V Bruseli16. 1. 2025

COM(2025) 14 final

Odporúčanie

ODPORÚČANIE RADY,

ktorým sa schvaľuje národný strednodobý fiškálno-štrukturálny plán Maďarska


Odporúčanie

ODPORÚČANIE RADY,

ktorým sa schvaľuje národný strednodobý fiškálno-štrukturálny plán Maďarska

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 121,

so zreteľom na nariadenie (EÚ) 2024/1263, a najmä na jeho článok 17,

so zreteľom na odporúčanie Komisie,

keďže:

VŠEOBECNÉ ÚVAHY

(1)30. apríla 2024 nadobudol účinnosť reformovaný rámec správy hospodárskych záležitostí EÚ. Hlavnými prvkami zreformovaného rámca správy hospodárskych záležitostí EÚ sú nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/1263 o účinnej koordinácii hospodárskych politík a mnohostrannom rozpočtovom dohľade 1 spolu so zmeneným nariadením (ES) č. 1467/97 o vykonaní postupu pri nadmernom schodku 2 a zmenenou smernicou Rady 2011/85/EÚ o rozpočtových rámcoch členských štátov 3 . Cieľom tohto rámca je podporovať zdravé a udržateľné verejné financie, udržateľný a inkluzívny rast a odolnosť prostredníctvom reforiem a investícií a predchádzať nadmerným deficitom. Podporuje sa ním aj preberanie zodpovednosti zo strany členských štátov s dôraznejším zameraním na strednodobý horizont, sprevádzané účinnejším a koherentnejším presadzovaním pravidiel.

(2)Stredobodom nového rámca správy hospodárskych záležitostí sú národné strednodobé fiškálno-štrukturálne plány, ktoré predkladajú členské štáty Rade a Komisii. Týmito plánmi sa majú dosiahnuť dva ciele: i) zabezpečiť, okrem iného, aby mal verejný dlh na konci obdobia úprav hodnoverne klesajúcu trajektóriu alebo aby zostal na obozretnej úrovni a aby sa deficit verejných financií znížil pod referenčnú hodnotu 3 % HDP a udržal sa v strednodobom horizonte pod touto hodnotou, a ii) zabezpečiť, aby sa zrealizovali reformy a investície reagujúce na hlavné výzvy identifikované v kontexte európskeho semestra a týkajúce sa spoločných priorít. V každom pláne sa má na tento účel predstaviť strednodobý záväzok k trajektórii vývoja čistých výdavkov 4 , ktorý účinne stanovuje rozpočtové obmedzenie počas trvania plánu vzťahujúceho sa na štvorročné alebo päťročné obdobie (v závislosti od bežnej dĺžky volebného obdobia v danom členskom štáte). Okrem toho by sa malo v pláne vysvetliť, ako členský štát zabezpečí realizáciu reforiem a investícií reagujúcich na hlavné výzvy identifikované v kontexte európskeho semestra, a to najmä v odporúčaniach pre jednotlivé krajiny [vrátane odporúčaní týkajúcich sa prípadného postupu pri makroekonomickej nerovnováhe (ďalej len „PMN“)], a ako budú členské štáty riešiť v pláne spoločné priority Únie. Obdobie fiškálnej úpravy sa vzťahuje na obdobie štyroch rokov, ktoré možno predĺžiť najviac o tri roky, ak sa členský štát zaviaže, že zrealizuje súbor príslušných reforiem a investícií, ktoré spĺňajú kritériá stanovené v nariadení (EÚ) 2024/1263.

(3)Po predložení plánu má Komisia posúdiť, či plán spĺňa požiadavky nariadenia (EÚ) 2024/1263.

(4)Na základe odporúčania Komisie má Rada následne prijať odporúčanie, v ktorom stanoví trajektóriu vývoja čistých výdavkov dotknutého členského štátu a v príslušných prípadoch schváli súbor reformných a investičných záväzkov, ktoré tvoria základ pre predĺženie obdobia fiškálnych úprav.

ÚVAHY TÝKAJÚCE SA NÁRODNÉHO STREDNODOBÉHO FIŠKÁLNO-ŠTRUKTURÁLNEHO PLÁNU MAĎARSKA

(5)Maďarsko svoj národný strednodobý fiškálno-štrukturálny plán predložilo Rade a Komisii 4. novembra 2024. Predložilo ho po predĺžení lehoty stanovenej v článku 36 nariadenia (EÚ) 2024/1263, ku ktorému došlo po dohode s Komisiou. Dôvodom oneskoreného predloženia bolo zabezpečiť, aby plán poskytoval v súlade s rozpočtovým plánovaním na rok 2025 presný obraz o rozpočtových postupoch a záväzkoch Maďarska. Maďarsko 20. decembra 2024 predložilo dodatok k plánu, v ktorom sa po zohľadnení novších údajov revidovala trajektória vývoja čistých výdavkov s cieľom zabezpečiť, aby sa deficit verejných financií znížil pod úroveň 3 % HDP a aby predpokladaný verejný dlh do konca obdobia úprav dosiahol alebo si udržal hodnoverne klesajúci trend.

