|
Úřední věstník |
CS Řada C |
|
C/2024/2856 |
8.5.2024 |
P9_TA(2023)0394
Schvalování typu motorových vozidel a motorů z hlediska jejich emisí a životnosti baterie (Euro 7)
Pozměňovací návrhy přijaté Evropským parlamentem dne 9. listopadu 2023 k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o schvalování typu motorových vozidel a motorů, jakož i systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků určených pro tato vozidla z hlediska jejich emisí a životnosti baterie (Euro 7) a o zrušení nařízení (ES) č. 715/2007 a nařízení (ES) č. 595/2009 (COM(2022)0586 – C9-0375/2022 – 2022/0365(COD)) (1)
(Řádný legislativní postup: první čtení)
(C/2024/2856)
Pozměňovací návrh 1
Návrh nařízení
Bod odůvodnění-1 (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
||
|
|
Pozměňovací návrh 2
Návrh nařízení
Bod odůvodnění -1 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
||
|
|
Pozměňovací návrh 3
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 1
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
||||
Pozměňovací návrh 4
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 2 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 5
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 2 b (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 6
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 2 c (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 7
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 4
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
||||
Pozměňovací návrh 8
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 5
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 9
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 7
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 10
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 8
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 11
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 10
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
||||
|
|
Pozměňovací návrh 12
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 10 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 13
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 11
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 14
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 11 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 15
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 12
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 16
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 14
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
||||
Pozměňovací návrh 17
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 14 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 18
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 15
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 19
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 15 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 20
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 16
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 21
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 17
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 22
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 18
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
vypouští se |
Pozměňovací návrh 23
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 19
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 24
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 20 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 25
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 21
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 26
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 22
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 27
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 22 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 28
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 25
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 29
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 26
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 30
Návrh nařízení
Čl. 1 – odst. 2
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
2. Toto nařízení stanoví pravidla pro původní schválení typu z hlediska emisí, shodnost výroby, shodnost v provozu, dozor nad trhem, životnost systémů k regulaci znečišťujících látek a životnost trakčních baterií, palubní monitorovací systémy, bezpečnostní ustanovení pro omezení nedovolených zásahů a opatření pro zajištění kybernetické bezpečnosti a přesné stanovení emisí CO2, dojezdové vzdálenosti, spotřeby paliva a energie a energetické účinnosti. |
2. Toto nařízení navíc stanoví pravidla pro původní schválení typu z hlediska emisí, shodnost výroby, shodnost v provozu, dozor nad trhem, životnost systémů k regulaci znečišťujících látek a životnost trakčních baterií, palubní monitorovací systémy, bezpečnostní ustanovení pro omezení nedovolených zásahů a opatření pro zajištění kybernetické bezpečnosti a přesné stanovení emisí CO2 a emisí znečišťujících látek , dojezdové vzdálenosti, spotřeby paliva a energie a energetické účinnosti. |
Pozměňovací návrh 31
Návrh nařízení
Čl. 1 – odst. 2 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
|
2a. Toto nařízení stanoví rovněž společné technické požadavky a správní ustanovení pro schvalování typu nově vyrobených pneumatik z hlediska emisí z oděru a pro dozor nad trhem s těmito pneumatikami. Ty se považují za doplňkové k technickým požadavkům na pneumatiky a správním ustanovením nařízení (EU) 2019/2144. |
Pozměňovací návrh 32
Návrh nařízení
Čl. 2 – odst. 1
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
Toto nařízení se vztahuje na motorová vozidla kategorií M1, M2, M3, N1, N2 a N3, jakož i na přípojná vozidla kategorií O3 a O4 uvedených v článku 4 nařízení (EU) 2018/858, včetně těch, jež jsou zkonstruována a vyrobena v jednom nebo více stupních, a na systémy, konstrukční části a samostatné technické celky určené pro tato vozidla. |
Toto nařízení se vztahuje na motorová vozidla kategorií M1, M2, M3, N1, N2 a N3, jakož i na přípojná vozidla kategorií O3 a O4 uvedených v článku 4 nařízení (EU) 2018/858, včetně těch, jež jsou zkonstruována a vyrobena v jednom nebo více stupních, a na systémy, konstrukční části a samostatné technické celky určené pro tato vozidla a na pneumatiky kategorií C1, C2 a C3 podle specifikace uvedené v předpisu OSN č. 117, s výjimkou pneumatik pro přilnavost na ledu . |
Pozměňovací návrh 33
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 2
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 34
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 4
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 35
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 5
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 36
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 9
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 37
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 10
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 38
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 10 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 39
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 18
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 40
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 24
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 41
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 24 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 42
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 29
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 43
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 34
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 44
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 36
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
vypouští se |
Pozměňovací návrh 45
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 38
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 46
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 39
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 47
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 44
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 48
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 47 – návětí
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 49
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 63
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 50
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 65
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 51
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 65 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 52
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 67
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 53
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 71
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 54
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 72
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 55
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 77
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
vypouští se |
Pozměňovací návrh 56
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 78
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
vypouští se |
Pozměňovací návrh 57
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – bod 78 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 58
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
1. Výrobci zajistí, aby nová vozidla, která vyrábějí a která jsou prodávána, registrována nebo uváděna do provozu v Unii, byla typově schválena v souladu s tímto nařízením. Výrobci zajistí, aby nové konstrukční části nebo samostatné technické celky, včetně motorů, trakčních baterií, brzdových systémů a náhradních systémů k regulaci znečišťujících látek, vyžadující schválení typu, které vyrábějí a které jsou prodávány nebo uváděny do provozu v Unii, byly typově schváleny v souladu s tímto nařízením. |
1. Výrobci zajistí, aby nová vozidla, která vyrábějí a která jsou prodávána, registrována nebo uváděna do provozu v Unii, byla typově schválena v souladu s tímto nařízením. Od konkrétních dat použitelnosti stanovených v tomto nařízení výrobci zajistí, aby nové konstrukční části nebo samostatné technické celky, včetně motorů, trakčních baterií, brzdových systémů , pneumatik a náhradních systémů k regulaci znečišťujících látek, vyžadující schválení typu, které vyrábějí a které jsou prodávány nebo uváděny do provozu v Unii, byly typově schváleny v souladu s tímto nařízením. |
Pozměňovací návrh 59
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 3 – pododstavec 1
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
Pokud se při ověřování shody s mezními hodnotami emisí výfukových plynů provádějí zkoušky za rozšířených jízdních podmínek, vydělí se emise dělitelem při jízdě za rozšířených podmínek stanoveným v příloze III. |
Pokud se při ověřování shody s mezními hodnotami emisí výfukových plynů provádějí zkoušky jednotlivě za každé z rozšířených jízdních podmínek, vydělí se emise dělitelem při jízdě za rozšířených podmínek stanoveným v příloze III. |
Pozměňovací návrh 60
