Posebno poročilo
št.15 2017

Predhodne pogojenosti in rezerva za smotrnost poslovanja na področju kohezije: inovativna instrumenta, ki pa še nista uspešna

O poročilu: Z zakonodajnim svežnjem za programsko obdobje 2014–2020 sta bila uvedena dva instrumenta, namenjena okrepitvi usmerjenosti porabe na področju kohezije v rezultate: predhodne pogojenosti in rezerva za smotrnost poslovanja. Prve določajo nekatere pogoje, ki jih je treba izpolniti, preden se začne izvajanje programov, v skladu z drugo pa je treba pri večini programov evropskih strukturnih in investicijskih skladov rezervirati 6 % finančnih sredstev za vsako državo članico, ki se bodo dokončno dodelila glede na izid pregleda smotrnosti poslovanja leta 2019. V tem poročilu je Sodišče preučilo, ali sta se ta instrumenta uspešno uporabljala za spodbujanje boljše porabe držav članic na področju kohezije.

Ugotovilo je, da je bil s predhodnimi pogojenostmi zagotovljen skladen okvir za ocenjevanje pripravljenosti držav članic na izvajanje skladov EU. Vendar je bilo ocenjevanje predhodnih pogojenosti dolg in zamuden proces, ostaja pa tudi nejasno, kako uspešno so ali bodo pripomogle k spremembam v praksi. Njihova ohranitev je zelo odvisna od zavezanosti in odgovornosti držav članic. Sodišče je ugotovilo tudi, da okvir in rezerva za smotrnost poslovanja ne zagotavljata velike spodbude za boljšo usmerjenost operativnih programov v rezultate, saj ti večinoma temeljijo na porabi in izložkih.

Ta publikacija je na voljo v 23 jezikih in v naslednjem formatu:
PDF
PDF General Report

Povzetek

O predhodnih pogojenostih in rezervi za smotrnost poslovanja kot instrumentih za uspešnejšo porabo na področju kohezije

I

Revizija obravnava dva posebna instrumenta, uvedena v programskem obdobju 2014–2020, namenjena okrepitvi usmerjenosti porabe na področju kohezije v rezultate: predhodne pogojenosti in rezervo za smotrnost poslovanja. Prve določajo nekatere pogoje, ki jih je treba izpolniti, preden se začne izvajanje programov ali najkasneje do konca leta 2016, v skladu z drugo pa je treba pri večini programov evropskih strukturnih in investicijskih skladov rezervirati 6 % finančnih sredstev za vsako državo članico, ki se bodo dokončno dodelila ali predodelila glede na izid pregleda smotrnosti poslovanja leta 2019.

Kako je Sodišče izvedlo revizijo

II

Sodišče je poskušalo ugotoviti, ali se predhodne pogojenosti in okvir ter rezerva za smotrnost poslovanja uspešno uporabljajo za spodbujanje boljše porabe držav članic na področju kohezije v programskem obdobju 2014–2020. Revizija zajema obdobje od decembra 2013 do februarja 2017

III

in dopolnjuje prejšnje Posebno poročilo Sodišča št. 2/2017, ki obravnava pogajanja Komisije o partnerskih sporazumih in programih.

Kaj je Sodišče ugotovilo

IV

Predhodne pogojenosti so novost v kohezijski politiki. Na splošno je bilo ugotovljeno, da so zagotovile skladen okvir za ocenjevanje pripravljenosti držav članic za izvajanje skladov EU na začetku programskega obdobja 2014–2020. Ni pa jasno, koliko je to dejansko spodbudilo spremembe na terenu. Komisija ni uporabila možnosti, da bi pri sprejetju programov začasno ustavila plačila za neizpolnjene predhodne pogojenosti. Glede na poročila do konca leta 2016 ni bila izvedena približno polovica od več kot 700 akcijskih načrtov, ki so jih države članice sprejele za izpolnitev predhodnih pogojenosti. Ti neizvedeni akcijski načrti predstavljajo največ 27 % porabe ESRR, Kohezijskega sklada in ESS. Po sprejetju programov uredba o skupnih določbah Komisiji ne omogoča, da bi ta začasno ustavila plačila, preden države članice ne poročajo o izvedbi ukrepov za izpolnitev predhodnih pogojenosti v svojih letnih poročilih o izvajanju (do 30. junija 2017) ali poročilih o napredku (do 31. avgusta 2017).

V

Sodišče meni še, da okvir in rezerva za smotrnost poslovanja v obdobju 2014–2020 verjetno ne bosta povzročila bistvene predodelitve porabe na področju kohezije bolj smotrnim programom. Če bodo sredstva predodeljena, bo to znotraj programa ali med programi iste države članice. Čeprav je bilo 6 % sredstev ESRR, Kohezijskega sklada in ESS zadržanih kot rezerva za smotrnost poslovanja, zasnova te rezerve ne zagotavlja velike spodbude za boljšo usmerjenost operativnih programov v rezultate, saj večinoma temelji na porabi in izložkih. Poleg tega se bodo dodatna sredstva dokončno dodelila tudi, če mejniki ne bodo v celoti doseženi do leta 2018, v najslabšem primeru pa se lahko predodelijo le znotraj države članice. Na novo uvedene začasne ustavitve plačil in finančni popravki za nezadostno smotrnost so korak v pravo smer, vendar zanje veljajo omejitve, zato ni verjetno, da bodo uporabljeni v praksi.

Kaj Sodišče priporoča

VI

Sodišče meni, da regulativne spremembe v zvezi z instrumentoma v tekočem obdobju 2014–2020 ne bi bile stroškovno učinkovite. Kljub temu države članice spodbuja k izvedbi, Komisijo pa k oceni dogovorjenih akcijskih načrtov in k prizadevanjem za izpolnitev vseh predhodnih pogojenosti. Poleg tega bi bilo treba veljavne določbe v zvezi z rezervo za smotrnost poslovanja, kolikor je to mogoče, uporabljati za preprečevanje potrate denarja.

VII

Priporočili Sodišča se zato nanašata na obdobje po letu 2020, v katerem bi morali oba instrumenta, če bi ju ohranili, tudi okrepiti, da bo bolj verjetno, da bosta prispevala k uspešnejši porabi na področju kohezije. Zato bi morala Komisija pri pripravi svojega zakonodajnega predloga za obdobje po letu 2020:

  • priporočilo 1: nadalje razviti predhodne pogojenosti kot instrument za ocenjevanje pripravljenosti držav članic za izvajanje skladov EU, zlasti:
    1. ponovno oceniti relevantnost in koristnost vsake predhodne pogojenosti za obdobje 2014–2020, odpraviti podvajanje in ohraniti samo tiste, ki resnično vplivajo na uspešno doseganje ciljev politike,
    2. zagotoviti skladnost predhodnih pogojenosti za obdobje po letu 2020 z evropskim semestrom,
    3. kadar je to izvedljivo, določiti jasna merila ocenjevanja z merljivimi ciljnimi vrednostmi, da bi zagotovila enotno razumevanje tega, kaj je treba doseči, in
    4. zahtevati izpolnjevanje in uporabo predhodnih pogojenosti skozi celotno programsko obdobje ter jih nadalje spremljati ob upoštevanju morebitnih upravnih obremenitev.
  • priporočilo 2: razmisliti o preoblikovanju rezerve za smotrnost poslovanja v instrument, ki bo bolj usmerjen v rezultate in bo finančna sredstva dodeljeval tistim programom, ki so dosegli dobre rezultate. Zlasti bi morala razmisliti, ali bi predlagala:
    1. naj se na podlagi pridobljenih izkušenj rezerva za smotrnost poslovanja dodatno razvije v instrument, s katerim se bo bolj spodbujalo in nagrajevalo doseganje dobre smotrnosti poslovanja, in v zvezi s katerim bo v operativnih programih treba dokazati, kaj naj bi se z dodatnimi finančnimi sredstvi doseglo,
    2. naj se pri ocenjevanju smotrnosti poslovanja več uporabljajo kazalniki neposrednih rezultatov, ključne faze izvajanja pa naj se preoblikujejo v orodja, s katerimi bo lažje prikazati dejansko smotrnost poslovanja pri dolgoročnih infrastrukturnih intervencijah, in
    3. naj se pregledajo pogoji za začasno ustavitev plačil in finančne popravke, tako da bo mogoče nezadostno smotrnost preprosteje obravnavati, in sicer v zgodnejši fazi, da bi se okrepila spodbuda za ustrezno izvrševanje skladov.

Uvod

Usmerjenost v smotrnost je ključna prioriteta Komisije v obdobju 2014–2020

01

Evropski strukturni in investicijski skladi (ESI) pomenijo manj kot 0,4 % BDP Evropske unije, vendar pomembno vplivajo na gospodarstvo številnih držav članic. Evropski sklad za regionalni razvoj (ESRR), Kohezijski sklad in Evropski socialni sklad (ESS) v programskem obdobju 2014–2020 pomenijo 349,4 milijarde EUR oziroma 75 % evropskih strukturnih in investicijskih skladov. V skladu z nedavnimi podatki Komisije za programsko obdobje 2007–2013 poraba iz ESRR in Kohezijskega sklada v devetih državah članicah pomeni več kot 30 % vseh javnih naložb v osnovna sredstva. V štirih državah članicah (na Madžarskem, v Litvi, na Slovaškem in v Latviji) pomeni celo več kot polovico vseh javnih naložb2. Zato je tako pomembno, da se ta sredstva čim bolje uporabijo.

02

V obdobju 2014–2020 lahko Komisija za spodbujanje boljše porabe na področju kohezije v državah članicah in za pogojevanje sprostitve sredstev EU s tem, da morajo države članice pri izvajanju skladov ESI izpolniti nekatere zahteve, uporabi dva specifična instrumenta:

  • predhodne pogojenosti in
  • okvir in rezervo za smotrnost poslovanja.
03

Ta specifična instrumenta sta del širšega sklopa ukrepov, namenjenih krepitvi usmerjenosti porabe na področju kohezije v rezultate. Uredba o skupnih določbah za obdobje 2014–2020, ki določa pravila za vse evropske strukturne in investicijske sklade, zahteva tudi3:

  • osredotočenost financiranja na tematske cilje in prednostne naložbe, ki izhajajo iz strategije Evropa 2020,
  • bolj strukturirano uporabo intervencijske logike med programskim načrtovanjem, ki se začne z ugotavljanjem potreb po naložbah in opredelitvijo pričakovanih dolgoročnih rezultatov, in
  • skladnejšo in celovitejšo uporabo kazalnikov smotrnosti za merjenje napredka pri doseganju teh rezultatov.
04

Ti trije elementi so bili obravnavani v posebnem poročilu Sodišča št. 2/2017 – Pogajanja Komisije o partnerskih sporazumih in programih na področju kohezije za obdobje 2014–2020: poraba je bolj osredotočena na prioritete strategije Evropa 2020, vendar je ureditev za merjenje smotrnosti vedno bolj zapletena.

Predhodne pogojenosti: določitev minimalnih zahtev ob začetku izvajanja programov

05

Predhodne pogojenosti zahtevajo, da država članica izpolni nekatere pogoje, preden začne izvajati operativne programe4. Priloga I vsebuje seznam vseh 36 predhodnih pogojenosti. Obstajata dve vrsti predhodnih pogojenosti:

  • sedem splošnih predhodnih pogojenosti. Namenjene so krepitvi uporabe in izvrševanja prava EU (npr. o javnem naročanju, državni pomoči, nediskriminaciji), uporabljajo pa se za različne sektorje in politike v vseh državah članicah EU, in
  • 29 tematskih predhodnih pogojenosti. Skupaj so bile uporabljene približno 2700-krat v različnih operativnih programih ESRR, Kohezijskega sklada in ESS, saj so povezane z izbranimi prednostnimi naložbami v okviru 11 tematskih ciljev evropskih strukturnih in investicijskih skladov za obdobje 2014–20205.
06

Države članice so morale pri pripravi svojih partnerskih sporazumov in operativnih programov za programsko obdobje 2014–2020 na podlagi skupnega niza meril iz uredbe o skupnih določbah6 oceniti, ali so katere od predhodnih pogojenosti relevantne za specifične cilje v okviru prednostnih naložb iz njihovih operativnih programov. Nato so morale ugotoviti, ali so te predhodne pogojenosti izpolnjene. Ta samoocena se dokumentira v partnerskem sporazumu in operativnih programih, ki se oddajo v potrditev Komisiji.

07

Med pogajanji o partnerskih sporazumih in operativnih programih Komisija na podlagi meril iz uredbe o skupnih določbah oceni informacije o relevantnosti in izpolnjevanju predhodnih pogojenosti, ki jih predložijo države članice7. Poleg tega je Komisija marca 2013 izdala sklop smernic o predhodnih pogojenostih za svoje osebje, ki vodi pogajanja z nacionalnimi organi o partnerskih sporazumih in operativnih programih8. Končna različica smernic je bila na voljo februarja 2014.

08

Države članice morajo za predhodne pogojenosti, ki na dan predložitve partnerskega sporazuma in/ali operativnega programa Komisiji še niso izpolnjene, predložiti seznam ukrepov, ki jih bodo izvedle, skupaj s časovnim načrtom njihovega izvajanja in seznamom odgovornih organov (akcijski načrt). Komisija lahko pri sprejemanju operativnih programov v celoti ali delno začasno ustavi vmesna plačila za zadevne prednostne naložbe iz operativnega programa do izvedbe teh ukrepov.

09

Te akcijske načrte je bilo treba izvesti do 31. decembra 20169. Države članice morajo o stanju svojih predhodnih pogojenosti poročati najpozneje v svojem letnem poročilu o izvajanju, ki so ga oddale do 30. junija 201710, ali v poročilih o napredku, ki so jih morale oddati do 31. avgusta 201711. Če država članica do 31. decembra 2016 ni izpolnila predhodnih pogojenosti, lahko Komisija ustavi vmesna plačila za prioritete zadevnih operativnih programov12.

10

Obseg in področje uporabe predhodnih pogojenosti, kot sta opredeljena v uredbi o skupnih določbah, sta bila predmet intenzivnih pogajanj med Komisijo, Evropskim parlamentom in Svetom v okviru pogajanj o zakonodajnem svežnju za programsko obdobje 2014–2020. Pogajanja so se začela julija 2012 (o zakonodajnem predlogu Komisije iz oktobra 2011) in se končala decembra 2013.

11

Med pogajanji je bil dosežen dogovor, da bi morale predhodne pogojenosti zajemati samo vprašanja, ki so tesno povezana z izvajanjem kohezijske politike. Poleg tega je bila sprejeta odločitev, da morajo države članice oceniti relevantnost predhodnih pogojenosti samo, če prejemajo prispevek EU.13

12

Pregled časovnega načrta za izpolnitev predhodnih pogojenosti je prikazan na sliki 1.

Slika 1

Časovni načrt za izpolnitev predhodnih pogojenosti v programskem obdobju 2014–2020

* Za države članice z več kot enim operativnim programom na sklad.

** Za države članice s samo po enim operativnim programom na sklad.

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi določb uredbe o skupnih določbah

Okvir in rezerva za smotrnost poslovanja: dodelitev dela finančnih sredstev EU je odvisna od izida pregleda smotrnosti poslovanja leta 2019

13

Države članice morajo del finančnih sredstev EU, ki so jim dodeljena, zadržati kot rezervo za smotrnost poslovanja za evropske strukturne in investicijske sklade. Ta rezerva se lahko dokončni dodeli in morda predodeli glede na izid pregleda smotrnosti poslovanja leta 2019, ki bo temeljil na kazalnikih, vključenih v okvir za smotrnost poslovanja.

14

Rezerva za smotrnost poslovanja za obdobje 2014–2020 znaša 6 % sredstev ESRR, ESS in Kohezijskega sklada, dodeljenih za cilj „naložbe za rast in delovna mesta” po kategorijah regij z nekaterimi izjemami.14 Ta rezerva lahko znaša od 5 % do 7 % dodeljenih sredstev na posamezno prednostno os v okviru operativnega programa. V skladu z uredbo o skupnih določbah pa ni rezerve za smotrnost poslovanja za prednostne osi, namenjene:

  • pobudi za zaposlovanje mladih v okviru ESS15,
  • tehnični pomoči in
  • programom v okviru pobude za mala in srednja podjetja16.
15

Tudi za programe evropskega teritorialnega sodelovanja rezerva za smotrnost poslovanja ne velja.

16

Obstajajo tri vrste kazalnikov smotrnosti za spremljanje napredka pri izvajanju programov17:

  • finančni kazalniki za merjenje črpanja sredstev, dodeljenih posamezni prednostni osi,
  • kazalniki izložkov za merjenje izvajanja ukrepov, predvidenih v okviru prednostnih naložb operativnih programov, in
  • kazalniki rezultatov za merjenje doseganja specifičnih ciljev operativnih programov.
17

V operativnem programu mora biti za vsako prednostno os (razen za osi tehnične pomoči in operativne programe, namenjene tehnični pomoči) določen okvir smotrnosti poslovanja, ki ga sestavlja podsklop kazalnikov, določenih že v operativnih programih18, in po potrebi tudi ključne faze izvajanja. Države članice morajo za vsak kazalnik smotrnosti poslovanja in ključno fazo izvajanja, vključeno v okvir smotrnosti poslovanja, določiti mejnike (ki jih je treba doseči do decembra 2018) in ciljne vrednosti (ki jih je treba doseči do decembra 2023).

18

V operativnih programih so lahko določene ključne faze izvajanja za vsak okvir smotrnosti poslovanja, za katerega ni mogoče določiti kazalnikov izložkov in/ali rezultatov, ki bi jih bilo mogoče izmeriti do leta 201919. Ključne faze izvajanja so na primer število izbranih ali odobrenih projektov, tj. kazalniki, ki kažejo, da se je izvajanje programa začelo ali da poteka.

19

Leta 2019 se bo dokončno dodelila rezerva za smotrnost poslovanja za operativne programe in prioritete, ki so dosegli svoje mejnike ali dokončali ključne faze izvajanja. Če se to ne bo zgodilo, se lahko rezerva predodeli drugim prioritetam istega operativnega programa ali drugim operativnim programom, ki so dosegli svoje mejnike. Komisija lahko za določeno prioriteto začasno ustavi vmesna plačila, kadar dogovorjen mejnik zdaleč ni bil izpolnjen zaradi jasno ugotovljenih slabosti pri izvajanju. Podobno lahko Komisija za določeno prioriteto uporabi finančne popravke, če pride do resnega neuspeha pri doseganju ciljnih vrednosti do konca leta 2023.20 To lahko stori na podlagi preučitve končnih poročil o izvajanju, ki bodo za programe ESRR, Kohezijskega sklada in ESS predloženi šele februarja 2025.

Obseg revizije in revizijski pristop

20

Sodišče je s to revizijo preučilo, ali se predhodne pogojenosti ter okvir in rezerva za smotrnost poslovanja uspešno uporabljajo za spodbujanje boljše porabe držav članic na področju kohezije v programskem obdobju 2014–2020.

