EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli9. 6. 2026
COM(2026) 460 final
2026/0144(BUD)
NÁVRH OPRAVNÉHO ROZPOČTU č. 2
K VŠEOBECNÉMU ROZPOČTU NA ROK 2026
Aktualizácia príjmov (vlastných zdrojov) a úpravy výdavkov
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli9. 6. 2026
COM(2026) 460 final
2026/0144(BUD)
NÁVRH OPRAVNÉHO ROZPOČTU č. 2
K VŠEOBECNÉMU ROZPOČTU NA ROK 2026
Aktualizácia príjmov (vlastných zdrojov) a úpravy výdavkov
–Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 314, v spojení so Zmluvou o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu, a najmä s jej článkom 106a,
–rozhodnutie Rady (EÚ, Euratom) 2020/2053 zo 14. decembra 2020 o systéme vlastných zdrojov Európskej únie 1 , ktoré nadobudlo účinnosť 1. júna 2021,
‒nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2024/2509 z 23. septembra 2024 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie (prepracované znenie) 2 , a najmä na jeho článok 44,
‒všeobecný rozpočet Európskej únie na rozpočtový rok 2026 prijatý 26. novembra 2025 3 ,
–návrh opravného rozpočtu č. 1/2026 prijatý 10. apríla 2026 4 ,
Európska komisia týmto predkladá Európskemu parlamentu a Rade návrh opravného rozpočtu č. 2 k rozpočtu na rok 2026.
ZMENY VO VÝKAZE PRÍJMOV A VÝDAVKOV PODĽA ODDIELOV
Zmeny vo všeobecnom výkaze príjmov a v samostatnom oddiele III sú k dispozícii v databáze EUR-Lex ( https://eur-lex.europa.eu/budget/www/index-sk.htm ).
Obsah
1. Úvod
2. Aktualizácia príjmov
2.1 Celkový vplyv NOR č. 2/2026 na rozdelenie celkových platieb vlastných zdrojov medzi členské štáty
2.2 Revízia prognóz TVZ a základov DPH, PPW a HND
2.3 Príspevok Spojeného kráľovstva
2.4 Pokuty a platby penále
2.5 Vplyv na príspevok do vlastného zdroja založeného na HND na rok 2026
3. Aktualizácia výdavkových položiek
3.1 Posilnenie platobných rozpočtových prostriedkov na oblasť súdržnosti a pre Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV)
3.2 Zvýšenie poľnohospodárskych výdavkov
3.3 Dodatočné pracovné miesta v pláne pracovných miest a prostriedky na účely poskytnutia úveru na podporu Ukrajiny
3.4 Presuny z EEA do programu LIFE
3.5 Zmena poznámok k rozpočtovému riadku 02 02 02 (Záruka EÚ z Fondu InvestEU – Tvorba rezerv pre spoločný rezervný fond)
4. Financovanie
5. Súhrnná tabuľka podľa okruhov VFR
DÔVODOVÁ SPRÁVA
1.Úvod
Návrhom opravného rozpočtu (NOR) č. 2 na rok 2026 sa aktualizuje príjmová aj výdavková strana rozpočtu.
Pokiaľ ide o stranu príjmov, v aktualizácii sa zohľadňuje najnovší vývoj, pokiaľ ide o:
–aktualizované prognózy vlastných zdrojov pre rozpočet na rok 2026 dohodnuté Poradným výborom pre vlastné zdroje (ACOR) 29. mája 2026. Táto aktualizácia sa zvyčajne predkladá krátko po zasadnutí výboru ACOR v súlade s očakávaniami členských štátov, že aktualizácie výboru ACOR sa do rozpočtu zahrnú čo najskôr,
–ostatné príjmy, ako sú pokuty a príspevok Spojeného kráľovstva.
Pokiaľ ide o stranu výdavkov, NOR č. 2/2026 obsahuje tieto osobitné prvky:
–zvýšenie platobných rozpočtových prostriedkov o 7,6 mld. EUR, z toho 3,4 mld. EUR pre Európsky fond regionálneho rozvoja (EFRR), 0,6 mld. EUR pre Kohézny fond (KF), 1,4 mld. EUR pre Európsky sociálny fond plus (ESF+) a 2,2 mld. EUR pre Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV);
–zvýšenie poľnohospodárskej rezervy o 300 mil. EUR vo viazaných a platobných rozpočtových prostriedkoch s cieľom poskytnúť cielenú, výnimočnú podporu poľnohospodárom, ktorí čelia vážnym problémom s likviditou, najmä v dôsledku rastúcich nákladov na hnojivá;
–posilnenie Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF) o sumu 140 mil. EUR vo viazaných a platobných rozpočtových prostriedkoch s cieľom zabezpečiť včasnú úhradu výdavkov EPZF členským štátom;
–zvýšenie počtu pracovných miest v pláne pracovných miest Komisie, posilnenie administratívnych výdavkov v okruhu 7 a posilnenie riadku podpory pre činnosti v oblasti vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu s cieľom zabezpečiť účinnú správu úveru na podporu Ukrajiny v súlade so súvisiacim legislatívnym finančným a digitálnym výkazom;
–dva rozpočtovo neutrálne presuny z Európskej environmentálnej agentúry (EEA) späť do programu LIFE po stiahnutí návrhu na monitorovanie európskych lesov a oneskoreniach pri prijímaní smernice o tvrdeniach týkajúcich sa životného prostredia;
–zmeny poznámok k rozpočtovému riadku 02 02 02 (Záruka EÚ z Fondu InvestEU – Tvorba rezerv pre spoločný rezervný fond) s cieľom zohľadniť možnosť členských štátov prispievať finančnými prostriedkami z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti do finančného nástroja InvestEU v nadväznosti na nariadenie o InvestEU (súhrnný balík opatrení II).
Celkový čistý vplyv tohto NOR č. 2/2026 na výdavky predstavuje zvýšenie o 444,2 mil. EUR vo viazaných rozpočtových prostriedkoch a zvýšenie o 8,0 mld. EUR v platobných rozpočtových prostriedkoch.
2.Aktualizácia príjmov
2.1 Celkový vplyv NOR č. 2/2026 na rozdelenie celkových platieb vlastných zdrojov medzi členské štáty
Revidované prognózy na rok 2026 boli dohodnuté na 197. zasadnutí výboru ACOR, ktoré sa uskutočnilo 29. mája 2026. Úpravy príjmovej strany rozpočtu sú potrebné na to, aby bolo možné aktualizovať odhady tradičných vlastných zdrojov (TVZ), ako aj vlastných zdrojov založených na dani z pridanej hodnoty (DPH), na nerecyklovanom odpade z plastových obalov (PPW) a na hrubom národnom dôchodku (HND) a zohľadniť pritom hospodárske prognózy z jari 2026 (pozri oddiel 2.2).
Okrem toho sa aktualizuje výška iných príjmov, aby bolo možné zohľadniť revidovaný príspevok Spojeného kráľovstva a pokuty a penále definitívne zinkasované od 1. januára 2026 (pozri oddiely 2.3 a 2.4).
Celkový vplyv úprav príjmov v rámci tohto NOR je uvedený v súhrnnej tabuľke. V tejto tabuľke sa zároveň uvádza rozdelenie celkových platieb vlastných zdrojov medzi členské štáty tak, ako boli zahrnuté do pôvodného rozpočtu na rok 2026, ako boli zahrnuté do NOR č. 1/2026 a napokon ako boli zahrnuté do NOR č. 2/2026.
