|
Den Europæiske Unions |
DA C-udgaven |
|
C/2024/2856 |
8.5.2024 |
P9_TA(2023)0394
Typegodkendelse af motorkøretøjer og motorer med hensyn til emissioner og batteriers holdbarhed (Euro 7)
Ændringer vedtaget af Europa-Parlamentet den 9. november 2023 om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om typegodkendelse af motorkøretøjer og motorer samt af systemer, komponenter og separate tekniske enheder til sådanne køretøjer med hensyn til emissioner og batteriers holdbarhed (Euro 7) og om ophævelse af forordning (EF) nr. 715/2007 og (EF) nr. 595/2009 (COM(2022)0586 – C9-0375/2022 – 2022/0365(COD)) (1)
(Almindelig lovgivningsprocedure: førstebehandling)
(C/2024/2856)
Ændring 1
Forslag til forordning
Betragtning -1 (ny)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
||
|
|
Ændring 2
Forslag til forordning
Betragtning -1 a (ny)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
||
|
|
Ændring 3
Forslag til forordning
Betragtning 1
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
||||
Ændring 4
Forslag til forordning
Betragtning 2 a (ny)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 5
Forslag til forordning
Betragtning 2 b (ny)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 6
Forslag til forordning
Betragtning 2 c (ny)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 7
Forslag til forordning
Betragtning 4
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
||||
Ændring 8
Forslag til forordning
Betragtning 5
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 9
Forslag til forordning
Betragtning 7
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 10
Forslag til forordning
Betragtning 8
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 11
Forslag til forordning
Betragtning 10
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
||||
|
|
Ændring 12
Forslag til forordning
Betragtning 10 a (ny)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 13
Forslag til forordning
Betragtning 11
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 14
Forslag til forordning
Betragtning 11 a (ny)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 15
Forslag til forordning
Betragtning 12
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 16
Forslag til forordning
Betragtning 14
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
||||
Ændring 17
Forslag til forordning
Betragtning 14 a (ny)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 18
Forslag til forordning
Betragtning 15
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 19
Forslag til forordning
Betragtning 15 a (ny)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 20
Forslag til forordning
Betragtning 16
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 21
Forslag til forordning
Betragtning 17
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 22
Forslag til forordning
Betragtning 18
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
udgår |
Ændring 23
Forslag til forordning
Betragtning 19
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 24
Forslag til forordning
Betragtning 20 a (ny)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 25
Forslag til forordning
Betragtning 21
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 26
Forslag til forordning
Betragtning 22
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 27
Forslag til forordning
Betragtning 22 a (ny)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 28
Forslag til forordning
Betragtning 25
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 29
Forslag til forordning
Betragtning 26
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 30
Forslag til forordning
Artikel 1 – stk. 2
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
2. Denne forordning fastsætter regler for den første emissionstypegodkendelse, produktionens overensstemmelse, overensstemmelse efter ibrugtagning, markedsovervågning, holdbarheden af forureningsbegrænsende systemer og traktionsbatterier, egenmålingssystemer, sikkerhedsbestemmelser til begrænsning af ulovlige indgreb og cybersikkerhedsforanstaltninger samt nøjagtig bestemmelse af CO2 -emissioner, elektrisk rækkevidde, brændstof- og energiforbrug og energieffektivitet. |
2. Denne forordning fastsætter desuden regler for den første emissionstypegodkendelse, produktionens overensstemmelse, overensstemmelse efter ibrugtagning, markedsovervågning, holdbarheden af forureningsbegrænsende systemer og traktionsbatterier, egenmålingssystemer, sikkerhedsbestemmelser til begrænsning af ulovlige indgreb og cybersikkerhedsforanstaltninger samt nøjagtig bestemmelse af CO2 -emissioner og emissioner af forurenende stoffer , elektrisk rækkevidde, brændstof- og energiforbrug og energieffektivitet. |
Ændring 31
Forslag til forordning
Artikel 1 – stk. 2 a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
|
2a. I denne forordning fastlægges også fælles tekniske krav til og administrative bestemmelser om typegodkendelse vedrørende emissioner i forbindelse med dækslid og markedsovervågning af alle nyfremstillede dæk. Disse aspekter skal der tages hensyn til i tilgift til de tekniske krav til dækket og de administrative bestemmelser i forordning (EU) 2019/2144. |
Ændring 32
Forslag til forordning
Artikel 2 – stk. 1
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
Denne forordning finder anvendelse på motorkøretøjer i klasse M1, M2, M3, N1, N2 og N3 samt påhængskøretøjer i klasse O3 og O4 som angivet i artikel 4 i forordning (EU) 2018/858, herunder køretøjer, som er konstrueret og fremstillet i en eller flere etaper, og systemer, komponenter og separate tekniske enheder konstrueret og fremstillet til sådanne køretøjer. |
Denne forordning finder anvendelse på motorkøretøjer i klasse M1, M2, M3, N1, N2 og N3 samt påhængskøretøjer i klasse O3 og O4 som angivet i artikel 4 i forordning (EU) 2018/858, herunder køretøjer, som er konstrueret og fremstillet i en eller flere etaper, og systemer, komponenter og separate tekniske enheder konstrueret og fremstillet til sådanne køretøjer og dæk i klasse C1, C2 og C3 som angivet i FN-regulativ nr. 117 med undtagelse af isdæk . |
Ændring 33
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 2
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 34
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 4
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 35
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 5
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 36
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 9
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 37
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 10
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 38
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 10 a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 39
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 18
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 40
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 24
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 41
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 24 a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 42
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 29
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 43
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 34
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 44
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 36
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
udgår |
Ændring 45
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 38
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 46
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 39
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 47
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 44
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 48
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 47 – indledning
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 49
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 63
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 50
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 65
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 51
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 65 a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 52
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 67
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 53
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 71
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 54
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 72
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 55
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 77
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
udgår |
Ændring 56
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 78
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
udgår |
Ændring 57
Forslag til forordning
Artikel 3 – stk. 2 – nr. 78 a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 58
Forslag til forordning
Artikel 4 – stk. 1
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
1. Fabrikanterne sikrer, at de nye køretøjer, som de fremstiller, og som sælges, registreres eller tages i brug i Unionen, typegodkendes i overensstemmelse med denne forordning. Fabrikanterne sikrer, at de nye komponenter eller separate tekniske enheder, herunder motorer, traktionsbatterier, bremsesystemer og forureningsbegrænsende udskiftningssystemer, som de fremstiller, og som sælges eller tages i brug i Unionen, er typegodkendt i overensstemmelse med denne forordning. |
1. Fabrikanterne sikrer, at de nye køretøjer, som de fremstiller, og som sælges, registreres eller tages i brug i Unionen, typegodkendes i overensstemmelse med denne forordning. Fra de specifikke anvendelsesdatoer fastsat i denne forordning sikrer fabrikanterne , at de nye komponenter eller separate tekniske enheder, herunder motorer, traktionsbatterier, bremsesystemer , dæk og forureningsbegrænsende udskiftningssystemer, som de fremstiller, og som sælges eller tages i brug i Unionen, er typegodkendt i overensstemmelse med denne forordning. |
Ændring 59
Forslag til forordning
Artikel 4 – stk. 3 – afsnit 1
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
Ved kontrol af overholdelsen af udstødningsemissionsgrænserne, hvis prøvningen udføres under udvidede kørselsforhold, skal emissionerne deles med divisoren ved udvidede kørselsforhold fastsat i bilag III. |
Ved kontrol af overholdelsen af udstødningsemissionsgrænserne, hvis prøvningen udføres under ét udvidet kørselsforhold ad gangen , skal emissionerne deles med divisoren ved udvidede kørselsforhold fastsat i bilag III. |
Ændring 60
Forslag til forordning
Artikel 4 – stk. 3 – afsnit 2
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
Emissionerne under regenerering af forureningsbegrænsende systemer vil blive medtaget som et vægtet gennemsnit baseret på regenereringens hyppighed og varighed. |
Emissionerne under regenerering af forureningsbegrænsende systemer medtages som et vægtet gennemsnit baseret på regenereringens hyppighed og varighed. |
Ændring 61
Forslag til forordning
Artikel 4 – stk. 4
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
4. Fabrikanterne udformer og fremstiller komponenter eller separate tekniske enheder, herunder motorer, traktionsbatterier, bremsesystemer og forureningsbegrænsende udskiftningssystemer, med henblik på at overholde denne forordning, herunder de emissionsgrænser, der er fastsat i bilag I. |
4. Fabrikanterne udformer og fremstiller komponenter eller separate tekniske enheder, herunder motorer, traktionsbatterier, bremsesystemer og forureningsbegrænsende udskiftningssystemer, med henblik på at overholde denne forordning, herunder de emissionsgrænser, der er fastsat i bilag I , under prøvningsbetingelserne, der er fastsat i bilag III . |
