|
Úradný vestník |
SK Séria L |
|
2024/771 |
15.3.2024 |
VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2024/771
z 29. februára 2024,
ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 152/2009, ktorým sa stanovujú metódy odberu a analýzy vzoriek na účely úradných kontrol krmív
(Text s významom pre EHP)
EURÓPSKA KOMISIA,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,
so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/625 z 15. marca 2017 o úradných kontrolách a iných úradných činnostiach vykonávaných na zabezpečenie uplatňovania potravinového a krmivového práva a pravidiel pre zdravie zvierat a dobré životné podmienky zvierat, pre zdravie rastlín a pre prípravky na ochranu rastlín, o zmene nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 999/2001, (ES) č. 396/2005, (ES) č. 1069/2009, (ES) č. 1107/2009, (EÚ) č. 1151/2012, (EÚ) č. 652/2014, (EÚ) 2016/429 a (EÚ) 2016/2031, nariadení Rady (ES) č. 1/2005 a (ES) č. 1099/2009 a smerníc Rady 98/58/ES, 1999/74/ES, 2007/43/ES, 2008/119/ES a 2008/120/ES a o zrušení nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 854/2004 a (ES) č. 882/2004, smerníc Rady 89/608/EHS, 89/662/EHS, 90/425/EHS, 91/496/EHS, 96/23/ES, 96/93/ES a 97/78/ES a rozhodnutia Rady 92/438/EHS (nariadenie o úradných kontrolách) (1), a najmä na jeho článok 34 ods. 6,
keďže:
|
(1) |
V nariadení Komisie (ES) č. 152/2009 (2) sa stanovujú metódy odberu a analýzy vzoriek na účely úradných kontrol krmív. |
|
(2) |
Metódy odberu a analýzy vzoriek stanovené v nariadení (ES) č. 152/2009 by sa mali prispôsobiť tak, aby odzrkadľovali najnovšie vedecké a technologické poznatky. Týmto nariadením by sa malo zaviesť niekoľko menších zmien s cieľom zohľadniť skúsenosti s uplatňovaním danej analytickej metódy alebo objasniť určité ustanovenia. |
|
(3) |
Metóda odberu vzoriek opísaná v nariadení (ES) č. 152/2009 nie je vhodná na odber vzoriek na účely kontroly mikrobiologickej kontaminácie, a preto je vylúčená z rozsahu jeho pôsobnosti. Keďže však jej vylúčenie už nebolo po zmene nariadením Komisie (EÚ) č. 691/2013 (3) explicitné, čo viedlo k určitým nejasnostiam, je nutné túto metódu z rozsahu pôsobnosti nariadenia opäť explicitne vylúčiť. |
|
(4) |
Je vhodné zaviesť osobitné ustanovenia pre odber vzoriek krmív ponúkaných na predaj prevádzkovateľmi krmivárskych podnikov prostredníctvom komunikácie na diaľku, keďže sa takýto typ predaja krmív využíva čoraz viac. Ustanovenia o analytickej neistote merania a výťažnosti by sa nemali vzťahovať len na analýzu nežiaducich látok, ale mali by sa zaviesť aj pre analýzu obsahu kŕmnych doplnkových látok, keďže sú relevantné aj v uvedenom prípade. Vzhľadom na dôkazy o tom, že použitie analytickej metódy na stanovenie močoviny mimo rozsahu povolenia močoviny ako kŕmnej doplnkovej látky vedie k nesprávnym analytickým výsledkom, mal by sa špecifikovať rozsah tejto metódy a mali by sa doplniť informácie o hodnotení metódy a výsledkoch medzilaboratórnej štúdie. |
|
(5) |
Niekoľko analytických metód stanovených v nariadení (ES) č. 152/2009 by sa malo vypustiť, pretože už neslúžia zamýšľanému účelu. Analytická metóda na stanovenie prchavých dusíkatých látok a metóda na stanovenie uhličitanov by sa mali vypustiť, pretože už neexistuje žiadna právna požiadavka na kontrolu súladu s právnymi predpismi Únie v oblasti krmív. Existujúca analytická metóda na stanovenie diklazurilu obsahuje redakčné chyby, v dôsledku ktorých neposkytuje spoľahlivé analytické výsledky. Preto by sa mala nahradiť upravenou metódou, pri ktorej sa preukázalo, že vedie k spoľahlivým výsledkom. Novými metódami analýzy voľného a celkového gosypolu sa preukázalo, že analytická metóda na stanovenie voľného a celkového gosypolu stanovená v nariadení (ES) č. 152/2009 nevedie k spoľahlivým výsledkom, a preto by sa mala vypustiť a nahradiť odkazom na európske normy (normy EN). Analytické metódy na kontrolu nezákonnej prítomnosti doplnkových látok, ktoré už nie sú povolené v krmivách, by sa mali vypustiť, keďže už boli vyvinuté citlivejšie skríningové a analytické metódy. |
|
(6) |
Okrem analytických metód opísaných v prílohách k tomuto nariadeniu by sa mal na použitie pri úradných kontrolách uviesť odkaz na normy EN. |
|
(7) |
Keďže vykonávacím nariadením Komisie (EÚ) 2021/2047 (4) sa povolila nová kŕmna doplnková látka amprólium, mala by sa do prílohy IV k nariadeniu (ES) č. 152/2009 doplniť analytická metóda na stanovenie amprólia. |
|
(8) |
Keďže zmeny nariadenia (ES) č. 152/2009 sú podstatné a týkajú sa viacerých ustanovení v prílohách k nemu, je vhodné v záujme jasnosti nahradiť uvedené prílohy v celom rozsahu. |
|
(9) |
Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá, |
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Zmeny nariadenia (ES) č. 152/2009
Nariadenie (ES) č. 152/2009 sa mení takto:
|
1. |
V článku 1 sa prvý odsek nahrádza takto: „Odber vzoriek na účely úradných kontrol krmív, najmä pokiaľ ide o stanovenie zložiek vrátane materiálu, ktorý obsahuje geneticky modifikované organizmy alebo sa skladá z geneticky modifikovaných organizmov (GMO), resp. je z nich vyrobený, doplnkových látok definovaných v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1831/2003 (*1), nežiaducich látok definovaných v smernici Európskeho parlamentu a Rady 2002/32/ES (*2) sa vykonáva v súlade s metódami stanovenými v prílohe I, s výnimkou odberu vzoriek na účely kontroly mikrobiologickej kontaminácie. (*1) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1831/2003 z 22. septembra 2003 o doplnkových látkach určených na používanie vo výžive zvierat (Ú. v. EÚ L 268, 18.10.2003, s. 29)." (*2) Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2002/32/ES zo 7. mája 2002 o nežiaducich látkach v krmivách pre zvieratá (Ú. v. ES L 140, 30.5.2002, s. 10).“ " |
|
2. |
Príloha I sa nahrádza textom uvedeným v prílohe I k tomuto nariadeniu. |
|
3. |
Príloha II sa nahrádza textom uvedeným v prílohe II k tomuto nariadeniu. |
|
4. |
Príloha III sa nahrádza textom uvedeným v prílohe III k tomuto nariadeniu. |
|
5. |
Príloha IV sa nahrádza textom uvedeným v prílohe IV k tomuto nariadeniu. |
|
6. |
Príloha V sa nahrádza textom uvedeným v prílohe V k tomuto nariadeniu. |
|
7. |
Príloha VII sa nahrádza textom uvedeným v prílohe VI k tomuto nariadeniu. |
|
8. |
Príloha VIII sa vypúšťa. |
Článok 2
Nadobudnutie účinnosti
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli 29. februára 2024
Za Komisiu
predsedníčka
Ursula VON DER LEYEN
(1) Ú. v. EÚ L 95, 7.4.2017, s. 1.
(2) Nariadenie Komisie (ES) č. 152/2009 z 27. januára 2009, ktorým sa stanovujú metódy odberu vzoriek a analýzy na účely úradných kontrol krmív (Ú. v. EÚ L 54, 26.2.2009, s. 1).
(3) Nariadenie Komisie (EÚ) č. 691/2013 z 19. júla 2013, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 152/2009 o metódach odberu vzoriek a analytických metódach (Ú. v. EÚ L 197, 20.7.2013, s. 1).
(4) Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2021/2047 z 23. novembra 2021 o povolení amprólia hydrochloridu (COXAM) ako kŕmnej doplnkovej látky pre kurčatá vo výkrme a kurčatá chované na znášku (držiteľ povolenia: HuvePharma NV) (Ú. v. EÚ L 418, 24.11.2021, s. 13).
PRÍLOHA I
„PRÍLOHA I
METÓDY ODBERU VZORIEK
1. ÚČEL A ROZSAH PÔSOBNOSTI
Vzorky určené na úradnú kontrolu krmív sa odoberajú v súlade s metódami opísanými ďalej. Takto získané vzorky sa považujú za reprezentatívne pre vzorkované partie.
Účelom odberu reprezentatívnych vzoriek je získať malý podiel šarže tak, aby stanovenie každej konkrétnej vlastnosti tohto podielu predstavovalo priemernú hodnotu vlastnosti tejto šarže. Šarža sa vzorkuje opakovaným odberom čiastkových vzoriek z jednotlivých miest šarže. Tieto čiastkové vzorky sa spolu zmiešajú tak, aby tvorili súhrnnú vzorku, z ktorej sa reprezentatívnym delením pripravia konečné reprezentatívne vzorky.
Ak sa v partiách krmív určených na odber vzoriek pri vizuálnej kontrole alebo na základe iných relevantných informácií preukáže kvalitatívny rozdiel oproti ostatným krmivám z rovnakej šarže, takéto partie sa oddelia od ostatného krmiva a budú sa považovať za samostatnú čiastkovú šaržu. Ak krmivo nemožno rozdeliť na samostatné čiastkové šarže, odoberie sa z neho vzorka ako z jednej šarže. V takýchto prípadoch sa táto skutočnosť uvedie v správe o odbere vzoriek.
Ak sa stanovilo, že krmivo odobraté do vzorky v súlade s ustanoveniami tohto nariadenia nezodpovedá požiadavkám EÚ a je súčasťou šarže krmiva rovnakej triedy alebo rovnakého opisu, predpokladá sa, že toto zistenie sa týka celého množstva krmiva tejto šarže, pokiaľ z podrobného posúdenia nevyplynie, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že zvyšok tejto šarže nezodpovedá požiadavkám EÚ.
Odobratá vzorka môže zahŕňať aj krmivo, ktoré ponúkajú prevádzkovatelia krmivárskych podnikov na predaj prostriedkami diaľkovej komunikácie v súlade s článkom 11 ods. 3 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 767/2009 (1). Odber vzoriek krmiva ponúkaného na predaj prostriedkami diaľkovej komunikácie sa v zásade riadi bodmi uvedenými v tejto prílohe. Opis špecifických aspektov odberu vzoriek z krmiva predávaného na diaľku sa nachádza v bode 11.
2. VYMEDZENIE POJMOV
|
— |
Šarža (alebo partia): je identifikovateľné množstvo krmiva, ktoré má vykazovať jednotné vlastnosti, ako sú napríklad pôvod, druh, typ balenia, baliareň, odosielateľ alebo označenie a v prípade výrobného procesu jednotka vyrobená v jednom zariadení s použitím jednotných výrobných parametrov, alebo viacero takýchto jednotiek, keď sú vyrobené v kontinuálnom poradí a skladované spolu. |
|
— |
Vzorkovaná partia: šarža alebo identifikovaná časť šarže alebo čiastkovej šarže. |
|
— |
Zapečatená vzorka: vzorka zapečatená tak, aby nebol možný prístup k vzorke bez porušenia alebo bez odstránenia pečate. |
|
— |
Čiastková vzorka: množstvo odobraté z jedného miesta vzorkovanej partie. |
|
— |
Súhrnná vzorka: súhrn všetkých čiastkových vzoriek odobratých z tej istej vzorkovanej partie. |
|
— |
Zredukovaná vzorka: časť súhrnnej vzorky získaná reprezentatívnym delením. |
|
— |
Konečná vzorka: časť súhrnnej vzorky (zmiešaná), zredukovanej vzorky alebo homogenizovanej súhrnnej vzorky, v závislosti od typu kontroly (pozri bod 9.4). |
|
— |
Laboratórna vzorka: vzorka určená pre laboratórium (v podobe prijatej laboratóriom), pričom môže ísť o konečnú, zredukovanú alebo súhrnnú vzorku. |
|
— |
Vzorka krmiva určeného na predaj na diaľku: vzorka šarže alebo partie krmiva ponúkaného na predaj prostriedkami diaľkovej komunikácie. |
3. VŠEOBECNÉ USTANOVENIA
|
— |
Vzorky odoberajú osoby poverené príslušným orgánom na tento účel. |
|
— |
V prípade vzorky krmiva určeného na predaj na diaľku príslušný orgán požiada prevádzkovateľa krmivárskeho podniku o množstvo krmiva prostriedkami diaľkovej komunikácie. |
|
— |
Vzorka musí byť zapečatená tak, aby nebol možný prístup k vzorke bez porušenia alebo bez odstránenia pečate. |
Značka pečate by mala byť zreteľne rozpoznateľná a jasne viditeľná.
|
— |
Identifikácia vzorky: vzorka musí byť nezmazateľne označená a musí sa dať identifikovať tak, aby ju bolo možné jednoznačne prepojiť so správou o odbere vzoriek. |
|
— |
Z každej súhrnnej alebo zredukovanej vzorky sa musia odobrať tieto konečné vzorky: jedna vzorka je určená na kontrolu (vymáhanie práva) a jedna je pre prevádzkovateľa krmivárskeho podniku (vzorka na obhajobu). Jedna ďalšia konečná vzorka sa prípadne môže odobrať na referenčné účely. V prípade homogenizácie celej súhrnnej vzorky sa konečné vzorky odoberú z homogenizovanej súhrnnej vzorky, pokiaľ takýto postup nie je v rozpore s pravidlami členského štátu, pokiaľ ide o práva prevádzkovateľa krmivárskeho podniku. |
|
— |
V súlade s článkom 15 ods. 1 a 2 nariadenia (EÚ) 2017/625, keď je to nevyhnutné na vykonanie úradného odberu vzoriek, prevádzkovatelia krmivárskeho podniku, ak to požadujú príslušné orgány:
|
4. PRÍSTROJE A POMÔCKY
4.1. Prístroje a pomôcky na odber vzoriek musia byť vyrobené z materiálov, ktoré nemôžu kontaminovať výrobky určené na odber vzoriek. Prístroje a pomôcky, ktoré sú určené na viacnásobné použitie, sa musia dať ľahko vyčistiť, aby sa zabránilo krížovej kontaminácii.
4.2. Odporúčané prístroje a pomôcky na odber vzoriek zo suchých krmív
4.2.1. Ručný odber vzoriek
|
4.2.1.1. |
Lopatka s plochým dnom a vertikálnymi stranami. |
|
4.2.1.2. |
Vzorkovacia tyč s dlhou dutinou alebo priehradkami. Rozmery vzorkovacej tyče musia byť primerané vlastnostiam vzorkovanej partie (hĺbka nádoby, rozmery vreca atď.) a veľkosti častíc krmív.
V prípade, že má vzorkovacia tyč niekoľko otvorov, by tieto otvory mali byť oddelené pomocou priehradiek alebo by mali byť usporiadané postupne, aby sa zabezpečilo odobratie vzorky na rôznych miestach pozdĺž tyče. |
4.2.2. Mechanický odber vzoriek
Na odber vzoriek z krmiva v pohybe sa môže používať vhodné mechanické vybavenie. Mechanické vybavenie sa považuje za vhodné, ak sa vzorkuje minimálne celá časť produktu v pohybe.
Odber vzoriek z krmiva v pohybe (pri vysokej prietokovej rýchlosti) možno vykonať pomocou automatických vzorkovačov.
4.2.3. Delič vzorky
Ak je to možné a vhodné, zariadenie určené na delenie vzorky na približne rovnaké časti by sa malo používať na prípravu zredukovaných vzoriek reprezentatívnym spôsobom.
5. KVANTITATÍVNE POŽIADAVKY TÝKAJÚCE SA POČTU ČIASTKOVÝCH VZORIEK
|
— |
Kvantitatívne požiadavky uvedené v bodoch 5.1 a 5.2 týkajúce sa počtu čiastkových vzoriek sa vzťahujú na veľkosť vzorkovaných partií maximálne do 500 ton, z ktorých možno odoberať vzorky reprezentatívnym spôsobom. Opísaný postup odberu vzoriek platí rovnako aj pre množstvá väčšie, ako je predpísaná maximálna veľkosť vzorkovanej partie, za predpokladu, že sa nezohľadní maximálny počet čiastkových vzoriek stanovený v tabuľkách uvedených v bodoch 5.1.1, 5.1.3 a 5.1.5, pričom počet čiastkových vzoriek sa stanoví podľa druhej odmocniny vzorca uvedeného v príslušnej časti postupu (pozri bod 5.3) a minimálna veľkosť súhrnnej vzorky sa úmerne zvýši. To však nebráni tomu, aby sa veľká šarža rozdelila do menších čiastkových šarží a aby sa z každej čiastkovej šarže odobrala vzorka v súlade s postupom opísaným v bodoch 5.1 a 5.2. |
|
— |
Veľkosť vzorkovanej partie musí byť taká, aby v odobratej vzorke bola prítomná každá zložka krmiva. |
|
— |
Pri veľmi veľkých šaržiach alebo čiastkových šaržiach (> 500 ton) a pri šaržiach, ktoré sa prepravujú alebo skladujú spôsobom, že nie je možné odobrať vzorku v súlade s postupom odberu vzoriek uvedeným v bodoch 5.1 a 5.2, použije sa postup odoberania vzoriek uvedený v bode 5.3. |
|
— |
V prípade vzoriek krmiva určeného na predaj na diaľku príslušný orgán zvyčajne nepozná veľkosť šarže, z ktorej požaduje dané množstvo. Nie je preto možné použiť postup uvedený v bodoch 5.1 a 5.2. V tomto prípade sa uplatňuje postup opísaný v bode 11. |
|
— |
V prípade, že prevádzkovateľ krmivárskeho podniku je podľa právnych predpisov povinný dodržiavať toto nariadenie v rámci systému povinného monitorovania, prevádzkovateľ krmivárskeho podniku sa môže odchýliť od kvantitatívnych požiadaviek stanovených v tomto bode na účely zohľadnenia prevádzkových charakteristík pod podmienkou, že prevádzkovateľ krmivárskeho podniku príslušnému orgánu uspokojivo preukázal rovnocennosť postupu odberu vzoriek, pokiaľ ide o reprezentatívnosť, a po schválení zo strany príslušného orgánu. |
|
— |
Ak vo výnimočných prípadoch nie je možné použiť metódu odberu vzoriek v súvislosti s kvantitatívnymi požiadavkami z dôvodu neprijateľných obchodných následkov vyplývajúcich z poškodenia šarže (v dôsledku foriem balenia, dopravných prostriedkov, spôsobu skladovania atď.), môže sa použiť alternatívna metóda odberu vzoriek za predpokladu, že je čo najreprezentatívnejšia a je úplne opísaná a zdokumentovaná. |
5.1. Kvantitatívne požiadavky týkajúce sa čiastkových vzoriek v súvislosti s kontrolou látok alebo produktov rovnomerne rozložených v krmive.
5.1.1. Voľné ložené suché krmivá
|
Veľkosť vzorkovanej partie |
Minimálny počet čiastkových vzoriek |
|
≤ 2,5 tony |
7 |
|
> 2,5 tony |
√ (20 -násobku počtu ton, ktoré tvoria vzorkovanú partiu) (*1) , až do 40 čiastkových vzoriek |
5.1.2. Voľné ložené tekuté krmivá
|
Veľkosť vzorkovanej partie |
Minimálny počet čiastkových vzoriek |
|
≤ 2,5 tony alebo ≤ 2 500 litrov |
4 (*2) |
|
> 2,5 tony alebo > 2 500 litrov |
7 (*2) |
5.1.3. Balené krmivo
Krmivo (pevné a tekuté) môže byť balené vo vreckách, vrecúškach, plechovkách, sudoch atď., ktoré sú v tabuľke uvedené ako jednotky. Z veľkých jednotiek (≥ 500 kg alebo litrov) sa odber vzoriek musí vykonávať v súlade s ustanoveniami určenými pre voľné ložené krmivá (pozri body 5.1.1 a 5.1.2).
|
Veľkosť vzorkovanej partie |
Minimálny počet jednotiek, z ktorých sa musí odobrať (aspoň) jedna čiastková vzorka (*3) |
|
1 až 20 jednotiek |
1 jednotka (*4) |
|
21 až 150 jednotiek |
3 jednotky (*4) |
|
151 až 400 jednotiek |
5 jednotiek (*4) |
|
> 400 jednotiek |
¼ √ (počtu jednotiek, ktoré predstavujú vzorkovanú partiu) (*5) , až do 40 jednotiek |
5.1.4. Bloky krmiva a minerálne lizy
Odoberie sa minimálne jeden blok alebo jeden liz na vzorkovanú partiu s počtom 25 jednotiek, najviac však štyri bloky alebo štyri lizy.
V prípade blokov alebo lizov s hmotnosťou najviac 1 kg sa za čiastkovú vzorku považuje obsah jedného bloku alebo jedného lizu.
5.1.5. Objemové krmivá/krmoviny
|
Veľkosť vzorkovanej partie |
Minimálny počet čiastkových vzoriek (*6) |
|
≤ 5 ton |
5 |
|
> 5 ton |
√ (5 -násobku počtu ton, ktoré tvoria vzorkovanú partiu) (*7) , až do 40 čiastkových vzoriek |
5.2. Kvantitatívne požiadavky týkajúce sa čiastkových vzoriek v súvislosti s kontrolou zložiek alebo látok, ktoré by mohli byť nerovnomerne rozložené v krmive
Tieto kvantitatívne požiadavky týkajúce sa čiastkových vzoriek sa uplatňujú v týchto situáciách:
|
— |
kontrola aflatoxínov, ražného námeľu, iných mykotoxínov a škodlivých botanických nečistôt v kŕmnych surovinách, |
|
— |
kontrola krížovej kontaminácie niektorou zo zložiek vrátane geneticky modifikovaného materiálu alebo látkou, v prípade ktorej sa v krmive predpokladá nerovnomerné rozloženie. |
V prípade, že má kontrolný orgán silné podozrenie na takéto nerovnomerné rozloženie aj v prípade krížovej kontaminácie niektorou zo zložiek alebo látkou v kŕmnej zmesi, môžu sa uplatniť kvantitatívne požiadavky stanovené v tabuľke uvedenej ďalej.
|
Veľkosť vzorkovanej partie |
Minimálny počet čiastkových vzoriek |
|
< 80 ton |
Pozri kvantitatívne požiadavky v bode 5.1. Počet čiastkových vzoriek, ktoré sa musia odobrať, sa musí vynásobiť koeficientom 2,5. |
|
≥ 80 tony |
100 |
5.3. Kvantitatívne požiadavky týkajúce sa čiastkových vzoriek v prípade veľmi veľkých šarží
V prípade veľkých vzorkovaných partií (vzorkované partie > 500 ton) sa musí odobrať počet čiastkových vzoriek = 40 čiastkových vzoriek + √ ton v súvislosti s kontrolou látok alebo produktov rovnomerne rozložených v krmive alebo 100 čiastkových vzoriek + √ ton v súvislosti s kontrolou zložiek alebo látok, ktoré by mohli byť nerovnomerne rozložené v krmivách.
6. KVANTITATÍVNE POŽIADAVKY TÝKAJÚCE SA SÚHRNNEJ VZORKY
Vyžaduje sa jedna súhrnná vzorka na vzorkovanú partiu.
|
|
Charakter krmiva |
|
|
6.1. |
Voľne ložené krmivá |
4 kg |
|
6.2. |
Balené krmivá: |
4 kg (*10) |
|
6.3. |
Tekuté alebo polotekuté krmivá: |
4 litre |
|
6.4. |
Bloky krmiva a minerálne lizy: |
|
|
6.4.1. |
každý s hmotnosťou viac ako 1 kg |
4 kg |
|
6.4.2. |
každý s hmotnosťou do 1 kg |
hmotnosť štyroch pôvodných blokov alebo lizov |
|
6.5. |
Objemové krmivo/krmoviny |
4 kg (*11) |
7. KVANTITATÍVNE POŽIADAVKY TÝKAJÚCE SA KONEČNÝCH VZORIEK
Konečné vzorky
Vyžaduje sa analýza aspoň jednej konečnej vzorky. Množstvo konečnej vzorky na analýzu nie je menšie ako:
|
Suché krmivá |
|
|
Tekuté alebo polotekuté krmivá |
500 ml (*12) |
8. METÓDA ODBERU VZORIEK PRE VEĽMI VEĽKÉ ŠARŽE ALEBO ŠARŽE USKLADNENÉ ALEBO PREPRAVOVANÉ SPÔSOBOM, PRI KTOROM NIE JE MOŽNÝ ODBER VZORKY Z CELEJ ŠARŽE
8.1. Všeobecné zásady
V prípade, že spôsob prepravy alebo skladovania šarže neumožňuje odobrať čiastkové vzorky z celej šarže, odber vzoriek z takýchto šarží by sa mal prednostne uskutočniť, keď je šarža v pohybe.
V prípade veľkých skladov určených na skladovanie krmiva by prevádzkovatelia mali byť nabádaní na to, aby v sklade nainštalovali zariadenie, ktoré umožní (automatický) odber vzoriek z celej uloženej šarže.
V prípade používania postupov odberu vzoriek stanovených v tomto bode bude prevádzkovateľ krmivárskeho podniku alebo jeho zástupca informovaný o postupe odberu vzoriek. V prípade, že prevádzkovateľ krmivárskeho podniku alebo jeho zástupca tento postup odberu vzoriek spochybní, prevádzkovateľ krmivárskeho podniku alebo jeho zástupca umožní príslušnému orgánu odobrať vzorku z celej šarže na svoje náklady.
8.2. Veľké šarže prepravované loďou
8.2.1. Dynamický odber vzoriek z veľkých šarží prepravovaných loďou
Odber vzoriek z veľkých šarží na lodiach sa prednostne vykonáva, keď je produkt v pohybe (dynamický odber vzoriek).
Odber vzoriek sa má uskutočňovať podľa jednotlivých buniek (jednotky nákladného priestoru, ktoré možno fyzicky oddeliť). Bunky sa však vyprázdňujú po častiach jedna po druhej, takže pôvodné fyzické oddelenie už po preprave do skladovacích zariadení neexistuje. Odber vzoriek preto možno uskutočniť na základe pôvodného fyzického oddelenia alebo na základe oddelenia po preprave do skladovacích zariadení.
Vykládka lode môže trvať niekoľko dní. Odber vzoriek sa spravidla musí vykonávať v pravidelných intervaloch počas celého trvania vykládky. Nie je však vždy možné ani vhodné, aby bol pri odbere vzoriek počas celej vykládky prítomný úradný inšpektor. Z tohto dôvodu je možné odobrať vzorky len z časti celej šarže (vzorkovaná partia). Počet čiastkových vzoriek sa stanoví podľa veľkosti vzorkovanej partie.
V prípade, že sa vzorky odoberajú z časti šarže krmiva rovnakej triedy alebo rovnakého opisu a že sa zistilo, že táto časť šarže nespĺňa požiadavky EÚ, má sa za to, že sa to týka všetkého krmiva tejto šarže, pokiaľ z podrobného posúdenia nevyplynie, že neexistujú dôkazy o tom, že zvyšok šarže nie je v súlade s požiadavkami EÚ.
Prítomnosť inšpektora je nevyhnutná aj vtedy, keď sa úradná vzorka odoberá automaticky. V prípade, že sa automatický odber vzoriek vykonáva podľa vopred stanovených parametrov, ktoré počas odberu vzoriek nie je možné zmeniť, a čiastkové vzorky sa zhromažďujú v zapečatenej nádobe, aby sa predišlo prípadnému podvodu, prítomnosť inšpektora je potrebná len na začiatku odberu vzoriek, pri každej výmene nádoby so vzorkami a na konci odberu vzoriek.
8.2.2. Odber vzoriek zo šarží prepravovaných loďou prostredníctvom statického odberu vzoriek
V prípade, že sa odber vzoriek vykonáva staticky, musí sa použiť rovnaký postup ako pre skladovacie zariadenia (silá) prístupné zhora (pozri bod 8.4.1).
Odber vzoriek sa musí vykonávať v prístupnej časti (zhora) šarže/bunky. Počet čiastkových vzoriek sa stanoví podľa veľkosti vzorkovanej partie. V prípade, že sa vzorky odoberajú z časti šarže krmiva rovnakej triedy alebo rovnakého opisu a že sa zistilo, že táto časť šarže nespĺňa požiadavky EÚ, má sa za to, že sa to týka všetkého krmiva tejto šarže, pokiaľ z podrobného posúdenia nevyplynie, že neexistujú dôkazy o tom, že zvyšok šarže nie je v súlade s požiadavkami EÚ.
8.3. Odber vzoriek z veľkých šarží uložených v skladoch
Odber vzoriek sa musí vykonávať v prístupnej časti šarže. Počet čiastkových vzoriek sa stanoví podľa veľkosti vzorkovanej partie. V prípade, že sa vzorky odoberajú z časti šarže krmiva rovnakej triedy alebo rovnakého opisu a že sa zistilo, že táto časť šarže nespĺňa požiadavky EÚ, má sa za to, že sa to týka všetkého krmiva tejto šarže, pokiaľ z podrobného posúdenia nevyplynie, že neexistujú dôkazy o tom, že zvyšok šarže nie je v súlade s požiadavkami EÚ.
8.4. Odber vzoriek zo skladovacích zariadení (síl)
8.4.1. Odber vzoriek zo síl (ľahko) prístupných zhora
Odber vzoriek sa musí vykonávať v prístupnej časti šarže. Počet čiastkových vzoriek sa stanoví podľa veľkosti vzorkovanej partie. V prípade, že sa vzorky odoberajú z časti šarže krmiva rovnakej triedy alebo rovnakého opisu a že sa zistilo, že táto časť šarže nespĺňa požiadavky EÚ, má sa za to, že sa to týka všetkého krmiva tejto šarže, pokiaľ z podrobného posúdenia nevyplynie, že neexistujú dôkazy o tom, že zvyšok šarže nie je v súlade s požiadavkami EÚ.
8.4.2. Odber vzoriek zo síl, ktoré nie sú prístupné zhora (uzatvorené silá)
8.4.2.1.
Z krmiva skladovaného v takýchto silách sa nemôžu odoberať vzorky statickým spôsobom. Preto v prípade, keď sa musí odobrať vzorka krmiva v sile a keď neexistuje žiadna možnosť presunutia zásielky, musí sa s prevádzkovateľom uzatvoriť dohoda o tom, že bude inšpektora informovať o vyprázdnení sila s cieľom umožniť odber vzorky z krmiva v pohybe.
8.4.2.2.
Pri odbere vzoriek sa do nádoby vypustí 50 až 100 kg, z ktorých sa odoberie vzorka. Veľkosť súhrnnej vzorky zodpovedá celej šarži a počet čiastkových vzoriek súvisí s množstvom vypusteným zo sila do nádoby na odber vzorky. V prípade, že sa vzorky odoberajú z časti šarže krmiva rovnakej triedy alebo rovnakého opisu a že sa zistilo, že táto časť šarže nespĺňa požiadavky EÚ, má sa za to, že sa to týka všetkého krmiva tejto šarže, pokiaľ z podrobného posúdenia nevyplynie, že neexistujú dôkazy o tom, že zvyšok šarže nie je v súlade s požiadavkami EÚ.
8.5. Odber vzoriek z voľne ložených krmív vo veľkých uzavretých kontajneroch
Z takýchto šarží možno často odobrať vzorky len pri vykládke. V niektorých prípadoch nie je vykládka v čase dovozu alebo kontroly možná, a preto by sa mala vzorka odobrať pri vykladaní takýchto kontajnerov.
9. POKYNY PRE ODBER, PRÍPRAVU A BALENIE VZORIEK
9.1. Všeobecné pokyny
Vzorky sa musia odoberať a pripraviť bez zbytočného odkladu s ohľadom na preventívne opatrenia, ktoré sú potrebné na zabezpečenie toho, aby nedošlo k zámene ani ku kontaminácii produktu. Nástroje, plochy a nádoby určené na príjem vzoriek musia byť čisté a suché.
9.2. Čiastkové vzorky
Čiastkové vzorky sa musia odobrať náhodne z celej vzorkovanej partie, v ktorej musia byť rovnomerne rozložené, a musia mať približne rovnakú veľkosť.
Veľkosť čiastkovej vzorky je najmenej 100 gramov alebo 25 gramov v prípade objemového krmiva alebo krmovín s nízkou špecifickou mernou hmotnosťou.
V prípade, že podľa pravidiel týkajúcich sa postupu odberu vzoriek stanovených v bode 8 sa musí odobrať menej ako 40 čiastkových vzoriek, veľkosť čiastkových vzoriek sa stanoví na základe požadovanej veľkosti súhrnnej vzorky, ktorá sa má dosiahnuť (pozri bod 6).
V prípade odberu vzoriek z malých šarží baleného krmiva, z ktorých sa podľa kvantitatívnych požiadaviek musí odobrať obmedzený počet čiastkových vzoriek, čiastkovou vzorkou je obsah jednej pôvodnej jednotky, ktorej obsah nepresahuje 1 kg alebo jeden liter.
V prípade odberu vzoriek z balených krmív, ktoré tvoria malé jednotky (napr. < 250 g), závisí veľkosť čiastkovej vzorky od veľkosti jednotky.
Veľkosť čiastkovej vzorky v prípade vzoriek krmiva určeného na predaj na diaľku závisí od veľkosti jednotky a v individuálnych prípadoch môže obsahovať aj menej než 100 g alebo 100 ml.
9.2.1. Voľne ložené krmivá
Odber vzorky sa môže v prípade potreby vykonať počas pohybu vzorkovanej partie (nakladanie alebo vykladanie).
9.2.2. Balené krmivo
Po výbere požadovaného počtu jednotiek na odber vzoriek podľa bodu 5 sa časť obsahu každej jednotky odoberá pomocou tyče alebo lopatky. V prípade potreby sa vzorky odoberú oddelene po vyprázdnení jednotiek.
9.2.3. Homogénne alebo homogenizovateľné tekuté alebo polotekuté krmivá
Po výbere požadovaného počtu jednotiek na odber vzoriek podľa bodu 5 sa obsah v prípade potreby homogenizuje a z každej jednotky sa odoberie určité množstvo.
Čiastkové vzorky môžu byť odobraté počas vyprázdňovania obsahu jednotky.
9.2.4. Nehomogenizovateľné, tekuté alebo polotekuté krmivá
Po výbere požadovaného počtu jednotiek na odber vzoriek podľa bodu 5 sa odoberú vzorky z rôznych vrstiev.
Vzorky môžu byť odobraté aj počas vyprázdňovania obsahu, ale prvé frakcie treba odstrániť.
V každom prípade celkový odobratý objem nesmie byť menší ako 10 litrov.
9.2.5. Bloky krmiva a minerálne lizy
Po výbere požadovaného počtu blokov alebo lizov na odber vzoriek podľa bodu 5 sa odoberie časť z každého bloku alebo lizu. V prípade podozrenia na nehomogenizovaný blok alebo liz sa ako vzorka môže odobrať celý blok alebo liz.
V prípade blokov alebo lizov s hmotnosťou najviac 1 kg sa za čiastkovú vzorku považuje obsah jedného bloku alebo jedného lizu.
9.3. Príprava súhrnných vzoriek
Čiastkové vzorky sa zmiešajú tak, aby vytvorili jednu súhrnnú vzorku.
9.4. Príprava konečných vzoriek
Súhrnná vzorka sa má dôkladne premiešať (2).
Každá vzorka sa vloží do vhodnej nádoby/obalu. Urobia sa všetky potrebné preventívne opatrenia, aby počas prepravy alebo skladovania nedošlo k zmene zloženia vzorky, jej kontaminácii alebo znehodnoteniu.
9.4.1. Látky rovnomerne rozložené v krmive
V prípade kontroly zložiek alebo látok rovnomerne rozložených v krmive možno súhrnnú vzorku reprezentatívne zredukovať na vzorku s hmotnosťou najmenej 2,0 kg alebo objemom najmenej 2,0 litre (zredukovaná vzorka) (3), a to podľa možnosti pomocou mechanického alebo automatického deliča. Pri kontrole prítomnosti rezíduí pesticídov v strukovinách, obilných zrnách a orechoch je minimálna veľkosť zredukovanej vzorky 3 kg. V prípade, že charakter krmiva neumožňuje použiť delič alebo v prípade, že delič nie je k dispozícii, možno vzorku zredukovať metódou štvrtenia.
Zo súhrnných alebo zredukovaných vzoriek sa odoberú konečné vzorky (na účely kontroly, obhajoby a prípadne referencie), a to približne v rovnakom množstve a v súlade s kvantitatívnymi požiadavkami stanovenými v bode 7.
9.4.2. Látky nerovnomerne rozložené v krmive
V prípade kontroly zložiek vrátane geneticky modifikovaného materiálu alebo látok, ktoré by mohli byť nerovnomerne rozložené v krmive, súhrnná vzorka musí byť:
|
i) |
úplne homogenizovaná. Následne sa z homogenizovanej súhrnnej vzorky odoberú konečné vzorky (na účely kontroly, obhajoby a prípadne referencie), a to približne v rovnakom množstve a v súlade s kvantitatívnymi požiadavkami stanovenými v bode 7, alebo |
|
ii) |
zredukovaná najmenej na 2 kg alebo 2 litre (4) pomocou mechanického alebo automatického deliča. Iba v prípade, keď charakter krmiva neumožňuje použiť delič, možno túto vzorku v prípade potreby zredukovať metódou štvrtenia. Na kontrolu prítomnosti geneticky modifikovaného materiálu v rámci nariadenia (EÚ) č. 619/2011 musí zredukovaná vzorka obsahovať najmenej 35 000 semien/zŕn, aby bolo možné získať konečné vzorky na účely vymáhania práva, obhajoby a prípadne referencie pri najmenej 10 000 semenách/zrnách [pozri poznámku pod čiarou (**) v bode 6 a poznámku pod čiarou (*) v bode 7]. |
Zo zredukovanej vzorky sa odoberú konečné vzorky, a to približne v rovnakom množstve a v súlade s kvantitatívnymi požiadavkami stanovenými v bode 7.
9.5. Balenie vzoriek
Nádoby alebo balenia sa zapečatia a označia tak, aby ich nebolo možné otvoriť bez porušenia pečate. Celé označenie musí byť neoddeliteľnou súčasťou pečate. Vzorku možno prípadne umiestniť do nádoby, ktorá sa dá uzavrieť tak, aby ju nebolo možné otvoriť bez nezvratného poškodenia nádrže alebo nádoby, čím sa zabráni opätovnému použitiu tejto nádrže alebo nádoby.
9.6. Zasielanie vzoriek do laboratória
Vzorka sa bez zbytočného odkladu zašle do určeného analytického laboratória spolu s informáciami, ktoré analytik potrebuje.
10. ZÁZNAM O ODBERE VZORKY
Z každého odberu vzorky sa musí vypracovať záznam umožňujúci jednoznačnú identifikáciu každej vzorkovanej partie a jej veľkosti.
Tento záznam musí taktiež zahŕňať všetky odchýlky od postupu odberu vzoriek stanoveného v tomto nariadení.
Okrem sprístupnenia záznamu úradnému kontrolnému laboratóriu sa záznam sprístupní prevádzkovateľovi krmivárskeho podniku a/alebo laboratóriu určenému prevádzkovateľom krmivárskeho podniku.
11. VZORKA KRMIVA URČENÉHO NA PREDAJ NA DIAĽKU
|
— |
V prípade vzorky krmiva určeného na predaj na diaľku sa krmivo od prevádzkovateľa krmivárskeho podniku vyžiada prostriedkami diaľkovej komunikácie. Príslušný orgán sa v tomto prípade pri vyžiadaní krmiva nemusí prevádzkovateľovi krmivárskeho podniku preukázať oficiálnou totožnosťou a môže použiť utajenú totožnosť. |
|
— |
Súhrnnú vzorku a konečné vzorky zo vzorky krmiva určeného na predaj na diaľku musia odobrať hneď pri doručení zásielky pracovníci poverení na tento účel. Na vytvorenie súhrnnej vzorky sa musí náhodne odobrať primerané množstvo čiastkových vzoriek z celkového získaného množstva, v ktorom musia byť rovnomerne rozložené, a dôkladne sa premiešajú/homogenizujú čo najviac v súlade so zásadami stanovenými v bode 5 a v bodoch 9.2 a 9.3. Ak je krmivo balené v samostatných jednotkách, mali by sa získať aspoň štyri jednotky, z ktorých sa odoberie najmenej jedna čiastková vzorka. Ak sa v jednotlivých prípadoch ukáže, že získané jednotky pochádzajú z rôznych šarží, počet jednotiek, z ktorých sa odoberú vzorky, sa musí znížiť a zúžiť na jednotky pochádzajúce z rovnakej šarže. V prípade analýzy vzorky krmiva určeného na predaj na diaľku na účely detekcie zložiek alebo látok, ktoré sú v krmive nerovnomerne rozložené, počet čiastkových vzoriek musí byť najmenej dvaapolkrát vyšší ako v prípade analýzy vzoriek na látky rovnomerne rozložené v krmive. Zo súhrnnej vzorky sa následne odoberú zodpovedajúce konečné vzorky (na účely kontroly, obhajoby a prípadne referencie), pokiaľ možno v súlade so zásadami stanovenými v bode 9.4 a pokiaľ zo záznamu o odbere vzorky vyplýva, že ide o vzorku krmiva určeného na predaj na diaľku. Príslušný orgán potom o odbere vzorky okamžite informuje prevádzkovateľa krmivárskeho podniku. Prevádzkovateľ krmivárskeho podniku sa takisto upozorní na to, že jednu vzorku (na obhajobu), ak je to možné, uchováva príslušný orgán na určitom mieste na účely obhajoby, alebo sa táto vzorka posiela prevádzkovateľovi krmivárskeho podniku alebo do laboratória určeného prevádzkovateľom krmivárskeho podniku v súlade s platnými pravidlami členského štátu. Ak sa vzorka posiela priamo do úradného laboratória, konečnú vzorku musia pripraviť a zapečatiť v laboratóriu pracovníci poverení na tento účel alebo sa konečná vzorka pripraví a zapečatí v prítomnosti pracovníkov poverených na tento účel. Záznam o odbere vzorky krmiva určeného na predaj na diaľku sa musí poslať hneď po vytvorení konečných vzoriek príslušnému orgánu, ktorý o odbere vzorky informuje prevádzkovateľa krmivárskeho podniku. Predpokladá sa, že množstvo, ktoré prevádzkovateľ krmivárskeho podniku dodal príslušnému orgánu, predstavuje časť šarže krmiva rovnakej triedy alebo rovnakého opisu. V súlade s článkom 15 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 (5) v prípade, že sa zistilo, že táto časť šarže nespĺňa požiadavky EÚ, má sa za to, a to aj v prípade vzorky krmiva určeného na predaj na diaľku, že sa to týka všetkého krmiva tejto šarže, pokiaľ z podrobného posúdenia nevyplynie (v prípade potreby na základe kontroly na mieste), že neexistujú dôkazy o tom, že zvyšok šarže nie je v súlade s požiadavkami EÚ. |
(1) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 767/2009 z 13. júla 2009 o uvádzaní krmív na trh a ich používaní, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1831/2003 a ktorým sa zrušujú smernica Rady 79/373/EHS, smernica Komisie 80/511/EHS, smernice Rady 82/471/EHS, 83/228/EHS, 93/74/EHS, 93/113/ES a 96/25/ES a rozhodnutie Komisie 2004/217/ES (Ú. v. EÚ L 229, 1.9.2009, s. 1).
(*1) Ak je získaná hodnota vyjadrená zlomkom, zaokrúhli sa na najbližšie vyššie celé číslo.
(*2) V prípade, že nie je možné kvapalinu homogenizovať, počet čiastkových vzoriek sa musí zvýšiť.
(*3) V prípade, keď otvorenie jednotky môže ovplyvniť analýzu (napr. kaziace sa vlhké krmivo), čiastkovou vzorkou musí byť neotvorená jednotka.
(*4) V prípade jednotiek, ktorých obsah nepresahuje 1 kg alebo jeden liter, čiastkovou vzorkou je obsah jednej pôvodnej jednotky.
(*5) Ak je získaná hodnota vyjadrená zlomkom, zaokrúhli sa na najbližšie vyššie celé číslo.
(*6) Je známe, že v niektorých situáciách (napr. pri siláži) nie je možné odobrať požadované čiastkové vzorky bez toho, aby došlo k neprijateľnému poškodeniu šarže. V takýchto situáciách možno použiť alternatívnu metódu odberu vzorky a boli vypracované pokyny na odber vzorky z takýchto šarží, ktoré sú k dispozícii na adrese: https://food.ec.europa.eu/system/files/2016-10/animal-feed-guidance_documents_691_2013_en.pdf.
(*7) Ak je získaná hodnota vyjadrená zlomkom, zaokrúhli sa na najbližšie vyššie celé číslo.
(*8) V prípade, že má vzorkované krmivo vysokú cenu, možno odobrať menšie množstvo súhrnnej vzorky pod podmienkou, že bude opísané a zdokumentované v správe o odbere vzoriek.
(*9) V súlade s ustanoveniami nariadenia Komisie (EÚ) č. 619/2011 z 24. júna 2011, ktorým sa stanovujú metódy odberu vzoriek a analýzy na účely úradnej kontroly krmív, pokiaľ ide o prítomnosť geneticky modifikovaného materiálu, v prípade ktorého prebieha povoľovacie konanie alebo povolenie ktorého vypršalo (Ú. v. EÚ L 166, 25.6.2011, s. 9), musí súhrnná vzorka na kontrolu prítomnosti geneticky modifikovaného materiálu obsahovať aspoň 35 000 semien/zŕn. To znamená, že v prípade kukurice musí byť veľkosť súhrnnej vzorky aspoň 10,5 kg a v prípade sóje 7 kg. Pri ostatných semenách a zrnách, ako sú jačmeň, proso, ovos, ryža, raž, pšenica a semeno repky olejnej, zodpovedá veľkosť súhrnnej vzorky vážiacej 4 kg viac ako 35 000 semenám/zrnám.
(*10) V prípade baleného krmiva nemusí byť možné dosiahnuť pri súhrnnej vzorke veľkosť 4 kg v závislosti od veľkosti jednotlivých jednotiek.
(*11) V prípade, že ide o objemové krmivo/krmoviny s nízkou špecifickou mernou hmotnosťou (napr. seno, slama), súhrnná vzorka by mala mať veľkosť minimálne 1 kg.
(*12) V súlade s ustanoveniami nariadenia (EÚ) č. 619/2011 musí konečná vzorka na kontrolu prítomnosti geneticky modifikovaného materiálu obsahovať minimálne 10 000 semien/zŕn. To znamená, že v prípade kukurice musí byť veľkosť konečnej vzorky aspoň 3 000 g a v prípade sójových bôbov 2 000 g. Pri ostatných semenách a zrnách, ako sú jačmeň, proso, ovos, ryža, raž, pšenica a semeno repky olejnej, zodpovedá veľkosť konečnej vzorky 500 g viac ako 10 000 semenám/zrnám.
(*13) V prípade, že veľkosť súhrnnej vzorky je výrazne menšia ako 4 kg alebo litre (pozri poznámky pod čiarou k bodu 6), možno odobrať aj menšie množstvo konečnej vzorky pod podmienkou, že sa opíše a zdokumentuje v správe o odbere vzoriek.
(*14) V prípade odberu vzoriek zo strukovín, obilných zŕn a orechov na stanovenie rezíduí pesticídov musí byť minimálna veľkosť konečnej vzorky 1 kg v súlade s ustanoveniami smernice Komisie 2002/63/ES z 11. júla 2002, ktorou sa ustanovujú metódy odberu vzoriek Spoločenstva pre úradnú kontrolu rezíduí pesticídov v a na výrobkoch rastlinného pôvodu a živočíšneho pôvodu a ktorá ruší smernicu č. 79/700/EHS (Ú. v. ES L 187, 16.7.2002, s. 30).
(*15) V prípade preskúmania prostredníctvom vizuálnej prehliadky alebo mikroskopu musí byť množstvo konečnej vzorky na preskúmanie 1 kg.
(2) Hrudky sa rozbijú (v prípade potreby sa najskôr oddelia a neskôr vrátia do vzorky).
(3) S výnimkou prípadov objemového krmiva alebo krmovín s nízkou špecifickou mernou hmotnosťou.
(4) S výnimkou prípadov objemového krmiva alebo krmovín s nízkou špecifickou mernou hmotnosťou.
(5) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 z 28. januára 2002, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva, zriaďuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a stanovujú postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín (Ú. v. ES L 31, 1.2.2002, s. 1).
PRÍLOHA II
„PRÍLOHA II
VŠEOBECNÉ USTANOVENIA TÝKAJÚCE SA ANALYTICKÝCH METÓD PRE KRMIVÁ
A. PRÍPRAVA VZORIEK NA ANALÝZU
1. Účel
Postupy opísané v tejto prílohe sa týkajú prípravy na analýzu vzoriek zasielaných kontrolným laboratóriám po odobratí vzoriek v súlade s ustanoveniami stanovenými v prílohe I.
Laboratórne vzorky musia byť pripravené tak, aby navážené množstvá, ktoré sú uvedené v analytických metódach, boli homogénne a reprezentatívne pre konečné vzorky.
Okrem postupov opísaných v tejto prílohe treba dodržiavať usmernenia k príprave vzoriek stanovené v norme EN ISO 6498.
2. Preventívne opatrenia, ktoré sa majú prijať
Postup prípravy vzorky, ktorý sa má dodržiavať, závisí od analytických metód, ktoré majú byť použité, a od zložiek alebo látok, ktoré sa majú kontrolovať. Preto je mimoriadne dôležité zabezpečiť, aby bol tento postup prípravy vzorky primeraný použitej analytickej metóde a zložkám alebo látkam, ktoré sa majú kontrolovať.
Všetky potrebné kroky pracovného postupu sa musia vykonať takým spôsobom, aby sa v čo najvyššej možnej miere zamedzilo kontaminácii vzorky a zmenám jej zloženia.
Mletie, premiešanie a preosievanie by sa malo vykonať bez zbytočného odkladu s minimálnym vystavením vzorky účinkom vzduchu a svetla. Nemali by sa používať mlynčeky a drviče, ktoré by mohli vzorky značne zahrievať.
Ručné mletie sa odporúča v prípade krmív obzvlášť citlivých na zohriatie. Malo by sa dbať aj na to, aby samotné prístrojové vybavenie nebolo zdrojom kontaminácie.
Ukazuje sa, že homogenizácia vzorky prostredníctvom prípravy suspenzie premiešaním s vodou vo vysokošmykovej miešačke v určitých prípadoch vytvára homogénnejšie podvzorky ako v prípade homogenizácie/mletia, a to najmä v prípade heterogénne rozložených chemických látok. Homogénne podvzorky sa však môžu pripraviť aj dostatočným mletím za sucha.
V určitých prípadoch, ako napríklad na určenie ražného námeľu, škodlivých botanických nečistôt atď., nie je možné homogenizáciu vzorky vykonať mletím, ale dostatočným premiešaním vzorky.
Ak prípravu nemožno vykonať bez výrazných zmien v obsahu vlhkosti vzorky, je potrebné obsah vlhkosti určiť pred prípravou a po nej podľa metódy stanovenej v časti A prílohy III.
3. Postup
3.1. Všeobecný postup
Testovaný podiel sa odoberie z konečnej homogenizovanej vzorky. Delenie metódou kužeľov a štvrtenia sa neodporúča, keďže v jeho dôsledku môžu vzniknúť testované podiely s vysokou pravdepodobnosťou chyby z delenia.
3.1.1.
|
— |
Konečná vzorka sa premieša a vloží sa do vhodnej čistej, suchej nádoby so vzduchotesným uzáverom. Na zabezpečenie úplnej homogenizácie sa opätovne premieša bezprostredne pred navážením množstva na analýzu (testovaný podiel). |
3.1.2.
|
— |
Pokiaľ nie je v analytických metódach stanovené inak, konečná vzorka sa vysuší tak, aby sa jej vlhkosť znížila na 8 až 12 %, v súlade s postupom na predsušenie opísaným v bode 4.3 metódy na stanovenie vlhkosti uvedenej v časti A prílohy III. Ďalej sa postupuje podľa bodu 3.1.1. |
3.1.3.
|
— |
Konečná vzorka sa vloží do vhodnej čistej, suchej nádoby so vzduchotesným uzáverom. Na zabezpečenie úplnej homogenizácie sa opätovne premieša bezprostredne pred navážením množstva na analýzu (testovaný podiel). |
3.1.4.
|
— |
Konečné vzorky, ktoré sa nedajú pripraviť v súlade s jedným z uvedených postupov, by sa mali upraviť akýmkoľvek iným postupom, ktorým sa zabezpečí, že množstvá navážené na analýzu (testovaný podiel) budú homogénne a reprezentatívne pre konečné vzorky. |
3.2. Osobitný postup v prípade preskúmania prostredníctvom vizuálnej kontroly alebo mikroskopu, alebo v prípade, keď je celá súhrnná vzorka homogenizovaná
|
— |
V prípade preskúmania prostredníctvom vizuálnej kontroly (bez použitia mikroskopu) sa na preskúmanie použije celá súhrnná alebo konečná vzorka. |
|
— |
V prípade preskúmania pod mikroskopom môže laboratórium zredukovať súhrnnú vzorku alebo zredukovanú vzorku ešte viac zmenšiť. Konečné vzorky na účely obhajoby, prípadne na referenčné účely, sa odoberajú na základe postupu, ktorý je rovnaký ako postup pri konečnej vzorke na účely vymáhania práva. |
|
— |
V prípade homogenizácie celej súhrnnej vzorky sa konečné vzorky odoberú z homogenizovanej súhrnnej vzorky. |
|
— |
Na stanovenie ražného námeľu a škodlivých botanických nečistôt sa konečná vzorka musí rozdeliť na dve podvzorky s rovnakou hmotnosťou približne 500 gramov. Preskúma sa jedna podvzorka. V prípade, že výsledok podvzoriek predstavuje najviac 50 % (analytická prahová hodnota) najvyššieho prípustného obsahu, vzorka spĺňa najvyšší prípustný obsah. Ak výsledok prekračuje 50 % najvyššieho obsahu, musí sa preskúmať ďalšia podvzorka a na kontrolu súladu s najvyšším prípustným obsahom sa použije priemer výsledkov obidvoch podvzoriek. |
4. Uskladnenie vzoriek
Vzorky sa musia skladovať pri teplote, ktorá nespôsobí zmeny v ich zložení. Vzorky určené na analýzu vitamínov alebo látok, ktoré sú mimoriadne citlivé na svetlo, sa uskladňujú pri takých podmienkach, aby vzorka nebola vystavená negatívnym účinkom svetla.
B. USTANOVENIA TÝKAJÚCE SA CHEMIKÁLIÍ A PRÍSTROJOVÉHO VYBAVENIA POUŽÍVANÝCH PRI ANALYTICKÝCH METÓDACH
|
1. |
Pokiaľ nie je v analytických metódach stanovené inak, všetky chemikálie musia byť analyticky čisté (a.p.). Pri analýze mikroprvkov sa čistota chemikálií musí kontrolovať slepým pokusom. Na základe dosiahnutých výsledkov sa môže vyžadovať ďalšie prečistenie chemikálií. |
|
2. |
Akýkoľvek krok pracovného postupu zahŕňajúci prípravu roztokov, riedenie, preplachovanie alebo premývanie, uvedený v analytických metódach bez uvedenia použitého rozpúšťadla alebo riediacej kvapaliny znamená, že sa musí použiť voda. Všeobecne platí, že voda musí byť demineralizovaná alebo destilovaná. V konkrétnych prípadoch, ktoré sú uvedené v analytických metódach, sa musí osobitne prečistiť. |
|
3. |
Vzhľadom na zariadenie bežných kontrolných laboratórií sa pri analytických metódach uvádzajú len špeciálne nástroje a prístrojové vybavenie alebo také, ktoré vyžadujú osobitné používanie. Musia byť čisté, najmä vtedy, keď ide o stanovenie veľmi malých množstiev látok. |
C. UPLATŇOVANIE ANALYTICKÝCH METÓD A VYJADROVANIE VÝSLEDKOV
1. Extrakčný postup
Niektoré metódy si vyžadujú špecifické extrakčné postupy. Vo všeobecnosti platí, že iné extrakčné postupy ako ten, ktorý je uvedený v metóde, sa môžu uplatňovať len pod podmienkou, že sa dokáže, že tento použitý extrakčný postup má rovnakú extrakčnú účinnosť na analyzovanú matricu ako postup uvedený v metóde.
