Специален доклад
17 2018

Действията на Комисията и на държавите членки през последните години на програмния период 2007—2013 г. са довели до преодоляване на ниската степен на усвояване на средствата, но не са били достатъчно съсредоточени върху резултатите

Относно доклада Държавите членки усвояват финансирането, когато получат плащане от бюджета на ЕС под формата на съфинансиране за допустими проекти. Около една трета от бюджета на ЕС е предназначена за областта на сближаване.

Сметната палата провери дали действията на Комисията и на държавите членки за усвояване на средствата от ЕФРР, ЕСФ и КФ са били ефективни през програмния период 2007—2013 г. и направи сравнение с програмните периоди 2000—2006 г. и 2014—2020 г.

Тя установи, че изпълнението е започнало бавно през програмния период 2007—2013 г., наред с другото, поради късното приемане на законодателната рамка, програмните документи, оперативните програми, както и поради припокриването на програмните периоди. Въпреки че Комисията е извършвала мониторинг на усвояването на средствата, едва около 13 месеца преди края на периода на допустимост тя е създала оперативна група, която да подпомага държавите членки с оперативни програми с незадоволително усвояване на средствата. Предприетите мерки са довели до забележимо повишаване на усвояването, но някои от тях са били насочени главно към усвояването и спазването на правилата, без да се обръща голямо внимание на резултатите. По-специално, честите преразглеждания на оперативни програми поставят под съмнение надеждността на анализите, използвани в процеса на програмиране, както и способността за постигане на целите на оперативните програми и на политиката на сближаване.

Настоящият документ е публикуван на 23 официални езика на ЕС и в следния посочен формат:
PDF
PDF General Report

Кратко изложение

Относно усвояването на средства

I

Целта на политиката на сближаване е да намали дисбалансите в развитието между регионите в Европейския съюз. Тя съставлява около една трета от бюджета на ЕС и се реализира чрез оперативни програми (ОП). Средствата се предоставят в началото на многогодишния програмен период. Капацитетът за усвояване е свързан със способността на дадена държава членка да използва ефикасно и ефективно предоставените ѝ финансови ресурси. Държавите членки усвояват финансирането, когато получат плащане от бюджета на ЕС под формата на съфинансиране за допустими проекти. За да се запази акцентът върху постигането на ефективни резултати, от съществено значение е държавите членки да избягват ситуации, в които значителна част от средствата трябва да бъдат усвоени в края на програмния период, тъй като прибързаното усвояване на средства може да доведе до недостатъчно съобразяване с икономическата ефективност. Ето защо въпреки че усвояването е важно за постигането на целите на политиката, то не е самоцел.

Начин на провеждане на одита

II

Сметната палата провери дали действията на Комисията и на държавите членки за усвояване на средствата от ЕФРР, ЕСФ и КФ са били ефективни през програмния период 2007–2013 г. ЕСП извърши одитни посещения в четири държави членки: Италия, Румъния, Унгария и Чешката република. При одита беше обхванат програмният период 2007–2013 г. Сметната палата обаче прави сравнения с програмните периоди 2000–2006 г. и 2014–2020 г. и подчертава рисковете във връзка с усвояването за текущия период.

Констатации на ЕСП

III

Сметната палата установи, че за програмните периоди 2007–2013 г. и 2014–2020 г. късното приемане на законодателната рамка съответно шест месеца и две седмици преди началото на програмните периоди е довело до късно приемане на ОП. И за двата периода повечето ОП са били приети едва една година след началото на програмния период. Това е имало неизбежен верижен ефект върху началото на изразходването на отпуснатите средства.

IV

Изпълнението е започнало бавно през периода 2007–2013 г., но е било още по-бавно за периода 2014–2020 г. Освен посоченият по-горе верижен ефект, припокриването на програмните периоди е било още една причина за бавното начало, тъй като това е означавало, че държавите членки все още са изразходвали финансирането от предходния период след началото на следващата програма.

V

През програмния период 2007–2013 г. Комисията е извършвала мониторинг на усвояването на средствата, но едва около 13 месеца преди края на периода на допустимост е създала оперативна група, която да подпомага държавите членки с ОП с незадоволително усвояване на средствата. Осем държави членки са получили помощ от оперативната група за по-добро изпълнение. Предприетите мерки са довели до забележимо повишаване на усвояването от подпомаганите държави членки. В началото на 2018 г. средната степен на усвояване в ЕС е възлизала на 97,2 %. Няколко държави членки не са успели да използват цялото налично финансиране и в края на 2017 г. неизползваните средства са възлизали на 4,4 млрд. евро. Окончателната степен на усвояване и крайната стойност на неизползваните средства ще станат известни, когато завърши приключването.

VI

Използваните мерки за повишаване на усвояването включват: преразглеждане на ОП, разделяне на проекти на етапи между програмните периоди, съфинансиране на проекти със задна дата, авансови плащания към финансови инструменти и договорни авансови плащания. Някои от тези мерки са били насочени главно към усвояването и спазването на правилата, без да се обръща голямо внимание на резултатите. По-специално, ОП често са били преразглеждани, което поставя под съмнение надеждността на анализите, използвани в процеса на програмиране и при последващото преразглеждане, както и способността за постигане на целите на ОП и на политиката на сближаване.

VII

Комисията няма цялостна представа за всички използвани мерки и за въздействието на всяка мярка върху усвояването поради недостатъчната информация, предоставена от държавите членки, и тъй като за някои мерки (като например ретроспективните проекти и договорните авансови плащания) законодателната рамка не изисква от държавите членки да докладват на Комисията.

Препоръки на Сметната палата

VIII

Комисията следва:

  • да предложи на Съвета и на Европейския парламент график за договаряне и приемане на законодателната рамка и програмните документи с цел да се гарантира, че изпълнението на ОП може да започне в началото на програмния период;
  • в случаите, в които са засегнати ключови елементи на изпълнението, да гарантира, че преразглежданията на оперативните програми се основават на надеждна и цялостна оценка на ОП, споразуменията за партньорство и свързаните с тях нужди, както и че преразглеждането се извършва главно, за да се осигурят по-добри резултати; да гарантира, че разполага със средствата за получаване на информация, която ѝ позволява да извършва мониторинг на усвояването, да установява бавното и бързото усвояване и да извършва предварителна оценка на нуждите и въздействието на мерките, за да прецени дали да ги използва отново; както и
  • при предоставянето на целева подкрепа за ускоряване на изпълнението да гарантира, че действията се предприемат, като акцентът се поставя главно върху изпълнението и постигането на добри резултати.

Въведение

Цели, финансиране и управление на политиката

01

Целта на политиката на сближаване е намаляване на дисбалансите в степента на развитие между различните региони, преструктуриране на индустриалните области, чието развитие изостава, и насърчаване на трансграничното, транснационалното и междурегионалното сътрудничество в Европейския съюз1. За да бъдат постигнати тези цели, средствата от ЕС се използват за развитието на различни области като нисковъглеродната икономика, транспортната инфраструктура, подкрепата за МСП, интегрирането на хората на пазара на труда и социалното приобщаване на хората в неравностойно положение.

02

В многогодишната финансова рамка (МФР) се определя максималният годишен размер на сумите, които ЕС може да изразходва за различните политики, включително за политиката на сближаване. Около една трета от бюджета на ЕС се отпуска за политиката на сближаване. Политиката на сближаване се осъществява чрез Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), Европейския социален фонд (ЕСФ) и Кохезионния фонд (КФ). По текущи цени общият размер на отпуснатите средства за ЕФРР, ЕСФ и КФ е възлизал на около 261 млрд. евро през програмния период 2000–2006 г., на 346 млрд. евро през периода 2007–2013 г. и на приблизително 365 млрд. евро през периода 2014–2020 г.2 Впоследствие съответният размер на средствата за сближаване се преразпределя между държавите членки.

03

Правилата относно политиката на сближаване през програмния период 2007–2013 г. са определени в общ регламент3 и правилата за неговото прилагане4, както и в регламентите за отделните фондове относно ЕФРР, ЕСФ и КФ5. Те се допълват от регламенти за изпълнение на Комисията, делегирани актове и документи с насоки. За всеки програмен период се приема нов законодателен пакет.

04

Тези фондове се осъществяват чрез оперативни програми (ОП), в които се определят инвестиционните приоритети и конкретните цели. В тях се описва също така как ще се използват средствата по време на програмния период6 за финансиране на проекти. Държавите членки разпределят своя национален финансов пакет за различните национални или регионални ОП в съответствие с националните си стратегически цели и целите на ЕС в областта на сближаването.

05

Изпълнението на политиката на сближаване е споделено между държавите членки и Комисията. Настоящият колегиум на Комисията започна петгодишния си мандат през ноември 2014 г. Службите на Комисията, които отговарят за цялостното управление на тези области на политиката, са генералните дирекции „Регионална и селищна политика“ (DG REGIO) и „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ (DG EMPL). Те могат да предоставят на държавите членки административна и техническа подкрепа, за да се гарантира правилното прилагане на фондовете7. В държавите членки на националните и/или регионалните органи по програмите за сближаване е възложено да постигат икономическа ефективност с отпуснатите средства от ЕС и да гарантират законосъобразността и редовността на съфинансираните операции под надзора и окончателната отговорност на Комисията8.

06

Основните етапи на един програмен период са описани на фигура 1. За всеки програмен период се приема нова законодателна рамка, последвана от представяне и приемане на програмните документи. Изпълнението може да започне от 1 януари от първата година на програмния период или когато ОП е представена на Комисията за одобрение (в зависимост от това коя дата е по-ранна). Плащанията от бюджета на ЕС към дадена ОП обаче могат да започнат едва след приемането на ОП. Ето защо закъсненията при приемането на правната рамка или ОП имат верижен ефект върху плащанията от бюджета на ЕС. И накрая, приключването е последният етап от жизнения цикъл на ОП, който води до окончателно плащане или възстановяване на неправомерно изплатените средства.

07

Срокът за тези етапи не се ограничава до периода 2007–2013 г. Например част от изпълнението и приключването на програмния период 2007–2013 г. е настъпило след 2013 г., когато периодът 2014–2020 г. вече е бил започнал. Следователно налице е припокриване между програмните периоди.

Фигура 1

Основни етапи през програмния период 2007–2013 г.

08

Отпуснатите средства за дадена ОП са разделени на годишни вноски през седемгодишния програмен период9. Всяка вноска поражда бюджетно задължение, което представлява средства от ЕС, предназначени за ОП, които се използват за съфинансиране на допустими разходи по проектите. Тези разходи, направени от даден бенефициент, ще доведат до подаване на заявление за възстановяване на средствата от държавата членка до Комисията, която впоследствие ще разреши плащане от бюджетните кредити. Счита се, че средствата са усвоени, когато Комисията извърши плащане10.

09

През програмния период 2007–2013 г. бюджетните кредити за поети задължения е трябвало да бъдат използвани (т.е. е трябвало да бъдат покрити от предварително финансиране или междинно плащане) в рамките на две години, т.е. разходите на бенефициентите е можело да бъдат изплатени до 31 декември 2015 г., а подаването на заявления за възстановяване на средствата да бъдат подадени впоследствие. Финансирането се отменя, т.е. вече не може да бъде изразходвано от държавите членки, ако не е използвано в рамките на две години; това е известно като „правилото n+2“11. Правилото „n+2“ е удължено с една година (т.е. n+3) за някои държави членки12 за определени вноски по бюджетни задължения13.

Обхват и подход на одита

10

Целта на настоящия одит беше да се прецени дали действията на Комисията и на държавите членки за усвояване на средствата от ЕФРР, ЕСФ и КФ са били ефективни през програмния период 2007–2013 г. По-специално Сметната палата провери дали:

  • Комисията е установила трудности при усвояването и дали ги е отстранила своевременно чрез мерки за подобряване на усвояването и чрез подпомагане на държавите членки при тяхното прилагане;
  • държавите членки са използвали тези мерки, като надлежно са вземали под внимание съответствието и икономическата ефективност (вж. каре 1).
11

Въпреки че одитът обхвана програмния период 2007–2013 г., се правят позовавания и на периодите 2000–2006 г. и 2014–2020 г. Тези позовавания се правят с цел сравнение и за да се откроят рисковете във връзка с усвояването за текущия период.

12

Одитната дейност на ЕСП включи:

  • анализ на разпоредбите в правната рамка на програмния период 2007–2013 г., които оказват въздействие върху усвояването;
  • преглед на съответните технически насоки на Комисията относно прилагането на някои правни разпоредби, които засягат усвояването и приключването;
  • оценка на процедурите за мониторинг на Комисията за програмния период 2007–2013 г. във връзка с усвояването, включително извършената работа от оперативната група за по-добро изпълнение14;
  • анализ на 16 ОП по ЕФРР и КФ и четири ОП по ЕСФ от седем държави членки: България, Испания, Италия, Румъния, Словакия, Унгария и Чешка република. От тези ОП седем ОП по ЕФРР и КФ и две ОП по ЕСФ бяха подложени на задълбочен преглед. В приложение се съдържа списък на обхванатите ОП;
  • одитни посещения в четири държави членки: Италия, Румъния, Унгария и Чешката република;
  • събеседвания със служители от ГД „Регионална и селищна политика“ и ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“, включително с тези от тях, които са участвали в оперативната група за по-добро изпълнение.

Каре 1

Усвояването е средство за постигане на резултати, а не самоцел

Капацитетът за усвояване е свързан със способността на дадена държава членка да използва ефикасно и ефективно предоставените ѝ финансови ресурси15. Сметната палата вече отбеляза, че пред Съюза продължава да стои предизвикателството да получава резултати с добро качество от схемите, при които средствата се разпределят предварително между държавите членки, от които се очаква да могат да ги усвояват16. Сметната палата също така докладва, че законодателната рамка за периода 2007–2013 г. се фокусира главно върху разходването на средства в съответствие с правилата, с ограничен акцент върху постигането на резултати17.

Усвояването не следва да бъде самоцел, а по-скоро средство за инвестиране в действия, които да подпомогнат постигането на националните цели и целите на политиката на ЕС. Финансирането на политиката на сближаване е значително и следва да донесе важни ползи за гражданите на ЕС. За тази цел е от особено значение средствата да се изразходват по икономически ефективен начин.