Rozdelenie celkových platieb vlastných zdrojov podľa členských štátov (v mil. EUR)
|
|
Rozpočet 2026 |
NOR č. 1/2026 |
NOR č. 2/2026 |
|
|
(1) |
(2) |
(3) |
|
BE |
8 315,2 |
8 243,3 |
8 730,7 |
|
BG |
1 187,9 |
1 175,8 |
1 226,7 |
|
CZ |
3 375,6 |
3 338,9 |
3 572,1 |
|
DK |
3 858,4 |
3 809,9 |
3 799,4 |
|
DE |
41 374,0 |
40 861,9 |
42 837,6 |
|
EE |
430,4 |
425,7 |
449,2 |
|
IE |
4 159,8 |
4 114,8 |
4 557,9 |
|
EL |
2 635,5 |
2 607,8 |
2 733,0 |
|
ES |
18 097,8 |
17 909,0 |
18 699,7 |
|
FR |
30 881,0 |
30 541,5 |
31 040,0 |
|
HR |
966,8 |
956,3 |
1 003,5 |
|
IT |
23 068,8 |
22 818,2 |
23 634,9 |
|
CY |
355,4 |
351,7 |
363,4 |
|
LV |
442,8 |
438,1 |
454,2 |
|
LT |
876,3 |
867,0 |
919,1 |
|
LU |
570,9 |
564,3 |
596,4 |
|
HU |
2 369,5 |
2 345,2 |
2 543,9 |
|
MT |
228,4 |
226,0 |
247,7 |
|
NL |
11 800,1 |
11 666,4 |
12 020,6 |
|
AT |
4 204,4 |
4 149,1 |
4 392,2 |
|
PL |
9 905,4 |
9 802,4 |
10 355,1 |
|
PT |
3 205,2 |
3 171,8 |
3 292,1 |
|
RO |
4 001,0 |
3 957,1 |
3 972,9 |
|
SI |
846,4 |
838,5 |
888,0 |
|
SK |
1 476,0 |
1 460,8 |
1 392,8 |
|
FI |
2 842,3 |
2 810,0 |
2 831,3 |
|
SE |
5 080,1 |
5 008,6 |
5 268,8 |
|
EÚ |
186 555,5 |
184 460,2 |
191 823,1 |
2.2 Revízia prognóz TVZ a základov DPH, PPW a HND
V súlade s článkom 44 ods. 1 prvým pododsekom písm. b) nariadenia o rozpočtových pravidlách 5 Komisia navrhuje zrevidovať financovanie rozpočtu na základe aktualizovaných prognóz hospodárskeho vývoja. Podľa zavedených postupov sú revidované prognózy príjmov dohodnuté s členskými štátmi v rámci prognostického postupu výboru ACOR.
Revízia sa týka prognózy TVZ, ktoré majú byť uhradené do rozpočtu v roku 2026, ako aj prognózy základov DPH, PPW a HND na rok 2026. Prognóza zahrnutá do prijatého rozpočtu na rok 2026 bola dohodnutá na 194. zasadnutí výboru ACOR, ktoré sa uskutočnilo 26. mája 2025. Revízia v tomto NOR č. 2/2026 zohľadňuje prognózy dohodnuté na 197. zasadnutí výboru ACOR, ktoré sa uskutočnilo 29. mája 2026. Aktualizáciou prognózy vlastných zdrojov sa zvyšuje presnosť prognóz príjmov a zabezpečuje sa, aby príspevky členských štátov do rozpočtu EÚ boli presnejšie zosúladené so skutočnými finančnými potrebami počas rozpočtového roka.
Prognózy Komisie týkajúce sa príjmov vychádzajú z hospodárskej prognózy Komisie z jari 2026 6 , v ktorej sa predpokladá slabšia hospodárska činnosť v roku 2026, keďže konflikt na Blízkom východe vyvoláva nový energetický šok, obnovuje infláciu a tlmí ekonomickú náladu.
Pred koncom februára 2026 sa očakávalo, že hospodárstvo EÚ bude naďalej rásť miernym tempom a inflácia bude ďalej klesať, avšak od vypuknutia konfliktu sa vyhliadky výrazne zmenili. V marci 2026 začala inflácia v dôsledku prudkého nárastu cien energetických komodít stúpať, pričom zároveň klesá aj dynamika hospodárskej aktivity.
V dôsledku toho sa teraz počíta s tým, že rast HDP v EÚ sa v roku 2026 spomalí na 1,1 % – revízia smerom nadol o 0,3 percentuálneho bodu oproti hospodárskej prognóze z jesene 2025 (1,4 %) a zníženie v porovnaní s rastom o 1,5 % v roku 2025. Následne sa očakáva, že rast HDP sa v roku 2027 zvýši na 1,4 %. Inflácia v EÚ dosiahne podľa očakávaní v roku 2026 úroveň 3,1 % – čo je o jeden celý percentuálny bod viac, než sa pôvodne predpokladalo – a v roku 2027 sa opäť zmierni na 2,4 %.
Prognóza TVZ vychádza z prognóz dovozu z krajín mimo EÚ, ako boli uvedené v hospodárskej prognóze Komisie z jari 2026. Rast EÚ je oslabený, ale nezastavil sa úplne; počíta sa s tým, že svetový obchod bude počas prognózovaného obdobia naďalej rásť, aj keď pomalším tempom. Napriek prudkému nárastu ciel USA, osobitne vysokej neistote v oblasti obchodnej politiky a geopolitickému napätiu sa globálny obchod v roku 2025 výrazne zvýšil o 4,3 %. Zvýšenie podporil silný obchod súvisiaci s technológiami, predsunutie dovozu z USA a pokračujúca výrazná expanzia obchodu súvisiaceho so službami, čo je štrukturálny trend odrážajúci rastúci podiel služieb na svetovom obchode.
Po niekoľkých rokoch slabších výsledkov zaznamenali mnohé významné vyspelé ekonomiky vrátane EÚ, Spojeného kráľovstva a Japonska v roku 2025 určité oživenie obchodu s tovarom. Hoci sa očakáva, že tieto základné hnacie sily budú naďalej podporovať svetový obchod, ročný rast v roku 2026 bude nižší, keďže údaje o obchode za rok 2025 zahŕňali predsunutie dovozu od roku 2026. Okrem toho účinky presahovania konfliktu na Blízkom východe na obchodné toky s energiou, dodávateľské reťazce a náklady na prepravu budú mať v roku 2026 vplyv aj na svetový obchod. V dôsledku toho sa očakáva, že rast svetového obchodu sa v roku 2026 zmierni na 2,1 % a vo všeobecnosti sa vráti k svojmu nedávnemu trendu mierneho rastu pod úrovňou rastu globálneho HDP. Keďže sa predpokladá, že globálna hospodárska činnosť sa v roku 2027 posilní, predpokladá sa, že rast svetového obchodu sa zrýchli na 3 %.