Postup pred predložením plánu

(6)Komisia 21. júna 2024 zaslala Maďarsku referenčnú trajektóriu 5 podľa článku 9 nariadenia (EÚ) 2024/1263 s cieľom vytvoriť rámec pre dialóg vedúci k predloženiu národných strednodobých fiškálno-štrukturálnych plánov. Referenčnú trajektóriu Komisia uverejnila 4. novembra 2024 6 . Referenčná trajektória sa zakladá na riziku a zabezpečuje, aby mal verejný dlh na konci obdobia fiškálnych úprav a v prípade neprijatia ďalších rozpočtových opatrení nad rámec obdobia úprav hodnoverne klesajúcu trajektóriu alebo aby zostal na obozretnej úrovni v strednodobom horizonte a aby sa deficit verejných financií počas obdobia úprav znížil pod úroveň 3 % HDP a udržal sa v strednodobom horizonte pod touto referenčnou hodnotou. Strednodobý horizont je vymedzený ako desaťročné obdobie po skončení obdobia úprav. V súlade s článkom 6 písm. d) a článkami 7 a 8 nariadenia (EÚ) 2024/1263 je referenčná trajektória takisto v súlade s referenčnou hodnotou pre deficit, ochranným opatrením týkajúcim sa udržateľnosti dlhovej služby a ochranným opatrením týkajúcim sa odolnosti deficitu. V referenčnej trajektórii Maďarska sa stanovuje, že na základe predpokladov Komisie, ktoré tvoria základ pre predbežné usmernenia zaslané v júni 2024, a vychádzajúc zo štvorročného obdobia úprav by rast čistých výdavkov nemal presahovať hodnoty uvedené v tabuľke 1. To zodpovedá priemernému rastu čistých výdavkov na úrovni 4,4 % za obdobie úprav (2025 – 2028).

2025

2026

2027

2028

Priemer za roky 2025 – 2028

Maximálny rast čistých výdavkov (ročný, v %)

4,4

4,8

4,5

4,3

4,4

Tabuľka 1: Referenčná trajektória, ktorú Komisia poskytla Maďarsku
21
. júna 2024

Zdroj: Výpočty Komisie.

(7)V súlade s článkom 12 nariadenia (EÚ) 2024/1263 viedlo Maďarsko v júli a v septembri 2024 s Komisiou technický dialóg. Dialóg bol zameraný na trajektóriu vývoja čistých výdavkov, ktorú plánuje Maďarsko, a na jej východiskové predpoklady, ako aj na plánovanú realizáciu reforiem a investícií reagujúcich na hlavné výzvy identifikované v kontexte európskeho semestra a spoločné priority Únie v oblasti spravodlivej zelenej a digitálnej transformácie, sociálnej a hospodárskej odolnosti, energetickej bezpečnosti a budovania obranných kapacít.

(8)Plán predložený Maďarskom neobsahuje správu o konzultačnom procese s príslušnými domácimi vnútroštátnymi zainteresovanými stranami (vrátane sociálnych partnerov) pred predložením. Podľa informácií poskytnutých v pláne možno o pláne konzultovať s parlamentom po tom, ako vláda parlamentu predloží návrh rozpočtu na rok 2025.

Iné súvisiace procesy

(9)Rada 26. júla 2024 konštatovala, že v Maďarsku existuje z dôvodu nedodržania kritéria deficitu nadmerný deficit.

(10)Komisia 26. novembra 2024 odporučila odporúčanie Rady podľa článku 126 ods. 7 ZFEÚ, ktorého cieľom je odstrániť v Maďarsku nadmerný deficit 7 . Keďže Maďarsko nemalo národný strednodobý fiškálno-štrukturálny plán schválený Radou, do odporúčanej nápravnej trajektórie vývoja čistých výdavkov sa premietla referenčná trajektória s fiškálnou úpravou na štyri roky, aktualizovanou na základe novších údajov vrátane prognózy Komisie z jesene 2024 (tabuľka 2). Po posúdení národného strednodobého fiškálno-štrukturálneho plánu Maďarska Komisia 16. januára 2025 prijala zmenené odporúčanie na odporúčanie Rady Maďarsku podľa článku 126 ods. 7 ZFEÚ. Toto odporúčanie sa predkladá v rovnakom čase ako odporúčanie Rady podľa článku 126 ods. 7 ZFEÚ, ktorého cieľom je odstrániť v Maďarsku nadmerný deficit verejných financií. Súčasné prijatie týchto odporúčaní, ktoré je prispôsobené prechodu na nový rámec správy hospodárskych záležitostí a ktoré je týmto prechodom odôvodnené, zabezpečuje súlad medzi odporúčanými postupmi úprav.

Tabuľka 2: Referenčná trajektória aktualizovaná na základe novších údajov

Roky

2025

2026

2027

2028

Priemer za roky 2025 – 2028

Miery rastu

(%)

ročná

3,9

3,3

3,3

3,1

3,4

Kumulatívna (*)

7,6

11,1

14,7

18,3

Neuvádza sa.

(*) Kumulatívna miera rastu sa vypočíta vo vzťahu k základnému roku 2023.

(11)Komisia 19. júna 2024 dospela k záveru, že v Maďarsku existujú makroekonomické nerovnováhy. Maďarsko čelí najmä zraniteľným miestam, ktoré súvisia s cenovými tlakmi a stále relevantnými potrebami v oblasti vonkajšieho a verejného financovania, hoci vďaka zlepšeniu externého prostredia sa niektoré krátkodobé riziká zmiernili 8 .

