|
Euroopan unionin |
FI L-sarja |
|
2024/771 |
15.3.2024 |
KOMISSION TÄYTÄNTÖÖNPANOASETUS (EU) 2024/771,
annettu 29 päivänä helmikuuta 2024,
näytteenotto- ja määritysmenetelmistä rehujen virallista valvontaa varten annetun asetuksen (EY) N:o 152/2009 muuttamisesta
(ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)
EUROOPAN KOMISSIO, joka
ottaa huomioon Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen,
ottaa huomioon virallisesta valvonnasta ja muista virallisista toimista, jotka suoritetaan elintarvike- ja rehulainsäädännön ja eläinten terveyttä ja hyvinvointia, kasvien terveyttä ja kasvinsuojeluaineita koskevien sääntöjen soveltamisen varmistamiseksi, sekä Euroopan parlamentin ja neuvoston asetusten (EY) N:o 999/2001, (EY) N:o 396/2005, (EY) N:o 1069/2009, (EY) N:o 1107/2009, (EU) N:o 1151/2012, (EU) N:o 652/2014, (EU) 2016/429 ja (EU) 2016/2031, neuvoston asetusten (EY) N:o 1/2005 ja (EY) N:o 1099/2009 ja neuvoston direktiivien 98/58/EY, 1999/74/EY, 2007/43/EY, 2008/119/EY ja 2008/120/EY muuttamisesta ja Euroopan parlamentin ja neuvoston asetusten (EY) N:o 854/2004 ja (EY) N:o 882/2004, neuvoston direktiivien 89/608/ETY, 89/662/ETY, 90/425/ETY, 91/496/ETY, 96/23/EY, 96/93/EY ja 97/78/EY ja neuvoston päätöksen 92/438/ETY kumoamisesta 15 päivänä maaliskuuta 2017 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2017/625 (1) (virallista valvontaa koskeva asetus) ja erityisesti sen 34 artiklan 6 kohdan,
sekä katsoo seuraavaa:
|
(1) |
Komission asetuksessa (EY) N:o 152/2009 (2) vahvistetaan näytteenotto- ja määritysmenetelmät rehujen virallista valvontaa varten. |
|
(2) |
Asetuksessa (EY) N:o 152/2009 vahvistettuja näytteenotto- ja määritysmenetelmiä olisi mukautettava tieteellisen ja teknisen tietämyksen kehityksen perusteella. Tällä asetuksella olisi tehtävä useita pieniä muutoksia, joilla otetaan huomioon määritysmenetelmän soveltamisesta saadut kokemukset tai selvennetään tiettyjä säännöksiä. |
|
(3) |
Asetuksessa (EY) N:o 152/2009 kuvattu näytteenottomenetelmä ei sovellu näytteenottoon mikrobiologisen saastumisen valvontaa varten, minkä vuoksi se ei kuulu soveltamisalaan. Komission asetuksella (EU) N:o 691/2013 (3) tehdyn muutoksen jälkeen sitä ei kuitenkaan ole enää nimenomaisesti jätetty soveltamisalan ulkopuolelle, mikä on aiheuttanut epävarmuutta, ja tämän vuoksi on aiheellista jättää se jälleen nimenomaisesti soveltamisalan ulkopuolelle. |
|
(4) |
On aiheellista ottaa käyttöön erityissäännöksiä sellaisen rehun näytteenoton osalta, jota rehualan toimijat tarjoavat myyntiin etäviestintävälineiden välityksellä, koska rehun myynti etäviestintävälineiden välityksellä on kasvussa. Niiden säännösten lisäksi, jotka koskevat mittausepävarmuutta ja saantoa haitallisten aineiden määrityksessä, vastaavia säännöksiä olisi otettava käyttöön myös rehun lisäaineiden pitoisuuden analysoimisessa, koska kyseiset säännökset ovat merkityksellisiä myös tässä tapauksessa. Koska on näyttöä siitä, että urean määritysmenetelmän käyttö muuhun tarkoitukseen kuin urean käyttöä rehun lisäaineena koskevan hyväksynnän soveltamisalaan tuottaa virheellisiä analyysituloksia, olisi täsmennettävä kyseisen menetelmän soveltamisala ja lisättävä tiedot menetelmän arvioinnista ja laboratorioiden välisen tutkimuksen tuloksista. |
|
(5) |
Useat asetuksessa (EY) N:o 152/2009 vahvistetut määritysmenetelmät olisi poistettava, koska ne eivät enää sovellu tarkoitukseensa. Haihtuvien typpipitoisten emästen määritysmenetelmä ja karbonaattien määritysmenetelmä olisi poistettava, koska unionin rehulainsäädännössä ei enää edellytetä vaatimustenmukaisuuden valvontaa. Diklatsuriilin nykyisessä määritysmenetelmässä on muotoiluvirheitä, joten se ei tuota luotettavia määritystuloksia. Sen vuoksi se olisi korvattava mukautetulla menetelmällä, jonka on osoitettu tuottavan luotettavia tuloksia. Uudet vapaan gossypolin ja kokonaisgossypolin määritysmenetelmät ovat antaneet näyttöä siitä, että asetuksessa (EY) N:o 152/2009 vahvistettu vapaan gossypolin ja kokonaisgossypolin määritysmenetelmä ei tuota luotettavia tuloksia, minkä vuoksi se olisi poistettava ja korvattava viittauksella eurooppalaisiin standardeihin (EN-standardit). Määritysmenetelmät sellaisten laittomien lisäaineiden osoittamiseksi, jotka eivät enää ole sallittuja rehuissa, olisi poistettava, koska sittemmin on kehitetty herkempiä seulontatapoja ja määritysmenetelmiä. |
|
(6) |
Tämän asetuksen liitteissä kuvattujen määritysmenetelmien lisäksi olisi viitattava virallisessa valvonnassa käytettäviin EN-standardeihin. |
|
(7) |
Komission täytäntöönpanoasetuksella (EU) 2021/2047 (4) on hyväksytty uusi rehun lisäaine amprolium, joten asetuksen (EY) N:o 152/2009 liitteeseen IV olisi lisättävä määritysmenetelmä amproliumin määrittämiseksi. |
|
(8) |
Koska asetukseen (EY) N:o 152/2009 tehtävät muutokset ovat merkittäviä ja liittyvät useisiin sen liitteissä oleviin säännöksiin, on selkeyden vuoksi aiheellista korvata kyseiset liitteet kokonaisuudessaan. |
|
(9) |
Tässä asetuksessa säädetyt toimenpiteet ovat pysyvän kasvi-, eläin-, elintarvike- ja rehukomitean lausunnon mukaiset, |
ON HYVÄKSYNYT TÄMÄN ASETUKSEN:
1 artikla
Asetuksen (EY) N:o 152/2009 muuttaminen
Muutetaan asetus (EY) N:o 152/2009 seuraavasti:
|
1) |
Korvataan 1 artiklan ensimmäinen kohta seuraavasti: ”Rehujen virallisessa valvonnassa suoritettava näytteenotto, erityisesti rehun sisältämien ainesosien, mukaan lukien ainekset, jotka sisältävät muuntogeenisiä organismeja (GMO) tai koostuvat tai on valmistettu niistä, Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksessa (EY) N:o 1831/2003 (*1) määriteltyjen rehun lisäaineiden ja Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivissä 2002/32/EY (*2) määriteltyjen haitallisten aineiden määrittämiseksi, on suoritettava liitteessä I vahvistettujen menetelmien mukaisesti, lukuun ottamatta näytteenottoa mikrobiologisen saastumisen valvontaa varten. (*1) Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EY) N:o 1831/2003, annettu 22 päivänä syyskuuta 2003, eläinten ruokinnassa käytettävistä lisäaineista (EUVL L 268, 18.10.2003, s. 29)." (*2) Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2002/32/EY, annettu 7 päivänä toukokuuta 2002, haitallisista aineista eläinten rehuissa (EYVL L 140, 30.5.2002, s. 10).”." |
|
2) |
Korvataan liite I tämän asetuksen liitteessä I olevalla tekstillä. |
|
3) |
Korvataan liite II tämän asetuksen liitteessä II olevalla tekstillä. |
|
4) |
Korvataan liite III tämän asetuksen liitteessä III olevalla tekstillä. |
|
5) |
Korvataan liite IV tämän asetuksen liitteessä IV olevalla tekstillä. |
|
6) |
Korvataan liite V tämän asetuksen liitteessä V olevalla tekstillä. |
|
7) |
Korvataan liite VII tämän asetuksen liitteessä VI olevalla tekstillä. |
|
8) |
Kumotaan liite VIII. |
2 artikla
Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan kahdentenakymmenentenä päivänä sen jälkeen, kun se on julkaistu Euroopan unionin virallisessa lehdessä.
Tämä asetus on kaikilta osiltaan velvoittava, ja sitä sovelletaan sellaisenaan kaikissa jäsenvaltioissa.
Tehty Brysselissä 29 päivänä helmikuuta 2024.
Komission puolesta
Puheenjohtaja
Ursula VON DER LEYEN
(1) EUVL L 95, 7.4.2017, s. 1.
(2) Komission asetus (EY) N:o 152/2009, annettu 27 päivänä tammikuuta 2009, näytteenotto- ja määritysmenetelmistä rehujen virallista valvontaa varten (EUVL L 54, 26.2.2009, s. 1).
(3) Komission asetus (EU) N:o 691/2013, annettu 19 päivänä heinäkuuta 2013, asetuksen (EY) N:o 152/2009 muuttamisesta näytteenotto- ja määritysmenetelmien osalta (EUVL L 197, 20.7.2013, s. 1).
(4) Komission täytäntöönpanoasetus (EU) 2021/2047, annettu 23 päivänä marraskuuta 2021, amproliumhydrokloridin (COXAM) hyväksymisestä broilerien ja kananuorikoiden rehun lisäaineena (hyväksynnän haltija HuvePharma NV) (EUVL L 418, 24.11.2021, s. 13).
LIITE I
”LIITE I
NÄYTTEENOTTOMENETELMÄT
1. TARKOITUS JA SOVELTAMISALA
Rehujen virallisessa valvonnassa käytettävät näytteet on otettava seuraavassa esitettyjen menetelmien mukaisesti. Näin saatujen näytteiden katsotaan edustavan koko tutkittavaa erää.
Edustavan näytteenoton tarkoituksena on ottaa erästä pieni osaerä siten, että osaerästä määritettävä tekijä edustaa keskimääräisesti koko tutkittavaa rehuerää. Erästä tulee ottaa osanäytteitä kauttaaltaan useista kohdista erää. Nämä osanäytteet yhdistetään sekoittamalla kokoomanäytteeksi, josta muodostetaan edustavan jakomenettelyn avulla erää edustavat lopulliset näytteet.
Jos rehuerän visuaalisessa tarkastuksessa tai muun asiaankuuluvan tiedon perusteella todetaan, että näytteenoton kohteena oleva rehuerän osa eroaa laadultaan muusta rehusta niin se käsitellään erillisenä osaeränä. Jos rehua ei ole mahdollista jakaa erillisiin osaeriin, sitä käsitellään yhtenä eränä. Tällöin asia mainitaan näytteenottoraportissa.
Jos todetaan, että rehu, josta on otettu näytteet tämän asetuksen säännösten mukaisesti, ei täytä EU:n vaatimuksia ja kyseinen rehu on osa samaan luokkaan kuuluvaa tai samaa kuvausta vastaavaa rehuerää, on oletettava, että tämä säädöstenvastaisuus koskee koko rehuerää, ellei yksityiskohtaisesta arvioinnista ilmene, että ei ole mitään näyttöä siitä, että loppuosa erästä ei täyttäisi EU:n vaatimuksia.
Näytteenotto voi koskea myös rehua, jota rehualan toimijat tarjoavat myytäväksi etäviestintävälineiden välityksellä Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 767/2009 (1) 11 artiklan 3 kohdan mukaisesti. Etäviestintävälineiden välityksellä myytäväksi tarjottavan rehun näytteenottoon sovelletaan periaatteessa tässä liitteessä vahvistettuja kohtia. Etämyyntinäytteiden näytteenottoa koskevat erityisnäkökohdat kuvataan 11 kohdassa.
2. MÄÄRITELMÄT
|
— |
Erä: tunnistettava määrä rehua, jolla on määritetty olevan yhteisiä ominaisuuksia kuten alkuperä, lajike, pakkaustapa, pakkaaja, lähettäjä tai pakkausmerkinnät, jos kyse on tuotantoprosessista, yksittäisessä laitoksessa samoja tuotantoparametreja käyttäen tuotettu tuotantoerä tai useita tällaisia tuotantoeriä, jos ne on tuotettu yhtäjaksoisesti ja varastoidaan yhdessä. |
|
— |
Tutkittava erä: erä tai tunnistettava osa erästä tai osaerästä. |
|
— |
Sinetöity näyte: näyte, joka on sinetöity siten, ettei näytteeseen pääse käsiksi rikkomatta tai poistamatta sinettiä. |
|
— |
Osanäyte: määrä, joka on otettu tutkittavan erän yhdestä kohdasta. |
|
— |
Kokoomanäyte: tutkittavan erän eri kohdista otetuista osanäytteistä muodostettu yhteisnäyte. |
|
— |
Supistettu näyte: kokoomanäytteen osa, joka on saatu kokoomanäytteestä edustavasti supistamalla. |
|
— |
Lopullinen näyte: kokoomanäytteen osa (sekoitettu) tai supistetun näytteen osa tai homogenoidun kokoomanäytteen osa valvonnan tyypin mukaan (katso 9.4 kohta). |
|
— |
Laboratorionäyte: laboratoriolle tarkoitettu näyte (laboratorion vastaanottama näyte), joka voi olla lopullinen näyte, supistettu näyte tai kokoomanäyte. |
|
— |
Etämyyntinäyte: näyte etäviestintävälineillä myytäväksi tarjottavasta rehuerästä. |
3. YLEISET SÄÄNNÖKSET
|
— |
Näytteitä ottavat toimivaltaisen viranomaisen tähän tehtävään valtuuttamat henkilöt. |
|
— |
Etämyyntinäytettä varten toimivaltainen viranomainen pyytää rehualan toimijalta tietyn määrän rehua etäviestintävälineiden välityksellä. |
|
— |
Näyte on sinetöitävä siten, ettei näytteeseen pääse käsiksi rikkomatta tai poistamatta sinettiä. |
Sinetin merkin olisi oltava selvästi tunnistettavissa ja selvästi näkyvillä.
|
— |
Näytteen tunnistaminen: näyte on merkittävä pysyvästi ja siten, että yhteys näytteenottopöytäkirjaan on selvä. |
|
— |
Kustakin kokoomanäytteestä tai supistetusta näytteestä otetaan seuraavat lopulliset näytteet: yksi valvontaa (valvontatoimenpiteitä) varten ja yksi rehualan toimijaa varten (oikeuksien suojaamiseen tarkoitettu näyte). Näiden lisäksi yksi lopullinen näyte voidaan ottaa vertailunäytteeksi. Jos kokoomanäyte homogenoidaan kokonaisuudessaan, niin lopulliset näytteet otetaan homogenoidusta kokoomanäytteestä edellyttäen, että tällainen menettely on jäsenvaltiossa noudatettavien rehualan toimijoiden oikeuksia koskevien sääntöjen mukainen. |
|
— |
Jos se on tarpeen virallisen näytteenoton suorittamiseksi, asetuksen (EU) 2017/625 15 artiklan 1 ja 2 kohdan mukaisesti rehualan toimijoiden on toimivaltaisen viranomaisen pyynnöstä
|
4. VÄLINEISTÖ
4.1 Näytteenottovälineiden on oltava valmistettu materiaaleista, jotka eivät aiheuta kontaminaatiota tuotteista otettuihin näytteisiin. Välineiden, joita käytetään useita kertoja, tulee olla ristiinkontaminaation välttämiseksi helppoja puhdistaa.
4.2 Kiinteiden rehujen näytteenottoon suositellut välineet
4.2.1 Manuaalinen näytteenotto
|
4.2.1.1 |
Tasapohjainen näytteenottokauha, jossa on pystysuorat sivuseinämät. |
|
4.2.1.2 |
Näytteenottokaira, jossa on pitkä ura tai osastoja. Kairan mittojen on oltava oikeassa suhteessa tutkittavaan erään (esim. säiliön syvyys, säkin mitat) sekä rehun raekokoon.
Jos näytteenottokairassa on useita aukkoja, tulee aukkojen olla kairassa osastoittain jaettuna tai aueta eriaikaisesti, jotta voidaan varmistaa, että näytettä saadaan kerättyä koko kairan pituudelta. |
4.2.2 Mekaaninen näytteenotto
Asianmukaista mekaanista laitetta voidaan käyttää otettaessa näytteitä liikkeessä olevasta rehuerästä. Mekaanista laitetta pidetään asianmukaisena, kun näytettä otetaan ainakin liikkeessä olevan rehun koko kerrostumasta.
Rehun ollessa liikkeessä (voimakkaasti virtaavana) rehuerän näytteenotossa voidaan käyttää automaattisia näytteenkerääjiä.
4.2.3 Näytteenjakolaite
Supistettujen näytteiden valmistukseen edustavasti olisi käytettävä laitetta, joka on suunniteltu jakamaan näyte suunnilleen yhtä suuriin osiin, jos se on mahdollista ja asianmukaista.
5. OSANÄYTTEIDEN LUKUMÄÄRÄÄ KOSKEVAT MÄÄRÄLLISET VAATIMUKSET
|
— |
Osanäytteiden lukumäärää koskevia 5.1 ja 5.2 kohdan määrällisiä vaatimuksia sovelletaan tutkittaviin eriin, joiden koko on enintään 500 tonnia ja joista voidaan ottaa näyte edustavasti. Kuvattu näytteenottomenettely pätee myös rehumääriin, jotka ovat suurempia kuin tutkittavalle erälle määrätty enimmäiskoko edellyttäen, että jäljempänä 5.1.1, 5.1.3 ja 5.1.5 kohdan taulukoissa esitetty osanäytteiden enimmäismäärä jätetään huomiotta ja osanäytteiden lukumäärä määritetään menettelyn asianomaisessa osassa (katso 5.3 kohta) annetulla neliöjuurikaavalla ja kokoomanäytteen vähimmäiskokoa korotetaan suhteessa tarkastettavaan rehumäärään. Tämä ei estä suuren rehuerän jakamista pienempiin osaeriin, joista kustakin otetaan näytteet 5.1 ja 5.2 kohdassa kuvatun menettelyn mukaisesti. |
|
— |
Tutkittavan erän on oltava sen kokoinen, että näyte voidaan ottaa kaikista erän kohdista. |
|
— |
Hyvin suuriin eriin tai osaeriin (> 500 tonnia) sekä eriin, jotka kuljetetaan tai varastoidaan siten, että näytteenottoa ei voida suorittaa tämän kohdan 5.1 ja 5.2 kohdassa esitetyn näytteenottomenettelyn mukaisesti, sovelletaan 5.3 kohdan mukaista näytteenottomenettelyä. |
|
— |
Toimivaltaisella viranomaisella ei usein ole etämyyntinäytteiden osalta tietoa siitä, kuinka suuresta erästä määrää pyydetään. Sen vuoksi 5.1 ja 5.2 kohdassa tarkoitettuja menettelyjä ei voi käyttää. Tällöin noudatetaan 11 kohdassa esitettyä menettelyä. |
|
— |
Jos lainsäädännössä edellytetään, että rehualan toimija noudattaa tätä asetusta pakollisen laadunvarmistusmenettelynsä puitteissa, rehualan toimija voi toiminnallisia ominaisuuksia huomioon ottaakseen poiketa tässä kohdassa säädetyistä määrällisistä vaatimuksista, jos rehualan toimija on toimivaltaista viranomaista tyydyttävällä tavalla osoittanut näytteenottomenettelyn vastaavuuden edustavuuden osalta ja jos toimivaltainen viranomainen on antanut siihen luvan. |
|
— |
Jos edellä kuvattua näytteenottomenetelmää ei poikkeustapauksissa ole mahdollista määrällisten vaatimusten osalta soveltaa ilman erälle aiheutuvaa kaupallista vahinkoa (esimerkiksi pakkausmuotojen tai kuljetus- tai varastointitapojen vuoksi), joka ei ole hyväksyttävissä, voidaan soveltaa vaihtoehtoista näytteenottomenetelmää edellyttäen, että se on mahdollisimman edustava sekä tarkkaan kuvattu ja dokumentoitu. |
5.1 Osanäytteitä koskevat määrälliset vaatimukset sellaisten aineiden tai tuotteiden valvonnan osalta, jotka ovat tasaisesti jakautuneina rehussa
5.1.1 Kiinteä irtorehu
|
Tutkittavan erän koko |
Pienin vaadittu osanäytteiden lukumäärä |
|
≤ 2,5 tonnia |
7 |
|
>2,5 tonnia |
√ (20 x tutkittavan erän tonnimäärä) (*1), kuitenkin enintään 40 osanäytettä |
5.1.2 Nestemäinen irtorehu
|
Tutkittavan erän koko |
Pienin vaadittu osanäytteiden lukumäärä |
|
≤ 2,5 tonnia tai ≤ 2 500 litraa |
4 (*2) |
|
> 2,5 tonnia tai > 2 500 litraa |
7 (*2) |
5.1.3 Pakattu rehu
Rehu (kiinteä ja nestemäinen) voidaan pakata pusseihin, säkkeihin, tölkkeihin, tynnyreihin jne., joihin viitataan seuraavassa taulukossa yksikköinä. Näytteet suurista yksiköistä (≥ 500 kiloa tai litraa) on otettava irtorehua koskevien säännösten mukaisesti (katso 5.1.1 ja 5.1.2 kohta).
|
Tutkittavan erän koko |
Pienin vaadittu yksiköiden lukumäärä, joista on otettava (vähintään) yksi osanäyte (*3) |
|
1 –20 yksikköä |
1 yksikkö (*4) |
|
21 –150 yksikköä |
3 yksikköä (*4) |
|
151 –400 yksikköä |
5 yksikköä (*4) |
|
> 400 yksikköä |
¼ sellaisten yksiköiden √ lukumäärästä, joista tutkittava erä koostuu (*5), kuitenkin enintään 40 yksikköä |
5.1.4 Rehukakut ja nuolukivet
Näyte on otettava vähintään yhdestä rehukakusta tai yhdestä nuolukivestä tutkittavan erän jokaista 25:tä yksikköä kohti, kuitenkin enintään 4 rehukakusta tai nuolukivestä.
Jos rehukakun tai nuolukiven paino on enintään yksi kilo, osanäyte on yhden rehukakun tai yhden nuolukiven sisältö.
5.1.5 Karkearehu/nurmirehu
|
Tutkittavan erän koko |
Pienin vaadittu osanäytteiden lukumäärä (*6) |
|
≤ 5 tonnia |
5 |
|
> 5 tonnia |
√ (5 x tutkittavan erän tonnimäärä) (*7) , kuitenkin enintään 40 osanäytettä |
5.2 Osanäytteitä koskevat määrälliset vaatimukset sellaisten ainesosien tai aineiden valvonnan osalta, jotka todennäköisesti ovat epätasaisesti jakautuneina rehussa
Näitä osanäytteitä koskevia määrällisiä vaatimuksia käytetään seuraavissa tilanteissa:
|
— |
rehuaineiden sisältämien aflatoksiinien, torajyvän, muiden mykotoksiinien ja haitallisten kasviperäisten epäpuhtauksien valvonta |
|
— |
ainesosan, mukaan lukien muuntogeeninen aines, tai sellaisen aineen, jonka odotetaan olevan epätasaisesti jakautuneena rehussa, ristikontaminaation valvonta. |
Jos valvontaviranomaisella on vahva epäilys siitä, että tällaista epätasaista jakautumista tapahtuu myös rehuseoksen sisältämän ainesosan tai aineen ristikontaminaatiotapauksessa, voidaan soveltaa seuraavassa taulukossa olevia määrällisiä vaatimuksia.
|
Tutkittavan erän koko |
Pienin vaadittu osanäytteiden lukumäärä |
|
< 80 tonnia |
Katso 5.1 kohdan määrälliset vaatimukset. Otettavien osanäytteiden lukumäärä on kerrottava 2,5:llä. |
|
≥ 80 tonnia |
100 |
5.3 Osanäytteitä koskevat määrälliset vaatimukset hyvin suurten erien osalta
Jos kyseessä ovat suuret tutkittavat erät (tutkittavat erät > 500 tonnia), otettavien osanäytteiden lukumäärä = 40 osanäytettä + √tonnimäärä sellaisten aineiden tai tuotteiden valvonnan osalta, jotka ovat tasaisesti jakautuneina rehussa, tai 100 osanäytettä + √tonnimäärä sellaisten ainesosien tai aineiden valvonnan osalta, jotka ovat todennäköisesti epätasaisesti jakautuneina rehussa.
6. KOKOOMANÄYTETTÄ KOSKEVAT MÄÄRÄLLISET VAATIMUKSET
Tutkittavaa erää kohti riittää yksi kokoomanäyte.
|
|
Rehujen tyyppi |
|
|
6.1 |
Irtorehu |
4 kg |
|
6.2 |
Pakattu rehu |
4 kg (*10) |
|
6.3 |
Nestemäinen tai puolijuokseva rehu |
4 litraa |
|
6.4 |
Rehukakut ja nuolukivet: |
|
|
6.4.1 |
yksikköpaino yli 1 kg |
4 kg |
|
6.4.2 |
yksikköpaino enintään 1 kg |
neljän alkuperäisen rehukakun tai nuolukiven paino |
|
6.5 |
Karkearehu/nurmirehu |
4 kg (*11) |
7. LOPULLISIA NÄYTTEITÄ KOSKEVAT MÄÄRÄLLISET VAATIMUKSET
Lopulliset näytteet
Analyysi tehdään vähintään yhdestä lopullisesta näytteestä. Analyysia varten valmistetun lopullisen näytteen määrän on oltava vähintään:
|
Kiinteä rehu |
|
|
Nestemäinen tai puolijuokseva rehu |
500 ml (*12) |
8. NÄYTTEENOTTOMENETELMÄ ERITTÄIN SUURIA ERIÄ TAI SELLAISIA ERIÄ VARTEN, JOTKA VARASTOIDAAN TAI KULJETETAAN SITEN, ETTÄ NÄYTTEENOTTO KOKO ERÄSTÄ EI OLE TOTEUTETTAVISSA
8.1 Yleiset periaatteet
Jos erän kuljetus- tai varastointitapa on sellainen, ettei osanäytettä voida ottaa koko erästä, suositetaan näytteenotto tehtäväksi silloin kuin rehuerä on liikkeessä.
Jos kyse on suurista rehun varastointiin tarkoitetuista varastoista, toimijoita olisi rohkaistava asentamaan varastoon sellaiset laitteet, joilla on mahdollista ottaa näytteet (koneellinen näytteenottolaite) koko varastoidusta erästä.
Jos sovelletaan tässä kohdassa säädettyjä näytteenottomenettelyjä, rehualan toimijalle tai sen edustajalle on ilmoitettava näytteenottomenettelystä. Jos rehualan toimija tai sen edustaja kyseenalaistaa tämän näytteenottomenettelyn, rehualan toimijan tai sen edustajan on annettava toimivaltaiselle viranomaiselle mahdollisuus ottaa näytteet koko erästä toimijan kustannuksella.
8.2 Laivalla kuljetettavat suuret erät
8.2.1 Dynaaminen näytteenotto laivalla kuljetettavista suurista eristä
Näytteenotto laivalla kuljetettavista suurista eristä suoritetaan mieluiten silloin, kun rehuerä on liikkeessä (dynaaminen näytteenotto).
Näytteenotto suoritetaan lastiruumakohtaisesti (yksikkö, joka voidaan erottaa fyysisesti). Lastiruumat tyhjennetään kuitenkin osittain yksi toisensa jälkeen siten, että alkuperäinen fyysinen erottelu ei enää varastotiloihin siirron jälkeen ole voimassa. Näytteenotto voidaan sen vuoksi suorittaa alkuperäisen fyysisen erottamisen mukaan tai varastotiloihin siirron jälkeisen erottamisen mukaan.
Laivan lastin purku voi kestää useita päiviä. Näytteenotto on yleensä suoritettava säännöllisin väliajoin koko purkamisen keston ajan. Virallisen tarkastajan läsnäolo näytteenotossa koko purkamisen keston ajan ei kuitenkaan välttämättä aina ole toteutettavissa tai tarkoituksenmukaista. Näytteet voidaan sen vuoksi ottaa koko erän osasta (tutkittava erä). Osanäytteiden lukumäärä määritetään tutkittavan erän koon mukaan.
Jos näyte otetaan osasta samaan luokkaan kuuluvaa tai samaa kuvausta vastaavaa rehuerää ja on todettu, että kyseinen erän osa ei täytä EU:n vaatimuksia, on oletettava, että sama koskee koko rehuerää, ellei yksityiskohtaisesta arvioinnista ilmene, että ei ole mitään näyttöä siitä, että loppuosa erästä ei täyttäisi EU:n vaatimuksia.
Vaikka virallinen näyte otettaisiin automaattisesti, tarkastajan läsnäolo on tarpeen. Jos automaattisessa näytteenotossa käytetään kuitenkin ennalta asetettuja parametreja, joita ei voida muuttaa näytteenoton aikana ja jos osanäytteet kerätään sinetöityyn astiaan, joka estää mahdolliset väärinkäytökset, tarkastajan läsnäolo vaaditaan ainoastaan näytteenoton alussa, aina kun astia on tarpeen vaihtaa ja näytteenoton lopussa.
8.2.2 Staattinen näytteenotto laivalla kuljetettavista eristä
Jos näytteenotossa käytetään staattista tapaa, on sovellettava samaa menettelyä kuin ylhäältä käsin päästäviin varastointitiloihin (siilot) on säädetty käytettäväksi (katso 8.4.1 kohta).
Näytteenotto on suoritettava erän/lastiruuman siitä osasta, johon on pääsy (yläpuolelta). Osanäytteiden lukumäärä määritetään tutkittavan erän koon mukaan. Jos näyte otetaan osasta samaan luokkaan kuuluvaa tai samaa kuvausta vastaavaa rehuerää ja on todettu, että kyseinen erän osa ei täytä EU:n vaatimuksia, on oletettava, että sama koskee koko rehuerää, ellei yksityiskohtaisesta arvioinnista ilmene, että ei ole mitään näyttöä siitä, että loppuosa erästä ei täyttäisi EU:n vaatimuksia.
8.3 Näytteenotto varastoihin sijoitetuista suurista eristä
Näytteenotto on suoritettava erän siitä osasta, johon on pääsy. Osanäytteiden lukumäärä määritetään tutkittavan erän koon mukaan. Jos näyte otetaan osasta samaan luokkaan kuuluvaa tai samaa kuvausta vastaavaa rehuerää ja on todettu, että kyseinen erän osa ei täytä EU:n vaatimuksia, on oletettava, että sama koskee koko rehuerää, ellei yksityiskohtaisesta arvioinnista ilmene, että ei ole mitään näyttöä siitä, että loppuosa erästä ei täyttäisi EU:n vaatimuksia.
8.4 Näytteenotto varastotiloista (siilot)
8.4.1 Näytteenotto siiloista, joihin on (helppo) pääsy yläpuolelta
Näytteenotto on suoritettava erän siitä osasta, johon on pääsy. Osanäytteiden lukumäärä määritetään tutkittavan erän koon mukaan. Jos näyte otetaan osasta samaan luokkaan kuuluvaa tai samaa kuvausta vastaavaa rehuerää ja on todettu, että kyseinen erän osa ei täytä EU:n vaatimuksia, on oletettava, että sama koskee koko rehuerää, ellei yksityiskohtaisesta arvioinnista ilmene, että ei ole mitään näyttöä siitä, että loppuosa erästä ei täyttäisi EU:n vaatimuksia.
8.4.2 Näytteenotto siiloista, joihin ei ole pääsyä yläpuolelta (suljetut siilot)
8.4.2.1
Tällaisiin siiloihin varastoiduista rehuista ei voida ottaa näytteitä staattisesti. Jos siilossa olevasta rehusta on otettava näyte, eikä lähetystä ole mahdollista siirtää, on sovittava toimijan kanssa siitä, että toimija ilmoittaa tarkastajalle, milloin siilo tyhjennetään, jotta näytteenotto voidaan suorittaa liikkuvasta rehusta.
8.4.2.2
Menettelyssä näyte otetaan kaatamalla 50–100 kilon suuruinen määrä astiaan, josta näyte otetaan. Kokoomanäytteen koko vastaa koko erää ja osanäytteiden lukumäärä on suhteessa siilosta astiaan näytteenottoa varten kaadettuun määrään. Jos näyte otetaan osasta samaan luokkaan kuuluvaa tai samaa kuvausta vastaavaa rehuerää ja on todettu, että kyseinen erän osa ei täytä EU:n vaatimuksia, on oletettava, että sama koskee koko rehuerää, ellei yksityiskohtaisesta arvioinnista ilmene, että ei ole mitään näyttöä siitä, että loppuosa erästä ei täyttäisi EU:n vaatimuksia.
8.5 Näytteenotto suurissa suljetuissa säiliöissä olevasta irtorehusta
Tällaisista eristä voidaan usein ottaa näytteet vain purkamisen yhteydessä. Joissakin tapauksissa, kun rehuerän purkua ei ole mahdollista suorittaa tuonti- ja tarkastuspaikassa, olisi näytteet otettava tällaisten säiliöiden purun yhteydessä.
9. NÄYTTEIDEN OTTAMISTA, VALMISTAMISTA JA PAKKAAMISTA KOSKEVAT OHJEET
9.1 Yleistä
Näytteet on otettava ja valmistettava viipymättä noudattaen varotoimenpiteitä, joilla varmistetaan, ettei tuote muutu tai saastu. Kaikkien näytteiden kanssa kosketuksiin joutuvien välineiden, pintojen ja säiliöiden on oltava puhtaita ja kuivia.
9.2 Osanäytteet
Osanäytteet on otettava satunnaisesti ja tasaisesti kaikkialta koko tutkittavasta erästä, ja niiden on oltava suunnilleen samansuuruisia.
Osanäytteen koon on oltava vähintään 100 grammaa tai karkearehun/nurmirehun tapauksessa vähintään 25 grammaa johtuen tällaisen rehun pienestä ominaistiheydestä.
Jos 8 kohdassa vahvistetun näytteenottomenettelyn sääntöjen mukaisesti on otettava alle 40 osanäytettä, niin osanäytteiden koon on oltava suhteessa vaadittuun kokoomanäytteen vähimmäiskokoon (katso 6 kohta).
Jos kyse on pakattujen rehujen näytteenotosta pienistä eristä, jolloin määrällisten vaatimusten mukaan on otettava rajallinen määrä osanäytteitä, osanäyte on yhden alkuperäisen yksikön sisältö, joka ei ylitä yhtä kiloa tai yhtä litraa.
Jos kyse on pakattujen rehujen näytteenotosta pienistä yksiköistä (esim. < 250 g), niin osanäytteen koko riippuu yksikön koosta.
Jos kyse on etämyyntinäytteistä, osanäytteen koko riippuu yksikön koosta ja voi yksittäisissä tapauksissa olla pienempi kuin 100 g tai 100 ml.
9.2.1 Irtorehu
Näytteenotto voidaan tarvittaessa tehdä rehuerää siirrettäessä (lastauksen tai purkamisen yhteydessä).
9.2.2 Pakattu rehu
Kun 5 kohdan mukainen lukumäärä yksiköitä on valittu näytteenottoa varten, kunkin yksikön sisällöstä otetaan osa kairaa tai kauhaa käyttäen. Tarvittaessa näytteet otetaan vasta, kun yksiköt on erikseen tyhjennetty.
9.2.3 Homogeeniset ja homogenoituvat nestemäiset tai puolijuoksevat rehut
Kun 5 kohdan mukainen lukumäärä yksiköitä on valittu näytteenottoa varten, sisältö on tarvittaessa homogenoitava ja vaadittava määrä näytettä otettava kustakin yksiköstä.
Osanäytteet voidaan ottaa myös sisältöä tyhjennettäessä.
9.2.4 Nestemäiset tai puolijuoksevat rehut, joita ei voi homogenoida
Kun 5 kohdan mukainen lukumäärä yksiköitä on valittu näytteenottoa varten, on näytettä otettava rehun eri kerroksista.
Osanäytteet voidaan ottaa myös sisältöä tyhjennettäessä, kuitenkin siten, että ensimmäisiä fraktioita ei oteta talteen.
Kummassakin tapauksessa näytteen kokonaismäärän on oltava vähintään 10 litraa.
9.2.5 Rehukakut ja nuolukivet
Kun 5 kohdan mukainen lukumäärä rehukakkuja tai nuolukiviä on valittu näytteenottoa varten, niin jokaisesta kakusta tai kivestä voidaan ottaa pala. Jos epäillään, että rehukakku tai nuolukivi on epähomogeeninen, näytteeksi voidaan ottaa koko rehukakku tai nuolukivi.
Jos rehukakun tai nuolukiven paino on enintään yksi kilo, osanäyte on yhden rehukakun tai yhden nuolukiven sisältö.
9.3 Kokoomanäytteen koostaminen
Kokoomanäyte muodostetaan sekoittamalla osanäytteet keskenään.
9.4 Lopullisen näytteen valmistaminen
Kokoomanäytteen sisältämä näytemateriaali on sekoitettava huolellisesti (2).
Kukin näyte laitetaan asianmukaiseen säiliöön/astiaan. On toteutettava kaikki tarvittavat varotoimenpiteet, jotta vältetään näytteen koostumuksen muuttuminen, saastuminen tai turmeltuminen kuljetuksen tai varastoinnin aikana.
9.4.1 Tasaisesti jakautuneet aineet
Jos kyse on rehuun tasaisesti jakautuneiden ainesosien tai aineiden valvonnasta, kokoomanäyte voidaan edustavasti supistaa vähintään 2,0 kiloon tai 2,0 litraan (supistettu näyte) (3) ensisijaisesti käyttämällä joko koneellista tai automaattista näytteenjakolaitetta. Jos valvotaan torjunta-ainejäämien esiintymistä palkokasveissa, viljanjyvissä ja pähkinöissä, supistetun näytteen vähimmäiskoko on 3 kiloa. Jos rehutyyppi on sellaista, että näytteenjakolaitetta ei voida käyttää tai laitetta ei ole käytettävissä, näyte voidaan supistaa neljännesmenetelmällä.
Kokoomanäytteestä tai supistetuista näytteistä otetaan sen jälkeen lopulliset näytteet (valvontaa, oikeussuojaa ja mahdollisesti vertaamista varten), jotka ovat likimäärin saman kokoisia ja täyttävät 7 kohdassa vahvistetut määrälliset vaatimukset.
9.4.2 Epätasaisesti jakautuneet aineet
Jos kyse on sellaisten ainesosien, muuntogeeninen aines mukaan lukien, tai aineiden valvonnasta, jotka ovat todennäköisesti epätasaisesti jakautuneina rehussa, kokoomanäytteen on oltava:
|
i) |
täydellisesti homogenoitu. Homogenoidusta kokoomanäytteestä otetaan sen jälkeen lopulliset näytteet (valvontaa, oikeussuojaa ja mahdollisesti vertaamista varten), jotka ovat likimäärin saman kokoisia ja täyttävät 7 kohdassa vahvistetut määrälliset vaatimukset. tai |
|
ii) |
supistettu vähintään 2 kiloksi tai 2 litraksi (4) käyttämällä mekaanista tai automaattista näytteenjakolaitetta. Vain siinä tapauksessa, että rehutyyppi on sellainen, ettei näytteenjakolaitetta voida käyttää, näyte voidaan tarvittaessa supistaa neljännesmenetelmällä. Asetuksen (EU) N:o 619/2011 puitteissa suoritettavan muuntogeenisen aineksen esiintymisen valvontaa varten supistetussa näytteessä on oltava vähintään 35 000 siementä/jyvää, jotta olisi mahdollista ottaa vähintään 10 000 siemenen/jyvän lopulliset näytteet valvontatoimenpiteitä, oikeussuojaa ja mahdollisesti vertaamista varten (katso 6 kohdan alaviite (**) ja 7 kohdan alaviite (*)). |
Supistetusta näytteestä otetaan sen jälkeen lopulliset näytteet, jotka ovat likimäärin saman kokoisia ja täyttävät 7 kohdassa vahvistetut määrälliset vaatimukset.
9.5 Näytteiden pakkaaminen
Säiliöt tai pakkaukset sinetöidään ja varustetaan etiketillä siten, ettei niitä voi avata vahingoittamatta sinettiä. Koko etiketin on oltava suljettu sinetillä. Vaihtoehtoisesti näyte voidaan panna astiaan, joka voidaan sulkea siten, ettei sitä voi avata ilman, että astia tai säiliö rikkoutuu pysyvästi; näin estetään astian tai säiliön käyttö uudelleen.
9.6 Näytteiden toimittaminen laboratorioon
Näyte lähetetään viipymättä nimettyyn viralliseen laboratorioon yhdessä analyysin suorittajan tarvitsemien tietojen kanssa.
10. NÄYTTEENOTTOPÖYTÄKIRJA
Jokaisesta näytteenotosta on laadittava näytteenottopöytäkirja, josta jokainen tutkittava erä ja sen määrä voidaan yksiselitteisesti tunnistaa.
Näytteenottopöytäkirjassa on mainittava myös mahdolliset poikkeamat tässä asetuksessa säädetystä näytteenottomenettelystä.
Sen lisäksi, että näytteenottopöytäkirja toimitetaan virallisen tutkimuslaboratorion saataville, se toimitetaan rehualan toimijan saataville ja/tai rehualan toimijan nimeämän laboratorion saataville.
11. ETÄMYYNTINÄYTE
|
— |
Etämyyntinäytettä varten rehu pyydetään rehualan toimijalta etäviestintävälineiden välityksellä. Toimivaltaisen viranomaisen ei tässä tapauksessa ole rehua pyydettäessä ilmoitettava rehualan toimijalle virallista henkilöllisyyttään, ja se voi myös käyttää valehenkilöllisyyttä. |
|
— |
Tehtävään valtuutetun henkilön on otettava etämyyntinäytteestä kokoomanäyte ja lopulliset näytteet välittömästi sen jälkeen, kun lähetys on vastaanotettu. Kokoomanäytteen valmistamiseksi on otettava riittävä määrä osanäytteitä sattumanvaraisesti ja tasaisesti koko vastaanotetusta ja huolellisesti sekoitetusta/homogenoidusta määrästä, mahdollisuuksien mukaan 5 kohdassa sekä 9.2 ja 9.3 kohdassa vahvistettujen periaatteiden mukaisesti. Jos rehu on pakattu yksittäisiksi yksiköiksi, olisi hankittava vähintään neljä yksikköä, joista on otettava vähintään yksi osanäyte. Mikäli tapauskohtaisesti ilmenee, että hankitut yksiköt ovat peräisin eri eristä, tutkittavien yksiköiden lukumäärää on vähennettävä ja rajoitettava samasta erästä peräisin oleviin yksiköihin. Jos kyseessä on rehuun epätasaisesti jakautuneiden ainesosien tai aineiden määrittäminen etämyyntinäytteestä, osanäytteiden lukumäärän on oltava vähintään 2,5 kertaa suurempi kuin rehuun tasaisesti jakautuneiden aineiden määrittämiseen tarvittavien näytteiden lukumäärä. Kokoomanäytteestä otetaan sitä vastaavat lopulliset näytteet (valvontaa, oikeussuojaa ja mahdollisesti vertaamista varten) 9.4 kohdassa vahvistettujen periaatteiden mukaisesti siinä määrin kuin on mahdollista, ja näytteenottopöytäkirjasta ilmenee, että näyte on etämyyntinäyte. Toimivaltainen viranomainen ilmoittaa tämän jälkeen välittömästi rehualan toimijalle näytteen ottamisesta. Rehualan toimijalle ilmoitetaan myös, että toimivaltainen viranomainen säilyttää, aina kun mahdollista, yhden näytteen (oikeussuojaa varten) toimijan saatavilla määritellyssä paikassa, tai että näyte on lähetetty rehualan toimijalle tai tämän nimeämään laboratorioon voimassa olevien kansallisten sääntöjen mukaisesti. Jos näyte lähetetään suoraan viralliseen laboratorioon, lopullisen näytteen valmistuksen ja sinetöinnin tekevät tähän tehtävään valtuutetut henkilöt tai se tehdään tähän tehtävään valtuutettujen henkilöiden läsnäollessa. Lopullisten näytteiden muodostamisen jälkeen etämyyntinäytteiden näytteenottopöytäkirja on välittömästi lähetettävä toimivaltaiselle viranomaiselle, joka ilmoittaa rehualan toimijalle näytteen ottamisesta. Määrän, jonka toimivaltainen viranomainen on hankkinut rehualan toimijalta, katsotaan edustavan samaan luokkaan kuuluvan tai samaa kuvausta vastaavan rehuerän osaa. Jos kyseinen erän osa ei täytä EU:n vaatimuksia, Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 178/2002 (5) 15 artiklan mukaisesti on oletettava – myös etämyyntinäytteen osalta –, että sama koskee koko rehuerää, ellei yksityiskohtaisesta arvioinnista (tarvittaessa paikan päällä tehtävässä tarkastuksessa) ilmene, että ei ole mitään näyttöä siitä, että loppuosa erästä ei täyttäisi EU:n vaatimuksia. |
(1) Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EY) N:o 767/2009, annettu 13 päivänä heinäkuuta 2009, rehun markkinoille saattamisesta ja käytöstä, Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 1831/2003 muuttamisesta sekä neuvoston direktiivin 79/373/ETY, komission direktiivin 80/511/ETY, neuvoston direktiivien 82/471/ETY, 83/228/ETY, 93/74/ETY, 93/113/EY ja 96/25/EY ja komission päätöksen 2004/217/EY kumoamisesta (EUVL L 229, 1.9.2009, s. 1).
(*1) Jos saatu luku ei ole kokonaisluku, se pyöristetään ylöspäin lähimpään kokonaislukuun.
(*2) Jos nestettä ei saada homogeeniseksi, osanäytteiden lukumäärää on korotettava.
(*3) Jos yksikön avaaminen saattaa vaikuttaa analyysiin (esim. herkästi pilaantuvat kosteat rehut), osanäyte on avaamaton yksikkö.
(*4) Jos yksikön sisällön paino on enintään 1 kilo tai yksi litra, osanäyte on yhden alkuperäisyksikön sisältö.
(*5) Jos saatu luku ei ole kokonaisluku, se pyöristetään ylöspäin lähimpään kokonaislukuun.
(*6) Jos vaadittuja osanäytteitä ei ole mahdollista ottaa tietyissä tilanteissa (esim. säilörehu) aiheuttamatta sellaista vahinkoa erälle, jota ei voida hyväksyä, niin näissä tapauksissa voidaan soveltaa vaihtoehtoista näytteenottomenetelmää. Tällaisten erien näytteenottoa varten laaditut ohjeet ovat saatavilla osoitteessa https://food.ec.europa.eu/system/files/2016-10/animal-feed-guidance_documents_691_2013_en.pdf
(*7) Jos saatu luku ei ole kokonaisluku, se pyöristetään ylöspäin lähimpään kokonaislukuun.
(*8) Jos näytteenoton kohteena oleva rehu on arvokasta, kokoomanäytteen määrä voi olla pienempi, jos asia kuvataan ja dokumentoidaan näytteenottopöytäkirjassa.
(*9) Rehun virallisessa valvonnassa käytettävistä näytteenotto- ja määritysmenetelmistä tutkittaessa sellaisen muuntogeenisen aineksen esiintymistä, jota koskeva lupamenettely on kesken tai jonka lupa ei ole enää voimassa, 24 päivänä kesäkuuta 2011 annetun komission asetuksen (EU) N:o 619/2011 (EUVL L 166, 25.6.2011, s. 9) säännösten mukaisesti muuntogeenisen aineksen esiintymisen valvomiseksi otetussa kokoomanäytteessä on oltava vähintään 35 000 siementä/jyvää. Näin ollen maissin osalta kokoomanäytteen koon on oltava vähintään 10,5 kg ja soijapavun osalta 7 kg. Muiden siementen ja jyvien, kuten ohran, hirssin, kauran, riisin, rukiin ja vehnän sekä rapsinsiementen osalta 4 kg:n kokoinen kokoomanäyte vastaa yli 35 000:ta siementä/jyvää.
(*10) Pakatun rehun osalta kokoomanäytteen 4 kg:n kokoa ei ehkä ole mahdollista saavuttaa johtuen yksittäisten yksiköiden koosta.
(*11) Jos kyse on karkearehusta tai nurmirehusta, jonka ominaistiheys on pieni (esim. heinä, olki), kokoomanäytteen koon on oltava vähintään 1 kg.
(*12) Asetuksen (EU) N:o 619/2011 säännösten mukaisesti muuntogeenisen aineksen esiintymisen valvomiseksi otetussa lopullisessa näytteessä on oltava vähintään 10 000 siementä/jyvää. Näin ollen maissin osalta lopullisen näytteen koon on oltava vähintään 3 000 g ja soijapavun osalta 2 000 g. Muiden siementen ja jyvien, kuten ohran, hirssin, kauran, riisin, rukiin ja vehnän sekä rapsinsiementen osalta 500 g:n kokoinen lopullinen näyte vastaa yli 10 000:ta siementä/jyvää.
(*13) Jos kokoomanäytteen koko on huomattavasti pienempi kuin 4 kiloa tai litraa (ks. alaviitteet, 6 kohta), lopullinen näyte voi olla myös pienempi, jos asia kuvataan ja dokumentoidaan näytteenottopöytäkirjassa.
(*14) Jos näytteet otetaan palkokasveista, viljanjyvistä ja pähkinöistä torjunta-ainejäämien määrittelemiseksi, lopullisen näytteen on oltava vähintään 1 kg komission direktiivin 2002/63/EY, annettu 11 päivänä heinäkuuta 2002, yhteisön näytteenottomenettelyistä kasvi- ja eläinperäisten tuotteiden torjunta-ainejäämien virallisessa tarkastuksessa ja direktiivin 79/700/ETY kumoamisesta (EYVL L 187, 16.7.2002, s. 30), säännösten mukaisesti.
(*15) Jos kyse on visuaalisesta tarkastuksesta tai mikroskooppitutkimuksesta, tutkittavaksi tarkoitetun lopullisen näytteen on oltava kooltaan 1 kg.
(2) Kaikki kokkareet on hienonnettava (tarvittaessa ottamalla ne erilleen näytteestä ja panemalla ne hienonnettuna näytteeseen takaisin).
(3) Paitsi jos kyse on karkearehusta/nurmirehusta, jonka ominaistiheys on pieni.
(4) Paitsi jos kyse on karkearehusta/nurmirehusta, jonka ominaistiheys on pieni.
(5) Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EY) N:o 178/2002, annettu 28 päivänä tammikuuta 2002, elintarvikelainsäädäntöä koskevista yleisistä periaatteista ja vaatimuksista, Euroopan elintarviketurvallisuusviranomaisen perustamisesta sekä elintarvikkeiden turvallisuuteen liittyvistä menettelyistä (EYVL L 31, 1.2.2002, s. 1).
LIITE II
”LIITE II
REHUJEN MÄÄRITYSMENETELMIÄ KOSKEVAT YLEISET SÄÄNNÖKSET
A. NÄYTTEIDEN VALMISTAMINEN MÄÄRITYSTÄ VARTEN
1. Tarkoitus
Tässä liitteessä esitettävät menettelyt koskevat näytteiden valmistusta määritystä varten; näytteet lähetetään tutkimuslaboratorioihin sen jälkeen, kun ne on otettu liitteessä I vahvistettujen säännösten mukaisesti.
Laboratorionäytteet on valmistettava siten, että määritysmenetelmää varten punnittava määrä näytettä on homogeeninen ja edustaa tutkittavaa lopullista näytettä.
Tässä liitteessä kuvattujen menettelyjen lisäksi on noudatettava EN ISO 6498 -standardin mukaisia näytteiden valmistelua koskevia suuntaviivoja.
2. Varotoimenpiteet
Näytteen valmistuksessa noudatettava menettely riippuu käytettävistä määritysmenettelyistä ja valvonnan kohteena olevista ainesosista tai aineista. Tästä syystä on olennaisen tärkeää, että näytteiden esikäsittely on käytettävien määritysmenettelyjen ja valvonnan kohteena olevien ainesosien tai aineiden kannalta asianmukainen.
Kaikki toimenpiteet on suoritettava siten, että vältetään mahdollisimman hyvin näytteen saastuminen ja sen koostumuksen muuttuminen.
Näyte on jauhettava, sekoitettava ja seulottava viipymättä siten, että se altistuu ilmalle ja valolle mahdollisimman vähän. Sellaisia myllyjä ja jauhatuslaitteita, joissa näytteen huomattava lämpeneminen on todennäköistä, ei pidä käyttää.
On suositeltavaa jauhaa erityisen lämmönarat rehut käsin. Lisäksi on huolehdittava siitä, ettei itse välineistö ole kontaminaation lähde.
On osoittautunut, että tietyissä tapauksissa näytteen homogenointi siten, että siitä valmistetaan liete veden kanssa käyttämällä korkean leikkausvoiman sekoitusta, tuottaa homogeenisempiä osanäytteitä kuin kuivana homogenointi tai jauhaminen, etenkin kun kyseessä ovat heterogeenisesti jakautuneet kemialliset aineet Myös homogenointi riittävällä kuivajauhamisella voi kuitenkin tuottaa homogeenisiä alinäytteitä.
Joissain tapauksissa, kuten torajyvän ja haitallisten kasviperäisten epäpuhtauksien määrityksessä, näytteen homogenointia ei voi tehdä jauhamalla, vaan se on tehtävä sekoittamalla näytettä riittävästi.
Jos näytettä ei voida valmistaa ilman, että sen kosteuspitoisuus muuttuu merkittävästi, on kosteuspitoisuus määritettävä ennen valmistusta ja sen jälkeen liitteessä III olevassa A osassa säädetyn menetelmän mukaisesti.
3. Menettely
3.1 Yleinen menettely
Näyte määritysmenetelmää varten otetaan lopullisesta homogenoidusta näytteestä. Kartiomurskaimen ja neljännesmenetelmän käyttöä ei suositella, koska ne saattavat aiheuttaa suuren jakovirheriskin.
3.1.1
|
— |
Lopullinen näyte sekoitetaan ja kerätään tarkoituksenmukaiseen puhtaaseen, kuivaan ja ilmatiiviisti suljettavaan säiliöön. Näyte sekoitetaan uudelleen täydellisen homogenoinnin varmistamiseksi välittömästi ennen määritysmenetelmää varten tehtävää näytteen punnitsemista. |
3.1.2
|
— |
Jollei määritysmenetelmissä toisin mainita, lopullinen näyte kuivataan kosteuspitoisuuteen 8–12 prosenttia käyttäen esikuivatusmenettelyä, joka esitetään liitteessä III olevan A osan 4.3 kohdassa kuvatun kosteudenmääritysmenettelyn yhteydessä. Tämän jälkeen käsittelyä jatketaan edellä 3.1.1 kohdassa esitetyllä tavalla. |
3.1.3
|
— |
Lopullinen näyte kerätään sopivaan puhtaaseen, kuivaan ja ilmatiiviisti suljettavaan säiliöön. Näyte sekoitetaan perusteellisesti täydellisen homogenoinnin varmistamiseksi välittömästi ennen määritystä varten tehtävää määräosan punnitsemista. |
3.1.4
|
— |
Jos lopullista näytettä ei voida valmistaa jollain edellä esitetyllä tavalla, se on valmistettava sellaisella menettelyllä, jolla varmistetaan, että määritysmenetelmää varten punnitut näytteet ovat homogeenisia ja edustavat lopullisia näytteitä. |
3.2 Erityismenettely, jos kyse on visuaalisesta tarkastuksesta tai mikroskooppitutkimuksesta tai jos koko kokoomanäyte homogenoidaan
|
— |
Jos kyse on visuaalisesta tarkastuksesta (ilman mikroskooppia), niin tutkitaan kokoomanäyte tai lopullinen näyte kokonaisuudessaan. |
|
— |
Jos kyse on mikroskooppitutkimuksesta, laboratorio saa supistaa kokoomanäytettä tai siitä supistettua näytettä edelleen. Lopulliset näytteet toimijan oikeussuojan takaamiseksi ja mahdollisesti vertailumittauksia varten otetaan samalla näytteenjakomenettelyllä kuin otetaan vastaavasti lopullinen näyte valvontatoimenpiteitä varten. |
|
— |
Jos koko kokoomanäyte homogenoidaan, lopulliset näytteet otetaan homogenoidusta kokoomanäytteestä. |
|
— |
Torajyvän ja haitallisten kasviperäisten epäpuhtauksien määritystä varten lopullinen näyte on jaettava kahdeksi samanpainoiseksi alinäytteeksi, joiden koko on noin 500 grammaa. Yksi alinäyte tutkitaan. Jos alinäytteestä saatu tulos on enintään 50 prosenttia enimmäispitoisuudesta (analyyttinen kynnysarvo), näyte on enimmäispitoisuusvaatimuksen mukainen. Jos tulos on yli 50 prosenttia enimmäispitoisuudesta, myös toinen alinäyte on tutkittava, ja näiden kahden alinäytteen tulosten keskiarvoa on käytettävä sen tarkastamiseen, onko näyte enimmäispitoisuusvaatimuksen mukainen. |
4. Näytteiden säilytys
Näytteet on säilytettävä lämpötilassa, jossa niiden koostumus ei muutu. Vitamiinien tai valolle erityisen herkkien aineiden määritykseen tarkoitetut näytteet on varastoitava olosuhteissa, joissa valo ei pääse vaikuttamaan niihin haitallisesti.
B. MÄÄRITYSMENETELMISSÄ KÄYTETTÄVIÄ REAGENSSEJA JA VÄLINEITÄ KOSKEVAT SÄÄNNÖKSET
|
1. |
Jollei määritysmenetelmissä toisin mainita, kaikkien reagenssien on oltava analyysilaatua (p.a.). Hivenainejäämiä määritettäessä reagenssien puhtaus on tarkistettava nollanäytteellä. Saatujen tuloksien mukaan voi reagenssien lisäpuhdistus olla tarpeen. |
|
2. |
Määritysmenetelmän työvaiheissa, joihin liittyy liuosten valmistusta, laimennusta, huuhtelua tai pesua ja joissa käytettävän liuottimen tai laimennusliuoksen laatua ei ole mainittu, on käytettävä vettä. Pääsääntöisesti tämän veden on oltava demineralisoitua tai tislattua. Tietyissä erityistapauksissa, jotka on mainittu määritysmenetelmissä, on vesi puhdistettava erityisillä puhdistusmenettelyillä. |
|
3. |
Tutkimuslaboratorioissa käytettävistä välineistä määritysmenetelmissä mainitaan ainoastaan erikoisinstrumentit ja -välineet tai erityiskäyttöön tarkoitetut instrumentit ja välineet. Niiden on oltava puhtaita etenkin määritettäessä hyvin pieniä ainemääriä. |
C. MÄÄRITYSMENETELMIEN KÄYTTÖ JA TULOSTEN ILMOITTAMINEN
1. Uuttomenettely
Useat menetelmät edellyttävät erityistä uuttomenettelyä. Pääsääntöisesti voidaan soveltaa myös muita uuttomenettelyjä kuin menetelmän kuvauksessa tarkoitettu menettely, jos voidaan osoittaa, että käytetyn menettelyn uuttoteho on analysoitavan materiaalin osalta samantasoinen kuin menetelmässä kuvatun menettelyn uuttoteho.