21

Revizijsko delo Sodišča za to poročilo je obsegalo:

  • pregled regulativnih določb, povezanih s predhodnimi pogojenostmi in okvirom smotrnosti poslovanja, vključno z rezervo za smotrnost,
  • preučitev stanja izpolnjenosti predhodnih pogojenosti in ustreznih akcijskih načrtov na dan 31. decembra 2016, in sicer na podlagi podatkov Komisije o spremljanju in dokazil držav članic,
  • poglobljeno analizo petih partnerskih sporazumov in 14 operativnih programov ESRR in ESS ter dopolnilnih informacij o tem, kako so države članice izvedle samooceno relevantnosti in izpolnjevanja predhodnih pogojenosti,
  • analizo okvira za smotrnost poslovanja, vključno z določanjem mejnikov in ciljnih vrednosti za kazalnike izložkov za te operativne programe, ter tega, kako bo to vplivalo na pogoje za dodelitev rezerve za smotrnost poslovanja,
  • pogovore z več kot 50 uslužbenci na Generalnem direktoratu za regionalno in mestno politiko in Generalnem direktoratu za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje ter z več kot 40 uradniki v državah članicah in njihovih stalnih predstavništvih v Bruslju in
  • posvetovanja s strokovnjaki na področju regionalne, strukturne in kohezijske politike Evropske unije in priprave proračuna na podlagi rezultatov ter posvetovanja z nacionalnimi strokovnjaki in predstavniki v stalnih predstavništvih držav članic pri EU.
22

14 operativnih programov ESRR in ESS se nanaša na pet držav članic (Španijo, Irsko, Hrvaško, Poljsko in Romunijo). Sodišče je opravilo tudi študijski obisk na Danskem, ki je zajemal dva operativna programa. Analiza, ki jo je opravilo Sodišče, je osredotočena na tematski cilj 1 „krepitev raziskav, tehnološkega razvoja in inovacij” (TO1) in tematski cilj 8 „spodbujanje trajnostnega in kakovostnega zaposlovanja in mobilnosti delovne sile” (TO8). Ta tematska cilja sta bila izbrana predvsem zato, ker je zanju v vseh državah članicah dodeljen največji delež sredstev ESRR (TO1) in ESS (TO8).

23

Sodišče je upoštevalo tudi dokument Komisije o dodani vrednosti predhodnih pogojenosti v evropskih strukturnih in investicijskih skladih21.

24

Ta revizija zajema obdobje od decembra 2013 do februarja 2017, ko je Sodišče od Komisije prejelo podatke iz meseca februarja o izpolnitvi predhodnih pogojenostih, ki so jih sporočile države članice. Prav tako smo upoštevali informacije iz sredine septembra 2017 o izpolnitvi predhodnih pogojenosti, ki so jih Komisiji predložile države članice v svojih letnih poročilih o izvajanju in poročilih o napredku, predloženih do 30. junija 2017 oz. 31 avgusta 2017.

Opažanja

S predhodnimi pogojenostmi je bil zagotovljen skladen okvir za ocenjevanje pripravljenosti držav članic za izvajanje kohezijske politike, vendar ni jasno, koliko je to dejansko privedlo do sprememb na terenu

25

Predhodne pogojenosti bi morale pripomoči k zagotavljanju, da lahko države članice uspešno izvajajo evropske strukturne in investicijske sklade, z določitvijo več pogojev, ki jih je treba izpolniti najpozneje do konca leta 2016. Ta instrument kohezijsko politiko tudi tesneje povezuje z gospodarskim upravljanjem Evropske unije.

26

Sodišče je preučilo, ali:

  • so države članice menile, da so predhodne pogojenosti izpolnjene v času sprejetja operativnega programa in/ali do 31. decembra 2016, in kako so napredovale pri izvajanju ustreznih akcijskih načrtov,
  • je bila samoocena držav članic glede predhodnih pogojenosti veljavna in ali je bil pristop Komisije k neizpolnjevanju predhodnih pogojenosti primeren,
  • je bila ocena predhodnih pogojenosti, ki jo je izvedla Komisija, uspešno usklajena z evropskim semestrom in drugimi viri informacij in
  • regulativne določbe o spremljanju/ocenjevanju predhodnih pogojenosti po letu 2016 omogočajo ustrezno uporabo predhodnih pogojenosti po letu 2016.

Države članice menijo, da sta bili do konca leta 2016 izpolnjeni skoraj dve tretjini tematskih predhodnih pogojenosti

27

Podatki Komisije o spremljanju na splošno kažejo, da so države članice menile, da je bilo približno 65 % tematskih predhodnih pogojenosti izpolnjenih v času sprejetja operativnega programa ali najpozneje do 31. decembra 2016.

28

Toda stanje se med različnimi predhodnimi pogojenostmi bistveno razlikuje. Na sliki 2 je prikazano, da je bilo v času sprejetja osem od 29 tematskih predhodnih pogojenosti izpolnjenih v manj kot polovici primerov, štiri pa v manj kot četrtini primerov: predhodni pogojenosti 6.1 „vodni sektor: obstoj politike določanja cen vode” in 6.2 „sektor odpadkov: spodbujanje gospodarsko in okoljsko vzdržnih naložb v sektor odpadkov”, predhodna pogojenost 8.4 „aktivno in zdravo staranje” ter predhodna pogojenost 7.1 „promet: obstoj načrtov ali okvira za prometne naložbe”.

Slika 2

Predhodne pogojenosti, izpolnjene v času sprejetja operativnega programa

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi določb uredbe o skupnih določbah in podatkov Komisije iz zbirke Infoview, december 2016

Omejen napredek pri izvedbi akcijskih načrtov za neizpolnjene predhodne pogojenosti do konca leta 2016, več napredka je bilo ob približevanju rokov za poročanje

29

Podatki Komisije o spremljanju iz februarja 2017 so pokazali, da po poročilih držav članic skoraj polovica od več kot 700 akcijskih načrtov za neizpolnjene predhodne pogojenosti ob koncu leta 2016 ni bila izvedena. Po podatkih Komisije iz sredine septembra 2017 se je po prejetju letnih poročil o izvajanju in poročil o napredku ta številka znižala na 58 akcijskih načrtov za neizpolnjene predhodne pogojenosti.

30

Izkazalo se je, da je predhodne pogojenosti težko izpolniti. Države članice so sprejele tri vrste akcijskih načrtov: akcijske načrte na nacionalni ravni (tj. en horizontalni akcijski načrt na predhodno pogojenost za vse operativne programe), akcijske načrte za posamezne programe (tj. akcijski načrt za vsak operativni program) in meščane akcijske načrte, v katerih sta združena oba pristopa. Skupaj je bilo za vse države članice EU v okviru kohezijske politike 761 akcijskih načrtov.

31

Največ akcijskih načrtov se je nanašalo na splošno predhodno pogojenost 7 „statistični sistemi in kazalniki rezultatov” (110 načrtov) in na tematsko predhodno pogojenost 1.1 „nacionalna ali regionalna strategija za pametno specializacijo” (93 načrtov). Predhodno pogojenost 1.1 je kot neizpolnjeno na primer ocenilo 20 držav članic, predhodno pogojenost 7 pa 19 držav članic.

32

Analiza podatkov Komisije o spremljanju, ki jo je opravilo Sodišče, je pokazala, da v skladu s poročili iz februarja 2017 380 od teh 761 akcijskih načrtov (50 %) ni bilo izvedenih do konca leta 2016. Preučitev dokončne izvedenosti akcijskih načrtov do 31. decembra 2016 po poročanju držav članic v letnih poročil o izvajanju in poročilih o napredku, ki so jih te morale oddati do 30. junija oziroma 30. avgusta 2017, je pokazala, da so bili dokončno izvedeni 703 akcijski načrti, kar predstavlja povečanje s 50 % na 92 %.

Najpočasneje napredujeta splošni predhodni pogojenosti o javnem naročanju in državni pomoči
33

Podatki Komisije o spremljanju iz februarja 2017 so pokazali, da je Komisija ocenila vse načrte za dokončno izvedene samo za pet tematskih predhodnih pogojenosti in za nobeno od splošnih tematskih pogojenosti. Te predhodne pogojenosti pomenijo 17 od 761 akcijskih načrtov (manj kot 3 %): gre za predhodne pogojenosti 4.2 „ukrepi za spodbujanje soproizvodnje toplote in električne energije z visokim izkoristkom” (en akcijski načrt), 4.3 „ukrepi za spodbujanje proizvodnje in distribucije obnovljivih virov energije” (dva akcijska načrta), 7.4 „razvoj pametnih sistemov za distribucijo, hrambo in prenos energije” (trije akcijski načrti), 8.2 „samozaposlovanje, podjetništvo in ustanavljanje podjetij” (en akcijski načrt) in 9.1 „obstoj in izvajanje nacionalnega strateškega okvira politike za zmanjšanje revščine” (10 akcijskih načrtov). Po podatkih Komisije so bili do sredine septembra 2017 vsi akcijski načrti izvedeni za 16 tematskih in 5 splošnih predhodnih pogojenosti. Te zajemajo 222 akcijskih načrtov oziroma okoli 30 % vseh akcijskih načrtov.

34

Napredek pri izpolnjevanju vseh povezanih akcijskih načrtov je bil najpočasnejši pri splošnih predhodnih pogojenostih 4 „javna naročila” (2 od 57 akcijskih načrtov) in 5 „državna pomoč” (1 od 50 akcijskih načrtov). Sodišče opozarja, da sta neupoštevanje pravil EU in nacionalnih pravil o javnem naročanju in državni pomoči glavna vira nepravilnosti v kohezijski politiki22. Nizka stopnja izvedbe je bila ugotovljena tudi pri tematskih predhodnih pogojenostih 6.1 „vodni sektor: obstoj politike določanja cen vode”, 6.2 „sektor odpadkov: spodbujanje gospodarsko in okoljsko vzdržnih naložb v sektor odpadkov”, 8.1 „aktivne politike trga dela so zasnovane in se izvajajo v skladu s smernicami za zaposlovanje” in 8.3 „institucije trga dela so posodobljene in okrepljene”. Analiza podatkov Komisije o spremljanju, ki jo je opravilo Sodišče, pa je pokazala, da se je število akcijskih načrtov, ki so bili glede na poročila dokončno izvedeni, v obdobju od februarja do sredine septembra 2017 znatno povečalo, tj. s 381 na 703 od 761 akcijskih načrtov (92 %) (glej sliko 3).

Slika 3

Število akcijskih načrtov za neizpolnjene predhodne pogojenosti ter njihovo stanje v času sprejetja operativnega programa in na dan 31. decembra 2016 glede na podatke, ki so jih države članice sporočile Komisiji do sredine septembra 2017

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi podatkov GD REGIO in GD EMPL

Do februarja 2017 so samo tri države članice poročale, da so bili vsi njihovi akcijski načrti izvedeni, do sredine septembra se je to število povečalo na 11 držav članic
35

Komisija je na podlagi informacij, prejetih od držav članic, do februarja 2017 ocenila, da so samo tri države članice do konca leta 2016 izvedle vse svoje akcijske načrte (Latvija, Litva in Finska). V istem času je manj kot polovico svojih akcijskih načrtov glede na poročila izvedlo deset držav članic (Bolgarija, Irska, Grčija, Španija, Hrvaška, Italija, Luksemburg, Madžarska, Slovaška in Švedska). Po podatkih Komisije pa je do sredine septembra 2017 vse svoje akcijske načrte zaključilo 11 držav članic (Belgija, Češka, Estonija, Finska, Latvija, Litva, Nizozemska, Portugalska, Švedska, Slovenija in Slovaška) (glej sliko 4).

Slika 4

Število izvedenih in neizvedenih akcijskih načrtov po državah članicah na dan 31. decembra 2016 glede na podatke, ki so jih države članice sporočile Komisiji do sredine septembra 2017

Opomba: Dve državi članici sta vse predhodne pogojenosti izpolnili že v času sprejetja operativnih programov, zato nista pripravili nobenega akcijskega načrta (Avstrija in Danska). Delni vzrok za veliko število akcijskih načrtov za Italijo je to, da so pripravili ločene akcijske načrte na ravni operativnih programov za splošne predhodne pogojenosti, medtem ko je večina držav članic te vidike obravnavala horizontalno.

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi podatkov GD REGIO in GD EMPL

36

Povprečen čas, ki so ga države članice potrebovale za izvedbo akcijskih načrtov, Komisija pa za zaključek ocene, je bil približno 20 mesecev (na podlagi 703 akcijskih načrtov, izvedenih do sredine septembra 2017, glede na podatke Komisije o spremljanju). Ta čas se je močno razlikoval med različnimi tematskimi predhodnimi pogojenostmi ter med tematskimi in splošnimi predhodnimi pogojenostmi (glej sliko 5).

Slika 5

Povprečen čas (v dnevih), ki so ga države članice porabile za izpolnitev, Komisija pa za potrditev izpolnitve predhodnih pogojenosti (za izvedene akcijske načrte)

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi podatkov GD REGIO

Približno 27 % vseh finančnih sredstev ESRR, Kohezijskega sklada in ESS je povezanih s tematskimi cilji, za katere predhodne pogojenosti glede na poročila do konca leta 2017 še niso bile izpolnjene
37

Komisija ni mogla zagotoviti podatkov o znesku finančnih sredstev, na katerega vplivajo ti akcijski načrti, zato je Sodišče ocenilo znesek sredstev EU, dodeljenih prednostnim naložbam, za katere predhodne pogojenosti niso bile izpolnjene, na podlagi razpoložljivih finančnih informacij za vsak tematski cilj. Sodišče ocenjuje, da so v času sprejetja operativnih programov obstajali akcijski načrti za največ 199,8 milijarde EUR od skupaj 349,4 milijarde EUR (57 %) proračunskih sredstev EU za obdobje 2014–2020 za ESRR, Kohezijski sklad in ESS (vključno s pobudo za zaposlovanje mladih). Do februarja 2016 se je ta delež zmanjšal na največ 27 %.

Preučene države članice so pripravile preveč pozitivne in nedosledne samoocene predhodnih pogojenosti

Države članice so predhodne pogojenosti dojemale kot koristno orodje za samooceno, vendar njihov vpliv na uspešnost porabe na področju kohezije ni jasen
38

Preučene države članice so predhodne pogojenosti na splošno dojemale kot koristno orodje za samooceno, ki je pripomoglo k ugotavljanju številnih pomanjkljivosti. V nekaterih primerih so jih videle tudi kot spodbudo za razvoj zmogljivosti za strateško načrtovanje v državi. S predhodnimi pogojenostmi se je povečalo zavedanje prednosti in slabosti držav članic, toda njihov vpliv na uspešno porabo podpore EU bo zelo odvisen od zavezanosti in odgovornosti držav članic.

39

Pričakovanja v zvezi z možnimi vplivi predhodnih pogojenosti so se kljub temu razlikovala. Predstavniki držav članic v večini primerov niso menili, da bo izpolnitev predhodnih pogojenosti samodejno privedla do uspešnejšega izvajanja kohezijske politike in boljših rezultatov.

Merila za ocenjevanje predhodnih pogojenosti so pogosto splošna in državam članicam puščajo precej prostora za interpretacijo
40

Pregled meril, opredeljenih v uredbi o skupnih določbah, za presojo, ali so predhodne pogojenosti izpolnjene, ki ga je opravilo Sodišče, je pokazal, da so merila pogosto splošna in zato dopuščajo precej različne razlage. Zlasti se pogosto ne nanašajo na specifične količinsko opredeljive ciljne vrednosti, niti takrat, ko bi takšne ciljne vrednosti lahko določili na podlagi obstoječega okvira politike EU.

41

Komisija je izdala podrobne smernice z dodatnimi podmerili, v katerih je opisala svoja pričakovanja za vsako merilo, ki izhaja iz uredbe o skupnih določbah23. Vseeno je bila uporaba smernic za države članice neobvezna, saj je v uredbi o skupnih določbah navedeno, da se lahko za ocenjevanje uporabljajo samo merila iz te uredbe. Poleg tega bi morala Komisija v skladu z uredbo o skupnih določbah pri ocenjevanju ustreznosti ukrepov politike poskrbeti za upoštevanje nacionalnih in regionalnih pristojnosti24.

42

Na primer, merila, ki so v uredbi o skupnih določbah opredeljena za tematski predhodni pogojenosti 3.1 „spodbujanje podjetništva” in 8.2 „samozaposlovanje, podjetništvo in ustanavljanje podjetij”, se nanašajo na ukrepe za skrajšanje časa in znižanje stroškov za ustanovitev podjetja ter pridobitev dovoljenj. Ne zahtevajo pa, da države članice dosežejo ustrezne ciljne vrednosti, določene v „Small Business Act” za Evropo25, ki jih je Svet za konkurenčnost priporočil maja 2011: ustanovitev podjetja v treh delovnih dneh, stroški ustanovitve največ 100 EUR, čas za pridobitev dovoljenj največ tri mesece. Namesto tega je v uredbi o skupnih določbah priporočeno, naj se te ciljne vrednosti upoštevajo, ne pa tudi nujno dosežejo. Analiza, ki jo je opravilo Sodišče, je pokazala, da so države članice zato, ker ni bilo specifičnih ciljnih vrednosti, pri ocenjevanju, ali so predhodne pogojenosti izpolnjene, na splošno uporabile lastno presojo.

43

Po navedbah Komisije je čas ustanovitve zasebne družbe z omejeno odgovornostjo v državah članicah EU-28 leta 2016 v povprečju znašal 3,3 dneva, stroški registracije zagonskega podjetja pa so znašali 320 EUR. Šestnajst od 28 držav članic ne izpolnjuje ciljne vrednosti v zvezi s stroški ustanovitve podjetja (manj kot 100 EUR) in sedem držav članic ne izpolnjuje ciljne vrednosti v zvezi s časom, potrebnim za ustanovitev podjetja26.

44

Kljub temu je 9 od 24 držav članic, za katere je veljala predhodna pogojenost 3.1, skupaj sprejelo 13 akcijskih načrtov v zvezi s to predhodno pogojenostjo in za 7 od teh držav članic je bilo ocenjeno, da so bili akcijski načrti izvedeni do februarja 2017 (glej sliko 3). Poleg tega so države članice v več kot 70 % primerov menile, da je ta predhodna pogojenost izpolnjena (glej sliko 2).

45

Sodišče je ugotovilo tudi, da je Komisija sprva predlagala takšne specifične ciljne vrednosti za predhodno pogojenost 3.1 „spodbujanje podjetništva” in predhodno pogojenost 8.2: „samozaposlovanje”27. vendar so bile med tristranskimi pogajanji o zakonodajnem svežnju črtane iz uredbe o skupnih določbah. Tako je ocena tega, ali je predhodna pogojenost izpolnjena ali ne, v bistvu stvar presoje, Komisija pa ima le omejena sredstva za izpodbijanje samoocene držav članic.

Nedosledne ocen držav članic o izpolnjevanju predhodnih pogojenosti
46

Obstajajo tudi primeri, v katerih so si države članice narobe razlagale uredbo o skupnih določbah, v drugih primerih pa so nedosledno ocenile izpolnjevanje predhodnih pogojenosti. Komisija v teh primerih ni vztrajala pri pravilni oceni.

