|
3.5.2018 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 113/10 |
ROZHODNUTÍ KOMISE (EU) 2018/672
ze dne 15. prosince 2016
o režimu dlouhodobé vnitrostátní podpory pro zemědělství v severních oblastech Finska
(oznámeno pod číslem C(2016) 8419)
(Pouze finské a švédské znění je závazné)
EVROPSKÁ KOMISE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,
s ohledem na akt o přistoupení Rakouska, Finska a Švédska k Evropské unii, a zejména na článek 142 tohoto aktu,
vzhledem k těmto důvodům:
|
(1) |
Rozhodnutím 95/196/ES (1) Komise schválila režim dlouhodobé vnitrostátní podpory pro zemědělství v severních oblastech Finska (dále jen „režim severské podpory“) oznámený Finskem podle článku 143 aktu o přistoupení za účelem povolení podle článku 142 aktu o přistoupení. Rozhodnutí 95/196/ES bylo nahrazeno rozhodnutím Komise C(2009) 3067 ze dne 30. dubna 2009 (2). Uvedené rozhodnutí bylo naposledy pozměněno rozhodnutím Komise C(2015) 2790 ze dne 30. dubna 2015. |
|
(2) |
Dne 12. října 2015 Finsko předložilo návrh, aby Komise pozměnila rozhodnutí C(2009) 3067 s cílem zjednodušit správu režimu podpory a přihlédnout ke změnám ve společné zemědělské politice, jakož i k hospodářskému vývoji v zemědělství v severních oblastech Finska. Dopisem ze dne 8. června 2016 Finsko tento návrh pozměnilo a zaslalo dodatečné informace o zemědělské produkci v severních oblastech Finska. |
|
(3) |
Vzhledem k výsledným změnám rozhodnutí C(2009) 3067 a k počtu předchozích změn je vhodné uvedené rozhodnutí nahradit novým rozhodnutím. |
|
(4) |
Dlouhodobá vnitrostátní podpora podle článku 142 aktu o přistoupení má zajistit, aby byla zemědělská činnost v severních oblastech zachována tak, jak stanovila Komise. |
|
(5) |
S přihlédnutím k faktorům uvedeným v čl. 142 odst. 1 a 2 aktu o přistoupení by vnitrostátní podpora poskytnutá podle uvedeného článku měla být omezena na území, která se nacházejí severně od 62. rovnoběžky nebo k této rovnoběžce přiléhají a která jsou dotčena srovnatelnými klimatickými podmínkami, jež mimořádně ztěžují zemědělskou činnost. Jako příslušná správní jednotka by měla být zvolena obec (kunta); totéž platí i u obcí obklopených jinými obcemi v těchto oblastech, a to i v případě, že nesplňují stejné požadavky. |
|
(6) |
Pro usnadnění správy režimu a za účelem jeho koordinace s podporou podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1305/2013 (3) a (EU) č. 1307/2013 (4), jakož i s vnitrostátními režimy podpory je vhodné zahrnout do oblastí přijímajících podporu podle tohoto rozhodnutí tytéž obce, které náleží do oblasti vymezené podle čl. 32 odst. 2 druhého pododstavce nařízení (EU) č. 1305/2013 v programu rozvoje venkova pevninského Finska 2014–2020. |
|
(7) |
Zohlední se referenční období, k němuž by měl být vztažen rozvoj zemědělské produkce a úroveň celkové podpory, s využitím dostupné vnitrostátní statistiky jako základu; uvedené období by mělo zůstat stejné jako v rozhodnutí C(2009) 3067 a zahrnovat roky 1991, 1992 a 1993, pokud jde o zemědělskou produkci. |
|
(8) |
Podle článku 142 aktu o přistoupení by celková výše poskytnuté podpory měla být dostatečná pro zachování zemědělské činnosti ve zmíněných severních oblastech Finska, nesmí však vést k celkové podpoře přesahující úroveň podpory během předvstupního referenčního období. Při stanovování maximální přípustné míry podpory podle uvedeného článku je tedy nezbytné zohlednit podporu příjmů v rámci společné zemědělské politiky. Na základě údajů z roku 2016 by maximální roční výše podpory, která se vypočítá jako průměr za pětileté období od 1. ledna 2017 do 31. prosince 2021, měla být stanovena na 563,9 milionu EUR. |
|
(9) |
