Eriaruanne
nr15 2017

Ühtekuuluvusvaldkonnas kohaldatavad eeltingimused ja tulemusreserv: uuenduslikud, kuid veel mitte tulemuslikud vahendid

Aruande kohta: Programmitöö perioodi 2014–2020 õigusaktide paketiga võeti kasutusele kaks vahendit, mille eesmärk on muuta ühtekuuluvuse valdkonna kulutused rohkem tulemustele orienteerituks: eeltingimused ja tulemusreserv. Kui eeltingimustega määratakse kindlaks teatavad tingimused, mis tuleb täita enne programmi rakendamist, siis tulemusreservi puhul peab enamik Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide programmidest 6 % igale liikmesriigile antava kogurahastamise summast kõrvale panema, ning selle lõplik eraldamine toimub vastavalt 2019. aasta tulemuslikkuse analüüsi tulemustele. Käesolevas aruandes uuris kontrollikoda, kas neid kahte vahendit kasutati tulemuslikult, et pakkuda liikmesriikidele paremaid stiimuleid ühtekuuluvusvaldkonna kulutuste tegemiseks.

Kontrollikoda leidis, et eeltingimused tagasid ühtse raamistiku, mille abil saab hinnata liikmesriikide valmidust kasutada ELi rahastamisvahendeid. Kõnealune hindamine oli aga pikk ja aeganõudev protsess ning endiselt on ebaselge see, kui suurel määral on eeltingimused soodustanud või soodustavad tulevikus muudatuste tegemist. Eeltingimuste täitmine sõltub liikmesriikide panusest ja isevastutusest. Samuti arvab kontrollikoda, et tulemusraamistik ja -reserv ei soodusta kuigivõrd rakenduskavade suuremat tulemustele orienteeritust, põhinedes peamiselt kulutustel ja väljunditel.

Käesolev väljaanne on saadaval 23 keeles ning järgmises formaadis:
PDF
PDF General Report

Kokkuvõte

Eeltingimustest ja tulemusreservist kui vahenditest, mis suurendavad ühtekuuluvuse valdkonna kulutuste tulemuslikkust

I

Auditis vaadeldakse programmitöö perioodil 2014–2020 kasutusele võetud kahte eri vahendit, mille eesmärk on muuta ühtekuuluvuse valdkonna kulutused rohkem tulemusele orienteerituks: eeltingimused ja tulemusreserv. Kui eeltingimustega määratakse kindlaks teatavad tingimused, mis tuleb täita enne programmi rakendamise käivitamist või hiljemalt 2016. aasta lõpuks, siis tulemusreservi puhul peab enamik Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide programmidest 6 % igale liikmesriigile antava kogurahastamise summast kõrvale panema, ning selle lõplik eraldamine või ümberpaigutamine toimub vastavalt 2019. aasta tulemuslikkuse analüüsi tulemustele.

Kuidas audit läbi viidi

II

Kontrollikoja eesmärk oli välja selgitada, kas eeltingimusi, tulemusraamistikku ja -reservi kasutati tulemuslikult, et pakkuda liikmesriikidele programmitöö perioodil 2014–2020 paremaid stiimuleid ühtekuuluvuse valdkonna kulutuste tegemiseks. Audit hõlmas ajavahemikku 2013. aasta detsembrist kuni 2017. aasta veebruarini.

III

See audit täiendab kontrollikoja eelmist eriaruannet nr 2/2017, mis käsitleb komisjoni läbirääkimisi partnerluslepingute ja programmide üle.

Kontrollikoja leiud

IV

Eeltingimused on ühtekuuluvuspoliitikasse sisse viidud uuendus. Üldiselt leidis kontrollikoda, et need tagasid ühtse raamistiku, mille abil saab hinnata liikmesriikide valmidust kasutada ELi rahastamisvahendeid programmitöö perioodi 2014–2020 alguses. Selgusetuks jäi siiski see, mil määral see on kannustanud kohapealseid muutusi. Komisjon ei ole kasutanud õigust peatada maksed juhul, kui eeltingimused on programmi vastuvõtmise ajal täitmata. 2016. aasta lõpuks oli ligikaudu pool enam kui 700-st liikmesriikide vastu võetud tegevuskavast kõikide eeltingimuste täitmiseks lõpule viimata. Kõnealused lõpuleviimata tegevuskavad hõlmavad ERFi, ÜFi ja ESFi kulutustest maksimaalselt 27 %. Ühissätete määruse kohaselt ei ole komisjonil mingit kohustust pärast programmi vastuvõtmist makseid peatada enne, kui liikmesriigid esitavad eeltingimuste täitmiseks võetud meetmete kohta aasta rakendusaruanded (30. juuniks 2017) või eduaruanded (31. augustiks 2017).

V

Kontrollikoda on ühtlasi seisukohal, et tulemusraamistik ja -reserv ei ajenda programmitöö perioodil 2014–2020 tõenäoliselt ühtekuuluvuse valdkonna rahastamisvahendite märkimisväärset ümberjaotamist tulemuslikumatele programmidele. Täpsemalt öeldes toimuvad kõik ümberjaotamised sama liikmesriigi programmide raames ja/või vahel. Kuigi tulemusreservi jaoks on pandud kõrvale 6 % ERFi, Ühtekuuluvusfondi ja ESFi vahenditest, ei motiveeri tulemusreserv praegusel kujul kuigivõrd rakenduskavade suuremat tulemustele orienteeritust, sest see põhineb peamiselt kulutustel ja väljunditel. Pealegi eraldatakse lisavahendid lõplikult ka juhul, kui vahe-eesmärke ei ole 2018. aastaks täielikult täidetud, ning lisavahendeid võib äärmisel juhul ümber jaotada ainult liikmesriigi siseselt. Ebapiisava tulemuslikkuse korral hiljuti kasutusele võetud maksete peatamine ja finantskorrektsioonid on samm õiges suunas, ent neile kehtivate piiravate tingimuste tõttu on nende tegelik rakendamine ebatõenäoline.

Kontrollikoja soovitused

VI

Kontrollikoda ei usu, et kummagi vahendiga seotud regulatiivsed muutused käesoleval programmitöö perioodil 2014–2020 kulutõhusad oleksid. Sellegipoolest julgustab kontrollikoda liikmesriike kokkulepitud tegevuskavasid lõpetama ja komisjoni neid hindama, ning jätkama kõikide eeltingimuste täitmist. Peale selle tuleks tulemusreserviga seotud olemasolevad eraldised maksimaalselt ära kasutada, et vältida raha raiskamist.

VII

Kontrollikoja soovitused kehtivad seetõttu 2020. aasta järgse perioodi kohta, mil tuleks mõlemat vahendit (kui need säilitatakse) tugevdada nii, et nende tõenäosus parandada ühtekuuluvusvaldkonna rahastamisvahendite tulemuslikumat kasutamist oleks suurem. Sellest tulenevalt peaks komisjon 2020. aasta järgseks perioodiks seadusandliku ettepaneku koostamisel arvesse võtma alljärgnevat.

  • 1. soovitus: arendada edasi eeltingimusi kui vahendit, mis aitab hinnata liikmesriikide valmidust kasutada ELi rahastamisvahendeid, ning eeskätt
    1. hinnata uuesti kõikide perioodiks 2014–2020 kehtestatud eeltingimuste asjakohasust ja otstarbekust, kõrvaldada kattuvused ja jätta alles ainult sellised eeltingimused, mis mõjutavad selgelt poliitikaeesmärkide tulemuslikku saavutamist,
    2. tagada 2020. aasta järgse perioodi eeltingimuste ühtlustatus Euroopa poolaastaga,
    3. seada selged hindamiskriteeriumid koos mõõdetavate eesmärkidega (kui see on teostatav), et tagada ühine arusaam sellest, mida tuleb saavutada, ning
    4. nõuda eeltingimuste täitmist ja kohaldamist kogu programmitöö perioodi jooksul ning seda kontrollida, võttes arvesse potentsiaalset halduskoormust.
  • 2. soovitus: kaaluda 2020. aasta järgse perioodi tulemusreservi muutmist rohkem tulemusele orienteeritud vahendiks, mis eraldab rahalised vahendid nendele programmidele, mis saavutasid häid tulemusi, ning kaaluda eeskätt ettepanekut
    1. täiustada tulemusreservi saadud kogemuste põhjal ja muuta see vahendiks, millega paremini edendada ja tunnustada häid tulemusi siis, kui rakenduskavade puhul on vaja näidata, mida täiendava rahastamise abil saavutada soovitakse,
    2. kasutada rohkem vahetuid tulemusnäitajaid, ning muuta peamised rakendamise etapid vahenditeks, mis näitaksid pikaajaliste taristumeetmete tulemuslikkuse hindamisel paremini tegelikku tulemuslikkust, ja
    3. muuta maksete peatamise ja finantskorrektsioonide tingimusi viisil, mis võimaldaks vähest tulemuslikkust varem hõlpsamini käsitleda, et suurendada veelgi motivatsiooni fonde nõuetekohaselt rakendada.

Sissejuhatus

Perioodil 2014–2020 on komisjoni prioriteet tulemuslikkusele orienteeritus

01

Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondid moodustavad vähem kui 0,4 % Euroopa Liidu SKPst, kuid neil on märkimisväärne mõju paljude liikmesriikide majandusele. Programmitöö perioodil 2014–2020 on Euroopa Regionaalarengu Fondi (ERF), Ühtekuuluvusfondi ja Euroopa Sotsiaalfondi (ESF) vahendid kokku 349,4 miljardit eurot, mis moodustab 75 % Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondidest. Vastavalt komisjoni hiljutistele andmetele programmitöö perioodi 2007–2013 kohta moodustavad ERFi ja Ühtekuuluvusfondi kulutused üheksas liikmesriigis üle 30 % kogu valitsussektori kapitalikulutustest. Neljas liikmesriigis (Ungari, Leedu, Slovakkia ja Läti) moodustavad need isegi üle poole kõikidest avaliku sektori investeeringutest2. Sellepärast ongi nende fondide parimal viisil kasutamine nii oluline.

02

Perioodil 2014–2020 on komisjonil võimalik kasutada kahte erivahendit, et pakkuda liikmesriikidele paremaid stiimuleid ühtekuuluvuse valdkonna kulutuste tegemiseks ning seada ELi vahendite vabastamise eelduseks see, et liikmesriigid täidavad Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide rakendamisel teatavaid nõudeid. Need kaks vahendit on:

  • eeltingimused ja
  • tulemusraamistik ja tulemusreserv.
03

Need kaks vahendit on osa paljudest meetmetest, mille eesmärk on suurendada ühtekuuluvuse valdkonna kulutuste suunatust tulemustele. Perioodi 2014–2020 ühissätete määruses (mis sisaldab kõikide Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide kohta kehtivaid eeskirju) nõutakse muu hulgas järgmist3:

  • vahendite keskendamine valdkondlikele eesmärkidele ja investeerimisprioriteetidele, mis tulenevad strateegiast „Euroopa 2020“;
  • sekkumisloogika struktureeritum kasutamine programmitöö käigus, alustades investeerimisvajaduste kindlakstegemisest ja kavandatud pikaajaliste tulemuste täpsustamisest, ning
  • tulemusnäitajate järjepidevam ja ulatuslikum kasutamine, et mõõta kõnealuste tulemuste saavutamiseks tehtud edusamme.
04

Neid kolme aspekti on käsitletud ka kontrollikoja eriaruandes nr 2/2017: „Komisjoni läbirääkimised perioodi 2014–2020 ühtekuuluvuspoliitika partnerluslepingute ja rakenduskavade üle: rahastamine on rohkem suunatud strateegia „Euroopa 2020“ prioriteetidele, kuid tulemuslikkuse mõõtmise kord muutub üha keerulisemaks”.

Eeltingimused: miinimumnõuete kehtestamine programmide rakendamise alguses

05

Eeltingimused nõuavad liikmesriikidelt teatavate tingimuste täitmist enne rakenduskavade elluviimist4. I lisas on esitatud loetelu kõigist 36 eeltingimusest. Eeltingimusi on kahte liiki:

  • seitse üldist eeltingimust. Nende eesmärk on tugevdada ELi õigusaktide (nt riigihangete, riigiabi ja diskrimineerimise vastu võitlemise kohta) kohaldamist ja jõustamist. Neid eeltingimusi kohaldatakse kõikides liikmesriikides eri sektorite ja poliitikavaldkondade suhtes, ning
  • 29 valdkonnapõhist eeltingimust. Neid kohaldati ERFi, Ühtekuuluvusfondi ja ESFi eri rakenduskavades kokku ligikaudu 2700 korral, kuna kõnealused eeltingimused on seotud Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide 2014.–2020. aasta perioodi 11 valdkondliku eesmärgi piires valitud investeerimisprioriteetidega5.
06

Programmitöö perioodil 2014–2020 partnerluslepingute ja rakenduskavade ettevalmistamisel pidid liikmesriigid hindama, kas nende rakenduskavade investeerimisprioriteetidega seoses taotletavate konkreetsete eesmärkide suhtes olid kohaldatavad mis tahes eeltingimused, võttes aluseks ühissätete määruses sätestatud ühised kriteeriumid6. Seejärel pidid liikmesriigid kindlaks tegema, kas kõnealused eeltingimused olid täidetud. Enesehindamine fikseeritakse partnerluslepingus ja rakenduskavades, mis esitatakse komisjonile heakskiitmiseks.

07

Partnerluslepingute ja rakenduskavade läbirääkimisel hindab komisjon liikmesriikide esitatud teavet eeltingimuste kohaldatavuse ja täitmise kohta, tuginedes taas ühissätete määruses sätestatud kriteeriumidele7. Lisaks andis komisjon 2013. aasta märtsis välja eeltingimusi käsitlevad suunised, mis on mõeldud neile komisjoni töötajatele, kes peavad partnerluslepingute ja rakenduskavade üle läbirääkimisi riikide ametiasutustega8. Juhiste lõplik versioon tehti kättesaadavaks 2014. aasta veebruaris.

08

Nende eeltingimuste kohta, mis jäävad partnerluslepingu ja/või rakenduskavade komisjonile esitamise tähtajaks täitmata, peavad liikmesriigid esitama võetavate meetmete loetelu, nende meetmete elluviimise ajakava ning nimetama vastutavad asutused (tegevuskava). Rakenduskava vastuvõtmisel võib komisjon peatada rakenduskava asjaomaste investeerimisprioriteetide jaoks tehtavad vahemaksed kas täielikult või osaliselt, kuni meetmed on ellu viidud.

09

Kõnealuste tegevuskavade tähtaeg oli 31. detsember 20169. Liikmesriigid peavad andma oma eeltingimuste täitmise olukorra kohta aru enda hiljemalt 30. juuniks 2017 esitatavas iga-aastases rakendusaruandes10 või 31. augustiks 2017 esitatavas eduaruandes11. Kui liikmesriik ei täida eeltingimusi 31. detsembriks 2016, võib komisjon peatada asjaomase rakenduskava prioriteetidele tehtavad vahemaksed12.

10

Ühissätete määruses määratletud eeltingimuste ulatuse ja kohaldamisala üle toimus aktiivne arutelu komisjoni, Euroopa Parlamendi ja nõukogu programmitöö perioodi 2014–2020 õigusaktide paketi läbirääkimistel. Läbirääkimised algasid 2012. aasta juulis (komisjoni 2011. aasta oktoobris esitatud seadusandliku ettepaneku järel) ning jõudsid lõpule 2013. aasta detsembris.

11

Läbirääkimistel lepiti kokku, et eeltingimused peaksid kehtima ainult rangelt ühtekuuluvuspoliitika rakendamisega seotud küsimustes. Lisaks otsustati, et liikmesriigid peavad hindama eeltingimuste kohaldamist ainult siis, kui nad saavad ELi rahastamist13.

12

Joonisel 1 on antud ülevaade eeltingimuste täitmise ajakavast.

Joonis 1.

Eeltingimuste täitmise ajakava programmitöö perioodil 2014–2020

* Liikmesriikidele, kellel on fondi kohta rohkem kui üks rakenduskava.

** Liikmesriikidele, kellel ei ole fondi kohta üle ühe rakenduskava.

Allikas: Euroopa Kontrollikoda, tuginedes ühissätete määrusele.

Tulemusraamistik ja tulemusreserv: ELi fondidest teatud osa eraldamine vastavalt 2019. aasta tulemuslikkuse analüüsi tulemustele

13

Liikmesriigid peavad osa neile eraldatud ELi vahenditest kõrvale panema Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide tulemusreservi jaoks. Reservi võib lõplikult eraldada või ümber paigutada vastavalt 2019. aasta tulemuslikkuse analüüsile, mis tehakse tulemusraamistikus sisalduvate näitajate põhjal.

14

Perioodi 2014–2020 tulemusreserv moodustab 6 % vahenditest, mis on eraldatud ERFile, ESFile ja Ühtekuuluvusfondile majanduskasvu ja tööhõivesse investeerimise eesmärgil ning mõningate eranditega piirkonnakategooriate kaupa14. Reservi suurus jääb vahemikku 5–7 % eraldisest iga rakenduskavas sisalduva prioriteetse suuna kohta. Ühissätete määruse kohaselt ei ole aga loodud tulemusreserve järgmistele prioriteetsetele suundadele:

  • ESFi raames noorte tööhõive algatus15;
  • tehniline abi ning
  • VKEde algatuse raames rakendatavad programmid16.
15

Tulemusreservi ei kohaldata ka Euroopa territoriaalse koostöö programmide suhtes.

16

Programmi rakendamise edenemise jälgimiseks on kolme liiki tulemusnäitajaid17:

  • finantsnäitajad, mis mõõdavad igale prioriteetsele suunale eraldatud vahendite kasutamise suutlikkust;
  • väljundnäitajad, mis mõõdavad rakenduskavade investeerimisprioriteetite raames ettenähtud meetmete rakendamist, ja
  • tulemusnäitajad, mis mõõdavad rakenduskavade konkreetsete eesmärkide saavutamist.
17

Rakenduskava iga prioriteetse valdkonna (v.a tehnilise abi valdkondade ja VKEde algatusega hõlmatud rakenduskavade) puhul tuleb määratleda tulemusraamistik, mis koosneb rakenduskavadega juba paika pandud näitajate alarühmast18 ja vajadusel ka rakendamise olulisimatest etappidest. Iga tulemusraamistikku kaasatud tulemusnäitaja ja rakendamise olulisima etapi kohta peavad liikmesriigid seadma vahe-eesmärgid (saavutamise tähtaeg: 2018. aasta detsember) ja eesmärgid (saavutamise tähtaeg: 2023. aasta detsember).

18

Rakenduskavades võidakse kehtestada ka iga tulemusraamistiku rakendamise olulisimad etapid, mille puhul ei ole võimalik 2019. aastaks mõõdetavaid väljundi- ja/või tulemusnäitajaid kindlaks määrata19. Rakendamise olulisimate etappide hulka võib kuuluda näiteks valitud või heakskiidetud projektide arv, st näitajad, mis annavad teavet selle kohta, kas programmi rakendamisega on alustatud või see kestab.

19

2019. aastal eraldatakse tulemusreserv lõplikult rakenduskavadele ja prioriteetidele, mis on täitnud oma vahe-eesmärgid või läbinud rakendamise olulisimad etapid. Kui seda ei tehta, võidakse reserv ümber paigutada sama või mõne muu rakenduskava, mis on oma vahe-eesmärgid saavutanud, teiste prioriteetide vahel. Komisjonil on samuti õigus peatada teatava prioriteedi vahemaksed juhul, kui tuvastatud rakendamisalaste puuduste tõttu on kokkulepitud vahe-eesmärgid täitmata. Samuti on komisjonil õigus kehtestada teatava prioriteedi suhtes finantskorrektsioonid juhul, kui 2023. aasta lõpuks on kokkulepitud eesmärgid saavutamata20. Finantskorrektsioonide kehtestamiseks tuleb uurida lõplikke rakendusaruandeid, mis esitatakse ERFi, ÜFi ja ESFi programmide kohta alles 2025. aasta veebruaris.

Auditi ulatus ja lähenemisviis

20

Auditi käigus uuris kontrollikoda, kas eeltingimusi, tulemusraamistikku ja -reservi kasutati tulemuslikult, et pakkuda liikmesriikidele programmitöö perioodil 2014–2020 paremaid stiimuleid ühtekuuluvusvaldkonna kulutuste tegemiseks.

