3.5.2018   

HR

Službeni list Europske unije

L 113/10


ODLUKA KOMISIJE (EU) 2018/672

оd 15. prosinca 2016.

o dugoročnom nacionalnom programu potpora za poljoprivredu u sjevernim regijama Finske

(priopćeno pod brojem dokumenta C(2016) 8419)

(Vjerodostojni su samo tekstovi na finskom i švedskom jeziku)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Akt o pristupanju Europskoj uniji Austrije, Finske i Švedske, a posebno njegov članak 142.,

budući da:

(1)

Komisija je Odlukom 95/196/EZ (1) odobrila dugoročni nacionalni program potpora za poljoprivredu u sjevernim regijama Finske („program nordijskih potpora”) kako ga je prijavila Finska na temelju članka 143. Akta o pristupanju u cilju dobivanja odobrenja na temelju članka 142. Akta o pristupanju. Odluku 95/196/EZ zamijenila je Odluka Komisije C(2009) 3067 od 30. travnja 2009. (2) Ta je odluka zadnje izmijenjena Odlukom Komisije C(2015) 2790 od 30. travnja 2015.

(2)

Finska je 12. listopada 2015. predložila da Komisija izmijeni Odluku C(2009) 3067 kako bi se pojednostavnilo upravljanje programom te uzelo u obzir promjene zajedničke poljoprivredne politike i gospodarska kretanja u poljoprivredi u sjevernim regijama Finske. Finska je u dopisu od 8. lipnja 2016. izmijenila prijedlog i poslala dodatne informacije o poljoprivrednoj proizvodnji u svojim sjevernim regijama.

(3)

S obzirom na izmjene Odluke C(2009) 3067 koje su uslijedile i na broj prethodnih izmjena potrebno je tu odluku zamijeniti novom odlukom.

(4)

Cilj dugoročnih nacionalnih potpora iz članka 142. Akta o pristupanju jest osigurati očuvanje poljoprivredne djelatnosti u sjevernim regijama kako ih je utvrdila Komisija.

(5)

Uzimajući u obzir čimbenike iz članka 142. stavaka 1. i 2. Akta o pristupanju, nacionalne potpore na temelju tog članka trebalo bi ograničiti na područja koja se nalaze sjeverno od 62. paralele ili s njom graniče i u kojima vladaju slični klimatski uvjeti koji posebno otežavaju poljoprivrednu djelatnost. Kao relevantna upravna jedinica trebala bi se odabrati Općina (kunta), uključujući općine okružene drugim općinama unutar takvih područja, čak i ako ne ispunjavaju iste kriterije.

(6)

Kako bi se olakšalo upravljanje programom i uskladilo ga s potporom na temelju uredbi (EU) br. 1305/2013 (3) i (EU) br. 1307/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (4), te s nacionalnim programima potpore, u područja koja primaju potporu na temelju ove Odluke trebalo bi uključiti općine koje pripadaju području određenom u skladu s člankom 32. stavkom 2. drugim podstavkom Uredbe (EU) br. 1305/2013 u Programu ruralnog razvoja kopnenog dijela Finske za razdoblje 2014.–2020.

(7)

Referentno razdoblje u odnosu na koje će se razmatrati razvoj poljoprivredne proizvodnje i razina ukupne potpore na temelju dostupne nacionalne statistike trebalo bi ostati isto kao ono u Odluci C(2009) 3067 i obuhvaćati godine 1991., 1992. i 1993. u pogledu poljoprivredne proizvodnje.

(8)

U skladu s člankom 142. Akta o pristupanju ukupan iznos odobrenih potpora trebao bi biti dostatan za očuvanje poljoprivredne djelatnosti u sjevernim regijama Finske, ali ne smije dovesti do toga da ukupan iznos potpora premaši razinu potpora iz pretpristupnog referentnog razdoblja. Stoga je nužno uzeti u obzir dohodovnu potporu u okviru zajedničke poljoprivredne politike kada se određuje najveća dopuštena razina potpore na temelju tog članka. Na temelju podataka za 2016. najveći dopušteni godišnji iznos potpore trebalo bi utvrditi na iznos od 563,9 milijuna EUR, izračunan kao prosjek tijekom petogodišnjeg razdoblja od 1. siječnja 2017. do 31. prosinca 2021.