47

To se je na primer zgodilo v primeru predhodne pogojenosti 8.1 „zmožnost držav članic za izvajanje posamezniku prilagojenih storitev in ukrepov aktivne in preventivne politike trga dela” in predhodne pogojenosti 8.3 o ukrepih za uvajanje takšnih storitev. Merili za ocenjevanje za ti dve predhodni pogojenosti se med seboj pravzaprav izključujeta, saj predhodna pogojenost 8.3 pomeni neizpolnjeno pogojenost 8.1 (glej sliko 6).

Slika 6

Primer ocenjevalnih meril, ki se medsebojno izključujeta – predhodni pogojenosti 8.1 in 8.3 o politikah zaposlovanja

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi Priloge XI k uredbi o skupnih določbah

48

Države članice torej ne morejo presoditi, da je merilo za predhodno pogojenost 8.1 „zmožnost držav članic za izvajanje posamezniku prilagojenih storitev in ukrepov aktivne in preventivne politike trga dela” izpolnjeno, ter hkrati sprejeti ukrepov za razvoj zmogljivosti za izvajanje takšnih storitev, kot se zahteva s predhodno pogojenostjo 8.3. Analiza 14 operativnih programov, ki jo je opravilo Sodišče, pa je pokazala, da sta dve izmed petih preučenih držav članic (Poljska in Hrvaška28) merila za predhodno pogojenost 8.1 ocenili kot izpolnjena, vendar sta kljub temu sredstva EU dodelili posodobitvi služb za zaposlovanje. V primeru poljskega operativnega programa je Sodišče ugotovilo tudi, da so nacionalni organi ti dve predhodni pogojenosti ocenjevali skupaj in ugotovili, da sta obe izpolnjeni.

49

Sodišče je opazilo tudi dobro prakso, ko je Komisija proaktivno zagotavljala podporo državam članicam, da so razvile strategije, potrebne za izpolnjevanje predhodnih pogojenosti. Tak primer je naveden v okviru 1.

Okvir 1

Podpora Komisije v zvezi s predhodno pogojenostjo 1.1 „strategije za pametno specializacijo”

Države članice, ki so dodelile finančna sredstva tematskemu cilju 1 „krepitev raziskav, tehnološkega razvoja in inovacij” (TO1), morajo pripraviti pametno strategijo za specializacijo (RIS3) o tem, kako okrepiti nacionalne ali regionalne konkurenčne prednosti in potencial za odličnost. Finančna pomoč v okviru tematskega cilja 1 bi morala biti zagotovljena za spodbujanje raziskav in inovacij na področjih pametne specializacije s potencialom za rast.

Te strategije so bile v več primerih razvite ob pomoči Komisije. Komisija je na primer najela strokovnjake, ki so ocenili nacionalne strategije RIS3 Irske in Hrvaške ter razvili regionalno strategijo RIS3 španskega regionalnega operativnega programa Andaluzije. Poleg tega je Komisija spodbujala države članice, naj sodelujejo v medsebojnih pregledih. Poljska, Romunija in Irska so sodelovale na delavnici za nacionalne medsebojne preglede, ki so jo julija 2014 v Dublinu pripravili Skupno raziskovalno središče Komisije in irski organi. Odbor za evropski raziskovalni in inovacijski prostor je avgusta 2014 strokovno pregledal španski sistem za raziskave in inovacije.

Komisija je spodbujala tudi vključevanje zunanjih deležnikov v pripravo strategije RIS3 in v opredelitev geografskih območij specializacije. Poleg tega je Komisija vztrajala, da morajo strategije vsebovati zadostno raven interakcije in sodelovanja med organi upravljanja, podjetji in akademiki pri ugotavljanju možnih poslovnih priložnosti in njihovem uresničevanju.

Predhodne pogojenosti niso dovolj usklajene z evropskim semestrom in informacijami, ki so na voljo pri drugih službah Komisije

50

Pristojni generalni direktorat bi moral pri presoji predhodnih pogojenosti upoštevati tudi vedenje, pridobljeno v drugih okvirih, kot je evropski semester, ali informacije, ki jih zberejo drugi generalni direktorati ali sam z lastnimi dejavnostmi spremljanja.

Presoja predhodnih pogojenosti, ki jo je izvedla Komisija, ni v skladu z analizo v poročilih evropskega semestra za posamezne države
51

Komisija v okviru evropskega semestra izdaja poročila in priporočila za posamezne države. Ta poročila za posamezne države vsebujejo letno analizo gospodarskih in družbenih izzivov v vseh državah članicah EU.

52

Komisija pa pri presoji skladnosti in ustreznosti informacij, ki jih je država članica zagotovila o predhodnih pogojenostih, ni vedno upoštevala svojega vedenja o strukturnih vprašanjih v državah članicah, ki ga je zbrala v okviru evropskega semestra. Avgusta 2014 je Komisija sprejela notranje smernice o predhodnih pogojenostih za evropske strukturne in investicijske sklade29. V teh smernicah pa ni obravnavala tega, kako zagotoviti skladno oceno predhodnih pogojenosti in evropskega semestra.

53

Analiza, ki jo je opravilo Sodišče, je na primer pokazala, da so tri od petih preučenih držav članic (Poljska, Hrvaška in Španija) menile, da je predhodna pogojenost 8.1 „zmožnost držav članic za izvajanje posamezniku prilagojenih storitev in ukrepov aktivne in preventivne politike trga dela”30 izpolnjena. Komisija je to oceno sprejela, čeprav so bile v njenih poznejših poročilih za posamezne države omenjene znatne slabosti v zvezi s temi merili (glej okvir 2).

Okvir 2

Neskladnost med predhodnimi pogojenostmi in poročili za posamezne države pri presoji izvajanja aktivne politike trga dela v državi članici – primeri Poljske, Španije in Hrvaške

Za Poljsko je v poročilu Komisije za to državo za leto 2015 ugotovljeno, da še vedno obstaja izziv, da poljske javne službe za zaposlovanje neustrezno obravnavajo vprašanja smotrnosti delovanja trga dela zaradi pomanjkanja sredstev, neučinkovitega delovanja, slabega spremljanja, nezadostne usklajenosti razdrobljenega sistema in pomanjkanja usposobljenega osebja31.

Za Hrvaško je v poročilu za to državo za leto 2015 navedeno, da ima hrvaška javna služba za zaposlovanje šibko upravno zmogljivost in da poslovni procesi ovirajo njene zmogljivosti za povečanje uspešnosti ukrepov aktivne politike trga dela in izboljšanje stika s skupinami, ki so na trgu dela najbolj ranljive.

Za Španijo je v poročilu za to državo za leto 2016 navedeno, da imajo javne službe za zaposlovanje omejene zmogljivosti za zagotavljanje uspešnega, posamezniku prilagojenega svetovanja in da niso bili sprejeti specifični ukrepi za povečanje pomoči, zlasti osebam, ki so najbolj oddaljene od trga dela32. V priporočilih za posamezne države za leti 2014 in 201533 je bilo že prej navedeno, da je država članica le skromno napredovala pri pospeševanju posodabljanja javnih služb za zaposlovanje. Nacionalnim organom je bilo v obeh letih priporočeno, naj sprejmejo ukrepe za povečanje kakovosti in uspešnosti pomoči pri iskanju zaposlitve in svetovanju.

54

Poleg tega je Komisija v svojem sporočilu z naslovom Letni pregled rasti za leto 2017 ugotovila, da „v številnih državah članicah strukturne reforme še vedno niso zaključene, priporočila za posamezne države pa so prepogosto nezadostno oblikovana[.] Modernizacija izdelkov, storitev in trgov delovne sile ostaja prioriteta v mnogih državah članicah”34.

Samoocene držav članic o skladnosti s pravili o državni pomoči niso bile skladne z rednim spremljanjem GD za konkurenco
55

Sodišče je v drugem posebnem poročilu35 ugotovilo, da so imele nekatere države članice, ki so izpolnile splošno predhodno pogojenost 5 „državna pomoč”, nižjo raven skladnosti s pravili o državni pomoči kot države, ki te pogojenosti niso izpolnile. Komisija kljub temu ni ugovarjala samooceni držav članic.

Komisija ni izpodbijala samoocen držav članic o stanju sistemov za spremljanje, čeprav je vedela za znatne zamude
56

Zahteve za sistem kazalnikov rezultatov, potrebnih za spremljanje napredka operativnega programa v zvezi z rezultati, vključno z ureditvami glede zbiranja podatkov, so določene v splošni predhodni pogojenosti 7 „statistični sistemi in kazalniki rezultatov” (glej Prilogo I). Uredba o skupnih določbah zahteva tudi, da organi upravljanja vzpostavijo sistem za beleženje in hrambo podatkov o vsaki operaciji, potrebni za spremljanje, vrednotenje, finančno upravljanje, preverjanje in revizijo, vključno s podatki o kazalnikih in mejnikih.36 Komisija to zahtevo razlaga kot obveznost obstoja računalniškega sistema37. Sodišče je ugotovilo, da države članice konsistentno ne izvajajo ocen splošne predhodne pogojenosti 7, zlasti kar zadeva potrebo po sistemu za računalniško beleženje in shranjevanje podatkov o posameznih operacijah za izpolnitev te splošne predhodne pogojenosti (glej okvir 3).

Okvir 3

Splošna predhodna pogojenost 7 ni bila izpolnjena, ker sistemi za zbiranje in shranjevanje podatkov za operativne programe v Romuniji niso bili operativni

Po mnenju romunskih organov merilo splošne predhodne pogojenosti 7 o ureditvah za pravočasno zbiranje in združevanje statističnih podatkov v času sprejetja partnerskega sporazuma in operativnih programov ni bilo izpolnjeno. Splošna predhodna pogojenost 7 je bila zato ocenjena za neizpolnjeno. Glavni razlog za to je bila neskladnost sistema IT z zahtevami, ki jih določa člen 125 uredbe o skupnih določbah, tj. da se vsi podatki o kazalnikih, ki jih zahtevajo sprejete uredbe, zapišejo in shranijo v elektronski obliki. Od takrat organi mesečno poročajo Komisiji o razvoju svojih sistemov IT.

57

Ta splošna predhodna pogojenost velja za vse države članice in vse operativne programe. V času sprejetja približno tretjina operativnih programov (126 od 387) v 19 od 28 držav članic tega pogoja ni izpolnjevala. Podatki Komisije o spremljanju so pokazali, da do februarja 2017 te zahteve še vedno ni izpolnjevalo približno 20 % vseh operativnih programov. Sredi septembra 2017 te splošne predhodne pogojenosti ni izpolnjevalo še samo 13 operativnih programov.

58

deset od 14 operativnih programov, preučenih v okviru te revizije, je navajalo, da je ta predhodna pogojenost izpolnjena, preostali štirje pa, da je delno izpolnjena. Vseeno pa 12 od teh 14 operativnih programov do konca leta 2016 ni imelo povsem delujočega sistema IT za kazalnike in mejnike. Brez takšnega sistema IT, kot je določeno v členu 125(2)(d) uredbe o skupnih določbah, pa ni mogoče spremljati izvajanja operativnega programa na stroškovno učinkovit način.

59

Ti primeri kažejo tudi, da izpolnjevanje predhodne pogojenosti ne pomeni nujno večje smotrnosti na terenu, zato se pojavljajo dvomi, ali bo sedanji pristop z uporabo predhodnih pogojenosti uspešen pri doseganju boljše porabe na področju kohezije.

Komisija plačil v primeru neizvedbe akcijskih načrtov ni začasno ustavila

60

Uredba o skupnih določbah Komisiji omogoča, da začasno ustavi vsa vmesna plačila ali del teh plačil, če države članice ne izvedejo ukrepov za izpolnitev relevantnih predhodnih pogojenosti.

61

Komisija se je odločila, da ne bo začasno ustavila plačil za operativne programe, čeprav veliko akcijskih načrtov ni bilo izvedenih in številne predhodne pogojenosti niso bile izpolnjene. Obenem je 13 držav članic (Hrvaška, Ciper, Češka, Francija, Grčija, Italija, Latvija, Malta, Poljska, Portugalska, Romunija, Slovenija in Španija) uvedlo začasno samoustavitev v zvezi z izbranimi prednostnimi naložbami za 78 operativnih programov.

62

Sodišče ocenjuje, da proračunska sredstva, ki jih zadevajo te samoustavitve, znašajo približno 2,3 milijarde EUR za ESS in približno 4,7 milijarde EUR za ESRR in Kohezijski sklad. To ustreza 2 % vseh finančnih sredstev EU za obdobje 2014–2020 za ESRR, Kohezijski sklad in ESS ali 3,5 % vseh finančnih sredstev EU, ki so jih sprva zajemali akcijski načrti.

V uredbi o skupnih določbah ni določbe o izvrševanju ali spremljanju/ocenjevanju predhodnih pogojenosti po letu 2016

63

Države članice si morajo pri operativnih programih, katerih predhodne pogojenosti niso bile izpolnjene do konca leta 2016, še naprej prizadevati za izvajanje akcijskih načrtov, Komisija pa za usmerjanje, spremljanje in potrjevanje izpolnjevanja predhodnih pogojenosti.

64

Kljub temu v uredbi o skupnih določbah ni določeno, da bi morale države članice po letu 2016 spremljati izvrševanje predhodnih pogojenosti in poročati o njem. Tudi Komisiji v zvezi s tem ni naložena nobena odgovornost. Sodišče je ugotovilo še, da Komisija ne more naložiti finančnih popravkov za neizpolnjevanje predhodnih pogojenosti. Vpliv predhodnih pogojenosti bo torej precej odvisen od odgovornosti in zavezanosti držav članic, da jih bodo vzdrževale ter si po letu 2016 še prizadevale za njihovo izpolnjevanje.

65

Sodišče je ugotovilo tudi, da se v uredbi o skupnih določbah ne zahteva spremljanje ali ocenjevanje učinka predhodnih pogojenosti na uspešno izvajanje porabe na področju kohezije in na doseganje boljših rezultatov.

Rezerva za smotrnost poslovanja ne zagotavlja velike spodbude za boljšo usmerjenost operativnih programov v rezultate in zanjo ni verjetno, da bo privedla do pomembne predodelitve porabe na področju kohezije smotrnejšim programom

66

Okvir smotrnosti in z njim povezana rezerva za smotrnost poslovanja bi morala zagotavljati uspešno spodbudo za doseganje načrtovanih izložkov in rezultatov ter, kadar je to potrebno, omogočiti predodelitev sredstev EU tako, da bi bilo mogoče razpoložljiva sredstva na področju kohezije uspešneje porabiti.

67

Sodišče je ocenilo, ali:

  • je bila izpolnjena zakonska zahteva, da se določen del sredstev EU zadrži kot rezerva za smotrnost za ESRR, Kohezijski sklad in ESS (6 %), skupaj in za vsakega od 14 preučenih operativnih programov posebej (od 5 % do 7 % po prednostni osi),
  • so pogoji za dokončno dodelitev rezerve v letu 2019 dovolj zahtevni in ali je mogoče začasno ustavitev plačil in finančne popravke uspešno uporabiti za sankcioniranje nezadostne smotrnosti in
  • ali so kazalniki smotrnosti poslovanja, uvedeni za odločanje o dokončni dodelitvi rezerve za smotrnost, dovolj zanesljivi in, na podlagi dodatnih dokazov, ki so jih morali na zahtevo predložiti pristojni nacionalni organi, ali mejniki in ciljne vrednosti za kazalnike, ki so zajeti v okvire smotrnosti v zvezi s TO 1 in TO 8 v 14 preučenih operativnih programih, izpolnjujejo regulativne zahteve.

Zakonsko določena 6-odstotna ciljna vrednost rezerve za smotrnost poslovanja za ESRR, Kohezijski sklad in ESS je dosežena

68

Rezerva za smotrnost je bila določena v 299 od 391 operativnih programov (76 %). Analiza, ki jo je izvedlo Sodišče, je potrdila, da so države članice za obdobje 2014–2020 približno 20 milijard EUR od skupaj 335 milijard EUR finančnih sredstev EU v svojih operativnih programih dodelile tem rezervam za smotrnost.

69

To ustreza 6 % skupnih sredstev ESRR, ESS in Kohezijskega sklada, dodeljenih za cilj „naložbe za rast in delovna mesta”, z izjemo sredstev, določenih v uredbi o skupnih določbah.38

Okvir smotrnosti in rezerva za smotrnost poslovanja sta obvezna in se uporabljata za večino prednostnih osi

70

Za razliko od prejšnjih programskih obdobij je bila obvezna rezerva za smotrnost ponovno uvedena v programskem obdobju 2014–2020 in jo je treba uporabljati za večino prednostni osi (razen za tehnično pomoč, pobudo za zaposlovanje mladih in programe v okviru pobude za mala in srednja podjetja). Poleg tega so mehanizmi za njeno dodeljevanje jasni od vsega začetka. Merila, tj. kazalniki za njeno dodeljevanje, so bila predhodno opredeljena in izhajajo iz intervencijske logike v programih. To je pozitivna sprememba. Obenem je Sodišče ugotovilo, da so kazalniki, ki določajo dokončno dodelitev rezerve, večinoma še vedno usmerjeni na vložke in izložke, kar ne zagotavlja boljših rezultatov.

Okvir smotrnosti poslovanja je še vedno osredotočen na porabo in izložke

71

Države članice lahko napredek pri izvajanju programov dokažejo z mejniki in ciljnimi vrednostmi za tri vrste kazalnikov: finančne kazalnike, kazalnike izložkov in kazalnike rezultatov. Dopolnijo jih lahko s ključnimi fazami izvajanja za merjenje projektov, ki še potekajo ali se zanje načrtuje, da se bodo začeli, vendar izložkov verjetno ne bo mogoče doseči do decembra 2018. Na splošno morajo biti ti kazalniki reprezentativni za ukrepe v okviru prednostne osi. To je opredeljeno tako, da morajo zajemati vsaj polovico dodeljenih sredstev zadevne prednostne osi39.

V okviru smotrnosti poslovanja ni skoraj nobenih kazalnikov rezultatov
72

Na splošno pa okvir smotrnosti poslovanja za obdobje 2014–2020 ni bistveno bolj usmerjen v rezultate, kot so bile podobne ureditve v prejšnjem obdobju40. Pravzaprav je Sodišče ugotovilo, da je Komisija celo priporočila, naj se za ESRR/Kohezijski sklad ne uporabljajo kazalniki rezultatov, saj naj bi bili ti doseženi bolj dolgoročno, nanje pa lahko močno vplivajo zunanji dejavniki41. Države članice so pri ESS le redkokdaj uporabile kazalnike rezultatov iz okvira smotrnosti, čeprav kazalniki rezultatov ESS odražajo takojšnje izide projektov.