21

Käesoleva aruande aluseks olnud audititöö hõlmas järgmist:

  • eeltingimuste ja tulemusraamistiku, sealhulgas tulemusreserviga seotud reguleerivate sätete läbivaatamine;
  • eeltingimuste täitmise ja vastavate tegevuskavade elluviimise kontrollimine seisuga 31. detsember 2016, võttes aluseks komisjoni seireandmed ja liikmesriikide esitatud tõendavad dokumendid;
  • viie partnerluslepingu ning 14 ERFi ja ESFi rakenduskava põhjalik analüüs ning täiendava teabe analüüsimine selle kohta, kuidas liikmesriigid viisid läbi oma eeltingimuste kohaldatavuse ja täitmise enesehindamise;
  • tulemusraamistiku analüüs, sh kõnealustele rakenduskavadele väljundnäitajatega seotud vahe-eesmärkide ja eesmärkide seadmine, ning kuidas see mõjutab tulemusreservi eraldamise tingimusi;
  • vestlused üle 50 töötajaga regionaal- ja linnapoliitika peadirektoraadist ning tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraadist ning üle 40 ametnikuga liikmesriikides ja nende alalistes esindustes Brüsselis ning
  • ekspertidega konsulteerimine Euroopa Liidu regionaal-, struktuuri- ja ühtekuuluvuspoliitika ning tulemuspõhise eelarvestamise alal, samuti riiklike ekspertide ja esindajatega liikmesriikide alalistest esindustest Euroopa Liidu juures.
22

Kõnealused 14 ERFi ja ESFi rakenduskava, mida kontrolliti, on seotud viie liikmesriigiga (Hispaania, Iirimaa, Horvaatia, Poola ja Rumeenia). Kahe rakenduskavaga seoses tegi kontrollikoda ka uurimisvisiidi Taani. Kontrollikoja analüüs keskendus valdkondlikele eesmärkidele 1 „Teaduse, tehnoloogilise arendustegevuse ja innovatsiooni edendamine” ja 8 „Kestva ja kvaliteetse tööhõive edendamine ja tööjõu liikuvuse toetamine”. Need kaks valdkondlikku eesmärki valiti eelkõige sellepärast, et need moodustavad suurima osa kõigi liikmesriikide ühisest rahaeraldisest ERFi (valdkondlik eesmärk 1) ja ESFi (valdkondlik eesmärk 8) jaoks.

23

Kontrollikoda võttis arvesse ka komisjoni koostatud dokumenti Euroopa struktuuri- ja investeerimisfonde hõlmavate eeltingimuste lisaväärtuse kohta21.

24

Käesolev audit viidi läbi ajavahemikus detsembrist 2013 kuni veebruarini 2017, mil kontrollikoda sai komisjonilt liikmesriikide edastatud andmed eeltingimuste täitmise kohta veebruari seisuga. Lisaks võttis kontrollikoda arvesse komisjoni teavet eeltingimuste täitmise kohta, mille liikmesriigid olid 2017. aasta septembri keskpaiga seisuga esitanud oma aasta rakendusaruannetes (30. juuniks 2017) ja eduaruannetes (31. augustiks 2017).

Tähelepanekud

Eeltingimused tagasid ühtse raamistiku, mille abil saab hinnata liikmesriikide valmidust rakendada ühtekuuluvuspoliitikat, kuid jääb selgusetuks, mil määral see on kannustanud muutusi kohapeal

25

Eeltingimused peaksid aitama tagada, et liikmesriigid suudavad Euroopa struktuuri- ja investeerimisfonde rakendada, nähes ette rea tingimusi, mis peavad olema täidetud hiljemalt 2016. aasta lõpuks. Samuti seob see instrument ühtekuuluvuspoliitika tihedamini Euroopa Liidu majanduse juhtimisega.

26

Kontrollikoda uuris järgmist:

  • kas liikmesriikide arvates olid eeltingimused rakenduskava vastuvõtmise ajaks ja/või 31. detsembriks 2016 täidetud ning kuidas edenes liikmesriikide vastavate tegevuskavade elluviimine;
  • kas liikmesriikide eeltingimuste enesehindamine vastas tegelikkusele ja kas komisjoni lähenemine eeltingimuste mittetäitmise korral oli asjakohane;
  • kas komisjoni hinnang eeltingimuste kohta oli tulemuslikult koordineeritud Euroopa poolaasta ja teiste teabeallikatega ning
  • kas reguleerivad sätted eeltingimuste järelevalve/hindamise kohta pärast 2016. aastat tagavad eeltingimuste tulemusliku kasutamise pärast 2016. aastat.

Liikmesriigid on seisukohal, et 2016. aasta lõpuks oli täidetud peaaegu kaks kolmandikku valdkonnapõhistest eeltingimustest

27

Komisjoni seireandmed näitavad üldiselt, et liikmesriikide arvates oli rakenduskavade vastuvõtmise ajaks või hiljemalt 31. detsembriks 2016 täidetud ligikaudu 65 % valdkonnapõhistest eeltingimustest.

28

Eri eeltingimusi vaadates on aga olukord väga erinev. Jooniselt 2 on näha, et vastuvõtmise ajal oli 29 valdkonnapõhisest eeltingimusest kaheksa täidetud vähem kui pooltel juhtudest ja neli vähem kui neljandikul juhtudest: valdkonnapõhine eeltingimus 6.1 „Veesektor: veehinnapoliitika olemasolu” ja 6.2 „Jäätmesektor: majanduslikult jätkusuutliku ja keskkonda säästva jäätmesektorisse investeerimise edendamine”, 8.4 „Täisväärtusliku eluperioodi pikendamine” ning 7.1 „Transport: transpordivaldkonna investeeringute kavade või raamistiku olemasolu”.

Joonis 2.

Rakenduskava vastuvõtmise ajaks täidetud eeltingimused

Allikas: Euroopa Kontrollikoda, tuginedes ühissätete määrusele ja komisjoni andmebaasi InfoView andmetele seisuga detsember 2016.

2016. aasta lõpuks täitmata eeltingimustega tegevuskavade lõpuleviimine edenes aeglaselt, kuid see hoogustus aruannete esitamise tähtaegade lähenedes

29

2017. aasta veebruari seisuga näitasid komisjoni järelevalveandmed, et enam kui 700st täitmata eeltingimustega tegevuskavast peaaegu poole puhul ei olnud liikmesriigid teada andnud, et need oleksid 2016. aasta lõpuks lõpule viidud. Pärast liikmesriikide esitatud aasta rakendusaruannete ja eduaruannete kättesaamist 2017. aasta septembri keskpaigas vähenes täitmata eeltingimustega tegevuskavade arv komisjoni sõnul 58-le.

30

Eeltingimuste täitmine osutus keeruliseks. Liikmesriigid võtsid vastu kolme liiki tegevuskavad: üleriigilised tegevuskavad (st kõikide rakenduskavade puhul üks horisontaalne tegevuskava eeltingimuse kohta), programmipõhised tegevuskavad (st rakenduskavapõhised tegevuskavad) ja neid kahte lähenemisviisi hõlmavad tegevuskavad. ELi liikmesriikidel oli ühtekuuluvuspoliitika raames kokku 761 tegevuskava.

31

Suurim arv tegevuskavu oli seotud üldise eeltingimusega 7 „Statistilised süsteemid ja tulemusnäitajad” (110 kava) ja valdkonnapõhise eeltingimusega 1.1 „Riikliku või regionaalse aruka spetsialiseerumise strateegia”. Näiteks eeltingimus 1.1 hinnati mittetäidetuks 20 liikmesriigis ja eeltingimus 7 19 liikmesriigis.

32

Komisjoni järelevalveandmete kontrollikojapoolne analüüs näitas, et 2017. aasta veebruari seisuga ei olnud neist 761 tegevuskavast 380 (50 %) 2016. aasta lõpuks lõpule viidud. Liikmesriikide aasta rakendusaruannetes ja eduaruannetes vastavalt 30. juuniks ja 31. augustiks 2017 teatatud tegevuskavade lõpuleviimise uurimine näitas, et 703 tegevuskava oli lõpule viidud (osakaal suurenes 50 protsendilt 92-le).

Kõige aeglasemalt on edenenud riigihangete ja riigiabiga seotud üldiste eeltingimuste täitmine
33

2017. aasta veebruari seisuga näitasid komisjoni järelevalveandmed, et komisjoni hinnangu kohaselt on kõik tegevuskavad lõpule viidud vaid viie valdkonnapõhise eeltingimuse puhul ning kõigi üldiste tingimuste puhul olid need lõpule viimata. Kõnealused eeltingimused on seotud 17 tegevuskavaga 761-st (vähem kui 3 %) ning need on eeltingimused 4.2 „Meetmed soojuse ja elektri suure tõhususega koostootmise edendamiseks” (1 tegevuskava), 4.3 „Meetmed taastuvatest energiaallikatest saadud energia tootmise ja jaotamise edendamiseks” (2 tegevuskava), 7.4 „Arukate energia jaotus-, salvestus- ning ülekandesüsteemide väljatöötamine” (3 tegevuskava), 8.2 „Füüsilisest isikust ettevõtjana tegutsemine, ettevõtlus ja ettevõtete asutamine” (1 tegevuskava) ning 9.1 „Vaesuse vähendamise riikliku strateegilise poliitikaraamistiku olemasolu ja rakendamine” (10 tegevuskava). Komisjoni andmetel olid 2017. aasta septembri keskpaigaks kõik tegevuskavad lõpule viidud 16 valdkonnapõhise ja 5 üldise eeltingimuse puhul. Valdkonnapõhised eeltingimused hõlmavad 222 tegevuskava ehk ligikaudu 30 % kõikidest tegevuskavadest.

34

Kõige aeglasemalt edenes seonduvate tegevuskavade täitmine üldiste eeltingimuste 4 „Riigihanked” (57 tegevuskavast 2) ja 5 „Riigiabi” puhul (50 tegevuskavast 1). Kontrollikoda tuletab meelde, et ühtekuuluvuspoliitikas on kaks kõige suuremat õigusnormide rikkumise põhjustajat olukorrad, kui riigihangete ja riigiabi andmise puhul ei järgita ELi ja riiklikke eeskirju22. Vähest edu oli märgata ka selliste valdkonnapõhiste eeltingimuste täitmisel nagu 6.1 „Veesektor: veehinnapoliitika olemasolu”, 6.2 „Jäätmesektor: majanduslikult jätkusuutliku ja keskkonda säästva jäätmesektorisse investeerimise edendamine”, 8.1 „Aktiivse tööturupoliitika arendamine ja teostamine tööhõivesuuniseid arvesse võttes” ning 8.3 „Tööturuasutuste ajakohastamine ja tugevdamine”. Komisjoni järelevalveandmete analüüs näitas aga, et 2017. aasta veebruarist septembri keskpaigani suurenes lõpuleviidud tegevuskavade arv märkimisväärselt: 381-lt 703-le (kokku oli 761 tegevuskava) ehk 92 % (vt joonis 3).

Joonis 3.

2017. aasta septembri keskpaiga seisuga liikmesriikide poolt komisjonile esitatud teave täitmata eeltingimustega tegevuskavade arvu ning nende seisu kohta rakenduskava vastuvõtmise ajal ja 31. detsembril 2016

Allikas: Euroopa Kontrollikoda, tuginedes regionaal- ja linnapoliitika peadirektoraadi ning tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraadi esitatud andmetele.

2017. aasta veebruariks olid ainult kolm liikmesriiki teatanud kõigi tegevuskavade lõpuleviimisest ning 2017. aasta septembri keskpaigaks olid seda teinud kokku 11 liikmesriiki
35

Liikmesriikide edastatud teabe põhjal olid 2017. aasta veebruari seisuga komisjoni hinnangul kõik tegevuskavad 2016. aasta lõpuks lõpule viinud ainult kolm liikmesriiki (Läti, Leedu ja Soome). Samal ajal olid kümme liikmesriiki (Bulgaaria, Iirimaa, Kreeka, Hispaania, Horvaatia, Itaalia, Luksemburg, Ungari, Slovakkia ja Rootsi) teatanud, et täitsid oma tegevuskavadest vähem kui poole. Komisjoni andmetel olid siiski 11 liikmesriiki (Belgia, Tšehhi Vabariik, Eesti, Soome, Läti, Leedu, Madalmaad, Portugal, Rootsi, Sloveenia ja Slovakkia) kõik oma tegevuskavad 2017. aasta septembri keskpaigaks lõpule viinud (vt joonis 4).

Joonis 4.

2017. aasta septembri keskpaiga seisuga liikmesriikide poolt komisjonile esitatud teave täidetud ja täitmata eeltingimustega tegevuskavade arvu kohta liikmesriikide kaupa 31. detsembril 2016

Märkus: Kaks liikmesriiki täitsid kõik eeltingimused rakenduskavade võtmise ajal ning ei olnud seetõttu tegevuskavasid koostanud (Austria ja Taani). Suur tegevuskavade arv Itaalias on põhjustatud osaliselt asjaolust, et üldiste eeltingimuste puhul eristatakse rakenduskavade tasemel koostatud tegevuskavasid, kuid enamik liikmesriikidest käsitles neid aspekte horisontaalselt.

Allikas: Euroopa Kontrollikoda, tuginedes regionaal- ja linnapoliitika peadirektoraadi ning tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraadi esitatud andmetele.

36

Keskmiselt kulus liikmesriikidel tegevuskavade rakendamiseks ja komisjonil hindamise lõpetamiseks ligikaudu 20 kuud (võttes aluseks komisjoni järelevalveandmete kohaselt 2017. aasta septembri keskpaiga seisuga lõpetatud 703 tegevuskava). Eri valdkonnapõhiste eeltingimuste piires ning valdkonnapõhiste ja üldiste eeltingimuste piires oli kulunud aeg väga erinev (vt joonis 5).

Joonis 5.

Liikmesriikide poolt eeltingimuste täitmiseks ja komisjoni poolt eeltingimuste täitmise kinnitamiseks (lõpetatud tegevuskavade puhul) keskmiselt kulunud aeg (päevades)

Allikas: Euroopa Kontrollikoda, tuginedes regionaal- ja linnapoliitika peadirektoraadi esitatud andmetele.

ERFi, ÜFi ja ESFi rahastamisest ligikaudu 27 % on seotud valdkondlike eesmärkidega, mille puhul ei olnud eeltingimusi veel 2017. aasta veebruari seisuga täidetud
37

Komisjonil ei olnud võimalik esitada andmeid tegevuskavadega seotud rahasummade kohta. Seetõttu arvutas kontrollikoda välja täitmata eeltingimustega investeerimisprioriteetidele eraldatud ELi rahastamisvahendite hinnangulise summa, võttes aluseks iga valdkondliku eesmärgi kohta olemasoleva finantsteabe. Kontrollikoja hinnangul oli rakenduskavade vastuvõtmise hetkel perioodil 2014–2020 ERFile, Ühtekuuluvusfondile ja ESFile (sh noorte tööhõive algatusele) ette nähtud 349,4 miljardi suurusest ELi eelarvest tegevuskavasid koostatud maksimaalselt 199,8 miljardi euro ulatuses. 2017. aasta veebruariks oli osakaal vähenenud maksimaalselt 27 protsendile.

Kontrollitud liikmesriikide eeltingimuste täitmist käsitlevad enesehindamised olid liiga positiivsed ja ebajärjekindlad

Liikmesriigid pidasid eeltingimusi kasulikuks enesehindamise vahendiks, kuid selle mõju ühtekuuluvuse valdkonna kulutustele ei ole kindel
38

Üldiselt pidasid kontrollitud liikmesriigid eeltingimusi kasulikuks enesehindamise vahendiks, mis aitas kindlaks teha mitmeid puudusi. Mõnel juhul peeti eeltingimusi ka riigi strateegilise planeerimise suutlikkust kannustavaks. Eeltingimused suurendasid teadlikkust liikmesriikide tugevustest ja nõrkustest, ent nende mõju ELi toetuse kasutamise tulemuslikkusele sõltub väga suurel määral liikmesriikide võetud kohustustest ja isevastutusest.

39

Ootused eeltingimuste võimaliku mõju suhtes olid siiski erinevad. Enamikul juhtudest ei arvanud liikmesriikide esindajad, et eeltingimuste täitmine toob automaatselt kaasa ühtekuuluvuspoliitika tulemuslikuma rakendamise ja paremad tulemused.

Eeltingimuste hindamiskriteeriumid on sageli üldist laadi ning jätavad liikmesriikidele palju tõlgendamisruumi
40

Ühissätete määruses nimetatud kriteeriumide, mille abil saab hinnata, kas eeltingimused on täidetud, läbivaatamise tulemusena selgus, et need on väga tihti üldist laadi ning jätavad seega suhteliselt palju tõlgendamisruumi. Nimelt ei ole need tihti seotud konkreetsete mõõdetavate eesmärkidega, isegi kui asjaomased eesmärgid oleksid kehtivast ELi poliitikaraamistikust tuletatavad.

41

Komisjon väljastas üksikasjalikud suunisdokumendid koos täiendavate alamkriteeriumidega, milles kirjeldati ühissätete määrusest23 tulenevate kriteeriumidega seotud ootusi. Juhiste kasutamine oli liikmesriikidele aga vabatahtlik, kuna ühissätete määrus sätestas, et hindamisel saab kohaldada ainult määruses sisalduvaid kriteeriume. Ühissätete määruse kohaselt pidi komisjon poliitikameetmete hindamisel veel lisaks arvesse võtma riigi ja piirkondliku tasandi pädevusi24.

42

Näiteks on ühissätete määruses valdkonnapõhistele eeltingimustele 3.1 „Ettevõtluse ergutamine” ja 8.2 „Füüsilisest isikust ettevõtjana tegutsemine, ettevõtlus ja ettevõtete asutamine” kehtestatud kriteeriumides osutatud meetmetele, mille eesmärk on vähendada ettevõtete käivitamise ning litsentside ja lubade saamise aega ja kulu. Ent see ei nõua liikmesriikidelt Euroopa väikeettevõtlusalgatuses „Small Business Act”25 seatud asjaomaste eesmärkide täitmist, mida soovitas konkurentsivõime nõukogu 2011. aasta mais: ettevõtete käivitamine kolme tööpäeva jooksul, ettevõtte käivitamise kulu maksimaalselt 100 eurot ning litsentside ja lubade saamise tähtaeg mitte üle kolme kuu. Selle asemel öeldakse ühissätete määruses, et neid eesmärke võetakse arvesse, aga ei pruugita täita. Kontrollikoja analüüsist selgus, et kuna konkreetsed eesmärgid puudusid, kasutasid liikmesriigid eeltingimuste täitmise hindamisel oma kaalutlusõigust.

43

Komisjoni andmetel võttis osaühingu käivitamine ELi 28 liikmesriigis 2016. aastal keskmiselt aega 3,3 päeva ning loodava ettevõtte registreerimine maksis keskmiselt 320 eurot. 28 liikmesriigist 16 ei täitnud eesmärki, mis puudutas ettevõtte asutamisega seotud kulusid (alla 100 euro), ja 7 ei täitnud eesmärki, mis puudutas ettevõtte asutamiseks ette nähtud aega26.

44

Kui 24 liikmesriigist üheksa liikmesriiki, kellele kehtis eeltingimus 3.1, võtsid kõnealuse eeltingimusega seoses vastu kokku 13 tegevuskava, siis 2017. aasta veebruariks olid oma tegevuskavad hinnangu kohaselt täitnud neist seitse liikmesriiki (vt joonis 3). Lisaks pidasid liikmesriigid eeltingimust täidetuks enam kui 70 % juhtudest (vt joonis 2).

45

Kontrollikoda märgib siinkohal ühtlasi, et komisjon tegi algselt ettepaneku kehtestada asjaomased konkreetsed eesmärgid eeltingimuse 3.1 „Ettevõtluse ergutamine” ja 8.2 „Füüsilisest isikust ettevõtjana tegutsemine” täitmiseks27. Õigusaktide paketi kolmepoolsetel läbirääkimistel jäeti need eesmärgid ühissätete määrusest siiski välja. See tõi kaasa olukorra, kus eeltingimuste täitmise või mittetäitmise hindamine muutus peamiselt oma hinnangust lähtuvaks ning komisjonil olid liikmesriikide enesehindamiste vaidlustamiseks vaid piiratud vahendid.