2. Puhdistusmenettely
Useat menetelmät edellyttävät erityistä puhdistusmenettelyä. Pääsääntöisesti voidaan soveltaa myös muita puhdistusmenettelyjä kuin menetelmän kuvauksessa tarkoitettu menettely, jos voidaan osoittaa, että käytetty puhdistusmenettely johtaa tutkittavaa materiaalia analysoitaessa analyysituloksiin, jotka vastaavat menetelmässä mainittua menettelyä käytettäessä saatuja tuloksia.
3. Määritysten lukumäärä
Jos haitallisten aineiden määrityksessä ensimmäisen määrityksen tulos on merkittävästi (> 50 %) valvottavaa arvoa alempi, lisämääritykset eivät ole tarpeen edellyttäen, että asianmukaisia laatumenettelyjä on sovellettu. Muissa tapauksissa rinnakkaismääritys (toinen määritys) on tarpeen, jotta voidaan sulkea pois mahdollinen sisäinen ristikontaminaatio tai näytteiden sekoittuminen vahingossa. Tarkempaan arviointiin käytetään näiden kahden määrityksen keskiarvoa.
Jos rehun lisäaineiden vähimmäis- tai enimmäispitoisuuksien valvonnassa ensimmäisen määrityksen tulokset ylittävät vähimmäispitoisuuden tai alittavat enimmäispitoisuuden, lisämääritykset eivät ole tarpeen edellyttäen, että asianmukaisia laatumenettelyjä on sovellettu. Muissa tapauksissa rinnakkaismääritys (toinen määritys) on tarpeen, jotta voidaan sulkea pois mahdollinen sisäinen ristikontaminaatio tai näytteiden sekoittuminen vahingossa. Tarkempaan arviointiin käytetään näiden kahden määrityksen keskiarvoa.
Jos kyse on aineen tai ainesosan ilmoitetun pitoisuuden valvonnasta ja jos ensimmäisen määrityksen tulos vahvistaa ilmoitetun pitoisuuden eli määrityksen tulos on ilmoitetun pitoisuuden hyväksyttävällä vaihteluvälillä, lisämääritykset eivät ole tarpeen edellyttäen, että asianmukaisia laatumenettelyjä on sovellettu. Muissa tapauksissa rinnakkaismääritys (toinen määritys) on tarpeen, jotta voidaan sulkea pois mahdollinen sisäinen ristikontaminaatio tai näytteiden sekoittuminen vahingossa. Tarkempaan arviointiin käytetään näiden kahden määrityksen keskiarvoa (keskimääräinen määritystulos on tai ei ole ilmoitetun pitoisuuden hyväksyttävällä vaihteluvälillä).
Joissain tapauksissa hyväksyttävä vaihteluväli määritellään lainsäädännössä, esimerkiksi Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksessa (EY) N:o 767/2009 ja (EU) 2019/4 (1).
4. Käytetyn määritysmenetelmän ilmoittaminen
Tutkimustodistuksessa on mainittava käytetty määritysmenetelmä.
5. Määritystuloksen ilmoittaminen
Määritystulos on ilmaistava määritysmenetelmässä vahvistetulla tavalla asianmukaisella merkitsevien numeroiden tarkkuudella, ja tulos on tarvittaessa korjattava sen mukaan, mikä lopullisen näytteen kosteuspitoisuus oli ennen näytteen valmistamista.
Useimmat EU:n rehulainsäädännössä säännellyt tasot (esim. enimmäispitoisuus ja vähimmäispitoisuus) on vahvistettu rehulle, jonka kosteuspitoisuus on 12 prosenttia. Jotta näytteestä mitattua määritystulosta voidaan arvioida suhteessa säänneltyyn tasoon, määritystulos on sen vuoksi ensin jaettava näytteen kuiva-ainepitoisuudella (prosentteina) ja kerrottava luvulla 88, kuten seuraavassa yhtälössä esitetään:
Tässä yhtälössä:
|
Mc |
: |
näytteen kosteuspitoisuus (prosentteina). 100 – Mc vastaa näin ollen näytteen kuiva-ainepitoisuutta (prosentteina). |
|
Rana |
: |
näytteestä mitattu määritystulos |
|
R12 % |
: |
tulos rehussa, jonka kosteuspitoisuus on 12 prosenttia; arvioidaan suhteessa säänneltyyn tasoon. |
Lisäksi, jos seuraavat edellytykset täyttyvät:
|
— |
määrityksen tulos on merkittävästi (> 50 %) tuotemerkintöjä / valvottavia arvoja alempi tai korkeampi (sen mukaan, onko tuotemerkintä/arvo enimmäispitoisuus vai vähimmäispitoisuus); |
|
— |
näytteenoton kohteena olevan rehun kosteuspitoisuus on tiedossa ja voidaan varmistaa, että kosteuspitoisuuden korjaus ei muuta arviointia, siinä tapauksessa – edellyttäen, että asianmukaisia laatumenettelyjä on sovellettu ja määrityksen ainoana tarkoituksena on todeta säännösten noudattaminen – kosteuspitoisuuden korjaus voidaan jättää tekemättä (esimerkiksi tapauksissa, joissa arvoa tai säädeltyä tasoa ei ole), ellei se ole tarpeen tulkintaa varten. |
Jos määritystulos korjataan kosteuspitoisuuden mukaan, myös vastaava mittauksen epävarmuus on korjattava saman menettelyn mukaisesti.
Jos kyseessä on torajyvän tai haitallisten kasviperäisten epäpuhtauksien määritys visuaalisen tarkastuksen tai mikroskooppitutkimuksen avulla, kosteuspitoisuuden korjaus ei ole tarpeen.
6. Mittauksen analyyttinen epävarmuus ja saanto haitallisten aineiden määrityksessä
Direktiivissä 2002/32/EY tarkoitettujen haitallisten aineiden ollessa kyseessä eläinten rehuksi tarkoitettua tuotetta ei pidetä vahvistetun enimmäispitoisuuden mukaisena, kun kyse on kosteuspitoisuudeltaan 12 prosentin rehusta, jos kahden toisistaan riippumattoman määritystuloksen keskiarvon katsotaan ylittävän enimmäispitoisuuden, kun otetaan huomioon mittaukseen liittyvä laajennettu analyyttinen epävarmuus, joka saadaan käyttämällä kattavuuskerrointa 2 ja jolla saadaan noin 95 prosentin luottamustaso, sekä korjaus saannon suhteen. Tämä tarkoittaa, että vaatimustenmukaisuuden arvioinnissa käytetään määritettyä pitoisuutta, joka on korjattu saannon suhteen ja josta on vähennetty mittaukseen liittyvä laajennettu analyyttinen epävarmuus. Tätä menettelyä voidaan soveltaa ainoastaan tapauksiin, joissa määritysmenetelmä on sellainen, että mittaukseen liittyvä laajennettu analyyttinen epävarmuus sekä korjaus saannon suhteen voidaan arvioida (ei esimerkiksi vaadita, jos kyse on visuaalisesta tarkastuksesta / mikroskooppitutkimuksesta).
Jos oikeussuojaa varten otetusta näytteestä saatu määritystulos ylittää enimmäispitoisuuden (ottamatta huomioon mittaukseen liittyvää laajennettua analyyttistä epävarmuutta), se vahvistaa virallista valvontaa varten otetun näytteen vaatimustenvastaisuuden, ellei asiasta ole annettu erityisiä kansallisia sääntöjä.
Määritystulos on esitettävä seuraavalla tavalla (sikäli kuin käytetty määritysmenetelmä sallii mittaukseen liittyvän analyyttisen epävarmuuden arvioinnin):
|
a) |
tarvittaessa saannon suhteen korjattuna, ja jos korjataan, siitä on ilmoitettava. Saantoaste on ilmoitettava, ellei systemaattisen virheen olennainen korjaaminen ole osa menettelyä, jolloin systemaattinen virhe on mitatun arvon ja vertailupitoisuuden välinen ero. Korjaus saannon suhteen ei ole tarpeen, jos saantoaste on 90–110 prosenttia. |
|
b) |
muodossa x +/– U, jossa x on määritystulos ja U on mittaukseen liittyvä laajennettu analyyttinen epävarmuus, käyttäen kattavuuskerrointa 2 (2), jolloin luottamustaso on noin 95 prosenttia. |
Jos määrityksen tulos on kuitenkin merkittävästi (> 50 %) valvottavaa arvoa alempi ja edellyttäen, että asianmukaisia laatumenettelyjä on sovellettu ja määrityksen ainoana tarkoituksena on todeta säännösten noudattaminen, saantoasteen ja mittaukseen liittyvän laajennetun analyyttisen epävarmuuden ilmoittaminen voidaan jättää pois (esimerkiksi tapauksissa, joissa arvoa tai säädeltyä tasoa ei ole), ellei se ole tarpeen tulkintaa varten.
7. Mittauksen analyyttinen epävarmuus ja saanto rehun lisäaineiden määrityksessä
Rehun lisäaineiden hyväksyttyjen vähimmäis- ja enimmäispitoisuuksien noudattamisen toteamista varten lisäaineen määrää ei pidetä vahvistettujen vähimmäis- ja enimmäispitoisuuksien mukaisena, jos katsotaan, että kahden toisistaan riippumattoman määritystuloksen keskiarvo, suhteutettuna kosteuspitoisuudeltaan 12 prosentin rehuun, on:
|
— |
suurempi kuin enimmäispitoisuus, kun otetaan huomioon mittaukseen liittyvä laajennettu analyyttinen epävarmuus sekä korjaus saannon suhteen. Tämä tarkoittaa, että vaatimustenmukaisuuden arvioinnissa käytetään määritettyä pitoisuutta (eli kahden määrityksen keskiarvoa), joka on korjattu saannon suhteen ja josta on vähennetty mittaukseen liittyvä laajennettu analyyttinen epävarmuus. |
|
— |
pienempi kuin vähimmäispitoisuus, kun otetaan huomioon mittaukseen liittyvä laajennettu analyyttinen epävarmuus sekä korjaus saannon suhteen. Tämä tarkoittaa, että vaatimustenmukaisuuden arvioinnissa käytetään määritettyä pitoisuutta (eli kahden määrityksen keskiarvoa), joka on korjattu saannon suhteen ja johon on lisätty mittaukseen liittyvä laajennettu analyyttinen epävarmuus. |
Jos oikeussuojaa varten otetusta näytteestä saatu määritystulos ylittää enimmäispitoisuuden (ottamatta huomioon mittaukseen liittyvää laajennettua analyyttistä epävarmuutta), se vahvistaa virallista valvontaa varten otetun näytteen vaatimustenvastaisuuden, ellei asiasta ole annettu erityisiä kansallisia sääntöjä.
Määritystulos on esitettävä seuraavalla tavalla (sikäli kuin käytetty määritysmenetelmä sallii mittaukseen liittyvän analyyttisen epävarmuuden arvioinnin):
|
a) |
tarvittaessa saannon suhteen korjattuna, ja jos korjataan, siitä on ilmoitettava. Saantoaste on ilmoitettava, ellei systemaattisen virheen olennainen korjaaminen ole osa menettelyä, jolloin systemaattinen virhe on mitatun arvon ja vertailupitoisuuden välinen ero. Korjaus saannon suhteen ei ole tarpeen, jos saantoaste on 90–110 prosenttia. |
|
b) |
muodossa x +/– U, jossa x on määritystulos (kahden määrityksen keskiarvo) ja U on mittaukseen liittyvä laajennettu analyyttinen epävarmuus, käyttäen kattavuuskerrointa 2 (3), jolloin luottamustaso on noin 95 prosenttia. |
(1) Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EU) 2019/4, annettu 11 päivänä joulukuuta 2018, lääkerehun valmistuksesta, markkinoille saattamisesta ja käytöstä sekä Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 183/2005 muuttamisesta ja neuvoston direktiivin 90/167/ETY kumoamisesta (EUVL L 4, 7.1.2019, s. 1).
(2) Luottamusväli 95 prosenttia voidaan saavuttaa käyttämällä muuta kerrointa, kuten Studentin kerrointa.
(3) Luottamusväli 95 prosenttia voidaan saavuttaa käyttämällä muuta kerrointa, kuten Studentin kerrointa.
LIITE III
”LIITE III
REHUAINEIDEN JA REHUSEOSTEN KOOSTUMUKSEN VALVONNASSA KÄYTETTÄVÄT MÄÄRITYSMENETELMÄT
A. KOSTEUDEN MÄÄRITYS
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää rehun kosteuspitoisuus. Jos rehu sisältää haihtuvia aineita, kuten orgaanisia happoja, on huolehdittava siitä, että kosteuspitoisuuden kanssa määritetään myös merkittäviä määriä haihtuvia aineita.
Menetelmä ei koske pääasiassa maitotuotteista koostuvien rehuaineiden ja rehuseosten analyysiä, eläin- ja kasvirasvojen ja -öljyjen analyysiä eikä öljysiementen ja öljypitoisten hedelmien analyysiä.
Öljysiementen kosteuspitoisuuden määritys tehdään kosteuspitoisuuden ja haihtuvien aineiden pitoisuuden määritystä koskevan EN ISO 665 -standardin (Determination of moisture and volatile matter content) mukaisen menetelmän mukaisesti sillä oletuksella, että soijapavut on jauhettava ennen kosteuspitoisuuden määritystä.
2. Periaate
Näyte kuivataan määrätyissä olosuhteissa, jotka vaihtelevat rehun laadun mukaan. Painohäviö määritetään punnitsemalla. Hyvin kosteat, kiinteät rehunäytteet on syytä esikuivata ennen varsinaista kosteusmääritystä.
3. Välineistö
|
3.1 |
Kosteutta imemättömästä materiaalista valmistettu mylly, joka on helppo puhdistaa ja jolla saadaan aikaan nopea, tasainen jauhautuminen mutta jolla vältetään havaittavissa oleva kuumentuminen ja ulkopuolisen ilman vaikutus mahdollisimman hyvin ja joka on 4.1.1 ja 4.1.2 kohdassa säädettyjen vaatimusten mukainen (esimerkiksi vasaramyllyt, vesijäähdytteiset pienoismyllyt, kartiomyllyt, hitaasti liikkuvat tai hammaspyörillä varustetut hienonnuslaitteet). |
|
3.2 |
Analyysivaaka, jonka tarkkuus on 1 mg. |
|
3.3 |
Lasisia tai korroosionkestävästä metallista valmistettuja kuivausastioita, jotka voidaan sulkea ilmatiiviisti kannella; työtaso, jolle testattava näyte voidaan levittää niin, että sitä on noin 0,3 g/cm2. |
|
3.4 |
Sähkölämmitteinen, tasalämpöinen ja nopeasti säädettävissä oleva lämpökaappi (± 2 °C), jossa on tuuletusjärjestelmä (1). |
|
3.5 |
Säädettävä sähkölämmitteinen vakuumilämpökaappi, jossa on öljypumppu ja johon voidaan johtaa kuumaa, kuivaa ilmaa tai jossa voidaan käyttää kuivausainetta (kuten kalsiumoksidia). |
|
3.6 |
Eksikkaattori, jossa on paksu rei’itetty metalli- tai posliinilevy ja joka sisältää tehokasta kuivausainetta. |
4. Menettely
|
Huom. |
Tässä jaksossa kuvatut toimenpiteet on suoritettava välittömästi näytelähetyksen avaamisen jälkeen. Määritykset on suoritettava ainakin kahtena rinnakkaismäärityksenä. |
4.1 Valmistaminen
4.1.1
Punnitaan vähintään 50 g näytettä. Tarvittaessa se jauhetaan tai jaetaan sopivalla tavalla kosteuspitoisuuden muuttumista välttäen (ks. 6 kohta).
4.1.2
Punnitaan vähintään 50 g näytettä. Se jauhetaan niin hienoksi, että vähintään 50 prosenttia näytteestä läpäisee seulan, jonka reikien koko on 0,5 mm, ja enintään 10 prosenttia näytteestä ei läpäise 1 mm:n pyöreäreikäistä seulaa.
4.1.3
Punnitaan noin 25 g näytettä 10 mg:n tarkkuudella, lisätään sopiva määrä 10 mg:n tarkkuudella punnittua vedetöntä hiekkaa ja sekoitetaan kunnes saadaan homogeeninen seos.
4.2 Kuivaus
Näyteastia (3.3) kuivataan kansineen 103 °C:seen asetetussa lämpökaapissa 30 minuuttia +/- 1 minuutti. Astia poistetaan lämpökaapista ja annetaan jäähtyä ympäristön lämpötilaan eksikkaattorissa (3.6).
4.2.1
Näyteastia punnitaan kansineen 1 mg:n tarkkuudella. Siihen punnitaan 1 mg:n tarkkuudella noin 5 g hienonnettua näytettä, joka levitetään tasaisesti. Astia asetetaan ilman kantta 103 °C:ssa olevaan lämpökaappiin. Kaapin lämpötilan tarpeettoman laskun välttämiseksi astia viedään sen sisään mahdollisimman nopeasti. Annetaan kuivua neljän tunnin ajan laskettuna siitä hetkestä, kun lämpökaapin lämpötila on uudelleen saavuttanut 103 °C. Lämpökaappi avataan, astia suljetaan välittömästi kannella, otetaan pois lämpökaapista, annetaan jäähtyä 30–45 minuuttia eksikkaattorissa (3.6) ja punnitaan 1 mg:n tarkkuudella.
Pääasiassa (> 50 %) eläimistä ja kasveista peräisin olevista öljyistä ja rasvoista koostuvia rehuja kuivataan lämpökaapissa 103 °C:ssa vielä 30 minuutin ajan. Kahden punnituksen välinen ero saa olla enintään 0,1 prosenttia kosteudesta.
4.2.2
Näyteastia punnitaan kansineen 0,5 mg:n tarkkuudella. Siihen punnitaan 1 mg:n tarkkuudella noin 5 g hienonnettua näytettä, joka levitetään tasaisesti. Astia asetetaan ilman kantta 130 °C:ssa olevaan lämpökaappiin. Kaapin lämpötilan tarpeettoman laskun välttämiseksi astia viedään sen sisään mahdollisimman nopeasti. Annetaan kuivua kahden tunnin ajan laskettuna siitä hetkestä, kun lämpökaapin lämpötila on uudelleen saavuttanut 130 °C. Lämpökaappi avataan, astia suljetaan välittömästi kannella, otetaan pois lämpökaapista, annetaan jäähtyä 30–45 minuuttia eksikkaattorissa (3.6) ja punnitaan 1 mg:n tarkkuudella.
4.2.3
Näyteastia punnitaan kansineen 0,5 mg:n tarkkuudella. Siihen punnitaan 1 mg:n tarkkuudella noin 5 g hienonnettua näytettä, joka levitetään tasaisesti. Astia asetetaan ilman kantta vakuumilämpökaappiin (3.5), joka on kuumennettu 80–85 °C:seen. Kaapin lämpötilan tarpeettoman laskun välttämiseksi astia viedään sen sisään mahdollisimman nopeasti.
Paine säädetään 100 torriksi ja annetaan kuivua vielä neljän tunnin ajan tässä paineessa joko kuumassa, kuivassa ilmavirrassa tai kuivausainetta käyttäen (noin 300 g 20:tä näytettä kohden). Jälkimmäisessä tapauksessa vakuumipumppu kytketään pois päältä, kun vaadittu paine on saavutettu. Kuivausaika lasketaan siitä hetkestä, kun lämpökaapin lämpötila on uudelleen saavuttanut 80–85 °C. Kuivausajan päätyttyä lämpökaapin paine palautetaan varovasti normaalipaineeseen. Lämpökaappi avataan, astia suljetaan välittömästi kannella, otetaan pois lämpökaapista, annetaan jäähtyä 30–45 minuuttia eksikkaattorissa (3.6) ja punnitaan 1 mg:n tarkkuudella. Näytteen annetaan kuivua vielä 30 minuuttia vakuumilämpökaapissa 80–85 °C:ssa ja se punnitaan uudelleen. Kahden punnituksen välinen ero saa olla enintään 0,1 prosenttia kosteudesta.
4.3 Esikuivaus (osittainen kuivaus)
Alle 85 prosenttia kuiva-ainetta sisältävät ”märät” rehut (esim. nurmirehu, seosrehut, (ei)-nestemäiset rehut) on tarpeen kuivata osittain, ennen kun ne jauhetaan pysyvien aineiden määritystä varten; hajoavien aineiden osalta osittainen kuivaus ei ole mahdollista.
Osittainen kuivaus voidaan suorittaa käyttämällä kiertoilma- tai mikroaaltouunia tai pakastekuivaamalla. Tarkoitus on – pakastekuivaamalla tehtävää osittaista kuivausta lukuun ottamatta – kuivattaa rehua siten, että näytteen lämpötila pysyy alle 60 °C:ssa, jotta vaikutus kemialliseen koostumukseen on mahdollisimman vähäinen. Kuivaus yli 60 °C:n lämpötiloissa aiheuttaa kemiallisia muutoksia rehussa (esimerkiksi proteiinien hajoamista). Kuivattu rehu tasapainotetaan huoneenlämpötilassa noin 15 minuutin ajan ennen osittaisen kuiva-ainepitoisuuden mittaamista, jotta jauhamisen ja säilyttämisen aikana tapahtuvan kosteuspitoisuuden muutoksen mahdollisuus on mahdollisimman vähäinen. Kuivaus alle 60 °C:n lämpötiloissa ei poista rehusta kaikkea vettä; sen vuoksi (alustava) osittainen kuivaus ei anna kuvaa rehun kuiva-aineen kokonaispitoisuudesta. Kuivauksen jälkeen alinäyte jauhetaan ja analysoitavan aineen (lopullinen) kuiva-ainepitoisuus osittain kuivatusta näytteestä (jäljellä oleva kosteuspitoisuus 3–15 %) analysoidaan ja siitä määritetään muut kemialliset ainesosat.
Sen vuoksi kuiva-aineen määritykseen suositellaan kaksivaiheista menettelyä. Ensin määritetään osittainen kuiva-ainepitoisuus (jos kuiva-ainepitoisuus on alle 85 %), sen jälkeen määritetään jäljellä olevan kuiva-aineen pitoisuus jauhetusta näytteestä. Kuiva-aineen kokonaispitoisuuden määrittämiseksi osittainen kuiva-ainepitoisuus kerrotaan jäljellä olevan kuiva-aineen pitoisuudella.
5. Tulosten laskeminen
Kosteuspitoisuus (X), joka ilmoitetaan prosentteina näytteestä, lasketaan käyttäen seuraavia kaavoja:
5.1 Kosteuspitoisuus ilman esikuivausta
jossa:
|
m |
= |
näytteen alkuperäinen paino grammoina, |
|
m0 |
= |
näytteen paino grammoina kuivauksen jälkeen. |
5.2 Kosteuspitoisuus esikuivausta käyttäen (2)
jossa:
|
m |
= |
näytteen alkuperäinen paino grammoina, |
|
m1 |
= |
näytteen paino grammoina esikuivauksen jälkeen, |
|
m2 |
= |
näytteen paino grammoina hienontamisen tai jauhamisen jälkeen, |
|
m0 |
= |
näytteen paino grammoina kuivauksen jälkeen. |
5.3 Toistettavuus
Samasta näytteestä tehdyn kahden rinnakkaismäärityksen tulosten välinen ero ei saa olla suurempi kuin 0,2 prosenttia kosteuden absoluuttisesta arvosta, paitsi lemmikkieläinten märkäruoan ja koiran puruluiden osalta, jolloin ero ei saa olla suurempi kuin 0,5 prosenttia kosteuden absoluuttisesta arvosta.
6. Huomautus
Jos jauhaminen on tarpeen ja sen havaitaan muuttavan tuotteen kosteuspitoisuutta, rehun komponenttien määritystulokset on korjattava alkuperäisen näytteen kosteuspitoisuuden perusteella.
B. ELÄIN- JA KASVIRASVOJEN JA -ÖLJYJEN KOSTEUDEN MÄÄRITYS
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää eläin- ja kasvirasvojen ja -öljyjen vesipitoisuus ja haihtuvien aineiden pitoisuus.
2. Periaate
Näyte kuivataan vakiopainoon 103 °C:ssa (kahden peräkkäisen punnituksen välisen painoeron on oltava enintään 1 mg). Painohäviö määritetään punnitsemalla.
3. Välineistö
|
3.1 |
Korroosionkestävästä materiaalista valmistettu tasapohjainen astia, jonka läpimitta on 8–9 cm ja jonka korkeus on noin 3 cm. |
|
3.2 |
Lämpömittari, jossa on vahvistettu säiliö ja yläpäässä oleva paisuntaputki ja joka on varustettu asteikolla noin 80 °C:sta ainakin 110 °C:seen ja jonka pituus on noin 10 cm. |
|
3.3 |
Hiekkahaude tai sähkölevy. |
|
3.4 |
Eksikkaattori, jossa on tehokasta kuivausainetta. |
|
3.5 |
Analyysivaaka. |
4. Menettely
Punnitaan 1 mg:n tarkkuudella noin 20 g homogenoitua näytettä kuivaan punnittuun astiaan (3.1), jossa on lämpömittari (3.2). Näytettä kuumennetaan hiekkahauteella tai sähkölevyllä (3.3), sekoittaen jatkuvasti lämpömittarilla niin, että lämpötila saavuttaa 90 °C:n noin 7 minuutissa.
Lämpöä vähennetään pitäen silmällä lautasen pohjasta nousevien kuplien syntymisnopeutta. Lämpötila ei saa nousta yli 105 °C:n. Sekoittamista jatketaan astian pohjaa raaputtaen, kunnes kuplien muodostus lakkaa.
Kosteuden täydellisen poistumisen varmistamiseksi kuumennetaan useita kertoja 103 ± 2 °C:seen jäähdyttäen peräkkäisten kuumennusten välillä 93 °C:seen. Sen jälkeen astian sisältöineen annetaan jäähtyä huoneen lämpötilaan eksikkaattorissa (3.4) ja punnitaan. Tämä menettely toistetaan niin monta kertaa, että kahden peräkkäisen punnituksen välinen ero ei ole yli 2 mg:aa.
|
Huomautus: |
Näytteen painon kasvu toistettujen kuumennusten jälkeen viittaa rasvan hapettumiseen, ja tällaisessa tapauksessa tulos lasketaan siitä punnituksesta, joka on tehty välittömästi ennen kuin paino on alkanut kasvaa. |
5. Tulosten laskeminen
Kosteuspitoisuus (X), joka ilmoitetaan prosentteina näytteestä, saadaan seuraavasta kaavasta:
jossa:
|
m |
= |
näytteen paino grammoina; |
|
m1 |
= |
astian paino sisältöineen grammoina ennen kuumennusta; |
|
m2 |
= |
astian paino sisältöineen grammoina kuumennuksen jälkeen. |
Tulokset, jotka ovat pienempiä kuin 0,05 prosenttia, on varustettava merkinnällä ”alle 0,05 %”.
Toistettavuus
Samasta näytteestä suoritetun kahden samanaikaisen rinnakkaismäärityksen ero absoluuttisena arvona ilmoitettuna saa olla enintään 0,1 prosenttia.
C. TYPPIPITOISUUDEN MÄÄRITYS JA RAAKAVALKUAISPITOISUUDEN LASKENTA
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan laskea Kjeldahlin menetelmän mukaan saadusta typpipitoisuudesta rehujen raakavalkuaispitoisuus (3).
2. Periaate
Näyte hajotetaan rikkihapolla katalyytin läsnä ollessa. Hapan liuos tehdään emäksiseksi natriumhydroksidiliuoksella. Ammoniakki tislataan ja kerätään mitattuun määrään rikkihappoa, ja ylimääräinen rikkihappo titrataan natriumhydroksidin standardiliuoksella.
Vapautunut ammoniakki voidaan vaihtoehtoisesti tislata ylimäärään boorihappoliuosta, jonka jälkeen se titrataan kloorivetyhappo- tai rikkihappoliuoksella.
3. Reagenssit
|
3.1 |
Kaliumsulfaatti. |
|
3.2 |
Katalyytti: kupari(II)oksidi CuO tai kupari(II)sulfaattipentahydraatti, CuSO4 5H2 O. |
|
3.3 |
Sinkki, rakeinen. |
|
3.4 |
Rikkihappo, ρ20 = 1,84 g/ml. |
|
3.5 |
Rikkihappo, standardiliuos, c(H2SO4) = 0,25 mol/l. |
|
3.6 |
Rikkihappo, standardiliuos, c(H2SO4) = 0,10 mol/l. |
|
3.7 |
Rikkihappo, standardiliuos, c(H2SO4) = 0,05 mol/l. |
|
3.8 |
Metyylipunaindikaattori: 300 mg metyylipunaista liuotetaan 100 ml:aan etanolia, σ = 95–96 % (v/v) |
|
3.9 |
Natriumhydroksidiliuos (teknisen laadun käyttö mahdollista) β = 40 g/100 ml (m/v: 40 %). |
|
3.10 |
Natriumhydroksidi, standardiliuos c(NaOH) = 0,25 mol/l. |
|
3.11 |
Natriumhydroksidi, standardiliuos c(NaOH) = 0,10 mol/l. |
|
3.12 |
Kiehumakiviä, kloorivetyhapossa pestyjä ja hehkutettuja. |
|
3.13 |
Asetanilidi (sulamispiste = 114 °C, typpipitoisuus = 10,36 %). |
|
3.14 |
Typetön sakkaroosi. |
|
3.15 |
Boorihappo (H3BO3). |
|
3.16 |
Metyylipunaindikaattoriliuos: liuotetaan 100 mg metyylipunaa 100 ml:aan etanolia tai metanolia. |
|
3.17 |
Bromikresolivihreäliuos: liuotetaan 100 mg bromikresolivihreää 100 ml:aan etanolia tai metanolia. |
|
3.18 |
Boorihappoliuos (10–40 g/l, käytettävien laitteiden mukaan)
Jos loppupisteen toteamiseksi käytetään kolorimetristä menetelmää, boorihappoliuoksiin on lisättävä metyylipuna- ja bromikresoli-indikaattoreita. Kun boorihappoliuosta valmistetaan 1 litra, siihen on ennen tilavuuden säätämistä lisättävä 7 ml metyylipunaindikaattoriliuosta (3.16) ja 10 ml bromikresolivihreäliuosta (3.17). Sen mukaan, millaista vettä on käytetty, boorihappoliuoksen pH saattaa vaihdella erien välillä. Boorihappoliuoksen pH:n on oltava 4,3–4,7. Usein on lisättävä vähän emästä, jotta nollanäyte saadaan positiiviseksi.
|
|
3.19 |
Kloorivetyhapon standardiliuos c(HCl) = 0,10 mol/l.
|
4. Välineistö
Välineet näytteen hajottamista, tislausta ja titrausta varten Kjeldahlin menetelmän mukaan.
5. Menettely
5.1 Hajotus
Punnitaan 1 g näytettä 1 mg:n tarkkuudella Kjeldahl-kolviin hajotuspolttoa varten. Lisätään 15 g kaliumsulfaattia (3.1), sopiva määrä katalyyttiä (3.2) (0,3–0,4 g kupari(II)oksidia tai 0,9–1,2 g kupari(II)sulfaattipentahydraattia, 25 ml rikkihappoa (3.4) ja tarvittaessa muutamia kiehumakiviä (3.12) ja sekoitetaan.
Kolvia kuumennetaan varovasti tarvittaessa ajoittain pyörittäen, kunnes massa on hiiltynyt ja kuohu hävinnyt. Tämän jälkeen kuumennetaan voimakkaammin, kunnes neste kiehuu tasaisesti. Kuumennus on sopiva, jos kiehuva happo tiivistyy kolvin seinämiin. Kolvin seinämien ylikuumennusta ja orgaanisen aineksen tarttumista kolvin seinämiin on vältettävä.
Kun liuos on muuttunut kirkkaaksi ja kirkkaanvihreäksi, keittämistä jatketaan vielä kahden tunnin ajan; tämän jälkeen kolvin annetaan jäähtyä.
5.2 Tislaus
Kolviin lisätään varovasti riittävä määrä vettä, jotta sulfaatit liukenisivat täysin. Annetaan jäähtyä ja lisätään tarvittaessa muutama sinkkirae (3.3). Jatketaan 5.2.1 tai 5.2.2 kohdan mukaisesti.
5.2.1
Tislauslaitteen keräilyastiaan lisätään oletetun typpipitoisuuden mukaan 25 ml rikkihappoa (3.5) tai (3.7) tarkasti mitattuna. Lisätään muutama pisara metyylipunaindikaattoria (3.8).
Kolvi yhdistetään tislauslaitteen jäähdyttimeen ja jäähdyttimen pää upotetaan keräilyastiassa olevaan liuokseen vähintään 1 cm:n syvyyteen (ks. huomautus 8.3). Kolviin lasketaan hitaasti 100 ml natriumhydroksidiliuosta (3.9) siten, ettei ammoniakkia katoa (ks. 8.1 huomautus). Kolvia kuumennetaan siten, että ammoniakki tislautuu kokonaan.
5.2.2
Kun tisleestä titrataan ammoniakki manuaalisesti, noudatetaan alla olevaa menettelyä. Jos tislauslaite on täysin automaattinen ja suorittaa ammoniakin titraamisen tisleestä, noudatetaan valmistajan käyttöohjeita.
Keräilyastia, joka sisältää 25–30 ml boorihappoliuosta (3.18), asetetaan jäähdyttimen ulostulon alle siten, että poistoputki jää boorihappoliuoksen pinnan alapuolelle. Tislauslaite säädetään annostelemaan 50 ml natriumhydroksidiliuosta (3.9). Tislauslaitetta käytetään valmistajan ohjeiden mukaan ja tislataan pois natriumhydroksidiliuoksen lisäyksen tuloksena vapautunut ammoniakki. Tisle kerätään boorihappoa sisältävään vastaanottoliuokseen. Tisleen määrä (vesihöyrytislauksen aika) riippuu näytteen sisältämän typen määrästä. Valmistajan ohjeita noudatetaan.
|
Huomautus: |
Puoliautomaattisessa tislauslaitteessa natriumhydroksidiylimäärän lisäys ja vesihöyrytislaus tapahtuvat automaattisesti. |
5.3 Titraus
Jatketaan 5.3.1 tai 5.3.2 kohdan mukaisesti.
5.3.1
Keräilyastiassa oleva rikkihappoylimäärä titrataan käytetyn rikkihapon konsentraation mukaan natriumhydroksidiliuoksella (3.10 tai 3.11), kunnes loppupiste saavutetaan.
5.3.2
Keräilyastian sisältö titrataan kloorivetyhapon standardiliuoksella (3.19) tai rikkihapon standardiliuoksella (3.6) byrettiä käyttäen ja todetaan käytetyn titrausliuoksen määrä.
Jos loppupisteen toteamiseksi käytetään kolorimetristä menetelmää, loppupiste on saavutettu, kun sisältöön alkaa ilmestyä vaaleanpunaista väriä. Byretin lukema arvioidaan 0,05 ml:n tarkkuudella. Loppupisteen havaitseminen saattaa olla helpompaa valaistun magneettisekoittimen tai fotometrisen detektorin avulla.
Tämä voidaan tehdä automaattisesti vesihöyrytislaimella, jossa on automaattinen titraus.
Tislauslaitteen tai tislaus-/titrauslaitteen käytössä noudatetaan valmistajan ohjeita.
|
Huomautus: |
Kun käytetään automaattista titrausjärjestelmää, titraus alkaa välittömästi tislauksen alettua ja kun 1-prosenttinen boorihappoliuos (3.18) on kulunut. |
Käytettäessä täysin automaattista tislausyksikköä ammoniakki voidaan titrata automaattisesti ja loppupiste detektoida käyttämällä potentiometristä pH-järjestelmää.
Tässä tapauksessa käytetään automaattista titrauslaitetta, jossa on pH-mittari. pH-mittari on kalibroitava asianmukaisesti välille pH 4–7 noudattaen tavanomaisia laboratorioiden pH-kalibrointimenettelyjä.
Titrauksen pH-loppupiste saavutetaan, kun pH on 4,6, mikä on titrauskäyrän jyrkin kohta (käännekohta).
5.4 Nollakoe
Reagenssien typettömyyden varmistamiseksi suoritetaan nollakoe (hajotus, tislaus ja titraus) käyttämällä 1 g sakkaroosia (3.14) näytteen sijasta.
6. Tulosten laskeminen
Tulokset lasketaan 6.1 tai 6.2 kohdan mukaisesti.
6.1 Tuloksen laskeminen 5.3.1 kohdan mukaisessa titrauksessa
Raakavalkuaispitoisuus ilmaistuna painoprosentteina lasketaan seuraavalla kaavalla:
jossa:
|
V0 |
= |
nollakokeessa kulunut NaOH:n (3.10 tai 3.11) määrä (ml), |
|
V1 |
= |
näytteen titrauksessa kulunut NaOH:n (3.10 tai 3.11) määrä (ml), |
|
c |
= |
natriumhydroksidin (3.10 tai 3.11) konsentraatio (mol/l), |
|
m |
= |
näytteen paino (g). |
6.2 Tuloksen laskeminen 5.3.2 kohdan mukaisessa titrauksessa
6.2.1
Raakavalkuaispitoisuus ilmaistuna painoprosentteina lasketaan seuraavalla kaavalla:
jossa:
|
m |
= |
näytteen paino (g), |
|
c |
= |
kloorivetyhapon standardiliuoksen (3.19) konsentraatio (mol/l), |
|
V0 |
= |
nollakokeessa kuluneen kloorivetyhapon määrä (ml), |
|
V1 |
= |
näytteen titrauksessa kuluneen kloorivetyhapon määrä (ml). |
6.2.2
Raakavalkuaispitoisuus ilmaistuna painoprosentteina lasketaan seuraavalla kaavalla:
jossa:
|
m |
= |
näytteen paino (g), |
|
c |
= |
rikkihapon standardiliuoksen (3.6) konsentraatio (mol/l), |
|
V0 |
= |
nollakokeessa kuluneen rikkihapon (3.6) määrä (ml), |
|
V1 |
= |
näytteen titrauksessa kuluneen rikkihapon (3.6) määrä (ml). |
7. Menetelmän varmistus
7.1 Toistettavuus
Kahden rinnakkaismäärityksen välinen ero samasta näytteestä saa olla suurempi kuin
|
— |
0,4 % absoluuttisena arvona, kun raakavalkuaispitoisuus on alle 20 %, |
|
— |
2,0 %, suhteellisena arvona suuremmasta tuloksesta, kun raakavalkuaispitoisuus on 20–40 %, |
|
— |
0,8 % absoluuttisena arvona, kun raakavalkuaispitoisuus on yli 40 %. |
7.2 Uusittavuus
Samasta näytteestä eri laboratorioissa tehdyn kahden määrityksen välinen ero ei saa olla suurempi kuin
|
— |
1,8 % absoluuttisena arvona, kun raakavalkuaispitoisuus on alle 20 %, |
|
— |
9,0 %, suhteellisena arvona suuremmasta tuloksesta, kun raakavalkuaispitoisuus on 20–40 %, |
|
— |
3,6 % absoluuttisena arvona, kun raakavalkuaispitoisuus on yli 40 %. |
7.3 Tarkkuus
Määritys (hajotus, tislaus ja titraus) tehdään riittävällä määrällä asetanilidia (3.13) (esim. 0,2–0,3 g) siten, että läsnä on 1 gramma sakkaroosia (3.14); 1 g asetanilidia kuluttaa 14,80 ml rikkihappoa (3.5). Saannon on oltava vähintään 99 prosenttia.
8. Huomautukset
|
8.1 |
Välineet voivat olla käsikäyttöisiä, puoliautomaattisia tai automaattisia. Jos liuos joudutaan siirtämään astiasta toiseen hajotuksen ja tislauksen välillä, siirto on suoritettava siten, ettei häviöitä tapahdu. Jos tislauslaitteen kolvissa ei ole tiputussuppiloa, lisätään natriumhydroksidi välittömästi ennen kolvin liittämistä jäähdyttimeen kaataen liuos hitaasti kolvin seinämää myöten. |
|
8.2 |
Jos hajotettu tuote kiinteytyy, määritys on aloitettava alusta käyttämällä suurempaa määrää rikkihappoa (3.4) kuin 5.1 kohdassa on mainittu. |
|
8.3 |
Kun tuotteiden typpipitoisuus on alhainen, voidaan rikkihapon (3.7) määrä keräilyastiassa tarvittaessa vähentää 10–15 ml:aan ja täyttää 25 ml:ksi vettä lisäämällä. |
|
8.4 |
Raakavalkuaisen rutiinimäärityksissä voidaan käyttää vaihtoehtoisia menetelmiä, mutta vertailumenetelmänä on käsillä olevassa C osassa kuvailtu Kjeldahlin menetelmä. Vaihtoehtoisilla menetelmillä (kuten Dumas-menetelmällä) saatujen tulosten vastaavuus on osoitettava erikseen kunkin analysoitavan materiaalin osalta. Koska vaihtoehtoisilla menetelmillä saadut tulokset saattavat vastaavuuden varmistamisesta huolimatta hieman poiketa vertailumenetelmällä saaduista tuloksista, määritysselosteessa on mainittava, mitä menetelmää raakavalkuaisen määrityksessä on käytetty. |
D. UREAN MÄÄRITYS
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää märehtijöiden rehussa lisäaineena käytetyn urean pitoisuus.
2. Periaate
Näyte suspendoidaan veteen sellaisen aineen läsnä ollessa, joka saa suspension kirkastumaan. Suspensio suodatetaan. Suodoksen ureamäärä määritetään sen jälkeen kun siihen on lisätty 4-dimetyyliaminobentsaldehydiä (4-DMAB) mittaamalla liuoksen absorbanssi 420 nm:n aallonpituudella.
3. Reagenssit
|
3.1 |
4-Dimetyyliaminobentsaldehydiliuos: 1,6 g 4-DMAB:ta liuotetaan 100 ml:aan 96-prosenttista etanolia ja siihen lisätään 10 ml kloorivetyhappoa (ρ20 1,19 g/ml). Tämä reagenssi säilyy korkeintaan kahden viikon ajan. |
|
3.2 |
Carrez-liuos I: liuotetaan veteen 21,9 g sinkkiasetaattia Zn(CH3COO)2 2H2O ja 3 g jääetikkaa. Tilavuus säädetään 100 ml:ksi vedellä. |
|
3.3 |
Carrez-liuos II: liuotetaan veteen 10,6 g kaliumferrosyanidia K4Fe(CN)6 3H2O. Tilavuus säädetään 100 ml:ksi vedellä. |
|
3.4 |
Aktiivihiili, joka ei absorboi ureaa (tarkastettava). |
|
3.5 |
Urealiuos 0,1 % (w/v). |
4. Välineistö
|
4.1 |
Sekoitin: noin 35–40 kierr./min. |
|
4.2 |
Lasihiostulpallisia koeputkia 160 × 16 mm. |
|
4.3 |
Spektrofotometri. |
5. Menettely
5.1 Näytteen määritys
Punnitaan 1 mg:n tarkkuudella 2 g näytettä sekä 1 g aktiivihiiltä (3.4) 500 ml:n mittapulloon. Lisätään 400 ml vettä ja 5 ml Carrez I -liuosta (3.2), sekoitetaan noin 30 sekunnin ajan ja lisätään 5 ml Carrez II -liuosta (3.3). Pidetään sekoittimessa 30 minuutin ajan. Lisätään vettä merkkiin asti, sekoitetaan ja suodatetaan.
Läpinäkyvästä, värittömästä suodoksesta pipetoidaan 5 ml lasihiostulpallisiin koeputkiin, lisätään 5 ml 4-DMAB -liuosta (3.1) ja sekoitetaan. Putket asetetaan 20 °C:ssa (+/– 4 °C) olevaan vesihauteeseen. Viidentoista minuutin kuluttua mitataan näyteliuoksen absorbanssi spektrofotometrillä 420 nm:n aallonpituudella. Lukemaa verrataan reagensseista valmistettuun nollakoeliuokseen.
5.2 Kalibrointikäyrä
Pipetoidaan 100 ml:n mittapulloihin 1, 2, 4, 5 ja 10 ml urealiuosta (3.5) ja täytetään merkkiin asti vedellä. Kutakin liuosta pipetoidaan koeputkiin 5 ml, lisätään 5 ml 4-DMAB -liuosta (3.1), homogenoidaan ja niiden absorbanssi mitataan edellä kuvatulla tavalla verrattuna kontrolliliuokseen, joka sisältää 5 ml 4-DMAB:ta ja 5 ml vettä ja jossa ei ole ureaa. Piirretään kalibrointikäyrä.
6. Tulosten laskeminen
Urean määrä näytteessä määritetään kalibrointikäyrää käyttäen.
Tulokset ilmoitetaan milligrammoina ureaa näytekiloa kohti.
7. Menetelmän arviointi
7.1 Toistettavuus
Samasta näytteestä saman henkilön samassa laboratoriossa tekemän kahden määrityksen tulosten välinen ero ei saa olla suurempi kuin:
|
— |
420 nm:ssä
|
|
— |
435 nm:ssä
|
7.2 Uusittavuus
Samasta näytteestä eri laboratorioissa tehdyn ja/tai eri henkilöiden tekemän kahden määrityksen tulosten välinen ero ei saa olla suurempi kuin
|
— |
420 nm:ssä
|
|
— |
435 nm:ssä
|
8. Laboratorioiden välisen vertailun tulokset
EU:n laboratorioiden välillä järjestettyyn vertailuun osallistui 18 laboratoriota. Viisi positiivista märehtijöille tarkoitettua rehuseosnäytettä (taulukoissa 1 ja 2 ’MAT’) analysoitiin (1 analyysi) kaksoissokkonäytteinä, ja yksi nollanäyte analysoitiin kerran.
Kansainvälisten ohjeistuksien mukaiset toistettavuuden (r) ja uusittavuuden (R) raja-arvojen laskelmat suoritettiin sen jälkeen, kun poikkeavat arvot oli poistettu pätevien arvojen varianssianalyysin avulla.
Seuraavissa taulukoissa esitetään menetelmän suorituskyvylle lasketut arvot (toistettavuus ja uusittavuus) Testatuista näytteistä, nollanäyte mukaan lukien, ei saatu yhtäkään virheellisesti positiivista tai virheellisesti negatiivista tulosta.
Taulukko 1
Menetelmän suorituskykyominaisuudet urean osalta, mitattu λ = 420 nm kaikissa aineissa
|
|
Aine 2 |
Aine 5 |
Aine 3 |
Aine 4 |
Aine 6 |
|
|
Lampaat |
Nautaeläimet |
Lampaat |
Lampaat |
Nautaeläimet |
|
Tavoitemassaosuus (mg kg-1) |
3 000 |
5 000 |
7 001 |
9 036 |
11 000 |
|
Keskimääräinen massaosuus (mg kg-1) |
4 241 |
6 993 |
7 830 |
9 962 |
12 071 |
|
Uusittavuuden keskihajonta sR (mg kg-1) |
1 141 |
1 303 |
985 |
994 |
1 711 |
|
Toistettavuuden keskihajonta sr (mg kg-1) |
723 |
601 |
549 |
712 |
737 |
|
Uusittavuuden suhteellinen keskihajonta RSDR (%) |
27 |
19 |
13 |
10 |
14 |
|
Toistettavuuden suhteellinen keskihajonta RSDr (%) |
17 |
9 |
7 |
7 |
6 |
|
Uusittavuuden raja-arvo, R [R = 2,8 × sR ] |
3 195 |
3 649 |
2 759 |
2 784 |
4 790 |
|
Toistettavuuden raja-arvo, r [r = 2,8 × sr ] |
2 024 |
1 684 |
1 536 |
1 994 |
2 064 |
Taulukko 2
Menetelmän suorituskykyominaisuudet urean osalta, mitattu λ = 435 nm kaikissa aineissa
|
|
Aine 2 |
Aine 5 |
Aine 3 |
Aine 4 |
Aine 6 |
|
|
Lampaat |
Nautaeläimet |
Lampaat |
Lampaat |
Nautaeläimet |
|
Tavoitemassaosuus (mg kg-1) |
3 000 |
5 000 |
7 001 |
9 036 |
11 000 |
|
Keskimääräinen massaosuus (mg kg-1) |
4 101 |
6 467 |
7 890 |
10 062 |
11 642 |
|
Uusittavuuden keskihajonta sR (mg kg-1) |
706 |
1 194 |
675 |
745 |
1 378 |
|
Toistettavuuden keskihajonta sr (mg kg-1) |
570 |
628 |
613 |
196 |
167 |
|
Uusittavuuden suhteellinen keskihajonta RSDR (%) |
17 |
18 |
9 |
7 |
12 |
|
Toistettavuuden suhteellinen keskihajonta RSDr (%) |
14 |
10 |
8 |
2 |
1 |
|
Uusittavuuden raja-arvo, R [R = 2,8 × sR ] |
1 977 |
3 344 |
1 889 |
2 087 |
3 859 |
|
Toistettavuuden raja-arvo, r [r = 2,8 × sr ] |
1 596 |
1 759 |
1 715 |
549 |
467 |
9. Huomautukset
|
9.1 |
Kun urean määrä ylittää 3 prosenttia, näytteen määrä vähennetään 1 g:ksi tai alkuperäinen liuos laimennetaan siten, ettei siinä ole yli 50 mg ureaa 500 ml:ssa. |
|
9.2 |
Kun ureapitoisuus on alhainen, näytteen kokoa suurennetaan, kunhan suodos säilyy läpinäkyvänä ja värittömänä. |
|
9.3 |
Edellä olevat laboratorioiden välisen vertailun tulokset eivät viittaa merkittävään tarkkuuseroon urean määrityksessä 420 nm:ssä ja 435 nm:ssä. |
E. AMINOHAPPOJEN MÄÄRITYS (TRYPTOFAANIA LUKUUN OTTAMATTA)
Aminohappojen määritykseen (tryptofaania lukuun ottamatta) käytettävät menetelmät ovat
|
— |
EN ISO 13903 -standardi (Animal feeding stuffs – Determination of amino acids content), joka koskee aminohappopitoisuuksien määritystä rehusta |
|
— |
EN ISO 17180 -standardi (Animal feeding stuffs – Determination of lysine, methionine, and threonine in commercial amino acid products and premixtures), joka koskee lysiinin, metioniinin ja treoniinin määritystä rehujen kaupallisissa aminohappotuotteissa ja esiseoksissa (4) |
|
— |
jäljempänä 1–10 kohdassa kuvattu määritysmenetelmä. |
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää vapaat aminohapot (synteettiset ja luonnon aminohapot) ja kokonaisaminohapot (peptideihin kiinnittyneet ja vapaat) aminohappoanalysaattorilla rehuaineissa, rehuseoksissa ja esiseoksissa, joissa kutakin aminohappoa on alle 10 prosenttia (5). Se sopii seuraaviin aminohappoihin: kyst(e)iini, metioniini, lysiini, treoniini, alaniini, arginiini, asparagiinihappo, glutamiinihappo, glysiini, histidiini, isoleusiini, leusiini, fenyylialaniini, proliini, seriini, tyrosiini ja valiini.
Menetelmä ei erota toisistaan aminohappojen eri suoloja eikä aminohappojen D- ja L-muotoja. Se ei sovellu tryptofaanin eikä aminohappojen hydroksianalogien määritykseen.
2. Periaate
2.1 Vapaat aminohapot
Vapaat aminohapot uutetaan laimealla kloorivetyhapolla. Mukana uuttuneet typpipitoiset makromolekyylit saostetaan sulfosalisyylihapolla ja poistetaan suodattamalla. Suodatetun liuoksen pH säädetään arvoon 2,20. Aminohapot erotetaan ioninvaihtokromatografialla ja määritetään fotometrillä ninhydriinijohdoksina aallonpituudella 570 nm.
2.2 Kokonaisaminohapot
Menetelmä valitaan tutkittavien aminohappojen mukaan. Kyst(e)iini ja metioniini on hapetettava kysteiinihapoksi ja metioniinisulfoniksi ennen hydrolyysiä. Tyrosiini on määritettävä näytteistä, joita ei hapeteta ennen hydrolyysiä. Kaikki muut 1 kohdassa (Tarkoitus ja soveltamisala) mainitut aminohapot voidaan määrittää joko hapetetusta tai hapettamattomasta näytteestä.
Hapettaminen tapahtuu 0 °C:ssa permuurahaishapon ja fenolin seoksella. Hapetusreagenssin ylimäärä hajotetaan natriumdisulfiitin avulla. Hapetettu tai hapettamaton näyte hydrolysoidaan kloorivetyhapolla (3.20) 23 tunnin ajan. Hydrolyysituotteen pH säädetään arvoon 2,20. Aminohapot erotetaan ioninvaihtokromatografialla ja määritetään fotometrillä ninhydriinijohdoksina aallonpituudella 570 nm (proliini 440 nm).
3. Reagenssit
Veden on oltava kaksoistislattua tai vastaavan laatuista (johtokyky < 10 μS).
|
3.1 |
Vetyperoksidi, w (w/w) = 30 %. |
|
3.2 |
Muurahaishappo, w (w/w) = 98-100 %. |
|
3.3 |
Fenoli. |
|
3.4 |
Natriumdisulfiitti. |
|
3.5 |
Natriumhydroksidi. |
|
3.6 |
5-Sulfosalisyylihappodihydraatti. |
|
3.7 |
Kloorivetyhappo, tiheys noin 1,18 g/ml. |
|
3.8 |
Trinatriumsitraattidihydraatti. |
|
3.9 |
2,2’-Tiodietanoli (tiodiglykoli). |
|
3.10 |
Natriumkloridi. |
|
3.11 |
Ninhydriini. |
|
3.12 |
Petrolieetteri, kiehumislämpötila 40–60 °C. |
|
3.13 |
Norleusiini tai muu yhdiste, jota voidaan käyttää sisäisenä standardina. |
|
3.14 |
Typpikaasu (< 10 ppm happea). |
|
3.15 |
1-Oktanoli. |
|
3.16 |
Aminohapot. |
|
3.16.1 |
Edellä 1 kohdassa (Tarkoitus ja soveltamisala) lueteltujen aminohappojen standardina käytettävät yhdisteet. Puhtaat yhdisteet, jotka eivät sisällä kidevettä. Kuivataan tyhjiössä P2O5:n tai H2SO4:n päällä viikon ajan ennen käyttöä. |
|
3.16.2 |
Kysteiinihappo. |
|
3.16.3 |
Metioniinisulfoni. |
|
3.17 |
Natriumhydroksidiliuos, c = 7,5 mol/l:
liuotetaan 300 g NaOH:ta (3.5) veteen ja laimennetaan 1 litraksi. |
|
3.18 |
Natriumhydroksidiliuos, c = 1 mol/l:
liuotetaan 40 g NaOH:ta (3.5) veteen ja laimennetaan 1 litraksi. |
|
3.19 |
Muurahaishappo-fenoliliuos:
sekoitetaan 889 g muurahaishappoa (3.2) ja 111 g vettä ja lisätään 4,73 g fenolia (3.3). |
|
3.20 |
Hydrolyysiseos, c = 6 mol HCl / l ja 1 g fenolia litrassa:
lisätään 1 g fenolia (3.3) 492 ml:aan HCl (3.7) ja täytetään 1 litraksi vedellä. |
|
3.21 |
Uuttoseos, c = 0,1 mol HCl / l ja 2 % tiodiglykolia: laimennetaan 8,2 ml HCl:ää (3.7) noin 900 ml:aan vettä, lisätään 20 ml tiodiglykolia (3.9) ja täytetään vedellä yhdeksi litraksi (ei sekoiteta suoraan aineita 3.7 ja 3.9). |
|
3.22 |
5-Sulfosalisyylihappo, ß = 6 %:
Liuotetaan 60 g 5-sulfosalisyylihappoa (3.6) veteen ja laimennetaan vedellä litraksi. |
|
3.23 |
Hapetusseos (permuurahaishappo-fenoli):
sekoitetaan 0,5 ml vetyperoksidia (3.1) 4,5 ml:aan muurahaishappo-fenoliliuosta (3.19) pienessä dekantterilasissa. Inkuboidaan 20–30 °C:ssa tunnin ajan, jotta saadaan permuurahaishappoa, annetaan sitten jäähtyä jäävesihauteessa (15 min) ennen näytteeseen lisäämistä. Varoitus: vältettävä ihokosketusta ja käytettävä suojavaatteita. |
|
3.24 |
Sitraattipuskuriliuos, c = 0,2 mol Na+ / l, pH 2,20:
liuotetaan 19,61 g natriumsitraattia (3.8), 5 ml tiodiglykolia (3.9), 1 g fenolia (3.3) ja 16,50 ml HCl:ää (3.7) noin 800 ml:aan vettä. Säädetään pH arvoon 2,20. Täytetään 1 litraksi vedellä. |
|
3.25 |
Eluointipuskurit, valmistetaan analysaattorin vaatimusten mukaisesti (4.9). |
|
3.26 |
Ninhydriinireagenssi, valmistetaan analysaattorin vaatimusten mukaisesti (4.9). |
|
3.27 |
Aminohappojen standardiliuokset. Nämä liuokset säilytetään alle 5 °C:n lämpötilassa. |
|
3.27.1 |
Aminohappojen standardin kantaliuos (3.16.1).
c = 2,5 μmol/ml kutakin aminohappoa kloorivetyhapossa. Saatavana kaupallisesti. |
|
3.27.2 |
Kysteiinihapon ja metioniinisulfonin standardin kantaliuos, c = 1,25 μmol/ml.
Liuotetaan 0,2115 g kysteiinihappoa (3.16.2) ja 0,2265 g metioniinisulfonia (3.16.3) sitraattipuskuriin (3.24) litran mittapullossa ja täytetään merkkiin asti sitraattipuskurilla. Säilytetään alle 5 °C:n lämpötilassa enintään 12 kuukautta. Tätä liuosta ei tarvita, jos standardin kantaliuos (3.27.1) sisältää kysteiinihappoa ja metioniinisulfonia. |
|
3.27.3 |
Sisäisen standardin kantaliuos, esimerkiksi norleusiini, c = 20 μmol/ml.
Liuotetaan 0,6560 g norleusiinia (3.13) sitraattipuskuriin (3.24) mittapullossa ja täytetään 250 ml:ksi sitraattipuskurilla. Säilytetään alle 5 °C:n lämpötilassa enintään 6 kuukautta. |
|
3.27.4 |
Aminohappojen kalibrointiliuos hydrolysaateille: kysteiinihappo ja metioniinisulfoni, c = 5 nmol/50 μl, muut aminohapot c = 10 nmol/50 μl. Liuotetaan 2,2 g natriumkloridia (3.10) 30 ml:aan sitraattipuskuria (3.24) 100 ml:n dekantterilasissa. Lisätään 4,00 ml aminohappojen standardin kantaliuosta (3.27.1), 4,00 ml kysteiinihapon ja metioniinisulfonin standardin kantaliuosta (3.27.2) ja tarvittaessa 0,50 ml sisäisen standardin kantaliuosta (3.27.3). Säädetään pH arvoon 2,20 natriumhydroksidilla (3.18).
Siirretään kvantitatiivisesti 50 ml:n mittapulloon, täytetään merkkiin asti sitraattipuskurilla (3.24) ja sekoitetaan. Säilytetään alle 5 °C:n lämpötilassa enintään 3 kuukautta. Katso myös huomautus 9.1. |
|
3.27.5 |
Aminohappojen kalibrointiliuos 5.3.3.1 kohdan mukaisesti valmistetuille hydrolysaateille ja uutteille (5.2). Kalibrointiliuos valmistetaan 3.27.4 kohdan mukaisesti kuitenkin jättäen natriumkloridi pois.