(12)Rada 21. októbra 2024 adresovala Maďarsku súbor odporúčaní v kontexte európskeho semestra 9 .

ZHRNUTIE PLÁNU A JEHO POSÚDENIE KOMISIOU

(13)V súlade s článkom 16 nariadenia (EÚ) 2024/1263 Komisia posúdila plán takto:

Kontext: makroekonomická a fiškálna situácia a výhľad

(14)HDP Maďarska sa v roku 2023 znížil o 0,9 %, čo bolo spôsobené slabým domácim a zahraničným dopytom. Podľa prognózy Komisie z jesene 2024 sa očakáva, že rast HDP sa v roku 2024 zvýši na 0,6 %, a to najmä z dôvodu súkromnej spotreby a pozitívneho príspevku čistého vývozu. V roku 2025 sa má reálny HDP zvýšiť o 1,8 % vďaka spotrebe a miernemu oživeniu investícií. Predpokladá sa, že v roku 2026 sa rast reálneho HDP zvýši o 3,1 %, a to vďaka domácemu dopytu a oživeniu vývozu. Očakáva sa, že potenciálny HDP v Maďarsku sa zvýši z 1,4 % v roku 2024 na 1,7 % do roku 2026, a to z dôvodu investícií a zvyšovania produktivity. Miera nezamestnanosti bola v roku 2023 na úrovni 4,1 % a Komisia predpokladá, že v roku 2024 sa mierne zvýši na úroveň 4,5 %, potom sa v roku 2025 zníži na 4,3 % a v roku 2026 na 4,1 %. Predpokladá sa, že inflácia (deflátor HDP) sa v roku 2024 zníži z 14,6 % zaznamenaných v roku 2023 na 7,2 % a že v roku 2025 dosiahne 4,1 % a v roku 2026 dosiahne 3,3 %.

(15)V roku 2023 deficit verejných financií Maďarska predstavoval 6,7 % HDP. Podľa prognózy Komisie z jesene 2024 sa predpokladá, že v roku 2024 dosiahne 5,4 % HDP a v roku 2025 klesne na 4,6 % HDP a v roku 2026 na 4,1 % HDP. Do prognózy Komisie nie je zahrnutý rozpočet Maďarska na rok 2025, ktorý národný parlament prijal v decembri 2024. Verejný dlh bol na konci roka 2023 na úrovni 73,4 % HDP a očakáva sa, že na konci roka 2024 sa zvýši na 74,5 % HDP. Predpokladá sa, že na konci roka 2025 sa stabilizuje na úrovni 74,5 % HDP a na konci roka 2026 klesne na 73,8 %. Do fiškálnej prognózy Komisie sú zahrnuté len dôveryhodne oznámené a dostatočne špecifikované politické záväzky a nie sú v nej zahrnuté všetky opatrenia, ktoré Maďarsko predložilo v pláne.

Trajektória vývoja čistých výdavkov a hlavné makroekonomické predpoklady v pláne

(16)Národný strednodobý fiškálno-štrukturálny plán Maďarska sa vzťahuje na obdobie 2025 – 2028 a predstavuje fiškálne úpravy v priebehu štyroch rokov.

(17)Plán obsahuje všetky informácie požadované podľa článku 13 nariadenia (EÚ) 2024/1263.

(18)Plán doplnený o dodatok sa zaväzuje k trajektórii vývoja čistých výdavkov uvedenej v tabuľke 3, ktorá zodpovedá priemernému rastu čistých výdavkov na úrovni 4,0 % v priebehu rokov 2025 – 2028. Priemerný rast čistých výdavkov vykázaný v pláne počas obdobia úprav (2025 – 2028) je nižší ako referenčná trajektória, ktorú poslala Komisia 21. júna 2024, ale vyšší ako referenčná trajektória aktualizovaná na základe novších údajov. V pláne sa predpokladá, že rast potenciálneho HDP sa v roku 2025 zvýši na 1,5 % (z úrovne 1,4 % v roku 2024) a potom sa v roku 2028 zvýši na 1,7 %. Okrem toho sa v pláne očakáva, že miera rastu deflátora HDP klesne na 4,1 % v roku 2025 (z 7,2 % v roku 2024) a potom v roku 2028 klesne na 3,4 %.

Tabuľka 3: Trajektória vývoja čistých výdavkov a hlavné predpoklady v pláne Maďarska

2024

2025

2026

2027

2028

Priemer za obdobie platnosti plánu

2025 – 2028

Rast čistých výdavkov
(ročný,
 %)

4,6

4,3

4,0

3,9

3,7

4,0

Rast čistých výdavkov
(kumulatívny, od východiskového roka 2023,
 %)

4,6

9,1

13,5

17,9

22,2

Neuvádza sa.

Rast potenciálneho HDP (%)

1,4

1,5

1,7

1,7

1,6

1,6

Inflácia (rast deflátora HDP) (%)

7,2

4,1

3,5

3,4

3,4

3,6

Zdroj: strednodobý fiškálno-štrukturálny plán Maďarska a výpočty Komisie.