Liikmesriikide hinnang eeltingimuste täitmise kohta on ebajärjekindel
46

Leiti ka juhtumeid, kus liikmesriigid olid ühissätete määrust valesti tõlgendanud, ja juhtumeid, kus eeltingimuste täitmist oli ebajärjepidevalt hinnatud. Neil juhtudel ei nõudnud komisjon korrektset hindamist.

47

Näiteks võib siinkohal tuua eeltingimused 8.1 „Liikmesriikide suutlikkus korraldada isiklikele vajadustele kohandatud tööhõiveteenuseid ning aktiivseid ja preventiivseid tööturupoliitika meetmeid” ning 8.3 asjaomaste teenuste loomiseks võetavate meetmete kohta. Nende kahe eeltingimuse aluseks olevad hindamiskriteeriumid on tegelikult vastastikku välistavad, sest eeltingimus 8.3 tähendab eeltingimuse 8.1 mittetäitmist (vt joonis 6).

Joonis 6.

Näited vastastikku välistavatest hindamiskriteeriumidest – tööhõivepoliitika eeltingimused 8.1 ja 8.3

Allikas: Euroopa Kontrollikoda, tuginedes ühissätete määruse XI lisale.

48

Liikmesriigid ei saa seega hinnata eeltingimuse 8.1 „Liikmesriikide suutlikkus korraldada isiklikele vajadustele kohandatud tööhõiveteenuseid ning aktiivseid ja preventiivseid tööturupoliitika meetmeid” kriteeriume täidetuks ning võtta samal ajal meetmeid nimetatud teenuste edasi arendamiseks vastavalt eeltingimusele 8.3. Kontrollikoda analüüsis 14 rakenduskava ning leidis, et viiest uuritud liikmesriigist kahes (Poola ja Horvaatia28) oli rakenduskavade puhul hinnatud eeltingimuse 8.1 kriteeriumid täidetuks ja ikkagi eraldatud ELi rahastamist tööhõiveteenuste kaasajastamiseks. Poola rakenduskava puhul leiti ka, et riigi ametiasutused olid hinnanud neid kahte eeltingimust koos ning jõudnud järeldusele, et mõlemad olid täidetud.

49

Kontrollikoda täheldas ka head tava, kus komisjon pakkus omaalgatuslikult liikmesriikidele tuge eeltingimuse täitmiseks nõutud strateegiate väljatöötamisel. 1. selgitus sisaldab näidet selle kohta.

1. selgitus.

Eeltingimusega 1.1 „Aruka spetsialiseerumise strateegiad” seotud komisjoni toetus

Liikmesriigid, kes on eraldanud vahendeid valdkondliku eesmärgi 1 „Teadusuuringute, tehnoloogilise arengu ja innovatsiooni edendamine” jaoks, peavad välja töötama arukat spetsialiseerumist käsitleva strateegia (RIS3) selle kohta, kuidas tugevdada oma riiklikke või piirkondlikke konkurentsieeliseid ja tipptaseme potentsiaali. Valdkondliku eesmärgiga 1 seotud rahalist toetust tuleks anda teadusuuringute ja innovatsiooni edendamiseks kasvupotentsiaaliga aruka spetsialiseerumise valdkondades.

Kõnealused strateegiad olid mitmel juhul välja töötatud komisjoni abiga. Näiteks tellis komisjon eksperdid Iirimaa ja Horvaatia riiklike RIS3-strateegiate hindamiseks ning Hispaania Andaluusia piirkonna rakenduskava piirkondliku RIS3-strateegia väljatöötamiseks. Lisaks julgustas komisjon liikmesriike osalema vastastikustes hindamistes. Poola, Rumeenia ja Iirimaa osalesid 2014. aasta juulis Dublinis komisjoni Teadusuuringute Ühiskeskuse ja Iirimaa ametiasutuste korraldatud riikide vastastikuse hindamise seminaril. Hispaania teadusuuringute ja innovatsioonisüsteemi eksperdihinnangu tegi Euroopa teadusruumi ja innovatsiooni komitee 2014. aasta augustis.

Samuti julgustas komisjon väliste sidusrühmade kaasamist RIS3 edasiarendamisse ja spetsialiseerumise geograafiliste piirkondade kindlaksmääramisse. Peale selle nõudis komisjon, et strateegiates peab olema tagatud piisav korraldusasutuste, ettevõtjate ja teadusasutuste koostoimimine ja koostöö ärivõimaluste leidmiseks ja ärakasutamiseks.

Eeltingimused ei ole Euroopa poolaastaga ja teiste komisjoni talituste poolt kättesaadavaks tehtud teabega piisavalt kooskõlastatud

50

Eeltingimuste hindamisel peaks vastutav peadirektoraat arvesse võtma ka mõnes muus kontekstis (nagu Euroopa poolaasta) loodud teadmisi või teiste peadirektoraatide või nende enda järelevalvetegevuse kaudu kogutud teavet.

Komisjoni eeltingimuste hinnang ei ole kooskõlas Euroopa poolaasta riigiaruannete analüüsiga
51

Komisjon avaldab Euroopa poolaasta raames riigiaruandeid ja esitab liikmesriikide kohta riigipõhiseid soovitusi. Need riigiaruanded sisaldavad iga-aastast analüüsi kõikide ELi liikmesriikide majanduslike ja sotsiaalsete probleemide kohta.

52

Komisjon ei ole liikmesriikide poolt eeltingimuste täitmise kohta esitatud teabe järjepidevuse ja piisavuse hindamisel siiski alati arvesse võtnud oma teadmisi liikmesriikide struktuursete probleemide kohta, mille kohta on saadud teavet Euroopa poolaasta raames. 2014. aasta augustis võttis komisjon vastu asutusesisesed suunised Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondidega seotud eeltingimuste kohta29. Neis suunistes ei käsitletud aga seda, kuidas tagatakse eeltingimuste ja Euroopa poolaasta järjepidev hindamine.

53

Kontrollikoja analüüsist selgus näiteks, et kontrollitud viiest liikmesriigist kolm (Poola, Horvaatia ja Hispaania) arvasid, et neil on eeltingimus 8.1 „Liikmesriikide suutlikkus korraldada isiklikele vajadustele kohandatud tööhõiveteenuseid ning aktiivseid ja preventiivseid tööturupoliitika meetmeid”30 täidetud. Komisjon kiitis selle hinnangu heaks, kuigi oma järgnevates riigiaruannetes osutas ta nende kriteeriumidega seotud märkimisväärsetele puudustele (vt 2. selgitus).

2. selgitus.

Eeltingimuste ja riigipõhiste aruannete vahelised ebakõlad liikmesriikide poolt aktiivsete tööturumeetmete täitmisel – Poola, Hispaania ja Horvaatia näitel

Komisjoni avaldatud 2015. aasta Poola riigiaruande kohaselt on põhiprobleemiks tõsiasi, et Poola avalik tööturuasutus ei tegele piisavalt tööturu tulemuslikkusega seotud küsimustega, kuna puuduvad ressursid, toimimine on ebapiisav, järelevalve on nõrk, killustatud süsteemi koordineerimine on ebapiisav ja napib vajalike oskustega töötajaid31.

Horvaatia 2015. aasta riigiaruandes on öeldud, et Horvaatia riiklikul tööturuasutusel on väike haldussuutlikkus ja et äriprotsessid takistavad selle suutlikkust parandada aktiivse tööturupoliitika meetmete tulemuslikkust ning edendada tööturul kõige ebasoodsamas olukorras olevate elanikkonnarühmadeni jõudmist.

2016. aasta Hispaania riigiaruandes märgitakse, et avaliku tööturuasutuse suutlikkus pakkuda tõhusat ja personaalset nõustamist on piiratud ning et ei ole võetud meetmeid abi suurendamiseks eelkõige neile, kes on tööturust kõige kaugemal32. 2014. ja 2015. aasta riigipõhistes soovitustes33 oli juba mainitud, et liikmesriik oli teinud väheseid edusamme avaliku tööturuasutuse moderniseerimise kiirendamiseks, ning mõlemal aastal soovitati riiklikel ametiasutustel võtta meetmeid, et suurendada töö otsimiseks antava abi ja nõustamise kvaliteeti ja tõhusust.

54

Peale selle märkis komisjon oma teatises 2017. aasta majanduskasvu analüüsi kohta, et „struktuurireformid on paljudes liikmesriikides pooleli ning riigipõhiste soovituste täitmine liiga sageli ebaühtlane. Paljudes liikmesriikides jääb prioriteetseks toodete, teenuste ja tööturu moderniseerimine”34.

Liikmesriikide riigiabi eeskirjadele vastavust puudutavad enesehindamised ei ole konkurentsi peadirektoraadi regulaarse järelevalvega kooskõlas
55

Kontrollikoda märkis ühes teises eriaruandes35, et osa liikmesriikidest, mis olid täitnud üldise eeltingimuse 5 „Riigiabi”, olid riigiabi eeskirju täitnud vähemal määral kui need, kes ei olnud seda üldist eeltingimust täitnud. Liikmesriikide enesehindamist ei olnud komisjon aga vaidlustanud.

Komisjon ei vaidlustanud liikmesriikide enesehindamist seiresüsteemide olukorra kohta, kuigi oli teadlik suurtest hilinemistest
56

Üldises eeltingimuses 7 „Statistilised süsteemid ja tulemusnäitajad” on kehtestatud nõuded tulemusnäitajate süsteemi kohta, millega jälgitakse rakenduskavade tulemuste saavutamise edenemist, sh andmete kogumise kord (vt I lisa). Ühissätete määruses nõutakse veel korraldusasutustelt süsteemi loomist selleks, et salvestada ja säilitada iga tegevuse jaoks andmeid, mida on vaja seireks, hindamiseks, finantsjuhtimiseks, kontrollimiseks ja auditeerimiseks, kaasa arvatud asjaomaste näitajate ja vahe-eesmärkidega seotud andmeid36. Komisjon tõlgendab seda kui nõuet omada elektroonilist süsteemi37. Kontrollikoda leidis, et liikmesriigid ei ole rakenduskavades üldist eeltingimust 7 hinnanud järjepidevalt eelkõige selles osas, mis puudutab kõnealuse üldise eeltingimuse täitmiseks vajaliku süsteemi olemasolu, et kirjendada ja salvestada andmed elektroonilisel kujul (vt 3. selgitus).

3. selgitus.

Üldise eeltingimuse 7 kriteerium on täitmata, kuna andmete kirjendamise ja salvestamise süsteem ei ole Rumeenia rakenduskava puhul toimiv (üldine eeltingimus 7)

Rumeenia ametiasutused leidsid, et üldise eeltingimuse 7 kriteerium „Kord statistiliste andmete õigeaegseks kogumiseks ja koondamiseks” ei olnud partnerluslepingu ja rakenduskavade vastuvõtmise ajal kehtestatud. Seetõttu hinnati, et üldine eeltingimus 7 on täitmata. Selle peamine põhjus oli asjaolu, et IT-süsteem ei olnud kooskõlas ühissätete määruse artiklis 125 sätestatud nõuetega (kirjendada ja salvestada elektroonilisel kujul andmeid vastuvõetud määrustes nõutud näitajate kohta). Pärast seda on ametiasutused igakuiselt esitanud komisjonile aruandlust oma IT-süsteemi arendamise kohta.

57

Seda üldist eeltingimust kohaldatakse kõikide liikmesriikide ja kõikide rakenduskavade suhtes. Rakenduskavade vastuvõtmise ajaks ei olnud 28 liikmesriigist 19 liikmesriigil umbes ühe kolmandiku puhul rakenduskavadest (387 rakenduskavast 126) see tingimus täidetud. Komisjoni järelevalveandmete kohaselt oli kõikidest rakenduskavadest endiselt ligikaudu 20 protsendil see nõue 2017. aasta veebruariks täitmata. 2017. aasta septembri keskpaigaks oli see üldine eeltingimus täitmata vaid 13 rakenduskava puhul.

58

Auditi käigus kontrollitud 14 rakenduskavast kümne puhul peeti eeltingimust täidetuks ning ülejäänud nelja puhul peeti seda osaliselt täidetuks. Sellele vaatamata ei olnud kõnealusest 14 rakenduskavast 12-l 2016. aasta lõpuks veel näitajate ja vahe-eesmärkidega seotud täielikult toimivat IT-süsteemi. Ilma sellise IT-süsteemita, mida nõutakse ühissätete määruse artikli 125 lõike 2 punktis d, ei ole siiski võimalik rakenduskavade elluviimist kulutõhusal viisil jälgida.

59

Need näited ilmestavad ka seda, et eeltingimuse täitmine ei tähenda ilmtingimata paremat kohapealset tulemuslikkust, ning tekib kahtlus, kas praegune eeltingimuste kasutamise käsitus on ikka mõjus viis tulemuslikumate ühtekuuluvuse kulutuste saavutamiseks.

Komisjon ei peatanud makseid tegevuskavade lõpetamata jätmise korral

60

Ühissätete määrus annab komisjonile õiguse peatada vahemaksed kas täielikult või osaliselt, kui liikmesriik ei ole võtnud meetmeid kohaldatavate eeltingimuste täitmiseks.

61

Komisjon on otsustanud rakenduskavadele tehtavaid makseid mitte peatada, kuigi suur osa tegevuskavadest ja paljud eeltingimused olid täitmata. Samal ajal peatasid 13 liikmesriiki (Horvaatia, Küpros, Tšehhi Vabariik, Prantsusmaa, Kreeka, Itaalia, Läti, Malta, Poola, Portugal, Rumeenia, Sloveenia ja Hispaania) iseseisvalt 78 rakenduskava valitud investeerimisprioriteetidega seotud maksed.

62

Kontrollikoja hinnangul puudutas kõnealune iseseisev maksete peatamine eelarvet silmas pidades umbes 2,3 miljardit eurot ESFi vahendeid ning umbes 4,7 miljardit eurot ERFi ja Ühtekuuluvusfondi vahendeid. See moodustab 2 % perioodil 2014–2020 ERFile, Ühtekuuluvusfondile ja ESFile ette nähtud ELi rahastamisvahenditest või 3,5 % ELi üldisest esialgsest tegevuskavade rahastusest.

Ühissätete määrus ei sisalda sätteid eeltingimuste jõustamise või seire/hindamise kohta pärast 2016. aastat

63

2016. aasta lõpuks täitmata eeltingimustega rakenduskavade osas peavad liikmesriigid tegema veel jõupingutusi tegevuskavade elluviimiseks ning komisjon peab eeltingimuste täitmist juhendama, jälgima ja kinnitama.

64

Ühissätete määrus ei sätesta aga, et liikmesriigid peaksid jälgima eeltingimuste täitmist ning esitama selle kohta aruandeid pärast 2016. aastat. Ka komisjonile ei ole pandud sellega seoses kohustusi. Kontrollikoda märgib ühtlasi, et komisjon ei saa rakendada eeltingimuste mittetäitmise korral finantskorrektsioone. Eeltingimuste mõju sõltub seetõttu suurel määral liikmesriikide isevastutusest ja pühendumusest neid rakendada ning jätkata tööd tingimuste täitmise suunas ka pärast 2016. aastat.

65

Samuti leidis kontrollikoda, et ühissätete määruses ei nõuta järelevalve ega hindamise tegemist selle üle, kuidas eeltingimused mõjutavad ühtekuuluvusvaldkonna kulutuste rakendamise tulemuslikkust ja paremate tulemuste saavutamist.

Tulemusreserv ei motiveeri kuigivõrd rakenduskavade suuremat tulemustele orienteeritust ega too tõenäoliselt kaasa ühtekuuluvuse valdkonna kulude märkimisväärset ümberjaotamist tulemuslikumatele programmidele

66

Tulemusraamistik ja sellega seotud tulemusreserv peaksid pakkuma tõhusa stiimuli kavandatud väljundite ja tulemuste saavutamiseks ning võimaldama vajadusel ELi rahaliste vahendite ümberpaigutamist viisil, mis aitaks olemasolevat ühtekuuluvusvaldkonna rahastamist tulemuslikumalt kasutada.

67

Kontrollikoda hindas, kas

  • regulatiivne nõue eraldada teatav osa ELi rahalistest vahenditest tulemusreservi oli ERFi, ÜFi ja ESFi puhul tervikuna (6 %) ja 14 rakenduskava puhul eraldi (vahemikus 5–7 % prioriteetse suuna kohta) täidetud,
  • 2019. aastal toimuva reservi lõpliku eraldamise tingimused on piisavalt ranged ja kas maksete peatamist ja finantskorrektsioone on võimalik mitterahuldavate tulemuste puhul tulemuslikult rakendada, ning
  • tulemusreservi lõpliku eraldamise otsustamiseks kehtestatud tulemusnäitajad on usaldusväärsed ning kas pädevatelt riiklikelt ametiasutustelt nõutud ja saadud täiendava tõendusmaterjali alusel uuritud 14 rakenduskava valdkondlike eesmärkide 1 ja 8 tulemusraamistikes sisalduvate näitajate vahe-eesmärgid ja sihtväärtused vastavad regulatiivsetele nõuetele.

Õigusaktides sätestatud 6 % vahendite tulemusreservi jaoks kõrvalepanemise eesmärk oli ERFi, Ühtekuuluvusfondi ja ESFi puhul täidetud

68

Tulemusreserv oli loodud 391 rakenduskavast 299 puhul (76 %). Kontrollikoja analüüs kinnitas, et liikmesriigid eraldasid perioodil 2014–2020 tulemusreservidele oma rakenduskavades ligikaudu 20 miljardit eurot kokku 335 miljardist eurost ELi rahastamisvahenditest.

69

See moodustab 6 % vahenditest, mis on eraldatud ERFile, ESFile ja Ühtekuuluvusfondile majanduskasvu ja tööhõivesse investeerimise eesmärgi alusel (v.a ühissätete määruses määratletud vahendid)38.

Tulemusraamistik ja -reserv on kohustuslikud ja kehtivad enamikule prioriteetsetest suundadest

70

Erinevalt eelmistest programmitöö perioodidest on programmitöö perioodil 2014–2020 uuesti kasutusele võetud tulemusreserv kohustuslik ning seda tuleb kohaldada enamikule prioriteetsetest suundadest (välja arvatud tehnilise abiga seotud prioriteetsed suunad, noorte tööhõive algatus ja VKEde algatuse programmid). Tulemusreservi eraldamise mehhanismid on juba algusest peale selged. Eraldamise kriteeriumid, st näitajad on eelnevalt kindlaks määratud ja need tulenevad programmide sekkumisloogikast. See on positiivne muutus. Samas leidis kontrollikoda, et reservi lõpliku eraldamise aluseks olevad näitajad on endiselt enamjaolt sisendi- ja väljundipõhised. See ei taga paremaid tulemusi.

Tulemusraamistik keskendub jätkuvalt kulutustele ja väljunditele

71

Liikmesriigid saavad programmi rakendamise edukust tõendada kolme liiki näitajatega seotud vahe-eesmärkide ja eesmärkide sihtväärtuste abil: finants-, väljund- ja tulemusnäitajad. Neid võivad täiendada rakendamise olulisimad etapid, mis aitavad mõõta nende projektide edukust, mis kestavad või mis kavatsetakse käivitada, kuid mille puhul on mis tahes väljundite saavutamine 2018. aasta detsembriks ebatõenäoline. Üldiselt peavad neis näitajates kajastuma prioriteetse suuna meetmed. Määratluse kohaselt peaks see hõlmama vähemalt poolt asjaomase prioriteetse suuna rahalistest vahenditest39.

Tulemusraamistikus tuleb tulemusnäitajaid ette äärmiselt harva
72

Üldiselt ei ole perioodi 2014–2020 tulemusraamistik siiski palju rohkem tulemustele orienteeritud kui eelneva perioodi sarnane süsteem40. Kontrollikoda täheldas, et komisjon isegi soovitas ERFi/ÜFi puhul tulemusnäitajaid mitte kasutada, kuna need tuleb täita pikemas perspektiivis ja välistegurid võivad neid oluliselt mõjutada41. Ka ESFi puhul kasutasid liikmesriigid tulemusraamistikus tulemusnäitajaid harva, kuigi ESFi tulemusnäitajad kajastavad projektide vahetuid väljundeid.

