишленият сектор не е най-големият потребител на твърда биомаса, тъй като по-голямата част от нея се използва за отопление на жилища67. Нещо повече - прагът от 20 MW за горива от твърда биомаса е определен единствено въз основа на данни за предприятия, използващи дървесни стърготини68. Само 32 % от твърдата биомаса обаче се потребява под формата на дървесни стърготини от съоръжения с капацитет над 1 MW69. Прагът от 0,5 MW за инсталациите с биогаз поражда риск критериите да се прилагат само за много ограничен брой инсталации с биогаз, тъй като средната електрогенерираща мощност на инсталациите на база на земеделски суровини е 450 kW70.
… включва нерешени проблеми при отчитането, свързани с емисиите на парникови газове…
A4

Изчисляването на емисиите на парникови газове от производството на биоенергия е проблемна задача. Най-значимите проблеми са описани по-долу. Те обаче не са обхванати от предложението за ДЕВИ ІІ, но следва да бъдат отчетени в предложението на Комисията относно ЗПЗГС.

  1. На ниво отделни съоръжения преките емисии на въглероден диоксид, свързани с изгарянето на биомаса, не се отчитат в анализите на база жизнения цикъл (LCA)71 при изчисленията на емисиите на парникови газове в Директивата за енергията от възобновяеми източници. Следователно имплицитно се приема, че чрез повторното израстване на растенията настъпва почти незабавно поглъщане на въглерода. Това предположение обаче е погрешно в случая на дървесната биомаса заради времето, което е необходимо на дърветата, за да достигнат зрялост, и поради факта, че не са взети предвид поглъщането и отделянето на въглерода, който земята би образувала, ако не се използва за производство на биомаса. За повече подробности вж. каре А1.
  2. На ниво национално отчитане на емисиите от парникови газове, съгласно настоящия Протокол от Киото относно националните правила за отчитане на емисиите на парникови газове, изгарянето на биомаса се отчита като нулева емисия в енергийния сектор при допускането, че всички произтичащи от това промени във въглеродните запаси се отчитат като емисии в сектора на ЗПЗГС72. Целта е да се избегне двойното отчитане на тези емисии. От друга страна, ЗПЗГС все още не е включено изцяло в целта на ЕС за намаляване на вътрешните емисии до 2020 г., така че емисиите на парникови газове от изгарянето на биомаса понастоящем не се отчитат в нито един сектор. През юли 2016 г. Комисията предложи регламент, който ще изисква от 2021 г. емисиите и поглъщанията на парникови газове от ЗПЗГС да бъдат включени в рамката относно климата и енергетиката до 2030 г.73

Каре А1

Неутрално ли е използването на дървесна биомаса по отношение на въглеродните емисии?

При изгарянето на дървесина за производството на енергия обикновено се отделя повече въглерод на единица произведена енергия отколкото при изгарянето на изкопаеми горива.

Това означава, че екологичните ползи от биоенергията под формата на намалени емисии на парникови газове не могат да се реализират на етапа на използване на биомасата (т.е. изгарянето на биомаса за енергия). Вместо това ползите трябва да бъдат постигнати по време на производството на биомаса или чрез намаляване на емисиите (особено при използване на отпадъци и остатъци, които иначе биха отделили въглерода си в атмосферата, ако не бъдат събрани за енергия), или чрез увеличаване на въглеродните поглътители (например ако производството на биомаса за енергия засили растежа на растенията, познат като „допълнителна“ биомаса).

Учените не са единодушни по отношение на подходящия срок, в който може да се очаква реализирането на екологичните ползи от биоенергията (периода на възвръщаемост по отношение на въглерода). В краткосрочен план изгарянето на биомаса от дървесни отпадъци или остатъци може да доведе до значителни намаления на емисиите на парникови газове. Отглеждането на гори главно за енергийни цели обаче ще повиши съдържанието на CO2 в атмосферата, дори ако бъдат засадени нови дървета, тъй като новозасадените дървета не могат да поглъщат същото количество въглерод като по-развитите дървета и е нужно време за повторното улавяне на количеството CO2, отделено по време на изгарянето. Това дори може да предизвика необратима промяна в световния климат от едно стабилно състояние до друго с по-висока температура („повратни точки за климата“). Някои учени твърдят, че продължителността на периода на възвръщаемост по отношение на въглерода в действителност няма значение, при условие че всички емисии на CO2 в крайна сметка бъдат погълнати.

По-нататъшните дискусии са свързани с подходящите референтни сценарии. Според Научния комитет на ЕАОС „основната грешка при допускането за обща въглеродна неутралност на биомасата е фактът, че не се отчитат производството и приложенията на биомасата, които земята би генерирала, ако не се използва за биоенергия (съпоставителен). Поради това Комитетът препоръчва, за потребление на биоенергия да се използва само биомасата, отглеждана в допълнение, и отпадъците, т.е. биомасата, която иначе би изгнила в гората. Други учени изразяват несъгласие и твърдят, че е приемливо да се секат гори за биоенергия, тъй като гората така или иначе ще бъде използвана за добив на дървесина.

… и не отчита изцяло рисковете за устойчивостта, породени от биоенергията
A5

Статистическите данни потвърждават, че производството на биомаса от горското стопанство и земеделието се увеличава в абсолютна стойност74. Горите в ЕС – нетен въглероден поглътител – се увеличават. Всяка година това увеличение заличава еквивалента на приблизително 10 % от емисиите на парникови газове в ЕС, които не са свързани със ЗПЗГС. Този капацитет за поглъщане обаче може да бъде застрашен, а други рискове за устойчивостта да се задълбочат, ако търсенето на биоенергия се увеличи значително.

A6

В хода на анализа Сметната палата установи, че предвидената в предложението за ДЕВИ ІІ рамка за устойчивост не отчита изцяло установените от нея 16 екологични и социално-икономически риска. Само три от установените от Сметната палата шестнадесет риска са отчетени в предложението за ДЕВИ ІІ, два са отчетени в други законодателни актове; други шест риска са отчетени частично, а пет не са отчетени изобщо (вж. таблици A2 и A3). Основните рискове, които не са отчетени или са отчетени само частично, са следните:

  1. Интензификация на горскостопанските практики (вж. таблица А2, рискове 1в), 2в) и 3в). Комисията не е предложила съществуващите доброволни изисквания за устойчивост да се направят задължителни. Поради липса на обвързващи стандарти, които да гарантират еднакво и високо равнище на практиките за устойчиво управление на горите75, предложението на практика разчита на доброволни инициативи в държавите – членки на ЕС (като например Forest Europe) и в държавите извън ЕС, които доставят биомаса за ЕС.
  2. Интензификация на земеделските практики (вж. таблица А2, рискове 1б), 2б) и 3б). В настоящата Директива за енергията от възобновяеми източници критериите за биогоривата изрично налагат стандарти за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние76. Това изискване е било заличено в предложението за ДЕВИ ІІ. Вследствие на това съответните екологични стандарти не са задължителни за зоните, които не се проверяват съгласно Общата селскостопанска политика. Освен това няма такива стандарти за биомасата с произход извън ЕС.
  3. Каскадно използване (вж. таблица А3, риск 6а). Съгласно логиката на кръговата икономика, дървесината следва да се използва рационално преди да бъде повторно използвана, рециклирана и накрая изгорена за енергия. С този принцип, познат като принципа на каскадно използване, се дава приоритет на употребите с по-голяма стойност и се насърчава използването за енергия само когато другите възможности започват да се изчерпват. Каскадите обаче се създават само ако са оправдани от икономическа гледна точка. Силните стимули на политиката за използване на биомасата като източник на възобновяема енергия, например финансовата подкрепа и амбициозните цели, могат да нарушат тази логика. Този риск не е отчетен в предложението на Комисията.
A7

Определянето на цели за енергия от възобновяеми източници в комбинация със схемите за публично подпомагане стимулират използването на биоенергия. Това важи особено за транспорта и производството на електроенергия от началото на 2000 г. Част от тази биомаса е внос — през 2015 г. от потребените от ЕС пелети и течни биогорива съответно 34 % и 9,5 % са били внос77. Предвид липсата на достатъчно защити (слаби критерии за устойчивост) Сметната палата счита, че насърчаването на производството и използването на биоенергия чрез амбициозни цели за енергия от ВЕИ в комбинация с финансови стимули в предложението за ДЕВИ ІІ поражда риск, тъй като в дългосрочен план това може да доведе до по-голямо използване на неустойчива биомаса. Ето защо предложената рамка не предоставя адекватна база за достатъчна защита на селските райони срещу установените екологични и социално-икономически рискове, както и за максимално увеличаване на техния потенциал за по-нататъшно устойчиво развитие.

Фигура А1

Илюстрация на емисиите на ПГ от веригата на доставки спрямо референтните емисии на изкопаемите горива за най-представителните начини на производство на твърда биомаса

Бележка: Стойностите не включват изгарянето и всички емисии и поглъщания на биогенен въглерод във веригата на доставки, с изключение на метана. Стойностите се основават на стойностите по подразбиране на емисиите на ПГ. ДККЦР = Дървесни култури с кратък цикъл на ротация.

а)Изчисленията се основават на данни за парниковите газове от отглеждането на евкалипт в тропически райони.

б)Данните се основават на отглеждането на тополи в ЕС без използване на синтетични торове.

в)Стволова дървесина (NG) = пелети, произведени чрез използване на природен газ като технологично гориво, всички останали начини на производство се основават на дървесина като технологично гориво.

Източник: Giuntoli J, Agostini A, Edwards R, Marelli L, Solid and gaseous bioenergy pathways: input values and GHG emissions. Изчислени съгласно методологията, определена в COM(2016) 767, EUR 27215 EN, doi:10.2790/27486, стр. 131 (http://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/bitstream/JRC104759/ld1a27215enn.pdf).

Фигура А2

Илюстрация на намалените емисии на ПГ за най-представителните начини на производство на биогаз и биометан

Бележка: Стойностите не включват изгарянето и всички емисии и поглъщания на биогенен въглерод във веригата на доставки, с изключение на метана. Те се основават на стойностите по подразбиране на емисиите на ПГ. Стойностите, по-високи от 100 %, се отнасят до системи, в които кредитите от подобреното управление в селското стопанство компенсират напълно всички емисии от веригата на доставки. С цел онагледяване са включени също и получените стойности за съвместно разлагане на смес от 70 % (влажна маса) оборски тор и 30 % (влажна маса) царевица.

Източник: Giuntoli J, Agostini A, Edwards R, Marelli L, Solid and gaseous bioenergy pathways: input values and GHG emissions. Изчислени съгласно методологията, определена в COM(2016) 767, EUR 27215 EN, doi:10.2790/27486, стр. 141 (адаптирано) (http://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/bitstream/JRC104759/ld1a27215enn.pdf).

Таблица А2

Степен на отчитане на рисковете, свързани с производството на биомаса

Рискове за устойчивостта Отчетен ли е рискът в критериите за устойчивост или за намаляване на емисиите на ПГ в предложението за ДЕВИ ІІ? Съответна рамка на политика на ЕС
Екологични 1) Намаляване на биологичното разнообразие 1а) поради промени в прякото земеползване (например обезлесяване, загуба на защитени зони) Да:
Член 26, параграф 2, букви а), б) и в); член 26, параграф 3, букви б) и в); член 26, параграф 5, буква а), подточки ii), iii) и iv); член 26, параграф 5, буква б), подточки ii), iii) и iv)

Стратегия на ЕС за биологичното разнообразие:

Директива за птиците 2009/147/ЕО,
Директива за местообитанията 92/43/ЕИО,
Регламент № 143/2014 относно инвазивните чужди видове

1б) поради интензификация на земеделските практики (например загуба на разнообразие на културите)
Частично отчетен в член 7, параграф 1, в който се определя лимит за използването на хранителни и фуражни култури за биогоривата и течните биогорива, както и за горивата от биомаса за транспорта. Този лимит обаче не се прилага за използването на култури за биогаз за електроенергия. Освен това позоваването на изискванията за кръстосано спазване (член 17, параграф 6 от ДЕВИ) е премахнато.

