Специален доклад
10 2017

Необходима е по-добра насоченост на помощта от ЕС за младите земеделски стопани, за да се насърчи ефективна приемственост между поколенията

Относно доклада:Броят на младите земеделски стопани е намалял от 3,3 млн. през 2005 г. на 2,3 млн. през 2013 г. През периода 2007—2020 г. ЕС е отпуснал 9,6 млрд. евро за млади земеделски стопани, с цел подобряване на приемствеността между поколенията в земеделието. Сметната палата установи, че това подпомагане често е неясно определено, без конкретни очаквани резултати и въздействие. По отношение на стълб 1 (преки плащания) помощта се предоставя в стандартизирана форма, без да отговаря на нуждите на младите земеделски стопани, с изключение на нуждата от осигуряване на допълнителни доходи. По отношение на стълб 2 (развитие на селските райони) помощта е по-добре адаптирана към нуждите на младите земеделски стопани и насърчава конкретни действия (напр. стартиране на биологично земеделие, инициативи за спестяване на вода и енергия); управляващите органи обаче невинаги прилагат процедури за подбор с цел приоритизиране на най-добрите проекти. Сметната палата препоръчва по-добре да се определят целите и да се насочи помощта от ЕС, за да се насърчи ефективно приемственост между поколенията.

Настоящата публикация е достъпна на 23 езика и в следните формати:
HTML PDF EPUB PRINT
html logo PDF Special Report EPUB Special Report Paper Special Report

Кpатко изложение

I

Общият брой на земеделските стопани в ЕС-27 намалява бързо през последното десетилетие, като е спаднал от 14,5 млн. през 2005 г. на 10,7 млн. през 2013 г. Броят на младите земеделски стопани (до 44 години) е намалял от 3,3 млн. през 2005 г. на 2,3 млн. през 2013 г. Тъй като броят на земеделските стопани намалява във всички възрастови групи, процентът на младите земеделски стопани при заетото със земеделие население е останал относително стабилен — малко над 20 %. Въпреки това съществуват значителни различия между държавите членки.

II

През периода 2007—2020 г. ЕС е отпуснал 9,6 млрд. евро специфична помощ за млади земеделски стопани, с цел повишаване на конкурентоспособността на земеделските стопанства и приемственост между поколенията в земеделието. Заедно със съфинансирането от държавите членки за мярката за установяване по стълб 2 общият размер на публичната подкрепа възлиза на 18,3 млрд. евро. Почти 200 000 млади земеделски стопани са получили помощ от ЕС за създаване на стопанство за периода 2007—2013 г. Над 70 % от финансирането от ЕС е предоставено по стълб 2 (ЕЗФРСР) за мярката за създаване на стопанства от млади земеделски стопани, а останалите 30 % са предоставени през периода 2014—2020 г. по стълб 1 (ЕФГЗ) за директни плащания на млади земеделски стопани.

III

В този контекст Сметната палата проучи ролята, която ЕС може да играе при подкрепата за млади земеделски стопани и насърчаване на приемственост между поколенията. Одитът беше проведен в Комисията и в четирите държави членки с най-големи разходи за млади земеделски стопани: Франция, Испания, Полша и Италия. Одитът потърси отговор на следния въпрос: „Добре ли е планирана подкрепата от ЕС за младите земеделски стопани, за да допринася ефективно за подобряване на приемствеността между поколенията?“

IV

Общото заключение е, че подкрепата на ЕС за млади земеделски стопани се базира на неясно определена интервенционна логика без конкретни очаквани резултати и въздействие. Необходимо е тя да бъде по-добре насочена, за да се насърчи ефективно приемственост между поколенията. Въпреки това Сметната палата откри съществени разлики между плащането за млади земеделски стопани по стълб 1 и мярката за установяване по стълб 2.

V

По отношение на плащането за млади земеделски стопани по стълб 1 Сметната палата установи, че:

  • помощта не е на базата на надеждна оценка на нуждите и нейната цел не отразява общата цел за насърчаване на приемствеността между поколенията. Държавите членки не са координирали плащането по стълб 1, с мярката за установяване по стълб 2 или с мерките на национално равнище;
  • при липса на оценка на нуждите, помощта се предоставя в стандартизирана форма (годишни плащания на хектар), в размер и по време, за които не е ясно на кои специфични нужди, различни от допълнителен доход, отговарят;
  • общата рамка за мониторинг и оценка не предоставя полезни показатели за оценка на ефективността на това плащане, тъй като няма показатели за резултатите и не се събират данни за доходите и жизнеспособността на подпомаганите стопанства.
VI

За мярката за създаване на стопанства на млади земеделски стопани по стълб 2, Сметната палата установи, че:

  • въпреки че по принцип се основава на оценка на нуждите, нейните цели са частично конкретни, измерими, достижими, актуални и планирани със срокове и отразяват общата цел за насърчаване на приемствеността между поколенията. Съществува ефективна координация с инвестиционната мярка по стълб 2;
  • помощта е предоставена под форма (еднократна сума при осъществяването на бизнес план, и в някои случаи, също така и лихвена субсидия върху заем), която отговаря по-директно на нуждите на младите земеделски стопани от достъп до земя, капитал и знания. Размерът на помощта по принцип е свързан с потребностите и е модулиран да насърчава конкретни действия (напр. стартиране на биологично земеделие, инициативи за спестяване на вода и енергия);
  • помощта е предназначена за по-добре квалифицирани земеделски стопани, които се ангажират да приложат бизнес план, който да ги насочва за развиване на жизнеспособни стопанства, и които в рамките на процеса на подбор често се насърчават да се установят в необлагодетелствани райони. Бизнес плановете обаче са с различно качество, а управляващите органи понякога не прилагат процедури за подбор за приоритизиране на най-добрите проекти. Критериите за подбор са въведени към края на периода 2007—2013 г., минималните прагове са или твърде ниски или изцяло липсват, а седемгодишният бюджет за мярката е използван в някои държави членки за финансирането на почти всички заявления, подадени в началото на програмния период, като по този начин става невъзможно за младите земеделски стопани, които са стартирали по-късно, да получат финансиране;
  • Сметната палата не откри достатъчно доказателства относно това дали мерките на ЕС улесняват установяването на млади земеделски стопани и дали спомагат за подобряване на приемствеността и жизнеспособността на подпомаганите стопанства, главно поради ниското качество на показателите, определени от общата система за мониторинг.
VII

Сметната палата препоръчва на Комисията и държавите членки:

  1. да подобрят интервенционната логика чрез засилване на оценката на нуждите и определяне на цели SMART, които да отразяват общата цел за насърчаване на приемствеността между поколенията;
  2. да засилят насочването на мерките чрез по-добри системи за подбор на проекти и използване на бизнес планове;
  3. да подобрят рамката за мониторинг и оценка, като използват най-добрите практики, разработени от държавите членки в техните системи за наблюдение и доклади за оценка.

Въведение

Намаляващо население, заето със земеделие

01

Земеделието в ЕС е изправено пред проблема с намаляване на населението, заето в този сектор. Общият брой на земеделските стопани в ЕС-275 намалява бързо през последното десетилетие, като е спаднал от 14,5 млн. през 2005 г. на 10,7 млн. през 2013 г., т.е. намаление от една четвърт за по-малко от десет години. Засегнати са всички възрастови групи земеделски стопани (вж. фигура 1). Не е възможно да се знае броят на земеделските стопани на възраст до 40 години, тъй като данните на Евростат не разделят възрастовата група 35—44 години на допълнителни подгрупи6.

Фигура 1

Промяна на броя на земеделските стопани по възрастови групи в 27-те държави членки на ЕС

Източник: Евростат, Изследване на структурата на земеделските стопанства7.

02

Броят на младите земеделски стопани (на възраст до 44 години) е спаднал от 3,3 млн. през 2005 г. на 2,3 млн. през 2013 г., т.е. намаление от една трета за по-малко от десет години. Въпреки това, процентът на младите земеделски стопани при земеделското население е останал относително стабилен - малко над 20 % (вж. фигура 2).

Фигура 2

Промяна на разбивката на земеделските стопани по възрастови групи в 27-те държави членки на ЕС

Източник: Евростат, Изследване на структурата на земеделските стопанства.

03

Между държавите членки съществуват значителни различия — например в Полша делът на младите земеделски стопани при земеделското население се е увеличил от 34 % през 2007 г. на 36 % през 2013 г., докато в Испания той е намалял от 21 % през 2007 г. на 16 % през 2013 г. Приложение I представя преглед на броя на земеделските стопани в отделните държави членки и на изменението от 2007 г. до 2013 г., а приложение II показва промените в разпределението на земеделските стопани по възрастови групи.

Приемствеността между поколенията е на едно от първите места в политическия дневен ред

04

През 2008 г. Европейският парламент заяви, че приемствеността между поколенията е необходима за запазване на високо равнище на качеството и безопасността на храните в рамките на ЕС, както и за независимостта на ЕС в бъдеще, както и че ОСП трябва да се стреми към премахване на бариерите, пред които в момента са изправени младите хора, желаещи да се установят в областта на земеделието, чрез превръщане на приемствеността между поколенията в един от нейните приоритети8. През 2011 г. той отбеляза, че мерките, насочени към млади земеделски стопани, съдържащи се във втория стълб, се оказват недостатъчни, за да спрат бързото застаряване на сектора на земеделието и че срокът на схемите за подпомагане по втория стълб следва да бъде удължен9. През 2014 г. Съветът също така посочи10, че младите земеделски стопани и приемствеността между поколенията в земеделието са от основно значение за устойчивостта и дългосрочната конкурентоспособност на европейското земеделие.

05

През 2015 г. Комисията заяви11, че подкрепата за младите земеделски стопани е приоритет. Според члена на Комисията Фил Хоган12: … Приемствеността между поколенията е въпрос, който отива много по-далеч от намаляването на средната възраст на земеделските стопани в ЕС. Той е свързан също така със създаване на възможност за ново поколение от висококвалифицирани млади земеделски стопани да използват напълно потенциала на технологиите за подпомагане на устойчиви земеделски практики в Европа. Той заяви, че съществуват пречки, които възпрепятстват младите хора да започнат да се занимават със земеделска дейност, като спомена като най-важни достъпа до земя, финансиране и знания.

Подкрепа на ЕС за младите земеделски стопани

06

Общият бюджет на ЕС, специално отпуснат за подкрепа на младите земеделски стопани през периода 2007—2020 г. е 9,6 млрд. евро. Той се е удвоил — от 3,2 млрд. евро в периода 2007—2013 г. (предоставен по мярката за установяване на стълб 2) на 6,4 млрд. евро през периода 2014—2020 г., главно поради въвеждането на допълнително пряко плащане за младите земеделски стопани по стълб 1 (вж. фигура 3). Общ размер на публичните разходи, включително националното съфинансиране от държавите членки за мярката за установяване по стълб 2, е 18,3 млрд. евро.

Фигура 3

Бюджет на ЕС за подпомагане за млади земеделски производители по стълб 1 (ЕФГЗ) и стълб 2 (ЕЗФРСР) през програмните периоди 2007—2013 г. и 2014—2020 г.

Източник: ЕСП въз основа на данни от Комисията (разходи за периода 2007—2013 г. и разпределени средства за периода 2014—2020 г.).

07

Подкрепата за младите земеделски стопани е въведена още през 80-те години на ХХ век13. От 2000 г. насам по-голямата част от помощта е предоставяна по мярката за установяване на млади земеделски стопани от стълб 214. През периода 2014—2020 г. тази мярка е последвана от мярката „Развитие на стопанството и стопанската дейност“. Мярката се прилага в 92 от общо 118 програми за развитие на селските райони (ПРСР) в 24 от 28-те държави членки.

08

През периода 2014—2020 г. е въведена допълнителна подкрепа за младите земеделски стопани по стълб 115 под формата на допълнително плащане в размер на 25 % за млади земеделски стопани в допълнение към директните плащания.

09

Във фигура 4 е представен общ преглед на инструментите на ЕС, насочени пряко или косвено към младите земеделски стопани през периода 2007—2020 г. Както е посочено във фигура 4, одитът се фокусира върху мерките, подпомагащи пряко младите земеделски стопани: мярката по стълб 2 за установяване на млади земеделски стопани и мярката по стълб 1 за допълнителното плащане за млади земеделски стопани.

Фигура 4

Общ преглед на мерките на ЕС в подкрепа на младите земеделски стопани през периода 2007—2020 г.

Източник: ЕСП.

10

В таблица 1 по-долу са сравнени основните характеристики на подкрепата по стълб 1 и стълб 2 за младите земеделски стопани през периода 2014—2020 г.

Таблица 1

Основни характеристики на подкрепата по стълб 1 и стълб 2 за младите земеделски стопани през периода 2014—2020 г.

Стълб 1 Европейски фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ)

Плащане за млади земеделски стопани

Стълб 2 Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР)

Мярка 6.1 — Развитие на стопанството и стопанската дейност за млади земеделски стопани

Правно основаниеЧлен 50 от Регламент (ЕС) № 1307/2013Член 19 от Регламент (ЕС) № 1305/2013
Форма на подкрепаДопълнително плащане за млади земеделски стопани, които имат право на плащане по схемата за основно плащане или по схемата за единно плащане на площ.Стартова помощ от максимум 70 000 евро, отпуснати въз основа на бизнес план (окончателното плащане е обвързано с правилното изпълнение на бизнес плана).
Продължителност на подкрепатаИзплаща се ежегодно за максимален срок от 5 години (считано от годината след създаване на стопанството).Изплаща се еднократно на стопанство/на земеделски стопанин на най-малко 2 вноски.
ИзпълнениеЗадължително за всички държави членки, които могат да определят само няколко параметри — бюджет, метод за изчисление, ограничение на хектари, изисквания за умения и съвместен контрол върху правните дружества (вж. точка 40).Доброволно за държавите членки/регионите, които определят приоритетите и целите в ПРСР, критериите за допустимост и подбор, избират проекти и докладват на Комисията относно изпълнението на мерките.
Цел„За да се улесни първоначалното установяване на младите земеделски стопани и структурното приспособяване на техните стопанства след първоначалното установяване„1, и да допринася за общата цел на ОСП за жизнеспособно производство на храни чрез повишаване на жизнеспособността на земеделските стопанства2 и насърчаване на приемствеността между поколенията3.
Бенефициенти, допустими за подпомагане
  • Земеделски стопани на възраст под 40 години.
  • Земеделски стопани, които за пръв път създават земеделско стопанство като ръководители на стопанството или които вече са създали такова стопанство в рамките на пет години преди подаването на заявленията за директни плащания за 2015 г.
  • Физически и юридически лица, включително когато млад земеделски стопанин участва в упражняването на съвместен контрол върху стопанството.
  • Земеделски стопани на възраст под 40 години.
  • Земеделски стопани, които за пръв път създават земеделско стопанство като ръководители на стопанството.
  • Юридически лица, включително когато млад земеделски стопанин участва в упражняването на съвместен контрол върху стопанството.
Брой на бенефициентите279 071 (през 2015 г.).193 828 през периода 20072013 г. Няма цел на равнище ЕС за периода 2014—2020 г.
Средната сума на помощта за един бенефициент1 135 евро (през 2015 г.).20 000 евро (през периода 20072013 г.).

1 Преамбюл (47) на Регламент (ЕС) № 1307/2013 и преамбюл (17) на Регламент (ЕС) № 1305/2013.

2 Вж. член 5 от Регламент (ЕС) № 1305/2013.

3 За стълб 1. вж. информационната бележка на Комисията „Реформа на ОСП — обяснение на основните елементи“ от 26 юни 2013 г.: За да се насърчи приемствеността между поколенията, основното плащане за начинаещи млади фермери (на възраст под 40 години) следва да бъде допълнено с още 25 % за първите 5 години на дейност. Вж. също информационния документ на Европейския парламент „Първи стълб на Общата селскостопанска политика (ОСП): Директни плащания за земеделски стопани“: За насърчаването на приемствеността между поколенията, основното плащане, предоставено на младите земеделски стопани (под 40-годишна възраст), на новодошлите или на земеделски стопанства, установени през последните пет години, е увеличено с 25 % за първите пет години.

За стълб 2 вж. член 5 от Регламент (ЕС) № 1305/2013 относно специфичния приоритет за „улесняване на навлизането на земеделски стопани с подходяща квалификация в селскостопанския сектор, и по-специално приемствеността между поколенията“.

Източник: ЕСП въз основа на данни на Комисията.

Обхват и подход на одита

11

Одитът потърси отговор на следния въпрос:

Добре ли е планирана подкрепата от ЕС за младите земеделски стопани, за да допринася по ефективен начин за подобряване на приемствеността между поколенията?

12

За да отговори на този въпрос, Сметната палата се фокусира върху мерките, подпомагащи пряко младите земеделски стопани през периода 2007—2020 г. (вж. фигура 4), а именно мярка 112 по стълб 2 за периода 2007—2013 г. за установяване на стопанства на млади земеделски производители и съответстващата ѝ мярка 6.1 за периода 2014—2020 г. и плащането за млади земеделски стопани по стълб 1 за периода 2014—2020 г. Сметната палата оцени интервенционната логика (част I от доклада), насочването при прилагането на мерките (част II), и резултатите от тях (част III).

13

Одитът беше извършен в периода между април и октомври 2016 г. и обхвана четири държави членки, които изразходват най-голяма част от финансирането за млади земеделски стопани: Франция, Испания, Полша и Италия (вж. фигура 5). Тези четири държави членки представляват 56 % от общия бюджет на ЕС, съответстващи на мерките, подпомагащи пряко младите земеделски стопани през периода 2007—2020 г. (вж. фигура 4). В приложение III е представен общ преглед на бюджета на ЕС, специфично заделен за младите земеделски стопани по държави членки.

14

В тези четири държави членки Сметната палата провери националните рамки, които определят интервенционната логика и основните характеристики на мерките, както и степента на координация между тези мерки и националните политики, които благоприятстват приемствеността между поколенията. За да направи оценка на изпълнението и резултатите от мерките, Сметната палата се фокусира върху седем региона, които са сред тези, които са разходвали най-много по мерките за директно подпомагане на млади земеделски стопани:

  • Франция (Pays de la Loire и Midi-Pyrénées);
  • Испания (Andalucía);
  • Полша (Warminsko-Mazurskie и Dolnoslaskie);
  • Италия (Emilia-Romagna и Puglia).

Фигура 5

Бюджет на ЕС за подпомагане на млади земеделски стопани по стълб 1 (ЕФГЗ) и стълб 2 (ЕЗФРСР) през периода 2007—2020 г. (правоъгълникът отговаря на одитираните държави членки)

Източник: ЕСП въз основа на данни от Комисията (разходи за периода 2007—2013 г. и разпределени средства за периода 2014—2020 г.).

15

Одитният подход съчетава одит на системите за контрол, основно на ниво Комисия и държави членки, с проверка на извадка от 57 проекта на ниво крайни бенефициенти, за да провери изпълнението и резултатите от мерките. ЕСП анализира също така съответните статистически данни и проучвания, предоставени от Евростат (напр. изследванията на структурата на земеделските стопанства), националните парламенти и националните статистически служби, университети и организации на млади земеделски стопани на ниво ЕС и на национално и на регионално ниво.

16

Тези проучвания сочат, че съществуват общи фактори, различни от мерките на ЕС, оказващи влияние върху приемствеността между поколенията (напр. икономическото и социалното положение, склонността на банките да предоставят заеми и възможностите за заетост в сектори, различни от земеделието, и високата концентрация на земеделска земя в сравнително малък брой земеделски стопанства16). Националните политики, които благоприятстват напускането на стари земеделски стопани, също могат да играят важна роля, както посочи Германия — една от държавите членки, които, подобно на Дания, Ирландия, Нидерландия и Великобритания — Северна Ирландия, избра да не прилага мярката за установяване по стълб 2 за периода 2014—2020 г. В действителност, междинната оценка за периода 2007—2013 г. за Германия (Rhineland-Palatinate) показа, че мярка 112 за създаване на стопанства на млади земеделски стопани не е успяла да разреши по адекватен начин проблема със липсата на подходящ приемник на стопанствата и че не е било възможно да се установи какво е било въздействието на тази подкрепа върху възрастта на земеделските стопани. Освен това Германия счита, че нейната схема за социална сигурност „Hofabgabeklausel“, която изисква от земеделските стопани да се откажат от своето стопанство, за да получат пенсията си за възраст, играе основна роля за успешната приемственост между поколенията в сектора на земеделското производство.

Констатации и оценки

Част I — Интервенционна логика

17

Комисията и държавите членки следва да проектират адекватни интервенции на политиките. За тази цел Сметната палата провери дали Комисията и държавите членки са:

  • извършили стабилни предварителни оценки на нуждите в конкретните области на интервенция;
  • вземали решения кои фондове най-добре отговарят на нуждите на младите земеделски стопани;
  • определили цели, формулирани по конкретен, измерим, достижим, актуален и планиран със срокове начин (SMART);
  • определили механизми, с които се гарантира ефективно, ефикасно и координирано използване на различните фондове.

