Különjelentés
     20 sz.2018

Az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezetnek nyújtott uniós támogatás: újra kell gondolni a hangsúlyokat

A jelentés bemutatása Az afrikai kontinens békével és biztonsággal kapcsolatos problémáira reagálva, hosszú távú strukturális megoldásként az Afrikai Unió tagállamai 2002-ben létrehozták az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezetet (APSA). Az Afrikai Unió és a felhatalmazott szubregionális szervezetek az APSA révén olyan eszközökhöz férnek hozzá, amelyek segítenek nekik a konfliktusok megelőzésében, kezelésében és rendezésében.

Az APSA fejlesztéséhez nyújtott uniós támogatást megvizsgálva arra a következtetésre jutottunk, hogy a támogatás hatása elégtelen, ezért újra kell gondolni annak felhasználását. Az APSA régóta nagymértékben függ az adományozók támogatásától; az uniós támogatás mindeddig főként a szervezet alapvető működési költségeihez való hozzájárulásra irányult. Ajánlásokat teszünk az Unió által alkalmazott megközelítés javítására: javasoljuk többek között az Afrikai Unió APSA-val kapcsolatos felelősségvállalásának megerősítését, az európai uniós támogatások felhasználásának átgondolását, valamint a bizottsági fellépések eredményközpontúságának következetes biztosítását.

A kiadvány 23 nyelven és a következő formátumban érhető el:
PDF
PDF General Report

Összefoglaló

I

Az afrikai kontinens békével és biztonsággal kapcsolatos problémáira reagálva, hosszú távú strukturális megoldásként az Afrikai Unió (AU) tagállamai 2002-ben létrehozták az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezetet (APSA). Az Afrikai Unió (AU) és a felhatalmazott szubregionális szervezetek (SRO) az APSA révén olyan eszközökhöz férnek hozzá, amelyek segítenek nekik a konfliktusok megelőzésében, kezelésében és rendezésében.

II

Ellenőrzésünk során az Európai Unió (EU) által az APSA számára juttatott támogatást vizsgáltuk meg. Értékeltük, hogy az uniós támogatást megfelelően tervezték-e meg és hajtották-e végre, valamint hogy az célirányos volt-e és hozzájárult-e a fenntartható eredmények eléréséhez. Ellenőriztük a Bizottság által a 2014 és 2016 közötti időszakban megkötött, együttesen több mint 100 millió euró értékű szerződéseket.

III

Összességében arra a következtetésre jutottunk, hogy az APSA számára juttatott uniós támogatás hatása elégtelen, ezért újra kell gondolni annak felhasználását. Bár létezik átfogó stratégiai keret, megállapítottuk, hogy az APSA számára juttatott uniós támogatás hosszú ideje főként annak alapvető működési költségeihez való hozzájárulásra irányul. Mivel az Afrikai Unió nem vállal elegendő pénzügyi felelősséget az APSA iránt, az immár sok éve nagymértékben az adományozók támogatására van utalva. Az EU pénzügyi hozzájárulást nyújtott az APSA elemeihez, ám a szóban forgó elemek kapacitásainak minősége jelentős eltéréseket mutat, és továbbra is fennállnak különféle problémák.

IV

Megállapítottuk, hogy az Európai Unió nem határozott meg egyértelmű prioritásokat az APSA számára nyújtott uniós támogatást illetően, stratégiája pedig nem mérlegelte, hogyan alakul a támogatás hosszú távon. Az EU az ellenőrzés alá vont időszakban nem összpontosított kielégítő mértékben a munkabérek kifizetéséről a célirányos kapacitásépítésre való áttérésre, ami biztosíthatná az uniós támogatás tartós sikerét. Az EU támogatta az AU pénzügyi függetlenség megvalósítására irányuló terveit, hogy az egyre nagyobb mértékben átvállalhassa az APSA működési költségeit, ám a végrehajtás egyelőre korai szakaszban van.

V

Azt is megállapítottuk, hogy a tizennégy általunk ellenőrzött – elsősorban személyzeti költségekről szóló – szerződés közül hat az ellenőrzés idejére megvalósította a legtöbb várt eredményt. Két szerződés ezt csak részben, egy pedig egyáltalán nem tette meg. Öt szerződés esetében a késedelmes megvalósítás miatt nem tudtuk értékelni azok eredményességét. Ráadásul a szerződéskötési késedelmek, a visszamenőleges finanszírozás és az elért eredményekkel kapcsolatos információk szórványos volta akadályozták az uniós támogatás megvalósítását. Az ellenőrzött időszakban a finanszírozási eszközöket nem mindig használták koherens módon.

VI

E jelentés észrevételei alapján a Számvevőszék a következő ajánlásokat teszi:

  1. a Bizottság és az EKSZ ösztönözze az AU APSA iránti felelősségvállalását, hogy az pénzügyileg függetlenül működhessen, és az uniós támogatást a működési költségek támogatása helyett inkább kapacitásépítési intézkedésekre összpontosítsa;
  2. a Bizottság gondoskodjon következetesen a fellépések eredményközpontúságáról, csökkentse a szerződéskötési késedelmeket és a visszamenőleges finanszírozást, javítsa a monitoringot, és használja koherens módon a finanszírozási eszközöket.

Bevezetés

Az APSA

01

Az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezet (APSA) olyan intézmények, jogszabályok és eljárások együttese, amelyek célja az afrikai kontinensen a konfliktusok megelőzése, illetve a béke és a biztonság előmozdítása. Az APSA jogalapját az Afrikai Unió (AU) alapokmánya1 határozza meg. Felépítését, célkitűzéseit és elveit az Afrikai Unió Béke- és Biztonsági Tanácsának létrehozásáról szóló, az AU tagállamai által 2002-ben elfogadott jegyzőkönyv állapítja meg. Az APSA-ban tíz olyan afrikai szubregionális szervezet (SRO) is szerepet játszik, amelyet tagállamai felhatalmaztak a béke és a biztonság területén történő fellépésre. Ezek közül nyolc regionális gazdasági közösség (REC), kettő pedig konfliktusmegelőzéssel, -kezeléssel és -rendezéssel foglalkozó regionális mechanizmus (RM)2. Az említett szervezetek és az AU között az APSA keretében zajló együttműködésre a szubszidiaritás és a komplementaritás elve vonatkozik3.

02

Az APSA középpontjában a Béke- és Biztonsági Tanács áll, amelyet az AU tagállamai „a konfliktusok megelőzésével, kezelésével és megoldásával foglalkozó, állandó döntéshozatali szervként” hoztak létre. A Béke- és Biztonsági Tanácsot az Afrikai Unió Bizottsága, egy Bölcsek Testülete, egy kontinentális korai előrejelző rendszer, egy afrikai készenléti haderő és egy békealap támogatja4 (1. ábra).

1. ábra

Az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezet elemei az Afrikai Unió szintjén

Forrás: Európai Számvevőszék, az AU 2002. évi jegyzőkönyve alapján.

03

Az APSA célja az, hogy biztosítsa a kereteket és az eszközöket ahhoz, hogy az AU és a szubregionális szervezetek aktív szerepet játszhassanak a különböző okokra visszavezethető afrikai konfliktusok megelőzésében és megoldásában (1. háttérmagyarázat).

1. háttérmagyarázat

A konfliktusok okai

A Biztonságpolitikai Kutatóintézet szerint az Afrikában uralkodó bizonytalan helyzet legfőbb forrása az államok gyengesége5. Az államok gyengesége a regionális biztonsági mechanizmusok hiányosságaival is együtt jár. Mindezek mellett az egyes konfliktusokat tényezők bonyolult ötvözete okozza, ám ezek közül kiválik három fő kiváltó ok: a kormányváltások, az államközi viták és az erőszakos szélsőséges mozgalmak.

A vitatott kormányváltások alapvető konfliktusforrások. A megválasztott tisztségek óriási anyagi előnyöket hordoznak, és a kormányzati rendszerek gyakran gyengék. Ez nagymértékben ösztönzi az erőszak alkalmazását a választási eredmények biztosítása érdekében. Az elmúlt években fokozódott a választásokhoz kötődő erőszak.

Államok közötti viták. Afrikában gyakori az államok közötti ellentét (államközi viták). Ezek az ellentétek gyakran abban nyilvánulnak meg, hogy az államok – saját politikai céljaik elérése érdekében – támogatják a szomszédos országokban az erőszak alkalmazását – akár illegális, határokon átnyúló katonai műveletek, akár a határ másik oldalán található felkelők titkos vagy nyílt támogatásának formájában. Számos, hagyományosan belsőnek tekintett konfliktust valójában ilyen típusú külföldi befolyás vált ki vagy éltet.

Az erőszakos szélsőséges mozgalmak rengeteg erőszakos konfliktust okoznak Afrikában. Miután megvetik a lábukat valahol, a határok másik oldalán is rendre megjelennek: a líbiai, mali, északkelet-nigériai és szomáliai militáns csoportok erőszakos cselekményei a szomszédos országokba is átterjedtek, és további támadásokra került sor többek között Algériában, Burkina Fasóban, Kenyában és Ugandában6.

04

Az AU és a szubregionális szervezetek az Afrikában 2016 folyamán zajló 67 erőszakos konfliktusból 28 (42%) esetében avatkoztak be az APSA keretében. A beavatkozások diplomáciai, békeközvetítési és béketámogatási műveletek – vagy ezek kombinációjának – formáját öltötték. E 28 beavatkozás értékelése arra utalt, hogy ezek közül 21 legalább részben sikeres volt a konfliktusok megakadályozásában vagy deeszkalálásában7 (2. háttérmagyarázat).

2. háttérmagyarázat

Példa az APSA keretében végrehajtott beavatkozásra

A Nyugat-Afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) beavatkozott, hogy helyreállítsa a rendet a 2016-os gambiai elnökválasztást követő alkotmányos válság során. Az ECOWAS először diplomáciai kezdeményezéseket és magas szintű közvetítést alkalmazott, amelyben Ghána, Guinea, Libéria, Mauritánia és Nigéria elnöke is részt vett. Ezek a törekvések nem jártak sikerrel, ezért az ECOWAS utasítást adott a katonai beavatkozásra. Az ECOWAS készenléti haderejének kb. 7000 katonája készült belépni Gambiába. A diplomácia és a katonai erő alkalmazásával való fenyegetés együttesen a gambiai konfliktus gyors és eredményes megoldását eredményezte, amely a beszámolók szerint nem követelt emberéletet.

05

Az AU tagállamai létrehozták az Afrikai Békealapot, hogy finanszírozást biztosítsanak az AU béketámogatási misszióihoz, valamint a békével és a biztonsággal kapcsolatos műveleti tevékenységeihez8. Az Alap finanszírozását elsősorban az AU költségvetéséből tervezték megoldani, de más forrásokból származó önkéntes hozzájárulások formájában további finanszírozásra is lehetőség nyílt. Ugyanakkor az afrikai államoknak kevesebb mint fele fizette be hozzájárulását idejében és hiánytalanul az AU költségvetésébe9, ami a 2011 és 2015 közötti időszakban 33%-os hiányhoz vezetett10. Ezáltal az AU költségvetésének jelentős hányadát11 (2017-ben 54%-ot12) adományozók biztosítják.

06

Emellett az Afrikai Unió költségvetésének csak kis részét fizetik be az Afrikai Békealapba. Az AU tagállamai megállapodtak abban, hogy az Afrikai Békealap finanszírozását 2014-re az AU szokásos költségvetésének 12%-ára növelik. Ennek ellenére a kifizetett összeg 2016-ban a szokásos költségvetés 7%-át tette ki (vagyis kevesebb mint 6 millió eurót)13.

07

Az AU és a szubregionális szervezetek ütemtervekkel szabtak irányt az APSA fejlődésének. 2015 decemberében fogadták el az APSA jelenlegi, a 2016 és 2020 közötti időszakra vonatkozó ütemtervét, amely öt stratégiai prioritást tartalmaz: konfliktusmegelőzés, válság- és konfliktuskezelés, konfliktus utáni újjáépítés és békeépítés, stratégiai biztonsági kérdések14, valamint koordináció és partnerségek az APSA keretén belül.

Az APSA-nak nyújtott uniós támogatás

08

Az Európai Unió az afrikai kontinens békéjét és biztonságát egyik legfontosabb prioritásaként határozta meg, és 1996-ban meghatározta az e téren alkalmazandó koncepciójának alapelveit15. Több magas szintű konfliktusmegelőzési és biztonsági stratégiában – legutóbb a 2016. évi globális stratégiájában16 – is megismételte az EU ezeket az elveket és azt, hogy érdeke fűződik a béke és a biztonság támogatásához az afrikai kontinensen17. Az AU és az EU 2007-ben indította el az EU–Afrika közös stratégiát (JAES), amely keretet biztosít az együttműködés és a szakpolitikai párbeszéd számára, valamint kiemelte a béke és a biztonság jelentőségét mindkét unió számára. A stratégia cselekvési tervei prioritásként kezelik az APSA működőképességének biztosítását.

09

Az EU az APSA fejlesztéséhez az Európai Fejlesztési Alap (EFA) útján nyújt pénzügyi támogatást18. Az EFA-támogatás elsődleges csatornája az EU által 2003-ben létrehozott Afrikai Békekeret (APF)19, valamint a regionális indikatív programok (RIP)20. Afrikában a 2014 és 2020 közötti EFA-időszakban három regionális indikatív program működött, amelyek a Nyugat-Afrika, Közép-Afrika és Kelet-/Dél-Afrika/Indiai-óceán régiókat fedték le. Az Afrikai Békekeret és a regionális indikatív programok keretében a béke és a biztonság területére a jelenlegi időszakra előirányzott összeg nagyjából megkétszereződött az előző időszakhoz képest (2. ábra). A finanszírozás legnagyobb részét (kb. 80%-át) béketámogatási műveletek – például az Afrikai Unió szomáliai missziója – finanszírozására használták fel.

2. ábra

A regionális indikatív programok (RIP) és az Afrikai Békekeret (APF) értelmében a béke és a biztonság területére előirányzott összegek, 2008–2020* (millió euró)

*Az Afrikai Békekeret 2019–2020-ra vonatkozó számadatai ideiglenesek.

Forrás: Európai Számvevőszék, az Európai Bizottság által adott információk alapján.

10

Az Afrikai Békekeret és a regionális indikatív programok útján 2014 és 2020 között a béke és a biztonság területének juttatott teljes finanszírozás kb. 14%-át, vagyis évente átlagosan 50 millió eurót különítenek el az APSA végrehajtására. Ez 150%-os emelkedést jelent az előző programozási időszakhoz viszonyítva. Az EU becslése szerint az APSA támogatása – különösen azáltal, hogy megerősíti az AU és a szubregionális szervezetek képességét a kontinensen felmerülő konfliktusok megelőzésére és megoldására – csökkentheti a költséges, évente akár 720 millió eurót21 is felemésztő béketámogatási műveletek finanszírozási szükségletét. Ugyanakkor az APSA számára a regionális indikatív programok keretében juttatott összeg a hatszorosára növekedett, ami azt tükrözi, hogy az EU egyre inkább szubregionális szinten összpontosít a konfliktusmegelőzésre és a közvetítésre (3. ábra).

3. ábra

Az APSA végrehajtására az Afrikai Békekeret és a regionális indikatív programok keretében előirányzott uniós források, 2008–2020 (millió euró)

*A jövőbeli időszakokra jelenleg előirányzott összegek még tárgyalás alatt állnak és változhatnak. A korábbi időszakok vonatkozásában – amennyiben rendelkezésre állnak – az előirányzott összegek helyett a szerződésekben lekötött összegek szerepelnek.

Forrás: Európai Számvevőszék, az Európai Bizottság által adott információk alapján.

Az ellenőrzés hatóköre és módszere

11

Ellenőrzésünk során az Európai Unió által az APSA számára juttatott támogatás eredményességét vizsgáltuk meg. Ennek érdekében három alkérdést kívántunk megválaszolni:

  1. Az APSA számára juttatott uniós támogatást megfelelően tervezték-e meg és az célirányos volt-e?
  2. Az APSA számára juttatott uniós támogatás hozzájárult-e fenntartható eredmények eléréséhez?
  3. Az APSA számára juttatott uniós támogatást megfelelően hajtották-e végre?
12

Az ellenőrzés hatóköre az EFA-ból az Afrikai Békekeret (APF) és a regionális indikatív programok (RIP) útján teljesített kiadásokra terjedt ki. A 2014-ben, illetve az után nyújtott európai uniós támogatásokat vizsgáltuk, de korábbi tevékenységekről készített vizsgálatokra és értékelésekre is hivatkozunk, ha ilyenek rendelkezésre állnak és relevánsak. A Bizottság által a 2014 és 2016 közötti időszakban megkötött (102,5 millió euró összértékű) 14 szerződés mindegyikét ellenőriztük. Ezek közül kilencet az Afrikai Békekeretből, négyet a nyugat-afrikai, egyet pedig a közép-afrikai regionális indikatív programból finanszíroztak22. A legnagyobb értékű szerződéseket az AU-val írták alá: ilyenek voltak például az AU Bizottsága békével és biztonsággal foglalkozó részlegénél és az AU kapcsolattartó irodáinál dolgozó alkalmazottak munkabérének finanszírozására irányuló közös finanszírozási intézkedések. Regionális szervezetekkel, például a Nyugat-Afrikai Államok Gazdasági Közösségével (ECOWAS) és a Közép-afrikai Államok Gazdasági Közösségével (ECCAS) is aláírtak szerződéseket. Az I. melléklet a támogatott szervezetek szerinti bontásban mutatja be a finanszírozást.

