|
23.7.2009 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 191/26 |
NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 640/2009
ze dne 22. července 2009,
kterým se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2005/32/ES, pokud jde o požadavky na ekodesign elektromotorů
(Text s významem pro EHP)
KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,
s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,
s ohledem na směrnici 2005/32/ES Evropského parlamentu a Rady ze dne 6. července 2005 o stanovení rámce pro určení požadavků na ekodesign energetických spotřebičů a o změně směrnic Rady 92/42/EHS a Evropského parlamentu a Rady 96/57/ES a 2000/55/ES (1), a zejména na čl. 15 odst. 1 uvedené směrnice,
po konzultaci s konzultačním fórem o ekodesignu,
vzhledem k těmto důvodům:
|
(1) |
Podle směrnice 2005/32/ES určuje Komise požadavky na ekodesign energetických spotřebičů, které mají významný objem prodejů, významný dopad na životní prostředí a významný potenciál ke zlepšení dopadu na životní prostředí bez nepřiměřeně vysokých nákladů. |
|
(2) |
Ustanovení čl. 16 odst. 2 první odrážky směrnice 2005/32/ES stanoví, že Komise ve vhodných případech postupem podle čl. 19 odst. 3, v souladu s kritérii stanovenými v čl. 15 odst. 2 a po konzultaci s konzultačním fórem o ekodesignu, zavede prováděcí opatření týkající se výrobků používaných v systémech elektrického pohonu. |
|
(3) |
Elektromotory jsou nejvýznamnějším typem elektrického zatížení v těch odvětvích ve Společenství, kde se motory používají ve výrobních procesech. Systémy, v nichž jsou tyto motory provozovány, zodpovídají za cca 70 % spotřeby elektrické energie v průmyslu. Celkový potenciál pro nákladově efektivní zlepšení energetické účinnosti těchto systémů elektrického pohonu činí zhruba 20 % až 30 %. Jedním z hlavních činitelů, které mohou k těmto zlepšením přispět, je používání energeticky účinných motorů. Následkem toho představují motory v systémech elektrického pohonu výrobek, pro nějž by měly být stanoveny požadavky na ekodesign. |
|
(4) |
Systémy elektrického pohonu obsahují celou řadu elektrických spotřebičů, jako například motory, pohony, čerpadla nebo ventilátory. Motory a pohony s proměnnými otáčkami jsou významnými součástmi těchto výrobků. Z toho důvodu toto nařízení vyžaduje, aby některé typy motorů byly vybaveny pohony s proměnnými otáčkami. |
|
(5) |
Mnohé motory se zabudovávají do jiných výrobků, aniž by byly uváděny na trh nebo do provozu samostatně ve smyslu článku 5 směrnice 2005/32/ES a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/42/ES (2). Aby mohl být plně realizován potenciál nákladově efektivní úspory energie, měly by ustanovením tohoto nařízení podléhat i motory zabudovávané do jiných výrobků. |
|
(6) |
Komise vypracovala přípravnou studii, v níž analyzovala technické, environmentální a hospodářské aspekty elektromotorů. Studie byla zpracována ve spolupráci se zúčastněnými a dotčenými stranami z EU i třetích zemí a její výsledky byly zveřejněny. |
|
(7) |
Přípravná studie ukázala, že elektromotory jsou uváděny na trh Společenství ve velkých množstvích; nejvýznamnějším environmentálním aspektem všech fází jejich životního cyklu je jejich spotřeba energie ve fázi užívání a jejich roční spotřeba elektrické energie dosáhla v roce 2005 celkem 1 067 TWh, což odpovídá 427 Mt emisí CO2. Očekává se, že bez opatření omezujících spotřebu by jejich spotřeba elektrické energie vzrostla v roce 2020 na 1 252 TWh. Bylo shledáno, že spotřebu energie za celý životní cyklus a spotřebu ve fázi užívání lze podstatně zlepšit, zejména pokud jsou motory vybaveny pohonem s proměnnými otáčkami a proměnným zatížením. |
|
(8) |
Přípravná studie ukazuje, že jediným významným parametrem ekodesignu uvedeným v příloze I části 1 směrnice 2005/32/ES je spotřeba elektrické energie ve fázi užívání. |
|
(9) |
Zlepšení v oblasti spotřeby elektrické energie elektromotorů by mělo být dosaženo využitím stávajících nepatentovaných nákladově efektivních technologií, které povedou ke snížení kombinovaných výdajů na koupi a provoz těchto zařízení. |
|
(10) |
Požadavky na ekodesign by měly sladit požadavky na energetickou spotřebu motorů ve Společenství, čímž by měly přispět k fungování vnitřního trhu a ke zlepšení environmentální výkonnosti těchto výrobků. |