2. Postup čistenia
Niektoré metódy si vyžadujú špecifické postupy čistenia. Vo všeobecnosti platí, že iné postupy čistenia ako ten, ktorý je uvedený v metóde, sa môžu uplatňovať len pod podmienkou, že sa dokáže, že tento použitý postup čistenia vykazuje rovnaké analytické výsledky pre analyzovanú matricu ako postup uvedený v metóde.
3. Počet stanovení
Ak je pri analýze nežiaducich látok výsledok prvého stanovenia výrazne (> 50 %) nižší ako špecifikácia, ktorá sa má skontrolovať, nie sú potrebné žiadne ďalšie stanovenia pod podmienkou, že sa použijú vhodné postupy na určenie kvality. V ostatných prípadoch je na vylúčenie možnosti vnútornej krížovej kontaminácie alebo náhodného pomiešania vzoriek potrebná dvojnásobná analýza (druhé stanovenie). Na ďalšie posúdenie sa použije priemer týchto dvoch stanovení.
Ak je pri kontrole minimálnej hladiny alebo najvyššieho prípustného obsahu doplnkových látok v krmivách výsledok prvého stanovenia vyšší ako minimálna hladina alebo nižší ako najvyšší prípustný obsah, nie sú potrebné žiadne ďalšie stanovenia pod podmienkou, že sa použijú vhodné postupy na určenie kvality. V ostatných prípadoch je na vylúčenie možnosti vnútornej krížovej kontaminácie alebo náhodného pomiešania vzoriek potrebná dvojnásobná analýza (druhé stanovenie). Na ďalšie posúdenie sa použije priemer týchto dvoch stanovení.
Ak pri kontrole deklarovaného obsahu látky alebo zložky výsledok prvého stanovenia potvrdí deklarovaný obsah, t. j. ak analytický výsledok patrí do rozsahu prijateľnej odchýlky od deklarovaného obsahu, nie sú potrebné žiadne ďalšie stanovenia pod podmienkou, že sa použijú vhodné postupy na kontrolu kvality. V ostatných prípadoch je na vylúčenie možnosti vnútornej krížovej kontaminácie alebo náhodného pomiešania vzoriek potrebná dvojnásobná analýza (druhé stanovenie). Na ďalšie posúdenie sa použije priemer týchto dvoch stanovení (priemerný analytický výsledok patrí alebo nepatrí do rozsahu prijateľnej odchýlky od deklarovaného obsahu).
V niektorých prípadoch sa tento prijateľný rozsah odchýlky definuje v právnych predpisoch, ako napríklad v nariadení (ES) č. 767/2009 a v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/4 (1).
4. Správa o použitej metóde analýzy
V správe o analýze sa musí uviesť použitá analytická metóda.
5. Správa o analytickom výsledku
Analytický výsledok sa vyjadruje spôsobom, ktorý je uvedený v analytickej metóde, príslušným počtom platných číslic a podľa potreby sa koriguje vzhľadom na obsah vlhkosti v konečnej vzorke pred prípravou.
Väčšina regulačných úrovní (napr. najvyšší prípustný obsah, minimálna hladina) v právnych predpisoch EÚ v oblasti krmív pre zvieratá sa stanovuje vzhľadom na krmivo s obsahom vlhkosti 12 %. V týchto prípadoch sa teda na účely posúdenia analytického výsledku nameraného vo vzorke vzhľadom na regulačnú úroveň musí analytický výsledok najprv vydeliť obsahom sušiny vo vzorke (v %) vynásobeným koeficientom 88, ako sa uvádza v tejto rovnici:
kde:
|
Mc |
: |
obsah vlhkosti vzorky (v %). Výraz 100 – Mc teda predstavuje obsah sušiny vo vzorke (v %). |
|
Rana |
: |
analytický výsledok nameraný vo vzorke. |
|
R12 % |
: |
výsledok pre krmivo s obsahom vlhkosti 12 %; posúdi sa vzhľadom na regulačnú úroveň. |
Okrem toho, ak sú splnené tieto podmienky:
|
— |
výsledok analýzy je výrazne (> 50 %) nižší alebo vyšší ako informácie na označení/špecifikácia, ktorá sa má skontrolovať (v závislosti od toho, či informácia na označení/špecifikácia predstavuje najvyšší prípustný obsah alebo minimálnu hladinu), |
|
— |
obsah vlhkosti vzorkovaného krmiva je známy a je možné stanoviť, že posúdenie sa nezmení v dôsledku korekcie obsahu vlhkosti, potom pod podmienkou, že sa uplatňujú vhodné postupy na kontrolu kvality, a ak analýzy slúžia len na účely kontroly súladu s právnymi ustanoveniami, sa môže korekcia obsahu vlhkosti vynechať (napr. v prípadoch, keď neexistujú žiadne špecifikácie či regulačná úroveň), pokiaľ nie je potrebná na účely interpretácie. |
Ak je analytický výsledok korigovaný vzhľadom na obsah vlhkosti, príslušná neistota merania sa takisto musí korigovať v tom istom postupe.
V prípade stanovenia ražného námeľu alebo škodlivých botanických nečistôt prostredníctvom vizuálneho preskúmania/preskúmania pod mikroskopom sa obsah vlhkosti nemusí korigovať.
6. Analytická neistota merania a miera výťažnosti v prípade analýzy nežiaducich látok
Pokiaľ ide o nežiaduce látky v zmysle smernice 2002/32/ES, produkt určený na výživu zvierat sa považuje za nevyhovujúci z hľadiska najvyššieho prípustného obsahu, ak sa na základe analytického výsledku stanoveného ako priemer dvoch nezávislých stanovení, ktorý sa týka krmiva s obsahom vlhkosti 12 %, najvyšší prípustný obsah pokladá za prekročený, pričom sa zohľadňuje rozšírená analytická neistota merania s použitím koeficientu rozšírenia 2, v dôsledku čoho je úroveň spoľahlivosti približne 95 %, a korekcia vzhľadom na výťažnosť. To znamená, že na posúdenie súladu sa používa analyzovaná koncentrácia korigovaná vzhľadom na výťažnosť a po odpočítaní rozšírenej analytickej neistoty merania. Tento postup sa používa len v prípadoch, keď analytická metóda umožňuje odhad rozšírenej analytickej neistoty merania a korekcie vzhľadom na výťažnosť (nevyžaduje sa napr. v prípade vizuálneho preskúmania alebo preskúmania pod mikroskopom).
Ak analytický výsledok vzorky odobratej na účely obhajoby prekročí najvyšší prípustný obsah (bez toho, aby sa zohľadnila rozšírená analytická neistota merania), potvrdí sa tým nesúlad zistený v kontrolnej vzorke, a to aj bez osobitných pravidiel členského štátu v tejto oblasti.
Správa o analytickom výsledku sa podáva takto (pokiaľ používaná analytická metóda umožňuje odhadnúť rozšírenú analytickú neistotu merania):
|
a) |
výsledok je korigovaný vzhľadom na výťažnosť, keď je to vhodné a relevantné, a v prípade korekcie sa táto skutočnosť uvedie. Uvedie sa miera výťažnosti, pokiaľ súčasťou postupu nie je vnútorná korekcia vychýlenia, pričom vychýlenie je rozdiel medzi nameranou hodnotou a referenčnou koncentráciou. Korekcia vzhľadom na výťažnosť nie je potrebná v prípade, že miera výťažnosti je v rozmedzí 90 – 110 %; |
|
b) |
ako „x +/– U“, kde x je analytický výsledok a U je rozšírená analytická neistota merania, pričom sa použije koeficient rozšírenia 2 (2), ktorý poskytuje úroveň spoľahlivosti približne 95 %. |
Ak je však výsledok analýzy výrazne nižší (> 50 %) ako špecifikácia, ktorá sa má skontrolovať, a pod podmienkou, že sa uplatňujú vhodné postupy na kontrolu kvality, a ak analýzy slúžia len na účely kontroly súladu s právnymi ustanoveniami, miera výťažnosti a rozšírená analytická neistota merania sa môžu zo správy vynechať (napr. v prípadoch, keď neexistujú žiadne špecifikácie či regulačná úroveň), pokiaľ neistota merania nie je potrebná na účely interpretácie.
7. Analytická neistota merania a miera výťažnosti v prípade analýzy obsahu doplnkových látok v krmivách
Na účely kontroly súladu s povoleným minimálnym a najvyšším prípustným obsahom doplnkových látok v krmivách sa prítomnosť doplnkových látok v krmivách považuje za nevyhovujúcu z hľadiska najnižšieho a najvyššieho prípustného obsahu, ak sa na základe analytického výsledku stanoveného ako priemer dvoch nezávislých stanovení, ktoré sa týkajú krmiva s obsahom vlhkosti 12 %, pokladá za:
|
— |
prekračujúcu najvyšší prípustný obsah, pričom sa zohľadňuje rozšírená analytická neistota merania a korekcia vzhľadom na výťažnosť. To znamená, že na posúdenie súladu sa používa analyzovaná koncentrácia (t. j. priemer dvoch stanovení) korigovaná vzhľadom na výťažnosť a po odpočítaní rozšírenej analytickej neistoty merania, |
|
— |
nižšiu ako najnižší prípustný obsah, pričom sa zohľadňuje rozšírená analytická neistota merania a korekcia vzhľadom na výťažnosť. To znamená, že na posúdenie súladu sa používa analyzovaná koncentrácia (t. j. priemer dvoch stanovení) korigovaná vzhľadom na výťažnosť a po pripočítaní rozšírenej analytickej neistoty merania. |
Ak analytický výsledok vzorky odobratej na účely obhajoby prekročí najvyšší prípustný obsah (bez toho, aby sa zohľadnila rozšírená analytická neistota merania), potvrdí sa tým nesúlad zistený v kontrolnej vzorke, a to aj bez osobitných pravidiel členského štátu v tejto oblasti.
Správa o analytickom výsledku sa podáva takto (pokiaľ používaná analytická metóda umožňuje odhadnúť rozšírenú analytickú neistotu merania):
|
a) |
výsledok je korigovaný vzhľadom na výťažnosť, keď je to vhodné a relevantné, a v prípade korekcie sa táto skutočnosť uvedie. Uvedie sa miera výťažnosti, pokiaľ súčasťou postupu nie je vnútorná korekcia vychýlenia, pričom vychýlenie je rozdiel medzi nameranou hodnotou a referenčnou koncentráciou. Korekcia vzhľadom na výťažnosť nie je potrebná v prípade, že miera výťažnosti je v rozmedzí 90 – 110 %; |
|
b) |
ako ‚x +/– U‘, kde x je analytický výsledok (priemer dvoch stanovení) a U je rozšírená analytická neistota merania, pričom sa použije koeficient rozšírenia 2 (3), ktorý poskytuje úroveň spoľahlivosti približne 95 %. |
(1) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/4 z 11. decembra 2018 o výrobe, uvádzaní na trh a používaní medikovaných krmív a o zmene nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 183/2005 a zrušení smernice Rady 90/167/EHS (Ú. v. EÚ L 4, 7.1.2019, s. 1).
(2) Interval spoľahlivosti 95 % možno dosiahnuť aj použitím iného koeficientu, ako je napríklad koeficient t.
(3) Interval spoľahlivosti 95 % možno dosiahnuť aj použitím iného koeficientu, ako je napríklad koeficient t.
PRÍLOHA III
„PRÍLOHA III
ANALYTICKÉ METÓDY NA KONTROLU ZLOŽENIA KŔMNYCH SUROVÍN A KŔMNYCH ZMESÍ
A. STANOVENIE VLHKOSTI
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanovenie obsahu vlhkosti v krmivách. V prípade, že krmivo obsahuje prchavé látky, ako napr. organické kyseliny, treba si uvedomiť, že spolu s obsahom vlhkosti sa stanoví aj značné množstvo prchavých látok.
Táto metóda sa nevzťahuje na analýzu mliečnych výrobkov ako kŕmnych surovín a kŕmnych zmesí zložených predovšetkým z mliečnych výrobkov, na analýzu živočíšnych a rastlinných tukov a olejov, ani na analýzu olejnatých semien a olejnatých plodov.
Stanovenie obsahu vlhkosti v olejnatých semenách sa určí prostredníctvom metódy stanovenej normou EN ISO 665 „Stanovenie obsahu vlhkosti a prchavých látok“, pričom sója sa pred stanovením obsahu vlhkosti musí najprv pomlieť.
2. Podstata metódy
Vzorka sa vysuší za špecifikovaných podmienok, ktoré sa líšia podľa druhu krmiva. Úbytok hmotnosti sa stanoví vážením. V prípade krmív tuhého skupenstva, ktoré majú vysoký obsah vlhkosti, je potrebné ich predsušenie.
3. Prístrojové vybavenie
|
3.1. |
Mlynček z materiálu, ktorý neabsorbuje vlhkosť, ľahko sa čistí, umožňuje rýchle mletie bez vytvárania znateľného tepla, v najvyššej možnej miere zamedzuje kontaktu s okolitým vzduchom a spĺňa požiadavky uvedené v bodoch 4.1.1 a 4.1.2 (napr. kladivkové alebo vodou chladené mikromlynčeky, rozoberateľné kužeľové mlynčeky, nízkootáčkové mlynčeky alebo mlynčeky s ozubenými kolesami). |
|
3.2. |
Analytické váhy s presnosťou na 1 mg. |
|
3.3. |
Suché vysúšačky z nehrdzavejúceho kovu alebo zo skla s vrchnákmi zaručujúcimi vzduchotesné uzatvorenie; s pracovným povrchom, na ktorom je možné rozprestrieť skúšobnú vzorku vo vrstve približne 0,3 g/cm2. |
|
3.4. |
Elektricky vyhrievaná izotermická sušiareň (± 2 °C), primerane vetraná, s možnosťou rýchlej regulácie teploty (1). |
|
3.5. |
Nastaviteľná elektricky vyhrievaná vákuová sušiareň vybavená olejovým čerpadlom a buď mechanizmom na vpúšťanie horúceho suchého vzduchu, alebo sušiacou látkou (napr. oxid vápenatý). |
|
3.6. |
Exsikátor s hrubou perforovanou kovovou alebo porcelánovou platňou obsahujúci účinnú sušiacu látku. |
4. Postup
|
Poznámka: |
Postupy opísané v tomto oddiele sa musia vykonať hneď po otvorení balení so vzorkami. Analýza sa musí vykonať aspoň dvakrát. |
4.1. Príprava
4.1.1.
Odoberte aspoň 50 g vzorky. Ak je to potrebné, rozmeľte alebo rozdeľte ju takým spôsobom, aby sa zamedzilo akejkoľvek odchýlke v obsahu vlhkosti (pozri bod 6).
4.1.2.
Odoberte aspoň 50 g vzorky. Pomeľte na častice, z ktorých najmenej 50 % prejde sitom s veľkosťou ôk 0,5 mm, a zvyšok, ktorý zostane na site s okrúhlymi okami s veľkosťou 1 mm, bude predstavovať najviac 10 %.
4.1.3.
Odoberte približne 25 g vzorky, odvážte s presnosťou na 10 mg, pridajte primerané množstvo bezvodého piesku odváženého s presnosťou na 10 mg a miešajte, až kým sa nezíska homogénny produkt.
4.2. Sušenie
Sušte vysúšačku (bod 3.3) s vrchnákom v sušiarni nastavenej na teplotu 103 °C počas 30 min. +/- 1 min. Vyberte zo sušiarne a nechajte ju vychladnúť na teplotu okolia v exsikátore (bod 3.6).
4.2.1.
Odvážte vysúšačku s vrchnákom s presnosťou na 1 mg. Do odváženej vysúšačky navážte približne 5 g vzorky s presnosťou na 1 mg a rovnomerne rozložte. Vložte vysúšačku bez vrchnáka do sušiarne predhriatej na teplotu 103 °C. Aby ste sa vyhli neželanému poklesu teploty sušiarne, vysúšačku do nej vložte čo najrýchlejšie. Vzorka sa suší štyri hodiny, ktoré sa počítajú od času, keď sa teplota v sušiarni vráti na 103 °C. Otvorte sušiareň, ihneď na vysúšačku znovu položte vrchnák, vyberte ju zo sušiarne, nechajte ju v exsikátore (bod 3.6) počas 30 až 45 minút vychladnúť a odvážte s presnosťou na 1 mg.
Krmivá zložené prevažne (> 50 %) z olejov a tukov živočíšneho a rastlinného pôvodu sušte v sušiarni ešte ďalších 30 minút pri teplote 103 °C. Rozdiel medzi dvomi váženiami nesmie presiahnuť 0,1 % vlhkosti.
4.2.2.
Odvážte vysúšačku s vrchnákom s presnosťou na 0,5 mg. Do odváženej vysúšačky navážte približne 5 g rozdrvenej vzorky s presnosťou na 1 mg a rovnomerne rozložte. Vložte vysúšačku bez vrchnáka do sušiarne predhriatej na teplotu 130 °C. Aby ste sa vyhli neželanému poklesu teploty sušiarne, vysúšačku do nej vložte čo najrýchlejšie. Vzorku nechajte sušiť dve hodiny, ktoré sa počítajú od času, keď sa teplota v sušiarni vráti na 130 °C. Otvorte sušiareň, ihneď na vysúšačku znovu položte vrchnák, vyberte ju zo sušiarne, nechajte ju v exsikátore (bod 3.6) počas 30 až 45 minút vychladnúť a odvážte s presnosťou na 1 mg.
4.2.3.
Odvážte vysúšačku s vrchnákom s presnosťou na 0,5 mg. Do odváženej vysúšačky navážte približne 5 g vzorky s presnosťou na 1 mg a rovnomerne rozložte. Vysúšačku bez vrchnáka vložte do vákuovej sušiarne (bod 3.5) predhriatej na teplotu medzi 80 °C a 85 °C. Aby ste sa vyhli neželanému poklesu teploty sušiarne, nádobu do nej vložte čo najrýchlejšie.
Nastavte tlak na 100 torrov a nechajte pri tomto tlaku sušiť štyri hodiny buď pod prúdom horúceho suchého vzduchu, alebo použite sušiaci prostriedok (približne 300 g na 20 vzoriek). V prípade použitia sušiacej látky odpojte vákuové čerpadlo po dosiahnutí predpísaného tlaku. Čas sušenia počítajte od momentu, keď sa teplota v sušiarni vráti na hodnotu od 80 °C do 85 °C. Opatrne upravte atmosférický tlak v sušiarni na pôvodnú hodnotu. Potom ju otvorte, ihneď na vysúšačku opäť položte vrchnák, vyberte ju zo sušiarne, nechajte v exsikátore (bod 3.6) 30 až 45 minút vychladnúť a odvážte s presnosťou na 1 mg. Sušte ďalších 30 minút vo vákuovej sušiarni pri teplote 80 °C až 85 °C a opäť odvážte. Rozdiel medzi dvomi váženiami nesmie presiahnuť 0,1 % vlhkosti.
4.3. Predsušenie (čiastočné sušenie)
„Vlhké“ krmivá s hmotnostným zlomkom sušiny menej než 85 % (napr. krmoviny, celkové zmiešané kŕmne dávky, iné ako tekuté krmivo) sa musia čiastočne vysušiť pred jemným mletím na účely analýzy ich stálych látok; čiastočné sušenie nie je možné v prípade nestálych látok.
Čiastočné sušenie sa môže vykonávať buď s použitím sušičky s nútenou cirkuláciou vzduchu, alebo mikrovlnnej rúry, či prostredníctvom lyofilizácie. S výnimkou čiastočného sušenia lyofilizáciou je cieľom sušiť krmivo pri teplote vzorky udržiavanej pod 60 °C tak, aby sušenie malo čo najmenší vplyv na chemické zloženie vzorky. Sušenie pri teplotách vyšších než 60 °C spôsobuje chemické zmeny v krmive (napr. degradácia bielkovín). Vysušené krmivo sa odloží pri laboratórnej teplote približne na 15 minút, aby sa ustálilo, pred meraním čiastočne usušenej sušiny s cieľom minimalizovať potenciálnu zmenu vlhkosti, ku ktorej môže dôjsť počas mletia a skladovania. Pri sušení pri teplotách do 60 °C sa z krmiva neodstráni všetka voda; (prvotným) čiastočným sušením sa preto nezíska celková sušina krmiva. Po vysušení sa podvzorka pomelie a analyzuje sa na stanovenie (konečnej) sušiny čiastočne suchej vzorky (zvyšné 3 % až 15 % vlhkosti), keď sa stanovia ďalšie chemické zložky.
Odporúča sa preto dvojstupňový postup na stanovenie sušiny. Najprv sa stanoví obsah čiastočnej sušiny (ak vzorka obsahuje menej než 85 % sušiny), potom sa stanoví obsah zvyšnej sušiny v zomletej skúšobnej vzorke a čiastočná sušina sa vynásobí zvyšnou sušinou s cieľom stanoviť obsah celkovej sušiny.
5. Výpočet výsledkov
Obsah vlhkosti (X), ako percento zo vzorky sa vypočíta podľa týchto rovníc:
5.1. Sušenie bez predsušenia
kde:
|
m |
= |
počiatočná hmotnosť skúšobnej vzorky v gramoch, |
|
m0 |
= |
hmotnosť vysušenej skúšobnej vzorky v gramoch. |
5.2. Sušenie s predsušením (2)
kde:
|
m |
= |
počiatočná hmotnosť skúšobnej vzorky v gramoch, |
|
m1 |
= |
hmotnosť skúšobnej vzorky po predsušení v gramoch, |
|
m2 |
= |
hmotnosť skúšobnej vzorky po rozdrvení alebo pomletí v gramoch, |
|
m0 |
= |
hmotnosť vysušenej skúšobnej vzorky v gramoch. |
5.3. Opakovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch paralelných stanovení vykonaných na tej istej vzorke nesmie presiahnuť 0,2 % absolútnej hodnoty vlhkosti, s výnimkou mokrého krmiva pre spoločenské zvieratá a žuvačiek pre psy, v prípade ktorých rozdiel nesmie presiahnuť 0,5 % absolútnej hodnoty vlhkosti.
6. Poznámka
Ak vzorku treba upraviť drvením a ak sa zdá, že sa touto úpravou zmení obsah vlhkosti produktu, výsledky analýzy zložiek krmív sa musia upraviť na základe obsahu vlhkosti vzorky v jej pôvodnom stave.
B. STANOVENIE VLHKOSTI V ŽIVOČÍŠNYCH A RASTLINNÝCH TUKOCH A OLEJOCH
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanoviť obsah vody a prchavých látok v živočíšnych a rastlinných tukoch a olejoch.
2. Podstata metódy
Vzorka je vysušená na konštantnú hmotnosť (úbytok hmotnosti medzi dvomi za sebou nasledujúcimi váženiami musí byť najviac 1 mg) pri teplote 103 °C. Úbytok hmotnosti sa stanoví vážením.
3. Prístrojové vybavenie
|
3.1. |
Miska s plochým dnom z nehrdzavejúceho materiálu s priemerom 8 až 9 cm a výškou približne 3 cm. |
|
3.2. |
Teplomer so spevnenou guľôčkou a s vyrovnávacou rúrkou na hornom konci, s delenou stupnicou od približne 80 °C najmenej do 110 °C a s dĺžkou približne 10 cm. |
|
3.3. |
Pieskový kúpeľ alebo elektrická vyhrievacia platňa. |
|
3.4. |
Exsikátor obsahujúci účinnú sušiacu látku. |
|
3.5. |
Analytické váhy. |
4. Postup
Navážte s presnosťou na 1 mg približne 20 g homogenizovanej vzorky do suchej odváženej misky (bod 3.1), v ktorej sa nachádza teplomer (bod 3.2). Zohrejte na pieskovom kúpeli alebo vyhrievacej platni (bod 3.3), za trvalého miešania teplomerom tak, aby teplota dosiahla hodnotu 90 °C za približne 7 minút.
Znížte intenzitu ohrevu pozorujúc frekvenciu, akou stúpajú bubliny z dna misky. Teplota nesmie presiahnuť hodnotu 105 °C. Pokračujte v miešaní, stierajúc dno misky, kým sa neprestanú tvoriť bubliny.
S cieľom zabezpečiť úplné odstránenie vlhkosti niekoľkokrát znovu zohrejte na teplotu 103 °C ± 2 °C, pričom medzi jednotlivými zohriatiami ochlaďte na 93 °C. Potom nechajte vychladnúť na laboratórnu teplotu v exsikátore (bod 3.4) a odvážte. Túto operáciu opakujte dovtedy, kým úbytok hmotnosti medzi dvomi za sebou nasledujúcimi váženiami nebude menší ako 2 mg.
|
Poznámka: |
Nárast hmotnosti vzorky po opakovanom zohriatí znamená oxidáciu tuku, v takomto prípade vypočítajte výsledok z váženia vykonaného bezprostredne pred tým, ako začala hmotnosť stúpať. |
5. Výpočet výsledkov
Obsah vlhkosti (X), ako percento vzorky, je daný touto rovnicou:
kde:
|
m |
= |
hmotnosť skúšobnej vzorky v gramoch, |
|
m1 |
= |
hmotnosť misky s obsahom pred zohrievaním v gramoch, |
|
m2 |
= |
hmotnosť misky s obsahom po zohriatí v gramoch. |
Výsledky menšie ako 0,05 % sa musia vyjadriť ako „menej ako 0,05 %“.
Opakovateľnosť
Rozdiel vo vlhkosti medzi výsledkami dvoch paralelných stanovení vykonaných v tej istej vzorke nesmie presiahnuť 0,1 % v absolútnej hodnote.
C. STANOVENIE OBSAHU DUSÍKA A VÝPOČET OBSAHU DUSÍKATÝCH LÁTOK
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanoviť obsah dusíkatých látok v krmive na základe obsahu dusíka stanoveného podľa Kjeldahlovej metódy (3).
2. Podstata metódy
Vzorka sa mineralizuje kyselinou sírovou v prítomnosti katalyzátora. Kyslý roztok sa alkalizuje roztokom hydroxidu sodného. Amoniak sa oddestiluje a zachytí v odmeranom množstve kyseliny sírovej, ktorej prebytok sa titruje štandardným roztokom hydroxidu sodného.
Uvoľnený amoniak sa eventuálne oddestiluje do prebytku roztoku kyseliny boritej, po čom nasleduje titrácia roztokom kyseliny chlorovodíkovej alebo kyseliny sírovej.
3. Činidlá
|
3.1. |
Síran draselný. |
|
3.2. |
Katalyzátor: oxid meďnatý (II), CuO, alebo pentahydrát síranu meďnatého (II), CuSO4.5H2O. |
|
3.3. |
Granulovaný zinok. |
|
3.4. |
Kyselina sírová, ρ20 = 1,84 g/ml. |
|
3.5. |
Kyselina sírová, štandardný roztok, c(H2SO4) = 0,25 mol/l. |
|
3.6. |
Kyselina sírová, štandardný roztok, c(H2SO4) = 0,10 mol/l. |
|
3.7. |
Kyselina sírová, štandardný roztok, c(H2SO4) = 0,05 mol/l. |
|
3.8. |
Indikátor metylčerveň: rozpustite 300 mg metylčervene v 100 ml etanolu, σ = 95 – 96 % (v/v). |
|
3.9. |
Roztok hydroxidu sodného (môže sa použiť technicky čistý), β = 40 g/100 ml (m/v: 40 %). |
|
3.10. |
Hydroxid sodný, štandardný roztok, c(NaOH) = 0,25 mol/l. |
|
3.11. |
Hydroxid sodný, štandardný roztok, c(NaOH) = 0,10 mol/l. |
|
3.12. |
Granulovaná pemza premytá kyselinou chlorovodíkovou a vyžíhaná. |
|
3.13. |
Acetanilid (b.t. = 114 °C, obsah N = 10,36 %). |
|
3.14. |
Sacharóza (bez dusíka). |
|
3.15. |
Kyselina boritá (H3BO3). |
|
3.16. |
Indikátorový roztok metylčervene: rozpustite 100 mg metylčervene v 100 ml etanolu alebo metanolu. |
|
3.17. |
Roztok bromkrezolovej zelene: rozpustite 100 mg bromkrezolovej zelene v 100 ml etanolu alebo metanolu. |
|
3.18. |
Roztok kyseliny boritej (10 g/l až 40 g/l v závislosti od použitého prístrojového vybavenia)
Ak sa použije kolorimetrická detekcia bodu ekvivalencie, do roztokov kyseliny boritej sa musia pridať indikátory metylčerveň a bromkrezol. Ak sa pripravuje 1 liter kyseliny boritej, pred úpravou objemu sa pridá 7 ml indikátorového roztoku metylčervene (bod 3.16) a 10 ml roztoku bromkrezolovej zelene (bod 3.17). V závislosti od použitej vody sa môže pH jednotlivých roztokov kyseliny boritej líšiť. Rozsah pH roztoku kyseliny boritej musí byť od 4,3 do 4,7. Často je potrebná úprava pomocou malého objemu zásaditej látky tak, aby sa získalo vhodné pH.
|
|
3.19. |
Štandardný roztok kyseliny chlorovodíkovej, c(HCL) = 0,10 mol/l.
|
4. Prístrojové vybavenie
Prístrojové vybavenie je vhodné na vykonanie mineralizácie, destilácie a titrácie podľa Kjeldahlovej metódy.
5. Postup
5.1. Mineralizácia
Navážte 1 g vzorky s presnosťou na 0,001 g a vzorku preneste do mineralizačnej banky. Pridajte 15 g síranu draselného (bod 3.1), vhodné množstvo katalyzátora (bod 3.2) [0,3 až 0,4 g oxidu meďnatého (II) alebo 0,9 až 1,2 g pentahydrátu síranu meďnatého (II)], 25 ml kyseliny sírovej (bod 3.4) a v prípade potreby niekoľko granúl pemzy (bod 3.12) a premiešajte.
Banku najskôr mierne zahrievajte, ak je potrebné, obsah občas premiešajte, až kým hmota zuhoľnatie a kým sa prestane tvoriť pena; potom zahrievajte intenzívnejšie, až kým kvapalina nedosiahne trvalý var. Zahrievanie je primerané vtedy, keď vriaca kyselina kondenzuje na stenách banky. Zabráňte prehriatiu stien banky a zachytávaniu organických častíc na nich.
Keď sa roztok vyčíri a získa svetlozelenú farbu, pokračujte vo vare ešte ďalšie dve hodiny, potom nechajte vychladnúť.
5.2. Destilácia
Opatrne pridajte dostatočné množstvo vody, aby sa sírany úplne rozpustili. Nechajte vychladnúť a potom v prípade potreby pridajte niekoľko granúl zinku (bod 3.3). Postupujte podľa bodov 5.2.1 alebo 5.2.2.
5.2.1.
Do zachytávacej banky destilačného prístroja dajte presne odmerané množstvo 25 ml kyseliny sírovej (bod 3.5) alebo (bod 3.7) v závislosti od predpokladaného obsahu dusíka. Pridajte niekoľko kvapiek indikátora metylčervene (bod 3.8).
Pripojte mineralizačnú banku na chladič destilačného prístroja a ponorte koniec chladiča do kvapaliny nachádzajúcej sa v zachytávacej banke do hĺbky najmenej 1 cm (pozri poznámku bod 8.3). Pomaly nalejte 100 ml roztoku hydroxidu sodného (bod 3.9) do mineralizačnej banky bez straty amoniaku (pozri poznámku v bode 8.1). Banku zahrievajte až do úplného predestilovania amoniaku.
5.2.2.
V prípade manuálnej titrácie amoniakového obsahu destilátu sa uplatňuje postup uvedený ďalej. V prípade, že destilačná jednotka je plne automatizovaná a zahŕňa titráciu amoniakového obsahu destilátu, dodržiavajte pokyny výrobcu pre prevádzku destilačnej jednotky.
Umiestnite zachytávaciu banku s obsahom 25 až 30 ml roztoku kyseliny boritej (bod 3.18) pod otvor chladiča tak, že vývod chladiča je ponorený pod hladinu roztoku kyseliny boritej, ktorá je v prebytku. Prispôsobte destilačnú jednotku na dávkovanie 50 ml roztoku hydroxidu sodného (bod 3.9). S destilačnou jednotkou pracujte podľa pokynov výrobcu a destilujte amoniak uvoľnený pridaním roztoku hydroxidu sodného. Zachytávajte destilát do zachytávacieho roztoku kyseliny boritej. Množstvo destilátu (čas parnej destilácie) závisí od množstva dusíka vo vzorke. Dodržujte pokyny výrobcu.
|
Poznámka: |
V poloautomatickej destilačnej jednotke sa dopĺňanie zvyšného hydroxidu sodného a parná destilácia vykonávajú automaticky. |
5.3. Titrácia
Postupujte podľa bodu 5.3.1 alebo 5.3.2.
5.3.1.
Titrujte prebytočnú kyselinu sírovú v zachytávacej banke s roztokom hydroxidu sodného (bod 3.10 alebo bod 3.11) v závislosti od koncentrácie použitej kyseliny sírovej až do dosiahnutia bodu ekvivalencie.
5.3.2.
Titrujte obsah zachytávacej banky so štandardným roztokom kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.19) alebo štandardným roztokom kyseliny sírovej (bod 3.6) použitím byrety a prečítajte množstvo použitého titračného roztoku.
Ak sa použije kolorimetrická detekcia bodu ekvivalencie, bod ekvivalencie sa dosiahne pri prvom sfarbení obsahu na ružovo. Odčítajte objem byrety s presnosťou na 0,05 ml. Bod ekvivalencie možno lepšie vidieť, ak sa použije osvietená magnetická platňa na miešanie alebo fotometrický detektor.
Tento postup možno vykonať automaticky použitím parného destilátora s automatickou titráciou.
Pri prevádzke špecifického destilátora alebo destilátora/titrátora dodržiavajte pokyny výrobcu.
|
Poznámka: |
Pri použití automatického titračného systému sa titrácia začína hneď po začatí destilácie a použije sa 1 % roztok kyseliny boritej (bod 3.18). |
Pri použití plne automatickej destilačnej jednotky sa automatická titrácia amoniaku môže vykonať aj pomocou detekcie bodu ekvivalencie použitím potenciometrického pH systému.
V tomto prípade sa použije automatický titrátor s pH-metrom. Tento pH-meter má byť správne kalibrovaný v rozsahu pH od 4 do 7 podľa bežných laboratórnych postupov týkajúcich sa kalibrácie pH.
Bod ekvivalencie titrácie pH sa dosiahne pri hodnote pH 4,6, pričom ide o bod obratu na titračnej krivke (inflexný bod).
5.4. Slepý pokus
Vykonajte slepý pokus, ktorým sa potvrdí, že chemikálie neobsahujú dusík (mineralizáciou, destiláciou a titráciou), s použitím 1 g sacharózy (bod 3.14) namiesto vzorky.
6. Výpočet výsledkov
Výpočty sa robia podľa bodu 6.1 alebo 6.2.
6.1. Výpočet pri titrácii podľa bodu 5.3.1
Obsah dusíkatých látok vyjadrený ako percentuálny podiel hmotnosti sa vypočíta podľa tohto vzorca:
kde:
|
V0 |
= |
objem (ml) hydroxidu sodného (bod 3.10 alebo bod 3.11) použitého pri slepom pokuse, |
|
V1 |
= |
objem (ml) hydroxidu sodného (bod 3.10 alebo bod 3.11) použitého pri titrácii vzorky, |
|
c |
= |
koncentrácia (mol/l) hydroxidu sodného (bod 3.10 alebo bod 3.11), |
|
m |
= |
hmotnosť g) vzorky. |
6.2. Výpočet pri titrácii podľa bodu 5.3.2
6.2.1.
Obsah dusíkatých látok vyjadrený ako percentuálny podiel hmotnosti sa vypočíta podľa tohto vzorca:
kde:
|
m |
= |
hmotnosť g) skúšobnej dávky, |
|
c |
= |
koncentrácia (mol/l) štandardného roztoku kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.19), |
|
V0 |
= |
objem (ml) kyseliny chlorovodíkovej použitej pri slepom pokuse, |
|
V1 |
= |
objem (ml) kyseliny chlorovodíkovej použitej na skúšobnú dávku. |
6.2.2.
Obsah dusíkatých látok vyjadrený ako percentuálny podiel hmotnosti sa vypočíta podľa tohto vzorca:
kde:
|
m |
= |
hmotnosť g) skúšobnej dávky, |
|
c |
= |
koncentrácia (mol/l) štandardného roztoku kyseliny sírovej (bod 3.6), |
|
V0 |
= |
objem (ml) kyseliny sírovej (bod 3.6) použitej pri slepom pokuse, |
|
V1 |
= |
objem (ml) kyseliny sírovej (bod 3.6) použitej na skúšobnú dávku. |
7. Overenie metódy
7.1. Opakovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch paralelných stanovení vykonaných v tej istej vzorke nesmie presiahnuť:
|
— |
0,4 % v absolútnej hodnote pre obsah dusíkatých látok menší ako 20 %, |
|
— |
2,0 % z vyššej hodnoty pre obsah dusíkatých látok od 20 % do 40 %, |
|
— |
0,8 % v absolútnej hodnote pre obsah dusíkatých látok vyšší ako 40 %. |
7.2. Reprodukovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch stanovení vykonaných v tej istej vzorke v rôznych laboratóriách nesmie presiahnuť:
|
— |
1,8 % v absolútnej hodnote pre obsah dusíkatých látok menší ako 20 %, |
|
— |
9,0 % z vyššej hodnoty pre obsah dusíkatých látok od 20 % do 40 %, |
|
— |
3,6 % v absolútnej hodnote pre obsah dusíkatých látok vyšší ako 40 %. |
7.3. Presnosť
Vykonajte analýzu (mineralizáciu, destiláciu a titráciu) na primeranom množstve acetanilidu (bod 3.13) (napr. 0,2 až 0,3 g) v prítomnosti 1 g sacharózy (bod 3.14); na 1 g acetanilidu sa spotrebuje 14,80 ml kyseliny sírovej (bod 3.5). Výťažnosť musí byť aspoň 99 %.
8. Poznámky
|
8.1. |
Prístrojové vybavenie môže byť manuálne, poloautomatické alebo automatické. Ak si prístrojové vybavenie vyžaduje prenos medzi krokom mineralizácie a destilácie, musí sa vykonať bez toho, aby došlo k stratám. Ak zachytávacia banka destilačného prístroja nie je vybavená prikvapkávacím lievikom, pridajte bezprostredne pred jej pripojením na chladič hydroxid sodný pomalým prilievaním kvapaliny po stene banky. |
|
8.2. |
Ak zmineralizovaná látka stuhne, zopakujte stanovenie s použitím väčšieho množstva kyseliny sírovej (bod 3.4), ako je množstvo uvedené v bode 5.1. |
|
8.3. |
Pri produktoch s nižším obsahom dusíka možno v prípade potreby objem kyseliny sírovej (bod 3.7) pridávanej do zachytávacej banky znížiť na 10 alebo 15 ml a doplniť vodou na 25 ml. |
|
8.4. |
Pri rutinnej analýze sa na stanovenie dusíkatých látok môžu použiť alternatívne metódy, no referenčnou metódou je Kjeldahlova metóda opísaná v časti C. Ekvivalencia výsledkov získaných alternatívnou metódou (napr. DUMAS) v porovnaní s referenčnou metódou sa musí dokázať samostatne pri každej matrici. Keďže výsledky získané alternatívnou metódou sa môžu aj v prípade overenia ekvivalencie nepatrne odchyľovať od výsledkov získaných referenčnou metódou, je potrebné v správe o analýze uviesť metódu analýzy použitú pri stanovení dusíkatých látok. |
D. STANOVENIE MOČOVINY
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanovenie obsahu močoviny používanej ako doplnková látka v krmivách pre prežúvavce.
2. Podstata metódy
Vzorka sa rozmieša vo vode s číriacim činidlom. Suspenzia sa prefiltruje. Obsah močoviny vo filtráte sa stanovuje po pridaní 4-dimetylaminobenzaldehydu (4-DMAB) zmeraním absorbancie pri vlnovej dĺžke 420 nm.
3. Činidlá
|
3.1. |
Roztok 4-dimetylaminobenzaldehydu: rozpustite 1,6 g 4-DMAB v 100 ml 96 % etanolu a pridajte 10 ml kyseliny chlorovodíkovej (ρ20 1,19 g/ml). Túto chemikáliu možno uchovávať maximálne dva týždne. |
|
3.2. |
Carrezovo činidlo I: rozpustite vo vode 21,9 g dihydrátu octanu zinočnatého Zn(CH3COO)2.2H2O a 3 g ľadovej kyseliny octovej. Doplňte vodou na objem 100 ml. |
|
3.3. |
Carrezovo činidlo II: rozpustite vo vode 10,6 g trihydrátu ferokyanidu draselného, K4Fe(KN)6.3H2O. Doplňte vodou na objem 100 ml. |
|
3.4. |
Aktívne uhlie, ktoré neabsorbuje močovinu (je potrebné skontrolovať). |
|
3.5. |
Močovina, 0,1 % roztok (w/v). |
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
Mixér (trepačka): približne 35 až 40 ot/min. |
|
4.2. |
Skúmavky: 160 × 16 mm so zábrusovými zátkami. |
|
4.3. |
Spektrofotometer. |
5. Postup
5.1. Analýza vzorky
Navážte 2 g vzorky s presnosťou na 1 mg a vložte spolu s 1 g aktívneho uhlia (bod 3.4) do 500 ml kalibrovanej odmernej banky. Pridajte 400 ml vody a 5 ml Carrezovho činidla I (bod 3.2), miešajte približne 30 sekúnd a pridajte 5 ml Carrezovho činidla II (bod 3.3). Miešajte tridsať minút v trepačke. Doplňte objem vodou, potrepte a prefiltrujte.
Odoberte 5 ml z číreho bezfarebného filtrátu do skúmaviek so zábrusovými zátkami, pridajte 5 ml roztoku 4-DMAB (bod 3.1) a premiešajte. Skúmavky umiestnite do vodného kúpeľa s teplotou 20 °C (+/– 4 °C). Po pätnástich minútach zmerajte absorbanciu roztoku vzorky spektrofotometrom pri 420 nm. Porovnajte s roztokom pri slepom pokuse z použitých chemikálií.
5.2. Kalibračná krivka
Odoberte objemy 1, 2, 4, 5 a 10 ml z roztoku močoviny (bod 3.5), vložte každý do jednej 100 ml kalibrovanej odmernej banky a doplňte objem vodou. Odoberte z každého roztoku 5 ml, pridajte do každého 5 ml roztoku 4-DMAB (bod 3.1), homogenizujte a zmerajte absorbanciu podľa uvedeného postupu porovnaním s kontrolným roztokom obsahujúcim 5 ml 4-DMAB a 5 ml vody bez močoviny. Zakreslite kalibračnú krivku.
6. Výpočet výsledkov
Množstvo močoviny vo vzorke sa stanoví pomocou kalibračnej krivky.
Výsledok vyjadrite v mg močoviny na kg vzorky.
7. Hodnotenie metódy
7.1. Opakovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch stanovení vykonaných v tej istej vzorke v rovnakom laboratóriu a tou istou osobou vykonávajúcou analýzu nesmie presiahnuť:
|
— |
pri 420 nm:
|
|
— |
pri 435 nm:
|
7.2. Reprodukovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch stanovení vykonaných v tej istej vzorke v rôznych laboratóriách a/alebo rôznymi osobami vykonávajúcimi analýzu nesmie presiahnuť:
|
— |
pri 420 nm:
|
|
— |
pri 435 nm:
|
8. Výsledky medzilaboratórnej štúdie
Uskutočnilo sa medzilaboratórne porovnanie EÚ, na ktorom sa zúčastnilo 18 laboratórií. Analýze bolo podrobených päť pozitívnych vzoriek kŕmnej zmesi pre prežúvavce (v tabuľkách 1 a 2 uvedených ako MAT) v podobe slepých duplikátov, pričom raz sa uskutočnila analýza jednej slepej vzorky kŕmnej zmesi pre prežúvavcov.
Výpočty týkajúce sa limitov opakovateľnosti r) a reprodukovateľnosti (R), ako sú vymedzené v medzinárodných usmerneniach, sa vykonali po odstránení odľahlých hodnôt s použitím analýzy rozptylu platných hodnôt.
Vypočítané hodnoty analytického výkonu metódy (opakovateľnosť, reprodukovateľnosť) sa uvádzajú v týchto tabuľkách. Vo všetkých skúšaných vzorkách vrátane slepého materiálu sa nenašli žiadne falošne pozitívne ani falošne negatívne výsledky.
Tabuľka 1
Charakteristiky analytického výkonu metódy pre močovinu meranú pri λ = 420 nm vo všetkých materiáloch
|
|
MAT 2 |
MAT 5 |
MAT 3 |
MAT 4 |
MAT 6 |
|
|
Ovce |
Dobytok |
Ovce |
Ovce |
Dobytok |
|
Cieľový hmotnostný zlomok (mg kg-1) |
3 000 |
5 000 |
7 001 |
9 036 |
11 000 |
|
Priemerný hmotnostný zlomok (mg kg-1) |
4 241 |
6 993 |
7 830 |
9 962 |
12 071 |
|
Smerodajná odchýlka reprodukovateľnosti sR (mg kg-1) |
1 141 |
1 303 |
985 |
994 |
1 711 |
|
Smerodajná odchýlka opakovateľnosti sr (mg kg-1) |
723 |
601 |
549 |
712 |
737 |
|
Relatívna smerodajná odchýlka reprodukovateľnosti RSDR (%) |
27 |
19 |
13 |
10 |
14 |
|
Relatívna smerodajná odchýlka opakovateľnosti RSDr (%) |
17 |
9 |
7 |
7 |
6 |
|
Limit reprodukovateľnosti, R [R = 2,8 × sR ] |
3 195 |
3 649 |
2 759 |
2 784 |
4 790 |
|
Limit opakovateľnosti, r [r = 2,8 × sr ] |
2 024 |
1 684 |
1 536 |
1 994 |
2 064 |
Tabuľka 2
Charakteristiky analytického výkonu metódy pre močovinu meranú pri λ = 435 nm vo všetkých materiáloch
|
|
MAT 2 |
MAT 5 |
MAT 3 |
MAT 4 |
MAT 6 |
|
|
Ovce |
Dobytok |
Ovce |
Ovce |
Dobytok |
|
Cieľový hmotnostný zlomok (mg kg-1) |
3 000 |
5 000 |
7 001 |
9 036 |
11 000 |
|
Priemerný hmotnostný zlomok (mg kg-1) |
4 101 |
6 467 |
7 890 |
10 062 |
11 642 |
|
Smerodajná odchýlka reprodukovateľnosti sR (mg kg-1) |
706 |
1 194 |
675 |
745 |
1 378 |
|
Smerodajná odchýlka opakovateľnosti sr (mg kg-1) |
570 |
628 |
613 |
196 |
167 |
|
Relatívna smerodajná odchýlka reprodukovateľnosti RSDR (%) |
17 |
18 |
9 |
7 |
12 |
|
Relatívna smerodajná odchýlka opakovateľnosti RSDr (%) |
14 |
10 |
8 |
2 |
1 |
|
Limit reprodukovateľnosti, R [R = 2,8 × sR ] |
1 977 |
3 344 |
1 889 |
2 087 |
3 859 |
|
Limit opakovateľnosti, r [r = 2,8 × sr ] |
1 596 |
1 759 |
1 715 |
549 |
467 |
9. Poznámky
|
9.1. |
V prípade, že obsah močoviny presahuje 3 %, zredukujte vzorku na 1 g alebo rozrieďte pôvodný roztok tak, aby v 500 ml nebolo viac ako 50 mg močoviny. |
|
9.2. |
V prípade nízkeho obsahu močoviny vzorku zväčšujte až dovtedy, kým filtrát zostane číry a bezfarebný. |
|
9.3. |
Z uvedených výsledkov medzilaboratórnych skúšok nevyplýva významný rozdiel v presnosti medzi močovinou meranou pri 420 nm alebo pri 435 nm. |
E. STANOVENIE AMINOKYSELÍN (OKREM TRYPTOFÁNU)
Na stanovenie aminokyselín (okrem tryptofánu) sa použijú tieto analytické metódy:
|
— |
EN ISO 13903 Krmivá pre zvieratá. Stanovenie obsahu aminokyselín, |
|
— |
EN ISO 17180 Krmivá pre zvieratá. Stanovenie lyzínu, metionínu a treonínu v obchodných výrobkoch a premixoch aminokyselín (4), |
|
— |
analytická metóda opísaná ďalej v bodoch 1 až 10. |
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanovenie voľných (syntetických a prírodných) a celkových (viazaných peptidickou väzbou a voľných) aminokyselín v kŕmnych surovinách, kŕmnych zmesiach a premixoch obsahujúcich menej než 10 % (5) z každej aminokyseliny s použitím analyzátora aminokyselín. Je použiteľná pre tieto aminokyseliny: cysteín (cystín), metionín, lyzín, treonín, alanín, arginín, kyselinu asparágovú, kyselinu glutámovú, glycín, histidín, izoleucín, leucín, fenylalanín, prolín, serín, tyrozín a valín.
Táto metóda nedokáže rozlíšiť rôzne soli aminokyselín a nedokáže diferencovať medzi D a L formami aminokyselín. Neplatí pre stanovenie tryptofánu alebo hydroxyanalógov aminokyselín.
2. Podstata metódy
2.1. Voľné aminokyseliny
Voľné aminokyseliny sa extrahujú zriedenou kyselinou chlorovodíkovou. Spolu extrahované dusíkové makromolekuly sa vyzrážajú kyselinou sulfosalicylovou a odstránia sa filtráciou. Hodnota pH prefiltrovaného roztoku sa upraví na 2,20. Aminokyseliny sa oddelia pomocou iónovo-výmennej chromatografie a stanovia sa reakciou s ninhydrínom pomocou fotometrickej detekcie pri 570 nm.
2.2. Celkové aminokyseliny
Zvolený postup závisí od aminokyselín, ktoré sa majú skúmať. Cysteín (cystín) a metionín sa musia pred hydrolýzou zoxidovať na kyselinu cysteovú a metionín sulfón. Tyrozín sa musí stanoviť v hydrolyzátoch neoxidovaných vzoriek. Všetky ostatné aminokyseliny uvedené v bode 1 (Účel a oblasť) sa dajú stanoviť v oxidovanej alebo neoxidovanej vzorke.
Oxidácia sa vykoná pri 0 °C zmesou kyseliny permravčej a fenolu. Prebytočné oxidačné činidlo sa rozloží pomocou disiričitanu disodného. Oxidovaná alebo neoxidovaná vzorka sa hydrolyzuje 23 hodín kyselinou chlorovodíkovou (bod 3.20). Hodnota pH hydrolyzátu sa upraví na 2,20. Aminokyseliny sa oddelia pomocou iónovo-výmennej chromatografie a stanovia sa reakciou s ninhydrínom pomocou fotometrickej detekcie pri 570 nm (v prípade prolínu pri 440 nm).
3. Činidlá
Musí sa použiť dvakrát destilovaná voda alebo voda rovnakej kvality (vodivosť < 10 μS).
|
3.1. |
Peroxid vodíka, w (w/w) = 30 %. |
|
3.2. |
Kyselina mravčia, w (w/w) = 98 – 100 %. |
|
3.3. |
Fenol. |
|
3.4. |
Disiričitan disodný. |
|
3.5. |
Hydroxid sodný. |
|
3.6. |
Dihydrát kyseliny 5-sulfosalicylovej |
|
3.7. |
Kyselina chlorovodíková, hustota približne 1,18 g/ml. |
|
3.8. |
Dihydrát citranu trojsodného. |
|
3.9. |
2‚2’-tiodietanol (tiodiglykol). |
|
3.10. |
Chlorid sodný. |
|
3.11. |
Ninhydrín. |
|
3.12. |
Petroléter, rozpätie bodu varu 40 °C – 60 °C. |
|
3.13. |
Norleucín alebo iná zlúčenina vhodná na použitie ako vnútorný štandard. |
|
3.14. |
Plynný dusík (< 10 ppm kyslíka). |
|
3.15. |
1-oktanol. |
|
3.16. |
Aminokyseliny. |
|
3.16.1. |
Štandardné látky aminokyselín uvedené v bode 1 (Účel a oblasť). Čisté zlúčeniny bez obsahu vody z kryštalizácie. Pred použitím ich sušte vo vákuu jeden týždeň nad P2O5 alebo H2SO4. |
|
3.16.2. |
Kyselina cysteová. |
|
3.16.3. |
Metionín sulfón. |
|
3.17. |
Roztok hydroxidu sodného, c = 7,5 mol/l:
Rozpustite 300 g NaOH (bod 3.5) vo vode a objem doplňte na 1 liter. |
|
3.18. |
Roztok hydroxidu sodného, c = 1 mol/l:
Rozpustite 40 g NaOH (bod 3.5) vo vode a objem doplňte na 1 liter. |
|
3.19. |
Roztok kyseliny mravčej a fenolu:
zmiešajte 889 g kyseliny mravčej (bod 3.2) so 111 g vody a pridajte 4,73 g fenolu (bod 3.3). |
|
3.20. |
Hydrolyzačná zmes, c = 6 mol HCl/l s obsahom 1 g fenolu/l:
pridajte 1 g fenolu (bod 3.3) k 492 ml HCl (bod 3.7) a objem doplňte vodou na 1 liter. |
|
3.21. |
Extrakčná zmes, c = 0,1 mol HCl/l s obsahom 2 % tiodiglykolu: vezmite 8,2 ml HCl (bod 3.7), rozrieďte približne s 900 ml vody, pridajte 20 ml tiodiglykolu (bod 3.9) a objem doplňte vodou na 1 liter (body 3.7 a 3.9 nezmiešajte priamo). |
|
3.22. |
Kyselina 5-sulfosalicylová, ß = 6 %:
rozpustite 60 g kyseliny 5-sulfosalicylovej (bod 3.6) vo vode a objem doplňte vodou na 1 liter. |
|
3.23. |
Oxidačná zmes (kyselina permravčia – fenol):
zmiešajte 0,5 ml peroxidu vodíka (bod 3.1) so 4,5 ml roztoku kyseliny mravčej s fenolom (bod 3.19) v malej kadičke. Inkubujte jednu hodinu pri teplote 20 – 30 °C, aby sa vytvorila kyselina permravčia, potom nechajte vychladnúť v ľadovom vodnom kúpeli (15 minút) pred pridaním k vzorke. Upozornenie: Vyhnite sa kontaktu s kožou a použite ochranný odev. |
|
3.24. |
Citranový tlmivý roztok, c = 0,2 mol Na+/l, pH 2,20:
rozpustite 19,61 g citranu sodného (bod 3.8), 5 ml tioglykolu (bod 3.9), 1 g fenolu (bod 3.3) a 16,50 ml HCl (bod 3.7) približne v 800 ml vody. Upravte pH na 2,20. Doplňte vodou na objem 1 liter. |
|
3.25. |
Elučné tlmivé roztoky pripravené podľa podmienok pre použitý analyzátor (bod 4.9). |
|
3.26. |
Nihydrínové činidlo pripravené podľa podmienok pre použitý analyzátor (bod 4.9). |
|
3.27. |
Štandardné roztoky aminokyselín. Tieto roztoky treba skladovať pri teplote pod 5 °C. |
|
3.27.1. |
Zásobný štandardný roztok aminokyselín (bod 3.16.1),
c = 2,5 μmol/ml každá v kyseline chlorovodíkovej. Možno ich získať aj komerčne. |
|
3.27.2. |
Zásobný štandardný roztok kyseliny cysteovej a metionín sulfónu, c = 1,25 μmol/ml.
Rozpustite 0,2115 g kyseliny cysteovej (bod 3.16.2) a 0,2265 g metionín sulfónu (bod 3.16.3) v citranovom tlmivom roztoku (bod 3.24) v 1 l odmernej banke a doplňte po značku citranovým tlmivým roztokom. Skladujte pri teplote pod 5 °C najviac 12 mesiacov. Tento roztok sa nepoužíva, ak zásobný štandardný roztok (bod 3.27.1) obsahuje kyselinu cysteovú a metionín sulfón. |
|
3.27.3. |
Zásobný štandardný roztok vnútorného štandardu, napr. norleucín, c = 20 μmol/ml.