Обща селскостопанска политика:

Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Съвета,
Регламент за изпълнение (ЕС) № 809/2014 на Комисията,
Делегиран регламент (EС) № 640/2014 на Комисията

1в) поради интензификация на управлението на горите Частично отчетен в член 26, параграф 5, буква а), подточка iv) и член 26, параграф 5, буква б), подточка iv), но не са наложени допълнителни мерки за устойчиво управление на горите. Член 26, параграф 5 изцяло се основава на съществуващото законодателство и на плановете за управление. Поради липса на обвързващи стандарти, които да гарантират еднакво и високо равнище на практиките за устойчиво управление на горите, предложението разчита на доброволни схеми. Стратегия на ЕС за горите COM(2013) 659 окончателен
2) Влошаване на качеството на почвите 2а) поради промени в прякото земеползване (водещи например до загуба на въглерод в почвата, ерозия) Да:
Член 26, параграф 3, буква a); член 26, параграф 4; член 26, параграф 5, буква а), подточка ii) и член 26, параграф 5, буква б), подточка ii)

Обща селскостопанска политика:

Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Съвета,
Регламент за изпълнение (ЕС) № 809/2014 на Комисията,
Делегиран регламент (EС) № 640/2014 на Комисията

2б) поради интензификация на земеделските практики (водещи например до уплътняване, загуба на плодородието на почвата, ерозия) Частично отчетен.
Непряко и частично отчетен чрез приложение VI, точка 6 — някои практики за управление в селското стопанство могат да се вземат предвид за изчисляването на намаленията на емисиите на ПГ (например намалена или нулева обработка на почвата, подобрен сеитбооборот, използване на покривни култури), ако съществуват солидни и проверими данни за повишено въглеродно съдържание на почвата. Освен това позоваването на изискванията за кръстосано спазване (член 17, параграф 6 от ДЕВИ) е премахнато. Не са определени защити по отношение на повишения добив на земеделски остатъци, който води до влошаване на качеството на почвите.
2в) поради интензификация на управлението на горите (водеща например до загуба на плодородието на почвата в горите поради извличане на хранителни вещества – горскостопански остатъци) Частично отчетен. Въпреки че член 26, параграф 5 съдържа изисквания, свързани с риска от прилагане на неустойчиво производство на горска биомаса, не са определени защитни мерки по отношение на повишения добив на горскостопански остатъци, който води до влошаване на качеството на почвите. Не са наложени допълнителни мерки за устойчиво управление на горите (УУГ). Член 26, параграф 5 изцяло се основава на съществуващото законодателство и управленските планове, когато те отговарят на изискванията, определени в същия този член. Поради липса на обвързващи стандарти, които да гарантират еднакво и високо равнище на практиките за устойчиво управление на горите, предложението разчита на доброволни инициативи. Стратегия на ЕС за горите COM(2013) 659 окончателен
3) Недостиг и замърсяване на водата 3а) поради промени в земеползването (например промени във водния баланс) Да:
Член 26, параграф 3, буква a); член 26, параграф 4; член 26, параграф 5, буква а), подточка ii) и член 26, параграф 5, буква б), подточка ii)
Рамковата директива за водите 2000/60/ЕО
3б) поради интензификация на земеделските практики (например напояване, торене) Частично отчетен. Непряко и частично отчетен чрез приложение VІ: Тополата с кратък цикъл на ротация без торене води до малко по-високи намаления на емисиите на ПГ, отколкото тополата с кратък цикъл на ротация с торене. Освен това позоваването на изискванията за кръстосано спазване (член 17, параграф 6 от ДЕВИ) е премахнато.

Обща селскостопанска политика:

Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Съвета,
Регламент за изпълнение (ЕС) № 809/2014 на Комисията,
Делегиран регламент (EС) № 640/2014 на Комисията

3в) поради интензификация на управлението на горите (например промени във водния баланс) Частично отчетен. Въпреки че член 26, параграф 5 съдържа изисквания, свързани с риска от прилагане на неустойчиво производство на горска биомаса, не са наложени допълнителни мерки за устойчиво управление на горите. Член 26, параграф 5 изцяло се основава на съществуващото законодателство и на плановете за управление. Поради липса на обвързващи стандарти, които да гарантират еднакво и високо равнище на практиките за устойчиво управление на горите, предложението разчита на доброволни схеми. Стратегия на ЕС за горите COM(2013) 659 окончателен
4) Емисии на парникови газове (ПГ) 4а) поради емисии на парникови газове в рамките на цялостния жизнен цикъл с изключение на биогенния въглерод (например използване на торове, транспортиране на биомасата, изтичане на метан от съоръженията за производство на биогаз) Частично:
Член 26, параграф 7, букви а), б), в); член 26, параграф 7, буква г)
Биогазът за транспорта обаче не е обхванат от посочените по-горе изисквания за намаляване на емисиите на парникови газове.

Политика в областта на климата:

Предложение за регламент относно земеползването, промените в земеползването и горското стопанство (ЗПЗГС), директиви 2003/87/ЕО и 2009/29/ЕО относно системата за търговия с емисии,
Решение № 406/2009/ЕО за разпределяне на усилията,
Директива 2009/30/ЕО относно качеството на горивата,
Директива 2012/27/ЕС за енергийната ефективност

4б) поради косвени последици (например непреки промени в земеползването (НПЗП) поради изместване на отглеждането на хранителни култури, по-млади гори) Частично отчетен в член 7, параграф 1, в който се определя лимит за използването на хранителни и фуражни култури за биогоривата и течните биогорива, както и за горивата от биомаса за транспорта. Този лимит обаче не се прилага за използването на култури за биогаз за електроенергия. Предложение за Регламент относно земеползването, промените в земеползването и горското стопанство (ЗПЗГС), Директива 2015/1513 относно непреки промени в земеползването (НПЗП)

Източник: ЕСП.

Таблица А3

Степен на отчитане на рисковете, свързани с използването на биомаса

Рискове за устойчивостта Отчетен ли е рискът в критериите за устойчивост или за намаляване на емисиите на ПГ в предложението за ДЕВИ ІІ? Съответна рамка на политика на ЕС
Екологични 4) Емисии на парникови газове (ПГ) 4в) поради емисии на CO2 от изгаряне на биомаса (биогенни емисии) Частично:
Член 26, параграф 7, букви а), б), в), член 26, параграф 7, буква г)
Биогазът за транспорта обаче не е обхванат от посочените по-горе изисквания за намаляване на емисиите на парникови газове.
Нерешените проблеми при отчитането, свързани с биогенните емисии на парникови газове, не са разгледани (вж. точки А1 и А4).

Политика в областта на климата:

Директиви 2003/87/ЕО и 2009/29/EО за системата за търговия с емисии (СТЕ),
Решение № 406/2009/ЕО за разпределяне на усилията,
Директива 2009/30/ЕО относно качеството на горивата,
Директива 2012/27/ЕС за енергийната ефективност

5) Замърсяване на въздуха 5а) поради изгаряне на биомаса (например прахови частици, SO2…) Не е отчетен в това предложение, но е взет предвид чрез други инструменти.
Законодателството не обхваща големия запас от стари (битови) уреди, използващи биомаса за отопление.

Политика на ЕС в областта на замърсяването на въздуха:

Директива 2009/125/ЕО за екодизайна,
Директива (ЕС) 2015/2193 относно емисиите, изпускани от средни горивни инсталации,
Директива 2010/75/ЕС за емисиите от промишлеността

5б) поради емисии на замърсители през останалата част от жизнения цикъл на биоенергията (например транспортиране на биомасата) Не е отчетен в това предложение, но е взет предвид чрез други инструменти. Стандарти за ефективност на превозните средства
6) Социално-икономически 6а) недостатъчно използване на биомасата (включително неприлагане на каскадния принцип, неоптимални методи на преобразуване от биомаса в енергия) Частично: В член 26, параграф 8 се разглежда ефективността на производството на електроенергия от биомаса, но той не се отнася до производството на топлинна енергия. Този член се прилага само за инсталации с входяща мощност (на база постъпващо гориво) над 20 MW. Като се има предвид много по-малкия среден размер на инсталациите за биогаз, той се прилага само за малка част от тези инсталации.
Рискът от неприлагане на каскадния принцип не е отчетен в предложението. Принципите на йерархия на отпадъците са посочени в член 7, параграф 5, но само по отношение на включването на нови суровини в приложение ІХ (суровини за производството на биогорива от нови поколения).
Директива 2012/27/EС относно енергийната ефективност
Рамкова директива 2008/98/ЕО за отпадъците
6б) конкуренция със съществуващи потребители (например производство на храни, дървесина за хартия и целулозна промишленост) Частично отчетен в член 7, параграф 1, в който се определя лимит за използването на хранителни и фуражни култури за биогоривата и течните биогорива, както и за горивата от биомаса за транспорта. Този лимит обаче не се прилага за използването на култури за биогаз за електроенергия.
В член 7, параграф 5 се признава необходимостта от „избягване на значителни смущения на пазарите на (вторични) продукти, отпадъци или остатъци“ при включването на нови суровини в приложение ІХ (суровини за производството на биогорива от нови поколения).
Потенциалното нарушаване на пазарите за продуктите, отпадъците или остатъците, включени понастоящем в предложеното приложение ІХ, не се споменава. Включените в приложение ІХ суровини не може да бъдат премахнати след това.
 

Източник: ЕСП.

Приложение ІІ

Характеристики на одитираните проекти

Проект № Програмен период
Мярка по ЕЗФРСР
Наименование на проекта и кратко описание Действителни разходи по проекта (за целия проект, вкл. в някои случаи и несвързани с енергията части) Вид енергия от възобновяеми източници;
Вид използване на енергията
Характеристики на проекта по отношение на устойчивото развитие на селските райони
01 AT-01 2007—2013 г.
М 121
Отопление с дървесна биомаса в земеделско стопанство (къща в земеделско стопанство) 36 424,57 евро Биоенергия
Собствено потребление на енергията

Екологични аспекти — енергоефективна отоплителна система; емисии на прахови частици от горенето на дърва

Снабдяване с местно гориво — дървесина от собствената гора на земеделския стопанин

Няма диверсификация на приходите на земеделското стопанство, няма допълнителни земеделски дейности или услуги

02 AT-02 2007—2013 г.
М 413 (321)
Централна система за отопление – дървесна биомаса (проект за разширяване на отоплителната мрежа) 269 512,69 евро Биоенергия
Доставка на енергия на трети страни

Екологични аспекти — енергоефективна отоплителна система; централна отоплителна система; емисии на прахови частици от горенето на дърва

Снабдяване с местно гориво — дървесина от доставчици, намиращи се на разстояние до 50 км от местоположението на котела

Диверсификация на приходите на земеделското стопанство/запазване на работните места в стопанствата и по веригата на доставки на дървесина

Предоставяне на местни енергийни услуги

Местно участие (проект LEADER)

03 AT-03 2007—2013 г.
М 321
Централна система за отопление – дървесна биомаса, биогаз + мрежа за разпределение 928 443,47 евро Биоенергия
Доставка на енергия на трети страни

Екологични аспекти — енергоефективна отоплителна система; централна отоплителна система; емисии на прахови частици от горенето на дърва; „производство“ на биогаз от оборски тор

Снабдяване с местно гориво — дървесина от доставчици, намиращи се на разстояние до 50 км от местоположението на котела

Диверсификация на приходите на земеделското стопанство/запазване на работните места в стопанствата и по веригата на доставки на дървесина

Предоставяне на местни енергийни услуги

04 AT-04 2007—2013 г.
М 413 (311)
Централна система за отопление – дървесна биомаса; фермерски кооператив 311 865,86 евро Биоенергия
Доставка на енергия на трети страни

Екологични аспекти — енергоефективна отоплителна система; централна отоплителна система; емисии на прахови частици от горенето на дърва

Снабдяване с местно гориво — дървесина от доставчици, намиращи се на разстояние до 50 км от местоположението на котела

Диверсификация на приходите на земеделското стопанство/запазване на работните места в стопанствата и по веригата на доставки на дървесина (земеделска кооперация), както и от продажба на топлинна енергия

Предоставяне на местни енергийни услуги

Местно участие (проект LEADER)

05 AT-05 2007—2013 г.
М 311
Предприятие за производство на биогаз 1 550 000,00 евро Биоенергия
Доставка на енергия на трети страни и собствено потребление на енергия

Екологични аспекти: Комбинирано производство на електро- и топлоенергия; в предприятие за производство на биогаз използване предимно на животински отпадъци от собственото стопанство и от други местни стопанства; „производство“ на оборски тор от биогаз

Диверсификация на приходите на земеделското стопанство/запазване на работните места в стопанството

Създадено едно работно място — техническа поддръжка и счетоводство/финансово управление

Разумно използване на топлината — предлагане на услуги по сушене (за семена), изсушен оборски тор за градинарски стопанства

06 AT-06 2014—2020 г.
М 6.4.3
Фотоволтаична инсталация 18 065,00 евро Слънчева енергия
Собствено потребление на енергията

Намаляване на разходите за енергия на стопанството

Няма диверсификация на приходите на земеделското стопанство, няма допълнителни земеделски дейности или услуги

07 AT-07 2014—2020 г.
М 4.1.1
Отопление с дървесна биомаса в земеделско стопанство 25 902,53 евро Биоенергия
Собствено потребление на енергията

Екологични аспекти — енергоефективна отоплителна система; емисии на прахови частици от горенето на дърва

Снабдяване с местно гориво — дървесина от горите в местността

Запазване на работните места и разширяване на дейностите на стопанството (разширяване на животновъдството) поради спестеното време и място (което преди това е било използвано за съхранение на слама за отопление)

08 BG-01 2007—2013 г.
М 121
Фотоволтаична инсталация за помпа за напояване и други електрически уреди; производство на биологични трюфели и лешници 42 791,12 евро Слънчева енергия
Собствено потребление на енергията

Екологични аспекти — използване на слънчева енергия (в сравнение с алтернативата за дизелов генератор, тъй като парцелът не е свързан към електропреносната мрежа на селото)

Създаване на ново земеделско стопанство с иновативно производство: нов бизнес и създаване на работни места

09 BG-02 2007—2013 г.
М 312
Фотоволтаична инсталация (микропредприятие) 278 112,28 евро Слънчева енергия
Доставка на енергия на трети страни

Създаване на микропредприятие — доходи от продажба на електроенергия (плащания на ПТ)

Създадено е едно работно място (основно за наблюдение)

Не е създадено ново предприятие или нови бизнес възможности и не са предоставени нови услуги

10 BG-03 2007—2013 г.
М 312
Фотоволтаична инсталация (микропредприятие) 277 908,78 евро Слънчева енергия
Доставка на енергия на трети страни