|
(11) |
Výrobcům by měla poskytnuta přiměřená lhůta na příslušnou změnu designu výrobků. Časový rozvrh by měl být stanoven tak, aby se zabránilo negativním dopadům na funkčnost motorů a aby při zajišťování včasného dosažení cílů tohoto nařízení byly zohledněny i dopady na náklady výrobců, především malých a středních podniků. |
|
(12) |
Stanovení spotřeby elektrické energie by se mělo provádět spolehlivými, přesnými a opakovatelnými metodami měření, které zohledňují nejmodernější vědecké poznatky, případně i s využitím harmonizovaných norem přijatých evropskými normalizačními orgány uvedenými v příloze I směrnice Evropského parlamentu a Rady 98/34/ES ze dne 22. června 1998 o postupu při poskytování informací v oblasti norem a technických předpisů a předpisů pro služby informační společnosti (3). |
|
(13) |
Díky tomuto nařízení by měly technologie, které zlepšují dopad životního cyklu elektromotorů na životní prostředí, najít širší uplatnění na trhu, což by podle odhadů vedlo v roce 2020 k úsporám energie za celý životní cyklus ve výši 5 500 PJ (4) a k úsporám elektrické energie ve výši 135 TWh ve srovnání se situací, kdy by nebyla přijata žádná opatření. |
|
(14) |
V souladu s článkem 8 směrnice 2005/32/ES by toto nařízení mělo určit použitelné postupy posuzování shody. |
|
(15) |
Pro snazší kontrolu shody by měli výrobci poskytovat údaje v technické dokumentaci uvedené v přílohách IV a V směrnice 2005/32/ES. |
|
(16) |
V zájmu omezení dopadů na životní prostředí by výrobci měli poskytovat příslušné informace o demontáži, recyklaci nebo likvidaci výrobků. |
|
(17) |
Měly by být určeny referenční hodnoty pro aktuálně dostupné technologie s vysokou energetickou účinností. To přispěje k zajištění široké dostupnosti údajů a usnadní přístup k nim, zejména pro malé a střední podniky a mikropodniky, což dále usnadní integraci osvědčených technologií designu pro snížení spotřeby elektrické energie. |
|
(18) |
Opatření stanovená tímto nařízením jsou v souladu se stanoviskem výboru zřízeného podle čl. 19 odst. 1 směrnice 2005/32/ES, |
PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:
Článek 1
Předmět a oblast působnosti
1. Toto nařízení stanoví požadavky na ekodesign pro uvádění motorů na trh a do provozu, včetně případů, kdy jsou motory zabudovány do jiných výrobků.
2. Toto nařízení se nepoužije na:
|
a) |
motory určené k provozování ponořené do kapaliny; |
|
b) |
motory plně zabudované do výrobku (například převodovky, čerpadla, ventilátoru nebo kompresoru), u nichž nelze energetickou účinnost měřit odděleně od energetické účinnosti daného výrobku; |
|
c) |
motory určené speciálně k provozování:
|
|
d) |
brzdové motory, |
s výjimkou požadavků na informace podle přílohy I části 2 bodů 3 až 6 a 12.
Článek 2
Definice
Vedle definic stanovených ve směrnici 2005/32/ES se použijí tyto definice:
|
1) |
„motorem“ se rozumí elektrický jednorychlostní třífázový 50 Hz nebo 50/60 Hz asynchronní motor s kotvou nakrátko, který:
|
|
2) |
„pohonem s proměnnými otáčkami“ se rozumí elektronický měnič výkonu, který nepřetržitě upravuje parametry elektrického napájení elektromotoru s cílem optimalizovat výstupní mechanický výkon motoru v závislosti na momentové charakteristice zatížení (poháněné motorem) přizpůsobováním třífázového 50Hz napájení proměnnému vstupnímu kmitočtu a napětí motoru; |
|
3) |
„motorem s kotvou nakrátko“ se rozumí elektromotor s rotorem bez kartáčů, komutátorů, sběracích kroužků nebo elektrických připojení; |
|
4) |
„fázemi“ se rozumí typ konfigurace síťového napájení; |
|
5) |
„póly“ se rozumí celkový počet magnetických pólů působených rotací magnetického pole motoru. Počet pólů určuje základní rychlost motoru; |
|
6) |
„nepřetržitým provozem“ se rozumí schopnost elektromotoru se zabudovaným chladicím systémem fungovat při běžném zatížení bez přerušení, aniž by se zvýšila jeho maximální jmenovitá teplota; |
|
7) |
„brzdovým motorem“ se rozumí motor vybavený jednotkou elektromechanické brzdy, která je připojena přímo na hřídel motoru bez spojky. |
Článek 3
Požadavky na ekodesign
Požadavky na ekodesign jednoduchých motorů jsou stanoveny v příloze I.