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 3 – pododstavec 2
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
Emise během regenerace systémů k regulaci znečišťujících látek se zahrnou jako vážený průměr na základě četnosti a trvání událostí regenerace. |
Emise během regenerace systémů k regulaci znečišťujících látek se zahrnují jako vážený průměr na základě četnosti a trvání událostí regenerace. |
Pozměňovací návrh 61
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 4
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
4. Výrobci navrhnou a vyrobí konstrukční části nebo samostatné technické celky, včetně motorů, trakčních baterií, brzdových systémů a náhradních systémů k regulaci znečišťujících látek, tak, aby byly v souladu s tímto nařízením, včetně dodržování mezních hodnot emisí stanovených v příloze I. |
4. Výrobci navrhnou a vyrobí konstrukční části nebo samostatné technické celky, včetně motorů, trakčních baterií, brzdových systémů a náhradních systémů k regulaci znečišťujících látek, tak, aby byly v souladu s tímto nařízením, včetně dodržování mezních hodnot emisí stanovených v příloze I za zkušebních podmínek stanovených v příloze III . |
Pozměňovací návrh 62
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 6 – písm. a
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 63
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 6 – písm. b
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 64
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 6 – písm. d
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 65
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 6 – písm. e
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 66
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 6 – písm. g
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 67
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 7 – písm. d
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 68
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 7 – písm. e a (nové)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 69
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 7 – písm. e b (nové)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 70
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 8
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
8. Výrobce zabrání možnosti zneužití zranitelností uvedených v odstavci 7. Pokud je taková zranitelnost zjištěna, výrobce ji odstraní aktualizací softwaru nebo jinými vhodnými prostředky. |
8. Výrobce zabrání možnosti zneužití zranitelností uvedených v odstavci 7 v co největším možném rozsahu, a to na základě nejlepších dostupných znalostí v době schválení typu . Pokud je taková zranitelnost zjištěna, výrobce přijme veškerá možná opatření, aby ji s přihlédnutím ke stavu technického vývoje odstranil, a to aktualizací softwaru nebo jinými vhodnými prostředky. |
Pozměňovací návrh 71
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 8 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
|
8a. Výrobci zajistí samostatným provozovatelům přístup k informacím, nástrojům a postupům potřebným k vývoji kompatibilních náhradních dílů pro trh náhradních dílů, které splňují technické požadavky výrobce, a možnost instalovat a aktivovat tyto díly ve vozidle, včetně součástí souvisejících s OBM, v souladu s opatřeními k ochraně před nedovolenými zásahy zavedenými výrobcem. |
|
|
Při zvažování neposkytnutí takových informací, nástrojů a postupů, které jsou pro nezávislé provozovatele nezbytné, z důvodu boje proti nedovoleným zásahům by výrobci vozidel měli prokázat, zda by dotyčné neposkytnutí informací, nástrojů a postupů bylo přiměřeným prostředkem k řešení dotčených obav z nedovolených zásahů. Zejména posoudí, zda by nepostačila méně omezující opatření. |
Pozměňovací návrh 72
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 10
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
10. Komise prostřednictvím prováděcích aktů přijme podrobná pravidla týkající se postupů, zkoušek a metodik pro ověření souladu s požadavky stanovenými v odstavcích 1 až 9. Tyto prováděcí akty se přijímají přezkumným postupem podle čl. 17 odst. 2. |
vypouští se |
Pozměňovací návrh 73
Návrh nařízení
Čl. 5 – odst. 1
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
1. Výrobci mohou označit vozidla, která vyrábějí, jako „vozidlo Euro 7+“, pokud tato vozidla splňují tyto podmínky: |
vypouští se |
||
|
|
||
|
|
||
|
|
Pozměňovací návrh 74
Návrh nařízení
Čl. 5 – odst. 2
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
2. Shoda těchto vozidel s požadavky podle bodu 1 se ověří podle deklarovaných hodnot. |
vypouští se |
Pozměňovací návrh 75
Návrh nařízení
Čl. 5 – odst. 3
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
3. Výrobci mohou označit vozidla jako „vozidlo Euro 7A“, pokud jsou tato vozidla vybavena funkcemi adaptivního řízení. Použití funkcí adaptivního řízení musí být prokázáno schvalovacím orgánům během schvalování typu a ověřeno během životnosti vozidla, jak je uvedeno v tabulce 1 přílohy IV. |
vypouští se |
Pozměňovací návrh 76
Návrh nařízení
Čl. 5 – odst. 4
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
4. Výrobci mohou označit vozidla jako „vozidlo Euro 7G“, pokud jsou tato vozidla vybavena spalovacími motory s technologiemi geo-fencingu. Výrobce na tato vozidla nainstaluje systém varování řidiče, který uživatele informuje, když jsou trakční baterie téměř vybité, a pokud nejsou nabity do ujetí 5 km od první výstrahy v režimu nulových emisí, zastaví vozidlo. Použití těchto technologií geo-fencingu může být ověřeno během životnosti vozidla. |
vypouští se |
Pozměňovací návrh 77
Návrh nařízení
Čl. 5 – odst. 5
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
5. Výrobci mohou vyrábět vozidla, u nichž jsou spojeny dvě nebo více vlastností uvedených v odstavcích 1, 2 nebo 3, a označit je pomocí kombinace symbolů a písmen, například vozidla „Euro 7+A“, „Euro 7+G“, „Euro 7+AG“ nebo „Euro 7AG“. |
vypouští se |
Pozměňovací návrh 78
Návrh nařízení
Čl. 5 – odst. 6
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
6. Na žádost výrobce může schvalovací orgán pro vozidla N2 o maximální hmotnosti 3,5 až 4,0 tuny pocházející z vozidla typu N1 udělit schválení typu z hlediska emisí pro vozidla typu N1. Tato vozidla se označí jako „vozidlo Euro 7ext“. |
vypouští se |
Pozměňovací návrh 79
Návrh nařízení
Čl. 5 – odst. 7
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
7. Komise prostřednictvím prováděcích aktů přijme podrobná pravidla týkající se postupů, zkoušek a metodik pro ověření souladu s požadavky stanovenými v odstavcích 1 až 6. Tyto prováděcí akty se přijímají přezkumným postupem podle čl. 17 odst. 2. |
vypouští se |
Pozměňovací návrh 80
Návrh nařízení
Čl. 6 – odst. 3
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
3. Výrobci zajistí, aby zařízení OBFCM, OBD a OBM a prostředky ochrany proti nedovoleným zásahům nainstalované v těchto vozidlech byly v souladu s ustanoveními tohoto nařízení, pokud je vozidlo v provozu. |
3. Výrobci zajistí, aby konstrukce a funkčnost zařízení OBFCM, OBD a OBM a prostředků ochrany proti nedovoleným zásahům nainstalovaných v těchto vozidlech byly v souladu s ustanoveními tohoto nařízení a nebyly deaktivovány , pokud je vozidlo v provozu. |
Pozměňovací návrh 81
Návrh nařízení
Čl. 6 – odst. 4
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
4. Požadavky uvedené v bodech 1 až 3 se vztahují na vozidla na všechny druhy paliv nebo zdrojů energie, kterými jsou poháněny. Stejné požadavky se vztahují i na všechny samostatné technické celky a konstrukční části určené pro tato vozidla. |
4. Požadavky uvedené v odstavcích 1 až 3 se vztahují na vozidla na všechny druhy paliv nebo zdrojů energie, kterými jsou poháněny. Stejné požadavky se vztahují i na všechny samostatné technické celky a konstrukční části určené pro tato vozidla. |
Pozměňovací návrh 82
Návrh nařízení
Čl. 6 – odst. 6 – návětí
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
6. Systémy OBM nainstalované výrobcem v těchto vozidlech musí být schopné provádět všechny tyto činnosti : |
6. Systémy OBM nainstalované výrobcem v těchto vozidlech musí být schopné: |
Pozměňovací návrh 83
Návrh nařízení
Čl. 6 – odst. 6 – písm. b
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
||||
Pozměňovací návrh 84
Návrh nařízení
Čl. 6 – odst. 6 – písm. c
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 85
Návrh nařízení
Čl. 6 – odst. 7
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
7. Zařízení OBFCM nainstalovaná výrobcem v těchto vozidlech musí být schopna sdělovat údaje o vozidle, které zaznamenávají, prostřednictvím portu OBD a prostřednictvím bezdrátové komunikace. |
7. Zařízení OBFCM nainstalovaná výrobcem v těchto vozidlech musí být schopna sdělovat veškeré příslušné zákonem požadované údaje o vozidle, které zaznamenávají, prostřednictvím portu OBD a prostřednictvím bezdrátové komunikace v souladu s ustanoveními nařízení (EU) 2016/679 . |
Pozměňovací návrh 86
Návrh nařízení
Čl. 6 – odst. 8
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
8. U vozidel, systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků, které představují vážné riziko nebo nesplňují požadavky stanovené v tomto nařízení, výrobci neprodleně přijmou nezbytná nápravná opatření, včetně případných oprav nebo úprav těchto vozidel, systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků, tak, aby byl zajištěn soulad s tímto nařízením. Výrobci nebo jakýkoli jiný hospodářský subjekt jej případně stáhnou z trhu nebo z oběhu. Výrobce okamžitě informuje schvalovací orgán, který schválení udělil, o neshodě a o příslušných podrobnostech. |
8. U vozidel, systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků, které představují vážné riziko nebo nesplňují požadavky stanovené v tomto nařízení, výrobci přijmou nezbytná nápravná opatření, včetně případných oprav nebo úprav těchto vozidel, systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků, tak, aby byl zajištěn soulad s tímto nařízením. Výrobci nebo jakýkoli jiný hospodářský subjekt jej případně stáhnou z trhu nebo z oběhu. Výrobce okamžitě informuje schvalovací orgán, který schválení udělil, a Komisi o neshodě a o příslušných podrobnostech. |
Pozměňovací návrh 87
Návrh nařízení
Čl. 6 – odst. 9
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
9. Komise prostřednictvím prováděcích aktů přijme podrobná pravidla týkající se požadavků, zkoušek, metod a nápravných opatření souvisejících s povinnostmi uvedenými v odstavcích 1 až 8. Tyto prováděcí akty se přijímají přezkumným postupem podle čl. 17 odst. 2. |
vypouští se |
Pozměňovací návrh 88
Návrh nařízení
Čl. 7 – odst. 2
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
2. Výrobce předloží schvalovacímu orgánu podepsané prohlášení o shodě týkající se emisí v reálném provozu, korekce teploty okolí pro emise CO2, OBD, OBM, životnosti emisních vlastností a životnosti baterie, nepřetržité nebo periodické regenerace, požadavků na ochranu proti nedovoleným zásahům a na klikovou skříň uvedených v příloze V. Výrobce předloží schvalovacímu orgánu podepsané prohlášení o shodě týkající se použití funkcí adaptivního řízení a možností geo-fencingu, pokud výrobce tyto možnosti zvolí. |