Rozpustite 0,6560 g norleucínu (bod 3.13) v citranovom tlmivom roztoku (bod 3.24) v odmernej banke a doplňte objem citranovým tlmivým roztokom na 250 ml. Skladujte pri teplote pod 5 °C najviac šesť mesiacov. |
|
3.27.4. |
Kalibračný roztok štandardných aminokyselín na použitie s hydrolyzátmi, c = 5 nmol/50 μl kyseliny cysteovej a metionín sulfónu a c = 10 nmol/50 μl ostatných aminokyselín. Rozpustite 2,2 g chloridu sodného (bod 3.10) v 100 ml kadičke s 30 ml citranového tlmivého roztoku (bod 3.24). Pridajte 4,00 ml zásobného štandardného roztoku aminokyselín (bod 3.27.1), 4,00 ml zásobného štandardného roztoku kyseliny cysteovej a metionín sulfónu (bod 3.27.2) a 0,50 ml zásobného štandardného roztoku vnútorného štandardu (bod 3.27.3), ak sa používa. Hydroxidom sodným (bod 3.18) upravte pH na 2,20.
Preneste kvantitatívne do 50 ml odmernej banky, doplňte po značku citranovým tlmivým roztokom (bod 3.24) a premiešajte. Skladujte pri teplote pod 5 °C najviac 3 mesiace. Pozri aj poznámky bod 9.1. |
|
3.27.5. |
Kalibračný roztok štandardných aminokyselín na použitie s hydrolyzátmi pripravenými podľa bodu 5.3.3.1 a na použitie s extraktmi (bod 5.2). Kalibračný roztok sa pripravuje podľa bodu 3.27.4, no bez použitia chloridu sodného.
Skladujte pri teplote pod 5 °C najviac 3 mesiace. |
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
Banka s guľatým dnom s objemom 100 alebo 250 ml vybavená spätným chladičom. |
|
4.2. |
Fľaša z borokremičitého skla s objemom 100 ml so skrutkovým uzáverom s gumovou/teflonovou podložkou (napr. Duran, Schott) na použitie v sušiarni. |
|
4.3. |
Sušiareň s nútenou ventiláciou a regulátorom teploty s presnosťou vyššou ako ± 2 °C. |
|
4.4. |
pH meter (s presnosťou na tri desatinné miesta). |
|
4.5. |
Membránový filter (0,22 μm). |
|
4.6. |
Odstredivka. |
|
4.7. |
Rotačná vákuová odparka. |
|
4.8. |
Mechanická trepačka alebo magnetické miešadlo. |
|
4.9. |
Analyzátor aminokyselín alebo zariadenie HPLC s iónovo-výmennou kolónou, zariadenie pre ninhydrín, postkolónová derivatizačná jednotka a fotometrický detektor.
Kolóna je naplnená sulfónovanými polystyrénovými živicami, ktoré sú schopné oddeliť aminokyseliny navzájom, ako aj od iných ninhydrín-pozitívnych materiálov. Prietok pre tlmivý roztok a ninhydrín zabezpečujú pumpy, ktoré majú stabilitu prietoku ± 0,5 % v období, počas ktorého sa vykoná aj kalibrácia pomocou štandardu aj analyzovanie vzorky. Pri niektorých analyzátoroch aminokyselín sa môžu použiť také postupy hydrolýzy, v ktorých hydrolyzát má koncentráciu sodíka c = 0,8 mol/l a obsahuje všetku zvyškovú kyselinu mravčiu z oxidácie. Iné analyzátory nedokážu uspokojivo oddeliť určité aminokyseliny, ak hydrolyzát obsahuje prebytok kyseliny mravčej a/alebo vysoké koncentrácie sodíkového iónu. V tomto prípade sa objem kyseliny zredukuje odparením približne na 5 ml po hydrolýze a pred úpravou pH. Odparenie musí prebehnúť vo vákuu pri teplote najviac 40 °C. |
5. Postup
5.1. Príprava vzorky
Vzorka sa pomelie tak, aby prepadla sitom s veľkosťou ôk 0,5 mm. Vzorky s vysokým obsahom vlhkosti sa pred mletím musia vysušiť buď vzduchom pri teplote do 50 °C, alebo lyofilizáciou. Vzorky s vysokým obsahom tuku treba pred mletím extrahovať s petroléterom (bod 3.12).
5.2. Stanovenie voľných aminokyselín
Navážte s presnosťou na 0,2 mg primerané množstvo (1 – 5 g) pripravenej vzorky (bod 5.1) do Erlenmeyerovej banky a pridajte 100,0 ml extrakčnej zmesi (bod 3.21). Zmes trepte 60 min. použitím mechanickej trepačky alebo magnetického miešadla (bod 4.8). Nechajte sediment usadiť a pipetou preneste 10,0 ml zo supernatantu do kadičky s objemom 100 ml.
Primiešajte 5,0 ml roztoku kyseliny 5-sulfosalicylovej (bod 3.22) a pokračujte v miešaní pomocou magnetického miešadla počas 5 minút. Supernatant odstreďte alebo prefiltrujte, aby sa odstránili všetky zrazeniny. Preneste 10,0 ml výsledného roztoku do 100 ml kadičky a upravte pH na 2,20 použitím roztoku hydroxidu sodného (bod 3.18), preneste do kalibrovanej odmernej banky primeraného objemu s použitím citranového tlmivého roztoku (bod 3.24) a doplňte týmto roztokom (bod 3.24) po značku.
Ak sa používa vnútorný štandard, pridajte 1,00 ml vnútorného štandardu (bod 3.27.3) na každých 100 ml konečného roztoku a doplňte citranovým tlmivým roztokom (bod 3.24) po značku.
Ďalším krokom je chromatografia podľa bodu 5.4.
Ak sa extrakty neanalyzujú v ten istý deň, musia sa uskladniť pri teplote pod 5 °C.
5.3. Stanovenie celkových aminokyselín
5.3.1.
S presnosťou na 0,2 mg navážte 0,1 – 1 g pripravenej vzorky (bod 5.1) do:
|
— |
100 ml banky s guľatým dnom (bod 4.1) na otvorenú hydrolýzu (bod 5.3.2.3) alebo |
|
— |
250 ml banky s guľatým dnom (bod 4.1), ak sa vyžaduje nízka koncentrácia sodíka (bod 5.3.3.1), alebo |
|
— |
100 ml fľaše so skrutkovým uzáverom (bod 4.2) (na uzavretú hydrolýzu bod 5.3.2.4). |
Navážené množstvo vzorky musí mať obsah dusíka približne 10 mg a obsah vlhkosti nesmie presahovať 100 mg.
Vložte banku/fľašu do ľadového vodného kúpeľa a ochlaďte na 0 °C, pridajte 5 ml oxidačnej zmesi (bod 3.23) a premiešajte sklenenou špachtľou s ohnutým hrotom. Utesnite banku/fľašu, v ktorej je špachtľa, vzduchotesnou fóliou, vložte ľadový vodný kúpeľ s utesnenou nádobou do chladničky pri teplote 0 °C a nechajte pôsobiť 16 hodín. Po 16 hodinách vyberte z chladničky a rozložte prebytok oxidačného činidla pridaním 0,84 g disiričitanu disodného (bod 3.4).
Postupujte podľa bodu 5.3.2.1.
5.3.2.
|
5.3.2.1. |
Hydrolýza oxidovaných vzoriek
K oxidovanej vzorke pripravenej podľa bodu 5.3.1 pridajte 25 ml hydrolyzačnej zmesi (bod 3.20), pričom pozorne zmyte všetky zvyšky vzorky, ktoré sa držia na stranách nádoby a špachtle. V závislosti od použitého postupu hydrolýzy postupujte podľa bodov 5.3.2.3 alebo 5.3.2.4. |
|
5.3.2.2. |
Hydrolýza neoxidovaných vzoriek
Do 100 ml alebo 250 ml banky s guľatým dnom (bod 4.1) alebo do 100 ml fľaše so skrutkovým uzáverom (bod 4.2) navážte 0,1 až 1 g pripravenej vzorky (bod 5.1) s presnosťou na 0,2 mg. Navážené množstvo vzorky musí obsahovať približne 10 mg dusíka. Opatrne pridajte 25 ml hydrolyzačnej zmesi (bod 3.20) a zmiešajte so vzorkou. Postupujte podľa bodov 5.3.2.3 alebo 5.3.2.4. |
|
5.3.2.3. |
Otvorená hydrolýza
Pridajte 3 sklenené guľôčky k zmesi v banke (pripravenej v súlade s bodmi 5.3.2.1 alebo 5.3.2.2) a varte pri stálom prebublávaní s refluxom 23 hodín. Po dokončení hydrolýzy chladič umyte 5 ml citranového tlmivého roztoku (bod 3.24). Odpojte banku a ochlaďte v ľadovom kúpeli. Postupujte podľa bodu 5.3.3. |
|
5.3.2.4. |
Uzavretá hydrolýza
Vložte fľašu s obsahom zmesi pripravenej v súlade s bodmi 5.3.2.1 alebo 5.3.2.2 do sušiarne (bod 4.3) pri teplote 110 °C. Počas prvej hodiny len položte na vrch nádoby skrutkový uzáver, aby ste predišli vytvoreniu tlaku (v dôsledku vytvárania plynných látok) a zabránili výbuchu. Nezatvárajte nádobu uzáverom. Po hodine uzatvorte nádobu uzáverom a nechajte na 23 hodín v sušiarni (bod 4.3). Po ukončení hydrolýzy vyberte fľašu zo sušiarne, opatrne otvorte uzáver fľaše a vložte ju do ľadového vodného kúpeľa. Nechajte vychladnúť. V závislosti od postupu na úpravu pH (bod 5.3.3) preneste kvantitatívne obsah fľaše do 250 ml kadičky alebo 250 ml banky s guľatým dnom s použitím citranového tlmivého roztoku (bod 3.24). Postupujte podľa bodu 5.3.3. |
5.3.3.
V závislosti od tolerancie analyzátora aminokyselín (bod 4.9) voči sodíku postupujte pri úprave pH podľa bodov 5.3.3.1 alebo 5.3.3.2.
|
5.3.3.1. |
Chromatografické systémy (bod 4.9) vyžadujúce nízku koncentráciu sodíka.
Pri použití analyzátora aminokyselín, ktorý vyžaduje nízku koncentráciu sodíka (keď sa musí znížiť objem kyseliny), sa odporúča použiť zásobný roztok vnútorného štandardu (bod 3.27.3). V takomto prípade pridajte k hydrolyzátu pred odparovaním 2,00 ml zásobného roztoku vnútorného štandardu (bod 3.27.3). Pridajte 2 kvapky 1-oktanolu (bod 3.15) k hydrolyzátu získanému podľa bodov 5.3.2.3 alebo 5.3.2.4. Použitím rotačnej odparky (bod 4.7) znížte objem na 5 – 10 ml vo vákuu pri teplote 40 °C. Ak sa objem náhodou zníži na menej ako 5 ml, hydrolyzát sa musí znehodnotiť a analýza opakovať. Upravte pH na 2,20 s roztokom hydroxidu sodného (bod 3.18) a postupujte ďalej podľa bodu 5.3.4. |
|
5.3.3.2. |
Pre všetky ostatné analyzátory aminokyselín (bod 4.9)
Vezmite hydrolyzáty získané podľa bodov 5.3.2.3 alebo 5.3.2.4 a čiastočne ich neutralizujte opatrným pridávaním za miešania 17 ml roztoku hydroxidu sodného (bod 3.17), pričom je potrebné zabezpečiť, aby sa teplota udržala pod 40 °C. Upravte pH na 2,20 pri laboratórnej teplote použitím roztoku hydroxidu sodného (bod 3.17) a nakoniec roztoku hydroxidu sodného (bod 3.18). Postupujte podľa bodu 5.3.4. |
5.3.4.
Kvantitatívne preneste hydrolyzát s upraveným pH (body 5.3.3.1 alebo 5.3.3.2) s citranovým tlmivým roztokom (bod 3.24) do 200 ml kalibrovanej odmernej banky a doplňte po značku tlmivým roztokom (bod 3.24).
Ak ešte nebol použitý vnútorný štandard, pridajte 2,00 ml vnútorného štandardu (bod 3.27.3) a doplňte po značku citranovým tlmivým roztokom (bod 3.24). Dôkladne premiešajte.
Pristúpte ďalej ku chromatografii (bod 5.4).
Ak sa roztoky vzorky neanalyzujú v ten istý deň, musia sa uskladniť pri teplote pod 5 °C.
5.4. Chromatografia
Pred chromatografiou upravte teplotu extraktu (bod 5.2) alebo hydrolyzátu (bod 5.3.4) na laboratórnu teplotu. Zmes potrepte a prefiltrujte vhodné množstvo cez 0,22 μm membránový filter (bod 4.5). Výsledný číry roztok sa podrobí iónovo-výmennej chromatografii s použitím analyzátora aminokyselín (bod 4.9).
Nastreknutie sa môže vykonať manuálne alebo automaticky. Dôležité je, aby sa na kolónu nadávkovalo rovnaké analyzované množstvo roztoku štandardov a vzoriek s odchýlkou ± 0,5 % s výnimkou prípadov používania vnútorného štandardu a aby boli pomery sodíka a aminokyselín v roztokoch štandardu a vzorky v najvyššej možnej miere podobné.
Vo všeobecnosti závisí frekvencia kalibrácií od stability ninhydrínového činidla a analytického systému. Štandard alebo vzorka sa rozriedi s citranovým tlmivým roztokom (bod 3.24) tak, aby plocha píku štandardu predstavovala 30 – 200 % plochy píku aminokyseliny vzorky.
Chromatografia aminokyselín sa mierne odlišuje podľa typu použitého analyzátora a použitej živice. Zvolený systém musí byť schopný oddeliť aminokyseliny navzájom, ako aj od iných ninhydrín-pozitívnych materiálov. V pracovnom rozsahu musí chromatografický systém poskytnúť lineárnu odozvu na zmeny v množstvách aminokyselín pridaných do kolóny.
Počas chromatografie, keď sa analyzuje ekvimolárny roztok (aminokyselín, ktoré sa stanovujú), sa uplatňujú pomery výšky údolia k výške píku, ako sa uvádza ďalej. Tento ekvimolárny roztok musí obsahovať najmenej 30 % maximálneho množstva každej aminokyseliny, ktorá sa dá presne odmerať pomocou systému analyzátora aminokyselín (bod 4.9).
Pri oddeľovaní treonínu od serínu nesmie pomer výšky údolia k výške píku nižšej z dvoch prekrývajúcich sa aminokyselín na chromatograme prekročiť pomer 2:10 (ak sa stanovuje len cystín (cysteín), metionín, treonín a lyzín, nedostatočné oddelenie od susediacich píkov nepriaznivo ovplyvní proces stanovenia). Pri všetkých ostatných aminokyselinách musí byť oddelenie v pomere lepšom ako 1:10.
Systém musí zabezpečiť, aby sa lyzín oddelil od „lyzínových artefaktov“ a od ornitínu.
6. Výpočet výsledkov
Plochy píkov vzorky a štandardu sa merajú pre každú jednotlivú aminokyselinu a vypočíta sa množstvo (X) v g aminokyselín na kg vzorky.
Ak sa použije vnútorný štandard, vynásobte:
|
A |
= |
plocha píku, hydrolyzátu alebo extraktu, |
|
B |
= |
plocha píku, kalibračný štandardný roztok, |
|
C |
= |
plocha píku, vnútorný štandard v hydrolyzáte alebo extrakte, |
|
D |
= |
plocha píku, vnútorný štandard, kalibračný štandardný roztok, |
|
M |
= |
molekulová hmotnosť aminokyseliny, ktorá sa stanovuje, |
|
c |
= |
koncentrácia štandardu v μmol/ml, |
|
m |
= |
hmotnosť vzorky g) (upravená na pôvodnú hmotnosť, ak je sušená alebo odtučnená), |
|
V |
= |
celkový hydrolyzát v ml (bod 5.3.4) alebo vypočítaný objem celkového zriedenia extraktu v ml (bod 6.1). |
Cystín a cysteín sa obidva stanovujú ako kyselina cysteová v hydrolyzátoch oxidovanej vzorky, no vypočítajú sa ako cystín (C6H12N2O4S2, M 240,30 g/mol) pomocou M 120,15 g/mol (= 0,5 × 240,30 g/mol).
Metionín sa stanovuje ako metionín sulfón v hydrolyzátoch oxidovanej vzorky, no vypočíta sa ako metionín pomocou M metionínu: 149,21 g/mol.
Pridaný voľný metionín sa stanovuje po extrakcii ako metionín a výpočet sa vykoná pomocou tej istej molekulovej hmotnosti M.
|
6.1. |
Objem celkového zriedenia extraktov (F) na stanovenie voľných aminokyselín (bod 5.2) sa vypočíta takto:
|
7. Hodnotenie metódy
Metóda bola testovaná v rámci vzájomného porovnávania na medzinárodnej úrovni v roku 1990 pomocou štyroch rôznych krmív (kŕmna zmes pre ošípané, kŕmna zmes pre brojlery, bielkovinový koncentrát, premix).
|
Poznámka: |
Metóda bola testovaná v rámci druhej medzinárodnej štúdie vzájomného porovnávania v roku 2003 pomocou slepého duplikátu párov vzoriek krmiva na záverečný výkrm brojlerov, krmiva na začiatok výkrmu brojlerov, kukurice, rybej múčky a hydinovej múčky. Podrobné informácie sa nachádzajú v norme EN ISO 13903. |
Výsledky vzájomného porovnávania priemeru a smerodajnej odchýlky z roku 1990 po eliminácii odľahlých hodnôt sú uvedené v tabuľkách v tomto bode:
Priemery v g/kg
|
Referenčný materiál |
Aminokyselina |
|||
|
Treonín |
Cyste)ín |
Metionín |
Lyzín |
|
|
Kŕmna zmes pre ošípané |
6,94 n = 15 |
3,01 n = 17 |
3,27 n = 17 |
9,55 n = 13 |
|
Kŕmna zmes pre brojlery |
9,31 n = 16 |
3,92 n = 18 |
5,08 n = 18 |
13,93 n = 16 |
|
Bielkovinový koncentrát |
22,32 n = 16 |
5,06 n = 17 |
12,01 n = 17 |
47,74 n = 15 |
|
Premix |
58,42 n = 16 |
– |
90,21 n = 16 |
98,03 n = 16 |
|
n = počet zúčastnených laboratórií. |
||||
7.1. Opakovateľnosť
Opakovateľnosť vyjadrená ako ‚ vnútrolaboratórna smerodajná odchýlka‘ vzájomného porovnávania z predchádzajúcej tabuľky je uvedená v nasledujúcich tabuľke:
Variačný koeficient (v %) opakovateľnosti (CVr)
|
Referenčný materiál |
Aminokyselina |
|||
|
Treonín |
Cyste)ín |
Metionín |
Lyzín |
|
|
Kŕmna zmes pre ošípané |
1,9 n = 15 |
3,3 n = 17 |
3,4 n = 17 |
2,8 n = 13 |
|
Kŕmna zmes pre brojlery |
2,1 n = 16 |
2,8 n = 18 |
3,1 n = 18 |
2,1 n = 16 |
|
Bielkovinový koncentrát |
2,7 n = 16 |
2,6 n = 17 |
2,2 n = 17 |
2,4 n = 15 |
|
Premix |
2,2 n = 16 |
– |
2,4 n = 16 |
2,1 n = 16 |
|
n = počet zúčastnených laboratórií. |
||||
7.2. Reprodukovateľnosť
Výsledky smerodajnej odchýlky medzi laboratóriami na základe uvedeného vzájomného porovnania sú uvedené v tabuľkách ďalej:
Variačný koeficient (v %) reprodukovateľnosti (CVR)
|
Referenčný materiál |
Aminokyselina |
|||
|
Treonín |
Cyste)ín |
Metionín |
Lyzín |
|
|
Kŕmna zmes pre ošípané |
4,1 n = 15 |
9,9 n = 17 |
7,0 n = 17 |
3,2 n = 13 |
|
Kŕmna zmes pre brojlery |
5,2 n = 16 |
8,8 n = 18 |
10,9 n = 18 |
5,4 n = 16 |
|
Bielkovinový koncentrát |
3,8 n = 16 |
12,3 n = 17 |
13,0 n = 17 |
3,0 n = 15 |
|
Premix |
4,3 n = 16 |
– |
6,9 n = 16 |
6,7 n = 16 |
|
n = počet zúčastnených laboratórií. |
||||
8. Využitie referenčných materiálov
Správne uplatňovanie tejto metódy sa overí vykonaním opakovaných meraní certifikovaných referenčných materiálov, ak sú takéto materiály k dispozícii. Odporúča sa kalibrácia certifikovaným kalibračným roztokom aminokyselín.
9. Poznámky
|
9.1. |
V dôsledku rozdielov medzi analyzátormi aminokyselín sa berú za základ konečné koncentrácie kalibračných roztokov štandardných aminokyselín (pozri body 3.27.4 a 3.27.5) a hydrolyzátu (pozri bod 5.3.4).
Rozsah lineárnej odozvy prístrojového vybavenia sa musí preveriť pri všetkých aminokyselinách. Štandardný roztok sa zriedi s citranovým tlmivým roztokom tak, aby plochy píkov boli v strede rozsahu. |
|
9.2. |
V prípade použitia zariadenia na vysokoúčinnú kvapalinovú chromatografiu na analýzu hydrolyzátov sa musia optimalizovať experimentálne podmienky v súlade s odporúčaniami výrobcu. |
|
9.3. |
Uplatňovaním tejto metódy na kŕmne zmesi alebo premixy s obsahom viac ako 1 % chloridu (koncentrát, minerálne krmivá, doplnkové krmivá) môže dôjsť k podhodnoteniu metionínu a musí sa vykonať osobitná úprava. |
10. Kritériá účinnosti
Zhrnutie výsledkov (okrem výsledkov týkajúcich sa tyrozínu) pochádzajúcich z dvoch medzilaboratórnych štúdií (zo štúdie z roku 1990 uvedenej v bode 7 a zo štúdie z roku 2005 uvedenej v norme EN/ISO 13903) poskytuje nasledujúce kritériá opakovateľnosti a reprodukovateľnosti. Hodnoty odvodené z týchto dvoch medzilaboratórnych skúšok sa nesmú vzťahovať na iné rozsahy a matrice koncentrácie než tie, ktoré sú dané.
10.1. Opakovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch stanovení vykonaných v tej istej vzorke v rovnakom laboratóriu a tou istou osobou vykonávajúcou analýzu nesmie presiahnuť:
|
— |
6 % z vyššej hodnoty pre celkový obsah aminokyselín v prípade glycínu, alanínu, lyzínu, prolínu, kyseliny glutámovej, izoleucínu a histidínu, |
|
— |
8 % z vyššej hodnoty pre celkový obsah aminokyselín v prípade treonínu, fenylalanínu, metionínu, kyseliny asparágovej a leucínu, |
|
— |
10 % z vyššej hodnoty pre celkový obsah aminokyselín v prípade arginínu a valínu, |
|
— |
12 % z vyššej hodnoty pre celkový obsah aminokyseliny serín, |
|
— |
15 % z vyššej hodnoty pre celkový obsah aminokyseliny cysteín (cystín). |
10.2. Reprodukovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch stanovení vykonaných v tej istej vzorke v rôznych laboratóriách a/alebo rôznymi osobami vykonávajúcimi analýzu nesmie presiahnuť:
|
— |
15 % z vyššej hodnoty pre celkový obsah aminokyselín v prípade glycínu, alanínu a treonínu, |
|
— |
20 % z vyššej hodnoty pre celkový obsah aminokyselín v prípade lyzínu, prolínu, fenylalanínu, metionínu a kyseliny asparágovej, |
|
— |
22 % z vyššej hodnoty pre celkový obsah aminokyselín v prípade kyseliny glutámovej a leucínu. |
|
— |
27 % z vyššej hodnoty pre celkový obsah aminokyseliny arginín, |
|
— |
32 % z vyššej hodnoty pre celkový obsah aminokyseliny izoleucín, |
|
— |
35 % z vyššej hodnoty pre celkový obsah aminokyselín v prípade valínu a serínu, |
|
— |
40 % z vyššej hodnoty pre celkový obsah aminokyseliny histidín, |
|
— |
50 % z vyššej hodnoty pre celkový obsah aminokyseliny cysteín (cystín). |
F. STANOVENIE TRYPTOFÁNU
Na stanovenie tryptofánu sa použijú tieto analytické metódy:
|
— |
EN ISO 13904 Krmivá pre zvieratá. Stanovenie obsahu tryptofánu, |
|
— |
analytická metóda opísaná ďalej v bodoch 1 až 9. |
1. Účel a oblasť
Metóda umožňuje stanovenie celkového a voľného tryptofánu v krmivách. Nerozlišuje medzi D a L formami.
2. Podstata metódy
Na stanovenie celkového tryptofánu sa vzorka hydrolyzuje v alkalickom prostredí s nasýteným roztokom hydroxidu bárnatého a zahreje sa na 110 °C na 20 hodín. Po hydrolýze sa pridá vnútorný štandard.
Na stanovenie voľného tryptofánu sa vzorka extrahuje v mierne kyslom prostredí v prítomnosti vnútorného štandardu.
Tryptofán a vnútorný štandard v hydrolyzáte alebo v extrakte sa stanovujú pomocou HPLC s fluorescenčnou detekciou.
3. Činidlá
|
3.1. |
Musí sa použiť dvakrát destilovaná voda alebo voda rovnakej kvality (vodivosť < 10 μS/cm). |
|
3.2. |
Štandardná látka: tryptofán (čistota/obsah ≥ 99 %) vysušený vo vákuu nad oxidom fosforečným. |
|
3.3. |
Vnútorný štandard: α-metyl-tryptofán (čistota/obsah ≥ 99 %) vysušený vo vákuu nad oxidom fosforečným. |
|
3.4. |
Oktahydrát hydroxidu bárnatého [Ba(OH)2.8H2O sa nesmie nechať dlho na vzduchu, aby sa nevytváral BaCO3, ktorý môže narušiť proces stanovenia] (pozri poznámku bod 9.3). |
|
3.5. |
Hydroxid sodný. |
|
3.6. |
Kyselina orto-fosforečná, w (w/w) = 85 %. |
|
3.7. |
Kyselina chlorovodíková, ρ20 1,19 g/ml. |
|
3.8. |
Metanol, čistoty HPLC. |
|
3.9. |
Petroléter, rozpätie bodu varu 40 °C – 60 °C. |
|
3.10. |
Roztok hydroxidu sodného, c = 1 mol/l.
Rozpustite 40,0 g NaOH (bod 3.5) vo vode a objem doplňte vodou na 1 liter (bod 3.1). |
|
3.11. |
Kyselina chlorovodíková, c = 6 mol/l:
vezmite 492 ml HCl (bod 3.7) a objem doplňte vodou na 1 liter. |
|
3.12. |
Kyselina chlorovodíková, c = 1 mol/l:
vezmite 82 ml HCl (bod 3.7) a objem doplňte vodou na 1 liter. |
|
3.13. |
Kyselina chlorovodíková, c = 0,1 mol/l:
vezmite 8,2 ml HCl (bod 3.7) a objem doplňte vodou na 1 liter. |
|
3.14. |
Kyselina orto-fosforečná, c = 0,5 mol/l:
vezmite 34 ml kyseliny orto-fosforečnej (bod 3.6) a objem doplňte vodou na 1 liter (bod 3.1). |
|
3.15. |
Koncentrovaný roztok tryptofánu (bod 3.2), c = 2,50 μmol/ml:
v 500 ml kalibrovanej odmernej banke rozpustite 0,2553 g tryptofánu (bod 3.2) v kyseline chlorovodíkovej (bod 3.13) a doplňte kyselinou chlorovodíkovou (bod 3.13) po značku. Skladujte pri teplote –18 °C maximálne štyri týždne. |
|
3.16. |
Koncentrovaný roztok vnútorného štandardu, c = 2,50 μmol/ml:
v 500 ml kalibrovanej odmernej banke rozpustite 0,2728 g α-metyl-tryptofánu (bod 3.3) v kyseline chlorovodíkovej (bod 3.13) a doplňte kyselinou chlorovodíkovou (bod 3.13) po značku. Skladujte pri teplote –18 °C maximálne štyri týždne. |
|
3.17. |
Kalibračný štandardný roztok tryptofánu a vnútorného štandardu:
vezmite 2,00 ml koncentrovaného roztoku tryptofánu (bod 3.15) a 2,00 ml koncentrovaného roztoku vnútorného štandardu (α-metyl-tryptofán) (bod 3.16). Zrieďte vodou (bod 3.1.) a metanolom (bod 3.8.) na približne rovnaký objem a rovnakú koncentráciu metanolu (10 – 30 %), ako má konečný hydrolyzát. Tento roztok sa musí pripravovať čerstvo pred použitím. Počas prípravy ho chráňte pred priamym slnečným svetlom. |
|
3.18. |
Kyselina octová. |
|
3.19. |
1,1,1-trichloro-2-metyl-2-propanol. |
|
3.20. |
Etanolamín, w (w/w) > 98 %. |
|
3.21. |
Roztok 1 g 1,1,1-trichloro-2-metyl-2-propanolu (bod 3.19) v 100 ml metanolu (bod 3.8). |
|
3.22. |
Mobilná fáza pre HPLC: 3,00 g kyseliny octovej (bod 3.18) + 900 ml vody (bod 3.1) + 50,0 ml roztoku (bod 3.21) 1,1,1-trichloro-2-metyl-2-propanolu (bod 3.19) v metanole (bod 3.8) (1 g/100 ml). Upravte pH na 5,00 pomocou etanolamínu (bod 3.20). Objem doplňte vodou (bod 3.1) na 1 000 ml. |
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
Zariadenie HPLC s fluorescenčným detektorom. |
|
4.2. |
Kolóna na kvapalinovú chromatografiu, 125 mm × 4 mm, s náplňou C18, 3 μm alebo ekvivalentná. |
|
4.3. |
pH meter. |
|
4.4. |
Polypropylénová banka, objem 125 ml so širokým hrdlom a závitovým uzáverom. |
|
4.5. |
Membránový filter, 0,45 μm. |
|
4.6. |
Autokláv, 110 (± 2) °C, 1,4 (± 0,1) baru. |
|
4.7. |
Mechanická trepačka alebo magnetické miešadlo. |
|
4.8. |
Vírivý mixér. |
5. Postup
5.1. Príprava vzoriek
Vzorka sa pomelie tak, aby prepadla sitom s veľkosťou ôk 0,5 mm. Vzorky s vysokým obsahom vlhkosti sa pred mletím musia vysušiť buď vzduchom pri teplote do 50 °C, alebo lyofilizáciou. Vzorky s vysokým obsahom tuku sa pred mletím extrahujú petroléterom (bod 3.9).
5.2. Stanovenie voľného tryptofánu (extrakt)
Navážte s presnosťou na 1 mg primerané množstvo (1 – 5 g) pripravenej vzorky (bod 5.1) do Erlenmeyerovej banky. Pridajte 100,0 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.13) a 5,00 ml koncentrovaného roztoku vnútorného štandardu (bod 3.16). Zmes trepte alebo miešajte 60 min. na mechanickej trepačke alebo na magnetickej miešačke (bod 4.7). Nechajte sediment usadiť a pipetou preneste 10,0 ml zo supernatantu do kadičky. Pridajte 5 ml kyseliny orto-fosforečnej (bod 3.14). Upravte pH na 3 pomocou hydroxidu sodného (bod 3.10). Pridajte dostatočné množstvo metanolu (bod 3.8.) na dosiahnutie koncentrácie v rozmedzí 10 až 30 % metanolu v konečnom objeme. Preneste do kalibrovanej odmernej banky primeraného objemu a rozrieďte s vodou na objem potrebný na chromatografiu [približne rovnaký objem, ako je objem kalibračného štandardného roztoku (bod 3.17)].
Prefiltrujte niekoľko ml roztoku cez 0,45 μm membránový filter (bod 4.5) pred nástrekom na HPLC kolónu. Ďalším krokom je chromatografia podľa bodu 5.4.
Štandardný roztok a extrakty chráňte pred priamym slnečným svetlom. Ak nie je možné analyzovať extrakty v ten istý deň, môžu sa skladovať pri teplote 5 °C maximálne tri dni.
5.3. Stanovenie celkového tryptofánu (hydrolyzát)
Navážte s presnosťou na 0,2 mg od 0,1 do 1 g pripravenej vzorky (bod 5.1) do polypropylénovej banky (bod 4.4). Navážené množstvo vzorky má obsahovať približne 10 mg dusíka. Pridajte 8,4 g oktahydrátu hydroxidu bárnatého (bod 3.4) a 10 ml vody. Zamiešajte na vírivom mixéri (bod 4.8.) alebo magnetickom miešadle (bod 4.7.). Ponechajte teflónový magnet v zmesi. Steny nádoby opláchnite 4 ml vody. Položte na ňu skrutkový uzáver a voľne banku uzatvorte. Preneste do autoklávu (bod 4.6) s vriacou vodou a nechajte v pare 30 – 60 minút. Uzatvorte autokláv a autoklávujte 20 hodín pri 110 (± 2) °C.
Pred otvorením autoklávu znížte teplotu na hodnotu tesne pod 100 °C. K teplej zmesi pridajte 30 ml vody laboratórnej teploty, aby ste sa vyhli kryštalizácii Ba(OH)2.8H2O. Jemne potrepte alebo premiešajte. Pridajte 2,00 ml koncentrovaného roztoku vnútorného štandardu (α-metyl-tryptofán) (bod 3.16). Nechajte nádobu 15 minút ochladzovať vo vodnom/ľadovom kúpeli.
Potom pridajte 5 ml kyseliny orto-fosforečnej (bod 3.14). Nádobu nechajte v chladiacom kúpeli a neutralizujte pomocou HCl (bod 3.11) za stáleho miešania a upravte pH na 3,0 pomocou HCl (bod 3.12). Pridajte dostatočné množstvo metanolu na dosiahnutie koncentrácie v rozmedzí 10 až 30 % metanolu v konečnom objeme. Preneste do kalibrovanej odmernej banky primeraného objemu a zrieďte s vodou, aby sa dosiahol stanovený objem potrebný na chromatografiu (napríklad 100 ml). Pridanie metanolu nesmie spôsobiť vyzrážanie.
Prefiltrujte niekoľko ml roztoku cez 0,45 μm membránový filter (bod 4.5) pred nástrekom na HPLC kolónu. Ďalším krokom je chromatografia podľa bodu 5.4.
Štandardný roztok a hydrolyzáty chráňte pred priamym slnečným svetlom. Ak nie je možné analyzovať hydrolyzáty v ten istý deň, môžu sa skladovať pri teplote 5 °C maximálne tri dni.
5.4. Stanovenie pomocou HPLC
Na usmernenie sú k dispozícii tieto podmienky pre izokratickú elúciu; môžu sa uplatniť iné podmienky, ak poskytujú rovnaké výsledky (pozri aj poznámky k bodom 9.1 a 9.2):
|
Kolóna na kvapalinovú |
125 mm × 4 mm, s náplňou C18, 3 μm alebo chromatografiu (bod 4.2): ekvivalentná |
|
Teplota kolóny: |
Izbová teplota |
|
Mobilná fáza (bod 3.22): |
3,00 g kyseliny octovej (bod 3.18) + 900 ml vody (bod 3.1) + 50,0 ml roztoku (bod 3.21) 1,1,1-trichloro-2- metyl-2-propanolu (bod 3.19) v metanole (bod 3.8) (1 g/100 ml). Upravte pH na 5,00 pomocou etanolamínu (bod 3.20). Doplňte vodou (bod 3.1) na objem 1 000 ml. |
|
Prietoková rýchlosť: |
1 ml/min. |
|
Celkový čas analýzy: |
približne 34 min. |
|
Detekčná vlnová dĺžka: |
excitácia: 280 nm, emisia: 356 nm |
|
Vstrekový objem |
20 μl |
6. Výpočet výsledkov
Množstvo tryptofánu (X) v g na 100 g vzorky sa vypočíta podľa vzorca:
|
A |
= |
plocha píku vnútorného štandardu, kalibračného štandardného roztoku (bod 3.17), |
|
B |
= |
plocha píku tryptofánu, extraktu (bod 5.2) alebo hydrolyzátu (bod 5.3), |
|
V1 |
= |
objem v ml (2 ml) koncentrovaného roztoku tryptofánu (bod 3.15) pridaného do kalibračného roztoku (bod 3.17), |
|
c |
= |
koncentrácia v μmol/ml (= 2,50) koncentrovaného roztoku tryptofánu (bod 3.15) pridaného do kalibračného roztoku (bod 3.17), |
|
V2 |
= |
objem v ml koncentrovaného roztoku vnútorného štandardu (bod 3.16) pridaného pri extrakcii (bod 5.2) (= 5,00 ml) alebo k hydrolyzátu (bod 5.3) (= 2,00 ml), |
|
C |
= |
plocha píku vnútorného štandardu, extraktu (bod 5.2) alebo hydrolyzátu (bod 5.3), |
|
D |
= |
plocha píku tryptofánu, kalibračného štandardného roztoku (bod 3.17), |
|
V3 |
= |
objem v ml (bod = 2,00 ml) koncentrovaného roztoku vnútorného štandardu (bod 3.16) pridaného do kalibračného štandardného roztoku (bod 3.17), |
|
m |
= |
hmotnosť vzorky v g (upravená na pôvodnú hmotnosť, ak je sušená a/alebo odtučnená), |
|
M |
= |
molekulová hmotnosť tryptofánu (= 204,23 g/mol). |
7. Opakovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch paralelných stanovení vykonaných na tej istej vzorke nesmie presiahnuť 10 % z najvyššieho výsledku.
8. Výsledky medzilaboratórnej štúdie
Zorganizovala sa medzilaboratórna štúdia EÚ (4. vzájomné porovnávanie), v ktorej sa analyzovali tri vzorky až v 12 laboratóriách na overenie metódy pre hydrolýzu. Každá vzorka sa analyzovala päťkrát. Výsledky sú uvedené v tejto tabuľke:
|
|
Vzorka 1 Krmivo pre ošípané |
Vzorka 2 Krmivo pre ošípané doplnené L-tryptofánom |
Vzorka 3 Koncentrát krmiva pre ošípané |
||||||||||||||||
|
L |
12 |
12 |
12 |
||||||||||||||||
|
n Priemer [g/kg] |
50 2,42 |
55 3,40 |
50 4,22 |
||||||||||||||||
|
sr [g/kg] |
0,05 |
0,05 |
0,08 |
||||||||||||||||
|
r [g/kg] |
0,14 |
0,14 |
0,22 |
||||||||||||||||
|
CVr [%] |
1,9 |
1,6 |
1,9 |
||||||||||||||||
|
SR [g/kg] |
0,15 |
0,20 |
0,09 |
||||||||||||||||
|
R [g/kg] |
0,42 |
0,56 |
0,25 |
||||||||||||||||
|
CVR [%] |
6,3 |
6,0 |
2,2 |
||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Zorganizovala sa ďalšia medzilaboratórna štúdia EÚ (3. vzájomné porovnávanie), v ktorej sa analyzovali dve vzorky až v 13 laboratóriách na overenie metódy pre extrakciu voľného tryptofánu. Každá vzorka sa analyzovala päťkrát. Výsledky sú uvedené v tejto tabuľke:
|
|
Vzorka 4 Zmes pšenice a sóje |
Vzorka 5 Zmes pšenice a sóje (= vzorka 4) s pridaným tryptofánom (0,457g/kg) |
||||||||||||||||
|
L n |
12 55 |
12 60 |
||||||||||||||||
|
Priemer [g/kg] |
0,391 |
0,931 |
||||||||||||||||
|
sr [g/kg] |
0,005 |
0,012 |
||||||||||||||||
|
r [g/kg] |
0,014 |
0,034 |
||||||||||||||||
|
CVr [%] |
1,34 |
1,34 |
||||||||||||||||
|
SR [g/kg] |
0,018 |
0,048 |
||||||||||||||||
|
R [g/kg] |
0,050 |
0,134 |
||||||||||||||||
|
CVR [%] |
4,71 |
5,11 |
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||
Zorganizovala sa ďalšia štúdia EÚ vzájomného porovnania, v ktorej sa analyzovali štyri vzorky až v siedmich laboratóriách s cieľom certifikovať tryptofán na hydrolýzu. Výsledky sa uvádzajú ďalej. Každá vzorka sa analyzovala päťkrát.
|
|
Vzorka 1 Kŕmna zmes pre ošípané (CRM 117) |
Vzorka 2 Rybia múčka s nízkym obsahom tuku (CRM 118) |
Vzorka 3 Sójová múčka (CRM 119) |
Vzorka 4 Sušené odstredené mlieko (CRM 120) |
||||||||||||||||
|
L |
7 |
7 |
7 |
7 |
||||||||||||||||
|
n |
25 |
30 |
30 |
30 |
||||||||||||||||
|
Priemer [g/kg] |
2,064 |
8,801 |
6,882 |
5,236 |
||||||||||||||||
|
sr [g/kg] |
0,021 |
0,101 |
0,089 |
0,040 |
||||||||||||||||
|
r [g/kg] |
0,059 |
0,283 |
0,249 |
0,112 |
||||||||||||||||
|
CVr [%] |
1,04 |
1,15 |
1,30 |
0,76 |
||||||||||||||||
|
SR [g/kg] |
0,031 |
0,413 |
0,283 |
0,221 |
||||||||||||||||
|
R [g/kg] |
0,087 |
1,156 |
0,792 |
0,619 |
||||||||||||||||
|
CVR [%] |
1,48 |
4,69 |
4,11 |
4,22 |
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
9. Poznámky
|
9.1. |
Nasledovné špeciálne chromatografické podmienky môžu poskytnúť lepšiu separáciu tryptofánu a α-metyl-tryptofánu.
Izokratická elúcia, po ktorej nasleduje gradientové čistenie kolóny:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
9.2. |
Chromatografia sa mení v závislosti od typu HPLC a od použitej náplne kolóny. Zvolený systém musí umožňovať rozlíšenie na základnú čiaru medzi tryptofánom a vnútorným štandardom. Okrem toho je dôležité, aby sa produkty degradácie dobre oddelili od tryptofánu a vnútorného štandardu. Hydrolyzáty bez vnútorného štandardu sa musia analyzovať na kontrolu základnej čiary pod vnútorným štandardom na prítomnosť nečistôt. Je dôležité, aby bol čas analýzy dostatočne dlhý na elúciu všetkých produktov degradácie, inak môžu oneskorene eluujúce píky interferovať s nasledujúcou chromatografickou analýzou.
V pracovnom rozsahu musí chromatografický systém dávať lineárnu odozvu. Lineárna odozva sa meria konštantnou (bežnou) koncentráciou vnútorného štandardu a meniacimi sa koncentráciami tryptofánu. Je dôležité, aby rozmery píkov tryptofánu aj vnútorného štandardu patrili do lineárneho rozsahu HPLC/fluorescenčného systému. Ak je jeden z píkov – tryptofánu a/alebo vnútorného štandardu – príliš malý alebo príliš veľký, analýzu treba zopakovať s inou veľkosťou vzorky a/alebo so zmeneným konečným objemom. |
9.3. Hydroxid bárnatý
Čím je hydroxid bárnatý starší, tým ťažšie sa rozpúšťa. Výsledkom je nečíry roztok na stanovenie pomocou HPLC, ktorý môže viesť k nízkym výsledným hodnotám tryptofánu.
G. STANOVENIE SUROVÝCH OLEJOV A TUKOV
1. Účel a oblasť
Táto metóda je určená na stanovenie surových olejov a tukov v krmivách.
Použitie týchto dvoch postupov uvedených ďalej závisí od charakteru a zloženia krmív a od dôvodu, prečo sa analýza vykonáva.
Na stanovenie obsahu surových olejov a tukov v olejnatých semenách a olejnatých plodoch, ako aj v krmive, ktorých obsah surových olejov/tukov je vyšší ako 15 %, by sa mala vykonať extrakcia podľa postupu A a reextrakcia podľa postupu B (bod 5.3).
1.1. Postup A – priamo extrahovateľné surové oleje a tuky
Táto metóda sa uplatňuje na kŕmne suroviny rastlinného pôvodu okrem tých, na ktoré sa vzťahuje postup B.
1.2. Postup B – celkové surové oleje a tuky
Táto metóda sa uplatňuje na kŕmne suroviny živočíšneho pôvodu a na všetky kŕmne zmesi. Používa sa aj pri všetkých materiáloch, z ktorých sa oleje a tuky nedajú úplne extrahovať bez predchádzajúcej hydrolýzy (napr. glutény, kvasnice, zemiakové bielkoviny a produkty, ktoré boli spracované postupom ako extrúzia, vločkovanie a zahrievanie).
1.3. Interpretácia výsledkov
Vo všetkých prípadoch, keď sa postupom B dosiahne vyšší výsledok ako postupom A, sa za správnu hodnotu považuje výsledok získaný postupom B.
2. Podstata metódy
2.1. Postup A
Vzorka sa extrahuje petroléterom. Rozpúšťadlo sa oddestiluje a zvyšok sa vysuší a odváži.
2.2. Postup B
Vzorka sa upravuje kyselinou chlorovodíkovou za varu. Zmes sa ochladí a prefiltruje. Zvyšok sa premýva a vysuší a postúpi na stanovenie podľa postupu A.
3. Činidlá
|
3.1. |
Petroléter, rozpätie bodu varu: 40 °C – 60 °C. Hodnota brómového čísla musí byť nižšia ako 1 a zvyšok po odparení menej ako 2 mg/100 ml. |
|
3.2. |
Síran sodný, bezvodý. |
|
3.3. |
Kyselina chlorovodíková, c = 3 mol/l. |
|
3.4. |
Filtračná pomôcka, napr. Kieselguhr, Hyflo-supercel. |
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
Extrakčná aparatúra. Ak je vybavený sifónom (Soxhletov prístroj), prietoková rýchlosť musí byť taká, aby vykazovala 10 cyklov za hodinu; ak ide o zariadenie bez sifónu, prietoková rýchlosť musí byť 10 ml za minútu. |
|
4.2. |
Extrakčné patróny, ktoré neobsahujú látky rozpustné v petroléteri a ktoré majú priepustnosť v súlade s požiadavkami bodu 4.1. |
|
4.3. |
Sušiareň, buď vákuová nastavená na 75 ± 3 °C, alebo vzduchová nastavená na 100 ± 3 °C. |
5. Postup
5.1. Postup A (pozri bod 8.1)
Navážte 5 g vzorky s presnosťou na 1 mg, preneste ju do extrakčnej patróny (bod 4.2) a prikryte kúskom beztukovej vaty.
Vložte patrónu do extraktora (bod 4.1) a extrahujte šesť hodín petroléterom (bod 3.1). Zachyťte extrakt petroléteru v suchej odváženej banke s obsahom zrniečok pemzy (6).
Oddestilujte rozpúšťadlo. Sušte zvyšok, ktorý zostal v banke, jeden a pol hodiny v sušiarni (bod 4.3). Nechajte vychladnúť v exsikátore a odvážte. Opäť sušte 30 minút, aby ste zabezpečili konštantnú hmotnosť olejov a tukov (strata hmotnosti medzi dvomi po sebe nasledujúcimi váženiami nesmie prekročiť 1 mg).
5.2. Postup B
Navážte 2,5 g vzorky s presnosťou na 1 mg (pozri bod 8.2), vložte do 400 ml kadičky alebo do 300 ml Erlenmeyerovej banky a pridajte 100 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.3) a zrniečka pemzy. Kadičku prikryte hodinovým sklíčkom alebo na Erlenmeyerovu banku nasaďte spätný chladič. Uveďte zmes do mierneho varu na slabom ohni alebo vyhrievacej platni a varte jednu hodinu. Zabráňte prilepeniu vzorky na steny nádobky.
Ochlaďte a pridajte také množstvo filtračnej pomôcky (bod 3.4), ktoré bude dostatočné na zabránenie akýmkoľvek stratám oleja a tuku počas filtrácie. Prefiltrujte cez navlhčený, beztukový, dvojitý filtračný papier. Zvyšok premývajte studenou vodou, kým nezískate neutrálny filtrát. Skontrolujte, či filtrát neobsahuje oleje alebo tuky. Ich prítomnosť znamená, že sa vzorka pred hydrolýzou musí extrahovať petroléterom podľa postupu A.
Položte dvojitý filtračný papier obsahujúci zvyšok na hodinové sklíčko a sušte jeden a pol hodiny vo vzduchovej sušiarni (bod 4.3) pri teplote 100 °C ± 3 °C.
Vložte dvojitý filtračný papier obsahujúci suché zvyšky do extrakčnej patróny (bod 4.2) a prikryte kúskom beztukovej vaty. Patrónu vložte do extraktora (bod 4.1) a postupujte tak, ako sa uvádza v druhom a treťom odseku bodu 5.1.
5.3. Postup A a reextrakcia podľa postupu B
Na stanovenie obsahu surových olejov a tukov v olejnatých semenách a olejnatých plodoch, ako aj v krmive, ktorých obsah surových olejov/tukov je vyšší ako 15 %, by sa mala vykonať extrakcia podľa postupu A a reextrakcia podľa postupu B.
To znamená, že po extrakcii petroléterom (postup A) sa zvyšok alebo časť zvyšku reextrahuje kyselinou chlorovodíkovou (postup B). Obsah surových olejov a tukov je suma výsledkov postupov A a B.
6. Vyjadrenie výsledkov
Vyjadrite hmotnosť zvyšku ako percento zo vzorky.
7. Opakovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch paralelných stanovení vykonaných na tej istej vzorke tým istým analytikom nesmie presiahnuť:
|
— |
0,2 % v absolútnej hodnote v prípade obsahu surových olejov a tukov nižšieho ako 5 %, |
|
— |
4,0 % z najvyššieho výsledku pre obsahy 5 – 10 %, |
|
— |
0,4 % v absolútnej hodnote pre obsah vyšší ako 10 %. |
8. Poznámky
|
8.1. |
Pri produktoch s vysokým obsahom olejov a tukov, ktoré sa ťažko drvia alebo sú nevhodné na získanie homogénnej redukovanej skúšobnej vzorky, postupujte podľa tohto postupu:
Navážte 20 g vzorky s presnosťou na 1 mg a zmiešajte s 10 alebo viac gramami bezvodého síranu sodného (bod 3.2). Extrahujte petroléterom (bod 3.1) podľa bodu 5.1. Získaný extrakt doplňte na 500 ml petroléterom (bod 3.1) a premiešajte. Odoberte 50 ml roztoku a vložte do malej, suchej, odváženej banky obsahujúcej zrniečka pemzy. Rozpúšťadlo oddestilujte, vysušte a postupujte spôsobom uvedeným v poslednom odseku bodu 5.1. Odstráňte rozpúšťadlo z extrakčného zvyšku, ktorý zostal v patróne, zvyšok rozdrvte na jemnosť 1 mm, vráťte do extrakčnej patróny (nepridávajte síran sodný) a postupujte spôsobom uvedeným v druhom a treťom odseku bodu 5.1. Vypočítajte obsah olejov a tukov ako percento vzorky s pomocou tohto vzorca:
kde:
|
|
8.2. |
V prípade niektorých produktov (napr. s nízkym obsahom olejov a tukov) sa môže množstvo skúšobnej vzorky zvýšiť. |
|
8.3. |
V prípade krmív pre spoločenské zvieratá s vysokým obsahom vody sa môže stať, že ich bude treba zmiešať s bezvodým síranom sodným ešte pred hydrolýzou a extrakciou podľa postupu B. |
|
8.4. |
V bode 5.2 môže byť na premytie zvyšku po filtrácii efektívnejšie použiť horúcu vodu namiesto studenej. |
|
8.5. |
V prípade niektorých krmív môže byť potrebné 1,5-hodinovú dobu sušenia predĺžiť. Vyhnite sa nadmernému sušeniu, keďže to môže viesť k nízkym výsledným hodnotám. Je možné použiť aj mikrovlnnú rúru. |
H. STANOVENIE VLÁKNINY
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanoviť beztukové organické látky v krmivách, ktoré sú nerozpustné v kyslom a zásaditom prostredí a bežne sa označujú ako vláknina.
Metóda sa neuplatňuje v prípade lignocelulózy a aktívneho uhlia (príliš jemné častice).
2. Podstata metódy
Vzorka, v prípade potreby odtučnená, sa postupne rozkladá vriacimi roztokmi kyseliny sírovej a hydroxidu draselného v predpísaných koncentráciách. Zvyšok sa oddelí filtráciou na sklenenej filtračnej frite, premyje, vysuší, odváži a spopolní pri teplote 475 až 500 °C. Úbytok hmotnosti v dôsledku spopolnenia zodpovedá vláknine prítomnej v skúšobnej vzorke.
3. Činidlá
|
3.1. |
Kyselina sírová, c = 0,13 mol/l. |
|
3.2. |
Protipeniace činidlo (napr. n-oktanol). |
|
3.3. |
Filtračná pomôcka (Celit 545 alebo ekvivalentná) žíhaná štyri hodiny pri teplote 500 °C (bod 8.6). |
|
3.4. |
Acetón. |
|
3.5. |
Petroléter, rozpätie bodu varu 40 °C – 60 °C. |
|
3.6. |
Kyselina chlorovodíková, c = 0,5 mol/l. |
|
3.7. |
Roztok hydroxidu draselného, c = 0,23 mol/l. |
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
Vyhrievacia jednotka určená na rozklad kyselinou sírovou a roztokom hydroxidu draselného vybavená držiakom na filtračný téglik (4.2) a výstupnou rúrkou s kohútom na vypustenie kvapaliny a vákua, podľa možnosti so stlačeným vzduchom. Pred použitím jednotku každý deň predhrievajte vriacou vodou počas piatich minút. |
|
4.2. |
Sklenený filtračný téglik so sklenenou filtračnou fritou s veľkosťou pórov 40 – 90 μm. Pred prvým použitím žíhajte niekoľko minút pri teplote 500 °C a nechajte vychladnúť (bod 8.6). |
|
4.3. |
Valec s objemom najmenej 270 ml so spätným chladičom, vhodný na varenie. |
|
4.4. |
Sušiareň s termostatom. |
|
4.5. |
Mufľová pec s termostatom. |
|
4.6. |
Extrakčná jednotka s podpornou platňou na filtračný téglik (bod 4.2) a vypúšťacím potrubím s kohútom na uvoľňovanie vákua a vypúšťanie kvapaliny. |
|
4.7. |
Spojovacie krúžky na spájanie vyhrievacej jednotky (bod 4.1), téglika (bod 4.2) a valca (bod 4.3) a na pripojenie jednotky na extrakciu za studena (bod 4.6) a téglika. |
5. Postup
Navážte 1 g pripravenej vzorky s presnosťou na 1 mg a vložte do téglika (bod 4.2) (pozri poznámky body 9.1, 9.2 a 9.3) a pridajte 1 g filtračnej pomôcky (bod 3.3).
Spojte vyhrievaciu jednotku (bod 4.1) a filtračný téglik (bod 4.2), potom pripojte k tégliku valec (bod 4.3). Nalejte 150 ml vriacej kyseliny sírovej (bod 3.1) do valca spojeného s téglikom a v prípade potreby pridajte niekoľko kvapiek protipeniaceho činidla (bod 3.2).
Uveďte tekutinu do varu v priebehu 5 minút ± 2 minúty a prudko varte presne 30 minút.
Otvorte kohút na vypúšťacom potrubí (bod 4.1) a vo vákuu filtrujte kyselinu sírovú cez filtračný téglik a zvyšok premyte tromi po sebe nasledujúcimi 30 ml dávkami vriacej vody. Presvedčte sa, že zvyšok je prefiltrovaný po každom premytí dosucha.
Zatvorte výpustný kohút a nalejte 150 ml vriaceho roztoku hydroxidu draselného (bod 3.7) do valca spojeného s téglikom a pridajte niekoľko kvapiek protipeniaceho činidla (bod 3.2). Uveďte tekutinu do varu v priebehu 5 minút ± 2 minúty a prudko varte presne 30 minút. Prefiltrujte a zopakujte postup premývania použitý pri kroku s kyselinou sírovou.
Po poslednom premytí a vysušení odpojte téglik a jeho obsah a znovu pripojte k jednotke na extrakciu za studena (bod 4.6). Vytvorte vákuum a premyte zvyšok v tégliku tromi po sebe nasledujúcimi 25 ml dávkami acetónu (bod 3.4) a presvedčte sa, či bol zvyšok po každom premytí prefiltrovaný dosucha.
