52012DC0017

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU ZA LETO 2010 O ŽIVILIH IN ŽIVILSKIH SESTAVINAH, OBSEVANIH Z IONIZIRAJOČIM SEVANJEM /* COM/2012/017 konč. */


POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

ZA LETO 2010 O ŽIVILIH IN ŽIVILSKIH SESTAVINAH, OBSEVANIH Z IONIZIRAJOČIM SEVANJEM

1.           Pravna podlaga in ozadje

Člen 7(3) Direktive 1999/2/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. februarja 1999 o približevanju zakonodaje držav članic o živilih in živilskih sestavinah, obsevanih z ionizirajočim sevanjem[1], določa, da države članice vsako leto predložijo Komisiji:

– rezultate pregledov objektov za obsevanje, zlasti kar zadeva skupine in količine obsevanih živil in živilskih sestavin ter uporabljenih doz,

ter

– rezultate pregledov v fazi trženja proizvodov in postopke za ugotavljanje obsevanosti z ionizirajočim sevanjem.

Člen 7(4) Direktive določa, da Komisija v Uradnem listu Evropske unije objavi:

– podrobne podatke o odobrenih objektih za obsevanje v državah članicah in vse spremembe njihovega statusa,

– poročilo na podlagi informacij, ki jih predložijo nacionalni nadzorni organi.

To poročilo zajema obdobje od 1. januarja 2010 do 31. decembra 2010. Poročilo vsebuje zbirko informacij, ki jih je 27 držav članic predložilo Komisiji.

Informacije o splošnih vidikih obsevanja živil so na voljo na spletišču Generalnega direktorata Evropske komisije za zdravje in potrošnike[2].

1.1.    Objekti za obsevanje

V skladu s členom 3(2) Direktive 1999/2/ES se lahko živila in živilske sestavine obsevajo le v odobrenih objektih za obsevanje. Odobritve za objekte v EU izdajajo pristojni organi držav članic. V skladu s členom 7(1) morajo države članice Komisijo obvestiti o odobrenih objektih za obsevanje.

Živila in živilske sestavine se smejo obsevati samo z naslednjimi viri:

– gama žarki iz radionuklidov 60Co ali 137Cs;

– rentgenskimi žarki iz naprav, ki delujejo na ravni nominalne energije (največje kvantne energije) 5 MeV ali pod njo;

– elektroni iz naprav, ki delujejo na ravni nominalne energije (največje kvantne energije) 10 MeV ali pod njo.

Seznam odobrenih objektov za obsevanje v državah članicah je objavila Komisija[3].

1.2.    Obsevana živila in živilske sestavine

Obsevanje posušenih aromatičnih zelišč, začimb in vrtnih zelišč v EU je dovoljeno z Direktivo 1999/3/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. februarja 1999 o izdelavi seznama Skupnosti za živila in živilske sestavine, obsevane z ionizirajočim sevanjem[4]. Poleg tega je 7 držav članic uradno sporočilo, da ohranjajo nacionalna dovoljenja za nekatera živila in živilske sestavine v skladu s členom 4(4) Direktive 1999/2/ES. Seznam nacionalnih dovoljenj je objavila Komisija[5].

Vsa obsevana živila, ki vsebujejo eno ali več obsevanih živilskih sestavin, morajo biti označena z izrazom „obsevano“ ali „obsevano z ionizirajočim sevanjem“. Če se obsevani proizvod uporablja kot sestavina v sestavljenem živilu, sta enaka izraza navedena poleg njegove oznake na seznamu sestavin. Kadar gre za proizvode, ki se prodajajo v razsutem stanju, se ta izraza navedeta skupaj z imenom proizvoda na označbi ali obvestilu na zabojniku, v katerem so proizvodi, ali poleg njega.

Za izvajanje pravilnega označevanja ali odkrivanje proizvodov brez odobritve je Evropski odbor za standardizacijo (CEN) na podlagi mandata Evropske komisije standardiziral več analitskih metod.

2.           Rezultati pregledov objektov za obsevanje

Ta oddelek poročila obravnava rezultate pregledov objektov za obsevanje, zlasti kar zadeva skupine in količine obsevanih proizvodov ter uporabljene doze. Glede na informacije držav članic so pregledi, ki so jih izvedli pristojni organi, potrdili skladnost objektov za obsevanje z zahtevami Direktive 1999/2/ES.

