Sprawozdanie specjalne
nr08 2018

Unijne wsparcie dla inwestycji produkcyjnych w przedsiębiorstwach – wymagany większy nacisk na trwałość

Ogólne informacje o sprawozdaniu Aby mieć pozytywny wpływ na beneficjentów i regiony otrzymujące wsparcie, unijne środki finansowe muszą generować trwałe rezultaty, utrzymujące się po zakończeniu projektów. W latach 2000–2013 na inwestycje produkcyjne w przedsiębiorstwach ponad 75 mld euro z EFRR przeznaczono. Trybunał stwierdził, że w znacznej części skontrolowanych projektów rezultaty nie były trwałe lub były tylko częściowo trwałe. Zdaniem Trybunału wynikało to przede wszystkim z tego, że Komisja oraz organy krajowe i regionalne wykazywały jedynie ograniczone zainteresowanie kwestią trwałości rezultatów na poziomie zarządzania zarówno programami, jak i projektami: od etapu opracowywania programów operacyjnych po wybór, monitorowanie i ocenę projektów. Do ram regulacyjnych na lata 2014–2020 wprowadzono usprawnienia dotyczące trwałości. Trybunał sformułował zalecenia mające na celu wyeliminowanie utrzymujących się niedociągnięć, aby zwiększyć trwałość rezultatów inwestycji produkcyjnych UE w przyszłości.

Publikacja jest dostępna w 23 językach i w następującym formacie:
PDF
PDF General Report

Streszczenie

Wsparcie EFRR na rzecz inwestycji produkcyjnych w przedsiębiorstwach

I

W latach 2000-2013 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na inwestycje produkcyjne w przedsiębiorstwach przeznaczono ponad 75 mld euro, a w latach 2014-2020 planuje się przeznaczyć na ten cel ponad 68 mld euro.

Sposób przeprowadzenia kontroli

II

Celem kontroli przeprowadzonej przez Trybunał była ocena, czy te środki finansowe były zarządzane w sposób zapewniający trwałość produktów i rezultatów, a także zidentyfikowanie głównych czynników mających na to wpływ.

III

Trybunał przeanalizował 41 ukończonych projektów obejmujących inwestycje produkcyjne współfinansowanych ze środków EFRR w latach 2000-2013 w ramach ośmiu PO w Austrii, Republice Czeskiej, Niemczech, we Włoszech i w Polsce. Analiza obejmowała przegląd PO stanowiących podstawę projektów poddanych kontroli, a także wybór, monitorowanie i ocenę projektów oraz odnośną sprawozdawczość.

Ustalenia Trybunału

IV

W ujęciu ogólnym Trybunał stwierdził, że w przypadku większości projektów poddanych kontroli rezultaty wykazywały się trwałością. W wielu skontrolowanych projektach rezultaty nie były jednak trwałe lub były tylko częściowo trwałe, co wynika przede wszystkim z braku nacisku na trwałość w zarządzaniu wsparciem EFRR na rzecz inwestycji produkcyjnych w latach 2000-2013.

V

Wymogi dotyczące trwałości wynikające z prawodawstwa UE zostały spełnione we wszystkich regionach, w których przeprowadzono kontrolę. W ramach skontrolowanych projektów zasadniczo osiągnięto planowane rezultaty. W większości przypadków zakupione aktywa i inne produkty nadal istniały i były wykorzystywane w czasie trwania kontroli.

VI

W momencie kontroli większość skontrolowanych projektów nadal generowała zakładane bezpośrednie rezultaty, związane głównie z tworzeniem miejsc pracy, polepszeniem dostępu do finansowania i pożyczek oraz zwiększeniem produkcji i wydajności. Jednak w przypadku jednej piątej projektów rezultaty osiągnięte do czasu ich zakończenia nie były trwałe. Ponadto w przypadku prawie połowy projektów poddanych kontroli nie można było dokonać kompleksowej oceny tego aspektu na koniec okresu trwałości: odnośne informacje nie zawsze były dostępne, gdyż nie zawsze je gromadzono (lub gromadzono je niekonsekwentnie), a z uwagi na upływ okresu archiwizowania brak było również pewnych istotnych dokumentów.

VII

Istniały różne przyczyny braku trwałości rezultatów. W niektórych przypadkach znajdowały się one wyraźnie poza kontrolą beneficjentów i miały charakter zewnętrzny, np. kryzys gospodarczy lub zmiany w prawie krajowym. Inne przypadki wynikały z uchybień w zarządzaniu. Głównym powodem był niewystarczający nacisk na kwestię trwałości na różnych poziomach zarządzania środkami finansowymi UE. PO nie wspierały trwałości w skuteczny sposób; procedury wyboru nie uwzględniały w wystarczającym stopniu warunków uzyskiwania dobrych długoterminowych rezultatów; monitorowanie rezultatów i sprawozdawczość na ich temat po zakończeniu projektów nie były dostateczne, a zastosowane wskaźniki wykonania były nieodpowiednie; działania naprawcze podejmowane w przypadku braku osiągnięcia celów lub braku zgodności z przewidzianymi w przepisach wymogami trwałości były stosowane niekonsekwentnie; ponadto Komisja nie kładła wystarczającego nacisku na kwestię trwałości na etapie zatwierdzania PO.

Zalecenia Trybunału

VIII

Ramy regulacyjne na lata 2014-2020 zostały w tym względzie udoskonalone. Niemniej jednak wymagane są dalsze działania w celu zapewnienia trwałości rezultatów w tym okresie programowania oraz udoskonalenia koncepcji odpowiednich programów pod względem trwałości w okresie po 2020 r. W związku z powyższym Trybunał zaleca, by:

  • Państwa członkowskie powinny promować osiąganie trwałych rezultatów inwestycji produkcyjnych finansowanych z EFRR na etapie programowania PO, w szczególności poprzez:
    • większy nacisk na określanie i łagodzenie zagrożeń dla osiągnięcia trwałych rezultatów,
    • lepszą analizę potrzeb różnych typów przedsiębiorstw, w tym zapotrzebowania na finansowanie publiczne, w celu uniknięcia efektu deadweight.
  • W trakcie zatwierdzania PO Komisja powinna zwracać szczególną uwagę na sposób, w jaki państwa członkowskie uwzględniają trwałość produktów i rezultatów.
  • Państwa członkowskie powinny udoskonalić swoje procedury i kryteria wyboru tak, aby uwzględnić ryzyko wystąpienia efektu deadweight oraz zapewniać wsparcie jedynie na rzecz projektów obejmujących inwestycje produkcyjne mogące przyczynić się do osiągnięcia odpowiednich długotrwałych rezultatów.
  • Państwa członkowskie powinny prowadzić odpowiednie i spójne monitorowanie oraz sprawozdawczość poprzez:
    • stosowanie określonych wcześniej i odpowiednich wskaźników zarówno w odniesieniu do produktów, jak i rezultatów, w tym długotrwałych rezultatów na poziomie PO, pamiętając jednocześnie o utrzymaniu liczby wskaźników na rozsądnym poziomie;
    • ustanowienie procedur monitorowania i sprawozdawczości, które należy stosować w momencie zakończenia projektu i przez cały okres trwałości i które powinny być opisane w umowach o dofinansowanie;
    • poprawę gromadzenia i wykorzystywania istotnych danych.
  • Komisja i państwa członkowskie powinny zapewnić, by w ewaluacjach ex post na poziomie PO lub unijnym przeanalizowano w sposób bardziej systematyczny różne aspekty trwałości osiągniętych rezultatów na koniec okresu trwałości i później. Wyniki takich ocen powinny być wykorzystywane podczas opracowywania przyszłych unijnych programów wsparcia przedsiębiorstw.
  • Komisja powinna zapewnić, by państwa członkowskie konsekwentnie podejmowały wyraźnie określone działania naprawcze, w tym mechanizmy odzyskiwania środków, w przypadkach gdy projekty nie spełniają unijnych wymogów prawnych dotyczących trwałości.
  • W przypadkach gdy państwa członkowskie ustanowiły wiążące cele na poziomie projektu, powinny ustanowić także wyraźnie określone działania naprawcze i konsekwentnie je stosować.

Wstęp

Wsparcie na rzecz inwestycji produkcyjnych i przedsiębiorstw z EFRR

Cele polityki UE

01

Od ponad 15 lat w ramach działań UE mających na celu ożywienie gospodarki nacisk został położony na zwiększoną wydajność, przedsiębiorczość i konkurencyjność, a także na wzrost gospodarczy i zatrudnienie oraz innowacje. Wsparcie dla inwestycji w przedsiębiorstwach w regionach europejskich stanowi element dwóch wiodących strategii UE:

  • strategii lizbońskiej z 2000 r.1, której celem było zapewnienie, by UE „stała się najbardziej konkurencyjną i dynamiczną na świecie gospodarką opartą na wiedzy, zdolną do trwałego wzrostu gospodarczego, zapewniającą większą liczbę lepszych miejsc pracy oraz większą spójność społeczną”;
  • strategii „Europa 2020”2, która od 2010 r. ma na celu pobudzanie wzrostu i zatrudnienia dzięki różnym inicjatywom przewodnim, z których jedna skupiała się na polityce przemysłowej w celu poprawy otoczenia biznesowego i była ukierunkowana w szczególności na MŚP.

Wsparcie EFRR dla przedsiębiorstw

02

Strategie UE dla regionów europejskich są wdrażane z wykorzystaniem kombinacji funduszy krajowych i europejskich funduszy strukturalnych (od 2014 r. – europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych). Najważniejszy z tych funduszy, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), stwarza możliwości podejmowania bezpośrednich inwestycji w przedsiębiorstwach o różnym typie i wielkości.

03

Między 2000 a 2013 r. rozporządzenia w sprawie EFRR3 przewidywały, że środki finansowe powinny zapewniać wkład w finansowanie inwestycji produkcyjnych przyczyniających się do tworzenia i ochrony trwałych miejsc pracy poprzez działania wspierające również rozwój lokalny i regionalny. Komisja definiuje inwestycje produkcyjne jako inwestycje w środki trwałe lub aktywa niematerialne na rzecz przedsiębiorstw, które mają być wykorzystywane do produkcji towarów i usług, zapewniając tym samym wkład w akumulację brutto i zatrudnienie. Działania te są przede wszystkim – ale nie wyłącznie – ukierunkowane na wsparcie MŚP.

04

Zakres EFRR w latach 2014-2020 ogranicza się zasadniczo do zapewniania wsparcia na rzecz tworzenia i ochrony trwałych miejsc pracy w MŚP. W ramach wyjątku duże przedsiębiorstwa mogą jednak korzystać z inwestycji produkcyjnych, pod warunkiem że obejmują one współpracę z MŚP oraz przyczyniają się do wzmocnienia badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji lub wsparcia przejścia na gospodarkę niskoemisyjną4.

Znaczne wsparcie finansowe na rzecz inwestycji produkcyjnych zapewnione przez EFRR

05

Planowane bezpośrednie wsparcie z EFRR na rzecz przedsiębiorstw i innowacji między 2000 a 2020 r. ma wynieść niemal 143 mld euro. Oznacza to, że w ujęciu ogólnym około jednej trzeciej łącznej kwoty środków finansowych EFRR trafiło do sektora prywatnego. Na rys. 1 pokazano przydziały środków finansowych na inwestycje produkcyjne w latach 2000-2020, a szczegółowe informacje dotyczące każdego państwa członkowskiego są zawarte w załączniku I. W zależności od państwa członkowskiego i regionu poziomy współfinansowania z EFRR wynosiły zasadniczo od 25% (w stosunkowo zamożnych regionach) do 85% (w biedniejszych regionach).

Rys. 1

Przydziały środków z EFRR na inwestycje produkcyjne w latach 2000-2020

Źródło: Komisja Europejska.

Zarządzanie dzielone programami EFRR

06

Projekty w ramach funduszy strukturalnych są współfinansowane z budżetu UE oraz przez organy krajowe lub regionalne. Finansowanie projektów podlega zasadom i warunkom określonym częściowo na szczeblu UE, a częściowo na szczeblu państw członkowskich. Zarządzanie środkami finansowymi jest zatem dzielone. W ramach zarządzania EFRR instytucje zarządzające opracowywały programy operacyjne (PO), zarządzały ich wdrażaniem, ustanowiły i obsługiwały systemy zarządzania i kontroli oraz przedkładały Komisji roczne sprawozdania z wykonania. W ramach codziennego zarządzania instytucje te były odpowiedzialne za wybór projektów oraz za ich monitorowanie, wdrażanie, kontrolę i ocenę5.

07

Komisja ze swojej strony wydała wytyczne dotyczące sporządzania PO, a następnie zatwierdziła je oraz nadzorowała ustanawianie i obsługę systemów zarządzania i kontroli w państwach członkowskich. W szczególności monitorowała ona wdrażanie PO, głównie za pośrednictwem sprawozdań państw członkowskich z wykonania oraz udziału w komitetach monitorujących. Ponadto miała możliwość wnioskowania o konkretne informacje (w tym dane na temat wyboru projektów od instytucji zarządzających) w dowolnym momencie do czasu ostatecznego zamknięcia programów.

Trwałość rezultatów projektów

Koncepcja trwałości

08

W ramach niniejszej kontroli Trybunał definiuje trwałość jako zdolność projektu do utrzymania korzyści przez długi czas po jego zakończeniu. Główną przesłanką wskazującą na to, że projekt osiągnął trwałe produkty i rezultaty, jest ciągły przepływ korzyści netto z tego projektu po jego ukończeniu, zarówno w przewidzianym przepisami okresie trwałości, jak i po jego upływie (zob. pkt 12-15). Współfinansowane inwestycje produkcyjne powinny generować finansowy i gospodarczy zwrot z kosztów, zwiększać produkcję, wydajność, zatrudnienie, konkurencyjność i przedsiębiorczość oraz wzmacniać innowacje. Wspierane operacje powinny także zapewniać długoterminowe korzyści dla regionów, w których są realizowane.

09

W kontekście kontroli produkty powinny być rozumiane jako skutki projektu (działania, usługi, eksploatacja obiektów i instalacji w ramach projektu, wiedza i umiejętności). Rezultaty to natomiast zmiany obserwowane przez bezpośrednich adresatów na zakończenie ich uczestnictwa w interwencji (np. zwiększona produkcja, wydajność, sprzedaż, obrót lub wywóz; wzmocniona przedsiębiorczość i konkurencyjność; wprowadzone nowe produkty lub usługi; utworzone lub utrzymane długoterminowe miejsca pracy), a także pozytywne skutki projektów dla danych regionów.

10

W niektórych wcześniejszych sprawozdaniach specjalnych6 Trybunał zwracał uwagę na ryzyko związane z trwałością infrastruktury finansowanej przez UE, w tym problemy z utrzymaniem produktów i rezultatów projektów. Brak trwałości i brak przykładania uwagi do tego aspektu zarządzania projektami może negatywnie wpływać na skuteczność interwencji publicznych.

11

Zapewnianie trwałości wymaga solidnej analizy oraz strategii na etapie formułowania programu lub projektu. Ważne działania przygotowawcze można podjąć już na etapie planowania, tak aby określić, jakie cele powinny zostać osiągnięte i utrzymane w perspektywie długoterminowej dzięki finansowaniu danej inwestycji. Wymaga to odpowiedniego monitorowania przez cały cykl życia projektu i po jego zakończeniu, a także stabilnych instytucji oraz beneficjentów z sektora prywatnego, którzy zagwarantują skuteczne zarządzanie na potrzeby ciągłej eksploatacji w ekonomicznym okresie użytkowania projektu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Parlament Europejski7, sektor publiczny wykazywał jedynie ograniczone zainteresowanie trwałością w kontekście funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności, w związku z czym dane na temat trwałości rezultatów projektów współfinansowanych przez EFRR są niekompletne.

Ramy regulacyjne

12

Prawny wymóg trwałości został ustanowiony w rozporządzeniu UE w sprawie EFRR. W ujęciu ogólnym nakłada on na przedsiębiorstwa obowiązek zachowania produktów/zakupionych aktywów w ramach projektu przez okres pięciu lat (lub wyjątkowo trzech lat w przypadku MŚP8, jeśli tak zdecydowało dane państwo członkowskie) w celu uniknięcia konieczności zwrotu przyznanego współfinansowania EFRR. Biorąc pod uwagę, że ten wymóg trwałości przewidziany w przepisach ma zastosowanie wyłącznie do produktów/zakupionych aktywów oraz obejmuje maksymalnie okres pięciu lat, różni się on od koncepcji trwałości wyjaśnionej powyżej i wykorzystanej w niniejszej kontroli.

13

Z upływem czasu wymóg dotyczący długości okresu trwałości stał się bardziej rygorystyczny. W latach 2000-2006 instytucje zarządzające musiały odzyskać współfinansowanie z EFRR i poinformować Komisję, jeśli projekt uległ znacznym modyfikacjom9 w ciągu pięciu lat od daty wydania decyzji o przyznaniu dofinansowania. W latach 2007-201310 wymogi prawne były podobne, ale moment rozpoczęcia liczenia okresu pięciu lat został przesunięty z daty wydania decyzji o przyznaniu dofinansowania na datę ukończenia projektu. Ponadto wprowadzono karę dla przedsiębiorstw, które przeniosły działalność produkcyjną w obrębie państwa członkowskiego lub do innego państwa członkowskiego.

14

W 2010 r. zakres stosowania wymogu trwałości został ograniczony wyłącznie do operacji stanowiących inwestycje w infrastrukturę lub inwestycje produkcyjne. Ponadto, aby zmniejszyć obciążenia dla beneficjentów w następstwie kryzysu gospodarczego, wprowadzono wyjątek od tych wymogów w przypadku zaprzestania działalności produkcyjnej spowodowanego upadłością niewynikającą z czynów niezgodnych z prawem11.

15

W przypadku europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych na lata 2014-2020 ważną zmianą w zakresie prawnych wymogów trwałości jest uściślenie momentu rozpoczęcia okresu trwałości przez odniesienie się do daty płatności końcowej w ramach projektu lub zamiennie do daty określonej w decyzji w sprawie pomocy państwa. Ponadto współfinansowanie ze środków unijnych musi zostać zwrócone w przypadku przeniesienia działalności produkcyjnej poza obszar UE w ciągu 10 lat, z wyjątkiem sytuacji, gdy beneficjentem jest MŚP12. Logika interwencji dla inwestycji produkcyjnych w ramach EFRR, w tym aspekty związane z trwałością, są opisane szczegółowo w załączniku II.

Zakres kontroli i podejście kontrolne

16

Kontrola, która została przeprowadzona w okresie od lipca 2016 r. do czerwca 2017 r., miała udzielić odpowiedzi na pytanie, czy projekty EFRR obejmujące inwestycje produkcyjne w przedsiębiorstwach były zarządzane w sposób zapewniający trwałość produktów i rezultatów.

17

W pierwszej części niniejszego sprawozdania Trybunał przeanalizował trwałość produktów, natomiast w drugiej – trwałość rezultatów (bezpośrednich i pośrednich). Trybunał ocenił trwałość na koniec okresu trwałości przewidzianego w przepisach oraz w momencie przeprowadzania kontroli. W trzeciej części Trybunał wymienił główne powody braku trwałości inwestycji produkcyjnych, a także przedstawił dobre praktyki zaobserwowane podczas kontroli. W tym względzie Trybunał przeanalizował kompetencje i zadania właściwych organów w państwach członkowskich oraz Komisji. Analiza obejmowała przegląd PO stanowiących podstawę projektów poddanych kontroli, a także przegląd monitorowania i oceny projektów oraz odnośnej sprawozdawczości. W ostatniej części Trybunał omówił możliwe usprawnienia dotyczące trwałości w okresie programowania 2014-2020. Trybunał przeanalizował także zmiany wprowadzone w rozporządzeniach w sprawie europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych na lata 2014-2020 w celu zwiększenia potencjału w zakresie trwałości rezultatów.

18

Trybunał zbadał 41 ukończonych projektów obejmujących inwestycje produkcyjne współfinansowanych przez EFRR w latach 2000-2013 w ramach ośmiu PO w Austrii, Republice Czeskiej, Niemczech, we Włoszech i w Polsce, z okresem trwałości kończącym się między 2006 a 2018 r. Wszystkie te projekty zostały wcześniej poddane kontroli przez Trybunał w kontekście poświadczenia wiarygodności pod kątem zgodności z wymogami regulacyjnymi. Zostały one wybrane na podstawie wielkości próby ustalonej w ramach poprzedniej kontroli w odnośnych państwach członkowskich oraz z uwzględnieniem ich wartości finansowej. Większość projektów obejmowała inwestycje w aktywa przedsiębiorstw z różnych sektorów produkcyjnych (np. produkty ze stali i kamienia, części samochodowe, urządzenia sanitarne, aplikacje przemysłowe), sektora energetycznego (węgiel, odnawialne źródła energii) i sektora turystyki (hotele). Niektóre z nich obejmowały inwestycje w badania i rozwój. Wartość projektów wynosiła od 0,1 do 91,7 mln euro. Beneficjentami były zwykle małe i średnie przedsiębiorstwa. Wykaz projektów poddanych kontroli i PO, w ramach których były one finansowane, przedstawiono w załączniku III.

Uwagi

Produkty skontrolowanych projektów były przeważnie trwałe

19

W przypadku projektów poddanych kontroli Trybunał sprawdził najpierw, czy wszystkie oczekiwane produkty zostały dostarczone zgodnie z planem. Następnie ocenił, czy zostały one faktycznie utrzymane w swoich pierwotnych lokalizacjach i czy nie doszło do ich zbycia, w pełni lub częściowo, w prawnie wiążącym okresie trwałości (3 lub 5 lat), jako że nie mogły one zostać sprzedane, a powiązana działalność gospodarcza nie mogła zostać przeniesiona w obrębie UE lub poza jej obszar. Trybunał sprawdził także, czy były one wykorzystywane w tym samym zakładzie produkcyjnym, chyba że zastąpiono je aktywami o co najmniej takiej samej wartości rynkowej zakupionymi na koszt beneficjenta projektu.

20

We wszystkich regionach UE, w których przeprowadzono kontrolę, przewidziane w przepisach warunki dotyczące trwałości zastosowane w PO były zasadniczo zgodne z odpowiednimi rozporządzeniami UE13. W żadnym ze skontrolowanych projektów, z wyjątkiem jednego, Trybunał nie odnotował znacznych modyfikacji czy zmian w charakterze własności ani zaprzestania działalności produkcyjnej do końca okresu trwałości.