13

Ellenőrzésünkből kizártunk a béketámogató műveleteket, mivel ez a kiadás elsősorban a katonáknak kifizetett juttatások visszatérítésére irányul, nem pedig az APSA támogatására. Nem ellenőriztük az Afrikában a békét és a biztonságot finanszírozó egyéb uniós eszközöket, mivel az ellenőrzés alá vont időszakban a tevékenységek egyike sem kapcsolódott közvetlenül az APSA-hoz.

14

Ellenőrzésünkre 2017 januárja és novembere között került sor. Bizonyítékot a dokumentumok áttekintése, valamint az Európai Külügyi Szolgálattal, a Bizottsággal és az érdekelt felekkel, például más adományozókkal és az uniós támogatás kedvezményezettjeivel (az AU-val és a szubregionális szervezetekkel) készített interjúk útján gyűjtöttünk. Felkerestük az Afrikai Unió Bizottságát, az ECOWAS-t és az ECCAS-t.

Észrevételek

Az uniós támogatás továbbra is a működési költségekre összpontosít

15

Ebben a részben azt vizsgáljuk, hogy az APSA-nak jelenleg nyújtott és a jövőben nyújtandó uniós támogatásra vonatkozott-e egyértelmű stratégia. Értékeljük, hogy az uniós támogatás figyelembe vette-e az APSA igényeit, és hogy az hogyan igazodott az APSA előtt álló aktuális és jövőbeli problémákhoz.

Az APSA-nak nyújtott uniós támogatást keretstratégia alapján dolgozták ki

16

Az EU értékelte az afrikai kontinens béke- és biztonsági helyzetét, és kidolgozott egy, az uniós támogatás alapjául szolgáló koncepciót. Felismerve a mind az Afrikai Unió (AU), mind az afrikai szubregionális szervezetek (SRO) által a béke és a biztonság terén játszott fontos szerepet, az EU mindkét szinttel kapcsolatot létesített. A békét és a biztonságot érintő új fenyegetések megjelenése nyomán az EU felülvizsgálta és naprakésszé tette stratégiáit (8. bekezdés).

17

Az EU e keretstratégiával összhangban politikai és pénzügyi támogatást nyújtott az AU-nak és a szubregionális szervezeteknek, többek között az APSA fejlesztése céljából. Támogatta az AU és a szubregionális szervezetek egymást követő ütemterveinek elkészítését, amelyekben az APSA végrehajtására vonatkozó tervek is szerepeltek23. Az Európai Unió támogatta továbbá az APSA rendszeres értékeléseit. Ennek nyomán az APSA (APSA-értékelések formájában) rendszeres visszajelzést, valamint (APSA-ütemtervek formájában) további fejlesztési iránymutatást kapott. Az ütemtervek az adományozók koordinációjához is keretként szolgáltak. Ugyanakkor az APF 2017. évi értékelése hiányosságokat mutatott ki a legutóbbi APSA-ütemterv kapcsán. Úgy ítélték meg, hogy az ütemterv túl bonyolult ahhoz, hogy használható legyen, hiányzik belőle az átfogó perspektíva, és az AU Bizottsága egyelőre nem vállalt érte tényleges felelősséget24.

18

Az EU mind az AU szintjén, mind regionális szinten létrehozta a politikai párbeszéd mechanizmusait. A békét és a biztonságot érintő kérdésekre, többek között az APSA végrehajtására vonatkozó politikai és szakpolitikai párbeszédre a 2007-ben létrehozott JAES keretében az AU-val folytatott rendszeres megbeszélések alkalmával került sor. Ugyanakkor nem volt eléggé egyértelmű az AU és az egyes szubregionális szervezetek közötti felelősségmegosztásra vonatkozó stratégia, különösen a szubszidiaritás kapcsán (34. bekezdés).

19

Az EU által a regionális szervezetekkel való párbeszéd céljából létrehozott mechanizmusok kevésbé működtek gördülékenyen. Például az ECOWAS esetében rendszertelenül került sor a miniszteri szintű megbeszélésekre (ezeket 2017-ben megtartották, 2016-ban azonban az erőfeszítések ellenére nem). Más esetekben bonyolult volt a szakpolitikai párbeszéd (például az intézményi reformok hiánya, a regionális integráció nagyon lassú alakulása, illetve a többi fél javaslatokra és megkeresésekre való válaszadásának lassúsága miatt). A párbeszédet javítani, fokozni és konszolidálni kellett, például a Száhelre és a Guineai-öbölre vonatkozó európai uniós szubregionális stratégiák tekintetében. A párbeszéd alkalmanként azért volt nehéz, mert a szervezeteknek (például az ECCAS-nak) nem állt rendelkezésére elegendő igazgatási kapacitás.

Az APSA finanszírozása az adományozók hozzájárulásaitól függ

20

Mivel az AU tagállamai nem fizetik be maradéktalanul hozzájárulásaikat az AU költségvetésébe (5. bekezdés), illetve a Békealapba (6. bekezdés), az APSA alulfinanszírozott. A problémára a legutóbbi APSA-ütemterv is rávilágított: „Az APSA számára – az AU Állam- és Kormányfői Közgyűlésének több határozata, illetve a PSC létrehozása során hozott rendelkezések ellenére – továbbra is gondot jelent hogy az AUC és a regionális gazdasági közösségek, illetve a regionális mechanizmusok nem vállalják érte a pénzügyi felelősséget, ezért nagymértékben függ az adományozóktól”25. A szakértők azt is hangsúlyozták, hogy nem várható el, hogy Afrika felelősséget vállaljon a kontinens békéjével és biztonságával kapcsolatos menetrendért, amíg ez a menetrend nem válik pénzügyileg függetlenné26.

21

Elismerve az adományozóktól való függés miatti problémákat, az AU tagállamai 2016 júliusában úgy határoztak, hogy új mechanizmust hoznak létre az AU működési költségvetésének és a Békealapnak a finanszírozására27. Az EU támogatja ezt a kezdeményezést, amelynek lényege, hogy 2017-től kezdve minden Afrikába behozott, érintett termékre 0,2% illetéket vetnek ki. 2018 januárjáig 14 tagállam kezdte meg az illeték beszedését28, a Békealap megkezdte működését, és kormányzati struktúrával rendelkezett. Az AU 2017-ben felkérte az Európai Uniót, hogy csatlakozzon a Békealap igazgatóságához.

22

Az ellenőrzés időpontjában még túl korai lett volna értékelni az új rendszer eredményességét. Ráadásul az illeték nem oldja meg a külön mechanizmusok alapján támogatott szubregionális szervezeteket érintő finanszírozási nehézségeket, például az ECCAS jelentős finanszírozási hiányát29. Emellett bizonyos afrikai államoknak adott esetben választaniuk kell, hogy szűkös forrásaikat az AU vagy a szubregionális szervezetek finanszírozására használják30.

Az Európai Unió működési költségeket finanszírozott, és nem tervezte a támogatás átszervezését

23

Az ellenőrzés alá vont időszakban az APSA számára juttatott uniós finanszírozás legnagyobb részét működési költségekre, például személyzeti kiadásokra fordították (4. ábra). Az EU a támogatás korai éveiben (2010 óta) az új struktúra működőképessé tételének fontosságával indokolta a működési költségek támogatását. Ám majdnem hét év elteltével az uniós támogatás továbbra is elsősorban az alapvető működési költségekre irányul. Ez felvetheti annak kockázatát, hogy az APSA függővé válik az adományozók támogatásától, mivel minél hosszabb időn át nyújtanak segélyt, és minél nagyobb az adományozók általi finanszírozás aránya, annál erősebben függ az adott projekt a támogatástól31.

4. ábra

Az APSA-nak nyújtott uniós finanszírozás (2014–2016)

Forrás: Európai Számvevőszék, az Európai Bizottság által adott információk alapján.

24

Arra számítottunk, hogy az EU hosszú távú tervet készített annak demonstrálására, hogy idővel hogyan alakul, majd szűnik meg fokozatosan a támogatás nyújtása. Nem találtunk azonban bizonyítékot, hogy erre sor került volna. Az EU ráadásul nem állapodott meg az AU-val és a szubregionális szervezetekkel arról, hogy fokozatosan hogyan igazítja ki az általa nyújtott támogatás összegét, és hogyan csoportosítja át a forrásokat úgy, hogy a hosszú távú kapacitások fejlesztése érdekében többet irányozzon elő a kapacitásépítésre (például konfliktusmegelőzésre, az eredményes reagálásra és a konfliktus utáni újjáépítésre) és a stratégiai támogató intézkedésekre (például szervezeti és működési reformokra, a rendszerek fejlesztésére, konkrét szakismeretek és képzés biztosítására stb.).

25

Az EU nem rendelkezett az általa nyújtott támogatás bizonyos feltételek teljesítéséhez kötéséről sem, például arra vonatkozóan, hogy az AU vagy a szubregionális szervezetek folytassák a korábban az EU által támogatott kezdeményezések finanszírozását. Egy olyan szerződésben, ahol a szóban forgó rendelkezés része volt a finanszírozási megállapodásnak, az érintett szubregionális szervezet nem tartotta tiszteletben a megállapodást, és nem folytatta a korábban az EFA által finanszírozott álláshelyek finanszírozását (3. háttérmagyarázat).

3. háttérmagyarázat

A regionális korai előrejelző rendszer működésének hullámvölgyei

A korai előrejelző rendszer olyan eszközök és eljárások rendszere, amelyeket a konfliktusok előrejelzése és megelőzése céljából az adatok összegyűjtésére és elemzésére használnak. A központi és a regionális korai előrejelző rendszerek kulcsfontosságúak az APSA működése szempontjából. Afrika középső részén 2007-ben létrehozták a „Mécanisme d'Alerte Rapide d’Afrique Centrale” (MARAC) rendszert. Az Európai Unió az EFA-ból biztosított finanszírozást a rendszer bővítéséhez, informatikai és kommunikációs rendszerek telepítéséhez, valamint az alkalmazottak felvételéhez és képzéséhez. 30 kapcsolattartóból álló hálózatot hoztak létre több közép-afrikai államban. Az általunk megkérdezett érdekelt felek közül többen is megemlítették, hogy a MARAC eredményesen és pozitívan hozzájárul a konfliktusok előrejelzéséhez és megelőzéséhez.

Ám miután az uniós támogatás 2016-ban véget ért, a szubregionális szervezet nem tett eleget annak a megállapodás szerinti feltételnek, hogy folytatja a korai előrejelző rendszer alkalmazottainak finanszírozását, így a kiépített kapacitás elveszett. Az Afrikai Békekeretből csak minimális pénzügyi támogatást nyújtottak 2017 során, és ellenőrzésünk idejére a MARAC alkalmazottainak létszáma az uniós támogatást megelőző időszak szintjére csökkent. Csak egy három főből álló alapszemélyzet maradt (ahhoz képest, hogy a teljes kapacitással történő működéshez 15 főre volt szükség), a kapcsolattartói hálózat pedig felhagyott tevékenységével.

Az EU ismét lépett, és 2017-ben új finanszírozási megállapodást írt alá, amely a MARAC személyzetét négy elemzőre, további kiegészítő alkalmazottakra és egy 20 fős kapcsolattartói hálózatra bővíti.

26

Arra számítottunk továbbá, hogy a szerződések rendelkeznek az általános finanszírozás csökkentéséről, valamint arról is, hogy a működéshez szükséges alkalmazottak támogatása helyett fokozatosan a szakértelemmel rendelkező alkalmazottak finanszírozása kapjon nagyobb hangsúlyt. Ha az AU és a szubregionális szervezetek átvállalják a mindennapi működési költségeket32, az EU a továbbiakban arra összpontosíthatna, hogy hozzáadott értéket teremtsen a – például a konfliktusmegelőzés és a konfliktusmegoldás terén – szakképzettséggel rendelkező alkalmazottak finanszírozásával. Az általunk ellenőrzött szerződések többségénél nem ez volt a helyzet. Ugyanakkor a 4. háttérmagyarázatban példát láthatunk e megközelítés sikerére is.

4. háttérmagyarázat

Az uniós támogatás hozzáadott értékének növelése

A közös finanszírozási megállapodás (JFA) szerinti bérszerződés értelmében 2015 folyamán adományozók finanszírozták az AU Bizottsága békével és biztonsággal foglalkozó részlegének minden ideiglenes alkalmazottját. Az Európai Unióval és más adományozókkal való megbeszélést követően az AU Bizottsága 2017-ben 200-ról 172-re csökkentette az adományozók által finanszírozott JFA keretében bérezett alkalmazottak számát, és növelte az AU tagállamai által fedezendő személyzeti költségek arányát33. Egyidejűleg az említett szerződés alapján finanszírozott kiegészítő alkalmazottak és szakmai személyzet arányát 1:1-ről közel 1:2-re csökkentették. 2017-től kezdve 1:3 a cél34.

Az uniós támogatás elosztásakor nem állapítanak meg megfelelő prioritásokat

27

Az európai uniós polgárokat az afrikai konfliktusok miatt fenyegető kockázatok tudatában (terrorcselekmények, tömegpusztító fegyverek elérhetősége és szervezett bűnözés) az EU az ilyen konfliktusok bekövetkeztének megakadályozása és – bekövetkezésük esetén – megoldása felé kezdte átirányítani a támogatását35. A segélyhatékonyságról szóló párizsi nyilatkozattal36 és a JAES-ben megállapított elvekkel összhangban az EU általánosságban az AU és a szubregionális szervezetek által az APSA ütemtervében megfogalmazott igényeknek megfelelően nyújtott támogatást az APSA számára. Ám az igényeket nagyon nagy vonalakban, a prioritásokat pedig nem elég konkrétan és egyértelműen határozták meg.

28

Az EKSZ és a Bizottság nem határozott meg konkrét uniós finanszírozási prioritásokat, illetve nem dolgozott ki iránymutatásokat arra nézve, hogyan kell erőforrásokat rendelni az APSA különféle elemeihez. A Bizottság és az EKSZ ugyanakkor ellenőrizte az AU-tól és a szubregionális szervezetektől kapott finanszírozási javaslatokat, az EU Tanácsának Politikai és Biztonsági Bizottsága pedig értékelte a finanszírozás nyújtásának „politikai helyénvalóságát”. A II. melléklet az Afrikai Békekeret döntéshozatali eljárását szemlélteti példával.

29

Elemeztük a tizennégy ellenőrzött szerződést annak megállapítása érdekében, hogy azok miként tükrözték az APSA számára meghatározott prioritásokat. Azt állapítottuk meg, hogy a finanszírozást nyolc esetben olyan módon szerepeltették a szerződéses költségvetésben, hogy kideríthetetlen volt, mennyi pénzt irányoztak elő az APSA egyes pillérei vagy prioritásai számára. Azt is megállapítottuk, hogy az egyes szerződések egyidejűleg számos prioritásra irányultak: a tizennégy szerződésből tizenegyben az APSA öt stratégiai prioritása közül legalább négy szerepelt (III. melléklet).

A regionális szervezeteknek juttatott források emelésével járó kockázatok

30

Az EU a legutolsó programozási időszakban úgy határozott, hogy az APSA-nak juttatott teljes finanszírozást nagyobb arányban biztosítja a regionális indikatív programokon keresztül (10. bekezdés). A cél az volt, hogy a szubszidiaritás elvének megfelelően a szubregionális szervezetek nagyobb szerephez jussanak a döntéshozatalban. Ez azt is lehetővé teszi, hogy a szubregionális szervezetek közvetlenül együttműködjenek az Európai Unióval, ezáltal elkerülve az amiatti késedelmeket, hogy az APSA támogatási programjának finanszírozását az AU koordinálja. Megállapítottuk, hogy ez a változás kockázatokat hordoz.

