Susipažinkite su leidinio „Kelionės po Europą“ 2023 m. versija!

Šiais metais keliautojams svarbi žinia yra tai, kad sausio 1 d. Kroatija tapo 27-ąja Šengeno erdvės nare. Tai reiškia, kad nebetaikomi patikrinimai asmenims, kertantiems Kroatijos ir kitų šalių, priklausančių Šengeno erdvei – didžiausiai pasaulyje erdvei be patikrinimų prie vidaus sienų, – sienas. Kroatija taip pat įsivedė eurą, o tai reiškia, kad apie 347 mln. ES piliečių dabar naudoja tą pačią valiutą.

Jei lankotės Graikijoje, Vengrijoje ar Rumunijoje, nepamirškite susipažinti su šių metų Europos kultūros sostinėmis. O jei esate Kipre arba Ispanijoje, kodėl nepasidomėjus Europos pažangiojo turizmo sostinėmis?

Kad ir kur keliautumėte Europoje, linkime saugių ir smagių kelionių!

Šioje knygelėje rasite daugiau informacijos, naudingų patarimų ir Europos žemėlapį.
Užsisakykite arba parsisiųskite šią knygelę adresu https://data.europa.eu/doi/10.2775/70847

Tūkstantmetė Europos istorija, turtingas kultūros paveldas ir įspūdingas kraštovaizdis – štai kodėl kai kurios Europos vietovės yra tarp populiariausių pasaulyje kelionių krypčių.

Daugybė miestų ir šalių pritraukia ne tik milijonus lankytojų iš užjūrio – juos tyrinėti mėgsta ir Europos piliečiai.

Šiandien europiečiams keliauti po visą ES taip pat paprasta, kaip gimtojoje šalyje. Panaikinus daugelį pasų kontrolės formalumų ir dėl dvidešimtyje šalių naudojamos bendros valiutos euro keliauti po ES tapo kur kas lengviau. Sukūrus bendrąją rinką, kurioje žmonės, prekės, paslaugos ir pinigai gali laisvai judėti, padidėjo pasirinkimo galimybės ir sumažėjo kainos.

Vis daugiau jaunų europiečių su savo žemynu geriau susipažįsta naudodamiesi „DiscoverEU“ kelionės bilietu.

REIKALINGI DOKUMENTAI

ES PILIEČIAI

Pasas arba asmens tapatybės kortelė

Laikydamosi Šengeno susitarimo, dauguma ES šalių panaikino savo sienų kontrolę.

Šengeno erdvei priklauso ir ES nepriklausančios Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija bei Šveicarija. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, galite keliauti slidinėti į Šveicariją ir kertant sieną iš ES jums nereikės rodyti savo paso.

Kilus rimtai grėsmei viešajai tvarkai arba saugumui, ribotam laikui Šengeno erdvėje gali būti sugrąžinta sienų kontrolė.

Keliaudami į Šengeno erdvei nepriklausančias ES šalis arba iš jų grįždami privalėsite pateikti galiojantį pasą arba asmens tapatybės kortelę. Visų ES išorės sienas kertančių asmenų, įskaitant ES piliečius, tapatybė sistemingai tikrinama atitinkamose duomenų bazėse.

Net jei Šengeno erdvėje patikrinimo kertant sieną metu jums nereikia rodyti paso, keliaudami po ES turėsite turėti galiojantį kelionės dokumentą (pasą arba asmens tapatybės kortelę), nes jo gali prireikti tapatybės nustatymo arba saugumo tikslais. Vaikai irgi turi turėti savo pasą arba tapatybės kortelę. Atminkite, kad galioja tik nacionalinių valdžios institucijų išduotos tapatybės kortelės.

Susirengę keliauti už ES ribų patikrinkite, kokių dokumentų reikalaujama jūsų numatomoje aplankyti ES nepriklausančioje šalyje.

Vizos

Vizos keliaujant po ES jums nereikės.
https://europa.eu/!XcyxHW

ES NEPRIKLAUSANČIŲ ŠALIŲ PILIEČIAI

Atkreipkite dėmesį, kad Islandijos, Lichtenšteino, Norvegijos ir Šveicarijos piliečiai turi tokias pačias sąlygas keliauti ir patekti į ES šalis, kaip ES piliečiai, nes šios keturios šalys priklauso Šengeno erdvei.

Pasas

Jums reikės galiojančio paso.

Vizos

Daugiau kaip 100 valstybių piliečiams, norintiems apsilankyti ES, reikia vizos. Valstybių, kurių piliečiams reikia vizos vykstant į Airiją, sąrašas kiek skiriasi nuo kitų ES šalių.