Za účelem zjednodušení režimu severské podpory a poskytnutí větší flexibility Finsku při směrování podpory do různých odvětví produkce, při kterém by bylo zajištěno vyvážené rozdělení podpory mezi jednotlivá odvětví, by měla být maximální průměrná roční výše podpory rozdělena mezi kategorie podpory chov zvířat, pěstování rostlin a jiné severské podpory. Pro produkci kravského mléka je vhodné stanovit samostatnou maximální průměrnou roční výši podpory, která bude dostačující k zachování produkce v severních oblastech Finska. |
|
(10) |
Podpora by měla být poskytována každoročně, na základě produkčních faktorů (jako jsou velké dobytčí jednotky a hektary), v rámci celkových mezí stanovených tímto rozhodnutím. |
|
(11) |
Podpora pro odvětví sobů by měla být poskytnuta na jedno zvíře a omezena na tradiční počet sobů v severních oblastech Finska. Podporu na skladování planě rostoucího bobulového ovoce a hub by mělo být umožněno vyplácet na kg a podporu na přepravu mléka, masa a služeb nezbytných pro chov zvířat podle nákladů snížených o veškeré další veřejné platby k pokrytí stejných nákladů. |
|
(12) |
Pro kravské mléko by mělo být umožněno vyplácet podporu na kg mléka, aby byla zachována pobídka účinných produkčních procesů. |
|
(13) |
Finské údaje o příjmech poukazují na značné roční výkyvy příjmů zemědělských podniků v severních oblastech, a to zejména od roku 2008. Pro umožnění rychlých reakcí na výkyvy a pro zachování zemědělské činnosti v severních oblastech země je vhodné Finsku umožnit stanovit pro každý kalendářní rok výši podpory na odvětví v rámci kategorie podpory a na produkční jednotku. |
|
(14) |
Finsko by v této souvislosti mělo diferencovat podporu ve svých severních oblastech a stanovit roční výši podpory podle závažnosti přírodního znevýhodnění a jiných objektivních, transparentních a odůvodněných kritérií týkajících se cílů stanovených v čl. 142 odst. 3 třetím pododstavci aktu o přistoupení, totiž zachování tradiční primární produkce a zpracování zvláště vhodných pro klimatické podmínky dotčených oblastí, aby se zlepšily struktury pro produkci, uvádění na trh a zpracování zemědělských produktů, zjednodušilo se nakládání s nimi a zajistila se ochrana životního prostředí a zachování krajiny. |
|
(15) |
V zájmu zajištění pravidelných plateb v průběhu kalendářního roku by mělo být Finsku umožněno vyplácet podporu pro daný rok za použití záloh vycházejících z počátečních odhadů počtu produkčních faktorů a produkčních jednotek a vyplácet podporu na produkci mléka v měsíčních splátkách na základě skutečné produkce. |
|
(16) |
Nadměrné kompenzaci producentům je třeba předcházet zpětným získáváním neoprávněně vyplacených částek, a to nejpozději do 1. června následujícího roku. |
|
(17) |
Podle čl. 142 odst. 2 aktu o přistoupení by podpora poskytnutá podle tohoto rozhodnutí neměla vést ke zvýšení celkové produkce nad rámec tradiční úrovně produkce v oblasti, na kterou se vztahuje režim severské podpory. |
|
(18) |
Je tedy nezbytné stanovit maximální roční počet způsobilých produkčních faktorů pro každou kategorii podpory, včetně samostatného maximálního počtu dojnic, a to na úrovni odpovídající úrovni v referenčních obdobích nebo nižší. |
|
(19) |
Pokud jde o počet dojnic, měl by být zohledněn vývoj vyprodukovaného množství na produkční faktor od referenčních období. Maximální způsobilý počet dojnic by proto měl být stanoven na základě průměrné produkce na dojnici v období let 2004 až 2013. |
|
(20) |
Podpora pro chov sobů, jejich zpracování a uvádění na trh by měla být poskytována tak, aby se zabránilo nadměrné kompenzaci ve spojení s podporou poskytovanou podle článku 213 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 (5). |
