EUROOPAN KOMISSIO
Bryssel 24.5.2023
COM(2023) 267 final
2023/0162(NLE)
Ehdotus
NEUVOSTON TÄYTÄNTÖÖNPANOPÄÄTÖS
direktiivin 2003/96/EY 19 artiklan mukaisen luvan antamisesta Puolalle soveltaa lämmityspolttoaineena käytettävään raskaaseen polttoöljyyn, maakaasuun, hiileen ja koksiin alennettuja valmisteverokantoja
PERUSTELUT
1.EHDOTUKSEN TAUSTA
•Ehdotuksen perustelut ja tavoitteet
Energiatuotteiden ja sähkön verotusta säännellään Euroopan unionissa energiatuotteiden ja sähkön verotusta koskevan yhteisön kehyksen uudistamisesta 27. lokakuuta 2003 annetulla neuvoston direktiivillä 2003/96/EY, jäljempänä ’energiaverodirektiivi’ tai ’direktiivi’.
Direktiivin 19 artiklan 1 kohdan ja erityisesti sen 5, 15 ja 17 artiklan säännösten nojalla neuvosto voi yksimielisesti komission ehdotuksesta antaa jäsenvaltiolle luvan ottaa käyttöön verotustasoa koskevia muita vapautuksia tai alennuksia erityisistä politiikkaan liittyvistä syistä.
Puola pyytää lupaa soveltaa lämmityspolttoaineena käytettävään raskaaseen polttoöljyyn, maakaasuun, hiileen ja koksiin väliaikaista kansallisten verokantojen alennusta siten, että direktiivin 9 artiklassa ja sen liitteen I taulukossa C vahvistetut vähimmäisverotasot alittuisivat.
Lupaa pyydetään kuuden kuukauden ajaksi, joka on energiaverodirektiivin 19 artiklan 2 kohdassa sallitun enimmäismääräajan mukainen.
Puolan viranomaiset ilmoittivat komissiolle 3. tammikuuta 2023 päivätyllä kirjeellä aikomuksestaan soveltaa väliaikaista toimenpidettä 1. tammikuuta 2023 ja 30. kesäkuuta 2023 välisellä ajalla. Puolan viranomaiset toimittivat lisätietoja 15. helmikuuta 2023.
Poikkeuspyyntö koskee alennettujen verokantojen soveltamista lämmityspolttoaineena käytettävään raskaaseen polttoöljyyn, maakaasuun, hiileen ja koksiin direktiivin 2003/96/EY 19 artiklan mukaisesti. Korkeasta inflaatiosta johtuva sosiaalinen ja taloudellinen tilanne ja energiatuotteiden hintojen nousu ovat Puolassa merkittävä yhteiskunnallinen ongelma. Muina kansallisina valuuttoina kuin euroina ilmoitettujen kansallisten verokantojen vuotuista tarkistamista koskevien direktiivin 2003/96/EY säännösten mukaan Puolan olisi korotettava kyseisten tuotteiden kansallisia verokantojaan.
Puolan viranomaiset huomauttivat, että direktiivin 13 artiklassa edellytetty kansallisina valuuttoina ilmaistujen vähimmäisverokantojen vuosittainen päivittäminen niiden jäsenvaltioiden osalta, joissa ei käytetä rahayksikkönä euroa, ja lokakuun 2022 ensimmäisenä työpäivänä väliaikaisesti korkea – ja epäsuotuisa – euron ja zlotyn (EUR/PLN) vaihtokurssi edellyttäisivät kyseisiin tuotteisiin sovellettavan verotuksen kiristämistä.
Puolan zlotyn vaihtokurssi on sittemmin palannut suotuisammaksi, mutta tätä ei oteta huomioon 13 artiklan mukaisessa menettelyssä. Siksi Puola pystyisi säilyttämään energiatuotteiden verotuksen nykyisellä tasolla ainoastaan poikkeusluvalla. Ilman poikkeusta kyseisiin tuotteisiin sovellettavaa verotasoa olisi nostettava.
