Vítáme vás u letošního vydání publikace Na cestách po Evropě!

Hlavní novinkou pro cestující v letošním roce je, že se Chorvatsko od 1. ledna stalo 27. členem schengenského prostoru. To znamená, že byly zrušeny kontroly osob překračujících hranice mezi Chorvatskem a ostatními zeměmi schengenského prostoru, který je největší zónou volného cestování na světě. Chorvatsko rovněž přijalo euro, což znamená, že v současnosti používá stejnou měnu asi 347 milionů občanů v EU.

Pokud zavítáte do Řecka, Maďarska nebo Rumunska, nezapomeňte navštívit letošní Evropská hlavní města kultury. A pokud cestujete na Kypr nebo do Španělska, co takhle zamířit do Evropských hlavních měst inteligentního cestovního ruchu?

Ať už se v Evropě vydáte kamkoli, přejeme vám bezpečné cestování a plno zážitků!

Více informací a užitečných rad spolu s mapou Evropy najdete v této publikaci.
Publikaci lze objednat nebo stáhnout zde: https://data.europa.eu/doi/10.2775/280317

Evropa patří díky své tisícileté historii, bohatému kulturnímu dědictví a úžasným přírodním sceneriím k nejoblíbenějším destinacím na světě.

Vedle milionů mimoevropských návštěvníků objevují rádi krásná města a okolní země i ti, pro které je Evropa domovem.

Dnes je cestování po EU pro Evropany stejně jednoduché jako cestování po vlastní zemi. Byla odstraněna většina pasových kontrol a ve 20 zemích EU se používá společná měna – euro, díky čemuž je nyní cestování po Evropě výrazně snazší. Vytvoření jednotného trhu, na kterém funguje volný pohyb osob, zboží, služeb a peněz, přineslo širší nabídku zboží a nižší ceny.

Svůj kontinent také poznává stále více mladých Evropanů, a to díky jízdence v rámci iniciativy DiscoverEU.

POTŘEBNÉ DOKLADY

OBČANÉ EU

Cestovní pas nebo občanský průkaz

Díky Schengenské dohodě zrušila většina zemí EU kontroly na svých hranicích.

Do schengenského prostoru patří i Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko, třebaže nejsou členy EU. Můžete tak jet např. lyžovat do Švýcarska, aniž byste museli na vnějších hranicích EU předkládat svůj pas.

V případě závažného ohrožení veřejného pořádku nebo bezpečnosti lze kontroly na hranicích v rámci schengenského prostoru na omezenou dobu výjimečně obnovit.

Při cestování do zemí EU, které nejsou součástí schengenského prostoru, nebo při návratu z těchto zemí budete potřebovat platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Při překročení vnějších hranic EU se u každého, včetně občanů EU, provádí systematické kontroly v databázích.

I když nepotřebujete pro hraniční kontroly v schengenském prostoru pas, je třeba u sebe mít při cestách po EU platný cestovní doklad (pas nebo občanský průkaz) za účelem prokázání totožnosti nebo z bezpečnostních důvodů. Děti musí mít svůj vlastní cestovní pas či občanský průkaz. Platný občanský průkaz lze získat pouze od příslušného orgánu ve vaší zemi.

Před cestou mimo hranice EU si zjistěte, jaké doklady jsou vyžadovány v zemi, kterou hodláte navštívit.

Víza

Pro cestování v rámci EU vízum nepotřebujete.
https://europa.eu/!M7pTN4

OBČANÉ ZE ZEMÍ MIMO EU

Občané Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska se za účelem cestování a vstupu do zemí EU považují za občany EU, neboť tyto čtyři země jsou součástí schengenského prostoru.

Pas

Potřebujete platný cestovní pas.

Víza

Občané více než 100 zemí potřebují k návštěvě EU vízum. Seznam zemí, jejichž občané potřebují vízum k cestě do Irska, se od seznamu pro ostatní země EU mírně liší.