|
(21) |
Pokud jde o rostlinnou výrobu, maximální povolená plocha by měla být 944 300 ha, jak je stanoveno v příloze II rozhodnutí C(2009) 3067 ve znění rozhodnutí C(2015) 2790, čímž by se umožnilo flexibilní využívání zemědělské půdy mezi jednotlivými odvětvími produkce. Uvedená plocha může sestávat z maximálně 481 200 ha travního porostu. |
|
(22) |
Pro pěstování ve sklenících by samostatná maximální povolená plocha měla být stanovena na 203 ha, což odpovídá tradiční produkční ploše v severních oblastech Finska. |
|
(23) |
Pokud počet produkčních faktorů v kategorii přesáhne maximální počet v daném roce, měl by se snížit o odpovídající počet produkčních faktorů v kalendářním roce následujícím po roce, v němž bylo maximum překročeno. |
|
(24) |
Podle čl. 143 odst. 2 aktu o přistoupení má Finsko poskytnout Komisi informace o provádění a účincích podpory. Aby bylo možné lépe posoudit dlouhodobé účinky podpory a stanovit úrovně podpory jako pětileté průměry, je vhodné podávat každých pět let zprávu o socioekonomických účincích podpory a předkládat výroční zprávy obsahující finanční a jiné prováděcí informace nezbytné k tomu, aby se zajistilo splnění podmínek stanovených v tomto rozhodnutí. |
|
(25) |
Finsko by mělo zajistit přijetí vhodných kontrolních opatření ve vztahu k příjemcům podpory. Aby se zajistila účinnost těchto opatření a transparentnost provádění režimu, měla by tato kontrolní opatření být maximálně sladěna s opatřeními prováděnými v rámci společné zemědělské politiky. |
|
(26) |
Rozhodnutí C(2009) 3067 by proto mělo být zrušeno, |
PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:
Článek 1
Povolená podpora
1. Od 1. ledna 2017 do 31. prosince 2021 je Finsku povoleno provádět režim dlouhodobé podpory pro zemědělství ve svých severních oblastech včetně obcí (kunta) uvedených v příloze I.
2. Celková výše poskytnuté podpory nesmí přesáhnout částku 563,9 milionu EUR za kalendářní rok, z čehož maximálně 216,9 milionu je určeno na produkci kravského mléka. Tyto částky se považují za roční průměry podpory poskytnuté v období pěti kalendářních let, na které se vztahuje toto rozhodnutí.
3. Kategorie podpory a odvětví produkce pro jednotlivé kategorie, maximální povolené průměrné roční částky na jednotlivé kategorie, které se vypočítají podle odstavce 2, jakož i maximální počet způsobilých produkčních faktorů na danou kategorii podpory jsou uvedeny v příloze II.
4. Podpora se poskytuje na základě způsobilých produkčních faktorů nebo množství produkce takto:
|
a) |
na velkou dobytčí jednotku pro chov zvířat; |
|
b) |
na hektar pro produkci plodin; |
|
c) |
na m2 pro pěstování ve sklenících; |
|
d) |
na m3 pro skladování zahradnických produktů; a |
|
e) |
jako kompenzace skutečných nákladů na přepravu mléka a masa a nezbytné služby pro živočišnou výrobu po odečtení jakékoli jiné veřejné podpory pro stejné náklady. |
Podpora pro produkci kravského mléka a podpora pro skladování planě rostoucího bobulového ovoce a hub může být poskytnuta na kilogram skutečné produkce.
Podpora pro chov sobů nesmí vést k nadměrným kompenzacím ve spojení s podporou poskytovanou podle článku 213 nařízení (EU) č. 1308/2013.
Přepočítací koeficienty na velké dobytčí jednotky (VDJ) pro různé druhy dobytka jsou stanoveny v příloze III.
5. Podle odstavce 3 a v mezích stanovených v příloze II Finsko diferencuje podporu ve svých severních oblastech a každý rok stanoví výši podpory na produkční faktor, náklady nebo produkční jednotku na základě objektivních kritérií týkajících se závažnosti přírodního znevýhodnění a jiných činitelů přispívajících k dosažení cílů stanovených v čl. 142 odst. 3 třetím pododstavci aktu o přistoupení.
