52015DC0069

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE O POTRAVINÁCH A ZLOŽKÁCH POTRAVÍN OŠETRENÝCH IONIZUJÚCIM ŽIARENÍM ZA ROK 2013 /* COM/2015/069 final */


SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

O POTRAVINÁCH A ZLOŽKÁCH POTRAVÍN OŠETRENÝCH IONIZUJÚCIM ŽIARENÍM ZA ROK 2013

1.       Úvod

Súčasná správa, ktorá sa vyžaduje podľa článku 7 ods. 4 smernice Európskeho parlamentu a Rady 1999/2/ES o aproximácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa potravín a prídavných látok do potravín upravovaných ionizujúcim žiarením[1], sa vzťahuje na obdobie od 1. januára do 31. decembra 2013. Obsahuje súhrn informácií, ktoré 26 členských štátov predložilo Európskej komisii. Malta a Chorvátsko nepredložili údaje za rok 2013. Chorvátsko pristúpilo k EÚ 1. júla 2013.

2.       Právny základ a kontext

V článku 7 ods. 3 smernice 1999/2/ES sa od členských štátov vyžaduje, aby každý rok postúpili Komisii:

– výsledky kontrol vykonaných v zariadeniach na ožarovanie, najmä pokiaľ ide o kategórie a množstvá ošetrených potravín a zložiek potravín a aplikované dávky

a

– výsledky kontrol vykonaných v štádiu uvádzania produktov na trh a metódy používané na zistenie ošetrenia ionizujúcim žiarením.

V článku 7 ods. 4 uvedenej smernice sa od Komisie vyžaduje, aby v Úradnom vestníku Európskej únie uverejnila:

– podrobné údaje o povolených zariadeniach na ožarovanie v členských štátoch, ako aj akékoľvek zmeny v ich štatúte,

– správu na základe informácií, ktoré každý rok poskytujú vnútroštátne dozorné orgány.

Informácie o všeobecných hľadiskách ožarovania potravín sú k dispozícii na webovej stránke Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre zdravie a spotrebiteľov[2].

2.1.      Zariadenia na ožarovanie

Potraviny a zložky potravín možno ožarovať iba v povolených zariadeniach na ožarovanie. Zariadeniam v EÚ udeľujú povolenia príslušné orgány členských štátov. V článku 7 ods. 3 smernice 1999/2/ES sa od členských štátov vyžaduje, aby poskytli Komisii zoznam svojich povolených zariadení na ožarovanie.

Ožarovanie potravín a zložiek potravín možno vykonávať len prostredníctvom týchto zdrojov uvedených v prílohe II k smernici:

– gama lúče z rádionuklidov 60Co alebo 137Cs,

– röntgenové lúče generované prístrojmi, ktoré sú prevádzkované pri nominálnej energetickej hladine (maximálna energia kvanta) 5 MeV alebo pod touto hladinou,

– elektróny generované prístrojmi, ktoré sú prevádzkované pri nominálnej energetickej hladine (maximálna energia kvanta) 10 MeV alebo pod touto hladinou.

Zoznam zariadení na ožarovanie povolených v členských štátoch je verejne prístupný, keďže bol uverejnený Komisiou[3].

2.2.      Ožarované potraviny a zložky potravín

Ožarovanie sušených aromatických bylín, korenín a rastlinných prísad je na úrovni EÚ povolené smernicou Európskeho parlamentu a Rady 1999/3/ES o zostavení zoznamu potravín a prídavných látok do potravín upravených ionizujúcim žiarením v Spoločenstve[4]. Sedem členských štátov okrem toho Komisii oznámilo, že si v súlade s článkom 4 ods. 4 smernice 1999/2/ES zachovajú vnútroštátne povolenia pre určité potraviny a zložky potravín. Komisia uverejnila zoznam vnútroštátnych povolení[5].

Každá ožiarená potravina obsahujúca jednu alebo viac ožiarených zložiek potravín musí byť označená slovami „ožarované“ alebo „ošetrené ionizujúcim žiarením“. Ak sa ožiarený produkt používa ako zložka viaczložkovej potraviny, rovnaké slová musia byť uvedené pri jeho označení v zozname zložiek. V prípade produktov, ktoré sa predávajú voľne ložené, musia byť tieto slová uvedené spolu s názvom produktu na výveske alebo oznámení nad nádobou, v ktorej sú produkty umiestnené, alebo vedľa nej.

Európsky výbor pre normalizáciu (CEN) na základe mandátu, ktorý mu udelila Komisia, štandardizoval niekoľko analytických metód s cieľom presadzovať správne označovanie alebo zisťovať nepovolené produkty.

3.       Výsledky kontrol vykonaných v zariadeniach na ožarovanie a aplikované dávky

Tento oddiel správy sa zaoberá výsledkami kontrol vykonaných v zariadeniach na ožarovanie, najmä pokiaľ ide o kategórie a množstvá ošetrovaných produktov a aplikované dávky. Podľa informácií predložených členskými štátmi kontroly vykonané príslušnými orgánmi potvrdili, že povolené zariadenia na ožarovanie spĺňajú požiadavky smernice 1999/2/ES.

