|
Euroopan unionin |
FI C-sarja |
|
C/2024/2856 |
8.5.2024 |
P9_TA(2023)0394
Moottoriajoneuvojen ja moottorien tyyppihyväksyntä niiden päästöjen ja akun kestävyyden osalta (Euro 7)
Euroopan parlamentin tarkistukset 9. marraskuuta 2023 ehdotukseen Euroopan parlamentin ja neuvoston asetukseksi moottoriajoneuvojen ja moottorien sekä moottoriajoneuvoihin tarkoitettujen järjestelmien, komponenttien ja erillisten teknisten yksiköiden tyyppihyväksynnästä niiden päästöjen ja akun kestävyyden osalta (Euro 7) sekä asetusten (EY) N:o 715/2007 ja (EY) N:o 595/2009 kumoamisesta (COM(2022)0586 – C9-0375/2022 – 2022/0365(COD)) (1)
(Tavallinen lainsäätämisjärjestys: ensimmäinen käsittely)
(C/2024/2856)
Tarkistus 1
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan -1 kappale (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
||
|
|
Tarkistus 2
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan -1 a kappale (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
||
|
|
Tarkistus 3
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 1 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
||||
Tarkistus 4
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 2 a kappale (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 5
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 2 b kappale (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 6
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 2 c kappale (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 7
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 4 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
||||
Tarkistus 8
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 5 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 9
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 7 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 10
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 8 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 11
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 10 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
||||
|
|
Tarkistus 12
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 10 a kappale (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 13
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 11 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 14
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 11 a kappale (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 15
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 12 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 16
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 14 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
||||
Tarkistus 17
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 14 a kappale (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 18
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 15 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 19
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 15 a kappale (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 20
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 16 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 21
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 17 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 22
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 18 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
Poistetaan. |
Tarkistus 23
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 19 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 24
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 20 a kappale (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 25
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 21 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 26
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 22 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 27
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 22 a kappale (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 28
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 25 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 29
Ehdotus asetukseksi
Johdanto-osan 26 kappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 30
Ehdotus asetukseksi
1 artikla – 2 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
2. Tässä asetuksessa vahvistetaan säännöt, jotka koskevat päästöjä koskevaa ennakkotyyppihyväksyntää, tuotannon vaatimustenmukaisuutta, käytönaikaista vaatimustenmukaisuutta, markkinavalvontaa, pilaantumista rajoittavien järjestelmien ja ajoakkujen kestävyyttä, ajoneuvon sisäisiä mittausjärjestelmiä, luvattoman muuttamisen rajoittamista ja kyberturvallisuustoimenpiteitä koskevia turvallisuussäännöksiä sekä hiilidioksidipäästöjen, sähköisen toimintasäteen, polttoaineen- ja energiankulutuksen sekä energiatehokkuuden tarkkaa määrittämistä. |
2. Tässä asetuksessa vahvistetaan lisäksi säännöt, jotka koskevat päästöjä koskevaa ennakkotyyppihyväksyntää, tuotannon vaatimustenmukaisuutta, käytönaikaista vaatimustenmukaisuutta, markkinavalvontaa, pilaantumista rajoittavien järjestelmien ja ajoakkujen kestävyyttä, ajoneuvon sisäisiä mittausjärjestelmiä, luvattoman muuttamisen rajoittamista ja kyberturvallisuustoimenpiteitä koskevia turvallisuussäännöksiä sekä hiilidioksidipäästöjen ja epäpuhtauspäästöjen , sähköisen toimintasäteen, polttoaineen- ja energiankulutuksen sekä energiatehokkuuden tarkkaa määrittämistä. |
Tarkistus 31
Ehdotus asetukseksi
1 artikla – 2 a kohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
|
2 a. Tässä asetuksessa vahvistetaan myös yhteiset tekniset vaatimukset ja hallinnolliset säännökset uusien renkaiden kulumispäästöjä koskevaa tyyppihyväksyntää ja markkinavalvontaa varten. Niiden katsotaan täydentävän asetuksessa (EU) 2019/2144 vahvistettuja renkaiden teknisiä vaatimuksia ja hallinnollisia säännöksiä. |
Tarkistus 32
Ehdotus asetukseksi
2 artikla – 1 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
Tätä asetusta sovelletaan asetuksen (EU) 2018/858 4 artiklassa määriteltyihin luokkien M1, M2, M3, N1, N2 ja N3 moottoriajoneuvoihin ja luokkien O3 ja O4 perävaunuihin, mukaan luettuina yhdessä tai useammassa vaiheessa suunnitellut ja rakennetut ajoneuvot, sekä tällaisiin ajoneuvoihin tarkoitettuihin järjestelmiin, komponentteihin ja erillisiin teknisiin yksiköihin. |
Tätä asetusta sovelletaan asetuksen (EU) 2018/858 4 artiklassa määriteltyihin luokkien M1, M2, M3, N1, N2 ja N3 moottoriajoneuvoihin ja luokkien O3 ja O4 perävaunuihin, mukaan luettuina yhdessä tai useammassa vaiheessa suunnitellut ja rakennetut ajoneuvot, sekä tällaisiin ajoneuvoihin tarkoitettuihin järjestelmiin, komponentteihin ja erillisiin teknisiin yksiköihin sekä E-säännössä nro 117 määriteltyihin luokkien C1, C2 ja C3 renkaisiin jääpitorenkaita lukuun ottamatta . |
Tarkistus 33
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 2 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 34
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 4 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 35
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 5 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 36
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 9 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 37
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 10 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 38
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 10 a alakohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 39
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 18 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 40
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 24 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 41
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 24 a alakohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 42
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 29 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 43
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 34 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 44
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 36 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
Poistetaan. |
Tarkistus 45
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 38 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 46
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 39 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 47
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 44 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 48
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 47 alakohta – johdantokappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 49
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 63 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 50
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 65 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 51
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 65 a alakohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 52
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 67 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 53
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 71 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 54
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 72 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 55
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 77 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
Poistetaan. |
Tarkistus 56
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 78 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
Poistetaan. |
Tarkistus 57
Ehdotus asetukseksi
3 artikla – 2 kohta – 78 a alakohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 58
Ehdotus asetukseksi
4 artikla – 1 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
1. Valmistajien on varmistettava, että niiden valmistamat uudet ajoneuvot, joita myydään, rekisteröidään tai otetaan käyttöön unionissa, on tyyppihyväksytty tämän asetuksen mukaisesti. Valmistajien on varmistettava, että tyyppihyväksyntää edellyttävät uudet komponentit tai erilliset tekniset yksiköt, mukaan luettuina moottorit, ajoakut, jarrujärjestelmät ja korvaavat pilaantumista rajoittavat järjestelmät, joita ne valmistavat ja jotka myydään tai otetaan käyttöön unionissa, on tyyppihyväksytty tämän asetuksen mukaisesti. |
1. Valmistajien on varmistettava, että niiden valmistamat uudet ajoneuvot, joita myydään, rekisteröidään tai otetaan käyttöön unionissa, on tyyppihyväksytty tämän asetuksen mukaisesti. Tässä asetuksessa määritetyistä soveltamispäivistä alkaen valmistajien on varmistettava, että tyyppihyväksyntää edellyttävät uudet komponentit tai erilliset tekniset yksiköt, mukaan luettuina moottorit, ajoakut, jarrujärjestelmät , renkaat ja korvaavat pilaantumista rajoittavat järjestelmät, joita ne valmistavat ja jotka myydään tai otetaan käyttöön unionissa, on tyyppihyväksytty tämän asetuksen mukaisesti. |
Tarkistus 59
Ehdotus asetukseksi
4 artikla – 3 kohta – 1 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
Kun pakokaasupäästörajojen noudattaminen todennetaan laajemmissa ajo-olosuhteissa tehtävillä testeillä , päästöt jaetaan liitteessä III vahvistetulla laajempien ajo-olosuhteiden jakotekijällä. |
Kun pakokaasupäästörajojen noudattaminen todennetaan testeillä, jotka tehdään yhden laajemman ajo-olosuhteen vallitessa kerrallaan , päästöt jaetaan liitteessä III vahvistetulla laajempien ajo-olosuhteiden jakotekijällä. |
Tarkistus 60
Ehdotus asetukseksi
4 artikla – 3 kohta – 2 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
Pilaantumista rajoittavien järjestelmien regeneroinnin aikana syntyvät päästöt otetaan huomioon painotettuna keskiarvona, joka perustuu regenerointitapahtumien tiheyteen ja kestoon. |
Pilaantumista rajoittavien järjestelmien regeneroinnin aikana syntyvät päästöt on otettava huomioon painotettuna keskiarvona, joka perustuu regenerointitapahtumien tiheyteen ja kestoon. |
Tarkistus 61
Ehdotus asetukseksi
4 artikla – 4 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
4. Valmistajien on suunniteltava ja rakennettava komponentit tai erilliset tekniset yksiköt, mukaan luettuina moottorit, ajoakut, jarrujärjestelmät ja korvaavat pilaantumista rajoittavat järjestelmät, siten että ne ovat tämän asetuksen mukaisia ja noudattavat liitteessä I vahvistettuja päästörajoja. |
4. Valmistajien on suunniteltava ja rakennettava komponentit tai erilliset tekniset yksiköt, mukaan luettuina moottorit, ajoakut, jarrujärjestelmät ja korvaavat pilaantumista rajoittavat järjestelmät, siten että ne ovat tämän asetuksen mukaisia ja noudattavat liitteessä I vahvistettuja päästörajoja liitteessä III vahvistetuissa testausolosuhteissa . |
