EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 9.6.2026
COM(2026) 460 final
2026/0144(BUD)
NÁVRH OPRAVNÉHO ROZPOČTU Č. 2
K VŠEOBECNÉMU ROZPOČTU NA ROK 2026
Aktualizace příjmů (vlastních zdrojů) a úpravy výdajů
EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 9.6.2026
COM(2026) 460 final
2026/0144(BUD)
NÁVRH OPRAVNÉHO ROZPOČTU Č. 2
K VŠEOBECNÉMU ROZPOČTU NA ROK 2026
Aktualizace příjmů (vlastních zdrojů) a úpravy výdajů
–Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 314 této smlouvy, ve spojení se Smlouvou o založení Evropského společenství pro atomovou energii, a zejména s článkem 106a této smlouvy,
–rozhodnutí Rady (EU, Euratom) 2020/2053 ze dne 14. prosince 2020 o systému vlastních zdrojů Evropské unie 1 , které vstoupilo v platnost dne 1. června 2021,
‒nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) 2024/2509 ze dne 23. září 2024, kterým se stanoví finanční pravidla pro souhrnný rozpočet Unie (přepracované znění) 2 , a zejména na článek 44 uvedeného nařízení,
‒souhrnný rozpočet Evropské unie na rozpočtový rok 2026, přijatý dne 26. listopadu 2025 3 ,
–návrh opravného rozpočtu č. 1/2026, přijatý dne 10. dubna 2026 4 ,
Evropská komise tímto předkládá Evropskému parlamentu a Radě návrh opravného rozpočtu č. 2 k rozpočtu na rok 2026.
ZMĚNY VE VÝKAZU PŘÍJMŮ A VÝDAJŮ V ČLENĚNÍ PODLE ODDÍLŮ
Změny v celkovém výkazu příjmů a v oddíle III jsou k dispozici v databázi EUR-Lex ( https://eur-lex.europa.eu/budget/www/index-cs.htm ).
Obsah
1. Úvod
2. Aktualizace příjmů
2.1 Celkový dopad NOR č. 2/2026 na celkové odvody vlastních zdrojů, jež připadají na jednotlivé členské státy
2.2 Revize prognóz TVZ a základů DPH, PPW a HND
2.3 Příspěvek Spojeného království
2.4 Platby pokut a penále
2.5 Dopad na příspěvek vlastního zdroje z HND pro rok 2026
3. Aktualizace výdajových položek
3.1 Navýšení prostředků na platby pro politiku soudržnosti a pro Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EZFRV)
3.2 Navýšení zemědělských výdajů
3.3 Dodatečná pracovní místa v plánu pracovních míst a úvěrové prostředky určené k poskytnutí úvěru na podporu Ukrajiny
3.4 Převody z EHP do programu LIFE
3.5 Změna poznámek k rozpočtové položce 02 02 02 (Záruka EU z fondu InvestEU – Tvorba rezerv pro společný rezervní fond)
4. Financování
5. Souhrnná tabulka v členění podle okruhů VFR
DŮVODOVÁ ZPRÁVA
1.Úvod
Návrh opravného rozpočtu (NOR) č. 2 na rok 2026 aktualizuje příjmovou i výdajovou stránku rozpočtu.
Pokud jde o příjmy, aktualizace zohledňuje nejnovější vývoj v oblasti:
–aktualizovaných prognóz vlastních zdrojů pro rozpočet na rok 2026 schválených dne 29. května 2026 Poradním výborem pro vlastní zdroje (ACOR). Tato aktualizace se obvykle předkládá krátce po zasedání výboru ACOR, a to v souladu s očekáváním členských států, že aktualizace Poradního výboru pro vlastní zdroje budou do rozpočtu zapsány co nejdříve,
–dalších příjmů, jako jsou pokuty a příspěvek Spojeného království.
Pokud jde o výdaje, NOR č. 2/2026 obsahuje následující specifické prvky:
–navýšení prostředků na platby o 7,6 miliardy EUR, z toho 3,4 miliardy EUR pro Evropský fond pro regionální rozvoj (EFRR), 0,6 miliardy EUR pro Fond soudržnosti (FS), 1,4 miliardy EUR pro Evropský sociální fond plus (ESF+) a 2,2 miliardy EUR pro Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EZFRV),
–navýšení zemědělské rezervy o 300 milionů EUR v prostředcích na závazky a na platby s cílem poskytnout cílenou a výjimečnou podporu zemědělcům, kteří čelí vážným problémům s likviditou, zejména v důsledku rostoucích nákladů na hnojiva,
–navýšení prostředků Evropského zemědělského záručního fondu (EZZF) o 140 milionů EUR v prostředcích na závazky a na platby s cílem zajistit včasné proplacení výdajů EZZF členským státům,
–zvýšení počtu pracovních míst podle plánu pracovních míst pro Komisi, posílení správních výdajů v okruhu 7 a posílení podpůrné položky pro výpůjční činnosti a činnosti v oblasti řízení dluhu s cílem zajistit účinnou správu úvěru na podporu Ukrajiny v souladu se souvisejícím legislativním finančním a digitálním výkazem,
–dva rozpočtově neutrální převody z Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) zpět do programu LIFE v návaznosti na stažení návrhu o monitorování evropských lesů a zpoždění při přijímání směrnice o environmentálních tvrzeních,
–změny rozpočtových poznámek k rozpočtové položce 02 02 02 (Záruka EU z Fondu InvestEU – Tvorba rezerv společného rezervního fondu) s cílem zohlednit možnost členských států přispívat finančními prostředky z Nástroje pro oživení a odolnost do finančního nástroje InvestEU v souladu s nařízením InvestEU (Omnibus II).
Celkově představuje čistý dopad NOR č. 2/2026 na výši výdajů zvýšení prostředků na závazky o 444,2 milionu EUR a zvýšení prostředků na platby o 8 miliard EUR.
2.Aktualizace příjmů
2.1 Celkový dopad NOR č. 2/2026 na celkové odvody vlastních zdrojů, jež připadají na jednotlivé členské státy
Revidované prognózy pro rok 2026 byly schváleny na 197. zasedání Poradního výboru pro vlastní zdroje (ACOR) dne 29. května 2026. Úpravy příjmové strany rozpočtu jsou nezbytné pro aktualizaci odhadů tradičních vlastních zdrojů (TVZ) a vlastních zdrojů z daně z přidané hodnoty (DPH), nerecyklovaného plastového obalového odpadu (PPW) a hrubého národního důchodu (HND), s přihlédnutím k hospodářským prognózám z jara 2026 (viz oddíl 2.2).
Kromě toho je výše ostatních příjmů aktualizována tak, aby zohledňovala revidovaný příspěvek Spojeného království a pokuty a penále s konečnou platností vybrané od 1. ledna 2026 (viz oddíly 2.3 a 2.4).