  1. A szubregionális szervezeteknek ellenőrzésünk idején nem volt elegendő olyan alkalmazottja, aki rendelkezett volna a kiegészítő finanszírozás eredményes kezeléséhez szükséges készségekkel.
  2. A regionális intézményi keret igen összetett. Tíz szubregionális szervezet rendelkezik megbízatással a béke és a biztonság terén, és ezek tagsága átfedi egymást. Az AU államai átlagosan legalább két, egyes államok pedig akár négy szubregionális szervezetnek is tagjai. Egyértelműség híján bizonyos afrikai államok nem szívesen vállalnak elkötelezettséget szubregionális szervezeteik iránt, ami kapacitáshiányhoz vezet. Az Európai Bizottság e bonyolult regionális keret kezelését illetően azt a stratégiát választotta, hogy minden egyes régióban egy-egy közös regionális indikatív programot támogat – így jelenleg három regionális indikatív program keretében finanszíroz szubregionális szervezeteket.
  3. A béke és a biztonság terén megbízatással rendelkező tíz szubregionális szervezet közül négyre nem vonatkozik regionális indikatív program, a négyből kettő pedig továbbra is finanszírozást kap az APF keretében. Ezenfelül az európai uniós Szükséghelyzeti Alap Afrikáért is finanszíroz kapacitásépítő intézkedéseket egy szubregionális szervezet (a Kormányközi Fejlesztési Hatóság), valamint az APSA keretén kívüli szervezetek (például a Száheli G537) esetében. Ez veszélyeztetheti az uniós finanszírozási megközelítés koherenciáját.
  4. Felmerül annak kockázata, hogy az AU szerepének mérséklése meggyengítheti az APSA-nak juttatott uniós támogatás átfogó koherenciáját és koordinálását.
  5. Bár a regionális indikatív programok keretében a békével és a biztonsággal kapcsolatos intézkedések számára juttatott összegek jelentős mértékben emelkedtek, az érintett regionális európai uniós képviseletek alkalmazottainak száma nem növekedett ennek megfelelően. Nem voltak például katonai szakértők az ECOWAS-hoz és az ECCAS-hoz delegált küldöttségek alkalmazottai között, ezért ezek a küldöttségek az európai uniós tagállamok nagykövetségei által biztosított katonai szakértelemre hagyatkoztak.

Az APSA az uniós támogatás ellenére számos problémával küzd, működése pedig a folyamatos külső támogatástól függ

31

Ebben a szakaszban azt vizsgáljuk, hogy az uniós támogatás hozzájárult-e az eredmények megvalósításához. Megvizsgáljuk, hogy az EU által finanszírozott szerződések révén biztosított támogatás mennyiben felelt meg az azokban meghatározott célkitűzéseknek. Megvizsgáljuk továbbá az APSA különféle alkotóelemeivel kapcsolatos problémákat. Végül pedig azt értékeljük, hogy az EKSZ és a Bizottság meghatározta és kezelte-e az uniós támogatás eredményeinek fenntarthatóságával kapcsolatos kockázatokat.

Az ellenőrzés idejéig a szerződések felét valósították meg

32

Tizennégy uniós támogatási szerződést ellenőriztünk. Hat, elsősorban személyzeti költségekről szóló szerződés az ellenőrzés idejére nagyjából megvalósította a tervezett átfogó eredményeket. Annak megítéléséhez azonban nem állt rendelkezésünkre elegendő információ, hogy az egyedi eredményeket elérték-e (59. és 60. bekezdés). Két további szerződés részlegesen valósította meg az eredményeket, egy szerződés pedig egyértelműen nem hozta meg a várt eredményt. A késedelmes megvalósítás miatt öt esetben nem tudtuk értékelni, hogy a szerződés elérte-e a várt eredményeket vagy sem (53. bekezdés és IV. melléklet).

Az APSA számos problémával néz szembe

33

Az érdekelt felek és az adományozók nagy elvárásokat támasztanak az APSA-val szemben. Az értékelések38 szerint az AU és a szubregionális szervezetek fontos szerepet játszanak az afrikai konfliktusok kezelésében. Az APSA képes lenne arra, hogy eredményes keretet biztosítson Afrikában a béke és a biztonság előmozdításához, azonban több összetett problémával néz szembe, és további fejlesztéseket igényel a kapacitásai, az eszközei és általában a működése terén.

34

Az APSA előtt többek között az alábbi kihívások állnak:

  1. meg kell erősíteni a legfontosabb érintett szervek (az AU és a szubregionális szervezetek) pénzügyi és intézményi kapacitását;
  2. konkrét lépésekre van szükség a politikai szándék hiányának leküzdéséhez annak érdekében, hogy bizonyos problémákat és válságokat kezelni lehessen39;
  3. nem áll rendelkezésre mechanizmus a döntések végrehajtására;
  4. megfelelőbb együttműködés szükséges a különféle szervek és intézmények között;
  5. egyértelműsíteni kell az AU és a szubregionális szervezetek közötti viszonyt, különösen a szubszidiaritás tekintetében40;
  6. megfelelőbb koordinációt kellene biztosítani a hasonló célt szolgáló egyéb kezdeményezésekkel, például az afrikai kormányzási struktúrával41.
35

Az Afrikai Békealap nem fedezte az APSA működési költségét a terveknek megfelelően (5. és 6. bekezdés). A legtöbb uniós támogatás ezért az APSA működési költségeit finanszírozta. A 3647. bekezdés azokat a kihívásokat ismerteti, amelyek az APSA alkotóelemeinek működését és az uniós támogatás hozzájárulását érintik.

Béke- és Biztonsági Tanács
36

A Béke- és Biztonsági Tanács az APSA legfőbb döntéshozatali szerve, amely több fontos kérdésben is állást foglalt, elítélte az államcsínyeket és szankciókat írt elő. Hozzájárult a konfliktusok megoldásához is, például Burundiban, Maliban és Szomáliában42.

37

A PSC ugyanakkor kihívásokkal néz szembe, és továbbra is különféle problémák befolyásolják a működését. Például az Afrikai Unió Államfőinek Közgyűlése gyakran nem tartja be azt a PSC jegyzőkönyvében rögzített alapelvet, miszerint ellenőrizni kell, hogy a PSC jövőbeli tagjelöltjei megfelelnek-e bizonyos kritériumoknak. A tanácsban olyan országok is helyet kaptak, amelyek arról híresültek el, hogy nyíltan semmibe veszik az AU határozatait, illetve alkotmányellenes magatartást tanúsítanak. Ez aláássa a PSC határozatainak minőségét és eredményességét. A PSC amiatt is problémákkal szembesült, hogy nagy súlyt fektet az egyhangú döntéshozatalra. Ráadásul egyes államok vonakodnak állást foglalni olyan kérdésekben, amelyek véleményük szerint nem tartoznak az érdekkörükbe, illetve gyakran nem kívánnak nyíltan konfrontálódni egy másik tagállammal43.

Az Afrikai Unió Bizottsága (AUC)
38

Az AU Bizottsága végrehajtja a PSC határozatait, békével és biztonsággal foglalkozó részlege (PSD) pedig támogatja az APSA további pilléreit és más, békével és biztonsággal kapcsolatos programokat, például a határvonalak kijelölését, illetve a kézi- és könnyűfegyverekre vonatkozó stratégiát. A PSD emellett koordinálja az AU és a szubregionális szervezetek között a békével és a biztonsággal kapcsolatos kérdésekben fennálló kapcsolatokat is.

39

A PSD fontos szerepet játszik az APSA működésében, ám mivel az AU nem biztosított elegendő finanszírozást, álláshelyeinek kétharmada betöltetlen. Az EU, az AU és más nemzetközi partnerek 2010-ben erre közös finanszírozási mechanizmus létrehozásával reagáltak, amelyet „közös finanszírozási megállapodás”-nak (JFA) neveztek el44. Ez a PSD 172 további „ideiglenes” alkalmazottjának bérköltségét fedezte (5. ábra). Habár nem minden álláshelyet töltöttek be, a további alkalmazottak lehetővé tették a PSD működésének folytatását45.

5. ábra

Az AU Bizottsága békével és biztonsággal foglalkozó részlegének betöltött és betöltetlen álláshelyei

Szerződés típusa Betöltött álláshelyek Betöltetlen álláshelyek Összesen Észrevételek
Az AU rendes költségvetése 25 42 67 Felvételi folyamat a legfontosabb álláshelyek esetében, kezdődátum: 2016. 4. negyedév
Rövid távon (JFA) 137 35 172 12 álláshelyre a felvétel folyamatban
Kirendelés 12 12 Becslés, 2017. március
Összesen 174 77 251

Forrás: A 11. irányítóbizottsági ülés jegyzőkönyve (2017. április) (tárgy: közös finanszírozási megállapodás az AUC béke- és biztonsági programmal foglalkozó munkatársainak alkalmazásához folyósított támogatásról) és a PSD személyzeti áttekintése (2016. július).

40

A PSD alkalmazottai között csak néhány olyan szakember van, aki az afrikai kontinens békével és biztonsággal kapcsolatos alapvető problémáival foglalkozik. A 6. ábra az alkalmazottak típusát és 2016. évi finanszírozásuk módját ismerteti. Az alkalmazottak legfontosabb feladata az APSA 2016–2020. évi átfogó ütemtervének – 5 stratégiai prioritás, 32 egyedi célkitűzés és 116 eredmény – teljesítése. Ez egyrészt azért nehéz feladat, mert az előirányzott források összege elégtelen, másrészt mivel az alkalmazottak felvételekor „rövid távú” szerződéseket alkalmaznak (57. bekezdés).

6. ábra

Finanszírozási források az AU Bizottsága békével és biztonsággal foglalkozó részlegének álláshelyeihez

Álláshelyek megoszlása hivatal/egység szerint JFA Az AU rendes költségvetése Összesen
Általános szolgáltatás Szakmai Általános szolgáltatás Szakmai
A biztos hivatala 2 2 1 2 7
Az igazgató hivatala, ideértve az AU kapcsolattartó irodáit a REC/RM-eknél 9 10 3 1 23
Konfliktusmegelőzési és Korai Előrejelző Osztály 6 15 7 6 34
Válságkezelési és Konfliktus Utáni Újjáépítéssel Foglalkozó Osztály 4 8 1 18 31
Béketámogató Műveletek Osztálya 3 32 6 12 53
Védelmi és Biztonsági Osztály 2 6 1 3 12
A PSC titkársága 2 6 1 2 11
Projektirányítási csoport 2 9 1 2 14
A Béke és Biztonság Finanszírozásával Foglalkozó Osztály 10 14 24
Egyéb (Iktatási Osztály, HR, Belső Ellenőrzés stb.) 20 10 N/A – szervezeti egységek közötti
Összesen 60 112 21 46 239

Forrás: A 11. irányítóbizottsági ülés jegyzőkönyve (2017. április) (tárgy: közös finanszírozási megállapodás az AUC béke- és biztonsági programmal foglalkozó munkatársainak alkalmazásához folyósított támogatásról) és a PSD személyzeti áttekintése (2016. július).

41

Az AU Bizottságán keresztül az EU és más adományozók az AU kapcsolattartó irodai hálózatának támogatására is folyósítanak közös finanszírozást; ezek az irodák 14 konfliktus sújtotta és konfliktust követő helyzetben lévő országban működnek. Az AU kapcsolattartó irodáinak finanszírozásához való éves európai uniós hozzájárulás megközelítőleg 3,5 millió eurót tesz ki (az éves költségvetés kb. 25%-a). A hálózatnak kb. 200 alkalmazottja van, és ezen belül magas (kb. 70:30) a kiegészítő alkalmazottaknak az operatív személyzethez viszonyított aránya. A PSC határozza meg a kapcsolattartó irodák feladatkörét, amely a kialakuló válságok nyomon követésétől a megelőző diplomácián és a válságkezelésen át a konfliktus utáni helyreállításig terjed. Az irodák az AU helyszíni képviseletei, és elsősorban politikai szerepük van46.

42

Egy nemrég készült, az EU által finanszírozott értékelés47 arra mutatott rá, hogy az AU kapcsolattartó irodái konstruktív és jelentős szerepet játszottak Mali, a Közép-Afrikai Köztársaság, Szudán, Dél-Szudán, a Comore-szigetek, Bissau-Guinea és Madagaszkár válsághelyzeteiben. Ugyanakkor azt is megállapította, hogy az elégtelen finanszírozás és a személyzeti problémák miatt a működés nem hatékony. Az értékelés szerint a kapcsolattartó irodák hatása „vegyes”, munkájuk ugyanakkor „észszerű mértékben hozzájárult a békéhez és a biztonsághoz”. A Világbéke Alapítvány nemrég készült jelentése hasonlóképpen arra a következtetésre jutott, hogy a kapcsolattartó irodák „fontosak, és ezeket továbbra is támogatni kell”48.

A Bölcsek Testülete
43

A PSC jegyzőkönyve a Bölcsek Testületét öt köztiszteletben álló afrikai személyiségből álló, tanácsadó szervként hozta létre. Szerepe az, hogy törekedjen a konfliktusmegelőzésre, amelyet többek között szakmai műhelyek és magas szintű kötetlen zártkörű megbeszélések összehívásával hajtott végre. A testület tevékenységét a választás előtti missziókra és a békeközvetítési munkára is kiterjesztették49. A testület erőforrásait a növekvő munkateher ellenére nem növelték. A testület titkársága például egyetlen politikai elemzőt alkalmaz, akinek a munkabérét az EU a JFA keretében támogatja. A testület koordinációs problémákkal is szembesült a PSC és a konfliktusmegelőzéssel és konfliktusmegoldással megbízott más szervek vonatkozásában.

Kontinentális korai előrejelző rendszer (CEWS)
44

A kontinentális korai előrejelző rendszer (CEWS) olyan rendszer, amelyet a konfliktusok előrejelzése és megakadályozása céljából az adatok összegyűjtésére és elemzésére használnak. Az EU technikai és pénzügyi támogatást nyújtott ennek létrehozásához, és továbbra is finanszírozza a működési költségeket a JFA bérszerződései és az APSA támogatási programja szerinti szerződések keretében, amelyek ellenőrzésünk tárgyát képezték (IV. melléklet).

45

Az APSA 2015. évi hatásvizsgálati jelentése arra a következtetésre jutott, hogy a CEWS „technikailag működőképes”, és megállapította, hogy jelentős előrelépésre került sor a szubregionális szervezetek és az AU közötti együttműködés területén a korai előrejelzést illetően50. A rendszer eredményességét bizonyos tényezők azonban korlátozzák.

  1. Az APSA ütemterve rámutat arra, hogy kezelni kell a regionális korai előrejelző rendszerek funkcionális különbségeit, valamint javítani kell a központi, a regionális és az országos rendszerek közötti kapcsolatokat51.
  2. A Béke- és Biztonsági Tanács hangsúlyozta, hogy „tartósan eltérés mutatkozik a korai előrejelzés és a korai reagálás között”52, és arra a következtetésre jutott, hogy az AU tagállamai gyakran nem szentelnek figyelmet a jövőbeli válságok korai előjeleinek, ezáltal pedig veszélyeztetik a tanács konfliktusmegelőző kapacitását, ami gyakran konfliktusokat eredményez53.
Afrikai készenléti haderő (ASF)
46

Az afrikai készenléti haderő (ASF) multidiszciplináris tartalék haderő, amelynek célja, hogy az AU Közgyűlése és a PSC gyorsan bevethesse a konfliktus sújtotta területeken. Katonai, rendőri és polgári egységekből áll54. Az uniós támogatás az afrikai készenléti haderő és regionális alkotóelemei kapacitásának javítását finanszírozta az Afrikai Békekeret és a regionális indikatív programok keretében. A támogatás személyzeti költségekre és műveleti tevékenységekre (a tervezés és a logisztika fejlesztése, szakpolitikai fejlesztés, valamint a rendőrségi és a civil alkotóelemek megerősítése), továbbá informatikai infrastruktúra beszerzésére (C3IS) irányult (IV. melléklet: a szerződések listája). Az EU emellett kiképzést nyújtott a készenléti haderők számára, beleértve a terepgyakorlatokhoz biztosított támogatást (AMANI AFRICA II támogatási program).

47

Az AU az ellenőrzés időpontjáig még nem vetette be az ASF-et. Az általunk megkérdezett érdekelt felek kétségbe vonták az ASF működőképességének mértékét, és a következőkre mutattak rá:

  1. az ASF irányítási, ellenőrzési, kommunikációs és információs rendszere még nem működik (6. háttérmagyarázat);
  2. az ASF-nek logisztikai korlátok – például elégtelen stratégiai légi szállítási képesség – miatt nincs kapacitása az egységek gyors bevetésére;
  3. a nyelvi és kulturális problémák csökkenthetik a több régióra kiterjedő bevetés eredményességét.

Az eredmények fenntarthatóságát érintő veszélyek

48

Az APSA kapacitásépítése során elért eredmények fenntarthatóságát érintő legfontosabb kockázatok az AU és a szubregionális szervezetek elégtelen pénzügyi, intézményi és műveleti kapacitására, valamint több AU-tagállam részéről a politikai kötelezettségvállalás hiányára vezethetők vissza (34. bekezdés).