Ændring 62
Forslag til forordning
Artikel 4 – stk. 6 – litra a
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 63
Forslag til forordning
Artikel 4 – stk. 6 – litra b
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 64
Forslag til forordning
Artikel 4 – stk. 6 – litra d
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 65
Forslag til forordning
Artikel 4 – stk. 6 – litra e
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 66
Forslag til forordning
Artikel 4 – stk. 6 – litra g
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 67
Forslag til forordning
Artikel 4 – stk. 7 – litra d
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 68
Forslag til forordning
Artikel 4 – stk. 7 – litra e a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 69
Forslag til forordning
Artikel 4 – stk. 7 – litra e b (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 70
Forslag til forordning
Artikel 4 – stk. 8
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
8. Fabrikanten skal forhindre muligheden for at udnytte de sårbarheder, der er omhandlet i stk. 7. Hvis der konstateres en sådan sårbarhed, skal fabrikanten fjerne sårbarheden ved hjælp af softwareopdatering eller på anden passende vis. |
8. Fabrikanten skal så vidt muligt forhindre muligheden for at udnytte de sårbarheder, der er omhandlet i stk. 7 , på grundlag af den bedste tilgængelige viden på tidspunktet for typegodkendelsen . Hvis der konstateres en sådan sårbarhed, skal fabrikanten træffe alle mulige foranstaltninger under hensyntagen til det tekniske stade til at fjerne sårbarheden ved hjælp af softwareopdatering eller på anden passende vis. |
Ændring 71
Forslag til forordning
Artikel 4 – stk. 8 a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
|
8a. Fabrikanter sikrer uafhængige operatørers adgang til de nødvendige oplysninger, redskaber og processer for at udvikle kompatible udskiftningsdele til eftermarkedet, som opfylder fabrikantens tekniske krav, og muligheden for at installere og aktivere disse dele i køretøjet, herunder OBM-relaterede komponenter, i overensstemmelse med de af fabrikanten gennemførte foranstaltninger mod ulovlige indgreb. |
|
|
I forbindelse med overvejelser om at tilbageholde sådanne oplysninger, redskaber og processer for at modvirke ulovlige indgreb påviser køretøjsfabrikanterne, at tilbageholdelse af de pågældende oplysninger, redskaber og processer vil være et forholdsmæssigt middel til at modvirke de pågældende ulovlige indgreb. De undersøger derfor navnlig, om mindre restriktive foranstaltninger ville være tilstrækkelige. |
Ændring 72
Forslag til forordning
Artikel 4 – stk. 10
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
10. Kommissionen vedtager ved hjælp af gennemførelsesretsakter detaljerede regler for procedurer, prøvninger og metoder til kontrol af overholdelsen af kravene i stk. 1-9. Disse gennemførelsesretsakter vedtages efter undersøgelsesproceduren, jf. artikel 17, stk. 2. |
udgår |
Ændring 73
Forslag til forordning
Artikel 5 – stk. 1
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
1. Fabrikanterne kan betegne de køretøjer, de fremstiller, som "Euro 7+ køretøjer", hvis disse køretøjer opfylder følgende krav: |
udgår |
||
|
|
||
|
|
||
|
|
Ændring 74
Forslag til forordning
Artikel 5 – stk. 2
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
2. Disse køretøjers overensstemmelse med forskrifterne i punkt 1 kontrolleres i forhold til de erklærede værdier. |
udgår |
Ændring 75
Forslag til forordning
Artikel 5 – stk. 3
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
3. Fabrikanterne kan betegne køretøjer som "Euro 7A-køretøjer", hvis disse køretøjer er udstyret med adaptive kontrolfunktioner. Anvendelsen af adaptive kontrolfunktioner skal påvises over for de typegodkendende myndigheder under typegodkendelsen og verificeres under køretøjets levetid som angivet i tabel 1, bilag IV. |
udgår |
Ændring 76
Forslag til forordning
Artikel 5 – stk. 4
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
4. Fabrikanterne kan betegne køretøjer som "Euro 7G-køretøjer", hvis disse køretøjer er udstyret med intern forbrændingsmotorer med geofencing-teknologier. Fabrikanten skal installere et føreradvarselssystem i disse køretøjer for at give brugeren besked, når traktionsbatterierne er næsten tomme, og for at standse køretøjet, hvis det ikke oplades inden for 5 km fra den første advarsel i nulemissionstilstand. Anvendelsen af sådanne geofencing-teknologier kan verificeres i køretøjets levetid. |
udgår |
Ændring 77
Forslag til forordning
Artikel 5 – stk. 5
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
5. Fabrikanter kan fremstille køretøjer, der kombinerer to eller flere af de egenskaber, der er omhandlet i stk. 1, 2 eller 3, og angive dem ved hjælp af en kombination af symboler og bogstaver såsom "Euro 7+A", "Euro 7+G", "Euro 7+AG" eller "Euro 7AG". |
udgår |
Ændring 78
Forslag til forordning
Artikel 5 – stk. 6
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
6. For køretøjer i klasse N2 med en maksimal vægt på mellem 3,5 og 4,0 ton, der oprindeligt stammer fra et køretøj i klasse N1, kan den typegodkendende myndighed på fabrikantens anmodning meddele en emissionstypegodkendelse for et køretøj i klasse N1. Sådanne køretøjer betegnes som "Euro 7ext-køretøj". |
udgår |
Ændring 79
Forslag til forordning
Artikel 5 – stk. 7
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
7. Kommissionen vedtager ved hjælp af gennemførelsesretsakter detaljerede regler for procedurer, prøvninger og metoder til kontrol af overholdelsen af kravene i stk. 1-6. Disse gennemførelsesretsakter vedtages efter undersøgelsesproceduren, jf. artikel 17, stk. 2. |
udgår |
Ændring 80
Forslag til forordning
Artikel 6 – stk. 3
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
3. Fabrikanterne skal sikre, at OBFCM-, OBD- og OBM-anordninger og foranstaltninger mod ulovlige indgreb, der er monteret i disse køretøjer, opfylder bestemmelserne i denne forordning, så længe køretøjet er i brug. |
3. Fabrikanterne skal sikre, at udformningen og funktionaliteten af OBFCM-, OBD- og OBM-anordninger og foranstaltninger mod ulovlige indgreb, der er monteret i disse køretøjer, opfylder bestemmelserne i denne forordning og ikke deaktiveres , så længe køretøjet er i brug. |
Ændring 81
Forslag til forordning
Artikel 6 – stk. 4
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
4. De krav, der er omhandlet i punkt 1-3, finder anvendelse på køretøjer for alle typer brændstof eller energikilder, som de drives af. De samme krav gælder også for alle separate tekniske enheder og komponenter, der er beregnet til sådanne køretøjer. |
4. De krav, der er omhandlet i stk. 1-3, finder anvendelse på køretøjer for alle typer brændstof eller energikilder, som de drives af. De samme krav gælder også for alle separate tekniske enheder og komponenter, der er beregnet til sådanne køretøjer. |
Ændring 82
Forslag til forordning
Artikel 6 – stk. 6 – indledning
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
6. Egenmålingssystemer, der er monteret af fabrikanten i disse køretøjer, skal kunne: |
(Vedrører ikke den danske tekst) |
Ændring 83
Forslag til forordning
Artikel 6 – stk. 6 – litra b
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
||||
Ændring 84
Forslag til forordning
Artikel 6 – stk. 6 – litra c
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 85
Forslag til forordning
Artikel 6 – stk. 7
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
7. OBFCM-anordninger, der er monteret af fabrikanten i disse køretøjer, skal kunne kommunikere de køretøjsdata, som de registrerer via OBD-porten og trådløst. |
7. OBFCM-anordninger, der er monteret af fabrikanten i disse køretøjer, skal kunne kommunikere alle lovpligtige relevante køretøjsdata, som de registrerer via OBD-porten og trådløst , under overholdelse af forordning (EU) 2016/679 . |
Ændring 86
Forslag til forordning
Artikel 6 – stk. 8
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
8. For køretøjer, systemer, komponenter og separate tekniske enheder, der udgør en alvorlig risiko eller ikke opfylder kravene i denne forordning, skal fabrikanterne straks træffe de nødvendige korrigerende foranstaltninger, herunder reparation eller ændringer af disse køretøjer, systemer, komponenter og separate tekniske enheder, for at sikre overensstemmelse med denne forordning. Fabrikanter eller enhver anden erhvervsdrivende skal trække produktet tilbage fra markedet eller tilbagekalde det, alt efter hvad der er relevant. Fabrikanten orienterer omgående den typegodkendende myndighed om den manglende overensstemmelse med de relevante oplysninger. |
8. For køretøjer, systemer, komponenter og separate tekniske enheder, der udgør en alvorlig risiko eller ikke opfylder kravene i denne forordning, træffer fabrikanterne de nødvendige korrigerende foranstaltninger, herunder reparation eller ændringer af disse køretøjer, systemer, komponenter og separate tekniske enheder, for at sikre overensstemmelse med denne forordning. Fabrikanter eller enhver anden erhvervsdrivende skal trække produktet tilbage fra markedet eller tilbagekalde det, alt efter hvad der er relevant. Fabrikanten orienterer omgående den typegodkendende myndighed og Kommissionen om den manglende overensstemmelse med de relevante oplysninger. |
Ændring 87
Forslag til forordning
Artikel 6 – stk. 9
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
9. Kommissionen vedtager ved hjælp af gennemførelsesretsakter detaljerede regler for krav, prøvninger, metoder og korrigerende foranstaltninger forbundet med kravene i stk. 1-8. Disse gennemførelsesretsakter vedtages efter undersøgelsesproceduren, jf. artikel 17, stk. 2. |
udgår |
Ændring 88
Forslag til forordning
Artikel 7 – stk. 2
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
2. Fabrikanten giver den typegodkendende myndighed en underskrevet erklæring for så vidt angår RDE, CO2-korrektionsprøvning ved omgivelsestemperatur , OBD, OBM, emissioner og batteriets holdbarhed, kontinuerlig eller periodisk regenerering, foranstaltninger mod ulovlige indgreb og krav til krumtaphuset, jf. bilag V. Fabrikanten giver den typegodkendende myndighed en underskrevet overensstemmelseserklæring om anvendelsen af adaptive betjeningsanordninger og geofencing, når fabrikanten vælger disse muligheder. |
2. Fabrikanten giver den typegodkendende myndighed en underskrevet erklæring for så vidt angår RDE, CO2-korrektionsprøvning ved omgivelsestemperatur , OBD, OBM, emissioner og batteriers holdbarhed, kontinuerlig eller periodisk regenerering, foranstaltninger mod ulovlige indgreb og krav til krumtaphuset, jf. bilag V. |
Ændring 89
Forslag til forordning
Artikel 7 – stk. 4
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
4. Fabrikanterne skal udstede et miljøkøretøjspas (EVP) for hvert køretøj og udlevere dette pas til køberen af køretøjet sammen med køretøjet ved at udtrække de relevante data fra kilder såsom typeattesten og typegodkendelsesdokumentationen. Fabrikanten skal sikre, at EVP-data kan vises i køretøjets elektroniske systemer og kan overføres fra køretøjet til ekstern brug. |
4. Fabrikanterne skal udstede et miljøkøretøjspas (EVP) for hvert køretøj , som skal formidles på salgsstedet sammen med køretøjet, og udlevere dette pas til køberen af køretøjet ved at udtrække de relevante data fra kilder såsom typeattesten og typegodkendelsesdokumentationen. Fabrikanten skal sikre, at EVP-data kan vises i køretøjets elektroniske systemer og kan overføres fra køretøjet til ekstern brug. |
Ændring 90
Forslag til forordning
Artikel 7 – stk. 5
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