Výsledky kontrol vykonaných v roku 2013 v členských štátoch v povolených zariadeniach na ožarovanie, najmä pokiaľ ide o kategórie a množstvá ošetrovaných potravín a zložiek potravín a o aplikované dávky, sú znázornené v týchto tabuľkách a grafoch.

3.1.      Zhrnutie za EÚ

V tejto tabuľke sú uvedené množstvá potravín (v tonách), ktoré boli ošetrené ionizujúcim žiarením v povolených zariadeniach na ožarovanie so sídlom v 13 členských štátoch v rámci Európskej únie:

Členský štát || Počet povolených zariadení || Ošetrené množstvo (t)

Belgicko || 1 || 3 399,3

Bulharsko || 2 || žiadne ožarované potraviny

Česká republika || 1 || 24,4

Nemecko || 4 || 103,3

Estónsko || 1 || 35,2

Španielsko || 3* || 871,0

Francúzsko || 5 || 691,0

Taliansko || 1 || žiadne ožarované potraviny

Maďarsko || 1 || 6,7

Holandsko || 2 || 1 678,6

Poľsko || 2 || 66,7

Rumunsko || 1 || žiadne ožarované potraviny

Spojené kráľovstvo || 1 || žiadne ožarované potraviny

Spolu: || 25 || 6 876,2

*     V dvoch z troch zariadení na ožarovanie neboli ožiarené žiadne potraviny.

Existuje 25 povolených zariadení na ožarovanie v Európskej únii so sídlom v 13 členských štátoch. V 7 z 25 povolených zariadení na ožarovanie neboli ožiarené žiadne potraviny. Len 9 z 13 členských štátov ožarovalo potraviny v roku 2013.

V tomto histograme sú zhrnuté údaje o množstve potravín (v tonách) a o kategórii produktov, ktoré boli v roku 2013 ošetrené ionizujúcim žiarením v povolených zariadeniach na ožarovanie v Európskej únii:

V týchto členských štátoch nie sú povolené žiadne zariadenia na ožarovanie: Dánsko, Írsko, Grécko, Cyprus, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Rakúsko, Slovinsko, Slovensko, Fínsko, Švédsko, Portugalsko.

V týchto tabuľkách sú uvedené kategórie produktov, ktoré sa ožarovali v dotknutých členských štátoch, a aplikované dávky.

3.2.      Belgicko

Potraviny || Absorbovaná dávka (kGy)

Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 4 – 7,9

Dehydrovaná krv, plazma, koaguláty || 2,2 – 6,6

Mrazené žabacie stehienka || 2,7 – 4,7

Hydinové droby || 3,1 – 4,4

3.3.      Česká republika

Potraviny || Absorbovaná dávka (kGy)

Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 5,66 – 9,92

Sušená zelenina a ovocie* || 6,65 – 8,7

*     Leccinum sp., Suillus luteus, Boletus edulis a zmes sušených húb

3.4.      Nemecko

Potraviny || Absorbovaná dávka (kGy)

Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 5 – 10

3.5.      Estónsko

Potraviny || Absorbovaná dávka (kGy)

Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 10

3.6.      Španielsko

Potraviny || Absorbovaná dávka (kGy)

Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 9,31

3.7.      Francúzsko

Potraviny || Absorbovaná dávka (kGy)

Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 5 – 10

Mrazené žabacie stehienka || 1 – 10

Mechanicky separované hydinové mäso || 4 – 10

3.8.      Maďarsko

Potraviny || Absorbovaná dávka (kGy)

Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 2 – 10

3.9.      Holandsko

Potraviny || Absorbovaná dávka (kGy)

Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 4 – 8

Kuracie mäso || 3 – 5

Sušená zelenina a ovocie || 2 – 8

Vaječný bielok || 1

Mrazené žabacie stehienka || 4 – 8

Krevety || 3

3.10.    Poľsko

Potraviny || Absorbovaná dávka (kGy)

Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 5 – 10

4.       Výsledky kontrol vykonaných v štádiu uvádzania produktov na trh a metódy používané na zisťovanie ožarovaných potravín

Nasledujúce tabuľky ukazujú výsledky kontrol vykonaných v štádiu uvádzania produktov na trh a metódy používané na zistenie ošetrenia ionizujúcim žiarením.

4.1.      Zhrnutie za EÚ

V tejto tabuľke sú zhrnuté údaje o analyzovaných vzorkách a výsledkoch získaných za Európsku úniu ako celok:

Členský štát || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Vzorky spolu || % zo všetkých vzoriek z EÚ