Нуждите на младите земеделски стопани са идентифицирани на най-общо ниво…

18

Според проучвания на Комисията, събеседвания с одитираните управляващи органи и сдруженията на младите земеделски стопани, пречките, които възпрепятстват младите хора да станат земеделски стопани, могат да бъдат класифицирани като свързани с:

  1. достъп до земя: около 60 % от младите земеделски стопани в 28-те държави членки на ЕС докладват за проблеми при закупуване или наемане на земя17. Според няколко проучвания18 проблемът се корени във високата цена на земята и в нежеланието на възрастните земеделски стопани да се пенсионират;
  2. достъп до капитал: около 35 % от младите земеделски стопани в 28-те държави членки на ЕС, докладват за проблеми с достъпа до субсидии и кредити19. Според проучванията20 и събеседванията с асоциации на младите земеделски стопани, във Франция, Италия и Испания проблемът се дължи на сложността и продължителността на процедурите за публично подпомагане, а не на недостатъчния размер на субсидиите;
  3. достъп до знания: около 20 % от младите земеделски стопани в 28-те държави членки на ЕС, докладват за проблеми с достъпа до знания21. През 2010 г. само 14 % от земеделските стопани на възраст до 35 години в 27-те държави членки на ЕС, имат пълно земеделско обучение22, въпреки че това варира значително в рамките на ЕС. Така например във Франция (Pays-Loire) 84 % от земеделските стопани на възраст до 35 години имат пълно земеделско обучение, в Италия (Emilia-Romagna) — 27 % в Полша - 26 %, а в Испания (Andalucía) — само 3 %;
  4. достъп до достатъчен размер стабилни доходи: някои държави членки и сдружения на млади земеделски стопани посочват такава нужда, въпреки че в четирите одитирани държави членки не съществуват статистически представителни данни за доходите на младите земеделски стопани (на възраст до 40 години) или данни, показващи дали доходите през първите години на земеделската дейност са недостатъчни или нестабилни като цяло или в по-голяма степен, отколкото през следващите години;
  5. достъп до основна инфраструктура и услуги в селските райони, равни на тези, които са на разположение на младите хора, които не живеят в селски райони, като например широколентови мрежи, детски градини, училища, транспорт и пощенски услуги, здравеопазване и услуги по заместване.

… но основните потребности не са допълнително изследвани

19

В повечето от одитираните държави членки/региони проверката на Сметната палата показа, че не е известно дали обхватът на тези пречки е общ за всички млади земеделски стопани, които се установяват в определен регион, или само за някои от тях, например в определени географски райони, сектори на земеделието или финансово състояние (например тези, които не са наследили достатъчно земя или капитал). Също така не е известно в кой момент по време на процеса на създаване на стопанство кои от тези пречки изглеждат по-сериозни.

Стълб 1
20

Стълб 1 - допълнителното плащане за млади земеделски стопани се основава на предположението, че младите производители, започващи селскостопанска дейност, са изправени пред финансови предизвикателства23. Въпреки че това предположение може да бъде вярно, оценката на въздействието на Комисията24 не е предоставила данни в негова подкрепа или прогнозна стойност на очакваното въздействие на това допълнително плащане върху доходите на младите земеделски стопани, върху жизнеспособността на техните стопанства или върху нивото на приемствеността между поколенията, но се фокусира само върху бюджетните последици от различните методи, предложени за изчисляване на това плащане. Не е ясно към какви потребности на младите земеделски стопани, различни от допълнителни доходи, е насочено това плащане, и каква следва да бъде неговата добавена стойност.

21

Също така на ниво държави членки липсват документи, проучвания или данни, които да поясняват защо е необходимо това допълнително плащане или да подкрепят предположението, че младите земеделски стопани, започващи земеделска дейност, са изправени пред финансови предизвикателства. В Италия Сметната палата откри някои непредставителни данни на национално равнище, които показват, че нетната добавена стойност на земеделските стопанства25 е малко по-висока (средно 80 000 евро) през 2010 г. за стопанства на земеделски стопани под 40-годишна възраст, спрямо по-възрастните земеделски стопани (73 000 евро). Също така не са налице данни, показващи дали приходите през първите години на земеделската дейност са недостатъчни или нестабилни като цяло или в по-голяма степен, отколкото през следващите години.

22

Регламент (ЕС) № 1307/2013 делегира на държавите членки избора на някои начини на за изпълнение, като например избор на определен бюджет за плащането или на определено ограничение на броя на хектарите, въз основа на които то следва да се изчисли (вж. също точки 39—41). Въпреки това липсват документи, проучвания или данни, предоставящи солидни основания за такъв избор.

Стълб 2
23

Основните потребности и намаляването на броя на младите земеделски стопани са посочени в повечето програмни документи на одитираните държави членки (предварителни оценки, програми за развитие на селските райони), във връзка с мярката за установяване на млади земеделски стопани по Стълб 2. Въпреки това основните причини, поради които младите хора се сблъскват с пречки по отношение на достъпа до земя, капитал, знания, доходи или услуги, не са били изследвани в достатъчна степен и като цяло не са подкрепени от количествени доказателства.

Частично несъответствие между потребностите и начина на подкрепа

Стълб 1
24

При липсата на оценка на потребностите не е ясно към кои специфични нужди, различни от допълнителни доходи, е насочено плащането за млади земеделски стопани по стълб 1. Въпреки това, по отношение на доходите ЕСП не успя да определи дали е отговорено на необходимостта от по-високи и по-стабилни доходи, към която по принцип следва да бъде насочено директно това плащане. Одитираните държави членки не можаха да предоставят статистически представителни данни за доходите на младите земеделски стопани, или данни, показващи дали техните доходи през първите години на земеделска дейност са недостатъчни или нестабилни като цяло или в по-голяма степен, отколкото през следващите години. Относно другите потребности:

  1. необходимостта от подобряване на достъпа до земя не е пряко засегната от това плащане, което се предоставя само на младите земеделски стопани, които вече разполагат със земя;
  2. необходимостта от подобряване на достъпа до капитал не е явна, тъй като не е известно дали бенефициентите по това плащане не разполагат с достатъчно капитал за управлението на жизнеспособни земеделски стопанства и/или достатъчен достъп до кредитиране за субсидиране на инвестициите, които биха могли да увеличат тяхната жизнеспособност;
  3. необходимостта от по-добър достъп до знания не е засегната конкретно от това плащане, което се предоставя, без да се изисква минимално ниво на земеделско образование в повечето държави членки.
Стълб 2
25

В контекста на мярката по стълб 2 за установяване на млади земеделски стопани помощта се предоставя под формата на еднократна сума (в зависимост от изпълнението на бизнес плана), лихвена субсидия или комбинация от двете. Следователно тя отговаря по-пряко на специфичните потребности на младите земеделски стопани, а по-специално:

  1. нуждата от подобряване на достъпа до земя е частично задоволена, тъй като земеделските стопани са могли да използват еднократната сума за закупуване на земя или за субсидиране на кредит за придобиване на земя;
  2. нуждата от подобряване на достъпа до капитал като цяло е задоволена, тъй като земеделските стопани могат да го използват за инвестиции, които има вероятност да увеличат жизнеспособността на техните стопанства, а в някои случаи, също и за получаване на субсидиран заем;
  3. нуждата от по-добър достъп до знания е задоволена чрез тази мярка, тъй като от бенефициентите се изисква да имат или да получат минимално ниво на земеделско образование;
  4. нуждата от достатъчен размер стабилни доходи е задоволена непряко чрез подкрепа за дейностите и инвестициите, които биха могли да доведат до развитието на жизнеспособни стопанства.

На общо равнище са определени цели…

26

Общата цел за подкрепата за младите земеделски стопани по стълб 1 и стълб 2 на равнище ЕС е да се улесни първоначалното установяване на младите земеделски стопани и структурното приспособяване на техните стопанства след първоначалното им учредяване, с крайна цел повишаване на жизнеспособността и приемственост между поколенията (вж. таблица 1).

… но общата цел за насърчаване на приемствеността между поколенията не е отразена в целта на плащането за младите земеделски стопани по Стълб 1

27

В приложение IV е представена интервенционната логика на Стълб 1: плащането за млади земеделски стопани следва да допринесе за подобряване на земеделската конкурентоспособност и за подобряване на доходите на земеделското стопанство, а в по-общ план, за постигане на целта на ОСП за жизнеспособно производство на храни. Общата цел за насърчаване на приемствеността между поколенията обаче не е отразена в целта на това плащане.

28

При липсата на оценка на потребностите, целта на плащането за младите земеделски стопани по стълб 1 продължава да бъде:

  1. недостатъчно конкретна, тъй като липсва описание на очакваните крайни продукти и услуги (например, изразена като дял, брой, процент или честота) или посочване на целевата популация на младите земеделски стопани за подкрепа (например в конкретни географски райони или финансови ситуации);
  2. само частично измерима, тъй като не е известно какъв процент от доходите на младите земеделски стопани представлява това плащане, нито дали съществуват количествено измерими цели по отношение на очакваните резултати от него;
  3. неизвестна по отношение на това дали е постижима, или до каква степен е постижима, тъй като тя не е достатъчно конкретна и измерима;
  4. не е ясно до каква степен целта е актуална, тъй като не е известно на какви потребности на младите земеделски стопани, различни от допълнителни доходи, следва да отговори това плащане и колко широко разпространена е подобна необходимост сред младите земеделски стопани, които стартират земеделска дейност (вж. точки 19—22);
  5. не навременна, тъй като не е определено до кога целта трябва да бъде постигната.

Общата цел за насърчаване на приемствеността между поколенията е отразена в целта на мярката за установяване по стълб 2

29

На ниво ЕС целта на мярката по стълб 2 за установяване на млади земеделски стопани е да благоприятства установяването на достатъчно добре квалифицирани земеделски стопани в земеделския сектор, и по-специално приемствеността между поколенията, както и да допринася за общата цел на ОСП за жизнеспособно производство на храни чрез подобряване на жизнеспособността на стопанствата (вж. таблица 1). В допълнение към тази цел на ниво ЕС държавите членки определят в своите ПРСР за периода 2007—2013 г. по-конкретни цели за тази мярка, като насърчаване на заетостта, задържане на населението в селските райони, подобряване на конкурентоспособността на земеделските стопанства и увеличаване на тяхната рентабилност, използване на нови технологии и подобряване на човешкия капитал.

30

Сметната палата установи, че целите на мярката по стълб 2 за създаване на стопанства от млади земеделски стопани в четирите одитирани държави членки са частично SMART, тъй като са:

  1. достатъчно конкретни, тъй като стремежът е да се подкрепят достатъчно добре квалифицирани млади земеделски стопани, и тези цели често са придружени от описание на очаквания резултат (например „да се създаде добавена стойност чрез диверсификация и създаване на работни места“ или „да се повиши рентабилността на земеделските стопанства“);
  2. частично измерими, тъй като съществува целеви показател от гледна точка на крайните продукти и услуги (в абсолютно изражение на брой млади земеделски стопани, които ще бъдат подпомогнати, а в относително изражение — като процент от общия брой на стопанствата в региона), но липсва количествено измерима цел от гледна точка на очакваните резултати, като процентът на приемственост между поколенията, която е необходима за постигане на целите (вж. точка 71);
  3. частично постижими, тъй като те са постижими от гледна точка на крайните продукти/услуги (брой на младите земеделски стопани, които ще бъдат подпомогнати), но не е известно дали са били постижими от гледна точка на резултатите и въздействието върху приемствеността между поколенията;
  4. частично адекватни, тъй като са от значение за общата необходимост от подкрепа на приемствеността между поколенията. Въпреки това често не е известно до каква степен те са отговаряли на потребностите от достъп до земя, капитал, знания, услуги или доходи (вж. точки 19 и 23);
  5. частично навременни, тъй като няма краен срок, до който например следва да бъде достигнат определен процент млади/възрастни земеделски стопани.

Ограничена координация между мерките за подпомагане, въпреки че са установени някои добри практики

Слаба координация между мерките на ЕС и националните мерки за подпомагане на млади земеделски стопани
31

В четирите одитирани държави членки ЕСП наблюдава ограничена координация между мерките на ЕС и националните мерки за подкрепа. По-специално:

  • Във Франция съществува широк набор от национални помощи в полза на млади земеделски стопани, като например данъчни облекчения, освобождаване от плащане на социалноосигурителни вноски, приоритетен достъп за закупуване на земеделска земя, и помощ за курсове за обучение. Съществуват информационни центрове, за да се информират потенциалните бенефициенти относно различните видове помощи. Съществуват и координационни органи, които да гарантират взаимно допълване между различни помощи, но не и конкретни механизми за координация между мерките на ЕС и националните мерки;
  • В Италия съществува известна координация на обхвата на интервенцията с националната мярка, която осигурява лихвена субсидия за закупуването на земя за млади земеделски стопани, (въпрос, който само частично е засегнат от мерките на ЕС) и въведени механизми за избягване на дублиране на тази помощ с мярката на ЕС за установяване по стълб 2; също така има данъчни предимства, за които не съществуват механизми за координиране с мерките на ЕС;
  • В Полша съществуват заеми при благоприятни условия, но не и механизми за координиране с мерки на ЕС;
  • В Испания съществуват заеми с изгодни условия и данъчни предимства с пряко въздействие върху доходите на младите земеделски стопани, като плащането за млади земеделски стопани по стълб 1. Липсва обаче механизъм за координация между тези помощи, които могат да имат кумулативен ефект.
32

В нито една от четирите одитирани държави членки органите не разполагат с общ преглед на различните помощи от ЕС и национални помощи, предоставяни на бенефициентите. Съществува риск някои млади земеделски стопани да получават прекалено много помощи в сравнение с действителните им нужди (например които се възползват от плащането на ЕС по стълб 1 на млади земеделски стопани, от мерките за установяване по стълб 2, от инвестиции, диверсификация, обучение и от различни национални помощи), а други да получават прекалено малко помощи.

Липсва координация между плащането за млади земеделски стопани по стълб 1 и мярката за установяване по стълб 2
33

Въпреки че Комисията е посочила, че реформата на ОСП от 2013 г. е насочена към увеличаване „на връзките между двата стълба, предоставяйки по този начин един по-цялостен и интегриран подход спрямо подкрепата на политика“26, в четирите одитирани държави членки ЕСП не е установила никаква координация между националните органи, управляващи плащането за млади земеделски стопани по стълб 1 и мярката за установяване по стълб 2. Двете мерки се управляват от различни органи и в съответствие с различни правила (вж. таблица 1). В частност, фактът, че са получили помощ от мярката за установяване по стълб 2, не оказва влияние върху възможността за получаване на плащане за млади земеделски стопани по стълб 1.

Добро взаимодействие по стълб 2 между мярката за установяване и мярката за инвестиции
34

Сметната палата установи в четирите одитирани държави членки различни нива на координация между мярката за установяване по стълб 2 и мярката за инвестиции, които пораждат някои полезни взаимодействия.

35

В Италия, където помощта за млади земеделски стопани е предоставена под формата на пакет финансова помощ, в съответствие с препоръките от националния статистически план (вж. каре 1), комбинацията от мерките за установяване и за инвестиции се е оказала успешна.

Каре 1

Пример за добро взаимодействие между мерките за установяване и инвестиции

Италия (Emilia-Romagna)

Младите земеделски стопани, които кандидатстват по мярката за установяване, са били насърчени да кандидатстват същевременно и по мярката за инвестиции благодарение на по-високи суми на помощта по мярката за установяване (през периода 2007—2013 г.) и присъждането на повече точки, чрез което се увеличава вероятността да бъдат избрани (през периода 2014—2020 г.). Поради това половината от кандидатите по мярката за установяване са получили също така подкрепа по мярката за инвестиции. Средно тези кандидати са създали по-големи, по-продуктивни, по-рентабилни стопанства и са направили повече инвестиции и иновации от останалите27:

Източник: Разработка на ЕСП въз основа на данни, предоставени от доклада за последваща оценка на ПРСР на Италия (Emilia-Romagna) за периода 2007—2013 г.

Помощта, предоставена по мярката за установяване, е два пъти повече разходно ефективна, когато е предоставяна заедно с мярката за инвестиции. Всъщност възвръщаемостта на публичната помощ (измерена като увеличението на годишната брутна добавена стойност на стопанствата по отношение на размера на помощта28) за бенефициентите по двете мерки е двойно по-голяма, отколкото за бенефициенти само по мярката за установяване.

36

Също така в Испания (Andalucía) в периода 2007—2013 г. са били организирани съвместни покани за кандидатстване на мярката за установяване и мярката за инвестиции, което позволява на младите земеделски стопани да получават помощи и по двете мерки. Въпреки това през периода 2014—2020 г. пакетът с помощта е преустановен и са организирани отделни покани за кандидатстване по двете мерки, които са оценени по различно време спрямо различни критерии за подбор.

37

Във Франция и Полша мерките за установяване и за инвестиции действат поотделно, но младите земеделски стопани, кандидатстващи по мярката а инвестиции, са се ползвали от допълнителни 10 % помощ за съфинансиране на инвестициите, докато във Франция на тях също така са присъждани допълнителни точки в системата за подбор на проекти.

Част II — Насочване на мерките

38

Държавите членки следва да прилагат методи за подбор, които дават приоритет на икономически най-ефективните интервенции, например чрез:

  • насочване на помощта към по-квалифицирани млади земеделски стопани и необлагодетелствани райони (например, изправени пред най-голям недостиг на приемственост между поколенията);
  • Прилагане на процедури за подбор (например състезателни покани за представяне на предложения въз основа на ясни и подходящи критерии за подбор) и инструменти (напр. бизнес планове), които да приоритизират бенефициенти, които е вероятно да увеличат жизнеспособността на стопанствата благодарение на помощта;
  • предоставяне на помощ за подобряване на тяхната жизнеспособност;
  • предоставяне на помощ в рамките на разумен срок, когато е необходимо да се улесни първоначалното установяване на младите земеделски стопани и структурните промени на техните стопанства.

Плащане за младите земеделски стопани по стълб 1: прекалено стандартизирана помощ

Правната рамка на стълб 1 ограничава обхвата за насочване на помощта…
39

Плащането за млади земеделски стопани се предоставя по стълб 1 се предоставя годишно за максимален срок от пет години на всеки кандидат, на възраст не повече от 40 години в годината на първото заявление за кандидатстване, и който за пръв път създава земеделско стопанство като ръководител на стопанството, или който вече е създал такова стопанство в рамките на пет години преди подаването за пръв път на заявление по схемата.

40

Стълб 1 осигурява допълнителен доход за млади земеделски стопани. Въпреки това правната рамка на стълб 1 не позволява на държавите членки да насочват помощите в достатъчна степен към младите земеделски стопани, за които има най-голяма вероятност да се нуждаят от допълнително плащане за жизнеспособността на техните стопанства. В действителност държавите членки могат единствено да:

  1. определят процента от националния таван, който се използва за финансиране на плащания за млади земеделски стопани29 (до 2 % от бюджета за директни плащания);
  2. избират между три метода за изчисляване30 (повечето държави членки, включително Франция и Полша, го изчисляват като 25 % от средното национално директно плащане на хектар);
  3. определят ограничение (между 25 и 90 хектара) за броя на хектарите, въз основа на които се изчислява това плащане (повечето държави членки са го определили на 90 хектара);
  4. да изберат да изискват допълнителни умения и/или обучение (10 държави членки и един регион са добавили такива изисквания31);
  5. изберат дали да приемат съвместен контрол на млади земеделски стопани/земеделски стопани, които не изпълняват изискванията за възраст, над юридическите лица, кандидатстващи за плащането, или да ограничат достъпа само за юридически лица, контролирани единствено от млади земеделски стопани32.
41

Освен това въвеждането на плащане за млади земеделски стопани е задължително за всички държави членки, включително тези, които са избрали да не прилагат мярката за установяване по стълб 2 (вж. точка 16). В таблица 2 е представен преглед на избора на одитираните държави членки за изпълнението на плащанията за млади земеделски стопани по стълб 1, а в приложение V е направен преглед на всички 28 държави членки на ЕС.

Таблица 2

Избор на одитираните държави членки при изпълнението на плащането по стълб 1 за млади земеделски стопани

ФранцияИталияПолшаИспания
% от годишния национален таван1 %1 %1 %2 %
Метод на изчисляване:25 % от средното национално плащане на хектарСредната стойност на правата за плащане, притежавани от земеделски стопанин25 % от средното национално плащане на хектарСредната стойност на правата за плащане, притежавани от земеделски стопанин
Максимално ограничение на хектарите, въз основа на които е изчислено заплащането34 ха90 ха50 ха90 ха
Допълнителни изисквания за умения и/или обучениеДаНеДаНе
Да се даде възможност за съвместен контрол на млади и не толкова млади земеделски стопани над юридически лица,ДаДаДаДа

Източник: ЕСП въз основа на данни на Комисията.

… което води до прекалено стандартизирана помощ
42

Следователно това плащане се предоставя независимо от:

  1. Уменията и/или изискванията за обучение на кандидатите (в повечето държави членки33): подкрепят се също и млади земеделски стопани без никакво образование в областта на земеделието;
  2. местоположението на бенефициентите: млади земеделски стопани в необлагодетелствани райони, които обикновено са изправени пред по-големи предизвикателства във връзка със жизнеспособността на стопанствата, не са предпочитани в сравнение с тези, разположени в други области;
  3. жизнеспособността на стопанствата: стопанства, които вече са рентабилни и не се нуждаят от това допълнително плащане, за да бъдат жизнеспособни, също получават подкрепа (вж. примерите в каре 2).

