EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 7.6.2022.
COM(2022) 266 final
KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU
Tehnička prilagodba višegodišnjeg financijskog okvira za 2023. u skladu s člankom 4. Uredbe Vijeća (EU, Euratom) 2020/2093 kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021.–2027.
KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU
Tehnička prilagodba višegodišnjeg financijskog okvira za 2023. u skladu s člankom 4. Uredbe Vijeća (EU, Euratom) 2020/2093 kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021.–2027.
1.Uvod
Ovom se Komunikacijom proračunskom tijelu dostavlja rezultat tehničke prilagodbe prije početka proračunskog postupka za 2023. u skladu s člankom 4. Uredbe Vijeća (EU, Euratom) 2020/2093 kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021.–2027. („Uredba o VFO-u”). U prvom redu, tehničkom se prilagodbom utvrđuju gornje granice rashoda u tekućim cijenama na temelju fiksnog deflatora od 2 %, kako je propisano člankom 4. stavkom 2. Uredbe o VFO-u.
Na temelju najnovijih gospodarskih prognoza u Komunikaciji se iznosi i izračun razlike raspoložive u okviru gornje granice vlastitih sredstava utvrđene slijedom primjene Odluke Vijeća o sustavu vlastitih sredstava Europske unije koja je na snazi u vrijeme donošenja ove Komunikacije.
U Komunikaciji se navode i iznosi u okviru jedinstvenog instrumenta za razliku do gornje granice u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkama (a) i (c) Uredbe o VFO-u, prilagodba gornje granice za plaćanje u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (b) Uredbe o VFO-u te prilagodbe za specifične programe u skladu s člankom 5. Uredbe o VFO-u.
U skladu s člankom 4. stavkom 1. Uredbe o VFO-u Komisija svake godine prije početka proračunskog postupka za godinu n+1 provodi tehničku prilagodbu financijskog okvira i rezultate priopćuje proračunskom tijelu.
U skladu s člankom 4. stavkom 4. Uredbe o VFO-u i ne dovodeći u pitanje članke 6. i 7. te uredbe ne provode se daljnje tehničke prilagodbe za predmetnu godinu, ni tijekom te godine ni u obliku naknadnih ispravaka tijekom godina koje slijede.
2.Uvjeti prilagodbe tablice višegodišnjeg financijskog okvira (Prilog – tablice 1. i 2.)
U tablici 1. u Prilogu prikazan je višegodišnji financijski okvir EU-a iz Uredbe o VFO-u u cijenama iz 2018., prilagođen u skladu s člankom 2. stavkom 1., člankom 5. stavkom 2. i člankom 11. te uredbe.
U tablici 2. u Prilogu prikazan je višegodišnji financijski okvir EU-a prilagođen u tekućim cijenama.
Financijski okvir izražen u postotku bruto nacionalnog dohotka (BND) Unije ažuriran je u skladu s najnovijim gospodarskim prognozama. Na temelju tih prognoza utvrđeno je da BND EU-a za 2023. iznosi 16 342 510 milijuna EUR u tekućim cijenama.
2.1.Glavni rezultati tehničke prilagodbe višegodišnjeg financijskog okvira za 2023.
Ukupna gornja granica VFO-a za odobrena sredstva za preuzimanje obveza za 2023. iznosi 182 667 milijuna EUR u tekućim cijenama, odnosno 1,12 % BND-a. Ukupna gornja granica VFO-a za odobrena sredstva za plaćanje iznosi 168 575 milijuna EUR u tekućim cijenama, odnosno 1,03 % BND-a.
Odluka Vijeća (EU, Euratom) 2020/2053 od 14. prosinca 2020. o sustavu vlastitih sredstava stupila je na snagu 1. lipnja 2021. Primjenjuje se retroaktivno od 1. siječnja 2021. Gornja granica vlastitih sredstava za odobrena sredstva za plaćanje iznosi 2,00 % zbroja BND-a svih država članica. Od toga se 0,60 postotnih bodova odnosi na privremeno povećanje isključivo u svrhu pokrivanja svih obveza koje proizlaze iz Instrumenta Europske unije za oporavak.
Stoga za 2023. razlika između gornje granice VFO-a za odobrena sredstva za plaćanje i gornje granice vlastitih sredstava za odobrena sredstva za plaćanje iznosi 158 275 milijuna EUR ili 0,97 % BND-a.
U tablici u nastavku navedene su informacije za razdoblje 2021.–2027. o razlici u postotku BND-a između gornje granice VFO-a za odobrena sredstva za plaćanje i gornje granice vlastitih sredstava za odobrena sredstva za plaćanje.
|
U % BND-a EU-a
|
2021.
|
2022.
|
2023.
|
2024.
|
2025.
|
2026.
|
2027.
|
2021.–2027.
|
|
Gornja granica VFO-a za odobrena sredstva za plaćanje
|
1,18 %
|
1,14 %
|
1,03%
|
0,99 %
|
0,96 %
|
0,94 %
|
0,93 %
|
1,02 %
|
|
Razlika do gornje granice vlastitih sredstava od 2,00 % BND-a slijedom primjene Odluke Vijeća (EU, Euratom) 2020/2053
|
0,02 %
|
0,86 %
|
0,97%
|
1,01 %
|
1,04 %
|
1,06 %
|
1,07 %
|
0,98 %
|
2.2.Prilagodba iznosa ispod gornje granice za naslov 3.