Vplyv záväzkov čistých výdavkov plánu na verejný dlh

(19)Ak sa trajektória vývoja čistých výdavkov, ku ktorej sa Luxembursko zaviazalo v pláne, a východiskové predpoklady naplnia, verejný dlh by sa podľa plánu postupne znižoval z 74,0 % v roku 2024 na 68,2 % HDP na konci obdobia úprav (2028), ako sa uvádza v nasledujúcej tabuľke. Po období úprav sa očakáva, že v strednodobom horizonte (t. j. do roku 2038) sa bude pomer dlhu k HDP podľa plánu naďalej znižovať a do roku 2038 dosiahne úroveň 54,5 % HDP. Podľa plánu by sa tak verejný dlh v strednodobom horizonte dostal pod referenčnú hodnotu 60 % HDP stanovenú v zmluve. Na základe predpokladov plánu je to hodnoverné, keďže sa predpokladá, že dlh bude do 2038 nižší ako 60 % HDP podľa všetkých deterministických záťažových testov analýzy udržateľnosti dlhovej služby vypracovanej Komisiou. Na základe záväzkov v príslušných oblastiach politiky a makroekonomických predpokladov plánu je preto trajektória vývoja čistých výdavkov uvedená v pláne v súlade s požiadavkou na dlh stanovenou v článku 6 písm. a) a článku 16 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2024/1263.

Tabuľka 4: Vývoj verejného dlhu a salda verejných financií v pláne Maďarska

2023

2024

2025

2026

2027

2028

2038

Verejný dlh

(% HDP)

73,4

74,0

73,5

71,3

69,9

68,2

54,5

Saldo verejných financií

(% HDP)

-6,7

-4,9

-3,6

-2,5

-2,0

-1,5

-2,2

Zdroj: strednodobý fiškálno-štrukturálny plán Maďarska

Vplyv záväzkov čistých výdavkov plánu na saldo verejných financií

(20)Na základe trajektórie vývoja čistých výdavkov a predpokladov uvedených v pláne by sa deficit verejných financií znížil z úrovne 4,9 % HDP v roku 2024 na 2,5 % HDP do roku 2026 a na 1,5 % HDP v roku 2028. Podľa plánu by tak saldo verejných financií nepresiahlo referenčnú hodnotu 3 % HDP na konci obdobia úprav (2028). Okrem toho počas desiatich rokov nasledujúcich po období úprav (t. j. do 2038) by deficit verejných financií nepresiahol 3 % HDP. Na základe záväzkov v príslušných oblastiach politiky a makroekonomických predpokladov plánu je preto trajektória vývoja čistých výdavkov uvedená v pláne v súlade s požiadavkou na deficit stanovenou v článku 6 písm. b) a článku 16 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2024/1263.

Časový profil fiškálnej úpravy

(21)Časový profil fiškálnej úpravy meraný ako zmena štrukturálneho primárneho salda, ako sa opisuje v pláne, je lineárny, ako sa vyžaduje v článku 6 písm. c) nariadenia (EÚ) 2024/1263. Na základe záväzkov v príslušných oblastiach politiky a makroekonomických predpokladov plánu je preto trajektória vývoja čistých výdavkov, ktorá je uvedená v pláne, v súlade s ochrannou doložkou zakazujúcou odloženie úsilia, ako sa stanovuje v článku 6 písm. c) nariadenia (EÚ) 2024/1263.

Tabuľka 5: Vývoj štrukturálneho primárneho salda v pláne Maďarska

2023

2024

2025

2026

2027

2028

Štrukturálne primárne saldo

(% HDP)

-1,7

0,6

1,2

1,7

2,3

2,8

Zmena štrukturálneho primárneho salda

(percentuálne body)

nie je k dispozícii

2,3

0,5

0,5

0,5

0,5

Zdroj: strednodobý fiškálno-štrukturálny plán Maďarska

Súlad plánu s postupom pri nadmernom deficite

(22)Trajektória vývoja čistých výdavkov stanovená v pláne je v súlade s požiadavkami v rámci postupu pri nadmernom deficite [najmä s minimálnou ročnou štrukturálnou úpravou stanovenou v článku 3 ods. 4 treťom pododseku nariadenia Rady (ES) č. 1467/97].

Súlad plánu s ochranným opatrením týkajúcim sa odolnosti deficitu

(23)Požiadavka preventívnej časti paktu stanovená v článku 8 nariadenia (EÚ) 2024/1263, pokiaľ ide o ochranné opatrenie týkajúce sa odolnosti deficitu, ktorého cieľom je zabezpečiť spoločnú rezervu vo vzťahu k referenčnej hodnote deficitu 3 % HDP, sa na Maďarsko uplatňuje od roku 2027, keďže deficit má byť podľa plánu od roku 2026 nižší ako 3 % HDP. V rokoch 2027 a 2028 by ročná úprava štrukturálneho primárneho salda v súlade s článkom 8 nariadenia (EÚ) 2024/1263 nemala byť nižšia ako 0,4 percentuálneho bodu, ak štrukturálny deficit v predchádzajúcom roku zostane nad úrovňou 1,5 % HDP, aby sa dosiahla spoločná rezerva odolnosti v štrukturálnom vyjadrení na úrovni 1,5 % HDP. Fiškálna úprava, ktorá vyplýva zo záväzkov v príslušnej oblasti politiky a makroekonomických predpokladov plánu, je v roku 2027 aj 2028 na úrovni 0,5 % HDP. Na základe záväzkov v príslušných oblastiach politiky a makroekonomických predpokladov plánu je preto trajektória vývoja čistých výdavkov uvedená v pláne v súlade s ochranným opatrením týkajúcim sa odolnosti deficitu.