BE || 104 || 16 || 3 || 123 || 2,1 %

BG || 5 || 0 || 0 || 5 || 0,1 %

CZ || 26 || 1 || 3 || 30 || 0,5 %

DK || NVK || NVK || NVK || NVK ||

DE || 2 839 || 9 || 38 || 2 886 || 50,5 %

EE || NVK || NVK || NVK || NVK ||

IE || 90 || 0 || 1 || 91 || 1,6 %

EL || 10 || 0 || 0 || 10 || 0,2 %

ES || 162 || 0 || 0 || 162 || 2,8 %

FR || 167 || 0 || 7 || 174 || 3,0 %

HR || NPÚ || NPÚ || NPÚ || NPÚ ||

IT || 535 || 10 || 8 || 553 || 9,7 %

CY || NVK || NVK || NVK || NVK ||

LV || 8 || 0 || 5 || 13 || 0,2 %

LT || 95 || 0 || 2 || 97 || 1,7 %

LU || 18 || 0 || 2 || 20 || 0,4 %

HU || 81 || 0 || 0 || 81 || 1,4 %

MT || NPÚ || NPÚ || NPÚ || NPÚ ||

NL || 340 || 0 || 20 || 360 || 6,3 %

AT || 65 || 0 || 7 || 72 || 1,3 %

PL || 296 || 3 || 10 || 308 || 5,4 %

PT || 19 || 1 || 3 || 23 || 0,4 %

RO || 201 || 4 || 3 || 208 || 3,6 %

SI || 28 || 0 || 0 || 28 || 0,5 %

SK || 21 || 0 || 0 || 21 || 0,4 %

FI || 252 || 7 || 13 || 272 || 4,8 %

SE || NVK || NVK || NVK || NVK ||

UK || 149 || 22 || 5 || 176 || 3,1 %

EÚ spolu || 5 511 || 73 || 130 || 5 713 || 100 %

96,4 % || 1 % || 2 % || 100 % ||

NPÚ: neboli predložené údaje; NVK: neboli vykonané kontroly.

V tomto histograme sú zhrnuté údaje o analyzovaných vzorkách a výsledkoch získaných za každý členský štát:

4.2.      Belgicko. Počet vzoriek: 123

|| || Počet vzoriek: 123 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Obilniny, semená, zelenina, ovocie a výrobky z nich || Ovocie (sušené) || 5 || 0 || 0 || EN 1788

Huby (čerstvé) || 3 || 0 || 0 || EN 1788

Cestovinové výrobky || 7 || 6 || 1* || EN 1788

Zelenina a zeleninové výrobky (sušené) || 4 || 0 || 0 || EN 1788

Ryby, kôrovce, mäkkýše a výrobky z nich || Mäkkýše || 20 || 0 || 0 || EN 1788

Krevety || 18 || 0 || 0 || EN 1788

Byliny a koreniny || Byliny a koreniny (mrazené) || 16 || 2 || 0 || EN 1788

Čaj || 19 || 2 || 0 || EN 1788

Mäso a mäsové výrobky || Žabacie stehienka || 2 || 6 || 1* || EN 1788

Ostatné || Výživové doplnky || 10 || 0 || 1** || EN 1788

Spolu: || 104 || 16 || 3 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 85 % || 13 % || 2 % ||

*      chybne označené

**    ožarovanie nie je povolené

4.3.      Bulharsko. Počet vzoriek: 5

|| || Počet vzoriek: 5 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 4 || 0 || 0 || EN 1788

Čaj || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Spolu: || 5 || 0 || 0 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 100 % || 0 % || 0 % ||

4.4.      Česká republika Počet vzoriek: 30

|| || Počet vzoriek: 30 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Obilniny, semená, zelenina, ovocie a výrobky z nich || Cesnak || 3 || 0 || 0 || EN 1788

Instantné rezance || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Huby alebo výrobky z húb (sušené) || 3 || 0 || 0 || EN 1788

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 8 || 1 || 0 || EN 1788

Bylinné čaje/nálevy || 2 || 0 || 0 || EN 1788

Ostatné || Výživové doplnky (prášok z juky)* || 4 || 0 || 1 || EN 1788

Polievky* || 5 || 0 || 2 || EN 1788

Spolu: || 26 || 1 || 3 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 87 % || 3 % || 10 % ||

*          vzorky, v prípade ktorých sa zistilo ožiarenie. Ožiarené potraviny neboli označené. Údaj o ošetrení nebol poskytnutý v dokumentoch, ktoré sú priložené alebo obsahujú odkaz na ožarované potraviny, takže nebolo možné povedať, či bol výrobok ožiarený v zariadení povolenom Európskou úniou.

4.5.         Dánsko

Vzhľadom na obmedzené finančné zdroje neboli v roku 2013 vykonané žiadne kontroly v štádiu uvádzania produktov na trh.

4.6.         Nemecko: Počet vzoriek: 2 886

Počet vzoriek: 2 886 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Obilniny, semená, zelenina, ovocie a výrobky z nich || Obilné výrobky || 9 || 0 || 0 || EN 1788 EN 1787

Obilniny || 1 || 0 || 0 || EN 1787

Ovocie (sušené) || 80 || 0 || 0 || EN 13708 EN 1788 EN 1787 EN 13751

Ovocie (čerstvé) || 51 || 0 || 0 || EN 1784 EN 1788 EN 1787

Huby (čerstvé) || 14 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Huby alebo výrobky z húb (sušené) || 142 || 0 || 0 || EN 1788 EN 1787 EN 13751

Zemiaky || 10 || 0 || 0 || EN 1788

Strukoviny || 66 || 0 || 0 || EN 1788 EN 1787 EN 13751

Zelenina a zeleninové výrobky (sušené) || 36 || 0 || 1* || EN 1788 EN 1787 EN 13751

