|
11.5.2007 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 122/41 |
ROZHODNUTIE KOMISIE
z 27. apríla 2007
o vyrovnaní účtov platobných agentúr Českej republiky, Estónska, Cypru, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Malty, Poľska, Slovinska a Slovenska, pokiaľ ide o výdavky v oblasti opatrení vidieckeho rozvoja, ktoré financuje záručná sekcia Európskeho poľnohospodárskeho usmerňovacieho a záručného fondu (EPUZF) za rozpočtový rok 2006
[oznámené pod číslom K(2007) 1893]
(Iba anglické, české, estónske, grécke, litovské, lotyšské, maďarské, poľské, slovenské a slovinské znenie je autentické)
(2007/325/ES)
KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,
so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,
so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 1258/1999 zo 17. mája 1999 o financovaní spoločnej poľnohospodárskej politiky (1), a najmä na jeho článok 7 ods. 3,
po porade s Výborom pre fond,
keďže:
|
(1) |
Na základe ročných účtovných závierok, ktoré predložili Česká republika, Estónsko, Cyprus, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Malta, Poľsko, Slovinsko a Slovensko spolu s požadovanými informáciami a ktoré sa týkajú výdavkov v oblasti opatrení vidieckeho rozvoja, by sa mali vyrovnať účty platobných agentúr uvedených v článku 4 ods. 1 nariadenia (ES) č. 1258/1999. Vyrovnanie sa vzťahuje na úplnosť, presnosť a pravdivosť odovzdaných účtov s ohľadom na správy, ktoré vyhotovili certifikačné orgány. |
|
(2) |
Lehoty udelené Českej republike, Estónsku, Cypru, Lotyšsku, Litve, Maďarsku, Malte, Poľsku, Slovinsku a Slovensku na to, aby Komisii predložili dokumenty uvedené v článku 6 ods. 1 písm. b) nariadenia (ES) č. 1258/1999 a v článku 4 ods. 1 nariadenia Komisie (ES) č. 1663/95 zo 7. júla 1995 stanovujúceho podrobné pravidlá uplatňovania nariadenia Rady (EHS) č. 729/70 týkajúceho sa postupu pri zúčtovaní výkazov záručnej sekcie EPUZF (2), už uplynuli. |
|
(3) |
Komisia skontrolovala predložené informácie a do 31. marca 2007 oznámila Českej republike, Estónsku, Cypru, Lotyšsku, Litve, Maďarsku, Malte, Poľsku, Slovinsku a Slovensku výsledky svojich kontrol spolu so zmenami a doplneniami, ktoré sú potrebné. |
|
(4) |
V prípade výdavkov na rozvoj vidieka, na ktoré sa vzťahuje článok 7 ods. 2 nariadenia Komisie (ES) č. 27/2004 z 5. januára 2004, ktorým sa ustanovujú podrobné prechodné pravidlá uplatňovania nariadenia Rady (ES) č. 1257/1999, pokiaľ ide o financovanie opatrení na rozvoj vidieka v Českej republike, Estónsku, na Cypre, v Lotyšsku, Litve, Maďarsku, na Malte, v Poľsku, Slovinsku a na Slovensku sekciou záruk EPUZF (3), sa výsledok rozhodnutia o vyrovnaní odpočíta od alebo pridá k následným platbám, ktoré realizuje Komisia. |
|
(5) |