Säilytetään alle 5 °C:n lämpötilassa enintään 3 kuukautta. |
4. Välineistö
|
4.1 |
100 ml:n tai 250 ml:n pyörökolvi, joka on varustettu palautusjäähdyttimellä. |
|
4.2 |
Borosilikaattilasinen 100 ml:n pullo, jossa on kumi/teflontiivisteinen kierrettävä uuninkestävä korkki (esimerkiksi Duran, Schott). |
|
4.3 |
Koneellisella ilmanvaihdolla varustettu ja lämpötilaltaan säädettävä kuivausuuni, jonka tarkkuus on parempi kuin ± 2 °C. |
|
4.4 |
pH-mittari (lukemat kolmen desimaalin tarkkuudella). |
|
4.5 |
Kalvosuodatin (0,22 μm). |
|
4.6 |
Sentrifugi. |
|
4.7 |
Vakuumipyöröhaihdutin. |
|
4.8 |
Mekaaninen ravistelija tai magneettisekoitin. |
|
4.9 |
Aminohappoanalysaattori tai HPLC-laitteisto, jossa on ioninvaihtokolonni, välineistö kolonnin jälkeistä ninhydriiniderivointia varten ja fotometri.
Kolonni täytetään sellaisella sulfonoidulla polystyreenihartsilla, jolla voidaan erottaa eri aminohapot toisistaan ja muista ninhydriinin kanssa reagoivista yhdisteistä. Puskuri- ja ninhydriinipumpun virtausnopeuden stabiilisuuden tulee olla ± 0,5 prosenttia ajanjaksona, jona analysoidaan sekä standardiliuos että näyte. Tietyissä aminohappoanalysaattoreissa voidaan käyttää hydrolyysimenetelmää, jossa hydrolysaatin natriumpitoisuus on c = 0,8 mol/l ja se sisältää näin kaiken hapetuksessa jäljelle jääneen muurahaishapon. Muut laitteet eivät erota tyydyttävästi tiettyjä aminohappoja, jos hydrolysaatti sisältää liikaa muurahaishappoa ja/tai natriumionipitoisuus on suuri. Tässä tapauksessa hapon määrää vähennetään haihduttamalla hydrolysaatti noin 5 ml:aan ennen pH:n säätämistä. Haihduttamisen on tapahduttava tyhjiössä enintään 40 °C:ssa. |
5. Menettely
5.1 Näytteen valmistaminen
Näyte jauhetaan siten, että se läpäisee 0,5 mm:n seulan. Näytteet, joiden kosteuspitoisuus on suuri, on ilmakuivattava enintään 50 °C:ssa tai pakastekuivattava ennen jauhamista. Näytteet, joiden rasvapitoisuus on suuri, on uutettava petrolieetterillä (3.12) ennen jauhamista.
5.2 Vapaiden aminohappojen määritys
Punnitaan 0,2 mg:n tarkkuudella sopiva määrä (1–5 g) valmistettua näytettä (5.1) erlenmeyerkolviin ja lisätään 100,0 ml uuttoseosta (3.21). Ravistellaan seosta 60 minuuttia mekaanisella ravistelijalla tai magneettisekoittimella (4.8). Annetaan sakan laskeutua ja pipetoidaan 10,0 ml supernatanttiliuosta 100 ml:n dekantterilasiin.
Lisätään koko ajan sekoittaen 5,0 ml sulfosalisyylihappoliuosta (3.22) ja jatketaan sekoittamista 5 minuutin ajan magneettisekoittimella. Suodatetaan tai sentrifugoidaan liuos mahdollisen sakan erottamiseksi. Pipetoidaan 10,0 ml saatua liuosta 100 ml:n dekantterilasiin, säädetään pH arvoon 2,20 natriumhydroksidiliuoksella (3.18), huuhdotaan sopivan kokoiseen mittapulloon sitraattipuskurilla (3.24) ja täytetään merkkiin asti puskuriliuoksella (3.24).
Jos käytetään sisäistä standardia (3.27.3), sitä lisätään 1,00 ml lopullisen liuoksen kutakin 100 ml:aa kohden ja täytetään merkkiin asti puskuriliuoksella (3.24).
Siirrytään kromatografiavaiheeseen 5.4 kohdan mukaisesti.
Jos kromatografiaa ei tehdä samana päivänä, uutteet säilytetään alle 5 °C:n lämpötilassa.
5.3 Kokonaisaminohappojen määritys
5.3.1
Punnitaan 0,2 mg:n tarkkuudella 0,1–1 g valmistettua näytettä (5.1):
|
— |
100 ml:n pyörökolviin (4.1) avointa hydrolyysiä (5.3.2.3) varten, tai |
|
— |
250 ml:n pyörökolviin (4.1), jos tarvitaan alhaista natriumpitoisuutta (5.3.3.1), tai |
|
— |
100 ml:n kierrekorkilliseen pulloon (4.2) suljettua hydrolyysiä (5.3.2.4) varten. |
Punnitun näytemäärän typpipitoisuuden on oltava noin 10 mg ja kosteuspitoisuuden enintään 100 mg.
Asetetaan pyörökolvi tai pullo jää-vesihauteeseen ja jäähdytetään 0 °C:seen, lisätään 5 ml hapetusseosta (3.23) ja sekoitetaan kaarevakärkisellä lasilastalla. Suljetaan kolvi/pullo lastoineen ilmatiiviin kalvon avulla, asetetaan jää-vesihaude näin suljettuine astioineen jääkaappiin, jonka lämpötila on 0 °C, ja jätetään sinne 16 tunniksi. Tämän jälkeen se otetaan jääkaapista ja hajotetaan hapetusreagenssin ylimäärä lisäämällä 0,84 g natriumdisulfiittia (3.4).
Siirrytään 5.3.2.1 kohtaan.
5.3.2
|
5.3.2.1 |
Hapetettujen näytteiden hydrolyysi
Edellä 5.3.1. kohdan mukaisesti valmistettuun hapetettuun näytteeseen lisätään 25 ml hydrolyysiseosta (3.20) huolehtien siitä, että astian seinämiin ja lastaan jäänyt näyte huuhdellaan pois. Jatketaan valitun hydrolyysimenetelmän mukaan 5.3.2.3 tai 5.3.2.4 kohdasta. |
|
5.3.2.2 |
Hapettamattomien näytteiden hydrolyysi
Punnitaan 100 ml:n tai 250 ml:n pyörökolviin (4.1) tai 100 ml:n kierrekorkilliseen pulloon (4.2) 0,1–1,0 g valmistettua näytettä (5.1) 0,2 mg:n tarkkuudella. Punnitun näytemäärän typpipitoisuuden on oltava noin 10 mg. Lisätään varovasti 25 ml hydrolyysiseosta (3.20) ja sekoitetaan näytteeseen. Jatketaan joko 5.3.2.3 tai 5.3.2.4 kohdasta. |
|
5.3.2.3 |
Avoin hydrolyysi
Lisätään kolme lasihelmeä kolvissa olevaan seokseen (valmistettu 5.3.2.1 tai 5.3.2.2 kohdan mukaisesti) ja keitetään tasaisesti kuplittaen palautusjäähdyttimen alla 23 tuntia. Hydrolyysin jälkeen huuhdellaan jäähdytin 5 ml:lla sitraattipuskuria (3.24). Kolvi irrotetaan ja jäähdytetään jäähauteessa. Jatketaan 5.3.3 kohdan mukaisesti. |
|
5.3.2.4 |
Suljettu hydrolyysi
Asetetaan 5.3.2.1 tai 5.3.2.2 kohdan mukaisesti valmistettua näyteseosta sisältävä pullo uuniin (4.3) 110 °C:seen. Ensimmäisen tunnin aikana pidetään kierrekorkki sulkematta pullon päällä, jottei kaasun muodostuksen vuoksi syntyisi painetta ja jotta vältyttäisiin räjähdyksiltä. Pulloa ei saa sulkea korkilla. Tunnin kuluttua pullo suljetaan kierrekorkilla ja sen annetaan olla uunissa (4.3) 23 tunnin ajan. Hydrolyysin jälkeen pullo otetaan uunista, avataan korkki varovasti ja asetetaan pullo jää-vesihauteeseen. Annetaan jäähtyä. Riippuen tavasta, jolla pH säädetään (5.3.3), siirretään pullon sisältö kvantitatiivisesti sitraattipuskurin avulla (3.24) 250 ml:n dekantterilasiin tai 250 ml:n pyörökolviin. Jatketaan 5.3.3 kohdan mukaisesti. |
5.3.3
Aminohappoanalysaattorin (4.9) natriuminsietokyvyn mukaan noudatetaan 5.3.3.1 tai 5.3.3.2 kohtaa pH:n säätämiseksi.
|
5.3.3.1 |
Kromatografit (4.9), jotka edellyttävät alhaista natriumpitoisuutta
On suositeltavaa käyttää sisäisen standardin kantaliuosta (3.27.3), jos käytetään aminohappoanalysaattoreita, jotka edellyttävät alhaista natriumpitoisuutta (kun hapon määrää on vähennettävä). Tässä tapauksessa lisätään 2,00 ml sisäisen standardin kantaliuosta (3.27.3) hydrolysaattiin ennen haihdutusta. Lisätään 2 tippaa 1-oktanolia (3.15) 5.3.2.3 tai 5.3.2.4 kohdan mukaisesti saatuun hydrolysaattiin. Haihdutetaan näyte 5–10 ml:aan pyöröhaihduttimella (4.7), jonka hauteen lämpötila on 40 °C. Jos tilavuus pienenee vahingossa alle viiden millilitran, hydrolysaatti on hylättävä ja analyysi aloitettava uudelleen. pH säädetään arvoon 2,20 natriumhydroksidiliuoksella (3.18) ja jatketaan 5.3.4 kohdasta. |
|
5.3.3.2 |
Muut aminohappoanalysaattorit (4.9):
Kohdan 5.3.2.3 tai 5.3.2.4 mukaisesti saatu hydrolysaatti neutraloidaan osittain lisäämällä varovasti koko ajan sekoittaen 17 ml natriumhydroksidiliuosta (3.17) ja huolehditaan siitä, että lämpötila on alle 40 °C. Lopullinen pH:n säätäminen 2,20:een tapahtuu huoneen lämpötilassa 3.17 kohdan mukaisen natriumhydroksidiliuoksen avulla ja lopuksi 3.18 kohdan mukaisella natriumhydroksidiliuoksella. Siirrytään 5.3.4 kohtaan. |
5.3.4
Siirretään kvantitatiivisesti hydrolysaatti, jonka pH on säädetty (5.3.3.1 tai 5.3.3.2), sitraattipuskurilla (3.24) 200 ml:n mittapulloon ja täytetään merkkiin asti puskurilla (3.24).
Jos sisäistä standardia ei ole vielä käytetty, lisätään sitä 2,00 ml (3.27.3) ja täytetään merkkiin asti sitraattipuskurilla (3.24). Sekoitetaan huolellisesti.
Siirrytään kromatografiavaiheeseen (5.4).
Jos kromatografiaa ei tehdä samana päivänä, näyteliuokset säilytetään alle 5 °C:n lämpötilassa.
5.4 Kromatografia
Annetaan uutteen (5.2) tai hydrolysaatin (5.3.4) tasoittua huoneenlämpöisiksi ennen kromatografiaa. Ravistellaan seosta ja suodatetaan sopiva määrä 0,22 μm:n kalvosuodattimen (4.5) läpi. Saatu kirkas liuos analysoidaan aminohappoanalysaattorilla käyttäen ioninvaihtokromatografiaa (4.9).
Injektio voidaan suorittaa käsin tai automaattisesti. On tärkeää, että kolonniin lisätään aina sama määrä (± 0,5 %) vertailu- tai näyteliuosta, paitsi silloin kun käytetään sisäistä standardia, ja että natriumin ja aminohappojen suhde standardi- ja näyteliuoksissa on mahdollisimman lähellä toisiaan.
Kalibrointiajojen tiheys riippuu ninhydriinireagenssin ja analysaattorin toiminnan stabiilisuudesta. Standardi- tai näyteliuosta laimennetaan sitraattipuskurilla (3.24), siten, että standardiliuoksen antama piikin pinta-ala on 30–200 prosenttia näytteen aminohapon antaman piikin pinta-alasta.
Aminohappojen kromatografia vaihtelee jonkin verran käytetyn analysaattorin tyypin ja käytetyn hartsin mukaan. Valitun menetelmän on mahdollistettava aminohappojen erottaminen toisistaan ja muista ninhydriinin kanssa reagoivista aineista. Pylvääseen ruiskutettujen yhdisteiden pitoisuuden muutosten on käyttöalueella annettava lineaarinen vaste.
Analysoitaessa aminohappojen ekvimolaarisia liuoksia sovelletaan seuraavassa kappaleessa määriteltyjä laakson ja piikin välisiä suhteita. Ekvimolaarisen liuoksen tulee sisältää vähintään 30 prosenttia kunkin aminohapon siitä enimmäismäärästä, joka voidaan määrittää tarkasti käytetyllä aminohappoanalysaattorilla (4.9).
Kromatogrammissa treoniinin ja seriinin osittain päällekkäisten piikkien välisen laakson suhde matalamman piikin korkeuteen ei saa olla suurempi kuin 2:10. (Jos määritetään ainoastaan kyst(e)iiniä, metioniiniä, treoniiniä ja lysiiniä, vierekkäisten piikkien riittämätön erottuminen toisistaan häiritsee määritystä.) Muiden aminohappojen osalta erottumisen on oltava parempi kuin 1:10.
Kromatografiajärjestelmän on pystyttävä erottamaan lysiini lysiiniartefaktoista ja ornitiinistä.
6. Tulosten laskeminen
Näytteen ja vertailuliuoksen piikkien pinta-ala mitataan kunkin yksittäisen aminohapon osalta ja määrä (X) lasketaan seuraavan kaavan mukaisesti; tulos ilmoitetaan grammoina aminohappoa näytekiloa kohden.
Jos sisäistä standardia käytetään, kerrotaan kaava vielä termillä
|
A |
= |
analysoitavan piikin pinta-ala, hydrolysaatti tai uute |
|
B |
= |
analysoitavan piikin pinta-ala, standardiliuos |
|
C |
= |
sisäisen standardin piikin pinta-ala hydrolysaatissa tai uutteessa |
|
D |
= |
sisäisen standardin piikin pinta-ala kalibrointiliuoksessa |
|
M |
= |
analysoitavan aminohapon molekyylipaino |
|
c |
= |
standardin konsentraatio μmol/ml |
|
m |
= |
näytteen paino grammoina (korjataan alkuperäiseen painoon, jos kuivattu tai rasva poistettu) |
|
V |
= |
ml kokonaishydrolysaattia (5.3.4) tai ml uutteen laskettua kokonaislaimennosta (6.1). |
Sekä kystiini että kysteiini määritetään kysteiinihappona hapetetun näytteen hydrolysaateista, mutta ne lasketaan kystiiniksi (C6H12N2O4S2, M 240,30 g/mol) käyttäen molekyylipainoa 120,15 g/mol (= 0,5 × 240,30 g/mol).
Metioniini määritetään metioniinisulfonina hapetetun näytteen hydrolysaateista, mutta lasketaan metioniiniksi käyttäen metioniinin molekyylipainoa 149,21 g/mol.
Lisätty vapaa metioniini määritetään uuttamisen jälkeen metioniinina; laskennassa käytetään samaa molekyylipainoa.
|
6.1 |
Uutteiden kokonaislaimennoksen tilavuus (F) vapaiden aminohappojen määrittämistä varten (5.2) lasketaan seuraavasti:
|
7. Menetelmän arviointi
Menetelmä on testattu vuonna 1990 tehdyssä kansainvälisessä laboratorioiden välisessä vertailussa käyttäen neljää eri rehua (sikojen täysrehu, broilereiden täysrehu, valkuaistiiviste ja esiseos).
|
Huomautus: |
Menetelmä on testattu toisen kansainvälisen vertailututkimuksen aikana vuonna 2003 käyttäen kaksoissokkopareja, joissa näytteet olivat broilereiden loppukasvatusrehusta, broilereiden aloitusrehusta, maissista, kalajauhosta ja siipikarjasta valmistetusta jauhosta. Lisätietoja varten katso EN ISO 13903 -standardi. |
Vuoden 1990 vertailututkimuksen tulosten keskiarvo ja standardipoikkeama poikkeavien arvojen poissulkemisen jälkeen on esitetty tämän kohdan taulukoissa.
Keskiarvot g/kg
|
Vertailuaine |
Aminohappo |
|||
|
Treoniini |
Kyst(e)iini |
Metioniini |
Lysiini |
|
|
Sikojen täysrehu |
6,94 n = 15 |
3,01 n = 17 |
3,27 n = 17 |
9,55 n = 13 |
|
Broilereiden täysrehu |
9,31 n = 16 |
3,92 n = 18 |
5,08 n = 18 |
13,93 n = 16 |
|
Valkuaistiiviste |
22,32 n = 16 |
5,06 n = 17 |
12,01 n = 17 |
47,74 n = 15 |
|
Esiseos |
58,42 n = 16 |
— |
90,21 n = 16 |
98,03 n = 16 |
|
n = osallistuneiden laboratorioiden lukumäärä. |
||||
7.1 Toistettavuus
Edellä olevassa taulukossa esitetyn laboratorioiden välisen vertailun toistettavuus on ilmaistu alla olevissa taulukoissa muodossa ”laboratorion sisäinen standardipoikkeama”:
Variaatiokerroin (%) laskettuna toistettavuudesta (CVr)
|
Vertailuaine |
Aminohappo |
|||
|
Treoniini |
Kyst(e)iini |
Metioniini |
Lysiini |
|
|
Sikojen täysrehu |
1,9 n = 15 |
3,3 n = 17 |
3,4 n = 17 |
2,8 n = 13 |
|
Broilereiden täysrehu |
2,1 n = 16 |
2,8 n = 18 |
3,1 n = 18 |
2,1 n = 16 |
|
Valkuaistiiviste |
2,7 n = 16 |
2,6 n = 17 |
2,2 n = 17 |
2,4 n = 15 |
|
Esiseos |
2,2 n = 16 |
— |
2,4 n = 16 |
2,1 n = 16 |
|
n = osallistuneiden laboratorioiden lukumäärä. |
||||
7.2 Uusittavuus
Laboratorioiden välisten standardipoikkeamien tulokset edellä mainitussa vertailussa on esitetty seuraavassa taulukossa.
Variaatiokerroin (%) laskettuna uusittavuudesta (CVR)
|
Vertailuaine |
Aminohappo |
|||
|
Treoniini |
Kyst(e)iini |
Metioniini |
Lysiini |
|
|
Sikojen täysrehu |
4,1 n = 15 |
9,9 n = 17 |
7,0 n = 17 |
3,2 n = 13 |
|
Broilereiden täysrehu |
5,2 n = 16 |
8,8 n = 18 |
10,9 n = 18 |
5,4 n = 16 |
|
Valkuaistiiviste |
3,8 n = 16 |
12,3 n = 17 |
13,0 n = 17 |
3,0 n = 15 |
|
Esiseos |
4,3 n = 16 |
- |
6,9 n = 16 |
6,7 n = 16 |
|
n = osallistuneiden laboratorioiden lukumäärä. |
||||
8. Vertailumateriaalin käyttö
Menetelmän oikea soveltaminen tarkistetaan sertifioidulla vertailumateriaalilla, jos sellainen on saatavilla, tehdyllä kaksoismäärityksellä. Kalibrointi sertifioidulla aminohappojen kalibrointiliuoksella on suotavaa.
9. Huomautukset
|
9.1 |
Aminohappoanalysaattoreiden välisten erojen vuoksi annettuja aminohappojen kalibrointiliuosten (ks. 3.27.4 ja 3.27.5 kohta) ja hydrolysaattien (ks. 5.3.4 kohta) lopullisia konsentraatioita on pidettävä suuntaa antavina.
Laitteiston lineaarisen vasteen alue on tarkistettava kaikkien aminohappojen osalta. Standardiliuos laimennetaan sitraattipuskurilla siten, että piikit sijoittuvat alueen keskivaiheille. |
|
9.2 |
Kun hydrolysaattien analysointiin käytetään suuren erotuskyvyn nestekromatografialaitteistoa, koeolosuhteet on optimoitava valmistajan suositusten mukaisesti. |
|
9.3 |
Jos menetelmää sovelletaan rehuseoksiin tai esiseoksiin, jotka sisältävät enemmän kuin yhden prosentin kloridia (tiiviste, kivennäisaineita sisältävät ravinteet tai täydennysrehut), sillä saatetaan saada metioniinille liian pieniä arvoja, ja erityiskäsittely on tarpeen. |
10. Suorituskykyvaatimukset
Yhdistämällä tulokset (muiden kuin tyrosiinin osalta) näistä kahdesta vertailututkimuksesta (edellä 7 kohdassa esitetystä vuoden 1990 tutkimuksesta ja EN/ISO 13903 -standardissa esitetystä vuoden 2005 tutkimuksesta) saadaan seuraavat toistettavuutta ja uusittavuutta koskevat vaatimukset. Näistä kahdesta laboratorioiden välisestä testistä saatuja arvoja ei välttämättä voi soveltaa muihin kuin esitettyihin pitoisuusalueisiin ja -matriiseihin.
10.1 Toistettavuus
Samasta näytteestä saman henkilön samassa laboratoriossa tekemän kahden määrityksen tulosten välinen ero ei saa olla suurempi kuin:
|
— |
6 % suuremmasta tuloksesta, kun kyse on aminohappojen kokonaismäärästä glysiinin, alaniinin, lysiinin, proliinin, glutamiinihapon, isoleusiinin ja histidiinin osalta. |
|
— |
8 % suuremmasta tuloksesta, kun kyse on aminohappojen kokonaismäärästä treoniinin, fenyylialaniinin, metioniinin, asparagiinihapon ja leusiinin osalta. |
|
— |
10 % suuremmasta tuloksesta, kun kyse on aminohappojen kokonaismäärästä arginiinin ja valiinin osalta. |
|
— |
12 % suuremmasta tuloksesta, kun kyse on aminohapon seriini kokonaismäärästä. |
|
— |
15 % suuremmasta tuloksesta, kun kyse on aminohapon kyst(e)iini kokonaismäärästä. |
10.2 Uusittavuus
Samasta näytteestä eri laboratorioissa tehdyn ja/tai eri henkilöiden tekemän kahden määrityksen tulosten välinen ero ei saa olla suurempi kuin
|
— |
15 % suuremmasta tuloksesta, kun kyse on aminohappojen kokonaismäärästä glysiinin, alaniinin ja treoniinin osalta. |
|
— |
20 % suuremmasta tuloksesta, kun kyse on aminohappojen kokonaismäärästä lysiinin, proliinin, fenyylialaniinin, metioniinin ja asparagiinihapon osalta. |
|
— |
22 % suuremmasta tuloksesta, kun kyse on aminohappojen kokonaismäärästä glutamiinihapon ja leusiinin osalta. |
|
— |
27 % suuremmasta tuloksesta, kun kyse on aminohapon arginiini kokonaismäärästä. |
|
— |
32 % suuremmasta tuloksesta, kun kyse on aminohapon isoleusiini kokonaismäärästä. |
|
— |
35 % suuremmasta tuloksesta, kun kyse on aminohappojen kokonaismäärästä valiinin ja seriinin osalta. |
|
— |
40 % suuremmasta tuloksesta, kun kyse on aminohapon histidiini kokonaismäärästä. |
|
— |
50 % suuremmasta tuloksesta, kun kyse on aminohapon kyst(e)iini kokonaismäärästä. |
F. TRYPTOFAANIN MÄÄRITYS
Tryptofaanin määritykseen käytettävät menetelmät ovat
|
— |
EN ISO 13904 -standardi (Animal feeding stuffs – Determination of tryptophan content), joka koskee tryptofaanipitoisuuden määritystä rehusta |
|
— |
jäljempänä 1–9 kohdassa kuvattu määritysmenetelmä. |
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmän avulla voidaan määrittää rehuissa olevan tryptofaanin kokonaismäärä ja vapaan tryptofaanin määrä. Menetelmällä ei voi erottaa D- ja L-muotoja toisistaan.
2. Periaate
Tryptofaanin kokonaismäärän määrittämiseksi näyte hydrolysoidaan kyllästetyllä bariumhydroksidiliuoksella emäksisissä olosuhteissa ja kuumennetaan 110 °C:ssa 20 tuntia. Hydrolyysin jälkeen lisätään sisäinen standardi.
Vapaan tryptofaanin määrittämiseksi näytettä uutetaan lievästi happamissa olosuhteissa yhdessä sisäisen standardin kanssa.
Tryptofaani ja sisäinen standardi hydrolysaatissa tai uutteessa määritetään HPLC:llä käyttäen fluoresenssidetektoria.
3. Reagenssit
|
3.1 |
Veden on oltava kaksoistislattua tai vastaavan laatuista (johtokyky < 10 μS/cm). |
|
3.2 |
Standardiyhdiste: tryptofaani (puhtaus/pitoisuus ≥ 99 %), kuivattu tyhjiössä fosforipentoksidin päällä. |
|
3.3 |
Sisäinen standardi: α-metyylitryptofaani (puhtaus/pitoisuus ≥ 99 %), kuivattu tyhjiössä fosforipentoksidin päällä. |
|
3.4 |
Bariumhydroksidioktahydraatti (on varottava, ettei Ba(OH)2 8 H2O joudu liiaksi kosketuksiin ilman kanssa; tällöin muodostuisi BaCO3:a, joka voi häiritä määritystä) (ks. huomautus 9.3). |
|
3.5 |
Natriumhydroksidi. |
|
3.6 |
Ortofosforihappo, w (w/w) = 85 % |
|
3.7 |
Kloorivetyhappo, ρ20 1,19 g/ml. |
|
3.8 |
Metanoli, HPLC-laatua vastaava. |
|
3.9 |
Petrolieetteri, kiehumislämpötila 40–60 °C. |
|
3.10 |
Natriumhydroksidiliuos, c = 1 mol/l:
Liuotetaan 40,0 g NaOH:ta (3.5) veteen ja täytetään 1 litraksi vedellä (3.1). |
|
3.11 |
Kloorivetyhappo, c = 6 mol/l:
Mitataan 492 ml HCl:ää (3.7) ja täytetään 1 litraksi vedellä. |
|
3.12 |
Kloorivetyhappo, c = 1 mol/l:
Mitataan 82 ml HCl:ää (3.7) ja täytetään 1 litraksi vedellä. |
|
3.13 |
Kloorivetyhappo, c = 0,1 mol/l:
Mitataan 8,2 ml HCl:ää (3.7) ja täytetään 1 litraksi vedellä. |
|
3.14 |
Ortofosforihappo, c = 0,5 mol/l:
Mitataan 34 ml ortofosforihappoa (3.6) ja täytetään 1 litraksi vedellä (3.1). |
|
3.15 |
Väkevä tryptofaaniliuos (3.2), c = 2,50 μmol/ml:
Liuotetaan 500 ml:n mittapullossa 0,2553 g tryptofaania (3.2) kloorivetyhappoon (3.13) ja täytetään merkkiin asti kloorivetyhapolla (3.13). Säilyy –18 °C:ssa enintään 4 viikkoa. |
|
3.16 |
Konsentroitu sisäisen standardin liuos, c = 2,50 μmol/ml:
Liuotetaan 500 ml:n mittapullossa 0,2728 g α-metyylitryptofaania (3.3) kloorivetyhappoon (3.13) ja täytetään merkkiin asti kloorivetyhapolla (3.13). Säilyy –18 °C:ssa enintään 4 viikkoa. |
|
3.17 |
Tryptofaanin ja sisäisen standardin kalibrointistandardiliuos:
Mitataan 2,00 ml konsentroitua tryptofaaniliuosta (3.15) ja 2,00 ml konsentroitua sisäisen standardin (α-metyylitryptofaanin) liuosta (3.16). Laimennetaan vedellä (3.1) ja metanolilla (3.8) siten, että liuoksen tilavuus ja metanolipitoisuus on suunnilleen sama kuin valmiin hydrolysaatin (metanolia 10–30 %). Tämä liuos on valmistettava juuri ennen käyttöä. Liuos suojataan suoralta auringonvalolta valmistuksen aikana. |
|
3.18 |
Etikkahappo. |
|
3.19 |
1,1,1-Trikloori-2-metyyli-2-propanoli. |
|
3.20 |
Etanoliamiini w (w/w) > 98 %. |
|
3.21 |
Liuos, jossa on 1 g 1,1,1-trikloori-2-metyyli-2-propanolia (3.19) 100 ml:ssa metanolia (3.8). |
|
3.22 |
HPLC:ssä käytettävä liikkuva faasi: 3,00 g etikkahappoa (3.18) + 900 ml vettä (3.1) + 50,0 ml liuosta (3.21), jossa on 1,1,1-trikloori-2-metyyli-2-propanolia (3.19) metanolissa (3.8) (1 g / 100 ml). pH säädetään arvoon 5,00 etanoliamiinilla (3.20). Täytetään 1 000 ml:ksi vedellä (3.1). |
4. Välineistö
|
4.1 |
HPLC-laitteisto, jossa on spektrofluorimetri-detektori. |
|
4.2 |
Nestekromatografiakolonni, 125 mm × 4 mm, C18, hartsin (pakkausaineen) hiukkaskoko 3 μm, tai vastaava. |
|
4.3 |
pH-mittari. |
|
4.4 |
Polypropyleenipullo, tilavuus 125 ml, jossa on leveä kaula ja kierretulppa. |
|
4.5 |
Kalvosuodatin, 0,45 μm. |
|
4.6 |
Autoklaavi, 110 (± 2) °C, 1,4 (± 0,1) bar. |
|
4.7 |
Mekaaninen ravistelija tai magneettisekoitin. |
|
4.8 |
Vortex-sekoitin. |
5. Menettely
5.1 Näytteiden valmistaminen
Näyte jauhetaan siten, että se läpäisee 0,5 mm:n seulan. Näytteet, joiden kosteuspitoisuus on suuri, on ilmakuivattava enintään 50 °C:ssa tai pakastekuivattava ennen jauhamista. Näytteet, joiden rasvapitoisuus on suuri, on uutettava petrolieetterillä (3.9) ennen jauhamista.
5.2 Vapaan tryptofaanin määritys (uutteesta)
Punnitaan 1 mg:n tarkkuudella sopiva määrä (1–5 g) valmistettua näytettä (5.1) erlenmeyerkolviin. Lisätään 100,0 ml kloorivetyhappoa (3.13) ja 5,00 ml konsentroitua sisäisen standardin liuosta (3.16). Ravistellaan tai sekoitetaan 60 minuuttia mekaanisella ravistelijalla tai magneettisekoittimella (4.7). Annetaan sakan laskeutua ja pipetoidaan 10,0 ml supernatanttiliuosta dekantterilasiin. Lisätään 5 ml ortofosforihappoa (3.14). Säädetään pH arvoon 3 natriumhydroksidilla (3.10). Lisätään metanolia (3.8) niin että lopputilavuudessa on 10–30 prosenttia metanolia. Siirretään liuos sopivankokoiseen mittapulloon ja laimennetaan vedellä sopivaan tilavuuteen kromatografiaa varten (suunnilleen sama tilavuus kuin kalibrointistandardiliuoksella (3.17)).
Suodatetaan muutama ml liuosta 0,45 μm:n kalvosuodattimen (4.5) läpi ennen HPLC-kolonniin injektointia. Siirrytään kromatografiavaiheeseen 5.4 kohdan mukaisesti.
Standardiliuos ja uutteet suojataan suoralta auringonvalolta. Jos näyteliuoksia ei voida analysoida samana päivänä, uutteita voi säilyttää 5 °C:ssa enintään 3 päivää.
5.3 Tryptofaanin kokonaismäärän määritys (hydrolysaatista)
Punnitaan 0,2 mg:n tarkkuudella 0,1–1 g valmistettua näytettä (5.1) polypropyleenipulloon (4.4). Punnitun näytemäärän typpipitoisuuden on oltava noin 10 mg. Lisätään 8,4 g bariumhydroksidioktahydraattia (3.4) ja 10 ml vettä. Sekoitetaan vortex-sekoittimella (4.8) tai magneettisekoittimella (4.7). Teflon-päällystetty magneetti jätetään seokseen. Huuhdotaan pullon seinämät 4 ml:lla vettä. Pullo suljetaan löyhästi kierrekorkilla. Pullo pannaan autoklaaviin (4.6), jossa on kiehuvaa vettä, ja autoklavoidaan 30–60 minuutin ajan. Suljetaan autoklaavi ja autoklavoidaan 110 (± 2) °C:ssa 20 tuntia.
Lämpötila on laskettava juuri alle 100 °C:een ennen kuin autoklaavi avataan. Jotta Ba(OH)2.8 H2O ei kiteytyisi, lämpimään seokseen lisätään 30 ml huoneenlämpöistä vettä. Ravistellaan tai sekoitetaan varovasti. Lisätään 2,00 ml konsentroitua sisäisen standardin liuosta (α-metyylitryptofaania, 3.16). Jäähdytetään pulloja vesi/jäähauteessa 15 minuuttia.
Lisätään 5 ml ortofosforihappoa (3.14). Pullo pidetään jäähdytyshauteessa ja liuos neutraloidaan HCl:llä (3.11) sekoittaen samalla, ja pH säädetään arvoon 3,0 HCl:llä (3.12). Lisätään metanolia niin että lopputilavuudessa on 10–30 prosenttia metanolia. Siirretään liuos sopivankokoiseen mittapulloon ja laimennetaan vedellä tiettyyn sopivaan tilavuuteen kromatografiaa varten (esim. 100 ml). Metanolin lisääminen ei saa aiheuttaa saostumista.
Suodatetaan muutama ml liuosta 0,45 μm:n kalvosuodattimen (4.5) läpi ennen HPLC-kolonniin injektointia. Siirrytään kromatografiavaiheeseen 5.4 kohdan mukaisesti.
Standardiliuos ja hydrolysaatit suojataan suoralta auringonvalolta. Jos hydrolysaatteja ei voida analysoida samana päivänä, niitä voi säilyttää 5 °C:ssa enintään 3 päivää.
5.4 HPLC-määritys
Seuraavat isokraattisen erotuksen olosuhteet ovat ohjeellisia; ajo voidaan suorittaa muissa olosuhteissa, jos niillä saadaan samanlaiset tulokset (ks. myös huomautukset 9.1 ja 9.2):
|
Nestekromatografia- kolonni (4.2): |
125 mm × 4 mm, C18, hiukkaskoko 3 μm, tai vastaava |
|
Kolonnin lämpötila: |
huoneenlämpötila |
|
Liikkuva faasi (3.22): |
3,00 g etikkahappoa (3.18) + 900 ml vettä (3.1) + 50,0 ml liuosta (3.21), jossa on 1,1,1-trikloori-2-metyyli-2-propanolia (3.19) metanolissa (3.8)(1 g/100 ml). Säädetään pH arvoon 5,00 etanoliamiinilla (3.20). Täytetään 1 000 ml:ksi vedellä (3.1). |
|
Virtausnopeus: |
1 ml/min |
|
Kokonaisajoaika: |
noin 34 min |
|
Detektioaallonpituus: |
eksitaatio: 280 nm, emissio: 356 nm |
|
Injektiotilavuus: |
20 μl |
6. Tulosten laskeminen
Lasketaan tryptofaanin määrä (X) grammoina 100 grammassa näytettä.
|
A |
= |
sisäisen standardin piikin pinta-ala, kalibrointistandardiliuos (3.17) |
|
B |
= |
tryptofaanin piikin pinta-ala, uute (5.2) tai hydrolysaatti (5.3) |
|
V1 |
= |
kalibrointiliuokseen (3.17) lisätyn konsentroidun tryptofaaniliuoksen (3.15) tilavuus ml (2 ml) |
|
c |
= |
kalibrointiliuokseen (3.17) lisätyn konsentroidun tryptofaaniliuoksen (3.15) pitoisuus μmol/ml (= 2,50) |
|
V2 |
= |
uuttovaiheessa (5.2) lisätyn (= 5,00 ml) tai hydrolysaattiin (5.3) lisätyn (= 2,00 ml) konsentroidun sisäisen standardiliuoksen (3.16) tilavuus ml |
|
C |
= |
sisäisen standardin piikin pinta-ala, uute (5.2) tai hydrolysaatti (5.3) |
|
D |
= |
tryptofaanin piikin pinta-ala, kalibrointistandardiliuos (3.17) |
|
V3 |
= |
kalibrointiliuokseen (3.17) lisätyn konsentroidun sisäisen standardiliuoksen (3.16) tilavuus ml (= 2,00 ml) |
|
m |
= |
näytteen paino grammoina (korjataan alkuperäiseen painoon, jos kuivattu ja/tai rasva poistettu) |
|
M |
= |
tryptofaanin molekyylipaino (= 204,23 g/mol). |
7. Toistettavuus
Kahden rinnakkaismäärityksen välinen ero samasta näytteestä ei saa olla suurempi kuin 10 prosenttia suuremmasta tuloksesta.
8. Laboratorioiden välisen vertailun tulokset
Järjestetyssä EU-vertailussa (4. vertailututkimus) 12 laboratoriota analysoi kolme näytettä hydrolyysimenetelmän varmentamiseksi. Kustakin näytteestä tehtiin viisi rinnakkaismääritystä. Tulokset esitetään seuraavassa taulukossa.
|
|
Näyte 1 Sian rehu |
Näyte 2 Sian rehu, johon on lisätty L-tryptofaania |
Näyte 3 Sian rehutiiviste |
||||||||||||||||
|
L |
12 |
12 |
12 |
||||||||||||||||
|
n Keskiarvo [g/kg] |
50 2,42 |
55 3,40 |
50 4,22 |
||||||||||||||||
|
sr [g/kg] |
0,05 |
0,05 |
0,08 |
||||||||||||||||
|
r [g/kg] |
0,14 |
0,14 |
0,22 |
||||||||||||||||
|
CVr [%] |
1,9 |
1,6 |
1,9 |
||||||||||||||||
|
SR [g/kg] |
0,15 |
0,20 |
0,09 |
||||||||||||||||
|
R [g/kg] |
0,42 |
0,56 |
0,25 |
||||||||||||||||
|
CVR [%] |
6,3 |
6,0 |
2,2 |
||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Toisessa EU-vertailussa (3. vertailututkimus) 13 laboratoriota analysoi kaksi näytettä vapaan tryptofaanin uuttomenetelmän varmentamiseksi. Kustakin näytteestä tehtiin viisi rinnakkaismääritystä. Tulokset esitetään seuraavassa taulukossa.
|
|
Näyte 4 Vehnä-soijaseos |
Näyte 5 Vehnä-soijaseos (= näyte 4), johon on lisätty tryptofaania (0,457 g/kg) |
||||||||||||||||
|
L n |
12 55 |
12 60 |
||||||||||||||||
|
Keskiarvo [g/kg] |
0,391 |
0,931 |
||||||||||||||||
|
sr [g/kg] |
0,005 |
0,012 |
||||||||||||||||
|
r [g/kg] |
0,014 |
0,034 |
||||||||||||||||
|
CVr [%] |
1,34 |
1,34 |
||||||||||||||||
|
SR [g/kg] |
0,018 |
0,048 |
||||||||||||||||
|
R [g/kg] |
0,050 |
0,134 |
||||||||||||||||
|
CVR [%] |
4,71 |
5,11 |
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||
Vielä järjestettiin EU-vertailututkimus, jossa seitsemän laboratoriota analysoi neljä näytettä, tarkoituksena tryptofaanin varmentaminen hydrolyysissä. Tulokset esitetty seuraavassa taulukossa. Kustakin näytteestä tehtiin viisi rinnakkaismääritystä.
|
|
Näyte 1 Sikarehuseos (CRM 117) |
Näyte 2 Vähärasvainen kalajauho (CRM 118) |
Näyte 3 Soijajauho (CRM 119) |
Näyte 4 Rasvaton maitojauhe (CRM 120) |
||||||||||||||||
|
L |
7 |
7 |
7 |
7 |
||||||||||||||||
|
n |
25 |
30 |
30 |
30 |
||||||||||||||||
|
Keskiarvo [g/kg] |
2,064 |
8,801 |
6,882 |
5,236 |
||||||||||||||||
|
sr [g/kg] |
0,021 |
0,101 |
0,089 |
0,040 |
||||||||||||||||
|
r [g/kg] |
0,059 |
0,283 |
0,249 |
0,112 |
||||||||||||||||
|
CVr [%] |
1,04 |
1,15 |
1,30 |
0,76 |
||||||||||||||||
|
SR [g/kg] |
0,031 |
0,413 |
0,283 |
0,221 |
||||||||||||||||
|
R [g/kg] |
0,087 |
1,156 |
0,792 |
0,619 |
||||||||||||||||
|
CVR [%] |
1,48 |
4,69 |
4,11 |
4,22 |
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
9. Huomautukset
|
9.1 |
Seuraavilla erityisillä kromatografiaolosuhteilla voidaan erottaa paremmin tryptofaani ja α-metyylitryptofaani.
Isokraattinen erotus, jonka jälkeen kolonni puhdistetaan gradienteilla:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
9.2 |
Kromatografia vaihtelee HPLC-laitetyypin ja käytetyn kolonnin täytemateriaalin mukaan. Valitun järjestelmän on pystyttävä erottamaan tryptofaanin piikki ja sisäisen standardin piikki pohjaviivalle asti. Lisäksi on tärkeää, että hajoamistuotteet eroavat hyvin tryptofaanista ja sisäisestä standardista. Hydrolysaatteja on ajettava myös ilman sisäistä standardia, jotta voidaan tarkistaa epäpuhtauksien esiintyminen sisäisen standardin kohdalla olevan pohjaviivan avulla. On tärkeää, että ajoaika on riittävän pitkä, jotta kaikki hajoamistuotteet eluoituvat; myöhään eluoituvat piikit saattavat muuten häiritä myöhempiä kromatografia-ajoja.
Kromatografiajärjestelmän vasteen on oltava lineaarinen toiminta-alueella. Lineaarinen vaste on mitattava sisäisen standardin vakiopitoisuudella (normaalilla pitoisuudella) ja erilaisilla tryptofaanipitoisuuksilla. On tärkeää, että sekä tryptofaanin että sisäisen standardin piikkien koot ovat HPLC-fluoresenssijärjestelmän lineaarisella alueella. Jos joko tryptofaanin ja/tai sisäisen standardin piikki on liian pieni tai liian suuri (piikit ovat liian pienet tai suuret), analyysi on toistettava käyttäen erilaista näytemäärää ja/tai muuttaen lopputilavuutta. |
9.3 Bariumhydroksidi
Bariumhydroksidi tulee vanhetessaan vaikealiukoisemmaksi. HPLC-määritystä varten tehty liuos voi sen vuoksi olla samea, minkä vuoksi voidaan saada alhaisia tryptofaanituloksia.
G. RAAKARASVAN JA RAAKAÖLJYN MÄÄRITYS
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä määritetään rehuissa olevan raakarasvan ja -öljyn määrä.
Jäljempänä kuvattavan kahden menettelytavan käyttö riippuu rehun luonteesta ja koostumuksesta sekä määrityksen käyttötarkoituksesta.
Raakarasvan ja raakaöljyn määrittämiseen öljysiemenistä ja öljypitoisista hedelmistä sekä rehusta, jonka raakarasva-/raakaöljypitoisuus on yli 15 prosenttia, tulisi uutto tehdä menettelytavan A mukaisesti ja uudelleen uutto menettelytavan B mukaisesti (5.3).
1.1 Menettelytapa A – Suoraan uutettavissa oleva raakarasva ja -öljy
Tätä menetelmää voidaan käyttää kasviperäisiin rehuaineisiin lukuun ottamatta niitä, jotka kuuluvat menettelytavan B soveltamisalaan.
1.2 Menettelytapa B – Raakarasvan ja -öljyn kokonaismäärä
Menetelmää voidaan soveltaa eläinperäisiin rehuaineisiin sekä kaikkiin rehuseoksiin. Sitä käytetään kaikkiin sellaisiin aineisiin, joista rasvaa ja öljyä ei voida täysin uuttaa ilman sitä edeltävää hydrolysointia (esim. gluteeni, hiiva, perunaproteiinit ja tuotteet, joita on käsitelty muun muassa ekstrudoimalla, kuumentamalla tai hiutaleiksi tekemällä).
1.3 Tulosten tulkitseminen
Aina, kun menettelytapaa B käyttäen saadaan suurempi tulos kuin menettelytapaa A käyttäen, menettelytavalla B saatua tulosta pidetään todellisena arvona.
2. Periaate
2.1 Menettelytapa A
Näyte uutetaan petrolieetterillä. Liuotin tislataan pois ja jäännös kuivataan ja punnitaan.
2.2 Menettelytapa B
Näyte käsitellään kuumentamalla sitä kloorivetyhapon kanssa. Seos jäähdytetään ja suodatetaan. Jäännös pestään ja kuivataan ja määritystä jatketaan menettelytavan A mukaisesti.
3. Reagenssit
|
3.1 |
Petrolieetteri, kiehumislämpötila: 40–60 °C. Bromiluvun on oltava alle 1 ja haihdutusjäännöksen alle 2 mg/100 ml. |
|
3.2 |
Natriumsulfaatti, vedetön. |
|
3.3 |
Kloorivetyhappo, c = 3 mol/l. |
|
3.4 |
Suodatuksen apuaine, esim. Kieselgur, Hyflo-supercel. |
4. Välineistö
|
4.1 |
Uuttolaitteisto. Jos käytetään Soxhlet-laitteistoa (jossa on sifoni), refluksointinopeuden on oltava sellainen, että Soxhlet-väliosan täyttyminen liuottimella ja tyhjeneminen siitä tapahtuvat noin 10 kertaa tunnissa. Jos laitteistoon kuuluu suoramallinen väliosa, refluksointinopeuden on oltava noin 10 ml minuutissa. |
|
4.2 |
Uuttohylsyjä, joissa ei ole petrolieetteriin liukenevaa materiaalia ja joiden huokoisuus täyttää 4.1 kohdassa esitetyt vaatimukset. |
|
4.3 |
Lämpökaappi, joko vakuumikaappi, joka on säädetty 75 ± 3 °C:seen tai kiertoilmakaappi, joka on säädetty 100 ± 3 °C:seen. |
5. Menettely
5.1 Menettelytapa A (katso 8.1 kohta)
Näytettä punnitaan 5 g 1 mg:n tarkkuudella uuttohylsyyn (4.2) ja se peitetään rasvattomalla puuvillavanulla.
Hylsy asetetaan uuttolaitteeseen (4.1) ja sitä uutetaan kuusi tuntia petrolieetterillä (3.1). Petrolieetteriuute otetaan talteen kuivaan, punnittuun pulloon, joka sisältää kiehumakiviä (6).
Liuotin tislataan pois. Pullon ja sen sisältämän jäännöksen annetaan kuivua puolentoista tunnin ajan lämpökaapissa (4.3). Pullon jäännöksineen annetaan jäähtyä eksikkaattorissa ja se punnitaan. Kuivausta jatketaan edelleen 30 minuutin ajan sen varmistamiseksi, että rasvan ja öljyn paino pysyy vakiona (kahden peräkkäisen punnituksen välinen painoero saa olla enintään 1 mg).
5.2 Menettelytapa B
Näytettä punnitaan 2,5 g 1 mg:n tarkkuudella (ks. 8.2 kohta) 400 ml:n dekantterilasiin tai 300 ml:n erlenmeyerkolviin ja astiaan lisätään 100 ml kloorivetyhappoa (3.3) ja kiehumakiviä. Dekantterilasi peitetään kellonlasilla tai erlenmeyerkolvi yhdistetään palautusjäähdyttimeen. Seos saatetaan varovasti kiehuvaksi käyttäen pientä liekkiä tai sähkölevyä ja seoksen annetaan kiehua hiljalleen tunnin ajan. Näytteen tarttumista astian seinämiin tulee välttää.
Astian sisällön annetaan jäähtyä ja lisätään suodatuksen apuainetta (3.4) sen verran, ettei rasvaa ja öljyä häviä suodatuksessa. Suodatukseen käytetään kostutettua, rasvatonta, kaksinkertaista suodatinpaperia. Jäännös pestään kylmällä vedellä, kunnes saadaan neutraali suodos. Tarkastetaan, ettei suodos sisällä öljyä tai rasvaa. Jos sitä esiintyy, näyte on ennen hydrolysointia uutettava petrolieetterillä menettelytapaa A käyttäen.
Jäännöksen sisältävä kaksinkertainen suodatinpaperi asetetaan kellonlasille ja sen annetaan kuivua puolitoista tuntia 100 ± 3 °C:ssa lämpökaapissa (4.3).
Kuivan jäännöksen sisältävä kaksinkertainen suodatinpaperi pannaan uuttohylsyyn (4.2) ja peitetään rasvattomalla puuvillavanulla. Hylsy pannaan uuttolaitteeseen (4.1) ja määritystä jatketaan 5.1 kohdan toisessa ja kolmannessa kappaleessa esitetyllä tavalla.
5.3 Menettelytapa A ja uudelleen uutto menettelytavan B mukaisesti
Raakarasvan ja raakaöljyn määrittämiseen öljysiemenistä ja öljypitoisista hedelmistä sekä rehusta, jonka raakarasva-/raakaöljypitoisuus on yli 15 prosenttia, tulisi uutto tehdä menettelytavan A mukaisesti ja uudelleen uutto menettelytavan B mukaisesti.
Tämä tarkoittaa, että petrolieetterillä uuttamisen (menettelytapa A) jälkeen jäännös tai osa jäännöksestä uutetaan uudelleen kloorivetyhapolla (menettelytapa B). Raakarasvan ja -öljyn pitoisuus on menettelytapojen A ja B tuloksen summa.
6. Tuloksen ilmoittaminen
Jäännöksen paino ilmoitetaan prosentteina näytteen painosta.
7. Toistettavuus
Samasta näytteestä saman henkilön tekemän kahden rinnakkaismäärityksen tulosten välinen ero ei saa olla yli:
|
— |
0,2 %:a absoluuttisena arvona, kun raakarasva- ja -öljypitoisuus on alle 5 %, |
|
— |
4,0 %:a suhteellisena arvona suuremmasta tuloksesta, kun raakarasva- ja -öljypitoisuus on 5–10 %, |
|
— |
0,4 %:a absoluuttisena arvona, kun raakarasva- ja -öljypitoisuus on yli 10 %. |
8. Huomautukset
|
8.1 |
Runsaasti rasvaa ja öljyä sisältäviä tuotteita, joita on hankala jauhaa tai joista on vaikea saada homogeenista näytettä, käsitellään seuraavasti:
Näytettä punnitaan 20 g 1 mg:n tarkkuudella ja siihen sekoitetaan vähintään 10 g vedetöntä natriumsulfaattia (3.2). Sitä uutetaan petrolieetterillä (3.1) 5.1 kohdassa esitetyllä tavalla. Saadun uutteen tilavuus täydennetään 500 ml:ksi petrolieetterillä (3.1) ja se sekoitetaan. Liuosta otetaan 50 ml ja kaadetaan pieneen, kuivaan, punnittuun pulloon, joka sisältää kiehumakiviä. Liuotin tislataan pois, jäännös kuivataan ja määritystä jatketaan 5.1 kohdan viimeisessä kappaleessa kuvatulla tavalla. Liuottimen annetaan haihtua hylsyssä olevasta uuttojäännöksestä, jäännös jauhetaan 1 mm raekokoon ja siirretään takaisin hylsyyn (lisäämättä natriumsulfaattia) ja määritystä jatketaan 5.1 kohdan toisessa ja kolmannessa kappaleessa kuvatulla tavalla. Rasvan ja öljyn pitoisuus prosentteina näytteestä lasketaan seuraavalla kaavalla:
jossa:
|
|
8.2 |
Joidenkin (esimerkiksi pieniä rasva- ja öljymääriä sisältävien) tuotteiden osalta näytteiden määrää voidaan nostaa. |
|
8.3 |
Lemmikkieläinten ruokiin, joiden vesipitoisuus on suuri, voi olla tarvetta sekoittaa vedetöntä natriumsulfaattia ennen hydrolysointia ja uuttoa, joka suoritetaan menettelytavassa B kuvatulla tavalla. |
|
8.4 |
Edellä 5.2 kohdassa voi olla tehokkaampaa käyttää kuumaa vettä kylmän veden sijaan jäännöksen pesemiseksi suodatuksen jälkeen. |
|
8.5 |
Mainittua 1,5 tunnin kuivatusaikaa saatetaan joutua pidentämään joidenkin rehujen osalta. Liiallista kuivaamista on kuitenkin vältettävä, sillä se voi johtaa alhaisempiin tuloksiin. Myös mikroaaltouunia voidaan käyttää. |
H. RAAKAKUIDUN MÄÄRITYS
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää rehusta sen rasvaton orgaaninen aines, joka ei liukene happo- ja emäsliuoksen kanssa keitettäessä ja jota kutsutaan sovitusti raakakuiduksi.
Menetelmää ei voida soveltaa lignoselluloosan ja kasvihiilen tapauksessa (aines liian hienojakoista).
2. Periaate
Näyte, josta tarvittaessa on poistettu rasva, käsitellään peräkkäin tietyn väkevyisillä kiehuvilla rikkihappo- ja kaliumhydroksidiliuoksilla. Jäännös erotetaan suodattamalla näyte lasisintterisuodattimella, se pestään, kuivataan, punnitaan ja poltetaan tuhkaksi 475–500 °C:ssa. Tuhkaamisesta aiheutuva painohäviö vastaa näytteen raakakuitupitoisuutta.
3. Reagenssit
|
3.1 |
Rikkihappo, c = 0,13 mol/l. |
|
3.2 |
Kuohunestoaine (esimerkiksi n-oktanoli). |
|
3.3 |
Suodatuksen apuaine (Celite 545 tai vastaava), jota on kuumennettu 500 °C:n lämpötilassa neljän tunnin ajan (8.6). |
|
3.4 |
Asetoni. |
|
3.5 |
Petrolieetteri, kiehumislämpötila 40–60 °C. |
|
3.6 |
Kloorivetyhappo, c = 0,5 mol/l. |
|
3.7 |
Kaliumhydroksidiliuos, c = 0,23 mol/l. |
4. Välineistö
|
4.1 |
Lämmityslaitteisto rikkihappoliuoksella tai kaliumhydroksidiliuoksella tehtävään kuumauuttoon; lämmityslaitteistoon kuuluu suodatinupokkaan (4.2) jalusta ja letku, jossa on ilmanpoisto- ja tyhjennysventtiili; tarvittaessa laitteistoon saadaan paineilmaa. Ennen kutakin päivittäistä käyttöönottoa laitteisto esilämmitetään keittämällä siinä vettä viiden minuutin ajan. |
|
4.2 |
Lasinen suodatinupokas, jossa on huokoisuudeltaan 40–90 μm:n lasisintterisuodatin. Ennen ensimmäistä käyttökertaa upokasta kuumennetaan 500 °C:ssa muutaman minuutin ajan ja jäähdytetään (8.6). |
|
4.3 |
Vetoisuudeltaan vähintään 270 ml oleva sylinteri, jossa on kiehumisen kestävä palautusjäähdytin. |
|
4.4 |
Termostaattisäätöinen lämpökaappi. |
|
4.5 |
Termostaattisäätöinen muhveliuuni. |
|
4.6 |
Uuttoyksikkö, johon kuuluu suodatinupokkaan jalusta (4.2) ja poistoletku, jossa on ilmanpoisto- ja tyhjennysventtiili. |
|
4.7 |
Osia lämmityslaitteiston (4.1), upokkaan (4.2) ja sylinterin (4.3) kokoamiseen sekä kylmäuuttoyksikön (4.6) ja upokkaan liittämiseen. |
5. Menettely
Punnitaan 1 mg:n tarkkuudella 1 g esikäsiteltyä näytettä upokkaaseen (4.2) (ks. huomautukset 9.1, 9.2 ja 9.3) ja lisätään 1 g suodatuksen apuainetta (3.3).
Liitetään suodatinupokas (4.2) lämmityslaitteistoon (4.1), ja tämän jälkeen liitetään sylinteri (4.3) upokkaaseen. Sylinteri-upokasyhdistelmä täytetään 150 ml:lla kiehuvaa rikkihappoa (3.1) ja tarvittaessa lisätään muutama pisara kuohunestoainetta (3.2).
Neste saatetaan kiehuvaksi 5 ± 2 minuutissa ja annetaan kiehua voimakkaasti tarkalleen 30 minuuttia.
Avataan poistoletkun venttiili (4.1), ja suodatetaan rikkihappo tyhjiössä suodatinupokkaan läpi ja pestään jäännös kolme kertaa peräkkäin 30 ml:lla kiehuvaa vettä huolehtien siitä, että jäännös suodatetaan kuivaksi jokaisen pesukerran jälkeen.
Suljetaan tyhjennysventtiili, kaadetaan 150 ml kiehuvaa kaliumhydroksidiliuosta (3.7) sylinteriupokasyhdistelmään ja lisätään muutama pisara kuohunestoainetta (3.2). Neste saatetaan kiehuvaksi 5 ± 2 minuutissa ja annetaan kiehua voimakkaasti tarkalleen 30 minuuttia. Suodatetaan ja toistetaan pesumenettelyt samalla tavoin kuin rikkihapon kanssa.
Viimeisen pesun ja kuivauksen jälkeen upokas sisältöineen irrotetaan ja upokas yhdistetään uudelleen kylmäuuttoyksikköön (4.6). Poistetaan ilma ja pestään jäännös upokkaassa kolme kertaa peräkkäin 25 ml:lla asetonia (3.4) huolehtien siitä, että jäännös kuivuu jokaisen pesukerran jälkeen.
Annetaan upokkaan kuivua vakiopainoon lämpökaapissa, jonka lämpötila on 130 °C. Jokaisen kuivauksen jälkeen jäähdytetään eksikkaattorissa ja punnitaan nopeasti. Upokas asetetaan muhveliuuniin, jossa näytteen annetaan palaa tuhkaksi vakiopainoon (kahden peräkkäisen punnituksen välinen painoero saa olla enintään 2 mg) 475–500 °C:ssa vähintään 30 minuuttia.
Jokaisen kuumennuksen jälkeen upokkaan annetaan jäähtyä ensin uunissa ja tämän jälkeen eksikkaattorissa ennen punnitusta.
Nollakoe suoritetaan ilman näytettä. Tuhkaamisesta johtuva painohäviö saa olla enintään 4 mg.