Zelenina (čerstvá) || 19 || 0 || 0 || EN 1788 EN 1787 EN 13751

Ryby, kôrovce, mäkkýše a výrobky z nich || Kôrovce, mäkkýše, mušle a iné vodné živočíchy (vrátane výrobkov z nich) || 148 || 0 || 5** || EN 1786 EN 1788 EN 1787 EN 13751

Ryby a výrobky z rýb || 41 || 0 || 1*** || EN 1784 EN 1786 EN 1788

Ryby a morské plody (sušené) || 14 || 0 || 0 || EN 1786 EN 1788 EN 13751

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 1 124 || 6 || 3** || EN 1788 EN 1787 EN 13751

Byliny a koreniny (koreninové zmesi alebo chuťové prísady) || 197 || 0 || 6* || EN 1788 EN 1787 EN 13751

Čaj || 201 || 0 || 1* || EN 1788 EN 1787 EN 13751

Mäso a mäsové výrobky || Mäso (okrem hydiny a diviny) || 31 || 0 || 0 || EN 1784 EN 1786 EN 1787

Mäsové výrobky (s výnimkou klobás a párkov) || 48 || 0 || 0 || EN 1784 EN 1786

Ostatné || 1 || 0 || 0 || EN 1788 EN 1786 EN 1787 EN 13751

Hydinové mäso || 118 || 0 || 0 || EN 1786

Klobásové výrobky || 30 || 0 || 0 || EN 1784 EN 1786

Mlieko a mliečne výrobky || Maslo (s bylinami) || 6 || 0 || 0 || EN 1786

Syr (s obsahom korenín/bylín) || 41 || 0 || 0 || EN 1788 EN 1787

Mlieko a mliečne výrobky || 1 || 0 || 0 || EN 1787

Ostatné || Káva || 0 || 0 || 1*** || EN 1788

Výživové doplnky || 154 || 1 || 4*** || EN 1788 EN 13751

Pokrmy a jedlá (pripravené) || 24 || 0 || 0 || EN 1786 EN 1788 EN 13751

Ostatné || 33 || 0 || 0 || EN 1788 EN 1786 EN 1787 EN 13751

Omáčky a polievky (dehydrované) || 199 || 2 || 16* || EN 1788 EN 13751

Spolu: || 2 839 || 9 || 38 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 98 % || 0 % || 1 % ||

*      chybne označené

**    chybne označené a/alebo ožarovanie nie je povolené

***  ožarovanie nie je povolené

4.7.      Estónsko

Vzhľadom na nedostatok laboratórií vykonávajúcich analýzy v súvislosti s ionizačným žiarením, v roku 2013 neboli v Estónsku vykonané žiadne kontroly v štádiu uvádzania produktov na trh . Navyše podľa príslušných estónskych orgánov sa nevyskytli žiadne prípady podozrenia na potenciálne nevyhovujúce ožarované potraviny na ich trhu.

4.8.      Írsko: Počet vzoriek: 91

Počet vzoriek: 91 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Obilniny, semená, zelenina, ovocie a výrobky z nich || Bobuľové ovocie || 4 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Obilniny, semená, zelenina a ovocie || 4 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Instantné rezance || 1 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Paradajkový prášok || 1 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 1 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Byliny a koreniny || 26 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Mäso a mäsové výrobky || Burger Mix (zmes na hamburgery) || 1 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Ostatné || Výživové doplnky || 52 || 0 || 1* || EN 1788 EN 13751

Spolu: || 90 || 0 || 1 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 99 % || 0 % || 1 % ||

 *         chybne označené

4.9.      Grécko: Počet vzoriek: 10

Počet vzoriek: 10 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 9 || 0 || 0 || EN 13751

Bylinné čaje/nálevy || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Spolu: || 10 || 0 || 0 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 100 % || 0 % || 0 % ||

4.10.    Španielsko: Počet vzoriek: 162

Počet vzoriek: 162 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Obilniny, semená, zelenina, ovocie a výrobky z nich || Ovocie (sušené) || 8 || 0 || 0 || EN 13708

Huby alebo výrobky z húb (sušené) || 12 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Orechy a oriešky || 4 || 0 || 0 || EN 1787

Olejnaté semená || 32 || 0 || 0 || EN 13751

Zelenina a zeleninové výrobky (sušené) || 24 || 0 || 0 || EN 1788 EN 1787 EN 13751

Ryby, kôrovce, mäkkýše a výrobky z nich || Ryby a výrobky z rýb || 17 || 0 || 0 || EN 1786

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 45 || 0 || 0 || EN 1788 EN 1787 EN 13751

Bylinné čaje/nálevy || 10 || 0 || 0 || EN 13751

Mäso a mäsové výrobky || Mäso || 10 || 0 || 0 || EN 1786

Spolu: || 162 || 0 || 0 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 100 % || 0 % || 0 % ||

4.11.    Francúzsko: Počet vzoriek: 174

Počet vzoriek: 174 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Obilniny, semená, zelenina, ovocie a výrobky z nich || Obilniny, semená, zelenina a ovocie || 54 || 0 || 0 || EN 1787