5. Kommissionen vedtager gennemførelsesretsakter , der fastlægger prøvnings- og overensstemmelsesverifikation samt procedurer vedrørende emissionstypegodkendelse, produktionens overensstemmelse , overensstemmelse efter ibrugtagning, overensstemmelseserklæring og EVP i henhold til stk. 1-4. Disse gennemførelsesretsakter vedtages efter undersøgelsesproceduren, jf. artikel 17, stk. 2 . |
5. Fabrikanter udsteder et ajourført EVP efter overensstemmelseskontroller efter ibrugtagning med angivelse af de ajourførte værdier for de oplysninger , der er omhandlet i denne forordnings artikel 3, nr. 71). I overensstemmelse med forordning (EU) 2018/858 og direktiv 2014/45/EU skal fabrikanter gøre det muligt for kompetente myndigheder og prøvningscentre at aktualisere EVP med korrekte data fra OBD-porten og køretøjets OBFCM-anordning . |
Ændring 91
Forslag til forordning
Artikel 7 a (ny)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
|
Artikel 7a |
|
|
Særlige bestemmelser vedrørende dækslid på køretøjer |
|
|
Efter offentliggørelsen af de relevante ensartede bestemmelser i FN's Verdensforum for Harmonisering af Køretøjsforskrifter (WP29) vedtager Kommissionen delegerede retsakter i overensstemmelse med artikel 16, som supplerer denne forordning, ved at fastsætte metoder og grænseværdier for måling af slidemission pr. dækkategori med henblik på typegodkendelse, som skal henvise til de ensartede bestemmelser og undtagelser, der skal fastsættes i WP29 vedrørende godkendelse af dæk for så vidt angår typegodkendelse af dækkets slidemissioner. |
|
|
Hvis der ikke er fastsat ensartede bestemmelser i WP29 senest den 30. juni 2026 for C1-dæk og senest den 31. december 2035 for C2- og C3-dæk, foretager Kommissionen en revision og, hvis det er relevant, udvikler en metode til måling af dækslid og definerer grænseværdier for slid på dæk på grundlag af andre eksisterende avancerede metoder. Efter denne revision og, hvis det er relevant, vedtager Kommissionen delegerede retsakter senest den 30. oktober 2026 i overensstemmelse med artikel 16 med henblik på at præcisere sådanne metoder og fastsætte grænseværdier for slidemission pr. dækkategori. |
Ændring 92
Forslag til forordning
Artikel 8 – overskrift
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
Særlige regler for fabrikanter af små mængder køretøjer |
Særlige regler for fabrikanter af små og ultrasmå mængder køretøjer |
Ændring 93
Forslag til forordning
Artikel 8 – stk. 1
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
1. For så vidt angår emissioner af forurenende stoffer kan fabrikanter af små mængder køretøjer erstatte de prøvninger, der er fastsat i tabel 1, 3, 5, 7 og 9 i bilag V, med overensstemmelseserklæringer. Overensstemmelsen af køretøjer, der er fremstillet og bragt i omsætning af fabrikanter af små mængder køretøjer kan prøves med henblik på overensstemmelse efter ibrugtagning og markedsovervågning, jf. tabel 2, 4, 6, 8 og 10 i bilag V. Den prøvning af produktionens overensstemmelse efter ibrugtagning, der er beskrevet i bilag V, er ikke obligatorisk. Artikel 4, stk. 4 , litra b), finder ikke anvendelse på fabrikanter af små mængder køretøjer. |
1. For så vidt angår emissioner af forurenende stoffer kan fabrikanter af små og ultrasmå mængder køretøjer erstatte de prøvninger, der er fastsat i tabel 1, 3, 5, 7 og 9 i bilag V, med overensstemmelseserklæringer. Overensstemmelsen af køretøjer, der er fremstillet og bragt i omsætning af fabrikanter af små mængder køretøjer kan prøves med henblik på overensstemmelse efter ibrugtagning og markedsovervågning, jf. tabel 2, 4, 6, 8 og 10 i bilag V. Den prøvning af produktionens overensstemmelse efter ibrugtagning, der er beskrevet i bilag V, er ikke obligatorisk. Artikel 4, stk. 6 , litra b), finder ikke anvendelse på fabrikanter af små og ultrasmå mængder køretøjer. |
Ændring 94
Forslag til forordning
Artikel 8 – stk. 2
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
2. Fabrikanter af ultrasmå mængder køretøjer skal overholde de emissionsgrænser, der er fastsat i bilag I, ved laboratorieprøvninger baseret på tilfældige faktiske kørecyklusser med henblik på overensstemmelse efter ibrugtagning og markedsovervågning. |
2. Fabrikanter af ultrasmå mængder køretøjer skal overholde de emissionsgrænser, der er fastsat i bilag I, ved laboratorieprøvninger baseret på statistisk relevante faktiske kørecyklusser med henblik på overensstemmelse efter ibrugtagning og markedsovervågning. |
Ændring 95
Forslag til forordning
Artikel 9 – overskrift
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
Særlige regler for etapevise køretøjer |
Særlige regler for etapevis typegodkendelse af køretøjer |
Ændring 96
Forslag til forordning
Artikel 9 – stk. 1
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
1. Ved typegodkendelse af etapevise køretøjer er fabrikanter af anden eller efterfølgende etaper ansvarlige for emissionstypegodkendelsen, hvis de ændrer en hvilken som helst del af køretøjet, som ifølge de data , der er fremlagt af fabrikanterne i den foregående etape, kan påvirke emissionerne eller batteriers holdbarhed . |
1. De særlige bestemmelser i bilag V – Tabel 3 , 4 og 5 finder anvendelse på etapevis færdigopbyggede køretøjer . |
Ændring 97
Forslag til forordning
Artikel 9 – stk. 2
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
2. Kommissionen vedtager gennemførelsesretsakter, der fastsætter de administrative krav og data, der skal leveres af fabrikanter i den foregående etape i overensstemmelse med stk. 1, og procedurer for bestemmelse af sådanne køretøjers CO2-emissioner. Disse gennemførelsesretsakter vedtages efter undersøgelsesproceduren, jf. artikel 17, stk. 2. |
udgår |
Ændring 98
Forslag til forordning
Artikel 10 – stk. 1
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
1. De nationale godkendende myndigheder træffer foranstaltninger for at meddele emissionstypegodkendelser for køretøjstyper, komponenter og separate tekniske enheder og for at udføre prøvninger, kontroller og inspektioner med henblik på at verificere, om fabrikanterne opfylder kravene til produktionens overensstemmelse og overensstemmelse efter ibrugtagning i overensstemmelse med bilag V. |
1. De nationale godkendende myndigheder træffer foranstaltninger for at meddele emissionstypegodkendelser for køretøjstyper, systemer, komponenter og separate tekniske enheder og for at udføre prøvninger, kontroller og inspektioner med henblik på at verificere, om fabrikanterne opfylder kravene til produktionens overensstemmelse og overensstemmelse efter ibrugtagning i overensstemmelse med bilag V. |
Ændring 99
Forslag til forordning
Artikel 10 – stk. 2 a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
|
2a. I forbindelse med udførelsen af prøvninger, kontroller og syn bør nationale myndigheder og testcentre ajourføre miljøkøretøjspasset (EVP'et) med aktuelle værdier for de oplysninger, der er omhandlet i artikel 3, nr. 71). |
Ændring 100
Forslag til forordning
Artikel 10 – stk. 3 a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
|
3a. Med virkning fra 24 måneder efter ikrafttrædelsen af al relevant sekundær lovgivning og i henhold til de specifikke bestemmelser for systemer, komponenter og separate tekniske enheder skal de nationale godkendelsesmyndigheder af grunde, der vedrører CO2 og emissioner af forurenende stoffer, brændstof- og energiforbrug eller batteriers holdbarhed, når der er tale om nye køretøjer i klasse M1 og N1, nægte at meddele EU-emissionstypegodkendelse eller national emissionstypegodkendelse, som ikke er i overensstemmelse med denne forordning. |
Ændring 101
Forslag til forordning
Artikel 10 – stk. 4
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
4. Med virkning fra den 1. juli 2025 , når der er tale om nye køretøjer i klasse M1 og N1, som ikke er i overensstemmelse med denne forordning, skal de nationale myndigheder anse typeattester for ikke længere at være gyldige med henblik på registrering, og skal, af grunde, der vedrører CO2 -emissioner og emissioner af forurenende stoffer, brændstof- og energiforbrug eller batteriers holdbarhed, forbyde registrering, salg eller ibrugtagning af sådanne køretøjer. |
4. Med virkning fra 36 måneder efter ikrafttrædelsen af al relevant sekundær lovgivning og i henhold til de specifikke bestemmelser for systemer, komponenter samt separate tekniske enheder , når der er tale om nye køretøjer i klasse M1 og N1, som ikke er i overensstemmelse med denne forordning, skal de nationale myndigheder anse typeattester for ikke længere at være gyldige med henblik på registrering, og skal, af grunde, der vedrører CO2- emissioner og emissioner af forurenende stoffer, brændstof- og energiforbrug eller batteriers holdbarhed, forbyde registrering, salg eller ibrugtagning af sådanne køretøjer. |
Ændring 102
Forslag til forordning
Artikel 10 – stk. 4 a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
|
4a. Med virkning fra 48 måneder efter ikrafttrædelsen af al relevant sekundær lovgivning og i henhold til de særlige bestemmelser for systemer, komponenter og separate tekniske enheder, når der er tale om nye typer køretøjer i klasse M2, M3, N2, N3 og nye påhængskøretøjer i klasse O3 og O4, skal de nationale godkendende myndigheder af grunde, der vedrører CO2 og emissioner af forurenende stoffer, brændstof- og energiforbrug, energieffektivitet eller batteriers holdbarhed, nægte at meddele EU-emissionstypegodkendelse eller national emissionstypegodkendelse, som ikke er i overensstemmelse med denne forordning. |
Ændring 103
Forslag til forordning
Artikel 10 – stk. 5
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
5. Med virkning fra den 1. juli 2027 skal de nationale myndigheder, når der er tale om nye køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3, og nye påhængskøretøjer i klasse O3 og O4, som ikke er i overensstemmelse med denne forordning, anse typeattester for ikke længere at være gyldige med henblik på registrering, og skal, af grunde, der vedrører CO2-emissioner og emissioner af forurenende stoffer, brændstof- og energiforbrug eller batteriets holdbarhed , forbyde registrering, salg eller ibrugtagning af sådanne køretøjer. |
5. Fra 60 måneder efter ikrafttrædelsen af al relevant sekundær lovgivning og i henhold til de særlige bestemmelser for systemer, komponenter og separate tekniske enheder skal de nationale myndigheder, når der er tale om nye køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3, og nye påhængskøretøjer i klasse O3 og O4, som ikke er i overensstemmelse med denne forordning, anse typeattester for ikke længere at være gyldige med henblik på registrering, og skal, af grunde, der vedrører CO2-emissioner og emissioner af forurenende stoffer, brændstof- og energiforbrug , energieffektivitet eller batteriers holdbarhed , forbyde registrering, salg eller ibrugtagning af sådanne motorer, køretøjer eller påhængskøretøjer . |
Ændring 104
Forslag til forordning
Artikel 10 – stk. 8
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
8. Kommissionen vedtager gennemførelsesretsakter, der fastsætter de administrative og tekniske elementer, der er nødvendige for at udføre prøvninger, kontroller og inspektioner med henblik på at verificere overholdelsen af stk. 1, samt de tekniske elementer, der kræves i forbindelse med markedstilsyn i henhold til stk. 2. Disse gennemførelsesretsakter vedtages efter undersøgelsesproceduren, jf. artikel 17, stk. 2. |
udgår |
Ændring 105
Forslag til forordning
Artikel 11 – stk. 1
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
1. Med virkning fra den 1. juli 2025 er salg og installation af et system, en komponent eller en separat teknisk enhed, der skal monteres på et køretøj i klasse M1 eller N1, der er godkendt i henhold til denne forordning, forbudt, hvis systemet, komponenten eller den separate tekniske enhed ikke er en type, der er godkendt i henhold til denne forordning. |