Celkový dopad úprav na straně příjmů v rámci tohoto NOR zobrazuje souhrnná tabulka níže. Tato tabulka rovněž uvádí celkové odvody vlastních zdrojů připadající na jednotlivé členské státy, jak je obsahuje původní rozpočet na rok 2026, jakož i NOR č. 1/2026 a nyní tento NOR č. 2/2026.
Celkové odvody vlastních zdrojů připadající na jednotlivé členské státy (v milionech EUR)
|
|
Rozpočet 2026 |
NOR č. 1/2026 |
NOR č. 2/2026 |
|
|
(1) |
(2) |
(3) |
|
BE |
8 315,2 |
8 243,3 |
8 730,7 |
|
BG |
1 187,9 |
1 175,8 |
1 226,7 |
|
CZ |
3 375,6 |
3 338,9 |
3 572,1 |
|
DK |
3 858,4 |
3 809,9 |
3 799,4 |
|
DE |
41 374,0 |
40 861,9 |
42 837,6 |
|
EE |
430,4 |
425,7 |
449,2 |
|
IE |
4 159,8 |
4 114,8 |
4 557,9 |
|
EL |
2 635,5 |
2 607,8 |
2 733,0 |
|
ES |
18 097,8 |
17 909,0 |
18 699,7 |
|
FR |
30 881,0 |
30 541,5 |
31 040,0 |
|
HR |
966,8 |
956,3 |
1 003,5 |
|
IT |
23 068,8 |
22 818,2 |
23 634,9 |
|
CY |
355,4 |
351,7 |
363,4 |
|
LV |
442,8 |
438,1 |
454,2 |
|
LT |
876,3 |
867,0 |
919,1 |
|
LU |
570,9 |
564,3 |
596,4 |
|
HU |
2 369,5 |
2 345,2 |
2 543,9 |
|
MT |
228,4 |
226,0 |
247,7 |
|
NL |
11 800,1 |
11 666,4 |
12 020,6 |
|
AT |
4 204,4 |
4 149,1 |
4 392,2 |
|
PL |
9 905,4 |
9 802,4 |
10 355,1 |
|
PT |
3 205,2 |
3 171,8 |
3 292,1 |
|
RO |
4 001,0 |
3 957,1 |
3 972,9 |
|
SI |
846,4 |
838,5 |
888,0 |
|
SK |
1 476,0 |
1 460,8 |
1 392,8 |
|
FI |
2 842,3 |
2 810,0 |
2 831,3 |
|
SE |
5 080,1 |
5 008,6 |
5 268,8 |
|
EU |
186 555,5 |
184 460,2 |
191 823,1 |
2.2 Revize prognóz TVZ a základů DPH, PPW a HND
V souladu s čl. 44 odst. 1 prvním pododstavcem písm. b) finančního nařízení 5 Komise navrhuje revidovat financování rozpočtu na základě aktualizovaných hospodářských prognóz. V souladu se zavedenou praxí byly revidované prognózy příjmů dohodnuty s členskými státy v rámci prognostického postupu výboru ACOR.
Této revizi byla podrobena jednak prognóza TVZ, jež mají být odvedeny do rozpočtu v roce 2026, jakož i prognóza základů DPH, PPW a HND na rok 2026. Prognóza obsažená v přijatém rozpočtu na rok 2026 byla schválena na 194. zasedání výboru ACOR, které se konalo dne 26. května 2025. Revize v tomto NOR č. 2/2026 zohledňuje prognózy schválené na 197. zasedání výboru ACOR, které se konalo dne 29. května 2026. Aktualizace prognózy vlastních zdrojů zvyšuje přesnost projekcí příjmů a zajišťuje, aby příspěvky členských států do rozpočtu EU byly přesněji sladěny se skutečnými finančními potřebami během rozpočtového roku.
Projekce příjmů Komise vycházejí z hospodářské prognózy Komise z jara 2026 6 , která předpokládá slabší hospodářskou činnost v roce 2026, neboť konflikt na Blízkém východě vyvolá nový energetický šok, který znovu vyvolá inflaci a tlumí hospodářský optimismus.
Před koncem února 2026 se očekávalo, že hospodářství EU zůstane na cestě mírné expanze doprovázené dalším poklesem inflace, ale po vypuknutí konfliktu se výhled podstatně změnil. Inflace se začala zvyšovat v březnu 2026 v důsledku prudkého nárůstu cen energetických komodit a hospodářská aktivita ztrácí dynamiku.
V důsledku toho se nyní předpokládá, že růst HDP v EU v roce 2026 zpomalí na 1,1 % – projekce byla revidována o 0,3 procentního bodu směrem dolů oproti hospodářské prognóze z podzimu 2025 (1,4 %) a snížení ve srovnání s růstem o 1,5 % v roce 2025. V roce 2027 by se pak měl zvýšit na 1,4 %. Očekává se, že inflace v EU dosáhne v roce 2026 hodnoty 3,1 %, což je o celý procentní bod více než původní prognóza, a v roce 2027 opět zpomalí na 2,4 %.
Prognóza tradičních vlastních zdrojů vychází z prognóz dovozu ze zemí mimo EU uvedených v hospodářské prognóze Komise z jara 2026. Růst EU je oslaben, ale není narušen, přičemž se předpokládá, že světový obchod bude v horizontu prognózy nadále růst, i když pomalejším tempem. Navzdory prudkému nárůstu cel Spojených států, mimořádně vysoké nejistotě v oblasti obchodní politiky a geopolitickému napětí světový obchod v roce 2025 výrazně vzrostl, a to o 4,3 %. To bylo podpořeno silným obchodem souvisejícím s technologiemi, předsunutím dovozu z USA a pokračujícím výrazným rozšiřováním obchodu souvisejícího se službami, což je strukturální trend odrážející rostoucí podíl služeb na světovém obchodu.
Po několika letech slabé výkonnosti zaznamenalo mnoho velkých vyspělých ekonomik, včetně EU, Spojeného království a Japonska, v roce 2025 určité oživení obchodu se zbožím. Ačkoli se očekává, že tyto základní faktory budou i nadále světový obchod podporovat, roční růst v roce 2026 bude nižší, neboť údaje o obchodu za rok 2025 zahrnovaly předsunutí dovozu z roku 2026. Kromě toho budou mít na celosvětový obchod v roce 2026 dopad také vedlejší účinky konfliktu na Blízkém východě na obchodní toky s energií, dodavatelské řetězce a náklady na lodní dopravu. V důsledku toho se očekává, že růst světového obchodu se v roce 2026 zmírní na 2,1 % a v zásadě se vrátí ke svému nedávnému trendu růstu mírně pod úrovní růstu celosvětového HDP. Vzhledem k předpokladu, že celosvětová hospodářská aktivita v roce 2027 posílí, předpokládá se, že růst světového obchodu zrychlí na 3 %.
