|
23.11.2018 |
FI |
Euroopan unionin virallinen lehti |
L 298/34 |
KOMISSION TÄYTÄNTÖÖNPANOPÄÄTÖS (EU) 2018/1841,
annettu 16 päivänä marraskuuta 2018,
Euroopan maatalouden tukirahastosta (maataloustukirahasto) ja Euroopan maaseudun kehittämisen maatalousrahastosta (maaseuturahasto) maksettavien jäsenvaltioiden tiettyjen menojen jättämisestä Euroopan unionin rahoituksen ulkopuolelle
(tiedoksiannettu numerolla C(2018) 7424)
(Ainoastaan englannin-, espanjan-, hollannin-, italian-, kreikan-, kroaatin-, portugalin-, puolan-, ranskan-, romanian-, ruotsin-, saksan-, slovakin-, tšekin- ja unkarinkieliset tekstit ovat todistusvoimaisia)
EUROOPAN KOMISSIO, joka
ottaa huomioon Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen,
ottaa huomioon yhteisen maatalouspolitiikan rahoituksesta, hallinnoinnista ja seurannasta ja neuvoston asetusten (ETY) N:o 352/78, (EY) N:o 165/94, (EY) N:o 2799/98, (EY) N:o 814/2000, (EY) N:o 1290/2005 ja (EY) N:o 485/2008 kumoamisesta 17 päivänä joulukuuta 2013 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) N:o 1306/2013 (1) ja erityisesti sen 52 artiklan,
on kuullut maatalousrahastojen komiteaa,
sekä katsoo seuraavaa:
|
(1) |
Neuvoston asetuksen (EY) N:o 1290/2005 (2) 31 artiklan ja 1 päivästä tammikuuta 2015 alkaen asetuksen (EU) N:o 1306/2013 52 artiklan mukaisesti komissio tekee tarvittavat tarkastukset, antaa jäsenvaltioille tiedoksi tarkastustensa tulokset, ottaa huomioon jäsenvaltioiden huomautukset, aloittaa kahdenväliset keskustelut sopimukseen pääsemiseksi kyseisten jäsenvaltioiden kanssa ja antaa niille muodollisesti päätelmänsä tiedoksi. |
|
(2) |
Jäsenvaltioilla on ollut mahdollisuus pyytää sovittelumenettelyn aloittamista. Tätä mahdollisuutta onkin käytetty joissakin tapauksissa, ja komissio on tarkastellut menettelyn päätteeksi laadittuja kertomuksia. |
|
(3) |
Asetuksen (EU) N:o 1306/2013 mukaisesti ainoastaan sellaiset maatalousmenot, jotka ovat aiheutuneet unionin oikeuden mukaisesti, voidaan rahoittaa. |
|
(4) |
Tehdyistä tarkastuksista, kahdenvälisten keskustelujen tuloksista ja sovittelumenettelyistä on käynyt ilmi, ettei osa jäsenvaltioiden ilmoittamista menoista täytä tätä edellytystä, eikä niitä näin ollen voida rahoittaa maataloustukirahastosta tai maaseuturahastosta. |
|
(5) |
Olisi ilmoitettava määrät, joita ei ole hyväksytty maksettaviksi maataloustukirahastosta tai maaseuturahastosta. Nämä määrät eivät koske menoja, jotka ovat aiheutuneet aikaisemmin kuin 24 kuukautta ennen tarkastusten tuloksista jäsenvaltioille annettua komission kirjallista tiedonantoa. |
|
(6) |
Tällä päätöksellä unionin rahoituksen ulkopuolelle jätetyissä määrissä olisi otettava huomioon myös kaikki asetuksen (EU) N:o 1306/2013 41 artiklan mukaiset vähennykset tai keskeytykset siksi, että tällaiset vähennykset tai keskeytykset ovat luonteeltaan väliaikaisia eivätkä rajoita kyseisen asetuksen 51 tai 52 artiklan nojalla tehtyjen päätösten soveltamista. |
|
(7) |
Komissio on tässä päätöksessä tarkoitetuissa tapauksissa ilmoittanut asiaa koskevassa yhteenvetokertomuksessa (3) jäsenvaltioille arvion unionin oikeuden noudattamatta jättämisen vuoksi rahoituksen ulkopuolelle jätettävistä määristä. |
|
(8) |
Tämä päätös ei estä komissiota tekemästä rahoitusta koskevia päätelmiä sellaisten Euroopan unionin tuomioistuimen tuomioiden perusteella, jotka annetaan 21 päivänä syyskuuta 2018 vireillä olleissa asioissa, |
ON HYVÄKSYNYT TÄMÄN PÄÄTÖKSEN:
1 artikla
Liitteessä esitetyt, jäsenvaltioiden nimeämien maksajavirastojen maataloustukirahastolle tai maaseuturahastolle ilmoittamiin menoihin liittyvät määrät jätetään unionin rahoituksen ulkopuolelle.
2 artikla
Tämä päätös on osoitettu Belgian kuningaskunnalle, Tšekin tasavallalle, Saksan liittotasavallalle, Irlannille, Kreikan tasavallalle, Espanjan kuningaskunnalle, Ranskan tasavallalle, Kroatian tasavallalle, Italian tasavallalle, Unkarille, Itävallan tasavallalle, Puolan tasavallalle, Portugalin tasavallalle, Romanialle, Slovakian tasavallalle, Ruotsin kuningaskunnalle sekä Ison-Britannian ja Pohjois-Irlannin yhdistyneelle kuningaskunnalle.
Tehty Brysselissä 16 päivänä marraskuuta 2018.
Komission puolesta
Phil HOGAN
Komission jäsen
(1) EUVL L 347, 20.12.2013, s. 549.
(2) Neuvoston asetus (EY) N:o 1290/2005, annettu 21 päivänä kesäkuuta 2005, yhteisen maatalouspolitiikan rahoituksesta (EUVL L 209, 11.8.2005, s. 1).
(3) Ares(2018)5554158.
