Bryssel 9.10.2019

COM(2019) 451 final

KOMISSION KERTOMUS EUROOPAN PARLAMENTILLE JA NEUVOSTOLLE

Euroopan pankkiviranomaisen kotipaikan sijaintia koskevien vaatimusten noudattamisesta
















1Johdanto

Yhdistyneen kuningaskunnan unionista eroamisen seurauksena muut 27 jäsenvaltiota valitsivat neuvoston istunnon yhteydessä Euroopan pankkiviranomaisen (EPV) uudeksi kotipaikaksi Pariisin. 1  

EPV:n kotipaikka on määritelty EPV:n perustamisasetuksen 2 , jäljempänä ’EPV-asetus’, 7 artiklassa, jota oli sen vuoksi muutettava kotipaikan siirtämiseksi Lontoosta Pariisiin. Kotipaikan muutoksen lisäksi EPV-asetuksen muutoksella 3 otettiin myös käyttöön EPV:n kotipaikkaan liittyviä uusia vaatimuksia. Komission on julkaistava kertomus siitä, miten EPV on noudattanut näitä vaatimuksia, viimeistään 30. maaliskuuta 2019 ja sen jälkeen 12 kuukauden välein.

EPV-asetuksen muutosasetuksen 7 artiklan mukaan ”pankkiviranomaisen kotipaikan sijainti ei vaikuta tapaan, jolla pankkiviranomainen hoitaa tehtävänsä ja käyttää toimivaltaansa, eikä sen hallintorakenteen järjestämiseen, sen pääasiallisen organisaation toimintaan tai sen toimintojen pääasialliseen rahoittamiseen, mutta tapauskohtaisesti mahdollistetaan se, että pankkiviranomaisella on unionin virastojen kanssa yhteiset hallinnolliset tukipalvelut ja toimitilapalvelut, jotka eivät liity pankkiviranomaisen ydintoimintoihin.”

EPV toimitti tarvittavat tiedot täyttääkseen nämä raportointivaatimukset. Tämä ensimmäinen uuden raportointivelvoitteen mukainen kertomus julkaistaan myöhemmin kuin 30. maaliskuuta 2019, sillä EPV:n täysimääräinen toiminta Pariisissa alkoi vasta 3. kesäkuuta 2019.

2EPV:n päätoimipaikkasopimus

EPV:n hallintoneuvosto hyväksyi päätoimipaikkasopimuksen 4. maaliskuuta 2019, ja se allekirjoitettiin Pariisissa pidetyssä tilaisuudessa 6. maaliskuuta 2019. EPV odottaa vahvistusta sille, että Ranskassa vaaditut päätoimipaikkasopimuksen voimaantulon edellyttämät sisäiset menettelyt on saatu päätökseen. Sopimuksen allekirjoittaminen ei ole vaikuttanut EPV:n toimintaan ja hallintoon.

Päätoimipaikkasopimuksessa otetaan huomioon Euroopan unionin erioikeuksia ja vapauksia koskevan pöytäkirjan N:o 7 4 vaatimukset. Lisäksi siinä vahvistetaan Lontoosta Pariisiin siirtyvän henkilöstön oikeus auton ostamiseen verovapaasti 12 kuukauden kuluessa siirtymisestä. Tämä etuoikeus on ulotettu koskemaan myös niitä työntekijöitä, joilla on Ranskan kansalaisuus. Päätoimipaikkasopimus velvoittaa myös Ranskan hallituksen käynnistämään prosessin Eurooppa-koulun perustamiseksi Pariisin alueelle. Eurooppa-koulujen johtokunta on hyväksynyt ehdotetun Eurooppa-koulun vaatimustenmukaisuutta koskevan asiakirja-aineiston. Koulu on tarkoitus avata Courbevoiessa syyskuussa 2019. Näillä kahdella toimenpiteellä tuetaan siirtyvää henkilöstöä, erityisesti niitä, joiden perheisiin kuuluu kouluikäisiä lapsia.

EPV tekee myös yhteistyötä Ranskan eurooppa- ja ulkoministeriön protokollatoimiston ja Ranskan tulliviranomaisten kanssa, jotta voidaan varmistaa, että työntekijöiden ja heidän perheenjäsentensä saapuminen Ranskaan, eritysoleskelulupien myöntäminen ja veroetuuksien antaminen EPV:lle saadaan järjestettyä sujuvasti.

3EPV:n hallinto, toiminnot ja tehtävien suorittaminen

EPV:n kotipaikan siirtäminen ei ole vaikuttanut EPV:n tehtäviin tai toimivaltaan, sen hallintorakenteen järjestämiseen, sen pääasiallisen organisaation toimintaan tai sen toimintojen pääasialliseen rahoittamiseen.

EPV on saanut Ranskan hallitukselta erityisrahoitusta uudelleensijoituskustannuksiin seuraavasti:

·1,5 miljoonaa euroa käytettäväksi Pariisin toimitilojen varustamiseen. Summa on vastaanotettu ja maksettu.

·7 miljoonaa euroa käytettäväksi Pariisin toimitilojen vuokriin ja kiinteistökuluihin. Tähän mennessä EPV on saanut tästä summasta 2,5 miljoonaa euroa. Jäljelle jäävää määrää maksetaan Pariisin toimitilojen vuokrasopimuksen keston ajan.

