52012DC0017

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА ОТНОСНО ХРАНИТЕ И ХРАНИТЕЛНИТЕ СЪСТАВКИ, КОИТО СА ОБРАБОТЕНИ С ЙОНИЗИРАЩО ЛЪЧЕНИЕ, ЗА 2010 г. /* COM/2012/017 окончателен */


ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

ОТНОСНО ХРАНИТЕ И ХРАНИТЕЛНИТЕ СЪСТАВКИ, КОИТО СА ОБРАБОТЕНИ С ЙОНИЗИРАЩО ЛЪЧЕНИЕ, ЗА 2010 г.

1.           Правно основание и контекст

Съгласно член 7, параграф 3 от Директива 1999/2/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 22 февруари 1999 г за сближаване на законодателствата на държавите-членки относно храните и хранителните съставки, които са обработени с йонизиращо лъчение[1], се изисква държавите-членки да предават всяка година на Комисията:

– резултатите от проверките, извършени в съоръжения за облъчване, и по-специално тези, които се отнасят до категориите и количествата обработени храни и хранителни съставки и приложените дози,

както и

– резултатите от проверките, извършени при продажбата на продуктите, и методите, които се използват за откриване дали продуктът е бил обработен с йонизиращо лъчение.

В член 7, параграф 4 на Директивата от Комисията се изисква да публикува в Официален вестник на Европейския съюз:

– подробна информация за одобрените съоръжения за облъчване в държавите-членки, както и всяка промяна в техния статус;

– отчет, които се основава на информацията, която се предоставя от националните контролни органи.

Настоящият доклад обхваща периода от 1 януари 2010 г. до 31 декември 2010 г. Той съдържа обобщение на информацията, предоставена на Комисията от 27-те държави-членки.

Информация относно общите аспекти на облъчването на храни е достъпна на уебсайта на генерална дирекция „Здравеопазване и потребители“ на Европейската комисия[2].

1.1.    Съоръжения за облъчване

В съответствие с член 3, параграф 2 от Директива 1999/2/ЕО храни и хранителни съставки могат да бъдат облъчени само в одобрени съоръжения за облъчване. За съоръжения в ЕС одобрението се дава от компетентните органи на държавите-членки. В член 7, параграф 1 от държавите-членки се изисква да уведомяват Комисията за своите одобрени съоръжения за облъчване.

Облъчването на храни и хранителни съставки може да се извършва само чрез използване на следните източници:

– гама лъчи от радионуклидите 60Co или 137Cs;

– рентгенови лъчи, генерирани от промишлени източници, които работят със или под ниво на номинална енергия (максимално квантово енергетично ниво) от 5 MeV;

– електрони, генерирани от промишлени източници, които работят със или под ниво на номинална енергия (максимално квантово енергетично ниво) от 10 МеV.

Списъкът с одобрените съоръжения за облъчване в държавите-членки бе публикуван от Комисията[3].

1.2.    Облъчени храни и хранителни съставки

Облъчването на сушени ароматични билки, подправки и растителни подправки е разрешено на равнището на ЕС с Директива 1999/3/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 22 февруари 1999 г. относно съставянето на списък на Общността за храни и хранителни съставки, които са обработени с йонизиращо лъчение[4]. Освен това 7 държави-членки са уведомили, че запазват в сила националните разрешителни за определени храни и хранителни съставки в съответствие с член 4, параграф 4 от Директива 1999/2/ЕО. Списъкът с националните разрешителни бе публикуван от Комисията[5].

На всяка облъчена храна, съдържаща една или повече облъчени хранителни съставки, трябва да бъде поставен етикет, съдържащ думите „облъчено“ или „обработено с йонизиращо лъчение“. Ако облъчен продукт се използва като съставка в съставни храни, същите думи съпровождат неговото обозначение в списъка на съставките. При продукти, които се продават в насипно състояние, тези думи се отбелязват заедно с наименованието на продукта върху табелка или бележка над или до съда, в който са поставени продуктите.

За да бъде спазвано правилното етикетиране или за да се открият неразрешени продукти, Европейският комитет по стандартизация (CEN) одобри няколко аналитични метода, след като му беше възложен мандат от Европейската комисия.