2. Výrobce předloží schvalovacímu orgánu podepsané prohlášení o shodě týkající se emisí v reálném provozu, korekce teploty okolí pro emise CO2, OBD, OBM, životnosti emisních vlastností a životnosti baterie, nepřetržité nebo periodické regenerace, požadavků na ochranu proti nedovoleným zásahům a na klikovou skříň uvedených v příloze V. |
Pozměňovací návrh 89
Návrh nařízení
Čl. 7 – odst. 4
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
4. Výrobci vydají pro každé vozidlo ekologický pas vozidla a tento pas předají kupujícímu vozidla společně s vozidlem, přičemž uvedou příslušné údaje ze zdrojů, jako je prohlášení o shodě a dokumentace ke schválení typu. Výrobce zajistí, aby údaje ekologického pasu vozidla byly k dispozici pro zobrazení v elektronických systémech vozidla a mohly být přenášeny z vozidla mimo vozidlo. |
4. Výrobci vydají pro každé vozidlo ekologický pas vozidla a tento pas předají v místě prodeje kupujícímu vozidla společně s vozidlem, přičemž uvedou příslušné údaje ze zdrojů, jako je prohlášení o shodě a dokumentace ke schválení typu. Výrobce zajistí, aby údaje ekologického pasu vozidla byly k dispozici pro zobrazení v elektronických systémech vozidla a mohly být přenášeny z vozidla mimo vozidlo. |
Pozměňovací návrh 90
Návrh nařízení
Čl. 7 – odst. 5
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
5. Komise přijme prováděcí akty, jimiž stanoví zkoušky a ověřování shody, jakož i postupy týkající se schvalování typu z hlediska emisí, shodnosti výroby, shodnosti v provozu, prohlášení o shodě a ekologického pasu vozidla podle odstavců 1 až 4. Tyto prováděcí akty se přijímají přezkumným postupem podle čl. 17 odst. 2 . |
5. Výrobci vydají aktualizovaný ekologický pas vozidla po kontrole shodnosti v provozu a uvedou v něm aktualizované hodnoty pro účely čl. 3 odst. 71 tohoto nařízení. V souladu s nařízením (EU) 2018/858 a směrnicí 2014/45/EU výrobci umožní příslušným orgánům a stanicím technické kontroly aktualizovat ekologicky pas vozidla na základě přesných údajů z portu OBD a zařízení OBFCM vozidla . |
Pozměňovací návrh 91
Návrh nařízení
Článek 7 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
|
Článek 7a |
|
|
Zvláštní ustanovení pro oděr pneumatik vozidel |
|
|
Po zveřejnění příslušných jednotných ustanovení ve Světovém fóru OSN pro harmonizaci předpisů týkajících se vozidel (WP29) přijme v souladu s článkem 16 Komise akty v přenesené pravomoci, kterými doplní toto nařízení stanovením metod a mezních hodnot měření emisí oděru pro každou kategorii pneumatik pro účely schválení typu, které budou odkazovat na jednotná ustanovení a odchylky, jež mají být stanoveny ve skupině Světového fóra OSN pro harmonizaci předpisů týkajících se vozidel (WP29), pokud jde o schvalování typu pneumatik z hlediska emisí oděru pneumatik. |
|
|
V případě, že do 30. června 2026 nebudou ve Světovém fóru OSN pro harmonizaci předpisů týkajících se vozidel (WP29) stanovena jednotná ustanovení pro pneumatiky třídy C1 a do 31. prosince 2035 pro pneumatiky tříd C2 a C3, provede Komise přezkum a případně vypracuje metodu měření oděru pneumatik a stanoví mezní hodnoty oděru pneumatik na základě jiných stávajících nejmodernějších metod. V návaznosti na tento přezkum a v případě potřeby přijme Komise do 30. října 2026 v souladu s článkem 16 akty v přenesené pravomoci, v nichž upřesní tyto metody a stanoví mezní hodnoty emisí oděru pro jednotlivé kategorie pneumatik. |
Pozměňovací návrh 92
Návrh nařízení
Čl. 8 – název
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
Zvláštní pravidla pro malé výrobce |
Zvláštní pravidla pro malé a velmi malé výrobce |
Pozměňovací návrh 93
Návrh nařízení
Čl. 8 – odst. 1
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
1. Pokud jde o emise znečišťujících látek, malí výrobci mohou nahradit zkoušky uvedené v tabulkách 1, 3, 5, 7 a 9 přílohy V prohlášeními o shodě. Shodu vozidel vyráběných a uváděných na trh malými výrobci lze testovat v rámci zkoušek shodnosti v provozu a dozoru nad trhem podle tabulek 2, 4, 6, 8 a 10 přílohy V. Zkoušky shodnosti výroby stanovené v příloze V se nevyžadují. Čl. 4 odst. 4 písm. b) se na malé výrobce nevztahuje. |
1. Pokud jde o emise znečišťujících látek, malí a velmi malí výrobci mohou nahradit zkoušky uvedené v tabulkách 1, 3, 5, 7 a 9 přílohy V prohlášeními o shodě. Shodu vozidel vyráběných a uváděných na trh malými výrobci lze testovat v rámci zkoušek shodnosti v provozu a dozoru nad trhem podle tabulek 2, 4, 6, 8 a 10 přílohy V. Zkoušky shodnosti výroby stanovené v příloze V se nevyžadují. Čl. 4 odst. 6 písm. b) se na malé a velmi malé výrobce nevztahuje. |
Pozměňovací návrh 94
Návrh nařízení
Čl. 8 – odst. 2
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
2. Pro účely ověření shodnosti v provozu a dozoru nad trhem musí velmi malí výrobci splnit mezní hodnoty emisí stanovené v příloze I při laboratorních zkouškách na základě náhodných jízdních cyklů v reálném provozu. |
2. Pro účely ověření shodnosti v provozu a dozoru nad trhem musí velmi malí výrobci splnit mezní hodnoty emisí stanovené v příloze I při laboratorních zkouškách na základě statisticky relevantních jízdních cyklů v reálném provozu. |
Pozměňovací návrh 95
Návrh nařízení
Čl. 9 – název
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
Special rules for multistage vehicles |
Special rules for multistage vehicle type-approval |
Pozměňovací návrh 96
Návrh nařízení
Čl. 9 – odst. 1
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
1. Při schvalování typu vozidel vyráběných ve více fázích odpovídají za schválení typu z hlediska emisí výrobci druhé nebo následující fáze, pokud změní jakoukoli část vozidla , která by podle údajů poskytnutých výrobci v předchozí fázi mohla ovlivnit emise nebo životnost baterie . |
1. Zvláštní ustanovení uvedená v příloze V – tabulce 3, 4 a 5 se použijí na vozidla vyráběná ve více fázích . |
Pozměňovací návrh 97
Návrh nařízení
Čl. 9 – odst. 2
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
2. Komise přijme prováděcí akty, jimiž stanoví správní požadavky a údaje, které mají poskytnout výrobci předchozí fáze v souladu s odstavcem 1, a postupy stanovení emisí CO2 těchto vozidel. Tyto prováděcí akty se přijímají přezkumným postupem podle čl. 17 odst. 2. |
vypouští se |
Pozměňovací návrh 98
Návrh nařízení
Čl. 10 – odst. 1
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
1. Vnitrostátní schvalovací orgány zavedou opatření k udělování schválení typu pro typy vozidel, konstrukční části a samostatné technické celky a k provádění zkoušek, kontrol a inspekcí za účelem ověření, zda výrobci splňují požadavky na shodnost výroby a shodnost v provozu v souladu s přílohou V. |
1. Vnitrostátní schvalovací orgány zavedou opatření k udělování schválení typu pro typy vozidel, systémy, konstrukční části a samostatné technické celky a k provádění zkoušek, kontrol a inspekcí za účelem ověření, zda výrobci splňují požadavky na shodnost výroby a shodnost v provozu v souladu s přílohou V. |
Pozměňovací návrh 99
Návrh nařízení
Čl. 10 – odst. 2 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
|
2a. Při provádění zkoušek, kontrol a inspekcí musí vnitrostátní orgány a stanice technické kontroly aktualizovat ekologický pas vozidla doplněním aktualizovaných hodnot u informací uvedených v čl. 3 bodě 71. |
Pozměňovací návrh 100
Návrh nařízení
Čl. 10 – odst. 3 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
|
3a. S účinkem od 24 měsíců po vstupu všech příslušných sekundárních právních předpisů v platnost a v souladu se zvláštními ustanoveními pro systémy, konstrukční části a samostatné technické celky odmítnou vnitrostátní schvalovací orgány z důvodů týkajících se emisí CO2 a emisí znečišťujících látek, spotřeby paliva a energie nebo životnosti baterie v případě nových typů vozidel kategorie M1 a N1 udělit EU schválení typu pro emise nebo vnitrostátní schválení typu pro emise, která nejsou v souladu s tímto nařízením. |
Pozměňovací návrh 101
Návrh nařízení
Čl. 10 – odst. 4
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
4. S účinkem od 1. července 2025 v případě nových vozidel kategorie M1 a N1, která nevyhovují tomuto nařízení, přestanou vnitrostátní orgány pokládat prohlášení o shodě za platná pro účely registrace a z důvodů týkajících se emisí CO2 a emisí znečišťujících látek, spotřeby paliva a energie nebo životnosti baterie zakážou registraci, prodej nebo uvedení takových vozidel do provozu. |
4. S účinkem od 36 měsíců po vstupu všech příslušných sekundárních právních předpisů v platnost a v souladu se zvláštními ustanoveními pro systémy, konstrukční části a samostatné technické celky v případě nových vozidel kategorie M1 a N1, která nevyhovují tomuto nařízení, přestanou vnitrostátní orgány pokládat prohlášení o shodě za platná pro účely registrace a z důvodů týkajících se emisí CO2 a emisí znečišťujících látek, spotřeby paliva a energie nebo životnosti baterie zakážou registraci, prodej nebo uvedení takových vozidel do provozu. |
Pozměňovací návrh 102
Návrh nařízení
Čl. 10 – odst. 4 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
|
4a. S účinkem od 48 měsíců po vstupu všech relevantních sekundárních právních předpisů v platnost a v souladu se zvláštními ustanoveními pro systémy, konstrukční části a samostatné technické celky odmítnou vnitrostátní schvalovací orgány z důvodů týkajících se emisí CO2 a emisí znečišťujících látek, spotřeby paliva a energie, energetické účinnosti nebo životnosti baterie v případě nových typů vozidel kategorie M2, M3, N2, N3 a nových přípojných vozidel kategorie O3 a O4 udělit EU schválení typu pro emise nebo vnitrostátní schválení typu pro emise, která nejsou v souladu s tímto nařízením. |
Pozměňovací návrh 103
Návrh nařízení
Čl. 10 – odst. 5
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
5. S účinkem od 1. července 2027 v případě nových vozidel kategorie M2, M3, N2, N3 a nových přípojných vozidel kategorie O3, a O4, která nevyhovují tomuto nařízení, přestanou vnitrostátní orgány pokládat prohlášení o shodě za platná pro účely registrace a z důvodů týkajících se emisí CO2 a emisí znečišťujících látek, spotřeby paliva a energie, energetické účinnosti nebo životnosti baterie zakážou registraci, prodej nebo uvedení takových vozidel do provozu. |
5. S účinkem od 60 měsíců po vstupu všech příslušných sekundárních právních předpisů v platnost a v souladu se zvláštními ustanoveními pro systémy, konstrukční části a samostatné technické celky v případě nových vozidel kategorie M2, M3, N2, N3 a nových přípojných vozidel kategorie O3, a O4, která nevyhovují tomuto nařízení, přestanou vnitrostátní orgány pokládat prohlášení o shodě za platná pro účely registrace a z důvodů týkajících se emisí CO2 a emisí znečišťujících látek, spotřeby paliva a energie, energetické účinnosti nebo životnosti baterie zakážou registraci, prodej nebo uvedení takových motorů, vozidel nebo přípojných vozidel do provozu. |
Pozměňovací návrh 104
Návrh nařízení
Čl. 10 – odst. 8
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
8. Komise přijme prováděcí akty, jimiž stanoví správní a technické prvky nezbytné k provádění zkoušek, kontrol a inspekcí za účelem ověření souladu s odstavcem 1, jakož i technické prvky nezbytné k provádění kontrol dozoru nad trhem podle odstavce 2. Tyto prováděcí akty se přijímají přezkumným postupem podle čl. 17 odst. 2. |