U skladu s člankom 2. stavkom 1. Uredbe o VFO-u iznos ispod gornje granice za naslov 3. za rashode povezane s tržištem i izravna plaćanja (prvi stup zajedničke poljoprivredne politike, ZPP) za razdoblje 2021.–2027. prilagođava se nakon prijenosâ između prvog i drugog stupa ZPP-a u skladu s pravnim aktom kojim se ti prijenosi utvrđuju. Ukupan iznos gornje granice odobrenih sredstava za preuzimanje obveza za naslov 3. ne mijenja se.
Iznos ispod gornje granice za naslov 3. prilagođava se treći put u okviru tehničke prilagodbe VFO-a za 2023.
Rok do kojeg su države članice Komisiji trebale dostaviti obavijesti o prijenosu bio je 1. kolovoza 2021. Rezultat je utvrđen u delegiranim uredbama Komisije 2022/42 od 8. studenoga 2021. i 2022/648 od 15. veljače 2022. Tim su prijenosima obuhvaćeni smanjenje plaćanja i fleksibilnost među stupovima u skladu s člankom 11. stavkom 1., člankom 11. stavkom 6. četvrtim podstavkom, člankom 14. stavkom 1. sedmim podstavkom i člankom 14. stavkom 2. sedmim podstavkom Uredbe (EU) br. 1307/2013. Te izmjene utječu na primjenu Uredbe (EU) 2021/2115 za 2023.
Izmjene iznosa ispod gornje granice za naslov 3. u tekućim cijenama preračunate su u cijene iz 2018. radi prilagodbe tablice višegodišnjeg financijskog okvira, koja je izražena u cijenama iz 2018. U tu svrhu neto iznos prijenosâ najprije se preračunava u cijene iz 2018. na temelju fiksnog godišnjeg deflatora od 2 %. Taj se rezultat zatim zaokružuje naviše kako bi se prilagođeni iznos ispod gornje granice iskazao u milijunima eura. Zaokruživanje naviše nužno je kako bi se osiguralo da je iznos ispod gornje granice VFO-a uvijek viši od neto iznosa raspoloživog za rashode u godišnjem proračunu za Europski fond za jamstva u poljoprivredi (EFJP). Neznatna razlika koja tako nastaje ne čini raspoloživu razliku do gornje granice, nego proizlazi isključivo iz postupka zaokruživanja. Komisija će se za svaki godišnji proračun služiti točnim neto iznosom raspoloživim za rashode EFJP-a.
U tablici u nastavku prikazan je neto rezultat (u milijunima eura) prijenosâ između dva stupa ZPP-a i njihov učinak na iznos ispod gornje granice za naslov 3.
|
Iznos ispod gornje granice za EFJP (rashodi povezani s tržištem i izravna plaćanja) nakon prijenosâ, u sadašnjim cijenama i cijenama iz 2018.
|
|
|
2021.
|
2022.
|
2023.
|
2024.
|
2025.
|
2026.
|
2027.
|
2021.–2027.
|
|
|
– u tekućim cijenama –
|
|
Početni iznos ispod gornje granice za naslov 3.
|
40 925,000
|
41 257,000
|
41 518,000
|
41 649,000
|
41 782,000
|
41 913,000
|
42 047,000
|
291 091,000
|
|
Iznos ispod gornje granice za naslov 3. utvrđen u posljednjoj tehničkoj prilagodbi (2022.)
|
40 368,000
|
41 257,000
|
41 518,000
|
41 649,000
|
41 782,000
|
41 913,000
|
42 047,000
|
290 534,000
|
|
Neto prijenosi do danas
|
–557,046
|
–618,811
|
|
|
|
|
|
–1 175,857
|
|
Neto prijenos u okviru sadašnje tehničke prilagodbe (2023.)
|
|
|
–825,789
|
|
|
|
|
–825,789
|
|
Ukupni neto prijenosi (iz prvog u drugi stup) u usporedbi s početnim iznosom ispod gornje granice
|
–557,046
|
–618,811
|
–825,789
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
–2 001,646
|
|
Neto iznos raspoloživ za EFJP nakon svih prijenosa
|
40 367,954
|
40 638,189
|
40 692,211
|
41 649,000
|
41 782,000
|
41 913,000
|
42 047,000
|
289 089,354
|
|
Iznos ispod gornje granice za naslov 3. nakon prijenosâ
|
40 368,000
|
40 639,000
|
40 693,000
|
41 649,000
|
41 782,000
|
41 913,000
|
42 047,000
|
289 091,000
|
|
Razlika zbog zaokruživanja
|
0,046
|
0,811
|
0,789
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
1,646
|
|
Razlika u odnosu na početni iznos ispod gornje granice nakon svih prijenosa
|
–557,000
|
–618,000
|
–825,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
–2 000,000
|
|
|
– u cijenama iz 2018. –
|
|
Početni iznos ispod gornje granice za naslov 3.