Създаване на микропредприятие — доходи от продажба на електроенергия (плащания на ПТ)

Създадено е едно работно място (основно за наблюдение)

Не е създадено ново предприятие или нови бизнес възможности и не са предоставени нови услуги

11 BG-04 2007—2013 г.
М 123
Фотоволтаична инсталация и предприятие за производство на биогаз (производство на топлинна енергия), използване за собствени нужди чрез преработвател на храни 3 615 358,49 евро Слънчева енергия и биоенергия
Собствено потребление на енергията

Екологични аспекти: слънчева електроенергия, пречистване на отпадъчни води и разумно използване на канализационни води в предприятие за производство на биогаз

Намаляване на разходите за енергия на предприятието

Осигуряване на работни места в земеделския район

Предоставяне на възможности за излизане на пазара на местни земеделски стопани (земеделско стопанство и запазване на работни места)

12 BG-05 2014—2020 г.
М 04.1
Фотоволтаична инсталация за осветление; ново малко стопанство проектът не беше завършен към момента на одитното посещение Слънчева енергия
Собствено потребление на енергията

Екологични аспекти — използване на слънчева енергия (в сравнение с алтернативата за дизелов генератор, тъй като парцелът не е свързан към електропреносната мрежа на селото)

Създаване на ново земеделско стопанство с иновативно производство: нов бизнес и създаване на работни места

13 BG-06 2007—2013 г.
М 311
Фотоволтаична инсталация; диверсификация на селскостопанските дейности 255 764,12 евро Слънчева енергия
Доставка на енергия на трети страни

Диверсификация на приходите на стопанството (изплащане на ПТ)

Създадено е едно работно място (основно за наблюдение)

Не е създадено ново предприятие или нови бизнес възможности и не са предоставени нови услуги

14 FR-01 2007—2013 г.
М 121
Монтаж на термопомпа 49 945,00 евро Проект за енергийна ефективност

Подобрени икономически и екологични показатели на земеделска дейност чрез намалено потребление на гориво в земеделското стопанство и подобрено производство на мляко

15 FR-02 2007—2013 г.
М 413 (311)
Изграждане на анаеробен ферментатор в стопанството 1 409 920,00 евро Биоенергия
Доставка на енергия на трети страни и собствено потребление на енергия

Екологични аспекти: Комбинирано производство на електро- и топлоенергия; в предприятие за производство на биогаз използване предимно на животински отпадъци от собственото стопанство и от други местни стопанства; „производство“ на оборски тор от биогаз

Диверсификация на приходите на земеделското стопанство/запазване на работните места в стопанството

Създадено едно работно място — техническа поддръжка

Рационално използване на топлинната енергия за сушене на зърнени култури

Местно участие (проект LEADER)

16 FR-03 2007—2013 г.
М 411 (121)
Фотоволтаична инсталация 47 500,00 евро Слънчева енергия
Доставка на енергия на трети страни

Намаляване на разходите за енергия на стопанството

Няма диверсификация на приходите на земеделското стопанство, няма допълнителни земеделски дейности или услуги

Местно участие (проект LEADER)

17 FR-04 2014—2020 г.
М 04.3
Подпомагане за горскостопански услуги – компонент 2 13 506,00 евро Проекти за подпомагане на производството на биомаса
Проектите бяха избрани, защото към момента на одитното посещение нямаше стартирали инвестиционни проекти за енергия от възобновяеми източници за периода 2014—2020 г.

Бизнес възможност за местните горски предприятия

18 FR-05 2014—2020 г.
М 08.6
Преобразуване на гори – компонент 2 Проектът не беше завършен към момента на одитното посещение
19 IT-01 2007—2013 г.
М 311
Геотермална централа 71 042,00 евро Геотермална енергия
Собствено потребление на енергията

Подобрени икономически и екологични показатели на земеделските дейности и селския туризъм чрез намаляване на емисиите на CO2 и увеличаване на продажбите на вино

20 IT-02 2007—2013 г.
М 311
Фотоволтаична инсталация 16 570,12 евро Слънчева енергия
Собствено потребление на енергията

Подобрени икономически и екологични показатели на земеделската дейност чрез използване на фотоволтаична енергия и увеличаване на дейностите в областта на селския туризъм

21 IT-03 2007—2013 г.
М 123
Геотермална централа, отопление с биомаса, фотоволтаични панели и система за улавяне на светлината 807 500,00 евро Геотермална енергия, слънчева енергия, биоенергия, както и техники за енергоспестяване
Собствено потребление на енергията

Екологични аспекти — оползотворяване на отпадъци от резитба, почистване на канавки, храсти и залесени площи в стопанството; икономия от енергия; намален въглероден отпечатък (на бутилка вино)

Повишени продажби на вино

Създаване на 12 нови работни места

22 IT-04 2007—2013 г.
М 121
Изграждане на изолация с цел енергоспестяване 241 064,50 евро Проект за енергийна ефективност (проектът е част от проект IT-03)

Екологични ползи от енергоспестяването

23 IT-05 2007—2013 г.
М 121
Геотермална централа 315 022,94 евро Геотермална енергия
Собствено потребление на енергията

Подобрени икономически и екологични показатели на земеделската дейност чрез намаляване на емисиите на CO2 и увеличаване на оборота

Две местни предприятия са монтирали геотермалната централа

24 IT-06 2007—2013 г.
М 311
Фотоволтаични панели, слънчеви топлинни панели и отопление с биомаса 32 740,20 евро Геотермална енергия, слънчева енергия, биоенергия
Собствено потребление на енергията

Екологични аспекти — ефективни системи за производство на енергия заместват котлите, използващи изкопаеми горива (газ);

Снабдяването със суровини (дървесина) се извършва от дейностите за управление в собствената гора на бенефициента и от резитба на маслинови и плодни дървета

Започване на дейности за селски туризъм

Създаване на работни места (2 – 3 ЕПРВ)

Само местни предприятия са инсталирали компонентите за енергия от възобновяеми източници

25 LT-01 2007—2013 г.
М 312
Водноелектрическа централа 552 712,80 евро Хидроенергия
Доставка на енергия на трети страни

Диверсификация на приходите на земеделското стопанство чрез продажби на електроенергия (без плащания на ПТ)

26 LT-02 2007—2013 г.
М 123
Производство на пелети от слама 831 500,00 евро Производство на гориво от биомаса

Създаване на микропредприятие в селски район

Създадени са 20 работни места

Използване на местни суровини

Доставката на пелети от слама за инсталациите за енергия от възобновяеми източници не е носело печалба, поради което се е преминало към производство на постелки за животни

27 LT-03 2007—2013 г.
М 312
Производство на пелети от слама и дейности за отопление 202 784,00 евро Биоенергия
Доставка на енергия на трети страни

Екологични аспекти — енергийно ефективно отопление на две обществени сгради

Създаване на микропредприятие в селски район

Създадени са шест работни места

Използване на местни суровини

Доставката на пелети от слама за инсталациите за енергия от възобновяеми източници не е носело печалба, поради което се обмисля преминаване към производство на постелки за животни

28 LT-04 2007—2013 г.
М 311
Производство на дървесни стърготини – придобиване на необходимото оборудване (трактор, ремарке, полуремарке и уред за раздробяване на дървесина) 85 200,00 евро Производство на гориво от биомаса

Диверсификация на приходите на стопанството

Запазени са три съществуващи работни места

Тракторите и другото оборудване използват дизел

29 LT-05 2007—2013 г.
М 311
Вятърна турбина в земеделско стопанство 404 024,00 евро Вятърна енергия
Доставка на енергия на трети страни

Диверсификация на приходите на земеделското стопанство чрез продажби на електроенергия (плащане на ПТ)

Отговори на Комисията

Кратко изложение

IV

С Директивата на ЕС за енергията от възобновяеми източници се насърчава внедряването на енергията от възобновяеми източници, като се определя цел за ЕС от 20 % до 2020 г. и национални обвързващи цели в областта на енергията от възобновяеми източници. Държавите членки разполагат с голяма свобода на действие по отношение на начина на постигане на своите национални цели в областта на енергията от възобновяеми източници и избора на възобновяеми енергийни източници, които да подпомагат.

Въпросът за това как да се допринесе още повече за ползите, които енергията от възобновяеми източници носи за селските райони, може да се разгледа по-добре в контекста на политиката за развитие на селските райони и да се изпълни чрез националните или регионалните програми за развитие на селските райони.

Доказателствата показват, че съществуващите критерии на ЕС за устойчивост на биогоривата и течните биогорива, определени в действащата Директива за енергията от възобновяеми източници (ДЕВИ), са ефективни за предотвратяване на нежеланите преки въздействия върху околната среда. ДЕВИ беше изменена през 2015 г., за да се обхванат и рисковете от непреки промени на земеползването. С предложението на Комисията за преработване на Директивата за енергията от възобновяеми източници за периода след 2020 г. се засилват критериите на ЕС за устойчивост, като се обхващат също така биомасата и биогазът, използвани за топлинна и електрическа енергия, и по този начин на селските райони се осигурява допълнителна достатъчна защита срещу установените екологични и социално-икономически рискове и се увеличава максимално потенциалът за по-нататъшно устойчиво развитие на биоенергията.

Освен това със законодателното предложение на Комисията за земеползването като част от пакета за изпълнение на ЕС в областта на енергетиката и климата до 2030 г. (предложение за Регламент за земеползването, промените в земеползването и горското стопанство (ЗПЗГС), което понастоящем е предмет на процедура по съвместно вземане на решения (в рамките на която съзаконодателите постигнаха временно споразумение на 14 декември 2017 г.), се осигурява обща защита на устойчивостта на биомасата за всички употреби, като се предвижда, че сухоземният въглероден поглътител в ЕС трябва поне да се поддържа, ако не е възможно да се увеличи („правило за отсъствие на дебити“).

Освен това с Общата селскостопанска политика (ОСП) понастоящем се предвижда защита на органичния въглерод в почвите при земеделските площи и пасищата. Следователно целта на Общата селскостопанска политика е да се защити органичният въглерод в почвите и по този начин да се допринесе за устойчивост на биомасата за площта, за която се предоставят плащания по ОСП. В полза на бъдещите поколения Комисията се стреми да повиши равнището на амбициите на ОСП по отношение на ефективността на ресурсите, грижите за околната среда и действията в областта на климата.

V

По време на преговорите за програмния период 2014—2020 г. Комисията активно насърчаваше постигането на полезни взаимодействия и допълняемост при използването на европейските структурни и инвестиционни фондове, като същевременно се вземат под внимание и съществуващите национални и други схеми за финансиране от ЕС. Изборът на начини за изпълнение обаче е отговорност на държавите членки.

VI

Въпреки че е вярно, че в началото на периода 2007—2013 г. не е имало конкретни показатели за крайни резултати за проектите за енергия от възобновяеми източници, данни за разходите са били налични след въвеждането на „Проверката на състоянието“. Освен това Общата рамка за мониторинг и оценка (ОРМО) за периода 2007—2013 г. е включвала показател за въздействието, който е обхващал производството на енергия от възобновяеми източници.

Общата система за мониторинг и оценка (ОСМО) е подобрена за програмния период 2014—2020 г., като са взети под внимание въпроси като наличност на данни във всички държави членки, икономическа ефективност на системата и допустима административна тежест за държавите членки.

VII

Съгласно правната рамка от държавите членки се изисква да включат в своите програми за развитие на селските райони (ПРСР) принципите по отношение на установяването на критерии за подбор, но действителните процедури и критерии за подбор остават от компетентността на държавите членки в съответствие с принципа на споделено управление.

VIII

Първа алинея: Комисията приема тази препоръка, доколкото тя се отнася до действията на Комисията. Комисията счита, че тя е разгледала въпроса с разработването на бъдещата политика в областта на енергията от възобновяеми източници чрез своите предложения за Регламент относно управлението на Енергийния съюз и за преработване на Директивата за енергията от възобновяеми източници.

При изготвянето на своите интегрирани национални планове в областта на енергетиката и климата, които се изискват съгласно предложението за Регламент относно управлението на Енергийния съюз, което понастоящем е предмет на процедура по съвместно вземане на решения, държавите членки биха могли да вземат под внимание, между другото, и обстоятелствата и потребностите на своите селски райони.

Втора алинея: препоръката се приема. Комисията счита, че нейното предложение от 2016 г. за преработване на Директивата за енергията от възобновяеми източници (ДЕВИ II) укрепва значително рамката на ЕС за устойчивост на биоенергията, включително допълнителните защити за предотвратяване на неустойчивото снабдяване с горска биомаса.

Освен това със законодателното предложение на Комисията за земеползването като част от пакета за изпълнение на ЕС в областта на енергетиката и климата до 2030 г. (предложението за Регламент за ЗПЗГС), което понастоящем е предмет на процедура по съвместно вземане на решения (при която съзаконодателите постигнаха временно споразумение на 14 декември 2017 г.), се осигурява обща защита на устойчивостта на биомасата за всички употреби, като се предвижда, че сухоземният въглероден поглътител в ЕС трябва поне да се поддържа, ако не е възможно да се увеличи („правило за отсъствие на дебити“).

Освен това, както беше изложено в Съобщението относно бъдещето на прехраната и селското стопанство, Комисията се стреми да повиши равнището на амбициите на ОСП по отношение на ефективното използване на ресурсите, грижите за околната среда и действията в областта на климата.