Vysušte téglik na konštantnú hmotnosť v sušiarni pri teplote 130 °C. Po každom vysušení nechajte vychladnúť v exsikátore a rýchlo odvážte. Umiestnite téglik do mufľovej pece a spopolňujte na konštantnú hmotnosť (strata hmotnosti medzi dvomi po sebe nasledujúcimi váženiami musí byť najviac 2 mg) pri teplote 475 °C až 500 °C po dobu najmenej 30 minút.
Po každom zahriatí najskôr nechajte vychladnúť v peci a potom v exsikátore pred vážením.
Vykonajte slepý pokus bez vzorky. Strata hmotnosti v dôsledku spopolňovania nesmie presiahnuť 4 mg.
6. Výpočet výsledkov
Obsah vlákniny ako percento vzorky je daný touto rovnicou:
kde:
|
m |
= |
hmotnosť vzorky v g, |
|
m0 |
= |
strata hmotnosti po spopolnení počas stanovovania, v g, |
|
m1 |
= |
strata hmotnosti po spopolnení počas slepého pokusu, v g. |
7. Opakovateľnosť
Rozdiel medzi dvomi paralelnými stanoveniami vykonanými v tej istej vzorke nesmie presiahnuť:
|
— |
0,6 % v absolútnej hodnote pre obsah vlákniny nižší ako 10 %, |
|
— |
6 % z vyššieho výsledku pre obsah vlákniny najmenej 10 %. |
8. Reprodukovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch stanovení vykonaných v tej istej vzorke v rôznych laboratóriách nesmie presiahnuť:
|
— |
1,0 % v absolútnej hodnote pre obsah vlákniny nižší ako 10 %, |
|
— |
10 % z vyššieho výsledku pre obsah vlákniny najmenej 10 %. |
9. Poznámky
|
9.1. |
Krmivá obsahujúce viac ako 10 % surového tuku sa musia pred analýzou odtučniť petroléterom (bod 3.5). Pripojte filtračný téglik (bod 4.2) s obsahom k jednotke na extrakciu za studena (bod 4.6) a vytvorte vákuum, premyte zvyšok tromi po sebe nasledujúcimi 30 ml dávkami petroléteru, pričom sa presvedčte, či je zvyšok suchý. Pripojte téglik s obsahom k vyhrievacej jednotke (bod 4.1) a postupujte ďalej podľa bodu 5. |
|
9.2. |
Krmivá obsahujúce tuky, ktoré sa nedajú priamo extrahovať petroléterom (bod 3.5), sa musia odtučniť postupom uvedeným v bode 8.1 a opätovne odtučniť po varení s kyselinou. Po varení s kyselinou a následnom premytí pripojte téglik s obsahom k jednotke na extrakciu za studena (bod 4.6) a premyte tri razy 30 ml dávkami acetónu a následne tri razy 30 ml dávkami petroléteru. Filtrujte vo vákuu do sucha a pokračujte v analýze postupom opísaným v bode 5, počnúc varom s hydroxidom draselným. |
|
9.3. |
Ak krmivá obsahujú viac ako 5 % uhličitanov, vyjadrených ako uhličitan vápenatý, tak pripojte téglik (bod 4.2) s naváženou vzorkou k vyhrievacej jednotke (bod 4.1). Premyte vzorku tri razy 30 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.6). Po každom prídavku nechajte vzorku asi jednu minútu stáť, než ju prefiltrujete. Premyte jedenkrát 30 ml vody a ďalej postupujte podľa bodu 5. |
|
9.4. |
Ak sa použije prístroj vo forme stojana (niekoľko téglikov pripojených k tej istej vyhrievacej jednotke) v rámci tej istej súpravy sa nesmú vykonať dve samostatné stanovenia s použitím tej istej analyzovanej vzorky. |
|
9.5. |
Ak je po prevarení ťažké prefiltrovať kyslé a zásadité roztoky, použite stlačený vzduch cez vypúšťacie potrubie vyhrievacej jednotky a potom pokračujte vo filtrovaní. |
|
9.6. |
Teplota pri spopolňovaní nesmie byť vyššia ako 500 °C, aby sa predĺžila životnosť sklenených filtračných téglikov. Je potrebné vyhnúť sa nadmernému tepelnému šoku počas cyklov zahrievania a chladenia. |
I. STANOVENIE CUKROV
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanovenie množstva redukujúcich cukrov a celkových cukrov po inverzii, vyjadrených ako glukóza, alebo v prípade, že je to vhodné, ako sacharóza, po vynásobení koeficientom 0,95. Uplatňuje sa v prípade kŕmnych zmesí. Pre iné krmivá platia osobitné metódy. V prípade potreby sa laktóza stanoví oddelene a zohľadní sa pri výpočte výsledkov.
Táto metóda sa použije na stanovenie obsahu cukru na účely výpočtu energetickej hodnoty krmiva.
V prípade stanovovania obsahu cukru na iné účely sa môžu použiť iné analytické metódy.
2. Podstata metódy
Cukry sa extrahujú v rozriedenom etanole; roztok sa vyčíri Carrezovými činidlami I a II. Po eliminácii etanolu sa množstvá stanovujú pred inverziou a po nej Luff-Schoorlovou metódou.
3. Činidlá
|
3.1. |
Roztok etanolu, 40 % (v/v), s hustotou: 0,948 g/ml pri 20 °C, neutralizovaný na indikátor fenolftaleín. |
|
3.2. |
Carrezovo činidlo I: rozpustite vo vode 21,9 g dihydrátu octanu zinočnatého Zn(CH3COO)2.2H2O a 3 g ľadovej kyseliny octovej. Doplňte vodou na objem 100 ml. |
|
3.3. |
Carrezovo činidlo II: rozpustite vo vode 10,6 g trihydrátu ferokyanidu draselného, K4Fe(KN)6.3H2O. Doplňte vodou na objem 100 ml. |
|
3.4. |
Metyloranž, roztok 0,1 % (w/v). |
|
3.5. |
Kyselina chlorovodíková, 4 mol/liter. |
|
3.6. |
Kyselina chlorovodíková, 0,1 mol/liter. |
|
3.7. |
Roztok hydroxidu sodného, 0,1 mol/liter. |
|
3.8. |
Luff-Schoorlovo činidlo:
za opatrného miešania nalejte roztok kyseliny citrónovej (bod 3.8.2) do roztoku uhličitanu sodného (bod 3.8.3). Pridajte roztok síranu meďnatého (bod 3.8.1) a objem doplňte vodou na 1 liter. Nechajte cez noc odstáť a prefiltrujte. Skontrolujte koncentráciu takto získaného činidla (Cu 0,05 mol/liter; Na2 CO3 1 mol/liter), pozri bod 5.4 posledný odsek. Hodnota pH roztoku má byť približne 9,4. |
|
3.8.1. |
Roztok síranu meďnatého: rozpustite 25 g pentahydrátu síranu meďnatého, CuSO4.5H2O, bez obsahu železa v 100 ml vody. |
|
3.8.2. |
Roztok kyseliny citrónovej: rozpustite 50 g monohydrátu kyseliny citrónovej, C6H8O7.H2O v 50 ml vody. |
|
3.8.3. |
Roztok uhličitanu sodného: rozpustite 143,8 g bezvodého uhličitanu sodného približne v 300 ml teplej vody. Nechajte vychladnúť. |
|
3.9. |
Roztok tiosíranu sodného 0,1 mol/liter. |
|
3.10. |
Roztok škrobu: pridajte zmes 5 g škrobu rozpusteného v 30 ml vody do 1 litra vriacej vody. Varte tri minúty, nechajte vychladnúť a v prípade potreby pridajte 10 mg jodidu ortutnatého na konzervovanie. |
|
3.11. |
Kyselina sírová, 3 mol/liter. |
|
3.12. |
Jodid draselný, roztok 30 % (w/v). |
|
3.13. |
Granulovaná pemza vyvarená v kyseline chlorovodíkovej, premytá vodou a vysušená. |
|
3.14. |
3-metylbutan-1-ol |
4. Prístrojové vybavenie
Mixér (trepačka): približne 35 až 40 ot/min.
5. Postup
5.1. Extrakcia vzorky
Navážte 2,5 g vzorky s presnosťou na 1 mg do 250 ml kalibrovanej odmernej banky. Pridajte 200 ml etanolu (bod 3.1) a hodinu miešajte v trepačke. Pridajte 5 ml Carrezovho činidla I (bod 3.2) a miešajte približne 30 sekúnd. Pridajte 5 ml Carrezovho činidla II (bod 3.3) a miešajte približne jednu minútu. Doplňte etanolom po značku (bod 3.1), homogenizujte a prefiltrujte. Pipetou naberte 200 ml filtrátu a odparte na približne polovičný objem, aby sa odstránilo čo najväčšie množstvo etanolu. Zvyšok po odparení kvantitatívne preneste do 200 ml kalibrovanej odmernej banky pomocou horúcej vody, nechajte vychladnúť, doplňte po značku vodou, homogenizujte a v prípade potreby prefiltrujte. Roztok sa použije na stanovenie množstva redukujúcich cukrov a po inverzii na stanovenie celkového obsahu cukrov.
5.2. Stanovenie redukujúcich cukrov
Pomocou pipety odoberte najviac 25 ml roztoku obsahujúceho menej ako 60 mg redukujúcich cukrov vyjadrených ako glukóza. V prípade potreby objem doplňte destilovanou vodou na 25 ml a stanovte obsah redukujúcich cukrov Luff-Schoorlovou metódou. Výsledok sa vyjadrí ako percentuálny obsah glukózy vo vzorke.
5.3. Stanovenie celkového obsahu cukrov po inverzii
Do 100 ml kalibrovanej odmernej banky pipetou preneste 50 ml roztoku. Pridajte niekoľko kvapiek roztoku metyloranže (bod 3.4), potom za stáleho miešania opatrne pridávajte kyselinu chlorovodíkovú (bod 3.5) až do vzniku červeného zafarbenia. Pridajte 15 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.6), banku ponorte do kúpeľa s vriacou vodou a nechajte v ňom tridsať minút. Rýchlo ochlaďte približne na 20 °C a pridajte 15 ml roztoku hydroxidu sodného (bod 3.7). Doplňte objem vodou na 100 ml a homogenizujte. Odoberte najviac 25 ml s obsahom menej ako 60 mg redukujúcich cukrov vyjadrených ako glukóza. V prípade potreby objem doplňte destilovanou vodou na 25 ml a stanovte obsah redukujúcich cukrov Luff-Schoorlovou metódou. Výsledok sa vyjadrí ako percento glukózy alebo, v prípade potreby, sacharózy vynásobením koeficientom 0,95.
5.4. Titrácia Luff-Schoorlovou metódou
Do 300 ml Erlenmeyerovej banky pipetou preneste 25 ml Luff-Schoorlovho činidla (bod 3.8); pridajte presne 25 ml vyčíreného roztoku cukru. Pridajte 2 granule pemzy (bod 3.13) a zahrievajte za ručného miešania nad stredne vysokým voľným plameňom tak, aby ste kvapalinu priviedli do varu približne za dve minúty. Erlenmeyerovu banku položte okamžite na azbestom potiahnutú drôtenú sieťku s otvorom s priemerom približne 6 cm, pod ktorou je zapálený plameň. Plameň sa musí regulovať tak, aby zohrieval len dno Erlenmeyerovej banky. Na Erlenmeyerovu banku nasaďte spätný chladič. Nechajte variť presne desať minút. Okamžite ochlaďte v studenej vode a približne po piatich minútach titrujte takto:
Pridajte 10 ml roztoku jodidu draselného (bod 3.12) a hneď pridajte 25 ml kyseliny sírovej (bod 3.11) (opatrne z dôvodu rizika silného penenia). Titrujte roztokom tiosíranu sodného (bod 3.9) až do vzniku matnej žltej farby, pridajte škrobový indikátor (bod 3.10) a dokončite titráciu.
Rovnakú titráciu vykonajte v presne odmeranej zmesi 25 ml Luff-Schoorlovho činidla (bod 3.8) a 25 ml vody po pridaní 10 ml roztoku jodidu draselného (bod 3.12) a 25 ml kyseliny sírovej (bod 3.11) bez varu.
6. Výpočet výsledkov
Pomocou priloženej tabuľky stanovte množstvo laktózy v mg, ktoré zodpovedá rozdielu medzi výsledkami dvoch titrácií, vyjadrené v ml tiosíranu sodného 0,1 mol/liter. Výsledok sa vyjadrí ako percento zo vzorky.
7. Špeciálne postupy
|
7.1. |
Ak ide o krmivá bohaté na melasu a krmivá, ktoré nie sú celkom homogénne, do 1 l kalibrovanej odmernej banky navážte 20 g vzorky a pridajte 500 ml vody. Miešajte jednu hodinu na trepačke. Vyčírte pomocou Carrezových činidiel I (bod 3.2) a II (bod 3.3) podľa bodu 5.1, tento raz však použite štvornásobné množstvá z každého činidla. Doplňte po značku 80 % etanolom (v/v).
Homogenizujte a prefiltrujte. Odstráňte etanol podľa bodu 5.1. Ak nie je prítomný žiadny dextrínovaný škrob, doplňte objem destilovanou vodou. |
|
7.2. |
Ak ide o melasu a kŕmne suroviny bohaté na cukry a neobsahujúce takmer žiadny škrob (svätojánsky chlieb, sušené repné rezky atď.), navážte 5 g vzorky, vložte do 250 ml kalibrovanej odmernej banky, pridajte 200 ml destilovanej vody a pretrepávajte na trepačke jednu hodinu alebo v prípade potreby dlhšie. Vyčírte pomocou Carrezových činidiel I (bod 3.2) a II (bod 3.3) podľa bodu 5.1. Doplňte objem studenou vodou, homogenizujte a prefiltrujte. Na stanovenie množstva celkového obsahu cukrov pokračujte podľa postupu v bode 5.3. |
8. Poznámky
|
8.1. |
Aby sa zabránilo peneniu, odporúča sa pred varením s Luff-Schoorlovým činidlom pridať (bez ohľadu na objem) približne 1 ml 3-metylbutan-1-olu (bod 3.14). |
|
8.2. |
Výsledkom vynásobenia rozdielu medzi obsahom celkových cukrov po inverzii, vyjadrených ako glukóza, a obsahom redukujúcich cukrov, vyjadrených ako glukóza, koeficientom 0,95 je percentuálny obsah sacharózy. |
|
8.3. |
Na stanovenie obsahu redukujúcich cukrov okrem laktózy sa môžu použiť dve metódy: |
|
8.3.1. |
Na približný výpočet vynásobte obsah laktózy stanovený inou analytickou metódou číslom 0,675 a odpočítajte získaný výsledok z obsahu redukujúcich cukrov. |
|
8.3.2. |
Na presný výpočet redukujúcich cukrov okrem laktózy sa pre dve konečné stanovenia použije tá istá vzorka. Jedna analýza sa vykonáva na časti roztoku získaného podľa bodu 5.1, druhá na časti roztoku získaného počas procesu stanovenia laktózy metódou stanovenou na tento účel (po fermentácii ostatných typov cukru a vyčírení).
V oboch prípadoch sa množstvo prítomného cukru stanovuje Luff-Schoorlovou metódou a vypočítava sa v mg glukózy. Jedna hodnota sa odráta od druhej a rozdiel sa vyjadrí ako percento vzorky. Príklad Obidva odobraté objemy zodpovedajú, pre každé stanovenie, vzorke s hmotnosťou 250 mg. V prvom prípade spotreba 17 ml roztoku tiosíranu sodného 0,1 mol/liter zodpovedá 44,2 mg glukózy; v druhom prípade spotreba 11 ml zodpovedá 27,6 mg glukózy. Rozdiel je 16,6 mg glukózy. Obsah redukujúcich cukrov (okrem laktózy) vypočítaných ako glukóza, je preto:
Tabuľka hodnôt pre 25 ml Luff-Schoorlovho činidla ml Na2S2O3 0,1 mol/liter, pri dvojminútovom zahrievaní a 10 min. varu
|
|||||||||||||||||||
J. STANOVENIE LAKTÓZY
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanoviť obsah laktózy v krmivách obsahujúcich viac ako 0,5 % laktózy.
2. Podstata metódy
Cukry sa rozpustia vo vode. Roztok sa podrobí fermentácii kvasinkami Saccharomyces cerevisiae, ktoré ponechávajú laktózu nedotknutú. Po vyčírení a prefiltrovaní sa obsah laktózy vo filtráte stanoví Luff-Schoorlovou metódou.
3. Činidlá
|
3.1. |
Suspenzia kvasiniek Saccharomyces cerevisiae: rozmiešajte 25 g čerstvých kvasníc v 100 ml vody. Táto suspenzia vydrží v chladničke najviac jeden týždeň. |
|
3.2. |
Carrezovo činidlo I: rozpustite vo vode 21,9 g dihydrátu octanu zinočnatého Zn(CH3COO)2.2H2O a 3 g ľadovej kyseliny octovej. Doplňte vodou na objem 100 ml. |
|
3.3. |
Carrezovo činidlo II: rozpustite vo vode 10,6 g trihydrátu ferokyanidu draselného, K4Fe(KN)6.3H2O. Doplňte vodou na objem 100 ml. |
|
3.4. |
Luff-Schoorlovo činidlo:
za opatrného miešania nalejte roztok kyseliny citrónovej (bod 3.4.2) do roztoku uhličitanu sodného (bod 3.4.3). Pridajte roztok síranu meďnatého (bod 3.4.1) a doplňte vodou na objem 1 liter. Nechajte cez noc odstáť a prefiltrujte. Skontrolujte koncentráciu takto získaného činidla (Cu 0,05 mol/liter; Na2CO3 1 mol/liter). Hodnota pH roztoku má byť približne 9,4. |
|
3.4.1. |
Roztok síranu meďnatého: rozpustite 25 g pentahydrátu síranu meďnatého, CuSO4.5H2O, bez obsahu železa v 100 ml vody. |
|
3.4.2. |
Roztok kyseliny citrónovej: rozpustite 50 g monohydrátu kyseliny citrónovej, C6H8O7.H2O v 50 ml vody. |
|
3.4.3. |
Roztok uhličitanu sodného: rozpustite 143,8 g bezvodého uhličitanu sodného približne v 300 ml teplej vody. Nechajte vychladnúť. |
|
3.5. |
Granulovaná pemza vyvarená v kyseline chlorovodíkovej, premytá vodou a vysušená. |
|
3.6. |
Jodid draselný, roztok 30 % (w/v). |
|
3.7. |
Kyselina sírová, 3 mol/liter. |
|
3.8. |
Roztok tiosíranu sodného, 0,1 mol/liter. |
|
3.9. |
Roztok škrobu: pridajte zmes 5 g škrobu rozpusteného v 30 ml vody do 1 litra vriacej vody. Varte tri minúty, nechajte vychladnúť a v prípade potreby pridajte 10 mg jodidu ortuťnatého na konzervovanie. |
4. Prístrojové vybavenie
Vodný kúpeľ s termostatom nastaveným na 38 – 40 °C.
5. Postup
Do 100 ml kalibrovanej odmernej banky navážte 1 g vzorky s presnosťou na 1 mg. Pridajte 25 až 30 ml vody. Vložte banku do vriaceho vodného kúpeľa na tridsať minút a potom ochlaďte na teplotu približne 35 °C. Pridajte 5 ml suspenzie kvasiniek (bod 3.1) a homogenizujte. Nechajte banku dve hodiny odstáť vo vodnom kúpeli pri teplote 38 – 40 °C. Ochlaďte na teplotu približne 20 °C.
Pridajte 2,5 ml Carrezovho činidla I (bod 3.2) a miešajte tridsať sekúnd, potom pridajte 2,5 ml Carrezovho činidla II (bod 3.3) a opäť miešajte tridsať sekúnd. Doplňte objem vodou na 100 ml, potrepte a prefiltrujte. Pomocou pipety odoberte množstvo filtrátu nie väčšie ako 25 ml, ktoré obsahuje 40 až 80 mg laktózy, a preneste ho do 300 ml Erlenmeyerovej banky. V prípade potreby doplňte na objem 25 ml vodou.
Rovnakým postupom vykonajte slepý pokus s 5 ml suspenzie kvasiniek (bod 3.1). Stanovte obsah laktózy podľa Luff-Schoorla takto: pridajte presne 25 ml Luff-Schoorlovho činidla (bod 3.4) a dve granule pemzy (bod 3.5). Miešajte ručne počas zahrievania nad stredne vysokým voľným plameňom a kvapalinu priveďte do varu približne za dve minúty. Erlenmeyerovu banku položte okamžite na azbestom potiahnutú drôtenú sieťku s otvorom s priemerom približne 6 cm, pod ktorou je zapálený plameň. Plameň sa musí regulovať tak, aby zohrieval len dno Erlenmeyerovej banky. Na Erlenmeyerovu banku nasaďte spätný chladič. Nechajte variť presne desať minút. Okamžite ochlaďte v studenej vode a približne po piatich minútach titrujte takto:
Pridajte 10 ml roztoku jodidu draselného (bod 3.6) a ihneď potom pridajte 25 ml kyseliny sírovej (bod 3.7) (opatrne z dôvodu rizika silného penenia). Titrujte roztokom tiosíranu sodného (bod 3.8) až do vzniku matnej žltej farby, pridajte škrobový indikátor (bod 3.9) a dokončite titráciu.
Rovnakú titráciu vykonajte v presne odmeranej zmesi 25 ml Luff-Schoorlovho činidla (bod 3.4) a 25 ml vody po pridaní 10 ml roztoku jodidu draselného (bod 3.6) a 25 ml kyseliny sírovej (bod 3.7) bez varu.
6. Výpočet výsledkov
Pomocou priloženej tabuľky stanovte množstvo laktózy v mg, ktoré zodpovedá rozdielu medzi výsledkami dvoch titrácií, vyjadrené v ml tiosíranu sodného 0,1 mol/liter.
Vyjadrite výsledok ako podiel bezvodej laktózy v percentách vzorky.
7. Poznámka
|
1. |
Pre produkty s obsahom viac ako 40 % fermentovateľného cukru použite viac ako 5 ml suspenzie kvasiniek (bod 3.1). |
|
2. |
V krmive so „zníženým obsahom laktózy“ (napr. v mlieku pre mačky) sa laktóza premenila na fruktózu, ktorá za dve hodiny nestihla úplne sfermentovať, čo má za následok vyššie alebo falošne pozitívne výsledky (pretože v extrakte zostávajú zvyšky fruktózy).
Tabuľka hodnôt pre 25 ml Luff-Schoorlovho činidla ml Na2S2O3 0,1 mol/liter, pri dvojminútovom zahrievaní a 10 min. varu
|
|||||||||||||||||||
K. STANOVENIE ŠKROBU
POLARIMETRICKÁ METÓDA
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanovenie obsahu škrobu a produktov degradácie škrobu s vysokou molekulovou hmotnosťou v krmivách na účely kontroly súladu s deklarovanou energetickou hodnotou (v ustanoveniach prílohy VII) a s nariadením (ES) č. 767/2009.
Táto metóda sa použije na stanovenie obsahu škrobu na účely výpočtu energetickej hodnoty krmiva.
V prípade stanovovania obsahu škrobu na iné účely sa môžu použiť iné analytické metódy.
2. Podstata metódy
Táto metóda pozostáva z dvoch stanovení. Pri prvom stanovení sa vzorka upraví zriedenou kyselinou chlorovodíkovou. Po vyčírení a filtrácii sa polarimetrickým meraním stanoví optická otáčavosť roztoku.
Pri druhom stanovení sa vzorka extrahuje 40 % etanolom. Po okyslení filtrátu kyselinou chlorovodíkovou, vyčírení a prefiltrovaní sa zmeria optická otáčavosť rovnakým spôsobom ako pri prvom stanovení.
Rozdiel medzi týmito dvomi meraniami, vynásobený známym koeficientom udáva obsah škrobu vo vzorke.
3. Činidlá
|
3.1. |
Kyselina chlorovodíková, roztok 25 % (w/w) s hustotou: 1,126 g/ml. |
|
3.2. |
Kyselina chlorovodíková, roztok 1,13 % (w/v).
Koncentrácia sa musí skontrolovať titráciou s použitím roztoku hydroxidu sodného 0,1 mol/liter v prítomnosti 0,1 % (w/v) metylčervene v 94 % (v/v) etanole. Na neutralizáciu 10 ml je potrebných 30,94 ml NaOH 0,1 mol/liter. |
|
3.3. |
Carrezovo činidlo I: rozpustite vo vode 21,9 g dihydrátu octanu zinočnatého Zn(CH3COO)2.2H2O a 3 g ľadovej kyseliny octovej. Doplňte vodou na objem 100 ml. |
|
3.4. |
Carrezovo činidlo II: rozpustite vo vode 10,6 g trihydrátu ferokyanidu draselného, K4Fe(KN)6.3H2O. Doplňte vodou na objem 100 ml. |
|
3.5. |
Roztok etanolu, 40 % (v/v), s hustotou: 0,948 g/ml pri 20 °C. |
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
250 ml Erlenmeyerova banka so štandardným zábrusovým skleneným spojom a so spätným chladičom. |
|
4.2. |
Polarimeter alebo sacharimeter. |
5. Postup
5.1. Príprava vzorky
Vzorku meľte dovtedy, kým nebude dostatočne jemná, aby celá prešla cez sito s okrúhlymi okami s veľkosťou 0,5 mm.
5.2. Stanovenie celkovej optickej otáčavosti (P alebo S) (pozri poznámku 7.1)
Navážte 2,5 g pomletej vzorky s presnosťou na 1 mg a vložte do 100 ml odmernej banky. Pridajte 25 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.2), premiešajte tak, aby ste docielili rovnomerné rozptýlenie skúšobnej vzorky, a pridajte ďalších 25 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.2). Banku ponorte do vriaceho vodného kúpeľa, pričom ňou prvé tri minúty intenzívne a sústavne pretrepávajte, aby sa zabránilo tvorbe hrudiek. Množstvo vody vo vodnom kúpeli musí byť dostatočné na to, aby kúpeľ zostal na bode varu aj po ponorení banky do kúpeľa. Banka sa počas pretrepávania nesmie vybrať z kúpeľa. Presne po 15 minútach ju vyberte z kúpeľa, pridajte 30 ml studenej vody a ihneď ochlaďte na teplotu 20 °C.
Pridajte 5 ml Carrezovho činidla I (bod 3.3) a pretrepávajte približne 30 sekúnd. Potom pridajte 5 ml Carrezovho činidla II (bod 3.4) a znovu pretrepávajte približne 30 sekúnd. Doplňte na požadovaný objem vodou, premiešajte a prefiltrujte. Ak filtrát nebude dokonale číry, (čo je zriedkavé), stanovenie zopakujte s použitím väčšieho množstva Carrezových činidiel I a II, napr. 10 ml.
Zmerajte optickú otáčavosť roztoku v 200 mm trubici pomocou polarimetra alebo sacharimetra.
5.3. Stanovenie optickej otáčavosti (P’ alebo S’) látok rozpustných v 40 % etanole
Navážte 5 g vzorky s presnosťou na 1 mg, vložte do 100 ml odmernej banky a pridajte približne 80 ml etanolu (bod 3.5) (pozri poznámku bod 7.2). Nechajte banku 1 hodinu odstáť pri laboratórnej teplote; počas tejto doby ju šesťkrát intenzívne pretrepte tak, aby sa skúšobná vzorka dôkladne premiešala s etanolom. Doplňte na požadovaný objem etanolom (bod 3.5), premiešajte a prefiltrujte.
Do 250 ml Erlenmeyerovej banky pipetou preneste 50 ml filtrátu (čo zodpovedá 2,5 g vzorky), pridajte 2,1 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.1) a intenzívne pretrepte. Na Erlenmeyerovu banku nasaďte spätný chladič a banku ponorte do vriaceho vodného kúpeľa. Presne po 15 minútach Erlenmeyerovu banku z kúpeľa vyberte, obsah preneste do 100 ml odmernej banky, prepláchnite malým množstvom studenej vody a ochlaďte na teplotu 20 °C.
Vyčírte použitím Carrezových činidiel I (bod 3.3) a II (bod 3.4), doplňte na požadovaný objem vodou, premiešajte, prefiltrujte a zmerajte optickú otáčavosť spôsobom uvedeným v druhom a treťom odseku bodu 5.2.
6. Výpočet výsledkov
Obsah škrobu (%) sa vypočíta takto:
6.1. Meranie polarimetrom
|
P |
= |
celková optická otáčavosť v uhlových stupňoch, |
|
P’ |
= |
optická otáčavosť v uhlových stupňoch látok rozpustných v 40 % (V/V) etanole, |
|
|
= |
špecifická optická otáčavosť čistého škrobu. Číselné hodnoty bežne akceptované pre tento koeficient sú: |
|
+ 185,9° |
: |
ryžový škrob, |
|
+ 185,7° |
: |
zemiakový škrob, |
|
+ 184,6° |
: |
kukuričný škrob, |
|
+ 182,7° |
: |
pšeničný škrob, |
|
+ 181,5° |
: |
jačmenný škrob, |
|
+ 181,3° |
: |
ovsený škrob, |
|
+ 184,0° |
: |
ostatné druhy škrobov a zmesi škrobov v kŕmnych zmesiach. |
6.2. Meranie sacharimetrom
|
S |
= |
celková optická otáčavosť v sacharimetrických stupňoch, |
|||
|
S’ |
= |
optická otáčavosť v sacharimetrických stupňoch látok rozpustných v 40 % (v/v) etanole, |
|||
|
N |
= |
hmotnosť g) sacharózy v 100 ml vody poskytujúca optickú otáčavosť 100 sacharimetrických stupňov pri meraní pomocou 200 mm trubice,
|
|||
|
|
= |
špecifická optická otáčavosť čistého škrobu (pozri bod 6.1). |
6.3. Opakovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch paralelných stanovení vykonaných v rovnakej vzorke nesmie presiahnuť 0,4 v absolútnej hodnote pre obsah škrobu nižší ako 40 % a 1 % relatívnych pre obsah škrobu najmenej 40 %.
7. Poznámky
|
7.1. |
Ak vzorka obsahuje viac ako 6 % uhličitanov, vypočítaných ako uhličitan vápenatý, tieto uhličitany sa musia rozložiť pred stanovením celkovej optickej otáčavosti presne známym množstvom zriedenej kyseliny sírovej. |
|
7.2. |
Ak ide o produkty s vysokým obsahom laktózy, ako je sušené mliečne sérum alebo sušené odstredené mlieko, postupujte po pridaní 80 ml etanolu (bod 3.5) takto: na banku nasaďte spätný chladič a ponorte ju na 30 minút do vodného kúpeľa s teplotou 50 °C. Nechajte vychladnúť a pokračujte v analýze podľa bodu 5.3. |
|
7.3. |
Ak sú tieto kŕmne suroviny prítomné vo významnom množstve v krmivách, je známe, že spôsobujú interferencie pri stanovovaní obsahu škrobu polarimetrickou metódou, čo môže viesť k nesprávnym výsledkom:
|
L. STANOVENIE POPOLA
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanoviť obsah popola v krmivách.
2. Podstata metódy
Vzorka sa spopolní pri teplote 550 °C, zvyšok sa odváži.
3. Činidlá
Dusičnan amónny, roztok 20 % (w/v).
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
Vyhrievacia platňa. |
|
4.2. |
Elektrická mufľová pec s termostatom. |
|
4.3. |
Spaľovacie tégliky vyrobené z kremeňa, porcelánu alebo platiny buď obdĺžnikové (približne 60 × 40 × 25 mm), alebo valcovité (s priemerom: 60 až 75 mm, s výškou: 20 až 40 mm). |
5. Postup
Navážte s presnosťou na 1 mg približne 5 g vzorky (2,5 g v prípade, že ide o produkty, ktoré majú tendenciu napučiavať) a vložte do spaľovacieho téglika, ktorý ste vopred vyžíhali na 550 °C, nechali ochladiť a odvážili. Položte téglik na vyhrievaciu platňu a postupne zohrievajte až do zuhoľnatenia látky. Spopolňujte podľa bodu 5.1 alebo 5.2.
|
5.1. |
Téglik vložte do kalibrovanej mufľovej pece nastavenej na teplotu 550 °C. Túto teplotu udržiavajte až do získania bieleho, bledosivého alebo červenkastého popola, bez obsahu zuhoľnatených častíc. Vložte téglik do exsikátora, nechajte vychladnúť a okamžite odvážte. |
|
5.2. |
Téglik vložte do kalibrovanej mufľovej pece vyhriatej na 550 °C. Spopolňujte tri hodiny. Vložte téglik do exsikátora, nechajte vychladnúť a okamžite odvážte. Opäť spopolňujte 30 minút, čím sa zabezpečí, že hmotnosť popola zostane konštantná (strata hmotnosti medzi dvomi po sebe nasledujúcimi váženiami musí byť najviac 1 mg). |
6. Výpočet výsledkov
Hmotnosť zvyšku vypočítajte odpočítaním hmotnosti téglika.
Výsledok sa vyjadrí ako percento zo vzorky.
7. Poznámky
|
7.1. |
Látky, ktoré sa ťažko spopolňujú, sa najskôr musia spopolňovať najmenej tri hodiny, ochladiť a potom sa k popolu pridá niekoľko kvapiek 20 % roztoku dusičnanu amónneho alebo vody (opatrne, aby sa zabránilo rozptýleniu popola alebo tvorbe hrudiek). Po vysušení v sušiarni pokračujte v žíhaní. Postup podľa potreby opakujte dovtedy, kým nebude spopolnenie ukončené. |
|
7.2. |
Ak ide o látky odolné voči úprave opísanej v bode 7.1, postupujte takto: po trojhodinovom spopolňovaní vložte popol do teplej vody a prefiltrujte cez malý bezpopolový filter. Filter a jeho obsah spopolnite v pôvodnom tégliku. Filtrát vložte do vychladnutého téglika, odparte do sucha, spopolnite a odvážte. |
|
7.3. |
V prípade olejov a tukov presne navážte 25 g vzorky do téglika vhodnej veľkosti. Zuhoľňujte pod lampou nastavenou na látku a pomocou pásika bezpopolového filtračného papiera. Po spálení zvlhčite čo možno najmenším množstvom vody. Vysušte a spopolnite postupom uvedeným v bode 5. |
M. STANOVENIE OBSAHU POPOLA, KTORÝ JE NEROZPUSTNÝ V KYSELINE CHLOROVODÍKOVEJ
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanoviť v krmivách obsah minerálnych látok, ktoré sú nerozpustné v kyseline chlorovodíkovej. V závislosti od druhu vzorky sa môžu použiť dve metódy.
|
1.1. |
Metóda A: uplatniteľná na kŕmne suroviny organického pôvodu a na väčšinu kŕmnych zmesí. |
|
1.2. |
Metóda B: uplatniteľná na minerálne zlúčeniny a zmesi a na kŕmne zmesi, v ktorých je obsah látok nerozpustných v kyseline chlorovodíkovej, stanovený metódou A, väčší ako 1 %. |
2. Podstata metódy
|
2.1. |
Metóda A: vzorka sa spopolní, popol sa uvarí v kyseline chlorovodíkovej a nerozpustný zvyšok sa prefiltruje a odváži. |
|
2.2. |
Metóda B: na vzorku sa pôsobí kyselinou chlorovodíkovou. Roztok sa prefiltruje, zvyšok sa spopolní a takto získaný popol sa spracuje podľa metódy A. |
3. Činidlá
|
3.1. |
Kyselina chlorovodíková, 3 mol/liter. |
|
3.2. |
Kyselina trichlóroctová, 20 % roztok (w/v). |
|
3.3. |
Kyselina trichlóroctová, 1 % roztok (w/v). |
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
Vyhrievacia platňa. |
|
4.2. |
Elektrická mufľová pec s termostatom. |
|
4.3. |
Spaľovacie tégliky vyrobené z kremeňa, porcelánu alebo platiny buď obdĺžnikové (približne 60 × 40 × 25 mm), alebo valcovité (s priemerom: 60 až 75 mm, s výškou: 20 až 40 mm). |
|
4.4. |
Bezpopolové filtre. |
5. Postup
5.1. Metóda A
Vzorku spopolnite postupom opísaným pri stanovení popola. Môže sa použiť aj popol získaný pri uvedenej analýze.
Popol vložte do 250 až 400 ml kadičky pomocou 75 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.1). Pomaly priveďte do varu a nechajte jemne vrieť pätnásť minút. Teplý roztok prefiltrujte cez bezpopolový filtračný papier a zvyšok premývajte teplou vodou až do odstránenia kyslej reakcie. Filter so zvyškom vysušte a spopolnite v odváženom tégliku pri teplote najmenej 550 °C a najviac 700 °C. Nechajte vychladnúť v exsikátore a odvážte.
5.2. Metóda B
Navážte 5 g vzorky s presnosťou na 1 mg a vložte do 250 až 400 ml kadičky. Pridajte 25 ml vody a následne 25 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.1), premiešajte a počkajte, kým neprestane šumieť. Pridajte ďalších 50 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.1). Počkajte, kým sa prestane uvoľňovať akýkoľvek plyn, potom kadičku vložte do vriaceho vodného kúpeľa na tridsať minút, prípadne na dlhšie, aby sa dôkladne hydrolyzoval všetok prítomný škrob. Prefiltrujte ešte za tepla cez bezpopolový filter a filter premyte 50 ml teplej vody (pozri poznámku 7). Filter so zvyškom vložte do spaľovacieho téglika, vysušte a spopolnite pri teplote najmenej 550 °C a najviac 700 °C. Popol vložte do 250 až 400 ml kadičky pomocou 75 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.1); pokračujte postupom opísaným v druhom pododseku bodu 5.1.
6. Výpočet výsledkov
Hmotnosť zvyšku vypočítajte odpočítaním hmotnosti téglika. Výsledok sa vyjadrí ako percento zo vzorky.
7. Poznámka
Ak je filtrácia obtiažna, začnite analýzu znova, pričom 50 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.1) nahraďte 50 ml kyseliny trichlóroctovej, 20 % roztok (w/v) (bod 3.2) a filter premyte teplým roztokom 1 % kyseliny trichlóroctovej (bod 3.3).
N. STANOVENIE OBSAHU CELKOVÉHO FOSFORU
Celkový obsah fosforu sa stanoví:
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 15510 – Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie vápnika, sodíka, fosforu, horčíka, draslíka, železa, zinku, medi, mangánu, kobaltu, molybdénu a olova metódou ICP-AES, alebo |
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 15621 – Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie vápnika, sodíka, fosforu, horčíka, draslíka, síry, železa, zinku, medi, mangánu a kobaltu po mineralizácii tlakom metódou ICP-AES, alebo |
|
— |
fotometrickou metódou podľa opisu uvedeného ďalej. |
FOTOMETRICKÁ METÓDA
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanoviť obsah celkového fosforu v krmivách. Je vhodná najmä na analýzu produktov s nízkym obsahom fosforu. V určitých prípadoch (ak ide o produkt bohatý na fosfor) je možné použiť gravimetrickú metódu.
2. Podstata metódy
Vzorka sa mineralizuje buď suchým spaľovaním (v prípade organických krmív), alebo rozkladom kyselinou (v prípade minerálnych zlúčenín a tekutých krmív) a umiestni sa do roztoku kyseliny. Roztok sa upraví molybdátovanádovým činidlom. Optická hustota takto vzniknutého žltého roztoku sa meria spektrofotometrom pri 430 nm.
3. Činidlá
|
3.1. |
Uhličitan vápenatý. |
|
3.2. |
Kyselina chlorovodíková, ρ20 = 1,10 g/ml (približne 6 mol/liter). |
|
3.3. |
Kyselina dusičná, ρ20 = 1,045 g/ml. |
|
3.4. |
Kyselina dusičná, ρ20 = 1,38 až 1,42 g/ml. |
|
3.5. |
Kyselina sírová, ρ20 = 1,84 g/ml. |
|
3.6. |
Molybdátovanádové činidlo: zmiešajte 200 ml roztoku heptamolybdénanu amónneho (bod 3.6.1), 200 ml roztoku vanadičnanu amónneho (bod 3.6.2) a 134 ml kyseliny dusičnej (bod 3.4) v 1 l odmernej banke. Doplňte destilovanou vodou na celkový objem. |
|
3.6.1. |
Roztok heptamolybdénanu amónneho: rozpustite v horúcej vode 100 g heptamolybdénanu amónneho (NH4)/6Mo7O24.4H2O. Pridajte 10 ml amoniaku (hustota 0,91 g/ml) a doplňte vodou na objem 1 liter. |
|
3.6.2. |
Roztok vanadičnanu amónneho: rozpustite 2,35 g vanadičnanu amónneho NH4VO3 v 400 ml horúcej vody. Za stáleho miešania pomaly pridajte 20 ml zriedenej kyseliny dusičnej [7 ml HNO3 (3.4) + 13 ml H2O] a doplňte vodou na objem 1 liter. |
|
3.7. |
Štandardný roztok 1 mg fosforu na 1 ml: vo vode rozpustite 4,387 g dihydrogenfosforečnanu draselného KH2PO4. Doplňte vodou na objem 1 liter. |
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
Kremenné, porcelánové alebo platinové spaľovacie tégliky. |
|
4.2. |
Elektrická mufľová pec s termostatom nastavená na 550 °C. |
|
4.3. |
250 ml Kjeldahlova banka. |
|
4.4. |
Odmerné banky a presné pipety. |
|
4.5. |
Spektrofotometer. |
|
4.6. |
Skúmavky s priemerom asi 16 mm, so zátkami s priemerom do 14,5 mm; objem: 25 až 30 ml. |
5. Postup
5.1. Príprava roztoku
Pripravte roztok podľa druhu vzorky, ako je uvedené v bode 5.1.1 alebo 5.1.2.
5.1.1.
Navážte 1 g alebo väčšie množstvo vzorky s presnosťou na 1 mg. Skúšobnú vzorku vložte do Kjeldahlovej banky, pridajte 20 ml kyseliny sírovej (bod 3.5), pretrepte, aby sa látka úplne nasýtila kyselinou a aby sa zamedzilo jej prilepeniu na steny banky, zahrejte a 10 minút udržujte na bode varu. Nechajte pomaly vychladnúť, pridajte 2 ml kyseliny dusičnej (bod 3.4), jemne zahrejte, nechajte pomaly vychladnúť, pridajte trochu viac kyseliny dusičnej (bod 3.4) a priveďte znovu do bodu varu. Tento postup opakujte, až kým nezískate bezfarebný roztok. Ochlaďte, pridajte trochu vody, zlejte kvapalinu do 500 ml odmernej banky, Kjeldahlovu banku vypláchnite horúcou vodou. Nechajte vychladnúť, doplňte vodou do celkového objemu, homogenizujte a prefiltrujte.
5.1.2.
Navážte 2,5 g vzorky s presnosťou na 1 mg do spaľovacieho téglika. Miešajte skúšobnú vzorku, až kým sa úplne nespojí s 1 g uhličitanu vápenatého (bod 3.1). Spopolňujte v peci pri teplote 550 °C, až kým nezískate biely alebo sivý popol (malé množstvo dreveného uhlia neprekáža). Preneste popol do 250 ml kadičky. Pridajte 20 ml vody a kyselinu chlorovodíkovú (bod 3.2), až kým neprestane šumieť. Pridajte ďalších 10 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.2). Uložte kadičku do pieskového kúpeľa a odparujte do sucha, čím sa kremeň prevedie na nerozpustnú formu. Rozpustite zvyšok v 10 ml kyseliny dusičnej (bod 3.3) a varte v pieskovom kúpeli alebo na vyhrievacej platni 5 minút bez odparovania do sucha. Zlejte kvapalinu do 500 ml odmernej banky, kadičku niekoľkokrát vypláchnite horúcou vodou. Nechajte vychladnúť, doplňte vodou do celkového objemu, homogenizujte a prefiltrujte.
5.2. Vyfarbenie a meranie optickej hustoty
Zrieďte alikvotnú časť filtrátu získaného podľa bodu 5.1.1 alebo 5.1.2, aby ste získali koncentráciu fosforu nie väčšiu ako 40 μg/ml. Do skúmavky (bod 4.6) vlejte 10 ml tohto roztoku a pridajte 10 ml molybdátovanádového činidla (bod 3.6). Homogenizujte a nechajte odstáť najmenej 10 minút pri teplote 20 °C. Zmerajte optickú hustotu v spekrofotometri pri 430 nm oproti roztoku získanému pridaním 10 ml molybdátovanádového činidla (bod 3.6) do 10 ml vody.
5.3. Kalibračná krivka
Zo štandardného roztoku (bod 3.7) pripravte roztoky obsahujúce 5, 10, 20, 30 a 40 μg fosforu na ml. Zoberte 10 ml z každého roztoku a pridajte do nich 10 ml molybdátovanádového činidla (bod 3.6). Homogenizujte a nechajte odstáť najmenej 10 minút pri teplote 20 °C. Zmerajte optickú hustotu, ako je uvedené v bode 5.2. Zostrojte kalibračnú krivku vynesením optických hustôt oproti zodpovedajúcim množstvám fosforu. Pri koncentráciách medzi 0 a 40 μg bude krivka lineárna.
6. Výpočet výsledkov
Použitím kalibračnej krivky stanovte množstvo fosforu v skúšobnej vzorke.
Výsledok sa vyjadrí ako percento zo vzorky.
Opakovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch paralelných stanovení vykonaných na tej istej vzorke nesmie presiahnuť:
|
— |
3 % z vyššieho výsledku pre obsah fosforu nižší ako 5 %, |
|
— |
0,15 % v absolútnej hodnote pre obsah fosforu 5 % alebo viac. |
O. STANOVENIE CHLÓRU Z CHLORIDOV
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanoviť množstvo chlóru v chloridoch rozpustných vo vode, bežne vyjadrené ako chlorid sodný. Uplatňuje sa v prípade všetkých krmív.
2. Podstata metódy
Chloridy sa rozpustia vo vode. Ak produkt obsahuje organické látky, vyčíri sa. Roztok sa mierne okyslí kyselinou dusičnou a chloridy sa vyzrážajú vo forme chloridu strieborného roztokom dusičnanu strieborného. Prebytok dusičnanu strieborného sa stitruje roztokom tiokyanatanu amónneho Volhardovou metódou.
3. Činidlá
|
3.1. |
Roztok tiokyanatanu amónneho, 0,1 mol/liter. |
|
3.2. |
Roztok dusičnanu strieborného, 0,1 mol/liter. |
|
3.3. |
Nasýtený roztok síranu amónno-železitého (NH4)Fe(SO4)2. |
|
3.4. |
Kyselina dusičná, hustota: 1,38 g/ml. |
|
3.5. |
Dietyléter. |
|
3.6. |
Acetón. |
|
3.7. |
Carrezovo činidlo I: rozpustite vo vode 21,9 g dihydrátu octanu zinočnatého Zn(CH3COO)2.2H2O a 3 g ľadovej kyseliny octovej. Doplňte vodou na objem 100 ml. |
|
3.8. |
Carrezovo činidlo II: rozpustite vo vode 10,6 g trihydrátu ferokyanidu draselného, K4Fe(KN)6 3H2O. Doplňte vodou na objem 100 ml. |
|
3.9. |
Aktívne uhlie, ktoré neobsahuje chloridy a ani ich neabsorbuje. |
4. Prístrojové vybavenie
Mixér (trepačka): približne 35 až 40 ot/min.
5. Postup
5.1. Príprava roztoku
Pripravte roztok podľa druhu vzorky, ako je uvedené v bodoch 5.1.1, 5.1.2 alebo 5.1.3.
Zároveň vykonajte slepý pokus bez použitia vzorky, ktorá sa má analyzovať.
5.1.1.
Navážte s presnosťou na 1 mg vzorku v množstve najviac 10 g, aby obsahovala najviac 3 g chlóru vo forme chloridov. Vložte spolu so 400 ml vody do 500 ml kalibrovanej odmernej banky pri teplote približne 20 °C. Miešajte tridsať minút v trepačke, doplňte na požadovaný objem, homogenizujte a prefiltrujte.
5.1.2.
Navážte približne 5 g vzorky s presnosťou na 1 mg a vložte spolu s 1 g aktívneho uhlia do 500 ml kalibrovanej odmernej banky. Pridajte 400 ml vody pri teplote približne 20 °C a 5 ml Carrezovho činidla I (bod 3.7), miešajte 30 sekúnd a pridajte 5 ml Carrezovho činidla II (bod 3.8). Miešajte tridsať minút v trepačke, doplňte na požadovaný objem, homogenizujte a prefiltrujte.
5.1.3.
Pripravte roztok postupom opísaným v bode 5.1.2, ale bez filtrácie. Nechajte usadiť (podľa potreby odstreďte), odoberte 100 ml supernatantu a preneste do 200 ml odmernej banky. Zmiešajte s acetónom (bod 3.6) a doplňte na požadovaný objem týmto rozpúšťadlom, homogenizujte a prefiltrujte.
5.2. Titrácia
Pomocou pipety preneste do Erlenmeyerovej banky 25 ml až 100 ml filtrátu (podľa predpokladaného obsahu chlóru) získaného podľa bodov 5.1.1, 5.1.2 alebo 5.1.3. Alikvotná časť nesmie obsahovať viac ako 150 mg chlóru (Cl). Podľa potreby zrieďte vodou na objem najmenej 50 ml, pridajte 5 ml kyseliny dusičnej (bod 3.4), 2 ml nasýteného roztoku síranu amónno-železitého (bod 3.3) a z naplnenej byrety 2 kvapky roztoku tiokyanatanu amónneho (bod 3.1). Byretou pridajte roztok dusičnanu strieborného (bod 3.2), tak aby bol v prebytku 5 ml. Pridajte 5 ml dietyléteru (bod 3.5) a intenzívne pretrepte, aby sa vytvorila zrazenina. Prebytok dusičnanu strieborného stitrujte roztokom tiokyanatanu amónneho (bod 3.1) až do vzniku jednu minútu trvajúceho červenkasto-hnedého sfarbenia.
6. Výpočet výsledkov
Množstvo chlóru (X) vyjadrené ako % chloridu sodného sa vypočíta pomocou tejto rovnice:
kde:
|
V1 |
= |
ml pridaného roztoku dusičnanu strieborného 0,1 mol/l, |
|
V2 |
= |
ml roztoku tiokyanatanu amónneho 0,1 mol/l použitého na titráciu, |
|
m |
= |
g hmotnosti vzorky v alikvotnej časti. |
Ak slepý pokus naznačil, že roztok dusičnanu strieborného 0,1 mol/l sa spotreboval, odpočítajte túto hodnotu od objemu (V1 – V2).
7. Poznámky
|
7.1. |
Titráciu možno vykonať aj potenciometricky alebo ampérometricky. |
|
7.2. |
Produkty veľmi bohaté na oleje a tuky najskôr odtučnite dietyléterom alebo petroléterom. |
|
7.3. |
V prípade rybej múčky možno titráciu vykonať Mohrovou metódou. |
(1) Pri sušení obilnín, múky, krúpov a šrotu musí mať sušiareň takú tepelnú výkonnosť, aby sa jej teplota nastavená na 131 °C po vložení najväčšieho počtu skúšobných vzoriek na súčasné sušenie vrátila na pôvodnú hodnotu do 45 minút. Vetranie sušiarne musí byť také, aby bol rozdiel medzi výsledkami sušenia najväčšieho možného vloženého počtu vzoriek bežnej pšenice počas dvoch hodín a výsledkami získanými po štvorhodinovom sušení menší ako 0,15 %.
(2) Podrobnejšie informácie o výpočte sa nachádzajú v norme EN ISO 6498 – Krmivá pre zvieratá. Pokyny na prípravu vzorky.
(3) Obsah dusíka sa môže stanoviť vo všetkých krmivách, konverzný faktor 6,25 na výpočet obsahu dusíkatých látok sa však nemusí uplatňovať na kŕmne suroviny založené na hmyze (nižší konverzný faktor) a určité krmivo pre spoločenské zvieratá a bielkoviny z krvnej plazmy (vyšší konverzný faktor).
(4) Analytická metóda stanovená v norme EN 17180 sa označuje ako alternatívna metóda, ktorá sa používa na účely úradných kontrol na stanovenie aminokyselín v krmivách obsahujúcich viac než 10 % aminokyselín.
(5) Táto metóda nebola validovaná medzilaboratórnou skúškou pre premixy obsahujúce viac ako 10 % kŕmnych doplnkových látok. S vhodnými miernymi úpravami sa však môže použiť aj na tieto matrice pod podmienkou, že sa následne vnútrolaboratórne validuje. Doplňujúce informácie sa nachádzajú na adrese https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/authorisation.
(6) V prípade, že olej alebo tuk musí byť následne podrobený testovaniu kvality, nahraďte zrniečka pemzy sklenenými guľôčkami.
(7) Nariadenie Komisie (ES) č. 121/2008 z 11. februára 2008, ktorým sa stanovuje analytická metóda na stanovenie obsahu škrobu v prípravkoch používaných ako krmivo pre zvieratá (kód KN 2309 ) (Ú. v. EÚ L 37, 12.2.2008, s. 3).
PRÍLOHA IV
„PRÍLOHA IV
METÓDY ANALÝZY NA KONTROLU OBSAHU POVOLENÝCH DOPLNKOVÝCH LÁTOK V KRMIVÁCH
A. STANOVENIE OBSAHU VITAMÍNU A
Obsah vitamínu A sa stanoví:
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 17547 – Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie obsahu vitamínu A, E a D (1). Metóda s predčistením extrakciou na tuhej fáze (SPE) a metóda vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie (HPLC), alebo |
|
— |
vysokoúčinnou kvapalinovou chromatografiou s reverznou fázou (RP-HPLC) použitím UV detektora alebo fluorescenčného detektora, ako sa uvádza ďalej v bodoch 1 až 9. |
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanoviť obsah vitamínu A (retinolu) v krmivách. Vitamín A zahŕňa all-trans-retinyl alkohol a jeho cis-izoméry, ktoré sa stanovia touto metódou. Obsah vitamínu A sa vyjadrí v medzinárodných jednotkách (m. j.) na kg. Jedna m. j. zodpovedá aktivite 0,300 μg all-trans-vitamín A alkoholu alebo 0,344 μg all-trans-vitamín A acetátu alebo 0,550 μg all-trans-vitamín A palmitátu.
Limit kvantifikácie je 2 000 m. j. vitamínu A/kg.
2. Podstata metódy
Vzorka sa hydrolyzuje etanolovým roztokom hydroxidu draselného a vitamín A sa extrahuje do petroléteru. Rozpúšťadlo sa odstráni odparením a zvyšok sa rozpustí v metanole a v prípade potreby sa zriedi na požadovanú koncentráciu. Obsah vitamínu A sa stanoví vysokoúčinnou kvapalinovou chromatografiou s reverznou fázou (RP-HPLC) použitím UV detektora alebo fluorescenčného detektora. Chromatografické parametre sa vyberajú tak, aby nedošlo k oddeleniu all-trans-vitamín A alkoholu a jeho cis-izomérov.