Hospodársky scenár, z ktorého vychádzal rozpočet na rok 2026, potvrdzuje najnovšie odhady tradičných vlastných zdrojov a odhadovaných základov ostatných vlastných zdrojov:
·Celkové clá, ktoré sa majú v roku 2026 vybrať, sa po odpočítaní 25 % nákladov na výber odhadujú na 24 350,2 mil. EUR, čo predstavuje nárast o 14,0 % v porovnaní s prognózou na úrovni 21 368,3 mil. EUR, ktorá bola zahrnutá do rozpočtu na rok 2026. Komisia porovnala výsledky tradičnej prognostickej metódy výboru ACOR (založenej na prognóze miery rastu dovozu z krajín mimo EÚ) s výsledkami extrapolačnej metódy (založenej na najnovších výsledných údajoch o vybratých clách, konkrétne za január – apríl 2026). Podobne ako v minulých rokoch Komisia uplatňuje obozretný prístup, ktorým sa zabezpečuje správne finančné riadenie rozpočtu EÚ v kontexte volatility a vysokej hospodárskej a finančnej neistoty. Preto sa na revíziu prognózy TVZ na rok 2026 navrhuje použiť tradičnú metódu prognózovania. V dôsledku toho sú v porovnaní s prijatým rozpočtom na rok 2026 príjmy vyššie o asi 3,0 mld. EUR.
·Celkový neobmedzený základ DPH EÚ na rok 2026 sa odhaduje na úrovni 8 407 456,0 mil. EUR, čo v porovnaní s prognózou vo výške 8 305 297,6 mil. EUR z mája 2025 zahrnutou do prijatého rozpočtu na rok 2026 predstavuje zvýšenie o 1,2 %. Celkový obmedzený základ DPH EÚ na rok 2026 7 sa odhaduje na 8 362 091,2 mil. EUR, čo predstavuje zvýšenie o 1,3 % v porovnaní s prognózou vo výške 8 252 480,7 mil. EUR z mája 2025. Príspevky členských štátov na základe vlastného zdroja založeného na obmedzených základoch DPH sú uvedené v tabuľkách 2 a 6 pripojenej prílohy k rozpočtu.
·Prognóza týkajúca sa nerecyklovaného PPW v EÚ v roku 2026 predstavuje 9 031 215,2 ton, čo v porovnaní s prognózou na úrovni 9 422 229,9 ton z mája 2025 predstavuje zníženie o 4,1 %. Príspevky členských štátov na základe vlastného zdroja založeného na nerecyklovanom odpade sú uvedené v tabuľkách 3 a 6 pripojenej prílohy k rozpočtu.
·Celkový základ HND EÚ na rok 2026 sa odhaduje na úrovni 19 456 074,9 mil. EUR, čo predstavuje zvýšenie o 0,9 % v porovnaní s prognózou vo výške 19 277 897,8 mil. EUR z mája 2025.
Pri prepočte prognózy základov DPH a HND v národných menách na eurá (v prípade šiestich členských štátov, ktoré nie sú členmi eurozóny) boli použité výmenné kurzy platné 31. decembra 2025. To zabraňuje skresleniu údajov, keďže tieto výmenné kurzy sú také isté ako tie, ktoré sa používajú na prepočet platieb vlastných zdrojov zahrnutých do rozpočtu z eur na národné meny pri výbere jednotlivých súm, ako sa stanovuje v článku 10a ods. 1 nariadenia Rady č. 609/2014 8 .
V nasledujúcej tabuľke sú uvedené revidované prognózy TVZ, neobmedzených základov DPH, základov nerecyklovaného PPW a HND na rok 2026, ako boli prijaté na 197. zasadnutí výboru ACOR:
Revidované prognózy TVZ a základov DPH, PPW a HND na rok 2026
|
Clá
|
Neobmedzené základy DPH |
Základy nerecyklovaného PPW |
Základy HND |
Obmedzené
|
|
|
|
v mil. EUR |
tony |
v mil. EUR |
||
|
BE |
2 855,0 |
246 029,8 |
146 503,6 |
672 147,0 |
246 029,8 |
|
BG |
156,1 |
60 063,1 |
60 461,3 |
116 421,7 |
58 210,9 |
|
CZ |
413,5 |
143 348,2 |
145 795,3 |
354 006,6 |
143 348,2 |
|
DK |
428,2 |
159 274,8 |
172 954,0 |
431 570,7 |
159 274,8 |
|
DE |
4 766,7 |
1 926 197,6 |
1 478 042,3 |
4 775 859,1 |
1 926 197,6 |
|
EE |
43,0 |
23 811,3 |
26 725,6 |
43 348,5 |
21 674,3 |
|
IE |
493,7 |
148 033,2 |
254 421,8 |
457 422,9 |
148 033,2 |
|
EL |
339,5 |
122 227,0 |
181 433,0 |
256 347,3 |
122 227,0 |
|
ES |
2 274,0 |
837 957,2 |
1 018 137,6 |
1 772 531,0 |
837 957,2 |
|
FR |
2 195,0 |
1 411 044,9 |
1 745 591,1 |
3 108 161,9 |
1 411 044,9 |
|
HR |
75,0 |
61 109,5 |
54 536,8 |
100 104,7 |
50 052,4 |
|
IT |
2 648,2 |
990 709,1 |
1 130 437,1 |
2 315 423,8 |
990 709,1 |
|
CY |
50,4 |
25 019,4 |
12 021,5 |
34 156,5 |
17 078,3 |
|
LV |
49,1 |
22 084,6 |
11 499,3 |
44 931,3 |
22 084,6 |
|
LT |
111,0 |
38 876,9 |
61 719,7 |
87 169,6 |
38 876,9 |
|
LU |
14,2 |
47 306,5 |
12 474,1 |
63 794,7 |
31 897,4 |
|
HU |
303,1 |
94 679,0 |
303 973,2 |
233 440,3 |
94 679,0 |
|
MT |
29,2 |
12 308,4 |
15 047,1 |
23 174,5 |
11 587,3 |
|
NL |
3 554,8 |
526 063,9 |
268 462,8 |
1 212 988,5 |
526 063,9 |
|
AT |
239,5 |
250 293,0 |
190 742,5 |
529 021,8 |
250 293,0 |
|
PL |
1 448,3 |
463 931,3 |
648 814,9 |
952 307,6 |
463 931,3 |
|
PT |
304,0 |
164 482,0 |
226 139,0 |
316 470,2 |
158 235,1 |
|
RO |
372,7 |
143 594,9 |
378 921,2 |
391 778,3 |
143 594,9 |
|
SI |
215,8 |
33 946,8 |
31 986,2 |
73 774,1 |
33 946,8 |
|
SK |
141,6 |
56 888,5 |
65 660,5 |
139 903,8 |
56 888,5 |
|
FI |
159,3 |
135 868,5 |
115 055,4 |
290 836,4 |
135 868,5 |
|
SE |
669,3 |
262 306,6 |
273 658,3 |
658 982,1 |
262 306,6 |
|
EÚ |
24 350,2 |
8 407 456,0 |
9 031 215,2 |
19 456 074,9 |
8 362 091,2 |
2.3 Príspevok Spojeného kráľovstva
Príspevok Spojeného kráľovstva sa má uhradiť v súlade s článkom 148 dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (ďalej len „dohoda o vystúpení“) 10 a pokrýva najmä podiel Spojeného kráľovstva na neuhradených záväzkoch spred roka 2021, ktoré sa majú splatiť v roku 2026, ako aj podiel Spojeného kráľovstva na záväzkoch Únie (ako sú napr. dôchodky), pokutách a na podmienených finančných záväzkoch. Celkový príspevok Spojeného kráľovstva zahŕňa aj sumy, ktoré sa majú vyplatiť v prospech Spojeného kráľovstva v súvislosti s korekciami a úpravami vlastných zdrojov týkajúcimi sa rozpočtových rokov do roku 2021.
