V Bruseli14. 7. 2021

COM(2021) 568 final

PRÍLOHY

k

NARIADENIU EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa zriaďuje Sociálno-klimatický fond


PRÍLOHA I

Metodika výpočtu maximálnej výšky finančnej alokácie v rámci fondu na členský štát podľa článku 13

V tejto prílohe sa stanovuje metodika výpočtu maximálnej výšky finančnej alokácie, ktorá je k dispozícii pre každý členský štát v súlade s článkami 9 a 13.

Metodika zohľadňuje v súvislosti s každým členským štátom tieto premenné:

–obyvateľstvo ohrozené chudobou žijúce vo vidieckych oblastiach (2019),

–emisie oxidu uhličitého zo spaľovania palív domácnosťami (priemer za roky 2016 – 2018),

–percentuálny podiel domácností ohrozených chudobou s nedoplatkami v súvislosti s účtami za služby (2019),

–celkový počet obyvateľov (2019),

–HND členského štátu na obyvateľa meraný v štandarde kúpnej sily (2019),

–podiel referenčných emisií podľa článku 4 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2018/842 pre odvetvia, na ktoré sa vzťahuje [kapitola IVa smernice 2003/87/ES] (priemer za roky 2016 – 2018).

Maximálna výška finančnej alokácie v rámci fondu na členský štát (MFAi) je definovaná takto:

Kde:

Celkové finančné krytie (TFE) na vykonávanie fondu je súčet finančného krytia uvedeného v článku 9 ods. 1 a 2 a predstavuje podiel členského štátu i na celkovom finančnom krytí, určený na základe týchto krokov:

S

βi = min(

γi =

δi = min(

fi = 1, ak ; fi = 2,5, ak

Kde v prípade každého členského štátu i:

je obyvateľstvo ohrozené chudobou žijúce vo vidieckych oblastiach členského štátu i,

je súčet obyvateľov ohrozených chudobou žijúcich vo vidieckych oblastiach členských štátov EÚ27,

 je obyvateľstvo členského štátu i,

 je súčet obyvateľov členských štátov EÚ27,

sú emisie oxidu uhličitého zo spaľovania palív domácnosťami v členskom štáte i,

je súčet emisií oxidu uhličitého zo spaľovania palív domácnosťami v členských štátoch EÚ27,

je percentuálny podiel domácností ohrozených chudobou s nedoplatkami v súvislosti s účtami za služby v členskom štáte i,

je percentuálny podiel domácností ohrozených chudobou s nedoplatkami v súvislosti s účtami za služby v EÚ27,

je HND na obyvateľa v členskom štáte i,

je HND na obyvateľa v EÚ27.

Hodnoty βi tých členských štátov, ktorých hodnota HND na obyvateľa je nižšia ako hodnota EÚ27 a v prípade ktorých je minimálna zložka, sú úmerne upravené, aby sa zabezpečilo, že súčet βi v prípade všetkých členských štátov sa rovná 100 %. Všetky hodnoty λi sú úmerne upravené, aby sa zabezpečilo, že ich súčet sa rovná 100 %.

V prípade členských štátov s HND na obyvateľa nižším ako 90 % hodnoty EÚ27 nemôže byť hodnota nižšia ako podiel referenčných emisií podľa článku 4 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2018/842 pre odvetvia, na ktoré sa vzťahuje [kapitola IVa smernice 2003/87/ES] za priemer obdobia 2016 – 2018. Hodnoty členských štátov s HND na obyvateľa vyšším ako hodnota EÚ27 sa úmerne upravia tak, aby sa zabezpečilo, že súčet všetkých hodnôt sa rovná 100 %.

PRÍLOHA II

Maximálna výška finančnej alokácie v rámci fondu na členský štát podľa článku 9 a článku 13

Výsledkom uplatnenia metodiky v prílohe I na sumy uvedené v článku 9 ods. 1 a 2 je nasledovný podiel a maximálna výška finančnej alokácie (MFA) na členský štát.

Akékoľvek sumy vzťahujúce sa na článok 9 ods. 3 sa pokryjú v rámci limitov maximálnej výšky finančnej alokácie na členský štát na pomernom základe.

Maximálna výška finančnej alokácie na členský štát EÚ

Členský štát

Podiel ako % celku

SPOLU

2025 – 2032

(v EUR, bežné ceny)

Suma za obdobie

2025 – 2027

(v EUR, bežné ceny)

Suma za obdobie

2028 – 2032

(v EUR, bežné ceny)