2.           Резултати от извършени проверки в съоръженията за облъчване

Настоящият раздел от доклада се отнася до резултатите от проверките, извършени в съоръжения за облъчване, и по-специално тези, които се отнасят до категориите и количествата обработени продукти и приложените дози. Според информацията, предоставена от държавите-членки, извършените от компетентните органи проверки потвърждават, че одобрените съоръжения за облъчване отговарят на изискванията на Директива 1999/2/ЕО.

В таблиците по-долу са показани категориите и количествата продукти, облъчени в одобрени съоръжения в държавите-членки на ЕС през 2010 г.

2.1.    Белгия

Има едно одобрено съоръжение.

Категория продукти || Обработено количество (в тонове) || Средна погълната доза (kGy)

Жабешки бутчета || 3572,168 || 5

Месо || 4,244 || 6-8

Домашни птици || 1481,779 || 5

Риба и черупчести || 101,652 || 3-5

Билки и подправки || 285,194 || 6-9

Изсушена кръв || 178,442 || 6-9

Зеленчуци || 14,58 || 3-5

Скорбяла || 0,418 || 3

Яйчен прах || 0,425 || 3

Други || 201,165 || 0-10

Общо || 5840,067 ||

2.2.    България

Одобрени са две съоръжения. Едното от тях е ново съоръжение, регистрирано през 2010 г. През 2010 г. няма облъчени храни.

2.3.    Чешка република

Има едно одобрено съоръжение.

Категория продукти || Обработено количество (в тонове) || Средна погълната доза (kGy)

Сушени ароматични билки, подправки и растителни подправки || 26,7 || 5-10

Общо || 26,7 ||

2.4.    Германия

Одобрени са четири съоръжения. В едно от съоръженията не са били облъчвани храни.

Категория продукти || Обработено количество (в тонове) || Средна погълната доза (kGy)

Сушени ароматични билки, подправки и растителни подправки || 127,1 || <10

Общо || 127,1 ||

2.5.   Испания

Одобрени са две съоръжения. През 2010 г. храни и хранителни съставки са облъчвани само в едно от тези съоръжения.

Категория продукти || Обработено количество (в тонове) || Средна погълната доза (kGy)

Сушени ароматични билки, подправки и растителни подправки || 369,2 || <10

Общо || 369,2 ||

2.6.    Естония

Едно съоръжение е одобрено и регистрирано през 2010 г.

Категория продукти || Обработено количество (в тонове) || Средна погълната доза (kGy)

Сушени ароматични билки, подправки и растителни подправки || 10 || 10

Общо || 10 ||

2.7.    Франция

Одобрени са пет съоръжения. В едното от тях не са обработвани храни от края на 2010 г.

Категория продукти || Обработено количество (в тонове) || Средна погълната доза (kGy)

Домашни птици || 463,021 || 5

Гума арабика || 85,207 || 3

Билки, подправки и сушени зеленчуци || 1,892 || 10

Замразени жабешки бутчета || 473,716 || 5

Общо || 1023,84 ||

2.8.    Унгария

Има едно одобрено съоръжение.

Категория продукти || Обработено количество (в тонове) || Средна погълната доза (kGy)

Билки и подправки || 143,1 || 5-6

Сушени продукти || 7,6 || 6

Общо || 150,7 ||

2.9.    Италия

Има едно одобрено съоръжение. През 2010 г. няма облъчени храни.

2.10. Нидерландия

Одобрени са две съоръжения.

Категория продукти || Обработено количество (в тонове) || Средна погълната доза (kGy)

Подправки/билки || 329,8 || 7-7,5

Жабешки части || 365,6 || 4

Месо от домашни птици (замразено) || 137,3 || 5

Изсушени зеленчуци || 481,6 || 2-4

Яйчни белтъци || 160,2 || 1

Скариди (замразени) || 64,1 || 3

Проби от храни || 0,5 || 6,2-6,4

Общо || 1539,1 ||

2.11. Полша

Одобрени са две съоръжения.

Категория продукти || Обработено количество (в тонове) || Средна погълната доза (kGy)

Сухи подправки, сушени ароматични билки, подправки от растения и корени || 159,6 || 5-10

Общо || 159,6 ||

2.12.  Румъния

Има едно одобрено съоръжение.