Požadavky na ekodesign se začnou uplatňovat podle tohoto harmonogramu:
|
1) |
od 16. června 2011 musí motory vyhovovat alespoň třídě účinnosti IE2 definované v příloze I bodu 1; |
|
2) |
od 1. ledna 2015:
|
|
3) |
od 1. ledna 2017:
|
Požadavky na informace o výrobku vztahující se na motory jsou stanoveny v příloze I. Shoda s požadavky na ekodesign se měří a počítá podle požadavků stanovených v příloze II.
Článek 4
Posuzování shody
Postupem posuzování shody uvedeným v článku 8 směrnice 2005/32/ES je systém interní kontroly designu uvedený v příloze IV zmíněné směrnice nebo systém řízení posuzování shody stanovený v příloze V zmíněné směrnice.
Článek 5
Postup ověřování pro účely dohledu nad trhem
Při provádění kontrol v rámci dohledu nad trhem podle čl. 3 odst. 2 směrnice 2005/32/ES použijí orgány členských států ověřovací postup popsaný v příloze III tohoto nařízení.
Článek 6
Orientační referenční hodnoty
Orientační referenční hodnoty nejvýkonnějších motorů, které jsou v současné době dostupné na trhu, jsou uvedeny v příloze IV.
Článek 7
Revize
Nejpozději do sedmi let od vstupu tohoto nařízení v platnost je Komise přezkoumá s ohledem na technologický pokrok v oblasti motorů a pohonů a předloží výsledek tohoto přezkumu konzultačnímu fóru o ekodesignu. Tento přezkum bude zahrnovat účinnost využívání zdrojů, opětovné využívání a recyklaci a míru nejistoty měření.
Článek 8
Vstup v platnost
Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.
Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.
V Bruselu dne 22. července 2009.
Za Komisi
Andris PIEBALGS
člen Komise
(1) Úř. věst. L 191, 22.7.2005, s. 29.
(2) Úř. věst. L 157, 9.6.2006, s. 24.
(3) Úř. věst. L 204, 21.7.1998, s. 37.
(4) 1 TWh = 3,6 PJ.
PŘÍLOHA I
POŽADAVKY NA EKODESIGN MOTORŮ
1. POŽADAVKY NA ÚČINNOST MOTORŮ
Požadavky na minimální jmenovitou účinnost motorů jsou stanoveny v tabulkách 1 a 2.
Tabulka 1
Hodnoty minimální jmenovité účinnosti (η) pro třídu účinnosti IE2 (50 Hz)
|
Jmenovitý výstupní výkon kW |
Počet pólů |
||
|
2 |
4 |
6 |
|
|
0,75 |
77,4 |
79,6 |
75,9 |
|
1,1 |
79,6 |
81,4 |
78,1 |
|
1,5 |
81,3 |
82,8 |
79,8 |
|
2,2 |
83,2 |
84,3 |
81,8 |
|
3 |
84,6 |
85,5 |
83,3 |
|
4 |
85,8 |
86,6 |
84,6 |
|
5,5 |
87,0 |
87,7 |
86,0 |
|
7,5 |
88,1 |
88,7 |
87,2 |
|
11 |
89,4 |
89,8 |
88,7 |
|
15 |
90,3 |
90,6 |
89,7 |
|
18,5 |
90,9 |
91,2 |
90,4 |
|
22 |
91,3 |
91,6 |
90,9 |
|
30 |
92,0 |
92,3 |
91,7 |
|
37 |
92,5 |
92,7 |
92,2 |
|
45 |
92,9 |
93,1 |
92,7 |
|
55 |
93,2 |
93,5 |
93,1 |
|
75 |
93,8 |
94,0 |
93,7 |
|
90 |
94,1 |