vypouští se |
Pozměňovací návrh 105
Návrh nařízení
Čl. 11 – odst. 1
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
1. S účinkem od 1. července 2025 je zakázán prodej nebo instalace systému, konstrukční části nebo samostatného technického celku určeného k montáži do vozidla kategorie M1 nebo N1 schváleného podle tohoto nařízení, jestliže systému, konstrukční části a samostatnému technickému celku nebylo uděleno schválení typu podle tohoto nařízení. |
1. S účinkem od 24 měsíců po vstupu všech příslušných sekundárních právních předpisů v platnost je zakázán prodej nebo instalace systému, konstrukční části nebo samostatného technického celku určeného k montáži do vozidla kategorie M1 a N1 schváleného podle tohoto nařízení, jestliže systému, konstrukční části a samostatnému technickému celku nebylo uděleno schválení typu podle tohoto nařízení. |
Pozměňovací návrh 106
Návrh nařízení
Čl. 11 – odst. 2
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
2. S účinkem od 1. července 2027 je zakázán prodej nebo instalace systému, konstrukční části nebo samostatného technického celku určeného k montáži do vozidla kategorie M2, M3, N2, a N3 schváleného podle tohoto nařízení, jestliže systému, konstrukční části a samostatnému technickému celku nebylo uděleno schválení typu podle tohoto nařízení. |
2. S účinkem od 48 měsíců po vstupu všech příslušných sekundárních právních předpisů v platnost je zakázán prodej nebo instalace systému, konstrukční části nebo samostatného technického celku určeného k montáži do vozidla kategorie M2, M3, N2, a N3 a přípojného vozidla kategorie O3 a O4 schváleného podle tohoto nařízení, jestliže systému, konstrukční části a samostatnému technickému celku nebylo uděleno schválení typu podle tohoto nařízení. |
Pozměňovací návrh 107
Návrh nařízení
Čl. 11 – odst. 3 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
|
3a. S účinkem od 12 měsíců po přijetí aktu v přenesené pravomoci o schválení typu pneumatik třídy C1, pokud jde o mezní hodnoty emisí spojených s oděrem pneumatik v souladu s článkem 7a, udělí vnitrostátní orgány EU schválení typu pro konstrukční část nebo samostatný technický celek novým typům pneumatik pouze, pokud jsou v souladu s tímto nařízením, a odmítnou udělit EU schválení typu pro konstrukční část/samostatný technický celek novým typům pneumatik, které nejsou v souladu s tímto nařízením. |
|
|
S účinkem od 36 měsíců po přijetí aktu v přenesené pravomoci o schválení typu pneumatik třídy C1, pokud jde o emise spojené s oděrem pneumatik v souladu s článkem 7a, odmítnou vnitrostátní orgány udělit schválení typu nebo schválení typu pro nové pneumatiky třídy C1, které nejsou v souladu s tímto nařízením. Pneumatiky třídy C1, které byly vyrobeny před datem vstupu v platnost stanoveným v tomto pododstavci a které nesplňují požadavky tohoto nařízení a jeho prováděcích opatření, se mohou prodávat po dobu nepřesahující 30 měsíců. |
Pozměňovací návrh 108
Návrh nařízení
Čl. 12 – odst. 1 – pododstavec 1 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
|
Nedovolené zásahy, které vedou k emisím přesahujícím mezní hodnoty stanovené v příloze 1, mají za následek, že vozidlo již není v souladu s tímto nařízením. |
Pozměňovací návrh 109
Návrh nařízení
Čl. 12 – odst. 1 – pododstavec 1 b (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
|
V případě nesouladu s tímto nařízením v důsledku nedovolených zásahů přijmou příslušné vnitrostátní orgány vhodná nápravná opatření, včetně stažení z oběhu, a účinné, přiměřené a odrazující finanční sankce. |
Pozměňovací návrh 110
Návrh nařízení
Čl. 12 – odst. 2
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
2. Vnitrostátní orgány během kontrol shodnosti v provozu nebo v rámci dozoru nad trhem ověří, zda výrobci vozidel správně instalovali systémy varování řidiče před nadměrnými emisemi, systémy varování řidiče před nízkou hladinou činidla a zda lze do vozidla nedovoleně zasahovat. |
2. Vnitrostátní orgány během kontrol shodnosti v provozu nebo v rámci dozoru nad trhem ověří kvalitu použitého činidla , zda výrobci vozidel správně instalovali systémy varování řidiče před nadměrnými emisemi, systémy varování řidiče před nízkou hladinou činidla a zda lze do vozidla nedovoleně zasahovat. |
Pozměňovací návrh 111
Návrh nařízení
Čl. 13 – odst. 1
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
1. Komise nebo třetí strany mohou v souladu s článkem 9 a čl. 13 odst. 10 nařízení (EU) 2018/858 provádět kontroly shodnosti v provozu a dozor nad trhem podle tabulek 2, 4, 6, 8 a 10 přílohy V za účelem ověření souladu vozidel, konstrukčních částí a samostatných technických celků s tímto nařízením. |
1. Komise nebo třetí strany musí v souladu s článkem 9 a čl. 13 odst. 10 nařízení (EU) 2018/858 provádět kontroly shodnosti v provozu a dozor nad trhem podle tabulek 2, 4, 6, 8 a 10 přílohy V za účelem ověření souladu vozidel, konstrukčních částí a samostatných technických celků s tímto nařízením. |
Pozměňovací návrh 112
Návrh nařízení
Čl. 13 – odst. 2 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
|
2a. Komise průběžně sleduje situaci na úrovni Unie s cílem odhalit praktiky obcházení a nedodržování souladu s tímto nařízením. Pokud je zjištěno nedodržení souladu, předloží Komise Evropskému parlamentu a Radě zprávu a případně i legislativní návrh s cílem řešit rizika tohoto nedodržení souladu a eliminovat je. |
Pozměňovací návrh 113
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 2
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
2. Zkoušky k prokázání souladu s požadavky článku 4 provádějí výrobci a vnitrostátní orgány v souladu s přílohou V. Zkoušky k prokázání souladu s požadavky článku 4 může provádět Komise a třetí strany rovněž v souladu s přílohou V. |
2. Zkoušky k prokázání souladu s požadavky tohoto nařízení provádějí výrobci a vnitrostátní orgány v souladu s přílohou V. Zkoušky k prokázání souladu s požadavky tohoto nařízení může provádět Komise a třetí strany rovněž v souladu s přílohou V. |
Pozměňovací návrh 114
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 3 – návětí
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
3. Komise přijme prováděcí akty pro všechny fáze schvalování typu z hlediska emisí, včetně ověření shodnosti výroby, shodnosti v provozu a dozoru nad trhem, které se zaměří na postupy a zkoušky pro schvalování typu z hlediska emisí, metodiky zkoušení, správní předpisy, změny a rozšíření schválení typu z hlediska emisí, přístup k údajům, požadavky na dokumentaci a šablony pro všechny tyto prvky: |
3. Komise přijme prováděcí akty pro všechny fáze schvalování typu z hlediska emisí, včetně ověření shodnosti výroby, shodnosti v provozu a dozoru nad trhem, které se zaměří na správní předpisy, změny a rozšíření schválení typu z hlediska emisí, přístup k údajům, požadavky na dokumentaci a šablony pro všechny tyto prvky: |
Pozměňovací návrh 115
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 3 – písm. d a (nové)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 116
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 3 – písm. d b (nové)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 117
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 3 – písm. e
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 118
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 3 – písm. g
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 119
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 3 – písm. g a (nové)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 120
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 3 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
3a. Komisi je svěřena pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci v souladu s článkem 16 pro postupy a zkoušky pro schvalování typu z hlediska emisí a metodiky zkoušení pro všechny fáze schvalování typu z hlediska emisí, včetně shodnosti v provozu, shodnosti výroby a dozoru nad trhem, pro všechny tyto prvky: |
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 121
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 4 – pododstavec 1 – návětí
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
Komisi je svěřena pravomoc přijímat prováděcí akty pro všechny fáze schvalování typu z hlediska emisí, včetně ověření shodnosti v provozu, shodnosti výroby a dozoru nad trhem, v nichž stanoví: |
Komisi je svěřena pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci pro všechny fáze schvalování typu z hlediska emisí, včetně ověření shodnosti v provozu, shodnosti výroby a dozoru nad trhem, v nichž stanoví: |
Pozměňovací návrh 122
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 4 – pododstavec 1 – písm. b a (nové)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 123
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 4 – pododstavec 1 – písm. g
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 124
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 4 – pododstavec 1 – písm. j
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 125
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 4 – pododstavec 1 – písm. l
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 126
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 4 – pododstavec 1 – písm. o
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 127
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 4 – pododstavec 1 – písm. p
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 128
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 4 – pododstavec 1 – písm. s
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 129
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 4 – pododstavec 1 – písm. t
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
vypouští se |
Pozměňovací návrh 130
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 4 – pododstavec 1 – písm. v
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 131
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 4 – pododstavec 1 – písm. w
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 132
Návrh nařízení
Čl. 14 – odst. 4 – pododstavec 2
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
Tyto prováděcí akty se přijímají přezkumným postupem podle čl. 17 odst. 2. |
5. Tyto prováděcí akty se přijímají přezkumným postupem podle čl. 17 odst. 2. |
|
|
Prováděcí akty uvedené v odst. 3 písm. a) až f) a i) až k) a akty v přenesené pravomoci uvedené v odst. 3a písm. a) až f) a i) až k) a odst. 4 písm. a) až f) a j) až w) se přijmou nejpozději do ... [12 měsíců ode dne vstupu tohoto nařízení v platnost]. |
|
|
Prováděcí akty uvedené v odst. 3 písm. g) až h) a akty v přenesené pravomoci uvedené v odst. 3a písm. g) až h) a odst. 4 písm. g) až i) se přijmou bez zbytečného odkladu po zveřejnění příslušných jednotných ustanovení Světového fóra OSN pro harmonizaci předpisů týkajících se vozidel (WP29). |
Pozměňovací návrh 133
Návrh nařízení
Čl. 15 – odst. 1 – návětí
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
1. Komisi je svěřena pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci v souladu s článkem 16 za účelem zohlednění technického pokroku, kterými se mění: |
