Добре дошли в изданието на „Пътуване в Европа“ за 2023 г.!

Голямата новина за пътуващите тази година е, че на 1 януари Хърватия стана 27-ият член на Шенгенското пространство. Това означава, че са премахнати проверките на лицата, преминаващи границите между Хърватия и другите държави в Шенгенското пространство — най-голямата зона за свободно пътуване в света. Хърватия прие и еврото, което означава, че понастоящем около 347 милиона граждани в ЕС използват една и съща валута.

Ако посещавате Гърция, Унгария или Румъния, не забравяйте да разгледате тазгодишните европейски столици на културата. Ако пък сте в Кипър или Испания, защо не се запознаете с европейските столици за интелигентен туризъм?

Където и да пътувате в Европа, бъдете внимателни и се забавлявайте!

За повече информация, полезни съвети и карта на Европа разгледайте брошурата.
Поръчайте или изтеглете тази брошура оттук: https://data.europa.eu/doi/10.2775/029165

В Европа — континент с хилядолетна история, богато културно наследство и спиращи дъха пейзажи — се намират едни от най-популярните дестинации.

Европа привлича милиони посетители от други континенти, но и самите европейци обичат да опознават множеството градове и страни, които се намират в близост до тях.

Днес за европейците е също толкова лесно да пътуват в ЕС, колкото и в собствената си страна. Премахването на повечето паспортни проверки и използването на една и съща валута — еврото — в 20 държави от ЕС значително улесниха пътуването. Създаването на единен пазар, в рамките на който хора, стоки, услуги и пари могат да се движат свободно, доведе до по-голям избор и по-ниски цени.

Също така все повече млади европейци опознават своя континент благодарение на картата за пътуване DiscoverEU.

НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ

ГРАЖДАНИ НА ЕС

Паспорт или лична карта

Благодарение на Шенгенското споразумение повечето държави от ЕС са премахнали проверките по границите си.

Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария също са част от Шенгенското пространство, въпреки че не членуват в ЕС. Това например означава, че можете от държава в ЕС да отидете на ски в Швейцария без да е необходимо да показвате паспорта си при пресичането на границата.

Гранични проверки в рамките на Шенгенското пространство може да бъдат въведени по изключение за ограничен период от време, ако съществува сериозна заплаха за обществената безопасност или сигурност.

Когато пътувате към държави от ЕС, които не са част от Шенгенското пространство, или се връщате от такива, трябва да представите валиден паспорт или валидна лична карта. Всички лица, които пресичат външните граници на ЕС, включително гражданите на ЕС, подлежат на систематични проверки в съответните бази данни.

Дори да не ви е необходим паспорт за целите на граничните проверки в Шенгенското пространство, ще е нужно да носите валиден документ за задгранично пътуване (паспорта си или личната си карта), когато пътувате в ЕС, тъй като такъв може да бъде поискан, за да установят самоличността ви или по съображения за сигурност. Децата трябва да имат собствен паспорт или собствена лична карта. Имайте предвид, че валидни са единствено документите, издадени от вашия национален орган.

Преди да пътувате извън ЕС, проверете какви документи се изискват от държавата извън ЕС, която смятате да посетите.

Виза

При пътуване в рамките на ЕС няма да ви е необходима виза.
https://europa.eu/!TtyVKw

ГРАЖДАНИ НА ДЪРЖАВИ ИЗВЪН ЕС

Имайте предвид, че гражданите на Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария се третират като граждани на ЕС за целите на пътуването и влизането в страни от ЕС, тъй като тези четири държави са част от Шенгенското пространство.

Паспорт

Трябва ви валиден паспорт.

Виза

Гражданите на повече от 100 държави трябва да имат виза, за да посетят ЕС. Списъкът на държавите, чиито граждани имат нужда от виза при пътуване до Ирландия, е малко по-различен от списъците за другите държави от ЕС.