73

V operativnih programih mora biti okvir smotrnosti poslovanja za vsako prednostno os razčlenjen po kategorijah regij, kadar je to primerno42. Zato je Sodišče analiziralo tudi zahteve glede poročanja za kazalnike, izbrane za posamezno prednostno os, po kategorijah regij, če je bilo to primerno, za vse operativne programe ESRR, Kohezijskega sklada in ESS, sprejete za programsko obdobje 2014–2020, da bi dobilo pregled nad vrstami kazalnikov in s tem povezanimi zahtevami glede poročanja43. V to analizo pa niso zajeti kazalniki, ki se uporabljajo v okvirih za smotrnost poslovanja, ki niso povezani z rezervo za smotrnost poslovanja.

74

Na sliki 7 je prikazano, da se velika večina kazalnikov, uporabljenih v okviru smotrnosti poslovanja za kohezijsko politiko, nanaša na izložke (57,1 %), ključne faze izvajanja (9,2 %) in finančne kazalnike (33,4 %). To skupaj pomeni 99,7 % vseh kazalnikov, o katerih se poroča, uporabljenih v okvirih smotrnosti poslovanja za različne prednostne osi. Uporaba kazalnikov rezultatov je bila zanemarljiva (0,3 %).

Slika 7

Okvir smotrnosti poslovanja za operativne programe ESRR, Kohezijskega sklada in ESS za obdobje 2014–2020: deleži vrst kazalnikov, uporabljenih za posamezen sklad

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi podatkov iz aplikacije IT Komisije Infoview

Ključne faze izvajanja, ki merijo zmožnost za začetek izvajanja programov, so glavni kazalnik za približno petino sredstev EU
75

Ključne faze izvajanja se uporabljajo samo za ESRR in Kohezijski sklad, saj kazalniki izložkov v primeru ESS merijo v celoti izvedene intervencije44. Ključne faze izvajanja so bile opredeljene v programih 22 držav članic in za približno petino vseh prednostnih osi z okvirom smotrnosti poslovanja. Te ključe faze izvajanja so skupaj s finančnimi kazalniki edini kazalniki, ki bodo povzročili dokončno dodelitev približno petine vseh sredstev EU, za katera se uporablja rezerva za smotrnost poslovanja. V teh primerih bo dokončna dodelitev rezerve pravzaprav nagrada za zmožnost, da se program začne izvajati, ne za smotrnost samih intervencij.

76

To kaže na to, da so kazalniki, ki so zajeti v okvir smotrnosti poslovanja za obdobje 2014–2020, še vedno osredotočeni na porabo (finančni kazalniki) in izvajanje (kazalniki izložkov). Za velik del sredstev EU merijo celo samo to, ali se je izvajanje programa začelo, ne zagotavljajo pa nobenih informacij o izložkih ali rezultatih (ključne faze izvajanja). Sodišče je v posebnem poročilu o pripravi programov za razvoj podeželja za obdobje 2014–2020 ugotovilo, da je rezerva za smotrnost poslovanja tudi na področju razvoja podeželja osredotočena na vložke45.

Mejniki in ciljne vrednosti niso utemeljeni v vseh primerih
77

Sodišče je preučilo tudi strukturo okvira smotrnosti poslovanja za 35 prednostnih osi 14 zajetih operativnih programov. Ugotovilo je, da so mejniki in ciljne vrednosti kazalnikov smotrnosti poslovanja skladni z vrsto in značilnostmi specifičnih ciljev prednostne osi in v veliki večini primerov relevantni ter da merijo pomemben del ukrepov, razvitih v okviru dane prednostne osi (tj. predstavljajo več kot polovico finančnih sredstev, dodeljenih prednostni osi).

78

Ugotovitve Sodišča v zvezi z določenimi ciljnimi vrednostmi pa so mešane. Organi upravljanja so jih na splošno utemeljili z navedbami preteklih ali sedanjih intervencij ali, kadar empirične vrednosti niso bile na voljo, na podlagi ocen.

79

Sodišče za približno četrtino kazalnikov v okviru smotrnosti poslovanja revidiranih operativnih programov (28 %) ni moglo ugotoviti, ali je vrednost točna, bodisi ker ni bilo mogoče preveriti metodologije izračuna bodisi ker ni bilo podrobne razlage o stroških na enoto ali uporabljenih predpostavkah. Sodišče meni še, da 18 % preostalih mejnikov in ciljnih vrednosti ni realističnih in/ali dosegljivih, saj so bili bodisi nepravilno izračunani bodisi prepoznani kot podcenjeni (glej Prilogo III). Primer neutemeljenih predpostavk je predstavljen v okviru 4.

Okvir 4

Primer vrednosti, ki jih ni bilo mogoče preveriti za dva španska operativna programa: „Pametna rast” in „Andaluzija ESRR”

Pri dveh preučenih španskih operativnih programih ESRR ni bilo mogoče potrditi ciljnih vrednosti in mejnikov, določenih za okvire za smotrnost poslovanja, ki se nanašajo na tematski cilj 1. Španski organi so razkrili metodologijo, ki so jo uporabili za ocenjevanje vrednosti, vendar niso predložili podatkov, na podlagi katerih bi bilo mogoče preveriti vrednosti, določene v sprejetih operativnih programih. Podoben problem je bil opisan v poročilih o predhodnem vrednotenju za omenjena operativna programa, v katerih je bilo navedeno, da bi bilo za potrditev okvira za smotrnost poslovanja potrebnih več informacij.46

80

To skupaj pomeni, da v približno 46 % od 128 preučenih primerov ostajajo dvomi glede tega, ali so mejniki in/ali ciljne vrednosti, določeni za sprostitev rezerve za smotrnost poslovanja, realni in dosegljivi (glej Prilogo III).

Rezerva za smotrnost poslovanja se lahko dokončno dodeli, tudi če vrednosti mejnikov ne bodo v celoti dosežene do leta 2018

81

Rezerva za smotrnost poslovanja se lahko dokončno dodeli šele, ko so doseženi mejniki, določeni v okviru smotrnosti poslovanja operativnih programov47. Vseh 14 preučenih operativnih programov je imelo določena najmanj dva mejnika.

82

Sodišče pa je ugotovilo, da se rezerva za smotrnost poslovanja lahko dokončno dodeli tudi, če vrednosti mejnikov ne bodo v celoti dosežene do decembra 2018. Če

  • sta kazalnika dva, šteje, da so mejniki doseženi48, če sta oba kazalnika dosegla vsaj 85 % vrednosti mejnika, in
  • če pa je kazalnikov več, lahko eden od kazalnikov doseže samo 75 % vrednosti mejnika, preostali pa morajo doseči 85 %. To velja za več kot 60 % prednostnih osi z okviri smotrnosti poslovanja.
Najhujša posledica pregleda smotrnosti poslovanja je lahko predodelitev znotraj države članice
83

Če kazalniki ne dosežejo teh najmanjših vrednosti mejnikov, se rezerva za smotrnost poslovanja po pregledu smotrnosti predodeli prioritetam, ki so dosegle vrednosti svojih mejnikov, in/ali plačila se lahko v primeru resnega neuspeha pri doseganju vrednosti mejnikov začasno ustavijo.

84

V Prilogi IV je pregled podrobnih pravil, ki veljajo za ocenjevanje mejnikov in ciljnih vrednosti.

85

Predodelitev rezerve za smotrnost poslovanja se opravi na nacionalni ravni: sredstva se lahko predodelijo prednostnim osem znotraj operativnega programa ali prednostnim osem drugih operativnih programov te države članice. Zato države članice ne tvegajo izgube finančnih sredstev EU. Sodišče je že v prejšnjih poročilih navedlo, da je izziv pridobiti dobre kvalitativne rezultate s shemami, pri katerih so sredstva vnaprej razdeljena med državami članicami49.

86

Države članice imajo ob odobritvi Komisije tudi možnost, da se odločijo, kako bodo izvedle predodelitev: Poljska je na primer v svoje partnerskem sporazumu navedla, da bo rezervo za smotrnost v višini približno 5 milijard EUR predodelila na podlagi nacionalne konkurence med operativnimi programi (glej okvir 5).

Okvir 5

Predodelitev sredstev iz rezerve za smotrnost poslovanja – primer poljskega konkurenčnega sistema

Če prioritete ne bodo dosegle svojih mejnikov, bodo sredstva iz poljske rezerve za smotrnost poslovanja združena v nacionalni sklad sredstev, ki bodo predodeljena prioritetam, ki se izvajajo smotrno, če bodo te izpolnjevale naslednja merila: i) skladnost z omejitvami, določenimi v ustreznih uredbah EU (npr. zahteve za tematsko osredotočenost50) in ii) povečana dodelitev sredstev je upravičena na podlagi poročil/ocen o izvajanju, spremembah socialno-ekonomskih razmer ter upravni zmogljivosti in sposobnosti črpanja. Predodelitev sredstev ni omejena na prioritete istega operativnega programa, temveč se lahko izvede med prioritetami različnih operativnih programov, če prioritete izpolnjujejo oba sklopa meril. Vendar bo najprej preučena možnost, da se sredstva pustijo določenemu programu.

Začasne ustavitve plačil in finančni popravki za nezadostno smotrnost so omejeni s posebnimi pogoji

Začasna ustavitev plačil med izvajanjem programa
87

Začasna ustavitev plačil se lahko naloži, kadar kazalniki, vključeni v okvir smotrnosti poslovanja, ne dosegajo niti 65 % vrednosti svojih mejnikov. Poleg tega mora nezadostna smotrnost izvirati iz jasno ugotovljenih slabosti izvajanja. Začasno ustavitev je treba prekiniti takoj, ko država članica sprejme potrebne popravljalne ukrepe51.

88

Poleg tega ima država članica možnost, da spremeni vrednost, določeno za mejnik, če pride do znatne spremembe v gospodarskih in okoljskih razmerah ter razmerah na trgu dela v državi članici ali regiji52. Sodišče je že v enem od prejšnjih posebnih poročil ugotovilo, da so države članice to možnost v obdobju 2007–2013 uporabile, da so malo pred zaključkom znižale svoje ciljne vrednosti in jih približale dejanskemu izidu53.

89

Ugotavlja še, da zaradi nedoseganja mejnikov za kazalnike rezultatov ni mogoče začasno ustaviti plačil med izvajanjem programa54.

Finančni popravki ob zaključku
90

Komisija lahko ob zaključku naloži tudi neto finančne popravke, če so kazalniki iz okvira smotrnosti poslovanja dosegli manj kot 65 % ciljnih vrednosti, določenih v operativnih programih za leto 2023. Če je raven nezadostne smotrnosti višja od 65 %, ob zaključku ni mogoče naložiti finančnih popravkov.

91

Finančni popravki se ne smejo uporabljati niti za nezadostno smotrnost, povezano z rezultati, ali v primerih, v katerih ciljne vrednosti niso bile dosežene zaradi sklopa zunanjih dejavnikov, opredeljenih v uredbi o skupnih določbah, kot so socialno-ekonomski ali okoljski dejavniki, pomembne spremembe gospodarskih ali okoljskih razmer v zadevni državi članici ali višja sila55. Zunanje dejavnike, ki v zakonodaji niso izrecno navedeni, je treba analizirati za vsak primer posebej, privedejo pa lahko do največ 50-odstotnega znižanja ravni finančnih popravkov56. Za presojo raven vpliva zadevnih zunanjih dejavnikov, bo treba opraviti vrednotenja.

92

Poleg tega bi bilo treba pri uporabi finančnih popravkov upoštevati načelo sorazmernosti in stopnjo črpanja operativnega programa. Zaradi načela sorazmernosti se lahko raven popravka zniža brez vnaprej opredeljene omejitve, če finančni popravek velja za nesorazmernega. Glede stopnje črpanja pa zakonodaja predvideva, da se finančni popravki uporabljajo samo za prioritete, katerih stopnja doseganja izložkov ustreza manj kot dvema tretjinama ciljnih vrednosti. Stopnja finančnega popravka se določi na podlagi koeficienta realizacije/absorpcije (glej Prilogo IV).

Regulativni pogoji za popravljalne ukrepe za nezadostno smotrnost so preveč omejujoči
93

Kot je bilo ugotovljeno že v enem od prejšnjih posebnih poročil, lahko Komisija v obdobju 2014–2020 prvič začasno ustavi plačila in naloži finančne popravke za nezadostno smotrnost poslovanja. Sodišče meni, da je to prvi korak v pravo smer57, vendar so regulativni pogoji za uporabo teh preventivnih in popravljalnih ukrepov preveč omejujoči. Zato je zelo malo verjetno, da bo Komisija v obdobju 2014–2020 lahko kdaj odredila začasno ustavitev plačil ali finančni popravek za nezadostno smotrnost.

Zaključki in priporočila

S predhodnimi pogojenostmi je bil zagotovljen skladen okvir za ocenjevanje pripravljenosti držav članic za izvajanje kohezijske politike, vendar ni jasno, koliko je to dejansko privedlo do sprememb na terenu

94

S predhodnimi pogojenostmi se zahteva, da država članica izpolni nekatere pogoje, preden se začne izvajanje programov ali najkasneje do konca leta 2016. To je pozitivna inovacija v kohezijski politiki.

95

Države članice so ob sprejetju operativnih programov menile, da sta skoraj dve tretjini (65 %) tematskih predhodnih pogojenosti izpolnjeni, vendar so bile med državami članicami in predhodnimi pogojenostmi pomembne razlike. Osem od 29 tematskih predhodnih pogojenosti je bilo na primer izpolnjenih v manj kot polovici držav članic, štiri pa v manj kot četrtini držav.

96

Tudi pri izvedbi akcijskih načrtov, ki so jih države članice sprejele za neizpolnjene predhodne pogojenosti, je bil napredek počasen, saj glede na podatke Komisije o spremljanju 380 od 761 akcijskih načrtov (50 %) do februarja 2017 še ni bilo izvedenih. Po podatkih Komisije o spremljanju na podlagi letnih poročil o izvajanju in poročil o napredku, ki jih je prejela junija oziroma avgusta 2017, se je ta številka znižala na 8 %. Do februarja 2017 so samo tri države članice izvedle vse svoje akcijske načrte (Finska, Latvija in Litva). Deset držav članic (Bolgarija, Španija, Grčija, Hrvaška, Madžarska, Italija, Slovaška, Irska, Švedska in Luksemburg) pa je izvedlo manj kot polovico svojih akcijskih načrtov. Napredek je bil najpočasnejši pri izpolnjevanju vseh akcijskih načrtov v zvezi s predhodnima pogojenostma, ki obravnavata neskladnost s pravili EU in nacionalnimi pravili o javnem naročanju ter državni pomoči; to sta dva od glavnih virov nepravilnosti v kohezijski politiki. Pozitivno je, da se je po ocenah Sodišča delež porabe na področju kohezije, na katerega vplivajo neizpolnjene tematske predhodne pogojenosti zmanjšal z največ 57 % na največ 27 %. Po podatkih Komisije je do sredine septembra 2017 vse svoje akcijske načrte zaključilo 11 držav članic (Belgija, Češka, Estonija, Finska, Latvija, Litva, Nizozemska, Portugalska, Švedska, Slovenija in Slovaška).

97

Komisija pri presoji predhodnih pogojenosti ni v celoti upoštevala vedenja, pridobljenega v drugih okvirih, kot je evropski semester, in informacij, ki jih zberejo njeni generalni direktorati ali sama z lastnimi dejavnostmi spremljanja. Sodišče je ugotovilo več primerov nedoslednih ocen, ki lahko kažejo na premajhno strogost pri potrjevanju samoocen držav članic, saj so bile te pogosto preveč pozitivne in nedosledne. Del tega problema je to, da so merila, opredeljena v uredbi o skupnih določbah, za presojo, ali so predhodne pogojenosti izpolnjene, pogosto splošna in zato dopuščajo precej različne razlage. Zlasti se pogosto ne nanašajo na specifične količinsko opredeljive ciljne vrednosti, niti takrat, ko bi takšne ciljne vrednosti lahko določili na podlagi obstoječe zakonodaje EU.

98

Komisija ni začasno ustavila vseh vmesnih plačil ali njihovega dela, čeprav nekatere države članice niso izpolnile relevantnih predhodnih pogojenosti. 13 držav članic si je naložilo začasno samoustavitev plačil v zvezi z izbranimi prioritetami iz 78 operativnih programov, kar ustreza približno 2,3 milijarde EUR sredstev ESS in približno 4,7 milijarde EUR sredstev ESRR in Kohezijskega sklada. Istočasno pa do februarja 2017 veliko akcijskih načrtov ni bilo ocenjenih kot izvedenih in številne predhodne pogojenosti niso bile izpolnjene. Države članice so morale poročila o napredku in izvajanju v zvezi s stanjem predhodnih pogojenosti oddati do sredine leta 2017. Na podlagi teh poročil lahko Komisija začasno zaustavi plačila, vendar tega še ni storila.

99

Na splošno so države članice predhodne pogojenosti razumele kot koristno orodje za samooceno.

100

Toda predhodne pogojenosti zajemajo samo specifične razmere v času sprejetja operativnih programov ali, če niso veljale za izpolnjene, najkasneje do decembra 2016. Uredba o skupnih določbah ne zahteva nadaljnjega spremljanja stanja predhodnih pogojenosti po letu 2016. zato bo Komisija ob pripravi zakonodajnega predloga za programsko obdobje po letu 2020 težko presodila, ali so na terenu dejansko povzročile spremembo. Komisija tudi ne more naložiti finančnih popravkov za neizpolnitev predhodnih pogojenosti. Uspešnost predhodnih pogojenosti in njihov vpliv na uspešno uporabo evropskih strukturnih in investicijskih skladov v celotnem programskem obdobju bosta odvisna od zavezanosti in odgovornosti držav članic za vzdrževanje in uporabo predhodnih pogojenosti.

Rezerva za smotrnost poslovanja ne zagotavlja velike spodbude za boljšo usmerjenost operativnih programov v rezultate in zanjo ni verjetno, da bo privedla do pomembne predodelitve porabe na področju kohezije smotrnejšim programom

101

Rezerva za smotrnost je bila določena v 299 operativnih programih od 391 (76 %). Analiza, ki jo je izvedlo Sodišče, je potrdila, da so države članice za obdobje 2014–2020 približno 20 milijard EUR od skupaj 335 milijard EUR finančnih sredstev EU v svojih operativnih programih dodelile tem rezervam za smotrnost. To ustreza 6 % skupnih sredstev ESRR, ESS in Kohezijskega sklada, dodeljenih za cilj „naložbe za rast in delovna mesta”, z izjemo sredstev, določenih v uredbi o skupnih določbah.

102

Za razliko od prejšnjih programskih obdobij sta okvir in rezerva za smotrnost obvezna in ju je treba uporabljati za večino prednostnih osi. Poleg tega so mehanizmi za njeno dodeljevanje jasni od vsega začetka, merila za njeno dodeljevanje pa izhajajo iz intervencijske logike v programih in so bila opredeljena vnaprej. To je pozitivna sprememba.

103

Rezerva za smotrnost poslovanja se lahko dokončno dodeli šele, ko so doseženi mejniki, določeni v okviru smotrnosti poslovanja operativnih programov. Vrednosti, določene za vsakega od teh mejnikov, pa do leta 2018 ni treba doseči v celoti.