V naslednjih razpredelnicah so prikazane skupine in količine proizvodov, obsevanih v odobrenih objektih v državah članicah EU leta 2010.

2.1.    Belgija

Odobren je en objekt.

Skupina proizvodov || Obsevana količina (t) || Povprečna absorbirana doza (kGy)

Žabji kraki || 3 572,168 || 5

Meso || 4,244 || 6–8

Perutnina || 1 481,779 || 5

Ribe in lupinarji || 101,652 || 3–5

Zelišča in začimbe || 285,194 || 6–9

Dehidrirana kri || 178,442 || 6–9

Vrtnine || 14,58 || 3–5

Škrob || 0,418 || 3

Jajca v prahu || 0,425 || 3

Drugo || 201,165 || 0–10

Skupaj || 5 840,067 ||

2.2.    Bolgarija

Odobrena sta dva objekta. Od tega je en objekt nov, registriran leta 2010. Leta 2010 ni bilo obsevano nobeno živilo.

2.3.    Češka

Odobren je en objekt.

Skupina proizvodov || Obsevana količina (t) || Povprečna absorbirana doza (kGy)

Posušena aromatična zelišča, začimbe in vrtna zelišča || 26,7 || 5–10

Skupaj || 26,7 ||

2.4.    Nemčija

Odobreni so štirje objekti. V enem objektu ni bilo obsevano nobeno živilo.

Skupina proizvodov || Obsevana količina (t) || Povprečna absorbirana doza (kGy)

Posušena aromatična zelišča, začimbe in vrtna zelišča || 127,1 || <10

Skupaj || 127,1 ||

2.5.   Španija

Odobrena sta dva objekta. Leta 2010 so bila živila in živilske sestavine obsevani samo v enem od teh objektov.

Skupina proizvodov || Obsevana količina (t) || Povprečna absorbirana doza (kGy)

Posušena aromatična zelišča, začimbe in vrtna zelišča || 369,2 || <10

Skupaj || 369,2 ||

2.6.    Estonija

Leta 2010 je odobren in registriran en objekt.

Skupina proizvodov || Obsevana količina (t) || Povprečna absorbirana doza (kGy)

Posušena aromatična zelišča, začimbe in vrtna zelišča || 10 || 10

Skupaj || 10 ||

2.7.    Francija

Odobrenih je pet objektov. Od tega v enem objektu od konca leta 2010 živila niso bila več obsevana.

Skupina proizvodov || Obsevana količina (t) || Povprečna absorbirana doza (kGy)

Perutnina || 463,021 || 5

Arabski gumi || 85,207 || 3

Zelišča, začimbe in sušene vrtnine || 1,892 || 10

Zamrznjeni žabji kraki || 473,716 || 5

Skupaj || 1 023,84 ||

2.8.    Madžarska

Odobren je en objekt.

Skupina proizvodov || Obsevana količina (t) || Povprečna absorbirana doza (kGy)

Zelišča in začimbe || 143,1 || 5–6

Dehidrirani proizvodi || 7,6 || 6

Skupaj || 150,7 ||

2.9.    Italija

Odobren je en objekt. Leta 2010 ni bilo obsevano nobeno živilo.

2.10. Nizozemska

Odobrena sta dva objekta.

Skupina proizvodov || Obsevana količina (t) || Povprečna absorbirana doza (kGy)

Začimbe/zelišča || 329,8 || 7–7,5

Deli žab || 365,6 || 4

Perutninsko meso (zamrznjeno) || 137,3 || 5

Dehidrirane vrtnine || 481,6 || 2–4

Jajčni beljak || 160,2 || 1

Kozice (zamrznjene) || 64,1 || 3

Vzorci živil || 0,5 || 6,2–6,4

Skupaj || 1 539,1 ||

2.11. Poljska

Odobrena sta dva objekta.

Skupina proizvodov || Obsevana količina (t) || Povprečna absorbirana doza (kGy)

Suhe začimbe, sušena aromatizirana zelišča, rastlinske in koreninske začimbe || 159,6 || 5–10

Skupaj || 159,6 ||

2.12.  Romunija

Odobren je en objekt.