6. Tulosten laskeminen
Raakakuitupitoisuus prosentteina näytteestä saadaan seuraavasti:
jossa:
|
m |
= |
näytteen paino grammoina, |
|
m0 |
= |
määrityksen aikana näytteen polttamisesta aiheutuva painohäviö grammoina, |
|
m1 |
= |
nollakokeessa polttamisesta aiheutuva painohäviö grammoina. |
7. Toistettavuus
Kahden samasta näytteestä suoritetun määrityksen tulosten välinen ero ei saa olla yli:
|
— |
0,6 %:a absoluuttisena arvona, kun raakakuitupitoisuus on alle 10 %, |
|
— |
6 %:a suhteellisena arvona suuremmasta tuloksesta, kun raakakuitupitoisuus on vähintään 10 %. |
8. Uusittavuus
Samasta näytteestä eri laboratorioissa tehdyn kahden määrityksen välinen ero ei saa olla suurempi kuin
|
— |
1,0 %:a absoluuttisena arvona, kun raakakuitupitoisuus on alle 10 %, |
|
— |
10 %:a suhteellisena arvona suuremmasta tuloksesta, kun raakakuitupitoisuus on vähintään 10 %. |
9. Huomautukset
|
9.1 |
Rehuista, jotka sisältävät yli 10 prosenttia raakarasvaa, on rasva ennen määritystä poistettava petrolieetterillä (3.5). Liitetään suodatinupokas (4.2) sisältöineen kylmäuuttoyksikköön (4.6), poistetaan ilma ja pestään jäännös kolme kertaa 30 ml:lla petrolieetteriä; varmistetaan, että jäännös on kuiva. Yhdistetään upokas sisältöineen lämmityslaitteistoon (4.1) ja jatketaan 5 kohdassa esitetyllä tavalla. |
|
9.2 |
Rehuista, jotka sisältävät öljyjä ja rasvoja, joita ei voida uuttaa suoraan petrolieetterillä (3.5), rasva on poistettava 8.1 kohdassa esitetyllä tavalla ja tämän jälkeen rasva on poistettava vielä uudelleen hapolla kiehuttamisen jälkeen. Hapolla kiehuttamisen ja sitä seuraavien pesujen jälkeen upokas sisältöineen yhdistetään kylmäuuttoyksikköön (4.6) ja jäännöstä pestään kolme kertaa 30 ml:lla asetonia ja tämän jälkeen kolme kertaa 30 ml:lla petrolieetteriä. Suodatetaan tyhjiössä kunnes jäännös on kuiva ja jatketaan määritystä kaliumhydroksidikäsittelyllä 5 kohdassa esitetyllä tavalla. |
|
9.3 |
Jos näyte sisältää yli 5 prosenttia karbonaatteja kalsiumkarbonaattina ilmaistuna, upokas (4.2) yhdistetään punnittuine näytteineen lämmityslaitteistoon (4.1). Näyte pestään kolme kertaa 30 ml:lla kloorivetyhappoa (3.6). Jokaisen lisäämiskerran jälkeen odotetaan noin yksi minuutti ennen suodatuksen aloittamista. Näyte pestään kerran 30 ml:lla vettä ja tämän jälkeen jatketaan 5 kohdassa esitetyllä tavalla. |
|
9.4 |
Jos käytetään telineenmuotoista laitteistoa (useita upokkaita on liitetty samaan lämmityslaitteistoon), kahta koetta samasta näytteestä ei saa suorittaa samalla kertaa. |
|
9.5 |
Jos kiehuttamisen jälkeen happamien ja emäksisten liuosten suodatus osoittautuu vaikeaksi, käytetään lämmityslaitteiston tyhjennysletkun kautta annettavaa paineilmaa, minkä jälkeen jatketaan suodatusta. |
|
9.6 |
Tuhkauslämpötila ei saa olla yli 500:aa °C lasisten suodatinupokkaiden käyttöiän pidentämiseksi. Kuumennus- ja jäähdytysjaksojen aikana on vältettävä suuria lämpötilanvaihteluita. |
I. SOKERIN MÄÄRITYS
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää pelkistävien sokerien ja kokonaissokerien määrä invertoinnin jälkeen glukoosina, tai tarvittaessa sakkaroosina käyttäen muunnoskerrointa 0,95. Menetelmä soveltuu rehuseoksiin. Muita rehuja varten on säädetty erityismenetelmistä. Laktoosi on tarvittaessa mitattava erikseen ja otettava huomioon tuloksia laskettaessa.
Menetelmää käytetään sokeripitoisuuden määrittämiseen rehun energiasisällön laskemista varten.
Jos sokeripitoisuus määritetään muuta tarkoitusta varten, voidaan käyttää muita määritysmenetelmiä.
2. Periaate
Sokerit uutetaan laimeaan etanoliin ja liuos kirkastetaan Carrez-liuoksilla I ja II. Etanolin poiston jälkeen määritykset suoritetaan ennen invertointia ja sen jälkeen saadut Luff-Schoorl-menetelmällä.
3. Reagenssit
|
3.1 |
Etanoli 40 % (v/v), tiheys: 0,948 g/ml 20 °C:ssa, neutraalia fenolftaleiinilla määritettynä. |
|
3.2 |
Carrez-liuos I: liuotetaan veteen 21,9 g sinkkiasetaattia Zn(CH3COO)2 2H2O ja 3 g jääetikkaa. Täytetään 100 ml:ksi vedellä. |
|
3.3 |
Carrez-liuos II: Liuotetaan veteen 10,6 g kaliumferrosyanidia K4Fe(CN)6 3H2O. Täytetään 100 ml:ksi vedellä. |
|
3.4 |
Metyylioranssiliuos 0,1 % (w/v). |
|
3.5 |
Kloorivetyhappo 4 mol/l. |
|
3.6 |
Kloorivetyhappo 0,1 mol/l. |
|
3.7 |
Natriumhydroksidiliuos 0,1 mol/l. |
|
3.8 |
Luff-Schoorl-reagenssi:
Kaadetaan sitruunahappoliuos (3.8.2) natriumkarbonaattiliuokseen (3.8.3) varovasti sekoittaen. Tämän jälkeen lisätään kuparisulfaattiliuos (3.8.1) ja täytetään 1 litraksi vedellä. Annetaan seistä yön yli ja suodatetaan. Näin saadun reagenssin (Cu 0,05 mol/l; Na2 CO3 1 mol/l) konsentraatio tarkistetaan; ks. 5.4 kohdan viimeinen kappale. Liuoksen pH:n on oltava noin 9,4. |
|
3.8.1 |
Kuparisulfaattiliuos: liuotetaan 25 g raudatonta kuparisulfaattia, CuSO4 5H2O, 100 ml:aan vettä. |
|
3.8.2 |
Sitruunahappoliuos: liuotetaan 50 g sitruunahappoa, C6H8O7•H2O, 50 ml:aan vettä. |
|
3.8.3 |
Natriumkarbonaattiliuos: liuotetaan 143,8 g vedetöntä natriumkarbonaattia noin 300 ml:aan lämmintä vettä. Annetaan jäähtyä. |
|
3.9 |
Natriumtiosulfaattiliuos 0,1 mol/l. |
|
3.10 |
Tärkkelysliuos: 5 g liukoista tärkkelystä lisätään 30 ml:aan vettä, seos lisätään 1 litraan kiehuvaa vettä. Keitetään kolme minuuttia, annetaan jäähtyä ja tarvittaessa lisätään 10 mg elohopeajodidia säilyteaineeksi. |
|
3.11 |
Rikkihappo, 3 mol/l. |
|
3.12 |
Kaliumjodidiliuos, 30 % (w/v). |
|
3.13 |
Kiehumakiviä, jotka keitetään kloorivetyhapossa, pestään vedellä ja kuivataan. |
|
3.14 |
3-metyylibutan-1-oli. |
4. Välineistö
Sekoitin: noin 35–40 kierr./min.
5. Menettely
5.1 Näytteen uutto
Punnitaan 1 mg:n tarkkuudella 2,5 g näytettä 250 ml:n mittapulloon. Lisätään 200 ml etanolia (3.1) ja sekoitetaan sekoittajassa yhden tunnin ajan. Lisätään 5 ml Carrez-liuosta I (3.2) ja sekoitetaan noin 30 sekunnin ajan. Lisätään 5 ml Carrez-liuosta II (3.3) ja sekoitetaan uudelleen yhden minuutin ajan. Täytetään pullo etanolilla (3.1), homogenoidaan ja suodatetaan. Otetaan 200 ml suodosta ja haihdutetaan se noin puoleen tilavuuteen, jotta saadaan poistetuksi suurin osa etanolista. Haihdutusjäännös siirretään kvantitatiivisesti 200 ml:n mittapulloon käyttäen lämmintä vettä, jäähdytetään, täytetään vedellä merkkiin asti, homogenoidaan ja suodatetaan tarvittaessa. Tätä liuosta käytetään pelkistävien sokerien määrittämiseksi ja invertointireaktion jälkeen kokonaissokerien määrittämiseksi.
5.2 Pelkistävien sokerien määritys
Pipetoidaan enintään 25 ml liuosta, joka sisältää alle 60 mg glukoosina ilmoitettuja pelkistäviä sokereita. Tarvittaessa tilavuus säädetään 25 ml:ksi tislatulla vedellä, ja pelkistävien sokerien pitoisuus määritetään Luff-Schoorl-menetelmällä. Tulos ilmoitetaan glukoosiprosenttina.
5.3 Kokonaissokerien määritys invertointireaktion jälkeen
Pipetoidaan 50 ml liuosta 100 ml:n mittapulloon. Lisätään muutama pisara metyylioranssiliuosta (3.4) ja tämän jälkeen lisätään varovasti ja jatkuvasti sekoittaen kloorivetyhappoa (3.5), kunnes neste muuttuu selvästi punaiseksi. Lisätään 15 ml kloorivetyhappoa (3.6), pullo upotetaan voimakkaasti kiehuvaan vesihauteeseen ja pidetään siinä 30 minuutin ajan. Jäähdytetään nopeasti noin 20 °C:seen ja lisätään 15 ml natriumhydroksidiliuosta (3.7). Tilavuus säädetään 100 ml:ksi vedellä ja homogenoidaan. Otetaan enintään 25 ml:n erä, joka sisältää alle 60 mg glukoosina ilmoitettuja pelkistäviä sokereita. Tarvittaessa tilavuus säädetään 25 ml:ksi tislatulla vedellä, ja pelkistävien sokerien pitoisuus määritetään Luff-Schoorl-menetelmällä. Tulos ilmoitetaan glukoosiprosenttina tai tarvittaessa sakkaroosina kertomalla kertoimella 0,95.
5.4 Titraus Luff-Schoorl-menetelmällä
Pipetoidaan 25 ml Luff-Schoorl-reagenssia (3.8) 300 ml:n erlenmeyerkolviin, lisätään tarkalleen 25 ml kirkastettua sokeriliuosta. Lisätään kaksi kiehumakiveä (3.13), lämmitetään keskikokoisen liekin yläpuolella käsin sekoittaen ja kuumennetaan neste kiehumapisteeseen noin kahdessa minuutissa. Erlenmeyerkolvi asetetaan välittömästi asbestiverkolle, jossa on noin 6 cm:n läpimittainen reikä ja verkon alla on etukäteen sytytetty liekki. Säädetään liekki sellaiseksi, että erlenmeyerkolvi kuumenee ainoastaan pohjastaan. Tämän jälkeen erlenmeyerkolviin kiinnitetään pystyjäähdytin. Keitetään tarkalleen 10 minuutin ajan. Jäähdytetään välittömästi kylmässä vedessä ja noin viiden minuutin kuluttua titrataan seuraavasti:
Lisätään 10 ml kaliumjodidiliuosta (3.12) ja välittömästi tämän jälkeen (varoen, koska liuos voi vaahdota runsaasti) lisätään 25 ml rikkihappoa (3.11). Titrataan natriumtiosulfaattiliuoksella (3.9) kunnes väri muuttuu samean keltaiseksi, lisätään tärkkelysindikaattori (3.10) ja titraus suoritetaan loppuun.
Sama titraus suoritetaan liuoksesta, jossa on tarkasti mitattuna 25 ml Luff-Schoorl-reagenssia (3.8) ja 25 ml vettä, sen jälkeen kun 10 ml kaliumjodidiliuosta (3.12) ja 25 ml rikkihappoa (3.11) on lisätty kohottamatta lämpötilaa kiehumispisteeseen.
6. Tulosten laskeminen
Oheisen taulukon avulla määritetään milligrammoissa se glukoosimäärä, joka vastaa näiden kahden titrauksen erotusta ilmaistuna millilitroina natriumtiosulfaattia, 0,1 mol/l. Tulos ilmoitetaan prosentteina näytteestä.
7. Menettely erityistapauksissa
|
7.1 |
Runsaasti melasseja sisältävistä rehuista ja rehuista, jotka eivät ole homogeenisia, punnitaan 20 g näyte 1 litran mittapulloon ja lisätään 500 ml vettä. Sekoitetaan 1 tunti sekoittajassa. Selkeytetään käyttäen Carrez-liuos I- (3.2) ja Carrez-liuos II (3.3) -reagensseja 5.1 kohdassa kuvatulla tavalla kuitenkin tällä kertaa käyttäen nelinkertaiset määrät kutakin reagenssia. Täytetään merkkiin asti 80-prosenttisella (v/v) etanolilla.
Homogenoidaan ja suodatetaan. Poistetaan etanoli 5.1 kohdan mukaisesti. Jos yhtään dekstrinoitua tärkkelystä ei esiinny, täytetään merkkiin asti tislatulla vedellä. |
|
7.2 |
Melassista ja runsaasti sokeria sisältävistä ja tärkkelysköyhistä rehuaineista (kuten johanneksenleipäpuun hedelmät, kuivatut sokerijuurikasleikkeet) punnitaan 5 gramman näyte 250 ml:n mittapulloon, lisätään 200 ml tislattua vettä ja sekoitetaan ravistelijassa yhden tunnin ajan tai tarvittaessa kauemmin. Kirkastetaan käyttäen Carrez-liuos I- (3.2) ja Carrez-liuos II (3.3) -reagensseja 5.1 kohdassa kuvatulla tavalla. Mittapullo täytetään vedellä merkkiin, liuos homogenoidaan ja suodatetaan. Kokonaissokerien määrän toteamiseksi suoritusta jatketaan 5.3 kohdan mukaisesti. |
8. Huomautukset
|
8.1 |
Vaahdonmuodostuksen estämiseksi on suositeltavaa lisätä noin 1 ml 3-metyylibutan-1-olia (3.14) (riippumatta tilavuudesta) ennen Luff-Schoorl-reagenssin kanssa keittämistä. |
|
8.2 |
Invertoinnin jälkeen saadun glukoosina ilmoitetun kokonaissokeripitoisuuden ja glukoosina ilmoitetun pelkistävien sokerien pitoisuuden välisestä erosta 0,95:lla kerrottuna saadaan sakkaroosin prosentuaalinen pitoisuus. |
|
8.3 |
Pelkistävien sokerien, paitsi laktoosin, pitoisuuden määrittämiseksi voidaan käyttää kahta menetelmää: |
|
8.3.1 |
Likimääräisen arvion laskemiseksi laktoosipitoisuus, joka on saatu eri analyysimenetelmällä, kerrotaan 0,675:llä ja saatu tulos vähennetään pelkistävien sokerien pitoisuudesta. |
|
8.3.2 |
Pelkistävien sokerien, paitsi laktoosin, määrän tarkkaa laskemista varten on tehtävä kaksi lopullista määritystä samasta näytteestä. Toinen määrityksistä suoritetaan liuokselle, joka saadaan osasta 5.1 kohdan mukaisesti saatua liuosta, ja toinen määrityksistä suoritetaan osasta liuosta, joka saadaan laktoosimäärityksen yhteydessä tähän tarkoitukseen kehitetyn menetelmän mukaisesti (sen jälkeen kun muut sokerit on fermentoitu ja liuos kirkastettu).
Molemmissa tapauksissa sokerin määrä määritetään Luff-Schoorl-menetelmällä ja lasketaan milligrammoina glukoosia. Arvot vähennetään toisistaan ja erotus ilmoitetaan prosentteina näytteestä. Esimerkki Kaksi tilavuutta vastaa 250 mg:n näytteestä tehtyjä määrityksiä. Ensimmäisessä tapauksessa on kulunut 17 ml natriumtiosulfaattiliuosta, 0,1 mol/l, joka vastaa 44,2 mg:aa glukoosia; toisessa tapauksessa 11 ml, joka vastaa 27,6 mg:aa glukoosia. Erotus on 16,6 mg glukoosia. Pelkistävien sokerien, laktoosia lukuun ottamatta, glukoosina laskettu määrä on:
Taulukko 25 ml:lle Luff-Schoorl-reagenssia Na2 S2 O3, 0,1 mol/l, millilitroina, kahden minuutin kuumennus, kymmenen minuutin keitto
|
|||||||||||||||||||
J. LAKTOOSIN MÄÄRITYS
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää laktoosin pitoisuus rehuissa, jotka sisältävät yli 0,5 prosenttia laktoosia.
2. Periaate
Sokerit liuotetaan veteen. Liuokselle suoritetaan fermentointi käyttäen Saccharomyces cerevisiae -hiivaa, joka ei kuluta laktoosia. Selkeyttämisen ja suodatuksen jälkeen määritetään suodoksen laktoosipitoisuus Luff-Schoorl-menetelmällä.
3. Reagenssit
|
3.1 |
Saccharomyces cerevisiae -suspensio: suspendoidaan 25 g tuoretta hiivaa 100 ml:aan vettä. Suspensio säilyy jääkaapissa enintään yhden viikon ajan. |
|
3.2 |
Carrez-liuos I: liuotetaan veteen 21,9 g sinkkiasetaattia Zn(CH3COO)2 2H2O ja 3 g jääetikkaa. Täytetään 100 ml:ksi vedellä. |
|
3.3 |
Carrez-liuos II: Liuotetaan veteen 10,6 g kaliumferrosyanidia K4Fe(CN)6 3H2O. Täytetään 100 ml:ksi vedellä. |
|
3.4 |
Luff-Schoorl-reagenssi:
Kaadetaan sitruunahappoliuos (3.4.2) natriumkarbonaattiliuokseen (3.4.3) sekoittaen varovasti lisäyksen aikana. Tämän jälkeen lisätään kuparisulfaattiliuos (3.4.1) ja täytetään 1 litraksi vedellä. Annetaan seistä yön yli ja suodatetaan. Näin saadun reagenssin (Cu 0,05 mol/l; Na2 CO3 1 mol/l) konsentraatio tarkistetaan. Liuoksen pH:n on oltava noin 9,4. |
|
3.4.1 |
Kuparisulfaattiliuos: liuotetaan 25 g raudatonta kuparisulfaattia, CuSO4 5H2O, 100 ml:aan vettä. |
|
3.4.2 |
Sitruunahappoliuos: liuotetaan 50 g sitruunahappoa, C6H8O7•H2O, 50 ml:aan vettä. |
|
3.4.3 |
Natriumkarbonaattiliuos: liuotetaan 143,8 g vedetöntä natriumkarbonaattia noin 300 ml:aan lämmintä vettä. Annetaan jäähtyä. |
|
3.5 |
Kiehumakiviä, jotka keitetään kloorivetyhapossa, pestään vedellä ja kuivataan. |
|
3.6 |
Kaliumjodidiliuos, 30 % (w/v). |
|
3.7 |
Rikkihappo, 3 mol/l. |
|
3.8 |
Natriumtiosulfaattiliuos, 0,1 mol/l. |
|
3.9 |
Tärkkelysliuos: 5 g liukoista tärkkelystä lisätään 30 ml:aan vettä, seos lisätään 1 litraan kiehuvaa vettä. Keitetään kolme minuuttia, annetaan jäähtyä ja tarvittaessa lisätään 10 mg elohopeajodidia säilyteaineeksi. |
4. Välineistö
Vesihaude, jonka termostaatti on säädetty 38–40 °C:seen.
5. Menettely
Punnitaan 1 mg:n tarkkuudella 1 g näytettä 100 ml:n mittapulloon. Lisätään 25–30 ml vettä. Pullo asetetaan kiehuvaan vesihauteeseen 30 minuutin ajaksi ja tämän jälkeen se jäähdytetään noin 35 °C:seen. Lisätään 5 ml hiivasuspensiota (3.1) ja homogenoidaan. Annetaan pullon seistä kaksi tuntia vesihauteessa 38–40 °C:n lämpötilassa. Jäähdytetään noin 20 °C:seen.
Lisätään 2,5 ml Carrez-liuosta I (3.2) ja sekoitetaan 30 sekuntia, tämän jälkeen lisätään 2,5 ml Carrez-liuosta II (3.3) ja sekoitetaan uudelleen 30 sekuntia. Täytetään 100 ml:ksi vedellä, sekoitetaan ja suodatetaan. Suodosta pipetoidaan 300 ml:n erlenmeyerkolviin sellainen määrä (korkeintaan 25 ml), joka sisältää 40–80 mg laktoosia. Tarvittaessa täytetään vedellä 25 ml:ksi.
Nollakoe suoritetaan samalla tavoin käyttäen 5 ml hiivasuspensiota (3.1). Laktoosimäärä määritetään Luff-Schoorlin mukaan seuraavasti. Lisätään tarkalleen 25 ml Luff-Schoorl-reagenssia (3.4) ja kaksi kiehumakiveä (3.5). Lämmitetään keskikokoisen liekin yläpuolella käsin ravistellen ja kuumennetaan neste kiehumispisteeseen noin kahdessa minuutissa. Erlenmeyerkolvi asetetaan välittömästi asbestiverkolle, jossa on noin 6 cm:n läpimittainen reikä ja verkon alla on etukäteen sytytetty liekki. Säädetään liekki sellaiseksi, että erlenmeyerkolvi kuumenee ainoastaan pohjastaan. Tämän jälkeen erlenmeyerkolviin kiinnitetään pystyjäähdytin. Keitetään tarkalleen 10 minuutin ajan. Jäähdytetään välittömästi kylmässä vedessä ja noin viiden minuutin kuluttua titrataan seuraavasti:
Lisätään 10 ml kaliumjodidiliuosta (3.6) ja välittömästi tämän jälkeen (varovasti, koska liuos voi vaahdota voimakkaasti) lisätään 25 ml rikkihappoa (3.7). Titrataan natriumtiosulfaattiliuoksella (3.8) kunnes väri muuttuu samean keltaiseksi, lisätään tärkkelysindikaattori (3.9) ja titraus suoritetaan loppuun.
Sama titraus suoritetaan liuoksesta, johon pipetoidaan tarkalleen mitattuna 25 ml Luff-Schoorl-reagenssia (3.4) ja 25 ml vettä, sen jälkeen kun 10 ml kaliumjodidiliuosta (3.6) ja 25 ml rikkihappoa (3.7) on lisätty ilman keittämistä.
6. Tulosten laskeminen
Oheisen taulukon avulla määritetään milligrammoina se laktoosimäärä, joka vastaa näiden kahden titraustuloksen erotusta ilmaistuna natriumtiosulfaattia, 0,1 mol/l, millilitroissa.
Tulos ilmoitetaan vedettömän laktoosin prosentteina näytteestä.
7. Huomautus
|
1. |
Yli 40 prosenttia fermentoituvaa sokeria sisältäville tuotteille käytetään yli 5 ml hiivasuspensiota (3.1). |
|
2. |
Tuotteissa, joissa laktoosin määrää on vähennetty (esim. kissanmaito), laktoosi on muunnettu fruktoosiksi, joka ei fermentoidu täysin kahdessa tunnissa, mikä johtaa korkeampiin tai virheellisesti positiivisiin tuloksiin (koska uutteessa on jäljellä fruktoosin jäämiä).
Taulukko 25 ml:lle Luff-Schoorl-reagenssia Na2 S2 O3, 0,1 mol/l, millilitroina, kahden minuutin kuumennus, kymmenen minuutin keitto
|
|||||||||||||||||||
K. TÄRKKELYKSEN MÄÄRITYS
POLARIMETRINEN MENETELMÄ
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää tärkkelyksen ja tärkkelyksen suurimolekyylisten pilkkoutumistuotteiden pitoisuus rehuissa tarkoituksena todeta, onko niiden ilmoitettu energiamäärä liitteen VII mukainen ja ovatko ne asetuksen (EY) N:o 767/2009 säännösten mukaisia.
Menetelmää käytetään tärkkelyspitoisuuden määrittämiseen rehun energiasisällön laskemista varten.
Jos tärkkelyspitoisuus määritetään muuta tarkoitusta varten, voidaan käyttää muita määritysmenetelmiä.
2. Periaate
Menetelmä perustuu kahteen määritykseen. Ensimmäisessä määrityksessä näyte käsitellään laimealla kloorivetyhapolla. Kun liuos on saatu kirkkaaksi ja suodatettu, liuoksen optinen kiertokyky mitataan polarimetrisesti.
Toisessa määrityksessä näyte uutetaan 40-prosenttisella etanolilla. Kun suodos on tehty happamaksi kloorivetyhapolla ja se on saatu kirkkaaksi ja suodatettu, optinen kiertokyky mitataan kuten ensimmäisessä määrityksessä.
Kun näiden kahden mittauksen erotus kerrotaan tunnetulla kertoimella, saadaan näytteen tärkkelyspitoisuus.
3. Reagenssit
|
3.1 |
Kloorivetyhappoliuos 25 % (w/w) tiheys: 1,126 g/ml. |
|
3.2 |
Kloorivetyhappoliuos 1,13 % (w/v)
Konsentraatio on tarkistettava titraamalla natriumhydroksidiliuoksella 0,1 mol/l, indikaattorina 0,1 % (w/v) metyylipuna 94 % (v/v) etanolissa. 10 ml:n neutralointiin tarvitaan 30,94 ml NaOH:ta, 0,1 mol/l. |
|
3.3 |
Carrez-liuos I: liuotetaan veteen 21,9 g sinkkiasetaattia Zn(CH3COO)2 2H2O ja 3 g jääetikkaa. Täytetään 100 ml:ksi vedellä. |
|
3.4 |
Carrez-liuos II: Liuotetaan veteen 10,6 g kaliumferrosyanidia K4Fe(CN)6 3H2O. Täytetään 100 ml:ksi vedellä. |
|
3.5 |
Etanoli 40 % (v/v), tiheys: 0,948 g/ml 20 °C:ssa. |
4. Välineistö
|
4.1 |
250 ml:n vakiohioksellinen erlenmeyerkolvi, jossa on palautusjäähdytin. |
|
4.2 |
Polarimetri tai sakkarimetri. |
5. Menettely
5.1 Näytteen valmistaminen
Näyte jauhetaan niin hienoksi, että se läpäisee kokonaan 0,5 mm:n pyöreäreikäisen seulan.
5.2 Optisen kokonaiskiertokyvyn (P tai S) määritys (ks. huomautus 7.1)
Punnitaan 2,5 g hienoksi jauhettua näytettä 1 mg:n tarkkuudella 100 ml:n mittapulloon. Lisätään 25 ml kloorivetyhappoa (3.2), ravistellaan kunnes näyte on jakaantunut tasaisesti, sen jälkeen lisätään vielä 25 ml kloorivetyhappoa (3.2). Pullo pannaan kiehuvaan vesihauteeseen ja sitä ravistellaan voimakkaasti ja yhtäjaksoisesti ensimmäisten kolmen minuutin ajan kokkaroitumisen estämiseksi. Vesihauteen vesimäärän on oltava riittävän suuri, jotta haude pysyy kiehuvana kun pullo upotetaan siihen. Pulloa ravisteltaessa sitä ei saa ottaa pois hauteesta. Tarkalleen 15 minuutin kuluttua pullo otetaan hauteesta, lisätään 30 ml kylmää vettä ja jäähdytetään välittömästi 20 °C:een.
Lisätään 5 ml Carrez-liuosta I (3.3) ja ravistellaan noin 30 sekunnin ajan. Lisätään 5 ml Carrez-liuosta II (3.4) ja ravistellaan uudestaan 30 sekunnin ajan. Täytetään merkkiin asti vedellä, sekoitetaan ja suodatetaan. Jos suodos ei ole täysin kirkas (mikä tapahtuu harvoin), määritys uusitaan käyttäen suurempaa määrää Carrez-liuoksia I ja II (esimerkiksi 10 ml).
Liuoksen optinen kiertokyky mitataan 200 mm:n putkessa polarimetrillä tai sakkarimetrillä.
5.3 40-prosenttiseen etanoliin liukoisten yhdisteiden optisen kiertokyvyn (P’ tai S’) määritys
Punnitaan 5 g näytettä 1 mg:n tarkkuudella 100 ml:n mittapulloon ja lisätään noin 80 ml etanolia (3.5) (ks. huomautus 7.2). Mittapullon annetaan seistä yhden tunnin ajan huoneenlämmössä; tänä aikana sitä ravistellaan voimakkaasti kuusi kertaa siten, että näyte sekoittuu perusteellisesti etanoliin. Täytetään merkkiin asti etanolilla (3.5), sekoitetaan ja suodatetaan.
Pipetoidaan 50 ml suodosta (vastaa 2,5:tä grammaa näytettä) 250 ml:n erlenmeyerkolviin, lisätään 2,1 ml kloorivetyhappoa (3.1) ja ravistellaan voimakkaasti. Erlenmeyerkolviin kiinnitetään palautusjäähdytin ja kolvi pannaan kiehuvaan vesihauteeseen. Tarkalleen 15 minuutin kuluttua erlenmeyerkolvi otetaan hauteesta ja liuos siirretään 100 ml:n mittapulloon huuhtomalla pienellä määrällä kylmää vettä ja jäähdytetään 20 °C:een.
Tämän jälkeen näyteliuos tehdään kirkkaaksi Carrez-liuoksilla I (3.3) ja II (3.4), täytetään merkkiin vedellä, sekoitetaan, suodatetaan ja mitataan optinen kiertokyky 5.2 kohdan toisessa ja kolmannessa alakohdassa esitetyllä tavalla.
6. Tulosten laskeminen
Tärkkelyspitoisuus (%) lasketaan seuraavalla tavalla:
6.1 Polarimetriset mittaukset
|
P |
= |
optinen kokonaiskiertokyky asteina |
|
P’ |
= |
40-prosenttiseen etanoliin (V/V) liukoisten yhdisteiden optinen kiertokyky asteina |
|
|
= |
puhtaan tärkkelyksen ominaiskiertokyky. Tälle on sovittu seuraavat numeeriset arvot: |
|
+ 185,9° |
: |
riisitärkkelys |
|
+ 185,7° |
: |
perunatärkkelys |
|
+ 184,6° |
: |
maissitärkkelys |
|
+ 182,7° |
: |
vehnätärkkelys |
|
+ 181,5° |
: |
ohratärkkelys |
|
+ 181,3° |
: |
kauratärkkelys |
|
+ 184,0° |
: |
muut tärkkelyslajit sekä tärkkelysseokset rehuseoksissa. |
6.2 Sakkarimetriset mittaukset
|
S |
= |
optinen kokonaiskiertokyky sakkarimetrin asteina |
|||
|
S’ |
= |
40-prosenttiseen (v/v) etanoliin liukoisten yhdisteiden optinen kiertokyky asteina |
|||
|
N |
= |
sellainen sakkaroosin määrä grammoina, jonka optinen kiertokyky on 100 sakkarimetrin astetta 100 ml:ssa vettä ja 200 mm:n putkessa mitattuna
|
|||
|
|
= |
puhtaan tärkkelyksen ominaiskiertokyky (ks. 6.1). |
6.3 Toistettavuus
Samasta näytteestä tehdyn kahden rinnakkaismäärityksen tulosten välinen ero saa olla enintään 0,4 absoluuttisena arvona, jos tärkkelyspitoisuus on alle 40 prosenttia, ja 1 prosentti suhteessa tärkkelyspitoisuuteen, jos tärkkelyspitoisuus on vähintään 40 prosenttia.
7. Huomautukset
|
7.1 |
Jos näyte sisältää yli 6 prosenttia karbonaatteja, kalsiumkarbonaattina laskettuna, on ne ennen optisen kokonaiskiertokyvyn määritystä hajotettava juuri tarkalleen sopivalla määrällä laimeaa rikkihappoa. |
|
7.2 |
Paljon laktoosia sisältävien tuotteiden, kuten herajauheen tai rasvattoman maitojauheen, määritystä jatketaan 80 ml:n etanolilisäyksen (3.5) jälkeen seuraavasti. Palautusjäähdytin kiinnitetään pulloon ja pullo pannaan 50 °C:n vesihauteeseen 30 minuutin ajaksi. Annetaan jäähtyä ja jatketaan määritystä 5.3 kohdassa esitetyllä tavalla. |
|
7.3 |
Seuraavien rehuissa merkittävinä määrinä esiintyvien rehuaineiden tiedetään häiritsevän tärkkelyspitoisuuden määritystä polarimetrisellä menetelmällä ja näin ollen voidaan saada vääriä tuloksia:
|
L. RAAKATUHKAN MÄÄRITYS
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää rehujen raakatuhkapitoisuus.
2. Periaate
Näyte poltetaan tuhkaksi 550 °C:ssa, jäännös punnitaan.
3. Reagenssit
Ammoniumnitraattiliuos, 20 % (w/v).
4. Välineistö
|
4.1 |
Sähkölevy. |
|
4.2 |
Sähkökäyttöinen muhveliuuni, jossa on termostaatti. |
|
4.3 |
Hehkutusupokkaita, jotka on valmistettu kvartsista, posliinista tai platinasta, joko suorakulmaisia (noin 60 × 40 × 25 mm) tai pyöreitä (läpimitta 60–75 mm, korkeus 20–40 mm). |
5. Menettely
Noin 5 grammaa näytettä (2,5 g sellaisia tuotteita, joilla on pyrkimys turvota) punnitaan 1 mg:n tarkkuudella hehkutusupokkaaseen, joka on ensin hehkutettu 550 °C:seen, jäähdytetty ja taarattu. Upokas asetetaan sähkölevylle ja sitä kuumennetaan vähitellen kunnes aine hiiltyy. Tuhkataan 5.1 tai 5.2 kohdan mukaisesti.
|
5.1 |
Upokas asetetaan kalibroituun muhveliuuniin, joka on säädetty 550 °C:seen. Upokasta pidetään tässä lämpötilassa, kunnes saadaan valkea, vaaleanharmaa tai punertava tuhka, jossa ei näytä enää olevan orgaanista ainesta. Upokas asetetaan eksikkaattoriin, sen annetaan jäähtyä ja se punnitaan välittömästi. |
|
5.2 |
Upokas asetetaan kalibroituun muhveliuuniin, joka on säädetty 550 °C:seen. Poltetaan tuhkaksi 3 tunnin ajan. Upokas asetetaan eksikkaattoriin, sen annetaan jäähtyä ja se punnitaan välittömästi. Kuivausta jatketaan edelleen 30 minuutin ajan sen varmistamiseksi, että tuhkan paino pysyy vakiona (kahden peräkkäisen punnituksen välinen painoero saa olla enintään 1 mg). |
6. Tulosten laskeminen
Jäännöksen paino lasketaan vähentämällä taarapaino.
Tulos ilmoitetaan prosentteina näytteestä.
7. Huomautukset
|
7.1 |
Niille näytteille, joita on vaikea polttaa tuhkaksi, on alustava tuhkaksi polttaminen tehtävä ainakin kolmen tunnin ajan, jonka jälkeen näyte jäähdytetään ja siihen lisätään muutama pisara 20-prosenttista ammoniumnitraattiliuosta tai vettä (varovasti, välttäen tuhkan leviämistä tai paakkuuntumista). Hehkutusta jatketaan uunissa kuivaamisen jälkeen. Menettely toistetaan tarvittaessa, kunnes näyte on tuhkaantunut täydellisesti. |
|
7.2 |
Ne aineet, joihin 7.1 kohdan käsittely ei vaikuta, käsitellään seuraavasti: Kolmen tunnin polttamisen jälkeen tuhkan joukkoon lisätään lämmintä vettä ja se suodatetaan pienen tuhkattoman suodattimen läpi. Suodatin ja sen sisältö poltetaan tuhkaksi alkuperäisessä upokkaassa. Suodos siirretään jäähtyneeseen upokkaaseen, haihdutetaan kuivaksi, poltetaan tuhkaksi ja punnitaan. |
|
7.3 |
Jos kyse on öljyistä ja rasvoista, punnitaan tarkasti 25 g näytettä sopivan kokoiseen upokkaaseen. Näytteen annetaan hiiltyä sytyttämällä se tuhkattomalla suodatinpaperiliuskalla. Palamisen jälkeen näytettä kostutetaan mahdollisimman pienellä määrällä vettä. Kuivataan ja poltetaan tuhkaksi 5 kohdan mukaisesti. |
M. KLOORIVETYHAPPOON LIUKENEMATTOMAN TUHKAN MÄÄRITYS
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää kloorivetyhappoon liukenemattomien kivennäisainesten pitoisuus rehuissa. Näytteen laadun mukaan voidaan käyttää kahta eri menetelmää.
|
1.1 |
Menetelmä A: soveltuu orgaanista ainetta oleviin rehuaineisiin ja useimpiin rehuseoksiin; |
|
1.2 |
Menetelmä B: soveltuu kivennäisrehuihin ja kivennäisrehuseoksiin sekä rehuseoksiin, joiden kloorivetyhappoon liukenemattomien ainesten pitoisuus menetelmällä A määritettynä on suurempi kuin 1 prosentti. |
2. Periaate
|
2.1 |
Menetelmä A: näyte poltetaan tuhkaksi, tuhka keitetään kloorivetyhapossa ja liukenematon jäännös suodatetaan ja punnitaan. |
|
2.2 |
Menetelmä B: näytettä käsitellään kloorivetyhapolla. Liuos suodatetaan, jäännös poltetaan tuhkaksi ja näin saatu tuhka käsitellään menetelmän A mukaan. |
3. Reagenssit
|
3.1 |
Kloorivetyhappo, 3 mol/l. |
|
3.2 |
Trikloorietikkahappoliuos, 20 % (w/v). |
|
3.3 |
Trikloorietikkahappoliuos, 1 % (w/v). |
4. Välineistö
|
4.1 |
Sähkölevy. |
|
4.2 |
Sähkökäyttöinen muhveliuuni, jossa on termostaatti. |
|
4.3 |
Hehkutusupokkaita, jotka on valmistettu kvartsista, posliinista tai platinasta, joko suorakulmaisia (noin 60 × 40 × 25 mm) tai pyöreitä (läpimitta 60–75 mm, korkeus 20–40 mm). |
|
4.4 |
Tuhkattomia suodattimia |
5. Menettely
5.1 Menetelmä A:
Näyte poltetaan tuhkaksi raakatuhkan määritystä varten esitettyä menetelmää käyttäen. Myös tästä määrityksestä saatua tuhkaa voidaan käyttää.
Tuhka siirretään 250–400 ml:n dekantterilasiin käyttäen 75 ml kloorivetyhappoa (3.1). Liuos kuumennetaan hitaasti kiehumapisteeseen ja sitä keitetään varovasti 15 minuuttia. Lämmin liuos suodatetaan tuhkattoman suodatinpaperin läpi ja jäännös pestään lämpimällä vedellä kunnes pesuvesi ei enää ole hapan. Jäännöksen sisältävä suodatinpaperi kuivataan ja poltetaan tuhkaksi taaratussa upokkaassa 550–700 °C:n lämpötilassa. Sen annetaan jäähtyä eksikkaattorissa ja se punnitaan.
5.2 Menetelmä B:
Punnitaan 5 g näytettä 1 mg:n tarkkuudella 250–400 ml:n dekantterilasiin. Siihen lisätään ensin 25 ml vettä ja sen jälkeen 25 ml kloorivetyhappoa (3.1), sekoitetaan ja odotetaan kunnes kuohuminen lakkaa. Lisätään vielä 50 ml kloorivetyhappoa (3.1). Kun kaasuja ei enää muodostu, dekantterilasi asetetaan kiehuvaan vesihauteeseen ja pidetään siinä 30 minuuttia tai tarvittaessa pitempään, jotta mahdollinen jäljellä oleva tärkkelys tulisi kokonaan hydrolysoiduksi. Liuos suodatetaan lämpimänä käyttäen tuhkatonta suodatinpaperia, joka pestään 50 ml:lla lämmintä vettä (ks. 7 kohdan huomautus). Suodatinpaperi jäännöksineen siirretään hehkutusupokkaaseen, kuivataan ja poltetaan tuhkaksi 550–700 °C:n lämpötilassa. Tuhka siirretään 250–400 ml:n dekantterilasiin käyttäen 75 ml kloorivetyhappoa (3.1), jatketaan 5.1 kohdan toisen alakohdan mukaan.
6. Tulosten laskeminen
Jäännöksen paino lasketaan vähentämällä taarapaino. Tulos ilmoitetaan prosentteina näytteestä.
7. Huomautus
Jos suodatus osoittautuu vaikeaksi, suoritetaan määritys uudelleen korvaamalla 50 ml kloorivetyhappoa (3.1) 50 ml:lla 20-prosenttista trikloorietikkahappoliuosta (3.2) ja suodatinpaperin pesuun käytetään lämmintä 1-prosenttista trikloorietikkahappoliuosta (3.3).
N. KOKONAISFOSFORIN MÄÄRITYS
Kokonaisfosforin määritys tehdään
|
— |
EN 15510 -standardin (Animal feeding stuffs: Methods of sampling and analysis – Determination of calcium, sodium, phosphorus, magnesium, potassium, iron, zinc, copper, manganese, cobalt, molybdenum and lead by ICP-AES), joka koskee kalsiumin, natriumin, fosforin, magnesiumin, kaliumin, raudan, sinkin, kuparin, mangaanin, koboltin, molybdeenin ja lyijyn määritystä rehusta ICP-AES:llä, mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
EN 15621 -standardin (Animal feeding stuffs: Methods of sampling and analysis – Determination of calcium, sodium, phosphorus, magnesium, potassium, sulphur, iron, zinc, copper, manganese and cobalt after pressure digestion by ICP-AES), joka koskee kalsiumin, natriumin, fosforin, magnesiumin, kaliumin, rikin, raudan, sinkin, kuparin, mangaanin ja koboltin määritystä rehusta ICP-AES:llä painehajoituksen jälkeen, mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
jäljempänä esitetyllä fotometrisellä menetelmällä. |
FOTOMETRINEN MENETELMÄ
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää rehujen kokonaisfosforipitoisuus. Se soveltuu erityisesti alhaisten fosforipitoisuuksien analysoimiseen. Tietyissä tapauksissa (runsaasti fosforia sisältävät tuotteet) voidaan käyttää gravimetristä menetelmää.
2. Periaate
Näyte mineralisoidaan joko polttamalla kuivana (orgaaniset rehut) tai happokeiton avulla (mineraaliyhdisteet ja nestemäiset rehut), ja se siirtämällä se happamaan liuokseen. Liuos käsitellään molybdovanadaattireagenssilla. Muodostuneen keltaisen liuoksen optinen tiheys mitataan spektrofotometrissä 430 nm:ssä.
3. Reagenssit
|
3.1 |
Kalsiumkarbonaatti. |
|
3.2 |
Kloorivetyhappo, ρ20 = 1,10 g/ml (noin 6 mol/l). |
|
3.3 |
Typpihappo, ρ20 = 1,045 g/ml. |
|
3.4 |
Typpihappo, ρ20 = 1,38–1,42 g/ml. |
|
3.5 |
Rikkihappo, ρ20 = 1,84 g/ml. |
|
3.6 |
Molybdovanadaattireagenssi: sekoitetaan 200 ml ammoniumheptamolybdaattiliuosta (3.6.1), 200 ml ammoniummonovanadaattiliuosta (3.6.2) ja 134 ml typpihappoa (3.4) 1 litran mittapullossa. Täytetään merkkiin asti vedellä. |
|
3.6.1 |
Ammoniumheptamolybdaattiliuos: liuotetaan 100 g ammoniumheptamolybdaattia (NH4) 6Mo7O24.4H2O kuumaan veteen. Lisätään 10 ml ammoniakkia (tiheys 0,91 g/ml) ja täytetään 1 litraksi vedellä. |
|
3.6.2 |
Ammoniumonovanadaattiliuos: liuotetaan 2,35 g ammoniummonovanadaattia NH4VO3 400 ml:aan kuumaa vettä. Lisätään hitaasti, samalla sekoittaen 20 ml laimeaa typpihappoa (7 ml HNO3 (3.4) + 13 ml H2O) ja täytetään 1 litraksi vedellä. |
|
3.7 |
Fosforistandardiliuos, 1 mg/ml: liuotetaan 4,387 g kaliumdivetyfosfaattia KH2PO4 veteen. Täytetään 1 litraksi vedellä. |
4. Välineistö
|
4.1 |
Kvartsi-, posliini- tai platinaupokkaita. |
|
4.2 |
Sähkölämmitteinen muhveliuuni, jossa on 550 °C:seen säädetty termostaatti. |
|
4.3 |
250 ml:n Kjeldahl-kolvi. |
|
4.4 |
Mittapulloja ja tarkkuuspipettejä. |
|
4.5 |
Spektrofotometri. |
|
4.6 |
Noin 16 mm:n läpimittaisia koeputkia, joissa on 14,5 mm:n läpimittaiset tulpat ja joiden vetoisuus on 25–30 ml. |
5. Menettely
5.1 Liuoksen valmistaminen
Näytteen pitoisuuden mukaan valmistetaan 5.1.1 tai 5.1.2 kohdassa esitetty liuos.
5.1.1
Punnitaan vähintään 1 g näytettä 1 mg:n tarkkuudella. Näyte pannaan Kjeldahl-kolviin, lisätään 20 ml rikkihappoa (3.5), ravistellaan, jotta happo imeytyisi aineeseen täydellisesti eikä aine tarttuisi pullon seinämiin, kuumennetaan ja pidetään kiehuvana 10 minuutin ajan. Annetaan jäähtyä hieman, lisätään 2 ml typpihappoa (3.4), kuumennetaan varovasti, annetaan jäähtyä hieman, lisätään uudelleen hieman typpihappoa (3.4) ja kohotetaan lämpötila jälleen kiehumispisteeseen. Tämä menettely toistetaan kunnes saadaan väritön liuos. Jäähdytetään, lisätään hieman vettä, neste dekantoidaan 500 ml:n mittapulloon huuhtomalla Kjeldahl-kolvi kuumalla vedellä. Annetaan jäähtyä, täytetään merkkiin asti vedellä, homogenoidaan ja suodatetaan.
5.1.2
Hehkutusupokkaaseen punnitaan noin 2,5 g näytettä 1 mg:n tarkkuudella. Näytteeseen lisätään 1 g kalsiumkarbonaattia (3.1) ja sekoitetaan kunnes se on täysin sekoittunut näytteeseen. Poltetaan tuhkaksi uunissa 550 °C:ssa kunnes saadaan valkoista tai harmaata tuhkaa (pieni määrä hiiltä ei häiritse). Tuhka siirretään 250 ml:n dekantterilasiin. Lisätään 20 ml vettä ja kloorivetyhappoa (3.2) kunnes kuohuminen lakkaa. Lisätään vielä 10 ml kloorivetyhappoa (3.2). Dekantterilasi asetetaan hiekkahauteelle ja haihdutetaan kuivaksi piin saostamiseksi. Jäännös liuotetaan uudelleen 10 ml:aan typpihappoa (3.3) ja keitetään hiekkahauteella tai sähkölevyllä 5 minuuttia haihduttamatta sitä kuivaksi. Neste dekantoidaan 500 ml:n mittapulloon huuhtomalla dekantterilasi useaan kertaan kuumalla vedellä. Annetaan jäähtyä, täytetään merkkiin asti vedellä, homogenoidaan ja suodatetaan.
5.2 Värin kehitys ja optisen tiheyden mittaus
Laimennetaan 5.1.1 tai 5.1.2 kohdassa saatu suodos siten, että fosforipitoisuus on enintään 40 μg/ml. Pipetoidaan 10 ml tätä liuosta koeputkeen (4.6) ja lisätään siihen 10 ml molybdovanadaattireagenssia (3.6). Homogenoidaan ja annetaan seistä ainakin 10 minuuttia 20 °C:ssa. Mitataan optinen tiheys spektrofotometrissä 430 nm:ssä sellaiseen liuokseen nähden, joka on saatu lisäämällä 10 ml molybdovanadaattireagenssia (3.6) 10 ml:aan vettä.
5.3 Kalibrointikäyrä
Standardiliuoksesta (3.7) valmistetaan liuokset, joissa on 5, 10, 20, 30 tai 40 μg fosforia/ml. Kaikista liuoksista otetaan 10 ml:n erä ja siihen lisätään 10 ml molybdovanadaattireagenssia (3.6). Homogenoidaan ja annetaan seistä ainakin 10 minuuttia 20 °C:ssa. Optinen tiheys mitataan 5.2 kohdan mukaisesti. Kalibrointikäyrä laaditaan piirtämällä optisia tiheyksiä ja näitä vastaavia fosforimääriä esittävä kuvaaja. Käyrä on lineaarinen välillä 0–40 μg/ml olevien konsentraatioiden osalta.
6. Tulosten laskeminen
Tutkittavassa näytteessä oleva fosforimäärä määritetään kalibrointikäyrää käyttäen.
Tulos ilmoitetaan prosentteina näytteestä.
Toistettavuus
Samasta näytteestä suoritetun kahden rinnakkaismäärityksen tulosten välinen ero ei saa olla yli:
|
— |
3 %:a, suhteessa korkeampaan tulokseen, alle 5 % olevien fosforipitoisuuksien osalta, |
|
— |
0,15 %:a, absoluuttisena arvona ilmoitettuna, vähintään 5 % olevien fosforipitoisuuksien osalta. |
O. KLOORIN MÄÄRITYS KLORIDEISTA
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää vesiliukoisten kloridien määrä; tulokset ilmoitetaan yleensä natriumkloridina. Menetelmä soveltuu käytettäväksi kaikkiin rehuihin.
2. Periaate
Kloridit liuotetaan veteen. Jos tuote sisältää orgaanista ainetta, se kirkastetaan. Liuos tehdään hieman happamaksi typpihapolla ja kloridit saostetaan hopeakloridin muodossa hopeanitraattiliuosta käyttäen. Hopeanitraatin ylimäärä titrataan ammoniumtiosyanaattiliuoksella Volhardin menetelmän mukaan.
3. Reagenssit
|
3.1 |
Ammoniumtiosyanaattiliuos 0,1 mol/l. |
|
3.2 |
Hopeanitraattiliuos 0,1 mol/l. |
|
3.3 |
Ammoniumferrisulfaattiliuos, kyllästetty liuos (NH4)Fe(SO4)2. |
|
3.4 |
Typpihappo, tiheys 1,38 g/ml. |
|
3.5 |
Dietyylieetteri. |
|
3.6 |
Asetoni. |
|
3.7 |
Carrez-liuos I: liuotetaan veteen 21,9 g sinkkiasetaattia Zn(CH3COO)2 2H2O ja 3 g jääetikkaa. Täytetään 100 ml:ksi vedellä. |
|
3.8 |
Carrez-liuos II: liuotetaan veteen 10,6 g kaliumferrosyanidia K4Fe(CN)6 3H2O. Täytetään 100 ml:ksi vedellä. |
|
3.9 |
Aktiivihiili, jossa ei ole klorideja ja joka ei absorboi niitä. |
4. Välineistö
Sekoitin: noin 35–40 kierr./min.
5. Menettely
5.1 Liuoksen valmistaminen
Näytteen mukaan valmistetaan 5.1.1, 5.1.2 tai 5.1.3 kohdassa esitetty liuos.
Samanaikaisesti suoritetaan nollakoe, josta määritettävä näyte on jätetty pois.
5.1.1
Punnitaan 1 mg:n tarkkuudella enintään 10 g näytettä, joka sisältää alle 3 g kloridien muodossa olevaa klooria. Lisätään 500 ml:n mittapulloon näyte ja 400 ml noin 20 °C:n lämpöistä vettä. Sekoitetaan 30 minuuttia sekoittajassa, täytetään merkkiin asti, homogenoidaan ja suodatetaan.
5.1.2
Punnitaan 1 mg:n tarkkuudella noin 5 g näytettä sekä 1 g aktiivihiiltä 500 ml:n mittapulloon. Lisätään 400 ml noin 20 C:n lämpöistä vettä ja 5 ml Carrez-liuosta I (3.7), sekoitetaan 30 sekunnin ajan ja tämän jälkeen lisätään 5 ml Carrez-liuosta II (3.8). Sekoitetaan 30 minuuttia sekoittajassa, täytetään merkkiin asti, homogenoidaan ja suodatetaan.
5.1.3
Valmistetaan liuos 5.1.2 kohdassa esitetyllä tavalla, mutta sitä ei suodateta. Dekantoidaan (tarvittaessa sentrifugoidaan), siirretään 100 ml supernatanttia 200 ml:n mittapulloon. Sekoitetaan asetonin (3.6) kanssa ja täytetään merkkiin asti asetonilla, homogenoidaan ja suodatetaan.
5.2 Titraus
Pipetoidaan erlenmeyerkolviin 25–100 ml suodosta (oletetun klooripitoisuuden mukaan), joka on saatu 5.1.1, 5.1.2 tai 5.1.3 kohdassa esitetyllä tavalla. Pipetoitu erä saa sisältää korkeintaan 150 mg klooria (Cl). Laimennetaan tarvittaessa vähintään 50 ml:ksi vedellä, lisätään 5 ml typpihappoa (3.4), 2 ml kyllästettyä ammoniumferrisulfaattiliuosta (3.3) ja kaksi tippaa ammoniumtiosyanaattiliuosta (3.1), joka annostellaan nollamerkkiin täytetystä byretistä. Byrettiä käyttäen lisätään hopeanitraattiliuosta (3.2) siten, että saadaan 5 ml:n ylimäärä. Lisätään 5 ml dietyylieetteriä (3.5) ja ravistellaan voimakkaasti saostuman koaguloimiseksi. Ylimäärä hopeanitraattia titrataan ammoniumtiosyanaattiliuoksella (3.1) kunnes punaruskea väri säilyy noin yhden minuutin ajan.
6. Tulosten laskeminen
Kloorimäärä (X), joka ilmoitetaan natriumkloridiprosentteina, lasketaan seuraavaa kaavaa käyttäen:
jossa:
|
V1 |
= |
lisätyn hopeanitraattiliuoksen 0,1 mol/l määrä millilitroina |
|
V2 |
= |
titraukseen käytetyn ammoniumtiosyanaatin 0,1 mol/l määrä millilitroina. |
|
m |
= |
näytteen määräosan paino grammoina. |
Jos hopeanitraattiliuosta, 0,1 mol/l, on kulunut nollakoetta titrattaessa, kuluneen liuoksen määrä vähennetään tilavuudesta (V1 – V2).
7. Huomautukset
|
7.1 |
Titraus voidaan suorittaa myös potentiometrisesti tai amperometrisesti. |
|
7.2 |
Jos määritettävät tuotteet sisältävät runsaasti öljyjä ja rasvoja, öljyt ja rasvat on ensin poistettava dietyylieetterillä tai petroolieetterillä. |
|
7.3 |
Kalajauhon osalta titraus voidaan suorittaa Mohrin menetelmällä. |
(1) Viljan, jauhojen, suurimoiden ja rouheiden kuivaamiseen lämpökaapin lämpökapasiteetin on oltava sellainen, että 131 °C:seen etukäteen säädettynä kaapin lämpötila palautuu ennalleen alle 45 minuutissa sen jälkeen, kun siellä on samanaikaisesti suurin mahdollinen määrä näytteitä. Kaapin tuuletuksen on oltava sellainen, että kun siinä kahden tunnin ajan kuivataan niin monta vehnänäytettä kuin sinne mahtuu, tulokset eroavat neljän tunnin ajan suoritetun kuivauksen tuloksista alle 0,15 %.
(2) Laskennan lisätietojen osalta viitataan EN ISO 6498 -standardiin (Rehut. Näytteen valmistusta koskevat ohjeet).
(3) Typpipitoisuus voidaan määrittää kaikissa rehuissa, mutta raakavalkuaispitoisuuden laskentaan käytettävä muuntokerroin 6,25 ei välttämättä sovellu hyönteisistä saatuihin (matala muuntokerroin) eikä tiettyihin lemmikkieläinruokiin ja plasmaproteiineihin (korkea muuntokerroin).
(4) EN 17180 -standardin mukaiseen määritysmenetelmään viitataan vaihtoehtoisena menetelmänä käytettäväksi virallisessa valvonnassa aminohappojen määrittämiseen rehusta, jonka aminohappopitoisuus on yli 10 prosenttia.
(5) Menetelmää ei ole validoitu laboratorioiden välisellä tutkimuksella sellaisten esiseosten osalta, jotka sisältävät rehun lisäaineita yli 10 prosenttia. Sitä voidaan kuitenkin soveltaa näihin matriiseihin asianmukaisin pienin muutoksin edellyttäen, että menetelmä validoidaan sisäisesti. Lisätietoja on saatavilla verkkosivulla https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/authorisation
(6) Jos rasvalle tai öljylle tehdään vielä tämän jälkeen sen laatuun liittyviä määrityksiä, kiehumakivet korvataan lasihelmillä.
(7) Komission asetus (EY) N:o 121/2008, annettu 11 päivänä helmikuuta 2008, eläinten ruokintaan käytettävien valmisteiden (CN-koodi 2309 ) tärkkelyspitoisuuden määritysmenetelmästä (EUVL L 37, 12.2.2008, s. 3).
LIITE IV
”LIITE IV
REHUJEN SISÄLTÄMIEN SALLITTUJEN LISÄAINEIDEN VALVONNASSA KÄYTETTÄVÄT MÄÄRITYSMENTELMÄT
A. A-VITAMIININ MÄÄRITYS
A-vitamiinin määritys tehdään
|
— |
EN 17547 -standardin (Animal feeding stuffs: Methods of sampling and analysis – Determination of vitamin A, E and D (1) content – Method using solid phase extraction (SPE) clean-up and high-performance liquid chromatography (HPLC)), joka koskee A-, E- ja D-vitamiinipitoisuuden määritystä rehusta käyttäen erotusta kiinteäfaasiekstraktiolla (SPE) ja korkean suorituskyvyn nestekromatografiaa (HPLC), mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
korkean erotuskyvyn käänteisfaasinestekromatografialla (RP-HPLC) UV- tai fluoresenssidetektoria käyttäen, kuten jäljempänä 1–9 kohdassa on kuvattu. |
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää A-vitamiinin (retinolin) pitoisuus rehuissa. A-vitamiini käsittää all-trans-retinyylialkoholin ja sen cis-isomeerit, jotka saadaan määritetyiksi tällä menetelmällä. A-vitamiinipitoisuus ilmoitetaan kansainvälisinä yksikköinä (ky) kilogrammaa kohti. Yksi ky vastaa aktiivisuutta, joka on 0,300 μg:lla all-trans-A-vitamiinialkoholia tai 0,344 μg:lla all-trans-A-vitamiiniasetaattia tai 0,550 μg:lla all-trans-A-vitamiinipalmitaattia.
Määritysraja on 2 000 ky A-vitamiinia/kg.
2. Periaate
Näyte hydrolysoidaan etanoli-kaliumhydroksidiliuoksella, ja A-vitamiini uutetaan petrolieetteriin. Liuotin haihdutetaan pois, haihdutusjäännös liuotetaan metanoliin ja laimennetaan tarvittaessa halutulle pitoisuusalueelle. A-vitamiinipitoisuus määritetään korkean erotuskyvyn käänteisfaasinestekromatografialla (RP-HPLC) UV- tai fluoresenssidetektoria käyttäen. Kromatografian ajo-olosuhteet valitaan siten, että all-trans-A-vitamiinialkoholi ja sen cis-isomeerit eivät erotu toisistaan.
