Bruxelles, 14.7.2021

COM(2021) 568 final

ANEXE

la

REGULAMENTUL PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI AL CONSILIULUI

de instituire a Fondului pentru atenuarea impactului social al acțiunilor climatice


ANEXA I

Metodologia de calcul a alocării financiare maxime pentru fiecare stat membru în cadrul fondului în temeiul articolului 13

Prezenta anexă stabilește metodologia de calcul a alocării financiare maxime disponibile pentru fiecare stat membru în conformitate cu articolele 9 și 13.

Metodologia ține seama, în ceea ce privește fiecare stat membru, de următoarele variabile:

–populația expusă riscului de sărăcie care trăiește în zone rurale (2019);

–emisiile de dioxid de carbon generate de arderea combustibililor de către gospodării (media pentru perioada 2016-2018);

–procentul gospodăriilor expuse riscului de sărăcie care au restanțe la plata facturilor la utilități (2019);

–populația totală (2019);

–VNB-ul pe cap de locuitor al statului membru, măsurat în funcție de standardul puterii de cumpărare (2019);

–cota-parte din emisiile de referință în temeiul articolului 4 alineatul (2) din Regulamentul (UE) 2018/842 pentru sectoarele reglementate de [capitolul IVa din Directiva 2003/87/CE] (media pentru perioada 2016-2018).

Alocarea financiară maximă a unui stat membru în cadrul fondului (MFAi – maximum financial allocation) este definită după cum urmează:

unde:

Pachetul financiar total (TFE – total financial envelope) pentru punerea în aplicare a fondului este suma pachetelor financiare menționate la articolul 9 alineatele (1) și (2), iar reprezintă cota-parte care îi revine statului membru i din pachetul financiar total, determinată parcurgând următoarele etape:

unde

βi = min(

γi =

δi = min(

fi = 1 dacă ; fi = 2,5 dacă

Unde, pentru fiecare stat membru i:

este populația expusă riscului de sărăcie care trăiește în zonele rurale ale statului membru i;

este suma populației expuse riscului de sărăcie care trăiește în zonele rurale ale statelor membre ale UE-27;

 este populația statului membru i;

 este suma populației statelor membre ale UE-27;

reprezintă emisiile de dioxid de carbon provenite din arderea combustibililor de către gospodăriile din statul membru i;

reprezintă suma emisiilor de dioxid de carbon provenite din arderea combustibililor de către gospodăriile din statele membre ale UE-27;

este procentul gospodăriilor expuse riscului de sărăcie care au restanțe la plata facturilor la utilități din statul membru i;

este procentul gospodăriilor expuse riscului de sărăcie care au restanțe la plata facturilor la utilități din UE-27;

este VNB-ul pe cap de locuitor al statului membru i;

este VNB-ul pe cap de locuitor al UE-27.

βi al statelor membre al căror VNB pe cap de locuitor este sub valoarea de la nivelul UE-27 și în cazul cărora este componenta minimă este ajustat proporțional pentru a se asigura că suma βi pentru toate statele membre este egală cu 100 %. Toate λi sunt ajustate proporțional pentru a se asigura că suma lor este egală cu 100 %.

Pentru statele membre al căror VNB pe cap de locuitor este mai mic de 90 % din valoarea de la nivelul UE-27, nu poate fi mai mic decât cota-parte din emisiile de referință în temeiul articolului 4 alineatul (2) din Regulamentul (UE) 2018/842 pentru sectoarele reglementate de [capitolul IVa din Directiva 2003/87/CE] pentru media din perioada 2016-2018. pentru statele membre al căror VNB pe cap de locuitor este mai mare decât valoarea de la nivelul UE-27 este ajustată proporțional pentru a se asigura că suma tuturor este egală cu 100 %.

ANEXA II

Alocarea financiară maximă pentru fiecare stat membru în cadrul fondului în temeiul articolului 9 și al articolului 13

Aplicarea metodologiei din anexa I la sumele menționate la articolul 9 alineatele (1) și (2) duce la obținerea următoarei cote-părți și a următoarei alocări financiare maxime (MFA) pentru fiecare stat membru.

Orice sume care intră sub incidența articolului 9 alineatul (3) vor fi acoperite în limitele alocării financiare maxime pentru fiecare stat membru, pe bază proporțională.

Alocarea financiară maximă pentru fiecare stat membru

Stat membru

Cota-parte în % din total

TOTAL

2025-2032

(în EUR, în prețuri curente)

Suma pentru

2025-2027

(în EUR, în prețuri curente)

Suma pentru

2028-2032

(în EUR, în prețuri curente)