Ostatné || 8 || 0 || 0 || EN 1788

Ryby, kôrovce, mäkkýše a výrobky z nich || Krevety || 20 || 0 || 1* || EN 1786

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 44 || 0 || 2* || EN 1788

Mäso a mäsové výrobky || Žabacie stehienka || 10 || 0 || 0 || EN 1786

Mäso a mäsové výrobky || 31 || 0 || 4* || EN 1784

Spolu: || 167 || 0 || 7 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 96 % || 0 % || 4 % ||

*     chybne označené

4.12.    Taliansko: Počet vzoriek: 553

Počet vzoriek: 553 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Obilniny, semená, zelenina, ovocie a výrobky z nich || Obilniny || 2 || 2 || 0 || EN 1788 EN 13751

Ovocie (sušené) || 8 || 0 || 0 || EN 13708 EN 13784 EN 1787

Ovocie (čerstvé) || 7 || 0 || 0 || EN 13708 EN 1788 EN 1787 EN 13751

Cesnak || 17 || 1 || 0 || EN 1788 EN 13784 EN 13751

Huby alebo výrobky z húb (sušené) || 14 || 0 || 0 || EN 1788 EN 1787 EN 13751

Orechy a oriešky || 20 || 0 || 0 || EN 13784 EN 1787 EN 13751

Rôzne druhy cibule || 22 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13784 EN 13751

Ostatná zelenina || 4 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Zemiaky || 26 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13784 EN 13751

Strukoviny || 12 || 0 || 0 || EN 13784 EN 13751

Ryby, kôrovce, mäkkýše a výrobky z nich || Kôrovce, mäkkýše, mušle a iné vodné živočíchy (vrátane výrobkov z nich) || 95 || 1 || 0 || EN 1788 EN 1786 EN 13751

Ryby a výrobky z rýb || 18 || 0 || 0 || EN 1786 EN 1788 EN 13784

Krevety || 38 || 3 || 4*** || EN 1788 EN 13751

Surimi || 0 || 2 || 0 || EN 1788

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 124 || 0 || 1* || EN 1788 EN 13784 EN 13783 EN 1787 EN 13751

Zložky rastlinných výživových doplnkov || 25 || 0 || 1** || EN 1788 EN 13784 EN 13751

Čaj || 13 || 0 || 0 || EN 1788 EN 1787 EN 13751

Mäso a mäsové výrobky || Žabacie stehienka || 14 || 0 || 2 || EN 1786 EN 13751

Mäso (okrem hydiny a diviny) || 36 || 0 || 0 || EN 1786 EN 13784

Hydinové mäso || 39 || 0 || 0 || EN 1786 EN 13784

Ostatné || Pokrmy a jedlá (pripravené) || 0 || 1 || 0 || EN 1788

Omáčky a polievky (dehydrované) || 1 || 0 || 0 || EN 13751

|| Spolu: || 535 || 10 || 8 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 97 % || 2 % || 1 % ||

*          chybne označené

**        chybne označené a/alebo ožarovanie nie je povolené

***       chybne označené a/alebo ožarované v zariadeniach, ktoré EÚ nepovolila

4.13.    Cyprus

Vzhľadom na nedostatok laboratórií vykonávajúcich analýzy v súvislosti s ionizačným žiarením, v roku 2013 neboli na Cypre vykonané žiadne kontroly v štádiu uvádzania produktov na trh.

4.14.    Lotyšsko: Počet vzoriek: 13

|| || Počet vzoriek: 13 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 3 || 0 || 0 || EN 1788

Ostatné || Výživové doplnky || 5 || 0 || 5* || EN 1788

Spolu: || 8 || 0 || 5 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 62 % || 0 % || 38 % ||

*      ožarovanie nie je povolené

4.15.    Litva: Počet vzoriek: 97

|| || Počet vzoriek: 97 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Ostatné || Výživové doplnky || 95 || 0 || 2* || EN 13783

Spolu: || 95 || 0 || 2 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 98 % || 0 % || 2 % ||

*          ožarovanie v zariadeniach, ktoré EÚ nepovolila

4.16.    Luxembursko: Počet vzoriek: 20

|| || Počet vzoriek: 20 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Ryby, kôrovce, mäkkýše a výrobky z nich || Surové zmrazené garnáty || 10 || 0 || 0 || EN 1788

Mäso a mäsové výrobky || Žabacie stehienka || 5 || 0 || 0 || EN 1786

Ostatné || Výživové doplnky || 3 || 0 || 2* || EN 1788

Spolu: || 18 || 0 || 2 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 90 % || 0 % || 10 % ||

*          ožiarenie nie je v Luxembursku povolené, produkty pochádzajú z USA

4.17.    Maďarsko: Počet vzoriek: 81

|| || Počet vzoriek: 81 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 81 || 0 || 0 || EN 1788

Spolu: || 81 || 0 || 0 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 100 % || 0 % || 0 % ||

4.20.    Holandsko: Počet vzoriek: 360

|| || Počet vzoriek: 360 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Obilniny, semená, zelenina, ovocie a výrobky z nich || Ostatné || 101 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Ryby, kôrovce, mäkkýše a výrobky z nich || Vykazuje sa iba kategória || 40 || 0 || 8* || EN 1788 EN 13751