Трета алинея: Комисията може само частично да приеме тази препоръка, тъй като на този етап тя не е в състояние да поеме конкретни ангажименти за законодателни предложения за периода след 2020 г.

Комисията се ангажира да анализира възможните начини за засилване на ориентираността на бъдещата ОСП към резултатите чрез постигане на добавена стойност за ЕС и същевременно чрез по-добро отчитане на потребностите и стремежите на съответните територии, както е посочено в Съобщението на Комисията COM(2017) 713 final.

Четвърта алинея: Комисията приема частично тази препоръка. Препоръката вече е приложена, а разширените доклади за изпълнението за 2019 г. ще съдържат изискваната информация.

Пета алинея: Комисията счита, че тази препоръка е насочена към държавите членки. Въпреки че действителните процедури за подбор и определянето на критерии за подбор остават от компетентността на държавите членки в съответствие с принципа на споделено управление, Комисията ще продължи своите текущи усилия за насърчаване на държавите членки да прилагат подходящи процедури за подбор.

Въведение

12

Комисията вече започна подготовката на ново проучване относно подпомагането в сектора на енергетиката и други сектори (например транспорта), включително и за възобновяемите енергийни източници. Съгласно предложението за Регламент относно управлението на Енергийния съюз, което понастоящем е предмет на процедура по съвместно вземане на решения, Комисията извършва мониторинг на субсидиите в енергийния сектор. В следващото издание на доклада относно цените и разходите за енергия, което ще бъде публикувано през 2018 г., ще бъдат предоставени подробен анализ и резултати.

15

Позицията на Комисията е представена в отговорите на Комисията по Специален доклад № 16/2017.

Констатации и оценки

25

Политиката за развитие на селските райони предлага гъвкава рамка/набор от инструменти, които позволяват на държавите членки да определят, в съответствие с принципа на субсидиарност и контекста на споделеното управление, как най-добре да подпомогнат внедряването на енергията от възобновяеми източници съгласно целите на политиката на ЕС и специфичните условия, потенциал и потребности на държавите членки/регионите.

27

i) Обвързването на енергията от възобновяеми източници с развитието на селските райони се извършва по два начина. От една страна, политиката на ЕС за енергията от възобновяеми източници създава търсене на енергия от възобновяеми източници и по този начин може да подкрепи косвено развитието в селските райони, които стават доставчици на енергия от възобновяеми източници (например вятърна и слънчева енергия) или суровини за биомаса (от горското и селското стопанство). От друга страна, производството на енергия от възобновяеми източници в селските райони може да се подпомага пряко в рамките на политиката за развитие на селските райони, която на равнището на ЕС се подпомага основно чрез ЕЗФРСР.

30

В Съобщението на Комисията относно бъдещето на прехраната и селското стопанство се говори за преглед на въздействието върху селските райони (вж. стр. 22 от COM(2017) 713 final).

С това съобщение Комисията се ангажира да създаде механизъм за преглед на въздействието върху селските райони на отделни законодателни или политически решения („rural proofing“), в рамките на който систематично да се подлагат на преглед съответните политики през призмата на селските райони, като се разглежда възможното им въздействие върху селските общности.

Конкретен пример за преглед на въздействието върху селските райони е концепцията за интелигентни села, която се подкрепя чрез различни политики и ЕСИ фондовете, за да се насърчи създаването на села на бъдещето, които са добре подготвени, за да се възползват от своите конкретни активи (вж. стр. 21 от COM(2017) 713 final).

35

Рисковете, свързани с производството и използването на биоенергия, са анализирани в оценката на въздействието върху устойчивостта на биоенергията от 2016 г.1 (SWD(2016) 418 final), която беше изготвена за преработената версия на Директивата за енергията от възобновяеми източници. Въздействията на производството на биомаса върху въглеродните емисии са анализирани и в оценката на въздействието от 2016 г. към предложението за Регламент за ЗПЗГС (SWD(2016) 249 final)2.

39

Съществуващите и предлаганите критерии на ЕС за устойчивост на биоенергията са задължителни за държавите членки и стопанските субекти. Критериите на ЕС за устойчивост не са задължително условие за предлагането на биоенергия на пазара на ЕС. С цел да се избегне прекомерна административна тежест, критериите на ЕС за устойчивост и за намаляване на емисиите на парникови газове, предложени в предложението за ДЕВИ ІІ, не се прилагат за малки базирани на биомаса инсталации за отопление/охлаждане и за електропроизводство с входяща мощност (на база постъпващото гориво) под 20 MW в случай на биомаса и под 0,5 MWel в случай на биогаз.

40

Рисковете, свързани с производството и използването на биоенергия, и съответната рамка на политиката на ЕС са анализирани в оценката на въздействието върху устойчивостта на биоенергията, която Комисията изготви за преработената версия на Директивата за енергията от възобновяеми източници. Въздействията на производството на биомаса върху въглеродните емисии са анализирани и в оценката на въздействието от 2016 г. към предложението за Регламент за ЗПЗГС (SWD(2016) 249 final)3.

Когато бъде приета, с ДЕВИ II ще се засилят критериите на ЕС за устойчивост, за да се ограничат до минимум значителните рискове от отрицателни въздействия върху околната среда в резултат на производството на биомаса за енергия. Предложението е насочено по-специално към ограничаване до минимум на риска от неблагоприятни въздействия върху околната, свързани с увеличения добив на горска биомаса. Освен това в предложението се изисква да бъде сведено до минимум въздействието на добива на биомаса върху качеството на почвата и биологичното разнообразие. Доказателствата за съответствие с изискванията могат да включват въведеното в държавата на произход на биомасата законодателство или, в случай че такова липсва, доказателства на равнището на горските стопанства. Тези критерии следва да се разглеждат във връзка с други съответни политики на ЕС.

Освен това в предложението на Комисията за Регламент за включването на емисиите и поглъщанията на парникови газове от земеползването, промените в земеползването и горското стопанство в рамката на политиките в областта на климата и енергетиката за 2030 г. („Регламент за ЗПЗГС“) са включени емисии или поглъщания, свързани с производството на биомаса за енергия, и се предвижда запазване на въглеродния запас на ЕС във връзка със ЗПЗГС („правило за отсъствие на дебити“).

41

Комисията счита, че както текущата ДЕВИ, така и предложението за ДЕВИ ІІ оказват възпиращ ефект върху неустойчивата биоенергия.

Комисията счита, че с предложението за ДЕВИ ІІ значително се укрепва рамката на ЕС за устойчивост на биоенергията и се гарантира постигането на оптимални намаления на емисиите на ПГ при използването на биоенергия в ЕС през периода след 2020 г., като същевременно се ограничават до минимум рисковете от неблагоприятни въздействия върху околната среда, свързани с увеличения добив на горска биомаса. Предложението на Комисията за Регламент за ЗПЗГС, което понастоящем е предмет на процедура по съвместно вземане на решения, осигурява допълнителна защита по отношение на устойчивостта. С предложението се предвижда продължаване на действието на „правилото за отсъствие на дебити“ съгласно Протокола от Киото за сектора на ЗПЗГС на ЕС, което означава, че свързаният със ЗПЗГС въглероден поглътител в ЕС трябва да се защити или поне да се запази.

43

Политиката за развитие на селските райони се основава на принципите на съвместно управление и субсидиарност. Следователно държавите членки/регионите имат компетентността да определят, в съответствие със своите специфични условия, потенциал и потребности, начина, по който могат най-добре да се постигнат целите за развитие на селските райони с инвестициите в енергия от възобновяеми източници, подкрепени по линия на ЕЗФРСР.

44

С цел да се гарантира, че няма свръхкомпенсиране, в хоризонталните правила за държавна помощ, и по-специално в Общия регламент за групово освобождаване (Регламент (ЕС) № 651/2014) (вж. раздел 7) и Насоките относно държавната помощ за опазване на околната среда и за енергетика за периода 2014—2020 г., са определени максимални интензитети на помощта и други условия.

Общ отговор на Комисията по точки 45 и 46:

Тематичните цели на ЕСИ фондовете умишлено са определени в по-широк план и не обхващат отделни части на взаимосвързани аспекти, като например внедряването на енергията от възобновяеми източници като самостоятелен компонент. Целевият показател Т 16 обаче добре отразява планираните инвестиции в рамките на ЕЗФРСР за производството на енергия от възобновяеми източници (целева област 5В, вж. също точка 68).

48

Комисията не споделя мнението, че предполагаемите трудности при програмирането на целевите области са довели до значителни забавяния в изпълнението на програмите в областта на енергията от възобновяеми източници. Тези забавяния се дължат, наред с другото, и на това, че държавите членки са се нуждаели от време, за да стартират покани за представяне на предложения за проекти и за подбора на проекти, както и за осъществяването на тези инвестиционни проекти на терен.

50

Комисията предостави подробен набор от документи с насоки за стратегическо програмиране, които съдържат указания към държавите членки за разработването на солидна интервенционна логика, която да допринесе за приоритетите и целите на ЕС (например целта за енергия от възобновяеми източници), както и за целите за развитие на селските райони, в съответствие с конкретните условия, потенциал и потребности на държавите членки/регионите. Тази интервенционна логика (избор на подходящи цели, определяне на цели, комбиниране на подходящи мерки, разпределение на съответното финансиране и др.) се описва в ПРСР и се оценява обстойно от Комисията по време на договарянето на програмите.

Улесняването на доставките и използването на енергия от възобновяеми източници са само една от широкия набор от цели на ЕЗФРСР. Държавите членки могат да решат да подкрепят енергията от възобновяеми източници чрез инструменти, различни от ПРСР. Координацията между различните ЕСИ фондове и другите финансови инструменти се определя в споразуменията за партньорство, които се оценяват от Комисията.

51

Бюджетът, разпределен за подходящи мерки, и целевите стойности, определени за съответните показатели, отразяват количественото определяне на финансовите нужди. Комисията обаче признава, че има възможност за по-нататъшно подобряване на връзката между установените нужди и стратегическия подход.

Каре 5 — Промени в първоначалния подход към финансирането за енергия от възобновяеми източници, определен в ПРСР.

Първа алинея:

в случая с България извлечените поуки от изпълнението през програмния период 2007—2013 г., както и по-високият процент грешки и финансовите корекции, бяха взети под внимание за текущия програмен период. За програмата за развитие на селските райони за периода 2014—2020 г. България реши да подпомага само проекти, свързани с потреблението на енергия в земеделските стопанства, за да ограничи риска от бъдещи грешки.

Втора алинея:

изменения в отпуснатите бюджетни средства през програмния период могат да настъпят поради различни причини. В случая с Франция (Долна Нормандия) отпуснатите от ЕЗФРСР финансови средства за целите, свързани с енергията от възобновяеми източници, са били намалени, тъй като регионът е решил да промени източника на финансиране за някои видове проекти, за които първоначално е било предвидено финансиране от ЕЗФРСР. Обосновката на предлаганата промяна е била представена на Комисията преди изменението. Промените са включвали смяна на финансирането за производство на енергия на базата на дървесина и за схеми за котли с национално финансиране от Агенцията по управление на околната среда и енергетиката (ADEME) и подпомагане на проекти за биогаз (анаеробно разграждане) чрез капиталови вноски или банкови гаранции с помощта на Агенцията за развитие на Нормандия (ADN).

52

Целта на стратегическото програмиране по ЕЗФРСР е да се постигне баланс между различните потребности и цели, а не да се изпълни цялостна стратегия за енергия от възобновяеми източници в селските райони.

Изменения в отпуснатите бюджетни средства, както в случая с ПРСР на Долна Нормандия, трябва да се обосноват в искането за изменения на програмата. Освен това промяна с над 50 % на количествено определена цел, свързана с целева област, т.е. чрез значителни бюджетни изменения, налага промяна в стратегията на програмата, което води до решение на Комисията посредством актове за изпълнение съгласно член 11, буква а) от Регламент (ЕС) № 1305/2013.

54

По време на преговорите във връзка със споразуменията за партньорство и съответните програми Комисията активно насърчаваше постигането на полезни взаимодействия и допълняемост при използването на европейските структурни и инвестиционни фондове, като същевременно се вземат под внимание и съществуващите национални и други схеми за финансиране от ЕС. Изборът на начини за изпълнение обаче е отговорност на държавите членки.

Общ отговор на Комисията по точки 56 и 57:

В рамките на подхода за стратегическо програмиране държавите членки могат да изберат целевата област, за която те считат, че е най-уместно да се програмира конкретна мярка в съответствие с конкретната цел на мярката. Следователно е логично, че отделна мярка може да бъде включена в различни целеви области. Освен това понятието за вторични ефекти отразява добре многостранния характер на много мерки за развитие на селските райони, които често не подкрепят само една цел.

Каре 6 — Разпределяне на проекти за енергия от възобновяеми източници към различни целеви области

Първа алинея:

отнасянето на мерки към различни целеви области в програмите за развитие на селските райони е отражение също така на количественото определяне на очакваните резултати от мярката, които могат да варират в различните програми. Мерките се се определят за целеви области според техния първичен ефект, а вторичните ефекти не са определящи за това решение.

