|
Euroopa Liidu |
ET C-seeria |
|
C/2024/2856 |
8.5.2024 |
P9_TA(2023)0394
Mootorsõidukite ja mootorite tüübikinnitus seoses nende heite ja akude tööajaga (Euro 7)
Euroopa Parlamendi 9. novembril 2023. aastal vastu võetud muudatusettepanekud ettepanekule võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, mis käsitleb mootorsõidukite ja mootorite ning selliste sõidukite jaoks ette nähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnitust seoses nende heite ja akude tööajaga (Euro 7) ning millega tunnistatakse kehtetuks määrused (EÜ) nr 715/2007 ja (EÜ) nr 595/2009 (COM(2022)0586 – C9-0375/2022 – 2022/0365(COD)) (1)
(Seadusandlik tavamenetlus: esimene lugemine)
(C/2024/2856)
Muudatusettepanek 1
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus -1 (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
||
|
|
Muudatusettepanek 2
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus -1 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
||
|
|
Muudatusettepanek 3
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 1
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
||||
Muudatusettepanek 4
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 2 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 5
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 2 b (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 6
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 2 c (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 7
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 4
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
||||
Muudatusettepanek 8
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 5
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 9
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 7
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 10
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 8
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 11
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 10
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
||||
|
|
Muudatusettepanek 12
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 10 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 13
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 11
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 14
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 11 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 15
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 12
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 16
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 14
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
||||
Muudatusettepanek 17
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 14 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 18
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 15
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 19
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 15 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 20
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 16
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 21
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 17
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 22
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 18
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
välja jäetud |
Muudatusettepanek 23
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 19
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 24
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 20 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 25
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 21
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 26
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 22
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 27
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 22 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 28
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 25
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 29
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 26
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 30
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 1 – lõige 2
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
2. Käesoleva määrusega kehtestatakse eeskirjad, mis käsitlevad algset heitealast tüübikinnitust, toodangu vastavust, kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavust, turujärelevalvet, saastekontrollisüsteemide ja veoakude vastupidavust, pardaseiresüsteeme, turvasätteid omavolilise muutmise piiramiseks ja küberturvalisuse meetmeteid ning CO2 heite, elektrisõiduki sõiduulatuse, kütuse- ja energiatarbimise ning energiatõhususe täpset kindlaksmääramist. |
2. Käesoleva määrusega kehtestatakse lisaks eeskirjad, mis käsitlevad algset heitealast tüübikinnitust, toodangu vastavust, kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavust, turujärelevalvet, saastekontrollisüsteemide ja veoakude vastupidavust, pardaseiresüsteeme, turvasätteid omavolilise muutmise piiramiseks ja küberturvalisuse meetmeteid ning CO2 ja saasteainete heite, elektrisõiduki sõiduulatuse, kütuse- ja energiatarbimise ning energiatõhususe täpset kindlaksmääramist. |
Muudatusettepanek 31
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 1 – lõige 2 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
|
2a. Käesoleva määrusega kehtestatakse ka ühised tehnilised nõuded ja haldusnormid uute rehvide kulumist tuleneva heite alase tüübikinnituse ja turujärelevalve kohta. Neid tuleb käsitada täiendavatena määruse (EL) 2019/2144 tehnilistele nõuetele ja haldusnormidele rehvide kohta. |
Muudatusettepanek 32
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 2 – lõik 1
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
Käesolevat määrust kohaldatakse M1-, M2-, M3-, N1-, N2- ja N3-kategooria mootorsõidukite ning O3- ja O4-kategooria haagiste suhtes, nagu on sätestatud määruse (EL) 2018/858 artiklis 4, sealhulgas ühes või mitmes etapis konstrueeritud ja ehitatud sõidukite suhtes, ning nimetatud sõidukite jaoks mõeldud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike suhtes. |
Käesolevat määrust kohaldatakse M1-, M2-, M3-, N1-, N2- ja N3-kategooria mootorsõidukite ning O3- ja O4-kategooria haagiste suhtes, nagu on sätestatud määruse (EL) 2018/858 artiklis 4, sealhulgas ühes või mitmes etapis konstrueeritud ja ehitatud sõidukite suhtes, ning nimetatud sõidukite jaoks mõeldud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike suhtes , samuti C1-, C2- ja C3-kategooria rehvide suhtes, nagu on ette nähtud ÜRO eeskirjas nr 117, kuid mitte jääoludes haardevõimele vastavate talverehvide suhtes . |
Muudatusettepanek 33
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 2
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 34
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 4
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 35
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 5
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 36
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 9
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 37
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 10
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 38
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 10 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 39
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 18
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 40
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 24
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 41
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 24 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 42
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 29
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 43
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 34
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 44
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 36
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
välja jäetud |
Muudatusettepanek 45
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 38
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 46
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 39
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 47
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 44
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 48
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 47 – sissejuhatav osa
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 49
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 63
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 50
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 65
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 51
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 65 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 52
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 67
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 53
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 71
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 54
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 72
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 55
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 77
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
välja jäetud |
Muudatusettepanek 56
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 78
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
välja jäetud |
Muudatusettepanek 57
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõik 2 – punkt 78 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 58
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 1
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
1. Tootjad tagavad, et nende toodetavad uued sõidukid, mida liidus müüakse, registreeritakse või kasutusele võetakse, saavad tüübikinnituse vastavalt käesolevale määrusele. Tootjad tagavad, et nende toodetavad tüübikinnitust vajavad uued osad või eraldi seadmestikud, sealhulgas mootorid, veoakud, pidurisüsteemid ja varu-saastekontrollisüsteemid, mida liidus müüakse või kasutusele võetakse, saavad tüübikinnituse kooskõlas käesoleva määrusega. |
1. Tootjad tagavad, et nende toodetavad uued sõidukid, mida liidus müüakse, registreeritakse või kasutusele võetakse, saavad tüübikinnituse vastavalt käesolevale määrusele. Alates käesolevas määruses kirjeldatud kindlatest kohaldamiskuupäevadest tagavad tootjad , et nende toodetavad tüübikinnitust vajavad uued osad või eraldi seadmestikud, sealhulgas mootorid, veoakud, pidurisüsteemid , rehvid ja varu-saastekontrollisüsteemid, mida liidus müüakse või kasutusele võetakse, saavad tüübikinnituse kooskõlas käesoleva määrusega. |
Muudatusettepanek 59
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 3 – lõik 1
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
Heite piirnormidele vastavuse kontrollimisel, kui katse tehakse laiendatud sõidutingimustes , jagatakse heitkogused III lisas sätestatud laiendatud sõidujagajaga. |
Heite piirnormidele vastavuse kontrollimisel, kui katse tehakse ühes laiendatud sõidutingimuses korraga , jagatakse heitkogused III lisas sätestatud laiendatud sõidujagajaga. |
Muudatusettepanek 60
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 3 – lõik 2
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
Saastekontrollisüsteemide taastamise ajal tekkivaid heitkoguseid arvestatakse kaalutud keskmisena, mis põhineb regeneratsioonisündmuste sagedusel ja kestusel. |
(Ei puuduta eestikeelset versiooni.) |
Muudatusettepanek 61
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 4