Na základe vykonaných kontrol ročné účtovné závierky a sprievodná dokumentácia umožňujú Komisii prijať pre niektoré platobné agentúry rozhodnutie o úplnosti, presnosti a pravdivosti predložených účtov. Podrobnosti o týchto sumách boli uvedené v súhrnnej správe, ktorá bola predložená Výboru pre fond súčasne s týmto rozhodnutím. |
|
(6) |
Na základe vykonaných kontrol informácie, ktoré predložili niektoré platobné agentúry, vyžadujú dodatočný prieskum, a ich účty preto nie je možné vyrovnať týmto rozhodnutím. |
|
(7) |
V prípade výdavkov na rozvoj vidieka, na ktoré sa vzťahuje nariadenie (ES) č. 27/2004, sa sumy, ktoré majú členské štáty vrátiť alebo ktoré sa majú členským štátom vyplatiť na základe rozhodnutia o vyrovnaní účtov, musia odpočítať od alebo pripočítať k následným platbám. |
|
(8) |
V súlade s článkom 7 ods. 3 druhým pododsekom nariadenia (ES) č. 1258/1999 a s článkom 7 ods. 1 nariadenia (ES) č. 1663/95 sa toto rozhodnutie nedotýka rozhodnutí následne prijatých Komisiou, ktorými sa z financovania Spoločenstva vylučujú výdavky, ktoré neboli vynaložené v súlade s pravidlami Spoločenstva, |
PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:
Článok 1
Bez toho, aby bol dotknutý článok 2, sú sumy, ktoré má každý z členských štátov v súlade s týmto rozhodnutím vrátiť alebo ktoré sa mu majú vyplatiť v oblasti opatrení na rozvoj vidieka uplatniteľných v Českej republike, Estónsku, na Cypre, v Lotyšsku, Litve, Maďarsku, na Malte, v Poľsku, Slovinsku a na Slovensku, stanovené v prílohe I a prílohe II.
Článok 2
Za rozpočtový rok 2006 sa účty platobných agentúr členských štátov v oblasti opatrení na rozvoj vidieka uplatniteľných v Českej republike, Estónsku, na Cypre, v Lotyšsku, Litve, v Maďarsku, na Malte, v Poľsku, Slovinsku a na Slovensku, uvedených v prílohe III, vylučujú z tohto rozhodnutia a budú predmetom neskoršieho rozhodnutia o vyrovnaní účtov.
Článok 3
Toto rozhodnutie je určené Českej republike, Estónskej republike, Cyperskej republike, Lotyšskej republike, Litovskej republike, Maďarskej republike, Maltskej republike, Poľskej republike, Slovinskej republike a Slovenskej republike.
V Bruseli 27. apríla 2007
Za Komisiu
Mariann FISCHER BOEL
členka Komisie
(1) Ú. v. ES L 160, 26.6.1999, s. 103.
(2) Ú. v. ES L 158, 8.7.1995, s. 6. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 465/2005 (Ú. v. EÚ L 77, 23.3.2005, s. 6).
PRÍLOHA I
VYROVNANIE ÚČTOV PLATOBNÝCH AGENTÚR
Rozpočtový rok 2006 – výdavky na rozvoj vidieka v nových členských štátoch
Suma, ktorú má členský štát vrátiť alebo ktorá sa mu má vyplatiť
|
ČŠ |
|
Výdavky platobných agentúr, ktorých účty sú |
Spolu a + b |
Zníženia |
Spolu |
Priebežné platby uhradené členskému štátu za rozpočtový rok |