Втора алинея:

освен това сравнението на ПРСР на Румъния и България показва различна класификация на целите: за България производството на енергия от възобновяеми източници за собствено потребление е главната цел на мярката и поради това тя е определена за целева област 5В. В ПРСР на Румъния положението действително е различно, като разликата се изразява в това, че са били програмирани само проекти, които съдържат инвестиции в енергия от възобновяеми източници за собствено потребление, тъй като е било счетено, че имат пряк принос за целева област 5В, докато за другите мерки, програмирани по целеви области ЕА, 2А 3А, 6А и 6Б, е било счетено, че имат второстепенни въздействия върху целева област 5В. Като пример може да се посочи малка по мащаб инфраструктура, както и инвестиции в енергия от възобновяеми източници и енергоспестяване, за които се счита, че насърчават основно местното развитие в селските райони и поради това са отнесени към целева област 6Б.

61

Въпреки че е вярно, че в началото на периода 2007—2013 г. не е имало конкретни показатели за крайни резултати за проектите за енергия от възобновяеми източници, ОРМО за периода 2007—2013 г. е включвала за целите на оценката на програмите показател, който се е отнасял изрично за производството на енергия от възобновяеми източници. Показател за въздействието №°7 „Принос за борбата с изменението на климата“ е бил обхванат чрез измерване на увеличението на производството на енергия от възобновяеми източници (количествена и качествена промяна в производството на енергия от възобновяеми източници, която е определена за интервенция, финансирана от ЕЗФРСР).

62

В контекста на докладването относно мониторинга и показателите Комисията предоставя насоки, за да помогне на държавите членки да изградят капацитет за изпълнение на своите задължения за мониторинг. По отношение на данните, предоставяни от държавите членки, Комисията оценява тяхното качество. Надеждността на такива данни обаче е отговорност на органите на държавите членки.

63

Тъй като проектите, допринасящи за внедряването на енергията от възобновяеми източници, са разпръснати в различни мерки и преди „Проверката на състоянието“ не е съществувал един единствен показател за крайни резултати, е трудно да се получи изчерпателна информация. Показателят за въздействие, посочен в отговора по точка 61 обаче, предоставя известна информация за възможната ефективност на подпомагането за инвестиции в енергия от възобновяеми източници.

Предвид това че енергията от възобновяеми източници е била въведена като ново предизвикателство едва в „Проверката на състоянието“, когато вече са били стартирани програмите, информацията относно енергията от възобновяеми източници в предварителните оценки, използвани за разработването на ПРСР, е била ограничена.

65

В последващите оценки всички държави членки/региони трябваше да отговорят на определен въпрос за оценка, пряко свързан с енергията от възобновяеми източници. Комисията предостави насоки (които не са обвързващи). Съдържанието на последващите оценки обаче зависи от съдържанието на конкретната ПРСР, която отразява вариантите на политики, избрани от държавите членки. Ако в ПРСР е отделено само незначително внимание на енергията от възобновяеми източници, тогава тя ще бъде обхваната в оценките по съответстващ начин.

Общ отговор на Комисията по точки 68 и 69:

В рамките на програмите за развитие на селските райони очакваните резултати и съответните цели се установяват на равнището на общите цели (т.е. целеви области), а не на равнището на отделните мерки.

Ефективността и ефикасността на програмите за развитие на селските райони ще бъдат оценени чрез разширени оценки, за които показателите на ОСМО представляват само един инструмент и те ще бъдат допълнени с друга информация. Общите показатели трябваше да бъдат определени, като се вземат под внимание въпроси, като наличност на данни във всички държави членки, икономическа ефективност на системата и допустима административна тежест за държавите членки. Комисията счита, че наличието на допълнителни специфични за програмите показатели, макар и те не винаги да съответстват на определението за показатели за „резултати“, може да бъде полезно за оценяването на програмите.

70

В приложение 11 (стр. 76) към Насоките на Комисията „Оценка на резултатите от ПРСР: как да се подготвим за докладване във връзка с оценката през 2017 г.“ са предложени различни източници на данни, като: формуляри за кандидатстване и искания за плащане на бенефициерите, национални/регионални статистически данни, данни за субектите за доставка и контрол на енергия, Евростат — статистически данни за енергийния сектор. „Проучвания/фокусни групи“ също са посочени като възможен източник на данни — на последно място в един дълъг списък с другите посочени по-горе възможни източници на данни (https://enrd.ec.europa.eu/evaluation/publications/guidelines-assessment-rdp-results-how-prepare-reporting-evaluation-2017_en).

Следва да се вземе под внимание също така, че насоките на Комисията не са обвързващи документи. Тяхната цел е да се подобрят качеството и съпоставимостта на оценките, които са отговорност на държавите членки.

71

В рамките на програмите за развитие на селските райони могат да се използват няколко мерки за постигането на резултатите на дадена цел. Такива резултати могат да се оценят само чрез оценки. Комисията признава, че така се поражда риск от административна тежест, но тя се стреми да постигне подходящ баланс между разходите и ползите. По отношение на предполагаемата липса на съпоставимост поради специфичните особености на програмите, например допълнителни специфични за програмите показатели, при една индивидуална оценка на ПРСР продължават да се оценяват въздействията и резултатите на същата тази програма и тази оценка служи като пример за другите ПРСР, които може дори да не съдържат съответните мерки.

75

В контекста на развитието на селските райони различни дейности допринасят за подобряване на внедряването на енергията от възобновяеми източници, като инвестициите в производство на енергия от възобновяеми източници или мобилизирането на горска биомаса за енергийни цели представляват само два примера за такива дейности.

ЕЗФРСР подкрепя също така проекти за енергия от възобновяеми източници чрез стратегии за местно развитие, които се подпомагат от LEADER. Такива ръководени от общността инициативи за местно развитие обикновено носят ползи, които се изразяват в повишено приемане на местно равнище, и гарантират, че проекти за енергия от възобновяеми източници се включват в една по-обща стратегия за устойчивото развитие на въпросния местен район.

78

Ролята на критериите за подбор е да се степенуват проектите по приоритет в съответствие с класификацията на целите на програмата като цяло въз основа на установените потребности и потенциал.

В съответствие с принципа на споделено управление държавите членки определят критериите за подбор за всяка мярка и се консултират с мониторинговия комитет на ПРСР (в който са представени всички съответни заинтересовани страни съгласно принципа на партньорство).

79

Комисията участва в тези мониторингови комитети, като предоставя насоки и обратна информация. В тази обратна информация може също така да бъде ясно указано, че праговете се считат за прекалено ниски. Например такъв беше случаят с френската ПРСР, във връзка с която ЕСП направи посещение.

Каре 10 — Проекти за енергия от възобновяеми източници с незначителни ползи за развитието на селските райони

Въз основа на поуките, извлечени през програмния период 2007 — 2013 г., по българските ПРСР през текущия програмен период се подкрепят инвестиции в производство на енергия от възобновяеми източници само за собствено потребление (в земеделските стопанства или в предприятията).

81

По принцип държавите членки се насърчават да избират проекти за подпомагане по ЕЗФРСР, които осигуряват значителен принос за развитието на селските райони. При оценяването на ползите за развитието на селските райони в сравнение с проектите за енергия от възобновяеми източници, финансирани по други схеми за подпомагане, трябва обаче да се вземе под внимание обхватът на такива проекти по ЕЗФРСР. Броят на създадените работни места, както и другите възможности за бизнес и предоставените услуги трябва да бъдат разгледани в този контекст.

Заключения и препоръки

84

Комисията изразява съгласие, че проектите за енергия от възобновяеми източници имат потенциал да допринесат за устойчивото развитие на селските райони, и по-специално чрез включването на местни заинтересовани страни. Дали обаче потенциалът на финансирането от ЕЗФРСР в това отношение ще бъде реализиран е въпрос на избор на държавите членки/регионите при разработването на техните програми за развитие на селските райони и постигането на баланс между различните цели на техните стратегии за развитие на селските райони.

85

Директивата за енергията от възобновяеми източници е общата правна рамка за насърчаване на внедряването на енергията от възобновяеми източници в ЕС и за постигането на целите в областта на енергията от възобновяеми източници за 2020 г. Въпреки че развитието на селските райони е важен двигател за внедряването на енергията от възобновяеми източници, самата директива предоставя значителна свобода на държавите членки по отношение на начина на постигане на техните национални цели в областта на енергията от възобновяеми източници, както и по отношение на начина на насърчаване на внедряването на енергията от възобновяеми източници в селските райони. В предложението на Комисията за преработване на Директивата за енергията от възобновяеми източници са разгледани нововъзникващите модели на потребление на енергия от възобновяеми източници и общностите за енергия от възобновяеми източници, които могат допълнително да допринесат за ползите от енергията от възобновяеми източници за развитието на селските райони.

Препоръка 1 — Преглед на въздействието върху селските райони на бъдещата политика в областта на енергията от възобновяеми източници

Първа алинея: Комисията приема тази препоръка, доколкото тя се отнася до действията на Комисията. Комисията счита, че тя е разгледала въпроса с разработването на бъдещата политика в областта на енергията от възобновяеми източници чрез своите предложения за Регламент относно управлението на Енергийния съюз и за преработване на Директивата за енергията от възобновяеми източници.

При изготвянето на своите интегрирани национални планове в областта на енергетиката и климата, които се изискват съгласно предложението за Регламент относно управлението на Енергийния съюз, което понастоящем е предмет на процедура по съвместно вземане на решения, държавите членки биха могли да вземат под внимание, наред с другото, и обстоятелствата и потребностите на своите селски райони.

Втора алинея: в Съобщението на Комисията относно бъдещето на прехраната и селското стопанство се говори за преглед на въздействието върху селските райони (вж. стр. 22 от COM(2017) 713 final).

С това съобщение Комисията се ангажира да създаде механизъм за преглед на въздействието върху селските райони на отделни законодателни или политически решения („rural proofing“), в рамките на който систематично да се подлагат на преглед съответните политики през призмата на селските райони, като се разглежда възможното им въздействие върху селските общности.

Трета алинея: препоръката се приема, доколкото с предложението на Комисията за Регламент относно управлението на Енергийния съюз, което понастоящем е предмет на процедура по съвместно вземане на решения, вече се предвижда интерактивен диалог с държавите членки, за да се оцени дали общите и специфичните цели и приносите, включени в техните национални планове в областта на енергетиката и климата, са достатъчни за колективното постигане на целите на Енергийния съюз.

86

Моделирането, извършено за оценката на въздействието върху устойчивостта на биоенергията, подчертава факта, че макар да има прогнози за увеличаване на вноса на биомаса, биомасата за енергия ще продължи да се осигурява предимно от национални източници. Според собственото моделиране на Комисията за периода 2020—2030 г. се прогнозира търсенето на биомаса за производство на топлинна и електрическа енергия да достигне своя връх през 2025 г., а след това слабо да намалее до 2030 г. в резултат на конкуренцията от страна на други възобновяеми енергийни източници и въздействията на мерките за енергийна ефективност в сградите. В по-дългосрочна перспектива (2050 г.) се прогнозира търсенето на биогорива да се увеличи значително поради необходимостта от декарбонизация в транспортния сектор, включително въздухоплаването.

Освен това Комисията счита, че с предложението за преработване на Директивата за енергията от възобновяеми източници се укрепва рамката на ЕС за устойчивост на биоенергията, тъй като се предоставят достатъчни защити за гарантиране на устойчивото производство и използване на биомаса за енергия.

Препоръка 2 — Подобрена рамка за устойчивост на биоенергията

Комисията приема препоръката. Според Комисията, след като предложението за преработване на Директивата за енергията от възобновяеми източници, което понастоящем е предмет на процедура по съвместно вземане на решения, бъде прието, с него ще се засили рамката на ЕС за устойчивост на биоенергията, тъй като с него се предоставят достатъчни защити за гарантиране на устойчивото производство и ефективното използване на биомаса за енергия.

Освен това предложението на Комисията за Регламент за включването на емисиите и поглъщанията на парникови газове от земеползването, промените в земеползването и горското стопанство в рамката на политиките в областта на климата и енергетиката за 2030 г. (Регламент за ЗПЗГС), което понастоящем е предмет на процедура по съвместно вземане на решения (при която съзаконодателите постигнаха временно споразумение на 14 декември 2017 г.), има за цел да гарантира, че държавите членки отчитат емисиите или поглъщанията по отношение на биомасата за енергия на национално равнище и че за ЗПЗГС се прилага „правилото за отсъствие на дебити“. Поради това Комисията счита тази препоръка за изпълнена, що се отнася до предложенията на Комисията за ДЕВИ II и за Регламент за ЗПЗГС.

Освен това Общата селскостопанска политика понастоящем включва разпоредби за защитата на органичния въглерод в почвите при земеделските площи и пасищата. Следователно целта на Общата селскостопанска политика е да се защити органичният въглерод в почвите и по този начин да се допринесе за устойчивост на биомасата за площта, за която се предоставят плащания по ОСП.

Както беше изложено в Съобщението относно бъдещето на прехраната и селското стопанство, Комисията се стреми да повиши равнището на амбициите на ОСП по отношение на ефективността на ресурсите, грижите за околната среда и действията в областта на климата.

87

По време на преговорите във връзка със споразуменията за партньорство и съответните програми Комисията активно насърчаваше постигането на полезни взаимодействия и допълняемост при използването на европейските структурни и инвестиционни фондове, като същевременно се вземат под внимание и съществуващите национални и други схеми за финансиране от ЕС. Въпреки това, изборът на начини за изпълнение е отговорност на държавите членки.

При проектите за енергия от възобновяеми източници ЕЗФРСР може да бъде много подходящ като механизъм за подпомагане на местни проекти и по този начин да допълва другото съществуващо финансиране. Освен това те ще обхванат потенциални бенефициери в селските райони, които не са допустими по другите фондове.