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
4. Tootjad projekteerivad ja ehitavad osi või eraldi seadmestikke, sealhulgas mootoreid, veoakusid, pidurisüsteeme ja varu-saastekontrollisüsteeme nii, et need vastaksid käesoleva määruse nõuetele, sealhulgas I lisas sätestatud heite piirnormidele. |
4. Tootjad projekteerivad ja ehitavad osi või eraldi seadmestikke, sealhulgas mootoreid, veoakusid, pidurisüsteeme ja varu-saastekontrollisüsteeme nii, et need vastaksid käesoleva määruse nõuetele, sealhulgas I lisas sätestatud heite piirnormidele III lisas sätestatud katsetingimustes . |
Muudatusettepanek 62
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 6 – punkt a
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 63
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 6 – punkt b
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 64
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 6 – punkt d
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 65
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 6 – punkt e
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 66
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 6 – punkt g
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 67
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 7 – punkt d
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 68
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 7 – punkt e a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 69
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 7 – punkt e b (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 70
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 8
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
8. Tootja peab hoidma ära võimaluse lõikes 7 nimetatud nõrkusi ära kasutada . Kui selline nõrkus leitakse, kõrvaldab tootja nõrkuse tarkvarauuenduse või muude asjakohaste vahendite abil. |
8. Tootja hoiab võimalikult suures ulatuses ära lõikes 7 nimetatud nõrkuste ärakasutamist, tuginedes tüübikinnituse andmise ajal kättesaadavatele parimatele teadmistele . Kui selline nõrkus leitakse, võtab tootja tehnoloogia taset arvesse võttes kõik võimalikud meetmeid, et kõrvaldada nõrkus tarkvarauuenduse või muude asjakohaste vahendite abil. |
Muudatusettepanek 71
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 8 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
|
8a. Tootjad tagavad kooskõlas tootja rakendatud omavolilise muutmise vastaste meetmetega sõltumatutele ettevõtjatele juurdepääsu teabele, vahenditele ja protsessidele, mis on vajalikud tootja tehnilistele nõuetele vastavate ühilduvate järelturu varuosade väljatöötamiseks, ning suutlikkuse paigaldada need osad, sealhulgas OBM-iga seotud osad, sõidukile ja need aktiveerida. |
|
|
Kui sõidukitootjad kaaluvad omavolilise muutmise vastastel põhjustel selliste sõltumatutele ettevõtjatele oluliste andmete, vahendite ja protsesside mitte avaldamist, tõendavad nad, kas kõnealuste andmete, vahendite ja protsesside mitte avaldamine oleks proportsionaalne vahend kõnealuste omavolilist muutmist käsitlevate probleemide lahendamiseks. Seetõttu uurivad nad eelkõige, kas piisab vähem piiravatest meetmetest. |
Muudatusettepanek 72
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 10
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
10. Komisjon võtab rakendusaktidega vastu üksikasjalikud eeskirjad menetluste, katsete ja meetodite kohta, et kontrollida vastavust lõigetes 1–9 sätestatud nõuetele. Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 17 lõikes 2 nimetatud kontrollimenetlusega. |
välja jäetud |
Muudatusettepanek 73
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 5 – lõige 1
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
1. Tootjad võivad nimetada oma toodetavaid sõidukeid Euro 7+ sõidukiteks, kui need sõidukid vastavad järgmistele nõuetele: |
välja jäetud |
||
|
|
||
|
|
||
|
|
Muudatusettepanek 74
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 5 – lõige 2
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
2. Nende sõidukite vastavust lõike 1 nõuetele kontrollitakse deklareeritud väärtuste alusel. |
välja jäetud |
Muudatusettepanek 75
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 5 – lõige 3
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
3. Tootjad võivad nimetada sõidukeid Euro 7A sõidukiteks, kui need sõidukid on varustatud kohanduvate kontrollifunktsioonidega. Kohanduvate kontrollifunktsioonide kasutamist tõendatakse tüübikinnitusasutustele tüübikinnituse ajal ja kontrollitakse sõiduki kasutusea jooksul vastavalt IV lisa tabelile 1. |
välja jäetud |
Muudatusettepanek 76
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 5 – lõige 4
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
4. Tootjad võivad nimetada sõidukeid Euro 7G sõidukiteks, kui need sõidukid on varustatud geotarastustehnoloogiatega sisepõlemismootoritega. Tootja paigaldab nendele sõidukitele juhi hoiatamise süsteemi, et teavitada kasutajat sellest, kui veoakud on peaaegu tühjad, ja peatada sõiduk, kui sõidukit ei laeta 5 km jooksul alates esimesest hoiatusest, kui sõiduk on heitevabal režiimil. Selliste geotarastustehnoloogiate rakendamist võib kontrollida sõiduki kasutusea jooksul. |
välja jäetud |
Muudatusettepanek 77
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 5 – lõige 5
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
5. Tootjad võivad ehitada sõidukeid, milles on ühendatud kaks või enam lõigetes 1, 2 või 3 nimetatud omadust, ning nimetada neid sümbolite ja tähtede kombinatsiooniga, nagu Euro 7+A, Euro 7+G, Euro 7+AG või Euro 7AG sõidukid. |
välja jäetud |
Muudatusettepanek 78
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 5 – lõige 6
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
6. Tootja taotlusel võib tüübikinnitusasutus anda N2-kategooria sõidukitele, mille täismass on 3,5–4,0 tonni ja mis pärinevad N1 sõidukitüübist, N1 sõidukitüübi heitealase tüübikinnituse. Selliseid sõidukeid nimetatakse Euro 7ext sõidukiteks. |
välja jäetud |
Muudatusettepanek 79
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 5 – lõige 7
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
7. Komisjon võtab rakendusaktidega vastu üksikasjalikud eeskirjad menetluste, katsete ja meetodite kohta, mille kohaselt kontrollitakse vastavust lõigetes 1–6 sätestatud nõuetele. Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 17 lõikes 2 nimetatud kontrollimenetlusega. |
välja jäetud |
Muudatusettepanek 80
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 6 – lõige 3
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
3. Tootjad tagavad, et nendele sõidukitele paigaldatud OBFCM-, OBD- ja OBM-seadmed ning rikkumisvastased meetmed vastavad käesoleva määruse sätetele nii kaua, kui sõiduk on kasutusel. |
3. Tootjad tagavad, et nendele sõidukitele paigaldatud OBFCM-, OBD- ja OBM-seadmete projekteerimine ja funktsionaalsus ning rikkumisvastased meetmed vastavad käesoleva määruse sätetele ja neid ei deaktiveerita nii kaua, kui sõiduk on kasutusel. |
Muudatusettepanek 81
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 6 – lõige 4
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
4. Punktides 1–3 nimetatud nõudeid kohaldatakse sõidukite suhtes kõikide kütuseliikide või energiaallikate puhul, millega need töötavad. Samu nõudeid kohaldatakse ka kõigi selliste sõidukite jaoks ette nähtud eraldi seadmestike ja osade suhtes. |
4. Lõigetes 1–3 nimetatud nõudeid kohaldatakse sõidukite suhtes kõikide kütuseliikide või energiaallikate puhul, millega need töötavad. Samu nõudeid kohaldatakse ka kõigi selliste sõidukite jaoks ette nähtud eraldi seadmestike ja osade suhtes. |
Muudatusettepanek 82
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 6 – lõige 6 – sissejuhatav osa
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
6. OBM-süsteemid, mille tootja on nendele sõidukitele paigaldanud, peavad võimaldama kõike järgmist: |
6. OBM-süsteemid, mille tootja on nendele sõidukitele paigaldanud, peavad võimaldama järgmist: |
Muudatusettepanek 83
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 6 – lõige 6 – punkt b
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
||||
Muudatusettepanek 84
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 6 – lõige 6 – punkt c
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 85
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 6 – lõige 7
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
7. OBFCM-seadmed, mille tootja on nendele sõidukitele paigaldanud, peavad suutma edastada salvestatud sõidukiandmeid pardadiagnostikaseadme pordi kaudu ja õhu teel. |
7. OBFCM-seadmed, mille tootja on nendele sõidukitele paigaldanud, peavad suutma edastada kõiki õiguslikult nõutavaid salvestatud olulisi sõidukiandmeid pardadiagnostikaseadme pordi kaudu ja õhu teel , järgides määruse (EL) 2016/679 sätteid . |
Muudatusettepanek 86
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 6 – lõige 8
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
8. Sõidukite, süsteemide, osade ja eraldi seadmestike puhul, mis kujutavad endast tõsist ohtu või ei vasta käesolevas määruses sätestatud nõuetele, võtavad tootjad viivitamata vajalikud parandusmeetmed, sealhulgas vajaduse korral nende sõidukite, süsteemide, osade ja eraldi seadmestike remont või muutmine, et tagada vastavus käesolevale määrusele. Tootjad või muud ettevõtjad kõrvaldavad toote turult või kutsuvad selle vajaduse korral tagasi. Tootja teavitab viivitamata tüübikinnituse andnud tüübikinnitusasutust, esitades asjakohased üksikasjad nõuetele mittevastavuse kohta. |
8. Sõidukite, süsteemide, osade ja eraldi seadmestike puhul, mis kujutavad endast tõsist ohtu või ei vasta käesolevas määruses sätestatud nõuetele, võtavad tootjad vajalikud parandusmeetmed, sealhulgas vajaduse korral nende sõidukite, süsteemide, osade ja eraldi seadmestike remont või muutmine, et tagada vastavus käesolevale määrusele. Tootjad või muud ettevõtjad kõrvaldavad toote turult või kutsuvad selle vajaduse korral tagasi. Tootja teavitab viivitamata tüübikinnituse andnud tüübikinnitusasutust ja komisjoni , esitades asjakohased üksikasjad nõuetele mittevastavuse kohta. |
Muudatusettepanek 87
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 6 – lõige 9
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
9. Komisjon võtab rakendusaktidega vastu üksikasjalikud eeskirjad lõigetes 1–8 osutatud kohustustega seotud nõuete, katsete, meetodite ja parandusmeetmete kohta. Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 17 lõikes 2 nimetatud kontrollimenetlusega. |
välja jäetud |
Muudatusettepanek 88
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 7 – lõige 2
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
2. Tootja esitab tüübikinnitusasutusele allkirjastatud vastavustunnistuse tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste, CO2 ümbritseva õhu temperatuuri korrektsiooni, pardadiagnostikaseadme, OBMi, heite ja aku tööaja, pideva või perioodilise regenereerimise, rikkumisvastaste ja karterinõuete kohta, nagu on sätestatud V lisas. Tootja esitab tüübikinnitusasutusele allkirjastatud vastavustunnistuse kohanduvate juhtimisseadmete ja geotarastusvõimaluste kasutamise kohta, kui tootja valib need võimalused. |
2. Tootja esitab tüübikinnitusasutusele allkirjastatud vastavustunnistuse tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste, CO2 ümbritseva õhu temperatuuri korrektsiooni, pardadiagnostikaseadme, OBMi, heite ja aku tööaja, pideva või perioodilise regenereerimise, rikkumisvastaste ja karterinõuete kohta, nagu on sätestatud V lisas. |
Muudatusettepanek 89
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 7 – lõige 4
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