Byliny a koreniny || Vykazuje sa iba kategória || 83 || 0 || 1*** || EN 1788 EN 13751

Mäso a mäsové výrobky || Vykazuje sa iba kategória || 3 || 0 || 0*** || EN 1788 EN 13751

Ostatné || Potraviny na zvláštne výživové účely || 3 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Výživové doplnky || 83 || 0 || 11** || EN 1788 EN 13751

Hydina || 27 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Spolu: || 340 || 0 || 20 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 94 % || 0 % || 6 % ||

*      chybne označené

**    ožarovanie v zariadeniach, ktoré EÚ nepovolila

***  neuvedený dôvod

4.21.    Rakúsko: Počet vzoriek: 72

|| || Počet vzoriek: 72 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Ryby, kôrovce, mäkkýše a výrobky z nich || Kôrovce, mäkkýše, mušle a iné vodné živočíchy (vrátane výrobkov z nich) || 20 || 0 || 2** || EN 1786

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 30 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Ostatné || Omáčky a polievky (dehydrované) || 15 || 0 || 5* || EN 1788 EN 13751

Spolu: || 65 || 0 || 7 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 90 % || 0 % || 10 % ||

*      chybne označené

**    ožarovanie nie je povolené

4.22.    Poľsko: Počet vzoriek: 308

|| || Počet vzoriek: 308 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Obilniny, semená, zelenina, ovocie a výrobky z nich || Bobuľové ovocie || 1 || 0 || 0 || EN 1787

Obilniny, semená, zelenina a ovocie || 1 || 0 || 0 || EN 1784

Sušené ovocie || 4 || 0 || 0 || EN 13708

Ovocie (čerstvé) || 2 || 0 || 0 || EN 1784 EN 1788

Ovocie (tropické) || 7 || 0 || 0 || EN 1784 EN 1788

Cesnak || 13 || 0 || 0 || EN 1788

Huby (čerstvé); huby alebo výrobky z húb (sušené) || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Rôzne druhy cibule || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Zemiaky || 2 || 0 || 0 || EN 1788

Strukoviny || 3 || 0 || 0 || EN 1788

Polievky || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Čaj || 1 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Zelenina a zeleninové výrobky (sušené) || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Zelenina (čerstvá) || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Ryby, kôrovce, mäkkýše a výrobky z nich || Kôrovce alebo mäkkýše (mrazené) || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Kôrovce, mäkkýše, mušle a iné vodné živočíchy (vrátane výrobkov z nich) || 5 || 0 || 0 || EN 1786

Ryby a výrobky z rýb || 15 || 0 || 0 || EN 1786

Krevety || 4 || 0 || 0 || EN 13751

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 63 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Cesnak || 4 || 0 || 0 || EN 1788

Bylinné čaje/nálevy || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Byliny a koreniny (čerstvé) || 3 || 0 || 0 || EN 1788

Ostatné || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Čaj || 1 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Zelenina a zeleninové výrobky (sušené) || 2 || 0 || 0 || EN 1788

Mäso a mäsové výrobky || Mäso || 9 || 0 || 0 || EN 1784 EN 1786

Mäso (okrem hydiny a diviny) || 5 || 0 || 0 || EN 1784 EN 1786

Mäso (z rozličných vtákov, kengury, zajaca) || 5 || 0 || 0 || EN 1784 EN 1786

Hydinové mäso || 5 || 0 || 0 || EN 1784 EN 1786

Mlieko a mliečne výrobky || Syr s obsahom korenín/bylín || 32 || 1 || 7* || EN 1788

Syr (cottage) || 4 || 0 || 0 || EN 1788

Syr (vyzretý) || 1 || 1 || 0 || EN 1788

Mlieko a mliečne výrobky || 3 || 0 || 0 || EN 1788

Ostatné || Bobuľové ovocie || 1 || 0 || 0 || EN 1787

Sušené ovocie || 2 || 0 || 0 || EN 13708

Potraviny na zvláštne výživové účely || 8 || 0 || 1** || EN 1788 EN 13751

Výživové doplnky || 19 || 0 || 2*** || EN 1788 EN 13751

Ovocie (tropické) || 2 || 0 || 0 || EN 1784 EN 1788

Bylinné čaje/nálevy || 2 || 0 || 0 || EN 13751

Huby (čerstvé); huby alebo výrobky z húb (sušené) || 10 || 0 || 0 || EN 1788

Ostatné || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Omáčky a polievky (dehydrované) || 19 || 0 || 0 || EN 1788

Polievky || 5 || 1 || 0 || EN 1788

Čaj || 23 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Zelenina a zeleninové výrobky (sušené) || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Spolu: || 296 || 3 || 10 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 96 % || 1 % || 3 % ||

*      chybne označené

**    ožarovanie nie je povolené

***  iné, chybne označené

4.23.    Portugalsko: Počet vzoriek: 23

|| || Počet vzoriek: 23 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 6 || 0 || 0 || EN 13751

Bylinné čaje/nálevy || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Ostatné || Výživové doplnky || 12 || 1 || 3* || EN 13751

Spolu: || 19 || 1 || 3 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 83 % || 4 % || 13 % ||