|
38 564,000
|
38 115,000
|
37 604,000
|
36 983,000
|
36 373,000
|
35 772,000
|
35 183,000
|
258 594,000
|
|
Iznos ispod gornje granice za naslov 3. utvrđen u posljednjoj tehničkoj prilagodbi (2022.)
|
38 040,000
|
38 115,000
|
37 604,000
|
36 983,000
|
36 373,000
|
35 772,000
|
35 183,000
|
258 070,000
|
|
Neto prijenosi do danas
|
–524,375
|
–571,595
|
|
|
|
|
|
–1 095,970
|
|
Neto prijenos u okviru sadašnje tehničke prilagodbe (2023.)
|
|
|
–747,811
|
|
|
|
|
–747,811
|
|
Ukupni neto prijenosi (iz prvog u drugi stup) u usporedbi s početnim iznosom ispod gornje granice
|
–524,375
|
–571,595
|
–747,811
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
–1 843,781
|
|
Neto iznos raspoloživ za EFJP nakon svih prijenosa
|
38 039,625
|
37 543,405
|
36 856,189
|
36 983,000
|
36 373,000
|
35 772,000
|
35 183,000
|
256 750,219
|
|
Iznos ispod gornje granice za naslov 3. nakon prijenosâ
|
38 040,000
|
37 544,000
|
36 857,000
|
36 983,000
|
36 373,000
|
35 772,000
|
35 183,000
|
256 752,000
|
|
Razlika zbog zaokruživanja
|
0,375
|
0,595
|
0,811
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
1,781
|
|
Razlika u odnosu na početni iznos ispod gornje granice nakon svih prijenosa
|
–524,000
|
–571,000
|
–747,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
–1 842,000
|
2.3.Prilagodbe za specifične programe u skladu s člankom 5. stavkom 2. Uredbe o VFO-u
U skladu s člankom 5. stavkom 2. i člankom 4. stavkom 1. točkom (e) Uredbe o VFO-u ova Komunikacija uključuje izračun za 2023. dodatnih dodijeljenih sredstava za specifične programe iz Priloga II. Uredbi o VFO-u te posljedične prilagodbe naviše gornjih granica za odobrena sredstva za preuzimanje obveza i za odobrena sredstva za plaćanje.
Za 2021. prihodi od novčanih kazni (i pripadajućih kamata) izrečenih na temelju uredbi Vijeća (EZ) br. 1/2003 i (EZ) br. 139/2004 koji su do kraja godine evidentirani kao proračunski prihodi iznose 1 233 milijuna EUR (1 117 milijuna EUR u cijenama iz 2018.). Taj je iznos ispod minimalnog praga od 1 500 milijuna EUR u cijenama iz 2018. Stoga ukupni iznos prilagodbe za 2023. u cijenama iz 2018. odgovara minimalnom pragu.
Prilagodba u tekućim cijenama iznosi 1 657 milijuna EUR nakon primjene godišnjeg deflatora od 2 % i zaokruživanja naviše na milijune eura u skladu s načinom na koji su izražene gornje granice VFO-a. Taj iznos odgovara prilagodbi naviše ukupne gornje granice odobrenih sredstava za preuzimanje obveza i gornje granice odobrenih sredstava za plaćanje za 2023.
Raščlamba prilagodbe po naslovima i programima VFO-a temelji se na stupcu „Ključ za raspodjelu” Priloga II. Uredbi o VFO-u. Prilagodbe pojedinačnih gornjih granica za odobrena sredstva za preuzimanje obveza zaokružene su na najbliži milijun eura.
|
GORNJA GRANICA ZA PREUZIMANJE OBVEZA:
|
Tekuće cijene
|
Cijene iz 2018.
|
|
1. Jedinstveno tržište, inovacije i digitalizacija
|
602 000 000
|
545 000 000
|
|
Obzor Europa
|
451 500 000
|
408 750 000
|
|
Fond InvestEU
|
150 500 000
|
136 250 000
|
|
2.b Otpornost i vrijednosti
|
904 000 000
|
819 000 000
|
|
EU za zdravlje
|
437 302 384
|
395 912 558
|
|
Erasmus+
|
256 202 383
|
232 112 557
|
|
Kreativna Europa
|
90 317 140
|
81 824 931
|
|
Prava i vrijednosti
|
120 478 093
|
109 149 954
|
|
4. Migracije i upravljanje granicama
|
151 000 000
|
136 000 000
|
|
Fond za integrirano upravljanje granicama
|
151 000 000
|
136 000 000
|
|
Ukupna gornja granica za obveze
|
1 657 000 000
|
1 500 000 000
|
|
GORNJA GRANICA ZA PLAĆANJE
|
1 657 000 000
|
1 500 000 000
|
2.4.Prilagodba gornje granice za plaćanje u skladu s člankom 4. stavkom 1. točkom (d) i člankom 11. stavkom 1. točkom (b) – jedinstveni instrument za razliku do gornje granice
U skladu s člankom 4. stavkom 1. točkom (d) Uredbe o VFO-u u okviru tehničke prilagodbe navodi se iznos prilagodbe gornje granice odobrenih sredstava za plaćanje u okviru jedinstvenog instrumenta za razliku do gornje granice iz članka 11. stavka 1. prvog podstavka točke (b).
U skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (b) ta se prilagodba prvi put provodi 2022. radi tehničke prilagodbe 2023.
Gornja granica za plaćanje za 2021. iznosila je 166 140 milijuna EUR u tekućim cijenama. Plaćanja izvršena u 2021. iznose 165 587 milijuna EUR. Tom iznosu moraju se dodati prijenosi iz 2021. u 2022. (2 226 milijuna EUR) jer se smatraju izvršenima.
Plaćanja i prijenosi povezani s posebnim instrumentima (4 316 milijuna EUR) isključeni su iz izvršenja jer se smatra da su iznad gornjih granica VFO-a u skladu s člankom 3. stavkom 2. Uredbe o VFO-u. Stoga izvršenje koje se uzima u obzir pri izračunu jedinstvenog instrumenta za razliku do gornje granice iznosi 163 496 milijuna EUR.
Preostala razlika do gornje granice za plaćanje za 2021. iznosi 2 644 milijuna EUR u tekućim cijenama.
U tablici u nastavku navedene su pojedinosti o izračunu dijela jedinstvenog instrumenta za razliku do gornje granice u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (b).
|
Jedinstveni instrument za razliku do gornje granice (SMI), dio u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (b) (plaćanja)
|
|
u milijunima EUR
|
|
2021.
|
|
|
|
|
|
(1)
|
Gornja granica odobrenih sredstava za plaćanje (u cijenama iz 2018.) prije dijela SMI-ja u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (b)
|
156 557,0
|
|
(2)
|
Gornja granica odobrenih sredstava za plaćanje (u tekućim cijenama) prije dijela SMI-ja u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (b)
|
166 140,0
|
|
(3)
|
Mobilizacija dijela SMI-ja u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (c) u plaćanjima (+/-)
|
0,0
|
|
(4) = (2) + (3)
|
UKUPNA GORNJA GRANICA ZA USPOREDBU IZVRŠENJA IZGLASANOG PRORAČUNA
|
166 140,0
|
|
(5)
|
Izvršena plaćanja na temelju izglasanog proračuna
|
165 586,5
|
|
(6)
|
Izvršena plaćanja na temelju izglasanog proračuna za Europski fond za prilagodbu globalizaciji (EGF)
|
9,7
|
|
(7)
|
Izvršena plaćanja na temelju izglasanog proračuna za Pričuvu za solidarnost i pomoć u nuždi (SEAR) – Fond solidarnosti EU-a (FSEU)
|
791,4
|
|
(8)
|
Izvršena plaćanja na temelju izglasanog proračuna za Pričuvu za solidarnost i pomoć u nuždi (SEAR) – Pričuvu za pomoć u nuždi (EAR)
|
455,5
|
|
(9)
|
Izvršena plaćanja na temelju izglasanog proračuna za Pričuvu za prilagodbu Brexitu
|
407,2
|
|
(10)
|
Izvršena plaćanja na temelju izglasanog proračuna za Instrument fleksibilnosti
|
1 286,6
|
|
(11) = (6) + (7) + (8) +
+ (9) + (10)
|
Izvršena plaćanja na temelju izglasanog proračuna za posebne instrumente
|
2 950,4
|
|
(12)
|
Prijenosi iz godine n u godinu n+1
|
2 225,5
|
|
(13)
|
Prijenosi iz godine n u godinu n+1 za EGF
|
0,0
|
|
(14)
|
Prijenosi iz godine n u godinu n+1 za SEAR
|
74,5
|
|
(15)
|
Prijenosi iz godine n u godinu n+1 za Pričuvu za prilagodbu Brexitu
|
1 290,7
|
|
(16) = (13) + (14) + (15)
|
Prijenos posebnih instrumenata
|
1 365,2
|
|
(17)
|
Prijenosi iz godine n–1 u godinu n koji su prestali vrijediti
|
0,0
|
|
(18)
|
Prijenos iz godine n–1 u godinu n za EGF koji je prestao vrijediti
|
0,0
|
|
(19)
|
Prijenos iz godine n–1 u godinu n za SEAR koji je prestao vrijediti
|
0,0
|
|
(20)
|
Prijenos iz godine n–1 u godinu n za Pričuvu za prilagodbu Brexitu koji je prestao vrijediti
|
0,0
|
|
(21) = (18) + (19) + (20)
|
Prijenos posebnih instrumenata koji je prestao vrijediti
|
0,0
|
|
(22) = (5) + (12) – (17)
|
UKUPNO IZVRŠENA PLAĆANJA n + PRIJENOS IZ GODINE n U GODINU n+1 – PRIJENOS IZ GODINE n-1 KOJI JE PRESTAO VRIJEDITI
|
167 812,0
|
|
(23) = (11) + (16) – (21)
|
Posebni instrumenti: ukupno izvršenje + prijenos – prijenos koji je prestao vrijediti
|
4 315,6
|
|
(24) = (4) – (22) + (23)
|
Preostala razlika do gornje granice
|
2 643,6
|
|
(25) = (24) zaokruženo na milijune
|
Jedinstveni instrument za razliku do gornje granice, dio u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (b)
(u tekućim cijenama)
|
2 644,0
|
|
(26) = (25) prilagođeno cijenama iz 2018. primjenom deflatora od 2 % i zaokruženo na milijune
|
Jedinstveni instrument za razliku do gornje granice, dio u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (b)
(u cijenama iz 2018.)