49

Az AU Bizottsága55, az ECOWAS56 és az ECCAS57 intézményi keretének hiányosságainak kezelésére kidolgozott reformok egyelőre nem sok eredményt hoztak. Az Európai Bizottság ösztönözte és pénzügyileg támogatta az ilyen kezdeményezéseket: az ECOWAS intézményi reformját például jelenleg a közpénzgazdálkodás reformjának támogatására irányuló európai uniós projekt segíti, az ECCAS intézményi reformjával pedig az EFA keretében zajló béke- és támogatási projekt részeként foglalkoznak.

50

Az AU Bizottságánál és a szubregionális szervezeteknél fennálló intézményi és működési hiányosságok miatt az EU által finanszírozott technikai segítségnyújtás gyakran az általános irányításra összpontosított, márpedig az ilyen formájú segítségnyújtás hosszú távon csak korlátozott hatást tud kifejteni az APSA fejlesztésére. A technikai segítségnyújtási szakértők gyakran projektvezetőként tevékenykedtek, rövid távú megoldást nyújtva a végrehajtó szervezetek belső hiányosságaira. Ez gyakran nagyon jelentős költségeket vont maga után: az ECOWAS számára a béke, a biztonság és a stabilitás terén nyújtott európai uniós támogatás összege például 6,7 millió euró volt, míg a támogatás végrehajtásához biztosított technikai segítségnyújtás költsége további 4,9 millió, azaz az eredeti támogatás 73%-a.

Az uniós támogatás végrehajtását késedelmek, a finanszírozási eszközök nem koherens felhasználása és az elért eredményekre vonatkozó elégtelen információszolgáltatás befolyásolták

51

Ebben a részben azt vizsgáljuk, hogy a Bizottság az APSA számára nyújtott uniós támogatást idejében, kiszámítható és koherens módon biztosította-e, valamint hogy az általunk ellenőrzött szerződéseket a tervek szerint hajtották-e végre. Értékeljük a Bizottság által létrehozott nyomonkövetési és beszámolási mechanizmusokat, és feltesszük a kérdést, hogy ezek megfelelő információkat nyújtottak-e az elért eredményekről.

A szerződéskötés késedelmei és a visszamenőleges finanszírozás akadályozták a tervezett tevékenységek végrehajtását

52

Az általunk ellenőrzött szerződések kedvezményezettjei az AU és a szubregionális szervezetek voltak. A támogatás célja az alkalmazottak finanszírozása és bonyolult béke- és biztonsági vonatkozású feladatok végrehajtásával kapcsolatos képzése, valamint annak biztosítása volt, hogy a tevékenységeket az egész kontinensen koherens módon hajtsák végre. A IV. mellékletben felsorolt szerződések célja a következő volt:

  1. az AU Bizottsága és a szubregionális szervezetek (regionális gazdasági közösségek, illetve regionális mechanizmusok) emberierőforrás-kapacitásának megerősítése az afrikai válságok megelőzése és/vagy az azokra való reagálás érdekében;
  2. segítségnyújtás az AU kapcsolattartó irodái számára a békemegállapodások végrehajtásának nyomon követése, a választások előkészítésének és nyomon követésének támogatása, valamint az országos szervekkel és nemzetközi szervezetekkel folytatott megbeszélések során az AU képviseletének biztosítása terén;
  3. egy olyan kontinentális struktúra létrehozása, amely lehetővé tenné, hogy az AU gyorsan alkalmazzon stratégiai és műveleti kommunikációs, irányítási és ellenőrzési képességeket az addisz-abebai székhelyű AU, a regionális szint és a helyszíni missziók között;
  4. szakértelem biztosítása az AU Bizottsága és a szubregionális szervezetek számára a béke- és biztonsági kezdeményezéseikhez;
  5. a szubregionális szervezetek támogatása kapacitásaik kiépítésében, valamint konfliktusmegelőzési és konfliktusmegoldási feladataik végrehajtásában.
53

Az időbeniség és a kiszámíthatóság elengedhetetlen ahhoz, hogy az intézményi támogatás meghozza a várt eredményeket. A szerződéskötés csúszásai késedelmes megvalósítást eredményeztek, ezért a tevékenységek finanszírozása nem volt kiszámítható. Az általunk ellenőrzött tizennégy szerződés közül tízet késedelmesen írtak alá egy vagy több alább felsorolt ok miatt:

  1. az AU Bizottsága és a szubregionális szervezetek késedelmes vagy rossz minőségű finanszírozási javaslatokat nyújtottak be;
  2. bonyolult tárgyalások tárgyát képezte a szerződéses költségvetés, a tevékenységek és a pénzügyi irányítás;
  3. technikai problémák adódtak az Európai Bizottság információs rendszere kapcsán.
54

Ráadásul a tíz szerződés közül nyolc visszamenőleges finanszírozást nyújtott a tevékenységek számára58. Közülük hármat csak napokkal azelőtt írtak alá, hogy a finanszírozott tevékenységet le kellett zárni. Megállapítottuk, hogy a szerződések aláírásának késedelme – az AU és a szubregionális szervezetek meglévő belső hiányosságaival együtt – a tizennégy szerződés közül hat esetében kedvezőtlenül érintette a tevékenységek végrehajtását (IV. melléklet). Az 5. háttérmagyarázat ismerteti a késedelmes szerződéskötés és a visszamenőleges finanszírozás által az APSA két támogatási programjára kifejtett kedvezőtlen hatást.

5. háttérmagyarázat

Az APSA támogatási programjainak visszamenőleges finanszírozása

Az EU az APSA támogatási programjai útján pénzügyi támogatást nyújt az AU Bizottságának és a szubregionális szervezeteknek az APSA működtetéséhez. E szerződések közül az 5 227 335 euró összegű másodikat és a 28 770 000 euró összegű harmadikat ellenőriztük.

Az APSA második támogatási programjának szerződése olyan tevékenységeket finanszírozott, mint például a 2016 és 2020 közötti APSA-ütemterv véglegesítése. A szerződést késedelmesen írták alá, emiatt sok tervezett tevékenységet nem hajtottak végre vagy más forrásokból kellett finanszírozni. A források késedelmes kézhezvétele ellenére a szubregionális szervezetek az e szerződés szerint finanszírozott alkalmazottak nagy részét megtartották. Egyes alkalmazottak foglalkoztatását ugyanakkor megszüntették, és ezzel csökkent a kiépített kapacitás. Ebből adódóan a szerződéses költségvetésnek csak 56%-át használták fel.

Az APSA harmadik támogatási programjának szerződését csak 2016 decemberében írták alá, habár a végrehajtási időszak 2016 januárjától 36 hónapra terjedt ki. Az AU Bizottsága a késedelmes szerződéskötés miatt egészen 2017 májusáig nem továbbította a szerződéses forrásokat a szubregionális szervezeteknek. A finanszírozás hiányosságait egyes esetekben más adományozók pótolták, vagy pedig elhalasztották a tervezett tevékenységeket.

55

A 6. háttérmagyarázat az afrikai készenléti haderő informatikai rendszerének beszerzése során felmerülő késedelmekre mutat be példát. Ebben az esetben az AU belső hiányosságai tovább súlyosbították a szerződés kései aláírása miatti késedelmet.

6. háttérmagyarázat

Az afrikai készenléti haderő irányítási, ellenőrzési, kommunikációs és információs rendszere (C3IS) létrehozásának késedelme

Az EU a C3IS szerződéssel támogatta az afrikai készenléti haderő (ASF) fejlesztését, valamint az afrikai vezetéssel végrehajtott béketámogatási műveletek irányítását. A C3IS a 2011 és 2013 közötti APSA-ütemterv alapvető prioritása volt, amelyet a célból fejlesztettek ki, hogy az AU gyorsan igénybe vehesse a stratégiai és műveleti kommunikációt. A rendszer segítségével például az AU Addisz-Abebából utasításokat továbbíthatna, valamint jelentéseket és térképeket készíthetne a helyszíni műveletek irányítása céljából.

Az AU 2013 februárjában véglegesítette a finanszírozási javaslatát, és 2014 februárjában 12,5 millió euró összegű uniós támogatásról szóló megállapodást írt alá. Az EU visszamenőlegesen finanszírozta az AU Bizottsága által 2013 márciusa óta folytatott előkészítő tevékenységeket, és a komplex közbeszerzési eljárás irányítását az AU Bizottságára ruházta át, hogy előmozdítsa az AU-nak a rendszerrel kapcsolatos felelősségvállalását. Ez azonban hosszú késedelmeket okozott a közbeszerzési eljárásban, amely ellenőrzésünk idején még mindig folyamatban volt. Az Európai Unió a szerződés végrehajtási időtartamát az eredetileg tervezett 24 hónapról 67 hónapra hosszabbította meg.

Ez a késedelem más tervezett tevékenységekre is negatív hatással volt. Az afrikai készenléti haderő egyik alapvető kiképzési gyakorlatának (a szintén uniós támogatást élvező AMANI AFRICA II-nek) például törölték az egyik fő elemét.

Nem mindig használták koherens módon a finanszírozási eszközöket

56

Sem az Európai Bizottság, sem az EKSZ nem elemezte a béke és a biztonság területén rendelkezésükre álló valamennyi eszköz komparatív előnyeit (9. bekezdés). Azt állapítottuk meg, hogy az eszközöket nem mindig használták koherens módon. Az APF megfelelően el tudja látni a rövid távú igények finanszírozását, hiszen finanszírozási ciklusai két-három évig tartanak. Ezzel szemben a regionális indikatív programok inkább a hosszú távú igények finanszírozásához igazodnak, mivel a finanszírozási ciklus hétéves.

57

Megállapítottuk például, hogy a JFA-bérszerződések keretében a rövid távú APF-szerződéseket egyes esetekben hosszú távra szóló álláshelyek finanszírozására használták fel (39. bekezdés). Ez esetben az 1-2 éves, folyamatosan megújított szerződések alkalmazása meggyengítette az emberierőforrás-menedzsmentet, mivel szinte évente újratárgyalták az álláshelyek számát és típusait. Ez késéseket okozott a szerződéskötésben (53. bekezdés), és bizonytalanná tette a munkahelyeket, végső soron pedig tapasztalt alkalmazottak elvesztéséhez vezetett. Más esetekben a regionális indikatív programokat rövid távú igények kezelésére használták, pedig ezekre kevésbé alkalmasak.

58

Az Európai Bizottság és az EKSZ nem hozott létre olyan koordinációs keretet, amely a béke és a biztonság valamennyi eszközét átfogná. Ám 2015 óta lépéseket tettek annak érdekében, hogy az APF és a regionális indikatív programok eredményesebben kiegészíthessék egymást, különösen a következők útján:

  1. annak egyértelműsítése, hogyan finanszírozzák a szubregionális szervezetek álláshelyeit. E célból úgy határoztak, hogy az EU által támogatott regionális szervezetek nem katonai állományának költségét a továbbiakban az APF-ek helyett a regionális indikatív programok fedezik. Ezt a határozatot azonban a regionális indikatív programok elfogadását követően hozták meg, ami megnehezítette a végrehajtását. Végül a váltást 2018 januárjára halasztották;
  2. a regionális európai uniós külképviseleteket bevonták az APSA támogatási programja APF keretében finanszírozott munkaterveinek felülvizsgálatába, amely révén azt kívánták biztosítani, hogy ezek kiegészítsék a regionális indikatív programokon keresztül finanszírozott programokat;
  3. 2017 óta a regionális európai uniós külképviseleteket bevonják az APSA támogatási programjának irányítóbizottságába.

Nyomonkövetési és beszámolási mechanizmusokat hoztak létre, ezek azonban nem adtak elegendő információt az eredményekről

59

A Bizottság nyomonkövetési és beszámolási mechanizmusokat hozott létre valamennyi általunk ellenőrzött szerződés esetében. Ezek között szerepelt narratív és pénzügyi jelentések időszakos (általában félévenkénti) benyújtása, az irányítóbizottság rendszeres ülései, valamint a kiadások független külső ellenőrzése. A Bizottság nyomonkövetési mechanizmusait a gyakorlatban hiányosságok jellemezték, így azok nem adtak elegendő információt az eredményekről. Az általunk ellenőrzött szerződésekben a következő példákat találtuk:

  1. a tizennégy szerződés közül hat esetében nem voltak konkrétak, illetve mérhetőek a tervezett eredmények. A támogatott részlegek vagy eszközök esetében például azt irányozták elő, hogy „kapacitásukat bővítik”, „szerepüket megerősítik” vagy hogy azok „teljesen működőképessé válnak”. Egyes ilyen esetekben a mögöttes tevékenységek nem közvetlenül az eredményekhez kapcsolódtak;
  2. tizenkét szerződés egyes mutatói inkább erőforrásokat és tevékenységeket soroltak fel ahelyett, hogy elérendő outputokat állapítottak volna meg, ezért nyomonkövetési célokra kevéssé voltak alkalmasak. Más esetekben hiányoztak az előrehaladás méréséhez szükséges viszonyítási pontok és célkitűzések;
  3. három esetben a szerződéseket csak a végrehajtási időszak utolsó napjaiban írták alá, ami azzal járt, hogy a visszamenőleges finanszírozás a gyakorlatban irrelevánssá tette a nyomonkövetési rendelkezéseket;
  4. az AU és a szubregionális szervezetek által készített jelentések gyakran késve érkeztek. Hat szerződés esetében ezek a jelentések nem tartalmaztak elegendő adatot a szerződéses eredményekről és mutatókról.
60

Az általunk megkérdezett európai uniós alkalmazottak megfelelően ráláttak a szerződések végrehajtására, habár a jelentésekben nem mindig tükröződtek ismereteik. Az ellenőrzött szerződések tekintetében az Európai Bizottság egyelőre nem hajtott végre „eredményorientált monitoring” (EOM) missziót59. Külső értékelést csak egyetlen szerződés esetében hajtottak végre. Következésképpen nem kompenzálták kiegészítő források az AU-tól és a szubregionális szervezetektől kapott, az eredményekre vonatkozó információk korlátozott rendelkezésre állását.

Következtetések és ajánlások

61

Az AU tagállamai az afrikai kontinenst a békével és a biztonsággal kapcsolatban fenyegető kihívásokra reagálva, hosszú távú strukturális megoldásként hozták létre az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezetet (APSA). Az AU és a felhatalmazott szubregionális szervezetek az APSA révén olyan eszközökhöz férnek hozzá, amelyek segítenek nekik a konfliktusok megelőzésében, kezelésében és rendezésében. Az EU az Európai Fejlesztési Alap révén támogatta az APSA-t. Az uniós támogatást a 2014 és 2016 között eltelt három év vonatkozásában ellenőriztük, és azt állapítottuk meg, hogy a támogatás hatása elégtelen, ezért újra kell gondolni annak felhasználását.

62

Az EU nem határozott meg egyértelmű prioritásokat a támogatását illetően, stratégiája pedig nem mérlegelte, hogyan alakul a támogatás hosszú távon. Az ellenőrzés alá vont időszakban például nem összpontosított kielégítő mértékben a munkabérek kifizetéséről a célirányos kapacitásépítésre való áttérésre, ami biztosíthatná az uniós támogatás tartós sikerét. Az APSA-t nagymértékben függővé teszi az adományozók – például az EU – támogatásától, hogy az AU tagállamai elmulasztják az AU és a Békealap költségvetésébe való befizetéseket. Az Európai Unió támogatta az AU 2016. évi határozatában hivatalosan is megfogalmazott tervet, amely szerint az AU pénzügyileg függetlenné tenné az APSA-t, ám a végrehajtás az ellenőrzés időpontjában még korai szakaszban volt (1630. bekezdés).

63

Azt állapítottuk meg, hogy az uniós finanszírozású szerződések mintegy fele hozta meg az ellenőrzés időpontjáig nagyrészt vagy részben a várt eredményeket. Az Európai Unió támogatta az AU és a szubregionális szervezetek pénzügyi, működési és intézményi kapacitásának javítására irányuló reformokat, ám ezek a reformok mostanáig nem sok eredménnyel jártak. Az APSA alkotóelemeinek kapacitása jelentős eltéréseket mutat, ráadásul a politikai elkötelezettség hiánya és a korlátozott finanszírozás is nehezíti a helyzetet (3250. bekezdés).

1. ajánlás – Az AU APSA iránti felelősségvállalásának előmozdítása, valamint az uniós támogatás felhasználásának újragondolása

Az EKSZ és a Bizottság közösen dolgozzon ki egyértelmű, hosszú távú jövőképet az APSA uniós támogatását illetően a következők céljából:

  • az APSA alapvető működési költségeihez nyújtott uniós támogatás fokozatos csökkentése, végső soron pedig megszüntetése, és e támogatások kellően célirányos kapacitásépítő programok felé történő átirányítása;
  • az APSA kapacitásépítésére szánt támogatás összekapcsolása az AU és a szubregionális szervezetek működési módjának fejlesztésével;
  • annak szoros figyelemmel kísérése, hogy az AU hogyan hajtja végre a pénzügyi függetlenség megvalósítására irányuló kötelezettségvállalását.