73

Rakenduskavade puhul nõutakse iga prioriteetse suuna puhul piirkonnakategooria kaupa tulemusraamistikku (kui see on kohaldatav)42. Seepärast analüüsis kontrollikoda ka aruandlusnõudeid, mis kehtisid kõikide programmitöö perioodiks 2014–2020 vastu võetud ERFi, Ühtekuuluvusfondi ja ESFi rakenduskavade üksikute prioriteetsete suundade jaoks valitud näitajate kohta (vajaduse korral piirkonnakategooriate kaupa), et saada ülevaade näitajate liikidest ja seonduvatest aruandlusnõuetest43. Nimetatud analüüs ei sisalda ka tulemusraamistikes kasutatavaid näitajaid, mis ei ole seotud tulemusreserviga.

74

Jooniselt 7 nähtub, et enamik ühtekuuluvuspoliitika raames tulemusraamistikus kasutatud näitajatest on seotud väljundiga (57,1 %), rakendamise olulisimate etappidega (9,2 %) ja finantsnäitajatega (33,4 %). Koos moodustavad need 99,7 % kõikidest prioriteetsete suundade tulemusraamistikes kasutatud näitajatest. Tulemusnäitajaid kasutatakse väga vähe (0,3 %).

Joonis 7.

ERFi, ÜFi ja ESFi rakenduskavade tulemusraamistik perioodil 2014–2020: iga fondi puhul kasutatud näitajate liigi osakaal

Allikas: Euroopa Kontrollikoda, tuginedes komisjoni IT-rakendusest InfoView saadud andmetele.

Rakendamise olulisimad etapid, mis mõõdavad programmi käivitamise suutlikkust, on ELi vahenditest ligikaudu ühe viiendiku põhinäitaja
75

Rakendamise olulisimaid etappe kasutatakse ainult ERFi ja ÜFi puhul, kuna erinevalt ESFist mõõdetakse väljundnäitajatega täielikult rakendatud sekkumisi44. Rakendamise olulisimad etapid olid määratletud 22 liikmesriigi programmides ja ligikaudu ühe viiendiku puhul kõikidest tulemusraamistikuga prioriteetsetest suundadest. Koos finantsnäitajatega on rakendamise olulisimad etapid ainsad näitajad, mille alusel eraldatakse ligikaudu viiendik tulemusreserviga hõlmatud ELi kogurahastamisest. Nimetatud juhtudel aitab tulemusreservi lõplik eraldamine kaasa programmi rakendamise käivitamisele, mitte aga sekkumiste tulemuslikkuse suurendamisele.

76

See näitab, et perioodi 2014–2020 tulemusraamistikus sisalduvad näitajad keskenduvad jätkuvalt kulutustele (finantsnäitajad) ja rakendamisele (väljundnäitajad). ELi rahastamisest enamiku puhul mõõdetakse nende abil ainult seda, kas programmi rakendamine on alanud, kuid ei anta teavet väljundite või tulemuste kohta (rakendamise olulisimad etapid). Kontrollikoja eriaruandes, milles käsitletakse maaelu arengu programmitööd perioodil 2014–2020, märgiti, et maaelu arengu valdkonna tulemusreserv on keskendatud ka sisenditele45.

Vahe-eesmärkide ja eesmärkide sihtväärtused ei ole kõikidel juhtudel põhjendatud
77

Kontrollikoda kontrollis ka 14 käsitletud rakenduskava 35 prioriteetse suuna tulemusraamistiku ülesehitust. Ta tuvastas, et tulemusnäitajate vahe-eesmärgid ja eesmärgid olid kooskõlas prioriteetse suuna erieesmärkide laadi ja omadustega ning valdavalt asjakohased ja kajastasid märkimisväärset osa asjaomase prioriteetse suuna raames välja töötatud meetmetest (st moodustasid üle poole prioriteetse suuna rahaeraldistest).

78

Määratud sihtväärtuste osas on pilt aga kirjum. Üldjuhul osutasid korraldusasutused nende põhjendamiseks juba toimunud või käimasolevatele sekkumistele või tuginesid empiiriliste väärtuste puudumise korral hinnangutele.

79

Ligikaudu ühe neljandiku puhul auditi käigus kontrollitud tegevuskavade tulemusraamistiku näitajatest (28 %) ei suutnud kontrollikoda kindlaks teha väärtuse õigsust kas sellepärast, et ei olnud võimalik kontrollida arvutusmeetodit, või siis puudus üksikasjalik selgitus ühikukulude või oletatavate kulude kohta. Samuti leiab kontrollikoda, et 18 % ülejäänud vahe-eesmärkidest ja sihtväärtustest ei ole realistlikud ja/või saavutatavad, kuna need olid kas valesti arvutatud või alahinnatud (vt III lisa). Näide põhjendamata oletuste kohta on esitatud 4. selgituses.

4. selgitus.

Näide väärtustest, mida ei olnud võimalik tõendada kahe Hispaania rakenduskava puhul (Arukas majanduskasv ja Andaluusia ERF)

Kahe uuritud Hispaania ERFi rakenduskava puhul ei olnud võimalik tõendada valdkondliku eesmärgiga 1 seotud tulemusraamistiku jaoks seatud eesmärke ja vahe-eesmärke. Hispaania ametiasutused esitasid väärtuste hindamise metoodika, kuid ei esitanud andmeid, mis oleks võimaldanud vastuvõetud rakenduskavades kehtestatud väärtusi kontrollida. Sarnane probleem tõstatati vastava rakenduskava eelhindamisaruannetes, milles märgiti, et tulemusraamistiku kontrollimiseks oleks vaja olnud rohkem teavet46.

80

Kokkuvõttes tähendab see seda, et 128 uuritud juhtumist umbes 46 % puhul jäävad tulemusreservi vabastamiseks määratletud vahe-eesmärkide ja/või eesmärkide teostatavus ja saavutamine kaheldavaks (vt III lisa).

Tulemusreservi on võimalik lõplikult eraldada ka juhul, kui vahe-eesmärke ei ole 2018. aastaks täielikult täidetud

81

Tulemusreservi saab lõplikult eraldada alles pärast rakenduskava tulemusraamistikus määratletud vahe-eesmärkide täitmist47. Kõikides kontrollitud 14 rakenduskavas oli määratletud vähemalt kaks vahe-eesmärki.

82

Kontrollikoda täheldas, et tulemusreservi on võimalik lõplikult eraldada ka juhul, kui vahe-eesmärkide väärtused ei ole 2018. aasta detsembriks täielikult täidetud. Kui on kehtestatud

  • kaks näitajat, loetakse vahe-eesmärgid täidetuks48 juhul, kui mõlemad näitajad on saavutanud vähemalt 85 % oma vahe-eesmärgi väärtusest, ning
  • enam kui kaks näitajat – üks näitajatest võib saavutada ainult 75 % oma vahe-eesmärgi väärtusest, ülejäänud näitajad peavad saavutama 85 %. See puudutab 60 % esmatähtsatest suundadest, mille suhtes on kehtestatud tulemusraamistik.
Tulemuslikkuse analüüs võib parimal juhul kaasa tuua ümberjaotamise liikmesriigi siseselt
83

Kui näitajad ei saavuta neid minimaalseid vahe-eesmärgi väärtusi, jaotatakse tulemuslikkuse kontrollimise tulemusel tulemusreserv ümber prioriteetidele, mis saavutasid oma vahe-eesmärkide väärtused, ja/või kui vahe-eesmärkide väärtuste täitmisel oli tõsiseid probleeme, võidakse maksed peatada.

84

IV lisa annab ülevaate vahe-eesmärkide ja eesmärkide hindamisel kohaldatavatest üksikasjalikest eeskirjadest.

85

Tulemusreserv jaotatakse ümber riiklikul tasandil: vahendid võib ümber jaotada rakenduskava piires teistele prioriteetsetele suundadele või siis liikmesriigi teiste rakenduskavade prioriteetsetele suundadele. Seega ei ole ohtu, et liikmesriik jääb ELi toetusest ilma. Kontrollikoda on varasemates aruannetes juba märkinud, et on keeruline saada häid kvalitatiivseid tulemusi rahastamiskavadega, mille puhul vahendid on liikmesriikide vahel eelnevalt ära jaotatud49.

86

Komisjoni eelneval nõusolekul on liikmesriikidele tagatud paindlikkus otsustada selle üle, kuidas ümberjaotamine toimub – näiteks Poola märkis oma partnerluslepingus, et ligikaudu 5 miljardi euro suurune tulemusreserv jaotatakse rakenduskavade vahel ümber riigisisese konkurentsi alusel (vt 5. selgitus).

5. selgitus.

Tulemusreservi vahendite ümber jaotamine – näide konkurentsisüsteemist Poolas

Kui prioriteedid ei saavuta oma vahe-eesmärke, liidetakse Poola tulemusreservi rahalised vahendid riiklike rahaliste vahenditega, mis jaotatakse seejärel ümber tulemuslikele prioriteetidele, mille puhul peavad olema täidetud järgmised kriteeriumid: i) tuleb järgida asjaomastes ELi määrustes sätestatud piiranguid (nt temaatilise suunamise nõuded50) ja ii) rahaliste vahendite suurendamine põhineb aruannetel/hindamistel, mis puudutavad rakendamist, sotsiaalmajanduslikku olukorda ning haldus- ja vahendite kasutamise suutlikkust. Vahendite ümberjaotamine ei ole piiratud sama rakenduskava prioriteetidega, vaid ümberjaotamine võib toimuda ka eri rakenduskavade prioriteetide vahel, kui kõnealused prioriteedid täidavad mõlemad nimetatud kriteeriumid. Esimesena kaalutakse siiski võimalust teha ümberpaigutamised sama programmi siseselt.

Ebapiisava tulemuslikkuse korral maksete peatamise ja finantskorrektsioonide suhtes kehtivad piiravad tingimused

Maksete peatamine programmi rakendamise ajal
87

Maksed võib peatada juhul, kui tulemusraamistikku kaasatud näitajate puhul ei ole saavutatud vähemalt 65 % nende vahe-eesmärkide väärtusest. Peale selle peavad ebapiisava tulemuslikkuse põhjuseks olema selgelt tuvastatud rakendamispuudused. Peatamine tuleks tühistada niipea, kui liikmesriik võtab vajalikud meetmed51.

88

Lisaks on liikmesriikidel võimalus vahe-eesmärkidele seatud väärtused üle vaadata juhul, kui liikmesriigi või piirkonna majandus-, keskkonna- ja tööturu tingimustes on toimunud olulised muutused52. Ühes oma eelnevatest eriaruannetest märkis kontrollikoda juba, et perioodil 2007–2013 kasutasid liikmesriigid vahetult enne lõppu seda võimalust oma sihtväärtuste alandamiseks vastavalt reaalsele tulemusele53.

89

Kontrollikoda märgib veel, et kui tulemusnäitajate puhul vahe-eesmärke ei saavutata, ei käivita see maksete peatamist programmi rakendamise ajal54.

Finantskorrektsioonid lõpetamisel
90

Lõpetamise ajal on komisjonil õigus kehtestada netofinantskorrektsioone ka juhul, kui tulemusraamistikus sisalduvad näitajad on saavutanud vähem kui 65 % 2023. aasta rakenduskavades seatud sihtväärtustest. Lõpetamisel ei saa finantskorrektsioone rakendada juhul, kui tulemuslikkus on ebapiisav, kuid ületab 65 %.

91

Finantskorrektsioonid võib kohaldamata jätta ka juhul, kui ebapiisavad tulemused või vajakajäämised eesmärkide saavutamisel tulenevad ühissätete määruses määratletud sotsiaal-majanduslike või keskkonnategurite mõjust, asjaomase liikmesriigi majandus- või keskkonnatingimuste olulistest muutustest või vääramatust jõust55. Välistegureid, mida ei ole õigusaktides konkreetselt mainitud, tuleks analüüsida juhtumipõhiselt ning nende tulemusel võidakse finantskorrektsioone vähendada kuni 50 %56. Kõnealuste väliste tegurite mõju taseme väljaselgitamiseks tuleb läbi viia hindamised.

92

Peale selle tuleks finantskorrektsioonide rakendamisel arvesse võtta proportsionaalsuse põhimõtet ja rakenduskava vahendite kasutussuutlikkust. Proportsionaalsuse põhimõttest lähtuvalt saab korrektsioonitaset alandada ilma eelnevalt kindlaksmääratud piiranguta, kui finantskorrektsiooni peetakse ebaproportsionaalseks. Rakenduskava vahendite kasutussuutlikkusega seoses näevad õigusaktid ette, et finantskorrektsioone kohaldatakse ainult nendele prioriteetidele, mille väljundite saavutusmäär jääb alla kahe kolmandiku sihtväärtustest. Finantskorrektsioonide suurus määratakse kindlaks täitmise/kasutusvõime koefitsiendi põhjal (vt IV lisa).

Ebapiisava tulemuslikkuse korral rakendatavate parandusmeetmetega seotud regulatiivsed tingimused on liiga piiravad
93

Nagu ühes kontrollikoja eelnevas eriaruandes märgitud, saab komisjon perioodil 2014–2020 esimest korda rakendada ebapiisava tulemuslikkuse tõttu maksete peatamist ja finantskorrektsioone. Kontrollikoja arvates on see esimene samm õiges suunas57. Nende ennetus- ja parandusmeetmete kehtestamise regulatiivsed tingimused on siiski liiga piiravad. Seetõttu on väga ebatõenäoline, et komisjon saab perioodil 2014–2020 üldse kunagi võimaluse ebapiisava tulemuslikkuse korral maksed peatada või teha finantskorrektsioone.

Järeldused ja soovitused

Eeltingimused tagasid ühtse raamistiku, mille abil saab hinnata liikmesriikide valmidust rakendada ühtekuuluvuspoliitikat, kuid jääb selgusetuks, mil määral see on kannustanud muutusi kohapeal

94

Eeltingimuste kohaselt peavad liikmesriigid enne programmi rakendamise alustamist või hiljemalt 2016. aasta lõpuks täitma teatavad tingimused. See on positiivne uuendus ühtekuuluvuspoliitika valdkonnas.

95

Rakenduskavade vastuvõtmisel pidasid liikmesriigid peaaegu kahte kolmandikku (65 %) valdkonnapõhistest eeltingimustest täidetuks. Liikmesriike ja eeltingimusi üksikult vaadeldes ilmnes siiski märkimisväärseid erinevusi. Näiteks oli 29 valdkondlikust eeltingimusest kaheksa täidetud vähem kui pooltel liikmesriikidel ning neli vähem kui neljandikul liikmesriikidest.

96

Liikmesriikide poolt vastu võetud täitmata eeltingimustega tegevuskavade lõpetamine oli samuti aeglane. Komisjoni järelevalveandmete kohaselt oli 2017. aasta veebruariks 761 tegevuskavast 380 (50 %) veel lõpule viimata. Komisjoni järelevalveandmete kohaselt vähenes see pärast aasta rakendusaruannete ja eduaruannete kättesaamist vastavalt 2017. aasta juunis ja augustis 8 protsendile. 2017. aasta veebruari seisuga olid kõik oma tegevuskavad lõpule viinud ainult kolm liikmesriiki (Soome, Läti ja Leedu). Samal ajal olid kümme liikmesriiki (Bulgaaria, Hispaania, Kreeka, Horvaatia, Ungari, Itaalia, Slovakkia, Iirimaa, Rootsi ja Luksemburg) ellu viinud vähem kui pooled oma tegevuskavadest. Kõige vähem oli edu saatnud kõikide nende eeltingimustega seotud tegevuskavade täitmist, mille eesmärk oli tegeleda ELi ja riiklike eeskirjade mittetäitmise probleemiga riigihangete ja riigiabi valdkonnas, mis on kaks peamist õigusnormide rikkumiste põhjust ühtekuuluvuspoliitikas. Kontrollikoda peab positiivseks asjaolu, et see ühtekuuluvusvaldkonna kulutuste osakaal, mida mõjutavad täitmata valdkondlikud eeltingimused, on hinnanguliselt vähenenud maksimaalselt 57 protsendilt maksimaalselt 27 protsendile. 2017. aasta septembri keskpaigaks olid komisjoni andmetel 11 liikmesriiki (Belgia, Tšehhi Vabariik, Eesti, Soome, Läti, Leedu, Madalmaad, Portugal, Rootsi, Sloveenia ja Slovakkia) kõik oma tegevuskavad lõpule viinud.

97

Eeltingimuste hindamisel ei võtnud komisjon täiel määral arvesse ka mõnes muus kontekstis (nagu Euroopa poolaasta) loodud teadmisi ega oma peadirektoraatide või järelevalvetegevuse kaudu kogutud teavet. Kontrollikoda leidis mitu näidet ebajärjekindla hindamise kohta, mis võib osutada ka täpsuse puudumisele liikmesriikide enesehindamiste heakskiitmisel, mis olid sageli liiga positiivsed ja ebajärjekindlad. Osaliselt on probleem tingitud sellest, et ühissätete määruses nimetatud kriteeriumid, mille abil saab hinnata, kas eeltingimused on täidetud, on väga tihti üldist laadi ning jätavad seega suhteliselt palju tõlgendamisruumi. Need ei ole eelkõige seotud konkreetsete kvantifitseeritavate eesmärkidega isegi siis, kui nimetatud eesmärke oleks olnud võimalik olemasolevatest ELi õigusaktidest tuletada.

98

Komisjon ei peatanud kõiki vahemakseid või osa neist, kuigi teatud liikmesriigid ei suutnud kohaldatavaid eeltingimusi täita. 13 liikmesriigi poolt peatatud maksed hõlmasid 78 rakenduskava valitud investeerimisprioriteete, mis moodustas ESFi rahastamisest ligikaudu 2,3 miljardit eurot ning ERFi ja ÜFi rahastamisest ligikaudu 4,7 miljardit eurot. Samas ei olnud 2017. aasta veebruariks suurt osa tegevuskavadest lõpetatuks kuulutatud ja paljud eeltingimused olid täitmata. Liikmesriigid pidid edastama oma edu- ja rakendusaruanded eeltingimuste täitmise edenemise kohta 2017. aasta keskpaigaks. Nendele aruannetele tuginedes võib komisjon maksed peatada, kuid ei ole seda siiani teinud.

99

Üldiselt pidasid külastatud liikmesriigid eeltingimusi kasulikuks enesehindamise vahendiks.

100

Sellele vaatamata kajastavad eeltingimused vaid rakenduskavade vastuvõtmise ajal valitsevat olukorda, või juhul, kui eeltingimusi ei ole täidetuks loetud, olukorda hiljemalt 2016. aasta detsembris. Ühissätete määruses ei nõuta eeltingimuste täitmise järelkontrolli tegemist pärast aastat 2016. Seetõttu on komisjonil edaspidi keeruline hinnata, kas eeltingimustel oli reaalne kohapealne mõju seadusandliku ettepaneku ettevalmistamisele 2020. aasta järgseks programmitöö perioodiks. Komisjon ei saa eeltingimuste mittetäitmise eest kehtestada ka finantskorrektsioone. Eeltingimuste tulemuslikkus ning mõju Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide tõhusale kasutamisele kogu programmitöö perioodi vältel sõltub liikmesriikide isevastutusest ja pühendumusest eeltingimusi järgimisel ja rakendamisel.

Tulemusreserv ei motiveeri kuigivõrd rakenduskavade suuremat tulemustele orienteeritust ega too tõenäoliselt kaasa ühtekuuluvuse valdkonna kulude märkimisväärset ümberjaotamist tulemuslikumatele programmidele

101

Tulemusreserv oli loodud 391 rakenduskavast 299 puhul (76 %). Kontrollikoja analüüs kinnitas, et liikmesriigid eraldasid perioodil 2014–2020 tulemusreservidele oma rakenduskavades ligikaudu 20 miljardit eurot kokku 335 miljardist eurost ELi vahenditest. See moodustab 6 % vahenditest, mis on eraldatud ERFile, ESFile ja Ühtekuuluvusfondile majanduskasvu ja tööhõivesse investeerimise eesmärgi alusel (v.a ühissätete määruses määratletud vahendid).

102

Erinevalt eelmistest programmitöö perioodidest on käesoleval perioodil tulemusraamistik ja -reserv kohustuslikud ja neid tuleb kohaldada enamikule prioriteetsetest suundadest. Lisaks on tulemusreservi eraldamise mehhanismid juba algusest peale selged ning selle eraldamise kriteeriumid tulenevad programmide sekkumisloogikast ja on eelnevalt kindlaks määratud. See on positiivne muutus.