Prašymas gauti vizą pateikiamas ES šalies, į kurią ketinama vykti (arba pagrindinės kelionės tikslo šalies), konsulatui arba ambasadai. Turėdami Šengeno vizą, jūs galite keliauti į visas Šengeno šalis. Turėdami galiojančią ilgalaikę vizą arba leidimą gyventi vienoje iš Šengeno šalių, galite iki 90 dienų praleisti kitose Šengeno šalyse. Jei vyksite į Šengeno erdvei nepriklausančias ES šalis, jums gali reikėti tų šalių vizų.
https://europa.eu/!8f9YXc
https://europa.eu/!HpCbWT

Vizos nereikia į ES ne ilgesniam kaip 90 dienų laikotarpiui atvykstantiems daugiau kaip 60 valstybių ir teritorijų gyventojams. 2024 m. lankytojai iš šių valstybių privalės prašyti ETIAS kelionės leidimo. Jo reikės asmenims, vykstantiems į bet kurią pirmiau pateiktoje lentelėje nurodytą Šengeno šalį arba Šengeno erdvei nepriklausančią šalį, išskyrus Airiją. Naujoji sistema užtikrins didesnį saugumą ir keliautojams padės išvengti vėlavimų pasienyje.
https://europa.eu/!GvqNvN

PINIGAI

PINIGAI

Euras

Eurą (€) šiuo metu kasdien naudoja daugiau kaip trys ketvirtadaliai ES piliečių, arba apie 347 mln. žmonių 20 ES valstybių: Airijoje, Austrijoje, Belgijoje, Estijoje, Graikijoje, Ispanijoje, Italijoje, Kipre, Kroatijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Liuksemburge, Maltoje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Prancūzijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Suomijoje ir Vokietijoje. Pagal sutartį su ES eurą kaip savo nacionalinę valiutą naudoja Andora, Monakas, San Marinas ir Vatikanas. Kai kurios valstybės ir teritorijos, pavyzdžiui, Kosovas (*) ir Juodkalnija, eurą naudoja kaip faktinę valiutą.

(*) Šis pavadinimas nekeičia pozicijų dėl statuso ir atitinka JT ST rezoliuciją 1244/1999 bei Tarptautinio Teisingumo Teismo nuomonę dėl Kosovo nepriklausomybės deklaracijos.

Kortelės ir grynieji pinigai

Šiuo metu tarptautiniai mokėjimai eurais, įskaitant grynųjų pinigų išėmimą bankomatuose ir mokėjimus kortele, ES piliečiams kainuoja tiek pat, kiek gimtojoje šalyje. Nors jei gyvenate ne euro zonoje, jums vis tiek gali būti taikomas valiutos keitimo mokestis. Atsiskaitydami savo kortele ar išsiimdami grynųjų pinigų galite lengvai patikrinti ir palyginti konvertavimo mokesčius.

Pamestas arba pavogtas banko korteles reikia nedelsiant blokuoti paskambinus kortelės išleidėjui. Prieš kelionę pasižymėkite telefono numerį, kuriuo reikia skambinti.

Įvažiuojant į ES ar išvykstant ir vežantis 10 000 EUR ar didesnę grynųjų pinigų (*) sumą (arba atitinkamą sumą kita valiuta), ją reikia deklaruoti muitinės tarnyboms.

(*) Grynieji pinigai – banknotai, monetos, turėtojo apyvarčiosios priemonės ir tam tikrų rūšių auksas.

PIRKINIAI

EUROPOS SĄJUNGOJE

Keliaujant ES perkamų ar vežamų daiktų kiekis neribojamas, jei tie daiktai skirti asmeninėms reikmėms, o ne parduoti. Mokesčiai (pridėtinės vertės mokestis ir akcizo mokesčiai) įskaičiuojami į kainą, todėl kitoje ES valstybėje papildomų mokesčių mokėti nereikia.

Tačiau prekėms, kurioms taikomi akcizo mokesčiai, kaip antai alkoholiui ir tabako gaminiams, galioja specialios taisyklės. Kiekviena valstybė gali nustatyti skirtingą galimų įvežti asmeniniam vartojimui skirtų tabako gaminių ir alkoholinių gėrimų kiekį. Jei šių gaminių vežatės daugiau, jums gali būti užduota klausimų norint įsitikinti, kad neturite ketinimų juos parduoti. Tačiau valstybių nustatyti galimų įvežti gaminių kiekiai negali būti mažesni, negu nurodyti toliau.



ATVYKSTANT Į ES

Atvykstant į ES iš Europos Sąjungai nepriklausančios valstybės, galima įsivežti asmeninio vartojimo prekių be pridėtinės vertės mokesčio (PVM) ir akcizo mokesčių neviršijant toliau nurodytų ribų. Tokios pačios taisyklės taikomos atvykstant iš teritorijų, kuriose netaikomos Europos Sąjungos PVM ir akcizo nuostatos.

Priklausomai nuo šalies, taikomi didesni ar mažesni į ES galimo įsivežti tabako kiekio apribojimai, tad patikrinkite ES šalies, kurioje keliaujate, muitinės taisykles.

(*) Visi kiekiai sudaro 100 % viso leidžiamo tabako gaminių kiekio. Galima turėti kelių rūšių gaminių, tačiau negalima viršyti viso leidžiamo kiekio. Pavyzdžiui: 100 cigarečių (50 % leidžiamo kiekio) + 50 cigarilių (50 % leidžiamo kiekio) = 100 % viso leidžiamo kiekio.

(**) Kiekvienas iš šių stipriųjų gėrimų ir spirituoto ar putojančio vyno kiekių sudaro 100 % viso leidžiamo kiekio, kurį galite padalyti. Pavyzdžiui, galite vežtis pusę litro stipriųjų gėrimų ir 1 litrą spirituoto vyno – šie du kiekiai sudaro po pusę viso leidžiamo kiekio.

Leidimas įsivežti šių alkoholio ir tabako gaminių negalioja jaunesniems negu 17 metų keliautojams.

Jeigu keliaujate iš vienos ES šalies į kitą per ES nepriklausančią šalį (pvz., Šveicariją), patikrinkite tos šalies muitinės taisykles.

Kitos prekės, įskaitant kvepalus:

  • kiekvienam oro ir jūrų transportu keliaujančiam asmeniui – ne daugiau kaip 430 EUR vertės prekių;
  • kiekvienam kitaip keliaujančiam asmeniui – ne daugiau kaip 300 EUR vertės prekių.

Kai kuriose ES šalyse jaunesniems negu 15 metų keliautojams taikomas didžiausias apribojimas, bet jis negali būti mažesnis kaip 150 EUR.
https://europa.eu/!Wtdg4h

Maistas

Mėsos ar pieno produktų apribojimų keliaujant Europos Sąjungoje iš esmės nėra. Vis dėlto įsitikinkite, kad į ES iš ES nepriklausančių šalių nesivežate maisto produktų, kurių sudėtyje yra mėsos, pieno ar jų produktų, nes juose gali būti pavojingo užkrato, galinčio sukelti ES gyvulių ligas, kaip antai snukio ir nagų ligą bei afrikinį kiaulių marą. Išimtys taikomos tik keliautojams, turintiems mažus prekių kiekius asmeniniam naudojimui, iš Andoros, Farerų salų, Grenlandijos, Islandijos, Lichtenšteino, Norvegijos, San Marino ar Šveicarijos.
https://europa.eu/!F4FvQd

Eidami apsipirkti nepamirškite pasiimti daugkartinio naudojimo pirkinių maišelio. ES taisyklėmis siekiama sumažinti plastikinių maišelių, kurie teršia aplinką ir daro jai žalą, naudojimą. Daugelyje šalių taikomas mokestis už kiekvieną apsiperkant naudojamą maišelį.

PAGALBA VARTOTOJAMS

PAGALBA VARTOTOJAMS

Kad ir kurioje ES valstybėje būtumėte, jums kaip vartotojui garantuojamos vienodos sąlygos, reikiamus standartus atitinkantys gaminiai ir teisė į žalos atlyginimą, jei kyla problemų.

Žinokite, ką valgote

Galima neabejoti, kad laikomasi aukščiausių maisto saugos standartų, nes galioja griežti produktų gamybos, perdirbimo bei pardavimo teisės aktai. Taikant maisto ženklinimo taisykles, teikiama aiški, išsami ir tiksli informacija apie maisto sudėtį.

Žinokite, ką perkate

Esate apsaugotas nuo įvairiausios nesąžiningos prekybos praktikos tiek internete, tiek parduotuvėse. Uždrausta interneto svetainėse iš anksto pažymėti žymimuosius langelius, kad nereikėtų netyčia sumokėti už kelionės draudimą, pavyzdžiui, užsakant lėktuvo bilietą internetu.

Palyginkite kainas

Turi būti aiškiai nurodyta visų parduodamų prekių visa kaina (su PVM), taip pat vieneto – kilogramo ar litro – kaina. Užsakant apgyvendinimą arba lėktuvo bilietus internetu, nuo pat užsakymo pradžios turi būti aiškiai matoma visa bilieto kaina, įskaitant visus mokesčius ir rinkliavas.

Išspręskite jums kilusias problemas

Europos vartotojų centrų tinklas teikia praktinę informaciją apie ES vartotojų teises, nemokamai konsultuoja bei teikia pagalbą nagrinėjant vartotojų iš kitų valstybių skundus arba sprendžiant ginčus. Norėdami gauti praktinės pagalbos ir informacijos keliaujant, parsiųskite šią programėlę (joje informacija pateikiama 25 kalbomis):
https://www.europe-consommateurs.eu/en/publications/ecc-net-travel-app/

Atkreipkite dėmesį į etiketę

ES ekologinis ženklas gali padėti išsirinkti ekologiškus produktus, viešbučius, jaunimo nakvynės namus ar stovyklavietes.

Šis logotipas padės rasti ekologiškus produktus.

KELIONĖ

KELIONĖ SAUSUMOS KELIAIS

Vairuotojo pažymėjimas

Bet kurioje ES valstybėje išduotas vairuotojo pažymėjimas pripažįstamas visoje Europos Sąjungoje, taip pat Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje.

Kiekvienas naujai išduodamas pažymėjimas spausdinamas ant plastikinės kortelės standartiniu europietišku formatu. Daugumoje valstybių vairuotojams reikia turėti ne tik galiojantį vairuotojo pažymėjimą, bet ir transporto priemonės registravimo pažymėjimą.

ES nepriklausančių šalių vairuotojai turėtų pasitikrinti, ar jiems reikia tarptautinio vairuotojo pažymėjimo, kad galėtų važinėti lankomose ES šalyse, ypač jeigu planuoja vykti į Airiją, Kiprą, Maltą ir Ispaniją.

Transporto priemonių draudimas

Jūsų automobilio privalomojo draudimo liudijimas galioja keliaujant ES. Jis savaime užtikrina civilinės atsakomybės draudimą nuo žalos, trečiosioms šalims padarytos per eismo įvykį. Jei savo šalyje turite visapusišką automobilio draudimą, jis dažniausiai galios keliaujant į kitas valstybes, bet prieš keliaujant reikėtų pasidomėti, kuriose valstybėse jis taikomas ir koks šio draudimo galiojimo laikas.

Iš draudiko arba internete galima gauti europinį eismo įvykio aprašymo blanką. Tai standartinis dokumentas, pateikiamas keliomis kalbomis, kuriuo naudojantis paprasčiau parengti pranešimą apie eismo įvykį vietoje, jei nelaimė įvyksta kitoje valstybėje.

Jei keliaujate ES turėdami civilinės atsakomybės draudimo liudijimą, išduotą ES nepriklausančioje šalyje, jums gali reikėti žaliosios kortelės arba gali reikėti apsidrausti pasienio draudimu. Taisyklės gali skirtis priklausomai nuo tos šalies, kurioje išduotas draudimo liudijimas, taigi iš anksto patikrinkite.

Rinkliavos ir vinjetės

Daugelis šalių ima mokesčius už naudojimąsi jų keliais – taiko rinkliavas (skaičiuojamas pagal atstumą) arba „vinjetes“ (mokesčius už tam tikrą laiką). ES prižiūri šias mokesčių sistemas siekdama užtikrinti, kad jos būtų proporcingos ir jomis nebūtų diskriminuojami nerezidentai ar atsitiktiniai naudotojai.

Saugus vairavimas

Visose ES valstybėse privaloma prisisegti saugos diržus visose transporto priemonėse, kuriose jie yra. Būtini specialūs vaikų saugos įtaisai.

Vairuotojui kalbant mobiliuoju telefonu nelaimingų atsitikimų rizika labai padidėja, taigi juo naudotis vairuojant draudžiama visose ES valstybėse, taip pat Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje, išskyrus tuos atvejus, kai naudojama laisvų rankų įranga.

Maksimalus leidžiamas alkoholio kiekis kraujyje yra nevienodas, nuo 0 mg/ml iki 0,8 mg/ml, priklausomai nuo šalies. Greitį viršijantys ar neblaivūs vairuotojai gali būti susekami pasitelkiant patobulintą tarpvalstybinį keitimąsi informacija.

Atminkite, kad Airijoje, Kipre bei Maltoje eismas vyksta kairiąja kelio puse ir kad kai kuriose kitose valstybėse, pavyzdžiui, Belgijoje, Nyderlanduose, Portugalijoje ir Prancūzijoje, privaloma praleisti iš dešinės atvažiuojančias transporto priemones.

Kokie greičio apribojimai taikomi Ispanijoje? Ar Švedijoje dviratininkas privalo dėvėti šalmą? Norėdami sužinoti visas svarbias kelių eismo saugumo taisykles, parsisiųskite nemokamą programėlę „Going Abroad“:
https://europa.eu/!KkdD7Y.

Elektromobiliai

Dėl standartizuotų kištukų visame žemyne elektromobilių vairuotojai gali įkrauti savo automobilius bet kurioje vietoje ES taip, kaip savo gimtojoje šalyje.

Susipažinkite su alternatyviųjų degalų degalinių žemėlapiu:
https://europa.eu/!QrGqGg.

Kelionės miesto ir tolimojo susisiekimo autobusais

ES nuolat tobulina miesto ir tolimojo susisiekimo autobusų saugumo standartus, pavyzdžiui, neseniai nustatė griežtesnes taisykles dėl gaisrams atsparios medžiagos naudojimo transporto priemonėse. Jeigu miesto ir tolimojo susisiekimo autobusuose įrengti saugos diržai, būtina juos prisisegti keliaujant po visą ES.

Kelionės dviračiu

Pažinkite Europą keliaudami dviračiu! Europos dviračių takų tinklas „EuroVelo“ – 17 ilgo nuotolio dviračių takų, apimančių daugiau kaip 90 000 km, – sujungia visą žemyną ir keletą pagrindinių traukos objektų. Europos miestus ir miestelius galite aplankyti važiuodami dviračiu: pasinaudokite iš dalies ES finansuojama savitarnos principu veikiančios dviračių nuomos sistema.
https://en.eurovelo.com/

KELIONĖS LĖKTUVU

Kadangi prieš daugiau nei 30 metų oro transporto srityje buvo sukurta bendroji Europos rinka, atpigo skrydžiai ir atsirado didesnis vežėjų, maršrutų ir paslaugų keleiviams pasirinkimas.

Europos aviacijos sauga yra viena geriausių pasaulyje. Siekiant toliau gerinti saugą, ES nepriklausančiose šalyse registruotos oro linijos privalo turėti jų atitikties tarptautiniams saugos standartams patvirtinimo pažymėjimą. Be to, jų orlaiviai gali būti apžiūrimi Europoje ir jeigu nustatoma, kad jie nesaugūs, arba jeigu jų institucinė priežiūra nepakankama, jiems nesuteikiamas leidimas vežti keleivius Europos oro erdvėje.

Skrendant iš ES oro uostų taikomos bendrosios ES keleivių ir rankinio bei registruojamo bagažo patikros taisyklės bei standartai. Taikomi apribojimai skysčiams, kurių galima turėti salone, taip pat sudarytas bendras daiktų, kurių negalima turėti salone arba bagažo skyriuje vežamame bagaže, sąrašas.

KELIONĖS TRAUKINIU

Traukiniai išlieka viena saugiausių ir populiariausių transporto priemonių Europoje ir atlieka svarbų vaidmenį siekiant ES užmojų iki 2050 m. neutralizuoti poveikį klimatui. ES yra daugiau kaip 220 000 km geležinkelių. Nutiesta apie 9 000 km greitųjų geležinkelio linijų, jungiančių svarbius taškus (pavyzdžiui, Paryžius–Briuselis–Amsterdamas–Kelnas, Milanas–Roma ir Barselona–Madridas), ir dar tiesiama daugiau linijų. ES deda pastangas, kad paskatintų tolimojo susisiekimo ir tarpvalstybines keleivių vežimo geležinkeliais paslaugas, įskaitant naktinius traukinius. Ji siekia iki 2030 m. padvigubinti greitojo geležinkelio transporto eismą, o iki 2050 m. – patrigubinti.
https://europa.eu/!M347KT

KELIONĖS LAIVU

ES uostus jungia daug svarbių jūrų maršrutų, tad kaip alternatyva kelių, oro ir geležinkelio transportui arba derinant įvairių rūšių transportą reguliariai teikiamos kokybiškos vandens transporto paslaugos. Be to, yra apie 42 000 km laivybai tinkamų upių, kanalų ir ežerų.

Žemėlapis

Žemėlapis

LAIKO JUOSTOS

LAIKO JUOSTOS

JŪSŲ TEISĖS

JŪSŲ TEISĖS

Visame pasaulyje tik ES yra nustatyta visapusiška keleivių, keliaujančių lėktuvais, traukiniais, miesto autobusais, tolimojo susisiekimo autobusais ar laivais, teisių apsauga. Keleiviai ES turi teisę į tinkamą, laiku pateikiamą ir prieinamą informaciją, pagalbą transporto gedimo atvejais ir, tam tikromis aplinkybėmis, į kompensaciją, jeigu kelionė atšaukiama arba ilgam atidedama.

Parsisiųskite programėlę ir sužinokite, kokios jūsų teisės ir kaip jų reikalauti:
https://europa.eu/!uN74NF

Be to, ES taisyklėmis suteikiama apsauga, kai toje pačioje arba susijusioje rezervacijai skirtoje interneto svetainėje užsisakote kelionės ar išvykos paketą, į kurį įeina bent du skirtingi kelionių paslaugų tipai (pavyzdžiui, skrydis, viešbutis ar automobilio nuoma).

Prieš išvykstant. Turite gauti aiškią informaciją apie savo kelionių paketą (įskaitant kelionės tikslą (-us), paslaugų sąrašą ir skubios pagalbos numerį). Taip pat turite žinoti savo teises – pavyzdžiui, jums suteikiama daugiau teisių, susijusių su atšaukimu, arba tuo atveju, kai bankrutuoja organizatorius.

Atvykus. Jei viešnagės metu susiduriate su sunkumais, turite teisę gauti pagalbą, kaip antai informacijos apie sveikatos priežiūros paslaugas ir konsulinę pagalbą.

https://europa.eu/!pKQtnn

Neįgalūs arba riboto judumo keleiviai

Negalią turintys ar riboto judumo keleiviai turi teisę į nemokamą pagalbą oro uostuose, traukinių stotyse, uostuose ir pažymėtuose tolimojo susisiekimo autobusų terminaluose, taip pat orlaiviuose, traukiniuose, laivuose ir tolimojo susisiekimo autobusuose. Apie ypatingus keleivio poreikius vežėją ir terminalų operatorių patartina informuoti iš anksto, rezervuojant ar perkant bilietą arba bent 48 valandas prieš kelionę (prieš 36 valandas, jei keliaujate tolimojo susisiekimo autobusu).
https://europa.eu/!qV3W6B

Jeigu keliaujate automobiliu ir savo gimtojoje šalyje turite neįgaliųjų asmenų automobilių statymo kortelę, jums turėtų būti suteikiama galimybė naudotis neįgaliesiems skirtomis stovėjimo aikštelėmis kitose ES šalyse. Iš anksto sužinokite, kokios vietos sąlygos taikomos lankomoje šalyje.
https://europa.eu/!8tqQvY

Žalos atlyginimas

Jei manote, kad kelionės metu buvo pažeistos jūsų teisės, ir norite, kad būtų atlyginta žala, turėtumėte pateikti skundą vežėjui, terminalo operatoriui arba už atitinkamą transporto rūšį atsakingai nacionalinei teisėsaugos institucijai. Daugiau informacijos apie atitinkamą teisėsaugos instituciją rasite adresu
https://europa.eu/!JhV3PV

Daugiau informacijos galima gauti paskambinus „Europe Direct“ nemokamu telefono numeriu 00 800 6 7 8 9 10 11.

SVEIKATA

SVEIKATA

Galimybė naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis

Kaip ES šalies pilietis, susirgęs lankydamasis bet kurioje ES šalyje, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ar Šveicarijoje, turite teisę gauti tokias pačias sveikatos priežiūros paslaugas kaip toje šalyje apdrausti gyventojai (kai kuriose šalyse – nemokamai).

Nepamirškite į kelionę pasiimti savo Europos sveikatos draudimo kortelės. Šią kortelę paprastai galima nemokamai gauti savo šalies sveikatos draudimo tarnyboje. Ši kortelė įrodo, kad esate apdraustas vienoje iš pirmiau išvardytų šalių. Jeigu teks mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas, neišmeskite jokių sąskaitų, receptų ar pirkimo čekių, kad galėtumėte kreiptis dėl išlaidų kompensavimo šalyje, kurioje lankotės, ar grįžę namo.

Daugiau informacijos apie kortelės gavimo tvarką rasite adresu https://europa.eu/!xwBnJ9.

Kelionės draudimas

Europos sveikatos draudimo kortelė neatstoja kelionės draudimo, nes į ją neįtrauktos tokios išlaidos kaip grąžinimo į kilmės šalį arba gelbėjimo tarnybų paslaugos kalnų slidinėjimo kurortuose. Norint apsidrausti nuo tokių pavojų reikėtų kelionės draudimo.

Vaistai

Jūsų gydytojo išrašytas receptas galioja visose ES šalyse, tačiau turėtumėte patikrinti, ar toje šalyje, į kurią keliaujate, galioja leidimas prekiauti jums paskirtais vaistais ir ar jų ten galima įsigyti. Įsitikinkite, kad jūsų recepte būtų pateikta visa svarbi informacija apie jus, receptą išrašiusį gydytoją ir jums paskirtą produktą.

E. receptai dabar keliautojams suteikia galimybę kai kurių ES šalių vaistinėse įsigyti vaistų, kuriuos jiems elektroniniu būdu išrašė gydytojas, o kai kurie gydytojai gali susipažinti su svarbia informacija apie pacientus savo gimtąja kalba.
Patikrinti, ar šios paslaugos taikomos šalyje, į kurią keliaujate, galite adresu https://europa.eu/!wvXWXX.

Skiepai

Keliaujantiesiems ES paprastai skiepytis nereikia. Vis dėlto yra tam tikrų reikalavimų arba rekomendacijų vykstantiesiems į kai kurias ES užjūrio teritorijas. Prieš išvykstant verta pasitarti su gydytoju.

Maudyklos

Daugiau kaip 95 % ES maudyklų atitiko minimalius vandens kokybės standartus ir daugiau kaip 85 % atitiko griežtesnius labai geros kokybės standartus.

Interaktyviame žemėlapyje patikrinkite, kokia vandens kokybė šalyje, į kurią keliaujate: https://europa.eu/!43mRgX.

SUSISIEKIMAS

SUSISIEKIMAS

Mobilieji telefonai

ES abonentai keliaudami po ES gali mobiliuoju telefonu naudotis taip pat, kaip savo šalyje, nemokėdami jokių papildomų mokesčių. 2022 m. tarptinklinio ryšio savo šalies kainomis taisyklės, kurios taip pat taikomos Islandijoje, Lichtenšteine ir Norvegijoje, buvo pratęstos dar 10 metų. Jei ketinate pasilikti kitoje ES šalyje kelis mėnesius, pasidomėkite savo operatoriaus tarptinklinio ryšio savo šalies kainomis sąžiningo naudojimo politika.
https://europa.eu/!pYRDqy

Taip pat galite naudotis savo internetinėmis filmų, sporto renginių, e. knygų, vaizdo žaidimų ir muzikos paslaugų prenumeratomis nemokėdami jokių papildomų mokesčių ir nepatirdami jokių apribojimų.
https://europa.eu/!dJ8fqm

Belaidis internetas

Nemokama interneto prieiga yra vis platesnė dėl ES finansuojamų belaidžio interneto (Wi-Fi) zonų, įrengtų tūkstančiuose vietos bendruomenių visoje Europoje. Nemokamai prisijungti prie interneto galite bibliotekose, aikštėse, parkuose, muziejuose ir kitose viešosiose vietose, pažymėtose WiFi4EU simboliu.

Išsiųskite atviruką!

Pašto ženklus galima naudoti tik tose valstybėse, kuriose jie pirkti.

Kištukai

Beveik visose ES šalyse naudojami dvišakiai kištukai, išskyrus Kiprą, Airiją ir Maltą – jose naudojami trišakiai kištukai. Jei ketinate apsilankyti šiose šalyse, pasirūpinkite adapteriu.

RENGINIAI

RENGINIAI

Idėjų ir informacijos apie tai, ką aplankyti ir nuveikti, galima rasti Europos turizmo vietovių interneto svetainėje (visiteurope.com) arba kiekvienos ES šalies oficialių nacionalinių turizmo organizacijų interneto svetainėse.

Airijadiscoverireland.ie
Austrijaaustria.info
Belgijavisitflanders.com
visitwallonia.com
Bulgarijabulgariatravel.org
Čekija visitczechrepublic.com/lt
Danija visitdenmark.com
Estijavisitestonia.com
Graikijavisitgreece.gr
Ispanija spain.info
Italijaitalia.it/en
Kiprasvisitcyprus.com
Kroatijacroatia.hr
Latvija latvia.travel/lt
Lenkijapoland.travel
Lietuva lithuania.travel/lt
Liuksemburgasvisitluxembourg.com
Мaltavisitmalta.com
Nyderlandaiholland.com
Portugalijavisitportugal.com
Prancūzija france.fr/en
Rumunijaromania.travel/en
Slovakijaslovakia.travel/en
Slovėnijaslovenia.info
Suomijavisitfinland.com
Švedijavisitsweden.com
Vengrijavisithungary.com
Vokietija germany.travel

Kiekvienais metais ES skatina daug kultūros projektų ir renginių visoje Europoje. Visų pirma, ji remia Europos kultūros sostinės iniciatyvą, kuria siekiama atkreipti dėmesį į turtingą Europos kultūrų įvairovę.

ECOC-logo

2023 m.

Elefsina (Graikija)
Timišoara (Rumunija)
Vesprėmas (Vengrija)
https://europa.eu/!QRvqpN

Pafas (Kipras) ir Sevilija (Ispanija) yra 2023 m. Europos pažangiojo turizmo sostinės.
https://europa.eu/!dhCqG3

Europos Komisija remia ES šalis, teikdama patraukliausios Europos turizmo vietovės apdovanojimą netradicinėms, naujai besikuriančioms tvaraus turizmo vietovėms Europoje.
https://europa.eu/!DKk4Q9

Jaunieji keliautojai

Nuo 2018 m. aštuoniolikmečiai europiečiai turi teisę iki mėnesio visoje Europoje keliauti nemokamai ir atrasti turtingą žemyno kultūros paveldą. Iki šiol „DiscoverEU“ kelionės bilietus gavo apie 200 000 jaunų europiečių. Iniciatyva suteikia jauniesiems keliautojams galimybę užmegzti tarpusavio ryšius per organizuojamus susitikimus ir dalyvauti įdomioje veikloje. Visi „DiscoverEU“ keliautojai gauna ne tik kelionės bilietą, bet ir nuolaidų kortelę ir gali pasinaudoti daugiau nei 40 000 nuolaidų kultūriniams renginiams, apgyvendinimui, švietimui, paslaugoms ir prekėms daugiau kaip 30 Europos šalių.
https://youth.europa.eu/discovereu_lt

GYVŪNAI AUGINTINIAI

Su ES naminio gyvūno pasu, kurį gali išduoti bet kuris veterinarijos gydytojas, vežtis šunį, katę ar šešką yra paprasta. Visi šunys, katės ir šeškai privalo turėti pasą, kuriuo įrodoma gyvūno tapatybė, gyvūnai turi turėti elektroninę mikroschemą arba aiškiai įskaitomą tatuiruotę, padarytą iki 2011 m. liepos mėn. Jie turi būti paskiepyti nuo pasiutligės, informacija apie skiepus turi būti nurodyta gyvūno pase. Gyvūnai turi būti skiepijami įsiuvus mikroschemą arba padarius tatuiruotę.

Prieš vykstant į Airiją, Maltą ir Suomiją su šunimi, veterinarijos gydytojas jam turi skirti gydymą nuo kaspinuočių. Patikrinimo duomenys turi būti įrašomi į gyvūno pasą. Šuo gali būti vežamas po patikrinimo praėjus nuo 1 iki 5 dienų.
https://europa.eu/!qhkXh7

KĄ DARYTI ĮVYKUS NELAIMEI?