O vízum můžete požádat na konzulátu nebo velvyslanectví země EU, kterou se chystáte navštívit (případně země, jež je vaší hlavní destinací). Bylo-li vám vystaveno schengenské vízum, jste oprávněni cestovat do všech zemí schengenského prostoru. Máte-li platné dlouhodobé vízum nebo povolení k pobytu vystavené jednou z těchto zemí, můžete pobývat až 90 dnů v jiných zemích schengenského prostoru. Pro cestu do zemí EU, které nejsou členy schengenského prostoru, můžete potřebovat vízum příslušné země.
https://europa.eu/!qbvqp4
https://europa.eu/!37bgwk

Občané více než 60 zemí či území nepotřebují žádné vízum, pokud jejich návštěva EU nepřesáhne 90 dnů. V roce 2024 si budou muset návštěvníci z těchto zemí požádat o cestovní povolení ETIAS. Bude vyžadováno u osob cestujících do některé ze zemí schengenského prostoru nebo mimo něj, které jsou uvedeny v tabulce výše – s výjimkou Irska. Nový systém zvýší bezpečnost a zamezí čekání cestujících na hranicích.
https://europa.eu/!4vhnGY

PENÍZE

PENÍZE

Euro

Euro v současnosti používají každý den více než tři čtvrtiny (přibližně 347 milionů) občanů EU v těchto 20 zemích EU: Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko. Po dohodě s EU používají euro jako svou národní měnu také Andorra, Monako, San Marino a Vatikán. Některé další země a území, jako Kosovo (*) a Černá Hora, rovněž používají euro jako svou faktickou měnu.

(*) Tímto označením nejsou dotčeny postoje k otázce statusu a označení je v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1244/1999 a se stanoviskem Mezinárodního soudního dvora k vyhlášení nezávislosti Kosova.

Platby kartou a výběry hotovosti

Přeshraniční platby v eurech, včetně výběrů hotovosti z bankomatu a plateb kartou, stojí v současné době občany EU stejně jako doma, avšak tomu, kdo žije mimo eurozónu, může být účtován poplatek za konverzi měny. Nyní si také můžete snadno kontrolovat a porovnávat poplatky za konverzi měny při platbě kartou nebo výběru hotovosti v zahraničí.

V případě krádeže nebo ztráty neprodleně své bankovní karty zablokujte tak, že zatelefonujete vydávající bance. Před cestou si zaznamenejte příslušné telefonní číslo.

Při příjezdu do EU či odjezdu z EU s hotovostí v hodnotě 10 000 eur či více (*) (nebo s ekvivalentní částkou této hodnoty v jiné měně) je třeba učinit celní prohlášení.

(*) Hotovostí se rozumí bankovky, mince, převoditelné nástroje na doručitele a některé druhy zlata.

NÁKUPY

V RÁMCI EU

Pokud si koupíte nebo dovážíte věci pro osobní potřebu a nikoli k dalšímu prodeji, neexistují při cestování mezi zeměmi EU žádná omezení. Daně (daň z přidané hodnoty a spotřební daně) jsou zahrnuty v ceně a v zemích EU se již žádná další daň neplatí.

Zvláštní pravidla však platí pro zboží podléhající spotřební dani, jako jsou tabákové výrobky a alkohol. Každá země může stanovit orientační množství tabáku a alkoholu, které ještě považuje za přiměřené pro vlastní potřebu. Převážíte-li větší množství tohoto zboží, můžete být zkontrolováni, aby se zjistilo, jestli ho nechcete prodat dál. Orientační maximální množství stanovená jednotlivými zeměmi však nesmějí být nižší než níže uvedená množství.



PŘÍJEZD DO EU

Pokud do EU přijíždíte ze země mimo EU, můžete si dovézt zboží pro osobní potřebu, aniž byste museli platit daň z přidané hodnoty (DPH) nebo spotřební daň, pokud jeho množství nepřesáhne níže uvedené limity. Totéž platí, pokud přijíždíte z území, na kterých neplatí právní předpisy EU ohledně DPH a spotřebních daní.

V případě tabáku si jednotlivé země stanovují vyšší nebo nižší limit množství, které je možné do EU dovézt. Informujte se proto o celních předpisech země EU, do které přijíždíte.

(*) Každé množství představuje 100 % celkového povoleného množství pro tabákové výrobky. Můžete tato množství kombinovat, ale nesmíte překročit celkový limit. Například: 100 cigaret (50 % povoleného množství) + 50 doutníčků (50 % povoleného množství) = 100 % celkového povoleného množství.

(**) U destilátů a alkoholizovaného nebo šumivého vína představuje každé toto množství 100 % celkového povoleného množství, které můžete rozdělit. Můžete si například dovézt půl litru destilátu a jeden litr alkoholizovaného vína – obě množství odpovídají polovině povoleného množství.