1. Komisi je svěřena pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci v souladu s článkem 16 za účelem zohlednění technického pokroku, kterými se toto nařízení mění následujícím způsobem : |
Pozměňovací návrh 134
Návrh nařízení
Čl. 15 – odst. 1 – písm. a
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 135
Návrh nařízení
Čl. 15 – odst. 1 – písm. b
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 136
Návrh nařízení
Čl. 15 – odst. 1 – písm. d
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
vypouští se |
Pozměňovací návrh 137
Návrh nařízení
Čl. 15 – odst. 2 – písm. c a (nové)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||
|
|
|
Pozměňovací návrh 138
Návrh nařízení
Čl. 15 – odst. 2 – písm. d
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 139
Návrh nařízení
Čl. 15 – odst. 2 – písm. e
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
||||
|
|
Pozměňovací návrh 140
Návrh nařízení
Čl. 15 – odst. 2 – pododstavec 1 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
|
Komise přijme tyto akty v přenesené pravomoci uvedené v písm. a) až c) bez zbytečného odkladu po zveřejnění příslušných jednotných ustanovení Světového fóra OSN pro harmonizaci předpisů týkajících se vozidel (WP29). V případě, že tato jednotná ustanovení nebudou v tomto fóru WP29 stanovena do 30. června 2026 pro pneumatiky třídy C1 a do 31. prosince 2035 pro pneumatiky třídy C2 a C3, uplatní se článek 7a tohoto nařízení. |
Pozměňovací návrh 141
Návrh nařízení
Čl. 16 – odst. 2
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
2. Pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci uvedená v článku 15 je svěřena Komisi na dobu pěti let od ... [Úřad pro publikace: vložte prosím datum = den vstupu tohoto nařízení v platnost]. Komise vypracuje zprávu o výkonu přenesení pravomoci nejpozději devět měsíců před koncem tohoto pětiletého období. Přenesení pravomoci se automaticky prodlužuje o stejně dlouhá období, pokud Evropský parlament nebo Rada nevysloví proti tomuto prodloužení námitku nejpozději tři měsíce před koncem každého z těchto období. |
2. Pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci uvedená v čl. 14 odst. 3a, čl. 14 odst. 4 a článku 15 je svěřena Komisi na dobu pěti let od ... [Úřad pro publikace: vložte prosím datum = den vstupu tohoto nařízení v platnost]. Komise vypracuje zprávu o výkonu přenesení pravomoci nejpozději devět měsíců před koncem tohoto pětiletého období. Přenesení pravomoci se automaticky prodlužuje o stejně dlouhá období, pokud Evropský parlament nebo Rada nevysloví proti tomuto prodloužení námitku nejpozději tři měsíce před koncem každého z těchto období. |
Pozměňovací návrh 142
Návrh nařízení
Čl. 16 – odst. 3
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
3. Evropský parlament nebo Rada mohou přenesení pravomoci uvedené v článku 15 kdykoli zrušit. Rozhodnutím o zrušení se ukončuje přenesení pravomocí v něm blíže určené. Rozhodnutí nabývá účinku prvním dnem po zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie nebo k pozdějšímu dni, který je v něm upřesněn. Nedotýká se platnosti žádných již platných aktů v přenesené pravomoci. |
3. Evropský parlament nebo Rada mohou přenesení pravomoci uvedené v čl. 14 odst. 3a, čl. 14 odst. 4 a článku 15 kdykoli zrušit. Rozhodnutím o zrušení se ukončuje přenesení pravomocí v něm blíže určené. Rozhodnutí nabývá účinku prvním dnem po zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie nebo k pozdějšímu dni, který je v něm upřesněn. Nedotýká se platnosti žádných již platných aktů v přenesené pravomoci. |
Pozměňovací návrh 143
Návrh nařízení
Čl. 16 – odst. 6
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
6. Akt v přenesené pravomoci přijatý podle článku 15 vstoupí v platnost, pouze pokud proti němu Evropský parlament nebo Rada nevysloví námitky ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy jim byl tento akt oznámen, nebo pokud Evropský parlament i Rada před uplynutím této lhůty informují Komisi o tom, že námitky nevysloví. Z podnětu Evropského parlamentu nebo Rady se tato lhůta prodlouží o dva měsíce. |
6. Akt v přenesené pravomoci přijatý podle čl. 14 odst. 3a, čl. 14 odst. 4 a článku 15 vstoupí v platnost, pouze pokud proti němu Evropský parlament nebo Rada nevysloví námitky ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy jim byl tento akt oznámen, nebo pokud Evropský parlament i Rada před uplynutím této lhůty informují Komisi o tom, že námitky nevysloví. Z podnětu Evropského parlamentu nebo Rady se tato lhůta prodlouží o dva měsíce. |
Pozměňovací návrh 242
Návrh nařízení
Článek 16 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
|
Článek 16a |
|
|
Odůvodněné stížnosti fyzických nebo právnických osob |
|
|
1. Každá fyzická nebo právnická osoba je oprávněna samostatně nebo ve sdružení podávat odůvodněné stížnosti vnitrostátním orgánům dozoru nad trhem, pokud mají důvody se domnívat, že jeden nebo více výrobců, hospodářských subjektů nebo nezávislých subjektů nedodržuje toto nařízení. |
|
|
2. V případě, že o to osoby podávající odůvodněné stížnosti požádají, přijmou orgány dozoru nad trhem nezbytná opatření k náležité ochraně totožnosti této osoby a jejích osobních informací, které by v případě zveřejnění byly pro tuto osobu škodlivé. |
|
|
3. Vnitrostátní orgány dozoru nad trhem odůvodněné stížnosti pečlivě, nestranně a bez zbytečného odkladu posoudí, včetně toho, zda jsou daná tvrzení řádně podložena, a přijmou nezbytná opatření, včetně provedení kontrol a hodnocení podle článků 8 a 51 nařízení (ES) 2018/858, s cílem odhalit možné případy porušování tohoto nařízení a případně požadovat nápravná opatření nebo přijmout vhodná omezující opatření podle článku 52 nařízení (ES) 2018/858. |
|
|
4. Vnitrostátní orgán dozoru nad trhem do tří měsíců informuje fyzické nebo právnické osoby uvedené v odstavci 1 o svém rozhodnutí vyhovět žádosti o opatření nebo ji zamítnout a o veškerých opatřeních, která hodlá přijmout k řešení obav vyjádřených v odůvodněné stížnosti, a uvede důvody pro přijaté rozhodnutí i navrhované kroky. |
Pozměňovací návrh 144
Návrh nařízení
Čl. 18 – odst. 2
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
2. Do 1. září 2031 předloží Komise na základě informací poskytnutých podle odstavce 1 Evropskému parlamentu a Radě hodnotící zprávu o uplatňování tohoto nařízení. |
2. Do 1. září 2031 předloží Komise na základě informací poskytnutých podle odstavce 1 Evropskému parlamentu a Radě hodnotící zprávu o uplatňování tohoto nařízení , včetně hodnocení dosaženého snížení emisí výfukových plynů a emisí jiných než výfukových plynů a posouzení toho, jak toto nařízení přispělo ke splnění norem znečištění ovzduší stanovených v [XXX přepracovaném návrhu směrnice o kvalitě vnějšího ovzduší] . |
Pozměňovací návrhy 181 a 192
Návrh nařízení
Čl. 18 – odst. 2 a (nový)
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
|
2a. Nejpozději do 31. prosince 2025 předloží Komise Evropskému parlamentu a Radě zprávu posuzující životnost těžkých nákladních vozidel z hlediska emisí. |
Pozměňovací návrh 146
Návrh nařízení
Čl. 19 – odst. 1
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
Nařízení (ES) č. 715/2007 se zrušuje s účinkem ode dne 1. července 2025 . |
Nařízení (ES) č. 715/2007 se zrušuje s účinkem ode dne 1. července 2030 . |
Pozměňovací návrh 147
Návrh nařízení
Čl. 19 – odst. 2
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
Nařízení (ES) č. 595/2009 se zrušuje s účinkem ode dne 1. července 2027 . |
Nařízení (ES) č. 595/2009 se zrušuje s účinkem ode dne 1. července 2031 . |
Pozměňovací návrh 148
Návrh nařízení
Čl. 20 – odst. 2
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
Použije se ode dne 1. července 2025 u vozidel kategorie M1, N1 a konstrukčních částí a samostatných technických celků těchto vozidel a ode dne 1. července 2027 u vozidel kategorie M2, M3, N2, N3 a konstrukčních částí a samostatných technických celků těchto vozidel a u přípojných vozidel kategorie O3, O4. |
Použije se 24 měsíců po vstupu všech příslušných sekundárních právních předpisů v platnost u nových vozidel kategorie M1, N1 a konstrukčních částí a samostatných technických celků těchto vozidel a 36 měsíců po vstupu všech příslušných sekundárních právních předpisů v platnost u nových vozidel kategorie M1, N1 a konstrukčních částí a samostatných technických celků těchto vozidel. |
|
|
Použije se 48 měsíců po vstupu všech příslušných sekundárních právních předpisů v platnost u nových vozidel kategorie M2, M3, N2, N3 a konstrukčních částí a samostatných technických celků těchto vozidel a u přípojných vozidel kategorie O3, O4 a 60 měsíců po vstupu všech příslušných sekundárních právních předpisů v platnost u nových vozidel kategorie M2, M3, N2, N3 a konstrukčních částí a samostatných technických celků těchto vozidel a u přípojných vozidel kategorie O3, O4. |
Pozměňovací návrh 149
Návrh nařízení
Čl. 20 – odst. 3
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
Použije se ode dne 1. července 2030 u vozidel M1, N1 vyrobených malými výrobci. |
Použije se ode dne 1. července 2030 u vozidel kategorie M1, N1 vyrobených malými výrobci a ode dne 1. července 2031 u vozidel kategorie M2, M3, N2, N3 vyrobených malými výrobci . |
Pozměňovací návrh 150
Návrh nařízení
Příloha I – tabulka 1
|
Znění navržené Komisí |
||||
|
Tabulka 1: Mezní hodnoty emisí výfukových plynů Euro 7 pro vozidla M1, N1 se spalovacím motorem |
||||
|
Emise znečišťujících látek |
Vozidla M1 , N1 |
Pouze pro vozidla N1 s poměrem výkonu k hmotnosti (2) nižším než 35 kW/t |
Emisní rozpočet pro všechny jízdy kratší než 10 km pro vozidla M1, N1 |
Emisní rozpočet pro všechny jízdy kratší než 10 km pouze pro vozidla N1 s poměrem výkonu k hmotnosti nižším než 35 kW/t |
|
na km |
na km |
na jízdu |
na jízdu |
|
|
NOx v mg |
60 |
75 |
600 |
750 |
|
PM v mg |
4,5 |
4,5 |
45 |
45 |
|
PN10 v počtu částic |
6×1011 |
6×1011 |
6×1012 |
6×1012 |
|
CO v mg |
500 |
630 |
5 000 |
6 300 |
|
THC v mg |
100 |
130 |
1 000 |
1 300 |
|
NMHC v mg |
68 |
90 |
680 |
900 |
|
NH3 v mg |
20 |
20 |
200 |
200 |
|
|
|
|
Pozměňovací návrh |
|
||||
|
Tabulka 1: Mezní hodnoty emisí výfukových plynů Euro 7 pro vozidla M1, N1 se spalovacím motorem |
||||||||
|
|
Vozidla M1 |
N1 (třída I) |
N1 (třída II) |
N1 (třída III) |
Emisní rozpočet pro všechny jízdy kratší než 10 km pro vozidla M1, N1 |
Emisní rozpočet pro všechny jízdy kratší než 10 km pro vozidla N1 (třída I) |
Emisní rozpočet pro všechny jízdy kratší než 10 km pouze pro vozidla N1 (třída II) |
Emisní rozpočet pro všechny jízdy kratší než 10 km pouze pro vozidla N1 (třída III) |
|
Hmotnost v provozním stavu (MRO) v kg |
– |
Pro vozidla N1 s MRO ≤ 1280 |
Pro vozidla N1 s 1280 < MRO ≤ 1735 |
Pro vozidla N1 s 1735 < MRO |
– |
Pro vozidla N1 s MRO ≤ 1280 |
Pro vozidla N1 s 1280 < MRO ≤ 1735 |
Pro vozidla N1 s 1735 < MRO |
|
Emise znečišťujících látek |
na km |
na km |
na km |
na km |
na jízdu |
na jízdu |
na jízdu |
na jízdu |
|
NOx v mg |
60 |
60 |
75 |
82 |
600 |
600 |
750 |
820 |
|
PM v mg |
4,5 |
4,5 |
4,5 |
4,5 |
45 |
45 |
45 |
45 |
|
PN10 v počtu částic |
6×1011 |
6×1011 |
6×1011 |
6×1011 |
6×1012 |
6×1012 |
6×1012 |
6×1012 |
|
CO v mg |
500 |
500 |
630 |
740 |
5 000 |
5 000 |
6 300 |
7 400 |
|
THC v mg |
100 |
100 |
130 |
160 |
1 000 |
1 000 |
1 300 |
1 600 |
|
NMHC v mg |
68 |
68 |
90 |
108 |
680 |
680 |
900 |
1 080 |