1. Med virkning fra 24 måneder efter ikrafttrædelsen af al relevant sekundær lovgivning er salg og installation af et system, en komponent eller en separat teknisk enhed, der skal monteres på et køretøj i klasse M1 eller N1, der er godkendt i henhold til denne forordning, forbudt, hvis systemet, komponenten eller den separate tekniske enhed ikke er typegodkendt i henhold til denne forordning. |
Ændring 106
Forslag til forordning
Artikel 11 – stk. 2
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
2. Med virkning fra den 1. juli 2027 er salg og installation af et system, en komponent eller en separate teknisk enhed, der skal monteres på et køretøj i klasse M2, M3, N2 eller N 3, der er godkendt i henhold til denne forordning, forbudt, hvis systemet, komponenten eller den separate tekniske enhed ikke er en type, der er godkendt i henhold til denne forordning. |
2. Med virkning fra 48 måneder efter ikrafttrædelsen af al relevant sekundær lovgivning er salg og installation af et system, en komponent eller en separat teknisk enhed, der skal monteres på et køretøj i klasse M2, M3, N2 , N3 og påhængskøretøjer i klasse O 3 og O4 , der er godkendt i henhold til denne forordning, forbudt, hvis systemet, komponenten eller den separate tekniske enhed ikke er en type, der er godkendt i henhold til denne forordning. |
Ændring 107
Forslag til forordning
Artikel 11 – stk. 3 a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
|
3a. Med virkning fra 12 måneder efter vedtagelsen af den delegerede retsakt om typegodkendelse af C1-dæk for så vidt angår grænseværdierne for slidemissioner i overensstemmelse med artikel 7a meddeler de nationale myndigheder kun EU-typegodkendelse af komponenter eller separate tekniske enheder for nye dæktyper, hvis det er i overensstemmelse med denne forordning, og nægter at meddele EU-typegodkendelse for komponenter/separate tekniske enheder for nye dæktyper, der ikke er i overensstemmelse med denne forordning. |
|
|
Med virkning fra 36 måneder efter vedtagelse af den delegerede retsakt for typegodkendelse af C1-dæk med hensyn til slidemissioner i overensstemmelse med artikel 7a, afviser nationale myndigheder at give typegodkendelse eller typegodkendelse til nye C1-dæk, som ikke overholder denne forordning. C1-dæk, som blev produceret inden ikrafttrædelsestidspunktet, der er fastsat i dette afsnit, og som ikke overholder kravene i denne forordning og dens gennemførelsesforanstaltninger, må sælges i en periode på højst 30 måneder. |
Ændring 108
Forslag til forordning
Artikel 12 – stk. 1 – afsnit 1 a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
|
Ulovlige indgreb, der resulterer i emissioner, som overskrider de grænser, der er fastsat i bilag I, medfører, at køretøjet ikke længere opfylder kravene i denne forordning. |
Ændring 109
Forslag til forordning
Artikel 12 – stk. 1 – afsnit 1 b (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
|
Manglende overholdelse som følge af ulovlige indgreb skal medføre, at de nationale kompetente myndigheder vedtager passende korrigerende foranstaltninger, herunder tilbagekaldelser, og økonomiske sanktioner, der er effektive, står i et rimeligt forhold til overtrædelsen og har afskrækkende virkning. |
Ændring 110
Forslag til forordning
Artikel 12 – stk. 2
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
2. De nationale myndigheder skal i forbindelse med overensstemmelseskontrol efter ibrugtagning eller markedsovervågning kontrollere, om fabrikanter af køretøjer korrekt har installeret føreradvarselssystemer for emissionsoverskridelser og føreradvarselssystemer for lavt reagensniveau, og om køretøjerne kan manipuleres. |
2. De nationale myndigheder skal i forbindelse med overensstemmelseskontrol efter ibrugtagning eller markedsovervågning kontrollere kvaliteten af den anvendte reagens , om fabrikanter af køretøjer korrekt har installeret føreradvarselssystemer for emissionsoverskridelser og føreradvarselssystemer for lavt reagensniveau, og om køretøjerne kan manipuleres. |
Ændring 111
Forslag til forordning
Artikel 13 – stk. 1
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
1. Kommissionen eller tredjeparter kan i overensstemmelse med artikel 9 og artikel 13, stk.10, i forordning (EU) 2018/858 udføre overensstemmelseskontrol efter ibrugtagning og markedsovervågningskontrol, jf. tabel 2, 4, 6, 8 og 10 i bilag V, for at verificere, at køretøjer, komponenter og separate tekniske enheder er i overensstemmelse med denne forordning. |
1. Kommissionen eller tredjeparter udfører i overensstemmelse med artikel 9 og artikel 13, stk. 10, i forordning (EU) 2018/858 overensstemmelseskontrol efter ibrugtagning og markedsovervågningskontrol, jf. tabel 2, 4, 6, 8 og 10 i bilag V, for at verificere, at køretøjer, komponenter og separate tekniske enheder er i overensstemmelse med denne forordning. |
Ændring 112
Forslag til forordning
Artikel 13 – stk. 2 a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
|
2a. Kommissionen overvåger løbende situationen på EU-plan med henblik på at identificere omgåelsespraksis og manglende overensstemmelse. Når den støder på manglende opfyldelse af kravene, forelægger Kommissionen Europa-Parlamentet og Rådet en rapport samt efterfølgende et lovgivningsforslag, hvis det er relevant, for at håndtere og udrydde de risici, der er forbundet med denne manglende opfyldelse af kravene. |
Ændring 113
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 2
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
2. Prøvninger, der skal påvise overholdelse af kravene i artikel 4 , foretages af fabrikanterne og de nationale myndigheder som anført i bilag V. Prøvninger, der skal påvise overholdelse af kravene i artikel 4 , kan foretages af Kommissionen og tredjeparter, også som anført i bilag V. |
2. Prøvninger, der skal påvise overholdelse af kravene i denne forordning , foretages af fabrikanterne og de nationale myndigheder som anført i bilag V. Prøvninger, der skal påvise overholdelse af kravene i denne forordning , kan foretages af Kommissionen og tredjeparter, også som anført i bilag V. |
Ændring 114
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 3 – indledning
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
3. Kommissionen vedtager gennemførelsesretsakter for alle faser af emissionstypegodkendelsen, herunder produktionens overensstemmelse, overensstemmelse efter ibrugtagning og markedsovervågning, vedrørende procedurer og prøvninger i forbindelse med emissionstypegodkendelse, prøvningsmetoder, administrative bestemmelser, ændring og udvidelse af emissionstypegodkendelser, dataadgang, dokumentationskrav og skabeloner for alle følgende: |
3. Kommissionen vedtager gennemførelsesretsakter for alle faser af emissionstypegodkendelsen, herunder produktionens overensstemmelse, overensstemmelse efter ibrugtagning og markedsovervågning, vedrørende administrative bestemmelser, ændring og udvidelse af emissionstypegodkendelser, dataadgang, dokumentationskrav og skabeloner for alle følgende: |
Ændring 115
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 3 – litra d a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 116
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 3 – litra d b (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 117
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 3 – litra e
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 118
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 3 – litra g
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 119
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 3 – litra g a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 120
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 3 a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
3a. Kommissionen tillægges beføjelser til at vedtage delegerede retsakter i overensstemmelse med artikel 16 for procedurer og prøvninger i forbindelse med emissionstypegodkendelse og prøvningsmetoder for alle faser af emissionstypegodkendelsen, herunder overensstemmelse efter ibrugtagning, produktionens overensstemmelse og markedsovervågning, med henblik på at fastsætte følgende: |
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
Ændring 121
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 4 – afsnit 1 – indledning
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
Kommissionen tillægges beføjelser til at vedtage gennemførelsesretsakter for alle faser af emissionstypegodkendelsen, herunder overensstemmelse efter ibrugtagning, produktionens overensstemmelse og markedsovervågning, med henblik på at fastsætte følgende: |
Kommissionen tillægges beføjelser til at vedtage delegerede retsakter for alle faser af emissionstypegodkendelsen, herunder overensstemmelse efter ibrugtagning, produktionens overensstemmelse og markedsovervågning, med henblik på at fastsætte følgende: |
Ændring 122
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 4 – afsnit 1 – litra b a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 123
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 4 – afsnit 1 – litra g
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 124
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 4 – afsnit 1 – litra j
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 125
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 4 – afsnit 1 – litra l
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 126
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 4 – afsnit 1 – litra o
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 127
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 4 – afsnit 1 – litra p
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 128
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 4 – afsnit 1 – litra s
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 129
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 4 – afsnit 1 – litra t
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
udgår |
Ændring 130
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 4 – afsnit 1 – litra v
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 131
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 4 – afsnit 1 – litra w
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 132
Forslag til forordning
Artikel 14 – stk. 4 – afsnit 2
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
Disse gennemførelsesretsakter vedtages efter undersøgelsesproceduren, jf. artikel 17, stk. 2. |
5. Disse gennemførelsesretsakter vedtages efter undersøgelsesproceduren, jf. artikel 17, stk. 2. |
|
|
De gennemførelsesretsakter, der er omhandlet i stk. 3, litra a)-f), og stk. 3, litra i)-k), og de delegerede retsakter, der er omhandlet i stk. 3a, litra a)-f), og stk. 3a, litra i)-k), og stk. 4, litra a)-f), og stk. 4, litra j)-w), vedtages senest den... [12 måneder fra datoen for denne forordnings ikrafttræden]. |
|
|
De gennemførelsesretsakter, der er omhandlet i stk. 3, litra g)-h), og de delegerede retsakter, der er omhandlet i stk. 3a, litra g)-h), og stk. 4, litra g)-i), vedtages uden unødig forsinkelse efter offentliggørelsen af de relevante ensartede bestemmelser i WP29. |
Ændring 133
Forslag til forordning
Artikel 15 – stk. 1 – indledning
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
1. Kommissionen tillægges beføjelser til at vedtage delegerede retsakter i overensstemmelse med artikel 16 for at tage hensyn til den tekniske udvikling med henblik på at ændre følgende : |
1. Kommissionen tillægges beføjelser til at vedtage delegerede retsakter i overensstemmelse med artikel 16 for at tage hensyn til den tekniske udvikling med henblik på at ændre denne forordning således : |
Ændring 134
Forslag til forordning
Artikel 15 – stk. 1 – litra a
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 135
Forslag til forordning
Artikel 15 – stk. 1 – litra b
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 136