88

В рамките на подхода за стратегическо програмиране държавите членки могат да изберат целевата област, за която те считат, че е най-уместно да се програмира конкретна мярка в съответствие с целта на мярката. Поради това е логично, че проекти за енергия от възобновяеми източници са включени съответно в различни целеви области.

Препоръка 3 — Ясни насоки за ролята на ЕЗФРСР за подпомагането в областта на енергията от възобновяеми източници

Първа алинея: Комисията може само частично да приеме тази препоръка, тъй като на този етап тя не е в състояние да поеме конкретни ангажименти за законодателни предложения за периода след 2020 г.

Комисията се ангажира да анализира възможните начини за засилване на ориентираността на бъдещата ОСП към резултатите чрез постигане на добавена стойност за ЕС и същевременно чрез по-добро отчитане на потребностите и стремежите на съответните територии, както е посочено в Съобщението на Комисията COM(2017) 713 final.

Освен това държавите членки/регионите са в най-добра позиция да определят кои финансови инструменти са най-подходящи при техните конкретни условия и как те следва най-добре да се комбинират, за да се постигнат целите в областта на енергията от възобновяеми източници и целите за развитие на селските райони по най-ефективен от икономическа гледна точка начин.

Втора алинея: Комисията приема тази препоръка и счита, че вече я е изпълнила.

Уебсайтът на Европейската мрежа за развитие на селските райони включва база данни, съдържаща добри практики, включително, наред с другото, и примери за проекти за енергия от възобновяеми източници, подпомогнати от ЕЗФРСР, и за основани на общността подходи в тази област. Освен това в рамките на Европейското партньорство за иновации в областта на селскостопанската производителност и устойчивост (EIP-AGRI) беше стартирана фокусна група за „подобряване на производството и използването на енергия от възобновяеми източници в земеделските стопанства“; нейното първо заседание се проведе на 21 и 22 ноември 2017 г.

89

Въпреки че е вярно, че в началото на периода 2007—2013 г. не е имало конкретни показатели за крайни резултати за проектите за енергия от възобновяеми източници, ОРМО за периода 2007—2013 г. е включвала за целите на оценката на програмите показател за въздействието, който е обхващал увеличението на производството на енергия от възобновяеми източници. Той е предоставял известна информация в зависимост от степента, в която този въпрос е разгледан в програмите.

90

В контекста на съвместното управление оценките на ПРСР са отговорност на държавите членки.

Ефективността и ефикасността на програмите за развитие на селските райони ще бъдат оценени чрез разширени оценки, за които показателите на ОСМО представляват само един инструмент и те ще бъдат допълнени с друга информация. Общите показатели трябваше да бъдат определени, като се вземат под внимание въпроси, като наличност на данни във всички държави членки, икономическа ефективност на системата и допустима административна тежест за държавите членки.

Въпреки че допълнителните специфични за програмата показатели могат да доведат до по-малка степен на съпоставимост при докладването, Комисията счита, че това е допустимо и счита, че те могат да бъдат полезни за оценяването на програмите.

91

Понастоящем се подготвят Насоки на Комисията за подобрено годишно докладване на изпълнението през 2019 г.

Както беше посочено в разсъжденията относно периода след 2020 г., Комисията се ангажира да анализира възможните начини за подобряване на измерването на ефективността на ОСП като цяло. Предвижда се подобрен модел на изпълнението на ОСП, насочен към резултатите. За тази цел ще е необходимо процесът на получаване на увереност да се адаптира към изискванията на насочена към постигането на резултати политика, включително да се разработят и прилагат надеждни и измерими показатели и надеждна система за мониторинг на изпълнението и докладване.

Препоръка 4 — По-опростена и по-съдържателна рамка за мониторинг и оценка

Комисията приема частично тази препоръка. Препоръката вече е изпълнена по отношение на данните за разходите за енергия от възобновяеми източници и за енергията от възобновяеми източници, произведена от подпомогнати проекти. Разширените годишни доклади за изпълнението за 2019 г. ще съдържат тази информация.

Комисията обаче няма мандат да изисква от държавите членки да предоставят в тези доклади информация, която те не са били приканени да събират от началото на програмния период, като например данни за инсталирания енергиен капацитет.

93

През текущия програмен период на равнището на програмите се прилага т.нар. правило N+3, за да се даде възможност за пълноценно използване на финансирането от ЕЗФРСР според целите, определени в съответните програми за развитие на селските райони. Целта е да се ограничи рискът от предоставяне на подкрепа от ЕЗФРСР за проекти, които не носят полза, а процедурите на подбор да могат да се адаптират през програмния период в съответствие с принципа на споделено управление и принципа на партньорство.

Препоръка 5 — По-добър подбор на проекти, при който се вземат предвид добавената стойност за селските райони и жизнеспособността на проектите

Комисията счита, че тази препоръка е насочена към държавите членки. Въпреки че действителните процедури за подбор и определянето на критерии за подбор остават от компетентността на държавите членки в съответствие с принципа на споделено управление, Комисията ще продължи своите текущи усилия за насърчаване на държавите членки да прилагат подходящи процедури за подбор.

Речник на термините и съкращения

Анаеробно разграждане: Процес, чрез който органични вещества като животински или хранителни отпадъци се разграждат, за да произведат биогаз и биотор.

Анализ на база жизнения цикъл (LCA): Многоетапна процедура за изчисляване на въздействието върху околната среда през целия срок на експлоатация на даден продукт или услуга.

Биоенергия: Енергия, произвеждана от биомаса.

Биоикономика: Тези части от икономиката, при които се използват възобновяеми биологични ресурси от земята и морето – например растителни култури, гори, риба, животни и микроорганизми – за производството на храни, материали и енергия.

Биомаса: Биоразградимата част на продукти, отпадъци и остатъци от биологичен произход от селското стопанство (включително растителни и животински вещества), горското стопанство и свързаните с тях отрасли, включително рибно стопанство и аквакултури, както и биоразградимата част на отпадъци, включително на промишлени и общински отпадъци, от биологичен произход.

Въглероден отпечатък: Количеството парникови газове, отделени в атмосферата през жизнения цикъл на всеки продукт или дейност, което се изразява под формата на еквивалент на въглероден диоксид (CO2e).

ГД: Подразделения и служби на Европейската комисия, известни като „генерални дирекции“ (ГД).

Директива за енергията от възобновяеми източници (ДЕВИ): Директива 2009/28/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и за изменение и впоследствие за отмяна на директиви 2001/77/ЕО и 2003/30/ЕО (ОВ L 140, 5.6.2009 г., стр. 16).

Държавна помощ: Помощ, предоставяна от държавите членки, чрез която бенефициентите получават икономическо предимство. Тя може да включва непосредствена финансова помощ или косвена подкрепа, като например данъчни предимства, по-добри условия за закупуване или наемане на земя, предоставяне на заем или гаранция за получаване на заем от банка при по-добри условия от обичайните пазарни ставки и т.н.

Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР): Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони има за цел да подпомага селските райони на ЕС в решаването на различни икономически, екологични и социални предизвикателства.

Европейски икономически и социален комитет (ЕИСК): Консултативен орган, който предоставя на представителите на европейските социално-професионални групи и други заинтересовани страни официална платформа за изразяване на техните възгледи по въпроси, свързани с ЕС.

Европейски структурни и инвестиционни фондове (ЕСИ фондове): Европейските структурни и инвестиционни фондове са група от пет отделни фонда, които имат за цел намаляването на регионалните различия в ЕС, като рамките на политика се определят съгласно седемгодишния бюджетен период на многогодишната финансова рамка. Петте фонда са: Европейски фонд за регионално развитие (ЕФРР), Европейски социален фонд (ЕСФ), Кохезионен фонд (КФ), Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и Европейски фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР).

Европейски фонд за регионално развитие (ЕФРР): Европейският фонд за регионално развитие е насочен към укрепване на икономическото и социалното сближаване в рамките на Европейския съюз посредством преодоляване на основните различия между регионите. Това се постига чрез финансова подкрепа за създаването на инфраструктура и продуктивни инвестиции за създаване на работни места, най-вече за предприятията.

Енергия от възобновяеми източници (ЕВИ): Енергия, събирана от възобновяеми източници, които се възстановяват по естествен път в рамките на човешкия живот, като например слънчева светлина, вятър, биомаса и геотермална топлина.

Зелен сертификат: Търгуема стока, която доказва, че определено количество енергия е произведено с използване на възобновяеми енергийни източници.

Земеползване, промени в земеползването и горско стопанство (ЗПЗГС): Сектор за инвентаризация на парниковите газове, който обхваща емисиите и поглъщанията на парникови газове, произтичащи от прякото, предизвикано от човека земеползване, промени в земеползването и горски дейности. Подобно на други икономически сектори, земеползването, промените в земеползването и горското стопанство оказват въздействие върху глобалния въглероден цикъл. Включените дейности в земеползването, промените в земеползването и горското стопанство могат да добавят или премахват парникови газове от атмосферата и да влияят върху изменението на климата по отрицателен (например обезлесяване) или положителен начин (например залесяване и повторно залесяване).

Квотни задължения: Минимални дялове на възобновяемите енергийни източници в енергийния микс на енергосистемите, доставчиците на електроенергия, а понякога също и на големите потребители на електроенергия, които се определят от националните, регионалните или местните правителства.

Критерии за устойчивост: Набор от критерии за биогоривата, течните биогорива и горивата от биомаса, определени в ДЕВИ и в предложението за ДЕВИ ІІ, които са свързани със земеползването и практиките за управление на горите, намаляването на емисиите на парникови газове и ефективността на преобразуването на енергия с цел да се гарантира екологична устойчивост на биоенергията.

Мерни единици за енергия

  • т н.е. – тон нефтен еквивалент е количеството енергия, освободено при изгаряне на един тон суров нефт, приблизително 42 GJ. хил.
    т н.е. – хиляда тона нефтен еквивалент
    млн. т н.е. – милион тона нефтен еквивалент
  • kW – киловат
  • MWh/kWh – мегават/киловат час

Многогодишна финансова рамка (МФР): Многогодишен план за разходи на ЕС, представляващ финансово изражение на неговите приоритети на политиката. Тя се прилага за период от седем години.

МСП: Малки и средни предприятия

Непреки промени в земеползването (НПЗП): Преобразуване на земя, причинено от изместването на земеделското производство, т.е. когато съществуващата земеделска земя е пренасочена към производството на енергийни култури като царевица, слонска трева или върби, а производството на храни и фуражи се разпростира и върху земя, която преди това не е била земеделска, например гори, пасища, торфища, мочурища и други богати на въглерод екосистеми. Чрез преобразуването на тези видове земя в обработваема земя е възможно да се увеличат емисиите на CO2.

НПДЕВИ: Национални планове за действие относно енергията от възобновяеми източници в съответствие с член 4 от ДЕВИ.

Обща рамка за мониторинг и оценка (ОРМО): Общоевропейска рамка за мониторинг и оценка на развитието на селските райони за програмния период 2007–2013 г. За програмния период 2014–2020 г. тя включва и двата стълба на ОСП (ЕЗФРСР и ЕФГЗ).

Обща селскостопанска политика (ОСП): Набор от законодателни актове и практики, приети от Европейския съюз с цел да се осигури обща, единна политика в областта на селското стопанство и развитието на селските райони.

Обща система за мониторинг и оценка (ОСМО): Част от ОРМО – правила и процедури, свързани с развитието на селските райони (стълб ІІ на ОСП).

Общности за енергия от възобновяеми източници: МСП или организация с нестопанска цел, чиито акционери или членове си сътрудничат при производството, разпределението, съхранението или доставката на енергия от възобновяеми източници.

Парникови газове (ПГ): Газове, действащи като покривало в земната атмосфера, което улавя топлината и затопля земната повърхност чрез т. нар. „парников ефект“. Основните парникови газове са въглероден диоксид (CO2), метан (CH4), двуазотен оксид (N2O) и флуорсъдържащи газове (флуоровъглеводороди, перфлуоровъглероди, серен хексафлуорид (SF6) и азотен трифлуорид (NF3).

Потребител на собствена енергия (Потребител на собствена енергия от възобновяеми източници): Активен потребител, който потребява и може да съхранява и продава електроенергия от възобновяеми източници, която е произведена в негови помещения, включително в многофамилен жилищен блок, търговски обект или обект, предлагащ съвместни услуги, или в затворена разпределителна система, при условие че за небитовите потребители на собствена енергия от възобновяеми източници тези дейности не представляват тяхната основна търговска или професионална дейност.

Преглед на въздействието върху селските райони: Проверката на въздействието върху селските райони има за цел да установи въздействието от намесата на държавната политика и да гарантира справедливи и равностойни резултати от политиката за селските райони. То е свързано с намирането на най-добрите начини за прилагане на политиките в селските райони.

Предложение за ДЕВИ ІІ: Предложение на Европейската комисия от 30.11.2016 г. за Директива за енергията от възобновяеми източници през периода 2021—2030 г.

Премии за изкупуване (ПИ): Схема за подпомагане, при която електрическата енергия от възобновяеми енергийни източници обикновено се продава на пазара на електроенергия, а производителите получават премия над пазарната цена за тяхното производство на електроенергия. ПИ могат да бъдат фиксирани (т.е. на постоянно равнище, независимо от пазарните цени) или пълзящи (т.е. с различни равнища в зависимост от развитието на пазарните цени).