Можете да подадете документи за виза в консулството или посолството на държавата от ЕС, която смятате да посетите (или в това на държавата, която сте избрали за своя основна дестинация). Ако имате шенгенска виза, можете да пътувате до всички държави от Шенгенското пространство. Ако имате валидна виза за дългосрочно пребиваване или валидно разрешение за пребиваване, издадено от държава от Шенгенското пространство, можете да останете до 90 дни в други държави, които също са част от него. Възможно е да ви трябва виза за посещение на държавите от ЕС, които са извън Шенгенското пространство.
https://europa.eu/!vPjj4H
https://europa.eu/!Yj7KBC

Гражданите на над 60 държави и територии не се нуждаят от виза за посещения в ЕС с продължителност до 90 дни. През 2024 г. от посетителите от тези държави ще се изисква да кандидатстват за разрешение за пътуване чрез ETIAS. Такова разрешение ще се изисква да представят хората, пътуващи до някоя от страните от Шенгенското пространство или извън него, изброени в таблицата по-горе, с изключение на Ирландия. Чрез новата система ще се повиши сигурността и ще се избегнат забавяния на пътуващите по границите.
https://europa.eu/!63BMdk

ПАРИ

ПАРИ

Еврото

В момента еврото (€) се използва ежедневно от повече от три четвърти от гражданите на ЕС, т.е. около 347 милиона души в 20 държави от Съюза: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Словакия, Словения, Финландия, Франция и Хърватия. Андора, Ватиканът, Монако и Сан Марино са въвели еврото като своя национална валута по споразумение с ЕС. Някои държави и територии, като например Косово (*) и Черна гора, де факто също използват еврото като своя валута.

(*) Това название не засяга позициите по отношение на статута и е съобразено с Резолюция 1244/1999 на Съвета за сигурност на ООН и становището на Международния съд относно обявяването на независимост от страна на Косово.

Карти и пари в брой

В днешни дни, ако сте граждани на ЕС, трансграничните плащания в евро, включително тегленията от банкомати и плащанията с карти, струват толкова, колкото във вашата страна, макар и да е възможно все пак да платите такса за превалутиране, ако живеете извън еврозоната. Вече можете лесно да проверявате и сравнявате таксите за превалутиране, когато плащате с картата си или теглите пари в чужбина.

Блокирайте незабавно изгубена или открадната банкова карта, като се обадите на институцията, които я е издала. Запишете си номера, на който трябва да позвъните, преди да тръгнете на път.

Ако влизате или излизате от ЕС с 10 000 евро или повече в брой (*) (или еквивалентна сума в друга валута), трябва да декларирате тези пари пред митническите органи.

(*) Пари в брой означава банкноти, монети, прехвърляеми ценни книжа и определени типове злато.

ПАЗАРУВАНЕ

В ЕС

Няма ограничения във връзка с нещата, които можете да купите и да вземете със себе си, когато пътувате между държави от ЕС, стига те да са за лична употреба, а не за препродажба. Данъците (данък върху добавената стойност и акцизи) са включени в заплатената от вас цена и не дължите допълнителен данък в другите държави от ЕС.

Специални правила обаче са в сила за акцизните стоки, например алкохол и тютюневи изделия. Всяка държава може да посочи примерни количества за определяне на това дали тютюневите изделия и алкохолът са за лична употреба. Ако носите по-големи от тези количества, могат да ви зададат въпроси, за да проверят дали имате търговски намерения. Държавите не могат обаче да определят примерни равнища, по-ниски от количествата в таблицата по-долу



ПРИСТИГАНЕ В ЕС

Ако влизате в ЕС от страна извън него, можете да донесете със себе си стоки, освободени от данък върху добавената стойност (ДДС) и акцизи, за лична употреба в посочените по-долу граници. Същото важи, ако пристигате от територии, където правилата на ЕС за ДДС и за акцизите не се прилагат.

Съществуват по-високи и по-ниски граници за количеството тютюн, което можете да внесете в ЕС, в зависимост от страната, затова проверете митническите правила в страната от ЕС, която посещавате.

(*) Всяко от количествата представлява 100 % от общото допустимо количество за тютюневи изделия. Можете да комбинирате всички тези изделия, но не трябва да превишавате общото ограничение. Например: 100 цигари (50 % от допустимото количество) + 50 пурети (50 % от допустимото количество) = 100 % от общото допустимо количество.