|
NH3 v mg |
20 |
20 |
20 |
20 |
200 |
200 |
200 |
200 |
Pozměňovací návrh 151
Návrh nařízení
Příloha I – tabulka 2
|
Znění navržené Komisí |
||||
|
Tabulka 2: Mezní hodnoty emisí výfukových plynů Euro 7 pro vozidla M2, M3, N2 a N3 se spalovacím motorem a spalovací motory používané v těchto vozidlech |
||||
|
Emise znečišťujících látek |
Emise za studena (3) |
Emise za tepla (4) |
Emisní rozpočet pro všechny jízdy kratší než 3 x WHTC |
Volitelné mezní hodnoty emisí při volnoběhu (5) |
|
na kWh |
na kWh |
na kWh |
za hodinu |
|
|
NOx v mg |
350 |
90 |
150 |
5 000 |
|
PM v mg |
12 |
8 |
10 |
|
|
PN10 v počtu částic |
5x1011 |
2x1011 |
3x1011 |
|
|
CO v mg |
3 500 |
200 |
2 700 |
|
|
NMOG v mg |
200 |
50 |
75 |
|
|
NH3 v mg |
65 |
65 |
70 |
|
|
CH4 v mg |
500 |
350 |
500 |
|
|
N2O v mg |
160 |
100 |
140 |
|
|
HCHO v mg |
30 |
30 |
|
|
|
Pozměňovací návrh |
||
|
Tabulka 2: Mezní hodnoty emisí výfukových plynů Euro 7 pro vozidla M2, M3, N2 a N3 se spalovacím motorem a spalovací motory používané v těchto vozidlech |
||
|
Emise znečišťujících látek |
WHSC (CI) a WHTC (CI a PI) |
Emise v REÁLNÉM provozu |
|
na kWh |
na kWh |
|
|
NOx v mg |
200 |
260 |
|
PM v mg |
8 |
10 |
|
PN10 v počtu částic |
6x1011 |
7,8x1011 |
|
CO v mg |
1500 |
1950 |
|
NMOG v mg |
75 |
98 |
|
NH3 v mg |
60 |
78 |
|
CH4 v mg |
500 |
650 |
|
N2O v mg |
160 |
208 |
|
HCHO v mg |
30 |
39 |
Pozměňovací návrh 152
Návrh nařízení
Příloha I – tabulka 4 – název
|
Znění navržené Komisí |
Pozměňovací návrh |
|
Mezní hodnoty emisí částic z brzd Euro 7 při standardním jízdním cyklu platné do 31.12.2034 |
Mezní hodnoty emisí částic z brzd Euro 7 při standardním jízdním cyklu pro vozidla se spalovacím motorem platné do 31.12.2034 |
Pozměňovací návrh 153
Návrh nařízení
Příloha I – tabulka 4 a (nová)
|
Znění navržené Komisí |
|
|
|
Pozměňovací návrh |
|||
|
Tabulka 4a: Mezní hodnoty emisí částic z brzd Euro 7 při standardním jízdním cyklu pro výhradně elektrická vozidla, vozidla s palivovými články a hybridní elektrická vozidla platné do 31. prosince 2029 |
|||
|
Mezní hodnoty emisí v mg/km na vozidlo |
Vozidla M1, N1 |
Vozidla M2, M3 |
Vozidla N2, N3 |
|
Emise částic z brzd (PM10) |
3 |
|
|
|
Emise částic z brzd (PN) |
|
|
|
Pozměňovací návrh 154
Návrh nařízení
Příloha I – tabulka 4 b (nová)
|
Znění navržené Komisí |
|
|
|
Pozměňovací návrh |
|||
|
Tabulka 4b: Mezní hodnoty emisí částic z brzd Euro 7 ve standardním jízdním cyklu pro výhradně elektrická vozidla, vozidla s palivovými články a vozidla s hybridním elektrickým pohonem platné od 1. ledna 2030 |
|||
|
Mezní hodnoty emisí v mg/km na vozidlo |
Vozidla M1, N1 |
Vozidla M2, M3 |
Vozidla N2, N3 |
|
Emise částic z brzd (PM10) |
|
|
|
|
Emise částic z brzd (PN) |
|
|
|
Pozměňovací návrh 155
Návrh nařízení
Příloha I – tabulka 5
|
Znění navržené Komisí |
|||
|
Tabulka 5: Mezní hodnoty emisí částic z brzd Euro 7 platné od 1. 1. 2035 |
|||
|
Mezní hodnoty emisí v mg/km na vozidlo |
Vozidla M1, N1 |
Vozidla M2, M3 |
Vozidla N2, N3 |
|
Emise částic z brzd (PM10) |
3 |
|
|
|
Emise částic z brzd (PN) |
|
|
|
|
Pozměňovací návrh |
|||
|
Tabulka 5: Mezní hodnoty emisí částic z brzd Euro 7 při standardním jízdním cyklu pro všechna vozidla platné od 1. 1. 2035 |
|||
|
Mezní hodnoty emisí v mg/km na vozidlo |
Vozidla M1, N1 |
Vozidla M2, M3 |
Vozidla N2, N3 |
|
Emise částic z brzd (PM10) |
|
|
|
|
Emise částic z brzd (PN) |
|
|
|
Pozměňovací návrh 156
Návrh nařízení
Příloha I – tabulka 6
|
Znění navržené Komisí |
|||
|
Tabulka 6: Mezní hodnoty oděru pneumatik Euro 7 |
|||
|
Ztráta hmotnosti pneumatiky v g/1 000 km |
Pneumatiky C1 |
Pneumatiky C2 |
Pneumatiky C3 |
|
Normální pneumatiky |
|
|
|
|
Pneumatiky pro jízdu na sněhu |
|
|
|
|
Pneumatiky pro zvláštní použití |
|
|
|
|
Pozměňovací návrh |
||||
|
Tabulka 6: Zkušební metoda oděru pneumatik Euro 7 , mezní hodnoty a harmonogram provedení |
||||
|
Číslo předpisu OSN |
Předmět |
Série změn zveřejněná v Úředním věstníku |
Odkaz na Úřední věstník |
Oblast, na kterou se vztahují stávající a budoucí předpisy OSN WP29 |
|
[1xx] |
Pneumatiky z hlediska oděru |
Série změn 00 |
Úř. věst. L xxx, xx.x.20XX, s. x. |
|
Pozměňovací návrh 157
Návrh nařízení
Příloha II – tabulka 1
|
Znění navržené Komisí |
|||
|
Tabulka 1: Minimální výkonnostní požadavky Euro 7 na životnost baterie u vozidel M1 |
|||
|
Minimální výkonnostní požadavky na základě energie baterie |
5 let od začátku životnosti nebo 100 000 km, podle toho, co nastane dříve |
Vozidla starší než 5 let nebo po 100 000 km a mladší než 8 let nebo do 160 000 km, podle toho, co nastane dříve |
Vozidla v rámci prodloužené životnosti* |
|
OVC-HEV |
80% |
70% |
|
|
PEV |
80% |
70% |
|
|
Minimální výkonnostní požadavky na základě dojezdové vzdálenosti |
5 let od začátku životnosti nebo 100 000 km, podle toho, co nastane dříve |
Vozidla starší než 5 let nebo po 100 000 km a mladší než 8 let nebo do 160 000 km, podle toho, co nastane dříve |
Vozidla v rámci prodloužené životnosti* |
|
OVC-HEV |
|
|
|
|
PEV |
|
|
|
|
Pozměňovací návrh |
|||
|
Tabulka 1: Minimální výkonnostní požadavky Euro 7 na životnost baterie u vozidel M1 |
|||
|
Minimální výkonnostní požadavky na základě energie baterie |
5 let od začátku životnosti nebo 100 000 km, podle toho, co nastane dříve |
Vozidla starší než 5 let nebo po 100 000 km a mladší než 10 let nebo do 200 000 km, podle toho, co nastane dříve |
Vozidla v rámci prodloužené životnosti* |
|
OVC-HEV |
85% |
75% |
|
|
PEV |
85% |
75% |
|
|
Minimální výkonnostní požadavky na základě dojezdové vzdálenosti |
5 let od začátku životnosti nebo 100 000 km, podle toho, co nastane dříve |
Vozidla starší než 5 let nebo po 100 000 km a mladší než 10 let nebo do 200 000 km, podle toho, co nastane dříve |
Vozidla v rámci prodloužené životnosti* |
|
OVC-HEV |
|
|
|
|
PEV |
|
|
|
Pozměňovací návrh 158
Návrh nařízení
Příloha II – tabulka 2
|
Znění navržené Komisí |
|||
|
Tabulka 2: Minimální výkonnostní požadavky Euro 7 na životnost baterie u vozidel N1 |
|||
|
Minimální výkonnostní požadavky na základě energie baterie |
5 let od začátku životnosti nebo 100 000 km, podle toho, co nastane dříve |
Vozidla starší než 5 let nebo po 100 000 km a mladší než 8 let nebo do 160 000 km, podle toho, co nastane dříve |
Vozidla v rámci prodloužené životnosti* |
|
OVC-HEV |
75% |
65% |
|
|
PEV |
75% |
65% |
|
|
Minimální výkonnostní požadavky na základě dojezdové vzdálenosti |
5 let od začátku životnosti nebo 100 000 km, podle toho, co nastane dříve |
Vozidla starší než 5 let nebo po 100 000 km a mladší než 8 let nebo do 160 000 km, podle toho, co nastane dříve |
Vozidla v rámci prodloužené životnosti* |
|
OVC-HEV |
|
|
|
|
PEV |
|
|
|
|
Pozměňovací návrh |
|||
|
Tabulka 2: Minimální výkonnostní požadavky Euro 7 na životnost baterie u vozidel N1 |
|||
|
Minimální výkonnostní požadavky na základě energie baterie |
5 let od začátku životnosti nebo 100 000 km, podle toho, co nastane dříve |
Vozidla starší než 5 let nebo po 100 000 km a mladší než 10 let nebo do 200 000 km, podle toho, co nastane dříve |
Vozidla v rámci prodloužené životnosti* |
|
OVC-HEV |
80% |
70% |
|
|
PEV |
80% |
70% |
|
|
Minimální výkonnostní požadavky na základě dojezdové vzdálenosti |
5 let od začátku životnosti nebo 100 000 km, podle toho, co nastane dříve |
Vozidla starší než 5 let nebo po 100 000 km a mladší než 10 let nebo do 200 000 km, podle toho, co nastane dříve |
Vozidla v rámci prodloužené životnosti* |
|
OVC-HEV |
|
|
|
|
PEV |
|
|
|
Pozměňovací návrh 159
Návrh nařízení
Příloha III – tabulka 1
|
Znění navržené Komisí |
||
|
Tabulka 1: Podmínky zkoušení shody vozidel M1, N1 s mezními hodnotami emisí výfukových plynů s jakýmkoli palivem a mazivem na trhu v rámci specifikací vydaných výrobcem vozidla |
||
|
Parametr |
Běžné jízdní podmínky |
Rozšířené jízdní podmínky (*2) |
|
Dělitel při jízdě za rozšířených podmínek |
– |
1,6 (vztahuje se na měřené emise pouze v době, kdy platí jedna z podmínek stanovených v tomto sloupci) |
|
Teplota okolí |
0 °C až 35 °C |
–10 °C až 0 °C nebo 35 °C až 45 °C |
|
Maximální nadmořská výška |
700 metrů |
Více než 700 m a méně než 1 800 m |
|
Maximální rychlost |
do 145 km/h |
145 až 160 km/h |
|
Úpravy tažného zařízení/aerodynamiky |
Nepovoleno |
Povoleno podle specifikací výrobce a až do regulované rychlosti |
|
Pomocná zařízení |
Možné jako při běžném použití |
– |
|
Maximální průměrný výkon na kolech během prvních 2 km po studeném startu |
Nižší než 20 % maximálního výkonu na kolech |
Vyšší než 20 % maximálního výkonu na kolech |
|
Složení jízdy |
Jakékoli |
– |
|
Minimální počet ujetých kilometrů |
10 000 km |
3 000 až 10 000 km |
|
Pozměňovací návrh |
||
|
Tabulka 1: Podmínky zkoušení shody vozidel M1, N1 s mezními hodnotami emisí výfukových plynů s jakýmkoli palivem a mazivem na trhu v rámci specifikací vydaných výrobcem vozidla |
||
|
Parametr |
Běžné jízdní podmínky |
Rozšířené jízdní podmínky (6) |
|
Dělitel při jízdě za rozšířených podmínek |
– |
1,6 (vztahuje se na měřené emise pouze v době, kdy platí jedna z podmínek stanovených v tomto sloupci) údaje získané v případě, kdy platí více než jedna z podmínek stanovených v tomto sloupci, se ze zkoušky vyloučí. |
|
Teplota okolí |
0 °C až 35 °C |
–7 °C až 0 °C nebo 35 °C až 38 °C |
|
Maximální nadmořská výška |
700 metrů |
Více než 700 m a méně než 1 300 m |
|
Maximální rychlost |
do 145 km/h |
145 až 160 km/h |
|
Úpravy tažného zařízení/aerodynamiky |
Nepovoleno |
Povoleno podle specifikací výrobce a až do regulované rychlosti |
|
Pomocná zařízení |
Možné jako při běžném použití |
– |
|
Maximální průměrný výkon na kolech během prvních 2 km po studeném startu |
Nižší než 20 % maximálního výkonu na kolech |
Mezi 20 % a 30 % maximálního výkonu na kolech |
|
Složení jízdy |
Jakékoli , jako při běžném použití (7) a s výjimkou neobjektivního jízdního režimu |
Jakékoli, jako při běžném použití2 a s výjimkou neobjektivního jízdního režimu |
|
Minimální počet ujetých kilometrů |
10 000 km |
3 000 až 10 000 km |
Pozměňovací návrh 160
Návrh nařízení
Příloha III – tabulka 2
|
Znění navržené Komisí |
||
|
Tabulka 2: Podmínky zkoušení shody vozidel M2, M3, N2 a N3 s mezními hodnotami emisí výfukových plynů s jakýmkoli palivem a mazivem na trhu v rámci specifikací vydaných výrobcem vozidla |
||
|
Parametr |
Běžné jízdní podmínky |
Rozšířené jízdní podmínky* |
|
Dělitel při jízdě za rozšířených podmínek |
– |
2 (vztahuje se na měřené emise pouze v době, kdy platí jedna z podmínek stanovených v tomto sloupci) |
|
Teplota okolí |
-7 °C až 35 °C |
–10 °C až -7 °C nebo 35 °C až 45 °C |
|
Maximální nadmořská výška |
1 600 m: |
Od 1 600 do 1 800 m |
|
Úpravy tažného zařízení/aerodynamiky |
Nepovoleno |
Povoleno podle specifikací výrobce a až do regulované rychlosti |
|
Užitečné zatížení vozidla |
Vyšší nebo rovno 10 % |
Méně než 10 % |
|
Pomocná zařízení |
Možné jako při běžném použití |
– |
|
Zatížení spalovacího motoru při studeném startu |
Jakékoli |
– |
|
Složení jízdy |
Jako při běžném použití |
– |
|
Minimální počet ujetých kilometrů |
5 000 km při < 16 t TPMLM 10 000 km při > 16 t TPMLM |
Mezi 3 000 km a 5 000 km při < 16 t TPMLM Mezi 3 000 km a 10 000 km při > 16 t TPMLM |
|
Pozměňovací návrh |
|||||
|
Tabulka 2: Podmínky zkoušení shody vozidel M2, M3, N2 a N3 s mezními hodnotami emisí výfukových plynů s jakýmkoli palivem a mazivem na trhu v rámci specifikací vydaných výrobcem vozidla |