3. Činidlá
|
3.1. |
Etanol, σ = 96 %. |
|
3.2. |
Petroléter, rozpätie bodu varu 40 °C – 60 °C. |
|
3.3. |
Metanol. |
|
3.4. |
Roztok hydroxidu draselného, c = 50 g/100 ml. |
|
3.5. |
Roztok askorbátu sodného, c = 10 g/100 ml (pozri poznámku k bodu 7.7). |
|
3.6. |
Sulfid sodný, Na2S· x H2O (x = 7 – 9). |
|
3.6.1. |
Roztok sulfidu sodného, c = 0,5 mol/l v glycerole, ß = 120 g/l (pre x = 9) (pozri poznámku bod 7.8). |
|
3.7. |
Roztok fenolftaleínu, c = 2 g/100 ml v etanole (bod 3.1). |
|
3.8. |
2-propanol. |
|
3.9. |
Mobilná fáza pre HPLC: zmes metanolu (bod 3.3) a vody, napr. 980 + 20 (v + v). Presný pomer sa stanoví podľa charakteristiky použitej kolóny. |
|
3.10. |
Dusík, bez obsahu kyslíka. |
|
3.11. |
All-trans-vitamín A acetát, extra čistý, so zaručenou aktivitou, napr. 2,80 × 106 m. j./g. |
|
3.11.1. |
Zásobný roztok all-trans-vitamín A acetátu: do 100 ml odmernej banky navážte 50 mg acetátu vitamínu A (bod 3.11) s presnosťou na 0,1 mg. Rozpustite v 2-propanole (bod 3.8) a doplňte po značku tým istým rozpúšťadlom. Nominálna koncentrácia tohto roztoku je 1 400 m. j. vitamínu A na ml. Presný obsah sa stanoví podľa bodu 5.6.3.1. |
|
3.12. |
All-trans-vitamín A palmitát, extra čistý, so zaručenou aktivitou, napr. 1,80 × 106 m. j./g. |
|
3.12.1. |
Zásobný roztok all-trans-vitamín A palmitátu: do 100 ml odmernej banky navážte 80 mg vitamín A palmitátu (bod 3.12) s presnosťou na 0,1 mg. Rozpustite v 2-propanole (bod 3.8) a doplňte po značku tým istým rozpúšťadlom. Nominálna koncentrácia tohto roztoku je 1 400 m. j. vitamínu A na ml. Presný obsah sa stanoví podľa bodu 5.6.3.2. |
|
3.13. |
2,6-di-terc-butyl-4-metylfenol (BHT) (pozri poznámku bod 7.5). |
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
Rotačná vákuová odparka. |
|
4.2. |
Hnedé sklo. |
|
4.2.1. |
Banka s plochým dnom alebo Erlenmeyerova banka, 500 ml, s hrdlom s vnútorným zábrusom. |
|
4.2.2. |
Odmerné banky so zábrusovými sklenenými zátkami, s úzkym hrdlom, 10, 25, 100 a 500 ml. |
|
4.2.3. |
Oddeľovacie lieviky, kónické, 1 000 ml, so zábrusovými sklenenými zátkami. |
|
4.2.4. |
Hruškovité banky, 250 ml, s hrdlami s vnútorným zábrusom. |
|
4.3. |
Allihnov chladič, dĺžka plášťa 300 mm, so zábrusovým skleneným spojom, s prípojkou na prívod plynu. |
|
4.4. |
Skladaný filtračný papier na oddelenie fáz, priemer 185 mm (napr. Schleicher & Schuell 597 HY 1/2). |
|
4.5. |
Zariadenie HPLC so vstrekovacím systémom. |
|
4.5.1. |
Kolóna na kvapalinovú chromatografiu, 250 mm × 4 mm, s náplňou C18, 5 alebo 10 μm, alebo ekvivalentná (kritérium účinnosti: za uvedených podmienok HPLC len jeden pík pre všetky retinolové izoméry). |
|
4.5.2. |
UV alebo fluorescenčný detektor s nastaviteľnou vlnovou dĺžkou. |
|
4.6. |
Spektrofotometer s 10 mm kremennými kyvetami. |
|
4.7. |
Vodný kúpeľ s magnetickým miešadlom. |
|
4.8. |
Extrakčná aparatúra (pozri obrázok 1) pozostávajúca zo: |
|
4.8.1. |
skleneného valca s objemom 1 l, s hrdlom s vnútorným zábrusom a zábrusovou sklenenou zátkou; |
|
4.8.2. |
sklenenej zábrusovej vložky, s bočným ramenom a s nastaviteľnou trubicou vedenou stredom. Nastaviteľná trubica musí mať spodný koniec v tvare písmena U a na opačnom konci dýzu tak, aby vrchná tekutá vrstva vo valci mohla byť prenesená do oddeľovacieho lievika. |
5. Postup
|
Poznámka: |
Vitamín A je citlivý na (UV) svetlo a na oxidáciu. Všetky činnosti sa musia vykonávať bez svetla (používať hnedé sklo alebo sklo obalené hliníkovou fóliou) a kyslíka (vytlačí sa dusíkom). Počas extrakcie sa vzduch nad kvapalinou nahradí dusíkom (zabráňte nadbytočnému tlaku občasným uvoľnením zátky). |
5.1. Príprava vzorky
Zomeľte vzorku tak, aby prešla sitom s veľkosťou ôk 1 mm, pričom zabráňte, aby sa pri mletí zohriala. Mletie sa musí vykonať tesne pred navážením a zmydelnením, inak môže dôjsť k stratám vitamínu A. Vzorku nemeľte, ak je jej granulometrické zloženie primerané (napr. premixy a doplnkové látky v krmivách).
5.2. Zmydelnenie
V závislosti od obsahu vitamínu A navážte 2 g až 25 g vzorky s presnosťou na 1 mg do 500 ml banky s plochým dnom alebo do Erlenmeyerovej banky (bod 4.2.1). V prípade nízkych koncentrácií môžete zvýšiť hmotnosť vzorky, aby ste v skúšobnej dávke mali dostatočné množstvo častíc. Do banky sa postupne pridá za krúženia 130 ml etanolu (bod 3.1), približne 100 mg BHT (bod 3.13), 2 ml roztoku askorbátu sodného (bod 3.5) a 2 ml roztoku sulfidu sodného (bod 3.6). Pripevnite chladič (bod 4.3) k banke a ponorte banku do vodného kúpeľa s magnetickým miešadlom (bod 4.7). Zahrejte až do varu a nechajte 5 minút refluxovať. Potom pridajte cez chladič (bod 4.3) 25 ml roztoku hydroxidu draselného (bod 3.4) a nechajte za miešania a slabého prúdu dusíka refluxovať ďalších 25 min. Potom chladič vypláchnite približne 20 ml vody a ochlaďte obsah banky na laboratórnu teplotu.
5.3. Extrakcia
Po dekantácii a po premytí celkovým objemom 250 ml vody zmydelnený roztok kvantitatívne preneste do 1 000 ml oddeľovacieho lievika (bod 4.2.3) alebo do extrakčnej aparatúry (bod 4.8). Vymyte zmydelňovaciu banku postupne 25 ml etanolu (bod 3.1) a 100 ml petroléteru (bod 3.2) a preneste tieto kvapaliny do oddeľovacieho lievika alebo do extrakčnej aparatúry. Pomer vody a etanolu v zmiešanom roztoku musí byť okolo 2:1. Intenzívne pretrepávajte 2 minúty a potom nechajte 2 minúty usadiť.
5.3.1.
Po oddelení vrstiev (pozri poznámku bod 7.3) preneste vrstvu petroléteru do ďalšieho oddeľovacieho lievika (bod 4.2.3). Zopakujte túto extrakciu dvakrát so 100 ml petroléteru (bod 3.2) a dvakrát s 50 ml petroléteru (bod 3.2).
Spojené extrakty premyte dvakrát 100 ml vody v oddeľovacom lieviku miernym krúžením (aby sa zabránilo vytvoreniu emulzie) a potom opakovaným pretrepaním ďalšími 100 ml vody, až kým voda nezostane po pridaní roztoku fenolftaleínu (bod 3.7) bezfarebná (premytie štyrikrát zvyčajne postačuje). Premytý extrakt prefiltrujte do 500 ml odmernej banky (bod 4.2.2) cez suchý skladaný filter na oddelenie fáz (bod 4.4), aby sa odstránila všetka suspendovaná voda. Oddeľovací lievik a filter opláchnite 50 ml petroléteru (bod 3.2), banku doplňte po značku petroléterom (bod 3.2) a dobre zamiešajte.
5.3.2.
Po oddelení vrstiev (pozri poznámku 7.3) vymeňte zátku skleneného valca (bod 4.8.1) za sklenenú zábrusovú vložku (bod 4.8.2) a nastavte spodný koniec nastaviteľnej trubice v tvare písmena U tak, aby bol tesne nad hladinou. Pomocou tlaku dusíka do bočného ramena preneste hornú vrstvu petroléteru do 1 000 ml oddeľovacieho lievika (bod 4.2.3). Do skleneného valca pridajte 100 ml petroléteru (bod 3.2), zazátkujte a dobre premiešajte. Nechajte oddeliť vrstvy a hornú vrstvu preneste opäť do oddeľovacieho lievika. Opakujte extrakciu ďalšími 100 ml petroléteru (bod 3.2), potom dvakrát po 50 ml petroléteru (bod 3.2) a vrstvy petroléteru pridajte do oddeľovacieho lievika.
Spojené extrakty petroléteru premyte postupom opísaným v bode 5.3.1 a ďalej postupujte podľa uvedeného bodu.
5.4. Príprava roztoku vzorky pre HPLC
Pomocou pipety preneste alikvotnú časť roztoku petroléteru (z bodov 5.3.1. alebo 5.3.2) do 250 ml hruškovitej banky (bod 4.2.4). Odparte rozpúšťadlo takmer dosucha v rotačnej odparke (bod 4.1) za zníženého tlaku pri teplote kúpeľa nepresahujúcej 40 °C. Obnovte atmosférický tlak vpustením dusíka (bod 3.10) a vyberte banku z rotačnej odparky. Odstráňte zvyšné rozpúšťadlo prúdom dusíka (bod 3.10) a zvyšok ihneď rozpustite v známom objeme (10 – 100 ml) metanolu (bod 3.3) (koncentrácia vitamínu A musí byť v rozsahu od 5 m. j./ml do 30 m. j./ml).
5.5. Stanovenie pomocou HPLC
Vitamín A sa oddelí v kolóne s reverznou C18 fázou (bod 4.5.1) a koncentrácia sa zmeria UV detektorom (325 nm) alebo fluorescenčným detektorom (excitácia: 325 nm, emisia: 475 nm) (bod 4.5.2).
Vstreknite alikvotnú časť (napr. 20 μl) roztoku metanolu získaného podľa bodu 5.4 a vymyte mobilnou fázou (bod 3.9). Vypočítajte priemernú výšku (plochu) píku niekoľkých nástrekov roztoku tej istej vzorky a priemernú výšku (plochu) píku niekoľkých nástrekov kalibračných roztokov (bod 5.6.2).
Podmienky HPLC
Odporúčané sú tieto podmienky; iné podmienky sa môžu použiť, ak zabezpečia dosiahnutie ekvivalentných výsledkov.
|
Kolóna na kvapalinovú |
250 mm × 4 mm, s náplňou C18, 5 alebo |
|
chromatografiu (bod 4.5.1): |
10 μm, alebo ekvivalentná.Mobilná fáza (bod 3.9): zmes metanolu (bod 3.3) a vody, napr. 980 + 20 (v + v). |
|
Prietoková rýchlosť: |
1 – 2 ml/min |
|
Detektor (bod 4.5.2): |
UV detektor (325 nm) alebo fluorescenčný detektor (excitácia: 325 nm, emisia: 475 nm). |
5.6. Kalibrácia
5.6.1.
Do 500 ml banky s plochým dnom alebo do Erlenmeyerovej banky (bod 4.2.1) pomocou pipety preneste 20 ml zásobného roztoku vitamín A acetátu (bod 3.11.1) alebo 20 ml zásobného roztoku vitamín A palmitátu (bod 3.12.1) a hydrolyzujte podľa bodu 5.2, ale nepridávajte BHT. Následne extrahujte petroléterom (bod 3.2) podľa bodu 5.3 a doplňte petroléterom na 500 ml (bod 3.2). Odparte 100 ml tohto extraktu na rotačnej odparke (pozri bod 5.4) takmer dosucha, odstráňte zvyšné rozpúšťadlo prúdom dusíka (bod 3.10) a zvyšok opäť rozpustite v 10,0 ml metanolu (bod 3.3). Nominálna koncentrácia tohto roztoku je 560 m. j. vitamínu A na ml. Presný obsah sa musí stanoviť podľa bodu 5.6.3.3. Pracovný štandardný roztok sa musí pripravovať čerstvý tesne pred použitím.
Pomocou pipety preneste 2,0 ml tohto pracovného štandardného roztoku do 20 ml odmernej banky, doplňte metanolom po značku (bod 3.3) a premiešajte. Nominálna koncentrácia tohto zriedeného pracovného štandardného roztoku je 56 m. j. vitamínu A na ml.
5.6.2.
Do 20 ml odmerných baniek postupne preneste 1,0 ml, 2,0 ml, 5,0 ml a 10,0 ml zriedeného pracovného štandardného roztoku, doplňte metanolom po značku (bod 3.3) a zamiešajte. Nominálne koncentrácie týchto roztokov sú 2,8 m. j., 5,6 m. j., 14,0 m. j. a 28,0 m. j. vitamínu A na ml.
Niekoľkokrát vstreknite 20 μl každého kalibračného roztoku a stanovte priemernú výšku (plochu) píku. Z priemerných výšok (plôch) píkov zostrojte kalibračný graf s ohľadom na výsledky UV kontroly (bod 5.6.3.3).
5.6.3.
5.6.3.1. Zásobný roztok vitamín A acetátu
Do 50 ml odmernej banky (bod 4.2.2) preneste pipetou 2,0 ml zásobného roztoku vitamín A acetátu (bod 3.11.1) a doplňte po značku 2-propanolom (bod 3.8). Nominálna koncentrácia tohto roztoku je 56 m. j. vitamínu A na ml. Do 25 ml odmernej banky pipetou preneste 3,0 ml tohto zriedeného roztoku vitamín A acetátu a doplňte po značku 2-propanolom (bod 3.8). Nominálna koncentrácia tohto roztoku je 6,72 m. j. vitamínu A na ml. V spektrofotometri (bod 4.6) zmerajte UV spektrum tohto roztoku proti 2-propanolu (bod 3.8) v rozmedzí od 300 nm do 400 nm. Absorpčné maximum musí byť medzi 325 nm a 327 nm.
Výpočet obsahu vitamínu A:
5.6.3.2. Zásobný roztok vitamín A palmitátu
Do 50 ml odmernej banky (bod 4.2.2) pipetou preneste 2,0 ml zásobného roztoku vitamín A palmitátu (bod 3.12.1) a doplňte po značku 2-propanolom (bod 3.8). Nominálna koncentrácia tohto roztoku je 56 m. j. vitamínu A na ml. Do 25 ml odmernej banky pipetou preneste 3,0 ml tohto zriedeného roztoku vitamín A palmitátu a doplňte po značku 2-propanolom (bod 3.8). Nominálna koncentrácia tohto roztoku je 6,72 m. j. vitamínu A na ml. V spektrofotometri (bod 4.6) zmerajte UV spektrum tohto roztoku proti 2-propanolu (bod 3.8) v rozmedzí od 300 nm do 400 nm. Absorpčné maximum musí byť medzi 325 nm a 327 nm.
Výpočet obsahu vitamínu A:
5.6.3.3. Pracovný štandardný roztok vitamínu A
Do 50 ml odmernej banky (bod 4.2.2) pipetou preneste 3,0 ml nezriedeného pracovného štandardného roztoku vitamínu A pripraveného podľa bodu 5.6.1 a doplňte po značku 2-propanolom (bod 3.8). Do 25 ml odmernej banky pipetou preneste 5,0 ml tohto roztoku a doplňte po značku 2-propanolom (bod 3.8). Nominálna koncentrácia tohto roztoku je 6,72 m. j. vitamínu A na ml. V spektrofotometri (bod 4.6) zmerajte UV spektrum tohto roztoku proti 2-propanolu (bod 3.8) v rozmedzí od 300 nm do 400 nm. Absorpčné maximum musí byť medzi 325 nm a 327 nm.
Výpočet obsahu vitamínu A:
6. Výpočet výsledkov
Z priemernej výšky (plochy) píku vitamínu A v roztoku vzorky stanovte koncentráciu roztoku vzorky v m. j./ml porovnaním s kalibračným grafom (bod 5.6.2).
Obsah w vitamínu A v m. j./kg vzorky sa vypočíta podľa tejto rovnice:
kde:
|
c |
= |
koncentrácia vitamínu A v roztoku vzorky (bod 5.4) v m. j./ml, |
|
V1 |
= |
objem roztoku vzorky (bod 5.4) v ml, |
|
V2 |
= |
objem alikvotnej časti z bodu 5.4 v ml, |
|
m |
= |
hmotnosť skúšobnej dávky v g. |
7. Poznámky
|
7.1. |
V prípade vzoriek s nízkou koncentráciou vitamínu A je vhodné spojiť extrakty petroléteru z dvoch dávok po zmydelnení (navážené množstvo: 25 g) do jedného roztoku vzorky na stanovenie pomocou HPLC. |
|
7.2. |
Hmotnosť vzorky odobratej na analýzu nesmie obsahovať viac ako 2 g tuku. |
|
7.3. |
Ak nedôjde k oddeleniu fáz, pridajte približne 10 ml etanolu (bod 3.1), aby sa narušila emulzia. |
|
7.4. |
V prípade oleja z tresčej pečene a iných čistých tukov sa má čas zmydelnenia predĺžiť na 45 – 60 minút. |
|
7.5. |
Namiesto BHT sa môže sa použiť hydrochinón. |
|
7.6. |
Použitím kolóny s normálnou fázou je možné oddeliť izoméry retinolu. V takomto prípade sa však výšky (plochy) všetkých píkov cis a trans izomérov musia pri výpočte spočítať. |
|
7.7. |
Namiesto roztoku askorbátu sodného sa môže použiť približne 150 mg kyseliny askorbovej. |
|
7.8. |
Namiesto roztoku sulfidu sodného sa môže použiť približne 50 mg EDTA. |
|
7.9. |
V prípade analýzy vitamínu A v náhradkách mlieka je potrebné venovať špecifickú pozornosť:
Pri kontrole, či uplatnená analytická metóda vedie k spoľahlivým výsledkom na tejto špecifickej matrici (náhradka mlieka), sa má na ďalšej skúšobnej dávke vykonať skúška výťažnosti. Ak je miera výťažnosti nižšia ako 80 %, analytický výsledok sa musí korigovať vzhľadom na výťažnosť. |
8. Opakovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch paralelných stanovení vykonaných na tej istej vzorke nesmie presiahnuť 15 % z vyššieho výsledku.
9. Výsledky medzilaboratórnej štúdie (2)
|
|
Premix |
Premixové krmivo |
Minerálny koncentrát |
Bielkovinové krmivo |
Krmivo pre prasiatka |
||||||||||||||||
|
L |
13 |
12 |
13 |
12 |
13 |
||||||||||||||||
|
n |
48 |
45 |
47 |
46 |
49 |
||||||||||||||||
|
priemer [m. j./kg] |
17,02 × 106 |
1,21 × 106 |
537 100 |
151 800 |
18 070 |
||||||||||||||||
|
sr [m. j./kg] |
0,51 × 106 |
0,039 × 106 |
22 080 |
12 280 |
682 |
||||||||||||||||
|
r [m. j./kg] |
1,43 × 106 |
0,109 × 106 |
61 824 |
34 384 |
1 910 |
||||||||||||||||
|
CVr [%] |
3,0 |
3,5 |
4,1 |
8,1 |
3,8 |
||||||||||||||||
|
sR [m. j./kg] |
1,36 × 106 |
0,069 × 106 |
46 300 |
23 060 |
3 614 |
||||||||||||||||
|
R [m. j./kg] |
3,81 × 106 |
0,193 × 106 |
129 640 |
64 568 |
10 119 |
||||||||||||||||
|
CVR [%] |
8,0 |
6,2 |
8,6 |
15 |
20 |
||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||
Obrázok 1
Extrakčná aparatúra (bod 4.8)
B. STANOVENIE OBSAHU VITAMÍNU E
Obsah vitamínu E sa stanoví:
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 17547 – Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie obsahu vitamínu A, E a D (3). Metóda s predčistením extrakciou na tuhej fáze (SPE) a metóda vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie (HPLC), alebo |
|
— |
vysokoúčinnou kvapalinovou chromatografiou s reverznou fázou (RP-HPLC) použitím UV detektora alebo fluorescenčného detektora, ako sa uvádza ďalej v bodoch 1 až 9. |
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanoviť obsah vitamínu E v krmivách. Obsah vitamínu E sa vyjadruje ako mg DL-α-tokoferol acetátu na kg. 1 mg DL-α-tokoferol acetátu zodpovedá 0,91 mg DL-α-tokoferolu (vitamín E).
Limit kvantifikácie je 2 mg vitamínu E/kg. Tento limit je možné dosiahnuť len fluorescenčným detektorom. Pri UV detektore je limit kvantifikácie 10 mg/kg.
2. Podstata metódy
Vzorka sa hydrolyzuje etanolovým roztokom hydroxidu draselného a vitamín E sa extrahuje do petroléteru. Rozpúšťadlo sa odstráni odparením a zvyšok sa rozpustí v metanole a v prípade potreby sa zriedi na požadovanú koncentráciu. Obsah vitamínu E sa stanoví vysokoúčinnou kvapalinovou chromatografiou s reverznou fázou (RP-HPLC) použitím fluorescenčného detektora alebo UV detektora.
3. Činidlá
|
3.1. |
Etanol, σ = 96 %. |
|
3.2. |
Petroléter, rozpätie bodu varu 40 °C – 60 °C. |
|
3.3. |
Metanol. |
|
3.4. |
Roztok hydroxidu draselného, c = 50 g/100 ml. |
|
3.5. |
Roztok askorbátu sodného, c = 10 g/100 ml (pozri poznámku bod 7.7). |
|
3.6. |
Sulfid sodný, Na2S· x H2O (x = 7 – 9). |
|
3.6.1. |
Roztok sulfidu sodného, c = 0,5 mol/l v glycerole, β = 120 g/l (pre x = 9) (pozri poznámku 7.8). |
|
3.7. |
Roztok fenolftaleínu, c = 2 g/100 ml v etanole (bod 3.1). |
|
3.8. |
Mobilná fáza pre HPLC: zmes metanolu (bod 3.3) a vody, napr. 980 + 20 (v + v). Presný pomer sa stanoví podľa charakteristiky použitej kolóny. |
|
3.9. |
Dusík, bez obsahu kyslíka. |
|
3.10. |
DL-α-tokoferol acetát, extra čistý, so zaručenou aktivitou. |
|
3.10.1. |
Zásobný roztok DL-α-tokoferol acetátu: do 100 ml odmernej banky navážte 100 mg DL-α-tokoferol acetátu (bod 3.10) s presnosťou na 0,1 mg. Rozpustite v etanole (bod 3.1) a doplňte po značku tým istým rozpúšťadlom. 1 ml tohto roztoku obsahuje 1 mg DL-α-tokoferol acetátu (pozri UV kontrolu v bode 5.6.1.3 a stabilizáciu v poznámke 7.4). |
|
3.11. |
DL-α-tokoferol, extra čistý, so zaručenou aktivitou. |
|
3.11.1. |
Zásobný roztok DL-α-tokoferolu: do 100 ml odmernej banky navážte 100 mg DL-α-tokoferolu (bod 3.11) s presnosťou na 0,1 mg. Rozpustite v etanole (bod 3.1) a doplňte po značku tým istým rozpúšťadlom. 1 ml tohto roztoku obsahuje 1 mg DL-α-tokoferolu (pozri UV kontrolu v bode 5.6.2.3 a stabilizáciu v poznámke bod 7.4). |
|
3.12. |
2,6-di-terc-butyl-4-metylfenol (BHT) (pozri poznámku bod 7.5). |
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
Filmová rotačná odparka. |
|
4.2. |
Hnedé sklo. |
|
4.2.1. |
Banka s plochým dnom alebo Erlenmeyerova banka, 500 ml, s hrdlom s vnútorným zábrusom. |
|
4.2.2. |
Odmerné banky so zábrusovými sklenenými zátkami, s úzkym hrdlom, 10, 25, 100 a 500 ml. |
|
4.2.3. |
Oddeľovacie lieviky, kónické, 1 000 ml, so zábrusovými sklenenými zátkami. |
|
4.2.4. |
Hruškovité banky, 250 ml, s hrdlami s vnútorným zábrusom. |
|
4.3. |
Allihnov chladič, dĺžka plášťa 300 mm, so zábrusovým skleneným spojom, s prípojkou na prívod plynu. |
|
4.4. |
Skladaný filtračný papier na oddelenie fáz, priemer 185 mm (napr. Schleicher & Schuell 597 HY 1/2). |
|
4.5. |
Zariadenie HPLC so vstrekovacím systémom. |
|
4.5.1. |
Kolóna na kvapalinovú chromatografiu, 250 mm × 4 mm, s náplňou C18, 5 alebo 10 μm, alebo ekvivalentná. |
|
4.5.2. |
Fluorescenčný alebo UV detektor s nastaviteľnou vlnovou dĺžkou. |
|
4.6. |
Spektrofotometer s 10 mm kremennými kyvetami. |
|
4.7. |
Vodný kúpeľ s magnetickým miešadlom. |
|
4.8. |
Extrakčná aparatúra (pozri obrázok 1) pozostávajúca zo: |
|
4.8.1. |
skleneného valca s objemom 1 l, s hrdlom s vnútorným zábrusom a zábrusovou sklenenou zátkou; |
|
4.8.2. |
sklenenej zábrusovej vložky, s bočným ramenom a s nastaviteľnou trubicou vedenou stredom. Nastaviteľná trubica musí mať spodný koniec v tvare písmena U a na opačnom konci dýzu tak, aby vrchná tekutá vrstva vo valci mohla byť prenesená do oddeľovacieho lievika. |
5. Postup
|
Poznámka: |
Vitamín E je citlivý na (UV) svetlo a na oxidáciu. Všetky činnosti sa musia vykonávať bez svetla (používať hnedé sklo alebo sklo obalené hliníkovou fóliou) a kyslíka (vytlačí sa dusíkom). Počas extrakcie sa vzduch nad kvapalinou nahradí dusíkom (zabráňte nadbytočnému tlaku občasným uvoľnením zátky). |
5.1. Príprava vzorky
Zomeľte vzorku tak, aby prešla sitom s veľkosťou ôk 1 mm, pričom zabráňte, aby sa pri mletí zohriala. Mletie sa musí vykonať tesne pred navážením a zmydelnením, inak môže dôjsť k stratám vitamínu E.
5.2. Zmydelnenie
V závislosti od obsahu vitamínu E navážte 2 g až 25 g vzorky s presnosťou na 0,01 g do 500 ml banky s plochým dnom alebo do Erlenmeyerovej banky (bod 4.2.1). Do banky sa postupne pridá za krúženia 130 ml etanolu (bod 3.1), približne 100 mg BHT (bod 3.12), 2 ml roztoku askorbátu sodného (bod 3.5) a 2 ml roztoku sulfidu sodného (bod 3.6). Pripevnite chladič (bod 4.3) k banke a ponorte banku do vodného kúpeľa s magnetickým miešadlom (bod 4.7). Zahrejte až do varu a nechajte 5 minút refluxovať. Potom pridajte cez chladič (bod 4.3.) 25 ml roztoku hydroxidu draselného (bod 3.4.) a nechajte za miešania a slabého prúdu dusíka refluxovať ďalších 25 min. Potom chladič vypláchnite približne 20 ml vody a ochlaďte obsah banky na laboratórnu teplotu.
5.3. Extrakcia
Po dekantácii a po premytí celkovým objemom 250 ml vody zmydelnený roztok kvantitatívne preneste do 1 000 ml oddeľovacieho lievika (bod 4.2.3) alebo do extrakčnej aparatúry (bod 4.8). Vymyte zmydelňovaciu banku postupne 25 ml etanolu (bod 3.1) a 100 ml petroléteru (bod 3.2) a preneste tieto kvapaliny do oddeľovacieho lievika alebo do extrakčnej aparatúry. Pomer vody a etanolu v zmiešanom roztoku musí byť okolo 2:1. Intenzívne pretrepávajte 2 minúty a potom nechajte 2 minúty usadiť.
5.3.1.
Po oddelení vrstiev (pozri poznámku 7.3) preneste vrstvu petroléteru do ďalšieho oddeľovacieho lievika (bod 4.2.3). Zopakujte túto extrakciu dvakrát so 100 ml petroléteru (bod 3.2) a dvakrát s 50 ml petroléteru (bod 3.2).
Spojené extrakty premyte dvakrát 100 ml vody v oddeľovacom lieviku miernym krúžením (aby sa zabránilo vytvoreniu emulzie) a potom opakovaným pretrepaním ďalšími 100 ml vody, až kým voda nezostane po pridaní roztoku fenolftaleínu (bod 3.7) bezfarebná (premytie štyrikrát zvyčajne postačuje). Premytý extrakt prefiltrujte do 500 ml odmernej banky (bod 4.2.2) cez suchý skladaný filter na oddelenie fáz (bod 4.4), aby sa odstránila všetka suspendovaná voda. Oddeľovací lievik a filter opláchnite 50 ml petroléteru (bod 3.2), banku doplňte po značku petroléterom (bod 3.2) a dobre zamiešajte.
5.3.2. )
Po oddelení vrstiev (pozri poznámku bod 7.3) vymeňte zátku skleneného valca (bod 4.8.1) za sklenenú zábrusovú vložku (bod 4.8.2) a nastavte spodný koniec nastaviteľnej trubice v tvare písmena U tak, aby bol tesne nad hladinou. Pomocou tlaku dusíka do bočného ramena preneste hornú vrstvu petroléteru do 1 000 ml oddeľovacieho lievika (bod 4.2.3). Do skleneného valca pridajte 100 ml petroléteru (bod 3.2), zazátkujte a dobre premiešajte. Nechajte oddeliť vrstvy a hornú vrstvu preneste opäť do oddeľovacieho lievika. Opakujte extrakciu ďalšími 100 ml petroléteru (bod 3.2), potom dvakrát po 50 ml petroléteru (bod 3.2) a vrstvy petroléteru pridajte do oddeľovacieho lievika.
Spojené extrakty petroléteru premyte postupom opísaným v bode 5.3.1 a ďalej postupujte podľa uvedeného bodu.
5.4. Príprava roztoku vzorky pre HPLC
Pomocou pipety preneste alikvotnú časť roztoku petroléteru (z bodov 5.3.1. alebo 5.3.2) do 250 ml hruškovitej banky (bod 4.2.4). Odparte rozpúšťadlo takmer dosucha v rotačnej odparke (bod 4.1) za zníženého tlaku pri teplote kúpeľa nepresahujúcej 40 °C. Obnovte atmosferický tlak vpustením dusíka (bod 3.9) a vyberte banku z rotačnej odparky. Odstráňte zvyšné rozpúšťadlo prúdom dusíka (bod 3.9) a zvyšok ihneď rozpustite v známom objeme (10 – 100 ml) metanolu (bod 3.3) (koncentrácia DL-α-tokoferolu musí byť v rozsahu od 5 μg/ml do 30 μg/ml).
5.5. Stanovenie pomocou HPLC
Vitamín E sa oddelí v kolóne s reverznou C18 fázou (bod 4.5.1) a koncentrácia sa zmeria fluorescenčným detektorom (excitácia: 295 nm, emisia: 330 nm) alebo UV detektorom (292 nm) (bod 4.5.2).
Vstreknite alikvotnú časť (napr. 20 μl) roztoku metanolu získaného podľa bodu 5.4 a vymyte mobilnou fázou (bod 3.8). Vypočítajte priemernú výšku (plochu) píku niekoľkých nástrekov roztoku tej istej vzorky a priemernú výšku (plochu) píku niekoľkých nástrekov kalibračných roztokov (bod 5.6.2).
Podmienky HPLC
Odporúčané sú tieto podmienky; iné podmienky sa môžu použiť, ak zabezpečia dosiahnutie ekvivalentných výsledkov.
|
Kolóna na kvapalinovú chromatografiu (bod 4.5.1): |
250 mm × 4 mm, s náplňou C18, 5 alebo 10 μm, alebo ekvivalentná |
|
Mobilná fáza (bod 3.8): |
zmes metanolu (bod 3.3) a vody, napr. 980 + 20 (v + v) |
|
Prietoková rýchlosť: |
1 – 2 ml/min |
|
Detektor (bod 4.5.2): |
fluorescenčný detektor (excitácia: 295 nm/emisia: 330 nm) alebo UV detektor (292 nm) |
5.6. Kalibrácia (DL-α-tokoferol acetát alebo DL-α-tokoferol)
5.6.1.
5.6.1.1. Príprava pracovného štandardného roztoku
Do 500 ml banky s plochým dnom alebo do Erlenmeyerovej banky (bod 4.2.1) pipetou preneste 25 ml zásobného roztoku DL-α-tokoferol acetátu (bod 3.10.1) a hydrolyzujte podľa bodu 5.2. Následne extrahujte petroléterom (bod 3.2) podľa bodu 5.3 a doplňte petroléterom na 500 ml. Odparte 25 ml tohto roztoku na rotačnej odparke (pozri bod 5.4) takmer dosucha, odstráňte zvyšné rozpúšťadlo prúdom dusíka (bod 3.9) a zvyšok opäť rozpustite v 25,0 ml metanolu (bod 3.3). Nominálna koncentrácia tohto roztoku je 45,5 μg DL-α-tokoferolu na ml, čo zodpovedá 50 μg DL-α-tokoferol acetátu na ml. Pracovný štandardný roztok sa pripravuje čerstvý tesne pred použitím.
5.6.1.2. Príprava kalibračných roztokov a kalibračný graf
Do 20 ml odmerných baniek postupne preneste 1,0 ml, 2,0 ml, 4,0 ml a 10,0 ml pracovného štandardného roztoku, doplňte metanolom po značku (bod 3.3) a zamiešajte. Nominálne koncentrácie týchto roztokov sú 2,5 μg/ml, 5,0 μg/ml, 10,0 μg/ml a 25,0 μg/ml DL-α-tokoferol acetátu, čiže 2,28 μg/ml, 4,55 μg/ml, 9,10 μg/ml a 22,8 μg/ml DL-α-tokoferolu.
Niekoľkokrát vstreknite 20 μl každého kalibračného roztoku a stanovte priemernú výšku (plochu) píku. Z priemerných výšok (plôch) píkov zostrojte kalibračný graf.
5.6.1.3. UV štandardizácia zásobného roztoku DL-α-tokoferol acetátu (bod 3.10.1)
Zrieďte 5,0 ml zásobného roztoku DL-α-tokoferol acetátu (bod 3.10.1) na 25,0 ml etanolom a zmerajte UV spektrum tohto roztoku proti etanolu (bod 3.1) v spektrofotometri (bod 4.6) v rozmedzí od 250 nm do 320 nm.
Absorbčné maximum má byť pri 284 nm:
Pri tomto zriedení sa musí dosiahnuť absorpčná hodnota 0,84 až 0,88.
5.6.2.
5.6.2.1. Príprava pracovného štandardného roztoku
Do 50 ml odmernej banky pipetou preneste 2 ml zásobného roztoku DL-α-tokoferolu (bod 3.11.1), rozpustite v metanole (bod 3.3) a doplňte objem metanolom po značku. Nominálna koncentrácia tohto roztoku je 40 μg DL-α-tokoferolu na ml, čo zodpovedá 44,0 μg DL-α-tokoferol acetátu na ml. Pracovný štandardný roztok sa pripravuje čerstvý tesne pred použitím.
5.6.2.2. Príprava kalibračných roztokov a kalibračný graf
Do 20 ml odmerných baniek postupne preneste 1,0 ml, 2,0 ml, 4,0 ml a 10,0 ml pracovného štandardného roztoku, doplňte metanolom po značku (bod 3.3) a zamiešajte. Nominálne koncentrácie týchto roztokov sú 2,0 μg/ml, 4,0 μg/ml, 8,0 μg/ml a 20,0 μg/ml DL-α-tokoferolu, čiže 2,20 μg/ml, 4,40 μg/ml, 8,79 μg/ml a 22,0 μg/ml DL-α-tokoferol acetátu.
Niekoľkokrát vstreknite 20 μl každého kalibračného roztoku a stanovte priemernú výšku (plochu) píku. Z priemerných výšok (plôch) píkov zostrojte kalibračný graf.
5.6.2.3. UV štandardizácia zásobného roztoku DL-α-tokoferolu (bod 3.11.1)
Zrieďte 2,0 ml zásobného roztoku DL-α-tokoferolu (bod 3.11.1) na 25,0 ml etanolom a zmerajte UV spektrum tohto roztoku proti etanolu (bod 3.1) v spektrofotometri (bod 4.6) v rozmedzí od 250 nm do 320 nm. Absorbčné maximum má byť pri 292 nm:
Pri tomto zriedení sa má dosiahnuť absorpčná hodnota 0,6.
6. Výpočet výsledkov
Z priemernej výšky (plochy) píku vitamínu E v roztoku vzorky stanovte koncentráciu roztoku vzorky v μg/ml (vypočítanú ako DL-α-tokoferol acetát) porovnaním s kalibračným grafom (bod 5.6.1.2 alebo 5.6.2.2).
Obsah w vitamínu E v mg/kg vzorky je daný touto rovnicou:
kde:
|
c |
= |
koncentrácia vitamínu E (ako DL-α-tokoferol acetát) roztoku vzorky (bod 5.4) v μg/ml, |
|
V1 |
= |
objem roztoku vzorky (bod 5.4) v ml, |
|
V2 |
= |
objem odobranej alikvotnej časti (bod 5.4) v ml, |
|
m |
= |
hmotnosť skúšobnej dávky v g. |
7. Poznámky
|
7.1. |
V prípade vzoriek s nízkou koncentráciou vitamínu E je vhodné spojiť extrakty petroléteru z dvoch dávok po zmydelnení (navážené množstvo: 25 g) do jedného roztoku vzorky na stanovenie pomocou HPLC. |
|
7.2. |
Hmotnosť vzorky odobratej na analýzu nesmie obsahovať viac ako 2 g tuku. |
|
7.3. |
Ak nedôjde k oddeleniu fáz, pridajte približne 10 ml etanolu (bod 3.1), aby sa narušila emulzia. |
|
7.4. |
Po spektrofotometrickom zmeraní roztoku DL-α-tokoferol acetátu alebo DL-α-tokoferolu podľa bodov 5.6.1.3 alebo 5.6.2.3 pridajte do roztoku (bod 3.10.1 alebo 3.10.2) približne 10 mg BHT (bod 3.12) a roztok nechajte v chladničke (skladovateľnosť maximálne štyri týždne). |
|
7.5. |
Namiesto BHT sa môže sa použiť hydrochinón. |
|
7.6. |
Použitím kolóny s normálnou fázou je možné oddeliť α-, β-, γ- a δ-tokoferol. |
|
7.7. |
Namiesto roztoku askorbátu sodného sa môže použiť približne 150 mg kyseliny askorbovej. |
|
7.8. |
Namiesto roztoku sulfidu sodného sa môže použiť približne 50 mg EDTA. |
|
7.9. |
Vitamín E acetát sa hydrolyzuje veľmi rýchlo v alkalickom prostredí, a preto je veľmi citlivý na oxidáciu najmä v prítomnosti mikroprvkov, ako sú železo a meď. Následkom toho v prípade stanovenia obsahu vitamínu E v premixoch pri množstvách vyšších ako 5 000 mg/kg by mohlo dôjsť k degradácii vitamínu E. Preto sa na potvrdenie odporúča metóda HPLC, ktorá zahŕňa enzymatický rozklad zlúčenín vitamínu E bez alkalického zmydelňovania. |
8. Opakovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch paralelných stanovení vykonaných na tej istej vzorke nesmie presiahnuť 15 % z vyššieho výsledku.
9. Výsledky medzilaboratórnej štúdie (4)
|
|
Premix |
Premixové krmivo |
Minerálny koncentrát |
Bielkovinové krmivo |
Krmivo pre prasiatka |
||||||||||||||||
|
L |
12 |
12 |
12 |
12 |
12 |
||||||||||||||||
|
n |
48 |
48 |
48 |
48 |
48 |
||||||||||||||||
|
priemer [mg/kg] |
17 380 |
1 187 |
926 |
315 |
61,3 |
||||||||||||||||
|
sr [mg/kg] |
384 |
45,3 |
25,2 |
13,0 |
2,3 |
||||||||||||||||
|
r [mg/kg] |
1 075 |
126,8 |
70,6 |
36,4 |
6,4 |
||||||||||||||||
|
CVr [%] |
2,2 |
3,8 |
2,7 |
4,1 |
3,8 |
||||||||||||||||
|
sR [mg/kg] |
830 |
65,0 |
55,5 |
18,9 |
7,8 |
||||||||||||||||
|
R [mg/kg] |
2 324 |
182,0 |
155,4 |
52,9 |
21,8 |
||||||||||||||||
|
CVR [%] |
4,8 |
5,5 |
6,0 |
6,0 |
12,7 |
||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||
Obrázok 2
Extrakčná aparatúra (bod 4.8)
C. STANOVENIE OBSAHU MIKROPRVKOV ŽELEZA, MEDI, MANGÁNU A ZINKU
Obsah železa, medi, mangánu a zinku sa stanoví:
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 15510 – Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie vápnika, sodíka, fosforu, horčíka, draslíka, železa, zinku, medi, mangánu, kobaltu, molybdénu a olova metódou ICP-AES, alebo |
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 15621 – Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie vápnika, sodíka, fosforu, horčíka, draslíka, síry, železa, zinku, medi, mangánu a kobaltu po mineralizácii tlakom metódou ICP-AES, alebo |
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 17053 – Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie stopových prvkov, ťažkých kovov a iných prvkov metódou ICP-MS (multimetóda), alebo |
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN ISO 6869 – Krmivo pre zvieratá. Stanovenie obsahu vápnika, medi, železa, horčíka, mangánu, draslíka, sodíka a zinku. Metóda atómovej absorpčnej spektrometrie, alebo |
|
— |
metódou plameňovej atómovej absorpčnej spektrometrie (FAAS), ako sa uvádza ďalej v bodoch 1 až 8. |
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanoviť obsah mikroprvkov železa, medi, mangánu a zinku v krmivách (5). Limity kvantifikácie sú:
|
— |
železo (Fe): 20 mg/kg, |
|
— |
meď (Cu): 10 mg/kg, |
|
— |
mangán (Mn): 20 mg/kg, |
|
— |
zinok (Zn): 20 mg/kg. |
2. Podstata metódy
Vzorka sa po spálení organických látok, ak nejaké obsahuje, ponorí do roztoku kyseliny chlorovodíkovej. Obsah prvkov železa, medi, mangánu a zinku sa stanoví po vhodnom zriedení metódou atómovej absorpčnej spektrometrie.
3. Činidlá
Úvodné poznámky
Na prípravu chemikálií a analytických roztokov používajte vodu, ktorá bola získaná dvojitou destiláciou vody v destilačnom prístroji z borokremičitého skla alebo kremeňa, príp. dvojitou úpravou na iónomeničovej živici, a ktorá neobsahuje katióny prvkov, ktorých obsah sa má stanoviť.
Chemikálie musia mať aspoň analytickú triedu čistoty. Neprítomnosť prvku, ktorého obsah sa má stanoviť, sa musí overiť slepým pokusom. V prípade potreby sa chemikálie musia ďalej vyčistiť
Namiesto štandardných roztokov opísaných ďalej je možné použiť komerčné štandardné roztoky za predpokladu, že sú certifikované a boli pred použitím skontrolované.
|
3.1. |
Kyselina chlorovodíková (hustota: 1,19 g/ml). |
|
3.2. |
Kyselina chlorovodíková (6 mol/liter). |
|
3.3. |
Kyselina chlorovodíková (0,5 mol/liter). |
|
3.4. |
Kyselina fluorovodíková, 38 % až 40 % (v/v) s obsahom železa (Fe) nižším ako 1 mg/liter a so zvyškom po odparení menej ako 10 mg (vo forme síranu)/liter. |
|
3.5. |
Kyselina sírová (hustota: 1,84 g/ml). |
|
3.6. |
Peroxid vodíka [približne 100 objemových jednotiek kyslíka (30 % podľa hmotnosti)]. |
|
3.7. |
Štandardný roztok železa (1 000 μg Fe/ml) pripravený podľa nasledujúceho postupu, príp. ekvivalentný komerčne dostupný roztok: rozpustite 1 g železného drôtu v 200 ml 6 mol/liter kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.2), pridajte 16 ml peroxidu vodíka (bod 3.6) a objem doplňte vodou na 1 liter. |
|
3.7.1. |
Pracovný štandardný roztok železa (100 μg Fe/ml) pripravený zriedením štandardného roztoku (bod 3.7) vodou v pomere 1 diel roztoku na 9 dielov vody. |
|
3.8. |
Štandardný roztok medi (1 000 μg Cu/ml) pripravený podľa nasledujúceho postupu, príp. ekvivalentný komerčne dostupný roztok:
|
|
3.8.1. |
Pracovný štandardný roztok medi (10 μg Cu/ml) pripravený zriedením štandardného roztoku (bod 3.8) vodou v pomere 1 diel roztoku k 9 dielom vody a následne zriedením výsledného roztoku vodou v pomere 1 diel výsledného roztoku k 9 dielom vody. |
|
3.9. |
Štandardný roztok mangánu (1 000 μg Mn/ml) pripravený podľa nasledujúceho postupu, príp. ekvivalentný komerčne dostupný roztok:
|
|
3.9.1. |
Pracovný štandardný roztok mangánu (10 μg Mn/ml) pripravený zriedením štandardného roztoku (bod 3.9) vodou v pomere 1 diel roztoku k 9 dielom vody a následne zriedením výsledného roztoku vodou v pomere 1 diel výsledného roztoku k 9 dielom vody. |
|
3.10. |
Štandardný roztok zinku (1 000 μg Zn/ml) pripravený podľa nasledujúceho postupu, príp. ekvivalentný komerčne dostupný roztok:
|
|
3.10.1. |
Pracovný štandardný roztok zinku (10 μg Zn/ml) pripravený zriedením štandardného roztoku (bod 3.10) vodou v pomere 1 diel roztoku k 9 dielom vody a následne zriedením výsledného roztoku vodou v pomere 1 diel výsledného roztoku k 9 dielom vody. |
|
3.11. |
Roztok chloridu lantanitého: rozpustite 12 g oxidu lantanitého v 150 ml vody, pridajte 100 ml 6 mol/liter kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.2) a objem doplňte vodou na 1 liter. |
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
Mufľová pec s reguláciou teploty a pokiaľ možno so zapisovačom. |
|
4.2. |
Sklené predmety musia byť tvrdého borokremičitého typu a odporúča sa používať prístrojové vybavenie vyhradené výlučne na stanovenie mikroprvkov. |
|
4.3. |
Atómový absorpčný spektrofotometer spĺňajúci požiadavky metódy, pokiaľ ide o citlivosť a presnosť v požadovanom rozsahu. |
5. Postup (6)
5.1. Vzorky s obsahom organických látok
5.1.1. (7)
|
5.1.1.1. |
Vložte 5 až 10 g vzorky odváženej s presnosťou na 0,2 mg do kremenného alebo platinového téglika (pozri poznámku b), vysušte v sušiarni pri 105 °C a vložte téglik do studenej muflovej pece (bod 4.1). Zatvorte mufľovú pec [pozri poznámku c)] a v priebehu asi 90 minút zvýšte jej teplotu na 450 až 475 °C. Túto teplotu udržujte 4 až 16 hodín (napr. cez noc), aby sa odstránil uhlíkatý materiál, a potom pec otvorte a nechajte vychladnúť [pozri poznámku d)].
Popol zvlhčite vodou a preneste do kadičky s objemom 250 ml. Vymyte téglik približne 5 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.1) a pomaly a opatrne pridávajte kyselinu do kadičky (v dôsledku tvorby CO2 môže vzniknúť prudká reakcia). Pridávajte kyselinu chlorovodíkovú (bod 3.1) po kvapkách za miešania, kým roztok celkom neprestane šumieť. Odparujte dosucha za občasného premiešania sklenenou tyčinkou. Následne pridajte 15 ml 6 mol/liter kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.2) k zvyšku a potom asi 120 ml vody. Premiešajte sklenenou tyčinkou, ktorá musí ostať v kadičke a kadičku zakryte hodinovým sklíčkom. Pomaly uveďte do varu a udržiavajte na bode varu dovtedy, kým neuvidíte, že sa už žiadny ďalší popol nerozpúšťa. Prefiltrujte na bezpopolovom filtračnom papieri a filtrát zachyťte v 250 ml kalibrovanej odmernej banke. Kadičku a filter premyte 5 ml horúcej 6 mol/liter kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.2) a dvakrát vriacou vodou. Naplňte kalibrovanú odmernú banku po značku vodou (koncentrácia kyseliny chlorovodíkovej približne 0,5 mol/liter). |
|
5.1.1.2. |
Ak je zvyšok na filtračnom papieri čierny (uhlík), vráťte ho späť do pece a znovu ho spopolnite pri teplote 450 až 475 °C. Toto spopolnenie, ktoré trvá iba niekoľko hodín (asi tri až päť), sa skončí, keď je popol biely alebo takmer biely. Rozpustite zvyšok asi v 2 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.1), odparte dosucha a pridajte 5 ml 6 mol/liter kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.2). Roztok ohrejte, prefiltrujte ho do kalibrovanej odmernej banky a dolejte vodu až po značku (koncentrácia HCl približne 0,5 mol/liter).
Poznámky:
|
5.1.2.
5.1.2.1. Príprava kalibračných roztokov
Pre každý z prvkov, ktorého obsah sa má stanoviť, pripravte z pracovných štandardných roztokov uvedených v bodoch 3.7.1, 3.8.1, 3.9.1 a 3.10.1 niekoľko kalibračných roztokov, pričom koncentrácia HCl v každom kalibračnom roztoku bude približne 0,5 mol/liter a (v prípade železa, mangánu a zinku) koncentrácia chloridu lantanitého bude ekvivalentná 0,1 % La (w/v).
Vybrané koncentrácie mikroprvkov sa musia nachádzať v rozsahu citlivosti použitého spektrofotometra. V tabuľkách uvedených ďalej je formou príkladov opísané zloženie typických rozsahov kalibračných roztokov; v závislosti od typu a citlivosti použitého spektrofotometra však môže byť potrebné zvoliť iné koncentrácie.
Železo
|
μg Fe/ml |
0 |
0,5 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
ml pracovného štandardného roztoku (bod 3.7.1) (1 ml = 100 μg Fe) |
0 |
0,5 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
ml HCl (bod 3.2) |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
|
+ 10 ml roztoku chloridu lantanitého (bod 3.11) a objem doplňte vodou na 100 ml |
|||||||
Meď
|
μg Cu/ml |
0 |
0,1 |
0,2 |
0,4 |
0,6 |
0,8 |
1,0 |
|
ml pracovného štandardného roztoku (bod 3.8.1) (1 ml = 10 μg Cu) |
0 |
1 |
2 |
4 |
6 |
8 |
10 |
|
ml HCl (bod 3.2) |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
Mangán
|
μg Mn/ml |
0 |
0,1 |
0,2 |
0,4 |
0,6 |
0,8 |
1,0 |
|
ml pracovného štandardného roztoku (bod 3.9.1) (1 ml = 10 μg Mn) |
0 |
1 |
2 |
4 |
6 |
8 |
10 |
|
ml HCl (bod 3.2) |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
|
+ 10 ml roztoku chloridu lantanitého (bod 3.11) a objem doplňte vodou na 100 ml |
|||||||
Zinok
|
μg Zn/ml |
0 |
0,05 |
0,1 |
0,2 |
0,4 |
0,6 |
0,8 |
|
ml pracovného štandardného roztoku (bod 3.10.1) (1 ml = 10 μg Zn) |
0 |
0,5 |
1 |
2 |
4 |
6 |
8 |
|
ml HCl (bod 3.2) |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
|
+ 10 ml roztoku chloridu lantanitého (bod 3.11) a objem doplňte vodou na 100 ml |
|||||||
5.1.2.2. Príprava roztoku na analýzu
Na stanovenie medi je za bežných okolností možné priamo použiť roztok pripravený postupom podľa bodu 5.1.1. V prípade, že bude potrebné dosiahnuť jeho koncentráciu tak, aby bola v medziach kalibračných roztokov, môže sa alikvotná časť preniesť pomocou pipety do 100 ml kalibrovanej odmernej banky a objem doplniť 0,5 mol/l kyselinou chlorovodíkovou (bod 3.3) po značku.
Na stanovenie obsahu železa, mangánu a zinku preneste pipetou alikvotnú časť roztoku pripraveného podľa bodu 5.1.1 do 100 ml kalibrovanej odmernej banky, pridajte 10 ml roztoku chloridu lantanitého (bod 3.11) a dolejte po značku 0,5 mol/liter kyselinu chlorovodíkovú (bod 3.3) (pozri aj bod 8 „Poznámky“).
5.1.2.3. Slepý pokus
Súčasťou slepého pokusu musia byť všetky predpísané kroky postupu s tým, že sa vynecháva materiál vzorky. Ako slepý roztok sa nesmie použiť kalibračný roztok „0“.
5.1.2.4. Meranie atómovej absorpcie
Odmerajte atómovú absorpciu kalibračných roztokov a analyzovaného roztoku pomocou oxidačného plameňa vzduch-acetylén pri týchto vlnových dĺžkach:
|
Fe: 248,3 nm |
|
Cu: 324,8 nm |
|
Mn: 279,5 nm |
|
Zn: 213,8 nm |
|
Každé meranie vykonajte štyrikrát. |
5.2. Minerálne krmivá
Ak vzorka neobsahuje žiadne organické látky, nie je potrebné ju vopred spopolniť. Postupujte podľa bodu 5.1.1.1 a začnite od druhého odseku. Odparovanie roztoku s kyselinou fluorovodíkovou sa môže vynechať.
6. Výpočet výsledkov
Pomocou kalibračnej krivky vypočítajte koncentráciu mikroprvku v analyzovanom roztoku a výsledok vyjadrite v miligramoch mikroprvku na kilogram vzorky (ppm).
7. Opakovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch paralelných stanovení vykonaných na tej istej vzorke tým istým analytikom nesmie presiahnuť:
|
— |
5 mg/kg v absolútnej hodnote pre obsah príslušného mikroprvku až do 50 mg/kg, |
|
— |
10 % z vyššej hodnoty výsledku pre obsah príslušného mikroprvku od 50 až do 100 mg/kg, |
|
— |
10 mg/kg v absolútnej hodnote pre obsah príslušného mikroprvku od 100 až do 200 mg/kg, |
|
— |
5 % z vyššej hodnoty výsledku pre obsah príslušného mikroprvku nad 200 mg/kg. |
8. Poznámka
Prítomnosť veľkých množstiev fosfátov môže ovplyvniť stanovovanie železa, mangánu a zinku. Takáto interferencia sa musí korigovať pridaním roztoku chloridu lantanitého (bod 3.11). Ak je však vo vzorke pomer hmotnosti Ca + Mg/P > 2, môže sa pridanie roztoku chloridu lantanitého (bod 3.11) do roztoku na analýzu a do kalibračných roztokov vynechať.
D. STANOVENIE HALOFUGINONU
DL-trans-7-bromo-6-chloro-3-[3-(3-hydroxy-2-piperidyl)acetonyl]-chinazolin-4-(3H)- hydrobromid
Obsah halofuginonu sa stanoví:
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 17299 – Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Skríning a stanovenie povolených kokcidiostatík ako aditív pri 1 % a 3 % krížovej kontaminácii, nepovolených kokcidiostatík a jedného z antibiotík na subaditívnej úrovni v kŕmnych zmesiach metódou vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie s tandemovou hmotnostnou spektrometriou (LC-MS/MS), alebo |
|
— |
vysokoúčinnou kvapalinovou chromatografiou s reverznou fázou (RP-HPLC) použitím UV detektora, ako sa uvádza ďalej v bodoch 1 až 8. |
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanoviť obsah halofuginonu v krmivách. Limit kvantifikácie je 1 mg/kg.
2. Podstata metódy
Po úprave horúcou vodou sa halofuginon extrahuje ako voľná zásada do etyl-acetátu a následne sa oddelí vo forme hydrochloridu do vodného roztoku kyseliny. Extrakt sa prečistí iónovo-výmennou chromatografiou. Obsah halofuginonu sa stanoví vysokoúčinnou kvapalinovou chromatografiou (HPLC) s reverznou fázou pomocou UV detektora.