Határidő: 2020 vége.

64

Ellenőrzés alá vontuk a 2014 és 2016 között megkötött tizennégy olyan szerződés mindegyikét, amelynek keretében az APSA uniós támogatásban részesül. Azt állapítottuk meg, hogy a szerződéseket nem mindig kezelték hatékonyan. Tíz szerződést késve írtak alá, vagyis a források nem álltak rendelkezésre időben és kiszámítható módon. Emiatt elveszítették a tapasztalt alkalmazottak egy részét, és késedelmek mutatkoztak az APSA tevékenységeinek végrehajtásában (5255. bekezdés). Azt is megállapítottuk, hogy bár léteztek a nyomonkövetési mechanizmusok, azok nem működtek jól, például a szerződések visszamenőleges finanszírozása esetében. A beszámolás nem volt teljes körű, és nem adott elég információt az eredményekről. Az ellenőrzött időszakban a finanszírozási eszközöket nem mindig használták koherens módon. E tekintetben 2015 óta némi javulást állapítottunk meg (5660. bekezdés).

2. ajánlás – A beavatkozások legyenek következetesen eredményalapúak

A Bizottság

  • folytassa a szerződéskötési késedelmek csökkentését, és kerülje el a visszamenőleges finanszírozás alkalmazását;
  • a szerződések nyomon követését és monitoringját alapozza konkrét és mérhető eredményekre, az elért előrehaladás mérését lehetővé tevő mutatókkal;
  • fokozza az APSA kapacitásépítő programjainak eredményorientált monitoringját, és gyakrabban értékelje azokat;
  • végezzen összehasonlító elemzést a béke és a biztonság terén rendelkezésre álló finanszírozási eszközökről, és koherens módon alkalmazza ezeket az eszközöket.

Határidő: 2019 vége.

A jelentést 2018. június 26-i luxembourgi ülésén fogadta el a Bettina JAKOBSEN számvevőszéki tag elnökölte III. Kamara.

a Számvevőszék nevében

Klaus-Heiner LEHNE
elnök

Mellékletek

I. melléklet

Uniós finanszírozás a támogatott szervezetek szerinti bontásban

(euró)

Támogatott szervezet/szerződés C3IS APF szolgáltatási szerződés JFA bérek II JFA AU kapcsolattartó irodák II JFA AU kapcsolattartó irodák III JFA AU kapcsolattartó irodák IV JFA munkabérek III APSA SP II APSA SP III A kézifegyverekre vonatkozó ECOWAS–EU-projekt Technikai segítségnyújtás – ECOWAS (végrehajtási támogatás) ECOWAS I. pénzügyi támogatás ECOWAS II. pénzügyi támogatás ECCAS Devis Programme n°4 Összesen
AU Kapcsolattartó irodák 6 000 000 3 000 000 7 000 000 16 000 000
Békével és Biztonsággal Foglalkozó Részleg 12 500 000 10 000 000 5 000 000 1 384 238 4 455 516 33 339 754
CEN-SAD 0
COMESA 595 562 3 019 999 3 615 561
EAC 337 564 2 833 320 3 170 884
EASFSEC 525 379 3 383 092 3 908 471
ECCAS 465 795 3 428 102 1 865 674 5 759 571
ECOWAS 617 014 3 550 000 5 560 000 4 896 500 6 724 594 2 757 182 24 105 291
IGAD 279 152 1 700 000 1 979 152
NARC 511 218 1 899 971 2 411 189
SADC 509 413 4 500 000 5 009 413
Transzverzális / nem előirányzott 3 235 400 2 000 0 3 237 400
Összesen 12 500 000 3 235 400 10 000 000 6 000 000 3 000 000 7 000 000 5 000 000 5 227 335 28 770 000 5 560 000 4 896 500 6 724 594 2 757 182 1 865 674 102 536 686

Forrás: Európai Számvevőszék, az ellenőrzött szerződések alapján.

II. melléklet

Az Afrikai Békekeret döntéshozatali eljárásai

Forrás: Európai Számvevőszék, az APF 2014–2016-os éves programjának 1. függeléke alapján.

III. melléklet

A vizsgált szerződések listája és az APSA stratégiai prioritásai

Szerződések Az APSA stratégiai prioritásai
Program Szerződésszám A szerződés megnevezése Támogatott szervezet Szerződéses költségvetés (euró) Kifizetett összeg* (euró) Kifizetett összeg* (%) Konfliktusmegelőzés (többek között korai előrejelzés és megelőző diplomácia) Válságkezelés/ konfliktuskezelés – afrikai készenléti haderő Konfliktus utáni újjáépítés és békeépítés Stratégiai biztonsági kérdések Koordináció és partnerségek
APF AP 2011–2013 325231 C3IS az afrikai irányítású békeműveletekért AU 12 500 000 10 534 027 84% X
336871 APF szolgáltatási szerződés AU és REC/RM-ek 3 235 400 1 976 133 61% X X X X X
327360 JFA munkabérek II AU 10 000 000 9 000 000 90% X X X X X
327370 JFA Afrikai Unió kapcsolattartó irodák II AU 6 000 000 5 500 000 92% X X X X
APF AP 2014–2016 371416 JFA AU kapcsolattartó irodák III AU 3 000 000 2 400 000 80% X X X X
375189 JFA AU kapcsolattartó irodák IV AU 7 000 000 3 171 431 45% X X X X
373209 JFA munkabérek III AU 5 000 000 4 000 000 80% X X X X X
366481 Az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezet időközi támogatására irányuló program (APSA SP II) AU és REC/RM-ek 5 227 335 4 181 868 80% X X X X
380897 Az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezet támogatására irányuló program III (APSA SP III) AU és REC/RM-ek 28 770 000 7 674 227 27% X X X X X
RIP Nyugat-Afrika 345376 A kézifegyverekre vonatkozó ECOWAS–EU-projekt ECOWAS 5 560 000 4 185 614 75% X X
355873 Technikai segítségnyújtás az ECOWAS regionális békével, biztonsággal és stabilitással kapcsolatos feladataihoz nyújtott uniós támogatás végrehajtásához ECOWAS 4 896 500 1 780 903 36% X X X X X
368246 ECOWAS pénzügyi támogatás – a béke, a biztonság és a stabilitás megerősítése Nyugat-Afrikában ECOWAS 6 724 594 2 662 174 40% X X X X X
380850 ECOWAS pénzügyi támogatás – a béke, a biztonság és a stabilitás megerősítése Nyugat-Afrikában II ECOWAS 2 757 182 1 313 599 48% X
RIP Közép-Afrika 359795 ECCAS – Devis Programme n°4 de croisière et de clôture ECCAS 1 865 674 789 007 42% X X X X
Összesen 102 536 686 59 168 983 58% 12 12 9 10 11

* 2017. június 30-áig kifizetett összeg.

IV. melléklet

A szerződések értékelésének számvevőszéki áttekintése

Program Szerződésszám Szerződés megnevezése Szerződés célkitűzése Tervezés megfelelősége Végrehajtás és nyomon követés Eredmények és fenntarthatóságuk
Relevancia az APSA szempontjából Más tervezési szempontok (pl. levont tanulságok, koordinációs és monitoringkeret) Szerződés aláírásának időszerűsége Tevékenységek végrehajtása Jelentéstétel és nyomon követés Elért eredmények Fenntarthatósági aggályok
APF AP 2011–2013 325231 C3IS az afrikai irányítású békeműveletekért Egy olyan kontinentális struktúra létrehozása, amely lehetővé tenné, hogy az AU gyorsan csoportosíthasson át stratégiai és műveleti kommunikációs, irányítási és ellenőrzési kapacitásokat az AU addisz-abebai központja, a regionális szint és a helyszíni misszió között. A C3IS alapvető feltétele az AMANI AFRICA II művelet végrehajtásának, az ASF működőképessé tételének és az afrikai irányítású béketámogatási műveletek irányításának.
336871 APF szolgáltatási szerződés Magas színvonalú külső szakértelem időben történő nyújtása az AUC és az REC/RM-ek számára a Béke- és Biztonsági Partnerség cselekvési tervéhez kapcsolódó programok végrehajtásának előmozdítása céljából. Különös hangsúlyt kap az APSA fejlesztése, amelyre egyes hosszú távú feladatok, valamint számos válságmegelőzési/válságmegoldási és válságot követő tevékenységben (többek között a szakpolitika kidolgozásában) való rövid távú technikai segítségnyújtás útján kerül sor. Szükség esetén ez a technikai segítségnyújtás az APF és a regionális indikatív programok közötti koherencia megerősítését is támogathatja a béke és a biztonság területén.
327360 JFA munkabérek II Annak biztosítása, hogy az AUC Békével és Biztonsággal Foglalkozó Részlege – kapacitásbővítés, illetve a céljainak megfelelő felépítés kialakítása révén – továbbra is az AU béke- és biztonsági menetrendjének hajtóereje legyen a kontinensen.
327370 JFA Afrikai Unió kapcsolattartó irodák II Az Afrikai Unió kapcsolattartó irodái (AU LO) az Afrikai Unió olyan nem állandó struktúrái, amelyek Afrika biztonság és béke szempontjából legfontosabb régióiban vannak jelen. Szerepük a Béke- és Biztonsági Tanácsnak, valamint az AU Bizottságának támogatása, a békemegállapodások által létrehozott nyomonkövetési mechanizmusokban való részvétel, valamint ezek végrehajtásának támogatása. A program egy több adományozó által finanszírozott tevékenység, amely fedezi az AU LO személyzeti és működési költségeit.
APF AP 2014–2016 371416 JFA AU kapcsolattartó irodák III Az Afrikai Unió kapcsolattartó irodái (AU LO) az Afrikai Unió olyan nem állandó struktúrái, amelyek Afrika biztonság és béke szempontjából legfontosabb régióiban vannak jelen. Szerepük a Béke- és Biztonsági Tanácsnak, valamint az AU Bizottságának támogatása, a békemegállapodások által létrehozott nyomonkövetési mechanizmusokban való részvétel, valamint ezek végrehajtásának támogatása. A program egy több adományozó által finanszírozott tevékenység, amely fedezi az AU LO személyzeti és működési költségeit.
375189 JFA AU kapcsolattartó irodák IV Az Afrikai Unió kapcsolattartó irodái (AU LO) az Afrikai Unió olyan nem állandó struktúrái, amelyek Afrika biztonság és béke szempontjából legfontosabb régióiban vannak jelen. Szerepük a Béke- és Biztonsági Tanácsnak, valamint az AU Bizottságának támogatása, a békemegállapodások által létrehozott nyomonkövetési mechanizmusokban való részvétel, valamint ezek végrehajtásának támogatása. A program egy több adományozó által finanszírozott tevékenység, amely fedezi az AU LO személyzeti és működési költségeit.
373209 JFA munkabérek III Annak biztosítása, hogy az AUC Békével és Biztonsággal Foglalkozó Részlege – kapacitásbővítés, illetve a céljainak megfelelő felépítés kialakítása révén – továbbra is az AU béke- és biztonsági menetrendjének hajtóereje legyen a kontinensen.
366481 Az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezet időközi támogatásának programja (APSA SP II) A beavatkozás célja az AUC és a REC/RM-ek kapacitásának és hatékonyságának megerősítése az afrikai válságok megelőzése, illetve az azokra való reagálás terén. A fellépés ahhoz szükséges tevékenységekre összpontosított, hogy az AUC és a REC/RM-ek fenntarthassák tevékenységeiket, valamint hogy véglegesíteni lehessen a legfontosabb afrikai béke- és biztonsági stratégiákat (például az APSA ütemtervét), és meg lehessen szerezni azokhoz a szükséges politikai támogatást.
380897 Az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezet támogatásának programja III (APSA SP III) Az afrikai békéhez és biztonsághoz való hozzájárulás, ezáltal biztosítva a fejlődés szükséges feltételeit és előfeltételeit, az AU „2020-ig hallgassanak el a fegyverek” célkitűzésével összhangban.
RIP Nyugat-Afrika 345376 A kézi lőfegyverekre vonatkozó ECOWAS–EU projekt A konfliktusok és az erőszak hatásainak mérséklése az intézményesített és összehangolt megelőzés és irányítás, valamint a közösségek ellenállóképességét fokozó békeszervezet létrehozása útján.
355873 Technikai segítségnyújtás az ECOWAS regionális békével, biztonsággal és stabilitással kapcsolatos feladataihoz nyújtott uniós támogatás végrehajtásához. Technikai segítségnyújtással foglalkozó csoport (hosszú és rövid távú szakértelem) biztosítása tanácsadás, valamint az EU ECOWAS PSS projekt irányítása és felügyelete céljából.
368246 ECOWAS pénzügyi támogatás – a béke, a biztonság és a stabilitás megerősítése Nyugat-Afrikában Az ECOWAS támogatása abban, hogy fenntartható módon hajthassa végre konfliktusmegelőzési és -rendezési feladatait, különösen azáltal, hogy a reagálás helyett – fokozott stratégiai, műveleti és irányítási kapacitás birtokában – elsősorban a megelőzésre összpontosít.
380850 ECOWAS pénzügyi támogatás – a béke, a biztonság és a stabilitás megerősítése Nyugat-Afrikában II A támogatás három projektet finanszíroz: 1. A kézi- és könnyűfegyverekre irányuló intézkedések Nigériában (a kézifegyverekre vonatkozó ECOWAS–EU projekt kiegészítése – a költségvetés legnagyobb része), 2. Tanulmányút Lyonba a Nyugat-afrikai Rendőrségi Információs Rendszerek kezdeményezés (WAPIS) kapcsán, 3. Az ECOWAS műveleti kapacitásának megerősítése oly módon, hogy a nemi egyenjogúság szempontjai érvényre jussanak az ECOWAS Béke- és Biztonsági Szervezetben.
RIP Közép-Afrika 359795 ECCAS – Devis Programme n°4 de croisière et de clôture A „Devis programme 4” fellépés a „Programme d’appui à la CEEAC en matière de Paix et de Sécurité” (PAPS II) című program utolsó programbecslése, célja az ECCAS további támogatása a békével és a biztonsággal kapcsolatos kapacitások fenntartásában.

Színmagyarázat:

Az előírások minden lényeges szempontból teljesültek
Egyes előírások nem teljesültek
Jelentős az eltérés az előírásoktól
Az értékelés túl korai lenne vagy nem áll rendelkezésre elegendő információ

A Bizottság és az EKSZ válaszai

Összefoglaló

III

Az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezetnek (APSA) nyújtott uniós támogatás mind a kapacitások, mind pedig a pénzügyi felelősségvállalás tekintetében döntő szerepet játszott e szervezet fejlesztéséhez való hozzájárulás szempontjából, bár a várt eredményeket nem sikerült szisztematikusan elérni.

A fizetéshez vagy egyéb működési költségekhez való hozzájárulás önmagában nem jelent problémát, amennyiben az az eredmények eléréséhez kapcsolódik, és egy világos kilépési stratégiával rendelkező, szélesebb körű támogatási stratégia része.

IV

Az EU konkrét prioritásokat határozott meg az APSA támogatása érdekében. Afrika stabilizálása céljából az Unió konkrét érdeke az afrikai békével és biztonsággal kapcsolatos problémákra irányuló afrikai megoldások támogatása. Ez az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezet (APSA) uniós támogatásának alapvető célkitűzése. Ez hosszú távú törekvés, amelynek eredményei nem mérhetők azonnal.

Működési szempontból az uniós célkitűzést egyértelműen kidolgozott stratégia révén kell elérni: a 2016–2020. közötti időszakra vonatkozó APSA-ütemterv1. Ezen ütemterv végrehajtását számos program közvetlenül támogatja, különösen az APSA támogatási program (APSA III) folyamatban lévő harmadik szakasza révén2. Az APSA III keretében végzett tevékenységek részletes leírását az éves munkatervekben rögzítik, amelyek lehetővé teszik az uniós támogatás prioritásainak megállapítását és a kézzelfogható eredmények konkrét célkitűzésekkel való összevetését.

Ezen eredmények elérése érdekében a Bizottság olyan tevékenységeket irányoz elő, amelyek végrehajtása olyan működési költségeket igényel, mint a képzések, utazások, valamint az Afrikai Unió Bizottságának (AUC) Béke és Biztonsági Főosztálya munkatársainak fizetése. E költségek finanszírozása alapvető fontosságú az uniós támogatás fő célkitűzésének eléréséhez.

V

Az eredményekre vonatkozó információk hiánya nem jelenti azt, hogy nincsenek eredmények. Következésképpen önmagában nem tekinthető úgy, hogy az információhiány akadályozza az uniós támogatás nyújtását.