Cestující mladší 17 let nemají na tato povolená množství tabáku a alkoholu nárok.

Pokud cestujete z jedné země EU do jiné přes zemi mimo EU (např. Švýcarsko), informujte se o tamních celních předpisech.

Jiné zboží včetně parfémů:

  • Zboží v hodnotě nepřevyšující 430 eur pro cestující letecky nebo po moři.
  • Zboží v hodnotě nepřevyšující 300 eur pro ostatní cestující.

Některé země EU uplatňují u osob mladších 15 let nižší dovozní limit, který ale nesmí činit méně než 150 eur.
https://europa.eu/!4KjBBM

Potraviny

Nezapomeňte si přinést vlastní (opakovaně použitelnou) nákupní tašku. Předpisy EU pomáhají omezit používání plastových tašek, které znečišťují a ničí životní prostředí. Ve většině zemí jsou tašky v obchodech zpoplatněny.

Při cestování v rámci EU nejsou stanovena žádná obecná omezení týkající se masa nebo mléčných výrobků. Ze zemí mimo EU však masné či mléčné výrobky do EU přivážet nesmíte, neboť mohou obsahovat nebezpečné patogeny vyvolávající nemoci hospodářských zvířat v EU, jako jsou slintavka a kulhavka či africký mor prasat. Výjimkami jsou Andorra, Faerské ostrovy, Grónsko, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, San Marino a Švýcarsko, odkud je možné přicestovat s malým množstvím těchto potravin pro osobní spotřebu.
https://europa.eu/!bHpk98

OCHRANA SPOTŘEBITELŮ

OCHRANA SPOTŘEBITELŮ

Jako spotřebitelé máte právo na spravedlivé zacházení, výrobky splňující přijatelné standardy a právo na nápravu v případě problémů, a to bez ohledu na to, ve které zemi EU se právě nacházíte.

Zajímejte se o to, co jíte

Díky přísným předpisům týkajícím se výroby, zpracování a prodeje potravin jsou zaručeny nejvyšší standardy jejich bezpečnosti. Pravidla pro označování potravin zaručují jasné, obsáhlé a přesné informace o tom, co potraviny obsahují.

Informujte se o tom, co kupujete

Existuje ochrana proti celé řadě podvodných obchodních praktik jak při nákupu on-line, tak přímo v obchodech. Je zakázáno používat na internetových stránkách předem zaškrtnutá políčka, takže se vám například nemůže stát, že při nákupu letenky on-line neúmyslně zaplatíte i cestovní pojištění.

Srovnávejte ceny

U veškerého zboží musí být jasně uvedena plná cena včetně DPH a jednotkové ceny (cena za kilogram nebo litr). Při rezervaci ubytování nebo letenky on-line musí být od samého začátku zobrazena plná cena zahrnující veškeré platby a poplatky.

Problémy vyřešíte

Síť evropských spotřebitelských center poskytuje praktické informace o právech spotřebitelů v EU a rovněž bezplatné poradenství a pomoc v případě přeshraničních stížností či sporů. Chcete-li získat praktickou pomoc a informace na cestách, stáhněte si aplikaci (je dostupná ve 25 jazycích):
https://www.europe-consommateurs.eu/en/publications/ecc-net-travel-app/

Sledujte štítky

Ekoznačka EU vám pomůže najít výrobky či hotely, hostely nebo kempy, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí.

Toto logo vám pomůže najít ekologické produkty.

CESTOVÁNÍ

AUTEM

Řidičský průkaz

Platný řidičský průkaz vystavený v jedné zemi EU je uznáván v celé Unii a rovněž na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku.

Všechny nové řidičské průkazy se vystavují ve formě plastových karet ve standardním evropském formátu. Ve většině zemí musíte mít při řízení u sebe kromě platného řidičského průkazu rovněž osvědčení o registraci vozidla.

Řidiči ze zemí mimo EU by si měli ověřit, zda pro svou cestu do zemí EU potřebují mezinárodní řidičský průkaz, zejména pokud plánují navštívit Kypr, Irsko, Maltu a Španělsko.