EPV:n varapuheenjohtaja toimi EPV:n uuden puheenjohtajan saapumiseen eli 1. toukokuuta 2019 asti EPV:n väliaikaisena puheenjohtajana ja muun muassa allekirjoitti päätoimipaikkasopimuksen EPV:n puolesta. Koska uudet toimitilat Pariisissa saatiin käyttöön vasta toukokuun 2019 lopulla, huhti-toukokuussa 2019 noudatettiin erityisjärjestelyjä, joiden tavoitteena oli pitää EPV:n henkilöstölle aiheutuva häiriö mahdollisimman vähäisenä ja säilyttää toiminnan jatkuvuus täysimääräisenä. Ylin johto on toiminut 30. maaliskuuta 2019 alkaen Pariisissa, missä EPV sai käyttöönsä rajalliset väliaikaiset toimitilat Europlaza-rakennuksesta (EPV:n uusien toimitilojen rakennus).

EPV on järjestänyt 1. huhtikuuta 2019 alkaen tärkeitä kokouksia Pariisissa ja muissa kaupungeissa EU:n alueella. Banque de France (Ranskan keskuspankki) on tarjonnut erityistä tukea ja isännöi hallintoneuvoston kokousta 16. ja 17. huhtikuuta 2019. Lisäksi Europlaza-rakennuksessa järjestettiin julkinen kuuleminen.

4EPV:n toimitilojen uudelleensijoittaminen

Europlazassa on viime kuukausina järjestetty viikoittain intensiivisiä kokouksia, joissa on seurattu varustustöiden etenemistä ja ratkottu niihin liittyviä ongelmia. Vuokranantajan toteuttamien varustustöiden valmistuminen viivästyi määräajasta (16. huhtikuuta 2019). Niissä oli kuitenkin edistytty riittävän hyvin, jotta EPV pystyi pysymään aikataulussaan toimitilojen uudelleensijoittamisen suhteen. Ulkopuoliset urakoitsijat ja EPV:n henkilöstö saivat EPV:n Europlazan toimitilat valmiiksi (huonekalut, audiovisuaaliset laitteet ja tietotekniikka) 31. toukokuuta 2019 mennessä, ja EPV:n muutto Lontoosta Pariisiin oli määrä saada päätökseen 2. kesäkuuta 2019 mennessä. Täysimääräinen toiminta Pariisissa alkoi 3. kesäkuuta 2019, jolloin koko henkilöstö aloitti tehtävänsä EPV:n uudessa päätoimipaikassa Europlaza-rakennuksessa.

5EPV:n datakeskuksen siirto

Koska EPV:n datakeskuksen tietojen isännöintiä koskevat sopimukset ovat päättymässä vuoden 2019 aikana, EPV päätti siirtää datakeskuksensa virastojen väliseen yhteiseen pilviympäristöön strategiansa mukaisesti ja ennen maaliskuun 2019 oletettua brexit-päivämäärää. EPV suunnitteli, teetätti ja toteutti vuotta 2018 koskevan datakeskuksen siirto-ohjelman mukaisesti datakeskuksen sisältämien kaikkien tieto- ja infrastruktuuripalvelujen siirron tiiviissä yhteistyössä Euroopan vakuutus- ja lisäeläkeviranomaisen (EIOPA) kanssa. Tällä varmistettiin viraston toiminnan katkeamattomuus, parannettiin turvallisuutta ja vähennettiin palvelun kustannuksia siten, että laatu parantui tai pysyi entisellään.

EPV on mukana kahdessa Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen (ESMA) johtamassa toimielinten välisessä hankintamenettelyssä. Niiden kohteena olivat tieto- ja viestintätekniikan konsulttipalvelut (puitesopimus allekirjoitettu 8. lokakuuta 2018) ja kiinteistönhoidon konsulttipalvelut (puitesopimus tehty 30. huhtikuuta 2019). Tieto- ja viestintätekniikan konsulttisopimuksen perusteella nykyiseltä Yhdistyneeseen kuningaskuntaan sijoittautuneelta väliaikaiselta IT-henkilöstöltä siirretään tietämys toimeksisaajalle, jotta voidaan varmistaa, että kaikki tietotekniikan sovelluksiin ja hankkeisiin liittyvä tekninen tietämys säilyy EPV:llä ja että se tallennetaan järjestelmällisesti.

5Päätelmät

Saatavilla olevien tietojen perusteella EPV:n päätoimipaikan siirtyminen Pariisiin ja edellä esitetyt hallinnolliset yhteistyöjärjestelyt ESMAn ja EIOPAn kanssa, jotka eivät liity EPV:n ydintoimintoihin, eivät ole vaikuttaneet EPV:n tehtäviin ja valtuuksiin, sen hallintorakenteeseen, sen pääasialliseen organisaatioon tai sen toiminnan rahoittamiseen.

(1)      Yleisten asioiden neuvosto (art. 50), 20.11.2017:     https://www.consilium.europa.eu/fi/press/press-releases/2017/11/20/european-banking-authority-to-be-relocated-to-city-country/  
(2)      Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EU) N:o 1093/2010, annettu 24 päivänä marraskuuta 2010, Euroopan valvontaviranomaisen (Euroopan pankkiviranomainen) perustamisesta (EUVL L 331, 15.12.2010, s. 12).
(3)      Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EU) 2018/1717, annettu 14 päivänä marraskuuta 2018, asetuksen (EU) N:o 1093/2010 muuttamisesta Euroopan pankkiviranomaisen kotipaikan sijainnin osalta (EUVL L 291, 16.11.2018, s. 1).
(4)      EUVL C 202, 7.6.2016, s. 266–272.