Констатации и оценки

Въпреки че Комисията е реагирала късно на бавното изпълнение, нейните действия са допринесли за повишаване на усвояването

13

Сметната палата сравни графика на приемане на правната рамка за програмните периоди 2007–2013 г. и 2014–2020 г., за да определи с колко време са разполагали държавите членки за представяне на ОП преди началото на програмния период. Сметната палата разгледа графика на приемане на ОП за програмните периоди 2007–2013 г. и 2014–2020 г., за да определи кога държавите членки са могли да започнат да усвояват средствата. ЕСП също така разгледа и степента на усвояване през програмните периоди 2000–2006 г., 2007–2013 г. и 2014–2020 г., за да установи сходствата в моделите на изразходване на средствата и какво може да се очаква през текущия период. Накрая Сметната палата анализира начина, по който Комисията е извършвала мониторинг на усвояването през периода 2007–2013 г., дали е предприемала навременни действия и какви са били резултатите.

Късното приемане на законодателната рамка и бавното изпълнение са довели до по-голям натиск за усвояване на средствата

14

Приемането на законодателната рамка е съществено предварително условие за изготвянето на ОП, защото с нея се определя регулаторната рамка и се предоставя правна сигурност на държавите членки, че техните разходни планове и цели, определени в ОП, са в съответствие с целите на ЕС. От друга страна, приемането на оперативните програми от Комисията отбелязва началото на плащанията от бюджета на ЕС към дадена ОП. За да се гарантира, че изразходването на средствата може да започне в началото на периода, е необходимо Комисията да предложи, а законодателят да приеме законодателната рамка за предстоящия програмен период много преди очакваното му започване. Въз основа на предишния си опит Сметната палата е изчислила, че един разумен срок би бил следният:

  • Комисията предлага законодателната рамка 30 месеца (две години и половина) преди началото на периода;
  • законодателят приема рамката в срок от 18 месеца след предложението на Комисията;
  • държавите членки представят, а Комисията приема националните стратегии (които за програмния период 2014–2020 г. са били споразумения за партньорство) и ОП в рамките на една година след приемането на правната рамка.
15

Това е важно, за да се избегне изоставане в изпълнението и ненужен натиск за усвояване на средствата към края на периода, вероятно за сметка на спазването на правилата и постигането на добра икономическа ефективност.

Късното приемане на законодателната рамка и ОП е имало верижен ефект върху изпълнението

16

За периода 2007–2013 г. предложението на Комисията за общ регламент е било представено близо 30 месеца преди началото на програмния период и е било прието от законодателя около 24 месеца по-късно, т.е. почти шест месеца преди началото на периода. За програмния период 2014–2020 г. предложението на Комисията за Регламент за общоприложимите разпоредби (РОР) е било представено близо 27 месеца преди началото на програмния период, а неговото приемане е отнело на законодателя повече от 26 месеца, т.е. едва две седмици преди началото на програмния период18. На фигура 2 е представено описание на графика на законодателната процедура.

17

В сравнение с програмния период 2007–2013 г. допълнителното време, необходимо за приемането на Регламента за общоприложимите разпоредби за периода 2014–2020 г., се е дължало на следното:

  • Законодателното предложение на Комисията е представено три месеца по-късно (т.е. октомври 2011 г. в сравнение с юли 2004 г.);
  • Процесът на преговори между Съвета и Европейския парламент е отнел два месеца и половина повече поради необходимостта да се изчака приемането на Финансовия регламент (през октомври 2012 г.) и на МФР (приета едва през декември 2013 г.), както и на преговорите в резултат на новата законодателна процедура19.
18

В своето съобщение относно МФР за периода след 2020 г.20 Комисията призна, че късното приемане на МФР за периода 2014–2020 г. е забавило инвестициите на място в различните области на политиката (включително сближаването). Комисията насърчи ранното политическо споразумение относно МФР за периода след 2020 г., за да се предостави правна и финансова сигурност на националните и регионалните органи и за да се даде възможност изпълнението да започне незабавно, в началото на програмния период.

Фигура 2

График на предложенията и приемането на законодателната рамка за програмните периоди 2007–2013 г. и 2014–2020 г.

Източник: ЕСП.

19

За програмните периоди 2007–2013 г. и 2014–2020 г. не са били приети ОП до началото на програмния период, съответно на 1 януари 2007 г. и 2014 г. За периода 2007–2013 г. до края на първата година от програмния период са били приети по-голям брой ОП в сравнение с периода 2014–2020 г. (вж. каре 2). Това се дължи главно на закъснялото приемане на законодателния пакет и вероятно на по-трудните преговори за приемане на споразуменията за партньорство в сравнение с предходния период21 22.

Каре 2

ОП за периодите 2007–2013 г. и 2014–2020 г., приети след началото на програмния период

За програмния период 2007–2013 г., до 31 декември 2007 г. са представени 98 % (432 от 44023) от ОП, а 95 % (416 от 440 ОП) са приети от Комисията. По-голямата част от ОП (91 %) са били приети между юли и декември 2007 г. Средният период от датата на представяне до приемането на дадена ОП е бил около седем месеца.

За програмния период 2014–2020 г., до 31 декември 2014 г. държавите членки са представили 95,5 % (371 от 38724) от ОП, а само 55,8 % (216 от 387 ОП) са били приети от Комисията. Средният период от датата на представяне до приемането на дадена ОП е бил около осем месеца.

Усвояването през първите години е било бавно

20

На фигура 3 е показан годишният модел на изразходване на средствата за периода 2007–2013 г. Поетите задължения в началото на периода са много по-големи от плащанията, тъй като държавите членки все още са използвали предоставените бюджетни кредити от програмния период 2000–2006 г., ОП все още са били в процес на приемане или процедурите за подбор на проекти все още са били в процес на приключване. До края на програмния период 2007–2013 г., когато са оставали две години до края на периода на допустимост (на 31 декември 2015 г.), по-малко от две трети от бюджетните кредити са били усвоени с плащания.

Фигура 3

Модел на изразходване на средствата за програмния период 2007–2013 г. за ЕФРР, ЕСФ и КФ

Източник: ЕСП въз основа на данни, предоставени от Комисията.

21

Сравнението на моделите на усвояване за програмните периоди 2000–2006 г. и 2007–2013 г. показва сходни профили. За програмния период 2014–2020 г. усвояването на средствата към края на 2017 г. (четвърта година от програмния период) става по-бавно. На фигура 4 е показана кумулативната степен на усвояване25 през трите програмни периода от началото на периода (година 1) до годината, в която следва да се подаде декларация за приключване (година 11).

Фигура 4

Степен на усвояване на средствата през програмните периоди 2000–2006 г., 2007–2013 г. и 2014–2020 г. за ЕФРР, ЕСФ и КФ

Източник: ЕСП въз основа на данни на Комисията.

22

Освен късното приемане на законодателната рамка и на ОП, Сметната палата установи поне още два фактора, които са довели до бавно усвояване на средствата през първите години на програмния период 2007–2013 г. в сравнение с предходния период. Първо, за програмния период 2000–2006 г. за повечето държави членки26 периодът на допустимост на разходите – а следователно и крайният срок за приключването – са били удължени с шест месеца (съответно до юни 2009 г. и септември 2010 г.). Това е забавило изпълнението на програмния период 2007–2013 г., тъй като държавите членки все още са използвали наличните бюджетните кредити от предходния период. Второ, през периода 2000–2006 г. предварителното финансиране се е предоставяло изцяло след поемането на първото задължение27, докато през програмния период 2007–2013 г. то е било разпределено през годините 2007–2009 г.

23

Сметната палата вече докладва за риска забавянията в изпълнението на бюджета за програмния период 2014–2020 г. да бъдат още по-големи от тези за периода 2007–2013 г.28 В края на 2016 г. (три години след началото на програмния период) са били определени едва 77 % от органите за ОП по ЕФРР, ЕСФ и КФ. Това допълнително е утежнило вече забавеното начало (вж. точки 16, 19 и каре 2), защото въпреки че органите на държавите членки могат да отправят покани и да подбират проекти, те не могат да подават до Комисията декларации за разходите, докато не бъдат определени. Към месец май 2018 г. процесът на определяне е бил почти приключен.

24

Към 1 март 2018 г. представените от държавите членки първи, втори и трети окончателни отчети показват, че кумулативни разходи са възлизали едва на около 5 % от отпуснатия бюджет за целия програмен период29.

25

Комисията е докладвала, че подборът на проекти за програмния период 2014–2020 г. е започнал бавно. До средата на юли 2017 г. обаче той е достигнал същите равнища, както през предходния период30, и от този момент нататък Комисията очаква степента на изпълнение като цяло да бъде подобна на тази от програмния период 2007–2013 г. Като се имат предвид обаче затрудненията при усвояването през програмния период 2007–2013 г. и по-бавното начало на периода 2014–2020 г., е вероятно и през този период да се наблюдават затруднения при усвояването.

26

Сметната палата констатира, че за девет държави членки31 в края на 2016 г. неизпълнените задължения по ЕСИ фондовете за периода 2014–2020 г. са представлявали повече от 15 % от разходите на сектор „Държавно управление“. Като се има предвид значителният размер бюджетни кредити за задължения, които все още са на разположение по МФР за периода 2014—2020 г., държавите членки, в които ЕСИ фондовете представляват значителен процент от разходите на сектор „Държавно управление“, могат да се затруднят в набелязването на проекти с достатъчно високо качество, за които да се изразходва наличното финансиране, или в осигуряването на съфинансиране32.

През програмния период 2007–2013 г. моделите на усвояване са се различавали между отделните държави членки и някои от тях не са успели да използват цялото налично финансиране

27

Прегледът на усвояването от държавите членки за програмния период 2007–2013 г. показва, че някои държави членки са усвоявали средствата по-бързо от други. Сметната палата обаче отбелязва, че усвояването е средство за постигане на цели и резултати, а не самоцел. На фигура 5 са показани разликите в степента на усвояване в отделните държави членки.

Фигура 5

Степен на усвояване на средствата от държавите членки, сравнена със средната стойност за ЕС за програмния период 2007–2013 г. за ЕФРР, ЕСФ и КФ

Бележка: При разглеждането на модела на усвояване на средствата от държавите членки за програмния период 2007–2013 г. Сметната палата взе предвид плащанията, извършени между 2009 г. и 2015 г. Извършените плащания през 2007 г. и 2008 г. не са включени, тъй като на практика те са само авансови плащания. Извършените плащания през 2014 г. и 2015 г. са включени въз основа на правилото „n+2“.

Източник: ЕСП въз основа на данни на Комисията към февруари 2018 г.

28

Въз основа на предоставената информация от Комисията в началото на 2018 г. средната степен на усвояване в ЕС възлиза на 97,2 %33. Някои държави членки не са успели да използват наличните средства в рамките на указания срок („правилото n+2/3“) или не са имали достатъчно допустими разходи, за да подадат искания за всички отпуснати средства при приключването (вж. фигура 6). Въз основа на предоставената информация от Комисията неизползваните средства към края на 2017 г. възлизат на 4,4 млрд. евро34. Преустановените поради административни или съдебни производства проекти възлизат на около 853,8 млн. евро, а тяхното усвояване от държавите членки ще зависи от резултата от производствата35. Окончателната степен на усвояване и общата стойност на неизползваните средства могат да бъдат потвърдени при приключването на всички ОП и след като бъдат определени евентуалните финансови корекции и възстановявания.

Фигура 6

Неизползвани средства и преустановени проекти за програмния период 2007–2013 г. (в млн. евро)

Бележка: В таблицата по-горе не са включени отменените бюджетни кредити за ОП по целта „Европейско териториално сътрудничество“, които възлизат на 229,4 млн. евро.

Източник: ЕСП въз основа на данни, предоставени от Комисията.

Действията на Комисията за преодоляване на затрудненията при усвояването са закъснели, но въпреки това са оказали въздействие върху усвояването

29

Комисията следва да извършва редовен мониторинг на изпълнението на бюджета и да предприема подходящи действия, когато установи закъснения при изпълнението. Освен това тя следва да се възползва от поуките от предходните програмни периоди, за да подобри усвояването на средствата.

Комисията редовно е извършвала мониторинг на изпълнението на бюджета

30

Комисията разполага с различни източници на информация за мониторинга на усвояването на средствата от ЕС в държавите членки. За програмния период 2007–2013 г. управляващият орган е изготвял и представял на Комисията годишни доклади за изпълнението (ГДИ) за всяка ОП до 30 юни на следващата година, като се започне от юни 2008 г.36

31

В Общия регламент е определена информацията, която да бъде включена в ГДИ, а именно информация за финансовото изпълнение, извършения напредък за изпълнението на поставената цел, както и всички значителни проблеми и свързаните с тях мерки за смекчаване. Информацията от ГДИ се допълва от отчети за допустимите разходи. Държавите членки също така са докладвали прогнозите си за исканията за плащане на всеки две години. Комисията е получавала допълнителна информация по време на заседанията на мониторинговия комитет (средно два пъти годишно), годишните срещи за преглед и техническите срещи.

32

ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ и ГД „Регионална и селищна политика“ редовно са извършвали мониторинг на финансовото изпълнение на програмите от държавите членки, включително чрез месечен доклад за изпълнението на бюджета, обхващащ всички държави членки и ОП. Мониторингът се е осъществявал на равнището на ЕС, на равнището на държавите членки и на равнището на програмите. Към края на програмния период 2007–2013 г. Комисията е засилила своя мониторинг, като редовно е проследявала изпълнението на вътрешния годишен план за управлението на ГД.

Въпреки че някои държави членки са предприели действия за справяне със затрудненията при усвояването на сравнително ранен етап, проблемът е продължил да съществува

33

Някои от посетените държави членки са установили трудности при прилагането на структурните фондове на сравнително ранен етап от програмния период и са създали планове за действие или са предприели мерки за тяхното преодоляване. Например в Италия, Румъния и Чешката република са създадени планове за действие още през 2011 г. В края на 2014 г., когато е оставала една година за използване на наличните средства, степента на усвояване за ЕФРР, ЕСФ и КФ възлиза на около 77 % за ЕС-28. В случая на Италия, Румъния и Чешката република, както и на България и Словакия, степента на усвояване е много под това равнище, т.е. между 61 % и 68 %, докато в случая на Хърватия37 степента на усвояване е около 46 %.