103

Tulemusreservi saab lõplikult eraldada alles pärast rakenduskava tulemusraamistikus määratletud vahe-eesmärkide täitmist. Iga üksiku vahe-eesmärgi jaoks määratletud väärtused ei pea siiski olema 2018. aastaks täielikult saavutatud.

104

Kui vahe-eesmärgid ei saavuta konkreetseid miinimumväärtusi, siis võib tulemuslikkuse analüüs kaasa tuua tulemusreservi ümberjaotamise neile prioriteetsetele suundadele, mis saavutasid oma väljundite, rakendamise olulisimate etappide ja finantsnäitajatega seotud vahe-eesmärkide väärtused, ja/või juhul, kui vahe-eesmärkide väärtuste saavutamises on tõsiseid vajakajäämisi, maksete peatamise. Tulemusnäitajate vahe-eesmärkide mittesaavutamise korral ei saa makseid siiski peatada programmi rakendamise ajal. Kokkuvõttes ei kaasne nende tingimuste tõttu tulemusreserviga tõenäoliselt ühtekuuluvusele tehtavate kulutuste märkimisväärset ümberjaotamist tulemuslikumatele programmidele.

105

Tulemusreservi ümberjaotamine on igal juhul võimalik ainult riiklikul tasandil: vahendid võib ümber jaotada rakenduskava piires teistele prioriteetidele või siis sama liikmesriigi teiste rakenduskavade prioriteetidele. Seega ei ole ohtu, et liikmesriigid jäävad 2019. aastal tehtava tulemuslikkuse analüüsi tagajärjel ELi toetusest ilma.

106

Enamik tulemusreservi eraldamise aluseks olevatest näitajatest on seotud väljundiga (57,1 %), finantsnäitajatega (33,4 %) ja rakendamise olulisimate etappidega (9,2 %), ning tulemusnäitajaid kasutatakse väga vähe (0,3 %). See näitab, et perioodi 2014–2020 tulemusraamistik keskendub jätkuvalt peamiselt kulutustele ja projekti väljunditele, mitte tulemuste saavutamisele.

107

Kui tulemusraamistikus kasutatakse rakendamise olulisimaid etappe, tunnustatakse tulemusreservi lõpliku eraldamisega pigem rakendamise käivitamise võimet, mitte sekkumiste endi tulemuslikkust. Rakendamise olulisimaid etappe kasutati umbes ühe viiendiku (22 %) puhul tulemusreservi kohustusega ELi vahenditest.

108

Ligikaudu ühe neljandiku puhul kontrollitud tegevuskavade tulemusraamistike näitajatest (28 %) ei suutnud kontrollikoda kindlaks teha vahe-eesmärgi sihtväärtuse õigsust kas sellepärast, et ei olnud võimalik tuvastada arvutusmeetodit, või siis puudus üksikasjalik selgitus ühikukulude või oletatavate kulude kohta. Kontrollikoja arvates ei ole ligikaudu 18 % ülejäänud vahe-eesmärkidest ja sihtväärtustest realistlikud ja/või saavutatavad või piisavalt ambitsioonikad. Kokkuvõttes tähendab see seda, et umbes 46 protsendil juhtudest jääb tulemusreservi vabastamiseks määratletud vahe-eesmärkide ja/või eesmärkide saavutamine kaheldavaks.

109

Lõpetuseks lisab kontrollikoda, et komisjon saab perioodil 2014–2020 esimest korda rakendada ebapiisava tulemuslikkuse korral maksete peatamist ja finantskorrektsioone. Kontrollikoda peab seda esimeseks sammuks õiges suunas. Nende parandusmeetmete kehtestamise regulatiivsed tingimused on siiski liiga piiravad. Seetõttu on väga ebatõenäoline, et komisjon saab perioodil 2014–2020 üldse kunagi võimaluse ebapiisava tulemuslikkuse korral maksed peatada või teha finantskorrektsioone.

Kontrollikoja soovitused 2020. aasta järgseks perioodiks

110

Kontrollikoda ei usu, et kummagi vahendiga seotud regulatiivsed muutused käesoleval programmitöö perioodil 2014–2020 oleksid kulutõhusad. Sellegipoolest julgustab kontrollikoda liikmesriike kokkulepitud tegevuskavasid lõpule viima ja komisjoni neid hindama, ning jätkama kõikide eeltingimuste täitmist. Peale selle tuleks tulemusreserviga seotud olemasolevad eraldised maksimaalselt ära kasutada, et vältida selle raha raiskamist.

111

Kontrollikoja soovitused kehtivad seetõttu 2020. aasta järgse perioodi kohta, mil tuleks mõlemat vahendit (kui need säilitatakse) tugevdada nii, et nende tõenäosus parandada ühtekuuluvusvaldkonna rahastamisvahendite tulemuslikumat kasutamist oleks suurem.

1. soovitus: 2020. aasta järgse perioodi eeltingimusi tuleks edasi arendada

Komisjon peaks eeltingimusi oma 2020. aasta järgse perioodi seadusandliku ettepaneku jaoks edasi arendama kui vahendit, mis aitab hinnata liikmesriikide valmidust kasutada ELi vahendeid, ning eeskätt

  1. hindama uuesti kõikide perioodiks 2014–2020 kehtestatud eeltingimuste asjakohasust ja otstarbekust, kõrvaldama kattuvused ja jätma alles ainult sellised eeltingimused, mis mõjutavad selgelt poliitikaeesmärkide tulemuslikku saavutamist,
  2. tagama 2020. aasta järgse perioodi eeltingimuste ühtlustatus Euroopa poolaastaga,
  3. seadma selged hindamiskriteeriumid koos mõõdetavate eesmärkidega (kui see on teostatav), et tagada ühine arusaam sellest, mida tuleb saavutada, ning
  4. nõudma eeltingimuste täitmist ja kohaldamist kogu programmitöö perioodi jooksul ning seda kontrollima, võttes arvesse potentsiaalset halduskoormust.

Soovituse täitmise tähtaeg: seadusandlike ettepanekute ettevalmistamine 2020. aasta järgseks perioodiks.

2. soovitus: kaaluda 2020. aasta järgse perioodi tulemusreservi muutmist rohkem tulemustele orienteeritud vahendiks

Komisjon peaks oma 2020. aasta järgse perioodi seadusandliku ettepaneku jaoks muutma tulemusreservi rohkem tulemustele orienteeritud vahendiks, mis eraldab rahalised vahendid nendele programmidele, mis saavutasid häid tulemusi, ning kaaluma eeskätt ettepanekut

  1. täiustada tulemusreservi saadud kogemuste põhjal ja muuta see vahendiks, millega paremini edendada ja tunnustada häid tulemusi siis, kui rakenduskavade puhul on vaja näidata, mida täiendava rahastamise abil saavutada soovitakse,
  2. kasutada rohkem vahetuid tulemusnäitajaid, ning muuta peamised rakendamise etapid vahenditeks, mis näitaksid pikaajaliste taristumeetmete tulemuslikkuse hindamisel paremini tegelikku tulemuslikkust, ja
  3. muuta maksete peatamise ja finantskorrektsioonide tingimusi viisil, mis võimaldaks vähest tulemuslikkust varem hõlpsamini käsitleda, et suurendada veelgi motivatsiooni vahendeid nõuetekohaselt rakendada.

Soovituse täitmise tähtaeg: seadusandlike ettepanekute ettevalmistamise 2020. aasta järgseks perioodiks.

II auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige Iliana IVANOVA, võttis käesoleva aruande vastu 4. oktoobri 2017. aasta koosolekul Luxembourgis.

Kontrollikoja nimel president

Klaus-Heiner LEHNE
president

Lisad

I Lisa

Valdkonnapõhised ja üldised eeltingimused

Valdkondlik eesmärk Valdkonnapõhine eeltingimus Strateegiline Regulatiivne Haldus-/institutsiooniline suutlikkus Meetmed/instrumendid
Valdkondlik eesmärk 1. Teaduse, tehnoloogia-arenduse ja innovatsiooni edendamine Valdkonnapõhine eeltingimus 1.1. Teaduusuuringud ja innovatsioon: riikliku või regionaalse aruka spetsialiseerumise strateegia olemasolu kooskõlas riikliku reformikavaga, et võimendada erasektori kulusid teadusuuringutele ja innovatsioonile, mis vastavad hästitoimivate riiklike või regionaalsete teadusuuringute ja innovatsioonisüsteemide tunnustele. X      
Valdkonnapõhine eeltingimus 1.2. Teadusuuringute ja innovatsiooni taristu: mitmeaastase kava olemasolu investeeringute eelarvestamiseks ja eelisarendamiseks. X      
Valdkondlik eesmärk 2. Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) kättesaadavuse ja nende kasutamise ning kvaliteedi parandamine (lairibaühendusega seotud eesmärk) Valdkonnapõhine eeltingimus 2.1. Digitaalne kasv: digitaalse kasvu strateegiline poliitiline raamistik, et tõhustada taskukohaseid, kvaliteetseid ja koostalitlusvõimelisi IKT-põhiseid avalikke ja eraõiguslikke teenuseid ning suurendada nende vastuvõttu kodanike, sealhulgas haavatavate elanikkonnarühmade, ettevõtjate ja korraldusasutuste hulgas, sealhulgas piiriüleste algatuste raames. X   X  
Valdkonnapõhine eeltingimus 2.2. Järgmise põlvkonna võrgu taristu: selliste riiklike või piirkondlike järgmise põlvkonna võrgu kavade olemasolu, milles võetakse arvesse piirkondlikke meetmeid liidu kiire internetiühenduse eesmärkide saavutamiseks, suunates tähelepanu valdkondadele, kus turg ei paku avatud taristu taskukohase hinnaga ega kvaliteediga, mis vastab liidu konkurentsi- ja riigiabi-eeskirjadele, ning pakutakse haavatavatele elanikkonnarühmadele kättesaadavaid teenuseid. X      
Valdkondlik eesmärk 3. Väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete konkurentsivõime suurendamine Valdkonnapõhine eeltingimus 3.1. Teostatud on konkreetseid meetmeid, et toetada ettevõtluse ergutamist, võttes arvesse Euroopa väikeettevõtlusalgatust „Small Business Act” (SBA).       X
Valdkondlik eesmärk 4. Vähese CO2-heitega majandusele ülemineku toetamine kõikides sektorites Valdkonnapõhine eeltingimus 4.1. Võetud on meetmeid energia lõpptarbimise tõhususe kulutõhusa parandamise edendamiseks ja kulutõhusate investeeringute tegemiseks energiatõhususse hoonete ehitamisel ja renoveerimisel.   X    
Valdkonnapõhine eeltingimus 4.2. Võetud on meetmeid soojuse ja elektri suure tõhususega koostootmise edendamiseks.   X    
Valdkonnapõhine eeltingimus 4.3. Võetud on meetmeid taastuvatest energiaallikatest saadud energia tootmise ja jaotamise edendamiseks. X X    
Valdkondlik eesmärk 5. Kliimamuutustega kohanemise ja riskide ennetuse edendamine Valdkonnapõhine eeltingimus 5.1. Riskiennetus ja riskijuhtimine: selliste riskihinnangute olemasolu suurõnnetuste likvideerimise juhtimiseks, milles arvestatakse kliimamuutustega kohanemist. X      
Valdkondlik eesmärk 6. Keskkonna säilitamine, keskkonnakaitse ja ressursside säästliku kasutamise edendamine Valdkonnapõhine eeltingimus 6.1. Veesektor: a) sellise veehinnapoliitika olemasolu, mis tagab kasutajatele piisavad stiimulid veeressursside tõhusaks kasutamiseks, ning b) eri veekasutusviiside piisav panus veeteenuste kulude katmisse programmidega toetatavate investeeringute jaoks heakskiidetud vesikonna majandamise kavas kindlaksmääratud määra kohaselt. X X    
Valdkonnapõhine eeltingimus 6.2. Jäätmesektor: majanduslikult jätkusuutliku ja keskkonda säästva jäätmesektorisse investeerimise edendamine, eelkõige jäätmekavade väljatöötamise abil kooskõlas jäätmete direktiiviga 2008/98/EÜ ja jäätmehierarhiaga. X X    
Valdkondlik eesmärk 7. Säästva transpordi edendamine ja tähtsate võrgutaristute kitsaskohtade kõrvaldamine Valdkonnapõhine eeltingimus 7.1. Transport: selliste kõikehõlmava(t)e kava(de) või raamistiku (raamistike) olemasolu liikmesriikide institutsioonilisele korraldusele vastavate transpordivaldkonna investeeringute (sealhulgas regionaalne ja kohaliku tasandi ühistransport) tegemiseks, mis toetavad taristu arendamist ja parandavad ühendust TEN-T üldise ja põhivõrguga. X   X  
Valdkonnapõhine eeltingimus 7.2. Raudtee: sellise kõikehõlmava(t)es transpordikava(de)s või raamistikus (raamistikes) raudtee arengule pühendatud eriosa olemasolu, mis vastab liikmesriikide institutsioonilisele korraldusele (sealhulgas regionaalne ja kohaliku tasandi ühistransport), ning mis toetab taristu arendamist ja parandab ühendust TEN-T üldise ja põhivõrguga. Investeeringud hõlmavad liikuvat vara ning koostalitusvõimet ja suutlikkuse tõhustamist. X   X  
Valdkonnapõhine eeltingimus 7.3. Muud transpordiliigid, sealhulgas sisevee- ja meretransport, sadamad, mitmeliigilised ühendused ja lennujaamade taristu: sellise kõikehõlmava(t)es transpordikava(de)s või raamistikus (raamistikes) sisevee- ja meretranspordile, sadamatele, mitmeliigilistele ühendustele ja lennujaamade taristule pühendatud eriosa olemasolu, mis aitab kaasa TEN-T üldise ja põhivõrguga ühenduvuse parandamisele ning säästva piirkondliku ja kohaliku liikuvuse edendamisele. X   X  
Valdkonnapõhine eeltingimus 7.4. Arukate energia jaotus-, salvestus- ning ülekandesüsteemide väljatöötamine X X    
Valdkondlik eesmärk 8. Jätkusuutliku ja kvaliteetse tööhõive edendamine ja tööjõu liikuvuse toetamine Valdkonnapõhine eeltingimus 8.1. Aktiivset tööturupoliitikat arendatakse ja teostatakse tööhõivesuuniseid arvesse võttes.     X  
Valdkonnapõhine eeltingimus 8.2. Füüsilisest isikust ettevõtjana tegutsemine, ettevõtlus ja ettevõtete asutamine: strateegilise poliitilise raamistiku olemasolu ettevõtete starditoetuseks. X      
Valdkonnapõhine eeltingimus 8.3. Tööturuasutusi ajakohastatakse ja tugevdatakse, pidades silmas tööhõivesuuniseid.     X  
Valdkonnapõhine eeltingimus 8.4. Täisväärtusliku eluperioodi pikendamine: täisväärtusliku eluperioodi pikendamise poliitikat kujundatakse tööhõivesuuniseid arvesse võttes.       X
Valdkonnapõhine eeltingimus 8.5. Töötajate, ettevõtete ja ettevõtjate kohanemine muutustega: sellise poliitika olemasolu, mille eesmärk on soodustada muutuste ja ümberstruktureerimise prognoosimist ning head juhtimist.       X
Valdkonnapõhine eeltingimus 8.6. Strateegilise poliitikaraamistiku olemasolu noorte tööhõive edendamiseks, muu hulgas noortegarantii kaudu. X      
Valdkondlik eesmärk 9. Sotsiaalse kaasatuse edendamine ning vaesuse ja mis tahes diskrimineerimise vastu võitlemine Valdkonnapõhine eeltingimus 9.1. Sellise vaesuse vähendamise riikliku strateegilise poliitikaraamistiku olemasolu ja rakendamine, mille eesmärk on tööturult tõrjutud inimeste aktiivne kaasamine, pidades silmas tööhõivesuuniseid. X      
Valdkonnapõhine eeltingimus 9.2. Rakendatud on riiklik romade kaasamise strateegiline poliitikaraamistik. X      
Valdkonnapõhine eeltingimus 9.3. Tervishoid: sellise majanduslikku jätkusuutlikkust tagava riikliku ja/või piirkondliku strateegilise poliitikaraamistiku olemasolu, mis käsitleb tervishoidu ELi toimimise lepingu artiklis 168 sätestatud piirides. X      
Valdkondlik eesmärk 10. Investeerimine haridusse, koolitusse ja kutseõppesse oskuste omandamiseks ja elukestva õppe eesmärgil Valdkonnapõhine eeltingimus 10.1. Koolist väljalangenute arv: strateegilise poliitikaraamistiku olemasolu koolist väljalangemise vähendamiseks ELi toimimise lepingu artiklis 165 sätestatud piirides. X      
Valdkonnapõhine eeltingimus 10.2. Kõrgharidus: riikliku või piirkondliku strateegilise poliitikaraamistiku olemasolu kolmanda taseme hariduse omandamise, kvaliteedi ja tõhususe suurendamiseks ELi toimimise lepingu artiklis 165 sätestatud piirides. X      
Valdkonnapõhine eeltingimus 10.3. Elukestev õpe: sellise riikliku ja/või piirkondliku strateegilise poliitikaraamistiku olemasolu, mis käsitleb elukestvat õpet ELi toimimise lepingu artiklis 165 sätestatud piirides. X      
Valdkonnapõhine eeltingimus 10.4. Riikliku või piirkondliku strateegilise poliitikaraamistiku olemasolu kutsehariduse ja -koolituse süsteemide kvaliteedi ja tõhususe suurendamiseks ELi toimimise lepingu artiklis 165 sätestatud piirides. X      
Valdkondlik eesmärk 11. Avaliku sektori asutuste ja sidusrühmade institutsioonilise suutlikkuse parandamine ja avaliku halduse tõhustamine Valdkonnapõhine eeltingimus 11. Strateegilise poliitikaraamistiku olemasolu liikmesriigi haldustõhususe tugevdamiseks, sealhulgas avaliku halduse reformiks. X   X  
Üldiste eeltingimuste valdkonnad
1. Diskrimineerimisvastased meetmed
2. Sooline võrdõiguslikkus
3. Puuetega inimesed
4. Avalikud hanked
5. Riigiabi
6. Keskkonnamõju hindamise ning keskkonnamõju strateegilise hindamisega seotud keskkonnaalased õigusaktid
7. Statistilised süsteemid ja tulemusnäitajad

Allikas: Euroopa Kontrollikoda, tuginedes ühissätete määrusele ja komisjoni asutusesisestele juhistele Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide suhtes kohaldatavate eeltingimuste kohta.

II Lisa

Kolme põhiliiki valdkonnapõhiste eeltingimuste analüüs

Strateegilised eeltingimused
1

Valdav osa valdkonnapõhiseid eeltingimusi (29 eeltingimusest 22) on seotud strateegilise raamistiku, strateegia või pikaajalise tegevuskava olemasolu või vastuvõtmisega. Neil eeltingimustel võib olla mitmesuguseid eesmärke. Näiteks loodetakse nendega saavutada avalike sekkumiste parem koordineerimine liikmesriikides ning riikliku ja ELi rahastuse koostoimimine. Samuti peaksid need aitama koondada ELi rahalisi vahendeid kõige tähtsamatele vajadustele, vältides seega raiskamist (vt selgitus).

Selgitus.

Näiteid strateegiliste eeltingimuste kohta

Eeltingimus 2.2 „Järgmise põlvkonna võrgutaristu: riiklike või piirkondlike järgmise põlvkonna võrgu kavade olemasolu” toetab ELi eesmärki tagada kõikidele Euroopa elanikele kiirem internetiühendus. See nõuab liikmesriikidelt lairibataristusse investeerimise kava vastuvõtmist, tuginedes põhjalikule majandusanalüüsile. Kavades tuleks välja selgitada kaubanduslikult elujõulised piirkonnad (näiteks suurema nõudlusega tihedamalt asustatud piirkonnad), kus investeeringud peaksid eeskätt tulema erasektori investoritelt, ning väikese kasumlikkusega piirkonnad, mis vajavad riiklikku, sealhulgas Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide toetust.