Преференциални тарифи (ПТ): Схема за подпомагане, при която на производителите на енергия от възобновяеми източници се заплащат фиксирани цени на електроенергията за всяка произведена единица енергия, която се подава в електропреносната мрежа. Изплащането на ПТ е гарантирано за определен период от време, който често е свързан с икономическия живот на съответния проект за енергия от възобновяеми източници (обикновено между 10 и 25 години).

Проверка на състоянието на Общата селскостопанска политика: През 2009 г. беше извършен анализ и корекция на различните компоненти на ОСП с цел насочването й към балансирано и благоприятно за околната среда развитие. Тези корекции са известни под наименованието „проверка на състоянието“.

Програма за развитие на селските райони (ПРСР): Документ, изготвен от държава членка или регион и одобрен от Комисията, за планиране и наблюдение на изпълнението на политиката за развитие на селските райони на регионално или национално равнище.

Програмен период: Период за осъществяване на политиката за развитие на селските райони, който съвпада с многогодишната финансова рамка на ЕС. Настоящият програмен период е 2014—2020 г. и той следва програмния период 2007—2013 г.

Споразумение за партньорство: Документ, изготвен от държава членка с участието на партньорите, в който се определят стратегията, приоритетите и организацията на държавата членка за използване на европейските структурни и инвестиционни фондове по ефективен и ефикасен начин. Той се одобрява от Комисията след оценка и диалог с държавата членка.

Тристранни срещи: Тристранни срещи във връзка със законодателни предложения между представители на Парламента, Съвета и Комисията. Целта на тези контакти е постигането на споразумение по пакет от изменения, които да са приемливи както за Съвета, така и за Парламента. Комисията действа като посредник с цел да улесни постигането на споразумение между съзаконодателите.

ФВ: Фотоволтаичен

„Хоризонт 2020“: Програма на ЕС за научни изследвания и иновации за периода 2014—2020 г.

Целева област 5В: Целева област „Енергия от възобновяеми източници“ – обхваща широк набор от цели, които включват улесняване на доставките и използване на възобновяеми източници на енергия, на странични продукти, отпадъци и остатъци и други нехранителни суровини за целите на биоикономиката.

Целеви области: Европейският съюз е определил шест приоритета за развитие на селските райони. Те са подразделени на 18 „целеви области“, за да може да бъдат определени по-подробно целите за всеки приоритет и да се улесни процесът на програмиране.

Централно отопление или централно охлаждане: Подаване на топлинна енергия под формата на пара, топла вода или охладена течност чрез мрежа от централен производствен източник към множество сгради или други места,с цел използването ѝ за загряване или охлаждане на помещения или процеси.

AEBIOM: Европейска асоциация по биомаса

AGRI: Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия

CLIMA: Генерална дирекция „Действия по климата“ на Европейската комисия

CO2: Въглероден диоксид

EEG: Германия: Erneuerbare-Energien-Gesetz (Закон за възобновяемите енергийни източници)

ENER: Генерална дирекция „Енергетика“ на Европейската комисия

ENV: Генерална дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия

LEADER: Воден от общностите метод за местно развитие за мобилизиране и развитие на селските общности чрез местни публично-частни партньорства (местни групи за действие). Терминът е френски акроним: Liaison Entre Actions de Développement de lʼEconomie Rurale (на български: „Връзки между действията за развитие на икономиката в селските райони“).

LIFE: От френски: L’Instrument Financier pour l’Environnement Финансовият инструмент на ЕС, който подпомага проекти за околната среда, опазване на природата и действия в областта на климата в целия ЕС.

SWOT анализ: Използван в ПРСР метод за установяване на силните и слабите страни, възможностите и заплахите пред дадена организация или регион.

Бележки

1 Биоенергията е енергия, произвеждана от биомаса. Биомаса е биоразградимата част на продукти, отпадъци и остатъци от биологичен произход от селското стопанство (включително растителни и животински вещества), горското стопанство и свързаните с тях отрасли, включително рибно стопанство и аквакултури, както и биоразградимата част на отпадъци, включително на промишлени и общински отпадъци, от биологичен произход.

2 В член 2 а) от Директивата за енергията от възобновяеми източници (ДЕВИ) възобновяемата енергия е дефинирана както следва: „енергия от възобновяеми източници означава енергия от възобновяеми неизкопаеми източници, а именно вятърна, слънчева, аеротермална, геотермална, хидротермална и океанска енергия, водноелектрическа енергия, биомаса, сметищен газ, газ от пречиствателни инсталации за отпадни води и биогазове“.

3 Евростат, „Опростени енергийни баланси – годишни данни [nrg_100a]“, последна актуализация 8.6.2017 г. http://ec.europa.eu/eurostat/web/energy/data/database.

4 Евростат, „Агроекологичен показател – производство на енергия от възобновяеми източници“. Данни от март 2013 г. (Планирана актуализация на статията: декември 2018 г.) (http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Archive:Agri-environmental_indicator_-_renewable_energy_production).

5 Предложен от Комисията през януари 2008 г. и приет от Парламента през декември 2008 г. и от Съвета през април 2009 г.; вж. подробности в EURLex – Процедура 2008/0016/COD http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/HIS/?uri=CELEX:32009L0028&qid=1464183881140

6 Член 3, параграф 1 от Директивата за енергията от възобновяеми източници (ДЕВИ).

7 Приложение І от ДЕВИ.

8 Членове 22 и 23 от ДЕВИ.

9 Заключения на Европейския съвет от 23 и 24 октомври 2014 г., EUCO 169/14 от 24 октомври 2014 г.

10 COM(2016) 767 окончателен/2 от 23.2.2017 г. „Предложение за Директива за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници“.

11 COM(2016) 759 окончателен от 30.11.2016 г., „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно управлението на Енергийния съюз“ (https://ec.europa.eu/energy/en/news/commission-proposes-new-rules-consumer-centred-clean-energy-transition).

12 Евростат, „Производство и внос на енергия“ (http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Energy_production_and_imports).

13 COM(2017) 57 окончателен, от 1.2.2017 г. „Доклад за напредъка в областта на енергията от възобновяеми източници“, стр. 4 и 9.

14 Herczeg, M., 2012 г. „Renewable energy support schemes in Europe, Copenhagen Resource Institute“ („Схеми за подпомагане на енергията от възобновяеми източници в Европа, Copenhagen Resource Institute“) и Climate Policy Info Hub, „Renewable Energy Support Policies in Europe“ („Политики за подпомагане на енергията от възобновяеми източници в Европа“ (http://climatepolicyinfohub.eu/renewable-energy-support-policies-europe).

15 FREE – Бъдеще на енергията в селските райони в Европа – Инструмент за финансиране (http://www.rural-energy.eu/en_GB/funding#.V0gVvU1f2Hv) и Споразумение на кметовете относно климата и енергетиката, „Бърз справочник– възможности за финансиране на местни действия в областта на климата и енергетиката (2014—2020 г.), Брюксел, 2016 г. (http://www.covenantofmayors.eu/support/funding-instruments_en.html).

16 Ecofys, „Subsidies and costs of EU energy“ („Субсидии и разходи за енергия в ЕС“), 2014 г. (http://ec.europa.eu/energy/en/content/final-report-ecofys).

17 Вж. съображение 1 от ДЕВИ и съображение 2 от предложението за ДЕВИ ІІ.

18 Решение 2006/144/ЕО на Съвета от 20 февруари 2006 г. относно стратегическите насоки на Общността за развитие на селските райони (период на програмиране от 2007 г. до 2013 г.) (ОВ L 55, 25.2.2006 г., стр. 20) изменено с Решение 2009/61/ЕС от 19 януари 2009 г. (ОВ L 30, 31.1.2009 г., стр. 112). Вж. 3.1, 3.2, 3.3 и 3.4a.

19 Вж. съображения 22 и 23 от Регламент (ЕО) № 1698/2005 на Съвета от 20 септември 2005 г. относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) (ОВ L 277, 21.10.2005 г., стр. 1).

20 Другите „нови предизвикателства“ са изменението на климата, управлението на водите, биологичното разнообразие, преструктурирането на сектора на млечните продукти и широколентовият достъп.

21 COM(2010) 2020 окончателен от 3.3.2010 г. „Стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж“.

22 Вж. член 5 от Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1698/2005 на Съвета (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 487).

23 ОИСР, „Linking Renewable Energy to Rural Development“ („Обвързване на енергията от възобновяеми източници с развитието на селските райони“), OECD Publishing, 2012 г. (http://dx.doi.org/10.1787/9789264180444-en).

24 ОИСР, „Linking Renewable Energy to Rural Development“ („Обвързване на енергията от възобновяеми източници с развитието на селските райони“), OECD Publishing, 2012 г. (http://dx.doi.org/10.1787/9789264180444-en).

Съживяване на местната икономика чрез въвеждане на енергия от възобновяеми източници: добри практики и проучвания на конкретни случаи (REvLOCAL) за IEA-RETD (Международна агенция по енергетика – Платформа за внедряване на технологии за енергия от възобновяеми източници) (http://iea-retd.org/archives/publications/revlocal).

AGRI-2010-EVAL-03 – Pedroli, B., Langeveld, H. и др., „Impacts of Renewable Energy on European Farmers – Creating Benefits for Farmers and Society“ („Въздействие на енергията от възобновяеми източници върху европейските земеделски стопани – създаване на ползи за земеделските стопани и за обществото“). Окончателен доклад на Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия, 5.12.2011 г. (https://ec.europa.eu/agriculture/external-studies/renewable-energy-impacts_en).

SWD(2016) 416 окончателен от 30.11.2016 г. „Оценка по REFIT на Директива 2009/28/ЕО на Европейския парламент и на Съвета“, стр. 54 (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:52016SC0416).

25 ОИСР, „Linking Renewable Energy to Rural Development“ („Обвързване на енергията от възобновяеми източници с развитието на селските райони“), OECD Publishing, 2012 г., стр. 18—19 (http://dx.doi.org/10.1787/9789264180444-en)).

26 Доклад относно политиката на Nordregio 2017:3 „Bioenergy and rural development in Europe: Policy recommendations from the TRIBORN research and stakeholder consultations, 2014-17“ („Препоръки относно политиката от изследванията и консултациите със заинтересованите страни TRIBORN, 2014-17“) (http://www.nordregio.se/en/Publications/Publications-2017/Bioenergy-and-rural-development-in-Europe-Policy-recommendations-from-the-TRIBORN-research-and-stakeholder-consultations-2014-17/)).

27 AGRI-2010-EVAL-03 – Pedroli, B., Langeveld, H. и др., „Impacts of Renewable Energy on European Farmers – Creating Benefits for Farmers and Society“ („Въздействие на енергията от възобновяеми източници върху европейските земеделски стопани – създаване на ползи за земеделските стопани и за обществото“). Окончателен доклад на Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия, 5.12.2011 г. (https://ec.europa.eu/agriculture/external-studies/renewable-energy-impacts_en).

Становище на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) относно Предложението за Директива на Европейския парламент и на Съвета за насърчаване на използването на енергия от възобновяеми източници (преработен текст), [COM(2016) 767 окончателен – 2016-382-COD], параграф 2.9 (https://webapi.eesc.europa.eu/documentsanonymous/eesc-2016-06926-00-00-ac-tra-en.docx).

28 Европейска комисия, „Декларация от Корк 2.0: по-добър живот в селските райони“ (http://enrd.ec.europa.eu/sites/enrd/files/cork-declaration_en.pdf).

29 DEFRA, „Rural proofing – Practical guidance to assess impacts of policies on rural areas“ („Проверка на въздействието върху селските райони – практически насоки за оценка на въздействието на политиките върху селските райони“), март 2017 г. (https://www.gov.uk/government/publications/rural-proofing).

30 COM(2016) 759 окончателен от 30.11.2016 г., „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно управлението на Енергийния съюз“ (https://ec.europa.eu/energy/en/news/commission-proposes-new-rules-consumer-centred-clean-energy-transition).

31 Членове 21 и 22 от предложението за ДЕВИ ІІ.

32 Например земеделски култури (рапица, царевица, мискантус), отпадъци от земеделското производство, оборски тор и дървесина (например обла дървесина, дървесина от резитба или прореждане, отпадъци от дървообработващата промишленост).

33 Включително прахови частици и бензо(а)пирен.

34 IPCC, „Special Report on Renewable Energy Sources and Climate Change Mitigation“ („Специален доклад относно възобновяемите енергийни източници и смекчаването на последиците от изменението на климата“), 2011 г.

Европейска агенция за околна среда, „Opinion of the EEA Scientific Committee on Greenhouse Gas Accounting in Relation to Bioenergy“ („Становище на Научния комитет на ЕАОС за отчитане на парниковите газове във връзка с биоенергията“), 15.9.2011 г., стр. 4.

„Bioenergy and rural development in Europe: Policy recommendations from the TRIBORN research and stakeholder consultations, 2014-171“ („Биоенергия и развитие на селските райони в Европа: препоръки относно политиката от изследванията и консултациите със заинтересованите страни TRIBORN, 2014-17“), Доклад относно политиката на Nordregio 2017:3, публикуван през май 2017 г., стр. 5.

Европейска агенция за околна среда, „Air quality in Europe — 2016 report“ („Качество на въздуха в Европа – доклад за 2016 г.“), 2016 г.