Forslag til forordning
Artikel 15 – stk. 1 – litra d
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
udgår |
Ændring 137
Forslag til forordning
Artikel 15 – stk. 2 – litra c a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||
|
|
|
Ændring 138
Forslag til forordning
Artikel 15 – stk. 2 – litra d
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 139
Forslag til forordning
Artikel 15 – stk. 2 – litra e
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
||||
|
|
Ændring 140
Forslag til forordning
Artikel 15 – stk. 2 – afsnit 1 a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
|
Kommissionen vedtager de delegerede retsakter, der er omhandlet i litra a) -c), uden unødig forsinkelse efter offentliggørelsen af de relevante ensartede forskrifter i FN's WP29. Såfremt der ikke er fastsat ensartede forskrifter i FN's WP.29. senest den 30. juni 2026 for C1-dæk og senest den 31. december 2035 for C2- og C3-dæk, finder artikel 7a i denne forordning anvendelse. |
Ændring 141
Forslag til forordning
Artikel 16 – stk. 2
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
2. Beføjelsen til at vedtage delegerede retsakter, jf. artikel 15, tillægges Kommissionen for en periode på fem år fra den […] [Publikationskontoret: Indsæt venligst datoen for denne forordnings ikrafttræden]. Kommissionen udarbejder en rapport vedrørende delegationen af beføjelser senest ni måneder inden udløbet af femårsperioden. Delegationen af beføjelser forlænges stiltiende for perioder af samme varighed, medmindre Europa-Parlamentet eller Rådet modsætter sig en sådan forlængelse senest tre måneder inden udløbet af hver periode. |
2. Beføjelsen til at vedtage delegerede retsakter, jf. artikel 14, stk. 3a, artikel 14, stk. 4, og artikel 15, tillægges Kommissionen for en periode på fem år fra den […]. [Publikationskontoret: Indsæt venligst datoen for denne forordnings ikrafttræden]. Kommissionen udarbejder en rapport vedrørende delegationen af beføjelser senest ni måneder inden udløbet af femårsperioden. Delegationen af beføjelser forlænges stiltiende for perioder af samme varighed, medmindre Europa-Parlamentet eller Rådet modsætter sig en sådan forlængelse senest tre måneder inden udløbet af hver periode. |
Ændring 142
Forslag til forordning
Artikel 16 – stk. 3
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
3. Den i artikel 15 omhandlede delegation af beføjelser kan til enhver tid tilbagekaldes af Europa-Parlamentet eller Rådet. En afgørelse om tilbagekaldelse bringer tildeling af de beføjelser, der er angivet i den pågældende afgørelse, til ophør. Den får virkning dagen efter offentliggørelsen af afgørelsen i Den Europæiske Unions Tidende eller på et senere tidspunkt, der angives i afgørelsen. Den berører ikke gyldigheden af delegerede retsakter, der allerede er i kraft. |
3. Den i artikel 14, stk. 3a, artikel 14, stk. 4, og artikel 15 omhandlede delegation af beføjelser kan til enhver tid tilbagekaldes af Europa-Parlamentet eller Rådet. En afgørelse om tilbagekaldelse bringer tildeling af de beføjelser, der er angivet i den pågældende afgørelse, til ophør. Den får virkning dagen efter offentliggørelsen af afgørelsen i Den Europæiske Unions Tidende eller på et senere tidspunkt, der angives i afgørelsen. Den berører ikke gyldigheden af delegerede retsakter, der allerede er i kraft. |
Ændring 143
Forslag til forordning
Artikel 16 – stk. 6
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
6. En delegeret retsakt vedtaget i henhold til artikel 15 træder kun i kraft, hvis hverken Europa-Parlamentet eller Rådet har gjort indsigelse inden for en frist på to måneder fra meddelelsen af den pågældende retsakt til Europa-Parlamentet og Rådet, eller hvis Europa-Parlamentet og Rådet inden udløbet af denne frist begge har underrettet Kommissionen om, at de ikke agter at gøre indsigelse. Fristen forlænges med to måneder på Europa-Parlamentets eller Rådets initiativ. |
6. En delegeret retsakt vedtaget i henhold til artikel 14, stk. 3a, artikel 14, stk. 4, og artikel 15 træder kun i kraft, hvis hverken Europa-Parlamentet eller Rådet har gjort indsigelse inden for en frist på to måneder fra meddelelsen af den pågældende retsakt til Europa-Parlamentet og Rådet, eller hvis Europa-Parlamentet og Rådet inden udløbet af denne frist begge har underrettet Kommissionen om, at de ikke agter at gøre indsigelse. Fristen forlænges med to måneder på Europa-Parlamentets eller Rådets initiativ. |
Ændring 242
Forslag til forordning
Artikel 16 a (ny)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
|
Artikel 16a |
|
|
Fysiske eller juridiske personers begrundede klager |
|
|
1. Enhver fysisk eller juridisk person, individuelt eller i forening, har ret til at indgive begrundede klager til de nationale markedsovervågningsmyndigheder, når de har grund til at tro, at en eller flere fabrikanter, erhvervsdrivende eller uafhængige aktører ikke overholder denne forordning. |
|
|
2. Efter anmodning fra en person, der indgiver en begrundet klage, træffer markedsovervågningsmyndighederne de nødvendige foranstaltninger for i behørig grad at beskytte identiteten af den pågældende person og dennes personoplysninger, som, hvis de videregives, vil være til skade for denne person. |
|
|
3. Uden unødigt ophold vurderer de nationale markedsovervågningsmyndigheder omhyggeligt og upartisk de begrundede klager, herunder om påstandene er velbegrundede, og træffer de nødvendige foranstaltninger, herunder udførelse af kontroller og evalueringer i henhold til artikel 8 og 51 i forordning (EU) 2018/858, med henblik på at finde frem til potentiel manglende overholdelse af denne forordning og, hvor det er relevant, kræve korrigerende foranstaltninger eller træffe passende restriktive foranstaltninger i henhold til artikel 52 i forordning (EU) 2018/858. |
|
|
4. Den nationale markedsovervågningsmyndighed underretter inden for 3 måneder de fysiske eller juridiske personer, der er omhandlet i stk. 1, om sin afgørelse om at imødekomme eller afslå anmodningen om foranstaltninger og om de foranstaltninger, den agter at træffe for at afhjælpe de betænkeligheder, der er rejst i den begrundede klage, med angivelse af begrundelsen for både den trufne afgørelse og de foreslåede foranstaltninger. |
Ændring 144
Forslag til forordning
Artikel 18 – stk. 2
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
2. Senest den 1. september 2031 forelægger Kommissionen i overensstemmelse med oplysningerne i stk. 1 en evalueringsrapport for Europa-Parlamentet og for Rådet om anvendelsen af denne forordning. |
2. Senest den 1. september 2031 forelægger Kommissionen i overensstemmelse med oplysningerne i stk. 1 en evalueringsrapport for Europa-Parlamentet og for Rådet om anvendelsen af denne forordning , herunder en evaluering af de opnåede reduktioner af udstødnings- og ikkeudstødningsemissioner og en vurdering af dens bidrag til opfyldelsen af standarderne for luftforurening, der er fastsat i [XXX forslag til omarbejdning af direktivet om luftkvalitet] |
Ændring 181 + 192
Forslag til forordning
Artikel 18 – stk. 2 a (nyt)
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
|
2a. Senest den 31. december 2025 forelægger Kommissionen en rapport for Europa-Parlamentet og Rådet med en vurdering af tunge køretøjers holdbarhedsegenskaber med hensyn til emissioner. |
Ændring 146
Forslag til forordning
Artikel 19 – stk. 1
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
Forordning (EF) nr. 715/2007 ophæves med virkning fra den 1. juli 2025 . |
Forordning (EF) nr. 715/2007 ophæves med virkning fra den 1. juli 2030 . |
Ændring 147
Forslag til forordning
Artikel 19 – stk. 2
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
Forordning (EF) nr. 595/2009 ophæves med virkning fra den 1. juli 2027 . |
Forordning (EF) nr. 595/2009 ophæves med virkning fra den 1. juli 2031 . |
Ændring 148
Forslag til forordning
Artikel 20 – afsnit 2
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
Den finder anvendelse fra den 1. juli 2025 for køretøjer i klasse M1 , N1 og for komponenter og separate tekniske enheder beregnet til sådanne køretøjer, og fra 1. juli 2027 for køretøjer i klasse M 2, M3 , N2 og N 3 og for komponenter og separate tekniske enheder beregnet til sådanne køretøjer og til påhængskøretøjer i klasse O3, O4 . |
Den finder anvendelse fra 24 måneder efter ikrafttrædelsen af al relevant sekundær lovgivning for nye typer køretøjer i klasse M1 og N1 og for komponenter og separate tekniske enheder beregnet til sådanne køretøjer og 36 måneder efter ikrafttrædelsen af al relevant afledt ret for nye køretøjer i klasse M 1 og N 1 og for komponenter og separate tekniske enheder beregnet til sådanne køretøjer. |
|
|
Den finder anvendelse 48 måneder efter ikrafttrædelsen af al relevant sekundær lovgivning for nye type køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3 og for komponenter og separate tekniske enheder beregnet til sådanne køretøjer og til påhængskøretøjer i klasse O3 og O4 og 60 måneder efter ikrafttrædelsen af al relevant afledt ret for nye køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3 og for komponenter og separate tekniske enheder beregnet til sådanne køretøjer og til påhængskøretøjer i klasse O3 og O4. |
Ændring 149
Forslag til forordning
Artikel 20 – afsnit 3
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
Den finder anvendelse fra den 1. juli 2030 for køretøjer i klasse M1 og N1 fremstillet af fabrikanter af små mængder køretøjer. |
Den finder anvendelse fra den 1. juli 2030 for køretøjer i klasse M1 og N1 fremstillet af fabrikanter af små mængder køretøjer og fra den 1. juli 2031 for køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3 fremstillet af fabrikanter af små mængder køretøjer . |
Ændring 150
Forslag til forordning
Bilag I – tabel 1
|
Kommissionens forslag |
||||
|
Tabel 1: Euro 7-grænseværdier for udstødningsemissioner for køretøjer i klasse M1 og N1 med intern forbrændingsmotor |
||||
|
Forurenende emissioner |
Køretøjer i klasse M1 og N1 |
Kun for køretøjer i klasse N1 med et effekt/masseforhold (2) på under 35 kW/t |
Emissionsbudget for alle kørsler under 10 km for køretøjer i klasse M1 og N1 |
Emissionsbudget for alle kørsler under 10 km, alene for køretøjer i klasse N1 med et effekt/masseforhold på under 35 kW/t |
|
pr. km |
pr. km |
pr. kørsel |
pr. kørsel |
|
|
NOx in mg |
60 |
75 |
600 |
750 |
|
PM i mg |
4,5 |
4,5 |
45 |
45 |
|
PN10 i antal |
6×1011 |
6×1011 |
6×1012 |
6×1012 |
|
CO i mg |
500 |
630 |
5 000 |
6 300 |
|
THC i mg |
100 |
130 |
1 000 |
1 300 |
|
NMHC i mg |
68 |
90 |
680 |
900 |
|
NH3 i mg |
20 |
20 |
200 |
200 |
|
|
|
|
Ændring |
|
||||
|
Tabel 1: Euro 7-grænseværdier for udstødningsemissioner for køretøjer i klasse M1 og N1 med intern forbrændingsmotor |
||||||||
|
|
Køretøjer i klasse M1 |
N1 (klasse I) |
N1 (klasse II) |
N1 (klasse III) |
Emissionsbudget for alle kørsler under 10 km for køretøjer i klasse M1 og N1 |
Emissionsbudget for alle kørsler under 10 km for N1 (klasse I) |
Emissionsbudget for alle kørsler under 10 km, alene for N1 (klasse II) |
Emissionsbudget for alle kørsler under 10 km, alene for N1 (klasse III) |
|
Masse i køreklar stand (MRO) i kg |
- |
For køretøjer i klasse N1 med MRO ≤ 1280 |
For køretøjer i klasse N1 med 1280-MRO ≤ 1735 |
For køretøjer i klasse N1 med 1735 < MRO |
- |
For køretøjer i klasse N1 med MRO ≤ 1280 |
For køretøjer i klasse N1 med 1280-MRO ≤ 1735 |
For køretøjer i klasse N1 med 1735 < MRO |
|
Emissioner af forurenende stoffer |
pr. km |
pr. km |
pr. km |
pr. km |
pr. kørsel |
pr. kørsel |
pr. kørsel |
pr. kørsel |
|
NOx i mg |
60 |
60 |
75 |
82 |
600 |
600 |
750 |
820 |
|
PM i mg |
4,5 |
4,5 |
4,5 |
4,5 |
45 |
45 |
45 |
45 |
|
PN10 i # |
6×1011 |
6×1011 |
6×1011 |
6×1011 |
6×1012 |
6×1012 |
6×1012 |
6×1012 |
|
CO i mg |
500 |
500 |
630 |
740 |
5 000 |
5 000 |