Povinné ručení a pojištění vozidla

Při cestách v rámci EU platí vaše povinné ručení automaticky jako zákonné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla v případě dopravní nehody i v zahraničí. Máte-li uzavřeno sdružené pojištění vozidla, ověřte si před odjezdem, na jaké další země se pojistné krytí případně vztahuje, a dobu jeho platnosti.

Evropský formulář oznámení nehody, který lze získat od pojišťovny nebo na internetu, je standardní dokument dostupný v několika jazykových verzích, který vám v případě autohavárie v zahraničí usnadní postup na místě.

Pokud cestujete v rámci EU a vaše smlouva na pojištění odpovědnosti byla vystavena v zemi mimo EU, budete možná potřebovat zelenou kartu nebo budete muset uzavřít hraniční pojištění. Předem si ověřte, jaká pravidla se ve vašem případě použijí, neboť se mohou lišit v závislosti na zemi, kde byla pojistná smlouva vystavena.

Mýtné a dálniční známky

V některých zemích je používání silnic zpoplatněno buď prostřednictvím mýtného (na základě ujeté vzdálenosti) nebo „dálničních známek“ (s vymezenou dobou platnosti). Unie tyto systémy sleduje a dbá na to, aby byly přiměřené a neznevýhodňovaly zahraniční nebo příležitostné řidiče.

Bezpečnost za volantem

Ve všech zemích EU platí povinnost mít při jízdě zapnuté bezpečnostní pásy ve všech vozidlech, které jsou jimi vybaveny. Pro děti se musí používat dětské zádržné systémy (autosedačky).

Používání mobilního telefonu za jízdy výrazně zvyšuje nebezpečí nehody a je zakázáno ve všech zemích EU i na Islandu, v Norsku, Lichtenštejnsku a Švýcarsku, pokud se při něm nevyužívá handsfree příslušenství.

Maximální povolené množství alkoholu v krvi se v jednotlivých zemích liší a pohybuje se mezi 0 mg/ml a 0,8 mg/ml. Řidiče, kteří nedodržují rychlostní omezení nebo řídí pod vlivem alkoholu, lze nyní vysledovat díky dokonalejší přeshraniční výměně informací.

Nezapomeňte, že na Kypru, v Irsku a na Maltě se jezdí vlevo a že v některých zemích, např. v Belgii, Francii, Nizozemsku a Portugalsku, se pravidlo přednosti zprava používá ve větší míře.

Jaká je nejvyšší povolená rychlost ve Španělsku? Je ve Švédsku povinné nosit při jízdě na kole přilbu? Všechny důležité informace o pravidlech silničního provozu naleznete v aplikaci Going Abroad, kterou si můžete stáhnout na těchto stránkách:
https://europa.eu/!f84d6w

Elektromobily

Díky standardizovaným zástrčkám po celém kontinentu si mohou řidiči dobít své auto kdekoliv v EU jako ve své domovské zemi.

Mapu čerpacích stanic na alternativní paliva naleznete na těchto stránkách:
https://europa.eu/!QrGqGg

Autobusy a autokary

Evropská unie neustále zdokonaluje bezpečnostní normy pro cestující v autobusové dopravě. Nedávno například zavedla přísnější pravidla pro používání ohnivzdorných materiálů ve vozidlech. V celé EU platí také povinnost používat bezpečnostní pásy v autobusech, pokud jsou jimi sedadla vybavena.

Na kole

A co takhle poznávat Evropu na kole? EuroVelo, evropská síť cyklistických tras, propojuje celý kontinent a některé z jeho největších turistických zajímavostí prostřednictvím sedmnácti dálkových cyklotras, jejichž celková délka činí přes 90 000 km. V mnoha městech můžete k projížďkám využít buď své vlastní kolo, nebo systémy samoobslužného půjčování kol, kterých je v Evropě velké množství. Některé z nich spolufinancuje EU.
https://en.eurovelo.com/

LETECKY

Vytvoření jednotného evropského trhu letecké dopravy před 30 lety přineslo cestujícím levnější letenky a širší nabídku dopravců, tras a služeb pro cestující.

Letecká bezpečnost v Evropě patří mezi nejvyšší ve světě. V zájmu posílení této bezpečnosti musí mít letecké společnosti ze zemí mimo EU povolení potvrzující, že splňují mezinárodní bezpečnostní normy. Kromě toho mohou být jejich letadla v Evropě kontrolována, a pokud se zjistí, že tyto společnosti nejsou bezpečné nebo nepodléhají dostatečné kontrole ze strany příslušného státu, nesmějí provozovat lety v rámci evropského vzdušného prostoru.