LIITE
Päätös: 58
Budjettikohta:
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
HU |
Täydentävät ehdot |
2010 |
Asiassa T-505/15 annettuun tuomioon perustuva takaisinmaksu |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
12 689,17 |
0,00 |
12 689,17 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2011 |
Asiassa T-505/15 annettuun tuomioon perustuva takaisinmaksu |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
40 798,58 |
0,00 |
40 798,58 |
|
|
|
|
|
|
HU yhteensä: |
EUR |
53 487,75 |
0,00 |
53 487,75 |
|
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
EUR |
53 487,75 |
0,00 |
53 487,75 |
Budjettikohta:
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
CZ |
Viini – Rakenneuudistus |
2010 |
Asiassa C-4/17P annettuun tuomioon perustuva takaisinmaksu |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
690 350,42 |
0,00 |
690 350,42 |
|
|
Viini – Rakenneuudistus |
2011 |
Asiassa C-4/17P annettuun tuomioon perustuva takaisinmaksu |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
865 307,63 |
0,00 |
865 307,63 |
|
|
Viini – Rakenneuudistus |
2012 |
Asiassa C-4/17P annettuun tuomioon perustuva takaisinmaksu |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
567 540,99 |
0,00 |
567 540,99 |
|
|
|
|
|
|
CZ yhteensä: |
EUR |
2 123 199,04 |
0,00 |
2 123 199,04 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
HU |
Täydentävät ehdot |
2010 |
Asiassa T-505/15 annettuun tuomioon perustuva takaisinmaksu |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
331 308,92 |
0,00 |
331 308,92 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2011 |
Asiassa T-505/15 annettuun tuomioon perustuva takaisinmaksu |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
169 536,16 |
0,00 |
169 536,16 |
|
|
|
|
|
|
HU yhteensä: |
EUR |
500 845,08 |
0,00 |
500 845,08 |
|
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
EUR |
2 624 044,12 |
0,00 |
2 624 044,12 |
Budjettikohta:
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
AT |
Todentaminen |
2016 |
CEB/2017/002/AT vientitukien velanhoito |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 560 013,80 |
0,00 |
– 560 013,80 |
|
|
Tukioikeudet |
2016 |
Asetuksen 1307/2013 9 artiklan 2 kohdan mukaiseen aktiiviviljelijän asemaan liittyvä puute – perustukijärjestelmä |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 11 131,04 |
0,00 |
– 11 131,04 |
|
|
Tukioikeudet |
2017 |
Asetuksen 1307/2013 9 artiklan 2 kohdan mukaiseen aktiiviviljelijän asemaan liittyvä puute – perustukijärjestelmä |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
0,47 % |
EUR |
– 342 311,27 |
0,00 |
– 342 311,27 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2016 |
Asetuksen 1307/2013 9 artiklan 2 kohdan mukaiseen aktiiviviljelijän asemaan liittyvä puute – viherryttäminen |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 9 144,07 |
0,00 |
– 9 144,07 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2017 |
Asetuksen 1307/2013 9 artiklan 2 kohdan mukaiseen aktiiviviljelijän asemaan liittyvä puute – viherryttäminen & tilikausi |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
0,47 % |
EUR |
– 161 606,01 |
0,00 |
– 161 606,01 |
|
|
Vapaaehtoinen tuotantosidonnainen tuki |
2017 |
Asetuksen 1307/2013 9 artiklan 2 kohdan mukaiseen aktiiviviljelijän asemaan liittyvä puute – vapaaehtoinen tuotantosidonnainen tuki |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
0,47 % |
EUR |
– 6 670,62 |
0,00 |
– 6 670,62 |
|
|
Tukioikeudet |
2016 |
Vuonna 2015 myönnettyjen tukioikeuksien arvo liian korkea – asetuksen 1307/2013 26 artikla – vaikutus perustukijärjestelmään |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 153 513,73 |
0,00 |
– 153 513,73 |
|
|
Tukioikeudet |
2017 |
Vuonna 2015 myönnettyjen tukioikeuksien arvo liian korkea – asetuksen 1307/2013 26 artikla – vaikutus perustukijärjestelmään |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 108 909,33 |
0,00 |
– 108 909,33 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2016 |
Vuonna 2015 myönnettyjen tukioikeuksien arvo liian korkea – asetuksen 1307/2013 26 artikla – vaikutus viherryttämiseen |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 69 228,19 |
0,00 |
– 69 228,19 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2017 |
Vuonna 2015 myönnettyjen tukioikeuksien arvo liian korkea – asetuksen 1307/2013 26 artikla – vaikutus viherryttämiseen |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 49 113,49 |
0,00 |
– 49 113,49 |
|
|
|
|
|
|
AT yhteensä: |
EUR |
– 1 471 641,55 |
0,00 |
– 1 471 641,55 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
BE |
Todentaminen |
2016 |
Tunnettu virhe |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 1 146 110,05 |
0,00 |
– 1 146 110,05 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Todennäköisin virhe, maataloustukirahasto, yhdennetty hallinto- ja valvontajärjestelmä, tilikaudella 2016 |
ARVIOITU MÄÄRÄ |
|
EUR |
– 503 815,42 |
0,00 |
– 503 815,42 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Todennäköisin virhe, maataloustukirahasto, muu kuin yhdennetty hallinto- ja valvontajärjestelmä, tilikaudella 2016 |
ARVIOITU MÄÄRÄ |
|
EUR |
– 24 246,22 |
0,00 |
– 24 246,22 |
|
|
|
|
|
|
BE yhteensä: |
EUR |
– 1 674 171,69 |
0,00 |
– 1 674 171,69 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
DE |
Todentaminen |
2016 |
Maataloustukirahasto – tarkastus nro 24 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 130,09 |
0,00 |
– 130,09 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Maataloustukirahasto – tarkastus nro 31 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 169,23 |
0,00 |
– 169,23 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Maataloustukirahasto – tarkastus nro 4 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 413,58 |
0,00 |
– 413,58 |
|
|
|
|
|
|
DE yhteensä: |
EUR |
– 712,90 |
0,00 |
– 712,90 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
ES |
Todentaminen |
2016 |
Maataloustukirahasto, satunnaiset virheet |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 15 926,15 |
0,00 |
– 15 926,15 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Tunnettu virhe, maataloustukirahasto |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 51,52 |
0,00 |
– 51,52 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2016 |
Perinteisten tarkastusten myöhästyminen – hakuvuosi 2015 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 28 661,51 |
0,00 |
– 28 661,51 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Satunnaiset virheet, maataloustukirahasto |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 155 560,07 |
0,00 |
– 155 560,07 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2016 |
Riskiperusteinen otos - CwRS hakuvuosi 2015 |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 194 370,47 |
0,00 |
– 194 370,47 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2017 |
Riskiperusteinen otos - CwRS hakuvuosi 2016 |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 131 651,65 |
0,00 |
– 131 651,65 |
|
|
|
|
|
|
ES yhteensä: |
EUR |
– 526 221,37 |
0,00 |
– 526 221,37 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
FR |
Vapaaehtoinen tuotantosidonnainen tuki |
2016 |
Hakuvuosi 2015 - toimenpide 7, 30 ja 24 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 6 287 259,89 |
0,00 |
– 6 287 259,89 |
|
|
Vapaaehtoinen tuotantosidonnainen tuki |
2017 |
Hakuvuosi 2016 - vapaaehtoinen tuotantosidonnainen tuki M30 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 31 114,24 |
0,00 |
– 31 114,24 |
|
|
Vapaaehtoinen tuotantosidonnainen tuki |
2017 |
Hakuvuosi 2016 - vapaaehtoinen tuotantosidonnainen tuki M7 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 28 400 982,41 |
0,00 |
– 28 400 982,41 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2014 |
Suora tuki (hoitovaatimusta 1, 2, 5 ei tarkistettu) |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 15 559 062,85 |