Skupina proizvodov || Obsevana količina (t) || Povprečna absorbirana doza (kGy)

Sušena aromatična zelišča || 17 || 8

Skupaj || 17 ||

2.13.  Združeno kraljestvo

Odobren je en objekt. Leta 2010 ni bilo obsevano nobeno živilo.

2.14. Druge države članice

V drugih državah članicah (Avstrija, Ciper, Danska, Finska, Grčija, Irska, Luksemburg, Litva, Latvija, Malta, Portugalska, Švedska, Slovenija, Slovaška) ni odobrenih objektov.

2.15.  Razpredelnica s povzetkom za EU

Naslednja razpredelnica povzema količine živil (v tonah), ki so bila v letu 2010 obsevana z ionizirajočim sevanjem v odobrenih objektih za obsevanje v Evropski uniji.

Kategorije proizvodov || BE || BG || CZ || DE || EE || ES || FR || HU || NL || PL || RO || Skupaj || %

Dehidrirana kri || 178,4 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 178,4 || 1,93

Jajčni beljak/jajca v prahu || 0,4 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 160,2 || 0 || 0 || 160,6 || 1,74

Ribe, lupinarji, kozice || 101,7 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 64,1 || 0 || 0 || 165,8 || 1,79

Žabji kraki/deli || 3 572,2 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 473,7 || 0 || 365,6 || 0 || 0 || 4 411,5 || 47,67

Arabski gumi || 0,0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 85,2 || 0 || 0 || 0 || 0 || 85,2 || 0,92

Zelišča in začimbe || 285,2 || 0 || 26,7 || 127,1 || 10 || 369,2 || 1,9 || 143,1 || 329,8 || 159,6 || 17 || 1 469,6 || 15,86

Meso || 4,2 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 4,2 || 0,05

Perutnina || 1 481,8 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 463,0 || 0 || 137,3 || 0 || 0 || 2 082,1 || 22,50

Škrob || 0,4 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0,4 || 0,00

Vrtnine || 14,6 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 14,6 || 0,16

Dehidrirani proizvodi || 0,0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 7,6 || 481,6 || 0 || 0 || 489,2 || 5,29

Drugo || 201,2 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0,5 || 0 || 0 || 201,7 || 2,18

Skupaj || 5 840,1 || 0 || 26,7 || 127,1 || 10 || 369,2 || 1 023,8 || 150,7 || 1 539,1 || 159,6 || 17 || 9 263,4 || 100,00

% od skupaj || 63,11 || 0,00 || 0,29 || 1,37 || 0,1 || 3,99 || 11,06 || 1,63 || 16,63 || 1,72 || 0,18 || 100,00 ||

3.           Rezultati pregledov v fazi trženja proizvodov in metode za ugotavljanje obsevanosti živil

Za rezultate pregledov v fazi trženja proizvodov in metode za ugotavljanje obsevanosti z ionizirajočim sevanjem so države članice predložile naslednje informacije.

3.1.   Avstrija

Analizirana živila || Število vzorcev: 134 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Zelišča in začimbe || 46 || 0 || 1 || EN 1788, EN 13751

Zeliščni čaji || 47 || 0 || 0 || EN 1788, EN 13751

Perutninsko meso || 40 || 0 || 0 || EN 1786

Skupaj || 133 || 0 || 1 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 99,25 % || 0,00 % || 0,750 % ||

3.2.    Belgija

Analizirana živila || Število vzorcev: 138 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Instant rezanci || 27 || 0 || 0 || EN 1788

Raki in mehkužci || 41 || 0 || 2

Zamrznjena zelišča || 21 || 0 || 0

Prehranska dopolnila || 23 || 0 || 2

Sušene vrtnine || 9 || 0 || 2

Suho sadje || 11 || 0 || 0

Skupaj || 132 || 0 || 6

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 95,60 % || 0 % || 4,30 % ||

3.3.   Bolgarija

Analizirana živila || Število vzorcev: 224 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Sušene začimbe || 84 || 0 || 4 || EN 1787, EN 1788