Pro všechny odlety z evropských letišť platí společná pravidla EU týkající se bezpečnostních kontrol cestujících a příručních a odbavených zavazadel. Existují omezení týkající se tekutin, které lze vnášet na palubu, a společný seznam předmětů, které není povoleno přepravovat buď v příručním, nebo odbaveném zavazadle.

VLAKEM

Železnice je v Evropě i nadále jedním z nejbezpečnějších a nejoblíbenějších způsobů dopravy a hraje důležitou roli v souvislosti s cílem EU dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. EU má železniční síť o délce více než 200 000 km. Na důležitých trasách, jako jsou např. Paříž–Brusel–Amsterdam–Kolín nad Rýnem, Milán–Řím či Barcelona–Madrid, existuje více než 9 000 km vysokorychlostních tratí, přičemž další úseky se staví. EU usiluje o rozvoj dálkové a přeshraniční osobní železniční dopravy, včetně nočních vlaků. Jejím cílem je vysokorychlostní železniční dopravu do roku 2030 zdvojnásobit a do roku 2050 ji ztrojnásobit.
https://europa.eu/!wTXPk9

LODÍ

Přístavy EU spojuje řada důležitých námořních tras, na kterých se poskytují pravidelné a kvalitní služby a jež jsou alternativou k silniční, letecké či železniční dopravě, nebo je lze využívat v kombinaci s touto dopravou. Existuje zde rovněž okolo 42 000 km vodních cest na řekách, kanálech a jezerech.

Mapa

Mapa

ČASOVÁ PÁSMA

ČASOVÁ PÁSMA

VAŠE PRÁVA

VAŠE PRÁVA

Evropská unie je jedinou oblastí na světě, kde občany chrání komplexní soubor práv cestujících platný pro všechny druhy dopravy – leteckou, vlakovou, autobusovou i lodní. Cestující v EU mají právo na přesné, včasné a dostupné informace, pomoc v případě narušení přepravy a za určitých okolností i na náhradu škody v případě zrušení spoje nebo velkého zpoždění.

Stáhněte si aplikaci s informacemi o tom, jaká jsou vaše práva a jak je lze uplatnit:
https://europa.eu/!wp63Wm

Předpisy EU vám rovněž poskytují ochranu, když nakupujete pobyt nebo zájezd, které kombinují alespoň dva různé druhy cestovních služeb (např. let a ubytování v hotelu nebo pronájem auta) na stejných či propojených internetových stránkách.

Před cestou: musíte obdržet jasné informace o svém zájezdu (včetně cíle cesty, seznamu zahrnutých služeb a čísla pro případ nouze). Musíte být rovněž informováni o svých právech – máte například více práv, pokud jde o zrušení cesty nebo v případě krachu příslušného poskytovatele.

Na cestách: pokud se během svého pobytu ocitnete v obtížné situaci, máte nárok na asistenci, například na informace o zdravotnických službách a konzulární pomoc.

https://europa.eu/!4mFG6P

Cestující se zdravotním postižením nebo omezenou pohyblivostí

Cestující se zdravotním postižením nebo omezenou pohyblivostí mají nárok na bezplatnou pomoc na letišti, nádraží, v přístavu a na určených konečných stanicích autokarů, jakož i na palubě letadla či lodi, ve vlaku a v autokaru. Doporučuje se upozornit dopravce nebo provozovatele nádraží na případné zvláštní potřeby při rezervaci či koupi jízdenky předem nebo alespoň 48 hodin před samotnou cestou (36 hodin při cestě autokarem).
https://europa.eu/!dbBVbm

Cestujete-li autem a jste-li ve své zemi držitelem evropské parkovací karty pro osoby se zdravotním postižením, měli byste mít možnost využívat parkovací místa pro osoby se zdravotním postižením i v jiných zemích EU. Předem si ověřte, jaké místní podmínky uplatňuje země, kam cestujete.
https://europa.eu/!VHqY7p

Podání stížnosti

Pokud máte pocit, že během cesty byla porušena vaše práva a chcete podat stížnost, měli byste podat stížnost dopravní společnosti nebo provozovateli nádraží nebo vnitrostátnímu donucovacímu orgánu pro váš příslušný druh dopravy. Podrobné informace o příslušném donucovacím orgánu naleznete na adrese:
https://europa.eu/!wtTDmT

Více informací získáte na bezplatné lince služby Europe Direct na čísle 00 800 6 7 8 9 10 11.