(9)

Kako bi se pojednostavnio program nordijskih potpora i Finskoj omogućila fleksibilnost u usmjeravanju potpore u različite proizvodne sektore, istodobno osiguravajući ravnomjernu raspodjelu potpore po sektorima, najveći dopušteni prosječni godišnji iznos potpore trebalo bi podijeliti među kategorijama potpore koje se odnose na uzgoj životinja, biljnu proizvodnju i ostale nordijske potpore. Za proizvodnju kravljeg mlijeka primjereno je odrediti zasebni najveći dopušteni prosječni godišnji iznos potpore, koji je dostatan za očuvanje proizvodnje u sjevernim regijama Finske.

(10)

Potpora bi se trebala dodjeljivati jedanput godišnje na osnovi čimbenika proizvodnje (kao što su uvjetna grla ili hektari) u okviru ukupnih ograničenja utvrđenih ovom Odlukom.

(11)

Potpore za sobove trebale bi se dodjeljivati po životinji i biti ograničene na tradicionalni broj sobova u sjevernim regijama Finske. Potpore za skladištenje samoniklih bobica i gljiva trebale bi se moći isplaćivati po kilogramu, a potpore za prijevoz mlijeka i mesa te usluge nužne za uzgoj životinja na temelju nastalih troškova, uz odbitak svih drugih javnih plaćanja za iste troškove.

(12)

Za kravlje bi mlijeko trebalo biti dopušteno isplaćivati potpore po kilogramu mlijeka kako bi se održao poticaj za učinkovitu proizvodnju.

(13)

Podaci o prihodima poljoprivrednih gospodarstava iz Finske upućuju na znatnu godišnju promjenjivost prihoda gospodarstava u sjevernim regijama, posebno od 2008. Kako bi se omogućila brza reakcija na tu promjenjivost i očuvala poljoprivredna djelatnost u sjevernim regijama Finske, potrebno je Finskoj dopustiti da za svaku kalendarsku godinu utvrdi iznos potpore po sektoru u pojedinoj kategoriji potpore i po jedinici proizvodnje.

(14)

Finska bi u tom pogledu trebala raditi razliku među potporama u svojim sjevernim regijama te godišnje iznose potpora utvrditi u skladu s težinom prirodnih ograničenja i ostalim objektivnim, transparentnim i utemeljenim kriterijima povezanima s ciljevima utvrđenima u članku 142. stavku 3. trećem podstavku Akta o pristupanju, a to su očuvanje tradicionalne primarne proizvodnje i prerade posebno prilagođene klimatskim uvjetima predmetnih regija, poboljšanje struktura za proizvodnju, stavljanje na tržište i preradu poljoprivrednih proizvoda, olakšavanje odlaganja tih proizvoda te osiguravanje zaštite okoliša i očuvanje ruralnog krajolika.

(15)

Kako bi se osigurala redovita plaćanja tijekom kalendarske godine, Finskoj bi trebalo dopustiti da isplaćuje potpore za određenu godinu uporabom predujmova na temelju početnih procjena broja čimbenika proizvodnje i proizvodnih jedinica te da isplaćuje potpore za proizvodnju mlijeka u mjesečnim obrocima na temelju stvarne proizvodnje.

(16)

Isplaćivanje prekomjernih potpora proizvođačima trebalo bi izbjeći povratom neopravdanih plaćanja do 1. lipnja sljedeće godine.

(17)

Kako je predviđeno u članku 142. stavku 2. Akta o pristupanju, potpore dodijeljene na temelju ove Odluke ne bi trebale prouzročiti povećanje ukupne proizvodnje iznad tradicionalne razine proizvodnje na području obuhvaćenom programom nordijskih potpora.

(18)

Stoga je potrebno utvrditi najveći godišnji broj prihvatljivih čimbenika proizvodnje za svaku kategoriju potpore, uključujući zasebni najveći broj muznih krava, na razini koja je jednaka razini iz referentnih razdoblja ili niža od nje.

(19)

Kad je riječ o broju muznih krava, trebalo bi uzeti u obzir razvoj količine proizvodnje po čimbeniku proizvodnje nakon referentnih razdoblja. Stoga bi najveći prihvatljivi broj muznih krava trebalo utvrditi na temelju prosječne proizvodnje po kravi u razdoblju od 2004. do 2013.

(20)

Potpore za uzgoj, preradu i stavljanje na tržište sobova trebalo bi dodijeliti izbjegavajući isplaćivanje prekomjernih potpora zajedno s potporama dodijeljenima u skladu s člankom 213. Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (5).