Príspevok Spojeného kráľovstva je založený na podiele Spojeného kráľovstva 11 , ktorý sa počíta ako pomer medzi vlastnými zdrojmi, ktoré sprístupnilo Spojené kráľovstvo v rokoch 2014 až 2020, a vlastnými zdrojmi, ktoré sprístupnili počas uvedeného obdobia všetky členské štáty vrátane Spojeného kráľovstva. Podiel Spojeného kráľovstva sa v roku 2022 upravil v súlade s článkom 139 dohody o vystúpení. Konečný podiel Spojeného kráľovstva bol stanovený na 12,431681219587700 %.
V nasledujúcej tabuľke sa uvádza aktualizovaný príspevok Spojeného kráľovstva do rozpočtu na rok 2026. Zahŕňa sumy príspevku, ktoré Spojené kráľovstvo už zaplatilo v období január – máj 2026 na základe faktúry zo septembra 2025, sumy príspevku zahrnuté vo faktúre z apríla 2026 a odhady súm príspevku, ktoré sa majú zahrnúť do faktúry zo septembra 2026 a ktoré sú v tejto fáze už známe. Výsledkom aktualizácie je nižší príspevok Spojeného kráľovstva v porovnaní s odhadom uvedeným v rozpočte na rok 2026, a to najmä v dôsledku plnenia neuhradených záväzkov vyplývajúcich z brexitu v roku 2025, ktoré bolo nižšie než sa očakávalo, a v dôsledku vykázaných súm podmienených záväzkov, čistých finančných opráv a pokút. Revidovaná výška príspevku Spojeného kráľovstva zahrnutá do NOR č. 2/2026 je vypočítaná s prihliadnutím na spôsoby platby uvedené v článku 148 dohody o vystúpení.
Navrhuje sa preto, aby sa odhad uvedený v rozpočte na rok 2026 zodpovedajúcim spôsobom aktualizoval. Celkovo sa tým odhadovaný príspevok Spojeného kráľovstva do rozpočtu na rok 2026 zníži o 562,9 mil. EUR v dôsledku zníženia všeobecných príjmov o 557,8 mil. EUR a zníženia pripísaných príjmov o 5,1 mil. EUR.
Aktualizovaný príspevok Spojeného kráľovstva v roku 2026 (v EUR)
|
Odkaz na článok dohody o vystúpení |
2026 |
|
|
Celkový príspevok Spojeného kráľovstva v roku 2026, z toho: |
478 248 868 |
|
|
1. Neuhradené záväzky spred roka 2021 (vrátane čistých finančných korekcií) – splatné v roku 2026 |
Čl. 140 |
371 149 808 |
|
2. Záväzky/dôchodky Únie* |
Čl. 142 |
355 397 735 |
|
3. Korekcie a úpravy vlastných zdrojov, z toho: |
130 223 924 |
|
|
3.1. Prebytok/deficit z roku 2020 |
Článok 136 ods. 3 písm. a) |
neuplatňuje sa |
|
3.2. Aktualizácia korekcie pre Spojené kráľovstvo (2018 – 2019) |
Čl. 136 |
neuplatňuje sa |
|
3.3. DPH a HND |
Čl. 136 |
105 372 390 |
|
3.4. TVZ |
Článok 136, článok 140 ods. 4 |
24 851 534 |
|
4. Pokuty |
Čl. 141 |
-145 901 554 |
|
5. Podmienené záväzky, z toho: |
-233 890 775 |
|
|
5.1. ELM, EFSI, EFSD, úvery (záručné fondy) |
Čl. 143 |
-198 269 614 |
|
5.2. Finančné nástroje |
Čl. 144 |
42 661 537 |
|
5.3. Právne spory (vrátane pokút) |
Čl. 147 |
7 040 376 |
|
6. Čisté aktíva ESUO |
Čl. 145 |
neuplatňuje sa |
|
7. |
Čl. 146 |
neuplatňuje sa |
|
8. Prístup k sieťam/systémom/databázam** |
Článok 34 ods. 2, články 50 a 53, článok 62 ods. 2, článok 63 ods. 1 písm. e), článok 63 ods. 2, článok 99 ods. 3, článok 100 ods. 2 |
1 269 729 |
|
* Suma 326 mil. EUR sa zahrnie do rozpočtu EÚ ako pripísané príjmy ** Má sa zahrnúť do rozpočtu EÚ ako pripísané príjmy |
||
2.4 Pokuty a platby penále
Vzhľadom na pokuty a penále zinkasované od 1. januára sa navrhuje zahrnúť do rozpočtu na rok 2026 tieto sumy:
a)855 mil. EUR inkasovaných za pokuty v oblasti hospodárskej súťaže;
a)268 mil. EUR inkasovaných ako penále a jednorazové platby uložené členským štátom za nedodržanie rozsudku Súdneho dvora Európskej únie konštatujúceho nesplnenie povinnosti vyplývajúcej zo zmlúv;
a)97,5 mil. EUR inkasovaných za úroky súvisiace s pokutami a penále.
a)22,7 mil. EUR záporných výnosov zo zrušených alebo znížených pokút.
a)0,8 mil. EUR inkasovaných za ostatné nepripísané pokuty a penále, najmä pokiaľ ide o poplatky za nadmerné emisie.
Preto sa navrhuje zvýšiť pôvodnú sumu uvedenú v rozpočte na rok 2026 (101 mil. EUR) o 1 199 mil. EUR, čím sa dosiahne celková suma 1 300 mil. EUR.
V nasledujúcej tabuľke je uvedené podrobné členenie podľa riadkov.
|
v EUR |
|||||||
|
Rozpočtový riadok príjmov |
Názov |
Rozpočet 2026 |
NOR č. 2/2026 |
Nová suma |
|||
|
4 2 0 |
Pokuty súvisiace s vykonávaním pravidiel hospodárskej súťaže |
100 000 000 |
855 327 953 |
955 327 953 |
|||
|
4 2 1 |
Penále a jednorazové platby uložené členským štátom |
p.m. |
268 063 119 |
268 063 119 |
|||
|
4 2 4 |
Úroky v súvislosti s pokutami a penále |
1 000 000 |
97 536 784 |
98 536 784 |
|||
|
4 2 5 |
Úrok, iné splatné poplatky a záporné výnosy zo zrušených alebo znížených pokút |
p.m. |
-22 715 250 |
-22 715 250 |
|||
|
4 2 9 |
Ostatné nepripísané pokuty a penále |
p.m. |
865 504 |
865 504 |
|||
|
Spolu |
101 000 000 |
1 199 078 110 |
1 300 078 110 |
||||
2.5 Vplyv na príspevok do vlastného zdroja založeného na HND na rok 2026
Vzhľadom na revidované prognózy TVZ, vlastného zdroja založeného na DPH a vlastného zdroja založeného na nerecyklovanom odpade z plastových obalov sa výška vlastných zdrojov iných ako zdrojov založených na HND zvýšila o 2 997,9 mil. EUR. Znížením ostatných príjmov o 641,3 mil. EUR (v dôsledku kombinovaného efektu vyplývajúceho zo zvýšenia príjmov z pokút o 1 199,1 mil. EUR a zníženia príspevku Spojeného kráľovstva o 557,8 mil. EUR) a zvýšením platobných rozpočtových prostriedkov o 8 mld. EUR sa v porovnaní s NOR č. 1/2026 zvyšuje príspevok založený na HND o 4 364,9 mil. EUR.