4. Tootjad annavad igale sõidukile välja keskkonnapassi ning esitavad selle koos sõidukiga sõiduki ostjale, võttes asjakohased andmed sellistest allikatest nagu vastavustunnistus ja tüübikinnitusdokumendid. Tootja tagab, et keskkonnapassi andmed on sõiduki elektroonilistes süsteemides kuvamiseks kättesaadavad ja neid saab edastada pardaarvutilt välisarvutile. |
4. Tootjad annavad igale sõidukile välja keskkonnapassi ning esitavad selle sõidukile müügikohas kaasa lisatuna sõiduki ostjale, võttes asjakohased andmed sellistest allikatest nagu vastavustunnistus ja tüübikinnitusdokumendid. Tootja tagab, et keskkonnapassi andmed on sõiduki elektroonilistes süsteemides kuvamiseks kättesaadavad ja neid saab edastada pardaarvutilt välisarvutile. |
Muudatusettepanek 90
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 7 – lõige 5
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
5. Komisjon võtab vastu rakendusaktid , millega kehtestatakse lõigete 1–4 kohased katsed ja vastavuskontrollid ning heitealase tüübikinnituse, toodangu vastavuse, kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse, vastavustunnistuse ja keskkonnapassiga seotud menetlused. Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 17 lõikes 2 nimetatud kontrollimenetlusega . |
5. Tootjad väljastavad sõiduki ajakohastatud keskkonnapassi pärast kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse kontrolle , esitades käesoleva määruse artikli 3 punktis 71 nimetatud teabe ajakohastatud väärtused. Määruse (EL) 2018/858 ja direktiivi 2014/45/EL kohaselt lubavad tootjad pädevatel asutustel ja ülevaatuspunktidel sõiduki keskkonnapassi ajakohastada sõiduki OBD-pordist ja OBFCM-seadmest pärit täpsete andmetega . |
Muudatusettepanek 91
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 7 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
|
Artikkel 7a |
|
|
Sõiduki rehvi kulumi suhtes kohaldatavad erisätted |
|
|
Pärast asjakohaste ühtsete sätete avaldamist ÜRO WP.29-s võtab komisjon kooskõlas artikliga 16 vastu delegeeritud õigusaktid, millega täiendatakse käesolevat määrust, sätestades tüübikinnituse jaoks kulumist tuleneva heite mõõtmise meetodid ja piirnormid rehvikategooriate kaupa, ning milles viidatakse ühtsetele sätetele ja eranditele, mis kehtestatakse ÜRO WP.29-s seoses rehvide kulumist tuleneva heite alase tüübikinnitusega. |
|
|
Juhul kui ÜRO WP.29 ei ole kehtestatud ühtseid sätteid C1-klassi rehvide puhul 30. juuniks 2026 ning C2- ja C3-klassi rehvide puhul 31. detsembriks 2035, vaatab komisjon läbi rehvide kulumi mõõtmise meetodi ja töötab vajaduse korral välja rehvide kulumist tuleneva heite mõõtmise meetodi ja määrab kindlaks rehvide kulumi piirnormid, mis põhinevad muudel olemasolevatel uusimatel meetoditel. Pärast seda läbivaatamist ja asjakohasel juhul võtab komisjon 30. oktoobriks 2026 kooskõlas artikliga 16 vastu delegeeritud õigusaktid, milles täpsustatakse selliseid meetodeid ja kehtestatakse kulumist tulenevate heite piirnormid rehvikategooriate kaupa. |
Muudatusettepanek 92
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 8 – pealkiri
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
Erieeskirjad väiketootjatele |
Erieeskirjad väiketootjatele ja eriti väikestele tootjatele |
Muudatusettepanek 93
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 8 – lõige 1
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
1. Mis puudutab saasteainete heidet, siis võivad väiketootjad asendada V lisa tabelites 1, 3, 5, 7 ja 9 sätestatud katsed vastavustunnistustega. Väiketootjate ehitatud ja turule lastud sõidukite nõuetele vastavust võib katsetada kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse ja turujärelevalve raames vastavalt V lisa tabelitele 2, 4, 6, 8 ja 10. V lisas sätestatud toodangu vastavuse katsed ei ole nõutavad. Artikli 4 lõike 4 punkti b väiketootjate suhtes ei kohaldata. |
1. Mis puudutab saasteainete heidet, siis võivad väiketootjad ja eriti väikesed tootjad asendada V lisa tabelites 1, 3, 5, 7 ja 9 sätestatud katsed vastavustunnistustega. Väiketootjate ehitatud ja turule lastud sõidukite nõuetele vastavust võib katsetada kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse ja turujärelevalve raames vastavalt V lisa tabelitele 2, 4, 6, 8 ja 10. V lisas sätestatud toodangu vastavuse katsed ei ole nõutavad. Artikli 4 lõike 6 punkti b väiketootjate ja eriti väikeste tootjate suhtes ei kohaldata. |
Muudatusettepanek 94
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 8 – lõige 2
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
2. Eriti väikesed tootjad peavad järgima kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse ja turujärelevalve eesmärgil juhuslikel tegelikel sõidutsüklitel põhinevate laborikatsete puhul I lisas sätestatud heite piirnorme. |
2. Eriti väikesed tootjad peavad järgima kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse ja turujärelevalve eesmärgil statistiliselt olulistel tegelikel sõidutsüklitel põhinevate laborikatsete puhul I lisas sätestatud heite piirnorme. |
Muudatusettepanek 95
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 9 – pealkiri
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
Erieeskirjad mitmeastmelistele sõidukitele |
Erieeskirjad mitmeastmeliste sõidukite tüübikinnituse kohta |
Muudatusettepanek 96
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 9 – lõige 1
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
1. Mitmeastmelise tüübikinnituse korral vastutavad heitealase tüübikinnituse eest teise või järgnevate astmete tootjad, kui nad muudavad sõiduki mis tahes osa, mis eelmise etapi tootjate esitatud andmete kohaselt võib mõjutada heidet või aku tööaega . |
1. Mitmeastmeliste sõidukite suhtes kohaldatakse V lisa tabelite 3, 4 ja 5 erisätteid . |
Muudatusettepanek 97
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 9 – lõige 2
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
2. Komisjon võtab vastu rakendusaktid, milles sätestatakse haldusnõuded ja andmed, mida eelmise etapi tootjad peavad esitama vastavalt lõikele 1, ja menetlused selliste sõidukite CO2 heite määramiseks. Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 17 lõikes 2 nimetatud kontrollimenetlusega. |
välja jäetud |
Muudatusettepanek 98
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 10 – lõige 1
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
1. Riiklikud tüübikinnitusasutused kehtestavad meetmed sõidukitüüpidele, osadele ja eraldi seadmestikele heitealaste tüübikinnituste andmiseks ning katsete, kontrollide ja ülevaatuste tegemiseks, et teha kindlaks, kas tootjad täidavad toodangu vastavuse ja kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse nõudeid V lisa kohaselt. |
1. Riiklikud tüübikinnitusasutused kehtestavad meetmed sõidukitüüpidele, süsteemidele, osadele ja eraldi seadmestikele heitealaste tüübikinnituste andmiseks ning katsete, kontrollide ja ülevaatuste tegemiseks, et teha kindlaks, kas tootjad täidavad toodangu vastavuse ja kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse nõudeid V lisa kohaselt. |
Muudatusettepanek 99
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 10 – lõige 2 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
|
2a. Katsete, kontrollide ja ülevaatuste tegemisel ajakohastavad riigi ametiasutused ja katsekeskused sõiduki keskkonnapassi vastavalt artikli 3 punktis 71 osutatud teabe ajakohastatud väärtustele. |
Muudatusettepanek 100
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 10 – lõige 3 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
|
3a. Pärast 24 kuu möödumist kõigi asjakohaste teiseste õigusaktide jõustumisest ning vastavalt süsteeme, osi ja eraldi seadmestikke käsitlevatele erinormidele keelduvad riiklikud tüübikinnitusasutused CO2 ja saasteainete heite, kütusekulu ja energiatarbimise või aku tööajaga seotud põhjustel ELi või riikliku heitealase tüübikinnituse andmisest uut tüüpi M1- ja N1-kategooria sõidukitele, mis ei vasta käesolevale määrusele. |
Muudatusettepanek 101
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 10 – lõige 4
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
4. Alates 1. juulist 2025 käsitavad riigi ametiasutused selliste uute M1-, N1-kategooria sõidukite vastavustunnistusi, mis ei vasta käesolevale määrusele, registreerimise otstarbel kehtetuna ning keelavad CO2 ja saasteainete heite, kütusekulu ja energiatarbimise või aku tööajaga seotud põhjustele tuginedes selliste sõidukite registreerimise, müügi ja kasutuselevõtmise. |
4. Pärast 36 kuu möödumist kõigi asjakohaste teiseste õigusaktide jõustumisest ning vastavalt süsteeme, osi ja eraldi seadmestikke käsitlevatele erinormidele käsitavad riigi ametiasutused selliste uute M1-, N1-kategooria sõidukite vastavustunnistusi, mis ei vasta käesolevale määrusele, registreerimise otstarbel kehtetuna ning keelavad CO2 ja saasteainete heite, kütusekulu ja energiatarbimise või aku tööajaga seotud põhjustele tuginedes selliste sõidukite registreerimise, müügi ja kasutuselevõtmise. |
Muudatusettepanek 102
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 10 – lõige 4 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
|
4a. Pärast 48 kuu möödumist kõigi asjakohaste teiseste õigusaktide jõustumisest ning vastavalt süsteeme, osi ja eraldi seadmestikke käsitlevatele erinormidele keelduvad riiklikud tüübikinnitusasutused CO2 ja saasteainete heite, kütusekulu ja energiatarbimise või aku tööajaga seotud põhjustel ELi või riikliku heitealase tüübikinnituse andmisest uut tüüpi M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukitele ning uutele O3- ja O4-kategooria haagistele, mis ei vasta käesolevale määrusele. |
Muudatusettepanek 103
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 10 – lõige 5
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
5. Alates 1. juulist 2027 käsitavad riigi ametiasutused selliste uute M2-, M3-, N2-, N3-kategooria sõidukite ning selliste uute O3- ja O4-kategooria haagiste vastavustunnistusi, mis ei vasta käesolevale määrusele, registreerimise otstarbel kehtetuna ning keelavad CO2 ja saasteainete heite, kütusekulu ja energiatarbimise, energiatõhususe või aku tööajaga seotud põhjustele tuginedes selliste sõidukite registreerimise, müügi ja kasutuselevõtmise. |
5. Pärast 60 kuu möödumist kõigi asjakohaste teiseste õigusaktide jõustumisest ning vastavalt süsteeme, osi ja eraldi seadmestikke käsitlevatele erinormidele käsitavad riigi ametiasutused selliste uute M2-, M3-, N2-, N3-kategooria sõidukite ning selliste uute O3- ja O4-kategooria haagiste vastavustunnistusi, mis ei vasta käesolevale määrusele, registreerimise otstarbel kehtetuna ning keelavad CO2 ja saasteainete heite, kütusekulu ja energiatarbimise, energiatõhususe või aku tööajaga seotud põhjustele tuginedes selliste sõidukite registreerimise, müügi ja kasutuselevõtmise. |
Muudatusettepanek 104
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 10 – lõige 8
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
8. Komisjon võtab vastu rakendusaktid, milles sätestatakse haldus- ja tehnilised elemendid, mis on vajalikud lõike 1 nõuete täitmise kontrollimiseks tehtavate katsete, kontrollide ja inspektsioonide jaoks, ning tehnilised elemendid, mis on vajalikud lõike 2 kohasteks turujärelevalvekontrollideks. Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 17 lõikes 2 nimetatud kontrollimenetlusega. |
välja jäetud |
Muudatusettepanek 105
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 11 – lõige 1
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
1. Alates 1. juulist 2025 on käesoleva eeskirja alusel tüübikinnituse saanud M1- ja N1-kategooria sõidukile paigaldamiseks ettenähtud süsteemi, osa või eraldi seadmestiku müük või paigaldamine keelatud, kui süsteem, osa või eraldi seadmestik ei ole saanud käesoleva määruse kohast tüübikinnitust. |