Въпреки късното създаване на ОГПИ, нейните резултати са значителни

34

През ноември 2014 г., 11 месеца след края на програмния период, Комисията38 е създала оперативната група за по-добро изпълнение (ОГПИ). Тя е била предназначена да подпомага държавите членки, срещащи затруднения при изпълнението на своите ОП, при изразходването на оставащото финансиране от програмния период 2007–2013 г.

35

ОГПИ, представлявана от служители от ГД „Регионална и селищна политика“39, е обхванала държавите членки, чиято обща степен на усвояване е била под средната за ЕС (България, Италия, Румъния, Словакия, Хърватия и Чешката република)40. Тя е обхванала и Унгария, която през 2014 г. е била изправена пред риска да изгуби финансирането си вследствие на автоматично отменяне на бюджетни кредити, въпреки че нейната степен на усвояване е била близка до средната за ЕС. ОГПИ се е съсредоточила общо върху 38 ОП по ЕФРР и КФ. В каре 3 е представено описание на работата на ОГПИ.

Каре 3

Оперативната група за по-добро изпълнение

ОГПИ е отговаряла за изготвянето на планове за действие (или за преразглеждането на съществуващите планове, ако вече са били въведени) с всяка съответна държава членка с цел подобряване на изпълнението. За тази цел тя е определила позволените от законодателната рамка мерки, които биха допринесли за повишаване на усвояването (вж. точки 4178 за подробен преглед на най-значимите мерки, използвани от държавите членки). Тя е организирала технически срещи с националните органи за проследяване на изпълнението на плановете за действие, както и семинари по конкретни теми (като например приключване, големи проекти и други) с цел да направи възможен обмена на добри практики и да подобри административния капацитет.

36

Прегледът, който ЕСП извърши на техническите документи41, предоставени от ОГПИ на държавите членки, потвърди, че те са разглеждали усвояването и рисковете във връзка със законосъобразността и редовността. В тези документи обаче не е разгледан въпросът как средствата да се изразходват правилно или как да се постигнат по-добри крайни продукти и добри резултати.

37

ОГПИ е извършвала мониторинг на напредъка на държавите членки по договорените мерки. Начинът, по който държавите членки са докладвали резултатите си, обаче е затруднил придобиването на представа за всички използвани мерки и за въздействието на всяка мярка върху усвояването.

38

Въпреки това, в рамките на една година степента на усвояване за ЕС-28 се е увеличила от около 77 % (декември 2014 г.) до почти 90 % (декември 2015 г.). Степента на усвояване за държавите членки, подпомагани от ОГПИ, се е увеличила значително, в някои случаи с повече от 20 процентни пункта (вж. таблица 1).

Таблица 1

Увеличаване на степента на усвояване за държавите членки, подпомагани от ОГПИ

Държава членка Степен на усвояване
декември 2014 г.
(%)
Степен на усвояване
декември 2015 г.
(%)
Повишено усвояване
(в процентни пунктове)
Чешка република 64,4 85,3 20,9
Словакия 61,7 87,60 25,9
България 68,0 87,5 19,5
Италия 63,8 79,9 16,1
Унгария 76,1 88,4 12,3
Румъния 62,1 77,0 14,9

Бележка: Словения и Хърватия не са включени в таблицата, тъй като тяхната ситуация не е била съпоставима с тази на другите държави членки (вж. бележки под линия 37 и 40).

39

Посетените държави членки посочиха, че намират за полезна ОГПИ заради техническите насоки и предоставената помощ, по-специално относно разделянето на етапи на големите проекти (вж. точки 6062). Те заявиха също, че тя е създала официален форум за разглеждане на проблемите при изпълнението и е улеснила обмена на знания. Според Унгария и Чешката република ОГПИ е била създадена твърде късно, тъй като тези две държави членки вече са започнали да предприемат действия за повишаване на усвояването.

40

Работата на ОГПИ е приключила в края на 2015 г. Комисията е установила, че подходът и методът на работа на ОГПИ са ефективни и в резултат на това я е разширила, като е създала звено за по-добро изпълнение, което да подпомага изпълнението през програмния период 2014–2020 г.

Различните мерки са ускорили усвояването, но не са били насочени към постигането на резултати

41

Сметната палата разгледа основните мерки, приложени от държавите членки, и тяхното въздействие върху повишаването на усвояването, както и въздействието им върху изпълнението и спазването на правилата за допустимост.

42

Предоставеното на държавите членки финансиране от ЕС е трябвало да се изразходва изцяло и по възможно най-добрия начин с цел да се постигнат целите на ОП. За тази цел държавите членки е трябвало да използват позволените от регламента мерки при надлежно отчитане на икономическата ефективност и редовността на разходите.

Препрограмирането е било ефективен инструмент за оптимизиране на усвояването, но е довело до съществени промени в първоначалните планове, с което е застрашило икономическата ефективност

43

Преразглеждането (или препрограмирането) на ОП е важен инструмент за оптимизиране на усвояването и за избягване на отменянето на бюджетни кредити, т.е. неизразходване на средствата. Освен това, то осигурява гъвкавост за държавите членки, като им позволява да се адаптират към променящите се обстоятелства по места. То е използвано често през програмния период 2007–2013 г. и е довело до съществени промени в сравнение с първоначалния план за финансиране. Сметната палата обаче констатира и някои рискове за икономическата ефективност, свързани с използването на препрограмиране (вж. точки 53 и 55).

44

Методите на препрограмиране включват прехвърляне на средства между ОП и между приоритетите (включително въвеждане на нови приоритети или премахване на съществуващите), промяна на ставките на съфинансиране или промяна на публичния и частния компонент на националния принос.

45

В следващите раздели (точки 4659) се разглеждат извършените промени на регулаторната рамка с цел улесняване на препрограмирането, анализира се въздействието на препрограмирането върху първоначалното планиране и се илюстрира използването на всеки един от тези методи на препрограмиране от нашата извадка от 20 ОП.

Изменението на регламента е улеснило преразглеждането на ОП

46

ОП могат да бъдат преразгледани по инициатива на държавите членки или на Комисията със съгласието на държавата членка. Условията за това преразглеждане, предвидено в член 33 от Общия регламент, са с много широк обхват и предоставят на държавите членки значителна свобода на действие. Една ОП може да бъде преразгледана в случай на: значителни социално-икономически промени, големи промени в приоритетите на ЕС, националните или регионалните приоритети, или на оценка, която показва значително отклонение от първоначално набелязаните цели, или в резултат на трудности, срещани в изпълнението. Комисията трябва да одобри или отхвърли преразглеждането на ОП в срок от три месеца след официалното ѝ предаване от държавата членка. Първоначално от държавите членки се е изисквало да извършат оценка при преразглеждането на дадена ОП. Това изискване е било облекчено през 2010 г., когато от държавите членки се е изисквало да представят анализ, обосноваващ преразглеждането на ОП и неговото очаквано въздействие. Целта на това изменение на Общия регламент е била да се улесни адаптирането на ОП42.

Честите преразглеждания на ОП поставят под въпрос програмирането

47

През програмния период 2007–2013 г. препрограмирането е използвано често от държавите членки. Деветнадесет ОП от нашата извадка от 20 ОП са били препрограмирани многократно през периода, понякога повече от веднъж през една и съща година. Освен това Сметната палата установи, че за осем от 20 проверени ОП интервалът между два случая на препрограмиране е бил по-малко от пет месеца. Например една чешка ОП по ЕФРР „Предприятия и иновации“ е имала осем различни версии, от които две са били представени през 2013 г. и още две през 2015 г. На фигура 7 е показан преглед на броя на представените версии за всяка ОП за програмния период 2007—2013 г.

Фигура 7

Брой на представените версии за всяка ОП

Източник: ЕСП.

48

Препрограмирането позволява на държавите членки повторно да организират своите операции, така че да вземат под внимание промените в обстоятелствата по места и измененията на политиките на ЕС. Въпреки това честотата на препрограмирането поставя под въпрос надеждността на анализите, използвани в процеса на програмиране (например анализа на първоначалните нужди и предварителната оценка), както и последващите преразглеждания.

Препрограмирането е довело до значителни промени във финансовите средства за приоритетните оси, които невинаги са отразявали целевите стойности на показателите за изпълнението

49

Един често срещан вид препрограмиране на ОП е прехвърлянето на финансови средства между приоритетните оси в рамките на ОП. Това дава възможност на държавите членки да прехвърлят средства към мерките, при които нуждата от финансиране е по-голяма или изпълнението е по-лесно. По принцип съществената промяна на финансовите средства изисква съответно преразглеждане на показателите за изпълнението и на целевите стойности, за да може да се прецени дали инвестираните средства са постигнали добра икономическа ефективност.

50

В девет от 20 ОП в нашата извадка са прехвърлени средства или са получени средства от други ОП. За повечето ОП (осем от деветте) прехвърлянето е било в размер на по-малко от 10 % от първоначалния принос на ЕС за ОП. В Словакия обаче за една ОП „Конкурентоспособност и икономически растеж“ приносът на ЕС за ОП се е увеличил с 25,4 %.

51

Държавите членки също така са прехвърляли средства между приоритетите оси, което в някои случаи е довело до значителни промени на първоначално програмираните суми (вж. каре 4).

Каре 4

Значителни прехвърляния на приноса на ЕС между приоритетните оси

В Чешката република за една ОП „Предприятия и иновации“ финансирането за приоритет 3.2 „Развитие на предприятия“ е било увеличено с 52,2 % (от 663 млн. евро на 1 млрд. евро), а за приоритет 3.4 „Иновации“ – с 35,8 % (от 680,1 млн. евро на 923,7 млн. евро) с цел ускоряване на усвояването.

За една италианска ОП „Сицилия“ по ЕФРР финансирането за приоритет 6 „Устойчиво развитие на градовете“ е било увеличено със 17,5 % (от 539,5 на 634 млн. евро), за да се укори усвояването.

52

В една ОП в Унгария промените на финансовите средства не са довели до промяна на целевата стойност на показателя за изпълнението (вж. каре 5).

Каре 5

Значителни прехвърляния на приноса на ЕС между приоритетните оси без пропорционално коригиране на целевата стойност на показателя за изпълнението

ОП по ЕФРР в Унгария за околна среда и енергетика е била преразгледана четири пъти. През 2012 г. е извършено прехвърляне от друга ОП, а през 2013 г., 2015 г. и 2016 г. са извършени прехвърляния между приоритетните оси. Средствата са преразпределени към приоритети с проекти, които биха могли да се реализират по-бързо. В резултат на това приносът на ЕС за приоритет 5 „Ефективно използване на енергия“ се е увеличил с 390 % (от 131,2 на 642,6 млн. евро). Същевременно целевата стойност за показателя „енергийни ресурси, спестени чрез енергийна ефективност“ е била намалена с по-малко от една трета през 2012 г., от 11 на 2,7 петаджаула годишно, но не е била преразгледана, когато на приоритетната ос е било отпуснато допълнително финансиране.

53

Горните примери показват, че акцентът върху бързото усвояване и изразходване на средствата представлява риск за постигането на по-добри резултати при изплащането на средствата от ЕС.

Увеличаването на процента на съфинансиране от ЕС повишава усвояването, но намалява стойността, която може да бъде постигната от средствата от ЕС

54

Увеличаването на процента на съфинансиране от ЕС помага на държавите членки да ускорят степента на усвояване и намалява размера на средствата, които са застрашени от отменяне. По този начин дадена държава членка може да бъде обезщетена с преразгледания процент за всички декларирани преди това разходи. Увеличаването на процента на съфинансиране позволява незабавното и бързо усвояване на средствата със задна дата.

55

Увеличаването на процента на съфинансиране облекчава натиска върху националния бюджет, тъй като първоначално планираният принос на държавите членки към ОП е по-малък, но това намалява общата стойност на ОП. Това означава, че мащабът (броят или размерът) на интервенциите също се намалява, освен ако държавите членки продължат да инвестират първоначално планираното финансиране на национално равнище. В резултат това може да окаже отрицателно въздействие върху целите и резултатите, които могат да бъдат постигнати от ОП, което на свой ред се отразява върху стойността, която може да бъде постигната с изплатените средства от ЕС.

56

Повече от половината от ОП в нашата извадка (11 ОП от 20) са били програмирани от началото с максималния процент на съфинансиране от ЕС, посочен в регламента43. За осем ОП процентът на съфинансиране е бил увеличен по време на периода. В таблица 2 е показано увеличението в процента на съфинансиране от ЕС и намалението на националния принос. За тези осем ОП общият размер на намаления национален принос възлиза на 4,8 млрд. евро.

Таблица 2

Намаление на националния принос в резултат на нарастване на процента на съфинансиране

Държава членка Оперативна програма Първоначален процент на съфинансиране от ЕС
(в %)
Преразгледан процент на съфинансиране от ЕС
(в %)
Намаление на националния принос
(в млн. евро)
Румъния Околна среда 80 85 302,1
България Околна среда 81 85 75,5
Испания „Научни изследвания, развойна дейност и иновации за и от предприятията – Фонд „Технология“ 67 75 356,8
„Икономика, основана на знанието“ 70 80 259,0
Италия „Калабрия FSE“ 50 75 286,8
„Сигурност за развитие“ 50 75 386,0
Калабрия 50 75 999,4
Сицилия 50 75 2 179,8
  Общо     4 845,4

Бележка: Регулаторният максимум на процента на съфинансиране от ЕС е 85 % за България и Румъния, 80 % за Испания и 75 % за Италия.

Източник: ЕСП.

Държавите членки са въвели частен принос, за да увеличат степента на усвояване, но това е довело и до намалени интервенции

57

Делът на съфинансиране от държавите членки може да бъде предоставен или само чрез национално публично участие, или може да съдържа и частен принос. Когато програмата съдържа частен принос, в плана за финансиране на ОП44 се взема предвид предоставеното финансиране от получателите на безвъзмездни средства от частния сектор.

58

Увеличаване на частния принос може да допринесе за по-бързо усвояване на средствата, тъй като той допълва националните публични разходи, които ще бъдат възстановени като част от съфинансирането от ЕС и/или ще заменят необходимия национален публичен принос в съответствие със съфинансирането от ЕС. Ефектът е непосредствен и има еднократно положително въздействие върху усвояването на средствата от ЕС чрез увеличаване на размера на допустимите разходи, подлежащи на възстановяване. Тъй като част от частния принос обаче са разходи, които биха били направени независимо от публичния принос, замяната на публичния принос с частен намалява общия размер на инвестициите на държавите членки. Както е показано по-горе (вж. точка 55), това намалява мащаба на интервенцията за постигане на целите на политиката на сближаване.