104

Če mejniki ne dosežejo teh najmanjših vrednosti, se lahko rezerva za smotrnost poslovanja po pregledu smotrnosti predodeli prednostnim osem, ki so dosegle vrednosti svojih mejnikov za izložke, ključne faze izvajanja in finančne kazalnike, in/ali se plačila v primeru resnega neuspeha pri doseganju vrednosti mejnikov začasno ustavijo. Plačil pa med izvajanjem programov ni mogoče začasno ustaviti zaradi nedoseganja mejnikov za kazalnike rezultatov. Zaradi teh ureditev ni verjetno, da bo rezerva za smotrnost poslovanja privedla do pomembne predodelitve porabe na področju kohezije smotrnejšim programom.

105

Vsekakor pa je predodelitev rezerve za smotrnost poslovanja možna le na nacionalni ravni: sredstva se lahko predodelijo prioritetam znotraj operativnega programa ali prioritetam drugih operativnih programov iste države članice. Države članice torej ne tvegajo, da bi zaradi pregleda smotrnosti poslovanja leta 2019 izgubile sredstva EU.

106

Velika večina kazalnikov, ki so podlaga za dodeljevanje rezerve za smotrnost, se nanaša na izložke (57,1 %), finančne kazalnike (33,4 %) in ključne faze izvajanja (9,2 %), uporaba kazalnikov rezultatov pa je zanemarljiva (0,3 %). To kaže na to, da je okvir smotrnosti poslovanja za obdobje 2014–2020 pravzaprav še vedno osredotočen na porabo in izložke projektov, ne pa na doseganje rezultatov.

107

Poleg tega bo, kadar se v okviru smotrnosti poslovanja uporabljajo ključne faze izvajanja, dokončna dodelitev rezerve za smotrnost poslovanja pravzaprav nagrada za zmožnost začetka izvajanja, ne za smotrnost samih intervencij. Ključne faze izvajanja so bile uporabljene pri približno petini (22 %) sredstev EU, za katera se uporablja rezerva za smotrnost poslovanja.

108

Sodišče za približno četrtino (28 %) kazalnikov, vključenih v okvir smotrnosti poslovanja preučenih operativnih programov, ni moglo ugotoviti, ali je ciljna vrednost mejnika točna, bodisi ker ni bilo mogoče preveriti metodologije izračuna bodisi ker ni bilo podrobne razlage o stroških na enoto ali uporabljenih predpostavkah. Sodišče meni še, da 18 % preostalih mejnikov in ciljnih vrednosti ni realističnih in/ali dosegljivih ali pa je premalo ambicioznih. To skupaj pomeni, da v približno 46 % primerov ostajajo dvomi glede mejnikov in/ali ciljnih vrednosti, določenih za sprostitev rezerve za smotrnost poslovanja.

109

Komisija lahko v obdobju 2014–2020 prvič ustavi plačila in naloži finančne popravke za nezadostno smotrnost poslovanja. Sodišče meni, da je to prvi korak v pravo smer, vendar so regulativni pogoji za uporabo teh popravljalnih ukrepov preveč omejujoči. Zato je zelo malo verjetno, da bo Komisija v obdobju 2014–2020 lahko kdaj odredila začasno ustavitev plačil ali finančni popravek za nezadostno smotrnost.

Priporočila Sodišča za obdobje po letu 2020

110

Sodišče meni, da regulativne spremembe v zvezi z instrumentoma v tekočem obdobju 2014–2020 ne bi bile stroškovno učinkovite. Kljub temu države članice spodbuja k izvedbi, Komisijo pa k oceni dogovorjenih akcijskih načrtov in k prizadevanjem za izpolnitev vseh predhodnih pogojenosti. Poleg tega bi bilo treba veljavne določbe v zvezi z rezervo za smotrnost poslovanja, kolikor je to mogoče, uporabljati za preprečevanje potrate denarja.

111

Priporočili Sodišča se zato nanašata na obdobje po letu 2020, v katerem bi morali oba instrumenta, če bi ju ohranili, tudi okrepiti, da bo bolj verjetno, da bosta prispevala k uspešnejši porabi na področju kohezije.

Priporočilo 1 – Nadaljnji razvoj predhodnih pogojenosti za obdobje po letu 2020

Komisija naj v zakonodajnem predlogu za obdobje po letu 2020 dodano razvije predhodne pogojenosti kot instrument za ocenjevanje pripravljenost držav članic na izvajanje skladov EU. Zlasti naj:

  1. ponovno oceni relevantnost in koristnost vsake predhodne pogojenosti za obdobje 2014–2020, odpravi podvajanje in ohrani samo tiste, ki resnično vplivajo na uspešno doseganje ciljev politike,
  2. zagotovi skladnost predhodnih pogojenosti za obdobje po letu 2020 z evropskim semestrom,
  3. kadar je to izvedljivo, določi jasna merila ocenjevanja z merljivimi ciljnimi vrednostmi, da bi zagotovila enotno razumevanje tega, kaj je treba doseči, in
  4. zahteva izpolnjevanje in uporabo predhodnih pogojenosti skozi celotno programsko obdobje ter jih nadalje spremlja ob upoštevanju morebitnih upravnih obremenitev.

Ciljni rok za uresničitev: obdobje priprave zakonodajnih predlogov za obdobje po letu 2020.

Priporočilo 2 – Razmislek o preoblikovanju rezerve za smotrnost poslovanja za obdobje po letu 2020 v instrument, ki bo bolj usmerjen v rezultate

Komisija naj v svojem zakonodajnem predlogu za obdobje po letu 2020 rezervo za smotrnost poslovanja preoblikuje v instrument, ki bo bolj usmerjen v rezultate in bo finančna sredstva dodeljeval programom,ki so dosegli dobre rezultate. Zlasti naj razmisli, ali bi predlagala:

  1. naj se glede na pridobljene izkušnje rezerva za smotrnost poslovanja dodatno razvije v instrument, s katerim se bo bolj spodbujalo in nagrajevalo doseganje dobre smotrnosti poslovanja, in v zvezi s katerim bo v operativnih programih treba dokazati, kaj naj bi se z dodatnimi finančnimi sredstvi doseglo,
  2. naj se pri ocenjevanju smotrnosti poslovanja več uporabljajo kazalniki neposrednih rezultatov, ključne faze izvajanja pa naj se preoblikujejo v orodja, s katerimi bo lažje prikazati dejansko smotrnost poslovanja pri dolgoročnih infrastrukturnih intervencijah, in
  3. naj se pregledajo pogoji za začasno ustavitev plačil in finančne popravke, tako da bo mogoče nezadostno smotrnost preprosteje obravnavati, in sicer v zgodnejši fazi, da bi se okrepila spodbuda za ustrezno izvrševanje skladov.

Ciljni rok za uresničitev: obdobje priprave zakonodajnih predlogov za obdobje po letu 2020.

To poročilo je sprejel senat II, ki ga vodi članica Evropskega Računskega sodišča Iliana IVANOVA, v Luxembourgu na zasedanju 4. oktobra 2017.

Za Evropsko računsko sodišče

Klaus-Heiner LEHNE
Predsednik

Priloga

Priloga I

Tematske in splošne predhodne pogojenosti

Tematski cilj Tematska predhodna pogojenost Strateška Regulativna Upravna/institucionalna zmogljivost Ukrepi/instrumenti
TO 1 – krepitev raziskav, tehnološkega razvoja in inovacij Predhodna pogojenost 1.1: raziskave in inovacije: obstoj nacionalne ali regionalne strategije za pametno specializacijo v skladu z nacionalnim programom reform, da bi se izkoristili zasebni izdatki za raziskave in inovacije, pri čemer ima ta program lastnosti uspešnih nacionalnih ali regionalnih sistemov za raziskave in inovacije. X      
Predhodna pogojenost 1.2: infrastruktura za raziskave in inovacije: obstoj večletnega načrta za pripravo proračuna in določitev prednostnih naložb. X      
TO 2 – povečanje dostopa do informacijskih in komunikacijskih tehnologij (IKT) ter njihove uporabe in kakovosti (cilj širokopasovne povezave) Predhodna pogojenost 2.1: digitalna rast: strateški okvir politik za digitalno rast, da se spodbudijo cenovno dostopne, visokokakovostne in interoperabilne zasebne in javne storitve (vključno s čezmejnimi pobudami), ki jih omogočajo IKT, ter da bi državljani, vključno z ranljivimi skupinami, podjetja in javne uprave te storitve uporabljali v večjem obsegu. X   X  
Predhodna pogojenost 2.2: infrastruktura za omrežja naslednje generacije: obstoj nacionalnih ali regionalnih načrtov za omrežja naslednje generacije, v katerih so upoštevani regionalni ukrepi, da bi se dosegle ciljne vrednosti Unije glede visokohitrostnega internetnega dostopa, s poudarkom na področjih, na katerih trg ne zagotavlja kakovostne odprte infrastrukture po sprejemljivih cenah v skladu s pravili Unije o konkurenci in državni pomoči, ter da bi se zagotovile dostopne storitve za ranljive skupine. X      
TO 3 – povečanje konkurenčnosti malih in srednjih podjetij (MSP) Predhodna pogojenost 3.1: uvedeni so posebni ukrepi kot podlaga za spodbujanje podjetništva ob upoštevanju Akta za mala podjetja.       X
TO 4 – podpora prehodu na nizkoogljično gospodarstvo v vseh sektorjih Predhodna pogojenost 4.1: uvedeni so ukrepi za spodbujanje stroškovno učinkovitih izboljšav na področju učinkovitosti rabe končne energije in stroškovno učinkovitih naložb v energetsko učinkovitost pri gradnji ali obnavljanju stavb.   X    
Predhodna pogojenost 4.2: uvedeni so ukrepi za spodbujanje soproizvodnje toplote in električne energije z visokim izkoristkom.   X    
Predhodna pogojenost 4.3: uvedeni so ukrepi za spodbujanje proizvodnje in distribucije obnovljivih virov energije. X X    
TO 5 – spodbujanje prilagajanja podnebnim spremembam ter preprečevanje in obvladovanje tveganj Predhodna pogojenost 5.1: Preprečevanje in obvladovanje tveganj: obstoj nacionalnih ali regionalnih ocen tveganja za obvladovanje nesreč, v katerih je upoštevano prilagajanje podnebnim spremembam. X      
TO 6 – ohranjanje in varstvo okolja ter spodbujanje učinkovite rabe virov Predhodna pogojenost 6.1: vodni sektor: obstoj (a) politike določanja cen vode, ki zagotavlja ustrezne spodbude za uporabnike za učinkovito rabo vodnih virov, in (b) ustreznega prispevka različnih rab vode k povračilu stroškov vodnih storitev v višini, ki se določi v odobrenem načrtu upravljanja povodja za naložbe, podprte s programi. X X    
Predhodna pogojenost 6.2: sektor odpadkov: spodbujanje gospodarsko in okoljsko vzdržnih naložb v sektor odpadkov, zlasti z razvojem načrtov za ravnanje z odpadki v skladu z Direktivo 2008/98/ES in s hierarhijo ravnanja z odpadki. X X    
TO 7 – Spodbujanje trajnostnega prometa in odprava ozkih grl v ključnih omrežnih infrastrukturah Predhodna pogojenost 7.1: promet: obstoj celostnega načrta oziroma načrtov ali okvira oziroma okvirov za prometne nalože v skladu z institucionalnim ustrojem držav članic (vključno z javnim regionalnim in lokalnim prevozom), na katerega je oprt razvoj infrastrukture in ki zagotavlja boljšo povezanost s celostnim in osrednjim omrežjem TEN-T. X   X  
Predhodna pogojenost 7.2: železniški promet: v okviru celostnega prometnega načrta oziroma načrtov ali okvira oziroma okvirov obstaja izrecen razdelek o razvoju železnice v skladu z institucionalnim ustrojem držav članic (vključno z javnim regionalnim in lokalnim prevozom), na katerega je oprt razvoj infrastrukture in ki zagotavlja boljšo povezanost s celostnim in osrednjim omrežjem TEN-T. Naložbe zajemajo mobilna sredstva, interoperabilnost in krepitev institucionalne usposobljenosti. X   X  
Predhodna pogojenost 7.3: drugi načini prevoza, vključno s celinskimi plovnimi potmi in pomorskim prometom, pristanišči, multimodalnimi povezavami in letališko infrastrukturo:v okviru celostnega prometnega načrta oziroma načrtov ali okvira oziroma okvirov obstaja izrecen razdelek o celinskih plovnih poteh in pomorskem prometu, pristaniščih, multimodalnih povezavah in letališki infrastrukturi, ki prispevajo k izboljšanju povezanosti s celostnim in osrednjim omrežjem TEN-T in spodbujanju trajnostne regionalne in lokalne mobilnosti. X   X  
Predhodna pogojenost 7.4: razvoj pametnih sistemov za distribucijo, hrambo in prenos energije. X X    
TO 8 – spodbujanje trajnostnega in kakovostnega zaposlovanja ter podpora mobilnosti delovne sile Predhodna pogojenost 8.1: aktivne politike trga dela so zasnovane in se izvajajo v skladu s smernicami za zaposlovanje.     X  
Predhodna pogojenost 8.2: samozaposlovanje, podjetništvo in ustanavljanje podjetij: obstoj strateškega političnega okvira za vključujoč zagon. X      
Predhodna pogojenost 8.3: institucije trga dela so posodobljene in okrepljene v skladu s smernicami za zaposlovanje.     X  
Predhodna pogojenost 8.4: aktivno in zdravo staranje: politike aktivnega staranja so zasnovane v skladu s smernicami za zaposlovanje.       X
Predhodna pogojenost 8.5: prilagajanje delavcev, podjetij in podjetnikov spremembam: obstoj politik, ki temeljijo na predvidevanjih ter uspešnem obvladovanju sprememb in presturukturiranja.       X
Predhodna pogojenost 8.6: obstoj strateškega okvira politike za spodbujanje zaposlovanja mladih, tudi s pomočjo jamstva za mlade. X      
TO 9 – Spodbujanje socialnega vključevanja ter boj proti revščini in diskriminaciji Predhodna pogojenost 9.1: obstoj in izvajanje nacionalnega strateškega političnega okvira za zmanjšanje revščine s ciljem dejavnega vključevanja oseb, izključenih s trga dela, v skladu s smernicami za zaposlovanje. X      
Predhodna pogojenost 9.2: oblikovan je nacionalni strateški politični okvir za vključevanje Romov. X      
Predhodna pogojenost 9.3: zdravje: obstoj nacionalnega ali regionalnega strateškega političnega okvira za zdravje v mejah člena 168 PDEU, ki zagotavlja ekonomsko vzdržnost. X      
TO 10 – naložbe v izobraževanje, usposabljanje in poklicno usposabljanje za spretnosti in vseživljenjsko učenje Predhodna pogojenost 10.1: osip: obstoj strateškega političnega okvira za zmanjšanje osipa v mejah člena 165 PDEU. X      
Predhodna pogojenost 10.2: visokošolsko izobraževanje: obstoj nacionalnega ali regionalnega strateškega političnega okvira za večji delež uspešno zaključenega terciarnega izobraževanja ter za njegovo boljšo kakovost in učinkovitost v mejah člena 165 PDEU. X      
Predhodna pogojenost 10.3: vseživljenjsko učenje: obstoj nacionalnega in/ali regionalnega strateškega političnega okvira za vseživljenjsko učenje v mejah člena 165 PDEU. X      
Predhodna pogojenost 10.4: obstoj nacionalnega ali regionalnega strateškega političnega okvira za boljšo kakovost in učinkovitost sistemov poklicnega izobraževanja in usposabljanja v mejah člena 165 PDEU. X      
TO 11 – izboljšanje institucionalnih zmogljivosti javnih organov in zainteresiranih skupin in učinkovita javna uprava Predhodna pogojenost 11: obstoj strateškega političnega okvira za izboljšanje upravne učinkovitosti držav članic, vključno z reformo javne uprave. X   X  
Področja splošnih predhodnih pogojenosti
1: boj proti diskriminaciji
2: enakost spolov
3: invalidnost
4: javna naročila
5: državna pomoč
6: okoljska zakonodaja v zvezi s presojo vplivov na okolje in strateško okoljsko presojo
7: statistični sistemi in kazalniki rezultatov

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi uredbe o skupnih določbah in notranjih smernic Komisije o predhodnih pogojenostih za evropske strukturne in investicijske sklade

Priloga II

Analiza treh glavnih vrst tematskih predhodnih pogojenosti

Strateške predhodne pogojenosti
1.

Večina tematskih predhodnih pogojenosti (22 od 29) zadeva obstoj ali sprejetje strateškega okvira, strategije ali dolgoročnega načrta. Te predhodne pogojenosti imajo lahko več namenov. Zagotovile naj bi na primer boljše usklajevanje javnih intervencij v državah članicah ter sinergije med nacionalnim financiranjem in financiranjem EU. Pripomogle naj bi tudi k temu, da se finančna sredstva EU osredotočijo na najpomembnejše potrebe in se tako iz prepreči potrata (glej okvir).

Okvir

Primeri strateških predhodnih pogojenosti

Predhodna pogojenost 2.2 „infrastruktura za omrežja naslednje generacije: obstoj nacionalnih ali regionalnih načrtov za omrežja naslednje generacije” podpira cilj EU, da bi vsem Evropejcem zagotovili hitrejši internet. V ta namen morajo države članice sprejeti načrt za naložbe v širokopasovno infrastrukturo, ki temelji na trdni ekonomski analizi. V načrtih bi morali ugotoviti, katera območja so tržno donosna (npr. gosteje poseljena območja z večjim povpraševanjem), da v ta območja vlagali predvsem zasebni vlagatelji, in katera območja bodo manj dobičkonosna in zato potrebujejo javne prispevke, vključno s prispevki iz evropskih strukturnih in investicijskih skladov.

2.

Za 18 od teh 22 predhodnih pogojenosti ni izrecnih regulativnih določb, ki bi podrobno določale, kako morajo biti strategije opredeljene, kateri subjekti bi morali biti odgovorni za njihovo izvajanje in kako bi jih bilo treba spremljati (glej Prilogo I). Za preostale štiri predhodne pogojenosti so ti vidiki določeni v direktivah in uredbah. Zahteve za strategije, povezane s temi predhodnimi pogojenostmi, so določene v uredbi o skupnih določbah in se razlikujejo po obsegu.

3.

Vpliv strateških predhodnih pogojenosti na porabo na področju kohezije bo odvisen od kakovosti teh dolgoročnih načrtov ali strategij, njihove skladnosti z operativnimi programi ter odgovornosti in zavezanosti držav članic. Mehanično izpolnjevanje meril, ki so za ustrezne predhodne pogojenosti določena v uredbi o skupnih določbah, in skladnost z njimi seveda ne bosta zadostovala za doseganje boljših rezultatov.

Predhodne pogojenosti, povezane z upravno in institucionalno zmogljivostjo
4.