Tarkistus 62
Ehdotus asetukseksi
4 artikla – 6 kohta – a alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 63
Ehdotus asetukseksi
4 artikla – 6 kohta – a alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 64
Ehdotus asetukseksi
4 artikla – 6 kohta – d alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 65
Ehdotus asetukseksi
4 artikla – 6 kohta – e alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 66
Ehdotus asetukseksi
4 artikla – 6 kohta – g alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 67
Ehdotus asetukseksi
4 artikla – 7 kohta – d alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 68
Ehdotus asetukseksi
4 artikla – 7 kohta – e a alakohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 69
Ehdotus asetukseksi
4 artikla – 7 kohta – e b alakohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 70
Ehdotus asetukseksi
4 artikla – 8 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
8. Valmistajan on estettävä mahdollisuus hyödyntää 7 kohdassa tarkoitettuja haavoittuvuuksia. Jos tällainen haavoittuvuus havaitaan, valmistajan on korjattava se ohjelmistopäivityksellä tai muulla asianmukaisella tavalla. |
8. Valmistajan on estettävä mahdollisimman laajasti mahdollisuus hyödyntää 7 kohdassa tarkoitettuja haavoittuvuuksia tyyppihyväksyntähetkellä käytettävissä olevan parhaan tietämyksen perusteella . Jos tällainen haavoittuvuus havaitaan, valmistajan on toteutettava kaikki teknologian kehityksen tilan huomioon ottaen mahdolliset toimenpiteet sen korjaamiseksi ohjelmistopäivityksellä tai muulla asianmukaisella tavalla. |
Tarkistus 71
Ehdotus asetukseksi
4 artikla – 8 a kohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
|
8 a. Valmistajien on varmistettava, että riippumattomat toimijat saavat käyttöönsä ne tiedot, välineet ja prosessit, joita tarvitaan kehitettäessä sellaisia yhteensopivia jälkimarkkinoiden varaosia, jotka täyttävät valmistajan tekniset vaatimukset, ja että ne pystyvät asentamaan kyseiset osat, mukaan lukien OBM-järjestelmään liittyvät komponentit, ja aktivoimaan ne ajoneuvossa, valmistajan toteuttamien luvattomalta muuntamiselta suojaavien järjestelyjen mukaisesti. |
|
|
Jos autonvalmistaja harkitsee luvattomalta muuntamiselta suojaamiseen liittyvistä syistä pidättyvänsä tällaisten riippumattomien toimijoiden kannalta olennaisten tietojen, välineiden ja prosessien luovuttamisesta, sen on osoitettava, onko kyseisten tietojen, välineiden ja prosessien luovuttamisesta pidättyminen oikeasuhteinen keino ratkaista kyseessä olevat luvattomalta muuntamiselta suojaamiseen liittyvät huolenaiheet. Tämän vuoksi sen olisi tutkittava erityisesti, olisivatko vähemmän rajoittavat toimenpiteet riittäviä. |
Tarkistus 72
Ehdotus asetukseksi
4 artikla – 10 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
10. Komissio hyväksyy täytäntöönpanosäädöksillä yksityiskohtaiset säännöt, jotka koskevat niitä menettelyjä, testejä ja menetelmiä, joilla todennetaan 1–9 kohdassa vahvistettujen vaatimusten noudattaminen. Nämä täytäntöönpanosäädökset hyväksytään 17 artiklan 2 kohdassa tarkoitettua tarkastelumenettelyä noudattaen. |
Poistetaan. |
Tarkistus 73
Ehdotus asetukseksi
5 artikla – 1 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
1. Valmistajat voivat antaa valmistamilleen ajoneuvoille nimityksen ”Euro 7+ -ajoneuvo”, kun kyseiset ajoneuvot täyttävät seuraavat edellytykset: |
Poistetaan. |
||
|
|
||
|
|
||
|
|
Tarkistus 74
Ehdotus asetukseksi
5 artikla – 2 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
2. Tällaisten ajoneuvojen tapauksessa 1 kohdassa vahvistettujen vaatimusten täyttyminen tarkastetaan ilmoitettujen arvojen perusteella. |
Poistetaan. |
Tarkistus 75
Ehdotus asetukseksi
5 artikla – 3 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
3. Valmistajat voivat antaa ajoneuvoille nimityksen ”Euro 7A -ajoneuvo”, kun kyseiset ajoneuvot on varustettu mukautuvilla ohjaustoiminnoilla. Mukautuvien ohjaustoimintojen käyttö on osoitettava tyyppihyväksyntäviranomaisille tyyppihyväksynnän yhteydessä ja todennettava liitteessä IV olevassa taulukossa 1 täsmennetyn ajoneuvon käyttöiän ajan. |
Poistetaan. |
Tarkistus 76
Ehdotus asetukseksi
5 artikla – 4 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
4. Valmistajat voivat antaa ajoneuvoille nimityksen ”Euro 7G -ajoneuvo”, kun kyseiset ajoneuvot on varustettu polttomoottorilla, johon sovelletaan aluerajausteknologiaa. Valmistajan on asennettava tällaisiin ajoneuvoihin varoitusjärjestelmä, joka antaa kuljettajalle ilmoituksen, kun ajoakut ovat lähes tyhjät, ja pysäyttää ajoneuvon, jos sitä ei ladata viiden kilometrin ajon kuluessa ensimmäisestä varoituksesta päästöttömässä ajotilassa. Aluerajausteknologian soveltaminen voidaan todentaa ajoneuvon koko käyttöiän aikana. |
Poistetaan. |
Tarkistus 77
Ehdotus asetukseksi
5 artikla – 5 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
5. Valmistajat voivat varustaa ajoneuvot kahdella tai useammalla 1, 2 ja 3 kohdassa tarkoitetulla ominaisuudella ja antaa niille tunnusten ja kirjainten yhdistelmiä käyttäen sellaisen nimityksen kuin ”Euro 7+A -ajoneuvo”, ”Euro 7+G -ajoneuvo”, ”Euro 7+AG -ajoneuvo” tai ”Euro 7AG -ajoneuvo”. |
Poistetaan. |
Tarkistus 78
Ehdotus asetukseksi
5 artikla – 6 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
6. Kun kyseessä on luokan N2 ajoneuvo, jonka suurin massa on 3,5–4,0 tonnia ja joka perustuu luokan N1 ajoneuvotyyppiin, tyyppihyväksyntäviranomainen voi valmistajan pyynnöstä myöntää sille luokan N1 ajoneuvolle myönnettävän päästöjä koskevan tyyppihyväksynnän. Näille ajoneuvoille annetaan nimitys ”Euro 7ext -ajoneuvo”. |
Poistetaan. |
Tarkistus 79
Ehdotus asetukseksi
5 artikla – 7 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
7. Komissio hyväksyy täytäntöönpanosäädöksillä yksityiskohtaiset säännöt, jotka koskevat niitä menettelyjä, testejä ja menetelmiä, joilla todennetaan 1–6 kohdassa vahvistettujen vaatimusten noudattaminen. Nämä täytäntöönpanosäädökset hyväksytään 17 artiklan 2 kohdassa tarkoitettua tarkastelumenettelyä noudattaen. |
Poistetaan. |
Tarkistus 80
Ehdotus asetukseksi
6 artikla – 3 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
3. Valmistajien on varmistettava, että näihin ajoneuvoihin asennetut OBFCM-, OBD- ja OBM-laitteet ja luvattomalta muuttamiselta suojaavat järjestelyt ovat tämän asetuksen säännösten mukaisia niin kauan kuin ajoneuvo on käytössä. |
3. Valmistajien on varmistettava, että näihin ajoneuvoihin asennetut OBFCM-, OBD- ja OBM-laitteet ja luvattomalta muuttamiselta suojaavat järjestelyt ovat suunnittelultaan ja toiminnallisuuksiltaan tämän asetuksen säännösten mukaisia ja ettei niitä kytketä pois käytöstä niin kauan kuin ajoneuvo on käytössä. |
Tarkistus 81
Ehdotus asetukseksi
6 artikla – 4 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
4. Edellä 1–3 kohdassa tarkoitettuja vaatimuksia sovelletaan ajoneuvoihin kaikkien niissä käyttövoimana käytettävien polttoainetyyppien ja energianlähteiden osalta. Näitä vaatimuksia sovelletaan myös kaikkiin tällaisiin ajoneuvoihin tarkoitettuihin erillisiin teknisiin yksiköihin ja komponentteihin. |
(Tarkistus ei vaikuta suomenkieliseen versioon.) |
Tarkistus 82
Ehdotus asetukseksi
6 artikla – 6 kohta – johdantokappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
6. Valmistajan näihin ajoneuvoihin asentamien OBD-järjestelmien on pystyttävä toteuttamaan kaikki seuraavista : |
6. Valmistajan näihin ajoneuvoihin asentamien OBM-järjestelmien on pystyttävä toteuttamaan seuraavat : |
Tarkistus 83
Ehdotus asetukseksi
6 artikla – 6 kohta – b alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
||||
Tarkistus 84
Ehdotus asetukseksi
6 artikla – 6 kohta – c alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
(Tarkistus ei vaikuta suomenkieliseen versioon.) |
Tarkistus 85
Ehdotus asetukseksi
6 artikla – 7 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
7. Valmistajan näihin ajoneuvoihin asentamien OBFCM-laitteiden on pystyttävä välittämään kirjaamansa ajoneuvon tiedot OBD-portin kautta ja langattomasti. |
7. Valmistajan näihin ajoneuvoihin asentamien OBFCM-laitteiden on pystyttävä välittämään kaikki kirjaamansa lakisääteiset asiaankuuluvat ajoneuvon tiedot OBD-portin kautta ja langattomasti asetuksen (EU) 2016/679 säännöksiä noudattaen . |
Tarkistus 86
Ehdotus asetukseksi
6 artikla – 8 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
8. Jos ajoneuvot, järjestelmät, komponentit tai erilliset tekniset yksiköt aiheuttavat vakavan vaaran siitä, ettei tässä asetuksessa vahvistettuja vaatimuksia noudateta, valmistajien on välittömästi toteutettava tarvittavat korjaavat toimenpiteet, mukaan luettuina tarvittaessa kyseisten ajoneuvojen, järjestelmien, komponenttien tai erillisten teknisten yksiköiden korjaaminen tai muuttaminen, jotta tämän asetuksen vaatimusten noudattaminen voidaan varmistaa. Valmistajien tai muiden talouden toimijoiden on tapauksen mukaan poistettava asianomainen tuote markkinoilta tai järjestettävä sitä koskeva palautusmenettely. Valmistajan on välittömästi ilmoitettava tyyppihyväksynnän myöntäneelle hyväksyntäviranomaiselle vaatimustenvastaisuudesta asianmukaisine yksityiskohtaisine tietoineen. |
8. Jos ajoneuvot, järjestelmät, komponentit tai erilliset tekniset yksiköt aiheuttavat vakavan vaaran siitä, ettei tässä asetuksessa vahvistettuja vaatimuksia noudateta, valmistajien on toteutettava tarvittavat korjaavat toimenpiteet, mukaan luettuina tarvittaessa kyseisten ajoneuvojen, järjestelmien, komponenttien tai erillisten teknisten yksiköiden korjaaminen tai muuttaminen, jotta tämän asetuksen vaatimusten noudattaminen voidaan varmistaa. Valmistajien tai muiden talouden toimijoiden on tapauksen mukaan poistettava asianomainen tuote markkinoilta tai järjestettävä sitä koskeva palautusmenettely. Valmistajan on välittömästi ilmoitettava tyyppihyväksynnän myöntäneelle hyväksyntäviranomaiselle ja komissiolle vaatimustenvastaisuudesta asianmukaisine yksityiskohtaisine tietoineen. |
Tarkistus 87
Ehdotus asetukseksi
6 artikla – 9 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
9. Komissio hyväksyy täytäntöönpanosäädöksillä yksityiskohtaiset säännöt, jotka koskevat 1–8 kohdassa vahvistettuihin velvollisuuksiin liittyviä vaatimuksia, testejä ja korjaavia toimenpiteitä. Nämä täytäntöönpanosäädökset hyväksytään 17 artiklan 2 kohdassa tarkoitettua tarkastelumenettelyä noudattaen. |
Poistetaan. |
Tarkistus 88
Ehdotus asetukseksi
7 artikla – 2 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
2. Valmistajan on annettava tyyppihyväksyntäviranomaiselle allekirjoitettu vaatimustenmukaisuusvakuutus, joka koskee RDE-testausta, hiilidioksidipäästöjen määrittämistä varten suoritettavaa ympäristön lämpötilan kompensoimiseksi tehtävää korjausta, OBD-järjestelmää, OBM-järjestelmää, päästöjenrajoituksen ja akun kestävyyttä, jatkuvaa tai jaksoittaista regenerointia, luvattomalta muuttamiselta suojaamista ja kampikammiota koskevia vaatimuksia siten kuin liitteessä V esitetään. Valmistajan on annettava tyyppihyväksyntäviranomaiselle allekirjoitettu vaatimustenmukaisuusvakuutus, joka koskee mukautuvien ohjaustoimintojen ja aluerajauksen käyttöä, mikäli valmistaja päättää niitä käyttää. |
2. Valmistajan on annettava tyyppihyväksyntäviranomaiselle allekirjoitettu vaatimustenmukaisuusvakuutus, joka koskee RDE-testausta, hiilidioksidipäästöjen määrittämistä varten suoritettavaa ympäristön lämpötilan kompensoimiseksi tehtävää korjausta, OBD-järjestelmää, OBM-järjestelmää, päästöjenrajoituksen ja akun kestävyyttä, jatkuvaa tai jaksoittaista regenerointia, luvattomalta muuttamiselta suojaamista ja kampikammiota koskevia vaatimuksia siten kuin liitteessä V esitetään. |
Tarkistus 89
Ehdotus asetukseksi
7 artikla – 4 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
4. Valmistajien on annettava kullekin ajoneuvolle ajoneuvon ympäristöpassi (EVP), joka on toimitettava ajoneuvon ostajalle yhdessä ajoneuvon kanssa ja johon poimitaan asiaankuuluvat tiedot vaatimustenmukaisuustodistuksen ja tyyppihyväksyntäasiakirjojen kaltaisista lähteistä. Valmistajan on varmistettava, että ajoneuvon ympäristöpassin tiedot voidaan esittää ajoneuvon sähköisissä järjestelmissä ja välittää ajoneuvosta sen ulkopuolelle. |
4. Valmistajien on annettava kullekin ajoneuvolle ajoneuvon ympäristöpassi (EVP), joka on esillä myyntipaikassa yhdessä ajoneuvon kanssa, joka on toimitettava ajoneuvon ostajalle ja johon poimitaan asiaankuuluvat tiedot vaatimustenmukaisuustodistuksen ja tyyppihyväksyntäasiakirjojen kaltaisista lähteistä. Valmistajan on varmistettava, että ajoneuvon ympäristöpassin tiedot voidaan esittää ajoneuvon sähköisissä järjestelmissä ja välittää ajoneuvosta sen ulkopuolelle. |
