Köszöntjük olvasóinkat az „Utazás Európában 2023” című kiadványunk megjelenése alkalmából!

Az idei év nagy híre az utazók számára: Horvátország január 1-je óta a schengeni térség 27. tagja. Megszűnt tehát a személyek ellenőrzése Horvátország és a schengeni térség – a világ legnagyobb szabad utazást biztosító övezete – többi országa közötti határok átlépése során. Ezenkívül Horvátországban bevezették az eurót, így az EU-ban jelenleg mintegy 347 millió polgár használja a közös valutát.

Ha Görögországba, Magyarországra vagy Romániába utazik, ne hagyja ki az idei évben Európa Kulturális Fővárosának választott városok felfedezését. Ha pedig Cipruson vagy Spanyolországban tartózkodik, érdemes látogatást tenni az intelligens turizmus európai fővárosaiban.

Bármerre is jár Európában, ügyeljen a biztonságra, és persze érezze jól magát!

Kiadványunkban további információkat, hasznos ötleteket és Európa-térképet is talál.
A kiadványt itt rendelheti meg, illetve töltheti le: https://data.europa.eu/doi/10.2775/404453

Európa több ezer éves történelmével, gazdag kulturális örökségével és lélegzetelállító tájaival a világ legnépszerűbb úti céljai közé tartozik.

Amellett, hogy Európa több millió látogatót vonz a tengerentúlról, azok, akik Európát mondhatják otthonuknak, szintén szívesen fedezik fel a közelükben található városok és országok sokaságát.

Napjainkban az európaiak ugyanolyan könnyen utazhatnak szerte az Unióban, mint saját hazájukban. Az útlevél-ellenőrzéssel kapcsolatos formalitások többségének eltörlése és a 20 uniós tagországban már bevezetett közös valuta – az euró – nagyban megkönnyíti az utazást. Az emberek, az áruk, a szolgáltatások és a pénz szabad mozgását lehetővé tevő egységes piac létrehozása szélesebb választékot és alacsonyabb árakat eredményezett.

A DiscoverEU utazási igazolványnak köszönhetően egyre több fiatal európai ismeri meg alaposabban kontinensünket.

AZ UTAZÁSHOZ SZÜKSÉGES OKMÁNYOK

EU-ÁLLAMPOLGÁROK

Útlevél vagy személyazonosító igazolvány

A Schengeni Megállapodás következtében a legtöbb uniós ország megszüntette a határellenőrzést.

Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc szintén a schengeni térséghez tartozik, bár nem tagjai az Európai Uniónak. Ez például azt jelenti, hogy ha egy uniós polgár Svájcba utazik síelni, az EU határának átlépésekor nem kell az útlevelét felmutatnia.

Amennyiben komoly veszély fenyegeti a közbiztonságot vagy a védelmet, a tagállamok korlátozott időtartamra kivételes jelleggel visszaállíthatják a határellenőrzést a schengeni térségben.

A schengeni térségen kívüli uniós országokba utazva és onnan visszatérve érvényes útlevelet vagy személyi igazolványt kell felmutatni. Mindenkinek, aki átlépi az Unió külső határait, beleértve az uniós polgárokat is, szisztematikusan ellenőrzik a személyazonosságát az adatbázisokban.

Ha a schengeni térségben a szabad határoknak köszönhetően Önnek nincs is szüksége útlevélre, továbbra is érvényes utazási okmánnyal (útlevél vagy személyi igazolvány) kell rendelkeznie, ha az EU területén belül utazik, mert elképzelhető, hogy biztonsági okokból, illetve a személyazonosság igazolására fel kell azt mutatnia. A gyermekeknek is saját útlevéllel vagy személyazonosító igazolvánnyal kell rendelkezniük. Ne feledje, hogy kizárólag a saját hazájának nemzeti hatóságai által kiállított személyazonosságot igazoló okmány érvényes.

Mielőtt az Unión kívülre utazik, nézzen utána, milyen dokumentumokat kíván meg az a nem uniós ország, amelybe készül.

Vízum

Az EU területén belül az uniós polgárok vízum nélkül utazhatnak.
https://europa.eu/!JHChT8

UNIÓN KÍVÜLI ORSZÁG ÁLLAMPOLGÁRAKÉNT

Megjegyzendő, hogy Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc állampolgárai az uniós országokban való utazás és az Unióba való beutazás szempontjából ugyanolyan bánásmódban részesülnek, mint az uniós polgárok, mivel ez a négy ország is a schengeni térségbe tartozik.

Útlevél

Az utazáshoz érvényes útlevél szükséges.

Vízum

Több mint 100 ország állampolgárai csak vízummal látogathatnak el az EU-ba. Írország esetében azonban a többi EU-tagállamban érvényes listától némileg eltér azon országok jegyzéke, amelyek állampolgárai vízummal utazhatnak be.