1. Pärast 24 kuu möödumist kõigi asjakohaste teiseste õigusaktide jõustumisest on käesoleva määruse alusel tüübikinnituse saanud M1- ja N1-kategooria sõidukile paigaldamiseks ettenähtud süsteemi, osa või eraldi seadmestiku müük või paigaldamine keelatud, kui süsteem, osa või eraldi seadmestik ei ole saanud käesoleva määruse kohast tüübikinnitust. |
Muudatusettepanek 106
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 11 – lõige 2
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
2. Alates 1. juulist 2027 on käesoleva eeskirja alusel tüübikinnituse saanud M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukile paigaldamiseks ettenähtud süsteemi, osa või eraldi seadmestiku müük või paigaldamine keelatud, kui süsteem, osa või eraldi seadmestik ei ole saanud käesoleva määruse kohast tüübikinnitust. |
2. Pärast 48 kuu möödumist kõigi asjakohaste teiseste õigusaktide jõustumisest on käesoleva määruse alusel tüübikinnituse saanud M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukile ning O3- ja O4-kategooria haagisele paigaldamiseks ettenähtud süsteemi, osa või eraldi seadmestiku müük või paigaldamine keelatud, kui süsteem, osa või eraldi seadmestik ei ole saanud käesoleva määruse kohast tüübikinnitust. |
Muudatusettepanek 107
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 11 – lõige 3 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
|
3a. Pärast 12 kuu möödumist sellise delegeeritud õigusakti vastuvõtmisest, mis käsitleb C1-klassi rehvide tüübikinnitust seoses kulumi heite piirnormidega vastavalt artiklile 7a, annavad riigi ametiasutused osale või eraldi seadmestikule ELi tüübikinnituse seoses uut tüüpi rehvidega üksnes juhul, kui need on kooskõlas käesoleva määrusega, ning keelduvad andmast osale või eraldi seadmestikule ELi tüübikinnitust seoses uut tüüpi rehvidega, kui need ei vasta käesolevale määrusele. |
|
|
Pärast 36 kuu möödumist sellise delegeeritud õigusakti vastuvõtmisest, mis käsitleb C1-klassi rehvide tüübikinnitust seoses kulumi heite piirnormidega vastavalt artiklile 7a, keelduvad riigi ametiasutused andmast tüübikinnitust seoses uute C1-klassi rehvidega, mis ei vasta käesolevale määrusele. C1-klassi rehve, mis on toodetud enne käesolevas lõigus sätestatud jõustumistähtaega ja mis ei vasta käesoleva määruse ja selle rakendusmeetmete nõuetele, võib müüa kuni 30 kuu jooksul. |
Muudatusettepanek 108
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 12 – lõige 1 – lõik 1 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
|
Kui sõidukit muudetakse omavoliliselt ja selle tagajärjel on heide 1. lisas sätestatud piirnormidest suurem, ei vasta sõiduk enam käesoleva määruse nõuetele. |
Muudatusettepanek 109
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 12 – lõige 1 – lõik 1 b (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
|
Riigi pädevad asutused võtavad omavolilisest muutmisest tuleneva mittevastavuse korral asjakohaseid parandusmeetmeid, sealhulgas toote tagasinõudmine ning mõjusad, proportsionaalsed ja hoiatavad rahalised karistused. |
Muudatusettepanek 110
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 12 – lõige 2
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
2. Riigi ametiasutused kontrollivad kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse või turujärelevalve kontrollide käigus , kas sõidukitootjad on nõuetekohaselt paigaldanud süsteemid, mis hoiatavad juhti ülemäärase heite ja madala reagenditaseme korral, ja kas sõidukeid on võimalik omavoliliselt muuta. |
2. Riigi ametiasutused kontrollivad kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse või turujärelevalve kontrollide käigus kasutatud reagendi kvaliteeti ning kas sõidukitootjad on nõuetekohaselt paigaldanud süsteemid, mis hoiatavad juhti ülemäärase heite ja madala reagenditaseme korral, ja kas sõidukeid on võimalik omavoliliselt muuta. |
Muudatusettepanek 111
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 13 – lõige 1
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
1. Komisjon või kolmandad isikud võivad kooskõlas määruse (EL) 2018/858 artikliga 9 ja artikli 13 lõikega 10 teha kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse ja turujärelevalvekontrolle, mis on sätestatud V lisa tabelites 2, 4, 6, 8 ja 10, et kontrollida sõidukite, osade ja eraldi seadmestike vastavust käesolevale määrusele. |
1. Komisjon või kolmandad isikud teevad kooskõlas määruse (EL) 2018/858 artikliga 9 ja artikli 13 lõikega 10 kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse ja turujärelevalvekontrolle, mis on sätestatud V lisa tabelites 2, 4, 6, 8 ja 10, et kontrollida sõidukite, osade ja eraldi seadmestike vastavust käesolevale määrusele. |
Muudatusettepanek 112
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 13 – lõige 2 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
|
2a. Komisjon jälgib pidevalt olukorda liidu tasandil, et teha kindlaks kõrvalehoidmise tavad ja mittevastavus. Kui tuvastatakse mittevastavus, esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande ning asjakohasel juhul järelmeetmena seadusandliku ettepaneku kõnealuse mittevastavusega seotud riskidega tegelemiseks ja nende kõrvaldamiseks. |
Muudatusettepanek 113
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 2
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
2. Artikli 4 nõuetele vastavust tõendavaid katseid teevad tootjad ja riigi ametiasutused, nagu on sätestatud V lisas. Ka komisjon ja kolmandad isikud võivad artikli 4 nõuetele vastavuse tõendamiseks tehtavaid katseid teha V lisa kohaselt. |
2. Käesoleva määruse nõuetele vastavust tõendavaid katseid teevad tootjad ja riigi ametiasutused, nagu on sätestatud V lisas. Ka komisjon ja kolmandad isikud võivad käesoleva määruse nõuetele vastavuse tõendamiseks tehtavaid katseid teha V lisa kohaselt. |
Muudatusettepanek 114
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 3 – sissejuhatav osa
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
3. Heitealase tüübikinnituse kõigi etappide kohta, sealhulgas toodangu vastavus, kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavus ja turujärelevalve, võtab komisjon vastu rakendusaktid, milles käsitletakse heitealase tüübikinnituse menetlusi ja katseid, katsemeetodeid, haldussätteid, heitealaste tüübikinnituste muutmist ja laiendamist, juurdepääsu andmetele, dokumentatsiooninõudeid ja vorme kõigi järgmiste jaoks: |
3. Heitealase tüübikinnituse kõigi etappide kohta, sealhulgas toodangu vastavus, kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavus ja turujärelevalve, võtab komisjon vastu rakendusaktid, milles käsitletakse haldussätteid, heitealaste tüübikinnituste muutmist ja laiendamist, juurdepääsu andmetele, dokumentatsiooninõudeid ja vorme kõigi järgmiste jaoks: |
Muudatusettepanek 115
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 3 – punkt d a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 116
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 3 – punkt d b (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 117
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 3 – punkt e
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 118
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 3 – punkt g
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 119
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 3 – punkt g a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 120
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 3 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
3a. Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 16 vastu delegeeritud õigusakte, milles käsitletakse heitealase tüübikinnituse menetlusi ja katseid ning katsemeetodeid seoses heitealase tüübikinnituse kõigi etappidega, sealhulgas kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavus, toodangu vastavus ja turujärelevalve, kõigi järgmiste jaoks: |
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
Muudatusettepanek 121
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 1 – sissejuhatav osa
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
Komisjonile antakse volitused võtta vastu rakendusakte heitealase tüübikinnituse kõigi etappide kohta, sealhulgas kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavus, toodangu vastavus ja turujärelevalve, et sätestada järgmine: |
Komisjonile antakse volitused võtta vastu delegeeritud õigusakte heitealase tüübikinnituse kõigi etappide kohta, sealhulgas kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavus, toodangu vastavus ja turujärelevalve, et sätestada järgmine: |
Muudatusettepanek 122
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 1 – punkt b a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 123
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 1 – punkt g
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 124
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 1 – punkt j
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 125
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 1 – punkt l
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 126
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 1 – punkt o
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 127
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 1 – punkt p
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 128
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 1 – punkt s
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 129
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 1 – punkt t
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
välja jäetud |
Muudatusettepanek 130
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 1 – punkt v
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 131
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 1 – punkt w
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 132
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 2
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 17 lõikes 2 nimetatud kontrollimenetlusega. |
5. Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 17 lõikes 2 nimetatud kontrollimenetlusega. |
|
|
Lõike 3 punktides a–f ja i–k osutatud rakendusaktid ning lõike 3a punktides a–f ja i–k ning lõike 4 punktides a–f ja j–w osutatud delegeeritud õigusaktid võetakse vastu hiljemalt ... [12 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva]. |
|
|
Lõike 3 punktides g–h osutatud rakendusaktid ning lõike 3a punktides g–h ja lõike 4 punktides g–i osutatud delegeeritud õigusaktid võetakse vastu põhjendamatu viivituseta pärast ÜRO ülemaailmse sõidukieeskirjade ühtlustamise foorumi (WP29) asjakohaste ühtsete sätete avaldamist. |
Muudatusettepanek 133
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 15 – lõige 1 – sissejuhatav osa
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
1. Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 16 vastu delegeeritud õigusakte, võtmaks arvesse tehnika arengut, et muuta järgmist : |
1. Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 16 vastu delegeeritud õigusakte, võtmaks arvesse tehnika arengut, et muuta käesolevat määrust järgmiselt : |
Muudatusettepanek 134
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 15 – lõige 1 – punkt a
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 135
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 15 – lõige 1 – punkt b
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 136
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 15 – lõige 1 – punkt d
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
välja jäetud |
Muudatusettepanek 137
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 15 – lõige 2 – punkt c a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||