3. Reagenssit
|
3.1 |
Etanoli, σ = 96 %. |
|
3.2 |
Petrolieetteri, kiehumislämpötila 40-60 °C. |
|
3.3 |
Metanoli. |
|
3.4 |
Kaliumhydroksidiliuos, c = 50 g/100 ml. |
|
3.5 |
Natriumaskorbaattiliuos, c = 10 g/100 ml (ks. 7.7 huomautukset). |
|
3.6 |
Natriumsulfidi, Na2S · x H2O (x = 7 – 9). |
|
3.6.1 |
Natriumsulfidiliuos, c = 0,5 mol/l glyserolissa, ß = 120 g/l (kun x = 9) (ks. 7.8 huomautukset). |
|
3.7 |
Fenolftaleiiniliuos, c = 2 g/100 ml etanolissa (3.1). |
|
3.8 |
2-Propanoli. |
|
3.9 |
HPLC:ssä käytettävä liikkuva faasi: metanolin (3.3) ja veden seos, esim. 980 + 20 (v + v). Tarkka suhde määräytyy käytetyn kolonnin ominaisuuksien perusteella. |
|
3.10 |
Typpi, happivapaa. |
|
3.11 |
All-trans-A-vitamiiniasetaatti, erikoispuhdasta, jonka aktiivisuus on sertifioitu, esim. 2,80 × 106 ky/g. |
|
3.11.1 |
All-trans-A-vitamiiniasetaatin kantaliuos: Punnitaan 0,1 milligramman tarkkuudella 50 mg A-vitamiiniasetaattia (3.11) 100 ml:n mittapulloon. Liuotetaan 2-propanoliin (3.8) ja täytetään merkkiin asti samalla liuottimella. Tämän liuoksen nimellinen A-vitamiinipitoisuus on 1 400 ky/ml. Tarkka pitoisuus määritetään 5.6.3.1 kohdan mukaisesti. |
|
3.12 |
All-trans-A-vitamiinipalmitaatti, erikoispuhdasta, jonka aktiivisuus on sertifioitu, esim. 1,80 × 106 ky/g. |
|
3.12.1 |
All-trans-A-vitamiinipalmitaatin kantaliuos: Punnitaan 0,1 milligramman tarkkuudella 80 mg A-vitamiinipalmitaattia (3.12) 100 ml:n mittapulloon. Liuotetaan 2-propanoliin (3.8) ja täytetään merkkiin asti samalla liuottimella. Tämän liuoksen nimellinen A-vitamiinipitoisuus on 1 400 ky/ml. Tarkka pitoisuus määritetään 5.6.3.2 kohdan mukaisesti. |
|
3.13 |
2,6-Di-tert-butyyli-4-metyylifenoli (BHT) (ks. 7.5 huomautukset). |
4. Välineistö
|
4.1 |
Vakuumipyöröhaihdutin. |
|
4.2 |
Ruskeita lasiastioita. |
|
4.2.1 |
Tasapohjaisia kolveja tai erlenmeyerkolveja, 500 ml, joissa on lasihios. |
|
4.2.2 |
Mittapulloja, joissa on lasihiostulpat, kapeakaulaisia, 10, 25, 100 ja 500 ml. |
|
4.2.3 |
Erotussuppiloita, kartiomaisia, 1 000 ml, joissa on lasihiostulpat. |
|
4.2.4 |
Kartiopohjaisia kolveja, 250 ml, joissa on lasihios. |
|
4.3 |
Allihn-jäähdytin, vaipan pituus 300 mm, jossa on lasihios ja liitin kaasunsyöttöputkelle. |
|
4.4 |
Laskostettua suodatinpaperia faasien erotukseen, halkaisija 185 mm (esim. Schleicher & Schüll 597 HY 1/2). |
|
4.5 |
HPLC-laitteisto, jossa injektori. |
|
4.5.1 |
Nestekromatografiakolonni, 250 mm x 4 mm, C18, hiukkaskoko 5 tai 10 μm, tai vastaava (suorituskykyvaatimus: vain yksi piikki kaikille retinoli-isomeereille ko. HPLC-ajo-olosuhteilla). |
|
4.5.2 |
Vaihtuva-aallonpituuksinen UV- tai fluoresenssidetektori. |
|
4.6 |
Spektrofotometri ja 10 mm:n kvartsikyvettejä. |
|
4.7 |
Vesihaude, jossa on magneettisekoitin. |
|
4.8 |
Uuttolaitteisto, jossa on (ks. kuva 1): |
|
4.8.1 |
Lasisylinteri, tilavuus 1 l, jossa on lasihioskaula ja tulppa. |
|
4.8.2 |
Lasihiosliitin, jossa on sivuputki ja keskeltä läpi menevä liikuteltava putki. Liikuteltavassa putkessa on oltava U:n muotoinen alapää ja toisessa päässä nokka, niin että sylinterissä oleva ylempi nestekerros voidaan siirtää erotussuppiloon. |
5. Menettely
|
Huomautus: |
A-vitamiini on herkkä (UV-)valolle ja hapettumiselle. Kaikki toimenpiteet on suoritettava valolta suojattuna (käyttäen ruskeita tai alumiinifoliolla suojattuja lasitarvikkeita) ja hapelta suojattuna (typpivirtauksessa). Uuton aikana nestepinnan yläpuolella oleva ilma on korvattava typellä (ylipaineen muodostuminen estettävä raottamalla tulppaa silloin tällöin). |
5.1 Näytteen valmistaminen
Näyte jauhetaan niin että se läpäisee 1 mm:n seulan; näytteen lämpenemistä on vältettävä. Näytteen jauhaminen on tehtävä välittömästi ennen punnitusta ja saippuointia A-vitamiinin hajoamisen välttämiseksi. Näytettä (näytteitä) ei saa jauhaa, jos hiukkaskokojakauma on sopiva (esim. esiseokset ja rehun lisäaineet).
5.2 Saippuointi
A-vitamiinipitoisuudesta riippuen punnitaan 1 mg:n tarkkuudella 2–25 g näytettä 500 ml:n tasapohjaiseen kolviin tai erlenmeyerkolviin (4.2.1). Jos pitoisuus on alhainen, näytteen paino voi olla suurempi, jotta partikkelien määrä testinäytteessä on riittävä. Lisätään peräkkäin kolvia pyörittäen 130 ml etanolia (3.1), noin 100 mg BHT:tä (3.13), 2 ml natriumaskorbaattiliuosta (3.5) ja 2 ml natriumsulfidiliuosta (3.6). Kiinnitetään jäähdytin (4.3) kolviin, ja kolvi pannaan vesihauteeseen, jossa on magneettisekoitin (4.7). Kuumennetaan kiehumispisteeseen ja annetaan kiehua 5 minuuttia. Lisätään 25 ml kaliumhydroksidiliuosta (3.4) jäähdyttimen (4.3) läpi ja annetaan kiehua vielä 25 minuuttia sekoittaen hitaassa typpivirrassa. Jäähdytin huuhdellaan noin 20 ml:lla vettä ja kolvin sisältö jäähdytetään huoneenlämpötilaan.
5.3 Uutto
Saippuointiliuos siirretään dekantoimalla kvantitatiivisesti, huuhtomalla kaikkiaan 250 ml:lla vettä, 1 000 ml:n erotussuppiloon (4.2.3) tai uuttolaitteeseen (4.8). Saippuointikolvi huuhdotaan ensin 25 ml:lla etanolia (3.1) ja sitten 100 ml:lla petrolieetteriä (3.2) ja huuhteluliuos siirretään erotussuppiloon tai uuttolaitteeseen. Veden ja etanolin lopputilavuuksien suhteen pitää olla noin 2:1. Ravistellaan voimakkaasti 2 minuuttia ja annetaan laskeutua 2 minuuttia.
5.3.1
Kun kerrokset ovat erottuneet (ks. huomautus 7.3), petrolieetterikerros siirretään toiseen erotussuppiloon (4.2.3). Uutto toistetaan kahdesti 100 ml:lla petrolieetteriä (3.2) ja kahdesti 50 ml:lla petrolieetteriä (3.2).
Yhdistetyt uutteet pestään erotussuppilossa, pyörittäen varovasti (emulsion muodostumisen välttämiseksi), kahdesti 100 ml:lla vettä ja sitten toistuvasti ravistelemalla edelleen 100 ml:lla vettä kerrallaan, kunnes pesuvesi on väritön lisättäessä fenolftaleiiniliuosta (3.7) (neljä pesukertaa riittää yleensä). Pesty uute suodatetaan suspendoitujen vesijäämien poistamiseksi kuivan laskostetun suodatinpaperin läpi (4.4) 500 ml:n mittapulloon (4.2.2). Erotussuppilo ja suodatinpaperi huuhdotaan 50 ml:lla petrolieetteriä (3.2), täytetään merkkiin asti petrolieetterillä (3.2) ja sekoitetaan hyvin.
5.3.2
Kun kerrokset ovat erottuneet (ks. huomautus 7.3), pannaan lasisylinterin (4.8.1) tulpan tilalle lasihiosliitin (4.8.2) ja asetetaan liikuteltavan putken U:n muotoinen alapää siten, että se on juuri faasien rajakohdan yläpuolella. Johtamalla paineistettua typpeä sivuputkeen siirretään ylempi petrolieetterikerros 1 000 ml:n erotussuppiloon (4.2.3). Lisätään 100 ml petrolieetteriä (3.2) lasisylinteriin, suljetaan tulpalla ja ravistellaan hyvin. Annetaan faasien erottua ja siirretään ylempi kerros erotussuppiloon kuten edellä. Uutto toistetaan vielä 100 ml:lla petrolieetteriä (3.2) ja kahdesti 50 ml:lla petrolieetteriä (3.2) ja petrolieetterikerrokset siirretään erotussuppiloon.
Yhdistetyt petrolieetteriuutteet pestään kuten 5.3.1 kohdassa ja jatketaan kuten kyseisessä kohdassa on kerrottu.
5.4 Näyteliuoksen valmistaminen HPLC-ajoja varten
Pipetoidaan tietty määrä petrolieetteriliuosta (joka on saatu 5.3.1 tai 5.3.2 kohdassa) 250 ml:n kartiopohjaiseen kolviin (4.2.4). Liuotin haihdutetaan lähes kuiviin pyöröhaihduttimella (4.1) alennetussa paineessa; vesihauteen lämpötila saa olla korkeintaan 40 °C. Ilmanpaine palautetaan normaaliksi typellä (3.10) ja kolvi otetaan pois pyöröhaihduttimesta. Jäljellä oleva liuotin haihdutetaan typpivirrassa (3.10) ja jäännös liuotetaan välittömästi tunnettuun tilavuuteen (10–100 ml) metanolia (3.3) (A-vitamiinipitoisuuden on oltava välillä 5–30 ky/ml).
5.5 Määritys HPLC:llä
A-vitamiini erotetaan C18-käänteisfaasikolonnilla (4.5.1) ja sen pitoisuus mitataan UV-detektorilla (325 nm) tai fluoresenssidetektorilla (eksitaatio: 325 nm, emissio: 475 nm) (4.5.2).
Injektoidaan tietty määrä (esim. 20 μl) 5.4 kohdassa saatua metanoliliuosta ja eluoidaan liikkuvalla faasilla (3.9). Lasketaan useiden saman näyteliuoksen injektioiden sekä useiden kalibrointiliuosten (5.6.2) injektioiden piikkien korkeuksien (pinta-alojen) keskiarvo.
HPLC-ajo-olosuhteet
Seuraavat ajo-olosuhteet ovat ohjeellisia; muita ajo-olosuhteita voidaan käyttää, jos niillä saadaan vastaavat tulokset.
|
Nestekromatografiakolonni (4.5.1): |
250 mm × 4 mm, C18, hiukkaskoko 5 tai 10 μm, tai vastaava |
|
Liikkuva faasi (3.9): |
Metanolin (3.3) ja veden seos, esim. 980 + 20 (v + v) |
|
Virtausnopeus: |
1–2 ml/min |
|
Detektori (4.5.2): |
UV-detektori (325 nm) tai fluoresenssidetektori (eksitaatio: 325 nm, emissio: 475 nm) |
5.6 Kalibrointi
5.6.1
Pipetoidaan 20 ml A-vitamiiniasetaatin kantaliuosta (3.11.1) tai 20 ml A-vitamiinipalmitaatin kantaliuosta (3.12.1) 500 ml:n tasapohjaiseen kolviin tai erlenmeyerkolviin (4.2.1) ja hydrolysoidaan kuten 5.2 kohdassa, mutta ilman BHT-lisäystä. Tämän jälkeen uutetaan petrolieetterillä (3.2) 5.3 kohdan mukaisesti ja täytetään 500 ml:aan petrolieetterillä (3.2). Haihdutetaan 100 ml tätä uutetta pyöröhaihduttimella (ks. 5.4) lähes kuiviin, jäljellä oleva liuotin poistetaan typpivirralla (3.10) ja jäännös liuotetaan 10,0 ml:aan metanolia (3.3). Tämän liuoksen nimellinen A-vitamiinipitoisuus on 560 ky/ml. Tarkka pitoisuus on määritettävä 5.6.3.3 kohdan mukaisesti. Käyttöstandardiliuos valmistetaan juuri ennen käyttöä.
Pipetoidaan 2,0 ml tätä käyttöstandardiliuosta 20 ml:n mittapulloon, täytetään merkkiin asti metanolilla (3.3) ja sekoitetaan. Tämän laimennetun käyttöstandardiliuoksen nimellinen pitoisuus on 56 ky/ml A-vitamiinia.
5.6.2
Pipetoidaan 1,0, 2,0, 5,0 ja 10,0 ml laimennettua käyttöstandardiliuosta 20 ml:n mittapulloihin, täytetään merkkiin asti metanolilla (3.3) ja sekoitetaan. Näiden liuosten nimelliset pitoisuudet ovat 2,8, 5,6, 14,0 ja 28,0 ky/ml A-vitamiinia.
Injektoidaan 20 μl kutakin kalibrointiliuosta useita kertoja ja määritetään piikkien korkeuksien (pinta-alojen) keskiarvot. Piirretään kalibrointikäyrä käyttäen korkeuksien (pinta-alojen) keskiarvoja, ottaen huomioon UV-spektrin tarkistuksen tulokset (5.6.3.3).
5.6.3
5.6.3.1 A-vitamiiniasetaattikantaliuos
Pipetoidaan 2,0 ml A-vitamiiniasetaattikantaliuosta (3.11.1) 50 ml:n mittapulloon (4.2.2) ja täytetään merkkiin asti 2-propanolilla (3.8). Tämän liuoksen nimellinen A-vitamiinipitoisuus on 56 ky/ml. Pipetoidaan 3,0 ml tätä laimennettua A-vitamiiniasetaattiliuosta 25 ml:n mittapulloon ja täytetään merkkiin asti 2-propanolilla (3.8). Tämän liuoksen nimellinen pitoisuus on 6,72 ky/ml A-vitamiinia. Mitataan liuoksen UV-spektri 2-propanolia (3.8) vastaan spektrofotometrillä (4.6) välillä 300–400 nm. Ekstinktiomaksimin on oltava välillä 325–327 nm.
A-vitamiinipitoisuuden laskeminen:
5.6.3.2 A-vitamiinipalmitaattikantaliuos
Pipetoidaan 2,0 ml A-vitamiinipalmitaattikantaliuosta (3.12.1) 50 ml:n mittapulloon (4.2.2) ja täytetään merkkiin asti 2-propanolilla (3.8). Tämän liuoksen nimellinen A-vitamiinipitoisuus on 56 ky/ml. Pipetoidaan 3,0 ml tätä laimennettua A-vitamiinipalmitaattiliuosta 25 ml:n mittapulloon ja täytetään merkkiin asti 2-propanolilla (3.8). Tämän liuoksen nimellinen pitoisuus on 6,72 ky/ml A-vitamiinia. Mitataan liuoksen UV-spektri 2-propanolia (3.8) vastaan spektrofotometrillä (4.6) välillä 300–400 nm. Ekstinktiomaksimin on oltava välillä 325–327 nm.
A-vitamiinipitoisuuden laskeminen:
5.6.3.3 A-vitamiinin käyttöstandardiliuos
Pipetoidaan 3,0 ml laimentamatonta A-vitamiinin käyttöstandardiliuosta, joka on valmistettu 5.6.1 kohdan mukaisesti, 50 ml:n mittapulloon (4.2.2) ja täytetään merkkiin asti 2-propanolilla (3.8). Pipetoidaan 5,0 ml tätä liuosta 25 ml:n mittapulloon ja täytetään merkkiin asti 2-propanolilla (3.8). Tämän liuoksen nimellinen pitoisuus on 6,72 ky/ml A-vitamiinia. Mitataan liuoksen UV-spektri 2-propanolia (3.8) vastaan spektrofotometrillä (4.6) välillä 300–400 nm. Ekstinktiomaksimin on oltava välillä 325–327 nm.
A-vitamiinipitoisuuden laskeminen:
6. Tulosten laskeminen
Näyteliuoksen A-vitamiinipitoisuus (ky/ml) lasketaan näyteliuoksen A-vitamiinipiikkien korkeuden (pinta-alan) keskiarvosta kalibrointikäyrän (5.6.2) avulla.
Näytteen A-vitamiinipitoisuus w (ky/kg) lasketaan seuraavan kaavan avulla:
jossa:
|
c |
= |
näyteliuoksen (5.4) A-vitamiinipitoisuus (ky/ml), |
|
V1 |
= |
näyteliuoksen (5.4) tilavuus (ml), |
|
V2 |
= |
5.4 kohdassa otetun näyteliuoksen tilavuus (ml), |
|
m |
= |
näyte-erän paino (g). |
7. Huomautukset
|
7.1 |
Jos näytteiden A-vitamiinipitoisuus on alhainen, voi olla hyödyllistä yhdistää kahden saippuointierän petrolieetteriuutteet (punnittu määrä: 25 g) yhdeksi näyteliuokseksi HPLC-määritystä varten. |
|
7.2 |
Analyysiä varten otetussa näytemäärässä ei saa olla yli 2 g:aa rasvaa. |
|
7.3 |
Jos faasit eivät erotu, lisätään noin 10 ml etanolia (3.1) emulsion hajottamiseksi. |
|
7.4 |
Kun on kyseessä kalanmaksaöljy ja muut puhtaat rasvat, saippuointiajan on oltava 45–60 minuuttia. |
|
7.5 |
Hydrokinonia voi käyttää BHT:n sijasta. |
|
7.6 |
Käytettäessä normaalifaasikolonnia retinoli-isomeerit voivat erottua toisistaan. Siinä tapauksessa kaikkien cis- ja trans-isomeeripiikkien korkeudet (pinta-alat) on laskettava yhteen. |
|
7.7 |
Natriumaskorbaattiliuoksen voi korvata noin 150 mg:lla askorbiinihappoa. |
|
7.8 |
Natriumsulfidiliuoksen voi korvata noin 50 mg:lla EDTA:ta. |
|
7.9 |
Maidonkorvikkeiden A-vitamiinin määrityksessä on kiinnitettävä erityistä huomiota
Ylimääräisellä näyte-erällä tehtävällä saantokokeella varmistetaan, että käytetty menetelmä tuottaa luotettavat tulokset tällä materiaalilla (maidonkorvikkeella). Jos saantoaste on alempi kuin 80 prosenttia, määrityksen tulosta on korjattava saannon suhteen. |
8. Toistettavuus
Kahden rinnakkaismäärityksen välinen ero samasta näytteestä saa olla enintään 15 prosenttia suuremmasta arvosta.
9. Laboratorioiden välisen vertailun tulokset (2)
|
|
Esiseos |
Esiseosvalmiste |
Kivennäisrehu |
Valkuaisrehu |
Porsasrehu |
||||||||||||||||
|
L |
13 |
12 |
13 |
12 |
13 |
||||||||||||||||
|
n |
48 |
45 |
47 |
46 |
49 |
||||||||||||||||
|
keskiarvo [ky/kg] |
17,02 × 106 |
1,21 × 106 |
537 100 |
151 800 |
18 070 |
||||||||||||||||
|
sr [ky/kg] |
0,51 × 106 |
0,039 × 106 |
22 080 |
12 280 |
682 |
||||||||||||||||
|
r [ky/kg] |
1,43 × 106 |
0,109 × 106 |
61 824 |
34 384 |
1 910 |
||||||||||||||||
|
CVr [%] |
3,0 |
3,5 |
4,1 |
8,1 |
3,8 |
||||||||||||||||
|
sR [ky/kg] |
1,36 × 106 |
0,069 × 106 |
46 300 |
23 060 |
3 614 |
||||||||||||||||
|
R [ky/kg] |
3,81 × 106 |
0,193 × 106 |
129 640 |
64 568 |
10 119 |
||||||||||||||||
|
CVR [%] |
8,0 |
6,2 |
8,6 |
15 |
20 |
||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||
Kuva 1
Uuttolaitteisto, jossa on (4.8)
B. E-VITAMIININ MÄÄRITYS
E-vitamiinin määritys tehdään
|
— |
EN 17547 -standardin (Animal feeding stuffs: Methods of sampling and analysis – Determination of vitamin A, E and D (3) content – Method using solid phase extraction (SPE) clean-up and high-performance liquid chromatography (HPLC)), joka koskee A-, E- ja D-vitamiinipitoisuuden määritystä rehusta käyttäen erotusta kiinteäfaasiekstraktiolla (SPE) ja korkean suorituskyvyn nestekromatografiaa (HPLC), mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
korkean erotuskyvyn käänteisfaasinestekromatografialla (RP-HPLC) UV- tai fluoresenssidetektoria käyttäen, kuten jäljempänä 1–9 kohdassa on kuvattu. |
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää E-vitamiinin pitoisuus rehuissa. E-vitamiinipitoisuus ilmoitetaan mg/kg DL-α-tokoferoliasetaattia. 1 mg DL-α-tokoferoliasetaattia vastaa 0,91 mg:aa DL-α-tokoferolia (E-vitamiinia).
Määritysraja on 2 mg E-vitamiinia/kg. Tämä määritysraja voidaan saavuttaa ainoastaan fluoresenssi-detektorilla. UV-detektoria käytettäessä määritysraja on 10 mg/kg.
2. Periaate
Näyte hydrolysoidaan etanoli-kaliumhydroksidiliuoksella ja E-vitamiini uutetaan petrolieetteriin. Liuotin haihdutetaan pois, haihdutusjäännös liuotetaan metanoliin ja laimennetaan tarvittaessa halutulle pitoisuusalueelle. E-vitamiinipitoisuus määritetään korkean erotuskyvyn käänteisfaasinestekromatografialla (RP-HPLC) fluoresenssi- tai UV-detektoria käyttäen.
3. Reagenssit
|
3.1 |
Etanoli, σ = 96 %. |
|
3.2 |
Petrolieetteri, kiehumislämpötila 40–60 °C. |
|
3.3 |
Metanoli. |
|
3.4 |
Kaliumhydroksidiliuos, c = 50 g/100 ml. |
|
3.5 |
Natriumaskorbaattiliuos, c = 10 g/100 ml (ks. 7.7 huomautukset). |
|
3.6 |
Natriumsulfidi, Na2S · x H2O (x = 7 – 9). |
|
3.6.1 |
Natriumsulfidiliuos, c = 0,5 mol/l glyserolissa, β = 120 g/l (kun x = 9) (ks. 7.8 huomautukset). |
|
3.7 |
Fenolftaleiiniliuos, c = 2 g/100 ml etanolissa (3.1). |
|
3.8 |
HPLC:ssä käytettävä liikkuva faasi: metanolin (3.3) ja veden seos, esim. 980 + 20 (v + v). Tarkka suhde määräytyy käytetyn kolonnin ominaisuuksien perusteella. |
|
3.9 |
Typpi, happivapaa. |
|
3.10 |
DL-α-tokoferoliasetaatti, erikoispuhdas, sertifioitu aktiivisuus. |
|
3.10.1 |
DL-α-tokoferoliasetaatin kantaliuos: Punnitaan 0,1 mg:n tarkkuudella 100 mg DL-α-tokoferoliasetaattia (3.10) 100 ml:n mittapulloon. Liuotetaan etanoliin (3.1) ja täytetään merkkiin asti samalla liuottimella. 1 ml tätä liuosta sisältää 1 mg DL-α-tokoferoliasetaattia. (UV-tarkistus, ks. 5.6.1.3; stabilointi, ks. 7.4 huomautukset). |
|
3.11 |
DL-α-tokoferoli, erikoispuhdas, sertifioitu aktiivisuus. |
|
3.11.1 |
DL-α-tokoferolin kantaliuos: Punnitaan 0,1 mg:n tarkkuudella 100 mg DL-α-tokoferolia (3.11) 100 ml:n mittapulloon. Liuotetaan etanoliin (3.1) ja täytetään merkkiin asti samalla liuottimella. 1 ml tätä liuosta sisältää 1 mg DL-α-tokoferolia. (UV-tarkistus, ks. 5.6.2.3; stabilointi, ks. 7.4 huomautukset). |
|
3.12 |
2,6-Di-tert-butyyli-4-metyylifenoli (BHT) (ks. 7.5 huomautukset). |
4. Välineistö
|
4.1 |
Pyörivä kalvohaihdutin. |
|
4.2 |
Ruskeita lasiastioita. |
|
4.2.1 |
Tasapohjaisia kolveja tai erlenmeyerkolveja, 500 ml, joissa on lasihios. |
|
4.2.2 |
Mittapulloja, joissa on lasihiostulpat, kapeakaulaisia, 10, 25, 100 ja 500 ml. |
|
4.2.3 |
Erotussuppiloita, kartiomaisia, 1 000 ml, joissa on lasihiostulpat. |
|
4.2.4 |
Kartiopohjaisia kolveja, 250 ml, joissa on lasihios. |
|
4.3 |
Allihn-jäähdytin, vaipan pituus 300 mm, jossa on lasihios ja liitin kaasunsyöttöputkelle. |
|
4.4 |
Laskostettua suodatinpaperia faasien erotukseen, halkaisija 185 mm (esim. Schleicher & Schüll 597 HY 1/2). |
|
4.5 |
HPLC-laitteisto, jossa injektori. |
|
4.5.1 |
Nestekromatografiakolonni, 250 mm × 4 mm, C18, hiukkaskoko 5 tai 10 μm, tai vastaava. |
|
4.5.2 |
Vaihtuva-aallonpituuksinen fluoresenssi- tai UV-detektori. |
|
4.6 |
Spektrofotometri ja 10 mm:n kvartsikyvettejä. |
|
4.7 |
Vesihaude, jossa on magneettisekoitin. |
|
4.8 |
Uuttolaitteisto, jossa on (ks. kuva 1): |
|
4.8.1 |
Lasisylinteri, tilavuus 1 l, jossa on lasihioskaula ja tulppa. |
|
4.8.2 |
Lasihiosliitin, jossa on sivuputki ja keskeltä läpi menevä liikuteltava putki. Liikuteltavassa putkessa on oltava U:n muotoinen alapää ja toisessa päässä nokka, niin että sylinterissä oleva ylempi nestekerros voidaan siirtää erotussuppiloon. |
5. Menettely
|
Huomautus: |
E-vitamiini on herkkä (UV-)valolle ja hapettumiselle. Kaikki toimenpiteet on suoritettava valolta suojattuna (käyttäen ruskeita tai alumiinifoliolla suojattuja lasitarvikkeita) ja hapelta suojattuna (typpivirtauksessa). Uuton aikana nestepinnan yläpuolella oleva ilma on korvattava typellä (ylipaineen muodostuminen estettävä raottamalla tulppaa silloin tällöin). |
5.1 Näytteen valmistaminen
Näyte jauhetaan niin että se läpäisee 1 mm:n seulan; näytteen lämpenemistä on vältettävä. Näytteen jauhaminen on tehtävä välittömästi ennen punnitusta ja saippuointia E-vitamiinin hajoamisen välttämiseksi.
5.2 Saippuointi
E-vitamiinipitoisuudesta riippuen punnitaan 0,01 g:n tarkkuudella 2–25 g näytettä 500 ml:n tasapohjaiseen kolviin tai erlenmeyerkolviin (4.2.1). Lisätään peräkkäin kolvia pyörittäen 130 ml etanolia (3.1), noin 100 mg BHT:tä (3.12), 2 ml natriumaskorbaattiliuosta (3.5) ja 2 ml natriumsulfidiliuosta (3.6). Kiinnitetään jäähdytin (4.3) kolviin ja kolvi pannaan vesihauteeseen, jossa on magneettisekoitin (4.7). Kuumennetaan kiehumispisteeseen ja annetaan kiehua 5 minuuttia. Lisätään 25 ml kaliumhydroksidiliuosta (3.4) jäähdyttimen (4.3) läpi ja annetaan kiehua vielä 25 minuuttia sekoittaen hitaassa typpivirrassa. Jäähdytin huuhdellaan noin 20 ml:lla vettä ja kolvin sisältö jäähdytetään huoneenlämpötilaan.
5.3 Uutto
Saippuointiliuos siirretään dekantoimalla kvantitatiivisesti, huuhtomalla kaikkiaan 250 ml:lla vettä, 1 000 ml:n erotussuppiloon (4.2.3) tai uuttolaitteeseen (4.8). Saippuointikolvi huuhdotaan ensin 25 ml:lla etanolia (3.1) ja sitten 100 ml:lla petrolieetteriä (3.2) ja huuhteluliuos siirretään erotussuppiloon tai uuttolaitteeseen. Veden ja etanolin lopputilavuuksien suhteen pitää olla noin 2:1. Ravistellaan voimakkaasti 2 minuuttia ja annetaan laskeutua 2 minuuttia.
5.3.1
Kun kerrokset ovat erottuneet (ks. huomautus 7.3), petrolieetterikerros siirretään toiseen erotussuppiloon (4.2.3). Uutto toistetaan kahdesti 100 ml:lla petrolieetteriä (3.2) ja kahdesti 50 ml:lla petrolieetteriä (3.2).
Yhdistetyt uutteet pestään erotussuppilossa, pyörittäen varovasti (emulsion muodostumisen välttämiseksi), kahdesti 100 ml:lla vettä ja sitten toistuvasti ravistelemalla edelleen 100 ml:lla vettä kerrallaan, kunnes pesuvesi on väritön lisättäessä fenolftaleiiniliuosta (3.7) (neljä pesukertaa riittää yleensä). Pesty uute suodatetaan suspendoitujen vesijäämien poistamiseksi kuivan laskostetun suodatinpaperin läpi (4.4) 500 ml:n mittapulloon (4.2.2). Erotussuppilo ja suodatinpaperi huuhdotaan 50 ml:lla petrolieetteriä (3.2), täytetään merkkiin asti petrolieetterillä (3.2) ja sekoitetaan hyvin.
5.3.2 Uutto uuttolaitteella (4.8)
Kun kerrokset ovat erottuneet (ks. huomautus 7.3), pannaan lasisylinterin (4.8.1) tulpan tilalle lasihiosliitin (4.8.2) ja asetetaan liikuteltavan putken U:n muotoinen alapää siten, että se on juuri faasien rajakohdan yläpuolella. Johtamalla paineistettua typpeä sivuputkeen siirretään ylempi petrolieetterikerros 1 000 ml:n erotussuppiloon (4.2.3). Lisätään 100 ml petrolieetteriä (3.2) lasisylinteriin, suljetaan tulpalla ja ravistellaan hyvin. Annetaan faasien erottua ja siirretään ylempi kerros erotussuppiloon kuten edellä. Uutto toistetaan vielä 100 ml:lla petrolieetteriä (3.2) ja kahdesti 50 ml:lla petrolieetteriä (3.2) ja petrolieetterikerrokset siirretään erotussuppiloon.
Yhdistetyt petrolieetteriuutteet pestään kuten 5.3.1 kohdassa ja jatketaan kuten kyseisessä kohdassa on kerrottu.
5.4 Näyteliuoksen valmistaminen HPLC-ajoja varten
Pipetoidaan tietty määrä petrolieetteriliuosta (joka on saatu 5.3.1 tai 5.3.2 kohdassa) 250 ml:n kartiopohjaiseen kolviin (4.2.4). Liuotin haihdutetaan lähes kuiviin pyöröhaihduttimella (4.1) alennetussa paineessa; vesihauteen lämpötila saa olla korkeintaan 40 °C. Ilmanpaine palautetaan normaaliksi typellä (3.9) ja kolvi otetaan pois pyöröhaihduttimesta. Jäljellä oleva liuotin haihdutetaan typpivirrassa (3.9) ja jäännös liuotetaan välittömästi tunnettuun tilavuuteen (10–100 ml) metanolia (3.3) (DL-α-tokoferolipitoisuuden on oltava välillä 5–30 μg/ml).
5.5 Määritys HPLC:llä
E-vitamiini erotetaan C18-käänteisfaasikolonnilla (4.5.1) ja sen pitoisuus mitataan fluoresenssidetektorilla (eksitaatio: 295 nm, emissio: 330 nm) tai UV-detektorilla (292 nm) (4.5.2).
Injektoidaan tietty määrä (esim. 20 μl) 5.4 kohdassa saatua metanoliliuosta ja eluoidaan liikkuvalla faasilla (3.8). Lasketaan useiden saman näyteliuoksen injektioiden sekä useiden kalibrointiliuosten (5.6.2) injektioiden piikkien korkeuksien (pinta-alojen) keskiarvo.
HPLC-ajo-olosuhteet
Seuraavat ajo-olosuhteet ovat ohjeellisia; muita ajo-olosuhteita voidaan käyttää, jos niillä saadaan vastaavat tulokset.
|
Nestekromatografiakolonni (4.5.1): |
250 mm × 4 mm, C18, hiukkaskoko 5 tai 10 μm, tai vastaava |
|
Liikkuva faasi (3.8): |
Metanolin (3.3) ja veden seos, esim. 980 + 20 (v + v). |
|
Virtausnopeus: |
1–2 ml/min |
|
Detektori (4.5.2): |
Fluoresenssidetektori (eksitaatio: 295 nm / emissio: 330 nm) tai UV-detektori (292 nm) |
5.6 Kalibrointi (DL-α-tokoferoliasetaatti tai DL-α-tokoferoli)
5.6.1
5.6.1.1 Käyttöstandardiliuoksen valmistaminen
Pipetoidaan 25 ml DL-α-tokoferoliasetaattikantaliuosta (3.10.1) 500 ml:n tasapohjaiseen kolviin tai erlenmeyerkolviin (4.2.1) ja hydrolysoidaan kuten 5.2 kohdassa. Tämän jälkeen uutetaan petrolieetterillä (3.2) 5.3 kohdan mukaisesti ja täytetään 500 ml:aan petrolieetterillä. Haihdutetaan 25 ml tätä uutetta pyöröhaihduttimella (ks. 5.4) lähes kuiviin, jäljellä oleva liuotin poistetaan typpivirralla (3.9) ja jäännös liuotetaan 25,0 ml:aan metanolia (3.3). Tämän liuoksen nimellinen pitoisuus on 45,5 μg/ml DL-α-tokoferolia, mikä vastaa 50 μg/ml:aa DL-α-tokoferoliasetaattia. Käyttöstandardiliuos valmistetaan juuri ennen käyttöä.
5.6.1.2 Kalibrointiliuosten valmistaminen ja kalibrointikäyrä
Pipetoidaan 1,0, 2,0, 4,0 ja 10,0 ml kantastandardiliuosta 20 ml:n mittapulloihin, täytetään merkkiin asti metanolilla (3.3) ja sekoitetaan. Näiden liuosten nimelliset pitoisuudet ovat 2,5, 5,0, 10,0 ja 25,0 μg/ml DL-α-tokoferoliasetaattia eli 2,28, 4,55, 9,10 μg/ml ja 22,8 μg/ml DL-α-tokoferolia.
Injektoidaan 20 μl kutakin kalibrointiliuosta useita kertoja ja määritetään piikkien korkeuksien (pinta-alojen) keskiarvot. Piirretään kalibrointikäyrä käyttäen piikkien korkeuksien (pinta-alojen) keskiarvoja.
5.6.1.3 DL-α-tokoferoliasetaattikantaliuoksen (3.10.1) UV-standardisointi
Laimennetaan 5,0 ml DL-α-tokoferoliasetaattikantaliuosta (3.10.1) 25,0 ml:ksi etanolilla ja mitataan tämän liuoksen UV-spektri etanolia (3.1) vastaan spektrofotometrillä (4.6) välillä 250–320 nm.
Absorptiomaksimin pitää olla aallonpituudella 284 nm:
Tällä laimennuksella pitää saada ekstinktioarvo 0,84–0,88.
5.6.2
5.6.2.1 Käyttöstandardiliuoksen valmistaminen
Pipetoidaan 2 ml DL-α-tokoferolikantaliuosta (3.11.1) 50 ml:n mittapulloon, liuotetaan metanoliin (3.3) ja täytetään merkkiin asti metanolilla. Tämän liuoksen nimellinen pitoisuus on 40 μg/ml DL-α-tokoferolia, mikä vastaa 44,0 μg/ml:aa DL-α-tokoferoliasetaattia. Käyttöstandardiliuos valmistetaan juuri ennen käyttöä.
5.6.2.2 Kalibrointiliuosten valmistaminen ja kalibrointikäyrä
Pipetoidaan 1,0, 2,0, 4,0 ja 10,0 ml kantastandardiliuosta 20 ml:n mittapulloihin, täytetään merkkiin asti metanolilla (3.3) ja sekoitetaan. Näiden liuosten nimelliset pitoisuudet ovat 2,0, 4,0, 8,0 ja 20,0 μg/ml DL-α-tokoferolia eli 2,20, 4,40, 8,79 μg/ml ja 22,0 μg/ml DL-α-tokoferoliasetaattia.
Injektoidaan 20 μl kutakin kalibrointiliuosta useita kertoja ja määritetään piikkien korkeuksien (pinta-alojen) keskiarvot. Piirretään kalibrointikäyrä käyttäen piikkien korkeuksien (pinta-alojen) keskiarvoja.
5.6.2.3 DL-α-tokoferolikantaliuoksen (3.11.1) UV-standardisointi
Laimennetaan 2,0 ml DL-α-tokoferolikantaliuosta (3.11.1) 25,0 ml:ksi etanolilla ja mitataan tämän liuoksen UV-spektri etanolia (3.1) vastaan spektrofotometrillä (4.6) välillä 250–320 nm. Absorptiomaksimin pitää olla aallonpituudella 292 nm:
Tällä laimennuksella pitää saada ekstinktioarvo 0,6.
6. Tulosten laskeminen
Näyteliuoksen E-vitamiinipitoisuus μg/ml (laskettuna DL-α-tokoferoliasetaattina) määritetään näyteliuoksen E-vitamiinipiikkien korkeuden (pinta-alan) keskiarvosta kalibrointikäyrän (5.6.1.2 tai 5.6.2.2) avulla.
Näytteen E-vitamiinipitoisuus w (mg/kg) lasketaan seuraavan kaavan avulla:
jossa:
|
c |
= |
näyteliuoksen (5.4) E-vitamiinipitoisuus (DL-α-tokoferoliasetaattina) (μg/ml) |
|
V1 |
= |
näyteliuoksen (5.4) tilavuus (ml) |
|
V2 |
= |
pipetoidun liuoksen (5.4) tilavuus (ml) |
|
m |
= |
näyte-erän paino (g). |
7. Huomautukset
|
7.1 |
Jos näytteiden E-vitamiinipitoisuus on alhainen, voi olla hyödyllistä yhdistää kahden saippuointierän petrolieetteriuutteet (punnittu määrä: 25 g) yhdeksi näyteliuokseksi HPLC-määritystä varten. |
|
7.2 |
Analyysiä varten otetussa näytemäärässä ei saa olla yli 2 g:aa rasvaa. |
|
7.3 |
Jos faasit eivät erotu, lisätään noin 10 ml etanolia (3.1) emulsion hajottamiseksi. |
|
7.4 |
Sen jälkeen, kun DL-α-tokoferoliasetaattiliuoksen pitoisuus on määritetty 5.6.1.3 kohdan mukaisesti tai DL-α-tokoferoliliuoksen pitoisuus 5.6.2.3 kohdan mukaisesti spektrofotometrisesti, lisätään noin 10 mg BHT:tä (3.12) liuokseen (3.10.1 tai 3.10.2); liuos säilytetään jääkaapissa (enintään 4 viikkoa). |
|
7.5 |
Hydrokinonia voi käyttää BHT:n sijasta. |
|
7.6 |
Käytettäessä normaalifaasikolonnia α-, β-, γ- ja δ-tokoferolit voivat erottua toisistaan. |
|
7.7 |
Natriumaskorbaattiliuoksen voi korvata noin 150 mg:lla askorbiinihappoa. |
|
7.8 |
Natriumsulfidiliuoksen voi korvata noin 50 mg:lla EDTA:ta. |
|
7.9 |
E-vitamiiniasetaatti hydrolysoituu hyvin nopeasti emäksisissä olosuhteissa, ja siksi se hapettuu herkästi eritoten hivenaineiden kuten raudan tai kuparin läsnä ollessa. Jos esiseoksessa on E-vitamiinia yli 5 000 mg/kg, E-vitamiini saattaa hajota. Tästä syystä varmistuksessa suositellaan käytettäväksi HPLC-menetelmää, johon kuuluu E-vitamiiniyhdisteen hajottaminen entsymaattisesti ilman emäksistä saippuointivaihetta. |
8. Toistettavuus
Kahden rinnakkaismäärityksen välinen ero samasta näytteestä saa olla enintään 15 prosenttia suuremmasta arvosta.
9. Laboratorioiden välisen vertailun tulokset (4)
|
|
Esiseos |
Esiseosvalmiste |
Kivennäisrehu |
Valkuaisrehu |
Porsasrehu |
||||||||||||||||
|
L |
12 |
12 |
12 |
12 |
12 |
||||||||||||||||
|
n |
48 |
48 |
48 |
48 |
48 |
||||||||||||||||
|
keskiarvo [mg/kg] |
17 380 |
1 187 |
926 |
315 |
61,3 |
||||||||||||||||
|
sr [mg/kg] |
384 |
45,3 |
25,2 |
13,0 |
2,3 |
||||||||||||||||
|
r [mg/kg] |
1 075 |
126,8 |
70,6 |
36,4 |
6,4 |
||||||||||||||||
|
CVr [%] |
2,2 |
3,8 |
2,7 |
4,1 |
3,8 |
||||||||||||||||
|
sR mg/kg] |
830 |
65,0 |
55,5 |
18,9 |
7,8 |
||||||||||||||||
|
R [mg/kg] |
2 324 |
182,0 |
155,4 |
52,9 |
21,8 |
||||||||||||||||
|
CVR [%] |
4,8 |
5,5 |
6,0 |
6,0 |
12,7 |
||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||
Kuva 2
Uuttolaitteisto (4.8)
C. RAUDAN, KUPARIN, MANGAANIN JA SINKIN MÄÄRITYS
Raudan, kuparin, mangaanin ja sinkin pitoisuuden määritys tehdään
|
— |
EN 15510 -standardin (Animal feeding stuffs: Methods of sampling and analysis – Determination of calcium, sodium, phosphorus, magnesium, potassium, iron, zinc, copper, manganese, cobalt, molybdenum and lead by ICP-AES), joka koskee kalsiumin, natriumin, fosforin, magnesiumin, kaliumin, raudan, sinkin, kuparin, mangaanin, koboltin, molybdeenin ja lyijyn määritystä rehusta ICP-AES:llä, mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
EN 15621 -standardin (Animal feeding stuffs: Methods of sampling and analysis – Determination of calcium, sodium, phosphorus, magnesium, potassium, sulphur, iron, zinc, copper, manganese and cobalt after pressure digestion by ICP-AES), joka koskee kalsiumin, natriumin, fosforin, magnesiumin, kaliumin, rikin, raudan, sinkin, kuparin, mangaanin ja koboltin määritystä rehusta ICP-AES:llä painehajoituksen jälkeen, mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
EN 17053 -standardin (Rehut. Näytteenotto ja analysointi. Hivenaineiden, raskasmetallien ja muiden vastaavien alkuaineiden määrittäminen rehusta ICP-MS:llä (multimenetelmä)) mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
EN ISO 6869 -standardin (Animal feeding stuffs: Determination of the contents of calcium, copper, iron, magnesium, manganese, potassium, sodium and zinc. Method using atomic absorption spectrometry), joka koskee kalsiumin, kuparin, raudan, magnesiumin, kaliumin, natriumin ja sinkin pitoisuuden määritystä rehusta atomiabsorptiospektrometriaa käyttävän menetelmän avulla, mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
liekkiatomiabsorptiospektrometriaan (FAAS) perustuvalla menetelmällä, kuten jäljempänä 1–8 kohdassa on kuvattu |
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää rehuista hivenaineet rauta, kupari, mangaani ja sinkki (5). Määritysrajat ovat:
|
— |
rauta (Fe): 20 mg/kg |
|
— |
kupari (Cu): 10 mg/kg |
|
— |
mangaani (Mn): 20 mg/kg |
|
— |
sinkki (Zn): 20 mg/kg. |
2. Periaate
Näytteet liuotetaan kloorivetyhappoon sen jälkeen, kun siinä mahdollisesti esiintyvät orgaaniset aineet on tuhottu. Alkuaineet rauta, kupari, mangaani ja sinkki määritetään sopivan laimennuksen jälkeen atomiabsorbtiospektrometrillä.
3. Reagenssit
Alustavat huomautukset
Reagenssien ja analyysiliuosten valmistuksessa käytetään määritettävistä kationeista vapaata vettä, joka on saatu joko tislaamalla se kaksi kertaa borosilikaattilasista tai kvartsista valmistetussa tislauslaitteessa tai käsittelemällä se kaksi kertaa ioninvaihtohartsilla.
Reagenssien on oltava vähintään analyysilaatua. Nollakokeella tarkistetaan, ettei määritettävää alkuainetta esiinny. Tarvittaessa reagensseja on puhdistettava lisää.
Seuraavassa kuvattujen standardiliuosten tilalla voidaan käyttää kaupallisesti saatavilla olevia standardiliuoksia, jos ne ovat takuulaatua ja ne on tarkistettu ennen käyttöä.
|
3.1 |
Kloorivetyhappo, tiheys 1,19 g/ml. |
|
3.2 |
Kloorivetyhappo, 6 mol/l. |
|
3.3 |
Kloorivetyhappo, 0,5 mol/l. |
|
3.4 |
38–40 % (v/v) fluorivetyhappo, jonka rautapitoisuus on alle 1 mg Fe/l ja haihdutusjäännös alle 10 mg (sulfaattina)/l. |
|
3.5 |
Rikkihappo, tiheys 1,84 g/ml. |
|
3.6 |
Vetyperoksidi, noin 100 tilavuusosaa happea (30 % (w/v)). |
|
3.7 |
Rautastandardiliuos (1 000 μg Fe/ml), joka on valmistettu seuraavasti, tai vastaava kaupallisesti saatavilla oleva liuos: liuotetaan 1 g rautalankaa 200 ml:aan kloorivetyhappoa, 6 mol/l (3.2) lisätään 16 ml vetyperoksidia (3.6) ja täytetään 1 litraksi vedellä. |
|
3.7.1 |
Rautakäyttöstandardiliuos (100 μg Fe/ml), joka on valmistettu laimentamalla 1 osa standardiliuosta (3.7) 9 osalla vettä. |
|
3.8 |
Kuparistandardiliuos (1 000 μg Cu/ml), joka on valmistettu seuraavasti, tai vastaava kaupallisesti saatavilla oleva liuos:
|
|
3.8.1 |
Kuparikäyttöstandardiliuos (10 μg Cu/ml), joka on valmistettu laimentamalla 1 osa standardiliuosta (3.8) 9 osalla vettä ja sen jälkeen laimentamalla 1 osa saatua liuosta 9 osalla vettä. |
|
3.9 |
Mangaanistandardiliuos (1 000 μg Mn/ml), joka on valmistettu seuraavasti, tai vastaava kaupallisesti saatavilla oleva liuos:
|
|
3.9.1 |
Mangaanikäyttöstandardiliuos (10 μg Mn/ml), joka on valmistettu laimentamalla 1 osa standardiliuosta (3.9) 9 osalla vettä ja sen jälkeen laimentamalla 1 osa saatua liuosta 9 osalla vettä. |
|
3.10 |
Sinkkistandardiliuos (1 000 μg Zn/ml), joka on valmistettu seuraavasti, tai vastaava kaupallisesti saatavilla oleva liuos:
|
|
3.10.1 |
Sinkkikäyttöstandardiliuos (10 μg Zn/ml), joka on valmistettu laimentamalla 1 osa standardiliuosta (3.10) 9 osalla vettä ja sen jälkeen laimentamalla 1 osa saatua liuosta 9 osalla vettä. |
|
3.11 |
Lantaanikloridiliuos: liuotetaan 12 g lantaanioksidia 150 ml:aan vettä, lisätään 100 ml kloorivetyhappoa, 6 mol/l (3.2) ja täytetään 1 litraksi vedellä. |
4. Välineistö
|
4.1 |
Muhveliuuni, jossa on lämpötilan säätölaite ja mielellään myös piirturi. |
|
4.2 |
Lasitavaroiden on oltava kestävää borosilikaattityyppiä, ja on suositeltavaa käyttää välineitä, jotka on erityisesti tarkoitettu hivenaineiden määrityksiin. |
|
4.3 |
Atomiabsorbtiospektrofotometri, jonka herkkyys ja tarkkuus vaaditulla alueella täyttävät menetelmän vaatimukset. |
5. Menettely (6)
5.1 Orgaanista ainetta sisältävät näytteet
5.1.1 (7)
|
5.1.1.1 |
Punnitaan 5–10 g näytettä 0,2 mg:n tarkkuudella, pannaan kvartsi- tai platinaupokkaaseen (ks. huomautus b), kuivataan lämpökaapissa 105 °C:ssa ja pannaan upokas kylmään muhveliuuniin (4.1). Uuni suljetaan (ks. huomautus c) ja lämpötila nostetaan vähitellen 450–475 °C:seen noin 90 minuutin aikana. Lämpötila pidetään tässä 4–16 tuntia (esimerkiksi yön yli) hiilipitoisen materiaalin poistamiseksi ja uuni avataan ja sen annetaan jäähtyä (ks. huomautus d).
Tuhka kostutetaan vedellä ja siirretään 250 ml:n dekantterilasiin. Upokas pestään yhteensä noin 5 ml:lla kloorivetyhappoa (3.1), happo lisätään hitaasti ja varovasti dekantterilasiin (tällöin voi esiintyä voimakas reaktio, joka johtuu CO2:n muodostumisesta). Lisätään kloorivetyhappoa (3.1) pisaroittain samalla sekoittaen kunnes kupliminen on kokonaan lakannut. Haihdutetaan kuivaksi ajoittain lasisauvalla sekoittaen. Jäännökseen lisätään 15 ml kloorivetyhappoa, 6 mol/l (3.2) ja noin 120 ml vettä. Sekoitetaan lasisauvalla, joka jätetään dekantterilasiin, ja peitetään astia kellonlasilla. Kuumennetaan varovasti kiehumispisteeseen ja pidetään kiehumispisteessä kunnes enempää tuhkaa ei havaita liukenevan. Suodatetaan tuhkattomalla suodatinpaperilla ja suodos kerätään talteen 250 ml:n mittapulloon. Dekantterilasi ja suodatin pestään 5 ml:lla kuumaa kloorivetyhappoa, 6 mol/l (3.2) sekä kaksi kertaa kiehuvalla vedellä. Mittapullo täytetään merkkiin asti vedellä (HCl-konsentraatio noin 0,5 mol/l). |
|
5.1.1.2 |
Jos suodatinpaperissa oleva jäännös on ulkonäöltään mustaa (hiiltä), se viedään takaisin uuniin ja poltetaan uudelleen tuhkaksi 450–475 °C:ssa. Tämä poltto kestää vain muutaman tunnin (noin 3–5 tuntia) ja on suoritettu loppuun silloin, kun tuhka on ulkonäöltään valkeaa tai lähes valkeaa. Jäännös liuotetaan noin 2 ml:aan kloorivetyhappoa (3.1), haihdutetaan kuivaksi ja lisätään 5 ml kloorivetyhappoa, 6 mol/l (3.2). Kuumennetaan, suodatetaan mittapulloon ja täytetään merkkiin asti vedellä (HCl-konsentraatio noin 0,5 mol/l).
Huomautukset:
|
5.1.2
5.1.2.1 Kalibrointiliuosten valmistaminen
Kutakin määritettävää alkuainetta varten valmistetaan 3.7.1, 3.8.1, 3.9.1 ja 3.10.1 kohdassa mainituista käyttöstandardiliuoksista sarja kalibrointiliuoksia siten, että kunkin kalibrointiliuoksen HCl-konsentraatio on noin 0,5 mol/l ja (raudan, mangaanin ja sinkin tapauksessa) lantaanikloridikonsentraatio sellainen, joka vastaa 0,1 prosenttia (w/v) lantaania.
Valittujen hivenainekonsentraatioiden on oltava käytetyn spektrofotometrin herkkyysalueella. Seuraavissa taulukoissa annetaan esimerkiksi erilaisia kalibrointiliuoskoostumuksia; käytetyn spektrofotometrin tyypistä ja herkkyydestä riippuen voi kuitenkin olla tarpeen valita muita pitoisuuksia.
Rauta
|
μg Fe/ml |
0 |
0,5 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
Käyttöstandardiliuoksen (3.7.1) ml-määrä (1 ml = 100 μg Fe) |
0 |
0,5 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
ml HCl (3.2) |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
|
+ 10 ml lantaanikloridiliuosta (3.11) ja täytetään 100 ml:ksi vedellä |
|||||||
Kupari
|
μg Cu/ml |
0 |
0,1 |
0,2 |
0,4 |
0,6 |
0,8 |
1,0 |
|
Käyttöstandardiliuoksen (3.8.1) ml-määrä (1 ml = 10 μg Cu) |
0 |
1 |
2 |
4 |
6 |
8 |
10 |
|
ml HCl (3.2) |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
Mangaani
|
μg Mn/ml |
0 |
0,1 |
0,2 |
0,4 |
0,6 |
0,8 |
1,0 |
|
Käyttöstandardiliuoksen (3.9.1) ml-määrä (1 ml = 10 μg Mn) |
0 |
1 |
2 |
4 |
6 |
8 |
10 |
|
ml HCl (3.2) |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
|
+ 10 ml lantaanikloridiliuosta (3.11) ja täytetään 100 ml:ksi vedellä |
|||||||
Sinkki
|
μg Zn/ml |
0 |
0,05 |
0,1 |
0,2 |
0,4 |
0,6 |
0,8 |
|
Käyttöstandardiliuoksen (3.10.1) ml-määrä (1 ml = 10 μg Zn) |
0 |
0,5 |
1 |
2 |
4 |
6 |
8 |
|
ml HCl (3.2) |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
7 |
|
+ 10 ml lantaanikloridiliuosta (3.11) ja täytetään 100 ml:ksi vedellä |
|||||||
5.1.2.2 Liuoksen valmistaminen määritystä varten
Kuparin määritystä varten voidaan 5.1.1 kohdassa valmistettua liuosta käyttää yleensä suoraan. Tarvittaessa sen pitoisuus tuodaan kalibrointiliuosten alueelle, tästä otettu erä voidaan pipetoida 100 ml:n mittapulloon ja täyttää merkkiin asti kloorivetyhapolla, 0,5 mol/l (3.3).
Raudan, mangaanin ja sinkin määritystä varten pipetoidaan erä 5.1.1 kohdassa valmistettua liuosta 100 ml:n mittapulloon, lisätään 10 ml lantaanikloridiliuosta (3.11) ja täytetään merkkiin asti kloorivetyhapolla, 0,5 mol/l (3.3.) (ks. myös 8 kohdan huomautus).
5.1.2.3 Nollakoe
Nollakoe suoritetaan samalla tavalla mutta ilman määritettävää näytettä. Kalibrointiliuosta ’0’ ei saa käyttää nollanäytteenä.
5.1.2.4 Atomiabsorptiomittaus
Kalibrointiliuosten ja määritettävän liuoksen atomiabsorptio mitataan hapettavalla ilma-asetyleeniliekillä seuraavilla aallonpituuksilla:
|
Fe: 248,3 nm |
|
Cu: 324,8 nm |
|
Mn: 279,5 nm |
|
Zn: 213,8 nm |
|
Kukin mittaus suoritetaan neljä kertaa. |
5.2 Kivennäisrehut
Jos näyte ei sisällä orgaanista ainetta, sitä ei ole tarpeen polttaa tuhkaksi. Suoritusta jatketaan 5.1.1.1 kohdan toisesta kappaleesta. Haihdutus fluorivetyhapolla voidaan jättää pois.
6. Tulosten laskeminen
Määritettävässä liuoksessa oleva hivenainepitoisuus lasketaan kalibrointikäyrältä ja tulos ilmoitetaan milligrammoina hivenainetta kilogrammassa näytettä (ppm).
7. Toistettavuus
Samasta näytteestä saman henkilön tekemän kahden rinnakkaismäärityksen tulosten välinen ero ei saa olla yli:
|
— |
5:tä mg/kg, absoluuttisena arvona, kun hivenainepitoisuus on enintään 50 mg/kg, |
|
— |
10 %:a, suurempaan arvoon verrattuna, kun hivenainepitoisuus on 50–100 mg/kg, |
|
— |
10:tä mg/kg, absoluuttisena arvona, kun hivenainepitoisuus on 100–200 mg/kg, |
|
— |
5 %:a, suurempaan arvoon verrattuna, kun hivenainepitoisuus on yli 200 mg/kg. |
8. Huomautus
Suuret fosfaattimäärät voivat häiritä raudan, mangaanin ja sinkin määritystä. Tällainen häiriö on korjattava lantaanikloridiliuosta (3.11) lisäämällä. Jos näytteessä painosuhde Ca + Mg / P on > 2, voidaan lantaanikloridiliuoksen (3.11) lisäys määritettävään liuokseen ja kalibrointiliuoksiin jättää pois.
D) HALOFUGINONIN MÄÄRITTÄMINEN
DL-trans-7-bromi-6-kloori-3-[3-(3-hydroksi-2-piperidyyli)asetonyyli]-kinatsolin-4-(3H)-onihydrobromidi
Halofuginonipitoisuuden määritys tehdään
|
— |
EN 17299 -standardin (Rehut. Näytteenotto ja analysointi. Lisäainepitoisuustasolla sekä 1 %:n ja 3 %:n ristikontaminaatiotasoilla olevien sallittujen kokkidiostaattien ja alle lisäainepitoisuustasolla olevien ei-rekisteröityjen kokkidiostaattien ja yksittäisen antibiootin seulonta ja määrittäminen rehuseoksesta suuren erotuskyvyn nestekromatografia – tandemmassaspektrometrillä (LC-MS/MS)) mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
korkean erotuskyvyn käänteisfaasinestekromatografialla (HPLC) UV-detektoria käyttäen, kuten jäljempänä 1–8 kohdassa on kuvattu. |
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää halufuginonin pitoisuus rehuissa. Määritysraja on 1 mg/kg.
2. Periaate
Näytettä käsitellään kuumalla vedellä ja halofuginoni uutetaan tämän jälkeen vapaana emäksenä etyyliasetaattiin ja erotetaan hydrokloridina happamaan vesiliuokseen. Uute puhdistetaan ioninvaihtokromatografialla. Halofuginonipitoisuus määritetään korkean erotuskyvyn käänteisfaasinestekromatografialla (HPLC) UV-detektoria käyttäen.