Vízumkérelmét azon uniós ország konzulátusán vagy nagykövetségén nyújthatja be, ahová utazni szeretne (vagy amelyik a fő úti célja). Aki schengeni vízummal rendelkezik, bármely schengeni országba beutazhat. Aki pedig valamelyik schengeni állam által kiállított érvényes tartózkodási engedéllyel vagy hosszú távú tartózkodásra jogosító vízummal rendelkezik, akár 90 napot is eltölthet a többi schengeni országban. Amennyiben Ön olyan uniós országba utazik, amely nem tagja a schengeni térségnek, adott esetben vízumra lehet szüksége.
https://europa.eu/!xKVYNy
https://europa.eu/!JkYhYq

Jelenleg több mint 60 ország és terület állampolgárai vízum nélkül utazhatnak be az EU területére, és ott 90 napig tartózkodhatnak. 2024-ben az ezen országokból érkező látogatóknak az ETIAS platformon keresztül kell utazási engedélyt igényelniük. Ez kötelező lesz mindazoknak, akik az előző táblázatban felsorolt schengeni és nem schengeni országok valamelyikébe vagy valamelyikéből utaznak, kivéve Írországot. Az új rendszer nagyobb biztonságot jelent, valamint segít elkerülni a késedelmeket a határokon.
https://europa.eu/!JMtKR8

PÉNZ

PÉNZ

Az euró

Az eurót (€) ma már a következő 20 ország mintegy 347 millió lakosa, vagyis az uniós polgárok több mint háromnegyede használja mindennapos fizetőeszközként: Ausztria, Belgium, Ciprus, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Szlovákia és Szlovénia. Az Európai Unió jóváhagyásával az euró a törvényes fizetőeszköz Andorrában, Monacóban, San Marinóban és a Vatikánvárosi Állam területén is. De facto fizetőeszközként használják az eurót további országokban és területeken is, például Koszovóban (*) és Montenegróban.

(*) Ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244/1999 sz. ENSZ BT-határozattal és a Nemzetközi Bíróságnak a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló véleményével.

Fizetés bankkártyával és készpénzzel

Ma már a határokon átnyúló, euróban teljesített fizetések díja – beleértve a bankjegykiadó automatából történő készpénzfelvételeket és a kártyás fizetéseket – megegyezik az Ön tagállama szerint felszámított díjjal, de az euroövezeten kívül a szolgáltatók átváltási díjat számolhatnak fel. Ma már az átváltási díjak is egyszerűen ellenőrizhetők és összehasonlíthatók, ha kártyával fizet vagy pénzt vesz fel külföldön.

Bankkártyája elvesztése, ellopása esetén ezt haladéktalanul jelentse a kibocsátó intézménynek, és tiltassa le a kártyát! A megfelelő telefonszámot még az utazás megkezdése előtt jegyezze fel.

Amennyiben Ön 10 000 euró vagy azt meghaladó összegű készpénzzel (*) lépi át az EU határát, erről nyilatkozatot kell tennie a vámhatóságoknak.

(*) Készpénznek számítanak a bankjegyek, a pénzérmék, a bemutatóra szóló, átruházható értékpapírok, valamint egyes aranytípusok.

VÁSÁRLÁS

AZ EURÓPAI UNIÓN BELÜL

Ha az Unión belül utazik, nincsenek korlátozások azzal kapcsolatban, hogy mit vásárolhat és vihet magával, feltéve, hogy a megvásárolt termékeket személyes használatra és nem viszonteladásra szánja. Az árak magukban foglalják az adókat (a hozzáadottérték-adót és a jövedéki adót), így ezek újbóli befizetését egyetlen más uniós tagállam sem követelheti.

Ugyanakkor külön szabályok vonatkoznak a jövedékiadó-köteles termékekre, így az alkoholra és a dohánytermékekre. Minden ország szabadon meghatározhatja, mennyi dohányterméket, illetve alkoholt tekint saját felhasználásra szánt mennyiségnek. Amennyiben e termékekből ennél nagyobb mennyiség található Önnél, adott esetben ellenőrizhetik, hogy nem kereskedelmi szándékkal szállítja-e a termékeket. A tagállamok azonban nem írhatnak elő az alábbi táblázatban foglaltaknál kisebb irányadó mennyiségeket:



BEUTAZÁS AZ EU-BA

Ha Ön harmadik országból érkezik az EU területére, mentesül a hozzáadottérték-adó (héa) és jövedéki adó megfizetése alól a személyes használatra szánt termékek behozatala esetében, amennyiben azok mennyisége nem haladja meg az alább felsorolt határértékeket. Ugyanezek az előírások érvényesek, amennyiben olyan területről érkezik, amelyre a héával és a jövedéki adókkal kapcsolatos uniós szabályok nem érvényesek.

A célországtól függően alacsonyabb és magasabb határértéket állapítanak meg az EU-ba behozható dohánytermékekre, ezért ellenőrizze az úti céljának megfelelő uniós ország vámjogszabályait.