21

Ogólnie w momencie ukończenia projekty poddane kontroli dostarczyły oczekiwanych produktów14. Produkty te obejmowały zazwyczaj zakup obiektów i instalacji na potrzeby produkcji towarów, takich jak hale produkcyjne i linie produkcyjne, w tym sprzętu i maszyn wykorzystywanych w różnych sektorach przemysłowych (np. spożywczym, chemicznym, tworzyw sztucznych i wyrobów metalowych, urządzeń sanitarnych, części samochodowych, instalacji energetycznych lub energii odnawialnej bądź ich części). Przedsiębiorstwa w sektorach usługowych i turystyki także otrzymały dofinansowanie, np. w postaci wsparcia dla drukarni czy na rzecz odnowienia lub budowy hoteli. W ramce 1 przedstawiono produkty uzyskane w ramach trzech projektów poddanych kontroli, a szczegółowe informacje na temat każdego projektu można znaleźć w załączniku III.

Ramka 1

Przykłady produktów projektów

Projekt 4 (PO Burgenlandu/Austria) – zakup systemu malowania proszkowego przez MŚP produkujące meble biurowe

Łączny koszt inwestycji: 1 mln euro.

Kwota dofinansowania: 0,15 mln euro, w tym 0,13 mln euro z EFRR.

Projekt wdrażany od sierpnia 2007 r. do marca 2008 r.

Głównym produktem projektu był zakup sprzętu do cięcia laserowego oraz systemu malowania proszkowego na potrzeby produkcji wysokiej jakości powłok o powierzchni wyjątkowo odpornej na zarysowania, uderzenia i korozję.

Projekt 20 (PO Saksonii/Niemcy) – instalacja nowego zakładu produkcyjnego i badawczo-rozwojowego na potrzeby innowacyjnych badań i certyfikacji nowo opracowanych produktów w sektorze hydrauliki przez nowo utworzone MŚP

Łączny koszt inwestycji: 6,2 mln euro.

Kwota dofinansowania: 2,8 mln euro, w tym 1,4 mln euro z EFRR.

Projekt wdrażany od marca 2009 r. do lutego 2012 r.

Produktem projektu było nowo utworzone przedsiębiorstwo oferujące usługi badań, certyfikacji i różne inne usługi przedsiębiorstwom trzecim, które zamierzają opracowywać i sprzedawać nowe, zaawansowane technologicznie produkty z sektora hydrauliki.

Projekt 8 (regionalny PO Republiki Czeskiej) – rewitalizacja terenu poprzemysłowego i budowa hotelu przez przedsiębiorstwo rodzinne w miejscowości turystycznej

Łączny koszt inwestycji: 2,9 mln euro.

Kwota dofinansowania: 1 mln euro, w tym 0,8 mln euro z EFRR.

Projekt wdrażany od lipca 2008 r. do września 2009 r.

Produktami projektu były: nowy kompleks hotelowy ze 160 łóżkami oraz certyfikacja obiektów zakwaterowania w Republice Czeskiej. Roboty budowlane obejmowały rewitalizację terenu poprzemysłowego w centrum miejscowości.

22

Ogólnie na koniec określonego w przepisach okresu trwałości aktywa istniały w miejscu produkcji. Nie zostały one sprzedane, a działalność gospodarcza przedsiębiorstw nie została przeniesiona. W większości przypadków aktywa były odpowiednio utrzymywane i skutecznie wykorzystywane zgodnie z potrzebami przedsiębiorstw w całym okresie trwałości (zob. rys. 2). Tylko w jednym przypadku15 obiekty nie były eksploatowane z powodu upadłości. W trzech kolejnych przypadkach16 aktywa (sprzęt produkcyjny, komputery, programy komputerowe) nie były w pełni wykorzystywane lub linie produkcyjne nie były eksploatowane ze względu na brak utrzymania przez właścicieli, nieuwzględnienie zmian biznesowych w danym sektorze lub zmian w odpowiednich przepisach dotyczących energii.

Rys. 2

Istnienie i wykorzystanie produktów projektów na koniec okresu trwałości oraz w momencie przeprowadzania kontroli

Źródło: analiza Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, na podstawie informacji przekazanych przez instytucje zarządzające lub przedsiębiorstwa będące beneficjentami.

23

W momencie przeprowadzania wizyt na miejscu aktywa były nadal wykorzystywane w ramach 31 projektów. W dziewięciu przypadkach17 nie były one w ogóle wykorzystywane, były częściowo wykorzystywane lub zostały zastąpione innym sprzętem po upływie okresu trwałości przewidzianego w przepisach – który w przypadku MŚP wynosił często tylko trzy lata od zakończenia projektu. Taka postawa przedsiębiorców może wynikać z wielu przyczyn, jak na przykład z zastąpienia maszyn lub systemów informatycznych ze względu na zużycie lub amortyzację, z posiadania bardziej nowoczesnego sprzętu o co najmniej takiej samej wartości handlowej, bądź ze zmian w odpowiednich przepisach dotyczących energii. Na przykład w przypadku jednego z projektów18 sprzęt został zastąpiony tuż po upływie wyznaczonego w przepisach okresu trwałości ze względu na wysokie koszty obsługi.

Większość projektów objętych kontrolą poskutkowała trwałymi rezultatami, jednak nie dotyczy to jednej piątej projektów

24

Trybunał sprawdził najpierw, czy skontrolowane projekty osiągnęły zakładane bezpośrednie rezultaty w momencie ukończenia realizacji projektów. Następnie przeanalizował sytuację w momencie przeprowadzania kontroli w celu oceny, czy rezultaty zostały utrzymane przez właścicieli projektów możliwie jak najdłużej, tak aby wygenerować możliwie maksymalne korzyści w okresie długo po zakończeniu projektu. W ramach tych czynności Trybunał wziął także pod uwagę sytuację gospodarczą przedsiębiorstw względem sytuacji panującej na rynku, na którym prowadziły one działalność, a także inne czynniki zewnętrzne mogące oddziaływać na potencjalne korzyści. Kryteria oceny zostały szczegółowo wyjaśnione w załączniku IV.

Trwałość bezpośrednich rezultatów była odpowiednia w około połowie projektów objętych kontrolą

25

Na podstawie informacji dostępnych w instytucjach zarządzających Trybunał sprawdził, czy w ramach skontrolowanych projektów osiągnięto różne bezpośrednie rezultaty, takie jak polepszenie dostępu do finansowania, zwiększenie produkcji i wydajności, tworzenie miejsc pracy, zwiększenie sprzedaży, obrotów lub eksportu, dywersyfikacja struktur przedsiębiorstw, poprawa wizerunku przedsiębiorstwa, wprowadzenie nowych produktów lub usług i inne (np. zintensyfikowanie współpracy z innymi instytucjami w celu zwiększenia innowacji i konkurencyjności)19. Trybunał ocenił trwałość bezpośrednich rezultatów na koniec okresu trwałości oraz w momencie przeprowadzania kontroli na podstawie informacji zgromadzonych przez beneficjentów (zob. rys. 3).

Rys. 3

Trwałość bezpośrednich rezultatów projektów

Źródło: analiza Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, na podstawie informacji przekazanych przez instytucje zarządzające lub beneficjentów projektów.

26

Do końca okresu trwałości przewidzianego w przepisach (który w przypadku projektów objętych kontrolą przypadał między 2006 r. a 2018 r.20) i w oparciu wyłącznie o dostępne informacje z monitorowania stwierdzono, że w 14 projektach rezultaty istniały w pełni (i przez cały okres trwałości), a w siedmiu – częściowo (zob. rys. 3). Jednak w przypadku prawie połowy wszystkich projektów (19) dokonanie takiej oceny nie było możliwe, gdyż instytucje zarządzające nie gromadziły koniecznych danych z monitorowania (zob. także pkt 73-75) lub istotne dokumenty nie były już dostępne ze względu na upływ okresu archiwizowania (w przypadku projektów w ramach PO Apulii i PO Burgenlandu).

27

Trybunał odnotował tylko kilka przypadków, w których monitorowanie pozwoliło na bardziej kompletne gromadzenie danych na temat rezultatów projektów. Na przykład instytucja zarządzająca odpowiedzialna za PO w Polsce monitorowała i oceniała osiągnięcie rezultatów projektów, korzystając w tym celu z różnych wskaźników finansowych i wskaźników wykonania, takich jak dochody, wartość towarów wyprodukowanych w rezultacie projektu, redukcja emisji itd.21 Wzrost obrotów poza regionem i wzrost eksportu mierzony był także w przypadku sześciu projektów w Saksonii i Dolnej Saksonii22.

28

Jako że większość instytucji zarządzających skupiała się jednak wyłącznie na tworzeniu miejsc pracy (jednym z głównych celów PO), nie gromadziły one informacji na temat innych istotnych korzyści (gospodarczych), które mogły wynikać z projektów. W związku z tym nie zawsze dokonać można było kompleksowej oceny faktycznych osiągnięć projektu i ich trwałości w oparciu o same informacje z monitorowania.

29

Podczas wizyt na miejscu oraz na podstawie dodatkowych informacji przekazanych przez beneficjentów i instytucje zarządzające Trybunał stwierdził, że bezpośrednie rezultaty były trwałe w 21 projektach, częściowo trwałe w 11 projektach oraz niewystarczające lub w ogóle nietrwałe w ośmiu projektach23 (szczegółowe informacje przedstawiono w załączniku III).

30

W ramach dodatkowych korzyści projekty umożliwiały przedsiębiorstwom, które uzyskały wsparcie, restrukturyzację lub modernizację aktywów produkcyjnych, dostosowanie lub dywersyfikację portfela produktów i poprawę wydajności, a co za tym idzie rentowności, pomagając im wzmocnić pozycję na rynku. W ramce 2 przedstawiono przykładowy projekt, w którym osiągnięte rezultaty i ich trwałość były odpowiednie. Kolejną dodatkową korzyścią, według przedsiębiorstw będących beneficjentami, była poprawa wizerunku, a tym samym większa lojalność klientów.

Ramka 2

Przykład projektu o odpowiedniej trwałości bezpośrednich rezultatów

Projekt 17 (PO Dolnej Saksonii/Niemcy) – przejęcie przez MŚP zakładu produkującego wegańskie produkty spożywcze zagrożonego zamknięciem oraz powiązane inwestycje

Łączny kwalifikowalny koszt inwestycji: 10 mln euro.

Kwota dofinansowania: 1,6 mln euro, w tym 1,1 mln euro z EFRR.

Liczba utworzonych miejsc pracy:

  • na zakończenie projektu – styczeń 2011 r.: 68 stałych miejsc pracy (w porównaniu z 61 planowanymi),
  • w czerwcu 2016 r.: 81 miejsc pracy.

Jeśli wziąć pod uwagę tylko dotację ze środków publicznych, przedsiębiorstwo zainwestowało mniej niż 20 000 euro na jedno zachowane lub nowo utworzone miejsce pracy. Ponadto istniejące miejsca pracy w przedsiębiorstwie przejętym przez beneficjenta nie mogłyby zostać uratowane w drodze postępowania upadłościowego.

Inne osiągnięte bezpośrednie rezultaty:

  • dostęp do finansowania, w tym pożyczek;
  • większa wydajność i wzrost produkcji;
  • zwiększony obrót i sprzedaż do innych regionów, a także eksport;
  • dywersyfikacja asortymentu produktów;
  • nowi klienci i rozbudowa bazy klientów;
  • lepszy wizerunek przedsiębiorstwa.
31

W niektórych przypadkach24 beneficjenci czerpali korzyści dzięki polepszeniu dostępu do finansowania i pożyczek. Pozwoliło im to na zrealizowanie ambitniejszych inwestycji, a ostatecznie na osiąganie lepszych rezultatów. Dodatkowe inwestycje zostały zrealizowane z wykorzystaniem własnych zasobów przedsiębiorstw oraz dotowanych aktywów. Z informacji udzielonych przez niektórych beneficjentów poddanych kontroli, projekty istotnie zwiększyły ich rentowność w dłuższej perspektywie. W kilku przypadkach25 trudne warunki rynkowe lub poważne następstwa kryzysu gospodarczego doprowadziły niektórych beneficjentów na skraj niewypłacalności. W takich przypadkach zdaniem beneficjentów projekty odegrały kluczową rolę w umożliwianiu im kontynuowania działalności gospodarczej (zob. przykłady w ramce 3).

Ramka 3

Przykłady projektów, które pomogły przedsiębiorstwom w przetrwaniu trudnych okresów gospodarczych

Projekt 37 (PO Polski) – zakup sprzętu: oprogramowanie do programowania i maszyny produkcyjne

Łączny koszt inwestycji: 0,3 mln euro.

Kwota dofinansowania: 0,1 mln euro z EFRR.

Projekt wdrażany od stycznia 2007 r. do maja 2008 r.

Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji zabawek z tworzyw sztucznych i metalowych części dla sektora motoryzacyjnego. Projekt pomógł:

  • zapewnić dostęp do dodatkowych zasobów finansowych: przedsiębiorstwo uzyskało pożyczkę bankową w celu sfinansowania całego projektu, której przyznanie uzależniono od dofinansowania;
  • zmodernizować procesy projektowania i produkcji w przedsiębiorstwie.

Dzięki projektowi przedsiębiorstwo było w stanie:

  • przezwyciężyć szczególnie poważne problemy gospodarcze;
  • zdywersyfikować portfel produktów i bazę klientów (w tym zagranicznych);
  • utworzyć 24 nowe miejsca pracy.

W 2016 r. wskaźniki gospodarcze przedsiębiorstwa (obrót, liczba pracowników) świadczyły o korzystnych rezultatach.

Projekt 11 (PO Republiki Czeskiej) – projekt mający na celu oszczędność energii: instalacja nowego systemu ogrzewania w przedsiębiorstwie produkcyjnym

Łączny koszt inwestycji: 0,2 mln euro.

Kwota dofinansowania: 0,2 mln euro, w tym 0,1 mln euro z EFRR.

Projekt wdrażany od lutego 2009 r. do października 2010 r.

Projekt zapewnił wkład w ochronę środowiska, gdyż oszczędności energii przełożyły się na redukcję emisji CO2.

Projekt został zrealizowany terminowo i pomógł przedsiębiorstwu przetrwać bardzo trudny okres gospodarczy.

Zapewnił także wkład w działalność gospodarczą i rozwój regionu.

Do czasu kontroli wszystkie te rezultaty nadal istniały w przedsiębiorstwie.

W przypadku około jednej piątej projektów objętych kontrolą bezpośrednie rezultaty nie były jednak trwałe, a w przypadku około jednej czwartej były tylko częściowo trwałe

32

Jak pokazano już w pkt 29, w trakcie wizyt na miejscu Trybunał zidentyfikował problemy z trwałością w ramach 19 projektów: w przypadku ośmiu z nich (jedna piąta projektów poddanych kontroli) rezultaty nie były trwałe (czasem nietrwające nawet do końca okresu trwałości26 lub trwające niewiele dłużej27), a w przypadku 11 były tylko częściowo trwałe (zob. przykłady w ramce 4). Niemniej jednak projekty innowacyjne (np. projekt 1) na szybko rozwijających się rynkach wiążą się z wyższym ryzykiem dla trwałości, co nie oznacza, że w mniejszym stopniu zasługują na finansowanie z UE.

Ramka 4

Przykłady projektów, które nie wygenerowały trwałych rezultatów

Projekt 14 (PO Republiki Czeskiej) – budowa ośrodka szkoleniowego

Łączny koszt inwestycji: 1,4 mln euro.

Łączna kwota dofinansowania: 0,6 mln euro, w tym 0,5 mln euro z EFRR.

Projekt wdrażany od marca 2009 r. do marca 2011 r.

Cel projektu: stworzenie odpowiedniego obiektu na potrzeby szkolenia pracowników i partnerów biznesowych beneficjenta.

W momencie ukończenia projektu został zbudowany ośrodek szkoleniowy z kilkoma pomieszczeniami, który był utrzymywany do końca okresu trwałości.

Niedługo po upływie okresu trwałości budynek został przekształcony w budynek biurowy wykorzystywany przez pracowników przedsiębiorstwa, zaspokajając faktyczne potrzeby beneficjenta. Jedno pomieszczenie było nadal przeznaczone na szkolenia (przy czym w momencie przeprowadzania kontroli stopień jego wykorzystania wynosił jedynie 20%).

Na etapie wyboru projektów nowe budynki zapewniające powierzchnię biurową jednoznacznie nie kwalifikowały się do uzyskania finansowania ze środków publicznych.

Projekt 35 (PO Polski) – instalacja systemu współspalania biomasy o mocy 200 MW

Łączny koszt inwestycji: 2,3 mln euro.

Łączna kwota dofinansowania: 1,1 mln euro, w tym 0,8 mln euro z EFRR.

Projekt wdrażany od października 2006 r. do sierpnia 2007 r.

Projekt został rozpoczęty w czasie, gdy udzielane było duże wsparcie finansowe na rzecz energii ze źródeł odnawialnych za pośrednictwem dotacji krajowych. Zakupiony sprzęt był eksploatowany przez osiem lat (dłużej niż wymagany w przepisach okres trwałości). Jednak w następstwie zmiany ustawy o odnawialnych źródłach energii w 2016 r. wsparcie dla tej formy energii zostało ograniczone. W związku z tym w 2016 r. instalacja wykorzystała jedynie 16% swojej ogólnej mocy.

Do czasu przeprowadzenia kontroli system przestał generować energię odnawialną.

Projekt 26 (PO Włoch) – utworzenie centrum komputerowego

Łączny koszt inwestycji: 9,8 mln euro.

Łączna kwota dofinansowania: 6,8 mln euro, w tym 3,5 mln euro z EFRR.

Projekt wdrażany od marca 2005 r. do lutego 2008 r.

Cel projektu: utworzenie nowoczesnego centrum komputerowego w celu świadczenia usług dla całego regionu oraz zapewnienia współpracy z ośrodkami badawczymi, przemysłem i podmiotami publicznymi we Włoszech i za granicą.

Centrum zostało utworzone i było wykorzystywane do różnych działań badawczych. Współpraca między partnerami w ramach projektu nie trwała dłużej niż rok po zakończeniu projektu.

Głównym powodem braku trwałości rezultatów projektu była zmiana jego priorytetów biznesowych i trudna sytuacja finansowa jednego z partnerów.

Instytucja wdrażająca odnotowała obydwa z tych zagrożeń dla trwałości już na etapie wyboru, jednak nie wpłynęło to negatywnie na decyzję o wyborze projektu do finansowania z EFRR.

Ze względu na brak dalszych inwestycji w modernizację podstawowe aktywa (komputery) nie były już wykorzystywane w momencie przeprowadzania kontroli.

33

W trzech przypadkach28 istniały ważne powody braku trwałości lub przyczyny pozostające poza kontrolą beneficjenta, np. zmiany warunków rynkowych lub w przepisach krajowych. W kolejnych pięciu przypadkach29 brak trwałości wynikał jednak z uchybień w zarządzaniu lub innych problemów po stronie przedsiębiorstw. Ponadto w przypadku jednego z projektów30 nie można było ocenić trwałości ze względu na zmianę własności po stronie beneficjenta.

34

Wspólną cechą PO, w ramach których realizowane były projekty objęte kontrolą, był nacisk na tworzenie lub utrzymywanie miejsc pracy w istniejących lub nowych przedsiębiorstwach przez zwiększenie ich wydajności, rentowności i innowacyjności. Wskaźnik ten był wykorzystywany i ustanowione zostały odnośne cele w 29 z 41 skontrolowanych projektów (zob. więcej szczegółowych informacji w załączniku III). W przypadku pozostałych 12 projektów informacje na temat rezultatów nie były kompletne bądź ich głównym celem były kwestie środowiskowe i zmodernizowanie przestarzałych gałęzi przemysłu, w związku z czym zatrudnienie w tych przypadkach nie stanowiło priorytetu, a zatem nie było mierzone.

35

W odniesieniu do tworzenia miejsc pracy, oprócz wymogów trwałości określonych w ustawodawstwie unijnym, przepisy krajowe (w odpowiednich przypadkach) nakładały na przedsiębiorstwa będące beneficjentami, zgodnie z umowami o dofinansowanie, obowiązek utworzenia pewnej liczby nowych miejsc pracy lub utrzymania istniejącego poziomu zatrudnienia. Stanowiska te musiały być obsadzone lub przynajmniej stale oferowane i ogłaszane do momentu zakończenia okresu trwałości.

36

W ujęciu ogólnym, choć nie wszystkie projekty do czasu ich zakończenia osiągnęły cele dotyczące miejsc pracy, rezultaty okazały się względnie zadowalające. Jak pokazano w załączniku V, do czasu zakończenia projektów zatrudnienie wzrosło o średnio 7,7% w 41 projektach poddanych kontroli: 66,4% w MŚP i 3,7% w większych przedsiębiorstwach. Z powodu kryzysu gospodarczego w większości przedsiębiorstw dokonano jednak restrukturyzacji, a Trybunał odnotował, że utworzone miejsca pracy były często likwidowane po zakończeniu projektu (zob. także załącznik V). Na przykład w ramach PO Polski beneficjent projektu 41 przeprowadził kilka restrukturyzacji związanych z optymalizacją procesów produkcyjnych, co doprowadziło do znacznej redukcji zatrudnienia. W ramach PO Burgenlandu miejsca pracy w jednym projekcie nie zostały utrzymane po upływie okresu trwałości, a kolejny z beneficjentów znalazł się w stanie upadłości. Do połowy 2016 r. liczba pracowników wzrosła średnio o 1% w porównaniu z sytuacją na koniec projektu w przypadku MŚP, zmniejszyła się jednak o 6% w przypadku większych przedsiębiorstw (zob. także załącznik V).

37

W przypadku gdy instytucje zarządzające ustanowiły pułapy dofinansowania dla każdego tworzonego miejsca pracy, prawdopodobieństwo opłacalności dofinansowania (mierzonej w postaci łącznego kosztu inwestycji w przeliczeniu na utworzone miejsce pracy) było wyższe. Jeśli beneficjenci przekraczali pułap, nie mogli otrzymać dofinansowania. W związku z tym musieli oni zwracać większą uwagę na wielkość swoich inwestycji. Trybunał odnotował jednak, że takie pułapy zostały wykorzystane jedynie w dwóch niemieckich PO.