Článek 2
Referenční období a maximální počet produkčních faktorů
1. Referenční období uvedené v druhé odrážce prvního pododstavce čl. 142 odst. 3 aktu o přistoupení se stanoví takto:
|
a) |
pokud jde o produkci: rok 1992 pro kravské mléko a dobytek, rok 1993 pro zahradnictví, průměr za roky 1991, 1992 a 1993 pro ostatní produkty; |
|
b) |
pokud jde o výši celkové podpory: rok 1993. |
2. Maximální počet dojnic způsobilých pro podporu činí 227 200.
3. Maximální počet hektarů pro rostlinnou výrobu způsobilých pro podporu činí 944 300 ha, jež mohou sestávat maximálně ze 481 200 ha travních porostů a z 203 ha pro pěstování ve sklenících.
Článek 3
Podmínky pro poskytování podpory
1. Finsko stanoví v mezích tohoto rozhodnutí podmínky pro poskytování podpory různým kategoriím příjemců. Tyto podmínky zahrnují kritéria způsobilosti a kritéria pro výběr a zajišťují rovné zacházení s příjemci.
2. Finsko uhradí příjemcům podporu každoročně na základě skutečných produkčních faktorů nebo jednotek produkce podle čl. 1 odst. 3. Zálohy na podporu mohou být vypláceny na základě původních odhadů pro daný rok.
3. Podpora pro kravské mléko může být vyplácena v měsíčních splátkách na základě skutečných údajů o produkci.
4. Překročení maximálního ročního počtu produkčních faktorů způsobilých k podpoře, jak je uvedeno v příloze II, se zohlední odpovídajícím snížením počtu produkčních faktorů způsobilých k podpoře v roce následujícím po překročení.
5. Přeplatek nebo neoprávněná platba příjemci se získají zpět tak, že se odpovídající částky odečtou od podpory vyplácené příjemci v následujícím roce, nebo se jiným způsobem získají zpět v daném roce, pokud již příjemci nebudou vypláceny žádné částky podpory.
Článek 4
Informace a kontrolní opatření
1. V rámci informací poskytovaných podle čl. 143 odst. 2 aktu o přistoupení Finsko každoročně před 1. červnem předloží Komisi informace o provádění podpory, která byla poskytnuta podle tohoto rozhodnutí v průběhu předcházejícího kalendářního roku.
Tyto informace se týkají zejména:
|
a) |
určení obcí, v nichž byla podpora vyplacena, a to za pomoci podrobné mapy a případně jiných údajů; |
|
b) |
celkové produkce zahrnující vykazovaný rok pro oblasti způsobilé pro podporu podle tohoto rozhodnutí, vyjádřené v množství pro každý z produktů uvedených v příloze II; |
|
c) |
celkového počtu produkčních faktorů, počtu produkčních faktorů způsobilých pro podporu a počtu produkčních faktorů podporovaných na odvětví produkce podle přílohy II s rozdělením podle produktu v rámci každého odvětví, včetně uvedení jakéhokoli překročení maximálního povoleného ročního počtu produkčních faktorů; |
|
d) |
celkové vyplacené podpory, celkové výše podpory na kategorii podpory a typ produkce, částek vyplacených příjemcům na produkční faktor/jinou jednotku, jakož i kritérií pro rozlišování částek podpory podle podoblastí a typů zemědělských podniků nebo na základě jiných aspektů; |
|
e) |
uplatňovaného systému plateb s podrobnými informacemi o jakýchkoli zálohách na základě odhadů, konečných platbách, jakož i zjištěných přeplatcích a jejich získání zpět; |
|
f) |
částek podpory podle článku 32 nařízení (EU) č. 1305/2013, podle nařízení (EU) č. 1307/2013 a podle článku 213 nařízení (EU) č. 1308/2013 vyplácených v obcích, na které se vztahuje toto rozhodnutí, a |
|
g) |
odkazů na vnitrostátní právní předpisy, na jejichž základě se podpora provádí. |
2. Finsko před 1. červnem 2022 předloží Komisi kromě výroční zprávy za rok 2021 zprávu zahrnující pětileté období od 1. ledna 2017 do 31. prosince 2021.