Belgia

2,56

1 844 737 639

605 544 073

1 239 193 566

Bulgaria

3,85

2 778 104 958

911 926 420

1 866 178 538

Cehia

2,40

1 735 707 679

569 754 460

1 165 953 219

Danemarca

0,50

361 244 536

118 580 270

242 664 266

Germania

8,19

5 910 983 488

1 940 308 984

3 970 674 504

Estonia

0,29

207 004 992

67 950 392

139 054 600

Irlanda

1,02

737 392 966

242 052 816

495 340 150

Grecia

5,52

3 986 664 037

1 308 641 796

2 678 022 241

Spania

10,53

7 599 982 898

2 494 731 228

5 105 251 670

Franța

11,20

8 087 962 701

2 654 912 964

5 433 049 737

Croația

1,94

1 403 864 753

460 825 411

943 039 343

Italia

10,81

7 806 923 117

2 562 660 358

5 244 262 759

Cipru

0,20

145 738 994

47 839 531

97 899 463

Letonia

0,71

515 361 901

169 170 042

346 191 859

Lituania

1,02

738 205 618

242 319 573

495 886 046

Luxemburg

0,10

73 476 421

24 118 991

49 357 430

Ungaria

4,33

3 129 860 199

1 027 391 783

2 102 468 416

Malta

0,01

5 112 942

1 678 348

3 434 594

Țările de Jos

1,11

800 832 270

262 877 075

537 955 195

Austria

0,89

643 517 259

211 237 660

432 279 599

Polonia

17,61

12 714 118 688

4 173 471 093

8 540 647 595

Portugalia

1,88

1 359 497 281

446 261 573

913 235 708

România

9,26

6 682 901 998

2 193 694 977

4 489 207 021

Slovenia

0,55

397 623 987

130 522 001

267 101 985

Slovacia

2,36

1 701 161 680

558 414 568

1 142 747 112

Finlanda

0,54

386 966 933

127 023 772

259 943 161

Suedia

0,62

445 050 067

146 089 842

298 960 225

UE27

100 %

72 200 000 000

23 700 000 000

48 500 000 000

ANEXA III

Cerințe-cheie pentru sistemul de control al statului membru

(1)Statul membru instituie un sistem de control intern eficace și eficient, care prevede separarea funcțiilor și modalitățile de raportare, supraveghere și monitorizare.

Printre acestea se numără:

·desemnarea unei autorități în calitate de „coordonator” căreia îi revine responsabilitatea generală în ceea ce privește Planul pentru atenuarea impactului social al acțiunilor climatice și care este punctul unic de contact pentru Comisie;

·asigurarea faptului că coordonatorul are (i) capacitatea administrativă în ceea ce privește resursele umane (numărul și profilurile personalului), experiența și expertiza instituțională și (ii) mandatul și autoritatea de a îndeplini toate sarcinile relevante, inclusiv responsabilitățile de supraveghere și raportare;

·desemnarea autorităților însărcinate cu punerea în aplicare a Planului pentru atenuarea impactului social al acțiunilor climatice și alocarea funcțiilor aferente;

·desemnarea autorității responsabile cu semnarea declarației de gestiune care însoțește cererile de plată;

·proceduri care să garanteze că autoritatea respectivă va obține asigurarea că au fost îndeplinite jaloanele și țintele stabilite în plan și că fondurile au fost gestionate în conformitate cu toate normele aplicabile, în special cu normele privind evitarea conflictelor de interese și prevenirea fraudei, a corupției și a dublei finanțări;

·o separare adecvată între funcțiile de gestionare și cele de audit.

(2)Statul membru trebuie să pună în aplicare în mod eficace măsuri proporționale de combatere a fraudei și a corupției, precum și orice măsuri necesare pentru a evita în mod eficace conflictele de interese.

Printre acestea se numără:

·măsuri adecvate privind prevenirea, detectarea și corectarea fraudei, corupției și conflictelor de interese, precum și evitarea dublei finanțări și inițierea de acțiuni în justiție pentru recuperarea fondurilor care au fost deturnate;

·o evaluare a riscului de fraudă și definirea unor măsuri adecvate de combatere a fraudei.

(3)Statul membru trebuie să dispună de proceduri adecvate pentru întocmirea declarației de gestiune și a rezumatului auditurilor și controalelor efectuate la nivel național.

Printre acestea se numără:

·o procedură eficace pentru întocmirea declarației de gestiune, pentru documentarea rezumatului auditurilor și controalelor și pentru păstrarea informațiilor de bază pentru pista de audit;

·proceduri eficace pentru a se asigura că toate cazurile de fraudă, corupție și conflict de interese sunt raportate și corectate în mod corespunzător prin recuperări.

(4)Pentru a furniza informațiile necesare, statul membru trebuie să asigure verificări de gestiune adecvate, inclusiv proceduri de verificare a îndeplinirii jaloanelor și a țintelor, precum și a respectării principiilor orizontale ale bunei gestiuni financiare.

Printre acestea se numără:

·verificări de gestiune adecvate prin care autoritățile de punere în aplicare vor verifica îndeplinirea jaloanelor și a țintelor fondului (de exemplu, verificări documentare, controale la fața locului);

·verificări de gestiune adecvate prin care autoritățile de punere în aplicare vor verifica absența neregulilor grave (fraudă, corupție și conflict de interese) și a dublei finanțări (de exemplu, verificări documentare, controale la fața locului).

(5)Statul membru trebuie să efectueze audituri adecvate și independente ale sistemelor și operațiunilor în conformitate cu standardele de audit acceptate la nivel internațional.

Printre acestea se numără:

·desemnarea organismului (organismelor) care va (vor) efectua auditurile sistemelor și operațiunilor și modul în care este asigurată independența funcțională a acestuia/acestora;

·alocarea de resurse suficiente organismului (organismelor) respectiv(e) în scopul fondului;

·abordarea eficace de către organismul (organismele) de audit a riscului de fraudă, corupție, conflict de interese și dublă finanțare, atât prin audituri de sistem, cât și prin audituri ale operațiunilor.

(6)Statul membru trebuie să mențină un sistem eficace care să asigure că sunt păstrate toate informațiile și documentele necesare pentru pista de audit.

Printre acestea se numără:

·colectarea, înregistrarea și stocarea eficace într-un sistem electronic a datelor privind destinatarii finali ai măsurilor sau ai investițiilor necesare pentru îndeplinirea jaloanelor/țintelor;

·accesul Comisiei, OLAF, CCE și EPPO (după caz) la datele privind destinatarii final

 

ANEXA […]