|||||
|
Měření emisí výfukových plynů v laboratoři |
Měření emisí v reálném provozu |
||||
|
Na všechny zkoušky emisí výfukových plynů provedené s použitím zkušebních cyklů WHTC/WHSC na zkušebním stavu se použijí ustanovení předpisu OSN č. 49 (8) přílohy 4. |
Ustanovení předpisu OSN č. 49 (9) přílohy 8 se použijí s těmito výjimkami:
|
||||
Pozměňovací návrh 161
Návrh nařízení
Příloha III – tabulka 5
|
Znění navržené Komisí |
||
|
Tabulka 5: Podmínky zkoušení shody s mezními hodnotami oděru pneumatik |
||
|
|
Vozidla M1, N1 |
Vozidla M2, M3, N2 a N3 |
|
Zkouška mezních hodnot oděru pneumatik |
Na základě zkušebních metodik vyvinutých v OSN pro zkoušení oděru pneumatik v reálném provozu |
Na základě zkušebních metodik vyvinutých v OSN pro zkoušení oděru pneumatik v reálném provozu |
|
Pozměňovací návrh |
||
|
Tabulka 5: Podmínky zkoušení shody s mezními hodnotami oděru pneumatik |
||
|
|
Vozidla M1, N1 |
Vozidla M2, M3, N2 a N3 |
|
Zkouška mezních hodnot oděru pneumatik |
Na základě zkušebních metodik vyvinutých v OSN pro zkoušení oděru pneumatik v reálném provozu v souladu s článkem 7a (novým) |
Na základě zkušebních metodik vyvinutých v OSN pro zkoušení oděru pneumatik v reálném provozu v souladu s článkem 7a (novým) |
Pozměňovací návrh 162
Návrh nařízení
Příloha IV – tabulka 1
|
Znění navržené Komisí |
|||
|
Tabulka 1: Životnost vozidel, motorů a systémů regulace znečišťujících látek |
|||
|
Životnost vozidel, motorů a náhradních zařízení k regulaci znečišťujících látek |
Vozidla M1, N1 a M2 |
N2, N3<16t, M3<7,5t |
N3>16t, M3>7,5t |
|
Hlavní životnost |
160 000 km nebo 8 let, podle toho, co nastane dříve |
300 000 km nebo 8 let, podle toho, co nastane dříve |
700 000 km nebo 15 let, podle toho, co nastane dříve |
|
Prodloužená životnost |
Po hlavní životnosti a až 200 000 km nebo 10 let, podle toho, co nastane dříve |
Po hlavní životnosti a až 375 000 km |
Po hlavní životnosti a až 875 000 km |
|
Pozměňovací návrh |
|||
|
Tabulka 1: Životnost vozidel, motorů a systémů regulace znečišťujících látek |
|||
|
Životnost vozidel, motorů a náhradních zařízení k regulaci znečišťujících látek |
Vozidla M1, N1 a M2 |
N2, N3<16t, M3<7,5t |
N3>16t, M3>7,5t |
|
Hlavní životnost |
200 000 km nebo 10 let, podle toho, co nastane dříve |
340 000 km nebo 10 let, podle toho, co nastane dříve |
750 000 km nebo 15 let, podle toho, co nastane dříve |
|
Prodloužená životnost |
Po hlavní životnosti a až 240 000 km nebo 12 let, podle toho, co nastane dříve |
Po hlavní životnosti a až 400 000 km nebo 12 let, podle toho, co nastane dříve |
Po hlavní životnosti a až 900 000 km nebo 17 let, podle toho, co nastane dříve |
Pozměňovací návrh 163
Návrh nařízení
Příloha V – tabulka 3
|
Znění navržené Komisí |
|||
|
Tabulka 3: Použití zkušebních požadavků, prohlášení a dalších požadavků pro schválení typu a rozšíření pro vozidla M2, M3, N2 a N3 pro výrobce |
|||
|
Zkušební požadavky |
Zkoušky a požadavky při původním schválení typu z hlediska emisí |
Zkoušky při ověření shodnosti výroby |
Zkoušky při ověření shodnosti v provozu |
|
Plynné znečišťující látky, PM a PN při silničních zkouškách (emise v reálném provozu) pro každé palivo a pro příslušné kategorie vozidel (M2, M3, N2 a N3) a zkouška při nízkém zatížení (je-li to relevantní) |
Požadované prokazovací zkoušky pro všechna paliva, pro která je schválení typu uděleno u jednotlivých typů vozidel, a prohlášení o shodě pro všechna paliva, všechna užitečná zatížení a všechny příslušné typy vozidel |
Shodnost výroby prováděná výhradně na úrovni motoru |
Požadována zkouška na vozidle s jakýmkoli palivem a u jakékoli kategorie vozidla a jakéhokoli užitečného zatížení pro všechny typy motorů, každé dva roky |
|
CO2 a spotřeba paliva/energie, stanovení nulových emisí/dojezdové vzdálenosti vozidla |
Licence VECTO |
Pro konstrukční části |
Nepožadováno |
|
Energetická účinnost přípojných vozidel |
Licence VECTO |
Pro konstrukční části |
Nepožadováno |
|
Ověřovací zkouška |
Nepožadováno |
Požadováno |
Nepožadováno |
|
Emise z klikové skříně |
Kontrola instalace uzavřeného systému klikové skříně nebo vedení ke koncovému potrubí |
Nepožadováno |
Volitelné6 |
|
Životnost emisních vlastností |
Prohlášení |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
|
Životnost baterie |
Prohlášení |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
|
Palubní diagnostika (úroveň rodiny OBD) |
Prohlášení |
Nepožadováno |
Volitelné6 |
|
Palubní monitorování (úroveň rodiny OBM) |
Prokázání shody + prohlášení |
Nepožadováno |
Požadováno |
|
Ochrana proti nedovoleným zásahům, bezpečnost a kybernetická bezpečnosti |
Prohlášení a dokumentace |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
|
Adaptivní řízení (je-li k dispozici) |
Prohlášení |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
|
Technologie geo-fencingu (jsou-li k dispozici) |
Prohlášení a prokázání shody |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
|
Pozměňovací návrh |
|||
|
Tabulka 3: Použití zkušebních požadavků, prohlášení a dalších požadavků pro schválení typu a rozšíření pro vozidla M2, M3, N2 a N3 pro výrobce |
|||
|
Zkušební požadavky |
Zkoušky a požadavky pro schválení typu z hlediska emisí |
Zkoušky při ověření shodnosti výroby |
Zkoušky při ověření shodnosti v provozu |
|
Plynné znečišťující látky, PM a PN a emise CO2, spotřeba paliva při zkoušce s neustáleným cyklem (WHTC za studena a za tepla) |
Požadováno u základního motoru rodiny vozidel z hlediska emisí a prohlášení u všech členů rodiny vozidel |
Požadováno u motoru mimo rodinu |
|
|
Plynné znečišťující látky, PN při silničních zkouškách (emise v reálném provozu) pro každé palivo a pro příslušné kategorie vozidel (M2, M3, N2 a N3) |
Požadované prokazovací zkoušky pro všechna paliva, pro která je schválení typu uděleno u jednotlivých typů vozidel, a prohlášení o shodě pro všechna paliva, všechna užitečná zatížení a všechny příslušné kategorie vozidel |
Nepožadováno |
Požadována zkouška na vozidle s jakýmkoli palivem a u jakékoli kategorie vozidla a jakéhokoli užitečného zatížení pro všechny typy motorů, každé dva roky |
|
Energetická účinnost přípojných vozidel |
Licence VECTO |
Pro konstrukční části |
Nepožadováno |
|
Ověřovací zkouška |
Nepožadováno |
Požadováno |
Nepožadováno |
|
Emise z klikové skříně |
Kontrola instalace uzavřeného systému klikové skříně nebo vedení ke koncovému potrubí |
Nepožadováno |
Volitelné28 |
|
Životnost emisních vlastností |
Prohlášení |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
|
Správná funkce systémů využívajících spotřebitelná činidla a systémy k regulaci znečišťujících látek |
Prohlášení |
Nepožadováno |
Volitelné |
|
Životnost baterie |
Prohlášení |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
|
Stanovení výkonu |
Požadováno |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
|
Palubní diagnostika (úroveň rodiny OBD) |
Prohlášení |
Nepožadováno |
Volitelné28 |
|
Palubní monitorování (úroveň rodiny OBM) |
Prokázání shody + prohlášení |
Nepožadováno |
Požadováno |
|
Ochrana proti nedovoleným zásahům, bezpečnost a kybernetická bezpečnosti |
Prohlášení a dokumentace |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
Pozměňovací návrh 164
Návrh nařízení
Příloha V – tabulka 4
|
Znění navržené Komisí |
||||||
|
Tabulka 4: Použití zkušebních požadavků a prohlášení pro schvalování typu a jejich rozšíření u vozidel M2, M3, N2 a N3 pro členské státy a uznané třetí strany/Komisi |
||||||
|
Zkušební požadavky |
Zkoušky a požadavky při původním schválení typu z hlediska emisí |
Zkoušky při ověření shodnosti výroby |
Zkoušky při ověření shodnosti v provozu |
Zkoušky v rámci dozoru nad trhem |
||
|
Příslušný aktér |
Schvalovací orgán , který vydává schválení typu |
Schvalovací orgán |
Schvalovací orgán |
Třetí strany a Komise |
Orgány dozoru nad trhem |
Třetí strany a Komise |
|
Plynné znečišťující látky, PM a PN při silničních zkouškách (emise v reálném provozu) pro každé palivo a pro příslušné kategorie vozidel (M2, M3, N2 a N3) a zkouška při nízkém zatížení (je-li to relevantní) |
Požadované prokazovací zkoušky pro všechna paliva, pro která je schválení typu uděleno u jednotlivých typů vozidel, a prohlášení o shodě pro všechna paliva, všechna užitečná zatížení a všechny příslušné typy vozidel |
(viz požadavky na motor) |
Požadováno každý rok u přiměřeného počtu typů vozidel s jakýmkoli palivem a u každé kategorie vozidla, na kterou se vztahuje schválení typu z hlediska emisí |
Volitelné |
Požadováno/volitelné |
Volitelné |
|
Emise CO2, spotřeba paliva/energie, stanovení nulových emisí / dojezdové vzdálenosti vozidla |
Vydání licence VECTO |
Pro konstrukční části |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
Volitelné |
Volitelné |
|
Energetická účinnost přípojných vozidel |
Vydání licence VECTO |
Pro konstrukční části |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
Volitelné |
Volitelné |
|
Ověřovací zkouška |
Nepožadováno |
Požadováno |
Volitelné |
Volitelné |
Volitelné |
Volitelné |
|
Emise z klikové skříně |
Kontrola instalace uzavřeného systému klikové skříně nebo vedení ke koncovému potrubí |
Nepožadováno |
Volitelné |
Volitelné |
Volitelné |
Volitelné |
|
Životnost emisních vlastností |
Prohlášení |
Nepožadováno |
Volitelné |
Volitelné |
Požadováno |
Volitelné |
|
Životnost baterie |
Prohlášení |
Nepožadováno |
Volitelné |
Volitelné |
Volitelné |
Volitelné |
|
Palubní diagnostika (úroveň rodiny OBD) |
Prohlášení |
Nepožadováno |
Volitelné |
Volitelné |
Požadováno |
Volitelné |
|
Palubní monitorování (úroveň rodiny OBM) |
Prohlášení a prokázání shody |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
Požadováno |
Volitelné |
|
Ochrana proti nedovoleným zásahům, bezpečnost a kybernetická bezpečnosti |
Prohlášení a dokumentace |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
Požadováno |
Volitelné |
|
Adaptivní řízení (je-li k dispozici) |
Prohlášení |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
Volitelné |
Volitelné |
|
Technologie geo-fencingu (jsou-li k dispozici) |
Prohlášení a prokázání shody |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
Požadováno |
Volitelné |
|
Pozměňovací návrh |
||||||
|
Tabulka 4: Použití zkušebních požadavků a prohlášení pro schvalování typu a jejich rozšíření u vozidel M2, M3, N2 a N3 pro členské státy a uznané třetí strany/Komisi |
||||||
|
Zkušební požadavky |
Zkoušky a požadavky pro schválení typu z hlediska emisí |
Zkoušky při ověření shodnosti výroby |
Zkoušky při ověření shodnosti v provozu |
Zkoušky v rámci dozoru nad trhem |
||
|
Příslušný aktér |
Orgán udělující schválení typu |
Orgán udělující schválení typu |
Orgán udělující schválení typu |
Třetí strany a Komise |
Orgány dozoru nad trhem |
Třetí strany a Komise |
|
Plynné znečišťující látky, PM a PN při silničních zkouškách (emise v reálném provozu) pro každé palivo a pro příslušné kategorie vozidel (M2, M3, N2 a N3) |
Požadované prokazovací zkoušky pro všechna paliva, pro která je schválení typu uděleno u jednotlivých typů vozidel, a prohlášení o shodě pro všechna paliva, všechna užitečná zatížení a všechny příslušné kategorie vozidel |
(viz požadavky na motor) |