Mešane začimbe || 10 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788

Sušena vrtna zelišča || 14 || 0 || 0 || EN 13708

Rdeča paprika || 25 || 0 || 6 || EN 1787, EN 1788

Čaj || 32 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788

Riž || 2 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788

Suho sadje || 25 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788

Müsli s suhim sadjem in oreški || 1 || 0 || 0 || EN 1786

Oreški || 4 || 0 || 0 || EN 1786

Meso || 3 || 0 || 0 || EN 1787, EN 13708

Ribe || 8 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788

Kozice || 6 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788

Skupaj || 214 || 0 || 10 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 95,50 % || 0 % || 4,50 % ||

3.4.   Ciper

Analizirana živila || Število vzorcev: 8 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Sušene vrtnine, zelišča in začimbe || 8 || 0 || 0 || ΕΝ 13751

Skupaj || 8 || 0 || 0 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

3.5.    Češka

Analizirana živila || Število vzorcev: 57 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Ribe in lupinarji || 7 || 0 || 0 || EN 1785

Proizvodi iz zeliščnega čaja || 4 || 0 || 0 || EN 1788

Začimbe || 13 || 2 || 0 || EN 1788

Prehranska dopolnila || 2 || 2 || 2* || EN 1788

Instant juhe z rezanci || 9 || 0 || 0 || EN 1788, EN 1785

Perutnina || 2 || 0 || 0 || EN 1785

Sveže sadje || 12 || 0 || 0 || EN 1788, EN 1785

Azijski prigrizki || 1 || 1 || 0 || EN 1788, EN 1785

Skupaj || 50 || 5 || 2 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 87,72 % || 8,77 % || 3,51 % ||

*                 en vzorec sušenih stisnjenih zelišč

3.6.   Nemčija

Analizirana živila || Število vzorcev: 3 257 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Mlečni izdelki || 8 || 0 || 0 || EN 1787

Sir, proizvodi iz sira z zelišči in začimbami || 27 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788, ASU§64 LFGB, L00.00-39

Sir, proizvodi iz sira brez zelišč in začimb || 17 || 0 || 0 || EN 1788, EN 1784, ASU§64 LFGB, L00.00-39

Začinjeno maslo || 6 || 0 || 0 || EN 1787

Jajca in jajčni proizvodi || 37 || 0 || 0 || EN 1784

Meso (razen perutnine in divjačine) || 3 || 0 || 0 || EN 1786

Perutnina || 66 || 0 || 0 || EN 1784, EN 1786

Mesni proizvodi (razen suhomesnih proizvodov) || 65 || 0 || 0 || EN 1786, EN 1784, EN 1788

Suhomesni proizvodi || 24 || 0 || 0 || EN 1786, EN 1784

Ribe in ribji proizvodi || 89 || 0 || 6 || EN 1786, EN 1788, EN 1789

Raki, mehkužci, školjke in druge vodne živali, vključno z njihovimi proizvodi || 100 || 0 || 2 || EN 1788, EN 1786, EN 1787, EN 1384, EN 13751, ASU§64 LFGB, L12.01-1

Juhe, omake, vključno z instant juhami in obroki || 173 || 4 || 3 || EN 1787, EN 1788, EN 13751

Žita in žitni proizvodi || 56 || 1 || 0 || EN 1787, EN 1788, EN 13751

Stročnice, oljna semena, oreški || 33 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788, EN 13751

Krompir, deli rastlin z visoko vsebnostjo škroba || 66 || 0 || 0 || EN 1788, EN 13751

Sveže vrtnine || 28 || 0 || 0 || EN 1788, EN 1787, EN 13751

Sušene vrtnine || 23 || 0 || 0 || EN 1788, EN 1787, EN 13751

Sveže gobe || 34 || 0 || 0 || EN 1788

Sušene gobe ali proizvodi iz gob || 114 || 0 || 0 || EN 1788, EN 13751, EN 1787

Sveže sadje || 71 || 0 || 0 || EN 1784, EN 1788, EN 1787, EN 13751, EN 1385

Suho sadje in proizvodi iz sadja || 2 || 0 || 1 || EN 1787, EN 1788, EN 13708

Kakav || 59 || 0 || 1 || EN 1787, EN 1788

Kava || 7 || 0 || 0 || EN 1788, EN 13751

Čaj, čaju podobni proizvodi || 226 || 0 || 3 || EN 1788, EN 13751, EN 1787

Pripravljene jedi in obroki || 27 || 0 || 0 || EN 1788, EN 1786, EN 13751

Prehranska dopolnila || 347 || 0 || 9 || EN 1788, EN 1787, EN 13751, termoluminescenca