Ekonomický scénář, z něhož vychází rozpočet na rok 2026, se promítá do nejnovějších odhadů tradičních vlastních zdrojů a odhadovaných základů ostatních vlastních zdrojů:
·Předpokládá se, že celková výše cel, která mají být vybrána v roce 2026 (po odečtení 25 % nákladů na výběr), bude 24 350,2 milionu EUR, což představuje navýšení o 14,0 % ve srovnání s prognózou, jež byla součástí rozpočtu na rok 2026 a předpokládala výběr cel ve výši 21 368,3 milionu EUR. Komise srovnala výsledky metody, kterou výbor ACOR tradičně používá pro vypracování prognózy (na základě prognózy míry růstu dovozu zboží mimo EU), s výsledky metody extrapolace vycházející z nejnovějších údajů o plnění pro vybraná cla (tedy leden–duben 2026). Stejně jako v minulých letech zaujímá Komise opatrný přístup zajišťující řádné finanční řízení rozpočtu EU v kontextu volatility a vysoké hospodářské a finanční nejistoty. Proto se navrhuje použít pro revizi prognózy TVZ na rok 2026 tradiční metodu prognózy. To vede k vyšším příjmům ve výši přibližně 3,0 miliardy EUR ve srovnání se schváleným rozpočtem na rok 2026.
·Prognóza celkového nelimitovaného základu DPH EU na rok 2026 činí 8 407 456,0 milionu EUR, což ve srovnání s prognózou z května 2025 zahrnutou do přijatého rozpočtu na rok 2026 (8 305 297,6 milionu EUR) představuje nárůst o 1,2 %. Prognóza celkového limitovaného základu DPH EU na rok 2026 7 činí 8 362 091,2 milionu EUR, což ve srovnání s prognózou z května 2025 (8 252 480,7 milionu EUR) představuje nárůst o 1,3 %. Příspěvky členských států založené na limitovaném vlastním zdroji z DPH jsou uvedeny v tabulkách 2 a 6 přílohy rozpočtu.
·Prognóza nerecyklovaných PPW v EU v roce 2026 činí 9 031 215,2 tuny, což ve srovnání s prognózou z května 2025 (9 422 229,9 tun) představuje snížení o 4,1 %. Příspěvky členských států založené na vlastním zdroji z nerecyklovaných PPW jsou uvedeny v tabulkách 3 a 6 přílohy rozpočtu.
·Prognóza celkového základu HND EU na rok 2026 činí 19 456 074,9 milionu EUR, což ve srovnání s prognózou z května 2025 (19 277 897,8 milionu EUR) představuje nárůst o 0,9 %.
U šesti členských států, jež nejsou členy eurozóny, byly odhadované základy DPH a HND vyjádřené v národních měnách přepočteny na eura pomocí směnných kurzů ke dni 31. prosince 2025. To zabraňuje zkreslení, protože tyto kurzy jsou stejné jako kurzy, které se používají pro přepočet odvodů vlastních zdrojů zahrnutých do rozpočtu z eur na národní měny při vyžádání příslušných částek, jak stanoví čl. 10a odst. 1 nařízení Rady č. 609/2014 8 .
Revidované prognózy TVZ, nelimitovaných základů DPH a základů nerecyklovaných PPW a HND na rok 2026, tak jak byly přijaty na 197. zasedání výboru ACOR, jsou uvedeny v následující tabulce:
Revidované prognózy TVZ a základů DPH, PPW a HND na rok 2026
|
Cla
|
Nelimitované základy DPH |
Základy nerecyklovaných PPW |
Základy HND |
Limitované
|
|
|
|
milionů EUR |
tun |
milionů EUR |
||
|
BE |
2 855,0 |
246 029,8 |
146 503,6 |
672 147,0 |
246 029,8 |
|
BG |
156,1 |
60 063,1 |
60 461,3 |
116 421,7 |
58 210,9 |
|
CZ |
413,5 |
143 348,2 |
145 795,3 |
354 006,6 |
143 348,2 |
|
DK |
428,2 |
159 274,8 |
172 954,0 |
431 570,7 |
159 274,8 |
|
DE |
4 766,7 |
1 926 197,6 |
1 478 042,3 |
4 775 859,1 |
1 926 197,6 |
|
EE |
43,0 |
23 811,3 |
26 725,6 |
43 348,5 |
21 674,3 |
|
IE |
493,7 |
148 033,2 |
254 421,8 |
457 422,9 |
148 033,2 |
|
EL |
339,5 |
122 227,0 |
181 433,0 |
256 347,3 |
122 227,0 |
|
ES |
2 274,0 |
837 957,2 |
1 018 137,6 |
1 772 531,0 |
837 957,2 |
|
FR |
2 195,0 |
1 411 044,9 |
1 745 591,1 |
3 108 161,9 |
1 411 044,9 |
|
HR |
75,0 |
61 109,5 |
54 536,8 |
100 104,7 |
50 052,4 |
|
IT |
2 648,2 |
990 709,1 |
1 130 437,1 |
2 315 423,8 |
990 709,1 |
|
CY |
50,4 |
25 019,4 |
12 021,5 |
34 156,5 |
17 078,3 |
|
LV |
49,1 |
22 084,6 |
11 499,3 |
44 931,3 |
22 084,6 |
|
LT |
111,0 |
38 876,9 |
61 719,7 |
87 169,6 |
38 876,9 |
|
LU |
14,2 |
47 306,5 |
12 474,1 |
63 794,7 |
31 897,4 |
|
HU |
303,1 |
94 679,0 |
303 973,2 |
233 440,3 |
94 679,0 |
|
MT |
29,2 |
12 308,4 |
15 047,1 |
23 174,5 |
11 587,3 |
|
NL |
3 554,8 |
526 063,9 |
268 462,8 |
1 212 988,5 |
526 063,9 |
|
AT |
239,5 |
250 293,0 |
190 742,5 |
529 021,8 |
250 293,0 |
|
PL |
1 448,3 |
463 931,3 |
648 814,9 |
952 307,6 |
463 931,3 |
|
PT |
304,0 |
164 482,0 |
226 139,0 |
316 470,2 |
158 235,1 |
|
RO |
372,7 |
143 594,9 |
378 921,2 |
391 778,3 |
143 594,9 |
|
SI |
215,8 |
33 946,8 |
31 986,2 |
73 774,1 |
33 946,8 |
|
SK |
141,6 |
56 888,5 |
65 660,5 |
139 903,8 |
56 888,5 |
|
FI |
159,3 |
135 868,5 |
115 055,4 |
290 836,4 |
135 868,5 |
|
SE |
669,3 |
262 306,6 |
273 658,3 |
658 982,1 |
262 306,6 |
|
EU |
24 350,2 |
8 407 456,0 |
9 031 215,2 |
19 456 074,9 |
8 362 091,2 |
2.3 Příspěvek Spojeného království
Příspěvek Spojeného království má být vyplacen v souladu s článkem 148 Dohody o vystoupení Spojeného království z Evropské unie (dále jen „dohoda o vystoupení“) 10 a pokrývá zejména podíl Spojeného království na zbývajících závazcích před rokem 2021, které mají být uhrazeny v roce 2026, jakož i podíl Spojeného království na závazcích Unie (jako jsou důchody), pokutách a podmíněných finančních závazcích. Celkový příspěvek Spojeného království zahrnuje rovněž částky, které Spojenému království náležejí v souvislosti s opravami a úpravami vlastních zdrojů za rozpočtové roky do roku 2021.