– 403 995,73 |
– 15 155 067,12 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2013 |
Viini (hoitovaatimusta 1, 2, 5 ei tarkistettu) |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 146 334,72 |
0,00 |
– 146 334,72 |
|
|
|
|
|
|
FR yhteensä: |
EUR |
– 50 424 754,11 |
– 403 995,73 |
– 50 020 758,38 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
GB |
Täydentävät ehdot |
2015 |
Suora tuki - hakuvuosi 2014 - puutteita paikalla tehdyssä tarkastuksessa |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 3 864 246,24 |
– 77 151,09 |
– 3 787 095,15 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2016 |
Suora tuki - hakuvuosi 2015 - puutteita paikalla tehdyssä tarkastuksessa |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 3 820 007,23 |
– 1 269 622,79 |
– 2 550 384,44 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2017 |
Suora tuki hakuvuosi 2016 |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 3 881 716,38 |
– 1 261 994,04 |
– 2 619 722,34 |
|
|
|
|
|
|
GB yhteensä: |
EUR |
– 11 565 969,85 |
– 2 608 767,92 |
– 8 957 201,93 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
GR |
Tukioikeudet |
2017 |
Aktiiviviljelijävaatimus – etuyhteydessä olevat yritykset – hakuvuosi 2016 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 19 734,00 |
0,00 |
– 19 734,00 |
|
|
Tukioikeudet |
2016 |
Hakuvuosi 2015 – viljelijät, jotka ovat saaneet tukioikeuksia kansallisesta varannosta vuonna 2010 vuokratun alueen perusteella – perustukijärjestelmä |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 45 625,62 |
0,00 |
– 45 625,62 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2016 |
Hakuvuosi 2015 – viljelijät, jotka ovat saaneet tukioikeuksia kansallisesta varannosta vuonna 2010 vuokratun alueen perusteella – viherryttäminen |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 21 809,05 |
0,00 |
– 21 809,05 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2016 |
Hakuvuosi 2015 – viljelijät, jotka ovat saaneet tukioikeuksia kansallisesta varannosta vuonna 2010 vuokratun alueen perusteella – tilikausi |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 1 147,73 |
0,00 |
– 1 147,73 |
|
|
Tukioikeudet |
2016 |
Hakuvuosi 2015 – viljelijät, jotka eivät ilmoittaneet riittävästi tukikelpoista alaa muuntamiseen – perustukijärjestelmä |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 23 681,89 |
0,00 |
– 23 681,89 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2016 |
Hakuvuosi 2015 – viljelijät, jotka eivät ilmoittaneet riittävästi tukikelpoista alaa muuntamiseen – viherryttäminen |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 11 319,95 |
0,00 |
– 11 319,95 |
|
|
Tukioikeudet |
2017 |
Hakuvuosi 2016 – viljelijät, jotka ovat saaneet tukioikeuksia kansallisesta varannosta vuonna 2010 vuokratun alueen perusteella – perustukijärjestelmä |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 47 341,78 |
0,00 |
– 47 341,78 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2017 |
Hakuvuosi 2016 – viljelijät, jotka ovat saaneet tukioikeuksia kansallisesta varannosta vuonna 2010 vuokratun alueen perusteella – viherryttäminen |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 23 339,50 |
0,00 |
– 23 339,50 |
|
|
Tukioikeudet |
2017 |
Hakuvuosi 2016 – viljelijät, jotka eivät ilmoittaneet riittävästi tukikelpoista alaa muuntamiseen – perustukijärjestelmä |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 19 336,09 |
0,00 |
– 19 336,09 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2017 |
Hakuvuosi 2016 – viljelijät, jotka eivät ilmoittaneet riittävästi tukikelpoista alaa muuntamiseen – viherryttäminen |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 9 532,69 |
0,00 |
– 9 532,69 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2016 |
Heikkouksia viljelylohkojen tunnistamisjärjestelmän päivittämisessä |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 12 342 563,07 |
0,00 |
– 12 342 563,07 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2017 |
Heikkouksia viljelylohkojen tunnistamisjärjestelmän päivittämisessä |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 12 060 282,13 |
0,00 |
– 12 060 282,13 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2017 |
Heikkouksia viherryttämistuen valvonnassa |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 385,10 |
– 134,79 |
– 250,31 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2016 |
Heikkouksia lohkojen paikalla tehdyssä tarkastuksessa – perustukijärjestelmä |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 541 695,17 |
– 189 593,31 |
– 352 101,86 |
|
|
Tuotannosta irrotetut suorat tuet |
2017 |
Heikkouksia lohkojen paikalla tehdyssä tarkastuksessa – perustukijärjestelmä |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 148 063,37 |
– 51 822,18 |
– 96 241,19 |
|
|
|
|
|
|
GR yhteensä: |
EUR |
– 25 315 857,14 |
– 241 550,28 |
– 25 074 306,86 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
HR |
Tilien tarkastaminen ja hyväksyminen – tilintarkastus |
2016 |
Todentamisviranomaisen havaitsemat virheet tilintarkastuksen yhteydessä (maataloustukirahasto) |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 106,70 |
0,00 |
– 106,70 |
|
|
|
|
|
|
HR yhteensä: |
EUR |
– 106,70 |
0,00 |
– 106,70 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
HU |
Todentaminen |
2016 |
Maataloustukirahasto – rahoitukseen liittyvä virhe |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 354 521,31 |
0,00 |
– 354 521,31 |
|
|
Todentaminen |
2014 |
Maataloustukirahasto - tunnettu virhe (FY2014) |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 411 055,08 |
0,00 |
– 411 055,08 |
|
|
Todentaminen |
2015 |
Maataloustukirahasto - tunnettu virhe (FY2015) |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 229 160,00 |
0,00 |
– 229 160,00 |
|
|
|
|
|
|
HU yhteensä: |
EUR |
– 994 736,39 |
0,00 |
– 994 736,39 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
IT |
Todentaminen |
2016 |
Todentamisviranomaisen havaitsemat virheet maataloustukirahaston osalta |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 58 736,48 |
0,00 |
– 58 736,48 |
|
|
|
|
|
|
IT yhteensä: |
EUR |
– 58 736,48 |
0,00 |
– 58 736,48 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
PL |
Hedelmät ja vihannekset – poikkeukselliset tukitoimenpiteet |
2015 |
Puute 1 tukikelpoisuutta koskevissa tarkastuksissa (olennainen valvonta): tuottajaorganisaation jäsenille suoraan maksettu tuki |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 862 313,80 |
0,00 |
– 862 313,80 |
|
|
Hedelmät ja vihannekset – poikkeukselliset tukitoimenpiteet |
2016 |
Puute 1 tukikelpoisuutta koskevissa tarkastuksissa (olennainen valvonta): tuottajaorganisaation jäsenille suoraan maksettava tuki |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 626 391,41 |
0,00 |
– 626 391,41 |
|
|
Hedelmät ja vihannekset – poikkeukselliset tukitoimenpiteet |
2015 |
Puute 2 tukikelpoisuutta koskevissa tarkastuksissa (olennainen valvonta): toiminnan muuttaminen ilmoittamisen jälkeen. Vain asetus 932/2014. |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 1 225 249,40 |
0,00 |
– 1 225 249,40 |
|
|
Hedelmät ja vihannekset – esihyväksytyt tuottajaryhmät |
2015 |
Tunnettu virhe maataloustukirahaston muu kuin yhdennetty järjestelmä -populaatiossa |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 20 800 842,75 |
– 20 800 842,75 |
0,00 |
|
|
|
|
|
|
PL yhteensä: |
EUR |
– 23 514 797,36 |
– 20 800 842,75 |
– 2 713 954,61 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
PT |
Täydentävät ehdot |
2014 |
Suora tuki – hakuvuosi 2013 – puutteita hoitovaatimusten 2, 7, 8, 9, 11, 12, 16-18 tarkastuksissa hyvän maatalouden ja ympäristön vaatimuksen ”viljelykierto” puuttuminen – seuraamusjärjestelmän sallivuus |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 378 534,63 |
– 1 984,14 |