Tarkistus 90
Ehdotus asetukseksi
7 artikla – 5 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
5. Komissio antaa täytäntöönpanosäädöksiä, joissa vahvistetaan testauksen ja vaatimustenmukaisuuden todentamiset ja menettelyt, jotka liittyvät 1–4 kohdan mukaiseen päästöjä koskevaan tyyppihyväksyntään, tuotannon vaatimustenmukaisuuteen, käytönaikaiseen vaatimustenmukaisuuteen , vaatimustenmukaisuusvakuutukseen ja ajoneuvon ympäristöpassiin. Nämä täytäntöönpanosäädökset hyväksytään 17 artiklan 2 kohdassa tarkoitettua tarkastelumenettelyä noudattaen . |
5. Valmistajien on annettava päivitetty ajoneuvon ympäristöpassi käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden tarkastamisen jälkeen ja esitettävä siinä päivitetyt arvot tämän asetuksen 3 artiklan 71 kohdassa mainituille tiedoille. Asetuksen (EU) 2018/858 ja direktiivin 2014/45/EU mukaisesti valmistajien on sallittava , että toimivaltaiset viranomaiset ja testauskeskukset päivittävät ajoneuvon ympäristöpassin ajoneuvon OBD-portista ja OBFCM-laitteesta saatavilla tarkoilla tiedoilla . |
Tarkistus 91
Ehdotus asetukseksi
7 a artikla (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
|
7 a artikla |
|
|
Ajoneuvojen renkaiden kulumista koskevat erityissäännökset |
|
|
Kun ajoneuvoja koskevien sääntöjen yhdenmukaistamista käsittelevä YK:n maailmanfoorumi (WP.29) julkaisee asiaankuuluvat yhdenmukaiset määräykset, komissio antaa 16 artiklan mukaisesti delegoituja säädöksiä, joilla täydennetään tätä asetusta vahvistamalla tyyppihyväksyntää varten rengasluokittain renkaiden kulumisen mittausmenetelmät ja raja-arvot, jotka perustuvat ajoneuvoja koskevien sääntöjen yhdenmukaistamista käsittelevässä YK:n maailmanfoorumissa (WP.29) vahvistettuihin yhdenmukaisiin määräyksiin ja poikkeuksiin renkaiden hyväksynnästä renkaiden kulumispäästöjä koskevan tyyppihyväksynnän osalta. |
|
|
Jos ajoneuvoja koskevien sääntöjen yhdenmukaistamista käsittelevässä YK:n maailmanfoorumissa (WP.29) ei ole vahvistettu yhdenmukaisia määräyksiä viimeistään 30 päivänä kesäkuuta 2026 luokan C1 renkaiden osalta ja viimeistään 31 päivänä joulukuuta 2035 luokkien C2 ja C3 renkaiden osalta, komissio suorittaa uudelleentarkastelun ja kehittää tarvittaessa menetelmän renkaiden kulumisen mittaamiseksi ja määrittää renkaiden kulumisen raja-arvot muiden olemassa olevien uusimpien menetelmien perusteella. Tämän uudelleentarkastelun jälkeen komissio antaa tarvittaessa 16 artiklan mukaisesti viimeistään 30 päivänä lokakuuta 2026 delegoituja säädöksiä, joissa määritetään tällaiset menetelmät ja vahvistetaan kulumispäästöjen raja-arvot rengasluokittain. |
Tarkistus 92
Ehdotus asetukseksi
8 artikla – otsikko
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
Pieniin valmistajiin sovellettavat erityiset säännöt |
Pieniin ja erittäin pieniin valmistajiin sovellettavat erityiset säännöt |
Tarkistus 93
Ehdotus asetukseksi
8 artikla – 1 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
1. Epäpuhtauspäästöjen tapauksessa pienet valmistajat voivat korvata liitteessä V olevissa taulukoissa 1, 3, 5, 7 ja 9 mainitut testit vaatimustenmukaisuusvakuutuksilla. Pienten valmistajien valmistamien ja markkinoille saattamien ajoneuvojen vaatimustenmukaisuus voidaan testata käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden valvonnan ja markkinavalvonnan yhteydessä liitteessä V olevien taulukoiden 2, 4, 6, 8 ja 10 mukaisesti. Liitteessä V vahvistettuja tuotannon vaatimustenmukaisuuden testejä ei vaadita. Edellä olevan 4 artiklan 4 kohdan b alakohtaa ei sovelleta pieniin valmistajiin. |
1. Epäpuhtauspäästöjen tapauksessa pienet ja erittäin pienet valmistajat voivat korvata liitteessä V olevissa taulukoissa 1, 3, 5, 7 ja 9 mainitut testit vaatimustenmukaisuusvakuutuksilla. Pienten valmistajien valmistamien ja markkinoille saattamien ajoneuvojen vaatimustenmukaisuus voidaan testata käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden valvonnan ja markkinavalvonnan yhteydessä liitteessä V olevien taulukoiden 2, 4, 6, 8 ja 10 mukaisesti. Liitteessä V vahvistettuja tuotannon vaatimustenmukaisuuden testejä ei vaadita. Edellä olevan 4 artiklan 6 kohdan b alakohtaa ei sovelleta pieniin ja erittäin pieniin valmistajiin. |
Tarkistus 94
Ehdotus asetukseksi
8 artikla – 2 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
2. Erittäin pienten valmistajien on käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden tarkastamista ja markkinavalvontaa varten noudatettava liitteessä I vahvistettuja päästörajoja laboratoriotesteissä, jotka perustuvat satunnaisiin todellisiin ajosykleihin. |
2. Erittäin pienten valmistajien on käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden tarkastamista ja markkinavalvontaa varten noudatettava liitteessä I vahvistettuja päästörajoja laboratoriotesteissä, jotka perustuvat tilastollisesti merkityksellisiin todellisiin ajosykleihin. |
Tarkistus 95
Ehdotus asetukseksi
9 artikla – otsikko
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
Monivaiheisesti hyväksyttäviin ajoneuvoihin sovellettavat erityiset säännöt |
Monivaiheiseen ajoneuvojen tyyppihyväksyntään sovellettavat erityiset säännöt |
Tarkistus 96
Ehdotus asetukseksi
9 artikla – 1 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
1. Monivaiheisessa tyyppihyväksynnässä toisen tai sitä seuraavien vaiheiden valmistajat ovat vastuussa päästöjä koskevasta tyyppihyväksynnästä, jos ne muuttavat ajoneuvon osia , jotka edellisen vaiheen valmistajien toimittamien tietojen mukaan saattavat vaikuttaa päästöihin tai akun kestävyyteen. |
1. Liitteessä V olevissa taulukoissa 3, 4 ja 5 vahvistettuja erityissäännöksiä sovelletaan monivaiheisesti hyväksyttäviin ajoneuvoihin. |
Tarkistus 97
Ehdotus asetukseksi
9 artikla – 2 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
2. Komissio antaa täytäntöönpanosäädöksiä, joissa vahvistetaan hallinnolliset vaatimukset ja tiedot, jotka edellisen vaiheen valmistajien on toimitettava 1 kohdan mukaisesti, sekä menettelyt tällaisten ajoneuvojen hiilidioksidipäästöjen määrittämiseksi. Nämä täytäntöönpanosäädökset hyväksytään 17 artiklan 2 kohdassa tarkoitettua tarkastelumenettelyä noudattaen. |
Poistetaan. |
Tarkistus 98
Ehdotus asetukseksi
10 artikla – 1 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
1. Kansallisten hyväksyntäviranomaisten on otettava käyttöön toimenpiteet päästöjä koskevien tyyppihyväksyntien myöntämiseksi ajoneuvotyypeille, komponenteille ja erillisille teknisille yksiköille sekä testien, tarkastusten ja todentamisten suorittamiseksi liitteen V mukaisesti sen todentamiseksi, noudattavatko valmistajat tuotannon vaatimustenmukaisuutta ja käytönaikaista vaatimustenmukaisuutta koskevia vaatimuksia. |
1. Kansallisten hyväksyntäviranomaisten on otettava käyttöön toimenpiteet päästöjä koskevien tyyppihyväksyntien myöntämiseksi ajoneuvotyypeille, järjestelmille, komponenteille ja erillisille teknisille yksiköille sekä testien, tarkastusten ja todentamisten suorittamiseksi liitteen V mukaisesti sen todentamiseksi, noudattavatko valmistajat tuotannon vaatimustenmukaisuutta ja käytönaikaista vaatimustenmukaisuutta koskevia vaatimuksia. |
Tarkistus 99
Ehdotus asetukseksi
10 artikla – 2 a kohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
|
2 a. Kansallisten viranomaisten ja testauskeskusten on testejä, tarkastuksia ja todentamisia tehdessään päivitettävä ajoneuvon ympäristöpassi (EVP) 3 artiklan 71 kohdassa tarkoitettujen tietojen päivitetyillä arvoilla. |
Tarkistus 100
Ehdotus asetukseksi
10 artikla – 3 a kohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
|
3 a. Kansallisten hyväksyntäviranomaisten on 24 kuukauden kuluttua kaiken asiaankuuluvan johdetun oikeuden voimaantulosta ja järjestelmiä, komponentteja ja erillisiä teknisiä yksiköitä koskevien erityissäännösten mukaisesti evättävä hiilidioksidipäästöihin, polttoaineen- ja energiankulutukseen tai akun kestävyyteen liittyvistä syistä uudentyyppisiltä luokkiin M1 ja N1 kuuluvilta ajoneuvoilta, jotka eivät ole tämän asetuksen mukaisia, päästöjä koskeva EU-tyyppihyväksyntä tai päästöjä koskeva kansallinen tyyppihyväksyntä. |
Tarkistus 101
Ehdotus asetukseksi
10 artikla – 4 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
4. Kansallisten viranomaisten on 1 päivästä heinäkuuta 2025 alkaen katsottava, että uusien luokkiin M1 ja N1 kuuluvien ajoneuvojen, jotka eivät ole tämän asetuksen mukaisia, vaatimustenmukaisuustodistukset eivät enää ole voimassa rekisteröintiä varten, ja hiilidioksidipäästöihin, polttoaineen- ja energiankulutukseen tai akun kestävyyteen liittyvistä syistä kiellettävä tällaisten ajoneuvojen rekisteröinti, myynti ja käyttöönotto. |
4. Kansallisten viranomaisten on 36 kuukauden kuluttua kaiken asiaankuuluvan johdetun oikeuden voimaantulosta ja järjestelmiä, komponentteja ja erillisiä teknisiä yksiköitä koskevien asiaankuuluvien erityissäännösten mukaisesti katsottava, että uusien luokkiin M1 ja N1 kuuluvien ajoneuvojen, jotka eivät ole tämän asetuksen mukaisia, vaatimustenmukaisuustodistukset eivät enää ole voimassa rekisteröintiä varten, ja hiilidioksidipäästöihin, polttoaineen- ja energiankulutukseen tai akun kestävyyteen liittyvistä syistä kiellettävä tällaisten ajoneuvojen rekisteröinti, myynti ja käyttöönotto. |
Tarkistus 102
Ehdotus asetukseksi
10 artikla – 4 a kohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
|
4 a. Kansallisten hyväksyntäviranomaisten on 48 kuukauden kuluttua kaiken johdetun oikeuden voimaantulosta ja järjestelmiä, komponentteja ja erillisiä teknisiä yksiköitä koskevien erityissäännösten mukaisesti evättävä hiilidioksidi- ja epäpuhtauspäästöihin, polttoaineen- ja energiankulutukseen, energiatehokkuuteen tai akun kestävyyteen liittyvistä syistä uudentyyppisiltä luokkiin M2, M3, N2, N3 kuuluvilta ajoneuvoilta ja uusilta luokkiin O3 ja O4 kuuluvilta perävaunuilta, jotka eivät ole tämän asetuksen mukaisia, päästöjä koskeva EU-tyyppihyväksyntä tai päästöjä koskeva kansallinen tyyppihyväksyntä. |
Tarkistus 103
Ehdotus asetukseksi
10 artikla – 5 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
5. Kansallisten viranomaisten on 1 päivästä heinäkuuta 2027 alkaen katsottava, että uusien luokkiin M2, M3, N2 ja N3 kuuluvien ajoneuvojen ja uusien luokkiin O3 ja O4 kuuluvien perävaunujen, jotka eivät ole tämän asetuksen mukaisia, vaatimustenmukaisuustodistukset eivät enää ole voimassa rekisteröintiä varten, ja hiilidioksidipäästöihin, polttoaineen- ja energiankulutukseen, energiatehokkuuteen tai akun kestävyyteen liittyvistä syistä kiellettävä tällaisten ajoneuvojen rekisteröinti, myynti ja käyttöönotto. |
5. Kansallisten viranomaisten on 60 kuukauden kuluttua kaiken asiaankuuluvan johdetun oikeuden voimaantulosta ja järjestelmiä, komponentteja ja erillisiä teknisiä yksiköitä koskevien erityissäännösten mukaisesti katsottava, että uusien luokkiin M2, M3, N2 ja N3 kuuluvien ajoneuvojen ja uusien luokkiin O3 ja O4 kuuluvien perävaunujen, jotka eivät ole tämän asetuksen mukaisia, vaatimustenmukaisuustodistukset eivät enää ole voimassa rekisteröintiä varten, ja hiilidioksidipäästöihin, polttoaineen- ja energiankulutukseen, energiatehokkuuteen tai akun kestävyyteen liittyvistä syistä kiellettävä tällaisten moottorien, ajoneuvojen ja perävaunujen rekisteröinti, myynti ja käyttöönotto. |
Tarkistus 104
Ehdotus asetukseksi
10 artikla – 8 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
8. Komissio hyväksyy täytäntöönpanosäädöksiä, joissa vahvistetaan hallinnolliset ja tekniset seikat, joita tarvitaan testien, tarkastusten ja todentamisten suorittamiseen 1 kohdan noudattamisen todentamiseksi, sekä 2 kohdan mukaisiin markkinavalvontatarkastuksiin tarvittavat tekniset seikat. Nämä täytäntöönpanosäädökset hyväksytään 17 artiklan 2 kohdassa tarkoitettua tarkastelumenettelyä noudattaen. |
Poistetaan. |
Tarkistus 105
Ehdotus asetukseksi
11 artikla – 1 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
1. Tämän asetuksen mukaisesti hyväksyttyyn luokan M1 tai N1 ajoneuvoon tarkoitetun järjestelmän, komponentin tai erillisen teknisen yksikön myynti tai asentaminen on 1 päivästä heinäkuuta 2025 alkaen kiellettävä , jos kyseistä järjestelmää, komponenttia tai erillistä teknistä yksikköä ei ole tyyppihyväksytty tämän asetuksen mukaisesti. |
1. Tämän asetuksen mukaisesti hyväksyttyyn luokan M1 tai N1 ajoneuvoon tarkoitetun järjestelmän, komponentin tai erillisen teknisen yksikön myynti tai asentaminen on kiellettävä 24 kuukauden kuluttua kaiken asiaankuuluvan johdetun oikeuden voimaantulosta , jos kyseistä järjestelmää, komponenttia tai erillistä teknistä yksikköä ei ole tyyppihyväksytty tämän asetuksen mukaisesti. |