Каре 2

Примери за стопанство, което не се нуждае от допълнително плащане за млади земеделски стопани по стълб 1, за да бъде жизнеспособно

Полша

Един одитиран бенефициент притежава стопанство от 513 хектара, получавал е около 100 000 евро от директните плащания на ЕС всяка година и е генерирал нетна печалба от около 150 000 евро (15 пъти средния БВП на глава от населението в Полша) през трите години преди да кандидатства за допълнителното плащане за млади земеделски стопани. Поради това този бенефициент не е бил изправен пред финансови предизвикателства и вече е управлявал жизнеспособно стопанство преди да получи плащането за млади земеделски стопани (3 000 евро през 2015 г.).

Испания (Andalucía)

Двама от осемте одитирани бенефициенти са притежавали стопанства от над 50 хектара, които са генерирали земеделски доход съответно от около 400 000 евро и 700 000 евро (т.е. повече от 10 пъти над средния испански референтен доход34), през годината преди кандидатстване за плащането за млади земеделски стопани. Тези бенефициенти вече са управлявали жизнеспособно земеделско стопанство за период от повече от три години преди да получат плащането за млади земеделски стопани (съответно 4 200 евро и 1 200 евро през 2015 г.).

Плащане е предоставено също така на стопанства, в които младите земеделски стопани имат само незначителна роля
43

В случай на съвместен контрол над дадено правно дружество с други земеделски стопани, които не изпълняват изискванията за възраст, това плащане се предоставя при същите условия, независимо от ролята на младия земеделски стопанин по отношение на правомощията за вземане на решения. При това положение дори и само малък дял от правно дружество да принадлежи на младо лице, което не се занимава със земеделска дейност и като физическо лице не отговаря на определението за активен земеделски стопанин35, това може да направи цялото стопанство допустимо за получаване на това плащане (вж. примера в каре 3).

Каре 3

Пример за стопанство, получаващо плащането за млади земеделски стопани, въпреки че младият човек има само незначителна роля в стопанството

Италия (Emilia-Romagna)

В случай на обикновени дружества36 най-малко един акционер трябва да бъде млад, независимо от неговия/нейния дял, за да стане цялото стопанство допустимо за получаване на плащането за млади земеделски стопани. Това плащане не е пропорционално на дела, притежаван от младия акционер, или на неговите/нейните правомощия за вземане на решения, а изискването за активен земеделски стопанин трябва да бъде изпълнено от дружеството, а не от отделния млад акционер. Поради това няма проверки дали младият акционер упражнява земеделска дейност, като негова/нейна основна дейност, дали той/тя е регистриран/а като земеделски стопанин със социалната осигуровка, или дали незначителна част от неговите/нейните доходи идва от земеделие.

Например, един одитиран млад земеделски стопанин, който притежава 16 % от акциите на обикновено дружество, нито е работил в дружеството, нито е упражнявал земеделска дейност, и като физическо лице, не би могъл да се счита за активен земеделски стопанин. Въпреки това, през 2016 г. дружеството е получило 8 000 евро допълнително плащане за млади земеделски стопани с неговите 90 хектара, отговарящи на условията за подпомагане.

44

Съществува риск това плащане да се предоставя в целия ЕС на множество стопанства, в които младите бенефициенти имат само незначителна роля и ограничени правомощия за вземане на решения, и като физически лица не биха могли да се считат за активни земеделски стопани, както е показано в примера по-горе. От 279 071-те кандидати37 за това плащане в ЕС през 2015 г., 61 742 (около 20 % от общия размер) упражняват съвместен контрол върху стопанството. Почти половината от тях (т.е. 26 925, около 10 % от общия брой) упражняват контрол върху стопанството съвместно със земеделски стопани, които не изпълняват изискванията за възраст.

45

От четирите одитирани държави членки този риск е по-висок за Франция и Италия (Emilia-Romagna), където съответно 64 % и 42 % от бенефициентите са се установили в правни дружества. ЕСП не успя да получи данни в нито една държава членка относно средния дял на правните дружества, принадлежащ на млади бенефициенти, или друга информация, за да оцени тяхната действителна роля (напр. дали младите земеделски стопани имат решаващо влияние върху решенията за управление по отношение на стопанствата, дали той/тя, като физическо лице, може да бъде квалифициран като активен земеделски стопанин, дали е регистриран като земеделски стопанин със социална осигуровка).

46

В по-общ план съществува риск това плащане да е предоставяно в целия ЕС за стопанства, в които младите земеделски стопани не участват в ежедневното управление. Освен това, тъй като помощта се предоставя при същите условия като за директните плащания, няма проверки на законното право за използването на земята, декларирана от страна на младия земеделски стопанин, за да получи плащането.

Не е известно дали размерът на помощта е свързан с нуждите
47

В таблица 3 е представен размерът на помощта в четирите одитирани държави членки.

Таблица 3

Общ преглед на размера на помощта, предоставяна всяка година чрез плащането за млади земеделски стопани по стълб 1, в четирите одитирани държави членки през 2015 г.

Размер на помощта (в евро)Франция1ИталияИспания (Andalucía)Полша
СредноНе е известно1 1432 1821 040
МинимумНе е известно151625
МаксимумНе е известно25 88715 3423 000

1 Считано от февруари 2017 г., френските органи не са могли да предоставят база данни със списък на бенефициентите по това плащане през 2015 г., в който да се посочва сумата, получена чрез него и чрез другите видове плащания
Преките плащания по Стълб 1, датата на създаване и кандидатстване, броят на хектарите и делът от стопанството, притежаван от младия земеделски стопанин (в случай на съвместен контрол на стопанството).

Източник: ЕСП въз основа на данни от държавите членки.

48

На равнище ЕС средният размер на помощта, предоставена чрез плащането за млади земеделски стопани, е 1 200 евро на стопанство през 2015 г. Тази сума представлява около 4 % от средния доход на стопанство (30 000 евро) в ЕС38 и дори по-малко в някои държави членки. Например в Италия средният размер на помощта е 1 143 евро, което представлява по-малко от 2 % от средния доход на стопанство, управлявано от млад земеделски стопанин (64 328 евро)39.

49

Тази сума не е свързана с жизнеспособността или с други характеристики на стопанствата (вж. точка 42) и не е известно дали е пропорционална на нуждите на младите земеделски стопани, тъй като те не са били оценени (вж. точки 19—22). Одитираните бенефициенти са посочили, че тази сума е използвана главно за покриване на текущите разходи и да компенсира недостига на техните доходи, произтичащ от колебанията на цените на селскостопанските продукти — ситуация, с която всички земеделски стопани (не само тези на възраст до 40 години) трябва да се справят. Поради това е малко вероятно размерът на помощта, предоставяна понастоящем чрез това плащане, да има сериозно отражение върху жизнеспособността на стопанствата и върху решението на младите земеделски стопани да създадат стопанства.

50

Италия и Испания са избрали да изчисляват размера на помощта като 25 % от средната стойност на правата за плащане, притежавани от всеки млад земеделски стопанин. Тази стойност е свързана с историческата стойност на правата за плащане, притежавани от всеки млад земеделски стопанин, който ги е придобил или ги е наел от други земеделски стопани (например родители или по-възрастни земеделски стопани). Тъй като целта на това плащане е да улесни първоначалното установяване на младите земеделски стопани, не става ясно защо размерът на помощта е свързан с историята на стопанствата и следователно поставя в неблагоприятно положение младите земеделски стопани, които не са наследили или придобили високостойностни права за плащане, притежавани преди това от други земеделски стопани.

Моментът на предоставяне на помощта не улеснява първоначалното създаване на стопанства от млади земеделски стопани
51

Помощта често е била изплащана на бенефициенти, които са били установени от няколко години, а в някои случаи (вж. примерите в каре 2) вече са били постигнали и достатъчен размер стабилни доходи. Това означава, че моментът на предоставяне на помощта по принцип не е в съответствие с нейните заявени цели, тъй като тя често е изплащана твърде късно, за да успее да улесни първоначалното установяване на младите земеделски стопани или да допринесе за каквато и да е структурна промяна на техните стопанства. Също така тя не е действала и като стимул, тъй като повечето от одитираните млади земеделски стопани са създали своите стопанства преди да знаят, че ще получат помощта.

Системата за подбор на проекти по Стълб 2 позволява добро насочване, въпреки че понякога не са били приоритизирани най-добрите проекти

Критериите за допустимост и подбор са позволили насочване на помощта към по-добре квалифицирани земеделски стопани и необлагодетелствани райони…

52

И четирите одитирани държави членки са насочвали помощта към по-добре квалифицирани земеделски стопани чрез изискването да имат достатъчно ниво на земеделско образование или да го получат в срок от 36 месеца от подаването на заявлението за кандидатстване. Помощта като цяло е повишила професионалната компетентност на младите земеделски стопани и техния капацитет да въвеждат иновации. Например в Италия (Emilia-Romagna) 31 % от подпомогнатите млади земеделски стопани притежават диплома в областта на земеделието, докато само 25 % от всички млади земеделски стопани в региона притежават такава степен. В Испания (Andalucía) 84 % от подпомогнатите млади земеделски стопани имат известно обучение в областта на земеделието, в сравнение със само 26 % от всички млади земеделски стопани в региона, а 12 % от подпомогнатите млади земеделски стопани прилагат методи на биологично земеделие, в сравнение със само 4 % от всички млади земеделски стопани в региона.

53

И четирите одитирани държави членки насърчават младите земеделски стопани да се установяват в необлагодетелствани райони (например зони с природни ограничения, с по-висока безработица):

  • във Франция и Италия (Emilia-Romagna), това е направено чрез предоставяне на значително по-висок размер на помощта (допълнително около 20 000 евро) за кандидати, които се установяват в необлагодетелствани райони;
  • Италия (Puglia) ефективно насърчава установяването на млади земеделски стопани в необлагодетелствани райони както чрез присъждането на повече точки по критериите за подбор, така и чрез предоставяне на допълнителна сума в размер на 5 000 евро за установяване на млади земеделски стопани в такива райони. В резултат на това е подпомаган по-голям дял млади земеделски стопани, които се намират в селски райони с общи проблеми в развитието (12 %) и в междинни селски райони (10,6 %), отколкото такива в селски райони със специализирано интензивното земеделие (9,9 %) и градски центрове (8 %)40;
  • В Испания (Andalucía) това се постига както чрез присъждането на повече точки по критериите за подбор, така и чрез предоставяне на допълнителна сума (+10 %) за установяване на млади земеделски стопани в такива райони;
  • в Полша това се постига чрез критерии за подбор, като в периода 2007—2013 г. се предоставят допълнителни точки на кандидатите, които се установяват в райони с висока безработица.

Снимка 1

Стопанство, получило помощ за установяване в необлагодетелстван район

Източник: ЕСП.

… въпреки че приемствеността между поколенията рядко е била предмет на критериите за подбор

54

Само в Испания (Andalucía) през периода 2007—2013 г. и в Полша през периода 2014—2020 г. съществува критерий за подбор, който пряко насърчава приемствеността между поколенията. В Испания (Andalucía) кандидатите, които създават стопанства в резултат на ранно пенсиониране, са получавали повече точки, докато в Полша, колкото по-голяма е възрастовата разлика между предишния собственик на стопанството и младия земеделски стопанин, толкова повече точки са били присъждани на проекта. На практика обаче тези критерии почти никога не са оказвали решително въздействие върху насочването на помощта, главно защото минималните прагове за брой точки са били твърде ниски или несъществуващи (вж. точка 55).

Слабости в системите за подбор често затрудняват приоритизирането най-добрите проекти

55

Системите за подбор следва да дадат възможност за сравнителна оценка и класиране на предложенията за проекти, за да се даде приоритет на проектите, които са най-ефективни икономически. Често обаче критериите за подбор са имали ограничено въздействие от гледна точка на насочването на помощта към най-добрите проекти, тъй като са били въведени по-късно през периода 2007—2013 г. или почти никога не са били прилагани за изключване на проекти с лошо качество. Това се дължи на прекалено ниски или несъществуващи минимални прагове за точки за проекти, които ще бъдат избрани, и на неравномерното разпределение на седемгодишния бюджет за мярката.

56

Например в Италия (Puglia) целият бюджет на мярката за периода 2007—2013 г. е бил използван, тъй като почти всички заявления, подадени в рамките на поканата за представяне на предложения, организирана през 2009 г., са били финансирани. Прагът е бил толкова нисък, че само осем проекта от общо 2 424 са били отхвърлени. В следствие на това младите земеделски стопани, които са се установили през следващите пет години с потенциално по-добри проекти, не са могли да бъдат финансирани.

57

По подобен начин в Испания (Andalucía) целият бюджет на мярката за периода 2014—2020 г. е бил използван за първите две покани за представяне на предложения (2015 г. и 2016 г.) и на минималния праг на точките е бил само една точка от 20. Това означава, че за остатъка от програмния период млади земеделски стопани с потенциално по-добри проекти няма да имат възможност да бъдат финансирани, освен ако бюджетът за тази мярка не бъде увеличен.

58

В Полша управляващият орган е приложил системата „първи по време — първи по право“ без никакви критерии за подбор до 2011 г., когато бюджетът е изчерпан. До 2014 г., когато бюджетът за тази мярка е бил увеличен и са били въведени критерии за подбор, не е могла да бъде организирана друга покана за представяне на предложения, което е направило невъзможно финансирането на младите земеделски стопани, установили се през преходния тригодишен период.

59

Само във Франция и Италия (Emilia-Romagna) бюджетът е бил разпределен поравно през програмните периоди с достатъчно високи минимални прагове за точки (въпреки че във Франция това важи само за Midi-Pyrénées през периода 2014—2020 г.). Това е дало възможност всяка година да бъдат избирани постоянен брой кандидатури за финансиране с достатъчно добро качество.

Малко доказателства за подобрена жизнеспособност

60

Мярката по стълб 2 за създаване на стопанства от млади земеделски стопани има за цел подобряване на жизнеспособността на стопанствата чрез насърчаване на установяването на земеделски стопани с подходящи умения в областта на земеделието, както и приемствеността между поколенията (вж. точка 29). Бизнес плановете по принцип са полезни средства за насочване на младите земеделски стопани за развиване на жизнеспособни стопанства. Те следва също така да предоставят възможност на управляващите органи да преценят по време на етапа на подбор жизнеспособността на стопанствата и по-късно да извършат мониторинг и оценка на резултатите.

61

В нито една от одитираните държави членки първоначалните прогнозни доходи на стопанствата (преди проекта) не са били използвани в процеса на подбор, за да се оцени техния потенциал за самофинансиране на инвестициите. Освен това бизнес плановете са полезни инструменти, но ЕСП не откри достатъчно доказателства за подобрена жизнеспособност (вж. каре 4).

Каре 4

Малко доказателства за подобрена жизнеспособност

Франция

Използвани са бизнес планове за оценка на вероятната жизнеспособност на стопанствата и е отпускано подпомагане само на млади земеделски производители, създаващи стопанства, от които до края на проекта (обикновено това е четвъртата година) се очаква да генерират доходи — най-малкото равни, но не повече от три пъти по-големи от минималната работна заплата във Франция41. Този критерий по принцип дава възможност помощта да бъде насочвана към стопанства, които е вероятно да бъдат едновременно рентабилни и да се нуждаят от публична помощ. Въпреки това, поради значителните закъснения при извършването на проверките в края на проекта, за повечето бенефициенти, които са започнали своите проекти през периода 2007—2010 г., все още няма доказателства, че те ще станат жизнеспособни. В региона Pays-Loire почти половината от 598-те проекта, които са изпълнени и проверени до ноември 2016 г., не са успели да спазят бизнес плановете, докато в региона Midi-Pyrénées само 3 % от проверените проекти не са спазили бизнес плановете.

Полша

От бизнес плановете не се е изисквало да показват увеличение на жизнеспособността на стопанствата, а само да поддържат първоначалното ниво на стандартно производство (или да достигнат минимално ниво от 4 800 евро, когато първоначалното ниво е било по-ниско от това) през периода 2007—2013 г., или да постигнат леко увеличение (+ 10 %) през периода 2014—2020 г. Това изискване представлява опит да се насърчат младите земеделски стопани да поддържат или леко да увеличат размера на своето земеделско стопанство и/или да избират по-продуктивни култури. То обаче не насърчава непременно младите земеделски стопани да увеличат доходите си и жизнеспособността на стопанствата, тъй като стандартното производство не отчита разходите, нито следователно и доходите. То само измерва потенциала за земеделско производство на дадено стопанство въз основа на неговия размер и вида земеделски култури или животни.

Испания

Бизнес планове са използвани приоритетно в подкрепа на млади земеделски стопани в стопанства, които се очаква да генерират достатъчно работно натоварване за поне една годишна работна единица и доход на годишна работна единица между 35 % и 120 % от испанския референтен приход42. Въпреки това прогнозните доходи са повлияни от прогнозните разходи, посочени от бенефициентите в техните бизнес планове, чиято надеждност не е проверена от управляващия орган при одобряването на проектите. Освен това, проверките в края на проекта не са били на базата на действителни разходи, доходи, оборудване или служители.

В допълнение, от бизнес плановете не се е изисквало да показват увеличение на жизнеспособността на стопанствата и не са били използвани за оценяване на необходимостта от публична подкрепа. Три от седемте одитирани бенефициенти са използвали помощта предимно за закупуване на допълнителна земя или за придобиване на дялове в стопанство на родители или братя, без да докажат каквото и да било увеличение на жизнеспособността на техните стопанства.

62

Само в Италия (Emilia-Romagna) Сметната палата откри доказателства за подобрения на жизнеспособността на подпомаганите стопанства, както се вижда от доклада за последваща оценка (вж. каре 5).

Размер на помощта, свързана с нуждите и модулирана с цел да доведе до конкретни действия

63

В таблица 4 е представен преглед на възможен размер на помощта в одитираните държави членки през програмните периоди 2007—2013 г. и 2014—2020 г.

Таблица 4

Преглед на размера на помощта по мярката за установяване по Стълб 2 в одитираните държави членки през периодите 2007—2013 г. и 2014—2020 г.

Програмен период 2007—2013 г.
Размер на помощта (в евро)ФранцияИталия (Emilia-Romagna)Италия (Puglia)Испания (Andalucía)Полша1
Средно15 44038 07740 00053 27017 000
Минимум8 00015 00040 00024 00012 000
Максимум58 40040 00045 00070 00024 000
Примери за модулацияМинималната сума нараства на 16 500 евро за установяване в планински райониВъвеждане на органично земеделие, договаряне на заем, инвестиции в размер на повече от 60 000 евро+5 000 в необлагодетелствани райони+10 % в необлагодетелствани райониНяма
Програмен период 2014—2020 г.
Размер на помощта (в евро)ФранцияИталия (Emilia-Romagna)Италия (Puglia)Испания (Andalucía)Полша
Средно

20 282 в Midi-Pyrenees

12 747 в Pays-Loire

Все още няма данниВсе още няма данни60 33124 000
Минимум8 00030 00040 00030 00024 000
Максимум58 00050 00045 00070 00024 000
Примери за модулация+ 30 % в Pays-Loire за установяване извън семейната среда+ 20 000 в необлагодетелствани райони+5 000 в необлагодетелствани райони+ 25 000, ако стандартната продукция е на стойност над 50 000 евроНяма

1 От 12.12.2014 г. тя възлиза на 24 000 евро (100 000 полски злоти), а до 31.12.2011 г. сумата е била 12 000 евро (50 000 полски злоти), а от 1.1.2012 г. до 12.12.2014 г. сумата е била 17 000 евро (75 000 полски злоти).

Източник: ЕСП въз основа на данни от държавите членки.

64

Във Франция, Италия и Испания размерът на помощта е бил като цяло свързан и модулиран в зависимост от специфичните нужди и характеристики на стопанствата (например местоположение, стандартна продукция), както и от действията, включени в бизнес плановете (напр. иновации, заеми, инвестиции) през периода 2007—2013 г.

65

Модулациите на размера на помощта се оказват добър инструмент за насърчаване на младите земеделски стопани да започнат дейността си при по-трудни условия (напр. в планински райони, извън семейната среда, с договаряне на заем), да въведат системи за качество на производството, като биологично земеделие, водоспестяващи/енергоспестяващи технологии, да вложат по-големи инвестиции или да управляват по-производителни стопанства. Въпреки това за програмния период 2014—2020 г. Комисията изисква от държавите членки да не обвързват размера на помощта с елемента на инвестициите или с размера им.

Снимка 2

Стопанство, получило помощ за създаване и въвеждане на производствени методи за биологично земеделие

Източник: ЕСП.

66

Полша е определила фиксиран размер на помощта (понастоящем 24 000 евро) за всеки млад земеделски стопанин, който създава стопанство, независимо от характеристиките на стопанствата и съдържанието на дейностите и целите, определени в бизнес плана (например местоположение, размер, инвестиции и т.н.). Този стандартизиран подход увеличава риска размерът на помощта да не е съизмерим с потребностите и усилията на установяващия се млад земеделски стопанин и не стимулира конкретни действия.