|
|
|
Muudatusettepanek 138
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 15 – lõige 2 – punkt d
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 139
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 15 – lõige 2 – punkt e
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
||||
|
|
Muudatusettepanek 140
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 15 – lõige 2 – lõik 1 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
|
Komisjon võtab punktides a–c osutatud delegeeritud õigusaktid vastu põhjendamatu viivituseta pärast ÜRO WP29 asjakohaste ühtsete sätete avaldamist. Kui ÜRO WP29-l ei ole kehtestatud ühtseid sätteid C1-klassi rehvidele 30. juuniks 2026 ning C2- ja C3-klassi rehvidele 31. detsembriks 2035, kohaldatakse käesoleva määruse artiklit 7a. |
Muudatusettepanek 141
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 16 – lõige 2
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
2. Artiklis 15 osutatud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte antakse komisjonile viieks aastaks alates … [väljaannete talitus palun sisestada kuupäev = käesoleva määruse jõustumise kuupäev] Komisjon esitab delegeeritud volituste kohta aruande hiljemalt üheksa kuud enne viieaastase tähtaja möödumist. Volituste delegeerimist uuendatakse automaatselt samaks ajavahemikuks, välja arvatud juhul, kui Euroopa Parlament või nõukogu esitab selle suhtes vastuväite hiljemalt kolm kuud enne iga ajavahemiku lõppemist. |
2. Artikli 14 lõigetes 3a ja 4 ning artiklis 15 osutatud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte antakse komisjonile viieks aastaks alates … [väljaannete talitus palun sisestada kuupäev = käesoleva määruse jõustumise kuupäev] Komisjon esitab delegeeritud volituste kohta aruande hiljemalt üheksa kuud enne viieaastase tähtaja möödumist. Volituste delegeerimist pikendatakse automaatselt samaks ajavahemikuks, välja arvatud juhul, kui Euroopa Parlament või nõukogu esitab selle suhtes vastuväite hiljemalt kolm kuud enne iga ajavahemiku lõppemist. |
Muudatusettepanek 142
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 16 – lõige 3
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
3. Euroopa Parlament ja nõukogu võivad artiklis 15 osutatud volituste delegeerimise igal ajal tagasi võtta. Tagasivõtmise otsusega lõpetatakse otsuses nimetatud volituste delegeerimine. Otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas või otsuses nimetatud hilisemal kuupäeval. See ei mõjuta juba jõustunud delegeeritud õigusaktide kehtivust. |
3. Euroopa Parlament ja nõukogu võivad artikli 14 lõigetes 3a ja 4 ning artiklis 15 osutatud volituste delegeerimise igal ajal tagasi võtta. Tagasivõtmise otsusega lõpetatakse otsuses nimetatud volituste delegeerimine. Otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas või otsuses nimetatud hilisemal kuupäeval. See ei mõjuta juba jõustunud delegeeritud õigusaktide kehtivust. |
Muudatusettepanek 143
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 16 – lõige 6
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
6. Artikli 15 alusel vastu võetud delegeeritud õigusakt jõustub üksnes juhul, kui Euroopa Parlament ega nõukogu ei ole kahe kuu jooksul pärast õigusakti Euroopa Parlamendile ja nõukogule teatavakstegemist esitanud selle suhtes vastuväidet või kui Euroopa Parlament ja nõukogu on enne selle tähtaja möödumist komisjonile teatanud, et nad ei esita vastuväidet. Euroopa Parlamendi või nõukogu algatusel pikendatakse seda tähtaega kahe kuu võrra. |
6. Artikli 14 lõigete 3a ja 4 ning artikli 15 alusel vastu võetud delegeeritud õigusakt jõustub üksnes juhul, kui Euroopa Parlament ega nõukogu ei ole kahe kuu jooksul pärast õigusakti teatavakstegemist Euroopa Parlamendile ja nõukogule esitanud selle suhtes vastuväidet või kui Euroopa Parlament ja nõukogu on enne selle tähtaja möödumist komisjonile teatanud, et nad ei esita vastuväidet. Euroopa Parlamendi või nõukogu algatusel pikendatakse seda tähtaega kahe kuu võrra. |
Muudatusettepanek 242
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 16 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
|
Artikkel 16a |
|
|
Füüsiliste või juriidiliste isikute põhjendatud kaebused |
|
|
1. Igal füüsilisel või juriidilisel isikul on kas üksi või koos õigus esitada riiklikele turujärelevalveasutustele põhjendatud kaebusi, kui neil on põhjust arvata, et üks või mitu tootjat, ettevõtjat või sõltumatut ettevõtjat ei täida käesolevat määrust. |
|
|
2. Kui põhjendatud kahtlusi esitavad isikud seda taotlevad, võtab järelevalveasutus vajalikke meetmeid kõnealuse isiku identiteedi ja tema selliste isikuandmete nõuetekohaseks kaitsmiseks, mis avalikustamise korral tekitaksid kõnealusele isikule kahju. |
|
|
3. Riiklikud turujärelevalveasutused hindavad põhjendamatu viivituseta hoolikalt ja erapooletult põhjendatud kaebusi, sealhulgas seda, kas väited on põhjendatud, ning võtavad vajalikke meetmeid, sealhulgas tehes määruse (EÜ) 2018/858 artiklite 8 ja 51 kohaseid kontrolle ja hindamisi, et avastada võimalik mittevastavus käesolevale määrusele ning nõuda vajaduse korral parandusmeetmete võtmist või asjakohaste piiravate meetmete võtmist määruse (EL) 2018/858 artikli 52 alusel. |
|
|
4. Riiklik turujärelevalveasutus teavitab kolme kuu jooksul lõikes 1 osutatud füüsilisi või juriidilisi isikuid oma otsusest meetmete võtmise taotlus rahuldada või tagasi lükata ning kõikidest meetmetest, mida ta kavatseb võtta põhjendatud kaebuses tõstatatud probleemide lahendamiseks, põhjendades nii tehtud otsust kui ka kavandatud meetmeid. |
Muudatusettepanek 144
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 18 – lõige 2
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
2. 1. septembriks 2031 esitab komisjon lõike 1 kohaselt esitatud teabe põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule hindamisaruande käesoleva määruse kohaldamise kohta. |
2. 1. septembriks 2031 esitab komisjon lõike 1 kohaselt esitatud teabe põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule hindamisaruande käesoleva määruse kohaldamise kohta , sealhulgas hinnangu summutitoru heitgaaside ja heitgaasidega mitteseotud heitmete saavutatud vähendamise kohta ning selle kohta, kuidas see aitab täita õhusaastenorme, mis on sätestatud [XXX ettepanek välisõhu kvaliteedi direktiivi uuesti sõnastamise kohta] . |
Muudatusettepanekud 181 ja 192
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 18 – lõige 2 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
|
2a. Komisjon esitab hiljemalt 31. detsembriks 2025. aastaks Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande, milles hinnatakse raskesõidukite vastupidavust seoses heitega. |
Muudatusettepanek 146
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 19 – lõik 1
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
Määrus (EÜ) nr 715/2007 tunnistatakse kehtetuks alates 1. juulist 2025 . |
Määrus (EÜ) nr 715/2007 tunnistatakse kehtetuks alates 1. juulist 2030 . |
Muudatusettepanek 147
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 19 – lõik 2
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
Määrus (EÜ) nr 595/2009 tunnistatakse kehtetuks alates 1. juulist 2027 . |
Määrus (EÜ) nr 595/2009 tunnistatakse kehtetuks alates 1. juulist 2031 . |
Muudatusettepanek 148
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 20 – lõik 2
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
Seda kohaldatakse M1- ja N1-kategooria sõidukite ja nende osade ja eraldi seadmestike suhtes alates 1. juulist 2025 ning M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukite ja nende osade ja eraldi seadmestike ning O3- ja O4-kategooria haagiste suhtes alates 1. juulist 2027 . |
Seda hakatakse kohaldama uut tüüpi M1- ja N1-kategooria sõidukite ja nende osade ja eraldi seadmestike suhtes 24 kuud pärast kõigi asjakohaste teiseste õigusaktide jõustumist ning uute M1- ja N1-kategooria sõidukite ja nende osade ja eraldi seadmestike suhtes 36 kuud pärast kõigi asjakohaste teiseste õigusaktide jõustumist . |
|
|
Seda hakatakse kohaldama uut tüüpi M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukite ja nende osade ja eraldi seadmestike ning O3- ja O4-kategooria haagiste suhtes 48 kuud pärast kõigi asjakohaste teiseste õigusaktide jõustumist ning uute M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukite ja nende osade ja eraldi seadmestike ning O3- ja O4-kategooria haagiste suhtes 60 kuud pärast kõigi asjakohaste teiseste õigusaktide jõustumist . |
Muudatusettepanek 149
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 20 – lõik 3
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
Väiketootjate ehitatud M1- ja N1-kategooria sõidukite suhtes kohaldatakse seda alates 1. juulist 2030. |
Seda kohaldatakse väiketootjate ehitatud M1- ja N1-kategooria sõidukite suhtes alates 1. juulist 2030 ning väiketootjate ehitatud M2-, M3-, N2- ja N3- kategooria sõidukite suhtes alates 1. juulist 2031 . |
Muudatusettepanek 150
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – tabel 1
|
Komisjoni ettepanek |
||||
|
Tabel 1. Euro 7 kohased heite piirnormid M1- ja N1-kategooria sisepõlemismootoriga sõidukite puhul |
||||
|
Saasteainete heitkogused |
M1- ja N1- kategooria sõidukid |
Ainult N1-kategooria sõidukid võimsuse ja massi suhtega (2) alla 35 kW/t |
M1- ja N1-kategooria sõidukite heitkoguste eelarve kõigi alla 10 km pikkuste sõitude puhul |
Heitkoguste eelarve kõigi alla 10 km pikkuste sõitude puhul ainult N1-kategooria sõidukitel, mille võimsuse ja massi suhe on väiksem kui 35 kW/t |
|
km kohta |
km kohta |
sõidu kohta |
sõidu kohta |
|
|
NOx (mg) |
60 |
75 |
600 |
750 |
|
PM (mg) |
4,5 |
4,5 |
45 |
45 |
|
PN10, # |
6 × 1011 |
6 × 1011 |
6 × 1012 |
6 × 1012 |
|
CO (mg) |
500 |
630 |
5 000 |
6 300 |
|
THC (mg) |
100 |
130 |
1 000 |
1 300 |
|
NMHC (mg) |
68 |
90 |
680 |
900 |
|
NH3 (mg) |
20 |
20 |
200 |
200 |
|
|
|
|
Muudatusettepanek |
|
||||
|
Tabel 1. Euro 7 kohased heite piirnormid M1- ja N1-kategooria sisepõlemismootoriga sõidukite puhul |
||||||||
|
|
M1-kategooria sõidukid |
N1 (I klass) |
N1 (II klass) |
N1 (III klass) |
M1- ja N1-kategooria sõidukite heitkoguste eelarve kõigi alla 10 km pikkuste sõitude puhul |
N1-kategooria (I klass) sõidukite heitkoguste eelarve kõigi alla 10 km pikkuste sõitude puhul |
Ainult N1-kategooria (II klass) sõidukite heitkoguste eelarve kõigi alla 10 km pikkuste sõitude puhul |
N1-kategooria (III klass) sõidukite heitkoguste eelarve kõigi alla 10 km pikkuste sõitude puhul |
|
Töökorras sõiduki mass (MRO) (kg) |
– |
N1-kategooria sõidukid, mille MRO ≤ 1280 |
N1-kategooria sõidukid, mille MRO >1280, ent ≤ 1735 |
N1-kategooria sõidukid, mille MRO >1735 |
– |
N1-kategooria sõidukid, mille MRO ≤ 1280 |
N1-kategooria sõidukid, mille MRO >1280, ent ≤ 1735 |
N1-kategooria sõidukid, mille MRO >1735 |
|
Saasteainete heitkogused |
km kohta |
km kohta |
km kohta |
km kohta |
sõidu kohta |
sõidu kohta |
sõidu kohta |
sõidu kohta |
|
NOx (mg) |
60 |
60 |
75 |
82 |
600 |
600 |
750 |
820 |
|
PM (mg) |
4,5 |
4,5 |
4,5 |
4,5 |
45 |
45 |
45 |
45 |
|
PN10, # |
6 × 1011 |
6 × 1011 |
6 × 1011 |
6 × 1011 |
6 × 1012 |
6 × 1012 |
6 × 1012 |
6 × 1012 |
|
CO (mg) |
500 |
500 |
630 |
740 |
5 000 |
5 000 |
6 300 |
7 400 |
|
THC (mg) |
100 |
100 |
130 |
160 |
1 000 |
1 000 |
1 300 |
1 600 |
|
NMHC (mg) |
68 |
68 |
90 |
108 |
680 |
680 |
900 |
1 080 |
|
NH3 (mg) |
20 |
20 |
20 |
20 |
200 |
200 |
200 |
200 |
Muudatusettepanek 151
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – tabel 2
|
Komisjoni ettepanek |
||||
|
Tabel 2. Euro 7 kohased heite piirnormid M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sisepõlemismootoriga sõidukite ja nendes sõidukites kasutatavate sisepõlemismootorite puhul |
||||
|
Saasteainete heitkogused |