(*) Az egyes értékek a dohánytermékek teljes megengedett mennyiségének 100%-át képviselik. Ezeket a termékeket kombinálhatja, de nem lépheti túl a felső határt. Például: 100 szál cigaretta (a megengedett mennyiség 50%-a) + 50 szivarka (a megengedett mennyiség 50%-a) = a megengedett mennyiség 100%-a.

(**) A szeszes italok és a szeszezett bor vagy pezsgő tekintetében az itt szereplő értékek a teljes megengedett mennyiség 100%-át képviselik, de ez az összmennyiség felosztható. Behozhat például fél liter szeszes italt és 1 liter szeszezett bort, hiszen mindkettő a megengedett mennyiség fele.

A 17 éven aluli utazók nem élhetnek a dohánytermékek és az alkohol vámmentes behozatalának engedményével.

Ha egy uniós országból a másikba egy nem uniós országon keresztül (pl. Svájc) utazik, ellenőriznie kell az utóbbi ország vámjogszabályait.

Egyéb áruk, ideértve a parfümöket is:

  • a repülővel és hajóval utazók legfeljebb 430 euró értékben egyéb árukat is behozhatnak az EU területére,
  • más utasokra 300 eurós értékhatár vonatkozik.

Néhány tagállamban a 15. életévüket be nem töltött utasokra alacsonyabb, de legalább 150 eurós értékhatár vonatkozik.
https://europa.eu/!xpvv7c

Élelmiszerek

Az Unión belül utazók esetében a hús- és tejtermékek behozatalára nem vonatkoznak korlátozások. Ugyanakkor nem hozható be az EU-ba hús, tej vagy ezekből készült termékeket tartalmazó élelmiszer nem uniós országokból, mivel az ilyen élelmiszerek az uniós állatállományt megbetegítő, veszélyes kórokozókat hordozhatnak (pl. száj- és körömfájás, afrikai sertéspestis). Kivételt csupán az Andorrából, a Feröer szigetekről, Grönlandról, Izlandról, Norvégiából, San Marinóból vagy Svájcból személyes fogyasztásra behozott kis mennyiségek képeznek.
https://europa.eu/!Cq974Q

Ne felejtsen el többször használatos bevásárlószatyrot vinni a vásárláshoz! Az uniós szabályok segítik a műanyag zacskók használatának csökkentését, mivel azok szennyezik és károsítják a környezetet. A legtöbb országban fizetni kell a vásárlás során kapott bevásárlószatyrokért.

SEGÍTSÉG A FOGYASZTÓKNAK

SEGÍTSÉG A FOGYASZTÓKNAK

Fogyasztóként Önnek Unió-szerte joga van a méltányos bánásmódhoz, az elfogadható minőségi előírásoknak megfelelő termékekhez és ahhoz, hogy probléma esetén jogorvoslatban részesüljön.

Joga van tudni, mit eszik!

Mivel az élelmiszerek előállítását, feldolgozását és árusítását szigorú rendelkezések szabályozzák, biztos lehet abban, hogy e cikkek megfelelnek a legszigorúbb élelmiszer-biztonsági szabványoknak. Az élelmiszer-jelölésre vonatkozó szabályozásnak köszönhetően az egyes élelmiszerek összetevőire vonatkozó tájékoztatásnak érthetőnek, teljesnek és pontosnak kell lennie.

Joga van tudni, mit vásárol!

A fogyasztókat internetes és bolti vásárlás esetén egyaránt számos intézkedés védi a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatoktól. A honlapokon tilos az előre kipipált négyzetek alkalmazása, így többé nem fordulhat elő például az, hogy online repülőjegy-foglalás közben Ön szándéka ellenére utasbiztosítást is köt.

Árak összehasonlítása

Minden eladásra kínált árucikken egyértelműen fel kell tüntetni a teljes, hozzáadottérték-adót tartalmazó árat és az egységárat (pl. ár/kg vagy ár/l). A szállást kínáló vagy repülőjegyet árusító webhelyeknek a foglalás kezdetétől fogva fel kell tüntetniük a teljes, azaz az illetékeket és egyéb díjakat is magában foglaló jegyárat.

A problémák megoldhatók!

Az Európai Fogyasztói Központok Hálózata gyakorlati információkkal szolgál az uniós fogyasztói jogokról, ingyenesen tanácsot ad, valamint segítséget nyújt a másik tagállamot érintő panaszok és viták rendezésével kapcsolatban. Gyakorlati segítségért és utastájékoztatásért töltse le az applikációt (elérhető 25 nyelven):
https://www.europe-consommateurs.eu/en/publications/ecc-net-travel-app/

Keresse a címkét!

Az uniós ökocímke segít beazonosítani a környezetbarát termékeket, szállodákat, ifjúsági szállókat és kempingeket.

Ez a logó segít azonosítani a biotermékeket.

UTAZÁS

KÖZÚTI KÖZLEKEDÉS

Vezetői engedély

Az EU valamely tagállamában kiállított vezetői engedély az egész Unióban, sőt Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában és Svájcban is érvényes.