Začimbe in dišave || 272 || 0 || 0 || EN 1788, EN 13751, EN 1787, termoluminescenca

Sušena zelišča in začimbe || 1 209 || 4 || 1 || EN 1788, EN 1787, EN 13751, termoluminescenca

Drugo || 32 || 0 || 0 || EN 1788, EN 13751, EN 13708

Encimi || 0 || 0 || 1 || EN 1788, EN 13751

Skupaj || 3 221 || 9 || 27 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 98,89 % || 0,28 % || 0,83 % ||

3.7.    Danska

Leta 2010 v fazi trženja proizvodov ni bil izveden noben pregled.

3.8.    Estonija

Leta 2010 v fazi trženja proizvodov ni bil izveden noben pregled.

3.9.    Grčija

Leta 2010 v fazi trženja proizvodov ni bil izveden noben pregled.

3.10.  Španija

Analizirana živila || Število vzorcev: 110 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Zelišča in začimbe || 38 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788

Poparki || 17 || 0 || 0 || EN 1788

Oreški in suho sadje || 13 || 0 || 0 || EN 13708, EN 1787

Sveže gobe || 2 || 0 || 0 || EN 1788

Ribe || 6 || 0 || 0 || EN 1786

Mehkužci || 17 || 0 || 0 || EN 1786

Raki || 10 || 0 || 0 || EN 1786

Meso || 5 || 0 || 0 || EN 1786

Žabji kraki || 1 || 0 || 1 || EN 1786

Skupaj || 109 || 0 || 1 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 99,09 % || 0 % || 0,91 % ||

3.11.  Finska

Analizirana živila || Število vzorcev: 310 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Sušene začimbe in zelišča || 210 || 0 || 16 || EN 13751, EN 1788

Prehranska dopolnila || 53 || 0 || 4 || EN 13751, EN 1788

Jagodičje || 20 || 0 || 1 || EN 13751, EN 1788

Živila za posebne prehranske namene || 6 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1788

Skupaj || 289 || 0 || 21 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 94,60 % || 0 % || 5,40 % ||

3.12.  Francija

Analizirana živila || Število vzorcev: 115 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Začimbe || 31 || 0 || 0 || EN 1784, EN 1788

Zamrznjeni raki ali mehkužci || 27 || 0 || 1 || EN 1784, EN 1788

Dehidrirane juhe in omake || 0 || 0 || 1 || EN 1784, EN 1788

Prehranska dopolnila || 24 || 1 || 0 || EN 1784, EN 1788

Perutnina || 23 || 0 || 0 || EN 1784, EN 1788

Predkuhani rezanci || 2 || 0 || 0 || EN 1784, EN 1788

Rastline za prehranska dopolnila || 2 || 0 || 0 || EN 1784, EN 1788

Žabji kraki || 3 || 0 || 0 || EN 1784, EN 1788

Skupaj || 112 || 1 || 2 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 97,39 % || 0,87 % || 1,74 % ||

3.13.  Madžarska

Analizirana živila || Število vzorcev: 19 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Začimbe || 14 || 0 || 0 || EN 1788

Čaj || 5 || 0 || 0 || EN 1788

Skupaj || 19 || 0 || 0 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

3.14.  Irska

Analizirana živila || Število vzorcev: 208 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Zelišča || 52 || 0 || 0 || EN 13751 (presejanje), EN 1788 (potrditev)

Začimbe || 86 || 0 || 0

Zelišča in začimbe || 16 || 0 || 0

Zeliščni čaj || 7 || 0 || 0

Semena || 6 || 0 || 0

Oreški || 3 || 0 || 0

Prehranska dopolnila || 7 || 0 || 0

Vitamini in dopolnila || 29 || 0 || 0

PARNUTS* || 1 || 0 || 0

Drugo (morske alge) || 1 || 0 || 0

Skupaj || 208 || 0 || 0 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

*                 PARNUTS: živila za posebne prehranske namene.