– 376 550,49 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2015 |
Suora tuki hakuvuosi 2014 – puutteita hoitovaatimusten 2, 9, 11, 12, 16-18 tarkastuksissa hyvän maatalouden ja ympäristön vaatimuksen ”viljelykierto” puuttuminen – seuraamusjärjestelmän sallivuus |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 3 117 345,35 |
– 103 874,64 |
– 3 013 470,71 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2016 |
Suora tuki hakuvuosi 2015 – puutteita hoitovaatimusten 2, 9, 11, 12, 16-18 tarkastuksissa seuraamusjärjestelmän sallivuus |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 3 042 569,54 |
– 78 338,31 |
– 2 964 231,23 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2017 |
Suora tuki – hakuvuosi 2016 – seuraamusjärjestelmän sallivuus |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 152 766,08 |
0,00 |
– 152 766,08 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2014 |
Viini hakuvuosi 2015 – puutteita hoitovaatimusten 2, 9, 11, 12, 16-18 tarkastuksissa seuraamusjärjestelmän sallivuus |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 215 486,92 |
– 4 309,74 |
– 211 177,18 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2015 |
Viini hakuvuosi 2015 – puutteita hoitovaatimusten 2, 9, 11, 12, 16-18 tarkastuksissa seuraamusjärjestelmän sallivuus |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 35 761,53 |
– 715,23 |
– 35 046,30 |
|
|
|
|
|
|
PT yhteensä: |
EUR |
– 6 942 464,05 |
– 189 222,06 |
– 6 753 241,99 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
SE |
Hedelmät ja vihannekset – toimintaohjelmat, ml. markkinoiltapoistot |
2015 |
Ei olennaista valvontaa ja kertaluonteinen |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 219 136,75 |
– 36 866,25 |
– 182 270,50 |
|
|
Hedelmät ja vihannekset – toimintaohjelmat, ml. markkinoiltapoistot |
2015 |
Ei olennaista valvontaa ja kertaluonteinen |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 737 325,02 |
0,00 |
– 737 325,02 |
|
|
Hedelmät ja vihannekset – toimintaohjelmat, ml. markkinoiltapoistot |
2016 |
Ei olennaista valvontaa ja kertaluonteinen |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 235 899,86 |
– 36 510,52 |
– 199 389,34 |
|
|
Hedelmät ja vihannekset – toimintaohjelmat, ml. markkinoiltapoistot |
2016 |
Ei olennaista valvontaa ja kertaluonteinen |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 730 210,41 |
0,00 |
– 730 210,41 |
|
|
Hedelmät ja vihannekset – toimintaohjelmat, ml. markkinoiltapoistot |
2017 |
Ei olennaista valvontaa ja kertaluonteinen |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 138 560,74 |
– 4 203,58 |
– 134 357,16 |
|
|
Hedelmät ja vihannekset – toimintaohjelmat, ml. markkinoiltapoistot |
2017 |
Ei olennaista valvontaa ja kertaluonteinen |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 84 071,64 |
0,00 |
– 84 071,64 |
|
|
|
|
|
|
SE yhteensä |
EUR |
– 2 145 204,42 |
– 77 580,35 |
– 2 067 624,07 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
SK |
Täydentävät ehdot |
2015 |
Suora tuki - hakuvuosi 2014 – hyvän maatalouden ja ympäristön vaatimuksen 5 tarkastusten puutteellinen laajuus |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 14 259,15 |
– 42,85 |
– 14 216,30 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2015 |
Suora tuki – hakuvuosi 2014 – seuraamusjärjestelmän sallivuus |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 1 063 858,34 |
0,00 |
– 1 063 858,34 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2016 |
Suora tuki - hakuvuosi 2015 – hyvän maatalouden ja ympäristön vaatimuksen 5 tarkastusten puutteellinen laajuus |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 5 536,83 |
– 38,61 |
– 5 498,22 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2016 |
Suora tuki – hakuvuosi 2015 – seuraamusjärjestelmän sallivuus |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 1 176 670,25 |
0,00 |
– 1 176 670,25 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2017 |
Suora tuki - hakuvuosi 2016 – hyvän maatalouden ja ympäristön vaatimuksen 5 tarkastusten puutteellinen laajuus |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 9 990,33 |
– 87,11 |
– 9 903,22 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2017 |
Suora tuki – hakuvuosi 2016 – seuraamusjärjestelmän sallivuus |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 1 407 765,37 |
0,00 |
– 1 407 765,37 |
|
|
|
|
|
|
SK yhteensä: |
EUR |
– 3 678 080,27 |
– 168,57 |
– 3 677 911,70 |
|
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
EUR |
– 128 313 454,28 |
– 24 322 127,66 |
– 103 991 326,62 |
Budjettikohta:
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
AT |
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2016 |
Asetuksen 1307/2013 9 artiklan 2 kohdan mukaiseen aktiiviviljelijän asemaan liittyvä puute – maaseuturahasto |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 7 474,30 |
0,00 |
– 7 474,30 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2017 |
Asetuksen 1307/2013 9 artiklan 2 kohdan mukaiseen aktiiviviljelijän asemaan liittyvä puute – maaseuturahasto |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
0,47 % |
EUR |
– 201 955,26 |
0,00 |
– 201 955,26 |
|
|
|
|
|
|
AT yhteensä: |
EUR |
– 209 429,56 |
0,00 |
– 209 429,56 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
BE |
Todentaminen |
2016 |
Tunnettu virhe, maaseuturahasto, tilikausi 2016 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 630 956,00 |
0,00 |
– 630 956,00 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Todennäköisin virhe, maaseuturahasto, yhdennetty hallinto- ja valvontajärjestelmä, tilikausi 2016 |
ARVIOITU MÄÄRÄ |
|
EUR |
– 24 973,87 |
0,00 |
– 24 973,87 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Todennäköisin virhe, maaseuturahasto, muu kuin yhdennetty hallinto- ja valvontajärjestelmä, tilikausi 2016 |
ARVIOITU MÄÄRÄ |
|
EUR |
– 430,80 |
0,00 |
– 430,80 |
|
|
|
|
|
|
BE yhteensä: |
EUR |
– 656 360,67 |
0,00 |
– 656 360,67 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
DE |
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinja 4 – Leader (2007–2013) |
2013 |
1a – yksittäinen virhe julkisissa hankinnoissa (tiedosto 2) – laskettu oikaisu (10 %) |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 981,31 |
0,00 |
– 981,31 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinja 4 – Leader (2007–2013) |
2014 |
1a – yksittäinen virhe julkisissa hankinnoissa (tiedosto 2) – laskettu oikaisu (10 %) |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 1 552,36 |
0,00 |
– 1 552,36 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, Leader |
2015 |
1b – yksittäinen virhe julkisissa hankinnoissa (tiedosto 2) – laskettu oikaisu (10 %) |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 1 672,70 |
0,00 |
– 1 672,70 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinja 4 – Leader (2007–2013) |
2010 |
2 a – yksittäinen virhe julkisissa hankinnoissa (tiedosto 7) – laskettu oikaisu (10 %) |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 2 568,80 |
0,00 |
– 2 568,80 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinja 4 – Leader (2007–2013) |
2011 |
2 a – yksittäinen virhe julkisissa hankinnoissa (tiedosto 7) – laskettu oikaisu (10 %) |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 2 115,88 |
0,00 |
– 2 115,88 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinja 4 – Leader (2007–2013) |
2012 |
2 a – yksittäinen virhe julkisissa hankinnoissa (tiedosto 7) – laskettu oikaisu (10 %) |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 902,46 |
0,00 |
– 902,46 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinja 4 – Leader (2007–2013) |
2013 |
2 a – yksittäinen virhe julkisissa hankinnoissa (tiedosto 7) – laskettu oikaisu (10 %) |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 902,46 |
0,00 |
– 902,46 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinja 4 – Leader (2007–2013) |
2014 |