Upravna in institucionalna zmogljivost organov države članice je ključni dejavnik pri zagotavljanju uspešne porabe na področju kohezije. Pri sedmih od 29 tematskih predhodnih pogojenosti se zahteva, da ukrepi zagotavljajo ali izboljšajo zmogljivost za izvajanje politike (večinoma na področju informacijskih in komunikacijskih tehnologij (TO2), prometa (TO7), zaposlovanja (TO8) in javne uprave na splošno (TO11)). Sodišče je ugotovilo, da so merila za ocenjevanje izpolnjevanja teh predhodnih pogojenosti, opredeljena v uredbi o skupnih določbah, dvoumna, zato je izvajanje samoocenjevanja precej prepuščeno presoji držav članic.

Regulativne predhodne pogojenosti
5.

Od 29 tematskih predhodnih pogojenosti jih je šest regulativnih. Večinoma se nanašajo na področja energije iz obnovljivih virov, energetske učinkovitosti ter vodni sektor in sektor odpadkov:

  • predhodna pogojenost 4.1 „spodbujanje naložb v energetsko učinkovitost pri gradnji in obnavljanju stavb” v skladu z direktivami 2006/32/ES, 2010/31/EU in 2012/27/EU,
  • predhodna pogojenost 4.2 „spodbujanje soproizvodnje toplote in električne energije z visokim izkoristkom” v skladu z Direktivo 2004/8/ES,
  • predhodna pogojenost 4.3 „spodbujanje proizvodnje in distribucije obnovljivih virov energije” v skladu z Direktivo 2009/28/ES,
  • predhodna pogojenost 7.4 „razvoj pametnih sistemov za distribucijo, hrambo in prenos energije” v skladu z direktivama 2009/72/ES in 2009/73/ES ter Uredbo (ES) št. 714/2009, Uredbo (ES) št. 715/2009 in Uredbo (EU) št. 347/2013,
  • predhodna pogojenost 6.1 „vodni sektor: obstoj politike določanja cen vode” v skladu z Direktivo 2000/60/ES in
  • predhodna pogojenost 6.2: „sektor odpadkov: spodbujanje gospodarsko in okoljsko vzdržnih naložb v sektor odpadkov” v skladu z Direktivo 2008/98/ES.
6.

Analiza, ki jo je opravilo Sodišče, je pokazala, da je mogoče regulativne predhodne pogojenosti jasno povezati s prenosom direktiv v nacionalno zakonodajo. Merila za oceno regulativnih predhodnih pogojenosti so tudi pravno zavezujoča. Te predhodne pogojenosti bodo torej, če bodo ustrezno izvedene, najverjetneje imele merljiv učinek na porabo na področju kohezije, kot tudi na finančno izvedljivost podprtih naložb (glej okvir)

Okvir

Primeri regulativnih predhodnih pogojenosti

V skladu s predhodno pogojenostjo 4.1 morajo države članice spodbujati stroškovno učinkovite izboljšave na področju učinkovitosti rabe končne energije in stroškovno učinkovite naložbe v energetsko učinkovitost pri gradnji ali obnavljanju stavb. Ti ukrepi bi morali spodbuditi akterje na trgu h kupovanju energetskih storitev in izvajanju ukrepov za izboljšanje energetske učinkovitosti. Te dejavnosti podpirajo evropski strukturni in investicijski skladi, zato ta predhodna pogojenost spodbuja povpraševanje po intervencijah, ki jih sofinancira EU.

Predhodna pogojenost 6.1 zahteva politiko določanja cen vode, ki zagotavlja (a) ustrezne spodbude za uporabnike za učinkovito rabo vodnih virov in (b) ustrezen prispevek različnih uporabnikov vode k povračilu stroškov vodnih storitev1. Ta prispevek bi bilo treba upoštevati, ko se ugotavlja vrzel v financiranju, tj. razlika med skupnimi stroški naložbe in nacionalnim prispevkom, ki ga lahko sofinancira EU. Z drugimi besedami, EU bo sofinancirala samo del naložb, ki jih ni mogoče pokriti s prispevki uporabnikov vodne infrastrukture2.

Priloga III

Skladnost mejnikov in ciljnih vrednosti kazalnikov okvira smotrnosti poslovanja s Prilogo II k uredbi o skupnih določbah (po prednostnih oseh)1 za 14 operativnih programov, preučenih v zvezi s tematskima ciljema 1 in 8

    Sklad Kazalniki Skupaj
    ESRR/Kohezijski sklad ESS Izložkov in ključnih faz izvajanja Finančni
Skupno število mejnikov in ciljnih vrednosti na prednostno os 60 68 81 47 128
od teh je z naslednjimi zahtevami skladnih:
(a.1) realni in dosegljivi
  • realni in dosegljivi
25
(42 %)
44
(65 %)
33
(41 %)
36
(77 %)
69
(54 %)
  • Nezadostne informacije za sklepanje
24
(40 %)
12
(18 %)
33
(41 %)
3
(6 %)
36
(28 %)
  • nerealni in/ali nedosegljivi
11
(18 %)
12
(18 %)
15
(19 %)
8
(17 %)
23
(18 %)
(a.2) relevantni in zajemajo bistvene informacije o napredku prioritete 60
(100 %)
68
(100 %)
81
(100 %)
47
(100 %)
128
(100 %)
(b) skladni z vrsto in značilnostmi specifičnih ciljev prioritete 60
(100 %)
68
(100 %)
81
(100 %)
47
(100 %)
128
(100 %)
(c) pregledni, z objektivno preverljivimi ciljnimi vrednostmi ter identificirani in po možnosti javno dostopnimi izvornimi podatki
  • Identificirani izvorni podatki
60
(100 %)
68
(100 %)
81
(100 %)
47
(100 %)
128
(100 %)
  • Objektivno preverljive ciljne vrednosti
36
(60 %)
56
(82 %)
48
(60 %)
44
(94 %)
92
(72 %)
(d) preverljivi, brez nesorazmernega upravnega bremena; Vir podatkov za vse kazalnike v vzorcu je statistični sistem, ki so ga razvile države članice. Upravno breme, ki ga lahko povzroči preverjanje mejnikov in ciljnih vrednosti, je torej neposredno povezano z zasnovo teh sistemov, katerih postopki niso bili analizirani.
(e) dosledni za vse operativne programe, kadar je ustrezno. Pri kazalnikih izložkov in ključnih fazah izvajanja je bilo to mogoče potrditi samo za en kazalnik, v vseh drugih primerih so bili uporabljeni različni kazalniki. Sodišče kljub temu ugotavlja, da so bili mejniki in ciljne vrednosti po spolu razčlenjeni samo v dveh od šestih preučenih operativnih programov s sofinanciranjem ESS. Pravna podlaga razčlenjevanje mejnikov po spolu prepušča državam članicam2.

1Navedene številke pomenijo, kolikokrat je bil kazalnik uporabljen v okviru smotrnosti poslovanja, to pomeni, da se štejejo po posameznih prednostih oseh.

2Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 288/2014, Priloga I, tabela 6.

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi operativnih programov in dodatnih informacij, ki so jih zagotovile države članice

Priloga IV

Pravila, ki se uporabljajo za presojo doseganja mejnikov in ciljnih vrednosti

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi pregleda Izvedbene uredbe Komisije (EU) št. 215/2014 in Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 480/2014.

Odgovori Komisije

Povzetek

IV

V zvezi s spremembami na terenu zaradi predhodnih pogojenosti bi se morali že zaradi same uvedbe minimalnih pogojev, ki niso obstajali v nobenem od prejšnjih okvirov kohezijske politike, izboljšati uspešnost in učinkovitost porabe.

Komisija bo končni učinek predhodnih pogojenosti lahko ocenila po izvedbi projektov/programov.

Komisija lahko v skladu z uredbo o skupnih določbah začasno ustavi plačila zaradi neizvedbe akcijskega načrta za izpolnitev predhodnih pogojenosti po poročanju držav članic o njihovem izpolnjevanju v letnih poročilih o izvajanju (do 30. junija 2017) ali poročilih o napredku (do 30. avgusta 2017).

Komisija načrtuje, da bo ocenjevanje končala jeseni 2017. Sredi septembra so proračunska sredstva, na katera se nanašajo neizvedeni akcijski načrti, znašala približno 12 % kohezijskih sredstev.

V

Okvir smotrnosti poslovanja in rezerva za smotrnost poslovanja sta bila vzpostavljena v podporo osredotočenosti na smotrnost poslovanja in doseganje ciljev strategije Unije za pametno, trajnostno in vključujočo rast. Oblikovana nista bila za to, da bi omogočila bistveno predodelitev porabe na področju kohezije. Če pa programi ne dosežejo mejnikov, določenih v okviru smotrnosti poslovanja, se lahko rezerva za smotrnost poslovanja kljub temu predodeli drugim, bolj smotrnim programom. Poleg tega je okvir smotrnosti poslovanja samo eden od več elementov usmerjenosti v rezultate. Večina kazalnikov, uporabljenih za dodelitev rezerve za smotrnost poslovanja, je kazalnikov izložkov, ker ne bi bilo pošteno nagraditi ali kaznovati programa zaradi rezultatov, na katere vplivajo zunanji dejavniki, ki so zunaj nadzora organa upravljanja programa. Če pa je intervencijska logika programa dobro zasnovana, bi morali zagotovljeni navedeni izložki prispevati k doseganju ciljev v smislu rezultatov.

VI

Komisija trenutno analizira poročila o izvedbi akcijskih načrtov za izpolnitev predhodnih pogojenosti, ki so jih države članice predložile v okviru letnih poročil o izvajanju in poročil o napredku.

Regulativne določbe o pregledu smotrnosti poslovanja in predodelitvi rezerve za smotrnost poslovanja so natančno oblikovane za to, da bi prispevale k smotrnosti poslovanja in s tem preprečile potratno ali neučinkovito rabo virov.

VII

Komisija v tej fazi ne more sprejeti posebnih zavez glede zakonodajnih predlogov za obdobje po letu 2020.

Priporočilo 1:

Komisija v tej fazi ne more sprejeti posebnih zavez glede zakonodajnih predlogov za obdobje po letu 2020.

(a) Komisija pod pogojem, da bodo predhodne pogojenosti ohranjene za obdobje po letu 2020, vsebinsko sprejema priporočilo.

(b) Komisija pod pogojem, da bodo predhodne pogojenosti ohranjene za obdobje po letu 2020, in ob upoštevanju posebnosti vsakega postopka delno sprejema to priporočilo. Vsekakor si bo prizadevala za zagotavljanje doslednosti.

(c) Komisija pod pogojem, da bodo predhodne pogojenosti ohranjene za obdobje po letu 2020, vsebinsko sprejema priporočilo.

(d) Komisija pod pogojem, da bodo predhodne pogojenosti ohranjene za obdobje po letu 2020, vsebinsko sprejema priporočilo.

Priporočilo 2:

Komisija v tej fazi ne more sprejeti posebnih zavez glede zakonodajnih predlogov za obdobje po letu 2020.

Komisija pod pogojem, da bosta okvir smotrnosti poslovanja in rezerva za smotrnost poslovanja ohranjena za obdobje po letu 2020, sprejema priporočilo.

(c) Komisija poudarja, da je njen glavni cilj državam članicam pomagati, da ustrezno uporabljajo sredstva in se s tem izognejo nezadostni smotrnosti. Komisija si bo še naprej prizadevala za nadaljnje doseganje tega cilja, in sicer z zagotavljanjem navodil, tehničnega strokovnega znanja, možnosti za razpravo in izmenjavo izkušenj itd.

Začasna ustavitev plačil in finančni popravki so ukrepi, ki se sprejmejo samo, če kadar vsa ostala prizadevanja spodletijo. Komisija bo te ukrepe pregledala in jih uporabljala tudi v prihodnje, vendar se bo kar najbolj osredotočala na preventivno delovanje.

Uvod

18

Ključna faza izvajanja je pomembna faza v izvajanju dejavnosti v okviru prednostne naloge, ki je potrebna za doseganje ciljev, določenih za leto 2023. Njena izvedba je preverljiva in se lahko izrazi s številko ali deležem.

Opažanja

29

Države članice so lahko o izpolnjevanju predhodnih pogojenosti do junija 2017 poročale v okviru letnih poročil o izvajanju, do avgusta 2017 pa v okviru poročil o napredku.

Komisija dokončuje ocenjevanje preostalih akcijskih načrtov jeseni 2017.

32

Komisija spominja, da države članice niso zakonsko obvezane poročati pred junijem/avgustom 2017.

34

Pomembno je poudariti, da se je ob sprejetju partnerskega sporazuma/operativnega programa za splošni predhodni pogojenosti 4 in 5 ter za predhodni pogojenosti 8.1 in 8.3 za večino predhodnih pogojenosti štelo, da so izpolnjene:

  • 15 od 27 držav članic, ki so predhodno pogojenost 4 štele za upoštevno, jo je ob sprejetju štelo za izpolnjeno;
  • 22 od 27 držav članic, ki so predhodno pogojenost 5 štele za upoštevno, jo je ob sprejetju štelo za izpolnjeno;
  • 22 od 27 držav članic, ki so predhodno pogojenost 8.1 štele za upoštevno, jo je ob sprejetju štelo za izpolnjeno, in
  • 9 od 14 držav članic, ki so predhodno pogojenost 8.3 štele za upoštevno, jo je ob sprejetju štelo za izpolnjeno.

Službe Komisije so analizirale samoocene držav članic. O njih so razpravljale z državami članicami.

35

Glej odgovor Komisije na odstavek 32.

37

Vsaka tematska predhodna pogojenost je povezana s posebno prednostno naložbo v okviru tematskega cilja. Vsaka prednostna naložba nima svoje predhodne pogojenosti.

Ko bo Komisija končala ocenjevanje, bo lahko zagotovila celovito analizo deleža sredstev skladov, na katera se nanašajo neizvedeni akcijski načrti.

39

Kot je Komisija navedla v odstavku 59 spodaj, so bile s predhodnimi pogojenostmi uvedene minimalne zahteve in pogoji, ki niso obstajali v nobenem prejšnjem zakonodajnem okviru kohezijske politike. Čeprav je mogoče učinek predhodnih pogojenosti oceniti šele ob koncu programskega obdobja, Komisija pričakuje, da bi se morali uspešnost in učinkovitost porabe izboljšati že samo zaradi uvedbe minimalnih pogojev. Vendar to ne pomeni, da pogoji ne bi mogli biti zahtevnejši in ambicioznejši – kot je predlagala Komisija (COM(2011) 615).

41

Komisija poudarja, da so smernice interni dokument za njeno osebje o tem, kako razlagati posamezno merilo, ki izhaja iz uredbe o skupnih določbah, za zagotovitev doslednosti pri ocenjevanju predhodnih pogojenosti v državah članicah. Službe Komisije so samoocene držav članic analizirale v skladu s smernicami Komisije, ki so bistveno zmanjšale prostor za interpretacijo.

47

Komisija meni, da navedena merila za dve različni predhodni pogojenosti, ki sta povezani z dvema različnima prednostnima naložbama (ena v podporo izvajanju aktivnih politik trga dela, ki izpolnjujejo nekatere minimalne pogoje, in druga v podporo reformam za izvajanje teh aktivnih politik trga dela), niso medsebojno izključujoča. To bi bilo mogoče samo v primeru, če nadaljnje izboljšanje aktivnih politik trga dela, ki izpolnjujejo minimalne pogoje, opredeljene v okviru predhodne pogojenosti 8.1, ni mogoče in ga Unija ne bi smela podpreti.

48

Komisija meni, da lahko države članice merila za predhodno pogojenost 8.1 ocenijo kot izpolnjena in sredstva EU v okviru prednostne naložbe, povezane s predhodno pogojenostjo 8.3, uporabijo za nadaljnji razvoj zmogljivosti za zagotavljanje takih storitev iz naslednjih razlogov:

  • država članica lahko predhodno pogojenost 8.1 izpolni z naložbami in reformnimi ukrepi, sprejetimi v okviru prednostne naložbe, na katero se nanaša predhodna pogojenost 8.3;
  • država članica, ki že izpolnjuje minimalne pogoje v okviru predhodne pogojenosti 8.1, morda želi še vedno izboljšati delovanje javnega zavoda za zaposlovanje z vlaganjem v prednostno naložbo za reformo institucij trga dela, na primer za nadaljnje ukrepanje glede na opažanja iz poročila o državi. Dejstvo, da država članica izpolnjuje minimalne pogoje, ji ne more preprečiti, da bi še izboljšala institucije trga dela, službe Komisije pa lahko celo opozorijo, da je potrebno izboljšanje.
52

Komisija svoje znanje, pridobljeno na drugih področjih ali v usklajenih ukrepih, kot je evropski semester, uporablja pri vsakdanjem pripravi in izvajanju programov.

Ocena izpolnjevanja, ki jo izvedeta država članica in Komisija, je omejena na merila, določena v Prilogi XI k uredbi o skupnih določbah, tj. predhodne pogojenosti se morajo nanašati samo na vprašanja, ki so povezana izključno z izvajanjem kohezijske politike.

Zato pravna podlaga Komisiji ni omogočala, da bi ocenjevanje predhodnih pogojenosti v celoti uskladila z evropskim semestrom in drugimi viri informacij.

53

Predhodne pogojenosti so minimalne zahteve. Njihovo izpolnjevanje se ocenjuje zgolj na podlagi meril iz Priloge XI k uredbi o skupnih določbah, kakor določa člen 19(3) uredbe o skupnih določbah. Postopek evropskega semestra temelji na drugačnem okviru. Izpolnjevanje predhodne pogojenosti ne pomeni, da nadaljnja izboljšanja niso mogoča ali celo potrebna z vidika politike. Tako je mogoče pojasniti, zakaj je mogoče, da je predhodna pogojenost 8.1 ocenjena kot izpolnjena (saj so izpolnjeni minimalni pogoji iz Priloge XI k uredbi o skupnih določbah), države članice pa vseeno želijo še izboljšati izvajanje aktivnih politik trga dela z naložbami v okviru prednostne naložbe, s katero je povezana predhodna pogojenost 8.3, ali jim je nadaljnje izboljšanje priporočeno (v okviru evropskega semestra).

Okvir 2 – Neskladnost med predhodnimi pogojenostmi in poročili za posamezne države pri presoji izvajanja aktivne politike trga dela v državi članici – primeri Poljske, Španije in Hrvaške

Komisija se sklicuje na svoj odgovor v odstavku 53.

55

Sklicevanje na posebno poročilo 24/2016 temelji na ugotovitvah v zvezi s shemami državne pomoči, ki jih spremlja GD za konkurenco. Naknadno spremljanje temelji na vzorcu in ne vključuje nujno financiranja iz skladov ESI. Službe Komisije so analizirale samoocene držav članic. O njih so razpravljale z državami članicami.

V skladu s predhodno pogojenostjo „državna pomoč“ morajo biti vzpostavljeni osnovni okvirni pogoji za učinkovito in uspešno uporabo sredstev. V zvezi s kakovostjo skladnosti je treba opozoriti, da je v skladu z uredbo o skupnih določbah „[o]cena izpolnjevanja Komisije […] omejena na merila, določena v pravilih za posamezne sklade, in v delu II Priloge XI, ter upošteva nacionalne in regionalne pristojnosti pri odločanju o posebnih in ustreznih političnih ukrepih, vključno z vsebino strategij“ (člen 19).