Suma, ktorú má členský štát vrátiť (–) alebo ktorá sa mu má vyplatiť (+) |
|
|
vyrovnané |
vylúčené |
|||||||
|
= výdavky nahlásené v ročnom vyhlásení |
= celková suma priebežných platieb uhradená členskému štátu za rozpočtový rok |
|||||||
|
|
|
a |
b |
c = a + b |
d |
e = c + d |
f |
g = e – f |
|
CY |
EUR |
24 796 690,13 |
0,00 |
24 796 690,13 |
0,00 |
24 796 690,13 |
24 797 284,89 |
– 594,76 |
|
CZ |
EUR |
176 491 761,34 |
0,00 |
176 491 761,34 |
–10 444,11 |
176 481 317,23 |
176 353 014,70 |
128 302,53 |
|
EE |
EUR |
42 423 603,39 |
0,00 |
42 423 603,39 |
–15 231,72 |
42 408 371,67 |
42 408 371,67 |
0,00 |
|
HU |
EUR |
296 033 597,90 |
0,00 |
296 033 597,90 |
–9 339,13 |
296 024 258,77 |
296 024 258,77 |
0,00 |
|
LT |
EUR |
0,00 |
140 016 475,42 |
140 016 475,42 |
0,00 |
140 016 475,42 |
140 016 475,42 |
0,00 |
|
LV |
EUR |
95 213 650,83 |
0,00 |
95 213 650,83 |
0,00 |
95 213 650,83 |
95 213 651,75 |
–0,92 |
|
MT |
EUR |
7 944 230,12 |
0,00 |
7 944 230,12 |
–4 618,97 |
7 939 611,15 |
7 939 611,15 |
0,00 |
|
PL |
EUR |
1 149 569 960,50 |
0,00 |
1 149 569 960,50 |
–13 069,51 |
1 149 556 890,99 |
1 149 556 398,09 |
492,90 |
|
SI |
EUR |
118 941 385,27 |
0,00 |
118 941 385,27 |
0,00 |
118 941 385,27 |
118 942 873,75 |
–1 488,48 |
|
SK |
EUR |
0,00 |
117 783 440,91 |
117 783 440,91 |
0,00 |
117 783 440,91 |
117 783 440,91 |
0,00 |
|
ČŠ |
|
Uhradené, ale ešte nevyrovnané zálohy za implementáciu programu [článok 32 nariadenia Rady č. (ES) 1260/1999] |
|
CZ |
EUR |
86 848 000,00 |
|
CY |
EUR |
11 968 000,00 |
|
EE |
EUR |
24 080 000,00 |
|
HU |
EUR |
96 368 000,00 |
|
LT |
EUR |
78 320 000,00 |
|
LV |
EUR |
52 496 000,00 |
|
MT |
EUR |
4 304 000,00 |
|
PL |
EUR |
458 624 000,00 |
|
SI |
EUR |
45 056 000,00 |
|
SK |
EUR |
63 536 000,00 |
PRÍLOHA II
VYROVNANÉ VÝDAVKY NA OPATRENIE NA ROZVOJ VIDIEKA ZA ROZPOČTOVÝ ROK 2006
Rozdiely medzi ročnými účtovnými závierkami a vyhláseniami o výdavkoch
Cyprus
|
č. |
Opatrenie |
Výdavky 2006 príloha I stĺpec a |
Zníženia príloha I stĺpec d |
Vyrovnaná suma 2006 príloha I stĺpec e |
|
1 |
Podpora investícií do riadenia živočíšneho odpadu |
9 443 852,29 |
0,00 |
9 443 852,29 |
|
2 |
Podpora zlepšovania a rozvoja |
1 239 312,75 |
0,00 |
1 239 312,75 |
|
3 |
Podpora zakladania združení výrobcov |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
4 |
Podpora odborného vzdelávania poľnohospodárov |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
5 |
Technické a poradenské služby poľnohospodárom |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
6 |
Predčasný odchod do dôchodku |
486 308,23 |
0,00 |
486 308,23 |
|
7 |
Podpora začatia činnosti mladých poľnohospodárov |
1 275 250,49 |
0,00 |
1 275 250,49 |
|
8 |
Dodržiavanie noriem EÚ |
1 360 168,93 |
0,00 |
1 360 168,93 |
|
9 |