Tarkistus 106
Ehdotus asetukseksi
11 artikla – 2 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
2. Tämän asetuksen mukaisesti hyväksyttyyn luokan M2, M3N2 tai N3 ajoneuvoon tarkoitetun järjestelmän, komponentin tai erillisen teknisen yksikön myynti ja asentaminen on 1 päivästä heinäkuuta 2027 alkaen kiellettävä , jos kyseistä järjestelmää, komponenttia tai erillistä teknistä yksikköä ei ole tyyppihyväksytty tämän asetuksen mukaisesti. |
2. Tämän asetuksen mukaisesti hyväksyttyyn luokan M2, M3N2 tai N3 ajoneuvoon ja luokkien O3 ja O4 perävaunuihin tarkoitetun järjestelmän, komponentin tai erillisen teknisen yksikön myynti ja asentaminen on kiellettävä 48 kuukauden kuluttua kaiken johdetun oikeuden voimaantulosta , jos kyseistä järjestelmää, komponenttia tai erillistä teknistä yksikköä ei ole tyyppihyväksytty tämän asetuksen mukaisesti. |
Tarkistus 107
Ehdotus asetukseksi
11 artikla – 3 a kohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
|
3 a. Kansallisten viranomaisten on 12 kuukauden kuluttua siitä, kun luokan C1 renkaiden tyyppihyväksyntää kulumispäästöjen raja-arvojen osalta koskeva delegoitu säädös hyväksytään 7 a artiklan mukaisesti, myönnettävä uusien rengastyyppien komponentille tai erilliselle tekniselle yksikölle EU-tyyppihyväksyntä ainoastaan, jos ne ovat tämän asetuksen mukaisia, ja evättävä komponentilta tai erilliseltä tekniseltä yksiköltä EU-tyyppihyväksyntä, kun kyseessä ovat uudet rengastyypit, jotka eivät ole tämän asetuksen mukaisia. |
|
|
Kansallisten viranomaisten on 36 kuukauden kuluttua siitä, kun luokan C1 renkaiden hyväksyntää kulumispäästöjen osalta koskeva delegoitu säädös hyväksytään 7 a artiklan mukaisesti, evättävä tyyppihyväksyntä uusilta luokan C1 renkailta, jotka eivät ole tämän asetuksen mukaisia. Luokan C1 renkaita, jotka on valmistettu ennen tässä alakohdassa vahvistettuja voimaantulopäivämääriä ja jotka eivät täytä tämän asetuksen ja sen täytäntöönpanotoimenpiteiden vaatimuksia, voidaan myydä enintään 30 kuukauden ajan. |
Tarkistus 108
Ehdotus asetukseksi
12 artikla – 1 kohta – 1 a alakohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
|
Jos luvaton muuttaminen johtaa siihen, että päästöt ylittävät liitteessä 1 vahvistetut raja-arvot, ajoneuvo ei enää ole tämän asetuksen mukainen. |
Tarkistus 109
Ehdotus asetukseksi
12 artikla – 1 kohta – 1 b alakohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
|
Kansallisten viranomaisten on luvattomasta muuttamisesta johtuvan vaatimustenvastaisuuden johdosta toteutettava asianmukaisia korjaavia toimenpiteitä, mukaan lukien markkinoilta poistaminen, ja asetettava tehokkaita, oikeasuhteisia ja varoittavia taloudellisia seuraamuksia. |
Tarkistus 110
Ehdotus asetukseksi
12 artikla – 2 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
2. Kansallisten viranomaisten on käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden tarkastusten tai markkinavalvontatarkastusten yhteydessä todennettava, ovatko ajoneuvojen valmistajat asianmukaisesti asentaneet kuljettajaa liikapäästöistä varoittavat järjestelmät ja kuljettajaa reagenssin vähyydestä varoittavat järjestelmät ja voidaanko ajoneuvoihin tehdä luvattomia muutoksia. |
2. Kansallisten viranomaisten on käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden tarkastusten tai markkinavalvontatarkastusten yhteydessä todennettava käytetyn reagenssin laatu ja se , ovatko ajoneuvojen valmistajat asianmukaisesti asentaneet kuljettajaa liikapäästöistä varoittavat järjestelmät ja kuljettajaa reagenssin vähyydestä varoittavat järjestelmät ja voidaanko ajoneuvoihin tehdä luvattomia muutoksia. |
Tarkistus 111
Ehdotus asetukseksi
13 artikla – 1 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
1. Komissio tai kolmannet osapuolet voivat asetuksen (EU) 2018/858 9 artiklan ja 13 artiklan 10 kohdan mukaisesti tehdä liitteessä V olevissa taulukoissa 2, 4, 6, 8 ja 10 vahvistettuja käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden tarkastuksia ja markkinavalvontatarkastuksia todentaakseen, että ajoneuvot, komponentit ja erilliset tekniset yksiköt ovat tämän asetuksen mukaisia. |
1. Komissio tai kolmannet osapuolet tekevät asetuksen (EU) 2018/858 9 artiklan ja 13 artiklan 10 kohdan mukaisesti liitteessä V olevissa taulukoissa 2, 4, 6, 8 ja 10 vahvistettuja käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden tarkastuksia ja markkinavalvontatarkastuksia todentaakseen, että ajoneuvot, komponentit ja erilliset tekniset yksiköt ovat tämän asetuksen mukaisia. |
Tarkistus 112
Ehdotus asetukseksi
13 artikla – 2 a kohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
|
2 a. Komissio seuraa jatkuvasti tilannetta unionin tasolla tunnistaakseen vaatimusten kiertämiseen ja niiden vastaisuuteen liittyvät käytännöt. Jos vaatimustenvastaisuuksia havaitaan, komissio toimittaa Euroopan parlamentille ja neuvostolle kertomuksen ja sen jälkeen tarvittaessa lainsäädäntöehdotuksen kyseiseen vaatimustenvastaisuuteen liittyvien riskien käsittelemiseksi ja poistamiseksi. |
Tarkistus 113
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 2 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
2. Valmistajien ja kansallisten viranomaisten on tehtävä 4 artiklan vaatimusten noudattamisen osoittavia testejä liitteen V mukaisesti. Komissio ja kolmannet osapuolet voivat nekin tehdä 4 artiklan vaatimusten noudattamisen osoittavia testejä liitteen V mukaisesti. |
2. Valmistajien ja kansallisten viranomaisten on tehtävä tämän asetuksen vaatimusten noudattamisen osoittavia testejä liitteen V mukaisesti. Komissio ja kolmannet osapuolet voivat nekin tehdä tämän asetuksen vaatimusten noudattamisen osoittavia testejä liitteen V mukaisesti. |
Tarkistus 114
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 3 kohta – johdantokappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
3. Komissio antaa täytäntöönpanosäädöksiä, jotka koskevat kaikkia päästöjä koskevan tyyppihyväksynnän vaiheita, mukaan lukien tuotannon vaatimustenmukaisuus, käytönaikainen vaatimustenmukaisuus ja markkinavalvonta, ja joissa käsitellään päästöjä koskevaan tyyppihyväksyntään liittyviä menettelyjä ja testejä, testausmenetelmiä, hallinnollisia säännöksiä, päästöjä koskevien tyyppihyväksyntien muuttamista ja laajentamista, tietojen saatavuutta, asiakirjavaatimuksia ja malleja kaikkien seuraavien osalta: |
3. Komissio antaa täytäntöönpanosäädöksiä, jotka koskevat kaikkia päästöjä koskevan tyyppihyväksynnän vaiheita, mukaan lukien tuotannon vaatimustenmukaisuus, käytönaikainen vaatimustenmukaisuus ja markkinavalvonta, ja joissa käsitellään hallinnollisia säännöksiä, päästöjä koskevien tyyppihyväksyntien muuttamista ja laajentamista, tietojen saatavuutta, asiakirjavaatimuksia ja malleja kaikkien seuraavien osalta: |
Tarkistus 115
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 3 kohta – d a alakohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 116
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 3 kohta – d b alakohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 117
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 3 kohta – a alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 118
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 3 kohta – g alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 119
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 3 kohta – g a alakohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 120
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 3 a kohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
3 a. Siirretään komissiolle valta antaa 16 artiklan mukaisesti delegoituja säädöksiä, jotka koskevat päästöjä koskevaan tyyppihyväksyntään liittyviä menettelyjä ja testejä sekä testausmenetelmiä päästöjä koskevan tyyppihyväksynnän kaikkia vaiheita varten, mukaan lukien käytönaikainen vaatimustenmukaisuus, tuotannon vaatimustenmukaisuus ja markkinavalvonta, seuraavien osalta: |
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
Tarkistus 121
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 4 kohta – 1 alakohta – johdantokappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
Siirretään komissiolle valta antaa täytäntöönpanosäädöksiä päästöjä koskevan tyyppihyväksynnän kaikkien vaiheiden osalta, mukaan lukien käytönaikainen vaatimustenmukaisuus, tuotannon vaatimustenmukaisuus ja markkinavalvonta, jotta voidaan vahvistaa seuraavat: |
Siirretään komissiolle valta antaa delegoituja säädöksiä päästöjä koskevan tyyppihyväksynnän kaikkien vaiheiden osalta, mukaan lukien käytönaikainen vaatimustenmukaisuus, tuotannon vaatimustenmukaisuus ja markkinavalvonta, jotta voidaan vahvistaa seuraavat: |
Tarkistus 122
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 4 kohta – 1 alakohta – b a alakohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 123
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 4 kohta – 1 alakohta – g alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 124
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 4 kohta – 1 alakohta – j alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 125
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 4 kohta – 1 alakohta – l alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 126
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 4 kohta – 1 alakohta – o alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 127
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 4 kohta – 1 alakohta – p alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 128
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 4 kohta – 1 alakohta – s alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 129
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 4 kohta – 1 alakohta – t alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
Poistetaan. |
Tarkistus 130
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 4 kohta – 1 alakohta – v alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 131
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 4 kohta – 1 alakohta – w alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 132
Ehdotus asetukseksi
14 artikla – 4 kohta – 2 alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
Nämä täytäntöönpanosäädökset hyväksytään 17 artiklan 2 kohdassa tarkoitettua tarkastelumenettelyä noudattaen. |
5. Nämä täytäntöönpanosäädökset hyväksytään 17 artiklan 2 kohdassa tarkoitettua tarkastelumenettelyä noudattaen. |
|
|
Edellä 3 kohdan a–f ja i–k alakohdassa tarkoitetut täytäntöönpanosäädökset ja 3 a kohdan a–f ja i–k sekä 4 kohdan a–f ja j–w alakohdassa tarkoitetut delegoidut säädökset hyväksytään viimeistään ... päivänä ...kuuta ... [12 kuukautta tämän asetuksen voimaantulopäivästä]. |
|
|
Edellä 3 kohdan g–h alakohdassa tarkoitetut täytäntöönpanosäädökset ja 3 a kohdan g–h alakohdassa sekä 4 kohdan g–i alakohdassa tarkoitetut delegoidut säädökset hyväksytään ilman aiheetonta viivytystä sen jälkeen, kun ajoneuvoja koskevien sääntöjen yhdenmukaistamista käsittelevän YK:n maailmanfoorumin (WP.29) asiaankuuluvat yhdenmukaiset määräykset on julkaistu. |
Tarkistus 133
Ehdotus asetukseksi
15 artikla – 1 kohta – johdantokappale
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
1. Siirretään komissiolle valta antaa tekniikan kehityksen huomioon ottamiseksi 16 artiklan mukaisesti delegoituja säädöksiä, joilla muutetaan |
1. Siirretään komissiolle valta antaa tekniikan kehityksen huomioon ottamiseksi 16 artiklan mukaisesti delegoituja säädöksiä, joilla muutetaan tätä asetusta seuraavasti: |
Tarkistus 134
Ehdotus asetukseksi
15 artikla – 1 kohta – a alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 135
Ehdotus asetukseksi
15 artikla – 1 kohta – b alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 136
Ehdotus asetukseksi
15 artikla – 1 kohta – d alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
Poistetaan. |
Tarkistus 137
Ehdotus asetukseksi
15 artikla – 2 kohta – c a alakohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||
|
|
|
Tarkistus 138
Ehdotus asetukseksi
15 artikla – 2 kohta – d alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 139
Ehdotus asetukseksi
15 artikla – 2 kohta – e alakohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
||||
|
|
Tarkistus 140
Ehdotus asetukseksi
15 artikla – 2 kohta – 1 a alakohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
|