3. Reagenssit
|
3.1 |
Asetonitriili, HPLC-laatua vastaava. |
|
3.2 |
Amberlite XAD-2 -hartsi. |
|
3.3 |
Ammoniumasetaatti. |
|
3.4 |
Etyyliasetaatti. |
|
3.5 |
Jääetikka. |
|
3.6 |
Halofuginonistandardi (DL-trans-7-bromi-6-kloori-3-[3-(3-hydroksi-2-piperidyyli)asetonyyli]-kinatsolin-4-(3H)-onihydrobromidi, E 764) |
|
3.6.1 |
Halofuginonistandardin kantaliuos, 100 μg/ml
Mitataan 500 ml:n mittapulloon 50 mg (0,1 mg:n tarkkuudella) halofuginonia (3.6), liuotetaan ammoniumasetaattipuskuriliuokseen (3.18), täytetään merkkiin asti puskuriliuoksella ja sekoitetaan. Tämä liuos säilyy 5 °C:ssa kolmen viikon ajan, jos sitä säilytetään valolta suojattuna. |
|
3.6.2 |
Kalibrointiliuokset
Mitataan sarjaan 100 ml:n mittapulloja 1,0, 2,0, 3,0, 4,0 ja 6,0 ml standardikantaliuosta (3.6.1). Täytetään merkkiin asti liikkuvalla faasilla (3.21) ja sekoitetaan. Näiden liuosten halofuginonipitoisuudet ovat 1,0, 2,0, 3,0, 4,0 ja 6,0 μg/ml. Liuokset on valmistettava juuri ennen käyttöä. |
|
3.7 |
Kloorivetyhappo (ρ20 noin 1,16 g/ml). |
|
3.8 |
Metanoli. |
|
3.9 |
Hopeanitraatti. |
|
3.10 |
Natriumaskorbaatti. |
|
3.11 |
Natriumkarbonaatti. |
|
3.12 |
Natriumkloridi. |
|
3.13 |
EDTA (etyleenidiamiinitetraetikkahappo, dinatriumsuola). |
|
3.14 |
Vesi, HPLC-laatua vastaava. |
|
3.15 |
Natriumkarbonaattiliuos, c = 10 g/100 ml. |
|
3.16 |
Natriumkloridilla kyllästetty natriumkarbonaattiliuos, c = 5 g/100 ml
Liuotetaan 50 g natriumkarbonaattia (3.11) veteen, täytetään 1 litraksi ja lisätään natriumkloridia (3.12), kunnes liuos on kyllästetty. |
|
3.17 |
Kloorivetyhappo: noin 0,1 mol/l
Laimennetaan 10 ml kloorivetyhappoa (3.7) vedellä 1 litraksi. |
|
3.18 |
Ammoniumasetaattipuskuriliuos, noin 0,25 mol/l
Liuotetaan 19,3 g ammoniumasetaattia (3.3) ja 30 ml etikkahappoa (3.5) veteen (3.14) ja laimennetaan 1 litraksi. |
|
3.19 |
Amberlite XAD-2 -hartsin valmistaminen
Pestään sopiva määrä Amberlitea (3.2) vedellä, kunnes pesuun käytetyssä vesifaasissa hopeanitraatilla (3.20) tehtävä koe osoittaa, että kloridi-ioneja ei enää ole. Tämän jälkeen hartsi pestään 50 ml:lla metanolia (3.8), tämä metanoli heitetään pois ja hartsia säilytetään puhtaassa metanolissa. |
|
3.20 |
Hopeanitraattiliuos, noin 0,1 mol/l
Liuotetaan 0,17 g hopeanitraattia (3.9) 10 ml:aan vettä. |
|
3.21 |
HPLC:n liikkuva faasi
Sekoitetaan 500 ml asetonitriiliä (3.1) 300 ml:aan ammoniumasetaattipuskuriliuosta (3.18) ja 1 200 ml:aan vettä (3.14). Säädetään pH arvoon 4,3 etikkahapolla (3.5). Suodatetaan 0,22 μm:n suodattimen (4.8) läpi ja poistetaan kaasut liuoksesta (esimerkiksi 10 minuutin ultraäänikäsittelyllä). Tämä liuos säilyy yhden kuukauden ajan, jos sitä säilytetään suljetussa astiassa valolta suojattuna. |
4. Välineistö
|
4.1 |
Ultraäänihaude. |
|
4.2 |
Pyörivä kalvohaihdutin. |
|
4.3 |
Sentrifugi. |
|
4.4 |
HPLC-laitteisto, jossa on vaihtuva-aallonpituuksinen UV-detektori tai diodirividetektori. |
|
4.4.1 |
Nestekromatografiakolonni, 300 mm × 4 mm, C18, hiukkaskoko 10 μm, tai vastaava kolonni. |
|
4.5 |
Lasikolonni (300 mm × 10 mm), joka on varustettu lasisintterisuodattimella ja hanalla. |
|
4.6 |
Lasikuitusuodattimia, halkaisija 150 mm. |
|
4.7 |
Kalvosuodattimia, 0,45 μm. |
|
4.8 |
Kalvosuodattimia, 0,22 μm. |
5. Menettely
|
Huomautus: |
Vapaana emäksenä halofuginoni on epästabiili alkalisissa liuoksissa ja etyyliasetaattiliuoksissa. Se ei saa olla etyyliasetaatissa yli 30 minuuttia. |
5.1 Yleistä
|
5.1.1 |
Nollanäyte on analysoitava, jotta varmistetaan, ettei se sisällä halofuginonia tai mittausta häiritseviä aineita. |
|
5.1.2 |
Saanto on määritettävä analysoimalla nollanäyte, johon on tehty näytteen halofuginonipitoisuutta vastaava halofuginonilisäys. Pitoisuuden 3 mg/kg aikaan saamiseksi lisätään 300 μl standardikantaliuosta (3.6.1) 10 grammaan nollarehua, sekoitetaan ja annetaan seistä 10 minuuttia ennen uuttamista (5.2).
|
5.2 Uutto
Punnitaan 0,1 gramman tarkkuudella 10 g valmistettua näytettä 200 ml:n sentrifugiputkeen, lisätään 0,5 g natriumaskorbaattia (3.10), 0,5 g EDTA:a (3.13) ja 20 ml vettä; sekoitetaan. Asetetaan putki vesihauteeseen (80 °C) 5 minuutiksi. Annetaan jäähtyä huoneen lämpötilaan, jonka jälkeen lisätään 20 ml natriumkarbonaattiliuosta (3.15) ja sekoitetaan. Lisätään viipymättä 100 ml etyyliasetaattia (3.4) ja ravistellaan käsin voimakkaasti 15 sekunnin ajan. Tämän jälkeen putki sijoitetaan kolmeksi minuutiksi ultraäänihauteeseen (4.1) ja korkkia höllennetään. Sentrifugoidaan 2 minuuttia ja dekantoidaan etyyliasetaattifaasi lasikuitusuodattimen (4.6) läpi 500 ml:n erotussuppiloon. Toistetaan näytteen uutto toisella 100 ml:n etyyliasetaattiannoksella. Pestään yhdistettyjä uutteita 1 minuutin ajan 50 ml:lla natriumkloridilla kyllästettyä natriumkarbonaattiliuosta (3.16) ja poistetaan vesifaasi.
Uutetaan orgaanista kerrosta 50 ml:lla kloorivetyhappoa (3.17) 1 minuutin ajan. Juoksutetaan alempi happokerros 250 ml:n erotussuppiloon. Uutetaan orgaanista kerrosta vielä 50 ml:lla kloorivetyhappoa 1,5 minuutin ajan ja yhdistetään uutteet. Pestään yhdistetyt happouutteet heiluttamalla niitä noin 10 sekunnin ajan 10 ml:n etyyliasetaattimäärän (3.4) kanssa.
Siirretään vesikerros kvantitatiivisesti 250 ml:n pyörökolviin ja heitetään orgaaninen faasi pois. Haihdutetaan pyörivällä kalvohaihduttimella (4.2) kaikki etyyliasetaattijäämät happoliuoksesta. Vesihauteen lämpötila saa olla enintään 40 °C. Noin 25 mbar:n tyhjiössä etyyliasetaattijäämät poistuvat 5 minuutissa 38 °C:ssa.
5.3 Puhdistaminen
5.3.1
Kullekin näyteuutteelle valmistetaan XAD-2-kolonni. Siirretään metanolilla (3.8) 10 g esikäsiteltyä Amberlitea (3.19) lasikolonniin (4.5). Lisätään pieni lasivillatuppo hartsikerroksen päälle. Juoksutetaan metanoli kolonnista ja pestään hartsi 100 ml:lla vettä ja pysäytetään virtaus, kun neste yltää hartsikerroksen yläosaan. Annetaan kolonnin stabiloitua 10 minuuttia ennen sen käyttöä. Kolonnin ei saa koskaan antaa kuivua.
5.3.2
Siirretään uute (5.2) kvantitatiivisesti valmistetun Amberlite-kolonnin (5.3.1) yläosaan, eluoidaan ja heitetään eluaatti pois. Eluointinopeus saa olla enintään 20 ml minuutissa. Huuhdellaan pyörökolvi 20 ml:lla kloorivetyhappoa (3.17) ja käytetään tätä liuosta hartsikolonnin pesemiseen. Poistetaan happoliuosjäämä ilmavirralla. Heitetään pesuliuokset pois. Lisätään kolonniin 100 ml metanolia (3.8) ja annetaan eluoitua 5–10 ml ja kerätään eluaatti 250 ml:n pyörökolviin. Annetaan jäljelle jääneen metanolin stabiloitua hartsin kanssa 10 minuutin ajan, jatketaan eluointia alle 20 ml minuutissa olevalla nopeudella ja kerätään eluaatti samaan pyörökolviin. Haihdutetaan metanoli pyöröhaihduttimella (4.2) huolehtien siitä, että vesihauteen lämpötila on enintään 40 °C. Siirretään jäännös kvantitatiivisesti 10 ml:n mittapulloon käyttäen liikkuvaa faasia (3.21). Täytetään merkkiin asti liikkuvalla faasilla ja sekoitetaan. Suodatetaan näyte kalvosuodattimen (4.7) läpi. Säilytetään tämä liuos HPLC-määritystä (5.4) varten.
5.4 HPLC-määritys
5.4.1
Seuraavat edellytykset ovat ohjeellisia; muita määritysolosuhteita voidaan käyttää sillä edellytyksellä, että niillä saadaan vastaavat tulokset.
|
Nestekromatografiakolonni (4.4.1) |
|
HPLC:n liikkuva faasi (3.21) |
|
Virtausnopeus: 1,5–2 ml/min |
|
Detektioaallonpituus: 243 nm |
|
Injektiotilavuus: 40–100 μl. |
Kromatografiajärjestelmän stabiilisuus on tarkistettava injektoimalla useita kertoja kalibrointiliuosta (3.6.2), jonka pitoisuus on 3,0 μg/ml, kunnes piikkien korkeudet (pinta-alat) ja retentioajat eivät muutu.
5.4.2
Injektoidaan jokaista kalibrointiliuosta (3.6.2) useita kertoja ja mitataan piikkien korkeudet (pinta-alat) jokaiselle pitoisuudelle. Piirretään kalibrointikäyrä siten, että y-akselilla ovat kalibrointiliuosten piikkien korkeuksien (pinta alojen) keskiarvot ja x-akselilla vastaavat konsentraatiot (μg/ml).
5.4.3
Injektoidaan useita kertoja näyteuutetta (5.3.2) käyttäen samaa tilavuutta kuin kalibrointiliuoksille ja määritetään halofuginonin piikkien korkeuden (pinta-alan) keskiarvo.
6. Tulosten laskeminen
Määritetään näyteliuoksen pitoisuus (μg/ml) näyteliuoksen halofuginonin piikkien korkeuden (pinta-alan) keskiarvosta kalibrointikäyrän (5.4.2) avulla.
Näytteessä olevan halofuginonin määrä w (mg/kg) lasketaan seuraavalla kaavalla:
jossa:
|
c |
: |
näyteliuoksen halofuginonipitoisuus, μg/ml, |
|
m |
: |
näyte-erän paino grammoina. |
7. Tulosten validointi
7.1 Tutkittavan aineen tunnistaminen
Tutkittavan aineen tunnistaminen voidaan varmistaa yhteiskromatografialla tai käyttämällä diodirividetektoria, jolla voidaan verrata näyteuutteen ja 6,0 μg/ml halofuginonia sisältävän kalibrointiliuoksen (3.6.2) spektrejä.
7.1.1
Näyteuutteeseen lisätään sopiva määrä kalibrointiliuosta (3.6.2). Lisätyn halofuginonimäärän on vastattava näyteuutteesta todetun halofuginonin arvioitua määrää.
Ainoastaan halofuginonipiikin korkeus saa kasvaa, kun otetaan huomioon sekä lisätty määrä halofuginonia että näyteliuoksen laimeneminen. Piikin leveys puolivälissä enimmäiskorkeutta on oltava ± 10 prosenttia alkuperäisestä leveydestä.
7.1.2
Tulokset arvioidaan seuraavien arviointiperusteiden mukaisesti:
|
a) |
kromatogrammin piikkien huipusta mitattujen näyte- ja standardispektrien maksimiabsorption aallonpituuksien on oltava samat ilmaisinjärjestelmän erotuskyvyn mukaan määräytyvissä rajoissa. Diodirivimäärityksessä se on yleensä ± 2 nm; |
|
b) |
välillä 225–300 nm kromatogrammin piikin huipun kohdalla ajetut näyte- ja standardispektrit eivät saa erota toisistaan niiltä spektrin osilta, joiden suhteellinen absorbanssi on 10–100 prosenttia. Tämä edellytys täyttyy, kun maksimit ovat samat ja näiden kahden spektrin välillä havaittu poikkeama ei ole missään kohdassa yli 15 prosenttia standardina olevan tutkittavan aineen absorbanssista; |
|
c) |
välillä 225–300 nm näyteliuoksesta ajetut spektrit piikin nousun, huipun ja laskun kohdalla eivät saa erota toisistaan niiltä spektrin osilta, joiden suhteellinen absorbanssi on 10–100 prosenttia. Tämä edellytys täyttyy, kun samat maksimit esiintyvät ja kun kaikissa havaittavissa kohdissa spektrien välinen poikkeama ei ole suurempi kuin 15 prosenttia huipun spektrin absorbanssista. |
Jos jokin näistä edellytyksistä ei täyty, tutkittavan aineen esiintymistä ei ole vahvistettu.
7.2 Toistettavuus
Kahden rinnakkaismäärityksen välinen ero samasta näytteestä saa olla enintään 0,5 mg/kg, kun halofuginonipitoisuudet ovat enintään 3 mg/kg.
7.3 Saanto
Sellaisen nollanäytteen saannon, johon on lisätty määritettävää ainetta, on oltava vähintään 80 prosenttia.
8. Laboratorioiden välisen vertailun tulokset
Laboratorioiden välisessä tutkimuksessa (8) 4 analysoitiin kolme näytettä kahdeksassa laboratoriossa.
Tulokset
|
|
Näyte A (nollanäyte) Vastaanotettaessa |
Näyte B (jauhona) |
Näyte C (rakeina) |
||||||||||
|
|
|
Vastaanotettaessa |
2 kuukauden kuluttua |
Vastaanotettaessa |
2 kuukauden kuluttua |
||||||||
|
Keskiarvo [mg/kg] |
ND |
2,80 |
2,42 |
2,89 |
2,45 |
||||||||
|
SR [mg/kg] |
-- |
0,45 |
0,43 |
0,40 |
0,42 |
||||||||
|
CVR [%] |
-- |
16 |
18 |
14 |
17 |
||||||||
|
Rec. [%] |
|
86 |
74 |
88 |
75 |
||||||||
|
|||||||||||||
E. ROBENIDIININ MÄÄRITTÄMINEN
1,3-bis[(4-klooribentsylideeni)amino]guanidiinihydrokloridi
Robenidiinipitoisuuden määritys tehdään
|
— |
EN 17299 -standardin (Rehut. Näytteenotto ja analysointi. Lisäainepitoisuustasolla sekä 1 %:n ja 3 %:n ristikontaminaatiotasoilla olevien sallittujen kokkidiostaattien ja alle lisäainepitoisuustasolla olevien ei-rekisteröityjen kokkidiostaattien ja yksittäisen antibiootin seulonta ja määrittäminen rehuseoksesta suuren erotuskyvyn nestekromatografia – tandemmassaspektrometrillä (LC-MS/MS)) mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
korkean erotuskyvyn käänteisfaasinestekromatografialla (HPLC) UV-detektoria käyttäen, kuten jäljempänä 1–8 kohdassa on kuvattu. |
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää robenidiinin pitoisuus rehuissa. Määritysraja on 5 mg/kg.
2. Periaate
Näyte uutetaan happamoidulla metanolilla. Uute kuivataan ja määräosa puhdistetaan alumiinioksidikolonnissa. Robenidiini eluoidaan kolonnista metanolilla, konsentroidaan ja saatetaan sopivaksi tilavuudeksi liikkuvalla faasilla. Robenidiinipitoisuus määritetään korkean erotuskyvyn käänteisfaasinestekromatografialla (HPLC) UV-detektoria käyttäen.
3. Reagenssit
|
3.1 |
Metanoli. |
|
3.2 |
Happamoitu metanoli
Siirretään 4,0 ml kloorivetyhappoa (ρ20 = 1,18 g/ml) 500 ml:n mittapulloon, täytetään merkkiin asti metanolilla (3.1) ja sekoitetaan. Tämä liuos on valmistettava juuri ennen käyttöä. |
|
3.3 |
Asetonitriili, HPLC-laatua vastaava. |
|
3.4 |
Molekyyliseula
Tyyppiä 3A, 8–12 meshin helmiä (1,6–2,5 mm:n helmiä, kiteistä alumiinisilikaattia, huokosten halkaisija 0,3 mm). |
|
3.5 |
Alumiinioksidi, hapan, aktiviteettiluokka I pylväskromatografiaa varten
Siirretään 100 grammaa alumiinioksidia sopivaan astiaan ja lisätään 2,0 ml vettä. Suljetaan ja ravistellaan noin 20 minuutin ajan. Säilytetään hyvin suljetussa astiassa. |
|
3.6 |
Kaliumdivetyfosfaattiliuos, c = 0,025 mol/l
Liuotetaan 3,40 g kaliumdivetyfosfaattia veteen (HPLC-laatua) 1 000 ml:n mittapullossa, täytetään merkkiin asti ja sekoitetaan. |
|
3.7 |
Dinatriumvetyfosfaattiliuos, c = 0,025 mol/l
Liuotetaan 3,55 g vedetöntä (tai 4,45 g dihydraattia tai 8,95 g dodekahydraattia) dinatriumvetyfosfaattia veteen (HPLC-laatua vastaava) litran mittapullossa, täytetään merkkiin asti ja sekoitetaan. |
|
3.8 |
HPLC:n liikkuva faasi
Sekoitetaan seuraavat reagenssit:
Suodatetaan 0,22 μm:n suodattimen (4.6) läpi ja poistetaan kaasut liuoksesta (esimerkiksi 10 minuutin ultraäänikäsittelyllä). |
|
3.9 |
Standardiyhdiste
Puhdas robenidiini: 1,3-bis[(4-klooribentsylideeni)amino]guanidiinihydrokloridi. |
|
3.9.1 |
Robenidiinistandardin kantaliuos: 300 μg/ml
Punnitaan 30 mg 0,1 mg:n tarkkuudella robenidiinin standardiyhdistettä (3.9). Liuotetaan happamoituun metanoliin (3.2) 100 ml:n mittapullossa, täytetään merkkiin asti samalla liuottimella ja sekoitetaan. Kääritään pullo alumiinifolioon ja säilytetään valolta suojattuna. |
|
3.9.2 |
Robenidiinistandardin välimuotoliuos: 12 μg/ml
Siirretään 10,0 ml standardikantaliuosta (3.9.1) 250 ml:n pulloon, täytetään merkkiin asti liikkuvalla faasilla (3.8) ja sekoitetaan. Kääritään pullo alumiinifolioon ja säilytetään valolta suojattuna. |
|
3.9.3 |
Kalibrointiliuokset
Siirretään sarjassa 50 ml:n mittapulloihin 5,0, 10,0, 15,0, 20,0 ja 25,0 ml standardin välimuotoliuosta (3.9.2). Täytetään merkkiin asti liikkuvalla faasilla (3.8) ja sekoitetaan. Näiden liuosten robenidiinipitoisuudet ovat vastaavasti 1,2, 2,4, 3,6, 4,8 ja 6,0 μg/ml. Liuokset on valmistettava juuri ennen käyttöä. |
|
3.10 |
Vesi, HPLC-laatua vastaava |
4. Välineistö
|
4.1 |
Lasikolonni
Valmistettu ruskeasta lasista, varustettu hanalla ja säiliöllä, jonka tilavuus on noin 150 ml, sisähalkaisija 10–15 mm, pituus 250 mm. |
|
4.2 |
Mekaaninen ravistelija tai magneettisekoitin. |
|
4.3 |
Pyörivä kalvohaihdutin. |
|
4.4 |
Vaihtuva-aallonpituuksinen HPLC-laitteisto tai diodirividetektori, detektioaallonpituusalue 250–400 nm. |
|
4.4.1 |
Nestekromatografiakolonni: 300 mm x 4 mm, C18, hiukkaskoko 10 μm, tai vastaava. |
|
4.5 |
Lasikuitusuodatinpaperia (Whatman GF/A tai vastaava). |
|
4.6 |
Kalvosuodattimia, 0,22 μm. |
|
4.7 |
Kalvosuodattimia, 0,45 μm. |
5. Menettely
|
Huomautus: |
Robenidiini on herkkä valolle. Kaikissa toiminnoissa on käytettävä ruskeaa lasia. |
5.1 Yleistä
|
5.1.1 |
Nollanäyte on analysoitava, jotta varmistetaan, ettei se sisällä robenidiinia tai mittausta häiritseviä aineita. |
|
5.1.2 |
Saanto on määritettävä analysoimalla nollanäyte (5.1.1), johon on lisätty näytteen robenidiinipitoisuutta vastaava määrä robenidiinia. Pitoisuuden 60 mg/kg aikaan saamiseksi siirretään 3,0 ml standardikantaliuosta (3.9.1) 250 ml:n erlenmeyerkolviin. Liuos haihdutetaan noin 0,5 ml:ksi typpivirrassa. Lisätään 15 g nollarehua, sekoitetaan ja odotetaan 10 minuuttia ennen siirtymistä uuttovaiheeseen (5.2).
|
5.2 Uutto
Punnitaan 0,01 g:n tarkkuudella noin 15 g valmistettua näytettä. Siirretään 250 ml:n erlenmeyerkolviin ja lisätään 100,0 ml happamoitua metanolia (3.2), suljetaan astia ja ravistellaan tunnin ajan ravistelijalla (4.2). Suodatetaan liuos lasikuitusuodatinpaperin (4.5) läpi ja koko suodos kerätään talteen 150 ml:n erlenmeyerkolviin. Lisätään 7,5 g molekyyliseulaa (3.4), suljetaan astia ja ravistellaan viisi minuuttia. Suodatetaan välittömästi lasikuitusuodatinpaperin läpi. Tämä liuos säilytetään puhdistusta (5.3) varten.
5.3 Puhdistus
5.3.1
Lasikolonnin (4.1) alapäähän laitetaan pieni tuppo lasivillaa ja tiivistetään se lasisauvaa käyttäen. Punnitaan 11,0 g valmistettua alumiinioksidia (3.5) ja siirretään kolonniin. Tässä vaiheessa on pidettävä huolta siitä, että altistuminen ilmalle on mahdollisimman vähäistä. Taputellaan täytetyn kolonnin alapäätä kevyesti, jotta alumiinioksidi tiivistyy sopivasti.
5.3.2
Pipetoidaan kolonniin 5,0 ml valmistettua näyteuutetta (5.2). Annetaan pipetin kärjen levätä kolonnin seinää vasten ja liuoksen absorboitua alumiinioksidiin. Eluoidaan robenidiini kolonnista 100 ml:lla metanolia (3.1) virtausnopeudella 2–3 ml/min ja kerätään eluaatti 250 ml:n pyörökolviin. Haihdutetaan metanoliliuos kuiviin alipaineessa pyöröhaihduttimessa (4.3) lämpötilan ollessa 40 °C. Liuotetaan jäännös uudelleen 3–4 ml:aan liikkuvaa faasia (3.8) ja siirretään kvantitatiivisesti 10 ml:n mittapulloon. Huuhdellaan pullo usealla 1–2 ml:n annoksella liikkuvaa faasia ja siirretään nämä huuhteluliuokset mittapulloon. Täytetään merkkiin asti samalla liuottimella ja sekoitetaan. Suodatetaan näyte 0,45 μm:n kalvosuodattimen (4.7) läpi. Tämä liuos säilytetään HPLC-määritystä (5.4) varten.
5.4 HPLC-määritys
5.4.1
Seuraavat olosuhteet ovat ohjeellisia, ja myös muita olosuhteita voidaan käyttää, jos niillä saadaan vastaavat tulokset:
|
Nestekromatografiakolonni (4.4.1) |
|
HPLC:n liikkuva faasi (3.8) |
|
Virtausnopeus: 1,5–2 ml/min, |
|
Detektioaallonpituus: 317 nm, |
|
Injektiotilavuus: 20–50 μl. |
Kromatografisen järjestelmän stabiilisuus tarkastetaan injektoimalla useamman kerran kalibrointiliuosta (3.9.3), jonka pitoisuus on 3,6 μg/ml, kunnes saadaan piikkejä, joiden korkeudet (pinta-alat) ja retentioajat pysyvät vakioina.
5.4.2
Injektoidaan useita kertoja kutakin kalibrointiliuosta (3.9.3) ja mitataan kunkin pitoisuuden piikkien korkeudet (pinta-alat). Kalibrointikäyrä piirretään siten, että y-akselilla ovat kalibrointiliuosten piikkien korkeuksien (pinta alojen) keskiarvot ja x-akselilla vastaavat konsentraatiot μg/ml.
5.4.3
Injektoidaan useita kertoja näyteuutetta (5.3.2) käyttäen samaa määrää kuin kalibrointiliuoksille, ja määritetään robenidiinipiikkien korkeuden (pinta-alan) keskiarvo.
6. Tulosten laskeminen
Näyteliuoksen robenidiinipitoisuus μg/ml lasketaan robenidiinipiikkien korkeuden (pinta-alan) keskiarvosta kalibrointikäyrän (5.4.2) avulla.
Näytteen robenidiinipitoisuus w (mg/kg) lasketaan seuraavalla kaavalla:
jossa:
|
c |
= |
näyteliuoksen robenidiinipitoisuus, μg/ml, |
|
m |
= |
näyte-erän paino grammoina. |
7. Tulosten validointi
7.1 Tutkittavan aineen tunnistaminen
Tutkittavan aineen tunnistaminen voidaan varmistaa yhteiskromatografialla tai diodirividetektorilla, joka mahdollistaa näyteuutteen ja 6 μg/ml robenidiinia sisältävän kalibrointiliuoksen (3.9.3) spektrien vertailun.
7.1.1
Näyteuutteeseen lisätään sopiva määrä kalibrointiliuosta (3.9.3). Lisätyn robenidiinin määrän on vastattava näyteuutteessa olevan robenidiinin arvioitua määrää.
Ainoastaan robenidiinipiikin korkeus saa kasvaa, kun otetaan huomioon sekä lisätty määrä että uutteen laimeneminen. Piikin leveys puolivälissä enimmäiskorkeutta on oltava noin 10 prosenttia sen alkuperäisestä leveydestä.
7.1.2
Tulokset arvioidaan seuraavien arviointiperusteiden mukaisesti:
|
a) |
kromatogrammin piikkien huipusta mitattujen näyte- ja standardispektrien maksimiabsorption aallonpituuksien on oltava samat ilmaisinjärjestelmän erotuskyvyn mukaan määräytyvissä rajoissa. Diodirividetektorimäärityksessä tämä on yleensä noin ± 2 nm; |
|
b) |
välillä 250–400 nm kromatogrammin piikin huipun kohdalla ajetut näyte- ja standardispektrit eivät saa erota toisistaan niiltä spektrin osilta, joiden suhteellinen absorbanssi on 10–100 prosenttia. Tämä edellytys täyttyy, kun maksimit ovat samat ja näiden kahden spektrin välillä havaittu poikkeama ei ole missään kohdassa yli 15 prosenttia standardina olevan tutkittavan aineen absorbanssista; |
|
c) |
välillä 250–400 nm näyteliuoksesta ajetut spektrit piikin nousun, huipun ja laskun kohdalla eivät saa erota toisistaan niiltä spektrin osilta, joiden suhteellinen absorbanssi on 10–100 prosenttia. Tämä edellytys täyttyy, kun samat maksimit esiintyvät ja kun kaikissa havaittavissa kohdissa spektrien välinen poikkeama ei ole suurempi kuin 15 prosenttia huipun spektrin absorbanssista. |
Jos jokin näistä edellytyksistä ei täyty, tutkittavan aineen esiintymistä ei ole vahvistettu.
7.2 Toistettavuus
Kahden rinnakkaisen, samasta näytteestä tehdyn määrityksen tulosten välinen ero saa olla enintään 10 prosenttia suuremmasta tuloksesta, kun robenidiinipitoisuus on yli 15 mg/kg.
7.3 Saanto
Sellaisen nollanäytteen saannon, johon on lisätty määritettävää ainetta, on oltava vähintään 85 prosenttia.
8. Laboratorioiden välisen vertailun tulokset
EU:n laboratorioiden välisessä tarkastelussa 12 laboratoriota määritti neljä jauhon tai rakeiden muodossa olevaa kani- ja siipikarjarehunäytettä. Kukin näyte määritettiin kaksi kertaa. Tulokset esitetään seuraavassa taulukossa.
|
|
Siipikarja |
Kanit |
||||||||||
|
|
Jauho |
Rakeet |
Jauho |
Rakeet |
||||||||
|
Keskiarvo [mg/kg] |
27,00 |
27,99 |
43,6 |
40,1 |
||||||||
|
sr [mg/kg] |
1,46 |
1,26 |
1,44 |
1,66 |
||||||||
|
CVr [%] |
5,4 |
4,5 |
3,3 |
4,1 |
||||||||
|
SR [mg/kg] |
4,36 |
3,36 |
4,61 |
3,91 |
||||||||
|
CVR [%] |
16,1 |
12,0 |
10,6 |
9,7 |
||||||||
|
Saanto [%] |
90,0 |
93,3 |
87,2 |
80,2 |
||||||||
|
||||||||||||
F. DIKLATSURIILIN MÄÄRITYS
(+)-4-kloorifenyyli-[2,6-dikloori-4-(2,3,4,5-tetrahydro–3,5-diokso-1,2,4-triatsin-2-yyli)fenyyli]asetonitriili
Diklatsuriilipitoisuuden määritys tehdään
|
— |
EN 17299 -standardin (Rehut. Näytteenotto ja analysointi. Lisäainepitoisuustasolla sekä 1 %:n ja 3 %:n ristikontaminaatiotasoilla olevien sallittujen kokkidiostaattien ja alle lisäainepitoisuustasolla olevien ei-rekisteröityjen kokkidiostaattien ja yksittäisen antibiootin seulonta ja määrittäminen rehuseoksesta suuren erotuskyvyn nestekromatografia – tandemmassaspektrometrillä (LC-MS/MS)) mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
korkean erotuskyvyn käänteisfaasinestekromatografialla (HPLC) käyttäen ternaarigradienttia ja UV-detektoria, kuten jäljempänä 1–9 kohdassa on kuvattu. |
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää diklatsuriilin pitoisuus rehuseoksissa ja esiseoksissa (9). Toteamisraja on 0,1 mg/kg ja määritysraja 0,5 mg/kg. Alhaisemmat määritysrajat ovat saavutettavissa, mutta käyttäjän on validoitava ne.
2. Periaate
Sisäisen standardin lisäyksen jälkeen näyte uutetaan happamoidulla metanolilla. Osa rehunäytteen uutteesta puhdistetaan C18-kiinteäfaasiuuttopylväällä. Diklatsuriili eluoidaan pylväästä happamoidun metanolin ja veden seoksella. Haihdutuksen jälkeen jäännös liuotetaan DMF-vesiseokseen. Esiseoksista saadut uutteet haihdutetaan ja jäännös liuotetaan DMF-vesiseokseen. Diklatsuriilipitoisuus määritetään korkean erotuskyvyn käänteisfaasinestekromatografialla (HPLC) käyttäen ternaarigradienttia ja UV-detektoria.
3. Reagenssit
|
3.1 |
Vesi, HPLC-laatua vastaava. |
|
3.2 |
Ammoniumasetaatti. |
|
3.3 |
Tetrabutyyliammoniumvetysulfaatti (TBHS). |
|
3.4 |
Asetonitriili, HPLC-laatua vastaava. |
|
3.5 |
Metanoli, HPLC-laatua vastaava. |
|
3.6 |
N, N-dimetyyliformamidi (DMF). |
|
3.7 |
Kloorivetyhappo, ρ20 = 1,19 g/ml. |
|
3.8 |
Standardiyhdiste: diklatsuriili: (+)-4-kloorifenyyli-[2,6-dikloori-4-(2,3,4,5-tetrahydro–3,5-diokso-1,2,4-triatsin-2-yyli)-fenyyli]asetonitriili, jonka puhtaus on taattu. |
|
3.8.1 |
Diklatsuriilistandardin kantaliuos, 500 μg/ml
Punnitaan 0,1 mg:n tarkkuudella noin 25 mg diklatsuriilistandardia (3.8) 50 ml:n mittapulloon. Liuotetaan DMF:ään (3.6), täytetään merkkiin asti DMF:llä (3.6) ja sekoitetaan. Pullo kääritään alumiinifolioon tai käytetään tummaa pulloa ja säilytetään jääkaapissa. Liuos säilyy enintään 4 °C:n lämpötilassa yhden kuukauden (10). |
|
3.8.2 |
Diklatsuriilistandardin kantaliuos, 50 μg/ml
Pipetoidaan 5,00 ml standardin kantaliuosta (3.8.1) 50 ml:n mittapulloon, täytetään merkkiin asti DMF:llä (3.6) ja sekoitetaan. Pullo kääritään alumiinifolioon tai käytetään tummaa pulloa ja säilytetään jääkaapissa. Liuos säilyy enintään 4 °C:n lämpötilassa yhden kuukauden. |
|
3.9 |
Sisäinen standardi: 2,6-dikloori-α-(4-kloorifenyyli)-4-(4,5-dihydro–3,5-diokso-1,2,4-triatsin-2-(3H)-yyli)-α-metyylibentseeniasetonitriili (metyylidiklatsuriili). |
|
3.9.1 |
Sisäisen standardin kantaliuos, 500 μg/ml
Punnitaan 0,1 mg:n tarkkuudella noin 25 mg sisäistä standardia (3.9) 50 ml:n mittapulloon. Liuotetaan DMF:ään (3.6), täytetään merkkiin asti DMF:llä (3.6) ja sekoitetaan. Pullo kääritään alumiinifolioon tai käytetään tummaa pulloa ja säilytetään jääkaapissa. Liuos säilyy enintään 4 °C:n lämpötilassa yhden kuukauden. |
|
3.9.2 |
Sisäisen standardin kantaliuos, 50 μg/ml
Pipetoidaan 5,00 ml sisäisen standardin kantaliuosta (3.9.1) 50 ml:n mittapulloon, täytetään merkkiin asti DMF:llä (3.6) ja sekoitetaan. Pullo kääritään alumiinifolioon tai käytetään tummaa pulloa ja säilytetään jääkaapissa. Liuos säilyy enintään 4 °C:n lämpötilassa yhden kuukauden. |
|
3.9.3 |
Sisäinen standardiliuos esiseoksille, p/1 000 mg/ml (p = diklatsuriilin nimellispitoisuus esiseoksessa mg/kg)
Punnitaan 0,1 mg:n tarkkuudella 10 mg sisäistä standardia 100 ml:n mittapulloon, liuotetaan DMF:ään (3.6) ultraäänihauteessa (4.7), täytetään merkkiin asti DMF:llä ja sekoitetaan. Pullo kääritään alumiinifolioon tai käytetään tummaa pulloa ja säilytetään jääkaapissa. Liuos säilyy enintään 4 °C:n lämpötilassa yhden kuukauden. |
|
3.10 |
Kalibrointiliuokset |
|
3.10.1 |
Kalibrointiliuos, 1 μg/ml (diklatsuriilia)
Pipetoidaan 1,00 ml diklatsuriilin standardiliuosta (3.8.2) ja 2,00 ml sisäistä standardiliuosta (3.9.2) 50 ml:n mittapulloon. Lisätään 17 ml DMF:ää (3.6), täytetään merkkiin asti vedellä (3.1) ja sekoitetaan. Tämä liuos on valmistettava juuri ennen käyttöä. |
|
3.10.2 |
Kalibrointiliuos, 2 μg/ml (diklatsuriilia)
Pipetoidaan 2,00 ml diklatsuriilin standardiliuosta (3.8.2) ja 2,00 ml sisäistä standardiliuosta (3.9.2) 50 ml:n mittapulloon. Lisätään 16 ml DMF:ää (3.6), täytetään merkkiin asti vedellä (3.1) ja sekoitetaan. Tämä liuos on valmistettava juuri ennen käyttöä. |
|
3.10.3 |
Kalibrointiliuos, 3 μg/ml (diklatsuriilia)
Pipetoidaan 3,00 ml diklatsuriilin standardiliuosta (3.8.2) ja 2,00 ml sisäistä standardiliuosta (3.9.2) 50 ml:n mittapulloon. Lisätään 15 ml DMF:ää (3.6), täytetään merkkiin asti vedellä (3.1) ja sekoitetaan. Tämä liuos on valmistettava juuri ennen käyttöä. |
|
3.10.4 |
Kalibrointiliuos, 4 μg/ml (diklatsuriilia)
Pipetoidaan 4,00 ml diklatsuriilin standardiliuosta (3.8.2) ja 2,00 ml sisäistä standardiliuosta (3.9.2) 50 ml:n mittapulloon. Lisätään 14 ml DMF:ää (3.6), täytetään merkkiin asti vedellä (3.1) ja sekoitetaan. Tämä liuos on valmistettava juuri ennen käyttöä. |
|
3.10.5 |
Kalibrointiliuos, 5 μg/ml (diklatsuriilia)
Pipetoidaan 5,00 ml diklatsuriilin standardiliuosta (3.8.2) ja 2,00 ml sisäistä standardiliuosta (3.9.2) 50 ml:n mittapulloon. Lisätään 13 ml DMF:ää (3.6), täytetään merkkiin asti vedellä (3.1) ja sekoitetaan. Tämä liuos on valmistettava juuri ennen käyttöä.
|
|
3.11 |
C18-kiinteäfaasiuuttopylväs, esim. Mega Bond Elut, koko: 20 ml, sorbentin paino: 5 000 mg (esikäsittely toimittajan ohjeiden mukaisesti) |
|
3.12 |
Uuttoliuos: happamoitu metanoli
Pipetoidaan 5,0 ml kloorivetyhappoa (3.7) 1 000 ml:aan metanolia (3.5) ja sekoitetaan. |
|
3.13 |
HPLC:ssä käytettävä liikkuva faasi. |
|
3.13.1 |
Eluentti A: ammoniumasetaatti-tetrabutyyliammoniumvetysulfaattiliuos.
Liuotetaan 5 g ammoniumasetaattia (3.2) ja 3,4 g TBHS:ää (3.3) 1 000 ml:aan vettä (3.1) ja sekoitetaan. |
|
3.13.2 |
Eluentti B: asetonitriili (3.4). |
|
3.13.3 |
Eluentti C: metanoli (3.5). |
4. Välineistö
|
4.1 |
Mekaaninen ravistelija. |
|
4.2 |
Ternaarigradientti HPLC -laitteisto. |
|
4.2.1 |
Nestekromatografiakolonni, 100 mm × 4,6 mm, Hypersil ODS, hiukkaskoko 3 μm, tai vastaava. |
|
4.2.2 |
Vaihtuva-aallonpituuksinen UV-detektori tai diodirividetektori. |
|
4.3 |
Pyörivä kalvohaihdutin. |
|
4.4 |
Kalvosuodatin (esim. kemikaalinkestävä nailon), 0,45 μm. |
|
4.5 |
Kertakäyttöruisku, 5 ml. |
|
4.6 |
Tyhjiösuodatuslaite. |
|
4.7 |
Ultraäänihaude. |
5. Menettely
5.1 Yleistä
5.1.1
Nollanäyte on analysoitava, jotta varmistetaan, ettei se sisällä diklatsuriilia tai mittausta häiritseviä aineita. Nollanäytteen on oltava näytteen kaltainen, eikä siinä saa olla havaittavia määriä diklatsuriilia tai häiritseviä aineita.
5.1.2
Saanto on määritettävä analysoimalla nollanäyte, johon on lisätty näytteen diklatsuriilipitoisuutta vastaava määrä diklatsuriilia. Jotta saadaan konsentraatio, joka vastaa arvoa 1 mg/kg diklatsuriilia, siirretään 0,1 ml standardin kantaliuosta (3.8.1) 50 grammaan nollanäytettä, sekoitetaan perusteellisesti ja annetaan tasoittua 10 minuuttia sekoittaen useita kertoja ennen uuttovaiheeseen (5.2) siirtymistä.
Jos saatavilla ei ole näytteen kaltaista nollanäytettä (katso 5.1.1), voidaan saantokoe suorittaa vaihtoehtoisesti standardinlisäysmenetelmällä. Tällöin analysoitavaan näytteeseen lisätään suunnilleen näytteiden jo sisältämä määrä diklatsuriilia. Tämä näyte analysoidaan yhdessä varsinaisen näytteen kanssa, ja saanto voidaan laskea vähennyslaskulla.
5.2 Uutto
5.2.1
Punnitaan noin 50 g näytettä 0,01 gramman tarkkuudella. Siirretään 500 ml:n erlenmeyerkolviin, lisätään 1,00 ml sisäistä standardiliuosta (3.9.2), 200 ml uuttoliuosta (3.12) ja suljetaan kolvi tulpalla. Seosta ravistellaan ravistelijalla (4.1) yli yön. Annetaan laskeutua 10 minuuttia. Siirretään 20 ml supernatantista sopivaan lasiastiaan ja laimennetaan 20 ml:lla vettä (3.1). Siirretään liuos uuttohylsyyn (3.11) ja imetään liuos sen läpi vakuumilla (4.6). Pestään hylsy 25 ml:lla uuttoliuoksen (3.12) ja veden (3.1) seosta, 65 + 35 (V + V). Kerätyt fraktiot heitetään pois ja määritettävät aineet eluoidaan 25 ml:lla uuttoliuoksen (3.12) ja veden seosta, 80 + 20 (V + V). Tämä fraktio haihdutetaan pyöröhaihduttimella (4.3) 60 °C:ssa niin, että se on juuri ja juuri kuivunut. Jäännös liuotetaan 1,0 ml:aan DMF:ää (3.6), lisätään 1,5 ml vettä (3.1) ja sekoitetaan. Suodatetaan kertakäyttöruiskuun (4.5) asennetulla kalvosuodattimella (4.4). Tehdään HPLC-määritys (5.3).
5.2.2
Punnitaan noin 1 g näytettä 0,001 gramman tarkkuudella. Siirretään 500 ml:n erlenmeyerkolviin, lisätään 1,00 ml sisäistä standardiliuosta (3.9.3), 200 ml uuttoliuosta (3.12) ja suljetaan kolvi tulpalla. Seosta ravistellaan yli yön ravistelijalla (4.1). Annetaan laskeutua 10 minuuttia. Siirretään 10 000/p ml:n (p = diklatsuriilin nimellispitoisuus esiseoksessa mg/kg) erä supernatanttia sopivankokoiseen keittokolviin. Haihdutetaan alipaineessa pyöröhaihduttimella (4.3) 60 °C:ssa niin, että se on juuri ja juuri kuivunut. Jäännös liuotetaan uudelleen 10,0 ml:aan DMF:ää (3.6), lisätään 15,0 ml vettä (3.1) ja sekoitetaan. Tehdään HPLC-määritys (5.3).
5.3 HPLC-määritys
5.3.1
Seuraavat ajo-olosuhteet ovat ohjeellisia ja niitä voidaan muuttaa, mikäli ne antavat vastaavanlaiset tai paremmat tulokset.
|
— |
Nestekromatografiakolonni (4.2.1): 100 mm × 4,6 mm, Hypersil ODS, hiukkaskoko 3 μm, tai vastaava. |
|
— |
Liikkuva faasi
|
|
— |
Eluointi – lineaarinen gradientti
|
|
— |
Virtausnopeus: 1,5–2 ml/min |
|
— |
Injektiotilavuus: 20 μl. |
|
— |
Detektioaallonpituus: 280 nm |
Kromatografiajärjestelmän stabiilisuus tarkistetaan injektoimalla useita kertoja kalibrointiliuosta (3.10.2), jonka konsentraatio on 2 μl/ml diklatsuriilia ja sisäistä standardia, kunnes piikkien korkeudet ja retentioajat ovat vakiot.
5.3.2
Injektoidaan 20 μl kutakin kalibrointiliuosta (3.10.1, 3.10.2, 3.10.3, 3.10.4 ja 3.10.5) kaksi kertaa, tunnistetaan ja integroidaan diklatsuriilin ja sisäisen standardin piikit ja piirretään kalibrointikäyrä, jonka perustana on diklatsuriilin piikin korkeuden tai pinta-alan keskiarvon ja sisäisen standardin piikin korkeuden tai pinta-alan keskiarvon suhde verrattuna kalibrointiliuosten diklatsuriilipitoisuuteen (μg/ml).
5.3.3
Injektoidaan 20 μl näyteliuosta (5.2.1 tai 5.2.2) kaksi kertaa ja määritetään diklatsuriilin ja sisäisen standardin piikkien korkeuksien tai pinta-alojen keskiarvot.
6. Tulosten laskeminen
6.1 Rehuseokset
Näytteen diklatsuriilipitoisuus w (mg/kg) saadaan seuraavasta kaavasta:
jossa:
|
— |
Korkeus(d,s) on näyteliuoksen (5.2.1) diklatsuriilin piikin korkeus |
|
— |
Pinta-ala(d,s) on näyteliuoksen (5.2.1) diklatsuriilin piikin pinta-ala |
|
— |
Korkeus(i,s) on näyteliuoksen (5.2.1) sisäisen standardin piikin korkeus |
|
— |
Pinta-ala(i,s) on näyteliuoksen (5.2.1) sisäisen standardin piikin pinta-ala |
|
— |
b on 5.3.2 kohdan mukaisesti kalibrointiliuoksista (3.10.1, 3.10.2, 3.10.3, 3.10.4 ja 3.10.5) piirretyn kalibrointikäyrän leikkauspiste. |
|
— |
a on 5.3.2 kohdan mukaisesti kalibrointiliuoksista (3.10.1, 3.10.2, 3.10.3, 3.10.4 ja 3.10.5) piirretyn kalibrointikäyrän kulmakerroin. |
|
— |
m on näyte-erän massa grammoina. |
|
— |
V = näyteuutteen lopullinen tilavuus millilitroina 5.2.1 kohdan mukaisen uudelleen liuotuksen jälkeen (esim. 2,5 ml). |
6.2 Esiseokset
Näytteen diklatsuriilipitoisuus w (mg/kg) saadaan seuraavasta kaavasta:
jossa:
|
— |
Korkeus(d,s) on näyteliuoksen (5.2.2) diklatsuriilin piikin korkeus |
|
— |
Pinta-ala(d,s) on näyteliuoksen (5.2.2) diklatsuriilin piikin pinta-ala |
|
— |
Korkeus(i,s) on näyteliuoksen (5.2.2) sisäisen standardin piikin korkeus |
|
— |
Pinta-ala(i,s) on näyteliuoksen (5.2.2) sisäisen standardin piikin pinta-ala |
|
— |
b on 5.3.2 kohdan mukaisesti kalibrointiliuoksista (3.10.1, 3.10.2, 3.10.3, 3.10.4 ja 3.10.5) piirretyn kalibrointikäyrän leikkauspiste. |
|
— |
a on 5.3.2 kohdan mukaisesti kalibrointiliuoksista (3.10.1, 3.10.2, 3.10.3, 3.10.4 ja 3.10.5) piirretyn kalibrointikäyrän kulmakerroin. |
|
— |
m on näyte-erän massa grammoina. |
|
— |
V = näyteuutteen lopullinen tilavuus millilitroina 5.2.2 kohdan mukaisen uudelleen liuotuksen jälkeen (esim. 25 ml). |
|
— |
p on diklatsuriilin nimellispitoisuus esiseoksessa, mg/kg. |
7. Tulosten validointi
7.1 Tutkittavan aineen tunnistaminen
Tutkittavan aineen tunnistaminen voidaan varmentaa yhteiskromatografialla tai käyttämällä diodirividetektoria, jolla verrataan näyteuutteen (5.2.1 tai 5.2.2) ja kalibrointiliuoksen (3.10.2) spektrejä.
7.1.1
Näyteuutteeseen (5.2.1 tai 5.2.2) lisätään sopiva määrä kalibrointiliuosta (3.10.2). Lisätyn diklatsuriilin määrän on oltava samaa suuruusluokkaa kuin näytteessä todettu diklatsuriilin määrä.
Ainoastaan diklatsuriilin ja sisäisen standardin piikit saavat kasvaa, kun otetaan huomioon sekä lisätty määrä että uutteen laimentaminen. Piikin leveys puolivälissä piikin korkeutta on oltava ± 10 prosenttia sellaisen näyteuutteen alkuperäisen diklatsuriilipiikin tai sisäisen standardin piikin leveydestä, johon ei ole tehty lisäystä.
7.1.2
Tulokset arvioidaan seuraavien arviointiperusteiden mukaisesti:
|
a) |
Kromatogrammin piikkien huipusta mitattujen näyte- ja standardispektrien maksimiabsorption aallonpituuksien on oltava samat ilmaisinjärjestelmän erotuskyvyn mukaan määräytyvissä rajoissa. Diodirividetektorilla tämä on tyypillisesti ± 2 nm. |
|
b) |
Välillä 230–320 nm kromatogrammin piikkien huipun kohdalla ajetut näyte- ja standardispektrit eivät saa erota toisistaan niiltä spektrin osilta, joiden suhteellinen absorbanssi on 10–100 prosenttia. Tämä edellytys täyttyy, kun maksimit ovat samat eikä spektrien välinen ero ole missään kohdassa suurempi kuin 15 prosenttia standardianalyytin absorbanssista. |
|
c) |
Välillä 230–320 nm näyteuutteesta ajetut spektrit piikin nousun, huipun ja laskun kohdalla eivät saa erota toisistaan niiltä spektrin osilta, joiden suhteellinen absorbanssi on 10–100 prosenttia. Tämä edellytys täyttyy, kun maksimit ovat samat eikä spektrien välinen ero ole missään kohdassa suurempi kuin 15 prosenttia piikin huipun spektrin absorbanssista. |
Jos jokin näistä edellytyksistä ei täyty, tutkittavan aineen esiintymistä ei ole vahvistettu.
7.2 Toistettavuus
Kahden erillisen määrityksen välinen ero kahdesta osanäytteestä ei saa olla suurempi kuin
|
— |
30 % suuremmasta rinnakkaistuloksesta, kun diklatsuriilipitoisuus on 0,5–2,5 mg/kg |
|
— |
0,75 mg/kg, kun diklatsuriilipitoisuus on 2,5–5 mg/kg. |
|
— |
15 % suuremmasta rinnakkaistuloksesta, kun diklatsuriilipitoisuus on yli 5 mg/kg. |
7.3 Saanto
Sellaisen nollanäytteen saannon, johon on lisätty määritettävää ainetta, on oltava vähintään 80 prosenttia.
8. Laboratorioiden välisen vertailun tulokset
Laboratorioiden välillä järjestettiin kaksi vertailua. Ensimmäisen vertailun toteutti toinen laboratorioiden ryhmä vuonna 1994, ja siinä analysoitiin kaksi esiseosnäytettä (O 100, A 100) ja kolme siipikarjan täydennysrehunäytettä (L1, Z1, K1). Toiseen esiseosnäytteeseen sekoitettiin orgaanista materiaalia (O 100) ja toiseen epäorgaanista materiaalia (A 100). Teoreettinen pitoisuus on 100 mg diklatsuriilia kilogrammassa. Laboratorioita pyydettiin analysoimaan kukin näyte kerran tai kaksoismäärityksinä. (Tarkempia tietoja ensimmäisestä laboratorioiden välisestä tutkimuksesta saa julkaisusta Journal of AOAC International, Volume 77, n:o 6, 1994, s. 1359–1361.)
Toisessa laboratorioiden välisessä vertailussa analysoitiin kolme siipikarjan täydennysrehua, joiden diklatsuriilipitoisuudet olivat 0,9 mg/kg (MAT 1), 1,5 mg/kg (MAT 2) ja nollanäyte (MAT 3). Tarkempia tietoja toisesta laboratorioiden välisestä tutkimuksesta saa Yhteisen tutkimuskeskuksen (JRC) teknisestä raportista (2016) ja julkaisusta Journal of AOAC International, Volume 102, n:o 2, 2019, s. 646–652. Näiden kahden laboratorioiden välisen tutkimuksen tulokset esitetään seuraavassa taulukossa.
|
|
Näyte 1A 100 |
Näyte 2O 100 |
Näyte 3 L1 |
Näyte 4 Z1 |
Näyte 5 K1 |
Näyte 6 MAT 1 |
Näyte 7 MAT 2 |
Näyte 8 MAT 3 |
||||||||||||||
|
L |
11 |
11 |
11 |
11 |
6 |
10 |
9 |
10 |
||||||||||||||
|
n |
19 |
18 |
19 |
19 |
12 |
20 |
18 |
10 |
||||||||||||||
|
Keskiarvo (mg/kg) |
100,8 |
103,5 |
0,89 |
1,15 |
0,89 |
1,0 |
1,5 |
< LOQ |
||||||||||||||
|
Sr (mg/kg) |
5,88 |
7,64 |
0,15 |
0,02 |
0,03 |
0,11 |
0,07 |
— |
||||||||||||||
|
CVr (%) |
5,83 |
7,38 |
17,32 |
1,92 |
3,34 |
11,2 |
4,5 |
— |
||||||||||||||
|
SR (mg/kg) |
7,59 |
7,64 |
0,17 |
0,11 |
0,12 |
0,18 |
0,21 |
— |
||||||||||||||
|
CVR (%) |
7,53 |
7,38 |
18,61 |
9,67 |
13,65 |
18,1 |
14,3 |
— |
||||||||||||||
|
Nimellispitoisuus (mg/kg) |
100 |
100 |
1,0 |
1,0 |
1,0 |
0,9 |
1,5 |
— |
||||||||||||||
|
Viite (*1) |
Ensimmäinen tutkimus, vuodelta 1 994 |
Ensimmäinen tutkimus, vuodelta 1 994 |
Ensimmäinen tutkimus, vuodelta 1 994 |
Ensimmäinen tutkimus, vuodelta 1 994 |
Ensimmäinen tutkimus, vuodelta 1 994 |
Toinen tutkimus, vuodelta 2 015 |
Toinen tutkimus, vuodelta 2 015 |
Toinen tutkimus, vuodelta 2 015 |
||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
9. Yleiset huomautukset
Diklatsuriilivasteen lineaarisuus on osoitettava etukäteen ao. konsentraatioalueilla.
Ainakin paljon rasvaa sisältävien rehuseosten (tässä yhteydessä yli 12 % rasvaa) diklatsuriilin määrityksessä määritysmenetelmä voidaan korvata muilla HPLC-menetelmillä, esimerkiksi menetelmällä, joka perustuu korkean erotuskyvyn nestekromatografiaan yhdessä massaspektrometriadetektion kanssa (HPLC-MS), edellyttäen, että vaihtoehtoisella menetelmällä on vastaavat suorituskykyominaisuudet (saantoaste, toistettavuuden ja uusittavuuden tarkkuus).
G. LASALOSID-NATRIUMIN MÄÄRITTÄMINEN
Streptomyces lasaliensis -bakteerin tuottaman polyeetterimonokarboksyylihapon natriumsuola
Lasalosid-natriumpitoisuuden määritys tehdään
|
— |
EN 17299 -standardin (Rehut. Näytteenotto ja analysointi. Lisäainepitoisuustasolla sekä 1 %:n ja 3 %:n ristikontaminaatiotasoilla olevien sallittujen kokkidiostaattien ja alle lisäainepitoisuustasolla olevien ei-rekisteröityjen kokkidiostaattien ja yksittäisen antibiootin seulonta ja määrittäminen rehuseoksesta suuren erotuskyvyn nestekromatografia – tandemmassaspektrometrillä (LC-MS/MS)) mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
korkean erotuskyvyn käänteisfaasinestekromatografialla (HPLC) spektrofluorimetridetektoria (fluoresenssidetektoria) käyttäen, kuten jäljempänä 1–8 kohdassa on kuvattu. |
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää lasalosid-natriumin pitoisuus rehuissa. Toteamisraja on 5 mg/kg ja määritysraja 10 mg/kg.
2. Periaate
Lasalosid-natrium uutetaan näytteestä happamoituun metanoliin ja määritetään korkean erotuskyvyn käänteisfaasinestekromatografialla (HPLC) käyttäen spektrofluorimetridetektoria (fluoresenssidetektoria).
3. Reagenssit
|
3.1 |
Kaliumdivetyfosfaatti (KH2PO4). |
|
3.2 |
Ortofosforihappo, w (w/w) = 85 %. |
|
3.3 |
Ortofosforihappoliuos, c = 20 %.
Laimennetaan 23,5 ml ortofosforihappoa (3.2) vedellä 100 ml:aan. |
|
3.4 |
6-metyyli-2-heptyyliamiini (1,5-dimetyyliheksyyliamiini), w (w/w) = 99 %. |
|
3.5 |
Metanoli, HPLC-laatua vastaava. |
|
3.6 |
Kloorivetyhappo, tiheys = 1,19 g/ml. |
|
3.7 |
Fosfaattipuskuriliuos, c = 0,01 mol/1
Liuotetaan 1,36 g kaliumdivetyfosfaattia (KH2PO4) (3.1) 500 ml:aan vettä (3.11), lisätään 3,5 ml ortofosforihappoa (3.2) ja 10,0 ml 6-metyyli-2-heptyyliamiinia (3.4). Säädetään pH ortofosforihappoliuoksen (3.3) avulla arvoon 4,0 ja laimennetaan vedellä (3.11) 1 000 ml:aan. |
|
3.8 |
Happamoitu metanoli
Pipetoidaan 5,0 ml kloorivetyhappoa (3.6) 1 000 ml:n mittapulloon, täytetään merkkiin asti metanolilla (3.5) ja sekoitetaan. Tämä liuos on valmistettava juuri ennen käyttöä. |
|
3.9 |
HPLC:n liikkuva faasi, fosfaattipuskuri-metanoliliuos 5 + 95 (V + V).
Sekoitetaan 5 ml fosfaattipuskuriliuosta (3.7) ja 95 ml metanolia (3.5). |
|
3.10 |
Lasalosid-natriumstandardi, jonka puhtaus on taattu, C34H53O8Na (Streptomyces lasaliensis -bakteerin tuottama polyeetterimonokarboksyylihapon natriumsuola), E763. |
|
3.10.1 |
Lasalosid-natriumstandardin kantaliuos, 500 μg/ml
Punnitaan 50 mg lasalosid-natriumia (3.10) 0,1 mg:n tarkkuudella 100 ml:n mittapulloon, liuotetaan happamoituun metanoliin (3.8), täytetään merkkiin asti samalla liuottimella ja sekoitetaan. Tämä liuos on valmistettava välittömästi ennen käyttöä. |
|
3.10.2 |
Lasalosid-natriumstandardin välimuotoliuos, 50 μg/ml
Pipetoidaan 10,0 ml standardin kantaliuosta (3.10.1) 100 ml:n mittapulloon, täytetään merkkiin asti happamoidulla metanolilla (3.8) ja sekoitetaan. Tämä liuos on valmistettava juuri ennen käyttöä. |
|
3.10.3 |
Kalibrointiliuokset
Pipetoidaan 1,0, 2,0, 4,0, 5,0 ja 10,0 ml standardin välimuotoliuosta (3.10.2) 50 ml:n mittapulloihin. Täytetään merkkiin asti happamoidulla metanolilla (3.8) ja sekoitetaan. Nämä liuokset vastaavat konsentraatioita 1,0, 2,0, 4,0, 5,0 ja 10,0 μg/ml lasalosid-natriumia. Liuokset on valmistettava juuri ennen käyttöä. |
|
3.11 |
Vesi, HPLC-laatua vastaava. |
4. Välineistö
|
4.1 |
Ultraäänihaude (tai ravisteleva vesihaude), jossa on lämpötilansäätö. |
|
4.2 |
Kalvosuodattimia, 0,45 μm. |
|
4.3 |
HPLC-laitteisto, jossa voidaan injektoida 20 μl:n näytteitä. |
|
4.3.1 |
Nestekromatografiakolonni, 125 mm × 4 mm, käänteisfaasi C18, hiukkaskoko 5 μm, tai vastaava. |
|
4.3.2 |
Spektrofluorimetri, jossa voidaan säätää eksitaatio- ja emissioaallonpituudet. |
5. Menettely
5.1 Yleistä
5.1.1
Saantokokeen (5.1.2) suorittamista varten analysoidaan nollanäyte, jotta varmistetaan, ettei se sisällä lasalosid-natriumia tai mittausta häiritseviä aineita. Nollanäytteen on oltava näytteen kaltainen, eikä siinä saa olla havaittavia määriä lasalosid-natriumia tai häiritseviä aineita.