Категория продукти || Обработено количество (в тонове) || Средна погълната доза (kGy)

Сушени ароматични билки || 17 || 8

Общо || 17 ||

2.13.  Обединено кралство

Има едно одобрено съоръжение. През 2010 г. няма облъчени храни.

2.14. Другите държави-членки

В останалите държави-членки няма одобрени съоръжения (Австрия, Кипър, Дания, Финландия, Гърция, Ирландия, Люксембург, Литва, Латвия, Малта, Португалия, Швеция, Словения, Словакия).

2.15.  Обобщена таблица за ЕС

В следната таблица са обобщени количествата храни (в тонове), обработени с йонизиращо лъчение в одобрени съоръжения за облъчване в Европейския съюз за 2010 г.

Категория продукти || BE || BG || CZ || DE || EE || ES || FR || HU || NL || PL || RO || Total || %

Изсушена кръв || 178,4 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 178,4 || 1,93

Яйчен белтък/прах || 0,4 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 160,2 || 0 || 0 || 160,6 || 1,74

Риба, черупчести, скариди || 101,7 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 64,1 || 0 || 0 || 165,8 || 1,79

Жабешки бутчета/части || 3572,2 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 473,7 || 0 || 365,6 || 0 || 0 || 4411,5 || 47,67

Гума арабика || 0,0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 85,2 || 0 || 0 || 0 || 0 || 85,2 || 0,92

Билки и подправки || 285,2 || 0 || 26,7 || 127,1 || 10 || 369,2 || 1,9 || 143,1 || 329,8 || 159,6 || 17 || 1469,6 || 15,86

Месо || 4,2 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 4,2 || 0,05

Домашни птици || 1481,8 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 463,0 || 0 || 137,3 || 0 || 0 || 2082,1 || 22,50

Скорбяла || 0,4 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0,4 || 0,00

Зеленчуци || 14,6 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 14,6 || 0,16

Сушени продукти || 0,0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 7,6 || 481,6 || 0 || 0 || 489,2 || 5,29

Друго || 201,2 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0,5 || 0 || 0 || 201,7 || 2,18

Общо || 5840,1 || 0 || 26,7 || 127,1 || 10 || 369,2 || 1023,8 || 150,7 || 1539,1 || 159,6 || 17 || 9263,4 || 100,00

% от общата стойност || 63,11 || 0,00 || 0,29 || 1,37 || 0,1 || 3,99 || 11,06 || 1,63 || 16,63 || 1,72 || 0,18 || 100,00 ||

3.           резултати от проверките, извършени при продажбата на продуктите, и методи, използвани за откриване на облъчени храни

Държавите-членки подадоха следната информация относно резултатите от проверките, извършени при продажбата на продуктите, и методите, използвани за откриване дали продуктът е бил обработен с йонизиращо лъчение.

3.1.   Австрия

Анализирани храни || Брой на пробите: 134 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Билки и подправки || 46 || 0 || 1 || EN 1788, EN 13751

Билкови чайове || 47 || 0 || 0 || EN 1788, EN 13751

Месо от домашни птици || 40 || 0 || 0 || EN 1786

Общо || 133 || 0 || 1 ||

Общо в % от анализираните проби || 99,25 % || 0,00 % || 0,750 % ||

3.2.    Белгия

Анализирани храни || Брой на пробите: 138 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Полуготова юфка || 27 || 0 || 0 || EN 1788

Ракообразни и мекотели || 41 || 0 || 2

Замразени билки || 21 || 0 || 0

Хранителни добавки || 23 || 0 || 2

Сушени зеленчуци || 9 || 0 || 2

Сушени плодове || 11 || 0 || 0

Общо || 132 || 0 || 6

Общо в % от анализираните проби || 95,60 % || 0 % || 4,30 % ||

3.3.   България

Анализирани храни || Брой на пробите: 224 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Сушени подправки || 84 || 0 || 4 || EN 1787, EN 1788