Puolan pyynnön tarkoituksena on lieventää tällaisesta korotuksesta mahdollisesti aiheutuvia kielteisiä vaikutuksia säilyttämällä asianomaisiin tuotteisiin sovellettavat kansalliset verokannat nykyisellä tasollaan eli direktiivissä säädettyjä vähimmäisverotasoja alhaisempina. Tämä merkitsisi, että euroina ilmoitettuja kansallisia verokantoja alennettaisiin vähimmäisverokantoihin nähden, mikä johtuisi direktiivin 13 artiklan mukaisesti suoritetusta vuosittaisesta mukautuksesta syntyvästä valuuttakurssierosta. Tätä kansallisten kantojen indeksoimatta jättämistä sovellettaisiin myös muihin kyseisen direktiivin 2 artiklan 3 kohdan mukaisiin lämmitykseen tarkoitettuihin energiatuotteisiin.
Puola korosti tällaisen poikkeuksen tärkeyttä, koska energian hinta on kallistunut merkittävästi, mikä on yksi Venäjän Ukrainassa aloittaman hyökkäyssodan kielteisistä seurauksista. Puolan viranomaiset korostivat, että nopean inflaation lisäksi tilanteella on suora vaikutus sekä kotitalouksiin että yrityksiin. Puolan viranomaisten mukaan valmisteveron alennuksesta voisivat hyötyä kaikki poikkeuspyynnön kattamia lämmityspolttoaineita ostavat kuluttajat.
Puolan viranomaisten toimittamien seuraavien kaavioiden tietojen mukaan poikkeuspyynnön kattamien energiatuotteiden hinnat nousivat merkittävästi vuonna 2022.
Kaavio 1 – Maakaasun keskihinta (2020–2023)
Kaavio 2 – Hiilen spot-hinta Yhdysvaltain dollareina (2020–2022)
Puolan viranomaisten mukaan edellä esitetyt kaaviot kuvaavat hiilen ja kaasun hintojen kehitystä niiden tukkumarkkinoilla, mukaan lukien vuonna 2022 tapahtunut hintojen nousu, joka liittyi Venäjän Ukrainaan kohdistaman hyökkäyksen seurauksiin.
Kaavio 3 – Raskaan polttoöljyn tukkuhinnat
Energian hintoja koskevien tietojen lisäksi Puolan viranomaiset toimittivat jäljempänä olevan taulukon, jossa verrataan direktiivin mukaisia vähimmäisverotasoja kunkin pyynnön kohteena olevan energiatuotteen osalta Puolassa voimassa oleviin (tammikuu 2023) vastaaviin verokantoihin. Viranomaiset korostivat, että lämmityspolttoaineiden valmisteveroja sovelletaan samalla tavalla sekä yksittäisiin kotitalouksiin että yritysasiakkaisiin.
|
Energiatuote
|
EU:n vähimmäismäärät (euroa)
|
Euroa / Puolan zloty (2023)
|
EU:n vähimmäismäärät 2023 (Puolan zlotya)
|
Valmistevero 2022
(Puolan zlotya)
|
Valmistevero 2023 muuttamatta valmisteverokantaa
(euroa)
|
EU:n vähimmäismäärien ja tosiasiallisen verotuksen välinen ero (Puolan zlotya)
|
EU:n vähimmäismäärien ja tosiasiallisen verotuksen välinen ero (euroa)
|
EU:n vähimmäismäärien muutos suhteessa tosiasialliseen verotukseen
(%)
|
|
Raskas polttoöljy (Puolan zlotya 1 000 kilogrammalta)
|
15
|
4,832
|
72,48
|
69
|
14,2798
|
3,48
|
0,72
|
5,04
|
|
Maakaasu
(Puolan zlotya gigajoulelta, bruttolämpöarvo)
|
0,3
|
4,832
|
1,45
|
1,38
|
0,2856
|
0,07
|
0,01
|
5,04
|
|
Hiili ja koksi (Puolan zlotya gigajoulelta, bruttolämpöarvo)
|
0,3
|
4,832
|
1,45
|
1,38
|
0,2856
|
0,07
|
0,01
|
5,04
|
|
Pyynnön kattamat energiatuotteet