5.1.2
Saanto on määritettävä analysoimalla nollanäyte, johon on lisätty näytteen lasalosid-natriumia vastaava määrä lasalosid-natriumia. Jotta saadaan liuos, jossa on 100 mg/kg lasalosid-natriumia vastaava lisäys, siirretään 10,0 ml standardin kantaliuosta (3.10.1) 250 ml:n erlenmeyerkolviin ja haihdutetaan noin 0,5 ml:aan. Lisätään 50 g nollanäytettä, sekoitetaan huolellisesti, annetaan tasoittua 10 minuuttia sekoittaen useita kertoja ennen uuttovaiheeseen (5.2) siirtymistä.
Jos saatavilla ei ole näytteen kaltaista nollanäytettä (katso 5.1.1), voidaan saantokoe suorittaa vaihtoehtoisesti standardinlisäysmenetelmällä. Tällöin analysoitavaan näytteeseen lisätään näytteiden jo sisältämää määrää vastaava määrä lasalosid-natriumia. Tämä näyte analysoidaan yhdessä varsinaisen näytteen kanssa, ja saanto voidaan laskea vähennyslaskulla.
5.2 Uutto
5.2.1
Punnitaan 5–10 g näytettä 0,01 gramman tarkkuudella 250 ml:n tulpalliseen erlenmeyerkolviin. Lisätään pipetillä 100,0 ml happamoitua metanolia (3.8). Suljetaan löyhästi tulpalla ja sekoitetaan kunnes näyte on liuennut. Asetetaan pullo noin 40-asteiseen ultraäänihauteeseen (4.1) 20 minuutiksi, otetaan pois ja jäähdytetään huoneenlämpöiseksi. Annetaan laskeutua noin tunnin ajan ja suodatetaan määräosa 0,45 μm:n kalvosuodattimen (4.2) läpi sopivaan astiaan. Tehdään HPLC-määritys (5.3).
5.2.2
Punnitaan 2 g jauhamatonta esiseosta 0,001 gramman tarkkuudella 250 ml:n mittapulloon. Lisätään 100,0 ml happamoitua metanolia (3.8) ja sekoitetaan kunnes esiseos on liuennut. Laitetaan pullo sisältöineen noin 40-asteiseen ultraäänihauteeseen (4.1) 20 minuutiksi, otetaan pois ja jäähdytetään huoneenlämpöiseksi. Täytetään merkkiin asti happamoidulla metanolilla (3.8) ja sekoitetaan hyvin. Annetaan laskeutua tunnin ajan ja suodatetaan määräosa 0,45 μm:n kalvosuodattimen (4.2) läpi sopivaan astiaan. Laimennetaan sopiva määrä kirkasta suodosta happamoidulla metanolilla (3.8) siten, että lopullisessa koeliuoksessa on lasalosid-natriumia noin 4 μg/ml. Tehdään HPLC-määritys (5.3).
5.3 HPLC-määritys
5.3.1
Seuraavat ajo-olosuhteet ovat ohjeellisia; ajo voidaan suorittaa muissa olosuhteissa, jos niillä saadaan samat tulokset:
|
Nestekromatografia-kolonni (4.3.1): |
125 mm × 4 mm, käänteisfaasi C18, hiukkaskoko 5 μm, tai vastaava |
|
Liikkuva faasi (3.9): |
Fosfaattipuskuriliuoksen (3.7) ja metanolin (3.5) seos, 5 + 95 (V + V) |
|
Virtausnopeus: |
1,2 ml/min |
|
Mittausaallonpituudet: |
Eksitaatio: 310 nm |
|
|
Emissio: 419 nm |
|
Injektiotilavuus: |
20 μl |
Kromatografiajärjestelmän stabiilisuus tarkistetaan injektoimalla useita kertoja 4,0 μg/ml:n kalibrointiliuosta (3.10.3), kunnes piikkien korkeudet (tai pinta-alat) ja retentioajat pysyvät vakioina.
5.3.2
Injektoidaan kutakin kalibrointiliuosta (3.10.3) useita kertoja ja lasketaan kutakin konsentraatiota vastaavat piikkien korkeuksien (pinta-alojen) keskiarvot. Piirretään kalibrointikäyrä merkiten piikkien korkeuksien (pinta-alojen) keskiarvot y-akselille ja vastaavat konsentraatiot (μg/ml) x-akselille.
5.3.3
Injektoidaan 5.2.1 tai 5.2.2 kohdassa saatuja näyteuutteita useita kertoja käyttäen samaa tilavuutta kuin kalibrointiliuoksille ja määritetään lasalosid-natriumpiikkien korkeuksien (pinta-alojen) keskiarvo.
6. Tulosten laskeminen
Näyteliuosta (5.3.3) injektoimalla saatujen piikkien korkeuksien (pinta-alojen) keskiarvosta määritetään lasalosid-natriumkonsentraatio (μg/ml) kalibrointikäyrän avulla.
6.1 Rehut
Näytteen lasalosid-natriumpitoisuus w (mg/kg) lasketaan seuraavalla kaavalla:
jossa:
|
c |
= |
näyteliuoksen (5.2.1) lasalosid-natriumkonsentraatio (μg/ml), |
|
V1 |
= |
5.2.1 kohdan mukaisesti valmistetun näyteuutteen tilavuus millilitroina (ts. 100 ml), |
|
m |
= |
näyte-erän paino (g). |
6.2 Esiseokset
Näytteen lasalosid-natriumpitoisuus w (mg/kg) lasketaan seuraavalla kaavalla:
jossa:
|
c |
= |
näyteliuoksen (5.2.2) lasalosid-natriumkonsentraatio (μg/ml), |
|
V2 |
= |
5.2.2 kohdan mukaisesti valmistetun näyteuutteen tilavuus millilitroina (ts. 250 ml), |
|
f |
= |
5.2.2 kohdan mukainen laimennuskerroin, |
|
m |
= |
näyte-erän paino (g). |
7. Tulosten validointi
7.1 Tutkittavan aineen tunnistaminen
Spektrofluorimetriaan perustuvissa menetelmissä on vähemmän häiriömahdollisuuksia kuin UV-mittauksissa. Tutkittavan aineen tunnistaminen voidaan varmentaa yhteiskromatografialla.
7.1.1
Näyteuutteeseen (5.2.1 tai 5.2.2) lisätään sopiva määrä kalibrointiliuosta (3.10.3). Lisätyn lasalosid-natriummäärän on oltava suunnilleen sama kuin näyteliuoksesta määritetty lasalosid-natriummäärä. Ainoastaan lasalosid-natriumpiikin korkeus saa kasvaa, kun otetaan huomioon sekä lisätty määrä lasalosid-natriumia että näyteliuoksen laimeneminen. Piikin leveys puolivälissä korkeutta on oltava ± 10 prosenttia sellaisen näyteliuoksen piikin leveydestä, johon ei ole tehty lisäystä.
7.2 Toistettavuus
Kahden rinnakkaismäärityksen välinen ero samasta näytteestä ei saa olla suurempi kuin
|
— |
15 % suuremmasta tuloksesta, kun lasalosid-natriumpitoisuus on 30–100 mg/kg, |
|
— |
15 mg/kg, kun lasalosid-natriumpitoisuus on 100–200 mg/kg, |
|
— |
7,5 % suuremmasta tuloksesta, kun lasalosid-natriumpitoisuus on yli 200 mg/kg. |
7.3 Saanto
Sellaisen nollanäytteen saannon, johon on lisätty määritettävää ainetta, on oltava vähintään 80 prosenttia. Sellaisen esiseosnäytteen saannon, johon on lisätty määritettävää ainetta, saannon on oltava vähintään 90 prosenttia.
8. Laboratorioiden välisen vertailun tulokset
Laboratorioiden välinen vertailu (*2) järjestettiin siten, että 12 laboratoriossa tutkittiin 2 esiseosta (näytteet 1 ja 2) ja 5 rehua (näytteet 3–7). Kukin näyte määritettiin kaksi kertaa. Tulokset esitetään seuraavassa taulukossa.
|
|
Näyte 1 Kananrehun esiseos |
Näyte 2 Kalkkunanrehun esiseos |
Näyte 3 Kalkkunanrehupelletit |
Näyte 4 Kananrehurakeet |
Näyte 5 Kalkkunanrehu |
Näyte 6 Siipikarjanrehu A |
Näyte 7 Siipikarjanrehu B |
||||||||||||
|
L |
12 |
12 |
12 |
12 |
12 |
12 |
12 |
||||||||||||
|
n |
23 |
23 |
23 |
23 |
23 |
23 |
23 |
||||||||||||
|
Keskiarvo [mg/kg] |
5 050 |
16 200 |
76,5 |
78,4 |
92,9 |
48,3 |
32,6 |
||||||||||||
|
sr [mg/kg] |
107 |
408 |
1,71 |
2,23 |
2,27 |
1,93 |
1,75 |
||||||||||||
|
CVr [%] |
2,12 |
2,52 |
2,24 |
2,84 |
2,44 |
4,00 |
5,37 |
||||||||||||
|
sR [mg/kg] |
286 |
883 |
3,85 |
7,32 |
5,29 |
3,47 |
3,49 |
||||||||||||
|
CVR [%] |
5,66 |
5,45 |
5,03 |
9,34 |
5,69 |
7,18 |
10,70 |
||||||||||||
|
Nimellispitoisuus [mg/kg] |
5 000 (*3) |
16 000 (*3) |
80 (*3) |
105 (*3) |
120 (*3) |
50 ((+)) |
35 ((+)) |
||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
H. AMPROLIUMHYDROKLORIDIN MÄÄRITYS
1 [(4-amino-2-propyyli-5-pyrimidinyyli)metyyli]-2-metyylipyridiniumkloridihydrokloridi
1. Tarkoitus ja soveltamisala
Menetelmällä voidaan määrittää amproliumin pitoisuus rehuissa. Toteamisraja on 1 mg/kg ja määritysraja 5 mg/kg.
2. Periaate
Näyte uutetaan metanoli-vesiseoksella. Uute laimennetaan liikkuvalla faasilla, suodatetaan kalvosuodattimella, ja amprolium määritetään korkean erotuskyvyn kationinvaihtonestekromatografialla (HPLC) ja UV-detektorilla.
3. Reagenssit
|
3.1 |
Metanoli. |
|
3.2 |
Asetonitriili, HPLC-laatua vastaava. |
|
3.3 |
Vesi, HPLC-laatua vastaava. |
|
3.4 |
Natriumdivetyfosfaattiliuos, c = 0,1 mol/l.
Liuotetaan 13,80 g natriumdivetyfosfaattimonohydraattia veteen (3.3) 1 000 ml:n mittapullossa, täytetään merkkiin asti vedellä (3.3) ja sekoitetaan. |
|
3.5 |
Natriumperkloraattiliuos, c = 1,6 mol/l.
Liuotetaan 224,74 g natriumperkloraattimonohydraattia veteen (3.3) 1 000 ml:n mittapullossa, täytetään merkkiin asti vedellä (3.3) ja sekoitetaan. |
|
3.6 |
HPLC:ssä käytettävä liikkuva faasi (katso huomautus 9.1).
Asetonitriilin (3.2), natriumdivetyfosfaattiliuoksen (3.4) ja natriumperkloraattiliuoksen (3.5) seos, 450 + 450 + 100 (v + v + v). Suodatetaan ennen käyttöä 0,22 μm:n kalvosuodattimella (4.3) ja poistetaan kaasut (esim. ultraäänihauteessa (4.4) vähintään 15 min). |
|
3.7 |
Standardiyhdiste: puhdas amprolium, 1-[(4-amino-2-propyyli-5-pyrimidinyyli)-metyyli]-2-metyylipyridiniumkloridihydrokloridi, E 750 (katso 9.2 kohta). |
|
3.7.1 |
Amproliumstandardin kantaliuos, 500 μg/ml
Punnitaan 0,1 mg:n tarkkuudella 50 mg amproliumia (3.7) 100 ml:n mittapulloon, liuotetaan 80 ml:aan metanolia (3.1), ja pullo pannaan 10 minuutiksi ultraäänihauteeseen (4.4). Ultraäänikäsittelyn jälkeen liuoksen annetaan jäähtyä huoneenlämpötilaan, täytetään merkkiin asti vedellä ja sekoitetaan. Liuos säilyy ≤ 4 °C:n lämpötilassa yhden kuukauden. |
|
3.7.2 |
Amproliumstandardin välimuotoliuos, 50 μg/ml
Pipetoidaan 5,0 ml standardin kantaliuosta (3.7.1) 50 ml:n mittapulloon, täytetään merkkiin asti uuttoliuoksella (3.8) ja sekoitetaan. Liuos säilyy ≤ 4 °C:n lämpötilassa yhden kuukauden. |
|
3.7.3 |
Kalibrointiliuokset
Siirretään 0,5, 1,0 ja 2,0 ml standardin välimuotoliuosta (3.7.2) 50 ml:n mittapulloihin. Täytetään merkkiin asti liikkuvalla faasilla (3.6) ja sekoitetaan. Nämä liuokset vastaavat 0,5, 1,0 ja 2,0 μg/ml amproliumia. Liuokset on valmistettava juuri ennen käyttöä. |
|
3.8 |
Uuttoliuos
Metanoli (3.1) -vesiseos 2 + 1 (v + v). |
4. Välineistö
|
4.1 |
HPLC-laitteisto, jossa voidaan injektoida 100 μl:n näytteitä. |
|
4.1.1 |
Nestekromatografiakolonni, 125 mm × 4 mm, kationinvaihtaja Nucleosil 10 SA, hiukkaskoko 5 μm tai 10 μm, tai vastaava. |
|
4.1.2 |
Vaihtuva-aallonpituuksinen UV-detektori tai diodirividetektori. |
|
4.2 |
Kalvosuodatin, PTFE:tä, 0,45 μm. |
|
4.3 |
Kalvosuodatin, 0,22 μm. |
|
4.4 |
Ultraäänihaude. |
|
4.5 |
Mekaaninen ravistelija tai magneettisekoitin. |
5. Menettely
5.1 Yleistä
5.1.1
Saantokokeen (5.1.2) toimivuuden määrittämiseksi on analysoitava nollarehu (nollanäyte), jotta varmistetaan, ettei se sisällä amproliumia tai mittausta häiritseviä aineita. Nollanäytteen on oltava näytteen kaltainen, eikä siinä saa olla havaittavia määriä amproliumia tai häiritseviä aineita.
5.1.2
Saanto on määritettävä analysoimalla nollanäyte, johon on lisätty näytteen amproliumia näytteen amproliumpitoisuutta vastaava määrä. Jotta saadaan 100 mg/kg amproliumia vastaava näyteliuos, siirretään 10,0 ml standardin kantaliuosta (3.7.1) 250 ml:n erlenmeyerkolviin, ja liuos haihdutetaan noin 0,5 ml:ksi. Lisätään 50 g nollanäytettä, sekoitetaan huolellisesti ja annetaan tasoittua 10 min sekoittaen useita kertoja ennen uuttovaiheeseen (5.2) siirtymistä.
Jos saatavilla ei ole näytteen kaltaista nollanäytettä (katso 5.1.1), voidaan saantokoe suorittaa vaihtoehtoisesti standardinlisäysmenetelmällä. Tällöin analysoitavaan näytteeseen lisätään suunnilleen näytteiden jo sisältämä määrä amproliumia. Tämä näyte analysoidaan yhdessä varsinaisen näytteen kanssa, ja saanto voidaan laskea vähennyslaskulla.
5.2 Uutto
5.2.1
Punnitaan 0,01 gramman tarkkuudella 5–40 g näytettä, riippuen sen amproliumpitoisuudesta, 500 ml:n erlenmeyerkolviin ja lisätään 200 ml uuttoliuosta (3.8). Kolvi pannaan ultraäänihauteeseen (4.4) 15 minuutiksi. Otetaan kolvi ultraäänihauteesta, ravistellaan 1 tunnin ajan ravistelijassa tai sekoitetaan magneettisekoittimella (4.5). Uutteesta otettu erä laimennetaan liikkuvalla faasilla (3.6) siten, että sen amproliumpitoisuus on 0,5–2 μg/ml, ja sekoitetaan (katso 9.3). Suodatetaan 5–10 ml tätä laimennettua liuosta kalvosuodattimella (4.2). Tehdään HPLC-määritys (5.3).
5.2.2
Punnitaan 0,001 gramman tarkkuudella 1–4 g esiseosta, riippuen sen amproliumpitoisuudesta, 500 ml:n erlenmeyerkolviin ja lisätään 200 ml uuttoliuosta (3.8). Kolvi pannaan ultraäänihauteeseen (4.4) 15 minuutiksi. Otetaan kolvi ultraäänihauteesta, ravistellaan 1 minuutin ajan ravistelijassa tai sekoitetaan magneettisekoittimella (4.5). Uutteesta otettu erä laimennetaan liikkuvalla faasilla (3.6) siten, että sen amproliumpitoisuus on 0,5–2 μg/ml, ja sekoitetaan. Suodatetaan 5–10 ml tätä laimennettua liuosta kalvosuodattimella (4.2). Tehdään HPLC-määritys (5.3).
5.3 HPLC-määritys
5.3.1
Seuraavat ajo-olosuhteet ovat ohjeellisia ja niitä voidaan muuttaa, mikäli ne antavat vastaavanlaiset tulokset.
|
Nestekromatografia-kolonni (4.1.1): |
125 mm × 4 mm, kationinvaihtaja Nucleosil 10 SA, hiukkaskoko 5 tai 10 μm, tai vastaava |
|
Liikkuva faasi (3.6): |
Asetonitriilin (3.2), natrium-divetyfosfaattiliuoksen (3,4) ja natriumperkloraattiliuoksen (3.5) seos, 450 + 450 + 100 (v + v + v). |
|
Virtausnopeus: |
0,7 –1 ml/min |
|
Detektioaallonpituus: |
264 nm |
|
Injektiotilavuus: |
100 μl |
Kromatografiajärjestelmän stabiilisuus tarkistetaan injektoimalla useita kertoja kalibrointiliuosta (3.7.3), jonka konsentraatio on 1,0 μg/ml, kunnes piikkien korkeudet ja retentioajat pysyvät vakioina.
5.3.2
Injektoidaan kutakin kalibrointiliuosta (3.7.3) useita kertoja ja lasketaan kutakin konsentraatiota vastaavat piikkien korkeuksien (pinta-alojen) keskiarvot. Piirretään kalibrointikäyrä siten, että y-akselilla ovat kalibrointiliuosten piikkien korkeuksien (pinta alojen) keskiarvot ja x-akselilla vastaavat konsentraatiot (μg/ml).
5.3.3
Injektoidaan näyteliuosta (5.2) useita kertoja käyttäen samaa injektiotilavuutta kuin kalibrointiliuoksille ja määritetään amproliumpiikkien korkeuksien (pinta-alojen) keskiarvo.
6. Tulosten laskeminen
Näyteliuoksen amproliumkonsentraatio (μg/ml) lasketaan piikkien korkeuksien (pinta-alan) keskiarvosta kalibrointikäyrän (5.3.2) avulla.
Näytteen amproliumpitoisuus w (mg/kg) lasketaan seuraavan kaavan avulla:
jossa:
|
V |
= |
uuttoliuoksen (3.8) tilavuus (ml) 5.2 kohdan mukaisesti (ts. 200 ml), |
|
c |
= |
näyteliuoksen (5.2) amproliumpitoisuus (μg/ml), |
|
f |
= |
5.2 kohdan mukainen laimennuskerroin, |
|
m |
= |
näyte-erän paino (g). |
7. Tulosten validointi
7.1 Tutkittavan aineen tunnistaminen
Tutkittavan aineen tunnistaminen voidaan varmentaa yhteiskromatografialla tai käyttämällä diodirividetektoria, jolla verrataan näyteuutteen (5.2) ja 2,0 μg/ml sisältävän kalibrointiliuoksen (3.7.3) spektrejä.
7.1.1
Näyteuutteeseen (5.2) lisätään sopiva määrä kalibrointiliuosta (3.7.3). Lisätyn amproliumin määrän on oltava samaa suuruusluokkaa kuin näyteuutteessa todettu amproliumin määrä.
Ainoastaan amproliumin piikki saa kasvaa, kun otetaan huomioon sekä lisätty määrä että uutteen laimennus. Piikin leveys puolivälissä piikin korkeutta on oltava ± 10 prosenttia sellaisen näyteuutteen alkuperäisen amproliumpiikin leveydestä, johon ei ole tehty lisäystä.
7.1.2
Tulokset arvioidaan seuraavien arviointiperusteiden mukaisesti:
|
a) |
Kromatogrammin piikkien huipusta mitattujen näyte- ja standardispektrien maksimiabsorption aallonpituuksien on oltava samat ilmaisinjärjestelmän erotuskyvyn mukaan määräytyvissä rajoissa. Diodirividetektorilla tämä on tyypillisesti ± 2 nm. |
|
b) |
Välillä 210–320 nm kromatogrammin piikkien huipun kohdalla saadut näyte- ja standardispektrit eivät saa erota toisistaan niiltä spektrin osilta, joiden suhteellinen absorbanssi on 10–100 prosenttia. Tämä edellytys täyttyy, kun maksimit ovat samat eikä spektrien välinen ero ole missään kohdassa suurempi kuin 15 prosenttia standardianalyytin absorbanssista. |
|
c) |
Välillä 210–320 nm näyteuutteesta saadut spektrit piikin nousun, huipun ja laskun kohdalla eivät saa erota toisistaan niiltä spektrin osilta, joiden suhteellinen absorbanssi on 10–100 prosenttia. Tämä edellytys täyttyy, kun maksimit ovat samat eikä spektrien välinen ero ole missään kohdassa suurempi kuin 15 prosenttia piikin huipun spektrin absorbanssista. |
Jos jokin näistä edellytyksistä ei täyty, tutkittavan aineen esiintymistä ei ole vahvistettu.
7.2 Toistettavuus
Kahden rinnakkaismäärityksen välinen ero samasta näytteestä ei saa olla suurempi kuin
|
— |
15 % suuremmasta tuloksesta, kun amproliumpitoisuus on 25–500 mg/kg, |
|
— |
75 mg/kg, kun amproliumpitoisuus on 500–1 000 mg/kg, |
|
— |
7,5 % suuremmasta tuloksesta, kun amproliumpitoisuus on yli 1 000 mg/kg. |
7.3 Saanto
Sellaisen nollanäytteen saannon, johon on lisätty määritettävää ainetta, on oltava vähintään 90 prosenttia.
8. Laboratorioiden välisen vertailun tulokset
Eri laboratorioissa analysoitiin kolme siipikarjan rehua (näytteet 1–3), yksi kivennäisrehu (näyte 4) ja yksi esiseos (näyte 5). Tulokset esitetään seuraavassa taulukossa.
|
|
näyte 1(nollarehu) |
näyte 2 |
näyte 3 |
näyte 4 |
näyte 5 |
||||||||||||
|
L |
14 |
14 |
14 |
14 |
15 |
||||||||||||
|
n |
56 |
56 |
56 |
56 |
60 |
||||||||||||
|
keskiarvo [mg/kg] |
– |
45,5 |
188 |
5 129 |
25 140 |
||||||||||||
|
sr [mg/kg] |
– |
2,26 |
3,57 |
178 |
550 |
||||||||||||
|
CVr [%] |
– |
4,95 |
1,90 |
3,46 |
2,20 |
||||||||||||
|
sR [mg/kg] |
– |
2,95 |
11,8 |
266 |
760 |
||||||||||||
|
CVR [%] |
– |
6,47 |
6,27 |
5,19 |
3,00 |
||||||||||||
|
nimellispitoisuus [mg/kg] |
– |
50 |
200 |
5 000 |
25 000 |
||||||||||||
|
|||||||||||||||||
9. Huomautukset
|
9.1 |
Jos näytteessä on tiamiinia, tiamiinipiikki näkyy kromatogrammissa hiukan ennen amproliumpiikkiä. Tässä menetelmässä amproliumin ja tiamiinin on erotuttava toisistaan. Jos ne eivät erotu tässä menetelmässä käytetyllä kolonnilla (4.1.1), korvataan enintään 50 prosenttia liikkuvan faasin (3.6) asetonitriiliosuudesta metanolilla. |
|
9.2 |
British Pharmacopoeian mukaan kloorivetyhappoon (c = 0,1 mol/l) tehdyn amproliumliuoksen (c = 0,02 mol/l) spektrissä on maksimit aallonpituuksilla 246 nm ja 262 nm. Absorbanssin on saavutettava arvo 0,84 aallonpituudella 246 nm ja 0,80 aallonpituudella 262 nm. |
|
9.3 |
Uute on aina laimennettava liikkuvalla faasilla, koska muuten amproliumpiikin retentioaika voi muuttua merkittävästi ionivahvuuden muuttumisen johdosta. |
I. NARASIININ MÄÄRITYS
Narasiinipitoisuuden määritys tehdään
|
— |
EN 17299 -standardin (Rehut. Näytteenotto ja analysointi. Lisäainepitoisuustasolla sekä 1 %:n ja 3 %:n ristikontaminaatiotasoilla olevien sallittujen kokkidiostaattien ja alle lisäainepitoisuustasolla olevien ei-rekisteröityjen kokkidiostaattien ja yksittäisen antibiootin seulonta ja määrittäminen rehuseoksesta suuren erotuskyvyn nestekromatografia – tandemmassaspektrometrillä (LC-MS/MS)) mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
EN ISO 14183 -standardin (Rehut. Monensiinin, narasiinin ja salinomysiinin pitoisuuksien määritys. Nestekromatografinen menetelmä käyttäen kolonnin jälkeistä derivointia) mukaisella menetelmällä. |
J. NIKARBATSIININ MÄÄRITYS
Nikarbatsiinipitoisuuden määritys tehdään
|
— |
EN 17299 -standardin (Rehut. Näytteenotto ja analysointi. Lisäainepitoisuustasolla sekä 1 %:n ja 3 %:n ristikontaminaatiotasoilla olevien sallittujen kokkidiostaattien ja alle lisäainepitoisuustasolla olevien ei-rekisteröityjen kokkidiostaattien ja yksittäisen antibiootin seulonta ja määrittäminen rehuseoksesta suuren erotuskyvyn nestekromatografia – tandemmassaspektrometrillä (LC-MS/MS)) mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
EN 15782 -standardin (Rehut. Nikarbatsiinin määritys. Nestekaasukromatografimenetelmä) mukaisella menetelmällä. |
K. DEKOKINAATIN MÄÄRITYS
Dekokinaattipitoisuuden määritys tehdään
|
— |
EN 17299 -standardin (Rehut. Näytteenotto ja analysointi. Lisäainepitoisuustasolla sekä 1 %:n ja 3 %:n ristikontaminaatiotasoilla olevien sallittujen kokkidiostaattien ja alle lisäainepitoisuustasolla olevien ei-rekisteröityjen kokkidiostaattien ja yksittäisen antibiootin seulonta ja määrittäminen rehuseoksesta suuren erotuskyvyn nestekromatografia – tandemmassaspektrometrillä (LC-MS/MS)) mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
EN 16162 -standardin (Rehut. Dekokinaatin määritys nestekromatografisesti fluoresenssilla toteamalla) mukaisella menetelmällä. |
L. MONENSIININ MÄÄRITYS
Monensiinipitoisuuden määritys tehdään
|
— |
EN 17299 -standardin (Rehut. Näytteenotto ja analysointi. Lisäainepitoisuustasolla sekä 1 %:n ja 3 %:n ristikontaminaatiotasoilla olevien sallittujen kokkidiostaattien ja alle lisäainepitoisuustasolla olevien ei-rekisteröityjen kokkidiostaattien ja yksittäisen antibiootin seulonta ja määrittäminen rehuseoksesta suuren erotuskyvyn nestekromatografia – tandemmassaspektrometrillä (LC-MS/MS)) mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
EN ISO 14183 -standardin (Rehut. Monensiinin, narasiinin ja salinomysiinin pitoisuuksien määritys. Nestekromatografinen menetelmä käyttäen kolonnin jälkeistä derivointia) mukaisella menetelmällä. |
M. SALINOMYSIININ MÄÄRITYS
Salinomysiinipitoisuuden määritys tehdään
|
— |
EN 17299 -standardin (Rehut. Näytteenotto ja analysointi. Lisäainepitoisuustasolla sekä 1 %:n ja 3 %:n ristikontaminaatiotasoilla olevien sallittujen kokkidiostaattien ja alle lisäainepitoisuustasolla olevien ei-rekisteröityjen kokkidiostaattien ja yksittäisen antibiootin seulonta ja määrittäminen rehuseoksesta suuren erotuskyvyn nestekromatografia – tandemmassaspektrometrillä (LC-MS/MS)) mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
EN ISO 14183 -standardin (Rehut. Monensiinin, narasiinin ja salinomysiinin pitoisuuksien määritys. Nestekromatografinen menetelmä käyttäen kolonnin jälkeistä derivointia) mukaisella menetelmällä. |
N. SEMDURAMISIININ MÄÄRITYS
Semduramisiinipitoisuuden määritys tehdään
|
— |
EN 17299 -standardin (Rehut. Näytteenotto ja analysointi. Lisäainepitoisuustasolla sekä 1 %:n ja 3 %:n ristikontaminaatiotasoilla olevien sallittujen kokkidiostaattien ja alle lisäainepitoisuustasolla olevien ei-rekisteröityjen kokkidiostaattien ja yksittäisen antibiootin seulonta ja määrittäminen rehuseoksesta suuren erotuskyvyn nestekromatografia – tandemmassaspektrometrillä (LC-MS/MS)) mukaisella määritysmenetelmällä, tai |
|
— |
EN 16158 -standardin (Rehut. Semduramisiinipitoisuuden määritys. Nestekromatografinen menetelmä käyttäen puuanalyysiä) mukaisella menetelmällä. |
O. EN-STANDARDIT
Seuraavat EN-standardit ovat merkityksellisiä sovellettaessa asetuksen (EU) 2017/625 34 artiklan 2 kohdan a alakohtaa:
|
EN ISO 30024 Rehut. Fytaasiaktiivisuuden määritys |
|
EN 17050 (Animal feeding stuffs – methods of sampling and analysis – Determination of iodine in animal feed by ICP-MS), joka koskee jodin määritystä rehusta ICP-MS:llä |
|
EN 17550 (Animal feeding stuffs: Determination of carotenoids in animal compound feed and premixtures by high performance liquid chromatography – UV detection (HPLC-UV)), joka koskee karotenoidien määritystä rehuseoksista ja esiseoksista käyttäen korkean suorituskyvyn nestekromatografiaa ja UV-detektiota (HPLC-UV) |
|
EN 15784 (Animal feeding stuffs: Methods of sampling and analysis – Detection and enumeration of Bacillus spp), joka koskee Bacillus spp -bakteerin havaitsemista ja määritystä rehusta |
|
EN 15785 Rehut. Bifidobacterium -suvun bakteerien eristäminen ja määritys |
|
EN 15786 (Animal feeding stuffs: Methods of sampling and analysis Detection and enumeration of Pediococcus spp), joka koskee Pediococcus spp -bakteerin havaitsemista ja määritystä rehusta |
|
EN 15787 (Animal feeding stuffs: Methods of sampling and analysis – Detection and enumeration of Lactobacillus spp. used as feed additive), joka koskee rehun lisäaineena käytettävän Lactobacillus spp -bakteerin havaitsemista ja määritystä |
|
EN 15788 (Animal feeding stuffs: Methods of sampling and analysis – Detection and enumeration of Enterococcus (E. faecium) spp. used as feed additive), joka koskee rehun lisäaineena käytettävän Enterococcus (E. faecium) spp. -bakteerin havaitsemista ja määritystä |
|
EN 15789 (Animal feeding stuffs: Methods of sampling and analysis – Detection and enumeration of Saccharomyces cerevisiae used as feed additive), joka koskee rehun lisäaineena käytettävän Saccharomyces cerevisiae -mikro-organismin havaitsemista ja määritystä |
|
EN 15510 (Animal feeding stuffs: Methods of sampling and analysis – Determination of calcium, sodium, phosphorus, magnesium, potassium, iron, zinc, copper, manganese, cobalt, molybdenum, and lead by ICP-AES), joka koskee kalsiumin, natriumin, fosforin, magnesiumin, kaliumin, raudan, sinkin, kuparin, mangaanin, koboltin, molybdeenin ja lyijyn määritystä rehusta ICP-AES:llä, (rehun lisäaineiden koboltti ja molybdeeni määritystä varten) |
|
EN 15621 (Animal feeding stuffs: Methods of sampling and analysis – Determination of calcium, sodium, phosphorus, magnesium, potassium, sulphur, iron, zinc, copper, manganese and cobalt after pressure digestion by ICP-AES), joka koskee kalsiumin, natriumin, fosforin, magnesiumin, kaliumin, rikin, raudan, sinkin, kuparin, mangaanin ja koboltin määritystä rehusta ICP-AES:llä painehajoituksen jälkeen, (rehun lisäaineen koboltti määritystä varten) |
|
EN 16159 Rehut. Seleenin määritys mikroaaltohajotuksen (hajottaminen 65-prosenttisella typpihapolla ja 30-prosenttisella vetyperoksidilla) jälkeen atomiabsorptiospektrometri-vetymenetelmällä (HGAAS), (rehun lisäaineen seleeni määritystä varten) |
|
EN 17053: Rehut: Näytteenotto ja analysointi. Hivenaineiden, raskasmetallien ja muiden vastaavien alkuaineiden määrittäminen rehusta ICP-MS:llä (multimenetelmä) (rehun lisäaineiden koboltti, molybdeeni ja seleeni määritystä varten) |
(1) EN 17547 -standardin mukaiseen määritysmenetelmään viitataan vaihtoehtoisena menetelmänä, jota voidaan käyttää virallista valvontaa varten A- ja E-vitamiinien määritykseen A-vitamiinin osalta tämän liitteen A osassa ja E-vitamiinin osalta tämän liitteen B osassa kuvatun menetelmän sijaan.
(2) Vertailun järjestäjä: Verband Deutscher Landwirtschaftlicher Untersuchungs- und Forschungsanstalten (VDLUFA), rehutyöryhmä.
(3) EN 17547 -standardin mukaiseen määritysmenetelmään viitataan vaihtoehtoisena menetelmänä, jota voidaan käyttää virallista valvontaa varten A- ja E-vitamiinien määritykseen A-vitamiinin osalta tämän liitteen A osassa ja E-vitamiinin osalta tämän liitteen B osassa kuvatun menetelmän sijaan.
(4) Vertailun järjestäjä: Verband Deutscher Landwirtschaftlicher Untersuchungs- und Forschungsanstalten (VDLUFA), rehutyöryhmä.
(5) Menetelmä on validoitu eri rehumatriiseilla tehdyllä laboratorioiden välisellä tutkimuksella. Lisätietoja on saatavilla verkkosivulla https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/authorisation.
(6) Myös muita hajotusmenetelmiä (kuten mikroaaltouunihajotusta paineen alaisena) voidaan käyttää sillä edellytyksellä, että niiden on osoitettu antavan samanlaiset tulokset.
(7) Vihreisiin rehuihin (tuoreisiin tai kuivattuihin) oletetaan sisältyvän suuria määriä kasvisperäisiä piiyhdisteitä, jotka saattavat sitoa hivenaineita, ja jotka on siksi poistettava. Sellaisten rehujen tarkastuksessa on siksi sovellettava seuraavaa muutettua menettelyä. Menetellään 5.1.1.1 alakohdassa esitetyllä tavalla aina suodattamisvaiheeseen asti. Pestään suodatinpaperi, jossa on liukenemattomat jäämät, kahteen kertaan kiehuvalla vedellä ja siirretään ne kvartsi- tai platinaupokkaaseen.
Poltetaan tuhkaksi muhveliuunissa (4.1) alle 550 °C:ssa kunnes kaikki hiilipitoinen aines on hävinnyt kokonaan. Annetaan jäähtyä, lisätään muutama tippa vettä ja sen jälkeen 10–15 ml fluorivetyhappoa (3.4) ja haihdutetaan kuivaksi noin 150 °C:ssa. Jos jäännökseen jää piiyhdisteitä, se liuotetaan uudelleen muutamaan millilitraan fluorivetyhappoa (3.4) ja haihdutetaan kuivaksi. Lisätään viisi tippaa rikkihappoa (3.5) ja kuumennetaan kunnes valkoinen savu on haihtunut. Lisätään 5 ml kloorivetyhappoa, 6 mol/l (3.2) ja noin 30 ml vettä, kuumennetaan ja suodatetaan liuos 250 ml:n vetoiseen mittapulloon ja täytetään merkkiin asti vedellä (HCl-pitoisuus on noin 0,5 mol/l). Sen jälkeen jatketaan menettelyä 5.1.2 kohdasta alkaen.
(8) The Analyst 108, 1983, s. 1252–1256.
(9) Menetelmää voidaan soveltaa myös diklatsuriilin määritykseen rehuaineissa.
(10) Pidempi säilyvyys (yhteen vuoteen asti) voi olla mahdollinen, mutta kyseisen laboratorion on vahvistettava se.
(*1) Ensimmäinen tutkimus, vuodelta 1994: Journal of AOAC International, Volume 77, n:o 6, 1994, s. 1359–1361; Toinen tutkimus, vuodelta 2015: JRC:n tekninen raportti ” Re-validation of a method for the determination of diclazuril by collaborative study ” (2016).
(*2) Analyst, 1995, 120, s. 2175–2180
(*3) Valmistajan ilmoittama pitoisuus
((+)) Laboratoriossa valmistettu rehu.
LIITE V
”LIITE V
REHUJEN SISÄLTÄMIEN HAITALLISTEN AINEIDEN VALVONNASSA KÄYTETTÄVÄT MÄÄRITYSMENETELMÄT
A. DIOKSIINIEN (PCDD/PCDF) JA PCB-YHDISTEIDEN PITOISUUKSIEN MÄÄRITTÄMINEN
I LUKU
NÄYTTEENOTTOMENETELMÄT JA MÄÄRITYSTULOSTEN TULKINTA
1. Soveltamisala ja määritelmät
Rehussa olevien polykloorattujen dibentso-para-dioksiinien (PCDD-yhdisteiden), polykloorattujen dibentsofuraanien (PCDF-yhdisteiden), dioksiinien kaltaisten polykloorattujen bifenyylien (PCB-yhdisteiden) (1) ja muiden kuin dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden pitoisuuksien viralliseen tarkastukseen tarkoitetut näytteet on otettava liitteessä I vahvistettujen säännösten mukaisesti. Rehuun tasaisesti jakautuneiden aineiden tai tuotteiden valvontaan on sovellettava liitteessä I olevassa 5.1 kohdassa vahvistettuja määrää koskevia vaatimuksia. Tällä tavoin saatujen kokoomanäytteiden katsotaan edustavan eriä tai osaeriä, joista ne on otettu. Laboratorionäytteistä määritettyjen pitoisuuksien perusteella arvioidaan, noudattavatko tutkittavat erät niitä enimmäismääriä, jotka on vahvistettu direktiivissä 2002/32/EY.
Tässä osassa sovelletaan komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2021/808 (2) liitteessä I vahvistettuja määritelmiä.
Kyseisten määritelmien lisäksi tässä osassa sovelletaan seuraavia määritelmiä:
|
’Seulontamenetelmillä’ tarkoitetaan niiden näytteiden valitsemista, joissa PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden pitoisuudet ylittävät enimmäismäärät tai toimintarajat. Seulontamenetelmien on mahdollistettava suuri näytteenkäsittelykapasiteetti, joka on kustannustehokas ja parantaa mahdollisuutta havaita uusia tapauksia, joihin liittyy merkittäviä altistumis- ja terveysriskejä kuluttajien kannalta. Seulontamenetelmien on perustuttava bioanalyyttisiin tai GC-MS-menetelmiin. Enimmäismäärän noudattamisen tarkastamiseksi otetuista cut-off-arvon ylittävistä näytteistä saadut tulokset on tarkistettava tekemällä alkuperäisestä näytteestä täydellinen uusi analyysi varmistusmenetelmää käyttämällä. |
|
’Varmistusmenetelmillä’ tarkoitetaan menetelmiä, joilla saadaan täydelliset tiedot tai lisätietoja, joiden avulla PCDD/PCDF-yhdisteet ja dioksiinien kaltaiset PCB-yhdisteet voidaan tunnistaa ja määrittää yksiselitteisesti enimmäistasolla tai tarvittaessa toimintarajalla. Tällaisia varmistusmenetelmiä ovat korkean erotuskyvyn kaasukromatografia/korkean erotuskyvyn massaspektrometria (GC-HRMS) tai kaasukromatografia/tandem-massaspektrometria (GC-MS/MS). |
2. Erän tai osaerän enimmäismäärää koskevien vaatimusten mukaisuus
2.1 Muut kuin dioksiinien kaltaiset PCB-yhdisteet
Erä tai osaerä on enimmäismäärän mukainen, jos PCB 28:n, PCB 52:n, PCB 101:n, PCB 138:n, PCB 153:n ja PCB 180:n, jäljempänä ’muut kuin dioksiinien kaltaiset PCB-yhdisteet’, summaa koskeva määritystulos ei ylitä direktiivissä 2002/32/EY vahvistettua enimmäismäärää, kun otetaan huomioon laajennettu mittausepävarmuus (3). Erä tai osaerä ei ole direktiivissä 2002/32/EY vahvistetun enimmäismäärän mukainen, jos rinnakkaismäärityksellä (4) saatujen kahden suurimman määritystuloksen keskiarvo (5) ylittää enimmäismäärän selvästi, kun otetaan huomioon laajennettu mittausepävarmuus, toisin sanoen vaatimustenmukaisuuden arvioinnissa käytetään määritettyä pitoisuutta, josta on vähennetty laajennettu mittausepävarmuus.
Laajennettu mittausepävarmuus lasketaan käyttäen kattavuuskerrointa 2, jolloin luottamustaso on noin 95 prosenttia. Erä tai osaerä ei ole vaatimustenmukainen, jos mitattujen arvojen keskiarvo, josta on vähennetty keskiarvon laajennettu mittausepävarmuus, ylittää enimmäismäärän.
Edellä tässä kohdassa mainittuja sääntöjä sovelletaan virallista valvontaa varten otettujen näytteiden määritystuloksiin. Toista asiantuntijalausuntoa tai vertaamista varten suoritettaviin määrityksiin sovelletaan kansallisia sääntöjä.
2.2 PCDD/PCDF-yhdisteet ja dioksiinien kaltaiset PCB-yhdisteet
Erä tai osaerä on enimmäismäärän mukainen, jos tulos yhdestä analyysistä,
|
— |
joka on suoritettu seulontamenetelmällä, jossa väärien vaatimustenmukaisten tulosten osuus on alle 5 prosenttia, osoittaa, ettei pitoisuus ylitä enimmäismäärää, joka on vahvistettu direktiivissä 2002/32/EY PCDD/PCDF-yhdisteille sekä PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden summalle, |
|
— |
joka on suoritettu varmistusmenetelmällä, ei ylitä enimmäismäärää, joka on vahvistettu direktiivissä 2002/32/EY PCDD/PCDF-yhdisteille sekä PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden summalle, kun otetaan huomioon laajennettu mittausepävarmuus. |
Seulontamääritysten osalta on vahvistettava cut-off-arvo sen määrittämiseksi, noudattaako näyte niitä enimmäismääriä, jotka on vahvistettu joko PCDD/PCDF-yhdisteille tai PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden summalle.
Erä tai osaerä ei ole direktiivissä 2002/32/EY vahvistetun enimmäismäärän mukainen, jos varmistusmenetelmää käyttäen rinnakkaismäärityksellä (6) saatujen kahden suurimman määritystuloksen keskiarvo (7) ylittää enimmäismäärän selvästi, kun otetaan huomioon laajennettu mittausepävarmuus, toisin sanoen vaatimustenmukaisuuden arvioinnissa käytetään määritettyä pitoisuutta, josta on vähennetty laajennettu mittausepävarmuus.
Laajennettu mittausepävarmuus lasketaan käyttäen kattavuuskerrointa 2, jolloin luottamustaso on noin 95 prosenttia. Erä tai osaerä ei ole vaatimustenmukainen, jos mitattujen arvojen keskiarvo, josta on vähennetty keskiarvon laajennettu mittausepävarmuus, ylittää enimmäismäärän.
PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden erillisten määritystulosten yhteenlaskettua arvioitua laajennettua epävarmuutta on käytettävä PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden pitoisuuksien summana.
Edellä tässä kohdassa mainittuja sääntöjä sovelletaan virallista valvontaa varten otettujen näytteiden määritystuloksiin. Oikeussuojaa ja vertaamista varten suoritettaviin määrityksiin sovelletaan kansallisia sääntöjä.
3. Tulokset, jotka ylittävät direktiivin 2002/32/EY liitteessä II vahvistetut toimintarajat
Toimintarajojen avulla voidaan valita näytteet niissä tapauksissa, joissa on tarpeen tunnistaa saastumisen lähde ja toteuttaa toimia sen vähentämiseksi tai poistamiseksi. Seulontamenetelmillä määritetään tarkoituksenmukaiset cut-off-arvot näiden näytteiden valitsemiseksi. Jos lähteen tunnistamiseksi ja saastumisen vähentämiseksi tai poistamiseksi tarvitaan huomattavia ponnistuksia, toimintarajan ylittyminen on aiheellista vahvistaa rinnakkaismäärityksellä käyttäen varmistusmenetelmää ja ottaen huomioon laajennettu mittausepävarmuus (8).
II LUKU
NÄYTTEIDEN VALMISTUS JA VAATIMUKSET, JOTKA REHUSSA OLEVIEN DIOKSIINIEN (PCDD/PCDF) JA DIOKSIINIEN KALTAISTEN PCB-YHDISTEIDEN PITOISUUKSIEN VIRALLISESSA VALVONNASSA KÄYTETTYJEN MÄÄRITYSMENETELMIEN ON TÄYTETTÄVÄ
1. Soveltamisala
Tässä luvussa vahvistettuja vaatimuksia on sovellettava analysoitaessa rehua 2,3,7,8-substituoitujen polykloorattujen dibentso-para-dioksiinien (PCDD:t) ja polykloorattujen dibentsofuraanien (PCDF:t) ja dioksiinien kaltaisten polykloorattujen bifenyylien (dioksiinien kaltaiset PCB:t) pitoisuuksien virallista valvontaa varten ja kun on kyse näytteiden valmistuksesta ja määritysvaatimuksista muita sääntelytarkoituksia varten, mihin kuuluu myös rehualan toimijan suorittama valvonta Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 183/2005 (9) säännösten mukaisuuden varmistamiseksi.
PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden esiintymistä rehussa voidaan valvoa kahdella erityyppisellä määritysmenetelmällä:
a) Seulontamenetelmät
Seulontamenetelmillä pyritään valitsemaan ne näytteet, joissa PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden pitoisuudet ylittävät enimmäismäärät tai toimintarajat. Seulontamenetelmien on varmistettava suuri näytteenkäsittelykapasiteetti, joka on kustannustehokas ja parantaa mahdollisuutta havaita uusia tapauksia, joihin liittyy merkittäviä altistumis- ja terveysriskejä kuluttajien kannalta. Niiden soveltamisen tavoitteena on oltava väärien vaatimustenmukaisten tulosten välttäminen. Niihin voi kuulua bioanalyyttisiä menetelmiä ja GC-MS-menetelmiä.
Seulontamenetelmät perustuvat määritystuloksen ja cut-off-arvon keskinäiseen vertailuun ja antavat myönteisen tai kielteisen viitteen siitä, ylittyykö enimmäismäärä tai toimintaraja. PCDD/PCDF-pitoisuus sekä PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden summa näytteissä, joiden epäillään olevan enimmäismäärää koskevien vaatimusten vastaisia, on määritettävä tai vahvistettava varmistusmenetelmän avulla.
Lisäksi seulontamenetelmät voivat antaa viitteen PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden pitoisuuksista näytteessä. Sovellettaessa bioanalyyttisiä seulontamenetelmiä tulos ilmaistaan bioanalyyttisinä ekvivalentteina (BEQ), kun taas sovellettaessa fysikaalis-kemiallisia GC-MS-menetelmiä se ilmaistaan toksisuusekvivalentteina (TEQ). Seulontamenetelmien numeerisesti ilmoitetut tulokset soveltuvat vaatimustenmukaisuuden, epäillyn vaatimustenvastaisuuden tai toimintarajojen ylittymisen osoittamiseen, ja ne antavat viitteen pitoisuuksien vaihteluvälistä, kun suoritetaan jatkotoimia varmistusmenetelmin. Ne eivät sovellu esimerkiksi taustapitoisuustasojen arvioimiseen, saannin arvioimiseen, pitoisuuksien kehityssuuntausten seuraamiseen tai toimintarajojen ja enimmäismäärien uudelleenarviointiin.
b) Varmistusmenetelmät
Varmistusmenetelmät mahdollistavat näytteessä esiintyvien PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden yksiselitteisen tunnistamisen ja määrittämisen ja antavat täydelliset tiedot yksittäisten kongeneerien tasolla. Sen vuoksi kyseisten menetelmien avulla voidaan valvoa enimmäismääriä ja toimintarajoja sekä vahvistaa seulontamenetelmillä saadut tulokset. Lisäksi tuloksia voidaan käyttää muihin tarkoituksiin, kuten matalien taustapitoisuustasojen määrittämiseen rehuvalvonnassa, kehityssuuntausten seuraamiseen, väestön altistumisen arvioimiseen ja tietokannan luomiseen enimmäismäärien ja toimintarajojen mahdollista uudelleenarviointia varten. Ne ovat merkittäviä myös kongeneerijakauman määrittämisessä, jotta mahdolliset saastumislähteet voidaan kartoittaa. Tällaiset menetelmät ovat GC-HRMS-menetelmiä. Sen vahvistamiseksi, noudattaako näyte enimmäismäärää koskevia vaatimuksia, voidaan käyttää myös GC-MS/MS-menetelmää.
2. Tausta
TEQ-pitoisuudet lasketaan siten, että tietyssä näytteessä olevien yksittäisten aineiden pitoisuudet kerrotaan kunkin aineen toksisuusekvivalenssikertoimella (TEF) (ks. I luvussa oleva alaviite 1) ja saadut määrät lasketaan yhteen, jolloin tulokseksi saadaan dioksiinien kaltaisten yhdisteiden kokonaispitoisuus toksisuusekvivalentteina ilmaistuna.
Tässä A osassa yksittäisen kongeneerin hyväksytyllä määritysrajalla tarkoitetaan matalinta analyytin pitoisuutta, joka voidaan mitata kohtuullisella tilastollisella varmuudella ja joka täyttää tunnistamista koskevat kriteerit, jotka on kuvattu kansainvälisesti tunnustetuissa standardeissa, esimerkiksi standardissa EN 16215:2012 (Animal feed – Determination of dioxins and dioxin-like PCBs by GC-HRMS and of indicator PCBs by GC-HRMS), joka koskee dioksiinien ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden määritystä rehuissa käyttäen GC-HRMS:ää ja indikaattori-PCB-yhdisteiden määritystä käyttäen GC-HRMS:ää, ja/tai tarkistetuissa EPA-menetelmissä 1613 ja 1668.
Yksittäisen kongeneerin hyväksytty määritysraja voi olla
|
a) |
se näyteuutteessa olevan analyytin pitoisuus, joka tuottaa kahdelle mitattavalle ionille mittalaitteessa vasteen, jossa vähemmän herkän raakadatasignaalin signaali-kohinasuhde on 3:1; tai |
|
b) |
jos signaali-kohinasuhteen laskelma ei teknisistä syistä tuota luotettavia tuloksia, kalibrointikäyrällä oleva alin pitoisuus, joka antaa hyväksyttävän (≤ 30 %) ja johdonmukaisen (mitattuna vähintään näytesarjan alusta ja lopusta) poikkeaman keskimääräisestä suhteellisesta vastekertoimesta, joka on laskettu kalibrointikäyrän kaikille pisteille kussakin näytesarjassa. Määritysraja (LOQ) lasketaan alimmasta pitoisuudesta ottaen huomioon sisäisten standardien saannot ja näytteen määrä. |
Bioanalyyttisillä seulontamenetelmillä ei saada tuloksia kongeneeritasolla, vaan ainoastaan viite (10) TEQ-tasosta BEQ-arvona ilmaistuna sen vuoksi, että kaikki testivasteen tuottavassa näyteuutteessa olevat yhdisteet eivät täytä kaikkia TEQ-periaatteen vaatimuksia.
Seulonta- ja varmistusmenetelmiä voidaan käyttää tietyn matriisin tarkastuksessa ainoastaan, jos menetelmät ovat riittävät herkkiä ja kykenevät luotettavasti havaitsemaan määrät toimintarajalla tai enimmäismäärällä.
3. Laadunvarmistusta koskevat vaatimukset
|
3.1 |
On toimittava ristikontaminaation välttämiseksi kussakin näytteenoton ja analyysin vaiheessa. |
|
3.2 |
Näytteet on varastoitava ja kuljetettava varastointiin soveltuvissa lasista, alumiinista, polypropyleenistä tai polyetyleenistä valmistetuissa säiliöissä, jotka eivät vaikuta PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden pitoisuuksiin näytteissä. Paperipölyjäämät on poistettava näytesäiliöstä. |
|
3.3 |
Näytteiden varastointi ja kuljetus on järjestettävä niin, että rehunäyte pysyy koskemattomana. |
|
3.4 |
Jokainen laboratorionäyte jauhetaan tarvittaessa hienoksi ja sekoitetaan huolellisesti käyttäen menetelmää, jonka on osoitettu homogenoivan näytteen täydellisesti (esim. hienonnus 1 mm:n siivilän läpäiseviksi hiukkasiksi). Liian kosteat näytteet on kuivattava ennen hienontamista. |
|
3.5 |
Reagenssit, lasitavarat ja laitteet on tarkistettava sen varalta, että ne voivat osaltaan vaikuttaa TEQ- ja BEQ-arvoihin perustuviin tuloksiin. |
|
3.6 |
On suoritettava ilman näytettä tehtävä nolla-analyysi, jossa käydään läpi kaikki analyysin vaiheet. |
|
3.7 |
Bioanalyyttisten menetelmien osalta määrityksessä käytettävät lasitavarat ja liuottimet on testattava sen toteamiseksi, ettei niissä ole yhdisteitä, jotka voivat häiritä kohdeyhdisteiden havaitsemista mittausalueella. Lasitavarat on huuhdeltava liuottimilla tai kuumennettava lämpötiloihin, jotka soveltuvat PCDD/PCDF-yhdisteiden, dioksiinien kaltaisten yhdisteiden ja lasitavaroiden pinnalta peräisin olevien häiriöitä aiheuttavien yhdisteiden poistamiseen. |
|
3.8 |
Uuttamisessa käytettävän näytteen määrän on oltava riittävä, jotta täytetään vaatimukset, jotka koskevat riittävän matalaa mittausaluetta, joka käsittää enimmäismäärien tai toimintarajojen suuruiset pitoisuudet. |
|
3.9 |
Tarkasteltavien tuotteiden yhteydessä käytettäviin näytteiden valmistusmenettelyihin on sovellettava kansainvälisesti hyväksyttyjä suuntaviivoja (ts. EN ISO 6498). |
4. Laboratorioita koskevat vaatimukset
|
4.1 |
Asetuksen (EU) 2017/625 säännösten mukaisesti laboratorioiden on oltava ISO/IEC-oppaan 58 mukaisesti toimivan tunnustetun laitoksen hyväksymiä, millä varmistetaan, että laboratoriot soveltavat analyyttistä laadunvarmistusta. Laboratorioiden hyväksyntä on tehtävä EN ISO/IEC 17025 -standardin mukaisesti. PCDD/PCDF- ja PCB-yhdisteiden analyysin mittausepävarmuuden ja määritysrajojen arviointia koskevissa teknisissä ohjeissa (11) kuvattuja periaatteita on noudatettava. |
|
4.2 |
Laboratorion pätevyys osoitetaan sen osallistumisella jatkuvasti hyvin tuloksin laboratorioiden välisiin tutkimuksiin, jotka koskevat PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden määrittämistä asianmukaisissa rehumatriiseissa ja pitoisuusalueilla. |
|
4.3 |
Seulontamenetelmiä näytteiden rutiinitarkastuksissa käyttävien laboratorioiden on tehtävä tiivistä yhteistyötä varmistusmenetelmää käyttävien laboratorioiden kanssa laadunvalvonnan ja vaatimustenvastaisiksi epäiltyjen näytteiden määritystuloksen varmistuksen osalta. |
5. Perusvaatimukset dioksiinien (PCDD/PCDF) ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden määritysmenettelylle
5.1 Matala mittausalue ja määritysrajat
Koska osa PCDD/PCDF-yhdisteistä on erittäin toksisia, ne on pystyttävä havaitsemaan jo femtogrammoina (10–15 g) ilmaistavan alueen ylemmillä arvoilla. Useimpien PCB-kongeneerien osalta määritysrajaksi riittää nanogrammoina (10–9 g) ilmaistava alue. Toksisempien dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden (erityisesti non-orto-substituoitujen yhdisteiden) mittauksessa mittausalueen ala-arvojen on oltava pikogrammoina (10–12 g) ilmaistavan alueen alimpia arvoja. Kaikkien muiden PCB-yhdisteiden osalta määritysrajaksi riittää nanogrammoina (10–9 g) ilmaistava alue.