Příspěvek Spojeného království je založen na podílu Spojeného království 11 , který se vypočítá jako poměr mezi vlastními zdroji poskytnutými Spojeným královstvím v letech 2014 až 2020 a vlastními zdroji poskytnutými během tohoto období všemi členskými státy, včetně Spojeného království. Podíl Spojeného království byl v roce 2022 upraven v souladu s článkem 139 dohody o vystoupení. Konečný podíl Spojeného království byl stanoven na 12,431681219587700 %.
V níže uvedené tabulce je uveden aktualizovaný příspěvek Spojeného království do rozpočtu na rok 2026. Zahrnuje prvky, které Spojené království již zaplatilo v lednu až květnu 2026 jako součást faktury ze září 2025, prvky uvedené na faktuře z dubna 2026 a odhady prvků, které mají být zahrnuty do faktury ze září 2026 a které jsou v této fázi známy. Výsledkem aktualizace je nižší příspěvek Spojeného království ve srovnání s odhadem zahrnutým do rozpočtu na rok 2026, a to zejména v důsledku nevyčerpání zbývajících závazků týkajících se brexitu v roce 2025, které bylo nižší, než se očekávalo, a v důsledku vykázaných částek podmíněných závazků, čistých finančních oprav a pokut. Upravená výše příspěvku Spojeného království uvedená v NOR č. 2/2026 byla vypočítána s ohledem na způsoby platby stanovené v článku 148 dohody o vystoupení.
Navrhuje se proto odpovídajícím způsobem aktualizovat odhad uvedený v rozpočtu na rok 2026. Celkově se tak odhadovaný příspěvek Spojeného království do rozpočtu na rok 2026 sníží o 562,9 milionu EUR, což vyplývá ze snížení obecných příjmů o 557,8 milionu EUR a snížení účelově vázaných příjmů o 5,1 milionu EUR.
Aktualizovaný příspěvek Spojeného království v roce 2026 (v EUR)
|
Odkaz na článek dohody o vystoupení |
2026 |
|
|
Příspěvek Spojeného království v roce 2026 celkem, z toho: |
478 248 868 |
|
|
1. Zbývající závazky před rokem 2021 (včetně čistých finančních oprav) – splatné v roce 2026 |
Článek 140 |
371 149 808 |
|
2. Závazky Unie / důchody* |
Článek 142 |
355 397 735 |
|
3. Opravy a úpravy vlastních zdrojů, z toho: |
130 223 924 |
|
|
3.1 Přebytek/schodek z roku 2020 |
Čl. 136 odst. 3 písm. a) |
Nevztahuje se na tento návrh. |
|
3.2 Aktualizace opravy pro Spojené království (2018–2019) |
Článek 136 |
Nevztahuje se na tento návrh. |
|
3.3. DPH&HND |
Článek 136 |
105 372 390 |
|
3.4. Tradiční vlastní zdroje |
Článek 136, čl. 140 odst. 4 |
24 851 534 |
|
4. Pokuty |
Článek 141 |
–145 901 554 |
|
5. Podmíněné závazky, z toho: |
–233 890 775 |
|
|
5.1 ELM, EFSI, EFSD, úvěry (záruční fondy) |
Článek 143 |
–198 269 614 |
|
5.2 Finanční nástroje |
Článek 144 |
42 661 537 |
|
5.3 Právní případy (včetně pokut) |
Článek 147 |
7 040 376 |
|
6. Čistá aktiva ESUO |
Článek 145 |
Nevztahuje se na tento návrh. |
|
7. Investice EIF |
Článek 146 |
Nevztahuje se na tento návrh. |
|
8. Přístup k sítím/systémům/databázím** |
Čl. 34 odst. 2, články 50 a 53, čl. 62 odst. 2, čl. 63 odst. 1 písm. e), čl. 63 odst. 2, čl. 99 odst. 3, čl. 100 odst. 2 |
1 269 729 |
|
* Částka 326 milionů EUR bude zapsána do rozpočtu EU jako účelově vázané příjmy. ** Bude zapsáno do rozpočtu EU jako účelově vázané příjmy. |
||
2.4 Platby pokut a penále
S ohledem na pokuty a sankční platby vybrané od 1. ledna se navrhuje zapsat do rozpočtu na rok 2026 tyto částky:
a)855 milionů EUR z pokut v oblasti hospodářské soutěže;
a)268 milionů EUR z plateb penále a jednorázových částek uložených členským státům za nedodržení rozsudků Soudního dvora Evropské unie týkajících se neplnění povinností vyplývajících ze Smluv;
a)97,5 milionu EUR z úroků, které souvisely s platbami pokut a penále;
a)22,7 milionu EUR ze záporných výnosů ze zrušených nebo snížených pokut;
a)0,8 milionu EUR z ostatních pokut a sankčních plateb, jež nejsou účelově vázány, zejména za poplatky za překročení emisí.
Navrhuje se proto zvýšit původní částky uvedené v rozpočtu na rok 2026 (101 milionů EUR) o 1 199 milionů EUR na celkem 1 300 milionů EUR.
Tato částka je rozepsána v tabulce níže.
|
v EUR |
|||||||
|
Příjmová položka |
Název |
Rozpočet 2026 |
NOR č. 2/2026 |
Nová částka |
|||
|
4 2 0 |
Pokuty v souvislosti s prováděním pravidel hospodářské soutěže |
100 000 000 |
855 327 953 |
955 327 953 |
|||
|
4 2 1 |
Sankční platby a jednorázové částky uložené členským státům |
p.m. |
268 063 119 |
268 063 119 |
|||
|
4 2 4 |
Úroky související s pokutami a sankčními platbami |
1 000 000 |
97 536 784 |
98 536 784 |
|||
|
4 2 5 |
Úroky, jiné splatné poplatky a záporné výnosy ze zrušených nebo snížených pokut |
p.m. |
–22 715 250 |
–22 715 250 |
|||
|
4 2 9 |
Ostatní pokuty a sankční platby, jež nejsou účelově vázány |
p.m. |
865 504 |
865 504 |
|||
|
Celkem |
101 000 000 |
1 199 078 110 |
1 300 078 110 |
||||
2.5 Dopad na příspěvek vlastního zdroje z HND pro rok 2026
S ohledem na revidované prognózy TVZ, příspěvku vlastního zdroje z DPH a vlastního zdroje založeného na nerecyklovaném PPW se částka vlastních zdrojů jiných než z HND zvýšila o 2 997,9 milionu EUR. Spolu se zvýšením ostatních příjmů o 641,3 milionu EUR (jakožto kombinovaným důsledkem zvýšení příjmů z pokut o 1 199,1 milionu EUR a snížení příspěvku Spojeného království o 557,8 milionu EUR) a zvýšením prostředků na platby o 8 miliard EUR se tak příspěvek z HND ve srovnání s NOR č. 1/2026 zvyšuje o 4 364,9 milionu EUR.