3.15.  Italija

Analizirana živila || Število vzorcev: 191 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Meso || 72 || 0 || 0 || EN 13784, EN 1786

Ribji proizvodi || 21 || 0 || 0 || EN 13784, EN13751, EN 1787

Žabji kraki || 1 || 0 || 1 || EN 1786

Mleko in mlečni proizvodi || 13 || 0 || 0 || EN 1788

Nasoljen tofu || 0 || 0 || 1 || EN 1787

Sušena zelišča in začimbe || 37 || 0 || 0 || EN 13783, EN13751, EN 1786

Začimbe (rastlinske) || 5 || 0 || 0 || EN 13783

Krompir || 5 || 0 || 0 || EN 13784, EN 1786

Česen || 6 || 0 || 0 || EN 13784, EN13783

Čebula || 5 || 0 || 0 || EN 13784, EN 13751, EN 13783

Šalotka || 3 || 0 || 0 || EN 13784, EN 1786

Oreški || 8 || 0 || 0 || EN 1786, EN 1787

Suho sadje || 3 || 0 || 0 || EN 13784

Tropsko sadje || 3 || 0 || 0 || EN 13784, EN 1788

Sušene gobe || 4 || 0 || 0 || EN 13751

Pšenica || 3 || 0 || 0 || EN 1786

Skupaj || 189 || 0 || 2 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 98,95 % || 0 % || 1,05 % ||

3.16.  Latvija

Analizirana živila || Število vzorcev: 9 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Prehranska dopolnila || 4 || 0 || 2 || EN 1788

Suho sadje (jabolka) || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Začimbe (klinčki) || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Čaj || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Skupaj || 7 || 0 || 2 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 77,77 % || 0 % || 22,22 % ||

3.17.  Litva

Analizirana živila || Število vzorcev: 14 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Sušena aromatična zelišča, čaj, začimbe, prehranska dopolnila || 14 || 0 || 0 || EN 13783

Skupaj || 14 || 0 || 0 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

3.18.  Luksemburg

Analizirana živila || Število vzorcev: 20 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Prehranska dopolnila || 7 || 1 || 2 || EN 1788

Rezanci || 10 || 0 || 0 || EN 1788

Skupaj || 17 || 1 || 2 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 85,00 % || 5,00 % || 10,00 % ||

3.19.  Malta

Analizirana živila || Število vzorcev: 10 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Instant rezanci || 9 || 0 || 0 || EN 13751

Lovorjev list || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Skupaj || 10 || 0 || 0 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

3.20.  Nizozemska

Analizirana živila || Število vzorcev: 654 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Prehranska dopolnila || 95 || 0 || 16 || EN 13751, EN 1788

Vitaminski pripravki || 0 || 0 || 1 || EN 13751, EN 1788

Posebne (zeliščne) mešanice || 67 || 0 || 7 || EN 13751, EN 1788

Športna prehrana || 5 || 0 || 1 || EN 13751, EN 1788

Poseben neopredeljen živilski proizvod || 1 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1788

Žitni proizvodi || 29 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1788

Sušene vrtnine in rastlinski proizvodi || 28 || 0 || 1 || EN 13751, EN 1788

Suho sadje in proizvodi iz sadja || 45 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1788

Oreški in semena || 30 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1788

Ribe in ribji proizvodi || 21 || 0 || 5 || EN 13751, EN 1788

Solate, testenine in juha || 78 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1788

Začimbe/arome || 220 || 0 || 4 || EN 13751, EN 1788

Skupaj || 619 || 0 || 35 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 95,00 % || 0 % || 5,00 % ||

3.21.  Poljska

Analizirana živila || Število vzorcev: 207 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Sušena zelišča in začimbe || 76 || 0 || 2 || EN 13751, EN 1788

Oreški || 20 || 0 || 0 || EN 1787

Vrtnine (vključno s stročnicami) || 15 || 0 || 0 || EN 1788

Sadje || 20 || 0 || 0 || EN 1788

Ribe in morska hrana || 11 || 0 || 0 || EN 1786, EN 1788

Kokoši in petelini || 3 || 0 || 0 || EN 1786, EN 1784

Čaji || 10 || 0 || 0 || EN 13751

Zorjeni siri, skute, drugi siri, ki vsebujejo začimbe/zelišča || 9 || 0 || 2 || EN 1788