|
2 492,0
|
Dio SMI-ja u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (b) u cijenama iz 2018. iznosi 2 492 milijuna EUR. Uzimajući u obzir odredbe članka 11. stavka 3., gornja granica za plaćanje u 2021. smanjuje se za taj iznos. Iznos dijela SMI-ja u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (b) prenosi se na gornje granice za plaćanja za 2022. (1 246 milijuna EUR) i 2023. (1 246 milijuna EUR). To rezultira nepromijenjenom ukupnom gornjom granicom za plaćanje za razdoblje 2021.–2027. u cijenama iz 2018.
U skladu s člankom 4. stavkom 2. Uredbe o VFO-u za izračun dijela jedinstvenog instrumenta za razliku do gornje granice u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (b). i odgovarajuće prilagodbe gornje granice za plaćanje primjenjuje se deflator od 2 %. Gornja granica u tekućim cijenama za 2021. stoga je smanjena za 2 644 milijuna EUR, a gornja granica u tekućim cijenama povećana je za 1 349 milijuna EUR za 2022. i 1 376 milijuna EUR za 2023. Zbog primjene članka 11. stavka 1. točke (b) ukupna gornja granica za plaćanje u tekućim cijenama za razdoblje 2021.–2027. iznosi 1 196 916 milijuna EUR.
U tablici u nastavku prikazane su pojedinosti o prilagodbi gornje granice za plaćanje koja proizlazi iz provedbe odredaba članka 11. stavka 1. točke (b).
|
Prilagodba gornjih granica dijela SMI-ja u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (b)
|
2021.
|
2022.
|
2023.
|
2024.
|
2025.
|
2026.
|
2027.
|
2021.–2027.
|
|
Početna gornja granica za plaćanje (Prilog I. Uredbi 2020/2093)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Cijene iz 2018.
|
156 557
|
154 822
|
149 936
|
149 936
|
149 936
|
149 936
|
149 936
|
1 061 058
|
|
Tekuće cijene
|
166 140
|
167 585
|
165 542
|
168 853
|
172 230
|
175 674
|
179 187
|
1 195 211
|
|
Gornja granica za plaćanje kako je zadnje prilagođena (prilagodba u skladu s člankom 7., COM(2022) 80 od 28. siječnja 2022.),
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Cijene iz 2018.
|
156 557
|
156 322
|
149 936
|
149 936
|
149 936
|
149 936
|
149 936
|
1 062 558
|
|
Tekuće cijene
|
166 140
|
169 209
|
165 542
|
168 853
|
172 230
|
175 674
|
179 187
|
1 196 835
|
|
Jedinstveni instrument za razliku do gornje granice, dio u skladu sa stavkom 1. točkom (b) iz 2021.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
prilagodba gornje granice za plaćanje (u cijenama iz 2018.)
|
–2 492
|
1 246
|
1 246
|
|
|
|
|
0
|
|
prilagodba gornje granice za plaćanje (u tekućim cijenama)
|
–2 644
|
1 349
|
1 376
|
|
|
|
|
81
|
|
Prilagođena gornja granica za plaćanje u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (b) (tehnička prilagodba za 2023.)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Cijene iz 2018.
|
154 067
|
157 568
|
151 182
|
149 936
|
149 936
|
149 936
|
149 936
|
1 062 558
|
|
Tekuće cijene
|
163 496
|
170 558
|
166 918
|
168 853
|
172 230
|
175 674
|
179 187
|
1 196 916
|
3.Posebni instrumenti
Na posebne instrumente ne primjenjuju se gornje granice rashoda višegodišnjeg financijskog okvira za razdoblje 2021.–2027. Cilj je tih instrumenata moći brzo odgovoriti na izvanredne ili nepredviđene događaje i omogućiti određeni stupanj fleksibilnosti izvan dogovorenih gornjih granica rashoda, uz određena ograničenja utvrđena u Uredbi o VFO-u.
3.1.Tematski posebni instrumenti
3.1.1.Europski fond za prilagodbu globalizaciji
U skladu s člankom 8. Uredbe o VFO-u Europski fond za prilagodbu globalizaciji za radnike koji su proglašeni viškom (EGF) može se mobilizirati do maksimalnog godišnjeg iznosa od 186 milijuna EUR u cijenama iz 2018., odnosno 205,4 milijuna EUR u tekućim cijenama za 2023. Neiskorišteni iznosi iz prethodnih godina ne mogu se prenijeti.