A szerződések késedelmes aláírása és a visszamenőleges finanszírozás nagyon gyakran a késedelmes kérelmek és az uniós támogatást végrehajtó szervezetektől származó információk elégtelensége miatt történik.

A koherencia tekintetében a Bizottság hangsúlyozza, hogy jelentős előrelépés történt a finanszírozási eszközök koherensebb felhasználása terén.

A Bizottság mindenekelőtt létrehozta az APSA kapcsolattartó pontjainak informális hálózatát. A hálózat megkönnyíti a Bizottságon belüli konzultációkat az APF (Afrikai Békekeret) APSA támogatási programjainak és regionális indikatív programoknak a meghatározása és kidolgozása során. Emellett az érintett bizottsági szolgálatok/az EKSZ részt vesznek a belső minőségtámogató csoportokban, amelyek során megvitatják a béke- és biztonsági programokat, valamint felülvizsgálják az eszközök egymást kiegészítő jellegét.

VI
  1. A Bizottság és az EKSZ elfogadja az ajánlást. A működési költségekhez nyújtott ad hoc támogatás azonban bizonyos feltételek mellett továbbra is megfelelő lehet.
  2. A Bizottság elfogadja az ajánlást.

Bevezetés

2. háttérmagyarázat: Példa az APSA keretében végrehajtott beavatkozásra

Ez az ügy annak bevált gyakorlatára szolgál példaként, hogy következetesen használták fel az uniós eszközöket arra, hogy támogassák az APSA-nak az ECOWAS (Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége) révén Gambiában végrehajtott kedvező beavatkozását: az ECOWAS hosszú távú kapacitásépítése a béke és biztonság területén az Afrikai Békekeret és a regionális indikatív program révén, kiegészítve az Afrikai Békekeret által a gambiai ECOWAS-missziónak (ECOMIG) nyújtott támogatással (először a korai reagálási mechanizmus révén, majd a béketámogató művelet keretében3).

06

Az Afrikai Unió tagállamai jelenleg 42,4 millió USD összegű pénzügyi hozzájárulást nyújtanak a Békealaphoz. csak 2017-ben 39,9 millió USD összeg gyűlt össze, amely az Afrikai Unió 1993. évi alapítása óta a tagállamok által befizetett legmagasabb összeg.

07

Az APSA-ütemtervek kidolgozása valóban afrikai kézben tartott folyamat, amelyet az EU a technikai segítségnyújtás biztosítása, valamint a II. APSA támogatási program keretében az ülések és szemináriumok szervezésének megkönnyítése révén támogat.

Észrevételek

23

A pénzügyi felelősségvállalás és a fenntarthatóság kérdésében a Bizottság és az EKSZ elismeri az Afrikai Unió és az afrikai szubregionális szervezetek fontosságát annak érdekében, hogy fokozatosan növeljék a szükséges forrásokból való részesedésüket. Az EU ezért támogatja az Afrikai Unió kezdeményezéseit e téren a költségvetésen kívüli finanszírozási eszközök (az EUSZ 41. cikkének (2) bekezdése), különösen a Kaberuka-folyamat és az importált árukra kivetett 0,2 %-os illeték végrehajtása révén. Ennek következtében már fokozódik az Afrikai Unió pénzügyi felelősségvállalása az APSA-ban. 2018-ban például a béke- és biztonsági programokon dolgozó, az Afrikai Unió Bizottsága rövid távú alkalmazásában álló személyzet díjazásának 57 %-át az Afrikai Unió tagállami hozzájárulásaiból fedezik, és az EU által finanszírozott hányad csupán 15 %-ot tesz ki (ellentétben az előző 16 hónapban kifizetett 34 %-kal). Ezek az erőfeszítések összességében már azt eredményezték, hogy vélhetően az Afrikai Unió a 2018. évi költségvetésének már nagyobb részét fogja maga fedezni: a 2017. évi 26,2 % (205 millió USD a 783 millió USD-ből) helyett 2018-ban 41,3 % (318 millió USD a 770 millió USD-ből). Az APSA támogatásával foglalkozó többi donor Norvégia, az Egyesült Királyság, Dánia, Németország és Hollandia.

Így fokozatosan növekszik az APSA működési költségeinek az Afrikai Unió tagállamai által finanszírozott hányada. A számadatok szerint a nagyobb függőség helyett egyre kevésbé jellemző a donorok támogatásától való függőség.

Az Európai Unió afrikai partnereinek az APSA területén nyújtott donortámogatása várhatóan nem fog teljes mértékben lezárulni a közeljövőben. Emellett a pénzügyi felelősségvállalás és a fenntarthatóság kérdése egy lehetőség és egyben politikai választás is. Mivel – amint azt fentebb kifejtettük – az Európai Unió saját érdeke, hogy támogassa az APSA-t, nem indokolja közvetlenül semmi, hogy megszüntessék az alapvető működési költségeinek finanszírozását mindaddig, amíg a Bizottság, az EKSZ és az uniós tagállamok ezt a támogatást olyan releváns stratégiai eszköznek tekintik, amely Afrika stabilizálását szolgálja.

24

A Bizottság és az EKSZ számos nemzetközi megállapodásban – például a 2003. évi monterrey-i megállapodásban4 – meghatározott, a partnerek felelősségvállalásának elvére hivatkozik. Ezek az elvek azt jelentik, hogy a támogatással kapcsolatos felelősségvállalásnak a partnerek kezében kell lennie (lásd még a 28. pont alatti válaszunkat).

Az Afrikai Unió egyértelmű tervet fogadott el a pénzügyi fenntarthatóság 2020-ig történő elérése érdekében. Az EU, amely az Afrikai Unió Bizottsága által a terv kidolgozásában való segítségnyújtásra felkért technikai szakértőket finanszírozott, üdvözölte az abban foglalt intézkedéseket. Az Unió jövőbeli támogatását összhangba fogják hozni a tervvel. A tervben foglalt, a fenntarthatóság biztosítására irányuló intézkedések értelmében az Afrikai Unió tagállami hozzájárulásaiból 2020-ig fedezik az Afrikai Unió Bizottsága működési költségeinek 100 %-át és a béketámogató műveletek költségeinek 25 %-át. Az Afrikai Unió tagállamai erre a célra külön 0,2 %-os illetéket vetnek ki az arra jogosult behozatalokra (Kaberuka-terv).

Az EU emellett támogatja az Afrikai Unió Bizottsága pénzügyi és igazgatási irányítási rendszereinek reformját, hogy azok megfeleljenek a nemzetközi előírásoknak. A Bizottság technikai segítségnyújtás révén támogatta ezeket a reformokat a számvitel, a belső ellenőrzés, a közbeszerzés és az eszközkezelés megerősítése érdekében, és az AUC-rendszerek 2018. áprilisi felülvizsgálata5 során a Bizottság elismerte az előrehaladást. A Bizottság 2018 végéig még részletesebben kívánja elemezni az AUC-rendszereket.

3. háttérmagyarázat– A regionális korai előrejelző rendszer működésének változékonysága

Második bekezdés: Uniós támogatás révén (főként PAPS II – politikai ügyek, béke és biztonság – a 10. EFA regionális indikatív program keretében) a MARAC (Métesterme d’Alerte Rapid d’Afrique Centrale) kapacitásai javultak. Lehetővé tette például a stratégiai figyelmeztető helységbe berendezések beszerzését és biztosítását. A PAPS II végét követően azonban a Közép-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECCAS) nem építhetett ezen eredményekre, különösen azért, mert a technikai személyzet jelentős részét elbocsátották.

Ezt a kérdést elismerve az EU és az ECCAS megállapodott abban, hogy az üzleti folytonosságra vonatkozó minimumkövetelményt az APF-finanszírozású APSA III. támogatási program keretében kell támogatni. Ez az oka annak, amiért a program konkrét rendelkezéseket rögzít a 2017. és 2018. évi ECCAS-munkatervekben a MARAC bizonyos kapacitásépítési tevékenységeinek támogatására.

Ez hiánypótló intézkedésnek tekintendő mindaddig, amíg folyamatban van a Közép-Afrika 11. EFA regionális indikatív programhoz tartozó béke- és biztonsági program szerződéskötési folyamatának véglegesítése. E soron következő program egyik várt eredménye a MARAC kapacitásainak megerősítése, a PAPS II programból a fenntarthatóság tekintetében levont tanulságok felhasználásával.

26

A Bizottság és az EKSZ úgy véli, hogy már történtek lépések ebben az irányban. A közös finanszírozási megállapodás fizetésekről szóló programjának példáját figyelembe véve 2018-ban a következő eredmények születtek:

* A szóban forgó uniós támogatás (a közös finanszírozási megállapodás fizetésekről szóló IV. programja) előző szakaszához képest a teljes költségvetés uniós részesedése 34 %-ról 15 %-ra csökken. Ezen túlmenően az Afrikai Unió tagállamainak 2018. évi kötelezettségvállalásai a teljes költségvetés több mint felét teszik ki, mivel az Afrikai Unió Bizottságának erőfeszítései a partnerek által finanszírozandó álláshelyek számának csökkentésére irányulnak.

* A partnerek által finanszírozott álláshelyek a P3-ra és a P4-re korlátozódnak (azaz a releváns területekre szakosodott személyzetre), míg az Afrikai Unió Bizottsága minden általános személyzeti álláshelyet átvett. Ezen álláshelyek jelenleg az aktuális közös finanszírozási megállapodás keretében finanszírozott álláshelyek 12,6 %-át képviselik, ami az előző évekhez képest jelentős javulást jelent.

* A partnerek és az Afrikai Unió Bizottsága megállapodtak abban, hogy az Afrikai Unió Bizottsága továbbra is fokozatosan átveszi a béke- és biztonsági programokat végrehajtó személyzet költségeinek fedezését, hogy lehetővé tegye a partnerek számára, hogy a működési költségek helyett a programozási költségeket támogassák. Ez a megállapodás a közös finanszírozási megállapodás kilépési stratégiájának részét képezi.

28

A Bizottság és az EKSZ hivatkozik a partnerek felelősségvállalásának elvére, és úgy véli, hogy az APSA támogatása érdekében konkrét prioritásokat határoztak meg. Ezeket a 2016–2020 közötti időszakra vonatkozó APSA-ütemterv6 kidolgozása során megvitatták az Afrikai Unió Bizottságával és az afrikai regionális gazdasági közösségekkel, majd elfogadták őket. Az ütemterv egyértelmű célkitűzése az afrikai béke- és biztonsági problémák afrikai megoldásának támogatása. Ezen ütemterv végrehajtását számos program támogatja, különösen az APSA támogatási program (APSA III) folyamatban lévő harmadik szakasza. Az APSA III keretében végzett tevékenységek részletes leírását az éves munkatervekben7 rögzítik, amelyek lehetővé teszik az uniós támogatás prioritásainak megállapítását és a kézzelfogható eredmények konkrét célkitűzésekkel való összevetését.

Ezen eredmények elérése érdekében a Bizottság olyan tevékenységeket irányoz elő, amelyek végrehajtása olyan működési költségek, mint a képzések, az utazások és a fizetések támogatásához szükséges. E költségek finanszírozása alapvető fontosságú az uniós támogatás céljának eléréséhez.

30 c)

Az EU úgy döntött, hogy a Kormányközi Fejlesztési Hatóság (IGAD) regionális indikatív programjának teljes allokációját – többek között – a koherencia érdekében átcsoportosítja a vagyonkezelői alapba. A legtöbb előirányzat a békével és a biztonsággal, az ellenálló képességgel és a migrációval kapcsolatos tevékenységekre irányul. A vagyonkezelői alap használata nagyobb koherenciát biztosított, például azon esetekben, amikor a regionális indikatív program keretében tervezett intézkedések alkalmasabbak voltak a vagyonkezelői alap vészhelyzeti, migrációval kapcsolatos célkitűzéseihez, vagy hozzájárultak ahhoz.

d)

Az e kockázattal kapcsolatos aggály az egyik oka annak, hogy az EU továbbra is elkötelezett amellett, hogy folytassa az Afrikai Unióval való együttműködést.

e)

A program irányításának helyszínén az Afrikai Unió uniós küldöttségénél katonai szakértelem áll rendelkezésre. Ez a katonai szakértelem szükség esetén támaszkodhat az EU regionális küldöttségeinél rendelkezésre álló szakértelemre. 2018-ban az EKSZ központjában további szakértők felvételére került sor.

A regionális indikatív program keretében megvalósuló tevékenységekhez nincs szükség katonai profillal rendelkező személyzetre, mivel e programok fejlesztési programok.

Emellett számos új bizottsági álláshelyet juttattak a küldöttségeknek az Afrikával foglalkozó vagyonkezelői alaphoz kapcsolódó munka irányítása céljából, amelynek része a békével és stabilitással kapcsolatos célkitűzésekhez kapcsolódik.

37

Az egyhangúság tekintetében az Afrikai Unió Béke- és Biztonsági Tanácsa (PSC) jegyzőkönyvének 13. cikke kimondja, hogy elegendő az egyszerű többség (az eljárással kapcsolatos kérdésekben) és a kétharmados többség (bármely más kérdésben).

49

Egy 2018 áprilisában végrehajtott külső felülvizsgálatból8 kiderült, hogy az AUC-rendszereket megerősítették.

A Közép-afrikai Államok Gazdasági Közösségének (ECCAS) államfői 2018 márciusában tartott megbeszélésének témája az volt, hogy a békét és a biztonságot egyértelműen középpontba állító mandátum irányába kell elmozdulni, az ECCAS most pedig egy új, „Közép-afrikai Bizottság” létrehozásán dolgozik, amelynek célja az ECCAS tevékenységének átvétele.

Mivel az ECOWAS tekintetében az érintett tagállamok körében nem alakult ki konszenzus, a reformok megtorpantak, ezért az operatív folyamatokban bevezetendő változásokat 2018 júniusára halasztották. Az ECOWAS-bizottság uniós pillérértékelését 2019 első negyedévére tervezik.

50

Felülvizsgálták az Afrikai Unió Bizottságának biztosított technikai segítségnyújtás bizottsági megközelítését. A technikai segítségnyújtás jelenleg célzottan, az Afrikai Unió Bizottsága által benyújtott kérelmek alapján történik. 2017 folyamán 9 szakértő kiküldésére került sor. Megbízatásuk nem kifejezetten a programokra vonatkozott, hanem inkább olyan transzverzális és szervezeti kérdésekre összpontosított, amelyek az APSA-fejlesztés tekintetében az Afrikai Unió Bizottságának működése szempontjából kritikusak.

53

A legtöbb szerződéskötési késedelemre azért került sor, mert az Afrikai Unió Bizottsága és a szubregionális szervezetek nem tudtak kellő időben elfogadható minőségű finanszírozási javaslatokat benyújtani.

Az Európai Bizottság és az Afrikai Unió Bizottságának irányítóbizottsága között a 2017. május 24-i ülésen folytatott megbeszéléseket követően az Afrikai Unió Bizottsága 2018-ban 4 további alkalmazott felvétele révén megerősítette az uniós finanszírozású programokért felelős programirányítási csoportot. A Bizottság várakozásai szerint ez a javaslatok és az EU felé történő jelentéstétel minőségének javulását eredményezi majd.

c)

A Bizottság információs rendszerével kapcsolatos technikai problémák nagyon csekély hatást gyakoroltak a szerződéskötésekre, a finanszírozásra és a végrehajtás késedelmeire, különösen az 53. pont a) és b) alpontjában kiemelt problémákkal összehasonlítva. E technikai problémák lényegében az ellenőrzött szerződések közül csak kettőt érintettek, és néhány héttel késleltették az aláírást.

54

A szerződéskötési késedelmek nagy része és a visszamenőleges finanszírozás gyakran a késedelmes kérelmek és az uniós támogatást végrehajtó szervezetektől származó elégtelen információk következménye.

A Bizottság már konkrét intézkedéseket hozott, többek között az APF programjainak irányítására rendelkezésre álló humán erőforrások növelése révén. Az Afrikai Unió Bizottsága e tekintetben intézkedéseket hozott: 2018-ban megerősítette a Béke- és Biztonsági Főosztály programirányítási csoportját, amely az uniós finanszírozású kapacitásépítési programok irányításáért felel.

5. háttérmagyarázat – Az APSA támogatási programjainak visszamenőleges hatályú finanszírozása

Második bekezdés: A második APSA támogatási programra vonatkozó szerződés tekintetében meg kell jegyezni, hogy a szerződéskötési késedelmek ellenére a fő célkitűzést sikerült teljesíteni, mivel az üzletmenet-folytonosság lehetővé tette az APSA-ütemterv véglegesítését.