Súlad plánu s ochranným opatrením týkajúcim sa udržateľnosti dlhovej služby

(24)Keď podľa plánu verejný dlh počas obdobia úprav dosiahne úroveň medzi 60 % a 90 % HDP, v súlade s článkom 7 nariadenia (EÚ) 2024/1263 musí pomer dlhu k HDP v priemere klesnúť minimálne o 0,5 percentuálneho bodu ročne, kým neklesne pod 60 %. Tento pokles sa počíta za obdobie 2027 – 2028, t. j. počnúc rokom, v ktorom by sa podľa plánu zrušil postup pri nadmernom deficite, a predstavuje 1,7 percentuálneho bodu. Na základe záväzkov v príslušných oblastiach politiky a makroekonomických predpokladov plánu je preto trajektória vývoja čistých výdavkov uvedená v pláne v súlade s ochranným opatrením týkajúcim sa udržateľnosti dlhovej služby.

Makroekonomické predpoklady plánu

(25)Plán vychádza zo súboru predpokladov, ktoré sú v súlade s predpokladmi, na ktorých je založená referenčná trajektória, aktualizovaná na základe novších údajov (vrátane prognózy Komisie z jesene 2024) v tabuľke 2, s výnimkou dvoch premenných, konkrétne východiskového bodu (štrukturálne primárne saldo v roku 2024) a rastu deflátora HDP v roku 2026. Tieto rozdiely v predpokladoch treba dôkladne posúdiť s cieľom zabezpečiť, aby boli podložené spoľahlivými ekonomickými argumentmi založenými na údajoch. Nasleduje posúdenie týchto rozdielov v predpokladoch, ako aj posúdenie každého rozdielu samostatne.

·V pláne sa predpokladá priaznivejšia počiatočná fiškálna pozícia za predpokladu primárneho štrukturálneho salda vo výške 0,6 % HDP v porovnaní s 0,2 % v prognóze Komisie z jesene 2024. Na vyššom primárnom štrukturálnom salde v pláne sa odráža lepší rozpočtový výsledok za január – november 2024, než sa očakávalo, najmä vyššie nedaňové príjmy, než sa očakávalo, a o niečo nižšie výdavky, než sa očakávalo. V dôsledku toho sa tento predpoklad považuje za odôvodnený a prispieva k vyššiemu priemernému rastu čistých výdavkov počas obdobia úprav.

·V pláne sa na rok 2026 predpokladá inflácia (deflátor HDP) vo výške 3,5 % v porovnaní s 3,3 % v prognóze Komisie z jesene 2024. V pláne sa tento rozdiel vysvetľuje vyšším zvýšením miezd v roku 2026 vzhľadom na trojročnú dohodu o mzdových podmienkach podpísanú 25. novembra 2024 medzi podnikateľskými a pracovnými združeniami v Maďarsku. Minimálna mzda sa tak v roku 2025 zvýši o 9 %, čo je v súlade s prognózou Komisie z jesene 2024. V roku 2026 sa v dohode stanovuje rast minimálnej mzdy na úrovni 13 %, čo znamená vyšší rast miezd a infláciu, než sa predpokladá v prognóze Komisie z jesene 2024. Tento predpoklad sa považuje za odôvodnený a v pláne prispieva k vyššiemu priemernému rastu čistých výdavkov počas obdobia úprav.

Celkovo možno rozdiel medzi trajektóriou vývoja čistých výdavkov v pláne a referenčnou trajektóriou aktualizovanou na základe novších údajov vysvetliť rozdielmi v riadne odôvodnených predpokladoch v súlade s článkom 13 písm. b) nariadenia (EÚ) 2024/1263. Celkovo všetky rozdiely v predpokladoch spolu vedú k priemernému rastu čistých výdavkov v pláne, ktorý je vyšší ako referenčná trajektória aktualizovaná na základe novších údajov. Na základe tohto hodnotenie plán spĺňa požiadavky podľa článku 13 písm. b) nariadenia (EÚ) 2024/1263.

Komisia zohľadní uvedené posúdenie predpokladov plánu pri svojich budúcich posúdeniach súladu s trajektóriou vývoja čistých výdavkov.

Fiškálna stratégia v pláne

(26)Plán neobsahuje plnohodnotnú a kvantifikovanú fiškálnu stratégiu. Presná špecifikácia relevantných opatrení v príslušných oblastiach politiky sa má následne potvrdiť, resp. upraviť a vyčísliť v ročných rozpočtoch. V prijatom rozpočte na rok 2025 sa špecifikujú politické opatrenia, prostredníctvom ktorých vláda plánuje dosiahnuť záväzok týkajúci sa čistých výdavkov pre rok 2025. Plán ďalej zahŕňa niekoľko nekvantifikovaných opatrení zvyšujúcich deficit v rôznych oblastiach, ktoré môžu ovplyvniť fiškálne výsledky v strednodobom horizonte. Na splnenie záväzkov uvedených v pláne preto môžu byť potrebné ďalšie fiškálne opatrenia.

Zámery týkajúce sa reforiem a investícií uvedené v pláne, ktorými sa reaguje na hlavné výzvy identifikované v kontexte európskeho semestra a ktorými sa riešia spoločné priority Únie.