2 a – yksittäinen virhe julkisissa hankinnoissa (tiedosto 7) – laskettu oikaisu (10 %) |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 1 216,80 |
0,00 |
– 1 216,80 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, Leader |
2015 |
2 a – yksittäinen virhe julkisissa hankinnoissa (tiedosto 7) – laskettu oikaisu (10 %) |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 1 401,01 |
0,00 |
– 1 401,01 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinja 4 – Leader (2007–2013) |
2014 |
3a – puutteita julkisia hankintoja koskevissa hallinnollisissa tarkastuksissa |
KIINTEÄ |
3,00 % |
EUR |
– 69 095,14 |
0,00 |
– 69 095,14 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, Leader |
2015 |
3b – puutteita julkisia hankintoja koskevissa hallinnollisissa tarkastuksissa |
KIINTEÄ |
3,00 % |
EUR |
– 559 669,26 |
– 1 557,83 |
– 558 111,43 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, Leader |
2016 |
3b – puutteita julkisia hankintoja koskevissa hallinnollisissa tarkastuksissa |
KIINTEÄ |
3,00 % |
EUR |
– 365 056,56 |
– 6 266,59 |
– 358 789,97 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Maaseuturahasto, yhdennetty hallinto- ja valvontajärjestelmä – tarkastus nro 11 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 607,28 |
0,00 |
– 607,28 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Maaseuturahasto, yhdennetty hallinto- ja valvontajärjestelmä – tarkastus nro 129 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 16 831,09 |
0,00 |
– 16 831,09 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Maaseuturahasto, yhdennetty hallinto- ja valvontajärjestelmä – tarkastus nro 6 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 477,71 |
0,00 |
– 477,71 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Maaseuturahasto, yhdennetty hallinto- ja valvontajärjestelmä – tarkastus nro 71 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 119,73 |
0,00 |
– 119,73 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Maaseuturahasto, muu kuin yhdennetty hallinto- ja valvontajärjestelmä – tarkastus nro 2 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 35 831,00 |
0,00 |
– 35 831,00 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Maaseuturahasto, muu kuin yhdennetty hallinto- ja valvontajärjestelmä – tarkastus nro 27 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 4 396,50 |
0,00 |
– 4 396,50 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Maaseuturahasto, muu kuin yhdennetty hallinto- ja valvontajärjestelmä – tarkastus nro 34 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 1 432,51 |
0,00 |
– 1 432,51 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Maaseuturahasto, muu kuin yhdennetty hallinto- ja valvontajärjestelmä – tarkastus nro 43 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 23 887,00 |
0,00 |
– 23 887,00 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Maaseuturahasto, muu kuin yhdennetty hallinto- ja valvontajärjestelmä – tarkastus nro 51 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 848,29 |
0,00 |
– 848,29 |
|
|
|
|
|
|
DE yhteensä: |
EUR |
– 1 091 565,85 |
– 7 824,42 |
– 1 083 741,43 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
ES |
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2016 |
Puutteet kustannusten kohtuullisuuden tarkastuksissa M123:n osalta (tilikausi 2016 siirtymäaika) |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 2 229,43 |
0,00 |
– 2 229,43 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2015 |
Puutteet kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa M123:n osalta (tilikausi 2015) |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 126 999,41 |
0,00 |
– 126 999,41 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2015 |
Puutteet kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa M123:n osalta (tilikausi 2016) |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 17 905,78 |
0,00 |
– 17 905,78 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Maaseuturahasto, tunnetut virheet |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 46 723,27 |
0,00 |
– 46 723,27 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2016 |
Jälkitarkastusten riittämätön laatu (M121) |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 33 740,92 |
0,00 |
– 33 740,92 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Tunnetut virheet maaseuturahaston osalta – 56 200,38 euroa |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 56 200,38 |
0,00 |
– 56 200,38 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Todennäköisin virhe maaseuturahaston osalta 17 124,08 euroa |
ARVIOITU MÄÄRÄ |
|
EUR |
– 17 124,08 |
0,00 |
– 17 124,08 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Satunnaiset virheet, maaseuturahasto |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 2 390,50 |
0,00 |
– 2 390,50 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2015 |
Maksatushakemuksen todentaminen |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 91 814,57 |
0,00 |
– 91 814,57 |
|
|
|
|
|
|
ES yhteensä: |
EUR |
– 395 128,34 |
0,00 |
– 395 128,34 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
FR |
Todentaminen |
2016 |
CEB/2017/046/FR - ekstrapoloitu virhe maaseuturahastossa |
ARVIOITU MÄÄRÄ |
|
EUR |
– 1 768,57 |
0,00 |
– 1 768,57 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
CEB/2017/046/FR - tunnetut virheet maaseuturahastossa |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 27 977,00 |
0,00 |
– 27 977,00 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2013 |
Maaseudun kehittäminen (hoitovaatimusta 1, 2, 5 ei tarkistettu) |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 532 897,40 |
– 489 608,41 |
– 43 288,99 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2014 |
Maaseudun kehittäminen (hoitovaatimusta 1, 2, 5 ei tarkistettu) |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 668 690,92 |
0,00 |
– 668 690,92 |
|
|
|
|
|
|
FR yhteensä: |
EUR |
– 1 231 333,89 |
– 489 608,41 |
– 741 725,48 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
GB |
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2015 |
Kirjausketjun puuttuminen paikalla tehtävien tarkastusten yhteydessä – tilikausi 2015 – toimenpide 216 |
KIINTEÄ |
3,00 % |
EUR |
– 10 380,46 |
0,00 |
– 10 380,46 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, metsätalouden toimenpiteet |
2015 |
Kirjausketjun puuttuminen paikalla tehtävien tarkastusten yhteydessä – tilikausi 2015 – toimenpide 221 |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 13 254,64 |
0,00 |
– 13 254,64 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, metsätalouden toimenpiteet |
2015 |
Kirjausketjun puuttuminen paikalla tehtävien tarkastusten yhteydessä – tilikausi 2015 – toimenpide 227 |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 148 643,71 |
0,00 |
– 148 643,71 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2016 |
Kirjausketjun puuttuminen paikalla tehtävien tarkastusten yhteydessä – tilikausi 2016 – toimenpide 216 maksettu uuden ohjelmakauden M04:n mukaisesti. |
KIINTEÄ |
3,00 % |
EUR |
– 7 565,26 |
0,00 |
– 7 565,26 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2017 |
Kirjausketjun puuttuminen paikalla tehtävien tarkastusten yhteydessä – tilikausi 2017 – toimenpide 216 maksettu uuden ohjelmakauden M04:n mukaisesti. |
KIINTEÄ |
3,00 % |
EUR |
– 726,75 |
0,00 |
– 726,75 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2016 |
M10: Ei järjestelmällisiä ristiintarkastuksia eläintietokantojen kanssa eläintiheyttä koskevan vaatimuksen arvioimiseksi ja karjan arvioinnin puuttuminen paikalla tehtävissä tarkastuksissa – hakuvuosi 2015 |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 476 492,21 |
0,00 |
– 476 492,21 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2016 |