38

Jeśli chodzi o perspektywy gospodarcze skontrolowanych przedsiębiorstw, dwa z nich31 zakończyły działalność. Ponadto w momencie przeprowadzania kontroli 19 innych przedsiębiorstw (zob. załącznik III) doświadczało trudności dotyczących ich przyszłej sytuacji ekonomicznej, związanych np. z restrukturyzacją lub spłatą zadłużenia bądź zmniejszającą się produkcją32. Co więcej, w niektórych przypadkach przyszłe perspektywy biznesowe przedsiębiorstw zależały od wyniku projektów badawczych będących w toku i ich zdolności do generowania dodatkowego kapitału33.

Pośrednie rezultaty trudno jest zmierzyć i powiązać z finansowaniem

39

O wsparcie finansowe wnioskować mogą jedynie przedsiębiorstwa zarejestrowane i zlokalizowane w regionie kwalifikującym się do otrzymania finansowania z EFRR34. Inwestycje produkcyjne powinny zatem także generować szerzej rozumiane korzyści dla całego regionu (rezultaty pośrednie). Takie korzyści mogą obejmować większe zatrudnienie, zwiększoną przedsiębiorczość i konkurencyjność w regionie, a także poprawę warunków środowiskowych, większe innowacje oraz lepsze wskaźniki przetrwania przedsiębiorstw. Mając na uwadze spójność gospodarczą, kolejnym ważnym celem jest unikanie przenoszenia działalności gospodarczej poza region pochodzenia. Projekty powinny także charakteryzować się potencjalnym efektem mnożnikowym, np. przyczyniać się do pobudzenia wymiany handlowej z lokalnymi dostawcami lub usługodawcami posiadającymi stosunki biznesowe z przedsiębiorstwem będącym beneficjentem, bądź do zwiększenia ich umiejętności lub bazy wiedzy przez zapewnianie doradztwa lub okazji do tworzenia sieci kontaktów.

40

Takie pośrednie rezultaty nie zostały określone jako cel strategiczny w żadnym ze skontrolowanych PO. Ponadto żaden z projektów poddanych kontroli nie przewidywał takich rezultatów pośrednich jako konkretnych celów operacyjnych. Tymczasem bez takich celów operacyjnych lub powiązanych wskaźników na poziomie projektu nie ma możliwości zagregowania tych informacji w celu pomiaru rezultatów pośrednich na szczeblu regionalnym. Brak systematycznych pomiarów oraz fakt, że instytucje zarządzające nie informowały o rozprzestrzenianiu się pozytywnych efektów na inne regiony, sprawiły, że trudno było ustalić związki przyczynowe między inwestycjami finansowanymi przez UE w sektorze prywatnym a rozwojem regionalnym.

41

Na poziomie projektu z natury nie jest łatwo określić osiągnięcie i trwałość rezultatów pośrednich. Trudno było na przykład wykazać związek przyczynowy między projektami UE a ich wpływem na zatrudnienie na szczeblu regionalnym. Wkład w cele polityki spójności, w postaci np. innowacji, tworzenia sieci kontaktów czy wymiany wiedzy (zob. pkt 4), był obserwowany jedynie w rzadkich przypadkach, kiedy to projekty obejmowały współpracę lub tworzenie sieci kontaktów z instytucjami szkolnictwa wyższego.

42

Niemniej jednak szereg przeanalizowanych projektów przyczynił się do osiągnięcia rezultatów pośrednich. Na przykład projekty, których rezultaty bezpośrednie były co najmniej w pewnym stopniu trwałe (zob. pkt 26-31), generowały korzyści gospodarcze lub społeczne dla społeczności lokalnych lub regionów, w których były zlokalizowane, m.in. za pośrednictwem lokalnych dostawców i usługodawców. Dzięki tym inwestycjom utworzono stałe miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji. Doszło również do zintensyfikowania działalności gospodarczej w regionie. Inne rezultaty pośrednie obejmowały: ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, odpadów i hałasu35, zwiększoną efektywność energetyczną36, rewitalizację terenów poprzemysłowych37 i wzrost obrotów poza regionem lub eksportu38. Ponadto w wielu przypadkach dzięki inwestycjom regiony odnosiły korzyści za sprawą wyższych przychodów podatkowych.

43

W rzadkich przypadkach, w których faktycznie zaobserwowano wkład w pośrednie rezultaty, nie zawsze były one trwałe. Na przykład zainteresowane podmioty w regionie Apulii wskazały słabość strukturalną MŚP oraz ogólnie ich niewielkie rozmiary jako czynniki negatywnie wpływające na rozwój regionalny i tworzenie miejsc pracy39. Aby temu przeciwdziałać, w jednym z działań w ramach PO przewidziano warunek wstępny, zgodnie z którym podmioty wnioskujące niebędące dużymi przedsiębiorstwami musiały stworzyć konsorcja z innymi MŚP w celu ubiegania się o dofinansowanie z EFRR, w nadziei, że konsorcja będą istnieć nadal po zakończeniu projektów. W dwóch skontrolowanych projektach cel ten nie został jednak osiągnięty ze względu na brak zaangażowania ze strony partnerów w realizację celów projektu oraz nienaturalny charakter konsorcjów (zob. ramka 5).

Ramka 5

Przykłady nietrwałych pośrednich rezultatów projektów

Projekty 29 i 31 (PO Apulii/Włochy) – projekty wdrażane przez konsorcja MŚP

W przypadku jednego działania w ramach PO, mającego wspierać MŚP i umożliwiać im zapewnianie większego wkładu w pobudzanie wzrostu gospodarczego, wnioski o dofinansowanie mogły składać jedynie konsorcja.

Projekt 29: łączny koszt inwestycji 25 mln euro.

Kwota dofinansowania: 16 mln euro, w tym 8 mln euro z EFRR.

Projekt 31: łączny koszt inwestycji 5 mln euro.

Kwota dofinansowania: 3 mln euro, w tym 1,5 mln euro z EFRR.

W każdy projekt zaangażowanych było dwóch partnerów – przedsiębiorstwo wiodące oraz drugie przedsiębiorstwo odgrywające marginalną rolę. Po zakończeniu projektu przedsiębiorstwa drugorzędne nadal odgrywały marginalną rolę lub zaprzestały działalności na rynku.

Konsorcja zostały rozwiązane po upływie pewnego czasu od zakończenia projektu lub podczas wdrażania.

Pokazuje to, że konsorcja zostały utworzone w sposób sztuczny, aby zapewnić kwalifikowalność w przypadku danego projektu. W rezultacie korzyści dla regionu, szczególnie związane ze wzrostem gospodarczym i dodatkowymi miejscami pracy, nie urzeczywistniły się40.

Przy programowaniu, wyborze i monitorowaniu projektów położono niewystarczający nacisk na kwestię trwałości

44

Istnieje wiele powodów osiągnięcia (lub nieosiągnięcia) trwałych rezultatów projektów oraz wiele praktyk wpływających na ich osiągnięcie. Powody takie można wskazać zarówno na poziomie projektu, jak i na poziomie strategicznym (lub programu/PO).

W ramach programowania PO w niewystarczającym stopniu promowano kwestię trwałości

45

Ocena przeprowadzona przez Trybunał opierała się na dobrych i złych praktykach w odniesieniu do promowania trwałości w PO, z uwzględnieniem powiązanego ryzyka. Trybunał skontrolował również zakres, w jakim instytucje zarządzające przeanalizowały potrzeby przedsiębiorstw w danych regionach, a także zaobserwowane niedoskonałości rynku. Ponadto zbadał, w jaki sposób wdrażane były wymogi trwałości przewidziane w przepisach.

46

Nawet na poziomie planowania strategicznego Trybunał wykrył rozmaite uchybienia, które mogą wyjaśnić, dlaczego znaczna część projektów poddanych kontroli nie osiągnęła trwałych rezultatów lub osiągnęła je jedynie częściowo. Podczas opracowywania PO instytucje zarządzające podejmowały niewystarczające wysiłki w celu wsparcia trwałości poprzez odpowiednie działania w ramach polityki i warunki wykraczające poza wymogi prawne (zob. pkt 12).

Trwałość nie była priorytetem w PO
47

Do 2013 r., a w szczególności w okresie programowania kończącym się w 2006 r., w PO nie kładziono nacisku na kwestię trwałości rezultatów. Mimo że nie jest to wymóg prawny, w żadnym z PO poddanych kontroli nie uwzględniono potrzeby ustalenia, czy projekty inwestycyjne przynosiły trwałe rezultaty. Chociaż PO obejmowały szersze cele gospodarcze, takie jak zwiększenie zatrudnienia czy wzmocnienie konkurencyjności regionalnej, nie położono w nich nacisku na długotrwałe rezultaty. Trwałość nie stanowiła celu określonego w PO bądź w innych dokumentach strategicznych, nie było również osobnego wskaźnika przeznaczonego do jej pomiaru.

48

Ani w PO, ani w innych dokumentach dotyczących planowania w ramach programów sektorowego wsparcia przedsiębiorstw nie uwzględniono zagrożeń dla osiągnięcia trwałości rezultatów projektów, a zatem nie przewidziano żadnych działań łagodzących. Ponadto dokumenty na potrzeby planowania strategicznego nie określały precyzyjnie pożądanych rezultatów pośrednich dla regionów ani mechanizmów służących do ich pomiaru (zob. także pkt 40-43).

49

Organy krajowe nie gromadziły danych statystycznych na temat wskaźników przetrwania przedsiębiorstw wspieranych ze środków finansowych UE lub powodów nietrwałych rezultatów projektów. Nie prowadziły też żadnych analiz porównawczych dotyczących wyników przedsiębiorstw wspieranych ze środków publicznych oraz przedsiębiorstw, które nie otrzymały żadnego wsparcia. Nie posiadały zatem ważnych informacji na etapie projektowania różnych systemów wspierania przedsiębiorstw w ramach PO.

50

Udzielając współfinansowania z EFRR na działania wspierające przedsiębiorstwa, Komisja miała na celu przede wszystkim wywarcie wpływu o charakterze gospodarczym, natomiast trwałość rezultatów inwestycji była jedynie aspektem ubocznym. W związku z tym w kontekście trwałości głównym punktem wymagającym uwagi było spełnienie wymogów wynikających z prawodawstwa Unii. Komisja nie zapewniła instytucjom zarządzającym wytycznych na temat wyboru i koncepcji projektów ani nie udzieliła im żadnego innego wsparcia w celu promowania trwałości rezultatów.

Oceny potrzeb były niewystarczające, a faktyczne zapotrzebowanie na finansowanie publiczne nie zostało odpowiednio określone
51

Zapewnienie trwałości zakłada, że finansowanie publiczne jest wykorzystywane na potrzeby projektów, które mogą zapewnić największy wkład w cele PO. Oceny potrzeb przyczyniają się do ogólnej trwałości, ponieważ umożliwiają zidentyfikowanie rodzajów działalności/przedsiębiorstw najistotniejszych z punktu widzenia osiągnięcia celów PO, a także przedsiębiorstw najbardziej potrzebujących finansowania publicznego, takich, dla których nie można znaleźć rozwiązań na rynku, lub takich, w przypadku których warunki rynkowe nie sprzyjają pobudzaniu powiązanych inwestycji prywatnych („niedoskonałość rynku”). Jeśli beneficjenci nie wykazywaliby faktycznie zapotrzebowania na wsparcie publiczne, ale zamiast tego podjęliby takie same decyzje bez uzyskania pomocy, świadczyłoby to większym ryzyku efektu deadweight. Ponadto w takiej sytuacji finansowanie publiczne otrzymałaby mniejsza liczba beneficjentów faktycznie go potrzebujących, co negatywnie wpłynęłoby na ogólną trwałość.

52

Podczas gdy PO poddane kontroli obejmowały pewne elementy oceny potrzeb, żaden z nich ani żadna z odpowiednich ewaluacji ex ante poprzedzających przyjęcie PO nie zawierały wnikliwych analiz faktycznych potrzeb przedsiębiorstw (np. potrzeb dużych i małych przedsiębiorstw) w odnośnych regionach pod względem wsparcia inwestycji. Przed opracowaniem koncepcji działań w ramach wsparcia dla przedsiębiorstw nie przeprowadzono szczegółowych ankiet, specjalnych badań ani podobnych działań przygotowawczych, które pozwoliłyby zidentyfikować potrzeby najbardziej wrażliwych sektorów. Niewystarczające były w szczególności oceny potrzeb w zakresie wsparcia przedsiębiorstw zaprezentowane w austriackich, włoskich i polskich PO.

53

W kilku przypadkach (PO Saksonii i Dolnej Saksonii oraz w pewnym stopniu w czeskich i włoskich PO) początkowa sytuacja przedsiębiorstw w danych regionach została opisana w stosunkowo kompleksowy sposób, z uwzględnieniem szczególnych ograniczeń w zakresie inwestycji i tworzenia dodatkowych miejsc pracy. Pozostałe PO nie obejmowały jasnych planów regionalnych dotyczących eliminowania tych ograniczeń, np. poprzez polepszenie dostępu do finansowania, pozyskiwanie prywatnego finansowania, zwiększenie produkcji, obrotów, eksportu lub wydajności oraz wprowadzanie nowych produktów. Ponadto nie sporządzono planów określających, w jaki sposób EFRR miałby zapewniać wartość dodaną przez inicjowanie długoterminowych zmian w sektorze przedsiębiorstw, w tym procesów głębszej restrukturyzacji zachodzących równolegle względem skutków gospodarczych dla zatrudnienia lub konkurencyjności przedsiębiorstw.

54

W PO nie określono w jasny sposób faktycznego zapotrzebowania przedsiębiorstw na finansowanie publiczne ani niedoskonałości rynku w poszczególnych regionach. W konsekwencji brak było solidnych argumentów uzasadniających, dlaczego pewne przedsiębiorstwa powinny otrzymać środki finansowe UE w celu inwestowania w swój portfel aktywów (w oparciu o kryteria takie jak sektor działalności, wielkość, potencjał biznesowy czy stopień innowacyjności). Z wyjątkiem czeskiego centralnego PO żaden z PO poddanych kontroli nie zawierał uzasadnienia wykazującego kwalifikowalność dużych przedsiębiorstw do współfinansowania z EFRR.

55

Instytucje zarządzające zakładały, że praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa zlokalizowane w regionie objętym celem „Konwergencja” lub w innym regionie słabym pod względem strukturalnym doświadczały niedoskonałości rynku, a zatem potrzebowały wsparcia inwestycji ze środków publicznych, co jednak niekoniecznie jest prawdą. Ponadto w PO i projektach inwestycyjnych nie uwzględniano praktycznie żadnych niedoskonałości rynku innych niż (potencjalne) ograniczenia kapitałowe lub ograniczony dostęp do pożyczek, podczas gdy MŚP mają do czynienia z innymi trudnościami41 niż większe przedsiębiorstwa. Zignorowana została również potrzeba łączenia pomocy finansowej i wsparcia niefinansowego (np. diagnostyki, doradztwa lub dostępu do specjalistycznej infrastruktury) w ramach interwencji publicznej.

56

Podczas zatwierdzania skontrolowanych PO Komisja nie uwzględniła ryzyka efektu deadweight w przypadku środków finansowych UE, na przykład poprzez zwrócenie uwagi na takie ryzyko w PO lub zapewnienie wytycznych dotyczących wyboru odpowiednich projektów. W kilku PO przewidziano środki finansowe z EFRR, które miały charakter dodatkowy w stosunku do istniejących już krajowych lub regionalnych systemów dofinansowania wspierających przedsiębiorstwa. Jak wynika z wieloletnich doświadczeń w państwach członkowskich, te systemy dofinansowania zasadniczo przyczyniały się znacznych inwestycji. Jednak fakt, że inwestycje krajowe i prywatne uzupełniono o środki finansowe UE, nie wskazywał, by miało to poskutkować większą liczbą lub wyższą jakością konkurencyjnych wniosków projektowych. Ponadto środki finansowe UE nie promowały zwiększonej trwałości rezultatów projektów, która wykraczałaby poza wymogi prawne (np. poprzez wymóg wydajniejszych kontroli i sprawozdawczości lub narzucanie bardziej rygorystycznych warunków), gdyż nie były one powiązane z osiąganiem długoterminowych rezultatów.

Nacisk na wymogi trwałości przewidziane w przepisach
57

Państwa członkowskie były również odpowiedzialne za wdrożenie unijnych wymogów prawnych dotyczących trwałości we właściwy sposób. Komisja odpowiadała za monitorowanie wysiłków państw członkowskich w tym zakresie oraz za zapewnienie zgodności z prawem Unii. W państwach członkowskich objętych kontrolą przepisy dotyczące trwałości rezultatów projektów ograniczały się do tych ustanowionych w prawie Unii (zob. załącznik VI).

58

Komisja i instytucje zarządzające uznały, że sam fakt spełnienia wymogów prawnych dotyczących trwałości był wystarczający42. Kierując się takim podejściem, zatwierdziły one PO w okresach programowania 2000-2006 i 2007-2013, nie ustanawiając bardziej rygorystycznych warunków w celu promowania długoterminowych rezultatów, takich jak, w odpowiednich przypadkach, wydłużenie okresu trwałości poza minimalny okres określony w rozporządzeniach43.

59

Ponadto, z kilkoma wyjątkami, instytucje zarządzające nie włączyły do umów o dofinansowanie warunków krytycznych dotyczących osiągania długoterminowych rezultatów. W większości umów o dofinansowanie powtórzono zaledwie wymogi wynikające z prawodawstwa UE. Nie promowano w nich natomiast trwałości poprzez skuteczniejsze warunki, np. ustanowienie kluczowych wiążących celów dotyczących zatrudnienia oraz celów w zakresie poziomów produkcji i wydajności lub konkurencyjności i innowacji, które musiałyby być utrzymywane przez określone minimalne okresy.

Brak nacisku na trwałość podczas wyboru projektów

60

Jeśli chodzi o procedury wyboru w ramach PO, Trybunał przeanalizował adekwatność projektów w stosunku do celów PO, a także istnienie i wykorzystanie kryteriów, które można by powiązać z trwałością. Sprawdził także, czy uwzględniono inne ważne aspekty trwałości rezultatów, takie jak innowacje czy unikanie efektu deadweight.

61

Fakt, iż w ujęciu ogólnym projekty poddane kontroli były zgodne z nadrzędnymi celami PO, świadczy o tym, że procedury wyboru umożliwiały wybór odpowiednich projektów. Na etapie wyboru w żadnym z PO objętych kontrolą nie nadano jednak wystarczającego priorytetu osiągnięciu trwałych rezultatów. Ryzyko w tym zakresie oraz działania łagodzące były rzadko uwzględniane we wnioskach bądź w dokumentach dotyczących procedur wyboru. Często nie uwzględniano w nich także ryzyka wystąpienia efektu deadweight.

62

Chociaż kryteria wyboru zwykle obejmowały szereg celów (takich jak zwiększenie portfela aktywów przedsiębiorstw, poprawa potencjału i konkurencyjności przedsiębiorstw, utworzenie nowych miejsc pracy lub zachowanie istniejących), wniosków o dofinansowanie nie premiowano w żaden sposób za potencjał w zakresie generowania długotrwałych rezultatów. Zamiast tego, w mało ambitny sposób, instytucje zarządzające oceniały jedynie możliwość utrzymania wartości docelowych przez wymagany prawem okres 3 lub 5 lat po zakończeniu projektu. Instytucje zarządzające nie oceniały potencjalnych długoterminowych rezultatów gospodarczych projektów na etapie wyboru.

63

Ponadto, mimo że w większości przypadków innowacje stanowiły jeden z głównych celów inwestycji produkcyjnych w ramach przeanalizowanych PO, podczas oceny wniosków o dofinansowanie stopień innowacyjności projektu był praktycznie ignorowany. Wsparcie było natomiast często zapewniane na rzecz stosunkowo prostych procesów przemysłowych, w przypadku których istniało większe ryzyko, że ich charakter będzie krótkotrwały, a zatem nieprzynoszących trwałych rezultatów. Trybunał odnotował jedynie osiem projektów44 w PO Włoch, Saksonii i Republiki Czeskiej, w przypadku których beneficjenci zainwestowali w innowacyjne produkty lub procesy przemysłowe. Praktyka w UE pokazuje, że beneficjentów zachęca się do tworzenia produktów zróżnicowanych, innowacyjnych i oferujących wartość dodaną w celu zapewnienia trwałości projektów. Projekty o większym potencjale w zakresie innowacyjności i konkurencyjności są bardziej opłacalne.

64

Podczas wyboru projektów nie wzięto pod uwagę ryzyka efektu deadweight, gdyż instytucje zarządzające nie uwzględniały zdolności podmiotów prywatnych do samodzielnego sfinansowania projektów lub większej partycypacji w kosztach.

65

Przesłanką efektu deadweight jest na przykład fakt, że promotor projektu rozpoczął jego realizację jeszcze przed uzyskaniem dofinansowania, co miało miejsce w przypadku sześciu projektów poddanych kontroli. W takich przypadkach istnieje ryzyko, że beneficjenci zrealizowaliby projekt bez otrzymania pomocy lub że obiecano im dofinansowanie przed przeprowadzeniem oceny projektu.

66

Kolejną oznaką wskazującą na potencjalny efekt deadweight jest wielokrotne udzielenie beneficjentowi dofinansowania z UE w okresie zaledwie kilku lat i brak uwzględnienia tego faktu przez komisję selekcyjną. Zaobserwowano to w przypadku 15 z 41 projektów poddanych kontroli. Różni beneficjenci otrzymali więcej niż jedną dotację z EFRR w stosunkowo krótkich odstępach czasu, a złożone przez nich wnioski nie zostały zweryfikowane pod kątem tego, czy dysponowali oni środkami własnymi wystarczającymi do sfinansowania projektów45.

67

Ponadto Trybunał stwierdził, że osiem projektów46 poddanych kontroli mogłoby zostać zrealizowanych na podobną skalę i w zbliżonym terminie w przypadku wykorzystania przez przedsiębiorstwa wyłącznie środków własnych lub pożyczek bankowych, bez konieczności korzystania z dotacji (zob. rys. 4). Miało to miejsce w szczególności w przypadkach, gdy przedsiębiorstwa wchodziły w skład grupy przedsiębiorstw. W konsekwencji taki sposób wykorzystania funduszy publicznych ograniczył konieczność inwestycji ze środków prywatnych. Ponadto im większe przyznano współfinansowanie, tym wyższe jest ryzyko oddziaływania efektu deadweight. Przykłady projektów, które otrzymały dofinansowanie mimo tego, że nie wpłynęły na nie niedoskonałości rynku, przedstawiono także w ramce 6.