2

Kõnealusest 22 eeltingimusest 18 puhul puuduvad selged reguleerivad sätted selle kohta, kuidas tuleb strateegiaid määratleda, millised üksused peaksid nende rakendamise eest vastutama ja kuidas peaks toimuma nende seire (vt I lisa). Ülejäänud nelja eeltingimuse puhul on need aspektid sätestatud direktiivides ja määrustes. Asjaomastes eeltingimustes osutatud strateegiatele kehtivaid nõudeid on kirjeldatud ühissätete määruses ja nende kohaldamisala on erinev.

3

Ühtekuuluvuse valdkonna kulutuste strateegiliste eeltingimuste mõju sõltub kõnealuste pikaajaliste kavade või strateegiate kvaliteedist, nende kooskõlast rakenduskavadega ning liikmesriikide isevastutusest ja pühendumusest. Ühissätete määruses vastavatele eeltingimustele kehtestatud kriteeriumide mehaanilisest täitmisest ja järgimisest kindlasti ei piisa, et saavutada paremaid tulemusi.

Haldus- ja institutsioonilise suutlikkusega seotud eeltingimused
4

Liikmesriikide asutuste haldus- ja institutsiooniline suutlikkus on üks põhitegureid, mis aitab saavutada ühtekuuluvusvaldkonna rahastamisvahendite tulemusliku kasutamise. 29 temaatilisest eeltingimusest seitse nõuavad meetmeid, mis aitaksid tagada või parandada kõnealust suutlikkust, et viia ellu poliitikat (peamiselt info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (valdkondlik eesmärk 2), transpordi- (valdkondlik eesmärk 7), tööhõive- (valdkondlik eesmärk 8) ja üldise avaliku halduse (valdkondlik eesmärk 7) valdkonnas). Kontrollikoja arvates olid ühissätete määruses ette nähtud kriteeriumid nende eeltingimuste täitmise hindamiseks mitmemõttelised, jättes liikmesriikidele nende enesehindamiste tegemisel suure kaalutlusõiguse.

Regulatiivsed eeltingimused
5

29 temaatilisest eeltingimusest kuus on regulatiivsed eeltingimused. Enamjaolt on need seotud taastuvenergia ja energiatõhususe valdkonna ning vee- ja jäätmesektoriga:

  • eeltingimus 4.1 „Hoonete ehitamisel või renoveerimisel energiatõhususse investeerimise edendamine” seoses direktiividega 2006/32/EÜ, 2010/31/EL ja 2012/27/EL;
  • eeltingimus 4.2 „Soojuse ja elektri tõhusa koostootmise edendamine” seoses direktiiviga 2004/8/EÜ;
  • eeltingimus 4.3 „Taastuvatest energiaallikatest toodetud energia tootmise ja jaotamise edendamine” seoses direktiiviga 2009/28/EÜ;
  • eeltingimus 7.4 „Arukate energia jaotus-, salvestus- ja ülekandesüsteemide arendamine” seoses direktiividega 2009/72/EÜ ja 2009/73/EÜ ning määrustega (EÜ) nr 714/2009, (EÜ) nr 715/2009 ja (EL) nr 347/2013;
  • eeltingimus 6.1 „Veesektor: veehinnapoliitika olemasolu” seoses direktiiviga 2000/60/EÜ; ja
  • eeltingimus 6.2 „Jäätmesektor: majanduslikult jätkusuutliku ja keskkonda säästva jäätmesektorisse investeerimise edendamine seoses direktiiviga 2008/98/EÜ.
6

Kontrollikoja analüüs näitas, et regulatiivsed eeltingimused võivad olla selgelt seotud direktiivide ülevõtmisega siseriiklikku õigusesse. Regulatiivsete eeltingimuste hindamise kriteeriumid on ühtlasi õiguslikult siduvad. Kui kõnealuseid eeltingimusi asjakohaselt rakendada, avaldavad need tõenäoliselt mõõdetavat mõju ühtekuuluvuse valdkonna kulutustele ja toetatud investeeringute rahalisele elujõulisusele (vt selgitus).

Selgitus.

Näiteid regulatiivsete eeltingimuste kohta

Eeltingimus 4.1 nõuab liikmesriikidelt meetmeid „energia lõpptarbimise tõhususe kulutõhusa parandamise edendamiseks ja kulutõhusate investeeringute tegemiseks energiatõhususse hoonete ehitamisel ja renoveerimisel”. Need meetmed peaksid pakkuma turuosalistele stiimuleid energiateenuste ostmiseks ja energiatõhusust parandavate meetmete võtmiseks. Kõnealuseid tegevusi toetatakse Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondidest. Seega ergutab see eeltingimus nõudlust ELi kaasrahastatud sekkumiste järele.

Eeltingimuse 6.1 kohaselt tuleb kehtestada veehinnapoliitika, mis tagab a) kasutajatele piisavad stiimulid veeressursside tõhusaks kasutamiseks ja b) eri veekasutusviiside piisava panuse veeteenuste kulude katmisse1. Kõnealust panust tuleks arvesse võtta, kui tehakse kindlaks rahastamispuudujääki, st investeeringu kogukulude ja ELi kaasrahastatava riikliku toetuse vahet. Teisisõnu kaasrahastab EL ainult seda osa investeeringutest, mida ei ole võimalik katta veetaristu kasutajate poolt makstava osaga2.

III Lisa

Tulemusraamistiku näitajatega seotud vahe-eesmärkide ja eesmärkide kooskõla ühissätete määruse II lisaga (prioriteetsete suundade kaupa) 14 kontrollitud rakenduskava puhul seoses valdkondlike eesmärkidega 1 ja 81

    Fond Näitajad Kokku
    ERF/Ühtekuuluvusfond ESF Väljund ja rakendamise olulisim etapp Finantsnäitajad
Vahe-eesmärkide ja eesmärkide üldarv prioriteetse suuna kohta 60 68 81 47 128
millest nii paljud vastasid järgmistele tingimustele:
a.1) Realistlik ja saavutatav
  • Realistlik ja saavutatav
25
(42 %)
44
(65 %)
33
(41 %)
36
(77 %)
69
(54 %)
  • Ebapiisav teave järelduse tegemiseks
24
(40 %)
12
(18 %)
33
(41 %)
3
(6 %)
36
(28 %)
  • Ei ole realistlik ja/või ei ole saavutatav
11
(18 %)
12
(18 %)
15
(19 %)
8
(17 %)
23
(18 %)
a.2) Asjakohased ja sisaldavad olulist teavet prioriteedi saavutamisel tehtavate edusammude kohta 60
(100 %)
68
(100 %)
81
(100 %)
47
(100 %)
128
(100 %)
b) Kooskõlas prioriteedi alaeesmärkide laadi ja omadustega 60
(100 %)
68
(100 %)
81
(100 %)
47
(100 %)
128
(100 %)
c) Läbipaistvad, objektiivselt kontrollitavate eesmärkide ja määratud lähteandmetega ning võimaluse korral avalikkusele kättesaadavad
  • Lähteandmed tuvastatud
60
(100 %)
68
(100 %)
81
(100 %)
47
(100 %)
128
(100 %)
  • Objektiivselt kontrollitavad eesmärgid
36
(60 %)
56
(82 %)
48
(60 %)
44
(94 %)
92
(72 %)
d) Kontrollitavad, tekitamata ebaproportsionaalset halduskoormust Kõikide valimis esitatud näitajate lähteandmed pärinevad liikmesriikide välja töötatud statistikasüsteemist. Vahe-eesmärkide ja eesmärkide kontrollimisega seotud võimalik halduskoormus on seetõttu otseselt seotud nende süsteemide ülesehitusega, millega seotud menetlusi ei ole analüüsitud.
e) Vajaduse korral kõikides programmides ühtsed Väljundnäitajate ja rakendamise olulisimate etappide puhul saaks seda kinnitada ainult ühe näitaja kohta, kõikidel teistel juhtudel kasutati erinevaid näitajaid. Kontrollikoda toob siiski välja, et vahe-eesmärgid ja eesmärgid olid soo alusel liigendatud ainult kahes kontrollitud rakenduskavas kuuest, mida kaasrahastati Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondidest. Õigusliku aluse kohaselt on vahe-eesmärkide soopõhine jaotamine liikmesriikide ülesanne2.

1Esitatud arvandmed väljendavad seda, mitu korda mõnda näitajat on tulemusraamistikus kasutatud, st neid loendatakse prioriteetsete suundade kaupa.

2Komisjoni rakendusmääruse (EL) nr 288/2014 I lisa tabel 6.

Allikas: Euroopa Kontrollikoda, tuginedes rakenduskavadele ja liikmesriikide esitatud täiendavale teabele.

IV Lisa

Vahe-eesmärkide ja eesmärkide saavutamise hindamisel kohaldatavad eeskirjad

Allikas: Euroopa Kontrollikoda, tuginedes komisjoni rakendusmääruse (EL) nr 215/2014 ja komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 480/2014 läbivaatamisele.

Komisjoni vastused

Kommenteeritud Kokkuvõte

IV

Mis puudutab eeltingimuste kohaldamisest põhjustatud kohapealseid muutusi, siis ainuüksi asjaolu, et kehtestatud on miinimumtingimused, mida ei ole olnud üheski eelnevas ühtekuuluvuspoliitika raamistikus, peaks parandama kulutuste tõhusust ja tulemuslikkust.

Komisjon saab hinnata eeltingimuste lõplikku mõju pärast projektide/programmide elluviimist.

Kooskõlas ühissätete määrusega võib komisjon peatada eeltingimuste täitmisega seotud tegevuskava lõpetamata jätmise korral maksed pärast seda, kui liikmesriigid on andnud oma tegevuskavade elluviimisest aru iga-aastastes rakendamisaruannetes (30. juuniks 2017) või eduaruannetes (30. augustiks 2017).

Komisjonil on kavas viia oma hindamine lõpule 2017. aasta sügisel. Septembri keskel moodustas lõpetamata tegevuskavadega seotud eelarve ühtekuuluvuspoliitika rahastamisvahenditest ligikaudu 12 %.

V

Tulemusraamistik ja tulemusreserv loodi selleks, et toetada keskendumist tulemuslikkusele ning liidu aruka, jätkusuutliku ja kaasava majanduskasvu strateegia eesmärkide saavutamist. Neid ei loodud eesmärgiga saavutada ühtekuuluvuse valdkonna kulude märkimisväärset ümberjaotamist. Sellegipoolest, kui programmide elluviimisel ei saavutata tulemusraamistikus sätestatud vahe-eesmärke, võidakse tulemusreserv ümber jaotada teiste, tulemuslikumate programmide vahel. Lisaks on tulemusraamistik lihtsalt üks mitmest tulemustele orienteerituse elemendist. Enamik tulemusreservi jaotamisel kasutatavatest näitajatest on väljundnäitajad, sest oleks ebaõiglane premeerida või karistada programmi elluviimisel tulemuste eest, mida mõjutavad välised tegurid, mille üle programmi korraldusasutusel puudub kontroll. Kui programmi sekkumisloogika on hästi kavandatud, peaks kindlaksmääratud väljundite saavutamine aitama saavutada ka eesmärgiks seatud tulemusi.

VI

Komisjon analüüsib praegu eeltingimuste täitmisega seotud tegevuskavade elluviimist käsitlevaid aruandeid, mille liikmesriigid on esitanud iga-aastaste rakendamisaruannete ja eduaruannete raames.

Tulemuslikkuse analüüsi ja tulemusreservi ümberjaotamist käsitlevad reguleerivad sätted on kavandatud just selleks, et edendada tulemuslikkust ja sel viisil vältida vahendite raiskamist või ebatõhusat kasutamist.

VII

Praeguses etapis ei ole komisjonil võimalik võtta endale konkreetseid kohustusi seoses 2020. aasta järgset perioodi käsitlevate seadusandlike ettepanekutega.

1 soovitus:

praeguses etapis ei ole komisjonil võimalik võtta endale konkreetseid kohustusi seoses 2020. aasta järgset perioodi käsitlevate seadusandlike ettepanekutega.

a) Juhul kui eeltingimused jäävad alles ka pärast 2020. aastat, on komisjon selle soovitusega sisuliselt nõus.

b) Juhul kui eeltingimused jäävad alles ka pärast 2020. aastat ja võttes arvesse iga protsessi eripärasid, on komisjon selle soovitusega osaliselt nõus. Igal juhul püüab komisjon tagada kooskõla.

c) Juhul kui eeltingimused jäävad alles ka pärast 2020. aastat, on komisjon selle soovitusega sisuliselt nõus.

d) Juhul kui eeltingimused jäävad alles ka pärast 2020. aastat, on komisjon selle soovitusega sisuliselt nõus.

2 soovitus:

praeguses etapis ei ole komisjonil võimalik võtta endale konkreetseid kohustusi seoses 2020. aasta järgset perioodi käsitlevate seadusandlike ettepanekutega.

Juhul kui tulemusraamistik ja tulemusreserv jäävad alles ka pärast 2020. aastat, on komisjon selle soovitusega nõus.

c) Komisjon rõhutab, et tema põhieesmärk on aidata liikmesriikidel rakendada fonde nõuetekohaselt ja seega vältida ebapiisavat tulemuslikkust. Komisjon jätkab pingutamist selle eesmärgi saavutamise nimel, andes juhiseid ja tehnilist oskusteavet ning pakkudes võimalusi aruteludeks ja kogemuste vahetamiseks jne.

Maksete peatamine ja finantskorrektsioonid on meetmed, mida tuleks võtta üksnes siis, kui kõik muud jõupingutused ei ole tulemust andnud. Komisjon vaatab need meetmed läbi ja kasutab neid ka tulevikus, kuid keskendub nii palju kui võimalik siiski ennetusmeetmetele.

Sissejuhatus

18

Rakendamise olulisim etapp on prioriteedi raames toimuva tegevuse tähtis etapp, mis on vajalik 2023. aastaks püstitatud eesmärkideni jõudmiseks. Selle saavutamine on kontrollitav ning väljendatav arvudes või protsentides.

Tähelepanekud

29

Liikmesriikidel oli võimalik teatada eeltingimuste täitmisest kuni 2017. aasta juunini iga-aastaste rakendamisaruannete raames ja kuni 2017. aasta augustini iga-aastaste eduaruannete raames.

Komisjon lõpetab tegevuskavade hindamise 2017. aasta sügisel.

32

Komisjon tuletab meelde, et liikmesriikidel ei ole õiguslikku kohustust teatada tegevuskavade elluviimisest enne 2017. aasta juunit/augustit.

34

On oluline toonitada, et üldiste eeltingimuste 4 ja 5 ning eeltingimuste 8.1 ja 8.3 puhul loeti enamik eeltingimusi partnerluslepingute/rakenduskavade vastuvõtmisel täidetuks:

  • 15 liikmesriiki neist 27 liikmesriigist, kes pidasid kohaldatavaks eeltingimust 4, olid lugenud kõnealuse eeltingimuse partnerluslepingute/rakenduskavade vastuvõtmisel täidetuks;
  • 22 liikmesriiki neist 27 liikmesriigist, kes pidasid kohaldatavaks eeltingimust 5, olid lugenud kõnealuse eeltingimuse partnerluslepingute/rakenduskavade vastuvõtmisel täidetuks;
  • 22 liikmesriiki neist 27 liikmesriigist, kes pidasid kohaldatavaks eeltingimust 8.1, olid lugenud kõnealuse eeltingimuse partnerluslepingute/rakenduskavade vastuvõtmisel täidetuks, ning
  • 9 liikmesriiki neist 14 liikmesriigist, kes pidasid kohaldatavaks eeltingimust 8.3, olid lugenud kõnealuse eeltingimuse partnerluslepingute/rakenduskavade vastuvõtmisel täidetuks.

Komisjoni talitused analüüsisid liikmesriikide enesehindamisi. Neid arutati ka liikmesriikidega.

35

Vt komisjoni vastus punkti 32 kohta.

37

Iga valdkonnapõhine eeltingimus on seotud valdkondliku eesmärgi konkreetse investeerimisprioriteediga. Iga investeerimisprioriteedi puhul ei ole oma eeltingimust.

Kui komisjon lõpetab hindamise, saab ta esitada põhjaliku analüüsi täitmata jäänud tegevuskavadega seotud rahaliste vahendite osakaalu kohta.

39

Nagu komisjon märgib allpool punktis 59, on eeltingimustega kehtestatud miinimumnõuded ja -tingimused, mida ei ole olnud üheski eelmises ühtekuuluvuspoliitika õigusraamistikus. Kuigi eeltingimuste mõju saab hinnata alles programmitöö perioodi lõpus, eeldab komisjon, et juba miinimumtingimuste kehtestamine üksi parandab kulutuste tõhusust ja tulemuslikkust. See ei tähenda siiski, et tingimused ei oleks võinud olla rangemad ja ambitsioonikamad, nagu oli ette pannud komisjon (KOM(2011) 615).

41

Komisjon rõhutab, et kõnealused juhised on komisjoni töötajatele mõeldud sisedokument selle kohta, kuidas tõlgendada iga ühissätete määrusest tulenevat kriteeriumi, et tagada liikmesriikidepoolse eeltingimuste täitmise hindamisel järjepidevus. Komisjoni talitused analüüsisid liikmesriikide enesehindamist kooskõlas nende juhistega, mis vähendas oluliselt tõlgendamisruumi.

47

Komisjon leiab, et kriteeriumid, mida nimetati seoses kahe erineva eeltingimusega, mis on seotud kahe erineva investeerimisprioriteediga (millest üks toetab teatavatele miinimumtingimustele vastavate aktiivsete tööturumeetmete võtmist ja teine reforme, mis viiakse ellu kõnealuste meetmete võtmiseks), ei välista teineteist. See saaks olla nii vaid juhul, kui eeltingimuse 8.1 kohastele miinimumnõuetele vastava aktiivse tööturupoliitika igasugune edasine täiustamine oleks võimatu ega peaks saama liidult toetust.

48

Komisjon on seisukohal, et liikmesriigid võivad hinnata eeltingimuse 8.1 kriteeriume täidetuks ja kasutada ELi toetust investeerimisprioriteedi jaoks, mis on seotud eeltingimusega 8.3 asjaomaste teenuste loomiseks vajaliku suutlikkuse arendamise kohta, järgmisel kahel põhjusel:

  • liikmesriik võib täita eeltingimuse 8.1 investeeringute ja reformimeetmete kaudu, mis on seotud investeerimisprioriteediga, mille suhtes kohaldatakse eeltingimust 8.3;
  • liikmesriik, kes on juba täitnud eeltingimuse 8.1 miinimumtingimused, võib endiselt soovida parandada oma riikliku tööhõiveteenistuse toimimist, investeerides – näiteks selleks, et võtta riigipõhises aruandes esitatud tähelepanekutega seoses järelmeetmeid – tööturuasutuste reformi käsitlevasse investeerimisprioriteeti. Asjaolu, et liikmesriik on täitnud miinimumtingimused, ei tohi takistada liikmesriigil oma tööturuasutusi veelgi täiustamast, ja komisjoni talitused võivad isegi juhtida tähelepanu vajadusele seda teha.
52

Komisjon kasutab oma igapäevases programmide koostamise ja rakendamise töös teadmisi, mis on kogutud muudes valdkondades või kooskõlastatud tegevuse, näiteks Euroopa poolaasta raames.

Eeltingimuste täitmise hindamisel peavad liikmesriigid ja komisjon lähtuma üksnes ühissätete määruse XI lisas kehtestatud kriteeriumidest, st eeltingimused peaksid hõlmama üksnes neid küsimusi, mis on rangelt seotud ühtekuuluvuspoliitika elluviimisega.

Seega ei olnud komisjonil õiguslikku alust kooskõlastada eeltingimuste hindamist täielikult Euroopa poolaasta ja muude teabeallikatega.

53

Eeltingimused on miinimumnõuded. Nende täitmist hinnatakse üksnes ühissätete määruse XI lisas kehtestatud kriteeriumide põhjal, nagu on nõutud ühissätete määruse artikli 19 lõikes 3. Euroopa poolaasta protsess põhineb teistsugusel raamistikul. Eeltingimuse täitmine ei tähenda seda, et edasised täiustused ei ole võimalikud või poliitilisest vaatenurgast isegi vajalikud. See selgitab ka asjaolu, miks on võimalik, et eeltingimus 8.1 hinnatakse täidetuks (sest ühissätete määruse XI lisas kehtestatud miinimumtingimused on täidetud), samal ajal kui liikmesriigid endiselt soovivad või neil soovitatakse (Euroopa poolaasta raames) veelgi parandada oma aktiivse tööturupoliitika rakendamist, tehes investeeringuid investeerimisprioriteedi alusel, millega on seotud eeltingimus 8.3.