M14: Ei järjestelmällisiä ristiintarkastuksia eläintietokantojen kanssa eläintiheyttä koskevan vaatimuksen arvioimiseksi, karjan arvioinnin puuttuminen paikalla tehtävissä tarkastuksissa ja seuraamusjärjestelmä ei sääntöjen mukainen – hakuvuosi 2015 |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 20 700,00 |
0,00 |
– 20 700,00 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, metsätalouden toimenpiteet |
2016 |
M221/M08: Tulonmenetyksiä koskevien maksujen hallinnollisen tarkastuksen puuttuminen – hakuvuosi 2015 |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 23 435,00 |
0,00 |
– 23 435,00 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, metsätalouden toimenpiteet |
2017 |
M221/M08: Tulonmenetyksiä koskevien maksujen hallinnollisen tarkastuksen puuttuminen – hakuvuosi 2016 |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 23 435,00 |
0,00 |
– 23 435,00 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2014 |
Maaseudun kehittäminen - hakuvuosi 2014 - puutteita paikalla tehdyssä tarkastuksessa |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 501 789,15 |
0,00 |
– 501 789,15 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2015 |
Maaseudun kehittäminen - hakuvuosi 2014 - puutteita paikalla tehdyssä tarkastuksessa |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 397 720,77 |
0,00 |
– 397 720,77 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2015 |
Maaseudun kehittäminen - hakuvuosi 2015 - puutteita paikalla tehdyssä tarkastuksessa |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 253 812,96 |
– 257,81 |
– 253 555,15 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2016 |
Maaseudun kehittäminen - hakuvuosi 2015 - puutteita paikalla tehdyssä tarkastuksessa |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 410 094,33 |
0,00 |
– 410 094,33 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2015 |
Omat ilmoitukset tukimaksuista, mukaan lukien alv – tilikausi 2015 – toimenpide 216 |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 88 233,89 |
0,00 |
– 88 233,89 |
|
|
|
|
|
|
GB yhteensä: |
EUR |
– 2 376 284,13 |
– 257,81 |
– 2 376 026,32 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
GR |
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinja 2 (2007–2013, pinta-alaperusteiset toimenpiteet) |
2009 |
LPIS-järjestelmän heikkous |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 2 397 552,06 |
0,00 |
– 2 397 552,06 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinja 2 (2007–2013, pinta-alaperusteiset toimenpiteet) |
2010 |
LPIS-järjestelmän heikkous |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 805 546,96 |
0,00 |
– 805 546,96 |
|
|
|
|
|
|
GR yhteensä: |
EUR |
– 3 203 099,02 |
0,00 |
– 3 203 099,02 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
HR |
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2016 |
Asianmukaiset tarkastukset sen varmistamiseksi, että soveltaminen täyttää kaikki tukikelpoisuusperusteet, jotka vahvistetaan EU:n lainsäädännössä ja jäsenvaltion tai alueen maaseudun kehittämisohjelmassa (M10 - M11 - hakuvuosi 2015 ja 2016 - tilikausi 2016) |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 101 099,73 |
– 45 886,85 |
– 55 212,88 |
|
|
Tilien tarkastaminen ja hyväksyminen – tilintarkastus |
2016 |
Todentamisviranomaisen havaitsema tunnettu virhe tilintarkastuksen yhteydessä (maaseuturahasto, yhdennetty hallinto- ja valvontajärjestelmä) |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 53 125,78 |
0,00 |
– 53 125,78 |
|
|
|
|
|
|
HR yhteensä: |
EUR |
– 154 225,51 |
– 45 886,85 |
– 108 338,66 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
HU |
Todentaminen |
2016 |
Maaseuturahasto – rahoitukseen liittyvä virhe |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 50,02 |
0,00 |
– 50,02 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Maaseuturahasto, tunnettu virhe |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 419 402,55 |
0,00 |
– 419 402,55 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2015 |
Julkisia hankintoja koskevien sääntöjen vastaisuuksia |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
0,10 % |
EUR |
– 2 117,92 |
– 2 117,92 |
0,00 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – julkiset tuensaajat |
2015 |
Julkisia hankintoja koskevien sääntöjen vastaisuuksia |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
0,10 % |
EUR |
– 15 280,22 |
– 15 280,22 |
0,00 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, kiinteän tuen toimenpiteet |
2015 |
Julkisia hankintoja koskevien sääntöjen vastaisuuksia |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
0,10 % |
EUR |
– 12 762,94 |
– 12 762,94 |
0,00 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2016 |
Julkisia hankintoja koskevien sääntöjen vastaisuuksia |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
0,10 % |
EUR |
– 846,96 |
– 838,29 |
– 8,67 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – julkiset tuensaajat |
2016 |
Julkisia hankintoja koskevien sääntöjen vastaisuuksia |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
0,10 % |
EUR |
– 68 740,57 |
– 11 603,59 |
– 57 136,98 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, kiinteän tuen toimenpiteet |
2016 |
Julkisia hankintoja koskevien sääntöjen vastaisuuksia |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
0,10 % |
EUR |
– 15 242,66 |
– 3 610,66 |
– 11 632,00 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2017 |
Julkisia hankintoja koskevien sääntöjen vastaisuuksia |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
0,10 % |
EUR |
– 179,34 |
0,00 |
– 179,34 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – julkiset tuensaajat |
2017 |
Julkisia hankintoja koskevien sääntöjen vastaisuuksia |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
0,10 % |
EUR |
– 249,97 |
0,00 |
– 249,97 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, kiinteän tuen toimenpiteet |
2017 |
Julkisia hankintoja koskevien sääntöjen vastaisuuksia |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
0,10 % |
EUR |
– 22,75 |
0,00 |
– 22,75 |
|
|
|
|
|
|
HU yhteensä: |
EUR |
– 534 895,90 |
– 46 213,62 |
– 488 682,28 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
IE |
Todentaminen |
2016 |
TODENTAMISVIRANOMAISEN HAVAITSEMAT VARAINHOITOVIRHEET |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 289 762,08 |
0,00 |
– 289 762,08 |
|
|
|
|
|
|
IE yhteensä: |
EUR |
– 289 762,08 |
0,00 |
– 289 762,08 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
IT |
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2016 |
Ei todisteita eläintiheyden laskennasta paikalla tehtyjen tarkastusten aikana – tilikausi 2016 – toimenpide 10 – toimi 10.1.1. |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 16 181,19 |
0,00 |
– 16 181,19 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2017 |
Ei todisteita eläintiheyden laskennasta paikalla tehtyjen tarkastusten aikana – tilikausi 2016 – toimenpide 10 – toimi 10.1.1. |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 15 722,34 |
0,00 |
– 15 722,34 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2016 |
Ei todisteita eläintiheyden laskennasta paikalla tehtyjen tarkastusten aikana – tilikausi 2016 – toimenpide 10 – toimi 10.2.1. |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 11 965,46 |
0,00 |
– 11 965,46 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2017 |
Ei todisteita eläintiheyden laskennasta paikalla tehtyjen tarkastusten aikana – tilikausi 2016 – toimenpide 10 – toimi 10.2.1. |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 11 626,16 |
0,00 |
– 11 626,16 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2016 |
Ei todisteita eläintiheyden laskennasta paikalla tehtyjen tarkastusten aikana – tilikausi 2016 – toimenpide 10 – toimi 10.3.1. |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 2 414,45 |
0,00 |
– 2 414,45 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2017 |