|
EU:n vähimmäisverotasot
(euroa)
|
Valmisteverokanta
(Puolan zlotya)
|
Keskimääräiseen kuukausittaiseen euron ja Puolan zlotyn vaihtokurssiin perustuva verokanta tammikuussa 2022
|
Verokanta
2023
|
|
Hiili ja koksi
(gigajoulelta, bruttolämpöarvo)
|
0,3
|
1,38
|
0,3 * 4,55 ≈ 1,37
|
Ei muutostarvetta
|
|
Maakaasu
(gigajoulelta, bruttolämpöarvo)
|
0,3
|
1,38
|
0,3 * 4,55 ≈ 1,37
|
Ei muutostarvetta
|
|
Raskas polttoöljy (1 000 kilogrammalta)
|
15
|
69
|
15 * 4,55 ≈ 68
|
Ei muutostarvetta
|
Puolan viranomaiset toimittivat myös tietoja makrotaloudellisten perusindikaattorien vuosille 2021–2026 ennustetuista arvoista. Niiden perusteella euron ja Puolan zlotyn ennustettu vaihtokurssi vuonna 2023 olisi 4,6470 Puolan zlotya (keskimäärin). Puolan viranomaisten arvioiden mukaan ennustettua määrää eli 4,6470 Puolan zlotya olisi siksi sovellettava kuukausittain vuoden 2023 loppuun asti.
Puolan viranomaiset katsoivat, että pyynnön kattamien energiatuotteiden valmisteverokantojen muutoksen vaikutusta talousarvioon on vaikea arvioida. Ne kuitenkin vahvistivat, että koska verokantoihin tehtävä muutos on pieni, sillä ei pitäisi olla merkittävää vaikutusta julkisen talouden tuloihin, etenkään koska energiankantajien korkeiden hintojen vuoksi arvonlisäverotulot kasvavat.
Poikkeuspyynnön kattaman ajanjakson talousarviovaikutukset ovat arviolta 9,2 miljoonaa Puolan zlotya. Seuraavassa Puolan viranomaisten toimittamassa taulukossa esitetään talousarviovaikutukset kunkin kyseessä olevan energiatuotteen osalta.
|
Energiatuote
|
Talousarviovaikutukset vuoden 2023 alkupuoliskolla
(miljoonaa Puolan zlotya)
|
|
Raskas polttoöljy ja muut lämmitykseen käytettävät polttoaineet
|
2,4
|
|
Maakaasu ja muut lämmitykseen käytettävät kaasumaiset polttoaineet
|
4,8
|
|
Hiili ja koksi
|
2,0
|
Puolan viranomaisten suunnittelema väliaikainen veronalennus jää alle direktiivissä säädettyjen kyseisten tuotteiden vähimmäisverotasojen.
Tällä ehdotuksella ei ole vaikutusta Puolaa koskevasta toimenpiteestä valtiontukisääntöjen nojalla tehtävien arviointien soveltamiseen. Neuvoston täytäntöönpanopäätöstä koskeva ehdotus ei myöskään vaikuta jäsenvaltioiden velvollisuuteen varmistaa valtiontukisääntöjen noudattaminen.
•Yhdenmukaisuus unionin muiden politiikkojen kanssa
Komission on tutkittava jokainen energiaverodirektiivin 19 artiklan mukainen poikkeuspyyntö ottaen huomioon seuraavat seikat: i) sisämarkkinoiden moitteeton toiminta, ii) tarve varmistaa oikeudenmukainen kilpailu ja iii) terveyttä, ympäristöä, energiaa ja liikennettä koskevat EU:n toimintapolitiikat.
Puolan viranomaisten mukaan tämän veronalennuksen tavoitteena on lieventää osittain sitä sosiaalista ja taloudellista taakkaa, joka Puolan väestölle aiheutuisi euron ja zlotyn epäsuotuisasta vaihtokurssista johtuvasta verotuksen kiristymisestä sekä kotitalouksiin ja yrityksiin vaikuttavasta nopeasta inflaatiosta, jonka syynä on osittain Ukrainan konfliktista aiheutunut viimeaikainen hintojen nousu.