Графикът на помощта като цяло е подходящ
67

Във Франция, Италия и Полша графикът на помощта като цяло е подходящ, тъй като в повечето случаи младите земеделски стопани са получили помощ в рамките на една година от установяването, т.е., когато е било необходимо да развият своите стопанства. Всъщност като цяло заявленията за проекти са били обработвани в разумен срок — по-малко от шест месеца от датата на подаване на заявлението). Младите земеделски стопани са получили помощта преди изпълнението на по-голямата част от действията, заложени в бизнес плана. Следователно помощта е спомогнала за смекчаване на проблема с достъпа до капитал и, понякога, също така е улеснила получаването на заем от банките.

68

Единствено в Испания (Andalucía) само времето за административно обслужване е било дълго през 2007—2013 г. и кандидатите е трябвало да чакат средно 17 месеца за одобрение на проект (много след изтичането на шестмесечния срок, определен от управляващия орган в поканите за представяне на проекти). В резултат на това двама от осемте одитирани бенефициенти са направили някои инвестиции преди да е известно дали техните проекти ще бъдат одобрени. Освен това помощта винаги е била изплащана въз основа на доказателства за разходи, тоест, след като бенефициентите са направили всички инвестиции. Следователно помощта по принцип е била предоставяна прекалено късно в сравнение с нуждите на младите земеделски стопани в процеса на създаване на стопанствата.

Част III — Процедури за мониторинг и оценка на мерките

69

С оглед да получи информация за изпълнението относно ефективността и ефикасността на разходите на ЕС:

  • Комисията следва да установи обща рамка за мониторинг и оценка (ОРМО), която да определя показатели за крайните продукти/услуги, резултатите и въздействието, които позволяват да се оцени напредъкът, ефективността и ефикасността на политиката спрямо определените цели (вж. фигура 6);
  • държавите членки следва да предоставят на Комисията цялата информация, която позволява мониторинг и оценка на мерките и да развиват полезни допълнителни показатели. Доколкото е възможно, тази информация се основава на доказани източници на данни като системата за земеделска счетоводна информация и Евростат;
  • оценките на изпълнението следва да се извършват от независими изпълнители под отговорността на Комисията (за мерки по Стълб 1) и на държавите членки (за мерки по Стълб 2).

Фигура 6

Йерархия на показателите в ОРМО

Източник: ЕК, Технически наръчник относно рамка за мониторинг и оценка на Общата селскостопанска политика за периода 2014—2020 г.

Показателите от ОРМО не позволяват оценяване на изпълнението на мерките за постигането на техните цели

70

С цел да се демонстрира изпълнението на мерките на ЕС за подпомагане на млади земеделски стопани за постигането на техните цели (вж. точки 26—30) държавите членки следва да съберат данни относно постигнатите крайни продукти/услуги и резултати. По ОРМО държавите членки трябва да съберат информация най-малкото за следните показатели за крайните продукти/услуги и резултати (вж. таблица 5).

Таблица 5

Преглед на задължителните показатели по ОРМО за мярката за установяване по стълб 2 (мярка 112 през периода 2007—2013 г., мярка 6.1 през периода 2014—2020 г.) и допълнителното плащане за млади земеделски стопани по стълб 1 (през периода 2014—2020 г.)

Вид показател

По стълб 2 за периода 2007—2013 г.

(мярка 112 за създаване на стопанства на млади фермери)

По стълб 2 за периода 2014—2020 г.

(мярка 6,1 за създаване на стопанства на млади фермери)

По стълб 1 за периода 2014—2020 г. (плащане за млади земеделски стопани)
Общ размер на публичните разходи (в евро)5 281 543 93410 440 973 2922 621 619 765
Крайни продукти/услуги
  • брой на подпомогнатите млади земеделски стопани
  • общ обем на инвестициите
  • брой земеделски стопанства с бизнес план за развитие/инвестиции за млади земеделски стопани с подкрепата на ПРСР
  • брой млади земеделски стопани
  • брой хектари
Резултат
  • нарастване на брутната добавена стойност в подпомаганите земеделски стопанства
  • процент на земеделските стопанства с бизнес план за развитие/инвестиции за млади земеделски стопани с подкрепата на ПРСР (от общ брой на стопанствата)
Няма
Въздействие1
  • икономически растеж (нетна добавена стойност за единица годишна работна сила)
  • работна производителност (нетна добавена стойност за единица годишна работна сила)
  • предприемачески доход от земеделска дейност
  • факторен доход от земеделска дейност
  • обща факторна производителност в земеделието
  • променливост на цените на стоките в ЕС

1 На равнище ПРСР през периода 2007—2013 г. и свързани с целта на ОСП за жизнеспособно производство на храни през периода 2014—2020 г.

71

Както в предишните доклади на ЕСП43, Сметната палата установи, че информацията относно изпълнението, събрана посредством показателите по ОРМО, не позволява оценка на ефективността и ефикасността на мерките при постигането на техните цели. Това се дължи главно на факта, че:

  • за периода 2007—2013 г. във всички одитирани държави членки, с изключение на Италия (Emilia-Romagna, вж. точка 35), единственият показател за резултатите в ОРМО (увеличаване на брутната добавена стойност в подпомаганите земеделски стопанства) се основава на неподлежащи на проверка оценки, а не на действителните данни, събрани от подпомаганите стопанства;
  • за периода 2014—2020 г. няма показатели за резултатите в ОРМО, които да позволяват да се направи оценка на подобрението на жизнеспособността на стопанствата, което представлява крайната цел, за която тези мерки трябва да допринесат. Единственият показател за резултатите, свързан със мярката по Стълб 2 за установяване на млади земеделски стопани (процент на земеделските стопанства с бизнес план за развитие/инвестиции за млади земеделски стопани, подпомагани от ПРСР (от общия брой на стопанствата) не е точно показател за резултатите, а по-скоро показател за крайните продукти и услуги, тъй като той не измерва отражението на подкрепата във връзка с нейните цели (например жизнеспособност на стопанствата, приемственост между поколенията, създаване на работни места, повишаване на нивото на образование и иновации на младите земеделски стопани и т.н.);
  • обикновено не се събират актуални данни относно структурните и финансовите характеристики на подпомогнатите стопанства (например, приходи, доходи, брой на служителите). Освен това прогнозните данни за доходите от системата за земеделска счетоводна информация не са представителни относно подкрепяните млади земеделски стопани или относно популацията на младите земеделски стопани44. Следователно е неизвестно за всички одитирани държави членки, с изключение на Италия (Emilia-Romagna, вж. точка 75), дали подпомогнатите стопанства в действителност назначават повече служители, дали стават по-големи, по-продуктивни и по-жизнеспособни и дали генерират повече доходи, отколкото неподпомаганите стопанства. Неизвестно е също така дали подпомогнатите стопанства от плащането по Стълб 1 за млади земеделски стопани и мярката по Стълб 2 за установяване, в действителност постигат по-добри резултати в това отношение отколкото подпомогнатите само по една мярка стопанства.

… някои държави членки обаче са разработили полезни показатели

72

В допълнение към задължителните показатели от ОРМО държавите членки могат да определят допълнителни специфични показатели. В таблица 6 е представен преглед на допълнителните доброволни показатели, определени от някои от одитираните държави членки във връзка с мярката за установяване по стълб 2.

Таблица 6

Преглед на допълнителните показатели, определени от някои от одитираните държави членки във връзка с мярката по стълб 2 за установяване на млади земеделски стопани.

Вид показателМярка по стълб 2 за установяване на млади земеделски производители
Италия (Emilia-Romagna)
Резултат
  • увеличаване или поддържане на заетостта в подпомогнатите стопанства
  • брой на подпомогнатите млади земеделски стопани, въвеждащи системи за доброволно сертифициране
  • брой на подпомогнатите млади земеделски стопани, които интегрират в инвестициите екологичния аспект и аспекта за хуманното отношение към животните
Въздействие
  • брой създадени работни места
Полша
Резултат
  • средно увеличение на икономическия размер (стандартна продукция) на подпомогнатите стопанства
  • средно процентно увеличение на икономическия размер (стандартна продукция) на подпомогнатите стопанства
  • средна големина на подпомогнатите стопанства след изпълнение на бизнес плана
Въздействие
  • брой създадени работни места
Испания (Andalucía)
Крайни продукти/услуги
  • брой на младите земеделски стопани, които са се установили се в резултат на ранно пенсиониране
  • процент на жените, които се установяват, сред подкрепените млади земеделски стопани
Резултат
  • брой създадени работни места

Източник: Разработка на ЕСП въз основа на одитираните ПРСР.

73

Тези допълнителни показатели, определени от държавите членки, позволяват оценяването на ефективността на мерките във връзка с конкретни цели, като създаване на работни места, равенство между половете, подмладяване на земеделските стопани и на иновациите. Например, в Италия (Emilia-Romagna), благодарение на показателя „Брой на подпомогнатите млади земеделски стопани, въвеждащи системи за доброволно сертифициране“ на ЕСП е известно, че 214 (13 %) от общо 1640 бенефициенти по мярката през периода 2007—2013 г. са въвели този вид иновации в своите стопанства. В Испания (Andalucía) благодарение на двата допълнителни показатели за крайните продукти и услуги, на ЕСП е известно, че мярката е по-малко ефективна от очакваното при насърчаването на подмладяване на земеделските стопани (само 53 подпомогнати млади земеделски стопани, установени в резултат на ранно пенсиониране, в сравнение с целта от 92) и установяването на жени (само 23 % от подпомогнатите млади земеделски стопани са жени, в сравнение с целта от 45 %, и процент на жените на възраст под 44 години от популацията на земеделските производители в Andalucía — 32 %).

Оценките обикновено не предоставят важна информация относно изпълнението на мерките, въпреки че благодарение на тях е била установена една добра практика

74

В четирите одитирани държави членки междинната и последващата оценка за програмния период 2007—2013 г. са предоставили незначителна или ненадеждна информация относно изпълнението на мярка 112 във връзка с установяването на млади земеделски производители, с изключение на Италия (Emilia-Romagna). Например:

  • Франция все още не е предоставила (в края на февруари 2017 г.45) доклада за последваща оценка на ПРСР за периода 2007—2013 г., който е трябвало да бъде представен до 31.12.2016 г.;
  • В Италия (Puglia) последващата оценка на ПРСР за периода 2007—2013 г. показва, че средният оборот на подпомогнатите стопанства е нараснал средно с 15 500 евро от тяхното създаване и че 73 % от подпомогнатите стопанства са наели нови служители. Тези резултати обаче се основават на интернет проучване, на което са отговорили само 16 бенефициенти, а свързаните с тях декларации за оборота не са били подкрепени с доказателства;
  • В междинната оценка на ПРСР на Полша за периода 2007—2013 г. е отбелязано, че брутната добавена стойност на подпомаганите стопанства е нараснала средно с 35 % до края на 2009 г., без да се посочва базова година за сравнение. Освен това в доклада за оценка се посочва, че това увеличение се дължи основно на увеличението на сумата на безвъзмездните финансови средства и субсидиите, а не на нарастването на стойността на селскостопанското производство;
  • В последващата оценка на ПРСР на Испания за периода 2007—2013 г. се посочва, че брутната добавена стойност на подпомаганите стопанства е нараснала средно с 23,5 %, но не се пояснява каква е методологията за изчисленията или какъв е източникът на сведенията.
75

Само в Италия (Emilia-Romagna) последващата оценка на ПРСР за периода 2007—2013 г. осигурява ценна информация във връзка с изпълнението на мярката за установяване на млади земеделски стопани (вж. каре 5).

Каре 5

Пример за доклад от последваща оценка относно ефикасността на мярката за установяване на млади земеделски стопани

Италия (Emilia-Romagna)

Последващата оценка на ПРСР за периода 2007—2013 г. предвижда съпоставителен анализ на извадка от 56 млади земеделски стопани, подпомагани по мярка 112, с две съпоставителни извадки:

  • извадка от 122 земеделски стопани от всички възрасти, които не са подпомогнати по мярката;
  • извадка от 22 млади земеделски стопани, които не са подпомогнати по мярката;.

Този анализ показва, че младите земеделски стопани, подпомагани по мярка 112, винаги са с по-добри резултати от изпълнението в сравнение с двете съпоставителни извадки от гледна точка на стандартна продукция, брутна добавена стойност, брой на годишните работни единици, размер на земеделското стопанство, производителност на труда и на земята.

Източник: ЕСП въз основа на данни, предоставени от доклада за последваща оценка на ПРСР на Италия (Emilia-Romagna) за периода 2007—2013 г.

В последващата оценка също се отбелязват положителни резултати за мярката от гледна точка на устойчивостта на подпомогнатите стопанства. На практика 94,6 % от общо 624 бенефициенти, които установяват своите стопанства в периода 2008—2009 г., все още са активни шест години по-късно (в сравнение с 94,3 % от земеделските стопани от всички възрасти, които създават своите стопанства в периода 2007—2013 г. в Emilia-Romagna). Сред подпомогнатите млади земеделски стопани процентът на изоставяне на стопанства е значително по-нисък за стопанства с над 16 хектара, отколкото за малките стопанства (4,6 % спрямо 9,5 %), както и за бенефициенти, които представляват правни дружества, спрямо такива, които са частни стопанства (3,7 % спрямо 6,5 %).

Недостатъчно данни, доказващи улесняване на установяването на младите земеделски стопани

76

В четирите одитирани държави членки бяха установени ограничен брой доказателства за това, че мерките на ЕС са улеснили установяването на млади земеделски стопани, като са спомогнали за преодоляване на първоначалните пречки за навлизане на пазара, като например достъп до земя, капитал, знания и достатъчен доход.

77

Мерките на ЕС са подпомогнали само в малка степен младите земеделски стопани по отношение на достъпа до земя. В действителност, плащанията за млади земеделски стопани по стълб 1 са били предоставени само на земеделските стопани, които вече са имали земя, а насърчаването на земеделските стопани по стълб 2 да увеличат размера на своите стопанства чрез критерии за допустимост и подбор е било незначително (вж. точки 60 и 61), въпреки че няма данни, че е подобрило жизнеспособността на земеделските стопанства. Само за Италия (Emilia-Romagna) са налице някои доказателства, че подкрепяните млади земеделски стопани са увеличили размера на стопанствата си повече, отколкото тези, които не са получили помощ (вж. точка 75).

78

Като цяло, общият брой хектари, притежавани от млади земеделски стопани, е останал стабилен в периода 2005—2013 г. (вж. фигура 7). Намаляването на броя на стопанствата, притежавани от млади земеделски стопани, е било компенсирано от нарастване на средния размер на стопанствата.

Фигура 7

Развитие на броя на стопанствата, притежавани от млади земеделски стопани, и средната големина на стопанствата и на общия брой хектари, притежавани от млади земеделски стопани в 27 държави членки на ЕС

Общ брой хектари, притежавани от млади земеделски стопани (в млн.)
в млн. хектари2005 г.2007 г.2010 г.2013 г.
Общ брой на хектарите, притежавани от млади земеделски стопани57,754,855,251,9
Общ брой на хектарите, притежавани от земеделски стопани от всички възрасти172,1172,7174,5173,0

Източник: ЕСП въз основа на данни от Евростат, Изследване на структурата на земеделските стопанства за периода 2005—2013 г.

79

Мерките на ЕС са подпомогнали пряко младите земеделски стопани да получат достъп до капитал благодарение на предоставянето на финансова помощ. Няма обаче доказателства (в случая на плащанията за млади земеделски стопани по стълб 1), или има много малко информация (в случая на мярката за установяване на млади земеделски стопани по стълб 2), че помощта от ЕС е съдействала на младите земеделски стопани да получат достъп до кредитиране от търговските банки:

  • Във Франция и Италия (Puglia) помощта по стълб 2 може също така да бъде предоставена и под формата на лихвена субсидия върху заем, но такива форми на помощ не са имали голям успех. Във Франция голям брой бенефициенти са изразили недоволството си от факта, че получените от тях заеми не подлежат на договаряне и не могат да бъдат рефинансирани, като това ги принуждава да заплащат фиксиран лихвен процент, който е много по-висок от текущия пазарен лихвен процент. В Италия (Puglia), само 37 бенефициенти от общо 2 502 през периода 2007—2013 г. са поискали подпомагане главно поради факта, че управляващият орган е изисквал всички инвестиции, включени в бизнес плана, да бъдат направени преди бенефициентите да поискат лихвена субсидия;
  • В Италия (Emilia-Romagna) и Полша помощта в контекста на мярката за установяване на земеделски стопани по Стълб 2 не е била предоставена под формата на лихвена субсидия върху заем, въпреки че в Италия (Emilia-Romagna) бенефициентите са имали възможност получат по-висок размер на помощта, когато получават заем за повече от 30 000 евро (вж. таблица 4);
  • само в Испания (Andalucía), където помощта по стълб 2 е била предоставена под формата на лихвена субсидия върху заем (на 567 бенефициенти от общо 738 през периода 2007—2013 г.) и достъпът до кредитиране е бил особено проблематичен за млади земеделски стопани46, търговските банки са били склонни да предоставят заеми, така както е показано по отношение на седем от осемте одитирани бенефициенти.
80

Като цяло мерките на ЕС, особено мярката за установяване на млади земеделски стопани по стълб 2, са имали положително въздействие върху информираността на младите земеделски стопани благодарение на критерии за допустимост, които благоприятстват навлизането на повече квалифицирани земеделски стопани в селскостопанския сектор. Независимо от това, положителното въздействие върху информираността на младите земеделски стопани не е била гарантирано в Италия и Полша чрез мярката по стълб 1 за плащания за млади земеделски стопани, тъй като тези държави членки не са изисквали от кандидатите да притежават никакви специални умения или да преминат през обучение.

Няма ясна връзка между помощта от ЕС и приемствеността между поколенията

81

Приемствеността между поколенията е един общ въпрос, който засяга цялото население и работната сила в ЕС. Както е показано във фигура 8, делът на младите хора от цялото население и от работната сила намалява по-бързо, отколкото при населението на земеделските стопани.

Фигура 8

Развитие на дела на младите хора от цялото население, от работната сила и от населението, заето със земеделие в 27-те държави членки на ЕС.

Източник: ЕСП въз основа на данни от Евростат за преброяване на населението (2005—2015 г.), наблюдение на работната сила (2005—2015 г.) и изследването на структурата на земеделските стопанства (2005—2013 г.).

82

Обикновено не е възможно да се установи ясна връзка между предоставяната от ЕС помощ и увеличаването на броя на младите земеделски стопани (вж. фигура 9). Също така е трудно да се разбере дали и в каква степен помощта от ЕС е допринесла за нарастване на средния размер на стопанствата (вж. точки 77 и 78), или дали това увеличение е довело до по-висока жизнеспособност на стопанствата.

Фигура 9

Сравнение между дела на разходите по ЕЗФРСР за установяване на млади земеделски стопани (мярка 112) и изменението в броя на земеделските стопани на възраст до 44 години през периода 2007—2013 г.

Източник: ЕСП въз основа на данни от Евростат, Изследване на структурата на земеделските стопанства за периода 2007—2013 г. и данни на Комисията (януари 2017 г.).

83

Това се дължи на следните причини:

  • Помощта от ЕС обикновено се предоставя на малък процент от младите земеделски стопани: само 7 % от активните млади земеделски стопани в държавите членки от ЕС-2747 са получили подпомагане, за да създадат своето стопанство.
  • съществуват няколко национални политики за подкрепа на млади земеделски стопани, които рядко са координирани с мерките на ЕС (вж. точки 16, 31 и 32).
  • системата за мониторинг и оценка не осигурява задоволителна информация относно постигането на целите, основно поради ниското качество на показателите, предоставени от общата система за мониторинг (вж. точки 70 и 71), както и поради ограничената или ненадеждна информация за резултатите, предоставяна от повечето оценки (вж. точка 74);
  • съществуват общи фактори, различни от мерките на ЕС, оказващи влияние върху тези отношения, като например икономическото и социалното положение, склонността на банките да предоставят заеми и възможностите за заетост в сектори, различни от земеделието (вж. точка 16).

Заключения и препоръки

84

Земеделието в ЕС е изправено пред проблема с намаляване на населението, заето в този сектор. Общият брой на земеделските стопани в ЕС-27 намалява бързо през последното десетилетие, като е спаднал от 14,5 млн. през 2005 г. на 10,7 млн. през 2013 г. Броят на младите земеделски стопани (до 44 години) е намалял от 3,3 млн. през 2005 г. на 2,3 млн. през 2013 г. Тъй като броят на земеделските стопани намалява във всички възрастови групи, процентът на младите земеделски стопани при заетото със земеделие население е останал относително стабилен — малко над 20 %. Въпреки това съществуват значителни различия между държавите членки (вж. приложение II).

85

През периода 2007—2020 г. ЕС е отпуснал 9,6 млрд. евро подпомагане за млади земеделски стопани, с цел повишаване на конкурентоспособността на земеделските стопанства и приемственост между поколенията в земеделието. Заедно със съфинансирането от държавите членки за мярката за установяване по Стълб 2 общият размер на публичната подкрепа възлиза на 18,3 млрд. евро. През периода 2007—2013 г. почти 200 000 млади земеделски стопани са получили помощ от ЕС за създаване на свои стопанства. Над 70 % от финансирането от ЕС е предоставено по Стълб 2 (ЕЗФРСР) за мярката за създаване на стопанства от млади земеделски стопани, а останалите 30 % са предоставени в периода 2014—2020 г. по Стълб 1 (ЕФГЗ) чрез преки плащания на млади земеделски стопани.