2 selgitus. Ebajärjepidevus eeltingimustes ja riigipõhistes aruannetes liikmesriikide aktiivse tööturupoliitika korraldamise hindamisel – Poola, Hispaania ja Horvaatia näited

Komisjon viitab oma vastusele punkti 53 kohta.

55

Viide eriaruandele nr 24/2016 põhineb järeldustel riigiabikavade kohta, mida kontrollib konkurentsi peadirektoraat. Järelkontroll on valimipõhine ning ei pruugi hõlmata Euroopa struktuuri ja investeerimisfondidest saadud vahendeid. Komisjoni talitused analüüsisid liikmesriikide enesehindamisi. Neid arutati ka liikmesriikidega.

Riigiabi eeltingimuse kohaselt peavad olema kehtestatud põhilised raamtingimused vahendite tõhusaks ja tulemuslikuks kasutamiseks. Seoses tingimuste täitmise kvaliteediga tuleks märkida, et ühissätete määruses on öeldud, et komisjon piirdub täitmise hindamisel fondispetsiifilistes eeskirjades ja XI lisa II osas sätestatud kriteeriumidega ning selles ei puudutata riikide ja piirkondade pädevust otsustada konkreetsete ja asjakohaste poliitikameetmete, sealhulgas strateegiate sisu üle (artikkel 19).

57

Vt komisjoni vastus punkti 32 kohta.

59

Euroopa Komisjoni tellitud uuringus on jõutud järeldusele, et eeltingimused tõid riigi ja piirkonna tasandil kaasa muutused, mida muidu ei oleks toimunud või mis oleksid toimunud aeglasemalt1. Komisjoni talituste töödokumendis2 on esitatud veel näiteid liikmesriikide meetmetest, millel on lisaväärtus, tingimusel et liikmesriigid tagavad nende nõuetekohase elluviimise ja tulevikus järelmeetmete võtmise.

Uue poliitika väljatöötamisel ja struktuurireformidel, mille on käivitanud eeltingimuste kohaldamine, on olnud positiivne ülekanduv mõju ühtekuuluvuspoliitika välistele avaliku ja erasektori investeeringutele.

Peale selle on eeltingimustega kehtestatud miinimumnõuded ja -tingimused, mida ei ole olnud üheski eelmises ühtekuuluvuspoliitika õigusraamistikus. Ehkki komisjoni ettepanekus (KOM(2011) 615) sisaldunud ambitsioonikatest tingimustest edasises seadusandlikus protsessis loobuti, parandab miinimumtingimuste kohaldamine eeldatavasti kulutuste tõhusust ja tulemuslikkust.

61

Vastavalt ühissätete määruse artikli 19 lõikele 5 oli komisjonil võimalus (aga mitte kohustus) peatada programmide vastuvõtmisel vahemaksed, kui see oleks olnud vajalik, et vältida konkreetsete eesmärkide saavutamise tulemuslikkuse ja tõhususe märkimisväärset kahjustamist.

Komisjon analüüsib praegu eeltingimuste täitmisega seotud tegevuskavade elluviimist käsitlevaid aruandeid, mille liikmesriigid on esitanud iga-aastaste rakendamisaruannete ja eduaruannete raames.

Alles pärast nende aruannete analüüsimist saab komisjon kaaluda maksete peatamist seoses tegevuskavade täitmatajätmisega.

70

Vastuvõetud programmide tulemusraamistikes on mitmesuguseid näitajaid tagamaks, et programmide elluviimisel liigutakse kokkulepitud tulemuste poole. Enamjaolt on tegemist tulemusnäitajate ja rakendamise olulisimate etappidega, kuid hõlmatud on ka finantsnäitajad, et lähendada prioriteetse suuna puhul tehtavaid üldisi edusamme. Pealegi ei pruugi tulemusraamistik üksi tagada paremaid tulemusi, vaid seda tuleb täiendada muude tulemustele orienteerituse elementidega.

72

Programmide tulemustele orienteeritus sõltub mitmest omavahel seotud elemendist, sealhulgas vajaduste põhjalik analüüs, usaldusväärne ja selgete erieesmärkidega sekkumisloogika, valikukriteeriumides kajastatud hästi valitud tulemusnäitajad, aga ka hästi kujundatud tulemusraamistik koos realistlike ja saavutatavate vahe-eesmärkide ja eesmärkidega.

Tulemusnäitajate lisamine ERFi ja Ühtekuuluvusfondi tulemusraamistikku ei pruugi olla asjakohane, võttes arvesse aega, mis kulub tulemuste saavutamiseks ja süsteemis kajastumiseks. Sõltuvalt näitaja laadist võib vaja minna hindamist, et lahutada poliitika mõju programmiväliste tegurite mõjust.

74

Õigusliku nõude kohaselt peaks prioriteetse suuna tulemusraamistik hõlmama finantsnäitajat ja väljundnäitajat ning vajaduse korral tulemusnäitajat (ühissätete määruse II lisa punkt 2).

75

Rakendamise olulisim etapp tähistab tähtsat etappi prioriteedi raames toimuva tegevuse elluviimisel, mis on vajalik 2023. aastaks püstitatud eesmärkide saavutamiseks, mitte lihtsalt rakendamise algust.

79

Vahe-eesmärkide ja eesmärkide kokkusobivust ühissätete määruse II lisas sätestatud kriteeriumidega kontrolliti programmide vastuvõtmisel. Liikmesriigid võivad teha ettepaneku vahe-eesmärgid ja eesmärgid läbi vaadata, kui selgub, et neid on ebaõigete oletuste tõttu ala- või ülehinnatud. Sellise taotluse puhul tuleb kinni pidada ühissätete määruse artiklis 30 määratletud programmide muutmise menetlusest, mille algatamine on liikmesriigi ülesanne.

4 selgitus. Näide väärtuste kohta, mida ei olnud kahe Hispaania rakenduskava („Arukas majanduskasv“ ja „Andaluusia ERF“) puhul võimalik kontrollida

Dokumendid, mis tehti kättesaadavaks kahe Hispaania ERFi programmi kohta, sisaldavad teavet arvutusmeetodi, igale näitajale vastava ERFi summa ning kavandatud vahe-eesmärgi väärtuse ja sihtväärtuse kohta. Nende väärtuste kontrollimiseks ei ole tõepoolest esitatud ühikukulusid. Tuleb siiski märkida, et komisjoni hinnang sisaldab ka kvalitatiivset osa, mis põhineb professionaalsel hinnangul.

80

Määruse (EL) nr 215/2014 artikli 4 lõikega 3 kohustatakse korraldusasutusi esitama komisjoni taotlusel kõnealune teave. Kasutatavate näitajate mitmekesisuse tõttu puudus eraldi vorm, mida kasutada teabe esitamiseks näitajate valimisel ning vahe-eesmärkide ja eesmärkide kindlaksmääramisel kohaldatud metoodika ja kriteeriumide kohta. Seetõttu on mõeldav, et dokumendid erinevad oma üksikasjalikkuse poolest.

82

Komisjon märgib, et need nõuded tulenevad kehtivast õiguslikust alusest. Õiguslik alus on komisjoni suhtes siduv. Komisjoni rakendusmääruse artikli 6 lõikes 2 esitatud vahe-eesmärkide saavutamise määratlusega on ette nähtud teatav marginaal, et võtta arvesse enamike Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide sekkumiste keerukust. Sellele lisandub asjaolu, et tulemusraamistik on uudne lahendus ja reservi eraldamine toimub automaatselt.

85

Ajal, mil töötati välja praegune tulemusreservi jaotus, leidis komisjon, et reservi hoidmine riiklikul tasandil tagab kinnipidamise ühtekuuluvuspoliitika põhieesmärgist, milleks on suurendada majanduslikku, sotsiaalset ja territoriaalset ühtekuuluvust, ning ELi toimimise lepingus (artikkel 176) kindlaks määratud eesmärkidest.

Vt ka komisjoni vastus punkti 72 kohta.

86

Ühissätete määruse artikli 22 lõigetes 4 ja 5 ning artikli 30 lõikes 3 on kindlaks määratud selle paindlikkuse piirid: tulemusreserv tuleb jagada prioriteetidelt, mille vahe-eesmärgid on saavutamata, ümber prioriteetidele, mille vahe-eesmärgid on saavutatud; üldjuhul peab ümberjaotamine olema kooskõlas kõnealuses määruses ja fondispetsiifilistes eeskirjades sätestatud valdkondliku kontsentreerumise nõuetega ja miinimumeraldistega. Ümberjaotamistaotlus peab olema kooskõlas kohaldatavate eeskirjadega ja vastama liikmesriigi või piirkonna arenguvajadustele ning sellega ei tohi kaasneda olulist riski, et taotluses nimetatud eesmärke ja sihte ei suudeta saavutada.

87

Komisjon märgib, et maksete peatamine on viimane abinõu, mille abil parandada programmide elluviimist, ja seda rakendatakse juhul, kui muude meetmete abil ei õnnestu nõutavaid väärtusi saavutada. Enne kui otsustatakse peatada maksed, võetakse muid samme, millega panna liikmesriigid tegutsema ja kõrvaldama rakendamispuudused. See protsess on osa järelevalvest, mida komisjon teostab programmide rakendamise üle.

88

Sellistel juhtudel võivad liikmesriigid teha ettepaneku muuta vahe-eesmärgi jaoks kehtestatud väärtust. See muutus kinnitatakse siiski alles siis, kui komisjon võtab programmimuudatust käsitleva ettepaneku vastu.

89

ERFi ja Ühtekuuluvusfondi puhul mõõdetakse tulemusnäitajate abil avaliku sektori, näiteks fondide sekkumisega kaasrahastatud meetmete põhjustatud muutusi ja muid tegureid. Kui tulemusnäitaja väärtuses täheldatud muutus ei ole tingitud üksnes fondide sekkumisest, ei saa komisjon kehtestada korraldusasutustele parandusmeetmeid suutmatuse eest saavutada midagi, mis ei ole nende kontrolli all.

91

Finantskorrektsioonide kohaldamise piirid määrati kindlaks selleks, et vältida olukordi, kus korraldusasutusi karistatakse muutuste eest, mis ei ole täielikult nende kontrolli all. Kuna eesmärkide saavutamiseks kulub palju aega, suureneb väliste tegurite ettearvamatus.

93

Maksete peatamise ja finantskorrektsioonide kohaldamise piirid määrati kindlaks selleks, et vältida olukordi, kus korraldusasutusi karistatakse muutuste eest, mis ei ole täielikult nende kontrolli all. Peale selle ei ole tulemusraamistikus ette nähtud karistused ainsad olemasolevad mehhanismid. Vahendite vähene kasutamine võib kaasa tuua kulukohustustest vabastamise programmitöö perioodi jooksul, tuginedes N+3 reeglile.

Järeldused ja Soovitused

96

Asjaolu, et tegevuskava täitmisest ei ole teatatud, ei tähenda seda, et tegevuskava ei ole ellu viidud.

Komisjon tuletab meelde, et liikmesriikidel ei ole õiguslikku kohustust teatada tegevuskavade elluviimisest enne 2017. aasta juunit/augustit.

97

Eeltingimuste täitmise hindamisel peavad liikmesriigid ja komisjon lähtuma üksnes ühissätete määruse XI lisas kehtestatud kriteeriumidest. Elemente, mida võidakse arvesse võtta Euroopa poolaasta raames, kuid mis lähevad nendest kriteeriumidest kaugemale, ei saa kasutada.

Samuti rõhutab komisjon, et tema algne ettepanek eeltingimuste kriteeriumide kohta sisaldas palju kvalitatiivseid elemente.

Eeltingimusi käsitlevad komisjoni juhised, millest kinnipidamine oli komisjoni talitustele kohustuslik, vähendasid märkimisväärselt ühissätete määruses sätestatud kriteeriumide tõlgendamisruumi.

98

Vastavalt ühissätete määruse artikli 19 lõikele 5 oli komisjonil võimalus (aga mitte kohustus) peatada programmide vastuvõtmisel vahemaksed, kui see oleks olnud vajalik, et vältida konkreetsete eesmärkide saavutamise tulemuslikkuse ja tõhususe märkimisväärset kahjustamist.

Komisjon analüüsib praegu eeltingimuste täitmisega seotud tegevuskavade elluviimist käsitlevaid aruandeid, mille liikmesriigid on esitanud iga-aastaste rakendamisaruannete ja eduaruannete raames.

Alles pärast nende aruannete analüüsimist saab komisjon kaaluda maksete peatamist seoses tegevuskavade täitmatajätmisega.

100

Komisjon on teinud mitu algatust, et hinnata eeltingimuste mehhanismi kohapeal, näiteks eeltingimuste teemalise uuringu raames ja komisjoni talituste töödokumendis, mida komisjon kasutab 2020. aasta järgseks programmitöö perioodiks seadusandliku ettepaneku ettevalmistamisel.

103

Tulemusreservi jaotamise tingimused on sätestatud alusõigusaktis. Komisjon jälgib tulemusreservi jaotamiseks vajaliku vahe-eesmärkide saavutamise tasemega seotud õiguslike nõuete täitmist. Komisjoni rakendusmääruse artikli 6 lõikes 2 esitatud vahe-eesmärkide saavutamise määratlusega on ette nähtud teatav marginaal, et võtta arvesse enamike Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide sekkumiste keerukust. Nende eeskirjade põhjus on asjaolu, et tulemusraamistik oma praegusel kujul on uudne lahendus.

104

Tulemusraamistikku ja tulemusreservi ei loodud eesmärgiga tuua kaasa ühtekuuluvuse valdkonna kulude märkimisväärne ümberjaotamine. Nendega innustatakse korraldusasutusi saavutama oma kontrolli all olevaid kavandatud tulemusi. Koos tulemustele orienteerituse muude omavahel seotud elementidega – vajaduste põhjalik analüüs, usaldusväärne ja selgete erieesmärkidega sekkumisloogika, valikukriteeriumides kajastatud hästi valitud tulemusnäitajad – peaksid need tagama, et kõik programmid osutuvad tulemuslikuks ja saavutavad oma eesmärgid.

Peale selle ei pruugi tulemusnäitajad olla tulemusraamistikus asjakohased, võttes arvesse aega, mis kulub tulemuste saavutamiseks ja süsteemis kajastumiseks. Sõltuvalt näitaja laadist võib vaja minna hindamist, et eristada poliitika mõju programmiväliste tegurite mõjust.

105

Ajal, mil töötati välja praegune tulemusreservi jaotus, leidis komisjon, et reservi hoidmine riiklikul tasandil tagab kinnipidamise ühtekuuluvuspoliitika põhieesmärgist, milleks on suurendada majanduslikku, sotsiaalset ja territoriaalset ühtekuuluvust, ning ELi toimimise lepingus (artikkel 176) kindlaks määratud eesmärkidest.

Programmide tulemustele orienteeritus sõltub mitmest omavahel seotud elemendist, mille hulka kuulub vajaduste põhjalik analüüs, usaldusväärne ja selgete erieesmärkidega sekkumisloogika, valikukriteeriumides kajastatud hästi valitud tulemusnäitajad ning hästi kujundatud tulemusraamistik koos realistlike ja saavutatavate vahe-eesmärkide ja eesmärkidega.

106

Tulemusraamistik põhineb mitmesugustel näitajatel tagamaks, et programmide elluviimisel liigutakse kokkulepitud tulemuste poole. Tulemusnäitajad ei pruugi olla (ERFi/Ühtekuuluvusfondi puhul) asjakohased, kuna aeg, mis kulub tulemuste saavutamiseks ja süsteemis kajastumiseks, ei vasta tulemusreservi kasuliku jaotamise kohustuslikule ajakavale.

107

Rakendamise olulisim etapp tähistab tähtsat etappi prioriteedi kohase tegevuse elluviimisel. Need etapid on vajalikud 2023. aastaks püstitatud eesmärkide saavutamiseks ega märgi lihtsalt rakendamise algust.

108

Määruse (EL) nr 215/2014 artikli 4 lõikega 3 kohustatakse korraldusasutusi esitama komisjoni taotlusel kõnealune teave. Kasutatavate näitajate mitmekesisuse tõttu puudus eraldi vorm, mida kasutada teabe esitamiseks näitajate valimisel ning vahe-eesmärkide ja eesmärkide kindlaksmääramisel kohaldatud metoodika ja kriteeriumide kohta. Seetõttu on mõeldav, et dokumendid erinevad oma üksikasjalikkuse poolest.

109

Maksete peatamise ja finantskorrektsioonide kohaldamise piirid määrati kindlaks selleks, et vältida olukordi, kus korraldusasutusi karistatakse programmiväliste muutuste eest, mis ei ole täielikult nende kontrolli all. Peale selle ei ole tulemusraamistikus ette nähtud karistused ainsad olemasolevad mehhanismid.

Viivitused projektide käivitamisel ja rakendamisel võivad kaasa tuua vahendite vähese kasutamise ja seejärel kulukohustustest vabastamise programmitöö perioodi jooksul, tuginedes N+3 reeglile. See tähendab, et rakendamise madala taseme korral võib rahastamine väheneda.

111

Praeguses etapis ei ole komisjonil võimalik võtta endale konkreetseid kohustusi seoses 2020. aasta järgset perioodi käsitlevate seadusandlike ettepanekutega.

1 soovitus: 2020. aasta järgse perioodi eeltingimusi tuleks edasi arendada

Praeguses etapis ei ole komisjonil võimalik võtta endale konkreetseid kohustusi seoses 2020. aasta järgset perioodi käsitlevate seadusandlike ettepanekutega.

a) Juhul kui eeltingimused jäävad alles ka pärast 2020. aastat, on komisjon selle soovitusega sisuliselt nõus.

b) Juhul kui eeltingimused jäävad alles ka pärast 2020. aastat ja võttes arvesse iga protsessi eripärasid, on komisjon selle soovitusega osaliselt nõus. Igal juhul püüab komisjon tagada kooskõla.

c) Juhul kui eeltingimused jäävad alles ka pärast 2020. aastat, on komisjon selle soovitusega sisuliselt nõus.

d) Juhul kui eeltingimused jäävad alles ka pärast 2020. aastat, on komisjon selle soovitusega sisuliselt nõus.

2 soovitus: kaaluda 2020. aasta järgse tulemusreservi muutmist rohkem tulemustele orienteeritud instrumendiks

Praeguses etapis ei ole komisjonil võimalik võtta endale konkreetseid kohustusi seoses 2020. aasta järgset perioodi käsitlevate seadusandlike ettepanekutega.

Juhul kui tulemusraamistik ja tulemusreserv jäävad alles ka pärast 2020. aastat, on komisjon selle soovitusega nõus.

c) Komisjon rõhutab, et tema põhieesmärk on aidata liikmesriikidel rakendada fonde nõuetekohaselt ja seega vältida ebapiisavat tulemuslikkust. Komisjon jätkab pingutamist selle eesmärgi saavutamise nimel, andes juhiseid ja tehnilist oskusteavet ning pakkudes võimalusi aruteludeks ja kogemuste vahetamiseks jne.

Maksete peatamine ja finantskorrektsioonid on meetmed, mida tuleks võtta üksnes siis, kui kõik muud jõupingutused ei ole tulemust andnud. Komisjon vaatab need meetmed läbi ja kasutab neid ka tulevikus, kuid keskendub nii palju kui võimalik siiski ennetusmeetmetele.

Mõisted ja lühendid

Eeltingimused – ühissätete määruses eelnevalt kindlaks määratud kriteeriumidel põhinevad tingimused, mida peetakse vajalikuks selleks, et tagada kõikide Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide jaoks eraldatud ELi rahastamisvahendite tulemuslik ja tõhus kasutamine. Programmitöö perioodi 2014–2020 Euroopa Regionaalarengu Fondi, Ühtekuuluvusfondi ja Euroopa Sotsiaalfondi rakenduskavade ettevalmistamisel peavad liikmesriigid hindama nende tingimuste täitmist. Kui tingimused on täitmata, tuli koostada tegevuskavad, et tagada tingimuste täitmine 31. detsembriks 2016.

Eesmärgid – väljendavad väljundite, saavutamist vajavate tulemuste ja komisjonile 31. detsembriks 2023 tõendatud kulude väärtust. Kas ja millises ulatuses need eesmärgid on saavutatud, seda hinnatakse programmitöö perioodi lõpus 2025. aastal.