3. Činidlá
|
3.1. |
Acetonitril, čistoty HPLC. |
|
3.2. |
Živica amberlitu XAD – 2. |
|
3.3. |
Octan amónny. |
|
3.4. |
Etyl-acetát. |
|
3.5. |
Kyselina octová, ľadová. |
|
3.6. |
Štandard halofuginonu (DL-trans-7-bróm-6-chlór-3-[3-(3-hydroxy-2-piperidyl)acetonyl] chinazolín-4-(3H)- hydrobromid, E 764) |
|
3.6.1. |
Zásobný štandardný roztok halofuginonu, 100 μg/ml
Navážte 50 mg halofuginonu (bod 3.6) s presnosťou na 0,1 mg do 500 ml odmernej banky, rozpustite v tlmivom roztoku octanu amónneho (bod 3.18), doplňte po značku tlmivým roztokom a premiešajte. Tento roztok je stály počas troch týždňov pri teplote 5 °C, ak je uložený v tme. |
|
3.6.2. |
Kalibračné roztoky
Do série 100 ml odmerných baniek preneste 1,0 ml, 2,0 ml, 3,0 ml, 4,0 ml a 6,0 ml zásobného štandardného roztoku (bod 3.6.1). Doplňte po značku mobilnou fázou (bod 3.21) a premiešajte. Koncentrácia halofuginonu v jednotlivých roztokoch je 1,0 μg/ml, 2,0 μg/ml, 3,0 μg/ml, 4,0 μg/ml a 6,0 μg/ml. Tieto roztoky sa musia pripravovať čerstvé tesne pred použitím. |
|
3.7. |
Kyselina chlorovodíková (ρ20 približne 1,16 g/ml). |
|
3.8. |
Metanol. |
|
3.9. |
Dusičnan strieborný. |
|
3.10. |
Askorbát sodný. |
|
3.11. |
Uhličitan sodný. |
|
3.12. |
Chlorid sodný. |
|
3.13. |
EDTA (disodná soľ kyseliny etyléndiamíntetraoctovej). |
|
3.14. |
Voda, čistoty HPLC. |
|
3.15. |
Roztok uhličitanu sodného, c = 10 g/100 ml. |
|
3.16. |
Roztok uhličitanu sodného nasýtený chloridom sodným, c = 5 g/100 ml
Rozpustite 50 g uhličitanu sodného (bod 3.11) vo vode, doplňte vodou na 1 liter a pridávajte chlorid sodný (bod 3.12), kým sa roztok nenasýti. |
|
3.17. |
Kyselina chlorovodíková, približne 0,1 mol/l
Zrieďte 10 ml HCl (bod 3.7) s vodou na objem 1 litra. |
|
3.18. |
Tlmivý roztok octanu amónneho, približne 0,25 mol/l
Rozpustite 19,3 g octanu amónneho (bod 3.3) a 30 ml kyseliny octovej (bod 3.5) vo vode (bod 3.14) a doplňte vodou na 1 liter. |
|
3.19. |
Príprava živice amberlitu XAD – 2
Premývajte vodou vhodné množstvo amberlitu (bod 3.2), kým neodstránite všetky chloridové ióny, čo sa overí skúškou dusičnanom strieborným (bod 3.20), skúšku vykonajte v odstránenej vodnej fáze. Potom premyte živicu 50 ml metanolu (bod 3.8), odstráňte metanol a živicu uchovávajte pod čerstvým metanolom. |
|
3.20. |
Roztok dusičnanu strieborného, približne 0,1 mol/l
Rozpustite 0,17 g dusičnanu strieborného (bod 3.9) v 10 ml vody. |
|
3.21. |
Mobilná fáza HPLC
Zmiešajte 500 ml acetonitrilu (bod 3.1) s 300 ml tlmivého roztoku octanu amónneho (bod 3.18) a s 1 200 ml vody (bod 3.14). Upravte pH na 4,3 pomocou kyseliny octovej (bod 3.5). Prefiltrujte cez 0,22 μm filter (bod 4.8) a roztok odplyňte (napr. ultrazvukom počas 10 minút). Tento roztok je stály počas jedného mesiaca, ak je uložený v tme a v uzatvorenej nádobe. |
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
Ultrazvukový kúpeľ. |
|
4.2. |
Filmová rotačná odparka. |
|
4.3. |
Odstredivka. |
|
4.4. |
Zariadenie HPLC s ultrafialovým detektorom s nastaviteľnou vlnovou dĺžkou alebo s detektorom diódového poľa. |
|
4.4.1. |
Kolóna na kvapalinovú chromatografiu, 300 mm × 4 mm, s náplňou C18, 10 μm, alebo ekvivalentná. |
|
4.5. |
Sklenená kolóna (300 mm × 10 mm) vybavená sklenenou filtračnou fritou a uzatváracím kohútom. |
|
4.6. |
Filtre zo sklenených vlákien, priemer 150 mm. |
|
4.7. |
Membránové filtre, 0,45 μm. |
|
4.8. |
Membránové filtre, 0,22 μm. |
5. Postup
|
Poznámka: |
Halofuginon je ako voľná zásada nestály v alkalických roztokoch a v roztokoch obsahujúcich etyl-acetát. V etyl-acetáte nesmie zostať dlhšie ako 30 minút. |
5.1. Všeobecné pokyny
|
5.1.1. |
Analyzujte slepú vzorku krmiva, v ktorom nesmie byť prítomný ani halofuginon, ani interferujúce látky. |
|
5.1.2. |
Vykonajte skúšku výťažnosti pomocou analýzy slepej vzorky krmiva, do ktorej bolo pridané obdobné množstvo halofuginonu, aké sa nachádza vo vzorke. K príprave vzorky s obsahom halofuginonu 3 mg/kg pridajte 300 μl zásobného štandardného roztoku (bod 3.6.1) do 10 g slepej vzorky krmiva, premiešajte a počkajte 10 minút, než začnete s extrakciou (bod 5.2).
|
5.2. Extrakcia
Do odstredivkovej skúmavky s objemom 200 ml navážte 10 g pripravenej vzorky s presnosťou na 0,1 g, pridajte 0,5 g askorbátu sodného (bod 3.10), 0,5 g EDTA (bod 3.13) a 20 ml vody a premiešajte. Skúmavku ponorte na 5 minút do vodného kúpeľa (80 °C). Po ochladení na laboratórnu teplotu pridajte 20 ml roztoku uhličitanu sodného (bod 3.15) a premiešajte. Okamžite pridajte 100 ml etyl-acetátu (bod 3.4) a intenzívne pretrepávajte rukou počas 15 sekúnd. Potom umiestnite skúmavku na tri minúty do ultrazvukového kúpeľa (bod 4.1) bez zátky. Odstreďujte počas dvoch minút a prelejte etyl-acetátovú fázu cez filter zo sklenených vlákien (bod 4.6) do 500 ml oddeľovacieho lievika. Zopakujte extrakciu vzorky s ďalšou 100 ml dávkou etyl-acetátu. Spojené extrakty premývajte počas jednej minúty 50 ml roztoku uhličitanu sodného nasýteného chloridom sodným (bod 3.16) a odstráňte vodnú vrstvu.
Extrahujte organickú vrstvu počas 1 minúty pomocou 50 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.17). Spodnú vrstvu kyseliny zlejte do 250 ml oddeľovacieho lievika. Znovu extrahujte organickú vrstvu počas 1,5 minúty pomocou ďalších 50 ml kyseliny chlorovodíkovej a zmiešajte s prvým extraktom. Spojené kyselinové extrakty premývajte približne 10 sekúnd pomocou 10 ml etyl-acetátu (bod 3.4) vírivým pohybom.
Kvantitatívne preneste vodnú vrstvu do 250 ml banky s guľatým dnom a odstráňte organickú fázu. Odparte všetok zvyšný etyl-acetát z kyselinového roztoku pomocou filmovej rotačnej odparky (bod 4.2). Teplota vodného kúpeľa nesmie presiahnuť 40 °C. Vo vákuu cca 25 mbar sa všetok zvyšný etyl-acetát odstráni do 5 minút pri teplote 38 °C.
5.3. Prečistenie
5.3.1.
Kolóna XAD-2 sa pripravuje pre každý extrakt vzorky. Vložte 10 g pripraveného amberlitu (bod 3.19) do sklenenej kolóny (bod 4.5) s metanolom (bod 3.8). Pridajte malý kúsok sklenej vaty do hornej časti živicového stĺpca. Vypustite metanol z kolóny a premyte živicu 100 ml vody, pričom vypúšťanie zastavte, keď kvapalina dosiahne vrch živicového stĺpca. Pred použitím nechajte kolónu stáť 10 minút, aby sa dosiahla rovnováha. Nikdy nenechajte kolónu vyschnúť.
5.3.2.
Preneste extrakt (bod 5.2) kvantitatívne do hornej časti pripraveného stĺpca amberlitu (bod 5.3.1), spustite vymývanie a eluát vylejte. Rýchlosť vymývania nesmie presiahnuť 20 ml/min. Vypláchnite banku s guľatým dnom 20 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.17), ktorou neskôr premyte stĺpec živice. Všetok zvyšný kyselinový roztok odstráňte pomocou prúdu vzduchu. Premývacie kvapaliny vylejte. Pridajte na kolónu 100 ml metanolu (bod 3.8), nechajte vymývať 5 až 10 ml, eluát zachyťte do 250 ml banky s guľatým dnom. Zvyšný metanol nechajte spolupôsobiť so živicou 10 minút, aby sa dosiahla rovnováha, pokračujte vo vymývaní s rýchlosťou nepresahujúcou 20 ml/min., eluát zachyťte do tej istej banky s guľatým dnom. Odparte metanol na filmovej rotačnej odparke (bod 4.2), pričom teplota vodného kúpeľa nesmie presiahnuť 40 °C. Rozpustite zvyšok v mobilnej fáze (bod 3.21) a kvantitatívne preneste do 10 ml kalibrovanej odmernej banky. Doplňte po značku mobilnou fázou a premiešajte. Prefiltrujte alikvotnú časť cez membránový filter (bod 4.7). Tento roztok si nechajte na stanovenie pomocou HPLC (bod 5.4).
5.4. Stanovenie pomocou HPLC
5.4.1.
Odporúčané sú tieto podmienky, iné podmienky sa môžu používať za predpokladu, že sa nimi dosiahnu rovnocenné výsledky:
|
Kolóna na kvapalinovú chromatografiu (bod 4.4.1). |
|
Mobilná fáza HPLC (bod 3.21). |
|
Prietoková rýchlosť: 1,5 až 2 ml/min. |
|
Detekčná vlnová dĺžka: 243 nm |
|
Vstrekový objem: 40 až 100 μl. |
Skontrolujte stabilitu chromatografického systému tak, že niekoľkokrát nastreknete kalibračný roztok (bod 3.6.2) obsahujúci 3,0 μg/ml, kým nedosiahnete konštantné výšky (alebo plochy) píkov a konštantné retenčné časy.
5.4.2.
Nastreknite každý kalibračný roztok (bod 3.6.2) niekoľkokrát a zmerajte výšky (plochy) píkov pre každú koncentráciu. Zostrojte kalibračný graf, pričom použite priemerné výšky alebo plochy píkov kalibračných roztokov ako ordináty (os y) a príslušné koncentrácie v μg/ml ako abscisy (os x).
5.4.3.
Niekoľkokrát nastreknite extrakt vzorky (bod 5.3.2), pričom použite rovnaký objem ako pri kalibračných roztokoch, a z nameraných píkov stanovte priemernú výšku (plochu) píku halofuginonu.
6. Výpočet výsledkov
Z priemernej výšky (plochy) píku halofuginonu v roztoku vzorky stanovte porovnaním s kalibračným grafom (bod 5.4.2) koncentráciu halofuginonu vo vzorke v μg/ml.
Obsah w halofuginonu (mg/kg) vo vzorke sa vypočíta podľa tejto rovnice:
kde:
|
c |
: |
koncentrácia halofuginonu v roztoku vzorky v μg/ml, |
|
m |
: |
hmotnosť skúšobnej dávky v gramoch. |
7. Validácia výsledkov
7.1. Zhodnosť
Zhodnosť analytu možno potvrdiť kochromatografiou alebo použitím detektora diódového poľa, pomocou ktorého sa porovnajú spektrá extraktu vzorky a kalibračného roztoku (bod 3.6.2) obsahujúceho 6,0 μg/ml.
7.1.1.
Do extraktu vzorky sa pridá vhodné množstvo kalibračného roztoku (bod 3.6.2). Množstvo pridaného halofuginonu musí byť podobné odhadovanému množstvu halofuginonu zistenému v extrakte vzorky.
Vzhľadom na pridané množstvo a riedenie extraktu sa zvýši len výška píku halofuginonu. Šírka píku v polovici jeho maximálnej výšky musí byť v rozsahu ± 10 % pôvodnej šírky.
7.1.2.
Výsledky sa vyhodnotia podľa týchto kritérií:
|
a) |
vlnové dĺžky maximálnej absorpcie spektra vzorky a štandardu zaznamenané na vrchole píku chromatogramu musia byť rovnaké s toleranciou určenou rozlišovacou schopnosťou detekčného systému. V prípade detekcie detektorom diódového poľa sa obyčajne pohybuje v rozsahu ± 2 nm; |
|
b) |
spektrá vzorky a štandardu zaznamenané na vrchole píku chromatogramu nesmú byť odlišné v častiach spektra medzi 225 a 300 nm v rozsahu od 10 % až 100 % relatívnej absorbancie. Toto kritérium je splnené, keď sú prítomné tie isté maximá a ak odchýlka medzi dvomi spektrami v žiadnom pozorovanom bode nepresiahne 15 % absorbancie analytu štandardu; |
|
c) |
spektrá vzostupnej časti, vrcholu a zostupnej časti píku vytvorené extraktom vzorky nesmú byť vzájomne odlišné v častiach spektra medzi 225 až 300 nm v rozsahu 10 % až 100 % relatívnej absorbancie. Toto kritérium je splnené, keď sú prítomné tie isté maximá a keď odchýlka medzi spektrami vo všetkých pozorovaných bodoch nepresiahne 15 % absorbancie spektra vrcholu píku. |
Ak niektoré z týchto kritérií nebude splnené, tak sa prítomnosť analytu nepotvrdila.
7.2. Opakovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch paralelných stanovení vykonaných na tej istej vzorke nesmie presiahnuť 0,5 mg/kg pre obsah halofuginonu do 3 mg/kg.
7.3. Výťažnosť
V prípade obohatenej slepej vzorky musí byť výťažnosť najmenej 80 %.
8. Výsledky medzilaboratórnej štúdie
Vykonala sa medzilaboratórna štúdia (8), v rámci ktorej osem laboratórií analyzovalo tri vzorky.
Výsledky
|
|
Vzorka A (slepá) Pri prijatí |
Vzorka B (sypká) |
Vzorka C (granulovaná) |
||||||||||
|
|
|
Pri prijatí |
Po dvoch mesiacoch |
Pri prijatí |
Po dvoch mesiacoch |
||||||||
|
Priemer [mg/kg] |
ND |
2,80 |
2,42 |
2,89 |
2,45 |
||||||||
|
SR [mg/kg] |
-- |
0,45 |
0,43 |
0,40 |
0,42 |
||||||||
|
CVR [%] |
-- |
16 |
18 |
14 |
17 |
||||||||
|
Výťažnosť [%] |
|
86 |
74 |
88 |
75 |
||||||||
|
|||||||||||||
E. STANOVENIE ROBENIDÍNU
1,3- bis [(4-chlórbenzylidén)amino]-guanidín-hydrochlorid
Obsah robenidínu sa stanoví:
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 17299 – Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Skríning a stanovenie povolených kokcidiostatík ako aditív pri 1 % a 3 % krížovej kontaminácii, nepovolených kokcidiostatík a jedného z antibiotík na subaditívnej úrovni v kŕmnych zmesiach metódou vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie (HPLC) s tandemovou hmotnostnou spektrometriou (LC-MS/MS), alebo |
|
— |
vysokoúčinnou kvapalinovou chromatografiou s reverznou fázou (RP-HPLC) použitím UV detektora, ako sa uvádza ďalej v bodoch 1 až 8. |
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanoviť obsah robenidínu v krmivách. Limit kvantifikácie je 5 mg/kg.
2. Podstata metódy
Vzorka sa extrahuje okysleným metanolom. Extrakt sa vysuší a alikvotná časť sa podrobí čisteniu na kolóne s oxidom hlinitým. Robenidín sa vymýva z kolóny metanolom, skoncentruje sa a doplní na vhodný objem mobilnou fázou. Obsah robenidínu sa stanoví vysokoúčinnou kvapalinovou chromatografiou (HPLC) s reverznou fázou pomocou UV detektora.
3. Činidlá
|
3.1. |
Metanol. |
|
3.2. |
Okyslený metanol
Do 500 ml odmernej banky preneste 4,0 ml kyseliny chlorovodíkovej (ρ20 = 1,18 g/ml), doplňte po značku metanolom (bod 3.1) a premiešajte. Tento roztok sa pripravuje čerstvý tesne pred použitím. |
|
3.3. |
Acetonitril, čistoty HPLC. |
|
3.4. |
Molekulové sito
Typ 3A, guľôčky, 8 – 12 mešov (guľôčky s veľkosťou 1,6 – 2,5 mm, kryštalický hlinitokremičitan, priemer pórov 0,3 mm). |
|
3.5. |
Oxid hlinitý, kyslý, aktivita triedy I pre kolónovú chromatografiu
Do vhodnej nádoby navážte 100 g oxidu hlinitého a pridajte 2,0 ml vody. Uzatvorte a pretrepávajte približne 20 minút. Uchovávajte v dobre uzatvorenej nádobe. |
|
3.6. |
Roztok dihydrogenfosforečnanu draselného, c = 0,025 mol/l
V 1 000 ml odmernej banke rozpustite 3,40 g dihydrogenfosforečnanu draselného vo vode (čistoty HPLC), doplňte po značku vodou a premiešajte. |
|
3.7. |
Roztok hydrogenfosforečnanu disodného, c = 0,025 mol/l
V litrovej odmernej banke rozpustite 3,55 g bezvodého (alebo 4,45 g dihydrátu, príp. 8,95 g dodekahydrátu) hydrofosforečnanu disodného vo vode (čistoty HPLC), doplňte po značku vodou a premiešajte. |
|
3.8. |
Mobilná fáza HPLC
Zmiešajte spolu tieto chemikálie:
Prefiltrujte cez 0,22 μm filter (bod 4.6) a roztok odplyňte (napr. ultrazvukom počas 10 minút). |
|
3.9. |
Štandardná látka
Čistý robenidín: 1,3-bis [(4-chlórbenzylidén)amino]-guanidín-hydrochlorid. |
|
3.9.1. |
Zásobný štandardný roztok robenidínu: 300 μg/ml
Navážte 30 mg štandardnej látky robenidínu (bod 3.9) s presnosťou na 0,1 mg. Rozpustite v okyslenom metanole (bod 3.2) v 100 ml odmernej banke, doplňte po značku tým istým rozpúšťadlom a premiešajte. Banku zabaľte do hliníkovej fólie a skladujte na tmavom mieste. |
|
3.9.2. |
Pracovný štandardný roztok robenidínu: 12 μg/ml
Preneste 10,0 ml zásobného štandardného roztoku (bod 3.9.1) do 250 ml odmernej banky, doplňte mobilnou fázou (bod 3.8) po značku a premiešajte. Banku zabaľte do hliníkovej fólie a skladujte na tmavom mieste. |
|
3.9.3. |
Kalibračné roztoky
Do série 50 ml kalibrovaných odmerných baniek preneste 5,0 ml, 10,0 ml, 15,0 ml, 20,0 ml a 25,0 ml pracovného štandardného roztoku (bod 3.9.2). Doplňte po značku mobilnou fázou (bod 3.8) a premiešajte. Jednotlivé roztoky zodpovedajú 1,2 μg, 2,4 μg, 3,6 μg, 4,8 μg a 6,0 μg robenidínu na 1 ml. Tieto roztoky sa musia pripravovať čerstvé tesne pred použitím. |
|
3.10. |
Voda, čistoty HPLC. |
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
Sklenená kolóna
Vyrobená z hnedého skla ukončená uzatváracím kohútom, zásobník s obsahom približne 150 ml, vnútorný priemer 10 – 15 mm, dĺžka 250 mm. |
|
4.2. |
Mechanická trepačka alebo magnetické miešadlo. |
|
4.3. |
Filmová rotačná odparka. |
|
4.4. |
Zariadenie HPLC s UV detektorom s nastaviteľnou vlnovou dĺžkou, alebo s detektorom diódového poľa, pracujúce v rozsahu 250 až 400 nm. |
|
4.4.1. |
Kolóna na kvapalinovú chromatografiu: 300 mm × 4 mm, s náplňou C18, 10 μm, alebo ekvivalentná. |
|
4.5. |
Filtračný papier so sklenenými vláknami (Whatman GF/A alebo ekvivalentný). |
|
4.6. |
Membránové filtre, 0,22 μm. |
|
4.7. |
Membránové filtre, 0,45 μm. |
5. Postup
|
Poznámka: |
Robenidín je citlivý na svetlo. Pri všetkých operáciách sa majú používať nádoby z hnedého skla. |
5.1. Všeobecné pokyny
|
5.1.1. |
Analyzujte slepú vzorku krmiva, v ktorej nesmie byť prítomný ani robenidín, ani interferujúce látky. |
|
5.1.2. |
Vykonajte skúšku výťažnosti pomocou analýzy slepej vzorky krmiva (bod 5.1.1), do ktorej bolo pridané obdobné množstvo robenidínu, aké sa nachádza vo vzorke. S cieľom obohatenia na úroveň 60 mg/kg preneste 3,0 ml zásobného štandardného roztoku (bod 3.9.1) do 250 ml Erlenmeyerovej banky. Roztok odparte približne na 0,5 ml v prúde dusíka. Pridajte 15 g slepej vzorky, premiešajte a počkajte 10 minút pred extrakciou (bod 5.2).
|
5.2. Extrakcia
Navážte približne 15 g pripravenej vzorky s presnosťou na 0,01 g. Preneste do 250 ml Erlenmeyerovej banky a pridajte 100,0 ml okysleného metanolu (bod 3.2), zazátkujte a pretrepávajte jednu hodinu v trepačke (bod 4.2). Roztok prefiltrujte cez filtračný papier so sklenenými vláknami (bod 4.5) a celý filtrát zachyťte do 150 ml Erlenmeyerovej banky. Pridajte 7,5 g molekulového sita (bod 3.4), zazátkujte a pretrepávajte päť minút. Obsah banky okamžite prefiltrujte cez filtračný papier so sklenenými vláknami. Tento roztok si nechajte na prečistenie (bod 5.3).
5.3. Prečisťovanie
5.3.1.
Do spodnej časti sklenenej kolóny (bod 4.1) vložte malú zátku zo sklenej vaty a utlačte pomocou sklenenej tyčinky. Navážte 11,0 g pripraveného oxidu hlinitého (bod 3.5) a preneste na kolónu. Počas tohto postupu treba minimalizovať vplyv atmosférického vzduchu. Jemne poklepte na spodnom konci kolóny, aby sa oxid hlinitý usadil.
5.3.2.
Pipetou naberte 5,0 ml extraktu vzorky pripravenej podľa (bod 5.2) a preneste na kolónu. Hrot pipety sa oprie tesne o stenu kolóny a roztok sa nechá vsiaknuť do oxidu hlinitého. Robenidín vymyte z kolóny použitím 100 ml metanolu (bod 3.1) pri rýchlosti prietoku 2 – 3 ml/minútu, a eluát zachyťte do 250 ml banky s guľatým dnom. Roztok metanolu odparte do sucha pri zníženom tlaku a teplote 40 °C pomocou filmovej rotačnej odparky (bod 4.3). Zvyšok po odparení rozpustite v 3 – 4 ml mobilnej fázy (bod 3.8) a kvantitatívne preneste do 10 ml odmernej banky. Banku vypláchnite niekoľkými 1 až 2 ml dávkami mobilnej fázy a tieto vyplachovacie roztoky preneste do odmernej banky. Doplňte po značku tým istým rozpúšťadlom a premiešajte. Prefiltrujte alikvotnú časť cez 0,45 μm membránový filter (bod 4.7). Tento roztok si nechajte na stanovenie pomocou HPLC (bod 5.4).
5.4. Stanovenie pomocou HPLC
5.4.1.
Odporúčané sú tieto podmienky, iné podmienky sa môžu používať za predpokladu, že sa nimi dosiahnu rovnocenné výsledky:
|
Kolóna na kvapalinovú chromatografiu (bod 4.4.1). |
|
Mobilná fáza HPLC (bod 3.8). |
|
Prietoková rýchlosť: 1,5 až 2 ml/min. |
|
Detekčná vlnová dĺžka: 317 nm. |
|
Vstrekový objem: 20 až 50 μl. |
Skontrolujte stabilitu chromatografického systému tak, že niekoľkokrát nastreknete kalibračný roztok (bod 3.9.3) obsahujúci 3,6 μg/ml, kým nedosiahnete konštantné výšky píkov a konštantné retenčné časy.
5.4.2.
Nastreknite každý kalibračný roztok (bod 3.9.3) niekoľkokrát a zmerajte výšky (plochy) píkov pre každú koncentráciu. Zostrojte kalibračnú krivku, pričom použite priemerné výšky alebo plochy píkov kalibračných roztokov ako ordináty (os y) a príslušné koncentrácie v μg/ml ako abscisy (os x).
5.4.3.
Niekoľkokrát nastreknite extrakt vzorky (bod 5.3.2), pričom použite rovnaký objem ako pri kalibračných roztokoch, a z nameraných píkov stanovte priemernú výšku (plochu) píku robenidínu.
6. Výpočet výsledkov
Z priemernej výšky (plochy) píku robenidínu v roztoku vzorky stanovte koncentráciu roztoku vzorky v μg/ml porovnaním s kalibračným grafom (bod 5.4.2).
Obsah w robenidínu (mg/kg) vo vzorke je daný touto rovnicou:
kde:
|
c |
= |
koncentrácia robenidínu v roztoku vzorky v μg/ml, |
|
m |
= |
hmotnosť skúšobnej dávky v gramoch. |
7. Validácia výsledkov
7.1. Zhodnosť
Zhodnosť analytu možno potvrdiť kochromatografiou alebo použitím detektora diódového poľa, pomocou ktorého sa porovnajú spektrá extraktu vzorky a kalibračného roztoku (bod 3.9.3) obsahujúceho 6 μg/ml.
7.1.1.
Do extraktu vzorky sa pridá vhodné množstvo kalibračného roztoku (bod 3.9.3). Množstvo pridaného robenidínu musí byť podobné odhadovanému množstvu robenidínu zistenému v extrakte vzorky.
Vzhľadom na pridané množstvo a riedenie extraktu sa zvýši len výška píku robenidínu. Šírka píku v polovici jeho maximálnej výšky musí byť približne v rozsahu ± 10 % pôvodnej šírky.
7.1.2.
Výsledky sa vyhodnotia podľa týchto kritérií:
|
a) |
vlnové dĺžky maximálnej absorpcie spektra vzorky a štandardu zaznamenané na vrchole píku chromatogramu musia byť rovnaké s toleranciou určenou rozlišovacou schopnosťou detekčného systému. V prípade detekcie detektorom diódového poľa sa obyčajne pohybuje v rozsahu ± 2 nm; |
|
b) |
spektrá vzorky a štandardu zaznamenané na vrchole píku chromatogramu nesmú byť odlišné v častiach spektra medzi 250 a 400 nm v rozsahu od 10 % až 100 % relatívnej absorbancie. Toto kritérium je splnené, keď sú prítomné tie isté maximá a ak odchýlka medzi dvomi spektrami v žiadnom pozorovanom bode nepresiahne 15 % absorbancie analytu štandardu; |
|
c) |
spektrá vzostupnej časti, vrcholu a zostupnej časti píku vytvorené extraktom vzorky nesmú byť vzájomne odlišné v častiach spektra medzi 250 až 400 nm v rozsahu 10 % až 100 % relatívnej absorbancie. Toto kritérium je splnené, keď sú prítomné tie isté maximá a keď odchýlka medzi spektrami vo všetkých pozorovaných bodoch nepresiahne 15 % absorbancie spektra vrcholu píku. |
Ak niektoré z týchto kritérií nebude splnené, tak sa prítomnosť analytu nepotvrdila.
7.2. Opakovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch paralelných stanovení vykonaných na tej istej vzorke nesmie presiahnuť 10 % z vyššej hodnoty výsledku pre obsah robenidínu, ktorý je vyšší ako 15 mg/kg.
7.3. Výťažnosť
V prípade obohatenej slepej vzorky musí byť výťažnosť najmenej 85 %.
8. Výsledky medzilaboratórnej štúdie
Zorganizovala sa medzilaboratórna štúdia EÚ, v rámci ktorej dvanásť laboratórií analyzovalo štyri vzorky krmiva pre hydinu a králiky, sypké alebo granulované. Každá vzorka sa analyzovala dvakrát. Výsledky sú uvedené v tejto tabuľke:
|
|
Hydina |
Králiky |
||||||||||
|
|
Sypké |
Granulované |
Sypké |
Granulované |
||||||||
|
Priemer [mg/kg] |
27,00 |
27,99 |
43,6 |
40,1 |
||||||||
|
sr [mg/kg] |
1,46 |
1,26 |
1,44 |
1,66 |
||||||||
|
CVr [%] |
5,4 |
4,5 |
3,3 |
4,1 |
||||||||
|
SR [mg/kg] |
4,36 |
3,36 |
4,61 |
3,91 |
||||||||
|
CVR [%] |
16,1 |
12,0 |
10,6 |
9,7 |
||||||||
|
Výťažnosť [%] |
90,0 |
93,3 |
87,2 |
80,2 |
||||||||
|
||||||||||||
F. STANOVENIE DIKLAZURILU
(+)-4-chlorofenyl[2,6-dichloro-4-(2,3,4,5-tetrahydro-3,5-dioxo-1,2,4-triazin-2-yl)fenyl]acetonitril.
Obsah diklazurilu sa stanoví:
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 17299 –Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Skríning a stanovenie povolených kokcidiostatík ako aditív pri 1 % a 3 % krížovej kontaminácii, nepovolených kokcidiostatík a jedného z antibiotík na subaditívnej úrovni v kŕmnych zmesiach metódou vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie (HPLC) s tandemovou hmotnostnou spektrometriou (LC-MS/MS), alebo |
|
— |
vysokoúčinnou kvapalinovou chromatografiou (HPLC) s reverznou fázou s ternárnou gradientovou elúciou použitím UV detektora, ako sa uvádza ďalej v bodoch 1 až 9. |
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanoviť obsah diklazurilu v kŕmnych zmesiach a v premixoch (9). Detekčný limit je 0,1 mg/kg, limit kvantifikácie je 0,5 mg/kg. Je možné dosiahnuť aj nižšie limity kvantifikácie, musí ich však validovať používateľ.
2. Podstata metódy
Po pridaní vnútorného štandardu sa vzorka extrahuje okysleným metanolom. Pri analýze krmív sa alikvotná časť extraktu prečistí na extrakčnej náplni s tuhou fázou C18. Diklazuril sa vymyje z náplne zmesou okysleného metanolu a vody. Po odparení sa zvyšok rozpustí v zmesi DMF a vody. V prípade premixov sa extrakt odparí a zvyšok rozpustí v zmesi DMF a vody. Obsah diklazurilu sa stanoví vysokoúčinnou kvapalinovou chromatografiou (HPLC) s reverznou fázou s ternárnou gradientovou elúciou použitím UV detektora.
3. Činidlá
|
3.1. |
Voda, čistoty HPLC. |
|
3.2. |
Octan amónny. |
|
3.3. |
Tetrabutylamóniumhydrogensulfát (TBHS). |
|
3.4. |
Acetonitril, čistoty HPLC. |
|
3.5. |
Metanol, čistoty HPLC. |
|
3.6. |
N,N-dimetylformamid (DMF). |
|
3.7. |
Kyselina chlorovodíková, ρ20 = 1,19 g/ml. |
|
3.8. |
Štandardná látka: diklazuril: (+)-4-chlorofenyl[2,6-dichloro-4-(2,3,4,5-tetrahydro–3,5-dioxo-1,2,4-triazin-2-yl)fenyl]acetonitril so zaručenou čistotou. |
|
3.8.1. |
Zásobný štandardný roztok diklazurilu, 500 μg/ml.
Navážte 25 mg štandardnej látky diklazurilu (bod 3.8) s presnosťou na 0,1 mg do 50 ml odmernej banky. Rozpustite v DMF (bod 3.6), doplňte DMF (bod 3.6) po značku a premiešajte. Obaľte banku hliníkovou fóliou alebo použite banku z hnedého skla a uložte do chladničky. Pri teplote najviac 4 °C je roztok stály jeden mesiac (10). |
|
3.8.2. |
Štandardný roztok diklazurilu, 50 μg/ml.
Preneste 5,00 ml zásobného štandardného roztoku (bod 3.8.1) do 50 ml odmernej banky, doplňte DMF (bod 3.6) po značku a premiešajte. Obaľte banku hliníkovou fóliou alebo použite banku z hnedého skla a uložte do chladničky. Pri teplote najviac 4 °C je roztok stály jeden mesiac. |
|
3.9. |
Vnútorný štandard: 2,6 dichloro-α-(4-chlorofenyl)-4-(4,5 dihydro–3,5-dioxo-1,2,4-triazin-2 (3H) – yl) α-metylbenzén-acetonitril (metyl diklazuril). |
|
3.9.1. |
Zásobný roztok vnútorného štandardu, 500 μg/ml.
Navážte 25 mg vnútorného štandardu (bod 3.9) s presnosťou na 0,1 mg do 50 ml odmernej banky. Rozpustite v DMF (bod 3.6), doplňte DMF (bod 3.6) po značku a premiešajte. Obaľte banku hliníkovou fóliou alebo použite banku z hnedého skla a uložte do chladničky. Pri teplote najviac 4 °C je roztok stály jeden mesiac. |
|
3.9.2. |
Roztok vnútorného štandardu, 50 μg/ml.
Preneste 5,00 ml zásobného roztoku vnútorného štandardu (bod 3.9.1) do 50 ml odmernej banky, doplňte DMF (bod 3.6) po značku a premiešajte. Obaľte banku hliníkovou fóliou alebo použite banku z hnedého skla a uložte do chladničky. Pri teplote najviac 4 °C je roztok stály jeden mesiac. |
|
3.9.3. |
Roztok vnútorného štandardu na premixy, p/1 000 mg/ml (p = nominálny obsah diklazurilu v premixe v mg/kg).
Navážte p/10 mg vnútorného štandardu s presnosťou na 0,1 mg do 100 ml odmernej banky, rozpustite v DMF (bod 3.6) v ultrazvukovom kúpeli (bod 4.7), doplňte DMF po značku a premiešajte. Obaľte banku hliníkovou fóliou alebo použite banku z hnedého skla a uložte do chladničky. Pri teplote najviac 4 °C je roztok stály jeden mesiac. |
|
3.10. |
Kalibračné roztoky |
|
3.10.1. |
Kalibračný roztok, 1 μg/ml (diklazuril)
Pipetou preneste 1,00 ml štandardného roztoku diklazurilu (bod 3.8.2) a 2,00 ml roztoku vnútorného štandardu (bod 3.9.2) do 50 ml odmernej banky. Pridajte 17 ml DMF (bod 3.6), doplňte po značku vodou (bod 3.1) a premiešajte. Tento roztok sa musí pripravovať čerstvý tesne pred použitím. |
|
3.10.2. |
Kalibračný roztok, 2 μg/ml (diklazuril)
Pipetou preneste 2,00 ml štandardného roztoku diklazurilu (bod 3.8.2) a 2,00 ml roztoku vnútorného štandardu (bod 3.9.2) do 50 ml odmernej banky. Pridajte 16 ml DMF (bod 3.6), doplňte po značku vodou (bod 3.1) a premiešajte. Tento roztok sa musí pripravovať čerstvý tesne pred použitím. |
|
3.10.3. |
Kalibračný roztok, 3 μg/ml (diklazuril)
Pipetou preneste 3,00 ml štandardného roztoku diklazurilu (bod 3.8.2) a 2,00 ml roztoku vnútorného štandardu (bod 3.9.2) do 50 ml odmernej banky. Pridajte 15 ml DMF (bod 3.6), doplňte po značku vodou (bod 3.1) a premiešajte. Tento roztok sa musí pripravovať čerstvý tesne pred použitím. |
|
3.10.4. |
Kalibračný roztok, 4 μg/ml (diklazuril)
Pipetou preneste 4,00 ml štandardného roztoku diklazurilu (bod 3.8.2) a 2,00 ml roztoku vnútorného štandardu (bod 3.9.2) do 50 ml odmernej banky. Pridajte 14 ml DMF (bod 3.6), doplňte po značku vodou (bod 3.1) a premiešajte. Tento roztok sa musí pripravovať čerstvý tesne pred použitím. |
|
3.10.5. |
Kalibračný roztok, 5 μg/ml (diklazuril)
Pipetou preneste 5,00 ml štandardného roztoku diklazurilu (bod 3.8.2) a 2,00 ml roztoku vnútorného štandardu (bod 3.9.2) do 50 ml odmernej banky. Pridajte 13 ml DMF (bod 3.6), doplňte po značku vodou (bod 3.1) a premiešajte. Tento roztok sa musí pripravovať čerstvý tesne pred použitím.
|
|
3.11. |
Extrakčná náplň C18 s tuhou fázou, napr. Mega Bond Elut, veľkosť: 20 cc, hmotnosť sorbentu: 5 000 mg (predkondiciovanie podľa usmernení dodávateľa). |
|
3.12. |
Extrakčné rozpúšťadlo: okyslený metanol.
Pipetou preneste 5,0 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.7) do 1 000 ml metanolu (bod 3.5) a premiešajte. |
|
3.13. |
Mobilná fáza pre HPLC |
|
3.13.1. |
Eluent A: octan amónny – tetrabutylamóniumhydrogensulfát, roztok.
V 1 000 ml vody (bod 3.1) rozpustite 5 g octanu amónneho (bod 3.2) a 3,4 g TBHS (bod 3.3) a premiešajte. |
|
3.13.2. |
Eluent B: acetonitril (bod 3.4). |
|
3.13.3. |
Eluent C: metanol (bod 3.5). |
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
Mechanická trepačka. |
|
4.2. |
Zariadenie HPLC na ternárny gradient: |
|
4.2.1. |
Kolóna na kvapalinovú chromatografiu, s náplňou Hypersil ODS, 3 μm, 100 mm × 4,6 mm, alebo ekvivalentná. |
|
4.2.2. |
UV detektor s nastaviteľnou vlnovou dĺžkou alebo detektor diódového poľa. |
|
4.3. |
Filmová rotačná odparka. |
|
4.4. |
Membránový filter (napr. chemicky odolný nylon), 0,45 μm. |
|
4.5. |
Jednorazová injekčná striekačka, 5 ml. |
|
4.6. |
Vákuové odparovacie zariadenie. |
|
4.7. |
Ultrazvukový kúpeľ. |
5. Postup
5.1. Všeobecné pokyny
5.1.1.
Analyzujte slepú vzorku krmiva, aby ste overili, či neobsahuje ani diklazuril, ani interferujúce látky. Zloženie slepej vzorky musí zodpovedať skúšanej vzorke a pri analýze v nej nesmie byť zistená prítomnosť diklazurilu alebo interferujúcich látok.
5.1.2.
Vykonajte skúšku výťažnosti pomocou analýzy slepej vzorky krmiva, do ktorej bolo pridané obdobné množstvo diklazurilu, aké sa nachádza vo vzorke. S cieľom obohatiť na úroveň 1 mg/kg pridajte 0,1 ml zásobného štandardného roztoku (bod 3.8.1) do 50 g slepej vzorky, dôkladne premiešajte, nechajte stáť 10 min. a pred ďalším postupom (bod 5.2) ešte niekoľkokrát zamiešajte.
Ak nie je dostupná slepá vzorka zodpovedajúca zložením skúšanej vzorke (pozri 5.1.1), skúška výťažnosti sa môže vykonať metódou štandardného prídavku. V tomto prípade sa vzorka, ktorá má byť analyzovaná, obohatí množstvom diklazurilu, ktoré je podobné množstvu, ktoré je už prítomné vo vzorke. Táto vzorka sa analyzuje spolu s neobohatenou vzorkou a výťažnosť sa vypočíta odčítaním.
5.2. Extrakcia
5.2.1.
Navážte 50 g vzorky s presnosťou 0,01 g. Preneste do 500 ml Erlenmeyerovej banky, pridajte 1,00 ml roztoku vnútorného štandardu (bod 3.9.2), 200 ml extrakčného rozpúšťadla (bod 3.12) a banku zazátkujte. Zmes nechajte cez noc v trepačke (bod 4.1) pretrepať. Nechajte 10 minút usadiť. Preneste 20 ml alikvotnej časti supernatantu do vhodnej sklenenej nádoby a zrieďte 20 ml vody (bod 3.1). Preneste tento roztok na extrakčnú náplň (bod 3.11) a nechajte pretiecť pomocou vákua (bod 4.6). Premyte náplň 25 ml zmesi extrakčného rozpúšťadla (bod 3.12) a vody (bod 3.1) v pomere 65 + 35 (V + V). Vylejte zozbierané frakcie a vymyte zlúčeniny pomocou 25 ml zmesi extrakčného rozpúšťadla (bod 3.12) a vody v pomere 80 + 20 (V + V). Odparte túto frakciu dosucha na rotačnej odparke (bod 4.3) pri teplote 60 °C. Zvyšok rozpustite v 1,0 ml DMF (bod 3.6), pridajte 1,5 ml vody (bod 3.1) a premiešajte. Prefiltrujte cez membránový filter (bod 4.4) pripevnený na jednorazovej injekčnej striekačke (bod 4.5). Pokračujte stanovením pomocou HPLC (bod 5.3).
5.2.2.
Navážte 1 g vzorky s presnosťou 0,001 g. Preneste do 500 ml Erlenmeyerovej banky, pridajte 1,00 ml roztoku vnútorného štandardu (bod 3.9.3), 200 ml extrakčného rozpúšťadla (bod 3.12) a banku zazátkujte. Zmes nechajte cez noc pretrepať v trepačke (bod 4.1). Nechajte 10 minút usadiť. Preneste alikvotnú časť 10 000/p ml (p = nominálny obsah diklazurilu v premixe v mg/kg) supernatantu do primerane veľkej banky s guľatým dnom. Odparte na rotačnej odparke (bod 4.3) dosucha pri 60 °C a zníženom tlaku. Znovu rozpustite zvyšok v 10,0 ml DMF (bod 3.6), pridajte 15,0 ml vody (bod 3.1) a premiešajte. Pokračujte stanovením pomocou HPLC (bod 5.3).
5.3. Stanovenie pomocou HPLC
5.3.1.
Odporúčané sú tieto podmienky, iné podmienky sa môžu používať za predpokladu, že sa nimi dosiahnu rovnocenné alebo lepšie výsledky:
|
— |
Kolóna na kvapalinovú chromatografiu (bod 4.2.1): 100 mm × 4,6 mm, s náplňou Hypersil ODS, 3 μm, alebo ekvivalentná. |
|
— |
Mobilná fáza
|
|
— |
Elučný model – lineárny gradient
|
|
— |
Prietoková rýchlosť: 1,5 – 2 ml/min. |
|
— |
Vstrekový objem: 20 μl |
|
— |
Detekčná vlnová dĺžka: 280 nm. |
Skontroluje stabilitu chromatografického systému tak, že niekoľkokrát nastreknete kalibračný roztok (bod 3.10.2) obsahujúci 2 μl/ml diklazurilu a vnútorného štandardu, kým nedosiahnete konštantné výšky píkov a konštantné retenčné časy.
5.3.2.
Dvakrát nastreknite 20 μl každého kalibračného roztoku (body 3.10.1, 3.10.2, 3.10.3, 3.10.4 a 3.10.5), určite a spojte píky diklazurilu a vnútorného štandardu a na základe pomeru priemernej výšky alebo plochy píku diklazurilu k priemernej výške alebo ploche píku vnútorného štandardu v závislosti od koncentrácie diklazurilu v kalibračných roztokoch (μg/ml) zostrojte kalibračnú krivku.
5.3.3.
Dvakrát nastreknite 20 μl roztoku vzorky (body 5.2.1 alebo 5.2.2) a stanovte priemernú výšku alebo plochu píku diklazurilu a vnútorného štandardu.
6. Výpočet výsledkov
6.1. Kŕmne zmesi
Obsah w diklazurilu (mg/kg) vzorky je daný týmito rovnicami:
kde:
|
— |
výška (d,s) je výška píku diklazurilu v roztoku vzorky (bod 5.2.1), |
|
— |
plocha (d,s) je plocha píku diklazurilu v roztoku vzorky (bod 5.2.1), |
|
— |
výška (i,s) je výška píku vnútorného štandardu v roztoku vzorky (bod 5.2.1), |
|
— |
plocha (i,s) je plocha píku vnútorného štandardu v roztoku vzorky (bod 5.2.1), |
|
— |
b je priesečník kalibračnej krivky zostrojenej s ohľadom na kalibračné roztoky (body 3.10.1, 3.10.2, 3.10.3, 3.10.4 a 3.10.5) podľa bodu 5.3.2, |
|
— |
a je smernica kalibračnej krivky zostrojenej s ohľadom na kalibračné roztoky (body 3.10.1, 3.10.2, 3.10.3, 3.10.4 a 3.10.5) podľa bodu 5.3.2, |
|
— |
m je hmotnosť skúšobnej dávky v gramoch, |
|
— |
V je konečný objem v mililitroch extraktu vzorky po opätovnom rozpustení podľa bodu 5.2.1 (t. j. 2,5 ml). |
6.2. Premixy
Obsah w diklazurilu (mg/kg) vzorky je daný týmito rovnicami:
kde:
|
— |
výška (d,s) je výška píku diklazurilu v roztoku vzorky (bod 5.2.2), |
|
— |
plocha (d,s) = plocha píku diklazurilu v roztoku vzorky (bod 5.2.2), |
|
— |
výška (i,s) je výška píku vnútorného štandardu v roztoku vzorky (bod 5.2.2), |
|
— |
plocha (i,s) je plocha píku vnútorného štandardu v roztoku vzorky (bod 5.2.2), |
|
— |
b je priesečník kalibračnej krivky zostrojenej s ohľadom na kalibračné roztoky (body 3.10.1, 3.10.2, 3.10.3, 3.10.4 a 3.10.5) podľa bodu 5.3.2, |
|
— |
a je smernica kalibračnej krivky zostrojenej s ohľadom na kalibračné roztoky (body 3.10.1, 3.10.2, 3.10.3, 3.10.4 a 3.10.5) podľa bodu 5.3.2, |
|
— |
m je hmotnosť skúšobnej dávky v gramoch, |
|
— |
V je konečný objem v mililitroch extraktu vzorky po opätovnom rozpustení podľa bodu 5.2.2 (t. j. 25 ml). |
|
— |
p je nominálny obsah diklazurilu v mg/kg v premixe. |
7. Validácia výsledkov
7.1. Zhodnosť
Zhodnosť analytu možno potvrdiť kochromatografiou alebo použitím detektora diódového poľa, pomocou ktorého sa porovnajú spektrá extraktu vzorky (body 5.2.1 alebo 5.2.2) a kalibračného roztoku (bod 3.10.2).
7.1.1.
Do extraktu vzorky (body 5.2.1 alebo 5.2.2) sa pridá vhodné množstvo kalibračného roztoku (bod 3.10.2). Množstvo pridaného diklazurilu musí byť podobné množstvu diklazurilu zistenému v extrakte vzorky.
Vzhľadom na pridané množstvo a riedenie extraktu sa zvýši len výška píku diklazurilu a vnútorného štandardu. Šírka píku v polovici jeho výšky musí byť v rozsahu ± 10 % pôvodnej šírky píku diklazurilu alebo píku vnútorného štandardu v neobohatenom extrakte vzorky.
7.1.2.
Výsledky sa vyhodnotia podľa týchto kritérií:
|
a) |
vlnové dĺžky maximálnej absorpcie spektra vzorky a štandardu zaznamenané na vrchole píku chromatogramu musia byť rovnaké s toleranciou určenou rozlišovacou schopnosťou detekčného systému. V prípade detekcie detektorom diódového poľa sa obyčajne pohybuje v rozsahu ± 2 nm; |
|
b) |
spektrá vzorky a štandardu zaznamenané na vrchole píku chromatogramu nesmú byť odlišné v častiach spektra medzi 230 a 320 nm v rozsahu od 10 % až 100 % relatívnej absorbancie. Toto kritérium je splnené, keď sú prítomné tie isté maximá a ak odchýlka medzi dvomi spektrami v žiadnom pozorovanom bode nepresiahne 15 % absorbancie analytu štandardu; |
|
c) |
spektrá vzostupnej časti, vrcholu a zostupnej časti píku vytvorené extraktom vzorky nesmú byť vzájomne odlišné v častiach spektra medzi 230 až 320 nm v rozsahu 10 % až 100 % relatívnej absorbancie. Toto kritérium je splnené, keď sú prítomné tie isté maximá a keď odchýlka medzi spektrami vo všetkých pozorovaných bodoch nepresiahne 15 % absorbancie spektra vrcholu píku. |
Ak niektoré z týchto kritérií nebude splnené, tak sa prítomnosť analytu nepotvrdila.
7.2. Opakovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch nezávislých meraní vykonaných v dvoch podvzorkách nesmie presiahnuť:
|
— |
30 % relatívnych z vyššej hodnoty pre obsah diklazurilu od 0,5 mg/kg do 2,5 mg/kg, |
|
— |
0,75 mg/kg v prípade obsahu diklazurilu medzi 2,5 mg/kg a 5 mg/kg, |
|
— |
15 % relatívnych z vyššej hodnoty pre obsah diklazurilu, ktorý je vyšší ako 5 mg/kg. |
7.3. Výťažnosť
V prípade obohatenej (slepej) vzorky musí byť výťažnosť najmenej 80 %.
8. Výsledky medzilaboratórnej štúdie
Uskutočnili sa dve medzilaboratórne štúdie. V prvej, ktorú uskutočnila ďalšia skupina laboratórií v roku 1994, boli analyzovanými vzorkami dva premixy (O 100, A 100) a tri vzorky doplnkového krmiva pre hydinu (L1, Z1, K1). Jedna vzorka premixu bola s organickou matricou (O 100) a druhá s anorganickou matricou (A 100). Teoretický obsah diklazurilu bol 100 mg/kg. Laboratóriá dostali pokyn analyzovať každú vzorku jeden, príp. dvakrát. (Viac informácií o tejto medzilaboratórnej štúdii je uvedených v Úradnom vestníku AOAC International, zväzok 77, č. 6, 1994, s. 1359 – 1361).
V druhej medzilaboratórnej štúdii sa analyzovali tri kŕmne zmesi pre hydinu, ktoré obsahovali diklazuril v koncentráciách 0,9 mg/kg (MAT 1), 1,5 mg/kg (MAT 2), a slepá vzorka krmiva (MAT 3). Podrobnejšie informácie o druhej štúdii sa nachádzajú v Technickej správe JRC (2016) a v Úradnom vestníku AOAC International, zväzok 102, č. 2, 2019, s. 646 – 652. Výsledky týchto dvoch medzilaboratórnych štúdií sa nachádzajú v nasledujúcej tabuľke.
|
|
Vzorka 1A 100 |
Vzorka 2O 100 |
Vzorka 3 L1 |
Vzorka 4 Z1 |
Vzorka 5 K1 |
Vzorka 6 MAT 1 |
Vzorka 7 MAT 2 |
Vzorka 8 MAT 3 |
||||||||||||||
|
L |
11 |
11 |
11 |
11 |
6 |
10 |
9 |
10 |
||||||||||||||
|
n |
19 |
18 |
19 |
19 |
12 |
20 |
18 |
10 |
||||||||||||||
|
Priemer (mg/kg) |
100,8 |
103,5 |
0,89 |
1,15 |
0,89 |
1,0 |
1,5 |
< LOQ |
||||||||||||||
|
Sr (mg/kg) |
5,88 |
7,64 |
0,15 |
0,02 |
0,03 |
0,11 |
0,07 |
– |
||||||||||||||
|
CVr (%) |
5,83 |
7,38 |
17,32 |
1,92 |
3,34 |
11,2 |
4,5 |
– |
||||||||||||||
|
SR (mg/kg) |
7,59 |
7,64 |
0,17 |
0,11 |
0,12 |
0,18 |
0,21 |
– |
||||||||||||||
|
CVR (%) |
7,53 |
7,38 |
18,61 |
9,67 |
13,65 |
18,1 |
14,3 |
– |
||||||||||||||
|
Nominálny obsah (mg/kg) |
100 |
100 |
1,0 |
1,0 |
1,0 |
0,9 |
1,5 |
– |
||||||||||||||
|
Referencia (*1) |
Prvá štúdia z roku 1 994 |
Prvá štúdia z roku 1 994 |
Prvá štúdia z roku 1 994 |
Prvá Štúdia z roku 1 994 |
Prvá Štúdia z roku 1 994 |
Druhá štúdia z roku 2 015 |
Druhá štúdia z roku 2 015 |
Druhá štúdia z roku 2 015 |
||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
9. Všeobecné poznámky
Odozva diklazurilu musí vykazovať linearitu v celom koncentračnom rozsahu merania.
Prinajmenej pri analýze diklazurilu v kŕmnej zmesi s vysokým obsahom tuku (ktorý na tento účel presahuje 12 % tuku) sa analytická metóda môže nahradiť inými metódami založenými na HPLC, ako je metóda založená na vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografii v spojení s hmotnostnou spektrometriou (HPLC-MS), a to za predpokladu, že táto alternatívna metóda má porovnateľné charakteristiky účinnosti (miera výťažnosti, presnosť podľa podmienok opakovateľnosti a reprodukovateľnosti).
G. STANOVENIE LASALOCIDU SODNÉHO
Sodná soľ polyéteru monokarboxylovej kyseliny produkovanej mikroorganizmom Streptomyces lasaliensis
Obsah lasalocidu sodného sa stanoví:
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 17299 – Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Skríning a stanovenie povolených kokcidiostatík ako aditív pri 1 % a 3 % krížovej kontaminácii, nepovolených kokcidiostatík a jedného z antibiotík na subaditívnej úrovni v kŕmnych zmesiach metódou vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie (HPLC) s tandemovou hmotnostnou spektrometriou (LC-MS/MS), alebo |
|
— |
vysokoúčinnou kvapalinovou chromatografiou (HPLC) s reverznou fázou pomocou fluorescenčného detektora, ako sa uvádza ďalej v bodoch 1 až 8. |
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanoviť obsah lasalocidu sodného v krmivách. Detekčný limit je 5 mg/kg, limit kvantifikácie je 10 mg/kg.
2. Podstata metódy
Lasalocid sodný sa vyextrahuje zo vzorky do okysleného metanolu a stanoví sa vysokoúčinnou kvapalinovou chromatografiou (HPLC) s reverznou fázou pomocou fluorescenčného detektora.
3. Činidlá
|
3.1. |
Dihydrogenfosforečnan draselný (KH2PO4). |
|
3.2. |
Kyselina ortofosforečná, w (w/w) = 85 %. |
|
3.3. |
Roztok kyseliny ortofosforečnej, c = 20 %.
Zrieďte 23,5 ml kyseliny ortofosforečnej (bod 3.2) vodou na objem 100 ml. |
|
3.4. |
6-metyl-2-heptylamín (1,5-dimetylhexylamín), w (w/w) = 99 %. |
|
3.5. |
Metanol, čistoty HPLC. |
|
3.6. |
Kyselina chlorovodíková, hustota = 1,19 g/ml. |
|
3.7. |
Fosfátový tlmivý roztok, c = 0,01 mol/l.
Rozpustite 1,36 g KH2PO4 (bod 3.1) v 500 ml vody (bod 3.11), pridajte 3,5 ml kyseliny ortofosforečnej (bod 3.2) a 10,0 ml 6-metyl-2-heptylamínu (bod 3.4). Upravte pH na 4,0 roztokom kyseliny ortofosforečnej (bod 3.3) a zrieďte vodou (bod 3.11) na objem 1 000 ml. |
|
3.8. |
Okyslený metanol
Do 1 000 ml odmernej banky preneste 5,0 ml kyseliny chlorovodíkovej (bod 3.6), doplňte po značku metanolom (bod 3.5) a premiešajte. Tento roztok sa musí pripravovať čerstvý tesne pred použitím. |
|
3.9. |
HPLC mobilná fáza, roztok fosfátového tlmivého roztoku a metanolu v pomere 5 + 95 (V + V).
Zmiešajte 5 ml fosfátového tlmivého roztoku (bod 3.7) s 95 ml metanolu (bod 3.5). |
|
3.10. |
Štandardná látka lasalocid sodný so zaručenou čistotou, C34H53O8Na (sodná soľ polyéteru monokarboxylovej kyseliny produkovaná mikroorganizmom Streptomyces lasaliensis), E763. |
|
3.10.1. |
Zásobný štandardný roztok lasalocidu sodného, 500 μg/ml.
Navážte 50 mg lasalocidu sodného (bod 3.10) s presnosťou na 0,1 mg do 100 ml odmernej banky, rozpustite v okyslenom metanole (bod 3.8), doplňte po značku tým istým rozpúšťadlom a premiešajte. Tento roztok sa musí pripravovať čerstvý tesne pred použitím. |
|
3.10.2. |
Pracovný štandardný roztok lasalocidu sodného, 50 μg/ml.