86

В този контекст Сметната палата проучи ролята, която ЕС може да играе при подкрепата за млади земеделски стопани и насърчаване на приемственост между поколенията. Одитът потърси отговор на следните въпроси:

Добре ли е планирана подкрепата от ЕС за младите земеделски стопани, за да допринася по ефективен начин за подобряване на приемствеността между поколенията?

87

Общото заключение е, че подкрепата от ЕС за млади земеделски стопани се основава на неясно определена интервенционна логика без конкретни очаквани резултати и въздействие. Необходимо е тя да бъде по-добре насочена, за да се насърчи ефективно приемственост между поколенията.

88

Що се отнася до логиката на интервенция:

По отношение на плащанията за млади земеделски стопани по стълб 1 Сметната палата установи, че:

  • тези плащания не се основават на оценка на нуждите, целта им не отразява общата цел за насърчаване на приемствеността между поколенията, а държавите членки не ги координират с приетите мерки по стълб 2 или създаването на национални мерки (вж. точки 19—33);
  • при липса на оценка на нуждите, помощта се предоставя в стандартизирана форма (годишни плащания на хектар), в размер и по време, за които не е ясно на кои конкретни нужди, различни от допълнителен доход, отговарят (вж. точки 39—51).

За мярката за създаване на стопанства на млади земеделски стопани по стълб 2, Сметната палата установи, че:

  • въпреки че по принцип се основава на оценка на нуждите, нейните цели са частично SMART (конкретни, измерими, достижими, актуални и планирани със срокове) и отразяват общата цел за насърчаване на приемствеността между поколенията. Налице е добра координация между мерките по стълб 2 за създаване на стопанства и за инвестиции. Налице е обаче ниска степен на координация с националните финансови инструменти, като например заемите при благоприятни условия за закупуване на земя (вж. точки 19—37);
  • помощта е предоставена под форма, която отговаря директно на нуждите на младите земеделски стопани във връзка с достъпа до земя, капитал и знания. Размерът на помощта обикновено е свързан с потребностите и има за цел започването на конкретни действия, като например въвеждане на биологично земеделие, водоснабдяване или инициативи за постигане на икономии, за установяване на стопанства в необлагодетелствани райони (вж. точки 25, 52 и 53).

Препоръка 1 – Подобряване на интервенционната логика чрез засилване на оценката на нуждите и определяне на цели SMART

По отношение на ОСП след 2020 г. Комисията следва да посочи (или да изисква от държавите членки да посочат в съответствие с разпоредбите за съвместно управление) ясна интервенционна логика за инструментите на политиката, насочени към приемственост между поколенията в земеделието. Интервенционната логиката следва да включва:

  • стабилна оценка на потребностите на младите земеделски стопани, проучване на основните причини младите хора, които искат да станат земеделски стопани, да са изправени пред пречки в процеса на създаване на стопанствата, и степента на разпространение на такива пречки в различни географски райони, сектори на селското стопанство или други специфични характеристики на земеделските стопанства;
  • оценка на потребностите, които могат да бъдат задоволени чрез инструментите на политиката на ЕС и нуждите, които могат да бъдат или вече са по-добре покрити чрез политиките на държавите членки, както и анализ на това кои форми на подкрепа (напр. директни плащания, еднократни суми, финансови инструменти) отговарят в най-голяма степен на установените нужди;
  • определение на цели SMART, пояснение и количествено измерение на очакваните резултати от прилагането на инструментите на политиката по отношение на приемствеността между поколенията, както и на приноса към жизнеспособността на подпомаганите стопанства; по-специално следва да бъде пояснено дали инструментите на политиката би трябвало да са насочени към подпомагане на колкото се може повече млади земеделски стопани или да са насочени към конкретни видове млади земеделски стопани (напр. най-образованите, тези, които започват дейност в необлагодетелстваните райони, тези, които въвеждат енергоспестяващи и водоспестяващи технологии в рамките на стопанствата, тези, които увеличават рентабилността или производителността на стопанствата или тези, които осигуряват по-голям брой работни места).
89

По отношение на насочването на мерките:

По отношение на плащането за млади земеделски стопани по стълб 1 Сметната палата установи, че:

  • Помощта се предоставя в стандартизирана форма, независимо от жизнеспособността на стопанствата, местонахождението им и, в повечето държави членки, от уменията и/или образователното ниво на бенефициентите. В случай на съвместен контрол над правни дружества с други земеделски стопани (които не изпълняват критериите за „млади земеделски стопани“), помощта се предоставя понякога на стопанства, в които младите земеделски производители биха могли да имат само незначителна роля по отношение на вземането на управленски решения (вж. точки 39—46).

За мярката за създаване на стопанства на млади земеделски стопани по стълб 2, Сметната палата установи, че:

  • Помощта е предназначена за по-добре квалифицирани земеделски стопани, които се ангажират да приложат бизнес план, който да ги насочва за развиване на жизнеспособни стопанства, и които в рамките на процеса на подбро често се насърчават да се установят в необлагодетелствани райони. Бизнес плановете обаче са с различно качество, а управляващите органи понякога не прилагат процедури за подбор с цел приоритизиране на най-добрите проекти. Критериите за подбор са въведени към края на периода 2007—2013 г., минималните прагове са били твърде ниски или изцяло са липсвали, а седемгодишният бюджет за мярката е използван в някои държави членки за финансирането на почти всички заявления, подадени в началото на програмния период, като по този начин е станало невъзможно за младите земеделски стопани, които са стартирали по-късно, да получат финансиране (вж. точки 52—61).

Препоръка 2 – Подобряване на насочването на мерките

При прилагането на мерките на ОСП за периода след 2020 г. държавите членки следва да подобрят насочеността на мерките чрез:

  • прилагане на критерии, които да гарантират подбора на икономически най-ефективните проекти, като например проекти, които носят най-голям ръст на производителността или на жизнеспособността на земеделските стопанства, или най-голям ръст на заетостта в районите с най-висока безработица или необлагодетелстваните райони с най-ниска приемственост между поколенията;
  • прилагане на ясни критерии за оценка на ролята на младите земеделски стопани за получаване на подкрепа в случай на съвместен контрол над правни дружества (като например определяне на това какъв процент от правата на глас или акциите трябва да притежава бенефициентът, какъв минимален процент от неговите доходи следва да идват от дейността му в подпомаганото стопанство) с цел насочване на помощта към млади земеделски стопани, които превръщат земеделието в подпомаганите дружества в своя основна дейност;
  • прилагане на достатъчно високи минимални прагове от точки, които проектите трябва да достигнат и адекватно разделяне на бюджетните мерки, за да се осигури равномерно наличие на средства за създаване на стопанства на млади земеделски стопани по време на целия програмен период;
  • подобряване на използването на бизнес планове като инструмент за оценка на необходимостта от публично финансиране посредством анализ (на етапа на кандидатстване) на вероятната жизнеспособност на стопанствата без подпомагане и (след приключване на проектите) на въздействието на помощта върху жизнеспособността на стопанството, или относно други ясно определени цели (напр. заетост, въвеждане на енергоспестяващи и водоспестяващи технологии).
90

По отношение на резултатите от прилагането на мерките:

По отношение на плащанията за млади земеделски стопани по стълб 1 Сметната палата установи, че:

  • общата рамка за мониторинг и оценка не предоставя полезни показатели за оценка на ефективността на този вид плащания, тъй като няма показатели за резултатите от плащанията и не се събират данни за доходите и жизнеспособността на подпомаганите стопанства (вж. точки 70 и 71).

За мярката за създаване на стопанства на млади земеделски стопани по стълб 2, Сметната палата установи, че:

  • Няма достатъчно доказателства относно това дали мерките на ЕС улесняват установяването на млади земеделски стопани и дали спомагат за подобряване на приемствеността между поколенията и жизнеспособността на подпомаганите стопанства, главно поради ниското качество на показателите, предоставени от общата система за мониторинг. Само в Италия (Emilia-Romagna) Сметната палата установи, че бенефициентите на мярката за създаване на стопанства са развили по-големи стопанства с по-голяма производителност и осигуряващи работа на повече хора, отколкото стопанствата, които не са подпомагани (вж. точки 70—83).

Препоръка 3 – Подобряване на системата за мониторинг и оценка

При прилагането на мерките на ОСП за периода след 2020 г. Комисията и държавите членки (в съответствие с разпоредбите за съвместно управление) следва да подобрят системата за мониторинг и оценка. По-специално:

  • Комисията следва да определи показатели за крайните продукти/услуги, резултатите и въздействието, които да дават възможност за оценка на напредъка, ефективността и ефикасността на инструментите на политиката спрямо целите, като се черпи опит от най-добрите практики, и по-конкретно полезни показатели, разработени от държавите членки в техните системи за мониторинг (вж. точки 72 и 73);
  • държавите членки следва редовно да събират актуални данни за структурни и финансови характеристики на подпомогнатите стопанства (например приходи, доходи, брой служители, нововъведения, образование на земеделските стопани), които позволяват оценка на ефективността и ефикасността на мерките при постигането на желаните цели на политиката;
  • Комисията и държавите членки следва да изискват оценките да предоставят полезна информация относно постиженията на проектите и мерките, основаващи се на действителни данни за развитието на структурните и финансовите характеристики на подпомогнатите стопанства, като използват най-добрите практики (напр. сравнителни оценки, съпоставителни анализи, проучвания), като посочените в настоящия одит (вж. точка 75).

Настоящият доклад беше приет от Одитен състав I, ръководен от Phil WYNN OWEN — член на Сметната палата, в Люксембург на заседанието му от 31 май 2017 г.

За Сметната палата

Klaus-Heiner LEHNE

Председател

Приложения

Приложение I

Промяна в броя на земеделските стопани на възраст до 44 години в периода 2007—2013 г. в държавите членки

Държава членкаБрой на земеделските стопани на възраст до 44 годиниПромени в броя на земеделските стопани на възраст до 44 години в периода 2007—2013 г.
2007 г.2013 г.
Белгия13 5807 240-6 340
България61 54049 980-11 560
Чешка република10 6605 080-5 580
Дания12 1906 700-5 490
Германия133 08075 570-57 510
Естония5 1204 670-450
Ирландия33 77032 020-1 750
Гърция188 470141 220-47 250
Испания216 810158 620-58 190
Франция167 220131 970-35 250
ХърватияНяма данни
Италия231 970155 270-76 700
Кипър5 7803 020-2 760
Латвия27 09015 990-11 100
Литва48 99033 460-15 530
Люксембург690540-150
Унгария139 150103 330-35 820
Малта1 6801 570-110
Нидерландия21 08013 090-7 990
Австрия67 48049 680-17 800
Полша808 330512 690-295 640
Португалия28 45025 640-2 810
Румъния638 490676 77038 280
Словения12 81013 8601 050
Словакия10 9405 550-5 390
Финландия21 85016 620-5 230
Швеция16 98011 510-5 470
Обединено кралство42 74027 650-15 090
ЕС-272 966 9402 279 310-687 630

Източник: Евростат, Изследване на структурата на земеделските стопанства през 2007 и 2013 г.

Приложение II

Разпределение на земеделските стопани по възрастови групи в държавите членки през 2007 г. и 2013 г.

Държава членка<35 г.35—44 г.45—54 г.55—64 г.65 г.+
2007 г.2013 г.2007 г.2013 г.2007 г.2013 г.2007 г.2013 г.2007 г.2013 г.
Белгия6,1 %4,0 %22,2 %15,2 %28,6 %32,9 %22,7 %26,8 %20,5 %21,2 %
България3,1 %6,4 %9,4 %13,2 %17,5 %18,5 %25,1 %25,2 %45,0 %36,7 %
Чешка република9,7 %4,6 %17,4 %14,8 %27,2 %23,8 %28,5 %33,9 %17,2 %23,0 %
Дания5,9 %2,5 %21,4 %14,7 %29,1 %31,2 %23,9 %27,6 %19,6 %24,0 %
Германия7,7 %6,8 %28,2 %19,7 %33,9 %37,2 %22,6 %29,8 %7,5 %6,5 %
Естония6,2 %7,5 %15,8 %16,8 %23,1 %23,4 %23,8 %21,8 %31,1 %30,4 %
Ирландия8,1 %6,3 %18,3 %16,7 %24,6 %25,1 %25,5 %25,5 %23,5 %26,5 %
Гърция6,9 %5,2 %15,1 %14,7 %21,6 %23,9 %20,2 %24,9 %36,3 %31,3 %
Испания5,2 %3,7 %15,6 %12,7 %23,3 %25,0 %24,5 %25,2 %31,4 %33,3 %
Франция8,1 %8,8 %23,6 %19,1 %31,5 %32,7 %23,9 %27,0 %12,9 %12,4 %
Хърватияняма данни
Италия3,1 %4,5 %10,7 %10,8 %19,4 %21,6 %23,9 %23,3 %42,9 %39,7 %
Кипър2,4 %1,7 %12,0 %6,9 %26,7 %21,4 %29,1 %30,1 %29,8 %40,0 %
Латвия7,1 %5,0 %18,1 %14,5 %25,0 %26,3 %20,7 %24,1 %29,2 %30,1 %
Литва4,4 %5,6 %16,9 %13,9 %21,4 %25,6 %18,2 %20,9 %39,1 %34,0 %
Люксембург7,4 %8,7 %22,5 %17,3 %33,8 %32,2 %22,5 %27,4 %13,9 %14,4 %
Унгария7,6 %6,1 %14,6 %14,9 %23,2 %19,4 %27,1 %29,2 %27,5 %30,3 %
Малта4,9 %3,8 %10,3 %12,9 %29,3 %24,8 %32,4 %33,4 %23,0 %25,1 %
Нидерландия4,0 %3,1 %23,5 %16,3 %28,7 %32,7 %26,1 %26,9 %17,7 %21,0 %
Австрия11,0 %10,9 %29,7 %24,4 %33,3 %36,5 %16,5 %19,6 %9,4 %8,6 %
Полша12,2 %12,1 %21,6 %23,7 %31,1 %30,2 %19,3 %24,3 %15,8 %9,6 %
Португалия2,2 %2,5 %8,2 %7,2 %17,6 %16,6 %25,4 %23,6 %46,7 %50,1 %
Румъния4,4 %4,7 %11,9 %13,9 %17,0 %16,9 %22,6 %23,5 %44,2 %41,0 %
Словения4,0 %4,8 %13,0 %14,4 %24,6 %26,4 %23,5 %29,1 %34,9 %25,3 %
Словакия3,8 %8,1 %12,0 %15,4 %25,2 %24,9 %27,3 %30,0 %31,7 %21,6 %
Финландия9,2 %8,5 %22,8 %22,0 %32,0 %30,1 %29,8 %29,1 %6,2 %10,2 %
Швеция6,0 %4,4 %17,4 %12,8 %26,7 %24,8 %29,3 %28,0 %20,6 %30,0 %
Обединено кралство3,9 %3,9 %15,0 %11,0 %25,0 %26,6 %28,6 %27,9 %27,6 %30,6 %
ЕС-276,3 %6,0 %15,5 %15,3 %22,8 %22,9 %22,7 %24,7 %32,7 %31,1 %

Източник: Евростат, Изследване на структурата на земеделските стопанства през 2007 и 2013 г.

Приложение III

Бюджет на ЕС за млади земеделски стопани (по държави членки)

Държава членка

Програмен период 2007—2013 г.

(разходи)

Програмен период 2014—2020 г.

(отпуснат бюджет)

Брой на младите земеделски стопани, подпомагани по мярка 112 по стълб 2Стълб 2, мярка 112 за създаване на стопанства на млади фермери (в евро)Стълб 2, мярка 6,1 за създаване на стопанства на млади фермери (в евро)Стълб 1, директни плащания на млади земеделски стопани (в евро)
Белгия2 15232 563 69546 833 60742 897 688
България5 80892 325 53368 861 71918 576 263
Кипър3204 504 8957 000 0001 891 663
Чешка република1 36441 734 18624 750 0008 511 002
Дания3 811 13044 088 268
Естония84624 253 25318 164 0001 891 635
Финландия2 96641 510 60333 088 50026 189 410
Франция34 629631 741 559902 843 886362 156 470
Германия3252 254 554242 542 160
Гърция19 128246 270 288276 800 000187 750 920
Унгария8 411219 299 316108 867 86116 127 358
Ирландия8626 504 938121 258 400
Италия21 925335 322 041460 259 594190 086 580
Латвия40711 168 7389 452 63515 515 660
Литва2 66877 645 85155 000 00031 296 288
Люксембург2671 612 9732 209 2002 512 935
Малта3 225 000104 844
Нидерландия72 480 060
Австрия9 37559 831 89846 704 42569 214 480
Полша38 857570 569 560456 849 802170 675 060
Португалия8 595226 807 119194 263 17558 237 760
Румъния12 770260 504 741400 355 600102 773 360
Словакия22 302 0007 796 253
Словения2 65241 500 64348 520 0009 516 155
Испания17 603305 951 740542 330 984486 689 740
Швеция1 79619 928 3296 564 39955 839 760
Обединено кралство102883 50827 832 582250 504 493

Източник: ЕСП въз основа на данни на Комисията.

Приложение IV

Интервенционна логика на стълб 1

Източник: Европейска комисия, Технически наръчник относно рамка за мониторинг и оценка на Общата селскостопанска политика за периода 2014—2020 г.

Приложение V

Изборът за прилагане от страна на държавите членки на плащанията за млади земеделски стопани по стълб 1

Държава членка% от годишния национален таван (за 2015 г.)Допълнителни критерии за допустимостПлащания за земеделски стопани
по отношение на подходящи уменияпо отношение на изисквания за обучениеприлаган за всички млади земеделски стопани, контролиращи юридическо лицеИзчислени като 25 % отс максимална граница от (ха/права за плащане) като еднократна сума за земеделско стопанствокато еднократна сума за земеделско стопанство
Средната стойност на правата за плащане, притежавани от земеделски стопанинЕдинна ставка на СОП (схема за основно плащане)Единно плащане на площСредна стойност на национално ниво на плащанията на хектар
Белгия1,89 г.НеДаНеНе
Белгия (Фландрия)НеДаНеНеНеНеДа90Не
Белгия (Валония)ДаДаНеНеНеНеДа90Не
България0,47НеДаНеНеНеДаНе30Не
Чешка република0,20НеНеНеНеНеДаНе90Не
Дания2,00НеНеНеНеНеНеДа90Не
Германия1,00НеНеНеНеДаНеНе90Не
Естония0,30НеНеНеНеНеДаНе39Не
Ирландия2,00НеДаДаНеНеНеДа50Не
Гърция2,00НеНеНеДаНеНеНе25Не
Испания2,00ДаДаДаДаНеНеНе90Не
Франция1,00ДаДаНеНеНеНеДа34Не
Хърватия2,00НеДаДаНеДаНеНе25Не
Италия1,00НеНеНеДаНеНеНе90Не
Кипър1,00НеНеНеНеНеНеДа90Не
Латвия1,50НеНеНеНеНеДа90Не
Литва1,75НеНеНеНеНеНеДа90Не
Люксембург1,50ДаДаДаНеНеНеНеДа
Унгария0,20НеНеНеНеНеНеДа90Не
Малта0,40НеНеДаНеНеНе90Не
Нидерландия2,00НеНеНеНеНеДа90Не
Австрия2,00ДаНеНеНеНеНеДа40Не
Полша1,00НеНеНеНеНеДа50
Португалия2,00ДаДаНеНеДаНеНе90Не
Румъния1,79НеНеНеНеНеДаНе60Не
Словения1,00НеНеНеНеНеНеДа90Не
Словакия0,55ДаДаДаНеНеНеДа28Не
Финландия1,00НеНеНеНеНеДа90Не
Швеция2,00НеНеНеНеНеНеДа90Не
Обединено кралство1,63ДаНеНеНе
Обединено кралство (Англия)НеНеНеДаНеНеНе90Не
Обединено кралство (Северна Ирландия).НеДаДаНеНеНеДа90Не
Обединено кралство (Шотландия)НеНеНеДаНеНеНе90Не
Обединено кралство (Уелс)НеНеНеНеДаНеНе25Не

Отговори на Комисията

Кратко изложение

Общ отговор на Комисията по точки V и VI

Целта (по стълб 1) за предоставяне на „подпомагане на доходите на младите земеделски стопани, които започват своите селскостопански дейности, за да се улесни първоначалното установяване на младите земеделски стопани и структурното приспособяване на техните предприятия след първоначалното учредяване“ (съображение 47 от (ЕС) № 1307/2013) не се предоставя само по схемата за млади земеделски стопани, тъй като тази схема е допълнително плащане към основното плащане, което младите земеделски стопани получават в рамките на директните плащания. Решение относно политиката беше да се предоставят по-целеви директни плащания по първия стълб, за да се отговори по-добре на специфичните нужди на младите земеделски стопани. Както беше обяснено в оценката на въздействието (SEC(2011) 1153 final), застаряването на заетото със земеделие население е проблем, който преди реформата на ОСП след 2013 г. беше разрешаван само чрез доброволни схеми (набор от мерки по стълб 2 за подпомагане на младите земеделски стопани и евентуални разпределения на правата на плащане от резерва), които не бяха приложени повсеместно във всички държави членки.