Komissio antaa nämä a–c alakohdassa tarkoitetut delegoidut säädökset ilman aiheetonta viivytystä sen jälkeen, kun ajoneuvoja koskevien sääntöjen yhdenmukaistamista käsittelevän YK:n maailmanfoorumin (WP.29) asiaankuuluvat yhdenmukaiset määräykset on julkaistu. Jos ajoneuvoja koskevien sääntöjen yhdenmukaistamista käsittelevässä YK:n maailmanfoorumissa (WP.29) ei ole vahvistettu yhdenmukaisia määräyksiä viimeistään 30 päivänä kesäkuuta 2026 luokan C1 renkaiden osalta ja viimeistään 31 päivänä joulukuuta 2035 luokkien C2 ja C3 renkaiden osalta, sovelletaan tämän asetuksen 7 a artiklaa. |
Tarkistus 141
Ehdotus asetukseksi
16 artikla – 2 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
2. Siirretään komissiolle … päivästä …kuuta … [julkaisutoimisto lisää tämän asetuksen voimaantulopäivän] viiden vuoden ajaksi 15 artiklassa tarkoitettu valta antaa delegoituja säädöksiä. Komissio laatii siirrettyä säädösvaltaa koskevan kertomuksen viimeistään yhdeksän kuukautta ennen tämän viiden vuoden kauden päättymistä. Säädösvallan siirtoa jatketaan ilman eri toimenpiteitä samanpituisiksi kausiksi, jollei Euroopan parlamentti tai neuvosto vastusta tällaista jatkamista viimeistään kolme kuukautta ennen kunkin kauden päättymistä. |
2. Siirretään komissiolle … päivästä …kuuta … [julkaisutoimisto lisää tämän asetuksen voimaantulopäivän] viiden vuoden ajaksi 14 artiklan 3 a kohdassa, 14 artiklan 4 kohdassa ja 15 artiklassa tarkoitettu valta antaa delegoituja säädöksiä. Komissio laatii siirrettyä säädösvaltaa koskevan kertomuksen viimeistään yhdeksän kuukautta ennen tämän viiden vuoden kauden päättymistä. Säädösvallan siirtoa jatketaan ilman eri toimenpiteitä samanpituisiksi kausiksi, jollei Euroopan parlamentti tai neuvosto vastusta tällaista jatkamista viimeistään kolme kuukautta ennen kunkin kauden päättymistä. |
Tarkistus 142
Ehdotus asetukseksi
16 artikla – 3 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
3. Euroopan parlamentti tai neuvosto voi milloin tahansa peruuttaa 15 artiklassa tarkoitetun säädösvallan siirron. Peruuttamispäätöksellä lopetetaan tuossa päätöksessä mainittu säädösvallan siirto. Peruuttaminen tulee voimaan sitä päivää seuraavana päivänä, jona sitä koskeva päätös julkaistaan Euroopan unionin virallisessa lehdessä, tai jonakin myöhempänä, kyseisessä päätöksessä mainittuna päivänä. Peruuttamispäätös ei vaikuta jo voimassa olevien delegoitujen säädösten pätevyyteen. |
3. Euroopan parlamentti tai neuvosto voi milloin tahansa peruuttaa 14 artiklan 3 a kohdassa, 14 artiklan 4 kohdassa ja 15 artiklassa tarkoitetun säädösvallan siirron. Peruuttamispäätöksellä lopetetaan tuossa päätöksessä mainittu säädösvallan siirto. Peruuttaminen tulee voimaan sitä päivää seuraavana päivänä, jona sitä koskeva päätös julkaistaan Euroopan unionin virallisessa lehdessä, tai jonakin myöhempänä, kyseisessä päätöksessä mainittuna päivänä. Peruuttamispäätös ei vaikuta jo voimassa olevien delegoitujen säädösten pätevyyteen. |
Tarkistus 143
Ehdotus asetukseksi
16 artikla – 6 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
6. Edellä olevan 15 artiklan nojalla annettu delegoitu säädös tulee voimaan ainoastaan, jos Euroopan parlamentti tai neuvosto ei ole kahden kuukauden kuluessa siitä, kun asianomainen säädös on annettu tiedoksi Euroopan parlamentille ja neuvostolle, ilmaissut vastustavansa sitä tai jos sekä Euroopan parlamentti että neuvosto ovat ennen mainitun määräajan päättymistä ilmoittaneet komissiolle, että ne eivät vastusta säädöstä. Euroopan parlamentin tai neuvoston aloitteesta tätä määräaikaa jatketaan kahdella kuukaudella. |
6. Edellä olevan 14 artiklan 3 a kohdan, 14 artiklan 4 kohdan ja 15 artiklan nojalla annettu delegoitu säädös tulee voimaan ainoastaan, jos Euroopan parlamentti tai neuvosto ei ole kahden kuukauden kuluessa siitä, kun asianomainen säädös on annettu tiedoksi Euroopan parlamentille ja neuvostolle, ilmaissut vastustavansa sitä tai jos sekä Euroopan parlamentti että neuvosto ovat ennen mainitun määräajan päättymistä ilmoittaneet komissiolle, että ne eivät vastusta säädöstä. Euroopan parlamentin tai neuvoston aloitteesta tätä määräaikaa jatketaan kahdella kuukaudella. |
Tarkistus 242
Ehdotus asetukseksi
16 a artikla (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
|
16 a artikla |
|
|
Luonnollisten henkilöiden tai oikeushenkilöiden perustellut valitukset |
|
|
1. Jokaisella luonnollisella henkilöllä tai oikeushenkilöllä yksin tai yhdessä muiden kanssa on oikeus tehdä perusteltuja valituksia kansallisille markkinavalvontaviranomaisille, jos sillä on syytä uskoa, että yksi tai useampi valmistaja, talouden toimija tai riippumaton toimija ei noudata tätä asetusta. |
|
|
2. Jos perusteltuja valituksia esittävät henkilöt sitä pyytävät, markkinavalvontaviranomaiset toteuttavat tarvittavat toimenpiteet suojatakseen asianmukaisesti kyseisen henkilön henkilöllisyyden ja sellaiset henkilötiedot, joiden ilmaiseminen olisi tälle haitallista. |
|
|
3. Kansallisten markkinavalvontaviranomaisten on ilman aiheetonta viivytystä arvioitava huolellisesti ja puolueettomasti perustellut valitukset, myös se, ovatko väitteet perusteltuja, ja toteutettava tarvittavat toimenpiteet, mukaan lukien asetuksen (EY) 2018/858 8 ja 51 artiklan mukaiset tarkastukset ja arvioinnit, jotta voidaan havaita mahdollinen tämän asetuksen noudattamatta jättäminen ja tarvittaessa vaatia korjaavia toimenpiteitä tai ryhtyä asianmukaisiin rajoittaviin toimenpiteisiin asetuksen (EY) 2018/858 52 artiklan mukaisesti. |
|
|
4. Kansallisen markkinavalvontaviranomaisen on kolmen kuukauden kuluessa ilmoitettava 1 kohdassa tarkoitetuille luonnollisille henkilöille tai oikeushenkilöille päätöksestään hyväksyä tai hylätä toimintapyyntö ja kaikista toimista, joita se aikoo toteuttaa perustellussa valituksessa esitettyjen huolenaiheiden käsittelemiseksi, ja ilmoitettava sekä tehdyn päätöksen että ehdotettujen toimenpiteiden syyt. |
Tarkistus 144
Ehdotus asetukseksi
18 artikla – 2 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
2. Komissio antaa viimeistään 1 päivänä syyskuuta 2031 1 kohdan mukaisesti toimitettujen tietojen perusteella Euroopan parlamentille ja neuvostolle arviointikertomuksen tämän asetuksen soveltamisesta. |
2. Komissio antaa viimeistään 1 päivänä syyskuuta 2031 1 kohdan mukaisesti toimitettujen tietojen perusteella Euroopan parlamentille ja neuvostolle arviointikertomuksen tämän asetuksen soveltamisesta , mukaan lukien arvio saavutettujen pakokaasupäästöjen ja muiden kuin pakokaasupäästöjen vähennyksistä ja arvio tämän vaikutuksesta [[XXX] uudelleenlaadittu ehdotus ilmanlaatudirektiiviksi] säädettyjen ilman pilaantumista koskevien normien täyttämiseen . |
Tarkistukset 181 ja 192
Ehdotus asetukseksi
18 artikla – 2 a kohta (uusi)
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
|
2 a. Komissio antaa viimeistään 31 päivänä joulukuuta 2025 Euroopan parlamentille ja neuvostolle kertomuksen, jossa arvioidaan raskaiden hyötyajoneuvojen kestävyyteen liittyvää suorituskykyä päästöjen osalta. |
Tarkistus 146
Ehdotus asetukseksi
19 artikla – 1 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
Kumotaan asetus (EY) N:o 715/2007 1 päivästä heinäkuuta 2025 . |
Kumotaan asetus (EY) N:o 715/2007 1 päivästä heinäkuuta 2030 . |
Tarkistus 147
Ehdotus asetukseksi
19 artikla – 2 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
Kumotaan asetus (EY) N:o 595/2009 1 päivästä heinäkuuta 2027 . |
Kumotaan asetus (EY) N:o 595/2009 1 päivästä heinäkuuta 2031 . |
Tarkistus 148
Ehdotus asetukseksi
20 artikla – 2 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
Sitä sovelletaan luokkien M1 ja N1 ajoneuvoihin ja niihin tarkoitettuihin komponentteihin ja erillisiin teknisiin yksiköihin 1 päivästä heinäkuuta 2025 ja luokkien M 2, M3, N2 ja N 3 ajoneuvoihin ja niihin tarkoitettuihin komponentteihin ja erillisiin teknisiin yksiköihin sekä luokkien O3 ja O4 perävaunuihin 1 päivästä heinäkuuta 2027 . |
Sitä sovelletaan luokkien M1 ja N1 ajoneuvoihin ja niihin tarkoitettuihin komponentteihin ja erillisiin teknisiin yksiköihin 24 kuukauden kuluttua kaiken asiaankuuluvan johdetun oikeuden voimaantulosta ja uudentyyppisiin luokkien M 1 ja N 1 ajoneuvoihin ja niihin tarkoitettuihin komponentteihin ja erillisiin teknisiin yksiköihin 36 kuukauden kuluttua kaiken asiaankuuluvan johdetun oikeuden voimaantulosta . |
|
|
Sitä sovelletaan uudentyyppisiin luokkien M2, M3, N2 ja N3 ajoneuvoihin ja niihin tarkoitettuihin komponentteihin ja erillisiin teknisiin yksiköihin sekä luokkien O3 ja O4 perävaunuihin 48 kuukauden kuluttua kaiken asiaankuuluvan johdetun oikeuden voimaantulosta ja uusiin luokkien M2, M3, N2 ja N3 ajoneuvoihin ja niihin tarkoitettuihin komponentteihin ja erillisiin teknisiin yksiköihin sekä luokkien O3 ja O4 perävaunuihin 60 kuukauden kuluttua kaiken asiaankuuluvan johdetun oikeuden voimaantulosta. |
Tarkistus 149
Ehdotus asetukseksi
20 artikla – 3 kohta
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
Sitä sovelletaan pienten valmistajien valmistamiin luokkien M1 ja N1 ajoneuvoihin 1 päivästä heinäkuuta 2030 . |
Sitä sovelletaan 1 päivästä heinäkuuta 2030 pienten valmistajien valmistamiin luokkien M1 ja N1 ajoneuvoihin ja 1 päivästä heinäkuuta 2031 pienten valmistajien valmistamiin luokkien M2, M3, N2 ja N3 ajoneuvoihin . |
Tarkistus 150
Ehdotus asetukseksi
Liite I – taulukko 1
|
Komission teksti |
||||
|
Taulukko 1: Euro 7 -päästörajat – polttomoottorilla varustetut luokkien M1 ja N1 ajoneuvot |
||||
|
Epäpuhtauspäästöt |
Luokkien M1 ja N1 ajoneuvo |
Ainoastaan luokan N1 ajoneuvot , joiden tehon ja massan suhde (2) on pienempi kuin 35 kW/t |
Kaikkien alle 10 km:n matkojen päästöbudjetti – luokkien M1 ja N1 ajoneuvot |
Kaikkien alle 10 km:n matkojen päästöbudjetti – ainoastaan luokan N1 ajoneuvot, joiden tehon ja massan suhde on pienempi kuin 35 kW/t |
|
per km |
per km |
per matka |
per matka |
|
|
NOTypen oksidit (NOx) [mg] |
60 |
75 |
600 |
750 |
|
Hiukkaset (PM) [mg] |
4,5 |
4,5 |
45 |
45 |
|
Hiukkasmäärä (PN10) [lkm] |
6 × 1011 |
6 × 1011 |
6 × 1012 |
6 × 1012 |
|
Hiilimonoksidi (CO) [mg] |
500 |
630 |
5 000 |
6 300 |
|
Hiilivedyt yhteensä (THC) [mg] |
100 |
130 |
1 000 |
1 300 |
|
Muut hiilivedyt kuin metaani (NMHC) [mg] |
68 |
90 |
680 |
900 |
|
Ammoniakki (NH3) [mg] |
20 |
20 |
200 |
200 |
|
|
|
|
Tarkistus |
|
||||
|
Taulukko 1: Euro 7 -päästörajat – polttomoottorilla varustetut luokkien M1 ja N1 ajoneuvot |
||||||||
|
|
Luokan M1 ajoneuvot |
N1 (alaluokka I) |
N1 (alaluokka II) |
N1 (alaluokka III) |
Kaikkien alle 10 km:n matkojen päästöbudjetti – luokkien M1 ja N1 ajoneuvot |
Kaikkien alle 10 km:n matkojen päästöbudjetti – luokka N1 (alaluokka I) |
Kaikkien alle 10 km:n matkojen päästöbudjetti – ainoastaan luokka N1 (alaluokka II) |
Kaikkien alle 10 km:n matkojen päästöbudjetti – luokka N1 (alaluokka III) |
|
Ajokuntoisen ajoneuvon massa (MRO) kg:ina |
- |
Luokan N1 ajoneuvot, kun MRO ≤ 1280 |
Luokan N1 ajoneuvot, kun 1280 < MRO ≤ 1735 |
Luokan N1 ajoneuvot, kun 1735 < MRO |
- |
Luokan N1 ajoneuvot, kun MRO ≤ 1280 |
Luokan N1 ajoneuvot, kun 1280 < MRO ≤ 1735 |
Luokan N1 ajoneuvot, kun 1735 < MRO |
|
Epäpuhtauspäästöt |
per km |
per km |
per km |
per km |
per matka |
per matka |
per matka |
per matka |
|
Typen oksidit (NOx) [mg] |
60 |
60 |
75 |
82 |
600 |
600 |
750 |
820 |
|
Hiukkaset (PM) [mg] |
4,5 |
4,5 |
4,5 |
4,5 |
45 |
45 |
45 |
45 |
|
Hiukkasmäärä (PN10) [lkm] |
6 × 1011 |
6 × 1011 |
6 × 1011 |
6 × 1011 |
6 × 1012 |
6 × 1012 |
6 × 1012 |
6 × 1012 |
|
Hiilimonoksidi (CO) [mg] |
500 |
500 |
630 |
740 |
5 000 |
5 000 |
6 300 |
7 400 |
|
Hiilivedyt yhteensä (THC) [mg] |
100 |
100 |
130 |
160 |
1 000 |
1 000 |
1 300 |
1 600 |
|
Muut hiilivedyt kuin metaani (NMHC) [mg] |
68 |
68 |
90 |
108 |
680 |
680 |
900 |
1 080 |
|
Ammoniakki (NH3) [mg] |
20 |
20 |
20 |
20 |
200 |
200 |
200 |
200 |
Tarkistus 151
Ehdotus asetukseksi
Liite I – taulukko 2
|
Komission teksti |
||||
|
Taulukko 2: Euro 7 -päästörajat – polttomoottorilla varustetut luokkien M2, M3, N2 ja N3 ajoneuvot ja niissä käytettävät polttomoottorit |
||||
|
Epäpuhtauspäästöt |
Kylmäpäästöt (3) |
Kuumapäästöt (4) |
Kaikkien niiden matkojen päästöbudjetti, joiden pituus on alle 3 * WHTC |
Valinnaiset joutokäyntipäästörajat (5) |
|
per kWh |
per kWh |
per kWh |
per tunti |
|
|
Typen oksidit (NOx) [mg] |
350 |
90 |
150 |
5 000 |
|
Hiukkaset (PM) [mg] |
12 |
8 |
10 |
|
|
Hiukkasmäärä (PN10) [lkm] |
5 x 1011 |
2 x 1011 |
3 x 1011 |
|
|
Hiilimonoksidi (CO) [mg] |
3 500 |
200 |
2 700 |
|
|
Muut orgaaniset kaasut kuin metaani (NMOG) [mg] |
200 |
50 |
75 |
|
|
Ammoniakki (NH3) [mg] |
65 |
65 |
70 |
|
|
Metaani (CH4) [mg] |
500 |
350 |
500 |
|
|
Typpioksiduuli (CH2) [mg] |
160 |
100 |
140 |
|
|
Formaldehydi (HCHO) [mg] |
30 |
30 |
|
|
|
Tarkistus |
||
|
Taulukko 2: Euro 7 -päästörajat – polttomoottorilla varustetut luokkien M2, M3, N2 ja N3 ajoneuvot ja niissä käytettävät polttomoottorit |
||
|
Epäpuhtauspäästöt |
WHSC (CI) ja WHTC (CI ja PI) |