Do 100 ml odmernej banky pipetou preneste 10,0 ml zásobného štandardného roztoku (bod 3.10.1), doplňte okysleným metanolom po značku (bod 3.8) a premiešajte. Tento roztok sa musí pripravovať čerstvý tesne pred použitím. |
|
3.10.3. |
Kalibračné roztoky
Do série 50 ml odmerných baniek preneste 1,0 ml, 2,0 ml, 4,0 ml, 5,0 ml a 10,0 ml pracovného štandardného roztoku (bod 3.10.2). Doplňte po značku okysleným metanolom (bod 3.8) a premiešajte. Jednotlivé roztoky zodpovedajú 1,0 μg, 2,0 μg, 4,0 μg, 5,0 μg a 10,0 μg lasalocidu sodného na 1 ml. Tieto roztoky sa musia pripravovať čerstvé tesne pred použitím. |
|
3.11. |
Voda, čistoty HPLC. |
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
Ultrazvukový kúpeľ (alebo vodný kúpeľ v trepačke) s reguláciou teploty. |
|
4.2. |
Membránové filtre, 0,45 μm. |
|
4.3. |
Zariadenie HPLC so vstrekovacím systémom, vhodné na vstrekovanie objemov 20 μl. |
|
4.3.1. |
Kvapalinová chromatografická kolóna, 125 mm × 4 mm, reverzná fáza s náplňou C18, 5 μm, alebo ekvivalentná. |
|
4.3.2. |
Spektrofluorimeter s nastaviteľnou vlnovou dĺžkou excitácie a emisie vlnových dĺžok |
5. Postup
5.1. Všeobecné pokyny
5.1.1.
Na uskutočnenie skúšky výťažnosti (bod 5.1.2) sa musí analyzovať slepá vzorka krmiva, aby sa overilo, že nie je prítomný lasalocid sodný alebo interferujúca látka. Zloženie slepej vzorky musí zodpovedať skúšanej vzorke a pri analýze v nej nesmie byť zistená prítomnosť lasalocidu sodného alebo interferujúcich látok.
5.1.2.
Vykonajte skúšku výťažnosti pomocou analýzy slepej vzorky krmiva, do ktorej bolo pridané obdobné množstvo lasalocidu sodného, aké sa nachádza vo vzorke. S cieľom obohatiť na úroveň 100 mg/kg preneste 10,0 ml zásobného štandardného roztoku (bod 3.10.1) do 250 ml Erlenmeyerovej banky a nechajte roztok odpariť na objem približne 0,5 ml. Pridajte 50 g slepej vzorky krmiva, dôkladne premiešajte a pred uskutočnením extrakcie (bod 5.2) nechajte 10 minút stáť za občasného premiešania.
Ak nie je dostupná slepá vzorka zodpovedajúca zložením skúšanej vzorke (pozri bod 5.1.1), skúška výťažnosti sa môže vykonať metódou štandardného prídavku. V tomto prípade sa vzorka, ktorá má byť analyzovaná, obohatí množstvom lasalocidu sodného, ktoré je podobné množstvu prítomnému vo vzorke. Táto vzorka sa analyzuje spolu s neobohatenou vzorkou a výťažnosť sa vypočíta odčítaním.
5.2. Extrakcia
5.2.1.
Navážte 5 g až 10 g vzorky s presnosťou na 0,01 g do 250 ml Erlenmeyerovej banky s uzáverom. Pipetou pridajte 100,0 ml okysleného metanolu (bod 3.8). Voľne uzavrite a krúživým pohybom jej obsah premiešajte, aby došlo k disperzii. Umiestnite banku na 20 minút do ultrazvukového kúpeľa (bod 4.1) pri približne 40 °C, potom ju vyberte a ochlaďte na laboratórnu teplotu. Nechajte odstáť približne 1 hodinu, kým sa suspendovaná látka neusadí, a potom alikvotnú časť prefiltrujte cez 0,45 μm membránový filter (bod 4.2) do vhodnej nádoby. Pokračujte stanovením pomocou HPLC (bod 5.3).
5.2.2.
Navážte približne 2 g nepomletého premixu s presnosťou na 0,001 g do 250 ml odmernej banky. Pridajte 100,0 ml okysleného metanolu (bod 3.8) a krúživým pohybom premiešajte, aby došlo k disperzii. Umiestnite banku s jej obsahom na 20 minút do ultrazvukového kúpeľa (bod 4.1) pri približne 40 °C, potom ju vyberte a ochlaďte na laboratórnu teplotu. Doplňte po značku okysleným metanolom (bod 3.8) a dôkladne premiešajte. Nechajte 1 hodinu odstáť, kým sa suspendovaná látka neusadí, a potom alikvotnú časť prefiltrujte cez 0,45 μm membránový filter (bod 4.2). Rozrieďte primeraný objem číreho filtrátu okysleným metanolom (bod 3.8), čím získate konečný skúšobný roztok, ktorý obsahuje približne 4 μg/ml lasalocidu sodného. Pokračujte stanovením pomocou HPLC (bod 5.3).
5.3. Stanovenie pomocou HPLC
5.3.1.
Odporúčané sú tieto podmienky; iné podmienky sa môžu používať za predpokladu, že sa nimi dosiahnu rovnocenné výsledky:
|
Kolóna na kvapalinovú chromatografiu (bod 4.3.1) |
125 mm × 4 mm s reverznou fázou,: s náplňou C18, 5 μm alebo ekvivalentná. |
|
Mobilná fáza (bod 3.9): |
zmes fosfátového tlmivého roztoku (bod 3.7) a metanolu (3.5), v pomere 5 + 95 (V + V). |
|
Prietoková rýchlosť: |
1,2 ml/min. |
|
Detekčná vlnová dĺžka: |
Excitácia: 310 nm |
|
|
Emisia: 419 nm |
|
Vstrekový objem: |
20 μl |
Skontrolujte stabilitu chromatografického systému tak, že niekoľkokrát nastreknete kalibračný roztok (bod 3.10.3) obsahujúci 4,0 μg/ml, kým nedosiahnete konštantné výšky (alebo plochy) píkov a konštantné retenčné časy.
5.3.2.
Nastreknite každý kalibračný roztok (bod 3.10.3) niekoľkokrát a stanovte priemerné výšky (plochy) píkov pre každú koncentráciu. Zostrojte kalibračný graf, pričom použite priemerné výšky (plochy) píkov ako ordináty (os y) a príslušné koncentrácie v μg/ml ako abscisy (os x).
5.3.3.
Niekoľkokrát nastreknite extrakt vzorky získaný podľa bodu 5.2.1 alebo 5.2.2, pričom použite rovnaký objem ako pri kalibračnom roztoku, a z nameraných píkov stanovte priemernú výšku (plochy) píkov lasalocidu sodného.
6. Výpočet výsledkov
Z priemernej výšky (plochy) píku získanej nastreknutím roztoku vzorky (bod 5.3.3) stanovte koncentráciu lasalocidu sodného (μg/ml) porovnaním s kalibračným grafom.
6.1. Krmivo
Obsah w lasalocidu sodného (mg/kg) vzorky sa vypočíta podľa tejto rovnice:
kde:
|
c |
= |
koncentrácia lasalocidu sodného v roztoku vzorky (bod 5.2.1) v μg/ml, |
|
V1 |
= |
objem extraktu vzorky podľa bodu 5.2.1 v ml (t. j. 100), |
|
m |
= |
hmotnosť skúšobnej dávky v g. |
6.2. Premixy
Obsah w lasalocidu sodného (mg/kg) vzorky sa vypočíta podľa tejto rovnice:
kde:
|
c |
= |
koncentrácia lasalocidu sodného v roztoku vzorky (bod 5.2.2) v μg/ml, |
|
V2 |
= |
objem extraktu vzorky podľa bodu 5.2.2 v ml (t. j. 250), |
|
f |
= |
faktor zriedenia podľa bodu 5.2.2, |
|
m |
= |
hmotnosť skúšobnej dávky v g. |
7. Validácia výsledkov
7.1. Zhodnosť
Metódy založené na spektrofluorometrii podliehajú interferencii v menšej miere ako metódy, pri ktorých sa používa UV detekcia. Zhodnosť analytu možno potvrdiť kochromatografiou.
7.1.1.
Do extraktu vzorky (body 5.2.1 alebo 5.2.2) sa pridá vhodné množstvo kalibračného roztoku (bod 3.10.3). Množstvo pridaného lasalocidu sodného musí byť podobné množstvu lasalocidu sodného zistenému v extrakte vzorky. Vzhľadom na pridané množstvo lasalocidu sodného a riedenie extraktu sa zvýši len výška píku lasalocidu sodného. Šírka píku v polovici jeho výšky musí byť v rozsahu ± 10 % pôvodnej šírky píku vytvorenej neobohateným extraktom vzorky.
7.2. Opakovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch paralelných stanovení vykonaných v tej istej vzorke nesmie presiahnuť:
|
— |
15 % z vyššej hodnoty pre obsah lasalocidu sodného v rozsahu od 30 mg/kg do 100 mg/kg, |
|
— |
15 mg/kg pre obsah lasalocidu sodného v rozsahu od 100 mg/kg do 200 mg/kg, |
|
— |
7,5 % z vyššej hodnoty pre obsah lasalocidu sodného nad 200 mg/kg. |
7.3. Výťažnosť
V prípade obohatenej (slepej) vzorky krmiva má byť výťažnosť najmenej 80 %. V prípade obohatenej vzorky premixu má byť výťažnosť najmenej 90 %.
8. Výsledky medzilaboratórnej štúdie
Vykonala sa medzilaboratórna štúdia (*2), v rámci ktorej 12 laboratórií analyzovalo dva premixy (vzorky 1 a 2) a päť krmív (vzorky 3 – 7). Každá vzorka sa analyzovala dvakrát. Výsledky sú uvedené v tejto tabuľke:
|
|
Vzorka 1 Premixy pre kurčatá |
Vzorka 2 Premixy pre morky |
Vzorka 3 Granule pre morky |
Vzorka 4 Granulované krmivo pre kurčatá |
Vzorka 5 Krmivo pre morky |
Vzorka 6 Krmivo pre hydinu A |
Vzorka 7 Krmivo pre hydinu B |
||||||||||||
|
L |
12 |
12 |
12 |
12 |
12 |
12 |
12 |
||||||||||||
|
n |
23 |
23 |
23 |
23 |
23 |
23 |
23 |
||||||||||||
|
Priemer [mg/kg] |
5 050 |
16 200 |
76,5 |
78,4 |
92,9 |
48,3 |
32,6 |
||||||||||||
|
sr [mg/kg] |
107 |
408 |
1,71 |
2,23 |
2,27 |
1,93 |
1,75 |
||||||||||||
|
CVr [%] |
2,12 |
2,52 |
2,24 |
2,84 |
2,44 |
4,00 |
5,37 |
||||||||||||
|
sR [mg/kg] |
286 |
883 |
3,85 |
7,32 |
5,29 |
3,47 |
3,49 |
||||||||||||
|
CVR [%] |
5,66 |
5,45 |
5,03 |
9,34 |
5,69 |
7,18 |
10,70 |
||||||||||||
|
Nominálny obsah [mg/kg] |
5 000 (*3) |
16 000 (*3) |
80 (*3) |
105 (*3) |
120 (*3) |
50 ((+)) |
35 ((+)) |
||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
H. STANOVENIE AMPRÓLIA HYDROCHLORIDU
1-[(4-amino-2-propyl-5-pyrimidinyl)metyl]-2-metylpyridínium chlorid monohydrochlorid
1. Účel a oblasť
Táto metóda umožňuje stanoviť obsah amprólia v krmivách. Detekčný limit je 1 mg/kg, limit kvantifikácie je 5 mg/kg.
2. Podstata metódy
Vzorka sa extrahuje zmesou metanol-voda. Po zriedení v mobilnej fáze a membránovej filtrácii sa obsah amprólia stanoví vysokoúčinnou kvapalinovou chromatografiou (HPLC) s katexovou kolónou s použitím UV detektora.
3. Činidlá
|
3.1. |
Metanol. |
|
3.2. |
Acetonitril, čistoty HPLC. |
|
3.3. |
Voda, čistoty HPLC. |
|
3.4. |
Roztok dihydrogenfosforečnanu sodného, c = 0,1 mol/l.
Rozpustite 13,80 g monohydrátu dihydrogenfosforečnanu sodného vo vode (bod 3.3) v 1 000 ml odmernej banke, doplňte vodou (bod 3.3) po značku a premiešajte. |
|
3.5. |
Roztok chloristanu sodného, c = 1,6 mol/l.
Rozpustite 224,74 g monohydrátu chloristanu sodného vo vode (bod 3.3) v 1 000 ml odmernej banke, doplňte vodou (bod 3.3) po značku a premiešajte. |
|
3.6. |
Mobilná fáza pre HPLC (pozri poznámku bod 9.1).
Zmes acetonitrilu (bod 3.2), roztoku dihydrogenfosforečnanu sodného (bod 3.4) a roztoku chloristanu sodného (bod 3.5), 450 + 450 + 100 (v + v + v). Pred použitím prefiltrujte cez 0,22 μm membránový filter (bod 4.3) a odplyňte roztok [napr. v ultrazvukovom kúpeli (bod 4.4) aspoň 15 minút]. |
|
3.7. |
Štandardná látka: čisté amprólium, 1-[(4-amino-2-propyl-5-pirimidinyl)metyl]-2-metylpyridiniumchlorid chlorid, E 750 (pozri bod 9.2). |
|
3.7.1. |
Zásobný štandardný roztok amprólia, 500 μg/ml
Navážte 50 mg amprólia (bod 3.7) s presnosťou 0,1 mg do 100 ml odmernej banky, rozpustite v 80 ml metanolu (bod 3.1) a umiestnite banku na 10 min. do ultrazvukového kúpeľa (bod 4.4). Po spracovaní ultrazvukom vyrovnajte teplotu roztoku s teplotou miestnosti, doplňte vodou po značku a premiešajte. Pri teplote ≤ 4 °C je roztok stály jeden mesiac. |
|
3.7.2. |
Pracovný štandardný roztok amprólia, 50 μg/ml
Pipetou preneste 5,0 ml zásobného štandardného roztoku (bod 3.7.1) do 50 ml odmernej banky, doplňte extrakčným rozpúšťadlom (bod 3.8) po značku a premiešajte. Pri teplote ≤ 4 °C je roztok stály jeden mesiac. |
|
3.7.3. |
Kalibračné roztoky
Pipetou postupne preneste 0,5 ml, 1,0 ml a 2,0 ml pracovného štandardného roztoku (bod 3.7.2) do 50 ml odmerných baniek. Doplňte po značku mobilnou fázou (bod 3.6) a premiešajte. Jednotlivé roztoky zodpovedajú 0,5 μg, 1,0 μg a 2,0 μg amprólia na ml. Tieto roztoky sa musia pripravovať čerstvé tesne pred použitím. |
|
3.8. |
Extrakčné rozpúšťadlo
Zmes metanolu (bod 3.1) a vody v pomere 2 + 1 (v + v). |
4. Prístrojové vybavenie
|
4.1. |
Zariadenie HPLC so vstrekovacím systémom, vhodné na vstrekovanie objemov 100 μl. |
|
4.1.1. |
Kolóna na kvapalinovú chromatografiu, 125 mm × 4 mm, s katexovou náplňou Nucleosil 10 SA, 5 alebo 10 μm, alebo ekvivalentná. |
|
4.1.2. |
UV detektor s nastaviteľnou vlnovou dĺžkou alebo detektor diódového poľa. |
|
4.2. |
Membránový filter, materiál PTFE, 0,45 μm. |
|
4.3. |
Membránový filter, 0,22 μm. |
|
4.4. |
Ultrazvukový kúpeľ. |
|
4.5. |
Mechanická trepačka alebo magnetické miešadlo. |
5. Postup
5.1. Všeobecné pokyny
5.1.1.
Na uskutočnenie skúšky výťažnosti (bod 5.1.2) sa musí analyzovať slepá vzorka krmiva, aby sa overilo, že nie je prítomné amprólium alebo interferujúca látka. Zloženie slepej vzorky musí zodpovedať skúšanej vzorke a pri analýze v nej nesmie byť zistená prítomnosť amprólia alebo interferujúcich látok.
5.1.2.
Vykonajte skúšku výťažnosti pomocou analýzy slepej vzorky krmiva, do ktorej bolo pridané obdobné množstvo amprólia, aké sa nachádza vo vzorke. S cieľom obohatiť na úroveň 100 mg/kg preneste 10,0 ml zásobného štandardného roztoku (bod 3.7.1) do 250 ml Erlenmeyerovej banky a nechajte roztok odpariť na objem približne 0,5 ml. Pridajte 50 g slepej vzorky krmiva, dôkladne premiešajte a pred uskutočnením extrakcie (bod 5.2) nechajte 10 minút stáť za občasného premiešania.
Ak nie je dostupná slepá vzorka zodpovedajúca zložením skúšanej vzorke (pozri bod 5.1.1), skúška výťažnosti sa môže vykonať metódou štandardného prídavku. V tomto prípade sa vzorka, ktorá má byť analyzovaná, obohatí množstvom amprólia, ktoré je podobné tomu, aké sa nachádza vo vzorke. Táto vzorka sa analyzuje spolu s neobohatenou vzorkou a výťažnosť sa vypočíta odčítaním.
5.2. Extrakcia
5.2.1.
S presnosťou na 0,01 g navážte 5 – 40 g vzorky v závislosti od obsahu amprólia do 500 ml Erlenmayerovej banky a pridajte 200 ml extrakčného rozpúšťadla (bod 3.8). Vložte banku na 15 minút do ultrazvukového kúpeľa (bod 4.4). Banku vyberte z ultrazvukového kúpeľa a 1 hodinu pretrepávajte v trepačke alebo miešajte na magnetickom miešadle (bod 4.5). Zrieďte alikvotnú časť extraktu s mobilnou fázou (bod 3.6) na obsah amprólia 0,5 – 2 μg/ml a premiešajte (pozri poznámku bod 9.3). Prefiltrujte 5 – 10 ml tohto zriedeného roztoku na membránovom filtri (bod 4.2). Pokračujte stanovením pomocou HPLC (bod 5.3).
5.2.2.
S presnosťou na 0,001 g navážte 1 – 4 g premixu v závislosti od obsahu amprólia do 500 ml Erlenmayerovej banky a pridajte 200 ml extrakčného rozpúšťadla (bod 3.8). Vložte banku na 15 minút do ultrazvukového kúpeľa (bod 4.4). Banku vyberte z ultrazvukového kúpeľa a 1 hodinu pretrepávajte v trepačke alebo miešajte na magnetickom miešadle (bod 4.5). Zrieďte alikvotnú časť extraktu s mobilnou fázou (bod 3.6) na obsah amprólia 0,5 – 2 μg/ml a premiešajte. Prefiltrujte 5 – 10 ml tohto zriedeného roztoku na membránovom filtri (bod 4.2). Pokračujte stanovením pomocou HPLC (bod 5.3).
5.3. Stanovenie pomocou HPLC
5.3.1.
Odporúčané sú tieto podmienky, iné podmienky sa môžu používať za predpokladu, že sa nimi dosiahnu rovnocenné výsledky.
|
Kolóna na kvapalinovú chromatografiu (bod 4.1.1): |
125 mm × 4 mm, s katexovou náplňou Nucleosil 10 SA, 5 alebo 10 μm, alebo ekvivalentná |
|
Mobilná fáza (bod 3.6): |
Zmes acetonitrilu (bod 3.2), roztoku dihydrogenfosforečnanu sodného (bod 3.4) a roztoku chloristanu sodného (bod 3.5), 450 + 450 + 100 (v + v + v). |
|
Prietoková rýchlosť: |
0,7 – 1 ml/min. |
|
Detekčná vlnová dĺžka: |
264 nm |
|
Vstrekový objem: |
100 μl |
Skontrolujte stabilitu chromatografického systému tak, že niekoľkokrát nastreknete kalibračný roztok (bod 3.7.3) obsahujúci 1,0 μg/ml, kým nedosiahnete konštantné výšky píkov a konštantné retenčné časy.
5.3.2.
Nastreknite každý kalibračný roztok (bod 3.7.3) niekoľkokrát a stanovte priemerné výšky (plochy) píkov pre každú koncentráciu. Zostrojte kalibračný graf, pričom použite priemerné výšky (plochy) píkov kalibračných roztokov ako ordináty (os y) a príslušné koncentrácie v μg/ml ako abscisy (os x).
5.3.3.
Niekoľkokrát nastreknite extrakt vzorky (bod 5.2), pričom použite rovnaký objem ako pri kalibračných roztokoch a z nameraných píkov stanovte priemernú výšku (plochu) píku amprólia.
6. Výpočet výsledkov
Z priemernej výšky (plochy) píku amprólia v roztoku vzorky stanovte koncentráciu roztoku vzorky v μg/ml porovnaním s kalibračným grafom (bod 5.3.2).
Obsah w amprólia v mg/kg vzorky je daný touto rovnicou:
kde:
|
V |
= |
objem extrakčného rozpúšťadla (bod 3.8) v ml podľa 5.2 (t. j. 200 ml), |
|
c |
= |
koncentrácia amprólia v extrakte vzorky (bod 5.2) v μg/ml, |
|
f |
= |
faktor zriedenia podľa 5.2, |
|
m |
= |
hmotnosť skúšobnej dávky v g. |
7. Validácia výsledkov
7.1. Zhodnosť
Zhodnosť analytu možno potvrdiť kochromatografiou alebo použitím detektora diódového poľa, pomocou ktorého sa porovnajú spektrá extraktu vzorky (bod 5.2) a kalibračného roztoku (bod 3.7.3) obsahujúceho 2,0 μg/ml.
7.1.1.
Do extraktu vzorky (bod 5.2) sa pridá vhodné množstvo kalibračného roztoku (bod 3.7.3). Množstvo pridaného amprólia musí byť podobné množstvu amprólia zistenému v extrakte vzorky.
Vzhľadom na pridané množstvo a riedenie extraktu sa zvýši len výška píku amprólia. Šírka píku v polovici jeho výšky musí byť v rozsahu ± 10 % pôvodnej šírky píku amprólia v neobohatenom extrakte vzorky.
7.1.2.
Výsledky sa vyhodnotia podľa týchto kritérií:
|
a) |
vlnové dĺžky maximálnej absorpcie spektra vzorky a štandardu zaznamenané na vrchole píku chromatogramu musia byť rovnaké s toleranciou určenou rozlišovacou schopnosťou detekčného systému. V prípade detekcie detektorom diódového poľa sa obyčajne pohybuje v rozsahu ± 2 nm; |
|
b) |
spektrá vzorky a štandardu zaznamenané na vrchole píku chromatogramu nesmú byť odlišné v častiach spektra medzi 210 a 320 nm v rozsahu od 10 % až 100 % relatívnej absorbancie. Toto kritérium je splnené, keď sú prítomné tie isté maximá a ak odchýlka medzi dvomi spektrami v žiadnom pozorovanom bode nepresiahne 15 % absorbancie analytu štandardu; |
|
c) |
spektrá vzostupnej časti, vrcholu a zostupnej časti píku vytvorené extraktom vzorky nesmú byť vzájomne odlišné v častiach spektra medzi 210 až 320 nm v rozsahu 10 % až 100 % relatívnej absorbancie. Toto kritérium je splnené, keď sú prítomné tie isté maximá a keď odchýlka medzi spektrami vo všetkých pozorovaných bodoch nepresiahne 15 % absorbancie spektra vrcholu píku. |
Ak niektoré z týchto kritérií nebude splnené, tak sa prítomnosť analytu nepotvrdila.
7.2. Opakovateľnosť
Rozdiel medzi výsledkami dvoch paralelných stanovení vykonaných v tej istej vzorke nesmie presiahnuť:
|
— |
15 % z vyššej hodnoty pre obsah amprólia v rozsahu od 25 mg/kg do 500 mg/kg, |
|
— |
75 mg/kg v prípade obsahu amprólia v rozsahu 500 mg/kg a 1 000 mg/kg, |
|
— |
7,5 % z vyššej hodnoty pre obsah amprólia nad 1 000 mg/kg. |
7.3. Výťažnosť
V prípade obohatenej (slepej) vzorky musí byť výťažnosť najmenej 90 %.
8. Výsledky medzilaboratórnej štúdie
Vykonala sa medzilaboratórna štúdia, v rámci ktorej sa analyzovali tri krmivá pre hydinu (vzorky 1 – 3), jedno minerálne krmivo (vzorka 4) a jeden premix (vzorka 5). Výsledky sú uvedené v tejto tabuľke:
|
|
Vzorka 1 (slepá vzorka krmiva) |
Vzorka 2 |
Vzorka 3 |
Vzorka 4 |
Vzorka 5 |
||||||||||||
|
L |
14 |
14 |
14 |
14 |
15 |
||||||||||||
|
n |
56 |
56 |
56 |
56 |
60 |
||||||||||||
|
Priemer [mg/kg] |
-- |
45,5 |
188 |
5 129 |
25 140 |
||||||||||||
|
sr [mg/kg] |
-- |
2,26 |
3,57 |
178 |
550 |
||||||||||||
|
CVr [%] |
-- |
4,95 |
1,90 |
3,46 |
2,20 |
||||||||||||
|
sR [mg/kg] |
-- |
2,95 |
11,8 |
266 |
760 |
||||||||||||
|
CVR [%] |
-- |
6,47 |
6,27 |
5,19 |
3,00 |
||||||||||||
|
Nominálny obsah [mg/kg] |
-- |
50 |
200 |
5 000 |
25 000 |
||||||||||||
|
|||||||||||||||||
9. Poznámky
|
9.1. |
Ak vzorka obsahuje tiamín, pík tiamínu sa objavuje na chromatograme krátko pred píkom amprólia. Amprólium a tiamín sa musia na základe tejto metódy oddeliť. Ak sa amprólium a tiamín neoddelí na kolóne (bod 4.1.1) použitej v tejto metóde, nahraďte až 50 % acetonitrilu v mobilnej fáze (bod 3.6) metanolom. |
|
9.2. |
Podľa britského liekopisu spektrum roztoku amprólia (c = 0,02 mol/l) v kyseline chlorovodíkovej (c = 0,1 mol/l) vykazuje maximum pri 246 nm a 262 nm. Absorbancia musí byť 0,84 pri 246 nm a 0,80 pri 262 nm. |
|
9.3. |
Extrakt sa musí vždy zriediť s mobilnou fázou, pretože v opačnom prípade môže retenčný čas z dôvodu zmien iónovej sily významne posunúť pík amprólia. |
I. STANOVENIE NARAZÍNU
Obsah narazínu sa stanoví:
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 17299 – Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Skríning a stanovenie povolených kokcidiostatík ako aditív pri 1 % a 3 % krížovej kontaminácii, nepovolených kokcidiostatík a jedného z antibiotík na subaditívnej úrovni v kŕmnych zmesiach metódou vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie (HPLC) s tandemovou hmotnostnou spektrometriou (LC-MS/MS), alebo |
|
— |
metódou stanovenou v norme EN ISO 14183 – Krmivá pre zvieratá. Stanovenie obsahu monenzínu, narazínu a salinomycínu. Metóda kvapalinovej chromatografie s použitím pokolónovej derivatizácie. |
J. STANOVENIE NIKARBAZÍNU
Obsah nikarbazínu sa stanoví:
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 17299 – Krmivá pre zvieratá: Metódy odberu vzoriek a analýz. Skríning a stanovenie povolených kokcidiostatík ako aditív pri 1 % a 3 % krížovej kontaminácii, nepovolených kokcidiostatík a jedného z antibiotík na subaditívnej úrovni v kŕmnych zmesiach metódou vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie (HPLC) s tandemovou hmotnostnou spektrometriou (LC-MS/MS), alebo |
|
— |
metódou stanovenou v norme EN 15782 – Krmivá pre zvieratá. Stanovenie nicarbazínu metódou HPLC. |
K. STANOVENIE DEKOCHINÁTU
Obsah dekochinátu sa stanoví:
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 17299 – Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Skríning a stanovenie povolených kokcidiostatík ako aditív pri 1 % a 3 % krížovej kontaminácii, nepovolených kokcidiostatík a jedného z antibiotík na subaditívnej úrovni v kŕmnych zmesiach metódou vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie (HPLC) s tandemovou hmotnostnou spektrometriou (LC-MS/MS), alebo |
|
— |
metódou stanovenou v norme EN 16162 – Krmivá pre zvieratá. Stanovenie decoquinátu metódou HPLC s fluorescenčnou detekciou. |
L. STANOVENIE MONENZÍNU
Obsah monenzínu sa stanoví:
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 17299 – Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Skríning a stanovenie povolených kokcidiostatík ako aditív pri 1 % a 3 % krížovej kontaminácii, nepovolených kokcidiostatík a jedného z antibiotík na subaditívnej úrovni v kŕmnych zmesiach metódou vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie (HPLC) s tandemovou hmotnostnou spektrometriou (LC-MS/MS), alebo |
|
— |
metódou stanovenou v norme EN ISO 14183 – Krmivá pre zvieratá. Stanovenie obsahu monenzínu, narazínu a salinomycínu. Metóda kvapalinovej chromatografie s použitím pokolónovej derivatizácie. |
M. STANOVENIE SALINOMYCÍNU
Obsah salinomycínu sa stanoví:
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 17299 – Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Skríning a stanovenie povolených kokcidiostatík ako aditív pri 1 % a 3 % krížovej kontaminácii, nepovolených kokcidiostatík a jedného z antibiotík na subaditívnej úrovni v kŕmnych zmesiach metódou vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie (HPLC) s tandemovou hmotnostnou spektrometriou (LC-MS/MS), alebo |
|
— |
metódou stanovenou v norme EN ISO 14183 – Krmivá pre zvieratá. Stanovenie obsahu monenzínu, narazínu a salinomycínu. Metóda kvapalinovej chromatografie s použitím pokolónovej derivatizácie. |
N. STANOVENIE SEMDURAMYCÍNU
Obsah semduramycínu sa stanoví:
|
— |
analytickou metódou stanovenou v norme EN 17299 – Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Skríning a stanovenie povolených kokcidiostatík ako aditív pri 1 % a 3 % krížovej kontaminácii, nepovolených kokcidiostatík a jedného z antibiotík na subaditívnej úrovni v kŕmnych zmesiach metódou vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie (HPLC) s tandemovou hmotnostnou spektrometriou (LC-MS/MS), alebo |
|
— |
metódou stanovenou v norme EN 16158 – Krmivá pre zvieratá. Stanovenie obsahu semduramicínu. Metóda kvapalinovej chromatografie s voliteľným analytickým prístupom. |
O. NORMY EN
Pre uplatňovanie článku 34 ods. 2 písm. a) nariadenia (EÚ) 2017/625 sú relevantné tieto normy EN:
|
EN ISO 30024: Krmivá pre zvieratá. Stanovenie aktivity fytázy |
|
EN 17050: Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie jódu metódou ionovýmennej ICP-MS |
|
EN 17550: Krmivá pre zvieratá. Stanovenie karotenoidov v kŕmnych zmesiach a premixoch vysokoúčinnou kvapalinovou chromatografiou s UV detekciou (HPLC-UV) |
|
EN 15784: Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Detekcia a stanovenie počtu baktérií rodu Bacillus používaných ako doplnková látka do krmív |
|
EN 15785: Krmivá pre zvieratá. Izolácia a stanovenie počtu baktérií rodu Bifidobacterium |
|
EN 15786: Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Detekcia a stanovenie počtu baktérií rodu Pediococcus používaných ako doplnková látka do krmív |
|
EN 15787: Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Detekcia a stanovenie počtu baktérií rodu Lactobacillus používaných ako doplnková látka do krmív |
|
EN 15788: Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Detekcia a stanovenie počtu baktérií rodu Enterococcus (E. faecium) používaných ako doplnková látka do krmív |
|
EN 15789: Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Detekcia a stanovenie počtu baktérií rodu Saccharomyces cerevisiae používaných ako doplnková látka do krmív |
|
EN 15510: Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie vápnika, sodíka, fosforu, horčíka, draslíka, železa, zinku, medi, mangánu, kobaltu, molybdénu a olova metódou ICP-AES (na analýzu obsahu kobaltu a molybdénu ako doplnkových látok v krmivách) |
|
EN 15621: Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie vápnika, sodíka, fosforu, horčíka, draslíka, síry, železa, zinku, medi, mangánu a kobaltu po mineralizácii tlakom metódou ICP-AES (na analýzu obsahu kobaltu ako doplnkovej látky v krmivách) |
|
EN 16159: Krmivá pre zvieratá. Stanovenie selénu metódou atómovej absorpčnej spektrometrie s postupom generovania hydridu (HGAAS) po mikrovlnnom rozklade (rozklad 65 % kyselinou dusičnou a 30 % peroxidom vodíka za zvýšeného tlaku) (na analýzu obsahu selénu ako doplnkovej látky v krmivách) |
|
EN 17053: Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie stopových prvkov, ťažkých kovov a iných prvkov metódou ICP-MS (multimetóda) (na analýzu obsahu kobaltu, molybdénu a selénu ako doplnkových látok v krmivách) |
(1) Analytická metóda stanovená v norme EN 17547 sa označuje ako alternatívna metóda, ktorá sa používa na účely úradných kontrol na stanovenie obsahu vitamínu A a E namiesto metódy predpísanej na stanovenie obsahu vitamínu A v časti A tejto prílohy a na stanovenie obsahu vitamínu E v časti B tejto prílohy.
(2) Vykonala pracovná skupina v oblasti krmív Verband Deutscher Landwirtschaftlicher Untersuchungs- und Forschungsanstalten (VDLUFA).
(3) Analytická metóda stanovená v norme EN 17547 sa označuje ako alternatívna metóda, ktorá sa používa na účely úradných kontrol na stanovenie obsahu vitamínu A a E namiesto metódy predpísanej na stanovenie obsahu vitamínu A v časti A tejto prílohy a na stanovenie obsahu vitamínu E v časti B tejto prílohy.
(4) Vykonala pracovná skupina v oblasti krmív Verband Deutscher Landwirtschaftlicher Untersuchungs- und Forschungsanstalten (VDLUFA).
(5) Táto metóda nebola validovaná prostredníctvom medzilaboratórnej skúšky pre rozličné krmivové matrice. Doplňujúce informácie sa nachádzajú na adrese https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/authorisation.
(6) Môžu sa použiť iné metódy digescie za predpokladu, že sa dokázalo, že majú podobné výsledky (ako mikrovlnná tlaková digescia).
(7) Zelené krmivo (čerstvé alebo sušené) môže obsahovať veľké množstvá kremičitanu, v ktorom sa môžu uchovávať mikroprvky a ktorý sa musí odstrániť. V prípade vzoriek týchto krmív sa preto musí postupovať podľa tohto upraveného postupu: vykonajte krok 5.1.1.1 po filtráciu. Dvakrát premyte filtračný papier obsahujúci nerozpustné zvyšky vriacou vodou a vložte ho do kremenného alebo platinového téglika.
Spaľujte v mufľovej peci (4.1) pri teplote pod 550 °C, kým sa všetok uhlíkatý materiál úplne nestratí. Nechajte vychladnúť, pridajte niekoľko kvapiek vody, potom 10 až 15 ml kyseliny fluorovodíkovej (3.4) a odparte dosucha pri teplote približne 150 °C. Ak vo zvyšku zostane akýkoľvek kremičitan, znovu ho rozpustite v niekoľkých mililitroch kyseliny fluorovodíkovej (3.4) a odparte dosucha. Pridajte päť kvapiek kyseliny sírovej (3.5) a zahrievajte, kým sa neprestanú uvoľňovať biele výpary. Po pridaní 5 ml 6 mol/liter kyseliny chlorovodíkovej (3.2) a približne 30 ml vody tento roztok zahrejte, prefiltrujte ho do 250 ml kalibrovanej odmernej banky a doplňte po značku vodou (koncentrácia kyseliny chlorovodíkovej približne 0,5 mol/l). Ďalej pokračujte v postupe stanovenia obsahu mikroprvkov od bodu 5.1.2.
(8) The Analyst 108, 1983, s. 1252 až 1256.
(9) Táto metóda sa môže použiť aj na stanovenie obsahu diklazurilu v kŕmnych surovinách.
(10) Je možné dosiahnuť dlhšiu stálosť roztoku (až jeden rok), musia to však potvrdiť jednotlivé laboratóriá.
(*1) Prvá štúdia z roku 1994: Úradný vestník AOAC International, zväzok 77, č. 6, 1994, s. 1359 – 1361; druhá štúdia z roku 2015: Technická správa JRC, Re-validation of a method for the determination of diclazuril by collaborative study (Opätovná validácia metódy stanovenia diklazurilu na základe medzilaboratórnej štúdie) (2016).
(*2) Analyst, 1995, 120, s. 2175 – 2180.
(*3) Obsah deklarovaný výrobcom.
((+)) Krmivo pripravené v laboratóriu.
PRÍLOHA V
„PRÍLOHA V
ANALYTICKÉ METÓDY NA KONTROLU NEŽIADUCICH LÁTOK V KRMIVÁCH
A. STANOVENIE OBSAHU DIOXÍNOV (PCDD/PCDF) A PCB
KAPITOLA I
METÓDY ODBERU VZORIEK A INTERPRETÁCIA ANALYTICKÝCH VÝSLEDKOV
1. Rozsah pôsobnosti a vymedzenie pojmov
Vzorky určené na úradnú kontrolu obsahu polychlórovaných dibenzo-p-dioxínov (PCDD), polychlórovaných dibenzofuránov (PCDF) a dioxínom podobných polychlórovaných bifenylov (PCB) (1) a dioxínom nepodobných PCB v krmivách sa odoberajú v súlade s ustanoveniami v prílohe I. V súvislosti s kontrolou látok alebo produktov homogénne rozložených v krmive sa musia uplatniť kvantitatívne požiadavky podľa bodu 5.1 prílohy I. Súhrnné vzorky, ktoré sa takto získajú, sa považujú za reprezentatívne pre šarže alebo čiastkové šarže, z ktorých sa odoberú. Súlad sa najvyššími prípustnými obsahmi stanovenými smernicou 2002/32/ES sa zisťuje na základe obsahov stanovených v laboratórnych vzorkách.
Na účely tejto časti sa uplatňuje vymedzenie pojmov stanovené v prílohe I k vykonávaciemu nariadeniu Komisie (EÚ) 2021/808 (2).
Okrem uvedeného vymedzenia pojmov sa na účely tejto časti uplatňuje toto vymedzenie pojmov:
|
„Skríningové metódy“ sú metódy používané na výber vzoriek s obsahmi PCDD/F a dioxínom podobných PCB, ktoré prekračujú najvyššie prípustné obsahy alebo akčné prahové hodnoty. Tieto metódy umožňujú analyzovať vysoký počet vzoriek pri priaznivom pomere efektivity a nákladov, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť zistenia nových prípadov vysokej expozície a zdravotných rizík pre spotrebiteľov. Skríningové metódy sú založené na bioanalytických metódach alebo metódach GC-MS. Výsledky vzoriek prekračujúcich medznú hodnotu používanú na kontrolu súladu s najvyšším prípustným obsahom sa overujú úplnou opätovnou analýzou pôvodnej vzorky pomocou potvrdzujúcej metódy. |
|
„Potvrdzujúce metódy“ sú metódy, ktoré poskytujú úplné alebo doplňujúce informácie, na základe ktorých možno jednoznačne určiť a kvantifikovať PCDD/F a dioxínom podobné PCB na úrovni najvyššieho prípustného obsahu alebo, v prípade potreby, akčnej prahovej hodnoty. Pri týchto metódach sa využíva plynová chromatografia/hmotnostná spektrometria s vysokým rozlíšením (GC-HRMS) alebo plynová chromatografia/tandemová hmotnostná spektrometria (GC-MS/MS). |
2. Súlad šarže alebo čiastkovej šarže s najvyšším prípustným obsahom
2.1. Pokiaľ ide o dioxínom nepodobné PCB
Šarža alebo podšarža sú v súlade s najvyšším prípustným obsahom, ak analytický výsledok sumy PCB 28, PCB 52, PCB 101, PCB 138, PCB 153 a PCB 180 (ďalej len „dioxínom nepodobné PCB“) nepresahuje najvyšší prípustný obsah stanovený v smernici 2002/32/ES, berúc do úvahy rozšírenú neistotu merania (3). Šarža alebo podšarža nie sú v súlade s najvyšším prípustným obsahom stanoveným smernicou 2002/32/ES, ak stredná hodnota dvoch horných medzí (4) analytických výsledkov získaných na základe dvojnásobnej analýzy (5), berúc do úvahy rozšírenú neistotu merania, bez odôvodnených pochybností presahuje najvyšší prípustný obsah, t. j. na posúdenie súladu sa používa analyzovaná koncentrácia po odpočítaní rozšírenej neistoty merania.
Rozšírená neistota merania sa vypočíta s použitím koeficientu rozšírenia 2, ktorý zabezpečuje približne 95 % úroveň spoľahlivosti. Šarža alebo čiastková šarža nie sú v súlade, ak priemer nameraných hodnôt mínus rozšírená neistota priemeru presahuje najvyšší prípustný obsah.
Pravidlá uvedené v predchádzajúcich odsekoch tohto bodu sa uplatňujú na analytický výsledok získaný v prípade vzorky určenej na úradnú kontrolu. V prípade analýzy na účely druhého stanoviska odborníka alebo na referenčné účely sa uplatňujú pravidlá členského štátu.
2.2. Pokiaľ ide o PCDD/F a dioxínom podobné PCB
Šarža alebo čiastková šarža sú v súlade s najvyšším prípustným obsahom, ak výsledok jednej analýzy:
|
— |
vykonanej skríningovou metódou, ktorá má mieru výskytu meraní vykazujúcich falošný súlad nižšiu ako 5 %, indikuje, že sa neprekročila úroveň príslušného najvyššieho prípustného obsahu PCDD/F a sumy PCDD/F a dioxínom podobných PCB podľa smernice 2002/32/ES, |
|
— |
vykonanej potvrdzujúcou metódou nepresahuje príslušný najvyšší prípustný obsah PCDD/F a sumu PCDD/F a dioxínom podobných PCB stanovené v smernici 2002/32/ES, s ohľadom na rozšírenú neistotu merania. |
V prípade skríningových testov sa stanovuje medzná hodnota pre rozhodnutia o súlade vzorky s príslušnými najvyššími prípustnými obsahmi stanovenými buď pre PCDD/F, alebo pre sumu PCDD/F a dioxínom podobných PCB.
Šarža alebo čiastková šarža nie sú v súlade s najvyšším prípustným obsahom stanoveným smernicou 2002/32/ES, ak priemer dvoch horných medzí (6) analytických výsledkov získaných na základe dvojnásobnej analýzy (7) pomocou potvrdzujúcej metódy, s ohľadom na rozšírenú neistotu merania, bez odôvodnených pochybností presahuje najvyšší prípustný obsah, t. j. na posúdenie súladu sa používa analyzovaná koncentrácia po odpočítaní rozšírenej neistoty merania.
Rozšírená neistota merania sa vypočíta s použitím koeficientu rozšírenia 2, ktorý zabezpečuje približne 95 % úroveň spoľahlivosti. Šarža alebo čiastková šarža nie sú v súlade, ak priemer nameraných hodnôt mínus rozšírená neistota priemeru presahuje najvyšší prípustný obsah.
Pre sumu PCDD/F a dioxínom podobných PCB sa použije suma odhadovaných rozšírených neistôt samostatných analytických výsledkov týkajúcich sa PCDD/F a dioxínom podobných PCB.
Pravidlá uvedené v predchádzajúcich odsekoch tohto bodu sa uplatňujú na analytický výsledok získaný v prípade vzorky určenej na úradnú kontrolu. V prípade analýzy na účely obhajoby alebo na referenčné účely sa uplatňujú pravidlá členského štátu.
3. Výsledky presahujúce akčné prahové hodnoty stanovené v prílohe II k smernici 2002/32/ES
Akčné prahové hodnoty slúžia ako nástroj na výber vzoriek v prípadoch, keď treba zistiť zdroj kontaminácie a prijať opatrenia na jej zníženie alebo eliminovanie. Pomocou skríningových metód sa stanovujú vhodné medzné hodnoty na výber uvedených vzoriek. Ak je potrebné vyvinúť značné úsilie na zistenie zdroja a zníženie alebo elimináciu kontaminácie, je vhodné potvrdiť prekročenie akčnej prahovej hodnoty dvojnásobnou analýzou použitím potvrdzujúcej metódy s ohľadom na rozšírenú neistotu merania (8).
KAPITOLA II
PRÍPRAVA VZORIEK A POŽIADAVKY NA ANALYTICKÉ METÓDY, KTORÉ SA POUŽÍVAJÚ PRI ÚRADNEJ KONTROLE OBSAHU DIOXÍNOV (PCDD/F) A DIOXÍNOM PODOBNÝCH PCB V KRMIVÁCH
1. Oblasť použitia
Požiadavky, ktoré sú stanovené v tejto kapitole, sa uplatňujú v prípadoch, keď sa vykonáva analýza krmív na úradnú kontrolu obsahu 2,3,7,8-substituovaných PCDD/F a dioxínom podobných PCB, a pokiaľ ide o prípravu vzoriek a analytické požiadavky na iné regulačné účely vrátane kontrol, ktoré vykonávajú prevádzkovatelia krmivárskych podnikov s cieľom zabezpečiť súlad s ustanoveniami nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 183/2005 (9).
Monitorovanie prítomnosti PCDD/F a dioxínom podobných PCB v krmive sa môže vykonávať pomocou dvoch rozličných druhov analytických metód:
a) Skríningové metódy
Cieľom skríningových metód je výber tých vzoriek, v ktorých obsah PCDD/F a dioxínom podobných PCB prekračuje najvyššie prípustné obsahy alebo akčné prahové hodnoty. Skríningové metódy zabezpečujú analýzu vysokého počtu vzoriek pri priaznivom pomere efektivity a nákladov, a zvyšujú tak pravdepodobnosť zistenia nových prípadov vysokej expozície a zdravotných rizík pre spotrebiteľov. Ich použitie slúži na predchádzanie výsledkom vykazujúcim falošný súlad. Môžu zahŕňať bioanalytické metódy a metódy GC-MS.
Skríningovými metódami sa porovnáva analytický výsledok s medznou hodnotou, na základe čoho sa určuje možné prekročenie/neprekročenie najvyššieho prípustného obsahu alebo akčnej prahovej hodnoty. Koncentrácia PCDD/F a suma PCDD/F a dioxínom podobných PCB vo vzorkách, pri ktorých existuje podozrenie, že nie sú v súlade s najvyšším prípustným obsahom, sa musí stanoviť alebo potvrdiť potvrdzujúcou metódou.
Skríningové metódy môžu navyše poskytnúť informáciu o hladinách PCDD/F a dioxínom podobných PCB prítomných vo vzorke. V prípade uplatňovania bioanalytických skríningových metód sa výsledok vyjadruje v bioanalytických ekvivalentoch (BEQ), kým v prípade uplatňovania fyzikálno-chemických metód GC-MS sa vyjadruje v toxických ekvivalentoch (TEQ). Číselné výsledky skríningových metód sú vhodné na preukázanie súladu, podozrenia na nesúlad alebo prekročenia akčných prahových hodnôt a poskytujú informáciu o rozsahu obsahu v prípade následného použitia potvrdzujúcich metód. Nie sú vhodné na hodnotenie obsahu pozadia, odhad príjmu, sledovanie dlhodobého trendu obsahov ani na prehodnotenie akčných prahových hodnôt a najvyšších prípustných obsahov.
b) Potvrdzujúce metódy
Potvrdzujúce metódy umožňujú jednoznačnú identifikáciu a kvantifikáciu PCDD/F a dioxínom podobných PCB prítomných vo vzorke a poskytujú úplné informácie o obsahu jednotlivých kongenérov. Preto uvedené metódy umožňujú kontrolu najvyšších prípustných obsahov a akčných prahových hodnôt vrátane potvrdenia výsledkov získaných skríningovými metódami. Okrem toho sa výsledky môžu použiť na iné účely, ako napríklad na stanovenie nízkych obsahov pozadia pri monitorovaní krmív, sledovanie dlhodobého trendu obsahov, posúdenie expozície obyvateľstva a vytváranie databázy na účely možného prehodnotenia akčných prahových hodnôt a najvyšších prípustných obsahov. Takisto sú dôležité z dôvodu stanovenia kongenérových profilov na účely identifikácie zdroja možnej kontaminácie. Pri týchto metódach sa používa GC-HRMS. Na potvrdenie súladu alebo nesúladu s najvyšším prípustným obsahom sa môže použiť aj metóda GC-MS/MS.
2. Kontext
Pri výpočte koncentrácií TEQ sa vynásobia koncentrácie jednotlivých látok v predmetnej vzorke príslušným faktorom toxickej ekvivalencie (TEF) (pozri poznámku pod čiarou č. 1 v kapitole I) a následne sa spočítavajú, aby sa dospelo k celkovej koncentrácii dioxínom podobných zlúčenín vyjadrenej v TEQ.
Na účely tejto časti A je akceptovaným špecifickým kvantifikačným limitom jednotlivého kongenéru najnižší obsah analytu, ktorý je možné merať s primeranou štatistickou istotou a ktorý spĺňa identifikačné kritériá opísané v medzinárodne uznávaných normách, napríklad v norme EN 16215:2012 (Krmivá pre zvieratá. Stanovenie dioxínov a dioxínov podobných PCB metódou GC/HRMS a indikátorov PCB metódou GC/HRMS) a/alebo v metódach EPA 1613 a 1668, v znení zmien.
Limit kvantifikácie jednotlivého kongenéru sa môže identifikovať ako:
|
a) |
koncentrácia analytu v extrakte vzorky, ktorá sa prejaví takou odozvou dvoch sledovaných rozličných iónov, pre ktorú platí pomer S/N (signál/šum) 3:1 pre signál menej intenzívneho iónu, alebo |
|
b) |
ak z technických príčin výpočet pomeru signál/šum neposkytuje spoľahlivé výsledky, najnižší koncentračný bod na kalibračnej krivke, ktorá poskytuje prijateľnú (≤ 30 %) a konzistentnú odchýlku (meranú aspoň na začiatku a konci analytickej série vzoriek) od priemerného relatívneho faktora odozvy vypočítaného pre všetky body kalibračnej krivky v každej sérii vzoriek. Limit kvantifikácie (LOQ) sa vypočíta z najnižšieho koncentračného bodu použitím výťažnosti vnútorných štandardov a množstva vzorky. |
Bioanalytické skríningové metódy neposkytujú výsledky na úrovni kongenéru, ale iba orientačné hodnoty (10) TEQ, vyjadrené v BEQ, s prihliadnutím na skutočnosť, že nie všetky zložky prítomné v extrakte vzorky vykazujúcom pozitívny výsledok v teste spĺňajú alebo dodržiavajú všetky požiadavky princípu TEQ.
Skríningové a potvrdzujúce metódy sa môžu použiť na kontrolu určitej matrice, iba ak sú príslušné metódy dostatočne citlivé na to, aby bola detekcia akčnej prahovej hodnoty alebo najvyššieho prípustného obsahu spoľahlivá.
3. Požiadavky na zabezpečenie kvality
|
3.1. |
Prijmú sa opatrenia, ktoré zabránia krížovej kontaminácii na každom stupni odberu vzoriek a procesov analýzy. |
|
3.2. |
Vzorky sa skladujú a prepravujú v sklenených, hliníkových, polypropylénových alebo polyetylénových nádobách vhodných na skladovanie, ktoré nemajú žiadny vplyv na obsah PCDD/F a dioxínom podobných PCB vo vzorkách. Z nádoby na vzorky sa odstraňujú stopy po papierovom prachu. |
|
3.3. |
Úschova a preprava vzorky sa vykonáva spôsobom, ktorým sa zabezpečí uchovanie integrity vzorky krmiva. |
|
3.4. |
V prípade potreby sa každá laboratórna vzorka jemne zomelie a dôkladne premieša postupom, ktorý sa osvedčil na dosiahnutie dokonalej homogenizácie (napríklad vzorka sa zomelie tak, aby prešla okami sita s veľkosťou 1 mm). Ak je obsah vlhkosti vo vzorkách príliš vysoký, pred zomletím sa vysušia. |
|
3.5. |
Vykonajú sa kontroly možného vplyvu reagentov, sklených pomôcok a vybavenia na výsledky založené na TEQ a BEQ. |
|
3.6. |
Vykoná sa slepá skúška, a to uskutočnením celého postupu analýzy, pri ktorom sa vynechá iba vzorka. |
|
3.7. |
Pokiaľ ide o bioanalytické metódy, testujú sa všetky sklené pomôcky a všetky rozpúšťadlá používané pri analýze, aby sa potvrdila neprítomnosť zlúčenín rušiacich detekciu cieľových zlúčenín v pracovnom rozsahu. Sklené pomôcky sa opláchnu rozpúšťadlami alebo zahrejú na teplotu vhodnú na odstránenie stôp PCDD/F, dioxínom podobných zlúčenín a zlúčenín spôsobujúcich interferenciu z jeho povrchu. |
|
3.8. |
Na extrakciu sa musí zvoliť také množstvo vzorky, aby sa splnili požiadavky dostatočne nízkeho pracovného rozsahu zahrňujúceho najvyššie prípustné obsahy alebo akčné prahové hodnoty. |
|
3.9. |
Špecifické postupy prípravy vzoriek použité pri skúmaných produktoch spĺňajú medzinárodne prijaté usmernenia, t. j. normu EN ISO 6498. |
4. Požiadavky na laboratóriá
|
4.1. |
Akreditáciu laboratórií uskutočňuje v súlade s ustanoveniami nariadenia (EÚ) 2017/625 uznávaný orgán, ktorý pôsobí v súlade s pokynom ISO/IEC 58 s cieľom zaistiť, že laboratóriá zabezpečujú analytickú kvalitu. Akreditácia laboratórií sa uskutočňuje v súlade s normou EN ISO/IEC 17025. Treba dodržiavať zásady opísané v technických usmerneniach pre odhad neistoty merania a kvantifikačných limitov pre analýzu PCDD/F a PCB (11). |
|
4.2. |
Laboratórna spôsobilosť sa dokazuje nepretržitou úspešnou účasťou v medzilaboratórnych štúdiách na stanovenie PCDD/F a dioxínom podobných PCB v príslušných krmivových matriciach a koncentračných rozsahoch. |
|
4.3. |
Laboratóriá, ktoré používajú skríningové metódy na rutinnú kontrolu vzoriek, nadviažu úzku spoluprácu s laboratóriami, ktoré používajú potvrdzujúcu metódu, a to na účely kontroly kvality, ako aj na potvrdenie výsledku analýzy podozrivých vzoriek. |
5. Základné požiadavky, ktoré má spĺňať analytický postup pre dioxíny (PCDD/F) a dioxínom podobné PCB
5.1. Nízky pracovný rozsah a limity kvantifikácie
V prípade PCDD/F sa stanoviteľné množstvá vzhľadom na mimoriadnu toxicitu niektorých z týchto zlúčenín musia nachádzať vo vyššom femtogramovom (10–15 g) rozpätí. V prípade väčšiny kongenérov PCB už postačuje limit kvantifikácie na úrovni nanogramov (10–9 g). Pri meraní toxickejších dioxínom podobných kongenérov PCB (predovšetkým non-orto-substituovaných kongenérov) musí dolná medza pracovného rozsahu dosiahnuť nízke pikogramové (10–12 g) obsahy. Pre všetky ostatné kongenéry PCB je limit kvantifikácie v rozsahu nanogramov (10–9 g) dostatočný.