Rys. 4

Czy projekty zostałyby zrealizowane bez dofinansowania z UE?

Źródło: analiza Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, na podstawie informacji przekazanych przez instytucje zarządzające lub beneficjentów projektów.

Ramka 6

Przykłady projektów zrealizowanych przez beneficjentów, którzy nie doświadczali niedoskonałości rynku

Projekt 19 (PO Dolnej Saksonii/Niemcy) – rozbudowa zakładu produkcyjnego (budowa hali produkcyjnej oraz zakup specjalistycznych maszyn i instalacji)

Łączny koszt inwestycji: 21,6 mln euro.

Łączna kwota dofinansowania: 5,4 mln euro, w tym 4,1 mln euro z EFRR.

Projekt wdrażany od października 2011 r. do października 2013 r.

Projekt zakończył się powodzeniem z punktu widzenia wsparcia rozwoju przedsiębiorstwa w Saksonii i tworzenia trwałych miejsc pracy.

W momencie planowania i opracowywania inwestycji w latach 2007-2008 nie zaobserwowano jednak żadnych szczególnych niedoskonałości rynku czy luk w finansowaniu, które wymagałyby dotacji ze środków publicznych. Przedsiębiorstwo osiągnęło już bowiem pełną zdolność produkcyjną w Saksonii i musiało dokonać nowych inwestycji, by rozwinąć swoją działalność.

Będąc częścią dużej grupy przedsiębiorstw, miało ono jednak możliwość dokonania tych strategicznych inwestycji z wykorzystaniem własnych zasobów oraz zaciągniętych pożyczek.

Projekty 29 i 31 (PO Apulii) – drukarnia i producent części do statków powietrznych, łączny koszt inwestycji w ramach wszystkich projektów 30,5 mln euro, w tym 9,8 mln euro z EFRR

Łączny koszt inwestycji: odpowiednio 25,1 mln euro i 5,4 mln euro.

Łączna kwota dofinansowania: 16,6 mln euro (w tym 8,3 mln z EFRR) i 3 mln euro (1,5 mln z EFRR).

W przypadku tych dwóch projektów niedoskonałości rynku nie były widoczne.

Beneficjenci stanowili część wiodącej krajowej grupy lub konsorcjum MŚP cieszącego się stabilną pozycją na rynku. Ponadto ich dochody wzrosły w latach poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie.

Zważywszy na sytuację finansową i ugruntowaną pozycję na rynku, przedsiębiorstwa będące beneficjentami mogły uzyskać pożyczki bankowe w celu sfinansowania projektów.

Brak wskaźników oraz monitorowanie projektów nieskupiające się w wystarczającym stopniu na trwałości rezultatów

68

Oprócz zapewnienia, by projekty były realizowane zgodnie z ich zakładanym zakresem, budżetem i harmonogramem, ważne jest, by mechanizmy zarządzania i monitorowania skupiały się zarówno na osiągnięciu rezultatów w momencie zakończenia projektu, jak i na trwałości tych rezultatów w dłuższej perspektywie. Odpowiednie wskaźniki, monitorowanie i sprawozdawczość powinny zapewnić nie tylko spełnienie przez przedsiębiorstwa będące beneficjentami wymogów trwałości przewidzianych w przepisach, ale także – w miarę możliwości – powinny gwarantować, by przedsiębiorstwa te przykładały wagę do rezultatów i ich dalszego rozwoju.

Brak wskaźników
69

W PO na lata 2000-2006 wskaźniki nie zostały zdefiniowane lub były zdefiniowane w sposób niejednolity. W kolejnym okresie Komisja zwróciła się do instytucji zarządzających o ustanowienie podstawowych wskaźników produktu i rezultatu. Żaden z nich nie odnosił się jednak do długotrwałych rezultatów. Wskaźniki zostały wybrane przez instytucje zarządzające na podstawie strategii ich PO i rodzajów dofinansowania oraz nie umożliwiały porównania wyników osiągniętych w różnych regionach.

70

Niektóre ze wskaźników produktu nie wykazywały się wystarczającą precyzją, lecz były jedynie ogólnie sformułowane w odpowiednich dokumentach dotyczących projektów z okresów programowania 2000-2006 i 2007-2013. Wskaźniki rezultatu także były zasadniczo niewystarczająco zdefiniowane, gdyż nie określały, co konkretnie miały osiągnąć programy wsparcia47. Brak właściwych wskaźników jakościowych i ilościowych w celu pomiaru produktów i rezultatów uniemożliwiał kompleksową ocenę skutków projektów (zob. przykłady w ramce 7). Nawet w przypadku, gdy wskaźniki rezultatu uwzględniały w pewnym stopniu bezpośrednie i natychmiastowe rezultaty projektów, żaden z nich nie był wykorzystywany do pomiaru trwałości rezultatów, działań czy operacji w ramach projektów (zob. także sekcja poniżej dotycząca monitorowania projektów). Stosowanie wskaźników wykonania jest wprawdzie ważne, należy jednak zwrócić uwagę na unikanie nadmiernej ich liczby48.

Ramka 7

Przykłady uchybień w ustanawianiu wskaźników wykonania

W PO Dolnej Saksonii i Saksonii oprócz zatrudnienia znalazło się także odniesienie do innych ważnych celów programu, takich jak poprawa konkurencyjności i innowacyjności czy zwiększenie wydajności, zdolności w zakresie eksportu oraz handlu z innymi regionami. Ponieważ jednak nie przyjęto odpowiednich wskaźników na poziomie projektu, dane na temat wyników osiągniętych przez poszczególne projekty nie były gromadzone.

W ramach czeskiego centralnego PO nie ustanowiono wiążących wskaźników rezultatu, a sprawozdawczość na temat niewiążących wskaźników rezultatu była niewystarczająca, co utrudniło ocenę powodzenia programu i trwałości rezultatów. Beneficjenci mogli renegocjować (obniżyć) wartości docelowe, jeśli nie osiągnęli ich w pełni.

W ramach PO Apulii utworzenie miejsc pracy było jedynym obowiązkowym wskaźnikiem w ramach trzech z czterech projektów objętych kontrolą. W przypadku jednego działania nie ustanowiono żadnych wiążących wskaźników (zob. projekt 32). Cele projektów w ramach włoskiego centralnego PO zostały obniżone etapie zatwierdzania (projekty 25 i 28), co sugeruje, że wstępnie ustanowione wartości docelowe były nierealistyczne.

71

W kilku przypadkach wartości docelowe wskaźników miały niewiele wspólnego z rzeczywistością: w dwóch przypadkach (projekty 19 i 22) cele w zakresie zatrudnienia zostały przekroczone o około 100%, natomiast w jednym przypadku (projekt 11) uzyskana oszczędność energii była niemal trzy razy większa niż przewidywano w dokumentach dotyczących planowania. W przeglądzie śródokresowym czeskiego PO stwierdzono, że różne cele ustanowione na poziomie PO nie były wystarczająco ambitne, w związku z czym zalecono zwiększenie ich o 200% lub więcej.

Monitorowanie projektów nie skupiało się w wystarczającym stopniu na trwałości
72

Pomimo braku wskaźników Trybunał stwierdził, że monitorowanie wdrażania projektów było zasadniczo odpowiednie. Opierało się ono jednak w bardzo dużym stopniu na produktach i nie było zharmonizowane ani pod względem monitorowania i weryfikacji danych, ani w odniesieniu do dostępności elektronicznych narzędzi sprawozdawczości. Systemy kontroli i monitorowania projektów funkcjonujące w regionach objętych kontrolą pomogły zapewnić, by produkty zostały dostarczone w dużej mierze zgodnie z planem w momencie zakończenia projektu, a dofinansowanie zostało wykorzystane na zakup kwalifikowalnych aktywów.

73

Instytucje zarządzające nie monitorowały jednak w skuteczny sposób trwałości projektów pod względem wymogów prawnych i innych aspektów świadczących o długoterminowych rezultatach. W momencie zakończenia projektów beneficjenci mieli obowiązek przekazania sprawozdania końcowego na temat wydatków na projekty (produktów), lecz nie zawsze na temat osiągniętych bezpośrednich rezultatów (zob. różne wymogi monitorowania obowiązujące w skontrolowanych PO przedstawione w załączniku VII). Ponadto instytucje zarządzające nie przewidziały, w jaki sposób należy postępować w przypadkach, w których rezultaty nie urzeczywistniły się w momencie zakończenia projektu, lecz byłyby widoczne dopiero na późniejszym etapie.

74

W ujęciu ogólnym monitorowanie przewidzianych w przepisach wymogów trwałości po zakończeniu projektów miało ograniczony charakter i różniło się między poszczególnymi PO. Mechanizmy sprawozdawczości i monitorowania oraz odnośne obowiązki organów i beneficjentów po zakończeniu projektów nie zawsze były jasne lub formalnie określone w dokumentach administracyjnych we wszystkich PO49. Instytucje zarządzające nie przekazały beneficjentom żadnych wytycznych ani nie zapewniały systematycznego doradztwa dotyczącego monitorowania aspektu trwałości. Nie dysponowały one także systemami informatycznymi służącymi do gromadzenia danych na temat trwałości, a żadna z tych instytucji nie była w stanie zaprezentować solidnych statystyk dotyczących zgodności z wymogami trwałości przewidzianymi w przepisach. Instytucje zarządzające zaprzestawały monitorowania rozwoju projektów natychmiast po upływie wyznaczonego w przepisach okresu trwałości, ponieważ nie było wymogu prawnego nakładającego na nie obowiązek kontynuacji takich działań.

75

Wspomniany powyżej brak wskaźników i ograniczony zakres monitorowania po zakończeniu projektów uniemożliwiły pomiar trwałości rezultatów projektów. Był to także jeden z powodów trudności w identyfikowaniu związków przyczynowych między wsparciem finansowym UE na rzecz rozwoju sektora prywatnego a skutkami gospodarczymi generowanymi dla przedsiębiorstw i regionów.

Niedostateczne wykorzystanie ewaluacji ex post
76

Trybunał nie odnotował żadnych ocen programów inwestycji produkcyjnych, które obejmowałyby szczegółową ocenę trwałości rezultatów. Ze względu na ograniczony zakres monitorowania trwałości wymaganej zgodnie z prawem, jak również brak systemu informatycznego służącego do gromadzenia danych z monitorowania oraz brak monitorowania długoterminowego po zakończeniu okres trwałości nie dysponowano danymi na temat trwałości rezultatów osiągniętych przez projekty EFRR, rozwoju gospodarczego przedsiębiorstw będących beneficjentami wsparcia bądź skutków projektów dla regionów. Uniemożliwiło to wyciągnięcie odpowiednich wniosków i ich systematyczne wykorzystanie w regionalnych systemach wsparcia w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych na lata 2014-2020.

77

Komisja nie przeprowadzała osobnych kontroli ani ocen dotyczących trwałości inwestycji finansowanych z EFRR. W tym względzie musiała polegać głównie na danych na temat trwałości i wdrożenia PO w ujęciu ogólnym przekazywanych przez instytucje zarządzające w rocznych sprawozdaniach z wykonania. Większość danych dotyczyła jednak przede wszystkim wykonania z perspektywy wykorzystania środków finansowych. Instytucje zarządzające miały także obowiązek zgłaszania w swoich sprawozdaniach rocznych przypadków braku zgodności z wymogami trwałości przewidzianymi w przepisach. Komisja nie była jednak w stanie przedstawić żadnych dowodów na działania podjęte w następstwie takich niezgodności.

78

Komisja uwzględniła badania dotyczące wsparcia finansowego z EFRR dla dużych przedsiębiorstw i MŚP w swojej szerszej ewaluacji ex post polityki spójności w latach 2007-201350. Sprawozdania końcowe nie obejmowały bezpośrednich ocen trwałości rezultatów, zawierały natomiast ustalenia istotne z punktu widzenia celu, jakim jest osiągnięcie długoterminowych rezultatów w ramach unijnych inwestycji w przedsiębiorstwa. Dwa najważniejsze ustalenia sformułowane w ocenach dotyczących dwóch rodzajów przedsiębiorstw były zgodne z wynikami kontroli przeprowadzonej przez Trybunał i zostały podsumowane w załączniku VIII. Komisja nie gromadziła danych statystycznych na temat wskaźników przetrwania przedsiębiorstw finansowanych ze środków UE na szczeblu unijnym i krajowym. W rezultacie nie jest jeszcze w stanie przeprowadzić analizy porównawczej przedsiębiorstw otrzymujących wsparcie i nieotrzymujących go.

Działania naprawcze podejmowane w przypadku braku osiągnięcia celów i braku zgodności z wymogami trwałości nie były prowadzone konsekwentnie

79

Trybunał przeanalizował, w jaki sposób instytucje zarządzające prowadziły działania naprawcze w przypadku braku osiągnięcia ustalonych celów lub braku zgodności z wymogami trwałości, jako że może to także wpłynąć na stopień, w jakim osiągane są trwałe rezultaty.

80

Instytucje zarządzające przewidziały odzyskiwanie środków w przypadku braku osiągnięcia wiążących celów ustanowionych w umowie o dofinansowanie oraz w przypadku braku zgodności z przewidzianymi w przepisach wymogami trwałości. Działania te nie były jednak stosowane w zharmonizowany sposób. Stopień, w jakim projekty nie osiągnęły swoich wartości docelowych, skutkujący opisanymi działaniami naprawczymi różnił się w poszczególnych przypadkach, a kwoty możliwe do odzyskania także były różne, w zależności od zasad przyjętych w PO.

81

Dwie niemieckie instytucje zarządzające odzyskiwały środki, jeśli w momencie zakończenia projektu nie osiągnięto wszystkich wiążących wartości docelowych (dotyczących tworzenia lub ochrony miejsc pracy)51. Czeskie i polskie instytucje zarządzające były bardziej elastyczne: środki finansowe odzyskiwano jedynie wówczas, gdy faktycznie osiągnięta wartość znajdowała się poniżej 95% (Republika Czeska) lub 90% (Polska) przyjętych wiążących wartości docelowych. Włoskie organy także odzyskały środki w przypadku projektów, w których nie osiągnięto wartości docelowych.

82

Kwoty możliwe do odzyskania znacznie się różniły w poszczególnych PO. W niemieckich i czeskich PO stosowano opcję odzyskania pełnej kwoty środków. W przypadku włoskich PO kwota środków do odzyskania była proporcjonalna do wartości aktywów i długości okresu, w jakim nie były one wykorzystywane. Włoska instytucja zarządzająca stosowała opcję odzyskania pełnej kwoty tylko w przypadku, gdy brak zgodności stanowił istotne naruszenie prawnego wymogu trwałości, jak również w przypadku braku osiągnięcia celów dotyczących zatrudnienia lub jeśli przedsiębiorstwo zapewniło mniejszy wkład w finansowanie projektu niż było to przewidziane w umowie o dofinansowanie.

83

Często wiążące wartości docelowe lub odnośne terminy mogły być renegocjowane. Jeśli miało to miejsce, instytucje zarządzające umożliwiały ich ponowne negocjowanie przed zakończeniem okresu trwałości, mając na względzie wartości, które prawdopodobnie zostaną osiągnięte. W pewnych przypadkach było to wprawdzie uzasadnione (np. z powodu zmieniających się czynników zewnętrznych), istnieje jednak ryzyko, że jeśli rozwiązanie to będzie stosowane niemal automatycznie, odbije się to niekorzystnie na wcześniejszym wyborze wniosków o dofinansowanie i na uzyskaniu trwałych rezultatów.

84

W innych przypadkach (np. w czeskim regionalnym PO) umowy o dofinansowanie umożliwiały przekazanie dotowanych aktywów stronie trzeciej przed zakończeniem okresu trwałości, pod warunkiem że instytucja zarządzająca wyraziła na to zgodę. Według instytucji zarządzających takie przekazanie miało miejsce jedynie po przeprowadzeniu dogłębnej oceny przedsiębiorstwa, na rzecz którego przekazywane były dotowane aktywa. Niemniej jednak praktyka taka stwarzała ryzyko, że przedsiębiorstwo skorzysta z dofinansowania bez konieczności przechodzenia przez zwykłe procedury wyboru projektów.

W rozporządzeniach w sprawie europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych na lata 2014-2020 wprowadzono pewne udoskonalenia w celu zwiększenia potencjału w zakresie trwałości rezultatów

85

Trybunał ocenił, w jakim stopniu Komisja wykorzystała wnioski wyciągnięte z poprzednich programów w swoich wnioskach ustawodawczych dotyczących europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych na lata 2014-2020 oraz czy zidentyfikowała techniczne i organizacyjne ograniczenia trwałości rezultatów w projektach w sektorze przedsiębiorstw, a także przykłady dobrych praktyk z okresu przed 2014 r. Trybunał sprawdził, czy zmiany dotyczące większej trwałości inwestycji UE zostały odzwierciedlone w dokumentach programowych oraz w ramach prawnych dla tego wsparcia sektorowego. Ponadto Trybunał zbadał, czy Komisja przekazała organom regionalnym wytyczne dotyczące wykorzystywania wniosków dotyczących trwałości w programowaniu europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.

Ramy regulacyjne zostały wprawdzie udoskonalone…

86

Podczas opracowywania wniosków ustawodawczych dotyczących europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych na lata 2014-2020 Komisja wykorzystywała doświadczenia zgromadzone w toku wcześniejszych programów wsparcia inwestycji produkcyjnych. Do rozporządzeń w sprawie europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych wprowadzono szereg istotnych zmian. Następujące przepisy rozporządzenia w sprawie EFRR oraz rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów52 doprecyzowały ramy regulacyjne dotyczące trwałości operacji finansowanych z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych oraz powinny przyczynić się do większej trwałości rezultatów:

  • od 2014 r. wsparciem z EFRR przeznaczonym na inwestycje produkcyjne objęte są wyłącznie MŚP. Zasadniczo przyjmuje się, że MŚP w większym stopniu potrzebują środków finansowych i innych rodzajów wsparcia, takich jak usługi doradztwa dla przedsiębiorstw. Duże przedsiębiorstwa mogą uzyskać dofinansowanie tylko na inwestycje we wzmacnianie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji lub na potrzeby wsparcia przejścia na gospodarkę niskoemisyjną53.
  • Doprecyzowany został punkt początkowy pięcioletniego okresu trwałości. Jest to obecnie data płatności końcowej lub, w odpowiednich przypadkach, data określona w decyzji w sprawie pomocy państwa, co wcześniej nie było jasne i przekładało się na brak zharmonizowanego podejścia ze strony instytucji zarządzających.
  • Jeśli chodzi o działania naprawcze w przypadku braku zgodności z przewidzianymi w przepisach wymogami trwałości, obecnie, aby przystąpić do odzyskiwania środków, spełniony zostać musi tylko jeden z następujących trzech warunków (a nie wszystkie trzy, jak uprzednio): a) zaprzestanie działalności produkcyjnej lub przeniesienie jej poza obszar objęty programem; b) zmiana własności elementu infrastruktury, która daje przedsiębiorstwu nienależne korzyści; lub c) istotna zmiana wpływająca na charakter operacji, jej cele lub warunki wdrażania, która mogłaby doprowadzić do naruszenia jej pierwotnych celów.
  • Wkład z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych musi zostać zwrócony w przypadku przeniesienia inwestycji produkcyjnej poza obszar UE w ciągu 10 lat (zamiast 5 lat) od płatności końcowej, z wyjątkiem sytuacji, gdy beneficjentem jest MŚP54.
87

Podczas przeprowadzonej niedawno kontroli55 Trybunał stwierdził, że Komisji i państwom członkowskim udało się zasadniczo opracować PO obejmujące solidniejszą logikę interwencji, tj. określające cele (pod względem celów szczegółowych/rezultatów) oraz przewidywany sposób ich osiągnięcia (wymagane środki finansowe, działania do podjęcia i oczekiwane produkty). Nowe zasady zostały wprowadzone w celu bardziej konsekwentnego i kompleksowego wykorzystywania wskaźników wykonania do pomiaru postępów w realizacji długoterminowych rezultatów. W odniesieniu do każdej osi priorytetowej (z wyjątkiem osi pomocy technicznej i PO poświęconych inicjatywie na rzecz MŚP) w PO muszą zostać określone ramy wykonania obejmujące zestaw wskaźników ustanowionych w PO56, z których większość została uprzednio zdefiniowana w powiązanym rozporządzeniu.

… jednak nadal występują luki

88

Nową cechą ram regulacyjnych na lata 2014-2020, która może wpływać na wykonanie działań finansowanych z UE w ramach wsparcia dla przedsiębiorstw, jest wymóg spełnienia przez PO „warunków wstępnych”57. Są to warunki oparte na kryteriach określonych wcześniej w rozporządzeniu w sprawie wspólnych przepisów, których spełnienie jest konieczne w celu skutecznego i wydajnego wykorzystania finansowania unijnego w przypadku wszystkich europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Przygotowując PO na lata 2014-2020, państwa członkowskie musiały ocenić, czy wymogi te zostały spełnione.

89

Aby spełnić wymogi związane z warunkiem wstępnym 3, który dotyczy wzmacniania konkurencyjności MŚP, przed otrzymaniem środków z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych na potrzeby wsparcia przedsiębiorstw organy krajowe musiały podjąć specjalne działania w celu promowania przedsiębiorczości, w tym działania w ramach programu „Small Business Act” dla Europy58. Niektóre z tych działań mają pozytywnie wpływać na organizację przedsiębiorczości, a w rezultacie na wskaźnik przetrwania przedsiębiorstw i ich długoterminowe rezultaty. Mając jednak na uwadze, że w momencie przeprowadzania kontroli upłynęły jedynie trzy lata od początku okresu programowania, ich bezpośredni wpływ na trwałość rezultatów nie mógł jeszcze zostać wykazany59.

90

Wniosek Komisji w sprawie dodatkowego warunku wstępnego dotyczącego wdrożenia dyrektywy w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach60, który mógłby poważnie wpłynąć na wskaźniki przetrwania MŚP, nie został zaakceptowany przez organy ustawodawcze.