Tato zpráva musí uvádět zejména:
|
a) |
celkovou podporu vyplacenou během pětiletého období a její rozložení mezi kategorie podpory, typy produkce a podoblasti; |
|
b) |
celkovou produkci, počet produkčních faktorů a úrovně příjmů zemědělců v oblastech způsobilých pro podporu; |
|
c) |
vývoj zemědělské produkce, zpracování a uvádění na trh v sociálních a hospodářských souvislostech severních oblastí; |
|
d) |
vliv podpory na ochranu životního prostředí a zachování krajiny; a |
|
e) |
návrhy na rozvoj této podpory na základě údajů obsažených ve zprávě, vnitrostátních a unijních souvislostí týkajících se zemědělské produkce, jakož i dalších relevantních faktorů. |
3. Finsko poskytne údaje v podobě slučitelné se statistickými standardy používanými v Unii.
4. Finsko podnikne veškeré nezbytné kroky k uplatňování tohoto rozhodnutí a přijme vhodná kontrolní opatření ve vztahu k příjemcům podpory.
5. Kontrolní opatření musí být v co největší míře harmonizována s kontrolními systémy používanými v rámci režimů podpory Unie.
Článek 5
Použitelnost změn
Pokud se Komise rozhodne toto rozhodnutí změnit, zejména na základě změn ve společné organizaci trhů nebo v režimu přímé podpory nebo na základě změny míry některé povolené vnitrostátní zemědělské státní podpory, jakákoli změna podpory povolené tímto rozhodnutím se použije až od roku následujícího po roce, v němž byla změna přijata.
Článek 6
Zrušovací ustanovení
Rozhodnutí C(2009) 3067 se zrušuje.
Článek 7
Příjemce
Toto rozhodnutí je určeno Finské republice.
V Bruselu dne 15. prosince 2016.
Za Komisi
Phil HOGAN
člen Komise
(1) Rozhodnutí Komise 95/196/ES ze dne 4. května 1995 o režimu dlouhodobé vnitrostátní podpory pro zemědělství v severních oblastech Finska (Úř. věst. L 126, 9.6.1995, s. 35).
(2) Prováděcí rozhodnutí Komise C(2009) 3067 ze dne 30. dubna 2009 o režimu dlouhodobé vnitrostátní podpory pro zemědělství v severních oblastech Finska.
(3) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1305/2013 ze dne 17. prosince 2013 o podpoře pro rozvoj venkova z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EZFRV) a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 1698/2005 (Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 487).
(4) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1307/2013 ze dne 17. prosince 2013, kterým se stanoví pravidla pro přímé platby zemědělcům v režimech podpory v rámci společné zemědělské politiky a kterým se zrušují nařízení Rady (ES) č. 637/2008 a nařízení Rady (ES) č. 73/2009 (Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 608).
(5) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 ze dne 17. prosince 2013, kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty a zrušují nařízení Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007 (Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 671).