59

В началото на програмния период нито една от 20-те ОП в нашата извадка не е съдържала частен компонент в своя план за финансиране на ОП. До края на програмния период пет ОП са въвели частен принос, с което същевременно са намалили националния публичен принос. В таблица 3 е показан въведеният частен принос и теоретичният принос на ЕС, който би се освободил с това.

Таблица 3

Частен принос, заменил публичния принос, и теоретично генериран принос на ЕС

Държава членка ОП Въведен частен принос
(в млн. евро)
Ставка на съфинансиране
(%)
Теоретичен принос на ЕС, генериран от частния принос
(в млн.евро)
Испания „Научни изследвания, развойна дейност и иновации за и от предприятията – Фонд „Технология“ 500,5 75 375,4
Чешка република „Предприятия и иновации“ 472,5 85 401,6
Околна среда 97,2 85 82,7
Унгария „Околна среда и енергетика“ 85,1 85 72,3
„Северна Унгария“ 54,2 85 46,0

Бележка: Теоретичният принос на ЕС, генериран чрез включването на частни разходи, се изчислява чрез прилагане на ставката на съфинансиране от ЕС към частния принос. Окончателният принос, генериран от частните разходи, ще бъде известен едва в момента на приключване.

Източник: ЕСП въз основа на данни, предоставени от Комисията.

Разделянето на проектите на етапи намалява риска от отменяне на бюджетни кредити, ако проектите не са изцяло завършени при приключването

60

В регулаторната рамка за периода 2007–2013 г. се предвижда изпълнението на голям проект45 през два програмни периода, т.е. разделянето на един проект на два етапа между програмните периоди 2007–2013 г. и 2014–2020 г.46 Въпреки че в Общия регламент е предвидено разделяне на етапи само на големи проекти, в насоките на Комисията относно приключването се отива още по-далече и принципът на разделяне на етапи се разширява до неголеми проекти със стойност най-малко 5 млн. евро47.

61

Ползата от разделянето на етапи е, че се намалява рискът текущите големи проекти, които не функционират към 31 март 2017 г. (т.е. датата за подаване на документите за приключване), или най-късно към 31 март 2019 г.48, да бъдат счетени за недопустими и съответното финансиране от ЕС да не бъде използвано. Девет от 1449 ОП в нашата извадка са избрали да разделят на етапи големите проекти или проектите на стойност над 5 млн. евро. Използването на разделяне на етапи е намалило риска съфинансирането от ЕС за тези проекти в размер на 4,5 млрд. евро (3,8 млрд. евро за големи проекти и 0,7 млрд. евро за неголеми проекти над 5 млн. евро) да не бъде използвано през програмния период 2007–2013 г.

62

Въпреки че разделянето на етапи е благоприятно за усвояването и с него се отчита фактът, че изпълнението на текущите проекти не спира в края на програмата, неотдавнашен одит разкри, че разделянето на етапи в областта на сближаването е по-сложно и ограничаващо, отколкото в развитието на селските райони, въпреки че двете области на политиката са много сходни50.

Въпреки че ретроспективните проекти са използвани за усвояване на средствата от ЕС, те представляват значителен риск по отношение на икономическите загуби от неефективно разпределяне на ресурсите

63

Ретроспективните проекти или операции са тези, по които са направени разходи или са завършени преди да е било официално поискано или предоставено съфинансиране от ЕС, т.е. те се финансират със задна дата. Ретроспективните проекти са още едно средство за усвояване на финансиране чрез създаване на допълнителни нови разходи или чрез замяна на недопустими разходи.

64

С ретроспективните проекти има явни рискове за икономическата ефективност, тъй като те често се избират, инициират или извършват без да са изрично свързани с целите на дадена програма или с конкретните правни изисквания във връзка с помощта от ЕС. В своите насоки относно ретроспективната помощ от ЕС51 Комисията не насърчава тяхното използване, тъй като те са свързани с голям риск от неспазване на съответните правила на Съюза и националните правила.

65

Освен това, тъй като ретроспективните проекти вече са осъществени с национално финансиране, това поражда съмнения относно добавената стойност на използването на средства от ЕС за съфинансиране на тези проекти. Това носи риск и от икономически загуби от неефективно разпределяне на ресурсите, тъй като тези проекти биха могли да се осъществят дори без финансирането от ЕС.

66

От четирите посетени държави членки три (Италия, Румъния и Унгария) посочиха, че са използвали ретроспективни проекти (вж. каре 6).

Каре 6

Използване на ретроспективни проекти и разходи

Управляващият орган на италианската ОП „Сицилия“ е посочил, че през 2014 г. общият размер на допустимите разходи за ретроспективни проекти е възлизал на 437,3 млн. евро. За 2015 г. той е изчислил, че тези разходи потенциално биха възлизали на 250 млн. евро.

В случая на две унгарски ОП, „Транспорт“ и „Околна среда и енергетика“ националните органи са посочили, че установените ретроспективни проекти са възлизали на общ размер на допустимите разходи съответно 195,1 млн. евро и 74,5 млн. евро.

За румънската ОП „Човешки ресурси и развитие“ националните органи са посочили, че са установени седем ретроспективни проекта с общ размер на допустимите разходи 166,7 млн. евро. За финансирането на тези проекти общо 110 млн. евро са прехвърлени от определени приоритетни оси към приоритетната ос, в която биха могли да се впишат ретроспективните проекти.

67

Държавите членки не са задължени да докладват на Комисията за разходите, декларирани със задна дата. Вследствие на това Комисията не е запозната с обема и финансовото въздействие на разходите, декларирани със задна дата, въпреки явните рискове на това финансиране. Извършената от Сметната палата дейност във връзка с декларацията за достоверност показва, че много държави членки използват ретроспективни разходи и че съфинансирането от ЕС на ретроспективни проекти може да бъде значително за периода 2007–2013 г.

68

Като част от дейността на ЕСП във връзка с годишния доклад за 2015 г. бяха установени грешки, свързани с разходите за ретроспективни проекти (вж. каре 7). В предишен доклад Сметната палата е отбелязвала, че тези проекти са били в по-голяма степен засегнати от грешки, отколкото проектите, подбрани по стандартния начин52.

Каре 7

Недопустими разходи, направени от ретроспективни проекти

Един италиански проект за подобряване на канализационната система в една община е бил одобрен и финансиран с национални средства. Разходите по проекта, възлизащи на 2,5 млн. евро, впоследствие са били включени в ОП „Кампания“ като проект за ретроспективно финансиране.

По време на одита на ЕСП беше установена промяна в обхвата на един договор за възлагане на обществена поръчка, което е довело до нарушение на съответните разпоредби. Следователно почти 30 % от декларираните разходи са счетени за недопустими и не е следвало да бъдат декларирани за съфинансиране.

69

За програмния период 2014–2020 г. използването на ретроспективни проекти е било ограничено до известна степен. Операциите (състоящи се от един или няколко проекта), по които е било започнато да се правят разходи, но не са били физически завършени или изцяло осъществени преди подаването на заявление за финансиране по програмата от страна на бенефициента до управляващия орган, могат да бъдат допустими за финансиране от ЕС53. Остават обаче рискът от недопустими разходи, както и въпросът за добавената стойност на съфинансирането от ЕС.

Въпреки удължаването на периода на допустимост, 8 % от отпуснатите средства за финансовите инструменти не са били използвани и не са имали револвиращ ефект

70

През програмния период 2007–2013 г. държавите членки са могли временно да усвояват средства, като ги внесат във финансов инструмент и получат възстановяване от Комисията, като по този начин се избегне рискът от отменяне на бюджетни кредити по време на етапа на изпълнение. Освен това, с цел подобряване на усвояването, периодът на допустимост за плащанията от финансовите инструменти към крайните получатели е бил удължен от Комисията от 31 декември 2015 г.на 31 март 2017 г.54 Това е довело до допълнителни плащания за крайните получатели в размер на 1,6 млрд. евро55. Сметната палата е докладвала по този въпрос в предходни доклади56.

71

Важно предимство на използването на финансови инструменти е техният револвиращ ефект, т.е. възможността отпуснатите средства за финансовите инструменти да се използват повече от веднъж. Ето защо е важно средствата, отпуснати за финансовите инструменти, да се използват изцяло през програмния период, за да може да се реализира револвиращият ефект.

72

Сметната палата по-рано е докладвала, че ниските нива на усвояване, по-специално през първите години на програмния период 2007–2013 г., са ограничили револвиращия ефект57. През октомври 2017 г. Комисията е докладвала относно финансовото изпълнение към 31 март 2017 г. (при приключване) за финансовите инструменти. Документна проверка на данните в този доклад разкри редица несъответствия и неточности при отчитането на държавите членки58. Тъй като все още е в ход процесът на приключване, Комисията следва да бъде в състояние да провери надеждността на данните, използвани за приключване на оперативните програми.

73

Въпреки това, въз основа на данните, докладвани от държавите членки на Комисията при приключването, по оценка на ЕСП приблизително 8 % (т.е. 0,9 млрд. от 11,3 млрд. евро) от отпуснатите средства за финансовите инструменти не са били използвани до крайния срок 31 март 2017 г. и трябва да бъдат върнати на ОП59. Тези средства могат да бъдат прехвърлени от приоритетната ос на финансови инструменти със слаби резултати към друга приоритетна ос, при условие че има на разположение достатъчно излишни средства в съответствие с определеното в указанията за приключване правило за 10 % гъвкавост. За оперативните програми, които не отговарят на тези условия, върнатите на ОП средства (или част от тях) следва да бъдат платени обратно на бюджета на ЕС. По отношение на върнатите на ОП средства, те не са имали револвиращ ефект, a платените такси за тяхното управление, въпреки че са в съответствие с финансовите споразумения, не са осигурили добавена стойност за бюджета на ЕС.

Направените към края на периода на допустимост договорни авансови плащания може да представляват риск за икономическата ефективност и съответствието

74

Договорните авансови плащания са обичайна пазарна практика, която дава възможност на изпълнителя да покрие първоначалните разходи за мобилизиране на ресурсите, необходими за предоставянето на услугите или договорените строителни работи. Според Комисията обикновено тези авансови плащания варират между 10 % и 40 % от стойността на договора.

75

Едно договорно авансово плащане е допустимо, ако е било изплатено на изпълнителя до 31 декември 2015 г. и е било превърнато в действителни разходи преди 31 март 2017 г. То следва да отговаря на националните правила и договорните задължения. За проектите, одобрени към края на периода на допустимост, обаче (т.е. 31 декември 2015 г.) необходимостта от завършване на проектите до крайния срок за приключване (т.е. март 2017 г.) може да доведе до отпускане на средства за проекти въз основа на способността им за тяхното бързо изразходване, а не на способността им за постигане на резултати.

76

От четирите посетени държави членки две (Унгария и Чешката република) бяха използвали договорни авансови плащания, за да повишат усвояването. Например управляващият орган в Чешката република посочи, че до септември 2016 г. за ОП „Околна среда“ общата стойност на фактурите за авансови плащания е възлизала на 133 млн. евро от приноса на ЕС. Това представлява около 5 % от общата степен на усвояване през 2014 г. и 2015 г. (вж. каре 8).

Каре 8

Авансовите плащания възлизат на висок процент от стойността на договора

За чешката ОП „Околна среда“ договорните авансови плащания са използвани, за да се избегне отмяна на бюджетни кредити и да се подобри усвояването. Между ноември 2013 г. и март 2016 г. националните правила постепенно са били облекчени и бенефициентите са насърчавани да използват авансови плащания и са подпомагани да го правят. През 2014 г. и 2015 г. са били позволени договорни авансови плащания в размер на до 90 % от стойността на договора без подкрепящи фактури за уравняване. След ноември 2015 г. са били позволени авансови плащания в размер на 100 % от стойността на договора, въпреки че националните органи са посочили, че сертифицирането не е възможно без доказателства за изплащане на фактурите. Това надхвърля определеното от Комисията като пазарна практика (вж. точка 74). По отношение на усвояването високият процент на стойността на договора увеличава риска авансовите плащания да не бъдат използвани до крайния срок, което вероятно ще доведе до загуба или неправилно изплащане на средствата от ЕС.

77

Сметната палата вече е докладвала, че декларирането на договорни авансови плащания, особено когато те представляват висок процент от стойността на договора, създава риск при приключването на програмите да има недопустими разходи. Тъй като авансовите плащания може да бъдат превърнати в действителни разходи до 31 март 2017 г., колкото по-близо до крайния срок са действителните разходи, с толкова по-малко време разполагат одитните органи, за да ги проверят и да предоставят увереност относно тяхната допустимост60.

78

Държавите членки са били задължени да извършват мониторинг на договорните авансови плащания, но не се е изисквало да докладват за тях на Комисията. В резултат на това Комисията не може да знае тяхното общо използване и въздействие. Към момента на извършване на одита Сметната палата установи, че Унгария не е извършвала мониторинг на използването или въздействието.

Като цяло процентът грешки в областта на сближаването е намалял от 2007 г. насам, въпреки че някои ретроспективни проекти са довели до грешки

79

Сметната палата разгледа развитието на рамката за контрол в областта на сближаването през програмния период 2007–2013 г. и как това се е отразило върху процента грешки. ЕСП разгледа също така дали акцентът върху усвояването, по-специално към края на програмния период, е довел до повече грешки.

80

Нашата проверка на процентите грешки, докладвани от Сметната палата от 2007 г. насам, показва значително намаляване на процента грешки за разходите в периода 2007–2013 г. в сравнение с предходния програмен период. Процентът грешки системно е бил по-нисък от 2011 г. до 2016 г., което е довело до най-вероятен процент грешки 4,8 % през 2016 г. (долна граница на грешките 3,1 % в сравнение с 11 % през 2007 г. и 2008 г. за плащанията от периода 2000–2006 г.).