5.2 Hyvä selektiivisyys (spesifisyys)
|
5.2.1 |
PCDD/PCDF-yhdisteet sekä dioksiinien kaltaiset PCB-yhdisteet on voitava erottaa lukuisista muista uuttamisessa mukana tulevista ja mahdollisesti häiriöitä aiheuttavista yhdisteistä, joiden pitoisuudet voivat olla moninkertaisia verrattuna tarkasteltavien analyyttien pitoisuuksiin. GC-MS-menetelmissä on pystyttävä erottelemaan eri kongeneerit, kuten toksiset kongeneerit (esim. seitsemäntoista 2,3,7,8-substituoitua PCDD/PCDF-yhdistettä ja kaksitoista dioksiinien kaltaista PCB-yhdistettä) muista kongeneereista. |
|
5.2.2 |
Bioanalyyttisten menetelmien on kyettävä havaitsemaan kohdeyhdisteet PCDD/PCDF-yhdisteiden ja/tai dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden summana. Näytteen puhdistamisella pyritään poistamaan yhdisteet, jotka voivat aiheuttaa vääriä vaatimustenvastaisia tuloksia, tai yhdisteet, jotka voivat heikentää vastetta ja johtaa vääriin vaatimustenmukaisiin tuloksiin. |
5.3 Hyvä tarkkuus (oikeellisuus ja täsmällisyys, biotestin korjattu saanto)
|
5.3.1 |
GC-MS-menetelmien osalta määrityksessä on pystyttävä antamaan pätevä arvio aineen todellisesta pitoisuudesta näytteessä. Hyvä tarkkuus on välttämätön, jotta voidaan välttää näytteen määritystuloksen hylkääminen sen perusteella, että määritetyn TEQ-arvon luotettavuus on heikko. Tarkkuus ilmaistaan oikeellisuutena (sertifioidusta materiaalista mitatun tutkittavan aineen määrän keskiarvon ja sertifioidun arvon erotus prosentteina tästä arvosta) ja täsmällisyytenä (RSDR on uusittavissa olosuhteissa saaduista tuloksista laskettu suhteellinen standardipoikkeama). |
|
5.3.2 |
Bioanalyyttisten menetelmien osalta on määritettävä biotestin korjattu saanto. Biotestin korjatulla saannolla tarkoitetaan BEQ-arvoa, joka on laskettu TCDD:n tai PCB 126:n kalibrointikäyrästä korjattuna nollanäytteen suhteen ja sen jälkeen jaettu varmistusmenetelmällä määritetyllä TEQ-arvolla. Sillä pyritään korjaamaan sellaisia tekijöitä kuin PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten yhdisteiden hävikkiä uuttamis- ja puhdistusvaiheissa, sellaisten mukana uuttuneiden yhdisteiden vaikutusta, jotka voivat voimistaa tai heikentää vastetta (agonistiset ja antagonistiset vaikutukset), käyrän sovituksen laatua tai TEF-arvojen ja suhteellisen voimakkuuden (REP) arvojen välisiä eroja. Biotestin korjattu saanto lasketaan soveltuvista vertailunäytteistä, joissa on edustava kongeneerijakauma lähellä merkittävänä pidettyä tasoa olevissa pitoisuuksissa. |
5.4 Validointi enimmäispitoisuusalueella ja yleiset laadunvalvontatoimet
|
5.4.1 |
Laboratorioiden on osoitettava menetelmän suorituskyky enimmäispitoisuuksilla, esimerkiksi 0,5 ×, 1 × ja 2 × enimmäismäärä, ja rinnakkaismittausten hajonnan on oltava hyväksyttävä validointimenettelyn ja rutiinianalyysin aikana. |
|
5.4.2 |
Sisäistä laadunvalvontaa varten on analysoitava säännöllisesti nollanäytteitä ja näytteitä, joihin on lisätty analyyttiä, tai kontrollinäytteitä (mieluiten sertifioiduilla vertailuaineilla, jos niitä on saatavilla). Nollanäytteiden, näytteiden, joihin on lisätty analyyttiä, tai kontrollinäytteiden tulokset on kirjattava laadunvalvontakortteihin. Tulosten avulla on varmistettava, että määritysmenetelmien suorituskyky täyttää vaatimukset. |
5.5 Määritysraja
|
5.5.1 |
Määritysrajan (LOQ) vahvistaminen ei ole bioanalyyttisessä seulontamenetelmässä välttämätöntä, mutta menetelmällä on pystyttävä erottamaan toisistaan nolla- ja cut-off-arvo. BEQ-arvon ilmoittamista varten on vahvistettava raportointipitoisuus, jotta voidaan käsitellä näytteitä, joiden vaste alittaa tätä pitoisuutta vastaavan vasteen. On osoitettava, että raportointipitoisuus eroaa vähintään kertoimella kolme sellaisen nollanäytteen pitoisuudesta, jonka vaste on mittausalueen alarajan alapuolella. Siksi se lasketaan näytteistä, jotka sisältävät kohdeyhdisteitä noin vaaditun vähimmäispitoisuuden verran, eikä signaali-kohinasuhteesta tai nollamäärityksestä. |
|
5.5.2 |
Varmistusmenetelmän määritysrajan (LOQ) on oltava noin yksi viidesosa enimmäismäärästä. |
5.6 Analyyttiset vaatimukset
Varmistus- tai seulontamenetelmistä saatujen luotettavien tulosten osalta TEQ- tai BEQ-arvon on täytettävä seuraavat vaatimukset enimmäismäärillä, määritettiin ne sitten TEQ-kokonaisarvoina tai BEQ-kokonaisarvoina (eli PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden summana) tai erikseen PCDD/PCDF-yhdisteille ja dioksiinien kaltaisille PCB-yhdisteille:
|
|
Seulonta bioanalyyttisin tai fysikaalis-kemiallisin menetelmin |
Varmistusmenetelmät |
|
Väärien vaatimustenmukaisten tulosten osuus (*1) |
< 5 % |
|
|
Oikeellisuus |
|
–20 % – +20 % |
|
Toistettavuus (RSDr) |
< 20 % |
|
|
Kohtalainen tarkkuus (RSDR) |
< 25 % |
< 15 % |
5.7 Seulontamenetelmiä koskevat erityisvaatimukset
|
5.7.1 |
Seulontaan voidaan käyttää sekä GC-MS-menetelmiä että bioanalyyttisiä menetelmiä. GC-MS-menetelmien on täytettävä 6 kohdassa esitetyt vaatimukset. Solupohjaisten bioanalyyttisten menetelmien erityisvaatimukset esitetään 7 kohdassa. |
|
5.7.2 |
Seulontamenetelmiä näytteiden rutiinitarkastuksissa käyttävien laboratorioiden on tehtävä tiivistä yhteistyötä varmistusmenetelmää käyttävien laboratorioiden kanssa. |
|
5.7.3 |
Seulontamenetelmän suorituskyky on tarkistettava rutiinianalyysin aikana analyyttisellä laadunvalvonnalla ja menetelmän jatkuvalla validoinnilla. Vaatimustenmukaisia tuloksia on valvottava jatkuvalla ohjelmalla. |
|
5.7.4 |
Soluvasteen mahdollinen vaimentuminen ja sytotoksisuus on tarkistettava:
Rutiiniseurannassa 20 prosenttia näyteuutteista mitataan sekä siten, että niihin on lisätty enimmäismäärää tai toimintarajaa vastaava pitoisuus 2,3,7,8-TCDD-yhdistettä, että lisäämättä kyseistä yhdistettä, millä tarkistetaan, vaimentavatko näyteuutteessa olevat häiritsevät yhdisteet mahdollisesti määritysmenetelmän vastetta. Mitattua lisäysnäytteen pitoisuutta verrataan sellaisen näytteen pitoisuuden, johon ei ole lisätty analyyttiä, ja lisätyn pitoisuuden summaan. Jos tämä mitattu pitoisuus on enemmän kuin 25 prosenttia matalampi kuin laskettu pitoisuuksien summa, se on indikaatio mahdollisesta signaalin vaimentumisesta, jolloin kyseiselle näytteelle on tehtävä GC-HRMS-varmistusanalyysi. Tuloksia seurataan laadunvalvontakorteilla. |
|
5.7.5 |
Vaatimustenmukaisten näytteiden laadunvalvonta:
Noin 2–10 prosenttia vaatimustenmukaisista näytteistä on varmistettava GC-HRMS-analyysillä näytematriisista ja laboratoriosta saadun kokemuksen mukaan. |
|
5.7.6 |
Väärien vaatimustenmukaisten näytteiden osuuden määrittäminen laadunvalvontatiedoista:
Enimmäismäärän tai toimintarajan ylittävien ja alittavien väärien vaatimustenmukaisten tulosten osuus näytteiden seulonnassa on määritettävä. Todellisten väärien vaatimustenmukaisten tulosten osuuden on oltava alle 5 prosenttia. Kun vaatimustenmukaisten näytteiden laadunvalvonnasta on saatavissa vähintään 20 vahvistettua tulosta matriisia tai matriisiryhmää kohti, väärien vaatimustenmukaisten näytteiden osuutta koskevat johtopäätökset on tehtävä kyseisestä tietokannasta. Väärien vaatimustenmukaisten näytteiden osuuden arviointia varten tarvittavaan 20 tuloksen vähimmäismäärään voidaan sisällyttää myös vertailutesteissä tai kontaminaatiotapausten yhteydessä analysoitujen näytteiden ne tulokset, joissa pitoisuudet ovat enimmillään esim. 2 × enimmäismäärä. Näytteiden on katettava eri näytelähteitä edustavat yleisimmät kongeneerijakaumat. Vaikka seulontamäärityksissä on mieluiten pyrittävä havaitsemaan toimintarajan ylittävät näytteet, väärien vaatimustenmukaisten näytteiden osuuden määrittämisen kriteerinä on enimmäistaso, kun otetaan huomioon laajennettu mittausepävarmuus varmistusmenetelmässä. |
|
5.7.7 |
Seulonnan mahdollisesti vaatimustenvastaiset tulokset on aina tarkistettava tekemällä alkuperäisestä näytteestä täydellinen uusi analyysi varmistusmenetelmällä. Näitä näytteitä voidaan myös käyttää väärien vaatimustenvastaisten tulosten osuuden arvioimiseen. Seulontamenetelmien osalta väärien vaatimustenvastaisten tulosten osuuden muodostavat ne tulokset, joiden on varmistusmenetelmällä vahvistettu olevan vaatimustenmukaisia, vaikka edeltävän seulonnan perusteella näytteen on ilmoitettu olevan mahdollisesti vaatimustenvastainen. Seulontamenetelmän hyötyjen arvioinnin on perustuttava siihen, että väärien vaatimustenvastaisten näytteiden määrää verrataan tarkistettujen näytteiden kokonaismäärään. Tämän osuuden pitää olla niin pieni, että seulontavälineen käytöstä on hyötyä. |
|
5.7.8 |
Bioanalyyttisten menetelmien on validointiolosuhteissa tuotettava pätevä indikaatio TEQ-tasosta, laskettuna ja ilmaistuna BEQ-arvona.
Bioanalyyttisten menetelmien laboratorionsisäisen RSDr:n tulisi toistetuissa olosuhteissa tyypillisesti olla pienempi kuin uusittavuus (RSDR). |
6. Seulonnassa tai varmistuksessa käytettäviä GC-MS-menetelmiä koskevat erityisvaatimukset
6.1 WHO-TEQ-tulosten suurimman ja pienimmän arvon hyväksyttävät erot
Enimmäismäärän tai tarvittaessa toimintarajojen ylityksen varmistuksessa suurimman ja pienimmän arvon ero saa olla enintään 20 prosenttia.
6.2 Saantojen valvonta
|
6.2.1 |
Määritysmenetelmän validoimiseksi on aivan menetelmän alussa eli esimerkiksi ennen uuttamista lisättävä 13C-leimattuja 2,3,7,8-kloorisubstituoituja sisäisiä PCDD/PCDF-standardeja ja 13C-leimattuja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden sisäisiä standardeja. On lisättävä vähintään yhtä kongeneeria kutakin tetra–oktakloorattua PCDD/PCDF-homologiryhmää kohden ja vähintään yhtä kongeneeria kutakin dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden homologiryhmää kohden (tai vaihtoehtoisesti vähintään yhtä kongeneeria kutakin PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden valvonnassa käytettyä massaspektrometrillä määritettyä ionia kohden). Varmistusmenetelmien yhteydessä on käytettävä kaikkia 17:ää 13C-leimattua 2,3,7,8-kloorisubstituoitua sisäistä PCDD/PCDF-standardia ja kaikkia 12:ta 13C-leimattua dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden sisäistä standardia. |
|
6.2.2 |
Suhteelliset vastekertoimet on asianmukaista kalibrointiliuosta käyttäen määritettävä myös niille kongeneereille, joiden osalta ei lisätä 13C-leimattua analogia. |
|
6.2.3 |
Kasviperäisistä rehuista ja alle 10 prosenttia rasvaa sisältävistä eläinperäisistä rehuista otettuihin näytteisiin on lisättävä sisäiset standardit ennen uuttamista. Yli 10 prosenttia rasvaa sisältävistä eläinperäisistä rehuista otettuihin näytteisiin ne on lisättävä joko ennen uuttamista tai rasvojen uuttamisen jälkeen. Uuttamisen tehokkuus on validoitava asianmukaisesti sen mukaan, missä vaiheessa sisäiset standardit lisätään. |
|
6.2.4 |
Ennen GC-MS-analyysia on lisättävä 1 tai 2 saantostandardia. |
|
6.2.5 |
Saantojen valvonta on välttämätöntä. Varmistusmenetelmissä yksittäisten sisäisten standardien saantojen on oltava 60–120 prosenttia. Yksittäisten kongeneerien pienemmät tai suuremmat saantoarvot voidaan hyväksyä erityisesti joidenkin hepta- ja oktakloorattujen dibentso-para-dioksiinien ja dibentsofuraanien osalta edellyttäen, että niiden vaikutus TEQ-arvoon on enintään 10 prosenttia TEQ-arvon kokonaismäärästä (perustana PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden summa). GC-MS-seulontamenetelmissä saantojen on oltava 30–140 prosenttia. |
6.3 Häiritsevien aineiden poistaminen
|
— |
PCDD/PCDF-yhdisteet on erotettava häiriöitä aiheuttavista klooratuista yhdisteistä – esimerkiksi muista kuin dioksiinien kaltaisista PCB-yhdisteistä ja klooratuista bifenyylieettereistä – soveltuvilla kromatografiatekniikoilla (mieluiten florisil-, alumiinioksidi- ja/tai hiilikolonneilla). |
|
— |
Isomeerien erotuksen kaasukromatografian avulla on oltava < 25 prosentin laakso 1,2,3,4,7,8-HxCDF:n ja 1,2,3,6,7,8-HxCDF:n välillä. |
6.4 Kalibrointi standardikäyrän avulla
Kalibrointikäyrän vaihteluvälin laajuuden on oltava riittävä kattaakseen enimmäismäärien tai toimintarajojen relevantin vaihteluvälin.
6.5 Varmistusmenetelmiä koskevat erityisvaatimukset
|
— |
GC-HRMS:
|
|
— |
GC-MS/MS:
|
7. Bioanalyyttisiä menetelmiä koskevat erityisvaatimukset
Bioanalyyttiset menetelmät ovat menetelmiä, jotka perustuvat biologisiin periaatteisiin, esimerkiksi solupohjaiset määritykset, reseptorimääritykset tai immunomääritykset. Tässä kohdassa vahvistetaan bioanalyyttisiä menetelmiä koskevat yleiset vaatimukset.
Seulontamenetelmän perusteella periaatteessa luokitellaan, onko näyte vaatimusten mukainen vai epäilläänkö, ettei se täytä vaatimuksia. Laskettua BEQ-arvoa verrataan tätä varten cut-off-arvoon (ks. 7.3 kohta). Jos näytteen arvo on alle cut-off-arvon, sitä pidetään vaatimustenmukaisena. Jos näytteen arvo on yhtä suuri tai suurempi kuin raja-arvo, näytteen epäillään olevan vaatimusten vastainen, ja sille on tehtävä analyysi varmistusmenetelmällä. Käytännössä cut-off-arvona voidaan pitää BEQ-arvoa, joka on kaksi kolmasosaa enimmäismäärästä, edellyttäen, että väärien vaatimustenmukaisten tulosten osuus jää alle 5 prosentin ja että väärien vaatimustenvastaisten tulosten osuus on hyväksyttävä. Koska PCDD/PCDF-yhdisteillä sekä PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden summalla on erilliset enimmäismäärät, näytteiden vaatimustenmukaisuuden tarkistaminen ilman fraktiointitislausta edellyttää, että PCDD/PCDF-yhdisteillä on tarkoituksenmukaiset cut-off-arvot biotestejä varten. Toimintarajat ylittävien näytteiden tarkastuksen yhteydessä cut-off-arvoksi soveltuu tarkoituksenmukainen prosenttiosuus kustakin toimintarajasta.
Jos indikatiivinen määrä on ilmaistu BEQ-arvona, näytteiden on sisällyttävä mittausalueelle ja ylitettävä raportointiraja (ks. 7.1.1 ja 7.1.6 kohta).
7.1 Testivasteen arviointi
7.1.1
|
— |
Laskettaessa pitoisuuksia TCDD-kalibrointikäyrän avulla käyrän yläpäässä olevissa arvoissa on suurta vaihtelua (korkea variaatiokerroin, jäljempänä ’CV’). Mittausalue on alue, jossa tämä CV on alle 15 prosenttia. Mittausalueen ala-arvo (raportointiraja) on asetettava nollanäytettä korkeammaksi soveltamalla vähintään kerrointa kolme. Mittausalueen yläarvo esitetään yleensä EC70-arvona (70 % vaikuttavan pitoisuuden enimmäismäärästä), mutta se on matalampi, jos CV on suurempi kuin 15 prosenttia tällä vaihteluvälillä. Mittausalue on määritettävä validoinnin aikana. Cut-off-arvojen (ks. 7.3 kohta) on oltava selvästi mittausalueen sisällä. |
|
— |
Standardiliuokset ja näyteuutteet on testattava kolmena tai vähintään kahtena rinnakkaismäärityksenä. Rinnakkaismäärityksiä käytettäessä mikrotitrauslevyn eri osista valituissa 4–6 kuopassa testatun standardiliuoksen tai varmistusuutteen on tuotettava vaste tai pitoisuus (mahdollinen vain mittausalueella), jossa CV < 15 prosenttia. |
7.1.2
7.1.2.1 Kalibrointi standardikäyrän avulla
|
— |
Näytteissä olevat pitoisuudet on arvioitava vertaamalla testivastetta TCDD:n (tai PCB 126:n tai PCDD:n/PCDF:n/dioksiinien kaltaisen PCB:n standardiseoksen) kalibrointikäyrään ja laskemalla sen perusteella BEQ-arvo uutteessa ja sitä kautta näytteessä. |
|
— |
Kalibrointikäyriin on sisällyttävä 8–12 pitoisuutta (ainakin rinnakkaismäärityksinä) siten, että käyrän alapäässä on riittävästi pitoisuuksia (mittausalue). Erityistä huomiota on kiinnitettävä käyrän sovitukseen mittausalueella. R2-arvolla sellaisenaan on vain vähäinen tai olematon arvo arvioitaessa epälineaarisen regression sovitusta. Parempi sovitus saadaan aikaan minimoimalla laskettujen ja havaittujen määrien välinen ero mittausalueella, esimerkiksi minimoimalla neliöön korotettujen jäämien summa. |
|
— |
Seuraavaksi näyteuutteen arvioitu pitoisuus on korjattava matriisi- tai liuotin-nollanäytteelle lasketun BEQ-arvon (jotta otetaan huomioon epäpuhtaudet käytetyistä liuottimista ja kemikaaleista) ja korjatun saannon perusteella (lasketaan sellaisten soveltuvien vertailunäytteiden BEQ-arvosta, joissa on edustava kongeneerijakauma lähellä enimmäismäärää tai toimintarajaa olevilla pitoisuuksilla). Jotta saanto voidaan korjata, korjatun saannon on oltava vaadittavan vaihteluvälin sisällä (ks. 7.1.4 kohta). Saannon korjaamisessa käytettävien vertailunäytteiden on täytettävä 7.2 kohdassa esitetyt vaatimukset. |
7.1.2.2 Kalibrointi vertailunäytteiden avulla
Vaihtoehtoisesti voidaan käyttää kalibrointikäyrää, joka on tuotettu vähintään neljän vertailunäytteen avulla (ks. 7.2.4 kohta): yksi matriisinolla ja kolme vertailunäytettä, joiden pitoisuudet ovat 0,5 ×, 1 × ja 2 × enimmäismäärä tai toimintaraja, jolloin nollanäytettä ja saantoa ei tarvitse korjata, jos vertailunäytteiden matriisin ominaisuudet ovat samat kuin tuntemattomien näytteiden. Tällöin testivaste, joka vastaa kaksi kolmasosaa enimmäismäärästä (ks. 7.3 kohta), voidaan laskea suoraan näistä näytteistä ja sitä voidaan käyttää cut-off-arvona. Toimintarajat ylittävien näytteiden tarkastuksen yhteydessä cut-off-arvoksi soveltuu tarkoituksenmukainen prosenttiosuus kustakin toimintarajasta.
7.1.3
Uutteet voidaan jakaa PCDD/PCDF-yhdisteitä ja dioksiinien kaltaisia PCB-yhdisteitä sisältäviin fraktioihin, jotta PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden TEQ-arvot (BEQ:ina) voidaan ilmoittaa erillisinä. Dioksiinien kaltaisia PCB-yhdisteitä sisältävän fraktion tulosten arvioinnissa olisi käytettävä PCB 126:n standardilla tuotettua kalibrointikäyrää.
7.1.4
’Biotestin korjattu saanto’ on laskettava soveltuvista vertailunäytteistä, joissa kongeneerijakauma on lähellä enimmäismäärää tai toimintarajaa, ja se ilmaistaan prosenttiosuutena BEQ-arvosta verrattuna TEQ-arvoon. Sen mukaan, minkä tyyppistä testiä ja TEF-arvoa (12) käytetään, dioksiinien kaltaisiin PCB-yhdisteisiin sovellettavien TEF- ja REP-kertoimien väliset erot voivat johtaa siihen, että dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden korjatut saannot ovat matalia PCDD/PCDF-yhdisteisiin verrattuna. Jos PCDD/PCDF-yhdisteille ja dioksiinien kaltaisille PCB-yhdisteille tehdään erillinen määritys, biotestien korjatut saannot ovat sen vuoksi seuraavat: dioksiinien kaltaisille PCB-yhdisteille 20–60 prosenttia ja PCDD/PCDF-yhdisteille 50–130 prosenttia (vaihteluvälejä sovelletaan TCDD:n kalibrointikäyrään). Koska dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden vaikutus PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden summaan voi vaihdella eri matriisien ja näytteiden välillä, biotestin korjatut saannot PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden summan osalta heijastavat näitä vaihteluvälejä ja niiden on oltava 30–130 prosenttia. Jos unionin lainsäädännössä ilmenee merkittävästi muutettuja PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden TEF-arvoja, kyseiset vaihteluvälit on tarkistettava.
7.1.5
Yhdisteiden hävikki puhdistuksen aikana on tarkistettava validoinnin yhteydessä. Nollanäyte, johon on lisätty eri kongeneerien seosta, on puhdistettava (vähintään n = 3), ja saanto ja vaihtelevuus on tarkistettava varmistusmenetelmällä. Saannon on oltava 60–120 prosenttia etenkin niiden yhdisteiden osalta, joiden vaikutus eri seosten TEQ-arvoon on enemmän kuin 10 prosenttia.
7.1.6
BEQ-arvoista raportoimista varten on määritettävä raportointiraja relevanttien matriisinäytteiden perusteella, joilla on tyypillinen kongeneerijakauma, mutta ei standardien kalibrointikäyrän perusteella, koska käyrän ala-arvojen tarkkuus ei ole riittävä. Uuttamisen ja puhdistuksen vaikutukset on otettava huomioon. Raportointiraja on asetettava nollanäytettä korkeammaksi soveltamalla vähintään kerrointa kolme.
7.2 Vertailunäytteiden käyttö
|
7.2.1 |
Vertailunäytteiden on edustettava näytematriisia, kongeneerijakaumia ja pitoisuusalueita PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden osalta lähellä enimmäismäärää tai toimintarajaa olevilla pitoisuuksilla. |
|
7.2.2 |
Kuhunkin testisarjaan on sisällytettävä matriisinolla tai, jos se ei ole mahdollista, nollanäyte sekä viitenäyte, jonka pitoisuus vastaa enimmäismäärää tai toimintarajaa. Nämä näytteet on uutettava ja testattava samanaikaisesti identtisissä oloissa. Vertailunäytteen vasteen on oltava selvästi kohonnut verrattuna nollanäytteeseen, jotta testin soveltuvuus olisi taattu. Tällaisia näytteitä voidaan käyttää nolla- ja saantokorjauksiin. |
|
7.2.3 |
Saantokorjauksen suorittamiseen valittujen vertailunäytteiden on edustettava testinäytteitä, eli näytteiden kongeneerijakaumat eivät saa johtaa määrien aliarvioimiseen. |
|
7.2.4 |
Lisäksi voidaan käyttää esimerkiksi 0,5- ja 2-kertaista enimmäismäärää tai toimintarajaa edustavia ylimääräisiä vertailunäytteitä, joilla osoitetaan testin toimivuus halutulla mittausalueella enimmäismäärän tai toimintarajan valvontaa varten. Yhdessä näitä näytteitä voidaan käyttää testinäytteiden BEQ-arvojen laskemiseen (ks. 7.1.2.2 kohta). |
7.3 Cut-off-arvojen määrittäminen
BEQ-arvoina ilmaistujen bioanalyyttisten tulosten ja TEQ-arvoina ilmaistujen varmistusmenetelmän tulosten välinen suhde on määritettävä esimerkiksi kalibroinnilla, jossa vertailunäytteisiin, joissa on samanlainen matriisi, on lisätty analyyttiä 0 ×, 0,5 ×, 1 × ja 2 × enimmäismäärä, ja jossa kukin näyte määritetään 6 kertaa (n = 24). Korjauskertoimet (nolla ja saanto) voidaan arvioida tämän suhteen perusteella, mutta ne on tarkistettava 7.2.2 kohdan mukaisesti.
Cut-off-arvot on määritettävä sen arvioimiseksi, vastaako näyte enimmäismääriä koskevia vaatimuksia, tai tarvittaessa toimintarajojen valvontaa varten, ja vastaavat enimmäismäärät tai toimintarajat on vahvistettava joko erikseen PCDD/PCDF-yhdisteille ja dioksiinien kaltaisille PCB-yhdisteille taikka PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden summalle. Niitä edustaa bioanalyyttisten tulosten jakauman alempi piste (korjattuna nollan ja saannon suhteen), joka vastaa varmistusmenetelmän päätösrajaa 95 prosentin luottamusrajalla, mikä tarkoittaa, että väärien vaatimustenmukaisten tulosten osuus on < 5 prosenttia ja RSDR < 25 prosenttia. Varmistusmenetelmän päätösraja on sama kuin enimmäismäärä, kun otetaan huomioon laajennettu mittausepävarmuus.
Cut-off-arvo (BEQ-arvona ilmaistuna) voidaan laskea 7.3.1, 7.3.2 tai 7.3.3 kohdassa esitetyn mallin avulla. (Katso kuva 1.)
|
7.3.1 |
Kun käytetään 95 prosentin ennustevälin alempaa kaistaa varmistusmenetelmän päätösrajalla
jossa
|
|
7.3.2 |
Laskeminen (nollan ja saannon suhteen korjatuista) bioanalyyttisistä tuloksista, kun on analysoitu useita näytteitä (n ≥ 6), jotka on kontaminoitu varmistusmenetelmän päätösrajalla, joka on mittaustulosten jakauman alempi piste vastaavalla BEQ:n keskiarvolla:
jossa
|
|
7.3.3 |
Laskeminen bioanalyyttisten tulosten keskiarvona (BEQ-arvona, korjattuna nollan ja saannon suhteen), kun on analysoitu useita näytteitä (n ≥ 6), jotka on kontaminoitu tasolla kaksi kolmasosaa enimmäismäärästä tai toimintarajasta. Tämä perustuu havaintoon siitä, että kyseinen pitoisuus on 7.3.1 tai 7.3.2 kohdan mukaan määritetyn cut-off-arvon lähistöllä:
95 prosentin luottamustasoon perustuva cut-off-arvon laskenta, mikä tarkoittaa, että väärien vaatimustenmukaisten tulosten osuus on < 5 prosenttia ja RSDR < 25 prosenttia:
|
Kuva 1
|
7.3.4 |
Cut-off-arvoja koskevat rajoitukset
BEQ-arvoihin perustuvat cut-off-arvot, jotka on laskettu validoinnin aikana saadusta RSDR-arvosta käyttämällä rajallista määrää näytteitä, joiden matriisit ja/tai kongeneerijakaumat ovat erilaisia, saattavat olla korkeammat kuin TEQ-arvoihin perustuvat enimmäismäärät tai toimintarajat, koska tarkkuus on tällöin parempi kuin rutiinitesteissä, kun mahdollisten kongeneerijakaumien tuntematon spektri on tarkastettava. Tällöin cut-off-arvot on laskettava siten, että RSDR = 25 prosenttia, tai mieluiten on käytettävä kaksi kolmasosaa enimmäismäärästä tai toimintarajasta. |
7.4 Suorituskykyä koskevat tiedot
|
7.4.1 |
Koska bioanalyyttisissä menetelmissä ei voida käyttää sisäisiä standardeja, bioanalyyttisten menetelmien toistettavuus on testattava, jotta saadaan tietoja yksittäisen koesarjan sisäisestä ja koesarjojen välisestä keskihajonnasta. Toistettavuuden on oltava alle 20 prosenttia ja laboratorionsisäisen uusittavuuden on oltava alle 25 prosenttia. Tämän on perustuttava BEQ-arvona ilmaistuihin laskettuihin määriin nolla- ja saantokorjauksen jälkeen. |
|
7.4.2 |
Validointiprosessin yhteydessä on osoitettava, että testillä pystytään erottamaan toisistaan nolla- ja cut-off-arvo, jolloin vastaavan cut-off-arvon ylittävät näytteet voidaan tunnistaa (ks. 7.1.2 kohta). |
|
7.4.3 |
On määriteltävä kohdeyhdisteet, mahdolliset häiriöt sekä suurimmat hyväksyttävät nollatasot. |
|
7.4.4 |
Vasteen tai vasteesta lasketun pitoisuuden (mahdollista ainoastaan mittausalueella) prosentuaalinen keskihajonta kunkin näyteuutteen kolminkertaisessa määrityksessä saa olla enintään 15 prosenttia. |
|
7.4.5 |
BEQ-arvoina ilmaistuja vertailunäytte(id)en korjaamattomia tuloksia (nollanäyte ja enimmäistasolla tai toimintarajalla) käytetään bioanalyyttisen menetelmän suorituskyvyn arviointiin vakiomittaisella ajanjaksolla. |
|
7.4.6 |
Nollanäytteille ja kullekin vertailunäytetyypille on luotava laadunvalvontakortit, jotka on tarkastettava. Näin varmistetaan, että analyyttinen suorituskyky vastaa vaatimuksia. Tämä koskee etenkin nollanäytteiden ja mittausalueen ala-arvojen välistä vähimmäiseroa ja vertailunäytteiden laboratorionsisäistä uusittavuutta. Nollanäytteet on tarkastettava huolellisesti, jotta vältetään väärät vaatimustenmukaiset tulokset vähentämisen yhteydessä. |
|
7.4.7 |
Vaatimustenvastaisiksi epäillyille näytteille ja 2–10 prosentille vaatimustenmukaisista näytteistä (vähintään 20 näytettä matriisia kohden) tehtyjen varmistusmenetelmien tulokset on koottava, ja niitä on käytettävä seulontamenetelmän suorituskyvyn ja BEQ-arvon ja TEQ-arvon välisen suhteen arvioimisessa. Tätä tietokantaa voidaan hyödyntää rutiininäytteisiin sovellettavien cut-off-arvojen uudelleen arvioinnissa validoitujen matriisien osalta. |
|
7.4.8 |
Menetelmän hyvä suorituskyky voidaan osoittaa myös osallistumalla vertailutesteihin. Jos laboratorio kykenee osoittamaan hyvän suorituskykynsä, vertailutesteissä analysoitujen näytteiden tulokset, joissa pitoisuudet ovat enimmillään esim. 2 × enimmäismäärä, voidaan sisällyttää väärien vaatimustenmukaisten näytteiden osuuden arviointiin. Näytteiden on katettava eri näytelähteitä edustavat yleisimmät kongeneerijakaumat. |
|
7.4.9 |
Kontaminaatiotapauksissa cut-off-arvot voidaan arvioida uudelleen ottaen huomioon näytematriisi ja tapauksessa esiintyneet kongeneerijakaumat. |
8. Tulosten raportointi
8.1 Varmistusmenetelmät
|
8.1.1 |
Määritystuloksiin on sisällyttävä yksittäisten PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden pitoisuudet ja TEQ-arvot on ilmoitettava pienimpinä, suurimpina ja väliarvoina, jotta tulosten raportointiin saadaan mukaan mahdollisimman paljon tietoja. Näin tuloksia pystytään tulkitsemaan kulloistenkin vaatimusten mukaisesti. |
|
8.1.2 |
Raportissa on myös ilmoitettava PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden uuttamisessa käytetty menetelmä. |
|
8.1.3 |
Yksittäisten sisäisten standardien saantotiedot on ilmoitettava, jos saantojen arvot ovat 6.2.5 kohdassa mainitun alueen ulkopuolella tai jos enimmäismäärä ylittyy (tällöin on ilmoitettava jommankumman rinnakkaismäärityksen saantotiedot). Muissa tapauksissa ne on toimitettava pyydettäessä. |
|
8.1.4 |
Koska laajennettu mittausepävarmuus on otettava huomioon päätettäessä näytteen vaatimustenmukaisuudesta, tiedot tästä muuttujasta on ilmoitettava. Siksi määritystulos on ilmoitettava muodossa x +/- U, jossa x on määritystulos ja U on laajennettu mittausepävarmuus, jossa käytetään kattavuuskerrointa 2, jolloin luottamustaso on noin 95 prosenttia. Jos PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden pitoisuudet määritetään erikseen, PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden erillisten määritystulosten yhteenlaskettua arvioitua laajennettua epävarmuutta on käytettävä PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden pitoisuuksien summana. |
|
8.1.5 |
Tulokset on ilmaistava samoina yksikköinä ja vähintään yhtä monen merkitsevän numeron tarkkuudella kuin direktiivillä 2002/32/EY vahvistetut enimmäismäärät. |
8.2 Bioanalyyttiset seulontamenetelmät
|
8.2.1 |
Seulonnan tuloksen perusteella näytteen ilmoitetaan olevan ”vaatimustenmukainen” tai sen ”epäillään olevan vaatimustenvastainen”. |
|
8.2.2 |
Lisäksi indikatiivinen tulos voidaan ilmaista PCDD/PCDF-yhdisteiden ja/tai dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden osalta BEQ-arvona eikä TEQ-arvona. |
|
8.2.3 |
Jos näytteen vaste on raportointirajan alapuolella, näytteellä ilmoitetaan olevan ”raportointirajaa matalampi arvo”. Jos näytteen vaste on mittausalueen yläpuolella, näytteellä ilmoitetaan olevan ”mittausalueen ylittävä arvo” ja mittausalueen yläarvoa vastaava pitoisuus ilmaistaan BEQ-arvona. |
|
8.2.4 |
Kunkin näytematriisityypin osalta raportissa on mainittava enimmäismäärä tai toimintaraja, johon arviointi perustuu. |
|
8.2.5 |
Raportissa on mainittava käytetyn testin tyyppi, testin perusperiaate ja kalibrointimenetelmä. |
|
8.2.6 |
Raportissa on myös ilmoitettava PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden uuttamisessa käytetty menetelmä. |
|
8.2.7 |
Jos näytteiden epäillään olevan vaatimusten vastaisia, raporttiin on liitettävä selvitys toteutettavista toimenpiteistä. Jos näytteissä on merkittäviä PCDD/PCDF-pitoisuuksia sekä PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden summan pitoisuuksia, kohonneet pitoisuudet on määritettävä tai vahvistettava varmistusmenetelmän avulla. |
|
8.2.8 |
Vaatimustenvastaiset tulokset on ilmoitettava vain varmistusmäärityksestä. |
8.3 Fysikaaliskemialliset seulontamenetelmät
|
8.3.1 |
Seulonnan tuloksen perusteella näytteen ilmoitetaan olevan ”vaatimustenmukainen” tai sen ”epäillään olevan vaatimustenvastainen”. |
|
8.3.2 |
Kunkin näytematriisityypin osalta raportissa on mainittava enimmäismäärä tai toimintaraja, johon arviointi perustuu. |
|
8.3.3 |
Lisäksi voidaan antaa yksittäisten PCDD/PCDF-kongeneerien ja /tai dioksiinien kaltaisten PCB-kongeneerien pitoisuudet ja TEQ-arvot ilmoitettuina pienimpinä, suurimpina ja väliarvoina. Tulokset on ilmaistava samoina yksikköinä ja vähintään yhtä monen merkitsevän numeron tarkkuudella kuin direktiivillä 2002/32/EY vahvistetut enimmäismäärät. |
|
8.3.4 |
Yksittäisten sisäisten standardien saantotiedot on ilmoitettava, jos saantojen arvot ovat 6.2.5 kohdassa mainitun alueen ulkopuolella tai jos enimmäismäärä ylittyy (tällöin on ilmoitettava jommankumman rinnakkaismäärityksen saantotiedot). Muissa tapauksissa ne on toimitettava pyydettäessä. |
|
8.3.5 |
Raportissa on mainittava sovellettu GC-MS-menetelmä. |
|
8.3.6 |
Raportissa on myös ilmoitettava PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden uuttamisessa käytetty menetelmä. |
|
8.3.7 |
Jos näytteiden epäillään olevan vaatimusten vastaisia, raporttiin on liitettävä selvitys toteutettavista toimenpiteistä. Jos näytteissä on merkittäviä PCDD/PCDF-pitoisuuksia sekä PCDD/PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden summan pitoisuuksia, kohonneet pitoisuudet on määritettävä tai vahvistettava varmistusmenetelmän avulla. |
|
8.3.8 |
Vaatimustenvastaisuus voidaan vahvistaa vasta varmistusmäärityksen jälkeen. |
III LUKU
NÄYTTEIDEN VALMISTUS JA VAATIMUKSET, JOTKA REHUSSA OLEVIEN MUIDEN KUIN DIOKSIINIEN KALTAISTEN PCB-YHDISTEIDEN VIRALLISESSA VALVONNASSA KÄYTETTYJEN MÄÄRITYSMENETELMIEN ON TÄYTETTÄVÄ
1. Soveltamisala
Tässä luvussa vahvistettuja vaatimuksia on sovellettava analysoitaessa rehua muiden kuin dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden pitoisuuksien virallista valvontaa varten ja kun on kyse näytteiden valmistuksesta ja määritysvaatimuksista muita sääntelytarkoituksia varten, mihin kuuluvat myös rehualan toimijan suorittamat tarkastukset asetuksen (EY) N:o 183/2005 säännösten mukaisuuden varmistamiseksi.
2. Soveltuvat osoitusmenetelmät
Kaasukromatografia-elektronisieppausdetektio (GC-ECD), GC-LRMS, GC-MS/MS, GC-HRMS tai vastaavat menetelmät.
3. Tarkasteltavana olevien analyyttien tunnistus ja varmistus
|
3.1 |
Suhteellinen retentioaika verrattuna sisäisiin standardeihin tai vertailustandardeihin (hyväksyttävä poikkeama +/- 0,25 %). |
|
3.2 |
Muiden kuin dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden erottaminen mittausta häiritsevistä aineista ja eritoten mukana eluoituvista PCB-yhdisteistä kaasukromatografian avulla, erityisesti jos näytteiden pitoisuudet ovat laillisissa rajoissa, ja vaatimustenvastaisuus on vahvistettava (13). |
|
3.3 |
GC-MS-tekniikkaa koskevat vaatimukset
Vähintään seuraavan molekyyli-ionien tai molekyyliklusterin tunnusomaisten ionien lukumäärän valvonta:
Suurimmat sallitut toleranssit valikoitujen massafragmenttien määrien suhteille: Valikoitujen massafragmenttien määräsuhteen suhteellinen poikkeama teoreettisesta määrästä tai kohdeionin (runsaimmin esiintyvä mitattu ioni) ja sekundaaris(t)en ioni(e)n kalibrointistandardista: ± 15 prosenttia. |
|
3.4 |
GC-ECD-tekniikoita koskevat vaatimukset
Enimmäismäärän ylittävät tulokset on varmistettava kahdella kaasukromatografikolonnilla, joiden stationäärifaasin polariteetti on erilainen. |
4. Menetelmän suorituskyvyn osoittaminen
Menetelmän suorituskyky on validoitava enimmäismäärän vaihteluvälillä (0,5–2 × enimmäismäärä), ja toistettujen mittausten variaatiokertoimen on oltava hyväksyttävä (ks. 9 kohta, kohtalaista tarkkuutta koskevat vaatimukset).
5. Määritysraja
Muiden kuin dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden LOQ-arvojen summa (14) ei saa olla suurempi kuin kolmasosa enimmäismäärästä (15).
6. Laadunvalvonta
Nollanäytteiden säännöllinen mittaus; sellaisten näytteiden analyysi, joihin on lisätty analyyttiä; laadunvalvontanäytteet; osallistuminen asianomaisia matriiseja koskeviin laboratorioiden välisiin tutkimuksiin.
7. Saantojen valvonta
|
7.1 |
On käytettävä sopivia sisäisiä standardeja, joiden fysikaalis-kemialliset ominaisuudet ovat vastaavat kuin tarkasteltavana olevilla analyyteillä. |
|
7.2 |
Sisäisten standardien lisääminen:
Lisääminen tuotteisiin (ennen uuttoa ja puhdistusta). |
|
7.3 |
Vaatimukset menetelmille, joissa käytetään kaikkia kuutta isotooppileimattua muiden kuin dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden kongeneeria:
|
|
7.4 |
Vaatimukset menetelmille, joissa ei käytetä kaikkia kuutta isotooppileimattua sisäistä standardia tai muuta sisäistä standardia:
|
|
7.5 |
Leimaamattomien kongeneerien saannot tarkastetaan sellaisten näytteiden avulla, joihin on lisätty analyyttiä, tai laadunvalvontanäytteiden avulla, joiden pitoisuudet ovat enimmäismäärän vaihteluvälillä. Näiden yhdisteiden hyväksyttävät saannot ovat 60–120 prosenttia. |
8. Laboratorioita koskevat vaatimukset
Asetuksen (EU) 2017/625 säännösten mukaisesti laboratorioiden on oltava ISO/IEC-oppaan 58 mukaisesti toimivan tunnustetun laitoksen hyväksymiä, millä varmistetaan, että laboratoriot soveltavat analyyttistä laadunvarmistusta. Laboratorioiden hyväksyntä on tehtävä EN ISO/IEC 17025 -standardin mukaisesti. PCB-yhdisteiden analyysin mittausepävarmuuden ja määritysrajojen arviointia koskevissa teknisissä ohjeissa (16) kuvattuja periaatteita on noudatettava.
9. Suorituskykyä koskevat tiedot: kriteerit, jotka koskevat muiden kuin dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden summaa enimmäismäärän tasolla
|
|
Isotooppilaimennusmassaspektrometria (*2) |
Muut menetelmät |
|
Oikeellisuus |
–20 % –+20 % |
–30 % – +30 % |
|
Kohtalainen tarkkuus (RSD %) |
≤ 15 % |
≤ 20 % |
|
Suurimman ja pienimmän arvon erotus |
≤ 20 % |
≤ 20 % |
10. Tulosten raportointi
|
10.1 |
Määritystuloksiin on sisällyttävä yksittäisten muiden kuin dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden pitoisuudet ja kyseisten PCB-yhdisteiden pitoisuuksien summa on ilmoitettava pienimpinä, suurimpina ja väliarvoina, jotta tulosten raportointiin saadaan mukaan mahdollisimman paljon tietoja. Näin tuloksia pystytään tulkitsemaan kulloistenkin vaatimusten mukaisesti. |
|
10.2 |
Raportissa on ilmoitettava PCB-yhdisteiden uuttamisessa käytetty menetelmä. |
|
10.3 |
Yksittäisten sisäisten standardien saantotiedot on toimitettava, jos saantojen arvo on 7 kohdassa tarkoitetun alueen ulkopuolella tai jos enimmäismäärä ylittyy. Muissa tapauksissa ne on toimitettava pyydettäessä. |
|
10.4 |
Koska laajennettu mittausepävarmuus on otettava huomioon päätettäessä näytteen vaatimustenmukaisuudesta, tiedot kyseisestä muuttujasta on myös ilmoitettava. Siksi määritystulos on ilmoitettava muodossa x +/- U, jossa x on määritystulos ja U on laajennettu mittausepävarmuus, jossa käytetään kattavuuskerrointa 2, jolloin luottamustaso on noin 95 prosenttia. |
|
10.5 |
Tulokset on ilmaistava samoina yksikköinä ja vähintään yhtä monen merkitsevän numeron tarkkuudella kuin direktiivillä 2002/32/EY vahvistetut enimmäismäärät. |
B. EN-STANDARDIT
Seuraavat EN-standardit ovat merkityksellisiä sovellettaessa asetuksen (EU) 2017/625 34 artiklan 2 kohdan a alakohtaa:
|
EN 17194: Rehut. Näytteenotto- ja analysointimenetelmät. Deoksinivalenolin, aflatoksiini B1:n, fumonisiini B1:n ja B2:n, T-2- ja HT-2-toksiinien sekä zearaleonin ja okratoksiini A:n määrittäminen rehuaineissa ja rehuseoksissa nestekromatografi-massaspektrometrisesti (LC-MS/MS) |
|
EN 17270: Rehut. Näytteenotto- ja analysointimenetelmät. Teobromiinin määrittäminen nestekromatografialla rehuaineissa ja rehuseoksissa kaakaopohjaiset ainesosat mukaan lukien. |
|
EN 17504 (Animal feeding stuffs: Methods of sampling and analysis. Determination of gossypol in cotton seed and feeding stuff by LC-MS/MS), joka koskee gossypolin määritystä puuvillansiemenissä ja rehuissa LC-MS/MS:llä |
|
EN 17362 (Animal feeding stuffs: Methods of sampling and analysis – Determination of pentachlorophenol (PCP) in feed materials and compound feed by LCMS/MS), joka koskee pentakloorifenolin (PCP) määritystä rehuissa ja rehuseoksissa LCMS/MS:llä |
|
EN 16279: Rehut. Fluoridipitoisuuden määritys suolahappokäsittelyn jälkeen ionisensitiivistä elektrodimenetelmää (ISE) käyttäen |
|
EN 17053: Rehut: Näytteenotto ja analysointi. Hivenaineiden, raskasmetallien ja muiden vastaavien alkuaineiden määrittäminen rehusta ICP-MS:llä (multimenetelmä) |
|
EN 15550 (Animal feeding stuffs – Methods of sampling and analysis – Determination of cadmium and lead by graphite furnace atomic absorption spectrometry (GF-AAS) after pressure digestion), joka koskee kadmiumin ja lyijyn määritystä rehustaa grafiittiuuniatomiabsorptiospektrometrialla (GF-AAS) painehajoituksen jälkeen |
|
EN 16206 Rehut. Arseenin määritys mikroaaltohajotuksen (hajottaminen 65 % typpihapolla ja 30 % vetyperoksidilla) jälkeen atomiabsorptiospektrometri-vetymenetelmällä (HGAAS) |
|
EN 16277 Rehut. Elohopean määritys mikroaaltohajotuksen (uutto 65 % typpihapolla ja 30 % vetyperoksidilla) jälkeen kylmähöyryatomiabsorptiospektrometrimenetelmällä (CVAAS) |
|
EN 16278 Rehut. Epäorgaanisen arseenin määritys mikroaaltohajotuksen ja kiinteäfaasiuuton jälkeen atomiabsorptiospektrometri-vetymenetelmällä (HGAAS) |
|
EN 17374 (Animal feeding stuffs: Methods of sampling and analysis – Determination of inorganic arsenic in animal feed by anion-exchange HPLC-ICP-MS), joka koskee epäorgaanisen arseenin määritystä rehusta anioninvaihto-HPLC-ICP-MS:llä |
(1) PCDD-yhdisteiden, PCDF-yhdisteiden ja dioksiinien kaltaisten PCB-yhdisteiden toksisuusekvivalenssikertoimia (Toxic Equivalency Factor, TEF) koskeva taulukko: Ihmisille aiheutuvan riskin arvioinnissa käytettävät WHO:n toksisuusekvivalenssikertoimet (TEF) perustuvat Genevessä kesäkuussa 2005 pidetyn Maailman terveysjärjestön (WHO) asiantuntijakokouksen päätelmiin (Martin van den Berg et al., The 2005 World Health Organization Re-evaluation of Human and Mammalian Toxic Equivalency Factors for Dioxins and Dioxin-like Compounds. Toxicological Sciences 93(2), 223–241 (2006)).
|
Kongeneeri |
TEF-arvo |
Kongeneeri |
TEF-arvo |
|
Dibentso-p-dioksiinit (PCDD:t) ja dibentso-p-furaanit (PCDF:t) |
|
Dioksiinien kaltaiset PCB-yhdisteetEi-orto- PCB-yhdisteet + mono-orto-PCB-yhdisteet |
|
|
2,3,7,8-TCDD |
1 |
|
|
|
1,2,3,7,8-PeCDD |
1 |
Ei-orto-PCB-yhdisteet |
|
|
1,2,3,4,7,8-HxCDD |
0,1 |
PCB 77 |
0,0001 |
|
1,2,3,6,7,8-HxCDD |
0,1 |
PCB 81 |
0,0003 |
|
1,2,3,7,8,9-HxCDD |
0,1 |
PCB 126 |
0,1 |
|
1,2,3,4,6,7,8-HpCDD |
0,01 |
PCB 169 |
0,03 |
|
OCDD |
0,0003 |
Mono-orto-PCB-yhdisteet |
|
|
2,3,7,8-TCDF |
0,1 |
PCB 105 |
0,00003 |
|
1,2,3,7,8-PeCDF |
0,03 |
PCB 114 |
0,00003 |
|
2,3,4,7,8-PeCDF |
0,3 |
PCB 118 |
0,00003 |
|
1,2,3,4,7,8-HxCDF |
0,1 |
PCB 123 |
0,00003 |
|
1,2,3,6,7,8-HxCDF |
0,1 |
PCB 156 |
0,00003 |
|
1,2,3,7,8,9-HxCDF |
0,1 |
PCB 157 |
0,00003 |
|
2,3,4,6,7,8-HxCDF |
0,1 |
PCB 167 |
0,00003 |
|
1,2,3,4,6,7,8-HpCDF |
0,01 |
PCB 189 |
0,00003 |
|
1,2,3,4,7,8,9-HpCDF |
0,01 |
|
|
|
OCDF |
0,0003 |
|
|
Käytetyt lyhenteet: T = tetra; Pe = penta; Hx = heksa; Hp = hepta; O = okta; CDD = klooridibentsodioksiini; CDF = klooridibentsofuraani; CB = klooribifenyyli.
(2) Komission täytäntöönpanoasetus (EU) 2021/808, annettu 22 päivänä maaliskuuta 2021, elintarviketuotantoeläimissä käytettyjen farmakologisesti vaikuttavien aineiden jäämien määritysmenetelmien suorituskyvystä ja tulosten tulkinnasta sekä näytteenottomenetelmistä ja päätösten 2002/657/EY ja 98/179/EY kumoamisesta (EUVL L 180, 21.5.2021, s. 84).
(3) Tarvittaessa on noudatettava asiakirjassa ”Guidance Document on Measurement Uncertainty for Laboratories performing PCDD/F and PCB Analysis using Isotope Dilution Mass Spectrometry” (https://food.ec.europa.eu/system/files/2017-05/animal-feed-guidance_document_pcdd-f_pcb_en.pdf) kuvattuja periaatteita.
(4) Rinnakkaismääritys: tarkasteltavien analyyttien erillinen määrittäminen käyttäen toista osaa samasta homogenoidusta näytteestä. Yleisesti sovelletaan liitteessä II olevan C luvun 3 kohdassa vahvistettuja rinnakkaismääritystä koskevia vaatimuksia. Kuitenkin menetelmissä, joissa käytetään 13C-leimattua sisäistä standardia asianomaisten analyyttien osalta, rinnakkaismääritys on tarpeen ainoastaan, jos ensimmäisen määrityksen tulos ei ole vaatimustenmukainen. Rinnakkaismääritys on tarpeen, jotta voidaan sulkea pois mahdollinen sisäinen ristikontaminaatio tai näytteiden sekoittuminen vahingossa. Jos määritys suoritetaan kontaminaatiotapauksen yhteydessä, varmistus rinnakkaismäärityksellä voidaan jättää tekemättä, mikäli määritykseen valitut näytteet liittyvät jäljitettävyyden perusteella kontaminaatiotapaukseen ja havaittu määrä ylittää huomattavasti enimmäismäärän.
(5) Suurimmat arvot: kunkin määrittämättä jääneen kongeneerin arvon oletetaan olevan määritysrajaa vastaava arvo. Pienimmät arvot: kunkin määrittämättä jääneen kongeneerin arvon oletetaan olevan nolla. Väliarvot: kunkin määrittämättä jääneen kongeneerin arvon oletetaan olevan puolet määritysrajaa vastaavasta arvosta.
(6) Yleisesti sovelletaan liitteessä II olevan C luvun 3 kohdassa vahvistettuja rinnakkaismääritystä koskevia vaatimuksia. Kuitenkin varmistusmenetelmissä, joissa käytetään 13C-leimattua sisäistä standardia asianomaisten analyyttien osalta, rinnakkaismääritys on tarpeen ainoastaan, jos ensimmäisen määrityksen tulos ei ole vaatimustenmukainen. Rinnakkaismääritys on tarpeen, jotta voidaan sulkea pois mahdollinen sisäinen ristikontaminaatio tai näytteiden sekoittuminen vahingossa. Jos määritys suoritetaan kontaminaatiotapauksen yhteydessä, varmistus rinnakkaismäärityksellä voidaan jättää tekemättä, mikäli määritykseen valitut näytteet liittyvät jäljitettävyyden perusteella kontaminaatiotapaukseen ja havaittu määrä ylittää huomattavasti enimmäismäärän.
(7) Suurimmat arvot: toksisuusekvivalenttia TEQ laskettaessa oletetaan kunkin määrittämättä jääneen kongeneerin arvoksi määritysrajaa vastaava arvo. Pienimmät arvot: TEQ:ta laskettaessa oletetaan kunkin määrittämättä jääneen kongeneerin arvoksi nolla. Väliarvot: TEQ:ta laskettaessa oletetaan kunkin määrittämättä jääneen kongeneerin arvoksi puolet määritysrajaa vastaavasta arvosta.
(8) Toimintarajojen tarkistukseen liittyvään rinnakkaismääritykseen sovelletaan samoja kriteerejä ja vaatimuksia kuin enimmäismääriin, ks. alaviite 5.
(9) Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EY) N:o 183/2005, annettu 12 päivänä tammikuuta 2005, rehuhygieniaa koskevista vaatimuksista (EUVL L 35, 8.2.2005, s. 1).
(10) Bioanalyyttiset menetelmät eivät kohdistu suoraan TEF-järjestelmään sisältyviin kongeneereihin. Näyteuutteessa voi olla muita rakenteellisesti samankaltaisia AhR-aktiivisia yhdisteitä, jotka vaikuttavat kokonaisvasteeseen. Sen vuoksi bioanalyyttisillä menetelmillä saadut tulokset eivät ole arvio näytteen TEQ-arvosta vaan viite siitä.
(11) ”Guidance Document on Measurement Uncertainty for Laboratories performing PCDD/F and PCB Analysis using Isotope Dilution Mass Spectrometry” [https://food.ec.europa.eu/system/files/2017-05/animal-feed-guidance_document_pcdd-f_pcb_en.pdf], ”Guidance Document on the Estimation of LOD and LOQ for Measurements in the Field of Contaminants in Feed and Food” (https://food.ec.europa.eu/system/files/2016-10/cs_contaminants_sampling_analysis-report_2004_en.pdf).
(*1) enimmäismäärien osalta.
(12) Nykyiset vaatimukset perustuvat seuraavassa asiakirjassa julkaistuihin TEF-arvoihin: M. Van den Berg et al., Toxicol Sci 93 (2), 223–241 (2006).
(13) Mukana eluoituvia samantyyppisiä kongeneereja ovat usein esimerkiksi PCB 28/31, PCB 52/69 ja PCB 138/163/164. GC-MS-menetelmien osalta on otettava huomioon myös mahdolliset useampia klooriatomeja sisältävien molekyylien osien aiheuttamat häiriöt.
(14) Tarvittaessa on noudatettava asiakirjassa ”Guidance Document on the Estimation of LOD and LOQ for Measurements in the Field of Contaminants in Feed and Food” (https://data.europa.eu/doi/10.2787/8931) kuvattuja periaatteita.
(15) On erittäin suositeltavaa, että reagenssinolla vaikuttaa vain vähän näytteessä olevan kontaminantin tasoon. Laboratorion on seurattava nollatasojen vaihtelua etenkin, jos nollatasot vähennetään mittausarvoista.
(16) Ks. alaviite 9.
(*2) Kaikkien kuuden 13C-leimatun analogin käyttöä sisäisinä standardeina edellytetään.
LIITE VI
”LIITE VII
SIIPIKARJAN REHUJEN ENERGIA-ARVON LASKENTAMENETELMÄ
1. ENERGIA-ARVON LASKENTAMENETELMÄ JA ILMOITTAMINEN
Siipikarjan rehuseosten energia-arvo on laskettava jäljempänä olevan kaavan mukaisesti tiettyjen rehun ravintoaineiden prosenttiosuuksien perusteella. Energia-arvo ilmoitetaan typen suhteen korjattuna muuntokelpoisena energiana (ME) käyttäen yksikköä megajoule (MJ) rehuseoskiloa kohti:
MJ/kg ME:tä = 0,1551 × raakavalkuaisprosentti + 0,3431 × raakarasvaprosentti + 0,1669 × tärkkelysprosentti + 0,1301 × kokonaissokeriprosentti (sakkaroosina ilmaistuna).
2. SALLITUT POIKKEAMAT ILMOITETUISTA ENERGIA-ARVOISTA
Jos virallisessa tarkastuksessa käy ilmi, että tarkastuksen perusteella saatu ja ilmoitettu energia-arvo poikkeavat toisistaan (pienempi tai suurempi kuin ilmoitettu energia-arvo), sallitaan ME:ssä 0,4 MJ/kg:n suuruinen poikkeama.
3. TULOKSEN ILMOITTAMINEN
Edellä olevan laskukaavan mukaisesti saatu energia-arvo ilmoitetaan yhden desimaalin tarkkuudella.
4. NÄYTTEENOTTO- JA MÄÄRITYSMENETELMÄT
Näytteenotto rehuseoksesta ja laskentakaavassa esiintyvien ravintoainepitoisuuksien määrittäminen on suoritettava unionin näytteenottomenetelmien ja virallisen rehuvalvonnan määritysmenetelmien mukaisesti.
Seuraavia menetelmiä on käytettävä:
|
— |
raakarasvapitoisuuden määrittäminen: raakarasvan ja -öljyn määrityksessä käytettävä menettelytapa B sellaisena kuin se on vahvistettu liitteessä III olevassa G osassa, |
|
— |
tärkkelyspitoisuuden määrittäminen: polarimetrinen menetelmä, joka on vahvistettu liitteessä III olevassa K osassa. |
KISSOILLE JA KOIRILLE TARKOITETTUJEN REHUAINEIDEN JA REHUSEOSTEN ENERGIA-ARVON LASKENTAMENETELMÄ
Kissoille ja koirille tarkoitettujen rehuaineiden ja rehuseosten energia-arvo lasketaan EN 16967 -standardin (Rehut. Näytteenotto ja analysointi. Laskentakaavat kissan- ja koiranruuan ja niiden raaka-aineiden sisältämän metaboloituvan energian arvioimiseksi, mukaan lukien dieettiruuat) mukaisesti.
ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/771/oj
ISSN 1977-0812 (electronic edition)