6 300 |
7 400 |
|
THC i mg |
100 |
100 |
130 |
160 |
1 000 |
1 000 |
1 300 |
1 600 |
|
NMHC i mg |
68 |
68 |
90 |
108 |
680 |
680 |
900 |
1 080 |
|
NH3 i mg |
20 |
20 |
20 |
20 |
200 |
200 |
200 |
200 |
Ændring 151
Forslag til forordning
Bilag I – Tabel 2
|
Kommissionens forslag |
||||
|
Tabel 2: Euro 7-grænseværdier for udstødningsemissioner for køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3 med intern forbrændingsmotor samt interne forbrændingsmotorer anvendt i sådanne køretøjer |
||||
|
Forurenende emissioner |
Kolde emissioner (3) |
Varme emissioner (4) |
Emissionsbudget for alle kørsler under 3 * WHTC lang |
Fakultative emissionsgrænser for tomgang (5) |
|
pr. kWh |
pr. kWh |
pr. kWh |
pr. time |
|
|
NOx i mg |
350 |
90 |
150 |
5 000 |
|
PM i mg |
12 |
8 |
10 |
|
|
PN10 i antal |
5x1011 |
2x1011 |
3x1011 |
|
|
CO i mg |
3 500 |
200 |
2 700 |
|
|
NMOG i mg |
200 |
50 |
75 |
|
|
NH3 i mg |
65 |
65 |
70 |
|
|
CH4 i mg |
500 |
350 |
500 |
|
|
N2O i mg |
160 |
100 |
140 |
|
|
HCHO i mg |
30 |
30 |
|
|
|
Ændring |
||
|
Tabel 2: Euro 7-grænseværdier for udstødningsemissioner for køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3 med intern forbrændingsmotor samt interne forbrændingsmotorer anvendt i sådanne køretøjer |
||
|
Forurenende emissioner |
WHSC (KT) og WHTC (KT og ST) |
Emissioner ved faktisk kørsel (RDE) |
|
pr. kWh |
pr. kWh |
|
|
NOx i mg |
200 |
260 |
|
PM i mg |
8 |
10 |
|
PN10 i # |
6x1011 |
7.8x1011 |
|
CO i mg |
1500 |
1950 |
|
NMOG i mg |
75 |
98 |
|
NH3 i mg |
60 |
78 |
|
CH4 i mg |
500 |
650 |
|
N2O i mg |
160 |
208 |
|
HCHO i mg |
30 |
39 |
Ændring 152
Forslag til forordning
Bilag I – tabel 4 – overskrift
|
Kommissionens forslag |
Ændring |
|
Euro 7-grænseværdier for emissioner af bremsepartikler i standardkørecyklussen, der finder anvendelse indtil den 31. december 2034 |
Euro 7-grænseværdier for emissioner af bremsepartikler i standardkørecyklussen for køretøjer med intern forbrændingsmotor , der finder anvendelse indtil den 31. december 2034 |
Ændring 153
Forslag til forordning
Bilag I – tabel 4 a (ny)
|
Kommissionens forslag |
|
|
|
Ændring |
|||
|
Tabel 4a: Euro 7-grænseværdier for emissioner af bremsepartikler i standardkørecyklussen for rent elektriske køretøjer, brændselscellekøretøjer og hybride elkøretøjer, der finder anvendelse indtil den 31. december 2029 |
|||
|
Emissionsgrænser i mg/km pr. køretøj |
Køretøjer i klasse M1 og N1 |
Køretøjer i klasse M2 og M3 |
Køretøjer i klasse N2 og N3 |
|
Emissioner af bremsepartikler (PM10) |
3 |
|
|
|
Emissioner af bremsepartikler (PN) |
|
|
|
Ændring 154
Forslag til forordning
Bilag I – tabel 4 b (ny)
|
Kommissionens forslag |
|
|
|
Ændring |
|||
|
Tabel 4b: Euro 7-grænseværdier for emissioner af bremsepartikler i standardkørecyklussen for rent elektriske køretøjer, brændselscellekøretøjer og hybride elkøretøjer, der finder anvendelse fra den 1. januar 2030 |
|||
|
Emissionsgrænser i mg/km pr. køretøj |
Køretøjer i klasse M1 og N1 |
Køretøjer i klasse M2 og M3 |
Køretøjer i klasse N2 og N3 |
|
Emissioner af bremsepartikler (PM10) |
|
|
|
|
Emissioner af bremsepartikler (PN) |
|
|
|
Ændring 155
Forslag til forordning
Bilag I – tabel 5
|
Kommissionens forslag |
|||
|
Tabel 5: Euro 7-grænseværdier for bremsepartikelemissioner, der finder anvendelse fra den 1. januar 2035 |
|||
|
Emissionsgrænser i mg/km pr. køretøj |
Køretøjer i klasse M1 og N1 |
Køretøjer i klasse M2 og M3 |
Køretøjer i klasse N2 og N3 |
|
Bremsepartikelemissioner (PM10) |
3 |
|
|
|
Bremsepartikelemissioner (PN) |
|
|
|
|
Ændring |
|||
|
Tabel 5: Euro 7-grænseværdier for emissioner af bremsepartikler i standardkørecyklussen for alle køretøjer , der finder anvendelse fra den 1. januar 2035 |
|||
|
Emissionsgrænser i mg/km pr. køretøj |
Køretøjer i klasse M1 og N1 |
Køretøjer i klasse M2 og M3 |
Køretøjer i klasse N2 og N3 |
|
Emissioner af bremsepartikler (PM10) |
|
|
|
|
Emissioner af bremsepartikler (PN) |
|
|
|
Ændring 156
Forslag til forordning
Bilag I – tabel 6
|
Kommissionens forslag |
|||
|
Tabel 6: Euro 7-grænseværdier for dækafslidning |
|||
|
Mistet dækmasse i g/1 000 km |
C1-dæk |
C2-dæk |
C3-dæk |
|
Normale dæk |
|
|
|
|
Vinterdæk |
|
|
|
|
Specialdæk |
|
|
|
|
Ændring |
||||
|
Tabel 6: Euro 7-prøvningsmetoder, -grænseværdier og -gennemførelsestidsplan for dækslid |
||||
|
FN-regulativ nr. |
Emne |
Ændringsserie offentliggjort i EUT |
EUT-henvisning |
Anvendelsesområde omfattet af nuværende og fremtidige FN WP29-regulativer |
|
[1xx] |
Dæk for så vidt angår slid |
Ændringsserie 00 |
EUT L xxx af xx.x.20XX, s. x |
|
Ændring 157
Forslag til forordning
Bilag II – tabel 1
|
Kommissionens forslag |
|||
|
Tabel 1: Euro 7 Mindstekrav til batteriers holdbarhed for køretøjer i klasse M1 |
|||
|
Mindstekrav til ydeevne baseret på batteriets energi |
Påbegyndelse af levetiden til 5 år eller 100 000 km, alt efter hvad der indtræffer først |
Køretøjer, der er over 5 år eller har kørt mere end 100 000 km, og op til 8 år eller 160 000 km, alt efter hvad der indtræffer først |
Køretøjer op til yderligere levetid* |
|
OVC-HEV |
80 % |
70 % |
|
|
PEV |
80 % |
70 % |
|
|
Mindstekrav til ydeevne baseret på rækkevidde |
Påbegyndelse af levetiden til 5 år eller 100 000 km, alt efter hvad der indtræffer først |
Køretøjer, der er over 5 år eller har kørt mere end 100 000 km, og op til 8 år eller 160 000 km, alt efter hvad der indtræffer først |
Køretøjer op til yderligere levetid* |
|
OVC-HEV |
|
|
|
|
PEV |
|
|
|
|
Ændring |
|||
|
Tabel 1: Euro 7 Mindstekrav til batteriers holdbarhed for køretøjer i klasse M1 |
|||
|
Mindstekrav til ydeevne baseret på batteriets energi |
Påbegyndelse af levetiden til 5 år eller 100 000 km, alt efter hvad der indtræffer først |
Køretøjer, der er over 5 år eller har kørt mere end 100 000 km, og op til 10 år eller 200 000 km, alt efter hvad der indtræffer først |
Køretøjer op til yderligere levetid* |
|
OVC-HEV |
85 % |
75 % |
|
|
PEV |
85 % |
75 % |
|
|
Mindstekrav til ydeevne baseret på rækkevidde |
Påbegyndelse af levetiden til 5 år eller 100 000 km, alt efter hvad der indtræffer først |
Køretøjer, der er over 5 år eller har kørt mere end 100 000 km, og op til 10 år eller 200 000 km, alt efter hvad der indtræffer først |
Køretøjer op til yderligere levetid* |
|
OVC-HEV |
|
|
|
|
PEV |
|
|
|
Ændring 158
Forslag til forordning
Bilag II – tabel 2
|
Kommissionens forslag |
|||
|
Tabel 2: Euro 7 Mindstekrav til batteriers holdbarhed for køretøjer i klasse N1 |
|||
|
Mindstekrav til ydeevne baseret på batteriets energi |
Påbegyndelse af levetiden til 5 år eller 100 000 km, alt efter hvad der indtræffer først |
Køretøjer, der er over 5 år eller har kørt mere end 100 000 km, og op til 8 år eller 160 000 km, alt efter hvad der indtræffer først |
Køretøjer op til yderligere levetid* |
|
OVC-HEV |
75 % |
65 % |
|
|
PEV |
75 % |
65 % |
|
|
Mindstekrav til ydeevne baseret på rækkevidde |
Påbegyndelse af levetiden til 5 år eller 100 000 km, alt efter hvad der indtræffer først |
Køretøjer, der er over 5 år eller har kørt mere end 100 000 km, og op til 8 år eller 160 000 km, alt efter hvad der indtræffer først |
Køretøjer op til yderligere levetid* |
|
OVC-HEV |
|
|
|
|
PEV |
|
|
|
|
Ændring |
|||
|
Tabel 2: Euro 7 Mindstekrav til batteriers holdbarhed for køretøjer i klasse N1 |
|||
|
Mindstekrav til ydeevne baseret på batteriets energi |
Påbegyndelse af levetiden til 5 år eller 100 000 km, alt efter hvad der indtræffer først |
Køretøjer, der er over 5 år eller har kørt mere end 100 000 km, og op til 10 år eller 200 000 km, alt efter hvad der indtræffer først |
Køretøjer op til yderligere levetid* |
|
OVC-HEV |
80 % |
70 % |
|
|
PEV |
80 % |
70 % |
|
|
Mindstekrav til ydeevne baseret på rækkevidde |
Påbegyndelse af levetiden til 5 år eller 100 000 km, alt efter hvad der indtræffer først |
Køretøjer, der er over 5 år eller har kørt mere end 100 000 km, og op til 10 år eller 200 000 km, alt efter hvad der indtræffer først |
Køretøjer op til yderligere levetid* |
|
OVC-HEV |
|
|
|
|
PEV |
|
|
|
Ændring 159
Forslag til forordning
Bilag III – tabel 1
|
Kommissionens forslag |
||
|
Tabel 1: Betingelser for prøvning af overholdelse af grænseværdier for udstødningsemissioner for køretøjer i klasse M1 og N1 med alle kommercielle brændstoffer og smøremidler i overensstemmelse med de specifikationer, som fabrikanterne har angivet |
||
|
Parameter |
Normale kørselsforhold |
Udvidede kørselsforhold (*2) |
|
Divisor ved udvidede kørselsforhold |
- |
1,6 (gælder kun for målte emissioner i det tidsrum, hvor en af betingelserne i denne kolonne finder anvendelse) |
|
Omgivende temperatur |
0 °C til 35 °C |
10 °C til 0 °C eller 35 °C til 45 °C |
|
Maksimumhøjde over havet |
700 m |
Over 700 m og under 1 800 m |
|
Maksimal hastighed |
Op til 145 km/t |
Mellem 145 og 160 km/h |
|
Bugsering/aerodynamiske ændringer |
Ikke tilladt |
Tilladt i henhold til fabrikantens specifikationer og op til den regulerede hastighed. |
|
Hjælpeudstyr |
Muligt ved normal brug |
- |
|
Maksimal gennemsnitlig hjuleffekt i de første 2 km efter koldstart |
Mindre end 20 % af den maksimale hjuleffekt |
Mere end 20 % af den maksimale hjuleffekt |
|
Kørecyklussens sammensætning |
Alle |
- |
|
Mindste antal kilometer |
10 000 km |
Mellem 3 000 og 10 000 km |
|
Ændring |
||
|
Tabel 1: Betingelser for prøvning af overholdelse af grænseværdier for udstødningsemissioner for køretøjer i klasse M1 og N1 med alle kommercielle brændstoffer og smøremidler i overensstemmelse med de specifikationer, som fabrikanterne har angivet |
||
|
Parameter |
Normale kørselsforhold |
Udvidede kørselsforhold (6) |
|
Divisor ved udvidede kørselsforhold |
- |
1,6 (gælder kun for målte emissioner i det tidsrum, hvor en af betingelserne i denne kolonne finder anvendelse) data, der indhentes ved at mere end en af betingelserne i denne kolonne finder anvendelse, udelukkes fra prøvningen |
|
Omgivende temperatur |
0 °C til 35 °C |
- 7 °C til 0 °C eller 35 °C til 38 °C |
|
Maksimumhøjde over havet |
700 m |
Over 700 m og under 1 300 m |
|
Maksimal hastighed |
Op til 145 km/t |
Mellem 145 og 160 km/t |
|
Bugsering/aerodynamiske ændringer |
Ikke tilladt |
Tilladt i henhold til fabrikantens specifikationer og op til den regulerede hastighed. |
|
Hjælpeudstyr |
Muligt ved normal brug |
- |
|
Maksimal gennemsnitlig hjuleffekt i de første 2 km efter koldstart |
Mindre end 20 % af den maksimale hjuleffekt |
Mellem 20 % og 30 % af den maksimale hjuleffekt |
|
Kørecyklussens sammensætning |
Alle ved normal brug (7) og undtagen tendentiøs kørsel |
Alle ved normal brug2 og undtagen tendentiøs kørsel |
|
Mindste antal kilometer |
10 000 km |
Mellem 3 000 og 10 000 km |
Ændring 160
Forslag til forordning
Bilag III – tabel 2
|
Kommissionens forslag |
||
|
Tabel 2: Betingelser for prøvning af overholdelse af grænseværdier for udstødningsemission for køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3 med alle kommercielle brændstoffer og smøremidler i overensstemmelse med de specifikationer, som fabrikanterne har angivet |
||
|
Parameter |
Normale kørselsforhold |
Udvidede kørselsforhold* |
|
Divisor ved udvidede kørselsforhold |
- |
2 (gælder kun for målte emissioner i det tidsrum, hvor en af betingelserne i denne kolonne finder anvendelse) |
|
Omgivende temperatur |
- 7 °C til 35 °C |
- 10 °C til -7 °C eller 35 °C til 45 °C |
|
Maksimumhøjde over havet |
1 600 m |
Fra 1 600 m til 1 800 m |
|
Bugsering/aerodynamiske ændringer |
Ikke tilladt |
Tilladt i henhold til fabrikantens specifikationer og op til den regulerede hastighed. |
|
Køretøjets nyttelast |
Over eller lig med 10 % |
Under 10 % |
|
Hjælpeudstyr |
Muligt ved normal brug |
- |
|
Forbrændingsmotorens belastning ved koldstart |
Alle |
- |
|
Kørecyklussens sammensætning |
Ved normal brug |
- |
|
Mindste antal kilometer |
5 000 km for <16 t TPMLM 10 000 km for > 16 t TPMLM |