81

Развитието на процента грешки може да се отдаде на редица фактори. Както е показано по-горе, някои мерки за подобряване на усвояването, като например използването на ретроспективни проекти (вж. каре 7), са довели до известни грешки. От друга страна, други съществени фактори като цялостните подобрения в системите на държавите членки за управление, контрол и надзор, както и използването на превантивни (прекъсвания и преустановявания) и коригиращи мерки от страна на Комисията за програмния период 2007–2013 г. са довели до намаляване на процента грешки.

Заключения и препоръки

82

За политиката на сближаване максималният размер на разходите в рамките на МФР се разделя на годишно разпределяне на средства по държави членки. Тези отпуснати средства улесняват процеса на програмиране и дават възможност за предварително определяне на цели в рамките на ОП. Сметната палата обаче констатира, че е трудно да се постигнат резултати от схеми, при които средствата са предварително разпределени към държавите членки и усвояването на средствата е основен акцент, поради което се превръща в самоцел. За да се запази акцентът върху постигането на добри резултати, от съществено значение е държавите членки да избягват ситуации, в които значителна част от средствата трябва да бъдат усвоени в края на програмния период, тъй като прибързаното усвояване на средства може да доведе до недостатъчно съобразяване с икономическата ефективност. Ето защо въпреки че усвояването е важно за постигането на целите на политиката, то не е самоцел.

83

За последните два програмни периода късното приемане на законодателната рамка е довело до късно приемане на ОП. Това е имало неизбежен верижен ефект върху реализирането на отпуснатите средства и върху ниското равнище на плащанията през първите години. Комисията е насърчила ранното политическо споразумение относно МФР за периода след 2020 г., за да се предостави правна и финансова сигурност на националните и регионалните органи и за да се даде възможност изпълнението да започне незабавно, в началото на програмния период (вж. точки 1619).

84

Освен посочения по-горе верижен ефект, допълнително обяснение за бавното начало при изразходването на средствата е, че в средата на програмния период държавите членки все още са използвали средства от предходния програмен период (вж. точка 22). Ето защо в предишен специален доклад Сметната палата препоръча в своите законодателни предложения за периода след 2020 г. Комисията да гарантира, че периодите на допустимост вече не се припокриват със следващия програмен период, а процедурата на приключване на програмите завършва непосредствено след края на периода на допустимост61.

85

За да се постигне безпроблемно и стабилно изпълнение през целия програмен период, действията за справяне с бавното усвояване следва да се предприемат рано. Някои държави членки и Комисията са установили затрудненията при усвояването на средствата на сравнително ранен етап от програмния период 2007–2013 г. Комисията обаче е предприела широк набор от действия едва през ноември 2014 г. – почти една година преди края на периода на допустимост, като е създала оперативна група, която да подпомага държавите членки, чиято степен на усвояване е била под средната за ЕС (вж. точки 34 и 35).

86

Държавите членки са използвали редица мерки, включително определените от ОГПИ, и в рамките на една година са успели да повишат своята степен на усвояване, в някои случаи с повече от 20 процентни пункта. В началото на 2018 г. средната степен на усвояване в ЕС е възлизала на 97,2 %. Няколко държави членки не са успели да използват цялото налично финансиране и в края на 2017 г. неизползваните средства са възлизали на 4,4 млрд. евро. Окончателната степен на усвояване и крайната стойност на неизползваните средства ще станат известни, когато завърши приключването (вж. точка 28).

87

Работата на Сметната палата показа, че предприетите действия от Комисията и държавите членки за справяне с бавното усвояване са били насочени главно към усвояването и законосъобразността, но не са взели надлежно предвид съображенията във връзка с изпълнението. За някои от използваните мерки от нейната извадка Сметната палата установи:

  • ОП са преразглеждани често, което е довело до значителни промени спрямо първоначалните планове и е поставило под въпрос надеждността на анализите, използвани при програмирането, и способността за постигане на целите на ОП и на политиката на сближаване (вж. точки 4359).
  • Посетените държави членки са определили ретроспективни разходи, възлизащи на приблизително един милиард евро. Стойността на тези проекти за всички ОП през периода 2007–2013 г. вероятно ще бъде значително по-висока. При тези видове проекти има голям риск от икономически загуби от неефективно разпределяне на ресурсите (биха могли да се осъществят без финансиране от ЕС), а следователно и ограничена добавена стойност за ЕС (вж. точки 6369).
  • Авансовите плащания, като например отпуснатите средства във финансовите инструменти, са допринесли за повишаване на усвояването през програмния период, но бавното изпълнение е намалило револвиращия ефект. Около един милиард евро не са използвани до края на периода на допустимост. Тези средства не са имали револвиращ ефект, а платените такси за тяхното управление, въпреки че са в съответствие с финансовите споразумения, не са осигурили добавена стойност за бюджета на ЕС (точки 7073).
  • Договорните авансови плащания също са допринесли за подобряване на усвояването. За проектите, одобрени към края на периода на допустимост, обаче необходимостта от завършване на проектите до крайния срок за приключване може да доведе до отпускане на средства за проекти въз основа на способността им за тяхното бързо изразходване, а не на способността им за постигане на резултати. Освен това, колкото по-близо са действителните разходи до крайния срок за допустимост, с толкова по-малко време разполагат одитните органи, за да проверят тяхната допустимост (вж. точки 7478).
88

ОГПИ е извършвала мониторинг на напредъка на държавите членки по договорените мерки за подобряване на усвояването. Начинът, по който държавите членки са докладвали резултатите си, обаче е затруднил придобиването на представа за всички използвани мерки и за въздействието на всяка мярка. За някои от мерките (например проектите, финансирани със задна дата, използването на договорни авансови плащания) законодателната рамка не изисква от държавите членки да докладват на Комисията. Тези два фактора са затруднили способността ѝ да придобие цялостна представа за използваните мерки и тяхното индивидуално финансово въздействие (вж. точки 37, 67 и 78).

89

Въпреки че натискът за изразходване на средствата към края на периода 2007–2013 г. е довел до някои грешки, изчисленият процент грешки за областта на сближаването системно е бил по-нисък от 2011 г. до 2016 г. в сравнение с 2007 г. и 2008 г. Това може да се дължи на нетното въздействие на многобройни фактори (вж. точки 80 и 81).

90

За програмния период 2014–2020 г. изпълнението на ОП е започнало малко по-бавно в сравнение с предходния програмен период. Това, както и фактът, че през периода 2007–2013 г. също е имало трудности при изпълнението, създава вероятност държавите членки да срещнат затруднения при усвояването и през текущия период (вж. точки 2326).

Препоръка 1 – график за законодателната рамка и програмните документи

В началото на програмния период Комисията следва да изготви график, който включва основни дати за етапните цели (например предлагането и приемането на законодателната рамка), с цел да гарантира навременното започване на изпълнението на ОП. Комисията следва да предложи такъв график на Съвета и на Европейския парламент с цел постигане на споразумение за него.

Целева дата на изпълнение – незабавно (за законодателната рамка за периода след 2020 г.).

Препоръка 2 – добре обосновани искания за преразглеждане на програмите (включително въздействието върху резултатите)

Преди приемането на своите решения за преразглеждане на оперативните програми Комисията следва да гарантира, че в случаите, в които са засегнати ключови елементи на изпълнението:

  1. искането се основава на надеждна и цялостна оценка на изпълнението на ОП и споразумението за партньорство, както и на свързаните с тях нужди в момента на преразглеждането; и
  2. преразглеждането се извършва главно, за да се осигурят по-добри резултати и че промените в равнището на финансиране за приоритетите са отразени в показателите за изпълнението.

Целева дата на изпълнение – Приложимо за бъдещи искания за преразглеждане на ОП от държавите членки.

Препоръка 3 – средства за получаване на информация, която позволява по-добър мониторинг на усвояването

Комисията следва да гарантира, че разполага със средствата да:

  1. получава необходимата информация за извършване на щателен и всеобхватен мониторинг на усвояването на средства от ОП;
  2. установява причините както за бавното, така и за бързото усвояване, като взема предвид, че разходите следва да бъдат законосъобразни и редовни, както и значението на ефективното изразходване на средствата; и
  3. направи предварителна оценка на нуждите и въздействието на мерките за повишаване на усвояването, за да прецени дали да ги използва.

Целева дата на изпълнение — До края на 2018 г. за а) и б). До края на 2020 г. за в).

Препоръка 4 – акцент върху изпълнението и постигането на добри резултати

Комисията следва да гарантира, че когато предоставя на държавите членки и на ОП целева подкрепа за ускоряване на изпълнението на програмния период 2014–2020 г. (например при преразглеждането на ОП), те предприемат действия с акцент върху постигането на добри резултати.

Целева дата на изпълнение – незабавно.

Настоящият доклад беше приет от Одитен състав II с ръководител Илиана ИВАНОВА — член на Европейската сметна палата, в Люксембург на заседанието му от 30 май 2018 г.

За Сметната палата

Klaus-Heiner LEHNE
Председател

Приложение

Списък на оперативните програми, подбрани за преглед

Държава членка Оперативна програма Фонд Обхванати от ОГПИ
България „Околна среда“ (2007BG161PO005) КФ и ЕФРР x
Чешка република1 „Околна среда“ (2007CZ161PO006)2 КФ и ЕФРР x
„Централна Бохемия“ (2007CZ161PO009) EФРР  
„Предприятия и иновации“ (2007CZ161PO004) EФРР  
„Човешки ресурси и заетост“ (2007CZ05UPO001)2 ЕСФ  
Унгария1
„Околна среда и енергетика“ (2007HU161PO002)2 КФ и ЕФРР x
„Северна Унгария“ (2007HU161PO006) EФРР  
„Транспорт“ (2007HU161PO007)2 КФ и ЕФРР x
Италия1
„Калабрия“ (2007IT161PO008) EФРР x
„Сигурност за развитие“ (2007IT161PO007)2 EФРР  
„Сицилия“ (2007IT161PO011)2 EФРР x
„Калабрия FSE“ (2007IT051PO002) ЕСФ  
Румъния1 „Секторно развитие на човешките ресурси“ (2007RO051PO001)2 ЕСФ x
„Повишаване на икономическата конкурентоспособност“ (2007RO161PO002)2 EФРР x
„Околна среда“ (2007RO161PO004)2 КФ и ЕФРР x
Словакия „Конкурентоспособност и икономически растеж“ (2007SK161PO006) EФРР x
„Транспорт“ (2007SK161PO004) КФ и ЕФРР  
„Образование“ (2007SK05UPO001) ЕСФ x
Испания „Научни изследвания, развойна дейност и иновации за и от предприятията – Фонд „Технология“
(2007ES16UPO001)
EФРР  
„Икономика, основана на знанието“ (2007ES16UPO003) EФРР  

1 Държави членки, посетени на място.

2 ОП, подложени на задълбочен преглед.

Отговори на Комисията

Кратко изложение

I

Комисията извършва мониторинг на изпълнението на равнището на държавите членки и на равнището на програмите, а при необходимост и на равнището на проектите. Като част от изпълнението Комисията проследява отблизо и финансовото изпълнение, като обръща специално внимание на плащанията от ЕС за програмите. Условията за предаване на данни за периода 2014—2020 г. позволяват на Комисията да придобие надеждна и актуална представа за цялостното изпълнение, включително крайните продукти и резултатите от изпълнението на програмите.

III

Датата на приемане на законодателната рамка зависи в голяма степен от съзаконодателите; за периода 2021—2027 г. Комисията представи своето предложение 30 месеца преди планираното начало на периода на допустимост. Комисията подчертава, че въпреки че ранното приемане е важно във връзка със започването на изпълнението на програмата, са налице и други фактори по отношение на изпълнението и усвояването по време на периода — правилото „n+2/3“, равнището на предварителното финансиране или изискванията по отношение на определянето имат по-силно въздействие.

IV

Програмите, одобрени относително късно в сравнение със средното равнище, все още могат да наваксат лесно в зависимост от обстоятелствата и да постигнат по-добра от средната степен на усвояване до края на периода. С правилото „n+2“ се налага по-строга бюджетна дисциплина и се стимулира по-бързото изпълнение на бюджета. Списъкът от готови за изпълнение проекти също представлява важен успех за изпълнението на програмата и усвояването на средства.

V

Комисията е удовлетворена от резултатите на инициативата „Оперативна група за по-добро изпълнение“. Средствата в риск в края на 2014 г. са възлизали на 10—13 милиарда евро, като до приключването размерът на бюджетните кредити за отменяне е бил сведен до по-малко от 5 милиарда евро. Комисията подпомага държавите членки при изразходването на наличните средства и това доведе до степен на усвояване от 97 % за периода 2007—2013 г., което е с 2 процентни пункта над степента през периода 2000—2006 г.

VI

Комисията предложи мерки на държавите членки в риск по отношение на усвояването, които съответстваха на правната рамка за периода 2007—2013 г. и бяха адаптирани спрямо обстоятелствата в държавите членки и конкретните програми. Те съответстваха и на целите на програмата, включително нейните показатели, логиката на интервенцията и процедурите за подбор, прилагани от програмата и т.н. Поради това изглежда не е имало нужда да се обърне специално внимание на резултатите само за да се гарантира, че предложените резултати действително са постигнати. Стандартна практика при управлението на програми е когато при дадена програма са налице признаци на по-ниска степен на усвояване, действията, предприети за решаване на тези въпроси, да бъдат насочени към усвояването в рамките на съществуващите целеви стойности. Освен това Комисията счита гъвкавостта за важна характеристика на политиката на сближаване. Измененията в програмата са от решаващо значение за отразяване на променящите се обстоятелства, възникващите предизвикателства, новите или адаптираните приоритети за програмите, обхващащи десетгодишен период.

VII

Комисията има подробна представа за програмите и прилаганите в тях мерки като част от редовното управление на програмата през целия период. Когато е необходимо, Комисията събира информация, свързана с въпросите, които са важни за управлението на програмата в случаите, когато те не са част от редовното докладване.

VIII

Първо тире: Комисията приема тази препоръка.

Второ тире: Комисията приема тази препоръка.

Трето тире: Комисията приема тази препоръка.

Четвърто тире: Комисията приема тази препоръка.