Belgicko

2,56

1 844 737 639

605 544 073

1 239 193 566

Bulharsko

3,85

2 778 104 958

911 926 420

1 866 178 538

Česko

2,40

1 735 707 679

569 754 460

1 165 953 219

Dánsko

0,50

361 244 536

118 580 270

242 664 266

Nemecko

8,19

5 910 983 488

1 940 308 984

3 970 674 504

Estónsko

0,29

207 004 992

67 950 392

139 054 600

Írsko

1,02

737 392 966

242 052 816

495 340 150

Grécko

5,52

3 986 664 037

1 308 641 796

2 678 022 241

Španielsko

10,53

7 599 982 898

2 494 731 228

5 105 251 670

Francúzsko

11,20

8 087 962 701

2 654 912 964

5 433 049 737

Chorvátsko

1,94

1 403 864 753

460 825 411

943 039 343

Taliansko

10,81

7 806 923 117

2 562 660 358

5 244 262 759

Cyprus

0,20

145 738 994

47 839 531

97 899 463

Lotyšsko

0,71

515 361 901

169 170 042

346 191 859

Litva

1,02

738 205 618

242 319 573

495 886 046

Luxembursko

0,10

73 476 421

24 118 991

49 357 430

Maďarsko

4,33

3 129 860 199

1 027 391 783

2 102 468 416

Malta

0,01

5 112 942

1 678 348

3 434 594

Holandsko

1,11

800 832 270

262 877 075

537 955 195

Rakúsko

0,89

643 517 259

211 237 660

432 279 599

Poľsko

17,61

12 714 118 688

4 173 471 093

8 540 647 595

Portugalsko

1,88

1 359 497 281

446 261 573

913 235 708

Rumunsko

9,26

6 682 901 998

2 193 694 977

4 489 207 021

Slovinsko

0,55

397 623 987

130 522 001

267 101 985

Slovensko

2,36

1 701 161 680

558 414 568

1 142 747 112

Fínsko

0,54

386 966 933

127 023 772

259 943 161

Švédsko

0,62

445 050 067

146 089 842

298 960 225

EÚ27

100 %

72 200 000 000

23 700 000 000

48 500 000 000

PRÍLOHA III

Kľúčové požiadavky na kontrolný systém členského štátu

1.Členský štát zabezpečí účinný a efektívny systém vnútornej kontroly vrátane oddelenia funkcií a opatrení podávania správ, dohľadu a monitorovania.

Patrí(-ia) sem:

·vymenovanie orgánu ako „koordinátora“ nesúceho celkovú zodpovednosť za sociálny plán v oblasti klímy a fungujúceho ako jediné kontaktné miesto pre Komisiu,

·skutočnosť, že koordinátor má i) administratívnu kapacitu, pokiaľ ide o ľudské zdroje (počet zamestnancov a ich profily), inštitucionálne skúsenosti a odborné znalosti a ii) mandát a právomoc vykonávať všetky príslušné úlohy vrátane zodpovednosti za dohľad a podávanie správ,

·určenie orgánov poverených vykonávaním sociálneho plánu v oblasti klímy a rozdelenie súvisiacich funkcií,

·určenie orgánu zodpovedného za podpísanie vyhlásenia riadiaceho subjektu pripojeného k žiadostiam o platbu,

·postupy zabezpečujúce, že tento orgán získa uistenie o dosiahnutí míľnikov a cieľov stanovených v pláne, že finančné prostriedky boli spravované v súlade so všetkými uplatniteľnými pravidlami, najmä pravidlami týkajúcimi sa predchádzania konfliktom záujmov, predchádzania podvodom, korupcii a dvojitému financovaniu,

·primerané oddelenie riadiacich funkcií a funkcií auditu.

2.Členský štát musí účinne vykonávať primerané opatrenia na boj proti podvodom a korupcii, ako aj všetky potrebné opatrenia na účinné predchádzanie konfliktu záujmov.

Patrí(-ia) sem:

·vhodné opatrenia týkajúce sa predchádzania podvodom, korupcii a konfliktu záujmov, ich odhaľovania a nápravy, ako aj zabraňovania dvojitému financovaniu a prijímania právnych krokov na vymáhanie finančných prostriedkov, ktoré boli spreneverené,

·posúdenie rizika podvodov a vymedzenie vhodných opatrení na zmiernenie podvodov.

3.Členský štát zachováva primerané postupy na vypracovanie vyhlásenia riadiaceho subjektu a súhrn auditov a kontrol vykonaných na vnútroštátnej úrovni.

Patrí(-ia) sem:

·účinný postup na vypracovanie vyhlásenia riadiaceho subjektu, dokumentovanie súhrnu auditov a kontrol a uchovávanie podkladových informácií pre audítorský záznam,

·účinné postupy na zabezpečenie toho, aby všetky prípady podvodov, korupcie a konfliktu záujmov boli riadne nahlásené a napravené prostredníctvom náhrad.

4.S cieľom poskytnúť potrebné informácie členský štát zabezpečí primerané overovania na riadiacej úrovni vrátane postupov na kontrolu plnenia míľnikov a cieľov a dodržiavania horizontálnych zásad správneho finančného riadenia.

Patrí(-ia) sem:

·primerané overovania na riadiacej úrovni, prostredníctvom ktorých budú vykonávacie orgány kontrolovať plnenie míľnikov a cieľov fondu (napr. administratívne kontroly, kontroly na mieste),

·primerané overovania na riadiacej úrovni, prostredníctvom ktorých budú vykonávacie orgány kontrolovať neprítomnosť závažných nezrovnalostí (podvod, korupcia a konflikt záujmov) a dvojitého financovania (napr. administratívne kontroly, kontroly na mieste).

5.Členský štát vykonáva primerané a nezávislé audity systémov a operácií v súlade s medzinárodne uznávanými audítorskými štandardmi.

Patrí(-ia) sem:

·určenie orgánu(-ov), ktorý(-é) bude(-ú) vykonávať audity systémov a operácií, a spôsob, akým je zabezpečená jeho/ich funkčná nezávislosť,

·pridelenie dostatočných zdrojov tomuto orgánu/orgánom na účely fondu,

·účinné riešenie rizika podvodu, korupcie, konfliktu záujmov a dvojitého financovania zo strany audítorského orgánu(-ov), a to tak prostredníctvom auditov systémov, ako aj auditov operácií.

6.Členský štát udržiava účinný systém na zabezpečenie uchovávania všetkých informácií a dokumentov potrebných na účely audítorského záznamu.

Patrí(-ia) sem:

·účinné zhromažďovanie, zaznamenávanie a uchovávanie údajov o konečných príjemcoch opatrení alebo investícií v elektronickom systéme, ktoré sú potrebné na dosiahnutie míľnikov/cieľov,

·prístup pre Komisiu, úrad OLAF, Európsky dvor audítorov a Európsku prokuratúru (v príslušných prípadoch) k údajom o konečných príjemcoch.