U tablici u nastavku navedene su pojedinosti o godišnjim raspoloživim sredstvima iz EGF-a i njihovoj mobilizaciji 2021.
|
Europski fond za prilagodbu globalizaciji za radnike koji su proglašeni viškom (EGF) – obveze
|
|
u milijunima EUR
|
|
|
2021.
|
2022.
|
2023.
|
2024.
|
2025.
|
2026.
|
2027.
|
Ukupno
|
|
Godišnji iznosi u cijenama iz 2018.
|
186,0
|
186,0
|
186,0
|
186,0
|
186,0
|
186,0
|
186,0
|
1 302,0
|
|
Godišnji iznosi u tekućim cijenama
|
197,4
|
201,3
|
205,4
|
209,5
|
213,7
|
217,9
|
222,3
|
1 467,4
|
|
Godišnja mobilizacija
|
24,0
|
|
|
|
|
|
|
24,0
|
|
Prestalo vrijediti
|
173,4
|
|
|
|
|
|
|
173,4
|
3.1.2.Pričuva za solidarnost i pomoć u nuždi
U skladu s člankom 9. Uredbe o VFO-u pričuva za solidarnost i pomoć u nuždi (SEAR) može se mobilizirati do maksimalnog iznosa od 1 200 milijuna EUR godišnje u cijenama iz 2018., odnosno 1 324,9 milijuna EUR u tekućim cijenama za 2023. Bilo koji dio neiskorištenog iznosa iz prethodne godine može se prenijeti u iduću godinu. Prvo se troši dio godišnjeg iznosa koji proizlazi iz prethodne godine. Bilo koji dio godišnjeg iznosa iz godine n koji nije iskorišten u godini n+1 prestaje važiti.
Iznos od 40 776 273 EUR, koji je na kraju 2021. ostao neiskorišten, prenesen je iz 2021. u 2022.
U tablici u nastavku navedene su pojedinosti o godišnjim raspoloživim sredstvima iz SEAR-a i njihovoj mobilizaciji.
|
Pričuva za solidarnost i pomoć u nuždi (SEAR) – obveze
|
|
u milijunima EUR
|
|
|
2021.
|
2022.
|
2023.
|
2024.
|
2025.
|
2026.
|
2027.
|
Ukupno
|
|
Godišnji iznosi u cijenama iz 2018.
|
1 200,0
|
1 200,0
|
1 200,0
|
1 200,0
|
1 200,0
|
1 200,0
|
1 200,0
|
8 400,0
|
|
Godišnji iznosi u tekućim cijenama
|
1 273,5
|
1 298,9
|
1 324,9
|
1 351,4
|
1 378,4
|
1 406,0
|
1 434,1
|
9 467,2
|
|
Preneseno iz prethodne godine
|
48,0
|
40,8
|
|
|
|
|
|
|
|
Unaprijed izdano iz sljedeće godine (FSEU)
|
–
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Godišnja mobilizacija
|
1 280,7
|
|
|
|
|
|
|
1 280,7
|
|
Preneseno u sljedeću godinu
|
40,8
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Prestalo vrijediti
|
–
|
|
|
|
|
|
|
|
3.1.3.Pričuva za prilagodbu Brexitu
U skladu s člankom 10. Uredbe o VFO-u pričuva za prilagodbu Brexitu može se u razdoblju 2021.–2027. mobilizirati u ukupnom iznosu od najviše 5 000 milijuna EUR u cijenama iz 2018. ili 5 470,4 milijuna EUR u tekućim cijenama podložno i u skladu s uvjetima utvrđenima u relevantnom instrumentu.
Profil godišnjih iznosa za pričuvu za prilagodbu Brexitu utvrđuje se u relevantnom temeljnom aktu. U tablici u nastavku prikazane su pojedinosti o godišnjem profilu dodjele ukupnog iznosa odobrenih sredstava za preuzimanje obveza i mobilizacije sredstava u 2021.:
|
Pričuva za prilagodbu Brexitu – obveze
|
|
u milijunima EUR
|
|
|
2021.
|
2022.
|
2023.
|
2024.
|
2025.
|
2026.
|
2027.
|
Ukupno
|
|
Godišnji iznosi u cijenama iz 2018.
|
1 600,0
|
1 200,0
|
1 200,0
|
|
1 000,0
|
|
|
5 000,0
|
|
Godišnji iznosi u tekućim cijenama
|
1 697,9
|
1 298,9
|
1 324,9
|
|
1 148,7
|
|
|
5 470,4
|
|
Godišnja mobilizacija
|
1 697,9
|
|
|
|
|
|
|
1 697,9
|
3.2.Netematski posebni instrumenti
3.2.1.Jedinstveni instrument za razliku do gornje granice
3.2.1.1 Iznos odobrenih sredstava za preuzimanje obveza dostupan u okviru dijela jedinstvenog instrumenta za razliku do gornje granice u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (a)
U skladu s člankom 4. stavkom 1. točkom (c) Uredbe o VFO-u Komisija u okviru godišnje tehničke prilagodbe VFO-a izračunava i priopćuje iznos odobrenih sredstava za preuzimanje obveza raspoloživih u okviru jedinstvenog instrumenta za razliku do gornje granice iz članka 11. stavka 1. prvog podstavka točke (a). U ovoj se Komunikaciji taj iznos izračunava prvi put.