Prijatie agroenvironmentálnych opatrení |
4 130 349,24 |
0,00 |
4 130 349,24 |
|
10 |
Agroenvironmentálne činnosti na ochranu prírodných hodnôt |
556 903,68 |
0,00 |
556 903,68 |
|
11 |
Zalesňovanie |
13 952,08 |
0,00 |
13 952,08 |
|
12 |
Zlepšovanie infraštruktúry pre rozvoj chovu dobytka |
192 901,09 |
0,00 |
192 901,09 |
|
13 |
Znevýhodnené oblasti |
4 881 517,45 |
0,00 |
4 881 517,45 |
|
14 |
Podpora systémov kvality |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
15 |
Podpora tradičného spracovania v malom rozsahu |
209 556,17 |
0,00 |
209 556,17 |
|
16 |
Ochrana poľnohospodárskej a tradičnej krajiny |
696 713,67 |
0,00 |
696 713,67 |
|
17 |
Ochrana pred lesnými požiarmi a inými prírodnými nešťastiami |
200 764,44 |
0,00 |
200 764,44 |
|
18 |
Zalesňovanie nepoľnohospodárskej pôdy |
55 636,33 |
0,00 |
55 636,33 |
|
19 |
Zlepšenie postupov zberu úrody |
53 503,29 |
0,00 |
53 503,29 |
|
20 |
Technická podpora implementácie, monitoring |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
21 |
Technická podpora spoločným iniciatívam na miestnej úrovni |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
|
SPOLU |
24 796 690,13 |
0,00 |
24 796 690,13 |
Česká republika
|
č. |
Opatrenie |
Výdavky 2006 príloha I stĺpec a |
Zníženia príloha I stĺpec d |
Vyrovnaná suma 2006 príloha I stĺpec e |
|
1 |
Predčasný odchod do dôchodku |
545 103,99 |
0,00 |
545 103,99 |
|
2 |
Znevýhodnené oblasti |
76 534 949,79 |
–10 115,18 |
76 524 834,61 |
|
3 |
Agroenvironmentálne opatrenia |
88 959 922,46 |
– 178,10 |
88 959 744,36 |
|
4 |
Lesníctvo |
2 707 601,06 |
– 150,83 |
2 707 450,23 |
|
5 |
Združenia výrobcov |
1 687 004,62 |
0,00 |
1 687 004,62 |
|
6 |
Technická pomoc |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
7 |
Sapard |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
700 |
Investície do poľnohospodárskych holdingov [nariadenie (ES) č. 1268/1999] |
351 123,76 |
0,00 |
351 123,76 |
|
701 |
Spracovanie a marketing [nariadenie (ES) č. 1268/1999] |
1 641 034,72 |
0,00 |
1 641 034,72 |
|
702 |
Škody spôsobené povodňami 1 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
703 |
Zlepšenie štruktúr kvality |
847 428,46 |
0,00 |
847 428,46 |
|
704 |
Zúrodňovanie pôd a pozemkové úpravy |
683 889,73 |
0,00 |
683 889,73 |
|
705 |
Obnova a rozvoj dedín |
634 488,40 |
0,00 |
634 488,40 |
|
706 |
Škody spôsobené povodňami 2 |
110 168,00 |
0,00 |
110 168,00 |
|
707 |
Rozvoj vidieckej infraštruktúry |
464 428,01 |
0,00 |
464 428,01 |
|
708 |
Rozvoj a diverzifikácia aktivít |
1 024 762,25 |
0,00 |
1 024 762,25 |
|
709 |
Spôsoby poľnohospodárskej produkcie zamerané na ochranu |
241 255,09 |
0,00 |
241 255,09 |
|
710 |
Zlepšenie odborného vzdelávania |
47 031,42 |
0,00 |
47 031,42 |
|
711 |