Edellä mainitun tilanteen vuoksi väliaikainen alentaminen ei todennäköisesti vaikuta EU:n sisäiseen kauppaan. Koska toimenpiteen vaikutukset ja kesto ovat rajalliset, sen ei uskota vääristävän kilpailua eikä haittaavan sisämarkkinoiden toimintaa.
Kuten RePowerEU-tiedonannossa korostetaan, komissio kehottaa jäsenvaltioita keskittymään heikossa asemassa oleviin kotitalouksiin ja yrityksiin mutta toteuttamaan samalla toimenpiteitä, joilla kannustetaan energiansäästöön ja vähennetään fossiilisten polttoaineiden kulutusta. Koska lupaa pyydetään vain lyhyeksi ajaksi ja kun otetaan huomioon se, että olosuhteet ovat tällä hetkellä poikkeukselliset geopoliittisesta tilanteesta johtuen, pyydetty poikkeus vaikuttaa riittävältä ja oikeasuhteiselta. Toimenpiteessä otetaan huomioon myös tarve tasapainottaa energiaverodirektiivin 19 artiklassa lueteltuja erityisiä politiikkaan liittyviä tavoitteita ja erityisesti EU:n ympäristöpolitiikkaa sen kanssa, että energian kohtuuhintaisuus on voitava varmistaa yrityksille ja kotitalouksille.
Olosuhteet ja toimenpiteen väliaikaisuus ja rajallisuus huomioon ottaen pyyntö on aiheellista hyväksyä.
2.OIKEUSPERUSTA, TOISSIJAISUUSPERIAATE JA SUHTEELLISUUSPERIAATE
•Oikeusperusta
Neuvoston direktiivin 2003/96/EY 19 artikla.
•Toissijaisuusperiaate (jaetun toimivallan osalta)
SEUT-sopimuksen 113 artiklan soveltamisalaan kuuluva välillinen verotus ei sinänsä kuulu kyseisen perussopimuksen 3 artiklassa tarkoitettuun unionin yksinomaiseen toimivaltaan.
Neuvostolle on kuitenkin direktiivin 2003/96/EY 19 artiklassa annettu yksinomainen toimivalta antaa johdetun oikeuden nojalla jäsenvaltiolle lupa ottaa käyttöön muita vapautuksia tai alennuksia kyseisessä säännöksessä tarkoitetulla tavalla. Näin ollen jäsenvaltiot eivät voi toimia neuvoston sijasta. Tästä syystä toissijaisuusperiaatetta ei sovelleta nyt käsillä olevaan täytäntöönpanopäätökseen. Joka tapauksessa kyseessä ei ole lainsäädäntöluonnos, joten tekstiä ei ole tarpeen toimittaa kansallisille parlamenteille perussopimusten pöytäkirjan nro 2 mukaisesti toissijaisuusperiaatteen noudattamisen tarkastelua varten.
•Suhteellisuusperiaate
Ehdotus on suhteellisuusperiaatteen mukainen.
Veronalennus ei ylitä sitä, mikä on tarpeen kyseisen tavoitteen saavuttamiseksi.
Veronalennuksia sovelletaan vain kuuden kuukauden ajan.
•Toimintatavan valinta
Ehdotettu toimintatapa on neuvoston täytäntöönpanopäätös.
Direktiivin 2003/96/EY 19 artiklassa säädetään ainoastaan tämäntyyppisestä toimenpiteestä.
3.JÄLKIARVIOINTIEN, SIDOSRYHMIEN KUULEMISTEN JA VAIKUTUSTENARVIOINTIEN TULOKSET
•Jälkiarvioinnit/toimivuustarkastukset
Toimenpide ei edellytä voimassa olevan lainsäädännön arviointia.
•Sidosryhmien kuuleminen
Tämä ehdotus perustuu Puolan esittämään pyyntöön ja koskee ainoastaan kyseistä jäsenvaltiota.