Külmheide (3) |
Kuumheide (4) |
Kõigi vähem kui 3*WHTC pikkuste sõitude heitkoguste eelarve |
Valikulised heite piirnormid tühikäigul (5) |
|
kWh kohta |
kWh kohta |
kWh kohta |
tunnis |
|
|
NOx (mg) |
350 |
90 |
150 |
5 000 |
|
PM (mg) |
12 |
8 |
10 |
|
|
PN10, # |
5 x 1011 |
2 x 1011 |
3 x 1011 |
|
|
CO (mg) |
3 500 |
200 |
2 700 |
|
|
NMOG (mg) |
200 |
50 |
75 |
|
|
NH3 (mg) |
65 |
65 |
70 |
|
|
CH4 (mg) |
500 |
350 |
500 |
|
|
N2O (mg) |
160 |
100 |
140 |
|
|
HCHO (mg) |
30 |
30 |
|
|
|
Muudatusettepanek |
||
|
Tabel 2. Euro 7 kohased heite piirnormid M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sisepõlemismootoriga sõidukite ja nendes sõidukites kasutatavate sisepõlemismootorite puhul |
||
|
Saasteainete heitkogused |
WHSC (CI) ja WHTC (CI ja PI) |
Tegelikus liikluses tekkivad heitkogused (RDE) |
|
kWh kohta |
kWh kohta |
|
|
NOx (mg) |
200 |
260 |
|
PM (mg) |
8 |
10 |
|
PN10, # |
6 x 1011 |
7,8 x 1011 |
|
CO (mg) |
1500 |
1950 |
|
NMOG (mg) |
75 |
98 |
|
NH3 (mg) |
60 |
78 |
|
CH4 (mg) |
500 |
650 |
|
N2O (mg) |
160 |
208 |
|
HCHO (mg) |
30 |
39 |
Muudatusettepanek 152
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – tabel 4 – pealkiri
|
Komisjoni ettepanek |
Muudatusettepanek |
|
Euro 7 pidurite tekitatud osakeste heite piirnormid standardses sõidutsüklis , mida kohaldatakse kuni 31.12.2034 |
Euro 7 pidurite tekitatud osakeste heite kuni 31.12.2034 kohaldatavad piirnormid sisepõlemismootoriga sõiduki standardses sõidutsüklis |
Muudatusettepanek 153
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – tabel 4 a (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
|
|
|
Muudatusettepanek |
|||
|
Tabel 4a. Euro 7 pidurite tekitatud osakeste heite kuni 31.12.2029 kohaldatavad piirnormid täiselektrisõiduki, kütuseelemendiga sõiduki ja hübriidelektrisõiduki standardses sõidutsüklis |
|||
|
Heite piirnormid (mg/km) sõiduki kohta |
M1- ja N1-kategooria sõidukid |
M2- ja M3-kategooria sõidukid |
N2- ja N3-kategooria sõidukid |
|
Pidurite tekitatud osakeste heide (PM10) |
3 |
|
|
|
Pidurite tekitatud osakeste heide (PN) |
|
|
|
Muudatusettepanek 154
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – tabel 4 b (uus)
|
Komisjoni ettepanek |
|
|
|
Muudatusettepanek |
|||
|
Tabel 4b. Euro 7 pidurite tekitatud osakeste heite alates 1.1.2030 kohaldatavad piirnormid täiselektrisõiduki, kütuseelemendiga sõiduki ja hübriidelektrisõiduki standardses sõidutsüklis |
|||
|
Heite piirnormid (mg/km) sõiduki kohta |
M1- ja N1-kategooria sõidukid |
M2- ja M3-kategooria sõidukid |
N2- ja N3-kategooria sõidukid |
|
Pidurite tekitatud osakeste heide (PM10) |
|
|
|
|
Pidurite tekitatud osakeste heide (PN) |
|
|
|
Muudatusettepanek 155
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – tabel 5
|
Komisjoni ettepanek |
|||
|
Tabel 5. Euro 7 pidurite tekitatud osakeste heite piirnormid , mida kohaldatakse alates 1.1.2035 |
|||
|
Heite piirnormid (mg/km) sõiduki kohta |
M1- ja N1-kategooria sõidukid |
M2- ja M3-kategooria sõidukid |
N2- ja N3-kategooria sõidukid |
|
Pidurite tekitatud osakeste heide (PM10) |
3 |
|
|
|
Pidurite tekitatud osakeste heide (PN) |
|
|
|
|
Muudatusettepanek |
|||
|
Tabel 5. Euro 7 pidurite tekitatud osakeste heite alates 1.1.2035 kohaldatavad piirnormid mis tahes sõiduki standardses sõidutsüklis |
|||
|
Heite piirnormid (mg/km) sõiduki kohta |
M1- ja N1-kategooria sõidukid |
M2- ja M3-kategooria sõidukid |
N2- ja N3-kategooria sõidukid |
|
Pidurite tekitatud osakeste heide (PM10) |
|
|
|
|
Pidurite tekitatud osakeste heide (PN) |
|
|
|
Muudatusettepanek 156
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – tabel 6
|
Komisjoni ettepanek |
|||
|
Tabel 6. Euro 7 rehvi kulumi piirnormid |
|||
|
Rehvi massi kadu (g / 1 000 km) |
C1-klassi rehvid |
C2-klassi rehvid |
C3-klassi rehvid |
|
Tavarehvid |
|
|
|
|
Talverehvid |
|
|
|
|
Eriotstarbelised rehvid |
|
|
|
|
Muudatusettepanek |
||||
|
Tabel 6. Euro 7 rehvi kulumise katsemeetod, piirnormid ja rakendamise ajakava |
||||
|
ÜRO eeskirja number |
Teema |
ELTs/EÜTs avaldatud muudatusteseeria |
ELT/EÜT viide |
Praeguste ja tulevaste ÜRO WP29 eeskirjade kohaldamisala |
|
[1xx] |
Rehvid seoses kulumisega |
00-seeria muudatused |
ELT L xxx, xx.xx.20XX, lk x. |
|
Muudatusettepanek 157
Ettepanek võtta vastu määrus
II lisa – tabel 1
|
Komisjoni ettepanek |
|||
|
Tabel 1. Euro 7 aku tööaja minimaalsed tõhususnõuded M1-kategooria sõidukitel |
|||
|
Akuenergial põhinevad minimaalsed tõhususnõuded |
Kasutusea algusest kuni 5 aastat või 100 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Sõidukid vanusega üle 5 aasta või läbisõiduga üle 100 000 km kuni vanusega 8 aastat või läbisõiduga 160 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Sõidukid kuni täiendava kasutuseani* |
|
Välise laadimisega hübriidelektrisõiduk |
80 % |
70 % |
|
|
Täiselektrisõiduk |
80 % |
70 % |
|
|
Vahemikupõhised minimaalsed tõhususnõuded |
Kasutusea algusest kuni 5 aastat või 100 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Sõidukid vanusega üle 5 aasta või läbisõiduga üle 100 000 km kuni vanusega 8 aastat või läbisõiduga 160 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Sõidukid kuni täiendava kasutuseani* |
|
Välise laadimisega hübriidelektrisõiduk |
|
|
|
|
Täiselektrisõiduk |
|
|
|
|
Muudatusettepanek |
|||
|
Tabel 1. Euro 7 aku tööaja minimaalsed tõhususnõuded M1-kategooria sõidukitel |
|||
|
Akuenergial põhinevad minimaalsed tõhususnõuded |
Kasutusea algusest kuni 5 aastat või 100 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Sõidukid vanusega üle 5 aasta või läbisõiduga üle 100 000 km kuni vanusega 10 aastat või läbisõiduga 200 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Sõidukid kuni täiendava kasutuseani* |
|
Välise laadimisega hübriidelektrisõiduk |
85 % |
75 % |
|
|
Täiselektrisõiduk |
85 % |
75 % |
|
|
Vahemikupõhised minimaalsed tõhususnõuded |
Kasutusea algusest kuni 5 aastat või 100 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Sõidukid vanusega üle 5 aasta või läbisõiduga üle 100 000 km kuni vanusega 10 aastat või läbisõiduga 200 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Sõidukid kuni täiendava kasutuseani* |
|
Välise laadimisega hübriidelektrisõiduk |
|
|
|
|
Täiselektrisõiduk |
|
|
|
Muudatusettepanek 158
Ettepanek võtta vastu määrus
II lisa – tabel 2
|
Komisjoni ettepanek |
|||
|
Tabel 2. Euro 7 aku tööaja minimaalsed tõhususnõuded N1-kategooria sõidukitel |
|||
|
Akuenergial põhinevad minimaalsed tõhususnõuded |
Kasutusea algusest kuni 5 aastat või 100 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Sõidukid vanusega üle 5 aasta või läbisõiduga üle 100 000 km kuni vanusega 8 aastat või läbisõiduga 160 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Sõidukid kuni täiendava kasutuseani* |
|
Välise laadimisega hübriidelektrisõiduk |
75 % |
65 % |
|
|
Täiselektrisõiduk |
75 % |
65 % |
|
|
Vahemikupõhised minimaalsed tõhususnõuded |
Kasutusea algusest kuni 5 aastat või 100 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Sõidukid vanusega üle 5 aasta või läbisõiduga üle 100 000 km kuni vanusega 8 aastat või läbisõiduga 160 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Sõidukid kuni täiendava kasutuseani* |
|
Välise laadimisega hübriidelektrisõiduk |
|
|
|
|
Täiselektrisõiduk |
|
|
|
|
Muudatusettepanek |
|||
|
Tabel 2. Euro 7 aku tööaja minimaalsed tõhususnõuded N1-kategooria sõidukitel |
|||
|
Akuenergial põhinevad minimaalsed tõhususnõuded |
Kasutusea algusest kuni 5 aastat või 100 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Sõidukid vanusega üle 5 aasta või läbisõiduga üle 100 000 km kuni vanusega 10 aastat või läbisõiduga 200 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Sõidukid kuni täiendava kasutuseani* |
|
Välise laadimisega hübriidelektrisõiduk |
80 % |
70 % |
|
|
Täiselektrisõiduk |
80 % |
70 % |
|
|
Vahemikupõhised minimaalsed tõhususnõuded |
Kasutusea algusest kuni 5 aastat või 100 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Sõidukid vanusega üle 5 aasta või läbisõiduga üle 100 000 km kuni vanusega 10 aastat või läbisõiduga 200 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Sõidukid kuni täiendava kasutuseani* |
|
Välise laadimisega hübriidelektrisõiduk |
|
|
|
|
Täiselektrisõiduk |
|
|
|
Muudatusettepanek 159
Ettepanek võtta vastu määrus
III lisa – tabel 1
|
Komisjoni ettepanek |
||
|
Tabel 1. M1- ja N1-kategooria sõidukite heitgaaside piirnormidele vastavuse kontrollimise tingimused mis tahes turul saadaoleva kütuse ja määrdeainega sõiduki tootja väljastatud spetsifikatsioonide piires |
||
|
Parameeter |
Tavapärased sõidutingimused |
Laiendatud sõidutingimused (*2) |
|
Laiendatud sõidujaotur |
– |
1,6 (kohaldatakse mõõdetud heitkoguste suhtes ainult ajal, mil kehtib üks käesolevas veerus sätestatud tingimustest) |
|
Ümbritseva õhu temperatuur |
0 kuni 35 °C |
–10 kuni 0 °C või 35 kuni 45 °C |
|
Suurim kõrgus |
700 m |
Üle 700 m ja alla 1 800 m |
|
Maksimumkiirus |
Kuni 145 km/h |
145–160 km/h |
|
Pukseerimine / aerodünaamilised täiendused |
Ei ole lubatud |
Lubatud vastavalt tootja spetsifikatsioonidele ja kuni reguleeritud kiiruseni. |
|
Lisaseade |
Võimalik vastavalt tavakasutusele |
– |
|
Maksimaalne keskmine rattavõimsus esimese 2 km jooksul pärast külmkäivitust |
Väiksem kui 20 % maksimaalsest rattavõimsusest |
Suurem kui 20 % maksimaalsest rattavõimsusest |
|
Sõidu koosseis |
Ükskõik milline |
– |
|
Minimaalne läbisõit |
10 000 km |
3 000 –10 000 km |
|
Muudatusettepanek |
||
|
Tabel 1. M1- ja N1-kategooria sõidukite heitgaaside piirnormidele vastavuse kontrollimise tingimused mis tahes turul saadaoleva kütuse ja määrdeainega sõiduki tootja väljastatud spetsifikatsioonide piires |
||
|
Parameeter |
Tavapärased sõidutingimused |
Laiendatud sõidutingimused (6) |
|
Laiendatud sõidujaotur |
– |
1,6 (kohaldatakse mõõdetud heitkoguste suhtes ainult ajal, mil kehtib üks käesolevas veerus sätestatud tingimustest) ; andmed, mis on saadud olukorras, mil kehtib vähemalt kaks käesolevas veerus esitatud tingimust, jäetakse katsest välja |
|
Ümbritseva õhu temperatuur |
0 kuni 35 °C |
–7 kuni 0 °C või 35 kuni 38 °C |
|
Suurim kõrgus |
700 m |
Üle 700 m ja alla 1 300 m |
|
Maksimumkiirus |
Kuni 145 km/h |
145–160 km/h |
|
Pukseerimine / aerodünaamilised täiendused |
Ei ole lubatud |
Lubatud vastavalt tootja spetsifikatsioonidele ja kuni reguleeritud kiiruseni. |
|
Lisaseade |
Võimalik vastavalt tavakasutusele |
– |
|
Maksimaalne keskmine rattavõimsus esimese 2 km jooksul pärast külmkäivitust |
Väiksem kui 20 % maksimaalsest rattavõimsusest |
20 –30 % maksimaalsest rattavõimsusest |
|
Sõidu koosseis |
Ükskõik milline vastavalt tavakasutusele (7) ja mitte moonutatud tingimustes |
Ükskõik milline vastavalt tavakasutusele (7) ja mitte moonutatud tingimustes |
|
Minimaalne läbisõit |
10 000 km |
3 000 –10 000 km |
Muudatusettepanek 160
Ettepanek võtta vastu määrus
III lisa – tabel 2
|
Komisjoni ettepanek |
||
|
Tabel 2. M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukite heitgaaside piirnormidele vastavuse kontrollimise tingimused mis tahes turul saadaoleva kütuse ja määrdeainega sõiduki tootja väljastatud spetsifikatsioonide piires |
||
|
Parameeter |
Tavapärased sõidutingimused |
Laiendatud sõidutingimused* |
|
Laiendatud sõidujaotur |
– |
2 (kohaldatakse mõõdetud heitkoguste suhtes ainult ajal, mil kehtib üks käesolevas veerus sätestatud tingimustest) |
|
Ümbritseva õhu temperatuur |
–7 kuni 35 °C |
–10 kuni –7 °C või 35 kuni 45 °C |
|
Suurim kõrgus |
1 600 m |
1 600 –1 800 m |
|
Pukseerimine / aerodünaamilised täiendused |
Ei ole lubatud |
Lubatud vastavalt tootja spetsifikatsioonidele ja kuni reguleeritud kiiruseni. |
|
Sõiduki kasulik koormus |
10 % või rohkem |
Alla 10 % |
|
Lisaseade |
Võimalik vastavalt tavakasutusele |
– |
|