57

Glej odgovor Komisije na odstavek 32.

59

V študiji, ki jo je naročila Evropska komisija, je bilo ugotovljeno, da so „predhodne pogojenosti […] sprožile spremembe na nacionalni in regionalni ravni, ki jih sicer ne bi bilo ali pa bi potekale počasneje“1. V delovnem dokumentu služb Komisije2 so predstavljeni drugi primeri ukrepov držav članic, ki imajo dodano vrednost, če države članice zagotovijo njihovo ustrezno izvajanje in nadaljnje ukrepanje v prihodnosti.

Nov razvoj politike in strukturne reforme, ki so jih sprožile predhodne pogojenosti, imajo pozitiven učinek prelivanja na javne in zasebne naložbe, ki niso povezane s kohezijsko politiko.

Poleg tega so bile s predhodnimi pogojenostmi uvedeni minimalne zahteve in pogoji, ki niso obstajali v nobenem prejšnjem zakonodajnem okviru kohezijske politike. Medtem ko ambiciozni pogoji, ki jih je predlagala Komisija (COM(2011) 615), v poznejšem zakonodajnem postopku niso bili ohranjeni, se pričakuje, da se bosta uspešnost in učinkovitost porabe z uvedbo minimalnih pogojev izboljšali.

61

Komisija je imela v skladu s členom 19(5) uredbe o skupnih določbah možnost (vendar ne obveznost) začasno ustaviti vmesna plačila ob sprejetju programov, kjer je bilo to potrebno za preprečitev znatne škode za uspešnost in učinkovitost doseganja specifičnih ciljev.

Komisija trenutno analizira poročila o izvedbi akcijskih načrtov za izpolnitev predhodnih pogojenosti, ki so jih države članice predložile v okviru letnih poročil o izvajanju in poročil o napredku.

Šele po analizi teh dokumentov bo lahko preučila začasne ustavitve v zvezi z neizvedbo akcijskih načrtov.

70

Okviri smotrnosti poslovanja v sprejetih programih vključujejo različne kazalnike za zagotovitev, da so programi na dobri poti k izvajanju dogovorjenega. Med njimi prevladujejo kazalniki izložkov in ključne faze izvajanja, vključeni pa so tudi finančni kazalniki, da bi zagotovili približno oceno celotnega napredka prednostne osi. Poleg tega okvir smotrnosti poslovanja sam ne more zagotoviti boljših rezultatov. Spremljati ga morajo drugi elementi usmerjenosti v rezultate.

72

Usmerjenost programov v rezultate je odvisna od več medsebojno delujočih elementov, vključno z dobro analizo potreb, zanesljivo intervencijsko logiko z jasnimi specifičnimi cilji, dobro izbranimi kazalniki rezultatov, izraženimi v merilih za izbor, ter tudi dobro načrtovanim okvirom smotrnosti poslovanja z realističnimi in dosegljivimi mejniki in cilji.

Kazalniki rezultatov morda niso ustrezni za vključitev v okvir smotrnosti poslovanja v okviru ESRR in Kohezijskega sklada zaradi časa, v katerem je mogoče rezultate doseči in jih zajeti v sistem. Glede na naravo kazalnika je lahko potrebno ovrednotenje za razločitev učinkov politike od učinkov dejavnikov zunaj programa.

74

Zakonska zahteva določa, da mora okvir smotrnosti poslovanja za prednostno os vključevati finančni kazalnik in kazalnik izložkov, kjer je ustrezno, pa tudi kazalnik rezultatov (glej točko 2 Priloge II k uredbi o skupnih določbah).

75

Ključne faze izvajanja se uporabljajo za označevanje pomembne faze v izvajanju dejavnosti v okviru prednostne naloge, ki je potrebna za doseganje ciljev, določenih za leto 2023, ne samo začetka izvajanja.

79

Skladnost mejnikov in ciljnih vrednosti z merili iz Priloge II k uredbi o skupnih določbah je bila preverjena ob sprejetju programa. Države članice lahko predlagajo popravo mejnikov in ciljnih vrednosti, če se izkaže, da so pod- ali precenjeni zaradi nepravilnih predpostavk. Pri taki zahtevi je treba upoštevati postopek za spremembo programa iz člena 30 uredbe o skupnih določbah, pobuda zanjo pa je v izključni pristojnosti države članice.

Okvir 4 – Primer vrednosti, ki jih ni bilo mogoče preveriti za dva španska operativna programa, tj. „Pametna rast“ in „Andaluzija ESRR“

Dokumenti, dani na voljo za dva španska programa ESRR, vključujejo informacije o metodi izračuna, znesku ESRR, ki ustreza vsakemu kazalniku, ter predlaganemu mejniku in ciljni vrednosti. Dejansko niso navedeni stroški na enoto, da bi se te vrednosti preverile. Vendar je treba opozoriti, da ocena Komisije vključuje tudi kvalitativni del, ki temelji na strokovni presoji.

80

V skladu s členom 4(3) Uredbe št. 215/2014 morajo organi upravljanja te informacije zagotoviti na zahtevo Komisije. Zaradi raznolikosti kazalnikov, ki se lahko uporabijo, ni bilo predloge za zagotavljanje informacij o metodologijah in merilih, uporabljenih za izbor kazalnikov ter določitev mejnikov in ciljnih vrednosti. Zato je mogoče, da se raven podrobnosti med dokumenti razlikuje.

82

Komisija opozarja, da so to zahteve veljavne pravne podlage. Komisijo pravna podlaga zavezuje. Opredelitev doseganja mejnikov iz člena 6(2) Izvedbene uredbe Komisije zagotavlja nekaj rezerve, da se lahko upošteva kompleksnost večine intervencij v okviru skladov ESI. Temu se pridružuje še dejstvo, da je okvir smotrnosti poslovanja nova rešitev, dodeljevanje rezerve pa bo samodejno.

85

Komisija je ob snovanju sedanje ureditve dodeljevanja rezerve za smotrnost poslovanja menila, da ohranjevanje rezerve na nacionalni ravni zagotavlja skladnost z glavnim ciljem kohezijske politike, tj. povečevanjem ekonomske, socialne in teritorialne kohezije, ter s cilji, kot so opredeljeni v PDEU (člen 176).

Glej tudi odgovor Komisije na odstavek 72.

86

Člen 22(4) in (5) ter člen 30(3) uredbe o skupnih določbah določajo omejitve za to prožnost: rezervo za smotrnost poslovanja je treba prenesti s prednostnih nalog, pri katerih mejniki niso bili doseženi, na tiste, pri katerih so bili; praviloma mora biti predodelitev skladna z zahtevami tematske koncentracije in minimalnimi dodelitvami iz navedene uredbe in pravili za posamezni sklad. Predlog predodelitve mora biti skladen z veljavnimi pravili, se ujemati z razvojnimi potrebami države članice ali regije ter ne sme pomeniti znatnega tveganja, da ciljev in ciljnih vrednosti iz predloga ni mogoče doseči.

87

Komisija opozarja, da je začasna ustavitev plačil zadnji ukrep za izboljšanje izvajanja programa, ki se uporabi, če se zahtevane vrednosti ne dosežejo z drugimi ukrepi. Pred uvedbo začasne ustavitve plačil se z drugimi koraki od držav članic zahteva, naj posredujejo in odpravijo slabosti izvajanja. Ta postopek je del spremljanja izvajanja programov, ki ga opravlja Komisija.

88

V takih primerih lahko države članice predlagajo spremembo vrednosti, določene za mejnik. Vendar se taka sprememba potrdi šele, ko Komisija sprejme predlagano spremembo programa.

89

V primeru ESRR in Kohezijskega sklada kazalniki rezultatov merijo spremembe zaradi ukrepov, sofinanciranih z javno intervencijo, na primer s stani skladov, in druge dejavnike. Če opažena sprememba vrednosti kazalnika rezultatov ni odvisna samo od intervencije skladov, Komisija organom upravljanja ne more naložiti popravljalnih ukrepov zaradi nedoseganja nečesa, kar ni pod njihovim nadzorom.

91

Omejitve uporabe finančnih popravkov so bile uvedene, da bi preprečili položaje, ko so organi upravljanja kaznovani zaradi sprememb, ki niso povsem pod njihovim nadzorom. Zaradi dolgega obdobja do doseganja ciljnih vrednosti je nepredvidljivost zunanjih dejavnikov povečana.

93

Omejitve uporabe začasne ustavitve plačil in finančnih popravkov so bile uvedene, da bi preprečili položaje, ko so organi upravljanja kaznovani zaradi sprememb, ki niso povsem pod njihovim nadzorom. Poleg tega sankcije, predvidene v okviru smotrnosti poslovanja, niso edini razpoložljivi mehanizmi. Zaradi nizke stopnje črpanja se lahko sredstva v programskem obdobju sprostijo na podlagi pravila n + 3.

Zaključki in Priporočila

96

Če se o akcijskem načrtu ne poroča kot o „izvedenem“, še ne pomeni, da ni bil izveden.

Komisija spominja, da države članice niso zakonsko obvezane poročati pred junijem/avgustom 2017.

97

Ocena izpolnjevanja, ki jo izvedeta država članica in Komisija, je omejena na merila, določena v Prilogi XI k uredbi o skupnih določbah. Nobenega elementa, ki ne spada med ta merila, a se lahko upošteva v okviru evropskega semestra, ni mogoče uporabiti za oceno izpolnjevanja predhodnih pogojenosti.

Komisija poudarja tudi, da je njen prvotni predlog o merilih za predhodne pogojenosti vseboval številne kvalitativne elemente.

Z uporabo smernic Komisije o predhodnih pogojenostih, ki so bile za službe Komisije obvezne, se je bistveno zmanjšal prostor za interpretacijo meril iz uredbe o skupnih določbah.

98

Komisija je imela v skladu s členom 19(5) uredbe o skupnih določbah možnost (vendar ne obveznost) začasno ustaviti vmesna plačila ob sprejetju programov, kjer je bilo to potrebno za preprečitev znatne škode za uspešnost in učinkovitost doseganja specifičnih ciljev.

Komisija trenutno analizira poročila o izvedbi akcijskih načrtov za izpolnitev predhodnih pogojenosti, ki so jih države članice predložile v okviru letnih poročil o izvajanju in poročil o napredku.

Šele po analizi teh dokumentov bo lahko preučila začasne ustavitve v zvezi z neizvedbo akcijskih načrtov.

100

Komisija je sprejela več pobud za oceno mehanizma predhodnih pogojenosti na terenu, na primer s študijo o predhodnih pogojenostih in delovnim dokumentom služb Komisije, ki jih bo Komisija uporabila pri pripravi zakonodajnega predloga za programsko obdobje po letu 2020.

103

Pogoji za dodelitev rezerve za smotrnost poslovanja so določeni v osnovni zakonodaji. Komisija bo sledila zakonodajnim zahtevam v zvezi z ravnjo doseganja mejnikov, potrebno za dodelitev rezerve za smotrnost poslovanja. Opredelitev doseganja mejnikov iz člena 6(2) Izvedbene uredbe Komisije zagotavlja nekaj rezerve, da se lahko upošteva kompleksnost večine intervencij v okviru skladov ESI. Razlog za ta pravila je dejstvo, da je okvir smotrnosti poslovanja v trenutni obliki nova rešitev.

104

Okvir smotrnosti poslovanja in rezerva za smotrnost poslovanja nista bila zasnovana za to, da bi omogočila bistveno predodelitev porabe na področju kohezije. Sta spodbudi za organe upravljanja, da v skladu z načrti zagotavljajo izložke, ki so pod njihovim nadzorom. Skupaj z drugimi medsebojno delujočimi elementi usmerjenosti v rezultate – dobro analizo potreb, zanesljivo intervencijsko logiko z jasnimi specifičnimi cilji, dobro izbranimi kazalniki rezultatov, izraženimi v merilih za izbor – bi moralo biti s tem zagotovljeno, da je vsak program smotrn in dosega svoje cilje.

Poleg tega kazalniki rezultatov morda niso ustrezni za okvir smotrnosti poslovanja zaradi časa, v katerem je mogoče rezultate doseči in jih zajeti v sistem. Glede na naravo kazalnika je morda potrebno ovrednotenje za razločitev učinkov politike od učinkov dejavnikov zunaj programa.

105

Komisija je ob snovanju sedanje ureditve dodeljevanja rezerve za smotrnost poslovanja menila, da ohranjevanje rezerve na nacionalni ravni zagotavlja skladnost z glavnim ciljem kohezijske politike, tj. povečevanjem ekonomske, socialne in teritorialne kohezije, ter s cilji, kot so opredeljeni v PDEU (člen 176).

Usmerjenost programov v rezultate je odvisna od več medsebojno delujočih elementov, vključno z dobro analizo potreb, zanesljivo intervencijsko logiko z jasnimi specifičnimi cilji, dobro izbranimi kazalniki rezultatov, izraženimi v merilih za izbor, ter tudi dobro načrtovanim okvirom smotrnosti poslovanja z realističnimi in dosegljivimi mejniki in cilji.

106

Okvir smotrnosti poslovanja se opira na različne kazalnike za zagotovitev, da so programi na dobri poti k izvajanju dogovorjenega. Kazalniki rezultatov morda niso ustrezni (za ESRR/Kohezijski sklad), ker čas, v katerem je mogoče rezultate doseči in jih zajeti v sistem, ni združljiv z obveznim časovnim okvirom za koristno dodelitev rezerve za smotrnost poslovanja.

107

Ključne faze izvajanja se uporabljajo za označevanje pomembne faze v izvajanju dejavnosti v okviru prednostne naloge. Te faze so potrebne za dosego ciljnih vrednosti, določenih za leto 2023, in niso zgolj oznaka začetka izvajanja.

108

V skladu s členom 4(3) Uredbe št. 215/2014 morajo organi upravljanja te informacije zagotoviti na zahtevo Komisije. Zaradi raznolikosti kazalnikov, ki se lahko uporabijo, ni bilo predloge za zagotavljanje informacij o metodologijah in merilih, uporabljenih za izbor kazalnikov ter določitev mejnikov in ciljnih vrednosti. Zato je mogoče, da se raven podrobnosti med dokumenti razlikuje.

109

Omejitve uporabe začasne ustavitve plačil in finančnih popravkov so bile uvedene, da bi preprečili položaje, ko so organi upravljanja kaznovani zaradi sprememb zunaj programa, ki niso povsem pod njihovim nadzorom. Poleg tega sankcije, predvidene v okviru smotrnosti poslovanja, niso edini razpoložljivi mehanizmi.

Zlasti lahko zamuda pri začetku in izvajanju projektov povzroči nizko stopnjo črpanja in s tem sprostitev sredstev v programskem obdobju na podlagi pravila n + 3. To pomeni, da lahko nizka stopnja izvajanja pomeni zmanjšanje razpoložljivega financiranja.

111

Komisija v tej fazi ne more sprejeti posebnih zavez glede zakonodajnih predlogov za obdobje po letu 2020.

Priporočilo 1 – Nadaljnji razvoj predhodnih pogojenosti za obdobje po letu 2020

Komisija v tej fazi ne more sprejeti posebnih zavez glede zakonodajnih predlogov za obdobje po letu 2020.

(a) Komisija pod pogojem, da bodo predhodne pogojenosti ohranjene za obdobje po letu 2020, vsebinsko sprejema priporočilo.

(b) Komisija pod pogojem, da bodo predhodne pogojenosti ohranjene za obdobje po letu 2020, in ob upoštevanju posebnosti vsakega postopka delno sprejema to priporočilo. Vsekakor si bo prizadevala za zagotavljanje doslednosti.

(c) Komisija pod pogojem, da bodo predhodne pogojenosti ohranjene za obdobje po letu 2020, vsebinsko sprejema priporočilo.

(d) Komisija pod pogojem, da bodo predhodne pogojenosti ohranjene za obdobje po letu 2020, vsebinsko sprejema priporočilo.

Priporočilo 2 – Razmislek o preoblikovanju rezerve za smotrnost poslovanja za obdobje po letu 2020 v instrument, ki bo bolj usmerjen v rezultate

Komisija v tej fazi ne more sprejeti posebnih zavez glede zakonodajnih predlogov za obdobje po letu 2020.

Komisija pod pogojem, da bosta okvir smotrnosti poslovanja in rezerva za smotrnost poslovanja ohranjena za obdobje po letu 2020, sprejema priporočilo.

(c) Komisija poudarja, da je njen glavni cilj državam članicam pomagati, da ustrezno uporabljajo sredstva in se s tem izognejo nezadostni smotrnosti. Komisija si bo še naprej prizadevala za nadaljnje doseganje tega cilja, in sicer z zagotavljanjem navodil, tehničnega strokovnega znanja, možnosti za razpravo in izmenjavo izkušenj itd.

Začasna ustavitev plačil in finančni popravki so ukrepi, ki se sprejmejo samo, če so vsa ostala prizadevanja spodletela. Komisija bo te ukrepe pregledala in jih uporabljala tudi v prihodnje, vendar se bo kar najbolj osredotočala na preventivno delovanje.

Glosar in kratice

Ciljne vrednosti izražajo vrednost izložkov, rezultatov, ki jih je treba doseči, in odhodkov, potrjenih Komisiji do 31. decembra 2023. Ali in koliko so bile te ciljne vrednosti dosežene, se bo ocenilo ob koncu programskega obdobja leta 2025.

Evropski semester je ciklus usklajevanja politik med državami članicami EU, namenjen uskladitvi nacionalnih proračunskih, fiskalnih in gospodarskih politik s cilji in prioritetami EU. Svet v okviru evropskega semestra državam članicam priporoči, katere strukturne reforme naj izvedejo in kako naj preprečijo čezmerna makroekonomska neravnovesja.

Evropski strukturni in investicijski skladi (ESI) zajemajo pet ločenih skladov, ki podpirajo izvedbo strategije Unije za pametno, trajnostno in vključujočo rast v celotni EU ter naloge posameznih skladov, okviri politik pa so določeni za sedemletno proračunsko obdobje večletnega finančnega okvira. Ti skladi vključujejo: Evropski sklad za regionalni razvoj (ESRR), Evropski socialni sklad (ESS), Kohezijski sklad (KS), Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja (EKSRP) in Evropski sklad za pomorstvo in ribištvo (ESPR).

Izložki se proizvedejo ali dosežejo z viri, dodeljenimi za neko intervencijo (npr. izvedeni tečaji usposabljanja za brezposelne mlade, število zgrajenih komunalnih čistilnih naprav ali kilometrov cest itd.).

Ključna faza izvajanja pomeni specifične vmesne dele izvajanja operacij, ki so potrebni za doseganje ciljnih vrednosti, določenih za prednostno naložbo za leto 2023. Uporabljajo se lahko samo za namene okvira za smotrnost poslovanja, nanašajo pa se lahko na različne dele izvajanja, ki so potrebni za doseganje izložkov, npr. izbiro projektov ali odobritev velikih projektov.

Mejniki so vmesne ciljne vrednosti, neposredno povezane s specifičnim ciljem prednostne naložbe. Doseči jih je treba do 31. decembra 2018, ocenjeni pa bodo v letu 2019.