•Asiantuntijatiedon keruu ja käyttö
Ulkopuolisten asiantuntijoiden käyttö ei ollut tarpeen.
•Vaikutustenarviointi
Ehdotus koskee luvan antamista yhdelle jäsenvaltiolle sen omasta pyynnöstä eikä edellytä vaikutustenarviointia.
•Sääntelyn toimivuus ja yksinkertaistaminen
Toimenpiteen tarkoituksena ei ole yksinkertaistaminen.
Se perustuu Puolan esittämään pyyntöön ja koskee ainoastaan kyseistä jäsenvaltiota.
•Perusoikeudet
Toimenpide ei vaikuta perusoikeuksiin.
4.TALOUSARVIOVAIKUTUKSET
Toimenpiteestä ei aiheudu taloudellisia tai hallinnollisia rasitteita Euroopan unionille. Näin ollen ehdotuksella ei ole vaikutuksia Euroopan unionin talousarvioon.
5.LISÄTIEDOT
•Toteuttamissuunnitelmat, seuranta, arviointi ja raportointijärjestelyt
Toteuttamissuunnitelma ei ole tarpeen. Tämä ehdotus koskee luvan antamista veronalennukseen yhdelle jäsenvaltiolle sen omasta pyynnöstä. Lupa annetaan rajoitetuksi kuuden kuukauden ajaksi.
Sovellettavat verokannat jäävät alle energiaverodirektiivissä vahvistettujen verotuksen vähimmäistasojen.
Toimenpidettä voidaan arvioida, jos sen uusimista pyydetään voimassaoloajan päätyttyä.
•Selittävät asiakirjat (direktiivien osalta)
Ehdotus ei edellytä selittäviä asiakirjoja direktiivin saattamisesta osaksi kansallista lainsäädäntöä.
•Ehdotukseen sisältyvien säännösten yksityiskohtaiset selitykset
Ehdotuksen 1 artiklassa säädetään, että Puola saa soveltaa lämmityspolttoaineena käytettävään raskaaseen polttoöljyyn, maakaasuun, hiileen ja koksiin väliaikaisesti alennettuja verokantoja siten, että ne alittavat vähimmäisverotasot.
Ehdotuksen 2 artiklassa säädetään, että pyydetty lupa myönnetään Puolan pyynnön mukaisesti kuudeksi kuukaudeksi, jolloin se ei ylitä direktiivissä sallittua kuuden vuoden enimmäisvoimassaoloaikaa.
2023/0162 (NLE)
Ehdotus
NEUVOSTON TÄYTÄNTÖÖNPANOPÄÄTÖS
direktiivin 2003/96/EY 19 artiklan mukaisen luvan antamisesta Puolalle soveltaa lämmityspolttoaineena käytettävään raskaaseen polttoöljyyn, maakaasuun, hiileen ja koksiin alennettuja valmisteverokantoja
EUROOPAN UNIONIN NEUVOSTO, joka
ottaa huomioon Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen,
ottaa huomioon energiatuotteiden ja sähkön verotusta koskevan yhteisön kehyksen uudistamisesta 27 päivänä lokakuuta 2003 annetun neuvoston direktiivin 2003/96/EY ja erityisesti sen 19 artiklan,
ottaa huomioon Euroopan komission ehdotuksen,
sekä katsoo seuraavaa:
(1)Puola pyysi 3 päivänä tammikuuta 2023 päivätyllä kirjeellä direktiivin 2003/96/EY 19 artiklan mukaista lupaa soveltaa lämmityspolttoaineena käytettävään raskaaseen polttoöljyyn, maakaasuun, hiileen ja koksiin alennettuja valmisteverokantoja. Puolan viranomaiset toimittivat pyynnön tueksi lisätietoja ja selvennyksiä 15 päivänä helmikuuta 2023. Lupaa haettiin kuudeksi kuukaudeksi 1 päivän tammikuuta 2023 ja 30 päivän kesäkuuta 2023 väliselle ajalle.