Sisepõletusmootori koormuse suurendamine külmkäivitusel |
Ükskõik milline |
– |
|
Sõidu koosseis |
Vastavalt tavakasutusele |
– |
|
Minimaalne läbisõit |
5 000 km, kui TPMLM < 16 t 10 000 km, kui TPMLM > 16 t |
3 000 ja 5 000 km vahel, kui TPMLM < 16 t 3 000 ja 10 000 km vahel, kui TPMLM > 16 t |
|
Muudatusettepanek |
|||||
|
Tabel 2. M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukite heitgaaside piirnormidele vastavuse kontrollimise tingimused mis tahes turul saadaoleva kütuse ja määrdeainega sõiduki tootja väljastatud spetsifikatsioonide piires |
|||||
|
Heitgaaside laboratoorne mõõtmine |
Tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste (RDE) mõõtmine |
||||
|
Kõikide heitgaasikatsete puhul, mis tehakse WHTC/WHSC mootori katsestendi tsüklite abil, kohaldatakse ÜRO eeskirja nr 49 (8) 4. lisa sätteid. |
ÜRO eeskirja nr 49 (9) 8. lisa sätteid kohaldatakse järgmiste eranditega:
|
||||
Muudatusettepanek 161
Ettepanek võtta vastu määrus
III lisa – tabel 5
|
Komisjoni ettepanek |
||
|
Tabel 5. Rehvide kulumi piirnormidele vastavuse katsetamise tingimused |
||
|
|
M1- ja N1-kategooria sõidukid |
M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukid |
|
Rehvide kulumi piirnormide katse |
Põhineb ÜROs välja töötatud katsemeetoditel rehvide kulumise katsetamiseks reaalsetes tingimustes. |
Põhineb ÜROs välja töötatud katsemeetoditel rehvide kulumise katsetamiseks reaalsetes tingimustes. |
|
Muudatusettepanek |
||
|
Tabel 5. Rehvide kulumi piirnormidele vastavuse katsetamise tingimused |
||
|
|
M1- ja N1-kategooria sõidukid |
M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukid |
|
Rehvide kulumi piirnormide katse |
Põhineb ÜROs välja töötatud katsemeetoditel rehvide kulumise katsetamiseks reaalsetes tingimustes vastavalt artiklile 7a (uus) . |
Põhineb ÜROs välja töötatud katsemeetoditel rehvide kulumise katsetamiseks reaalsetes tingimustes vastavalt artiklile 7a (uus) . |
Muudatusettepanek 162
Ettepanek võtta vastu määrus
IV lisa – tabel 1
|
Komisjoni ettepanek |
|||
|
Tabel 1. Sõidukite, mootorite ja saastekontrollisüsteemide kasutusiga |
|||
|
Sõidukite, mootorite ja varu-saastetõrjeseadmete kasutusiga |
M1, N1 ja M2 |
N2, N3 < 16 t , M3 < 7,5 t : |
N3 > 16 t, M3 > 7,5 t |
|
Peamine kasutusiga |
Kuni 160 000 km või 8 aastat olenevalt sellest, kumb saabub varem |
300 000 km või 8 aastat olenevalt sellest, kumb saabub varem |
700 000 km või 15 aastat olenevalt sellest, kumb saabub varem |
|
Täiendav kasutusiga |
Pärast peamist kasutusiga ja kuni 200 000 km või 10 aastat olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Pärast peamist kasutusiga ja kuni 375 000 km |
Pärast peamist kasutusiga ja kuni 875 000 km |
|
Muudatusettepanek |
|||
|
Tabel 1. Sõidukite, mootorite ja saastekontrollisüsteemide kasutusiga |
|||
|
Sõidukite, mootorite ja varu-saastetõrjeseadmete kasutusiga |
M1, N1 ja M2 |
N2, N3 ≤ 16 t , M3 ≤ 7,5 t : |
N3 > 16 t, M3 > 7,5 t |
|
Peamine kasutusiga |
Kuni 200 000 km või 10 aastat olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Kuni 340 000 km või 10 aastat olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Kuni 750 000 km või 15 aastat olenevalt sellest, kumb saabub varem |
|
Täiendav kasutusiga |
Pärast peamist kasutusiga ja kuni 240 000 km või 12 aastat olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Pärast peamist kasutusiga ja kuni 400 000 km või 12 aastat olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Pärast peamist kasutusiga ja kuni 900 000 km või 17 aastat olenevalt sellest, kumb saabub varem |
Muudatusettepanek 163
Ettepanek võtta vastu määrus
V lisa – tabel 3
|
Komisjoni ettepanek |
|||
|
Tabel 3. M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukite tüübikinnituse ja laienduste katsete , deklaratsioonide ja muude nõuete kohaldamine tootjate puhul |
|||
|
Katsenõuded |
Katsed ja nõuded esialgsel heitealasel tüübikinnitusel |
Toodangu vastavuse katsed |
Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse katsed |
|
Gaasilised saasteained, PM ja PN maanteekatsetes (tegelikus liikluses tekkivad heitkogused) iga kütuse ja kohaldatavate sõidukikategooriate (M2, M3, N2 ja N3) puhul ning madala koormuse katse (kui see on kohaldatav) |
Nõutavad tõendamiskatsed kõigi kütuste puhul, mille kohta on antud tüübikinnitus sõidukitüübi kaupa, ning vastavustunnistus kõigi kütuste, kõigi kasulike koormuste ja kõigi kohaldatavate sõidukitüüpide kohta |
Toodangu vastavus teostatud ainult mootori tasandil |
Iga kahe aasta tagant nõutav katse sõidukil mis tahes kütusega, mis tahes sõidukikategoorias ja mis tahes kasuliku koormusega kõikide mootoritüüpide puhul |
|
Sõiduki CO2 ja kütuse-/energiatarbimise, CO2 nullheitega sõiduulatuse / elektrisõiduki sõiduulatuse määramine |
VECTO litsents |
Osade jaoks |
Ei ole nõutav |
|
Haagiste energiatõhusus |
VECTO litsents |
Osade jaoks |
Ei ole nõutav |
|
Kontrollimenetlus |
Ei ole nõutav |
Nõutav |
Ei ole nõutav |
|
Karteri heide |
Kontrollida suletud karterisüsteemi paigaldamist või suunamist summutitorusse |
Ei ole nõutav |
Valikuline6 |
|
Heite püsimine |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
|
Aku tööaeg |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
|
Pardadiagnostikaseadmed (OBD-tüüpkonna tasand) |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
Valikuline6 |
|
Pardaseireseadmed (OBM-tüüpkonna tasand) |
Tõendamine + tunnistus |
Ei ole nõutav |
Nõutav |
|
Rikkumisvastane, turvalisus ja küberturvalisus |
Tunnistus ja dokumenteerimine |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
|
Kohanduvad juhtimisseadmed (vajaduse korral) |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
|
Geotarastustehnoloogiad (vajaduse korral) |
Tunnistus ja tõendamine |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
|
Muudatusettepanek |
|||
|
Tabel 3. M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukite tüübikinnituse ja laienduste katsenõuete , deklaratsioonide ja muude nõuete kohaldamine tootjate puhul |
|||
|
Katsenõuded |
Heitealase tüübikinnituse katsed ja nõuded |
Toodangu vastavuse katsed |
Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse katsed |
|
Gaasilised saasteained, PM ja PN ning CO2 heitkogused, kütusekulu muutuvtsüklis (WHTC külm ja kuum) |
Nõutav heitetüüpkonna algmootoril ja tunnistus kõigi tüüpkonna liikmete kohta (*3) |
Nõutav ühel mootoril tüüpkonnast |
|
|
Gaasilised saasteained, PN maanteekatsetes (tegelikus liikluses tekkivad heitkogused) iga kütuse ja kohaldatavate sõidukikategooriate (M2, M3, N2 ja N3) puhul |
Nõutavad tõendamiskatsed kõigi kütuste puhul, mille kohta on antud tüübikinnitus sõidukitüübi kaupa, ning vastavustunnistus kõigi kütuste, kõigi kasulike koormuste ja kõigi kohaldatavate sõidukikategooriate kohta |
Ei ole nõutav |
Iga kahe aasta tagant nõutav katse sõidukil mis tahes kütusega, mis tahes sõidukikategoorias ja mis tahes kasuliku koormusega kõikide mootoritüüpide puhul |
|
Haagiste energiatõhusus |
VECTO litsents |
Osade jaoks |
Ei ole nõutav |
|
Kontrollimenetlus |
Ei ole nõutav |
Nõutav |
Ei ole nõutav |
|
Karteri heide |
Kontrollida suletud karterisüsteemi paigaldamist või suunamist summutitorusse |
Ei ole nõutav |
Valikuline28 |
|
Heite püsimine |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
|
Tarbitavaid reagente ja saastekontrollisüsteeme kasutavate süsteemide nõuetekohane toimimine |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
Valikuline |
|
Aku tööaeg |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
|
Võimsuse määramine |
Nõutav |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
|
Pardadiagnostikaseadmed (OBD-tüüpkonna tasand) |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
Valikuline28 |
|
Pardaseireseadmed (OBM-tüüpkonna tasand) |
Tõendamine + tunnistus |
Ei ole nõutav |
Nõutav |
|
Rikkumisvastane, turvalisus ja küberturvalisus |
Tunnistus ja dokumenteerimine |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
Muudatusettepanek 164
Ettepanek võtta vastu määrus
V lisa – tabel 4
|
Komisjoni ettepanek |
||||||
|
Tabel 4. M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukite tüübikinnituse ja laienduste katsenõuete ja deklaratsioonide kohaldamine liikmesriikide ja tunnustatud kolmandate isikute/komisjoni puhul |
||||||
|
Katsenõuded |
Katsed ja nõuded esialgsel heitealasel tüübikinnitusel |
Toodangu vastavuse katsed |
Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse katsed |
Turujärelevalve käigus tehtavad katsed |
||
|
Asjaomane osaleja |
Tüübikinnitusasutus tüübikinnituse andmiseks |
Tüübikinnitusasutus |
Tüübikinnitusasutus |
Kolmandad isikud ja komisjon |
Turujärelevalveasutused |
Kolmandad isikud ja komisjon |
|
Gaasilised saasteained, PM ja PN maanteekatsetes (tegelikus liikluses tekkivad heitkogused) iga kütuse ja kohaldatavate sõidukikategooriate (M2, M3, N2 ja N3) puhul + madala koormuse katse (kui see on kohaldatav) |
Nõutavad tõendamiskatsed kõigi kütuste puhul, mille kohta on antud tüübikinnitus sõidukitüübi kaupa, ning vastavustunnistus kõigi kütuste, kõigi kasulike koormuste ja kõigi kohaldatavate sõidukitüüpide kohta |
(vt mootorile esitatavad nõuded) |
Nõutav kord aastas piisava arvu sõidukitüüpide puhul, mis kasutavad mis tahes kütust, ja mis tahes sõidukikategoorial, mis on hõlmatud heitealase tüübikinnitusega |
Valikuline |
Nõutav/valikuline |
Valikuline |
|
Sõiduki CO2 heite, kütusekulu/energiatarbimise, CO2 nullheitega sõiduulatuse / elektrisõiduki sõiduulatuse määramine |
VECTO litsentsi välja andmine |
Osade jaoks |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
Valikuline |
Valikuline |
|
Haagiste energiatõhusus |
VECTO litsentsi välja andmine |
Osade jaoks |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
Valikuline |
Valikuline |
|
Kontrollimenetlus |
Ei ole nõutav |
Nõutav |
Valikuline |
Valikuline |
Valikuline |
Valikuline |
|
Karteri heide |
Kontrollida suletud karterisüsteemi paigaldamist või suunamist summutitorusse |
Ei ole nõutav |
Valikuline |
Valikuline |
Valikuline |
Valikuline |
|
Heite püsimine |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
Valikuline |
Valikuline |
Nõutav |
Valikuline |
|
Aku tööaeg |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
Valikuline |
Valikuline |
Valikuline |
Valikuline |
|
Pardadiagnostikaseadmed (OBD-tüüpkonna tasand) |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
Valikuline |
Valikuline |
Nõutav |
Valikuline |
|
Pardaseireseadmed (OBM-tüüpkonna tasand) |
Tunnistus ja tõendamine |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
Nõutav |
Valikuline |
|
Rikkumisvastane, turvalisus ja küberturvalisus |
Tunnistus ja dokumenteerimine |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
Nõutav |
Valikuline |
|
Kohanduvad juhtimisseadmed (vajaduse korral) |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
Valikuline |
Valikuline |
|
Geotarastustehnoloogiad (vajaduse korral) |
Tunnistus ja tõendamine |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
Nõutav |
Valikuline |
|
Muudatusettepanek |
||||||
|
Tabel 4. M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukite tüübikinnituse ja laienduste katsenõuete ja deklaratsioonide kohaldamine liikmesriikide ja tunnustatud kolmandate isikute/komisjoni puhul |
||||||
|
Katsenõuded |
Heitealase tüübikinnituse katsed ja nõuded |
Toodangu vastavuse katsed |
Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse katsed |
Turujärelevalve käigus tehtavad katsed |
||
|
Asjaomane osaleja |
Tüübikinnitust andev asutus |
Tüübikinnitust andev asutus |
Tüübikinnitust andev asutus |
Kolmandad isikud ja komisjon |
Turujärelevalveasutused |
Kolmandad isikud ja komisjon |
|
Gaasilised saasteained, PM ja PN maanteekatsetes (tegelikus liikluses tekkivad heitkogused) iga kütuse ja kohaldatavate sõidukikategooriate (M2, M3, N2 ja N3) puhul |