Koncentrirane omake in juhe || 16 || 0 || 0 || EN 1788

Meso, klavnični proizvodi, mesni proizvodi || 2 || 0 || 1 || EN 1786, EN 1784

Prehranska dopolnila || 17 || 0 || 1 || EN 13751, EN 1788

Živila za posebne prehranske namene || 0 || 0 || 2 || EN 1788

Skupaj || 199 || 0 || 8 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 96,10 % || 0 % || 3,86 % ||

3.22. Portugalska

Analizirana živila || Število vzorcev: 6 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Prehranska dopolnila || 3 || 0 || 0 || EN 13751

Suho sadje (jabolka) || 2 || 0 || 0 || EN 13751

Začimbe (klinčki) || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Skupaj || 6 || 0 || 0 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

3.23. Romunija

Analizirana živila || Število vzorcev: 90 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Sušene začimbe in zelišča || 37 || 0 || 0 || EN 1787, EN 13751

Prehranska dopolnila || 26 || 5 || 11 || EN 1787, EN 1788

Čaji || 11 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788, EN 13751

Skupaj || 74 || 5 || 11 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 82,23 % || 5,55 % || 12,22 % ||

3.24. Švedska

Analizirana živila || Število vzorcev: 6 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Meso (različnih ptic, kenguruja, zajca) || 6 || 0 || 0 || EN 1784

Skupaj || 6 || 0 || 0 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

3.25.  Slovaška

Analizirana živila || Število vzorcev: 23 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Oreški || 14 || 0 || 0 || EN 1784

Sir || 6 || 0 || 0 || EN 1784

Tuni v olju, zdrobljeni || 1 || 0 || 0 || EN 1784

Posušena aromatična zelišča, začimbe in vrtna zelišča || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Dimljene papaline v olju || 1 || 0 || 0 || EN 1784

Skupaj || 23 || 0 || 0 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

3.26. Slovenija

Analizirana živila || Število vzorcev: 26 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Začimbe || 10 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1788

Prehranska dopolnila || 5 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1788

Čaj || 11 || 0 || 0 || EN 13751

Skupaj || 26 || 0 || 0 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

3.27.  Združeno kraljestvo

Analizirana živila || Število vzorcev: 408 || Uporabljena metoda CEN

skladni || nejasni || neskladni

Sušena zelišča, začimbe in vrtna zelišča || 186 || 10 || 3 || EN13751, EN 1788

Sveža in konzervirana (nesušena) zelišča in začimbe || 39 || 1 || 0 || EN13751, EN 1788

Razno || 7 || 0 || 0 || EN13751, EN 1788

Rezanci in dehidrirani azijski obroki || 85 || 10 || 1 || EN13751, EN 1788

Vrtnine || 2 || 1 || 0 || EN13751, EN 1788

Sadje (vključno s svežim in suhim) || 1 || 0 || 0 || EN13751, EN 1788

Juhe in omake || 14 || 0 || 1 || EN13751, EN 1788

Čaji || 2 || 0 || 0 || EN13751, EN 1788

Prehranska dopolnila || 29 || 4 || 2 || EN13751, EN 1788

Žabji kraki || 0 || 1 || 0 || EN 1786

Proizvodi iz kvasa || 2 || 0 || 7 || EN13751, EN 1788

Skupaj || 367 || 27 || 14 ||

Skupaj v % analiziranih vzorcev || 90,00 % || 6,60 % || 3,40 % ||

3.28.  Povzetek za EU

Naslednja razpredelnica povzema analizirane vzorce in pridobljene rezultate za celotno EU:

Država članica || Skladni vzorci || Nejasni || Neskladni vzorci || Skupaj vzorcev || % vseh vzorcev v EU