Ei todisteita eläintiheyden laskennasta paikalla tehtyjen tarkastusten aikana – tilikausi 2016 – toimenpide 10 – toimi 10.3.1. |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 2 345,98 |
0,00 |
– 2 345,98 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2016 |
Ei todisteita eläintiheyden laskennasta paikalla tehtyjen tarkastusten aikana – tilikausi 2016 – toimenpide 11 – toimi 11.1.1. |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2017 |
Ei todisteita eläintiheyden laskennasta paikalla tehtyjen tarkastusten aikana – tilikausi 2016 – toimenpide 11 – toimi 11.1.1. |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 806,75 |
0,00 |
– 806,75 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2016 |
Ei todisteita eläintiheyden laskennasta paikalla tehtyjen tarkastusten aikana – tilikausi 2016 – toimenpide 11 – toimi 11.2.1. |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2017 |
Ei todisteita eläintiheyden laskennasta paikalla tehtyjen tarkastusten aikana – tilikausi 2016 – toimenpide 11 – toimi 11.2.1. |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 1 666,15 |
0,00 |
– 1 666,15 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2016 |
Ei todisteita eläintiheyden laskennasta paikalla tehtyjen tarkastusten aikana – tilikausi 2016 – toimenpide 13 – toimi 13.1.1. |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 56 267,29 |
0,00 |
– 56 267,29 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, yhdennettyyn järjestelmään kuuluvat toimenpiteet |
2017 |
Ei todisteita eläintiheyden laskennasta paikalla tehtyjen tarkastusten aikana – tilikausi 2016 – toimenpide 13 – toimi 13.1.1. |
KIINTEÄ |
2,00 % |
EUR |
– 26 678,19 |
0,00 |
– 26 678,19 |
|
|
|
|
|
|
IT yhteensä: |
EUR |
– 145 673,96 |
0,00 |
– 145 673,96 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
PL |
Todentaminen |
2015 |
Rahoitukseen liittyviä virheitä maaseuturahaston muussa kuin IACS-perusjoukossa |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 10 244,55 |
0,00 |
– 10 244,55 |
|
|
|
|
|
|
PL yhteensä: |
EUR |
– 10 244,55 |
0,00 |
– 10 244,55 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
PT |
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinja 4 – Leader (2007–2013) |
2014 |
1-toimenpide 413 (alatoimenpiteet 311, 312, 313): tukeen oikeuttamattomia kustannuksia luotavien/säilytettävien työpaikkojen osalta |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 467 842,77 |
0,00 |
– 467 842,77 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, Leader |
2015 |
1-toimenpide 413 (alatoimenpiteet 311, 312, 313): tukeen oikeuttamattomia kustannuksia luotavien/säilytettävien työpaikkojen osalta |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 1 212 190,33 |
0,00 |
– 1 212 190,33 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, Leader |
2016 |
1-toimenpide 413 (alatoimenpiteet 311, 312, 313): tukeen oikeuttamattomia kustannuksia luotavien/säilytettävien työpaikkojen osalta |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 94 360,25 |
0,00 |
– 94 360,25 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinja 4 – Leader (2007–2013) |
2014 |
2-toimenpide 413 (alatoimenpiteet 311, 312, 313, 323): puutteita kustannusten kohtuullisuuden tarkastuksissa |
KIINTEÄ |
100,00 % |
EUR |
– 301 512,95 |
0,00 |
– 301 512,95 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, Leader |
2015 |
2-toimenpide 413 (alatoimenpiteet 311, 312, 313, 323): puutteita kustannusten kohtuullisuuden tarkastuksissa |
KIINTEÄ |
100,00 % |
EUR |
– 248 459,07 |
0,00 |
– 248 459,07 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, Leader |
2016 |
2-toimenpide 413 (alatoimenpiteet 311, 312, 313, 323): puutteita kustannusten kohtuullisuuden tarkastuksissa |
KIINTEÄ |
100,00 % |
EUR |
– 57 404,70 |
0,00 |
– 57 404,70 |
|
|
Todentaminen |
2015 |
Päätös varainhoitovuoden 2015 tilien tarkastamisesta ja hyväksymisestä ja päätös maaseuturahaston viimeiseen täytäntöönpanovuoteen (16.10.2014–31.12.2015) liittyvien tilien tarkastamisesta ja hyväksymisestä ohjelmakauden 2007–2013 osalta. |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 15 000,61 |
0,00 |
– 15 000,61 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2014 |
oikaisu, maaseudun kehittäminen, hakuvuosi 2013 |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
10 380,28 |
0,00 |
10 380,28 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2014 |
oikaisu, maaseudun kehittäminen, hakuvuosi 2014 |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
22 589,96 |
0,00 |
22 589,96 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2015 |
oikaisu, maaseudun kehittäminen, hakuvuosi 2014 |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
98 204,04 |
0,00 |
98 204,04 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2015 |
oikaisu, maaseudun kehittäminen, hakuvuosi 2015 |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
33 486,89 |
0,00 |
33 486,89 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2016 |
oikaisu, maaseudun kehittäminen, hakuvuosi 2015 |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
90 178,07 |
0,00 |
90 178,07 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Päätös maaseuturahaston viimeiseen täytäntöönpanovuoteen (Q5 - 16.10.2014–31.12.2015) liittyvien tilien tarkastamisesta ja hyväksymisestä ohjelmakauden 2007–2013 osalta. |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 3 041 420,01 |
– 9 024,71 |
– 3 032 395,30 |
|
|
Todentaminen |
2015 |
Maaseudun kehittämistoimenpiteen 511 viimeisenä täytäntöönpanovuonna ilmoitetut menot, joita ei ilmoitettu sinä varainhoitovuonna, jona maksu suoritettiin |
ARVIOITU MÄÄRÄ |
|
EUR |
– 939 516,00 |
0,00 |
– 939 516,00 |
|
|
Todentaminen |
2016 |
Ekstrapoloitu virhe viimeisen täytäntöönpanovuoden viidennen neljänneksen ja (Q5 - 16.10.2015–31.12.2015) maaseuturahaston muun kuin IACS-perusjoukon osalta (63 248,59 euroa) |
ARVIOITU MÄÄRÄ |
|
EUR |
– 63 248,59 |
– 21 747,68 |
– 41 500,91 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2014 |
Maaseudun kehittäminen – hakuvuosi 2013 – puutteita hoitovaatimusten 2, 7, 8, 9, 11, 12, 16-18 tarkastuksissa hyvän maatalouden ja ympäristön vaatimuksen ”viljelykierto” puuttuminen – seuraamusjärjestelmän sallivuus |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 129 966,15 |
0,00 |
– 129 966,15 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2014 |
Maaseudun kehittäminen hakuvuosi 2014 – puutteita hoitovaatimusten 2, 9, 11, 12, 16-18 tarkastuksissa hyvän maatalouden ja ympäristön vaatimuksen ”viljelykierto” puuttuminen – seuraamusjärjestelmän sallivuus |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 204 951,05 |
0,00 |
– 204 951,05 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2015 |
Maaseudun kehittäminen hakuvuosi 2014 – puutteita hoitovaatimusten 2, 9, 11, 12, 16-18 tarkastuksissa hyvän maatalouden ja ympäristön vaatimuksen ”viljelykierto” puuttuminen – seuraamusjärjestelmän sallivuus |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 220 275,94 |
– 881,07 |
– 219 394,87 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2015 |
Maaseudun kehittäminen hakuvuosi 2015 – puutteita hoitovaatimusten 2, 9, 11, 12, 16-18 tarkastuksissa seuraamusjärjestelmän sallivuus |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 24 809,88 |
– 164,16 |
– 24 645,72 |
|
|
Täydentävät ehdot |
2016 |
Maaseudun kehittäminen hakuvuosi 2015 – puutteita hoitovaatimusten 2, 9, 11, 12, 16-18 tarkastuksissa seuraamusjärjestelmän sallivuus |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 1 626 056,75 |
0,00 |
– 1 626 056,75 |
|
|
Todentaminen |
2015 |
Todennäköisin virhe maaseuturahaston Q1-Q4-perusjoukossa |
ARVIOITU MÄÄRÄ |
|
EUR |
– 2 849 591,00 |
– 257 376,75 |
– 2 592 214,25 |
|
|
|
|
|
|
PT yhteensä: |
EUR |
– 11 241 766,81 |
– 289 194,37 |
– 10 952 572,44 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
RO |
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – julkiset tuensaajat |