Създаването и развитието на нова икономическа дейност от млади земеделски стопани, започващи своите селскостопански дейности, е предизвикателство от финансова гледна точка. Поради това разпределението и насочването на прякото подпомагане по линия на ОСП, предоставяно на младите земеделски стопани, беше подсилено с реформата от 2013 г.

Въз основа на това плащането по стълб 1 има за цел да предостави на новоустановените млади земеделски стопани увеличено подпомагане на доходите (в сравнение с други земеделски стопани) за период от максимум 5 години.

Един от шестте приоритета за развитие на селските райони, чрез своята „целева област 2Б“, има за цел „улесняване на навлизането на земеделски стопани с подходяща квалификация в селскостопанския сектор, и по-специално приемствеността между поколенията“ (член 5, параграф 2, буква б) от Регламент (ЕС) № 1305/2013). Освен специалната подкрепа за започване на дейност, която попада в обхвата на този одит, по стълб 2 младите земеделски стопани могат да се възползват от широк кръг други схеми за подпомагане. Например в рамките на горепосочената целева област през настоящия програмен период са планирани следните мерки: трансфер на знания и действия за осведомяване (М1), консултантски услуги, услуги по управление на стопанства и услуги по заместване в стопанствата (М2), инвестиции в материални активи (М4) и сътрудничество (М16).

Мерките по стълб 2 се програмират от държавите членки въз основа на анализ на нуждите на съответните им области на програмиране.

Докато стълб 2 улеснява процеса на установяване на млади земеделски стопани, стълб 1 предвижда задължително плащане за млади земеделски стопани, които вече са се установили, с цел подпомагане на началната фаза на дейността им. Планираното взаимно допълване между двата стълба беше обяснено в оценката на въздействието: За да се избегне двойното финансиране и припокриването със сходни мерки по стълб 2, схемата за млади земеделски стопани следва да бъде разработена така, че да донесе допълнителни приходи и да намали цената на капитала, което би допълнило подкрепата за развитие на селските райони.“

V б)

Новоустановените млади земеделски стопани по принцип имат по-голяма нужда от подпомагане на доходите през първите пет години след установяването си.

Стълб 1 — директните плащания имат за цел подпомагане на доходите. Следователно плащането на млади земеделски стопани следва формата (плащане на хектар) и годишната логика на стълб 1 и е начин да се увеличи това подпомагане на доходите за определена група с по-големи нужди. Освен това съзаконодателите предоставиха на държавите членки редица възможности за изчисляване на подкрепата. Въз основа на това държавите членки могат да се адаптират по-добре към своята конкретна ситуация, когато установяват подходящо ниво на подкрепа за младите земеделски стопани предвид тяхното национално положение. Например една държава членка е избрала прилагане на плащането за млади земеделски стопани като еднократна сума за стопанство.

Що се отнася до сроковете, подкрепата по стълб I е насочена към първоначалния петгодишен период след установяването, което се счита за най-голямо предизвикателство от финансова гледна точка. Помощта за установяване е насочена единствено към нови навлизащи стопани, а не към тези млади земеделски стопани, които вече са добре установени в сектора.

V в)

Показателите за резултатите съгласно общата рамка за мониторинг и оценка (ОРМО) са свързани със специфичните цели на общата селскостопанска политика (ОСП), а не с целите на отделните мерки, като например подкрепата по стълб I, предоставяна на младите земеделски стопани.

VI а)

Мерките за развитие на селските райони се програмират от държавите членки въз основа на анализ на нуждите на съответните области на програмиране.

Общата цел за насърчаване на приемствеността между поколенията не е насочена единствено към специфичната мярка за установяването на млади земеделски стопани (вж. отговора на Комисията по точка V).

VI в)

За настоящата мярка трябва да се прилагат критерии за подбор в настоящия програмен период (член 49 от Регламент (ЕС) № 1305/2013).

В случай че първоначално разпределените бюджетни средства са били изчерпани в началото на програмния период, държавите членки имаха възможността да преразпределят отредените финансови средства между мерките във всеки един момент по време на програмния период. Разпределянето на бюджетните средства по конкретни мерки също така отразява необходимостта от осигуряване на подходящо покриване на различните нужди съобразно ограничените ресурси.

VI г)

Що се отнася до специфичната мярка за развитие на селските райони, която подпомага установяването на млади земеделски стопани, показателят за мониторинг „брой на установените млади земеделски стопани“ предоставя подходяща информация за оценка на начина, по който мярката улеснява установяването на млади земеделски стопани. По-широките съображения относно „жизнеспособността на подпомаганите стопанства“ и „приемствеността между поколенията“ следва да бъдат част от оценката. Що се отнася до „приемствеността между поколенията“, при оценката следва да се вземат предвид последиците от няколко мерки, а не само от мярката, която се отнася до подкрепата за установяване.

Освен това показателят никога няма да даде възможност за пряко наблюдение на въздействието на дадена мярка. Това трябва да се направи в контекста на оценка. Комисията обяви в проучванията и плана за оценка на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“, че ще започне такава оценка до края на 2017 г.

VII а)

Комисията приема частично тази препоръка.

Въпреки че Комисията приветства препоръката, особено по отношение на елементите от нея, които ясно попадат пряко в рамките на отговорност на Комисията, на този етап тя не е в състояние да поеме конкретни ангажименти във връзка със законодателни предложения за периода след 2020 г.

VII б)

Адресати на настоящата препоръка са държавите членки.

VII в)

Комисията приема частично тази препоръка.

Въпреки че Комисията приветства препоръката, особено по отношение на елементите от нея, които ясно попадат пряко в рамките на отговорност на Комисията, на този етап тя не е в състояние да поеме конкретни ангажименти във връзка със законодателни предложения за периода след 2020 г.

Въведение

06

В настоящия доклад се разглеждат два инструмента, които подпомагат конкретно младите земеделски стопани (т.е. допълнителното плащане по първия стълб и мярката за установяване по втория стълб). Младите земеделски стопани обаче могат да се възползват от широк кръг от други инструменти в рамките на ОСП:

  • в рамките на стълб 1 младите земеделски стопани предимно получават основното плащане (което в действителност е необходимо предварително условие за предоставянето на плащането за млади земеделски стопани) и по принцип и плащането за екологизиране („плащането за селскостопански практики, които са благоприятни за климата и околната среда“). Те могат да получават и допълнителни плащания по линия на схемата за „доброволно обвързано с производството плащане“, ако отговарят на условията за мярка, разработена от тяхната държава членка, както и плащане за първите си хектари по линия на схемата за „преразпределително плащане“ (ако техните държавите членки я прилагат). Всъщност плащането за млади земеделски стопани е само „допълнително плащане“ за увеличаване на подпомагането на доходите на тази категория земеделски стопани. Въз основа на общата сума на директните плащания, получени от бенефициерите на плащането за млади земеделски стопани през 2015 г., Комисията изчислява, че през периода 2015—2020 г. тези бенефициери ще получат общо около 15 милиарда евро под формата на директни плащания. Данните за изпълнението от 2015 г. показват, че в половината държави членки бенефициерите на плащането за млади земеделски стопани са получили средно повече от 10 000 евро под формата на директни плащания.
  • Съгласно стълб 2 в допълнение към подкрепата за установяване на млади земеделски стопани други мерки са били отчасти програмирани в рамките на целта за „улесняване на навлизането на земеделски стопани с подходяща квалификация в селскостопанския сектор, и по-специално приемствеността между поколенията“. Тези мерки включват: „трансфер на знания и действия за осведомяване“ и „консултантски услуги, услуги по управление на стопанства и услуги по заместване в стопанствата“, „инвестиции в материални активи“ и „сътрудничество“. В периода 2014—2020 г. са програмирани общо около 6,7 милиарда евро по горепосочената цел (от които специфичната мярка за установяване представлява 80 %).

Може да се счита, че другите форми на подпомагане на развитието на селските райони като тези, насочени към инфраструктурите, разработването на широколентови услуги и подобряването на услугите в селските райони, имат непряко въздействие върху приемствеността между поколенията.

09

Вж. отговора на Комисията по точка 6.

10

Важно е да се посочи, че:

  • „специфичната цел на политиката“ на схемата за млади земеделски стопани (по стълб 1) е предоставянето на „подпомагане на доходите на младите земеделски стопани, които започват своите селскостопански дейности, за да се улесни първоначалното установяване на младите земеделски стопани и структурното приспособяване на техните предприятия след първоначалното учредяване“. Вж. съображение 47 (Регламент (ЕС) № 1307/2013).
  • развитието на селските райони: както е посочено в член 5, параграф 2, буква б) от Регламент (ЕС) № 1305/2013, целева област 2Б има за цел „улесняване на навлизането на земеделски стопани с подходяща квалификация в селскостопанския сектор, и по-специално приемствеността между поколенията“.

Констатации и оценки

17

Въпреки че правилата, уреждащи стълб 1 и стълб 2, се определят на равнището на ЕС, тяхното прилагане се управлява пряко от всяка държава членка съгласно принципа, известен като „споделено управление“.

Това означава, че националните органи отговарят за администрирането и контрола на директните плащания към земеделските стопани по стълб 1 в тяхната държава членка. Всяка държава членка също така разполага с известна степен на гъвкавост в начина, по който тя извършва тези плащания, с цел да се вземат предвид националните условия на осъществяване на земеделска дейност, които се различават значително в целия Европейски съюз.

В рамките на стълб 2 ролята на Комисията в процеса на изпълнение на програмите за развитие на селските райони е ограничена от факта, че е отредено на управляващите органи да установят уредба, с която се гарантира ефективно, ефикасно и координирано изпълнение на европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИ фондовете) (член 27 от Регламент (ЕС) № 1303/2013).

19

Допълнителното плащане за млади земеделски стопани понастоящем предоставя увеличено подпомагане на доходите, насочено към тази група през период на прогнозирани по-големи нужди.

В същото време, като част от системата за директни плащания, при него се следват същите правила: стандартизирана помощ, отделена от производството, предоставяна ежегодно на хектар на всички земеделски стопани, които отговарят на условията за допустимост и подадат заявление за помощ.

Като се има предвид големият брой бенефициери на директни плащания (почти 7 милиона земеделски стопани), всяка задълбочена оценка на нуждите на кандидатите би била сложна и, предвид законодателството за защита на данните, може да се окаже неосъществима.

По стълб 2 правната рамка за развитие на селските райони (член 8 от Регламент (ЕС) № 1305/2013 — програми за развитие на селските райони) ясно изисква държавите членки да програмират мерките за развитие на селските райони въз основа на анализ на нуждите на съответните области на програмиране.

20

Във връзка с директното подпомагане на доходите действително няма нормативни изисквания относно начина, по който земеделските стопани следва да използват средствата, и не се посочват конкретни разходи, които следва да бъдат покрити с това плащане. Земеделският стопанин е този, който трябва да прецени кой е най-добрият начин за използване на средствата по време на етапа на установяване.

Добавената стойност следователно е да се осигури по-голяма подкрепа за новоустановените млади земеделски стопани и да бъде осигурено последователното ѝ предоставяне в целия ЕС, тъй като схемата е задължителна за държавите членки.

22

Изборът за прилагане е оставен на държавите членки, тъй като те са в най-добра позиция да прогнозират броя на новите млади земеделски стопани, които ще се установят през дадена година, както и потенциалния им размер и последващите нужди от предоставяне на плащане за млади земеделски стопани в рамките на максималния пакет, с който разполагат за тази цел. С оглед на това високо равнище на субсидиарност и съгласно принципа на споделено управление се очаква държавите членки да направят този избор в съответствие с целта на политиката на схемата и националните ѝ особености.

23

Правната рамка за подкрепата за развитие на селските райони (член 8 от Регламент (ЕС) № 1305/2013 — програми за развитие на селските райони) ясно изисква държавите членки да програмират мерките за развитие на селските райони въз основа на анализ на нуждите на съответните области на програмиране.

24

Вж. отговорите на Комисията по точки 19 и 20 по-горе.

24 а)

Комисията счита, че плащането от страна на младите земеделски стопани, заедно с другите директни плащания, които получават младите земеделски стопани, може да допринесе за подобряване на достъпа до земя на младите земеделски стопани: това плащане не е предназначено за определен вид разходи и земеделският стопанин може да реши да го използва за наемане или за закупуване на нова земя.

Освен това плащането за млади земеделски стопани, заедно с възможността младите земеделски стопани да увеличат стойността на своите права за плащане на регионалната/националната средна стойност чрез резерва, осигурява стимули за родителите земеделски стопани да прехвърлят стопанствата си на по-младото поколение. Такива прехвърляния в рамките на семейството са много често срещан начин за получаване на достъп до земя за европейските земеделски стопани.

24 б)

Увеличеното подпомагане на доходите, което новоустановените млади земеделски стопани получават при директните плащания, увеличава техния капитал. Поради това то може да се използва пряко за управление на стопанството или като начин за улесняване на достъпа до кредитиране (чрез увеличаване на дела на собствения капитал, предоставен за инвестиционния проект).

24 в)

В съответствие с принципа на субсидиарност допълнителните условия за допустимост по отношение на уменията и обучението на младите земеделски стопани са по преценка на държавите членки и се очаква те да използват тази субсидиарност, за да изпълнят изискванията, които считат за уместни с оглед на своите национални характеристики.

25 б)

Младите земеделски стопани могат да съчетаят подкрепата за установяване с инвестиционна подкрепа, при която могат да се възползват от по-високи проценти на подкрепа.

25 в)

Младите земеделски стопани могат да съчетаят подкрепата за установяване с различни форми на подкрепа, насочени към придобиването на умения (напр. обучение, селскостопански борси, консултантски услуги...).

Предоставянето на конкретни съвети на земеделските стопани, които за пръв път създават земеделско стопанство, попада в обхвата на консултантските услуги, подпомагани в рамките на развитието на селските райони (член 15, параграф 4, буква ж) от Регламент (ЕС) № 1305/2013).

26

Вж. отговора на Комисията по точка 10.

27

Интервенционните логики по определение са опростени и схематични описания на начина, по който интервенцията на политиката е предназначена да функционира. Приемствеността между поколенията е междинна стъпка за приноса за подобряване на земеделската конкурентоспособност и за подобряване на доходите на земеделското стопанство, за което в ОРМО са определени подходящи показатели.

28 а)

Целевата популация за плащанията по стълб 1 за млади земеделски стопани се определя със самото намерение да се достигне до максимален брой земеделски стопани до 40-годишна възраст, които за първи път създават земеделско стопанство като ръководители на стопанството, без тя да се ограничава до определени сектори или райони.

Общ отговор на Комисията по точка 28, букви б) и в)

Комисията счита, че не е подходящо предварителното определяне на даден процент от доходите на младите земеделски стопани, който това плащане на младите земеделски стопани следва да представлява. Например, стойността на доходите за единица годишна работна сила (ГРС) е функция на основните тенденции за доходите и вложения труд в сектора.

28 г)

Вж. отговорите на Комисията по точки 19 и 20 и точка 24, буква а), и по-специално, че съществува и очаквано въздействие върху прехвърлянето на стопанства и решението за установяване.

30

В настоящия програмен период мярката по стълб 2 за установяването на млади земеделски стопани се програмира (заедно с други мерки) спрямо целта за „улесняване на навлизането на земеделски стопани с подходяща квалификация в селскостопанския сектор, и по-специално приемствеността между поколенията“ (целева област 2Б).

Общ отговор на Комисията по точка 30, букви б) и в)

Целевият показател представлява разумна стойност за конкретната цел на целевата област, за която е определен: „улесняване на навлизането на земеделски стопани с подходяща квалификация в селскостопанския сектор, и по-специално приемствеността между поколенията“.

30 г)

В бизнес плана трябва да се опише връзката между подкрепата за развитието на селските райони и нуждите, към които тя е насочена.

Общ отговор на Комисията по точка 31, букви а), б), в) и г)

Държавите членки са тези, които трябва да осигурят координация с националните мерки за подкрепа. Комисията не е оправомощена да наблюдава всички национални мерки за подкрепа и да осигурява такава координация.

32

Държавите членки са тези, които трябва да осигурят координация с националните мерки за подкрепа.

Също и поради това точното ниво на подкрепа и прагът за хектарите по стълб 1 се оставят да бъдат определяни от държавите членки (в рамките на определени граници, установени в регламента на ЕС, за да се осигури последователност).

Във Франция, например, на национално равнище има специално звено към Министерството на земеделието (bureau de financements des enterprises (Бюро за финансиране на предприятията)), което е изключително посветено на разработването на подкрепа за установяването на млади земеделски стопани и координира всички национални и европейски действия.

33

Има включена допълняемост на интервенциите, тъй като подкрепата, предоставяна по двата стълба, има различни цели: плащането за млади земеделски стопани носи допълнителен доход за период от максимум 5 години, което допълва еднократната помощ за започване на дейност в областта на развитието на селските райони въз основа на бизнес план.

Държавите членки са тези, които трябва да осигурят такава координация с националните мерки за подкрепа. На равнището на политиката на ЕС е налице изграждането на такава координация. (Вж. отговора на Комисията по точка V).

38 а)

Що се отнася до стълб 1, вж. отговора на Комисията по точка 24, буква в).

В рамките на развитието на селските райони насочването на подкрепата за установяване на млади земеделски стопани се осъществява чрез прилагането на критерии за подбор (член 49 от Регламент (ЕС) № 1305/2013).

38 б)

Прилагането на процедури за подбор е изискване за държавите членки по стълб 2 (член 49 от Регламент (ЕС) № 1305/2013).

38 г)

Директните плащания следват годишна логика, като всяка година се изпълняват всички условия за допустимост и всички плащания се извършват ежегодно. Подкрепата е ограничена до максимум 5 години.

В областта на развитието на селските райони подкрепата се предоставя за срок от максимум 5 години.

40

Вж. отговора на Комисията по точка 19.

42 а)

Вж. отговора на Комисията по точка 24, буква в).

42 б)

По стълб 1 държавите членки имат възможността да увеличат подпомагането на доходите в райони с природни ограничения — възможност, използвана досега само от две държави членки (Дания, Словения). Преките плащания трябва да се разглеждат като цяло (а не изолирано като плащането за млади земеделски стопани), тъй като именно съчетанието от различните пластове е това, което изменя подпомагането на доходите в зависимост от установените нужди.

42 в)

Предложеното насочване би означавало, че подпомагането на доходите се предоставя въз основа на подбора на проекти, което не е видът инструмент, предпочитан досега. С приблизително 7 милиона бенефициери по директните плащания остава неясно дали е възможно подборът на проекти (дори и за бенефициерите на допълнителното плащане) да се управлява въз основа на такива критерии.

Каре 2 — Примери за стопанство, което не се нуждае от допълнително плащане за млади земеделски стопани по Стълб 1, за да бъде жизнеспособно Испания (Андалусия)

Трябва да се отбележи, че тези двама бенефициери са известни в земеделската общност. Само 1 % от земеделските стопанства в Испания имат доход близък или по-голям от 400 000 евро (изразен в нетна добавена стойност на земеделско стопанство (FNVA)), показател, който е бил доста стабилен във времето. Тази констатация важи и когато разглеждаме само земеделски стопанства в Андалусия. Само 0,5 % от всички земеделски стопанства в този регион са имали доходи между 500 000 и 750 000 евро (данни за 2010 г.).

43

Комисията счита, че случаите на предоставени плащания, когато младите земеделски стопани имат незначителна роля, не са в съответствие с регламента. Понятието за съвместен контрол беше въведено от законодателите, за да се вземе предвид фактът, че младите земеделски стопани често започват да работят заедно с други земеделски стопани, които не изпълняват изискванията за възраст.

В ЕС има много стопанства със свързани млади земеделски стопани и земеделски стопани, които не изпълняват изискванията за възраст, и затова правилата предвиждат, че допълнителното плащане за млади земеделски стопани се предоставя само когато младите земеделски стопани упражняват поне „съвместен контрол“. Когато младите земеделски стопани имат незначителна роля в тези стопанства, те просто не отговарят на условията за допустимост за плащането за млади земеделски стопани, тъй като младият земеделски стопанин няма ефективен контрол.

Комисията предостави на държавите членки (и на Европейската сметна палата) тълкуване под формата на писма1 и обяснения по време на експертна работна среща2 на понятието за съвместен контрол в контекста на младите земеделски стопани, които са юридически лица.

За да упражнява ефективен и дългосрочен контрол, един млад земеделски стопанин трябва да отговаря на три кумулативни условия, а именно да има дял от капитала, да може да участва в процеса на вземане на решения относно управлението (също и финансово) на юридическото лице и да може да извършва ежедневно управление на юридическото лице.

Държавите членки трябва да прилагат понятието за ефективен и дългосрочен контрол, като вземат предвид както националното си дружествено право, така и конкретните обстоятелства на разглеждания случай (устава и др.).

Това тълкуване е включено в съответните одитни процедури на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“.