Смес от подправки || 10 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788

Сушени растителни подправки || 14 || 0 || 0 || EN 13708

Червен пипер || 25 || 0 || 6 || EN 1787, EN 1788

Чай || 32 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788

Ориз || 2 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788

Сушени плодове || 25 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788

Мюсли със сушени плодове и ядки || 1 || 0 || 0 || EN 1786

Ядки || 4 || 0 || 0 || EN 1786

Месо || 3 || 0 || 0 || EN 1787, EN 13708

Риба || 8 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788

Скариди || 6 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788

Общо || 214 || 0 || 10 ||

Общо в % от анализираните проби || 95,50 % || 0 % || 4,50 % ||

3.4.   Кипър

Анализирани храни || Брой на пробите: 8 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Сушени зеленчуци, билки и подправки || 8 || 0 || 0 || ΕΝ 13751

Общо || 8 || 0 || 0 ||

Общо в % от анализираните проби || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

3.5.    Чешка република

Анализирани храни || Брой на пробите: 57 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Риба и черупчести || 7 || 0 || 0 || EN 1785

Билкови чаени продукти || 4 || 0 || 0 || EN 1788

Подправки || 13 || 2 || 0 || EN 1788

Диетични добавки || 2 || 2 || 2* || EN 1788

Супи от полуготова юфка || 9 || 0 || 0 || EN 1788, EN 1785

Домашни птици || 2 || 0 || 0 || EN 1785

Пресни плодове || 12 || 0 || 0 || EN 1788, EN 1785

Азиатски снакс || 1 || 1 || 0 || EN 1788, EN 1785

Общо || 50 || 5 || 2 ||

Общо в % от анализираните проби || 87,72 % || 8,77 % || 3,51 % ||

*                 една проба изсушени и стрити подправки

3.6.   Германия

Анализирани храни || Брой на пробите: 3.257 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Млечни продукти || 8 || 0 || 0 || EN 1787

Сирене, смеси на основата на сирене с билки и подправки || 27 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788, ASU§64 LFGB, L00.00-39

Сирене, смеси на основата на сирене без билки и подправки || 17 || 0 || 0 || EN 1788, EN 1784, ASU§64 LFGB, L00.00-39

Масло с подправки || 6 || 0 || 0 || EN 1787

Яйца и яйчни продукти || 37 || 0 || 0 || EN 1784

Месо (с изключение на домашни птици и дивеч) || 3 || 0 || 0 || EN 1786

Домашни птици || 66 || 0 || 0 || EN 1784, EN 1786

Месни продукти (с изключение на колбасарски продукти) || 65 || 0 || 0 || EN 1786, EN 1784, EN 1788

Колбасарски продукти || 24 || 0 || 0 || EN 1786, EN 1784

Риба и рибни продукти || 89 || 0 || 6 || EN 1786, EN 1788, EN 1789

Ракообразни, черупчести животни, миди и други водни животни, включително продукти от тях || 100 || 0 || 2 || EN 1788, EN 1786, EN 1787, EN 1384, EN 13751, ASU§64 LFGB,L12.01-1,

Супи, сосове, включително полуготови супи и ястия || 173 || 4 || 3 || EN 1787, EN 1788, EN 13751

Зърнени храни и продукти от зърнени храни || 56 || 1 || 0 || EN 1787, EN 1788, EN 13751

Бобови култури, ядки и маслодайни семена || 33 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788, EN 13751

Картофи, части от растения с високо съдържание на скорбяла || 66 || 0 || 0 || EN 1788, EN 13751

Пресни зеленчуци || 28 || 0 || 0 || EN 1788, EN 1787, EN 13751

Сушени зеленчуци || 23 || 0 || 0 || EN 1788, EN 1787, EN 13751

Пресни гъби || 34 || 0 || 0 || EN 1788

Сушени гъби или гъбени продукти || 114 || 0 || 0 || EN 1788, EN 13751, EN 1787

Пресни плодове || 71 || 0 || 0 || EN 1784, EN 1788, EN 1787, EN 13751, EN 1385

Сушени плодове и плодови продукти || 2 || 0 || 1 || EN 1787, EN 1788, EN 13708

Какао || 59 || 0 || 1 || EN 1787, EN 1788

Кафе || 7 || 0 || 0 || EN 1788, EN 13751

Чайове, продукти, подобни на чай || 226 || 0 || 3 || EN 1788, EN 13751, EN 1787

Готови храни и ястия || 27 || 0 || 0 || EN 1788, EN 1786, EN 13751

Хранителни добавки || 347 || 0 || 9 || EN 1788, EN 1787, EN 13751, Thermoluminescence

Смеси за подправяне и продукти за подправяне || 272 || 0 || 0 || EN 1788, EN 13751, EN 1787, Thermoluminescence

Сушени билки и подправки || 1209 || 4 || 1 || EN 1788, EN 1787, EN 13751, Thermoluminescence

Други || 32 || 0 || 0 || EN 1788, EN 13751, EN 13708

Ензими || 0 || 0 || 1 || EN 1788, EN 13751

Общо || 3.221 || 9 || 27 ||

Общо в % от анализираните проби || 98,89 % || 0,28 % || 0,83 % ||

3.7.    Дания

През 2010 г. не са били извършвани проверки при продажбата на продукти.

3.8.    Естония

През 2010 г. не са били извършвани проверки при продажбата на продукти.

3.9.    Гърция

През 2010 г. не са били извършвани проверки при продажбата на продукти.

3.10.  Испания

Анализирани храни || Брой на пробите: 110 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Билки и подправки || 38 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788

Настойки || 17 || 0 || 0 || EN 1788

Ядки и сушени плодове || 13 || 0 || 0 || EN 13708, EN 1787

Пресни гъби || 2 || 0 || 0 || EN 1788

Риба || 6 || 0 || 0 || EN 1786

Мекотели || 17 || 0 || 0 || EN 1786

Ракообразни || 10 || 0 || 0 || EN 1786

Месо || 5 || 0 || 0 || EN 1786

Жабешки бутчета || 1 || 0 || 1 || EN 1786

Общо || 109 || 0 || 1 ||

Общо в % от анализираните проби || 99,09 % || 0 % || 0,91 % ||

3.11.  Финландия

Анализирани храни || Брой на пробите: 310 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Сушени подправки и билки || 210 || 0 || 16 || EN 13751, EN 1788

Хранителни добавки || 53 || 0 || 4 || EN 13751, EN 1788

Ягодови плодове || 20 || 0 || 1 || EN 13751, EN 1788

Храни, предназначени за специфична хранителна употреба || 6 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1788

Общо || 289 || 0 || 21 ||

Общо в % от анализираните проби || 94,60 % || 0 % || 5,40 % ||

3.12.  Франция

Анализирани храни || Брой на пробите: 115 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Подправки || 31 || 0 || 0 || EN 1784, EN 1788

Замразени ракообразни или мекотели || 27 || 0 || 1 || EN 1784, EN 1788

Сухи супи и сосове || 0 || 0 || 1 || EN 1784, EN 1788

Хранителни добавки || 24 || 1 || 0 || EN 1784, EN 1788

Домашни птици || 23 || 0 || 0 || EN 1784, EN 1788

Варена юфка || 2 || 0 || 0 || EN 1784, EN 1788

Растения за хранителни добавки || 2 || 0 || 0 || EN 1784, EN 1788

Жабешки бутчета || 3 || 0 || 0 || EN 1784, EN 1788

Общо || 112 || 1 || 2 ||

Общо в % от анализираните проби || 97,39 % || 0,87 % || 1,74 % ||

3.13.  Унгария

Анализирани храни || Брой на пробите: 19 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Подправки || 14 || 0 || 0 || EN 1788

Чай || 5 || 0 || 0 || EN 1788

Общо || 19 || 0 || 0 ||

Общо в % от анализираните проби || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

3.14.  Ирландия

Анализирани храни || Брой на пробите: 208 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Билки || 52 || 0 || 0 || EN 13751 (за скрининг), EN 1788 (за потвърждение)

Подправки || 86 || 0 || 0

Билки и подправки || 16 || 0 || 0

Билков чай || 7 || 0 || 0

Семена || 6 || 0 || 0

Ядки || 3 || 0 || 0

Хранителни добавки || 7 || 0 || 0

Витамини и добавки || 29 || 0 || 0

ХПСХУ* || 1 || 0 || 0

Други (водорасли) || 1 || 0 || 0

Общо || 208 || 0 || 0 ||

Общо в % от анализираните проби || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

*                 ХПСХУ: храни, предназначени за специфична хранителна употреба

3.15.  Италия

Анализирани храни || Брой на пробите: 191 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Месо || 72 || 0 || 0 || EN 13784, EN 1786

Рибни продукти || 21 || 0 || 0 || EN 13784, EN13751, EN 1787

Жабешки бутчета || 1 || 0 || 1 || EN 1786

Мляко и млечни продукти || 13 || 0 || 0 || EN 1788

Осолено тофу || 0 || 0 || 1 || EN 1787

Сушени билки и подправки || 37 || 0 || 0 || EN 13783, EN13751, EN 1786

Подправки (зеленчукови) || 5 || 0 || 0 || EN 13783

Картофи || 5 || 0 || 0 || EN 13784, EN 1786

Чесън || 6 || 0 || 0 || EN 13784, EN13783

Лук || 5 || 0 || 0 || EN 13784, EN 13751, EN 13783

Дребен лук || 3 || 0 || 0 || EN 13784, EN 1786

Ядки || 8 || 0 || 0 || EN 1786, EN 1787

Сушени плодове || 3 || 0 || 0 || EN 13784

Тропически плодове || 3 || 0 || 0 || EN 13784, EN 1788

Сушени гъби || 4 || 0 || 0 || EN 13751

Пшеница || 3 || 0 || 0 || EN 1786

Общо || 189 || 0 || 2 ||

Общо в % от анализираните проби || 98,95 % || 0 % || 1,05 % ||

3.16.  Латвия

Анализирани храни || Брой на пробите: 9 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Хранителни добавки || 4 || 0 || 2 || EN 1788

Сушени плодове (ябълки) || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Подправки (карамфил) || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Чай || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Общо || 7 || 0 || 2 ||

Общо в % от анализираните проби || 77,77 % || 0 % || 22,22 % ||

3.17.  Литва

Анализирани храни || Брой на пробите: 14 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Сушени ароматични билки, чай, подправки, хранителни добавки || 14 || 0 || 0 || EN 13783

Общо || 14 || 0 || 0 ||

Общо в % от анализираните проби || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

3.18.  Люксембург

Анализирани храни || Брой на пробите: 20 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Хранителни добавки || 7 || 1 || 2 || EN 1788

Юфка || 10 || 0 || 0 || EN 1788

Общо || 17 || 1 || 2 ||

Общо в % от анализираните проби || 85,00 % || 5,00 % || 10,00 % ||

3.19.  Малта

Анализирани храни || Брой на пробите: 10 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Полуготова юфка || 9 || 0 || 0 || EN 13751

Дафинови листа || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Общо || 10 || 0 || 0 ||

Общо в % от анализираните проби || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

3.20.  Нидерландия

Анализирани храни || Брой на пробите: 654 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Хранителни добавки || 95 || 0 || 16 || EN 13751, EN 1788

Продукти от витамини || 0 || 0 || 1 || EN 13751, EN 1788

Специални (билкови) смеси || 67 || 0 || 7 || EN 13751, EN 1788

Храни за спортисти || 5 || 0 || 1 || EN 13751, EN 1788

Специални хранителни продукти, които не са посочени || 1 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1788

Продукти от зърнени храни || 29 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1788

Сушени зеленчуци и зеленчукови продукти || 28 || 0 || 1 || EN 13751, EN 1788

Сушени плодове и плодови продукти || 45 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1788

Ядки и семена || 30 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1788

Риба и рибни продукти || 21 || 0 || 5 || EN 13751, EN 1788

Салати, макаронени изделия и супи || 78 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1788

Подправки/аромати || 220 || 0 || 4 || EN 13751, EN 1788

Общо || 619 || 0 || 35 ||

Общо в % от анализираните проби || 95,00 % || 0 % || 5,00 % ||

3.21.  Полша

Анализирани храни || Брой на пробите: 207 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Сушени билки и подправки || 76 || 0 || 2 || EN 13751, EN 1788

Ядки || 20 || 0 || 0 || EN 1787

Зеленчуци (включително бобови култури) || 15 || 0 || 0 || EN 1788

Плодовe || 20 || 0 || 0 || EN 1788

Риба и морски храни || 11 || 0 || 0 || EN 1786, EN 1788

Птици || 3 || 0 || 0 || EN 1786, EN 1784

Чайове || 10 || 0 || 0 || EN 13751

Узрели сирена, извара, други сирена, съдържащи подправки/билки || 9 || 0 || 2 || EN 1788

Концентрирани сосове и супи || 16 || 0 || 0 || EN 1788

Месо, карантия и месни продукти || 2 || 0 || 1 || EN 1786, EN 1784

Хранителни добавки || 17 || 0 || 1 || EN 13751, EN 1788

Храни, предназначени за специфична хранителна употреба || 0 || 0 || 2 || EN 1788

Общо || 199 || 0 || 8 ||

Общо в % от анализираните проби || 96,10 % || 0 % || 3,86 % ||

3.22. Португалия

Анализирани храни || Брой на пробите: 6 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Хранителни добавки || 3 || 0 || 0 || EN 13751

Сушени плодове (ябълки) || 2 || 0 || 0 || EN 13751

Подправки (карамфил) || 1 || 0 || 0 || EN 13751

Общо || 6 || 0 || 0 ||

Общо в % от анализираните проби || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

3.23. Румъния

Анализирани храни || Брой на пробите: 90 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Сушени подправки и билки || 37 || 0 || 0 || EN 1787, EN 13751

Хранителни добавки || 26 || 5 || 11 || EN 1787, EN 1788

Чайове || 11 || 0 || 0 || EN 1787, EN 1788, EN 13751

Общо || 74 || 5 || 11 ||

Общо в % от анализираните проби || 82,23 % || 5,55 % || 12,22 % ||

3.24. Швеция

Анализирани храни || Брой на пробите: 6 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Месо (от различни видове птици, кенгуру, див заек) || 6 || 0 || 0 || EN 1784

Общо || 6 || 0 || 0 ||

Общо в % от анализираните проби || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

3.25.  Словашка република

Анализирани храни || Брой на пробите: 23 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Ядки || 14 || 0 || 0 || EN 1784

Сирене || 6 || 0 || 0 || EN 1784

Риба тон в растително масло, на парченца || 1 || 0 || 0 || EN 1784

Сушени ароматични билки, подправки и растителни подправки || 1 || 0 || 0 || EN 1788

Пушени шпроти в растително масло || 1 || 0 || 0 || EN 1784

Общо || 23 || 0 || 0 ||

Общо в % от анализираните проби || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

3.26. Словения

Анализирани храни || Брой на пробите: 26 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Подправки || 10 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1788

Хранителни добавки || 5 || 0 || 0 || EN 13751, EN 1788

Чай || 11 || 0 || 0 || EN 13751

Общо || 26 || 0 || 0 ||

Общо в % от анализираните проби || 100,00 % || 0 % || 0 % ||

3.27.  Обединеното кралство

Анализирани храни || Брой на пробите: 408 || Използван метод на CEN

Отговарящи на изискванията || Неопределени || Неотговарящи на изискванията

Сушени билки, подправки и растителни подправки || 186 || 10 || 3 || EN13751, EN 1788

Свежи и консервирани (различни от сушени) билки и подправки || 39 || 1 || 0 || EN13751, EN 1788

Други продукти || 7 || 0 || 0 || EN13751, EN 1788

Юфка и сушени азиатски храни || 85 || 10 || 1 || EN13751, EN 1788

Зеленчуци || 2 || 1 || 0 || EN13751, EN 1788

Плодове (включително пресни и сушени) || 1 || 0 || 0 || EN13751, EN 1788

Супи и сосове || 14 || 0 || 1 || EN13751, EN 1788

Чайове || 2 || 0 || 0 || EN13751, EN 1788

Хранителни добавки || 29 || 4 || 2 || EN13751, EN 1788

Жабешки бутчета || 0 || 1 || 0 || EN 1786

Продукти от мая || 2 || 0 || 7 || EN13751, EN 1788

Общо || 367 || 27 || 14 ||

Общо в % от анализираните проби || 90,00 % || 6,60 % || 3,40 % ||

3.28.  Обобщение за ЕС

В следната таблица са обобщени изследваните проби и получените резултати за ЕС като цяло:

Държава-членка || Проби, отговарящи на изискванията || Неопределени || Проби, неотговарящи на изискванията || Общо проби || % от общия брой проби в ЕС

AT || 133 || 0 || 1 || 134 || 2,15 %

BE || 132 || 0 || 6 || 138 || 2,21 %

BG || 214 || 0 || 10 || 224 || 3,59 %

CY || 8 || 0 || 0 || 8 || 0,13 %

CZ || 50 || 5 || 2 || 57 || 0,91 %

DE || 3221 || 9 || 27 || 3257 || 52,16 %

DK || БАП || БАП || БАП || БАП || БАП

EE || БАП || БАП || БАП || БАП || БАП

EL || БАП || БАП || БАП || БАП || БАП

ES || 109 || 0 || 1 || 110 || 1,76 %

FI || 289 || 0 || 21 || 310 || 4,96 %

FR || 112 || 1 || 2 || 115 || 1,84 %

HU || 19 || 0 || 0 || 19 || 0,30 %

IE || 208 || 0 || 0 || 208 || 3,33 %

IT || 189 || 0 || 2 || 191 || 3,06 %

LV || 7 || 0 || 2 || 9 || 0,14 %

LT || 14 || 0 || 0 || 14 || 0,22 %

LU || 17 || 1 || 2 || 20 || 0,32 %

MT || 10 || 0 || 0 || 10 || 0,16 %

NL || 619 || 0 || 35 || 654 || 10,47 %

PL || 199 || 0 || 8 || 207 || 3,32 %

PT || 6 || 0 || 0 || 6 || 0,10 %

RO || 74 || 5 || 11 || 90 || 1,44 %

SE || 6 || 0 || 0 || 6 || 0,10 %

SK || 23 || 0 || 0 || 23 || 0,37 %

SI || 26 || 0 || 0 || 26 || 0,42 %

UK || 367 || 27 || 14 || 408 || 6,53 %

Общо за ЕС || 6052 || 48 || 144 || 6244 || 100,00 %

|| 96,92 % || 0,77 % || 2,3 % || 100,00 % ||

|| || ||

|| БАП : || Без аналитични проверки през 2010 г. ||

4.           Обобщение

Настоящият доклад обхваща периода от 1 януари 2010 г. до 31 декември 2010 г. Той съдържа обобщение на информацията, предоставена на Комисията от 27-те държави-членки.

През 2010 г. са функционирали 24 одобрени съоръжения за облъчване в 13 държави-членки в съответствие с член 7, параграф 2 от Директива 1999/2/ЕО. През 2010 г. едно съоръжение за облъчване е било одобрено от България и едно – от Естония. Не са затваряни одобрени съоръжения за облъчване. През 2010 г. в седем съоръжения за облъчване не са облъчвани храни.

Общо 9 263,4 тона продукти са били обработени с йонизиращо лъчение в държавите-членки, от които 88,55 % са били облъчени в три държави-членки: Белгия (63,11 %), Нидерландия (16,63 %) и Франция (11,06 %). Трите най-големи подгрупи в категориите облъчени продукти са били жабешки бутчета (47,67 %), домашни птици (22,5 %) и билки и подправки (15,86 %).

27 държави-членки са подали информация за проверките, извършени при продажбата на продуктите. Три държави-членки не са извършвали аналитични проверки при официалния контрол и инспекциите.

Взети са общо 6 244 проби от 24 държави-членки. Пробите от три държави-членки са съставлявали 69,17 % от общия им брой (Германия 52,16 %, Нидерландия 10,47 % и Обединеното кралство 6,53 %). 6 052 проби (96,92 %) отговарят на изискванията от разпоредбите на директивите. 144 проби (2,3 %) не отговарят на тези изисквания. Тези несъответствия най-често са свързани с неправилно етикетиране и облъчване на категории храни, за които това не е разрешено. При 48 проби (0,77 %) резултатите са неопределени. Причините за неопределените резултати най-често са свързани с липсата на потвърждение след получаване на положителни резултати от скринингови изпитвания и/или с трудността да се определи коя от съставките в смесените храни е облъчена, дори и ако те са обозначени на етикета.

[1]               ОВ L 66, 13.3.1999 г., стр. 16.

[2]               http://ec.europa.eu/food/food/biosafety/irradiation/index_en.htm.

[3]                      OВ C 77, 11.3.2011 г., стp. 14.

[4]               ОВ L 66, 13.3.1999 г., стр. 24.

[5]               OВ C 283, 24.11.2009 г., стp. 5.