Minden új jogosítványt egységes európai formátumot követő műanyag kártya formájában állítanak ki. A tagállamok többsége előírja, hogy a járművezetőnek az érvényes jogosítványon kívül a gépjármű forgalmi engedélyét is magánál kell tartania.

A nem uniós járművezetőknek ellenőrizniük kell, hogy szükségük van-e nemzetközi vezetői engedélyre ahhoz, hogy az általuk meglátogatott uniós országokban vezethessenek, különösen, ha Ciprusra, Írországba, Máltára és Spanyolországba terveznek utazni.

Gépjármű-felelősségbiztosítás

Bárhol utazik az EU területén, kötelező gépjármű-biztosítása automatikusan kiterjed az autóbalesetben harmadik feleknek okozott károkra (felelősségbiztosítás). Otthoni casco biztosítása más országokba irányuló utazásra is kiterjedhet, de még indulás előtt ellenőrizze, hogy mely országokban és meddig érvényes.

A biztosítójától beszerezhető vagy az internetről letölthető európai baleseti bejelentő lap olyan, több nyelven elérhető szabványdokumentum, amely külföldön bekövetkezett baleset esetén megkönnyíti a helyszíni nyilatkozattételt.

Ha Ön nem uniós országban kötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződést, előfordulhat, hogy az EU-n belüli utazásokhoz zöldkártyára lesz szüksége, vagy határbiztosítási szerződést kell kötnie. Mivel a szabályok a biztosítási kötvényt kibocsátó országok függvényében eltérőek lehetnek, érdemes utazás előtt tájékozódni.

Úthasználati díjak és matricák

Számos országban az utak használatához (távolságtól függő) úthasználati díjat kell fizetni vagy (időalapú) matricát kell vásárolni. Az EU figyelemmel kíséri ezeket az útdíjszedési rendszereket és biztosítja, hogy a kivetett díjak arányosak legyenek, és ne érintsék hátrányosan a külföldi vagy az alkalmi úthasználókat.

Biztonságos vezetés

A biztonsági öv használata az azzal felszerelt járműveken valamennyi EU-tagállamban kötelező. A gyermekek számára kötelező megfelelő gyermekbiztonsági rendszert (gyermekülést) biztosítani.

Mivel a mobiltelefon használata vezetés közben nagymértékben növeli a balesetek kockázatát, ezért csaknem valamennyi uniós tagállamban, ezenfelül Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában és Svájcban is tilos, kivéve, ha a telefonálás kihangosítóval történik.

A véralkohol-tartalom megengedett legmagasabb szintje országonként változó, 0 mg/ml és 0,8 mg/ml közé esik. A gyorshajtó vagy ittas járművezetők felkutatását a határokon átnyúló fejlett információcsere is segíti.

Ne feledje, hogy Cipruson, Írországban és Máltán az úttest bal oldalán kell vezetni, néhány országban – így Belgiumban, Franciaországban, Hollandiában és Portugáliában – pedig a legtöbb kereszteződésnél a jobbkéz-szabály érvényesül.

Milyen sebességkorlátozások vannak érvényben Spanyolországban? Kell-e bukósisakot viselnünk, ha Svédországban kerékpárra ülünk? Minden fontos közúti közlekedésbiztonsági szabályt letölthet az ingyenes „Utazás külföldre” alkalmazással:
https://europa.eu/!hWvN4r

Elektromos autók

Az elektromos járművek vezetői, bárhol tartózkodjanak is az Unióban, szabványos töltőket használhatnak az egész kontinensen autójuk feltöltésére, mintha csak otthon lennének.

Tekintse meg az alternatív üzemanyagtöltő állomások térképét:
https://europa.eu/!QrGqGg

Helyi és távolsági autóbuszok

Az EU folyamatosan javítja a buszok és távolsági buszok utasaira vonatkozó biztonsági normákat, a közelmúltban például szigorúbb szabályokat vezetett be a járművekben használt tűzálló anyagok tekintetében. Ha a buszokon és távolsági buszokon vannak biztonsági övek, azokat az egész EU-ban használni kell.

Kerékpározás

Miért ne fedezhetnénk fel Európát két keréken? Az európai kerékpárút-hálózat – az EuroVelo – 17, összesen több mint 90 000 km hosszú távolsági kerékpárúttal szeli át az egész kontinenst, és köti össze annak fontosabb nevezetességeit. Fedezze fel Európa városait saját kerékpárján, vagy vegye igénybe a különféle önkiszolgáló kerékpárkölcsönző rendszereket, amelyek némelyike az EU társfinanszírozásával épült ki.
https://en.eurovelo.com/

LÉGI KÖZLEKEDÉS

Az egységes európai légi közlekedési piac 30 évvel ezelőtti létrehozásának eredményeként olcsóbbá váltak a járatok, és bővült a légi fuvarozók, útvonalak és az utasoknak nyújtott szolgáltatások választéka.