91

PO na lata 2014-2020 zostały opracowane w sposób, który poskutkował istotnym zwiększeniem liczby wskaźników produktu i rezultatu wymagających monitorowania. W sprawozdaniu specjalnym nr 2/201761 Trybunał zalecił zharmonizowanie definicji pojęć dotyczących wykonania zadań, tj. „produktów” i „rezultatów”.

92

Ponadto w innym sprawozdaniu Trybunał62 stwierdził, że „zdecydowana większość wskaźników stanowiących podstawę przydziału rezerwy na wykonanie to wskaźniki produktu (57%), wskaźniki finansowe (33%) i kluczowe etapy wdrażania (9%)”. Oznacza to, że ramy wykonania na lata 2014-2020 nadal koncentrują się zasadniczo na wydatkach i produktach projektu, a nie na osiąganiu rezultatów.

93

Podczas opracowywania nowych ram regulacyjnych Komisja nie była w stanie wykorzystać rezultatów z ewaluacji ex post wsparcia EFRR na rzecz przedsiębiorstw (zarówno dużych, jak i MŚP) z lat 2007-2013, gdyż sprawozdania zostały opublikowane dopiero na początku 2016 r. Z wyjątkiem badania Parlamentu Europejskiego63, które w dużej mierze skupiało się na aspektach prawnych, Trybunał nie odnotował żadnych innych istotnych źródeł (na przykład badań lub ocen przeprowadzonych przez organy krajowe), które dotyczyłyby wsparcia EFRR na rzecz inwestycji produkcyjnych oraz które zostały wykorzystane do opracowania nowych rozporządzeń w sprawie europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Ogólnie rozporządzenia na okres programowania 2014-2020 zostały zatem opracowane bez wystarczających informacji z badań oceniających.

94

W ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych Komisja nie ustanowiła żadnych innych konkretnych działań w celu promowania trwałości w projektach obejmujących inwestycje produkcyjne w regionach. Nowe ramy prawne w dalszym ciągu nie zawierają przepisów nakładających na instytucje zarządzające obowiązek ustanowienia procedur monitorowania, które umożliwiałyby w szczególności gromadzenie solidnych danych na temat trwałości. Ponadto nie zapewniają one instytucjom zarządzającym ani beneficjentom odpowiednich wytycznych w tym względzie na nowy okres programowania.

Wnioski i zalecenia

95

W ujęciu ogólnym Trybunał stwierdza, że chociaż większość projektów poddanych kontroli generowała trwałe rezultaty, w zarządzaniu wsparciem EFRR na rzecz inwestycji produkcyjnych w przedsiębiorstwach na terenie UE w latach 2000-2013 nie kładziono wystarczającego nacisku na kwestię trwałości rezultatów. W konsekwencji w przypadku jednej piątej skontrolowanych projektów rezultaty nie były trwałe. Trybunał odnotował niedociągnięcia w programowaniu PO oraz na etapie wyboru, monitorowania i oceny projektów objętych kontrolą.

96

Wymogi trwałości przewidziane w przepisach UE, w szczególności obowiązek utrzymywania zakupionych aktywów przez beneficjenta w pierwotnej lokalizacji przez pięć/trzy lata od upływu okresu trwałości, zostały spełnione w przypadku wszystkich projektów poddanych kontroli. Przedsiębiorstwa będące beneficjentami nie dokonały żadnych znacznych modyfikacji ani zmian w charakterze własności i nie zaprzestały ani nie przeniosły działalności gospodarczej. Ogólnie projekty poddane kontroli generowały produkty zgodnie z założeniami. Produkty były zazwyczaj wykorzystywane do momentu zakończenia okresu trwałości (zob. pkt 20-23).

97

Bezpośrednie rezultaty projektów objętych kontrolą dotyczyły w szczególności tworzenia miejsc pracy, polepszenia dostępu do finansowania i pożyczek oraz zwiększenia produkcji i wydajności. W momencie przeprowadzania kontroli większość skontrolowanych projektów nadal generowała zakładane rezultaty bezpośrednie. W przypadku prawie połowy projektów poddanych kontroli Trybunał stwierdził jednak, że nie było możliwości przeprowadzenia kompleksowej oceny trwałości na koniec okresu trwałości. Jako że większość instytucji zarządzających koncentrowała się wyłącznie na tworzeniu miejsc pracy, a rezultaty nie były odpowiednio monitorowane ani zgłaszane po zakończeniu projektu, dostępnych było niewiele istotnych danych na temat stopnia, w jakim rezultaty te zostały osiągnięte, oraz na temat ich trwałości (zob. pkt 26-31). W przypadku jednej piątej projektów rezultaty osiągnięte w momencie ich zakończenia nie przetrwały do końca okresu trwałości lub trwały niewiele dłużej (zob. pkt 32-38).

98

Jeśli chodzi o rezultaty pośrednie, takie jak rozbudowa bazy wiedzy, tworzenie sieci kontaktów z instytucjami szkolnictwa wyższego, zwiększenie lokalnych przychodów podatkowych oraz korzyści dla regionów, rzadko nadawano im priorytetowy status (zob. pkt 40-43).

99

Istniało wiele powodów braku osiągnięcia trwałości rezultatów projektów. Podczas gdy w niektórych przypadkach znajdowały się one wyraźnie poza kontrolą beneficjentów (ze względu na czynniki zewnętrzne takie jak kryzys gospodarczy) lub wynikały z uchybień w zarządzaniu, w innych przypadkach powodem był niedostateczny nacisk na trwałość na różnych szczeblach zarządzania środkami finansowymi UE.

100

Na poziomie programów osiąganie długotrwałych rezultatów inwestycji produkcyjnych nie było skutecznie promowane w odnośnych PO lub innych istotnych regionalnych dokumentach strategicznych. Takie rezultaty nie stanowiły też priorytetu. Szczególne potrzeby przedsiębiorstw o różnej wielkości i w różnych sektorach (niedoskonałości rynku) nie były odpowiednio identyfikowane, co skutkowało ryzykiem wystąpienia efektu deadweight w ramach programów. Zasadniczo zaangażowanie UE nie zapewniało zatem większej trwałości rezultatów (zob. pkt 46-59).

Zalecenie 1 – Promowanie trwałości rezultatów

  1. Państwa członkowskie powinny promować osiąganie trwałych rezultatów inwestycji produkcyjnych finansowanych z EFRR na etapie programowania PO, w szczególności poprzez:
    • większy nacisk na określanie i łagodzenie zagrożeń dla osiągnięcia trwałych rezultatów,
    • lepszą analizę potrzeb różnych typów przedsiębiorstw, w tym zapotrzebowania na finansowanie publiczne, w celu uniknięcia efektu deadweight.

    Docelowy termin wdrożenia: podczas przygotowywania PO na okres po 2020 r.

  2. W trakcie zatwierdzania PO Komisja powinna zwracać szczególną uwagę na sposób, w jaki państwa członkowskie uwzględniają trwałość produktów i rezultatów.

    Docelowy termin wdrożenia: w trakcie zatwierdzania poszczególnych PO na okres po 2020 r.

101

W kryteriach stosowanych przy wyborze projektów nie odzwierciedlono odpowiednio potrzeb osiągnięcia długotrwałych rezultatów przez projekty finansowane z EFRR, wprowadzenia w ich ramach innowacyjnych procesów przemysłowych czy maksymalizacji efektu dźwigni finansowej. Ryzyko, że przedsiębiorstwa mogą skorzystać z finansowania z UE nawet wówczas, gdy mogłyby zrealizować projekt bez takich dodatkowych środków lub z wykorzystaniem mniejszych nakładów, nie zostało wystarczająco złagodzone (zob. pkt 6167).

Zalecenie 2 – Uwzględnienie kwestii trwałości w procedurach wyboru

Państwa członkowskie powinny udoskonalić swoje procedury i kryteria wyboru tak, aby uwzględnić ryzyko wystąpienia efektu deadweight oraz zapewniać wsparcie jedynie na rzecz projektów obejmujących inwestycje produkcyjne mogące przyczynić się do osiągnięcia odpowiednich długotrwałych rezultatów.

Docelowy termin wdrożenia: podczas opracowywania nowych procedur wyboru.

102

Instytucje zarządzające nie zwracały wystarczającej uwagi na pomiar trwałości rezultatów. Nie wszystkie z nich ustanowiły odpowiednie wskaźniki na potrzeby pomiaru stopnia realizacji interwencji współfinansowanych przez UE oraz ich rezultatów w ujęciu długoterminowym. W przypadku gdy odpowiednie wskaźniki zostały zdefiniowane, mierzyły one przede wszystkim tylko jeden aspekt korzyści generowanych przez projekty, osiągnięcie ustanowionego celu nie było obowiązkowe lub nie były one stosowane w zharmonizowany sposób w celu pomiaru osiągniętych wyników. Uniemożliwiło to organom uzyskanie cennych informacji na temat trwałości rezultatów projektów oraz programów jako całości (zob. pkt 69-71).

103

Podczas gdy instytucje zarządzające zasadniczo odpowiednio monitorowały wdrażanie projektów na podstawie produktów, monitorowanie i sprawozdawczość na temat rezultatów w momencie zakończenia projektów i w okresie trwałości były zazwyczaj niedostateczne. Wynikało to po części z niezadowalającego wykorzystania wskaźników wykonania, a po części z braku procedur monitorowania i sprawozdawczości lub ich niekonsekwentnego stosowania. Nie prowadzono monitorowania długotrwałych rezultatów. W ramach PO objętych kontrolą przeprowadzoną przez Trybunał nie zlecono też szczegółowych ewaluacji ex post. Ponadto Komisja nie przeprowadziła osobnych kontroli/badań dotyczących trwałości inwestycji finansowanych przez UE (zob. pkt 72-78).

Zalecenie 3 – Zwrócenie uwagi na kwestię trwałości w ramach monitorowania i sprawozdawczości

Państwa członkowskie powinny prowadzić odpowiednie i spójne monitorowanie oraz sprawozdawczość poprzez:

  • stosowanie określonych wcześniej i odpowiednich wskaźników zarówno w odniesieniu do produktów, jak i rezultatów, w tym długotrwałych rezultatów na poziomie PO, pamiętając jednocześnie o utrzymaniu liczby wskaźników na rozsądnym poziomie;
  • ustanowienie procedur monitorowania i sprawozdawczości, które należy stosować w momencie zakończenia projektu i przez cały okres trwałości i które powinny być opisane w umowach o dofinansowanie;
  • poprawę gromadzenia i wykorzystywania istotnych danych.

Docelowy termin wdrożenia: w odniesieniu do projektów w toku – możliwie jak najszybciej; w odniesieniu do kolejnych projektów – podczas przygotowywania procedur wyboru.

Zalecenie 4 – Uwzględnienie kwestii trwałości podczas ocen

Komisja i państwa członkowskie powinny zapewnić, by w ewaluacjach ex post na poziomie PO lub unijnym przeanalizowano w sposób bardziej systematyczny różne aspekty trwałości osiągniętych rezultatów na koniec okresu trwałości i później. Wyniki takich ocen powinny być wykorzystywane podczas opracowywania przyszłych unijnych programów wsparcia przedsiębiorstw.

Docelowy termin wdrożenia: w odniesieniu do ewaluacji ex post, które mają zostać przeprowadzone w przyszłości.

104

Umowy o dofinansowanie nie przewidywały w systematyczny sposób podejmowania działań naprawczych w przypadku braku osiągnięcia oczekiwanych rezultatów w momencie zakończenia projektów lub na koniec okresu trwałości. W przypadku gdy zostały one przewidziane, były prowadzone w sposób niekonsekwentny, z różnym stopniem elastyczności w ramach poszczególnych PO (zob. pkt 8084).

Zalecenie 5 – Podejmowanie wyraźnie określonych działań naprawczych w konsekwentny sposób

  1. Komisja powinna zapewnić, by państwa członkowskie konsekwentnie podejmowały wyraźnie określone działania naprawcze, w tym mechanizmy odzyskiwania środków, w przypadkach gdy projekty nie spełniają unijnych wymogów prawnych dotyczących trwałości.

    Docelowy termin wdrożenia: niezwłocznie.

  2. W przypadkach gdy państwa członkowskie ustanowiły wiążące cele na poziomie projektu, powinny one także ustanowić wyraźnie określone działania naprawcze i konsekwentnie je stosować.

    Docelowy termin wdrożenia: możliwie jak najszybciej, ale przed końcem 2019 r.

Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Izbę II, której przewodniczy Iliana IVANOVA, członek Trybunału Obrachunkowego, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniu 7 lutego 2018 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego

Klaus-Heiner LEHNE
Prezes

Załączniki

Załącznik I

Przydział środków z EFRR na inwestycje produkcyjne w latach 2000-2020 w rozbiciu na państwa członkowskie

(w mln euro)

2000-2006 2007-2013 2014-2020 Łącznie
Wsparcie na rzecz dużych przedsiębiorstw Wsparcie dla MŚP Wsparcie na rzecz innych przedsiębiorstw Wsparcie dla MŚP Wsparcie na rzecz dużych przedsiębiorstw Wsparcie dla MŚP
AT 181 297 297 28 137 260 1 200
BE 80 259 319 70 168 355 1 250
BG - - 474 96 250 749 1 568
CY - 12 77 1 22 112 225
CZ 30 193 1 902 390 1 325 1 882 5 722
DE 905 3 973 3 455 665 1 894 3 133 14 025
DK 8 29 70 43 88 109 347
EE 2 19 165 103 228 425 943
ES 1 183 2 878 3 128 718 2 313 3 489 13 709
FI 81 389 235 139 290 278 1 413
FR 252 1 225 729 427 849 1 553 5 035
GR 150 1 308 3 171 1 870 859 1 441 8 799
HR - - 28 38 382 992 1 440
HU 30 189 3 005 - 421 4 223 7 868
IE - 88 55 481 35 80 738
IT 710 4 093 2 863 2 177 2 870 3 755 16 469
LT 19 42 333 336 518 458 1 707
LU 0 0 1 0 3 - 5
LV 39 89 385 157 122 320 1 113
MT - 1 28 12 30 46 117
NL 6 221 83 116 192 228 846
PL 144 561 7 950 1 122 3 678 10 424 23 879
PT 874 1 419 4 192 472 2 142 4 152 13 250
RO - - 1 491 221 575 849 3 136
SE 1 365 247 180 234 371 1 398
SI 9 33 162 245 231 592 1 272
SK 6 15 487 131 972 1 058 2 668
UK 173 4 079 1 323 775 1 064 2 595 10 009
WT/TG 28 497 123 266 1 160 673 2 748
Łącznie 4 913 22 276 36 777 11 280 23 051 44 602
Ogółem 27 189 48 056 67 653 142 898

Uwaga: w latach 2007–2013 wsparcie na rzecz innych przedsiębiorstw obejmuje następujące kody interwencji: usługi w zakresie zaawansowanego wsparcia dla przedsiębiorstw i grup przedsiębiorstw (05), inwestycje w przedsiębiorstwa bezpośrednio związane z dziedziną badań i innowacji (07), inne inwestycje w przedsiębiorstwa (08).

Na zielono oznaczono państwa, które zostały objęte kontrolą.

Skrót WT/TG oznacza programy współpracy terytorialnej lub transgranicznej.

Źródło: Komisja Europejska.

2000-2006: Infoview

2007-2013: http://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docgener/evaluation/pdf/expost2013/wp13_2_db_nuts3_ae.xlsx

2014-2020: https://cohesiondata.ec.europa.eu/dataset/ESIF-2014-2020-categorisation-ERDF-ESF-CF/9fpg-67a4

Załącznik II

Logika interwencji – trwałość rezultatów projektów EFRR obejmujących inwestycje produkcyjne

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy, w oparciu o analizę odpowiednich programów UE.

Załącznik III

Informacje na temat projektów objętych kontrolą – osiągnięcie i trwałość produktów i rezultatów