Euroopa poolaasta – tsükkel, mille jooksul toimub poliitika koordineerimine ELi liikmesriikide vahel, et viia riiklik eelarve-, fiskaal- ja majanduspoliitika kooskõlla ELi eesmärkide ja prioriteetidega. Nõukogu soovitab Euroopa poolaasta raames liikmesriikidele, milliseid struktuurireforme rakendada ja kuidas ennetada ülemäärast makromajanduslikku tasakaalustamatust.

Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondid – viis eraldi fondi, mis toetavad mitmeaastase finantsraamistiku seitsmeaastaseks eelarveperioodiks kehtestatud poliitikaraamistike abil liidu aruka, jätkusuutliku ja kaasava majanduskasvu strateegia elluviimist kogu liidus ning konkreetsete fondide ülesandeid. Nende fondide hulka kuuluvad Euroopa Regionaalarengu Fond (ERF), Euroopa Sotsiaalfond (ESF), Ühtekuuluvusfond, Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfond (EAFRD) ning Euroopa Merendus- ja Kalandusfond (EMKF).

Investeerimisprioriteet – liidu tasandil kindlaks määratud Euroopa Liidu eelistatud rahastamisvaldkond, mis on seotud Euroopa Regionaalarengu Fondi, Ühtekuuluvusfondi ja Euroopa Sotsiaalfondi spetsiifilise valdkondliku eesmärgiga.

Mõju – pikemaajalised sotsiaal-majanduslikud muutused, mis ilmnevad teatud aja jooksul pärast sekkumise toimumist ja võivad mõjutada kas otseselt sekkumisest kasu saavaid isikuid või muid kaudseid kasusaajaid (nt töötuse määra vähenemine, vee kvaliteedi paranemine jne).

Partnerluslepingud – Euroopa Komisjoni ja iga liikmesriigi vahel programmitöö perioodiks 2014–2020 sõlmitud lepingud. Nendes määratakse kindlaks, kuidas kavatsevad riikide ametiasutused kasutada Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide vahendeid, ning esitatakse iga riigi strateegilised eesmärgid ja investeerimisprioriteedid, mis seotakse aruka, jätkusuutliku ja kaasava majanduskasvu strateegia „Euroopa 2020“ üldiste eesmärkidega. Partnerluslepingud hõlmavad muu hulgas kokkuvõtlikku hinnangut kohaldatavate eeltingimuste täitmise kohta või juhul, kui kõnealused eeltingimused ei ole täidetud, siis võetavaid meetmeid, vastutavaid asutusi ja nende meetmete rakendamise ajakava, ning nende meetodite ja mehhanismide kirjeldust, mis aitavad tagada tulemusraamistike järjepideva toimimise. Lepingud valmistavad ette liikmesriigid dialoogis komisjoniga ja komisjon peab need heaks kiitma.

Rakendamise olulisimad etapid – 2023. aastaks kindlaksmääratud investeerimisprioriteediga seotud eesmärkide saavutamiseks vajalike tegevuste rakendamise kindlad vaheetapid. Neid etappe võib kasutada ainult tulemusraamistiku jaoks ja nendega tähistatakse rakendamise erinevaid osasid, mis on vajalikud väljundite saavutamiseks (nt projektide valik või suurprojektide heakskiitmine).

Rakenduskava – kava, milles määratakse kindlaks liikmesriigi või piirkonna prioriteedid ja konkreetsed eesmärgid ning Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide vahendite (ELi ja riigi avaliku ja erasektori kaasrahastamise) kasutamine projektide rahastamiseks kindlal perioodil (praegu seitsme aasta jooksul). Need projektid peavad kaasa aitama teatud arvu eesmärkide saavutamisele, mis on kindlaks määratud rakenduskava prioriteetse suuna tasandil. Rakenduskava koostab liikmesriik ja komisjon peab selle heaks kiitma enne, kui ELi eelarvest saab makseid teha. Rakenduskavu saab nende kehtivusperioodil muuta üksnes mõlema poole nõusolekul.

Riigipõhised soovitused – nõukogu soovitused liikmesriikidele seoses struktuuriliste probleemidega, millega on asjakohane tegeleda mitmeaastaste investeeringute abil, mis kuuluvad otseselt Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide kohaldamisalasse, nagu on sätestatud fondispetsiifilistes määrustes. Need põhinevad komisjoni analüüsil ELi liikmesriikide eelarve-, makromajandus- ja struktuurireformide kavade kohta ning kehtivad järgneva 12–18 kuu kohta. Nõukogu võtab riigipõhised soovitused vastu vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 121 lõikele 2 ja artikli 148 lõikele 4.

Sisendid – poliitika, programmi või projekti elluviimiseks vajalikud rahalised, personali-, materiaalsed, organisatsioonilised või regulatiivsed vahendid.

Tulemus – põhjuse ja tagajärje (kas otsese või kaudse) seose mõõdetav järelm. Avaliku poliitika tulemuspõhine käsitus lähtub põhimõttest, et avalik sekkumine peaks keskenduma tulemuste saavutamisele, mitte tegevusele või protsessi juhtimisele. Ühtekuuluvuspoliitikas on tulemuse mõiste tavaliselt seotud tagajärgede ja mõjuga.

Tulemuslikkuse analüüs – analüüs, mille käigus vaadatakse läbi programmide vahe-eesmärkide saavutamine prioriteetsete suundade tasandil liikmesriikide 2019. aastal esitatud rakendamise aastaaruandes sisalduva teabe ja hinnangute alusel.

Tulemusraamistik koosneb liikmesriikide poolt teatud rakenduskava iga prioriteetse suuna (v.a tehnilise abi prioriteetsed suunad ja VKEde algatusega toetatavad programmid) jaoks valitud näitajatele seatud vahe-eesmärkidest ja eesmärkidest.

Tulemusreservi moodustab 6 % vahenditest, mis on eraldatud ERFile, ESFile ja Ühtekuuluvusfondile majanduskasvu ja tööhõivesse investeerimise eesmärgi alusel, ja mis on eraldatud EAFRD-le ja meetmetele, mida vastavalt EMKF määrusele rahastatakse koostöös liikmesriikidega. Nimetatud fondid on küll programmidesse lisatud, kuid nende lõplik eraldamine või ümberpaigutamine toimub vastavalt 2019. aasta tulemuslikkuse analüüsi tulemustele.

Vahe-eesmärgid – investeerimisprioriteedi konkreetse eesmärgi saavutamisega otseselt seotud vahepealsed eesmärgid. Need tuleb täita 31. detsembriks 2018 ja neid hakatakse hindama aastal 2019.

Valdkondlik eesmärk – partnerluslepingute struktuurielement. See on õigusaktides eelnevalt kindlaks määratud ja kannab endas eesmärke, mida Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondid peaksid toetama. Valdkondlikud eesmärgid on seotud ELi tasandi strateegiliste eesmärkidega.

Väljundid – sekkumiseks eraldatud ressurssidega toodetu või saavutatu (näiteks noortele töötutele korraldatud koolitused, reoveepuhastite arv, ehitatud teede pikkus kilomeetrites jms).

Ühissätete määrus on Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1303/2013, millega kehtestatakse ühissätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi, Ühtekuuluvusfondi, Euroopa Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfondi ning Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta, nähakse ette üldsätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi, Ühtekuuluvusfondi ja Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 1083/20061.

Järelmärkused

1 ELT L 347, 20.12.2013, lk 320.

2 SWD(2016) 318 final, ERFi ja Ühtekuuluvusfondi perioodi 2007–2013 järelhindamine, 19.9.2016.

3 Määrus (EL) nr 1303/2013.

4 Määruse (EL) nr 1303/2013 artikkel 19.

5 Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide 2014.–2020. aasta perioodi tegevuskava eesmärkide ülevaate leiab kontrollikoja eriaruande nr 2/2017 II lisast.

6 Määruse (EL) nr 1303/2013 XI lisa II osa.

7 Määruse (EL) nr 1303/2013 artikli 19 lõige 3.

8 Euroopa Komisjoni asutusesisesed juhised Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide suhtes kohaldatavate eeltingimuste kohta (I ja II osa).

9 Määruse (EL) nr 1303/2013 artikkel 19.

10 Määruse (EL) nr 1303/2013 artikkel 111.

11 Määruse (EL) nr 1303/2013 artikkel 52.

12 Määruse (EL) nr 1303/2013 artikli 19 lõige 5.

13 Määruse (EL) nr 1303/2013 artikli 19 lõige 1.

14 Määruse (EL) nr 1303/2013 artiklid 20 ja 22.

15 Lisateavet noorte tööhõive algatuse kohta leiate kontrollikoja eriaruandes nr 5/2017: „Noorte töötus: kas ELi poliitika on midagi muutnud? Hinnang noortegarantiile ja noorte tööhõive algatusele” (http://eca.europa.eu).

16 Määruse (EL) nr 1303/2013 artikkel 39.

17 Eriaruande nr 2/2017 punktid 94–120.

18 Määruse (EL) nr 1303/2013 artiklid 22 ja 96 ja II lisa.

19 Määruse (EL) nr 1303/2013 II lisa ja komisjoni rakendusmääruse (EL) nr 215/2014 artikkel 5.

20 Määruse (EL) nr 1303/2013 artikkel 22 ja komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 215/2014 (ELT L 69, 8.3.2014, lk 65).

21 WD(2017) 127 final, 31.3.2017.

22 Rohkem teavet meetmete kohta, mis on võetud selleks, et vähendada õigusnormide rikkumisi kõnealustes valdkondades, leiab eriaruandest nr 10/2015 „ELi ühtekuuluvusvaldkonna vahenditega tehtavate riigihangete probleemide kõrvaldamiseks vajatakse suuremaid jõupingutusi” ja eriaruandest nr 24/2016 „Ühtekuuluvuspoliitika alal vajatakse täiendavaid jõupingutusi riigiabi eeskirjade alase teadlikkuse suurendamiseks ja eeskirjade järgimise tagamiseks” (http://eca.europa.eu).

23 Euroopa Komisjoni asutusesisesed suunised Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondidega seotud eeltingimuste kohta, I osa, august 2014, ja suunised Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondidega seotud eeltingimuste kohta, II osa, 13. veebruar 2014.

24 Määruse (EL) nr 1303/2013 artikli 19 lõige 3.

25 https://ec.europa.eu/growth/smes/business-friendly-environment/small-business-act_et

26 Euroopa Komisjoni siseturu, tööstuse, ettevõtluse ja VKEde peadirektoraat, „Progress report on start-up procedures in 2016“ (http://ec.europa.eu/growth/smes/promoting-entrepreneurship/advice-opportunities/start-up-procedures_en).

27 KOM(2011) 615 lõplik, 6. oktoober 2011 „Ühissätete määruse ettepanek”.

28 Horvaatia ESFi rakenduskava „Inimressursside tõhus kasutamine” ja Poola ESFi rakenduskava „Teadmised, haridus ja majanduskasv”.

29 Euroopa Komisjoni asutusesisesed suunised Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondidega seotud eeltingimuste kohta, I osa, versioon 2.0, 29. august 2014.

30 Määrus (EL) nr 1303/2013, XI lisa, eeltingimuse 8.1 kriteeriumid: Tööhõiveteenused.

31 SWD(2015) 40, 26.2.2015.

32 SWD(2016) 78 final, 26.2.2016.

33 Nõukogu 14. juuli 2015. aasta soovitus (2015/C 272/13), milles käsitletakse Hispaania 2015. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Hispaania 2015. aasta stabiilsusprogrammi kohta (ELT C 272, 18.8.2015, lk 46).

34 COM(2016) 725 final, 16.11.2016, lk 3.

35 Eriaruande nr 24/2016 „Ühtekuuluvuspoliitika alal vajatakse täiendavaid jõupingutusi riigiabi eeskirjade alase teadlikkuse suurendamiseks ja eeskirjade järgimise tagamiseks” punkt 105 (http://eca.europa.eu).

36 Määruse (EL) nr 1303/2013 artikli 125 lõike 2 punktid d ja e; komisjoni 3. märtsi 2014. aasta delegeeritud määruse (EL) nr 480/2014, millega täiendatakse määrust (EL) nr 1303/2013, artikkel 24 ja III lisa (ELT L 138, 13.5.2014, lk 5).

37 Euroopa Komisjoni 13. veebruari 2014. aasta suunised eeltingimuste kohta Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide jaoks (II osa) ja korduma kippuvad küsimused statistikaga seotud eeltingimuste puhul (http://ec.europa.eu/regional_policy/en/information/legislation/guidance/).

38 Määruse (EL) nr 1303/2013 artikkel 20.

39 Komisjoni rakendusmääruse (EL) nr 215/2014 artikli 5 lõige 1.

40 Eriaruande nr 20/2014 punktid 26 ja 44–46 ning eelarveaasta 2013 aastaaruande 10. peatükk.

41 Euroopa Komisjoni suunised tulemusraamistiku läbivaatamise ja tulemusreservi kohta aastatel 2014–2020 („Guidance fiche on performance framework review and reserve in 2014–2020“), 1. versioon, 9. aprill 2013, lk 5.

42 Komisjoni 25. veebruari 2015. aasta rakendusmääruse (EL) nr 288/2014, millega kehtestatakse eeskirjad vastavalt määrusele (EL) nr 1303/2013 (ELT L 87, 22.3.2014, lk 1), I lisa.

43 Eriaruande nr 2/2017 punktid 88–91.

44 Eriaruande nr 2/2017 punktid 102–109 ja tabel 4.

45 Eriaruande nr 16/2017 punktid 55–59.

46 Aruka majanduskasvu rakenduskava eelhindamisaruande lk 205 ja Andaluusia ERFi rakenduskava eelhindamisaruande lk 93.

47 Määruse (EL) nr 1303/2013 artikli 22 lõige 3.

48 Komisjoni rakendusmääruse (EL) nr 215/2014 artikli 6 lõige 2.

49 2012. aasta aastaaruande punkt 10.4 ja 2014. aasta aastaaruande punkt 3.57.

50 Eriaruande nr 2/2017 1. selgitus.

51 Määruse (EL) nr 1303/2013 artikli 142 lõike 1 punkt f.

52 Määruse (EL) nr 1303/2013 II lisa.

53 Eriaruande nr 20/2014 „Kas VKEdele e-kaubanduse valdkonnas antud ERFi toetus on olnud mõjus?“ punktid 23–25 (http://eca.europa.eu).

54 Määruse (EL) nr 1303/2013 preambuli põhjendus 22 ja artikli 22 lõige 6.

55 Määruse (EL) nr 1303/2013 preambuli põhjendus 22 ja artikli 22 lõige 7.

56 Komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 480/2014 artikli 3 lõige 3.

57 Eriaruande nr 4/2017: „ELi eelarve kaitsmine õigusnormide vastaselt tehtud kulude eest: komisjon kasutas perioodil 2007–2013 ühtekuuluvusvaldkonnas järjest enam ennetusmeetmeid ja finantskorrektsioone” punktid 134–135 (http://eca.europa.eu).

1Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2000. aasta direktiivi 2000/60/EÜ, millega kehtestatakse ühenduse veepoliitika alane tegevusraamistik (EÜT L 327, 22.12.2000, lk 1), artikli 9 lõige 1.

2Täiendavat teavet ELi rahastatud veevarustuse taristuga seotud investeeringute kohta leiab kontrollikoja eriaruandest nr 12/2017: „Joogiveedirektiivi rakendamine: Bulgaaria, Ungari ja Rumeenia joogivee kvaliteedi ja kättesaadavuse paranemine tänu olulistele ELi rahastatud investeeringutele”.

1Konsultatsioonifirma Metis juhitud konsortsiumi tehtud uuring Euroopa Komisjonile, lk 121 ,http://ec.europa.eu/regional_policy/en/information/publications/studies/2016/the-implementation-of-the-provisions-in-relation-to-the-ex-ante-conditionalities-during-the-programming-phase-of-the-european-structural-and-investment-esi-funds.

2Komisjoni talituste töödokument „The value added of Ex ante Conditionalities in the European Structural and Investment Funds“ (Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide eeltingimuste lisaväärtus) (SWD(2017) 127).

Sündmus Kuupäev
Auditiplaani vastuvõtmine / auditi algus 7.12.2016
Aruande projekti ametlik saatmine komisjonile (või mõnele teisele auditeeritavale) 13.7.2017
Aruande lõplik vastuvõtmine peale ärakuulamismenetlust 4.10.2017
Komisjoni (või mõne teise auditeeritava) vastuste saamine kõigis keeltes 21.11.2017

Auditirühm

Kontrollikoja eriaruannetes esitatakse konkreetseid eelarvevaldkondi või juhtimisega seotud teemasid hõlmavate ELi poliitika ja programmide auditite tulemused. Auditite valiku ja ülesehituse juures on kontrollikoja eesmärgiks maksimeerida nende mõju, võttes arvesse tulemuslikkuse ja vastavuse riske, konkreetse valdkonna tulude ja kulude suurust, tulevasi arengusuundi ning poliitilist ja avalikku huvi.

Kõnealuse tulemusauditi viis läbi ühtekuuluvusse, majanduskasvu ja kaasamisse tehtud investeeringute kuluvaldkondade eest vastutav II auditikoda, mille eesistuja on kontrollikoja liige Iliana Ivanova. Auditit juhtis kontrollikoja liige Ladislav Balko, keda toetasid kabinetiülem Branislav Urbanič, valdkonnajuht Niels-Erik Brokopp, auditijuht Bernard Witkos ning audiitorid Simon Dennett, Marija Grguric, Sara Pimentel, Ana Popescu ja Anne Poulsen.

Vasakult paremale: Sara Pimentel, Branislav Urbanič, Ladislav Balko, Niels-Erik Brokopp, Marija Grguric, Simon Dennett, Bernard Witkos.

Kontakt

EUROOPA KONTROLLIKODA
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUKSEMBURG

Tel. +352 4398-1
Päringud: eca.europa.eu/et/Pages/ContactForm.aspx
Veebisait: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Lisateavet Euroopa Liidu kohta saab internetist Euroopa serverist (http://europa.eu).

Luxembourg: Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, 2017

PDFISBN 978-92-872-8273-6ISSN 1977-5652doi:10.2865/166589QJ-AB-17-016-ET-N
HTMLISBN 978-92-872-8266-8ISSN 1977-5652doi:10.2865/256622QJ-AB-17-016-ET-Q

© Euroopa Liit, 2017

Euroopa Liidu autoriõiguste alla mittekuuluvate fotode või muu materjali kasutamiseks või reprodutseerimiseks tuleb taotleda luba otse autoriõiguste valdajalt.

VÕTA ÜHENDUST ELiga

Isiklikult
Kõikjal Euroopa Liidus on sadu Europe Directi teabekeskusi. Teile lähima keskuse aadressi leiate: http://europa.eu/contact

Telefoni või e-postiga
Europe Direct on teenus, mis vastab Teie küsimustele Euroopa Liidu kohta. Teenusega saate ühendust võtta:

  • helistades tasuta numbril: 00 800 6 7 8 9 10 11 (mõni operaator võib nende kõnede eest tasu võtta),
  • helistades järgmisel tavanumbril: +32 22999696 või
  • e-posti teel: http://europa.eu/contact

ELi KÄSITLEVA TEABE LEIDMINE

Veebis
Euroopa Liitu käsitlev teave on kõigis ELi ametlikes keeltes kättesaadav Euroopa veebisaidil: http://europa.eu

ELi väljaanded
Tasuta ja tasulisi ELi väljaandeid saab alla laadida või tellida EU Bookshopi kaudu: http://publications.europa.eu/eubookshop Suuremas koguses tasuta väljaannete saamiseks võtke ühendust talitusega Europe Direct või oma kohaliku teabekeskusega (vt http://europa.eu/contact).

ELi õigus ja seonduvad dokumendid
ELi käsitleva õigusteabe, sealhulgas alates 1951. aastast kõigi ELi õigusaktide konsulteerimiseks kõigis ametlikes keeleversioonides vt EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu

ELi avatud andmed
ELi avatud andmete portaal (http://data.europa.eu/euodp/et/data) võimaldab juurdepääsu ELi andmekogudele. Andmeid saab tasuta alla laadida ja taaskasutada nii ärilisel kui ka mitteärilisel eesmärgil.