S cieľom dodržať zásadu vyrovnanosti vzťahujúcu sa na rozpočet Európskej únie, ktorá je zakotvená v článku 310 ods. 1 ZFEÚ, sa musí jednotná sadzba, ktorá sa má uplatniť na súčet HND všetkých členských štátov, prepočítať s prihliadnutím na všetky ostatné príjmy.
Revidované príspevky do vlastných zdrojov založených na HND zohľadňujúce novú jednotnú sadzbu sú uvedené v tejto tabuľke:
Rozpočtový rok 2026 (v EUR)
|
Členský štát |
1 % základu HND použitého pre NOR č. 1/2026 |
Jednotná sadzba vlastného zdroja založeného na HND (v %) podľa NOR č. 1/2026 |
1 % základu HND (schválená prognóza výboru ACOR) |
Jednotná sadzba vlastného zdroja založeného na HND (v %) podľa NOR č. 2/2026 |
Rozdiel v HND |
|
|
(1) |
(2) |
(3) |
(4) |
(5) = (3 x 4) – (1 x 2) |
||
|
BE |
6 614 962 000 |
6 721 470 000 |
181 461 482 |
|||
|
BG |
1 116 401 000 |
1 164 217 000 |
51 464 584 |
|||
|
CZ |
3 376 618 000 |
3 540 066 000 |
168 804 680 |
|||
|
DK |
4 457 407 000 |
4 315 707 000 |
- 26 802 157 |
|||
|
DE |
47 117 636 000 |
47 758 591 000 |
1 210 340 513 |
|||
|
EE |
428 026 000 |
433 485 000 |
10 741 077 |
|||
|
IE |
4 145 078 000 |
4 574 229 000 |
366 799 858 |
|||
|
EL |
2 547 929 000 |
2 563 473 000 |
52 100 311 |
|||
|
ES |
17 368 690 000 |
17 725 310 000 |
530 206 848 |
|||
|
FR |
31 241 384 000 |
31 081 619 000 |
394 152 340 |
|||
|
HR |
965 743 000 |
1 001 047 000 |
40 287 935 |
|||
|
IT |
23 055 104 000 |
23 154 238 000 |
442 439 474 |
|||
|
CY |
336 266 000 |
0,6821695 |
341 565 000 |
0,6983572 |
9 143 959 |
|
|
LV |
430 155 000 |
449 313 000 |
20 342 336 |
|||
|
LT |
857 010 000 |
871 696 000 |
24 129 073 |
|||
|
LU |
609 823 000 |
637 947 000 |
29 512 214 |
|||
|
HU |
2 238 976 000 |
2 334 403 000 |
102 885 946 |
|||
|
MT |
221 079 000 |
231 745 000 |
11 027 433 |
|||
|
NL |
12 297 977 000 |
12 129 885 000 |
81 687 401 |
|||
|
AT |
5 090 841 000 |
5 290 218 000 |
221 645 240 |
|||
|
PL |
9 473 184 000 |
9 523 076 000 |
188 191 261 |
|||
|
PT |
3 073 087 000 |
3 164 702 000 |
113 726 127 |
|||
|
RO |
4 042 013 000 |
3 917 783 000 |
- 21 326 119 |
|||
|
SI |
730 451 000 |
737 741 000 |
16 915 328 |
|||
|
SK |
1 404 150 000 |
1 399 038 000 |
19 159 922 |
|||
|
FI |
2 966 604 000 |
2 908 364 000 |
7 350 100 |
|||
|
SE |
6 572 384 000 |
6 589 821 000 |
118 568 871 |
|||
|
Spolu |
192 778 978 000 |
194 560 749 000 |
4 364 956 037 |
3.Aktualizácia výdavkových položiek
3.1 Posilnenie platobných rozpočtových prostriedkov na oblasť súdržnosti a pre Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV)
V rámci programov súdržnosti sa v roku 2025 zaznamenal výrazný pokrok vo vykonávaní. Schválený rozpočet na rok 2025 sa vyčerpal v plnej výške vrátane zvýšenia o 2,7 mld. EUR v opravnom rozpočte č. 3/2025. Mnohé členské štáty predložili žiadosti o platbu, ktoré výrazne prekročili cieľ zrušenia viazanosti „n + 3“ v roku 2025, čo napokon viedlo k tomu, že platobné potreby presiahli disponibilné rozpočtové prostriedky. Okrem toho bolo v posledných dvoch týždňoch roka doručených rekordných 32 % celkových žiadostí o platbu (14,4 mld. EUR), čo viedlo k značnému počtu nevybavených žiadostí (18 mld. EUR), ktoré boli prenesené a vyplatené z rozpočtu na rok 2026.
Nevybavené žiadosti z roku 2025 týkajúce sa oblasti súdržnosti vytvárajú v kombinácii so zrýchleným tempom vykonávania tlak na rozpočet na rok 2026. Súčasné trendy vykonávania v praxi (projekty pokrývajúce 69 % finančného krytia politiky súdržnosti už vybrali orgány zodpovedné za programy), ako aj prognózy členských štátov poukazujú na úplné plnenie schváleného rozpočtu na rok 2026 a naznačujú potrebu ďalšieho posilnenia. Navrhované zvýšenie o 5,36 mld. EUR na politiku súdržnosti, ktoré sa už nachádza v tomto NOR, zmierňuje riziko vyčerpania platobných rozpočtových prostriedkov do konca októbra. Ďalšie posúdenie potrieb do konca roka sa vykoná na konci leta na základe prognóz členských štátov, ktoré sa majú predložiť do konca júla.
Pokiaľ ide o strategické plány SPP na roky 2023 – 2027 v rámci Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV), členské štáty zrevidovali svoje prognózy na daný rok smerom nahor. Prvé dve vyhlásenia o výdavkoch, ktoré boli doteraz doručené za rok 2026, tiež vykazujú vyššiu mieru presnosti prognóz členských štátov. Zrýchlené tempo vykonávania strategických plánov SPP odráža dobiehanie nedostatočného čerpania v prvých rokoch tohto programového obdobia, ako aj kratšie trvanie programového obdobia (päť rokov). Zrýchlenie vykonávania programov poukazuje na skutočnosť, že členské štáty priorizujú vykonávanie strategických plánov SPP, keďže programy rozvoja vidieka na roky 2014 – 2022 sa dostali do fázy ukončovania. Komisia preto odhaduje, že v roku 2026 budú okrem schváleného rozpočtu potrebné dodatočné platobné rozpočtové prostriedky vo výške 2,2 mld. EUR.