Nr projektu Państwo członkowskie/
PO
Budżet projektu
(w przybliżeniu w mln euro)
Współfinansowanie krajowe
(w przybliżeniu w mln euro)
EFRR
(w przybliżeniu w mln euro)
Data ukończenia projektu Termin upływu prawnego okresu trwałości1 Główne produkty projektu Czy produkty zostały w pełni osiągnięte w momencie zakończenia projektu? Czy osiągnięte produkty istniały i były wykorzystywane do momentu zakończenia okresu trwałości? Czy osiągnięte produkty istniały i były wykorzystywane w momencie przeprowadzania kontroli? Główne planowane rezultaty bezpośrednie w celu pomiaru osiągnięć projektu Czy rezultaty zostały osiągnięte na zakończenie projektu? Czy rezultaty były trwałe do momentu zakończenia okresu trwałości? Czy rezultaty były trwałe w momencie przeprowadzania kontroli? Czy sytuacja ekonomiczna beneficjenta jest niezagrożona w przyszłości?
(w momencie przeprowadzania kontroli)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
1 Austria / PO Burgenlandu 2000-2006 46,4 1,8 12,1 listopad 2008 r. listopad 2013 r. Zakład produkcji ogniw słonecznych 113 nowych miejsc pracy (wartość docelowa obniżona następnie do 90) i 140 nowych miejsc pracy do końca 2009 r. Brak innych wskaźników rezultatu
Działalność zakończona ze względu na czynniki zewnętrzne
2 1,4 0,2 0,4 marzec 2008 r. listopad 2013 r. Budynek biurowy i hala badawcza w ośrodku technologicznym Brak wskaźników rezultatu x x
3 13,0 0,8 2,5 maj 2008 r. maj 2013 r. Zakład recyklingu butelek plastikowych 34 nowe miejsca pracy
Brak innych wskaźników rezultatu
x x
4 1,0 0,07 0,1 marzec 2008 r. listopad 2012 r. Systemy malowania proszkowego i elektrostatyczne do produkcji części metalowych 45 utrzymanych miejsc pracy (w tym 4 nowe miejsca pracy)
Brak innych wskaźników rezultatu
x x
5 15,9 1,2 2,9 grudzień 2007 r. luty 2006 r. Obrotowa maszyna drukarska w drukarni offsetowej 168 utrzymanych miejsc pracy
Brak innych wskaźników rezultatu
x x
6 14,5 1,1 1,8 grudzień 2007 r. październik 2012 r. Maszyna drukarska, bindownica klejowa i inne maszyny wykorzystywane w drukarni offsetowej Utrzymane miejsca pracy. Ze względu na reorganizację przedsiębiorstwo planowało zmniejszyć liczbę miejsc pracy z 243 do 229. x x
7 Rep. Czeska / regionalny PO
2007-2013
0,5 0,1 0,2 marzec 2009 r. kwiecień 2014 r. Przebudowa i rozbudowa hotelu oraz wprowadzenie nowych usług – łączna liczba nowych lub przebudowanych miejsc noclegowych, liczba nowo certyfikowanych obiektów zakwaterowania itp. Liczba nowo utworzonych miejsc pracy – 2.
8 2,9 0,2 0,8 wrzesień 2009 r. styczeń 2015 r. Budowa hotelu – łączna liczba nowych lub przebudowanych miejsc noclegowych, liczba nowo certyfikowanych obiektów zakwaterowania itd. Liczba nowo utworzonych miejsc pracy w turystyce – 17, rewitalizacja terenów poprzemysłowych
9 Rep. Czeska / PO Przedsiębiorstwa i innowacje 2007-2013 0,5 0,1 0,2 październik 2010 r. październik 2013 r. Maszyny do wytwarzania produktów w sektorze hydrauliki – zakup 11 różnych maszyn Brak planowanych wiążących rezultatów (zgodnie z biznesplanem – 4 nowe miejsca pracy) x x
10 Rep. Czeska / PO Przedsiębiorstwa i innowacje 2007-2013 0,5 0,1 0,2 grudzień 2009 r. grudzień 2012 r. Zwiększenie zdolności przedsiębiorstwa w dziedzinie ICT: zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania Brak planowanych wiążących rezultatów (zgodnie z biznesplanem – 1 nowe miejsce pracy) x x
Czynniki zewnętrzne
11 0,2 0,1 0,1 październik 2010 r. październik 2013 r. Działania na rzecz oszczędności energii: nowa sterowana kotłownia, systemy ogrzewania gazowego wraz z nowymi systemami dystrybucji ciepła, ogrzewanie ciepłej wody użytkowej energią słoneczną Oszczędność energii
12 1 0,1 0,3 czerwiec 2010 r. czerwiec 2013 r. Nowe maszyny do produkcji nowo opracowanych rekuperatorów Brak planowanych wiążących rezultatów x x
13 3,7 0,2 1,3 wrzesień 2011 r. wrzesień 2014 r. Utworzenie centrum rozwoju produktów leczniczych – renowacja budynku, utworzenie laboratorium oraz zakup sprzętu Brak planowanych wiążących rezultatów x x
14 1,4 0,1 0,5 marzec 2011 r. marzec 2014 r. Budowa ośrodka szkoleniowego dla MŚP – budowa, zakup sprzętu do poszczególnych sal szkoleniowych Brak planowanych wiążących rezultatów x x
15 0,4 0,1 0,2 czerwiec 2010 r. czerwiec 2013 r. Budowa hali produkcyjnej dla MŚP w sektorze wyrobów stalowych Brak planowanych wiążących rezultatów (2 planowane miejsca pracy, zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie) x x
16 Niemcy / PO Dolnej Saksonii 2007-2013 1,1   0,3 kwiecień 2009 r. kwiecień 2014 r. Rozbudowa zakładu produkcji produktów mięsnych poprzez zakup w pełni wyposażonej instalacji produkcyjnej 16 nowych stałych miejsc pracy
Inwestycje w aktywa w przemyśle wytwórczym
17 10,0 0,5 1,1 styczeń 2011 r. styczeń 2016 r. Zakup w pełni wyposażonego zakładu produkcyjnego wegańskich produktów spożywczych 61 zachowanych stałych miejsc pracy.
Inwestycje w aktywa w przemyśle wytwórczym
18 Niemcy / PO Saksonii 2007-2013 0,3 0 0,1 maj 2009 r. maj 2014 r. Rozbudowa hali produkcyjnej w branży kowalskiej. Zakup instalacji fotowoltaicznej, maszyn i urządzeń biurowych 1 nowe stałe miejsce pracy
19 21,6 1,3 4,1 październik 2013 r. październik 2018 r. Rozbudowa zakładu produkującego instalacje sanitarne; budowa hali produkcyjnej oraz zakup maszyn i sprzętu 57 nowych stałych miejsc pracy
20 6,2 1,4 1,4 luty 2012 r. luty 2017 r. Nowy obiekt do testowania nowych produktów w sektorze hydrauliki; budowa hali oraz zakup maszyn i innych instalacji 18 nowych stałych miejsc pracy
21 1,1 0,1 0,3 grudzień 2010 r. grudzień 2015 r. Rozbudowa zakładu produkującego części wykonane z tworzyw sztucznych dla sektora motoryzacyjnego i innych sektorów; nowa hala oraz zakup maszyn i innych instalacji 4 nowe miejsca pracy (3 stałe miejsca pracy oraz 1 na potrzeby szkolenia zawodowego)
22 Niemcy / PO Saksonii 2007-2013 7,1 1,4 1,4 czerwiec 2012 r. czerwiec 2017 r. Rozbudowa istniejącego oraz budowa nowego zakładu produkcji wyrobów mięsnych 71 nowych stałych miejsc pracy
23 2,7 0,6 0,9 wrzesień 2012 r. wrzesień 2017 r. Dywersyfikacja/rozbudowa zakładu na potrzeby rozwoju i produkcji folii przemysłowych. Nowa hala oraz zakup maszyn i innych instalacji Utrzymanie 44 miejsc pracy (42 stałe miejsca pracy oraz 2 na potrzeby przysposobienia zawodowego)
24 2,3 0,4 1,1 styczeń 2011 r. styczeń 2016 r. B+R w zakresie tworzenia i wykorzystywania wysoce naładowanych jonów do zastosowania w terapiach leczniczych i analizie materiałów powierzchniowych Utrzymanie 5 miejsc pracy w obszarze B+R (w związku z wykorzystaniem rezultatów projektu zakładano utworzenie 25 miejsc pracy – do czerwca 2016 r. cel ten nie został osiągnięty)
25 Włochy / krajowy PO Badania i konkurencyjność 2007–2013 4,6 2,7 1,0 listopad 2004 r. listopad 2009 r. Utworzenie prototypowego zakładu na potrzeby prowadzenia badań i doświadczeń dotyczących powłoki antywirusowej Utworzenie 4 nowych miejsc pracy. Szereg zakładanych niewiążących rezultatów x x
26 9,8 3,3 3,5 luty 2008 r. luty 2013 r. Utworzenie ośrodka inżynierii komputerowej wraz z laboratorium rzeczywistości wirtualnej oraz opracowanie programu badań i szkoleń Brak planowanych wiążących rezultatów
Szereg zaplanowanych niewiążących ogólnych rezultatów
x x
27 6,4 2,2 2,2 luty 2010 r. luty 2015 r. Laboratorium prowadzące prace w zakresie prototypów świateł organicznych Brak planowanych wiążących rezultatów (szereg zaplanowanych niewiążących rezultatów, w tym 20 nowych miejsc pracy) x x
28 2,2 1,5 0,5 grudzień 2009 r. czerwiec 2019 r. Ośrodek produkcji żywności mrożonej Brak planowanych wiążących rezultatów (szereg zaplanowanych niewiążących rezultatów, w tym 26 nowych miejsc pracy) x x
29 Włochy / regionalny PO Apulii 2000-2006 25,1 8,3 8,3 czerwiec 2008 r. czerwiec 2013 r. Obrotowa maszyna drukarska i nowa linia produkcyjna w introligatorni Utworzenie 16 nowych miejsc pracy. Szereg zaplanowanych niewiążących rezultatów, z których niektóre były ogólne i nie obejmowały celu ilościowego x x
30 26,2 5,4 5,4 wrzesień 2008 r. wrzesień 2013 r. Linia produkcyjna opakowań szklanych Utworzenie 16 nowych miejsc pracy
Szereg zakładanych niewiążących rezultatów
x x
31 5,4 1,5 1,5 czerwiec 2008 r. czerwiec 2013 r. Projekt i budowa budynków przemysłowych oraz powiązanej infrastruktury na potrzeby produkcji wyposażenia statków powietrznych; sprzęt do kontroli jakości Utworzenie 12 nowych miejsc pracy
Szereg zakładanych niewiążących rezultatów
x x
32 0,1 0,02 0,02 czerwiec 2006 r. czerwiec 2011 r. Wyposażenie salonu fryzjerskiego i solarium Brak planowanych wiążących rezultatów
Szereg zaplanowanych niewiążących rezultatów, w tym 1 nowe miejsce pracy
x x
33 Polska / PO – Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw 2004-2006 16,6 3,3 5,0 wrzesień 2011 r. wrzesień 2016 r. Instalacja produkcji węgla drzewnego i instalacja wytwarzania energii elektrycznej Wzrost zatrudnienia netto – 125
nowe produkty
wartość towarów
produkcja węgla drzewnego
itd.
34 Polska / PO – Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw 2004-2006 0,6 0 0,3 listopad 2007 r. listopad 2012 r. Zintegrowany system zarządzania produkcją opraw oświetleniowych do różnorodnych celów Nowe miejsca pracy – 10
Zwiększenie dochodów – 50%
Nowe produkty – 6
Zwiększenie obrotu – 6%
Zwiększenie efektywności energetycznej – 0,02
35 2,3 0,3 0,8 sierpień 2007 r. sierpień 2012 r. Instalacja systemów na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej z biomasy, w tym obiektów do magazynowania paliw Ograniczenie emisji SO2, CO2, cząstek stałych; ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowisko
Czynniki zewnętrzne
36 8,5 1,28 2,9 marzec 2008 r. marzec 2013 r. Instalacje do recyklingu odpadów ze zużytej amunicji, w tym miejsca do składowania odpadów 20 nowych miejsc pracy;
odpady niebezpieczne generowane w procesie utylizacji
37 0,3 0 0,1 maj 2008 r. maj 2013 r. Sprzęt do projektowania i produkcji w przedsiębiorstwie produkującym części samochodowe i zabawki 27 nowych miejsc pracy, nowe produkty, nowe usługi, wartość produkcji jako rezultat projektu itd.
38 0,6 0 0,2 kwiecień 2008 r. kwiecień 2013 r. Hala produkcyjna i maszyny do wytwarzania produktów z betonu stosowanych w budownictwie 5 nowych miejsc pracy, nowi partnerzy handlowi, nowe produkty,
zwiększenie dochodów,
obniżenie kosztów działalności itd.
39 93,8 0 11,2 luty 2009 r. luty 2014 r. Obiekty do produkcji koksu: bateria pieców koksowniczych, wieża węglowa, chłodnia kominowa, system do usuwania pyłu węglowego z baterii, systemy informatyczne Ochrona miejsc pracy
Wzrost zdolności produkcyjnej
Redukcja emisji
40 0,5 0,08 0,2 czerwiec 2008 r. czerwiec 2013 r. Wyposażenie do wytwarzania produktów chemicznych: nalewaki, pompy, instrumenty do kontroli i pomiaru 4 nowe miejsca pracy, redukcja emisji
41 35,1 1,3 4,2 wrzesień 2008 r. wrzesień 2013 r. Jednostka odsiarczania spalin w przedsiębiorstwie wytwarzającym energię elektryczną Redukcja emisji SO2 i cząstek stałych

1Zgodnie z przewidzianymi prawem wymogami trwałości ustanowionymi w prawie unijnym i krajowym.

Legenda: Zob. załącznik IV.

Źródło: analiza Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, na podstawie informacji zebranych podczas kontroli.

Załącznik IV

Legenda do załącznika III

  Czy produkty zostały w pełni osiągnięte w momencie zakończenia projektu? Czy osiągnięte produkty istniały i były wykorzystywane do momentu zakończenia okresu trwałości? Czy osiągnięte produkty istniały i były wykorzystywane w momencie przeprowadzania kontroli? Czy rezultaty zostały osiągnięte na zakończenie projektu? Czy rezultaty były trwałe do momentu zakończenia okresu trwałości? Czy rezultaty były trwałe w momencie przeprowadzania kontroli? Szacowane perspektywy gospodarcze beneficjenta (w momencie przeprowadzania kontroli)

Dobre

Produkty osiągnięte zgodnie z planem Współfinansowane aktywa istniały i były wykorzystywane do momentu zakończenia okresu trwałości. Współfinansowane aktywa istniały i były wykorzystywane. Rezultaty zostały osiągnięte zgodnie z planem. Ocena na podstawie wystarczających i wiarygodnych wskaźników wykonania zadań Rezultaty istniejące do momentu zakończenia okresu trwałości: projekt generował dostateczny poziom finansowego i gospodarczego zwrotu z poniesionych kosztów; zwiększona produkcja, wydajność, zatrudnienie, konkurencyjność i przedsiębiorczość; większe innowacje. Istniejące rezultaty: projekt generował dostateczny poziom finansowego i gospodarczego zwrotu z poniesionych kosztów; zwiększona produkcja, wydajność, zatrudnienie, konkurencyjność i przedsiębiorczość; większe innowacje. Operacje beneficjenta są rentowne, a jego perspektywy na przyszłość są pozytywne.

Umiarkowane

Produkty osiągnięte, ale nie w pełni porównywalne z planowanymi Współfinansowane aktywa istniały i były wykorzystywane do momentu zakończenia okresu trwałości, ale poniżej możliwości. Współfinansowane aktywa istniały i były wykorzystywane, ale poniżej możliwości. Rezultaty osiągnięte, ale nie w pełni zgodnie z planem Rezultaty istnieją jedynie częściowo do momentu zakończenia okresu trwałości (niższa produkcja, wydajność lub zatrudnienie w porównaniu z sytuacją na zakończenie projektu) Rezultaty istnieją jedynie częściowo (niższa produkcja, wydajność lub zatrudnienie w porównaniu z sytuacją na zakończenie projektu) Ryzyko związane z przyszłymi operacjami (np. kwestie dotyczące restrukturyzacji lub spłaty zadłużenia, perspektywy przedsiębiorstwa na przyszłość zależne od wyniku innych projektów lub możliwości generowania dodatkowego kapitału)

Niewystarczające/działalność zakończona

Znaczna część planowanych produktów nieosiągnięta Znaczna część współfinansowanych aktywów niewykorzystywana przed zakończeniem okresu trwałości Znaczna część współfinansowanych aktywów niewykorzystywana Znaczna część planowanych rezultatów nieosiągnięta Znaczna część rezultatów nie istniała lub działalność została zakończona przed zakończeniem okresu trwałości Znaczna część rezultatów nie istniała lub działalność została zakończona Istotne ryzyko związane z przyszłą działalnością (zob. powyższe kwestie, upadłość beneficjenta, zaprzestanie wspieranej działalności lub bardzo niekorzystne perspektywy na przyszłość)

xoznacza, że niedostępne były pełne informacje lub nie ustanowiono odpowiednich wskaźników

     Informacje o rezultatach niemożliwe do pomiaru Informacje o rezultatach niemożliwe do pomiaru; informacje nie w pełni dostępne Informacje o rezultatach niemożliwe do pomiaru; informacje nie w pełni dostępne  

Ocena niemożliwa ze względu na brak informacji

 

Załącznik V

Kształtowanie się liczby miejsc pracy w projektach poddanych kontroli

PO Liczba pracowników, MŚP Liczba pracowników, większe przedsiębiorstwa
przed realizacją projektu na koniec projektu
(ogółem)
różnica między sytuacją przed realizacją projektu a sytuacją na koniec projektu na koniec projektu
(jako rezultat projektu)
na dzień 1 czerwca 2016 r. różnica między sytuacją na koniec projektu a sytuacją na dzień 1 czerwca 2016 r. przed realizacją projektu na koniec projektu
(ogółem)
różnica między sytuacją przed realizacją projektu a sytuacją na koniec projektu na koniec projektu
(jako rezultat projektu)
na dzień 1 czerwca 2016 r. różnica między sytuacją na koniec projektu a sytuacją na dzień 1 czerwca 2016 r.
PO Burgenlandu 45 192 + 326% 135 114 - 40% 376 413 + 10% 0 319 - 23%
Republika Czeska                        
PO południowo-wschodni 12 40 + 233% 19 53 + 33% - - - - - -
PO Przedsiębiorstwa i innowacje 325 352 + 8% 4 395 + 12% - - - - - -
Niemcy                        
PO Dolnej Saksonii 24 109 + 354% 85 125 + 15% - - - - - -
PO Saksonii 60 89 + 48% 29 107 + 20% 286 437 + 53% 151 766 + 75%
Włochy                        
Centralny PO 0 19 nd. 19 19 0 160 163 + 2% 3 1631 -
PO Apulii 59 86 + 45% 27 72 - 16% 319 354 + 11% 35 532 + 50%
PO Polski 263 424 + 61% 159 441 + 4% 10 656 10 871 + 2% 14 9 691 - 11%
Łącznie 788 1 311 + 66,4% 477 1 326 + 1% 11 797 12 238 + 3,7% 203 11 471 - 6%

1W przypadku jednego projektu w ramach PO Włoch nie było możliwe zweryfikowanie utrzymania stworzonych miejsc pracy. Założono jednak, że wszystkie miejsca pracy (163) zostały utrzymane na czerwiec 2016 r.

Uwaga: dane podane w tabeli pokazują rezultaty projektów poddanych kontroli w ramach odpowiednich PO.

Źródło: analiza Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, na podstawie informacji zebranych podczas kontroli.

Załącznik VI

Warunki prawne dotyczące trwałości ustanowione przez instytucje zarządzające

Szczególny aspekt Austria Rep. Czeska (centralny PO) Rep. Czeska (regionalny PO) Niemcy (Dolna Saksonia) Niemcy (Saksonia) Włochy (centralny PO) Włochy (regionalny PO) Polska
1 Przepisy krajowe

 

Częściowo
Zgodne z przepisami UE, lecz brak obowiązków dotyczących monitorowania.

 

Tak
Zgodne z przepisami UE w odniesieniu do zakupionych aktywów. Okres trwałości obowiązywał także w przypadku utworzonych lub zachowanych miejsc pracy.

 

Tak
Zgodne z przepisami UE w odniesieniu do zakupionych aktywów. Okres trwałości obowiązywał także w przypadku utworzonych lub zachowanych miejsc pracy.

 

Tak
Zgodne z przepisami UE w odniesieniu do zakupionych aktywów. Okres trwałości obowiązywał także w przypadku utworzonych lub zachowanych miejsc pracy.

 

Tak
Zgodne z przepisami UE w odniesieniu do zakupionych aktywów. Okres trwałości obowiązywał także w przypadku utworzonych lub zachowanych miejsc pracy.

 

Częściowo
Zgodne z przepisami UE, lecz brak spójnej transpozycji przepisów.

 

Częściowo
Zgodne z przepisami UE, lecz brak spójnej transpozycji przepisów.

 

Częściowo
Zgodne z przepisami UE, lecz brak obowiązków dotyczących monitorowania.

2. Nacisk w PO na długoterminowe rezultaty projektów

 

Nie

 

Nie

 

Nie

 

Częściowo

 

Częściowo

 

Nie

 

Nie

 

Nie

3. Szczególne warunki w umowach o dofinansowanie

 

Częściowo
Obowiązek utrzymania inwestycji przez 5 lat po zakończeniu projektu.
Brak systematycznych kontroli wymogów trwałości.

 

Częściowo
Obowiązek utrzymania inwestycji przez 3 lata (MŚP) po zakończeniu projektu. Sprawozdawczość za dwa pierwsze zamknięte okresy obrachunkowe, ale nie za cały okres trwałości.

 

Tak
Obowiązek utrzymywania aktywów przez 5 lat dla wszystkich przedsiębiorstw, sprawozdawczość przez cały okres trwałości.

 

Tak
Szczegółowe warunki kwalifikowalności – rodzaje inwestycji i warunki związane z zatrudnieniem. Obowiązek utrzymywania aktywów objętych inwestycjami i miejsc pracy przez 5 lat. Szczegółowe obowiązki w zakresie sprawozdawczości.

 

Tak
Szczegółowe warunki kwalifikowalności – rodzaje inwestycji i warunki związane z zatrudnieniem. Obowiązek utrzymywania aktywów objętych inwestycjami i miejsc pracy przez 5 lat. Szczegółowy obowiązek w zakresie sprawozdawczości.

 

Częściowo
Obowiązek utrzymania inwestycji przez 5 lat po zakończeniu projektu lub do czasu spłacenia pożyczki. W dwóch z trzech działań poddanych kontroli sprawozdawczość była przewidywana tylko w dwóch pierwszych latach po zakończeniu projektu.

 

Częściowo
Obowiązek utrzymania inwestycji przez 5 lat po zakończeniu projektu, w przypadku jednego działania – do dziesięciu lat w odniesieniu do nieruchomości. W przypadku jednego działania – sprawozdawczość tylko w pierwszych dwóch latach po zakończeniu projektu. W jednym działaniu nie przewidziano sprawozdawczości.

 

Częściowo
Obowiązek utrzymania inwestycji przez 5 lat po zakończeniu projektu. W przypadku jednego działania – przekazywanie corocznych sprawozdań na temat rezultatów przez 5 lat po zakończeniu projektu.

4. Wytyczne lub systematyczne doradztwo ze strony instytucji zarządzającej / instytucji wdrażających dotyczące monitorowania trwałości

 

Nie

 

Częściowo
Wytyczne dla wnioskodawców i beneficjentów, monitorowanie nie przez cały okres trwałości.

 

Tak
Wytyczne dla wnioskodawców i beneficjentów, monitorowanie przez cały okres trwałości, każdy projekt kontrolowany na miejscu.

 

Tak
Ustanowiono skuteczne mechanizmy monitorowania i przekazano wytyczne.

 

Tak
Ustanowiono skuteczne mechanizmy monitorowania i przekazano wytyczne.

 

Częściowo
Brak szczegółowych wytycznych; wytyczne dotyczące tylko jednego działania odnoszą się do wymogów w zakresie utrzymania rezultatów.

 

Nie

 

Częściowo
Wytyczne zatwierdzone w 2012 r., ale brak wymogu szczegółowego monitorowania.

Źródło: analiza Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Załącznik VII

Procedury monitorowania i zgłaszania prawnych wymogów dotyczących trwałości

Państwo członkowskie PO Monitorowanie przez instytucję zarządzającą Sprawozdawczość prowadzona przez beneficjentów
Austria PO Burgenlandu
2000–2006

 

Umiarkowane: Instytucja zarządzająca i instytucja wdrażająca nie przewidywały systematycznych kontroli wymogów trwałości ani nie przeprowadzały ukierunkowanych weryfikacji w okresie trwałości. W okresie trzech lat po zakończeniu projektu instytucja wdrażająca kontrolowała osiągnięcie i utrzymanie docelowej liczby miejsc pracy na podstawie danych przekazanych przez fundusz ubezpieczenia społecznego oraz sprawozdań finansowych przedsiębiorstw objętych wsparciem.
Brak systemu informatycznego w celu monitorowania rezultatów przez cały okres trwałości.

 

Niewystarczające: Od beneficjentów nie wymagano żadnych informacji w celu kontroli rezultatów projektu w pozostałej części okresu trwałości.

Republika Czeska PO Przedsiębiorstwa i innowacje 2007-2013

 

Umiarkowane: Instytucja zarządzająca i instytucja wdrażająca nie monitorowały realizacji projektów w całym okresie trwałości, ale tylko w dwóch pierwszych latach budżetowych zamkniętych po zakończeniu projektu. Wybór projektów do kontroli w okresie wdrażania i trwałości opierał się na próbie.

 

Umiarkowane: Chociaż beneficjenci byli zobowiązani do przekazywania informacji na temat wiążących (głównie w odniesieniu do produktów) i niewiążących wskaźników, nie prowadzili systematycznej sprawozdawczości na temat osiągniętych wartości w przypadku wskaźników niewiążących. Nie byli zobowiązani do przekazywania informacji na temat wykonania projektu w całym okresie trwałości. Nie nakładano kar za opóźnione przekazywanie sprawozdań na temat rezultatów projektów.

Republika Czeska Regionalny PO południowo-wschodni 2007-2013

 

Dobre: Instytucja zarządzająca wymagała przekazywania w sprawozdaniach z monitorowania informacji zarówno o rezultatach, jak i o produktach. Obydwa typy wskaźników były wiążące. W okresie trwałości instytucja zarządzająca co najmniej raz skontrolowała każdy projekt na miejscu. Sprawozdania z monitorowania należało składać co roku przez cały okres trwałości.

 

Umiarkowane: Beneficjenci przekazywali informacje zarówno na temat wskaźników produktu, jak i rezultatu w rocznych sprawozdaniach z monitorowania przez cały okres trwałości. Nie nakładano kar za opóźnione przekazywanie sprawozdań na temat rezultatów projektów.

Niemcy Dolna Saksonia
PO 2007-2013

 

Dobre: Organy ustanowiły adekwatne procedury monitorowania w celu zapewnienia realizacji projektów zgodnie z obowiązującymi przepisami i warunkami, a także w celu uzyskania należytej pewności co do osiągnięcia trwałych rezultatów. Przeprowadzano systematyczne kontrole na próbie projektów.

 

Dobre: Wdrożona i egzekwowana była znormalizowana i skuteczna sprawozdawczość ze strony beneficjentów, obejmująca stan faktyczny w momencie zakończenia projektu, a następnie cały okres trwałości.

Niemcy Saksonia
PO 2007-2013

 

Dobre: Organy ustanowiły adekwatne procedury monitorowania w celu zapewnienia realizacji projektów zgodnie z obowiązującymi przepisami i warunkami, a także w celu uzyskania należytej pewności co do osiągnięcia trwałych rezultatów. Przeprowadzano systematyczne kontrole na próbie projektów.

 

Umiarkowane: Wdrożona została znormalizowana i skuteczna sprawozdawczość obejmująca stan faktyczny w momencie zakończenia projektu, a następnie cały okres trwałości. Ze względów praktycznych końcowe sprawozdanie na temat trwałości było wymagane na trzy miesiące przed zakończeniem 5-letniego okresu trwałości. Chociaż nie było to zgodne z przepisami, nie wpłynęło to negatywnie w sposób bezpośredni na trwałość rezultatów.

Włochy Centralny PO (krajowy PO Badania i konkurencyjność 2007-2013)

 

Niewystarczające: W przypadku projektów poddanych kontroli instytucja zarządzająca nie dysponowała informacjami na temat ich wykorzystania w całym okresie trwałości ani nie zwróciła się do beneficjentów o przekazanie takich informacji. W ujęciu ogólnym nie uzyskano wystarczających dowodów na wypełnienie wszystkich obowiązków w zakresie trwałości w ramach projektów.