A légi közlekedés szempontjából Európa az egyik legbiztonságosabb hely a világon. A biztonság fokozása érdekében a harmadik országbeli légitársaságoknak engedéllyel kell rendelkezniük, amely tanúsítja, hogy teljesítik a nemzetközi biztonsági előírásokat. Emellett repülőgépeiket Európában vizsgálatnak vethetik alá, és a nem elég biztonságos vagy saját országuk repülésfelügyeleti hatóságai által nem megfelelően ellenőrzött repülőgépek nem repülhetnek az EU légterében.

Az uniós repülőterekről induló valamennyi járat esetében egységes uniós szabályok vonatkoznak az utasok, valamint feladott és kézipoggyászaik biztonsági ellenőrzésére. Korlátozások vannak érvényben a kézipoggyászban szállítható folyadékokra vonatkozóan, és közös jegyzék tartalmazza a feladott vagy a kézipoggyászban nem szállítható tárgyakat.

VASÚTI KÖZLEKEDÉS

A vasút továbbra is a legbiztonságosabb és legnépszerűbb közlekedési mód Európában, emellett fontos szerepet tölt be a 2050-re teljesítendő uniós klímasemlegességi célkitűzés elérésében is. Az EU több mint 200 000 km hosszú vasúthálózattal rendelkezik. A nagy sebességű vonalak több mint 9000 kilométeres hálózata olyan fontos útvonalakat kapcsol össze, mint Párizs–Brüsszel–Amszterdam–Köln, Milánó–Róma vagy Barcelona–Madrid, és jelenleg is több ilyen vonal áll építés alatt. Az EU arra törekszik, hogy fellendítse a távolsági és határokon átnyúló vasúti személyszállítást, ideértve az éjszakai vonatokat is. 2030-ra megkétszerezné, 2050-re pedig megháromszorozná a nagy sebességű vasúti forgalmat.
https://europa.eu/!rpjPwy

VÍZI KÖZLEKEDÉS

Számtalan fontos tengeri útvonal létezik az uniós kikötők között, amelyeken az utasok színvonalas szolgáltatást nyújtó, menetrend szerinti járatokat vehetnek igénybe a közúti, légi vagy vasúti közlekedés alternatívájaként vagy kiegészítéseként. Emellett mintegy 42 000 km hajózható belvízi utat – folyókat, csatornákat és tavakat – tartanak nyilván.

Térkép

Térkép

IDŐZÓNÁK

IDŐZÓNÁK

AZ ÖN JOGAI

AZ ÖN JOGAI

Az EU az egyetlen olyan térség a világon, ahol az utasokat – függetlenül attól, hogy repülővel, vonaton, busszal, távolsági busszal vagy hajóval utaznak – kiterjedt jogok illetik meg. Az Unióban utazóknak joguk van pontos, időszerű és könnyen hozzáférhető információkhoz, közlekedési fennakadások esetén segítséghez, és bizonyos feltételekkel még kárpótláshoz is jutni a járat törlése vagy hosszabb késedelem esetén.

Töltse le az alkalmazást, és ellenőrizze, hogy milyen jogok illetik meg Önt, és hogyan érvényesítheti őket:
https://europa.eu/!Nb84HB

Az uniós szabályok emellett védelmet nyújtanak az azonos vagy egymáshoz kapcsolódó online foglalási oldalakon legalább két különböző szolgáltatást (például repülőutat és szállást vagy gépkocsibérlést) kombináló szervezett társasutazások résztvevői számára.

Mielőtt elindulna: egyértelmű tájékoztatást kell kapnia az utazási csomagról (ideértve az úti célt/célokat, a csomagban foglalt szolgáltatások listáját és egy segélyhívó számot). Tájékoztatást kell kapnia jogairól is: szélesebb körű jogokkal rendelkezik például az utazás törlése esetén, vagy ha a szervező csődbe megy.

Amikor megérkezett: Önnek joga van segítséget kapnia, ha nehéz helyzetbe kerül; tájékoztatást kell kapnia többek között az egészségügyi szolgáltatásokról, valamint konzuli segítséget is igénybe vehet.

https://europa.eu/!tF47xJ

Fogyatékossággal élő és csökkent mozgásképességű utasok

A fogyatékossággal élő és a csökkent mozgásképességű utasok a repülőtereken, a pályaudvarokon, a kikötőkben, a kijelölt buszpályaudvarokon, a repülőgépek és hajók fedélzetén, a vonatokon és a buszokon térítésmentes segítséget vehetnek igénybe. Előre megváltott jegy esetében a helyfoglalás alkalmával, egyéb esetben legkésőbb 48 órával az utazás előtt (ha buszjáratról van szó, 36 órával előbb) tanácsos értesíteni a személyszállító vállalatot vagy a terminálüzemeltetőt a különleges szükségletekről.
https://europa.eu/!pgXXFY