Todellisissa ajo-olosuhteissa syntyvät päästöt (RDE) |
|
per kWh |
per kWh |
|
|
Typen oksidit (NOx) [mg] |
200 |
260 |
|
Hiukkaset (PM) [mg] |
8 |
10 |
|
Hiukkasmäärä (PN10) [lkm] |
6 x 1011 |
7,8x1011 |
|
Hiilimonoksidi (CO) [mg] |
1 500 |
1 950 |
|
Muut orgaaniset kaasut kuin metaani (NMOG) [mg] |
75 |
98 |
|
Ammoniakki (NH3) [mg] |
60 |
78 |
|
Metaani (CH4) [mg] |
500 |
650 |
|
Typpioksiduuli (CH2) [mg] |
160 |
208 |
|
Formaldehydi (HCHO) [mg] |
30 |
39 |
Tarkistus 152
Ehdotus asetukseksi
Liite I – taulukko 4 – otsikko
|
Komission teksti |
Tarkistus |
|
Jarrujen hiukkaspäästöjen Euro 7 -raja-arvot 31.12.2034 saakka |
Polttomoottorilla varustettujen ajoneuvojen jarrujen hiukkaspäästöjen Euro 7 -raja-arvot 31.12.2034 saakka |
Tarkistus 153
Ehdotus asetukseksi
Liite I – taulukko 4 a (uusi)
|
Komission teksti |
|
|
|
Tarkistus |
|||
|
Taulukko 4 a: Täyssähköajoneuvojen, polttokennoajoneuvojen ja hybridisähköajoneuvojen jarrujen hiukkaspäästöjen Euro 7 -raja-arvot tavanomaisessa ajosyklissä 31.12.2029 saakka |
|||
|
Päästöraja-arvo mg/km ajoneuvoa kohti |
Luokkien M1 ja N1 ajoneuvot |
Luokkien M2 ja M3 ajoneuvot |
Luokkien N2 ja N3 ajoneuvot |
|
Jarrujen hiukkaspäästöt (PM10) |
3 |
|
|
|
Jarrujen hiukkaspäästöt (PN) |
|
|
|
Tarkistus 154
Ehdotus asetukseksi
Liite I – taulukko 4 b (uusi)
|
Komission teksti |
|
|
|
Tarkistus |
|||
|
Taulukko 4 b: Täyssähköajoneuvojen, polttokennoajoneuvojen ja hybridisähköajoneuvojen jarrujen hiukkaspäästöjen Euro 7 -raja-arvot tavanomaisessa ajosyklissä 1.1.2030 alkaen |
|||
|
Päästöraja-arvo mg/km ajoneuvoa kohti |
Luokkien M1 ja N1 ajoneuvot |
Luokkien M2 ja M3 ajoneuvot |
Luokkien N2 ja N3 ajoneuvot |
|
Jarrujen hiukkaspäästöt (PM10) |
|
|
|
|
Jarrujen hiukkaspäästöt (PN) |
|
|
|
Tarkistus 155
Ehdotus asetukseksi
Liite I – taulukko 5
|
Komission teksti |
|||
|
Taulukko 5: Jarrujen hiukkaspäästöjen Euro 7 -raja-arvot 1.1.2035 alkaen |
|||
|
Päästöraja-arvo mg/km ajoneuvoa kohti |
Luokkien M1 ja N1 ajoneuvot |
Luokkien M1 ja N1 ajoneuvo |
Luokkien N1 ja N1 ajoneuvo |
|
Jarrujen hiukkaspäästöt (PM10) |
3 |
|
|
|
Jarrujen hiukkaspäästöt (PN) |
|
|
|
|
Tarkistus |
|||
|
Taulukko 5: Kaikkien ajoneuvojen jarrujen hiukkaspäästöjen Euro 7 -raja-arvot tavanomaisessa ajosyklissä 1.1.2035 alkaen |
|||
|
Päästöraja-arvo mg/km ajoneuvoa kohti |
Luokkien M1 ja N1 ajoneuvot |
Luokkien M1 ja N1 ajoneuvot |
Luokkien N1 ja N1 ajoneuvot |
|
Jarrujen hiukkaspäästöt (PM10) |
|
|
|
|
Jarrujen hiukkaspäästöt (PN) |
|
|
|
Tarkistus 156
Ehdotus asetukseksi
Liite I – taulukko 6
|
Komission teksti |
|||
|
Taulukko 6: Renkaiden kulumisnopeuden Euro 7 -raja-arvot |
|||
|
Hävinnyt renkaan massa [g/1 000 km] |
Luokan C1 renkaat |
Luokan C2 renkaat |
Luokan C3 renkaat |
|
Tavalliset renkaat |
|
|
|
|
Talvirenkaat |
|
|
|
|
Erikoiskäyttöön tarkoitetut renkaat |
|
|
|
|
Tarkistus |
||||
|
Taulukko 6: Renkaiden kulumisnopeuden Euro 7 -testausmenetelmät ja -raja-arvot sekä toteutusaikataulu |
||||
|
E-säännön numero |
Kohde |
EUVL:ssä julkaistu muutossarja |
EUVL-viite |
Nykyisten ja tulevien E-sääntöjen (WP.29) kattama soveltamisala |
|
[1xx] |
Renkaiden kuluminen |
Muutossarja 00 |
EUVL L xxx, xx.x.20XX, s. x |
|
Tarkistus 157
Ehdotus asetukseksi
Liite II – taulukko 1
|
Komission teksti |
|||
|
Taulukko 1: Luokan M1 ajoneuvojen akun kestävyyttä koskevat Euro 7 -vähimmäisvaatimukset |
|||
|
Akun energiaan perustuvat kestävyyttä koskevat vähimmäisvaatimukset |
Käyttöiän alusta 5 vuotta tai 100 000 km, sen mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Ajoneuvot, jotka ovat yli 5 mutta enintään 8 vuotta vanhoja tai joilla on ajettu yli 100 000 mutta enintään 160 000 km, sen mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Ajoneuvon pidennettyyn käyttöikään saakka* |
|
Ulkopuolelta ladattavat hybridisähköajoneuvot (OVC-HEV) |
80 % |
70 % |
|
|
Täyssähköajoneuvot |
80 % |
70 % |
|
|
Toimintasäteeseen perustuvat kestävyyttä koskevat vähimmäisvaatimukset |
Käyttöiän alusta 5 vuotta tai 100 000 km, sen mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Ajoneuvot, jotka ovat yli 5 mutta enintään 8 vuotta vanhoja tai joilla on ajettu yli 100 000 mutta enintään 160 000 km, sen mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Ajoneuvon pidennettyyn käyttöikään saakka* |
|
Ulkopuolelta ladattavat hybridisähköajoneuvot (OVC-HEV) |
|
|
|
|
Täyssähköajoneuvot |
|
|
|
|
Tarkistus |
|||
|
Taulukko 1: Luokan M1 ajoneuvojen akun kestävyyttä koskevat Euro 7 -vähimmäisvaatimukset |
|||
|
Akun energiaan perustuvat kestävyyttä koskevat vähimmäisvaatimukset |
Käyttöiän alusta 5 vuotta tai 100 000 km, sen mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Ajoneuvot, jotka ovat yli 5 mutta enintään 10 vuotta vanhoja tai joilla on ajettu yli 100 000 mutta enintään 200 000 km, sen mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Ajoneuvon pidennettyyn käyttöikään saakka* |
|
Ulkopuolelta ladattavat hybridisähköajoneuvot (OVC-HEV) |
85 % |
75 % |
|
|
Täyssähköajoneuvot |
85 % |
75 % |
|
|
Toimintasäteeseen perustuvat kestävyyttä koskevat vähimmäisvaatimukset |
Käyttöiän alusta 5 vuotta tai 100 000 km, sen mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Ajoneuvot, jotka ovat yli 5 mutta enintään 10 vuotta vanhoja tai joilla on ajettu yli 100 000 mutta enintään 200 000 km, sen mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Ajoneuvon pidennettyyn käyttöikään saakka* |
|
Ulkopuolelta ladattavat hybridisähköajoneuvot (OVC-HEV) |
|
|
|
|
Täyssähköajoneuvot |
|
|
|
Tarkistus 158
Ehdotus asetukseksi
Liite II – taulukko 2
|
Komission teksti |
|||
|
Taulukko 2: Luokan M1 ajoneuvojen akun kestävyyttä koskevat Euro 7 -vähimmäisvaatimukset |
|||
|
Akun energiaan perustuvat kestävyyttä koskevat vähimmäisvaatimukset |
Käyttöiän alusta 5 vuotta tai 100 000 km, sen mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Ajoneuvot, jotka ovat yli 5 mutta enintään 8 vuotta vanhoja tai joilla on ajettu yli 100 000 mutta enintään 160 000 km, sen mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Ajoneuvon pidennettyyn käyttöikään saakka* |
|
Ulkopuolelta ladattavat hybridisähköajoneuvot (OVC-HEV) |
75 % |
65 % |
|
|
Täyssähköajoneuvot |
75 % |
65 % |
|
|
Toimintasäteeseen perustuvat kestävyyttä koskevat vähimmäisvaatimukset |
Käyttöiän alusta 5 vuotta tai 100 000 km, sen mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Ajoneuvot, jotka ovat yli 5 mutta enintään 8 vuotta vanhoja tai joilla on ajettu yli 100 000 mutta enintään 160 000 km, sen mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Ajoneuvon pidennettyyn käyttöikään saakka* |
|
Ulkopuolelta ladattavat hybridisähköajoneuvot (OVC-HEV) |
|
|
|
|
Täyssähköajoneuvot |
|
|
|
|
Tarkistus |
|||
|
Taulukko 2: Luokan N1 ajoneuvojen akun kestävyyttä koskevat Euro 7 -vähimmäisvaatimukset |
|||
|
Akun energiaan perustuvat kestävyyttä koskevat vähimmäisvaatimukset |
Käyttöiän alusta 5 vuotta tai 100 000 km, sen mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Ajoneuvot, jotka ovat yli 5 mutta enintään 10 vuotta vanhoja tai joilla on ajettu yli 100 000 mutta enintään 200 000 km, sen mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Ajoneuvon pidennettyyn käyttöikään saakka* |
|
Ulkopuolelta ladattavat hybridisähköajoneuvot (OVC-HEV) |
80 % |
70 % |
|
|
Täyssähköajoneuvot |
80 % |
70 % |
|
|
Toimintasäteeseen perustuvat kestävyyttä koskevat vähimmäisvaatimukset |
Käyttöiän alusta 5 vuotta tai 100 000 km, sen mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Ajoneuvot, jotka ovat yli 5 mutta enintään 10 vuotta vanhoja tai joilla on ajettu yli 100 000 mutta enintään 200 000 km, sen mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Ajoneuvon pidennettyyn käyttöikään saakka* |
|
Ulkopuolelta ladattavat hybridisähköajoneuvot (OVC-HEV) |
|
|
|
|
Täyssähköajoneuvot |
|
|
|
Tarkistus 159
Ehdotus asetukseksi
Liite III – taulukko 1
|
Komission teksti |
||
|
Taulukko 1: Olosuhteet testattaessa, ovatko luokkien M1 ja N1 ajoneuvot päästörajojen mukaisia, käyttäen mitä tahansa kaupan olevaa poltto- ja voiteluainetta ajoneuvon valmistajan antamien eritelmien mukaisesti |
||
|
Parametri |
Tavanomaiset ajo-olosuhteet |
Laajemmat ajo-olosuhteet (*2) |
|
Laajempien ajo-olosuhteiden jakotekijä |
- |
1,6 (koskee mitattuja päästöjä vain silloin, kun jokin tässä sarakkeessa mainituista olosuhteista toteutuu) |
|
Ympäristön lämpötila |
Arvojen 0 °C ja 35 °C välillä |
Arvojen –10 °C ja 0 °C tai 35 °C ja 45 °C välillä |
|
Suurin korkeus merenpinnasta |
700 m |
Yli 700 m mutta alle 1 800 m |
|
Suurin nopeus |
Enintään 145 km/h |
145–160 km/h |
|
Hinaukseen/aerodynamiikkaan liittyvät muutokset |
Ei sallittu |
Sallittu valmistajan eritelmien mukaisesti säänneltyyn nopeuteen saakka. |
|
Apulaitteet |
Mahdollisia tavanomaisessa käytössä |
- |
|
Suurin keskimääräinen pyöräteho kahden ensimmäisen kilometrin aikana kylmäkäynnistyksen jälkeen |
Pienempi kuin 20 % suurimmasta pyörätehosta |
Suurempi kuin 20 % suurimmasta pyörätehosta |
|
Ajomatkan koostumus |
Mikä tahansa |
- |
|
Vähimmäiskilometrimäärä |
10 000 km |
3 000 –10 000 km |
|
Tarkistus |
||
|
Taulukko 1: Olosuhteet testattaessa, ovatko luokkien M1 ja N1 ajoneuvot päästörajojen mukaisia, käyttäen mitä tahansa kaupan olevaa poltto- ja voiteluainetta ajoneuvon valmistajan antamien eritelmien mukaisesti |
||
|
Parametri |
Tavanomaiset ajo-olosuhteet |
Laajemmat ajo-olosuhteet (6) |
|
Laajempien ajo-olosuhteiden jakotekijä |
- |
1,6 (koskee mitattuja päästöjä vain silloin, kun jokin tässä sarakkeessa mainituista olosuhteista toteutuu) tietoja, jotka on saatu useamman kuin yhden tässä sarakkeessa mainituista olosuhteista toteutuessa, ei oteta huomioon testissä. |
|
Ympäristön lämpötila |
Arvojen 0 °C ja 35 °C välillä |
Arvojen –7 °C ja 0 °C tai 35 °C ja 38 °C välillä |
|
Suurin korkeus merenpinnasta |
700 m |
Yli 700 m mutta alle 1 300 m |
|
Suurin nopeus |
Enintään 145 km/h |
145–160 km/h |
|
Hinaukseen/aerodynamiikkaan liittyvät muutokset |
Ei sallittu |
Sallittu valmistajan eritelmien mukaisesti säänneltyyn nopeuteen saakka. |
|
Apulaitteet |
Mahdollisia tavanomaisessa käytössä |
- |
|
Suurin keskimääräinen pyöräteho kahden ensimmäisen kilometrin aikana kylmäkäynnistyksen jälkeen |
Pienempi kuin 20 % suurimmasta pyörätehosta |
20–30 % suurimmasta pyörätehosta |
|
Ajomatkan koostumus |
Mikä tahansa tavanomaisen käytön (7) mukaan ja ilman vääristäviä ajotilanteita |
Mikä tahansa tavanomaisen käytön (7) mukaan ja ilman vääristäviä ajotilanteita |
|
Vähimmäiskilometrimäärä |
10 000 km |
3 000 –10 000 km |
Tarkistus 160
Ehdotus asetukseksi
Liite III – taulukko 2
|
Komission teksti |
||
|
Taulukko 2: Olosuhteet testattaessa, ovatko luokkien M2, M3, N2 ja N3 ajoneuvot päästörajojen mukaisia, käyttäen mitä tahansa kaupan olevaa poltto- ja voiteluainetta ajoneuvon valmistajan antamien eritelmien mukaisesti |
||
|
Parametri |
Tavanomaiset ajo-olosuhteet |
Laajemmat ajo-olosuhteet* |
|
Laajempien ajo-olosuhteiden jakotekijä |
- |
2 (koskee mitattuja päästöjä vain silloin, kun jokin tässä sarakkeessa mainituista olosuhteista toteutuu) |
|
Ympäristön lämpötila |
Arvojen –7 °C ja 35 °C välillä |
Arvojen –10 °C ja –7 °C tai 35 °C ja 45 °C välillä |
|
Suurin korkeus merenpinnasta |
1 600 m |
1 600 –1 800 m |
|
Hinaukseen/aerodynamiikkaan liittyvät muutokset |
Ei sallittu |
Sallittu valmistajan eritelmien mukaisesti säänneltyyn nopeuteen saakka. |
|
Ajoneuvon hyötykuorma |
Suurempi tai yhtä suuri kuin 10 % |
Pienempi kuin 10 % |
|
Apulaitteet |
Mahdollisia tavanomaisessa käytössä |
- |
|
Polttomoottorin sisäinen kuormitus kylmäkäynnistyksen yhteydessä |
Mikä tahansa |
- |
|
Ajomatkan koostumus |
Tavanomaisessa käytössä |
- |
|
Vähimmäiskilometrimäärä |
5 000 km kun suurin teknisesti sallittu massa kuormitettuna (TPMLM) < 16 tonnia 10 000 km kun TPMLM > 16 tonnia |
3 000 –5 000 km kun TPMLM < 16 tonnia 3 000 –10 000 km kun TPMLM > 16 tonnia |
|
Tarkistus |
|||||
|
Taulukko 2: Olosuhteet testattaessa, ovatko luokkien M2, M3, N2 ja N3 ajoneuvot päästörajojen mukaisia, käyttäen mitä tahansa kaupan olevaa poltto- ja voiteluainetta ajoneuvon valmistajan antamien eritelmien mukaisesti |
|||||
|
Pakokaasupäästöjen mittaus laboratoriossa |
Todellisissa ajo-olosuhteissa syntyvien päästöjen (RDE) mittaus |
||||
|
Kaikkiin moottoritestipenkillä tehtävillä WHTC/WHSC-testisykleillä toteutettaviin pakokaasupäästötesteihin sovelletaan E-säännön nro 49 (8) liitteessä 4 olevia määräyksiä. |
E-säännön nro 49 (9) liitteen 8 määräyksiä sovelletaan seuraavin poikkeuksin :
|
||||
Tarkistus 161
Ehdotus asetukseksi
Liite III – taulukko 5
|
Komission teksti |
||
|
Taulukko 5: Olosuhteet testattaessa renkaiden kulumista koskevien raja-arvojen noudattamista |