Okvir za smotrnost poslovanja sestavljajo mejniki in ciljne vrednosti, opredeljeni za niz kazalnikov, ki jih države članice izberejo za posamezno prednostno os v okviru operativnega programa, razen za prednostne osi za tehnično podporo in programe, podprte v okviru pobude za mala in srednja podjetja.

Operativni program določa prioritete in specifične cilje države članice ali regije ter način uporabe financiranja (sofinanciranja EU ter nacionalnega javnega in zasebnega sofinanciranja) iz evropskih strukturnih in investicijskih skladov v danem obdobju (sedaj sedem let) za financiranje projektov. Ti projekti morajo prispevati k doseganju nekega števila ciljev, določenih na ravni prednostne osi operativnega programa. Operativni program pripravi država članica, preden pa so mogoča plačila iz proračuna EU, ga mora odobriti Komisija. Operativni programi se lahko v obdobju, ki ga pokrivajo, spreminjajo le, če se strinjata obe strani.

Partnerski sporazumi se sklepajo med Evropsko komisijo in posameznimi državami članicami za programsko obdobje 2014–2020. Opredeljujejo načrte nacionalnih organov o načinu uporabe finančnih sredstev iz evropskih strukturnih in investicijskih skladov, določajo strateške cilje in prednostne naložbe posamezne države ter jih povezujejo s splošnimi cilji strategije Evropa 2020 za pametno, trajnostno in vključujočo rast. Med drugim vključujejo tudi povzetek ocene o izpolnjevanju veljavnih predhodnih pogojenosti in, če te niso izpolnjene, ukrepe, ki jih je treba sprejeti, seznam organov, odgovornih za časovni načrt za izvajanje teh ukrepov, ter opis metodologije in mehanizmov za zagotavljanje skladnosti pri delovanju okvirov za smotrnost poslovanja. Pripravijo jih države članice v dialogu s Komisijo, ki jih mora nato sprejeti.

Predhodne pogojenosti so pogoji, ki temeljijo na merilih, vnaprej določenih v uredbi o skupnih določbah, ter štejejo za nujne osnovne pogoje za uspešno in učinkovito porabo sredstev EU iz vseh evropskih strukturnih in investicijskih skladov. Pri pripravi operativnih programov za programsko obdobje 2014–2020 za Evropski sklad za regionalni razvoj, Kohezijski sklad in Evropski socialni sklad morajo države članice oceniti, ali so ti pogoji izpolnjeni. Če niso bili izpolnjeni, je bilo treba pripraviti akcijske načrte, da bi se zagotovila njihova izpolnitev do 31. decembra 2016.

Prednostna naložba je prednostno področje prispevanja Evropske unije, ki je določeno na ravni Unije in povezano s specifičnim tematskim ciljem Evropskega sklada za regionalni razvoj, Kohezijskega sklada ali Evropskega socialnega sklada.

S pregledom smotrnosti poslovanja se na podlagi informacij in ocen iz letnega poročila o izvajanju, ki ga bodo države članice predložile v letu 2019, preuči, ali so bili doseženi mejniki programov na ravni prednostnih osi.

Priporočila za posamezne države so priporočila Sveta državam članicam v zvezi s strukturnimi izzivi, ki jih je ustrezno obravnavati z večletnimi naložbami, ki neposredno spadajo na področje uporabe evropskih strukturnih in investicijskih skladov, kot je določeno v uredbah za posamezne sklade. Temeljijo na analizi načrtov držav članic EU za proračunske, makroekonomske in strukturne reforme, ki jo opravi Komisija, in zadevajo obdobje naslednjih 12–18 mesecev. Svet jih sprejme v skladu s členoma 121(2) in 148(4) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU).

Rezerva za smotrnost poslovanja predstavlja 6 % sredstev, dodeljenih skladoma ESRR, ESS in Kohezijskemu skladu v okviru cilja „naložbe za rast in delovna mesta” ter skladu EKSRP in ukrepom, ki se financirajo v okviru deljenega upravljanja v skladu z uredbo o ESPR. Ta sredstva so vključena v programe, vendar bodo dokončno dodeljena ali predodeljena glede na izid pregleda smotrnosti poslovanja leta 2019.

Rezultat je merljiva posledica, ki neposredno ali posredno izhaja iz vzročno-posledičnega razmerja. Na rezultatih temelječ pristop k javni politiki temelji na načelu, da bi morale biti javne intervencije osredotočene na doseganje rezultatov in ne upravljanje dejavnosti ali procesa. V okviru kohezijske politike se izraz rezultat navadno nanaša na izložke in učinke.

Tematski cilj je element strukturiranja partnerskih sporazumov. Določen je z zakonodajo in trenutnimi cilji, ki bi jih morali podpirati evropski strukturni in investicijski skladi. Tematski cilji vzpostavljajo povezavo s strateškimi cilji na ravni EU.

Učinek pomeni dolgoročnejše socialno-ekonomske posledice, ki jih je mogoče opaziti po nekem obdobju po zaključku intervencije in lahko vplivajo na neposredne upravičence intervencije ali druge posredne upravičence (npr. znižanje ravni brezposelnosti, izboljšanje kakovosti vode itd.).

Uredba o skupnih določbah je Uredba (EU) št. 1303/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o skupnih določbah o Evropskem skladu za regionalni razvoj, Evropskem socialnem skladu, Kohezijskem skladu, Evropskem kmetijskem skladu za razvoj podeželja in Evropskem skladu za pomorstvo in ribištvo, o splošnih določbah o Evropskem skladu za regionalni razvoj, Evropskem socialnem skladu, Kohezijskem skladu in Evropskem skladu za pomorstvo in ribištvo ter o razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 1083/20061.

Vložki so finančna, kadrovska, materialna, organizacijska ali regulativna sredstva, potrebna za izvedbo politike, programa ali projekta.

Končne opombe

1 UL L 347, 20.12.2013, str. 320.

2 SWD(2016) 318 final, 19.9.2016 Ex-post evaluation of the ERDF and Cohesion Fund 2007-13 (Naknadna ocena ESRR in Kohezijskega sklada za obdobje 2007–2013).

3 Uredba (EU) št. 1303/2013.

4 Člen 19 Uredbe (EU) št. 1303/2013.

5 Pregled programskih ciljev evropskih strukturnih in investicijskih skladov za obdobje 2014–2020 je na voljo v Prilogi II k Posebnem poročilu Sodišča št. 2/2017.

6 Del II Priloge XI k Uredbi (EU) št. 1303/2013.

7 Člen 19(3) Uredbe (EU) št. 1303/2013.

8 Evropska komisija, Internal Guidance on EACs for the ESI funds, Part I (Notranje smernice o predhodnih pogojenostih za evropske strukturne in investicijske sklade, Del I) in Guidance on for the European Structural and Investment Funds, Part II (Smernice o predhodnih pogojenostih za evropske strukturne in investicijske sklade, Del II).

9 Člen 19 Uredbe (EU) št. 1303/2013.

10 Člen 111 Uredbe (EU) št. 1303/2013.

11 Člen 52 Uredbe (EU) št. 1303/2013.

12 Člen 19(5) Uredbe (EU) št. 1303/2013.

13 Člen 19(1) Uredbe (EU) št. 1303/2013.

14 Člena 20 in 22 Uredbe (EU) št. 1303/2013.

15 Dodatne informacije o pobudi za zaposlovanje mladih so na voljo v Posebnem poročilu Sodišča št. 5/2017 – Brezposelnost mladih – ali so politike EU prinesle spremembe? Ocena jamstva za mlade in pobude za zaposlovanje mladih (http://eca.europa.eu).

16 Člen 39 Uredbe (EU) št. 1303/2013.

17 Odstavki od 94 do 120 Posebnega poročila št. 2/2017.

18 Člena 22 in 96 Uredbe (EU) št. 1303/2013 ter Priloga II k tej uredbi.

19 Priloga II k Uredbi (EU) št. 1303/2013 in člen 5 Izvedbene uredbe Komisije (EU) št. 215/2014.

20 Člen 22 Uredbe (EU) št. 1303/2013 in Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 215/2014 (UL L 69, 8.3.2014, str. 65).

21 SWD(2017) 127 final, 31.3.2017.

22 Več informacij o ukrepih za zmanjšanje ravni nepravilnosti na teh področjih je na voljo v Posebnem poročilu št. 10/2015 – Prizadevanja za reševanje problemov pri javnem naročanju na področju odhodkov EU za kohezijo bi bilo treba povečati in Posebnem poročilu št. 24/2016 – Potrebnih je več prizadevanj za seznanjanje s pravili o državni pomoči in uveljavljanje njihovega spoštovanja (http://eca.europa.eu).

23 Evropska komisija, Internal Guidance on EACs for the ESI funds, Part I (Notranje smernice o predhodnih pogojenostih za evropske strukturne in investicijske sklade, Del I), avgust 2014 in Guidance on for the European Structural and Investment Funds, Part II (Smernice o predhodnih pogojenostih za evropske strukturne in investicijske sklade, Del II), 13. februar 2014.

24 Člen 19(3) Uredbe (EU) št. 1303/2013.

25 https://ec.europa.eu/growth/smes/business-friendly-environment/small-business-act_sl

26 Evropska komisija, GD GROW, Progress report on start-up procedures in 2016 (Poročilo o napredku na področju postopkov ustanavljanja podjetij za leto 2016) (http://ec.europa.eu/growth/smes/promoting-entrepreneurship/advice-opportunities/start-up-procedures_sl).

27 COM(2011) 615 final z dne 6. oktobra 2011, predlog uredbe o skupnih določbah.

28 Hrvaški nacionalni operativni program ESS „Učinkoviti človeški viri” in poljski operativni program ESS „Znanje, izobraževanje in rast”.

29 Evropska komisija, Internal Guidance on EACs for the ESI funds (Notranje smernice o predhodnih pogojenostih za evropske strukturne in investicijske sklade), del I, verzija 2.0, 29. avgust 2014.

30 Priloga XI k Uredbi (EU) št. 1303/2013, predhodna pogojenost 8.1, merila: službe za zaposlovanje.

31 SWD(2015) 40 z dne 26.2.2015.

32 SWD(2016) 78 final z dne 26.2.2016.

33 Priporočilo Sveta (2015/C 272/13) z dne 14. julija 2015 v zvezi z nacionalnim programom reform Španije za leto 2015 in mnenje Sveta o programu Španije za stabilnost za leto 2015 (UL C 272, 18.8.2015, str. 46).

34 COM(2016) 725 final z dne 16.11.2016, str. 3.

35 Odstavek 105 Posebnega poročila št. 24/2016 – Potrebnih je več prizadevanj za seznanjanje s pravili o državni pomoči in uveljavljanje njihovega spoštovanja (http://eca.europa.eu).

36 Člen 125(2)(d) in (e) Uredbe (EU) št. 1303/2013; člen 24 Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 480/2014 z dne 3. marca 2014 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 1303/2013 in Priloga III k isti uredbi (UL L 138, 13.5.2014, str. 5).

37 Evropska Komisija, Guidance on Ex ante Conditionalities for the European Structural and Investment Funds, Del II, z dne 13. februarja 2014 in FAQ on ex ante conditionalities relating to statistics (Pogosto zastavljena vprašanja o predhodnih pogojenostih v zvezi s statističnimi podatki) (http://ec.europa.eu/regional_policy/en/information/legislation/guidance/).

38 Člen 20 Uredbe (EU) št. 1303/2013.

39 Člen 5(1) Izvedbene uredbe Komisije (EU) št. 215/2014.

40 Odstavki 26 in 44 do 46 Posebnega poročila št. 20/2014 in odstavek 10 letnega poročila za proračunsko leto 2013.

41 Evropska komisija, Guidance fiche on performance framework review and reserve in 2014–2020 (Usmerjevalni dokument o pregledu okvira smotrnosti poslovanja in rezerve za smotrnost poslovanja v obdobju 2014–2020), različica 1 z dne 9. aprila 2013, str. 5.

42 Priloga I k Izvedbeni uredbi Komisije (EU) št. 288/2014 z dne 25. februarja 2014 o pravilih v skladu z Uredbo (EU) št. 1303/2013 (UL L 87, 22.3.2014, str. 1).

43 Odstavki 88 do 91 Posebnega poročila št. 2/2017.

44 Posebno poročilo št. 2/2017, odstavki 102 do 109 in tabela 4.

45 Odstavki 55 do 59 Posebnega poročila št. 16/2017.

46 Stran 205 poročila o predhodnem vrednotenju za operativni program „Pametna rast” in stran 93 poročila o predhodnem vrednotenju za operativni program „Andaluzija ESRR”.

47 Člen 22(3) Uredbe (EU) št. 1303/2013.

48 Člen 6(2) Izvedbene uredbe Komisije (EU) št. 215/2014.

49 Odstavek 10.4 letnega poročila za leto 2012, odstavek 3.57 letnega poročila za leto 2014.

50 Okvir 1 Posebnega poročila št. 2/2017.

51 Člen 142(1)(f) Uredbe (EU) št. 1303/2013.

52 Priloga II k Uredbi (EU) št. 1303/2013.

53 Odstavki 23 do 25 Posebnega poročila št. 20/2014 – Ali je bila podpora Evropskega sklada za regionalni razvoj malim in srednje velikim podjetjem na področju e-trgovanja uspešna? (http://eca.europa.eu).

54 Uvodna izjava (22) in člen 22(6) Uredbe (EU) št. 1303/2013.

55 Uvodna izjava (22) in člen 22(7) Uredbe (EU) št. 1303/2013.

56 Člen 3(3) Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 480/2014.

57 Odstavka 134 in 135 Posebnega poročila št. 4/2017 – Zaščita proračuna EU pred nepravilnimi odhodki: Komisija je v obdobju 2007–2013 na področju kohezije vse več uporabljala preventivne ukrepe in finančne popravke (http://eca.europa.eu).

1Člen 9(1) Direktive 2000/60/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. oktobra 2000 o določitvi okvira za ukrepe Skupnosti na področju vodne politike (UL L 327, 22.12.2000, str. 1).

2Več informacij o naložbah v infrastrukturo za oskrbo z vodo, ki jih financira EU, je na voljo v Posebnem poročilu Sodišča št. 12/2017 – Izvajanje direktive o pitni vodi: kakovost vode in dostop do nje sta bila v Bolgariji, na Madžarskem in v Romuniji izboljšana, vendar so potrebe po naložbah še vedno velike.

1Študija konzorcija, ki ga je vodil Metis, za Evropsko komisijo, stran 121, http://ec.europa.eu/regional_policy/en/information/publications/studies/2016/the-implementation-of-the-provisions-in-relation-to-the-ex-ante-conditionalities-during-the-programming-phase-of-the-european-structural-and-investment-esi-funds.

2Delovni dokument služb Komisije „The Value Added of Ex ante Conditionalities in the European Structural and Investment Fund“ (Dodana vrednost predhodnih pogojenosti v evropskih strukturnih in investicijskih skladih), SWD(2017) 127.

Dogodek Datum
Sprejetje revizijskega memoranduma / začetek revizije 7.12.2016
Osnutek poročila uradno poslan Komisiji (ali drugemu revidirancu) 13.7.2017
Sprejetje končnega poročila po razčiščevalnem postopku 4.10.2017
Prejeti uradni odgovori Komisije (ali drugega revidiranca) v vseh jezikih 21.11.2017

Revizijska ekipa

Posebna poročila Evropskega računskega sodišča predstavljajo rezultate njegovih revizij politik EU in programov ali upravljavskih tem, ki se nanašajo na posamezna področja proračuna. Računsko sodišče izbira in načrtuje revizijske naloge tako, da je njihov učinek kar največji, in pri tem upošteva tveganje za smotrnost ali skladnost, višino ustreznih prihodkov ali porabe, prihodnji razvoj ter politični in javni interes.

To revizijo smotrnosti poslovanja je opravil senat II, ki ga vodi članica Evropskega računskega sodišča Iliana Ivanova in ki je specializiran za naložbe v kohezijo, rast in vključevanje. Revizijo je vodil član Evropskega računskega sodišča Ladislav Balko, pri njej pa so sodelovali vodja njegovega kabineta Branislav Urbanič, vodilni upravni uslužbenec Niels-Erik Brokopp, vodja naloge Bernard Witkos ter revizorji Simon Denett, Marija Grguric, Sara Pimentel, Ana Popescu in Anne Poulsen.

Od leve proti desni: Sara Pimentel, Branislav Urbanič, Ladislav Balko, Niels-Erik Brokopp, Marija Grguric, Simon Dennett, Bernard Witkos.

Stik

EVROPSKO RAČUNSKO SODIŠČE
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUKSEMBURG

Tel.: +352 4398-1
Vprašanja: eca.europa.eu/sl/Pages/ContactForm.aspx
Spletišče: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Veliko dodatnih informacij o Evropski uniji je na voljo na internetu.
Dostop je mogoč na strežniku Europa (http://europa.eu).

Luxembourg: Urad za publikacije Evropske unije, 2017

PDFISBN 978-92-872-8305-4ISSN 1977-5784doi:10.2865/732995QJ-AB-17-016-SL-N
HTMLISBN 978-92-872-8312-2ISSN 1977-5784doi:10.2865/963382QJ-AB-17-016-SL-Q

© Evropska unija, 2017.

Za dovoljenje za uporabo ali reprodukcijo fotografij ali drugega gradiva, za katere Evropska unija nima avtorskih pravic, je treba zaprositi neposredno imetnike avtorskih pravic.

STIK Z EU

Osebno
Po vsej Evropski uniji je na stotine informacijskih točk Europe Direct. Naslov najbližje lahko najdete na spletni strani: http://europa.eu/contact.

Po telefonu ali elektronski pošti
Europe Direct je služba, ki odgovarja na vaša vprašanja o Evropski uniji. Nanjo se lahko obrnete:

  • s klicem na brezplačno telefonsko številko: 00 800 6 7 8 9 10 11 (nekateri ponudniki lahko klic zaračunajo),
  • s klicem na navadno telefonsko številko: +32 22999696 ali
  • po elektronski pošti s spletne strani: http://europa.eu/contact.

ISKANJE INFORMACIJ O EU

Na spletu
Informacije o Evropski uniji v vseh uradnih jezikih EU so na voljo na spletišču Europa: http://europa.eu.

Publikacije EU
Brezplačne in plačljive publikacije EU lahko prenesete s spletišča EU Bookshop (http://publications.europa.eu/eubookshop) ali jih na tem spletišču naročite. Za več izvodov brezplačnih publikacij se obrnite na Europe Direct ali najbližjo informacijsko točko (http://europa.eu/contact).

Zakonodaja EU in drugi dokumenti
Do pravnih informacij EU, vključno z vso zakonodajo EU od leta 1951 v vseh uradnih jezikovnih različicah, lahko dostopate na spletišču EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu.

Odprti podatki EU
Do podatkovnih zbirk EU lahko dostopate na portalu odprtih podatkov EU (http://data.europa.eu/euodp). Podatke lahko brezplačno prenesete in uporabite tudi v komercialne namene.