PŘÍLOHA I
OBCE PODLE ČL. 1 ODST. 1
Enonkoski, Hankasalmi, Heinävesi, Ilmajoki, Isokyrö, Joensuu, Joroinen, Juva, Jyväskylä, Jämsä (1), Kaskinen, Kauhajoki, Kauhava, Kitee, Korsnäs, Kristiinankaupunki, Kuopio, Kuortane, Kurikka, Laihia, Lapua, Laukaa, Leppävirta, Liperi, Maalahti, Mikkeli, Mustasaari, Muurame, Mänttä-Vilppula, Närpiö, Outokumpu, Parikkala, Pieksämäki, Puumala, Rantasalmi, Rautjärvi, Ruokolahti, Ruovesi, Rääkkylä, Savitaipale, Savonlinna, Seinäjoki, Siilinjärvi, Sulkava, Suonenjoki, Taipalsaari, Teuva, Tuusniemi, Uusikaarlepyy, Vaasa, Varkaus, Vöyri, Alajärvi, Alavieska, Alavus, Evijärvi, Haapajärvi, Haapavesi, Halsua, Hirvensalmi, Honkajoki, Iisalmi, Isojoki, Joutsa, Juankoski, Kaavi, Kalajoki, Kangasniemi, Kannonkoski, Kannus, Karijoki, Karstula, Karvia, Kaustinen, Keitele, Kempele, Keuruu, Kihniö, Kinnula, Kiuruvesi, Kivijärvi, Kokkola, Konnevesi, Kontiolahti, Kruunupyy, Kyyjärvi, Kärsämäki, Lapinlahti, Lappajärvi, Lestijärvi, Liminka, Luhanka, Lumijoki, Luoto, Merijärvi, Merikarvia, Muhos, Multia, Nivala, Oulainen, Parkano, Pedersören kunta, Perho, Pertunmaa, Petäjävesi, Pielavesi, Pietarsaari, Pihtipudas, Polvijärvi, Pyhäjoki, Pyhäjärvi, Pyhäntä, Raahe, Rautalampi, Reisjärvi, Saarijärvi, Sievi, Siikainen, Siikajoki, Siikalatva, Soini, Sonkajärvi, Tervo, Tohmajärvi, Toholampi, Toivakka, Tyrnävä, Uurainen, Vesanto, Veteli, Vieremä, Viitasaari, Vimpeli, Virrat, Ylivieska, Ylöjärvi (2), Ähtäri, Äänekoski, Ilomantsi, Juuka, Kajaani, Lieksa, Nurmes, Paltamo, Rautavaara, Ristijärvi, Sotkamo, Vaala, Valtimo, Oulu, Utajärvi, Hailuoto, Hyrynsalmi, Ii, Kemi, Keminmaa, Kuhmo, Simo, Tervola, Tornio, Kemijärvi, Pello, Pudasjärvi, Puolanka, Ranua, Rovaniemi, Suomussalmi, Taivalkoski, Ylitornio, Kuusamo, Posio, Kittilä, Kolari, Pelkosenniemi, Salla, Savukoski, Sodankylä, Enontekiö, Inari, Muonio, Utsjoki.
(1) Pouze oblast bývalých obcí Jämsänkoski a Kuorevesi.
(2) Pouze oblast bývalé obce Kuru.
PŘÍLOHA II
PODROBNÉ INFORMACE O PODPOŘE UVEDENÉ V ČL. 1 ODST. 3
|
Kategorie podpory |
Odvětví produkce |
Maximální průměrná roční výše podpory pro období 1. ledna 2017 – 31. prosince 2021 (mil. EUR) (1) |
Maximální roční počet způsobilých produkčních faktorů |
||
|
Kravské mléko, skot, bahnice a kozy, koně, prasata a drůbež |
433,7 z čehož kravské mléko 216,9 |
227 200 dojnic 181 000 jiných VDJ 139 200 VDJ prasat a drůbeže (1) |
||
|
Polní a skleníková produkce, skladování zahradnických produktů |
110,5 |
944 300 ha pro polní produkci, z čehož 481 200 ha pro travní porosty; 203 ha pro skleníkovou produkci |
||
|
Sobi, přeprava mléka a masa, služby nezbytné pro živočišnou výrobu, skladování planě rostoucího bobulového ovoce a hub |
19,7 |
171 100 sobů |
||
|
Celková výše podpory |
|
563,9 |
|
(1) Referenční množství pro podporu oddělenou od produkce u prasat a drůbeže.
PŘÍLOHA III
KOEFICIENTY PRO PŘEPOČET NA VDJ PODLE ČL. 1 ODST. 4
Následující tabulka se použije při určování průměrného počtu velkých dobytčích jednotek (VDJ)
Maximální počet velkých dobytčích jednotek
|
|
VDJ |
||
|
Skot starší dvou let a krávy bez tržní produkce mléka |
1,0 |
||
|
Jalovice bez tržní produkce mléka od osmi měsíců do dvou let |
0,6 |
||
|
Ostatní skot od šesti měsíců do dvou let |
0,6 |
||
|
Bahnice |
0,2 |
||
|
Kozy |
0,2 |
||
|
Koně (starší 6 měsíců): |
|
||
|
1,0 |
||
|
1,0 |
||
|
0,6 |