Aby byla dodržena zásada vyrovnanosti, která se vztahuje na rozpočet Evropské unie a je stanovena v čl. 310 odst. 1 SFEU, je zapotřebí přepočítat jednotnou sazbu, jež se uplatní na částku HND všech členských států, a zohlednit přitom všechny ostatní příjmy.
Revidované příspěvky do systému vlastních zdrojů založené na HND, které zohledňují novou jednotnou sazbu, jsou uvedeny v následující tabulce:
Rozpočtový rok 2026 (v EUR)
|
Členský stát |
1 % základu HND použitého pro NOR č. 1/2026 |
Jednotná sazba pro výpočet vlastních zdrojů založených na HND (v %) podle NOR č. 1/2026 |
1 % základu HND (prognóza schválená výborem ACOR) |
Jednotná sazba pro výpočet vlastních zdrojů založených na HND (v %) podle NOR č. 2/2026 |
Rozdíl v HND |
|
|
(1) |
(2) |
(3) |
(4) |
(5) = (3 x 4) – (1 x 2) |
||
|
BE |
6 614 962 000 |
6 721 470 000 |
181 461 482 |
|||
|
BG |
1 116 401 000 |
1 164 217 000 |
51 464 584 |
|||
|
CZ |
3 376 618 000 |
3 540 066 000 |
168 804 680 |
|||
|
DK |
4 457 407 000 |
4 315 707 000 |
–26 802 157 |
|||
|
DE |
47 117 636 000 |
47 758 591 000 |
1 210 340 513 |
|||
|
EE |
428 026 000 |
433 485 000 |
10 741 077 |
|||
|
IE |
4 145 078 000 |
4 574 229 000 |
366 799 858 |
|||
|
EL |
2 547 929 000 |
2 563 473 000 |
52 100 311 |
|||
|
ES |
17 368 690 000 |
17 725 310 000 |
530 206 848 |
|||
|
FR |
31 241 384 000 |
31 081 619 000 |
394 152 340 |
|||
|
HR |
965 743 000 |
1 001 047 000 |
40 287 935 |
|||
|
IT |
23 055 104 000 |
23 154 238 000 |
442 439 474 |
|||
|
CY |
336 266 000 |
0,6821695 |
341 565 000 |
0,6983572 |
9 143 959 |
|
|
LV |
430 155 000 |
449 313 000 |
20 342 336 |
|||
|
LT |
857 010 000 |
871 696 000 |
24 129 073 |
|||
|
LU |
609 823 000 |
637 947 000 |
29 512 214 |
|||
|
HU |
2 238 976 000 |
2 334 403 000 |
102 885 946 |
|||
|
MT |
221 079 000 |
231 745 000 |
11 027 433 |
|||
|
NL |
12 297 977 000 |
12 129 885 000 |
81 687 401 |
|||
|
AT |
5 090 841 000 |
5 290 218 000 |
221 645 240 |
|||
|
PL |
9 473 184 000 |
9 523 076 000 |
188 191 261 |
|||
|
PT |
3 073 087 000 |
3 164 702 000 |
113 726 127 |
|||
|
RO |
4 042 013 000 |
3 917 783 000 |
–21 326 119 |
|||
|
SI |
730 451 000 |
737 741 000 |
16 915 328 |
|||
|
SK |
1 404 150 000 |
1 399 038 000 |
19 159 922 |
|||
|
FI |
2 966 604 000 |
2 908 364 000 |
7 350 100 |
|||
|
SE |
6 572 384 000 |
6 589 821 000 |
118 568 871 |
|||
|
Celkem |
192 778 978 000 |
194 560 749 000 |
4 364 956 037 |
3.Aktualizace výdajových položek
3.1 Navýšení prostředků na platby pro politiku soudržnosti a pro Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EZFRV)
Programy soudržnosti vykázaly v roce 2025 silný pokrok v provádění. Schválený rozpočet na rok 2025 byl vyčerpán v plné výši, včetně navýšení o 2,7 miliardy EUR v opravném rozpočtu č. 3/2025. Mnohé členské státy předložily žádosti o platby, které výrazně překročily cíl pro zrušení přidělení prostředků na závazky podle pravidla „n+3“ v roce 2025, což nakonec vedlo k tomu, že platební potřeby převýšily dostupné rozpočtové prostředky. Kromě toho byl v posledních dvou týdnech roku doručen rekordní objem žádostí o platbu odpovídající 32 % celkového počtu žádostí o platbu (ve výši 14,4 miliardy EUR), což vedlo k významnému nahromadění nevyřízených žádostí (18 miliard EUR), které byly přeneseny a vyplaceny z rozpočtu na rok 2026.
Nevyřízené žádosti týkající se oblasti soudržnosti z roku 2025 v kombinaci se zrychleným tempem provádění vystavují rozpočet na rok 2026 tlaku. Současné trendy provádění v praxi (programové orgány již vybraly projekty pokrývající 69 % finančního krytí politiky soudržnosti), jakož i prognózy členských států poukazují na úplné plnění schváleného rozpočtu na rok 2026 a naznačují potřebu dalšího posílení. Navrhované navýšení prostředků na politiku soudržnosti o 5,36 miliardy EUR, které je již obsaženo v tomto NOR, snižuje riziko vyčerpání prostředků na platby do konce října. Další posouzení potřeb do konce roku bude provedeno na konci léta na základě prognóz členských států, které mají být předloženy do konce července.
Pokud jde o strategické plány SZP na období 2023–2027 v rámci Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EZFRV), členské státy revidovaly své prognózy pro daný rok směrem nahoru. První dva výkazy výdajů, které byly dosud obdrženy za rok 2026, rovněž ukazují vyšší míru přesnosti prognóz členských států. Zrychlené tempo provádění strategických plánů SZP odráží jak dorovnání nedočerpání v prvních letech tohoto programového období, tak kratší dobu trvání programového období (pět let). Urychlení provádění programů poukazuje na skutečnost, že členské státy upřednostňují provádění strategických plánů SZP, neboť programy rozvoje venkova na období 2014–2022 nyní dospěly do závěrečné fáze. Komise proto odhaduje, že v roce 2026 bude kromě schváleného rozpočtu zapotřebí dalších 2,2 miliardy EUR v prostředcích na platby.