*          ožarovanie nie je povolené

4.24.    Rumunsko Počet vzoriek: 208

|| || Počet vzoriek: 208 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Obilniny, semená, zelenina, ovocie a výrobky z nich || Ovocie (sušené) || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Semená || 13 || 0 || 0 || EN 13751

Zelenina a zeleninové výrobky (sušené) || 3 || 0 || 0 || EN 13751

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 133 || 4 || 3* || EN 1788 EN 13751

Bylinné čaje/nálevy || 22 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Čaj || 5 || 0 || 0 || EN 13751

Ostatné || Potraviny na zvláštne výživové účely || 2 || 0 || 0 || EN 13751

Výživové doplnky || 22 || 0 || 0 || EN 1788 EN 13751

Spolu: || 201 || 4 || 3 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 97 % || 2 % || 1 % ||

*      ožarovanie v zariadeniach, ktoré EÚ nepovolila

4.25.    Slovinsko: Počet vzoriek: 28

|| || Počet vzoriek: 28 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Obilniny, semená, zelenina, ovocie a výrobky z nich || Bobuľové ovocie || 5 || 0 || 0 || EN 1787 EN 13751

Cesnak || 5 || 0 || 0 || EN 1788 EN 1786 EN 13751

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 5 || 0 || 0 || EN 1787 EN 13751

Čaj || 5 || 0 || 0 || EN 13751 EN 1787

Mäso a mäsové výrobky || Kurací bujón || 1 || 0 || 0 || EN 1788 EN 1786 EN 13751

Mäso a mäsové výrobky || 2 || 0 || 0 || EN 1788 EN 1786 EN 13751

Hydinové mäso || 3 || 0 || 0 || EN 1788 EN 1786 EN 13751

Ostatné || Polievky || 2 || 0 || 0 || EN 1788 EN 1786 EN 13751

Spolu: || 28 || 0 || 0 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 100 % || 0 % || 0 % ||

4.26.    Slovensko: Počet vzoriek: 21

|| || Počet vzoriek: 21 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Byliny a koreniny || Ostatné || 4 || 0 || 0 || EN 1784 EN 1788

Mäso a mäsové výrobky || Ostatné || 1 || 0 || 0 || EN 1784 EN 1788

Mlieko a mliečne výrobky || Syr (vyzretý) || 1 || 0 || 0 || EN 1784

Ostatné || Ostatné || 15 || 0 || 0 || EN 1784 EN 1788

Spolu: || 21 || 0 || 0 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 100 % || 0 % || 0 % ||

4.27.    Fínsko: Počet vzoriek: 272

|| || Počet vzoriek: 272 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Obilniny, semená, zelenina, ovocie a výrobky z nich || Bobuľové ovocie || 14 || 0 || 1* || EN 13751

Obilné výrobky || 8 || 0 || 0 || EN 13751

Ovocie (sušené) || 3 || 0 || 0 || EN 13751

Huby alebo výrobky z húb (sušené) || 2 || 0 || 0 || EN 13751

Orechy a oriešky || 0 || 0 || 4* || EN 13751

Zelenina a zeleninové výrobky (sušené) || 30 || 0 || 0 || EN 13751

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 111 || 1 || 2** || EN 13751

Bylinné čaje/nálevy || 7 || 0 || 0 || EN 13751

Čaj || 19 || 0 || 1* || EN 13751

Ostatné || Aminokyselinový prípravok || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Zložka nápoja || 8 || 0 || 0 || EN 13751

Kakaová drvina || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Prídavná látka v potravinách || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Potraviny na zvláštne výživové účely || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Výživové doplnky || 33 || 5 || 4* || EN 13751

Pokrmy a jedlá (pripravené) || 7 || 1 || 1* || EN 13751

Proteínové prípravky || 2 || 0 || 0 || EN 13751

Omáčky a polievky (dehydrované) || 4 || 0 || 0 || EN 13751

Spolu: || 252 || 7 || 13 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 93 % || 3 % || 5 % ||

*      chybne označené, ožarovanie v zariadeniach, ktoré EÚ nepovolila, ožarovanie nie je povolené

**    chybne označené, ožarovanie v zariadeniach, ktoré EÚ nepovolila.

4.28.    Švédsko

V roku 2013 neboli vykonané žiadne kontroly v štádiu uvádzania produktov na trh.

4.29.    Spojené kráľovstvo: Počet vzoriek: 176

|| || Počet vzoriek: 176 ||

Kategória potravín || Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce || Použitá metóda CEN

Obilniny, semená, zelenina, ovocie a výrobky z nich || Cesnak || 3 || 1 || 0 || EN 13751

Instantné rezance || 34 || 8 || 4* || EN 1788 EN 13751

Chutney z manga || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Orechy a oriešky || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Ryžové krekry || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Byliny a koreniny || Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 84 || 6 || 0 || EN 1788 EN 13751

Karí pasta || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Bylinné čaje/nálevy || 1 || 1 || 0 || EN 13751

Byliny a koreniny (čerstvé) || 5 || 1 || 0 || EN 13751

Čaj || 2 || 0 || 0 || EN 13751

Ostatné || Káva || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Výživové doplnky || 11 || 4 || 1* || EN 1788 EN 13751

Omáčky a polievky (dehydrované) || 4 || 1 || 0 || EN 13751

Spolu: || 149 || 22 || 5 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 85 % || 13 % || 3 % ||

*      chybne označené, ožarovanie v zariadeniach, ktoré EÚ nepovolila, ožarovanie nie je povolené

5.       Zhrnutie

Táto správa sa týka obdobia od 1. januára do 31. decembra 2013. Obsahuje súhrn informácií, ktoré 26 členských štátov predložilo Komisii. Malta a Chorvátsko nepredložili údaje za rok 2013.