Celkový vplyv na výdavky:
|
v EUR |
|||
|
Rozpočtový riadok |
Názov |
Viazané rozpočtové prostriedky |
Platobné rozpočtové prostriedky |
|
Oddiel III – Komisia |
|||
|
08 03 01 01 |
Typy intervencií v záujme rozvoja vidieka v rámci strategických plánov SPP |
0 |
2 200 000 000 |
|
05 02 01 |
EFRR — Operačné výdavky |
0 |
3 376 800 000 |
|
05 03 01 |
Kohézny fond (KF) — Operačné výdavky |
0 |
589 600 000 |
|
07 02 01 |
ESF+ zložka podliehajúca zdieľanému riadeniu — Operačné výdavky |
0 |
1 393 600 000 |
|
Spolu |
0 |
7 560 000 000 |
|
Komisia bude ďalej monitorovať plnenie celého rozpočtu. Po lete vyhodnotí aktualizované prognózy členských štátov pre politiku súdržnosti a EPFRV (prostriedky, ktoré sa majú poskytnúť do konca júla, resp. do konca augusta) a skutočné plnenie rozpočtu. V rámci globálneho presunu sa potom rozpočtové prostriedky upravia podľa aktualizovaných potrieb pre všetky programy, čo si môže vyžadovať ďalšie zvýšenie platobných rozpočtových prostriedkov na rok 2026, najmä v oblasti súdržnosti.
3.2 Zvýšenie poľnohospodárskych výdavkov
Poľnohospodári v súčasnosti čelia vážnym problémom s likviditou v dôsledku krízy na Blízkom východe, najmä z dôvodu jej negatívneho vplyvu na náklady na poľnohospodárske vstupy, konkrétne energiu a hnojivá. Je naliehavo potrebné stabilizovať odvetvie poľnohospodárstva a zabezpečiť potravinovú bezpečnosť a stabilitu trhu v EÚ vyriešením naliehavého nedostatku likvidity medzi poľnohospodármi.
Na tento účel je potrebné poskytnúť najviac postihnutým európskym poľnohospodárom cielenú mimoriadnu podporu prostredníctvom existujúcich krízových nástrojov v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP). V tejto súvislosti Komisia 19. mája prijala akčný plán pre hnojivá 12 , v ktorom sa medzi okamžitými opatreniami na zlepšenie prístupu poľnohospodárov k cenovo dostupným hnojivám uvádza pripravovaný návrh na zvýšenie poľnohospodárskej rezervy s cieľom poskytnúť poľnohospodárom rýchlu mimoriadnu pomoc. Vzhľadom na sumu, ktorá je v súčasnosti k dispozícii v rámci poľnohospodárskej rezervy na rok 2026, sa požaduje zvýšenie o 300 mil. EUR z rezervy v rámci čiastkového stropu EPZF v okruhu 3.
Okrem toho, rovnako ako v iných rokoch, rozpočet EPZF na rok 2026 zahŕňal prognózu sumy pripísaných príjmov, ktoré sa majú vybrať v roku 2026, v dôsledku čoho sa znižujú nové rozpočtové prostriedky v rozpočte na zodpovedajúce pokrytie potrieb. Odhad na rok 2026 bol založený na predbežných údajoch v počiatočnej fáze postupu overovania súladu. Revidované odhady, ktoré zahŕňajú skutočné rozhodnutia o schválení účtov a možnosti kompenzácie na rok 2026, teraz naznačujú nižšiu úroveň pripísaných príjmov, než sa pôvodne predpokladalo, čo vytvára medzeru v pokrytí potrieb EPZF. Časť tejto medzery sa pokryje prerozdelením v rámci EPZF. S cieľom predísť riziku nedostatku rozpočtových prostriedkov a zabezpečiť včasnú úhradu výdavkov EPZF členským štátom sa však požaduje zvýšenie o 140 mil. EUR z rezervy v rámci čiastkového stropu EPZF v okruhu 3.
Celkový vplyv na výdavky:
|
v EUR |
|||
|
Rozpočtový riadok |
Názov |
Viazané rozpočtové prostriedky |
Platobné rozpočtové prostriedky |
|
Oddiel III – Komisia |
|||
|
08 02 01 |
Poľnohospodárska rezerva |
300 000 000 |
300 000 000 |
|
08 02 04 01 |
Základná podpora príjmu v záujme udržateľnosti |
140 000 000 |
140 000 000 |
|
Spolu |
440 000 000 |
440 000 000 |
|
3.3 Dodatočné pracovné miesta v pláne pracovných miest a prostriedky na účely poskytnutia úveru na podporu Ukrajiny
Komisia 14. januára 2026 predložila návrh 13 nariadenia, ktorým sa stanovuje úver na podporu Ukrajiny, ktorý Európsky parlament a Rada prijali 24. februára 2026 14 . Úver na podporu Ukrajiny zriadený v rámci posilnenej spolupráce zahŕňa nový typ finančného, rozpočtového a právneho riadenia. V kombinácii s objemom a povahou rozpočtových prostriedkov, ktoré sa majú spravovať, si to vyžaduje dodatočné odborné znalosti generálnych riaditeľstiev zapojených do jeho zriadenia a vykonávania.
V súčasnom viacročnom finančnom rámci (VFR) Komisia funguje na základe zásady stabilného počtu zamestnancov. Komisii však bolo zverených niekoľko nových úloh s cieľom reagovať na nové priority, čo viedlo k značnému nedostatku kapacít. Napriek neustálemu úsiliu o nájdenie synergií a efektívnosti dosiahla schopnosť absorbovať nové úlohy pri stabilnom počte zamestnancov svoje limity. Vykonávanie tohto návrhu si preto vyžaduje celkovo 53 pracovných miest v pláne pracovných miest, z toho 41 pracovných miest nad rámec stabilného počtu zamestnancov. Je to v súlade s legislatívnym, finančným a digitálnym výkazom pripojeným k návrhu Komisie, ktorý prijali Európsky parlament a Rada.
Dodatočné zdroje umožnia vhodné zriadenie a riadenie nového nástroja. Niektoré z nových pracovných miest budú obsadené na delegácii EÚ na Ukrajine s cieľom dohliadať na vykonávanie nového nástroja v praxi. V okruhu 7 (Európska verejná správa) sa požaduje celková suma 3,2 mil. EUR vo viazaných a platobných rozpočtových prostriedkoch na pokrytie platov a príspevkov pre týchto dodatočných zamestnancov, ako aj súvisiacich nákladov nesúvisiacich s platmi na rok 2026, pričom sa vychádza z predpokladu v priemere šesťmesačnej prítomnosti v roku 2026.
Popri zvýšení počtu pracovných miest v pláne pracovných miest sú potrebné aj dodatočné podporné výdavky na správu operácií vypožičiavania si prostriedkov v súvislosti s poskytnutím úveru na podporu Ukrajiny. Vypožičanie si prostriedkov na účely poskytnutia úveru sa pokryje v rámci jednotného prístupu EÚ k financovaniu, v rámci ktorého Komisia vydáva dlhopisy EÚ a prideľuje výnosy do centrálneho fondu financovania, z ktorého sa bude financovať úver na podporu Ukrajiny. V okruhu 2b sa preto požaduje aj celková suma 1 mil. EUR vo viazaných a platobných rozpočtových prostriedkoch, aby sa umožnila zvýšená úroveň vypožičiavania si prostriedkov na získanie potrebných finančných prostriedkov.