Člankom 11. stavkom 1. točkom (a) Uredbe o VFO-u predviđa se da će razlike koje preostaju do gornjih granica VFO-a za odobrena sredstva za preuzimanje obveza za godinu n–1 biti stavljene na raspolaganje iznad gornjih granica VFO-a za odobrena sredstva za preuzimanje obveza za razdoblje 2022.–2027.
U konačnom godišnjem proračunu EU-a za 2021. preostala raspoloživa razlika do gornje granice za preuzimanje obveza iznosi 629,0 milijuna EUR u tekućim cijenama. Obveze za posebne instrumente (uključujući mobilizaciju dijela SMI-ja u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (a) i dijela SMI-ja u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (c)) ne uzimaju se u obzir jer se unose u proračun iznad gornjih granica VFO-a u skladu s člankom 2. stavkom 2. Uredbe o VFO-u.
U skladu s člankom 4. stavkom 2. Uredbe o VFO-u za izračun tehničke prilagodbe primjenjuje se godišnji fiksni deflator od 2 %. Preostala razlika iz 2021. koja se stavlja na raspolaganje za 2022. iznosi 629,0 milijuna EUR u tekućim cijenama u 2021. ili 641,5 milijuna EUR u tekućim cijenama u 2022. Ako se ne iskoristi 2022., SMI dostupan 2023. stoga će iznositi 654,4 milijuna EUR (u tekućim cijenama 2023.).
U tablici u nastavku navedene su pojedinosti o izračunu jedinstvenog instrumenta za razliku do gornje granice iz 2021.
|
|
SMI u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (a) – iz 2021.
|
|
|
u milijunima EUR – tekuće cijene
|
|
(1)
|
Gornja granica za odobrena sredstva za preuzimanje obveza za 2021. (na dan 31.12.2021.)
|
163 483,000
|
|
(2)
|
Ukupna odobrena sredstva u proračunu za 2021.
|
166 833,206
|
|
(3) = (4) + (5) + (6) +
+ (7) + (8) + (9)
|
od čega za posebne instrumente:
|
3 979,172
|
|
(4)
|
SEAR (Fond solidarnosti Europske unije + pričuva za pomoć u nuždi)
|
1 321,432
|
|
(5)
|
Europski fond za prilagodbu globalizaciji
|
197,385
|
|
(6)
|
Pričuva za prilagodbu Brexitu
|
1 697,933
|
|
(7)
|
Instrument fleksibilnosti
|
762,423
|
|
(8)
|
SMI u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (c) mobiliziran 2021. (bez prijeboja izvršenog 2021.)
|
–
|
|
(9)
|
Dio SMI-ja u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (a) mobiliziran 2021.
|
nije primjenjivo
|
|
(10)= (1) – (2) + (3)
|
Dio SMI-ja u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (a) za 2021. (u tekućim cijenama)
|
628,966
|
|
(11)
|
Dio SMI-ja u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (a) (u cijenama iz 2018.)
|
592,689
|
|
(12) = (10) * 1,02
|
Dio SMI-ja u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (a) dostupan 2022. (u tekućim cijenama)
|
641,545
|
|
(13) = (12) * 1,02
|
Dio SMI-ja u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (a) dostupan 2023. (u tekućim cijenama)
|
654,376
|
3.2.1.2. Ukupni maksimalni iznosi obveza i plaćanja koji se mogu mobilizirati u okviru dijela jedinstvenog instrumenta za razliku do gornje granice u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (a) i dijela u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom (c).
Ukupan je maksimalni iznos iz članka 11. stavka 2. prvog podstavka točke (a) 0,04 % BND-a EU-a, što odgovara iznosu od 6 537,0 milijuna EUR u 2023.
Ukupan je maksimalni iznos iz članka 11. stavka 2. prvog podstavka točke (b) 0,03 % BND-a EU-a, što odgovara iznosu od 4 902,8 milijuna EUR u 2023.
3.2.2.Instrument fleksibilnosti
U skladu s člankom 12. Uredbe o VFO-u instrument fleksibilnosti može se mobilizirati do maksimalnog godišnjeg iznosa od 915 milijuna EUR u cijenama iz 2018., odnosno 1 010,2 milijuna EUR u tekućim cijenama za 2023. Bilo koji dio neiskorištenih godišnjih iznosa iz prethodne dvije godine može se prenijeti.
U tablici u nastavku navedene su pojedinosti o godišnjim raspoloživim sredstvima i mobilizaciji instrumenta fleksibilnosti u odobrenim sredstvima za preuzimanje obveza do iznosa donesenog proračuna za 2022.
|
Instrument fleksibilnosti
|
|
u milijunima EUR
|
|
|
2021.
|
2022.
|
2023.
|
2024.
|
2025.
|
2026.
|
2027.
|
Ukupno
|
|
Godišnji iznosi u cijenama iz 2018.