||
|
|
Luokkien M1 ja N1 ajoneuvot |
Luokkien M2, M3, N2 ja N3 ajoneuvot |
|
Renkaiden kulumisraja-arvoja koskeva testi |
Perustuu YK:ssa kehitettyihin testausmenetelmiin renkaiden kulumisen testaamiseksi todellisessa ajo-olosuhteissa |
Perustuu YK:ssa kehitettyihin testausmenetelmiin renkaiden kulumisen testaamiseksi todellisessa ajo-olosuhteissa |
|
Tarkistus |
||
|
Taulukko 5: Olosuhteet testattaessa renkaiden kulumista koskevien raja-arvojen noudattamista |
||
|
|
Luokkien M1 ja N1 ajoneuvot |
Luokkien M2, M3, N2 ja N3 ajoneuvot |
|
Renkaiden kulumisraja-arvoja koskeva testi |
Perustuu YK:ssa kehitettyihin testausmenetelmiin renkaiden kulumisen testaamiseksi todellisessa ajo-olosuhteissa 7 a artiklan (uusi) mukaisesti . |
Perustuu YK:ssa kehitettyihin testausmenetelmiin renkaiden kulumisen testaamiseksi todellisessa ajo-olosuhteissa 7 a artiklan (uusi) mukaisesti . |
Tarkistus 162
Ehdotus asetukseksi
Liite IV – taulukko 1
|
Komission teksti |
|||
|
Taulukko 1: Ajoneuvojen, moottorien ja pilaantumista rajoittavien järjestelmien käyttöikä |
|||
|
Ajoneuvojen, moottorien ja korvaavien pilaantumista rajoittavien laitteiden käyttöikä |
Luokkien M1, N1 ja M2 ajoneuvot |
Luokan N2 ajoneuvot, massaltaan alle 16 t olevat luokan N3 ajoneuvot ja massaltaan alle 7,5 t olevat luokan M3 ajoneuvot |
Massaltaan yli 16 t olevat luokan N3 ajoneuvot ja massaltaan yli 7,5 t olevat luokan M3 ajoneuvot |
|
Pääasiallinen käyttöikä |
Enintään 160 000 km tai 8 vuotta sen mukaan, kumpi ehdoista täyttyy ensin |
300 000 km tai 8 vuotta sen mukaan, kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Enintään 700 000 km tai 15 vuotta sen mukaan, kumpi ehdoista täyttyy ensin |
|
Pidennetty käyttöikä |
Pääasiallisen käyttöiän täytyttyä enintään 200 000 ajokilometriin tai 10 vuoden ikään saakka sen mukaan, kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Pääasiallisen käyttöiän täytyttyä enintään 375 000 ajokilometriin saakka |
Pääasiallisen käyttöiän täytyttyä enintään 875 000 ajokilometriin saakka |
|
Tarkistus |
|||
|
Taulukko 1: Ajoneuvojen, moottorien ja pilaantumista rajoittavien järjestelmien käyttöikä |
|||
|
Ajoneuvojen, moottorien ja korvaavien pilaantumista rajoittavien laitteiden käyttöikä |
Luokkien M1, N1 ja M2 ajoneuvot |
Luokan N2 ajoneuvot, massaltaan enintään 16 t olevat luokan N3 ajoneuvot ja massaltaan enintään 7,5 t olevat luokan M3 ajoneuvot |
Massaltaan yli 16 t olevat luokan N3 ajoneuvot ja massaltaan yli 7,5 t olevat luokan M3 ajoneuvot |
|
Pääasiallinen käyttöikä |
Enintään 200 000 km tai 10 vuotta sen mukaan, kumpi ehdoista täyttyy ensin |
340 000 km tai 10 vuotta sen mukaan, kumpi ehdoista täyttyy ensin |
750 000 km tai 15 vuotta sen mukaan, kumpi ehdoista täyttyy ensin |
|
Pidennetty käyttöikä |
Pääasiallisen käyttöiän täytyttyä enintään 240 000 ajokilometriin tai 12 vuoden ikään saakka sen mukaan, kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Pääasiallisen käyttöiän täytyttyä enintään 400 000 ajokilometriin tai 12 vuoden ikään saakka sen mukaan, kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Pääasiallisen käyttöiän täytyttyä enintään 900 000 ajokilometriin tai 17 vuoden ikään saakka sen mukaan, kumpi ehdoista täyttyy ensin |
Tarkistus 163
Ehdotus asetukseksi
Liite V – taulukko 3
|
Komission teksti |
|||
|
Taulukko 3: Valmistajien suorittama testien, vakuutusten ja muiden vaatimusten todentaminen luokkien M2, M3, N2 ja N3 ajoneuvojen tyyppihyväksyntää ja sen laajentamista varten |
|||
|
Testivaatimukset |
Testit ja vaatimukset ensimmäisessä päästöjä koskevassa tyyppihyväksynnässä |
Tuotannon vaatimustenmukaisuuden testit |
Käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden testit |
|
Kaasumaiset epäpuhtaudet ja hiukkasmäärä (PN) tiellä tehtävissä testeissä (RDE-päästöt) kunkin polttoaineen ja sovellettavan ajoneuvoluokan osalta (M2, M3, N2 ja N3) sekä matalan kuormituksen testi (tapauksen mukaan) |
Vaaditaan demonstrointitestit kaikille polttoaineille, joiden osalta tyyppihyväksyntä on myönnetty, kutakin ajoneuvotyyppiä kohden, ja vaatimustenmukaisuusvakuutus kaikkien polttoaineiden, kaikkien hyötykuormien ja kaikkien soveltuvien ajoneuvotyyppien osalta |
Tuotannon vaatimustenmukaisuustestaus ainoastaan moottorin osalta |
Vaaditaan kahden vuoden välein testit, jotka tehdään ajoneuvolle polttoaineesta riippumatta ja kaikille moottorityypeille ajoneuvoluokasta ja hyötykuormasta riippumatta |
|
Ajoneuvon hiilidioksidipäästöjen ja polttoaineen-/energiankulutuksen ja päästöttömän/sähköisen toimintasäteen määrittäminen |
VECTO-välineen käyttölupa |
Komponenteille |
Ei vaadita |
|
Perävaunujen energiatehokkuus |
VECTO-välineen käyttölupa |
Komponenteille |
Ei vaadita |
|
Tarkastustestausmenettely |
Ei vaadita |
Vaaditaan |
Ei vaadita |
|
Kampikammiopäästöt |
Suljetun kampikammiojärjestelmän asennuksen tai pakoputkeen johtavan reitityksen tarkastaminen |
Ei vaadita |
Valinnainen6 |
|
Päästöjenrajoitusjärjestelmän kestävyys |
Vakuutus |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
|
Akun kestävyys |
Vakuutus |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
|
Ajoneuvon sisäinen valvontajärjestelmä (OBD-perheen tasolla) |
Vakuutus |
Ei vaadita |
Valinnainen6 |
|
Ajoneuvon sisäinen mittausjärjestelmä (OBM-perheen tasolla) |
Demonstrointi ja vakuutus |
Ei vaadita |
Vaaditaan |
|
Luvattomalta muuttamiselta suojaaminen, turvallisuus ja kyberturvallisuus |
Vakuutus ja asiakirjat |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
|
Mukautuvat ohjaustoiminnot (tapauksen mukaan) |
Vakuutus |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
|
Aluerajausteknologia (tapauksen mukaan) |
Vakuutus ja demonstrointi |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
|
Tarkistus |
|||
|
Taulukko 3: Valmistajien suorittama testivaatimusten , vakuutusten ja muiden vaatimusten todentaminen luokkien M2, M3, N2 ja N3 ajoneuvojen tyyppihyväksyntää ja sen laajentamista varten |
|||
|
Testivaatimukset |
Testit ja vaatimukset päästöjä koskevassa tyyppihyväksynnässä |
Tuotannon vaatimustenmukaisuuden testit |
Käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden testit |
|
Kaasumaiset epäpuhtaudet, hiukkaset (PM) ja hiukkasmäärä (PN), hiilidioksidipäästöt ja polttoaineenkulutus muuttuvatilaisessa syklissä (kylmä ja kuuma WHTC-testisykli) |
Vaaditaan tehtäväksi päästöperheen kantamoottorilla, lisäksi vakuutus kaikkien päästöperheen jäsenten osalta (*3) |
Vaaditaan tehtäväksi moottoriperheeseen kuulumattomalla moottorilla |
|
|
Kaasumaiset epäpuhtaudet ja hiukkasmäärä (PN) tiellä tehtävissä testeissä (RDE-päästöt) kunkin polttoaineen ja sovellettavan ajoneuvoluokan osalta (M2, M3, N2 ja N3) |
Vaaditaan demonstrointitestit kaikille polttoaineille, joiden osalta tyyppihyväksyntä on myönnetty, kutakin ajoneuvotyyppiä kohden, ja vaatimustenmukaisuusvakuutus kaikkien polttoaineiden, kaikkien hyötykuormien ja kaikkien soveltuvien ajoneuvoluokkien osalta |
Ei vaadita |
Vaaditaan kahden vuoden välein testit, jotka tehdään ajoneuvolle polttoaineesta riippumatta ja kaikille moottorityypeille ajoneuvoluokasta ja hyötykuormasta riippumatta |
|
Perävaunujen energiatehokkuus |
VECTO-välineen käyttölupa |
Komponenteille |
Ei vaadita |
|
Tarkastustestausmenettely |
Ei vaadita |
Vaaditaan |
Ei vaadita |
|
Kampikammiopäästöt |
Suljetun kampikammiojärjestelmän asennuksen tai pakoputkeen johtavan reitityksen tarkastaminen |
Ei vaadita |
Valinnainen28 |
|
Päästöjenrajoitusjärjestelmän kestävyys |
Vakuutus |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
|
Kuluvaa reagenssia käyttävien järjestelmien ja pilaantumista rajoittavien järjestelmien moitteeton toiminta |
Vakuutus |
Ei vaadita |
Valinnainen |
|
Akun kestävyys |
Vakuutus |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
|
Tehon määrittäminen |
Vaaditaan |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
|
Ajoneuvon sisäinen valvontajärjestelmä (OBD-perheen tasolla) |
Vakuutus |
Ei vaadita |
Valinnainen28 |
|
Ajoneuvon sisäinen mittausjärjestelmä (OBM-perheen tasolla) |
Demonstrointi ja vakuutus |
Ei vaadita |
Vaaditaan |
|
Luvattomalta muuttamiselta suojaaminen, turvallisuus ja kyberturvallisuus |
Vakuutus ja asiakirjat |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
Tarkistus 164
Ehdotus asetukseksi
Liite V – taulukko 4
|
Komission teksti |
||||||
|
Taulukko 4: Jäsenvaltioiden ja tunnustettujen kolmansien osapuolien tai komission suorittama testivaatimusten ja vakuutusten todentaminen luokkien M2, M3, N2 ja N3 ajoneuvojen tyyppihyväksyntää ja sen laajentamista varten |
||||||
|
Testivaatimukset |
Testit ja vaatimukset ensimmäisessä päästöjä koskevassa tyyppihyväksynnässä |
Tuotannon vaatimustenmukaisuuden testit |
Käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden testit |
Markkinavalvonnan testit |
||
|
Asianomainen toimija |
Tyyppihyväksynnän myöntävä tyyppihyväksyntäviranomainen |
Tyyppihyväksyntäviranomainen |
Tyyppihyväksyntäviranomainen |
Kolmannet osapuolet ja komissio |
Markkinavalvontaviranomaiset |
Kolmannet osapuolet ja komissio |
|
Kaasumaiset epäpuhtaudet ja hiukkasmäärä (PN)tiellä tehtävissä testeissä (RDE-päästöt) kunkin polttoaineen ja sovellettavan ajoneuvoluokan osalta (M2, M3, N2 ja N3) sekä matalan kuormituksen testi (tapauksen mukaan) |
Vaaditaan demonstrointitestit kaikille polttoaineille, joiden osalta tyyppihyväksyntä on myönnetty, kutakin ajoneuvotyyppiä kohden, ja vaatimustenmukaisuusvakuutus kaikkien polttoaineiden, kaikkien hyötykuormien ja kaikkien soveltuvien ajoneuvotyyppien osalta |
(ks. moottoria koskevat vaatimukset) |
Vaaditaan vuosittain riittävälle määrälle ajoneuvotyyppejä, kaikilla polttoaineilla ja kaikissa päästöjen tyyppihyväksynnän kattamissa ajoneuvoluokissa |
Valinnainen |
Vaaditaan/Valinnainen |
Valinnainen |
|
Ajoneuvon hiilidioksidipäästöjen ja polttoaineen-/energiankulutuksen ja päästöttömän/sähköisen toimintasäteen määrittäminen |
Annetaan VECTO-välineen käyttölupa |
Komponenteille |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
Valinnainen |
Valinnainen |
|
Perävaunujen energiatehokkuus |
Annetaan VECTO-välineen käyttölupa |
Komponenteille |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
Valinnainen |
Valinnainen |
|
Tarkastustestausmenettely |
Ei vaadita |
Vaaditaan |
Valinnainen |
Valinnainen |
Valinnainen |
Valinnainen |
|
Kampikammiopäästöt |
Suljetun kampikammiojärjestelmän asennuksen tai pakoputkeen johtavan reitityksen tarkastaminen |
Ei vaadita |
Valinnainen |
Valinnainen |
Valinnainen |
Valinnainen |
|
Päästöjenrajoitusjärjestelmän kestävyys |
Vakuutus |
Ei vaadita |
Valinnainen |
Valinnainen |
Vaaditaan |
Valinnainen |
|
Akun kestävyys |
Vakuutus |
Ei vaadita |
Valinnainen |
Valinnainen |
Valinnainen |
Valinnainen |
|
Ajoneuvon sisäinen valvontajärjestelmä (OBD-perheen tasolla) |
Vakuutus |
Ei vaadita |
Valinnainen |
Valinnainen |
Vaaditaan |
Valinnainen |
|
Ajoneuvon sisäinen mittausjärjestelmä (OBM-perheen tasolla) |
Vakuutus ja demonstrointi |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
Vaaditaan |
Valinnainen |
|
Luvattomalta muuttamiselta suojaaminen, turvallisuus ja kyberturvallisuus |
Vakuutus ja asiakirjat |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
Vaaditaan |
Valinnainen |
|
Mukautuvat ohjaustoiminnot (tapauksen mukaan) |
Vakuutus |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
Valinnainen |
Valinnainen |
|
Aluerajausteknologia (tapauksen mukaan) |
Vakuutus ja demonstrointi |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
Vaaditaan |
Valinnainen |
|
Tarkistus |
||||||
|
Taulukko 4: Jäsenvaltioiden ja tunnustettujen kolmansien osapuolien tai komission suorittama testivaatimusten ja vakuutusten todentaminen luokkien M2, M3, N2 ja N3 ajoneuvojen tyyppihyväksyntää ja sen laajentamista varten |
||||||
|
Testivaatimukset |
Testit ja vaatimukset päästöjä koskevassa tyyppihyväksynnässä |
Tuotannon vaatimustenmukaisuuden testit |
Käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden testit |
Markkinavalvonnan testit |
||
|
Asianomainen toimija |
Hyväksynnän myöntävä tyyppihyväksyntäviranomainen |
Hyväksynnän myöntävä tyyppihyväksyntäviranomainen |
Hyväksynnän myöntävä tyyppihyväksyntäviranomainen |
Kolmannet osapuolet ja komissio |
Markkinavalvontaviranomaiset |
Kolmannet osapuolet ja komissio |
|
Kaasumaiset epäpuhtaudet, hiukkaset ja hiukkasmäärä tiellä tehtävissä testeissä (RDE-päästöt) kunkin polttoaineen ja sovellettavan ajoneuvoluokan osalta (M2, M3, N2 ja N3) |
Vaaditaan demonstrointitestit kaikille polttoaineille, joiden osalta tyyppihyväksyntä on myönnetty, kutakin ajoneuvotyyppiä kohden, ja vaatimustenmukaisuusvakuutus kaikkien polttoaineiden, kaikkien hyötykuormien ja kaikkien soveltuvien ajoneuvoluokkien osalta |