5.2. Vysoká selektívnosť (špecifickosť)
|
5.2.1. |
Žiada sa rozlíšenie PCDD/F a dioxínom podobných PCB od množstva iných koextrahovaných a potenciálne vzájomne interferujúcich zlúčenín prítomných v koncentráciách až o niekoľko rádov vyšších, ako je koncentrácia skúmaných analytov. V prípade metód GC-MS je potrebné rozlišovať medzi rôznymi kongenérmi, ako napríklad medzi toxickými (napr. sedemnástimi 2,3,7,8-substituovanými PCDD/F a dvanástimi dioxínom podobnými PCB) a ostatnými kongenérmi. |
|
5.2.2. |
Pomocou bioanalytických metód je možná detekcia cieľových zlúčenín ako sumy PCDD/F a/alebo dioxínom podobných PCB. Čistenie vzorky má za cieľ odstránenie zlúčenín spôsobujúcich výsledky vykazujúce falošný nesúlad alebo zlúčenín, ktoré môžu znížiť odozvu, čím spôsobujú výsledky vykazujúce falošný súlad. |
5.3. Vysoká miera správnosti (pravdivosť výsledku merania a presnosť, zdanlivá výťažnosť biotestu)
|
5.3.1. |
V prípade metód GC-MS musí stanovenie poskytnúť právoplatný odhad skutočnej koncentrácie vo vzorke. Vyžaduje sa vysoká správnosť, aby sa predišlo odmietnutiu výsledku analýzy vzorky na základe nízkej spoľahlivosti stanoveného obsahu TEQ. Správnosť sa vyjadruje ako pravdivosť (rozdiel medzi priemerom nameraných hodnôt analytu v certifikovanom materiáli a jeho certifikovanou hodnotou vyjadrenou ako percentuálny podiel tejto hodnoty) a presnosť (relatívna smerodajná odchýlka RSDR vypočítaná z výsledkov nameraných za podmienok reprodukovateľnosti). |
|
5.3.2. |
V prípade bioanalytických metód sa stanovuje zdanlivá výťažnosť biotestu. Zdanlivá výťažnosť biotestu je hodnota BEQ vypočítaná z kalibračnej krivky TCDD alebo PCB 126 korigovaná na slepý pokus a následne vydelená hodnotou TEQ stanovenou pomocou potvrdzujúcej metódy. Jej cieľom je korekcia faktorov, ako sú strata PCDD/F a dioxínom podobných zlúčenín počas extrakcie a procesu čistenia, spoluextrahované zlúčeniny zvyšujúce alebo znižujúce odpoveď (agonistické a antagonistické účinky), kvalita preloženia krivkou alebo rozdiely medzi hodnotami TEF a relatívnej účinnosti (REP). Zdanlivá výťažnosť biotestu sa vypočíta z vhodných referenčných vzoriek s reprezentatívnym kongenérovým profilom v oblasti príslušných sledovaných obsahov. |
5.4. Validácia v rozsahu najvyššieho prípustného obsahu a všeobecné opatrenia na kontrolu kvality
|
5.4.1. |
Laboratóriá musia počas validačného postupu a rutinnej analýzy preukázať účinnosť metódy v rozsahu najvyššieho prípustného obsahu, napríklad na úrovni 0,5, 1 a 2-násobku najvyššieho prípustného obsahu s prijateľným variačným koeficientom pre opakovanú analýzu. |
|
5.4.2. |
Pravidelné slepé kontroly a pokusy na vzorkách s prídavkom analytu alebo analýza kontrolných vzoriek (ak je to možné, tak najlepšie certifikovaného referenčného materiálu) sa vykonávajú v rámci vnútorných opatrení kontroly kvality. Vyhotovia a overia sa tabuľky kontroly kvality zo slepých kontrol, z pokusov na vzorkách s prídavkom analytu alebo analýz kontrolných vzoriek s cieľom zabezpečiť, aby bolo vykonanie analýzy v súlade s požiadavkami. |
5.5. Limit kvantifikácie
|
5.5.1. |
Pri bioanalytickej skríningovej metóde nie je stanovenie limitu kvantifikácie (LOQ) nevyhnutnou požiadavkou, ale pomocou tejto metódy musí byť možné rozlišovať medzi slepou a medznou hodnotou. Pri stanovovaní BEQ sa stanovuje medza oznamovania pre nakladanie so vzorkami vykazujúcimi odozvu pod touto hodnotou. Musí sa preukázať, že príslušná medza oznamovania sa aspoň trojnásobne odlišuje od slepých vzoriek použitých pri postupe, ktoré vykazujú odozvu pod pracovným rozsahom. Vypočíta sa preto zo vzoriek obsahujúcich cieľové zlúčeniny v koncentrácii približujúcej sa požadovanej minimálnej hladine, a nie na základe pomeru signál-šum (S/N) alebo testu naslepo. |
|
5.5.2. |
LOQ pre potvrdzujúcu metódu musí byť približne jedna pätina najvyššieho prípustného obsahu. |
5.6. Analytické kritériá
V záujme dosiahnutia spoľahlivých výsledkov pomocou potvrdzujúcich alebo skríningových metód je nevyhnutné splniť tieto kritériá v rozsahu najvyššieho prípustného obsahu, pokiaľ ide o hodnotu TEQ alebo BEQ, či už stanovenú ako celkový TEQ alebo celkový BEQ (ako suma PCDD/F a dioxínom podobných PCB), alebo samostatne pre PCDD/F a dioxínom podobné PCB:
|
|
Skríning pomocou bioanalytických alebo fyzikálno-chemických metód |
Potvrdzujúce metódy |
|
Miera výskytu meraní vykazujúcich falošný súlad (*1) |
< 5 % |
|
|
Pravdivosť |
|
–20 % až +20 % |
|
Opakovateľnosť (RSDr) |
< 20 % |
|
|
Vnútrolaboratórna presnosť (RSDR) |
< 25 % |
< 15 % |
5.7. Špecifické požiadavky na skríningové metódy
|
5.7.1. |
Pri skríningu je možné použiť metódy GC-MS, ako aj bioanalytické metódy. V prípade metód GC-MS musia byť splnené požiadavky stanovené v bode 6. Špecifické požiadavky na bunkové bioanalytické metódy sú stanovené v bode 7. |
|
5.7.2. |
Laboratóriá používajúce skríningové metódy na rutinnú kontrolu vzoriek nadväzujú úzku spoluprácu s laboratóriami používajúcimi potvrdzujúcu metódu. |
|
5.7.3. |
Overenie výkonnosti skríningovej metódy sa požaduje počas rutinnej analýzy kontrolou kvality analýzy a priebežnou validáciou metódy. Musí fungovať nepretržitý program kontroly výsledkov vykazujúcich súlad. |
|
5.7.4. |
Kontrola možnej supresie bunkovej odozvy a cytotoxicity:
Uskutoční sa meraním 20 % extraktov vzoriek rutinným skríningom bez pridania 2,3,7,8-tetrachlórdibenzo-p-dioxínu a s jeho pridaním v množstve zodpovedajúcom najvyššiemu prípustnému obsahu alebo akčnej prahovej hodnote s cieľom zistiť, či môže byť odozva potenciálne potlačená z dôvodu interferujúcich látok prítomných v extrakte vzorky. Meraná koncentrácia vzorky s pridanými analytmi sa porovnáva so sumou koncentrácie extraktu bez pridaných analytov a koncentrácie pridaného analytu. Ak je táto meraná koncentrácia nižšia o viac ako 25 % ako vypočítaná (sčítaná) koncentrácia, je to indikácia možného potlačenia (supresie) signálu a príslušná vzorka sa predkladá na potvrdzujúcu analýzu GC-HRMS. Výsledky sa monitorujú pomocou diagramov kontroly kvality. |
|
5.7.5. |
Kontrola kvality vzoriek vykazujúcich súlad:
Približne 2 až 10 % vzoriek vykazujúcich súlad (v závislosti od vzorkovej matrice a laboratórnych skúseností) sa potvrdzuje analýzou GC/HRMS. |
|
5.7.6. |
Stanovenie miery výskytu meraní vykazujúcich falošný súlad na základe údajov získaných v rámci kontroly kvality:
Stanovuje sa miera výskytu výsledkov vykazujúcich falošný súlad pri skríningu vzoriek pod najvyšším prípustným obsahom alebo akčnou prahovou hodnotou a nad nimi. Skutočná miera výskytu meraní vykazujúcich falošný súlad musí byť nižšia ako 5 %. Ak sa získa aspoň 20 potvrdených výsledkov na matricu/skupinu matríc z kontroly kvality vzoriek vykazujúcich súlad, na základe tohto súboru údajov sa vyvodia závery o miere výskytu meraní vykazujúcich falošný súlad. Výsledky zo vzoriek analyzovaných v kruhových testoch alebo v prípadoch kontaminácie, ktoré sa nachádzajú v koncentračnom rozpätí napríklad až do dvojnásobku najvyššieho prípustného obsahu (ML), môžu byť takisto zahrnuté medzi príslušné minimálne množstvo 20 výsledkov pre vyhodnocovanie miery výskytu meraní vykazujúcich falošný súlad. Vzorky musia pokryť najčastejšie kongenérové profily a reprezentovať rozličné zdroje. Hoci skríningové testy majú v prvom rade za cieľ detekciu vzoriek prekračujúcich akčnú prahovú hodnotu, kritérium na stanovenie miery výskytu meraní vykazujúcich falošný súlad je najvyšší prípustný obsah, s ohľadom na rozšírenú neistotu merania potvrdzujúcej metódy. |
|
5.7.7. |
Vzorky potenciálne vykazujúce nesúlad pri skríningu sa vždy overujú úplnou opätovnou analýzou pôvodnej vzorky potvrdzujúcou metódou analýzy. Tieto vzorky sa môžu takisto použiť na hodnotenie miery výskytu výsledkov vykazujúcich falošný nesúlad. V prípade skríningových metód je mierou výskytu výsledkov vykazujúcich falošný nesúlad časť výsledkov, v prípade ktorých sa potvrdzujúcou analýzou potvrdil súlad, hoci vzorka bola na základe predchádzajúceho skríningu označená za vzorku, ktorá potenciálne vykazuje nesúlad. Vyhodnotenie výhod skríningovej metódy sa zakladá na porovnaní vzoriek vykazujúcich falošný nesúlad s celkovým počtom skontrolovaných vzoriek. Táto miera musí byť dostatočne nízka nato, aby bolo možné považovať nástroj skríningu za výhodný. |
|
5.7.8. |
Bioanalytické metódy poskytujú aspoň v podmienkach validácie platnú indikáciu hodnoty TEQ vypočítanej a vyjadrenej ako BEQ.
Takisto v prípade bioanalytických metód vykonaných za podmienok opakovateľnosti by mala byť vnútrolaboratórna RSDr menšia ako za podmienok reprodukovateľnosti (RSDR). |
6. Špecifické požiadavky na metódy GC-MS, ktoré je potrebné splniť na účely skríningu alebo potvrdzovania
6.1. Prijateľné rozdiely medzi hornou a dolnou medzou výsledkov WHO-TEQ
Rozdiel medzi hornou a dolnou medzou nesmie presiahnuť 20 % na potvrdenie prekročenia najvyššieho prípustného obsahu alebo v prípade potreby akčných prahových hodnôt.
6.2. Kontrola výťažností
|
6.2.1. |
Na účely validácie analytického postupu sa na úplnom začiatku analytickej metódy, napr. pred extrakciou, pridajú izotopom 13C označené 2,3,7,8-chlórsubstituované vnútorné (extrakčné) štandardy PCDD/F a izotopom 13C označené vnútorné štandardy dioxínom podobných PCB. Pre každú tetrachlórovanú až oktachlórovanú homológovú skupinu PCDD/F sa pridá aspoň jeden kongenér a aspoň jeden kongenér pre každú homológovú skupinu dioxínom podobných PCB (prípadne aspoň jeden kongenér pre každé zaznamenávanie hmotnostných spektier vybraných iónov použité na monitorovanie PCDD/F a dioxínom podobných PCB). V prípade potvrdzujúcich metód sa použije všetkých 17 izotopom 13C označených 2,3,7,8-substituovaných vnútorných (extrakčných) štandardov PCDD/F a všetkých 12 izotopom 13C označených vnútorných štandardov dioxínom podobných PCB. |
|
6.2.2. |
Použitím vhodných kalibračných roztokov sa stanovujú relatívne faktory odozvy aj pre tie kongenéry, pre ktoré nebol pridaný izotopom 13C označený ekvivalent. |
|
6.2.3. |
Ak ide o krmivá rastlinného pôvodu a krmivá živočíšneho pôvodu, ktoré obsahujú menej ako 10 % tuku, potom sa vnútorné štandardy pridávajú povinne pred extrakciou. V prípade krmív živočíšneho pôvodu obsahujúcich viac ako 10 % tuku sa vnútorné štandardy pridávajú pred extrakciou tuku alebo po nej. V závislosti od toho, v ktorej fáze sa pridávajú vnútorné štandardy, sa vykoná vhodná validácia účinnosti extrakcie. |
|
6.2.4. |
Pred analýzou pomocou GC-MS sa musia pridať 1 alebo 2 (náhradné) štandardy. |
|
6.2.5. |
Vyžaduje sa kontrola výťažnosti. Výťažnosti jednotlivých vnútorných štandardov by sa mali v prípade potvrdzujúcich metód pohybovať v rozsahu 60 až 120 %. Vyššie alebo nižšie výťažnosti pre jednotlivé kongenéry, najmä pre niektoré hepta- a okta- chlórované dibenzo-p-dioxíny a dibenzofurány, sú prijateľné za podmienky, že ich podiel na hodnote TEQ neprekročí 10 % z celkovej hodnoty TEQ (vyjadrenej ako suma PCDD/F a dioxínom podobných PCB). Pri skríningových metódach GC-MS sa musia výťažnosti pohybovať v rozpätí 30 až 140 %. |
6.3. Odstránenie interferujúcich látok
|
— |
Separácia PCDD/F od interferujúcich chlórovaných zlúčenín, ako sú dioxínom nepodobné PCB a chlórované difenylétery, sa vykonáva vhodnými chromatografickými postupmi (pokiaľ možno na kolóne s florisilom, oxidom hlinitým a/alebo aktívnym uhlím). |
|
— |
Separácia izomérov plynovou chromatografiou má byť < 25 % údolie medzi píkmi 1,2,3,4,7,8-HxCDF a 1,2,3,6,7,8-HxCDF. |
6.4. Kalibrácia na základe štandardnej krivky
Rozsah kalibračnej krivky musí pokrývať príslušnú oblasť najvyššieho prípustného obsahu alebo akčných prahových hodnôt.
6.5. Špecifické kritériá pre potvrdzujúce metódy
|
— |
Pre GC-HRMS:
|
|
— |
Pre GC-MS/MS:
|
7. Špecifické požiadavky na bioanalytické metódy
Bioanalytické metódy sú metódy založené na využívaní biologických princípov, ako sú bunkové testy, receptorové testy alebo imunologické testy. V tomto bode sú stanovené požiadavky na bioanalytické metódy ako také.
Skríningová metóda klasifikuje v princípe vzorku ako vzorku, ktorá vykazuje súlad, alebo ako vzorku, v prípade ktorej existuje podozrenie na nesúlad. Na tieto účely sa vypočítaná hodnota BEQ porovná s medznou hodnotou (pozri bod 7.3). Vzorky pod medznou hodnotou sa vyhlásia za vzorky vykazujúce súlad, vzorky rovnajúce sa medznej hodnote alebo nad ňou sú vzorky, v prípade ktorých existuje podozrenie na nesúlad, a teda si vyžadujú analýzu pomocou potvrdzujúcej metódy. Hodnota BEQ zodpovedajúca dvom tretinám najvyššieho prípustného obsahu môže v praxi poslúžiť ako medzná hodnota, pokiaľ je zabezpečené, že miera výskytu meraní vykazujúcich falošný súlad je nižšia ako 5 % a miera výskytu výsledkov vykazujúcich falošný nesúlad je známa. Pri použití samostatných najvyšších prípustných obsahov pre PCDD/F a pre súčet PCDD/F a dioxínom podobných PCB si overenie súladu vzoriek bez frakcionácie vyžaduje vhodné medzné hodnoty pre biologické testy na PCDD/F. Na kontrolu vzoriek prekračujúcich akčné prahové hodnoty je vhodné použiť ako medznú hodnotu primerané percento príslušnej akčnej prahovej hodnoty.
Ak je indikatívna hodnota vyjadrená v BEQ, výsledky vzoriek musia byť vyjadrené v pracovnom rozsahu a presahovať medzu oznamovania (pozri body 7.1.1 a 7.1.6).
7.1. Hodnotenie odozvy testu
7.1.1.
|
— |
Pri výpočte koncentrácií z kalibračnej krivky TCDD vykážu horné medzné hodnoty krivky veľkú odchýlku (vysoký variačný koeficient – CV). Pracovný rozsah je oblasť, v ktorej je CV menší ako 15 %. Dolná medza pracovného rozsahu (medza oznamovania) musí byť najmenej trojnásobne vyššia ako slepé vzorky. Hornú medzu pracovného rozsahu obvykle predstavuje hodnota EC70 (70 % maximálnej účinnej koncentrácie), ale je nižšia, ak je CV vyšší ako 15 % v tomto rozsahu. Pracovný rozsah sa stanovuje pri validácii. Medzné hodnoty (pozri bod 7.3) musia byť v rámci pracovného rozsahu. |
|
— |
Štandardné roztoky a extrakty vzoriek sa testujú trikrát alebo aspoň dvakrát. Odozva alebo koncentrácia štandardných roztokov alebo kontrolných extraktov pri dvojitom testovaní v štyroch až šiestich jamkách rozložených na platni by mala mať CV < 15 % (možné len v rámci pracovného rozsahu). |
7.1.2.
7.1.2.1. Kalibrácia na základe štandardnej krivky
|
— |
Odhad obsahov vo vzorkách sa vykonáva na základe porovnania odozvy testu s kalibračnou krivkou TCDD (alebo PCB 126 alebo štandardnej zmesi PCDD/PCDF/dioxínom podobných PCB) s cieľom vypočítať hodnotu BEQ v extrakte a následne vo vzorke. |
|
— |
Kalibračné krivky obsahujú osem až dvanásť koncentrácií (aspoň dvojmo) s dostatočným počtom koncentrácií v nižšej časti krivky (pracovnom rozsahu). Osobitnú pozornosť treba venovať kvalite preloženia krivky v pracovnom rozsahu. Ako taká má hodnota R2 malú alebo žiadnu hodnotu pre odhad správnosti preloženia pri nelineárnej regresii. Lepšie preloženie krivky sa dosiahne minimalizáciou rozdielu medzi vypočítanými a pozorovanými hladinami v pracovnom rozsahu krivky, napríklad metódou najmenších štvorcov. |
|
— |
Pri odhade obsahu v extrakte vzorky sa následne vykoná korekcia na hodnotu BEQ vypočítanú pre slepú vzorku matrice alebo rozpúšťadla (aby sa zohľadnili nečistoty pochádzajúce z použitých rozpúšťadiel a chemikálií) a zdanlivú výťažnosť (vypočítanú z hodnoty BEQ vhodných referenčných vzoriek s reprezentatívnymi kongenérovými profilmi v oblasti najvyššieho prípustného obsahu alebo akčnej prahovej hodnoty). Na vykonanie korekcie výťažnosti musí byť zdanlivá výťažnosť vždy v požadovanom rozsahu (pozri bod 7.1.4). Referenčné vzorky použité na korekciu výťažnosti musia byť v súlade s požiadavkami uvedenými v bode 7.2. |
7.1.2.2. Kalibrácia pomocou referenčných vzoriek
Alternatívne sa môže použiť kalibračná krivka zostrojená z aspoň štyroch referenčných vzoriek (pozri bod 7.2.4): jedna slepá matrica plus tri referenčné vzorky s 0,5, 1,0 a 2,0-násobkom najvyššieho prípustného obsahu alebo akčnej prahovej hodnoty, pričom nie je potrebné vykonať korekciu na slepú vzorku a výťažnosť, ak vlastnosti matrice referenčných vzoriek zodpovedajú vlastnostiam neznámych vzoriek. V tomto prípade môže byť odozva testu zodpovedajúca dvom tretinám najvyššieho prípustného obsahu (pozri bod 7.3) vypočítaná priamo z týchto vzoriek a použitá ako medzná hodnota. Na kontrolu vzoriek prekračujúcich akčné prahové hodnoty sa ako medzná hodnota použije primeraný percentuálny podiel z týchto akčných prahových hodnôt.
7.1.3.
Extrakty sa môžu rozdeliť do frakcií obsahujúcich PCDD/F a dioxínom podobné PCB, čím sa umožní samostatné stanovenie hladín TEQ (v BEQ) pre PCDD/F a dioxínom podobné PCB. Na hodnotenie výsledkov pre frakciu obsahujúcu dioxínom podobné PCB sa prednostne používa štandardná kalibračná krivka PCB 126.
7.1.4.
„Zdanlivá výťažnosť biotestu“ sa vypočítava z vhodných referenčných vzoriek s reprezentatívnymi kongenérovými profilmi v oblasti najvyššieho prípustného obsahu alebo akčnej prahovej hodnoty a vyjadruje sa ako percentuálny podiel hodnoty BEQ v porovnaní s hodnotou TEQ. V závislosti od použitého typu testu a použitej schémy TEF (12) môžu rozdiely medzi faktormi TEF a REP pre dioxínom podobné PCB spôsobovať nízke zdanlivé výťažnosti pre dioxínom podobné PCB v porovnaní s PCDD/F. Preto v prípade samostatného stanovovania PCDD/F a dioxínom podobných PCB sú biotestové zdanlivé výťažnosti: pre dioxínom podobné PCB na úrovni 20 až 60 %, pre PCDD/F 50 až 130 % (rozsahy sa uplatňujú pri použití kalibračnej krivky TCDD). Keďže podiel dioxínom podobných PCB na sume PCDD/F a dioxínom podobných PCB môže byť rôzny v prípade rôznych matríc a vzoriek, zdanlivé výťažnosti biotestu pre sumu PCDD/F a dioxínom podobných PCB odzrkadľujú tieto rozsahy a nachádzajú sa medzi 30 a 130 %. Akýkoľvek vplyv do značnej miery zrevidovaných hodnôt TEF pre právne predpisy Únie týkajúce sa PCDD/F a dioxínom podobných PCB si vyžaduje revíziu týchto rozsahov.
7.1.5.
ín, ku ktorej došlo pri čistení. Slepá vzorka s prídavkom zmesi rozličných kongenérov sa podrobuje čisteniu (aspoň n = 3) a pomocou potvrdzujúcej metódy sa overuje výťažnosť a variabilita. Výťažnosť sa musí nachádzať v rozpätí 60 až 120 % predovšetkým v prípade kongenérov s podielom na hladine TEQ v rozličných zmesiach vyšším ako 10 %.
7.1.6.
Pri uvádzaní hodnôt BEQ sa medza oznamovania stanovuje z príslušných vzoriek matríc vykazujúcich typické kongenérové profily, nie však z kalibračnej krivky štandardov vzhľadom na malú presnosť v nižšej oblasti krivky. Musia sa zohľadniť účinky extrakcie a čistenia. Medza oznamovania musí byť stanovená aspoň trojnásobne nad slepými vzorkami.
7.2. Používanie referenčných vzoriek
|
7.2.1. |
Referenčné vzorky predstavujú vzorkovú matricu, kongenérové profily a koncentračné rozsahy pre PCDD/F a dioxínom podobné PCB v oblasti najvyššieho prípustného obsahu alebo akčnej prahovej hodnoty. |
|
7.2.2. |
Do každej testovacej série sa zahrnie slepá matrica, alebo ak to nie je možné, slepá vzorka, ako aj referenčná vzorka vykazujúca najvyšší prípustný obsah alebo akčnú prahovú hodnotu. Tieto vzorky sa extrahujú a testujú súčasne a pri identických podmienkach. Referenčná vzorka musí vykázať zreteľne silnejšiu reakciu v porovnaní so slepou vzorkou, čím sa zabezpečí vhodnosť príslušného testu. Uvedené vzorky sa môžu použiť na korekciu slepých vzoriek a výťažnosti. |
|
7.2.3. |
Referenčné vzorky vybrané na korekciu výťažnosti musia byť reprezentatívne pre testovacie vzorky, čiže kongenérové profily nesmú viesť k podhodnoteniu obsahov. |
|
7.2.4. |
Na preukázanie správnej funkcie testu v skúmanom rozsahu sa na kontrolu najvyššieho prípustného obsahu alebo akčnej prahovej hodnoty môžu použiť dodatočné referenčné vzorky vykazujúce napr. 0,5 a 2,0-násobok najvyššieho prípustného obsahu alebo akčnej prahovej hodnoty. Kombinácia týchto vzoriek môže poslúžiť na výpočet hodnôt BEQ v testovacích vzorkách (pozri bod 7.1.2.2). |
7.3. Stanovenie medzných hodnôt
Stanovuje sa pomer medzi bioanalytickými výsledkami v BEQ a výsledkami potvrdzujúcej metódy v TEQ, napríklad pomocou kalibračných experimentov zohľadňujúc príslušnú matricu, pri použití referenčných vzoriek s prídavkom analytov v množstve 0, 0,5, 1,0 a 2,0-násobku ML, so šiestimi opakovaniami pri každom obsahu (n = 24). Korekčné faktory (slepý pokus a výťažnosť) možno z tohto vzťahu odhadnúť, skontrolujú sa však podľa bodu 7.2.2.
Medzné hodnoty sa stanovujú na účely rozhodovania o tom, či sú vzorky v súlade s najvyššími prípustnými obsahmi, resp. na účely kontroly akčných prahových hodnôt, ak sú relevantné, a to s príslušnými najvyššími prípustnými obsahmi alebo akčnými prahovými hodnotami stanovenými buď zvlášť pre PCDD/F a pre dioxínom podobné PCB, alebo pre súčet PCDD/F a dioxínom podobných PCB. Predstavujú dolnú medzu distribúcie bioanalytických výsledkov (korigovaných na slepý pokus a výťažnosť) zodpovedajúcich rozhodovaciemu limitu potvrdzujúcej metódy pri 95 % úrovni spoľahlivosti, čiže pri nižšej ako 5 % miere výskytu meraní vykazujúcich falošný súlad, a pri RSDR < 25 %. Rozhodovací limit potvrdzujúcej metódy je najvyšší prípustný obsah s ohľadom na rozšírenú neistotu merania.
Medzná hodnota (v BEQ) sa môže vypočítať v súlade s jedným z prístupov stanovených v bodoch 7.3.1, 7.3.2 a 7.3.3 (pozri obrázok 1).
|
7.3.1. |
Použitie dolného pásma 95 % predikčného intervalu rozhodovacieho limitu potvrdzujúcej metódy
pričom:
|
|
7.3.2. |
Výpočet z bioanalytických výsledkov (korigovaných na slepý pokus a výťažnosť) viacnásobne opakovaných analýz vzoriek (n ≥ 6) kontaminovaných na úrovni rozhodovacieho limitu potvrdzujúcej metódy predstavujúceho dolnú medzu distribúcie dát pri zodpovedajúcej strednej hodnote BEQ:
pričom:
|
|
7.3.3. |
Výpočet ako stredná hodnota bioanalytických výsledkov (v BEQ, korigovaných vzhľadom na slepý pokus a výťažnosť) z mnohých analýz vzoriek (n ≥ 6) kontaminovaných na úrovni dvoch tretín najvyššieho prípustného obsahu alebo akčnej prahovej hodnoty, na základe poznatku, že tento obsah sa bude pohybovať okolo medznej hodnoty stanovenej v bode 7.3.1 alebo bode 7.3.2:
Výpočet medzných hodnôt pri 95 % úrovni spoľahlivosti, čiže pri miere výskytu meraní vykazujúcich falošný súlad nižšej ako 5 % a pri RSDR < 25 %:
|
Obrázok 1
|
7.3.4. |
Obmedzenia týkajúce sa medzných hodnôt
Medzné hodnoty vychádzajúce z BEQ a vypočítané z RSDR získanej pri validácii použitím obmedzeného počtu vzoriek s rozličnými matricami/kongenérovými profilmi môžu byť vyššie ako najvyššie prípustné obsahy alebo akčné prahové hodnoty vyjadrené v TEQ z dôvodu vyššej presnosti, než akú možno bežne docieliť v prípade, že sa analyzuje neznáme spektrum možných kongenérových profilov. V takýchto prípadoch sa medzné hodnoty vypočítavajú z RSDR = 25 % alebo sa zvolí výpočet odvodený z dvoch tretín najvyššieho prípustného obsahu alebo akčnej prahovej hodnoty. |
7.4. Charakteristiky účinnosti
|
7.4.1. |
Keďže pri biologických metódach nie je možné využívať žiadne vnútorné štandardy, je nevyhnutné vykonávať testy opakovateľnosti bioanalytických metód na získanie informácií o smerodajnej odchýlke v rámci jednej testovacej série, ako aj medzi jednotlivými testovacími sériami. Opakovateľnosť musí byť nižšia ako 20 % a vnútrolaboratórna reprodukovateľnosť nižšia ako 25 %. Vychádza sa z vypočítaných hodnôt v BEQ korigovaných na slepé vzorky a výťažnosť. |
|
7.4.2. |
Súčasťou procesu validácie je preukázanie toho, že testy rozlišujú medzi slepou vzorkou a obsahom na úrovni medznej hodnoty, aby bolo možné identifikovať vzorky s vyšším obsahom, ako je príslušná medzná hodnota (pozri bod 7.1.2). |
|
7.4.3. |
Treba definovať cieľové zlúčeniny, možné interferencie a najvyššie prijateľné obsahy v slepých vzorkách. |
|
7.4.4. |
Smerodajná odchýlka vyjadrená v percentách, ktorá sa týka odozvy alebo koncentrácie vypočítanej na základe odozvy (možnej len v pracovnom rozsahu), nesmie byť pri trojnásobnom stanovovaní extraktu vzorky vyššia ako 15 %. |
|
7.4.5. |
Nekorigované výsledky referenčných vzoriek vyjadrené v BEQ (slepý pokus a najvyšší prípustný obsah alebo akčná prahová hodnota) sa používajú na vyhodnotenie účinnosti príslušnej bioanalytickej metódy počas konštantného časového obdobia. |
|
7.4.6. |
Diagramy kontroly kvality pre slepé vzorky metódy a každý typ referenčnej vzorky sa zaznamenávajú a kontrolujú s cieľom zabezpečiť, aby bolo vykonanie analýzy v súlade s požiadavkami, predovšetkým pokiaľ ide o slepé vzorky a v súvislosti s nimi o požadovaný minimálny odstup od dolnej medze pracovného rozsahu, ako aj o referenčné vzorky a v súvislosti s nimi o vnútrolaboratórnu reprodukovateľnosť. Slepé vzorky metódy sa musia dôkladne skontrolovať s cieľom predísť výskytu výsledkov vykazujúcich falošný súlad po odpočítaní. |
|
7.4.7. |
Výsledky analýz podozrivých vzoriek a 2 až 10 % vzoriek vykazujúcich súlad (minimálne 20 vzoriek na matricu) pomocou potvrdzujúcich metód sa zhromažďujú a používajú na vyhodnotenie účinnosti skríningovej metódy a vzťahu medzi BEQ a TEQ. Tento súbor údajov sa môže použiť na prehodnotenie medzných hodnôt aplikovateľných na rutinné vzorky v prípade validovaných matríc. |
|
7.4.8. |
Úspešnosť metódy sa môže preukázať takisto účasťou na kruhových testoch. Výsledky zo vzoriek analyzovaných v rámci kruhových testov, ktoré sa nachádzajú v koncentračnom rozpätí, napr. až do dvojnásobku najvyššieho prípustného obsahu, sa môžu zahrnúť do vyhodnocovania miery výskytu meraní vykazujúcich falošný súlad, ak je laboratórium schopné preukázať svoju úspešnú výkonnosť. Vzorky musia pokryť najčastejšie kongenérové profily a reprezentovať rozličné zdroje. |
|
7.4.9. |
V prípadoch kontaminácie sa môžu medzné hodnoty prehodnotiť tým spôsobom, že sa zohľadní špecifická matrica a kongenérové profily tohto konkrétneho prípadu. |
8. Oznamovanie výsledkov
8.1. Potvrdzujúce metódy
|
8.1.1. |
Analytické výsledky musia zahŕňať obsahy jednotlivých kongenérov PCDD/F a dioxínom podobných PCB a hodnoty TEQ musia byť uvedené ako dolná, horná a stredná medza, aby sa pri uvádzaní výsledkov zahrnulo čo najviac informácií, a tak umožnilo interpretovať výsledky v súlade s osobitnými požiadavkami. |
|
8.1.2. |
Správa musí zahŕňať metódu použitú na extrahovanie PCDD/F a dioxínom podobných PCB. |
|
8.1.3. |
Údaje o výťažnostiach jednotlivých vnútorných štandardov sa musia poskytnúť v prípade, že výťažnosti sa pohybujú mimo oblasti uvedenej v bode 6.2.5, v prípade, že sa prekročí najvyšší prípustný obsah (v tomto prípade sa poskytujú údaje o výťažnosti jednej z dvoch dvojnásobných analýz), a v ostatných prípadoch na požiadanie. |
|
8.1.4. |
Keďže pri rozhodovaní o súlade vzorky treba zohľadniť rozšírenú neistotu merania, tento parameter musí byť k dispozícii. Preto sa analytické výsledky majú uvádzať ako „x+/– U“, kde x je analytický výsledok a U je rozšírená neistota merania, pričom sa použije koeficient rozšírenia 2, ktorý poskytuje úroveň spoľahlivosti približne 95 %. V prípade samostatného stanovenia PCDD/F a dioxínom podobných PCB sa pre sumu PCDD/F a dioxínom podobných PCB používa suma odhadovanej rozšírenej neistoty samostatných analytických výsledkov PCDD/F a dioxínom podobných PCB. |
|
8.1.5. |
Výsledky sa vyjadrujú v rovnakých jednotkách a najmenej s rovnakým počtom číslic, ako sú najvyššie prípustné obsahy stanovené smernicou 2002/32/ES. |
8.2. Bioanalytické skríningové metódy
|
8.2.1. |
Výsledok skríningu sa vyjadruje ako „v súlade“ alebo „podozrenie na nesúlad“ („podozrenie“). |
|
8.2.2. |
Okrem toho sa môže uvádzať indikatívny výsledok pre PCDD/F a/alebo dioxínom podobné PCB vyjadrené v BEQ a nie TEQ. |
|
8.2.3. |
Vzorky vykazujúce odozvu pod medzou oznamovania sa musia označiť ako vzorky „pod medzou oznamovania“. Vzorky vykazujúce odozvu nad pracovným rozsahom sa musia označiť ako vzorky „presahujúce pracovný rozsah“ a obsah zodpovedajúci hornej medzi pracovného rozsahu sa musí uvádzať v BEQ. |
|
8.2.4. |
Pre každý typ matrice sa v správe uvádza najvyšší prípustný obsah alebo akčná prahová hodnota, z ktorej vychádza hodnotenie. |
|
8.2.5. |
V správe sa uvádza druh použitého testu, jeho základný princíp a druh kalibrácie. |
|
8.2.6. |
Správa musí zahŕňať metódu použitú na extrahovanie PCDD/F a dioxínom podobných PCB. |
|
8.2.7. |
V prípade vzoriek, pri ktorých je podozrenie na nesúlad, musí správa obsahovať poznámku o opatreniach, ktoré je potrebné prijať. Prostredníctvom potvrdzujúcej metódy je potrebné stanoviť/potvrdiť koncentráciu PCDD/F a sumu koncentrácií PCDD/F a dioxínom podobných PCB vo vzorkách so zvýšenými obsahmi týchto látok. |
|
8.2.8. |
Výsledky vykazujúce nesúlad sa oznamujú len vtedy, ak sa zistili na základe potvrdzujúcej analýzy. |
8.3. Fyzikálno-chemické skríningové metódy
|
8.3.1. |
Výsledok skríningu sa vyjadruje ako „v súlade“ alebo „podozrenie na nesúlad“ („podozrenie“). |
|
8.3.2. |
Pre každý typ matrice sa v správe uvádza najvyšší prípustný obsah alebo akčná prahová hodnota, z ktorej vychádza hodnotenie. |
|
8.3.3. |
Okrem toho sa môžu uvádzať obsahy jednotlivých kongenérov PCDD/F a/alebo dioxínom podobných kongenérov PCB a hodnoty TEQ vyjadrené ako dolná, horná a stredná medza. Výsledky sa vyjadrujú v rovnakých jednotkách a najmenej s rovnakým počtom číslic, ako sú najvyššie prípustné obsahy stanovené smernicou 2002/32/ES. |
|
8.3.4. |
Údaje o výťažnostiach jednotlivých vnútorných štandardov sa musia poskytnúť v prípade, že sa výťažnosti pohybujú mimo oblasti uvedenej v bode 6.2.5, v prípade, že sa prekročí najvyšší prípustný obsah (v tomto prípade sa poskytujú údaje o výťažnosti jednej z dvoch dvojnásobných analýz), a v ostatných prípadoch na požiadanie. |
|
8.3.5. |
V správe sa musí uviesť, ktorá metóda GC-MS sa použila. |
|
8.3.6. |
Správa musí zahŕňať metódu použitú na extrahovanie PCDD/F a dioxínom podobných PCB. |
|
8.3.7. |
V prípade vzoriek, pri ktorých je podozrenie na nesúlad, musí správa obsahovať poznámku o opatreniach, ktoré je potrebné prijať. Prostredníctvom potvrdzujúcej metódy je potrebné stanoviť/potvrdiť koncentráciu PCDD/F a sumu koncentrácií PCDD/F a dioxínom podobných PCB vo vzorkách so zvýšenými obsahmi týchto látok. |
|
8.3.8. |
O nesúlade sa môže rozhodnúť len potvrdzujúcou analýzou. |
KAPITOLA III
PRÍPRAVA VZORIEK A POŽIADAVKY NA METÓDY ANALÝZY, KTORÉ SA POUŽÍVAJÚ PRI ÚRADNEJ KONTROLE OBSAHU DIOXÍNOM NEPODOBNÝCH PCB V KRMIVÁCH
1. Oblasť použitia
Požiadavky, ktoré sú stanovené v tejto kapitole, sa uplatňujú v prípadoch, keď sa vykonáva analýza krmív na úradnú kontrolu obsahu dioxínom nepodobných PCB, a pokiaľ ide o prípravu vzoriek a analytické požiadavky na iné regulačné účely vrátane kontrol, ktoré vykonávajú prevádzkovatelia krmivárskych podnikov s cieľom zabezpečiť súlad s ustanoveniami nariadenia (ES) č. 183/2005.
2. Použiteľné detekčné metódy
Plynová chromatografia/detekcia elektrónového záchytu (GC-ECD), GC-LRMS, GC-MS/MS, GC-HRMS alebo rovnocenné metódy.
3. Identifikácia a potvrdzovanie skúmaných analytov
|
3.1. |
Relatívny retenčný čas vo vzťahu k vnútorným štandardom alebo referenčným štandardom (prijateľná odchýlka +/– 0,25 %). |
|
3.2. |
Separácia dioxínom nepodobných PCB od interferujúcich látok, predovšetkým koeluovaných PCB, najmä ak sú obsahy vzoriek v oblasti zákonom stanovených medzí a nesúlad sa musí potvrdzovať (13). |
|
3.3. |
Požiadavky na techniky GC-MS
Monitorovanie minimálne tohto počtu molekulových iónov alebo charakteristických iónov z molekulového klastra;
Maximálne povolené tolerancie pomerov odoziev pre vybrané fragmenty hmoty: Relatívna odchýlka pomeru odoziev vybraných fragmentov hmotností od teoretických pomerov odoziev alebo od pomerov odoziev kalibračných štandardov pre kvantifikačný ión (najintenzívnejší sledovaný ión) a dôkazové ióny: ± 15 %. |
|
3.4. |
Požiadavky na techniky GC-ECD
Výsledky presahujúce najvyšší prípustný obsah sa potvrdzujú na dvoch kolónach GC so stacionárnymi fázami rozličnej polarity. |
4. Preukázanie účinnosti metódy
Účinnosť metódy sa validuje v rozsahu najvyššieho prípustného obsahu (0,5 až 2,0-násobok najvyššieho prípustného obsahu) s prijateľným variačným koeficientom pre opakovanú analýzu (pozri požiadavky na vnútrolaboratórnu presnosť v bode 9).
5. Limit kvantifikácie
Suma LOQ (14) dioxínom nepodobných PCB nesmie byť vyššia ako jedna tretina najvyššieho prípustného obsahu (15).
6. Kontrola kvality
Pravidelné kontroly slepých vzoriek, analýzy vzoriek s prídavkom analytov, vzoriek na kontrolu kvality, účasť v medzilaboratórnych štúdiách relevantných matríc.
7. Kontrola výťažností
|
7.1. |
Použijú sa vhodné vnútorné štandardy s fyzikálno-chemickými vlastnosťami porovnateľnými so sledovanými analytmi. |
|
7.2. |
Pridávanie vnútorných štandardov:
Pridanie k produktom (pred procesom extrakcie a čistenia). |
|
7.3. |
Požiadavky na metódy používajúce všetkých šesť izotopom označených dioxínom nepodobných kongenérov PCB:
|
|
7.4. |
Požiadavky na metódy, pri ktorých sa nepoužíva všetkých šesť izotopmi označených vnútorných štandardov alebo iné vnútorné štandardy:
|
|
7.5. |
Výťažnosti neoznačených kongenérov sa overujú vzorkami s prídavkom analytov alebo vzorkami kontroly kvality s koncentráciami v rozsahu najvyššieho prípustného obsahu. Výťažnosti týchto kongenérov sa považujú za prijateľné, ak sa pohybujú medzi 60 a 120 %. |
8. Požiadavky na laboratóriá
Akreditáciu laboratórií uskutočňuje v súlade s ustanoveniami nariadenia (EÚ) 2017/625 uznávaný orgán, ktorý pôsobí v súlade s pokynom ISO/IEC 58 s cieľom zaistiť, že laboratóriá zabezpečujú analytickú kvalitu. Akreditácia laboratórií sa uskutočňuje v súlade s normou EN ISO/IEC 17025. Okrem toho treba v príslušnom prípade dodržiavať zásady opísané v dokumente Technical Guidelines for the estimation of measurement uncertainty and limits of quantification for PCDD/F and PCB analysis (16).
9. Charakteristiky účinnosti: kritériá pre sumu dioxínom nepodobných PCB pre najvyšší prípustný obsah
|
|
Izotopická zrieďovacia hmotnostná spektrometria (*2) |
Ostatné techniky |
|
Pravdivosť |
–20 až +20 % |
–30 až +30 % |
|
Vnútrolaboratórna presnosť (RSD %) |
≤ 15 % |
≤ 20 % |
|
Rozdiel medzi výpočtom hornej a dolnej medze |
≤ 20 % |
≤ 20 % |
10. Oznamovanie výsledkov
|
10.1. |
Analytické výsledky musia zahŕňať obsahy jednotlivých dioxínom nepodobných PCB a sumu tých kongenérov PCB, ktoré sa uvádzajú ako dolná, horná a stredná medza, aby sa pri uvádzaní výsledkov zahrnulo čo najviac informácií, a tak umožnilo interpretovať výsledky v súlade s osobitnými požiadavkami. |
|
10.2. |
Správa musí zahŕňať metódu použitú na extrahovanie PCB. |
|
10.3. |
Údaje o výťažnostiach jednotlivých vnútorných štandardov sa poskytujú v prípade, že výťažnosti sa pohybujú mimo rozsahu uvedeného v bode 7, v prípade, že sa prekročí najvyšší prípustný obsah, a v ostatných prípadoch na požiadanie. |
|
10.4. |
Keďže je pri rozhodovaní o súlade vzorky nevyhnutné zohľadniť rozšírenú neistotu merania, uvedený parameter musí byť takisto k dispozícii. Preto sa analytické výsledky majú uvádzať ako „x+/– U“, kde x je analytický výsledok a U je rozšírená neistota merania, pričom sa použije koeficient rozšírenia 2, ktorý poskytuje úroveň spoľahlivosti približne 95 %. |
|
10.5. |
Výsledky sa vyjadrujú v rovnakých jednotkách a najmenej s rovnakým počtom číslic, ako sú najvyššie prípustné obsahy stanovené smernicou 2002/32/ES. |
B. NORMY EN
Pre uplatňovanie článku 34 ods. 2 písm. a) nariadenia (EÚ) 2017/625 sú relevantné tieto normy EN:
|
EN 17194: Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie deoxynivalenolu, aflatoxínu B1, fumonizínu B1 a B2, toxínov T-2 a HT-2, zearalenonu a ochratoxínu A v kŕmnych surovinách a zložených krmivách metódou LC-MS/MS |
|
EN 17270: Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie teobromínu v kŕmnych surovinách a v kŕmnych zmesiach vrátane zložiek získaných z kakaa pomocou kvapalinovej chromatografie (HPLC) |
|
EN 17504: Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie gossypolu v bavlnených semenách a krmivách metódou LC-MS/MS |
|
EN 17362: Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie pentachlórfenolu (PCP) v kŕmnych surovinách a kŕmnych zmesiach metódou LC-MS/MS |
|
EN 16279: Krmivá pre zvieratá. Stanovenie obsahu fluoridov po vylúhovaní kyselinou chlorovodíkovou iónovo-selektívnou elektródou (ISE) |
|
EN 17053: Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie stopových prvkov, ťažkých kovov a iných prvkov metódou ICP-MS (multimetóda) |
|
EN 15550: Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie kadmia a olova atómovou absorpčnou spektrometriou v grafitovej kyvete po mineralizácii tlakom |
|
EN 16206: Krmivá pre zvieratá. Stanovenie arzénu metódou atómovej absorpčnej spektrometrie s postupom generovania hydridu (HGAAS) po mikrovlnnom rozklade (rozklad 65 % kyselinou dusičnou a 30 % peroxidom vodíka za zvýšeného tlaku) |
|
EN 16277: Krmivá pre zvieratá. Stanovenie ortuti atómovou absorpčnou spektrometriou metódou studených pár po mikrovlnnom rozklade (extrakcia 65 % kyselinou dusičnou a 30 % peroxidom vodíka) |
|
EN 16278: Krmivá pre zvieratá. Stanovenie anorganického arzénu atómovou absorpčnou spektrometriou s hydridovým postupom (HG-AAS) po mikrovlnnom rozklade a separáciou extrakciou na tuhej fáze (SPE) |
|
EN 17374: Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzoriek a analýz. Stanovenie anorganického arzénu v krmivách metódou aniónvýmennej HPLC-ICPMS |
(1) Tabuľka TEF (= faktorov toxickej ekvivalencie) pre PCDD, PCDF a dioxínom podobné PCB: Tabuľka WHO-TEF na posudzovanie rizika pre ľudí na základe záverov zo stretnutia odborníkov týkajúceho sa medzinárodného programu chemickej bezpečnosti (IPCS) Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorý sa konal v Ženeve v júni 2005 [Martin van den Berg et al., The 2005 World Health Organization Re-evaluation of Human and Mammalian Toxic Equivalency Factors for Dioxins and Dioxin-like Compounds. Toxicological Sciences 93(2), 223–241 (2006)].
|
Kongenér |
Hodnota TEF |
Kongenér |
Hodnota TEF |
|
Dibenzo-p-dioxíny („PCDD“) a dibenzo-p-furány („PCDF“) |
|
„Dioxínom podobné“ PCB non-orto PCB + mono-orto PCB |
|
|
2,3,7,8-TCDD |
1 |
|
|
|
1,2,3,7,8-PeCDD |
1 |
non-orto PCB |
|
|
1,2,3,4,7,8-HxCDD |
0,1 |
PCB 77 |
0,0001 |
|
1,2,3,6,7,8-HxCDD |
0,1 |
PCB 81 |
0,0003 |
|
1,2,3,7,8,9-HxCDD |
0,1 |
PCB 126 |
0,1 |
|
1,2,3,4,6,7,8-HpCDD |
0,01 |
PCB 169 |
0,03 |
|
OCDD |
0,0003 |
mono-orto PCB |
|
|
2,3,7,8-TCDF |
0,1 |
PCB 105 |
0,00003 |
|
1,2,3,7,8-PeCDF |
0,03 |
PCB 114 |
0,00003 |
|
2,3,4,7,8-PeCDF |
0,3 |
PCB 118 |
0,00003 |
|
1,2,3,4,7,8-HxCDF |
0,1 |
PCB 123 |
0,00003 |
|
1,2,3,6,7,8-HxCDF |
0,1 |
PCB 156 |
0,00003 |
|
1,2,3,7,8,9-HxCDF |
0,1 |
PCB 157 |
0,00003 |
|
2,3,4,6,7,8-HxCDF |
0,1 |
PCB 167 |
0,00003 |
|
1,2,3,4,6,7,8-HpCDF |
0,01 |
PCB 189 |
0,00003 |
|
1,2,3,4,7,8,9-HpCDF |
0,01 |
|
|
|
OCDF |
0,0003 |
|
|
Použité skratky: „T“ = tetra; „Pe“ = penta; „Hx“ = hexa; „Hp“ = hepta; „O“ = okta; „CDD“ = chlórdibenzodioxín; „CDF“ = chlórdibenzofurán; „CB“ = chlórbifenyl.
(2) Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2021/808 z 22. marca 2021 o vykonávaní analytických metód pre rezíduá farmakologicky účinných látok používaných u zvierat určených na výrobu potravín a o interpretácii výsledkov, ako aj o metódach, ktoré sa majú používať na odber vzoriek, a ktorým sa zrušujú rozhodnutia 2002/657/ES a 98/179/ES (Ú. v. EÚ L 180, 21.5.2021, s. 84).
(3) V príslušnom prípade treba dodržiavať zásady opísané v dokumente Guidance Document on Measurement Uncertainty for Laboratories performing PCDD/F and PCB Analysis using Isotope Dilution Mass Spectrometry (https://food.ec.europa.eu/system/files/2017-05/animal-feed-guidance_document_pcdd-f_pcb_en.pdf).
(4) Koncepcia „hornej medze“ si vyžaduje použitie limitu kvantifikácie pre podiel každého nekvantifikovaného kongenéra. Koncepcia „dolnej medze“ si vyžaduje použitie nulovej hodnoty pre podiel každého nekvantifikovaného kongenéra. Koncepcia „strednej medze“ si vyžaduje použitie polovice limitu kvantifikácie pri výpočte podielu každého nekvantifikovaného kongenéra.
(5) Dvojnásobná analýza: samostatná analýza skúmaných analytov s použitím druhej alikvotnej časti tej istej homogenizovanej vzorky. Vo všeobecnosti platia požiadavky týkajúce sa dvojnásobnej analýzy stanovené v kapitole C bode 3 prílohy II. V prípade metód s použitím vnútorných štandardov označených izotopom 13C pre príslušné analyty je však dvojnásobná analýza potrebná, iba ak výsledok prvého stanovenia nie je vyhovujúci. Dvojnásobná analýza je potrebná na vylúčenie možnosti vnútornej krížovej kontaminácie alebo náhodného pomiešania vzoriek. V prípade, že sa analýza vykonáva v súvislosti s kontamináciou, môže sa potvrdzovanie dvojnásobnou analýzou vynechať, ak sú vzorky vybrané na analýzu vysledovateľné k danému prípadu kontaminácie a zistený obsah významne prekračuje najvyšší prípustný obsah.
(6) Koncepcia „hornej medze“ si vyžaduje použitie limitu kvantifikácie pre podiel každého nekvantifikovaného kongenéra na toxickom ekvivalente (TEQ). Koncepcia „dolnej medze“ si vyžaduje použitie nulovej hodnoty pre podiel každého nekvantifikovaného kongenéra na TEQ. Koncepcia „strednej medze“ si vyžaduje použitie polovice limitu kvantifikácie pri výpočte podielu každého nekvantifikovaného kongenéra na TEQ.
(7) Vo všeobecnosti platia požiadavky týkajúce sa dvojnásobnej analýzy stanovené v kapitole C bode 3 prílohy II. V prípade potvrdzujúcich metód s použitím vnútorných štandardov označených izotopom 13C pre príslušné analyty je však dvojnásobná analýza potrebná, iba ak výsledok prvého stanovenia nie je vyhovujúci. Dvojnásobná analýza je potrebná na vylúčenie možnosti vnútornej krížovej kontaminácie alebo náhodného pomiešania vzoriek. V prípade, že sa analýza vykonáva v súvislosti s kontamináciou, môže sa potvrdzovanie dvojnásobnou analýzou vynechať, ak sú vzorky vybrané na analýzu vysledovateľné k danému prípadu kontaminácie a zistený obsah významne prekračuje najvyšší prípustný obsah.
(8) To isté vysvetlenie a tie isté požiadavky týkajúce sa dvojnásobnej analýzy na kontrolu akčných prahových hodnôt, aké sa uvádzajú v poznámke pod čiarou č. 5 týkajúcej sa najvyšších prípustných obsahov.
(9) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 183/2005 z 12. januára 2005, ktorým sa stanovujú požiadavky na hygienu krmív (Ú. v. EÚ L 35, 8.2.2005, s. 1).
(10) Bioanalytické metódy nie sú špecifické pre uvedené kongenéry zahrnuté v schéme TEF (Toxic Equivalency Factors). V extrakte vzorky môžu byť prítomné iné štrukturálne príbuzné AhR aktívne zložky prispievajúce k celkovej odozve. Výsledky bioanalytických testov preto nemôžu byť odhadom, ale skôr indikujú hodnoty TEQ vo vzorke.
(11) Guidance Document on Measurement Uncertainty for Laboratories performing PCDD/F and PCB Analysis using Isotope Dilution Mass Spectrometry [https://food.ec.europa.eu/system/files/2017-05/animal-feed-guidance_document_pcdd-f_pcb_en.pdf], Guidance Document on the Estimation of LOD and LOQ for Measurements in the Field of Contaminants in Feed and Food [https://food.ec.europa.eu/system/files/2016-10/cs_contaminants_sampling_analysis-report_2004_en.pdf].
(*1) Pokiaľ ide o najvyššie prípustné obsahy.
(12) Súčasné požiadavky sú založené na TEF uverejnených v publikácii: M. Van den Berg et al, Toxicol Sci 93 (2), 223–241 (2006).
(13) Kongenéry, v prípade ktorých je často zaznamenaná koelúcia, sú napr. PCB 28/31, PCB 52/69 a PCB 138/163/164. V prípade GC-MS je takisto nevyhnutné uvažovať o možných interferenciách fragmentov vyšších chlórovaných kongenérov.
(14) V príslušnom prípade treba dodržiavať zásady opísané v dokumente Guidance Document on the Estimation of LOD and LOQ for Measurements in the Field of Contaminants in Feed and Food (https://data.europa.eu/doi/10.2787/8931).
(15) Odporúča sa, aby bol podiel obsahu z reagenčnej slepej vzorky nižší ako obsah kontaminantu vo vzorke. Laboratórium je zodpovedné za kontrolu kolísania obsahov slepých vzoriek, najmä ak sa obsahy slepých vzoriek odpočítavajú.
(16) Pozri poznámku pod čiarou č. 9.
(*2) Vyžaduje sa použitie všetkých šiestich izotopom 13C označených ekvivalentov ako vnútorných štandardov.
PRÍLOHA VI
„PRÍLOHA VII
METÓDA VÝPOČTU ENERGETICKEJ HODNOTY KRMIVA PRE HYDINU
1. Metóda výpočtu a vyjadrenia energetickej hodnoty
Energetická hodnota kŕmnej zmesi pre hydinu sa musí vypočítať v súlade so vzorcom uvedeným ďalej na základe percentuálnych hodnôt určitých analytických zložiek krmiva. Táto hodnota sa vyjadruje v megajouloch (MJ) metabolizovateľnej energie opravenej na dusíkovú rovnováhu (ME) v jednom kilograme kŕmnej zmesi:
ME v MJ/kg = 0,1551 × % dusíkatých látok + 0,3431 × % surového tuku + 0,1669 × % škrobu + 0,1301 × % celkového cukru (vyjadreného ako sacharóza).
2. Tolerancie uplatniteľné na deklarované hodnoty
Ak úradná kontrola odhalí nezrovnalosť (zvýšená alebo znížená energetická hodnota krmiva) medzi výsledkom kontroly a deklarovanou energetickou hodnotou, bude povolená tolerancia s hodnotou najmenej 0,4 MJ/kg ME.
3. Vyjadrenie výsledkov
Po použití uvedeného vzorca musí byť získaný výsledok udaný na jedno desatinné miesto.
4. Odber vzoriek a analytické metódy
Odber vzoriek z kŕmnej zmesi a stanovenie obsahu analytických zložiek uvedených v metóde výpočtu sa musí vykonať v súlade s metódami Únie pre odber vzoriek a analytickými metódami na úradnú kontrolu krmív.
Uplatňuje sa nasledujúce:
|
— |
na stanovenie obsahu surových tukov: postup B metódy stanovenia surových olejov a tukov uvedený v časti G prílohy III, |
|
— |
na stanovenie obsahu škrobu: polarimetrická metóda uvedená v časti K prílohy III. |
METÓDA VÝPOČTU ENERGETICKEJ HODNOTY KŔMNYCH SUROVÍN A KŔMNYCH ZMESÍ PRE MAČKY A PSY
Energetická hodnota kŕmnych surovín a kŕmnych zmesí pre mačky a psy sa vypočíta podľa normy EN 16967 – Krmivá pre zvieratá. Metódy odberu vzorky a analýzy. Prediktívne porovnanie metabolizovateľnej energie v kŕmnych surovinách a kŕmnych zmesiach pre mačky a psov (vrátane diétnych krmív).
ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/771/oj
ISSN 1977-0790 (electronic edition)