Technická pomoc Sapard |
11 569,58 |
0,00 |
11 569,58 |
|
|
SPOLU |
176 491 761,34 |
–10 444,11 |
176 481 317,23 |
Estónsko
|
č. |
Opatrenie |
Výdavky 2006 príloha I stĺpec a |
Zníženia príloha I stĺpec d |
Vyrovnaná suma 2006 príloha I stĺpec e |
|
1 |
Znevýhodnené oblasti |
6 350 920,66 |
–1 226,94 |
6 349 693,72 |
|
2 |
Agroenvironmentálne opatrenia |
18 368 083,98 |
–9 000,91 |
18 359 083,07 |
|
3 |
Zalesňovanie poľnohospodárskej pôdy |
1 102 043,43 |
–51,36 |
1 101 992,07 |
|
4 |
Čiastočne sebestačné poľnohospodárske podniky v procese reštrukturalizácie |
2 273 812,97 |
– 612,11 |
2 273 200,86 |
|
5 |
Dodržiavanie noriem |
5 826 010,68 |
–2 488,11 |
5 823 522,57 |
|
6 |
Príplatky k priamym platbám |
7 422 630,38 |
0,00 |
7 422 630,38 |
|
7 |
Technická pomoc |
1 080 101,29 |
–1 852,29 |
1 078 249,00 |
|
8 |
Sapard |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
9 |
Podpora oblastí s environmentálnymi obmedzeniami |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
|
SPOLU |
42 423 603,39 |
–15 231,72 |
42 408 371,67 |
Maďarsko
|
č. |
Opatrenie |
Výdavky 2006 príloha I stĺpec a |
Zníženia príloha I stĺpec d |
Vyrovnaná suma 2006 príloha I stĺpec e |
|
1 |
Agroenvironmentálne opatrenia |
227 833 992,16 |
0,00 |
227 833 992,16 |
|
2 |
Dodržiavanie noriem |
1 595 755,18 |
–0,03 |
1 595 755,15 |
|
3 |
Zalesňovanie |
22 153 089,37 |
0,00 |
22 153 089,37 |
|
4 |
Podpora čiastočne sebestačných poľnohospodárskych podnikov |
502 022,58 |
– 135,83 |
501 886,75 |
|
5 |
Združenia výrobcov |
7 202 971,57 |
0,01 |
7 202 971,58 |
|
6 |
Predčasný odchod do dôchodku |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
7 |
Znevýhodnené oblasti |
6 402 140,63 |
– 799,99 |
6 401 340,64 |
|
8 |
Technická pomoc |
15 153 476,83 |
0,00 |
15 153 476,83 |
|
9 |
Projekty schválené na základe nariadenia (ES) č. 1268/1999 |
14 999 999,74 |
–8 403,29 |
14 991 596,45 |
|
10 |
Dodatočné národné priame platby |
190 149,84 |
0,00 |
190 149,84 |
|
|
SPOLU |
296 033 597,90 |
–9 339,13 |
296 024 258,77 |
Lotyšsko
|
č. |
Opatrenie |
Výdavky 2006 príloha I stĺpec a |
Zníženia príloha I stĺpec d |
Vyrovnaná suma 2006 príloha I stĺpec e |
|
1 |
Predčasný odchod do dôchodku |
114 610,00 |
0,00 |
114 610,00 |
|
2 |
Združenia výrobcov |
778 930,76 |
0,00 |
778 930,76 |
|
3 |
Podpora čiastočne sebestačných poľnohospodárskych podnikov |
13 140 756,56 |
0,00 |
13 140 756,56 |
|
4 |
Dodržiavanie noriem |
16 269 647,82 |
0,00 |
16 269 647,82 |
|
5 |
Agroenvironmentálne opatrenia |
11 920 958,74 |
0,00 |
11 920 958,74 |
|
6 |
Znevýhodnené oblasti |
41 850 749,84 |
0,00 |
41 850 749,84 |
|
7 |
Technická pomoc |
991 731,69 |
0,00 |
991 731,69 |
|
8 |
Záväzky presunuté z predchádzajúceho programovacieho obdobia |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