(ks. moottoria koskevat vaatimukset) |
Vaaditaan vuosittain riittävälle määrälle ajoneuvotyyppejä, kaikilla polttoaineilla ja kaikissa päästöjen tyyppihyväksynnän kattamissa ajoneuvoluokissa |
Valinnainen |
Vaaditaan/Valinnainen |
Valinnainen |
|
Ajoneuvon hiilidioksidipäästöjen ja polttoaineen-/energiankulutuksen ja päästöttömän/sähköisen toimintasäteen määrittäminen |
Annetaan VECTO-välineen käyttölupa |
Komponenteille |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
Valinnainen |
Valinnainen |
|
Perävaunujen energiatehokkuus |
Annetaan VECTO-välineen käyttölupa |
Komponenteille |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
Valinnainen |
Valinnainen |
|
Tarkastustestausmenettely |
Ei vaadita |
Vaaditaan |
Valinnainen |
Valinnainen |
Valinnainen |
Valinnainen |
|
Kampikammiopäästöt |
Suljetun kampikammiojärjestelmän asennuksen tai pakoputkeen johtavan reitityksen tarkastaminen |
Ei vaadita |
Valinnainen |
Valinnainen |
Valinnainen |
Valinnainen |
|
Päästöjenrajoitusjärjestelmän kestävyys |
Vakuutus |
Ei vaadita |
Valinnainen |
Valinnainen |
Vaaditaan |
Valinnainen |
|
Kuluvaa reagenssia käyttävien järjestelmien ja pilaantumista rajoittavien järjestelmien moitteeton toiminta |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
Vaaditaan |
Valinnainen |
Vaaditaan |
Kuluvaa reagenssia käyttävien järjestelmien ja pilaantumista rajoittavien järjestelmien moitteeton toiminta |
|
Akun kestävyys |
Vakuutus |
Ei vaadita |
Valinnainen |
Valinnainen |
Valinnainen |
Valinnainen |
|
Tehon määrittäminen |
Vaaditaan |
Ei vaadita |
Valinnainen |
Valinnainen |
Valinnainen |
Valinnainen |
|
Ajoneuvon sisäinen valvontajärjestelmä (OBD-perheen tasolla) |
Vakuutus |
Ei vaadita |
Valinnainen |
Valinnainen |
Vaaditaan |
Valinnainen |
|
Ajoneuvon sisäinen mittausjärjestelmä (OBM-perheen tasolla) |
Vakuutus ja demonstrointi |
Ei vaadita |
Vaaditaan |
Ei vaadita |
Vaaditaan |
Valinnainen |
|
Luvattomalta muuttamiselta suojaaminen, turvallisuus ja kyberturvallisuus |
Vakuutus ja asiakirjat |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
Ei vaadita |
Vaaditaan |
Valinnainen |
Tarkistus 165
Ehdotus asetukseksi
Liite V – taulukko 5
|
Komission teksti |
|||
|
Taulukko 5: Valmistajien suorittama testivaatimusten ja vakuutusten todentaminen luokkien M2, M3, N2 ja N3 ajoneuvoihin tarkoitettujen moottorien tyyppihyväksyntää ja sen laajentamista varten |
|||
|
Kutakin polttoainetta koskevat testivaatimukset |
Testit ja vaatimukset ensimmäisessä päästöjä koskevassa tyyppihyväksynnässä |
Tuotannon vaatimustenmukaisuuden testit |
Käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden testit |
|
Kaasumaiset epäpuhtaudet, hiukkaset (PM) ja hiukkasmäärä (PN), hiilidioksidipäästöt ja polttoaineenkulutus muuttuvatilaisessa syklissä (kylmä ja kuuma WHTC-testisykli) |
Vaaditaan tehtäväksi päästöperheen kantamoottorilla, lisäksi vakuutus kaikkien päästöperheen jäsenten osalta (*6) |
Vaaditaan tehtäväksi moottoriperheeseen kuulumattomalla moottorilla |
Tehdään ainoastaan valmiilla ajoneuvolla, kuten taulukoissa 3 ja 4 esitetään |
|
Moottoritestit, joilla todennetaan hiilidioksidipäästöjen määrittämisessä vaaditut tiedot |
Vaaditaan |
Vaaditaan |
|
|
Jatkuva/jaksoittainen regenerointi |
Vakuutus |
Ei vaadita |
|
|
Kampikammiopäästöt |
Suljetun kampikammiojärjestelmän asennuksen tai pakoputkeen johtavan reitityksen tarkastaminen |
Ei vaadita |
|
|
Päästöjenrajoitusjärjestelmän kestävyys |
Vakuutus |
Ei vaadita |
|
|
Ajoneuvon sisäinen valvontajärjestelmä (OBD-perheen tasolla) |
Vakuutus |
Ei vaadita |
|
|
Ajoneuvon sisäinen mittausjärjestelmä (OBM-perheen tasolla) |
Tehdään ainoastaan valmiilla ajoneuvolla, kuten taulukoissa 3 ja 4 esitetään |
Ei vaadita |
|
|
Moottorin teho |
Vaaditaan |
||
|
Tarkistus |
|||
|
Taulukko 5: Valmistajien suorittama testivaatimusten ja vakuutusten todentaminen luokkien M2, M3, N2 ja N3 ajoneuvoihin tarkoitettujen moottorien tyyppihyväksyntää ja sen laajentamista varten |
|||
|
Kutakin polttoainetta koskevat testivaatimukset |
Testit ja vaatimukset päästöjä koskevassa tyyppihyväksynnässä |
Tuotannon vaatimustenmukaisuuden testit |
Käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden testit |
|
Kaasumaiset epäpuhtaudet, hiukkaset (PM) ja hiukkasmäärä (PN), hiilidioksidipäästöt ja polttoaineenkulutus muuttuvatilaisessa syklissä (kylmä ja kuuma WHTC-testisykli) |
Vaaditaan tehtäväksi päästöperheen kantamoottorilla, lisäksi vakuutus kaikkien päästöperheen jäsenten osalta (**) |
Vaaditaan tehtäväksi moottoriperheeseen kuulumattomalla moottorilla |
Tehdään ainoastaan valmiilla ajoneuvolla, kuten taulukoissa 3 ja 4 esitetään |
|
Kaasumaiset epäpuhtaudet ja hiukkasmäärä (PN) tiellä tehtävissä testeissä (RDE-päästöt) kunkin polttoaineen ja sovellettavan ajoneuvoluokan osalta (M2, M3, N2 ja N3) |
Vaaditaan demonstrointitestit kaikille polttoaineille, joiden osalta tyyppihyväksyntä on myönnetty, kutakin ajoneuvotyyppiä kohden, ja vaatimustenmukaisuusvakuutus kaikkien polttoaineiden, kaikkien hyötykuormien ja kaikkien soveltuvien ajoneuvoluokkien osalta |
Ei vaadita |
|
|
Moottoritestit, joilla todennetaan hiilidioksidipäästöjen määrittämisessä vaaditut tiedot |
Vaaditaan |
Vaaditaan |
|
|
Jatkuva/jaksoittainen regenerointi |
Vakuutus |
Ei vaadita |
|
|
Kampikammiopäästöt |
Suljetun kampikammiojärjestelmän asennuksen tai pakoputkeen johtavan reitityksen tarkastaminen |
Ei vaadita |
|
|
Päästöjenrajoitusjärjestelmän kestävyys |
Vakuutus |
Ei vaadita |
|
|
Tehon määrittäminen |
Vaaditaan |
Ei vaadita |
|
|
Ajoneuvon sisäinen valvontajärjestelmä (OBD-perheen tasolla) |
Vakuutus |
Ei vaadita |
|
|
Ajoneuvon sisäinen mittausjärjestelmä (OBM-perheen tasolla) |
Tehdään ainoastaan valmiilla ajoneuvolla, kuten taulukoissa 3 ja 4 esitetään |
Ei vaadita |
|
(1) Asia päätettiin palauttaa asiasta vastaavaan valiokuntaan toimielinten välisiä neuvotteluja varten työjärjestyksen 59 artiklan 4 kohdan neljännen alakohdan mukaisesti (A9-0298/2023).
(1) Euroopan parlamentin ja neuvoston päätös (EU) 2022/591, annettu 6 päivänä huhtikuuta 2022, vuoteen 2030 ulottuvasta yleisestä unionin ympäristöalan toimintaohjelmasta (EUVL L 114, 12.4.2022, s. 22).
(1a) Komission tiedonanto Euroopan parlamentille, Eurooppa-neuvostolle, neuvostolle, Euroopan talous- ja sosiaalikomitealle ja alueiden komitealle, ”Euroopan vihreän kehityksen ohjelma”, COM(2019) 640 final.
(1b) https://undocs.org/A/RES/70/1
(1c) https://sdgs.un.org/goals
(1d) COM(2020)0789 final.
(1e) COM(2021) 400 final.
(1f) Direktiivi 2008/50/EY.
(1g) COM(2020) 102 final ja COM(2021) 350 final.
(1h) COM(2021) 556.
(1i) COM(2023) 88 final.
(43) Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EU) 2018/858, annettu 30 päivänä toukokuuta 2018, moottoriajoneuvojen ja niiden perävaunujen sekä tällaisiin ajoneuvoihin tarkoitettujen järjestelmien, komponenttien ja erillisten teknisten yksiköiden hyväksynnästä ja markkinavalvonnasta, asetusten (EY) N:o 715/2007 ja (EY) N:o 595/2009 muuttamisesta sekä direktiivin 2007/46/EY kumoamisesta (EUVL L 151, 14.6.2018, s. 1).
(43) Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EU) 2018/858, annettu 30 päivänä toukokuuta 2018, moottoriajoneuvojen ja niiden perävaunujen sekä tällaisiin ajoneuvoihin tarkoitettujen järjestelmien, komponenttien ja erillisten teknisten yksiköiden hyväksynnästä ja markkinavalvonnasta, asetusten (EY) N:o 715/2007 ja (EY) N:o 595/2009 muuttamisesta sekä direktiivin 2007/46/EY kumoamisesta (EUVL L 151, 14.6.2018, s. 1).
(44) Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EY) N:o 715/2007, annettu 20 päivänä kesäkuuta 2007, moottoriajoneuvojen tyyppihyväksynnästä kevyiden henkilö- ja hyötyajoneuvojen päästöjen (Euro 5 ja Euro 6) osalta ja ajoneuvojen korjaamiseen ja huoltamiseen tarvittavien tietojen saatavuudesta (EUVL L 171, 29.6.2007, s. 1).
(44) Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EY) N:o 715/2007, annettu 20 päivänä kesäkuuta 2007, moottoriajoneuvojen tyyppihyväksynnästä kevyiden henkilö- ja hyötyajoneuvojen päästöjen (Euro 5 ja Euro 6) osalta ja ajoneuvojen korjaamiseen ja huoltamiseen tarvittavien tietojen saatavuudesta (EUVL L 171, 29.6.2007, s. 1).
(45) Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EY) N:o 595/2009, annettu 18 päivänä kesäkuuta 2009, moottoriajoneuvojen ja moottorien tyyppihyväksynnästä raskaiden hyötyajoneuvojen päästöjen osalta (Euro VI) ja ajoneuvojen korjaamiseen ja huoltamiseen tarvittavien tietojen saatavuudesta ja asetuksen (EY) N:o 715/2007 ja direktiivin 2007/46/EY muuttamisesta sekä direktiivien 80/1269/ETY, 2005/55/EY ja 2005/78/EY kumoamisesta (EUVL L 188, 18.7.2009, s. 1).
(45) Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EY) N:o 595/2009, annettu 18 päivänä kesäkuuta 2009, moottoriajoneuvojen ja moottorien tyyppihyväksynnästä raskaiden hyötyajoneuvojen päästöjen osalta (Euro VI) ja ajoneuvojen korjaamiseen ja huoltamiseen tarvittavien tietojen saatavuudesta ja asetuksen (EY) N:o 715/2007 ja direktiivin 2007/46/EY muuttamisesta sekä direktiivien 80/1269/ETY, 2005/55/EY ja 2005/78/EY kumoamisesta (EUVL L 188, 18.7.2009, s. 1).
(1a) Euroopan autonvalmistajien yhdistys (ACEA), Vehicles in Use, Europe 2022.
(47) Sähköajoneuvojen sisäisen akun kestävyyttä koskeva Yhdistyneiden kansakuntien maailmanlaajuinen tekninen sääntö (GTR) nro 22.
(47) Sähköajoneuvojen sisäisen akun kestävyyttä koskeva Yhdistyneiden kansakuntien maailmanlaajuinen tekninen sääntö (GTR) nro 22.
(55) Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2014/47/EU, annettu 3 päivänä huhtikuuta 2014, unionissa liikennöivien hyötyajoneuvojen liikennekelpoisuutta koskevista teknisistä tienvarsitarkastuksista ja direktiivin 2000/30/EY kumoamisesta (EUVL L 127, 29.4.2014, s. 134).
(55) Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2014/47/EU, annettu 3 päivänä huhtikuuta 2014, unionissa liikennöivien hyötyajoneuvojen liikennekelpoisuutta koskevista teknisistä tienvarsitarkastuksista ja direktiivin 2000/30/EY kumoamisesta (EUVL L 127, 29.4.2014, s. 134).
(56) Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2014/45/EU, annettu 3 päivänä huhtikuuta 2014, moottoriajoneuvojen ja niiden perävaunujen määräaikaiskatsastuksista sekä direktiivin 2009/40/EY kumoamisesta (EUVL L 127, 29.4.2014, s. 129).
(56) Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2014/45/EU, annettu 3 päivänä huhtikuuta 2014, moottoriajoneuvojen ja niiden perävaunujen määräaikaiskatsastuksista sekä direktiivin 2009/40/EY kumoamisesta (EUVL L 127, 29.4.2014, s. 129).
(2) Mitattu E-säännön nro 85 kohdan 5.3.2 mukaisesti, kun kyseessä ovat täyspolttomoottori- ja täyssähköajoneuvot, ja kaikissa muissa tapauksissa jollakin maailmanlaajuisen teknisen säännön (GTR) nro 21 kohdassa 6 vahvistetuista testausmenettelyistä.
(3) Kylmäpäästöt ilmaistaan ajoneuvojen tapauksessa liikkuvien määritysjaksojen 100. persentiilinä yhdessä WHTC-syklissä, moottorien tapauksessa WHTCcold-syklissä.
(4) Kuumapäästöt ilmaistaan ajoneuvojen tapauksessa liikkuvien määritysjaksojen 90. persentiilinä yhdessä WHTC-syklissä, moottorien tapauksessa WHTChot-syklissä.
(5) Sovelletaan vain, jos käytössä ei ole järjestelmää, joka sammuttaa moottorin automaattisesti 300 sekunnin jatkuvan joutokäynnin jälkeen (kun ajoneuvo on pysähtyneenä ja jarrut ovat käytössä).
(*1) Yhdistyneet kansakunnat (YK) laajentaa tulevaisuudessa asianmukaisen testausmenetelmän ja raja-arvojen kehittämistä C2- ja C3-rengasluokkien kulumisominaisuuksien arvioimista varten.
(*2) Samaa päästöstrategiaa on käytettävä ajettaessa ajoneuvoa näiden olosuhteiden ulkopuolella, paitsi jos siihen on tyyppihyväksyntäviranomaisen hyväksymä tekninen syy.
(6) Ainoastaan lämpötilaa ja korkeutta koskevan kahden laajemman olosuhteen yhdistelmä sallitaan.
(7) Tavanomaisella käytöllä tarkoitetaan E-säännön nro 168 liitteessä 9 vahvistettuja ajomatkan dynaamisia olosuhteita.
(8) Muutossarja 07 (EUVL L 14, 16.1.2023, s. 1).
(9) Muutossarja 07 (EUVL L 14, 16.1.2023, s. 1).
(*3) Tueksi on toimitettava kaikkien moottoritehojen testauksesta saadut tiedot.
(*4) Jos ajoneuvossa on päästöjen osalta hyväksytty moottorijärjestelmä, moottorin valmistaja vastaa tämän testin suorittamisesta.
(**) Jos ajoneuvossa on päästöjen osalta hyväksytty moottorijärjestelmä, moottorin valmistaja vastaa tämän testin suorittamisesta.
(*5) Tyyppihyväksyntäviranomainen voi pyytää testin suorittamista ensimmäisen tyyppihyväksynnän aikana.
(*6) Tueksi on toimitettava kaikkien moottoritehojen testauksesta saadut tiedot.
(**) Tueksi on toimitettava kaikkien moottoritehojen testauksesta saadut tiedot.
ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/2856/oj
ISSN 1977-1053 (electronic edition)