Определението за земеделски стопанин и разпоредбата за активни земеделски стопани са приложими на равнището на бенефициера (т.е. юридическото лице).

Каре 3 — Пример за стопанство, получаващо плащането за млади земеделски стопани, въпреки че младият човек има само незначителна роля в стопанството Италия (Емилия-Романя)

Комисията не оспорва, че Сметната палата е била свидетел на такъв случай. Такива случаи обаче сочат за проблеми, свързани с лошо изпълнение (включително и контрол), въпреки предоставеното тълкуване на понятието за съвместен контрол.

Що се отнася до пропорционалността, се припомня, че в правната рамка не се предвижда плащането да бъде пропорционално на ролята на младия земеделски стопанин. Но младият стопанин трябва да упражнява контрол (самостоятелно или съвместно) върху юридическото лице.

Определението за земеделски стопанин и разпоредбата за активни земеделски стопани са приложими на равнището на бенефициера (т.е. юридическото лице).

Комисията не оспорва, че Сметната палата е била свидетел на такъв случай. Такива случаи обаче сочат за проблеми, свързани с лошо изпълнение (включително и контрол), въпреки предоставеното тълкуване на понятието за съвместен контрол. Да бъде акционер не е достатъчно условие за установяването на съвместен контрол (вж. отговора на Комисията по точка 43).

46

Когато плащането се предоставя на земеделски стопани, които не участват в ежедневното управление на стопанството, не е зачетено определението за млад земеделски стопанин съгласно член 50, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1307/2013. Плащане за млади земеделски стопани е налично само за тези млади земеделски стопани, които са установени като ръководители на стопанството. Откритите от Комисията несъответствия трябва да бъдат проверени при уравняването на сметките.

Що се отнася до законното право за използването на земята, следва да се отбележи следното: като се има предвид съдебната практика (дела C-61/09, C-375/08), държавите членки не могат да настояват за много специфично законно право за земята. В Регламент (ЕС) № 1307/2013 се предвижда, че земята трябва да е „на разположение“ на земеделския стопанин от датата, определена от държавата членка (свързана с крайната дата за подаване на заявлението за директни плащания), и това предоставяне на разположение може да се основава на всякакъв вид договор (например в някои национални граждански законодателства се предвижда и устен договор) въз основа на наем или продажба, или на някакви други правни условия.

В случай на съмнение държавите членки имат всички права да изискат повече информация от земеделските стопани относно законното им право да използват земята.

48

Тези съотношения отразяват само допълнителното плащане за млади земеделски стопани, а не действителното подпомагане на доходите, предоставяно на новоустановени млади земеделски стопани по стълб 1 (вж. отговора на Комисията по точка 6).

49

Тази констатация показва, че сумите играят ролята си за подпомагане на доходите чрез покриване на неизбежните разходи, включително текущите разходи и компенсиране на техния недостиг на пазарни приходи.

50

Решението относно метода за изчисляване на допълнителното плащане за млади земеделски стопани е по преценка на държавите членки, които могат да обвържат сумата на допълнителното плащане със средното плащане на хектар или с основното плащане, или пък да предоставят еднократна сума на всеки земеделски стопанин. Италия и Испания са решили да го основат на средната стойност на притежаваните права.

Важно е обаче да се уточни, че:

  • младите земеделски стопани, които не притежават никакви права, са приоритетна категория за разпределяне на правата на плащане от националния резерв и в този случай им се предоставят права на плащане на стойност като националната/регионалната средна стойност;
  • младите земеделски стопани с права под националната/регионалната средна стойност имат право на увеличение на стойността на техните права на плащане от резерва.

Следователно, благодарение на резерва от права на плащане, младите земеделски стопани, които не са наследили или придобили високостойностни права на плащане, притежавани преди това от други земеделски стопани, като цяло са поставени в по-малко неблагоприятно положение.

51

Въпреки че помощта е ограничена до първите 5 години след първоначалното установяване на младия земеделски производител, този петгодишен период следва да бъде намален с броя на годините, които са изтекли между установяването и първото кандидатстване за подкрепа по схемата. Общата продължителност и момента на предоставяне на подкрепата следователно зависят както от момента на установяването, така и от момента на кандидатстването.

Освен това вж. отговора на Комисията по точка 19.

54

Следва да се отбележи, че Андалусия отново е въвела критерия за подбор, с който кандидатите, установяващи се в резултат на ранно пенсиониране, получават повече точки от 7 април 2017 г.

56

Прагът за подбор на проекти по стълб 2 в Пулия не беше особено нисък (30 %). Бяха отправени общо четири покани за представяне на предложения (три между края на 2009 г. и началото на 2011 г. и една в средата на 2015 г.) и по време на всяка покана някои проекти бяха отхвърлени, тъй като не достигнаха минималния праг от точки.

За да се избегне изключването на бенефициери, които са надхвърлили максималната допустима възраст между две покани за представяне на предложения, службите на Комисията, в качеството си на консултативни органи, препоръчаха на всички управляващи органи: а) да разпределят по-хомогенно наличните ресурси през периода 2014—2020 г.; б) да публикуват няколко покани за представяне на предложения в течение на целия програмен период; в) да определят критерии за подбор, които да са достатъчно амбициозни, за да бъдат насочени към избиране на най-добрите бенефициери от гледна точка на качеството и нуждите.

57

Комисията, като член на Комитета за мониторинг, неколкократно информира управляващия орган, че минималният праг от точка 1 е твърде нисък. Също така беше посочено, че в случай че не се получат 2 точки, размерът на помощта следва да бъде намален с 10 %. При последната промяна на критериите за подбор, в сила от 7 април 2017 г., минималният праг е променен на 6 точки (за максимум от 29 точки, което означава праг от 20 %) с 10 % намаление на помощта, ако общият брой на точките е по-малък от 7 точки.

61

Комисията счита, че действащите правни разпоредби (член 5, параграф 1, буква а) от Делегиран регламент (ЕС) № 807/2014 на Комисията) позволяват на държавите членки да изискват, наред с други елементи, информация относно първоначалния прогнозен доход на стопанството, който трябва да бъде включен в бизнес плана.

В допълнение към изготвянето на бизнес плана мярката за установяване насърчава икономическата жизнеспособност на подпомаганите стопанства чрез други средства:

  • подкрепата се предоставя само на млади земеделски стопани, които притежават „съответни професионални умения и компетентности“;
  • подкрепата е обвързана с изпълнението на бизнес план;
  • подкрепата се предоставя само на стопанства с минимален икономически размер (който трябва да бъде определен от държавите членки).

Освен това младите земеделски стопани могат да се възползват от редица мерки за развитие на селските райони, които насърчават икономическата жизнеспособност.

Каре 4 — Малко доказателства за подобрена жизнеспособност Испания

Вж. отговора на Комисията по точка 61 относно бизнес плановете.

Посочените условия са част от определението за приоритетно стопанство съгласно испанското законодателство. През програмния период 2007—2013 г. една от възможностите беше установяването като приоритетно стопанство (както е определено в националната рамка) и безвъзмездните средства в този случай бяха по-високи, От 2011 г. насам установяването като приоритетно стопанство също беше критерий за подбор. Ето защо част от подбора беше направен, като тези условия бяха взети предвид. Контролът остава в рамките на отговорност на регионалните органи. По отношение на проверките относно приоритетното състояние на стопанствата наскоро бяха предприети корективни действия (след одита на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ през 2015 г.).

Бизнес планът се изготвя с цел развиване на селскостопански дейности въз основа на инвестиции, обучения, консултантски услуги и др. Въздействието на приемствеността между поколенията трябва да доведе до по-добре структурирани стопанства и до тяхното модернизиране, което означава жизнеспособност.

65

Въпреки че нивото на подкрепа може да бъде изменено според степента на амбиция на бизнес плана, както беше изяснено от Комисията на държавите членки в Комитета за развитие на селските райони (КРСР) от 18 март 2015 г., подкрепата не може да бъде обвързана с изпълнението на конкретни инвестиции, включени в бизнес плана.

66

Подходът на Полша следваше логика на опростяване на предоставянето на подкрепата.

69 в)

Комисията носи отговорност също и за докладване относно резултатите от ОСП като цяло.

70

ОРМО определя набор от показатели, които държавите членки трябва да представят за измерване на резултатите от ОСП спрямо целите, определени в член 110 от Регламент (ЕС) № 1306/2013, а не спрямо отделни мерки.

71

Тъй като често някои мерки допринасят за постигането на едни и същи цели, ефективността и ефикасността на мерките следва да бъдат оценени в хода на оценката, което не се наблюдава пряко чрез показатели за резултатите или показатели за въздействието. Поради тази причина показателите са свързани със специфични цели (показатели за резултатите) и с общи цели (показатели за въздействието).

71 б)

Комисията счита, че целевият показател представлява разумна стойност за конкретната цел на целевата област, за която е определен: „улесняване на навлизането на земеделски стопани с подходяща квалификация в селскостопанския сектор, и по-специално приемствеността между поколенията“.

Трябва да се установи разумен баланс по отношение на определението на показателите за мониторинг и тяхната разходна ефективността и наличността на данни.

Оценката на широкообхватните резултати от подкрепяните мерки (например жизнеспособността на стопанствата, приемствеността между поколенията, създаването на работни места, повишаването на равнището на образование и иновации на младите земеделски стопани и т.н.) трябва да бъде поставена в контекста на оценяването, за което показателите на ОРМО осигуряват само поддържаща функция.

71 в)

Процедурите за подбор на земеделските стопанства за участие в Системата за земеделска счетоводна информация (СЗСИ) не могат да бъдат установени по такъв начин, че системата да гарантира представителност за всички възможни мерки на ОСП, но при все това тя действително предоставя полезни данни за други критерии като възрастта на земеделския стопанин и получената подкрепа.

74

Комисията предвижда окончателно да приключи проверката на последващите оценки на програмите за развитие на селските райони и да предостави обратна връзка на държавите членки. До края на 2017 г. тя ще представи обобщение на основните констатации, основани на всички оценки.

74 Отговор по трето тире

Комисията предвижда окончателно да приключи проверката на последващите оценки на програмите за развитие на селските райони до края на май 2017 г.

74 Отговор на четвърто тире

Комисията предвижда окончателно да приключи проверката на последващите оценки на програмите за развитие на селските райони до края на май 2017 г.

77

Вж. отговорите на Комисията по точка 24, буква а) и точка 61.

79

Улесняването на достъпа на младите земеделски стопани до кредити от търговски банки не е изрична цел на подкрепата от ЕС за младите земеделски стопани, но с укрепването на финансовото състояние на бенефициерите се подобрява и техният достъп до финансиране. През последните години Комисията обаче значително насърчи и улесни използването на финансови инструменти в областта на развитието на селските райони, включително от млади земеделски стопани.

82

Комисията е съгласна, че е трудно да се установи взаимовръзката между мерките, предприети за младите земеделски стопани, тяхната жизнеспособност и броя на младите земеделски стопани. Това изобщо не може да бъде направено просто като се погледне наборът от показатели, а трябва да бъде внимателно анализирано в рамките на оценка. Комисията възнамерява да започне оценка на приемствеността между поколенията в края на 2017 г.; трябва също така да се отбележи, че подкрепата по стълб 1 беше въведена едва през 2015 г.

Подкрепата, предоставяна на млади земеделски стопани по стълб 2, допринася по няколко начина за икономическата жизнеспособност на техните стопанства. Вж. отговора на Комисията по точка 61.

83 б)

Комисията счита, че целевият показател представлява разумна стойност за конкретната цел на целевата област, за която е определен: „улесняване на навлизането на земеделски стопани с подходяща квалификация в селскостопанския сектор, и по-специално приемствеността между поколенията“.

Тъй като често някои мерки допринасят за постигането на едни и същи цели, ефективността и ефикасността на мерките следва да бъдат оценени в хода на оценката, което не се наблюдава пряко чрез показатели за резултатите или показатели за въздействието. Поради тази причина показателите са свързани със специфични цели (показатели за резултатите) и с общи цели (показатели за въздействието).

Трябва да се установи разумен баланс по отношение на определението на показателите за мониторинг и тяхната разходна ефективността и наличността на данни.

Оценката на широкообхватните резултати от подкрепяните мерки (например жизнеспособността на стопанствата, приемствеността между поколенията, създаването на работни места, повишаването на равнището на образование и иновации на младите земеделски стопани и т.н.) трябва да бъде поставена в контекста на оценяването, за което показателите на ОРМО осигуряват само поддържаща функция.

Вж. отговорите на Комисията по точки 70—82.

Заключения и препоръки

85

Младите земеделски стопани могат да се възползват от широк кръг от други инструменти в рамките на ОСП (вж. отговора на Комисията по точка 6). Общата подкрепа за млади земеделски стопани по стълб 1 се състои в допълнителното плащане и сумите на различните пластове от подкрепа по стълб 1, получена от млади земеделски стопани. Именно съчетанието от различните пластове е това, което изменя подпомагането на доходите в зависимост от определени нужди и е в съответствие с направения от държавите членки избор за прилагане.

87

Създаването и развитието на нова икономическа дейност от млади земеделски стопани, започващи своите селскостопански дейности, е предизвикателство от финансова гледна точка.

В рамките на директните плащания плащането за млади земеделски стопани има за цел да предостави на новоустановените млади земеделски стопани увеличено подпомагане на доходите (в сравнение с други земеделски стопани) под формата на „допълнително плащане“ към основното плащане. Вж. отговорите на Комисията по точки V, 6, 17, 19 и 20.

В рамките на развитието на селските райони очакваните резултати трябва да бъдат определени и количествено измерени от държавите членки чрез целеви показатели. Целта на подкрепата е определена, по-специално в член 5, параграф 2, буква б) от Регламент (ЕС) № 1305/2013 „...улесняване на навлизането на земеделски стопани с подходяща квалификация в селскостопанския сектор, и по-специално приемствеността между поколенията“. Оценката на въздействието на подкрепата е въпрос на оценяване.

88 а)

Въпреки че приемствеността между поколенията е приоритет на политиката и са положени важни усилия за тази цел, тя сама по себе си не е самостоятелна обща цел на ОСП в установената интервенционна логика.

Видовете подкрепа по стълб 1 и стълб 2 са разработени така, че да се допълват, и не се нуждаят от широка координация от страна на държавите членки, особено тъй като могат да бъдат кумулативни.

Вж. също отговорите на Комисията по точка V и точки 19—33.

88 б)

Плащането за млади земеделски стопани е допълнително плащане към основното плащане, насочено към новоустановени млади земеделски стопани и предоставяно като част от общата система за отделени от производството основани на площта директни плащания.

Вж. също отговорите на Комисията по точки 39—51 и по точка 85.

88 в)

В областта на развитието на селските райони съществува координация също и между подкрепата за установяване и други мерки за развитие на селските райони (отвъд инвестициите), като например трансфера на знания и консултантските услуги.

Препоръка 1 — Подобряване на интервенционната логика чрез засилване на оценката на нуждите и определяне на цели SMART

Комисията приема частично тази препоръка.

Въпреки че Комисията приветства препоръката, особено по отношение на елементите от нея, които ясно попадат пряко в рамките на отговорност на Комисията, на този етап тя не е в състояние да поеме конкретни ангажименти във връзка със законодателни предложения за периода след 2020 г.

Комисията ще анализира и разгледа съответните възможни инструменти на политиката за подпомагане на младите земеделски стопани и тяхната интервенционна логика в контекста на подготовката на бъдещи законодателни предложения.

Комисията ще продължи да извършва съответните проучвания и разследвания на равнището на ЕС за това кои нужди могат да бъдат преодолени чрез инструменти на политиката на ЕС и ще продължи да насърчава най-добрите практики чрез дейности по изграждане на мрежи.

Комисията ще разгледа също и въпроса за определянето на конкретни, измерими, достижими, актуални и планирани със срокове (SMART) цели по отношение на всяка възможна бъдеща подкрепа от Съюза за млади земеделски стопани и въпроса за подходяща рамка на изпълнението.

При все това, като се има предвид разнообразието от условия и териториални особености в целия ЕС, Комисията не може да замени държавите членки по отношение на подробната оценка на специфичните нужди на младите земеделски стопани, избора и формулировката при използването на наличните инструменти на национално равнище или на равнището на ЕС и количественото определяне на резултатите, които се очаква да бъдат постигнати с предоставената подкрепа.

89 а)

Вж. също отговорите на Комисията по точки 19 и 43—45 и точка 24, буква в).

Що се отнася до съвместния контрол, несъответствията в начина, по който държавите членки са приложили законодателството на ЕС, могат действително да доведат до предоставянето на помощ на стопанства, в които младите земеделски стопани имат само незначителна роля по отношение на вземането на решения. Комисията предостави насоки на държавите членки относно прилагането на понятието за дългосрочен и ефективен контрол и включи този аспект в процедурата по уравняване на сметките.

89 б)

Службите на Комисията, в качеството им на консултативни органи, препоръчаха на всички управляващи органи: а) да разпределят по-хомогенно наличните ресурси през периода 2014—2020 г.; б) да публикуват няколко покани за представяне на предложения в течение на целия програмен период; в) да определят критерии за подбор, които да са достатъчно амбициозни, за да бъдат насочени към избиране на най-добрите бенефициери от гледна точка на качеството и нуждите.

Препоръка 2 — Подобряване на насочването на мерките

Адресати на настоящата препоръка са държавите членки.

Що се отнася до стълб 1, Комисията отбелязва необходимостта от по-ясни критерии в случай на съвместен контрол на юридически стопанства, но подчертава, че:

  • оценката на ролята на младите земеделски стопани, осъществяващи дейност в юридически лица, е свързана с важни аспекти на национално равнище, и по-специално с националното дружествено право, което се различава значително в ЕС;
  • младите земеделски стопани често работят в съвместни стопанства с по-възрастни земеделски стопани и постепенно поемат контрола върху тези стопанства;
  • и че диверсификацията на стопанствата е важен аспект на ОСП.

Що се отнася до стълб 2, Комисията счита, че различните елементи на тази препоръка (прилагането на ясни критерии за подбор — както и в случай на съвместно установяване, прилагането на минимални прагове и изискването на бизнес планове) вече попадат в обхвата на настоящата правна рамка. Комисията в своята консултативна роля ще продължи да насърчава държавите членки да подобряват качеството на изисквания бизнес план и като цяло и процеса на подбор.

90 а)

ОРМО определя набор от показатели, които държавите членки трябва да представят за измерване на резултатите от ОСП спрямо целите, определени в член 110 от Регламент (ЕС) № 1306/2013, а не спрямо отделни мерки.

Вж. също отговорите на Комисията по точки 70—71.

90 б)

Комисията счита, че целевият показател представлява разумна стойност за конкретната цел на целевата област, за която е определен: „улесняване на навлизането на земеделски стопани с подходяща квалификация в селскостопанския сектор, и по-специално приемствеността между поколенията“. Тъй като често някои мерки допринасят за постигането на едни и същи цели, ефективността и ефикасността на мерките следва да бъдат оценени в хода на оценката, което не се наблюдава пряко чрез показатели за резултатите или показатели за въздействието.

Оценката на широкообхватните резултати от подкрепяните мерки (например жизнеспособността на стопанствата, приемствеността между поколенията, създаването на работни места, повишаването на равнището на образование и иновации на младите земеделски стопани и т.н.) трябва да бъде поставена в контекста на оценяването, за което показателите, определени в ОРМО, са само един от елементите.

Трябва да се установи разумен баланс по отношение на определението на показателите за мониторинг и тяхната разходна ефективността и наличността на данни.

Вж. отговорите на Комисията по точки 70—83.

Препоръка 3 — Подобряване на системата за мониторинг и оценка

Комисията приема частично тази препоръка.

Въпреки че Комисията приветства препоръката, особено по отношение на елементите от нея, които ясно попадат пряко в рамките на отговорност на Комисията, на този етап тя не е в състояние да поеме конкретни ангажименти във връзка със законодателни предложения за периода след 2020 г.

Могат обаче да бъдат представени следните точни отговори:

  • Първо тире: въпреки че Комисията е силно ангажирана да подобри рамката за изпълнението на ОСП след 2020 г., конкретният начин за постигане на това подобрение ще зависи от цялостната нова политика. Също така такава система за мониторинг и оценка обаче трябва да бъде пропорционална и да бъде икономически изгодна. В този контекст неизбежно трябва да се намери баланс между обхвата и степента на задълбоченост на системата за мониторинг и оценка и свързаните с нея разходи и тежест. Тъй като често някои мерки допринасят за постигането на едни и същи цели, ефективността и ефикасността на мерките следва да бъдат оценени в хода на оценката, което не се наблюдава пряко чрез показатели за резултатите или показатели за въздействието. Поради тази причина показателите са свързани със специфични цели (показатели за резултатите) и с общи цели (показатели за въздействието).
  • Второ тире: Комисията отбелязва, че тази препоръка е отправена към държавите членки. Комисията ще наблюдава напредъка в изпълнението на действията и инструментите, свързани с приемствеността между поколенията.
  • Трето тире: Комисията се ангажира да поддържа високи стандарти по отношение на оценките, извършвани на равнището на Съюза. Необходимо е обаче да се намери баланс между това, което може да се направи чрез мониторинг и оценка, като се вземе предвид рискът от прекомерна административна тежест.