KĄ DARYTI ĮVYKUS NELAIMEI?

Europos bendrasis pagalbos telefono numeris – 112

Visose ES valstybėse iš bet kurio fiksuotojo arba mobiliojo ryšio telefono galite kreiptis į pagalbos tarnybas tuo pačiu nemokamu telefono numeriu – 112.

Apie vagystes praneškite vietos policijai. Kreipdamiesi dėl draudimo ar kompensacijos, turėsite pateikti policijos protokolą. Jeigu pavogė jūsų pasą ar tapatybės kortelę, praneškite savo šalies konsulatui arba ambasadai ir policijai.

Jei keliaujate ES nepriklausančioje valstybėje ir jums reikia pagalbos, tačiau jūsų šalies atstovybės toje valstybėje nėra, galite kreiptis į bet kurios kitos ES šalies ambasadą ar konsulatą.
https://europa.eu/!W6rCyt

KAIP SUSISIEKTI SU ES

KAIP SUSISIEKTI SU ES

ASMENIŠKAI

Visoje Europos Sąjungoje yra šimtai „Europe Direct“ centrų. Artimiausio centro adresą galima rasti internete adresu
https://european-union.europa.eu/contact-eu_lt


TELEFONU ARBA RAŠTU

Informacijos centras „Europe Direct“ atsakys į jūsų klausimus apie Europos Sąjungą. Į šį centrą galite kreiptis:

KAIP RASTI INFORMACIJOS APIE ES

KAIP RASTI INFORMACIJOS APIE ES

Internetas

Informacijos apie Europos Sąjungą visomis oficialiosiomis ES kalbomis galima rasti svetainėje Europa
(european-union.europa.eu).


ES LEIDINIAI

ES leidinius galite peržiūrėti arba užsisakyti adresu op.europa.eu/lt/publications. Jeigu jums reikia daugiau nemokamų leidinių egzempliorių, kreipkitės į Europe Direct arba į vietos dokumentų centrą (european-union.europa.eu/contact-eu/meet-us_lt).


ES TEISĖ IR SUSIJĘ DOKUMENTAI

Norėdami susipažinti su ES teisine informacija, įskaitant visus ES teisės aktus nuo 1951 m. visomis oficialiosiomis kalbomis, apsilankykite svetainėje EUR-Lex
(eur-lex.europa.eu).

ES ATVIRIEJI DUOMENYS

Portale data.europa.eu suteikiama prieiga prie ES institucijų, įstaigų ir agentūrų atvirųjų duomenų rinkinių. Šiuos duomenis galima nemokamai parsisiųsti ir pakartotinai naudoti tiek komerciniais, tiek nekomerciniais tikslais. Be to, portale suteikiama prieiga prie daugybės Europos šalių duomenų rinkinių.

Apie

Europos Komisija
Komunikacijos generalinis direktoratas
Dokumentų rengimo ir tikslinės komunikacijos skyrius
1049 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË
Kontaktiniai duomenys: COMM-A2@ec.europa.eu
Rankraštis parengtas 2023 m. balandį.
Šiame dokumente pateikiama nuomonė negali būti laikoma oficialia Europos Komisijos pozicija.

Liuksemburgas: Europos Sąjungos leidinių biuras, 2023

© Europos Sąjunga, 2023

Pakartotinio Europos Komisijos dokumentų naudojimo politika įgyvendinama pagal 2011 m. gruodžio 12 d. Komisijos sprendimą 2011/833/ES dėl pakartotinio Komisijos dokumentų naudojimo (OL L 330, 2011 12 14, p. 39).

Jeigu nenurodyta kitaip, šį dokumentą leidžiama pakartotinai naudoti pagal „Creative Commons Attribution 4.0 International“ (CC-BY 4.0) licenciją https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/). Tai reiškia, kad pakartotinis naudojimas leidžiamas, jeigu tinkamai nurodoma autorystė ir visi pakeitimai.

Norint naudoti ar atgaminti elementus, kurių autorių teisės nepriklauso Europos Sąjungai, gali reikėti gauti tiesioginį atitinkamų teisių turėtojų leidimą.

Iliustracijos: © Europos Sąjunga, © iStock

Ar šis leidinys jums buvo naudingas? Praneškite mums: comm-publi-feedback@ec.europa.eu

Daugiau informacijos apie jūsų teises gyvenant, dirbant ir keliaujant ES pateikiama svetainėje „Jūsų Europa“: europa.eu/youreurope/index_lt.htm

IDENTIFIKATORIAI

Print ISBN 978-92-76-55316-8 doi:10.2775/05812 NA-09-22-383-LT-C
PDF ISBN 978-92-76-55314-4 doi:10.2775/70847 NA-09-22-383-LT-N
HTML ISBN 978-92-76-55489-9 doi:10.2775/55448 NA-09-22-383-LT-Q