94,2 |
94,0 |
|
110 |
94,3 |
94,5 |
94,3 |
|
132 |
94,6 |
94,7 |
94,6 |
|
160 |
94,8 |
94,9 |
94,8 |
|
200 až 375 |
95,0 |
95,1 |
95,0 |
Tabulka 2
Hodnoty minimální jmenovité účinnosti (η) pro třídu účinnosti IE3 (50 Hz)
|
Jmenovitý výstupní výkon kW |
Počet pólů |
||
|
2 |
4 |
6 |
|
|
0,75 |
80,7 |
82,5 |
78,9 |
|
1,1 |
82,7 |
84,1 |
81,0 |
|
1,5 |
84,2 |
85,3 |
82,5 |
|
2,2 |
85,9 |
86,7 |
84,3 |
|
3 |
87,1 |
87,7 |
85,6 |
|
4 |
88,1 |
88,6 |
86,8 |
|
5,5 |
89,2 |
89,6 |
88,0 |
|
7,5 |
90,1 |
90,4 |
89,1 |
|
11 |
91,2 |
91,4 |
90,3 |
|
15 |
91,9 |
92,1 |
91,2 |
|
18,5 |
92,4 |
92,6 |
91,7 |
|
22 |
92,7 |
93,0 |
92,2 |
|
30 |
93,3 |
93,6 |
92,9 |
|
37 |
93,7 |
93,9 |
93,3 |
|
45 |
94,0 |
94,2 |
93,7 |
|
55 |
94,3 |
94,6 |
94,1 |
|
75 |
94,7 |
95,0 |
94,6 |
|
90 |
95,0 |
95,2 |
94,9 |
|
110 |
95,2 |
95,4 |
95,1 |
|
132 |
95,4 |
95,6 |
95,4 |
|
160 |
95,6 |
95,8 |
95,6 |
|
200 až 375 |
95,8 |
96,0 |
95,8 |
2. POŽADAVKY NA INFORMACE O VÝROBKU U MOTORŮ
Od 16. června 2011 se uvádějí informace o motorech stanovené v bodech 1. až 12. viditelně:
|
a) |
v technické dokumentaci motorů; |
|
b) |
v technické dokumentaci výrobků, v nichž jsou motory zabudovány; |
|
c) |
na volně přístupných internetových stránkách výrobců motorů; |
|
d) |
na volně přístupných internetových stránkách výrobců výrobků, v nichž jsou motory zabudovány. |
V technické dokumentaci musí být informace uvedeny v pořadí stanoveném v bodech 1 až 12. Přesné znění použité v níže uvedeném seznamu není třeba opakovat. Místo textu mohou být poskytnuty ve formě grafů, obrázků nebo symbolů.
|
1. |
jmenovitá účinnost (η) při plném, 75 % a 50 % jmenovitém zatížení a napětí (UN); |
|
2. |
třída účinnosti: „IE2“ nebo „IE3“; |
|
3. |
rok výroby; |
|
4. |
název výrobce nebo jeho obchodní známka a sídlo, registrační číslo podniku a místo podnikání výrobce; |
|
5. |
číslo modelu výrobku; |
|
6. |
počet pólů motoru; |
|
7. |
jmenovitý výkon (jmenovité výkony) nebo rozsah jmenovitého výkonu (kW); |
|
8. |
jmenovitý vstupní kmitočet (jmenovité vstupní kmitočty) motoru (Hz); |
|
9. |
jmenovité (jmenovitá) napětí nebo rozsah jmenovitého napětí (V); |
|
10. |
jmenovitá rychlost (jmenovité rychlosti) nebo rozsah jmenovité rychlosti (ot./min.); |
|
11. |
příslušné informace o demontáži, recyklaci nebo likvidace výrobku na konci doby životnosti; |
|
12. |
informace o rozsahu provozních podmínek, pro které je motor speciálně určen:
|
Informace uvedené v bodech 1, 2 a 3 se vyznačují odolným způsobem na výkonovém štítku motoru nebo v jeho blízkosti.