Обхват и подход на одита

Каре 1 — Усвояването е средство за постигане на резултати, а не самоцел

Комисията вече е отговорила на тази констатация в годишния доклад на Европейската сметна палата (ЕСП) за 2013 г., посочвайки следното:

„Комисията отбелязва, че критериите за изпълнението са залегнали в процеса на подбор на всеки проект, който да бъде финансиран. Държавите членки следва да бъдат в състояние да определят проектите, които допринасят най-много за постигането на резултати, чрез прилагането на претеглени критерии за подбор.“

През периода 2014—2020 г. в правната рамка е засилен акцентът върху изпълнението с въвеждането на изисквания за тематична концентрация, рамката за изпълнение и предварителни условия. В политическото споразумение относно предложението „Омнибус“ на Комисията допълнително бяха разширени възможностите за плащане въз основа на предварително определени резултати, изпълнени условия или постигнати резултати1.

Констатации и оценки

14

Комисията отбелязва също, че успоредно с преговорите по правната рамка тя започва неофициални преговори по програмата, за да постигне напредък до момента на приемане на правната рамка. През периода 2014—2020 г. този процес беше основан на документи за изразяване на позиция, изготвени за отделните държави членки.

16

Комисията подчертава, че датата на приемане на законодателната рамка се определя в голяма степен от съзаконодателите.

За периода 2021—2027 г. Комисията представи своето предложение 30 месеца преди планираното начало на периода на допустимост. Въпреки това Комисията не е в състояние да контролира хода на приемане на законодателните предложения от страна на съзаконодателите.

19

Комисията подчертава, че въпреки че ранното приемане е важно във връзка с изпълнението на програмата, са налице други важни фактори по отношение на усвояването по време на периода. Програмите, приети относително късно в сравнение със средното равнище, могат да постигнат по-добри резултати от средната степен на усвояване до края на периода.

Това дали програмите подлежат на правило „n+2“ или „n+3“ е по-решаващ фактор по отношение на постигнатата степен на усвояване до края на програмния период.

Каре 2 — ОП за периодите 2007—2013 г. и 2014—2020 г., приети след началото на програмния период

Комисията отбелязва, че нейните резултати по преговорите и приемането на програми в сравнение с предходния програмен период могат да бъдат оценени и чрез сравняване на първите 12 месеца след приемането на правната рамка. Използването на периода от 12 месеца от приемането на съответните законодателни пакети в двата периода би могло да създаде по-точна представа. Това би означавало, че в периода 2014—2020 г. през първите 12 месеца след приемането на регламента са били приети 40 % от ОП, в сравнение с 6 % от ОП за същия срок от програмния период 2007—2013 г.

21

Комисията счита, че усвояването (определено от гледна точка на плащания от ЕС) е по-бавно, като се има предвид, че общата стойност на предварителното финансиране през периода 2014—2020 г. е много по-висока от тази през периода 2007—2013 г. Това не стимулира държавите членки да представят искания за плащане, по-специално тъй като във връзка с това е трябвало да се извършва определяне. Промяната от правилото „n+2“ към „n+3“ за периода 2014—2020 г. също не насърчава бързото представяне на искания за плащане. Обяснението се състои във факта, че досега равнището на подбор на проекти в държавите членки е съпоставимо в двата програмни периода.

22

Комисията счита, че припокриването на периодите на допустимост е един от няколкото фактора, допринасящи за забавянето на изпълнението през следващия период. Взаимодействат си и други важни фактори, като например равнището на предварително финансиране и правилото „n+“. Тези фактори влияят силно на усвояването, изразено чрез плащания от ЕС, но не и на действителната степен на изпълнение на място.

23

Комисията не счита, че е налице по-висок риск по отношение на усвояването в края на програмния период за 2014—2020 г. в сравнение с 2007—2013 г. Като се има предвид правилото „n+3“ и равнището на подбор, както и плащанията, удостоверени от бенефициерите, Комисията счита, че е налице потенциал през периода 2014—2020 г. да бъде постигната същата степен на усвояване както през периода 2007—2013 г. Освен това Комисията отбелязва, че процедурата за годишен финансов отчет е била въведена в правната рамка за периода 2014—2020 г. (като се изисква държавите членки да я възприемат) и че относително високото равнище на предварително финансиране не осигурява достатъчен стимул за ускоряване на подаването на искания за плащане от ЕС.

25

През 2016 г. Комисията въведе система за строг мониторинг на програмите от периода 2014—2020 г., за които се оказва, че напредват бавно.

26

Комисията счита, че качеството на проектите може да не се свързва непременно с размера на неизпълнените задължения. Комисията се позовава на отговора си на точка 2.14 от годишния доклад на ЕСП за 2016 г.

28

Въпреки че усвояването винаги може да бъде подобрено, Комисията счита, че средното равнище от 97 % е съпоставимо с по-ранните периоди и е удовлетворена от този резултат. За по-голяма прецизност тази степен на усвояване надвишава степента, отбелязана за програмите по ЕФРР и ЕСФ за периода 2000—2006 г. (96 %).

Работата на оперативната група за по-добро изпълнение и нейното сътрудничество с органите на съответните държави членки са имали положително въздействие върху отменянето на бюджетни кредити и степента на усвояване.

34

Комисията подчертава, че е предприела редица действия за държави членки в риск по отношение на усвояването по-рано от тази дата въз основа на активен двустранен политически диалог. Координираното политическо действие на високо равнище, обхващащо всички държави членки в риск по систематичен начин, започна 14 месеца преди крайната дата за допустимост.

36

Действията бяха концентрирани най-вече върху управлението на вече избрани проекти или покани за представяне на предложения, чието стартиране е планирано. Поради това главната цел беше да се обезпечат стратегическите цели на програмите.

37

Комисията се позовава на своя отговор на каре 1.

39

Комисията отбелязва, че първите насоки относно разделянето на етапи на големите проекти са издадени още през 2012 г. и представени на държавите членки по време на заседанието на Комитета за координация на фондовете (ККФ) (COCOF_12-0047-02-EN). Правилата бяха обяснени допълнително в заключителните насоки, издадени през 2013 г. и изменени през 2015 г., с цел на държавите членки да се осигури правна сигурност.

47

Комисията счита, че препрограмирането е необходим инструмент за гарантиране на гъвкавост по отношение на интервенциите, определени в програмите за период от почти десет години.

Редица подробни елементи налагат изменение на програмата съгласно регулаторната рамка и държавите членки не могат да избегнат тяхното предприемане. Това позволява на Комисията да гарантира, че насочеността на интервенциите се запазва и основанието за изпълнението на програмата продължава да бъде надеждно (вж. елементите, изброени в член 37 от Общия регламент и тези, които са част от одобрената програма).

Държавите членки имат правото да решат колко допълнителна информация да се включи в техните програми в сравнение с правно установения минимум, който се изисква. По-голямото количество на детайлите (за бенефициерите, целевите групи, големите проекти и т.н.) изисква по-чести изменения, без стратегическата ориентация да се поставя под въпрос.

49

През периода 2014—2020 г. всички промени в програмите, свързани с изпълнението, са проверени внимателно от Комисията, а основателността на обосновката е оценена задълбочено по географски единици в сътрудничество с компетентния център за оценка/отдела за оценка. Когато промените са извършени на равнището на финансирането, се обмисля дали е необходимо да бъдат променени и показателите.

52

Намалената целева стойност вече е била включена в първото изменение през 2012 г. въз основа на преглед на показателите, предприет от унгарските органи и представен на мониторинговия комитет през ноември 2011 г. Опитът от първите покани за представяне на предложения показа, че резултатите от инвестициите са били по-ниски в сравнение с предварителната оценка при изготвянето на проекта за ОП и е било необходимо да бъдат приведени в съответствие с действителните обстоятелства.

В окончателния доклад се посочва, че в крайна сметка са спестени най-малко 4,6 петаджаула. Това е по-малко в сравнение с планираното през 2007 г., но двойно повече от стойността на планирания резултат през 2012 г., в съответствие с удвояването на бюджета между 2012 г. и 2016 г.

Каре 5 — Значителни прехвърляния на приноса на ЕС между приоритетните оси без пропорционално коригиране на целевата стойност на показателя за изпълнението

През 2012 г. беше въведено първо изменение (C(2012) 6310)). С него целевата стойност беше намалена на 2,7 петаджаула въз основа на опита през 2011 г. (налична обосновка в системата за управление на фондовете SFC 2007), когато се оказа, че целевата стойност е твърде надценена в сравнение с резултатите от конкретни първи проекти, одобрени и изпълнени през 2011 г. Бюджетът беше увеличен през 2012 г. Целевата стойност беше запазена въпреки допълнителния бюджет, отпуснат по-късно.

Общ отговор на Комисията на точки 55 и 56:

Правната рамка позволява на държавите членки да увеличат съфинансирането от ЕС до максимално равнище. Ако държавите членки бяха програмирали процента на съфинансиране от ЕС до възможно най-високото равнище от самото начало, общият бюджет, наличен за политиката на сближаване, би бил значително по-нисък от сумата, програмирана окончателно за периода 2007—2013 г.

58

Комисията подчертава, че краят на периода 2007—2013 г. съвпадна с периода след кризата с мерки за ограничение на публичните бюджети/инвестиции. Поради това включването на частен принос и увеличаването на равнищата на съфинансиране бяха важен елемент, който позволи продължаването на изпълнението на програмата. Правната рамка позволява на държавите членки да преминат от база на публичните разходи към база на общите разходи. Държавите членки са можели да програмират интервенции на база на общите разходи от самото начало. Ако бяха постъпили така, общия бюджет, наличен за политиката на сближаване, би бил значително по-нисък от сумата, програмирана окончателно за периода 2007—2013 г.

60

Комисията се позовава на отговора си на точка 91 от специален доклад № 36/2016 на ЕСП относно приключването.

63

За периода 2007—2013 г. Комисията изготви списък на правилата, на които управляващите органи следва да обърнат специално внимание, в случай че включват ретроспективни операции в оперативните програми (вж. бележка 12-0050-01 на ККФ). Освен това в няколко случая (например на заседанието на „групата на хомолозите“) Комисията повиши осведомеността на управляващите органи и одитните органи по отношение на рисковете при ретроспективните проекти. Освен това контролният списък, използван от Комисията за анализиране на декларацията за приключване и окончателния доклад за контрола, включва въпрос относно ретроспективните проекти за случаите, когато те представляват особен риск за програмата.

68

Комисията отново посочва своите по-ранни отговори на годишния доклад на Сметната палата за 2008 г.2.

69

Комисията изяснява, че съгласно правната рамка за периода 2007—2013 г. изборът на вече завършени операции („ретроспективни операции“) не е бил забранен, при условие че те са завършени след началната дата на допустимост3.

Съгласно правната рамка за периода 2014—2020 г. операциите не трябва да са били физически завършени или изцяло осъществени преди подаването на заявление за финансиране от страна на бенефициера до управляващия орган4. Освен това с Регламента за общоприложимите разпоредби беше въведено специално задължение5 по отношение на управляващия орган, който трябва да гарантира спазване на приложимото право преди подбора на такива операции. Следователно подходът през програмния период 2014—2020 г. е по-ограничаващ в сравнение с подхода през периода 2007—2013 г.

70

Що се отнася до финансовите инструменти, решението за изменение на насоките на Комисията относно приключването не засегна разпоредбите на Регламент (ЕО) № 1083/2006, съгласно които приносът от фондовете за финансовите инструменти е трябвало да бъде платен най-късно до 31 декември 2015 г. Следователно тези насоки са съдържали разяснение съгласно действащите правила. Вж. също отговорите на Комисията на точка 6.45 и препоръка 3 от годишния доклад на ЕСП за 2015 г. и отговора на Комисията на точка 91 от специален доклад № 36/2016 на ЕСП.

72

Комисията потвърждава, че понастоящем е в процес на проверка на надеждността на стойностите, използвани за приключване на ОП. Съответните проблеми бяха решени изцяло през програмния период 2014—2020 г.

73

Степента на усвояване през програмния период 2007—2013 г. е следвала жизнения цикъл на финансовите инструменти.

При приключването управляващите органи са оценили върнатите средства, свързани със структурните фондове, или средствата, които следва да бъдат върнати в бъдеще от инвестициите за крайните получатели, на общо 8,4 милиарда евро от минали периоди, което следователно се оказва значителен револвиращ ефект.

75

Комисията признава някои рискове, свързани с договорните авансови плащания, но подчертава, че според правното основание те се считат за допустими през целия програмен период. Комисията обаче счита, че благодарение на разяснението, предоставено по отношение на допустимостта, и съветите във връзка с добри практики, предложени по отношение на използването/допустимостта на договорните авансови плащания във въпросника относно приключването и чрез оперативната група за по-добро изпълнение, беше постигнато достатъчно ограничаване на риска. На Комисията не са известни договорни авансови плащания, които да са довели до подбор на проекти с ниско качество.

76

Комисията отбелязва, че чешките органи са решили да позволят авансови плащания, за да ускорят усвояването. Комисията препоръча да не се излиза извън рамките на стандартната пазарна практика.

77

На този етап от процеса на приключване Комисията отбелязва, че риск от нередности не е възникнал и никакви сериозни проблеми, свързани с авансовите плащания, не са повлияли на изпълнението на програмата.

78

Комисията изяснява, че към момента на приключване по унгарските програми има най-много случаи на свръхпредоставяне на бюджетни кредити и за всяка оперативна програма е поискан списък на неоперативните проекти, поради което не съществува риск договорните авансови плащания да не се използват за действителни проекти.

Във всеки случай Комисията препоръча да не се излиза извън рамките на стандартната пазарна практика.

Заключения и препоръки

82

Въз основа на резултатите от последващата оценка на програмния период 2007—2013 г. и на седми доклад за икономическото, социалното и териториалното сближаване политиката на сближаване показа добри общи резултати. Комисията е ангажирана да поддържа постигането на добри резултати и да продължава да полага усилия за ускоряване на усвояването в държавите членки.

83

Комисията подчертава, че въпреки че своевременното одобряване на програмите е важно във връзка с изпълнението на програмата, са налице други фактори по отношение на усвояването по време на периода. Програмите, одобрени относително късно в сравнение със средното равнище, все още могат да постигнат по-добра от средната степен на усвояване до края на периода. Един от тези фактори е дали програмите подлежат на правило „n+2“ или „n+3“, а не толкова дали датата на приемане настъпва няколко месеца по-рано или по-късно. В сравнение с правилото „n+3“, с правилото „n+2“ се налага по-строга бюджетна дисциплина и се стимулира по-бързото изпълнение на бюджета.