Консултативен научен съвет на европейските академии, „Multi-functionality and sustainability in the European Union’s forests“ („Многофункционалност и устойчивост в горите на Европейския съюз“), 2017 г.

Searchinger, T.D.; Beringer, T. and Strong, A., „Does the world have low-carbon bioenergy potential from the dedicated use of land?“ („Разполага ли светът с потенциал за нисковъглеродна биоенергия от специализираното използване на земята?“), 2017 г.

Brack, D., „Woody Biomass for Power and Heat Impacts on the Global Climate“ („Дървесна биомаса за електроенергия и топлинна енергия: въздействие върху световния климат“), Chatham House, 23.2.2017 г.

Отговор на доклада на Chatham House „Woody Biomass for Power and Heat: Impacts on the Global Climate“ („Дървесна биомаса за електроенергия и топлинна енергия: въздействие върху световния климат“), 13.3.2017 г.

35 Рисковете бяха установени предимно въз основа на следните документи на Комисията:

  • SWD(2014) 259 окончателен от 28.7.2014 г. „Състояние на устойчивостта на твърдата и газообразната биомаса, използвана за електроенергия, отопление и охлаждане в ЕС“.
  • SWD(2016) 418 окончателен от 30.11.2016 г., „Оценка на въздействието: устойчивост на биоенергията. Придружаващ документа „Предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници (преработен текст)“.

Този процес беше допълнен чрез преглед на други научни изследвания и документи относно политиката.

36 SWD(2016) 418 окончателен от 30.11.2016 г., „Оценка на въздействието: устойчивост на биоенергията. Придружаващ документа „Предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници (преработен текст)“.

37 Schaubach, K., Lauer, M., „Bioenergy Development in Germany and implications of the 2017 Renewable Energy Act“ („Развитие на биоенергията в Германия и последици от Закона за енергията от възобновяеми източници от 2017 г.“), Министерство на икономиката и енергетиката, 4.4.2017 г.

38 ADEME, „Benchmark des stratégies européennes des filières de production et de valorisation de biogaz“, 10.2014 г.

39 Научно-консултативен съвет по въпросите на селскостопанската политика във Федералното министерство на храните, земеделието и защитата на потребителите (http://www.bmel.de/SharedDocs/Downloads/EN/Ministry/Biogas-EEG.pdf).

40 Decreto ministeriale 6 luglio 2012 – Incentivi per energia da fonti rinnovabili elettriche non fotovoltaiche (Министерско постановление от 6 юли 2012 г. – „Стимули за производство на електроенергия от възобновяеми източници без използване на фотоволтаици“; вж. Eurobserv’ER Biogas barometer 2014 (https://www.eurobserv-er.org/biogas-barometer-2014).

41 ДЕВИ и Директива 2009/30/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. за изменение на Директива 98/70/ЕО („Директива за качеството на горивата“) (ОВ L 140, 5.6.2009 г., стр. 88). През 2015 г. беше включено изменение на тези директиви, за да се реши проблемът с непреките промени в земеползването (НПЗП), причинени от производството на биогорива от хранителни култури.

42 Специален доклад № 18/2016 „Система на ЕС за сертифициране на устойчиви биогорива“, точки 10 и 11, (http://eca.europa.eu).

43 Предложение за ДЕВИ ІІ, публикувано на 30 ноември 2016 г., с поправка от 23 февруари 2017 г.

44 AEBIOM, „Статистически доклад за 2016 г.“, стр. 121, 147 (изчислени).

45 Европейска комисия, (SFC), 12 октомври 2017 г.

46 Пак там.

47 Пак там.

48 Член 27, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 320).

49 Специален доклад на ЕСП № 16/2017 „Програми за развитие на селските райони: необходимо е опростяване и по-голяма насоченост към резултатите“, точки 25—29 (http://eca.europa.eu).

50 Мерките в горското стопанство по линия на ЕЗФРСР са свързани с различни аспекти на управлението на горите (като цяло насочени към насърчаване на устойчивото управление на горите и многофункционалната роля на горите), както и с дейности, свързани със земеделието и горското стопанство. Горите са основен източник на биомаса, един от най-важните видове енергия от възобновяеми източници в селските райони. Мерките в горското стопанство улесняват, наред с другото, производството и продажбата на енергия от дървесина. Поради това тяхното въздействие по отношение на производството на енергия от възобновяеми източници е само частично.

51 Всички посетени държави членки с изключение на Литва.

52 Специален доклад № 6/2014 на ЕСП „Подпомагане от фондовете на политиката на сближаване за производство на възобновяема енергия – постигнати ли са добри резултати?“, точки 28 и 29 (http://eca.europa.eu).

53 Специален доклад № 16/2017 на ЕСП, точки 89—92.

54 През май 2017 г. Комисията потвърди, че три последващи оценки все още не са представени: България, Испания (Галисия) и Румъния.

55 ОСМО е създадена по силата на членове 67 и 68 от Регламент (ЕС) № 1305/2013 и член 14 и приложения ІV, V и VІ от Регламент (ЕС) № 808/2014 и е заменила ОРМО, действала през програмния период 2007—2013 г.

56 Дания, Естония, Германия (Северен Рейн-Вестфалия), Италия (Сицилия, Вале д'Аоста), Литва, Испания (национално равнище, Каталуния и Мурсия) и Обединеното кралство (Шотландия).

57 Специален доклад № 16/2017 на ЕСП, точки 50 и 51.

58 Специален доклад № 16/2017 на ЕСП, точки 23 и 24.

59 Вж. член 49 от Регламент (ЕС) № 1305/2013.

60 ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ „Проект на насоки относно условията за допустимост и критериите за подбор за програмния период 2014—2020 г.“, март 2014 г.

61 Всички посетени държави членки с изключение на България са използвали подходящи критерии.

62 ГД „Енергетика“, „Средносрочна оценка на Директивата за енергията от възобновяеми източници за Европейската комисия“, април 2015 г., стр. 38.

63 Т 16 – Общ размер на инвестициите в производство на енергия от ВЕИ, R 15 – Произведена от подпомогнатите проекти енергия от ВЕИ.

64 Специален доклад № 16/2017, препоръки 3 и 4.

65 Европейска комисия, „Проект на насоки относно условията за допустимост и критериите за подбор за програмния период 2014—2020 г. и често задавани въпроси“. Критерии за подбор (https://enrd.ec.europa.eu/news-events/events/enrd-workshop-selection-criteria-towards-more-performant-rd-policy_en).

66 ДЕВИ и Директива 2009/30/ЕО. През 2015 г. беше включено изменение на тези директиви, за да се реши проблемът с непреките промени в земеползването (НПЗП), причинени от производството на биогорива от хранителни култури.

67 Статистическите данни за потреблението на твърда биомаса показват, че само потреблението в жилищния сектор (с изключение на пелетите) вече съставлява 39 % от общото потребление на твърда биомаса. Към тези данни следва да се прибави делът на потреблението на „пелети“ (като се има предвид, че 65 % от потреблението на дървесни пелети в ЕС е за отопление на жилища) и „други твърди биогорива (ограничено използване на дървесни стърготини, черна луга и т.н.)“, което не се осъществява в индустриални помещения.

68 На ниво ЕС не е известен броят на електрическите централи, използващи твърда биомаса (особено за централите, използващи пелети и други твърди биогорива (ограничено използване на дървесни стърготини, черна луга и т.н.), нито техният размер, но съществуват известни данни за централите, използващи дървесни стърготини. Според пълния доклад на AEBIOM за 2016 г. централите с капацитет над 20 MW, използващи дървесни стърготини, съставляват 16 % от общия брой на централите, използващи този материал като суровина. Само те използват 75 % от биомасата от дървени стърготини.

69 AEBIOM, „Статистически доклад за 2016 г.“, стр. 68 (изчислени).

70 Наличната информация за броя и капацитета на предприятията за производство на биогаз в ЕС е много ограничена. Статистическият доклад за 2016 г. на Европейската асоциация за биогаз (стр. 8) посочва средна стойност от 450 kW на електрогенериращата мощност на централите на база на селскостопански суровини.

71 Анализът на база жизнен цикъл (LCA) е инструмент за систематична оценка на екологичните аспекти на дадена система от продукти или услуги през всички етапи на жизнения ѝ цикъл. За съжаление методите на LCA не могат да характеризират правилно последиците от земеползването.

72 ЗПЗГС означава земеползване, промени в земеползването и горско стопанство. За повече разяснения вж. речника.

73 COM(2016) 479 окончателен и SWD(2016) 249 окончателен.

74 http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Agri-environmental_indicator_-_renewable_energy_production.

75 „Оценка на въздействието“ SWD(2016) 418 окончателен.

76 Член 17, параграф 6 от ДЕВИ, съгласно който изискванията за кръстосано спазване се прилагат за земеделска земя, използвана за производство на биогорива и течни биогорива. Някои от тези изисквания са свързани с опазването на почвата, поддържането на органичните вещества в почвата и нейната структура, недопускането на влошаване на състоянието на местообитанията и управлението на водите.

77 AEBIOM, „Статистически доклад за 2016 г.“, стр. 121, 147 (изчислени).

 

1 http://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:1bdc63bd-b7e9-11e6-9e3c-01aa75ed71a1.0001.02/DOC_1&format=PDF

2 http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:52016SC0249&from=EN

3 http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:52016SC0249&from=EN

Събитие Дата
Приемане на Меморандум за планиране на одита (МПО) / Начало на одита 10.11.2016
Официално изпращане на проектодоклада до Комисията (или друг одитиран обект) 13.11.2017
Приемане на окончателния доклад след съгласувателната процедура 10.1.2018
Получаване на официалните отговори на Комисията (или друг одитиран обект) на всички езици 7.2.2018

Одитен екип

Специалните доклади на Европейската сметна палата представят резултатите от нейните одити на политиките и програмите на ЕС или теми, свързани с управлението, в конкретни бюджетни области. ЕСП подбира и разработва одитните си задачи така, че те да окажат максимално въздействие, като отчита рисковете за изпълнението или съответствието, проверявания обем приходи или разходи, предстоящите промени, както и политическия и обществения интерес.

Настоящият одит на изпълнението беше извършен от Одитен състав I „Устойчиво използване на природните ресурси“, с ръководител Фил Уин Оуен — член на ЕСП. Одитът беше ръководен от члена на ЕСП Samo Jereb, със съдействието на Jerneja Vrabic — аташе в кабинета; Michael Bain — главен ръководител; Ramona Bortnowschi и Els Brems — основен одитен екип; Русалия Николова, Anžela Poliulianaitė, Maria Eulàlia Reverté i Casas, Frédéric Soblet, Pekka Ulander и Jolanta Žemailaitė — одитори. Мирослава Чакалова-Сиди и Richard Moore предоставиха езикова подкрепа, а Terje Teppan-Niesen беше натоварена със секретарските функции.

За контакти

ЕВРОПЕЙСКА СМЕТНА ПАЛАТА
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Тел. +352 4398-1
За запитвания: eca.europa.eu/bg/Pages/ContactForm.aspx
Уебсайт: eca.europa.eu
Туитър: @EUAuditors

Допълнителна информация за Европейския съюз можете да намерите в интернет (http://europa.eu).

Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз, 2018 г.

PDFISBN 978-92-872-9271-1ISSN 1977-5814doi:10.2865/49166QJ-AB-18-002-BG-N
HTMLISBN 978-92-872-9221-6ISSN 1977-5814doi:10.2865/64086QJ-AB-18-002-BG-Q

© Европейски съюз, 2018 г.

Възпроизвеждането е разрешено при посочване на източника. За всяко използване или възпроизвеждане на снимките или на другите материали, чиито авторски права не са притежание на Европейския съюз, трябва да бъде поискано разрешение пряко от притежателите на авторските права.

ЗА КОНТАКТ С ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ЕС

Лично
В целия Европейския съюз съществуват стотици информационни центрове „Europe Direct“. Адресът на най-близкия до Вас център ще намерите на уебсайта https://europa.eu/european-union/contact_bg

По телефона или по електронна поща
Europe Direct е служба, която отговаря на въпроси за Европейския съюз. Можете да се свържете с тази служба:

  • чрез безплатния телефонен номер
    • 00 800 6 7 8 9 10 11 (някои оператори може да таксуват обаждането),
    • или стационарен телефонен номер +32 22999696, или
  • по електронна поща чрез формуляра на разположение на адрес https://europa.eu/european-union/contact_bg.

ЗА ДА НАМЕРИТЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЕС

Онлайн
Информация за Европейския съюз на всички официални езици на ЕС е на разположение на уебсайта Europa на адрес http://europa.eu.

Публикации на ЕС
Можете да изтеглите или да поръчате безплатни и платени публикации от EU Bookshop на адрес https://publications.europa.eu/el/web/general-publications/publications. Редица безплатни публикации може да бъдат получени от службата Europe Direct или от Вашия местен информационен център (вж. http://europa.eu/contact).

Право на ЕС и документи по темата
За достъп до правна информация от ЕС, включително цялото право на ЕС от 1951 г. насам на всички официални езици, посетете уебсайта EUR-Lex на адрес http://eur-lex.europa.eu.

Свободно достъпни данни от ЕС
Порталът на ЕС за свободно достъпни данни (http://data.europa.eu/euodp) предоставя достъп до набори от данни от ЕС. Данните могат да бъдат изтеглени и използвани повторно безплатно, както за търговски, така и за нетърговски цели.