Informace uvedené v bodech 1 až 12 nemusí být zveřejněny na volně přístupných internetových stránkách výrobce motoru v případě motorů se zvláštním mechanickým a elektrickým designem vyrobených na zakázku podle požadavků zákazníka. Údaje o povinnosti vybavit motory, které nevyhovují třídě účinnosti IE3, pohonem s proměnnými otáčkami, se uvádějí viditelně na výkonovém štítku a v technické dokumentaci motoru:
|
a) |
od 1. ledna 2015 u motorů o jmenovitém výkonu 7,5–375 kW; |
|
b) |
od 1. ledna 2017 u motorů o jmenovitém výkonu 0,75–375 kW. |
Výrobci poskytnou v technické dokumentaci informace o veškerých zvláštních bezpečnostních opatřeních, která je třeba přijmout při montáži, instalaci, údržbě nebo používání motorů s pohony s proměnnými otáčkami včetně informací o způsobu minimalizace elektrického a magnetického pole vytvářeného pohony s proměnnými otáčkami.
3. DEFINICE PRO ÚČELY PŘÍLOHY I
|
1. |
„Minimální jmenovitou účinností“ (η) se rozumí účinnost při plném jmenovitém zatížení a napětí bez tolerancí. |
|
2. |
„Tolerancí“ se rozumí maximální přípustná odchylka ve výsledku zkušebního měření jakéhokoli daného motoru v porovnání s hodnotou uvedenou na výkonovém štítku nebo v technické dokumentaci. |
PŘÍLOHA II
MĚŘENÍ A VÝPOČTY
Pro účely stanovení shody a ověření plnění požadavků tohoto nařízení se provádějí měření s využitím spolehlivých, přesných a opakovatelných metod měření, které zohledňují nejmodernější obecně uznávané vědecké poznatky a jejichž výsledky vykazují nízkou míru nejistoty, včetně metod stanovených v dokumentech, jejichž referenční čísla byla za tímto účelem zveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie. Musí splňovat tyto technické parametry:
Energetická účinnost je poměrem mechanického výkonu a elektrického příkonu.
Třída účinnosti motoru podle přílohy I se stanovuje při jmenovitém výstupním výkonu (PN), jmenovitém napětí (UN) a jmenovitém kmitočtu (fN).
Rozdíl mezi mechanickým výkonem a elektrickým příkonem vzniká v důsledku ztrát v motoru.
Stanovení celkových ztrát se provádí jednou z těchto metod:
|
— |
měřením celkových ztrát nebo |
|
— |
stanovením jednotlivých ztrát, které se následně sečtou. |
PŘÍLOHA III
OVĚŘOVACÍ POSTUP
Při provádění kontrol v rámci dohledu nad trhem podle čl. 3 odst. 2 směrnice 2005/32/ES použijí orgány členských států tento postup pro ověření plnění požadavků stanovených v příloze I.
|
1. |
Orgány členského státu provádějí zkoušku na jednom kusu zařízení. |
|
2. |
Má se za to, že model vyhovuje ustanovením tohoto nařízení, pokud se na základě jmenovité účinnosti motoru (η) neliší ztráty (1-η) od hodnot stanovených v příloze I o více než 15 % u výkonnostní třídy 0,75–150 kW a o více než 10 % u výkonnostní třídy > 150–375 kW. |
|
3. |
Nepodaří-li se dosáhnout výsledků podle bodu 2, provede orgán dohledu nad trhem zkoušku dalších náhodně vybraných tří kusů s výjimkou motorů vyrobených v menších množstvích, než pět kusů za rok. |
|
4. |
Má se za to, že daný model vyhovuje ustanovením tohoto nařízení, pokud se v průměrné jmenovité účinnosti (η) tří kusů vybraných podle bodu 3 neliší ztráty (1-η) od hodnot stanovených v příloze I o více než 15 % u výkonnostní třídy 0,75–150 kW a o více než 10 % u výkonnostní třídy > 150–375 kW. |
|
5. |
Nepodaří-li se dosáhnout výsledků podle bodu 4, má se za to, že model tomuto nařízení nevyhovuje. |
Pro účely kontroly shody s požadavky tohoto nařízení použijí orgány členských států postup stanovený v příloze II a spolehlivé, přesné metody měření, které zohledňují nejmodernější vědecké poznatky a vedou k opakovatelným výsledkům, včetně metod stanovených v normách, jejichž referenční čísla byla za tímto účelem zveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie.
PŘÍLOHA IV
ORIENTAČNÍ REFERENČNÍ HODNOTY PODLE ČLÁNKU 6
V době přijetí tohoto nařízení byla nejlepší na trhu dostupná technologie pro motory určená na úrovni třídy účinnosti IE3 nebo třídy účinnosti IE3 vybavená pohonem s proměnnými otáčkami definované v příloze I.