 

Umiarkowane: W zależności od działania wymagane były obowiązkowe deklaracje na temat utrzymania trwałości składane przez beneficjentów: a) w całym okresie trwałości; b) deklaracje własne nie były w ogóle wymagane; c) wymagana była jedynie jednorazowa deklaracja własna na temat rezultatów dwa lata po zakończeniu projektu.

Włochy PO Apulii (regionalny PO Apulii 2000-2006)

 

Niewystarczające: Nie przewidziano systematycznych kontroli wymogów trwałości. W przypadku projektów poddanych kontroli instytucja zarządzająca nie dysponowała informacjami na temat ich wykorzystania w całym okresie trwałości ani nie zwróciła się do beneficjentów o przekazanie takich informacji.
Brak systemu informatycznego na potrzeby monitorowania rezultatów po zakończeniu projektu.

 

Umiarkowane: W zależności od działania instytucja zarządzająca wymagała od beneficjenta przekazania: a) deklaracji własnej przez dwa kolejne lata po zakończeniu projektu (w przypadku beneficjenta będącego dużym przedsiębiorstwem lub konsorcjum MŚP) lub b) jednorazowej deklaracji własnej (jeśli beneficjentem było mikroprzedsiębiorstwo).

Polska Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw 2004-2006

 

Umiarkowane: Poszczególne instytucje wdrażające stosowały różne procedury monitorowania:
a) coroczne sprawozdania na temat rezultatów w okresie trwałości lub b) kontrole wyrywkowe obejmujące 5% projektów zakończonych pięć lat przed rokiem prowadzenia kontroli. Procedura ta nie zapewniała jednak systematycznego monitorowania osiągniętych rezultatów i ich utrzymania przez cały okres trwałości.
Brak systemu informatycznego w celu monitorowania rezultatów przez cały okres trwałości.

 

Niewystarczające: W przypadku jednego działania od beneficjentów wymagano składania rocznych sprawozdań na temat trwałości rezultatów projektu przez pięć lat po zakończeniu projektu (zgodnie z przepisami krajowymi), lecz sprawozdania takie nie były wymagane w odniesieniu do dwóch pozostałych działań.

Źródło: analiza Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Załącznik VIII

Rezultaty ocen dotyczących MŚP i dużych przedsiębiorstw

MŚP

-Przeważający model interwencji zakładał dotarcie do możliwie największej liczby beneficjentów, bez wystarczającego określenia beneficjentów docelowych lub szczególnych celów, jakie miały osiągnąć projekty.

-W większości przypadków celem projektów było zapewnienie wsparcia na rzecz głównych czynników produkcji przedsiębiorstw, takich jak kapitał, siła robocza i wydatki na B+R. Niewiele uwagi poświęcano natomiast ostatecznym celom lub oczekiwanym rezultatom, np. pod względem zwiększonego eksportu, wydajności lub sprzedaży.

-Większość beneficjentów należała do sektorów gospodarczych klasyfikowanych jako niezaawansowane technologicznie, np. produkcja lub handel hurtowy. Wskazuje to, że znaczne środki finansowe zostały przeznaczone na dostosowanie lub umożliwienie przetrwania MŚP w tradycyjnych sektorach, a nie na promowanie wzrostu i innowacyjności.

-Chociaż obserwowano stopniowe przechodzenie z pomocy bezzwrotnej na pomoc podlegającą zwrotowi, najczęstszą formą wsparcia nadal były dotacje. Zwykłe dotacje są powszechnie uznawane za tradycyjne i mniej innowacyjne (oraz prawdopodobnie mniej wydajne pod względem kosztów) niż instrumenty finansowe.

-Odnotowano zmiany w wynikach gospodarczych. Dofinansowanie z EFRR przyczyniało się do szybszej realizacji planów inwestycyjnych MŚP, pomagając tym samym w zwiększeniu obrotów, rentowności i eksportu. Najważniejszą zmianą spowodowaną przez EFRR były jednak prawdopodobnie zmiany w sposobie prowadzenia działalności, a nie natychmiastowe wyniki gospodarcze, co nie zostało jednak podkreślone w projektach.

-Nie położono nacisku na ukierunkowanie logiki interwencji na rezultaty, z uwzględnieniem konkretnych oczekiwanych zmian, ani na udzielanie dofinansowania warunkowego, które zobowiązywałoby przedsiębiorstwa z niego korzystające do osiągnięcia odpowiednio zdefiniowanych celów (np. pod względem tworzenia lub zachowania miejsc pracy).

-Monitorowanie nie było dostosowane do roli, jaką EFRR pełnił we wspieraniu MŚP. Wybrane wskaźniki były niewystarczająco dostosowane do wartości dodanej zapewnianej przez EFRR. Brak było systemów pomiaru na potrzeby sprawozdawczości i oceny poziomu osiągniętych wyników, opierających się na danych gromadzonych w przedsiębiorstwach.

Duże przedsiębiorstwa

-Brak było jasnego uzasadnienia dla wspierania dużych przedsiębiorstw, a w PO nie określono jednoznacznie zakładanych korzyści pośrednich i bezpośrednich. Ponadto wcześniejsze analizy nie wykazały skuteczności wsparcia dla dużych przedsiębiorstw ani pełnego zakresu korzyści wynikających z tego rodzaju wsparcia.

-Wsparcie EFRR często miało niewielki wpływ na decyzje inwestycyjne przedsiębiorstw, w szczególności dotyczące inwestowania w UE lub poza jej terytorium.

-Podczas gdy zasadniczo zdolności produkcyjne i wydajność beneficjentów dużych projektów wzrosły, a ponadto osiągnięto bezpośrednie rezultaty (np. większa liczba ofert zatrudnienia), rezultaty bardziej długoterminowe wykraczające poza pięcioletni okres trwałości były mniej oczywiste. Trwalsze korzyści obserwowano z większym prawdopodobieństwem w przypadku inwestycji w branżach o silniejszych powiązaniach z istniejącą strukturą przemysłową. Na poziom trwałości wpływ miały ponadto charakter inwestycji i historia działalności przedsiębiorstwa w regionie, jak również sektor przemysłowy oraz różne długości cyklu życia inwestycji i potrzeby kapitałowe.

-W latach 2007-2013 powszechną praktyką było przyznawanie wielu dotacji na rzecz tego samego przedsiębiorstwa, mimo że faktyczne zapotrzebowanie lub efekt zachęty dla dużych przedsiębiorstw do inwestowania w danym regionie często nie były wyraźnie sprecyzowane.

-Z ustaleń wynika wprawdzie, że na trwałość wsparcia pozytywnie wpływać mogły zachęty regionalne, programy rozwoju dla dostawców oraz finansowanie z wielu źródeł, podkreślono jednak, że czynnikami decydującymi o sukcesie wsparcia dla przedsiębiorstw były strategiczne zdolności administracyjne instytucji zarządzających i innych zainteresowanych podmiotów w obszarze rozwoju i wdrażania polityki, w tym odpowiedni wybór projektów z uwzględnieniem długoterminowej strategii regionu.

Ewaluacja ex post programów polityki spójności w latach 2007-2013:

  • sprawozdanie końcowe – pakiet roboczy 2: „Support to SMEs – Increasing Research and innovation in SMEs and SME Development” [Wsparcie na rzecz MŚP – zwiększanie badań i innowacji w MŚP oraz rozwój MŚP], 30 marca 2016 r.; oraz
  • sprawozdanie końcowe – pakiet roboczy 4: „Support to large enterprises” [Wsparcie na rzecz dużych przedsiębiorstw], 18 lutego 2016 r. Streszczenie w dokumencie roboczym służb Komisji SWD(2016) 318 final z dnia 19 września 2016 r.

Odpowiedzi komisji

Streszczenie

IV

Oprócz zmian w przepisach na lata 2007–2013 podejście UE do kwestii trwałości poprawiło się również dzięki położeniu nacisku na strategiczne planowanie dużych projektów poprzez wymóg analizy ex ante kosztów i korzyści oraz uwzględnienie aspektu trwałości w przeprowadzanych przez Komisję ewaluacjach ex post na poziomie poszczególnych programów w ramach polityki spójności.

VII

Komisja uwzględnia aspekty trwałości za pośrednictwem kryteriów wyboru zatwierdzanych na szczeblu komitetów monitorujących, w pracach których bierze ona udział w „charakterze doradczym”. Komisja nie gromadzi, nie monitoruje ani nie analizuje wskaźników na poziomie poszczególnych projektów.

W okresie programowania 2014–2020 Komisja wspiera przyjęcie bardziej długofalowej perspektywy przez ukierunkowanie na osiąganie wyników w ramach wszystkich programów realizowanych z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych oraz przez zwiększony nacisk na ewaluację ex post wpływu wszystkich interwencji UE. Ewaluacje wpływu lepiej odzwierciedlają aspekty trwałości.

VIII

Podpunkt pierwszy: Komisja zauważa, że zalecenie to jest skierowane do państw członkowskich.

Podpunkt drugi: Komisja przyjmuje to zalecenie.

Podpunkt trzeci: Komisja zauważa, że zalecenie to jest skierowane do państw członkowskich.

Podpunkt czwarty: Komisja zauważa, że zalecenie to jest skierowane do państw członkowskich.

Podpunkt piąty: Komisja przyjmuje to zalecenie.

W swoich przyszłych ewaluacjach ex post położy ona większy nacisk na aspekty trwałości, mając na względzie ograniczenia czasowe przy przeprowadzaniu takich ewaluacji i rodzaje interwencji objętych analizą.

Podpunkt szósty: Komisja przyjmuje to zalecenie.

Podpunkt siódmy: Komisja zauważa, że zalecenie to jest skierowane do państw członkowskich.

Komisja nie będzie monitorować osiągnięcia celów, które wykraczają poza wymogi prawne.

Wstęp

09

Wskaźniki rezultatu przewidziane w programach operacyjnych EFRR i Funduszu Spójności mają za zadanie odzwierciedlać zmiany w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym, najczęściej na szczeblu regionalnym. Zważywszy że zarządzanie jest sprawowane w trybie dzielonym z państwami członkowskimi, Komisja nie monitoruje rezultatów na poziomie poszczególnych projektów.

11

Celem Komisji było przede wszystkim zapewnienie, by spełnione zostały wymogi prawne w zakresie trwałości.

Na etapie wyboru projektów obejmujących inwestycje produkcyjne ocenia się „trwałość” projektów poprzez wymóg przedstawienia biznesplanu, w którym wykazuje się potrzebę uzyskania dofinansowania ze środków publicznych (w kontekście danego programu pomocy państwa), a także zdolność projektu do uruchomienia dodatkowych zasobów na pokrycie kosztów eksploatacji i utrzymania oraz zdolność do generowania rozsądnych zysków.

Komisja konsekwentnie wykazywała zainteresowanie kwestią trwałości. Jej długoterminowym celem było wypracowanie wspólnego podejścia w zakresie planowania strategicznego oraz jasno określonej logiki interwencji na szczeblu UE, które uwzględniają pośrednio kwestię trwałości. W tym celu w okresie programowania 2014–2020 poczyniono znaczne postępy: we wszystkich programach EFSI wprowadzono zorientowanie na rezultaty, a w ramach logiki interwencji położono większy nacisk na ewaluację ex post wpływu wszystkich interwencji UE. Ewaluacje wpływu faktycznie lepiej odzwierciedlają aspekty trwałości.

Uwagi

40

W bieżącym okresie 2014–2020 komitety monitorujące będą monitorować i oceniać wskaźniki produktu i rezultatu w ramach celów szczegółowych danego programu operacyjnego.

Dane przekazywane Komisji przez instytucje zarządzające gromadzone są na poziomie osi priorytetowych w ramach programów operacyjnych, a nie na poziomie poszczególnych projektów. W kontekście ewaluacji ex post interwencji z EFRR i Funduszu Spójności zrealizowanych w latach 2007–2013 Komisja zleciła natomiast badania obejmujące scenariusze alternatywne, aby ocenić wpływ polityki spójności na regionalny wzrost gospodarczy w tym okresie. W ewaluacji ex post dotyczącej wsparcia dla MŚP udzielonego w latach 2007–2013 dodatkowe dowody zgromadzone w drodze studiów przypadku pokazały również, jaki wpływ wsparcie z EFRR miało na wyniki MŚP, ich skłonność do inwestowania i zdolności do przetrwania kryzysu, a także na zmiany w sposobie zachowania przedsiębiorców w prowadzonej przez nich działalności.

W bieżącym okresie art. 54 rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów nakłada na państwa członkowskie obowiązek przeprowadzania ewaluacji wpływu w przypadku interwencji UE realizowanych ze środków europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.

50

Począwszy od okresu programowania 2014–2020 Komisja przekazała instytucjom zarządzającym wytyczne dotyczące kryteriów wyboru w odniesieniu do projektów z zakresu strategii inteligentnej specjalizacji. W przypadku funduszy objętych zarządzaniem dzielonym szczegółowe kryteria wyboru i inne mechanizmy wspierające trwałość rezultatów są ustanawiane na poziomie krajowym przez instytucje zarządzające na podstawie krajowych zasad kwalifikowalności.

W okresie programowania 2014–2020 Komisja wspiera przyjęcie bardziej długofalowej perspektywy przez zorientowanie na rezultaty w ramach wszystkich programów realizowanych z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych oraz przez zwiększony nacisk na ewaluację ex post wpływu wszystkich interwencji UE. Ewaluacje wpływu lepiej odzwierciedlają aspekty trwałości.

54

Aby zapewnić lepszą jakość koncepcji każdego programu, a także zweryfikować, czy możliwe jest osiągnięcie jego celów ogólnych i wartości docelowych, programowi towarzyszy ocena ex ante przeprowadzana na poziomie osi priorytetowej, a nie na podstawie typologii przedsiębiorstw. Jak wynika z ocen ex ante, w programach operacyjnych nie skwantyfikowano faktycznego zapotrzebowania przedsiębiorstw na finansowanie publiczne, lecz wskazano niedoskonałości rynku.

56

Zgodnie z warunkami udzielania pomocy państwa zapotrzebowanie na taką pomoc powinno zostać wykazane przez odbiorcę (w oparciu o biznesplan).

58

Rozszerzenie wymogów trwałości poza okres minimalny spowodowałoby poważne trudności w momencie zamknięcia programów, a także wiązałoby się z dodatkowymi, uciążliwymi wymogami w zakresie monitorowania. Wraz z upływem czasu tego rodzaju wymóg traci ponadto na znaczeniu, jeśli wziąć pod uwagę naturalne warunki prowadzenia działalności przez przedsiębiorców, którzy mogą być zmuszeni do przeniesienia działalności lub sprzedaży przedsiębiorstwa ze względów ekonomicznych.

63

W programach na lata 2014–2020 innowacje stanowiły wyraźnie sprecyzowany cel, a w procesie selekcji dokonywano oceny projektów pod tym kątem, zgodnie z celami i warunkami określonymi w PO.

W latach 2007–2013 kontekst gospodarczy był zupełnie inny ze względu na kryzys, a w działaniach nacisk kładziono raczej na zapewnienie przetrwania przedsiębiorstw i zabezpieczenie istniejących miejsc pracy.

65

Fakt, że realizacja projektu rozpoczęła się przed przyznaniem dofinansowania, nie stoi w sprzeczności z zasadami pomocy państwa. Komisja pragnie podkreślić, że występują także sytuacje, w których wczesne rozpoczęcie wdrażania projektu nie oznacza automatycznie efektu deadweight.

66

Instytucje zarządzające monitorowały kwoty otrzymanej pomocy w przypadku, gdy pomoc została przyznana na zasadzie de minimis.

69

Komisja pragnie podkreślić, że wspólne podejście do kwestii stosowania wskaźników w przypadku europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych zmieniało się i usztywniało wraz z upływem czasu. W okresie 2014–2020 odnotowano znaczne postępy pod tym względem, stanowiące kontynuację działań podjętych już w latach 2007–2013. W bieżącym okresie we wszystkich programach operacyjnych EFIS należy uwzględnić wskaźniki produktu i rezultatu określone dla wszystkich szczegółowych celów inwestycyjnych, a instytucje zarządzające tymi programami opracowały plany ewaluacji na potrzeby oceny wpływu inwestycji UE.

70

W opinii Komisji w bieżącym okresie 2014–2020 osiągnięto postępy w tym zakresie, w czym pomogły doświadczenia zdobyte w poprzednich okresach programowania. Oprócz systematycznego wykorzystania wskaźników w programach operacyjnych i regularnego prowadzenia sprawozdawczości na ich temat wymóg ewaluacji wpływu wszystkich interwencji z EFRR stanowi motywację dla państw członkowskich, by przyjąć średnio- lub długookresową perspektywę w procesie planowania i programowania wdrażania interwencji, co pośrednio przekłada się na większą trwałość rezultatów inwestycji. Bezpośrednie monitorowanie trwałości rezultatów projektów w dalszym ciągu leży jednak w gestii państw członkowskich.

77

Jak wynika z memorandum w sprawie planowania zadania audytowego „Bridging the gap” na lata 2007–2013, w ramach audytów przeprowadzanych przez Komisję badano między innymi, czy spełnione zostały wymogi prawne dotyczące trwałości. Komisja zgłosiła pewne nieprawidłowości i podjęła działania w ich następstwie.

Jeśli z kolei chodzi o lata 2014–2020, ryzyko nieprzestrzegania wymogów prawnych dotyczących trwałości jest uwzględnione zarówno we wczesnych prewencyjnych audytach systemów, jak i w audytach zgodności z przepisami, które korzystają z tych samych list kontrolnych.

Ewaluacje ex post programów EFRR i Funduszu Spójności w latach 2007–2013 obejmują 13 pakietów roboczych, z których 8 ma charakter tematyczny (np. wsparcie dla MŚP, ochrona środowiska, efektywność energetyczna, turystyka i kultura itp.). Choć w ramach żadnej ewaluacji nie skoncentrowano się w szczególności na kwestii „trwałości” rezultatów per se (w przeciwieństwie do trwałości prawnej, która powinna być oceniana w kontekście audytów), w niektórych z tych analiz znalazło się wyraźne odwołanie do trwałości rezultatów i oddziaływania w postaci osobnego pytania ewaluacyjnego. Tak było na przykład w przypadku ewaluacji ex post dotyczących wsparcia dla dużych przedsiębiorstw i wsparcia na rzecz turystyki i kultury. Ponadto ewaluacje ex post obejmują rezultaty długofalowe, tj. trwałość interwencji UE, w granicach określonych przez ramy czasowe takich ewaluacji, rodzaje interwencji i dostępne dowody.

80

Należy starannie rozważyć stosowanie środków naprawczych (lub programów pomocy zwrotnej). Przykładowo jeżeli beneficjent nie osiągnął wartości docelowych ze względu na trudniejsze warunki gospodarcze, które negatywnie wpłynęły na jego kondycję finansową, zastosowanie dodatkowo środków naprawczych miałoby poważne skutki przeciwne do zamierzonych w przypadku projektów, które częściowo osiągnęły swój cel.

Zbiorcza odpowiedź Komisji na pkt 81–84

Zob. odpowiedź Komisji na zalecenie 5 b).

86

Ponadto korzystanie w większym stopniu z instrumentów finansowych w odniesieniu do inwestycji nieobarczonych ryzykiem powinno przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia efektu deadweight i stanowić dodatkową gwarancję trwałości, jako że biznesplany są wnikliwie oceniane przez banki komercyjne w trakcie weryfikacji wiarygodności kredytowej projektów.

92

Ukierunkowanie na osiąganie wyników stanowi centralny element obecnego podejścia Komisji do inwestycji UE i jest uzależnione od kilku wzajemnie oddziałujących na siebie elementów, w tym od właściwej analizy potrzeb, wiarygodnej logiki interwencji obejmującej jasno zdefiniowane i szczegółowe cele, dobrze dobranych wskaźników rezultatu uwzględnionych w kryteriach wyboru oraz od ram wykonania obejmujących cele pośrednie i wartości docelowe. Ponadto obowiązujący w latach 2014–2020 wymóg przeprowadzania ewaluacji wpływu stanowi zachętę do zastanowienia się jeszcze przed realizacją danych inwestycji, co ma zostać osiągnięte w ich wyniku.

93

Ze względu na powiązanie z ramami finansowymi ramy regulacyjne są opracowywane i negocjowane co najmniej 3 lub 4 lata przed przeprowadzeniem ewaluacji ex post dotyczących bieżącego okresu programowania (po zakończeniu okresu kwalifikowalności, tak aby uzyskać wystarczające i wiarygodne dane).

Wnioski i zalecenia

Zalecenie 1 – Promowanie trwałości rezultatów
  1. Komisja zauważa, że zalecenie to jest skierowane do państw członkowskich.
  2. Komisja przyjmuje to zalecenie.
Zalecenie 2 – Uwzględnienie kwestii trwałości w procedurach wyboru

Komisja zauważa, że zalecenie to jest skierowane do państw członkowskich.

Zalecenie 3 – Zwrócenie uwagi na kwestię trwałości w ramach monitorowania i sprawozdawczości

Komisja zauważa, że zalecenie to jest skierowane do państw członkowskich.

Zalecenie 4 – Uwzględnienie kwestii trwałości podczas ewaluacji

Komisja przyjmuje to zalecenie.

W swoich przyszłych ewaluacjach ex post położy ona większy nacisk na aspekty trwałości, mając na względzie ograniczenia czasowe przy przeprowadzaniu takich ewaluacji i rodzaje interwencji objętych analizą.

Zalecenie 5 – Stosowanie wyraźnie określonych środków naprawczych w konsekwentny sposób
  1. Komisja przyjmuje to zalecenie.
  2. Komisja zauważa, że zalecenie to jest skierowane do państw członkowskich.

Komisja nie będzie monitorować osiągnięcia celów, które wykraczają poza wymogi prawne.

Wykaz skrótów i glosariusz

B+R: Badania i rozwój

Bezpośrednie rezultaty projektów: Zmiany doświadczane przez podmioty bezpośrednio objęte interwencją, wynikające z ich uczestnictwa w działaniu (np. zwiększona produkcja, wydajność, sprzedaż, obrót lub wywóz; większa przedsiębiorczość i konkurencyjność; nowe produkty lub usługi wprowadzone na rynek; utworzone lub utrzymane długoterminowe miejsca pracy).