V roku 2013 bolo v 13 členských štátoch v prevádzke 25 povolených zariadení na ožarovanie v súlade s článkom 7 ods. 2 smernice 1999/2/ES. Jedno nové zariadenie na ožarovanie bolo povolené v Španielsku. Žiadne povolené zariadenia na ožarovanie neboli zatvorené. Počas roka 2013 sedem zariadení na ožarovanie neožarovalo žiadne potraviny.

V členských štátoch bolo ošetrených ionizujúcim žiarením spolu 6 876 ton produktov, z ktorých 84 % bolo ožiarených najmä v troch členských štátoch: v Belgicku (49,4 %), Holandsku (24,4 %) a Španielsku (12,7 %). Dve najčastejšie ožarované komodity sú žabacie stehienka (46,4 %) a sušené aromatické byliny a koreniny (24,4 %). V porovnaní s predchádzajúcim rokom 2012 došlo k 14 % zníženiu celkového množstva ožarovaných produktov v EÚ (7 972 ton).

Pokiaľ ide o kontroly vykonané v štádiu uvádzania produktov na trh, informácie predložilo 26 členských štátov. Štyri členské štáty nevykonali v roku 2013 v rámci úradných kontrol a inšpekcií žiadne analytické kontroly.

V 22 členských štátov sa v roku 2013 analyzovalo spolu 5 713 vzoriek, pričom 66 % vzoriek pochádzalo z troch členských štátov (z Nemecka 50,5 %, Talianska 9,7 % a Holandska 6,3 %). V roku 2012 boli údaje nasledovné: Nemecko (52,4 %), Holandsko (7,2 %) a Spojené kráľovstvo (6,2 %). Nemecko má naďalej vedúce postavenie v oblasti kontroly potravín v štádiu uvádzania na trh. 5 511 vzoriek (96,5 %) bolo v súlade s ustanoveniami smernice 1999/2/ES, 130 vzoriek (2,3 %) nebolo s nimi v súlade a v prípade 73 vzoriek (1,5 %) sa nedalo dospieť k jednoznačnému záveru. Dva hlavné dôvody nesúladu testovaných vzoriek predstavuje rovnako ako v predchádzajúcich rokoch nesprávne označenie a zakázané ožarovanie; nesúlad bol aj dôsledkom ožarovania v zariadeniach, ktoré EÚ nepovolila. Dôvody nesúladu sú uvedené v každej tabuľke uvádzajúcej skúšky vykonané v každom členskom štáte.

6.       KORIGENDUM K SPRÁVE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE O ZLOŽKÁCH POTRAVÍN OŠETRENÝCH IONIZUJÚCIM ŽIARENÍM ZA ROK 2012 [COM(2014) 52 final]

Týmto korigendom sa oddiel 4.10 týkajúci sa Španielska nahrádza takto:

4.10.    Španielsko

Potraviny analyzované v štádiu uvádzania produktov na trh || Počet vzoriek: 141 || Použitá metóda CEN

Vyhovujúce || Nejednoznačné || Nevyhovujúce

Aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady (sušené) || 77 || 1 || 0 || EN 1788, EN 13751, EN 1787

Ryby a výrobky z rýb || 30 || 0 || 0 || EN 1786

Bylinné čaje/nálevy || 8 || 0 || 0 || EN 13751

Mäso a mäsové výrobky || 2 || 0 || 0 || EN 1786

Huby alebo výrobky z húb (sušené) || 9 || 0 || 0 || EN 1788, EN 13751

Orechy a oriešky || 6 || 0 || 0 || EN 1787

Zelenina (sušená) || 8 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1787

Spolu: || 140 || 1 || 0 ||

Spolu v % analyzovaných vzoriek: || 99 % || 1 % || 0 % ||

[1]       Smernica Európskeho parlamentu a Rady 1999/2/ES z 22. februára 1999 o aproximácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa potravín a prídavných látok do potravín upravovaných ionizujúcim žiarením (Ú. v. ES L 66, 13.3.1999, s. 16).

[2]       http://ec.europa.eu/food/food/biosafety/irradiation/index_en.htm.

[3]       Ú. v. EÚ C 265, 1.9.2012, s. 3.

[4]       Smernica Európskeho parlamentu a Rady 1999/3/ES z 22. februára 1999 o zostavení zoznamu potravín a prídavných látok do potravín upravených ionizujúcim žiarením v Spoločenstve (Ú. v. ES L 66, 13.3.1999, s. 24).

[5]       Ú. v. EÚ C 283, 24.11.2009, s. 5.