(21)

Kad je riječ o biljnoj proizvodnji, kako bi se omogućila fleksibilnost uporabe poljoprivrednog zemljišta u različitim sektorima proizvodnje, najveća dopuštena površina trebala bi iznositi 944 300 ha, kako je navedeno u Prilogu II. Odluci C(2009) 3067 kako je izmijenjena Odlukom C(2015) 2790, što može uključivati najviše 481 200 ha travnjaka.

(22)

Za proizvodnju u staklenicima trebalo bi odrediti zasebnu najveću dopuštenu površinu od 203 ha, što odgovara tradicionalnoj površini proizvodnje u sjevernim regijama Finske.

(23)

Ako broj čimbenika proizvodnje u kategoriji u određenoj godini premašuje najveći broj, u kalendarskoj godini nakon godine u kojoj je najveći broj premašen broj prihvatljivih čimbenika proizvodnje trebalo bi umanjiti za odgovarajući broj čimbenika proizvodnje.

(24)

U skladu s člankom 143. stavkom 2. Akta o pristupanju Finska je Komisiji obvezna dostavljati informacije o provedbi i učincima potpore. Kako bi se bolje procijenili dugoročni učinci potpora i kako bi se razine potpora utvrdile kao petogodišnji prosjeci, potrebno je svakih pet godina izraditi izvješće o socioekonomskim učincima potpora i dostavljati godišnja izvješća s financijskim informacijama i drugim informacijama o provedbi potrebnima da bi se osiguralo da uvjeti iz ove Odluke budu ispunjeni.

(25)

Finska treba osigurati da se u odnosu na korisnike potpora poduzmu odgovarajuće mjere kontrole. Kako bi se osigurala djelotvornost tih mjera i transparentnost u provedbi programa, te bi mjere kontrole trebale biti što usklađenije s mjerama koje se provode u okviru zajedničke poljoprivredne politike.

(26)

Stoga bi Odluku C(2009) 3067 trebalo staviti izvan snage,

DONIJELA JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Odobrene potpore

1.   Finskoj se od 1. siječnja 2017. do 31. prosinca 2021. odobrava provedba dugoročnog programa potpora za poljoprivredu u njezinim sjevernim regijama koje se sastoje od općinskih jedinica (kunta) navedenih u Prilogu I.

2.   Ukupan iznos dodijeljenih potpora ne smije premašiti 563,9 milijuna EUR po kalendarskoj godini, od čega je najviše 216,9 milijuna EUR namijenjeno proizvodnji kravljeg mlijeka. Ti se iznosi smatraju godišnjim prosjecima potpora odobrenih za razdoblje od pet kalendarskih godina na koje se odnosi ova Odluka.

3.   Kategorije potpore i sektori proizvodnje za svaku kategoriju, najveći dopušteni prosječni godišnji iznosi po kategoriji potpore, koji se izračunavaju na način naveden u stavku 2., te najveći godišnji broj prihvatljivih čimbenika proizvodnje po kategoriji potpore utvrđeni su u Prilogu II.

4.   Potpore se dodjeljuju na osnovi prihvatljivih čimbenika proizvodnje na sljedeći način:

(a)

po uvjetnom grlu za uzgoj životinja;

(b)

po hektaru za proizvodnju usjeva;

(c)

po m2 za proizvodnju u staklenicima;

(d)

po m3 za skladištenje hortikulturnih proizvoda; i

(e)

kao naknada za stvarne troškove prijevoza mlijeka i mesa i usluga nužnih za stočarsku proizvodnju, uz odbitak svih drugih javnih potpora za iste troškove.

Potpore za proizvodnju kravljeg mlijeka i potpore za skladištenje samoniklih bobica i samoniklih gljiva mogu se dodijeliti po kilogramu stvarne proizvodnje.

Potpore za uzgoj sobova ne dovode do isplaćivanja prekomjernih naknada zajedno s potporama dodijeljenima na temelju članka 213. Uredbe (EU) br. 1308/2013.

Stope konverzije u uvjetna grla za različite vrste stoke navedene su u Prilogu III.