Požadováno každý rok u přiměřeného počtu typů vozidel s jakýmkoli palivem a u každé kategorie vozidla, na kterou se vztahuje schválení typu z hlediska emisí |
Volitelné |
Požadováno/volitelné |
Volitelné |
|
Emise CO2, spotřeba paliva/energie, stanovení nulových emisí / dojezdové vzdálenosti vozidla |
Vydání licence VECTO |
Pro konstrukční části |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
Volitelné |
Volitelné |
|
Energetická účinnost přípojných vozidel |
Vydání licence VECTO |
Pro konstrukční části |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
Volitelné |
Volitelné |
|
Ověřovací zkouška |
Nepožadováno |
Požadováno |
Volitelné |
Volitelné |
Volitelné |
Volitelné |
|
Emise z klikové skříně |
Kontrola instalace uzavřeného systému klikové skříně nebo vedení ke koncovému potrubí |
Nepožadováno |
Volitelné |
Volitelné |
Volitelné |
Volitelné |
|
Životnost emisních vlastností |
Prohlášení |
Nepožadováno |
Volitelné |
Volitelné |
Požadováno |
Volitelné |
|
Správná funkce systémů využívajících spotřebitelná činidla a systémy k regulaci znečišťujících látek |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
Požadováno |
Volitelné |
Požadováno |
Správná funkce systémů využívajících spotřebitelná činidla a systémy k regulaci znečišťujících látek |
|
Životnost baterie |
Prohlášení |
Nepožadováno |
Volitelné |
Volitelné |
Volitelné |
Volitelné |
|
Stanovení výkonu |
Požadováno |
Nepožadováno |
Volitelné |
Volitelné |
Volitelné |
Volitelné |
|
Palubní diagnostika (úroveň rodiny OBD) |
Prohlášení |
Nepožadováno |
Volitelné |
Volitelné |
Požadováno |
Volitelné |
|
Palubní monitorování (úroveň rodiny OBM) |
Prohlášení a prokázání shody |
Nepožadováno |
Požadováno |
Nepožadováno |
Požadováno |
Volitelné |
|
Ochrana proti nedovoleným zásahům, bezpečnost a kybernetická bezpečnosti |
Prohlášení a dokumentace |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
Nepožadováno |
Požadováno |
Volitelné |
Pozměňovací návrh 165
Návrh nařízení
Příloha V – tabulka 5
|
Znění navržené Komisí |
|||
|
Tabulka 5: Použití zkušebních požadavků a prohlášení pro schvalování typu a jejich rozšíření u motorů určených pro vozidla M2, M3, N2 a N3 pro výrobce |
|||
|
Požadavky na zkoušky pro každé palivo |
Zkoušky a požadavky při původním schválení typu z hlediska emisí |
Zkoušky při ověření shodnosti výroby |
Zkoušky při ověření shodnosti v provozu |
|
Plynné znečišťující látky, PM a PN a emise CO2, spotřeba paliva při zkoušce s neustáleným cyklem (WHTC za studena a za tepla) |
Požadováno u základního motoru rodiny vozidel z hlediska emisí a prohlášení u všech členů rodiny vozidel (*6) |
Požadováno u motoru mimo rodinu |
Provádí se pouze s úplným vozidlem, jak je uvedeno v tabulkách 3 a 4 |
|
Zkoušky motoru pro ověření údajů požadovaných pro stanovení CO2 |
Požadováno |
Požadováno |
|
|
Nepřetržitá/periodická regenerace |
Prohlášení |
Nepožadováno |
|
|
Emise z klikové skříně |
Kontrola instalace uzavřeného systému klikové skříně nebo vedení ke koncovému potrubí |
Nepožadováno |
|
|
Životnost emisních vlastností |
Prohlášení |
Nepožadováno |
|
|
Palubní diagnostika (úroveň rodiny OBD) |
Prohlášení |
Nepožadováno |
|
|
Palubní monitorování (úroveň rodiny OBM) |
Provádí se pouze s úplným vozidlem, jak je uvedeno v tabulkách 3 a 4 |
Nepožadováno |
|
|
Výkon motoru |
Požadováno |
||
|
Pozměňovací návrh |
|||
|
Tabulka 5: Použití zkušebních požadavků a prohlášení pro schvalování typu a jejich rozšíření u motorů určených pro vozidla M2, M3, N2 a N3 pro výrobce |
|||
|
Požadavky na zkoušky pro každé palivo |
Zkoušky a požadavky pro schválení typu z hlediska emisí |
Zkoušky při ověření shodnosti výroby |
Zkoušky při ověření shodnosti v provozu |
|
Plynné znečišťující látky, PM a PN a emise CO2, spotřeba paliva při zkoušce s neustáleným cyklem (WHTC za studena a za tepla) |
Požadováno u základního motoru rodiny vozidel z hlediska emisí a prohlášení u všech členů rodiny vozidel (**) |
Požadováno u motoru mimo rodinu |
Provádí se pouze s úplným vozidlem, jak je uvedeno v tabulkách 3 a 4 |
|
Plynné znečišťující látky, PN při silničních zkouškách (emise v reálném provozu) pro každé palivo a pro příslušné kategorie vozidel (M2, M3, N2 a N3) |
Požadované prokazovací zkoušky pro všechna paliva, pro která je schválení typu uděleno u jednotlivých typů vozidel, a prohlášení o shodě pro všechna paliva, všechna užitečná zatížení a všechny příslušné kategorie vozidel |
Nepožadováno |
|
|
Zkoušky motoru pro ověření údajů požadovaných pro stanovení CO2 |
Požadováno |
Požadováno |
|
|
Nepřetržitá/periodická regenerace |
Prohlášení |
Nepožadováno |
|
|
Emise z klikové skříně |
Kontrola instalace uzavřeného systému klikové skříně nebo vedení ke koncovému potrubí |
Nepožadováno |
|
|
Životnost emisních vlastností |
Prohlášení |
Nepožadováno |
|
|
Stanovení výkonu |
Požadováno |
Nepožadováno |
|
|
Palubní diagnostika (úroveň rodiny OBD) |
Prohlášení |
Nepožadováno |
|
|
Palubní monitorování (úroveň rodiny OBM) |
Provádí se pouze s úplným vozidlem, jak je uvedeno v tabulkách 3 a 4 |
Nepožadováno |
|
(1) Věc byla vrácena příslušnému výboru pro účely interinstitucionálních jednání podle čl. 59 odst. 4 čtvrtého pododstavce (A9-0298/2023).
(1) Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/591 ze dne 6. dubna 2022 o všeobecném akčním programu Unie pro životní prostředí na období do roku 2030 (Úř. věst. L 114, 12.4.2022, s. 22) .
(1a) Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Evropské radě, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů Zelená dohoda pro Evropu; COM(2019) 640 final.
(1b) https://www.un.org/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/RES/70/1
(1c) https://sdgs.un.org/goals
(1d) COM(2020) 789 final.
(1e) COM(2021) 400 final.
(1f) Směrnice 2008/50/EC.
(1g) COM(2020) 102 final a COM(2021) 350 final.
(1h) COM/2021/556.
(1i) COM(2023) 88 final.
(43) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/858 ze dne 30. května 2018 o schvalování motorových vozidel a jejich přípojných vozidel, jakož i systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků určených pro tato vozidla a o dozoru nad trhem s nimi, o změně nařízení (ES) č. 715/2007 a (ES) č. 595/2009 a o zrušení směrnice 2007/46/ES (Úř. věst. L 151, 14.6.2018, s. 1).
(43) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/858 ze dne 30. května 2018 o schvalování motorových vozidel a jejich přípojných vozidel, jakož i systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků určených pro tato vozidla a o dozoru nad trhem s nimi, o změně nařízení (ES) č. 715/2007 a (ES) č. 595/2009 a o zrušení směrnice 2007/46/ES (Úř. věst. L 151, 14.6.2018, s. 1).
(44) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 ze dne 20. června 2007 o schvalování typu motorových vozidel z hlediska emisí z lehkých osobních vozidel a z užitkových vozidel (Euro 5 a Euro 6) a z hlediska přístupu k informacím o opravách a údržbě vozidla (Úř. věst. L 171, 29.6.2007, s. 1).
(44) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 ze dne 20. června 2007 o schvalování typu motorových vozidel z hlediska emisí z lehkých osobních vozidel a z užitkových vozidel (Euro 5 a Euro 6) a z hlediska přístupu k informacím o opravách a údržbě vozidla (Úř. věst. L 171, 29.6.2007, s. 1).
(45) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 595/2009 ze dne 18. června 2009 o schvalování typu motorových vozidel a motorů z hlediska emisí z těžkých nákladních vozidel (Euro VI) a o přístupu k informacím o opravách a údržbě vozidel, o změně nařízení (ES) č. 715/2007 a směrnice 2007/46/ES a o zrušení směrnic 80/1269/EHS, 2005/55/ES a 2005/78/ES (Úř. věst. L 188, 18.7.2009, s. 1).
(45) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 595/2009 ze dne 18. června 2009 o schvalování typu motorových vozidel a motorů z hlediska emisí z těžkých nákladních vozidel (Euro VI) a o přístupu k informacím o opravách a údržbě vozidel, o změně nařízení (ES) č. 715/2007 a směrnice 2007/46/ES a o zrušení směrnic 80/1269/EHS, 2005/55/ES a 2005/78/ES (Úř. věst. L 188, 18.7.2009, s. 1).
(1a) Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) „Vehicles in Use, Europe 2022“ (Vozidla v provozu, Evropa 2022).
(47) Celosvětový technický předpis OSN o životnosti autobaterie pro elektrická vozidla, Celosvětový technický předpis OSN č. 22.
(47) Celosvětový technický předpis OSN o životnosti autobaterie pro elektrická vozidla, Celosvětový technický předpis OSN č. 22.
(55) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/47/EU ze dne 3. dubna 2014 o silničních technických kontrolách užitkových vozidel provozovaných v Unii a o zrušení směrnice 2000/30/ES (Úř. věst. L 127, 29.4.2014, s. 134).
(55) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/47/EU ze dne 3. dubna 2014 o silničních technických kontrolách užitkových vozidel provozovaných v Unii a o zrušení směrnice 2000/30/ES (Úř. věst. L 127, 29.4.2014, s. 134).
(56) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/45/EU ze dne 3. dubna 2014 o pravidelných technických prohlídkách motorových vozidel a jejich přípojných vozidel a o zrušení směrnice 2009/40/ES (Úř. věst. L 127, 29.4.2014, s. 129).
(56) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/45/EU ze dne 3. dubna 2014 o pravidelných technických prohlídkách motorových vozidel a jejich přípojných vozidel a o zrušení směrnice 2009/40/ES (Úř. věst. L 127, 29.4.2014, s. 129).
(2) V případě vozidel s výhradně spalovacím motorem (ICEV) a výhradně elektrických vozidel měřeno v souladu s bodem 5.3.2. předpisu EHK/OSN č. 85 nebo ve všech ostatních případech měřeno v souladu s jedním ze zkušebních postupů stanovených v bodě 6 celosvětového technického předpisu OSN č. 21.
(3) Emise za studena se vztahují ke 100. percentilu klouzavého průměrovacího okénka 1 WHTC u vozidel nebo WHTCcold u motorů.
(4) Emise za tepla se vztahují k 90. percentilu klouzavého průměrovacího okénka 1 WHTC u vozidel nebo WHTChot u motorů.
(5) Platí pouze v případě, že není přítomen systém, který po 300 sekundách nepřetržitého provozu na volnoběh automaticky vypne motor (se zastaveným vozidlem a aktivovanými brzdami).
(*1) Organizace spojených národů (OSN) v budoucnu rozšíří vývoj vhodné zkušební metody a mezních hodnot pro posuzování oděru pneumatik třídy C2 a C3.
(*2) Stejná emisní strategie se použije, je-li vozidlo provozováno mimo tyto podmínky, pokud neexistuje technický důvod schválený schvalovacím orgánem.
(6) Povolena je pouze kombinace dvou rozšířených podmínek teploty a nadmořské výšky.
(7) Normální použití se vztahuje na dynamiku jízdy stanovenou v příloze 9 předpisu OSN č. 168.
(8) Série změn 07 (Úř. věst. L 14, 16.1.2023, s. 1).
(9) Série změn 07 (Úř. věst. L 14, 16.1.2023, s. 1).
(*3) Na základě údajů o testování motoru všech hodnot výkonu.
(*4) V případě vozidla se schváleným systémem motoru z hlediska emisí je za provedení této zkoušky odpovědný výrobce motoru.
(**) V případě vozidla se schváleným systémem motoru z hlediska emisí je za provedení této zkoušky odpovědný výrobce motoru.
(*5) Schvalovací orgán může požádat o provedení zkoušky během původního schválení typu.
(*6) Na základě údajů o testování motoru všech hodnot výkonu.
(**) Na základě údajů o testování motoru všech hodnot výkonu.
ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/2856/oj
ISSN 1977-0863 (electronic edition)