AT || 133 || 0 || 1 || 134 || 2,15 %

BE || 132 || 0 || 6 || 138 || 2,21 %

BG || 214 || 0 || 10 || 224 || 3,59 %

CY || 8 || 0 || 0 || 8 || 0,13 %

CZ || 50 || 5 || 2 || 57 || 0,91 %

DE || 3 221 || 9 || 27 || 3 257 || 52,16 %

DK || NAP || NAP || NAP || NAP || NAP

EE || NAP || NAP || NAP || NAP || NAP

EL || NAP || NAP || NAP || NAP || NAP

ES || 109 || 0 || 1 || 110 || 1,76 %

FI || 289 || 0 || 21 || 310 || 4,96 %

FR || 112 || 1 || 2 || 115 || 1,84 %

HU || 19 || 0 || 0 || 19 || 0,30 %

IE || 208 || 0 || 0 || 208 || 3,33 %

IT || 189 || 0 || 2 || 191 || 3,06 %

LV || 7 || 0 || 2 || 9 || 0,14 %

LT || 14 || 0 || 0 || 14 || 0,22 %

LU || 17 || 1 || 2 || 20 || 0,32 %

MT || 10 || 0 || 0 || 10 || 0,16 %

NL || 619 || 0 || 35 || 654 || 10,47 %

PL || 199 || 0 || 8 || 207 || 3,32 %

PT || 6 || 0 || 0 || 6 || 0,10 %

RO || 74 || 5 || 11 || 90 || 1,44 %

SE || 6 || 0 || 0 || 6 || 0,10 %

SK || 23 || 0 || 0 || 23 || 0,37 %

SI || 26 || 0 || 0 || 26 || 0,42 %

UK || 367 || 27 || 14 || 408 || 6,53 %

Skupaj EU || 6 052 || 48 || 144 || 6 244 || 100,00 %

|| 96,92 % || 0,77 % || 2,3 % || 100,00 % ||

|| || ||

|| NAP: || leta 2010 ni bilo analitskih pregledov. ||

4.           Povzetek

To poročilo zajema obdobje od 1. januarja 2010 do 31. decembra 2010. Poročilo vsebuje zbirko informacij, ki jih je 27 držav članic predložilo Komisiji.

Leta 2010 je 24 odobrenih objektov za obsevanje v 13 državah članicah obratovalo v skladu s členom 7(2) Direktive 1999/2/ES. Bolgarija in Estonija sta v letu 2010 odobrili po en objekt za obsevanje. Noben odobren objekt za obsevanje ni bil zaprt. Leta 2010 v sedmih objektih za obsevanje živila niso bila obsevana.

V državah članicah je bilo z ionizirajočim sevanjem skupno obsevanih 9 263,4 tone proizvodov, od katerih jih je bilo 88,55 % obsevanih v treh državah članicah: 63,11 % v Belgiji, 16,63 % na Nizozemskem in 11,06 % v Franciji. Najbolj obsevane skupine proizvodov so bili žabji kraki (47,67 %), perutnina (22,5 %) ter zelišča in začimbe (15,86 %).

Za preglede v fazi trženja proizvodov je informacije predložilo 27 držav članic. Tri države članice niso opravile analitskih pregledov pri uradnem in inšpekcijskem pregledu.

V 24 državah članicah je bilo skupno odvzetih 6 244 vzorcev, od tega 69,17 % v treh državah članicah (52,16 % v Nemčiji, 10,47 % na Nizozemskem in 6,53 % v Združenem kraljestvu). 6 052 vzorcev (96,92 %) je bilo skladnih z določbami direktiv. 144 vzorcev (2,3 %) ni bilo skladnih. Razlogi za neskladnost so najpogosteje povezani z nepravilnim označevanjem in obsevanjem neodobrenih skupin. Pri 48 vzorcih (0,77 %) so bili rezultati nejasni. Razlogi za nejasne rezultate so najpogosteje povezani z nepotrditvijo pozitivnih rezultatov presejalnih testov in/ali z oteženim določanjem obsevanih sestavin v sestavljenih živilih, tudi če so bile označene.

[1]               UL L 66, 13.3.1999, str. 16.

[2]               http://ec.europa.eu/food/food/biosafety/irradiation/index_en.htm.

[3]               UL C 77, 11.3.2011, str. 14.

[4]               UL L 66, 13.3.1999, str. 24.

[5]               UL C 283, 24.11.2009, str. 5.