Celkový vplyv na výdavky:
|
v EUR |
|||
|
Rozpočtový riadok |
Názov |
Viazané rozpočtové prostriedky |
Platobné rozpočtové prostriedky |
|
Oddiel III – Komisia |
|||
|
06 01 03 |
Podporné výdavky na činnosti Európskej únie v oblasti vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu |
1 000 000 |
1 000 000 |
|
20 01 02 01 |
Platy a príspevky — Ústredia a zastúpenia |
1 864 000 |
1 864 000 |
|
20 01 02 02 |
Výdavky a príspevky spojené s prijímaním do služobného pomeru, s preložením na iné miesto a so skončením výkonu služby — Ústredia a zastúpenia |
551 000 |
551 000 |
|
20 01 02 03 |
Platy a príspevky — Delegácie Únie |
510 000 |
510 000 |
|
20 01 05 01 |
Lekárska služba |
1 000 |
1 000 |
|
20 03 05 01 |
Nadobudnutie, nájom a súvisiace výdavky |
239 000 |
239 000 |
|
Spolu |
4 165 000 |
4 165 000 |
|
Aktualizovaný plán pracovných miest je uvedený v prílohe k rozpočtu.
3.4 Presuny z EEA do programu LIFE
Rokovania o návrhu smernice o tvrdeniach týkajúcich sa životného prostredia 15 sú pozastavené a v roku 2026 sa neočakáva žiadna dohoda. Finančné zdroje, ktoré boli naplánované na vykonávanie príslušných úloh zo strany Európskej environmentálnej agentúry – v celkovej výške 432 172 EUR vo viazaných aj platobných rozpočtových prostriedkoch – sa tak môžu vrátiť do programu LIFE, z ktorého boli tieto rozpočtové prostriedky pôvodne kompenzované. Podobne sa už na tento účel nevyžaduje jedno pracovné miesto v pláne pracovných miest a jedno miesto zmluvného zamestnanca.
Okrem toho bol návrh Komisie o monitorovaní európskych lesov 16 zahrnutý do zoznamu stiahnutých prebiehajúcich iniciatív v oznámení o pracovnom programe Komisie na rok 2026 – Rozhodujúci moment nezávislosti Európy 17 . Finančné zdroje, ktoré boli naplánované na vykonávanie príslušných úloh zo strany Európskej environmentálnej agentúry – v celkovej výške 1,1 mil. EUR vo viazaných aj platobných rozpočtových prostriedkoch – sa tak vrátia do rozpočtových riadkov programu LIFE, z ktorých boli tieto sumy pôvodne kompenzované. Podobne sa už na tento účel nevyžadujú dve pracovné miesta v pláne pracovných miest a jedno miesto zmluvného zamestnanca.
Celkový vplyv na výdavky:
|
v EUR |
|||
|
Rozpočtový riadok |
Názov |
Viazané rozpočtové prostriedky |
Platobné rozpočtové prostriedky |
|
Oddiel III – Komisia |
|||
|
30 02 02 |
Diferencované rozpočtové prostriedky (Rezerva pre rozpočtový článok 09 10 02) |
- 1 537 273 |
- 1 537 273 |
|
09 02 01 |
Príroda a biodiverzita |
552 550 |
552 550 |
|
09 02 02 |
Obehové hospodárstvo a kvalita života |
432 172 |
432 172 |
|
09 02 03 |
Zmiernenie zmeny klímy a adaptácia na zmenu klímy |
552 551 |
552 551 |
|
Spolu |
0 |
0 |
|
Aktualizovaný plán pracovných miest je uvedený v prílohe k rozpočtu.
3.5 Zmena poznámok k rozpočtovému riadku 02 02 02 (Záruka EÚ z Fondu InvestEU – Tvorba rezerv pre spoločný rezervný fond)
Podľa nariadenia o InvestEU (súhrnný balík opatrení II) 18 môžu teraz členské štáty prispievať do finančného nástroja InvestEU finančnými prostriedkami z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Tieto finančné prostriedky sú priamymi hotovostnými príspevkami členských štátov implementujúcim partnerom, v prípade ktorých je najvhodnejším riešením zaznamenať tieto vonkajšie pripísané príjmy v rozpočtovom riadku 02 02 02. Pokiaľ ide o potrebu zohľadnenia tejto zmeny a o spôsob zaznamenávania podobných budúcich požiadaviek, navrhuje sa zmeniť poznámky v rozpočte na rok 2026 pre riadok 02 02 02 takto:
Rozpočtový riadok 02 02 02 – Záruka EÚ z Fondu InvestEU — Tvorba rezerv pre spoločný rezervný fond
Tieto rozpočtové prostriedky sú určené na pokrytie tvorby rezerv pre záruku EÚ potrebnej najmä na pokrytie výziev na uplatnenie záruky, ako aj na iné náklady súvisiace s implementáciou záruky EÚ z Fondu InvestEU.
Okrem toho boli v rokoch 2022, 2023 a 2024 prijaté príspevky piatich členských štátov (Rumunsko, Grécko, Fínsko, Bulharsko a Malta) a Nórska a Islandu ako dodatočné ročné príspevky členských štátov a štátov EZVO, čím sa zvýšili zodpovedajúce rozpočtové prostriedky v tomto článku.
Po zmene nariadenia o InvestEU (súhrnný balík opatrení II) sa očakávajú dodatočné príspevky od Talianska a Rumunska, ktoré budú predstavovať vonkajšie pripísané príjmy. Tieto finančné prostriedky nebudú súčasťou záruky InvestEU, ale budú zverené príslušným implementujúcim partnerom Programu InvestEU a použité ako finančný nástroj v rámci InvestEU.
4. Financovanie
Celkový čistý vplyv tohto NOR č. 2/2026 na výdavky predstavuje zvýšenie o 444,2 mil. EUR vo viazaných rozpočtových prostriedkoch a 8 004,2 mil. EUR v platobných rozpočtových prostriedkoch. Príjmovú stranu rozpočtu sa navrhuje upraviť tak, ako je stanovené v tomto NOR č. 2/2026.
Vzhľadom na neexistenciu rezerv a priestoru na prerozdelenie v rámci podokruhu 2b Komisia navrhuje mobilizovať nástroj flexibility v súlade s článkom 12 nariadenia (EÚ, Euratom) 2020/2093 19 s cieľom posilniť rozpočtový riadok podporných výdavkov na činnosti v oblasti vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu, a to vo výške 1 mil. EUR vo viazaných a platobných rozpočtových prostriedkoch pre podokruh 2b.
Podobne, vzhľadom na neexistenciu rezerv a priestoru na prerozdelenie v rámci okruhu 7 Komisia navrhuje mobilizovať nástroj jednotnej rezervy v súlade s článkom 11 nariadenia (EÚ, Euratom) 2020/2093 20 , a to vo výške 3,165 mil. EUR vo viazaných rozpočtových prostriedkoch pre podokruh 7.