(2)Puolan viranomaisten mukaan alennettua verokantaa soveltamalla pyritään lieventämään kielteisiä vaikutuksia, jotka olisivat aiheutuneet epäsuotuisan korkeasta euron ja Puolan zlotyn vaihtokurssista johtuvasta verotason noususta direktiivin 13 artiklaa sovellettaessa. Alennus vastaisi määrää, joka syntyy direktiivin 13 artiklan mukaisesti suoritetun vuosittaisen mukautuksen jälkeisestä valuuttakurssierosta. Alennuksen myötä sovellettava verokanta alittaisi direktiivin 9 artiklassa tarkoitetun verotuksen vähimmäistason.
(3)Pyydetty lupa ei todennäköisesti vääristä kilpailua eikä haittaa sisämarkkinoiden asianmukaista toimintaa. Koska lupaa pyydetään vain lyhyeksi ajaksi ja kun otetaan huomioon geopoliittisesta tilanteesta johtuvat olosuhteet, pyydetyn luvan katsotaan olevan riittävä ja oikeasuhteinen. Luvalla tasapainotetaan direktiivin 2003/96/EY 19 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja erityisiä politiikkaan liittyviä syitä ja erityisesti unionin ympäristöpolitiikkaa sen kanssa, että energian kohtuuhintaisuus on voitava varmistaa yrityksille ja kotitalouksille. Veronalennus kompensoisi osittain energiakustannusten kasvun, eikä sitä myönnettäisi yhdessä minkään muun tyyppisen veronalennuksen kanssa.
(4)Siksi Puolalle olisi pyynnön mukaisesti annettava lupa soveltaa alennettuja valmisteverokantoja lämmityspolttoaineina käytettävään raskaaseen polttoöljyyn, maakaasuun, hiileen ja koksiin.
(5)Direktiivin 2003/96/EY 19 artiklan 2 kohdan mukaan kunkin kyseisen säännöksen nojalla myönnettävän luvan on oltava ajallisesti tarkkaan rajattu. Jotta ei kuitenkaan estettäisi voimassa olevan säädöskehyksen yleistä kehitystä, on aiheellista säätää, että mikäli neuvosto ottaa Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 113 artiklan tai sen jonkin muun asiaa koskevan määräyksen nojalla käyttöön muutetun energiatuotteita ja sähköä koskevan yleisen verojärjestelmän, johon tämä lupa ei soveltuisi, tämän luvan voimassaolon olisi päätyttävä sinä päivänä, jona kyseisten yleisten sääntöjen soveltaminen alkaa.
(6)Jotta energiatuotteiden kuluttajille aiheutuviin haitallisiin vaikutuksiin voidaan puuttua ongelmitta, olisi varmistettava, että Puola voi soveltaa pyytämäänsä veronalennusta 1 päivästä tammikuuta 2023 alkaen.
(7)Tämä päätös ei vaikuta valtiontukea koskevien unionin sääntöjen soveltamiseen,
ON HYVÄKSYNYT TÄMÄN PÄÄTÖKSEN:
1 artikla
Annetaan Puolalle lupa soveltaa lämmityspolttoaineena käytettävään raskaaseen polttoöljyyn, maakaasuun, hiileen ja koksiin alennettuja valmisteverokantoja siten, että ne alittavat direktiivin 2003/96/EY 9 artiklassa tarkoitetut asiaankuuluvat vähimmäisverotasot.
2 artikla
Tätä päätöstä sovelletaan 1 päivästä tammikuuta 2023 alkaen 30 päivään kesäkuuta 2023.
Jos neuvosto kuitenkin Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 113 artiklan tai sen jonkin muun asiaa koskevan määräyksen nojalla ottaa käyttöön muutetun energiatuotteita ja sähköä koskevan yleisen verojärjestelmän, johon tämän päätöksen 1 artiklassa annettu lupa ei soveltuisi, tämän päätöksen voimassaolo lakkaa päivänä, jona kyseisen järjestelmän soveltaminen alkaa.
3 artikla
Tämä päätös on osoitettu Puolan tasavallalle.
Tehty Brysselissä
Neuvoston puolesta
Puheenjohtaja