56

A Bizottság és az EKSZ egyetért azzal, hogy számos lehetséges eszköz létezik, és megerősítik, hogy lépéseket tettek ezen eszközök komparatív előnyeinek optimalizálása érdekében. Működik például az Afrikai Békekeret és a regionális indikatív programok közötti koordináció – beleértve a személyzeti költségek közelmúltban végzett értékelését és az átcsoportosítást is. 2016 óta egyértelmű munkamegosztás valósul meg a regionális indikatív programok és az Afrikai Békekeret közötti komparatív előnyök alapján, hogy mindkét eszköz szerepe egyértelműen meghatározásra kerüljön. A Bizottság létrehozta az APSA kapcsolattartási pontjainak informális hálózatát, amely magában foglalja a regionális küldöttségeket, a földrajzi egységeket és az Afrikai Békekeret irányításáért felelős egységet. A hálózat megkönnyíti a Bizottságon belüli konzultációkat az Afrikai Békekeret APSA támogatási programjainak és a regionális indikatív programoknak a meghatározása és kidolgozása során. Emellett az érintett bizottsági szolgálatok/az EKSZ részt vesznek a belső minőségtámogató csoportokban, amelyek során megvitatják a béke- és biztonsági programokat, valamint felülvizsgálják az eszközök egymást kiegészítő jellegét. Az APSA-ütemtervben meghatározott kereten belül az APSA regionális szintű működőképessé tételéhez szükséges igények rangsorolását a 11. EFA regionális indikatív programjai keretében határozzák meg.

Ezenfelül az Afrikai Békekeret nem csupán a rövid távú igények finanszírozására alkalmas. A különböző eszközök szerepét jól meghatározzák a vonatkozó alap-jogiaktusok és az iránymutató feljegyzések. Az Afrikai Békekeret hatóköre szélesebb, mint a rövid távú, afrikai irányítású béketámogató katonai műveletek finanszírozása, mivel végső célja az afrikai kapacitások kiépítése a béke és a biztonság területén, különösen az APSA viszonylatában. Ez a törekvés – természetéből adódóan – hosszú távra szól, amelyet az Afrikai Békekeret főként a többéves APSA támogatási programokon keresztül finanszíroz. Lásd továbbá az 58. bekezdés adott választ.

57

A közös finanszírozási megállapodás fizetésekről szóló programja keretében a hosszú távra alkalmazott munkavállalók álláshelyére vonatkozó szerződések finanszírozása olyan átmeneti intézkedés, amelyet a nemzetközi partnerek a hosszú távra szóló álláshelyek fedezése céljából elfogadtak, miközben az Afrikai Unió Bizottsága kialakítja és végrehajtja a folyamatban lévő humánerőforrás-reformot.

58

Az 56. bekezdés pontban említett informális hálózaton kívül számos esetben tapasztalható ad hoc koordináció az összes releváns eszköz egymást kiegészítő és koherens alkalmazása érdekében.

Ez például az alábbi esetekben fordul elő:

* Szomália ügyében az EKSZ és a Bizottság rendszeresen találkoznak, hogy átfogó megközelítést dolgozzanak ki és hajtsanak végre a konfliktusról a helyreállításra való áttérés támogatására. Ez maga után vonja a legmegfelelőbb eszközök összehangolt alkalmazásával kapcsolatos folyamatos elemzést: az Afrikai Békekeret feladata az AMISOM támogatása, az Uniós Szükséghelyzeti Alap Afrikáért alapé (EUTF) a helyreállítás, a nemzeti indikatív programé (NIP) az államépítés, valamint a KKBP-é a szomáliai nemzeti hadsereg képzése, továbbá a stabilitás és a béke elősegítését szolgáló eszköz (IcSP) segíti a korai stabilizációs intézkedéseket.

* ugyanezt a rendszeres koordinációt vezették be a Száhel-övezetben, ahol az Afrikai Békekeret által a G5-ök közös erői számára nyújtott támogatás olyan szélesebb körű stratégia részét képezi, amely az EU vagyonkezelői alapjai, a stabilitás és a béke elősegítését szolgáló eszköz és a nemzeti indikatív programok segítségével előmozdítja a stabilizációt annak érdekében, hogy biztosítsa az állam különböző szolgálatainak jelenlétét a konfliktusövezetekben.

Általánosabban, ilyen eseti koordinációra kerül sor, amikor különleges válsághelyzet alakul ki (Gambia, Bissau-Guinea).

59

A Bizottság egyetért azzal, hogy a nyomon követés tovább erősíthető különösen a mutatók megfogalmazásában, de hangsúlyozza, hogy a működő rendszerek értékes minőségi információkat szolgáltattak.

  1. A Bizottság egyetért azzal, hogy a mutatók megerősíthetők annak érdekében, hogy a jövőbeli programokban konkrétabbak legyenek. Ugyanakkor az értékes minőségi információk lehetővé tették a kapacitásépítési programtervezés javítását, amint azt az Afrikai Békekeret 2017. évi külső értékelése is elismerte.
  2. Még ha a mutatók bizonyos esetekben túlságosan tevékenységközpontúnak is bizonyultak, és ezért az eredmények mérését illetően korlátozott értéket képviselnek, mindenképpen hozzájárultak a megállapodás szerinti eredmények és végső soron a program végrehajtása és a jóváhagyott programtervezés közötti koherencia nyomon követésének megkönnyítéséhez.
  3. A szerződéseket későn írták alá, mivel a végrehajtó szervezet nem tudott megfelelő időben elfogadható minőségű finanszírozási javaslatokat benyújtani.
60

2017-ben elvégezték az Afrikai Békekeret átfogó külső értékelését a 2014–2016 közötti időszakra vonatkozóan (a jelentés közzététele: 2018. március9). Az értékelés konkrét következtetéseket és ajánlásokat tartalmaz az APSA-val kapcsolatos kapacitásépítési programokról. A Bizottság és az EKSZ figyelembe fogja venni azokat az Afrikai Békekeret 2019–2020-as időszakra vonatkozó cselekvési programjának kidolgozásakor.

Következtetések és ajánlások

61

Az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezetnek (APSA) – 2004. évi létrejötte óta – nyújtott uniós támogatás mind a kapacitások, mind pedig a pénzügyi felelősségvállalás tekintetében döntő szerepet játszott e szervezet fejlesztéséhez való hozzájárulás szempontjából – bár a várt eredményeket nem sikerült szisztematikusan elérni.

62

Az Unió konkrét prioritásokat határozott meg az APSA-nak nyújtott támogatás érdekében. A Bizottság, az EKSZ és az EU tagállamai egyetértenek abban, hogy Afrika stabilizálása céljából az Unió konkrét érdekét szolgálja az afrikai békével és biztonsággal kapcsolatos problémákra irányuló afrikai megoldások támogatása. Ez az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezet (APSA) alapvető célkitűzése, amelyet az Unió is támogat. Ez egy hosszú távú törekvés, amelynek eredményei nem mérhetők azonnal.

Működési szempontból az uniós célkitűzést egyértelműen kidolgozott stratégia révén kell elérni: a 2016–2020. közötti időszakra vonatkozó APSA-ütemterv. Ezen ütemterv végrehajtását számos program közvetlenül támogatja, különösen az APSA támogatási program folyamatban lévő harmadik szakasza révén (APSA III). Az APSA III keretében végzett tevékenységek részletes leírását az éves munkatervekben rögzítik, amelyek lehetővé teszik az uniós támogatás prioritásainak megállapítását és a kézzelfogható eredmények konkrét célkitűzésekkel való összevetését.

Ezen eredmények elérése érdekében a Bizottság olyan tevékenységeket irányoz elő, amelyek végrehajtása olyan működési költségek, mint a képzések, az utazások és a fizetések támogatásához szükséges. E költségek finanszírozása alapvető fontosságú az uniós támogatás fő célkitűzésének eléréséhez. A fizetéshez vagy egyéb működési költségekhez való hozzájárulás önmagában nem jelent problémát, amennyiben az az eredmények eléréséhez kapcsolódik, és egy világos kilépési stratégiával rendelkező, szélesebb körű támogatási stratégia része.

63

A Bizottság és az EKSZ azon az állásponton van, hogy az Afrikai Unió igazgatási reformjai már meghozták az első eredményeket.

A Bizottság két konkrét szerződés révén támogatta az Afrikai Unió Bizottságának reformjait azáltal, hogy célzott technikai segítségnyújtást biztosít egyéb területek mellett a számvitel, a belső ellenőrzés, a közbeszerzés és az eszközkezelés megerősítéséhez. További részletekért lásd a 23. pontra adott választ.

1. ajánlás: Az AU APSA iránti felelősségvállalásának előmozdítása, valamint az uniós támogatás felhasználásának újragondolása

A Bizottság és az EKSZ elfogadja az ajánlást. A működési költségekhez nyújtott ad hoc támogatás azonban bizonyos feltételek mellett továbbra is megfelelő lehet. A fizetéshez vagy egyéb működési költségekhez való hozzájárulás önmagában nem jelent problémát, amennyiben az az eredmények eléréséhez kapcsolódik, és egy világos kilépési stratégiával rendelkező, szélesebb körű támogatási stratégia része.

64

A szerződéseket későn írták alá, főként a késedelmes kérelmek és az uniós támogatást végrehajtó szervezetektől származó elégtelen információk miatt.

A szerződéskötések késedelme az esetek többségében nem akadályozta meg a fő eredmények elérését. A második APSA támogatási program késedelmes aláírása például nem okozott fennakadást az APSA-ütemterv véglegesítésében.

A nyomon követés kérdésében 2017-ben elvégezték az Afrikai Békekeret átfogó külső értékelését a 2014–2016 közötti időszakra vonatkozóan (jelentés közzététele: 2018. március). Az értékelés konkrét következtetéseket és ajánlásokat tartalmaz az APSA-val kapcsolatos kapacitásépítési programokról. A Bizottság és az EKSZ figyelembe fogja venni azokat az Afrikai Békekeret 2019–2020 közötti időszakra vonatkozó cselekvési programjának kidolgozásakor.

A finanszírozási eszközök következetes felhasználásának vizsgálata során már jelentős előrelépés történt – különösen, ha górcső alá vesszük az APF és a regionális indikatív programok egymást kiegészítő jellegét (az 56. és 58. pontban említett informális monitoringrendszereket, a minőségtámogató csoportok, valamint az Afrikai Békekeret és a stabilitás és a béke elősegítését szolgáló eszköz közötti kölcsönös konzultációt, továbbá az 58. pontban említett ad hoc koordinációt).

2. ajánlás: A beavatkozások legyenek következetesen eredményalapúak

A Bizottság elfogadja ezt az ajánlást.

Betűszók és rövidítések

APF: Afrikai Békekeret

APSA: Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezet

AU: Afrikai Unió

AUC: Az Afrikai Unió Bizottsága

CEWS: Kontinentális korai előrejelző rendszer

ECCAS: Közép-afrikai Államok Gazdasági Közössége

ECOWAS: Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége

JAES: EU–Afrika közös stratégia

JFA: Közös finanszírozási megállapodás

PSC: Béke- és Biztonsági Tanács

PSD: Békével és biztonsággal foglalkozó részleg

RIP: Regionális indikatív program

SRO: Szubregionális szervezet

Végjegyzetek

1 Az AU-t 2000-ben az Afrikai Unió Szervezetének jogutódjaként hozták létre. 2017-ben mind az 55 afrikai ország az Afrikai Unió tagja volt.

2 Regionális gazdasági közösségek: az Arab Maghreb Unió (AMU), a Száhel-szaharai Államok Közössége (CEN-SAD), a Kelet-és Dél-afrikai Közös Piac (COMESA), a Kelet-afrikai Közösség (EAC), a Közép-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECCAS), a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS), a Kormányközi Fejlesztési Hatóság (IGAD), valamint a Dél-afrikai Fejlesztési Közösség (SADC).

Regionális mechanizmusok: a Kelet-afrikai Készenléti Haderő Koordinációs Mechanizmusa (EASFCOM) és az Észak-afrikai Regionális Mechanizmus (NARC).

3 Az Afrikai Unió, a regionális gazdasági közösségek és a kelet- és észak-afrikai regionális készenléti erőket koordináló mechanizmusok közötti, a béke és a biztonság területére vonatkozó együttműködésről szóló egyetértési megállapodás IV. cikke.

4 Az Afrikai Unió Béke- és Biztonsági Tanácsának létrehozásáról szóló jegyzőkönyv értelmében.

5 Biztonságpolitikai Kutatóintézet: „How EU Support of the African Peace and Security Architecture Impacts Democracy Building and Human Security Enhancement in Africa” (Milyen hatással van az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezetnek nyújtott uniós támogatás a demokráciaépítésre és a lakosság biztonságának javítására Afrikában), 2009.

6 Világbéke Alapítvány: „African Politics, African Peace” (Afrikai politika, afrikai béke), 2016.

7 Az APSA hatásvizsgálati jelentése, 2016, Béke- és Biztonsági Tanulmányok Intézete, Addisz Abeba-i Egyetem, 2017. október.

8 Az Afrikai Unió Béke- és Biztonsági Tanácsának létrehozásáról szóló jegyzőkönyv 21. cikke.

9 2016 decemberéig az AU 54 tagállamából mindössze 25 fizette be hiánytalanul a 2016. évi hozzájárulását. Forrás: H.E. Paul Kagame: „Report on the Proposed Recommendations for the Institutional Reform of the African Union” (Jelentés az Afrikai Unió intézményi reformja kapcsán javasolt ajánlásokról), 2017. január 29., 13. o.

10 Afrikai Unió: „Background Paper on Implementing the Kigali Decision on Financing the Union” (Háttérdokumentum az Unió finanszírozásáról szóló kigali határozat végrehajtásáról), 2016. szeptember.

11 Az AU 446 millió USD (kb. 395 millió euró) összegű éves költségvetése (2017) az AU teljes GDP-je (2016-ban 2,257 billió euró) kb. 0,018%-ának felel meg.

12 A szomáliai béketámogatási műveletek kivételével. Lásd az AU Végrehajtó Tanácsának az Afrikai Unió 2017. pénzügyi évre vonatkozó költségvetéséről szóló határozatát, ref: EX.CL/956(XXIX).

13 AU Békealap: „Securing Predictable and Sustainable Financing for Peace in Africa” (A béke kiszámítható és fenntartható finanszírozásának biztosítása Afrikában), 2016. augusztus.

14 Stratégiai biztonsági kérdés többek között a kézifegyverek és könnyűfegyverek illegális terjedése, a rögtönzött robbanószerkezetek elleni tevékenység/robbanószerkezet-kezelés, a tömegpusztító fegyverek leszerelése és terjedésük megakadályozása, a terrorizmusellenes intézkedések, a jogellenes pénzmozgások, Afrika Integrált Tengeri Stratégiájának az APSA-ba történő beillesztése, valamint a határokon átnyúló szervezett bűnözés és kiberbűnözés elleni küzdelem.

15 „Az EU és az afrikai konfliktusok kérdése: békeépítés, konfliktusmegelőzés és ezeken túl” című dokumentum (SEC(1996) 332) meghatározza az afrikai konfliktusokkal kapcsolatos alapkoncepciót (az alapvető strukturális okok politikai elemzésének jelentősége, a strukturális stabilitásra való összpontosítás), az EU által a különféle konfliktushelyzetekben meghozható intézkedések jegyzékét, valamint a jövőre vonatkozó megközelítést (konfliktusmegelőzés, korai előrejelző rendszer, együttműködés az AU-val, a regionális szervezetekkel és az ENSZ-szel, az afrikai békefenntartó kapacitás bővítése).

16 Az EU kül- és biztonságpolitikára vonatkozó, 2016. évi globális stratégiája – „Közös jövőkép, közös fellépés: erősebb Európa”.

17 Például: a konfliktusmegelőzésről szóló közlemény (COM(2001) 211); a 2003. évi európai biztonsági stratégia; az EU külső konfliktusokra és válságokra irányuló átfogó megközelítése (JOIN(2013) 30).

18 Az EFA az afrikai, karibi és csendes-óceáni országok, valamint a tengerentúli országok és területek fejlődését célzó uniós segélyek nyújtásának legfőbb eszköze. Az 1959-ben nemzetközi megállapodás révén létrehozott alapot az európai uniós tagállamok közvetlen hozzájárulásaiból finanszírozzák, így nem része az EU költségvetésének. Az EFA teljes pénzügyi forrásai a 2014 és 2020 közötti időszakban 30,5 milliárd eurót tesznek ki.

19 Az AKCS–EK Miniszterek Tanácsának 2003. december 11-i 3/2003 határozata a kilencedik EFA hosszú távú fejlesztési keretéből származó forrásoknak az afrikai békefenntartási mechanizmus létrehozása érdekében való felhasználásáról (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:22003D0003(01)).

20 Az EU az afrikai békét és biztonságot emellett az általános költségvetésből is támogatja, többek között a következő eszközök útján: Pánafrikai Program (PanAf); a békéhez és a stabilitáshoz hozzájáruló eszköz (IcPS); a közös biztonság- és védelempolitika (KBVP) keretében végrehajtott missziók; valamint az európai uniós Szükséghelyzeti Alap Afrikáért.