Celkový dopad na výdaje je proto následující:
|
v EUR |
|||
|
Rozpočtová položka |
Název |
Prostředky na závazky |
Prostředky na platby |
|
Oddíl III – Komise |
|||
|
08 03 01 01 |
Typy intervencí pro rozvoj venkova v rámci strategických plánů SZP |
0 |
2 200 000 000 |
|
05 02 01 |
EFRR – Operační výdaje |
0 |
3 376 800 000 |
|
05 03 01 |
Fond soudržnosti (FS) – Operační výdaje |
0 |
589 600 000 |
|
07 02 01 |
Složka ESF+ v rámci sdíleného řízení – Operační výdaje |
0 |
1 393 600 000 |
|
Celkem |
0 |
7 560 000 000 |
|
Souběžně s tím bude Komise i nadále sledovat plnění celého rozpočtu. Po skončení léta Komise zhodnotí aktualizované prognózy členských států pro politiku soudržnosti a EZFRV (které mají být předloženy do konce července, resp. do konce srpna) a skutečné plnění rozpočtu. V rámci globálního převodu pak přizpůsobí rozpočtové prostředky aktualizovaným potřebám všech programů, což může vyžadovat další navýšení prostředků na platby na rok 2026, zejména v oblasti soudržnosti.
3.2 Navýšení zemědělských výdajů
Zemědělci v současné době čelí vážným problémům s likviditou v důsledku krize na Blízkém východě, zejména kvůli jejímu negativnímu dopadu na náklady na zemědělské vstupy, konkrétně na energii a hnojiva. Je naléhavě nutné stabilizovat odvětví zemědělství a zajistit potravinové zabezpečení a stabilitu trhu v EU řešením naléhavého nedostatku likvidity mezi zemědělci.
K dosažení tohoto cíle je nezbytné poskytnout nejpostiženějším evropským zemědělcům cílenou mimořádnou podporu prostřednictvím stávajících krizových nástrojů v rámci společné zemědělské politiky (SZP). S ohledem na tuto skutečnost přijala Komise dne 19. května akční plán pro hnojiva 12 , který mezi bezprostředními opatřeními ke zlepšení přístupu zemědělců k cenově dostupným hnojivům uvádí připravovaný návrh na zvýšení zemědělské rezervy s cílem poskytnout zemědělcům rychlou mimořádnou pomoc. Vzhledem k částce, která je v současné době v rámci zemědělské rezervy na rok 2026 k dispozici, se požaduje navýšení o 300 milionů EUR z rezervy v rámci dílčího stropu EZZF v okruhu 3.
Stejně jako v jiných letech zahrnoval rozpočet EZZF na rok 2026 prognózu částky účelově vázaných příjmů, které mají být vybrány v roce 2026, což snižuje nové prostředky v rozpočtu, aby byly odpovídajícím způsobem pokryty potřeby. Odhad na rok 2026 vycházel z předběžných údajů v rané fázi schvalování souladu. Revidované odhady, které zahrnují skutečná rozhodnutí o schválení účetní závěrky a možnosti započtení pro rok 2026, nyní naznačují nižší úroveň účelově vázaných příjmů, než se původně předpokládalo, což vytváří mezeru pro pokrytí potřeb EZZF. Část tohoto rozdílu bude pokryta přerozdělením prostředků v rámci EZZF. Aby se však zabránilo riziku nedostatku prostředků a zajistila se včasná úhrada výdajů EZZF členským státům, požaduje se navýšení o 140 milionů EUR z rozpětí v rámci dílčího stropu EZZF v okruhu 3.
Celkový dopad na výdaje je proto následující:
|
v EUR |
|||
|
Rozpočtová položka |
Název |
Prostředky na závazky |
Prostředky na platby |
|
Oddíl III – Komise |
|||
|
08 02 01 |
Zemědělská rezerva |
300 000 000 |
300 000 000 |
|
08 02 04 01 |
Základní podpora příjmu pro udržitelnost |
140 000 000 |
140 000 000 |
|
Celkem |
440 000 000 |
440 000 000 |
|
3.3 Dodatečná pracovní místa v plánu pracovních míst a úvěrové prostředky určené k poskytnutí úvěru na podporu Ukrajiny
Dne 14. ledna 2026 předložila Komise své návrhy 13 nařízení, kterým se zřizuje půjčka na podporu Ukrajiny, které Evropský parlament a Rada přijaly dne 24. února 2026 14 . Půjčka na podporu Ukrajiny, která byla zřízena v rámci posílené spolupráce, zahrnuje nový typ finančního, rozpočtového a právního řízení. V kombinaci s objemem a povahou prostředků, které mají být spravovány, to vyžaduje další odborné znalosti v generálních ředitelstvích, která se podílejí na jeho sestavování a provádění.
V rámci stávajícího víceletého finančního rámce (VFR) Komise pracuje podle zásady stabilního personálního obsazení. Komisi však bylo svěřeno několik nových úkolů, aby reagovala na nové priority, což vedlo ke značnému nedostatku kapacit. Navzdory neustálému úsilí o nalezení synergií a efektivity dosáhla kapacita pro absorpci nových úkolů při stabilním personálním obsazení svého limitu. Provádění tohoto návrhu proto vyžaduje celkem 53 pracovních míst podle plánu pracovních míst, z toho 41 pracovních míst nad rámec stabilního počtu zaměstnanců. To je v souladu s legislativním, finančním a digitálním prohlášením připojeným k návrhu Komise, které přijaly Evropský parlament a Rada.
Tyto dodatečné prostředky umožní řádné zavedení a správu nového nástroje. Některá z nových pracovních míst budou umístěna v delegaci EU na Ukrajině s cílem dohlížet na provádění nového nástroje na místě. V okruhu 7 (Evropská veřejná správa) se požaduje celková částka 3,2 milionu EUR v prostředcích na závazky a na platby na pokrytí platů a příspěvků těchto dodatečných zaměstnanců, jakož i souvisejících nákladů nesouvisejících s platy na rok 2026, přičemž se vychází z předpokladu, že v roce 2026 bude průměrná doba přítomnosti dodatečných zaměstnanců činit šest měsíců.
Spolu se zvýšením počtu pracovních míst jsou rovněž zapotřebí dodatečné podpůrné výdaje na správu výpůjčních operací souvisejících s půjčkou na podporu Ukrajiny. Výpůjčky na úvěr budou pokryty v rámci jednotného přístupu EU k financování, v jehož rámci Komise vydává dluhopisy EU a přiděluje výnosy do centrálního fondu financování, z něhož bude financován úvěr na podporu Ukrajiny. V podokruhu 2b se proto rovněž požaduje celkem 1 milion EUR v prostředcích na závazky a na platby, aby bylo možné zvýšit úroveň výpůjček za účelem získání potřebných finančních prostředků.
Celkový dopad na výdaje je proto následující:
|
v EUR |
|||
|
Rozpočtová položka |
Název |
Prostředky na závazky |
Prostředky na platby |
|
Oddíl III – Komise |
|||
|
06 01 03 |
Podpůrné výdaje na činnosti Evropské unie v oblasti výpůjček a řízení dluhu |
1 000 000 |
1 000 000 |
|
20 01 02 01 |
Odměňování a náhrady – ústředí a zastoupení |
1 864 000 |
1 864 000 |
|
20 01 02 02 |
Výdaje a náhrady spojené s náborem, převody a ukončením výkonu funkce — ústředí a zastoupení |
551 000 |
551 000 |
|
20 01 02 03 |
Odměňování a náhrady — delegace Unie |
510 000 |
510 000 |
|
20 01 05 01 |
Lékařská služba |
1 000 |
1 000 |
|
20 03 05 01 |
Pořízení a pronájem budov a související výdaje |
239 000 |
239 000 |
|
Celkem |
4 165 000 |
4 165 000 |
|
Aktualizovaný plán pracovních míst je uveden v příloze rozpočtu.