Efekt deadweight: Efekt deadweight występuje w przypadku przeznaczenia środków finansowych na wsparcie beneficjenta, który dokonałby takiego samego wyboru w przypadku braku pomocy. W takiej sytuacji wynik określonego działania nie stanowi konsekwencji realizowanej polityki, a pomoc wypłacona beneficjentowi nie wywiera odpowiedniego oddziaływania. W związku z tym część wydatków, która generuje efekt deadweight, jest z definicji nieskuteczna, gdyż nie przyczynia się do osiągnięcia założonych celów. W kontekście niniejszej kontroli jest to sytuacja, w której dotowany projekt zostałby zrealizowany w całości lub częściowo nawet bez otrzymanego dofinansowania.

(Europejska) wartość dodana: Europejska wartość dodana to wartość dodatkowa działań UE w stosunku do wartości działań realizowanych samodzielnie przez państwa członkowskie. W kontekście niniejszej kontroli europejską wartość dodaną stanowią korzyści wynikające ze współfinansowania przez UE inwestycji produkcyjnych, np. zwiększenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, lepsza identyfikacja lokalnych i regionalnych potrzeb oraz rozwiązań, długoterminowe zatrudnienie i większe możliwości w zakresie innowacji.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR): Celem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jest wzmocnienie spójności gospodarczej i społecznej w Unii Europejskiej dzięki korygowaniu podstawowych dysproporcji regionalnych przez wsparcie finansowe inwestycji w tworzenie infrastruktury i trwałych miejsc pracy, skierowane przede wszystkim do sektora przedsiębiorstw.

Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne: Istnieje pięć odrębnych funduszy wspierających wdrażanie unijnej strategii na rzecz inteligentnego, trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu w całej UE, a także realizację zadań dotyczących poszczególnych funduszy, na podstawie ram politycznych ustanowionych dla siedmioletniego okresu budżetowego WRF. Są to: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejski Fundusz Społeczny (EFS), Fundusz Spójności, Europejski Funduszu Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz Europejski Fundusz Morski i Rybacki (EFMR).

Instytucja zarządzająca: Krajowy, regionalny lub lokalny organ publiczny (bądź dowolny inny podmiot publiczny lub prywatny) wyznaczony przez państwo członkowskie do zarządzania programem operacyjnym. Jego zadania obejmują wybór projektów do finansowania, monitorowanie realizacji projektów oraz przekazywanie Komisji sprawozdań dotyczących aspektów finansowych i osiągniętych rezultatów. Instytucja zarządzająca jest także organem, który nakłada korekty finansowe na beneficjentów w wyniku kontroli przeprowadzonych przez Komisję, Europejski Trybunał Obrachunkowy lub właściwy organ w państwie członkowskim.

Monitorowanie: Ciągła funkcja, która polega na systematycznym gromadzeniu danych na temat określonych wskaźników w celu zapewnienia zarządowi i głównym zainteresowanym stronom interwencji rozwojowej będącej w toku informacji na temat postępów i osiągnięcia celów oraz stopnia wykorzystania przydzielonych środków finansowych (źródło: glosariusz Komitetu Pomocy Rozwojowej OECD).

MŚP: Małe i średnie przedsiębiorstwa

Należyte zarządzanie finansami: Rzetelne i przejrzyste zarządzanie budżetem UE, które jest zgodne z rozporządzeniem finansowym, a w szczególności z zasadami oszczędności, wydajności i skuteczności.

Okres programowania: Wieloletnie ramy planowania i wdrażania wydatków z EFRR.

OZE: Odnawialne źródła energii

Pośrednie rezultaty projektów: Pozytywne skutki projektów dla danych regionów, np. zwiększone zatrudnienie, konkurencyjność i przedsiębiorczość, wzmocnione innowacje, lepsze wskaźniki przetrwania przedsiębiorstw, korelacja między wsparciem finansowym a współpracą z uniwersytetami/badaczami w celu wzmocnienia innowacyjności i konkurencji, większe umiejętności lub baza wiedzy, doradztwo dla przedsiębiorstw i tworzenie sieci kontaktów z innymi podobnymi organizacjami.

Produkty projektu: Skutki projektu.

Program operacyjny (PO): W PO określa się priorytety i szczegółowe cele państwa członkowskiego lub regionu oraz sposób wykorzystania środków finansowych (zarówno unijnych środków finansowych, jak i krajowego finansowania publicznego i współfinansowania prywatnego) w danym okresie (obecnie siedmioletnim) na finansowanie projektów. Projekty w ramach PO muszą przyczyniać się do osiągania określonej liczby celów. Środki finansowe pochodzą z EFRR. PO jest przygotowywany przez państwo członkowskie i musi zostać zatwierdzony przez Komisję przed dokonaniem jakichkolwiek płatności z budżetu UE. PO można modyfikować w okresie programowania wyłącznie za zgodą obu stron.

Rozporządzenie w sprawie wspólnych przepisów: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r., które ustanawia wspólne przepisy mające zastosowanie do Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR), objętych wspólnymi ramami („europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne”). Ustanawia ono również przepisy niezbędne do zapewnienia skuteczności europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych, a także koordynacji tych funduszy między sobą oraz z innymi instrumentami Unii.

RPO: Regionalny program operacyjny

Strategia „Europa 2020”: Strategia „Europa 2020” to unijna strategia na rzecz wzrostu na lata 2010-2020 mająca na celu wyjście z kryzysu finansowego. Obejmuje ona pięć zasadniczych celów: zatrudnienie; badania i rozwój; klimat/energię; kształcenie; włączenie społeczne i ograniczanie ubóstwa.

TFUE: Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

Trwałe rezultaty projektów: Długotrwałe skutki realizacji projektów. Głównym wskaźnikiem trwałości rezultatów jest utrzymujący się przepływ korzyści netto wypracowanych w ramach projektu. Na przykład po zakończeniu realizacji projektu, w przewidzianym przepisami okresie trwałości i po jego zakończeniu, projekt powinien generować dostateczny poziom finansowego i gospodarczego zwrotu z poniesionych kosztów, przyczyniać się do zwiększenia produkcji, wydajności, zatrudnienia, konkurencyjności i przedsiębiorczości oraz wzmacniać innowacje.

Wskaźnik: Mierzalny współczynnik dotyczący danego celu, stanowiący użyteczne źródło informacji na potrzeby oceny stopnia, w jakim cel ten został osiągnięty.

Przypisy

1 Zob. konkluzje prezydencji Rady Europejskiej z Lizbony z dnia 23/24 marca 2000 r. (zwane także „agendą lizbońską”).

2 COM(2010) 2020 final z dnia 3 marca 2010 r. „EUROPA 2020 – Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu”.

3 Art. 2 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1261/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Dz.U. L 161 z 26.6.1999, s. 43), oraz art. 3 rozporządzenia (WE) nr 1080/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Dz.U. L 210 z 31.7.2006, s. 1).

4 Art. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1301/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i przepisów szczególnych dotyczących celu „Inwestycje na rzecz wzrostu i zatrudnienia” (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 289).

5 Informacje na temat unijnych systemów zarządzania i kontroli mających zastosowanie do pomocy przyznawanej ze środków EFRR na lata 2000–2020 są dostępne na stronie: http://ec.europa.eu/regional_policy/pl/funding/erdf/.

6 Sprawozdania specjalne nr 9/2010 „Czy fundusze UE w ramach działań strukturalnych przeznaczone na dostawy wody do użytku domowego są wydatkowane w sposób optymalny?”; nr 2/2015 „Wsparcie UE na rzecz oczyszczalni ścieków komunalnych w dorzeczu Dunaju: konieczne są dalsze działania, aby pomóc państwom członkowskim w realizacji celów polityki UE w zakresie gospodarowania ściekami” oraz nr 6/2014 „Wsparcie z funduszy polityki spójności na rzecz wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych – czy osiągnięto dobre rezultaty?”.

7 Badanie pt. „Aspect of durability in the assessment of effectiveness of support for businesses under Structural and Cohesion Funds” [Aspekt trwałości w ocenie skuteczności wsparcia na rzecz przedsiębiorstw w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności], zlecone przez Komisję Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego, 2013 r.

8 MŚP to przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 250 osób i osiągające obrót nieprzekraczający 50 mln euro w skali roku lub roczną sumę bilansową nieprzekraczającą 43 mln euro. Definicja ta odnosi się do wszystkich sektorów i obejmuje także mikroprzedsiębiorstwa. Zob. definicja MŚP, http://ec.europa.eu/growth/smes/business-friendly-environment/sme-definition_en.

9 Zob. art. 30 ust. 4 rozporządzenia nr 1260/1999. „Znaczna modyfikacja” wpływa na charakter operacji lub warunki jej wykonania lub powoduje uzyskanie nieuzasadnionej korzyści przez przedsiębiorstwo lub podmiot publiczny, a jednocześnie wynika ze zmiany charakteru własności elementu infrastruktury albo z zaprzestania działalności produkcyjnej.

10 Zob. art. 57 rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności (Dz.U. L 210 z 31.7.2006, s. 25).

11 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 539/2010 z dnia 16 czerwca 2010 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (Dz.U. L 158 z 24.6.2010, s. 1).

12 Art. 71 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 320).

13 Okres 2000-2006: art. 30 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 1260/1999; okres 2007-2013: art. 57 rozporządzenia (UE) nr 1083/2006; okres 2014-2020: art. 71 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013.

14 Produkty zostały osiągnięte częściowo tylko w trzech z projektów poddanych kontroli (1, 20 i 27). Na przykład projekt 27 dotyczący pilotażowej linii produkcyjnej współfinansowany w ramach włoskiego centralnego PO nie przyczynił się do wytworzenia planowanej liczby produktów (komponentów świateł organicznych). W związku z tym produkty naukowe zostały osiągnięte jedynie częściowo, gdyż obszar objęty przez światła organiczne został zmniejszony.

15 Projekt 1.

16 Projekty 20, 27 i 33.

17 Projekty 1, 10, 14, 20, 26, 27, 32, 33 i 35. Istnienie produktów w ramach jednego projektu (25) nie mogło zostać ocenione w momencie przeprowadzania kontroli. Aktywa w ramach projektu 10 nie były wykorzystywane bezpośrednio po zakończeniu okresu trwałości, w ramach projektu 14 – po jednym roku, a w ramach projektu 35 – po 3,5 roku.

18 Projekt 10.

19 Zakres tych informacji mógł być niekiedy ograniczony, gdyż kontrola prowadzona przez Trybunał miała miejsce po zakończeniu okresu archiwizowania dokumentów.

20 W przypadku gdy okres trwałości nie zakończył się jeszcze w momencie przeprowadzania kontroli, ocena dokonana przez Trybunał opiera się jedynie na informacjach dostępnych w momencie kontroli.

21 Projekty 33, 35, 39, 40 i 41.

22 Projekty 16, 17, 19, 21, 23 i 24.

23 W jednym przypadku ocena nie była możliwa ze względu na brak informacji (projekt 25).

24 Projekty 4, 7, 10, 11, 15, 18, 20, 24, 26, 27, 33 i 37.

25 Projekty 11, 18, 23 i 37.

26 Projekt 1.

27 W ciągu jednego roku po zakończeniu okresu trwałości, projekty 10, 14 i 26.

28 Projekty 1 (upadłość beneficjenta ze względu na większą konkurencję na rynku ogniw słonecznych), 10 (trudne warunki w sektorze biznesowym) oraz 35 (zmiany w ustawodawstwie dotyczącym energii odnawialnej).

29 Projekty 5, 7, 14, 26 i 32.

30 Projekt 25.

31 Projekty 1 i 26.

32 Projekty 7, 10, 28, 29, 33, 36 i 38.

33 Projekty 2, 24 i 27.

34 Zob. na przykład art. 5 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1083/2006.

35 Projekty 33, 35, 36, 37, 39, 40 i 41.

36 Projekt 11.

37 Projekty 8, 14 i 15.

38 Projekty 16 i 17 w ramach PO Dolnej Saksonii oraz projekty 19, 21, 23 i 24 w ramach PO Saksonii.

39 Zob. badanie OECD „Italy: Key issues and policies, OECD studies on SMEs and entrepreneurship” [Włochy: kluczowe problemy i strategie polityczne, badania OECD na temat MŚP i przedsiębiorczości] (2014 r.).

40 Stwierdzono to także w badaniu OECD z 2014 r. „Italy: Key issues and policies, OECD Studies on SMEs and Entrepreneurship” [Włochy: kluczowe problemy i strategie polityczne, badania OECD na temat MŚP i przedsiębiorczości].

41 Takimi jak asymetria informacji istotnych dla działalności przedsiębiorstwa, brak wiedzy fachowej i sieci kontaktów, przeszkody w dostępie do rynku oraz w działaniach zmierzających do poprawy pozycji w łańcuchach wartości, a także wysokie koszty związane z inwestycjami w innowacje lub działania wymagane w celu pozyskania dodatkowych inwestycji prywatnych. Trudności te nie zostały wystarczająco uwzględnione podczas opracowywania PO.

42 Głównie art. 30 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 1260/1999 i art. 57 rozporządzenia (UE) nr 1083/2006.

43 Z wyjątkiem jednego działania poddanego kontroli we Włoszech (PO Apulii), w przypadku którego obowiązek utrzymania nieruchomości został wydłużony do 10 lat.

44 Projekty 12, 13, 19, 20, 24, 25, 27 i 31.

45 Na przykład przedsiębiorstwo w Republice Czeskiej (projekt 9) otrzymało trzy dotacje w okresie pięciu lat. Przedsiębiorstwo to wspomniało nawet w swoim wniosku, że realizacja projektu nie wiązałaby się z koniecznością zaciągnięcia pożyczek bądź uzyskania dofinansowania.

46 Projekty 3, 9, 14, 25, 28, 29, 31 i 41.

47 Zostało to także poddane krytyce w sprawozdaniu rocznym Europejskiego Trybunału Obrachunkowego za 2016 r., zob. pkt 6.76 w rozdziale 6 dotyczącym spójności.

48 Jak odnotowano w sprawozdaniu specjalnym nr 2/2017 pt. „Negocjacje Komisji dotyczące umów partnerstwa i programów w obszarze spójności na lata 2014–2020 – wydatki są bardziej ukierunkowane na priorytety strategii »Europa 2020«, lecz mechanizmy pomiaru wykonania zadań są coraz bardziej skomplikowane”. W sprawozdaniu tym zalecono zidentyfikowanie wskaźników, „które są najbardziej istotne i odpowiednie na potrzeby określania skutków interwencji UE”.

49 Tak było na przykład w przypadku austriackiego PO oraz pewnych działań w ramach centralnego i regionalnego PO we Włoszech. Także polskie organy zatwierdziły wytyczne dotyczące trwałości projektów dopiero w 2012 r., tj. tylko dla ostatniej części okresu 2007-2013. W wytycznych tych uwzględniono wymogi dotyczące trwałości, szczegółowe kryteria oceny trwałości, metodykę obliczania korekt i zalecenia dotyczące postępowania w wyjątkowych okolicznościach (np. na wypadek zmiany struktury własności bądź w przypadku zamortyzowanych aktywów lub zmodyfikowanych bądź ograniczonych produktów i rezultatów). Nawet te wytyczne nie zapewniły jednak w pełni skutecznego monitorowania, które przyczyniałoby się do osiągania trwałych rezultatów, gdyż instytucja zarządzająca nie dysponowała odpowiednimi wiarygodnymi danymi.

50 Ewaluacja ex post programów polityki spójności w latach 2007-2013, sprawozdanie końcowe – pakiet roboczy 2: „Support to SMEs – Increasing Research and innovation in SMEs and SME Development” [Wsparcie na rzecz MŚP – zwiększanie badań i innowacji w MŚP oraz rozwój MŚP], 30 marca 2016 r.; oraz sprawozdanie końcowe – pakiet roboczy 4: „Support to large enterprises” [Wsparcie na rzecz dużych przedsiębiorstw], 18 lutego 2016 r. Streszczenie w dokumencie roboczym służb Komisji SWD(2016) 318 final z dnia 19 września 2016 r.

51 W Saksonii przewidziano jednak możliwość zrezygnowania z odzyskiwania środków w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

52 Rozporządzenie (UE) nr 1301/2013 i rozporządzenie (UE) nr 1303/2013.

53 Art. 3 ust. 1 lit. a) i b) rozporządzenia (UE) nr 1301/2013.

54 Art. 71 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013.

55 Sprawozdanie specjalne nr 2/2017 pt. „Negocjacje Komisji dotyczące umów partnerstwa i programów w obszarze spójności na lata 2014-2020”.

56 Rozporządzenie (UE) nr 1303/2013, art. 22 i 96 oraz załącznik II.

57 Zob. art. 17 i załącznik XI do rozporządzenia nr 1303/2013 oraz sprawozdanie specjalne nr 2/2017.

58 Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – „Najpierw myśl na małą skalę” Program „Small Business Act” dla Europy {SEK(2008) 2101} {SEK(2008) 2102} /* COM(2008)0394 final */ z dnia 25 czerwca 2008 r.

59 Zob. także dokument roboczy służb Komisji SWD (2017) 127 final z dnia 31.3.2017 r., „The Value added of Ex-ante conditionalities in the European Structural and Investment Funds” [Wartość dodana warunków wstępnych w europejskich funduszach strukturalnych i inwestycyjnych].

60 Dyrektywa 2011/7/UE.

61 Zob. przypisy 48 i 55.

62 Sprawozdanie specjalne nr 15/2017 „Warunki wstępne i rezerwa na wykonanie w obszarze spójności – instrumenty innowacyjne, lecz jeszcze nieskuteczne”.

63 Badanie pt. „Aspect of durability in the assessment of effectiveness of support for businesses under Structural and Cohesion Funds” [Aspekt trwałości w ocenie skuteczności wsparcia na rzecz przedsiębiorstw w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności], 2013 r.

Wydarzenie Data
Przyjęcie ramowego programu kontroli / rozpoczęcie kontroli 8.6.2016
Oficjalne przesłanie projektu sprawozdania do Komisji (lub innej jednostki kontrolowanej) 11.12.2017
Przyjęcie sprawozdania końcowego po przeprowadzeniu postępowania kontradyktoryjnego 7.2.2018
Otrzymanie oficjalnych odpowiedzi Komisji (lub innej jednostki kontrolowanej) we wszystkich językach 6.3.2018

Zespół kontrolny

Sprawozdania specjalne Trybunału przedstawiają wyniki kontroli dotyczących wybranych obszarów polityki i programów unijnych bądź kwestii związanych z zarządzaniem w wybranych obszarach budżetowych. Trybunał wybiera i opracowuje zadania kontrolne w taki sposób, aby miały one jak największe oddziaływanie, biorąc pod uwagę kryteria takie jak zagrożenia dla wykonania zadań lub zgodności, poziom dochodów lub wydatków w danym obszarze, nadchodzące zmiany oraz interes polityczny i społeczny.

Niniejsza kontrola wykonania zadań została przeprowadzona przez Izbę II – której przewodniczy członek Trybunału Iliana Ivanova – zajmującą się takimi obszarami wydatków jak inwestycje w obszarze spójności oraz na rzecz wzrostu gospodarczego i włączenia społecznego. Kontrolą kierował Ladislav Balko, członek Trybunału, a w działania kontrolne zaangażowani byli: Branislav Urbanič, szef gabinetu; Zuzana Franková, attaché i członek zespołu kontrolnego; Gerhard Ross, dyrektor; Myriam Cazzaniga, kierownik; Kurt Bungartz, koordynator zadania; a także kontrolerzy: Alessandra Falcinelli i Jolita Korzunienė.

Od lewej: Branislav Urbanič, Zuzana Franková, Ladislav Balko, Myriam Cazzaniga i Jolita Korzunienė.

Kontakt

EUROPEJSKI TRYBUNAŁ OBRACHUNKOWY
12 rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUKSEMBURG

Tel.: +352 4398-1
Formularz kontaktowy: eca.europa.eu/pl/Pages/ContactForm.aspx
Strona internetowa: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Więcej informacji o Unii Europejskiej można znaleźć w portalu Europa (http://europa.eu).

Luksemburg: Urząd Publikacji Unii Europejskiej, 2018

PDFISBN 978-92-872-9417-3ISSN 1977-5768doi:10.2865/594122QJ-AB-18-005-PL-N
HTMLISBN 978-92-872-9467-8ISSN 1977-5768doi:10.2865/7089QJ-AB-18-005-PL-Q

© Unia Europejska, 2018

W celu wykorzystania lub powielenia zdjęć lub innych materiałów nieobjętych prawem autorskim Unii Europejskiej należy wystąpić o zgodę bezpośrednio do właścicieli praw autorskich.

JAK SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z UE

Osobiście
W całej Unii Europejskiej istnieje kilkaset centrów informacyjnych Europe Direct. Adres najbliższego centrum można znaleźć na stronie: https://europa.eu/european-union/contact_pl.

Telefonicznie lub drogą mailową
Europe Direct to serwis informacyjny, który udziela odpowiedzi na pytania na temat Unii Europejskiej. Można się z nim skontaktować:

  • dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu: 00 800 6 7 8 9 10 11 (niektórzy operatorzy mogą naliczać opłaty za te połączenia),
  • dzwoniąc pod standardowy numer telefonu: +32 22999696,
  • drogą mailową: https://europa.eu/european-union/contact_pl.

WYSZUKIWANIE INFORMACJI O UE

Online
Informacje o Unii Europejskiej są dostępne we wszystkich językach urzędowych UE w portalu Europa: https://europa.eu/european-union/index_pl.

Publikacje UE
Bezpłatne i odpłatne publikacje UE można pobrać lub zamówić w serwisie EU Bookshop: https://publications.europa.eu/pl/web/general-publications/publications. Większą liczbę egzemplarzy bezpłatnych publikacji można otrzymać, kontaktując się z serwisem Europe Direct lub z lokalnym centrum informacyjnym (zob. http://europa.eu/contact).

Prawo UE i powiązane dokumenty
Informacje prawne dotyczące UE, w tym wszystkie unijne akty prawne od 1951 r., są dostępne we wszystkich językach urzędowych UE w portalu EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu.

Portal Otwartych Danych UE
Unijny portal otwartych danych (http://data.europa.eu/euodp) umożliwia dostęp do zbiorów danych pochodzących z instytucji i innych organów UE. Dane można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie, zarówno do celów komercyjnych, jak i niekomercyjnych.