Въпреки че Комисията ще продължи да насърчава обмена на най-добри практики относно показателите и да използва извлечените поуки, възможността за конкретно включване на специфични за програмата показатели в системата на общите показатели ще трябва да се разглежда за всеки отделен случай и ще зависи от възможността за прилагането на тези показатели на равнището на Съюза.

Що се отнася до „приемствеността между поколенията“, при оценката ѝ на равнището на ЕС следва да се вземат предвид последиците от няколко мерки, а не само от мярката относно установяването на млади земеделски стопани. Това трябва да се направи в контекста на оценка. Комисията обяви в проучванията и плана за оценка на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“, че ще започне оценка на приемствеността между поколенията до края на 2017 г.

Речник на термините

Активен земеделски стопанин: Разпоредбата за активните земеделски стопани, определена в член 9 от Регламент (ЕС) № 1307/20131, има за цел да предотврати получаването на помощ по ОСП от лица и дружества, когато дейността им не е земеделска или е такава само в незначителна степен. Основният елемент на разпоредбата за активни земеделски стопани е отрицателен списък на предприятия/дейности, които включват летищата, водни съоръжения, услуги в сферата на недвижимите имоти, железопътни услуги и спортни игрища и места за отдих. Ако желаят, държавите членки могат да прилагат по-строги определения за активен земеделски стопанин.

Въздействие: Дългосрочните промени за обществото, които се дължат поне отчасти на действията на ЕС.

Директни плащания: Те се предоставят пряко на земеделските стопани, като по този начин им се осигурява защитна мрежа. Те се отпускат предимно под формата на основно подпомагане на доходите, отделено от производството, стабилизиращо доходите им, произтичащи от продажбите на пазари, които са предмет на нестабилност. Предоставят се от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, наричан обикновено „стълб 1“ на ОСП.

ЕЗФРСР: Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони. Той финансира приноса на Съюза към програмите за развитие на селските райони и е наричан обикновено „стълб 2“ на ОСП.

ЕФГЗ: Европейски фонд за гарантиране на земеделието. Той финансира основно директни плащания за земеделските стопани и мерки за регулиране или подкрепа на селскостопанските пазари и е наричан обикновено „стълб 1“ на ОСП.

Земеделско стопанство: Отделна единица, от техническа и икономическа гледна точка, функционираща при единно управление, която извършва земеделски дейности в рамките на икономическата територия на Европейския съюз, като основна или вторична дейност. Стопанството може също да предоставя и други допълнителни (неземеделски) продукти и услуги.

Изследване на структурата на земеделските стопанства (ИСЗС): Изследване, провеждано от всички държави членки на ЕС. Изследванията на структурата на земеделските стопанства се провеждат последователно в целия ЕС с помощта на обща методология и осигуряват сравними и представителни статистически данни на регионално равнище по държави и времеви периоди. ИСЗС се извършва на всеки три или четири години, като извадково изследване, както и на всеки десет години като преброяване.

Интервенционна логика: Определя връзката между социално-икономическите потребности, на които трябва да отговори интервенцията, и нейните цели, ресурси, процеси, крайни продукти/услуги, резултати и въздействие.

Крайни продукти/услуги: Преките резултати от дадена програма.

Млад земеделски стопанин: По стълб 1 лице на възраст не повече от 40 години към датата на подаване на заявлението за подпомагане, което за пръв път създава земеделско стопанство като ръководител на стопанството или което вече е създало такова стопанство в рамките на пет години преди подаването за пръв път на заявление, съгласно определението в член 50, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1307/2013. По стълб 2 лице на възраст не повече от 40 години към датата на подаване на заявлението за подпомагане, което за пръв път създава земеделско стопанство като ръководител на стопанството и притежава съответни професионални умения и компетентности, както е определено в член 2, буква н) от Регламент (ЕС) № 1305/20132. Не е възможно да се знае броят на земеделските стопани на възраст до 40 години, тъй като данните на Евростат не разделят възрастовата група 35—44 години на допълнителни подгрупи.

ОРМО (Обща рамка за мониторинг и оценка): Общоевропейска рамка за мониторинг и оценка на развитието на селските райони за програмния период 2007–2013 г. За програмния период 2014–2020 г. тя включва и двата стълба на ОСП (ЕФГЗ и ЕЗФРСР).

ОСП (Обща селскостопанска политика): Наборът от законодателни актове и практики, приети от Европейския съюз с цел да се осигури обща, единна политика в областта на селското стопанство. През 1962 г. са предприети първоначалните мерки. Оттогава политиката е адаптирана и развивана и са извършени редица реформи.

Права на плащане: Въведени от реформата на ОСП от 2003 г. за прилагане на Схемата за единно плащане. Правата на плащане са разпределени за земеделските стопани на базата на данни за минали периоди (на регионално ниво или на ниво на отделните земеделски стопани). След реформата от 2003 г., за да има право на единно плащане, даден земеделски стопанин трябва да активира притежаваните от него права на плащане заедно със същия брой хектари допустими земеделски площи. Реформата от 2013 г. заменя тези права на плащане с новоустановени права по схемата за основно плащане. Някои държави членки, които изпълняват определени условия, могат чрез дерогация да запазят съществуващите права на плащане.

Програма за развитие на селските райони (ПРСР): Програмен документ, изготвен от държава членка и одобрен от Комисията, който се използва за планиране и наблюдение на изпълнението на политиката на ЕС за развитие на селските райони на регионално или национално равнище.

Програмен период: Многогодишна рамка за планиране и прилагане на политиките на ЕС, като например политиката за развитие на селските райони. Настоящият одит се отнася до периодите 2007—2013 г. и 2014—2020 г.

Разплащателна агенция: Национален или регионален орган, отговарящ за определянето, изчисляването и изплащането на земеделските субсидии.

Резултат: Непосредствените ефекти от програмата върху преките адресати или получатели.

Система за земеделска счетоводна информация (СЗСИ): Инструмент за оценка на доходите на търговските земеделски стопанства и на въздействието на ОСП. Системата се основава на счетоводните данни от извадка от над 80 000 земеделски стопанства измежду всички държави членки на ЕС.

Споделено управление: Метод на изпълнение на бюджета на ЕС, при който задачите по изпълнението са делегирани на държавите членки3, а Комисията запазва окончателната отговорност (надзорна длъжност).

Стълб: Общата селскостопанска политика се състои от два фонда, наричани също така „стълбове“: „Стълб 1“ се отнася до ЕФГЗ, който осигурява директни плащания на земеделските стопани, докато „стълб 2“ се използва за обозначаване на ЕЗФРСР, който финансира програмите за развитие на селските райони.

Управляващ орган: Местният, регионалният или националният орган, определен от държавата членка да представи на Комисията програма за развитие на селските райони, след което да я управлява и изпълнява.

Цели „SMART“: Цели, формулирани по конкретен, измерим, достижим, актуален и планиран със срокове начин4.

Бележки

Речник на термините

1 Регламент (ЕС) № 1307/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на правила за директни плащания за земеделски стопани по схеми за подпомагане в рамките на общата селскостопанска политика и за отмяна на Регламент (ЕО) № 637/2008 на Съвета и Регламент (ЕО) № 73/2009 на Съвета (OB L 347, 20.12.2013 г., стр. 608).

2 Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1698/2005 на Съвета (OB L 347, 20.12.2013 г., стр 487)

3 Член 59 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета (ОВ L 298, 26.10.2012 г., стр. 1).

4 Член 30, параграф 3 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012.

Въведение

5 Хърватия не е включена в статистическите данни за периода до 2013 г.

6 Евростат предоставя данни за следните възрастови групи: на възраст до 35 години, на възраст 35—44 години, 45—54 години, 55—64 години и на възраст над 65 години.

7 Изследването на структурата на земеделските стопанства се извършва веднъж на три години от всички държави членки с обща методология и поради това предоставя сравними и представителни статистически данни през годините в държавите членки. Не е възможно да се знае броят на земеделските стопани на възраст до 40 години, тъй като данните на Евростат не разделят възрастовата група 35—44 години на допълнителни подгрупи.

8 Резолюция на Европейския парламент от 5 юни 2008 г. относно бъдещето на младите земеделски производители в контекста на настоящата реформа на ОСП (2007/2194(INI)).

9 Резолюция на Европейския парламент от 23 юни 2011 г. относно ОСП през 2020 г.: подготовка за бъдещите предизвикателства в областта на хранителното снабдяване, природните ресурси и териториалния баланс (2011/2051(INI)).

10 Съвет на ЕС, Заключения на председателството относно укрепването на политиките на ЕС за младите земеделски стопани, заседание на Съвета по селско стопанство и рибарство, Брюксел, 15 декември 2014 г.

11 Европейска комисия, „Младите земеделски стопани и ОСП“, Люксембург, Служба за публикации на Европейския съюз, 2015 г.

12 Реч на комисар Фил Хоган на съвместния семинар на ЕМРСР/CEJA относно приемствеността между поколенията — Брюксел, 25 януари 2017 г.

13 Директива 81/528/ЕИО на Съвета от 30 юни 1981 г. за изменение на Директива 72/159/ЕИО относно модернизацията на земеделските стопанства (ОВ L 197, 20.7.1981 г., стр. 41), която въвежда, наред с другото, специфични мерки, насочени към младите земеделски стопани на възраст под 40 години.

14 Регламент (ЕО) № 1257/1999 на Съвета от 17 май 1999 година относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския фонд за ориентиране и гарантиране на земеделието (ФЕОГА) и за изменение и отмяна на някои регламенти, (ОВ L 160, 26.6.1999 г., стр. 80).

15 Вж. Регламент (ЕС) № 1307/2013, и по-конкретно преамбюл (47): „Създаването и развитието на нова икономическа дейност в селскостопанския сектор от млади земеделски стопани е предизвикателство от финансова гледна точка и представлява елемент, който следва да се вземе предвид при разпределянето и насочването на директните плащания. Това развитие е от съществена важност за конкурентоспособността на селскостопанския сектор в Съюза.“

Обхват и подход на одита

16 Вж. Европейски парламент, „Доклад относно текущото състояние на концентрацията на земеделските земи в ЕС“ (2016/2141(INI): през 2010 г. само 3 % от стопанствата вече контролират 50 % от земеделските земи в ЕС-27, като се има предвид, че политиките и субсидиите на ЕС насърчават процесите на концентрация, тъй като директните плащания непропорционално облагодетелстват големи земеделски стопани и използването на тези средства води до нарастване на пазарните цени.

17 ECORYS, LEI-Wageningen UR, Aequator Groen & Ruimte за Комисията: „Young farmers’ needs“, септември 2015 г. Като част от проучване, извършено през периода 2014—2015 г., бяха проведени средно 78 събеседвания със земеделски стопани във всяка държава членка на ЕС. Резултатите от тези проучвания и потребностите на младите земеделски стопани са обсъждани от фокусни групи в отделните държави членки.

18 Вж. Европейски парламент, „Проучване на възможните последици върху пазарите на земя на земя в ЕС на нови директни плащания“, 2013 г.: Стойността на продажбите и наемите на земя в новите държави членки са се увеличили значително с увеличаването на СЕПП след присъединяването им през 2004 г. Съответствието между директните плащания и цените на земята е много силно. Също така съществува значителна капитализация на СЕП в 15-те държави членки на ЕС. Вж. също Националния институт на Италия по икономика на земеделието, „Младите хора и приемствеността между поколенията в италианското земеделие“, 2013 г.

19 ECORYS, LEI-Wageningen UR, Aequator Groen & Ruimte за Комисията: „Young farmers’ needs“, септември 2015 г.

20 За Франция вж. Годишен доклад (2007 г.) на Сметната палата на Франция.
За Италия вж. Национален институт на Италия по икономика на земеделието, „Младите хора и приемствеността между поколенията в италианското земеделие“, 2013 г.
За Испания вж. точка 68 от настоящия доклад.

21 ECORYS, LEI-Wageningen UR, Aequator Groen & Ruimte за Комисията: „Young farmers’ needs“, септември 2015 г.

22 Евростат, Изследване на структурата на земеделските стопанства през периода 2007—2013 г.

Констатации и оценки

23 Съображение 47 от Регламент (ЕС) № 1307/2013: „Създаването и развитието на нова икономическа дейност в селскостопанския сектор от млади земеделски стопани е предизвикателство от финансова гледна точка и представлява елемент, който следва да се вземе предвид при разпределянето и насочването на директните плащания.“

24 SEC(2011) 1153 окончателен/2 от 20 октомври 2011 г. „Оценка на въздействието на Комисията – Общата селскостопанска политика до 2020 г.“ (Commission Impact Assessment, the Common Agricultural Policy towards 2020), приложение 3.

25 Нетната добавена стойност на земеделските стопанства представлява показател за доход за Системата за земеделска счетоводна информация, който измерва наличната сума за плащане на всички постоянни производствени фактори на земеделско стопанство (земя, труд и капитал).

26 Европейска комисия, Информационна бележка за перспективата на селскостопанската политика №°5 „Преглед на реформата на ОСП през периода 2014—2020 г.“, декември 2013 г.

27 Източник: Последваща оценка на ПРСР за периода 2007—2013 г. в Emilia-Romagna, вж. също точка 75.

28 За бенефициентите по двете мерки, само частта от увеличението на годишна брутна добавена стойност, свързано с помощта, предоставена по мярката за установяване, е било взето под внимание.

29 Държавите членки отделят средно 1,33 % от своя бюджет за директни плащания за 2015 г. за допълнителното плащане за млади земеделски стопани. Става въпрос за прогнозни финансови нужди, а не за действителни разходи.

30 Член 50, параграфи 6—8 от Регламент № 1307/2013. Като алтернатива държавите членки могат да изберат плащането на еднократна годишна сума, независимо от големината на стопанството (само Люксембург е избрал тази възможност), както е предвидено в член 50, параграф 10 от Регламент № 1307/2013.

31 Белгия, България, Ирландия, Испания, Франция, Хърватия, Люксембург, Австрия, Португалия, Словакия и Обединеното кралство (Северна Ирландия).

32 Естония, Кипър, Литва и Финландия са избрали да ограничат достъпа до това плащане само за юридически лица, контролирани единствено от млади земеделски стопани за периода 2016—2020 г., а Латвия за периода 2017—2020 г.

33 Вж. приложение V за обзорен преглед.

34 Renta de referencia: Показател на неземеделската брутна заплата за Испания. Това е определено от испанския национален закон № 19/1995. През 2016 г. стойността му възлиза на 28 397 евро.

35 Както е определено в член 9 от Регламент (ЕС) № 1307/2013. Вж. определението в речника на термините.

36 Това е най-елементарният и най-често срещаният вид дружество в италианското земеделие. Той се определя от членове 2251—2290 от италианския Граждански кодекс.

37 Въз основа на частични данни, предоставени от държавите членки на Комисията и на Европейската сметна палата: в края на февруари 2017 г. все още липсват изцяло данни или има само непълни данни от Хърватия, Франция, Италия, Румъния, Малта и Обединеното кралство.

38 Според Системата за земеделска счетоводна информация средната нетна добавена стойност на земеделско стопанство (FNVA) в държавите членки на ЕС-27 през 2012 г. е била около 30 000 евро, докато FNVA на годишна работна единица е възлизала на около 19 000 евро.

39 Istituto Nazionale di Economia Agraria, „I giovani nell„agricoltura e il ricambio generazionale italiana“, 2013 г., стр. 45. Тази стойност се основава на проучване, проведено в рамките на системата за земеделска счетоводна информация и може да не е статистически представителна за общия брой на земеделските стопани в Италия на възраст под 40 години.

40 Селските райони с общи проблеми в развитието представляват най-необлагодетелстваните територии на региона, в които трудният релеф и недостатъчната инфраструктура ограничават производствените дейности и се характеризират със значително по-нисък БВП на глава от населението в сравнение с други райони.

41 Salaire minimum interprofessionnel de croissance (SMIC), нето от социално-осигурителните вноски. Изчислява се от статистическата служба на Франция и е равна на една месечна брутна заплата в размер на 1 480 евро (към 1.1.2017 г.) въз основа на 151,67 работни часа месечно.

42 Renta de referencia: Показател на неземеделската брутна заплата за Испания. Това е определено от испанския национален закон № 19/1995. През 2016 г. стойността му възлиза на 28 397 евро.

43 Вж. Специални доклади № 8/2012, № 1/2013, № 6/2013, № 12/2013 и № 25/2015 (http://eca.europa.eu).

44 Извадката на СЗСИ е създадена, за да се наблюдават доходите и търговските земеделски стопанства. Тя би могла да предоставя полезна информация за стопанските резултати на земеделските стопанства по селскостопански сектор и клас размер. Въпреки това тя не е била планирана да бъде представителна за конкретни групи като бенефициентите по ОСП или младите земеделски стопани. Поради това няма налична достатъчно представителна информация относно доходите на младите земеделски стопани или относно ефекта от конкретни мерки на ЕС за подпомагане, като например мярката за установяване на млади земеделски стопани. За допълнителна информация вж. Специален доклад № 1/2016, точки 48—50 (http://eca.europa.eu).

45 Франция е предоставила доклада за последваща оценка в края на март 2017 г., след приключване на настоящия одит.

46 Според ECORYS, LEI-Wageningen UR, Aequator Groen & Ruimte за Комисията: „Нужди на младите земеделски стопани в Испания“, септември 2015 г., 56 % от младите земеделски стопани в Испания считат достъпа до финансиране за проблематичен, в сравнение с 33 % от младите земеделски стопани в 28-те държави членки на ЕС.

47 Въз основа на средния брой на земеделските стопани във възрастовата група 15—44 години през периода 2007—2013 г.

Отговори на Комисията

1 Писма до Дания (Ares(2015)162942 от 15/01/2015 г.), NL (Ares(2015)1173220 - 17/03/2015 г.), Естония (Ares(2016)6004433 - 19/10/2016 г.), които са били своевременно предоставени на разположение за справка от органите на държавите членки чрез Комуникационния и информационен ресурсен център за администрации, предприятия и граждани CircaBC.

2 Експертна работна среща „Плащане за млади земеделски стопани — обмяна на опит на държавите членки в областта на прилагането и контрола“, организирана на 23 септември 2015 г. (документация, която е на разположение на държавите членки в CircaBC).

СъбитиеДата
Приемане на Меморандум за планиране на одита (МПО) / Начало на одита16.3.2016
Официално изпращане на проектодоклада до Комисията (или друг одитиран обект)30.3.2017
Приемане на окончателния доклад след съгласувателната процедура31.5.2017
Получаване на официалните отговори на Комисията (или друг одитиран обект) на всички езици28.6.2017

Одитен екип

Специалните доклади на ЕСП представят резултатите от извършени от нея одити на изпълнението или на съответствието по конкретни бюджетни области или теми на управлението. ЕСП подбира и разработва одитните си задачи така, че те да окажат максимално въздействие, като отчита рисковете за изпълнението или съответствието, проверявания обем приходи или разходи, предстоящите промени, както и политическия и обществения интерес.

Настоящият доклад беше приет от Одитен състав I, с ръководител Phil Wynn Owen — член на ЕСП. Този състав е специализиран в областта на разходите за устойчиво използване на природните ресурси. Одитът беше ръководен от члена на ЕСП Janusz Wojciechowski, със съдействието на Kinga Wiśniewska-Danek — ръководител на неговия кабинет; Katarzyna Radecka-Moroz — аташе в кабинета; Helder Faria Viegas — главен ръководител; Lorenzo Pirelli — ръководител на задача и Malgorzata Frydel — зам.-ръководител на задача. Одитният екип включва Antonio Caruda Ruiz, Anzela Poliulianaite, Carlos Sanchez Rivero, Frédéric Soblet, Matteo Tartaggia и Diana Voinea. Секретарската помощ беше осигурена от Frederique Hussenet, Monika Schmidt и Terje Teppan-Niesen.

От ляво на дясно: Kinga Wisniewska-Danek, Carlos Sanchez Rivero, Malgorzata Frydel, Frédéric Soblet, Janusz Wojciechowski, Diana Voinea, Katarzyna Radecka-Moroz, Helder Faria Viegas, Lorenzo Pirelli.

За контакти

ЕВРОПЕЙСКА СМЕТНА ПАЛАТА
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Допълнителна информация за Европейския съюз можете да намерите в интернет (http://europa.eu).

Необходима е по-добра насоченост на помощта от ЕС за младите земеделски стопани, за да се насърчи ефективна приемственост между поколенията
(съгласно член 287, параграф 4, втора алинея от ДФЕС)

Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз, 2017 г.

PDF 978-92-872-7796-1 1977-5814 10.2865/651522 QJ-AB-17-010-BG-N
HTML 978-92-872-7761-9 1977-5814 10.2865/505849 QJ-AB-17-010-BG-Q

© Европейски съюз, 2017 г.

Възпроизвеждането е разрешено при посочване на източника.

КАК ДА СЕ СДОБИЕМ С ПУБЛИКАЦИИТЕ НА ЕC?

Безплатни публикации:

(*) Информацията, както и повечето обаждания са безплатни (възможно е обажданията от мрежата на някои оператори, от обществени телефони или от хотели да бъдат таксувани).

Платени публикации: