02024R1257 — PL — 23.09.2026 — 002.001
Dokument ten służy wyłącznie do celów informacyjnych i nie ma mocy prawnej. Unijne instytucje nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za jego treść. Autentyczne wersje odpowiednich aktów prawnych, włącznie z ich preambułami, zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i są dostępne na stronie EUR-Lex. Bezpośredni dostęp do tekstów urzędowych można uzyskać za pośrednictwem linków zawartych w dokumencie
|
ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2024/1257 z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych i silników oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do takich pojazdów, w odniesieniu do emisji i trwałości akumulatora (Euro 7), zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 595/2009, rozporządzenie Komisji (UE) nr 582/2011, rozporządzenie Komisji (UE) 2017/1151, rozporządzenie Komisji (UE) 2017/2400 oraz rozporządzenie Komisji (UE) 2022/1362 (Tekst mający znaczenie dla EOG) (Dz.U. L 1257 z 8.5.2024, s. 1) |
zmienione przez:
|
|
|
Dziennik Urzędowy |
||
|
nr |
strona |
data |
||
|
ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2026/1216 z dnia 9 czerwca 2026 r. |
L 1216 |
1 |
13.8.2026 |
|
|
ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2026/1214 z dnia 9 czerwca 2026 r. |
L 1214 |
1 |
3.9.2026 |
|
ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2024/1257
z dnia 24 kwietnia 2024 r.
w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych i silników oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do takich pojazdów, w odniesieniu do emisji i trwałości akumulatora (Euro 7), zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 595/2009, rozporządzenie Komisji (UE) nr 582/2011, rozporządzenie Komisji (UE) 2017/1151, rozporządzenie Komisji (UE) 2017/2400 oraz rozporządzenie Komisji (UE) 2022/1362
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
ROZDZIAŁ I
PRZEDMIOT, ZAKRES STOSOWANIA I DEFINICJE
Artykuł 1
Przedmiot
Artykuł 2
Zakres stosowania
Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do pojazdów silnikowych kategorii M1, M2, M3, N1, N2 i N3, a także przyczep kategorii O3 i O4 określonych w art. 4 rozporządzenia (UE) 2018/858, w tym projektowanych i budowanych w jednym etapie i w wielu etapach, oraz do układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do takich pojazdów, a także do opon klasy C1, C2 i C3 określonych w regulaminie ONZ nr 117 ( 1 ), z wyjątkiem opon mających przyczepność na lodzie.
Artykuł 3
Definicje
Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednie definicje zawarte w rozporządzeniu (UE) 2018/858.
Ponadto, do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:
„homologacja typu w zakresie emisji” oznacza homologację typu UE zgodną z przepisami administracyjnymi i wymogami technicznymi niniejszego rozporządzenia w zakresie emisji CO2 i zanieczyszczeń, zużycia paliwa i energii elektrycznej oraz trwałości akumulatora;
„organ udzielający homologacji typu” oznacza organ udzielający homologacji, który udziela homologacji typu w zakresie emisji;
„zgodność produkcji” oznacza czynności wykonywane w odniesieniu do wybranych u producenta nowych pojazdów, oddzielnych zespołów technicznych lub komponentów w celu zapewnienia zgodności produktów wprowadzanych do obrotu z wymogami określonymi w niniejszym rozporządzeniu;
„zgodność eksploatacyjna” oznacza czynności wykonywane w odniesieniu do pojazdów znajdujących się w eksploatacji, układów, oddzielnych zespołów technicznych lub komponentów w celu weryfikacji zgodności z wymogami dotyczącymi trwałości określonymi w niniejszym rozporządzeniu;
„silnik” oznacza silnik spalinowy wewnętrznego spalania w pojeździe;
„emisje” oznaczają emisje spalin oraz emisje inne niż spaliny pochodzące z pojazdu silnikowego;
„emisje spalin” oznaczają wydostające się z rury wydechowej pojazdu silnikowego lub z silnika emisje wszystkich następujących związków: CO2, związki gazowe, stałe, płynne oraz emisje ze skrzyni korbowej;
„zanieczyszczenia gazowe” oznaczają emisje gazowych form chemicznych, z wyłączeniem CO2;
„CO2” oznacza dwutlenek węgla emitowany z rury wydechowej;
„tlenki azotu” lub „NOx” oznaczają łączną ilość tlenku azotu (NO) i dwutlenku azotu (NO2) emitowaną z rury wydechowej;
„podtlenek azotu” lub „N2O” oznacza podtlenek azotu emitowany z rury wydechowej;
„cząstki stałe” lub „PM” oznaczają każdy materiał emitowany z rury wydechowej lub hamulców i zebrany na czynnikach filtrujących;
„cząstki stałe mniejsze niż 10 μm” lub „PM10” oznaczają cząstki stałe o średnicy mniejszej niż 10 μm;
„liczba cząstek stałych” lub „PN” oznacza łączną liczbę cząstek stałych emitowanych z rury wydechowej lub hamulców;
„PN10” oznacza łączną liczbę cząstek stałych o średnicy większej lub równej 10 nm emitowanych z rury wydechowej lub hamulców;
„tlenek węgla” lub „CO” oznacza tlenek węgla emitowany z rury wydechowej;
„metan” lub „CH4” oznacza metan emitowany z rury wydechowej;
„suma węglowodorów” lub „THC” oznacza sumę węglowodorów emitowanych z rury wydechowej;
„węglowodory niemetanowe” lub „NMHC” oznaczają sumę węglowodorów, z wyłączeniem metanu, emitowanych z rury wydechowej;
„gazy organiczne niemetanowe” lub „NMOG” oznaczają sumę nienatlenionych i natlenionych węglowodorów, z wyłączeniem metanu, emitowanych z rury wydechowej;
„amoniak” lub „NH3” oznacza amoniak emitowany z rury wydechowej;
„formaldehyd” lub „HCHO” oznacza formaldehyd emitowany z rury wydechowej;
„WHTC” oznacza zharmonizowany ogólnoświatowo cykl jezdny w warunkach nieustalonych, zgodnie z pkt 7.2.1 załącznika 4 do regulaminu ONZ nr 49 ( 2 );
„WHSC” oznacza zharmonizowany ogólnoświatowo cykl jezdny w warunkach ustalonych, zgodnie z pkt 7.2.2 załącznika 4 do regulaminu ONZ nr 49;
„zużycie energii elektrycznej” oznacza tempo, w jakim pojazd zużywa energię elektryczną ze swojego akumulatora trakcyjnego lub ze swoich akumulatorów trakcyjnych w określonych warunkach użytkowania;
„zużycie paliwa” oznacza tempo, z jakim pojazd zużywa paliwo w określonych warunkach użytkowania;
„narzędzie do obliczania poziomu zużycia energii przez pojazd” lub „VECTO” oznacza narzędzie symulacyjne służące do określania emisji CO2, zużycia paliwa, zużycia energii elektrycznej oraz zasięgu pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną w pojazdach ciężkich;
„emisje par” oznacza pary węglowodorów emitowane z układu paliwowego pojazdu, z wyłączeniem par pochodzących z emisji spalin;
„emisje ze skrzyni korbowej” oznaczają zanieczyszczenia gazowe emitowane z obszarów znajdujących się w silniku lub na zewnątrz silnika, połączonych z miską olejową przewodami wewnętrznymi lub zewnętrznymi;
„emisje cząstek stałych z hamulców” oznaczają cząstki stałe emitowane z układu hamulcowego pojazdu;
„ścieralność opon” oznacza masę materiału, który w wyniku procesu ścierania oddziela się od opony i jest emitowany do środowiska;
„emisje inne niż spaliny” oznaczają emisje par, emisje wynikające ze ścieralności opon oraz emisje z hamulców;
„emisje zanieczyszczeń” oznacza emisje spalin i emisje inne niż spaliny, inne niż emisje CO2;
„urządzenie kontrolujące emisję zanieczyszczeń” oznacza urządzenie w pojeździe, które kontroluje lub ogranicza emisję zanieczyszczeń;
„układ kontroli emisji zanieczyszczeń” oznacza urządzenia kontrolujące emisję zanieczyszczeń zainstalowane w pojeździe, w tym wszystkie jednostki sterujące i oprogramowanie, które regulują ich działanie;
„oryginalny układ kontroli emisji zanieczyszczeń” oznacza układ kontroli emisji zanieczyszczeń objęty homologacją typu udzieloną danemu pojazdowi lub zespół takich układów;
„zamienny układ kontroli emisji zanieczyszczeń” oznacza układ kontroli emisji zanieczyszczeń, który służy do zastąpienia oryginalnego układu kontroli emisji zanieczyszczeń i który może uzyskać homologację jako oddzielny zespół techniczny, lub zespół takich układów;
„pokładowy układ diagnostyczny” lub „OBD” oznacza znajdujący się w pojeździe układ, który może generować informacje z pokładowego układu diagnostycznego (OBD) pojazdu, zdefiniowane w art. 3 pkt 49 rozporządzenia (UE) 2018/858, oraz jest w stanie przekazywać te informacje poza pojazd;
„pokładowy układ monitorujący” lub „OBM” oznacza znajdujący się w pojeździe układ, który jest w stanie monitorować emisje spalin, wykrywać przekroczenia poziomów emisji spalin oraz jest w stanie przekazywać te informacje, wraz z informacjami dotyczącymi stanu zdrowia, poza pojazd;
„pokładowy przyrząd do pomiaru zużycia paliwa i energii elektrycznej” lub „przyrząd OBFCM” oznacza znajdujące się w pojeździe dowolne oprogramowanie lub sprzęt wykrywające i wykorzystujące parametry pojazdu, silnika, paliwa lub energii elektrycznej oraz ładowności/masy w celu określenia i przechowywania w pojeździe danych dotyczących zużycia paliwa i energii elektrycznej oraz innych parametrów istotnych dla określenia zużycia paliwa lub energii elektrycznej oraz efektywności energetycznej pojazdu;
„urządzenie manipulacyjne” oznacza każdy element konstrukcyjny, który powoduje, że pojazd jest niezgodny z wymogami niniejszego rozporządzenia podczas jazdy, ale nie w warunkach regulacyjnego badania, mimo że sprawia wrażenie zgodnego podczas badania, lub który manipuluje danymi dotyczącymi czujników, zużycia paliwa lub energii elektrycznej, zasięgu pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną lub trwałości akumulatora;
„strategia manipulacyjna” oznacza strategię, która powoduje, że pojazd jest niezgodny z wymogami niniejszego rozporządzenia podczas jazdy, ale nie w warunkach regulacyjnego badania, mimo że sprawia wrażenie zgodnego podczas badania, lub który manipuluje danymi dotyczącymi czujników, zużycia paliwa lub energii elektrycznej, zasięgu pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną lub trwałości akumulatora;
„emisje zanieczyszczeń w rzeczywistych warunkach jazdy” lub „RDE” oznaczają emisje z pojazdu w warunkach jazdy określonych w załączniku III tabele 1 i 2;
„drogomierz” oznacza przyrząd wskazujący całkowitą drogę przejechaną przez pojazd od jego wyprodukowania;
„ingerencja” oznacza dezaktywację lub modyfikację silnika lub silnika elektrycznego, urządzeń kontrolujących emisję zanieczyszczeń i układu kontroli emisji zanieczyszczeń, układu napędowego, akumulatora trakcyjnego, drogomierza, przyrządu OBFCM, OBD lub OBM, w tym wszelkiego oprogramowania lub innych elementów logicznych sterujących tymi układami i ich danych, powodującą niezgodność pojazdu z niniejszym rozporządzeniem;
„własny zakład produkcyjny” oznacza zakład produkcyjny lub montażowy wykorzystywany przez producenta do celów produkcji lub montażu nowych pojazdów dla tego producenta, w tym – w stosownych przypadkach – pojazdów przeznaczonych na wywóz;
„własny ośrodek projektowy” oznacza zakład, w którym projektuje się i opracowuje cały pojazd i który znajduje się pod kontrolą producenta i jest przez niego użytkowany;
„drobny producent” oznacza producenta, który produkuje mniej niż 10 000 nowych pojazdów silnikowych kategorii M1 lub 22 000 nowych pojazdów silnikowych kategorii N1 lub 450 nowych pojazdów silnikowych kategorii M2 i M3 łącznie, lub 6 000 nowych pojazdów silnikowych kategorii N2 i N3 łącznie, zarejestrowanych w Unii w każdym roku kalendarzowym i który:
nie jest częścią grupy producentów powiązanych; lub
jest częścią grupy producentów powiązanych, która jest odpowiedzialna za łącznie mniej niż 10 000 nowych pojazdów silnikowych kategorii M1 lub 22 000 nowych pojazdów silnikowych kategorii N1 lub 450 nowych pojazdów silnikowych kategorii M2 i M3 łącznie, lub 6 000 nowych pojazdów silnikowych kategorii N2 i N3 łącznie, zarejestrowanych w Unii w każdym roku kalendarzowym; lub
jest częścią grupy przedsiębiorstw powiązanych, ale prowadzi własny zakład produkcyjny i własny ośrodek projektowy;
„bardzo drobny producent” oznacza drobnego producenta, który produkuje mniej niż 1 000 nowych pojazdów silnikowych kategorii M1 lub mniej niż 1 000 nowych pojazdów silnikowych kategorii N1, zarejestrowanych w Unii w poprzednim roku kalendarzowym;
„pojazd wyposażony wyłącznie w silniki spalinowe” lub „ICEV” oznacza pojazd, w którym wszystkie przetworniki energii napędowej to silniki spalinowe wewnętrznego spalania, w tym wodorowe;
„pojazd wyłącznie elektryczny” lub „PEV” oznacza pojazd wyposażony w mechanizm napędowy, którego przetwornikami energii napędowej są wyłącznie urządzenia elektryczne, a układami magazynowania energii napędowej są wyłącznie układy magazynowania energii elektrycznej wielokrotnego ładowania;
„ogniwo paliwowe” oznacza przetwornik energii przekształcający energię chemiczną (pobieraną) w energię elektryczną (oddawaną) lub na odwrót;
„pojazd zasilany ogniwami paliwowymi” lub „FCV” oznacza pojazd wyposażony w mechanizm napędowy, którego przetwornikami energii napędowej są wyłącznie ogniwa paliwowe oraz urządzenia elektryczne;
„pojazd hybrydowy z ogniwami paliwowymi” lub „FCHV” oznacza pojazd zasilany ogniwami paliwowymi wyposażony w mechanizm napędowy, którego układy magazynowania energii napędowej obejmują co najmniej jeden układ magazynowania paliwa oraz co najmniej jeden układ magazynowania energii elektrycznej wielokrotnego ładowania;
„pojazd hybrydowy” lub „HV” oznacza pojazd wyposażony w mechanizm napędowy zawierający co najmniej dwie różne kategorie przetworników energii napędowej oraz co najmniej dwie różne kategorie układów magazynowania energii napędowej;
„hybrydowy pojazd elektryczny” lub „HEV” oznacza pojazd hybrydowy, w którym jeden z przetworników energii napędowej jest urządzeniem elektrycznym;
„hybrydowy pojazd elektryczny doładowywany zewnętrznie” lub „OVC-HEV” oznacza hybrydowy pojazd elektryczny, który może być doładowywany ze źródła zewnętrznego;
„hybrydowy pojazd elektryczny niedoładowywany zewnętrznie” lub „NOVC-HEV” oznacza pojazd, który do celów napędu ma co najmniej dwa różne przetworniki energii i dwa różne układy magazynowania energii i którego nie można doładować ze źródła zewnętrznego;
„technologie geofencingu” oznaczają technologie, które nie pozwalają na jazdę pojazdem hybrydowym z użyciem silnika spalinowego wewnętrznego spalania, tj. włączają tryb bezemisyjny, w obrębie określonego obszaru geograficznego;
„tryb bezemisyjny” oznacza możliwy do wybrania tryb, w którym pojazd hybrydowy jest napędzany bez użycia silnika spalinowego wewnętrznego spalania;
„masa pojazdu gotowego do jazdy” oznacza masę pojazdu ze zbiornikami paliwa wypełnionymi w co najmniej 90 % objętości, łącznie z masą kierowcy, paliwa i płynów, z wyposażeniem standardowym zgodnie ze specyfikacjami producenta oraz – po zamontowaniu – masę nadwozia, kabiny, sprzęgu i kół zapasowych oraz narzędzi;
„akumulator trakcyjny” oznacza układ akumulatorów, w którym gromadzona jest energia służąca głównie do napędzania pojazdu;
„zasięg pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną” oznacza odległość przejechaną w warunkach pracy z rozładowaniem do rozładowania akumulatora trakcyjnego;
„zasięg bezemisyjny” oznacza maksymalną odległość, jaką pojazd może przejechać przy zerowych emisjach spalin, co w przypadku PEV odpowiada zasięgowi pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną;
„trwałość” oznacza zdolność układu, urządzenia, komponentu lub dowolnej części pojazdu do utrzymania wymaganej wydajności przez określony czas;
„trwałość akumulatora” oznacza trwałość akumulatora trakcyjnego w pojeździe mierzoną jego stanem zdrowia;
„stan zdrowia” lub „SOH” oznacza zmierzony lub oszacowany stan określonego wskaźnika wydajności pojazdu lub akumulatora trakcyjnego w określonym momencie jego okresu eksploatacji, wyrażony jako wartość procentowa wydajności ustalonej w momencie certyfikacji pojazdu lub dla nowego pojazdu;
„środowiskowy paszport pojazdu” lub „EVP” oznacza zapis w formie cyfrowej zawierający informacje o efektywności środowiskowej pojazdu w momencie jego rejestracji, w tym o poziomie dopuszczalnych wartości emisji zanieczyszczeń, emisji CO2, zużyciu paliwa, zużyciu energii elektrycznej, zasięgu pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną i mocy silnika lub silnika elektrycznego, oraz trwałości akumulatora i innych powiązanych wartościach;
„układ ostrzegania kierowcy o przekroczeniu poziomu emisji spalin” oznacza układ zaprojektowany, zbudowany i zainstalowany w pojeździe w celu dostarczania użytkownikowi informacji o przekroczeniu poziomu emisji spalin oraz w celu zapewnienia, aby przed dalszym użytkowaniem dokonano naprawy;
„układ ostrzegania kierowcy o niskim poziomie odczynnika” oznacza układ zaprojektowany, zbudowany i zainstalowany w pojeździe w celu ostrzegania użytkownika o niskim poziomie zużywalnego odczynnika oraz w celu zapewnienia, aby odczynnik ten był używany;
„deklaracja zgodności” lub „deklaracja” oznacza deklarację producenta, w której oświadcza on, że określony typ lub grupa pojazdów, komponent lub oddzielny zespół techniczny są zgodne z wymogami niniejszego rozporządzenia;
„efektywność energetyczna przyczepy” oznacza parametry przyczepy dotyczące jej wpływu na emisje CO2, zużycie paliwa i energii elektrycznej, zasięg bezemisyjny, zasięg pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną i moc silnika lub silnika elektrycznego holującego pojazdu silnikowego;
„opona śniegowa” oznacza oponę z bieżnikiem, którego wzór, skład mieszanki lub konstrukcja zostały zaprojektowane przede wszystkim w celu uzyskania podczas jazdy po śniegu i błocie osiągów lepszych niż osiągi opony zwykłej w odniesieniu do jej zdolności wprawiania pojazdu w ruch i kontrolowania jego ruchu;
„opona śniegowa do jazdy po śniegu w trudnych warunkach” oznacza oponę śniegową lub oponę do zastosowań specjalnych z bieżnikiem, którego wzór, skład mieszanki lub konstrukcja zostały zaprojektowane specjalnie do jazdy po śniegu w trudnych warunkach;
„opona mająca przyczepność na lodzie” oznacza oponę śniegową klasy C1 do jazdy po śniegu w trudnych warunkach, która dodatkowo została zaprojektowana do stosowania na nawierzchniach dróg pokrytych lodem i która spełnia wymogi przewidziane w regulaminie ONZ nr 117;
„opona do zastosowań specjalnych” oznacza oponę przeznaczoną do mieszanego zastosowania drogowego i terenowego lub do innych zastosowań specjalnych, zaprojektowaną przede wszystkim w celu wprawiania pojazdu w ruch lub utrzymywania jego ruchu w warunkach terenowych;
„opcja” oznacza zbiór dodatkowych wymogów określonych w niniejszym rozporządzeniu, które producenci mogą spełnić, jeżeli tak postanowią, aby móc stosować odpowiadające mu oznaczenie do produkowanych przez siebie pojazdów.
ROZDZIAŁ II
OBOWIĄZKI PRODUCENTÓW
Artykuł 4
Obowiązki producentów dotyczące budowy pojazdów, układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych
Producenci projektują, budują i montują pojazdy kategorii M1, M2, M3, N1, N2 i N3 wyposażone w:
OBD, które mogą wykrywać nieprawidłowo działające układy powodujące przekroczenie poziomów emisji spalin lub nieprawidłowe działanie komponentów związanych z wielkością emisji, w celu ułatwienia naprawy;
OBM zdolne do monitorowania emisji spalin;
przyrządy OBFCM służące do monitorowania ich zużycia paliwa i energii elektrycznej w warunkach rzeczywistych oraz innych istotnych parametrów, które są potrzebne do określenia efektywności paliwowej i energetycznej w warunkach rzeczywistych;
urządzenia mierzące SOH akumulatora trakcyjnego;
układy ostrzegania kierowcy o przekroczeniu poziomu emisji spalin;
układy ostrzegania kierowcy o niskim poziomie odczynnika;
urządzenia przekazujące poza pojazd wygenerowane dane pojazdu wykorzystywane do zapewnienia zgodności z niniejszym rozporządzeniem oraz dane OBFCM, w tym do celów okresowych badań zdatności do ruchu drogowego zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/45/UE ( 4 ) oraz drogowych kontroli technicznych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/47/UE ( 5 ), a także do celów łączenia się z infrastrukturą ładowania i stacjonarnymi systemami zasilania zdolnymi do obsługi funkcji ładowania inteligentnego i dwukierunkowego.
Producenci projektują, budują i montują pojazdy kategorii M1, M2, M3, N1, N2 i N3 w sposób minimalizujący luki występujące na wszystkich etapach ich okresu eksploatacji, które mogą prowadzić do ingerencji w:
układ wtrysku paliwa i odczynników;
silnik i jednostki sterujące silnikiem;
akumulatory trakcyjne i powiązane z nimi układy zarządzania;
drogomierz;
układy kontroli emisji zanieczyszczeń;
silnik elektryczny i powiązane z nim jednostki sterujące;
przyrząd OBFCM;
OBD;
OBM; oraz
EVP.
Artykuł 5
Opcje dla producentów w zakresie budowy i oznaczeń pojazdów
Artykuł 6
Wymogi dotyczące trwałości pojazdów, układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych
OBM zainstalowane przez producenta w pojazdach muszą być w stanie:
monitorować i rejestrować wszystkie emisje NOx, NH3 i PM w spalinach pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3 oraz wszystkie emisje NOx i PM w spalinach pojazdów kategorii M1 i N1, a także wykrywać co najmniej 2,5 -krotne przekroczenie odpowiednich dopuszczalnych poziomów emisji spalin określonych w załączniku I;
przekazywać dane dotyczące poziomu emisji spalin i trwałości akumulatora pojazdu za pośrednictwem portu OBD, w tym do celów badań zdatności do ruchu drogowego zgodnie z dyrektywą 2014/45/UE oraz drogowych kontroli technicznych zgodnie z dyrektywą 2014/47/UE, a także anonimowo w sposób bezprzewodowy do celów monitorowania zgodności z przepisami typów pojazdów;
uruchamiać układ ostrzegania kierowcy, gdy poziomy emisji spalin zostaną znacząco przekroczone, wykorzystując zharmonizowane metody wymuszania szybkich napraw, lecz nie uniemożliwiając pojazdom ukończenia trwającego przejazdu, aby nie zakłócać bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Producenci natychmiast informują odpowiedni organ, który udzielił homologacji typu, o niezgodności oraz przekazują odpowiednie szczegółowe informacje.
Artykuł 7
Obowiązki producentów dotyczące homologacji typu w zakresie emisji
Artykuł 8
Przepisy szczególne dotyczące drobnych producentów
Do drobnych producentów pojazdów kategorii M1 lub N1 nie ma zastosowania art. 4 ust. 6 lit. b), c) i e).
Artykuł 9
Przepisy szczególne dotyczące pojazdów z silnikiem posiadającym homologację typu
ROZDZIAŁ III
OBOWIĄZKI PAŃSTW CZŁONKOWSKICH DOTYCZĄCE HOMOLOGACJI TYPU W ZAKRESIE EMISJI ORAZ NADZORU RYNKU
Artykuł 10
Homologacja typu w zakresie emisji, zgodność produkcji, zgodność eksploatacyjna oraz nadzór rynku
Ze skutkiem od dnia przyjęcia wszystkich aktów wykonawczych, o których mowa w art. 14 ust. 9, w przypadku gdy producent złoży taki wniosek, organy udzielające homologacji nie mogą odmówić udzielenia nowemu typowi pojazdu kategorii M2, M3, N2 lub N3 lub silnikowi przeznaczonemu dla takich pojazdów homologacji typu UE w zakresie emisji lub krajowej homologacji typu w zakresie emisji ani zakazać rejestracji, sprzedaży lub dopuszczenia do ruchu takich pojazdów lub silników zgodnych z niniejszym rozporządzeniem.
Artykuł 11
Szczególne obowiązki państw członkowskich dotyczące homologacji typu w zakresie emisji w odniesieniu do układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych
Ze skutkiem od dnia 1 lipca 2030 r. organy krajowe zakazują wprowadzania do obrotu opon klasy C1, które nie są zgodne z niniejszym rozporządzeniem, oraz zakazują rejestracji nowych pojazdów wyposażonych w opony klasy C1, które nie są zgodne z niniejszym rozporządzeniem
Opony klasy C1, które nie są zgodne z niniejszym rozporządzeniem, mogą być nadal udostępniane na rynku do dnia 30 czerwca 2032 r.
Ze skutkiem od dnia 1 kwietnia 2032 r. organy krajowe zakazują wprowadzania do obrotu opon klasy C2, które nie są zgodne z niniejszym rozporządzeniem, oraz zakazują rejestracji nowych pojazdów wyposażonych w opony klasy C2, które nie są zgodne z niniejszym rozporządzeniem.
Opony klasy C2, które nie są zgodne z niniejszym rozporządzeniem, mogą być nadal udostępniane na rynku do dnia 31 marca 2034 r.
Ze skutkiem od dnia 1 kwietnia 2034 r. organy krajowe zakazują wprowadzania do obrotu opon klasy C3, które nie są zgodne z niniejszym rozporządzeniem, oraz zakazują rejestracji nowych pojazdów wyposażonych w opony klasy C3, które nie są zgodne z niniejszym rozporządzeniem
Opony klasy C3, które nie są zgodne z niniejszym rozporządzeniem, mogą być nadal udostępniane na rynku do dnia 31 marca 2036 r.
Artykuł 12
Eksploatacja układów wykorzystujących odczynnik ulegający zużyciu oraz układów kontroli emisji zanieczyszczeń
ROZDZIAŁ IV
ROLA KOMISJI I UZNANYCH STRON TRZECICH W ZAPEWNIANIU ZGODNOŚCI EKSPLOATACYJNEJ I NADZORZE RYNKU
Artykuł 13
Stosowanie przez Komisję i strony trzecie wymogów dotyczących badań
ROZDZIAŁ V
BADANIA I DEKLARACJE
Artykuł 14
Procedury i badania
Badania określone w załączniku V tabele 1, 3, 5, 7, 9 i 11 przeprowadzane są przez producentów. Badania określone w załączniku V tabele 2, 4, 6, 8, 10 i 12 przeprowadzane są przez organy krajowe, Komisję i uznane strony trzecie.
Komisja przyjmuje akty wykonawcze, w których określa procedury i metodyki badań, przepisy administracyjne, procedury i metodyki dotyczące zmian i rozszerzeń homologacji typu w zakresie emisji i dostępu do danych, wymogi dotyczące dokumentacji i wzory dokumentów dla homologacji typu w zakresie emisji, zgodności produkcji, zgodności eksploatacyjnej i nadzoru rynku w odniesieniu do wszystkich poniższych pozycji:
typów pojazdów kategorii M1 i N1;
typów pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3;
silników stosowanych w typach pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3;
OBM i OBD;
układu ostrzegania kierowcy o przekroczeniu poziomu emisji;
układu ostrzegania kierowcy o niskim poziomie odczynnika;
układów zabezpieczenia przed ingerencją, układów zapewniających bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo;
typów zamiennych układów kontroli emisji zanieczyszczeń i ich części;
typów układów hamulcowych i ich części zamiennych w odniesieniu do emisji cząstek stałych;
opon klasy C1, C2 i C3 w odniesieniu do ścieralności opon;
innych typów komponentów i ich części zamiennych;
emisji CO2, zużycia paliwa i energii elektrycznej, określania zasięgu pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną i mocy pojazdów kategorii M1 i N1, przepisów dotyczących przyrządów OBFCM;
emisji CO2, zużycia paliwa i energii elektrycznej, zasięgu bezemisyjnego, określenia zasięgu pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną i mocy pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3, efektywności energetycznej przyczep kategorii O3 i O4, przepisów dotyczących przyrządów OBFCM.
Komisja przyjmuje akty wykonawcze dotyczące homologacji typu w zakresie emisji, zgodności eksploatacyjnej, zgodności produkcji i nadzoru rynku w celu określenia:
metod pomiaru emisji spalin w laboratorium i na drodze zgodnie ze zwykłym użytkowaniem w rzeczywistych warunkach jazdy i wykorzystywania przenośnych systemów pomiaru emisji do weryfikacji emisji zanieczyszczeń w rzeczywistych warunkach jazdy;
metod określania emisji CO2, zużycia paliwa i energii elektrycznej, zasięgu przy jeździe bezemisyjnej, zasięgu pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną i mocy pojazdu silnikowego;
metod, wymogów i specyfikacji technicznych dotyczących sygnalizatora zmiany biegów;
metod określania efektywności energetycznej przyczep kategorii O3 i O4;
metod pomiaru emisji ze skrzyni korbowej;
metod pomiaru emisji par;
metod pomiaru emisji cząstek stałych z hamulców, w tym metod dotyczących pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3, emisji cząstek stałych z hamulców w rzeczywistych warunkach jazdy i układów hamulcowych z odzyskiwaniem energii;
metod pomiaru ścieralności opon;
metod oceny zgodności z minimalnymi wymogami w zakresie trwałości akumulatora;
metod, wymogów i badań, w tym progów zgodności, zapewniających działanie przyrządów OBFCM, OBD i OBM oraz czujników w takich przyrządach i układach, a także przekazywanie danych zarejestrowanych przez te przyrządy i układy poza pojazd;
cech i parametrów układów ostrzegania kierowcy oraz metod wymuszających reakcję i metod oceny ich działania;
metod oceny działania, skuteczności, regeneracji i trwałości oryginalnych i zamiennych układów kontroli emisji zanieczyszczeń;
metod zapewniania i oceny zgodności z art. 4 ust. 5, w tym metod dotyczących analizy luk i ochrony przed ingerencją;
metod oceny zgodności z określonymi w art. 8 wymogami homologacji typu w zakresie emisji mającymi zastosowanie do pojazdów zbudowanych przez drobnych i bardzo drobnych producentów oraz procedur badania takich pojazdów;
metod oceny funkcjonowania typów pojazdów homologowanych na podstawie oznaczeń, o których mowa w art. 5;
sprawdzeń zgodności z art. 9 ust. 1 i 2 oraz procedur badania pojazdów budowanych wieloetapowo;
wymogów dotyczących działania sprzętu badawczego;
specyfikacji paliw wzorcowych stosowanych do badania;
metod stwierdzania braku urządzeń manipulacyjnych i strategii manipulacyjnych;
formatu i danych oraz metod przekazywania danych z EVP poza pojazd, a także metod wyświetlania w pojeździe danych środowiskowych dotyczących typu pojazdu i efektywności środowiskowej konkretnego pojazdu;
wymogów administracyjnych i wymogów w zakresie dokumentacji do celów homologacji typu w zakresie emisji, zgodności produkcji, zgodności eksploatacyjnej i nadzoru rynku;
w stosownych przypadkach – obowiązków sprawozdawczych.
Do dnia 29 maja 2025 r. w odniesieniu do pojazdów kategorii M1 i N1, o których mowa w ust. 3 lit. a), Komisja przyjmie następujące akty wykonawcze:
dotyczące emisji zanieczyszczeń, o których mowa w ust. 4 lit. a), e), f), k), q), r), s), t), u) i v);
dotyczące metod określania emisji CO2, zużycia paliwa i energii elektrycznej, zasięgu bezemisyjnego, zasięgu pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną, mocy pojazdu oraz działania przyrządów OBFCM, o których mowa w ust. 4 lit. b), c) i j);
dotyczące OBM i OBD, o których mowa w ust. 4 lit. j) i k).
Do dnia 29 listopada 2026 r. w odniesieniu do pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3, o których mowa w, odpowiednio, w ust. 3 lit. b) i c), oraz ich silników, a także w odniesieniu do przyczep kategorii O3 i O4, o których mowa w, odpowiednio, ust. 3 lit. b) i c), Komisja przyjmie następujące akty wykonawcze:
dotyczące emisji zanieczyszczeń, o których mowa w ust. 4 lit. a), e), k), q), r), s), t), u) i v);
dotyczące metod określania emisji CO2, zużycia paliwa i energii elektrycznej, zasięgu bezemisyjnego, zasięgu pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną, mocy pojazdu oraz działania przyrządów OBFCM, o których mowa w ust. 4 lit. b), d) i j);
dotyczące OBM i OBD, o których mowa w ust. 4 lit. j) i k).
Artykuł 15
Dostosowanie do postępu technicznego
Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 16 w celu uwzględnienia postępu technicznego, aby zmienić niniejsze rozporządzenie w następujący sposób:
art. 5 – poprzez wprowadzenie dodatkowych opcji i oznaczeń opartych na innowacyjnych technologiach do stosowania przez producentów;
określenie na podstawie art. 3 i 8 szczególnych przepisów dotyczących drobnych producentów pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3;
określenie, w stosownych przypadkach, dopuszczalnych wartości emisji formaldehydu z pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3, w załączniku I tabela 2, po dokonaniu przeglądu zgodnie z art. 18 ust. 6 i na podstawie jego wyników;
załącznik III tabela 2 – w odniesieniu do warunków badania pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3 na podstawie danych zebranych podczas badania pojazdów Euro 7;
załącznik III tabele 4 i 5 – w odniesieniu do warunków badania na podstawie danych zebranych podczas badania hamulców lub opon Euro 7;
określenie w załączniku IV tabela 2 mnożników trwałości na podstawie danych zebranych podczas badania emisji spalin z pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3 oraz sprawozdania dotyczącego trwałości pojazdów ciężkich przedłożonego Parlamentowi Europejskiemu i Radzie zgodnie z art. 18 ust. 3;
załącznik V – w odniesieniu do stosowania wymogów dotyczących badań i deklaracji.
W przypadku przyjęcia propozycji regulaminu ONZ, ogólnoświatowego regulaminu technicznego lub zmiany regulaminu ONZ lub ogólnoświatowego regulaminu technicznego, Komisja bez zbędnej zwłoki po ich przyjęciu lub, w stosownych przypadkach, na podstawie sprawozdań przedłożonych Parlamentowi Europejskiemu i Radzie zgodnie z art. 18 ust. 4 i 5, z uwzględnieniem postępu technicznego, przyjmuje zgodnie z art. 16 akty delegowane zmieniające niniejsze rozporządzenie w następujący sposób:
poprzez określenie w załączniku I wartości granicznych emisji cząstek stałych z hamulców, zgodnie z najnowocześniejszymi technologiami oraz, w stosownych przypadkach, odnosząc się do prac prowadzonych w ramach Światowego Forum ONZ na rzecz Harmonizacji Przepisów dotyczących Pojazdów (WP.29 ONZ), w tym, w stosownych przypadkach, poprzez zmianę załącznika I tabele 5, 6, 7 i 8, odpowiednio, oraz ustalenie różnych wartości granicznych lub kryteriów w zależności od kategorii pojazdów i technologii mechanizmów napędowych;
poprzez określenie dopuszczalnych wartości ścieralności dla typów opon w załączniku I, odnosząc się do prac WP.29 ONZ;
poprzez określenie minimalnych wymogów wydajności akumulatorów ustanowionych w załączniku II, zgodnie z najnowocześniejszymi technologiami i architekturą akumulatorów, a także ich zastosowaniem, zwłaszcza w małych pojazdach, oraz z uwzględnieniem kryteriów, takich jak przebieg i okresy eksploatacji wszystkich kategorii pojazdów w odniesieniu do wydajności akumulatora.
Na zasadzie odstępstwa od akapitu pierwszego niniejszego ustępu, w przypadku gdy w odpowiednim terminie określonym w ust. 3 niniejszego artykułu WP.29 ONZ nie przyjmie jednolitych przepisów w zakresie dopuszczalnych wartości ścieralności dla typów opon, o których mowa w załączniku I, Komisja przyjmuje akty delegowane zgodnie z art. 16 w celu zmiany niniejszego rozporządzenia poprzez określenie tych wartości, zgodnie z pracami WP.29 ONZ i odnosząc się do nich, w stosownych przypadkach, z uwzględnieniem postępu technicznego, do dnia 1 lipca 2027 r. dla opon klasy C1, do dnia 1 kwietnia 2029 r. – dla opon klasy C2 i do dnia 1 kwietnia 2031 r. – dla opon klasy C3.
ROZDZIAŁ VI
PRZEPISY OGÓLNE
Artykuł 16
Wykonywanie przekazanych uprawnień
Artykuł 17
Procedura komitetowa
Artykuł 18
Sprawozdawczość i przegląd
W sprawozdaniu tym ocenia się między innymi, czy należy ustanowić minimalne wymogi w zakresie wydajności dla pojazdów mających nie więcej niż 10 lat lub 200 000 km, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.
ROZDZIAŁ VII
PRZEPISY KOŃCOWE
Artykuł 19
Zmiana w rozporządzeniu (UE) 2018/858
W art. 84 rozporządzenia (UE) 2018/858 wprowadza się następujące zmiany:
ust. 1 otrzymuje brzmienie:
ust. 3 otrzymuje brzmienie:
odmowa udzielenia dostępu do informacji;
udostępnianie na rynku pojazdów, układów, komponentów lub oddzielnych zespołów technicznych podlegających homologacji bez uzyskania takiej homologacji, lub fałszowanie w tym celu dokumentów, świadectw zgodności, tabliczek znamionowych lub oznaczeń homologacji;
ingerencja w pojazd i jego układy.”;
dodaje się ustępy w brzmieniu:
fałszowanie wyników badań zgodności eksploatacyjnej w ramach homologacji typu w zakresie emisji;
projektowanie, budowanie i montaż pojazdów wyposażonych w urządzenia manipulacyjne lub strategie manipulacyjne powodujące, że pojazd niezgodny z niniejszym rozporządzeniem wydaje się z nim zgodny;
projektowanie, budowanie i montaż pojazdów kategorii M1, M2, M3, N1, N2 i N3 bez wymaganych układów ostrzegania kierowcy o przekroczeniu poziomu emisji spalin lub układów ostrzegania kierowcy o niskim poziomie odczynnika.
Artykuł 20
Uchylenie
Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 traci moc ze skutkiem od dnia 1 lipca 2031 r.
Odesłania do rozporządzeń (WE) nr 715/2007 i (WE) nr 595/2009 traktuje się jako odesłania do niniejszego rozporządzenia i odczytuje zgodnie z tabelą korelacji znajdującą się w załączniku VI do niniejszego rozporządzenia.
Rozporządzenia (UE) nr 582/2011 i (UE) 2017/2400, a także rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1362, tracą moc ze skutkiem od dnia 1 lipca 2031 r.
Artykuł 21
Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 29 listopada 2026 r. w odniesieniu do nowych typów pojazdów kategorii M1 i N1 oraz układów, systemów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do pojazdów kategorii M1 lub N1 posiadających homologację typu zgodnie z niniejszym rozporządzeniem oraz od dnia 29 listopada 2027 r. do nowych pojazdów kategorii M1 i N1 oraz układów, systemów i oddzielnych zespołów technicznych do tych pojazdów.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 29 maja 2028 r. do nowych typów pojazdów kategorii M2, M3, N2, N3, O3 i O4 oraz do układów, systemów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do pojazdów kategorii M2, M3, N2, N3, O3 lub O4 posiadających homologację typu zgodnie z niniejszym rozporządzeniem od dnia 29 maja 2029 r. do nowych pojazdów kategorii M2, M3, N2, N3, O3 i O4 oraz układów, systemów i oddzielnych zespołów technicznych do tych pojazdów.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 lipca 2028 r. do nowych typów opon klasy C1, od dnia 1 kwietnia 2030 r. – do nowych typów opon klasy C2 oraz od dnia 1 kwietnia 2032 r. – do nowych typów opon klasy C3.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 lipca 2030 r. do pojazdów kategorii M1 i N1 zbudowanych przez drobnych producentów, a od dnia 1 lipca 2031 r. – do pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3 zbudowanych przez drobnych producentów.
Jednakże art. 11 ust. 3 stosuje się od dnia 28 maja 2024 r.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
ZAŁĄCZNIK I
DOPUSZCZALNE WARTOŚCI EMISJI EURO 7
Tabela 1: Dopuszczalne wartości emisji spalin Euro 7 dla pojazdów kategorii M1 i N1 z silnikiem spalinowym wewnętrznego spalania
|
|
|
Masa pojazdu gotowego do jazdy (MRO) (kg) |
Masa tlenku węgla (CO) |
Masa sumy węglowodorów (THC) |
Masa węglowodorów niemetanowych (NMHC) |
Masa tlenków azotu (NOx) |
Łączna masa sumy węglowodorów i tlenków azotu (THC + NOx) |
Masa cząstek stałych (PM) |
Liczba cząstek stałych (PN10) |
|||||||
|
L1 (mg/km) |
L2 (mg/km) |
L3 (mg/km) |
L4 (mg/km) |
L2 + L4 (mg/km) |
L5 (mg/km) |
L6 (#/km) |
||||||||||
|
Kategoria |
Klasa |
|
PI |
CI |
PI |
CI |
PI |
CI |
PI |
CI |
PI |
CI |
PI |
CI |
PI |
CI |
|
M1 |
— |
|
1 000 |
500 |
100 |
— |
68 |
— |
60 |
80 |
— |
170 |
4,5 |
4,5 |
6x1011 |
6x1011 |
|
N1 |
I |
MRO ≤ 1 280 |
1 000 |
500 |
100 |
— |
68 |
— |
60 |
80 |
— |
170 |
4,5 |
4,5 |
6x1011 |
6x1011 |
|
II |
1 280 < MRO ≤ 1 735 |
1 810 |
630 |
130 |
— |
90 |
— |
75 |
105 |
— |
195 |
4,5 |
4,5 |
6x1011 |
6x1011 |
|
|
III |
1 735 < MRO |
2 270 |
740 |
160 |
— |
108 |
— |
82 |
125 |
— |
215 |
4,5 |
4,5 |
6x1011 |
6x1011 |
|
| Uwaga: PI = silniki o zapłonie iskrowym CI = silniki o zapłonie samoczynnym. |
||||||||||||||||
Tabela 2: Dopuszczalne wartości emisji spalin Euro 7 dla pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3 z silnikiem spalinowym wewnętrznego spalania oraz silników spalinowych wewnętrznego spalania stosowanych w tych pojazdach
|
Emisje zanieczyszczeń |
WHSC (CI) i WHTC (CI i PI) |
Emisje zanieczyszczeń w rzeczywistych warunkach jazdy (RDE) |
|
na kWh |
na kWh |
|
|
NOx w mg |
200 |
260 |
|
PM w mg |
8 |
— |
|
PN10 w # |
6x1011 |
9 x 1011 |
|
CO w mg |
1 500 |
1 950 |
|
NMOG w mg |
80 |
105 |
|
NH3 w mg |
60 |
85 |
|
CH4 w mg |
500 |
650 |
|
N2O w mg |
200 |
260 |
| Uwaga: PI = silniki o zapłonie iskrowym CI = silniki o zapłonie samoczynnym. |
||
Tabela 3: Dopuszczalne wartości emisji par Euro 7 dla pojazdów benzynowych kategorii M1 i N1
|
Masa emisji par paliwa (g/badanie) |
|
1,5 |
Tabela 4: Dopuszczalne wartości emisji cząstek stałych z hamulców Euro 7 w standardowym cyklu jazdy, mające zastosowanie do dnia 31 grudnia 2029 r., w zależności od technologii mechanizmów napędowych
|
Dopuszczalne wartości emisji wyrażone w mg/km na pojazd |
Pojazdy kategorii M1 i N1, z wyłączeniem N1, klasy III (*1) |
||||
|
Technologia mechanizmu napędowego |
PEV |
OVC-HEV |
FCV/FCHV |
FCV |
ICEV |
|
Emisje cząstek stałych z hamulców (PM10) |
3 |
7 |
7 |
7 |
7 |
|
(*1)
Dla pojazdów kategorii N1 klasy III stosuje się następujące dopuszczalne wartości: PEV 5 mg/km; OVC-HEV, NOVC-HEV, FCV/FCHV i ICEV 11 mg/km. |
|||||
Tabela 5: Dopuszczalne wartości emisji cząstek stałych z hamulców Euro 7 w standardowym cyklu jazdy, mające zastosowanie od dnia 1 stycznia 2030 r., po dokonaniu przeglądu zgodnie z art. 18 ust. 5, w zależności od technologii mechanizmów napędowych (pojazdy kategorii M1 i N1)
|
Dopuszczalne wartości emisji |
Pojazdy kategorii M1 i N1 |
||||
|
Technologia mechanizmu napędowego |
PEV |
OVC-HEV |
NOVC-HEV |
FCV/FCHV |
ICEV |
|
Emisje cząstek stałych z hamulców (PM10) |
|
|
|
|
|
|
Emisje liczby cząstek stałych z hamulców (PN) |
|
|
|
|
|
Tabela 6: Dopuszczalne wartości emisji cząstek stałych z hamulców Euro 7 w standardowym cyklu jazdy, mające zastosowanie od dnia 1 stycznia 2030 r., po dokonaniu przeglądu zgodnie z art. 18 ust. 5, w zależności od technologii mechanizmów napędowych (pojazdy kategorii M2 i N2)
|
Dopuszczalne wartości emisji |
Pojazdy kategorii M2 i N2 |
||||
|
Technologia mechanizmu napędowego |
PEV |
OVC-HEV |
NOVC-HEV |
FCV/FCHV |
ICEV |
|
Emisje cząstek stałych z hamulców (PM10) |
|
|
|
|
|
|
Emisje liczby cząstek stałych z hamulców (PN) |
|
|
|
|
|
Tabela 7: Dopuszczalne wartości emisji cząstek stałych z hamulców Euro 7 w standardowym cyklu jazdy, mające zastosowanie od dnia 1 stycznia 2030 r. do dnia 31 grudnia 2034 r., po dokonaniu przeglądu zgodnie z art. 18 ust. 5, w zależności od technologii mechanizmów napędowych (pojazdy kategorii M3 i N3)
|
Dopuszczalne wartości emisji |
Pojazdy kategorii M3i N3 |
||||
|
Technologia mechanizmu napędowego |
PEV |
OVC-HEV |
NOVC-HEV |
FCV/FCHV |
ICEV |
|
Emisje cząstek stałych z hamulców (PM10) |
|
|
|
|
|
|
Emisje liczby cząstek stałych z hamulców (PN) |
|
|
|
|
|
Tabela 8: Dopuszczalne wartości emisji cząstek stałych z hamulców Euro 7 w standardowym cyklu jazdy, mające zastosowanie od dnia 1 stycznia 2035 r. dla wszystkich technologii mechanizmów napędowych, w podziale na kategorie pojazdów
|
Dopuszczalne wartości emisji |
Pojazdy kategorii M1 i N1 |
Pojazdy kategorii M2 i M3 |
Pojazdy kategorii N2 i N3 |
|
Emisje cząstek stałych z hamulców (PM10) |
3 mg/km na pojazd |
|
|
|
Emisje liczby cząstek stałych z hamulców (PN) |
|
|
|
Tabela 9: Dopuszczalne wartości ścieralności opon Euro 7
|
Dopuszczalne wartości ścieralności opon |
Opony C1 |
Opony C2 |
Opony C3 |
|
Opony zwykłe |
|
|
|
|
Opony śniegowe |
|
|
|
|
Opony do zastosowań specjalnych |
|
|
|
ZAŁĄCZNIK II
MINIMALNE WYMOGI W ZAKRESIE WYDAJNOŚCI EURO 7 W ODNIESIENIU DO TRWAŁOŚCI AKUMULATORA
Tabela 1: Minimalne wymogi w zakresie wydajności Euro 7 w odniesieniu do trwałości akumulatora w pojazdach kategorii M1
|
Minimalne wymogi w zakresie wydajności oparte na energii z akumulatora |
od rozpoczęcia eksploatacji do 5 lat lub 100 000 km, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej |
pojazdy użytkowane przez ponad 5 lat lub 100 000 km i do 8 lat lub 160 000 km, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej |
pojazdy użytkowane przez dodatkowy okres eksploatacji (*2) |
|
OVC-HEV |
80 % |
72 % |
|
|
PEV |
80 % |
72 % |
|
|
Minimalne wymogi w zakresie wydajności oparte na zasięgu |
od rozpoczęcia eksploatacji do 5 lat lub 100 000 km, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej |
pojazdy użytkowane przez ponad 5 lat lub 100 000 km i do 8 lat lub 160 000 km, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej |
pojazdy użytkowane przez dodatkowy okres eksploatacji (*2) |
|
OVC-HEV |
|
|
|
|
PEV |
|
|
|
Tabela 2: Minimalne wymogi w zakresie wydajności Euro 7 w odniesieniu do trwałości akumulatora w pojazdach kategorii N1
|
Minimalne wymogi w zakresie wydajności oparte na energii z akumulatora |
od rozpoczęcia eksploatacji do 5 lat lub 100 000 km, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej |
pojazdy użytkowane przez ponad 5 lat lub 100 000 km i do 8 lat lub 160 000 km, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej |
pojazdy użytkowane przez dodatkowy okres eksploatacji (*3) |
|
OVC-HEV |
75 % |
67 % |
|
|
PEV |
75 % |
67 % |
|
|
Minimalne wymogi w zakresie wydajności oparte na zasięgu |
od rozpoczęcia eksploatacji do 5 lat lub 100 000 km, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej |
pojazdy użytkowane przez ponad 5 lat lub 100 000 km i do 8 lat lub 160 000 km, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej |
pojazdy użytkowane przez dodatkowy okres eksploatacji (*3) |
|
OVC-HEV |
|
|
|
|
PEV |
|
|
|
Tabela 3: Minimalne wymogi w zakresie wydajności Euro 7 w odniesieniu do trwałości akumulatora w pojazdach kategorii M2, M3, N2 i N3
|
Minimalne wymogi w zakresie wydajności oparte na energii z akumulatora |
pojazdy w głównym okresie eksploatacji (*1) |
pojazdy w dodatkowym okresie eksploatacji (*1) |
|
OVC-HEV |
|
|
|
PEV |
|
|
|
(*1)
Zgodnie z załącznikiem IV. |
||
ZAŁĄCZNIK III
WARUNKI BADANIA
Tabela 1: Warunki badania zgodności pojazdów kategorii M1 i N1 z dopuszczalnymi wartościami emisji spalin przy zastosowaniu dowolnego paliwa rynkowego i dowolnego smaru rynkowego w ramach specyfikacji wydanych przez producenta
|
Laboratoryjny pomiar emisji spalin |
Pomiar emisji zanieczyszczeń w rzeczywistych warunkach jazdy (RDE) |
|
W odniesieniu do wszystkich badań emisji spalin przeprowadzanych przy wykorzystaniu światowej zharmonizowanej procedury badania pojazdów lekkich (WLTP) w badaniu dynamometrycznym na rolkowym stanowisku hamulcowym stosuje się regulamin ONZ nr 154 (*1). Zastosowanie mają postanowienia dotyczące poziomu 1A (w 4-fazowym cyklu WLTP). |
W przypadku badań RDE prowadzonych na drodze zastosowanie ma regulamin ONZ nr 168 (*2), przy czym ocenę emisji wypełnia się w odniesieniu do 4-fazowego cyklu WLTP. |
|
(*1)
Regulamin ONZ nr 154 – Jednolite przepisy dotyczące homologacji lekkich pojazdów osobowych i użytkowych w odniesieniu do emisji objętych kryteriami, emisji dwutlenku węgla i zużycia paliwa lub pomiaru zużycia energii elektrycznej i zasięgu przy zasilaniu energią elektryczną (WLTP), seria poprawek 02.
(*2)
Regulamin ONZ nr 168, wersja oryginalna. |
|
Tabela 2: Warunki badania zgodności pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3 z dopuszczalnymi wartościami emisji spalin przy zastosowaniu dowolnego paliwa rynkowego i dowolnego smaru rynkowego w ramach specyfikacji wydanych przez producenta
|
Laboratoryjny pomiar emisji spalin |
Pomiar RDE |
|
W odniesieniu do wszystkich badań emisji spalin przeprowadzanych przy wykorzystaniu cykli badania WHTC/WHSC na hamowni silnikowej stosuje się załącznik 4 do regulaminu ONZ nr 49 (*1). |
Zastosowanie ma załącznik 8 do regulaminu ONZ nr 49 z następującymi dostosowaniami: (i) pkt A.1.4.2.2.2.1. dodatku 1 do załącznika 8 do regulaminu ONZ nr 49 otrzymuje brzmienie: „Ważne okna to okna, których średnia moc przekracza próg mocy równy 6 % maksymalnej mocy silnika”; (ii) w odniesieniu do współczynnika zgodności (CF) w tabeli 2 w pkt 6.3 załącznika 8 do regulaminu ONZ nr 49, gdzie dla wszystkich zanieczyszczeń należy stosować wartość = 1,0 ; mające zastosowanie dopuszczalne wartości to dopuszczalne wartości emisji zanieczyszczeń w RDE podane w tabeli 2 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia. |
|
(*1)
Regulamin ONZ nr 49, seria poprawek 07. |
|
Tabela 3: Warunki badania zgodności z dopuszczalnymi wartościami emisji par
|
|
Warunki badania |
|
Badanie SHED (*1) emisji par |
Zastosowanie ma regulamin ONZ nr 154, poziom 1A (w 4-fazowym cyklu WLTP) (*2). |
|
(*1)
Badanie SHED: szczelna komora do określenia ilości par.
(*2)
Regulamin ONZ nr 154, seria poprawek 02. |
|
Tabela 4: Warunki badania zgodności z dopuszczalnymi wartościami emisji cząstek stałych z hamulców
|
|
Pojazdy kategorii M1 i N1 |
Pojazdy kategorii M2, M3, N2 i N3 |
|
Badanie emisji cząstek stałych z hamulców |
Badanie zgodnie z ogólnoświatowym regulaminem technicznym ONZ nr 179 w sprawie laboratoryjnych pomiarów emisji z hamulców dla pojazdów lekkich (*1) |
|
|
(*1)
Regulamin ONZ nr 179 – Jednolite przepisy dotyczące homologacji pojazdów lekkich w odniesieniu do laboratoryjnych pomiarów emisji z hamulców [2026/1044] (Dz.U. L, 2026/1044, 18.5.2026, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2026/1044/oj). |
||
Tabela 5: Warunki badania zgodności z dopuszczalnymi wartościami ścieralności opon
|
|
Opony klasy C1 |
Opony klasy C2 |
Opony klasy C3 |
|
Badanie dopuszczalnych wartości ścieralności opon |
W oparciu o metodyki badań opracowane w ramach WP.29 ONZ do celów badania ścieralności opon w warunkach rzeczywistych |
W oparciu o metodyki badań opracowane w ramach WP.29 ONZ do celów badania ścieralności opon w warunkach rzeczywistych |
W oparciu o metodyki badań opracowane w ramach WP.29 ONZ do celów badania ścieralności opon w warunkach rzeczywistych |
ZAŁĄCZNIK IV
WYMOGI DOTYCZĄCE OKRESU EKSPLOATACJI
Tabela 1: Okres eksploatacji pojazdów, silników i układów kontroli emisji zanieczyszczeń
|
Okres eksploatacji pojazdów, silników i zamiennych urządzeń kontrolujących emisję zanieczyszczeń |
M1, N1 i M2 |
||
|
Główny okres eksploatacji |
do 160 000 km lub 8 lat, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej |
300 000 km lub 8 lat, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej |
700 000 km lub 12 lat, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej |
|
Dodatkowy okres eksploatacji |
po zakończeniu głównego okresu eksploatacji i do 200 000 km lub 10 lat, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej |
po zakończeniu głównego okresu eksploatacji i do 375 000 km lub 10 lat, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej |
po zakończeniu głównego okresu eksploatacji i do 875 000 km lub 15 lat, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej |
|
(*1)
Masa maksymalna. |
|||
Tabela 2: Mnożniki trwałości stosowane w celu dostosowania dopuszczalnych wartości emisji spalin, o których mowa w załączniku 1, podczas badania pojazdów, silników i zamiennych urządzeń kontrolujących emisję zanieczyszczeń w trakcie dodatkowego okresu eksploatacji.
|
Mnożniki trwałości |
M1, N1 i M2 |
||
|
Mnożnik trwałości w odniesieniu do dodatkowego okresu eksploatacji |
1,2 dla zanieczyszczeń gazowych |
1,2 dla zanieczyszczeń gazowych |
1,2 dla zanieczyszczeń gazowych |
|
(1)
Masa maksymalna. |
|||
ZAŁĄCZNIK V
STOSOWANIE WYMOGÓW DOTYCZĄCYCH BADAŃ I DEKLARACJI
Tabela 1: Stosowanie wymogów dotyczących badań i deklaracji dla pojazdów kategorii M1 i N1 w odniesieniu do producentów pojazdów
|
Wymogi dotyczące badań |
Badania i wymogi do celów udzielania homologacji typu w zakresie emisji |
Badania do celów zgodności produkcji |
Badania do celów zgodności eksploatacyjnej |
|
Zanieczyszczenia gazowe i PN w badaniach drogowych (RDE) |
Wymagane badanie demonstracyjne wszystkich paliw, dla których udzielono homologacji typu, oraz wymagana deklaracja zgodności dla wszystkich paliw, wszystkich obciążeń użytkowych i wszystkich mających zastosowanie typów pojazdów |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Zanieczyszczenia gazowe, PM, PN, emisje CO2, zużycie paliwa (OBFCM), zużycie energii elektrycznej i zasięg pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną (trwałość akumulatora) (WLTP w temp. 23 oC) |
Wymagane badanie wszystkich paliw, dla których udzielono homologacji typu |
Wymagane dla emisji spalin i OBFCM |
Wymagane dla emisji spalin, OBFMC i urządzeń mierzących SOH trwałości akumulatora |
|
Korekta temperatury otoczenia w celu określenia poziomu emisji CO2 (WLTP w temp. 14 oC) |
Deklaracja (*1) |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Emisje ze skrzyni korbowej |
Deklaracja stanowiąca, że zainstalowano system z zamkniętą skrzynią korbową lub wąż do odprowadzania spalin z rury wydechowej (*1) |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Badanie emisji par |
Wymagane |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Trwałość układów kontroli emisji |
Deklaracja |
Niewymagane |
Niewymagane |
|
Prawidłowe działanie układów wykorzystujących odczynnik ulegający zużyciu i układów kontroli emisji zanieczyszczeń |
Deklaracja |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Trwałość akumulatora |
Deklaracja |
Niewymagane |
Wymagane |
|
Badanie laboratoryjne emisji w niskich temperaturach |
Wymagane |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Badanie laboratoryjne zasięgu pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną w niskich temperaturach |
Wymagane |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Diagnostyka pokładowa |
Deklaracja |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Monitorowanie pokładowe |
Deklaracja i demonstracja |
Niewymagane |
Wymagane |
|
Określanie mocy |
Wymagane |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Zabezpieczenia przed ingerencją, bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo |
Deklaracja i dokumentacja |
Niewymagane |
Niewymagane |
|
Technologie geofencingu (w stosownych przypadkach) |
Deklaracja i demonstracja |
Niewymagane |
Niewymagane |
|
(*1)
Organ udzielający homologacji może wymagać przeprowadzenia badania. |
|||
Tabela 2: Stosowanie wymogów dotyczących badań i deklaracji w zakresie pojazdów kategorii M1 i N1 w odniesieniu do państw członkowskich, Komisji i uznanych stron trzecich
|
Wymogi dotyczące badań |
Badania i wymogi do celów udzielania homologacji typu w zakresie emisji |
Badania do celów zgodności produkcji |
Badania do celów zgodności eksploatacyjnej |
Badania do celów nadzoru rynku |
||
|
Właściwy podmiot |
Organ udzielający homologacji typu |
Organ udzielający homologacji typu |
Organ udzielający homologacji typu |
Komisja i uznane strony trzecie |
Organy nadzoru rynku |
Komisja i uznane strony trzecie |
|
Zanieczyszczenia gazowe i PN w badaniach drogowych (RDE) |
Wymagane badanie demonstracyjne wszystkich paliw, dla których udzielono homologacji typu, oraz wymagana deklaracja zgodności dla wszystkich paliw, wszystkich obciążeń użytkowych i wszystkich mających zastosowanie typów pojazdów |
Niewymagane |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Zanieczyszczenia gazowe, PM, PN, emisje CO2, zużycie paliwa (OBFCM), zużycie energii elektrycznej i zasięg pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną (trwałość akumulatora) (WLTP w temp. 23 oC) |
Wymagane badanie dla wszystkich paliw, dla których udzielono homologacji typu |
Audyty lub badania nieobowiązkowe |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
|
Korekta temperatury otoczenia w celu określenia poziomu emisji CO2 (WLTP w temp. 14 oC) |
Deklaracja (*1) |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Emisje ze skrzyni korbowej |
Deklaracja stanowiąca, że zainstalowano system z zamkniętą skrzynią korbową lub wąż do odprowadzania spalin z rury wydechowej (*1) |
Audyty lub badania nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
|
Badanie emisji par |
Wymagane |
Audyty lub badania nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Trwałość układów kontroli emisji |
Deklaracja |
Niewymagane |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Eksploatacja układów wykorzystujących odczynnik ulegający zużyciu i układów kontroli emisji zanieczyszczeń |
Niewymagane |
Niewymagane |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Trwałość akumulatora |
Deklaracja |
Niewymagane |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Badanie laboratoryjne emisji w niskich temperaturach |
Wymagane |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Badanie laboratoryjne zasięgu pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną w niskich temperaturach |
Wymagane |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Diagnostyka pokładowa |
Deklaracja |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Monitorowanie pokładowe |
Deklaracja i demonstracja |
Niewymagane |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Określanie mocy |
Wymagane |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
|
Zabezpieczenia przed ingerencją, bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo |
Deklaracja i dokumentacja |
Niewymagane |
Niewymagane |
Niewymagane |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Technologie geofencingu (w stosownych przypadkach) |
Deklaracja i demonstracja |
Niewymagane |
Niewymagane |
Niewymagane |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
(*1)
Organ udzielający homologacji może wymagać przeprowadzenia badania. |
||||||
Tabela 3: Stosowanie wymogów dotyczących badań, deklaracji oraz innych wymogów w zakresie homologacji typu i rozszerzeń homologacji typu pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3 w odniesieniu do producentów
|
Wymogi dotyczące badań |
Badania i wymogi do celów udzielania homologacji typu w zakresie emisji |
Badania do celów zgodności produkcji |
Badania do celów zgodności eksploatacyjnej |
|
Zanieczyszczenia gazowe, PM, PN oraz emisje CO2, zużycie paliwa (badanie WHTC i WHSC) |
Wymagane w przypadku silnika macierzystego rodziny emisji i deklaracja dla wszystkich członków rodziny (*1); (*2) |
Wymagane w przypadku silnika nienależącego do rodziny (*3) |
Niewymagane |
|
Zanieczyszczenia gazowe, PN w badaniu drogowym (RDE) dla każdego paliwa i mających zastosowanie kategorii pojazdów (M2, M3, N2 i N3) |
Wymagane badania demonstracyjne wszystkich paliw, w odniesieniu do których udzielono homologacji typu pojazdu, oraz wymagana deklaracja zgodności dla wszystkich paliw, wszystkich obciążeń użytkowych i wszystkich mających zastosowanie kategorii pojazdów (*2) |
Niewymagane |
Wymagane badanie pojazdu napędzanego dowolnym paliwem oraz dowolnej kategorii pojazdu i dowolnego obciążenia użytkowego w odniesieniu do wszystkich typów silników przeprowadzane co dwa lata (*3) |
|
Emisje CO2, zużycie paliwa i energii elektrycznej, określenie zasięgu pojazdu bez generowania emisji i zasięgu pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną |
Licencja na użytkowanie VECTO symulacyjnego, certyfikacja komponentów. |
W odniesieniu do komponentów. Kontrola wykorzystania VECTO (cztery razy w roku) |
Wymagane |
|
Procedura badania weryfikacyjnego |
Niewymagane |
Wymagane |
Niewymagane |
|
Emisje ze skrzyni korbowej |
Sprawdzenie, czy zainstalowano układ z zamkniętą skrzynią korbową lub wąż do odprowadzania spalin z rury wydechowej (*2) |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Trwałość układów kontroli emisji |
Deklaracja (*2) |
Niewymagane |
Niewymagane |
|
Eksploatacja układów wykorzystujących odczynnik ulegający zużyciu i układów kontroli emisji zanieczyszczeń |
Deklaracja (*2) |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe (*3) |
|
Trwałość akumulatora |
Deklaracja |
Niewymagane |
Wymagane |
|
Określanie mocy |
Wymagane (*2) |
Niewymagane |
Niewymagane |
|
Diagnostyka pokładowa (poziom rodziny OBD) |
Deklaracja |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Monitorowanie pokładowe (poziom rodziny OBM) |
Deklaracja i demonstracja |
Niewymagane |
Wymagane |
|
OBFCM (pokładowy pomiar zużycia paliwa i energii elektrycznej oraz obciążenia użytkowego) |
Wymagane |
Wymagane |
Wymagane |
|
Zabezpieczenia przed ingerencją, bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo |
Deklaracja i dokumentacja |
Niewymagane |
Niewymagane |
|
Technologie geofencingu (w stosownych przypadkach) |
Deklaracja i demonstracja |
Niewymagane |
Niewymagane |
|
(*1)
Zgodnie z danymi dotyczącymi badań silników o dowolnej mocy znamionowej.
(*2)
W przypadku pojazdu układem silnika z homologacją typu w zakresie emisji producent silnika jest odpowiedzialny za wykazanie zgodności pojazdu w tym badaniu (silnik uzyskał homologację typu jako oddzielny zespół techniczny).
(*3)
W przypadku pojazdu układem silnika z homologacją typu w zakresie emisji producent silnika jest odpowiedzialny za wykazanie zgodności pojazdu w tym badaniu w porozumieniu z producentem pojazdu zgodnie z art. 9. |
|||
Tabela 4: Stosowanie wymogów dotyczących badań i deklaracji w zakresie homologacji typu i rozszerzeń homologacji typu pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3 w odniesieniu do państw członkowskich, Komisji i uznanych stron trzecich
|
Wymogi dotyczące badań |
Badania i wymogi do celów udzielania homologacji typu w zakresie emisji |
Badania do celów zgodności produkcji |
Badania do celów zgodności eksploatacyjnej |
Badania do celów nadzoru rynku |
||
|
Właściwy podmiot |
Organ udzielający homologacji typu |
Organ udzielający homologacji typu |
Organ udzielający homologacji typu |
Komisja i uznane strony trzecie |
Organy nadzoru rynku |
Komisja i uznane strony trzecie |
|
Zanieczyszczenia gazowe i PN w badaniu drogowym (RDE) dla każdego paliwa i mających zastosowanie kategorii pojazdów (M2, M3, N2 i N3) |
Wymagane badania demonstracyjne wszystkich paliw, w odniesieniu do których udzielono homologacji typu pojazdu, oraz wymagana deklaracja zgodności dla wszystkich paliw, wszystkich obciążeń użytkowych i wszystkich mających zastosowanie kategorii pojazdów (*2) |
(zob. wymogi dotyczące silnika) |
Wymagane raz w roku w odniesieniu do odpowiedniej liczby typów pojazdów napędzanych dowolnym paliwem i każdej kategorii pojazdów objętych homologacją typu w zakresie emisji (*3) |
Nieobowiązkowe |
Wymagane/nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
|
Zanieczyszczenia gazowe, PM, PN oraz emisje CO2, zużycie paliwa (badanie WHTC i WHSC) |
Wymagane w przypadku silnika macierzystego rodziny silników i deklaracja dla wszystkich członków rodziny (*1); (*2) |
Wymagane w przypadku silnika należącego do rodziny (*2) |
Niewymagane |
Niewymagane |
Niewymagane |
Niewymagane |
|
Emisje CO2, zużycie paliwa i energii elektrycznej, określenie zasięgu pojazdu bez generowania emisji i zasięgu pojazdu przy zasilaniu energią elektryczną |
Wydanie licencji na użytkowanie VECTO symulacyjnego; wydanie certyfikatów komponentu |
W odniesieniu do komponentów |
Niewymagane |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
|
Procedura badania weryfikacyjnego |
Niewymagane |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
|
Emisje ze skrzyni korbowej |
Sprawdzenie, czy zainstalowano układ z zamkniętą skrzynią korbową lub wąż do odprowadzania spalin z rury wydechowej |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
|
Trwałość układów kontroli emisji |
Deklaracja |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Eksploatacja układów wykorzystujących odczynnik ulegający zużyciu i układów kontroli emisji zanieczyszczeń |
Niewymagane |
Niewymagane |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Trwałość akumulatora |
Deklaracja |
Niewymagane |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
|
Określanie mocy |
Wymagane (*2) |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
|
Diagnostyka pokładowa (poziom rodziny OBD) |
Deklaracja |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Monitorowanie pokładowe (poziom rodziny OBM) |
Deklaracja i demonstracja |
Niewymagane |
Wymagane |
Niewymagane |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
OBFCM (pokładowy pomiar zużycia paliwa i energii elektrycznej, a także obciążenia użytkowego) |
Wymagane |
Wymagane |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
|
Zabezpieczenia przed ingerencją, bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo |
Deklaracja i dokumentacja (*2) |
Niewymagane |
Niewymagane |
Niewymagane |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Technologie geofencingu (w stosownych przypadkach) |
Deklaracja i demonstracja |
Niewymagane |
Niewymagane |
Niewymagane |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
|
(*1)
Zgodnie z danymi dotyczącymi badań silników o dowolnej mocy znamionowej.
(*2)
W przypadku pojazdu układem silnika z homologacją typu w zakresie emisji producent silnika jest odpowiedzialny za wykazanie zgodności pojazdu w tym badaniu (silnik uzyskał homologację typu jako oddzielny zespół techniczny).
(*3)
W przypadku pojazdu układem silnika z homologacją typu w zakresie emisji producent silnika jest odpowiedzialny za wykazanie zgodności pojazdu w tym badaniu w porozumieniu z producentem pojazdu zgodnie z art. 9. |
||||||
Tabela 5: Stosowanie wymogów dotyczących badań, deklaracji oraz innych wymogów w zakresie homologacji typu i rozszerzeń homologacji typu przyczep kategorii O3 i O4 w odniesieniu do producentów
|
Wymogi dotyczące badań |
Badania i wymogi do celów udzielania homologacji typu w zakresie emisji |
Badania do celów zgodności produkcji |
Badania do celów zgodności eksploatacyjnej |
|
Efektywność energetyczna przyczep |
Wydanie licencji na użytkowanie VECTO symulacyjnego; wydanie certyfikatów komponentu |
W odniesieniu do komponentów |
Nieobowiązkowe |
Tabela 6: Stosowanie wymogów dotyczących badań i deklaracji w zakresie homologacji typu i rozszerzeń homologacji typu przyczep kategorii O3 i O4 w odniesieniu do państw członkowskich, Komisji i uznanych stron trzecich
|
Wymogi dotyczące badań |
Badania i wymogi do celów udzielania homologacji typu w zakresie emisji |
Badania do celów zgodności produkcji |
Badania do celów zgodności eksploatacyjnej |
Badania do celów nadzoru rynku |
||
|
Efektywność energetyczna przyczep |
Wydanie licencji na użytkowanie VECTO symulacyjnego; wydanie certyfikatów komponentu |
W odniesieniu do komponentów |
Niewymagane |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Tabela 7: Stosowanie wymogów dotyczących badań i deklaracji w zakresie homologacji typu i rozszerzeń homologacji typu silników przeznaczonych do stosowania w pojazdach kategorii M2, M3, N2 i N3 w odniesieniu do producentów
|
Wymogi dotyczące badań każdego paliwa |
Badania i wymogi do celów udzielania homologacji typu w zakresie emisji |
Badania do celów zgodności produkcji |
Badania do celów zgodności eksploatacyjnej |
|
Zanieczyszczenia gazowe, PM, PN oraz emisje CO2 i zużycie paliwa (badanie WHTC i WHSC) |
Wymagane w przypadku silnika macierzystego rodziny silników i deklaracja dla wszystkich członków rodziny (*2) |
Wymagane w przypadku silnika należącego do rodziny |
Przeprowadzane tylko z udziałem pojazdu kompletnego, jak określono w tabelach 3 i 4 |
|
Zanieczyszczenia gazowe, PN w badaniu drogowym (RDE) dla każdego typu paliwa i mających zastosowanie kategorii pojazdów (M2, M3, N2 i N3) |
Wymagane badania demonstracyjne wszystkich paliw, w odniesieniu do których udzielono homologacji typu pojazdu, oraz wymagana deklaracja zgodności dla wszystkich paliw, wszystkich obciążeń użytkowych i wszystkich mających zastosowanie kategorii pojazdów |
Niewymagane |
|
|
Badania silnika w celu weryfikacji danych niezbędnych do określenia poziomu emisji CO2 |
Wymagane |
Wymagane |
|
|
Regeneracja ciągła/okresowa |
Deklaracja |
Niewymagane |
|
|
Emisje ze skrzyni korbowej |
Sprawdzenie, czy zainstalowano układ z zamkniętą skrzynią korbową lub wąż do odprowadzania spalin z rury wydechowej |
Niewymagane |
|
|
Trwałość układów kontroli emisji |
Deklaracja |
Niewymagane |
|
|
Określanie mocy |
Wymagane |
Niewymagane |
|
|
Diagnostyka pokładowa (poziom rodziny OBD) |
Deklaracja |
Niewymagane |
|
|
Monitorowanie pokładowe (poziom rodziny OBM) |
Przeprowadzane tylko z udziałem pojazdu kompletnego, jak określono w tabelach 3 i 4 |
Niewymagane |
|
|
Zabezpieczenia przed ingerencją, bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo |
Deklaracja i dokumentacja (*1) |
Niewymagane |
|
|
(*1)
Tylko wtedy, gdy producent silnika dostarcza te układy wraz z silnikiem.
(*2)
Zgodnie z danymi dotyczącymi badań silników o dowolnej mocy znamionowej. |
|||
Tabela 8: Stosowanie wymogów dotyczących badań i deklaracji w zakresie homologacji typu i rozszerzeń homologacji typu silników przeznaczonych do pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3 w odniesieniu do państw członkowskich, Komisji i uznanych stron trzecich
|
Wymogi dotyczące badań każdego paliwa |
Badania i wymogi do celów udzielania homologacji typu w zakresie emisji |
Badania do celów zgodności produkcji |
Badania do celów zgodności eksploatacyjnej |
Badania do celów nadzoru rynku |
|
Właściwy podmiot |
Organ udzielający homologacji typu |
Organ udzielający homologacji typu |
— |
— |
|
Zanieczyszczenia gazowe, PM, PN oraz emisje CO2 i zużycie paliwa (badanie WHTC i WHSC) |
Wymagane w przypadku silnika macierzystego i deklaracja dla wszystkich członków rodziny silników (*2) |
Audyt lub badania nieobowiązkowe |
Przeprowadzane tylko z udziałem pojazdu kompletnego, jak określono w tabelach 3 i 4 |
Przeprowadzane tylko z udziałem pojazdu kompletnego, jak określono w tabelach 3 i 4 |
|
Zanieczyszczenia gazowe, PN w badaniu drogowym (RDE) dla każdego typu paliwa i mających zastosowanie kategorii pojazdów (M2, M3, N2 i N3) |
Wymagane badania demonstracyjne wszystkich paliw, w odniesieniu do których udzielono homologacji typu pojazdu, oraz wymagana deklaracja zgodności dla wszystkich paliw, wszystkich obciążeń użytkowych i wszystkich mających zastosowanie kategorii pojazdów |
Niewymagane |
||
|
Badania silnika w celu weryfikacji danych niezbędnych do określenia poziomu emisji CO2 |
Wymagane |
Wymagane |
||
|
Regeneracja ciągła/okresowa |
Deklaracja |
Niewymagane |
||
|
Emisje ze skrzyni korbowej |
Sprawdzenie, czy zainstalowano układ z zamkniętą skrzynią korbową lub wąż do odprowadzania spalin z rury wydechowej |
Niewymagane |
||
|
Trwałość układów kontroli emisji |
Deklaracja |
Niewymagane |
||
|
Określanie mocy |
Wymagane |
Niewymagane |
||
|
Diagnostyka pokładowa (poziom rodziny OBD) |
Deklaracja |
Niewymagane |
||
|
Monitorowanie pokładowe (poziom rodziny OBM) |
Przeprowadzane tylko z udziałem pojazdu kompletnego, jak określono w tabelach 3 i 4 |
|||
|
Moc silnika |
Wymagane |
Niewymagane |
||
|
Zabezpieczenia przed ingerencją, bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo |
Deklaracja i dokumentacja (*1) |
Niewymagane |
|
|
|
(*1)
Tylko wtedy, gdy producent silnika dostarcza te układy wraz z silnikiem.
(*2)
Zgodnie z danymi dotyczącymi badań silników o dowolnej mocy znamionowej. |
||||
Tabela 9: Stosowanie wymogów dotyczących badań i deklaracji dotyczących homologacji typu układów kontroli emisji zanieczyszczeń w odniesieniu do producentów
|
Wymogi dotyczące badań |
Badania i wymogi do celów udzielania homologacji typu w zakresie emisji |
Badania do celów zgodności produkcji |
Badania do celów zgodności eksploatacyjnej |
|
Demonstracja wydajności i trwałości postarzonych części |
Wymagane/deklaracja |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
|
Sprawdzenie wymogów dotyczących trwałości w warunkach rzeczywistych (badanie RDE z udziałem postarzonych pojazdów) |
Deklaracja |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
Tabela 10: Stosowanie wymogów dotyczących badań i deklaracji dotyczących homologacji typu układów kontroli emisji zanieczyszczeń w odniesieniu do państw członkowskich, Komisji i uznanych stron trzecich
|
Wymogi dotyczące badań |
Badania i wymogi do celów udzielania homologacji typu w zakresie emisji |
Badania do celów zgodności produkcji |
Badania do celów zgodności eksploatacyjnej |
Badania do celów nadzoru rynku |
||
|
Właściwy podmiot |
Organ udzielający homologacji typu |
Organ udzielający homologacji typu |
Organ udzielający homologacji typu |
Komisja i uznane strony trzecie |
Organy nadzoru rynku |
Komisja i uznane strony trzecie |
|
Demonstracja wydajności i trwałości postarzonych części |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
|
Sprawdzenie wymogów dotyczących trwałości w warunkach rzeczywistych (badanie RDE z udziałem postarzonych pojazdów) |
Deklaracja |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe |
Nieobowiązkowe |
Wymagane |
Nieobowiązkowe |
Tabela 11: Stosowanie wymogów dotyczących badań w zakresie homologacji typu układów hamulcowych w odniesieniu do producentów
|
Wymogi dotyczące badań |
Badania i wymogi do celów udzielania homologacji typu w zakresie emisji |
Badania do celów zgodności produkcji |
Badania do celów zgodności eksploatacyjnej |
|
Badanie emisji pochodzących z układu hamulcowego w cyklu hamowania WLTP |
Wymagane |
Wymagane |
Niewymagane |
Tabela 12: Stosowanie wymogów dotyczących badań w zakresie homologacji typu układów hamulcowych w odniesieniu do państw członkowskich, Komisji i uznanych stron trzecich
|
Wymogi dotyczące badań |
Badania i wymogi do celów udzielania homologacji typu w zakresie emisji |
Badania do celów zgodności produkcji |
Badania do celów zgodności eksploatacyjnej |
Badania do celów nadzoru rynku |
||
|
Właściwy podmiot |
Organ udzielający homologacji typu |
Organ udzielający homologacji typu |
Organ udzielający homologacji typu |
Komisja i uznane strony trzecie |
Organy nadzoru rynku |
Komisja i uznane strony trzecie |
|
Badanie emisji pochodzących z układu hamulcowego w cyklu hamowania WLTP |
Wymagane |
Audyt lub badania nieobowiązkowe |
Niewymagane |
Nieobowiązkowe dla sprawdzenia udziału hamowania ciernego |
Nieobowiązkowe dla sprawdzenia udziału hamowania ciernego |
Nieobowiązkowe dla sprawdzenia udziału hamowania ciernego |
ZAŁĄCZNIK VI
TABELA KORELACJI
1. Rozporządzenie (WE) nr 715/2007
|
Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 |
Niniejsze rozporządzenie |
|
art. 1 ust. 1 |
art. 1 ust. 1 |
|
art. 1 ust. 2 |
art. 1 ust. 2 |
|
art. 2 ust. 1 |
art. 2 ust. 1 |
|
art. 2 ust. 2 |
art. 5 ust. 2 |
|
art. 3 |
art. 3 |
|
art. 4 ust. 1 akapit pierwszy |
art. 4 ust. 1 |
|
art. 4 ust. 1 akapit drugi |
art. 4 ust. 2 |
|
art. 4 ust. 2 |
art. 7 ust. 1 |
|
art. 4 ust. 3 |
art. 7 ust. 4 |
|
art. 4 ust. 4 |
art. 14 ust. 3 i 4 |
|
art. 5 ust. 1 |
art. 4 ust. 2 |
|
art. 5 ust. 2 |
art. 4 ust. 5 |
|
art. 5 ust. 3 |
art. 14 |
|
art. 10 |
art. 10 |
|
art. 11 |
art. 11 |
|
art. 12 |
— |
|
art. 13 |
art. 19 |
|
art. 14 |
— |
|
art. 15 |
art. 17 |
|
art. 16 |
— |
|
art. 17 |
art. 20 |
|
art. 18 |
art. 21 |
|
załącznik I |
załącznik I |
|
załącznik II |
— |
2. Rozporządzenie (WE) nr 595/2009
|
Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 |
Niniejsze rozporządzenie |
|
art. 1 |
art. 1 |
|
art. 2 akapit pierwszy |
art. 2 akapit drugi |
|
art. 2 akapit drugi |
— |
|
art. 2 akapit trzeci |
— |
|
art. 2 akapit czwarty |
— |
|
art. 3 |
art. 3 |
|
art. 4 ust. 1 |
art. 4 ust. 1 |
|
art. 4 ust. 2 |
art. 7 ust. 1 |
|
art. 4 ust. 3 |
art. 14 |
|
art. 5 ust. 1 |
art. 4 ust. 2 |
|
art. 5 ust. 2 |
art. 4 ust. 4 |
|
art. 5 ust. 3 |
art. 4 ust. 5 |
|
art. 5 ust. 4 |
art. 14 |
|
art. 5a |
art. 4 ust. 6 |
|
art. 5b |
art. 10 ust. 6 i 7 |
|
art. 5c lit. a) |
art. 14 ust. 4 lit. d) |
|
art. 5c lit. b) |
art. 14 ust. 4 lit. j) |
|
art. 5c lit. c) |
art. 14 ust. 4 lit. b) |
|
art. 7 |
art. 12 |
|
art. 8 |
art. 10 ust. 6 i art. 10 ust. 7 |
|
art. 9 |
art. 11 |
|
art. 10 |
— |
|
art. 11 |
art. 19 |
|
art. 12 |
— |
|
art. 13 |
art. 17 |
|
art. 13a |
art. 17 |
|
art. 14 |
— |
|
art. 15 |
— |
|
art. 16 |
— |
|
art. 17 |
art. 20 |
|
art. 18 |
art. 21 |
|
załącznik I |
załącznik I |
|
załącznik II |
— |
( ) Regulamin nr 117 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – Jednolite przepisy dotyczące homologacji opon w odniesieniu do emisji hałasu toczenia i przyczepności na mokrych nawierzchniach lub oporu toczenia.
( ) Regulamin nr 49 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – Jednolite przepisy dotyczące działań, jakie mają zostać podjęte przeciwko emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych z silników o zapłonie samoczynnym oraz z silników o zapłonie iskrowym stosowanych w pojazdach.
( ) Regulamin ONZ nr 168 – Jednolite przepisy dotyczące homologacji lekkich pojazdów osobowych i użytkowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń w rzeczywistych warunkach jazdy (RDE)
( ) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/45/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz uchylająca dyrektywę 2009/40/WE (Dz.U. L 127 z 29.4.2014, s. 51).
( ) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/47/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii oraz uchylająca dyrektywę 2000/30/WE (Dz.U. L 127 z 29.4.2014, s. 134).
( ) Regulamin ONZ nr 155 – Jednolite przepisy dotyczące homologacji pojazdów w zakresie cyberbezpieczeństwa i systemu zarządzania bezpieczeństwem.
( *1 ) Zgodnie z załącznikiem IV.
( *2 ) Zgodnie z załącznikiem IV.