2014 |
Useita julkisia hankintoja koskevan lainsäädännön vastaisuuksia |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
2,44 % |
EUR |
– 3 923 959,54 |
0,00 |
– 3 923 959,54 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2015 |
Useita julkisia hankintoja koskevan lainsäädännön vastaisuuksia |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
2,44 % |
EUR |
– 3 280 175,58 |
0,00 |
– 3 280 175,58 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – julkiset tuensaajat |
2015 |
Useita julkisia hankintoja koskevan lainsäädännön vastaisuuksia |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
2,44 % |
EUR |
– 2 755 091,05 |
0,00 |
– 2 755 091,05 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, kiinteän tuen toimenpiteet |
2015 |
Useita julkisia hankintoja koskevan lainsäädännön vastaisuuksia |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
2,44 % |
EUR |
– 260 292,18 |
0,00 |
– 260 292,18 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2016 |
Useita julkisia hankintoja koskevan lainsäädännön vastaisuuksia |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
2,44 % |
EUR |
– 683 995,90 |
0,00 |
– 683 995,90 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – julkiset tuensaajat |
2016 |
Useita julkisia hankintoja koskevan lainsäädännön vastaisuuksia |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
2,44 % |
EUR |
– 452 827,98 |
0,00 |
– 452 827,98 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, kiinteän tuen toimenpiteet |
2016 |
Useita julkisia hankintoja koskevan lainsäädännön vastaisuuksia |
ARVIOITU PROSENTTIOSUUS |
2,44 % |
EUR |
– 115 226,97 |
0,00 |
– 115 226,97 |
|
|
|
|
|
|
RO yhteensä: |
EUR |
– 11 471 569,20 |
0,00 |
– 11 471 569,20 |
|
Jäsenvaltio |
Toimenpide |
Tilikausi |
Syy |
Tyyppi |
Oikaisu (%) |
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
SE |
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinjat 1 + 3 – Investointeihin tähtäävät toimenpiteet (2007–2013) |
2012 |
Kaksinkertaisen rahoituksen todentamisten puuttuminen |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 65 461,21 |
– 21 733,12 |
– 43 728,09 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinjat 1 + 3 – Investointeihin tähtäävät toimenpiteet (2007–2013) |
2013 |
Kaksinkertaisen rahoituksen todentamisten puuttuminen |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 620 898,88 |
– 15 648,02 |
– 605 250,86 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – julkiset tuensaajat |
2014 |
Kaksinkertaisen rahoituksen todentamisten puuttuminen |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 291 505,90 |
– 86 612,45 |
– 204 893,45 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinjat 1 + 3 – Investointeihin tähtäävät toimenpiteet (2007–2013) |
2013 |
Kuluilmoitusten todentamisen puuttuminen |
KERTALUONTEINEN |
|
EUR |
– 6 970,99 |
0,00 |
– 6 970,99 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinjat 1 + 3 – Investointeihin tähtäävät toimenpiteet (2007–2013) |
2012 |
Pk-yrityskriteerien todentamisen puuttuminen sekä puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 55 086,77 |
– 18 288,81 |
– 36 797,96 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinjat 1 + 3 – Investointeihin tähtäävät toimenpiteet (2007–2013) |
2013 |
Pk-yrityskriteerien todentamisen puuttuminen sekä puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 363 222,29 |
0,00 |
– 363 222,29 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2014 |
Pk-yrityskriteerien todentamisen puuttuminen sekä puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 245 246,39 |
– 72 867,78 |
– 172 378,61 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2015 |
Pk-yrityskriteerien todentamisen puuttuminen sekä puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 64 295,86 |
0,00 |
– 64 295,86 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinjat 1 + 3 – Investointeihin tähtäävät toimenpiteet (2007–2013) |
2008 |
Pk-yrityskriteerien ja kaksinkertaisen rahoituksen riskin todentamisen puuttuminen sekä puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 751,03 |
0,00 |
– 751,03 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinjat 1 + 3 – Investointeihin tähtäävät toimenpiteet (2007–2013) |
2009 |
Pk-yrityskriteerien ja kaksinkertaisen rahoituksen riskin todentamisen puuttuminen sekä puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 320,70 |
0,00 |
– 320,70 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinjat 1 + 3 – Investointeihin tähtäävät toimenpiteet (2007–2013) |
2011 |
Pk-yrityskriteerien ja kaksinkertaisen rahoituksen riskin todentamisen puuttuminen sekä puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 2 236,29 |
– 67,59 |
– 2 168,70 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinjat 1 + 3 – Investointeihin tähtäävät toimenpiteet (2007–2013) |
2012 |
Pk-yrityskriteerien ja kaksinkertaisen rahoituksen riskin todentamisen puuttuminen sekä puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 113 768,81 |
– 37 771,25 |
– 75 997,56 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinjat 1 + 3 – Investointeihin tähtäävät toimenpiteet (2007–2013) |
2013 |
Pk-yrityskriteerien ja kaksinkertaisen rahoituksen riskin todentamisen puuttuminen sekä puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 472 874,38 |
0,00 |
– 472 874,38 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2014 |
Pk-yrityskriteerien ja kaksinkertaisen rahoituksen riskin todentamisen puuttuminen sekä puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 347 992,77 |
– 103 395,86 |
– 244 596,91 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, kiinteän tuen toimenpiteet |
2015 |
Pk-yrityskriteerien ja kaksinkertaisen rahoituksen riskin todentamisen puuttuminen sekä puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
10,00 % |
EUR |
– 283 956,93 |
0,00 |
– 283 956,93 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinja 1 (2007–2013) |
2007 |
Puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 2 143,59 |
0,00 |
– 2 143,59 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinjat 1 + 3 – Investointeihin tähtäävät toimenpiteet (2007–2013) |
2012 |
Puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 131 152,67 |
– 87 085,37 |
– 44 067,30 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinjat 1 + 3 – Investointeihin tähtäävät toimenpiteet (2007–2013) |
2013 |
Puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 1 241 577,53 |
– 2 978,52 |
– 1 238 599,01 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2014 |
Puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 750 589,53 |
– 442 938,45 |
– 307 651,08 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – julkiset tuensaajat |
2014 |
Puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 845 717,03 |
– 499 075,16 |
– 346 641,87 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – yksityiset tuensaajat |
2015 |
Puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 264 235,27 |
0,00 |
– 264 235,27 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, investoinnit – julkiset tuensaajat |
2015 |
Puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 1 632 649,18 |
28 498,30 |
– 1 661 147,48 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinjat 1 + 3 – Investointeihin tähtäävät toimenpiteet (2007–2013) |
2008 |
Puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 681,88 |
0,00 |
– 681,88 |
|
|
Maaseudun kehittäminen, maaseuturahasto, toimintalinjat 1 + 3 – Investointeihin tähtäävät toimenpiteet (2007–2013) |
2010 |
Puutteita valintakriteerien soveltamisessa ja kustannusten kohtuullisuuden arvioinnissa |
KIINTEÄ |
5,00 % |
EUR |
– 490,86 |
0,00 |
– 490,86 |
|
|
|
|
|
|
SE yhteensä |
EUR |
– 7 803 826,74 |
– 1 359 964,08 |
– 6 443 862,66 |
|
Valuutta |
Määrä |
Vähennykset |
Rahoitusvaikutus |
|
EUR |
– 40 815 166,21 |
– 2 238 949,56 |
– 38 576 216,65 |