Ha autóval utazik, és a lakóhelye szerinti országban mozgáskorlátozottak számára kiállított uniós parkolási igazolvánnyal rendelkezik, a mozgáskorlátozottak számára fenntartott parkolóhelyeket más uniós országban is használhatja. Érdemes előre tájékozódnia a kiszemelt ország helyi feltételeiről.
https://europa.eu/!vGC9wN

Jogorvoslat

Ha úgy érzi, hogy utazás közben jogai sérültek, és panasszal kíván élni, panaszát a közlekedési társasághoz vagy a terminálüzemeltetőhöz, illetve a szóban forgó közlekedési móddal kapcsolatban illetékes nemzeti szervhez nyújthatja be. Ha tájékozódni szeretne az illetékes nemzeti szerv adatairól, látogasson el az alábbi honlapra:
https://europa.eu/!WXHCHx

További információkért hívja a Europe Direct ingyenesen hívható telefonszámát: 00 800 6 7 8 9 10 11.

EGÉSZSÉG

EGÉSZSÉG

Az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés

Uniós állampolgárként, ha valamely EU-tagországba, illetve Izlandra, Liechtensteinbe, Norvégiába vagy Svájcba tett ideiglenes látogatás során megbetegszik, ugyanarra az egészségügyi ellátásra jogosult, mint az adott országban biztosított személyek (az ellátás néhány országban ingyenes).

Utazáskor ne felejtse el magával vinni európai egészségbiztosítási kártyáját! A kártya ingyenesen beszerezhető, általában országa nemzeti egészségbiztosítójánál, és igazolja, hogy tulajdonosa valamelyik fenti államban biztosítással rendelkezik. Ha fizetnie kell az egészségügyi ellátásért, számláit, receptjeit és nyugtáit gondosan őrizze meg, hogy visszatérítést tudjon igényelni a kezelést nyújtó országban vagy hazatérését követően!

Bővebben a kártya kérelmezéséről: https://europa.eu/!MqxCBk

Utasbiztosítás

Az európai egészségbiztosítási kártya nem helyettesíti az utasbiztosítást, mivel nem fedezi például a síparadicsomokban a hegyi mentés vagy a hazaszállítás költségeit sem. Érdemes tehát utasbiztosítást kötni, amely ezekre a kockázatokra is kiterjed.

Gyógyszerek

A kezelőorvosa által kiállított rendelvény valamennyi uniós országban érvényes, arról azonban célszerű megbizonyosodnia, hogy a felírt gyógyszer forgalmazása valóban engedélyezett, valamint kapható is ott, ahová utazni szeretne. Ellenőrizze, hogy orvosi rendelvénye tartalmazza az Önre, kezelőorvosára és a felírt gyógyszerre vonatkozó összes releváns információt.

Az e-recepteknek hála az utazók már beszerezhetik az orvosuk által elektronikus úton felírt gyógyszereket egyes uniós országok gyógyszertáraiból, az orvosok pedig hozzáférhetnek saját nyelvükön a fontos beteginformációkhoz.
Itt tudja ellenőrizni, hogy ezek a szolgáltatások rendelkezésre állnak-e az úti célja szerinti országban: https://europa.eu/!fKbXpr

Oltottság

Az EU-n belül utazóknak rendszerint nem szükséges beoltatniuk magukat. Az EU egyes tengerentúli területeire azonban kötelező vagy javasolt beadatni védőoltást. Utazás előtt kérjen felvilágosítást háziorvosától!

A fürdővizek minősége

Az EU fürdőhelyeinek több mint 95%-a eleget tesz a vízminőségre vonatkozó minimumkövetelményeknek, több mint 85%-uk pedig a szigorúbb „kiváló” szint előírásainak is megfelel.

Az interaktív térképen áttekintheti, hogy milyen a víz minősége abban az országban, ahová utazik: https://europa.eu/!43mRgX

KAPCSOLATTARTÁS

KAPCSOLATTARTÁS

Mobiltelefonok

Az uniós előfizetők az EU-n belüli utazáskor ma már ugyanúgy használhatják mobiltelefonjukat, mint otthon, és ezért semmiféle többletköltséget nem kell fizetniük. 2022-ben újabb 10 évre meghosszabbították a belföldi díjszabás szerinti barangolás szabályait, amelyek Izlandon, Liechtensteinben és Norvégiában is érvényesek. Ha néhány hónapig egy másik uniós országban tervez tartózkodni, célszerű áttekintenie a szolgáltatójának méltányos használati feltételeit.
https://europa.eu/!x888h7

Ön többletköltségek vagy korlátozások nélkül veheti igénybe a filmekre, sporteseményekre, e-könyvekre, videójátékokra és zenei szolgáltatásokra érvényes online előfizetéseit.
https://europa.eu/!tvV7PX

Wifi

Az ingyenes internet-hozzáférés egyre szélesebb körben elérhető az uniós finanszírozású wifi-hotspotoknak köszönhetően, amelyeket Európa-szerte több ezer településen hoztak létre. Ingyenesen használhatja az internetet könyvtárakban, tereken, parkokban, múzeumokban és más nyilvános helyeken, ahol a WiFi4EU szimbólumot látja.