(**) За спиртни напитки и подсилени или пенливи вина всяко от тези количества представлява 100 % от общото допустимо количество, като в тези рамки се допускат различни комбинации. Например, можете да внесете половин литър спиртни напитки и 1 литър подсилено вино — и двете се равняват на половината от общото допустимо количество.

Пътуващите на възраст под 17 години не могат да пренасят алкохол и тютюневи изделия съобразно допустимите количества.

Ако пътувате между две страни от ЕС през държава извън Съюза (например Швейцария), трябва да проверите митническите правила на тази страна.

Други стоки, включително парфюми:

  • на стойност до 430 евро за пътуващите по въздух и по море;
  • на стойност до 300 евро за останалите пътуващи.

Някои държави от ЕС прилагат по-нисък таван за пътуващите, ненавършили 15 години, но той не може да бъде по-нисък от 150 евро.
https://europa.eu/!tJdVqN

Храни

Когато пътувате в рамките на ЕС, няма общи ограничения за преноса на месо или млечни продукти. Трябва обаче да се уверите, че не внасяте в ЕС храни, съдържащи месо, мляко или продукти от тях, от страни извън Съюза, тъй като те могат да пренасят опасни патогени, които причиняват заболявания по добитъка в ЕС, като шап и африканска чума по свинете. Изключения се правят единствено за пътуващите с малки количества за лична консумация от Андора, Гренландия, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Сан Марино, Фарьорските острови или Швейцария.
https://europa.eu/!7jqWvr

Не забравяйте да вземете със себе си чанта за многократна употреба, когато пазарувате. Правилата на ЕС помагат за намаляване на потреблението на пластмасови торбички, които замърсяват околната среда и са вредни за нея. В повечето страни потребителите плащат за всяка торбичка, която получават при пазаруване.

ПОМОЩ ЗА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ

ПОМОЩ ЗА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ

Като потребители имате право на справедливо третиране, на продукти, които отговарят на приемливи стандарти, и на обезщетение, ако възникне проблем, навсякъде в ЕС.

Информирайте се за това какво ядете

Можете да сте сигурни, че по отношение на храната, която консумирате, се прилагат най-високите стандарти за безопасност, благодарение на строгите закони за производство, преработка и продажба на храни. Правилата за етикетиране на хранителните продукти гарантират ясна, изчерпателна и точна информация за съдържанието на тези продукти.

Информирайте се за това какво купувате

Защитени сте от множество нелоялни търговски практики както в интернет, така и в магазините. На уебсайтовете полетата, предварително отбелязани с отметка, вече са забранени, за да няма опасност например да платите, без да искате, за пътническа застраховка, когато купувате самолетен билет по интернет.

Сравнявайте цените

Пълната цена с включен ДДС и цената за единица мярка — цената на килограм или на литър — на всички стоки за продажба трябва да бъде ясно посочена. Когато резервирате място за настаняване или полет по интернет, общата цена с всички включени такси трябва да бъде показана в самото начало на процеса на резервация.

Решавайте всякакви проблеми

Мрежата на европейските потребителски центрове предлага практическа информация за правата на потребителите в ЕС, както и безплатни съвети и съдействие при трансгранични жалби или спорове. Ако искате да получите практическа помощ и информация, докато пътувате, свалете приложението (на 25 езика):
https://www.europe-consommateurs.eu/en/publications/ecc-net-travel-app/

Търсете екомаркировката

Екомаркировката на ЕС може да ви помогне да откриете екологосъобразни хотели, младежки общежития или къмпинги.

Това лого ще ви помогне да намерите биологични продукти.

ПЪТУВАНЕ

ПЪТУВАНЕ С АВТОМОБИЛ

Свидетелство за правоуправление

Валидна шофьорска книжка, издадена от държава от ЕС, се признава навсякъде в Съюза, а също и в Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.

Всички нови книжки се издават под формата на пластмасова карта в стандартен европейски формат. В повечето държави освен валидна шофьорска книжка трябва да носите със себе си и регистрационния талон на колата.