Mellem 3 000 km og 5 000 km for < 16 t TPMLM Mellem 3 000 km og 10 000 km for > 16 t TPMLM |
|
Ændring |
|||||
|
Tabel 2: Betingelser for prøvning af overholdelse af grænseværdier for udstødningsemission for køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3 med alle kommercielle brændstoffer og smøremidler i overensstemmelse med de specifikationer, som fabrikanterne har angivet |
|||||
|
Laboratoriemåling af udstødningsemissioner |
Måling af emissioner ved faktisk kørsel (RDE) |
||||
|
For alle udstødningsemissionsprøvninger, der udføres ved hjælp af WHTC/WHSC-prøvningscyklusserne på motorprøvebænk, finder bestemmelserne i FN-regulativ nr. 49 (8) , bilag 4, anvendelse. |
Bestemmelserne i FN-regulativ nr. 49 (9) , bilag 8, finder anvendelse med følgende undtagelser :
|
||||
Ændring 161
Forslag til forordning
Bilag III – tabel 5
|
Kommissionens forslag |
||
|
Tabel 5: Betingelser for prøvning af overholdelse af grænser for dækslid |
||
|
|
Køretøjer i klasse M1 og N1 |
Køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3 |
|
Prøvning af dækslid |
Baseret på de prøvningsmetoder, der er udviklet i FN til prøvning af dækslid under faktisk kørsel |
Baseret på de prøvningsmetoder, der er udviklet i FN til prøvning af dækslid under faktisk kørsel |
|
Ændring |
||
|
Tabel 5: Betingelser for prøvning af overholdelse af grænser for dækslid |
||
|
|
Køretøjer i klasse M1 og N1 |
Køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3 |
|
Prøvning af dækslid |
Baseret på de prøvningsmetoder, der er udviklet i FN til prøvning af dækslid under faktisk kørsel i overensstemmelse med artikel 7a (ny) |
Baseret på de prøvningsmetoder, der er udviklet i FN til prøvning af dækslid under faktisk kørsel i overensstemmelse med artikel 7a (ny) |
Ændring 162
Forslag til forordning
Bilag IV – tabel 1
|
Kommissionens forslag |
|||
|
Tabel 1: Køretøjers, motorers og forureningsbegrænsende systemers levetid |
|||
|
Køretøjers, motorers og forureningsbegrænsende udskiftningsanordningers levetid |
Køretøjer i klasse M1, N1 og M2 |
Køretøjer i klasse N2, N3 < 16t, og M3 < 7.5t: |
Køretøjer i klasse N3 > 16t og M3 > 7.5t |
|
Primær levetid |
Op til 160 000 km eller 8 år, alt efter hvad der indtræffer først |
300 000 km eller 8 år, alt efter hvad der indtræffer først |
Op til 700 000 km eller 15 år, alt efter hvad der indtræffer først |
|
Yderligere levetid |
Efter primær levetid og op til 200 000 km eller 10 år, alt efter hvad der indtræffer først |
Efter primær levetid og op til 375 000 km |
Efter primær levetid og op til 875 000 km |
|
Ændring |
|||
|
Tabel 1: Køretøjers, motorers og forureningsbegrænsende systemers levetid |
|||
|
Køretøjers, motorers og forureningsbegrænsende udskiftningsanordningers levetid |
Køretøjer i klasse M1, N1 og M2 |
N2, N3≤16t , M3≤7.5t : |
N3>16t, M3>7.5t |
|
Primær levetid |
Op til 200 000 km eller 10 år, alt efter hvad der indtræffer først |
Op til 340 000 km eller 10 år, alt efter hvad der indtræffer først |
Op til 750 000 km eller 15 år, alt efter hvad der indtræffer først |
|
Yderligere levetid |
Efter primær levetid og op til 240 000 km eller 12 år, alt efter hvad der indtræffer først |
Efter primær levetid og op til 400 000 km eller 12 år, alt efter hvad der indtræffer først |
Efter primær levetid og op til 900 000 km eller 17 år, alt efter hvad der indtræffer først |
Ændring 163
Forslag til forordning
Bilag V – tabel 3
|
Kommissionens forslag |
|||
|
Tabel 3: Anvendelse af prøvninger , erklæringer og andre krav med henblik på typegodkendelse og udvidelse af typegodkendelse for køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3 for fabrikanter |
|||
|
Prøvningskrav |
Prøvninger og krav ved den første emissionstypegodkendelse |
Prøvning ved produktionens overensstemmelse |
Prøvning ved overensstemmelse efter ibrugtagning |
|
Forurenende luftarter, PM og PN ved prøvning ved faktisk kørsel for hvert brændstof og for den pågældende køretøjsklasse (M2, M3, N2 og N3) og prøvning med lav nyttelast (hvis relevant) |
Påkrævede demonstrationsprøvninger for alle brændstoffer, for hvilke der er meddelt typegodkendelse, pr. køretøjstype og overensstemmelseserklæring for alle brændstoffer, alle værdier af nyttelast og alle relevante køretøjstyper |
Produktionens overensstemmelse kun udført på motorniveau |
Påkrævet prøvning af et køretøj med et hvilket som helst brændstof og af enhver køretøjsklasse og eventuel nyttelast for alle motortyper hvert andet år |
|
Bestemmelse af CO2-emissioner og brændstof-/energiforbrug, nulemission/elektrisk rækkevidde for et køretøj |
VECTO-licens |
For komponenter |
Ikke påkrævet |
|
Påhængskøretøjers energieffektivitet |
VECTO-licens |
For komponenter |
Ikke påkrævet |
|
Verifikationsprøvningsprocedure |
Ikke påkrævet |
Påkrævet |
Ikke påkrævet |
|
Emission af krumtaphusgasser |
Kontrollér installation af et lukket krumtaphus-system eller forbindelse til udstødningsrøret |
Ikke påkrævet |
Valgfrit6 |
|
Holdbarhedsegenskaber med hensyn til emissioner |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
|
Batteriets holdbarhed |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
|
Egendiagnose (OBD-familieniveau) |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
Valgfrit6 |
|
Egenmålingssystemer (OBM-familieniveau) |
Påvisning + erklæring |
Ikke påkrævet |
Påkrævet |
|
Beskyttelse mod ulovlige indgreb, sikkerhed og cybersikkerhed |
Erklæring og dokumentation |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
|
Adaptive betjeningsanordninger (hvis relevant) |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
|
Geofencing-teknologier (hvis relevant) |
Erklæring og påvisning |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
|
Ændring |
|||
|
Tabel 3: Anvendelse af prøvningskrav , erklæringer og andre krav med henblik på typegodkendelse og udvidelse af typegodkendelse for køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3 for fabrikanter |
|||
|
Prøvningskrav |
Prøvninger og krav for emissionstypegodkendelse |
Prøvning ved produktionens overensstemmelse |
Prøvning ved overensstemmelse efter ibrugtagning |
|
Forurenende luftarter, PM og PN og CO2-emissioner, brændstofforbrug i den transiente cyklus (WHTC Cold and Hot) |
Påkrævet for stammotoren i emissionsfamilien og erklæring for alle medlemmer i familien (*3) |
Påkrævet for en motor uden for familien |
|
|
Forurenende luftarter, PN ved prøvning ved faktisk kørsel for hvert brændstof og for den pågældende køretøjskategori (M2, M3, N2 og N3) |
Påkrævede demonstrationsprøvninger for alle brændstoffer, for hvilke der er meddelt typegodkendelse, pr. køretøjstype og overensstemmelseserklæring for alle brændstoffer, alle værdier af nyttelast og alle relevante køretøjsklasser |
Ikke påkrævet |
Påkrævet prøvning af et køretøj med et hvilket som helst brændstof og af enhver køretøjsklasse og eventuel nyttelast for alle motortyper hvert andet år |
|
Påhængskøretøjers energieffektivitet |
VECTO-licens |
For komponenter |
Ikke påkrævet |
|
Verifikationsprøvningsprocedure |
Ikke påkrævet |
Påkrævet |
Ikke påkrævet |
|
Emissioner af krumtaphusgasser |
Kontrollér installation af et lukket krumtaphus-system eller forbindelse til udstødningsrøret |
Ikke påkrævet |
Valgfrit28 |
|
Holdbarhedsegenskaber med hensyn til emissioner |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
|
Korrekt drift af reagensforbrugende systemer og forureningskontrolsystemer |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
Valgfrit |
|
Batteriers holdbarhed |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
|
Bestemmelse af effekt |
Påkrævet |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
|
Egendiagnose (OBD-familieniveau) |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
Valgfrit28 |
|
Egenmålingssystemer (OBM-familieniveau) |
Påvisning + erklæring |
Ikke påkrævet |
Påkrævet |
|
Beskyttelse mod ulovlige indgreb, sikkerhed og cybersikkerhed |
Erklæring og dokumentation |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
Ændring 164
Forslag til forordning
Bilag V – tabel 4
|
Kommissionens forslag |
||||||
|
Tabel 4: Anvendelse af prøvningskrav og erklæringer med henblik på typegodkendelse og udvidelse af typegodkendelse for køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3 for medlemsstater og anerkendte tredjeparter/Kommissionen |
||||||
|
Prøvningskrav |
Prøvninger og krav ved den første emissionstypegodkendelse |
Prøvning ved produktionens overensstemmelse |
Prøvning ved overensstemmelse efter ibrugtagning |
Prøvninger i forbindelse med markedsovervågning |
||
|
Relevant aktør |
Den typegodkendende myndighed i forbindelse med udstedelse af typegodkendelse |
Den typegodkendende myndighed |
Den typegodkendende myndighed |
Tredjeparter og Kommissionen |
Markedsovervågningsmyndighederne |
Tredjeparter og Kommissionen |
|
Forurenende luftarter, PM og PN ved prøvning ved faktisk kørsel for hvert brændstof og for den pågældende køretøjskategori (M2, M3, N2 og N3) og prøvning med lav nyttelast (hvis relevant) |
Påkrævede demonstrationsprøvninger for alle brændstoffer, for hvilke der er meddelt typegodkendelse, pr. køretøjstype og overensstemmelseserklæring for alle brændstoffer, alle værdier af nyttelast og alle relevante køretøjstyper |
(se motorkrav) |
Påkrævet årligt for et passende antal køretøjstyper for alle brændstoffer og for enhver køretøjsklasse, der er omfattet af emissionstypegodkendelsen |
Valgfrit |
Påkrævet/valgfrit |
Valgfrit |
|
Bestemmelse af CO2-emissioner og brændstof-/energiforbrug, nulemission/elektrisk rækkevidde for et køretøj |
Udsted VECTO-licens |
For komponenter |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
Valgfrit |
Valgfrit |
|
Påhængskøretøjers energieffektivitet |
Udsted VECTO-licens |
For komponenter |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
Valgfrit |
Valgfrit |
|
Verifikationsprøvningsprocedure |
Ikke påkrævet |
Påkrævet |
Valgfrit |
Valgfrit |
Valgfrit |
Valgfrit |
|
Emission af krumtaphusgasser |
Kontrollér installation af et lukket krumtaphus-system eller forbindelse til udstødningsrøret |
Ikke påkrævet |
Valgfrit |
Valgfrit |
Valgfrit |
Valgfrit |
|
Holdbarhedsegenskaber med hensyn til emissioner |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
Valgfrit |
Valgfrit |
Påkrævet |
Valgfrit |
|
Batteriets holdbarhed |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
Valgfrit |
Valgfrit |
Valgfrit |
Valgfrit |
|
Egendiagnose (OBD-familieniveau) |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
Valgfrit |
Valgfrit |
Påkrævet |
Valgfrit |
|
Egenmålingssystemer (OBM-familieniveau) |
Erklæring og påvisning |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
Påkrævet |
Valgfrit |
|
Beskyttelse mod ulovlige indgreb, sikkerhed og cybersikkerhed |
Erklæring og dokumentation |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
Påkrævet |
Valgfrit |
|
Adaptive betjeningsanordninger (hvis relevant) |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
Valgfrit |
Valgfrit |
|
Geofencing-teknologier (hvis relevant) |
Erklæring og påvisning |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
Påkrævet |
Valgfrit |
|
Ændring |
||||||
|
Tabel 4: Anvendelse af prøvningskrav og erklæringer med henblik på typegodkendelse og udvidelse af typegodkendelse for køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3 for medlemsstater og anerkendte tredjeparter/Kommissionen |
||||||
|
Prøvningskrav |
Prøvninger og krav for emissionstypegodkendelse |
Prøvning ved produktionens overensstemmelse |
Prøvning ved overensstemmelse efter ibrugtagning |
Prøvninger i forbindelse med markedsovervågning |
||
|
Relevant aktør |
Typegodkendende myndighed |
Typegodkendende myndighed |
Typegodkendende myndighed |
Tredjeparter og Kommissionen |
Markedsovervågningsmyndighederne |
Tredjeparter og Kommissionen |
|