Küldjön képeslapot!

A postai bélyegek kizárólag abban az országban használhatók fel, ahol megvásárolták őket.

Konnektorok

Szinte minden uniós országban kétágú konnektorokat használnak, kivéve Ciprust, Írországot és Máltát, ahol háromágúakat. Amennyiben ezen országok valamelyikébe utazik, ne felejtsen el adaptert is vinni magával.

PROGRAMOK

PROGRAMOK

A látnivalókkal és programlehetőségekkel kapcsolatos ötletekért és információkért látogasson el az európai turistacélpontok honlapjára (visiteurope.com) vagy az egyes uniós tagállamok hivatalos nemzeti idegenforgalmi szervezeteinek honlapjára.

Ausztriaaustria.info/hu
Belgiumvisitflanders.com
visitwallonia.com
Bulgáriabulgariatravel.org
Ciprusvisitcyprus.com
Csehország visitczechrepublic.com
Németország germany.travel
Dánia visitdenmark.com
Spanyolország spain.info
Észtországvisitestonia.com
Franciaország france.fr/hu
Finnországvisitfinland.com
Görögországvisitgreece.gr
Magyarországcsodasmagyarorszag.hu
Horvátországcroatia.hr/hu-hu
Olaszországitalia.it/en
Írországdiscoverireland.ie
Luxemburgvisitluxembourg.com
Litvánia lithuania.travel/en
Lettország latvia.travel
Máltavisitmalta.com
Hollandiaholland.com
Portugáliavisitportugal.com
Lengyelországlengyelorszag.travel/hu
Románia romania.travel/en
Svédországvisitsweden.com
Szlovákiaslovakia.travel/hu
Szlovéniaslovenia.info

Az EU minden évben számos kulturális projekthez és rendezvényhez nyújt támogatást Európa-szerte. Támogatja nevezetesen az Európa Kulturális Fővárosa kezdeményezést is, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet Európa gazdag kulturális sokszínűségére.

ECOC-logo

2023

Elefszína (Görögország)
Temesvár (Románia)
Veszprém (Magyarország)
https://europa.eu/!QRvqpN

2023-ban Páfosz (Ciprus) és Sevilla (Spanyolország) az intelligens turizmus európai fővárosai.
https://europa.eu/!XGGC8y

Az Európai Bizottság a Kiváló Európai Úti Cél cím odaítélésével bátorítja az uniós országokat a nem hagyományos, kialakulóban lévő fenntartható turisztikai célpontok fejlesztésére.
https://europa.eu/!fBWVR4

Fiatal utazók

2018-tól az EU lehetőséget ad a 18 éves európai polgároknak, hogy ingyen utazzanak Európában legfeljebb egy hónapig, és felfedezzék a kontinens gazdag kulturális örökségét. Eddig több mint 200 000 európai fiatal kapott DiscoverEU utazási bérletet. A kezdeményezés alkalmat kínál a fiatal utazók számára, hogy szervezett találkozók során kapcsolatot teremtsenek egymással, és izgalmas tevékenységekben vegyenek részt. Az ingyenes utazási bérlet mellett valamennyi DiscoverEU-utazó kedvezményekre jogosító kártyát kap, amellyel Európa 30 országában mintegy 40 000 féle kedvezményt vehet igénybe a kulturális rendezvények, a szállás, az oktatás, a szolgáltatások és a termékek terén.
https://youth.europa.eu/discovereu_hu

HÁZIÁLLATOK

Bármelyik állatorvosnál beszerezhető az az új uniós háziállat-útlevél, mely megkönnyíti, hogy háziállatunkat (macska, kutya vagy vadászgörény) külföldre is magunkkal vihessük. Minden kutya, macska és görény számára be kell szerezni útlevelet, valamint azonosításuk érdekében elektronikus mikrocsippel vagy egy, 2011 júliusa előtt elhelyezett jól olvasható tetoválással kell ellátni őket. Minden háziállatot be kell oltani veszettség ellen, és az erre vonatkozó adatokat be kell vezetni az állatútlevélbe. Az oltást a mikrocsip beültetése vagy a tetoválás után kell elvégezni.

Állatorvosi felügyelet mellett végzett, szalagféreg elleni kezelést kell kapnia minden olyan kutyának, amelyet gazdája Finnországba, Írországba vagy Máltára visz. A kezelések adatait be kell vezetni az állatútlevélbe. A kutya a kezelés utáni 1–5 napon belül utazhat.
https://europa.eu/!rrKJwk

VÉSZHELYZET ESETÉN

VÉSZHELYZET ESETÉN

Egységes európai segélyhívószám: 112

A segélyhívó szolgálatokat bármelyik uniós tagállamban bármely mobil- vagy vezetékes telefonról a 112-es, ingyenesen hívható telefonszámon érheti el.