5.   U skladu sa stavkom 3. i uz ograničenja iz Priloga II. Finska mora raditi razliku među potporama u svojim sjevernim regijama te svake godine utvrditi iznose potpora po čimbeniku proizvodnje, troškovima ili jedinici proizvodnje na osnovi objektivnih kriterija povezanih s težinom prirodnih ograničenja i ostalim čimbenicima koji pridonose ostvarivanju ciljeva utvrđenih u članku 142. stavku 3. trećem podstavku Akta o pristupanju.

Članak 2.

Referentna razdoblja i određeni najveći brojevi čimbenika proizvodnje

1.   Referentno je razdoblje iz članka 142. stavka 3. prvog podstavka druge alineje Akta o pristupanju sljedeće:

(a)

u području proizvodnje: 1992. za kravlje mlijeko i goveda, 1993. za hortikulturu, prosjek za 1991., 1992. i 1993. za ostale proizvode;

(b)

u području razine ukupnih potpora: 1993.

2.   Najveći broj prihvatljivih muznih krava iznosi 227 200.

3.   Najveći broj prihvatljivih hektara biljne proizvodnje iznosi 944 300 ha, od čega je najveća površina za travnjake 481 200 ha, a za proizvodnju u staklenicima 203 ha.

Članak 3.

Uvjeti za dodjeljivanje potpore

1.   Finska, uz ograničenja predviđena u ovoj Odluci, utvrđuje uvjete za dodjelu potpora za različite kategorije korisnika. Ti uvjeti uključuju primijenjene kriterije prihvatljivosti i odabira te se njima osigurava jednako postupanje prema korisnicima.

2.   Finska potpore korisnicima isplaćuje svake godine na temelju stvarnih čimbenika proizvodnje ili jedinica proizvodnje iz članka 1. stavka 3. Predujmovi za potpore mogu se isplatiti na temelju početnih procjena za određenu godinu.

3.   Potpore za kravlje mlijeko mogu se isplaćivati u mjesečnim obrocima na temelju stvarnih podataka o proizvodnji.

4.   Prekoračenje najvećeg dopuštenoga godišnjeg broja čimbenika proizvodnje prihvatljivih za potporu, kako je naveden u Prilogu II., uzima se u obzir kao odgovarajuće smanjenje broja čimbenika proizvodnje prihvatljivih za potporu u godini nakon prekoračenja.

5.   Preplata ili neopravdana isplata korisniku vraća se odbijanjem odgovarajućih iznosa od potpora koje se korisniku isplaćuju iduće godine ili se na drugi način vraćaju u toj godini ako se korisniku ne duguju iznosi potpore.

Članak 4.

Informacije i mjere kontrole

1.   Finska u okviru informacija koje se dostavljaju na temelju članka 143. stavka 2. Akta o pristupanju svake godine prije 1. lipnja Komisiji dostavlja informacije o provedbi potpora dodijeljenih prethodne kalendarske godine na temelju ove Odluke.

Informacije se konkretno odnose na sljedeće:

(a)

utvrđivanje općina u kojima je isplaćena potpora s pomoću detaljne karte i, prema potrebi, drugih podataka;

(b)

ukupnu proizvodnju u izvještajnoj godini u regijama koje su prihvatljive za potporu na temelju ove Odluke, izraženu u količinama za svaki proizvod naveden u Prilogu II.;

(c)

ukupan broj čimbenika proizvodnje, broj čimbenika proizvodnje prihvatljivih za potporu te broj čimbenika proizvodnje za koje su dodijeljene potpore po pojedinom sektoru proizvodnje navedenom u Prilogu II. s raščlambom po proizvodu u svakom sektoru, uz navođenje svakog prekoračenja najvećeg dopuštenoga godišnjeg broja čimbenika proizvodnje;

(d)

ukupno isplaćene potpore, ukupan iznos potpora po kategoriji potpore i vrsti proizvodnje, iznose isplaćene korisnicima po čimbeniku proizvodnje/drugoj jedinici te kriterije za razlikovanje iznosa potpora po podregijama i vrstama poljoprivrednoga gospodarstva ili na temelju drugih razmatranja;

(e)

primijenjeni sustav plaćanja s pojedinostima o svim predujmovima koji se temelje na procjenama, konačnim plaćanjima te zabilježenim prekomjernim plaćanjima i njihovu povratu;

(f)

iznose potpora na temelju članka 32. Uredbe (EU) br. 1305/2013, na temelju Uredbe (EU) br. 1307/2013 i na temelju članka 213. Uredbe (EU) br. 1308/2013 koji su isplaćeni u općinama obuhvaćenima ovom Odlukom; i

(g)

upućivanja na nacionalno zakonodavstvo na temelju kojeg je potpora provedena.