Forurenende luftarter, PM og PN ved prøvning ved faktisk kørsel for hvert brændstof og for den pågældende køretøjskategori (M2, M3, N2 og N3) |
Påkrævede demonstrationsprøvninger for alle brændstoffer, for hvilke der er meddelt typegodkendelse, pr. køretøjstype og overensstemmelseserklæring for alle brændstoffer, alle værdier af nyttelast og alle relevante køretøjsklasser |
(se motorkrav) |
Påkrævet årligt for et passende antal køretøjstyper for alle brændstoffer og for enhver køretøjsklasse, der er omfattet af emissionstypegodkendelsen |
Valgfrit |
Påkrævet/valgfrit |
Valgfrit |
|
Bestemmelse af CO2-emissioner og brændstof-/energiforbrug, nulemission/elektrisk rækkevidde for et køretøj |
Udsted VECTO-licens |
For komponenter |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
Valgfrit |
Valgfrit |
|
Påhængskøretøjers energieffektivitet |
Udsted VECTO-licens |
For komponenter |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
Valgfrit |
Valgfrit |
|
Verifikationsprøvningsprocedure |
Ikke påkrævet |
Påkrævet |
Valgfrit |
Valgfrit |
Valgfrit |
Valgfrit |
|
Emission af krumtaphusgasser |
Kontrollér installation af et lukket krumtaphus-system eller forbindelse til udstødningsrøret |
Ikke påkrævet |
Valgfrit |
Valgfrit |
Valgfrit |
Valgfrit |
|
Holdbarhedsegenskaber med hensyn til emissioner |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
Valgfrit |
Valgfrit |
Påkrævet |
Valgfrit |
|
Korrekt drift af reagensforbrugende systemer og forureningskontrolsystemer |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
Påkrævet |
Valgfrit |
Påkrævet |
Korrekt drift af reagensforbrugende systemer og forureningskontrolsystemer |
|
Batteriers holdbarhed |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
Valgfrit |
Valgfrit |
Valgfrit |
Valgfrit |
|
Bestemmelse af effekt |
Påkrævet |
Ikke påkrævet |
Valgfrit |
Valgfrit |
Valgfrit |
Valgfrit |
|
Egendiagnose (OBD-familieniveau) |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
Valgfrit |
Valgfrit |
Påkrævet |
Valgfrit |
|
Egenmålingssystemer (OBM-familieniveau) |
Erklæring og påvisning |
Ikke påkrævet |
Påkrævet |
Ikke påkrævet |
Påkrævet |
Valgfrit |
|
Beskyttelse mod ulovlige indgreb, sikkerhed og cybersikkerhed |
Erklæring og dokumentation |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
Ikke påkrævet |
Påkrævet |
Valgfrit |
Ændring 165
Forslag til forordning
Bilag V – tabel 5
|
Kommissionens forslag |
|||
|
Tabel 5: Anvendelse af prøvningskrav og erklæringer med henblik på typegodkendelse og udvidelse af typegodkendelse for motorer til køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3 for fabrikanter |
|||
|
Prøvningskrav for hvert brændstof |
Prøvninger og krav ved den første emissionstypegodkendelse |
Prøvning ved produktionens overensstemmelse |
Prøvning ved overensstemmelse efter ibrugtagning |
|
Forurenende luftarter, PM og PN og CO2-emissioner, brændstofforbrug i den transiente cyklus (WHTC Cold and Hot) |
Påkrævet for stammotoren i emissionsfamilien og erklæring for alle medlemmer i familien (*6) |
Påkrævet for en motor uden for familien |
Udføres kun med det komplette køretøj som anført i tabel 3 og 4 |
|
Prøvning af motor med henblik på verificering af data, der er nødvendige for bestemmelse af CO2-emissioner |
Påkrævet |
Påkrævet |
|
|
Kontinuerlig/periodisk regenerering |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
|
|
Emission af krumtaphusgasser |
Kontrollér installation af et lukket krumtaphus-system eller forbindelse til udstødningsrøret |
Ikke påkrævet |
|
|
Holdbarhedsegenskaber med hensyn til emissioner |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
|
|
Egendiagnose (OBD-familieniveau) |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
|
|
Egenmålingssystemer (OBM-familieniveau) |
Udføres kun med det komplette køretøj som anført i tabel 3 og 4 |
Ikke påkrævet |
|
|
Motoreffekt |
Påkrævet |
||
|
Ændring |
|||
|
Tabel 5: Anvendelse af prøvningskrav og erklæringer med henblik på typegodkendelse og udvidelse af typegodkendelse for motorer til køretøjer i klasse M2, M3, N2 og N3 for fabrikanter |
|||
|
Prøvningskrav for hvert brændstof |
Prøvninger og krav for emissionstypegodkendelse |
Prøvning ved produktionens overensstemmelse |
Prøvning ved overensstemmelse efter ibrugtagning |
|
Forurenende luftarter, PM og PN og CO2-emissioner, brændstofforbrug i den transiente cyklus (WHTC Cold and Hot) |
Påkrævet for stammotoren i emissionsfamilien og erklæring for alle medlemmer i familien (**) |
Påkrævet for en motor uden for familien |
Udføres kun med det komplette køretøj som anført i tabel 3 og 4 |
|
Forurenende luftarter, PN ved prøvning ved faktisk kørsel (RDE) for hvert brændstof og for den pågældende køretøjsklasse (M2, M3, N2 og N3) |
Påkrævede demonstrationsprøvninger for alle brændstoffer, for hvilke der er meddelt typegodkendelse, pr. køretøjstype og overensstemmelseserklæring for alle brændstoffer, alle værdier af nyttelast og alle relevante køretøjsklasser |
Ikke påkrævet |
|
|
Prøvning af motor med henblik på verificering af data, der er nødvendige for bestemmelse af CO2-emissioner |
Påkrævet |
Påkrævet |
|
|
Kontinuerlig/periodisk regenerering |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
|
|
Emission af krumtaphusgasser |
Kontrollér installation af et lukket krumtaphus-system eller forbindelse til udstødningsrøret |
Ikke påkrævet |
|
|
Holdbarhedsegenskaber med hensyn til emissioner |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
|
|
Bestemmelse af effekt |
Påkrævet |
Ikke påkrævet |
|
|
Egendiagnose (OBD-familieniveau) |
Erklæring |
Ikke påkrævet |
|
|
Egenmålingssystemer (OBM-familieniveau) |
Udføres kun med det komplette køretøj som anført i tabel 3 og 4 |
Ikke påkrævet |
|
(1) Sagen blev henvist til fornyet behandling i det kompetente udvalg med henblik på interinstitutionelle forhandlinger, jf. forretningsordenens artikel 59, stk. 4, fjerde afsnit (A9-0298/2023).
(1) Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse (EU) 2022/591 af 6. april 2022 om et generelt EU-miljøhandlingsprogram frem til 2030 (EUT L 114 af 12.4.2022, s. 22).
(1a) Meddelelse fra Kommissionen til Europa-Parlamentet, Det Europæiske Råd, Rådet, Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg og Regionsudvalget – Den europæiske grønne pagt, COM(2019)0640.
(1b) https://www.un.org/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/RES/70/1
(1c) https://sdgs.un.org/goals
(1d) COM(2020)0789.
(1e) COM(2021)0400.
(1f) Direktiv 2008/50/EF
(1g) COM(2020)0102 og COM(2021)0350.
(1h) COM(2021)0556.
(1i) COM(2023)0088.
(43) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2018/858 af 30. maj 2018 om godkendelse og markedsovervågning af motorkøretøjer og påhængskøretøjer dertil samt af systemer, komponenter og separate tekniske enheder til sådanne køretøjer, om ændring af forordning (EF) nr. 715/2007 og (EF) nr. 595/2009 og om ophævelse af direktiv 2007/46/EF (EUT L 151 af 14.6.2018, s. 1).
(43) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2018/858 af 30. maj 2018 om godkendelse og markedsovervågning af motorkøretøjer og påhængskøretøjer dertil samt af systemer, komponenter og separate tekniske enheder til sådanne køretøjer, om ændring af forordning (EF) nr. 715/2007 og (EF) nr. 595/2009 og om ophævelse af direktiv 2007/46/EF (EUT L 151 af 14.6.2018, s. 1).
(44) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 715/2007 af 20. juni 2007 om typegodkendelse af motorkøretøjer med hensyn til emissioner fra lette personbiler og lette erhvervskøretøjer (Euro 5 og Euro 6) og om adgang til reparations- og vedligeholdelsesinformationer om køretøjer (EUT L 171 af 29.6.2007, s. 1).
(44) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 715/2007 af 20. juni 2007 om typegodkendelse af motorkøretøjer med hensyn til emissioner fra lette personbiler og lette erhvervskøretøjer (Euro 5 og Euro 6) og om adgang til reparations- og vedligeholdelsesinformationer om køretøjer (EUT L 171 af 29.6.2007, s. 1).
(45) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 595/2009 af 18. juni 2009 om typegodkendelse af motorkøretøjer og motorer med hensyn til emissioner fra tunge erhvervskøretøjer (Euro VI) og om ændring af forordning (EF) nr. 715/2007 og direktiv 2007/46/EF og om ophævelse af direktiv 80/1269/EØF, 2005/55/EF og 2005/78/EF (EUT L 188 af 18.7.2009, s. 1).
(45) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 595/2009 af 18. juni 2009 om typegodkendelse af motorkøretøjer og motorer med hensyn til emissioner fra tunge erhvervskøretøjer (Euro VI) og om ændring af forordning (EF) nr. 715/2007 og direktiv 2007/46/EF og om ophævelse af direktiv 80/1269/EØF, 2005/55/EF og 2005/78/EF (EUT L 188 af 18.7.2009, s. 1).
(1a) European Automobile Manufacturers' Association (ACEA) "Vehicles in Use, Europe 2022".
(47) FN's globale tekniske forskrift om batteriers holdbarhed i elektriske køretøjer, UN GTR 22
(47) FN's globale tekniske forskrift om batteriers holdbarhed i elektriske køretøjer, UN GTR 22
(55) Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/47/EU af 3. april 2014 om syn ved vejsiden af erhvervskøretøjer, der kører på Unionens område, og om ophævelse af direktiv 2000/30/EF (EUT L 127 af 29.4.2014, s. 134).
(55) Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/47/EU af 3. april 2014 om syn ved vejsiden af erhvervskøretøjer, der kører på Unionens område, og om ophævelse af direktiv 2000/30/EF (EUT L 127 af 29.4.2014, s. 134).
(56) Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/45/EU af 3. april 2014 om periodisk teknisk kontrol med motorkøretøjer og påhængskøretøjer dertil og om ophævelse af direktiv 2009/40/EF (EUT L 127 af 29.4.2014, s. 129).
(56) Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/45/EU af 3. april 2014 om periodisk teknisk kontrol med motorkøretøjer og påhængskøretøjer dertil og om ophævelse af direktiv 2009/40/EF (EUT L 127 af 29.4.2014, s. 129).
(2) Målt i overensstemmelse med punkt 5.3.2 i FN/ECE-regulativ nr. 85 for så vidt angår ICEV'er og PEV'er eller, i alle andre tilfælde, målt i overensstemmelse med en af prøvningsprocedurerne i punkt 6 i FN's globale tekniske forskrift 21
(3) Kolde emissioner henviser til den 100. percentil af glidende vinduer på 1 WHTC for køretøjer, eller WHTCcold for motorer
(4) Varme emissioner henviser til den 90. percentil af glidende vinduer på 1 WHTC for køretøjer, eller WHTChot for motorer
(5) Finder kun anvendelse, hvis der ikke forefindes et system, som automatisk lukker motoren ned efter 300 sekunder
(*1) I fremtiden vil De Forenede Nationer (FN) udvide udviklingen af en passende prøvningsmetode og grænseværdier for vurdering af slidstyrke for dækklasse C2 og C3.
(*2) Samme emissionsstrategi skal anvendes, når et køretøj kører uden for disse betingelser, medmindre der foreligger en teknisk begrundelse, der er godkendt af den typegodkendende myndighed.
(6) Udelukkende en kombination af to udvidede temperatur- og højdeforhold er tilladt.
(7) Ved normal brug henviser til kørselsdynamikken som fastsat i bilag 9 til FN-regulativ nr. 168.
(8) Ændringsserie 07 (EUT L 14 af 16.1.2023, s. 1).
(9) Ændringsserie 07 (EUT L 14 af 16.1.2023, s. 1).
(*3) Understøttet af data fra motorprøvning af alle effektværdier.
(*4) Hvis der er tale om et køretøj med et godkendt motorsystem med hensyn til emissioner, er motorfabrikanten ansvarlig for at udføre denne prøvning.
(**) Hvis der er tale om et køretøj med et godkendt motorsystem med hensyn til emissioner, er motorfabrikanten ansvarlig for at udføre denne prøvning.
(*5) Den typegodkendende myndighed kan anmode om, at en prøvning udføres under den første typegodkendelse
(*6) understøttet af data fra motorprøvning af alle effektværdier.
(**) Understøttet af data fra motorprøvning af alle effektværdier.
ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/2856/oj
ISSN 1977-0871 (electronic edition)