ZDRAVÍ

ZDRAVÍ

Přístup ke zdravotní péči

Pokud při návštěvě jiné země EU nebo Islandu, Lichtenštejnska, Norska nebo Švýcarska onemocníte, máte jako občan EU nárok na stejnou zdravotní péči jako osoby pojištěné v dané zemi (v některých zemích zdarma).

Nezapomeňte si vzít s sebou na cesty svůj evropský průkaz zdravotního pojištění. Tento průkaz je zdarma a vystaví vám ho obvykle vaše zdravotní pojišťovna. Průkaz slouží jako potvrzení, že jste pojištěni v jedné z výše uvedených zemí. Pokud musíte za poskytnutí zdravotní péče zaplatit, uschovejte si všechny účtenky, recepty a stvrzenky, abyste mohli v zemi, kde se nacházíte, nebo po návratu domů požádat o proplacení výdajů.

Jak podat žádost o průkaz: https://europa.eu/!y96nVb

Cestovní pojištění

Evropský průkaz zdravotního pojištění nenahrazuje cestovní pojištění. Nevztahuje se například na náklady na repatriaci či horskou záchrannou službu v lyžařských střediscích. K pokrytí takových rizik může být praktické sjednat si příslušné cestovní pojištění.

Léky

Předpis vydaný vaším lékařem je platný v celé EU, ale měli byste si ověřit, zda je v zemi, kam jedete, prodej předepsaného léku povolen a zda je zde tento lék dostupný. Ujistěte se, že předpis uvádí veškeré důležité informace o vaší osobě, předepisujícím lékaři a předepsaném přípravku.

Cestující si nyní mohou vyzvednout v lékárnách v některých zemích EU léky, na které jim jejich lékař vystavil elektronický předpis, a někteří lékaři mohou mít přístup k důležitým informacím o pacientech ve svém jazyce.
Ověřte si, zda jsou tyto služby dostupné tam, kam jedete: https://europa.eu/!XnfGt6

Očkování

Pro cestování v rámci EU se obecně nevyžaduje žádné očkování. Existují však určité požadavky nebo doporučení pro některá zámořská území EU. Před cestou se proto poraďte s lékařem.

Voda ke koupání

Více než 95 % míst ke koupání v EU splňuje minimální normy pro kvalitu vody a téměř 85 % splňuje přísnější normu vynikající kvality.

Na interaktivní mapě na následujících stránkách si můžete ověřit kvalitu vody v místech, která chcete navštívit: https://europa.eu/!43mRgX

ZŮSTAŇTE V KONTAKTU

ZŮSTAŇTE V KONTAKTU

Mobilní telefony

Uživatelé z EU nyní mohou svůj mobilní telefon při cestování po EU používat stejně jako doma bez jakýchkoli příplatků. V roce 2022 byla o dalších deset let prodloužena platnost pravidel pro roaming za domácích podmínek, která platí také na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku. Pokud plánujete pobývat v jiné zemi EU několik měsíců, ověřte si, jaké má váš operátor podmínky přiměřeného využívání.
https://europa.eu/!3R6Pqt

Můžete také využít své online předplatné k filmům, sportovním událostem, e-knihám, videohrám a hudebním službám bez poplatků navíc a bez omezení.
https://europa.eu/!nFhyCg

Wi-Fi

Bezplatný přístup k internetu je mnohem dostupnější díky Wi-Fi hotspotům financovaným z EU, které zajišťují tisíce veřejných míst po celé Evropě. Můžete se zdarma připojit v knihovnách, na náměstích, v parcích, v muzeích a v jiných veřejných prostorách, kde uvidíte symbol WiFi4EU.

Pošlete pohlednici

Poštovní známky můžete použít pouze v zemi, ve které si je koupíte.

Zástrčky

Téměř všechny země EU mají zástrčky se dvěma kolíky. Na Kypru, v Irsku a na Maltě se používají zástrčky se třemi kolíky. Cestujete-li do těchto zemí, nezapomeňte si přibalit adaptér.