Шофьорите от страни извън ЕС трябва да проверят дали се нуждаят от международно свидетелство за управление, за да шофират в посещаваните от тях страни от ЕС, и по-специално ако планират да посетят Ирландия, Испания, Кипър и Малта.

Автомобилна застраховка

Където и да пътувате в ЕС, вашата задължителна автомобилна застраховка автоматично ви осигурява покритие срещу щети, причинени на трети страни при пътнотранспортно произшествие (застраховка „Гражданска отговорност“). Ако имате пълна автомобилна застраховка в своята държава, е възможно тя да важи и при пътувания в други държави, но преди да тръгнете на път, е най-добре да проверите за кои страни е в сила това и какъв е периодът на валидност.

Европейският формуляр за злополука, който можете да си набавите от вашия застраховател или онлайн, е стандартен документ на няколко езика, чрез който се улеснява съставянето на протокол на мястото, ако претърпите произшествие в чужбина.

Когато пътувате в рамките на ЕС със застрахователна полица „Гражданска отговорност“, издадена в държава извън ЕС, може да ви е необходима зелена карта или да се наложи да сключите гранична застраховка. Правилата могат да се различават в зависимост от държавата, в която е издадена полицата, така че проверете предварително.

Пътни такси и винетки

Много държави облагат използването на своите пътища или с пътни такси (въз основа на изминатото разстояние), или с винетки (въз основа на времето). ЕС следи тези схеми за таксуване, за да се гарантира, че те са пропорционални и че чрез тях не се дискриминират пътуващите, които не са постоянно пребиваващи в съответните страни, или пък случайните ползватели.

Безопасно шофиране

Във всички държави от ЕС пътуващите са длъжни да поставят своите предпазни колани във всички превозни средства, оборудвани с такива колани. За децата трябва да се използва система за обезопасяване.

Използването на мобилен телефон по време на шофиране увеличава значително риска от произшествия и е забранено във всички държави от ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария, освен ако не се използва устройство „свободни ръце“ (хендсфри).

Максималната позволена концентрация на алкохол в кръвта варира между 0 мг/мл и 0,8 мг/мл в зависимост от страната. Водачи, които шофират с по-висока от разрешената скорост или след употреба на алкохол, могат да бъдат проследени благодарение на подобрения трансграничен обмен на информация.

Не забравяйте, че в Ирландия, Кипър и Малта трябва да карате от лявата страна на пътя и че в някои държави, като например Белгия, Нидерландия, Португалия и Франция предимство обикновено имат идващите отдясно превозни средства.

Какви са ограниченията на скоростта в Испания? Трябва ли да нося каска, когато карам велосипед в Швеция? За всички важни правила за безопасност по пътищата изтеглете безплатното приложение „Пътуване в чужбина“:

https://europa.eu/!4MVJNN

Електрически автомобили

Благодарение на стандартизираните конектори в Европа водачите на електрически автомобили могат да зареждат колите си навсякъде в ЕС по същия начин както в своите страни.

Проверете картата на станциите за зареждане с алтернативни горива:
https://europa.eu/!QrGqGg

Автобуси

ЕС постоянно подобрява стандартите за безопасност на пътниците в автобусния транспорт — например наскоро се въведоха по-строги правила за използването на огнеустойчиви материали в превозните средства. В целия ЕС поставянето на предпазни колани е задължително, ако автобусите са оборудвани с такива.

Колоездене

Защо да не попътувате из Европа с велосипед? EuroVelo, европейската мрежа от велосипедни маршрути, свързва целия континент и някои от основните му забележителности посредством 17 дълги велосипедни маршрута с обща дължина над 9 000 км. Можете да се насладите на европейските градове, докато карате собствения си велосипед или като използвате някоя от многото схеми за велосипеди под наем на самообслужване, част от които са съфинансирани от ЕС.
https://en.eurovelo.com/

ПЪТУВАНЕ ПО ВЪЗДУХ

Създаването на единен европейски пазар в областта на въздушния транспорт преди 30 години доведе до по-евтини тарифи и по-голям избор на превозвачи, маршрути и услуги за пътниците.