2.   Finska prije 1. lipnja 2022., uz godišnje izvješće koje se odnosi na 2021., Komisiji dostavlja izvješće o petogodišnjem razdoblju od 1. siječnja 2017. do 31. prosinca 2021.

U izvješću se konkretno navodi sljedeće:

(a)

ukupan iznos potpora isplaćenih tijekom razdoblja od pet godina i njihova raspodjela po kategorijama potpora, vrstama proizvodnje i podregijama;

(b)

ukupna proizvodnja, broj čimbenika proizvodnje i razina prihoda poljoprivrednika u regijama koje su prihvatljive za potporu;

(c)

razvoj poljoprivredne proizvodnje, prerade i stavljanja na tržište u socijalnom i gospodarskom kontekstu sjevernih regija;

(d)

učinci potpora na zaštitu okoliša i očuvanje krajolika; i

(e)

prijedlozi za razvoj potpora na temelju podataka navedenih u izvješću, nacionalnog i Unijina okvira za poljoprivrednu proizvodnju te ostalih relevantnih čimbenika.

3.   Finska dostavlja podatke u obliku koji je usklađen sa statističkim normama koje se primjenjuju u Uniji.

4.   Finska poduzima sve mjere potrebne za primjenu ove Odluke i prikladne mjere kontrole u odnosu na korisnike potpora.

5.   Mjere kontrole moraju u što većoj mjeri biti usklađene s kontrolnim sustavima koji se primjenjuju u okviru programa potpore Unije.

Članak 5.

Primjena izmjena

Ako Komisija odluči izmijeniti ovu Odluku, posebno zbog bilo kakvih promjena u organizaciji zajedničkog tržišta ili programu izravnih potpora ili promjene stope bilo kojih odobrenih nacionalnih državnih potpora u poljoprivredi, sve izmjene potpora odobrenih ovom Odlukom primjenjuju se tek od godine nakon godine donošenja izmjene.

Članak 6.

Stavljanje izvan snage

Odluka C(2009) 3067 stavlja se izvan snage.

Članak 7.

Adresat

Ova je Odluka upućena Republici Finskoj.

Sastavljeno u Bruxellesu 15. prosinca 2016.

Za Komisiju

Phil HOGAN

Član Komisije


(1)  Odluka Komisije 95/196/EZ od 4. svibnja 1995. o dugoročnom nacionalnom programu potpora za poljoprivredu u sjevernim regijama Finske (SL L 126, 9.6.1995., str. 35.).

(2)  Odluka Komisije C(2009) 3067 od 30. travnja 2009. o dugoročnom nacionalnom programu potpora za poljoprivredu u sjevernim regijama Finske.

(3)  Uredba (EU) br. 1305/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o potpori ruralnom razvoju iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1698/2005 (SL L 347, 20.12.2013., str. 487.).

(4)  Uredba (EU) br. 1307/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o utvrđivanju pravila za izravna plaćanja poljoprivrednicima u programima potpore u okviru zajedničke poljoprivredne politike i o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 637/2008 i Uredbe Vijeća (EZ) br. 73/2009 (SL L 347, 20.12.2013., str. 608.).

(5)  Uredba (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 (SL L 347, 20.12.2013., str. 671.).


PRILOG I.

OPĆINE IZ ČLANKA 1. STAVKA 1.