Nõutavad tõendamiskatsed kõigi kütuste puhul, mille kohta on antud tüübikinnitus sõidukitüübi kaupa, ning vastavustunnistus kõigi kütuste, kõigi kasulike koormuste ja kõigi kohaldatavate sõidukikategooriate kohta |
(vt mootorile esitatavad nõuded) |
Nõutav kord aastas piisava arvu sõidukitüüpide puhul, mis kasutavad mis tahes kütust, ja mis tahes sõidukikategoorial, mis on hõlmatud heitealase tüübikinnitusega |
Valikuline |
Nõutav/valikuline |
Valikuline |
|
Sõiduki CO2 heite, kütusekulu/energiatarbimise, CO2 nullheitega sõiduulatuse / elektrisõiduki sõiduulatuse määramine |
VECTO litsentsi välja andmine |
Osade jaoks |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
Valikuline |
Valikuline |
|
Haagiste energiatõhusus |
VECTO litsentsi välja andmine |
Osade jaoks |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
Valikuline |
Valikuline |
|
Kontrollimenetlus |
Ei ole nõutav |
Nõutav |
Valikuline |
Valikuline |
Valikuline |
Valikuline |
|
Karteri heide |
Kontrollida suletud karterisüsteemi paigaldamist või suunamist summutitorusse |
Ei ole nõutav |
Valikuline |
Valikuline |
Valikuline |
Valikuline |
|
Heite püsimine |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
Valikuline |
Valikuline |
Nõutav |
Valikuline |
|
Tarbitavaid reagente ja saastekontrollisüsteeme kasutavate süsteemide nõuetekohane toimimine |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
Nõutav |
Valikuline |
Nõutav |
Tarbitavaid reagente ja saastekontrollisüsteeme kasutavate süsteemide nõuetekohane toimimine |
|
Aku tööaeg |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
Valikuline |
Valikuline |
Valikuline |
Valikuline |
|
Võimsuse määramine |
Nõutav |
Ei ole nõutav |
Valikuline |
Valikuline |
Valikuline |
Valikuline |
|
Pardadiagnostikaseadmed (OBD-tüüpkonna tasand) |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
Valikuline |
Valikuline |
Nõutav |
Valikuline |
|
Pardaseireseadmed (OBM-tüüpkonna tasand) |
Tunnistus ja tõendamine |
Ei ole nõutav |
Nõutav |
Ei ole nõutav |
Nõutav |
Valikuline |
|
Rikkumisvastane, turvalisus ja küberturvalisus |
Tunnistus ja dokumenteerimine |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
Ei ole nõutav |
Nõutav |
Valikuline |
Muudatusettepanek 165
Ettepanek võtta vastu määrus
V lisa – tabel 5
|
Komisjoni ettepanek |
|||
|
Tabel 5. M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukitele mõeldud mootorite tüübikinnituse ja laienduste katsenõuete ja deklaratsioonide kohaldamine tootjate puhul |
|||
|
Katsenõuded iga kütuse kohta |
Katsed ja nõuded esialgsel heitealasel tüübikinnitusel |
Toodangu vastavuse katsed |
Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse katsed |
|
Gaasilised saasteained, PM ja PN ning CO2 heitkogused, kütusekulu muutuvtsüklis (WHTC külm ja kuum) |
Nõutav heitetüüpkonna algmootoril ja deklaratsioon kõigi tüüpkonna liikmete kohta (*6) |
Nõutav ühel mootoril tüüpkonnast |
Tehakse ainult komplektse sõidukiga vastavalt tabelitele 3 ja 4 |
|
Mootori katsed CO2 määramiseks vajalike andmete kontrollimiseks |
Nõutav |
Nõutav |
|
|
Pidev/perioodiline regeneratsioon |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
|
|
Karteri heide |
Kontrollida suletud karterisüsteemi paigaldamist või suunamist summutitorusse |
Ei ole nõutav |
|
|
Heite püsimine |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
|
|
Pardadiagnostikaseadmed (OBD-tüüpkonna tasand) |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
|
|
Pardaseireseadmed (OBM-tüüpkonna tasand) |
Tehakse ainult komplektse sõidukiga vastavalt tabelitele 3 ja 4 |
Ei ole nõutav |
|
|
Mootori võimsus |
Nõutav |
||
|
Muudatusettepanek |
|||
|
Tabel 5. M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukitele mõeldud mootorite tüübikinnituse ja laienduste katsenõuete ja deklaratsioonide kohaldamine tootjate puhul |
|||
|
Katsenõuded iga kütuse kohta |
Heitealase tüübikinnituse katsed ja nõuded |
Toodangu vastavuse katsed |
Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse katsed |
|
Gaasilised saasteained, PM ja PN ning CO2 heitkogused, kütusekulu muutuvtsüklis (WHTC külm ja kuum) |
Nõutav heitetüüpkonna algmootoril ja deklaratsioon kõigi tüüpkonna liikmete kohta (**) |
Nõutav ühel mootoril tüüpkonnast |
Tehakse ainult komplektse sõidukiga vastavalt tabelitele 3 ja 4 |
|
Gaasilised saasteained, PN maanteekatsetes (tegelikus liikluses tekkivad heitkogused) iga kütuse ja kohaldatavate sõidukikategooriate (M2, M3, N2 ja N3) puhul |
Nõutavad tõendamiskatsed kõigi kütuste puhul, mille kohta on antud tüübikinnitus sõidukitüübi kaupa, ning vastavustunnistus kõigi kütuste, kõigi kasulike koormuste ja kõigi kohaldatavate sõidukikategooriate kohta |
Ei ole nõutav |
|
|
Mootori katsed CO2 määramiseks vajalike andmete kontrollimiseks |
Nõutav |
Nõutav |
|
|
Pidev/perioodiline regeneratsioon |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
|
|
Karteri heide |
Kontrollida suletud karterisüsteemi paigaldamist või suunamist summutitorusse |
Ei ole nõutav |
|
|
Heite püsimine |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
|
|
Võimsuse määramine |
Nõutav |
Ei ole nõutav |
|
|
Pardadiagnostikaseadmed (OBD-tüüpkonna tasand) |
Tunnistus |
Ei ole nõutav |
|
|
Pardaseireseadmed (OBM-tüüpkonna tasand) |
Tehakse ainult komplektse sõidukiga vastavalt tabelitele 3 ja 4 |
Ei ole nõutav |
|
(1) Asi saadeti vastavalt kodukorra artikli 59 lõike 4 neljandale lõigule vastutavale komisjonile tagasi institutsioonidevahelisteks läbirääkimisteks (A9-0298/2023).
(1) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. aprilli 2022. aasta otsus (EL) 2022/591, mis käsitleb Euroopa Liidu üldist keskkonnaalast tegevusprogrammi aastani 2030 (ELT L 114, 12.4.2022, lk 22).
(1a) Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Euroopa roheline kokkulepe“, COM(2019) 640 final
(1b) https://undocs.org/A/RES/70/1
(1c) https://sdgs.un.org/goals
(1d) COM(2020) 0789 final.
(1e) COM(2021) 0400 final.
(1f) Direktiiv 2008/50/EÜ.
(1g) COM(2020) 0102 final ja COM(2021) 0350 final.
(1h) COM(2021) 0556.
(1i) COM(2023) 0088 final.
(43) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2018. aasta määrus (EL) 2018/858 mootorsõidukite ja mootorsõidukite haagiste ning nende jaoks ette nähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnituse ja turujärelevalve kohta, ning millega muudetakse määruseid (EÜ) nr 715/2007 ja (EÜ) nr 595/2009 ning tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2007/46/EÜ (ELT L 151, 14.6.2018, lk 1).
(43) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2018. aasta määrus (EL) 2018/858 mootorsõidukite ja mootorsõidukite haagiste ning nende jaoks ette nähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnituse ja turujärelevalve kohta, ning millega muudetakse määruseid (EÜ) nr 715/2007 ja (EÜ) nr 595/2009 ning tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2007/46/EÜ (ELT L 151, 14.6.2018, lk 1).
(44) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2007. aasta määrus (EÜ) nr 715/2007, mis käsitleb mootorsõidukite tüübikinnitust seoses väikeste sõiduautode ja kommertsveokite (Euro 5 ja Euro 6) heitmetega ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavust (ELT L 171, 29.6.2007, lk 1).
(44) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2007. aasta määrus (EÜ) nr 715/2007, mis käsitleb mootorsõidukite tüübikinnitust seoses väikeste sõiduautode ja kommertsveokite (Euro 5 ja Euro 6) heitmetega ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavust (ELT L 171, 29.6.2007, lk 1).
(45) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuni 2009. aasta määrus (EÜ) nr 595/2009, mis käsitleb mootorsõidukite ja mootorite tüübikinnitust seoses raskeveokite heitmetega (Euro VI) ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavust ning millega muudetakse määrust (EÜ) nr 715/2007 ja direktiivi 2007/46/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks direktiivid 80/1269/EMÜ, 2005/55/EÜ ja 2005/78/EÜ (ELT L 188, 18.7.2009, lk 1).
(45) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuni 2009. aasta määrus (EÜ) nr 595/2009, mis käsitleb mootorsõidukite ja mootorite tüübikinnitust seoses raskeveokite heitmetega (Euro VI) ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavust ning millega muudetakse määrust (EÜ) nr 715/2007 ja direktiivi 2007/46/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks direktiivid 80/1269/EMÜ, 2005/55/EÜ ja 2005/78/EÜ (ELT L 188, 18.7.2009, lk 1).
(1a) Euroopa Autotootjate Ühendus (ACEA) „Vehicles in Use“ (Kasutatavad sõidukid), Euroopa 2022.
(47) Elektrisõidukisisese aku tööaega käsitlev uus ÜRO üldine tehniline norm, ÜRO üldine tehniline norm 22.
(47) Elektrisõidukisisese aku tööaega käsitlev uus ÜRO üldine tehniline norm, ÜRO üldine tehniline norm 22.
(55) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. aprilli 2014. aasta direktiiv 2014/47/EL, milles käsitletakse liidus liiklevate tarbesõidukite tehnokontrolli ja -ülevaatust ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2000/30/EÜ (ELT L 127, 29.4.2014, lk 134).
(55) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. aprilli 2014. aasta direktiiv 2014/47/EL, milles käsitletakse liidus liiklevate tarbesõidukite tehnokontrolli ja -ülevaatust ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2000/30/EÜ (ELT L 127, 29.4.2014, lk 134).
(56) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. aprilli 2014. aasta direktiiv 2014/45/EL, milles käsitletakse mootorsõidukite ja nende haagiste korralist tehnoülevaatust ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/40/EÜ (ELT L 127, 29.4.2014, lk 129).
(56) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. aprilli 2014. aasta direktiiv 2014/45/EL, milles käsitletakse mootorsõidukite ja nende haagiste korralist tehnoülevaatust ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/40/EÜ (ELT L 127, 29.4.2014, lk 129).
(2) Mõõdetud ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni eeskirja nr 85 punkti 5.3.2 kohaselt sisepõlemismootoriga sõidukite ja täiselektrisõidukite puhul või kõigil muudel juhtudel mõõdetud ÜRO üldise tehnilise normi 21 punktis 6 sätestatud katsemenetluse kohaselt.
(3) Külmheide viitab 1 WHTC (sõidukite puhul) või WHTCcold (mootorite puhul) liikuvate akende (MW) 100. protsentiilile
(4) Kuumheide viitab 1 WHTC (sõidukite puhul) või WHTChot (mootorite puhul) liikuvate akende (MW) 90. protsentiilile
(5) Kohaldatav ainult juhul, kui puudub süsteem, mis lülitab mootori automaatselt välja pärast 300 sekundit pidevat tühikäigul töötamist (kui sõiduk on peatatud ja rakendatakse pidureid)
(*1) ÜRO laiendab tulevikus sobiva katsemeetodi ja piirnormide väljatöötamist C2- ja C3-klassi rehvide kulumise hindamiseks.
(*2) Kui sõidukit käitatakse väljaspool neid tingimusi, kasutatakse sama heitestrateegiat, välja arvatud juhul, kui on olemas tehniline põhjus, mille tüübikinnitusasutus on heaks kiitnud.
(6) Lubatud on ainult kahe laiendatud tingimuse, temperatuuri ja kõrguse kombinatsioon.
(7) Tavakasutus viitab ÜRO eeskirja nr 168 9. lisas sätestatud sõidudünaamikale.
(8) 07-seeria muudatused (ELT L 14, 16.1.2023, lk 1).
(9) 07-seeria muudatused (ELT L 14, 16.1.2023, lk 1).
(*3) Mida toetavad kõigi võimsusklasside mootorikatsete andmed.
(*4) Sõiduki puhul, mille mootorisüsteem on seoses heitega saanud tüübikinnituse, vastutab selle katse tegemise eest mootori tootja.
(**) Sõiduki puhul, mille mootorisüsteem on seoses heitega saanud tüübikinnituse, vastutab selle katse tegemise eest mootori tootja.
(*5) Tüübikinnitusasutus võib nõuda katse tegemist esialgse tüübikinnituse ajal.
(*6) Mida toetavad kõigi võimsusklasside mootorikatsete andmed.
(**) Mida toetavad kõigi võimsusklasside mootorikatsete andmed.
ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/2856/oj
ISSN 1977-0898 (electronic edition)