Въздухоплаването в Европа е сред най-безопасните в света. С цел да се повиши още повече безопасността, авиокомпаниите от страни извън ЕС трябва да притежават разрешително, което потвърждава, че спазват международните стандарти за безопасност. Освен това техните самолети може да бъдат подлагани на проверки в Европа, а на авиокомпаниите ще бъде наложена забрана за извършване на полети в европейското въздушно пространство, ако се установи, че те не са безопасни или че органите в тяхната страна не упражняват в достатъчна степен контрол върху тях.

За всички полети от летища в ЕС се прилагат общи правила на Съюза за проверка за сигурност на пътниците, ръчния багаж и регистрирания багаж. Има ограничения за течностите, които може да бъдат внасяни в пътническия салон, и общ списък с предмети, които не се допускат в ръчния или в регистрирания багаж.

ПЪТУВАНЕ С ВЛАК

Пътуването с влак остава един от най-безопасните и популярни начини за придвижване в Европа и играе важна роля за постигане на целта на ЕС за неутралност по отношение на климата до 2050 г. ЕС разполага с железопътни линии с дължина над 200 000 км. Съществуват приблизително около 9000 км високоскоростни линии по важни маршрути като Париж—Брюксел—Амстердам—Кьолн, Милано—Рим и Барселона—Мадрид, а други са в процес на изграждане. ЕС работи за насърчаване на пътническия железопътен транспорт на дълги разстояния и трансграничния пътнически железопътен транспорт, включително нощните влакове. Целта е железопътният трафик по високоскоростни линии да се удвои до 2030 г. и да се утрои до 2050 г.
https://europa.eu/!xmRkC6

ПЪТУВАНЕ ПО ВОДА

Между пристанищата в ЕС има множество важни морски маршрути, предлагащи редовни и висококачествени пътнически услуги като алтернатива или в съчетание със сухопътен, въздушен или железопътен транспорт. Има също около 42 000 км плавателни реки, канали и езера.

Карта

Карта

ЧАСОВИ ЗОНИ

ЧАСОВИ ЗОНИ

ВАШИТЕ ПРАВА

ВАШИТЕ ПРАВА

ЕС е единственото място в света, където гражданите са защитени от пълен набор права на пътниците, независимо дали пътуват със самолет, влак, автобус или кораб. Пътниците в ЕС имат право да получават точна, навременна и достъпна информация и помощ при транспортни проблеми, а при определени обстоятелства имат право и на обезщетение в случай на отмяна или големи закъснения.

Изтеглете мобилното приложение, което ще ви позволи да проверите какви са правата ви и как да ги предявите:
https://europa.eu/!9CvRqJ

Освен това правилата на ЕС ви защитават, когато купувате пакетни туристически ваканции или пътувания, при които се комбинират поне два различни вида туристически услуги (например полет и хотел или наемане на автомобил), от един и същ сайт за резервации по интернет или от свързани сайтове.

Преди да тръгнете на път: Трябва да получите ясна информация за своето пакетно туристическо пътуване (включително дестинация/и, списък с включените услуги и телефонен номер за спешни случаи). Също така трябва да бъдете информирани за правата си, например че имате по-големи права в случай на отмяна или ако организаторът фалира.

Когато пристигнете: Ако се окажете в затруднение при престоя си, имате право на помощ, например информация за здравните услуги и консулска помощ.

https://europa.eu/!3vvG97

Пътници с увреждания или с намалена подвижност

Пътниците с увреждания или с намалена подвижност имат право на безплатна помощ на летищата, жп гарите, пристанищата и определени автогари, както и на борда на самолетите, влаковете, корабите и автобусите. Препоръчително е да уведомите превозвача или оператора на терминал за специфични нужди, когато резервирате, когато купувате билета предварително или поне 48 часа преди пътуването (36 часа, когато пътувате с автобус).
https://europa.eu/!vtt9XQ

Ако пътувате с автомобил и имате карта на ЕС за паркиране за хора с увреждания във вашата страна, би следвало да можете да използвате местата за хора с увреждания в други държави от ЕС. Проверете предварително какви условия са в сила в страната, която посещавате.
https://europa.eu/!TVHTYF

Искане на обезщетение

Ако смятате, че правата ви не са били спазени по време на пътуване, и искате да получите обезщетение, е необходимо да подадете оплакване до превозвача или оператора на терминал или жалба до националния орган, отговарящ за съответния вид транспорт. За подробности относно съответния орган посетете следния адрес:
https://europa.eu/!g9BJdX

За повече информация се обадете на безплатния телефонен номер на Europe Direct: 00 800 6 7 8 9 10 11.

ГРИЖИ ЗА ЗДРАВЕТО

ГРИЖИ ЗА ЗДРАВЕТО

Достъп до здравеопазване

Като граждани на ЕС, ако се разболеете при временен престой в която и да била държава от ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия или Швейцария, имате право на здравни услуги на същия принцип като гражданите, които се осигуряват в съответната държава (в някои страни безплатно).

Не забравяйте да носите със себе си вашата Европейска здравноосигурителна карта при пътувания. Можете да получите картата безплатно от вашата национална здравноосигурителна каса, като тя доказва, че сте осигурени в една от страните по-горе. Ако се наложи да платите за здравно обслужване, ще трябва да запазите всички фактури, рецепти и касови бележки, за да можете да поискате да ви възстановят разходите в държавата, в която сте на посещение, или когато се върнете у дома.

Научете как да подадете заявление за карта: https://europa.eu/!Qv99xP

Пътническа застраховка

Европейската здравноосигурителна карта не заменя пътническата застраховка, тъй като не покрива разходи като например за репатриране или за спасителни операции в ски курорти. Можете да си направите пътническа застраховка срещу подобни рискове.

Лекарствени продукти

Рецептите от вашия лекар са валидни във всички държави от ЕС, но е добре да проверите дали предписаните лекарства са разрешени за продажба и може да бъдат намерени в държавата, която смятате да посетите. Уверете се, че рецептата ви съдържа цялата необходима информация за вас, предписващия лекарството лекар и съответния лекарствен продукт.

Чрез електронните рецепти вече е възможно пътуващите да вземат лекарството, изписано им от техния лекар по електронен път, от аптека в друга страна от ЕС, а някои лекари също така имат достъп до важна информация за пациентите на собствения си език.
Проверете дали тези услуги са достъпни в страната, в която отивате: https://europa.eu/!QMYXGG

Ваксиниране

По принцип за пътуване в ЕС не се изисква ваксинация. Подобни изисквания или препоръки съществуват обаче за някои отвъдморски територии на ЕС. Консултирайте се с личния си лекар, преди да тръгнете на път.

Води за къпане

Повече от 95 % от обектите за къпане в ЕС отговарят на минималните стандарти за качество на водата, а почти 85 % отговарят на още по-строгите изисквания за оценка „отличен“.

Разгледайте интерактивната карта, за да видите какво е качеството на водата на мястото, където отивате: https://europa.eu/!43mRgX

ПОДДЪРЖАНЕ НА ВРЪЗКА

ПОДДЪРЖАНЕ НА ВРЪЗКА

Мобилни телефони

Абонатите от ЕС могат да използват мобилните си телефони при пътуване в Съюза точно както в своята страна, без да плащат никакви допълнителни такси. През 2022 г. валидността на правилата за „роуминг като у дома“, които важат и в Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, бе удължена за период от още 10 години. Ако планирате няколкомесечен престой в друга страна от ЕС, може да проверите политиката на вашия оператор за справедливо ползване.
https://europa.eu/!M7HQCd

Също така разполагате с пълен достъп до вашите онлайн абонаменти за филми, спортни прояви, електронни книги, видеоигри и музикални услуги без никакви допълнителни такси или ограничения.
https://europa.eu/!MthX6f

Wi-Fi

Безплатният достъп до интернет вече е по-широко разпространен благодарение на финансирани от ЕС точки за достъп до безжичен интернет, инсталирани в хиляди местни общности в цяла Европа. Можете да се свързвате с интернет безплатно в библиотеки, паркове, музеи, на площади и други обществени места — навсякъде, където видите символа WiFi4EU.

Изпратете пощенска картичка!

Пощенските марки могат да се използват само в държавата, в която са закупени.