9 |
Pridelenie zdrojov na jednotné platby na plochu |
10 146 265,42 |
0,00 |
10 146 265,42 |
|
|
SPOLU |
95 213 650,83 |
0,00 |
95 213 650,83 |
Malta
|
č. |
Opatrenie |
Výdavky 2006 príloha I stĺpec a |
Zníženia príloha I stĺpec d |
Vyrovnaná suma 2006 príloha I stĺpec e |
|
1 |
Znevýhodnené oblasti |
1 593 569,29 |
681,16 |
1 594 250,45 |
|
2 |
Agroenvironmentálne opatrenia |
385 505,60 |
–4 335,34 |
381 170,26 |
|
3 |
Dodržiavanie noriem |
307 772,98 |
0,00 |
307 772,98 |
|
4 |
Združenia výrobcov |
0,00 |
|
0,00 |
|
5 |
Technická pomoc |
0,00 |
|
0,00 |
|
6 |
Doplnok štátnej pomoci |
3 760 000,00 |
0,00 |
3 760 000,00 |
|
7 |
Opatrenia ad hoc |
1 897 382,26 |
– 964,80 |
1 896 417,46 |
|
|
SPOLU |
7 944 230,12 |
–4 618,97 |
7 939 611,15 |
Poľsko
|
č. |
Opatrenie |
Výdavky 2006 príloha I stĺpec a |
Zníženia príloha I stĺpec d |
Vyrovnaná suma 2006 príloha I stĺpec e |
|
1 |
Predčasný odchod do dôchodku |
140 747 510,60 |
0,00 |
140 747 510,60 |
|
2 |
Podpora čiastočne sebestačných poľnohospodárskych podnikov |
105 651 252,73 |
–9 615,14 |
105 641 637,59 |
|
3 |
Združenia výrobcov |
1 039 815,80 |
0,00 |
1 039 815,80 |
|
4 |
Znevýhodnené oblasti |
261 975 568,73 |
– 238,56 |
261 975 330,17 |
|
5 |
Agroenvironmentálne záväzky a životné podmienky zvierat |
54 365 171,48 |
– 421,86 |
54 364 749,62 |
|
6 |
Zalesňovanie |
27 182 933,10 |
– 457,96 |
27 182 475,14 |
|
7 |
Dodržiavanie noriem EÚ |
279 345 058,83 |
– 188,51 |
279 344 870,32 |
|
8 |
Technická pomoc |
474 369,94 |
– 954,75 |
473 415,19 |
|
9 |
Príplatky k priamym platbám |
189 369 013,75 |
–1 191,12 |
189 367 822,63 |
|
10 |
Projekty schválené na základe nariadenia (ES) č. 1268/1999 |
89 419 265,54 |
–1,61 |
89 419 263,93 |
|
|
SPOLU |
1 149 569 960,50 |
–13 069,51 |
1 149 556 890,99 |
Slovinsko
|
č. |
Opatrenie |
Výdavky 2006 príloha I stĺpec a |
Zníženia príloha I stĺpec d |
Vyrovnaná suma 2006 príloha I stĺpec e |
|
1 |
Znevýhodnené oblasti |
32 537 794,40 |
0,00 |
32 537 794,40 |
|
2 |
Agroenvironmentálne opatrenia |
36 334 012,75 |
0,00 |
36 334 012,75 |
|
3 |
Predčasný odchod do dôchodku |
1 695 055,58 |
0,00 |
1 695 055,58 |
|
4 |
Dodržiavanie noriem |
36 789 386,23 |
0,00 |
36 789 386,23 |
|
5 |
Technická pomoc |
257 731,75 |
0,00 |
257 731,75 |
|
6 |
Program Sapard |
1 235 224,98 |
0,00 |
1 235 224,98 |
|
7 |
Príplatky k priamym platbám |
10 092 179,58 |
0,00 |
10 092 179,58 |
|
|
SPOLU |
118 941 385,27 |
0,00 |
118 941 385,27 |
PŘÍLOHA III
VYROVNANIE ÚČTOV PLATOBNÝCH AGENTÚR
Rozpočtový rok 2006 – výdavky na rozvoj vidieka
Zoznam platobných agentúr, ktorých účty sú vylúčené alebo podliehajú neskoršiemu rozhodnutiu o vyrovnaní
|
Členský štát |
Platobná agentúra |
|
Litva |
NMA |
|
Slovensko |
APA |