3.4 Převody z EHP do programu LIFE
Jednání o návrhu směrnice o environmentálních tvrzeních 15 jsou pozastavena a v roce 2026 se neočekává žádná dohoda. Finanční zdroje, které byly naplánovány pro provádění příslušných úkolů Evropskou agenturou pro životní prostředí – celkem 432 172 EUR jak v prostředcích na závazky, tak v prostředcích na platby – lze tedy vrátit do programu LIFE, z něhož byly tyto prostředky původně kompenzovány. Stejně tak již není pro tento účel zapotřebí jedno pracovní místo podle plánu pracovních míst a jedno pracovní místo smluvního zaměstnance.
Kromě toho byl ve sdělení o pracovním programu Komise na rok 2026 – zpráva o nezávislosti Evropy 16 – na seznam stažených probíhajících iniciativ zařazen návrh Komise na monitorování evropských lesů 17 . Finanční zdroje, které byly naplánovány pro provádění příslušných úkolů Evropskou agenturou pro životní prostředí – celkem 1,1 milionu EUR jak v prostředcích na závazky, tak v prostředcích na platby – budou tedy vráceny do rozpočtových položek programu LIFE, z nichž byly tyto částky původně kompenzovány. Stejně tak již nejsou pro tento účel zapotřebí dvě pracovní místa podle plánu pracovních míst a jedno pracovní místo smluvního zaměstnance.
Celkový dopad na výdaje je proto následující:
|
v EUR |
|||
|
Rozpočtová položka |
Název |
Prostředky na závazky |
Prostředky na platby |
|
Oddíl III – Komise |
|||
|
30 02 02 |
Rozlišené prostředky (Rezerva na článek rozpočtu 09 10 02) |
–1 537 273 |
–1 537 273 |
|
09 02 01 |
Příroda a biologická rozmanitost |
552 550 |
552 550 |
|
09 02 02 |
Oběhové hospodářství a kvalita života |
432 172 |
432 172 |
|
09 02 03 |
Zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se jí |
552 551 |
552 551 |
|
Celkem |
0 |
0 |
|
Aktualizovaný plán pracovních míst je uveden v příloze rozpočtu.
3.5 Změna poznámek k rozpočtové položce 02 02 02 (Záruka EU z fondu InvestEU – Tvorba rezerv pro společný rezervní fond)
Podle nařízení InvestEU (Omnibus II) 18 mohou nyní členské státy přispívat finančními prostředky z Nástroje pro oživení a odolnost do finančního nástroje InvestEU. Tyto prostředky jsou přímými peněžními příspěvky členských států prováděcím partnerům, u nichž je nejvhodnějším řešením zaznamenat tyto vnější účelově vázané příjmy do rozpočtové položky 02 02 02. S cílem zohlednit tuto změnu a vyhovět podobným budoucím požadavkům se navrhuje změnit rozpočtové poznámky v rozpočtu na rok 2026 pro položku 02 02 02 takto:
Rozpočtová položka 02 02 02 – Záruka EU z fondu InvestEU — Tvorba rezerv pro společný rezervní fond
Tyto prostředky jsou určeny na pokrytí tvorby rezerv pro záruku EU, která je nezbytná zejména k pokrytí čerpání záruk a nákladů souvisejících s prováděním záruky EU z Fondu InvestEU.
Kromě toho byly v letech 2022, 2023 a 2024 obdrženy příspěvky od pěti členských států (Rumunska, Řecka, Finska, Bulharska a Malty) a od Norska a Islandu jako dodatečné roční příspěvky od členských států a států ESVO navýšením odpovídajících prostředků v tomto článku.
Po změně nařízení InvestEU (Omnibus II) se očekávají další příspěvky od Itálie a Rumunska, které budou představovat vnější účelově vázané příjmy. Tyto finanční prostředky nebudou součástí záruky InvestEU, ale budou svěřeny příslušným prováděcím partnerům InvestEU a použity jako finanční nástroj v rámci InvestEU.
4. Financování
Čistý dopad NOR č. 2/2026 na výdaje celkově představuje nárůst prostředků na závazky ve výši 444,2 milionu EUR a prostředků na platby ve výši 8 004,2 milionu EUR. Navrhuje se upravit příjmovou stranu rozpočtu v souladu s tímto NOR č. 2/2026.
Vzhledem k tomu, že v podokruhu 2b neexistuje rozpětí ani prostor pro přerozdělení, navrhuje Komise pro podokruh 2b uvolnit v souladu s článkem 12 nařízení (EU, Euratom) 2020/2093 19 z nástroje pružnosti prostředky na závazky a prostředky na platby ve výši 1 milionu EUR, s cílem posílit rozpočtovou položku určenou na podpůrné výdaje v souvislosti s čerpáním finančních prostředků a řízením dluhu.
Obdobně, vzhledem k neexistenci rezerv a prostoru pro přerozdělení v rámci okruhu 7, navrhuje Komise využít nástroj jednotné rezervy v souladu s článkem 11 nařízení (EU, Euratom) 2020/2093 20 , a to ve výši 3,165 mil. EUR ve formě vázaných rozpočtových prostředků pro okruh 7.