CO PODNIKNOUT

CO PODNIKNOUT

Tipy a informace o tom, co se dá kde vidět a dělat, najdete na stránkách o evropských turistických destinacích (visiteurope.com) nebo na stránkách oficiální turistické organizace dané země EU.

Rakouskoaustria.info/cz
Belgievisitflanders.com
visitwallonia.com
Bulharskobulgariatravel.org
Kyprvisitcyprus.com
Česko visitczechrepublic.com
Německo germany.travel
Dánsko visitdenmark.com
Španělsko spain.info
Estonskovisitestonia.com
Francie france.fr/cs
Finskovisitfinland.com
Řeckovisitgreece.gr
Maďarskovisithungary.com/cs
Chorvatskocroatia.hr/cs-cz
Itálieitalia.it/en
Irskodiscoverireland.ie
Lucemburskovisitluxembourg.com
Litva lithuania.travel/en
Lotyšsko latvia.travel/en
Maltavisitmalta.com
Nizozemskoholland.com
Portugalskovisitportugal.com
Polskopolsko.travel/cz
Rumunskoromania.travel/en
Švédskovisitsweden.com
Slovenskoslovakia.travel/en
Slovinskoslovenia.info

Evropská unie každoročně podporuje mnoho kulturních projektů a akcí po celé Evropě. Mezi ně patří zejména iniciativa „Evropská hlavní města kultury“, jejímž cílem je upozornit na bohatou kulturní rozmanitost Evropy.

ECOC-logo

2023

Elefsina (Řecko)
Temešvár (Rumunsko)
Veszprém (Maďarsko)
https://europa.eu/!QRvqpN

Evropskými hlavními městy inteligentního cestovního ruchu pro rok 2023 se staly Pafos (Kypr) a Sevilla (Španělsko).
https://europa.eu/!qJFkR3

Evropská komise podporuje členské státy EU v tom, aby oceňovaly netradiční, nově vznikající destinace udržitelného cestovního ruchu v Evropě udělováním ceny Evropské turistické destinace nejvyšší kvality.
https://europa.eu/!qNkKKP

Mladí cestovatelé

Od roku 2018 poskytuje EU 18letým Evropanům příležitost cestovat zdarma po Evropě po dobu až jednoho měsíce a objevovat bohaté kulturní dědictví kontinentu. Jízdenku v rámci iniciativy DiscoverEU dosud získalo více než 200 000 mladých Evropanů. Tato iniciativa nabízí mladým cestovatelům možnost navázat kontakt s jinými mladými cestovateli prostřednictvím organizovaných setkání a zapojit se do zajímavého programu aktivit. Kromě jízdenky dostávají všichni cestující v rámci iniciativy DiscoverEU také slevovou kartu a mohou využít více než 40 000 slev na kulturní akce, ubytování, vzdělávání, služby a produkty ve více než 30 zemích Evropy.
https://youth.europa.eu/discovereu_cs

DOMÁCÍ ZVÍŘATA

Cestování se psem, kočkou či fretkou je dnes snadné díky evropskému cestovnímu pasu pro zvířata, který může vystavit kterýkoli veterinář. Všichni psi, kočky nebo fretky musí mít tento pas a kvůli snadnější identifikaci musí být také vybaveni elektronickým mikročipem nebo mít jasně čitelné tetování, které bylo provedeno do července 2011. Zvířata musí být očkována proti vzteklině a tyto údaje musí být uvedeny v jejich cestovním pasu. Očkování musí být provedeno po zavedení mikročipu nebo aplikaci tetování.

Pokud cestujete se psem do Finska, Irska a na Maltu, máte povinnost nechat jej před odjezdem u zvěrolékaře ošetřit proti tasemnici. Podrobnosti o tomto zákroku musí být uvedeny v cestovním pasu zvířete. Odcestovat s ním můžete od jednoho do pěti dnů po ošetření.
https://europa.eu/!BJp8rk

PRO PŘÍPAD NOUZE

PRO PŘÍPAD NOUZE

Celoevropské číslo tísňového volání: 112

V případě nouze volejte číslo tísňového volání 112, které funguje ve všech zemích EU a hovory na něj jsou z mobilu i z pevné linky bezplatné.