Щепсели

В почти всички страни от ЕС щепселите са с два щифта, освен в Ирландия, Кипър и Малта, където са с три щифта. Когато посещавате тези страни, не забравяйте да вземете със себе си адаптер.

КАК ДА ПРЕКАРАТЕ ВРЕМЕТО СИ

КАК ДА ПРЕКАРАТЕ ВРЕМЕТО СИ

За идеи и информация какво да видите и правите разгледайте уебсайта за европейски туристически дестинации (visiteurope.com) или уебсайтовете на официалните национални туристически организации на всяка държава от ЕС.

Австрияaustria.info
Белгияvisitflanders.com
visitwallonia.com
Българияbulgariatravel.org/bg
Кипърvisitcyprus.com
Чехия visitczechrepublic.com
Германия germany.travel
Дания visitdenmark.com
Испания spain.info
Естонияvisitestonia.com
Францияfrance.fr/fr
Финландияvisitfinland.com
Гърцияvisitgreece.gr
Унгарияvisithungary.com
Хърватияcroatia.hr/en-gb
Италияitalia.it/en
Ирландияdiscoverireland.ie
Люксембургvisitluxembourg.com
Литваlithuania.travel/en
Латвияlatvia.travel/en
Малтаvisitmalta.com
Нидерландияholland.com
Португалияvisitportugal.com
Полшаpoland.travel
Румънияromania.travel/en
Швецияvisitsweden.com
Словакияslovakia.travel
Словенияslovenia.info

Всяка година ЕС подкрепя много културни проекти и прояви в Европа. По-специално, той подкрепя инициативата „Европейска столица на културата“, която има за цел популяризиране на голямото културно многообразие в Европа.

ECOC-logo

2023 г.

Елевсина (Гърция)
Тимишоара (Румъния)
Веспрем (Унгария)
https://europa.eu/!QRvqpN

Пафос (Кипър) и Севиля (Испания) са европейските столици за интелигентен туризъм за 2023 г.
https://europa.eu/!qJFkR3

Европейската комисия подкрепя държавите от ЕС при отличаването на нетрадиционни, тепърва набиращи популярност дестинации за устойчив туризъм в Европа посредством наградата „Най-добри европейски дестинации“.
https://europa.eu/!kF4DPX

Пътуващи млади европейци

От 2018 г. ЕС дава възможност на 18-годишни европейци да пътуват безплатно в Европа в рамките на един месец и да откриват богатото културно наследство на континента. Досега над 200 000 млади европейци са получили картата за пътуване DiscoverEU. С тази инициатива се дава възможност на пътуващите младежи да установят връзки помежду си чрез организирани срещи и да вземат участие във вълнуваща програма със събития. Освен своята карта за пътуване, всички пътуващи с DiscoverEU получават и карта с отстъпки. Така могат да се възползват от над 40 000 отстъпки за културни мероприятия, места за настаняване, образователни и други услуги, както и продукти в над 30 страни в цяла Европа.
https://youth.europa.eu/discovereu_bg

ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ

Пътуването с кучета, котки или порове е лесно с паспорт на ЕС за домашен любимец, който може да бъде издаден от всеки ветеринарен лекар. Всички кучета, котки и порове трябва да имат паспорт, а за целите на идентификацията трябва да имат и електронен микрочип или ясно четлива татуировка, поставена преди юли 2011 г. Те трябва да бъдат ваксинирани против бяс, а информацията за това трябва да бъде вписана в техния паспорт за домашен любимец. Ваксинацията трябва да се извърши след поставянето на татуировката или на микрочипа.

Кучетата трябва да бъдат третирани против тения от ветеринар, преди да пътуват до Ирландия, Малта и Финландия. Данните за това трябва да фигурират в паспорта за домашен любимец, а кучето може да пътува най-рано от 1 до 5 дни, след като е било третирано.
https://europa.eu/!fYJrbY

В СПЕШНИ СЛУЧАИ

В СПЕШНИ СЛУЧАИ

Единен европейски номер за спешни повиквания: 112

За връзка със службите за спешна помощ във всяка държава от ЕС и от всеки телефон, стационарен или мобилен, наберете безплатно 112.