Výška platobných rozpočtových prostriedkov na rok 2026 v súvislosti s mobilizáciou nástroja flexibility v rokoch 2023 až 2026 sa odhaduje na 2 286,0 mil. EUR. Odhadovaný harmonogram platieb súvisiacich neuhradených súm za tieto roky je podrobne uvedený v tejto tabuľke:
|
Nástroj flexibility – profil platieb (v mil. EUR) |
||||
|
Rok mobilizácie |
2026 |
2027 |
Po VFR na roky 2021 – 2027 |
Spolu |
|
2023 |
83,2 |
0,0 |
0,0 |
83,2 |
|
2024 |
83,7 |
46,3 |
0,0 |
129,9 |
|
2025 |
15,8 |
9,4 |
5,7 |
30,9 |
|
2026 |
2 038,7 |
1,7 |
1,6 |
2 041,9 |
|
Spolu |
2 221,4 |
57,3 |
7,2 |
2 286,0 |
5. Súhrnná tabuľka podľa okruhov VFR
|
|
|
|
|
|
|
|
V EUR |
|
|
Rozpočet 2026 (vrátane NOR č. 1/2026) |
Návrh opravného rozpočtu č. 2/2026 |
Rozpočet 2026 (vrátane NOR č. 1 – 2/2026) |
||||
|
VRP |
PRP |
VRP |
PRP |
VRP |
PRP |
||
|
1 |
Jednotný trh, inovácie a digitálna ekonomika |
22 162 993 197 |
23 336 627 126 |
|
|
22 162 993 197 |
23 336 627 126 |
|
|
Strop |
22 210 000 000 |
|
|
|
22 210 000 000 |
|
|
|
Rezerva |
47 006 803 |
|
|
|
47 006 803 |
|
|
2 |
Súdržnosť, odolnosť a hodnoty |
71 649 838 425 |
73 166 657 166 |
1 000 000 |
5 361 000 000 |
71 650 838 425 |
78 527 657 166 |
|
|
Strop |
67 523 000 000 |
|
|
|
67 523 000 000 |
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja flexibility |
2 014 115 425 |
|
1 000 000 |
1 000 000 |
2 015 115 425 |
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci EURI |
2 112 723 000 |
|
|
|
2 112 723 000 |
|
|
|
Rezerva |
|
|
|
|
|
|
|
2a. |
Hospodárska, sociálna a územná súdržnosť |
56 594 001 997 |
58 298 110 625 |
|
5 360 000 000 |
56 594 001 997 |
63 658 110 625 |
|
|
Strop |
56 593 000 000 |
|
|
|
56 593 000 000 |
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja flexibility |
1 001 997 |
|
|
|
1 001 997 |
|
|
|
Rezerva |
|
|
|
|
|
|
|
2b. |
Odolnosť a hodnoty |
15 055 836 428 |
14 868 546 541 |
1 000 000 |
1 000 000 |
15 056 836 428 |
14 869 546 541 |
|
|
Strop |
10 930 000 000 |
|
|
|
10 930 000 000 |
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja flexibility |
2 013 113 428 |
|
1 000 000 |
1 000 000 |
2 014 113 428 |
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci EURI |
2 112 723 000 |
|
|
|
2 112 723 000 |
|
|
|
Rezerva |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Prírodné zdroje a životné prostredie |
56 529 415 080 |
52 577 345 231 |
440 000 000 |
2 640 000 000 |
56 969 415 080 |
55 217 345 231 |
|
|
Strop |
57 100 000 000 |
|
|
|
57 100 000 000 |
|
|
|
Rezerva |
570 584 920 |
|
-440 000 000 |
|
130 584 920 |
|
|
|
Z toho: výdavky súvisiace s trhom a priame platby |
40 011 259 481 |
39 958 066 815 |
440 000 000 |
440 000 000 |
40 451 259 481 |
40 398 066 815 |
|
|
Čiastkový strop EPZF |
41 764 000 000 |
|
|
|
41 764 000 000 |
|
|
|
Rozdiel vzniknutý zaokrúhlením nezahrnutý do výpočtu čiastkovej rezervy |
773 000 |
|
|
|
773 000 |
|
|
|
Čisté presuny medzi EPZF a EPFRV |
-1 222 773 000 |
|
|
|
-1 222 773 000 |
|
|
|
Čistý zostatok disponibilný na výdavky EPZF (čiastkový strop opravený presunmi medzi EPZF a EPFRV) |
40 542 000 000 |
|
|
|
40 542 000 000 |
|
|
|
Čiastková rezerva EPZF |
529 967 519 |
|
-440 000 000 |
|
89 967 519 |
|
|
4 |
Migrácia a riadenie hraníc |
5 018 866 515 |
3 887 896 129 |
|
|
5 018 866 515 |
3 887 896 129 |
|
|
Strop |
5 103 000 000 |
|
|
|
5 103 000 000 |
|
|
|
Rezerva |
84 133 485 |
|
|
|
84 133 485 |
|
|
5 |
Bezpečnosť a obrana |
2 813 506 939 |
2 253 300 408 |
|
|
2 813 506 939 |
2 253 300 408 |
|
|
Strop |
2 810 000 000 |
|
|
|
2 810 000 000 |
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja flexibility |
3 506 939 |
|
|
|
3 506 939 |
|
|
|
Rezerva |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Susedstvo a svet |
15 600 020 092 |
16 569 670 072 |
|
|
15 600 020 092 |
16 569 670 072 |
|
|
Strop |
15 614 000 000 |
|
|
|
15 614 000 000 |
|
|
|
Rezerva |
13 979 908 |
|
|
|
13 979 908 |
|
|
7 |
Európska verejná správa |
13 277 510 287 |
13 277 510 287 |
3 165 000 |
3 165 000 |
13 280 675 287 |
13 280 675 287 |
|
|
Strop |
12 506 000 000 |
|
|
|
12 506 000 000 |
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja flexibility |
23 306 848 |
|
|
|
23 306 848 |
|
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja jednotnej rezervy – článok 11 ods. 1 písm. a) |
748 203 439 |
|
3 165 000 |
|
751 368 439 |
|
|
|
Rezerva |
|
|
|
|
|
|
|
|
Z toho: Administratívne výdavky inštitúcií |
9 999 745 735 |
9 999 745 735 |
3 165 000 |
3 165 000 |
10 002 910 735 |
10 002 910 735 |
|
|
Čiastkový strop |
9 464 000 000 |
|
|
|
9 464 000 000 |
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja jednotnej rezervy – článok 11 ods. 1 písm. a) |
535 745 735 |
|
3 165 000 |
|
538 910 735 |
|
|
|
Čiastková rezerva |
|
|
|
|
|
|
|
Rozpočtové prostriedky pre okruhy |
187 052 150 535 |
185 069 006 419 |
444 165 000 |
8 004 165 000 |
187 496 315 535 |
193 073 171 419 |
|
|
|
Strop |
182 866 000 000 |
201 170 000 000 |
|
|
182 866 000 000 |
201 170 000 000 |
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja flexibility |
2 040 929 212 |
2 220 417 865 |
1 000 000 |
1 000 000 |
2 041 929 212 |
2 221 417 865 |
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja jednotnej rezervy – článok 11 ods. 1 písm. a) |
748 203 439 |
|
3 165 000 |
|
751 368 439 |
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci EURI |
2 112 723 000 |
2 112 723 000 |
|
|
2 112 723 000 |
2 112 723 000 |
|
|
Rezerva |
715 705 116 |
20 434 134 446 |
-440 000 000 |
-8 003 165 000 |
275 705 116 |
12 430 969 446 |
|
|
Tematické osobitné nástroje |
5 715 921 020 |
5 022 549 248 |
|
|
5 715 921 020 |
5 022 549 248 |
|
Rozpočtové prostriedky spolu |
192 768 071 555 |
190 091 555 667 |
444 165 000 |
8 004 165 000 |
193 212 236 555 |
198 095 720 667 |
|
COM(2026) 310, 19.5.2026.