Každou krádež nahlaste místní policii. K uplatnění náhrady škody od pojišťovny nebo u soudu budete potřebovat policejní protokol. Pokud vám byl odcizen cestovní pas nebo občanský průkaz, nahlaste to na konzulátu nebo velvyslanectví své země a na policii.

Pokud se nacházíte v zemi mimo EU, kde váš stát nemá své zastoupení, a potřebujete pomoc, můžete se pro pomoc obrátit na velvyslanectví nebo konzulát kterékoli jiné země EU.
https://europa.eu/!nHTcCh

OBRAŤTE SE NA EU

OBRAŤTE SE NA EU

OSOBNĚ

Po celé Evropské unii se nachází stovky středisek Europe Direct. Adresu nejbližšího střediska najdete na internetových stránkách:
https://european-union.europa.eu/contact-eu_cs


TELEFONICKY NEBO PÍSEMNĚ

Europe Direct je služba, která odpoví na vaše dotazy o Evropské unii. Na tuto službu se můžete obrátit:

  • prostřednictvím bezplatné telefonní linky: 00 800 6 7 8 9 10 11 (někteří operátoři mohou tyto hovory účtovat),
  • na standardním telefonním čísle: +32 22999696,
  • pomocí kontaktního formuláře:
    https://europa.eu/!MQjMGR.

VYHLEDÁVÁNÍ INFORMACÍ O EU

VYHLEDÁVÁNÍ INFORMACÍ O EU

ON-LINE

Informace o Evropské unii ve všech úředních jazycích EU jsou k dispozici na internetových stránkách Europa na adrese:
https://europa.eu/!u6gFr4.


PUBLIKACE EU

Publikace EU si můžete prohlédnout nebo objednat na adrese https://europa.eu/!ccgv7U. Chcete-li obdržet více než jeden výtisk bezplatných publikací, obraťte se na službu Europe Direct nebo na místní dokumentační střediska https://europa.eu/!NgCt7Q.


PRÁVO EU A SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Právní informace EU včetně všech právních předpisů EU od roku 1951 ve všech úředních jazykových verzích jsou dostupné na stránkách EUR-Lex na adrese:
https://europa.eu/!NQ6DDM.

VEŘEJNĚ PŘÍSTUPNÁ DATA EU

Portál https://data.europa.eu/cs poskytuje volný přístup k datovým souborům orgánů, institucí a jiných subjektů EU. Tyto soubory lze bezplatně stahovat a opakovaně použít pro komerční i nekomerční účely. Portál rovněž umožňuje přístup k velkému množství datových souborů z evropských zemí.

O této publikaci

Evropská komise
Generální ředitelství pro komunikaci
Redakční služba a cílená osvěta
1049 Bruxelles/Brussel BELGIQUE/BELGIË

Kontakt: COMM-A2@ec.europa.eu

Rukopis byl dokončen v dubnu 2023.

Tento dokument nelze považovat za reprezentativní oficiální postoj Evropské komise.

Lucemburk: Úřad pro publikace Evropské unie, 2023

© Evropská unie, 2023

Politika opakovaného použití dokumentů Evropské komise se provádí rozhodnutím Komise 2011/833/EU ze dne 12. prosince 2011 o opakovaném použití dokumentů Komise (Úř. věst. L 330, 14.12.2011, s. 39).

Není-li uvedeno jinak, je opakované použití tohoto dokumentu povoleno v rámci licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/). To znamená, že opakované použití se povoluje za předpokladu, že je řádně uveden zdroj a jakékoli změny.

K veškerému použití nebo reprodukci prvků, které nejsou ve vlastnictví Evropské unie, může být nutné získat svolení přímo od příslušných držitelů práv.

Ilustrace: © Evropská unie, © iStock

Připadá vám tato publikace užitečná? Zašlete nám svůj názor: comm-publi-feedback@ec.europa.eu

Na internetových stránkách „Vaše Evropa“ se dozvíte, jaká máte práva, pokud žijete, pracujete a cestujete v různých zemích EU: ec.europa.eu/youreurope

IDENTIFIKÁTORY

Print ISBN 978-92-76-55470-7 doi:10.2775/056372 NA-09-22-383-CS-C
PDF ISBN 978-92-76-55295-6 doi:10.2775/280317 NA-09-22-383-CS-N
HTML ISBN 978-92-76-55294-9 doi:10.2775/88164 NA-09-22-383-CS-Q