84

Комисията признава дестимулиращото въздействие на правилото „n+3“ и високото равнище на предварителното финансиране върху усвояването, по-специално предвид системите за годишни счетоводни отчети и процеса на определяне. Комисията взе това под внимание при представянето на своите предложения за периода след 2020 г.

Комисията отново посочва своите отговори, предоставени по специален доклад № 36/20166. Припокриване между два периода е необходимо предвид факта, че изпълнението на много от операциите отнема по няколко години и че винаги ще има начален и застъпващ се етап. Освен това прекъсването на припокриването на периодите на допустимост ще доведе до по-слабо изпълнение на политиката. Комисията подобрява приемствеността между периодите чрез редица мерки, включително разделяне на етапи на по-големите проекти.

85

Комисията започна да предприема действия за някои държави членки още през 2010 г., веднага щом беше установен известен риск от бавно усвояване7. За някои държави членки трябваше да бъдат предприети допълнителни действия от 2014 г. нататък.

87

Комисията посочва отново, че проблемите във връзка с изпълнението са разгледани през целия програмен период. Стандартна практика при управлението на програми е когато при дадена програма са налице признаци на по-ниска степен на усвояване, действията, предприети за решаване на тези въпроси, да бъдат насочени към усвояването в рамките на съществуващите целеви стойности.

Първа точка: Препрограмирането е необходим инструмент за гарантиране на гъвкавост по отношение на интервенциите, определени в програмите за период от почти десет години.

Четвърта точка: На Комисията не са известни договорни авансови плащания, които да са довели до подбор на проекти с ниско качество.

При подбора на проекти към края на периода на допустимост се спазват същите критерии (включително по отношение на изпълнението), както са установени в програмата.

88

Дори ако Комисията не проверява въздействието на всяка мярка поотделно, тя разполага с цялостните резултати за подобрената степен на усвояване на съответните програми. Средната степен на усвояване по трите фонда (Европейски фонд за регионално развитие, Европейски социален фонд, Кохезионен фонд) в размер на 97 % за периода 2007—2013 г. е 2 с процентни пункта по-висока в сравнение с тази през периодите 2000—2006 г. и 2007—2013 г., които представляват първите пълни програмни периода 12 държави членки.

90

Въз основа на равнището на подбор на проекти и разходите, декларирани от бенефициерите, Комисията счита, че изпълнението е било на съпоставимо равнище през съответните години на двата програмни периода, въпреки че доброто равнище на подбор на проекти понастоящем не е довело изцяло до искания за плащане.

Препоръка 1 — график за законодателната рамка и програмните документи

Комисията приема тази препоръка.

Комисията представи предложенията си за законодателната рамка за периода след 2020 г. на 29 май 2018 г., т.е. 30 месеца преди началото на програмния период след 2020 г. На препоръката вече е обърнато сериозно внимание, по-специално в съобщение на Комисията COM(2018)98 от 14 февруари 2018 г. „Нова, модерна многогодишна финансова рамка за Европейския съюз, с която ефикасно да постига резултати по своите приоритети след 2020 г.“, и по-конкретно раздел 6, в който е подчертано значението на своевременното споразумение за новата многогодишна финансова рамка за периода след 2020 г.

Препоръка 2 — добре обосновани искания за преразглеждане на програмите (включително въздействието върху резултатите)

Комисията приема тази препоръка.

Препоръка 3 — средства за получаване на информация, която позволява по-добър мониторинг на усвояването

Комисията приема тази препоръка.

Препоръка 4 — акцент върху изпълнението и постигането на добри резултати

Комисията приема тази препоръка.

Речник на термините и съкращенията

Голям проект: Големите проекти се състоят от редица икономически неделими строителни работи, дейности или услуги, изпълняващи точна техническа функция с ясно определени цели, и чиято обща стойност надхвърля 50 млн. евро или 75 млн. евро за проектите в областта на транспорта. Одобрението на Комисията се изисква за всеки отделен проект.

Добавена стойност за ЕС: Ползите, добавени от действията на ЕС към ползите, които иначе биха били създадени от самостоятелните действия на държавите членки.

Европейски социален фонд (ЕСФ): Целта на Европейския социален фонд е да се засили икономическото и социалното сближаване в рамките на Европейския съюз чрез подобряване на възможностите за заетост и работни места (основно чрез мерки за обучение) и насърчаване на високо равнище на заетост и създаване на повече и по-добри работни места.

Европейски фонд за регионално развитие (ЕФРР): Целта на Европейския фонд за регионално развитие е засилване на икономическото и социалното сближаване в рамките на Европейския съюз чрез преодоляване на основните различия между регионите. За тази цел той предоставя финансова подкрепа за изграждане на инфраструктура и за продуктивни инвестиции за създаване на работни места, най-вече за предприятията.

Икономически загуби от неефективно разпределяне на ресурсите: Икономически загуби от неефективно разпределяне на ресурсите възникват, когато се предоставя финансиране в подкрепа на бенефициент, който и без тази помощ би направил същия избор. В този случай наблюдаваният резултат не може да бъде отчетен като въздействие от политиката, а предоставената на бенефициента помощ не е оказала никакъв ефект. Ето защо онези разходи, които са свързани с подобни икономически загуби от неправилно разпределение на ресурсите, по своето естество са неефикасни, тъй като не допринасят за постигане на целите.

ККФ: Комитетът за координация на фондовете (ККФ) е постоянен комитет на Европейската комисия. Неговата функция е да разглежда въпроси, свързани с прилагането на регламентите за структурните фондове и Кохезионния фонд. Насоките на ККФ служат като препоръки с практически примери и информация, без да бъдат правно обвързващи или ограничителни.

Кохезионен фонд (КФ): Целта на Кохезионния фонд е да се засили икономическото и социалното сближаване в рамките на Европейския съюз чрез финансиране на проекти в областта на околната среда и транспорта в държавите членки, чийто БНП на глава от населението е по-малък от 90 % от средния за ЕС.

Многогодишна финансова рамка: Многогодишната финансова рамка (МФР) определя приоритетните разходи и максималния размер на сумите, които ЕС може да изразходва в конкретни области в рамките на фиксиран период от няколко години. Настоящата МФР обхваща периода 2014–2020 г., а предишните са обхващали периодите 2007–2013 г. и 2000–2006 г. (Програма 2000).

Национална стратегическа референтна рамка: Референтен документ за планирането на средствата от ЕС на национално равнище за периода 2007–2013 г. Той гарантира, че помощта от фондовете е в съответствие със стратегическите насоки на Общността за сближаване и идентифицира връзката между приоритетите на ЕС от една страна и националните и регионалните приоритети от друга. За програмния период 2014–2020 г. споразуменията за партньорство (вж. определението по-долу) са заменили националната стратегическа референтна рамка.

Обща стратегическа рамка (ОСР): Предоставя насоки и допринася за хармонизирането на целите, които следва да бъдат постигнати от различните фондове на ЕС за политиката на сближаване и другите инструменти и политики на ЕС.

Одитен орган: Той предоставя увереност на Комисията относно ефективното функциониране на системите за управление и вътрешен контрол на дадена оперативна програма (ОП) (и следователно относно законосъобразността и редовността на сертифицираните разходи). Одитните органи обикновено са структури в държавната администрация, които се определят от държавата членка, част от министерството на финансите (или представляват органи за вътрешен контрол, подчинени на министъра), други министерства или са в рамките на върховните одитни институции. Те трябва да са функционално независими от органите, управляващи фондовете. Одитният орган докладва констатациите от своите одити на системите и от одитите на операциите на управляващите и сертифициращите органи на съответната ОП. Веднъж годишно те докладват на Комисията относно извършената дейност в годишен доклад за контрола. Ако одитният орган счита, че управляващият орган не е предприел подходящи корективни действия, той трябва да насочи вниманието на Комисията към този въпрос.

Оперативна програма (ОП): В ОП се определят приоритетите и конкретните цели на дадена държава членка и се описва как финансирането (от ЕС, както и националното публично и частно съфинансиране) ще бъде използвано в рамките на определен период от време (понастоящем седем години) за финансиране на проекти. Проектите в рамките на дадена ОП трябва да допринасят за постигането на определен брой цели. Финансирането на ОП може да се предоставя от ЕФРР, КФ и/или ЕСФ. ОП се изготвя от държавата членка и трябва да бъде одобрена от Комисията, преди да бъдат извършени плащания от бюджета на ЕС. ОП могат да бъдат променяни само по време на програмния период, ако и двете страни са съгласни.

Отменяне на бюджетни кредити: Анулиране на всички или на част от бюджетните кредити, които не са били използвани. Отменянето на бюджетни кредити е автоматично след определен период от време, обикновено две или три години („правилото n+2/3“).

Поемане на задължение: Правно обвързване за предоставяне на финансиране, при положение че са изпълнени някои условия, чрез което ЕС се задължава да възстанови своя дял от разходите по финансиран от ЕС проект след приключване на този проект.

Приключване: Финансово уреждане чрез изплащане на окончателното салдо на държавата членка или възстановяването на надплатени суми от Комисията. Приключването е последният етап от жизнения цикъл на дадена програма.

Приоритетна ос: Един от приоритетите на стратегията в дадена оперативна програма, който се състои от група операции, които са свързани и имат специфични измерими цели.

Програмен период: Многогодишната рамка, в която се планират и реализират разходите по структурните фондове и Кохезионния фонд.

Разделяне на етапи: Начин на организиране на финансирането на даден проект в рамките на два програмни периода с цел да се ограничи рискът от незавършени (а следователно и недопустими) проекти и да се увеличи усвояването на средства през първия етап (2007–2013 г.).

Разпределени средства: Общата сума, заделена за дадена държава членка или оперативна програма (ОП) в рамките на даден програмен период. Тази сума е теоретичният максимален размер, който може да бъде изплатен.

Ретроспективен проект: Ретроспективните проекти или операции са тези, по които са направени разходи от национални източници или са завършени, преди да е било официално поискано или предоставено съфинансиране от ЕС, т.е. те се финансират със задна дата. През програмния период 2014—2020 г. проекти или операции, които са физически завършени или изцяло изпълнени преди подаването на заявление за финансиране по програмата от страна на бенефициента, не са допустими за финансиране от ЕС.

Сертифициращ орган: Той се определя от държавата членка, за да извършва проверки от първо ниво на разходите, декларирани от управляващите органи, и да удостовери, че тези разходи са законосъобразни и редовни.

Споразумения за партньорство: Споразуменията за партньорство се сключват между Европейската комисия и всяка държава членка за програмния период 2014–2020 г. В тях се определят плановете на националните органи за това как да използват финансирането от Европейските структурни и инвестиционни фондове и се очертават стратегическите цели и инвестиционните приоритети на всяка държава, като се свързват с общата цел на стратегията „Европа 2020“ за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. Те също така съдържат подробна информация за всички „предварителни условия“ (т.е. необходимите предпоставки за ефективно и ефикасно използване на средствата) и за рамките за управление на изпълнението. Споразуменията се изготвят от държавите членки в процес на диалог с Комисията и следва да бъдат одобрени от нея.

Степен на усвояване: Процентът от общите поети задължения за дадена оперативна програма, който е бил усвоен, т.е. изплатен.

Стратегически насоки на Общността за сближаване: Стратегическите насоки на Общността съдържат принципите и приоритетите на политиката на сближаване и предлагат начини, по които европейските региони могат най-добре да използват предоставените им средства за националните и регионалните програми за подпомагане през периода 2007–2013 г. Националните органи трябва да използват насоките като основа за изготвяне на техните национални стратегически приоритети и за планирането за периода 2007–2013 г., познато като национална стратегическа референтна рамка.

Управляващ орган: Управляващият орган е национален, регионален или местен публичен орган (или друг държавен или частен орган), определен от държавата членка да управлява дадена оперативна програма. Неговите задачи включват подбор на проекти, които да бъдат финансирани, мониторинг на начина на изпълнение на проектите и докладване на Комисията за финансовите аспекти и постигнатите резултати. Управляващият орган също така е органът, който е компетентен да налага финансови корекции на бенефициентите след одити, извършени от Комисията, Европейската сметна палата (ЕСП) или друг орган в държава членка.

Усвояване: Финансирането на ЕС се счита за усвоено, ако сумата е изплатена от Комисията на ОП на дадена държава членка под формата на съфинансиране на допустими проекти. Тя включва авансови, междинни и окончателни плащания.

Бележки

1 Членове 174 и 176 от ДФЕС и член 89 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета (OВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 320).

2 Отпуснатите средства за ЕФРР, КФ и ЕСФ през програмния период 2007–2013 г. са възлизали на 342,5 млрд. евро. Окончателният размер на сумите, за които са поети задължения, ще стане известен едва след приключването на всички процедури.

3 Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета от 11 юли 2006 година за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионния фонд и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1260/1999 (OВ L 210, 31.7.2006 г., стр. 25).

4 Регламент (EО) № 1828/2006 на Комисията от 8 декември 2006 г. относно реда и начина на изпълнение на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета и на Регламент (ЕО) № 1080/2006 (OВ L 71, 27.12.2006 г., стр. 1).

5 Регламент (EО) № 1080/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юли 2006 г. относно Европейския фонд за регионално развитие (ОВ L 210, 31.7.2006 г., стр. 1) и Регламент (EО) № 1081/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юли 2006 г. относно Европейския социален фонд (ОВ L 210, 31.7.2006 г., стр. 12). Регламент (ЕО) № 1084/2006 на Съвета от 11 юли 2006 г. за създаване на Кохезионен фонд (ОВ L 210, 31.7.2006 г., стр. 79).

6 Многогодишната рамка, в която се планират и извършват разходите по структурните фондове и Кохезионния фонд, се нарича програмен период.

7 Член 45 от Регламент (ЕО) № 1083/2006.

8 Член 317 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

9 Член 75 от Регламент (ЕО) № 1083/2006.

10 Плащанията на Комисията включват предварително финансиране в съответствие с членове 76 и 82 от Регламент (ЕО) № 1083/2006.

11 Член 93 от Регламент (ЕО) № 1083/2006.

12 България, Гърция, Естония, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия и Чешка република.