Enonkoski, Hankasalmi, Heinävesi, Ilmajoki, Isokyrö, Joensuu, Joroinen, Juva, Jyväskylä, Jämsä (1), Kaskinen, Kauhajoki, Kauhava, Kitee, Korsnäs, Kristiinankaupunki, Kuopio, Kuortane, Kurikka, Laihia, Lapua, Laukaa, Leppävirta, Liperi, Maalahti, Mikkeli, Mustasaari, Muurame, Mänttä-Vilppula, Närpiö, Outokumpu, Parikkala, Pieksämäki, Puumala, Rantasalmi, Rautjärvi, Ruokolahti, Ruovesi, Rääkkylä, Savitaipale, Savonlinna, Seinäjoki, Siilinjärvi, Sulkava, Suonenjoki, Taipalsaari, Teuva, Tuusniemi, Uusikaarlepyy, Vaasa, Varkaus, Vöyri, Alajärvi, Alavieska, Alavus, Evijärvi, Haapajärvi, Haapavesi, Halsua, Hirvensalmi, Honkajoki, Iisalmi, Isojoki, Joutsa, Juankoski, Kaavi, Kalajoki, Kangasniemi, Kannonkoski, Kannus, Karijoki, Karstula, Karvia, Kaustinen, Keitele, Kempele, Keuruu, Kihniö, Kinnula, Kiuruvesi, Kivijärvi, Kokkola, Konnevesi, Kontiolahti, Kruunupyy, Kyyjärvi, Kärsämäki, Lapinlahti, Lappajärvi, Lestijärvi, Liminka, Luhanka, Lumijoki, Luoto, Merijärvi, Merikarvia, Muhos, Multia, Nivala, Oulainen, Parkano, Pedersören kunta, Perho, Pertunmaa, Petäjävesi, Pielavesi, Pietarsaari, Pihtipudas, Polvijärvi, Pyhäjoki, Pyhäjärvi, Pyhäntä, Raahe, Rautalampi, Reisjärvi, Saarijärvi, Sievi, Siikainen, Siikajoki, Siikalatva, Soini, Sonkajärvi, Tervo, Tohmajärvi, Toholampi, Toivakka, Tyrnävä, Uurainen, Vesanto, Veteli, Vieremä, Viitasaari, Vimpeli, Virrat, Ylivieska, Ylöjärvi (2), Ähtäri, Äänekoski, Ilomantsi, Juuka, Kajaani, Lieksa, Nurmes, Paltamo, Rautavaara, Ristijärvi, Sotkamo, Vaala, Valtimo, Oulu, Utajärvi, Hailuoto, Hyrynsalmi, Ii, Kemi, Keminmaa, Kuhmo, Simo, Tervola, Tornio, Kemijärvi, Pello, Pudasjärvi, Puolanka, Ranua, Rovaniemi, Suomussalmi, Taivalkoski, Ylitornio, Kuusamo, Posio, Kittilä, Kolari, Pelkosenniemi, Salla, Savukoski, Sodankylä, Enontekiö, Inari, Muonio, Utsjoki.


(1)  Samo područje bivših općina Jämsänkoski i Kuorevesi.

(2)  Samo područje bivše općine Kuru.


PRILOG II.

POJEDINOSTI O POTPORAMA IZ ČLANKA 1. STAVKA 3.

Kategorija potpora

Sektori proizvodnje

Najveći prosječni godišnji iznos potpore u razdoblju od 1. siječnja 2017. do 31. prosinca 2021.

(u milijunima EUR) (1)

Najveći godišnji broj prihvatljivih čimbenika proizvodnje

1.

Uzgoj životinja

kravlje mlijeko, goveda, ovce i koze, konji, svinje i perad

433,7

od čega za kravlje mlijeko

216,9

227 200  muznih krava 181 000  ostalih uvjetnih grla 139 200  uvjetnih grla svinja i peradi (1)

2.

Biljna proizvodnja

proizvodnja na polju i u staklenicima, skladištenje hortikulturnih proizvoda

110,5

944 300  ha za proizvodnju na polju, od čega 481 200  ha travnjaka,

203 ha za proizvodnju u staklenicima

3.

Ostale potpore

sobovi, prijevoz mlijeka i mesa, usluge nužne za stočarsku proizvodnju, skladištenje samoniklih bobica i gljiva

19,7

171 100  sobova

Ukupne potpore

 

563,9

 


(1)  Referentna količina za proizvodno nevezane potpore za svinje i perad.


PRILOG III.

KOEFICIJENTI ZA KONVERZIJU U UVJETNA GRLA IZ ČLANKA 1. STAVKA 4.

Za određivanje prosječnog broja uvjetnih grla (UG) upotrebljava se sljedeća tablica.

Najveći broj uvjetnih grla

 

UG

goveda starija od dvije godine i krave dojilje

1,0

junice koje se uzgajaju u krave dojilje od osam mjeseci do dvije godine

0,6

ostala goveda od šest mjeseci do dvije godine

0,6

ovce

0,2

koze

0,2

konji (stariji od šest mjeseci):

 

—

kobile za rasplod, uključujući kobile ponija

1,0

—

finski konji

1,0

—

ostali konji i poniji od jedne do tri godine

0,6