(27)V pláne sa opisujú zámery týkajúce sa reforiem a investícií s cieľom reagovať na hlavné výzvy identifikované v kontexte európskeho semestra, najmä v odporúčaniach pre Maďarsko vrátane tých, ktoré sa týkajú postupu pri makroekonomickej nerovnováhe, a s cieľom riešiť spoločné priority EÚ. Plán zahŕňa približne 132 reforiem a investícií zameraných na riešenie spoločných priorít EÚ, z ktorých 41 je finančne podporovaných z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti a 29 z fondov politiky súdržnosti.

(28)Pokiaľ ide o spoločnú prioritu, ktorá spočíva v spravodlivej zelenej a digitálnej transformácii vrátane klimatických cieľov stanovených v nariadení (EÚ) 2021/1119, plán zahŕňa viac ako 40 reforiem a investícií. Viacero reforiem a investícií v oblasti zelenej transformácie je uvedených ako opatrenie v maďarskom pláne obnovy a odolnosti vrátane kapitoly REPowerEU alebo sa podporuje z fondov politiky súdržnosti. Plán zahŕňa opatrenia na podporu prechodu na klimatickú neutralitu a ekologickú dopravu, a to najmä zvýšeným zavádzaním elektrických vozidiel, rozvojom železníc, nabíjacích sietí a cyklistických trás. Cieľom ďalších reforiem a investícií je zlepšiť odpadové hospodárstvo krajiny a podporiť najmä obehové hospodárstvo, napríklad vypracovaním plánu odpadového hospodárstva a zavedením inteligentnej odpadovej infraštruktúry. Plán zahŕňa aj opatrenia zamerané na podporu výrobných procesov šetrných k životnému prostrediu a posilnenie zelených zručností. Ďalšie opatrenia sú zamerané na zlepšenie vodohospodárskej infraštruktúry, urýchlenie adaptácie na zmenu klímy vo vodnom hospodárstve, zabezpečenie investícií do ochrany prírody a zavedenie dane z kvót na CO2. Cieľom viacerých reforiem a investícií je tiež prispieť k digitálnej transformácii Maďarska tým, že ponúkajú digitálne riešenia v oblasti daňového vykazovania a monitorovania (eVAT, eReceipt a eCashier), rozvíjajú digitálne zručnosti, reformujú jednotný vnútroštátny systém pre clá a informačný systém pre cestujúcich a zlepšujú digitálnu pripravenosť podnikov a verejných služieb, energetického systému a nakladania s odpadom. Cieľom opatrení súvisiacich so spoločnou prioritou spravodlivej zelenej a digitálnej transformácie je riešiť (2019, 2020, 2022 a 2023) odporúčania pre jednotlivé krajiny týkajúce sa udržateľnej dopravy, odpadového hospodárstva a vodného hospodárstva, energetickej transformácie, zjednodušenia daní, kvality rozhodovania, digitalizácie podnikov a trhu práce. Plán nezahŕňa opatrenia súvisiace s odporúčaniami pre jednotlivé krajiny na roky 2023 a 2024 o postupnom rušení dotácií na fosílne palivá.

(29)Pokiaľ ide o spoločnú prioritu spočívajúcu v sociálnej a hospodárskej odolnosti vrátane Európskeho piliera sociálnych práv, plán zahŕňa približne 80 reforiem a investícií, od ktorých Maďarsko očakáva, že prispejú k posilneniu sociálnej a hospodárskej odolnosti krajiny. Viaceré reformy a investície zamerané na sociálnu a hospodársku odolnosť sú v maďarskom pláne obnovy a odolnosti vrátane kapitoly REPowerEU uvedené ako opatrenia alebo sú podporované z fondov politiky súdržnosti. Plán zahŕňa opatrenia na zlepšenie prístupu niektorých zraniteľných skupín vrátane mladých a starších ľudí na trh práce (napríklad vytvorením nových miest v jasliach), bývania (vrátane rozvoja nových sociálnych domov v rámci programu Dobiehanie pokroku v osadách a rôznych programov vytvárania domovov), vzdelávania (a to aj zvýšením miezd učiteľov) a zdravotnej starostlivosti (napríklad rozvojom primárnej starostlivosti a nemocníc). Plán zahŕňa aj opatrenia na podporu sociálnej súdržnosti, digitálneho rozvoja a rozvoja infraštruktúry vo verejnom a vo vysokoškolskom vzdelávaní, ako aj v oblasti odbornej prípravy a vzdelávania. Obsahuje niekoľko opatrení na zlepšenie zamestnateľnosti prostredníctvom rekvalifikácie a na podporu rozvoja podnikov. Opatrenia, ako sú preferenčné úvery pre malé a stredné podniky, sú zamerané na zlepšenie vývozných kapacít firiem. V oblasti výskumu a inovácií sa v pláne uvádzajú opatrenia, ako je zriadenie národných laboratórií, ktorých cieľom je podpora inovácie. Plán okrem toho zahŕňa reformy a investície, ktorých cieľom je modernizovať verejnú správu a zdaňovanie. Zahŕňa opatrenia, ktorými sa vykonáva prijatá národná protikorupčná stratégia a akčný plán, a pravidelná kontrola výdavkov. Cieľom reforiem a investícií obsiahnutých v pláne je riešiť odporúčania pre Maďarsko na roky 2019, 2020, 2022, 2023 a 2024 týkajúce sa vzdelávania, výskumu a vývoja, sociálnej politiky, podnikateľského prostredia, rozpočtového rámca, zdaňovania, boja proti korupcii, nezávislosti súdnictva, trhu práce a zdravotnej starostlivosti. Plán nezahŕňa opatrenia určené na riešenie odporúčania pre Maďarsko na rok 2022 týkajúce sa dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému, keďže podľa plánu vláda v blízkej budúcnosti neplánuje žiadne zmeny dôchodkového systému. Nezahŕňa ani opatrenia na riešenie odporúčaní pre Maďarsko týkajúce sa postupu pri makroekonomickej nerovnováhe na roky 2023 a 2024 vo vzťahu k účinnej koordinácii makroekonomických politík a postupného rušenia úrokových a cenových stropov s cieľom znížiť ich rušivý vplyv. Plán neobsahuje opatrenia na riešenie odporúčaní pre Maďarsko na roky 2019, 2020, 2022, 2023 a 2024 týkajúcich sa primeranosti dávok v nezamestnanosti, keďže v pláne sa uvádza, že vláda nemá v úmysle meniť trvanie dávok v nezamestnanosti. Plán neobsahuje opatrenia určené na riešenie odporúčaní pre Maďarsko na roky 2023 a 2024 týkajúcich sa sociálneho dialógu. Plán nezahŕňa opatrenia, ktorých cieľom by bolo riešiť odporúčania pre Maďarsko na roky 2020, 2023 a 2024 týkajúce sa obmedzeného využívania núdzových opatrení v súlade so zásadou jednotného trhu a právneho štátu.