За всички случаи на кражба сигнализирайте на местната полиция. Когато предявявате застрахователен иск или иск за обезщетение, трябва да приложите полицейския доклад. Ако откраднат паспорта или личната ви карта, сигнализирайте за това на консулството или посолството на вашата държава и на полицията.

Ако сте извън ЕС и се нуждаете от помощ, можете да потърсите такава от посолството или консулството на всяка друга държава от Съюза, ако вашата няма представителство там, където се намирате.
https://europa.eu/!3rBx9N

ЗА КОНТАКТ С ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ЕС

ЗА КОНТАКТ С ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ЕС

Лично

В целия Европейския съюз съществуват стотици центрове Europe Direct. Адреса на най-близкия до Вас център ще намерите онлайн
(https://europa.eu/!W87VDB).


По телефона или като ни пишете

Europe Direct е служба, която отговаря на въпросите Ви за Европейския съюз. Можете да се свържете с нея:

  • чрез безплатния телефонен номер 00 800 6 7 8 9 10 11 (някои оператори могат да таксуват обаждането),
  • на стационарен телефонен номер +32 22999696,
  • чрез следния формуляр
    https://europa.eu/!6xfNwb

ЗА ДА НАМЕРИТЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЕС

ЗА ДА НАМЕРИТЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЕС

Онлайн

Информация за Европейския съюз на всички официални езици на ЕС е на разположение на сайта Europa
(https://europa.eu/!9CYpUK).


Публикации на ЕС

Можете да разгледате или да поръчате публикации на https://europa.eu/!C63d8b. Редица безплатни публикации могат да бъдат получени от Europe Direct или от местния център за документация (https://europa.eu/!W87VDB).


Право на ЕС и документи по темата

За достъп до правна информация от ЕС, включително цялото право на ЕС от 1951 г. насам на всички официални езици, посетете EUR-Lex
(https://europa.eu/!v4WMpc).

Отворени данни на ЕС

Порталът https://data.europa.eu/bg предоставя достъп до отворени набори от данни от институциите, органите и агенциите на ЕС. Данните могат да бъдат изтеглени и използвани повторно безплатно, както за търговски, така и за нетърговски цели. Порталът предоставя достъп и до множество набори от данни от европейските държави.

Във връзка с тази публикация

Европейска комисия
ГД „Комуникации“
Редакционна служба и целенасочени информационни дейности
1049 Bruxelles/Brussel BELGIQUE/BELGIË

За контакти: COMM-A2@ec.europa.eu

Ръкописът е завършен през април 2023 г.

Настоящият документ не следва да се счита за представителен за официалната позиция на Европейската комисия.

Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз, 2023 г.

© Европейски съюз, 2023 г.

Политиката относно повторната употреба на документи на Европейската комисия е уредена с Решение 2011/833/ЕС на Комисията от 12 декември 2011 г. относно повторната употреба на документи на Комисията (ОВ L 330, 14.12.2011 г., стр. 39).

Освен ако е посочено друго, повторната употреба на настоящия документ е разрешена съгласно лиценз Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY 4.0) (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/). Това означава, че повторната употреба се позволява, при условие че надлежно се посочи източникът и се укажат евентуалните промени.

За употребата или възпроизвеждането на елементи, които не са собственост на Европейския съюз, следва да се поиска разрешение директно от носителите на авторските права.

Илюстрации: © Европейски съюз, © iStock

Полезна ли ви беше тази публикация? Изпратете ни своите коментари: comm-publi-feedback@ec.europa.eu

На уебсайта „Вашата Европа“ ще намерите още съвети във връзка с правата ви, когато живеете, работите и пътувате в ЕС: https://europa.eu/youreurope/

ИДЕНТИФИКАТОРИ

Print ISBN 978-92-76-55301-4 doi:10.2775/54655 NA-09-22-383-BG-C
PDF ISBN 978-92-76-55308-3 doi:10.2775/029165 NA-09-22-383-BG-N
HTML ISBN 978-92-76-55307-6 doi:10.2775/007214 NA-09-22-383-BG-Q