A lopást jelentse be a helyi rendőrségen! Amikor benyújtja biztosítási vagy kártérítési igényét, mellékelnie kell hozzá a rendőrségi jegyzőkönyvet. Ha ellopják útlevelét vagy személyazonosító igazolványát, azt jelentse be országa helyi konzulátusán vagy nagykövetségén, valamint a rendőrségen is.

Ne feledje: ha uniós polgárként az EU-n kívülre utazik, és országa az adott országban nem rendelkezik diplomáciai képviselettel, szükség esetén segítséget kaphat bármely más uniós tagállam képviseletétől.
https://europa.eu/!jYhWHd

KAPCSOLATBA SZERETNE LÉPNI AZ EU-VAL?

KAPCSOLATBA SZERETNE LÉPNI AZ EU-VAL?

SZEMÉLYESEN

Az Európai Unió területén több Europe Direct információs központ is működik. Keresse meg online az Önhöz legközelebb eső központ címét:
https://european-union.europa.eu/contact-eu_hu


TELEFONON VAGY ÍRÁSBAN

A Europe Direct szolgálat feladata, hogy megválaszolja a polgárok Európai Unióval kapcsolatos kérdéseit. A szolgálattal felveheti a kapcsolatot:

  • ingyenesen hívható telefonszámon: 00 800 6 7 8 9 10 11 (egyes szolgáltatók díjat számolhatnak fel ezekért a hívásokért),
  • normál díjas telefonszámon: +32 22999696,
  • az alábbi űrlap segítségével:
    https://europa.eu/!RyHnB3.

HOGYAN TÁJÉKOZÓDHAT AZ EU-RÓL?

HOGYAN TÁJÉKOZÓDHAT AZ EU-RÓL?

AZ INTERNETEN

Az Európai Unióra vonatkozó információk az EU összes hivatalos nyelvén elérhetők az Europa portálon:
https://europa.eu/!p98gQ7.


UNIÓS KIADVÁNYOK

Az EU kiadványait megtekintheti vagy megrendelheti a https://europa.eu/!fkdQwD címen. Az ingyenes kiadványokból több példányt is rendelhet az Europa Direct szolgáltatáson vagy a helyi dokumentációs központon keresztül: https://europa.eu/!gg9GKd.


UNIÓS JOG ÉS KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az EU jogi információit – beleértve az 1951 óta elfogadott valamennyi uniós jogszabályt – az összes hivatalos nyelven megtalálja az EUR-Lex-en:
https://europa.eu/!tRNXnn.

AZ EU-TÓL SZÁRMAZÓ NYÍLT ADATOK

A data.europa.eu/hu portál hozzáférést biztosít az uniós intézmények, szervek és ügynökségek nyílt adatállományaihoz. Ezek az adatok kereskedelmi és nem kereskedelmi célból egyaránt díjmentesen letölthetők és felhasználhatók. A portál az európai országok számos adatkészletéhez is hozzáférést biztosít.

A kiadványról

Európai Bizottság
Kommunikációs Főigazgatóság
Szerkesztői szolgáltatások és célzott tájékoztatás
1049 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË
Kapcsolat: COMM-A2@ec.europa.eu
E dokumentum tartalma nem tekinthető az Európai Bizottság hivatalos álláspontjának.
A kézirat 2023 áprilisában készült.

Luxemburg: Az Európai Unió Kiadóhivatala, 2023

© Európai Unió, 2023

Az Európai Bizottság dokumentumainak további felhasználására vonatkozó szabályokat a bizottsági dokumentumok további felhasználásáról szóló, 2011. december 12-i 2011/833/EU bizottsági határozat (HL L 330., 2011.12.14., 39. o.) tartalmazza.

Eltérő rendelkezés hiányában e dokumentum további felhasználása a „Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY 4.0)” licencnek megfelelően engedélyezett (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.hu). Ez azt jelenti, hogy a további felhasználás a forrás megfelelő megnevezésével és az esetleges változtatások feltüntetésével megengedett.

A nem az Európai Unió tulajdonában lévő anyagok felhasználása vagy sokszorosítása tekintetében közvetlenül a szerzői jog tulajdonosához kell engedélyért fordulni.

Illusztrációk: © Európai Unió, © iStock

Hasznosnak találta ezt a kiadványt? Kérjük, ossza meg velünk észrevételeit: comm-publi-feedback@ec.europa.eu

Az Európai Unióban élő, dolgozó és utazó polgárok részére jogaikkal kapcsolatosan még több tanáccsal szolgálhat az „Európa Önökért” internetes oldal: europa.eu/youreurope/index_hu.htm

AZONOSÍTÓK

Print ISBN 978-92-76-55324-3 doi:10.2775/54561 NA-09-22-383-HU-C
PDF ISBN 978-92-76-55306-9 doi:10.2775/404453 NA-09-22-383-HU-N
HTML ISBN 978-92-76-55492-9 doi:10.2775/550261 NA-09-22-383-HU-Q