(30)Pokiaľ ide o spoločnú prioritu energetickej bezpečnosti, plán zahŕňa reformy a investície, ktoré podľa očakávaní Maďarska prispejú k posilneniu energetickej bezpečnosti krajiny. Viaceré z týchto reforiem a investícií sú zahrnuté v maďarskom pláne obnovy a odolnosti vrátane kapitoly REPowerEU alebo sú podporované z fondov politiky súdržnosti. Plán zahŕňa opatrenia zamerané na podporu zavádzania veterných elektrární, zvýšenie energetickej efektívnosti obydlí, podporu inštalácie solárnych panelov na obytných budovách a elektrifikáciu vykurovacích systémov. Ďalšie reformy uvedené v pláne sú zamerané na zavádzanie alternatívnej energie z obnoviteľných zdrojov, modernizáciu verejných budov (ako sú nemocnice, vzdelávacie inštitúcie) a zlepšenie energetickej efektívnosti priemyslu a spoločností. Plán zahŕňa aj opatrenia zamerané na rozvoj energetických sietí a zvýšenie kapacít na uskladňovanie energie. Cieľom opatrení v pláne týkajúcich sa spoločnej priority energetickej bezpečnosti je riešiť odporúčania pre Maďarsko v oblasti energetiky (2022, 2023 a 2024).

(31)Pokiaľ ide o spoločnú prioritu obranných spôsobilostí, plán neobsahuje žiadne opatrenia. V pláne sa predpokladá, že úroveň výdavkov na obranu sa v časovom horizonte plánu zachová na úrovni 2 % HDP.

(32)V pláne sa uvádzajú informácie o súlade a v náležitých prípadoch komplementarite s fondmi politiky súdržnosti, ako aj s plánom obnovy a odolnosti Maďarska. V kapitole plánu týkajúcej sa reforiem a investícií sa výslovne uvádza, či je opatrenie zahrnuté do plánu obnovy a odolnosti alebo do programov politiky súdržnosti. Okrem toho sa v tabuľke 9 plánu uvádza komplexný prehľad opatrení a ich prepojenie s plánom obnovy a odolnosti, programami politiky súdržnosti a spoločnými prioritami. V pláne sa vysvetľuje, že vláda nesúhlasí s politickými opatreniami na reformu dôchodkového systému, ktoré navrhol nezávislý expert v súvislosti s reformou plánovanou v pláne obnovy a odolnosti. V pláne sa takisto uvádza, že vláda niektoré neočakávané zisky a odvetvové dane zruší neskôr, ako sa zaviazala v rámci príslušného opatrenia plánu obnovy a odolnosti, a iné neplánuje postupne zrušiť.

(33)Plán poskytuje prehľad verejných investičných potrieb Maďarska súvisiacich so spoločnými prioritami EÚ s výnimkou 4. priority týkajúcej sa budovania obrannej spôsobilosti. Pokiaľ ide o spoločnú prioritu spravodlivej zelenej a digitálnej transformácie vrátane cieľov v oblasti klímy, investičné potreby v pláne zahŕňajú viac investícií do zelenej a digitálnej transformácie podnikov a digitalizácie verejnej správy. Cieľom nových investícií je vybaviť vzdelávací systém digitálnymi nástrojmi a súvisiacou infraštruktúrou. Pokiaľ ide o spoločnú prioritu sociálnej a hospodárskej odolnosti, plán zahŕňa investičné potreby podnikov na zlepšenie ich vývozných a inovačných kapacít. Podľa plánu sú potrebné investície na rozvoj aktívnych politík trhu práce, najmä prostredníctvom programov rekvalifikácie a zvyšovania úrovne zručností, a na podporu najchudobnejších domácností. Investície v oblasti zdravotnej starostlivosti sa zameriavajú na digitalizáciu procesov zdravotnej starostlivosti s cieľom uľahčiť prístup k zdravotníckym službám a zlepšiť kvalitu starostlivosti. Verejné investície do obnovy železničných tratí a digitalizácie prispievajú k väčšej udržateľnosti odvetvia dopravy. Pokiaľ ide o spoločnú prioritu energetickej bezpečnosti, plán zahŕňa investičné potreby v oblasti výroby energie z obnoviteľných zdrojov, zlepšenia energetickej efektívnosti obytných domov a verejných budov, ako aj rozvoja elektrických sietí a elektromobility vrátane súvisiacej infraštruktúry.