|
915,0
|
915,0
|
915,0
|
915,0
|
915,0
|
915,0
|
915,0
|
6 405,0
|
|
Godišnji iznosi u tekućim cijenama
|
971,0
|
990,4
|
1 010,2
|
1 030,4
|
1 051,0
|
1 072,1
|
1 093,5
|
7 218,7
|
|
Preneseno iz prethodne godine
|
–
|
208,6
|
|
|
|
|
|
|
|
Godišnja mobilizacija
|
762,4
|
368,4
|
|
|
|
|
|
1 130,9
|
|
Preneseno u sljedeću godinu
|
208,6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Prestalo vrijediti
|
–
|
|
|
|
|
|
|
|
Raspored plaćanja za mobilizaciju instrumenta fleksibilnosti do iznosa donesenog proračuna za 2022. i nepodmirenih iznosa koji proizlaze iz mobilizacija na temelju višegodišnjeg financijskog okvira za razdoblje 2014.–2020. naveden je u sljedećoj tablici:
|
Instrument fleksibilnosti – profil plaćanja (u tekućim cijenama)
|
|
u milijunima EUR
|
|
Godina mobilizacije
|
2021.
|
2022.
|
2023.
|
2024.
|
2025.
|
2026.
|
2027.
|
Ukupno
|
|
VFO za razdoblje 2014.–2020.
|
583,0
|
207,1
|
122,2
|
0,0
|
0,0
|
0,0
|
0,0
|
912,3
|
|
2021.
|
703,5
|
40,9
|
10,3
|
7,6
|
0,0
|
0,0
|
0,0
|
762,4
|
|
2022.
|
|
219,2
|
62,7
|
49,8
|
36,7
|
|
|
368,4
|
|
Ukupno
|
1 286,6
|
467,2
|
195,2
|
57,4
|
36,7
|
0,0
|
0,0
|
2 043, 2
|
4.Sažeta tablica i zaključci
U tablici u nastavku sažeto su prikazane promjene gornjih granica odobrenih sredstava za preuzimanje obveza i odobrenih sredstava za plaćanje u višegodišnjem financijskom okviru na temelju članka 2. stavka 1., članka 5. i članka 11. stavka 1. točke (b) Uredbe o VFO-u u sadašnjim cijenama i u cijenama iz 2018. kako su navedene u ovoj Komunikaciji:
|
u milijunima EUR – tekuće cijene
|
2021.
|
2022.
|
2023.
|
2024.
|
2025.
|
2026.
|
2027.
|
2021.–2027.
|
|
1. Jedinstveno tržište, inovacije i digitalizacija
|
|
|
602
|
|
|
|
|
602
|
|
2. Kohezija, otpornost i vrijednosti
|
|
|
904
|
|
|
|
|
904
|
|
2.a Ekonomska, socijalna i teritorijalna kohezija
|
|
|
|
|
|
|
|
0
|
|
2.b Otpornost i vrijednosti
|
|
|
904
|
|
|
|
|
904
|
|
3. Prirodni resursi i okoliš
|
|
|
|
|
|
|
|
0
|
|
od čega: rashodi povezani s tržištem i izravna plaćanja
|
|
|
–825
|
|
|
|
|
–825
|
|
4. Migracije i upravljanje granicama
|
|
|
151
|
|
|
|
|
151
|
|
5. Sigurnost i obrana
|
|
|
|
|
|
|
|
0
|
|
6. Susjedstvo i svijet
|
|
|
|
|
|
|
|
0
|
|
7. Europska javna uprava
|
|
|
|
|
|
|
|
0
|
|
od čega: administrativni rashodi institucija
|
|
|
|
|
|
|
|
0
|
|
Ukupna promjena odobrenih sredstava za preuzimanje obveza
|
0
|
0
|
1 657
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1 657
|
|
Ukupna promjena odobrenih sredstava za plaćanje
|
–2 644
|
1 349
|
3 033
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1 738
|
|
u milijunima EUR – cijene iz 2018.
|
2021.
|
2022.
|
2023.
|
2024.
|
2025.
|
2026.
|
2027.
|
2021.–2027.
|
|
1. Jedinstveno tržište, inovacije i digitalizacija
|
|
|
545
|
|
|
|
|
545
|
|
2. Kohezija, otpornost i vrijednosti
|
|
|
819
|
|
|
|
|
819
|
|
2.a Ekonomska, socijalna i teritorijalna kohezija
|
|
|
|
|
|
|
|
0
|
|
2.b Otpornost i vrijednosti
|
|
|
819
|
|
|
|
|
819
|
|
3. Prirodni resursi i okoliš
|
|
|
|
|
|
|
|
0
|
|
od čega: rashodi povezani s tržištem i izravna plaćanja
|
|
|
–747
|
|
|
|
|
–747
|
|
4. Migracije i upravljanje granicama
|
|
|
136
|
|
|
|
|
136
|
|
5. Sigurnost i obrana
|
|
|
|
|
|
|
|
0
|
|
6. Susjedstvo i svijet
|
|
|
|
|
|
|
|
0
|
|
7. Europska javna uprava
|
|
|
|
|
|
|
|
0
|
|
od čega: administrativni rashodi institucija
|
|
|
|
|
|
|
|
0
|
|
Ukupna promjena odobrenih sredstava za preuzimanje obveza
|
0
|
0
|
1 500
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1 500
|
|
Ukupna promjena odobrenih sredstava za plaćanje
|
–2 492
|
1 246
|
2 746
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1 500
|