Prostředky na platby na rok 2026 související s uvolněním prostředků z nástroje pružnosti v letech 2023 až 2026 se odhadují na 2 286 milionů EUR. Odhadovaný harmonogram plateb souvisejících nesplacených částek za tyto roky je podrobně rozepsán v následující tabulce:
|
Nástroj pružnosti – profil plateb (v milionech EUR) |
||||
|
Rok uvolnění prostředků |
2026 |
2027 |
Po VFR na období 2021–2027 |
Celkem |
|
2023 |
83,2 |
0,0 |
0,0 |
83,2 |
|
2024 |
83,7 |
46,3 |
0,0 |
129,9 |
|
2025 |
15,8 |
9,4 |
5,7 |
30,9 |
|
2026 |
2 038,7 |
1,7 |
1,6 |
2 041,9 |
|
Celkem |
2 221,4 |
57,3 |
7,2 |
2 286,0 |
5. Souhrnná tabulka v členění podle okruhů VFR
|
|
|
|
|
|
|
|
v EUR |
|
|
Rozpočet na rok 2026 (včetně NOR č. 1/2026) |
Návrh opravného rozpočtu č. 2/2026 |
Rozpočet na rok 2026 (včetně NOR č. 1–2/2026) |
||||
|
PZ |
PP |
PZ |
PP |
PZ |
PP |
||
|
1 |
Jednotný trh, inovace a digitální oblast |
22 162 993 197 |
23 336 627 126 |
|
|
22 162 993 197 |
23 336 627 126 |
|
|
Strop |
22 210 000 000 |
|
|
|
22 210 000 000 |
|
|
|
Rozpětí |
47 006 803 |
|
|
|
47 006 803 |
|
|
2 |
Soudržnost, odolnost a hodnoty |
71 649 838 425 |
73 166 657 166 |
1 000 000 |
5 361 000 000 |
71 650 838 425 |
78 527 657 166 |
|
|
Strop |
67 523 000 000 |
|
|
|
67 523 000 000 |
|
|
|
Z toho v rámci nástroje pružnosti |
2 014 115 425 |
|
1 000 000 |
1 000 000 |
2 015 115 425 |
|
|
|
Z toho v rámci nástroje EURI |
2 112 723 000 |
|
|
|
2 112 723 000 |
|
|
|
Rozpětí |
|
|
|
|
|
|
|
2a. |
Hospodářská, sociální a územní soudržnost |
56 594 001 997 |
58 298 110 625 |
|
5 360 000 000 |
56 594 001 997 |
63 658 110 625 |
|
|
Strop |
56 593 000 000 |
|
|
|
56 593 000 000 |
|
|
|
Z toho v rámci nástroje pružnosti |
1 001 997 |
|
|
|
1 001 997 |
|
|
|
Rozpětí |
|
|
|
|
|
|
|
2b. |
Odolnost a hodnoty |
15 055 836 428 |
14 868 546 541 |
1 000 000 |
1 000 000 |
15 056 836 428 |
14 869 546 541 |
|
|
Strop |
10 930 000 000 |
|
|
|
10 930 000 000 |
|
|
|
Z toho v rámci nástroje pružnosti |
2 013 113 428 |
|
1 000 000 |
1 000 000 |
2 014 113 428 |
|
|
|
Z toho v rámci nástroje EURI |
2 112 723 000 |
|
|
|
2 112 723 000 |
|
|
|
Rozpětí |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Přírodní zdroje a životní prostředí |
56 529 415 080 |
52 577 345 231 |
440 000 000 |
2 640 000 000 |
56 969 415 080 |
55 217 345 231 |
|
|
Strop |
57 100 000 000 |
|
|
|
57 100 000 000 |
|
|
|
Rozpětí |
570 584 920 |
|
–440 000 000 |
|
130 584 920 |
|
|
|
Z toho: Výdaje související s trhem a přímé platby |
40 011 259 481 |
39 958 066 815 |
440 000 000 |
440 000 000 |
40 451 259 481 |
40 398 066 815 |
|
|
Dílčí strop pro EZZF |
41 764 000 000 |
|
|
|
41 764 000 000 |
|
|
|
Zaokrouhlovací rozdíl vyjmutý z výpočtu dílčího rozpětí |
773 000 |
|
|
|
773 000 |
|
|
|
Čisté převody mezi EZZF a EZFRV |
–1 222 773 000 |
|
|
|
–1 222 773 000 |
|
|
|
Čistý zůstatek pro výdaje EZZF (dílčí strop opravený prostřednictvím převodů mezi EZZF a EZFRV) |
40 542 000 000 |
|
|
|
40 542 000 000 |
|
|
|
Dílčí rozpětí pro EZZF |
529 967 519 |
|
–440 000 000 |
|
89 967 519 |
|
|
4 |
Migrace a správa hranic |
5 018 866 515 |
3 887 896 129 |
|
|
5 018 866 515 |
3 887 896 129 |
|
|
Strop |
5 103 000 000 |
|
|
|
5 103 000 000 |
|
|
|
Rozpětí |
84 133 485 |
|
|
|
84 133 485 |
|
|
5 |
Bezpečnost a obrana |
2 813 506 939 |
2 253 300 408 |
|
|
2 813 506 939 |
2 253 300 408 |
|
|
Strop |
2 810 000 000 |
|
|
|
2 810 000 000 |
|
|
|
Z toho v rámci nástroje pružnosti |
3 506 939 |
|
|
|
3 506 939 |
|
|
|
Rozpětí |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Sousedství a svět |
15 600 020 092 |
16 569 670 072 |
|
|
15 600 020 092 |
16 569 670 072 |
|
|
Strop |
15 614 000 000 |
|
|
|
15 614 000 000 |
|
|
|
Rozpětí |
13 979 908 |
|
|
|
13 979 908 |
|
|
7 |
Evropská veřejná správa |
13 277 510 287 |
13 277 510 287 |
3 165 000 |
3 165 000 |
13 280 675 287 |
13 280 675 287 |
|
|
Strop |
12 506 000 000 |
|
|
|
12 506 000 000 |
|
|
Z toho v rámci nástroje pružnosti |
23 306 848 |
|
|
|
23 306 848 |
|
|
|
|
Z toho v rámci nástroje jediného rozpětí podle čl. 11 odst. 1 písm. a) |
748 203 439 |
|
3 165 000 |
|
751 368 439 |
|
|
|
Rozpětí |
|
|
|
|
|
|
|
|
z toho: Správní výdaje orgánů |
9 999 745 735 |
9 999 745 735 |
3 165 000 |
3 165 000 |
10 002 910 735 |
10 002 910 735 |
|
|
Dílčí strop |
9 464 000 000 |
|
|
|
9 464 000 000 |
|
|
|
Z toho v rámci nástroje jediného rozpětí podle čl. 11 odst. 1 písm. a) |
535 745 735 |
|
3 165 000 |
|
538 910 735 |
|
|
|
Dílčí rozpětí |
|
|
|
|
|
|
|
Prostředky pro okruhy |
187 052 150 535 |
185 069 006 419 |
444 165 000 |
8 004 165 000 |
187 496 315 535 |
193 073 171 419 |
|
|
|
Strop |
182 866 000 000 |
201 170 000 000 |
|
|
182 866 000 000 |
201 170 000 000 |
|
|
Z toho v rámci nástroje pružnosti |
2 040 929 212 |
2 220 417 865 |
1 000 000 |
1 000 000 |
2 041 929 212 |
2 221 417 865 |
|
|
Z toho v rámci nástroje jediného rozpětí podle čl. 11 odst. 1 písm. a) |
748 203 439 |
|
3 165 000 |
|
751 368 439 |
|
|
|
Z toho v rámci nástroje EURI |
2 112 723 000 |
2 112 723 000 |
|
|
2 112 723 000 |
2 112 723 000 |
|
|
Rozpětí |
715 705 116 |
20 434 134 446 |
–440 000 000 |
–8 003 165 000 |
275 705 116 |
12 430 969 446 |
|
|
Tematické zvláštní nástroje |
5 715 921 020 |
5 022 549 248 |
|
|
5 715 921 020 |
5 022 549 248 |
|
Prostředky celkem |
192 768 071 555 |
190 091 555 667 |
444 165 000 |
8 004 165 000 |
193 212 236 555 |
198 095 720 667 |
|
COM(2026) 310, 19.5.2026.