Záver posúdenia Komisie

(34)Komisia celkovo zastáva názor, že plán Maďarska spĺňa požiadavky nariadenia (EÚ) 2024/1263.

CELKOVÝ ZÁVER

(35)V súlade s článkom 17 nariadenia (EÚ) 2024/1263 by Rada mala Maďarsku odporučiť trajektóriu vývoja čistých výdavkov, ako sa stanovuje v pláne,

TÝMTO ODPORÚČA Maďarsku:

1.zabezpečiť, aby rast čistých výdavkov neprekročil maximálne hodnoty stanovené v prílohe I k tomuto odporúčaniu;

Rada okrem toho Maďarsko vyzýva, aby zabezpečilo realizáciu reforiem a investícií reagujúcich na hlavné výzvy identifikované v rámci európskeho semestra, najmä v odporúčaniach pre danú krajinu, a aby sa pritom zameralo na riešenie spoločných priorít Únie.



PRÍLOHA I

Maximálne miery rastu čistých výdavkov
(ročná
a kumulatívna miera rastu v nominálnom vyjadrení)

Maďarsko

Roky

2025

2026

2027

2028

Miera rastu (%)

ročná

4,3

4,0

3,9

3,7

Kumulatívna (*)

9,1

13,5

17,9

22,2

(*) Kumulatívna miera rastu sa počíta vo vzťahu k základnému roku 2023. Kumulatívne miery rastu sa používajú pri ročnom monitorovaní súladu ex post na kontrolnom účte.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda/predsedníčka

(1)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/1263 z 29. apríla 2024 o účinnej koordinácii hospodárskych politík a mnohostrannom rozpočtovom dohľade a o zrušení nariadenia Rady (ES) č. 1466/97 (Ú. v. EÚ L, 2024/1263, 30.4.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1263/oj ).
(2)    Nariadenie Rady (EÚ) 2024/1264 z 29. apríla 2024, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 1467/97 o urýchľovaní a objasňovaní vykonania postupu pri nadmernom schodku (Ú. v. EÚ L, 2024/1264, 30.4.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1264/oj ).
(3)    Smernica Rady (EÚ) 2024/1265 z 29. apríla 2024, ktorou sa mení smernica 2011/85/EÚ o požiadavkách na rozpočtové rámce členských štátov (Ú. v. EÚ L, 2024/1265, 30.4.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2024/1265/oj ).
(4)    Ide o čisté výdavky v zmysle článku 2 nariadenia (EÚ) 2024/1263, t. j. výdavky verejnej správy bez i) úrokových výdavkov, ii) diskrečných príjmových opatrení, iii) výdavkov na programy Únie plne kryté príjmami z fondov Únie, iv) vnútroštátnych výdavkov na spolufinancovanie programov financovaných Úniou, v) cyklických prvkov výdavkov na dávky v nezamestnanosti a vi) jednorazových a iných dočasných opatrení.
(5)    Predbežné usmernenia zaslané členským štátom a Hospodárskemu a finančnému výboru zahŕňajú trajektórie s predĺžením obdobia úprav a bez predĺženia obdobia úprav (na 4 roky, resp. 7 rokov). Zahŕňajú aj pôvodné hlavné podmienky a východiskové predpoklady použité v rámci, ktorý Komisia stanovila pre strednodobú projekciu verejného dlhu. Referenčná trajektória bola vypočítaná na základe metodiky opísanej v Monitore udržateľnosti dlhovej služby 2023 vypracovanom Komisiou ( https://economy-finance.ec.europa.eu/publications/debt-sustainability-monitor-2023_en ). Vychádza z prognózy Európskej komisie z jari 2024 a jej strednodobého predĺženia až do roku 2033 a dlhodobý rast HDP a náklady spojené so starnutím obyvateľstva sú v súlade so spoločnou správou Komisie a Rady o starnutí obyvateľstva z roku 2024 ( https://economy-finance.ec.europa.eu/publications/2024-ageing-report-economic-and-budgetary-projections-eu-member-states-2022-2070_en ).
(6)     https://economy-finance.ec.europa.eu/economic-and-fiscal-governance/national-medium-term-fiscal-structural-plans_en#hungary
(7)    Odporúčanie na odporúčanie Rady s cieľom odstrániť nadmerný deficit v Maďarsku, 26. 11. 2024, [COM(2024) 953 final].
(8)    „Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskej centrálnej banke, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru, Výboru regiónov a Európskej investičnej banke“, COM(2024) 600 final, dodatok 4.
(9)    Odporúčanie Rady z 21. októbra 2024 k hospodárskej politike, rozpočtovej politike, politike zamestnanosti a štrukturálnej politike Maďarska.