21 900 millió USD az APSA 2014. évi értékelő tanulmánya szerint, 78. o.

22 Az ellenőrzés alá vont időszakban más regionális indikatív programok keretében nem kötöttek az APSA támogatására irányuló szerződést.

23 Egy a 2011 és 2013 közötti, egy pedig a 2016 és 2020 közötti időszakra. A 2011 és 2013 közötti időszakra szóló munkaterv egyes 2014 és 2015 folyamán végrehajtandó tevékenységekre is kiterjedt. 2015 folyamán (a második ütemterv elkészítését megelőzően) az EU nem írt alá az AU-val új, jelentősebb szerződést az APSA fejlesztésére, eltekintve az APSA támogatására vonatkozó időközi programtól, amelynek fő célkitűzései között szerepelt a második APSA-ütemterv elkészítése.

24 ECDPM: „Evaluation of the implementation of the African Peace Facility as an instrument supporting African efforts to manage conflicts on the continent” (Az Afrikai Békekeret mint a kontinensen zajló konfliktusok kezelésére tett afrikai erőfeszítések támogatását szolgáló eszköz végrehajtásának értékelése), 2017. december, 24. és 30. o.

25 Az APSA 2016–2020. évi ütemterve, 58. o.

26 Világbéke Alapítvány: „African Politics, African Peace” (Afrikai politika, afrikai béke). 2016, 53. o.

27 Assembly/AU/Dec.605 (XXVII), https://au.int/web/sites/default/files/pages/31955-file-assembly_au_dec_605_financing_the_au.pdf

28 https://www.tralac.org/news/article/12591-mahamat-calls-for-urgency-in-self-financing

29 2016 végén a 11-ből 10 ECCAS-tagállamnak volt fizetési hátraléka; ez összesen kb. 52,3 millió eurós hiányt eredményezett, ami több mint három évi költségvetési hozzájárulásnak felel meg. Forrás: ECCAS, az Európai Bizottság közreműködésével.

30 Biztonságpolitikai Kutatóintézet, a PSC 89. sz. jelentése: „The new funding model tests the commitment of AU member states” (Az új finanszírozási modell teszteli az AU tagállamainak elkötelezettségét). 2017. március.

31 Victoria Stanford: „Aid Dependency: The Damage of Donation” (Támogatásfüggőség: Az adományozás káros hatásai), Edinburgh-i Egyetem, 2015.

32 A 2013. évi APF-értékelés a következő javaslatot tette: „Az EU vizsgálja meg, hogyan dolgozhatna ki az AU-val közösen egy arra irányuló tervet, hogy az utóbbi fokozatosan átvegye a felelősséget az álláshelyekért és átvállalja a jelenleg az APF-ből finanszírozott legfontosabb APSA-elemek működési költségeit”.

33 Lásd a JFA irányítóbizottsága 11. ülésének jegyzőkönyvét (2017. április 27.): „az AU központjában a PSD-részleg ideiglenes alkalmazottainak több mint 50%-át a[z AU-] tagállamok finanszírozásából fizetik”.

34 A JFA irányító bizottsága ülésének jegyzőkönyve.

35 E tekintetben lásd különösen az „EU and the Issue of Conflicts in Africa: Peace Building Conflict Prevention and Beyond” (Az EU és az afrikai konfliktusok kérdése: békeépítés, konfliktusmegelőzés és egyebek) című dokumentumot (SEC(1996) 332), a 2003. évi európai biztonsági stratégiát, valamint az EU külső konfliktusokra és válságokra irányuló átfogó megközelítését (JOIN(2013) 30).

36 A segélyhatékonyságról szóló párizsi nyilatkozat (OECD, 2005) keretében az adományozók kötelezettséget vállalnak arra, hogy „tiszteletben tartják a partnerország vezető szerepét, és segítenek az ennek gyakorlásához szükséges kapacitás megerősítésében”, valamint hogy „támogatásukat általánosságban a partnerországok nemzeti fejlesztési stratégiáira, intézményeire és eljárásaira alapozzák”, hogy növelhető legyen a támogatás eredményessége és hatása.

37 A Száheli G5 a fejlesztéspolitikák és a biztonsági kérdések területén folytatott regionális együttműködést koordináló intézményi keret. 2014-ben hozta létre Burkina Faso, Csád, Mali, Mauritánia és Niger.

38 Például Tana Copenhagen ApS: „The Inter-relationship between the African Peace and Security Architecture, the Global Peace and Security Architecture and Regional Initiatives” (Az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezet, a Globális Béke- és Biztonsági Szervezet és a regionális kezdeményezések közötti kölcsönös összefüggések), 2013; Svéd Védelmi Kutatási Ügynökség: „The APSA – Discussing the remaining challenges” (Az APSA – a fennmaradó kihívások megvitatása), 2016; „Conflict management under the African Peace and Security Architecture (APSA)” (Konfliktuskezelés az Afrikai Béke- és Biztonsági Szervezet (APSA) keretében), 211. számú vitairat, 2017. április.

39 Biztonságpolitikai Kutatóintézet, a PSC 90. sz. jelentése: „Denialism plagues Africa's early warning system” (A politikai szándék hiánya gyengíti Afrika korai előrejelző rendszerét). 2017. április.

40 Továbbra is nagyon érzékeny kérdést jelent a szubszidiaritás elvének alkalmazása, valamint a vezetői feladatoknak az AU és a szubregionális szervezetek közötti megosztása. Ezért az APSA eredményes végrehajtásához elengedhetetlen az intézmények szerepének és felelősségi köreinek nemzeti, regionális, kontinentális és multilaterális szinten történő pontos meghatározása. A 2010. és 2013. évi APF-értékelések a szubszidiaritás elve alkalmazásának egyértelműsítését ajánlották. Mégsem volt sok előrelépés e tekintetben: az APSA 2016–2020 közötti időszakra szóló ütemterve továbbra is azt emelte ki az APSA egyik hiányosságaként, hogy a szubszidiaritás elvére vonatkozóan nincs közös értelmezés.

41 Az afrikai kormányzási struktúra a különféle olyan érdekelt felek közötti párbeszéd platformja, akik megbízatással rendelkeznek Afrikában a jó közigazgatás előmozdítására és a demokrácia megerősítésére. Lásd: http://aga-platform.org/about.

42 Az APSA értékelő tanulmánya, 2014.

43 Béke- és Biztonsági Tanulmányok Intézete: „The African Union Peace and Security Council (PSC): Challenges and Policy Options” (Az Afrikai Unió Béke- és Biztonsági Tanácsa (PSC): Kihívások és szakpolitikai lehetőségek), 2017. március/április.

44 A JFA-k a kibővített donortámogatási mechanizmus egyik formáját képviselik, amelynek révén az érdekelt partnerek közös, kiszámítható és átlátható módon járulhatnak hozzá a kölcsönösen elfogadott költségekhez. 2015 és 2016 folyamán a következő adományozók járultak hozzá a JFA útján az AUC PSD alkalmazottainak béréhez: az EU, az Egyesült Királyság, Svédország, Norvégia, Németország és Hollandia.

45 Az AU Bizottsága és partnerei annak érdekében, hogy biztosítsák az említett források hatékony felhasználását, az irányító bizottság félévente megtartott ülésein rendszeresen megvitatták az e rendszer keretében finanszírozandó álláshelyeket.

46 A szerepet és a tevékenységeket a JFA AU kapcsolattartó irodák projektdokumentumaiban, valamint az AU Bizottságának közös narratív jelentéseiben ismertetik.

47 Félidős értékelés: „Sustaining and strengthening African Union’s Liaison Offices in post-conflict countries” (Az Afrikai Unió kapcsolattartó irodáinak fenntartása és megerősítése a konfliktus utáni országokban), Afrikai Unió, 2017. január.

48 Világbéke Alapítvány: „African Politics, African Peace” (Afrikai politika, afrikai béke), 2016.

49 A JFA bérekről szóló II. (a 2013. április 1. és 2015. július 1. közötti időszakra vonatkozó) szerződésének zárójelentése szerint például a Bölcsek Testülete a szóban forgó időszakban kilenc missziót hajtott végre választásra készülő országokban, emellett pedig hat békeközvetítési, megelőző békeközvetítési és „jószolgálati” feladatot végzett el. A testület egyik tagja 2015 és 2016 folyamán jószolgálati missziókat vállalt a Kongói Demokratikus Köztársaságban.

50 Az APSA hatásvizsgálati jelentése, 2016, 2.1.1. és 2.1.4(b). rész.

51 Az APSA 2016–2020. évi ütemterve, 16. o.

52 A PSC 601. ülésének (2016. május 30.) sajtónyilatkozata, www.peaceau.org/uploads/auc-601st-psc-meeting-on-early-warning-30-may-2016.pdf.

53 A PSC 669. ülésének (2017. március 21.) sajtóközleménye, http://www.peaceau.org/uploads/669th-psc-com-ew-eng.pdf.

54 Jegyzőkönyv az Afrikai Unió Béke- és Biztonsági Tanácsának létrehozásáról, 13. cikk.

55 Határozat az Afrikai Unió intézményi reformjáról, 2016. július, Ref. Assembly/AU/Dec.606 (XXVII), amelyet az Afrikai Unió intézményi reformjára vonatkozóan javasolt ajánlásokról szóló jelentés követett (szerző: H.E. Paul Kagame, 2017. január 29.)

56 Az ECOWAS intézményi reformja 2013-ban vette kezdetét: a közösség egy nemzetközi céget bízott meg az intézményi belső ellenőrzés végrehajtásával. Az ellenőrzés 2 évig tartott, és három intézményi reformlehetőséget kínált fel, amelyet belső szinten ismertettek, ám az Európai Unióval vagy más adományozókkal sem az ellenőrzés megállapításait, sem az ajánlásokat nem osztották meg. Az ECOWAS az ellenőrzés idejéig még egyetlen intézményi reformlehetőség mellett sem döntött hivatalosan. Az intézményi ellenőrzés eredményeként befagyasztották a munkaerő-felvételt, ami túlzott központosításhoz és szűk keresztmetszetekhez vezetett, megbonyolítva számos folyamatban lévő kezdeményezést és finanszírozást.

57 Az ECCAS esetében az EFA-ból finanszírozott regionális indikatív program egyik alprogramja keretében rendelkeztek a Közép-afrikai Béke- és Biztonsági Tanács (COPAX) alapvető szövegeinek reformjáról, ám az ECCAS-tagállamok politikai szándékának hiányában e kezdeményezés nem járt eredménnyel. A tevékenységet a jelenlegi EFA-program keretében ismét beütemezték.

58 A „projekt időben történő indításának biztosítása, az egymást követő projektek közötti kihasználatlan idő elkerülése és a késedelmek megakadályozása érdekében” a Bizottság az EFA forrásait már lezajlott tevékenységek finanszírozására is felhasználhatja – a Cotonoui Megállapodás IV. mellékletének 19. cikke.

59 Az EOM az Európai Bizottság külső monitoringrendszere, amely kifejezetten az eredményekre összpontosít. A kiválasztott uniós finanszírozású projekteket külső szakértők értékelik négy DAC-kritérium szerint: relevancia, hatékonyság, eredményesség és fenntarthatóság. Lásd: https://ec.europa.eu/europeaid/results-oriented-monitoring_en

 

1 http://www.peaceau.org/uploads/2015-en-apsa-roadmap-final.pdf

2 https://ec.europa.eu/europeaid/sites/devco/files/annex-9-ausp-3_en_0.pdf

3 A Bizottság C(2017) 8294 final határozata, 2017.12.12.

4 http://www.un.org/esa/ffd/monterrey/MonterreyConsensus.pdf

5 Az értékelést az Ernst & Young végezte el, a jelentést pedig 2018. április 16-án tették közzé (Ares(2018) 2249815).

6 http://www.peaceau.org/uploads/2015-en-apsa-roadmap-final.pdf

7 https://ec.europa.eu/europeaid/sites/devco/files/annex-9-ausp-3_en_0.pdf

8 Az értékelést az Ernst & Young végezte el, a jelentést pedig 2018. április 16-án (Ares (2018) 2249815) tették közzé.

9 https://ec.europa.eu/europeaid/sites/devco/files/apf-evaluation-2017-vol._1_en.pdf

Esemény Dátum
Az ellenőrzési feladatterv elfogadása / az ellenőrzés megkezdése 2017.1.24
A jelentéstervezet hivatalos megküldése a Bizottságnak (vagy más ellenőrzött félnek) 2018.4.27
A végleges jelentés elfogadása az egyeztető eljárás után 2018.6.26
A Bizottság (vagy más ellenőrzött fél) válaszainak beérkezése az összes uniós nyelven 2018.7.18

Az ellenőrző csoport

Ellenőrzéseinek eredményeit a Számvevőszék különjelentésekben mutatja be, amelyek egy adott költségvetési területhez kapcsolódó uniós szakpolitikákkal és programokkal, illetve az irányítással kapcsolatos kérdésekkel foglalkoznak. Hogy ellenőrzési munkája maximális hatást érjen el, témái megválasztásakor és feladatai megtervezésekor a Számvevőszék tekintetbe veszi a teljesítmény-, illetve szabályszerűségi kockázatokat, az érintett bevétel vagy kiadás nagyságát, a várható fejleményeket, valamint a politika és a nagyközönség érdeklődését.

Ezt a teljesítmény-ellenőrzést a külső fellépések, biztonságpolitika és jogérvényesülés kiadási területeiért felelős, Bettina Jakobsen számvevőszéki tag elnökölte III. Kamara végezte. Az ellenőrzést Juhan Parts számvevőszéki tag vezette Ken-Marti Vaher kabinetfőnök és Margus Kurm kabinetattasé, Sabine Hiernaux-Fritsch ügyvezető, Karel Meixner feladatfelelős, valamint Alina Milasiute, Dirk Neumeister és Piotr Zych számvevők támogatásával. A különjelentés megszövegezésében Torielle Perreur-Lloyd nyújtott segítséget.

Balról jobbra: Karel Meixner, Margus Kurm, Ken-Marti Vaher, Torielle Perreur-Lloyd, Juhan Parts, Dirk Neumeister, Piotr Zych, Alina Milasiute.

Elérhetőség

EURÓPAI SZÁMVEVŐSZÉK
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Telefon: +352 4398-1
Megkeresés: eca.europa.eu/hu/Pages/ContactForm.aspx
Weboldal: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Bővebb tájékoztatást az Európai Unióról az interneten talál (http://europa.eu).

Luxembourg: Az Európai Unió Kiadóhivatala, 2018

PDF ISBN 978-92-847-0358-6 ISSN 1977-5733 doi:10.2865/542072 QJ-AB-18-016-HU-N
HTML ISBN 978-92-847-0408-8 ISSN 1977-5733 doi:10.2865/134998 QJ-AB-18-016-HU-Q

© Európai Unió, 2018

Az olyan fényképek és más anyagok felhasználásához vagy reprodukálásához, amelyek szerzői jogainak nem az Európai Unió a tulajdonosa, közvetlenül a szerzői jog tulajdonosától kell engedélyt kérni.

KAPCSOLATBA SZERETNE LÉPNI AZ EU-VAL?

Személyesen
Az Európai Unió területén több Europe Direct információs központ is működik. Keresse meg az Önhöz legközelebb eső központot: https://europa.eu/european-union/contact_hu

Telefonon vagy e-mailben
A Europe Direct központok feladata, hogy megválaszolják a polgárok Európai Unióval kapcsolatos kérdéseit. Vegye igénybe a szolgáltatást

INFORMÁCIÓKAT KERES AZ EU-RÓL?

Online
Az Europa portál tájékoztatással szolgál az Európai Unióról az EU összes hivatalos nyelvén: https://europa.eu/european-union/contact_hu

Uniós kiadványok
Az EU Bookshopból uniós kiadványok tölthetők le/rendelhetők meg díjmentesen/fizetés ellenében: (https://publications.europa.eu/hu/publications). Ha bizonyos ingyenes kiadványokból több példányra van szüksége, rendeljen a Europe Direct központtól vagy hazájának helyi információs központjától (lásd: https://europa.eu/european-union/contact_hu).

Uniós jogszabályok és kapcsolódó dokumentumok
Az EUR-Lex portálról bármelyik hivatalos nyelven letölthetők az EU jogi tartalmai és az 1951-től megjelenő jogszabályai: http://eur-lex.europa.eu

Az EU által gondozott nyílt hozzáférésű adatok
A nyílt hozzáférésű adatok európai uniós portálja (http://data.europa.eu/euodp/hu/home?) uniós adatkészletekhez biztosít hozzáférést. Az adatok kereskedelmi és nem kereskedelmi célból egyaránt díjmentesen letölthetők és felhasználhatók.