13 За програмния период 2014–2020 г. правилото „n+3“ се прилага за всички държави членки в съответствие с член 136 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

14 Оперативната група за по-добро изпълнение беше създадена, за да подпомага държавите членки, които изпитват затруднения при изразходването на оставащото финансиране от програмния период 2007–2013 г. Тя се съсредоточи върху 38 ОП по ЕФРР и КФ и обхвана осем държави членки.

15 Европейски парламент – Комисия по регионално развитие, „Доклад относно усвояване на средствата от структурните фондове и Кохезионния фонд: поуки за бъдещата политика на сближаване на ЕС (2010/2305(INI))“, 25 юли 2011 г.

16 Становище № 7/2011 (C 47/1, 17.2.2012 г., стр. 1).

17 Вж. Годишен доклад за 2013 г., глава 10, „Постигане на резултати със средствата от бюджета на ЕС“, точка 10.10 (OВ C 398, 12.11.2014 г.).

18 За програмния период 2007–2013 г. Общият регламент е приет чрез специалната законодателна процедура, т.е. по принцип Съветът е бил единственият законодател, а Европейският парламент е имал ограничени правомощия за намеса. За периода 2014–2020 г. РОР е приет чрез обикновена законодателна процедура, т.е. Съветът и Европейският парламент са имали еднаква роля в преговорите.

19 Специален доклад № 2/2017 „Договарянето от страна на Комисията на споразумения за партньорство и програми в областта на сближаването за периода 2014–2020 г. се характеризира с по-добро насочване на разходите към приоритетите на „Европа 2020“, но и с по-сложни механизми за измерване на резултатите“, точки 36–37.

20 COM(2018) 98 окончателен от 14 февруари 2018 г., „Нова, модерна многогодишна финансова рамка за Европейския съюз, с която ефикасно да постига резултати по своите приоритети след 2020 г.“.

21 Специален доклад № 2/2017, точки 49 и 53–55.

22 Вероятната причина преговорите да отнемат повече време са били новите изисквания, въведени с новата законодателна рамка, ИТ проблеми с новата система за електронен обмен на информация и по-сложната процедура за приемане на ОП в Комисията. (Вж. Специален доклад на ЕСП № 2/2017, точка 55).

23 Това включва: 249 ОП по ЕФРР и КФ; 118 ОП по ЕСФ; 73 ОП по ЕТС.

24 Това включва: 124 ОП по ЕФРР и КФ; 95 ОП по ЕСФ; 92 ОП, финансирани по няколко фонда, и 76 ОП по ЕТС.

25 Степента на усвояване се изчислява, като се разделят кумулативните плащания на общия размер на поетите задължения за ЕФРР, ЕСФ и КФ. За програмния период 2014–2020 г. резервът за изпълнение не е включен в общия размер на поетите задължения, тъй като зависи от резултатите от прегледа на изпълнението.

26 С оглед на продължаващите икономически затруднения, периодът на допустимост на 13 гръцки програми и 18 програми по INTERREG III е бил удължен до 31 декември 2009 г., което е преместило крайните срокове за представяне до 31 март 2011 г. След земетресението в Абруцо регионалната оперативна програма и програмата по INTERREG III A Italia-Adriatico са били удължени до 30 юни 2010 г., а крайният срок за представяне е бил 30 септември 2011 г.

27 То е възлизало на 7 % от приноса на фондовете. Член 32 от Регламент (EO) № 1260/1999 на Съвета от 21 юни 1999 г. за определяне на общи разпоредби за Структурните фондове (L 161, 26.6.1999 г., стр. 1).

28 Вж. Годишните доклади на ЕСП за 2015 г. и 2016 г., глава 6 „Икономическо, социално и териториално сближаване“.

29 Третите окончателни отчети, които обхващат периода 1 юли 2016 г. — 30 юни 2017 г., подлежат на проверка и приемане от страна на Комисията, което трябва да стане до 31 май 2018 г. В резултат на това кумулативните разходи могат да се променят.

30 „Моят регион, моята Европа, нашето бъдеще —седми доклад за икономическото, социалното и териториалното сближаване“, Европейска комисия, септември 2017 г., стр. 177.

31 България, Естония, Хърватия, Латвия, Литва, Унгария, Полша, Румъния и Словакия.

32 Вж. Годишния доклад на ЕСП за 2016 г., глава 2, „Бюджетно и финансово управление“, точки 2.24–2.25.

33 Степента на усвояване се изчислява, като се разделят кумулативните плащания (332,9 млрд. евро) на общия размер на поетите задължения за ЕФРР, КФ и ЕСФ (342,5 млрд. евро). Степента на усвояване е условна, тъй като заявленията за окончателно плащане все още са в процес на уравняване и това ще се отрази върху стойността на кумулативните плащания.

34 ЕФРР/КФ: 3,5 млрд. евро; ЕСФ: 0,9 млрд. евро.

35 ЕФРР/КФ: 743,5 млн. евро; ЕСФ: 110,3 млн. евро.

36 Член 67 от Регламент (ЕО) № 1083/2006.

37 Хърватия се присъедини към ЕС през юли 2013 г. и нейният период на допустимост беше до 31 декември 2016 г.

38 Съобщение за печата MEMO/15/4654, 24.3.2015 г.

39 ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ е предоставила данни на ГД „Регионална и селищна политика“ чрез оценка на системите за управление на ЕСФ, и била е информирана за извършената работа и е участвала в мисии в държавите членки.

40 ОГПИ е обхванала и Словения, тъй като степента на усвояване на частта от Кохезионния фонд, предназначена за ОП „Околна среда и транспортна инфраструктура“, е била значително по-ниска от средната за ЕС.

41 Обхванатите теми са: ретроспективни проекти; разделяне на етапи; грешки при възлагането на обществени поръчки; договорни авансови плащания; представяне и одобряване на големи проекти.

42 Съображение 6 и член 48, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 539/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 16 юни 2010 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионния фонд по отношение на опростяването на някои изисквания и по отношение на някои разпоредби относно финансовото управление (OB L 158, 24.6.2010 г., стр. 1).

43 Приложение III към Регламент (ЕО) № 1083/2006.

44 Член 37, буква д) от Регламент (ЕО) № 1083/2006.

45 Големите проекти съдържат серия икономически неделими строителни работи, дейности или услуги, изпълняващи точна техническа функция с ясно определени цели, и чиято обща стойност надхвърля 50 млн. евро или 75 млн. евро за проектите в областта на транспорта. Одобрението на Комисията се изисква за всеки отделен проект.

46 Член 40, буква г) от Регламент (ЕО) № 1083/2006.

47 C(2015) 2771 окончателен.

48 C(2015) 2771 окончателен.

49 Четиринадесет от 20 ОП в нашата извадка са съдържали големи проекти или проекти на стойност над 5 млн. евро.

50 Специален доклад № 36/2016 относно „Оценка на разпоредбите за приключване на програмите за сближаване и развитие на селските райони за периода 2007–2013 г.“, таблица 5.

51 ККФ 12/0050/01.

52 Точка 6.19 от Годишния доклад за 2008 г., глава 6, „Сближаване“.

53 Член 65, параграф 6 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

54 C(2015) 2771 окончателен.

55 Обобщени данни за напредъка във финансирането и прилагането на инструментите за финансов инженеринг, докладвани от управляващите органи в съответствие с член 67, параграф 2, буква й) от Регламент (ЕО) № 1083/2006: програмен период 2007–2013 г., ситуация към 31 декември 2015 г., Европейска комисия, EGESIF 16—0011-00, 20.9.2016 г.

56 Вж. Специален доклад № 19/2016 „Изпълнение на бюджета на ЕС чрез финансови инструменти — поуки от програмния период 2007–2013 г.“, точки 42–44, и глава 6 от Годишните доклади за 2014 г., 2015 г. и 2016 г.

57 Вж. Специален доклад № 19/2016 „Изпълнение на бюджета на ЕС чрез финансови инструменти — поуки от програмния период 2007–2013 г.“, точки 95 и 96, и Годишните доклади за 2014 г., 2015 г. и 2016 г.

58 Обобщени данни за напредъка във финансирането и прилагането на инструментите за финансов инженеринг, докладвани от управляващите органи в съответствие с член 67, параграф 2, буква й) от Регламент (ЕО) № 1083/2006: програмен период 2007–2013 г., ситуация към 31 март 2017 г. (приключване), Европейска комисия, EGESIF 17-0014-00, 20.9.2017 г.

59 Обобщени данни за напредъка във финансирането и прилагането на инструментите за финансов инженеринг, докладвани от управляващите органи в съответствие с член 67, параграф 2, буква й) от Регламент (ЕО) № 1083/2006: програмен период 2007–2013 г., ситуация към 31 март 2017 г. (приключване), Европейска комисия, EGESIF 17-0014-00, 20.9.2017 г.

60 Специален доклад № 36/2016.

61 Специален доклад № 36/2016.

 

1 COM (2016) 605 от 14.9.2016 т., предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза.

2 Позоваване: Отговор на Комисията на точка 6.19 от годишния доклад на Сметната палата за 2008 г.

3 Член 56, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 1083/2006

4 Член 65, параграф 6 от Регламент (ЕС) № 1303/2013

5 Член 125, параграф 3, буква д) от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

6 Вж. отговорите на Комисията на точки 129 и 130 от специален доклад № 36/2016 на ЕСП.

7 Например от началото на периода е бил предприет редовен мониторинг на изпълнението на програмите. Комисията използва и мрежата за експертна оценка, за да предостави годишен преглед на изпълнението, като нейните обобщаващи и годишни доклади са достъпни на: http://ec.europa.eu/regional_policy/en/policy/evaluations/ec/2007-2013 Комисията започна да предприема действия за някои държави членки още през 2010 г., веднага щом беше установен известен риск от бавно усвояване. В годишния доклад за 2013 г. се представят предизвикателствата и се определят ясно проблемите, които водят до бавно усвояване в конкретни държави. На тази връзка: http://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docgener/evaluation/pdf/eval2007/2013_een_task2_synthesis_final.pdf
В стратегическите доклади, приети от Комисията през 2010 г. и 2013 г., беше представен преглед на изпълнението и бяха изразени послания за необходимостта от ускоряване на изпълнението и постигане на инвестиционните цели.

Събитие Дата
Приемане на Меморандум за планиране на одита (МПО) / Начало на одита 2.3.2016 г.
Официално изпращане на проектодоклада до Комисията (или друг одитиран обект) 28.3.2018 г.
Приемане на окончателния доклад след съгласувателната процедура 30.5.2018 г.
Получаване на официалните отговори на Комисията (или друг одитиран обект) на всички езици 23.7.2018 г.

Одитен екип

Специалните доклади на Европейската сметна палата представят резултатите от нейните одити на политиките и програмите на ЕС или теми, свързани с управлението, в конкретни бюджетни области. ЕСП подбира и разработва одитните си задачи така, че те да окажат максимално въздействие, като отчита рисковете за изпълнението или съответствието, проверявания обем приходи или разходи, предстоящите промени, както и политическия и обществения интерес.

Настоящият одит на изпълнението беше извършен от Одитен състав II с ръководител Илиана Иванова — член на ЕСП. Този състав е специализиран в областите на разходи, свързани с инвестициите за сближаване, растеж и приобщаване. Одитът беше ръководен от члена на ЕСП Henri Grethen, със съдействието на Marc Hostert, ръководител на неговия кабинет; Niels-Erik Brokopp и Emmanuel Rauch, главни ръководители; Anna Fiteni и Peggy Vercauteren, ръководители на задача; Alessandra Falcinelli, Agota Krenusz, Radka Papouskova, Adrian Rosca и Piotr Senator, одитори.

От ляво надясно: Anna Fiteni, Marc Hostert, Radka Papouskova, Piotr Senator, Peggy Vercauteren, Niels-Erik Brokopp, Henri Grethen.

За контакти

ЕВРОПЕЙСКА СМЕТНА ПАЛАТА
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Тел. +352 4398-1
За запитвания: eca.europa.eu/bg/Pages/ContactForm.aspx
Уебсайт: eca.europa.eu
Туитър: @EUAuditors

Допълнителна информация за Европейския съюз можете да намерите в интернет (http://europa.eu).

Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз, 2018 г.

PDF ISBN 978-92-9207-996-3 ISSN 1977-5814 doi:10.2865/174016 QJ-AB-18-013-BG-N
HTML ISBN 978-92-872-9793-8 ISSN 1977-5814 doi:10.2865/501035 QJ-AB-18-013-BG-Q

© Европейски съюз, 2018 г.

Възпроизвеждането е разрешено при посочване на източника. За всяко използване или възпроизвеждане на снимките или на другите материали, чиито авторски права не са притежание на Европейския съюз, трябва да бъде поискано разрешение пряко от притежателите на авторските права.

ЗА КОНТАКТ С ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ЕС

Лично
В целия Европейския съюз съществуват стотици информационни центрове „Europe Direct“. Адресът на най-близкия до Вас център ще намерите на уебсайта https://europa.eu/european-union/contact_bg

По телефона или по електронна поща
Europe Direct е служба, която отговаря на въпроси за Европейския съюз. Можете да се свържете с тази служба:

  • чрез безплатния телефонен номер 00 800 6 7 8 9 10 11 (някои оператори може да таксуват обаждането),
  • или стационарен телефонен номер +32 22999696, или
  • по електронна поща чрез формуляра на разположение на адрес https://europa.eu/european-union/contact/write-to-us_bg.

ЗА ДА НАМЕРИТЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЕС

Онлайн
Информация за Европейския съюз на всички официални езици на ЕС е на разположение на уебсайта Europa на адрес https://europa.eu/european-union/index_bg.

Публикации на ЕС
Можете да изтеглите или да поръчате безплатни и платени публикации от EU Bookshop на адрес https://publications.europa.eu/bg/publications. Редица безплатни публикации може да бъдат получени от службата Europe Direct или от Вашия местен информационен център (вж. https://europa.eu/european-union/contact_bg).

Право на ЕС и документи по темата
За достъп до правна информация от ЕС, включително цялото право на ЕС от 1951 г. насам на всички официални езици, посетете уебсайта EUR-Lex на адрес http://data.europa.eu/euodp/bg/home?.

Свободно достъпни данни от ЕС
Порталът на ЕС за свободно достъпни данни (http://data.europa.eu/euodp/bg/home?) предоставя достъп до набори от данни от ЕС. Данните могат да бъдат изтеглени и използвани повторно безплатно, както за търговски, така и за нетърговски цели.